Об утверждении Правил идентификации бытовых баллонов и функционирования систем учета бытовых баллонов
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 4 августа 2022 года № 257. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2022 года № 29040.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 18-6) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении", ПРИКAЗЫВAЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК 31.03.2026 № 133-н/қ (вводится в действие с 12.07.2026).
1. Утвердить прилагаемые Правила идентификации бытовых баллонов и функционирования систем учета бытовых баллонов.
2. Департаменту газа и нефтегазохимии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Б. Акчулаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 4 августа 2022 года № 257
Правила идентификации бытовых баллонов и функционирования систем учета бытовых баллонов
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК 31.03.2026 № 133-н/қ (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила идентификации бытовых баллонов и функционирования систем учета бытовых баллонов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18-6) статьи 6 и пунктом 5 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении" (далее – Закон) и определяют порядок идентификации бытовых баллонов и функционирования систем учета бытовых баллонов.

Тұрмыстық баллондарды сәйкестендіру және тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 4 тамыздағы № 257 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 8 тамызда № 29040 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 18-6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда -ҚР Энергетика министрінің м.а. 31.03.026 № 133-н/қ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тұрмыстық баллондарды сәйкестендіру және тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерінің жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ және мұнай-газ-химия департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Б. Акчулаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2022 жылғы 4 тамыздағы
№ 257 бұйрығымен
бекітілген
Тұрмыстық баллондарды сәйкестендіру және тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерінің жұмыс істеу қағидалары
Ескерту. Қағидалары жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 31.03.026 № 133-н/қ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрмыстық баллондарды сәйкестендіру және тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 18-6) тармақшасына және 29-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген және тұрмыстық баллондарды сәйкестендіру және тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерінің жұмыс істеу тәртібін айқындайды.

2. Понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) газонаполнительный пункт – инженерное сооружение, предназначенное для хранения, слива и налива сжиженного нефтяного газа в бытовые баллоны, а также ремонта и утилизации бытовых баллонов;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается исключить в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК 31.03.2026 № 133-н/қ (вводится в действие с 01.01.2027).
2) газонаполнительная станция – комплекс технологически взаимосвязанных производственных и иных объектов, предназначенных для хранения, слива и налива сжиженного нефтяного газа в железнодорожные цистерны, автогазовозы, бытовые баллоны, а также ремонта и утилизации бытовых баллонов;
3) цифровая система "Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан" (далее – ЕГСУ) – цифровая система уполномоченного органа в области углеводородов, предназначенная для сбора, хранения, анализа и обработки информации в сфере недропользования;
4) система учета бытовых баллонов – комплекс технических устройств и программного обеспечения, предназначенный для автоматизированного сбора, обработки, хранения и передачи информации об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК 31.03.2026 № 133-н/қ (вводится в действие с 01.01.2027).
5) уникальный заводской номер бытового баллона – уникальный номер, размещенный на бытовом баллоне производителем данного бытового баллона;
6) уникальный код бытового баллона – уникальная неповторяемая последовательность символов, генерируемая ЕГСУ, однозначно идентифицирующая каждый налив сжиженного нефтяного газа в бытовой баллон;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК 31.03.2026 № 133-н/қ (вводится в действие с 01.01.2027).
7) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий государственное регулирование производства, транспортировки (перевозки), хранения и оптовой реализации газа, а также розничной реализации и потребления товарного и сжиженного нефтяного газа;
8) цифровая система уполномоченного органа – интегрированная цифровая система "Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан", предназначенная для сбора, хранения, анализа и обработки информации в сфере недропользования;
9) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар:
1) газ толтыру пункті – сұйытылған мұнай газын сақтауға, тұрмыстық баллондарға қотару мен құюға, сондай-ақ тұрмыстық баллондарды жөндеуге және кәдеге жаратуға арналған инженерлік құрылысжай;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша алып тастау көзделген - ҚР Энергетика министрінің м.а. 31.03.026 № 133-н/қ (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі ) бұйрығымен.
2) газ толтыру станциясы – сұйытылған мұнай газын сақтауға, теміржол цистерналарына, автогаз тасымалдағыштарға, тұрмыстық баллондарға қотаруға және құюға, сондай-ақ тұрмыстық баллондарды жөндеуге және кәдеге жаратуға арналған технологиялық өзара байланысты өндірістік және өзге де объектілер кешені;
3) "Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бiрыңғай мемлекеттiк жүйесi" цифрлық жүйесi (бұдан әрi – ББМЖ) – жер қойнауын пайдалану саласындағы ақпаратты жинауға, сақтауға, талдауға және өңдеуге арналған көмірсутектер саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесі;
4) тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесі – тұрмыстық баллондардың айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы ақпаратты автоматты түрде жинауға, өңдеуге, сақтауға және беруге арналған техникалық құрылғылар мен бағдарламалық қамтылым кешені;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің м.а. 31.03.026 № 133-н/қ (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі ) бұйрығымен.
5) тұрмыстық баллонның бірегей зауыттық нөмірі – осы тұрмыстық баллонды өндірушінің тұрмыстық баллонға қойған бірегей нөмірі;
6) тұрмыстық баллонның бірегей коды – сұйытылған мұнай газының тұрмыстық баллондарға әрбір құйылуын бірмәнді сәйкестендіретін, ББМЖ генерациялайтын символдардың қайталанбайтын бірегей тізбегі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің м.а. 31.03.026 № 133-н/қ (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі ) бұйрығымен.
7) уәкілетті орган – газды өндіруді, тасымалдауды (тасуды), сақтауды және көтерме саудада өткізуді, сондай-ақ тауарлық және сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізуді және тұтынуды мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) уәкілетті органның цифрлық жүйесі – жер қойнауын пайдалану саласындағы ақпаратты жинауға, сақтауға, талдауға және өңдеуге арналған "Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі" интеграцияланған цифрлық жүйесі;
9) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жинағы).

