Об утверждении Правил выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также форм бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 319. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2021 года № 23928.
В соответствии с пунктом 7 статьи 106 и пунктом 2 статьи 112 Экологического кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также формы бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения согласно приложения 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
А. Примкулов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 9 августа 2021 года № 319
Правила выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также форм бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения

Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсыну қағидаларын, әсер етуге экологиялық рұқсат бланкілерінің нысанын және оларды толтыру тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 9 тамыздағы № 319 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 10 тамызда № 23928 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экология кодексінің 106-бабының 7-тармағына, 112-бабының 2-тармағына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсыну қағидаларын, әсер етуге экологиялық рұқсат бланкілерінің нысанын және оларды толтыру тәртібі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Кейбір бұйрықтардың күші осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің м.а.
А. Примкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2021 жылғы 9 тамыздағы
№ 319 бұйрыққа
1-қосымша
Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны, сондай-ақ әсер етуге арналған экологиялық рұқсат бланкілерінің нысандарын және оларды толтыру тәртібін ұсыну қағидалары

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 14.09.2023 № 256 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также форм бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 106 и пунктом 2 статьи 112 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок выдачи экологических разрешений, предоставления декларации о воздействии на окружающую среду, а также устанавливают требования к форме бланков экологического разрешения на воздействие и порядку их заполнения.
2. Основные понятия и определения, используемые в Правилах:
1) экологическое разрешение на воздействие – экологическое разрешение для объектов II категории и введенных в эксплуатацию до 1 июля 2021 года объектов I категории;
2) наилучшие доступные техники (НДТ) – наиболее эффективная и передовая стадия развития видов деятельности и методов их осуществления, которая свидетельствует об их практической пригодности для того, чтобы служить основой установления технологических нормативов и иных экологических условий, направленных на предотвращение или, если это практически неосуществимо, минимизацию негативного антропогенного воздействия на окружающую среду;
3) норматив допустимого сброса – экологический норматив, который устанавливается в экологическом разрешении и определяется как количество (масса) загрязняющего вещества либо смеси загрязняющих веществ в сточных водах, максимально допустимое (разрешенное) к сбросу в единицу времени;
4) норматив допустимого физического воздействия – экологический норматив, который устанавливается для каждого источника в виде допустимых уровней воздействия тепла, шума, вибрации, ионизирующего излучения, напряженности электромагнитных полей и иных физических воздействий на компоненты природной среды, при которых негативное физическое воздействие от такого источника в совокупности со всеми источниками не приведет к превышению установленных предельно допустимых уровней физических воздействий на природную среду;
5) комплексное экологическое разрешение – документ, направленный на обеспечение комплексного предотвращения загрязнения окружающей среды с применением наилучших доступных техник, минимизацию и контроль негативного антропогенного воздействия на окружающую среду;

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 14.09.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны, сондай-ақ әсер етуге арналған экологиялық рұқсат бланкілерінің нысандарын және оларды толтыру тәртібін ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 106-бабының 7-тармағына, 112-бабының 2-тармағына (бұдан әрі – Кодекс), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес әзірленді және экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны беру тәртібін айқындайды, сондай-ақ әсер етуге арналған экологиялық рұқсат бланкілерінің нысанына және оларды толтыру тәртібіне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен анықтамалар:
1) әсер етуге арналған экологиялық рұқсат – II санаттағы объектілер және I санаттағы объектілер үшін экологиялық рұқсат;
2) ең үздік қолжетімді техникалар (ЕҮҚТ) – қызмет түрлері мен оларды жүзеге асыру әдістерінің неғұрлым тиімді және үздік даму сатысы, бұл олардың қоршаған ортаға жағымсыз антропогендік әсер етуді болғызбауға немесе, егер бұл іс жүзінде жүзеге асырылмаса, барынша азайтуға бағытталған технологиялық нормативтер мен өзге де экологиялық шарттарды белгілеуге негіз болу үшін практикалық жарамдылығын куәландырады;
3) жол берілетін төгінді нормативі – экологиялық рұқсатта белгіленетін және ластағыш заттың мөлшері (массасы) не сарқынды сулардағы ластағыш заттар қоспасы ретінде айқындалатын, уақыт бірлігіне ағызуға жол берілетін (рұқсат етілген) ең жоғары экологиялық норматив;
4) жол берілетін физикалық әсер ету нормативі – жылудың, шудың, дірілдің, иондаушы сәулеленудің, электромагниттік өрістердің кернеулігінің және табиғи ортаның компоненттеріне өзге де физикалық әсер етудің жол берілетін деңгейлері түрінде әрбір көз үшін белгіленетін, мұндай көзден болатын теріс физикалық әсер барлық көздермен жиынтықта табиғи ортаға физикалық әсер етудің белгіленген жол берілетін шекті деңгейлерінен асып кетуге әкеп соқпайтын экологиялық норматив;
5) кешенді экологиялық рұқсат – ең үздік қолжетімді техникаларды қолдана отырып, қоршаған ортаның ластануын кешенді түрде болғызбауды қамтамасыз етуге, қоршаған ортаға жағымсыз антропогендік әсерді барынша азайтуға және бақылауға бағытталған құжат;

6) лимит накопления отходов – предельное количество (масса) отходов по их видам, разрешенное для складирования в соответствующем месте накопления для каждого конкретного места, входящего в состав объектов I и II категорий;
7) лимит захоронения отходов – предельное количество (масса) отходов по их видам, разрешенное для захоронения на полигоне, входящего в состав объектов I и II категорий;
8) затрагиваемая территория – территория, в пределах которой окружающая среда и население подвержены существенным воздействиям намечаемой деятельности;
9) декларация о воздействии на окружающую среду – документ, информирующий о начале деятельности, составленный услугополучателем по форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 "Об утверждении форм уведомлений и Правил приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10194);
10) план мероприятий по охране окружающей среды – приложение к экологическому разрешению на воздействие, содержащий перечень мероприятий, направленных на снижение негативного воздействия на окружающую среду, необходимых для обеспечения соблюдения установленных нормативов эмиссий, лимитов накопления и захоронения отходов, лимитов размещения серы в открытом виде на серных картах (при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов);
11) загрязнение окружающей среды – присутствие в атмосферном воздухе, поверхностных и подземных водах, почве или на земной поверхности загрязняющих веществ, тепла, шума, вибраций, электромагнитных полей, радиации в количествах (концентрациях, уровнях), превышающих установленные государством экологические нормативы качества окружающей среды;
12) загрязняющие вещества – любые вещества в твердом, жидком, газообразном или парообразном состоянии, которые при их поступлении в окружающую среду в силу своих качественных или количественных характеристик нарушают естественное равновесие природной среды, ухудшают качество компонентов природной среды, способны причинить экологический ущерб либо вред жизни и (или) здоровью человека;
13) сброс загрязняющих веществ – поступление содержащихся в сточных водах загрязняющих веществ в поверхностные и подземные водные объекты, недра или на земную поверхность;
14) выброс загрязняющих веществ –поступление загрязняющих веществ в атмосферный воздух от источников выброса;

6) қалдықтардың жинақталу лимиті – I және II санаттағы объектілердің құрамына кіретін әрбір нақты орын үшін тиісті жинақтау орнында жинауға рұқсат етілген қалдықтардың түрлері бойынша шекті саны (массасы);
7) қалдықтарды көму лимиті – қалдықтардың І және ІІ санаттағы объектілердің құрамына кіретін полигонда көмуге рұқсат етілген түрлері бойынша олардың шекті мөлшері (массасы);
8) қозғалатын аумақ – өзінің шегінде қоршаған орта мен халық белгіленіп отырған қызметтің елеулі әсер етуіне ұшырайтын аумақ;
9) қоршаған ортаға әсер ету туралы декларация – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы "Хабарлама нысандары және Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау, сондай-ақ хабарламаларды қабылдайтын мемлекеттік органдарды айқындау қағидаларын бекіту туралы" № 4 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10194 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша қызмет алушымен ресімделген қызметтің басталғаны туралы хабардар ететін құжат;
10) қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары – эмиссиялардың белгіленген нормативтерінің, қалдықтардың жинақталуы мен оларды көму лимиттерінің, күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру лимиттерінің (көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде) сақталуын қамтамасыз етуге қажетті, қоршаған ортаға теріс әсер етуді төмендетуге бағытталған іс-шаралар тізбесін қамтитын әсер етуге арналған экологиялық рұқсатқа қосымша;
11) қоршаған ортаның ластануы – атмосфералық ауада, жер үсті және жер асты суларында, топырақта немесе жер бетінде ластағыш заттардың, жылудың, шудың, дірілдің, электромагнит өрістерінің, радиацияның мемлекет белгілеген қоршаған орта сапасының экологиялық нормативтерінен асатын мөлшерде (концентрацияларда, деңгейлерде) болуы;ластаушы заттардың шығарындылары-шығарындылар көздерінен атмосфералық ауаға ластаушы заттардың түсуі;
12) ластағыш заттар – қоршаған ортаға түскен кезде өздерінің сапалық немесе сандық сипаттамаларына орай табиғи ортаның табиғи тепе-теңдігін бұзатын, табиғи орта құрамдастарының сапасын нашарлататын, экологиялық залал не адамның өміріне және (немесе) денсаулығына зиян келтіруге қабілетті қатты, сұйық, газ тәрізді немесе бу тәрізді күйдегі кез келген заттар;
13) ластаушы заттардың ағызылуы – сарқынды сулардағы ластаушы заттардың жер үсті және жер асты су объектілеріне, жер қойнауына немесе жер бетіне түсуі;
14) ластаушы заттардың шығарындылары-шығарындылар көздерінен атмосфералық ауаға ластаушы заттардың түсуі;

15) маркерные загрязняющие вещества – наиболее значимые для эмиссий конкретного вида производства или технологического процесса загрязняющие вещества, которые выбираются из группы характерных для такого производства или технологического процесса загрязняющих веществ и с помощью которых возможно оценить значения эмиссий всех загрязняющих веществ, входящих в группу;
16) заинтересованные государственные органы – государственные органы, местные исполнительные органы, функции которых затрагиваются при реализации объекта;
17) программа производственного экологического контроля – приложение к экологическому разрешению для объектов I или II категорий, направленная на обеспечение экологической оценки эффективности производственного процесса на основе измерений и (или) расчетов уровня эмиссий в окружающую среду, вредных производственных факторов, а также фактического объема потребления природных, энергетических и иных ресурсов;
18) норматив допустимого выброса – экологический норматив, который устанавливается в экологическом разрешении и определяется как максимальная масса загрязняющего вещества либо смеси загрязняющих веществ, допустимая (разрешенная) для выброса в атмосферный воздух;
19) выпуск сточных вод – устройство и место сброса сточных вод в поверхностные и подземные водные объекты, недра или на земную поверхность;
20) технологические нормативы – экологические нормативы, устанавливаемые в комплексном экологическом разрешении в виде:
количества потребления электрической и (или) тепловой энергии, иных ресурсов в расчете на единицу времени или единицу производимой продукции (товара), выполняемой работы, оказываемой услуги;
предельного количества (массы) маркерных загрязняющих веществ на единицу объема эмиссий;
21) экологическое разрешение – документ, удостоверяющий право индивидуальных предпринимателей и юридических лиц на осуществление негативного воздействия на окружающую среду и определяющий экологические условия осуществления деятельности;
22) программа повышения экологической эффективности – приложение к комплексному экологическому разрешению, предусматривающее график планируемых мероприятий по реконструкции, перевооружению, модернизации объекта I категории, направленных на достижение технологических нормативов, нормативов эмиссий;
23) экологические условия – индивидуальные требования, предъявляемые к строительству и эксплуатации объектов I и II категорий в целях обеспечения соблюдения применимых к такой деятельности экологических требований, установленных экологическим законодательством Республики Казахстан, а также выводов, содержащихся в заключениях по результатам оценки воздействия на окружающую среду;

15) маркерлік ластағыш заттар – өндірістің немесе технологиялық процестің нақты түрінің эмиссиялары үшін неғұрлым маңызды ластағыш заттар, олар осындай өндіріске немесе технологиялық процеске тән ластағыш заттар тобынан таңдап алынады және олардың көмегімен топқа кіретін барлық ластағыш зат эмиссиясының мәнін бағалауға болады;
16) мүдделі мемлекеттік органдар – объектіні іске асыру кезінде өздерінің функциялары қозғалған мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар;
17) өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасы – қоршаған ортаға эмиссиялар деңгейінің, зиянды өндірістік факторлардың өлшемдері және (немесе) есеп-қисаптары, сондай-ақ табиғи, энергетикалық және өзге де ресурстарды тұтынудың іс жүзіндегі көлемі негізінде өндірістік процестің тиімділігін экологиялық бағалауды қамтамасыз ету бойынша I немесе II санаттағы объектілер үшін экологиялық рұқсатқа қосымша;
18) рұқсат етілетін шығарындылар нормативі – экологиялық рұқсатта белгіленетін және ластағыш заттың не ластағыш заттар қоспасының атмосфералық ауаға шығару үшін рұқсат етілетін (рұқсат етілген) ең жоғары массасы ретінде айқындалатын экологиялық норматив;
19) сарқынды суларды шығару – сарқынды суларды жер үсті және жер асты су объектілеріне, жер қойнауына немесе жер бетіне ағызу құрылғысы мен орны;
20) технологиялық нормативтер – кешенді экологиялық рұқсатта:
уақыт бірлігіне немесе өндірілетін өнімнің (тауардың), орындалатын жұмыстың, көрсетілетін қызметтің бірлігіне есептелетін электр және (немесе) жылу энергиясының, өзге ресурстардың тұтынылу мөлшері түрінде белгіленетін экологиялық нормативтер;
эмиссиялар көлемінің бірлігіндегі маркерлік ластағыш заттардың шекті саны (массасы);
21) экологиялық рұқсат – жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың қоршаған ортаға теріс әсерді жүзеге асыру құқығын куәландыратын және қызметті жүзеге асырудың экологиялық шарттарын айқындайтын құжат;
22) экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасы – технологиялық нормативтерге, эмиссиялар нормативтеріне қол жеткізуге бағытталған I санаттағы объектіні реконструкциялау, қайта жарақтандыру, жаңғырту жөніндегі жоспарланатын іс-шаралар кестесін көздейтін кешенді экологиялық рұқсатқа қосымша;
23) экологиялық шарттар – Қазақстан Республикасының экология заңнамасында белгіленген, осындай қызметке қолданылатын экологиялық талаптардың, сондай-ақ қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытындыларда қамтылған тұжырымдардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында I және II санаттағы объектілерді салуға және пайдалануға қойылатын жеке-дара талаптар;

24) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
25) кабинет пользователя на веб-портале "цифрового правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "цифрового правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;
26) эмиссии – поступления загрязняющих веществ, высвобождаемых от антропогенных объектов, в атмосферный воздух, воды, на землю или под ее поверхность;
27) нормативы эмиссий – совокупность предельных количественных и качественных показателей эмиссий, устанавливаемых в экологическом разрешении;
28) объект I и II категории – стационарный технологический объект (предприятие, производство), в пределах которого осуществляются один или несколько видов деятельности, указанных в разделе 1 (для объектов I категории) или разделе 2 (для объектов II категории) приложения 2 к Кодексу, а также технологически прямо связанные с ним любые иные виды деятельности, которые осуществляются в пределах той же промышленной площадки, на которой размещается объект, и оказывают существенное влияние на объем, количество и (или) интенсивность эмиссий и иных форм негативного воздействия такого объекта на окружающую среду;
29) объект III категории – объект строительства (здание, сооружение или их комплекс) или площадка, в пределах которых осуществляются виды деятельности, указанные в разделе 3 приложения 2 к Кодексу.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок выдачи экологических разрешений
Параграф 1. Порядок выдачи комплексного экологического разрешения
3. Государственная услуга "Выдача комплексного экологического разрешения" оказывается Комитетом экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и его территориальными подразделениями (далее – услугодатель).
4. Для получения государственной услуги "Выдача комплексного экологического разрешения" услугополучатель обращается к услугодателю через веб – портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) путем подачи заявления по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

24) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
25) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – "цифрлық үкіметтің" веб-порталының жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге қатысты мәселелер, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми ақпараттық өзара іс-қимылына арналған құрамдасы;
26) эмиссиялар – антропогендік объектілерден босатылатын ластаушы заттардың атмосфералық ауаға, суға, жерге немесе оның астына түсуі;
27) эмиссиялар нормативтері – экологиялық рұқсатта белгіленетін эмиссиялардың шекті сандық және сапалық көрсеткіштерінің жиынтығы;
28) I және II санаттағы объект – Кодекске 2-қосымшаның 1-бөлімінде (I санаттағы объектілер үшін) немесе 2-бөлімінде (II санаттағы объектілер үшін) көрсетілген қызметтің бір немесе бірнеше түрі шегінде жүзеге асырылатын стационарлық технологиялық объект (кәсіпорын, өндіріс), сондай-ақ объект орналастырылатын өнеркәсіптік алаң шегінде жүзеге асырылатын және эмиссиялардың көлеміне, санына және (немесе) қарқындылығына және осындай объектінің қоршаған ортаға теріс әсерінің өзге де нысандарына елеулі әсер ететін онымен технологиялық тікелей байланысты кез келген өзге де қызмет түрлері;
29) III санаттағы объект – Кодекске 2-қосымшаның 3-бөлімінде көрсетілген қызмет түрлері шегінде жүзеге асырылатын құрылыс объектісі (ғимарат, құрылысжай немесе олардың кешені) немесе алаң.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Экологиялық рұқсаттар беру тәртібі
1-параграф. Кешенді экологиялық рұқсат беру тәртібі
3. "Кешенді экологиялық рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті және оның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
4. "Кешенді экологиялық рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкіметтің" веб – порталы www.egov.kz (бұдан әрі – портал) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш) беру арқылы жүгінеді.

Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача комплексного экологического разрешения" (далее – Перечень 1) приведен в приложении 2 к настоящим Правилам.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя определен в пункте 8 Перечня 1 приложения 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Канцелярия услугодателя регистрирует на портале заявление с приложенными документами в день его поступления и направляет исполнителю услугодателя.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, экологических разрешениях исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В соответствии с пунктом 2 статьи 115 Кодекса, в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления на получение комплексного экологического разрешения (далее – КЭР) услугодатель проверяет его на предмет полноты и комплектности. В течение указанного срока заявление принимается к рассмотрению либо отклоняется в случае представления неполного пакета документов и (или) неполных сведений с мотивированным обоснованием причин возврата такого заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При наличии в заявлении на получение комплексного экологического разрешения всех требуемых сведений и прилагаемых документов уполномоченный орган в области охраны окружающей среды проводит государственную экологическую экспертизу проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов I категории в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 88 настоящего Кодекса и в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, направляет принятое к рассмотрению заявление с прилагаемыми к нему документами в свои структурные подразделения, а также в следующие заинтересованные государственные органы для получения от них замечаний и предложений в отношении необходимых экологических условий, подлежащих включению в комплексное экологическое разрешение, в рамках их компетенций:

"Кешенді экологиялық рұқсат беру" мемлекеттік қызметті көрсету үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе 1) осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізімі қызметті алушы жүгінген кезде Тізімнің 8 тармағында анықталған.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі өтінішті қоса берілген құжаттармен бірге ол келіп түскен күні порталда тіркейді және көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысына жібереді.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарын, экологиялық рұқсаттарын көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде олардың толықтығын тексереді. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар ұсынылған жағдайда, осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бас тарту себептерін дәлелді негіздей отырып, көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында қараудан бас тарту жіберіледі.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Кодекстің 115-бабының 2-тармағына сәйкес, көрсетілетін қызметті беруші кешенді экологиялық рұқсат (бұдан әрі – КЭР) алуға арналған өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны толық және жиынтықты болуы тұрғысынан тексереді. Өтініш көрсетілген мерзім ішінде қарауға қабылданады не құжаттар топтамасы және (немесе) мәліметтер толық ұсынылмаған жағдайда мұндай өтініштің қайтарылу себептері көрсетіле отырып, қабылданбайды.
Кешенді экологиялық рұқсат алуға арналған өтініште барлық талап етілетін мәліметтер мен қоса берілетін құжаттар болған кезде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 88-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес I санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасына мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізеді және осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде қарауға қабылданған өтінішті оған қоса берілетін құжаттармен бірге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне, сондай-ақ кешенді экологиялық рұқсатқа енгізілуге жататын міндетті экологиялық шарттарға қатысты өз құзыреттері шеңберінде ескертулері мен ұсыныстарын алу үшін мынадай мүдделі мемлекеттік органдарға:

1) в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) в уполномоченный орган, осуществляющий регулирование в соответствующей отрасли, к которой относится объект;
3) в уполномоченные государственные органы, в чью компетенцию входит выдача разрешений, необходимых для осуществления деятельности по строительству и эксплуатации объекта;
4) в местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, на территории которого расположен или будет расположен объект.
В случае, если объект расположен или будет расположен в пределах территорий двух или более областей, городов республиканского значения, столицы, заявление с прилагаемыми документами подлежит направлению в каждый соответствующий местный исполнительный орган;
5) при содействии Министерства иностранных дел Республики Казахстан – государству, на состояние окружающей среды которого строительство и (или) эксплуатация объекта окажет существенное неблагоприятное воздействие, проведение трансграничных процедур по принятию решений о разрешении такой деятельности предусмотрена международными договорами Республики Казахстан или установлена в заключении по результатам оценки воздействия на окружающую среду.
7. Структурные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и заинтересованные государственные органы рассматривают заявление на получение КЭР в рамках своих компетенций (охрана атмосферного воздуха, водных ресурсов, управление отходами, контроль уровня шума и физического воздействия), и предоставляют экспертные заключения в течение двадцати пяти рабочих дней с даты получения заявления по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам в отношении необходимых экологических условий, подлежащих включению в КЭР, в рамках их компетенций.
На этапе проведения государственной экологической экспертизы, при наличии замечаний к заявлению на выдачу КЭР и (или) прилагаемым к нему документам, услугодатель направляет замечания услугополучателю в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта после принятия заявления к рассмотрению.
Государственная экологическая экспертиза в соответствии с частью второй подпункта 9) пункта 1 статьи 87 Кодекса проводится в рамках процедуры выдачи экологических разрешений и отдельное заключение государственной экологической экспертизы не выдается.
8. Направленные замечания устраняются услугополучателем в течение десяти рабочих дней со дня направления замечаний. В случае неустранения замечаний в указанный срок услугополучателю выдается мотивированный отказ в выдаче комплексного экологического разрешения.

1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға;
2) объект жататын тиісті салада реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органға;
3) құзыретіне объектіні салу мен пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыруға қажетті рұқсаттарды беру кіретін өзге де уәкілетті мемлекеттік органдарға;
4) аумағында объект орналасқан немесе орналасатын облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органына жібереді.
Егер объект екі немесе одан да көп облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтары шегінде орналасқан немесе орналасатын болса, қоса берілген құжаттары бар өтініш әрбір тиісті жергілікті атқарушы органға жіберілуге жатады;
5) егер мұндай қызметке рұқсат беру туралы шешімдер қабылдау бойынша трансшекаралық рәсімдер жүргізу қажеттігі Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделсе немесе қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытындыда белгіленсе, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің жәрдемімен – объектіні салу және (немесе) пайдалану қоршаған ортасының жай-күйіне елеулі қолайсыз әсер ететін мемлекетке жібереді.
7. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелері және өзге де мүдделі мемлекеттік органдар өз құзыреттері шеңберінде (атмосфералық ауаны, су ресурстарын қорғау, қалдықтарды басқару, шу деңгейін және физикалық әсерді бақылау) КЭР алуға арналған өтінішті қарайды және өздерінің құзыреттері шеңберінде КЭР-ге енгізілуге жататын қажетті экологиялық жағдайларға қатысты осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінішті алған күннен бастап жиырма бес жұмыс күні ішінде сараптамалық қорытындылар береді.
Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу кезеңінде КЭР беруге өтінішке және (немесе) оған қоса берілетін құжаттарға ескертулер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші өтініш қарауға қабылданғаннан кейін осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде қызметті алушыға ескертулер жібереді.
Мемлекеттік экологиялық сараптама кодекстің 87-бабы 1-тармағы 9) тармақшасының екінші бөлігіне сәйкес экологиялық рұқсаттар беру рәсімі шеңберінде жүргізіледі және мемлекеттік экологиялық сараптаманың жеке қорытындысы берілмейді.
8. Қызметті алушы жіберілген ескертулерді ескертулер жіберілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жояды. Ескертулер көрсетілген мерзімде жойылмаған жағдайда қызметті алушыға осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша кешенді экологиялық рұқсат беруден дәлелді бас тарту беріледі.

9. После устранения услугополучателем всех замечаний услугодатель подготавливает проект КЭР с привлечением внутренних и (или) внешних экспертов с учетом полученных замечаний и предложений, а также позиции услугополучателя, и направляет такой проект услугополучателю. Услугополучатель в течение пяти рабочих дней предоставляет свою позицию по представленному проекту КЭР.
10. Уполномоченный орган, осуществляющий регулирование в соответствующей отрасли, к которой относится объект, и местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, на территории которой расположен или будет расположен объект, представляет свои заключения и замечания в отношении предложенных для КЭР экологических условий и остальных частей заявления и его приложений.
11. Заключения заинтересованных государственных органов, полученные уполномоченным органом в области охраны окружающей среды после истечения срока, определенного пунктом 7 настоящих Правил, не подлежат направлению услугополучателю и учету при принятии решения по заявлению.
12. При рассмотрении заявления на получение КЭР услугодатель с привлечением внешних экспертов согласно статье 93 Кодекса учитывает полученные замечания и заключения заинтересованных государственных органов, а также предложения услугополучателя и составляет обоснование причин принятия решения о выдаче комплексного экологического разрешения, в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 112 Кодекса по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
13. Услугодатель в течение пяти рабочих дней после получения ответа услугополучателя или результатов рассмотрения разногласий в соответствии с частью пятой пункта 6 статьи 115 Кодекса, принимает решение о выдаче КЭР или об отказе в его выдаче.
14. Возникающие разногласия по условиям, включенным в проект КЭР, разрешаются экспертным советом в порядке, предусмотренном статьей 94 Кодекса.
15. При отказе в выдаче комплексного экологического разрешения в соответствии со статьей 117 Кодекса услугодатель направляет мотивированный отказ в оказании государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя.
16. Услугодатель после принятия решения о выдаче КЭР, в течение срока, предусмотренного пунктом 13 настоящих Правил, оформляет КЭР для выдачи услугополучателю по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
На портале результат оказания государственной услуги хранится в "личном кабинете" услугополучателя, в виде электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.

9. Қызметті алушы барлық ескертулерді жойғаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші алынған ескертпелер мен ұсыныстарды, сондай-ақ қызметті алушының ұстанымын ескере отырып, ішкі және (немесе) сыртқы сарапшыларды тарта отырып, КЭР жобасын дайындайды және мұндай жобаны қызметті алушыға жібереді. Қызметті алушы бес жұмыс күні ішінде КЭР ұсынған жоба бойынша өз ұстанымын ұсынады.
10. Объект жататын тиісті салада реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган және аумағында объект орналасқан немесе орналасатын облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы КЭР үшін ұсынылған экологиялық жағдайларға және өтініш пен оның қосымшаларының бөліктеріне қатысты өз қорытындылары мен ескертулерін ұсынады.
11. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалардың 7-тармағында айқындалған мерзім өткеннен кейін алған мүдделі мемлекеттік органдардың қорытындылары қызметті алушыға жіберілуге және өтініш бойынша шешім қабылдау кезінде есепке алынуға жатпайды.
12. КЭР-ді алуға арналған өтінішті қарау кезінде көрсетілетін қызметті беруші Кодекстің 93-бабына сәйкес сыртқы сарапшыларды тарта отырып, алынған ескертулерді және мүдделі мемлекеттік органдардың қорытындыларын, сондай-ақ қызметті алушының ұсыныстарын ескереді және осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Кодекстің 112-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес кешенді экологиялық рұқсат беру туралы шешім қабылдау себептерінің негіздемесін жасайды.
13. Көрсетілетін қызметті беруші Кодекстің 115-бабы 6-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес қызметті алушының жауабын немесе келіспеушіліктерді қарау нәтижелерін алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде КЭР беру немесе оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
14. КЭР жобасына енгізілген шарттар бойынша туындайтын келіспеушіліктерді Кодекстің 94-бабында көзделген тәртіппен сараптамалық комиссия шешіледі.
15. Кодекстің 117-бабына сәйкес кешенді экологиялық рұқсат беруден бас тартылған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды жібереді.
16. Көрсетілетін қызметті беруші КЭР-ді беру туралы шешім қабылдағаннан кейін осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген мерзім ішінде осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қызметті алушыға беру үшін КЭР-ді ресімдейді.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында сақталады.

17. При переоформлении КЭР услугополучатели подают услугодателю через портал заявление на переоформление КЭР по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 Перечня 1.
18. Канцелярия услугодателя регистрирует на портале заявление на переоформление КЭР с приложенными документами в день его поступления и направляет исполнителю услугодателя.
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется информация о статусе рассмотрения запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, экологических разрешениях исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Исполнитель услугодателя в течение пяти рабочих дней со дня регистрации представленных услугополучателем документов рассматривает на соответствие требованиям статьи 118 Кодекса.
В случае непредставления соответствующих документов, указанных в пункте 8 Перечня 1, или представления документа с истекшим сроком действия направляется отказ в рассмотрении в виде электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя, с мотивированным обоснованием причин отклонения.
В случае представления документов, соответствующих требованиям статьи 118 Кодекса, услугодатель переоформляет КЭР для выдачи услугополучателю по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
20. На портале результат оказания государственной услуги хранится в "личном кабинете" услугополучателя, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
21. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Кешенді экологиялық рұқсатты қайта ресімдеу кезінде көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес нысанда Тізбе 1-дің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса отырып, КЭР-ді қайта ресімдеуге өтініш береді.
18. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі порталда өтінішті қоса берілген құжаттармен бірге келіп түскен күні КЭР қайта ресімдеуге өтнішті тіркейді және көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысына жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салуды қарау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), экологиялық рұқсаттар туралы мәліметтерді КЭР беру жөніндегі көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. КЭР беру жөніндегі көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Кодекстің 118-бабының талаптарына сәйкестігін қарайды.
Тізбе 1-дің 8-тармағында көрсетілген тиісті құжат ұсынылмаған немесе қолданылу мерзімі өткен құжат ұсынылған жағдайда, бас тарту себептерін дәлелді негіздей отырып, осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында қараудан бас тарту жіберіледі.
Кодекстің 118-бабының талаптарына сәйкес келетін құжаттар ұсынылған жағдайда, КЭР беру жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін КЭР-ді қайта ресімдейді.
20. Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында сақталады.
21. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

22. В соответствии с пунктом 1 статьи 118 Кодекса, КЭР подлежит пересмотру частично или полностью в случаях:
1) внесения оператором существенных изменений в намечаемую или осуществляемую деятельность, требующих проведения оценки воздействия на окружающую среду в соответствии с подпунктами 3) и 4) пункта 1 статьи 65 Кодекса;
2) утверждения нового заключения по наилучшим доступным техникам в связи с принятием нового справочника по наилучшим доступным техникам по соответствующим областям их применения, устанавливающего требования, которым объект, в отношении которого выдано такое комплексное экологическое разрешение, не соответствует;
3) внесения изменений в программу повышения экологической эффективности в соответствии с Кодексом.
23. При пересмотре КЭР услугополучатель через портал подает заявление на пересмотр КЭР по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
24. Оператор подает заявление на пересмотр КЭР в случаях, предусмотренных пунктом 22 настоящих Правил, не позднее чем:
1) за шесть месяцев до предполагаемой даты начала реализации оператором существенных изменений в осуществляемую деятельность;
2) в течение трех месяцев с даты утверждения нового заключения по наилучшим доступным техникам по соответствующим областям их применения согласно подпункту 2) пункта 22 настоящих Правил.
25. При внесении оператором существенных изменений в намечаемую или осуществляемую деятельность, требующих проведения оценки воздействия на окружающую среду, оператор установки при планировании изменений на объекте, вызывающих положительное или отрицательное влияние на окружающую среду, оценивает предполагаемые изменения на предмет соответствия их подпункту 1) пункта 1 статьи 118 Кодекса. В этой связи, необходимо оценить характер изменения по критериям, предусмотренным пунктом 2 статье 65 Кодекса, провести соответствующую оценку или скрининг воздействия намечаемой деятельности на предмет влияния на экологические условия КЭР запланированных изменений вызывая положительное или отрицательное воздействие на окружающую среду.
26. В случае, когда предлагаемые изменения влияют на экологические условия КЭР, оказывая отрицательное воздействие на окружающую среду, оператор формирует заявление на пересмотр КЭР по форме согласно приложению 1 настоящих Правил.
27. Изменения, включаемые в приложения к КЭР подлежат оценке относительно потенциального влияния на экологические условия.
28. В случае, когда уполномоченный орган в области охраны окружающей среды получает описание планируемых изменений, не влияющих на соблюдение условий КЭР, он оценивает полученную информацию в течение пяти рабочих дней.

22. Кодекстің 118-бабының 1-тармағына сәйкес КЭР мынадай жағдайларда ішінара немесе толық қайта қаралуға жатады:
1) оператордың Кодекстің 65-бабы 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларына сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізуді талап ететін, көзделіп отырған немесе жүзеге асырылатын қызметке елеулі өзгерістер енгізуі;
2) оларға қатысты осындай кешенді экологиялық рұқсат берілген объект сәйкес келмейтін талаптарды белгілейтін, оларды қолданудың тиісті салалары бойынша ең үздік қолжетімді техникалар бойынша жаңа анықтамалықты қабылдауға байланысты ең үздік қолжетімді техникалар бойынша жаңа қорытындыны бекіту;
3) экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасына өзгерістер енгізу.
23. КЭР-ді қайта қарау кезінде қызметті алушы портал арқылы осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша КЭР-ді қайта қарауға )еді.
24. Оператор осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген жағдайларда КЭР-ді қайта қарауға өтінішті:
1) оператор жүзеге асыратын қызметке елеулі өзгерістерді іске асыруды бастайтын болжамды күнге дейін алты ай бұрын;
2) осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасына сәйкес оларды қолданудың тиісті салалары бойынша ең үздік қолжетімді техникалар бойынша жаңа қорытынды бекітілген күннен бастап үш ай ішінде кешіктірмей береді.
25. Оператор белгіленіп отырған немесе жүзеге асырылатын, қоршаған ортаға әсер етуге бағалау жүргізуді талап ететін қызметке елеулі өзгерістер енгізгу кезінде, қондырғы операторы қоршаған ортаға оң немесе теріс әсер туғызатын объектідегі өзгерістерді жоспарлау кезінде болжанған өзгерістерді олардың Кодекстің 118-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкестігі тұрғысынан бағалайды. Осыған байланысты, өзгеріс сипатын Кодекстің 65-бабының 2-тармағында көзделген өлшемшарттар бойынша бағалап, жоспарланған өзгерістердің қоршаған ортаға оң немесе теріс әсерін туғызатын КЭР экологиялық жағдайларына әсер ету тұрғысынан белгіленіп отырған қызметтің әсеріне тиісті бағалау немесе скрининг жүргізу қажет.
26. Ұсынылып отырған өзгерістер қоршаған ортаға теріс әсер ете отырып, КЭР-дің экологиялық шарттарына әсер еткен жағдайда, оператор осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша КЭР-ді қайта қарауға өтініш қалыптастырады.
27. КЭР-ге қосымшаларға енгізілетін өзгерістер экологиялық жағдайларға ықтимал әсер етуге қатысты бағалауға жатады.
28. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган КЭР шарттарын сақтауға әсер етпейтін жоспарланған өзгерістердің сипаттамасын алған жағдайда, ол алынған ақпаратты бес жұмыс күні ішінде бағалайды.

В случае, когда полученных сведений достаточно и не изменяются условия КЭР, уполномоченный орган в области охраны окружающей среды переоформляет КЭР в соответствии с пунктом 5 статьи 118 Кодекса.
В случае, когда планируемое на объекте изменение требует пересмотра условий КЭР, оператору вместе с ответом направляется запрос на подачу заявления на пересмотр КЭР.
29. Оператор установки оценивает изменения, установленные в новом заключении по НДТ с условиями, определенными в КЭР, и пересматривает или получает новое комплексное экологическое разрешение.
30. В случае несоответствия нормативов эмиссий и технологических нормативов действующего КЭР технологическим показателям, связанным с применением НДТ, установленных в новом заключении по наилучшим доступным техникам по соответствующим областям их применения, оператору установки необходимо подать заявление на пересмотр КЭР.
31. Оператор объекта подает в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды заявление на пересмотр КЭР в части графика планируемых мероприятий, если это не влияет на установленные сроки достижения нормативов эмиссий, технологических нормативов, а в случае, предусмотренном в пункте 3 статьи 119 Кодекса, на сроки достижения показателей поэтапного снижения негативного воздействия на окружающую среду.
32. Для обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг в соответствии со статьей 92 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) жалоба подается не позднее 3 (трех) месяцев со дня, когда услугополучателю стало известно о принятии административного акта или совершении действий (бездействий) услугодателем:
в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо);
на имя руководства услугодателя по адресу, указанному в пункте 7 Приложения 3 к настоящим Правилам.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем, непосредственно оказывающим услугу в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней:

Алынған мәліметтер жеткілікті болып және КЭР шарттары өзгертілмесе, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган Кодекстің 118-бабының 5-тармағына сәйкес КЭР-ді қайта рәсімдейді.
Объектіде жоспарланған өзгеріс КЭР шарттарын қайта қарауды талап еткен жағдайда, операторға жауаппен бірге КЭР-ді қайта қарауға қызметті алуға сұрау салу жіберіледі.
29. Қондырғы операторы КЭР-да айқындалған шарттармен ЕҮҚТ бойынша жаңа қорытындыда белгіленген өзгерістерді бағалайды және қайта қарау немесе жаңа кешенді экологиялық рұқсат алу қажеттілігін айқындайды.
30. Қолданыстағы КЭР-дің эмиссиялар нормативтері мен технологиялық нормативтері оларды қолданудың тиісті салалары бойынша ең үздік қолжетімді техникалар бойынша жаңа қорытындыда белгіленген ЕҮҚТ қолданумен байланысты технологиялық көрсеткіштерге сәйкес келмеген жағдайда, қондырғы операторы КЭР-ді қайта қарауға өтініш дайындайды.
31. Объект операторы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жоспарланатын іс-шаралар кестесінің бөлігінде, егер бұл эмиссиялар нормативтеріне, технологиялық нормативтерге қол жеткізудің белгіленген мерзімдеріне әсер етпесе, Кодекстің 119-бабының 3-тармағында көзделген жағдайда қоршаған ортаға теріс әсерді кезең-кезеңімен төмендету көрсеткіштеріне қол жеткізу мерзімдеріне КЭР-ді қайта қарауға туралы өтініш береді.
32. Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 92-бабына (бұдан әрі – ӘРПК) сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану үшін шағым көрсетілетін қызметті алушыға әкімшілік актіні қабылдағаны немесе әрекеттерді (әрекетсіздіктерді) жасағаны туралы белгілі болған күннен бастап 3 (үш) айдан кешіктірілмей:
шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға);
осы Қағидалардың 3-қосымшасының 7-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшылығының атына беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
мемлекеттік қызметті тікелей көрсетілетін қызметті беруші тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:

1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК услугодателем направляется в орган, рассматривающий жалобу в течение 3 (трех) рабочих дней со дня ее поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Срок рассмотрения жалобы органом, рассматривающим жалобу, составляет 20 (двадцать) рабочих дней со дня поступления жалобы.
В случае несогласия с решением органа, рассматривающего жалобу, услугополучатель обращается в другой орган, рассматривающий жалобу или в суд в соответствии с пунктом 6 статьи 100 АППК.
33. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт – центр.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок выдачи экологического разрешения на воздействие для объектов I категории
34. Государственная услуга "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов I категории" оказывается Комитетом экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и его территориальными подразделениями (далее – услугодатель).
35. Для получения государственной услуги "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов I категории" услугополучатель обращается к услугодателю через веб – портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) путем подачи заявления по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов I категории" (далее – Перечень 2) приведен в приложении 8 к настоящим Правилам.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя определен в пункте 8 Перечня 2.

