Об утверждении Правил проведения национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 23 февраля 2022 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2022 года № 26925.
Сноска. Заголовок приказа – в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 01.12.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 11-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 01.12.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 01.12.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту финансового мониторинга Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства Республики
Казахстан по финансовому мониторингу
Ж. Элиманов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство
Республики Казахстан
по защите и развитию конкуренции
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство
Республики Казахстан
по противодействию коррупции
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Председатель
Агентства Республики
Казахстан по финансовому
мониторингу
от 23 февраля 2022 года № 14
Правила проведения национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения

Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 23 ақпандағы № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 ақпанда № 26925 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 01.12.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасы Заңының 11-1-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 01.12.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 01.12.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің Қаржылық мониторинг департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрфық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігінің төрағасы
Ж. Элиманов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Каржылық мониторинг агенттігі
төрағасының
2022 жылғы 23 ақпандағы
№ 14 бұйрығымен бекітілген
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау жүргізу қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 01.12.2025 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 11-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон), определяют порядок проведения национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) рабочая группа – группа, состоящая из числа участников национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения, за исключением субъектов финансового мониторинга;
2) риски легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения – нанесение ущерба финансовой системе и экономике страны, путем совершения финансовых операций (сделок) в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения, в связи с реализацией угроз и (или) наличием уязвимостей;
3) структурирование рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения – группирование и суммирование собранных данных для национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения, для их последующего анализа;
4) ранжирование рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения – процедура установления относительной значимости (предпочтительности) собранных данных для национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения;

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 01.12.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-1-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жұмыс тобы – қаржы мониторингі субъектілерін қоспағанда, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалауға қатысушылардың қатарынан тұратын топ;
2) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдері – қауіптерді іске асырумен және (немесе) осалдықтардың болуымен байланысты қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру мақсатында қаржы операцияларын (мәмілелерін) жасау арқылы елдің қаржы жүйесіне және экономикасына залал келтіру;
3) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерін құрылымдау – қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау үшін жиналған деректерді кейіннен оларға талдау жүргізу үшін топтастыру және қосындылау;
4) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерін ранжирлеу – қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау үшін жиналған деректердің салыстырмалы маңыздылығын (артықшылығын) анықтау рәсімі;

5) субъекты финансового мониторинга – субъекты финансового мониторинга, указанные в пункте 1 статьи 3 Закона;
6) угроза – деяние, лицо или группа лиц, объект, деятельность, которые потенциально наносят вред государству, обществу, экономике. В контексте легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения это понятие включает преступления, преступников, организованные преступные группы, террористические группы и поддерживающие их лица, их денежные средства, а также их деятельность, связанную с легализацией (отмыванием) доходов, полученных преступным путем, финансированием терроризма и финансированием распространения оружия массового уничтожения;
7) государственные органы – государственные органы, которые осуществляют контроль за исполнением субъектами финансового мониторинга законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, в соответствии со статьей 14 Закона, а также с которыми взаимодействует уполномоченный орган, в соответствии со статьей 18 Закона.
8) уязвимость – область, в которой угроза реализовывается либо то, что содействует или способствует ее реализации. Включает характеристики и особенности конкретного сектора, финансового продукта или вида услуг, которые делают их привлекательными для целей легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения;
9) последствия – означают влияние или вред, который оказан или причинен рисками легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения, и включает влияние, связанной с этой преступной или террористической деятельностью на финансовые системы и учреждения, а также на всю экономику в целом;
10) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма, и финансированию распространения оружия массового уничтожения в соответствии с Законом.
Глава 2. Участники национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения

5) қаржы мониторингі субъектілері – Заңның 3-бабының 1-тармағында көрсетілген қаржы мониторингі субъектілері;
6) қауіп-қатер – мемлекетке, қоғамға, экономикаға ықтимал зиян келтіретін іс-әрекет, адам немесе адамдар тобы, объект, қызмет. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру мәнмәтінінде бұл ұғым қылмыстарды, қылмыскерлерді, ұйымдасқан қылмыстық топтарды, террористік топтарды және оларды, қолдайтын адамдарды, олардың ақша қаражаттарын, сондай-ақ олардың қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру бойынша іс-әрекетін қамтиды;
7) мемлекеттік органдар – қаржы мониторингі субъектілерінің Заңның 14-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын орындауына бақылауды жүзеге асыратын, сондай-ақ Заңның 18-бабына сәйкес уәкілетті орган іс-қимыл жасайтын мемлекеттік органдар;
8) осалдылық – қауіп-қатер іске асырылатын сала не оны іске асыруға жәрдемдесетін немесе ықпал ететін сала. Нақты сектордың, қаржылық өнімнің немесе қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жоятын қаруды таратуды қаржыландыру мақсаттары үшін оларды тартымды ететін қызмет түрінің сипаттамалары мен ерекшеліктерін қамтиды;
9) салдарлар – қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерімен көрсетілген немесе келтірілген әсерді немесе зиянды білдіреді және қаржы жүйелері мен мекемелеріне, сондай-ақ экономикаға тұтас осы қылмыстық немесе террористік әрекетпен байланысты әсерді қамтиды;
10) уәкiлеттi орган – Заңға сәйкес қаржы мониторингiн жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы iс-қимыл жөніндегі өзге де шараларды қабылдайтын мемлекеттiк орган.
2 тарау. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалауға қатысушылар

3. Проведение комплексной, всесторонней национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения подразумевает участия в ней всех государственных органов и организаций, входящих в национальную систему противодействия легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения:
1) уполномоченный орган, в частности структурные подразделения в сфере отмывания доходов, поиска и возврата преступных активов, в сфере финансирования терроризма, наркобизнеса и распространения оружия массового уничтожения, антикоррупционного финансового мониторинга, оперативного анализа, превенции и аналитических разработок, следственного и оперативного департаментов;
2) Министерство внутренних дел Республики Казахстан;
3) Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
4) Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
5) государственные органы;
6) субъекты финансового мониторинга;
7) государственный орган, осуществляющий анализ и мониторинг деятельности некоммерческих организаций на предмет выявления рисков финансирования терроризма.
Глава 3. Цель и задачи национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
4. Целью национальной оценки рисков является определение угроз и уязвимостей легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения в Республике Казахстан, выявление недостатков реализации мер по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
5. Основными задачами национальной оценки рисков являются получение понимания на страновом уровне о следующем:
1) об угрозах легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения (путем выявления актуальных угроз);
2) об основных методах, используемых для осуществления преступной деятельности;
3) о продуктах и услугах (и способах их предоставления), подверженных риску и потенциально используемых в соответствующей преступной деятельности;
4) о требуемых мерах и приоритетного порядка их реализации.
Глава 4. Порядок проведения национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения

3. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне кешенді, жан-жақты ұлттық бағалау жүргізу оған барлық мемлекеттік органдардың және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимылдың ұлттық жүйесіне кіретін өзге де ұйымдардың қатысуын көздейді:
1) уәкілетті орган, атап айтқанда, кірістерді жылыстату, қылмыстық активтерді іздеу және қайтару саласындағы, терроризмді қаржыландыру, есірткі бизнесін және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қаржылық мониторинг, жедел талдау, превенция және талдау әзірлемелері саласындағы құрылымдық бөлімшелер, тергеу және жедел департаменттері;
2) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті;
4) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті;
5) мемлекеттік органдар;
6) қаржы мониторингі субъектілері;
7) терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін анықтау тұрғысынан коммерциялық емес ұйымдардың қызметіне талдауды және мониторингті жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3 тарау. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау мақсаты мен міндеттері
4. Тәуекелдерді ұлттық бағалау мақсаты Қазақстан Республикасындағы қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру қатерлері мен осалдықтарын айқындау, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды іске асырудағы кемшіліктерді анықтау болып табылады.
5. Тәуекелдерді ұлттық бағалаудың негізгі міндеттері ел деңгейінде мыналарды түсіне білу болып табылады:
1) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру қатерлері туралы (ең өзекті қауіп-қатерлерді анықтау арқылы);
2) қылмыстық әрекетті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын негізгі әдістер туралы;
3) тәуекелге ұшырайтын және тиісті қылмыстық әрекетте ықтимал пайдаланылатын өнімдер және қызметтер туралы (және оларды ұсыну тәсілдері);
4) талап етілетін шаралар және оларды іске асырудың басымды тәртібі туралы.
4 тарау. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау жүргізу тәртібі

6. Национальная оценка рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения длится до 12 (двенадцать) месяцев.
Последующие национальные оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения проводятся по истечении 36 (тридцать шесть) месяцев со дня начала предыдущей национальной оценки рисков.
7. В целях проведения национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения уполномоченным органом создается рабочая группа по проведению национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения.
Уполномоченный орган запрашивает у участников национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения, за исключением субъектов финансового мониторинга, предложения по кандидатурам для включения в рабочую группу.
8. На основании представленных предложений уполномоченный орган утверждает состав рабочей группы.
9. Заседания рабочей группы проводятся не реже одного раза в квартал.
10. Уполномоченный орган координирует работу по проведению национальной оценки рисков в сфере легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения.
11. Национальная оценка рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения включает три этапа:
1) сбор данных;
2) обработка и анализ данных;
3) оценка рисков.
12. Государственные органы, в случае наличия информации, ежегодно не позднее 1 квартала, следующего за отчетным периодом, предоставляют в уполномоченный орган данные для национальной оценки рисков в разрезе каждого регулируемого сектора, в соответствии с приложениями 1, 2, 3, 5, 9 к настоящим Правилам.
Данные направляются в уполномоченный орган в электронном формате по специально выделенным каналам связи.
Приложение 3, 4, 6, 7, 8, 10 к настоящим Правилам заполняется уполномоченным органом, на основании сведений, имеющихся в доступе уполномоченного органа, на основе статистических сведений базы данных Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Приложение 11 к настоящим Правилам заполняется Национальным Банком Республики Казахстан.
Приложение 12 к настоящим Правилам заполняется Министерством юстиции Республики Казахстан, Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
Предоставление данных в уполномоченный орган осуществляется в соответствии со статьей 18 Закона.

6. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау 12 (он екі) айға дейін созылады.
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне одан әрі ұлттық бағалау тәуекелдердің алдыңғы ұлттық бағалауының басталған күнінен бастап 36 (отыз алты) ай өткеннен кейін жүргізіледі.
7. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау мақсатында уәкілетті орган қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау жөніндегі жұмыс тобын құрады.
Уәкілетті орган қаржы мониторингі субъектілерін қоспағанда қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерін ұлттық бағалауға қатысушылардан жұмыс тобына енгізу үшін кандидатуралар бойынша ұсыныстар сұрайды.
8. Уәкілеті орган ұсынылған ұсыныстар негізінде жұмыс тобының құрамын бекітеді.
9. Жұмыс тобының отырыстары тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі.
10. Уәкілетті орган қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау жүргізу жөніндегі жұмысты үйлестіреді.
11. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау үш кезеңді қамтиды:
1) деректерді жинау;
2) деректерді өңдеу және талдау;
3) тәуекелдерді бағалау.
12. Мемлекеттік органдар ақпарат болған жағдайда, осы Қағидаларға 1, 2, 3 5, 9-қосымшаларға сәйкес әрбір реттелетін сектор тұрғысында тәуекелдерді ұлттық бағалауға арналған деректерді уәкілетті органға жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі 1 тоқсаннан кешіктірмей ұсынады.
Деректер уәкілетті органға арнайы бөлінген байланыс арналары бойынша электрондық форматта жіберіледі.
Уәкілетті орган осы Қағидаларға 3, 4, 6, 7, 8, 10-қосымшаларын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің деректер базасының статистикалық мәліметтеріне негізделген уәкілетті органның қолында бар мәліметтер негізінде толтырады.
Осы Қағидаларға 11-қосымшасын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі толтырады.
Осы Қағидаларға 12-қосымшасын Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті толтырады.
Уәкілетті органға деректерді беру Заңның 18-бабына сәйкес жүзеге асырылады.

13. Сведения по правоохранительным, специальным государственным и судебным органам формируются на основе статистических сведений базы данных Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Глава 5. Порядок обработки и анализа данных для национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
14. Уполномоченный орган в течение 30 (тридцать) рабочих дней со дня получения всех данных проводит обработку собранных данных для национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения путем:
1) сравнения собранных данных на предмет соответствия и полноты;
2) структурирования собранных данных;
3) ранжирования собранных данных.
15. Уполномоченный орган после обработки данных осуществляет их анализ, который длится от 3 (три) до 5 (пять) месяцев, при проведении которого выявляет:
1) источник риска;
2) характер риска;
3) вероятность появления риска;
4) последствия риска.
16. По итогам анализа собранных данных уполномоченный орган формирует отчет, который содержит:
1) описание характера, источника, вероятности и последствий рисков;
2) итоги анализа собранных данных.
Глава 6. Порядок проведения национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
17. Рабочая группа со дня получения отчета в течение от 3 (трех) до 5 (пяти) месяцев рассматривает отчет и присваивает угрозам, уязвимостям и рискам один из следующих уровней:
1) "высокий" – имеются факты многократного совершения противоправного деяния в сфере легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения. Преступники имеют навыки (технические, финансовые и тому подобные) для совершения противоправных деяний;
2) "средний" – имеются факты, указывающие на попытки совершить или на совершение противоправного деяния в сфере легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения. Совершение противоправного деяния затруднительно с точки зрения раскрываемости и/или наказуемости преступлений. Имеются факты, указывающие на наличие навыков (технических, финансовых и тому подобных) для совершения преступниками противоправных деяний;

13. Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және сот органдары бойынша мәліметтер Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің статистикалық мәліметтері негізінде қалыптастырылады.
5 тарау. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалауға арналған деректерді өңдеу және талдау тәртібі
14. Уәкілетті орган барлық деректерді алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерін ұлттық бағалау үшін:
1) жиналған деректерді сәйкестігі мен толықтығы тұрғысынан салыстыру;
2) жиналған деректерді құрылымдау;
3) жиналған деректерді ранжирлеу арқылы жиналған деректерді өңдеуді жүргізеді.
15. Уәкілетті орган деректерді өңдегеннен кейін оларға 3 (үш) айдан 5 (бес) айға дейін созылатын талдау жүргізуді жүзеге асырады, оны жүргізу кезінде:
1) тәуекел көзін;
2) тәуекел сипатын;
3) тәуекелдің пайда болу ықтималдығын;
4) тәуекелдің салдарын анықтайды.
16. Уәкілетті орган жиналған деректерді талдау қорытындылары бойынша есеп қалыптастырады, онда:
1) тәуекелдердің сипатын, көзін, ықтималдығы мен салдарын сипаттау;
2) жиналған деректерді талдау нәтижелері қамтылады.
6 тарау. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау жүргізу тәртібі
17. Жұмыс тобы есепті алған күннен бастап 3 (үш) айдан 5 (бес) айға дейін есепті қарайды және қауіп-қатерлерге, осалдылықтарға және тәуекелдерге мынадай деңгейлердің бірін береді:
1) "жоғары" – қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру саласында құқыққа қайшы әрекетті бірнеше рет жасау фактілері бар. Қылмыскерлердің құқыққа қайшы әрекеттерді жасауға (техникалық, қаржылық және сол сияқты) дағдылары бар;
2) "орташа" – қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру саласында құқыққа қайшы әрекет жасау ұмтылысын немесе жасағанын көрсететін фактілер бар. Құқыққа қайшы әрекеттер жасауы қылмысты ашу және/немесе жазалау тұрғысынан қиынырақ. Қылмыскерлердің құқыққа қайшы әрекеттерді жасауға дағдыларының (техникалық, қаржылық және сол сияқты) бар болуын көрсететін фактілер бар;

3) "низкий" – отсутствуют факты, указывающие на намерения преступников совершить деяния, связанные с легализацией (отмыванием) доходов, полученных преступным путем, финансированием терроризма и финансированием распространения оружия массового уничтожения. Отсутствуют факты, указывающие на наличие навыков (технических, финансовых и тому подобных) для совершения преступниками противоправных деяний.
18. Рабочая группа по итогам рассмотрения и присвоения соответствующих уровней риска формирует итоговый отчет о национальной оценке рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения (далее – итоговый отчет), который содержит:
1) описание оценки рисков;
2) выводы по оценке рисков;
3) заключения о принятии мер, направленных на снижение рисков.
19. При выявлении угроз рабочая группа учитывает следующие критерии, но не ограничивается ими:
1) виды совершаемых предикатных преступлений;
2) характер и масштаб соответствующей преступной деятельности;
3) сумма преступного дохода от преступной деятельности;
4) трансграничные потоки преступных доходов из Республики Казахстан и в Республику Казахстан;
5) сумме доходов от преступлений, совершаемых за рубежом, и легализуемых в Республике Казахстан;
6) характер и масштаб террористической деятельности в Республике Казахстан.
20. При выявлении уязвимостей, особое внимание обращается на:
1) наличие преобладающих секторов и продуктов;
2) наличие продуктов/услуг, способствующих проведению ускоренных или анонимных операций;
3) широкое распространение операций с наличными деньгами и трансграничных переводов денежных средств;
4) онлайн обслуживание;
5) виды клиентов (юридические лица, физические лица);
6) характер деловых отношений;
7) наличие клиентов, представляющих повышенный риск;
8) клиентская база в высокорисковых географических регионах (государства и территории, не выполняющие рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег, офшорные зоны, государства зоны повышенной террористической активности);
9) наличие клиентов – нерезидентов;
10) наличие клиентов из регионов, вызывающих интерес (государства с высоким уровнем коррупции, терроризма);
11) осуществление надлежащей проверки клиентов;
12) текущее положение мер по направлению сообщений;
13) наличие мер внутреннего контроля;
14) хранение данных;
15) регулирование вопросов, касающихся бенефициарного владения.

3) "төмен" – қылмыскерлердің қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты әрекетті жасауға ниеттенуін көрсететін фактілер жоқ. Қылмыскерлердің құқыққа қайшы әрекеттерді жасауға дағдыларының (техникалық, қаржылық және сол сияқтылар) бар болуын көрсететін фактілер жоқ.
18. Жұмыс тобы тәуекелдің тиісті деңгейлерін қарау және беру қорытындылары бойынша қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалау туралы қорытынды есепті (бұдан әрі – қорытынды есеп) құрастырады, онда:
1) тәуекелдерді бағалау сипаттамасы;
2) тәуекелдерді бағалау бойынша тұжырымдар;
3) тәуекелдерді төмендетуге бағытталған шараларды қабылдау қорытындылары қамтылады.
19. Қауіп-қатерлер анықталған кезде жұмыс тобы мынадай өлшемшарттарды ескереді, бірақ олармен шектелмейді:
1) жасалған предикаттық қылмыстардың түрлері;
2) тиісті қылмыстық әрекеттің сипаты мен ауқымы;
3) қылмыстық әрекеттен түскен қылмыстық табыстың сомасы;
4) Қазақстан Республикасынан және Қазақстан Республикасына қылмыстық кірістердің трансшекаралық ағындары;
5) шет елдерде жасалатын және Қазақстан Республикасында заңдастырылатын қылмыстардан түсетін кірістер сомасы;
6) Қазақстан Республикасындағы террористік әрекеттің сипаты мен ауқымы.
20. Осалдылықтар анықталған кезде:
1) басымды секторлар мен өнімдердің болуына;
2) жеделдетілген немесе анонимді операцияларды жүргізуге ықпал ететін өнімдердің/қызметтердің болуына;
3) қолма-қол ақшамен жасалатын операциялардың және трансшекаралық ақша қаражаттары аударымдарының кең таралуына;
4) онлайн қызмет көрсетуге;
5) клиенттер (заңды тұлғалар, жеке тұлғалар) түрлеріне;
6) іскерлік қатынастардың сипатына;
7) жоғары тәуекелді ұсынатын клиенттердің бар болуына;
8) жоғары тәуекелді географиялық аймақтардағы клиенттік базаға (Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының ұсынымдарын орындамайтын мемлекеттер мен аумақтар, офшорлық аймақтар, террористік белсенділігі жоғары аймақтағы мемлекеттер);
9) резидент емес клиенттердің бар болуына;
10) қызығушылық тудыратын өңірлерден (жоғары сыбайлас жемқорлық, терроризм деңгейі бар мемлекеттер) клиенттердің бар болуына;
11) клиенттерге тиісінше тексеруді жүзеге асыруға;
12) хабарламаларды жолдау бойынша шаралардың ағымдағы жағдайына;
13) ішкі бақылау шараларының бар болуына;
14) деректерді сақтауға;
15) бенефициарлық иеленуге қатысты мәселелерді реттеуге ерекше назар аударылады.