Глава 2. Требования к системам учета бытовых баллонов и порядок подтверждения их соответствия таким требованиям, основания и порядок признания систем учета бытовых баллонов не соответствующими установленным требованиям
3. Системы учета бытовых баллонов создаются, развиваются и функционируют в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности" и при условии выполнения следующих требований:
1) обеспечение учета бытовых баллонов по уникальному заводскому номеру бытового баллона;
2) находятся в промышленной эксплуатации;
3) интеграция с цифровой системой уполномоченного органа;
4) соответствие Единым требованиям в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности, утверждаемым в соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности".
4. Наличие протоколов испытаний с положительными результатами испытаний на соответствие требованиям кибербезопасности и наличие интеграции с цифровой системой уполномоченного органа является основанием для подтверждения их соответствия установленным требованиям.
Проведение испытаний на соответствие требованиям кибербезопасности осуществляется в соответствии с Правилами проведения испытаний цифровых объектов "цифрового правительства" и критически важных цифровых объектов на соответствие требованиям кибербезопасности, утверждаемыми уполномоченным органом в сфере обеспечения кибербезопасности в соответствии с подпунктом 5) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности".
5. Несоответствие условиям, предусмотренным пунктом 4 настоящих Правил, является основанием для признания систем учета бытовых баллонов не соответствующими установленным требованиям.
6. При отсутствии собственных систем учета бытовых баллонов владельцы газонаполнительных станций и газонаполнительных пунктов используют цифровую систему уполномоченного органа по идентификации и учету бытовых баллонов.
7. Внесение информации в цифровую систему уполномоченного органа осуществляется через личный кабинет.
8. Доступ по внесению информации в цифровую систему уполномоченного органа предоставляется местным исполнительным органам и владельцам газонаполнительных станций и газонаполнительных пунктов и осуществляется через личный кабинет путем регистрации в цифровой системе уполномоченного органа.
Глава 3. Порядок синхронизации систем учета бытовых баллонов с цифровой системой уполномоченного органа
9. Владельцы газонаполнительных станций и газонаполнительных пунктов обязаны осуществлять идентификацию бытовых баллонов уникальным кодом, присваиваемым системами учета бытовых баллонов, и (или) товарным знаком владельца газонаполнительного пункта согласно подпункту 3) пункта 6 статьи 28 Закона.

