Об утверждении Инструкции по организации научно-исследовательской деятельности в системе органов внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 июня 2021 года № 354. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2021 года № 23230.
В соответствии с подпунктом 102) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 "Вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.08.2023 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации научно - исследовательской деятельности в системе органов внутренних дел Республики Казахстан.
2. Главнокомандующему Национальной гвардией Республики Казахстан, председателям комитетов, начальникам департаментов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, начальникам департаментов полиции (на транспорте), департаментов уголовно-исполнительной системы областей, городов Нур-Султан, Алматы, Шымкент:
1) возложить на одного из своих заместителей функции по организации научного обеспечения органов внутренних дел;
2) организовать взаимодействие с организациями образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан по вопросам подачи и размещения заявок на проведение научных исследований и внедрения их результатов в практическую деятельность органов внутренних дел Республики Казахстан.
3. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Департамент кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Инструкция по организации научно-исследовательской деятельности в системе органов внутренних дел Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 21 маусымдағы № 354 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 шiлдеде № 23230 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 "Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің мәселелерінің" 15-тармағының 102) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Преамбула жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.08.2023 № 655 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі комитеттерінің төрағалары, департаменттерінің бастықтары, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының, (Көліктегі) полиция департаменттері, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің бастықтары:
1) орынбасарларының біріне ішкі істер органдарын ғылыми қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша функцияны жүктесін;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарымен ғылыми зерттеулер жүргізуге өтінімдер беру және орналастыру және олардың нәтижелерін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының практикалық қызметіне енгізу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаментіне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
Бұйрықпен бекітілген
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары жүйесінде ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру жөніндегі НҰСҚАУЛЫҚ

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации научно-исследовательской деятельности в системе органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – ОВД) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке", Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", нормативными правовыми актами Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД).
2. Научно-исследовательская деятельность является важнейшим компонентом деятельности ОВД, обеспечивающим эффективное достижение целей, решение задач, а также поступательное развитие и модернизацию ОВД.
3. Принципы научно-исследовательской деятельности ОВД:
1) законность (осуществление научно-исследовательской деятельности в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан);
2) единоначалие (осуществление научно-исследовательской деятельности на основании решений Министра внутренних дел Республики Казахстан, его заместителей, решений Научно-технического совета МВД (далее – НТС МВД), профильных секций НТС МВД или их руководителей по направлениям деятельности, руководителя кадровой службы МВД, а равно по согласованию с ними либо с уведомлением их);
3) приоритет ведомственных научных интересов ОВД (осуществление научно-исследовательской деятельности в сфере деятельности ОВД, для решения проблем ОВД, их поступательного развития и модернизации, если иное не будет определено Министром внутренних дел Республики Казахстан);
4) ориентация на практические потребности ОВД (осуществление научно-исследовательской деятельности с преимущественной направленностью на решение актуальных проблем в сфере практической деятельности ОВД);
5) научная этичность (соблюдение норм научной этики – общепризнанных принципов, правил, методов при осуществлении научно-исследовательской деятельности, в том числе неприемлемость плагиата и других проявлений недобросовестности в сфере науки);
6) ориентация на качество (принятие всех возможных мер для достижения максимально качественных результатов при осуществлении научно-исследовательской деятельности; приоритет качества результатов научно-исследовательской деятельности над их количеством);
7) полезность результатов научно-исследовательской деятельности (принятие всех возможных мер для достижения максимальной полезности результатов в решении конкретных проблем ОВД или достижении целей их поступательного развития и модернизации).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) жүйесінде ғылыми зерттеу қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына, "Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына,, "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
2. Ғылыми-зерттеу қызметі ІІО-ның үдемелі дамуы мен жаңғыртылуын қамтамасыз ететін ІІО қызметінің маңызды құрамдас бөлігі болып табылады.
3. ІІО ғылыми-зерттеу қызметінің қағидаттары:
1) заңдылық (ғылыми-зерттеу қызметін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестікте жүзеге асыру);
2) дара басшылық (ғылыми-зерттеу қызметін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің, оның орынбасарларының шешімдері, ІІМ Ғылыми-техникалық кеңесінің (бұдан әрі – ІІМ ҒТК) шешімдері, ІІМ ҒТК бейінді секциялары немесе олардың басшыларының қызмет бағыттары бойынша, ІІМ Кадр қызметі басшысының шешімдері негізінде, сол сияқты олармен келісім бойынша не оларды хабардар ете отырып жүзеге асыру);
3) ІІО ведомстволық ғылыми мүдделерінің басымдығы (егер Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрі өзгеше белгілемесе, ІІО мәселелерін шешу, олардың үдемелі дамуы мен жаңғыртылуы үшін ІІО қызметі саласында ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру);
4) ІІО практикалық қажеттіліктеріне қарай бағдарлау (ІІО практикалық қызметі саласындағы өзекті проблемаларды шешуде басым бағытпен ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру);
5) ғылыми әдептілік (ғылыми әдеп нормаларын сақтау – ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру кезінде ғылыми-зерттеу қызметінің жалпыға танылған қағидаттары, қағидалары, әдістері, оның ішінде плагиаттың және ғылым саласындағы жосықсыз көріністердің басқа да көріністерінің орын алмауы);
6) сапаға бағдарлану (ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру кезінде барынша жоғары сапалы нәтижелерге қол жеткізу үшін барлық ықтимал шараларды қабылдау; ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижелері сапасының олардың санынан басымдығы);
7) ІІО қызметіндегі ғылыми-зерттеу қызметі нәтижелерінің пайдалылығы (ІІО нақты проблемаларын шешуде немесе олардың үдемелі дамуы мен жаңғырту жолындағы мақсаттарына қол жеткізуде ғылыми-зерттеу нәтижелерінің барынша пайдалы болуы үшін барлық ықтимал шараларды қабылдау);

8) ориентация на современные мировые научно-технологические тенденции и доказательные методы (системное соотнесение проводимых исследований с актуальными направлениями мировой науки и технологий, использование доказательных, воспроизводимых подходов и проверенных данных, обеспечивающих практическую применимость и эффективность результатов);
9) оптимизация внедрения и трансфера инноваций (совершенствование процессов разработки, передачи и практического применения новых технологий, методов и управленческих решений в деятельности ОВД).
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 02.04.2026 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Цель научно-исследовательской деятельности в системе ОВД – выработка научно-обоснованных подходов к выявлению и устранению проблем в оперативно-служебной деятельности ОВД, совершенствованию деятельности и определению стратегических направлений развития и модернизации ОВД.
5. Задачи научно-исследовательской деятельности в системе ОВД:
1) проведение фундаментальных и прикладных исследований по актуальным направлениям практической деятельности ОВД в рамках заявок МВД и по инициативе субъектов научно-исследовательской деятельности ОВД;
2) проведение научно-аналитических мероприятий для решения текущих вопросов оперативно-служебной деятельности ОВД по указанию Министра внутренних дел, его заместителей, руководителей подразделений МВД, руководителей организаций образования;
3) научное, научно-техническое и научно-методическое обеспечение нормотворческой, практической и иной оперативно-служебной деятельности МВД и его подразделений;
4) внедрение результатов научных исследований в практическую деятельность ОВД и учебно-воспитательный процесс организаций образования МВД, а также распространение результатов в структуре ОВД;
5) способствование эффективной взаимной интеграции научной, практической деятельности ОВД и учебно-воспитательного процесса организаций образования МВД;
6) совершенствование научно-исследовательской деятельности ОВД, учебно-воспитательного процесса в системе ведомственного образования МВД;
7) развитие взаимовыгодного международного сотрудничества в области научно-исследовательской деятельности.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 02.04.2026 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Результатами научно-исследовательской деятельности в системе ОВД являются нормативно-правовые и организационно-методические, информационно-аналитические, учебные и учебно-методические, научные материалы и научно-технические разработки, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, содержащие новые знания или решения, модели, макеты, образцы новых изделий, материалов и веществ, полученные в ходе выполнения научной и (или) научно-технической деятельности, а равно их внедрение практическую деятельность ОВД и учебно-воспитательный процесс организаций образования МВД.

8) қазіргі заманғы әлемдік ғылыми-технологиялық үрдістерге және дәлелді әдістерге бағдарлану (жүргізіліп жатқан зерттеулердің әлемдік ғылым мен технологиялардың өзекті бағыттарымен жүйелі арақатынасын, нәтижелердің практикалық қолданылуы мен тиімділігін қамтамасыз ететін дәлелді, жаңғыртылатын тәсілдер мен дәлелденген деректерді пайдалануды көздейді);
9) инновацияларды енгізу мен трансферді оңтайландыру (ІІО қызметінде жаңа технологияларды, әдістер мен басқару шешімдерін әзірлеу, беру және практикалық қолдану процестерін жетілдіру).
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2026 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. ІІО жүйесіндегі ғылыми-зерттеу қызметінің мақсаты – ІІО-ның жедел қызметіндегі проблемаларды анықтауға және жоюға, ІІО-ның қызметін жетілдіруге және оны дамыту мен жаңғыртудың стратегиялық бағыттарын айқындауға ғылыми негізделген тәсілдер дайындау.
5. ІІО жүйесіндегі ғылыми-зерттеу қызметінің міндеттері:
1) ІІМ өтінімдері шеңберінде және ІІО ғылыми-зерттеу қызметі субъектілерінің бастамасы бойынша ІІО практикалық қызметінің өзекті бағыттары бойынша іргелі және қолданбалы зерттеулер жүргізу;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің, оның орынбасарларының, ІІМ бөліністері басшыларының, ІІМ білім беру ұйымдарының басшыларының нұсқауы бойынша ІІО жедел-қызметтік жұмысының ағымдағы мәселелерін шешу үшін ғылыми-аналитикалық іс-шаралар жүргізу;
3) ІІМ мен оның бөліністерінің заң шығару, практикалық және өзге де жедел-қызметтік бағыттағы қызметтерін ғылыми, ғылыми-техникалық және ғылыми-әдістемелік тұрғыда қамтамасыз ету;
4) ғылыми зерттеулердің нәтижелерін ІІО-ның практикалық қызметіне және ІІМ білім беру ұйымдарының оқу-тәрбие процесіне енгізу, сондай-ақ ІІО құрылымында нәтижелерді тарату;
5) ІІО-ның ғылыми, практикалық қызметі мен ІІМ білім беру ұйымдарының оқу-тәрбие процесінің тиімді өзара ынтымақтастығына ықпал ету;
6) ІІО-ның ғылыми-зерттеу қызметін, ІІМ ведомстволық білім беру жүйесіндегі оқу-тәрбие процесін жетілдіру;
7) ғылыми-зерттеу қызметі саласындағы өзара тиімді халықаралық ынтымақтастықты дамыту.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2026 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. ІІО жүйесіндегі ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижелері - нормативтік-құқықтық және ұйымдастыру-әдістемелік, ақпараттық-талдамалық, оқу және оқу-әдістемелік, ғылыми материалдар мен ғылыми-техникалық әзірлемелер болып табылады, олар ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті орындау барысында алынған жаңа білімдерді немесе шешімдерді, модельдерді, макеттерді, жаңа бұйымдардың, материалдар мен заттардың үлгілерін, сол сияқты оларды осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес ІІО-ның практикалық қызметіне және ІІМ білім беру ұйымдарының оқу-тәрбие процесіне енгізуді қамтиды.

7. Виды научно-исследовательской деятельности:
1) фундаментальные исследования (теоретическое и (или) экспериментальное исследование, направленное на получение новых научных знаний об основных закономерностях развития природы, общества, человека и их взаимосвязи);
2) прикладные исследования (деятельность, направленная на получение и применение новых знаний для достижения практических целей и решения конкретных задач, возложенных на ОВД).
Основным видом научных исследований в системе ОВД являются прикладные исследования.
Фундаментальные исследования проводятся в исключительных случаях, требующих получения новых научных знаний при решении институциональных проблем стратегического развития и модернизации ОВД. Решение о проведении фундаментальных исследований принимается Министром внутренних дел, его заместителями, руководителями профильных секций НТС МВД по направлениям деятельности или руководителем кадровой службы МВД.
Общая продолжительность выполнения прикладных исследований – не более одного года, фундаментальных – не более двух лет.
8. Организациями образования МВД также проводятся внеплановые научные исследования прикладного характера – научно-аналитические мероприятия (научно-правовой анализ, экспертиза, разработка научно-обоснованных предложений по совершенствованию законодательства, методических рекомендаций, научно-правовых комментариев нормативных правовых актов), направленные на решение текущих вопросов оперативно-служебной деятельности ОВД, инициируемые Министром внутренних дел, его заместителями, руководителями подразделений МВД либо руководителем соответствующей организации образования МВД.
Срок проведения внеплановых научных исследований прикладного характера – не более шести месяцев.
Глава 2. Субъекты научно-исследовательской деятельности органов внутренних дел
9. Субъектами научно-исследовательской деятельности в системе ОВД являются МВД и его структурные подразделения, НТС МВД, профильные секции НТС МВД, территориальные подразделения МВД, организации образования МВД, профессорско-преподавательский и научный состав, обучающиеся организаций образования МВД.
10. Для организации и планирования научно-исследовательской деятельности в МВД функционирует постоянно действующий совещательный орган – НТС МВД.
11. В структуру НТС МВД входят профильные секции по основным направлениям деятельности МВД. Руководителем профильной секции НТС МВД является руководитель подразделения МВД соответствующего профиля.
Допускается создание объединенных профильных секций НТС МВД по смежным направлениям деятельности ОВД. Объединенную профильную секцию НТС МВД возглавляют руководители подразделений МВД по соответствующим направлениям деятельности на равных правах и условиях.

7. Ғылыми-зерттеу қызметінің түрлері:
1) іргелі зерттеулер (табиғат, қоғам, адам дамуының негізгі заңдылықтары және олардың өзара байланысы туралы жаңа ғылыми білім алуға бағытталған (теориялық және (немесе) эксперименттік зерттеулер);
2) қолданбалы зерттеулер (практикалық мақсаттарға қол жеткізу және ІІО-ға жүктелген нақты міндеттерді шешу үшін жаңа білім алуға және оны қолдануға бағытталған қызмет).
ІІО жүйесіндегі ғылыми зерттеулердің негізгі түрі қолданбалы зерттеулер болып табылады.
Іргелі зерттеулер стратегиялық дамудың институционалдық проблемаларын шешу және ІІО-ны жаңғырту кезінде жаңа ғылыми білім алуды талап ететін ерекше жағдайларда жүргізіледі. Іргелі зерттеулер жүргізу туралы шешімді Ішкі істер министрі, оның орынбасарлары, қызмет бағыттары бойынша ІІМ ҒТК бейінді секцияларының басшылары немесе ІІМ кадр қызметінің басшысы қабылдайды.
Қолданбалы зерттеулерді орындаудың жалпы ұзақтығы бір жылдан, ал іргелі зерттеулерді орындаудың жалпы ұзақтығы екі жылдан артық емес.
8. ІІМ білім беру ұйымдарымен Ішкі істер министрі, оның орынбасарлары, ІІМ бөліністерінің басшылары не ІІМ тиісті білім беру ұйымдарының басшысы бастамашылық еткен ІІО жедел-қызметтік жұмысының ағымдағы мәселелерін шешуге бағытталған қолданбалы сипаттағы жоспардан тыс ғылыми зерттеулер, яғни ғылыми-аналитикалық іс-шаралар (ғылыми-құқықтық талдау, сараптама, заңнаманы жетілдіру бойынша ғылыми-негізделген ұсыныстарды, әдістемелік ұсынымдарды, нормативтік құқықтық актілердің ғылыми-құқықтық түсіндірмелерін дайындау және т.б.) өткізеді.
Қолданбалы сипаттағы жоспардан тыс ғылыми зерттеулерді жүргізу мерзімі –алты айдан артық емес.
2-тарау. Ішкі істер органдары ғылыми-зерттеу қызметінің субъектілері
9. ІІО жүйесіндегі ғылыми-зерттеу қызметінің субъектілері - ІІМ және оның бөліністері, ІІМ ҒТК, ІІМ ҒТК бейінді секциялары, ІІМ аумақтық бөліністері, ІІМ білім беру ұйымдары, ІІМ білім беру ұйымдарының білім алушылары, профессорлық-оқытушылық және ғылыми құрамы болып табылады.
10. Ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру және жоспарлау үшін ІІМ-де тұрақты жұмыс істейтін кеңесші орган – ІІМ ҒТК жұмыс істейді.
11. ІІМ ҒТК құрылымына ІІМ қызметінің негізгі бағыттары бойынша бейінді секциялар кіреді. ІІМ ҒТК бейінді секциясының басшысы тиісті бейіндегі ІІМ бөлінісінің басшысы болып табылады.
ІІО қызметінің аралас бағыттары бойынша ІІМ ҒТК біріккен бейінді секцияларын құруға жол беріледі. ІІМ ҒТК біріккен бейінді секциясын тең құқықтар мен шарттар негізінде қызметтің тиісті бағыттары бойынша ІІМ бөліністерінің басшылары басқарады.

