Об утверждении Правил по определению страны происхождения товаров, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлению форм сертификата о происхождении товаров
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 июля 2021 года № 454-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2021 года № 23514.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 31.07.2025 № 231-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. пункт 5.
В соответствии с подпунктами 7-2), 7-3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила по определению страны происхождения товаров, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлению форм сертификата о происхождении товаров согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 31.07.2025 № 231-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 55, 66, 68 и 76 Правил, которые вводятся в действие с 1 сентября 2021 года.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан

Тауарларды шығарған елді айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның қолданысының күшін жою, тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттың нысандарын белгілеу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 13 шілдедегі № 454-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 14 шілдеде № 23514 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 31.07.2025 № 231-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 7-2), 7-3) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес тауарларды шығарған елді айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның қолданысының күшін жою, тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттың нысандарын белгілеу жөніндегі қағидаларын (бұдан әрі – Қағидалар) бекіту.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 31.07.2025 № 231-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті:
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұйрықтың көшірмесін ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық, 2021 жылғы 1 қыркүйекте қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 55, 66, 68 және 76-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция
министрінің

от 13 июля 2021 года
№ 454-НҚ
Правила по определению страны происхождения товаров, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлению форм сертификата о происхождении товаров
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 31.07.2025 № 231-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по определению страны происхождения товаров, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, установлению форм сертификата о происхождении товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 7-2) и 7-3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок определения страны происхождения товаров, выдачи сертификата о происхождении товара и отмены его действия, установлению форм сертификата о происхождении товаров.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) адвалорная доля - процентная доля стоимости используемых материалов, достигающая фиксированной процентной доли в цене "франко-завод" поставляемого товара;
2) реэкспорт – вывоз с территории Республики Казахстан товаров, ввезенных из-за границы, без их переработки;
3) Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан (далее – уполномоченная организация) – некоммерческая организация, представляющая собой союз субъектов предпринимательства, созданная в целях обеспечения благоприятных правовых, экономических и социальных условий для реализации предпринимательской инициативы и развития взаимовыгодного партнерства между бизнес-сообществом и органами государственной власти Республики Казахстан, а также стимулирования и поддержки деятельности объединений индивидуальных предпринимателей и (или) юридических лиц в форме ассоциации (союза);
4) заявитель – физические или юридические лица, их филиалы и представительства, заинтересованные в получении сертификата о происхождении товара;
5) сертификат о происхождении серийной продукции - сертификат о происхождении товара, производимого одним производителем Республики Казахстан (юридическое лицо или индивидуальный предприниматель) в рамках неизменного производственного процесса в течение срока действия сертификата, вывозимого на территории стран государств-членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) в соответствии с требованиями Решения Евразийского межправительственного совета № 2 "О внесении изменения в Решение Евразийского межправительственного совета № 5 и о применении сертификата о происхождении серийной продукции", имеющего 10-значный код в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности ЕАЭС;

2021 жылғы 13 шілдедегі
№ 454-НҚ бұйрыққа
1-қосымша
Тауарларды шығарған елді айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның қолданысының күшін жою, тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттың нысандарын белгілеу жөніндегі қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 31.07.2025 № 231-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Тауарларды шығарған елді айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның қолданысының күшін жою, тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттың нысандарын белгілеу жөніндегі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 7-2), 7-3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) адвалорлық үлес – пайдаланылатын материалдар құнының пайыздық үлесі немесе жеткізілетін тауардың "франко-зауыт" бағасында тіркелген пайыздық үлеске жететін қосылған құн;
2) кері экспорт – шетелден әкелінген тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан оларды қайта өңдеусіз әкету;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – Қазақстан Республикасының бизнес қоғамдастығы мен мемлекеттік билік органдары арасында кәсіпкерлік бастаманы іске асыру және өзара тиімді әріптестікті дамыту үшін қолайлы құқықтық, экономикалық және әлеуметтік жағдайлар жасауды қамтамасыз ету, сондай-ақ дара кәсіпкерлердің және (немесе) заңды тұлғалардың қауымдастық (одақ) нысанындағы бірлестіктерінің (бұдан әрі – қауымдастық (одақ) қызметін ынталандыру және қолдау мақсатында құрылған, кәсіпкерлік субъектілері одағын білдіретін коммерциялық емес ұйым;
4) өтініш беруші – тауардың шығу тегі туралы сертификат алуға мүдделі жеке немесе заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкілдіктері;
5) сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификат – "Еуразиялық үкіметаралық кеңесінің № 5 шешіміне өзгерістер енгізу туралы және сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификат қолдану туралы" Еуразиялық үкіметаралық кеңестің № 2 шешімінің талаптарына сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттердің аумағына шығарылатын сертификаттың қолданылу мерзімі ішінде үздіксіз өндіріс процесі аясында Қазақстан Республикасының бір өндірушісі (заңды тұлға немесе жеке кәсіпкер) шығарған тауардың шығу тегін және ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес 10 таңбалы коды бар тауардың шығу тегі туралы сертификат;

6) отраслевая ассоциация (союз) – ассоциация (союз) субъектов предпринимательства, либо саморегулируемая организация, основанные предприятиями, работающими в определенных отраслях и видах экономической деятельности, аккредитованная в уполномоченной организации;
7) критерии достаточной переработки товара - один из критериев определения страны происхождения товаров, в соответствии с которым товар, если в его производстве участвуют две страны или более, считается происходящим из той страны, на территории которой он был подвергнут последней существенной обработке/переработке, достаточной для придания товару его характерных свойств;
8) сертификат о происхождении товара – документ, свидетельствующий о стране происхождения товара, статусе товара Евразийского экономического союза или иностранного товара;
9) страна происхождения товара - страна, в которой товар был полностью произведен или подвергнут достаточной обработке/переработке;
10) товар - любой, не изъятый из оборота продукт труда, предназначенный для продажи или обмена;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 11) предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
11) информационная система уполномоченной организации - электронная система сертификации, посредством которой осуществляется прием заявок и электронных копий документов, оформление сертификата о происхождении товара и отмена его действия;
12) уполномоченное лицо - лицо, состоящее в штате уполномоченной организации, наделенное правом оформления, удостоверения и выдачи сертификата о происхождении товара;
13) цена на условиях "франко-завод" - цена товара, подлежащая уплате изготовителю, на предприятии которого производилась последняя переработка, на условиях "франко-завод", за исключением любых внутренних налогов, которые уплачены или будут уплачены при экспорте произведенного товара;
14) экспорт - вывоз товара с территории Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок определения страны происхождения товаров
3. Для определения страны происхождения товара устанавливается, что товар:
1) полностью казахстанского происхождения;
2) казахстанского происхождения с учетом критерия достаточной переработки товара;
3) иностранного происхождения.
4. В отношении товаров, вывозимых с территории Республики Казахстан на территории стран (союзов), с которыми имеются действующие (ратифицированные) международные соглашения/договоры, содержащие правила определения страны происхождения (критерии определения страны происхождения) или имеются правила определения страны происхождения (критерии определения страны происхождения), установленные в одностороннем порядке страной (союзом) ввоза, критерии определения страны происхождения товаров определяются в соответствии с такими международными соглашениями/договорами или правилами определения страны происхождения (критериями определения страны происхождения).
При отсутствии действующих (ратифицированных) международных соглашений/договоров или отсутствии в распоряжении уполномоченной организации информации о правилах определения страны происхождения (критериев определения страны происхождения), установленных в одностороннем порядке страной (союзом) ввоза, определение страны происхождения товара осуществляется в соответствии с критериями происхождения, установленными пунктом 6 настоящих Правил.
При невыполнении условий, действующих (ратифицированных) международных соглашений/договоров или правил определения страны происхождения (критериев определения страны происхождения), установленных в одностороннем порядке страной (союзом) ввоза, по обращению заявителя, оформляется сертификат о происхождении товара общей формы "Оригинал" в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.
В случае необходимости оформления сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" для целей, предусмотренных действующими (ратифицированными) международными соглашениями/договорами, определение страны происхождения товара осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.

6) салалық қауымдастық (одақ) - уәкілетті ұйымда аккредиттелген, белгілі бір салаларда және экономикалық қызмет түрлерінде жұмыс істейтін кәсіпорындар құрған кәсіпкерлік субъектілерінің қауымдастығы (одағы) не өзін-өзі реттейтін ұйым;
7) тауарды жеткілікті дәрежеде қайта өңдеу өлшемшарттары – тауарлардың шығарылған елін айқындау өлшемдерінің бірі, оған сәйкес, егер тауарды өндіруге екі немесе одан да көп ел қатысатын болса, ол тауарға өзіне тән қасиеттерді беру үшін жеткілікті соңғы елеулі өңдеуге/қайта өңдеуге ұшыраған елден шығарылған болып саналады;
8) тауардың шығу тегі туралы сертификат - тауардың шығарылған елі, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесі туралы куәландыратын құжат;
9) тауар шығарылған ел – тауар толық шығарылған немесе жеткілікті дәрежеде өңделген/қайта өңделген ел;
10) тауар – сатуға немесе айырбастауға арналған, айналымнан алынбаған кез келген еңбек өнiмi;
11) уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі – өтінімдерді және құжаттардың электрондық көшірмелерін қабылдау, тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу және оның қолданысын жою жүзеге асырылатын электрондық сертификаттау жүйесі;
12) уәкілетті тұлға – уәкілетті ұйымның штатында тұратын, тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу, куәландыру және беру құқығы берілген тұлға;
13) "франко-зауыт" жағдайындағы баға – өңдірілген тауар экспорты кезінде төленген немесе төленуі мүмкін кез келген ішкі салықтарды қоспағанда, "франко-зауыт" жағдайында соңғы қайта өңдеу жүргізілген кәсіпорында өндірушіге төленуге тиіс тауардың бағасы;
14) экспорт – өнімді Қазақстан Республикасының аумағынан әкету.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2- тарау. Тауарларды шығарған елді айқындау тәртібі
3. Тауарларды шығарған елді айқындау үшін тауар:
1) толығымен қазақстандық шыққан;
2) тауарды жеткілікті қайта өңдеу критерийін ескере отырып, Қазақстанда шығарылған;
3) шетелде шығарылғаны белгіленеді.
4. Шығарылған елді айқындау қағидаларын (шыққан елді айқындау өлшемшарттарын) қамтитын қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдер/шарттар бар немесе шығарылған елді айқындау қағидалары (шыққан елді айқындау өлшемшарттары) бар елдердің (одақтардың) аумағында Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілетін тауарларға қатысты ел (одақ) біржақты тәртіппен белгілеген әкелу, тауарлардың шығарылған елін айқындау өлшемшарттары осындай халықаралық келісімдерге/шарттарға немесе шығарылған елді айқындау қағидаларына (шыққан елін айқындау өлшемшарттарына) сәйкес айқындалады.
Қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдер/шарттар болмаған немесе уәкілетті ұйымның өкімінде әкелу елі (одағы) біржақты тәртіппен белгілеген шығарылған елді айқындау қағидалары (шығарылған елді айқындау өлшемшарттары) туралы ақпарат болмаған кезде тауардың шығарылған елін айқындау осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген шығу өлшемшарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
Қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдердің/шарттардың немесе әкелу елі (одағы) біржақты тәртіппен белгілеген шығарылған елді айқындау қағидаларының (шығарылған елді айқындау өлшемшарттарының) талаптары орындалмаған кезде өтініш берушінің өтініші бойынша осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес "түпнұсқа" жалпы нысандағы тауардың шығу тегі туралы сертификат ресімделеді.
Қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдерде/шарттарда көзделген мақсаттар үшін "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу қажет болған жағдайда тауардың шығарылған елін айқындау осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра торговли и интеграции РК от 30.12.2025 № 378-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
5. В случае если применяется правило адвалорной доли, расчет адвалорной доли в производстве товара производится:
1) для импортированных товаров - по таможенной стоимости этих товаров при их ввозе в страну, где осуществляется производство конечной продукции, или в случае если происхождение импортированных товаров неизвестно - по документально подтвержденной цене их первой продажи на территории страны, где осуществляется производство конечной продукции;
2) для конечной продукции - по цене завода (склада) продавца, не включающей расходы на погрузку, таможенное декларирование и вывоз товара из страны экспорта (цена на условиях "франко-завод").
Расчет адвалорной доли в производстве товара производится по формуле согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Товары считаются происходящими из Республики Казахстан, если они полностью произведены в Республике Казахстан в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил или произведены в Республике Казахстан с использованием материалов иностранного происхождения и удовлетворяют требованиям критериев достаточной обработки (переработки), установленных пунктом 8 настоящих Правил.
7. Товарами, полностью произведенными в Республике Казахстан, считаются:
1) природные ресурсы (полезные ископаемые и минеральные продукты, водные, земельные ресурсы), добытые из недр Республики Казахстан, на ее территории либо в ее территориальном море (ином водоеме страны) или с ее дна, либо из атмосферного воздуха на территории Республики Казахстан;
2) продукция растительного происхождения, выращенная или собранная в Республике Казахстан;
3) живые животные, родившиеся и выращенные в Республике Казахстан;
4) продукция, полученная в Республике Казахстан от выращенных в ней животных;
5) продукция, полученная в результате сбора, охоты, ловли, рыболовства, выращивания, разведения и аквакультур в Республике Казахстан;
6) продукция морского рыболовного промысла и другая продукция морского промысла, полученная судном Республики Казахстан либо арендованным (зафрахтованным) ею;
7) продукция, полученная на борту перерабатывающего судна Республики Казахстан исключительно из продукции, указанной в подпункте 6) настоящего пункта;
8) продукция, полученная из морского дна или из морских недр за пределами территориальных вод (моря) Республики Казахстан при условии, что у Республики Казахстан есть исключительные права на разработку этого морского дна или этих морских недр;

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 30.12.2025 № 378-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Егер адвалорлық үлес ережесі қолданылған жағдайда, тауар өндірісіндегі адвалорлық үлесті есептеу жүргізіледі:
1) импортталған тауарлар үшін - түпкілікті өнім өндірісі жүзеге асырылатын елге әкелінген кезде осы тауарлардың кедендік құны бойынша немесе импортталған тауарлардың шығу тегі белгісіз болған жағдайда-түпкілікті өнім өндірісі жүзеге асырылатын елдің аумағында олардың алғашқы сатылуының құжатпен расталған бағасы бойынша;
2) түпкілікті өнім үшін - экспорттаушы елден тауарды тиеуге, кедендік декларациялауға және әкетуге арналған шығыстарды қамтымайтын сатушы зауытының (қоймасының) бағасы бойынша ("франко-зауыт" шарттарындағы баға).
Тауар өндірісіндегі адвалорлық үлесті есептеу осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес формула бойынша жүргізіледі.
6. Егер тауарлар осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында толық өндірілсе немесе Қазақстан Республикасында шетелдік шығарылған материалдарды пайдалана отырып өндірілсе және осы Қағидалардың 8-тармағында белгіленген жеткілікті өңдеу (қайта өңдеу) өлшемшарттарының талаптарын қанағаттандырса, олар Қазақстан Республикасынан шығарылатын болып есептеледі.
7. Қазақстан Республикасында толығымен өндірілген тауарлар:
1) Қазақстан Республикасының жер қойнауынан, оның аумағында не оның аумақтық теңізінде (елдің өзге де су айдынында) немесе оның түбінен не Қазақстан Республикасының аумағындағы атмосфералық ауадан өндірілген табиғи ресурстар (пайдалы қазбалар мен минералдық өнімдер, су, жер ресурстары);
2) Қазақстан Республикасында өсірілген немесе жиналған өсімдік тектес өнім;
3) Қазақстан Республикасында туып-өскен тірі жануарлар;
4) Қазақстан Республикасында онда өсірілген жануарлардан алынған өнім;
5) Қазақстан Республикасында жинау, аң аулау, аулау, балық аулау, өсіру, өсіру және аквамәдениеттер нәтижесінде алынған өнім;
6) Қазақстан Республикасының кемесі алған не ол жалға алған (жалдаған) теңіз балық аулау кәсіпшілігінің өнімі және теңіз кәсіпшілігінің басқа да өнімі;
7) Қазақстан Республикасының өңдеу кемесінің бортында осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген өнімнен ғана алынған өнім;
8) Қазақстан Республикасының теңіз түбінен немесе осы теңіз түбін немесе осы теңіз жер қойнауын игеруге айрықша құқықтары болған жағдайда, Қазақстан Республикасының аумақтық суларынан (теңізінен) тыс теңіз түбінен немесе теңіз жер қойнауынан алынған өнім;

9) отходы и лом (вторичное сырье), полученные в результате производственных или иных операций по переработке, и бывшие в употреблении изделия, собранные в Республике Казахстан и пригодные только для переработки в сырье;
10) продукция высоких технологий, полученная в открытом космосе на космических судах, принадлежащих Республике Казахстан либо арендованных (зафрахтованных) ею;
11) товары, изготовленные в Республике Казахстан исключительно из продукции, указанной в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 10) настоящего пункта;
12) электрическая, тепловая и иные виды энергии, произведенные на территории Республики Казахстан.
8. Критерием достаточной переработки товара, экспортируемого из Республики Казахстан, для придания ему статуса товара, произведенного в Республики Казахстан, является переработка товара, достаточная для придания товару его характерных свойств, за исключением осуществления операций, указанных в пункте 9 настоящих Правил.
9. Условиями, не отвечающими критериям достаточной переработки товара для придания ему статуса, произведенного в Республике Казахстан, являются:
1) операции по обеспечению сохранности товаров во время их хранения или транспортировки;
2) операции по подготовке товаров к продаже и транспортировке (дробление партии, формирование отправок, сортировка, переупаковка);
3) мойка, чистка, удаление пыли, покрытие окисью, маслом и другими веществами;
4) глажка или прессование текстиля (любые виды волокон и пряжи, тканые материалы из любых видов волокон и пряжи и изделия из них);
5) операции по покраске или полировке;
6) шелушение, частичное или полное отбеливание, шлифовка и полировка зерновых и риса;
7) операции по окрашиванию сахара или формированию кускового сахара;
8) снятие кожуры, извлечение семян и разделка фруктов, овощей и орехов;
9) затачивание, простой помол или простая резка, которые не приводят к существенному отличию полученных компонентов от исходного товара;
10) просеивание через сито или решето, сортировка, классифицирование, отбор, подбор (в том числе составление наборов изделий);
11) разлив, фасовка в банки, флаконы, мешки, ящики, коробки и другие простые операции по упаковке;
12) операции по сборке товара из отдельных, не производимых заявителем материалов, узлов и деталей, в том числе монтаж, клепка, запрессовка, склеивание, соединение крепежными изделиями (болтами, гайками, винтами, шурупами и другими метизами), ручная пайка паяльником/паяльной станцией, выполнение которых не требует применения специальных навыков, предназначенных для выполнения таких операций или разборка товаров по частям;