1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда лауазымды тұлға шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес шағым келіп түскен жағдайда көрсетілетін қызметті алушының шағымын көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға ол келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Шағымды қарайтын органның шағымды қарау мерзімі шағым түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
Шағымды қарайтын органның шешімімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы ӘРПК 100-бабының 6-тармағына сәйкес шағымды қарайтын органға немесе сотқа жүгінеді.
33. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органы осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге, "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. I санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсатты беру тәртібі
34. "І санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсатты беру" мемлекеттік қызметі Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Экологиялық реттеу және бақылау комитеті мен оның аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы).
35. "I санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкіметтің" веб – порталы www.egov.kz (бұдан әрі – портал) осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш) беру арқылы жүгінеді.
"I санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат беру" мемлекеттік қызметті көрсету үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе 2) осы Қағидалардың 8-қосымшасында көрсетілген.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізімі қызметті алушы жүгінген кезде Тізбе 2-нің 8 тармағында анықталған.

Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Канцелярия услугодателя регистрирует на портале заявление с приложенными документами в день его поступления и направляет исполнителю услугодателя.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с материалами оценки воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Исполнитель услугодателя в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет документы на предмет полноты и комплектности. В случае представления неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия направляется отказ в рассмотрении в виде электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя с мотивированным обоснованием причин отклонения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 36 с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. При наличии в заявлении на получение Разрешения на воздействие для объектов I категории всех требуемых сведений и прилагаемых документов, услугодатель проводит государственную экологическую экспертизу проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов, в том числе проекты нормативов эмиссий и управления отходами в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 88 Кодекса.
При наличии замечаний по заявлению на выдачу Разрешения на воздействие для объектов I категории и (или) прилагаемым к нему документам, услугодатель направляет такие замечания услугополучателю в течение двадцати пяти рабочих дней с даты принятия заявления к рассмотрению.
Направленные замечания устраняются услугополучателем в течение десяти рабочих дней со дня направления замечаний.
Государственная экологическая экспертиза в соответствии с частью второй подпункта 9) статьи 87 Кодекса проводится в рамках процедуры выдачи экологических разрешений и отдельное заключение государственной экологической экспертизы не выдается.

Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі өтінішті қоса берілген құжаттармен бірге ол келіп түскен күні порталда тіркейді және көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысына жібереді.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау материалдарымен және эмиссиялар нормативтерімен бірге көзделіп отырған қызмет жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптаманың рұқсаттары, қорытындылары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде олардың толықтығын тексереді. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар ұсынылған жағдайда, қабылдамаудың себептерін дәлелді негіздей отырып, көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында қараудан бас тарту жіберіледі.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Барлық талап етілетін мәліметтер мен қоса берілетін құжаттар объектілері үшін әсер етуге рұқсат алуға өтініште болған кезде көрсетілетін қызметті беруші І санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат беру бойынша Кодекстің 88-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасына, сондайақ қалдықтарды басқару және эмиссиялар нормативтері жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізеді.
Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу кезеңінде I санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат беруге өтінішке және (немесе) оған қоса берілетін құжаттарға ескертулер болған кезде, көрсетілетін қызметті беруші I санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат беру бойынша қызметті алушыға өтінішті қарауға қабылдаған күннен бастап жиырма бес жұмыс күні ішінде ескертулер жібереді.
Қызметті алушы жіберілген ескертулерді ескертулер жіберілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жояды.
Мемлекеттік экологиялық сараптама Кодекстің 87-бабы 9) тармақшасының екінші бөлігіне сәйкес экологиялық рұқсаттар беру рәсімі шеңберінде жүргізіледі және мемлекеттік экологиялық сараптаманың жеке қорытындысы берілмейді.

38. Сроки и продолжительность рассмотрения заявления на получение экологического разрешения на воздействие для объектов I категории не превышают 45 (сорок пять) рабочих дней со дня регистрации заявления.
39. Результатом рассмотрения заявления является экологическое разрешение на воздействие для объектов I категории по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, или мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
40. При неустранении замечаний в сроки, определенные пунктом 36 настоящих Правил, услугодатель направляет мотивированный отказ в оказании государственной услуги, в виде электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
На портале результат оказания государственной услуги хранится в "личном кабинете" услугополучателя, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
41. Переоформление экологического разрешения на воздействие для объектов I категории осуществляется в случаях изменения наименования, изменения организационно-правовой формы, реорганизации или смены оператора объекта, на который выдано экологическое разрешение на воздействие для объектов I категории.
При переоформлении экологического разрешения на воздействие для объектов I категории услугополучатели через портал подают услугодателю заявление на переоформление экологического разрешения на воздействие I категории по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам приложением документов, указанных в пункте 8 Перечня 2.
42. Канцелярия услугодателя регистрирует на портале заявление с приложенными документами в день его поступления и направляет исполнителю услугодателя.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, разрешениях исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Сноска. Пункт 42 с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Исполнитель услугодателя в течение пяти рабочих дней со дня регистрации представленных услугополучателем документов рассматривает на соответствие требованиям статьи 108 Кодекса.
Результат оказания государственной услуги выдается по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется информация о статусе рассмотрения запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

38. I санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат алуға өтінішті қарау мерзімдері мен ұзақтығы өтініш тіркелген күннен бастап 45 (қырық бес) жұмыс күнінен аспайды.
39. I санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат алуға өтінішті қарау нәтижесі осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша I санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат беру немесе осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту болып табылады.
40. Ескертулер осы Қағидалардың 36-тармағында айқындалған мерзімдерде жойылмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші I санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат беру бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды жібереді.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында сақталады.
41. I санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсатты қайта ресімдеу I санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсат берілген объект операторының атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта құрылған немесе оператор ауысқан жағдайларда жүзеге асырылады.
I санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсатты қайта ресімдеу кезінде көрсетілетін қызметті алушылар портал арқылы көрсетілетін қызметті берушіге Тізбе 2-нің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса берумен осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша I санаттағы әсер етуге экологиялық рұқсатты қайта ресімдеуге өтініш береді.
42. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі өтінішті қоса берілген құжаттармен бірге ол келіп түскен күні порталда тіркейді және көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысына жібереді.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау материалдарымен және эмиссиялар нормативтерімен бірге көзделіп отырған қызмет жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптаманың рұқсаттары, қорытындылары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Кодекстің 108-бабының талаптарына сәйкестігін қарайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салуды қарау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.

В случае поступления жалобы услугополучателя в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК услугодателем направляется в орган, рассматривающий жалобу в течение 3 (трех) рабочих дней со дня ее поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Срок рассмотрения жалобы органом, рассматривающим жалобу, составляет 20 (двадцать) рабочих дней со дня поступления жалобы.
В случае несогласия с решением органа, рассматривающего жалобу, услугополучатель обращается в другой орган, рассматривающий жалобу или в суд в соответствии с пунктом 6 статьи 100 АППК.
48. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт –центр.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок выдачи экологического разрешения на воздействие для объектов II категории
49. Государственная услуга "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов II категории" оказывается местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы (далее – услугодатель).
Для получения государственной услуги "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов II категории" услугополучатель обращается к услугодателю через веб – портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) путем подачи заявления по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов II категории" (далее – Перечень 3) приведен в приложении 11 к настоящим Правилам.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя определен в пункте 8 Перечня 3 приложения 11 к настоящим Правилам.

ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес шағым келіп түскен жағдайда көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға ол келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Шағымды қарайтын органның шағымды қарау мерзімі шағым түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
Шағымды қарайтын органның шешімімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы ӘРПК 100-бабының 6-тармағына сәйкес шағымды қарайтын органға немесе сотқа жүгінеді.
48. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органы осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге, "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсатты беру тәртібі
49. "II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
"II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
"II санаттағы объектілер үшін әсер етуге арналған экологиялық рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкіметтің" веб – порталы www.egov.kz (бұдан әрі – портал) осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш) беру арқылы жүгінеді.
"II санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат беру" мемлекеттік қызметті көрсету үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе 3) осы Қағидалардың 11-қосымшасында көрсетілген.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі қызметті алушы жүгінген кезде Тізбе 3-тің 8 тармағында анықталған.

Сноска. Пункт 49 с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Канцелярия услугодателя регистрирует на портале заявление с приложенными документами в день его поступления и направляет исполнителю услугодателя.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, экологических разрешениях исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Исполнитель услугодателя в течение трех рабочих дней со дня регистрации представленных услугополучателем документов проверяет их на предмет полноты. В случае представления неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия направляется отказ в рассмотрении в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя, с мотивированным обоснованием причин отклонения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 50 с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. При наличии в заявлении на получение экологического разрешения на воздействие для объектов всех требуемых сведений и прилагаемых документов, услугодатель проводит государственную экологическую экспертизу проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 88 Кодекса.
При наличии замечаний по заявлению на выдачу экологического разрешения на воздействие для объектов II категории и (или) прилагаемым к нему документам, услугодатель направляет такие замечания услугополучателю в течение пятнадцати рабочих дней с даты принятия заявления к рассмотрению.
Направленные замечания устраняются услугополучателем в течение пяти рабочих дней со дня направления замечаний.
Государственная экологическая экспертиза в соответствии с частью второй подпункта 9) статьи 87 Кодекса проводится в рамках процедуры выдачи экологических разрешений и отдельное заключение государственной экологической экспертизы не выдается.
52. Сроки и продолжительность рассмотрения заявления на получение экологического разрешения на воздействие для объектов II категории не превышают 30 (тридцать) рабочих дней со дня регистрации заявления.

Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі өтінішті қоса берілген құжаттармен бірге ол келіп түскен күні порталда тіркейді және көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысына жібереді.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, экологиялық рұқсаттары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде олардың толықтығын тексереді. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар ұсынылған жағдайда, қабылдамаудың себептерін дәлелді негіздей отырып, осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында қараудан бас тарту жіберіледі.
Ескерту. 50-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Барлық талап етілетін мәліметтер мен қоса берілетін құжаттар объектілері үшін әсер етуге рұқсат алуға өтініште болған кезде көрсетілетін қызметті беруші ІI санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат беру бойынша Кодекстің 88-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасына мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізеді.
Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу кезеңінде II санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат беруге өтінішке және (немесе) оған қоса берілетін құжаттарға ескертулер болған кезде, көрсетілетін қызметті беруші қызметті алушыға өтінішті қарауға қабылдаған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде ескертулер жібереді.
Қызметті алушы жіберілген ескертулерді ескертулер жіберілген күннен бастап бес күні ішінде жояды.
Мемлекеттік экологиялық сараптама кодекстің 87-бабы 9) тармақшасының екінші бөлігіне сәйкес экологиялық рұқсаттар беру рәсімі шеңберінде жүргізіледі және мемлекеттік экологиялық сараптаманың жеке қорытындысы берілмейді.
52. II санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат алуға өтінішті қарау мерзімдері мен ұзақтығы өтініш тіркелген күннен бастап отыз (отыз) жұмыс күнінен аспайды.

53. Результатом рассмотрения заявления является экологическое разрешение на воздействие для объектов II категории по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, или мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
54. В случае, когда замечания не устранены в сроки, определенные пунктом 49 настоящих Правил, услугодатель направляет мотивированный отказ в оказании государственной услуги в виде электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя
55. На портале результат оказания государственной услуги хранится в "личном кабинете" услугополучателя, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
56. Переоформление экологического разрешения на воздействие для объектов II категории осуществляется в случаях изменения наименования, изменения организационно-правовой формы, реорганизации или смены оператора объекта, на который выдано экологическое разрешение на воздействие для объектов II категории.
При переоформлении экологического разрешения на воздействие для объектов II категории услугополучатели через портал подают услугодателю заявление на переоформление экологического разрешения на воздействие II категории по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 Перечня 3.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 25.04.2025 № 109 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Канцелярия услугодателя регистрирует на портале заявление с приложенными документами в день его поступления и направляет исполнителю услугодателя.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, разрешениях исполнитель услугодателя для объектов II категории получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Сноска. Пункт 57 с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Исполнитель услугодателя в течение пяти рабочих дней со дня регистрации представленных услугополучателем документов рассматривает на соответствие требованиям статьи 108 Кодекса.
Результат оказания государственной услуги выдается по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Услугополучателю в "личный кабинет" направляется информация о статусе рассмотрения запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.

53. II санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат алуға өтінішті қарау нәтижесі осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша II санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат беру немесе осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту болып табылады.
54. Ескертулер осы Қағидалардың 49-тармағында айқындалған мерзімдерде жойылмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші II санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат беру бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды жібереді.
55. Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" II санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат беру бойынша көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында сақталады.
56. ІI санат объектілері үшін әсер етуге экологиялық рұқсатты қайта ресімдеу II санат объектілері үшін әсер етуге экологиялық рұқсат берілген объектінің атауы өзгерген, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, оператор қайта ұйымдастырылған немесе ауысқан жағдайларда жүзеге асырылады.
II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсатты қайта ресімдеу кезінде көрсетілетін қызметті алушылар портал арқылы көрсетілетін қызметті берушіге 3-Тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша II санаттағы әсер етуге экологиялық рұқсатты қайта ресімдеуге өтініш береді.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 25.04.2025 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі порталда қоса берілген құжаттармен бірге өтінішті түскен күні тіркейді және көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысына жібереді.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, рұқсаттар, мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындылары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің II санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат беру жөніндегі орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Ескерту. 57-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Кодекстің 108-бабының талаптарына сәйкестігін қарайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет Тізбе 3-іне сәйкес беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салуды қарау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.

В случае поступления жалобы услугополучателя в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК услугодателем направляется в орган, рассматривающий жалобу в течение 3 (трех) рабочих дней со дня ее поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Срок рассмотрения жалобы органом, рассматривающим жалобу, составляет 20 (двадцать) рабочих дней со дня поступления жалобы.
В случае несогласия с решением органа, рассматривающего жалобу, услугополучатель обращается в другой орган, рассматривающий жалобу или в суд в соответствии с пунктом 6 статьи 100 АППК.
63. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт – центр.
Сноска. Пункт 63 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок предоставления декларации о воздействии на окружающую среду
64. Декларация о воздействии на окружающую среду (далее – Декларация) подается в соответствующий местный исполнительный орган в письменной форме или в форме электронного документа в соответствии с формами уведомлений и правилами приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений, утвержденных уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений согласно подпункта 4) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
65. Декларация в соответствии с пунктом 4 статьи 110 Кодекса представляется:
1) перед началом намечаемой деятельности;
2) после начала осуществления деятельности – в случае существенного изменения технологических процессов основных производств, качественных и количественных характеристик выбросов загрязняющих веществ и стационарных источников, отходов (образовываемых, накапливаемых и передаваемых специализированным организациям по управлению отходами).
66. В случае существенных изменений технологических процессов, качественных и количественных характеристик выбросов загрязняющих веществ, отходов (образовываемых, накапливаемых и передаваемых специализированным организациям по управлению отходами), лицо, осуществляющее деятельность на объекте III категории (далее – Декларант) в соответствии с пунктом 5 статьи 110 Кодекса в течение трех месяцев с даты внесения существенных изменений в деятельность услугополучатель получает новое заключение государственной экологической экспертизы. В случае получения нового заключения государственной экологической экспертизы подается новая декларация о воздействии на окружающую среду.

ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес шағым келіп түскен жағдайда көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға ол келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Шағымды қарайтын органның шағымды қарау мерзімі шағым түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
Шағымды қарайтын органның шешімімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы ӘРПК 100-бабының 6-тармағына сәйкес шағымды қарайтын органға немесе сотқа жүгінеді.
63. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органы осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге, "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсыну тәртібі
64. Қоршаған ортаға әсер ету туралы Декларация (бұдан әрі – Декларация) тиісті жергілікті атқарушы органға жазбаша немесе электрондық түрде "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4) тармақшасына сәйкес хабарламалар нысандарына және мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларына, сондай-ақ рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті орган бекіткен хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы сәйкес беріледі.
65. Кодекстің 110-бабының 4-тармағына сәйкес Декларация:
1) белгіленіп отырған қызмет басталар алдында;
2) қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін – негізгі өндірістердің технологиялық процестері, ластағыш заттар шығарындыларының және стационарлық көздердің, қалдықтардың (түзілетін, жинақталатын және қалдықтарды басқару жөніндегі мамандандырылған ұйымдарға берілетін) сапалық және сандық сипаттамалары елеулі өзгерген жағдайда ұсынылады.
66. Ластаушы заттар шығарындыларының, қалдықтардың (қалдықтарды басқару жөніндегі мамандандырылған ұйымдарға жиналатын, жинақталатын және берілетін) технологиялық процестерінде, сапалық және сандық сипаттамаларында елеулі өзгерістер болған жағдайда, қызметін III санаттағы объектіде жүзеге асыратын тұлға (бұдан әрі – Декларант) Кодекстің 110-бабының 5-тармағына сәйкес тиісті елеулі өзгерістер енгізілген күннен бастап үш ай ішінде жаңадан мемлекеттік экологиялық сараптаманы алады. Жаңадан мемлекеттік экологиялық сараптама алған жағдайда қоршаған ортаға әсер туралы жаңа декларацияны ұсынады.

67. Критерием существенного изменения служит изменение фактического объема негативного воздействия на окружающую среду за календарный год более чем на десять процентов.
68. При изменении вида деятельности на объекте III категории, соответствующих виду деятельности объектов I или II категории, а также превышения установленных пороговых значений, указанных в разделе 1 или 2 приложения 2 к Кодексу, необходимо получить соответствующее экологическое разрешение.
69. В соответствии с пунктом 1 статьи 107 Кодекса, при смене оператора объекта действующая Декларация сохраняет свою силу и становится обязательной для нового оператора.
70. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт – центр.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Условия выдачи экологических разрешений
71. В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Кодекса, распределение объектов І категории, для которых выдается комплексное экологическое разрешение и экологическое разрешение на воздействие для объектов І категории между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, его ведомствами и территориальными подразделениями устанавливается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
72. Программа повышения экологической эффективности разрабатывается в качестве приложения к заявлению на получение КЭР на срок не более четырех лет по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, а для действующих предприятий – на срок не более десяти лет по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам. Срок выполнения программы повышения экологической эффективности не подлежит продлению.
73. В соответствии с пунктом 7 статьи 119 Кодекса, операторы объектов, получившие КЭР c условием выполнения программы повышения экологической эффективности, ежегодно представляют в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды отчет о ее выполнении по форме, установленной таблицей 8 Приложения 2 Правил разработки программы производственного экологического контроля объектов I и II категорий, ведения внутреннего учета, формирования и предоставления периодических отчетов по результатам производственного экологического контроля, утвержденных приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 июля 2021 года № 250 (далее – Правил производственного экологического контроля) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23553).