12. Координация и контроль научно-исследовательской деятельности в системе ОВД возлагается на кадровую службу МВД.
Компетенции кадровой службы МВД в области координации и контроля научно-исследовательской деятельности:
1) организационное обеспечение деятельности НТС МВД и его профильных секций;
2) сбор и анализ заявок подразделений МВД в План научно-исследовательской деятельности МВД;
3) формирование Плана научно-исследовательской деятельности МВД, контроль его исполнения;
4) оказание научно-методической помощи подразделениям МВД;
5) обеспечение взаимодействия субъектов научно-исследовательской деятельности ОВД;
6) способствование эффективной взаимной интеграции научной, практической деятельности ОВД и учебно-воспитательного процесса организаций образования МВД;
7) разработка проектов нормативных правовых актов в области ведомственной научно-исследовательской деятельности МВД;
8) оказание содействия по внедрению и применению результатов научных исследований, научно-технических разработок в практической деятельности ОВД и учебно-воспитательном процессе организаций образования МВД.
13. Общее руководство научно-исследовательской деятельностью организации образования МВД осуществляет начальник, непосредственное – курирующий заместитель начальника организации образования МВД.
Научно-исследовательская деятельность организации образования МВД направлены на реализацию цели и решение задач научно-исследовательской деятельности ОВД.
14. Субъектами фундаментальных и прикладных научно – исследовательских работ выступают заказчики и исполнители (соисполнители).
15. Заказчиками являются МВД и его подразделения, организаций образования МВД.
Заказчиком инициативных тем в организациях образования МВД выступает соответствующая организация образования МВД, на базе которой осуществляется научно-исследовательская деятельность.
Заказчик:
1) осуществляет выявление и анализ проблем, требующих научной разработки;
2) формирует заявки и задания на проведение научно - исследовательской работы;
3) представляет исполнителю материалы для проведения научных исследований, оказывает содействие исполнителю и непосредственно участвует, в том числе выделяя для участия в состав авторского коллектива своих представителей;
4) принимает и осуществляет оценку промежуточных и заключительных результатов научных исследований, оформляет акт приемки заключительных результатов;
5) обеспечивает внедрение (в том числе поэтапное) результатов научных исследований в оперативно-служебную деятельность, учебно-воспитательный процесс, оформляет акт внедрения и оценивает эффективность внедрения;

12. ІІО жүйесіндегі ғылыми-зерттеу қызметін үйлестіру және бақылау ІІМ кадр қызметіне жүктеледі.
ІІМ кадр қызметінің ғылыми-зерттеу қызметін үйлестіру және бақылау саласындағы құзыреттері:
1) ІІМ ҒТК және оның бейінді секцияларының қызметін ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
2) ІІМ Ғылыми-зерттеу қызметі жоспарына ІІМ бөліністерінің өтінімдерін жинау және талдау;
3) ІІМ Ғылыми-зерттеу қызметі жоспарын құру, оның орындалуын бақылау;
4) ІІМ бөліністеріне ғылыми-әдістемелік көмек көрсету;
5) ІІО ғылыми-зерттеу қызметі субъектілерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
6) ІІО-ның ғылыми, практикалық қызметі мен ІІМ білім беру ұйымдарының оқу-тәрбие процесінің тиімді түрде өзара бірігуіне ықпал ету;
7) ІІМ ведомстволық ғылыми-зерттеу қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын дайындау;
8) ІІО-ның практикалық қызметіне және ІІМ білім беру ұйымдарының оқу-тәрбие процесіне ғылыми зерттеулердің, ғылыми-техникалық зерттемелердің нәтижелерін енгізу және қолдану бойынша көмек көрсету.
13. ІІМ білім беру ұйымдарының ғылыми-зерттеу қызметіне жалпы басшылықты бастық, тікелей түрде ІІМ білім беру ұйымының бастығының жетекшілік ететін орынбасары жүзеге асырады.
ІІМ білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу қызметі ІІО ғылыми-зерттеу қызметінің мақсатын іске асыруға және міндеттерін шешуге бағытталады.
14. Іргелі және қолданбалы зерттеулердің субъектілері тапсырыс берушілер мен орындаушылар (бірлесіп орындаушылар) болып табылады.
15. Тапсырыс берушілер ІІМ және оның бөліністері, ІІМ білім беру ұйымдары болып табылады.
ІІМ білім беру ұйымдарының бастамашыл тақырыптарының тапсырыс берушісі өзінің базасында ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асырылатын тиісті ІІМ білім беру ұйымы болады.
Тапсырыс беруші:
1) ғылыми зерттеуді талап ететін проблемаларды анықтайды және оны талқылайды;
2) ғылыми – зерттеу жұмыстарын жүргізуге өтінімдер мен тапсырмаларды құрады;
3) орындаушыға ғылыми зерттеулер жүргізу үшін статистикалық, аналитикалық, ақпараттық-анықтамалық материалдарды ұсынады, оның ішінде авторлық ұжымның құрамына қатысу үшін өз өкілдерін бөле отырып, орындаушыға көмек көрсетеді және тікелей қатысады;
4) ғылыми зерттеулердің аралық және қорытынды нәтижелерін қабылдайды және оған баға береді, қорытынды нәтижелерді қабылдау актісін ресімдейді;
5) ғылыми зерттеулердің нәтижелерін жедел-қызметтік қызметке, оқу-тәрбие процесіне енгізуді (кезең-кезеңмен) қамтамасыз етеді, енгізу актісін ресімдейді және енгізу тиімділігін бағалайды;

6) ведет регистрацию, учет и осуществляет хранение полученных результатов;
7) вносит в НТС МВД и (или) кадровую службу МВД предложения по совершенствованию организации и осуществления научно-исследовательской деятельности ОВД.
16. Исполнителями научно-исследовательской работы являются организаций образования МВД, авторские коллективы из числа сотрудников, обучающихся организаций образования МВД, сотрудников структурных подразделений МВД, территориальных подразделений ОВД.
Исполнитель:
1) разрабатывает рабочую программную документацию;
2) запрашивает у заказчика необходимые статистические, аналитические, информационно-справочные и иные необходимые материалы;
3) непосредственно осуществляет научно-исследовательскую деятельность;
4) организует, проводит и участвует в проведении научных мероприятий (конференции, круглые столы, брифинги, семинары, вебинары);
5) при осуществлении научно-исследовательской деятельности своевременно информирует заказчика и кадровую службу МВД о проблемах и потребностях, возникающих в ходе научно-исследовательской деятельности;
6) представляет заказчику и в кадровую службу МВД результаты научно-исследовательской деятельности;
7) участвует во внедрении результатов научных исследований;
8) ведет регистрацию, учет и осуществляет хранение результатов научных исследований;
9) вносит в НТС МВД и (или) кадровую службу МВД предложения по совершенствованию организации и осуществления научно-исследовательской деятельности ОВД.
17. Соисполнитель действует в соответствии с компетенцией исполнителя. Соисполнитель участвует в проведении научных исследований совместно с исполнителем, под общим руководством руководителя.
18. Противоречия и разногласия между субъектами рассматриваются на заседании НТС МВД. В случае некачественного, недобросовестного или несвоевременного выполнения своих обязанностей при проведении научного исследования, либо отказа от его выполнения субъекты привлекаются к дисциплинарной ответственности.
Глава 3. Осуществление научно-исследовательской деятельности органов внутренних дел
19. Научно-исследовательская деятельность ОВД осуществляется в соответствии с Планами научно-исследовательской деятельности МВД и организаций образования МВД, по заявкам подразделений МВД, территориальных ОВД, а также по инициативе организаций образования МВД.
При планировании и реализации научно-исследовательской деятельности используются следующие взаимосвязанные инструменты:
проведение анализа и обоснование практической проблемы, требующей научной проработки и разрешения, с целью выявления ее актуальности, значимости для деятельности ОВД и определения необходимости включения в План научно-исследовательской деятельности;
изучение международного опыта с оценкой возможности его применения;
применение методов проектного управления с установлением конкретных целевых показателей эффективности реализации научно-исследовательской деятельности;
цифровая навигация всего цикла: от заявки до акта внедрения и отчета об эффекте (в интернет-ресурсах организаций образования МВД).

6) зерттеу нәтижелерін тіркейді, есепке алады және сақтайды;
7) ІІМ ҒТК-ге және (немесе) ІІМ кадр қызметіне ІІО ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыруды және жүзеге асыруды жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді.
16. Ғылыми-зерттеу жұмысының орындаушылары ІІМ білім беру ұйымдары, ІІМ білім беру ұйымдарының білім алушылары, ІІМ құрылымдық бөліністерінің, ІІО аумақтық бөліністерінің қызметкерлері қатарынан авторлық ұжымдар болып табылады.
Орындаушы:
1) жұмыстың бағдарламалық құжаттамасын дайындайды;
2) тапсырыс берушіден қажетті статистикалық, аналитикалық, ақпараттық-анықтамалық және өзге де қажетті материалдарды сұратады;
3) ғылыми-зерттеу қызметін тікелей жүзеге асырады;
4) ғылыми іс-шараларды (конференциялар, дөңгелек үстелдер, брифингтер, семинарлар, вебинарлар) ұйымдастырады, өткізеді және өткізуге қатысады;
5) ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру кезінде ғылыми-зерттеу қызметі барысында туындайтын проблемалар мен қажеттіліктер туралы тапсырыс беруші мен ІІМ кадр қызметіне уақтылы хабарлайды;
6) тапсырыс берушіге және ІІМ кадр қызметіне ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижелерін ұсынады;
7) ғылыми зерттеулердің нәтижелерін енгізуге қатысады;
8) ғылыми зерттеу нәтижелерін тіркейді, есепке алады және сақтайды;
9) ІІМ ҒТК-ге және (немесе) ІІМ кадр қызметіне ІІО ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыруды және жүзеге асыруды жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді.
17. Бірлесіп орындаушы орындаушының құзыретіне сәйкес әрекет етеді. Бірлесіп орындаушы ғылыми зерттеу жұмыстарын жүргізуге жетекшінің жалпы басшылық етуімен орындаушымен бірлесіп қатысады.
18. Субъектілер арасындағы қайшылықтар мен келіспеушіліктер ІІМ ҒТК мәжілісінде қаралады. Ғылыми зерттеуді жүргізу басырысында өзінің міндеттерін сапасыз, жөн-жосықсыз орындаған немесе уақтылы орындамаған жағдайда, не болмаса оны орындаудан бас тарқан жағдайда субъектілер тәртіптік жауапкершілікке тартылады.
3-тарау. Ішкі істер органдарының ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру
19. ІІО-ның ғылыми-зерттеу қызметі ІІМ-нің және ІІМ білім беру ұйымдарының Ғылыми-зерттеу қызметі жоспарларына сәйкес ІІМ бөліністерінің, аумақтық ІІО-ның өтінімдері бойынша, сондай-ақ ІІМ білім беру ұйымдарының бастамасы бойынша жүзеге асырылады.
Ғылыми-зерттеу қызметін жоспарлау және іске асыру кезінде мынадай өзара байланысты құралдар пайдаланылады:
ғылыми пысықтауды және шешуді талап ететін практикалық проблемаға, оның өзектілігін, ІІО қызметі үшін маңыздылығын анықтау және Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарына енгізу қажеттілігін айқындау мақсатында талдау жүргізу және негіздеу;
оны қолдану мүмкіндігін бағалаумен халықаралық тәжірибені зерделеу;
ғылыми-зерттеу қызметін іске асыру тиімділігінің нақты нысаналы көрсеткіштерін белгілей отырып, жобалық басқару әдістерін қолдану;
өтінімнен бастап енгізу актісіне және әсер туралы есепке дейін (ІІМ білім беру ұйымдарының интернет-ресурстарында) бүкіл циклдің цифрлық навигациясы.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.04.2026 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В порядке, установленном в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке", Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года "Гражданский кодекс Республики Казахстан", Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 декабря 2018 года № 763 "Об утверждении цен на товары (работы, услуги) военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, предоставляемые на платной основе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18024), Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 декабря 2018 года № 762 "Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) военным и специальными учебными заведениями Министерства внутренних дел Республики Казахстан и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18028) организации образования МВД осуществляют платные виды научно-исследовательской деятельности.
21. Планирование научно-исследовательской деятельности в системе ОВД предусматривает:
1) План научно-исследовательской деятельности МВД на календарный год;
2) Планы научно-исследовательской деятельности организаций образования МВД на календарный год.
22. Проект Плана научно-исследовательской деятельности МВД разрабатывает кадровая служба МВД по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
23. Структурное подразделение МВД формирует предложения в план научно-исследовательской деятельности МВД по актуальным темам исследования на основании собственной позиции и предложений территориальных подразделений ОВД. Предложения территориальных подразделений ОВД направляются в соответствующие подразделения МВД.
24. План научно-исследовательской деятельности МВД разрабатывается на основе предложений структурных подразделений МВД по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции и направляются в кадровую службу МВД.
25. На проведение научно-исследовательской работы оформляются заявка по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции. Заявки структурных подразделений МВД подлежат согласованию с исполнителями.
Задание на проведение научно-исследовательской работы формируется с учетом инструментов, определенных в пункте 19 настоящей Инструкции.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2026 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 18 ақпандағы № 407-IV Заңына, "Қазақстан Республикасының азаматтық кодексі" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы № 268-XIII Кодексіне, "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарының ақылы негізде берілетін тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 24 желтоқсандағы № 763 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18024 болып тіркелген), "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери және арнаулы оқу орындарының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 24 желтоқсандағы № 762 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18028 болып тіркелген) сәйкес белгіленген тәртіпте ІІМ білім беру ұйымдары ғылыми-зерттеу қызметінің ақылы түрлерін жүзеге асырады.
21. ІІО жүйесіндегі ғылыми-зерттеу қызметін жоспарлау төмендегі мәселелерді қарастырады:
1) күнтізбелік жылға арналған ІІМ Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспары;
2) күнтізбелік жылға арналған ІІМ білім беру ұйымдарының Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарлары.
22. ІІМ Ғылыми-зерттеу қызметі жоспарының жобасын осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІМ кадр қызметі дайындайды.
23. ІІМ құрылымдық бөлінісі зерттеудің өзекті тақырыптары бойынша ІІМ Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарына ұсыныстарды ІІО аумақтық бөліністерінің өз ұстанымдары мен ұсыныстары негізінде құрады. ІІО аумақтық бөліністерінің ұсыныстары ІІМ-нің тиісті бөліністеріне жолданады.
24. ІІМ Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспары осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІМ құрылымдық бөліністерінің ұсыныстары негізінде әзірленеді және ІІМ кадр қызметіне жолданады.
25. Ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізуге өтінім осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді. ІІМ құрылымдық бөліністерінің өтінімдеріне орындаушылар келісімін беруі керек.
Ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізуге арналған тапсырма осы Нұсқаулықтың 19-тармағында айқындалған құралдар ескеріле отырып қалыптастырылады.