9) қайта өңдеу жөніндегі өндірістік немесе өзге де операциялар нәтижесінде алынған қалдықтар мен сынықтар (қайталама шикізат) және Қазақстан Республикасында жиналған және тек шикізатқа қайта өңдеуге жарамды пайдаланылған бұйымдар;
10) Қазақстан Республикасына тиесілі не онымен жалға алынған (жалға алынған) ғарыш кемелерінде ашық ғарышта алынған жоғары технологиялар өнімі;
11) Қазақстан Республикасында осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) тармақшаларында көрсетілген өнімнен ғана дайындалған тауарлар;
12) Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген электр, жылу және энергияның өзге де түрлері.
8. Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген операцияларды жүзеге асыруды қоспағанда, Қазақстан Республикасынан экспортталатын тауарды оған Қазақстан Республикасында өндірілген тауар мәртебесін беру үшін оны жеткілікті түрде қайта өңдеудің өлшемшарты тауарға өзіне тән қасиеттерін беру үшін жеткілікті тауарды қайта өңдеу болып табылады.
9. Қазақстан Республикасында өндірілген мәртебе беру үшін тауарды жеткілікті қайта өңдеу критерийлеріне сай келмейтін шарттар мыналар болып табылады:
1) тауарларды сақтау немесе тасымалдау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі операциялар;
2) тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау жөніндегі операциялар (партияны ұсақтау, жөнелтілімдерді қалыптастыру, сұрыптау, қайта орау);
3) жуу, тазалау, шаңды кетіру, оксидпен, маймен және басқа заттармен жабу;
4) тоқыма бұйымдарын үтіктеу немесе престеу (талшықтар мен иірілген жіптердің кез келген түрі, талшықтар мен иірілген жіптердің кез келген түрінен тоқылған материалдар және олардан жасалған бұйымдар);
5) бояу немесе жылтырату операциялары;
6) дәнді және күрішті қабыршақтау, ішінара немесе толық ағарту, тегістеу және жылтырату;
7) қантты бояу немесе кесек қантты қалыптастыру жөніндегі операциялар;
8) жемістердің, көкөністер мен жаңғақтардың қабығын аршу, тұқым алу және кесу;
9) алынған компоненттерді бастапқы тауардан айтарлықтай ажыратуға әкелмейтін қайрау, қарапайым ұнтақтау немесе қарапайым кесу;
10) електен немесе електен елеу, сұрыптау, жіктеу, іріктеу, іріктеу (оның ішінде бұйымдар жиынтығын жасау);
11) банкаларға, құтыларға, қаптарға, жәшіктерге, қораптарға құю, буып-түю және орау бойынша басқа да қарапайым операциялар;
12) өтініш беруші өндірмейтін жекелеген материалдардан, тораптардан және бөлшектерден тауарды құрастыру жөніндегі операциялар, оның ішінде монтаждау, тойтару, нығыздау, желімдеу, бекіту бұйымдарымен (болттармен, жаңғақтармен, бұрандалармен, бұрандалармен және басқа да Метиз заттармен) жалғау, орындалуы арнайы дағдыларды қолдануды талап етпейтін дәнекерлеу үтікпен/дәнекерлеу станциясымен қолмен дәнекерлеу, осындай операцияларды орындауға немесе тауарларды бөлшектеуге арналған;

13) разделение товаров на компоненты, которое не приводит к существенному отличию полученных компонентов от исходного товара;
14) смешивание товаров (компонентов), которое не приводит к существенному отличию полученной продукции от исходных составляющих;
15) убой скота, разделка (сортировка) мяса;
16) комбинация двух или большего числа указанных выше операций;
17) заморозка и размораживание.
10. При определении страны происхождения товары в разобранном или несобранном виде, а также товары, транспортируемые насыпью, поставляемые несколькими партиями, если по производственным или транспортным условиям невозможна их отгрузка одной партией, и в случае если партия товаров разбита на несколько партий в результате ошибки или неверной адресации, рассматриваются по желанию декларанта как единый товар.
Положения настоящего пункта применяются при соблюдении следующих условий:
1) предварительное уведомление таможенного органа страны ввоза о разбивке разобранного или несобранного товара на несколько партий с указанием причин такой разбивки, приложением подробной спецификации, каждой партии с указанием кодов товаров по Единой товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД), утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2021 года № 80 "Об утверждении единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, а также об изменении и признании утратившими силу некоторых решений Совета Евразийской экономической комиссии" (далее – Правила классификации товаров по ТН ВЭД), стоимости и страны происхождения товаров, входящих в каждую партию, и уведомление о разбивке товара на несколько партий в результате ошибки или неверной адресации - при документальном подтверждении ошибочности разбивки товара;
2) поставка всех партий товаров из одной страны одним экспортером (поставщиком); ввоз и оформление всех партий товара через одну и ту же таможню;
3) поставка всех партий товара в срок, не превышающий шести месяцев с даты принятия таможенной декларации.
11. При определении происхождения товара не учитывается происхождение используемых для его производства или переработки тепловой и электрической энергии, машин, оборудования и инструментов, любых других товаров, которые не включены в состав конечного товара, но использование которых при его производстве может быть представлено как часть производственного процесса.

13) алынған компоненттердің бастапқы тауардан Елеулі айырмашылығына әкеп соқпайтын тауарларды компоненттерге бөлу;
14) алынған өнімнің бастапқы құрамдас бөліктерден Елеулі айырмашылығына әкелмейтін тауарларды (компоненттерді) араластыру;
15) мал сою, етті бөлу (сұрыптау);
16) мұздату және жібіту;
17) жоғарыда көрсетілген екі немесе одан да көп операциялардың тіркесімі.
10. Шығарылған елін айқындау кезінде бөлшектелген немесе жиналмаған түрдегі тауарлар, сондай-ақ егер өндірістік немесе көлік жағдайлары бойынша оларды бір партиямен тиеп жөнелту мүмкін болмаса, және егер тауарлар партиясы қате немесе қате адрестеу нәтижесінде бірнеше партияға бөлінген жағдайда, үйіндімен тасымалданатын, бірнеше партиямен берілетін тауарлар декларанттың қалауы бойынша бірыңғай тауар ретінде қаралады.
Осы тармақтың ережелері мынадай шарттар сақталған кезде қолданылады:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы (бұдан әрі – СЭҚ ТН), Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 80 "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы мен Бірыңғай кедендік тарифін бекіту, сондай-ақ Кеңестің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу және күшін жою туралы" шешімімен бекітілген, ТН ВЭД бойынша тауарларды жіктеу қағидалары (бұдан әрі – СЭҚ ТН бойынша жіктеу қағидалары) негізінде – әрбір партияның тауар кодтарын, тауарлардың құнын және шыққан елін көрсете отырып, бөлшектелген немесе жиналмаған тауарды бірнеше партияға бөлу себептерін түсіндіретін егжей-тегжейлі спецификацияны қоса бере отырып, тауарды бірнеше партияға бөлу туралы алдын ала хабарлама, сондай-ақ тауардың бірнеше партияға бөлінуі қате не дұрыс емес мекенжайға жіберу салдарынан орын алған жағдайда, мұндай бөлудің құжатпен расталуы негізінде хабарлама ұсынылады;
2) тауарлардың барлық партияларын бір елден бір экспорттаушының (өнім берушінің) жеткізуі; тауарлардың барлық партияларын бір кеден арқылы әкелу және ресімдеу;
3) тауардың барлық партияларын кедендік декларация қабылданған күннен бастап алты айдан аспайтын мерзімде жеткізу.
11. Тауардың шығу тегін анықтау кезінде оны өндіру немесе қайта өңдеу үшін пайдаланылатын жылу және электр энергиясының, машиналардың, жабдықтар мен құралдардың, түпкілікті тауардың құрамына кірмейтін, бірақ оны өндіру кезінде пайдалану өндірістік процестің бөлігі ретінде ұсынылуы мүмкін кез келген басқа тауарлардың шығу тегі ескерілмейді.

12. Приспособления, принадлежности, запасные части и инструменты, предназначенные для использования с машинами, оборудованием, аппаратами или транспортными средствами, считаются происходящими из той же страны, что и машины, оборудование, аппараты или транспортные средства, если данные приспособления, принадлежности, запасные части и инструменты ввозятся и продаются в комплекте с вышеуказанными машинами, оборудованием, аппаратами или транспортными средствами и в количестве, обычно поставляемом с данными устройствами.
13. Если в силу пятого основного правила интерпретации Правил классификации товаров по ТН ВЭД, упаковка классифицируется совместно с находящимися в ней продуктами, то упаковка рассматривается как составная часть товара при определении происхождения данного товара.
Часть первая настоящего пункта не распространяется на товары, полностью произведенные в Республике Казахстан.
14. Товар, состоящий из группы элементов или собранный из ряда частей и классифицируемый в соответствии с третьим Правилом классификации товаров по ТН ВЭД как единый товар, рассматривается как соответствующий критериям достаточной переработки, если все его составляющие соответствуют критериям достаточной переработки.
Если часть составляющих данного товара соответствуют, а часть не соответствуют критериям достаточной переработки, то данный товар будет считаться соответствующим критериям достаточной переработки в случае, если стоимость составляющих, не удовлетворяющих критериям достаточной переработки, не превышает 15 % цены "франко-завода" конечного товара.
Глава 3. Порядок выдачи сертификата о происхождении товара
15. Выдача сертификата о происхождении товара осуществляется не позднее 2 (двух) рабочих дней, следующего за днем регистрации, за исключением случая, предусмотренного частью третьей пункта 16 настоящих Правил, когда выдача осуществляется не позднее 3 (трех) рабочих дней, следующих за днем регистрации.
В отношении скоропортящихся пищевых товаров, требующих специальных условий транспортировки, хранения и реализации в строго регламентируемые сроки, выдача сертификата о происхождении товара, экспортируемого, реэкспортируемого из Республики Казахстан, осуществляется не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем регистрации.
16. Сертификат о происхождении товара выдается заявителю на договорной основе, на основании:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
1) заявки на получение сертификата о происхождении товара, экспортируемого, реэкспортируемого из Республики Казахстан в электронной форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам посредством информационной системы уполномоченной организации, посредством которой осуществляется прием заявок и электронных копий документов;

12. Машиналармен, жабдықтармен, аппараттармен немесе көлік құралдарымен пайдалануға арналған айлабұйымдар, керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер мен құралдар, егер осы айлабұйымдар, керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер мен құралдар жоғарыда аталған машиналармен, жабдықтармен жиынтықта әкелінсе және сатылса, Машиналар, жабдықтар, аппараттар немесе көлік құралдары сияқты бір елден шыққан болып есептеледі, аппараттармен немесе көлік құралдарымен және әдетте осы құрылғылармен бірге жеткізілетін мөлшерде.
13. Егер СЭҚ ТН бойынша тауарларды жіктеу ережелерін түсіндірудің бесінші негізгі ережесіне сәйкес қаптама ондағы өнімдермен бірге жіктелсе, онда қаптама осы тауардың шығу тегін анықтау кезінде тауардың құрамдас бөлігі ретінде қарастырылады.
Осы тармақта белгіленген талап Қазақстан Республикасында толық өндірілген тауарларға қолданылмайды.
14. Элементтер тобынан тұратын немесе бірқатар бөліктерден жиналған және СЭҚ ТН бойынша тауарларды бірыңғай тауар ретінде жіктеудің үшінші Ережесіне сәйкес жіктелетін тауар, егер оның барлық құрамдас бөліктері жеткілікті қайта өңдеу критерийлеріне сәйкес келсе, жеткілікті қайта өңдеу критерийлеріне сәйкес ретінде қарастырылады.
Егер осы тауардың құрамдас бөліктерінің бір бөлігі жеткілікті қайта өңдеу критерийлеріне сәйкес келсе, ал бір бөлігі жеткілікті қайта өңдеу критерийлеріне сәйкес келмесе, егер жеткілікті қайта өңдеу критерийлерін қанағаттандырмайтын құрамдас бөліктердің құны түпкілікті тауардың "франко-зауыты" бағасының 15% аспаса, бұл тауар жеткілікті қайта өңдеу критерийлеріне сәйкес деп есептеледі.
3-тарау. Тауардың шығу тегі туралы сертификат беру тәртібі
15. Тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру тіркелген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады, осы Қағидалардың 16-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, беру тіркелген күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Тасымалдаудың, сақтаудың және өткізудің арнайы шарттарын қатаң регламенттелетін мерзімдерде талап ететін тез бұзылатын тамақ тауарларына қатысты Қазақстан Республикасынан экспортталатын, кері экспортталатын тауардың шығу тегі туралы сертификат беру тіркелген күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
16. Тауардың шығу тегі туралы Сертификат өтініш берушіге шарттық негізде, негізінде беріледі:
1) өтінімдерді және құжаттардың электрондық көшірмелерін қабылдау жүзеге асырылатын уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес электрондық нысанда Қазақстан Республикасынан экспортталатын, кері экспортталатын тауардың шығу тегі туралы сертификат алуға өтінімдер;

2) предоставления документов, подтверждающих происхождение товара согласно перечню документов, подтверждающих происхождение товара, утвержденного приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 8 июля 2014 года № 257 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9665) (далее – Перечень);
3) доверенности на представление интересов заявителя (в случае если заявка подается не руководителем).
Уполномоченное лицо проводит анализ документов и проверку сведений в них и составляет заключение в произвольной форме об оформлении сертификата о происхождении товара либо об отказе в оформлении сертификата о происхождении товара.
В случае, если на момент подачи заявки на получение сертификата о происхождении серийной продукции у заявителя отсутствует сертификат о происхождении товара формы "СТ-1" в отношении запрашиваемого товара, выданного за последние 2 (два) года, уполномоченное лицо осуществляет выезд на место нахождения производства заявляемого товара для проверки места производства серийной продукции.
Для подтверждения происхождения товаров, экспортируемых из Республики Казахстан, в отношении которых страной ввоза установлены отдельные меры регулирования на ввоз товаров из других стран, уполномоченная организация имеет право запрашивать подтверждающие документы о происхождении товара от уполномоченных государственных органов и (или) заявителя, а также осуществлять выезд на место нахождения производства товара в целях проверки производственной базы, технологического оборудования, технологического процесса производства товара и идентификации партии товара по внешним признакам, маркировке (наименование, тип, упаковка, класс, предприятие-изготовитель), осуществление фотосъемки товара и места его производства.
При направлении уполномоченной организацией запроса в соответствующие государственные органы и (или) заявителю срок рассмотрения заявки продлевается до момента получения ответа от государственного органа и (или) заявителя.
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 17 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
17. Сертификаты о происхождении товара формируются в информационной системе уполномоченной организации и выдаются по формам, предусмотренным ратифицированными международными соглашениями/договорами и правилами определения страны происхождения товара, установленными в одностороннем порядке страной ввоза.
Сертификат о происхождении товара формы "Оригинал" выдается по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 8 шілдедегі № 257 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9665 болып тіркелген) бекітілген тауардың шығу тегін растайтын құжаттар тізбесіне сәйкес тауардың шығу тегін растайтын құжаттарды ұсыну (бұдан әрі – Тізбе);
3) өтініш берушінің мүдделерін білдіруге арналған сенімхат (егер өтінімді басшы бермеген жағдайда).
Уәкілетті тұлға құжаттарға талдау жүргізеді және олардағы мәліметтерді тексереді және тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу туралы не тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеуден бас тарту туралы еркін нысанда қорытынды жасайды.
Егер сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификат алуға өтінім беру сәтінде өтініш берушіде соңғы 2 (екі) жылда берілген сұратылатын тауарға қатысты "СТ-1" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат болмаған жағдайда, уәкілетті тұлға сериялық өнім өндірілетін орынды тексеру үшін мәлімделетін тауар өндірілетін жерге баруды жүзеге асырады.
Әкелу елі басқа елдерден тауарларды әкелуге жекелеген реттеу шараларын белгілеген Қазақстан Республикасынан экспортталатын тауарлардың шығу тегін растау үшін уәкілетті ұйымның уәкілетті мемлекеттік органдардан және (немесе) өтініш берушіден тауардың шығу тегі туралы растайтын құжаттарды сұратуға, сондай-ақ өндірістік базаны тексеру мақсатында тауар өндірісінің орналасқан жеріне шығуды жүзеге асыруға құқығы бар, технологиялық жабдықты, тауар өндірісінің технологиялық процесін және сыртқы белгілері бойынша тауар партиясын сәйкестендіруді, таңбалау (атауы, түрі, қаптамасы, сыныбы, дайындаушы кәсіпорын), тауарды және оны өндіру орнын суретке түсіруді жүзеге асыру.
Уәкілетті ұйым сұрау салуды тиісті мемлекеттік органдарға және (немесе) өтініш берушіге жіберген кезде өтінімді қарау мерзімі мемлекеттік органнан және (немесе) өтініш берушіден жауап алған сәтке дейін ұзартылады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесінде қалыптастырылады және ратификацияланған халықаралық келісімдерде/шарттарда және әкелу елі біржақты тәртіппен белгілеген тауардың шығарылған елін айқындау қағидаларында көзделген нысандар бойынша беріледі.
"Түпнұсқа" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.

Сертификат о происхождении серийной продукции заполняется в соответствии с требованиями приложения № 2 Решения Евразийского межправительственного совета № 2 "О внесении изменения в Решение Евразийского межправительственного совета № 5 и о применении сертификата о происхождении серийной продукции" (далее – Решение ЕМПС) и выдается в отношении товаров, установленных приложением № 1 к Решению ЕМПС.
18. При вывозе товара с территории Республики Казахстан сертификат о происхождении товара оформляется на каждую одновременно отправляемую партию товара, которая осуществляется одним или несколькими транспортными средствами одному и тому же грузополучателю от одного и того же грузоотправителя, если иное не предусмотрено в ратифицированных международных соглашениях/договорах и правилах определения страны происхождения товара, установленных в одностороннем порядке страной ввоза.
Сертификат о происхождении серийной продукции выдается на неограниченное количество партий серийной продукции, перемещаемых в период действия сертификата. Производитель, которому выдан сертификат о происхождении серийной продукции, самостоятельно заверяет копии этого сертификата для сопровождения каждой партии продукции.
19. Срок действия сертификата о происхождении товара определен ратифицированными международными соглашениям/договорам и правилами определения страны происхождения товара, установленными в одностороннем порядке страной ввоза.
Срок действия сертификата формы "Оригинал" составляет 12 (двенадцать) месяцев со дня его выдачи.
Срок действия сертификата о происхождении серийной продукции составляет 6 (шесть) месяцев со дня его выдачи при условии соблюдения неизменности производственного процесса.
20. Сертификат о происхождении товара считается недействительным, если в нем имеются подчистки, помарки, исправления, отсутствуют необходимые подписи и (или) печати, если иное не предусмотрено в ратифицированных международных соглашениях/договорах, которые содержат правила определения страны происхождения товара, установленные в одностороннем порядке страной ввоза.
21. Копии сертификатов о происхождении товара и документы, на основании которых они были выданы, хранятся в уполномоченной организации не менее трех лет со дня выдачи сертификата о происхождении товара согласно подпункту 8) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан".
22. При перемещении товаров в рамках государств-участников Соглашения о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года (далее - Соглашение 2009 года) и данные товары завезены на территорию Республики Казахстан до вступления в силу Правил определения страны происхождения товаров от 24 сентября 1993 года, возможна выдача сертификата формы СТ-1 с внесением в графу 5 записи: "Товар изготовлен в (указывается современное название страны, наименование изготовителя и год изготовления)". При этом в графе 9 сертификата ставится прочерк, а в графе 13 указывается современное название страны, на территории которой был произведен товар.