2-тарау. Тұрмыстық баллондардың есепке алу жүйелеріне қойылатын талаптар және олардың осындай талаптарға сәйкестігін растау тәртібі, тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерін белгіленген талаптарға сәйкес емес деп танудың негіздері мен тәртібі
3. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелері "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 38-бабының 2-тармағына және 3-тармағына сәйкес және мынадай талаптардың орындалуы жағдайында құрылады, дамиды және жұмыс істейді:
1) тұрмыстық баллондарды бірегей зауыттық нөмірі бойынша есепке алуды қамтамасыз ету;
2) өнеркәсіптік пайдалануда;
3) уәкілетті органның цифрлық жүйесімен интеграциялау;
4) Қазақстан Республикасы "Киберқауіпсіздік туралы" Заңының 6-бабы 3) тармақшасына сәйкес бекітілетін цифрландыру немесе киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптарға сәйкестігі.
4. Киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтардың оң нәтижелері бар сынақтар хаттамаларының болуы және уәкілетті органның цифрлық жүйесімен интеграцияның болуы олардың белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін негіз болып табылады.
Киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтар жүргізу "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-1-бабының 5) тармақшасына сәйкес киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган бекітетін "Цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерінің және аса маңызды цифрлық объектілерінің киберқауіпсіздік талаптарына сәйкестігіне сынақтар жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген шарттарға сәйкес келмеу тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерін белгіленген талаптарға сәйкес келмейді деп тану үшін негіз болып табылады.
6. Тұрмыстық баллондарды есепке алудың меншікті жүйелері болмаған кезде газ толтыру станцияларының және газ толтыру пункттерінің иелері тұрмыстық баллондарды сәйкестендіру және есепке алу жөніндегі уәкілетті органның цифрлық жүйесін пайдаланады.
7. Уәкілетті органның цифрлық жүйесіне ақпаратты енгізу жеке кабинет арқылы жүзеге асырылады.
8. Уәкілетті органның цифрлық жүйесіне ақпаратты енгізу бойынша қолжетімділік жергілікті атқарушы органдарға және газ толтыру станцияларының және газ толтыру пункттерінің иелеріне беріледі және уәкілетті органның цифрлық жүйесінде тіркелу жолымен жеке кабинет арқылы жүзеге асырылады.
3-тарау. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерін уәкілетті органның цифрлық жүйесімен синхрондау тәртібі
9. Газ толтыру станцияларының және газ толтыру пункттерінің иелері Заңның 28-бабы 6-тармағының 3) тармақшасына сәйкес тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерімен берілген бірегей кодпен және (немесе) газ толтыру пункті иесінің тауар таңбасымен тұрмыстық баллондарды сәйкестендіруді жүзеге асыруға міндетті.

10. Уникальный код содержит следующие данные:
1) наименование газонаполнительной станции или газонаполнительного пункта;
2) бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер владельца газонаполнительной станции или газонаполнительного пункта;
3) дата налива;
4) уникальный заводской номер бытового баллона;
5) количество налитого в бытовой баллон сжиженного нефтяного газа;
6) дата освидетельствования бытового баллона;
7) дата ремонта бытового баллона.
11. Синхронизация систем учета бытовых баллонов с цифровой системой уполномоченного органа обеспечивается путем интеграции систем учета бытовых баллонов с цифровой системой уполномоченного органа. 12. Интеграция систем учета бытовых баллонов с цифровой системой уполномоченного органа осуществляется исключительно через внешний шлюз "цифрового правительства", введенный в промышленную эксплуатацию в соответствии с Правилами интеграции цифровых объектов "цифрового правительства", утверждаемыми уполномоченным органом в сфере цифровизации в соответствии с пунктом 3 статьи 83 Цифрового кодекса Республики Казахстан.
13. Электронные информационные ресурсы, интерфейс, техническая документация и сопутствующие документы систем учета бытовых баллонов, интегрируемых с цифровой системой уполномоченного органа, создаются и хранятся на казахском и русском языках в течение пяти лет.
14. Интеграция систем учета бытовых баллонов с цифровой системой уполномоченного органа, при которой осуществляется передача персональных данных и (или) предоставляется доступ к персональным данным, проводится по согласованию с уполномоченным органом в сфере защиты персональных данных.
Глава 4. Требования к бытовым баллонам и порядок их идентификации, условия, при которых бытовые баллоны учитываются в системе учета бытовых баллонов
15. К обороту и регистрации в системе учета бытовых баллонов допускаются бытовые баллоны, соответствующие Требованиям по безопасности объектов систем газоснабжения, утвержденным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 октября 2017 года № 673 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15986) (далее – Требования).
16. Бытовые баллоны учитываются в системе учета бытовых баллонов при соответствии Требованиям.
17. Установление соответствия бытовых баллонов Требованиям осуществляется владельцами газонаполнительных станций и газонаполнительных пунктов.
18. Учет бытовых баллонов ведется владельцами газонаполнительных станций и газонаполнительных пунктов в системе учета бытовых баллонов.

