Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 14 марта 2022 года № 140-НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 марта 2022 года № 23. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2022 года № 27176.
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула – в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 518-НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 142 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить прилагаемые:
1) критерии оценки степени риска за соблюдением законодательста Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист за соблюдением законодательста Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в отношении органа по аккредитации согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист за соблюдением законодательста Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в отношении юридических лиц, осуществляющих метрологическую аттестацию методик выполнения измерений согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист за соблюдением законодательста Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в отношении поверочной лаборатории (центра) согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист за соблюдением законодательста Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в отношении органа по подтверждению соответствия и испытательной лаборатории (центра) согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров торговли и интеграции, национальной экономики Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2022 жылғы 14 наурыздағы № 140-НҚ және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 15 наурыздағы № 23 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 18 наурызда № 27176 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 30.12.2022 № 518-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2022 № 142 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
1. Қоса берілген:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы бойынша тәуекел дәрежесінің бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес аккредиттеу жөніндегі органға қатысты Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес cалыстырып тексеру зертханасына (орталығына) қатысты Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес сәйкестікті растау жөніндегі органға және сынақ зертханасына (орталығына) қатысты Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция, Ұлттық экономика вице-министрлеріне жүктелсін.

4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________А. Куантыров
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
__________Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой cтатистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 марта 2022 года № 23 и
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 марта 2022 года № 140-НҚ
Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
Сноска. Приложение 1 – в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 518-НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 142 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля в области законодательства об аккредитации и оценки соответствия (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск в области аккредитации и оценки соответствия – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъекты (объекты) контроля - субъекты (объекты) осуществляющие деятельность по аккредитации, метрологическую аттестацию методик выполнения измерений, поверку средств измерений, испытания, работу по подтверждению соответствия продукции, процессов, услуг;
3) балл – количественная мера исчисления риска;
4) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;

4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі Премьер-Министрінің орынбасары
__________ А. Куантыров - Сауда және интеграция министрі
__________ Б. Сұлтанов
"келісілген"
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 наурыздағы
№ 23 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Сауда және
интеграция министрі
2022 жылғы 14 наурыздағы
№ 140-НҚ бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 30.12.2022 № 518-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2022 № 142 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуы бойынша бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143 быптың 1-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін және тексеру парақтарының нысандарын қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аккредиттеу және сәйкестікті бағалау саласындағы тәуекел – адамның өмірін немесе денсаулығын бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, оның зардаптарының ауырлық дәрежесін ескере отырып, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
2) бақылау субъектілері (объектілері) – аккредиттеу жөніндегі қызметті, өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды, өлшем құралдарын салыстырып тексеруді, сынауды, өнімнің, процестердің, көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау жөніндегі жұмысты жүзеге асыратын субъектілер (объектілер);
3) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
4) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шкалада өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шкалаға келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;

5) значительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия, создающие предпосылки для возникновения угрозы вреда жизни, здоровью населения, затрагивающие законные интересы физических и юридических лиц, государства;
6) незначительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия, не относящиеся к значительным и грубым нарушениям;
7) грубые нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия, влекущие необоснованную выдачу и (или) не выдачу документов оценки соответствия и аттестатов аккредитации, создающие угрозы вреда жизни, здоровью населения, затрагивающие законные интересы физических и юридических лиц;
8) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
9) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
10) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля.
11) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в сфере аккредитации и оценки соответствия, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;

5) елеулі бұзушылықтар – жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделерін қозғайтын, халықтың өміріне, денсаулығына зиян келтіру қаупінің туындауы үшін алғышарттар жасайтын Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
6) елеусіз бұзушылықтар – елеулі және өрескел бұзушылықтарға жатпайтын Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
7) өрескел бұзушылықтар – сәйкестікті бағалау құжаттарын және аккредиттеу аттестаттарын негізсіз беруге және (немесе) бермеуге әкеп соғатын, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделерін қозғайтын, халықтың өміріне, денсаулығына зиян келтіру қатерлерін туғызатын Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар;
8) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметіне, салалық даму ерекшеліктеріне және осы дамуға ықпал ететін, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін факторларға байланысты сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
9) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – сәйкестікті бағалау және аккредиттеу саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей тәуелді емес тәуекел дәрежесін бағалау өлшем шарттары;
10) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты тексерілетін бақылау субъектісі объектісі) қызметінің нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшем- шарттары;
11) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – бұл ретте тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ететін, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең аз ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу жолдарының қолайсыз факторларының туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі қызметтің сәйкестікті бағалау және аккредиттеу саласында, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейіне енгізілген өзгерістерді және (немесе) осындай бақылау бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босатуды және (немесе) тексеруді жүзеге асыру;

12) проверочный лист - перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
13) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Сноска. Пункт 2 - в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 12.06.2023 № 222-НҚ и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Критерии оценки степени риска в области аккредитации и оценки соответствия для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений)
Сноска. Пункт 3 - в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 12.06.2023 № 222-НҚ и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Объективные критерии
4. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
5. Определение риска осуществляется в зависимости от специфики сферы, в которой осуществляется государственный контроль с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) объекта;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий, вреда на регулируемую сферу (область);
3) возможности наступления неблагоприятного происшествия для законных интересов физических и юридических лиц, государства.
6. После проведения анализа всех возможных рисков субъекты (объекты) контроля распределяются по трем степеням риска (высокая, средняя и низкая).
В области законодательства об аккредитации и оценки соответствия к высокой степени риска по объективным критериям относятся следующие субъекты (объекты) контроля:
1) орган по подтверждению соответствия;
2) испытательная лаборатория (центр);
3) поверочная лаборатория;
4) орган по аккредитации.
К средней степени риска – эксперты-аудиторы по аккредитации, подтверждению соответствия.
К низкой степени риска – технические эксперты.
7. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой или средней степени риска, проводятся профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводятся профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.

12) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, оларды сақтамау адамның өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге әкеп соғатын талаптардың тізбесі;
13) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жататын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 12.06.2023 № 222-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін сәйкестікті бағалау және аккредиттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын (Шешімдердің көп өлшемшартты талдауы) объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 12.06.2023 № 222-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
4. Объективті өлшемшарттарды анықтау тәуекелді анықтау арқылы жүзеге асырылады.
5. Тәуекелді айқындау мынадай өлшемшарттардың бірін ескере отырып, мемлекеттік бақылау жүзеге асырылатын саланың ерекшелігіне байланысты жүзеге асырылады:
1) объектінің қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) реттелетін салаға (облысқа) ықтимал теріс салдарлардың, зиянның ауырлық ауқымы;
3) Жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғаның туындау мүмкіндігі.
6. Барлық ықтимал тәуекелдерге талдау жүргізілгеннен кейін бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің үш дәрежесіне (жоғары, орташа және төмен) бөлінеді.
Аккредиттеу және сәйкестікті бағалау туралы заңнама саласында объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне мынадай бақылау субъектілері (объектілері) жатады:
1) сәйкестікті растау жөніндегі орган;
2) сынақ зертханасы (Орталық);
3) тексеру зертханасы;
4) аккредиттеу жөніндегі орган.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне – аккредиттеу, сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторлар.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне – техникалық сарапшылар.
7. Жоғары немесе орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектісінің (объектілерінің) қатынастарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.

Глава 3. Субъективные критерии
8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
9. Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля);
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями.
На основании имеющихся источников информации, орган государственного контроля в области аккредитации и оценки соответствия формирует субъективные критерии, подлежащие оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение профилактического контроля субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением, не допускается включение их при формировании списков на очередной период государственного контроля.
Сноска. Пункт 9 - в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 12.06.2023 № 222-НҚ и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Субъективные критерии оценки степени риска по источникам информации для определения отраслевых рисков приведены в приложении 1 к настоящим критериям.
Субъективные критерии с распределением по степени значимости нарушений в области аккредитации и оценки соответствия приведены в приложении 2 к настоящим критериям.
Сноска. Пункт 10 - в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 12.06.2023 № 222-НҚ и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
8. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
9. Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар);
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулердің және профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
Қолда бар ақпарат көздері негізінде аккредиттеу және сәйкестікті бағалау саласындағы мемлекеттік бақылау органы бағалауға жататын субъективті өлшемшарттарды қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісінің (объектісінің) тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды барынша ықтимал тәуекелмен шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте, талдау және бағалау кезінде бақылау нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Өткен профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты барып, оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 12.06.2023 № 222-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
10. Салалық тәуекелдерді айқындау үшін ақпарат көздері бойынша тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары осы өлшемшарттарға 1-қосымшада келтірілген.
Аккредиттеу және сәйкестікті бағалау саласындағы бұзушылықтардың маңыздылық дәрежесі бойынша бөліп көрсетілген субъективті өлшемшарттары осы өлшемшарттарға 2-қосымшада келтірілген.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 12.06.2023 № 222-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

11. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
12. При выявлении одного грубого нарушения субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений определения показателя степени риска рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
12-1. При формировании системы оценки рисков с использованием информационных систем, расчет показателя степени риска по субъективным критериям, а также показатели степени риска, осуществляется на основе перечня субъективных критериев согласно приложению 1 к настоящим критериям.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
– показатель субъективного критерия,
– удельный вес показателя субъективного критерия ,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 12-1 в соответствии с совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 12.06.2023 № 222-НҚ и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығына сүйене отырып, 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі):
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ге дейін қоса алғанда;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31 – ден 70-ке дейін қоса алғанда-тәуекел дәрежесінің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0 – ден 30-ға дейін қоса алғанда-төмен тәуекел дәрежесіне дейін.
12. Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
ЅРз - елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 - елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 - анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Елеусіз бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
ЅРн - елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1- елеусіз бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 - анықталған елеусіз бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (ЅР) 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі және мынадай формула бойынша елеулі және елеусіз бұзушылықтар көрсеткіштерін қосу жолымен айқындалады:
SР = SРз + SРн,
ЅР-тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
ЅРз - елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅРн - елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
12-1-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 158-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2026 № 23 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
12-1. Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру кезінде субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін, сондай-ақ тәуекел дәрежесінің көрсеткіштерін есептеу осы өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес субъективті өлшемшарттар тізбесі негізінде жүзеге асырылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу (R) алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) барып профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SP) және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SC) қосу жолымен, кейіннен деректер мәндерін 0-ден бастап 100 баллға дейінгі ауқымда қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rаралық = SP + SC, мұнда
Rаралық – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есептеу мемлекеттік бақылаудың әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте, мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жататын бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеме жиынтықты (іріктемені) құрайды.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0 ден 100 баллға дейінгі шкала бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
– субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
– xi субъективті өлшемшарт көрсеткішінің үлес салмағы,
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 баллға дейінгі ауқымға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру мынадай формуланы пайдалана отырып, әрбір іріктеме жиынтық (іріктеме) бойынша жүзеге асырылады:
R – жеке бақылау субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктеме жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі шкаласы бойынша ең жоғары ықтимал мән (шкаланың жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктеме жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі шкаласы бойынша мүмкін болатын ең төменгі мән (шкаланың төменгі шекарасы),
Rаралық – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Ескерту. Өлшемшарттар 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 12.06.2023 № 222-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Глава 4. Управление рисками
13. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля на период, определяемый критериями оценки степени риска органа государственного контроля в области аккредитации и оценки соответствия, посредством применения субъективных критериев.
14. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля в случаях:
1) если такие субъекты заключили договоры страхования гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска органа государственного контроля в области аккредитации и оценки соответствия определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
3) если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
15. Система оценки и управления рисками государственными органами ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в сфере аккредитации и оценки соответствия.
Приложение 1
к критериям оценки степени
риска за соблюдением законодательства
Республики Казахстан об
аккредитации в области
оценки соответствия
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям
Сноска. Пункт 4 - в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 12.06.2023 № 222-НҚ и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
За соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия
в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
__________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов)
__________________________________________________________________
контроля
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
В отношении органа по аккредитации
1
Непредставление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
100 баллов
0
Факт отсутствия
0%
100%
В отношении юридических лиц, осуществляющих метрологическую аттестацию методик выполнения измерений, поверочной лаборатории (центра), органа по подтверждению соответствия и испытательной лаборатории (центра)
1
Непредставление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
50 баллов
0
Факт отсутствия
0%
100%
2
Наличие подтвержденных сведений о нарушениях законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия и несоответствии критериям аккредитации по результатам плановых и внеплановых оценок, а также мониторинга деятельности субъекта аккредитации органом по аккредитации
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
50 баллов
0
1
0%
100%
Приложение 2
к критериям оценки степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
об аккредитации в области
оценки соответствия
Степени нарушения требований к субъектам (объектам) контроля в области аккредитации и оценки соответствия при проведении профилактического контроля с посещением, и внеплановых проверок
Сноска. Наименование приложения 2 - в редакции совместного приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 12.06.2023 № 222-НҚ и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 12.06.2023 № 222-НҚ и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование требования
Степень нарушения
За соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в отношении органа по аккредитации (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1.
соблюдение основных этапов аккредитации:

4-тарау. Тәуекелдерді басқару
13. Бақылаудың адал субъектілерін көтермелеу және бақылауды бұзушыларға шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы аккредиттеу және сәйкестікті бағалау саласындағы мемлекеттік бақылау органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) және (немесе) тексеруге бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізуден босатылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақтың бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 158-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2026 № 23 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
14. Бақылау субъектілері (объектілері) тәуекел дәрежесі жоғары ақпараттық жүйені қолдана отырып, тәуекелдің орташа дәрежесіне немесе тәуекелдің орташа дәрежесінен бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларында тәуекелдің төмен дәрежесіне ауыстырылады:
1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасасса;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және аккредиттеу және сәйкестікті бағалау саласындағы мемлекеттік бақылау органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару немесе тексерулер жүргізу арқылы профилактикалық бақылаудан босату жағдайлары айқындалса;
3) Егер субъектілер өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған "өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.04.2026 № 158-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 03.04.2026 № 23 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
15. Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқау қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең төменгі жол берілетін шегі аккредиттеу және сәйкестікті бағалау саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
Қазақстан Республикасының
сәйкестiктi бағалау саласындағы
аккредиттеу туралы
заңнамасының сақталуы
бойынша тәуекел дәрежесінің
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 12.06.2023 № 222-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес бақылау
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________
субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы
қатысты Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына
№ р/с
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (жиынтығында 100 баллдан аспауы тиіс), wi
1-шарт/ мәні
2-шарт/ мәні
1
2
3
4
5
Барып профилактикалық бақылау үшін
Аккредиттеу жөніндегі органға қатысты
1
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау шеңберінде берілген ұсынымның орындалуы бойынша ақпарат ұсынбау
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
100 балл
0
Жоқ болу фактісі
0%
100%
Өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға, тексеру зертханасына (орталығына), сәйкестікті растау жөніндегі органға және сынақ зертханасына (орталығына) қатысты
1
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау шеңберінде берілген ұсынымның орындалуы бойынша ақпарат ұсынбау
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
50 балл
0
Жоқ болу фактісі
0%
100%
2
Аккредиттеу жөніндегі орган жүргізген жоспарлы және жоспардан тыс бағалаулардың, сондай-ақ аккредиттеу субъектісі қызметінің мониторингінің нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының бұзу және аккредиттеу өлшемшарттарына сәйкес келмеу туралы расталған мәліметтердің болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
50 балл
0
1
0%
100%
Қазақстан Республикасының
сәйкестiктi бағалау саласындағы
аккредиттеу туралы
заңнамасының сақталуы
бойынша тәуекел дәрежесінің
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Барып профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде аккредиттеу және сәйкестікті бағалау саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 12.06.2023 № 222-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 12.06.2023 № 222-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Талаптың атауы
Бұзушылық дәрежесі
Аккредиттеу жөніндегі органға қатысты сәйкестікті бағалау саласындағы Қазақстан Республикасының аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуына (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
1.
аккредиттеудің негізгі кезеңдерін сақтау:

1) наличие заявки и представленных документов;
2) наличие предаккредитационного договора;
3) экспертиза представленных документов;
4) наличие подтверждающих документов об обследовании заявителя по месту нахождения;
5) наличие решения об аккредитации либо об отказе в аккредитации;
6) утверждение области аккредитации и выдача аттестата аккредитации либо прекращение предаккредитационного договора.
Соблюдение основных этапов аккредитации при повторной аккредитации проводится с соблюдением всех указанных этапов
грубое
2.
указывание в аттестате аккредитации наименования организационно-правовой формы, места нахождения субъекта аккредитации; нормативного документа, на соответствие которому аккредитован субъект аккредитации; регистрационного номера аттестата аккредитации; даты регистрации аттестата аккредитации в реестре субъектов аккредитации; срока действия аттестата аккредитации
значительное
3.
наличие в реестре объектов оценки соответствия, входящих в область аккредитации
значительное
4.
наличие в реестре фамилии, имени, отчества (при его наличии) руководителя субъекта аккредитации
незначительное
5.
наличие в реестре даты и основания переоформления аттестата аккредитации
незначительное
6.
наличие в реестре даты, основания актуализации материалов аккредитации и информации об актуализированных материалах аккредитации
незначительное
7.
наличие в реестре даты проведения и результатов плановых и внеплановых оценок
незначительное
8.
наличие в реестре даты и основания отзыва и возобновления действия отозванного аттестата аккредитации
незначительное
9.
наличие в реестре даты и основания прекращения действия аттестата аккредитации
незначительное
10.
наличие в реестре даты аннулирования аттестата аккредитации
незначительное
11.
наличие в реестре отметки о выдаче дубликата аттестата аккредитации
незначительное
12.
наличие в реестре даты и основания приостановления и лишения аттестата аккредитации
незначительное
13.
формирование и ведение реестра субъектов аккредитации
незначительное
14.
ведение и поддержание интернет-ресурса (официальное опубликование на нем реестра субъектов аккредитации и размещение нормативных правовых актов по аккредитации в области оценки соответствия)
значительное
15.
наличие уведомления направленного в уполномоченный орган в области технического регулирования и обеспечения единства измерений об отзыве аттестата аккредитации и прекращения постаккредитационного договора
значительное
16.
соблюдение требований и сроков при рассмотрении заявки о переоформлении аттестата аккредитации, актуализации материалов аккредитации
значительное
17.
рассмотрение жалоб и апелляции и принятие по ним решения, размещение на интернет-ресурсе информации о принятых решениях
значительное
18.
представление заявителем в орган по аккредитации следующих документов:

1) өтінімнің және ұсынылған құжаттардың болуы;
2) аккредиттеу алдындағы шарттың болуы;
3) ұсынылған құжаттардың сараптамасы;
4) орналасқан жері бойынша өтініш берушіні тексеру туралы растайтын құжаттардың болуы;
5) аккредиттеу туралы не аккредиттеуден бас тарту туралы шешімнің болуы;
6) аккредиттеу саласын бекіту және аккредиттеу аттестатын беру не аккредиттеу алдындағы шартты тоқтату.
Қайта аккредиттеу кезінде аккредиттеудің негізгі кезеңдерін сақтау барлық көрсетілген кезеңдерді сақтай отырып жүргізіледі
өрескел
2.
аккредиттеу аттестатында ұйымдық-құқықтық нысанның атауын, аккредиттеу субъектісінің орналасқан жерін; аккредиттеу субъектісі сәйкестігіне аккредиттелген нормативтік құжатты; аккредиттеу аттестатының тіркеу нөмірін; аккредиттеу субъектілерінің тізілімінде аккредиттеу аттестатының тіркелген күнін; аккредиттеу аттестатының қолданылу мерзімін көрсету
елеулі
3.
аккредиттеу саласына кіретін сәйкестікті бағалау объектілерінің тізілімінде болуы
елеулі
4.
тізілімде аккредиттеу субъектісі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) болуы
елеусіз
5.
тізілімде аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу күні мен негізінің болуы
елеусіз
6.
тізілімде аккредиттеу материалдарын өзектендіру күні, негізі және аккредиттеудің өзектендірілген материалдары туралы ақпараттың болуы
елеусіз
7.
тізілімде жоспарлы және жоспардан тыс бағалауларды жүргізу күні мен нәтижелерінің болуы
елеусіз
8.
тізілімде кері қайтарып алу күні мен негізінің және кері қайтарып алынған аккредиттеу аттестатының қолданылуын қайта бастаудың болуы
елеусіз
9.
тізілімде аккредиттеу аттестатының қолданысын тоқтату күні мен негізінің болуы
елеусіз
10.
тізілімде аккредиттеу аттестатының күшін жою күнінің болуы
елеусіз
11.
тізілімде аккредиттеу аттестатының телнұсқасын беру туралы белгінің болуы
елеусіз
12.
тізілімде аккредиттеу аттестатын тоқтата тұру және одан айыру күні мен негізінің болуы
елеусіз
13.
аккредиттеу субъектілерінің тізілімін қалыптастыру және жүргізу
елеусіз
14.
интернет-ресурсты жүргізу және қолдау (онда аккредиттеу субъектілерінің тізілімін ресми жариялау және сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді орналастыру)
елеулі
15.
аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу және аккредиттеуден кейінгі шартты тоқтату туралы Техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органға жіберілген хабарламаның болуы
елеулі
16.
аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу, аккредиттеу материалдарын өзектендіру туралы өтінімді қарау кезінде талаптар мен мерзімдерді сақтау
елеулі
17.
шағымдар мен апелляцияларды қарау және олар бойынша шешім қабылдау, қабылданған шешімдер туралы ақпаратты интернет-ресурста орналастыру
елеулі
18.
өтініш берушінің аккредиттеу жөніндегі органға мынадай құжаттарды ұсынуы:

1) заявку на аккредитацию;
2) нотариально засвидетельствованные копии документов, устанавливающие юридический статус заявителя;
3) заявляемую область аккредитации;
4) руководство по качеству;
5) паспорт по заявленному направлению деятельности в области оценки соответствия;
6) сведения о персонале, выполняющем работы по оценке соответствия, для органов по подтверждению соответствия;
7) положение о структурных подразделениях и их структуру
грубое
19.
наличие заявки субъекта аккредитации с обоснованием причин актуализации и двух экземпляров документов, в которые были внесены изменения при актуализации
значительное
20.
переоформление аттестата аккредитации в случае:
1) реорганизация субъекта аккредитации;

1) аккредиттеуге өтінім;
2) өтініш берушінің заңды мәртебесін белгілейтін құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелері;
3) мәлімделетін аккредиттеу саласы;
4) сапа бойынша нұсқаулық;
5) сәйкестікті бағалау саласындағы қызметтің мәлімделген бағыты бойынша паспорт;
6) сәйкестікті растау жөніндегі органдар үшін сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды орындайтын персонал туралы мәліметтер;
7) құрылымдық бөлімшелер және олардың құрылымы туралы ереже
өрескел
19.
өзектендіру себептерін негіздей отырып, аккредиттеу субъектісінің өтінімінің және өзектендіру кезінде өзгерістер енгізілген құжаттардың екі данасының болуы
елеулі
20.
аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу:
1) аккредиттеу субъектісін қайта ұйымдастыру;

2) изменение места нахождения субъекта аккредитации;
3) изменение наименования субъекта аккредитации;
4) заявление субъекта аккредитации о расширении или сокращении области аккредитации
грубое
21.
внесение изменений и (или) дополнений в нормативный документ, указанный в документах субъекта аккредитации, и (или) введения в действие нового нормативного документа
значительное
22.
актуализация материалов аккредитации при изменении состава специалистов, осуществляющих работы по оценке
значительное
23.
актуализация материалов аккредитации при замене средств измерений и испытательного оборудования
грубое
24.
рассмотрение документов органом по аккредитации в срок не более десяти рабочих дней с момента их поступления
значительное
25.
наличие положительного решения органа аккредитации в случае переоформления аттестата
значительное
26.
решение об отказе органом по аккредитации в актуализации материалов аккредитации, в случае выявлении в представленных документах и сведениях недостоверной информации и (или) информации, касающейся расширения области аккредитации, а так же срока уведомления субъекта аккредитации о принятии такого решения
грубое
27.
наличие уведомления направленное субъекту аккредитации о принятом решении по актуализации материалов аккредитации
в письменном виде в течение трех рабочих дней с даты принятия решения по почте или посредством факсимильной связи и считается полученным соответственно с даты отметки заявителя в уведомлении о получении почтового отправления или в день отправления факсимильного сообщения
грубое
28.
наличие письменного заявления субъекта аккредитации в орган по аккредитации в случае отзыва аттестата аккредитации
грубое
29.
отзыв аттестата аккредитации органом по аккредитации при выявлении несоответствий критериям аккредитации, влияющих на достоверность результатов оценки соответствия
грубое
30.
отзыв аттестата аккредитации при не устранении выявленных несоответствий критериям аккредитации в установленный органом по аккредитации срок
грубое
31.
отзыв аттестата аккредитации органом по аккредитации в случае подтверждения фактов, указанных в жалобе либо сообщении государственного органа, о допущении субъектом аккредитации нарушений критериев аккредитации
грубое
32.
отзыв аттестата аккредитации при не устранении выявленных отрицательных результатов сравнительных испытаний и (или) сличений результатов поверки средств измерений
грубое
33.
отзыв аттестата аккредитации по результатам мониторинга деятельности субъектов аккредитации при обнаружении нарушений критериев аккредитации
грубое
34.
отзыв аттестата аккредитации при непредставлении или представлении недостоверных данных в течение десяти календарных дней от даты выдачи документа об оценке (подтверждении) соответствия сведений по электронному учету результатов работ по оценке (подтверждению) соответствия
значительное
35.
отзыв аттестата аккредитации в части деятельности структурного подразделения субъекта аккредитации
значительное
36.
отзыв аттестата аккредитации при принятии решения о временном признании недействительной части области аккредитации, субъекта аккредитации
значительное
37.
направление в уполномоченный орган в области технического регулирования и обеспечения единства измерений собранных материалов органом по аккредитации для принятие соответствующих мер в случае, если в выявленных несоответствиях критериям аккредитации имеются признаки состава административного правонарушения
грубое
38.
направление решения об отзыве аттестата аккредитации субъекту аккредитации, по почте заказным письмом с уведомлением в течение трех рабочих дней с даты принятия решения и считается полученным с даты отметки заявителя в уведомлении почтовой или иной организации связи
грубое
39.
отзыв аттестата аккредитации от даты получения субъектом аккредитации копии решения об отзыве аттестата аккредитации
значительное
40.
отзыв аттестата аккредитации с даты получения субъектом аккредитации копии решения об отзыве аттестата аккредитации и возобновления с даты принятия органом по аккредитации решения о возобновлении аттестата аккредитации, но не ранее чем через два месяца с даты принятия решения об отзыве аттестата аккредитации
значительное
41.
проведение органом по аккредитации внеплановой оценки для подтверждения сведений об устранении выявленных несоответствий
значительное
42.
принятие решения о возобновлении либо об отказе в возобновлении аттестата аккредитации или части области аккредитации органом по аккредитации в течение десяти рабочих дней, исчисляемых со дня представления субъектом аккредитации сведений об устранении несоответствий, а в случаях проведения плановой и внеплановой оценок - со дня ее окончания
грубое
43.
возобновление аттестата аккредитации не ранее чем через два месяца с даты принятия решения об отзыве, в случае если орган по аккредитации письменно не уведомил субъект аккредитации о своем решении
грубое
44.
прекращение действия аттестата аккредитации по следующим основаниям:
1) письменного заявления субъекта аккредитации;
значительное
45.
аннулирование аттестата аккредитации по заявлению органа по аккредитации в случае, выявления предоставления заявителем или субъектом аккредитации ложной информации при получении аккредитации
значительное
46.
создание руководителем органа по аккредитации постоянно действующей комиссии по рассмотрению материалов аккредитации для рассмотрения материалов аккредитации и принятия решений по ним
грубое
47.
осуществление мониторинга деятельности субъектов аккредитации путем наблюдения органом по аккредитации за результатами оказанных субъектами аккредитации работ, услуг и процессов в области аккредитации
грубое
48.
предоставление ежеквартальных результатов плановых и внеплановых оценок, а также мониторинга деятельности субъекта аккредитации в уполномоченный орган в области технического регулирования и обеспечения единства измерений
значительное
49.
обеспечение внедрения и применении документов специализированных международных организаций, устанавливающих общие критерии и правила в области аккредитации и оценки соответствия
грубое
50.
осуществление мониторинга соответствия надлежавшей лабораторной практики, с целью проведения проверки процедур и нормативов, применяемых лабораториями, включенными в программу мониторинга соответствия принципам надлежащей лабораторной практики, для оценки степени соответствия лабораторий принципам надлежащей лабораторной практики и сравнения первичных данных и записей с данными и записями, содержащимися в промежуточных и заключительных отчетах лабораторий
грубое
51.
наличие мониторинга деятельности субъектов аккредитации на предмет:
1) наличие документов подтверждающих статус юридического лица либо структурного подразделения юридического лица, действующего от его имени;