Сериялық өнімнің шығу тегі туралы Сертификат "Еуразиялық үкіметаралық кеңестің № 5 шешіміне өзгеріс енгізу туралы және сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификатты қолдану туралы" Еуразиялық үкіметаралық кеңестің № 2 шешімінің № 2 қосымшасының (бұдан әрі - ЕҮАК шешімі) талаптарына сәйкес толтырылады және ЕҮАК шешіміне № 1 қосымшада белгіленген тауарларға қатысты беріледі.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Тауарды Қазақстан Республикасының аумағынан әкету кезінде тауардың шығу тегі туралы сертификат, егер ратификацияланған халықаралық келісімдерде/шарттарда және тауардың шығарылған елін айқындау қағидаларында ел біржақты тәртіппен белгілеген өзгеше көзделмесе, бір жүк жөнелтушіден бір жүк алушыға бір немесе бірнеше көлік құралдарымен жүзеге асырылатын тауардың бір мезгілде жіберілетін әрбір партиясына ресімделеді әкелу.
Сериялық өнімнің шығу тегі туралы Сертификат сертификаттың қолданылу кезеңінде өткізілетін сериялық өнім партияларының шектеусіз санына беріледі. Сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификат берілген өндіруші өнімнің әр партиясын сүйемелдеу үшін осы сертификаттың көшірмелерін дербес куәландырады.
19. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданылу мерзімі ратификацияланған халықаралық келісімдермен және әкелу елі біржақты тәртіппен белгілеген тауардың шығарылған елін айқындау қағидаларымен айқындалады.
"Түпнұсқа" нысанындағы сертификаттың қолданылу мерзімі ол берілген күннен бастап 12 (он екі) айды құрайды.
Сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификаттың қолданылу мерзімі өндіріс процесінің өзгермейтіндігі сақталған жағдайда оны берген күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.
20. Егер импорттаушы ел біржақты тәртіппен белгілеген ратификацияланған халықаралық келісімдерде/шарттарда және тауардың шығарылған елін айқындау қағидаларында өзгеше көзделмесе, тауардың шығарылған жері туралы Сертификат, егер онда тазартулар, таңбалар, түзетулер болса, қажетті қолдар және (немесе) мөрлер болмаса, жарамсыз деп есептеледі.
21. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың көшірмелері және олардың негізінде берілген құжаттар уәкілетті ұйымда тауардың шығу тегі туралы сертификат берілген күннен бастап кемінде үш жыл сақталады.
22. Қатысушы мемлекеттер шеңберінде тауарларды өткізу кезінде 1994 жылғы 15 сәуірдегі Еркін сауда аймағын құру туралы Келісімге немесе 2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында тауарлардың шығарылған елін айқындау Қағидалары туралы келісімге (бұдан әрі - 1994 жылғы немесе 2009 жылғы келісімдер) және осы тауарлар Қазақстан Республикасының аумағына 1993 жылғы 24 қыркүйектегі тауарлардың шығарылған елін айқындау қағидалары күшіне енгенге дейін әкелінді, 5-бағанға: "тауар ҰБТ-да дайындалды (елдің қазіргі атауы, дайындаушының атауы және жылы көрсетіледі дайындау)". Бұл ретте сертификаттың 9-бағанында сызықша қойылады, ал 13-бағанда аумағында тауар өндірілген елдің қазіргі заманғы атауы көрсетіледі.

23. Уполномоченная организация обеспечивает формирование реестра выданных сертификатов о происхождении серийной продукции по форме к приложению 3 Решения ЕМПС (далее – Реестр), и обеспечивает его размещение и ежедневную актуализацию на своем официальном интернет-ресурсе.
24. В случае изменения производственного процесса соответствующей серийной продукции, при котором не соблюдаются критерии достаточной переработки товара, до завершения срока действия сертификата о происхождении серийной продукции, производитель сообщает об изменениях и их причинах в уполномоченную организацию в течение 5 (пяти) рабочих дней с приложением соответствующих документов. Не допускается использование выданного ранее сертификата о происхождении серийной продукции в отношении партий товара, произведенного по измененному производственному процессу. Уполномоченное лицо проводит анализ представленных документов в течение 3 (трех) рабочих дней со дня их получения.
В случае подтверждения того, что в силу произошедших изменений производственного процесса критерии достаточной переработки товара не соблюдаются, уполномоченная организация принимает решение о приостановлении действия сертификата до момента восстановления неизменности производственного процесса с последующим уведомлением производителя о принятом решении в течение 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем принятия решения, и вносит информацию о принятом решении в Реестр.
В случае восстановления неизменности производственного процесса производитель информирует уполномоченную организацию с приложением документов, подтверждающих восстановление неизменности производственного процесса для восстановления действия сертификата о происхождении серийной продукции. Уполномоченное лицо проводит анализ представленных документов в течение 3 (трех) рабочих дней со дня их получения.
В случае подтверждения восстановления производственного процесса, уполномоченная организация принимает решение о восстановлении действия сертификата о происхождении серийной продукции с последующим уведомлением производителя о принятом решении в течение 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем принятия решения и вносит информацию о принятом решении в Реестр.
25. При реэкспорте товаров в рамках государств–участников ратифицированных международных соглашений/договоров выдаются заменные сертификаты при соблюдении условий, предусмотренных ратифицированными международными соглашениями/договорами.
При невыполнении условий, предусмотренных в ратифицированных международных соглашениях/договорах, по обращению заявителя выдаются заменные сертификаты о происхождении товара общей формы "Оригинал".
При перемещении товаров вне рамок одного ратифицированного международного соглашения/договора, по обращению заявителя выдаются заменные сертификаты о происхождении товара общей формы "Оригинал".
При выдаче заменных сертификатов не допускается изменение первоначальной страны происхождения данного товара.

23. Уәкілетті ұйым ЕҮАК шешімінің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сериялық өнімге шығарылған шығу тегі туралы сертификаттардың тізілімін (бұдан әрі – Тізілім) қалыптастыруды, сондай-ақ оны өзінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды және күн сайын жаңартуды қамтамасыз етеді.
24. Сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін тауарды жеткілікті түрде қайта өңдеу критерийлері сақталмайтын тиісті сериялық өнімнің өндірістік процесі өзгерген жағдайда, өндіруші өзгерістер мен олардың себептері туралы уәкілетті ұйымға тиісті құжаттарды қоса бере отырып, 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабарлайды. Өзгертілген өндірістік процесс бойынша өндірілген тауар партияларына қатысты бұрын берілген сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификатты пайдалануға жол берілмейді. Уәкілетті тұлға ұсынылған құжаттарға оларды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде талдау жүргізеді.
Өндірістік процестің орын алған өзгерістеріне байланысты тауарды жеткілікті түрде қайта өңдеу критерийлері сақталмайтыны расталған жағдайда, Уәкілетті ұйым кейіннен өндірушіні хабардар ете отырып, өндірістік процестің өзгермейтіндігі қалпына келтірілген сәтке дейін сертификаттың қолданылуын тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды, қабылданған шешім туралы шешім қабылданған күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде және қабылданған шешім туралы ақпаратты тізілімге енгізеді.
Өндірістік процестің өзгермейтіндігі қалпына келтірілген жағдайда өндіруші сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификаттың қолданылуын қалпына келтіру үшін өндірістік процестің өзгермейтіндігін қалпына келтіруді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, уәкілетті ұйымды хабардар етеді. Уәкілетті тұлға ұсынылған құжаттарға оларды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде талдау жүргізеді.
Өндірістік процесті қалпына келтіру расталған жағдайда, Уәкілетті ұйым сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификаттың қолданылуын қалпына келтіру туралы шешім қабылдайды, кейіннен шешім қабылданған күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде өндірушіні қабылданған шешім туралы хабардар етеді және қабылданған шешім туралы ақпаратты тізілімге енгізеді.
25. Ратификацияланған халықаралық келісімдерге/шарттарға қатысушы мемлекеттер шеңберінде тауарларды кері экспорттау кезінде ратификацияланған халықаралық келісімдерде/шарттарда көзделген талаптар сақталған кезде ауыстырылатын сертификаттар беріледі.
Ратификацияланған халықаралық келісімдерде/шарттарда көзделген талаптар орындалмаған кезде өтініш берушінің өтініші бойынша "түпнұсқа" жалпы нысандағы тауардың шығу тегі туралы ауыстырылатын сертификаттар беріледі.
Тауарларды бір ратификацияланған халықаралық келісім/шарт шеңберінен тыс өткізу кезінде өтініш берушінің өтініші бойынша "түпнұсқа" жалпы нысандағы тауардың шығу тегі туралы ауыстырылатын сертификаттар беріледі.
Ауыстырылған сертификаттарды беру кезінде осы тауардың бастапқы шығарылған елін өзгертуге жол берілмейді.

26. Уполномоченная организация выдает сертификат о происхождении товара если сертификат о происхождении товара не был выдан, когда данный товар экспортировался.
27. Уполномоченная организация отказывает заявителю в выдаче сертификата о происхождении товара с обоснованием причин отказа в случаях:
1) непредставления документов согласно Перечню;
2) несоответствия настоящим Правилам и/или ратифицированным международным соглашениям/договорам, которые содержат правила определения страны происхождения, установленные в одностороннем порядке страной ввоза;
3) установления недостоверности документов, представленных заявителем для получения сертификата о происхождении товара на товары экспортируемые, реэкспортируемые из Республики Казахстан, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Обжалование отказа заявителю проводится в соответствии с положениями Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок отмены действия сертификата о происхождении товара
28. Отмена действия сертификата о происхождении товара осуществляется решением уполномоченной организации на основании:
1) обращения заявителя об изменении сведений, содержащихся в графах сертификата о происхождении товара, с приложением документов, подтверждающих эти изменения;
2) предписания уполномоченного органа в области технического регулирования, выданного в соответствии Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании" (далее - Закон о техническом регулировании);
3) акта о результатах верификации уполномоченного органа по итогам верификации (проверки) обоснованности выдачи сертификатов о происхождении товара, достоверности, содержащихся в них сведений и выполнения изготовителями критериев определения страны происхождения товаров на основании запросов уполномоченных органов страны ввоза товара.
В случае принятия решения об отмене действия сертификата о происхождении товара на основании подпункта 1) настоящего пункта, по обращению заявителя выдается сертификат о происхождении товара взамен. При этом заявитель представляет необходимые документы, подтверждающие эти изменения. При выдаче сертификата о происхождении товара, выданного взамен, во вновь выдаваемом сертификате о происхождении товара делается запись о выдаче взамен с указанием номера и даты заменяемого сертификата. Сертификату о происхождении товара, выдаваемому взамен другого сертификата, присваивается новый порядковый номер. Срок действия сертификата, выданного взамен, не превышает срок действия заменяемого сертификата.
Уполномоченная организация в Реестре выданных сертификатов о происхождении товара, экспортируемого, реэкспортируемого из Республики Казахстан указывает информацию об отмене действия сертификата о происхождении товара, экспортируемого, реэкспортируемого из Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Часть четвертая пункта 28 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
Срок выдачи сертификата о происхождении товара взамен или письменного мотивированного решения об отказе в его выдаче не превышает один рабочий день, следующий за днем регистрации заявки в уполномоченной организации. Мотивированное решение об отказе в выдаче взамен сертификата о происхождении товара выдается посредством информационной системы уполномоченной организации.

26. Егер тауар экспортталған кезде тауардың шығу тегі туралы сертификат берілмеген болса, уәкілетті ұйым тауардың шығу тегі туралы сертификатты береді.
27. Уәкілетті ұйым өтініш берушіге істерде бас тарту себептерін негіздей отырып тауардың шығу тегі туралы сертификат беруден бас тартады:
1) тізбеге сәйкес құжаттарды ұсынбау;
2) осы Қағидаларға және/немесе тауардың шыққан елін айқындау қағидаларын көздейтін, импорттаушы ел біржақты тәртіпте енгізген ратификацияланған халықаралық шарттар/келісімдерге сәйкес келмеу;
3) Қазақстан Республикасынан экспортталатын, кері экспортталатын тауарларға тауардың шығарылуы туралы сертификатты және (немесе) олардағы деректерді (мәліметтерді) алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың дәйексіздігі анықталған жағдайларда жүзеге асырылады.
Өтініш берушіге бас тартуға шағымдану Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің ережелеріне сәйкес жүргізіледі.
4-тарау. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданысын жою тәртібі
28. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың күшін жою уәкілетті ұйымның шешімімен мыналардың негізінде жүзеге асырылады:
1) осы өзгерістерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, тауардың шығу тегі туралы сертификат бағандарында қамтылған мәліметтердің өзгеруі туралы өтініш берушінің өтініштері;
2) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - техникалық реттеу туралы Заң) сәйкес берілген техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органның нұсқамасы;
3) тауардың шығу тегі туралы сертификаттарды берудің негізділігін, оларда қамтылған мәліметтердің дұрыстығын верификациялау (тексеру) қорытындылары бойынша уәкілетті органды верификациялау нәтижелері туралы актіні және дайындаушылардың тауарды әкелу елінің уәкілетті органдарының сұрау салулары негізінде тауарлардың шығарылған елін айқындау өлшемшарттарын орындауын қамтиды.
Осы тармақтың 1) тармақшасының негізінде тауардың шыққан елі сертификатының қолданысының күшін жою туралы шешім қабылданған жағдайда, өтініш берушінің өтініші бойынша оның орнына тауардың шығу тегі туралы сертификат беріледі. Бұл ретте өтініш беруші осы өзгерістерді растайтын қажетті құжаттарды ұсынады. Оның орнына берілген тауардың шығу тегі туралы экспорттық сертификатты беру кезінде жаңадан берілетін тауардың шығу тегі туралы сертификатта ауыстырылатын сертификаттың нөмірі мен күні көрсетіле отырып, оның орнына беру туралы жазба жасалады. Басқа сертификаттың орнына берілген тауардың шығу тегі туралы сертификатқа жаңа реттік нөмір беріледі. Оның орнына берілген сертификаттың қолданылу мерзімі ауыстырылатын сертификаттың қолданылу мерзімінен аспайды.
Уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасынан экспортталатын, кері экспортталатын тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттар тізілімінде Қазақстан Республикасынан экспортталатын, кері экспортталатын тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданысының күшін жою туралы ақпаратты көрсетеді.
Оның орнына тауардың шығу тегі туралы сертификатты немесе оны беруден бас тарту туралы жазбаша дәлелді шешімді беру мерзімі өтінім уәкілетті ұйымда тіркелген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен аспайды. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың орнына беруден бас тарту туралы дәлелді шешім уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы беріледі.
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 5. Порядок верификации (проверки) обоснованности выдачи сертификатов о происхождении товара, достоверности, содержащихся в них сведений и выполнения изготовителями критериев определения страны происхождения товаров
29. Уполномоченный орган страны ввоза товара при наличии обоснованных сомнений относительно подлинности выдачи сертификата о происхождении товара, экспортируемого из Республики Казахстан, достоверности содержащихся в нем сведений и выполнения производителями критериев определения страны происхождения товаров, обращается в уполномоченный орган с запросом о подтверждении подлинности сертификата о происхождении товара и (или) достоверности содержащихся в них сведений или предоставлении сведения о выполнении критерия происхождения товаров, и (или) копии документов, на основании которых был выдан сертификат. К запросу о верификации прилагается копия проверяемого сертификата о происхождении товара.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 30 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
30. Уполномоченная организация предоставляет доступ к сведениям информационной системы уполномоченной организации для проведения верификации.
31. Верификация (проверка) осуществляется в течение 3 (трех) месяцев с даты поступления запроса. Информация о ее результатах рассмотрения направляется в уполномоченный орган страны ввоза товара.
32. При невозможности установления подлинности сертификата о происхождении товара или его действительное происхождение, в уполномоченный орган страны ввоза товара направляется соответствующая информация.
33. При проведении верификации (проверки) копии сертификатов о происхождении товаров экспортные документы хранятся не менее трех лет у заявителя.
34. Верификация осуществляется с выездом на производство для проверки соответствия заявленных данных фактическим условиям производства, в случае, если это предусмотрено ратифицированными международными соглашениями или договорами и правилами определения страны происхождения, установленными в одностороннем порядке страной ввоза или в случае, когда уполномоченный орган страны ввоза товара не удовлетворен результатами верификационного запроса.
35. Выезд осуществляется комиссией, состоящей из представителей уполномоченного органа, уполномоченной организации и отраслевых ассоциаций.
36. Перед выездом уполномоченный орган направляет производителю письменное уведомление с указанием цели посещения, сведений о товарах, являющихся предметом верификации, состава комиссии и предполагаемой даты выезда.

5-тарау. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттарды беру негізділігін, оларда көрсетілген мәліметтердің шынайылығын, сондай-ақ өндірушілердің тауардың шыққан елін айқындау өлшемшарттарын сәйкестігін верификациялау (тексеру) тәртібі
29. Тауарды әкелу елінің уәкілетті органы Қазақстан Республикасынан экспортталатын тауардың шығу тегі туралы сертификатты берудің түпнұсқалығына, ондағы мәліметтердің дұрыстығына және өндірушілердің тауарлардың шығарылған елін айқындау өлшемшарттарын орындауына қатысты негізделген күмән болған кезде уәкілетті органға тауардың шығу тегі туралы сертификаттың түпнұсқалығын және (немесе) олардағы мәліметтердің дұрыстығын растау немесе тауардың шығу тегі туралы сертификаттың дұрыстығын растау туралы тауарларды шығару критерийінің орындалуы туралы мәліметтер және (немесе) құжаттардың көшірмелері, соның негізінде сертификат берілді. Тексеру туралы сұрау салуға тауардың шығу тегі туралы тексерілетін сертификаттың көшірмесі қоса беріледі.
30. Уәкілетті ұйым верификацияны жүргізу үшін уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесінің мәліметтеріне қол жеткізуді ұсынады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Тексеру (тексеру) сұрау салу келіп түскен күннен бастап 3 (үш) ай ішінде жүзеге асырылады. Оны қарау нәтижелері туралы ақпарат тауарды әкелу елінің уәкілетті органына жіберіледі.
32. Тауардың шығу тегі немесе оның нақты шығу тегі туралы сертификаттың түпнұсқалығын анықтау мүмкін болмаған кезде тауарды әкелу елінің уәкілетті органына тиісті ақпарат жіберіледі.
33. Тауарлардың шығу тегі туралы сертификаттардың көшірмелерін тексеру (тексеру) жүргізу кезінде экспорттық құжаттар өтініш берушіде кемінде үш жыл сақталады.
34. Верификация, егер бұл ратификацияланған халықаралық келісімдерде немесе шарттарда және әкелу елі біржақты тәртіппен белгілеген шығарылған елді айқындау қағидаларында көзделген жағдайда немесе тауарды әкелу елінің уәкілетті органы верификациялық сұрау салудың нәтижелеріне қанағаттанбаған жағдайда, мәлімделген деректердің өндірістің нақты шарттарына сәйкестігін тексеру үшін өндіріске барып жүзеге асырылуы мүмкін.
35. Шығуды уәкілетті органның, уәкілетті ұйымның және салалық қауымдастықтардың өкілдерінен тұратын комиссия жүзеге асырады.
36. Шығу алдында уәкілетті орган келу мақсатын, верификация нысанасы болып табылатын тауарлар туралы мәліметтерді, комиссия құрамын және кетудің болжамды күнін көрсете отырып, өндірушіге жазбаша хабарлама жібереді.

37. Выезд осуществляется только с письменного согласия производителя товаров.
38. Производитель предоставляет согласие на проведение выезда или обоснованный отказ в течение трех рабочих дней с момента получения уведомления.
39. В случае согласия производителя выезд осуществляется в течение трех рабочих дней после получения согласия.
40. В ходе выезда комиссия проверяет выполнение технологического процесса или операции для производства проверяемого товара.
41. По результатам выезда составляется акт выезда на производство подписывается членами комиссии и представителями производителя товаров.
42. По итогам верификации (проверки) обоснованности выдачи сертификатов о происхождении товара, достоверности, содержащихся в них сведений и выполнения изготовителями критериев определения страны происхождения товаров, уполномоченный орган составляет акт о результатах верификации (проверки).
43. Сертификат о происхождении товара оформляется на бланках, имеющих степени защиты: первый экземпляр – подлинник, второй и третий экземпляр – копии. Подлинник и одна копия сертификата выдаются заявителю, а вторая копия хранится в уполномоченной организации, выдавшей сертификат о происхождении товара.
Оформленные сертификаты выдаются заявителю либо его представителю по доверенности.
Выдача оформленных сертификатов о происхождении товара другим лицам не допускается.
44. В случаях утраты или повреждения сертификата о происхождении товара заявитель обращается в письменной форме в уполномоченную организацию, выдавшую сертификат о происхождении товара, с заявлением о выдаче дубликата сертификата. Регистрационный номер выданного дубликата соответствует регистрационному номеру оригинала. Дубликат сертификата действует до истечения срока, на который был выдан подлинник.
45. Срок выдачи дубликата сертификата о происхождении товара или письменного мотивированного решения об отказе в его выдаче не превышает один рабочий день, следующий за днем регистрации заявки в уполномоченной организации.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 45 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
Мотивированное решение об отказе в выдаче дубликата сертификата о происхождении товара выдается посредством информационной системы уполномоченной организации.
46. Размер бланка сертификата о происхождении товара формы "Оригинал" 210х297 мм (по длине допускается отклонение в большую сторону на 5 миллиметров или в меньшую сторону на 8 миллиметров), изготавливается типографским способом на белой писчей бумаге 80 грамм, без механических примесей целлюлозы, имеющим четыре степени защиты: 6-значный серийный номер в нижнем правом углу бланка, состоящий из последней цифры года, в котором изготовлен бланк, и пятизначного порядкового номера бланка, микротекст по контуру (наименование и адрес типографии), фон светло-розового оттенка с отпечатанным блокперфектным рисунком (тангир), делающий любую фальсификацию механическим или химическим способом заметной для глаз, рамка по контуру (гильош) голубого оттенка.