10. Бірегей код мынадай деректерді қамтиды:
1) газ толтыру станцияның немесе газ толтыру пунктінің атауы;
2) газ толтыру станциясының немесе газ толтыру пункті иесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) құю күні;
4) тұрмыстық баллонның бірегей зауыттық нөмірі;
5) тұрмыстық баллонға құйылған сұйытылған мұнай газының мөлшері;
6) тұрмыстық баллонды куәландыру күні;
7) тұрмыстық баллонды жөндеу күні.
11. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерін уәкілетті органның цифрлық жүйесімен синхрондау тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерін уәкілетті органның цифрлық жүйесімен интеграциялау арқылы қамтамасыз етіледі.
12. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесін уәкілетті органның цифрлық жүйесімен интеграциялау Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің 83-бабының 3-тармағына сәйкес цифрландыру саласындағы уәкілетті орган бекітетін "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген "Цифрлық үкіметтің" сыртқы шлюзі арқылы ғана жүзеге асырылады.
13. Уәкілетті органның цифрлық жүйесімен интеграцияланатын электрондық ақпараттық ресурстары, интерфейсі, техникалық құжаттамасы және тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерінің ілеспе құжаттары қазақ және орыс тілдерінде жасалады және бес жыл бойына сақталады.
14. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйелерін дербес деректер беру жүзеге асырылатын және (немесе) дербес деректерге қолжетімділік берілетін уәкілетті органның цифрлық жүйесімен интеграциялау дербес деректерді қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жүргізіледі.
4-тарау. Тұрмыстық баллондарға қойылатын талаптар және оларды сәйкестендіру тәртібі, тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесінде тұрмыстық баллондарды есепке алатын шарттар
15. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 9 қазандағы № 673 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15986 болып тіркелген) Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес келетін тұрмыстық баллондардың айналымына және тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесінде тіркеуге жол беріледі.
16. Тұрмыстық баллондар Талаптарға сәйкес келген кезде тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесінде есепке алынады.
17. Тұрмыстық баллондардың Талаптарға сәйкестігін белгілеуді газ толтыру станцияларының және газ толтыру пункттерінің иелері жүзеге асырады.
18. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесінде тұрмыстық баллондарды есепке алуды газ толтыру станцияларының және газ толтыру пункттерінің иелері жүргізеді.

Глава 5. Порядок учета бытовых баллонов в системе учета бытовых баллонов
19. При первичной регистрации бытового баллона в системе учета бытовых баллонов владельцы газонаполнительной станции и газонаполнительного пункта вносят следующие регистрационные данные:
1) уникальный заводской номер бытового баллона;
2) емкость бытового баллона;
3) дата производства бытового баллона;
4) дата последнего ремонта и (или) поверки бытового баллона;
5) фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, ответственного за ремонт и (или) поверку бытового баллона.
При отсутствии информации, указанной в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта, владельцами газонаполнительной станции и газонаполнительного пункта производится поверка и (или) ремонт бытового баллона, о чем вносится соответствующая информация в систему учета бытовых баллонов.
20. При реализации сжиженного нефтяного газа в бытовом баллоне владельцы газонаполнительной станции и газонаполнительного пункта вносят в систему учета бытовых баллонов следующие сведения:
1) дата заполнения бытового баллона;
2) дата реализации бытового баллона;
3) индивидуальный идентификационный номер и место жительства лица, приобретающего бытовой баллон.
21. Формирование сведений о реализованных бытовых баллонах и объемах сжиженного нефтяного газа, реализованного в бытовых баллонах, осуществляется в цифровой системе уполномоченного органа.
Учет сведений ведется как в разрезе количества бытовых баллонов, реализованных владельцем газонаполнительной станции и газонаполнительного пункта, так и в разрезе объемов сжиженного нефтяного газа, реализованного через бытовые баллоны.
При этом учету не подлежат бытовые баллоны, реализованные одному или более лицам, зарегистрированным по одному адресу проживания, при общей массе реализованного сжиженного нефтяного газа таким лицам, превышающей 50 (пятьдесят) килограммов за календарный месяц.
Владельцы газонаполнительной станции и газонаполнительного пункта осуществляют сбор сведений о лицах, осуществляющих приобретение бытовых баллонов, с учетом соблюдения требований, установленных Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
22. Информация по обороту бытовых баллонов в разрезе газонаполнительных пунктов и количества сжиженного нефтяного газа, реализованного посредством баллонов в газонаполнительных пунктах, передается в цифровую систему уполномоченного органа.
23. Владельцы газонаполнительных станций и газонаполнительных пунктов ежемесячно, в срок не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляют в местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения информацию об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах через цифровую систему уполномоченного органа согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подписанную ЭЦП.