2) аккредиттеу субъектісінің орналасқан жерін өзгерту;
3) аккредиттеу субъектісінің атауын өзгерту;
4) аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу саласын кеңейту немесе қысқарту туралы өтініші
өрескел
21.
аккредиттеу субъектісінің құжаттарында көрсетілген нормативтік құжатқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу және (немесе) жаңа нормативтік құжатты қолданысқа енгізу
елеулі
22.
бағалау жұмыстарын жүзеге асыратын мамандардың құрамы өзгерген кезде аккредиттеу материалдарын өзектендіру
елеулі
23.
өлшеу құралдары мен сынақ жабдықтарын ауыстыру кезінде аккредиттеу материалдарын өзектендіру
өрескел
24.
аккредиттеу жөніндегі органның құжаттарды олар түскен сәттен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарауы
елеулі
25.
аттестат қайта ресімделген жағдайда аккредиттеу органының оң шешімінің болуы
елеулі
26.
ұсынылған құжаттарда және мәліметтерде дұрыс емес Ақпарат және (немесе) аккредиттеу саласын кеңейтуге қатысты ақпарат, сондай-ақ аккредиттеу субъектісін осындай шешім қабылдағаны туралы хабардар ету мерзімі анықталған жағдайда, аккредиттеу жөніндегі органның аккредиттеу материалдарын өзектендіруден бас тартуы туралы шешім
өрескел
27.
аккредиттеу материалдарын өзектендіру жөнінде қабылданған шешім туралы аккредиттеу субъектісіне жіберілген хабарламаның болуы
жазбаша түрде шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде почта арқылы немесе факсимильді байланыс арқылы және тиісінше өтініш беруші почта жөнелтілімін алғаны туралы хабарламада белгі қойылған күннен бастап немесе факсимильді хабарлама жіберілген күні алынған болып есептеледі
өрескел
28.
аккредиттеу аттестатын қайтарып алған жағдайда аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу жөніндегі органға жазбаша өтінішінің болуы
өрескел
29.
сәйкестікті бағалау нәтижелерінің дұрыстығына әсер ететін аккредиттеу өлшемшарттарына сәйкессіздіктер анықталған кезде аккредиттеу жөніндегі органның аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуы
өрескел
30.
аккредиттеу жөніндегі орган белгілеген мерзімде аккредиттеу өлшемшарттарына анықталған сәйкессіздіктер жойылмаған кезде аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу
өрескел
31.
аккредиттеу жөніндегі органның аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуы аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу өлшемшарттарын бұзушылықтарға жол бергені туралы Мемлекеттік органның шағымында не хабарламасында көрсетілген фактілер расталған жағдайда
өрескел
32.
салыстырмалы сынақтардың анықталған теріс нәтижелерін және (немесе) өлшеу құралдарын тексеру нәтижелерін салыстыруды жоймаған кезде аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу
өрескел
33.
аккредиттеу өлшемшарттарын бұзушылықтар анықталған кезде аккредиттеу субъектілерінің қызметіне мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу
өрескел
34.
сәйкестікті бағалау (растау) жөніндегі жұмыстардың нәтижелерін электрондық есепке алу жөніндегі мәліметтердің сәйкестігін бағалау (растау) туралы құжатты берген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде дәйексіз деректер ұсынылмаған немесе ұсынылған кезде аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу
елеулі
35.
аккредиттеу субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің қызметі бөлігінде аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу
елеулі
36.
аккредиттеу саласының, аккредиттеу субъектісінің бір бөлігін уақытша жарамсыз деп тану туралы шешім қабылдау кезінде аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу
елеулі
37.
егер аккредиттеу өлшемшарттарына анықталған сәйкессіздіктерде әкімшілік құқық бұзушылық құрамының белгілері болған жағдайда тиісті шаралар қабылдау үшін аккредиттеу жөніндегі орган жинаған материалдарды техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органға жіберу
өрескел
38.
аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешімді аккредиттеу субъектісіне шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберу және өтініш берушінің пошта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасында белгісі қойылған күннен бастап алынған болып есептеледі
өрескел
39.
аккредиттеу субъектісі аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешімнің көшірмесін алған күннен бастап аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу
елеулі
40.
аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу аккредиттеу субъектісі аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешімнің көшірмесін алған күннен бастап және аккредиттеу жөніндегі орган аккредиттеу аттестатын қайта бастау туралы шешім қабылдаған күннен бастап қайта басталған күннен бастап, бірақ аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап екі айдан ерте емес
елеулі
41.
аккредиттеу жөніндегі органның анықталған сәйкессіздіктерді жою туралы мәліметтерді растау үшін жоспардан тыс бағалау жүргізуі
елеулі
42.
аккредиттеу жөніндегі органның аккредиттеу аттестатын немесе аккредиттеу саласының бір бөлігін қайта бастау туралы не қайта бастаудан бас тарту туралы шешім қабылдауы аккредиттеу субъектісі сәйкессіздіктерді жою туралы мәліметтерді ұсынған күннен бастап, ал жоспарлы және жоспардан тыс бағалау жүргізілген жағдайларда - ол аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде
өрескел
43.
егер аккредиттеу жөніндегі орган аккредиттеу субъектісін өзінің шешімі туралы жазбаша хабардар етпеген жағдайда, аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап кемінде екі ай өткен соң қайта бастау
өрескел
44.
мынадай негіздер бойынша аккредиттеу аттестатының қолданылуын тоқтату:
аккредиттеу субъектісінің жазбаша өтініші
елеулі
45.
өтініш беруші немесе аккредиттеу субъектісі аккредиттеуді алған кезде жалған ақпарат бергені анықталған жағдайда, аккредиттеу жөніндегі органның өтініші бойынша аккредиттеу аттестатының күшін жою
елеулі
46.
аккредиттеу жөніндегі орган басшысының аккредиттеу материалдарын қарау және олар бойынша шешімдер қабылдау үшін аккредиттеу материалдарын қарау жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссия құруы
өрескел
47.
аккредиттеу субъектілері көрсеткен аккредиттеу саласындағы жұмыстардың, көрсетілетін қызметтер мен процестердің нәтижелерін аккредиттеу жөніндегі органның байқауы арқылы аккредиттеу субъектілерінің қызметіне мониторингті жүзеге асыру
өрескел
48.
Техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органға жоспарлы және жоспардан тыс бағалаудың тоқсан сайынғы нәтижелерін, сондай-ақ аккредиттеу субъектісі қызметінің мониторингін ұсыну
елеулі
49.
аккредиттеу және сәйкестікті бағалау саласындағы жалпы өлшемдер мен қағидаларды белгілейтін мамандандырылған халықаралық ұйымдардың құжаттарын енгізуді және қолдануды қамтамасыз ету
өрескел
50.
зертханалардың тиісті зертханалық практика қағидаттарына сәйкестік дәрежесін бағалау және бастапқы деректер мен жазбаларды зертханалардың аралық және қорытынды есептеріндегі деректермен және жазбалармен салыстыру үшін тиісті зертханалық практика қағидаттарына сәйкестік мониторингі бағдарламасына енгізілген зертханалар қолданатын рәсімдер мен нормативтерге тексеру жүргізу мақсатында тиісті зертханалық практиканың сәйкестігіне мониторингті жүзеге асыру
өрескел
51.
аккредиттеу субъектілері қызметінің объектіге мониторингінің болуы:
1) заңды тұлғаның не оның атынан әрекет ететін заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің мәртебесін растайтын құжаттардың болуы;

2) наличие документов подтверждающих квалификацию персонала, позволяющий выполнять работы по оценке соответствия в заявленной области аккредитации;
3) наличие права собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления или во временном владении и пользовании помещения, оборудование и материальные ресурсы, необходимые для выполнения работ по оценке соответствия;
4) соответствие требованиям нормативных документов, на соответствие которым они аккредитуются (аккредитованы) с учетом схемы аккредитации;

2) мәлімделген аккредиттеу саласында сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды орындауға мүмкіндік беретін персоналдың біліктілігін растайтын құжаттардың болуы;
3) сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажетті меншік, шаруашылық жүргізу, жедел басқару немесе үй-жайларды, жабдықтар мен материалдық ресурстарды уақытша иелену және пайдалану құқығының болуы;
4) аккредиттеу схемасын ескере отырып, олардың сәйкестігіне аккредиттелетін (аккредиттелген) нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігі;