37. Шығу тек тауарды өндірушінің жазбаша келісімімен жүзеге асырылады.
38. Өндіруші хабарламаны алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде шығуға келісім береді немесе негізделген бас тартады.
39. Өндіруші шығуды жүргізуден бас тартқан не верификацияға кедергі келтірген жағдайда тауардың шығу тегі туралы сертификат жойылуға жатады.
Өндіруші келіскен жағдайда шығу келісімді алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
40. Шығу барысында комиссия тексерілетін тауарды өндіру үшін технологиялық процестің немесе операцияның орындалуын тексереді.
41. Шығу нәтижелері бойынша Комиссия мүшелері мен тауар өндірушінің өкілдері қол қояды.
42. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттарды берудің негізділігін верификациялау (тексеру), оларда қамтылған мәліметтердің дұрыстығын және дайындаушылардың тауарлардың шығарылған елін айқындау өлшемшарттарын орындауының қорытындылары бойынша уәкілетті орган верификация (тексеру) нәтижелері туралы акт жасайды.
43. Тауардың шығу тегі туралы Сертификат қорғау дәрежесі бар бланкілерде ресімделеді: бірінші данасы - түпнұсқасы, екінші және үшінші данасы - көшірмелері. Сертификаттың түпнұсқасы мен бір көшірмесі өтініш берушіге беріледі, ал екінші көшірмесі тауардың шығу тегі туралы сертификат берген уәкілетті ұйымда сақталады.
Ресімделген сертификаттар өтінім берушіге (не сенімхат бойынша оның өкіліне) берілген тауардың шығу тегі туралы сертификаттарды тіркеу журналына қол қойғызып беріледі.
Тауардың шығу тегі туралы ресімделген сертификаттарды басқа тұлғаларға беруге жол берілмейді.
44. Тауардың шығу тегі туралы сертификат жоғалған немесе бүлінген жағдайларда өтініш беруші сертификаттың телнұсқасын беру туралы өтінішпен тауардың шығу тегі туралы сертификат берген уәкілетті ұйымға жазбаша нысанда жүгінеді. Берілген телнұсқаның тіркеу нөмірі түпнұсқаның тіркеу нөміріне сәйкес келеді. Сертификаттың телнұсқасы түпнұсқасы берілген мерзім аяқталғанға дейін қолданылады.
45. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың немесе оны беруден бас тарту туралы жазбаша дәлелді шешімнің телнұсқасын беру мерзімі өтінім уәкілетті ұйымда тіркелген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен аспайды.
Тауардың шығу тегі туралы сертификаттың телнұсқасын беруден бас тарту туралы дәлелді шешім уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы беріледі.
Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. "Түпнұсқа" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат бланкісінің мөлшері 210х297 мм (ұзындығы бойынша үлкен жаққа 5 миллиметрге немесе кіші жаққа 8 миллиметрге ауытқуға жол беріледі), типографиялық тәсілмен ақ жазу қағазында 80 грамм, қорғаудың төрт дәрежесі бар целлюлозаның механикалық қоспаларынсыз дайындалады: төменгі оң жақтағы 6 таңбалы сериялық нөмір бланк жасалған Жылдың соңғы цифрынан және бланктің бес таңбалы реттік нөмірінен тұратын бланк бұрышында контур бойынша микротекст (баспахананың атауы мен мекенжайы), ашық қызғылт реңктің фоны, басып шығарылған блокперфект өрнегі (тангир), кез-келген бұрмалануды механикалық немесе химиялық жолмен көзге көрінетін етіп, контур бойымен жақтау (гильош) көк реңк.

Размер бланка сертификата о происхождении товара формы "СТ-1" 210х297 мм (по длине допускается отклонение в большую сторону на 5 миллиметров или в меньшую сторону на 8 миллиметров), изготавливается типографским способом на белой писчей бумаге 80 грамм, без механических примесей целлюлозы, имеющим четыре степени защиты: 7-значный серийный номер в нижнем правом углу бланка, состоящий из последней цифры года, в котором изготовлен бланк, и шестизначного порядкового номера бланка, микротекст по контуру (наименование и адрес типографии), фон светло-голубого оттенка с отпечатанным блокперфектным рисунком (тангир), делающий любую фальсификацию механическим или химическим способом заметной для глаз, рамка по контуру (гильош) оранжевого оттенка.
Размер бланка сертификата о происхождении товара формы "СТ-1" (1993) 210х297 мм (по длине допускается отклонение в большую сторону на 5 миллиметров или в меньшую сторону на 8 миллиметров), изготавливается типографским способом на белой писчей бумаге 80 грамм, без механических примесей целлюлозы, имеющим четыре степени защиты: 7-значный серийный номер в нижнем правом углу бланка, состоящий из последней цифры года, в котором изготовлен бланк, и шестизначного порядкового номера бланка, микротекст по контуру (наименование и адрес типографии), фон светло-голубого оттенка с отпечатанным блокперфектным рисунком (тангир), делающий любую фальсификацию механическим или химическим способом заметной для глаз, рамка по контуру (гильош) розового оттенка.
Размер бланка сертификата о происхождении товара формы "СТ-2" 210х297 мм (по длине допускается отклонение в большую сторону на 5 миллиметров или в меньшую сторону на 8 миллиметров), изготавливается типографским способом на белой писчей бумаге 80 грамм, без механических примесей целлюлозы, имеющим четыре степени защиты: 7-значный серийный номер в нижнем правом углу бланка, состоящий из последней цифры года, в котором изготовлен бланк, и шестизначного порядкового номера бланка, микротекст по контуру (наименование и адрес типографии), фон светло-желтого оттенка с отпечатанным блокперфектным рисунком (тангир), делающий любую фальсификацию механическим или химическим способом заметной для глаз, рамка по контуру (гильош) оранжевого оттенка.
Размер бланка сертификата о происхождении товара формы "СТ-3" 210х297 мм (по длине допускается отклонение в большую сторону на 5 миллиметров или в меньшую сторону на 8 миллиметров), изготавливается типографским способом на белой писчей бумаге 80 грамм, без механических примесей целлюлозы, имеющим четыре степени защиты: 7-значный серийный номер в нижнем правом углу бланка, состоящий из последней цифры года, в котором изготовлен бланк, и шестизначного порядкового номера бланка, микротекст по контуру (наименование и адрес типографии), фон светло-зеленого оттенка с отпечатанным блокперфектным рисунком (тангир), делающий любую фальсификацию механическим или химическим способом заметной для глаз, рамка по контуру (гильош) розового оттенка.
Размер бланка сертификата о происхождении товара формы "А" 210х297 мм (по длине допускается отклонение в большую сторону на 5 миллиметров или в меньшую сторону на 8 миллиметров), изготавливается типографским способом на белой писчей бумаге 80 грамм, без механических примесей целлюлозы, имеющим четыре степени защиты: 7-значный серийный номер в нижнем правом углу бланка, состоящий из последней цифры года, в котором изготовлен бланк, и шестизначного порядкового номера бланка, микротекст по контуру (наименование и адрес типографии), фон светло-зеленого оттенка с отпечатанным блокперфектным рисунком (тангир), делающий любую фальсификацию механическим или химическим способом заметной для глаз.
Размер бланка сертификата о происхождении товара формы "EAV" 210х297 мм (по длине допускается отклонение в большую сторону на 5 миллиметров или в меньшую сторону на 8 миллиметров), изготавливается типографским способом на белой писчей бумаге 80 грамм, без механических примесей целлюлозы, имеющим четыре степени защиты: 7-значный серийный номер в нижнем правом углу бланка, состоящий из последней цифры года, в котором изготовлен бланк, и шестизначного порядкового номера бланка, микротекст по контуру (наименование и адрес типографии), фон светло-розового оттенка с отпечатанным блокперфектным рисунком (тангир), делающий любую фальсификацию механическим или химическим способом заметной для глаз, рамка по контуру (гильош) светло-розового оттенка.

"СТ-1" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат бланкісінің мөлшері 210х297 мм (ұзындығы бойынша үлкен жаққа 5 миллиметрге немесе кіші жаққа 8 миллиметрге ауытқуға жол беріледі), типографиялық тәсілмен ақ жазу қағазында 80 грамм, қорғаудың төрт дәрежесі бар целлюлозаның механикалық қоспаларынсыз дайындалады: 7 таңбалы сериялық нөмір бланк жасалған Жылдың соңғы цифрынан және бланктің алты таңбалы реттік нөмірінен тұратын бланктің төменгі оң жақ бұрышында контур бойынша микротекст (баспахананың атауы мен мекенжайы), блокперфективті өрнегі бар ашық көк реңктің фоны (тангир), кез-келген бұрмалануды механикалық немесе химиялық жолмен көзге көрінетін етеді, контур бойымен жақтау (гильош) қызғылт сары реңк.
"СТ-1" (1993) нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат бланкісінің мөлшері 210х297 мм (ұзындығы бойынша үлкен жаққа 5 миллиметрге немесе кіші жаққа 8 миллиметрге ауытқуға жол беріледі), типографиялық тәсілмен ақ жазу қағазында 80 грамм, қорғаудың төрт дәрежесі бар целлюлозаның механикалық қоспаларынсыз дайындалады: 7 таңбалы бланк жасалған Жылдың соңғы цифрынан және бланктің алты таңбалы реттік нөмірінен тұратын бланктің төменгі оң жақ бұрышындағы сериялық нөмір, контур бойынша микротекст (баспахананың атауы мен мекенжайы), ашық көк реңктің фоны, басып шығарылған блокперфект өрнегі (тангир), кез-келген бұрмалануды механикалық немесе химиялық жолмен көзге көрінетін етеді, контур бойымен жақтау (гильош) қызғылт реңк.
"СТ-2" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат бланкісінің мөлшері 210х297 мм (ұзындығы бойынша үлкен жаққа 5 миллиметрге немесе кіші жаққа 8 миллиметрге ауытқуға жол беріледі), типографиялық тәсілмен ақ жазу қағазында 80 грамм, қорғаудың төрт дәрежесі бар целлюлозаның механикалық қоспаларынсыз дайындалады: 7 таңбалы сериялық нөмір бланк жасалған Жылдың соңғы цифрынан және бланктің алты таңбалы реттік нөмірінен тұратын бланктің төменгі оң жақ бұрышында контур бойынша микротекст (баспахананың атауы мен мекенжайы), блокперфективті өрнегі бар ашық сары реңктің фоны (тангир), кез-келген бұрмалануды механикалық немесе химиялық жолмен көзге көрінетін етеді, контур бойымен жақтау (гильош) қызғылт сары реңк.
"СТ-3" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат бланкісінің мөлшері 210х297 мм (ұзындығы бойынша үлкен жаққа 5 миллиметрге немесе кіші жаққа 8 миллиметрге ауытқуға жол беріледі), баспаханалық тәсілмен ақ жазу қағазында 80 грамм, қорғаудың төрт дәрежесі бар целлюлозаның механикалық қоспаларынсыз дайындалады: 7 таңбалы сериялық нөмір бланк жасалған Жылдың соңғы цифрынан және бланктің алты таңбалы реттік нөмірінен тұратын бланктің төменгі оң жақ бұрышында контур бойынша микротекст (баспахананың атауы мен мекенжайы), ашық жасыл реңктің фоны, басып шығарылған блокперфект өрнегі (тангир), кез-келген бұрмалануды механикалық немесе химиялық жолмен көзге көрінетін етеді, контур бойымен жақтау (гильош) қызғылт реңк.
"А" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат бланкісінің мөлшері 210х297 мм (ұзындығы бойынша үлкен жаққа 5 миллиметрге немесе кіші жаққа 8 миллиметрге ауытқуға жол беріледі), типографиялық тәсілмен ақ жазу қағазында 80 грамм, қорғаудың төрт дәрежесі бар целлюлозаның механикалық қоспаларынсыз дайындалады: төменгі оң жақтағы 7 таңбалы сериялық нөмір бланк жасалған Жылдың соңғы цифрынан және бланктің алты таңбалы реттік нөмірінен тұратын бланк бұрышында контур бойынша микротекст (баспахананың атауы мен мекенжайы), блокперфектпен (тангир) басып шығарылған ашық жасыл реңктің фоны кез-келген бұрмалануды механикалық немесе химиялық жолмен көзге көрінетін етеді.
"EAV" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат бланкісінің мөлшері 210х297 мм (ұзындығы бойынша үлкен жаққа 5 миллиметрге немесе кіші жаққа 8 миллиметрге ауытқуға жол беріледі), типографиялық тәсілмен ақ жазу қағазында 80 грамм, қорғаудың төрт дәрежесі бар целлюлозаның механикалық қоспаларынсыз дайындалады: төменгі оң жақтағы 7 таңбалы сериялық нөмір бланк жасалған Жылдың соңғы цифрынан және бланктің алты таңбалы реттік нөмірінен тұратын бланк бұрышында контур бойынша микротекст (баспахананың атауы мен мекенжайы), ашық қызғылт реңктің фоны, басып шығарылған блокперфект өрнегі (тангир), кез-келген бұрмалануды механикалық немесе химиялық жолмен көзге көрінетін етеді, контур бойымен жақтау (гильош) ашық қызғылт реңк.

47. Сертификат о происхождении товара формы "СТ-1" для целей проведения процедур государственных закупок в государствах-участниках Соглашения 2009 года заполняется по форме, установленной в Правилах определения страны происхождения товаров, являющихся неотъемлемой частью Соглашения от 1994 года или 2009 года, и в соответствии с критериями определения страны происхождения товаров, предусмотренными в Правилах определения страны происхождения товаров, с учетом следующих особенностей:
1) в графе 1 "Грузоотправитель/экспортер (наименование и адрес)" указывается информация о заявителе - участнике процедуры государственной закупки (наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) - для индивидуального предпринимателя), место нахождения (место жительства);
2) в графу 2 "Грузополучатель/импортер (наименование и адрес)" вносится запись: "Для представления по требованию";
3) графа 3 "Средства транспорта и маршрут следования (насколько это известно)" не заполняется;
4) в графу 5 "Для служебных отметок" вносится следующая запись: "Для целей участия в процедурах государственных (муниципальных) закупок";
5) графа 7 "Количество мест и вид упаковки" не заполняется;
6) графа 10 "Количество товара" не заполняется;
7) графа 11 "Номер и дата счета-фактуры" не заполняется.
Сертификат о происхождении товара формы "СТ-1" для целей проведения процедур государственных закупок выдается в случае наличия у заявителя сертификата формы "СТ-1" для целей экспорта товара в отношении запрашиваемого товара, выданного за последние 2 (два) года.
Для выдачи сертификата о происхождении товара формы "СТ-1" для целей проведения процедур государственных закупок не требуются документы, предусмотренные пунктом 1-1 Перечня.
Сертификат о происхождении товара СТ-1 для целей проведения процедур государственных закупок выдается на неопределенный объем (количество) товара и рассматривается в качестве документа о происхождении товара в течение 2 лет с даты его выдачи.
Глава 6. Определение страны происхождения товаров для выдачи сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
Сноска. Правила дополнены главой 6 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 30.12.2025 № 378-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
48. Для определения страны происхождения товара устанавливается, что товар:
1) полностью казахстанского происхождения;
2) казахстанского происхождения с учетом критерия достаточной переработки товара.
49. Определение товаров, считающихся полностью произведенными в Республике Казахстан, производится в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил.

47. 2009 жылғы Келісімге қатысушы мемлекеттерде мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізу мақсаттары үшін "СТ-1" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат 1994 жылғы немесе 2009 жылғы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын тауарлардың шығарылған елін айқындау қағидаларында белгіленген нысан бойынша және тауарлардың шығарылған елін айқындау қағидаларында көзделген айқындау өлшемшарттарына сәйкес толтырылады келесі ерекшеліктерді ескере отырып, тауарлар шығарылған елдер:
1) "жүк жөнелтуші/экспорттаушы (атауы және мекенжайы)" 1-бағанында мемлекеттік сатып алу рәсіміне қатысушы - өтініш беруші туралы ақпарат (атауы (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) - дара кәсіпкер үшін), орналасқан жері (тұрғылықты жері) көрсетіледі;
2) "Жүк алушы/импорттаушы (атауы және мекенжайы)" деген 2-бағанға: "талап бойынша ұсыну үшін" деген жазба енгізіледі;
3) "көлік құралдары және жүру бағыты (белгілі болғандай)" 3-бағаны толтырылмайды;
4) "қызметтік белгілер үшін" деген 5-бағанға мынадай жазба енгізіледі: "мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу рәсімдеріне қатысу мақсаттары үшін";
5) "орындар саны және қаптама түрі" 7-бағаны толтырылмайды;
6) "тауар саны" 10-бағаны толтырылмайды;
7) "шот-фактураның нөмірі мен күні" 11-бағаны толтырылмайды.
Мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізу мақсаттары үшін "СТ-1" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат өтініш берушіде соңғы 2 (екі) жылда берілген сұратылған тауарға қатысты тауарды экспорттау мақсаттары үшін "СТ-1" нысанындағы сертификат болған жағдайда беріледі.
Мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізу мақсаттары үшін "СТ-1" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат беру үшін Тізбенің 1-1-тармағында көзделген құжаттар талап етілмейді.
Мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүргізу мақсаттары үшін СТ-1 тауарының шығу тегі туралы Сертификат тауардың белгісіз көлеміне (санына) беріледі және ол берілген күннен бастап 2 жыл ішінде тауардың шығу тегі туралы құжат ретінде қаралады.
6-тарау. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат беру үшін тауарлардың шығарылған елін айқындау
Ескерту. Қағидалар 6-тараумен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 30.12.2025 № 378-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Тауардың шығарылған елін анықтау үшін тауар:
1) толығымен қазақстанда шыққан;
2) тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарты ескеріле отырып, Қазақстанда шығарылған.
49. Қазақстан Республикасында толық өндірілген деп есептелетін тауарларды айқындау осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес жүргізіледі.