5-тарау. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесінде тұрмыстық баллондарды есепке алу тәртібі
19. Тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесінде тұрмыстық баллонды бастапқы тіркеу кезінде газ толтыру станцияларының және газ толтыру пунктінің иелері мынадай тіркеу деректерін:
1) тұрмыстық баллонның бірегей зауыттық нөмірін;
2) тұрмыстық баллонның сыйымдылығын;
3) тұрмыстық баллонның жасалған күнін;
4) тұрмыстық баллонды соңғы жөндеу және (немесе) салыстырып тексеру күнін;
5) тұрмыстық баллонды жөндеуге және (немесе) салыстырып тексеруге жауапты адамның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) енгізеді.
Осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында көрсетiлген мәлiметтер болмаған жағдайда, газ толтыру станцияларының және газ толтыру пунктінің иелері тұрмыстық баллондарды салыстырып тексеруді және (немесе) жөндеуді жүзеге асырады, ол туралы тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесіне тиісті ақпарат енгізіледі.
20. Тұрмыстық баллондарда сұйытылған мұнай газын өткізу кезінде газ толтыру станцияларының және газ толтыру пунктінің иелері тұрмыстық баллондарды есепке алу жүйесіне мынадай мәліметтерді:
1) тұрмыстық баллонды толтыру күнін;
2) тұрмыстық баллонды өткізу күнін;
3) тұрмыстық баллонды сатып алған адамның жеке сәйкестендіру нөмірін және тұрғылықты жерін енгізеді.
21. Өткізілген тұрмыстық баллондар және тұрмыстық баллондарда өткізілген сұйытылған мұнай газының көлемі туралы мәліметтерді қалыптастыру уәкілетті органның цифрлық жүйесінде жүзеге асырылады.
Газ толтыру станцияларының және газ толтыру пунктінің иелері өткізген тұрмыстық баллондар саны бөлінісінде де, тұрмыстық баллондар арқылы өткізілген сұйытылған мұнай газының көлемі бөлінісінде де мәлімет есепке алынады.
Бұл ретте бір тұрғылықты мекенжай бойынша тіркелген бір немесе бірнеше адамға өткізілген тұрмыстық баллондар, мұндай адамдарға өткізілген сұйытылған мұнай газының жалпы массасы күнтізбелік ай үшін 50 (елу) килограмнан асатын болса, есепке алуға жатпайды.
Газ толтыру станцияларының және газ толтыру пунктінің иелері "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптардың сақталуын ескере отырып, тұрмыстық баллондарды сатып алуды жүзеге асыратын адамдар туралы мәліметтерді жинауды жүзеге асырады.
22. Газ толтыру пункттері бөлінісіндегі тұрмыстық баллондардың айналымы және газ толтыру пункттерінде баллондар арқылы өткізілген сұйытылған мұнай газының саны туралы ақпарат уәкілетті органның цифрлық жүйесіне жіберіледі.
23. Газ толтыру станцияларының және газ толтыру пункттерінің иелері ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірмей, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тұрмыстық баллондардың айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы уәкілетті органның цифрлық жүйесі арқылы ЭЦҚ-мен қол қойылған ақпарат жібереді.

24. Местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения ежемесячно, в срок не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставляет сводную информацию об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах в разрезе столицы, областей, городов республиканского значения в уполномоченный орган посредством цифровой системы уполномоченного органа, подписанный ЭЦП согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам идентификации
бытовых баллонов
и функционирования систем
учета бытовых баллонов
Форма
Информация об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах
Представляется: в местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.egsu.energo.gov.kz.
Наименование административной формы: Информация об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-ИОББ.
Периодичность: месячная.
Отчетный период: 20__год _____ месяц.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: владельцы газонаполнительных станций и газонаполнительных пунктов.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, в срок не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
Область, город республиканского значения, столица, район (город областного значения) куда будут реализовываться бытовые баллоны
Фамилия, имя, отчество покупателя бытового баллона
Индивидуальный индификационный номер/бизнес индификационный номер покупателя бытового баллона
Адрес покупателя бытового баллона
Уникальный код бытового баллона
Объем бытового баллона (литры)
Уникальный заводской номер бытового баллона
Дата реализации бытового баллона
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование ______________________________________________
Адрес______________________________________________________
Телефоны __________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________
Исполнитель ______________________________
подпись, телефон _______ фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________
подпись _________ фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация об обороте
бытовых баллонов и объемах
сжиженного нефтяного газа,
реализуемого в бытовых
баллонах"
Пояснение по заполнению формы административных данных "Информация об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах"
(Индекс: 1-ИОББ, периодичность: месячная)
В форме административных данных "Информация об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах" включаются следующие данные:
в графе 1 указывается номер по порядку, при этом последующая информация не прерывает нумерацию по порядку;

24. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бөлінісіндегі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ЭЦҚ-мен қол қойылған тұрмыстық баллондарда өткізілетін тұрмыстық баллондардың айналымы және сұйытылған мұнай газының көлемі туралы жиынтық ақпаратты уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы уәкілетті органға ұсынады.
Тұрмыстық баллондарды
cәйкестендіру және тұрмыстық
баллондарды есепке алу
жүйелерінің жұмыс істеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы ақпарат
Ұсынылады: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.egsu.energo.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы ақпарат.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-ТБАА.
Кезеңділік: ай сайын.
Есепті кезең: 20___ жылғы_______________ айы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: газ толтыру станцияларының және газ толтыру пункттерінің иелері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-інен (бесінен) кешіктірмейтін мерзімде.
ЖСН/
БСН
(жеке тұлғалар деректерді ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Тұрмыстық баллонды өткізетін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) елді мекен
Тұрмыстық баллонды сатып алушының тегі, аты және әкесінің аты
Тұрмыстық баллонды сатып алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Тұрмыстық баллонды сатып алушының мекенжайы
Тұрмыстық баллонның бірегей коды
Тұрмыстық балон көлемі (литр)
Тұрмыстық баллонның бірегей зауыттық нөмірі
Тұрмыстық баллонды өткізу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы ________________________
Мекенжайы__________________
Телефон ________________________
Электрондық поштаның мекенжайы ________
Орындаушы____________________ қолы, телефон ____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
қолы ___________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
"Тұрмыстық баллондар
айналымы және тұрмыстық
баллондарда өткізілетін
сұйытылған мұнай газының
көлемі туралы ақпарат"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы ақпарат" әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме (Индексі: 1-ТБАА, кезеңділігі: ай сайын)
"Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы ақпарат" әкімшілік деректер нысанында мынадай деректер енгізіледі:
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі, бұл ретте кейінгі ақпарат реттік нөмірлеуді үзбейді;