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.04.2026 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В План научно-исследовательской деятельности МВД допускается вносить изменения и дополнения по решению НТС МВД на основе заявок подразделений МВД по следующим основаниям:
1) внесение изменений и дополнений в государственные и отраслевые программы, Стратегический план МВД;
2) возникновение новых аспектов научно-исследовательской деятельности, требующих дополнительной научной разработки;
3) утрата научной и практической значимости научно-исследовательской темы;
4) организационно-штатные изменения в подразделении исполнителя или заказчика.
27. План научно-исследовательской деятельности организации образования МВД разрабатывается подразделением организации научно-исследовательской и редакционно-издательской работы организации образования МВД (далее – подразделение ОНИиРИР) по форме, согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
28. План научно-исследовательской деятельности организации образования МВД преимущественно направляется на реализацию Плана научно-исследовательской деятельности МВД.
В План научно-исследовательской деятельности организации образования МВД включаются темы, предусмотренные Планом научно-исследовательской деятельности МВД и инициативные темы.
29. Инициативные научно-исследовательские темы направляются на:
1) решение проблем и совершенствование учебного процесса по учебным дисциплинам, непосредственно не связанным с деятельностью ОВД (разработка новых учебных, учебно-методических материалов);
2) решение проблем и совершенствование методики обучения (преподавания), проведение научно-исследовательской работы.
Заявка для проведения исследования по инициативным темам не составляется.
30. Общая научная нагрузка, предусмотренная Планом научно-исследовательской деятельности организации образования МВД, распределяется равномерно между научными и учебными подразделениями организации образования МВД с учетом их профильной направленности.
31. Подразделение ОНИиРИР для формирования Плана научно-исследовательской деятельности организации образования МВД:
1) в срок до 1 ноября года, предшествующего планируемому, запрашивает предложения от подразделений организации образования МВД на представление инициативных тем;
2) в срок до 15 декабря года планирования подразделение ОНИиРИР формирует проект Плана научно-исследовательской деятельности организации образования МВД на основе:
– заявок подразделений организации образования МВД с инициативными темами;
– распределения тем, предусмотренных Планом научно-исследовательской деятельности МВД, между профильными подразделениями организации образования МВД по согласованию с ними.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2026 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. ІІМ Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарына ІІМ бөліністерінің өтінімдері негізінде ІІМ ҒТК шешімі бойынша төмендегідей негізде өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі:
1) мемлекеттік және салалық бағдарламаларға, ІІМ стратегиялық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) қосымша ғылыми зерттеуді талап ететін ғылыми-зерттеу қызметінің жаңа аспектілерінің пайда болуы;
3) ғылыми-зерттеу тақырыбының ғылыми және практикалық маңыздылығын жоғалтуы;
4) орындаушының немесе тапсырыс берушінің бөлінісіндегі ұйымдастырушылық-штаттық өзгерістер.
27. ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарын осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспа жұмысын ұйымдастыру бөлінісі (бұдан әрі-ҒЗжРБЖҰ бөлінісі) әзірлейді.
28. ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспары ІІМ Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарын іске асыруға бағытталады.
ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарына ІІМ Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарында көзделген тақырыптар және бастамашылық тақырыптары енгізіледі.
29. Бастамашыл ғылыми-зерттеу тақырыптары төмендегілерге бағытталады:
1) ІІО қызметіне тікелей байланысты емес оқу пәндері бойынша проблемаларды шешу және оқу процесін жетілдіру (жаңа оқу, оқу-әдістемелік материалдарды дайындау);
2) проблемаларды шешу және оқыту (оқыту) әдістемесін жетілдіру, ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізу.
Бастамашыл тақырыптар бойынша зерттеу жүргізу үшін өтінім жасалмайды.
30. ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарында көзделген жалпы ғылыми жүктеме олардың бейіндік бағытын ескере отырып, ІІМ білім беру ұйымының ғылыми және оқу бөліністері арасында біркелкі бөлінеді.
31. ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарын құру үшін ҒЗжРБЖҰ бөлінісі:
1) жоспарланатын жылдың алдындағы жылының 1 қарашасына дейінгі мерзімде ІІМ білім беру ұйымының бөліністерінен бастамашыл тақырыптарын ұсынуға ұсыныстар сұратады;
2) жоспарланатын жылдың 15 желтоқсанына дейінгі мерзімде ҒЗжРБЖҰ бөлінісі:
– бастамашыл тақырыптары бар ІІМ білім беру ұйымының бөліністерінің өтінімдері;
– ІІМ Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарында көзделген тақырыптарды ІІМ білім беру ұйымының бейінді бөліністері арасында олардың келісімі бойынша бөлу негізінде ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу қызметі жоспарының жобасын құрады.

32. Проект Плана научно-исследовательской деятельности организации образования МВД рассматривается на Ученом Совете организации образования МВД и утверждаются начальником организации образования МВД в срок до 1 января года планирования.
33. План научно-исследовательской деятельности организации образования МВД направляется в кадровую службу МВД в срок до 15 января года планирования.
34. Внесение изменений и дополнений в План научно-исследовательской деятельности организации образования МВД допускается по решению Ученого совета организации образования МВД по следующим основаниям:
1) внесение изменений и дополнений в государственные и отраслевые программы, Стратегический план МВД, План научно-исследовательской деятельности МВД;
2) появление новых аспектов, требующих дополнительной научной разработки по инициативным темам;
3) утрата научной и практической значимости по инициативным темам;
4) кадровые изменения в составе авторского коллектива.
35. Научно-исследовательская работа осуществляется в соответствии с рабочей программой.
Рабочая программа разрабатывается исполнителем по форме, согласно приложению 6 к настоящей Инструкции в течение пятнадцати рабочих дней со дня утверждения Плана научно-исследовательской деятельности организации образования МВД и выносится на согласование заказчику, после чего утверждается начальником организации образования МВД или его курирующим заместителем в течение пятнадцати рабочих дней со дня согласования с заказчиком.
Рабочая программа для внеплановых научных исследований прикладного характера не составляется.
По инициативным темам рабочая программа утверждается начальником организации образования МВД, либо его курирующим заместителем в течение пятнадцати рабочих дней со дня утверждения Плана научно-исследовательской деятельности организации образования МВД.
В случае если результатами научных исследований являются учебник, учебное пособие, монография, наряду с рабочей программой составляется план-проспект рукописи по форме, согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
36. Научно-исследовательская работа осуществляется авторским коллективом в составе не менее трех человек.
В состав авторских коллективов, проводимых на базе организаций образования МВД, помимо сотрудников подразделения – исполнителя, включаются: один представитель заказчика, докторанты, магистранты.
37. Руководителем авторского коллектива назначается руководитель из числа высококвалифицированных специалистов – начальники структурных подразделений организации образования МВД, их заместители, профессора, доценты, старшие научные сотрудники и старшие преподаватели, имеющие степень либо стаж службы в территориальных подразделениях ОВД не менее 3 лет.
Руководители организаций образования МВД выступают в качестве руководителей авторских коллективов по совместительству.
Состав и численность авторского коллектива определяется руководителем авторского коллектива.

32. ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу қызметі жоспарының жобасы ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми кеңесінде қаралады және жоспарланатын жылдың 1 қаңтарына дейінгі мерзімде ІІМ білім беру ұйымының бастығы бекітеді.
33. ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспары жоспарланатын жылының 15 қаңтарына дейінгі мерзімде ІІМ кадр қызметіне жолданады.
34. ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге ІІМ білім беру ұйымы Ғылыми кеңесінің шешімі бойынша төмендегідей негіздемелер бойынша жол беріледі:
1) мемлекеттік және салалық бағдарламаларға, ІІМ стратегиялық жоспарына, ІІМ Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) бастамашыл тақырыптар бойынша қосымша ғылыми зерттеуді талап ететін жаңа аспектілердің пайда болуы;
3) бастамашыл тақырыптар бойынша зерттеулердің ғылыми және практикалық маңыздылығын жоғалтуы;
4) авторлық ұжым құрамындағы кадрлық өзгерістер.
35. Ғылыми-зерттеу жұмысы жұмыс бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жұмыс бағдарламасын орындаушы осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспары бекітілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде әзірлейді және тапсырыс берушімен келіседі, одан кейін тапсырыс берушімен келісілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде ІІМ білім беру ұйымының бастығы немесе оның жетекшілік ететін орынбасары бекітеді.
Жоспардан тыс қолданбалы сипаттағы ғылыми зерттеулер үшін жұмыс бағдарламасы жасалмайды.
Бастамашыл тақырыптар бойынша жұмыс бағдарламасын ІІМ білім беру ұйымы бастығы не оның жетекшілік ететін орынбасары ІІМ білім беру ұйымы Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспары бекітілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде бекітеді.
Егер ғылыми зерттеулердің нәтижелері оқулық, оқу құралы, монография болып табылса, жұмыс бағдарламасымен қатар осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолжазбаның жоспар-проспектісі жасалады.
36. Ғылыми-зерттеу жұмысы кемінде үш адамнан тұратын авторлық ұжым жүзеге асырады.
ІІМ білім беру ұйымдарының базасында өткізілетін авторлық ұжымдарының құрамына орындаушы бөлініс қызметкерлерінен өзге тапсырыс берушінің бір өкілі, докторанттар, магистранттар қосылады.
37. Авторлық ұжымының жетекшісі болып жоғары білікті мамандар – ІІМ білім беру ұйымы құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары, олардың орынбасарлары, профессорлар, доценттер, аға ғылыми қызметкерлер және ІІО аумақтық бөліністерінде кемінде 3 жыл қызмет өтілі бар аға оқытушылар тағайындалады.
ІІМ білім беру ұйымдарының басшылары авторлық ұжымдардың жетекшілері ретінде ұсынылу құқығына ие.
Авторлық ұжымның құрамы мен санын авторлық ұжымның басшысы белгілейді.

38. Руководитель авторского коллектива организует работу и лично участвует в проведении научных исследований, отвечает за их результаты, своевременное выполнение и представление заказчику.
Указания руководителя авторского коллектива по работе в рамках научных исследований обязательны для всех членов авторского коллектива.
39. По завершении научного исследования исполнителем оформляется заключительный отчет по форме, согласно приложению 8 к настоящей Инструкции, который рассматривается на заседании Ученого совета организации образования МВД и, в случае одобрения, утверждается начальником организации образования МВД.
Утвержденный заключительный отчет направляется заказчику в течение десяти рабочих дней после утверждения, но не позднее пятнадцати дней до даты завершения научно-исследовательской работы.
40. Промежуточный контроль выполнения научного исследования проводится заказчиком не ранее, чем по истечению трех месяцев со дня утверждения рабочей программы, и не более двух раз за весь период исследования.
Промежуточный контроль выполнения научного исследования осуществляется путем истребования заказчиком у исполнителя справки о проделанной работе с приложением полученных результатов (если таковые имеются) или иных подтверждающих материалов.
Заказчик в течение одного месяца со дня получения от исполнителя материалов промежуточного контроля (справки о проделанной работе и приложений) направляет исполнителю в произвольной форме замечания по существу выполненной работы и указания по совершенствованию дальнейшего исследования.
41. Заказчик в течение одного месяца со дня получения заключительного отчета и всех результатов осуществляет приемку научно – исследовательской работы.
При приемке результатов научного исследования проводится оценка, которая включает анализ соответствия полученных результатов утвержденной заявке, техническому заданию заказчика.
В случае положительного решения по итогам оценки, результаты научного исследования и акт приемки результатов научного исследования, оформленный по форме, согласно приложению 9 к настоящей Инструкции, выносятся на рассмотрение и утверждение профильными секциями НТС МВД и НТС МВД. Утвержденный акт приемки направляется исполнителю.
В случае отказа принять результатов научного исследования заказчик направляет исполнителю обоснование с указанием сроков доработки. Срок доработки – не более трех месяцев.
Основанием для отказа в принятии результатов научного исследования является несоответствие выполнения к предъявляемым требованиям, изложенным в Заявке на проведение научного исследования и несоблюдение технического оформления при подготовке Заключительного отчета и материалов по теме исследования.

38. Авторлық ұжымның басшысы жұмысты ұйымдастырады және ғылыми зерттеулерді жүргізуге тікелей қатысады, олардың нәтижелеріне, уақтылы орындалуына және тапсырыс берушіге ұсынылуына жауап береді.
Ғылыми зерттеулер шеңберіндегі жұмыс бойынша авторлық ұжым басшысының нұсқаулары авторлық ұжымның барлық мүшелері үшін міндетті болып танылады.
39. Ғылыми зерттеу аяқталғаннан кейін орындаушы осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды есепті ресімдейді, ол ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми кеңесінің мәжілісінде қаралады және мақұлданған жағдайда оны ІІМ білім беру ұйымының бастығы бекітеді.
Қорытынды есеп бекітілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде, бірақ ғылыми-зерттеу жұмысының аяқталатын күніне дейін он бес күннен кешіктірілмей тапсырыс берушіге жіберіледі.
40. Ғылыми зерттеудің орындалуына аралық бақылауды тапсырыс беруші жұмыс бағдарламасы бекітілген күннен бастап үш айдан ерте емес және зерттеудің барлық кезеңінде екі реттен артық жүргізбейді.
Ғылыми зерттеудің орындалуына аралық бақылау тапсырыс беруші орындаушыдан алынған нәтижелерді (егер бар болса) немесе өзге де материалдарды қоса бере отырып, атқарылған жұмыс туралы анықтаманы талап ету арқылы жүзеге асырылады.
Тапсырыс беруші орындаушыдан аралық бақылау материалдарын (атқарылған жұмыс туралы анықтама және қосымшалар) алған күннен бастап бір ай ішінде орындалған жұмыстың мәні бойынша орындаушыға еркін нысанда ескертулер мен одан әрі зерттеуді жетілдіру жөнінде нұсқаулар жібереді.
41. Тапсырыс беруші қорытынды есепті және барлық нәтижелерін алған күннен бастап бір ай ішінде ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін қабылдауды жүзеге асырады.
Ғылыми зерттеу нәтижелерін қабылдау кезінде алынған нәтижелердің бекітілген өтінімге, тапсырыс берушінің техникалық тапсырмасына сәйкестігін талдауды қамтитын бағалау жүргізіледі.
Бастапқы бағалау қорытындылары бойынша оң шешім қабылданған жағдайда, ғылыми зерттеу нәтижелері және осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген ғылыми зерттеу нәтижелерін қабылдау актісі ІІМ Ғылыми-техникалық кеңесінің (бұдан әрі – ҒТК) және ІІМ ҒТК бейінді секцияларының қарауына және бекітуіне шығарылады. Бекітілген қабылдау актісі орындаушыға жіберіледі.
Ғылыми зерттеу нәтижелерін қабылдаудан бас тартқан жағдайда тапсырыс беруші орындаушыға пысықтау мерзімдерін көрсете отырып негіздеме жібереді. Пысықтау мерзімі – үш айдан аспайды.
Ғылыми зерттеу нәтижелерін қабылдаудан бас тартуға ғылыми зерттеу жүргізуге арналған өтінімде баяндалған қойылатын талаптарға орындаудың сәйкес келмеуі және зерттеу тақырыбы бойынша қорытынды есеп пен материалдарды дайындау кезінде техникалық ресімдеуді сақтамау негіз болып табылады.

Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.04.2026 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Темы исследований, включенные в План научно-исследовательской деятельности МВД, считаются завершенными при наличии следующих условий:
1) утвержден заключительный отчет;
2) утвержден акт приемки результатов научного исследования;
3) утвержден акт внедрения в деятельность заказчика.
43. Организации образования МВД представляют в кадровую службу МВД ежегодно к 15 января года отчет о научно-исследовательской деятельности за истекший год по форме, согласно приложению 10 к настоящей Инструкции.
44. Кадровая служба МВД ежегодно обобщает и анализирует итоги научно-исследовательской деятельности ОВД, готовит предложения по совершенствованию данной деятельности и направляет их в подразделения и организации образования МВД.
Глава 4. Внедрение результатов научно – исследовательской работы в деятельность органов внутренних дел
45. Внедрение результатов в деятельность ОВД осуществляется в форме их использования и реализации заказчиком в оперативно-служебной деятельности, а также в учебно-воспитательном процессе организации образования МВД.
46. Организацию и планирование деятельности по внедрению результатов осуществляет профильные секции НТС МВД и руководители подразделений ОВД, выступающих заказчиками.
47. Непосредственное внедрение результатов в оперативно-служебную деятельность осуществляет подразделение ОВД, выступающее заказчиком, подведомственные ему подразделения ОВД соответствующего профиля деятельности.
48. Сопровождение внедрения результатов осуществляет исполнитель.
Заказчик совместно с Исполнителем разрабатывают План внедрения, включающий:
1) перечень ответственных подразделений и должностных лиц;
2) календарный график апробации и тиражирования (распространения);
3) перечень нормативных актов, подлежащих принятию (изменению) (при необходимости);
4) план подготовки и обучения персонала (курсы, стажировки, инструктажи) (при необходимости);
5) выявление, обобщение и анализ недостатков внедрения, причин и условий, препятствующих эффективному внедрению, и выработке мер по устранению негативных факторов и обеспечению эффективного внедрения;
6) целевые индикаторы внедрения.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.04.2026 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Внедрение результатов в оперативно-служебную деятельность ОВД и учебно-воспитательный процесс организации образования МВД осуществляется в три этапа, которые должны быть закреплены в Плане внедрения:

Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2026 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. ІІМ Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспарына енгізілген зерттеу тақырыптары төмендегідей шарттар орындалған кезде аяқталды деп есептеледі:
1) қорытынды есеп бекітілді;
2) ғылыми зерттеу нәтижелерін қабылдау актісі бекітілді;
3) тапсырыс берушінің қызметіне енгізу актісі бекітілді.
43. ІІМ білім беру ұйымдары ІІМ кадр қызметіне жыл сайын жылдың 15 қаңтарына қарай өткен жылғы ғылыми-зерттеу қызметі туралы есепті осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
44. ІІМ Кадр қызметі жыл сайын ІІО ғылыми-зерттеу қызметінің қорытындыларын жинақтайды және талдайды, осы қызметті жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындайды және оларды ІІМ бөліністеріне және білім беру ұйымдарына жолдайды.
4-тарау. Ішкі істер органдарының қызметіне ғылыми-зерттеу нәтижелерін енгізу
45. ІІО қызметіне ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу тапсырыс берушінің оларды жедел-қызметтік қызметте, сондай-ақ ІІМ білім беру ұйымдарының оқу-тәрбие процесінде пайдалануы және іске асыруы нысанында жүзеге асырылады.
46. Ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу жөніндегі қызметті ұйымдастыру мен жоспарлауды ІІМ ҒТК бейінді секциялары және тапсырыс берушілері болып табылатын ІІО бөліністерінің басшылары жүзеге асырады.
47. Ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін жедел-қызметтік қызметке тікелей енгізуді тапсырыс беруші болып табылатын ІІО бөлінісі, тиісті қызмет бейініндегі оған ведомстволық бағынысты ІІО бөліністері жүзеге асырады.
48. Нәтижелерді енгізуді сүйемелдеуді орындаушы жүзеге асырады.
Тапсырыс беруші орындаушымен бірлесіп іске асыру жоспарын әзірлейді, оның ішінде:
1) жауапты бөліністер мен лауазымды адамдардың тізбесі;
2) апробация және көбейтудің (таратудың) күнтізбелік кестесі;
3) қабылдануға (өзгертуге) жататын нормативтік актілердің тізбесі (қажет болған жағдайда);
4) персоналды даярлау және оқыту жоспары (курстар, тағылымдамалар, нұсқамалар) (қажет болған жағдайда);
5) енгізудің кемшіліктерін, тиімді енгізуге кедергі келтіретін себептер мен жағдайларды анықтау, жалпылау және талдау, теріс факторларды жою және тиімді енгізуді қамтамасыз ету жөніндегі шараларды әзірлеу;
6) енгізудің нысаналы индикаторлары.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2026 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін ІІО-ның, жедел-қызметтік қызметіне және ІІМ білім беру ұйымдарының оқу-тәрбие процесіне енгізу үш кезеңде жүзеге асырылады, олар Енгізу жоспарында бекітілуі тиіс:

1) пилотная апробация в сроки, определяемые заказчиком, но не более шести месяцев;
2) оценка результатов апробации и устранение выявленных барьеров, препятствующих внедрению (организационного, правового и технического характера);
3) распространение во все заинтересованные подразделения ОВД.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.04.2026 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Заказчик в течение шести месяцев с момента подписания акта приемки осуществляет первый этап внедрения результатов научных исследований. В случае получения положительных результатов первого этапа, до истечения одного года со дня подписания акта приемки, заказчик осуществляет второй и третий этапы внедрения.
51. При положительных результатах внедрения, руководителем подразделения ОВД, выступающего заказчиком, исполнителю выдается акт внедрения результатов научно – исследовательской работы по форме, согласно приложению 11 к настоящей Инструкции.
Руководитель подразделения ОВД, выступающего заказчиком исследования, подписывает акт внедрения результатов научно – исследовательской работы и несет персональную ответственность за достоверность сведений, изложенных в акте.
Акт внедрения составляется в одном экземпляре, который направляется исполнителю, а копия – заказчику.
52. Внедрение в оперативно-служебную деятельность ОВД результатов инициативных научных исследований организации образования МВД допускается при наличии конкретных методических рекомендаций по практическому использованию результатов в оперативно-служебной деятельности ОВД.
53. В случае выявления допущенных исполнителем недостатков, препятствующих внедрению результатов в установленный срок, заказчик письменно уведомляет об этом кадровую службу МВД и исполнителя с обоснованием возникших проблем, их причин, с приложением (по необходимости) подтверждающих материалов.
В этом случае заказчик по согласованию с кадровой службой МВД определяет исполнителю дополнительный срок не менее одного, но не свыше трех месяцев для устранения выявленных недостатков.
54. После внедрения результатов научно – исследовательской работы заказчик осуществляет контроль надлежащего регулярного использования и реализации внедренных результатов в подведомственных подразделениях ОВД соответствующего профиля деятельности и через год с момента внедрения результатов проводит оценку эффективности внедрения, согласно приложению 12 к настоящей Инструкции.
Оценка эффективности внедрения результатов завершенных научных исследований включает:
анализ степени внедрения результатов (полностью, частично, не внедрено);
определение социального, экономического и управленческого эффектов;
определение мультипликативного эффекта;
оценку вклада науки в развитие деятельности ОВД.
Вопрос о состоянии эффективности использования и реализации внедренных результатов в оперативно-служебной деятельности ОВД рассматриваются не реже двух раз в год на заседаниях профильных секций НТС МВД и один раз в год на заседании НТС МВД.

1) тапсырыс беруші айқындайтын, бірақ алты айдан аспайтын мерзімдегі пилоттық апробация;
2) апробация нәтижелерін бағалау және болған жағдайда енгізу үшін кедергілерді жою (ұйымдастырушылық, құқықтық, техникалық);
3) ІІО-ның барлық мүдделі бөлімшелеріне тарату.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2026 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Тапсырыс беруші ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін қабылдау актісіне қол қойылған күннен бастап алты ай ішінде ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізудің бірінші кезеңін жүзеге асырады. Бірінші кезеңнің оң нәтижелері алынған жағдайда, қабылдау актісіне қол қойылған сәттен бастап бір жыл өткенге дейін тапсырыс беруші енгізудің екінші және үшінші кезеңдерін жүзеге асырады.
51. Енгізудің оң нәтижелері болған жағдайда тапсырыс беруші болып табылатын ІІО бөлінісінің басшысы орындаушыға осы Нұсқаулыққа 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу актісін береді.
Зерттеуге тапсырыс беруші болып табылатын ІІО бөліңісінің басшысы ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу актісіне қол қояды және актіде жазылған мәліметтердің дұрыстығына дербес жауапты болады.
Енгізу актісі бір данада жасалады, ол орындаушыға, ал көшірмелері тапсырыс берушіге жолданады.
52. ІІО-ның жедел-қызметтік жұмысында ІІМ білім беру ұйымдарының бастамашыл ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін практикалық пайдалану бойынша нақты әдістемелік ұсынымдар болған жағдайда осы ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін ІІО-ның жедел-қызметтік қызметіне енгізуге жол беріледі.
53. Орындаушы тарапынан болған ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін белгіленген мерзімде енгізуге кедергі болатын кемшіліктер анықталған жағдайда, тапсырыс беруші туындаған проблемаларды, олардың себептерін негіздей отырып, (қажеттілігіне қарай) растайтын материалдармен бірге, бұл туралы ІІМ кадр қызметіне және орындаушыға жазбаша хабарлайды.
Бұл жағдайда тапсырыс беруші ІІМ кадр қызметінің келісімі бойынша орындаушыға анықталған кемшіліктерді жою үшін кем дегенде бір ай, алайда үш айдан аспайтын қосымша мерзімді айқындайды.
54. Ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізгеннен кейін тапсырыс беруші қызметтің тиісті бейінінің ІІО ведомстволық бағынысты бөліністерінде енгізілген нәтижелердің тиісінше тұрақты пайдаланылуын және іске асырылуын бақылайды және нәтижелер енгізілген сәттен бастап бір жылдан кейін осы Нұсқаулыққа 12-қосымшаға сәйкес енгізудің тиімділігін бағалауды жүргізеді.
Аяқталған ғылыми зерттеулердің нәтижелерін енгізудің тиімділігін бағалау мыналарды қамтиды:
нәтижелерді енгізу дәрежесін талдау (толық, ішінара, енгізілмеген);
әлеуметтік, экономикалық және басқарушылық әсерлерді анықтау;
мультипликативті әсерді анықтау;
ІІО қызметін дамытуға ғылымның үлесін бағалау.
ІІО жедел-қызметтік жұмысында ғылыми-зерттеу жұмысының енгізілген нәтижелерін пайдалану және іске асыру тиімділігінің жағдайы туралы мәселе ІІМ ҒТК-нің бейінді секцияларының мәжілістерінде жылына кемінде екі рет және ІІМ ҒТК мәжілісінде жылына бір рет қаралады.

Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.04.2026 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Внедрение в учебно-воспитательный процесс результатов научно – исследовательской работы осуществляется не ранее тридцати рабочих дней после приемки результатов научного исследования соответствующей организации образования МВД.
56. Внедрение результатов в учебно-воспитательный процесс организации образования МВД осуществляет Ученый совет, подразделение по организации учебно-методической работы, подразделение ОНИиРИР, и (или) подразделение по организации идеологической работы соответствующей организации образования МВД.
57. Процедура внедрения результатов в учебно-воспитательный процесс организации образования МВД включает внутреннюю экспертную оценку качества результатов научно – исследовательской работы в подразделении организации образования МВД, осуществляющей внедрение (экспертное заключение), обсуждение на Учебно-методическом совете организации образования МВД (на основании экспертного заключения) и выдачу акта внедрения, подписанного курирующим заместителем начальника организации образования МВД.
58. Ученый совет организации образования МВД при внедрении результатов научно – исследовательской работы в учебно-воспитательный процесс:
1) определяет формы и методы внедрения результатов в учебно-воспитательный процесс, осуществляет контроль внедрения;
2) оценивает общую эффективность использования результатов в учебно-воспитательном процессе;
3) определяет и координирует деятельность организации образования МВД по устранению недостатков, выявленных в процессе внедрения научно-исследовательских результатов, и общему совершенствованию научно-исследовательской деятельности организации образования МВД, а также системы внедрения и реализации научно-исследовательских результатов.
59. Подразделение организации образования МВД по организации учебно-методической работы:
1) организует приемку и внедрение результатов в учебный процесс;
2) осуществляет сбор, обобщение и анализ данных о внедрении результатов в учебный процесс;
3) представляет в Ученый совет организации образования МВД информацию о недостатках, выявленных в процессе внедрения, предложения по устранению их причин, условий и общему совершенствованию научно-исследовательской деятельности организации образования МВД, совершенствованию форм и методов внедрения результатов в учебный процесс;
4) организует, координирует и контролирует деятельность учебных подразделений организации образования МВД по совершенствованию форм, методов и процедуры внедрения результатов в учебный процесс организации образования МВД.

Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2026 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. ІІМ тиісті білім беру ұйымы ғылыми зерттеу нәтижелерін қабылдағаннан соң, ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін оқу-тәрбие процесіне енгізу отыз жұмыс күнінен кейін жүзеге асырылады.
56. Ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін ІІМ білім беру ұйымының оқу-тәрбие процесіне енгізуді Ғылыми кеңес, оқу-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру жөніндегі бөлініс, ҒЗжРБЖҰ бөлінісі және (немесе) ІІМ тиісті білім беру ұйымының идеологиялық жұмысын ұйымдастыру жөніндегі бөлініс жүзеге асырады.
57. ІІМ білім беру ұйымының оқу-тәрбие процесіне ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу тәртібі ІІМ білім беру ұйымының енгізуді жүзеге асыратын бөлінісінде ғылыми-зерттеу жұмысы нәтижелерінің сапасына ішкі сараптамалық баға беруді (сараптамалық қорытынды), ІІМ білім беру ұйымының оқу-әдістемелік кеңесінде талқылауды (сараптамалық қорытынды негізінде) және ІІМ білім беру ұйымы бастығының жетекшілік ететін орынбасары қол қойған енгізу актісін беруді қамтиды.
58. ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми кеңесі ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін оқу-тәрбие процесіне енгізу кезінде:
1) ғылыми зерттеулердің нәтижелерін оқу-тәрбие процесіне енгізудің нысандары мен әдістерін айқындайды, енгізуді бақылауды жүзеге асырады;
2) оқу-тәрбие процесінде Ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін пайдаланудың жалпы тиімділігін бағалайды;
3) ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу процесінде анықталған кемшіліктерді жою және ІІМ білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу қызметін, сондай-ақ Ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу және іске асыру жүйесін жалпы жетілдіру бойынша қызметін айқындайды және үйлестіреді.
59. ІІМ білім беру ұйымының оқу-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру жөніндегі бөлінісі:
1) ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін қабылдауды және оқу процесіне енгізуді ұйымдастырады;
2) ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін оқу процесіне енгізу туралы деректерді жинау, қорыту және талдау жұмыстарын жүзеге асырады;
3) ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми Кеңесіне енгізу процесінде анықталған ғылыми-зерттеу жұмысының кемшіліктері туралы ақпаратты, олардың себептерін, жағдайларын жою және ІІМ білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу қызметін жалпы жетілдіру, оқу процесіне ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу нысандары мен әдістерін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды ұсынады;
4) ІІМ білім беру ұйымының оқу процесіне ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу нысандарын, әдістері мен рәсімдерін жетілдіру бойынша ІІМ білім беру ұйымының оқу бөліністерінің қызметін ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды.

60. Кафедры организации образования МВД:
1) внедряют при сопровождении исполнителей (по согласованию) результаты научно – исследовательской работы в учебный процесс организации образования МВД;
2) определяют достоинства и недостатки результатов при их внедрении в учебный процесс, а также недостатки форм, методов и процедуры внедрения;
3) представляют в подразделение организации образования МВД по организации учебно-методической работы и ученому секретарю организации образования МВД предложения по совершенствованию научно-исследовательской деятельности организации образования МВД, совершенствованию форм, методов и процедуры внедрения результатов в научную деятельность организации образования МВД.
61. Подразделение ОНИиРИР организации образования МВД:
1) организует приемку и внедрение результатов научно – исследовательской работы в научную деятельность организации образования МВД;
2) осуществляет сбор, обобщение и анализ данных о внедрении результатов в научную деятельность организации образования МВД;
3) представляет в Ученый совет организации образования МВД информацию о недостатках, выявленных в процессе внедрения, предложения по устранению их причин, условий и общему совершенствованию научно-исследовательской деятельности организации образования МВД, совершенствованию форм, методов и процедуры внедрения результатов в научную деятельность организации образования МВД;
4) организует, координирует и контролирует деятельность подразделений организации образования МВД по устранению недостатков и совершенствованию научно-исследовательской деятельности, а также по совершенствованию форм, методов и процедуры внедрения результатов в научную деятельность организации образования МВД.
62. Подразделение организации образования МВД по идеологической работе:
1) организует приемку и внедрение результатов в воспитательный процесс;
2) осуществляет сбор, обобщение и анализ данных о внедрении результатов в воспитательный процесс;
3) представляет в Ученый совет организации образования МВД информацию о недостатках, выявленных в процессе внедрения, предложения по устранению их причин, условий и общему совершенствованию научно-исследовательской деятельности организации образования МВД, совершенствованию форм, методов и процедуры внедрения результатов в воспитательный процесс;
4) обеспечивает совершенствование форм, методов и процедуры внедрения результатов в воспитательный процесс организаций образования МВД.

60. ІІМ білім беру ұйымының кафедралары:
1) орындаушылардың сүйемелдеуімен (келісім бойынша) ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін ІІМ білім беру ұйымының оқу процесіне енгізеді;
2) ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін оқу процесіне енгізу кезінде олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін, сондай-ақ енгізу нысандарының, әдістері мен рәсімдерінің кемшіліктерін айқындайды; ;
3) ІІМ білім беру ұйымының оқу-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру жөніндегі бөлінісіне және ІІМ білім беру ұйымының ғылыми хатшысына ІІМ білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу қызметін жетілдіру, ІІМ білім беру ұйымының ғылыми қызметіне ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу нысандарын, әдістері мен рәсімдерін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды ұсынады.
61. ІІМ білім беру ұйымының ҒЗжРБЖҰ бөлінісі:
1) ІІМ білім беру ұйымының ғылыми қызметіне ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін қабылдауды және енгізуді ұйымдастырады;
2) ІІМ білім беру ұйымының ғылыми қызметіне ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу туралы деректерді жинау, қорыту және талдау жұмыстарын жүзеге асырады;
3) ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми Кеңесіне енгізу процесінде анықталған ғылыми-зерттеу жұмысының кемшіліктері туралы ақпаратты, олардың себептерін, жағдайларын жою және ІІМ білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу қызметін жалпы жетілдіру, ІІМ білім беру ұйымының ғылыми қызметіне ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу нысандарын, әдістері мен рәсімдерін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды ұсынады;
4) ІІМ білім беру ұйымы бөліністерінің ғылыми-зерттеу қызметіндегі кемшіліктерді жою және жетілдіру, сондай-ақ ІІМ білім беру ұйымының ғылыми қызметіне ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу нысандарын, әдістері мен рәсімдерін жетілдіру жөніндегі қызметін ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды.
62. ІІМ білім беру ұйымының идеологиялық жұмыс жөніндегі бөлінісі:
1) ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін қабылдауды және тәрбие процесіне енгізуді ұйымдастырады;
2) ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін тәрбие процесіне енгізу туралы деректерді жинау, қорыту және талдау жұмыстарын жүзеге асырады;
3) ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми Кеңесіне енгізу процесінде анықталған ғылыми-зерттеу жұмысының кемшіліктері туралы ақпаратты, олардың себептерін, жағдайларын жою және ІІМ білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу қызметін жалпы жетілдіру, тәрбие процесіне ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу нысандарын, әдістері мен рәсімдерін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды ұсынады;
4) ІІМ білім беру ұйымының тәрбие процесіне ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін енгізу нысандарын, әдістері мен рәсімдерін жетілдіруді қамтамасыз етеді.