50. Критериями достаточной переработки товара казахстанского происхождения являются:
1) изменение кода товара по ТН ВЭД на уровне любого из первых шести знаков, произошедшее в результате переработки товара;
2) изменение стоимости товара, когда процентное содержание стоимости используемых иностранных материалов в цене стоимости готовой продукции на условиях цены "франко-завод" составляет не более 30 процентов с учетом требований пункта 48 настоящих Правил.
51. Основным критерием достаточной переработки товара является изменение кода товара по ТН ВЭД на уровне любого из первых шести знаков, произошедшее в результате переработки товара.
52. В случае невыполнения критерия достаточной переработки, указанного в подпункте 1) пункта 50 настоящих Правил, применяется критерий достаточной переработки подпункта 2) пункта 50 настоящих Правил.
53. Условия, не отвечающие критериям достаточной переработки товара, установлены в пункте 9 настоящих Правил.
54. В случае, если применяется правило адвалорной доли, расчет адвалорной доли в производстве товара производится в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил.
Расчет адвалорной доли в производстве товара производится по формуле согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
55. Определение страны происхождения товаров, поставляемых в разобранном или несобранном виде, производится в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
56. Особенности определения страны происхождения товара предусматриваются с учетом требований пункта 11 настоящих Правил.
При расчете адвалорной доли тепловая и электрическая энергии учитываются в стоимости готовой продукции по цене "франко-завод".
Если в силу пункта 5 Основных правил интерпретации ТН ВЭД, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2021 года № 80 "Об утверждении единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, а также об изменении и признании утратившими силу некоторых решений Совета Евразийской экономической комиссии" (далее – Правила интерпретации ТН ВЭД) упаковка классифицируется совместно с находящимися в ней продуктами, то упаковка рассматривается как составная часть товара при определении происхождения данного товара.
Объектом применения критерия достаточной переработки является товар, определяемый в качестве самостоятельного объекта классификации в соответствии с Правилами интерпретации ТН ВЭД.
При определении происхождения комплекта товаров объектом применения критерия достаточной переработки рассматривается каждый отдельный элемент, входящий в состав комплекта.
Товар, состоящий из группы элементов или собранный из ряда частей и классифицируемый в соответствии с Правилами интерпретации ТН ВЭД как единый товар, в целом рассматривается как объект применения критерия достаточной переработки.
Если партия товаров состоит из идентичных продуктов, классифицируемых в одной и той же товарной позиции ТН ВЭД, то каждый продукт рассматривается отдельно для целей применения критерия достаточной переработки.
Товар, состоящий из группы элементов или собранный из ряда частей и классифицируемый в соответствии с Правилами интерпретации ТН ВЭД как единый товар, рассматривается как соответствующий критериям достаточной переработки, если все его составляющие соответствуют критериям достаточной переработки.
Если часть составляющих данного товара соответствуют, а часть не соответствуют критериям достаточной переработки, то данный товар будет считаться соответствующим критериям достаточной переработки в случае, если стоимость составляющих, не удовлетворяющих критериям достаточной переработки, не превышает 15 % цены "франко-завода" конечного продукта.

50. Қазақстандық тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттары мынадай болып табылады:
1) тауарды қайта өңдеу нәтижесінде болған алғашқы алты белгінің кез келгенінің деңгейінде СЭҚ ТН бойынша тауар кодының өзгеруі;
2) "франко-зауыт" бағасы шарттарында дайын өнім құнының бағасында пайдаланылатын шетелдік материалдар құнының пайыздық мөлшері осы Қағидалардың 48-тармағының талаптарын ескере отырып, 30 пайыздан аспайтын болса, тауар құнының өзгеруі.
51. Тауарды жеткілікті қайта өңдеудің негізгі өлшемшарты тауарды қайта өңдеу нәтижесінде болған алғашқы алты белгінің кез келгенінің деңгейінде СЭҚ ТН бойынша тауар кодын өзгерту болып табылады.
52. Осы Қағидалардың 50-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарты орындалмаған жағдайда, осы Қағидалардың 50-тармағының 2) тармақшасының жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарты қолданылады.
53. Тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сай келмейтін шарттар осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген.
54. Егер адвалорлық үлестің ережесі қолданылған жағдайда, тауар өндірісіндегі адвалорлық үлесті есептеу осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Тауар өндірісіндегі адвалорлық үлесті есептеу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес формула бойынша жүргізіледі.
55. Бөлшектелген немесе жиналмаған түрде жеткізілетін тауарлардың шығарылған елін айқындау осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес жүргізіледі.
56. Тауардың шығарылған елін айқындау ерекшеліктері осы Қағидалардың 11-тармағының талаптарын ескере отырып көзделеді.
Адвалорлық үлесті есептеу кезінде жылу және электр энергиясы "франко-зауыт" бағасы бойынша дайын өнімнің құнында ескеріледі.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 80 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай Тауар номенклатурасын және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін бекіту, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу және олардың күшін жою туралы" Негізгі интерпретациялау қағидаларының 5-тармағына (бұдан әрі – СЭҚ ТН интерпретациялау қағидалары) сәйкес қаптама ондағы өнімдермен бірге сыныпталатын болғандықтан, тауардың шыққан жерін айқындау кезінде қаптама осы тауардың құрамдас бөлігі ретінде қарастырылады.
Жеткілікті қайта өңдеу өлшемшартын қолдану объектісі СЭҚ ТН интерпретациялау қағидаларына сәйкес дербес жіктеу объектісі ретінде айқындалатын тауар болып табылады.
Тауарлар жиынтығының шығу тегін анықтау кезінде жеткілікті қайта өңдеу өлшемшартын қолдану объектісі жиынтықтың құрамына кіретін әрбір жеке элементті қарастырады.
Бірқатар элементтер тобынан тұратын немесе бірнеше бөлшектен құрастырылған және СЭҚ ТН интерпретациялау қағидаларына сәйкес біртұтас тауар ретінде сыныпталатын тауар тұтастай алғанда жеткілікті қайта өңдеу критерийін қолдану объектісі ретінде қарастырылады.
Егер тауарлар партиясы СЭҚ ТН бір тауар позициясында жіктелетін бірдей өнімдерден тұрса, онда әрбір өнім жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарты қолдану мақсаттары үшін бөлек қаралады.
"Бірқатар элементтер тобынан тұратын немесе бірнеше бөлшектен құрастырылған және СЭҚ ТН интерпретациялау қағидаларына сәйкес біртұтас тауар ретінде сыныпталатын тауар, егер оның барлық құрамдас бөліктері жеткілікті қайта өңдеу критерийлеріне сәйкес келсе, жеткілікті қайта өңдеу критерийлеріне сәйкес деп танылады.
Егер осы тауардың құрамдас бөліктерінің бір бөлігі жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес келсе, ал бір бөлігі жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес келмесе, егер жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына қанағаттандырмайтын құрамдас бөліктердің құны түпкілікті өнімнің "франко-зауыты" бағасының 15 % аспаса, бұл тауар жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес деп есептеледі.

Глава 7. Проведение анализа по определению страны происхождения товара для выдачи сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
Сноска. Правила дополнены главой 7 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 30.12.2025 № 378-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
57. Анализ по определению страны происхождения товара проводится на договорной основе на основании заявки по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и представленных заявителем документов согласно перечню, указанному в пункте 60 настоящих Правил.
58. Анализ по определению страны происхождения товара осуществляется уполномоченным лицом в срок не более пяти рабочих дней с момента представления и регистрации заявки с полным пакетом документов, согласно перечню, указанному в пункте 60 настоящих Правил, при условии соблюдения требований пункта 59 настоящих Правил.
59. Анализ по определению страны происхождения товара включает:
1) анализ документов, подтверждающих происхождение товара, представленных согласно пункту 60 настоящих Правил;
2) идентификацию товара по внешним признакам, маркировке (наименование, тип, упаковка, класс, предприятие-изготовитель), осуществление фотосъемки товара и места его производства с выездом на место нахождения производства, в случае подачи заявки на товарные подсубпозиции ТН ВЭД, выпуск которых осуществляется впервые;
3) анализ технологического процесса при производстве товара с целью установления критерия достаточной переработки товара в соответствии с пунктом 50 настоящих Правил;
4) проверку соответствия заявленного товара по ТН ВЭД и Национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 04 "Классификатор продукции по видам экономической деятельности" (далее – КП ВЭД).
60. Для проведения анализа по определению страны происхождения товара совместно с заявкой предъявляются следующие документы:
1) документы, подтверждающие юридический статус заявителя (для юридических лиц – справка (свидетельство) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, справка об учетной регистрации филиала или представительства юридического лица, положение о филиале или представительстве юридического лица, для индивидуальных предпринимателей – регистрационный документ индивидуального предпринимателя) предоставляются 1 (один) раз в год;
2) документы, подтверждающие приобретение товара (в случае, если заявитель не является производителем заявленного товара) – договор с производителем товара или на приобретение товара, накладные, счета-фактуры;
3) документы, подтверждающие осуществление деятельности на территории свободных экономических зон и свободных складов;

7-тарау. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат беру үшін тауардың шығарылған елін айқындау бойынша талдау жүргізу
Ескерту. Қағидалар 7-тараумен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 30.12.2025 № 378-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Тауардың шығарылған елін айқындау бойынша талдау осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім және осы Қағидалардың 60-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкес өтініш беруші ұсынған құжаттар негізінде шарттық негізде жүргізіледі.
58. Уәкілетті тұлға тауардың шығарылған елін айқындау бойынша талдауды осы Қағидалардың 60-тармағының талаптары сақталған жағдайда, осы Қағидалардың 59-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасымен өтінімді ұсынған және тіркеген сәттен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.
59. Тауардың шығарылған елін анықтау бойынша талдау мыналарды қамтиды:
1) осы Қағидалардың 60-тармағына сәйкес ұсынылған тауардың шығу тегін растайтын құжаттарды талдау;
2) сыртқы белгілері, таңбалануы (атауы, түрі, қаптамасы, сыныбы, дайындаушы кәсіпорын) бойынша тауарды бірдейлендіруді, шығарылуы алғаш рет жүзеге асырылатын СЭҚ ТН тауар кіші субпозицияларына өтінім берілген жағдайда, тауарды және оны өндіру орнын өндірістің орналасқан жеріне барып суретке түсіруді жүзеге асыруды;
3) осы Қағидалардың 50-тармағына сәйкес тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарын белгілеу мақсатында тауарды өндіру кезіндегі технологиялық процесті талдау;
4) мәлімделген тауардың СЭҚ ТН-ге және ҚР ҰЖ 04 "Экономикалық қызмет түрлері бойынша өнімдер жіктеуіші" Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне (бұдан әрі – СЭҚ ТН бойынша өнімдер жіктеуіші) сәйкес келуін тексеру.
60. Тауардың шығарылған елін анықтау бойынша талдау жүргізу үшін өтініммен бірге мынадай құжаттар ұсынылады:
1) өтініш берушінің заңды мәртебесін растайтын құжаттар (заңды тұлғалар үшін - заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (куәлік), заңды тұлға филиалын немесе өкілдігін есептік тіркеу туралы анықтама, заңды тұлғаның филиалы немесе өкілдігі туралы ереже, дара кәсіпкерлер үшін-дара кәсіпкердің тіркеу құжаты) заңды тұлғада 1 (бір) рет жыл;
2) тауарды сатып алуды растайтын құжаттар (егер өтініш беруші мәлімделген тауарды өндіруші болып табылмаған жағдайда) - тауарды өндірушімен немесе тауарды сатып алуға арналған шарт, жүкқұжаттар, шот-фактуралар;
3) еркін экономикалық аймақтар мен Еркін қоймалар аумағында қызметтің жүзеге асырылуын растайтын құжаттар;

4) копия внешнеторгового контракта (договора), счет-фактуры или счет-проформы, или иного документа, отражающего финансовые и (или) количественные параметры товара (предоставляется в случае вывоза товара за пределы Республики Казахстан);
5) выписка из реестра казахстанских товаропроизводителей;
6) документы для определения критерия достаточной переработки товара:
договоры на поставку сырья, и (или) счета-фактуры, и (или) накладные для подтверждения стоимости сырья и (или) компонентов, используемых в производстве товара;
документация с описанием технологических операций;
перечень оборудования для производства заявленного товара;
документы на производственное помещение;
расчет стоимости готовой продукции на условиях цены "франко-завод" с учетом стоимости используемого сырья или компонента иностранного происхождения;
Документы, указанные в абзацах втором, четвертом, пятом и шестом настоящего подпункта, не предоставляются для товаров, полностью произведенных в Республике Казахстан, за исключением указанных в подпункте 11) пункта 7 настоящих Правил.
7) складская справка о наличии и количестве товара на складе с указанием адреса склада;
8) доверенность на представление интересов заявителя (в случае если заявление подается не руководителем).
61. По результатам анализа по определению страны происхождения товара уполномоченное лицо удостоверяет и выдает заключение об оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" либо об отказе в оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Заключение об отказе в оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" оформляется в случаях:
1) непредставления документов согласно пункту 69 настоящих Правил;
2) несоответствия требованиям настоящих Правил;
3) установления недостоверности документов, представленных заявителем для получения сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Срок действия заключения о происхождении товара составляет двенадцать месяцев.
Глава 8. Выдачи сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
Сноска. Правила дополнены главой 8 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 30.12.2025 № 378-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
62. Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" оформляется, удостоверяется и выдается на основании заключения об оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ".
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 62 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" выдается в электронной форме посредством информационной системы уполномоченной организации. По обращению заявителя сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" выдается в бумажном виде, заверенном печатью уполномоченной организации и подписью уполномоченного лица.
В случае, если расстояние от места нахождения производства заявителя до соответствующего территориального подразделения уполномоченной организации превышает расстояние до другого территориального подразделения уполномоченной организации в двукратном размере, то заявителю допускается подавать заявку и приложенные к ней документы в ближайшее территориальное подразделение уполномоченной организации.

4) сыртқы сауда келісімшартының (шартының), шот-фактураның немесе шот-проформаның немесе тауардың қаржылық және (немесе)сандық өлшемдерін көрсететін өзге де құжаттың көшірмесі (Тауар Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкетілген жағдайда ұсынылады);
5) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді көшірме;
6) тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшартын айқындауға арналған құжаттар:
шикізатты және (немесе) шот-фактураны жеткізуге арналған шарттар және (немесе) тауар өндірісінде пайдаланылатын шикізаттың және (немесе) компоненттердің құнын растау үшін жүкқұжаттар;
технологиялық операцияларды сипаттайтын құжаттама;
мәлімделген тауарды өндіруге арналған жабдықтардың тізбесі;
өндірістік үй-жайға арналған құжаттар;
пайдаланылатын шикізаттың немесе шетелдік шыққан компоненттің құнын ескере отырып, "франко-зауыт" бағасы шарттарында дайын өнімнің құнын есептеу;
Осы тармақшаның екінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарында көрсетілген құжаттар Қазақстан Республикасында толықтай өндірілген тауарлар үшін, осы Қағидалардың 7-тармағының 11) тармақшасында көрсетілгендерді қоспағанда, ұсынылмайды.
7) қойманың мекенжайын көрсете отырып, қоймадағы тауардың болуы мен саны туралы қойма анықтамасы;
8) өтініш берушінің мүдделерін білдіруге арналған сенімхат (егер өтінішті басшы бермеген жағдайда).
61. Тауардың шығарылған елін айқындау бойынша талдау нәтижелері бойынша уәкілетті тұлға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу туралы не "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеуден бас тарту туралы қорытындыны куәландырады және береді.
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеуден бас тарту туралы қорытынды мынадай жағдайларда ресімделеді:
1) осы Қағидалардың 69-тармағына сәйкес құжаттар ұсынылмаған;
2) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген;
3) "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты және (немесе) олардағы деректерді (мәліметтерді) алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың анық белгілеу анықталса.
Тауардың шығу тегі туралы қорытындының қолданылу мерзімі он екі айды құрайды.
8-тарау. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат беру
Ескерту. Қағидалар 8-тараумен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 30.12.2025 № 378-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу туралы қорытынды негізінде ресімделеді, куәландырылады және беріледі.
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы электрондық нысанда беріледі. Өтініш берушінің өтініші бойынша "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат уәкілетті ұйымның мөрімен және уәкілетті тұлғаның қолымен куәландырылған қағаз түрінде беріледі.
Егер өтініш берушінің іс жүргізу орнынан уәкілетті ұйымның тиісті аумақтық бөлімшесіне дейінгі арақашықтық уәкілетті ұйымның басқа аумақтық бөлімшесіне дейінгі арақашықтықтан екі есе артық болған жағдайда, онда өтініш берушіге өтінімді және оған қоса берілген құжаттарды уәкілетті ұйымның жақын аумақтық бөлімшесіне беруге жол беріледі.
Ескерту. 62-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

63. Срок выдачи сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" составляет не более 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем выдачи заключения об оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ".
Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" оформляется, удостоверяется и выдается уполномоченной организацией на товары:
1) произведенные или подвергнутые достаточной переработке в соответствии с критериями достаточной переработки товара и вывозимые с территории свободных экономических зон и свободных складов на остальную часть территории Республики Казахстан;
2) произведенные или подвергнутые достаточной переработке в соответствии с критериями достаточной переработки товара и вывозимые с территории свободных экономических зон и свободных складов за пределы территории Республики Казахстан.
Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" выдается в электронной и бумажной форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый пункта 64 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
64. Посредством информационной системы уполномоченной организации представляются:
1) заявка и электронные копии документов в электронной форме, предусмотренных пунктом 60 настоящих Правил, и удостоверенных электронной цифровой подписью заявителя;
2) оформляется заключение об оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" либо об отказе в оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ".
Уполномоченная организация предоставляет доступ к сведениям уполномоченному органу, для проведения государственного контроля.
65. Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" и документы, на основании которых они были выданы, хранятся в уполномоченной организации не менее трех лет со дня выдачи сертификата.
66. Срок действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" составляет двенадцать месяцев со дня выдачи.
Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" действует на количество товара, указанное в нем.
Глава 9. Отмена действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
Сноска. Правила дополнены главой 9 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 30.12.2025 № 378-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
67. Отмена действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" принимается решением уполномоченной организации в случаях/на основании:
1) обращения заявителя в связи с прекращением деятельности предприятия-изготовителя;

63. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру мерзімі "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу туралы қорытынды берілген күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен аспайды.
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты тауарларға Уәкілетті ұйым ресімдейді, куәландырады және береді:
1) тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес өндірілген немесе жеткілікті қайта өңдеуге ұшыраған және еркін экономикалық аймақтар мен Еркін қоймалар аумағынан Қазақстан Республикасы аумағының қалған бөлігіне әкетілетін;
2) тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарына сәйкес өндірілген немесе жеткілікті қайта өңдеуге ұшыраған және еркін экономикалық аймақтар мен Еркін қоймалар аумағынан Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге әкетілетін тауарлар.
Тауардың шығу тегі туралы "CT-KZ" нысанындағы сертификат осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес электрондық және қағаз нысанда беріледі.
64. Уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы:
1) өтінім және осы Қағидалардың 90-тармағында көзделген және өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық нысандағы құжаттардың электрондық көшірмелері;
2) "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеу туралы не "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ресімдеуден бас тарту туралы қорытынды ресімделеді.
Уәкілетті ұйым мемлекеттік бақылауды жүргізу үшін уәкілетті органға мәліметтерге қол жеткізуді ұсынады.
Ескерту. 64-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат және олардың негізінде берілген құжаттар сертификат берілген күннен бастап уәкілетті ұйымда кемінде үш жыл сақталады.
66. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданылу мерзімі берілген күннен бастап он екі айды құрайды.
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат онда көрсетілген тауар санына қолданылады.
9-тарау. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданысын жою
Ескерту. Қағидалар 9-тараумен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 30.12.2025 № 378-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың күшін жою уәкілетті ұйымның шешімімен мынадай жағдайларда/негізде қабылданады:
1) дайындаушы кәсіпорын қызметінің тоқтатылуына байланысты өтініш берушінің өтініші;

2) обращения заявителя об изменении сведений, содержащихся в графах сертификата о происхождении товара, с приложением документов, подтверждающих эти изменения;
3) предписания уполномоченного органа в области технического регулирования, выданного в соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 46 Закона о техническом регулировании;
4) предписания (постановления) иных государственных органов, уполномоченных выявлять недостоверность представленных заявителем документов (сведений), предоставляемых при получении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ".
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 67 предусматривается в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
Обращения заявителя, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, подаются посредством информационной системы уполномоченной организации.
Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" при принятии решения на основании подпунктов 3) и 4) настоящего пункта отменяется с даты его выдачи в случаях, повлиявших на критерий и страну происхождения товара:
1) при обнаружении фактов фальсификации и (или) недостоверности в сведениях, содержащихся в заявке и представленных согласно пункту 60 настоящих Правил документах заявителя;
2) при несоответствии фактически используемого заявителем оборудования и (или) технологического процесса производства заявленному им при получении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", за исключением случаев усовершенствования оборудования и (или) технологического процесса, не влияющих на страну происхождения товара.
68. Уполномоченная организация в Реестре выданных сертификатов о происхождении товара формы "CT-KZ" указывает информацию об отмене действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", дату и причину его отмены и с какого времени он считается отмененным.
О принятом решении об отмене действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" в соответствии с подпунктом 4) пункта 67 настоящих Правил уполномоченная организация в письменном виде уведомляет уполномоченный орган в области технического регулирования в течение трех рабочих дней, следующих за днем принятия настоящего решения.
69. В случае принятия решения об отмене действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" на основании подпункта 2) пункта 67 настоящих Правил, по обращению заявителя выдается сертификат о происхождении товара взамен. При этом заявитель представляет необходимые документы, подтверждающие эти изменения. При выдаче сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", выданного взамен, в графу 5 вновь выдаваемого сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" делается запись о выдаче взамен с указанием номера и даты заменяемого сертификата. Сертификату о происхождении товара, выдаваемому взамен другого сертификата, присваивается новый порядковый номер. Срок действия сертификата, выданного взамен, не превышает срок действия заменяемого сертификата.