67. Күнтізбелік жыл ішінде қоршаған ортаға теріс әсердің нақты көлемінің он пайыздан астамға өзгеруі елеулі өзгерістің өлшемшарты болып табылады.
68. І немесе ІІ санаттағы объектілердің қызмет түріне сәйкес келетін, сондай-ақ Кодекске 2-қосымшаның 1 немесе 2-бөлімінде көрсетілген белгіленген шекті мәндерден асатын, III санатты объектідегі қызмет түрін өзгерткен кезде, тиісті экологиялық рұқсат алу қажет.
69. Кодекстің 107-бабының 1-тармағына сәйкес, объектінің операторы ауысқан кезде қолданыстағы Декларация өз күшін сақтайды және жаңа оператор үшін міндетті болады.
70. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органы осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы Нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығы.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Экологиялық рұқсаттарды беру шарттары
71. Кодекстің 27-бабының 2-тармағына сәйкес, кешенді экологиялық рұқсат және І санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсат берілетін І санаттағы объектілерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган, оның ведомстволары мен аумақтық бөлімшелері арасында бөлуді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
72. Экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасы осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төрт жылдан аспайтын мерзімге, ал жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар үшін – он жылдан аспайтын мерзімге осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес нысан бойынша КЭР алуға арналған өтінішке қосымша ретінде әзірленеді. Экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасын орындау мерзімі ұзартылуға жатпайды.
73. Кодекстің 119-бабының 7-тармағына сәйкес экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасын орындау шартымен КЭР-ді алған объектілердің операторлары оның орындалуы туралы есепті жыл сайын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 шілдедегі № 250 бұйрығымен бекітілген I және II санаттағы объектілерді өндірістік экологиялық бақылау, ішкі есепке алуды жүргізу, өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша мерзімдік есептерді қалыптастыру және ұсыну бағдарламасын әзірлеу қағидаларының (бұдан әрі – Өндірістік экологиялық бақылау қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 23553 болып тіркелді) 2-қосымшасының 8-кестесінде анықталған нысан бойынша ұсынады.

74. В заявлении на получение КЭР учитываются все объекты I категории и технологически связанные с ними виды деятельности, действующие или планируемые производства на данной промышленной площадке согласно требованиям по подготовке заявления на получение КЭР.
75. Проект программы повышения экологической эффективности выносится на общественные слушания, в том числе в случае полного или частичного пересмотра ранее согласованной программы с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
76. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды осуществляет ежегодный мониторинг выполнения программы повышения экологической эффективности. На период выполнения программы повышения экологической эффективности применяются нормативы эмиссий согласно экологическому разрешению и заключению государственной экологической экспертизы (при его наличии), действующим на дату подачи заявления на получение КЭР.
77. Структурные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и (или) заинтересованные государственные органы при рассмотрении условий в представленном заявлении четко излагают предлагаемые замечания и формировать заключения с обоснованием необходимости предлагаемых замечаний, предложений по изменению экологических условий.
78. При определении экологических условий уполномоченный орган в области охраны окружающей среды рассматривает заключения структурных подразделений уполномоченного органа и заинтересованных государственных органов.
79. Экологические условия определяются заключениями по наилучшим доступным техникам (далее – заключение по наилучшим доступным техникам) в соответствии с пунктом 5 статьи 113 Кодекса.
До утверждения заключений по наилучшим доступным техникам операторы объектов при получении КЭР и обосновании технологических нормативов ссылаются на справочники по наилучшим доступным техникам по соответствующим областям их применения, разработанные в рамках Европейского бюро по комплексному контролю и предотвращению загрязнений окружающей среды, а также на решения Европейской комиссии об утверждении заключений по наилучшим доступным техникам по соответствующим областям их применения.
80. В случае, когда заключения по наилучшим доступным техникам не охватывают все потенциальные экологические последствия деятельности, уполномоченный орган в области охраны окружающей среды устанавливает экологические условия в соответствии с требованиями Особенной части Кодекса.
81. Нормативы эмиссий в окружающую среду устанавливаются в КЭР исключительно для маркерных загрязняющих веществ, определенных в заключении по наилучшим доступным техникам, вне зависимости от категории объектов, расположенных на одной промышленной площадке.

74. Өтініште КЭР алуға өтінішті дайындау жөніндегі талаптарға сәйкес I санаттағы барлық объектілер және олармен технологиялық байланысты қызмет түрлері, осы өнеркәсіптік алаңда қолданыстағы немесе жоспарланған өндірістер ескеріледі.
75. Экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасының жобасы, оның ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен бұрын келісілген бағдарлама толық немесе ішінара қайта қаралған жағдайда міндетті түрде қоғамдық тыңдауларға шығарылады.
76. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасының орындалуына жыл сайынғы мониторингті жүзеге асырады. Экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасын орындау кезеңінде экологиялық рұқсатқа және КЭР алуға өтініш берген күні қолданыста болған мемлекеттік экологиялық сараптаманың (болған жағдайда) қорытындысына сәйкес эмиссиялар нормативтері қолданылады.
77. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелері және (немесе) мүдделі мемлекеттік органдар ұсынылған өтініште міндетті шарттарды қарау кезінде ұсынылған ескертпелерді нақты баяндауға және экологиялық шарттарды өзгерту жөнінде ұсынылатын ескертулердің, ұсыныстардың қажеттілігін міндетті түрде негіздей отырып, қорытындылар қалыптастыруға міндетті.
78. Экологиялық жағдайларды айқындау кезінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелері мен мүдделі мемлекеттік органдардың өтініш материалдарында ұсынылған қорытындыларын қарастырады.
79. Экологиялық жағдайлар Кодекстің 113-бабының 5-тармағына сәйкес ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындылармен (бұдан әрі – ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындылар) айқындалады.
Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындылар бекітілгенге дейін объектілердің операторлары КЭР алу және технологиялық нормативтерді негіздеу кезінде қоршаған ортаның ластануын кешенді бақылау және болдырмау жөніндегі Еуропалық бюро шеңберінде әзірленген, оларды қолданудың тиісті салалары бойынша ең үздік қолжетімді техникалар жөніндегі анықтамалықтарға, сондай-ақ оларды қолданудың тиісті салалары бойынша ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындыларды бекіту туралы Еуропалық комиссияның шешімдеріне сілтеме жасауға құқылы.
80. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындылар қызметтің барлық әлеуетті экологиялық салдарын қамтымаған жағдайда, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган Кодекстің Ерекше бөлімінің талаптарына сәйкес экологиялық шарттарды белгілейді.
81. Қоршаған ортаға эмиссиялар нормативтері бір өнеркәсіптік алаңда орналасқан объектілердің санатына қарамастан, КЭР-де тек қана ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындыда айқындалған маркерлік ластағыш заттар үшін белгіленеді.

82. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды определяет нормативы эмиссий, которые обеспечат соответствие требованиям заключений по наилучшим доступным техникам. Такие технологические нормативы устанавливаются в тех же величинах, отнесенных к тем же временным интервалам, и при тех же условиях определения, что используются при описании НДТ.
83. Нормативы эмиссий в окружающую среду устанавливаются в проектных документах для мест выхода потока из технологической установки и (или) мест выхода из источника выбросов в атмосферу, а также для сточных вод на каждом выпуске.
84. В случае, когда заключения по наилучшим доступным техникам не содержат предельных величин выбросов и (или) сбросов для маркерных загрязняющих веществ, уполномоченный орган в области охраны окружающей среды устанавливает нормативы на основании требований, предусмотренных Особенной частью Кодекса.
85. В случае, когда соответствие стандартам качества окружающей среды требует более строгих технологических нормативов, чем в заключениях по наилучшим доступным техникам, то в разрешении используются более жесткие требования, определяемые на основании целевых показателей качества окружающей среды для отдельных загрязняющих веществ.
86. Экологические условия, не предусмотренные в заключениях по НДТ:
1) лимиты накопления отходов, лимиты захоронения отходов (при наличии собственного полигона);
2) программа управления отходами;
3) действия и меры по эксплуатации объекта в ситуациях, представляющих опасность для окружающей среды;
4) программа производственного экологического контроля, в том числе мониторинг технологических показателей, состояния почв и подземных вод, системы непрерывного мониторинга эмиссий (за исключением требований согласно заключениям по наилучшим доступным техникам);
5) необходимые условия и меры предотвращения загрязнения почвы и подземных вод, а также регулярного контроля их соблюдения в целях предотвращения утечек, разливов, аварий и иных нештатных ситуаций при работе оборудования, хранении отходов и опасных веществ (за исключением требований, установленных заключениями по наилучшим доступным техникам).
87. Копия выданного КЭР размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
88. Перенос сроков выполнения отдельных мероприятий осуществляется однократно в пределах периода выполнения соответствующего комплекса мероприятий, но не более чем на один год. При этом, продление общего срока программы повышения экологической эффективности не допускается.

82. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган объектіні пайдаланудың қалыпты жағдайлары кезінде ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындылардың талаптарына сәйкестікті қамтамасыз ететін эмиссиялардың нормативтерін айқындайды. Мұндай технологиялық нормативтер нақ сол бір уақыт аралықтарына жатқызылған нақ сол бір шамаларда және ЕҮҚТ-ны сипаттау кезінде пайдаланылатын нақ сол бір айқындау шарттары кезінде белгіленеді.
83. Қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтері технологиялық қондырғыдан ағын шығатын орындар және (немесе) атмосфераға шығарындылар көзінен шығатын орындар үшін, сондай-ақ әрбір шығарылымда сарқынды суларға арналған жобалық құжаттарда белгіленеді.
84. Ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындылар маркерлік ластағыш заттар үшін шығарындылардың және (немесе) төгінділердің шекті шамаларын қамтымаған жағдайда, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган Кодекстің Ерекше бөлігінде көзделген талаптарының негізінде нормативтерді белгілейді.
85. Қоршаған орта сапасының стандарттарына сәйкестік ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындыларға қарағанда анағұрлым қатаң технологиялық нормативтерді талап етке жағдайда, рұқсатта жекелеген ластағыш заттар үшін экологиялық іс-қимылдардың өңірлік жоспарлары негізінде айқындалатын анағұрлым қатаң талаптар пайдаланылады.
86. ЕҮҚТ бойынша қорытындыларда көзделмеген экологиялық шарттар:
1) қалдықтардың жинақталу лимиттері, қалдықтарды көму лимиттері (меншікті полигоны болған кезде);
2) қалдықтарды басқару бағдарламасы;
3) қоршаған ортаға қауіп төндіретін жағдайларда объектіні пайдалану жөніндегі іс-қимылдар мен шаралар;
4) өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасы, оның ішінде технологиялық көрсеткіштердің, топырақтар мен жерасты сулары жай-күйінің мониторингі, эмиссиялардың үздіксіз мониторингінің жүйелері (ЕҮҚТ бойынша қорытындыларға сәйкес талаптарды қоспағанда);
5) топырақ пен жер асты сулардың ластануын болғызбаудың қажетті шарттары мен шаралары, сондай-ақ жабдықтың жұмысы, қалдықтар мен қауіпті заттарды сақтау кезінде (ең үздік қолжетімді техникалар бойынша қорытындыларда белгіленген талаптарды қоспағанда) ағуды, төгілуді, апаттарды және өзге де тосын жағдайларды болғызбау мақсатында олардың сақталуын тұрақты бақылау.
87. Берілген КЭР көшірмесі қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
88. Жекелеген іс-шараларды орындау мерзімдерін ауыстыру тиісті іс-шаралар кешенін орындау кезеңі шегінде бір рет, бірақ бір жылдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады. Бұл ретте экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасының жалпы мерзімін ұзартуға жол берілмейді.

89. В соответствии с пунктом 5 статьи 418 Кодекса, оценка соответствия достигнутых результатов по условиям КЭР, выданных до 1 июля 2021 года в соответствии Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года, заключениям по НДТ, осуществляется по итогам полной реализации программы внедрения НДТ. При этом, под полной реализацией программы по внедрению НДТ понимается внедрение всех НДТ, указанных в такой программе и достижение планируемых параметров, согласованных уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в комплексном экологическом разрешении.
90. В течение пяти рабочих дней после вынесения заключения о соответствии или несоответствии КЭР заключениям по НДТ по соответствующим областям их применения, такое заключение подлежит опубликованию на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
91. В течение шести месяцев с даты вынесения уполномоченным органом в области охраны окружающей среды заключения о несоответствии КЭР заключениям по НДТ по соответствующим областям их применения, оператор объекта I категории разрабатывает изменения в программе к такому разрешению, срок которой составляет не более шести лет и согласовывает их с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды. При этом, КЭР сохраняет силу в течение сроков, указанных в настоящем пункте.
92. В отношении объекта II категории, отдельные стационарные источники которого расположены на территориях разных областей (городов республиканского значения, столицы), заявление на получение экологического разрешения подается в любой из местных исполнительных органов областей (городов республиканского значения, столицы).
93. Экологические разрешения на воздействие для объектов I или II категории выдаются на срок до десяти лет.
94. К объектам I или II категории, подлежащим окончательному выводу из эксплуатации, в течение десяти лет для объектов I категории или трех лет для объектов II категории с даты введения в действие Кодекса применяются нормативы эмиссий согласно действующему на 1 июля 2021 года разрешению на эмиссии в окружающую среду в соответствии с утвержденным графиком, являющимся приложением к соответствующему экологическому разрешению.
На период осуществления мероприятий по выводу объектов I или II категории из эксплуатации разработка плана мероприятий по охране окружающей среды не требуется.
95. При невозможности соблюдения стационарным источником и (или) совокупностью стационарных источников, расположенных на действующем объекте I или II категории, нормативов эмиссий (при введении государством более строгих нормативов качества окружающей среды или целевых показателей качества окружающей среды), установленных в экологическом разрешении в соответствии с Кодексом, в качестве приложения к экологическому разрешению на воздействие для объектов I или II категории представляется план мероприятий по охране окружающей среды по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
В отношении такого объекта на период выполнения плана мероприятий по охране окружающей среды применяются нормативы эмиссий согласно экологическому разрешению и заключению государственной экологической экспертизы (при его наличии), действующим на дату подачи заявления на получение такого разрешения.
План мероприятий по охране окружающей среды содержит показатели снижения негативного воздействия на окружающую среду, которые достигаются оператором объекта в период действия экологического разрешения на воздействие. По достижении каждого соответствующего показателя поэтапного снижения негативного воздействия на окружающую среду такой показатель становится необходимым для соблюдения оператором.

89. Кодекстің 418-бабының 5-тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексіне, ЕҮҚТ бойынша қорытындыларға сәйкес 2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген КЭР шарттары бойынша қол жеткізілген нәтижелердің сәйкестігін бағалау ЕҮҚТ енгізу бағдарламасын толық іске асыру қорытындылары бойынша жүзеге асырылады. Бұл ретте, ЕҮҚТ енгізу жөніндегі бағдарламаны толық іске асыру деп осындай бағдарламада көрсетілген барлық ЕҮҚТ енгізу және КЭР-де қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісілген жоспарланған параметрлерге қол жеткізу түсініледі.
90. КЭР-дің қолданудың тиісті салалары бойынша ЕҮҚТ бойынша қорытындыларға сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы қорытынды шығарылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде мұндай қорытынды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жариялануға жатады.
91. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган КЭР-дің қолданудың тиісті салалары бойынша ЕҮҚТ бойынша қорытындыларға сәйкессіздігі туралы қорытынды шығарған күннен бастап алты ай ішінде I санаттағы объектінің операторы мерзімі алты жылдан аспайтын бағдарламаға осындай рұқсатқа өзгерістер әзірлейді және оларды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келіседі. Бұл ретте, КЭР рұқсат осы тармақта көрсетілген мерзімдер ішінде күшін сақтайды.
92. Жекелеген стационарлық көздері әртүрлі облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) аумақтарында орналасқан II санаттағы объектіге қатысты экологиялық рұқсат алуға өтініш облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының кез келгеніне беріледі.
93. I немесе II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсаттар он жылға дейінгі мерзімге беріледі.
94. Пайдаланудан түпкілікті шығаруға жататын I немесе II санаттағы объектілерге Кодекс қолданысқа енгізілген күннен бастап он жыл ішінде I санаттағы объектілер үшін немесе үш жыл ішінде II санаттағы объектілер үшін тиісті экологиялық рұқсатқа қосымша болып табылатын бекітілген кестеге сәйкес қоршаған ортаға эмиссияларға арналған 2021 жылғы 1 шілдеге қолданыста болатын рұқсатқа сәйкес эмиссиялардың нормативтері қолданылады.
I немесе II санаттағы объектілерді пайдаланудан шығару жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру кезеңіне қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу талап етілмейді.
95. Жұмыс істеп тұрған I немесе II санаттағы объектіде орналасқан стационарлық көздің және (немесе) стационарлық көздер жиынтығының Кодекске сәйкес экологиялық рұқсатта белгіленген эмиссиялардың нормативтерін (мемлекет қоршаған орта сапасының анағұрлым қатаң нормативтерін немесе қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері енгізген кезде) сақталмаған кезде, I немесе II санаттағы объектілері үшін әсер етуге арналған экологиялық рұқсатқа қосымша ретінде осы Қағидалардың 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары ұсынылады.
Мұндай объектіге қатысты қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау кезеңінде аталған рұқсат алуға өтініш берген күнге қолданыста болатын экологиялық рұқсатқа және мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысына (ол болған кезде) сәйкес эмиссиялардың нормативтері қолданылады.
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары әсер етуге арналған экологиялық рұқсат қолданылатын кезеңде объект операторы қол жеткізетін қоршаған ортаға жағымсыз әсерді төмендету көрсеткіштерін қамтиды. Қоршаған ортаға жағымсыз әсерді кезең-кезеңмен төмендетудің әрбір тиісті көрсеткішіне қол жеткізілгеннен кейін мұндай көрсеткіш оператор үшін міндетті нормативке айналады.