Глава 5. Научно-исследовательская деятельность обучающихся в организациях образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан
63. Научно-исследовательская деятельность обучающихся организаций образования МВД (докторантов, магистрантов, курсантов) наряду с учебно-воспитательным процессом является основным видом деятельности.
64. Задачи научно-исследовательской деятельности обучающихся организаций образования МВД:
1) решение общенаучных задач в системе ОВД;
2) углубленное изучение и закрепление фундаментальных теоретических знаний в сфере профессиональной деятельности ОВД;
3) формирование научно-аналитических компетенций (способностей анализировать, синтезировать, систематизировать информацию; выявлять проблемы, требующие научной разработки; аргументировать научную позицию; использовать основные методы, формы и инструменты научного исследования; формирование официального и научно-официального стиля устной и письменной речи);
4) формирование творческого, креативного и критического мышления применительно к решению задач оперативно-служебной деятельности ОВД.
65. Для обучающихся организаций образования МВД предусмотрены специальные виды научно-исследовательской деятельности.
Обучающиеся организаций образования МВД также в праве осуществлять или участвовать в осуществлении других видов научно-исследовательской деятельности, предусмотренных в системе ОВД.
66. Планирование научно-исследовательской деятельности магистрантов и докторантов осуществляется на основе их заявок в подразделение ОНИиРИР организации образования МВД, согласованных с научными руководителями. План научной деятельности магистрантов и докторантов составляется ежегодно и является составной частью Плана научно-исследовательской деятельности организации образования МВД.
67. Планирование научно-исследовательской деятельности курсантов осуществляется на основе предложений кафедр в подразделение ОНИиРИР организации образования МВД на календарный год.
68. План научно-исследовательской деятельности курсантов составляется на календарный год и является составной частью Плана научно-исследовательской деятельности организации образования МВД.
Отчеты о научно-исследовательской деятельности обучающихся за календарный год являются составной частью отчета о научно-исследовательской деятельности организации образования МВД за календарный год.
69. МВД ежегодно проводит конкурс на лучшую научную работу среди обучающихся организаций образования МВД.
Работы, выполненные на высоком научном уровне, занявшие призовые места в международных, республиканских конкурсах, по ходатайству кафедры засчитываются Ученым советом организации образования МВД вместо соответствующих дипломных, курсовых, контрольных работ и других учебных заданий.

5-тарау. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың ғылыми-зерттеу қызметі
63. ІІМ білім беру ұйымы білім алушыларының (докторанттардың, магистранттардың, курсанттардың) ғылыми-зерттеу қызметі оқу-тәрбие процесімен қатар негізгі қызмет түрі болып табылады.
64. ІІМ білім беру ұйымы білім алушыларының ғылыми-зерттеу қызметінің міндеттері:
1) ІІО жүйесіндегі жалпы ғылыми міндеттерді шешу;
2) ІІО-ның кәсіби қызметі саласындағы іргелі теориялық білімді тереңдетіп зерделеу және бекіту;
3) ғылыми-аналитикалық құзыреттерді қалыптастыру (ақпаратты талдау, синтездеу, жүйелеу қабілеті; ғылыми зерттеуді талап ететін проблемаларды анықтау; ғылыми ұстанымды дәлелдеу; ғылыми зерттеудің негізгі әдістерін, нысандары мен құралдарын пайдалану; ауызекі және жазбаша сөйлеудің ресми және ғылыми-ресми стилін қалыптастыру);
4) ІІО-ның жедел-қызметтік іс-әрекетінің міндеттерін шешуге қатысты шығармашылық, жасампаз және сыни ойлау дағдысын қалыптастыру.
65. ІІМ білім беру ұйымдарының білім алушылары үшін ғылыми-зерттеу қызметінің арнайы түрлері қарастырылған.
ІІМ білім беру ұйымдарының білім алушылары ІІО жүйесінде қарастырылған ғылыми-зерттеу қызметінің өзге де түрлерін жүзеге асыру немесе жүзеге асыруға қатысу құқығына ие.
66. Магистранттар мен докторанттардың ғылыми-зерттеу қызметін жоспарлау олардың ғылыми жетекшілермен келісілген ІІМ білім беру ұйымының ҒЗжРБЖҰ бөлінісіне берген өтінімдері негізінде жүзеге асырылады. Магистранттар мен докторанттардың ғылыми қызметінің жоспары жыл сайын жасалады және ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу қызметі жоспарының құрамдас бөлігі болып табылады.
67. Курсанттардың ғылыми-зерттеу қызметін жоспарлау кафедралардың ІІМ білім беру ұйымының ҒЗжРБЖҰ бөлінісіне берген күнтізбелік жылға арналған ұсыныстары негізінде жүзеге асырылады.
68. Курсанттардың ғылыми-зерттеу қызметінің жоспары күнтізбелік жылға жасалады және ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу қызметі жоспарының құрамдас бөлігі болып табылады.
Білім алушылардың күнтізбелік жылғы ғылыми-зерттеу қызметі туралы есептері ІІМ білім беру ұйымының күнтізбелік жылғы ғылыми-зерттеу қызметі есебінің құрамдас бөлігі болып табылады.
69. ІІМ жыл сайын ІІМ білім беру ұйымдарының білім алушылары арасында үздік ғылыми жұмыс конкурсын өткізеді.
Жоғары ғылыми деңгейде орындалған, халықаралық, республикалық конкурстарда жүлделі орындарға ие болған жұмыстарды кафедраның өтініші бойынша білім беру ұйымының Ғылыми кеңесі тиісті дипломдық, курстық, бақылау жұмыстары мен басқа да оқу тапсырмаларының орнына есепке алады.

70. За успехи, достигнутые в научно-исследовательской работе по ходатайству начальника подразделения организации образования МВД, обучающиеся поощряются правами начальника организации образования МВД, в соответствии с нормативными правовыми актами, регламентирующими вопросы прохождения службы в ОВД.
Приложение 1
к Инструкции по организации
научно- исследовательской
деятельности в системе органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Результаты научно-исследовательской деятельности
1. Нормативно-правовые и организационно-методические материалы:
1.1 Методические (практические) рекомендации.
1.2. Квалификационные требования, характеристики.
1.3. Проект программы (государственной, комплексной, отраслевой и других).
1.4. Проект наставления, руководства, инструкции, положения, правил, устава, приказа, регламента.
1.5. Памятка.
1.6. Проект законодательного акта.
1.7. Пособие, сборник.
1.8. Справочник, каталог.
1.9. Предложения по совершенствованию законодательства.
2. Информационно-аналитические материалы:
2.1. Аналитические и информационные материалы (обзор, отчет, справка, бюллетень).
2.2. Концепция, прогноз, направление развития.
2.3. Обзор (статистический, практики, литературы).
2.4. Экспертное заключение.
3. Учебные и учебно-методические материалы:
3.1. Учебник, глава учебника, хрестоматия.
3.2. Учебно-методическое, учебно-практическое, учебное, методическое, практическое пособие.
3.3. Электронное учебное издание.
3.4. Курс лекций, лекция.
3.5. Методические (практические) рекомендации (для обучающихся, практических сотрудников).
3.6. Справочное пособие (справочник), наглядное пособие, альбом схем.
3.7. Фильм, сценарий фильма.
3.8. Методические материалы по проведению деловой игры.
3.9. Практикум, сборник задач, сборник тестов.
3.10. Словарь.
3.11. Макет учебного дела.
3.12. Материалы учебного сбора (учения).
3.13. Методические материалы для профессорско-преподавательского и командного состава.
3.14. Учебно-практический комментарий.
3.15. Примерная учебная программа (план).
4. Научные материалы:
4.1. Сборник трудов.
4.2. Монография, глава (главы) монографии.
4.3. Серия статей, статья.
4.4. Диссертация докторская (магистерская).
4.5. Научный доклад.
4.6. Тезисы научного доклада в составе сборников.
4.7. Научно-аналитический обзор (реферат).
4.8. Научно-методическое пособие.
4.9. Научно-практическое пособие.
4.10. Научно-практический комментарий.
4.11. Сборник научных материалов (тезисов, статей).
5. Научно-технические разработки:
5.1. Техническое задание, тактико-техническое задание.
5.2. Технические регламенты и стандарты.

70. ІІМ білім беру ұйымы бөлінісі бастығының өтініші бойынша ғылыми-зерттеу жұмысында қол жеткізген жетістіктері үшін білім алушылар ІІО-да қызмет өткеру мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес ІІМ білім беру ұйымы бастығының құқықтарымен марапатталады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары жүйесінде
ғылыми-зерттеу қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Ғылыми – зерттеу қызметінің нәтижелері
1. Нормативтік-құқықтық және ұйымдастырушылық-әдістемелік материалдар:
1.1. Әдістемелік (практикалық) ұсынымдар.
1.2. Біліктілік талаптары, сипаттамалар.
1.3. Бағдарлама (мемлекеттік, кешенді, салалық және басқа) жобасы.
1.4. Тәлімдеме, басшылық, нұсқаулық, ереже, қағида, жарғы, бұйрық, регламент жобасы.
1.5. Жадынама.
1.6. Заңнамалық акті жобасы.
1.7. Оқу құралы, жинақ.
1.8. Анықтамалық, каталог.
1.9. Заңнаманы жетілдіру бойынша ұсыныстар.
2. Ақпараттық-аналитикалық материалдар:
2.1. Аналитикалық және ақпараттық материалдар (шолу, есеп, анықтама, бюллетень).
2.2. Аралық есеп.
2.3. Тұжырымдама, болжам, даму бағыты.
2.4. Шолу (статистикалық, практикалар, әдебиеттер).
2.5. Сараптама қорытындысы.
3. Оқу және оқу-әдістемелік материалдар:
3.1. Оқулық, оқулық тарауы, хрестоматия.
3.2. Оқу-әдістемелік, оқу-практикалық, оқу, әдістемелік, практикалық құрал.
3.3. Электрондық оқу басылымы.
3.4. Дәрістер курсы, дәріс.
3.5. Әдістемелік (практикалық) ұсынымдар (білім алушыларға, практикалық қызметкерлерге арналған).
3.6. Анықтамалық құрал (анықтамалық), көрнекі құрал, альбом сызба.
3.7. Фильм, фильмнің сценарийі.
3.8. Іскерлік ойын жүргізу бойынша әдістемелік материалдар.
3.9. Практикум, есептер жинағы, тестер жинағы.
3.10. Сөздік.
3.11. Оқу ісінің макеті.
3.12. Оқу жиынының (оқу-жаттығу) материалдары.
3.13. Профессорлық-оқытушылық және командалық құрамға арналған әдістемелік материалдар.
3.14. Оқу-практикалық түсініктемелер.
3.15. Үлгі оқу бағдарламасы (жоспары).
4. Ғылыми материалдар:
4.1. Еңбектер жинағы.
4.2. Монография, монографияның тарауы (тараулары).
4.3. Мақалалар сериясы, мақала.
4.4. Докторлық (магистрлік) диссертация.
4.5. Ғылыми баяндама.
4.6. Жинақтар құрамындағы ғылыми баяндама тезистері.
4.7. Ғылыми-аналитикалық шолу (реферат).
4.8. Ғылыми-әдістемелік құрал.
4.9. Ғылыми-практикалық құрал.
4.10. Ғылыми-практикалық түсініктемелер.
4.11. Ғылыми материалдар жинағы (тезистер, мақалалар).
5. Ғылыми-техникалық зерттеулер:
5.1. Техникалық тапсырма, тактикалық-техникалық тапсырма.
5.2. Техникалық регламенттер және стандарттар.

5.3. Технические предложения.
5.4. Рабочая конструкторская и программная документация.
5.5. Технологическая документация.
5.6. Проектная документация.
5.7. Эксплуатационная и ремонтная документация.
5.8. Опытный образец.
5.9. Модель, макет, прототип, экспериментальный образец.
5.10. Пояснительные записки по проектным этапам.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5.11. предусматривается в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.04.2026 № 236 (вводится в действие с 12.07.2026).
5.11. Автоматизированная информационная система.
5.12. Аппаратно-программный комплекс.
5.13. Программные средства.
5.14. Программно-технические средства.
5.15. Комплект компьютерных программ (компьютерная программа).
5.16. Базы данных.
Приложение 2
к Инструкции по организации
научно-исследовательской
деятельности в системе органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Форма
Утверждаю
____________________________
специальное (воинское) звание
____________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
"____" _________ 20____г.
План научно-исследовательской деятельности Министерства внутренних дел Республики Казахстан на ____ год
Наименование темы
Исполнение темы
Сроки исполнения
Оформление результатов
База исследования
Внедрение результатов
Заказчик
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 3
к Инструкции по организации
научно- исследовательской
деятельности в системе органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Форма
ПРЕДЛОЖЕНИЯ
_____________________________________________
(наименование подразделения МВД)
по формированию проекта Плана научно-исследовательской деятельности Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Плана научно-исследовательской деятельности организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан) на ______ год
п/п
Наименование (тема) работы
Вид выходных (ожидаемых) результатов
Сроки выполнения (месяц, год)
Заказчик (подразделения МВД, иные организации)
Головной исполнитель, соисполнители
Основание для включения в проект плана
начало
окончание
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель1 _______________________
(подразделения МВД)
специальное (воинское) звание Ф.И.О. (при его наличии)
"____" _________ 20____г.
_____________________________
1Допускается подписание заявки заместителем руководителя (начальника), курирующим соответствующее направление.
Приложение 4
к Инструкции по организации
научно- исследовательской
деятельности в системе органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Форма
ЗАЯВКА на проведение научно-исследовательской работы
1. Заказчик научно-исследовательской работы – подразделение МВД: ________________________________
2. Исполнитель, соисполнители: ______________________________________

5.3. Техникалық ұсыныстар.
5.4. Жұмыс конструкторлық және бағдарламалық құжаттама.
5.5. Технологиялық құжаттама.
5.6. Жобалық құжат.
5.7. Пайдалану және жөндеу құжаттамасы.
5.8. Тәжірибелік үлгі.
5.9. Модель, макет, түптұлға, экстреминальды үлгі.
5.10. Жобалық кезеңдер бойынша түсіндірме жазбалар.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5.11-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2026 № 236 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін) бұйрығымен.
5.11. Автоматтандырылған ақпараттық жүйе.
5.12. Аппараттық-бағдарламалық кешен.
5.13. Бағдарламалық құрал.
5.14. Бағдарламалық-техникалық құралдар.
5.15. Компьютерлік бағдарламалар жиынтығы (компьютерлік бағдарлама).
5.16. Деректер базасы.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары жүйесінде
ғылыми-зерттеу қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
арнаулы (әскери) атағы
____________________________
(Т.А.Ә (бар болған жағдайда)., қолы)
20____жылғы "____" _________
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ____ жылға арналған ғылыми-зерттеу қызметінің жоспары
Тақырып атауы
Тақырыптың орындалуы
Орындау мерзімі
Нәтижелердің рәсімделуі
Зерттеу базасы
Нәтижелерді енгізу
Тапсырыс беруші
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары жүйесінде
ғылыми-зерттеу қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ______ жылға арналған ғылыми-зерттеу қызметінің жоспары (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу қызметі жоспары) жобасын қалыптастыру бойынша ҰСЫНЫСТАР _____________________________________________ (ІІМ бөліністерінің атауы)
р/с
Жұмыс (тақырып) атауы
Шығатын (күтілетін) нәтижелер түрі
Орындау мерзімдері (айы, жылы)
Тапсырыс беруші (ІІМ бөліністері, бөзге де ұйымдар)
Басты орындаушы, бірлесіп орындаушылар
Жоспар жобасына қосу үшін негіз
басталуы
аяқталуы
1
2
3
4
5
6
7
8
Басшы1 _______________________
(ІІМ бөліністері)
арнаулы (әскери) атағы Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
20____жылғы "____" _________
_____________________
1Басшының (бастықтың) тиісті бағытқа жетекшілік ететін орынбасарына өтінімге қол қоюға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары жүйесінде
ғылыми-зерттеу қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Нысан
Ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізуге ӨТІНІМ
1. Ғылыми-зерттеу жұмысына тапсырыс беруші – ІІМ бөлінісі: ____________
2. Орындаушы, бірлесіп орындаушылар:______________________________

3. Наименование темы: ______________________________________________
4. Вид выходных (ожидаемых) результатов и сроки проведения исследования:
___________________________________________________________________
5. Обоснование проведения научного исследования: _____________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
6. Практическое назначение результатов исследования: __________________
__________________________________________________________________
(для каких подразделений, категорий сотрудников и военнослужащих)
__________________________________________________________________
7. Контактная информация представителя заказчика:
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), служебный телефон)
__________________________________________________________________
СОГЛАСОВАНО
Руководитель1 ___________________
(подразделения МВД – заказчика)
специальное (воинское) звание
Ф.И.О. (при его наличии)
"____" _________ 20____г.
М.П.
Начальник2 _______________________
(наименование организации–исполнителя)
специальное (воинское) звание
Ф.И.О. (при его наличии)
"____" _________ 20____г.
М.П.
8. Решение секции: _________________________________________________
1.Допускается подписание заявки заместителем руководителя (начальника), курирующим соответствующее направление.
2Допускается подписание заявки заместителем начальника по научной работе.
оборотная сторона заявки
ЗАДАНИЕ на проведение научно-исследовательской работы
1. Цель и задачи исследования (указывается, что конкретно предстоит разработать и какие вопросы исследовать).
2. Требования к выполнению работы (указываются возможные направления решения проблемы, структура изложения материала, другие особенности проведения исследования).
3. Требования к разрабатываемой документации (указываются предлагаемые структура и содержание работы, примерное количество страниц, необходимость в согласовании рабочей программной документации).
4. Особые требования и условия (указывается необходимость присвоения работе соответствующего грифа секретности при наличии сведений, составляющих государственную или иную охраняемую законом тайну).
5. Сроки представления результатов научных исследований (указываются сроки проведения промежуточного контроля (при необходимости) и представления заключительных результатов).
6. Планируемое внедрение (реализация) результатов работы (формы, методы, место, предполагаемые сроки).
Наименование должности1
специальное (воинское) звание ____________________ Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
"____" _________ 20____ г.
От2: ______________ № ________________
_____________________________