5) проведение работ по оценке соответствия в полном объеме и в пределах, утвержденных в области аккредитации
грубое
52.
проведение анализа органом по аккредитации представленных документов и уведомления субъекта аккредитации о результатах анализа в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты представления документов
грубое
53.
осуществление мониторинга деятельности субъектов аккредитации с использованием реестра данных государственной системы технического регулирования
значительное
54.
опубликование ежеквартальных отчетов о результатах мониторинга на официальном сайте органа по аккредитации
грубое
55.
направление органом по аккредитации информации о выявленных нарушениях в уполномоченный орган в области технического регулирования и обеспечения единства измерений, в случае установления нарушения критериев аккредитации по результатам мониторинга
грубое
В отношении юридических лиц, осуществляющих метрологическую аттестацию методик выполнения измерений (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1.
осуществление работ субъектами аккредитации в пределах области аккредитации, и нормативных документов, на соответствие которым они аккредитованы
грубое
2.
наличие ссылки на аттестат аккредитации субъектами аккредитации в пределах области аккредитации
грубое
3.
уведомление органа по аккредитации о прекращении деятельности в утвержденной области аккредитации или предстоящей ликвидации
значительное
4.
устранение выявленных несоответствий критериям аккредитации
грубое
5.
возвращение субъектом аккредитации аттестат аккредитации в течение пяти рабочих дней со дня получения решения о прекращении действия аттестата
грубое
6.
прекращение субъектами аккредитации ссылки на аттестат аккредитации в случае прекращения, аннулирования, приостановления либо лишения аттестата аккредитации
грубое
7.
прекращение субъектами аккредитации ссылки на аттестат аккредитации или область аккредитации, которые временно признаны недействительными
грубое
8.
наличие аттестата аккредитации в области оценки соответствия выданный органом по аккредитации
грубое
9.
принятие мер субъектами аккредитации по устранению выявленных несоответствий со дня получения решения органа по аккредитации об отзыве аттестата аккредитации
грубое
10.
предоставление сведений об устранении несоответствий, послуживших основанием для отзыва аттестата аккредитации представленных в письменном виде в орган по аккредитации для принятия решения о возобновлении аттестата аккредитации или части области аккредитации
грубое
В отношении поверочной лаборатории (центра) (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1.
осуществление работ субъектами аккредитации в пределах области аккредитации, и нормативных документов, на соответствие которым они аккредитованы
грубое
2.
наличие ссылки на аттестат аккредитации субъектами аккредитации в пределах области аккредитации
грубое
3.
уведомление органа по аккредитации о прекращении деятельности в утвержденной области аккредитации или предстоящей ликвидации
значительное
4.
устранение субъектами аккредитации выявленных несоответствий критериям аккредитации в сроки, установленные решением органа по аккредитации
грубое
5.
участие субъектов аккредитации в сравнительных испытаниях и сличениях результатов поверки средств измерений
грубое
6.
возвращение субъектом аккредитации аттестат аккредитации в течение пяти рабочих дней со дня получения решения о прекращении действия аттестата
грубое
7.
прекращение субъектами аккредитации ссылки на аттестат аккредитации в случае прекращения, аннулирования, приостановления либо лишения аттестата аккредитации
грубое
8.
прекращение субъектами аккредитации ссылки на аттестат аккредитации или область аккредитации, которые временно признаны недействительными
грубое
9.
соблюдение требований по обеспечению прослеживаемости измерений путем получения размеров единиц величин от государственных эталонов единиц величин, в случае их отсутствия - от национальных эталонов единиц величин других стран
грубое
10.
наличие аттестата аккредитации в области поверки средств измерений выданный органом по аккредитации
грубое
11.
принятие мер субъектами аккредитации по устранению выявленных несоответствий со дня получения решения органа по аккредитации об отзыве аттестата аккредитации
грубое
12.
предоставление субъектами аккредитации сведений об устранении несоответствий, послуживших основанием для отзыва аттестата аккредитации представленных в письменном виде в орган по аккредитации для принятия решения о возобновлении аттестата аккредитации или части области аккредитации
грубое
13.
Наличие на праве собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления или во временном владении и пользовании помещения, оборудование и материальные ресурсы, необходимые для выполнения работ по поверке средств измерений
грубое
В отношении органа по подтверждению соответствия и испытательной лаборатории (центра) (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1.
осуществление работ субъектами аккредитации в пределах области аккредитации, и нормативных документов, на соответствие которым они аккредитованы
грубое
2.
наличие ссылки на аттестат аккредитации субъектами аккредитации в пределах области аккредитации
грубое
3.
уведомление органа по аккредитации о прекращении деятельности в утвержденной области аккредитации или предстоящей ликвидации
значительное
4.
устранение субъектами аккредитации выявленных несоответствий критериям аккредитации в сроки, установленные решением органа по аккредитации
грубое
5.
участие субъектов аккредитации в сравнительных испытаниях и сличениях результатов поверки средств измерений
грубое
6.
возвращение субъектом аккредитации аттестат аккредитации в течение пяти рабочих дней со дня получения решения о прекращении действия аттестата
грубое
7.
прекращение субъектами аккредитации ссылки на аттестат аккредитации в случае прекращения, аннулирования, приостановления либо лишения аттестата аккредитации
грубое
8.
прекращение субъектами аккредитации ссылки на аттестат аккредитации или область аккредитации, которые временно признаны недействительными
грубое
9.
наличие прослеживаемости путем передачи размеров единиц величин от государственных эталонов единиц величин Республики Казахстан осуществленная сертификатом поверки
грубое
10.
наличие аттестата аккредитации в области оценки соответствия выданный органом по аккредитации
грубое
11.
принятие мер субъектами аккредитации по устранению выявленных несоответствий со дня получения решения органа по аккредитации об отзыве аттестата аккредитации
грубое
12.
предоставление сведений об устранении несоответствий, послуживших основанием для отзыва аттестата аккредитации представленных в письменном виде в орган по аккредитации для принятия решения о возобновлении аттестата аккредитации или части области аккредитации
грубое
13.
обеспечение конфиденциальности информации, составляющей коммерческий интерес заявителей, независимо от страны происхождения продукции, услуги
незначительное
14.
соблюдение требований органами по подтверждению соответствия по недопущению оказания консалтинговых услуг в области аккредитации и не допущению аффилированности с лицами, оказывающими эти услуги
незначительное
15.
наличие на праве собственности или ином законном основании и использование лаборатории, обеспечивающей испытания объектов технического регулирования
грубое
16.
выдача документов об оценке соответствия на продукцию, не соответствующую требованиям технических регламентов и подлежащую изъятию субъектов аккредитации
грубое
17.
оформление и выдача результатов работ в порядке и по формам, которые определены правилами оценки соответствия лаборатории на условиях договора с органами по подтверждению соответствия или другими заявителями
грубое
18.
проведение лабораторией на условиях договора с органами по подтверждению соответствия или другими заявителями фото- и (или) видеофиксаций испытаний, результатов исследований (испытаний) и измерений продукции, если это предусмотрено техническим регламентом
грубое
19.
сохранение контрольных образцов контрольные образцы исследованной (испытанной) продукции лаборатории на условиях договора с органами по подтверждению соответствия или другими заявителями
незначительное
20.
наличие и использование находящегося на праве собственности или ином законном основании лабораторного оборудования
значительное
Приложение 3
к критериям оценки степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
об аккредитации в области
оценки соответствия
Субъективные критерии по подтвержденным жалобам и обращениям