96. Срок выполнения плана мероприятий по охране окружающей среды не превышает общий срок действия экологического разрешения на воздействие и не подлежит продлению.
97. На период действия экологического разрешения на воздействие оператор ежегодно до первого числа второго месяца, следующего за отчетным периодом, представляет отчет о выполнении плана мероприятий по охране окружающей среды в государственный орган, выдавший такое разрешение по форме, установленной таблицей 7 Приложения 2 Правил производственного экологического контроля.
Сноска. Пункт 97 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 25.04.2025 № 109 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам выдачи
экологических разрешений,
представления декларации
о воздействии на окружающую
среду, а также формы бланков
экологического разрешения
на воздействие и порядка
их заполнения
Форма
Заявление на получение (пересмотр)* комплексного экологического разрешения
Организационно-правовая форма и наименование юридического лица
(индивидуального предпринимателя)
__________________________________________________________________
Адрес регистрации юридического лица (индивидуального предпринимателя)
__________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер юридического лица (БИН) или индивидуальный
идентификационный номер индивидуального предпринимателя (ИИН)
__________________________________________________________________
Код основного вида экономической деятельности юридического лица
(индивидуального предпринимателя) по Общему классификатору видов
экономической деятельности:
__________________________________________________________________
Наименование предприятия __________________________________________
(в составе которого находится объект)
Наименование объекта ______________________________________________

96. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау мерзімі Рұқсаттың жалпы қолданылу мерзімінен аспайды және ұзартылуға жатпайды.
97. Әсер етуге экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне оператор жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың бірінші күніне дейін өндірістік экологиялық бақылау қағидаларының 2-қосымшасының 7-кестесінде белгіленген нысан бойынша осындай рұқсат берген мемлекеттік органға қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы есеп береді.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 25.04.2025 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Экологиялық рұқсаттар беру,
қоршаған ортаға әсер ету туралы
декларацияны ұсыну
қағидалары, сондай-ақ әсер
етуге арналған экологиялық
рұқсат бланкілерінің нысандары
және оларды толтыру тәртібіне
1-қосымша
Нысан
Кешенді экологиялық рұқсат алуға (қайта қарауға) өтініш*
Заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) ұйымдық-құқықтық нысаны және атауы
___________________________________
Заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) тіркелген мекенжайы
_____________________________________________________________________
Заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі
______________________________________________________________________
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) экономикалық қызметінің негізгі түрінің коды:
______________________________________________________________________
Кәсіпорынның атауы
__________________________________________________________________
(соның құрамына объект кіретін)
Объектінің атауы
__________________________________________________________________

Графа 3 – указывается объект согласно разделу 1 приложения 2 к Кодексу. В случае, когда на предприятии имеются другие объекты I категории, объект указывается согласно основному виду деятельности.
Графа 4 – отмечается нужный вид заявления знаком “X”.
Графа 5, 6, 9, 10 – указывается, что соответствует заявлению (да/нет).
Графа 9, 10 – если да, указать соответствующего номер приложения к заявлению.
Графа 11 – указывается необходимость учета существенного негативного воздействия на окружающую среду другой страны.
Таблица 2. Местоположение промышленных площадок
Номер площадки
Наименование
Область
Район, населенный пункт
Координаты: градус, минут, секунд
Занимаемая территория, га
широта
долгота
1
2
3
4
5
6
7

3-баған – Кодекске 2-қосымшаның 1-бөліміне сәйкес объектіні көрсету. Кәсіпорында I санаттағы объектілер болған жағдайда, объект негізгі қызмет түріне сәйкес көрсетіледі.
4-баған – өтініштің қажетті түрін "X" белгісімен белгілеу.
5, 6, 9, 10-баған – өтінішке ненің сәйкес келетінін көрсету.
9, 10-баған – егер иә болса, өтінішке қосымшаның тиісті нөмірін көрсету.
11-баған – елдің қоршаған ортасына елеулі жағымсыз әсерді есепке алу қажеттілігін көрсету. Трансшекаралық әсерді бағалау 4 және 6-тармақтарда көрсетілген ластағыш заттардың шығарындылары және ластанудың түрлері туралы деректер негізінде жасалады.
2-кесте. Өнеркәсіптік алаңдардың орналасуы
Алаңның нөмірі
Атауы
Облыс
Аудан, елді мекен
Координаттары: градус, минут, секунд
ендік
бойлық
1
2
3
4
5
6

2. Объекты и виды деятельности
Таблица 3. Объекты и виды деятельности (текущие или планируемые)
1.
Объекты (виды деятельности)
2.
Описание изменений (при внесении изменений в КЭР)
Примечание.
Графа 1 – дается краткое описание объекта, на который выдается комплексное разрешение, и производственного процесса в целом, включая его основные технологические части и связанные с ним виды деятельности, расположенные на одной промышленной площадке или прилегающих участках, которые эксплуатируются по праву собственности или иному законному основанию.
Графа 2 –указывается планируемое изменение.
Таблица 4. Основной вид деятельности
1. Наименование объекта
2. Вид деятельности
3. Номинальная производительность
4. Фактическая производительность
(за предыдущие 3 года – для действующих
объектов или планируемая на 3 года –
для новых)
20___ год
20___ год
20___ год
5. Специализация и основные технические характеристики
6. Дополнительная информация о производстве
7. Дата ввода в эксплуатацию (месяц, год)
8. Год вывода из эксплуатации
(плановый срок службы)
Примечание:
Если на предприятии по основному виду деятельности имеется несколько объектов, таблица заполняется для каждого из них.
Графа 1 – технологический агрегат.
Графа 2 –вид деятельности (объект) согласно разделу 1 приложения 2 к Кодексу.
Графа 3 – номинальная производительность/мощность объекта, как определено производителем оборудования или в проектной документации, документации на строительство и эксплуатацию объекта, в соответствующем разрешении.
Графа 4 – фактическая производительность за предыдущие 3 календарных года. При сезонной или периодической загрузке даются пояснения по расчету производительности по времени работы и выпуску продукции. Новое оборудование, которое еще не было введено в эксплуатацию, не учитывается.
Графа 5 – назначение технологии и детальные технические характеристики объекта, включая используемые ресурсы и энергию.
Графа 6 – непрерывный или сезонный характер производства, количество рабочих смен в сутки, особые режимы пуска-останова, периодичность и сроки специального технического обслуживания основного оборудования, необходимость ежегодного отключения систем очистки для замены или регенерации катализатора.
Графа 7 – для строящихся объектов указывается планируемый месяц и год ввода в эксплуатацию, в остальных случаях – фактический месяц и год ввода в эксплуатацию.
Графа 8 – предполагаемый месяц и год вывода из эксплуатации (дата реконструкции), либо срок эксплуатации объекта.
Таблица 5. Другие объекты
1. Наименование объекта
2. Вид деятельности (согласно разделу 1 приложения 2 к Кодексу)

2. Объектілер және қызмет түрлері
3-кесте. Объектілер және қызмет түрлері (ағымдағы немесе жоспарланатын)
1.
Объектілер (қызмет түрлері)
2.
Өзгерістердің сипаттамасы (КЭР-ге өзгерістер енгізген кезде)
Ескерту.
1-баған – кешенді рұқсат берілетін объектінің және оның негізгі технологиялық бөліктерін және меншік құқығы немесе өзге де заңды негіз бойынша пайдаланылатын бір өнеркәсіптік алаңда немесе іргелес учаскелерде орналасқан, онымен байланысты қызмет түрлерін қоса алғанда, тұтастай өндірістік процестің қысқаша сипаттамасы беріледі.
2-баған – жоспарланатын өзгеріс көрсетіледі.
4-кесте. Негізгі қызмет түрі
1. Объектінің атауы
2. Қызмет түрі
3. Номиналды өнімділігі
4. Іс жүзіндегі өнімділігі (алдыңғы 3 жылға – жұмыс істеп тұрған объектілер үшін немесе 3 жылға жоспарланатын – жаңалары үшін)
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
5. Мамандануы және негізгі техникалық сипаттамалары
6. Өндіріс туралы қосымша ақпарат
7. Пайдалануға беру күні (айы, жылы)
8. Пайдаланудан шығару жылы (қызмет етудің жоспарлы мерзімі)
Ескерту:
Кәсіпорында негізгі қызмет түрі бойынша бірнеше объект болса, кесте олардың әрқайсысы үшін толтырылады.
1-баған – технологиялық агрегатт.
2-баған – Кодекске 2-қосымшаның 1-бөліміне сәйкес қызмет түрі (объект).
3-баған – жабдықты өндіруші анықтағандай немесе жобалау құжаттамасында, объектіні салуға және пайдалануға арналған құжаттамада, тиісті рұқсатта объектінің номиналды өнімділігі / қуаты.
4-баған – алдыңғы күнтізбелік 3 жылдағы нақты өнімділік. Маусымдық немесе кезеңдік тиеу кезінде жұмыс уақыты мен өнімді шығару бойынша өнімділікті есептеу бойынша түсіндірмелер беріледі. Әлі пайдалануға берілмеген жаңа жабдық есепке алынбайды.
5-баған – пайдаланылатын ресурстар мен энергияны қоса алғанда, технологияның мақсаты және объектінің егжей-тегжейлі техникалық сипаттамалары.
6-баған – өндірістің үздіксіз немесе маусымдық сипаты, тәулігіне жұмыс ауысымдарының саны, іске қосу-тоқтатудың ерекше режимдері, негізгі жабдыққа арнайы техникалық қызмет көрсетудің кезеңділігі мен мерзімдері, катализаторды ауыстыру немесе Регенерациялау үшін тазарту жүйелерін жыл сайын ажырату қажеттілігі.
7-баған – салынып жатқан объектілер үшін – жоспарланған ай және пайдалануға берілген жыл, қалған жағдайларда – нақты ай және пайдалануға берілген жыл көрсетіледі.
8-баған – объектіні пайдаланудан шығарудың болжамды айы мен жылы (реконструкциялау күні) не пайдалану мерзімі.
5-кесте. Объектілер
1. Объектінің атауы
2 Қызмет түрі (Кодекске 2-қосымшаның 1-бөліміне сәйкес)

3. Номинальная производительность
4. Фактическая производительность
(за предыдущие 3 года – для действующих
объектов или планируемая на 3 года –
для новых)
20___ год
20___ год
20___ год
5. Специализация и основные технические характеристики
6. Дополнительная информация о производстве
7. Дата ввода в эксплуатацию (месяц, год)
8. Год вывода из эксплуатации (плановый срок службы)
Примечание:
Если на предприятии имеется несколько объектов данной категории, таблица заполняется для каждого из них. Графы 1 - 8 заполняются аналогично пунктам таблицы 4.
Таблица 6. Технологически связанные виды деятельности
1. Наименование объекта
2 Вид деятельности (согласно разделам 2 и 3 приложения 2 к Кодексу)
3. Номинальная производительность
4. Фактическая производительность
(за предыдущие 3 года – для действующих
объектов или планируемая на 3 года –
для новых)
20___ год
20___ год
20___ год
5. Специализация и основные технические характеристики
6. Дополнительная информация о производстве
7. Дата ввода в эксплуатацию (месяц, год)
8. Год вывода из эксплуатации
(плановый срок службы)
Примечание: если на предприятии имеется несколько объектов данной категории, таблица заполняется для каждого из них. Графы 1 - 8 заполняются аналогично пунктам таблицы 4.
Таблица 7. Виды и объем производимой продукции (товара)
№ п/п
Объект
Вид продукции
Описание
Производство, т/год
Использование для собственных нужд, %
1
2
3
4
5
6
3. Характеристика текущего состояния территории, на которой планируется строительство, реконструкция и (или) эксплуатация объекта
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
4. Характеристика используемой или предполагаемой к использованию техники с наилучшими доступными техниками, приведенными в заключениях о наилучших доступных техниках по соответствующим областям их применения
Таблица 8. Оценка соответствия наилучшим доступным техникам
1. Наименование объекта
2. Основания для оценки
3. Наименование НДТ
4. Техника НДT
5. Техники объекта
6. Заключение о соответствии НДТ
Примечание. Оценка проводится по каждому объекту, указанному в таблицах 4, 5. При нескольких объектах таблица заполняется для каждого из объектов.
Графа 1 – объект оценки.
Графа 2 – источник информации: название и дата утверждения заключений или справочников по НДТ (национальных или Евросоюза).

3. Номиналды өнімділігі
4. Іс жүзіндегі өнімділігі (алдыңғы 3 жылға – жұмыс істеп тұрған объектілер үшін немесе 3 жылға жоспарланатын – жаңалары үшін)
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
5. Мамандануы және негізгі техникалық сипаттамалары
6. Өндіріс туралы қосымша ақпарат
7. Пайдалануға беру күні (айы, жылы)
8. Пайдаланудан шығару жылы (қызмет етудің жоспарлы мерзімі)
Ескерту: егер кәсіпорында осы санаттағы бірнеше объект болса, кесте олардың әрқайсысы үшін толтырылады.
1-8-бағандар 4-кестенің тармақтарына ұқсас толтырылады.
6-кесте. Технологиялық тұрғыдан байланысты қызмет түрлері
1. Объектінің атауы
2 Қызмет түрі (Кодекске 2-қосымшаның 2 және 3-бөлімдеріне сәйкес)
3. Номиналды өнімділігі
4. Іс жүзіндегі өнімділігі (алдыңғы 3 жылға – жұмыс істеп тұрған объектілер үшін немесе 3 жылға жоспарланатын – жаңалары үшін)
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
5. Мамандануы және негізгі техникалық сипаттамалары
6. Өндіріс туралы қосымша ақпарат
7. Пайдалануға беру күні (айы, жылы)
8. Пайдаланудан шығару жылы (қызмет етудің жоспарлы мерзімі)
Ескерту: егер кәсіпорында осы санаттағы бірнеше объект болса, кесте олардың әрқайсысы үшін толтырылады.
1-8-бағандар 5-кестенің тармақтарына ұқсас толтырылады.
7-кесте. Өндірілетін өнімнің (тауардың)түрлері мен көлемі
Р/с
Нысан
Өнім түрі
Сипаттамасы
Өндіріс, жыл/т
Өз қажеттіліктері үшін пайдалану, %
1
2
3
4
5
6
3. Объектіні салу, реконструкциялау және (немесе) пайдалану жоспарланатын аумақтың ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
4. Тиісті қолданылу салалары бойынша ең үздік қолжетімді техникалар туралы қорытындыларда келтірілген ең үздік қолжетімді техникалары бар пайдаланылатын немесе пайдаланылуы болжанатын техниканың сипаттамасы;
8-кесте. Ең үздік қолжетімді техникаларға сәйкестік
1. Объектінің атауы
2. Бағалау үшін негіздер
3. ЕҮҚТ атауы
4. ЕҮҚТ техникасы
5. Объектінің техникалары
6. Сәйкестігі туралы қорытынды
Ескерту.
Бағалау 4, 5 кестелерде көрсетілген әрбір объект бойынша жүзеге асырылады. Бірнеше объектілер үшін кесте объектілердің әрқайсысына толтырылады.
1-баған –- бағалау объектісі.
2-баған – ақпарат көзі: ЕҮҚТ (ұлттық немесе Еуропалық Одақ) бойынша қорытындылардың немесе анықтамалықтардың атауы және бекітілген күні.

Графа 3 – наименование НДТ согласно источнику информации, в графе 2.
Графа 4 – для указанной в графе 3 НДТ указывается соответствующая техника, метод или технология.
Графа 5 –действующая или планируемая к внедрению техника, метод или технология на объекте.
Графа 6 – указывается любое из: соответствует / частично соответствует / не соответствует НДТ / не относится к данному виду деятельности или технологическому процессу.

3-баған – 2-бағандағы ақпарат көзіне сәйкес ЕҮҚТ атауы.
4-баған – 3-бағанда көрсетілген ЕҮҚТ үшін тиісті техника, әдіс немесе технология көрсетілген.
5-баған – объектіде бар немесе енгізу үшін жоспарланған жабдық, әдіс немесе технология.
6-бағанда – келесілердің кез-келгені көрсетіледі: ЕҮҚТ сәйкес келеді / ішінара сәйкес келеді / сәйкес келмейді / қызметтің осы түріне немесе технологиялық процеске қолданылмайды.

6. Потребление сырья, воды и энергии
Потребление сырья, энергии и воды для действующих предприятий указываются за предыдущий календарный год, а для новых предприятий – по плановым величинам. При особых обстоятельствах отчетного года, обусловивших существенное отличие данных, даются пояснения по их репрезентативности.
Таблица 24. Потребление сырья
Наименование сырья
Годовое потребление, т
Способ хранения
Таблица 25. Потребление энергетических ресурсов
Энергетические ресурсы
Годовое потребление
Единица измерения
Природный газ
Другое газообразное топливо
Каменный уголь
Бурый уголь
Кокс
Другое твердое топливо
Мазут
Газойль
Печное топливо
Дизельное топливо
Вторичные энергоресурсы
Возобновляемые источники
Сторонняя электроэнергия
Сторонняя тепловая энергия
Другое топливо
Таблица 26. Потребление воды
Вид воды
Годовое потребление, м3/год
Пресная
Техническая
Морская
Сточная*
* описание сточных вод приведено в пункте 2 статьи 213 Экологического кодекса Республики Казахстан.
7. Предлагаемые экологические условия для включения в комплексное экологическое разрешение
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
8. Предполагаемые разрешения и уведомления, необходимые для получения и осуществления деятельности
Таблица 27. Перечень разрешений и уведомлений
1
Разрешение на эксплуатацию
Дата выдачи / срок действия (при наличии)
Номер, кем выдано (орган регулирования)
Отсутствует
2
Разрешительные документы экологического содержания
9. Сведения о произошедших на объекте за предыдущие семь лет авариях и инцидентах, повлекших за собой загрязнение окружающей среды или причинение экологического ущерба.
Таблица 28. Сведения об авариях и инцидентах
№ п/п
Описание аварий или инцидентов
Вид загрязнения
Размер эмиссий
Принятые меры по устранению экологического ущерба, в т.ч. финансовые затраты, тыс.тенге
1
2
3
4
5
Примечание.
Для действующих объектов указываются произошедшие на объекте за предыдущие семь лет аварии и инциденты, повлекших за собой загрязнение окружающей среды или причинение экологического ущерба.
Графа 2 – краткое описание аварий и инцидентов на объектах, указанных в разделе 2.
Графа 3 – воздействие аварии и инцидента на состояние поверхностных и грунтовых вод, почву и атмосферный воздух.
Графа 4 – величина аварийного загрязнения.
10. Информация о реализации программы повышения экологической эффективности (при ее наличии)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Количество приложений: _____
Согласен на использование сведений, персональных данных, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах
Руководитель юридического лица (индивидуальный предприниматель)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность:
________________________________________________________________
"___" __________ 202__ год
____________________
Место для электронной цифровой подписи (подпись)
Уполномоченное контактное лицо
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность:
________________________________________________________________
Телефон: _________________, электронная почта: _____________________
Примечание * - указывается Заявление на получение либо пересмотр КЭР.
Приложение 2
к Правилам выдачи
экологических разрешений,
представления декларации
о воздействии на окружающую
среду, а также формы бланков
экологического разрешения
на воздействие и порядка
их заполнения
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача комплексного экологического разрешения"

6. Шикізатты, суды және энергияны тұтыну
Жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар үшін шикізаттың, энергияның және судың шығыны өткен күнтізбелік жылға, ал жаңа кәсіпорындарға жоспарлы мәндерге сәйкес көрсетіледі. Есепті жылдың деректерінде айтарлықтай айырмашылықты тудырған ерекше жағдайларда олардың өкілеттілігі туралы түсініктемелер беріледі.
24-кесте. Шикізатты тұтыну
Шикізат атауы
Жылдық тұтыну, т
Сақтау әдісі
25-кесте. Энергетикалық ресурстарды тұтыну
Энергетикалық ресурстар
Жылдық тұтыну
Единица измерения
Табиғи газ
газ тәрізді отын
Тас көмір
Қоңыр көмір
Кокс
қатты отын
Мазут
Газойль
Пеш отыны
Дизель отыны
Қайталама энергия ресурстары
Жаңартылатын көздер
Бөгде электр энергиясы
Бөгде жылу энергиясы
отын
26-кесте. Суды тұтыну
Су түрі
Жылдық тұтыну, жыл/м3
Ауызсу
Техникалық
Сарқынды
7. Кешенді экологиялық рұқсатқа енгізу үшін ұсынылатын экологиялық шарттар
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
8. Іс-шараларды алу және жүзеге асыру үшін болжамды рұқсаттар мен хабарламалар
27-кесте. Рұқсаттар мен хабарламалардың тізімі
1
Жұмыс істеуге рұқсат
Беру күні / жарамдылығы (болған жағдайда)
Нөмірі, берілген (реттеуші орган)
Жоқ
2
Экологиялық рұқсаттар
9. Соңғы жеті жыл ішінде объектіде болған, қоршаған ортаның ластануына немесе қоршаған ортаға зиян келтіруге әкеп соққан апаттар мен оқиғалар туралы ақпарат.
28-кесте. Апаттар мен инциденттер туралы ақпарат
р/с №
Авариялардың немесе оқыс оқиғалардың сипаттамасы
Ластану түрі
Эмиссиялар дың мөлшері
Экологиялық нұқсанды жою бойынша қабылданған шаралар, оның ішінде қаржылық шығындар, мың теңге
1
2
3
4
5
Ескерту. Жұмыс істеп тұрған объектілер үшін қоршаған ортаны ластауға және экологиялық нұқсан келтіруге алып келген, алдыңғы жеті жыл ішінде объектіде болған авариялар мен оқыс оқиғалар көрсетіледі.
2-баған – 2-бөлімде көрсетілген объектілердегі авариялар мен оқыс оқиғалардың қысқаша сипаттамасын беру.
3- баған – авария мен оқыс оқиғаның жерүсті және жерасты сулардың жай-күйіне, топырақ пен атмосфералық ауаға әсерін көрсету.
4- баған – авариялық ластану шамасын көрсету.
10. Экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасын іске асыру туралы ақпарат (болған жағдайда)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
11. Өтінішке қоса беріледі:
1) белгіленіп отырған қызметке қатысты – объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы, қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды, белгіленіп отырған қызметтің әсерлеріне скрининг нәтижелері туралы қорытынды не осы Кодекстің 68-бабының 2-тармағында көзделген белгіленіп отырған қызмет туралы өтініш;
2) технологиялық нормативтердің негіздемесі және оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдарымен бірге эмиссиялар нормативтерінің жобасы;
3) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы;
4) өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы;
5) ең үздік қолжетімді техникаларды қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді сақталмаған кезде I санаттағы жұмыс істеп тұрған объектілер үшін – осы Кодекстің 119-бабына сәйкес әзірленген экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасының жобасы;
6) күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде).
Өтініш ____ бетте жасалды.
Заңды тұлғаның басшысы (жеке кәсіпкер)
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және лауазымы:
_______________________________________________________________
202__ жылғы "___" __________ _______________________
(қолы)
Уәкілетті байланыс жасайтын тұлға
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және лауазымы:
_______________________________________________________________
Телефоны: _________________, электрондық пошта:
___________________________________________
Ескерту * - КЭР-ді алуға немесе қайта қарауға өтініш көрсетіледі.
Экологиялық рұқсаттар беру,
қоршаған ортаға әсер ету туралы
декларацияны ұсыну
қағидалары, сондай-ақ әсер
етуге арналған экологиялық
рұқсат бланкілерінің нысандары
және оларды толтыру тәртібіне
2-қосымша
Нысан
"Кешенді экологиялық рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметке негізгі талаптардың тізбесі

Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказами Министра экологии и природных ресурсов РК от 25.04.2025 № 109 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги: "Выдача комплексного экологического разрешения"
1
Наименование услугодателя
Комитет экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и его территориальные подразделения.
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz.
3
Срок оказания государственной услуги
С момента регистрации заявления услугодателем: выдача разрешения – не более 55 (пятидесяти пяти) рабочих дней; переоформление разрешения – в течение 5 (пяти) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Комплексное экологическое разрешение, переоформление комплексного экологического разрешения либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю бесплатно.
7
График работы
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно требованиям Трудового кодекса Республики Казахстан, (прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Услугодатель – с понедельника по пятницу с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя
Для получения комплексного экологического разрешения:
1) заявление на получение комплексного разрешения в электронном виде, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді– ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 25.04.2025 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Кешенді экологиялық рұқсатты беру"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті және оның аумақтық бөлімшелері.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті тіркеген сәттен бастап: рұқсат беру - 55 (елу бес) жұмыс күнінен аспайды;
рұқсатты қайта ресімдеу - 5 (бес) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Кешенді экологиялық рұқсат, кешенді экологиялық рұқсатты қайта рәсімдеу немесе осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет Тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижесін ұсынудың нысаны электронды болып табылады.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
Портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00 ден 14.30 дейін түскі үзіліспен күн сайын 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) порталда www.egov.kz.
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Кешенді экологиялық рұқсат алу үшін
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық түрдегі кешенді рұқсат алуға өтініш;

2) в отношении намечаемой деятельности –проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов, заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду, заключение о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности либо заявление о намечаемой деятельности, предусмотренное пунктом 2 статьи 68 Кодекса;
3) обоснование технологических нормативов и проект нормативов эмиссий вместе с материалами экологической оценки по упрощенному порядку;
4) проект программы управления отходами;
5) проект программы производственного экологического контроля;
6) для действующих объектов I категории при невозможности соблюдения ими технологических показателей, связанных с применением наилучших доступных техник, – проект программы повышения экологической эффективности, разработанной в соответствии со статьей 119 Кодекса c приложением электронной копии протокола общественных слушаний к проекту такой программы;
7) проект нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах (при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов).
Для переоформления комплексного экологического разрешения:
1) заявление на переоформление комплексного экологического разрешения на эмиссии в электронном виде, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
2) документ, подтверждающий переход права собственности на объект (объекты), в отношении которого (которых) выдано переоформляемое комплексное экологическое разрешение.
При направлении документов посредством портала, услугополучателем подаются электронные копии документов, предусмотренные настоящим пунктом.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения комплексного экологического разрешения, и (или) содержащихся в них сведений;
2) несоответствие документов, представленных услугополучателем для получения комплексного экологического разрешения, и (или) содержащихся в них сведений требованиям экологического законодательства Республики Казахстан и (или) заключению по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключению о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащему вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
3) несогласие услугополучателя с условиями комплексного экологического разрешения, определенными уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в порядке, предусмотренном статьей 115 Кодекса;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и цифровых системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и цифровых системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 3
к Правилам выдачи
экологических разрешений,
представления декларации
о воздействии на окружающую
среду, а также формы бланков
экологического разрешения
на воздействие и порядка
их заполнения
Форма
Дата: [Дата выдачи]
[Наименование физического
или юридического лица]
Номер: [Номер документа]
[Реквизиты физического или
юридического лица (адрес,
индивидуальный идентификационный
номер/бизнес-идентификационный
номер, телефон)]
Мотивированный отказ
[Наименование государственного органа], рассмотрев Ваше заявление от [Дата заявления] года № [Номер заявления] сообщает следующее: [Обоснование отказа]
[Должность подписывающего]
[Фамилия, имя, отчество
(при наличии), электронная
цифровая подпись]
Приложение 4
к Правилам выдачи
экологических разрешений,
представления декларации
о воздействии на окружающую
среду, а также формы бланков
экологического разрешения
на воздействие и порядка
их заполнения
Форма
Экспертное заключение по заявлению на получение комплексного экологического разрешения
Наименование структурного подразделения уполномоченного органа в области
охраны окружающей среды или заинтересованного государственного органа
___________________________________________________________________
№_________ от "___" _________ 20__ год
на объект
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование объекта согласно заявлению на получение КЭР)
предприятия
_____________________________________________________________________
(наименование предприятия, в составе которого находится объект)
Бизнес-идентификационный номер юридического лица (БИН)/индивидуальный
идентификационный номер индивидуального предпринимателя (ИИН):
_____________________________________________________________________
(согласно заявлению на получение КЭР)
Предлагаемые условия:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(комментарии приводятся в рамках своей компетенции с указанием
отдельных разделов,
пунктов, граф, таблиц и приложений)
____________________________________________________________________
Вывод:
Поддерживается выдача КЭР
Поддерживается выдача КЭР при условии рассмотрения/принятия указанных выше
дополнительных условий ______________________________________________
Не поддерживается выдача КЭР по причинам:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Один из следующих вариантов заключения (ненужное удалить))
Адрес регистрации юридического лица / индивидуального предпринимателя
_____________________________________________________________________
(согласно заявлению на получение КЭР)
Адрес (местонахождение) объекта _______________________________________
(согласно заявлению на получение КЭР)
Руководитель органа, выдавшего заключения ______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" _________ 20__ год
Приложение 5
к Правилам выдачи
экологических разрешений,
представления декларации
о воздействии на окружающую
среду, а также формы бланков
экологического разрешения
на воздействие и порядка
их заполнения
Форма
Обоснование причин принятия решения о выдаче комплексного экологического разрешения
(Заполняется уполномоченным органом)

2) белгіленіп отырған қызметке қатысты объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы, қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды, белгіленіп отырған қызметтің әсерін скрининг нәтижелері туралы қорытынды немесе Кодексінің 68-бабының 2-тармағында көзделіп отырған қызмет туралы өтініш;
3) технологиялық нормативтердің негіздемесі және оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдарымен бірге эмиссиялар нормативтерінің жобасы;
4) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы;
5) өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы;
6) I санаттағы жұмыс істеп тұрған объектілер үшін ең үздік қолжетімді техникаларды қолдануға байланысты технологиялық көрсеткіштерді сақталмаған кезде Кодекстің 119-бабына сәйкес әзірленген экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасының жобасы және осындай бағдарламаның жобасына қоғамдық тыңдаулар өткізу бойынша қоғамдық тыңдаудың хаттамасы;
7) күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде) жолдайды.
Кешенді экологиялық рұқсатты қайта рәсімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған, эмиссияға арналған экологиялық рұқсатты электрондық нысанда қайта ресімдеуге өтініш;
2) қайта ресімделетін кешенді экологиялық рұқсат берілген объектіге (объектілерге) меншік құқығының ауысуын растайтын құжат.
Портал арқылы құжаттарды жолдау кезінде көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көзделген құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсынады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталса;
2) өтініш және (немесе) оған қоса берілетін құжаттар Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарына және (немесе) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері жөніндегі қорытындыға не қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, көзделіп отырған қызметтің әсерлерін скринингтің нәтижелері туралы қорытындыға сәйкес келмесе;
3) қызметті алушының Кодекстің 115-бабында көзделген тәртіппен қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындаған кешенді экологиялық рұқсаттың талаптарымен келіспеуі;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, басқа талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада және пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде авторландырылған субъектілер үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін пайдаланушылардың мобильді қосымшасында және цифрлық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өту қажет, бұдан әрі "цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Экологиялық рұқсаттар беру,
қоршаған ортаға әсер ету туралы
декларацияны ұсыну
қағидалары, сондай-ақ әсер
етуге арналған экологиялық
рұқсат бланкілерінің нысандары
және оларды толтыру тәртібіне
3-қосымша
Нысан
Дәлелді бас тарту
Күні: [Берілген күні]
[Заңды тұлғаның атауы]
Нөмірі: [Құжат нөмірі]
[Заңды тұлғаның деректемелері (мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, телефоны)]
Дәлелді бас тарту [Мемлекеттік органның атауы], Сіздің [Өтініш күні] жылғы № [Өтініштің нөмірі] өтінішіңізді және қоса беріліп отырған құжаттар тізбесін қарап, мынаны хабарлайды: [Бас тартудың негізі]
[Қол қоюшының лауазымы] [Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), электрондық цифрлық қолтаңбасы]
Экологиялық рұқсаттар беру,
қоршаған ортаға әсер ету туралы
декларацияны ұсыну
қағидалары, сондай-ақ әсер
етуге арналған экологиялық
рұқсат бланкілерінің нысандары
және оларды толтыру тәртібіне
4-қосымша
Нысан
Кешенді экологиялық рұқсат алуға өтініш бойынша сараптамалық қорытынды
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның немесе мүдделі мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің атауы
_______________________________________________________________________
№_________ 20__ жыл "___" _________.
______________________________________________________________ объектіге
_______________________________________________________________________
(КЭР алуға арналған өтінішке сәйкес объектінің атауы)
_____________________________________________________________ кәсіпорын
_______________________________________________________________________
(құрамында объекті бар кәсіпорынның атауы)
Заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) /жеке кәсіпкердің жеке
сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): ________________________________
(КЭР алуға өтініш бойынша)
Ұсынылатын шарттар:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(түсініктемелер жеке бөлімдерді, тармақтарды, бағандарды, кестелер мен қосымшаларды көрсете отырып, өз құзыреті шеңберінде келтіріледі)
Қорытынды:
КЭР беру қолдау
Келесі көрсетілген қосымша шарттарды қарастыру/қабылдау шартымен КЭР беру қолдау
_______________________________________________________________________
Келесі себептерге сәйкес КЭР беру қолдамау
_______________________________________________________________________
(Қорытындының келесі нұсқаларының бірі (қажет емесін алып тастау)
Заңды тұлғаның/жеке кәсіпкердің тіркелген мекенжайы
_______________________________________________________________________
(КЭР алуға өтініш бойынша)
Объектінің мекенжайы (орналасқан жері)
_______________________________________________________________________
(КЭР алуға өтініш бойынша)
Қорытындыны берген органның басшысы __________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
"___" _________ 20__ жыл
Экологиялық рұқсаттар беру,
қоршаған ортаға әсер ету туралы
декларацияны ұсыну
қағидалары, сондай-ақ әсер
етуге арналған экологиялық
рұқсат бланкілерінің нысандары
және оларды толтыру тәртібіне
5-қосымша
Нысан
Кешенді экологиялық рұқсат беру туралы шешім қабылдау себептерінің негіздемесі (уәкілетті орган толтырады)

1. Порядок получения комплексного экологического разрешения
Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды (указание даты) получил заявление на получение комплексного разрешения (наименование услугополучателя), зарегистрированного по адресу (почтовый адрес) для выдачи комплексного экологического разрешения для объекта (наименование, местоположение).
Для получения экспертных заключений и комментариев заявление направлено в следующие заинтересованные органы:
_____________________________________________________________________
Рассмотрение и обсуждение полученных замечаний к заявлению на получение КЭР проведено в ходе публичного обсуждения.
При определении условий эксплуатации объекта уполномоченный орган в области охраны окружающей среды учитывал материалы заявления, включая оценку соответствия НДТ, заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду, комментарии заинтересованных органов и общественности.
2. Соответствие НДТ
Выводы о соответствии заключениям по НДТ: соответствует НДТ /не соответствует НДТ.
Указания конкретных причин, основания для программы повышения экологической эффективности и требованиям отраслевых заключений по НДТ
______________________________________________________________________
Обоснование применения более строгих условий, чем при НДТ, для достижения нормативов качества окружающей среды
_____________________________________________________________________
3. Согласование проекта программы повышения экологической эффективности
Заключение об обоснованности предложенной программы, эффективности заявленных мероприятий
_____________________________________________________________________
4. Разногласия
Разногласия, возникающие по условиям, включенным в проект комплексного экологического разрешения, разрешаются экспертной комиссией в соответствии со статьей 94 Кодекса.
Приложение 6
к Правилам выдачи
экологических разрешений,
представления декларации
о воздействии на окружающую
среду, а также формы бланков
экологического разрешения
на воздействие и порядка
их заполнения
Форма
Комплексное экологическое разрешение
№_________ от "___" _________ 20__ год
на объект
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование объекта согласно разделу 1 приложения 2 Кодексу)
предприятия
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование предприятия, в составе которого находится объект)
Комплексное экологическое разрешение выдано
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование, организационно-правовая форма юридического лица,
индивидуального предпринимателя)
Бизнес-идентификационный номер юридического лица (БИН) / индивидуальный
идентификационный номер индивидуального предпринимателя (ИИН): _________
Адрес регистрации юридического лица / индивидуального предпринимателя
__________________________________________________________________
Адрес (местонахождение) объекта ____________________________________
__________________________________________________________________
Руководитель государственного органа ________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" _________ 20__ год
Приложение к комплексному
экологическому разрешению

1. Кешенді экологиялық рұқсат алу тәртібі
Уәкілетті орган (күнін көрсету) (атауы, орналасқан жері) объектісіне кешенді экологиялық рұқсат беру үшін (пошта мекенжайы) мекенжайы бойынша тіркелген (қызметті алушы) кешенді рұқсатты алуға өтінішін алды.
Сараптамалық қорытындылар мен түсініктемелер алу үшін өтініш мынадай мүдделі органдарға жіберілді:
_______________________________________________________________________
Өтінішке алынған ескертулерді қарау және талқылау қоғамдық тыңдаулар барысында өткізілді:
Объектіні пайдалану шарттарын айқындау кезінде уәкілетті орган ЕҮҚТ-ға сәйкестігін бағалауды қоса алғанда, өтініш материалдарын қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижесі бойынша қорытындыны, мүдделі органдар мен жұртшылықтың түсініктемелерін ескерді.
2. ЕҮҚТ-ға сәйкестігі
ЕҮҚТ бойынша қорытындыларға сәйкестігі туралы тұжырымдар: ЕҮҚТ сәйкес келеді/ ЕҮҚТ сәйкес келмейді.
ЕҮҚТ бойынша салалық қорытындылардың талаптарына сәйкес экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасы үшін нақты себептерді, негіздерді көрсету
_______________________________________________________________________
Қоршаған орта сапасының нормативтеріне қол жеткізу үшін ЕҮҚТ кезіндегіге қарағанда анағұрлым қатаң шарттарды қолдану негіздемесі
_______________________________________________________________________
3. Экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасының жобасын келісу
Ұсынылған бағдарламаның негізділігі мен шынайылығы, мәлімделген іс-шаралардың тиімділігі туралы қорытынды
_______________________________________________________________________
4. Келіспеушіліктер
Кешенді экологиялық рұқсаттың жобасына енгізілген шарттар бойынша туындайтын келіспеушіліктерді сараптама комиссиясы Кодекстің 94-бабында көзделген тәртіппен шешеді.
Экологиялық рұқсаттар беру,
қоршаған ортаға әсер ету туралы
декларацияны ұсыну
қағидалары, сондай-ақ әсер
етуге арналған экологиялық
рұқсат бланкілерінің нысандары
және оларды толтыру тәртібіне
6-қосымша
Нысан
Кешенді экологиялық рұқсат
20__ жылғы "___" _________ №_________
кәсіпорынның
_____________________________________________________________________
(құрамында объект болатын кәсіпорынның атауы)
___________________________________________________________ объектісіне
______________________________________________________________________
(Кодекстің 2-қосымшасы 1-бөліміне сәйкес объектінің атауы)
Кешенді экологиялық рұқсат берілді
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(заңды тұлғаның, дара кәсіпкердің атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны)
Заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі / жеке кәсіпкердің
жеке сәйкестендіру нөмірі: __________________________________________
Заңды тұлғаның / жеке кәсіпкердің тіркелген мекенжайы _________________
_____________________________________________________________________
Объектінің мекенжайы (орналасқан жері) _________________________________
_____________________________________________________________________
Кешенді экологиялық рұқсат берген мемлекеттік органының басшысы
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" _________
Кешенді экологиялық рұқсатқа
қосымша

Сноска. Приложение 7 с изменениями, внесенными приказами Министра экологии и природных ресурсов РК от 15.02.2024 № 31 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________________
(юридический адрес организации - услугополучателя или адрес проживания физического лица)
1. Общая информация
Контактные телефоны
__________________________________________________________________
Наименование производственного объекта, на который подается заявка
__________________________________________________________________
Категория объекта
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Данные о месторасположении промышленных площадок, на которых находятся источники загрязнения окружающей среды производственного объекта:
Таблица 1. Данные о месторасположении промышленных площадок
Номер промышленной площадки
Наименование промышленной площадки
Область
Район, населенный пункт
Координаты, градус, минут, секунд,
Занимаемая территория, га
широта
долгота
1
2
3
4
5
6
7

Ескерту. 7-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 15.02.2024 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Нысан
Мемлекеттік органның атауы I және II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсат алуға өтініш _______________________________________________________________________ (оператордың атауы)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(қызметті алушы ұйымның заңды мекенжайы немесе жеке тұлғаның тұратын мекенжайы)
1. Жалпы ақпарат
Байланыс телефондары _____________________________________________
Өтініш берілетін өндірістік объектісінің атауы __________________________
__________________________________________________________________
Объектінің санаты __________________________________________________
__________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________
2. Өнеркәсіптік алаңдардың орналасқан жері туралы деректер өндірістік объектінің қоршаған ортасын ластау көздері бар:
1-кесте. Өнеркәсіптік алаңдардың орналасуы
Алаңның нөмірі
Атауы
Облыс
Аудан, елді мекен
Координаттары:
градус, минут, секунд
Алып жатқан аумағы, га
ендік
бойлық
1
2
3
4
5
6
7

1. Таблицы 2 – 6 заявки на получение экологического разрешения заполняются в виде итоговых данных всего производственного объекта и с указанием данных по каждой промышленной площадке для выбросов, сбросов, накопления и захоронения отходов, размещения серы.
2. Лимиты эмиссий, накопления и захоронения отходов, размещения серы, установленные в экологическом разрешении на воздействие для объектов I и II категорий по валовым объемам и ингредиентам устанавливаются со дня выдачи экологического разрешения на воздействие для объектов I и II категорий по следующей формуле:
М = (L/С) x N, М = (…/...) х..... = тонн
где М – лимит на запрашиваемый период устанавливается с начала и до конца периода.
L – валовый рассчитанный нормативный объем;
N – количество оставшихся дней работы источников (оборудования) в году;
С – нормируемое количество дней работы источников (оборудования) в году.
Согласен на использование сведений, персональных данных, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Руководитель юридического лица (индивидуальный предприниматель)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность:
________________________________________________________________
"___" __________ 202__ год
Место для электронной цифровой подписи (подпись)
Приложение 8
к Правилам выдачи
экологических разрешений,
представления декларации
о воздействии на окружающую
среду, а также формы бланков
экологического разрешения
на воздействие и порядка
их заполнения
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов I категории"
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказами Министра экологии и природных ресурсов РК от 15.02.2024 № 31 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.04.2025 № 109 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов I категории"
1
Наименование услугодателя
Комитет экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и его территориальные подразделения.
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz.
3
Срок оказания государственной услуги
С момента регистрации заявления услугодателем: выдача разрешения – не более 45 (сорока пяти) рабочих дней;
переоформление разрешения – в течение 5 (пяти) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Экологическое разрешение на воздействие для объектов I категории, переоформление экологического разрешения на воздействие для объектов I категории либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю бесплатно.
7
График работы
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно требованиям Трудового кодекса Республики Казахстан, прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).