21. Рабочая группа в течение 10 (десять) рабочих дней со дня формирования итогового отчета передает его в уполномоченный орган.
22. Уполномоченный орган в течение 10 (десять) рабочих дней со дня получения итогового отчета направляет его на согласование участникам национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения.
23. Участники национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения направляют замечания и предложения либо сообщают об их отсутствии уполномоченному органу в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня получения итогового отчета.
В случае представления участниками национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения замечаний и предложений к итоговому отчету, уполномоченный орган в течение 5 (пять) рабочих дней возвращает его в рабочую группу для дальнейшей доработки.
Рабочая группа передает итоговый отчет с учетом замечаний и предложений в уполномоченный орган для дальнейшего направления участникам национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения в порядке, предусмотренном в 22 и 23 пунктах Правил.
24. В случае непредставления участниками национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения позиций в сроки, указанные в пункте 23 Правил, итоговые отчеты считаются согласованными.
25. Уполномоченный орган выносит для рассмотрения и одобрения на заседании Межведомственного совета по вопросам предупреждения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения (далее – Межведомственный совет), создаваемого уполномоченным органом, в соответствии с графиком заседаний Межведомственного совета согласованные с участниками национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения итоговый отчет.
26. Уполномоченный орган после одобрения Межведомственным советом в течение 30 (тридцать) рабочих дней размещает итоговую публичную версию отчета в открытой части официального интернет-ресурса уполномоченного органа.
Итоговая закрытая версия отчета направляется участникам национальной оценки рисков легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения, а также размещается в личных кабинетах субъектов финансового мониторинга на платформе уполномоченного органа.
Приложение 1
к Правилам проведения
национальной оценки
рисков легализации (отмывания)
доходов, полученных
преступным путем,
финансирования терроризма
и финансирования распространения
оружия массового уничтожения
Политика противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения государственного органа (наименование государственного органа) по регулируемому сектору (субъекту)
Нормативно-правовая база, регулирующая деятельность подконтрольных субъектов финансового мониторинга в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Количество принятых нормативных правовых актов
Наименование нормативного правового акта
Краткая фабула нормативного правового акта
____ год
____ год
____ год
____ год
____ год
____ год
____ год
____ год
____ год
1.
1.
1.
1.
1.
1.
1.
1.
1.
2.
2.
2.
2.
2.
2.
2.
2.
2.
3.
3.
3.
3.
3.
3.
3.
3.
3.
4.
4.
4.
4.
4.
4.
4.
4.
4.
5.
5.
5.
5.
5.
5.
5.
5.
5.
Примечание: В первых столбцах в каждом из разделов указываются действующие нормативные правовые акты. В последующих столбцах указываются новые принятые нормативные правовые акты, а также дополнения и изменения в действующие в отчетном периоде.
Приложение 2
к Правилам проведения
национальной оценки
рисков легализации (отмывания)
доходов, полученных
преступным путем,
финансирования терроризма
и финансирования распространения
оружия массового уничтожения
Превентивные меры государственного органа (наименование государственного органа) по регулируемому сектору (субъекту)
Контрольно-надзорные функции
Наименование
____год
____год
____год

21. Жұмыс тобы қорытынды есепті құрастырған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оны уәкілетті органға береді.
22. Уәкілетті орган қорытынды есепті алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оны қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалауға қатысушыларға келісуге жолдайды.
23. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалауға қатысушылар қорытынды есепті алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ескертулер мен ұсыныстар жібереді не олардың жоқтығы туралы хабарлайды.
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалауға қатысушылар қорытынды есепке ескертулер мен ұсыныстар берген жағдайда, уәкілетті орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде оны одан әрі пысықтау үшін жұмыс тобына қайтарады.
Жұмыс тобы ескертулер мен ұсыныстарды ескере отырып, қорытынды есепті одан әрі Қағидалардың 22 және 23-тармақтарында көзделген тәртіппен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалауға қатысушыларға жіберу үшін уәкілетті органға береді.
24. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалауға қатысушылар Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген мерзімдерде ұстанымдарын ұсынбаған жағдайда, қорытынды есептер келісілген болып есептеледі.
25. Уәкілетті органмен құрылатын Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырудың алдын алу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық кеңестің (бұдан әрі – Ведомствоаралық кеңес) отырысында қарау және мақұлдау үшін уәкілетті орган қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдеріне ұлттық бағалауға қатысушылармен келісілген қорытынды есепті Ведомствоаралық кеңес отырыстарының кестесіне сәйкес шығарады.
26. Уәкілетті орган есептің қорытынды жария нұсқасын Ведомствоаралық кеңес мақұлдағаннан кейін 30 (отыз) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ресми интернет-ресурсының ашық бөлігінде орналастырады.
Есептің қорытынды жабық нұсқасы қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерін ұлттық бағалауға қатысушыларға жолданады, сондай-ақ уәкілетті органның платформасында қаржы мониторингі субъектілерінің жеке кабинеттерінде орналастырылады.
Қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыру
(жылыстату), терроризмді
қаржыландыру және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыру тәуекелдеріне
ұлттық бағалау жүргізу
қағидаларына 1-қосымша
Реттелетін сектор (субъект) бойынша мемлекеттік органның (мемлекеттік органның атауы) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саясаты
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында бақыланатын қаржы мониторингі субъектілерінің қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық база
Қабылданған нормативтік құқықтық актілер саны
Нормативтік құқықтық актінің атауы
Нормативтік құқықтық актінің қысқаша фабуласы
____ жыл
____ жыл
____ жыл
____ жыл
____ жыл
____ жыл
____ жыл
____ жыл
____ жыл
1.
1.
1.
1.
1.
1.
1.
1.
1.
2.
2.
2.
2.
2.
2.
2.
2.
2.
3.
3.
3.
3.
3.
3.
3.
3.
3.
4.
4.
4.
4.
4.
4.
4.
4.
4.
5.
5.
5.
5.
5.
5.
5.
5.
5.
Ескерту: Әрбір бөлімдердің бірінші бағандарында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер көрсетіледі. Келесі бағандарда жаңадан қабылданған нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ есепті кезеңдегі қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге толықтырулар мен өзгерістер көрсетіледі
Қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыру
(жылыстату), терроризмді
қаржыландыру және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыру тәуекелдеріне
ұлттық бағалау жүргізу
қағидаларына 2-қосымша
Реттелетін сектор (субъект) бойынша мемлекеттік органның (мемлекеттік органның атауы) алдын алу шаралары
Бақылау-қадағалау функциялары
Атауы
____ жыл
____ жыл
____ жыл

1. Количество субъектов финансового мониторинга, включенных в зарегистрированный (лицензированный) реестр
2. Количество субъектов финансового мониторинга, подвергшихся надзорным мероприятиям в рамках законодательства Республики Казахстан, включая законодательство о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
выездные
дистанционные
3. Количество выявленных нарушений по статье 214 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
4. Наложено штрафов по статье 214 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (тысяч тенге)
5. Взыскано штрафов по статье 214 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (тысяч тенге)
6. Количество вынесенных предупреждений/письменных предписаний
7. Количество выданных лицензий/разрешений
8. Количество приостановленных лицензий-разрешений в рамках статьи 214 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях":
типы нарушений:
9. Количество отказов/отзывов в выдаче лицензий/разрешений в рамках ст. 214 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
типы нарушений:
Примечание: Данная форма заполняется отдельно по каждому регулируемому сектору.
Приложение 3
к Правилам проведения
национальной оценки
рисков легализации (отмывания)
доходов, полученных
преступным путем,
финансирования терроризма
и финансирования распространения
оружия массового уничтожения
Использование инструментов и услуг субъектов, регулируемых государственным органом (наименование государственного органа) в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения
Угрозы отмывания доходов/ финансирования терроризма/финансирования распространения оружия массового уничтожения
Наименование
Период
____ год
____ год
____ год
1. Количество полученных постановлений в том числе:
- выемка
- об аресте (обременении) имущества, активов
- сумма по аресту/ обременению (активов, имущества)
2. Основание проведения выемки
Номер единого реестра досудебных расследований, статьи Уголовного Кодекса Республики Казахстан
3. Основание наложения ареста/обременения
Номер единого реестра досудебных расследований, статьи Уголовного Кодекса Республики Казахстан
...
4. Вид продукта/услуги
...
5. Типы клиентов, в отношении которых производился арест/выемка
Физическое лицо или юридическое лицо и другие, количество
Примечание: Данная форма заполняется отдельно по каждому регулируемому сектору.
Приложение 4
к Правилам проведения
национальной оценки
рисков легализации (отмывания)
доходов, полученных
преступным путем,
финансирования терроризма
и финансирования распространения
оружия массового уничтожения
Полномочия, ответственность и иные институциональные меры государственного органа (наименование государственного органа) по регулируемому сектору (субъекту)
Взаимодействие с подразделением финансовой разведки
Наименование
____ год
____ год
____ год