5) сәйкестікті бағалау бойынша жұмыстарды толық көлемде және аккредиттеу саласында бекітілген шектерде жүргізу
өрескел
52.
ұсынылған құжаттарды аккредиттеу жөніндегі органның талдау жүргізуі және құжаттарды ұсынған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде талдау нәтижелері туралы аккредиттеу субъектісін хабардар етуі
өрескел
53.
мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің деректер тізілімін пайдалана отырып, аккредиттеу субъектілерінің қызметіне мониторингті жүзеге асыру
елеулі
54.
аккредиттеу жөніндегі органның ресми сайтында мониторинг нәтижелері туралы тоқсан сайынғы есептерді жариялау
өрескел
55.
аккредиттеу жөніндегі органның анықталған бұзушылықтар туралы ақпаратты техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органға мониторинг нәтижелері бойынша аккредиттеу өлшемшарттарының бұзылуы анықталған жағдайда жіберуі
өрескел
Өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
1.
аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу саласы шегінде жұмыстарды және олардың сәйкестігіне аккредиттелген нормативтік құжаттарды жүзеге асыруы
өрескел
2.
аккредиттеу саласы шегінде аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатына сілтемесінің болуы
өрескел
3.
аккредиттеу жөніндегі органның бекітілген аккредиттеу саласындағы қызметті тоқтату немесе алдағы тарату туралы хабарламасы
елеулі
4.
аккредиттеу өлшемшарттарына анықталған сәйкессіздіктерді жою
өрескел
5.
аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу аттестатын аттестаттың қолданылуын тоқтату туралы шешім алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қайтаруы
өрескел
6.
аккредиттеу аттестаты тоқтатылған, Күшін жойған, тоқтата тұрған не одан айырылған жағдайда аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатына сілтемені тоқтатуы
өрескел
7.
аккредиттеу субъектілерінің уақытша жарамсыз деп танылған аккредиттеу аттестатына немесе аккредиттеу саласына сілтемені тоқтатуы
өрескел
8.
аккредиттеу жөніндегі орган берген сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу аттестатының болуы
өрескел
9.
аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы аккредиттеу жөніндегі органның шешімін алған күннен бастап анықталған сәйкессіздіктерді жою жөнінде шаралар қабылдауы
өрескел
10.
аккредиттеу аттестатын немесе аккредиттеу саласының бір бөлігін қайта бастау туралы шешім қабылдау үшін аккредиттеу жөніндегі органға жазбаша түрде ұсынылған аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуға негіз болған сәйкессіздіктерді жою туралы мәліметтерді ұсыну
өрескел
Тексеру зертханасына (орталыққа) қатысты (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптарды сақтамаған кезде белгіленеді)
1.
аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу саласы шегінде жұмыстарды және олардың сәйкестігіне аккредиттелген нормативтік құжаттарды жүзеге асыруы
өрескел
2.
аккредиттеу саласы шегінде аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатына сілтемесінің болуы
өрескел
3.
аккредиттеу жөніндегі органның бекітілген аккредиттеу саласындағы қызметті тоқтату немесе алдағы тарату туралы хабарламасы
елеулі
4.
аккредиттеу жөніндегі органның шешімімен белгіленген мерзімдерде аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу өлшемшарттарына анықталған сәйкессіздіктерді жоюы
өрескел
5.
аккредиттеу субъектілерінің салыстырмалы сынақтарға және өлшеу құралдарын салыстырып тексеру нәтижелерін салыстыруға қатысуы
өрескел
6.
аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу аттестатын аттестаттың қолданылуын тоқтату туралы шешім алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қайтаруы
өрескел
7.
аккредиттеу аттестаты тоқтатылған, Күшін жойған, тоқтата тұрған не одан айырылған жағдайда аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатына сілтемені тоқтатуы
өрескел
8.
аккредиттеу субъектілерінің уақытша жарамсыз деп танылған аккредиттеу аттестатына немесе аккредиттеу саласына сілтемені тоқтатуы
өрескел
9.
өлшем бірліктерінің өлшемдерін шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарынан, олар болмаған жағдайда - басқа елдердің шама бірліктерінің ұлттық эталондарынан алу жолымен өлшемдердің қадағалануын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтау
өрескел
10.
аккредиттеу жөніндегі орган берген өлшеу құралдарын тексеру саласындағы аккредиттеу аттестатының болуы
өрескел
11.
аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы аккредиттеу жөніндегі органның шешімін алған күннен бастап анықталған сәйкессіздіктерді жою жөнінде шаралар қабылдауы
өрескел
12.
аккредиттеу аттестатын немесе аккредиттеу саласының бір бөлігін қайта бастау туралы шешім қабылдау үшін аккредиттеу жөніндегі органға жазбаша түрде ұсынылған аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуға негіз болған сәйкессіздіктерді жою туралы мәліметтерді аккредиттеу субъектілерінің ұсынуы
өрескел
13.
меншік, шаруашылық жүргізу, жедел басқару құқығында немесе өлшеу құралдарын тексеру жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажетті үй-жайлардың, жабдықтар мен материалдық ресурстардың уақытша иеленуі мен пайдалануында болуы
өрескел
Сәйкестікті растау жөніндегі органға және сынақ зертханасына (орталыққа) қатысты (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
1.
аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу саласы шегінде жұмыстарды және олардың сәйкестігіне аккредиттелген нормативтік құжаттарды жүзеге асыруы
өрескел
2.
аккредиттеу саласы шегінде аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатына сілтемесінің болуы
өрескел
3.
аккредиттеу жөніндегі органның бекітілген аккредиттеу саласындағы қызметті тоқтату немесе алдағы тарату туралы хабарламасы
елеулі
4.
аккредиттеу жөніндегі органның шешімімен белгіленген мерзімдерде аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу өлшемшарттарына анықталған сәйкессіздіктерді жоюы
өрескел
5.
аккредиттеу субъектілерінің салыстырмалы сынақтарға және өлшеу құралдарын салыстырып тексеру нәтижелерін салыстыруға қатысуы
өрескел
6.
аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу аттестатын аттестаттың қолданылуын тоқтату туралы шешім алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қайтаруы
өрескел
7.
аккредиттеу аттестаты тоқтатылған, Күшін жойған, тоқтата тұрған не одан айырылған жағдайда аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатына сілтемені тоқтатуы
өрескел
8.
аккредиттеу субъектілерінің уақытша жарамсыз деп танылған аккредиттеу аттестатына немесе аккредиттеу саласына сілтемені тоқтатуы
өрескел
9.
салыстырып тексеру сертификатымен жүзеге асырылған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік эталондарынан өлшем бірліктерін шама бірліктерін беру жолымен қадағалаудың болуы
өрескел
10.
аккредиттеу жөніндегі орган берген сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу аттестатының болуы
өрескел
11.
аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы аккредиттеу жөніндегі органның шешімін алған күннен бастап анықталған сәйкессіздіктерді жою жөнінде шаралар қабылдауы
өрескел
12.
аккредиттеу аттестатын немесе аккредиттеу саласының бір бөлігін қайта бастау туралы шешім қабылдау үшін аккредиттеу жөніндегі органға жазбаша түрде ұсынылған аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуға негіз болған сәйкессіздіктерді жою туралы мәліметтерді ұсыну
өрескел
13.
өнімнің, қызметтің шығарылған еліне қарамастан, өтініш берушілердің коммерциялық мүддесін құрайтын ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз ету
елеусіз
14.
аккредиттеу саласында консалтингтік қызметтер көрсетуге жол бермеу және осы қызметтерді көрсететін тұлғалармен үлестесуге жол бермеу жөніндегі сәйкестікті растау жөніндегі органдардың талаптарды сақтауы
елеусіз
15.
меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде болуы және техникалық реттеу объектілерін сынауды қамтамасыз ететін зертхананы пайдалану
өрескел
16.
техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін және аккредиттеу субъектілері алып қоюға жататын өнімге сәйкестікті бағалау туралы құжаттар беру
өрескел
17.
сәйкестікті растау жөніндегі органдармен немесе басқа да өтініш берушілермен шарт талаптарында зертхананың сәйкестігін бағалау қағидаларында айқындалған тәртіппен және нысандар бойынша жұмыстардың нәтижелерін ресімдеу және беру
өрескел
18.
егер техникалық регламентте көзделсе, зертхананың сәйкестікті растау жөніндегі органдармен немесе басқа да өтініш берушілермен шарт талаптарында сынақтардың фото - және (немесе) бейнетіркеулерін, зерттеулердің (сынақтардың) нәтижелерін және өнімді өлшеуді жүргізуі
өрескел
19.
бақылау үлгілерін сақтау сәйкестікті растау жөніндегі органдармен немесе басқа өтініш берушілермен шарт талаптарында зерттелген (сыналған) зертхана өнімінің бақылау үлгілері
елеусіз
20.
меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі зертханалық жабдықтың болуы және пайдаланылуы
елеулі
Қазақстан Республикасының
сәйкестiктi бағалау саласындағы
аккредиттеу туралы
заңнамасының сақталуы
бойынша тәуекел дәрежесінің
бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
Расталған шағымдар мен өтініштер бойынша субъективті өлшемшарттар

Сноска. Приложение 3 исключено совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 12.06.2023 № 222-НҚ и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к критериям оценки степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
об аккредитации
в области оценки соответствия
Субъективные критерии по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
Сноска. Приложение 5 исключено совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 12.06.2023 № 222-НҚ и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к критериям оценки степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
об аккредитации в области
оценки соответствия
Субъективные критерии по результатам анализа официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
Сноска. Приложение 6 исключено совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 12.06.2023 № 222-НҚ и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к критериям оценки степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
об аккредитации в области
оценки соответствия
Субъективные критерии по результатам анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
Сноска. Приложение 7 исключено совместным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 12.06.2023 № 222-НҚ и Министра национальной экономики РК от 12.06.2023 № 107 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 марта 2022 года № 23 и
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 марта 2022 года № 140-НҚ
Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в отношении органа по аккредитации
Сноска. Приложение 2 – в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 518-НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 142 (вводится в действие с 01.01.2023).
Государственный орган, назначивший проверку/
профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер),
бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
соблюдение основных этапов аккредитации:

Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 12.06.2023 № 222-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
сәйкестiктi бағалау саласындағы
аккредиттеу туралы
заңнамасының сақталуы
бойынша тәуекел дәрежесінің
бағалау өлшемшарттарына
5-қосымша
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша субъективті өлшемшарттар (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар)
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 12.06.2023 № 222-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
сәйкестiктi бағалау саласындағы
аккредиттеу туралы
заңнамасының сақталуы
бойынша тәуекел дәрежесінің
бағалау өлшемшарттарына
6-қосымша
Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ресми интернет-ресурстарын талдау нәтижелері бойынша субъективті өлшемшарттар
Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 12.06.2023 № 222-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
сәйкестiктi бағалау саласындағы
аккредиттеу туралы
заңнамасының сақталуы
бойынша тәуекел дәрежесінің
бағалау өлшемшарттарына
7-қосымша
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері бойынша субъективті өлшемшарттар
Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің 12.06.2023 № 222-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.06.2023 № 107 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 наурыздағы
№ 23 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 14 наурыздағы
№ 140-НҚ бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Аккредиттеу жөніндегі органға қатысты сәйкестікті бағалау саласындағы Қазақстан Республикасының аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 30.12.2022 № 518-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2022 № 142 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган __________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт____________________________________________
№ , күні Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы______________________________
(Жеке сәйкестендіру нөмірі), бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-
сәйкестендіру нөмірі ________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы_______________________________________________
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
аккредиттеудің негізгі кезеңдерін сақтау:

2) наличие документов подтверждающих квалификацию персонала, позволяющий выполнять работы по оценке соответствия в заявленной области аккредитации;
3) наличие права собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления или во временном владении и пользовании помещения, оборудование и материальные ресурсы, необходимые для выполнения работ по оценке соответствия;
4) соответствие требованиям нормативных документов, на соответствие которым они аккредитуются (аккредитованы) с учетом схемы аккредитации;
5) проведение работ по оценке соответствия в полном объеме и в пределах, утвержденных в области аккредитации
52.
проведение анализа органом по аккредитации представленных документов и уведомления субъекта аккредитации о результатах анализа в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты представления документов
53.
осуществление мониторинга деятельности субъектов аккредитации с использованием реестра данных государственной системы технического регулирования
54.
опубликование ежеквартальных отчетов о результатах мониторинга на официальном сайте органа по аккредитации
55.
направление органом по аккредитации информации о выявленных нарушениях в уполномоченный орган в области технического регулирования и обеспечения единства измерений, в случае установления нарушения критериев аккредитации по результатам мониторинга
Должностное (ые) лицо (а)
_________ ____________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
_______ _ _____________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 марта 2022 года № 23 и
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 марта 2022 года № 140-НҚ
Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в отношении юридических лиц, осуществляющих метрологическую аттестацию методик выполнения измерений
Сноска. Приложение 3 – в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 518-НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 142 (вводится в действие с 01.01.2023).
Государственный орган, назначивший проверку/
профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля ______________________________________
_______________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер),
бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
Адрес место нахождения_________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Осуществление работ субъектами аккредитации в пределах области аккредитации, и нормативных документов, на соответствие которым они аккредитованы
2
Наличие ссылки на аттестат аккредитации субъектами аккредитации в пределах области аккредитации
3
Уведомление органа по аккредитации о прекращении деятельности в утвержденной области аккредитации или предстоящей ликвидации
4
Устранение выявленных несоответствий критериям аккредитации
5
Возвращение субъектом аккредитации аттестат аккредитации в течение пяти рабочих дней со дня получения решения о прекращении действия аттестата
6
Прекращение субъектами аккредитации ссылки на аттестат аккредитации в случае прекращения, аннулирования, приостановления либо лишения аттестата аккредитации
7
Прекращение субъектами аккредитации ссылки на аттестат аккредитации или область аккредитации, которые временно признаны недействительными
8
Наличие аттестата аккредитации в области оценки соответствия выданный органом по аккредитации
9
Принятие мер субъектами аккредитации по устранению выявленных несоответствий со дня получения решения органа по аккредитации об отзыве аттестата аккредитации
10
Предоставление сведений об устранении несоответствий, послуживших основанием для отзыва аттестата аккредитации представленных в письменном виде в орган по аккредитации для принятия решения о возобновлении аттестата аккредитации или части области аккредитации
Должностное (ые) лицо (а)
___________ __________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
_______ ______________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 марта 2022 года № 23 и
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 марта 2022 года № 140-НҚ
Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в отношении поверочной лаборатории (центра)
Сноска. Приложение 4 – в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 518-НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 142 (вводится в действие с 01.01.2023).
Государственный орган, назначивший проверку/
профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля _______________________________________
________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер),
бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
________________________________________________________________
Адрес место нахождения __________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Осуществление работ субъектами аккредитации в пределах области аккредитации, и нормативных документов, на соответствие которым они аккредитованы
2
Наличие ссылки на аттестат аккредитации субъектами аккредитации в пределах области аккредитации
3
Уведомление органа по аккредитации о прекращении деятельности в утвержденной области аккредитации или предстоящей ликвидации
4
Устранение субъектами аккредитации выявленных несоответствий критериям аккредитации в сроки, установленные решением органа по аккредитации
5
Участие субъектов аккредитации в сравнительных испытаниях и сличениях результатов поверки средств измерений
6
Возвращение субъектом аккредитации аттестат аккредитации в течение пяти рабочих дней со дня получения решения о прекращении действия аттестата
7
Прекращение субъектами аккредитации ссылки на аттестат аккредитации в случае прекращения, аннулирования, приостановления либо лишения аттестата аккредитации
8
Прекращение субъектами аккредитации ссылки на аттестат аккредитации или область аккредитации, которые временно признаны недействительными
9
Наличие прослеживаемости путем передачи размеров единиц величин от государственных эталонов единиц величин Республики Казахстан осуществленная сертификатом поверки
10
Наличие аттестата аккредитации в области поверки средств измерений выданный органом по аккредитации
11
Принятие мер субъектами аккредитации по устранению выявленных несоответствий со дня получения решения органа по аккредитации об отзыве аттестата аккредитации
12
Предоставление субъектами аккредитации сведений об устранении несоответствий, послуживших основанием для отзыва аттестата аккредитации представленных в письменном виде в орган по аккредитации для принятия решения о возобновлении аттестата аккредитации или части области аккредитации
13
Наличие на праве собственности, хозяйственного ведения, оперативного управления или во временном владении и пользовании помещения, оборудование и материальные ресурсы, необходимые для выполнения работ по поверке средств измерений
Должностное (ые) лицо (а)
___________ __________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
________________ _____________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 марта 2022 года № 23 и
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 14 марта 2022 года № 140-НҚ
Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в отношении органа по подтверждению соответствия и испытательной лаборатории (центра)
Сноска. Приложение 5 – в редакции совместного приказа и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 518-НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 142 (вводится в действие с 01.01.2023).
Государственный орган, назначивший проверку/
профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля ______________________________________
_______________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер),
бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
Адрес место нахождения_________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Осуществление работ субъектами аккредитации в пределах области аккредитации, на соответствие которым они аккредитованы
2.
Наличие ссылки на аттестат аккредитации субъектами аккредитации в пределах области аккредитации
3.
Уведомление органа по аккредитации о прекращении деятельности в утвержденной области аккредитации или предстоящей ликвидации
4.
Устранение субъектами аккредитации выявленных несоответствий критериям аккредитации в сроки, установленные решением органа по аккредитации
5.
Участие субъектов аккредитации в сравнительных испытаниях и сличениях результатов поверки средств измерений
6.
Возвращение субъектом аккредитации аттестат аккредитации в течение пяти рабочих дней со дня получения решения о прекращении действия аттестата
7.
Прекращение субъектами аккредитации ссылки на аттестат аккредитации в случае прекращения, аннулирования, приостановления либо лишения аттестата аккредитации
8.
Прекращение субъектами аккредитации ссылки на аттестат аккредитации или область аккредитации, которые временно признаны недействительными
9.
соблюдение требований по обеспечению прослеживаемости измерений путем получения размеров единиц величин от государственных эталонов единиц величин, в случае их отсутствия - от национальных эталонов единиц величин других стран
10.
Наличие аттестата аккредитации в области оценки соответствия выданный органом по аккредитации
11.
Принятие мер субъектами аккредитации по устранению выявленных несоответствий со дня получения решения органа по аккредитации об отзыве аттестата аккредитации
12.
Предоставление сведений об устранении несоответствий, послуживших основанием для отзыва аттестата аккредитации представленных в письменном виде в орган по аккредитации для принятия решения о возобновлении аттестата аккредитации или части области аккредитации
13.
Обеспечение конфиденциальности информации, составляющей коммерческий интерес заявителей, независимо от страны происхождения продукции, услуги
14.
Соблюдение требований органами по подтверждению соответствия по недопущению оказания консалтинговых услуг в области аккредитации и не допущению аффилированности с лицами, оказывающими эти услуги
15.
Наличие на праве собственности или ином законном основании и использование лаборатории, обеспечивающей испытания объектов технического регулирования
16.
Выдача документов об оценке соответствия на продукцию, не соответствующую требованиям технических регламентов и подлежащую изъятию
17.
Оформление и выдача результатов работ в порядке и по формам, которые определены правилами оценки соответствия лаборатории на условиях договора с органами по подтверждению соответствия или другими заявителями
18.
Проведение лабораторией на условиях договора с органами по подтверждению соответствия или другими заявителями фото- и (или) видеофиксации испытаний, результатов исследований (испытаний) и измерений продукции, если это предусмотрено техническим регламентом
19.
Сохранение контрольных образцов исследованной (испытанной) продукции лабораториями на условиях договора с органами по подтверждению соответствия или другими заявителями
20.
Наличие и использование находящегося на праве собственности или ином законном основании лабораторного оборудования
Должностное (ые) лицо (а)
__________________ ___________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
_________________ _____________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)