3. Тақырып атауы:_________________________________________________
4. Шығатын (күтілетін) нәтижелердің түрі және зерттеу жүргізу мерзімі:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
5. Ғылыми зерттеу жүргізу негіздемесі: _______________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
6. Зерттеу нәтижелерінің практикалық мақсаты:________________________
_________________________________________________________________
(қандай бөліністер, қызметкерлер мен әскери қызметшілер санаты үшін)
_________________________________________________________________
7. Тапсырыс беруші өкілінің байланыс ақпараты: _______________________
(Т.Ә.А. (бар болған жағдайда), қызметтік телефоны)
_________________________________________________________________
КЕЛІСІЛДІ
Басшы _______________________
(ІІМ бөліністері – тапсырыс беруші)
арнаулы (әскери) атағы
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
20____жылғы "____" _________
М.О.
Бастық ___________________________
(орындаушы ұйымның атауы)
арнаулы (әскери) атағы
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
20____жылғы "____" _________
М.О.
8. Секцияның шешімі: ___________________________________________
1 Басшының (бастықтың) тиісті бағытқа жетекшілік ететін орынбасарына өтінімге қол қоюға рұқсат етіледі.
2 Бастықтың ғылыми жұмыс жөніндегі орынбасарына өтінімге қол қоюға рұқсат етіледі.
өтінімнің сыртқы жағы
Ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізуге ТАПСЫРМА
1. Зерттеудің мақсаты мен міндеттері (нақты не дайындалуы тиіс және қандай мәселелерді зерттеу керек екендігі көрсетіледі).
2. Жұмысты орындауға қойылатын талаптар (мәселелерді шешудің ықтимал бағыттары, материалды баяндау құрылымы, зерттеу жүргізудің басқа да ерекшеліктері көрсетіледі).
3. Дайындалатын құжаттамаға қойылатын талаптар (ұсынылатын құрылым мен жұмыс мазмұны, шамамен парақтар саны, жұмыс бағдарламалық құжаттамасын келісу қажеттілігі көрсетіледі).
4. Ерекше талаптар мен шарттар (мемлекеттік немесе заңмен қорғалған өзге де құпияны құрайтын мәліметтер болған кезде жұмысқа тиісті құпиялылық грифін беру қажеттілігі көрсетіледі).
5. Ғылыми зерттеу нәтижелерін беру мерзімдері (аралық (қажет болған жағдайда) және қорытынды нәтижелерді беру мерзімдері көрсетіледі).
6. Жұмыс нәтижелерін (нысандары, әдістері, орны, болжамды мерзімдері) жоспарлы енгізу (іске асыру).
Лауазым атауы1
Арнаулы (әскери) атағы__________________________ Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) (қолы)
20____ жылғы "____" _________
Мерзімі:2 ______________ № ________________
_____________________________

1.Указывается должность представителя заказчика, определившего задание, контактная информация о котором размещается в пункте 7 настоящей заявки.
2.Указываются дата и номер сопроводительного письма, которым заказчик направил заявку на проведение научно-исследовательской работы для согласования исполнителю.
Приложение 5
к Инструкции по организации
научно- исследовательской
деятельности в системе органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Форма
Министерство внутренних дел
Республика Казахстан
______________________________________
(наименование организации образования)
Утверждаю
Начальник
______________________________
(наименование организации
образования)
специальное (воинское) звание
______________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
"____" _________ 20____г.
ПЛАН научно-исследовательской деятельности организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан на 20__ г.
Обсужден и одобрен на
заседании Ученого совета
__________________________
(наименование организации
образования)
Протокол № ___
" ___" _____________ 20___ г.

1 Тапсырманы айқындаған тапсырыс беруші өкілінің лауазымы, осы өтінімнің 7-тармағында жазылатын байланыс ақпараты көретіледі.
2 Орындаушыға келісу үшін тапсырыс беруші ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізуге өтінім жолдаған ілеспе хаттың күні мен нөмірі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары жүйесінде
ғылыми-зерттеу қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ______________________________________ (білім беру ұйымының атауы)
БЕКІТЕМІН
Бастық
___________________________
(білім беру ұйымының атауы)
арнаулы (әскери) атағы
___________________________
(Т.Е.Ә. (бар болған жағдайда), қолы)
20____жылғы "____" _________
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі білім беру ұйымының 20__ жылға арналған ғылыми-зерттеу қызметінің жоспары
Ғылыми кеңес мәжілісінде
талқыланды және мақұлданды
____________________________
(білім беру ұйымының атауы)
№ ___ хаттама
20___ жылғы "___" _________

5.2 Научные конференции, круглые столы, викторины
Тема
Вид мероприятия
Участники
Срок
Исполнитель
1
2
3
4
5
6
Примечание
1. В графах, относящихся к срокам подготовки результатов научных исследований, не указывать исполнение "в течение года".
Приложение 6
к Инструкции по организации
научно- исследовательской
деятельности в системе органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Форма
Утверждаю
Начальник1________________
(наименование
организации–исполнителя)
специальное (воинское) звание
__________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
"____" _________ 20____г.
М.П.
Основания для проведения исследования: _____________________
Вид научного результата: ____________________________________
Срок завершения: __________________________________________
Срок представления заказчику: _______________________________
Исполнитель: ______________________________________________
Содержание программы: ____________________________________
Проблема, на решение которой направлено исследование: ________
Цель исследования: _________________________________________
Задачи исследования: _______________________________________
Методика исследования: ____________________________________
Организация исследования (этапы работ):
Наименование этапа. Содержание работ по этапу
Предполагаемые пользователи
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя
Сроки выполнения
начало
окончание
1
2
3
4
5
Предполагаемые формы и методы внедрения исследования в практику2:
_________________________________________________________
Наименование должности3
специальное (воинское) звание Ф.И.О. (при его наличии)
"____" _________20____ г.
___________________________________
1.Допускается подписание рабочей программы заместителем начальника организации образования МВД по научной работе, указываются его должность, специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) в случаях, когда научно-исследовательская работа проводится не по Плану научно-исследовательской деятельности МВД.
2.Определяются заказчиками в задании на проведение научно-исследовательской работы.
3.Научный руководитель научной работы.
Приложение 7
к Инструкции по организации
научно- исследовательской
деятельности в системе органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Начальник1 _____________________
(наименование организации-
исполнителя)
специальное (воинское) звание
_________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
"____" _________ 20____г.
М.П.
ПЛАН-ПРОСПЕКТ РУКОПИСИ
___________________________________________________
(наименование (тема) работы)
Основание для проведения научно-исследовательской работы:
_________________________________________________________________
Вид научного результата: _________________________________________
Планируемый объем: __________________________________________________
Срок завершения научного исследования: _____________________________________
Срок представления научного исследования заказчику: __________________________
Головной исполнитель: _______________________________________________
Соисполнители: ______________________________________________________
Целевое назначение научного исследования: ___________________________________
Актуальность проведения: ____________________________________________
Краткая характеристика содержания рукописи, основные этапы подготовки и ее
исполнители:
Структура рукописи (разделы, главы и т.д.)
Наименование разделов (глав), краткая характеристика их содержания
Сведения об исполнителях2
Сроки выполнения
начало
Окончание
1
2
3
4
5
Предполагаемые формы и методы внедрения исследования3: ________________
_______________________________________________________________
Наименование должности4
специальное (воинское) звание, Ф.И.О. (при его наличии)
"____"_________20____ г.
_____________________________
1 Допускается подписание плана-проспекта рукописи заместителем начальника организации образования МВД по научной работе, указываются его должность, специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) в случаях, когда научное исследование проводится не по Плану научно- иследовательской деятельности МВД.
2 Фамилия, имя, отчество (при его наличии), специальное звание, ученая степень и звание, домашний адрес (по согласованию), номер рабочего и домашнего (по согласованию) телефонов.
3 Определяются заказчиками в задании на проведение научного исследования.
4 Научный руководитель научной работы.
Приложение 8
к Инструкции по организации
научно- исследовательской
деятельности в системе органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Образец оформления титульного листа
заключительного отчета по теме НИР
Форма
Министерство внутренних дел
Республика Казахстан
______________________________________
(наименование организации образования)
_________________________________
подразделение
УТВЕРЖДАЮ
Начальник
________________________
(наименование организации
образования, ученая степень,
степень, ученое и специальное
звание)
________ _________________
(подпись) Ф.И.О. (при его наличии)
"____"_____________20 ___г.
ОТЧЕТ
о научно-исследовательской работе
по теме "___________________________________"
наименование темы
(заключительный)
Заместитель начальника
по научной работе
ученая степень, степень,
ученое или специальное звание       подпись       _____________________
Ф.И.О. (при его наличии)
Начальник подразделения
ученая степень, степень,
ученое или специальное звание       подпись       _____________________
Ф.И.О. (при его наличии)
Руководитель темы должность,
ученая степень, степень,
ученое или спецаильное звание       подпись       _____________________
Ф.И.О. (при его наличии)
_______ 20__ (город)
Образец оформления списка исполнителей
в заключительном отчете по теме НИР
СПИСОК ИСПОЛНИТЕЛЕЙ
Руководитель темы             Виды выполненных работ
Должность, ученая степень, степень,
ученое или специальное звание
_________       ______________________
(подпись)       Ф.И.О. (при его наличии)
Исполнители:
__________________________
Должность, ученая степень, степень,
ученое или специальное звание
_________       _____________________
(подпись)       Ф.И.О. (при его наличии)
__________________________
Должность, ученая степень, степень,
ученое или специальное звание
_________       _____________________
(подпись)       Ф.И.О.(при его наличии)
_____________________________             _____________________________
_____________________________             _____________________________
ТЕХНИЧЕСКОЕ ОПИСАНИЕ ОФОРМЛЕНИЯ ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНОГО ОТЧЕТА И ИНЫХ МАТЕРИАЛОВ ПО ТЕМЕ ИССЛЕДОВАНИЯ

5.2 Ғылыми конференциялар, дөңгелек үстелдер, викториналар
Тақырыбы
Іс-шараның түрі
Қатысушылар
Мерзімі
Орындаушы
1
2
3
4
5
6
Ескерпе
1. Ғылыми зерттеулердің нәтижелерін дайындау мерзіміне қатысты бағандарда орындау "жыл бойы" деп көрсетілмесін.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары жүйесінде
ғылыми-зерттеу қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
6-қосымша
Нысан
Бастық1 _____________________
(орындаушы ұйымның атауы)
арнаулы (әскери) атағы
____________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда),
қолы)
20____жылғы "____" _________
М.О.
Ғылыми- зерттеу жұмысының ЖҰМЫС БАҒДАРЛАМАСЫ
_________________________________________________________________
(зерттеу тақырыбының атауы)
Зерттеу жүргізу үшін негіздеме: ______________________________________
Ғылыми нәтиженің түрі: ____________________________________________
Аяқтау мерзімі ____________________________________________________
Тапсырыс берушіге ұсыну мерзімі ____________________________________
Орындаушы: _____________________________________________________
Бағдарлама мазмұны: _____________________________________________
Зерттеу шешіміндегі проблема ______________________________________
Зерттеудің мақсаты: ________________________________________________
Зерттеудің міндеттері ______________________________________________
Зерттеудің әдістемесі: Зерттеуді ұйымдастыру (жұмыс кезеңдері):
Кезең атауы.
Кезең бойынша жұмыстың мазмұны
Болжамды пайдаланушылар
Орындаушының Т.А.Ә (бар болған жағдайда)
Орындау мерзімдері
басталуы
аяқталуы
1
2
3
4
5
Зерттеулерді практикаға енгізудің болжамды нысандары мен әдістері:1____
_________________________________________________________________
Лауазымның атауы2арнаулы (әскери) атағы Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
20____ жылғы "____" _________
1 ІІМ білім беру ұйымы бастығының ғылыми жұмыс жөніндегі орынбасарына жұмыс бағдарламасына қол қоюға рұқсат етіледі, Ғылыми-зерттеу жұмысы ІІМ Ғылыми-зерттеу қызметі жоспары бойынша жүргізілмеген жағдайда оның лауазымы, арнаулы атағы, Т.А.Ә (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
2 Ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізу тапсырмаларында тапсырыс берушілермен белгіленеді.
3 Ғылыми жұмыстың ғылыми жетекшісі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары жүйесінде
ғылыми-зерттеу қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
7-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
Бастық1 ____________________
(орындаушы ұйымның атауы)
арнаулы (әскери) атағы
____________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда),
қолы)
20____жылғы "____" _________
М.О.
ҚОЛЖАЗБАНЫҢ ЖОСПАР-НОБАЙЫ
_____________________________________________________________
(жұмыстың атауы (тақырыбы)
Ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізу үшін негіз:
_____________________________________________________________
Ғылыми нәтиженің түрі:
__________________________________________________________
Жоспарланып отырған көлем:
_____________________________________________________________
Ғылыми зерттеуді аяқтау мерзімі:
_____________________________________________________________
Ғылыми зерттеуді тапсырыс берушіге ұсыну мерзімі:
_____________________________________________________________
Басты орындаушы:
_____________________________________________________________
Бірлесіп орындаушылар:
_____________________________________________________________
Ғылыми зерттеудің нысаналы мақсаты:
_____________________________________________________________
Жүргізу өзектілігі:
_____________________________________________________________
Қолжазба мазмұнының қысқаша сипаттамасы, дайындаудың негізгі кезеңдері мен оны орындаушылар:
Қолжазбаның құрылымы (бөлімдер, тараулар және т.б.)
Бөлімдердің (тараулардың) атауы, олардың мазмұнының қысқаша сипаттамасы
Орындаушылар туралы мәліметтер2
Орындау мерзімі
басталуы
аяқталуы
1
2
3
4
5
Зерттеуді енгізудің болжамды нысандары мен әдістері3:________________
________________________________________________________________
Лауазым атауы
арнаулы (әскери) атағы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
20____жылғы "____" _________
_____________________________
1 ІІМ білім беру ұйымы бастығының ғылыми жұмыс жөніндегі орынбасарына қолжазбаның жоспар-нобайына қол қоюға рұқсат етіледі, ғылыми-зерттеу жұмысы ІІМ-нің Ғылыми-зерттеу қызметінің жоспары бойынша жүргізілмеген жағдайда оның лауазымы, арнаулы атағы, Т.А.Ә (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
2 Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), арнаулы атағы, ғылыми дәрежесі мен атағы, үйінің мекенжайы (келісім бойынша), үй және жұмыс телефондарының нөмірлері (келісім бойынша).
3 Ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізуге тапсырмада тапсырыс берушілер анықтайды.
4 Ғылыми жұмыстың ғылыми жетекшісі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары жүйесінде
ғылыми-зерттеу қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
8-қосымша
ҒЗЖ тақырыбы бойынша
қорытынды есептің негізгі бетін
ресімдеу үлгісі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ІШКІ ІСТЕР МИНИСТРЛІГІ ______________________________________ (білім беру ұйымының атауы) _________________________________ бөлініс
БЕКІТЕМІН
Бастық _____________________
(білім беру ұйымының атауы,
ғылыми дәрежесі, дәрежесі,
ғылыми және арнаулы атағы)
_______ ___________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болған
жағдайда)
20 _ жылғы "____"___________
"___________________________________" тақырыбы бойынша тақырып атауы ғылыми-зерттеу жұмысы туралы ЕСЕП (қорытынды)
Академия бастығының ғылыми
жұмыс жөніндегі орынбасары
ғылыми дәрежесі, дәрежесі,
ғылыми немесе арнаулы атағы қолы __________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Бөлініс бастығы
ғылыми дәрежесі, дәрежесі,
ғылыми немесе арнаулы атағы қолы __________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Тақырып жетекшісі
ғылыми дәрежесі, дәрежесі,
ғылыми немесе арнаулы атағы қолы __________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
20 __ _______
(қала)
ҒЗЖ тақырыбы бойынша
қорытынды есепті
орындаушылар тізімін ресімдеу
үлгісі
ОРЫНДАУШЫЛАР ТІЗІМІ
Тақырып жетекшісі                  Орындалған жұмыс түрлері
Лауазымы, ғылыми дәрежесі, дәрежесі,
ғылыми немесе арнаулы атағы
________ _________________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Орындаушылар:
__________________________
Лауазымы, ғылыми дәрежесі, дәрежесі,
ғылыми немесе арнаулы атағы
________ _________________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
__________________________
Лауазымы, ғылыми дәрежесі, дәрежесі,
ғылыми немесе арнаулы атағы
_______ __________________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
_____________________________ _____________________________
_____________________________ _____________________________
ЗЕРТТЕУ ТАҚЫРЫБЫ БОЙЫНША ҚОРЫТЫНДЫ ЕСЕПТІ ЖӘНЕ ӨЗГЕ ДЕ МАТЕРИАЛДАРДЫ РЕСІМДЕУДІҢ ТЕХНИКАЛЫҚ СИПАТТАМАСЫ