1. Тіркелген (лицензияланған) тізілімге енгізілген қаржы мониторингі субъектілерінің саны
2. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнаманы қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде қадағалау іс-шараларына түскен қаржы мониторингі субъектілерінің саны
көшпелі
қашықтықтан
3. "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының анықталған бұзушылықтар саны
4. "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының айыппұлдар салынды (мың теңге)
5. "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының айыппұлдар өндіріліп алынды (мың теңге)
6. Шығарылған ескертулер/жазбаша ұйғарымдар саны
7. Берілген лицензиялар/рұқсаттар саны
8. "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының шеңберінде тоқтатыла тұрған лицензиялардың/рұқсаттардың саны:
бұзушылықтар түрлері::
9. "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының шеңберінде лицензиялар/рұқсаттар беруден бас тарту/кері қайтарып алулар саны
бұзушылықтар түрлері:
Ескерту: Аталмыш нысан әрбір реттелетін сектор бойынша жеке толтырылады .
Қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыру
(жылыстату), терроризмді
қаржыландыру және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыру тәуекелдеріне
ұлттық бағалау жүргізу
қағидаларына 3-қосымша
Мемлекеттік орган (мемлекеттік органның атауы) реттейтін субъектілердің құралдары мен қызметтерін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру мақсатында пайдалану
Кірістерді жылыстату/терроризмді қаржыландыру/жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру қауіп-қатерлері
Атауы
Кезең
____ жыл
____ жыл
____ жыл
1. Алынған қаулылардың саны оның ішінде:
- алып қою
- мүлікке, активтерге тыйым салу (ауыртпалық) туралы
-(активтерге, мүлікке) тыйым салу/ ауыртпалық бойынша сома
2. Алып қою жүргізу негізі
Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімінің нөмірі, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің баптары
3. Тыйым салу/ауыртпалық негізі
Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімінің нөмірі, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің баптары
...
4. Өнім/қызмет түрі
...
5. Тыйым салу/алып қою жүргізілген клиенттердің түрлері
Жеке тұлға немесе заңды тұлға және басқалар, саны
Ескерту: Аталмыш нысан әрбір реттелетін сектор бойынша жеке толтырылады .
Қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыру
(жылыстату), терроризмді
қаржыландыру және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыру тәуекелдеріне
ұлттық бағалау жүргізу
қағидаларына 4-қосымша
Реттелетін сектор (субъект) бойынша мемлекеттік органның (мемлекеттік органның атауы) өкілеттіктері, жауапкершілігі және өзге де институционалдық шаралары
Қаржылық барлау бөлімшелерімен өзара іс-қимыл
Атауы
___ жыл
___ жыл
___ жыл

1. Количество направленных сообщений:
- о подозрительных операциях/деятельности
Сумма по направленным сообщениям в уполномоченный орган по финансовому мониторингу
- о пороговых операциях
Сумма по направленным сообщениям в уполномоченный орган по финансовому мониторингу
- о приостановленных подозрительных операциях
Сумма по направленным сообщениям в уполномоченный орган по финансовому мониторингу
2. Тип клиента, по которым направлены сообщения в подразделение финансовой разведки
- физическое лицо
- юридическое лицо
- национальное публичное должностное лицо
- иностранное публичное должностное лицо
Взаимодействие с правоохранительными и специальными государственными органами

1. Жолданған хабарламалар саны:
- күдікті операциялар/әрекеттер туралы
Қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға жолданған хабарламалар бойынша сома
- шекті операциялар туралы
Қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға жолданған хабарламалар бойынша сома
- тоқтатылған күдікті операциялар
Қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға жолданған хабарламалар бойынша сома
2. Қаржылық барлау бөлімшелеріне олар бойынша хабарламалар жолданған клиенттің түрі
- жеке тұлға
- заңды тұлға
- ұлттық жария лауазымды адам
- шетел жария лауазымды адам
Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл

3. Количество приостановленных подозрительных операций, использованных при возбуждении уголовных дел
Номер единого реестра досудебных расследований, статьи Уголовного Кодекса Республики Казахстан
Примечание: Данная форма заполняется по каждому регулируемому сектору.
Приложение 5
к Правилам проведения
национальной оценки
рисков легализации (отмывания)
доходов, полученных
преступным путем,
финансирования терроризма
и финансирования распространения
оружия массового уничтожения
Международное сотрудничество государственного органа по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения по регулируемому сектору (наименование государственного органа)
Наименование
____ год
____ год
____ год
1
Международное взаимодействие по имплементации опыта иностранного государства в национальную систему противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (наименование нормативного правового акта)
1.
1.
1.
2.
2.
2.
3.
3.
3.
4.
4.
4.
2
Количество взаимодействий с иностранными организациями по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Управление Организации Объединенных Наций по наркотикам и преступности
Евразийская группа по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма
Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе
Всемирный Банк
и другие…
3
Количество стран взаимодействия с государственным органом
Соединенные Штаты Америки
Китайская Народная Республика
Российская Федерация
и другие…
4
Описание нормативного правового акта по взаимодействию в рамках противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
Примечание: Данная форма заполняется отдельно по каждому регулируемому сектору.
Приложение 6
к Правилам проведения
национальной оценки
рисков легализации (отмывания)
доходов, полученных
преступным путем,
финансирования терроризма
и финансирования распространения
оружия массового уничтожения
Целевые финансовые санкции субъектов, регулируемых государственным органом (наименование государственного органа)
Наименование
____ год
____ год
____ год
1
Количество приостановленных операций, связанных с финансированием терроризма
Количество приостановленных операций, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения
2
Количество приостановленных операций по заработной плате лиц, включенных в Перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма/ финансированием распространения оружия массового уничтожения
3
Количество отказов в проведении операций лиц, включенных в Перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма/ финансированием распространения оружия массового уничтожения
4
Количество проведенных операций по социальным выплатам
5
Сумма по проведенным операциям по социальным выплатам
6
Количество проведенных операций по заработной плате
7
Сумма выплаты по проведенным операциям по заработной плате
Примечание: Данные по социальным выплатам и заработной плате используются для лиц, находящихся в Перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма/финансированием распространения оружия массового уничтожения.
Приложение 7
к Правилам проведения
национальной оценки
рисков легализации (отмывания)
доходов, полученных
преступным путем,
финансирования терроризма
и финансирования распространения
оружия массового уничтожения
Для правоохранительных и специальных государственных органов сведения
по статье 18 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации
(отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма
и финансированию распространения оружия массового уничтожения"
(наименование правоохранительного органа и специального государственного органа)
Информация по отмывания денег
____ год
____ год
____ год
Информация по финансированию терроризма
___ год
___ год
___ год
Информация по финансированию распространения оружия массового уничтожения
___ год
___ год
___ год
1
Количество направленных санкционированных запросов в уполномоченный орган по финансовому мониторингу, связанных с отмыванием денег по пункту 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения"
1
Количество направленных санкционированных запросов в уполномоченный орган по финансовому мониторингу, связанных с финансированием терроризма по пункту 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения"
Количество направленных санкционированных запросов в уполномоченный орган по финансовому мониторингу, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения по пункту 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения"
2
Количество направленных информирований в рамках пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" в уполномоченный орган по финансовому мониторингу, связанных с отмыванием денег
2
Количество направленных информирований в рамках пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" в уполномоченный орган по финансовому мониторингу, связанных с финансированием терроризма
Количество направленных информирований в рамках пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" в уполномоченный орган по финансовому мониторингу, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения
3
Количество полученных инициативных материалов от уполномоченного органа в рамках статьи 16 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", связанных с отмыванием денег
3
Количество полученных инициативных материалов от уполномоченного органа в рамках статьи 16 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", связанных с финансированием терроризма
Количество полученных инициативных материалов от уполномоченного органа в рамках статьи 16 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения", связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения
4
Количество возбужденных дел по статье 218 Уголовного Кодекса Республики Казахстан
4
Количество возбужденных дел по статье 258 Уголовного Кодекса Республики Казахстан
в том числе по инициативным материалам финансовой разведки
в том числе по инициативным материалам финансовой разведки
5
Сумма конфискованного имущества в рамках досудебного производства, связанных с отмыванием денег
5
Сумма конфискованного имущества в рамках досудебного производства, связанных с финансированием терроризма
в том числе по инициативным материалам финансовой разведки
в том числе по инициативным материалам финансовой разведки
Приложение 8
к Правилам проведения
национальной оценки
рисков легализации (отмывания)
доходов, полученных
преступным путем,
финансирования терроризма
и финансирования распространения
оружия массового уничтожения
Для судебных органов
Информация по отмыванию денег
____ год
____ год
____ год
1
Количество рассмотренных в суде дел по статьям 218, 218-1 Уголовного Кодекса Республики Казахстан
в том числе как дополнительная статья к основной
2
Количество вынесенных решений о конфискации по статье 218 Уголовного Кодекса Республики Казахстан (общая сумма, тысяч тенге)
активов, на сумму (тысяч тенге)
имущества, на сумму (тысяч тенге)
3
Количество осужденных лиц по статье 218 Уголовного Кодекса Республики Казахстан на сроки
до 3-х лет

3. Қылмыстық істерді қозғау кезінде пайдаланылған тоқтатыла тұрған күдікті операциялардың саны
Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімінің нөмірі, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің баптары
Ескертпе: Аталмыш нысан әрбір реттелетін сектор бойынша жеке толтырылады.
Қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыру
(жылыстату), терроризмді
қаржыландыру және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыру тәуекелдеріне
ұлттық бағалау жүргізу
қағидаларына 5-қосымша
Реттелетін сектор бойынша Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша мемлекеттік органның (мемлекеттік органның атауы) халықаралық ынтымақтастығы
Атауы
___ жыл
___ жыл
___ жыл
1
Шет мемлекеттің тәжірибесін Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимылдың ұлттық жүйесіне имплементтеу бойынша халықаралық өзара іс-қимыл (нормативтік құқықтық актінің атауы)
1.
1.
1.
2.
2.
2.
3.
3.
3.
4.
4.
4.
2
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша шетелдік ұйымдармен өзара іс-қимыл саны
Біріккен Ұлттар Ұйымының Есірткілер және қылмыс жөніндегі басқармасы
Қылмыстық кірістерді заңдастыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі еуразиялық топ
Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымы
Дүниежүзілік Банк
және басқалар…
3
Мемлекеттік органмен өзара іс-қимыл жасайтын елдердің саны
Америка Құрама Штаттары
Қытай Халық Республикасы
Ресей Федерациясы
және басқалар…
4
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл шеңберіндегі өзара іс-қимыл бойынша нормативтік құқықтық актінің сипаттамасы
Ескерту: Аталмыш нысан әрбір реттелетін сектор бойынша жеке толтырылады.
Қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыру
(жылыстату), терроризмді
қаржыландыру және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыру тәуекелдеріне
ұлттық бағалау жүргізу
қағидаларына 6-қосымша
Мемлекеттік орган (мемлекеттік органның атауы) реттейтін субъектілердің нысаналы қаржылық санкциялары
Атауы
___ жыл
___ жыл
___ жыл
1
Терроризмді қаржыландырумен байланысты тоқтатыла тұрған операциялардың саны
Жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты тоқтатыла тұрған операциялардың саны
2
Терроризмді қаржыландырумен/жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне енгізілген адамдардың жалақылары бойынша тоқтатыла тұрған операциялардың саны
3
Терроризмді қаржыландырумен/жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне енгізілген адамдардың операцияларын жүргізуден бас тарту саны
4
Әлеуметтік төлемдер бойынша жүргізілген операциялар саны
5
Әлеуметтік төлемдер бойынша жүргізілген операциялар бойынша сома
6
Жалақы бойынша жүргізілген операциялар саны
7
Жалақы бойынша жүргізілген операциялар бойынша төлем сомасы
Ескерту: Әлеуметтік төлемдер мен жалақы бойынша деректер терроризмді қаржыландырумен/жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдар тізбесіндегі адамдар үшін пайдаланылады.
Қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыру
(жылыстату), терроризмді
қаржыландыру және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыру тәуекелдеріне
ұлттық бағалау жүргізу
қағидаларына 7-қосымша
Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар үшін "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы " Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы бойынша мәліметтер (құқық қорғау органының және арнаулы мемлекеттік органның атауы)
Ақшаны жылыстату бойынша ақпарат
___ жыл
___ жыл
___ жыл
Терроризмді қаржыландыру бойынша ақпарат
___ жыл
___ жыл
___ жыл
Терроризмді қаржыландыру бойынша ақпарат
___ жыл
___ жыл
___ жыл
1
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 3-тармағы бойынша ақшаны жылыстатуға байланысты қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға жіберілген санкцияланған сұрау салулардың саны
1
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 3-тармағы бойынша терроризмді қаржыландыруға байланысты қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға жолданған санкцияланған сұрау салулардың саны
1
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 3-тармағы бойынша жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға жіберілген санкцияланған сұрау салулардың саны
2
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 2-тармағы шеңберінде ақшаны жылыстатумен байланысты қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға жолданған хабарлаулардың саны
2
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 2-тармағы шеңберінде терроризмді қаржыландырумен байланысты қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға жолданған хабарлаулардың саны
2
Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 2-тармағы шеңберінде жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға жолданған хабарлаулардың саны
3
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы шеңберінде ақшаны жылыстатумен байланысты уәкілетті органнан алынған бастамашылық материалдардыңсаны
3
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы шеңберінде терроризмді қаржыландырумен байланысты уәкілетті органнан алынған бастамашылық материалдардың саны
3
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы шеңберінде жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты уәкілетті органнан алынған бастамашылық материалдардың саны
4
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 218-бабы бойынша қозғалған қылмыстық істердің саны
4
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 258-бабы бойынша қозғалған қылмыстық істердің саны
соның ішінде қаржылық барлаудың бастамашылық материалдары бойынша
соның ішінде қаржылық барлаудың бастамашылық материалдары бойынша
5
Ақшаны жылыстатумен байланысты сотқа дейінгі іс жүргізу шеңберінде тәркіленген мүлік сомасы
5
Терроризмді қаржыландырумен байланысты сотқа дейінгі іс жүргізу шеңберінде тәркіленген мүлік сомасы
соның ішінде қаржылық барлаудың бастамашылық материалдары бойынша
соның ішінде қаржылық барлаудың бастамашылық материалдары бойынша
Қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыру
(жылыстату), терроризмді
қаржыландыру және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыру тәуекелдеріне
ұлттық бағалау жүргізу
қағидаларына 8-қосымша
Сот органдары үшін
Ақшаны жылыстату бойынша ақпарат
___ жыл
___ жыл
___ жыл
1
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 218-бабы бойынша сотта қаралған істер саны
оның ішінде негізгі бапқа қосымша бап ретінде
2
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 218-бабы бойынша тәркілеу туралы қабылданған шешімдердің саны (жалпы сомасы, мың теңге)
активтер, сомаға (мың теңге)
мүліктер, сомаға (мың теңге)
3
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 218-бабы бойынша мерзімге сотталған адамдардың саны
3 жылға дейін

