Об утверждении Правил включения диспергентов и хердеров в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 июня 2021 года № 191. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2021 года № 23108.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 10.07.2025 № 183 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года.
В соответствии с пунктом 10 статьи 398 Экологического кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила включения диспергентов и хердеров в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 10.07.2025 № 183 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 10 июня 2021 года № 191
Правила включения диспергентов и хердеров в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесіне диспергенттер мен хердерлерді енгізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 10 маусымдағы № 191 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 маусымда № 23108 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 10.07.2025 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 398-бабының 10-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесіне диспергенттер мен хердерлерді қосу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 10.07.2025 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 10 маусымдағы
№ 191 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлер тізбесіне диспергенттер мен хердерлерді енгізу қағидалары

Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 10.07.2025 № 183 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила включения диспергентов и хердеров в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 398 Экологического кодекса Республики Казахстан и устанавливает правила включения диспергентов и хердеров в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 10.07.2025 № 183 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные термины:
диспергенты – смесь поверхностно-активных веществ и растворителей, позволяющих нефтяному пятну разбиваться на мелкие капли, которые могут более эффективно смешиваться с водой, оставаясь в ее толще до разрушения под воздействием естественных процессов;
хердеры – поверхностно-активные вещества, способные стягивать и утолщать нефтяное пятно для последующей очистки поверхности воды с помощью методов ликвидации разливов нефти.
3. Включение в перечень диспергентов и хердеров для ликвидации аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан осуществляется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 10.07.2025 № 183 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Предложение о включении хердеров в перечень юридическими или физическими лицами представляются в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.
5. Физические и юридические лица представляют уполномоченному органу в области охраны окружающей среды следующие документы:
1) отчет проведения и результаты лабораторного исследования с результатами тестирования эффективности диспергентов или хердеров.
Практическая эффективность диспергентов и хердеров, требует проведения полевых испытаний с образцом нефти, в отношении планируемого применения диспергента или хердера.
Диспергент считается эффективным, если он достиг порог эффективности сорок процентов и больше;
Хердер считается эффективным, если в результате применения хердера произошло стягивание пятна, и толщина нефтяной пленки увеличилась до три миллиметров и выше и удерживалась в течение 30 минут, а также достигнут уровень поверхностного натяжения хердера в диапазоне тридцать миллиньютон на метр;

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 10.07.2025 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған дипсергенттер мен хердерлер тізбесіне диспергенттер мен хердерлерді енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 398-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлердің тізбесіне диспергенттер мен хердерлерді енгізу қағидаларын белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 10.07.2025 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер пайдаланылады:
диспергенттер – беткі-активті заттар мен еріткіштердің қоспасы, олар мұнай дағының табиғи процестердің әсер етуінен бұзылғанға дейін судың қабатында қала отырып, онымен барынша тиімді араласа алатын ұсақ тамшыларға бөлінуіне мүмкіндік береді;
хердерлер – мұнайдың төгілуін жою әдістерінің, көмегімен судың бетін кейіннен тазарту үшін мұнай дағын тартуға және қалыңдатуға қабілетті беткі-активті заттар.
3. Қазақстан Республикасының теңізінде және сақтық аймағында мұнайдың авариялық төгілуін жоюға арналған диспергенттер мен хердерлер тізбесіне енгізуді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 10.07.2025 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Хердерлерді тізбеге енгізу туралы ұсынысты заңды немесе жеке тұлғалар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
5. Жеке және заңды тұлғалар қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) диспергенттердің немесе хердерлердің тиімділігін тестілеу нәтижелерімен зертханалық зерттеу жүргізу есебі және нәтижелері.
Диспергенттер мен хердерлердің тәжірибелік тиімділігі, диспергенттің немесе хердердің жоспарлы қолданылуына қатысты, мұнай үлгісімен далалық сынақтар жүргізуді талап етеді.
Диспергент, егер ол қырық пайыз және одан да көп тиімділік шегіне жетсе, тиімді болып саналады.
Егер хердер қолдану нәтижесінде дақ тартылып, мұнай қабыршағының қалыңдығы үщ миллиметрге дейін және одан жоғары болып, 30 минут бойы ұсталса, сондай-ақ хердердің жер бетіндегі керілу деңгейіне метрге отыз миллиньютон диапазонында қол жеткізілсе, хердер тиімді болып саналады.

2) наличие паспорта или сертификата безопасности продукта.
6. Предложение о включении диспергентов и хердеров в перечень рассматриваются уполномоченным органом в области охраны окружающей среды не превышающий двадцать рабочих дней с момента регистрации.
7. В случае отказа уполномоченный орган в области охраны окружающей среды уведомляет физический или юридический лицо в форме электронного документа с указанием следующих причин:
1) представлен не полный пакет документов, предусмотренный пунктом 5 Правил;
2) отчет проведения и результаты тестирования на эффективность диспергентов и хердеров не соответствует порядку проведения тестирования;
3) в результате исследования диспергент не достиг порога эффективности сорок процент и больше;
4) в результате исследования хердера не произошло стягивание пятна, и толщина нефтяной пленки не увеличилась до три миллиметров и выше и не удерживалась в течение 30 минут, а поверхностное натяжение хердера не достиг диапазона тридцать миллиньютон на метр.
8. Критерием включения диспергентов и хердеров в перечень является утверждение уполномоченного органа в области охраны окружающей среды о включении диспергентов и хердеров в перечень при установлении соответствия данного диспергента или хердера совокупности критериев, определенных подпунктами 1) и 2) пункта 5 настоящих Правил.
9. Сроки внесения диспергентов и хердеров в перечень три месяца с момента направления уведомления уполномоченным органом в области охраны окружающей среды физическому или юридическому лицу о положительном рассмотрении предложения о включении диспергентов и хердеров.
10. Перечень размещается на официальном инернет-ресурсе уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.

2) паспорттың немесе өнімнің қауіпсіздік сертификатының болуы.
6. Диспергенттер мен хердерлерді тізбеге енгізу туралы ұсынысты қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган тіркелген кезден бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
7. Бас тартқан жағдайда қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жеке немесе заңды тұлғаны мынадай себептерді көрсете отырып, электрондық құжат нысанында хабардар етеді:
1) Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған;
2) диспергенттер мен хердерлердің тиімділігіне тестілеуді өткізу есебі мен нәтижелері тестілеуді өткізу тәртібіне сәйкес келмейді;
3) зерттеу нәтижесінде диспергент қырық пайыз және одан да көп тиімділік шегіне жеткен жоқ;
4) хердерді зерттеу нәтижесінде дақ тартылмады және мұнай қабыршағының қалыңдығы үш миллиметрге дейін және одан жоғары ұлғайған жоқ және 30 минут бойы ұсталмады, ал хердердің беткі керілуі метрге отыз миллиньютон диапазонына жеткен жоқ.
8. Осы Қағидалардың 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларында айқындалған өлшемшарттар жиынтығының осы диспергенттің немесе хердердің сәйкестігін белгілеу кезінде диспергенттер мен хердерлерді тізбеге енгізу қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның бекітуі диспергенттер мен хердерлерді тізбеге енгізудің өлшемшарты болып табылады.
9. Диспергенттер мен хердерлерді тізбеге енгізу мерзімдері қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган заңды немесе жеке тұлғаға диспергенттер мен хердерлерді енгізу туралы ұсынысының оң қаралғаны туралы хабарлама жіберген кезден бастап үш ай.
10. Тізбе қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.