1. Заключительный отчет по научно-исследовательской теме должен быть выполнен на одной стороне листа белой бумаги формата А4 через одинарный интервала. Цвет шрифта должен быть черным, высота букв, цифр и других знаков - не менее 1,8 мм (кегль не менее 12). Текст отчета следует печатать, соблюдая следующие размеры полей: правое - 10 мм, верхнее - 20 мм, левое и нижнее - 20 мм.
Разрешается использовать компьютерные возможности акцентирования внимания на определенных терминах, формулах, теоремах, применяя шрифты разной гарнитуры.
При выполнении отчета необходимо соблюдать равномерную плотность, контрастность и четкость изображения по всему отчету. Разделы, подразделы, пункты, подпункты основной части отчета нумеруются арабскими цифрами, записываются с абзацного отступа (точка не ставится). Если раздел или подраздел имеют один пункт, нумерация не нужна.
Пример: 1, 2, 3 и т. д.
Номер подраздела или пункта включает номер раздела и порядковый номер подраздела или пункта, разделенные точкой.
Пример: 1.1, 1.2, 1.3 и т. д.
Номер подпункта включает номер раздела, подраздела, пункта и порядковый номер подпункта, разделенные точкой.
Пример: 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.1.3 и т. д.
После номера раздела, подраздела, пункта и подпункта в тексте точку не ставят.
Если текст отчета подразделяют только на пункты, их следует нумеровать, за исключением приложений, порядковыми номерами в пределах всего отчета.
Если раздел или подраздел имеет только один пункт, или пункт имеет один подпункт, то нумеровать его не следует.
В разделах, подразделах указываются заголовки. Пункты, как правило, заголовков не имеют. В заголовках четко и кратко отражаются содержание разделов, подразделов.
Заголовки разделов, подразделов и пунктов следует печатать с абзацного
отступа с прописной буквы без точки в конце, не подчеркивая. Если заголовок состоит из двух предложений, их разделяют точкой.
2. Нумерация страниц отчета.
Страницы отчета следует нумеровать арабскими цифрами, соблюдая
сквозную нумерацию по всему тексту отчета. Номер страницы проставляют в центре нижней части листа без точки.
Титульный лист включают в общую нумерацию страниц отчета. Номер
страницы на титульном листе не проставляют.
Иллюстрации и таблицы, расположенные на отдельных листах, включают в общую нумерацию страниц отчета.
2.1 Нумерация разделов, подразделов, пунктов, подпунктов отчета.
Разделы отчета составляются с указанием порядковых номеров в пределах всего документа, обозначенные арабскими цифрами без точки и записанные с абзацного отступа. В подразделах необходимо указать нумерацию в пределах каждого раздела. Номер подраздела состоит из номеров раздела и подраздела, разделенных точкой. В конце номера подраздела точка не ставится. Разделы, как и подразделы, состоят из одного или нескольких пунктов.
Если документ не имеет подразделов, то нумерация пунктов в нем указывается в пределах каждого раздела, и номер пункта должен состоять из номеров раздела и пункта, разделенных точкой. В конце номера пункта точка не ставится.
Пример:
1 Типы и основные размеры
2 Технические требования
Если документ имеет подразделы, то нумерация пунктов указывается в пределах подраздела и номер пункта должен состоять из номеров раздела, подраздела и пункта, разделенных точками.
Пример:
3 Методы исследования

1. Ғылыми-зерттеу тақырыбы бойынша қорытынды есеп А4 форматындағы ақ қағаз парағының бір жағында бір интервал арқылы орындалуы тиіс. Қаріптің түсі қара, әріптердің, сандардың және басқа белгілердің биіктігі — кемінде 1,8 мм (кегль кемінде 12) болады. Есеп мәтіні жиектің төмендегідей өлшемдерін сақтай отырып басылуы керек: оң жағы — 10 мм, жоғарғы жағы — 20 мм, сол және төменгі жағы — 20 мм.
Әр түрлі гарнитураның қаріптерін қолдана отырып, белгілі бір терминдерге, формулаларға, теоремаларға назар аударуда компьютер мүмкіндіктерін пайдалануға рұқсат етіледі.
Есепті орындау кезінде есеп бойынша кескіннің біркелкі тығыздығын, контрастылығын және айқындылығын сақтау қажет. Есептің негізгі бөлігінің бөлімдері, кіші бөлімдері, тармақтары, тармақшалары араб цифрларымен нөмірленеді, абзац шегінісінен жазылады (нүкте қойылмайды). Егер бөлімде немесе бір ғана тармақ болса, нөмірлеу қажет емес.
Үлгі: 1, 2, 3 және т.б.
Кіші бөлімнің немесе тармақтың нөмірі бөлімнің нөмірін және кіші бөлімнің немесе тармақтың нүктемен бөлінген реттік нөмірін қамтиды.
Үлгі: 1.1, 1.2, 1.3 және т.б.
Тармақшаның нөмірі нүктемен бөлінген бөлімнің, кіші бөлімнің, тармақтың нөмірін және тармақшаның реттік нөмірін қамтиды.
Үлгі: 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.1.3 және т.б.
Бөлімнің, кіші бөлімнің, тармақтың және тармақшаның нөмірінен кейін мәтінде нүкте қойылмайды.
Егер есеп мәтіні тек тармақтарға бөлінсе, оларды қосымшаларды қоспай, барлық есеп бойында реттік нөмірлермен нөмірлеу керек.
Егер бөлімнің немесе кіші бөлімнің бір ғана тармағы немесе тармақтың бір тармақшасы болса, онда оны нөмірлеудің қажеті жоқ.
Бөлімдердің, кіші бөлімдердің тақырыптары көрсетіледі. Тармақтардың, әдетте, тақырыптары болмайды. Тақырып бөлімдердің, кіші бөлімдердің мазмұнын нақты және қысқаша көрсетеді.
Бөлімдердің, кіші бөлім мен тармақтардың тақырыптары абзац шегінісінен бас әріппен, соңында нүкте қойылмай, асты сызылмай жазылады. Егер тақырып екі сөйлемнен тұрса, олар нүктемен бөлінеді.
1. Есеп беттерін нөмірлеу
Есептің беттерін ондағы бүкіл мәтін бойынша өтпелі нөмірлеуді сақтай отырып, араб цифрларымен нөмірлеу керек. Бет нөмірі парақтың төменгі бөлігінің ортасына нүктесіз қойылады.
Негізгі бет есеп беттерінің жалпы нөмірленуіне кіреді. Оған бет нөмірі қойылмайды.
Жеке парақтарда орналасқан иллюстрациялар мен кестелер есеп беттерінің жалпы нөмірленуіне кіреді.
2.1 Есептің бөлімдерін, кіші бөлімдерін, тармақтарын, тармақшаларын нөмірлеу
Есептің бөлімдерінде құжаттың соңына дейін араб цифрларымен нүктесіз белгіленген және абзац шегінісінен жазылған реттік нөмірлері көрсетіледі. Кіші бөлімдер әрбір бөлімнің соңына дейін нөмірленуі керек. Кіші бөлімнің нөмірі нүктемен бөлінген бөлімнің және кіші бөлімнің нөмірлерінен тұрады. Кіші бөлім нөмірінің соңында нүкте қойылмайды. Кіші бөлімдер сияқты бөлімдер де бір немесе бірнеше тармақтардан тұрады.
Егер құжаттың бөліктері болмаса, онда ондағы тармақтардың нөмірленуі әрбір бөлімнің соңына дейін көрсетіледі және тармақтың нөмірі бөлімнің және нүктемен бөлінген тармақтың нөмірлерінен тұрады. Тармақ нөмірінің соңында нүкте қойылмайды.
Үлгі:
1 Түрлері мен негізгі өлшемдері
2 Техникалық талаптар
Егер құжатта кіші бөлімдер бар болатын болса, онда тармақтардың нөмірленуі кіші бөлімнің соңына дейін көрсетіледі және тармақтың нөмірі бөлімнің, кіші бөлімнің және нүктелермен бөлінген тармақтың нөмірлерінен тұрады.
Үлгі:
3 Зерттеу әдістері

3.1 Эмпирический и теоретический
3.2 Наблюдений и явлений
Если раздел состоит из одного подраздела, то подраздел не нумеруется.
Если подраздел состоит из одного пункта, то пункт не нумеруется. Наличие одного подраздела в разделе эквивалентно их фактическому отсутствию.
Если текст отчета подразделяется только на пункты, то они нумеруются порядковыми номерами в пределах всего отчета.
В случае деления пунктов на подпункты порядковая нумерация указывается в пределах каждого пункта.
Пример: 4.2.1.1, 4.2.1.2, 4.2.1.3 и т. д.
При наличии внутри пунктов или подпунктов перечисления перед каждым перечислением следует ставить дефис или, при необходимости ссылки в тексте документа на одно из перечислений, строчную букву (за исключением е, з, о, г, ь, й, ы, ъ), после которой ставится скобка.
Для дальнейшей детализации перечислений необходимо использовать арабские цифры, после которых ставится скобка, а запись производится с абзацного отступа, как показано в примере.
Пример:
а) ____________
б) ____________
1) ______
2) ______
в) ____________
Если отчет состоит из двух и более частей, каждая часть имеет свой порядковый номер. Номер каждой части следует проставлять арабскими цифрами на титульном листе под указанием вида отчета, например, "Часть 2".
Каждый структурный элемент отчета следует начинать с нового листа (страницы). Нумерация страниц отчета и приложений, входящих в состав отчета, сквозная.
3. Иллюстрации (чертежи, графики, схемы, диаграммы и т.д.) располагают непосредственно после упоминания в тексте или на следующей странице отчета. Иллюстрации (за исключением иллюстрации приложений) нумеруются арабскими цифрами сквозной нумерацией. Если рисунок один, то он обозначается "Рисунок 1". Слово "рисунок" и его наименование располагают посередине строки.
4. Таблицы применяют для лучшей наглядности и удобства сравнения показателей. Название таблицы, при его наличии, составляется точно, кратко, отражая ее содержание. Название таблицы следует помещать над таблицей слева, без абзацного отступа в одну строку с ее номером через тире.
При переносе части таблицы название помещают только над первой частью таблицы, нижнюю горизонтальную черту, ограничивающую таблицу, не проводят. Таблицу следует располагать в отчете непосредственно после текста, в котором она упоминается впервые, или на следующей странице.
На все таблицы указывают ссылки в отчете. При ссылке следует писать слово "таблица" с указанием ее номера.
Таблицу с большим количеством строк допускается переносить на другой лист (страницу). При переносе части таблицы на другой лист (страницу) слово "таблица" и номер ее указывают один раз справа над первой частью таблицы, над другими частями пишут слово "Продолжение" и указывают номер таблицы, например: "Продолжение таблицы 1". При переносе таблицы на другой лист (страницу) заголовок помещают только над ее первой частью.
Таблицу с большим количеством граф допускается делить на части и помещать одну часть под другой в пределах одной страницы. Если строки и графы таблицы выходят за формат страницы, то в первом случае в каждой части таблицы повторяется головка, во втором случае - боковик.
Если повторяющийся в разных строках графы таблицы текст состоит из одного слова, то его после первого написания допускается заменять кавычками; если из двух и более слов, то при первом повторении его заменяют словами "То же", а далее - кавычками. Ставить кавычки вместо повторяющихся цифр, марок, знаков, математических и химических символов не допускается. Если цифровые или иные данные в какой-либо строке таблицы не приводят, то в ней ставят прочерк.
Цифровой материал, как правило, оформляют в виде таблиц.

3.1 Эмпирикалық және теориялық
3.2 Бақылау және құбылыстар
Егер бөлім бір кіші бөлімнен тұрса, онда ол кіші бөлім нөмірленбейді.
Егер кіші бөлім бір тармақтан тұрса, онда ол тармақ нөмірленбейді. Бөлімде бір кіші бөлімнің болуы оның болмауымен бірдей.
Егер есеп мәтіні тек тармақтарға бөлінсе, онда олар барлық есеп соңына дейін реттік нөмірлермен нөмірленеді.
Тармақтар тармақшаларға бөлінген жағдайда әрбір тармақтың соңына дейін реттік нөмірі көрсетіледі.
Үлгі: 4.2.1.1, 4.2.1.2, 4.2.1.3 және т.б.
Әрбір тізімнің алдында сызықша немесе құжат мәтінінде тізімнің біріне сілтеме қажет болған жағдайда кіші әріппен белгіленіп (е, з, о, г, ь, й, ы, ъ қоспағанда), содан кейін жақша қойылады.
Тізімді одан әрі нақтылау үшін араб цифрларын қолдану керек, содан кейін жақша қойылып, жазба мысалда көрсетілгендей абзац шегінісінен басталады.
Үлгі:
а) ____________
б) ____________
1) ______
2) ______
в) ____________
Егер есеп екі немесе одан да көп бөлімнен тұрса, әр бөлімнің өз реттік нөмірі болады. Әр бөлімнің нөмірін негізгі бетке араб цифрларымен есептің түрін көрсетіп қою керек, мысалы, "2-бөлім".
Есептің әрбір құрылымдық элементі жаңа беттен (парақтан) басталуы керек. Есептің беттері мен есептің құрамына кіретін қосымшалардың нөмірленуі өтпелі болады.
2. Иллюстрациялар (сызбалар, таңбалар, схемалар, диаграммалар және т.б.) айтылғаннан кейін мәтінде немесе есептің келесі бетінде бірден орналастырылады. Иллюстрациялар (қосымшалардың иллюстрациясын қоспағанда) араб цифрларымен өтпелі нөмірленеді. Егер сурет біреу болса, онда ол "1-сурет" деп белгіленеді. "Сурет" сөзі және оның атауы жолдың ортасына жазылады.
4. Кестелер көрсеткіштерді салыстырудың көрнекілігі мен ыңғайлылығы үшін қолданылады. Кестенің атауы, егер бар болса, оның мазмұнын көрсетіп, дәл, қысқа жазылады. Кестенің атауы кестенің сол жақ үстіне, нөмірінен кейін сызықша қойып, бір жолға абзац шегінісінсіз жазылады.
Кестенің бір бөлігін тасымалдау кезінде атау тек кестенің бірінші бөлігінің үстіне қойылады, кестені шектейтін төменгі көлденең сызық жүргізілмейді. Кесте есепте ол жайында бірінші рет айтылған мәтіннен кейін немесе келесі бетте орналасуы керек.
Есепте барлық кестелерге сілтемелер жасалады. Сілтеме кезінде "кесте" сөзін оның нөмірін көрсете отырып жазған жөн.
Жолдар саны көп кестені басқа параққа (бетке) тасымалдауға рұқсат етіледі. Кестенің бір бөлігін басқа параққа (параққа) ауыстырған кезде "кесте" сөзі және оның нөмірі кестенің бірінші бөлігінің оң жағында бір рет көрсетіледі, басқа бөліктердің үстіне "Жалғасы" сөзі жазылады және кесте нөмірі көрсетіледі, мысалы: "1-кестенің жалғасы". Кестені басқа бетке (параққа) ауыстырған кезде тақырып тек оның бірінші бөлігінің үстіне қойылады.
Графалары көп кестені бөліктерге бөлуге және бір бөлігін екінші беттің астына орналастыруға рұқсат етіледі. Егер кестенің жолдары мен бағандары беттің пішімінен асып кетсе, онда бірінші жағдайда кестенің әр бөлігінде басы, екінші жағдайда бүйір қайталанады.
Егер кесте бағанының әртүрлі жолдарында қайталанатын мәтін бір сөзден тұратын болса, онда оны бірінші жазудан кейін тырнақшалармен ауыстыруға жол беріледі; егер екі және одан көп сөзден тұратын болса, онда бірінші қайталау кезінде оны "сол" деген сөздермен, ал бұдан әрі — тырнақшалармен алмастырады. Қайталанатын сандардың, маркалардың, белгілердің, математикалық және химиялық таңбалардың орнына тырнақша қоюға жол берілмейді. Егер кестенің кез-келген жолында сандық немесе басқа деректер берілмесе, онда олар сызықша қояды.
Сандық материал, әдетте, кесте түрінде жасалады.