от 3-х до 5 лет
от 5-х до 7 лет
свыше семи лет
Информация по финансированию терроризма
____ год
____ год
____ год
4
Количество рассмотренных в суде дел по статье 258 Уголовного Кодекса Республики Казахстан
в том числе как дополнительная статья к основной
5
Количество вынесенных решений о конфискации по статье 258 Уголовного Кодекса Республики Казахстан (общая сумма, тысяч тенге)
активов, на сумму (тысяч тенге)
имущества, на сумму (тысяч тенге)
6
Количество осужденных лиц по статье 258 Уголовного Кодекса Республики Казахстан на сроки
от 5 до 7 лет
от 7-х до 12 лет
свыше 12 лет
Приложение 9
к Правилам проведения
национальной оценки
рисков легализации (отмывания)
доходов, полученных
преступным путем,
финансирования терроризма
и финансирования распространения
оружия массового уничтожения
Информация по повышению квалификации работников регулируемого сектора (субъекта) государственным органом (наименование государственного органа)
Наименование
____ год
____ год
____ год
1.
Количество проведенных обучающих семинаров, тренингов и других мероприятий по повышению квалификации сотрудников
1.1.
в том числе на Национальной площадке совместно с:

3 жылдан 5 жылға дейін
5 жылдаан 7 жылға дейін
жеті жылдан артық
Терроризмді қаржыландыру бойынша ақпарат
___ жыл
___ жыл
___ жыл
4
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 258-бабы бойынша сотта қаралған істер саны
оның ішінде негізгі бапқа қосымша бап ретінде
5
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 258-бабы бойынша тәркілеу туралы қабылданған шешімдердің саны (жалпы сомасы, мың теңге)
активтер, сомаға (мың теңге)
мүліктер, сомаға (мың теңге)
6
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінің 258-бабы бойынша мерзімге сотталған адамдардың саны
5 жылдан 7 жылға дейін
7 жылдан 12 жылға дейін
12 жылдан артық
Қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыру
(жылыстату), терроризмді
қаржыландыру және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыру тәуекелдеріне
ұлттық бағалау жүргізу
қағидаларына 9-қосымша
Мемлекеттік органның (мемлекеттік органның атауы) реттелетін сектор (субъект) қызметкерлерінің біліктілігін арттыруы бойынша ақпарат
Атауы
___ жыл
___ жыл
___ жыл
1.
Қызметкерлердің біліктілігін арттыру бойынша өткізілген оқыту семинарларының, тренингтердің және басқа да іс-шаралардың саны
1.1.
оның ішінде Ұлттық алаңда:

1.1.1.
Агентством Республики Казахстан по финансовому мониторингу
количество обученных сотрудников сектора (субъекта)
1.1.2.
АО "Академией финансового мониторинга "AML Academy"
количество обученных сотрудников сектора (субъекта)
1.1.3.
Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
количество обученных сотрудников сектора (субъекта)
1.1.4.
Международным финансовым центром "Астана"
количество обученных сотрудников сектора (субъекта)

1.1.1.
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігімен бірлесіп
сектордың (субъектінің) оқытылған қызметкерлерінің саны
1.1.2.
"AML Academy" қаржылық мониторинг академиясымен" АҚ
сектордың (субъектінің) оқытылған қызметкерлерінің саны
1.1.3.
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясымен бірлесіп
сектордың (субъектінің) оқытылған қызметкерлерінің саны
1.1.4.
"Астана" халықаралық қаржы орталығымен бірлесіп
сектордың (субъектінің) оқытылған қызметкерлерінің саны