2) мәлімделген аккредиттеу саласында сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды орындауға мүмкіндік беретін персоналдың біліктілігін растайтын құжаттардың болуы;
3) сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажетті меншік, шаруашылық жүргізу, жедел басқару немесе үй-жайларды, жабдықтар мен материалдық ресурстарды уақытша иелену және пайдалану құқығының болуы;
4) аккредиттеу схемасын ескере отырып, олардың сәйкестігіне аккредиттелетін (аккредиттелген) нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігі;
5) сәйкестікті бағалау бойынша жұмыстарды толық көлемде және аккредиттеу саласында бекітілген шектерде жүргізу
52.
ұсынылған құжаттарды аккредиттеу жөніндегі органның талдау жүргізуі және құжаттарды ұсынған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде талдау нәтижелері туралы аккредиттеу субъектісін хабардар етуі
53.
мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің деректер тізілімін пайдалана отырып, аккредиттеу субъектілерінің қызметіне мониторингті жүзеге асыру
54.
аккредиттеу жөніндегі органның ресми сайтында мониторинг нәтижелері туралы тоқсан сайынғы есептерді жариялау
55.
аккредиттеу жөніндегі органның анықталған бұзушылықтар туралы ақпаратты техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органға мониторинг нәтижелері бойынша аккредиттеу өлшемшарттарының бұзылуы анықталған жағдайда жіберуі
Лауазымды тұлға (лар) _________ __________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің басшысы ____________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 наурыздағы
№ 23 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 14 наурыздағы
№ 140-НҚ бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты сәйкестікті бағалау саласындағы Қазақстан Республикасының аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 30.12.2022 № 518-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2022 № 142 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган __________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт____________________________________________
№ , күні Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы______________________________
(Жеке сәйкестендіру нөмірі), бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-
сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _____________________________________________
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу саласы шегінде жұмыстарды және олардың сәйкестігіне аккредиттелген нормативтік құжаттарды жүзеге асыруы
2
аккредиттеу саласы шегінде аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатына сілтемесінің болуы
3
аккредиттеу жөніндегі органның бекітілген аккредиттеу саласындағы қызметті тоқтату немесе алдағы тарату туралы хабарламасы
4
аккредиттеу өлшемшарттарына анықталған сәйкессіздіктерді жою
5
аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу аттестатын аттестаттың қолданылуын тоқтату туралы шешім алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қайтаруы
6
аккредиттеу аттестаты тоқтатылған, Күшін жойған, тоқтата тұрған не одан айырылған жағдайда аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатына сілтемені тоқтатуы
7
аккредиттеу субъектілерінің уақытша жарамсыз деп танылған аккредиттеу аттестатына немесе аккредиттеу саласына сілтемені тоқтатуы
8
аккредиттеу жөніндегі орган берген сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу аттестатының болуы
9
аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы аккредиттеу жөніндегі органның шешімін алған күннен бастап анықталған сәйкессіздіктерді жою жөнінде шаралар қабылдауы
10
аккредиттеу аттестатын немесе аккредиттеу саласының бір бөлігін қайта бастау туралы шешім қабылдау үшін аккредиттеу жөніндегі органға жазбаша түрде ұсынылған аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуға негіз болған сәйкессіздіктерді жою туралы мәліметтерді ұсыну
Лауазымды тұлға (лар) _________ __________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің басшысы _____________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 наурыздағы
№ 23 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 14 наурыздағы
№ 140-НҚ бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Тексеру зертханасына (орталығына) қатысты сәйкестікті бағалау саласындағы Қазақстан Республикасының аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 30.12.2022 № 518-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2022 № 142 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган __________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт____________________________________________
№ , күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________________________
(Жеке сәйкестендіру нөмірі), бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-
сәйкестендіру нөмірі_______________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _____________________________________________
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу саласы шегінде жұмыстарды және олардың сәйкестігіне аккредиттелген нормативтік құжаттарды жүзеге асыруы
2
аккредиттеу саласы шегінде аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатына сілтемесінің болуы
3
аккредиттеу жөніндегі органның бекітілген аккредиттеу саласындағы қызметті тоқтату немесе алдағы тарату туралы хабарламасы
4
аккредиттеу жөніндегі органның шешімімен белгіленген мерзімдерде аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу өлшемшарттарына анықталған сәйкессіздіктерді жоюы
5
аккредиттеу субъектілерінің салыстырмалы сынақтарға және өлшеу құралдарын салыстырып тексеру нәтижелерін салыстыруға қатысуы
6
аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу аттестатын аттестаттың қолданылуын тоқтату туралы шешім алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қайтаруы
7
аккредиттеу аттестаты тоқтатылған, Күшін жойған, тоқтата тұрған не одан айырылған жағдайда аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатына сілтемені тоқтатуы
8
аккредиттеу субъектілерінің уақытша жарамсыз деп танылған аккредиттеу аттестатына немесе аккредиттеу саласына сілтемені тоқтатуы
9
өлшем бірліктерінің өлшемдерін шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарынан, олар болмаған жағдайда - басқа елдердің шама бірліктерінің ұлттық эталондарынан алу жолымен өлшемдердің қадағалануын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтау
10
аккредиттеу жөніндегі орган берген өлшеу құралдарын тексеру саласындағы аккредиттеу аттестатының болуы
11
аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы аккредиттеу жөніндегі органның шешімін алған күннен бастап анықталған сәйкессіздіктерді жою жөнінде шаралар қабылдауы
12
аккредиттеу аттестатын немесе аккредиттеу саласының бір бөлігін қайта бастау туралы шешім қабылдау үшін аккредиттеу жөніндегі органға жазбаша түрде ұсынылған аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуға негіз болған сәйкессіздіктерді жою туралы мәліметтерді аккредиттеу субъектілерінің ұсынуы
13
меншік, шаруашылық жүргізу, жедел басқару құқығында немесе өлшеу құралдарын тексеру жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажетті үй-жайлардың, жабдықтар мен материалдық ресурстардың уақытша иеленуі мен пайдалануында болуы
Лауазымды тұлға (лар) _________ ___________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің басшысы _____________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 наурыздағы
№ 23 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
2022 жылғы 14 наурыздағы
№ 140-НҚ бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Сәйкестікті растау жөніндегі органға және сынақ зертханасына (орталыққа)қатысты Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуын тексеру парағы
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 30.12.2022 № 518-НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2022 № 142 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган __________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт_____________________________________________
№ , күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ____________________________________
(Жеке сәйкестендіру нөмірі), бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-
сәйкестендіру нөмірі _______________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _____________________________________________
Талаптар тізімі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу саласы шегінде жұмыстарды және олардың сәйкестігіне аккредиттелген нормативтік құжаттарды жүзеге асыруы
2.
аккредиттеу саласы шегінде аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатына сілтемесінің болуы
3.
аккредиттеу жөніндегі органның бекітілген аккредиттеу саласындағы қызметті тоқтату немесе алдағы тарату туралы хабарламасы
4.
аккредиттеу жөніндегі органның шешімімен белгіленген мерзімдерде аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу өлшемшарттарына анықталған сәйкессіздіктерді жоюы
5.
аккредиттеу субъектілерінің салыстырмалы сынақтарға және өлшеу құралдарын салыстырып тексеру нәтижелерін салыстыруға қатысуы
6.
аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу аттестатын аттестаттың қолданылуын тоқтату туралы шешім алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қайтаруы
7.
аккредиттеу аттестаты тоқтатылған, Күшін жойған, тоқтата тұрған не одан айырылған жағдайда аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатына сілтемені тоқтатуы
8.
аккредиттеу субъектілерінің уақытша жарамсыз деп танылған аккредиттеу аттестатына немесе аккредиттеу саласына сілтемені тоқтатуы
9.
салыстырып тексеру сертификатымен жүзеге асырылған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік эталондарынан өлшем бірліктерін шама бірліктерін беру жолымен қадағалаудың болуы
10.
аккредиттеу жөніндегі орган берген сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу аттестатының болуы
11.
аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы аккредиттеу жөніндегі органның шешімін алған күннен бастап анықталған сәйкессіздіктерді жою жөнінде шаралар қабылдауы
12.
аккредиттеу аттестатын немесе аккредиттеу саласының бір бөлігін қайта бастау туралы шешім қабылдау үшін аккредиттеу жөніндегі органға жазбаша түрде ұсынылған аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуға негіз болған сәйкессіздіктерді жою туралы мәліметтерді ұсыну
13.
өнімнің, қызметтің шығарылған еліне қарамастан, өтініш берушілердің коммерциялық мүддесін құрайтын ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз ету
14.
аккредиттеу саласында консалтингтік қызметтер көрсетуге жол бермеу және осы қызметтерді көрсететін тұлғалармен үлестесуге жол бермеу жөніндегі сәйкестікті растау жөніндегі органдардың талаптарды сақтауы
15.
меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде болуы және техникалық реттеу объектілерін сынауды қамтамасыз ететін зертхананы пайдалану
16.
техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін және аккредиттеу субъектілері алып қоюға жататын өнімге сәйкестікті бағалау туралы құжаттар беру
17.
сәйкестікті растау жөніндегі органдармен немесе басқа да өтініш берушілермен шарт талаптарында зертхананың сәйкестігін бағалау қағидаларында айқындалған тәртіппен және нысандар бойынша жұмыстардың нәтижелерін ресімдеу және беру
18.
егер техникалық регламентте көзделсе, зертхананың сәйкестікті растау жөніндегі органдармен немесе басқа да өтініш берушілермен шарт талаптарында сынақтардың фото - және (немесе) бейнетіркеулерін, зерттеулердің (сынақтардың) нәтижелерін және өнімді өлшеуді жүргізуі
19.
бақылау үлгілерін сақтау сәйкестікті растау жөніндегі органдармен немесе басқа өтініш берушілермен шарт талаптарында зерттелген (сыналған) зертхана өнімінің бақылау үлгілері
20.
меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі зертханалық жабдықтың болуы және пайдаланылуы
Лауазымды тұлға (лар) _________ ____________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)