1. Экологиялық рұқсат алуға арналған өтінімдердің 2-6-кестелері барлық өндірістік объектінің қорытынды деректері түрінде және шығарындылар, төгінділер, қалдықтарды жинақтау мен көму, күкіртті орналастыру үшін әрбір өнеркәсіптік алаң бойынша деректерді көрсете отырып толтырылады.
2. I және II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсатта белгіленген жалпы көлемдер мен ингредиенттер бойынша эмиссиялар, қалдықтарды жинақтау мен көму, күкіртті орналастыру лимиттері I және II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсат берілген күннен бастап мынадай формула бойынша белгіленеді:
Қалдықтарды жинақтау және көму, күкіртті орналастыру эмиссияларының лимиттерін айқындауға арналған әдіс
М = (L / С) x N, М = (.../...) х..... = тонна
мұнда М - сұрау салынатын кезеңге арналған лимит кезеңнің басынан аяғына дейін белгіленеді;
L-жалпы есептелген нормативтік көлем;
N-жылына көздердің (жабдықтардың) қалған жұмыс күндерінің саны;
С-күндердің нормаланған саны.
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, дербес деректерді пайдалануға келісемін.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) көзделіп отырған қызметке қатысты – I және II санаттағы объектілер үшін салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы;
2) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытындыны не қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттілігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, көзделіп отырған қызметтің әсеріне скрининг нәтижелері туралы қорытындыны;
3) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жатпайтын қызмет түрлері бойынша – оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдары;
4) эмиссиялар нормативтерінің жобасы;
5) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы;
6) өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы;
7) әсер етуге экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы;
8) күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде).
Заңды тұлғаның басшысы (жеке кәсіпкер)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы:
________________________________________________________________
202__ жылғы "___" __________
Электрондық цифрлық қолтаңба үшін орын (қолтаңбасы)
Экологиялық рұқсаттар беру,
қоршаған ортаға әсер ету туралы
декларацияны ұсыну
қағидалары, сондай-ақ әсер
етуге арналған экологиялық
рұқсат бланкілерінің нысандары
және оларды толтыру тәртібіне
8-қосымша
Нысан
"І санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 15.02.2024 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.04.2025 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "І санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсатты беру"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті және оның аумақтық бөлімшелері.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті тіркеген сәттен бастап: рұқсат беру – 45 (қырық бес) жұмыс күнінен аспайды;
рұқсатты қайта ресімдеу – 5 (бес) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
І санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат, І санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсатты қайта рәсімдеу немесе осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет осы Тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижесін ұсынудың нысаны электронды болып табылады.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
Портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).

Услугодатель – с понедельника по пятницу с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя
Разрешение на воздействие на строительство и(или) эксплуатацию выдается как вместе, так и отдельно.
Для получения экологического разрешения на воздействие в отношении намечаемой деятельности – проектной документации по строительству объектов I предоставляются:
1) заявление на получение экологического разрешения на воздействие для объектов I категории в электронном виде, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов I категории;
3) проект нормативов эмиссий (для эксплуатации объекта);
4) проект программы управления отходами (для эксплуатации объекта);
5) проект нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах (при проведении операций по разведке и добыче углеводородов);
6) проект программы производственного экологического контроля (для эксплуатации объекта);
7) заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключения о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащее вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
8) по видам деятельности, не подлежащим обязательной оценке воздействия на окружающую среду – материалы экологической оценки по упрощенному порядку;
9) план мероприятий по охране окружающей среды на период действия электронного разрешения на воздействие;
При подаче заявления на получение экологического разрешения на воздействие по эксплуатации объекта I категории:
1) заявление на получение разрешения на воздействие для объектов I категории в электронном виде, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов I категории;
3) проект нормативов эмиссий (для эксплуатации объекта);
4) проект программы управления отходами (для эксплуатации объекта);
5) проект программы производственного экологического контроля (для эксплуатации объекта);
6) проект плана мероприятий по охране окружающей среды на период действия экологического разрешения на воздействие;

Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00 ден 14.30 дейін түскі үзіліспен күн сайын 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) порталда www.egov.kz.
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Құрылысқа және (немесе) пайдалануға әсер етуге рұқсат бірге де, жеке де беріледі.
Көзделіп отырған қызметке I санаттағы объектілердің құрылысына қатысты қоршаған ортаға әсер ету рұқсатын алу үшін ұсынылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық түрдегі І санаттағы объектілерге қоршаған ортаға әсер етуге рұқсат алуға өтініш;
2) I санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы;
3) эмиссиялар нормативтерінің жобасы (объектіні пайдалану үшін);
4) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
5) күкіртті ашық түрде күкірт карталарына орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде);
6) өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
7) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды немесе қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттілігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг нәтижелері туралы қорытынды;
8) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жатпайтын қызмет түрлерінің оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдары;
9) әсер етуге арналған экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы;
I санаттағы объектіні пайдалану үшін әсер етуге рұқсат алуға өтініш берген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық түрдегі І санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат алуға өтініш;
2) I санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы;
3) эмиссиялар нормативтерінің жобасы (объектіні пайдалану үшін);
4) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
5) күкіртті ашық түрде күкірт карталарына орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде);
6) өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);

7) проект нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах (при проведении операций по разведке и добыче углеводородов);
8) заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключение о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащее вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
9) по видам деятельности, не подлежащим обязательной оценке воздействия на окружающую среду, – материалы экологической оценки по упрощенному порядку;
Для переоформления экологического разрешения на воздействие для объектов I категории:
1) заявление на переоформление разрешения на воздействие в электронном виде, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия документа, подтверждающего переход права собственности на объект (объекты), в отношении которого (которых) выдано переоформляемое разрешение на воздействие.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, экологических разрешениях исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги
1) сведения, содержащиеся в заявлении и (или) прилагаемых к нему документах, являются недостоверными;
2) заявление и (или) прилагаемые к нему документы не соответствуют требованиям экологического законодательства Республики Казахстан и (или) заключению по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключению о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащему вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и цифровых системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и цифровых системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 9
к Правилам выдачи
экологических разрешений,
представления декларации
о воздействии на окружающую
среду, а также формы бланков
экологического разрешения
на воздействие и порядка
их заполнения услуги
Форма
Наименование органа,
выдающего экологическое
разрешение на воздействие
для объектов I и II категории
ЭКОЛОГИЧЕСКОЕ РАЗРЕШЕНИЕ на воздействие для объектов I и II категории
___________________________________________________________________
(наименование оператора)
___________________________________________________________________
(индекс, почтовый адрес)
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер
______________________________________________________________________
Наименование производственного объекта _________________________________
______________________________________________________________________
Местонахождение производственного объекта ______________________________
Категория объекта ______________________________________________________
Соблюдать следующие условия:

7) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды немесе қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттілігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг нәтижелері туралы қорытынды;
8) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жатпайтын қызмет түрлерінің оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдары;
9) әсер етуге арналған экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы;
I санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсатты қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық түрдегі әсер етуге рұқсатты қайта ресімдеуге өтініш;
2) әсер етуге қайта ресімделетін рұқсат берілген объектіге (объектілерге) меншік құқығының ауысуын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарын, экологиялық рұқсаттарын көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) өтініште және (немесе) оған қоса берілетін құжаттарда қамтылған мәліметтер анық болмаса;
2) өтініш және (немесе) оған қоса берілетін құжаттар Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарына және (немесе) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері жөніндегі қорытындыға не қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, көзделіп отырған қызметтің әсерлерін скринингтің нәтижелері туралы қорытындыға сәйкес келмесе;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, басқа талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада және пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде авторландырылған субъектілер үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін пайдаланушылардың мобильді қосымшасында және цифрлық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өту қажет, бұдан әрі "цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Экологиялық рұқсаттар беру,
қоршаған ортаға әсер ету туралы
декларацияны ұсыну
қағидалары, сондай-ақ әсер
етуге арналған экологиялық
рұқсат бланкілерінің нысандары
және оларды толтыру тәртібіне
9-қосымша
Нысан
I және II санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат беретін органның атауы I және II санаттағы объектілерге әсер ету ЭКОЛОГИЯЛЫҚ РҰҚСАТЫ
_____________________________________________________________________
(оператордың атауы)
_____________________________________________________________________
(индекс, пошта мекенжайы)
Жеке сәйкестендіру нөмірi/бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________________
Өндірістік объектінің атауы ____________________________________________
Өндірістік объектінің орналасқан жері ___________________________________
Объектінің категориясы ________________________________________________
Келесі шарттарын сақтау:

1. Производить выбросы загрязняющих веществ в объемах, не превышающих:
На период строительства:
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
На период эксплуатации:
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн.
2. Производить сбросы загрязняющих веществ в объемах, не превышающих:
На период строительства:
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
На период эксплуатации:
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн.
3. Производить накопление отходов в объемах, не превышающих:
На период строительства:
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
На период эксплуатации:
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн.
4. Производить захоронение отходов в объемах, не превышающих:
На период строительства:
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
На период эксплуатации:
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн.
5. Производить размещение серы в открытом виде на серных картах в объемах,
не превышающих:
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн;
в ____ году ________________ тонн.
6. Не превышать нормативы эмиссий (выбросы, сбросы), лимиты накопления отходов, лимиты захоронения отходов (при наличии собственного полигона), размещение серы в открытом виде на серных картах, установленные согласно приложению 1 к настоящему Разрешению для объектов I и II категорий.

1. Ластаушы заттардың шығарындыларын мыналардан аспайтын көлемдерде жүргізу:
Құрылыс кезеңінде:
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
Жұмыс кезеңінде:
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна.
2. Ластаушы заттардың төгінділерін мыналардан аспайтын көлемдерде жүргізу:
Құрылыс кезеңінде:
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
Жұмыс кезеңінде:
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна.
3. Қалдықтарын жинақталу мыналардан аспайтын көлемдерде жүргізу:
Құрылыс кезеңінде:
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
Жұмыс кезеңінде:
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна.
4. Қалдықтарын көму мыналардан аспайтын көлемдерде жүргізу:
Құрылыс кезеңінде:
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
Жұмыс кезеңінде:
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна.
5. Күкірт орналастыруды ашық түрде күкірт карталарында мыналардан аспайтын көлемдерде жүргізу:
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна;
____ жылы ________________ тонна.
6. Осы қоршаған ортаға әсер ету рұқсатында I және II категориялы объектілерде (бұдан әрі –Рұқсат) белгіленген шығарындылар нормативтерінен (шығарындылар, төгінділер), қалдықтардың жиналу шектерінен, қалдықтарды жою шектерінен (егер жеке полигон болса), күкірт алаңдарына ашық күкірт қоймаңыз. I және II санаттағы объектілер үшін) Қосымшаға сәйкес қоршаған ортаға эмиссиялар нормативтерінің жобаларында, қалдықтарды басқару бағдарламасында, күкірт жастықшаларына ашық күкіртті орналастыру нормативтерінің жобаларында келтірілген ингредиенттерге (заттарға) арналған эмиссия нормативтері негізінде I және II санаттағы объектілерге осы рұқсат.

7. Выполнять экологические условия осуществления деятельности согласно приложению 2 к настоящему Разрешению для объектов I и II категорий.
8. Выполнять план мероприятий по охране окружающей среды на период действия настоящего Разрешения для объектов I и II категорий, программу производственного экологического контроля, программу управления отходами, требования по охране окружающей среды, указанные в заключении об оценке воздействия на окружающую среду (при его наличии).
Срок действия Разрешения для объектов I и II категорий с ___года по ___ года.
Примечание:
*Нормативы эмиссий, лимиты захоронения и размещения установленные в настоящем Разрешении для объектов I и II категорий, по валовым объемам эмиссий и ингредиентам (веществам) действуют на период настоящего Разрешения для объектов I и II категорий и рассчитываются по формуле, указанной в примечании пункта 3 Заявления на получение экологического разрешения на воздействие для объектов I и II категорий. Разрешение для объектов I и II категорий действительно до изменения применяемых технологий и экологических условий осуществления деятельности, указанных в настоящем Разрешении.
Приложения 1, 2 и план мероприятий по охране окружающей среды к настоящему Разрешению для объектов I и II категорий являются неотъемлемой частью настоящего Разрешения.
Руководитель (уполномоченное лицо)
_________________________________________________
подпись Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
город
Дата выдачи
Приложение 1
к экологическому разрешению
на воздействие для объектов I и II категории
Таблица 1. Нормативы выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
Наименование веществ
Нормативы выбросов загрязняющих веществ
грамм/секунд
тонн/год
мг/м3
мг/нм3
1
2
3
4
Всего, из них по площадкам:
Площадка 1
в том числе по ингредиентам:
Итого
Площадка 2
В том числе по ингредиентам:
….
Итого
Всего
Таблица 2. Нормативы сбросов загрязняющих веществ
Номер выпуска
Наименование показателя
Нормативы сбросов загрязняющих веществ на перспективу
на 20.. год
на 20.. год
Расход сточных вод
Допустимая концентрация на выпуске, мг/дм3
Сброс
Расход сточных вод
Допустимая концентрация на выпуске, мг/дм3
Сброс
м3
тыс. м3/год
г/ч
т/год
м3
тыс. м3/год
г/ч
т/год
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Итого
2
….
Итого
Всего
Таблица 3. Лимиты накопления отходов
Наименование отхода (код)
Место накопления
Лимит накопления отходов, тонн/год
1
2
3
4
Всего, из них по площадкам:
Площадка 1
В том числе по видам:
Итого
Площадка 2
В том числе по видам:
Итого
Всего
Таблица 4. Лимиты захоронения отходов
Наименование отхода
(код)
Место накопления
Лимит захоронения отходов, тонн/год
1
2
3
4
Всего, из них по площадкам:
Площадка 1
В том числе по видам:
Итого
Площадка 2
В том числе по видам:
Итого
Таблица 5. Лимиты размещения серы в открытом виде на серных картах
№ серной карты
Место размещения
Лимит размещения серы, тонн/год
1
2
3
на 20.. год
Всего:
Площадка 1
Итого
Площадка 2
Итого
На 20.. год
Всего:
Площадка 1
Итого
Площадка 2
Итого
Приложение 2
к экологическому разрешению
на воздействие для объектов I и II категории
Экологические условия
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
Приложение 10
к Правилам выдачи
экологических разрешений,
представления декларации
о воздействии на окружающую
среду, а также формы бланков
экологического разрешения
на воздействие и порядка
их заполнения
Форма
Заявка на переоформление экологического разрешения
(в случаях изменения наименования или организационно-правовой формы,
а также реорганизации или смены оператора)
Прошу Вас переоформить экологическое разрешение
с _____________________________________________________________________
(наименование юридического или физического лица, на которое было оформлено
разрешение)
на ____________________________________________________________________
(наименование измененного юридического или физического лица)
№ разрешения _______________выданное (кем)
на ____________________________________________________________________
(юридический адрес организации услугополучателя или адрес проживания
физического лица)
Категория объекта
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
______________________________________________________________________
К заявке прилагаются следующие документы:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Руководитель юридического лица (индивидуальный предприниматель)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность:
______________________________________________________________________
"___" __________ 20__ год _______________________ (подпись
Уполномоченное контактное лицо
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность:
______________________________________________________________________
Телефон: ________________, электронная почта:____________________________
Приложение 11
к Правилам выдачи
экологических разрешений,
представления декларации
о воздействии на окружающую
среду, а также формы бланков
экологического разрешения
на воздействие и порядка
их заполнения
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов II категории"