1.1.5.
и другие…
1.2.
в том числе с привлечением иностранных доноров:
1.2.1.
Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе
количество обученных сотрудников сектора (субъекта)
1.2.2.
Управление Организации Объединенных Наций по наркотикам и преступности
количество обученных сотрудников сектора (субъекта)
1.2.3.
Всемирного Банка
количество обученных сотрудников сектора (субъекта)
1.2.4.
и другие…
Приложение 10
к Правилам проведения
национальной оценки
рисков легализации (отмывания)
доходов, полученных
преступным путем,
финансирования терроризма
и финансирования распространения
оружия массового уничтожения
Для подразделения финансовой разведки
Информация по уголовным делам и судебным решениям
____ год
____ год
____ год
1
Вид преступления
отмывание денег
финансирование терроризма
финансирование оружия массового уничтожения
предикатное преступление: уточнить какое
2
Фигуранты дела/запроса
физическое лицо
юридическое лицо
3
Резидентство фигуранта
резидент
нерезидент
4
Субъекты финансового мониторинга, фигурировавшие в делах/запросах
физическое лицо
юридическое лицо
5
Резидентство фигурировавших субъектов финансового мониторинга
резидент
нерезидент
6
Услуги и продукты
7
Сумма ущерба/дохода (тысяч тенге)
8
Преступный доход (тысяч тенге)
Приложение 11
к Правилам проведения
национальной оценки
рисков легализации (отмывания)
доходов, полученных
преступным путем,
финансирования терроризма
и финансирования распространения
оружия массового уничтожения
Для оценки рисков трансграничного передвижения денег
____ год
____ год
____ год
1
Количество операций по переводу денег за рубеж, из них:
- юридическими лицами;
- физическими лицами;
- юридическими лицами-нерезидентами;
- физическими лицами-нерезидентами;
2
Количество операций по переводу денег из-за рубежа
- юридическими лицами;
- физическими лицами;
- юридическими лицами-нерезидентами;
- физическими лицами-нерезидентами;
3
Сумма операций по переводу денег за рубеж (тысяч тенге)
- юридическими лицами;
- физическими лицами;
- юридическими лицами-нерезидентами;
- физическими лицами-нерезидентами;
4
Сумма операций по переводу денег из-за рубежа (тысяч тенге)
- юридическими лицами;
- физическими лицами;
- юридическими лицами-нерезидентами;
- физическими лицами-нерезидентами;
5
Страны, куда осуществлялось наибольшее количество денежных переводов (указать 10 стран)
- юридическими лицами;
- физическими лицами;
- юридическими лицами-нерезидентами;
- физическими лицами-нерезидентами;
6
Страны, откуда осуществлялось наибольшее количество денежных переводов (указать 10 стран)
- юридическими лицами;
- физическими лицами;
- юридическими лицами-нерезидентами;
- физическими лицами-нерезидентами;
Приложение 12
к Правилам проведения
национальной оценки
рисков легализации (отмывания)
доходов, полученных
преступным путем,
финансирования терроризма
и финансирования распространения
оружия массового уничтожения
Для оценки рисков юридических лиц и образований
____ год
____ год
____ год
1
Количество зарегистрированных субъектов хозяйствования:
- юридические лица;
- индивидуальные предприниматели;
- юридические лица-нерезиденты;
2
Количество зарегистрированных коммерческих организаций, из них:
- товарищество с ограниченной ответственностью;
- товарищество с дополнительной ответственностью;
- производственный кооператив
- полное товарищество;
- коммандитное товарищество;
- акционерное общество
- филиал
- представительство
3
Количество юридических лиц, признанных бездействующими, из них:
- товарищество с ограниченной ответственностью;
- товарищество с дополнительной ответственностью;
- производственный кооператив
- полное товарищество;
- коммандитное товарищество;
- акционерное общество
- филиал
- представительство
4
Количество ликвидированных юридических лиц, из них:
- товарищество с ограниченной ответственностью;
- товарищество с дополнительной ответственностью;
- производственный кооператив
- полное товарищество;
- коммандитное товарищество;
- акционерное общество
- филиал
- представительство
5
Количество выявленных нарушений, в том числе:
- по статье 463 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
- по статье 466 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"

1.1.5.
және басқалар…
1.2.
оның ішінде шетелдік донорларды тарта отырып:
1.2.1.
Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымы
сектордың (субъектінің) оқытылған қызметкерлерінің саны
1.2.2.
Біріккен Ұлттар Ұйымының Есірткі және қылмыс жөніндегі басқармасы
сектордың (субъектінің) оқытылған қызметкерлерінің саны
1.2.3.
Дүниежүзілік Банк
сектордың (субъектінің) оқытылған қызметкерлерінің саны
1.2.4.
және басқалар…
Қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыру
(жылыстату), терроризмді
қаржыландыру және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыру тәуекелдеріне
ұлттық бағалау жүргізу
қағидаларына 10-қосымша
Қаржылық барлау бөлімшелері үшін
Қылмыстық істер және сот шешімдері туралы ақпарат
___ жыл
___ жыл
___ жыл
1
Қылмыс түрі
ақшаны жылыстату
терроризмді қаржыландыру
жаппай қырып жою қаруларын қаржыландыру
предикаттық қылмыс: қайсысы екенін нақтылау
2
Іс/сұрау салу фигуранттары
жеке тұлға
заңды тұлға
3
Фигуранттың резиденттігі
резидент
бейрезидент
4
Істерде/сұрау салуларда көрсетілген қаржы мониторингі субъектілері
жеке тұлға
заңды тұлға
5
Көрсетілген қаржы мониторингі субъектілерінің резиденттігі
резидент
бейрезидент
6
Қызметтер мен өнімдер
7
Залал/кіріс сомасы (мың теңге)
8
Қылмыстық табыс (мың теңге)
Қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыру
(жылыстату), терроризмді
қаржыландыру және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыру тәуекелдеріне
ұлттық бағалау жүргізу
қағидаларына 11-қосымша
Трансшекаралық ақша қозғалысы тәуекелдерін бағалау үшін
202 __ жыл
202 __ жыл
202 __ жыл
1
Шетелге ақша аудару бойынша операциялардың саны, оның ішінде:
- заңды тұлғалар;
- жеке тұлғалар;
- бейрезидент заңды тұлғалар;
- бейрезидент жеке тұлғалар;
2
Шетелден ақша аудару бойынша операциялардың саны
- заңды тұлғалар;
- жеке тұлғалар;
- бейрезидент заңды тұлғалар;
- бейрезидент жеке тұлғалар;
3
Шетелге ақша аудару бойынша операциялар сомасы (мың теңге)
- заңды тұлғалар;
- жеке тұлғалар;
- бейрезидент заңды тұлғалар;
- бейрезидент жеке тұлғалар;
4
Шетелден ақша аудару бойынша операциялар сомасы (мың теңге)
- заңды тұлғалар;
- жеке тұлғалар;
- бейрезидент заңды тұлғалар;
- бейрезидент жеке тұлғалар;
5
Ең көп ақша аударымдары жүзеге асырылған елдер (10 ел көрсетілсін)
- заңды тұлғалар;
- жеке тұлғалар;
- бейрезидент заңды тұлғалар;
- бейрезидент жеке тұлғалар;
6
Одан ең көп ақша аударымдары жүзеге асырылған елдер (10 ел көрсетілсін)
- заңды тұлғалар;
- жеке тұлғалар;
- бейрезидент заңды тұлғалар;
- бейрезидент жеке тұлғалар;
Қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыру
(жылыстату), терроризмді
қаржыландыру және жаппай
қырып-жою қаруын таратуды
қаржыландыру тәуекелдеріне
ұлттық бағалау жүргізу
қағидаларына 12-қосымша
Заңды тұлғалар мен білім тәуекелдерін бағалау үшін
___ жыл
___ жыл
___ жыл
1
Тіркелген шаруашылық субъектілердің саны:
-заңды тұлғалар;
- жеке кәсіпкерлер;
- бейрезидент заңды тұлғалар;
2
Тіркелген коммерциялық ұйымдардың саны, оның ішінде:
- жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
- қосымша жауапкершілігі бар серіктестік;
- өндірістік кооператив;
- толық серіктестік;
- коммандиттік серіктестік;
-акционерлік қоғам;
- филиал;
- өкілдік
3
Іс-әрекет етпейтін деп танылған заңды тұлғалардың саны, оның ішінде:
- жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
- қосымша жауапкершілігі бар серіктестік;
- өндірістік кооператив;
- толық серіктестік;
- коммандиттік серіктестік;
-акционерлік қоғам;
- филиал;
- өкілдік
4
Таратылған заңды тұлғалардың саны, оның ішінде:
- жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
- қосымша жауапкершілігі бар серіктестік;
- өндірістік кооператив;
- толық серіктестік;
- коммандиттік серіктестік;
-акционерлік қоғам;
- филиал;
- өкілдік
5
Анықталған бұзушылықтардың саны, соның ішінде:
- "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 463-бабы бойынша
- "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 466-бабы бойынша