5. Примечание. Слово "Примечание" следует печатать с прописной буквы с абзаца и не подчеркивать. Примечания приводят в документах, если необходимы пояснения или справочные данные к содержанию текста, таблиц или графического материала. В примечании не указываюся требования. Несколько примечаний нумеруют по порядку арабским без проставления точки.
6. Ссылки. Ссылки на использованные источники следует приводить в квадратных скобках.
7. Список использованных источников. Сведения об источниках следует располагать в порядке появления ссылок на источники в тексте отчета и нумеровать арабскими цифрами без точки и печатать с абзацного отступа.
8. Приложения. Приложение оформляют как продолжение данного документа на последующих его листах или выпускают в виде самостоятельного документа.
Каждое приложение следует начинать с новой страницы с указанием наверху посередине страницы слова "Приложение", его обозначения и степени. В приложении указывают заголовок, который записывается симметрично относительно текста с прописной буквы отдельной строкой.
Приложения обозначают заглавными буквами латинского алфавита, начиная с А. После слова "Приложение" следует буква, обозначающая его последовательность.
Приложение 9
к Инструкции по организации
научно- исследовательской
деятельности в системе органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель1 __________________
(подразделения МВД – заказчик )
специальное (воинское) звание
_______________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
"_____" _________ 20 ___ г.
М.П.
АКТ ПРИЕМКИ
результатов научного исследования
______________________________________________
(наименование научного исследования)
Комиссия в составе:
Председателя ________________________________________________________
(специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
членов комиссии: ________________________________________________
(специальные (воинские) звания, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
провела приемку ________________________________________________
(наименование и вид результата научного исследования)
выполненного ___________________________________________________
(наименование организации–исполнителя, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) автора (авторов)
на основании ___________________________________________________
(наименование, дата, номер документа (плана), на основании
которого выполнена работа)
В результате приемки научного исследования комиссия:
1. Установила: работа выполнена в полном объеме и соответствует заявке (контракту, договору, рабочей программе, плану-проспекту рукописи и т.п.)2.

5. Ескертпе. "Ескертпе" сөзі абзацтан бас әріппен басылуы және астын сызылмауы тиіс. Егер мәтіннің, кестенің немесе графикалық материалдың мазмұнына түсіндірме немесе анықтамалық деректер қажет болса, ескертпелер құжаттарда келтіріледі. Ескертпелерде талаптар болмайды. Бірнеше ескертпелер арабша ретпен нүкте қойылмай нөмірленеді.
6. Сілтемелер. Пайдаланылған дереккөздерге сілтемелер тік жақшада келтірілуі керек.
7. Пайдаланылған қайнаркөздер тізімі. Қайнаркөздер туралы мәліметтерді есеп мәтінінде қайнаркөздерге сілтемелердің болуы тәртібінде орналастырып, араб сандарымен нүктесіз нөмірлеп, абзац шегінісінен жазу керек.
8. Қосымша. Қосымша осы құжаттың жалғасы ретінде оның келесі парақтарында жасалады немесе жеке дербес құжат түрінде шығарылады.
Әрбір қосымшаны жаңа беттен бастау керек, беттің жоғарғы жағындағы "Қосымша" сөзі, оның белгілері мен дәрежесі көрсетіледі. Қосымшада мәтінге қатысты симметриялы түрде жеке жолда бас әріппен жазылатын тақырып көрсетіледі.
Қосымшалар А-дан бастап латын әліпбиінің бас әріптерімен белгіленеді.
"Қосымша" деген сөзден кейін оның реттілігін білдіретін әріп жазылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары жүйесінде
ғылыми-зерттеу қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
9-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
Бастық1 _____________________
(орындаушы ұйымның атауы)
арнаулы (әскери) атағы
____________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда,
қолы)
20____жылғы "____" _________
М.О.
Ғылыми зерттеу нәтижелерін ҚАБЫЛДАУ АКТІСІ
_________________________________________
(ғылыми зерттеудің атауы)
Комиссия құрамы:
Төрағасы _________________________________________________________
(арнаулы (әскери) атағы, Т.А.Ә (бар болған жағдайда))
комиссия мүшелері: ________________________________________________
(арнаулы (әскери) атағы, Т.А.Ә (бар болған жағдайда))
_________________________________________________________ негізінде
(негізінде жұмыс орындалған құжаттың (жоспардың) атауы, нөмірі, күні)
_______________________________________________________орындалған
(орындаушы ұйымның атауы, автордың (авторлардың) Т.А.Ә (бар болған жағдайда))
__________________________________________________ қабылдау өткізді.
(ғылыми зерттеу қорытындысының атауы мен түрі)
Ғылыми зерттеуді қабылдау нәтижесінде комиссия:
жұмыс толық көлемде орындалғанын және өтінімге (келісімшартқа, шартқа, жұмыс бағдарламасына, қолжазбалық жоспар-нобайына және т.с.с.) сәйкес келетінін анықтады2.

2. Решила: работу считать законченной (невыполненной) и принятой (непринятой);
характеризовать работу следующим образом:
Характеристика представленного научного исследования и ее обоснование:
По степени решения поставленных задач, сформулированных в заявке
(задании) на проведение научного исследования и рабочей программной
документации (решены в достаточной мере, в основном решены, частично
решены, нерешены). ________________________________________________
(краткое обоснование сделанных выводов)
__________________________________________________________________
1 Допускается подписание акта приемки заместителем руководителя, которому предоставлено право подписи, указываются его должность, специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии).
2 При отрицательном отзыве о работе в этом пункте записывается:
"Установила, что представленная работа не соответствует заявке или по другим причинам (указать)". Указываются причины отрицательного отзыва на работу.
оборотная сторона акта приемки
По новизне результатов научного исследования (принципиально новые результаты и выводы, результаты в основном имеют новые подходы в решении поставленных задач, результаты получены и систематизированы на основе обобщения имеющихся материалов и мнений, результаты не новые или отсутствуют).
__________________________________________________________________
(краткое обоснование сделанных выводов)
По вероятности результативного применения научного исследования в практической деятельности (высокая, средняя, низкая, отсутствует).
__________________________________________________________________
(краткое обоснование сделанных выводов) _____________________________________________________________
(излагаются имеющиеся замечания и предложения)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
3. Предлагает3: ________________________________________________
(рекомендации о формах и сроках внедрения научных исследований)
__________________________________________________________________
(наименования подразделений, в которые внедряется научные исследования)
4. Мероприятия по авторскому сопровождению: ___________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Приложения4:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Председатель комиссии _________________________________________
(специальное (воинское) звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Члены комиссии: _______________________________________________
(специальные (воинские) звания, подписи, Ф.И.О. (при его наличии))
"____" ___________ 20___ г.
_____________________________
3 При отрицательных результатах приемки научного исследования в этом пункте указываются недостатки, рекомендации по их устранению и предложение о направлении представленного научного исследования на доработку исполнителю с указанием сроков устранения недостатков.
4 Приложениями к акту оформляются особые мнения членов комиссии, а также другие материалы по приемке результатов научного исследования.
Приложение 10
к Инструкции по организации
научно- исследовательской
деятельности в системе органов
внутренних дел Республики
Казахстан
Форма
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
________________________________________
(наименование организации образования)
Утверждаю
Начальник
_______________________________
(наименование организации
образования) специальное (воинское)
звание
_______________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
"____" _________ 20____г.
ОТЧЕТ
о научно-исследовательской деятельности
за 20__ г.
Обсужден и одобрен на
заседании Ученого совета
_________________________
(наименование организации
образования)
Протокол № ___
" ___" _____________ 20___ г.
Примечание по составлению отчетов о результатах научно-исследовательской деятельности организации образования МВД
В отчете следует кратко отражать конкретные результаты выполнения всех позиций, закрепленных за подразделением в Плане научно-исследовательской деятельности организации образования МВД.
Позиции Плана, не отраженные в отчете, будут признаны невыполненными. Если имеются разработки, выполненные вне плана, следует их включить в отчет в соответствующий раздел с пометкой "Дополнительно к плану".
Отчет представляется на государственном и русском языках.
Содержание отчета:

2. Шешім етті:
- жұмыс аяқталған (орындалмаған) және қабылданған (қабылданбаған) деп есептелсін;
жұмыс мынадай түрде сипатталсын:
Ұсынылған ғылыми зерттеудің сипаттамасы мен оның негіздемесі:
Ғылыми зерттеу жүргізуге өтінімде (тапсырмада) және жұмыс бағдарламалық құжаттамада тұжырымдалған, қойылған міндеттерді шешу дәрежесі бойынша (жеткілікті шамада шешілген, негізінен шешілген, ішінара шешілген, шешілген)
______________________________________________________________
(жасалған қорытындылардың қысқаша негіздемесі)
1 Қабылдау актісіне қол қою құқығы берілген басшының орынбасарына қол қоюға рұқсат етіледі, оның лауазымы, арнаулы атағы, Т.А.Ә (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
2 Жұмыс туралы теріс пікір болған жағдайда осы тармақта:
"Ұсынылған жұмыс өтінімге сәйкес келмейді немесе басқа себептер бойынша (көрсетілсін)" деп жазылады. Жұмысқа теріс пікірдің себептері көрсетіледі.
қабылдау актісінің сыртқы беті
Ғылыми зерттеу нәтижелерінің жаңалығы бойынша қағидаттық жаңа нәтижелермен қорытындылар, нәтижелерде, негізінен қойылған міндеттерді шешуге жаңа тәсілдер бар, нәтижелер қолда бар материалдар мен пікірлерді жинақтау негізінде алынып, жүйеленеді, нәтижелер жаңа емес немесе жоқ).
____________________________________________________________
(жасалған қорытындылардың қысқаша негіздемесі)
Ғылыми зерттеуді практикалық қызметте қолданудың ықтимал нәтижелігі бойынша (жоғары, орташа, төмен, жоқ).
__________________________________________________________
(жасалған қорытындылардың қысқаша негіздемесі)
__________________________________________________________
(қолда бар ескертулер мен ұсыныстар баяндалады)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
3. Ұсынады3:_________________________________________ ________
(ғылыми өнімді енгізу нысандары мен мерзімдері туралы ұсынымдар)
_________________________________________________________________
(ғылыми өнім енгізілетін бөліністер атауы)
4. Авторлық сүйемелдеу жөніндегі іс-шаралар: ____________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Қосымша4: _______________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ____________________________________________
(арнаулы (әскери) атағы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: ___________________________________________
(арнаулы (әскери) атағы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда))
20___ жылғы "____" ___________
3 Ғылыми зерттеуді қабылдау нәтижелері теріс болған кезде бұл тармақта кемшіліктер, оларды жою бойынша ұсынымдар мен ұсынылған ғылыми өнімді кемшіліктерді жою мерзімін көрсете отырып, орындаушыға пысықтау үшін жолдау туралы ұсыныстар көрсетіледі.
4 Комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері, сондай-ақ ғылыми зерттеу нәтижелерін қабылдау бойынша басқа да материалдар актіге қосымшалармен ресімделеді.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер органдары жүйесінде
ғылыми-зерттеу қызметін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
10-қосымша
Форма
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ________________________________________ (білім беру ұйымының атауы)
БЕКІТЕМІН
Бастық1 ____________________
(орындаушы ұйымның атауы)
арнаулы (әскери) атағы
____________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы)
20____жылғы "____" _________
20__ жылғы ғылыми-зерттеу қызметі туралы Е С Е П
Ғылыми кеңес мәжілісінде
талқыланды және мақұлданды
_________________________
(білім беру ұйымының атауы)
№ ___ хаттама
20___ жылғы "___" __________
ІІМ білім беру ұйымының ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижелері туралы есептерді жасау бойынша ескертпе
Есепте ІІМ білім беру ұйымының Ғылыми-зерттеу қызметі жоспарында бөлініске бекітілген барлық позициялары орындаудың нақты нәтижелері қысқаша көрсетілуі тиіс.
Есепте көрсетілмеген жоспардың позициялары орындалмады деп танылады. Егер жоспардан тыс орындалған зерттеулер болса, оларды есепке "Жоспарға қосымша" деген белгісі бар тиісті бөлімге енгізу керек.
Есеп мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынылады.
Есептің мазмұны:

РАЗДЕЛ 1 Научные исследования.
1.1 Исследования по фундаментальным, прикладным, актуальным проблемам деятельности ОВД.
1.2 Исследования по проблемам совершенствования методики обучения.
1.3 Диссертационные исследования докторантов.
1.4 Диссертационные исследования магистрантов.
1.5 Опытно-конструкторские работы.
По подразделу 1.1 указывается номер позиций плана, наименование темы исследования, срок исполнения, руководитель и исполнители, конкретные результаты по теме (№ протокола заседания Ученого совета, утвердившего Рабочую программу темы, какие пункты программы выполнены за отчетное время).
По подразделу 1.2 указывается номер позиций плана, наименование темы исследования, срок исполнения, руководитель и исполнители, конкретные результаты по теме.
По подразделам 1.3, 1.4 представляется информация по каждому докторанту и магистранту, закрепленным за подразделением, с указанием утвержденных тем диссертаций, названия и выходные данные опубликованных за отчетный период статей, конкретных результатов по теме. Также следует указать решение кафедры о снятии темы исследования докторанта (магистранта) из Плана научно-исследовательской деятельности, принятое по результатам его отчета.
По подразделу 1.5 указывается номер позиций плана, наименование темы исследования, срок исполнения, руководитель и исполнители, конкретные результаты по теме.
РАЗДЕЛ 2. Внедрение научных разработок.
На разработки, использующиеся в учебном процессе, в практической деятельности подразделений МВД, других министерств и ведомств, обязательно оформляются акты внедрения.
Представить список внедрения научно-исследовательских результатов с указанием данных органа, выдавшего акт и даты выдачи.
РАЗДЕЛ 3. Редакционно-издательская деятельность.
Представлять список:
изданной литературы (с указанием полных выходных данных: фамилия, имя, отчество (при его наличии) автора. Название. – Город: Издательство, год. Количество страниц. Тираж., объем в печатных листах.):
по Плану научно-исследовательской деятельности;
дополнительно к плану;
методических рекомендаций (указать, на какой стадии подготовка к внедрению в учебный процесс и (или) практическую деятельность ОВД);
других видов (программные продукты, патенты и т.п.).
РАЗДЕЛ 4. Конференции, семинары, круглые столы и другие мероприятия.
Представлять список конференций, семинаров, круглых столов: международных; республиканских; академических, кафедральных с указанием названия мероприятия, организатора, даты и места проведения, фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудников подразделения, участвовавших в них.

1-БӨЛІМ.Ғылыми зерттеулер
1.1 Іргелі, қолданбалы зерттеулер, ІІО қызметінің өзекті проблемалары бойынша зерттеулер.
1.2 Оқыту әдістемесін жетілдіру проблемалары бойынша зерттеулер.
1.3 Докторанттардың диссертациялық зерттеулері.
1.4 Магистранттардың диссертациялық зерттеулері.
1.1-кіші бөлімі бойынша жоспар позицияларының нөмірі, зерттеу тақырыбының атауы, орындау мерзімі, жетекші мен орындаушылар, тақырып бойынша нақты нәтижелер (тақырыптың жұмыс бағдарламасын бекіткен Ғылыми кеңес отырысы хаттамасының №, есеп беру уақытында бағдарламаның қандай тармақтары орындалды) көрсетіледі.
1.2-кіші бөлімі бойынша жоспар позицияларының нөмірі, зерттеу тақырыбының атауы, орындау мерзімі, жетекші мен орындаушылар, тақырып бойынша нақты нәтижелер көрсетіледі.
1.3, 1.4-кішібөлімдер бойынша бөлініске бекітілген әрбір докторант (магистрант) бойынша диссертациялардың бекітілген тақырыптарын, есеп беру кезеңінде жарияланған мақалаларының атауы және бастапқы деректері, тақырып бойынша нақты нәтижелерді көрсете отырып ақпарат ұсынылады. Докторанттың (магистранттың) есебінің нәтижесі бойынша оның зерттеу тақырыбын Ғылыми-зерттеу қызметі жоспарынан алып тастау туралы кафедра шешімін де көрсету керек.
2-БӨЛІМ. Ғылыми әзірлемелерді енгізу
Оқу процесінде, ІІМ бөліністерінің, басқа да министрліктер мен ведомстволардың практикалық қызметінде пайдаланылатын әзірлемелерге енгізу актілері міндетті түрде ресімделеді. Актіні берген органның деректерін және беру күнін көрсете отырып, ғылыми-зерттеу нәтижелерін енгізу тізімі ұсынылады.
3-БӨЛІМ. Редакциялық-баспа қызметі
басып шығарылған әдебиеттің (толық бастапқы деректер:автордың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) Атауы. – Қала: Баспа, жыл. Беттердің саны. Тираж.,баспа табақтарында көлемін көрсете отырып):
Ғылыми-зерттеу қызметі жоспары бойынша;
жоспарға қосымша;
әдістемелік ұсынымдардың (оқу процесіне және (немесе) ІІОпрактикалық қызметіне енгізуге дайындық қандай кезеңде екенін көрсету);
басқа түрлерінің (бағдарламалық өнімдер, патенттер және т.б.) тізімдерін ұсыну.
4-БӨЛІМ. Конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер және басқа да іс-шаралар
Іс-шараның атауын, ұйымдастырушысын, өткізілетін күні мен орнын, оларға қатысқан бөлініс қызметкерлерінің тектерін көрсете отырып:
халықаралық;
республикалық;
академиялық, кафедралық конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер тізімін ұсыну.