2) осы өзгерістерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, тауардың шығу тегі туралы сертификат бағандарында қамтылған мәліметтердің өзгеруі туралы өтініш берушінің өтініші;
3) Техникалық реттеу туралы Заңның 46-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес берілген техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органның нұсқамалары;
4) "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты алу кезінде ұсынылатын өтініш беруші ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) анық выстігін анықтауға уәкілетті өзге де мемлекеттік органдардың нұсқамалары (қаулылары).
Өтініш берушінің осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген өтініштері уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы беріледі.
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларының негізінде шешім қабылдау кезінде тауардың шығарылған өлшемшарты мен еліне әсер еткен жағдайларда оны берген күннен бастап жойылады:
1) өтінімде қамтылған және осы Қағидалардың 60-тармағына сәйкес өтініш берушінің құжаттарында ұсынылған мәліметтерде бұрмалау және (немесе) анықоверстік фактілері анықталған кезде;
2) тауардың шығарылған еліне әсер етпейтін жабдықты және (немесе) технологиялық процесті жетілдіру жағдайларын қоспағанда, өтінім беруші іс жүзінде пайдаланатын жабдық және (немесе) өндірістің технологиялық процесі "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты алған кезде ол мәлімдеген жабдыққа сәйкес келмеген жағдайда.
Ескерту. 67-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Уәкілетті ұйым "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттар тізілімінде "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданысының күшін жою туралы ақпаратты, оның күшін жою күні мен себебін және оның қай уақыттан бастап жойылды деп есептелетінін көрсетеді.
Осы Қағидалардың 67-тармағының 4) тармақшасына сәйкес "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығарылуы туралы сертификаттың қолданысын жою туралы қабылданған шешім туралы Уәкілетті ұйым осы шешім қабылданған күннен кейінгі үш жұмыс күні ішінде Техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органды жазбаша түрде хабардар етеді.
69. Осы Қағидалардың 67-тармағының 2) тармақшасының негізінде "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданысын жою туралы шешім қабылданған жағдайда, өтініш берушінің өтініші бойынша оның орнына тауардың шығу тегі туралы сертификат беріледі. Бұл ретте өтініш беруші осы өзгерістерді растайтын қажетті құжаттарды ұсынады. Оның орнына берілген "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру кезінде "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы жаңадан берілетін сертификаттың 5-бағанына ауыстырылатын сертификаттың нөмірі мен күнін көрсете отырып, оның орнына беру туралы жазба жасалады. Басқа сертификаттың орнына берілген тауардың шығу тегі туралы сертификатқа жаңа реттік нөмір беріледі. Оның орнына берілген сертификаттың қолданылу мерзімі ауыстырылатын сертификаттың қолданылу мерзімінен аспайды.

70. В случае принятия решения об отмене действия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" на основании подпунктов 3) и 4) пункта 67 настоящих Правил уполномоченная организация в письменном виде уведомляет заявителя в течение пяти рабочих дней, следующих за датой принятия такого решения с указанием причин его принятия.
71. Сертификат о происхождении товара оформляется на бланках, имеющих степени защиты: первый экземпляр – подлинник, второй и третий экземпляр – копии. Подлинник и одна копия сертификата выдаются заявителю, а вторая копия хранится в уполномоченной организации, выдавшей сертификат о происхождении товара.
Оформленные сертификаты выдаются заявителю либо его представителю по доверенности. Выдача оформленных сертификатов о происхождении товара другим лицам не допускается.
Приложение 1 к Правилам
по определенияю страны
происхождения товаров,
выдаче сертификата о происхождении
товара и отмене его действия,
установлению форм сертификата
о происхождении товаров
Расчет адвалорной доли в производстве товара
где,
Д.ад.доли - адвалорная доля в производстве товара, %;
С ин.мат. - стоимость сырья и материалов иностранного происхождения;
С гот.пр. - стоимость готовой продукции по цене "франко-завод".
Приложение 2
к Правилам по определению
страны происхождения товаров,
выдаче сертификата о происхождении
товара и отмене его действия,
установлению форм сертификата
о происхождении товаров
Форма
Заявка на получение сертификата о происхождении товара, экспортируемого из Республики Казахстан, реэкспортируемого из Республики Казахстан
Заявка № __ от "____" ____________ 20__ года
Просим выдать сертификат о происхождении товара формы
_________________________
на____________языке и следующих реквизитов:
1. Отправитель товара, его адрес, телефон, электронный адрес
_______________________________________________________________
2*. Получатель товара, адрес, страна
_______________________________________________________________
3*. Производитель товара, его адрес, страна
_______________________________________________________________
3.1 Если заявитель является производителем товара, делается отметка о согласии заявителя на выезд комиссии на производство товара в случае проведения верификации (проверки).
4*. Внешнеторговый контракт (договор), его дата
_______________________________________________________________
5*. Инвойс (счет-фактура), №, дата
_______________________________________________________________
6. Сведения о товаре:
Точное наименование товара
Количество товара*
Единица измерения*
Масса брутто/нетто, кг*
Количество мест товара*
Вид упаковки *
Код ТН ВЭД
Код ТН ВЭД
7 *. Станция (пункт) отправления
_______________________________________________________________
8*. Станция (пункт) назначения
_______________________________________________________________
9*. Вид и количество транспорта
_______________________________________________________________

70. Осы Қағидалардың 67-тармағының 3) және 4) тармақшаларының негізінде "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың қолданысының күшін жою туралы шешім қабылданған жағдайда Уәкілетті ұйым өтініш берушіні оны қабылдау себептерін көрсете отырып, осындай шешім қабылданған күннен кейінгі бес жұмыс күні ішінде жазбаша түрде хабардар етеді.
71. Тауардың шығу тегі туралы Сертификат қорғау дәрежесі бар бланкілерде ресімделеді: бірінші данасы – түпнұсқасы, екінші және үшінші данасы – көшірмелері. Сертификаттың түпнұсқасы мен бір көшірмесі өтініш берушіге беріледі, ал екінші көшірмесі тауардың шығу тегі туралы сертификат берген уәкілетті ұйымда сақталады.
Ресімделген сертификаттар өтініш берушіге не оның өкіліне сенімхат бойынша беріледі.".
Тауардың шығу тегі туралы ресімделген сертификаттарды басқа тұлғаларға беруге жол берілмейді.
Тауарларды шығарған елді
айқындау, тауардың шығу тегі
туралы сертификат беру және
оның қолданысының күшін
жою, тауарлардың шығу тегі
туралы сертификаттың
нысандарын белгілеу жөніндегі
қағидаларына
1-қосымша
Тауар өндірісіндегі адвалорлық үлес есептемесі
мұндағы,
Ү.ад.үлес – тауар өндірісіндегі адвалорлық үлес, %;
Қ шет.мат. – шетелде шығарылған шикізат пен материалдардың құны;
Қ дайын өнім – "франко-зауыт" бағасы бойынша дайын өнімнің құны.
Тауарларды шығарған елді
айқындау, тауардың шығу тегі
туралы сертификат беру және
оның қолданысының күшін
жою, тауарлардың шығу тегі
туралы сертификаттың
нысандарын белгілеу жөніндегі
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасынан экспортталатын, Қазақстан Республикасынан кері экспортталатын тауардың шығу тегі туралы сертификатты алуға арналған өтінім
20 __ жылғы "__" ___________ № _____ өтінім
Тауардың шығу тегі туралы _____________ нысандағы сертификатты
_____________ тілінде және мынадай деректемелерді беруді сұраймыз:
1. Тауарды жөнелтуші, оның мекенжайы, телефоны, электрондық мекенжайы
_____________________________________________________________
2*. Тауарды алушы, оның мекенжайы, елі
__________________________________________________________________
3*. Тауарды өндіруші, оның мекенжайы, елі
__________________________________________________________________
4*. Сыртқы сауда келісімшарты (шарт), оның күні
__________________________________________________________________
5*. Инвойс (шот-фактура), №, күні
__________________________________________________________________
6. Тауар туралы мәлімет:
Тауардың нақты атауы
Тауарлардың саны *
Өлшем бірлігі *
Брутто нетто салмағы, кг *
Тауар орнының саны *
Қаптама түрі *
СЭҚ ТН коды
7*. Жөнелту станциясы (пункті)
__________________________________________________________________
8*. Межелі станция (пункт)
__________________________________________________________________
9*. Көлік түрі мен саны
__________________________________________________________________

10. Разрешение на экспорт и/или лицензия
_______________________________________________________________
11 *. Характер сделки: продажа, бартер, консигнация
_______________________________________________________________
12 *. Стоимость товара в тенге по курсу Национального банка Республики
Казахстан на момент
подачи заявки
_______________________________________________________________
13. Расчетный счет, отделение банка
_______________________________________________________________
14. Для физических лиц – индивидуальный идентификационный
номер, для юридических лиц – бизнес-идентификационный номер
_______________________________________________________________
15. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя, телефон
_______________________________________________________________
Уведомлен об ответственности за представление фальсифицированных и (или) недостоверных документов, подтверждающих происхождение товара согласно статье 417 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях". **
Гарантирую соблюдать неизменность производственного процесса в течение всего срока действия сертификата о происхождении серийной продукции, в соответствии с требованиями Решения Евразийского межправительственного совета от 10 апреля 2020 года № 2 "О внесении изменения в Решение Евразийского межправительственного совета от 12 августа 2016 года № 5 и о применении сертификата о происхождении серийной продукции".
Подпись заявителя
Примечание:
* Не заполняется в случае подачи заявки на получение сертификата о происхождении серийной
продукции или для целей участия в государственных закупках.
** Указывается в случае подачи заявки на получение сертификата о происхождении серийной продукции.
Приложение 3
к Правилам по определению
страны происхождения товаров,
выдаче сертификата о происхождении
товара и отмене его действия,
установлению форм сертификата
о происхождении товаров
Форма
Форма бланка сертификата о происхождении товара формы "Оригинал"
1. Exporter (name, address, country)
ORIGINAL №
CERTIFICATE OF ORIGIN
Issued in the Republic of Kazakhstan
2. Consignee (name, address, country)
3. Means of transport and route
4. For official use
5. Country of origin
6. Supplementary details
7. Item number
8. Description of goods
9. Number and kind of packages
10. Gross weight or other quantity
11. Certification.
It is hereby certified, that the declaration by the exporter is correct.
___________________________
Place, date, signature, name and stamp of certifying authority
12. Declaration by the exporter.
The undersigned hereby declares that the above details and statements are correct; that the goods are of the country shown in box № 5;
that the goods are exported to
_______________________________
(importing country)
________________________________
Place, date, stamp (if available) and signature of authorized signatory
Форма

10. Экспортқа және/немесе лицензияға рұқсат
__________________________________________________________________
11*. Мәміленің сипаты: сату, айырбастау, консигнация
_________________________________________________________
12*. Өтінім берген кездегі Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің бағамы бойынша
тауарлардың теңгедегі құны
__________________________________________________________________
13. Есеп айырысу шоты, банк бөлімшесі
__________________________________________________________________
14. Жеке тұлғалар үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғалар үшін – бизнес
сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________
15. Басшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), телефоны
__________________________________________________________________
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 417-бабына сәйкес тауардың шығу тегін растайтын жалған және (немесе) дәйексіз құжаттарды ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы хабардар етілді. **
"Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2016 жылғы 12 тамыздағы № 5 шешіміне өзгерістер енгізу туралы және сериялық өндірістің шығу сертификатын қолдану туралы" Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2020 жылғы 10 сәуірдегі № 2 шешімінің талаптарына сәйкес сериялы өнімнің шығу тегі туралы сертификаттың барлық әрекет ету кезеңінде өндіріс процесінің өзгермейтіндігін сақтауға кепілдік беремін.
Өтініш берушінің қолы
Ескерту:
* Сериялық өнімдердің шығу тегі туралы сертификат алуға немесе мемлекеттік сатып алуға қатысу мақсатында өтінім берген жағдайда толтырылмайды.
** Сериялық өнімдердің шығу тегі туралы сертификат алуға өтініш берген жағдайда көрсетіледі.
Тауарларды шығарған елді
айқындау, тауардың шығу тегі
туралы сертификат беру және
оның қолданысының күшін
жою, тауарлардың шығу тегі
туралы сертификаттың
нысандарын белгілеу жөніндегі
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Түпнұсқа" нысандағы тауардың шығу тегі туралы сертификат бланкісінің нысаны
1. Exporter (name, address, country)
ORIGINAL №
CERTIFICATE OF ORIGIN
Issued in the Republic of Kazakhstan
2. Consignee (name, address, country)
3. Means of transport and route
4. For official use
5. Country of origin
6. Supplementary details
7. Item number
8. Description of goods
9. Number and kind of packages
10. Gross weight or other quantity
11. Certification.
It is hereby certified, that the
declaration by the exporter is correct.
___________________________
Place, date, signature, name and stamp of certifying authority
12. Declaration by the exporter. The undersigned hereby declares that the above details and statements are correct; that the goods are of the country shown in box № 5;
that the goods are exported to
_______________________________
(importing country)
________________________________
Place, date, stamp (if available) and signature of
authorized signatory
Нысан

1. Отправитель
(наименование, адрес, страна)
ОРИГИНАЛ №
СЕРТИФИКАТ ПРОИСХОЖДЕНИЯ
выдан в Республике Казахстан
2. Получатель
(наименование, адрес, страна)
3. Вид транспорта и маршрут
4. Для служебных отметок
5. Страна происхождения
6. Дополнительные сведения
7. №
8. Описание товара
9. Количество мест и вид упаковки
10. Общий вес или другие количественные характеристики товара
11. Удостоверение:
Настоящим удостоверяется, что декларация экспортера верна.
____________________________
Место, дата, подпись
уполномоченного лица,
наименование и печать удостоверяющей организации
12. Декларация экспортера
Нижеподписавшийся заявляет, что вышеприведенные сведения соответствуют действительности, что все товары имеют происхождение страны, указанной в графе № 5 настоящего сертификата, что товары экспортируются в
___________________________________
(импортирующая страна)
________________________________
Место, дата, печать (при наличии) и подпись
уполномоченного лица
организации-экспортера
Примечание: настоящая форма заполняется в соответствии с порядком заполнения сертификата о происхождении товара формы "Оригинал" согласно приложению к настоящей форме.
Приложение
к форме бланка сертификата
о происхождении товара формы
"Оригинал"
Порядок заполнения сертификата о происхождении товара формы "Оригинал"
Сертификат о происхождении товара формы "Оригинал" заполняется на английском или русском языках с указанием в графах следующих сведений о товаре, на который он выдан:
1) графа 1 – "Информация об экспортере или отправителе товара (наименование, адрес)".
При заполнении графы указывается наименование юридического или физического лица, являющегося экспортером или отправителем товара согласно документам, подтверждающим юридический статус заявителя:
копия документа, удостоверяющего личность - для физических лиц;
копия справки (свидетельства) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - для юридических лиц;
копия свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуальных предпринимателей;
копия свидетельства о государственной регистрации крестьянского (фермерского) хозяйства или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя - для крестьянских или фермерских хозяйств.
Наименования и адреса экспортера или отправителя указываются идентично наименованию, указанному в товаросопроводительных документах, связанных с отгрузкой товара (внешнеторговый договор/сделка, счет-фактура, таможенная декларация и др.).
Если отправитель и экспортер являются разными юридическими (физическими) лицами следует указывать, что грузоотправитель (наименование и адрес) действует "by order" - "по поручению" экспортера (наименование и адрес);

1. Жөнелтуші (атауы, мекенжайы, елі)
№ ТҮПНҰСҚА
ШЫҒУ ТЕГІ СЕРТИФИКАТЫ
Қазақстан Республикасында берілген
2. Алушы (атауы, мекенжайы, елі)
3. Көлік түрі және бағыты
4. Қызметтік белгілер үшін
5. Шыққан елі
6. Қосымша мәліметтер
7. №
8. Тауардың сипаттамасы
9. Орындар саны және орам түрі
10. Тауардың салмағы немесе басқа да сандық сипаттары
11. Куәлік:
Осы құжат экспорттаушының декларациясын шындыққа сәйкес куәландырады. ____________________________
Уәкілетті тұлғаның орны, күні, қолы, куәлік беруші ұйымның атауы және мөрі
12. Экспорттаушы декларациясы:
Төменде қол қойғандар жоғарыда келтірілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетініне, барлық тауарлар осы сертификаттың 5-бабында көрсетілген елде шығарылған тауарлар еліне экспортталғанын мәліметтейді
________________________________
(импорттаушы елдің атауы)
_______________________________
Уәкілетті тұлғаның орны, күні, қолы, куәлік беруші ұйымның атауы және мөрі (болған жағдайда)
Ескертпе: осы нысан осы нысанның қосымшасына сәйкес "Түпнұсқа" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты толтыру тәртібіне сәйкес толтырылады.
"Түпнұсқа" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат бланкісінің нысанына қосымша
"Түпнұсқа" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты толтыру тәртібі
Түпнұсқа нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат ағылшын немесе орыс тілдерінде бағандарда ол берілген тауар туралы мынадай мәліметтер көрсетіле отырып толтырылады:
1) 1 – баған – "Тауарды экспорттаушы немесе жөнелтуші туралы ақпарат (атауы, мекенжайы)".
Бағанды толтыру кезінде өтініш берушінің заңды мәртебесін растайтын құжаттарға сәйкес тауарды экспорттаушы немесе жөнелтуші болып табылатын заңды немесе жеке тұлғаның атауы көрсетіледі:
жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (куәліктің) көшірмесі;
жеке кәсіпкерлер үшін – жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі;
шаруа немесе фермер қожалықтары үшін – шаруа (фермер) қожалығын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі.
Экспорттаушының немесе жөнелтушінің атаулары мен мекенжайлары тауарды тиеп жөнелтуге байланысты тауарға ілеспе құжаттарда (сыртқы сауда шарты/мәмілесі, шот-фактура, кедендік декларация және т.б.) көрсетілген атаумен бірдей көрсетіледі.
Егер жөнелтуші мен экспорттаушы әртүрлі заңды (жеке) тұлғалар болып табылса, жүк жөнелтуші (атауы және мекенжайы) экспорттаушының "by order" – "тапсырмасы бойынша" (атауы және мекенжайы) әрекет ететінін көрсету керек;