7. І және ІІ санаттағы объектілерге осы Рұқсаттың 2-қосымшасына сәйкес қызметті жүзеге асыруға арналған экологиялық жағдайлар.
8. I және II санаттағы объектілер үшін осы Рұқсаттың қолданылу мерзіміне қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын, өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын, қалдықтарды басқару бағдарламасын, қоршаған ортаға әсерді бағалау қорытындысында көрсетілген қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау қажетң (болған жағдайда)
I және II санаттағы объектілер үшін Рұқсаттың қолданылу мерзімі ___ жылдан ___ жылға дейін.
Ескертпе:
* I және II санаттағы объектілер үшін шығарындылар мен ингредиенттердің (заттардың) жалпы көлемі бөлігінде осы шығарылымда белгіленген шығарындылар шегі I және II санаттағы объектілер үшін осы рұқсат мерзімі ішінде жарамды және олар көрсетілген формула бойынша есептеледі. I және II санаттағы объектілерге әсер ету үшін экологиялық рұқсат алуға өтінімнің 3-тармағының ескертпесі. I және II санаттағы объектілерге рұқсат осы Рұқсатта көрсетілген қызметті жүзеге асыру үшін қолданылатын технологиялар мен қоршаған орта жағдайлары өзгергенге дейін қолданылады.
I және II санаттағы объектілерге осы Рұқсатқа 1, 2 қосымшалар I және II санаттағы объектілерге осы Рұқсаттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Басшы
(уәкілетті тұлға)
_____________________________________________________
қолы Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
қаласы Берілген күні
I және II санаттағы объектілерге қоршаған ортаға әсер ету рұқсатына
1-қосымша
1-кесте. Ауаға ластаушы заттар шығарындыларының нормативтері
Заттың атауы
Ластаушы заттар шығарындыларының нормативтері
секунд/грамм
жыл/ тонн
мг/м3
мг/нм3
1
2
3
4
Барлығы, олардың ішінде алаңдар бойынша:
1 алаң
Ингредиенттерді қосқанда:
Жалпы
2 алаң және т. б.
Ингредиенттерді қосқанда:
Жалпы
Барлығы
2-кесте. Ластаушы заттар төгінділеріне арналған нормативтері
Шығарылым нөмірі
Көрсеткіш атауы
Перспективаға ластаушы заттардың төгінділері нормативтері
20…жыл
20…жыл
Сарқынды сулар шығыны
Шығарылымда шоғырлануы, мг/дм3
Төгінді
Сарқынды сулар шығыны
Шығарылымда шоғырлануы, мг/дм3
Төгінді
м3/сағ
мың м3/жыл
г/сағ
т/жыл
м3/сағ
мың м3/жыл
г/сағат
т/жыл
1
2
3
4
5
6
7
1
Итого
2
Итого
Всего
3-кесте. Қалдықтардың жинақталу лимиттері
Қалдықтың атауы (коды)
Жинақтау орны
Қалдықтарының жинақталу лимиті, жыл/тонна
1
2
3
4
Барлығы, олардың ішінде алаңдар бойынша:
1 алаң
Оның ішінде түрлері бойынша:
Жалпы
2 алаң
Оның ішінде түрлері бойынша:
Жалпы
Барлығы
4-кесте. Қалдықтардың көму лимиттері
Қалдықтың атауы (коды)
Көму орны
Қалдықтарының көму лимиті, жыл/тонна
1
2
3
4
Барлығы, олардың ішінде алаңдар бойынша:
1 алаң
Оның ішінде түрлері бойынша:
Жалпы
2 алаң
Оның ішінде түрлері бойынша:
Жалпы
5-кесте. Күкіртты ашық түрде күкірт карталарына орналастыру лимиттері
Орналастыру орны
Күкіртты орналастыру лимиттері, жыл/тонна
1
2
3
20..ж
Барлығы
1 алаң
Жалпы
2 алаң
Жалпы
20..ж
Барлығы
1 алаң
Жалпы
2 алаң
Жалпы
I және II санаттағы объектілерге қоршаған ортаға әсер ету рұқсатына
2-қосымша
Экологиялық шарттар
____________________________________________________
____________________________________________________
Экологиялық рұқсаттар беру,
қоршаған ортаға әсер ету туралы
декларацияны ұсыну
қағидалары, сондай-ақ әсер
етуге арналған экологиялық
рұқсат бланкілерінің нысандары
және оларды толтыру тәртібіне
10-қосымша
Нысан
Экологиялық рұқсатты қайта рәсімдеуге өтінім ((аты немесе ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген жағдайда, операторды қайта құрылған немесе ауысқан жағдайда)
Сізден __________________________________________________________________
(рұқсат ресімделген заңды немесе жеке тұлғаның атауы)
____________________________________________________________________
(өзгертілген заңды немесе жеке тұлғаның атауы) рұқсат № ________ берілген (кіммен)
____________________________________________________________________
(қызметті алушы ұйымның заңды мекенжайы немесе тұратын мекенжайы жеке тұлғаның)
экологиялық рұқсатты / декларацияны қайта ресімдеуді сұраймын.
Объектінің санаты ____________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі ____________________
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі ________________________________
____________________________________________________________________
Заңды тұлғаның басшысы (жеке кәсіпкер)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы: _________________________
____________________________________________________________________
"___" __________ 20__ жыл _______________________
(қолы)
Уәкілетті байланыс жасайтын тұлға
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы: ________________________
Телефон _________________,
электрондық пошта __________________________________________
Экологиялық рұқсаттар беру,
қоршаған ортаға әсер ету туралы
декларацияны ұсыну
қағидалары, сондай-ақ әсер
етуге арналған экологиялық
рұқсат бланкілерінің нысандары
және оларды толтыру тәртібіне
11-қосымша
Нысан
"ІI санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізі талаптардың тізбесі

1) заявление на получение экологического разрешения на воздействие для объектов II категории в электронном виде, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов II категории;
3) проект нормативов эмиссий (для эксплуатации объекта);
4) проекта программы управления отходами (для эксплуатации объекта);
5) проект программы производственного экологического контроля (для эксплуатации объекта);
6) заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключения о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащее вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
7) по видам деятельности, не подлежащим обязательной оценке воздействия на окружающую среду – электронная копия материалов экологической оценки по упрощенному порядку;
8) проект плана мероприятий по охране окружающей среды на период действия экологического разрешения на воздействие;
9) проект нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах (при проведении операций по разведке и добыче углеводородов).
При подаче заявления на получение экологического разрешения на воздействие для эксплуатации объекта II категории:
1) заявление на получение экологического разрешения на воздействие для объектов II категории в электронном виде, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) проект нормативов эмиссий (для эксплуатации объекта);
3) проект программы управления отходами (для эксплуатации объекта);
4) проект программы производственного экологического контроля (для эксплуатации объекта);
5) проект плана мероприятий по охране окружающей среды на период действия экологического разрешения на воздействие;
6) проект нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах (при проведении операций по разведке и добыче углеводородов);
7) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов II категории;
8) заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключение о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащее вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
9) по видам деятельности, не подлежащим обязательной оценке воздействия на окружающую среду, – материалы экологической оценки по упрощенному порядку;
Для переоформления экологического разрешения на воздействие для объектов II категории:
1) заявление на переоформление экологического разрешения на воздействие в электронном виде, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;

1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық түрдегі ІІ санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат алуға өтініш;
2) I санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы;
3) эмиссиялар нормативтерінің жобасы (объектіні пайдалану үшін);
4) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
5)өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
6) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды немесе қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттілігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг нәтижелері туралы қорытынды;
7) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жатпайтын қызмет түрлерінің оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдары;
8) әсер етуге арналған экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы;
9) күкіртті ашық түрде күкірт карталарына орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде);
ІІ санаттағы объектіні пайдалану үшін әсер етуге рұқсат алуға өтініш берген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық түрдегі ІІ санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат алуға өтініш;
2) эмиссиялар нормативтерінің жобасы (объектіні пайдалану үшін);
3) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
4)өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
5) әсер етуге арналған экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы;
6) күкіртті ашық түрде күкірт карталарына орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде);
7) ІІ санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы;
8) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды немесе қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттілігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг нәтижелері туралы қорытынды;
9) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жатпайтын қызмет түрлерінің оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдары;
ІІ санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсатты қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық түрде әсер етуге рұқсатты қайта ресімдеуге өтініш;

Программа повышения экологической эффективности на период 20__– 20__ годы
Наименование предприятия:
_________________________________________________________________
Наименование объекта:
_________________________________________________________________
Мероприятия, связанные с применением наилучших доступных техник,
соблюдением технологических нормативов, нормативов допустимых выбросов и сбросов загрязняющих веществ
№ п/п
Мероприятие по применению НДТ, соблюдению нормативов
Объект/источник эмиссии
Показатель (нормативы эмиссий, технологические нормативы)
Обоснование
Текущая величина
Календарный план достижения установленных показателей
Срок выполнения
Объем финансирования, тыс. тенге

20__ – 20__ жылдар аралығындағы кезеңге арналған экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасы
Кәсіпорынның атауы ______________________________________________________
Объектінің атауы _________________________________________________________
Ең үздік қолжетімді техникаларды қолдануға, технологиялық нормативтерді, ластағыш заттардың жол берілетін шығарындылары мен төгінділерінің нормативтерін сақтауға байланысты іс-шаралар
Р/с №
ЕҮҚТ-ны қолдану, нормативтерді сақтау жөніндегі іс-шаралар
Объект / эмиссия көзі
Көрсеткіш (эмиссиялардың нормативтері, технологиялық нормативтер)
Негіздеме
Ағымдағы шамасы
Белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізудің күнтізбелік жоспары
Орындалу мерзімі
Қаржыландыру көлемі, мың теңге

графа 7 – 10: график достижения требуемого показателя с указанием величины показателя по годам;
графа 11: срок выполнения мероприятия (срок его завершения), когда будут достигнуты плановые показатели: технологические нормативы и нормативы эмиссий. Срок выполнения программы повышения экологической эффективности для объекта I категории, не указанного в пункте 4 статьи 418 Кодекса, не превышает четырех лет и не подлежит продлению. Максимальный срок в четыре года также устанавливается для мероприятий по выполнению пересмотренных заключений по НДТ;
графа 12: общие инвестиционные затраты на реализацию мероприятия в тысячах тенге.
Приложение 13
к Правилам выдачи
экологических разрешений,
представления декларации
о воздействии на окружающую
среду, а также формы бланков
экологического разрешения
на воздействие и порядка
их заполнения
Форма
Программа повышения экологической эффективности на период 20__ – 20__ годы для действующих объектов I категории согласно пункту 11 статьи 418 Кодекса
Наименование предприятия:
_________________________________________________________________
Наименование объекта:
_________________________________________________________________
Мероприятия, связанные с применением наилучших доступных техник, соблюдением технологических нормативов, нормативов допустимых выбросов и сбросов загрязняющих веществ
№ п/п
Мероприятие по применению НДТ, соблюдению нормативов
Объект / источник эмиссии
Показатель (нормативы эмиссий, технологические нормативы)
Обоснование
Текущая величина
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Календарный план достижения установленных показателей
Срок выполнения
Объем финансирования, тыс. тенге

7 – 10-бағандар: жылдар бойынша көрсеткіштің шамасын көрсете отырып, талап етілетін көрсеткішке қол жеткізу графигі.
11-баған: іс-шараны орындау мерзімі, яғни, жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізілуге тиіс оны аяқтау мерзімі: технологиялық нормативтер және эмиссиялардың нормативтері. Кодекстің 418-бабының 4-тармағында көрсетілмеген І санаттағы объект үшін экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасын орындау мерзімі төрт жылдан аспайды және ұзартуға жатпайды. 4 жыл болатын ең жоғары мерзім ЕҮҚТ бойынша қайта қаралған қорытындыларды орындау жөніндегі іс-шаралар үшін де белгіленді.
12-баған: іс-шараны іске асыруға арналған жалпы инвестициялық шығындар мың теңгемен.
Экологиялық рұқсаттар беру,
қоршаған ортаға әсер ету туралы
декларацияны ұсыну
қағидалары, сондай-ақ әсер
етуге арналған экологиялық
рұқсат бланкілерінің нысандары
және оларды толтыру тәртібіне
13-қосымша
Нысан
Кодекстің 418-бабының 11-тармағына сәйкес I санаттағы жұмыс істеп тұрған объектілер үшін 20__ - 20__ жылдар кезеңге арналған экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасы
Кәсіпорынның атауы:
______________________________________________________________________
Объектінің атауы:
______________________________________________________________________
Ең үздік қолжетімді техникаларды қолдануға, технологиялық нормативтерді, ластағыш заттардың жол берілетін шығарындылары мен төгінділерінің нормативтерін сақтауға байланысты іс-шаралар
№ р/с
ЕҮҚТ-ны қолдану, нормативтерді сақтау жөніндегі іс-шаралар
Объект / эмиссия көзі
Көрсеткіш (эмиссиялардың нормативтері, технологиялық нормативтер)
Негіздеме
Ағымдағы шама
Белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізудің күнтізбелік жоспары

1. Проект плана мероприятий по охране окружающей среды разрабатывается согласно требованиям статьи 125 Кодекса как приложение к заявлению на получение экологического разрешения на воздействие для объектов I и II категории.
2. Оператор предлагает мероприятия по достижению нормативов эмиссий, лимитов захоронения отходов и лимитов размещения серы в открытом виде на серных картах при невозможности соблюдения данных нормативов и лимитов на этапе подачи заявления на получение экологического разрешения на воздействие для объектов I и II категории или заявления на внесение изменения в такое разрешение.
Не подлежат включению в проект плана мероприятия, направленные на обеспечение эксплуатации зданий, сооружений, оборудования, устройств природоохранного значения, необходимых для обеспечения соблюдения экологических требований, которым объект ранее соответствовал на дату подачи заявления на получение экологического разрешения на воздействие для объектов I и II категории.
3. Для каждого мероприятия оператором указывается:
общая техническая характеристика с указанием основных технических параметров;
соответствие источникам загрязнения, для которых необходимо обеспечить соблюдение нормативов эмиссий и лимитов захоронения отходов;
загрязняющие вещества, которые затрагивают мероприятия;
параметры/показатели (нормативы эмиссий, лимиты захоронения отходов), на достижение которых направлены мероприятия;
побочное негативное воздействие на окружающую среду;
необходимые предварительные условия, необходимые для реализации мероприятия;
график планируемых мероприятий определяется с разбивкой по каждому календарному году выполнения программы повышения экологической эффективности. При наличии возможности поэтапного достижения нормативов в соответствии с проектными решениями – график достижения показателей поэтапного снижения негативного воздействия на окружающую среду, который определяется в привязке к срокам завершения соответствующих комплексов мероприятий по реконструкции, перевооружению и модернизации объекта;
в случае поэтапного снижения негативного воздействия на окружающую среду график планируемых мероприятий определяется в отдельности по каждому мероприятию, обеспечивающему достижение каждого соответствующего показателя поэтапного снижения негативного воздействия на окружающую среду;
в графике планируемых мероприятий в отношении каждого мероприятия дополнительно определяются сроки завершения ключевых этапов реализации, связанных с доставкой на объект основного технологического оборудования, строительно-монтажными и пусконаладочными работами, вводом оборудования в промышленную эксплуатацию.

1. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы І және ІІ санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсат алуға арналған өтінішке қосымша ретінде Кодекстің 125-бабының талаптарына сәйкес әзірленеді.
2. Оператор эмиссиялар нормативтеріне, қалдықтарды көму лимиттеріне және күкірт карталарына ашық түрде орналастыру лимиттеріне қол жеткізу жөніндегі іс-шараларды I және II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсат алуға өтініш немесе осындай рұқсатқа өзгеріс енгізуге өтініш беру кезеңінде осы нормативтер мен лимиттерді сақтау мүмкін болмаған кезде ұсынады.
I және II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсат алуға өтініш беру күнінен бұрын объект сәйкес келген экологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды, табиғат қорғауда маңызы бар құрылғыларды пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталған іс-шаралар жоспар жобасына енгізуге жатпайды.
3. Әрбір іс-шара үшін оператор мыналарды көрсетеді:
негізгі техникалық параметрлері көрсетілен, жалпы техникалық сипаттаманы;
эмиссиялар нормативтерінің, қалдықтарды көму лимиттерінің және күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру лимиттерінің сақталуын қамтамасыз ететін ластану көздеріне сәйкестікті;
іс-шаралар қозғайтын ластағыш заттарды;
іс-шараларға қол жеткізуге бағытталған параметрлер/көрсеткіштерді (эмиссиялардың нормативтері, қалдықтарды көму лимиттері, күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру лимиттері);
қоршаған ортаға жанама жағымсыз әсер етуді;
іс-шараны іске асыру үшін қажетті алдын ала шарттарды;
жоспарланатын іс-шаралар кестесі экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасын орындаудың әрбір күнтізбелік жылы бойынша бөле отырып айқындалады. Жобалық шешімдерге сәйкес нормативтерге кезең-кезеңмен қол жеткізу мүмкіндігі болған кезде - объектіні реконструкциялау, қайта жарақтандыру және жаңғырту жөніндегі тиісті іс-шаралар кешенін аяқтау мерзімдеріне байланысты айқындалатын қоршаған ортаға теріс әсерді кезең-кезеңмен төмендету көрсеткіштеріне қол жеткізу кестесін көрсетеді;
қоршаған ортаға теріс әсерді кезең-кезеңмен төмендеткен жағдайда, жоспарланатын іс-шаралар графигі қоршаған ортаға теріс әсерді кезең-кезеңмен төмендетудің әрбір тиісті көрсеткішіне қол жеткізуді қамтамасыз ететін әрбір іс-шара бойынша жеке айқындалады;
әрбір іс-шараға қатысты жоспарланатын іс-шаралар графигінде объектіге негізгі технологиялық жабдықты жеткізуге, құрылыс-монтаждау және іске қосу-баптау жұмыстарына, жабдықты өнеркәсіптік пайдалануға енгізуге байланысты іске асырудың негізгі кезеңдерін аяқтау мерзімдері қосымша айқындалады.

4. Пояснения по заполнению таблицы:
графа 1: порядковый номер мероприятия;
графа 2: наименование мероприятия;
графа 3. наименование соответствующего объекта, источника эмиссий, наименование отходов;
графа 4: показатели (нормативы эмиссий, лимиты накопления и захоронения отходов), на достижение которых направлены предлагаемые мероприятия;
графа 5: обоснование требуемого показателя, ссылка на источник требований;
графа 6: текущая величина данного показателя;
графа 7 - 15: график достижения требуемого показателя с указанием величины показателя по годам;
графа 16: срок выполнения (завершения) мероприятия;
графа 17: общие инвестиционные затраты на реализацию мероприятия в тысячах тенге;
графа 18: указать снижаемый объем эмиссии за счет внедрения мероприятий, тонна в год.
Приложение 2
к приказу
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ и.о. Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 16 апреля 2007 года № 112-п "Об утверждении Правил включения условий природопользования в разрешения на эмиссии в окружающую среду" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4656).
2. Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 12 июня 2013 года № 162-Ө "Об утверждении Типового перечня мероприятий по охране окружающей среды" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8559);
3. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 37 "Об утверждении Правил выдачи комплексных экологических разрешений и перечня типов промышленных объектов, для которых возможно получение комплексных экологических разрешений вместо разрешений на эмиссии в окружающую среду" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10737);
4. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 115 "Об утверждении форм документов для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду и правил их заполнения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10903);
5. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 21 июня 2016 года № 258 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13969);
6. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 августа 2016 года № 394 "О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 115 "Об утверждении форм документов для выдачи разрешений на эмиссии в окружающую среду и правил их заполнения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14391);

4. Кестені толтыру жөніндегі түсініктемелер:
1-баған: экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасы іс-шарасының реттік нөмірі;
2-баған: іс-шараның атауы;
3-баған: тиісті объектінің, эмиссиялар көзінің, қалдықтардың атауы;
4-баған: ұсынылатын іс-шаралар қол жеткізуге бағытталған көрсеткіштер (эмиссиялар нормативтері, қалдықтарды жинау және көму лимиттері);
5-баған: талап етілетін көрсеткіштің негіздемесі, талаптардың дереккөзіне сілтеме;
6-баған: осы көрсеткіштің ағымдағы шамасы;
7-15-бағандар: жылдар бойынша көрсеткіштің шамасын көрсете отырып, талап етілетін көрсеткішке қол жеткізу графигі;
16-баған: іс-шараны орындау (аяқталу) мерзімі;
17-баған: іс-шараны іске асыруға арналған жалпы инвестициялық шығын;
18 – іс-шараларды енгізу есебінен төмендеген эмиссия көлемін, жылына тоннаны көрсету қажет.
Бұйрыққа
2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Табиғат пайдалану шарттарын қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттарға енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2007 жылғы 16 сәуірдегі № 112-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4656 болып тіркелген).
2. "Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралардың үлгілік тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 12 маусымдағы № 162-Ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8559 болып тіркелген);
3. "Кешенді экологиялық рұқсаттар беру қағидаларын және қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттардың орнына кешенді экологиялық рұқсаттар алу мүмкін болатын өнеркәсіп объектілері үлгілерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 37 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10737 болып тіркелген);
4. "Қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттар беру үшін құжаттардың нысандарын және оларды толтыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 115 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10903 болып тіркелген);
5. "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 21 маусымдағы № 258 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13969 болып тіркелген);
6. "Қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттар беруге арналған құжаттардың нысандарын және оларды толтыру қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 115 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 22 тамыздағы № 394 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14391 болып тіркелген);

7. Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 11 января 2021 года № 3 "О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 37 "Об утверждении Правил выдачи комплексных экологических разрешений и перечня типов промышленных объектов, для которых возможно получение комплексных экологических разрешений вместо разрешений на эмиссии в окружающую среду" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22060).

7. "Кешенді экологиялық рұқсаттар беру қағидаларын және қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсаттардың орнына кешенді экологиялық рұқсаттар алу мүмкін болатын өнеркәсіптік объектілер үлгілерінің тізбесін бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 37 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 11 қаңтардағы № 3 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22060 болып тіркелген).