в графе 2 указывается наименование области, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) куда будут реализовываться бытовые баллоны согласно НК РК 11 "Классификатору административно-территориальных объектов";
в графе 3 указывается фамилия имя отчество (при его наличии) покупателя бытового баллона;
в графе 4 указывается индивидуальный индификационный номер или бизнес индификационный номер покупателя бытового баллона;
в графе 5 указывается адрес покупателя бытового баллона;
в графе 6 указывается уникальный код бытового баллона;
в графе 7 указывается объем бытового баллона;
в графе 8 указывается уникальный заводской номер бытового баллона;
в графе 9 указывается дата реализации бытового баллона.
Приложение 2
к Правилам идентификации
бытовых баллонов
и функционирования систем
учета бытовых баллонов
Форма
Сводная информация об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах
Представляется: в уполномоченный орган.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.egsu.energo.gov.kz.
Наименование административной формы: Сводная информация об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-СИОББ.
Периодичность: месячная.
Отчетный период: 20__год _____ месяц.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, в срок не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование газонаполнительного пункта
Область, город республиканского значения, столица, район (город областного значения) реализации бытового баллона
Количество реализованных бытовых баллонов (штук)
Объем сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах (литры)
1
2
3
4
5
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
подпись, телефон ______ фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________________
подпись _________ фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Сводная информация
об обороте бытовых баллонов
и объемах сжиженного
нефтяного газа, реализуемого
в бытовых баллонах"
Пояснение по заполнению формы административных данных "Сводная информация об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах" (Индекс: 2-СИОББ, периодичность: месячная)
В форме административных данных "Сводная информация об обороте бытовых баллонов и объемах сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах" включаются следующие данные:
в графе 1 указывается номер по порядку, при этом последующая информация не прерывает нумерацию по порядку;
в графе 2 указывается наименование газонаполнительного пункта;

2-бағанда "Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне" ҰЖ 11 сәйкес тұрмыстық баллонды өткізетін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) елді мекені көрсетіледі;
3-бағанда тұрмыстық баллонды сатып алушының тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
4-бағанда тұрмыстық баллонды сатып алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
5-бағанда тұрмыстық баллонды сатып алушының мекенжайы көрсетіледі;
6-бағанда тұрмыстық баллонның бірегей коды көрсетіледі;
7-бағанда тұрмыстық балон көлемі көрсетіледі;
8-бағанда тұрмыстық баллонның бірегей зауыттық нөмірі көрсетіледі;
9-бағанда тұрмыстық баллонды өткізу күні көрсетіледі.
Тұрмыстық баллондарды
cәйкестендіру және тұрмыстық
баллондарды есепке алу
жүйелерінің жұмыс істеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы жиынтық ақпарат
Ұсынылады: уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.egsu.energo.gov.kz.
Әкімшілік нысанның атауы: Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы жиынтық ақпарат.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-ТБАЖА.
Кезеңділік: ай сайын.
Есепті кезең: 20___ жылғы_______________ айы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-інен (он бесінен) кешіктірмейтін мерзімде.
ЖСН/
БСН
(жеке тұлғалар деректерді ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Газ толтыру пунктінің атауы
Тұрмыстық баллонды өткізетінн облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала)
Өткізілген тұрмыстық баллон саны (дана)
Тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі (литр)
1
2
3
4
5
Атауы _________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________
Телефон _______________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы ________________________
Орындаушы____________________ ____________ қолы, телефон
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам__________________
қолы ___________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөрдің орны
(жеке кәсіпкерлерлік субъектілері болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
"Тұрмыстық баллондар
айналымы және тұрмыстық
баллондарда өткізілетін
сұйытылған мұнай газының
көлемі туралы жиынтық
ақпарат" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы жиынтық ақпарат" әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме (Индексі: 1-ТБАЖА, кезеңділігі: ай сайын)
"Тұрмыстық баллондар айналымы және тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі туралы жиынтық ақпарат" әкімшілік деректер нысанында мынадай деректер енгізіледі:
1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі, бұл ретте кейінгі ақпарат реттік нөмірлеуді үзбейді;
2-бағанда газ толтыру станцияларының және газ толтыру пунктінің атауы көрсетіледі;

в графе 3 указывается область, город республиканского значения, столица, район (город областного значения) реализации бытового баллона согласно НК РК 11 "Классификатору административно-территориальных объектов";
в графе 4 указывается количество реализованных бытовых баллонов;
в графе 5 указывается объем сжиженного нефтяного газа, реализуемого в бытовых баллонах.

3-бағанда тұрмыстық баллонды өткізетін "Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне" ҰЖ 11 сәйкес облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) көрсетіледі;
4-бағанда өткізілген тұрмыстық баллонның саны көрсетіледі;
5-бағанда тұрмыстық баллондарда өткізілетін сұйытылған мұнай газының көлемі көрсетіледі.