2) графа 2 – "Информация об импортере или получателе товара (наименование, адрес)".
Наименования и адреса импортера или получателя товара указывается идентично наименованию, указанному в товаросопроводительных документах, связанных с отгрузкой товара (внешнеторговый договор/сделка, счет-фактура, таможенная декларация и другие).
Если получатель и импортер являются разными юридическими (физическими) лицами следует указывать, что грузополучатель (наименование и адрес) действует "by order" - "по поручению" импортера (наименование и адрес).
В случаях, если грузополучатель неизвестен, в данной графе указывается "to order" – "по приказу";
3) графа 3 – "Вид транспорта и маршрут".
Указывается вид транспорта и маршрут следования товара, насколько это известно. Например: "By truck from Almaty to Warsaw" - "Автотранспортом из Алматы в Варшаву"; "By air from Almaty to Paris" - "Авиатранспортом из Алматы в Париж"; "By sea from Saint-Petersburg to Amsterdam" - "Морским транспортом из Санкт-Петербурга в Амстердам"; "By rail from Moscow to Berlin" - "Железнодорожным транспортом из Москвы в Берлин". Если маршрут следования и вид транспорта неизвестны, данная графа может быть оставлена без заполнения;
4) графа 4 – "Для служебных отметок".
В данную графу могут быть внесены следующие записи: "Дубликат" или "Duplicate", с указанием номера и даты ранее выданного сертификата-подлинника (в случаях утраты или повреждения сертификата о происхождении товара); "Выдан впоследствии" или "Issued retrospectively" (в случае, если сертификат о происхождении товара не был выдан в момент вывоза товара с территории Республики Казахстан); "Выдан взамен" или "Issued in substitution", с указанием номера и даты заменяемого сертификата (в случае изменения сведений, содержащихся в графах сертификата о происхождении товара);
5) графа 5 – "Страна происхождения".
В этой графе указывается страна, в которой товар был полностью произведен либо подвергся достаточной обработке/переработке;
6) графа 6 – "Дополнительные сведения".
В данной графе по просьбе заявителя могут быть указаны номер и дата экспортного контракта, лицензии, а также документально подтвержденная информация, носящая официальный характер;
7) графа 7 "Номер".
Указываются номера по порядку, в соответствии с наименованием экспортируемого товара;
8) графа 8 – "Описание товара"
Указываются коммерческое наименование товара и сведения, позволяющие произвести однозначную идентификацию товара;
9) графа 9 – "Количество мест и вид упаковки".
В данной графе указывается количество мест и вид упаковки (например, "10 boxes" - "10 коробок", "8 pallets" - "8 поддонов", "12 bales" - "12 мешков", "in bulk" – "навалом" и др.);

2) 2-баған – "Тауарды импорттаушы немесе алушы туралы ақпарат (атауы, мекенжайы)".
Тауарды импорттаушының немесе алушының атауы мен мекен-жайы тауарды тиеп жөнелтуге байланысты тауарға ілеспе құжаттарда (сыртқы сауда шарты/мәмілесі, шот-фактура, кедендік декларация және т.б.) көрсетілген атаумен бірдей көрсетіледі.
Егер алушы мен импорттаушы әртүрлі заңды (жеке) тұлғалар болып табылса, жүк алушы (атауы мен мекенжайы) "by order" - импорттаушының "тапсырмасы бойынша" (атауы мен мекенжайы) әрекет ететінін көрсету керек.
Егер жүк алушы белгісіз болған жағдайда, бұл бағанда "to order" - "бұйрық бойынша" көрсетіледі.;
3) 3-баған – "Көлік түрі және бағыты".
Көліктің түрі және тауардың жүру бағыты, қаншалықты белгілі болса, көрсетіледі. Мысалы: "Вy truck from Almaty to Warsaw" - "Алматыдан Варшаваға автокөлікпен"; "By air from Almaty to Paris" – "Алматыдан Парижге әуе көлігімен"; "By sea from Saint-Petersburg to Amsterdam" - "Санкт-Петербургтен Амстердамға теңіз көлігімен"; "Вy rail from Moscow to Berlin" - "Мәскеуден Берлинге теміржол көлігімен". Егер жүру бағыты мен көлік түрі белгісіз болса, бұл баған толтырусыз қалдырылуы мүмкін;
4) 4-баған – "Қызметтік белгілер үшін".
Аталған бағанға мынадай жазбалар енгізілуі мүмкін: бұрын берілген түпнұсқа сертификаттың нөмірі мен күнін көрсете отырып (тауардың шығу тегі туралы сертификат жоғалған немесе бүлінген жағдайда) "Телнұсқа" немесе "Duplicate"; "Кейіннен берілді" немесе "Issued retrospectively" (егер тауардың шығу тегі туралы сертификат Қазақстан Республикасының аумағынан тауарды әкету сәтінде берілмеген жағдайда); "Орнына берілді" немесе "Issued in substitution", ауыстырылатын сертификаттың нөмірі мен күнін көрсете отырып (тауардың шығу тегі туралы сертификаттың бағандарындағы мәліметтер өзгерген жағдайда);
5) 5-баған – "Шығарған ел".
Бұл бағанда тауар толық өндірілген немесе жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткен ел көрсетіледі;
6) 6-баған – "Қосымша мәліметтер".
Аталған бағанда өтініш берушінің өтініші бойынша экспорттық келісімшарттың, лицензияның нөмірі мен күні, сондай-ақ ресми сипаттағы құжатпен расталған ақпарат көрсетілуі мүмкін;
7) 7-баған "Нөмір".
Экспортталатын тауардың атауына сәйкес реті бойынша нөмірлері көрсетіледі;
8) 8-баған – "Тауардың сипаттамасы" - Тауардың коммерциялық атауы және тауарды бір мәнді сәйкестендіруді жүргізуге мүмкіндік беретін мәліметтер көрсетіледі.
9) 9-баған – "Орындар саны және қаптама түрі".
Аталған бағанда орын саны мен қаптама түрі көрсетіледі (мысалы, "10 boxes" - "10 қорап", "8 pallets" - "8 түпқойма", "12 bales" - "12 қап", "in bulk" - "үйіліп" және тағы басқа);

10) графа 10 – "Общий вес или другие количественные характеристики товара".
Указываются весовые характеристики (вес брутто и (или) нетто товара) или другие количественные характеристики товара в единицах измерения согласно ТН ВЭД;
11) графа 11 – "Удостоверение". В данной графе указывается полное наименование и адрес Региональной палаты, ставится подпись уполномоченного лица, печать для заверки сертификата, а также дата удостоверения;
12) графа 12 – "Декларация экспортера". В этой графе ставится печать (при наличии) и подпись заявителя с указанием даты заполнения, а также впечатывается название страны, в которую экспортируется товар;
Пустое пространство в заполненных графах сертификата о происхождении товара формы "Оригинал" - графы 7, 8, 9, 10 прочеркивается от руки (знаком "Z") во избежание внесения дополнительных записей после его удостоверения.
Графы 1, 2, 5, с 7 по 12 сертификата формы "Оригинал" обязательны для заполнения.
Приложение 4
к Правилам по определению
страны происхождения товаров,
выдаче сертификата
о происхождении товара
и отмене его действия,
установлению форм сертификата
о происхождении товаров
Заявка на проведение анализа по определению страны происхождения товара и выдачи сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 30.12.2025 № 378-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
Заявка № _______
от "___" _____________________ 20 __ года
Цель получения сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
(выбрать одну из двух):
1) для вывоза товара с территории свободных экономических зон и свободных
складов на остальную часть территории Республики Казахстан;
2) для вывоза товара с территории свободных экономических зон и свободных
складов за пределы территории Республики Казахстан.
Просим провести анализ по определению страны происхождения товара и выдать
сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" на _______________ языке
на основании следующих реквизитов:
1. Производитель товара, его адрес (юридический адрес и адрес места нахождения
производства), телефон, электронный адрес
________________________________________________________________
2. Получатель товара, юридический адрес
________________________________________________________________
3. Сведения о товаре:
Точное наименование товара
Количество товара
Единица измерения
Масса брутто/нетто, килограмм
Количество мест товара
Вид упаковки
Код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности
Код Классификатора продукции по видам экономической деятельности
Критерий происхождения товара

10) 10-баған – "Тауардың жалпы салмағы немесе басқа да сандық сипаттамалары".
Тауардың салмақтық сипаттамалары (тауардың брутто және (немесе) нетто салмағы) немесе СЭҚ ТН сәйкес өлшем бірліктерінде тауардың басқа да сандық сипаттамалары көрсетіледі;
11) 11-баған – "Куәлік". Аталған бағанда өңірлік палатаның толық атауы мен мекенжайы көрсетіледі, уәкілетті адамның қолы, сертификатты куәландыру үшін мөр, сондай-ақ куәліктің күні қойылады;
12) 12-баған – "Экспорттаушының декларациясы". Бұл бағанда толтыру күні көрсетіле отырып, өтініш берушінің мөрі (болған жағдайда) мен қолы қойылады, сондай-ақ тауар экспортталатын елдің атауы басылады;
"Түпнұсқа" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың толтырылған бағандарындағы бос кеңістік - 7, 8, 9, 10-бағандар куәландырылғаннан кейін қосымша жазбалар енгізуді болдырмау үшін қолдан ("Z" белгісімен) сызылады.
"Түпнұсқа" нысанындағы сертификаттың 1, 2, 5, 7-ден 12-ге дейінгі бағандарын толтыру міндетті.
Тауарлардың шығарылған елін
айқындау, тауардың шығу тегі
туралы сертификат беру және
оның қолданысының күшін
жою, тауарлардың шығу тегі
туралы сертификат нысандарын
белгілеу жөніндегі қағидаларға
4-қосымша
Тауардың шығарылған елін айқындау және тауардың шығу тегі туралы "CT-KZ" нысанындағы сертификат беру бойынша талдау жүргізуге өтінім
Ескерту. Қағидалар 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 30.12.2025 № 378-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтінім № _______
бастап "___" __________________ 20 __ жыл
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат алу мақсаты (екеуінің бірін таңдау):
1) тауарды еркін экономикалық аймақтар мен Еркін қоймалар аумағынан Қазақстан Республикасы аумағының қалған бөлігіне әкету үшін;
2) тауарды еркін экономикалық аймақтар аумағынан және еркін қоймалардан Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге әкету үшін.
Тауардың шығарылған елін анықтау бойынша талдау жүргізуді және "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат беруді сұраймыз _______________ келесі деректемелер негізінде:
1. Тауарды өндіруші, оның мекенжайы (заңды мекенжайы және орналасқан жерінің мекенжайы
өндіріс),
телефон, электрондық мекенжай
________________________________________________________________
2. Тауарды алушы, заңды мекенжайы
________________________________________________________________
3. Тауар туралы мәліметтер:
Тауардың нақты атауы
Тауар саны
Өлшем бірлігі
Жалпы / таза салмағы, килограмм
Тауар орындарының саны
Қаптама түрі
Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы коды
Экономикалық қызмет түрлері бойынша өнімдер жіктеушісінің коды
Тауардың шығу критерийі

4. Для физических лиц - индивидуальный идентификационный номер/
для юридических лиц - бизнес-идентификационный номер
________________________________________________________________
5. Расчетный счет, отделение банка
________________________________________________________________
6. Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя, телефон
________________________________________________________________
За достоверность сведений, содержащихся в настоящей заявке и представленных
документах, несем ответственность в соответствии со статьей 417 Кодекса
Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Подпись руководителя
Приложение 5
к Правилам по определению
страны происхождения товаров,
выдаче сертификата о происхождении
товара и отмене его действия,
установлению форм сертификата
о происхождении товаров
(наименование и бизнес-идентификационный номер организации)
Заключение об оформлении/отказе в оформлении сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" № _____
Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 30.12.2025 № 378-НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
1. Производитель товара _________________________________________
2. Дата составления заключения ___________________________________
3. Основание для проведения анализа ______________________________
4. Наименование товара (коммерческое наименование товара и сведения,
позволяющие произвести однозначную идентификацию товара).
_______________________________________________________________
5. Количество ___________________________________________________
(мест, вес брутто и нетто, штук, комплектов, метр, объем)
6. Внешнеторговый контракт (договор), (указывается в случае вывоза товара
за пределы Республики Казахстан)
________________________________________________________________
7. Получатель товара _____________________________________________
8. Вид упаковки, маркировка ______________________________________
9. Предъявленная документация ____________________________________
10. Анализом установлено:
Заполняются сведения по осмотру производства (о месте нахождения производства
заявленного товара, о составе и принадлежности основных и производственных
фондов (здания, оборудования в собственности, арендуемые), об используемом
при производстве товара оборудовании, выполнении технологического процесса
производства, о выполнении критерия достаточной переработки с установлением
происхождения заявленного товара, позиции ТН ВЭД используемых сырья,
материалов и конечной продукции):
11. Заключение: на основании вышеизложенного товар может быть определен как
___________________ в количестве, указанном в пункте 5 настоящего заключения
Критерии происхождения _________________________________________
Код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности товара
________________________________________________________________
Код Классификатора продукции по видам экономической деятельности товара
_______________________________________________________________
Подпись уполномоченного лица ___________________________________
Подпись заявителя (представителя заявителя) ________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
Индивидуальный идентификационный номер (уполномоченного лица)
Дата начала анализа ___ Дата окончания анализа __20 __ года.
Данное заключение без электронной цифровой подписи уполномоченного лица,
заявителя (представителя заявителя), недействительно.
Приложение 6
к Правилам по определению
страны происхождения товаров,
выдаче сертификата о происхождении
товара и отмене его действия,
установлению форм сертификата
о происхождении товаров
Форма бланка сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ" в электронной форме

4. Жеке тұлғалар үшін-жеке сәйкестендіру нөмірі/
заңды тұлғалар үшін-бизнес-сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________________
5. Есеп айырысу шоты, банк бөлімшесі
_________________________________________
6. Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), телефоны
________________________________________________________________
Осы өтінімде қамтылған және ұсынылған мәліметтердің дұрыстығы үшін
Қазақстан Республикасы Кодексінің 417-бабына сәйкес жауаптылықта боламыз
Қазақстан Әкімшілік құқық бұзушылық туралы.
Басшының қолы
Тауарлардың шығарылған елін
айқындау, тауардың шығу тегі
туралы сертификат беру және
оның қолданысының күшін
жою, тауарлардың шығу тегі
туралы сертификат нысандарын
белгілеу жөніндегі қағидаларға
5-қосымша
Ескерту. Қағидалар 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 30.12.2025 № 378-НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
(ұйымның атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
№ "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты
ресімдеу/ресімдеуден бас тарту туралы қорытынды _____
1. Тауар өндіруші
_________________________________________
2. Қорытынды жасалған күн
__________________________________
3. Талдау жүргізу үшін негіз
____________________________
4. Тауардың атауы (тауардың коммерциялық атауы және тауарды бір мәнді
сәйкестендіруге мүмкіндік беретін мәліметтер).
________________________________________________________________
5. Саны
____________________________________________________
(орындар, брутто және нетто салмағы, дана, жиынтықтар, метр, көлем)
6. Сыртқы сауда келісімшарты (шарты), (тауар Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерге әкетілген жағдайда көрсетіледі)
______________________________________________________
7. Тауарды алушы
_______________________________________
8. Қаптама түрі, таңбалау
_______________________________________
9. Ұсынылған құжаттама
____________________________________
10. Талдау арқылы анықталды:
Өндірісті (мәлімделген тауар өндірісінің орналасқан жері туралы, негізгі және өндірістік қорлардың (ғимараттың, меншіктегі жабдықтың, жалға алынатын жабдықтың) құрамы мен тиесілігі туралы, тауарды өндіру кезінде пайдаланылатын жабдық туралы, Өндірістің технологиялық процесін орындау туралы, мәлімделген тауардың шығу тегін, пайдаланылатын шикізаттың СЭҚ ТН позициясын белгілей отырып, жеткілікті қайта өңдеу критерийін орындау туралы мәліметтер толтырылады, материалдар мен соңғы өнімдер):
11. Қорытынды: жоғарыда айтылғандарға сүйене отырып, тауарды келесідей анықтауға болады
___________________ осы қорытындының 5-тармағында көрсетілген санда
Шығу критерийлері _____________________________________________________________________
Тауардың сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы коды _____________________________________________________________________
Тауардың экономикалық қызмет түрлері бойынша өнімдер жіктеушісінің коды ________________________________________________________________
Уәкілетті тұлғаның қолы ______________
Өтініш берушінің (өтініш беруші өкілінің) қолы __________________
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі (уәкілетті тұлға)
Талдаудың басталу күні ___ талдаудың аяқталу күні __ 20 __ жыл.
Бұл қорытынды уәкілетті тұлғаның, өтініш берушінің (өтініш беруші өкілінің) электрондық цифрлық қолтаңбасынсыз жарамсыз болып табылады.
Тауарлардың шығарылған елін
айқындау, тауардың шығу тегі
туралы сертификат беру және
оның қолданысының күшін
жою, тауарлардың шығу тегі
туралы сертификат нысандарын
белгілеу жөніндегі қағидаларға
6-қосымша
Электрондық нысанындағы "СТ-KZ" нысандағы тауардың шығу тегі туралы сертификат бланкісінің нысаны

12. Өтініш берушінің декларациясы: Төменде қол қоюшы жоғарыда көрсетілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетінін, барлық тауарлар толығымен Қазақстан Республикасында өндірілгенін немесе жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткенін және олардың барлығы да осындай тауарларға қатысты белгіленген шығу тегінің талаптарына сәйкес екендігін мәлімдейді.
Декларация заявителя: Нижеподписавшийся заявляет, что вышеприведенные сведения соответствуют действительности, что все товары полностью произведены или подвергнуты достаточной обработке/переработке в Республике Казахстан и, что все они отвечают требованиям происхождения, установленным в отношении таких товаров
____________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Қолы/ Подпись
____________________________________
Күні/Дата
Мөрі (болған жағдайда)/Печать (при наличии)
ҚАҒАЗ ТҮРІНДЕ "СТ-KZ" НЫСАНЫНДАҒЫ ТАУАРДЫҢ ШЫҒУ ТЕГІ ТУРАЛЫ № ___________ СЕРТИФИКАТҚА ҚОСЫМША ПАРАҚ
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЙ ЛИСТ СЕРТИФИКАТА № ___________ О ПРОИСХОЖДЕНИИ ТОВАРА ФОРМЫ "СТ-KZ" В БУМАЖНОМ ВИДЕ
6. №
7. Орындар саны және қаптама түрі
Количество мест и вид упаковки
8. Тауардың сипаттамасы
Описание товара
9. Шығу тегінің өлшемдері
Критерии происхождения
10. Брутто/нетто салмағы (килограмм)
Вес (килограмм) брутто/нетто
11. Куәлік. Осы арқылы өтініш берушінің декларациясы шындыққа сәйкес келетіні куәландырылады
Удостоверение. Настоящим удостоверяется, что декларация заявителя соответствует действительности
______________________________
Атауы/Наименование
Мекен-жайы/Адрес
______________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Қолы/ Подпись
______________________________
Күні/Дата
Мөрі/Печать
12. Өтініш берушінің декларациясы: Төменде қол қоюшы жоғарыда көрсетілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетінін, барлық тауарлар толығымен Қазақстан Республикасында өндірілгенін немесе жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткенін және олардың барлығы да осындай тауарларға қатысты белгіленген шығу тегінің талаптарына сәйкес екендігін мәлімдейді.
Декларация заявителя: Нижеподписавшийся заявляет, что вышеприведенные сведения соответствуют действительности, что все товары полностью произведены или подвергнуты достаточной обработке/переработке в Республике Казахстан и, что все они отвечают требованиям происхождения, установленным в отношении таких товаров
____________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Қолы/ Подпись
____________________________________
Күні/Дата
Мөрі (болған жағдайда)/Печать (при наличии)
Примечание. Пояснение по заполнению электронной и бумажной формы бланка сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" предусмотрено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме бланка сертификата
о происхождении товара формы
"CT-KZ"
Пояснение по заполнению электронной и бумажной формы бланка сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"
Сертификат о происхождении товара формы "CT-KZ" заполняется на государственном или русском языках с указанием в графах следующих сведений о товаре, на который он выдан:

12. Өтініш берушінің декларациясы: Төменде қол қоюшы жоғарыда көрсетілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетінін, барлық тауарлар толығымен Қазақстан Республикасында өндірілгенін немесе жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткенін және олардың барлығы да осындай тауарларға қатысты белгіленген шығу тегінің талаптарына сәйкес екендігін мәлімдейді. Декларация заявителя: Нижеподписавшийся заявляет, что вышеприведенные сведения соответствуют действительности, что все товары полностью произведены или подвергнуты достаточной обработке/переработке в Республике Казахстан и, что все они отвечают требованиям происхождения, установленным в отношении таких товаров
____________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Қолы/ Подпись
____________________________________
Күні/Дата
Мөрі (болған жағдайда)/Печать (при наличии)
ҚАҒАЗ ТҮРІНДЕГІ "CT-KZ" НЫСАНДАҒЫ ТАУАРДЫҢ ШЫҒУ ТЕГІ ТУРАЛЫ № ___________ СЕРТИФИКАТҚА ҚОСЫМША ПАРАҚ ДОПОЛНИТЕЛЬНЫЙ ЛИСТ СЕРТИФИКАТА № ___________ О ПРОИСХОЖДЕНИИ ТОВАРА ФОРМЫ "СТ-KZ" В БУМАЖНОМ ВИДЕ
6. №
7. Орындар саны және қаптама түрі Количество мест и вид упаковки
8. Тауардың сипаттамасы Описание товара
9. Шығу тегінің өлшемдері Критерии происхождения
10. Брутто/нетто салмағы (килограмм) Вес (килограмм) брутто/нетто
11. Куәлік. Осы арқылы өтініш берушінің декларациясы шындыққа сәйкес келетіні куәландырылады Удостоверение. Настоящим удостоверяется, что декларация заявителя соответствует действительности
______________________________
Атауы/Наименование
Мекен-жайы/Адрес
______________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) /
Фамилия, имя, отчество (при наличии) Қолы/ Подпись
______________________________
Күні/Дата
Мөрі/Печать
12. Өтініш берушінің декларациясы: Төменде қол қоюшы жоғарыда көрсетілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетінін, барлық тауарлар толығымен Қазақстан Республикасында өндірілгенін немесе жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткенін және олардың барлығы да осындай тауарларға қатысты белгіленген шығу тегінің талаптарына сәйкес екендігін мәлімдейді. Декларация заявителя: Нижеподписавшийся заявляет, что вышеприведенные сведения соответствуют действительности, что все товары полностью произведены или подвергнуты достаточной обработке/переработке в Республике Казахстан и, что все они отвечают требованиям происхождения, установленным в отношении таких товаров
____________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Қолы/ Подпись
__________________________________
Күні/Дата
Мөрі (болған жағдайда)/Печать (при наличии)
Ескертпе. "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың электрондық және қағаз нысанын толтыру жөніндегі түсініктеме осы нысанның қосымшасында қарастырылған.
"CT-KZ" нысанындағы
тауардың шығу тегі туралы
сертификат нысанының
қосымшасы
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың электрондық және қағаз нысанын толтыру жөніндегі түсініктеме
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы Сертификат мемлекеттік немесе орыс тілдерінде толтырылады, бағандарда ол берілген тауар туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:

1) графа 1 – "Производитель товара (наименование и почтовый адрес)" - наименование юридического лица или индивидуального предпринимателя, являющегося производителем товара согласно документам, подтверждающим юридический статус производителя товара:
для юридического лица - согласно справке (свидетельству) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или справке об учетной регистрации филиала или представительства юридического лица, положения о филиале или представительстве юридического лица;
для индивидуального предпринимателя - согласно свидетельству о государственной регистрации индивидуального предпринимателя или уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя.
При заполнении графы указывается юридический адрес производителя и фактический адрес производства товара;
2) графа 2 "Получатель товара (наименование и почтовый адрес)" - наименование юридического лица или индивидуального предпринимателя, являющегося получателем товара согласно документам, подтверждающим юридический статус получателя товара:
для юридического лица - согласно справке (свидетельству) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или справке об учетной регистрации филиала или представительства юридического лица, положения о филиале или представительстве юридического лица;
для индивидуального предпринимателя - согласно свидетельству о государственной регистрации индивидуального предпринимателя или уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя.
При заполнении графы указывается юридический адрес получателя товара.
Графа "Получатель товара" заполняется производителем, или уполномоченным им лицом, представляющим интересы производителя товара по доверенности, или лицом, которому был продан данный товар самим производителем, в графе 5 "Для служебных отметок" указывается вышеназванный договор на приобретение товара между производителем товара и получателем товара.
В случае вывоза товара с территории специальных экономических зон и свободных складов Республики Казахстан на остальную территорию Республики Казахстан, графа 2 "Получатель товара" заполняется аналогично только в случае наличия уполномоченного лица (посредника);
3) графа 3 – "Цель получения сертификата о происхождении товара" вносится следующая запись "Для подтверждения страны происхождения товара и вывоза товара с территории свободных экономических зон и свободных складов за пределы территории Республики Казахстан" или "Для подтверждения страны происхождения товара и вывоза товара с территории свободных экономических зон и свободных складов на остальную часть территории Республики Казахстан";

1) 1-баған – "тауарды өндіруші (атауы және пошталық мекенжайы)" - тауарды өндірушінің заңды мәртебесін растайтын құжаттарға сәйкес тауарды өндіруші болып табылатын заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің атауы:
заңды тұлға үшін-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға (куәлікке) немесе заңды тұлға филиалын немесе өкілдігін есептік тіркеу туралы анықтамаға, заңды тұлғаның филиалы немесе өкілдігі туралы ережеге сәйкес;
дара кәсіпкер үшін-дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке немесе дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарламаға сәйкес.
Бағанды толтыру кезінде өндірушінің заңды мекенжайы және тауар өндірісінің нақты мекенжайы көрсетіледі;
2) "тауарды алушы (атауы және пошталық мекенжайы)" 2-бағаны-тауарды алушының заңды мәртебесін растайтын құжаттарға сәйкес тауарды алушы болып табылатын заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің атауы:
заңды тұлға үшін-заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға (куәлікке) немесе заңды тұлға филиалын немесе өкілдігін есептік тіркеу туралы анықтамаға, заңды тұлғаның филиалы немесе өкілдігі туралы ережеге сәйкес;
дара кәсіпкер үшін-дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке немесе дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарламаға сәйкес.
Бағанды толтыру кезінде тауарды алушының заңды мекенжайы көрсетіледі.
"Тауарды алушы" бағанын өндіруші немесе сенімхат бойынша тауарды өндірушінің мүдделерін білдіретін ол уәкілеттік берген тұлға немесе осы тауарды өндірушінің өзі сатқан тұлға толтырады, "Қызметтік белгілер үшін" деген 5-бағанда тауарды өндіруші мен тауарды алушы арасында тауарды сатып алуға жоғарыда аталған шарт көрсетіледі.
Тауар Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтары мен еркін қоймаларының аумағынан Қазақстан Республикасының қалған аумағына әкетілген жағдайда, "тауарды алушы" 2-бағаны уәкілетті тұлға (делдал)болған жағдайда ғана осыған ұқсас толтырылады;
3) 3-баған – "тауардың шығу тегі туралы сертификатты алу мақсаты" мынадай жазба енгізіледі: "тауардың шығарылған елін растау және тауарды еркін экономикалық аймақтар мен Еркін қоймалар аумағынан Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге әкету үшін "немесе" тауардың шығарылған елін растау және тауарды еркін экономикалық аймақтар мен Еркін қоймалар аумағынан еркін қоймалардың қалған бөлігіне әкету үшін Қазақстан Республикасының аумақтары";

4) графа 4 - регистрационный номер сертификата о происхождении товара, страна, выдавшая сертификат ("Выдан в Республике Казахстан");
5) графа 5 – "Для служебных отметок". Вносятся следующие записи:
"Выдан впоследствии", "Дубликат", "Выдан взамен сертификата". В случае наличия получателя товара указывается договор на приобретение товара между получателем товара и производителем товара. В случае переоформления сертификата указываются все номера сертификатов, на основании которых он был переоформлен;
6) графа 6 – "Номер" указывается порядковый номер товара;
7) графа 7 – "Количество мест и вид упаковки" указываются количество мест и вид упаковки товара (партии);
8) графа 8 – "Описание товара" - указываются коммерческое наименование товара и сведения, позволяющие произвести однозначную идентификацию товара.
При заполнении графы указывается код товара по ТН ВЭД и КП ВЭД, а также количественные характеристики товара согласно ТН ВЭД;
9) графа 9 – "Критерий происхождения" указываются следующие критерии происхождения товаров:
П - товар, полностью произведенный в Республике Казахстан;
Д - товар, подвергнутый достаточной переработке.
Если в сертификате заявлены товары, классифицируемые в различных товарных позициях ТН ВЭД и имеющие различные критерии происхождения, то в графе 9 указываются критерии происхождения дифференцированно для всех заявленных товаров;
10) графа 10 – "Вес (килограмм) брутто/нетто".
Указываются масса брутто/нетто (кг) (при необходимости);
11) графа 11 - "Удостоверение" содержит наименование уполномоченной организации, ее адрес, дату удостоверения сведений, указанных в сертификате, а также электронную цифровую подпись, фамилию и инициалы лица, уполномоченного заверить сертификат;
При выдаче на бумажном носителе содержит наименование уполномоченной организации, ее адрес, печать, дату удостоверения сведений, указанных в сертификате, а также подпись, фамилию и инициалы лица, уполномоченного заверить сертификат;
12) графа 12 – "Декларация заявителя" указывается наименование страны происхождения товара, место и дата декларирования сведений о стране происхождения товара, фамилия и инициалы уполномоченного лица заявителя, электронную цифровую подпись заявителя;
При выдаче на бумажном носителе указывается наименование страны происхождения товара, место и дата декларирования сведений о стране происхождения товара, подпись, фамилия и инициалы уполномоченного лица заявителя, печать заявителя (при наличии).
Приложение 2
к приказу Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 13 июля 2021 года № 454-НҚ
Форма
Форма бланка сертификата о происхождении товара формы "Оригинал"
Сноска. Форма - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 03.08.2022 № 316-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) 4-баған-тауардың шығу тегі туралы сертификаттың тіркеу нөмірі; сертификат берген ел ("Қазақстан Республикасында берілген");
5) 5 – баған – "Қызметтік белгілер үшін". Келесі жазбалар енгізіледі:
"Кейін берілді", "Телнұсқа", "сертификаттың орнына берілді...". Тауарды алушы болған жағдайда тауарды алушы мен тауарды өндіруші арасында тауарды сатып алуға арналған шарт көрсетіледі. Сертификат қайта ресімделген жағдайда оның негізінде қайта ресімделген сертификаттардың барлық нөмірлері көрсетіледі;
6) 6-баған – "нөмір" тауардың реттік нөмірі көрсетіледі;
7) 7 – баған – "орындар саны және қаптама түрі" орындардың саны және тауардың (партияның) буып-түю түрі көрсетіледі;
8) 8-баған – "Тауардың сипаттамасы" - Тауардың коммерциялық атауы және тауарды бір мәнді сәйкестендіруді жүргізуге мүмкіндік беретін мәліметтер көрсетіледі.
Бағанды толтыру кезінде СЭҚ ТН және СЭҚ ТН бойынша тауардың коды, сондай-ақ СЭҚ ТН сәйкес тауардың сандық сипаттамалары көрсетіледі;
9) 9 – баған – "шығу критерийі" тауарларды шығарудың мынадай критерийлері көрсетіледі:
Р-толығымен Қазақстан Республикасында өндірілген тауар;
Д - жеткілікті қайта өңдеуге ұшыраған тауар.
Егер сертификатта СЭҚ ТН әртүрлі тауар позицияларында жіктелетін және шығу тегінің әртүрлі критерийлері бар тауарлар мәлімделсе, онда 9-бағанда барлық мәлімделген тауарлар үшін сараланған шығу критерийлері көрсетіледі;
10) 10 – баған – "брутто/нетто салмағы (килограмм)".
Брутто/нетто массасы (кг) көрсетіледі (қажет болған жағдайда);
11) 11 - баған – "куәлік" уәкілетті ұйымның атауын, оның мекенжайын, сертификатта көрсетілген мәліметтерді куәландыру күнін, сондай-ақ сертификатты куәландыруға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасын, тегін және инициалдарын қамтиды;
Қағаз жеткізгіште берілген кезде уәкілетті ұйымның атауы, оның мекенжайы, мөрі, сертификатта көрсетілген мәліметтерді куәландыру күні, сондай-ақ сертификатты куәландыруға уәкілетті тұлғаның қолы, тегі және аты-жөні болады;
12) 12 – баған – "өтініш берушінің декларациясы" тауар шығарылған елдің атауы, тауар шығарылған ел туралы мәліметтерді декларациялау орны мен күні, Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасының тегі мен аты-жөні, өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы көрсетіледі;
Қағаз жеткізгіште беру кезінде тауар шығарылған елдің атауы, тауар шығарылған ел туралы мәліметтерді декларациялау орны мен күні, Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасының қолы, тегі және аты-жөні, өтініш берушінің мөрі (бар болса) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 13 шілдедегі
№ 454-НҚ бұйрыққа
2-қосымша
Нысан
"Түпнұсқа" нысандағы тауардың шығу тегі туралы сертификат бланкісінің нысаны
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 03.08.2022 № 316-НҚ (алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. №
7. Орындар саны және қаптама түрі Количество мест и вид упаковки
8. Тауардың сипаттамасы Описание товара
9. Шығу тегінің өлшемдері Критерии происхождения
10. Брутто/нетто салмағы (килограмм) Вес (килограмм) брутто/нетто
11. Куәлік. Осы арқылы өтініш берушінің декларациясы шындыққа сәйкес келетіні куәландырылады Удостоверение. Настоящим удостоверяется, что декларация заявителя соответствует действительности
______________________________
Атауы/Наименование
Мекен-жайы/Адрес
______________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Қолы/ Подпись
______________________________
Күні/Дата
Мөрі/Печать
12. Өтініш берушінің декларациясы: Төменде қол қоюшы жоғарыда көрсетілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетінін, барлық тауарлар толығымен Қазақстан Республикасында өндірілгенін немесе жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткенін және олардың барлығы да осындай тауарларға қатысты белгіленген шығу тегінің талаптарына сәйкес екендігін мәлімдейді. Декларация заявителя: Нижеподписавшийся заявляет, что вышеприведенные сведения соответствуют действительности, что все товары полностью произведены или подвергнуты достаточной обработке/переработке в Республике Казахстан и, что все они отвечают требованиям происхождения, установленным в отношении таких товаров
____________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Қолы/ Подпись
____________________________________
Күні/Дата
Мөрі (болған жағдайда)/Печать (при наличии)
Приложение 4
к приказу Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 13 июля 2021 года
№ 454-НҚ
Перечень некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию и Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан, утративших силу
1. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Об утверждении форм сертификата по определению страны происхождения товара" от 9 января 2015 года № 6 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10235).
2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия" от 24 февраля 2015 года № 155 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10947);
3. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 155 "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия" от 29 августа 2016 года № 632 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14330);

6. №
7. Орындар саны және қаптама түрі Количество мест и вид упаковки
8. Тауардың сипаттамасы Описание товара
9. Шығу тегінің өлшемшарттары Критерии происхождения
10. Брутто/нетто салмағы (килограмм) Вес (килограмм) брутто/нетто
11. Куәлік. Осы арқылы өтініш берушінің декларациясы шындыққа сәйкес келетіні куәландырылады Удостоверение. Настоящим удостоверяется, что декларация заявителя соответствует действительности
______________________________
Атауы/Наименование
Мекенжайы/Адрес
______________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Қолы/ Подпись
______________________________
Күні/Дата
Мөрі/Печать
12. Өтініш берушінің декларациясы: Төменде қол қоюшы жоғарыда көрсетілген мәліметтер шындыққа сәйкес келетінін, барлық тауарлар толығымен Қазақстан Республикасында өндірілгенін немесе жеткілікті өңдеуден/қайта өңдеуден өткенін және олардың барлығы да осындай тауарларға қатысты белгіленген шығу тегінің талаптарына сәйкес екендігін мәлімдейді. Декларация заявителя: Нижеподписавшийся заявляет, что вышеприведенные сведения соответствуют действительности, что все товары полностью произведены или подвергнуты достаточной обработке/переработке в Республике Казахстан и, что все они отвечают требованиям происхождения, установленным в отношении таких товаров
____________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Қолы/ Подпись
____________________________________
Күні/Дата
Мөрі (болған жағдайда)/Печать (при наличии)
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің 2021 жылғы 13
шілдедегі № 454-НҚ бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің және Сауда және интеграция министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Тауар шығарылған елді айқындау жөніндегі сертификат нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 9 қаңтардағы № 6 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10235 болып тіркелген);
2. "Тауардың шығарылған елін айқындау, тауардың шығарылуы туралы сертификат беру және оның күшін жою жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 24 ақпандағы № 155 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10947 болып тіркелген);
3. "Тауардың шығарылған елін айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның күшін жою жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 155 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 29 тамыздағы № 632 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14330 болып тіркелді);

4. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 155 "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия" от 13 февраля 2018 года № 103 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16517);
5. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 155 "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия" от 12 октября 2018 года № 711 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17683);
6. Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 января 2015 года № 6 "Об утверждении форм бланков сертификатов о происхождении товара" от 26 ноября 2019 года № 114 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19678);
7. Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан "О внесении дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 155 "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия" от 15 сентября 2020 года № 198-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21215);
8. Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 8 июля 2014 года № 257 "Об утверждении перечня документов, подтверждающих происхождение товара" и в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициями развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 155 "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия" от 4 ноября 2020 года № 247-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21604);

4. "Тауардың шығарылған елін айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның күшін жою жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 155 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 ақпандағы № 103 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16517 болып тіркелді);
5. Тауардың шығарылған елін айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның күшін жою жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 155 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 12 қазандағы № 711 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17683 болып тіркелді);
6. "Тауардың шығарылған елін айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның күшін жою жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 155 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2020 жылғы 15 қыркүйектегі № 198-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21215 болып тіркелді);
7. "Тауар шығарылған елді айқындау жөніндегі сертификат нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 9 қаңтардағы № 6 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2019 жылғы 26 қарашадағы № 114 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19678 болып тіркелді);
8. "Тауардың шығу тегін растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 8 шілдедегі № 257 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің бұйрығы және "Тауардың шығарылған елін айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның күшін жою жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 155 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2020 жылғы 04 қарашадағы № 247-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21604 болып тіркелді);

9. Приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 155 "Об утверждении Правил по определению страны происхождения товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия" от 2 апреля 2021 года № 249-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22480).

9. "Тауардың шығарылған елін айқындау, тауардың шығу тегі туралы сертификат беру және оның күшін жою жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 155 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2021 жылғы 02 сәуірдегі № 249-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22480 болып тіркелді).