О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 282 "Об утверждении правил установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 11 июня 2021 года № 405-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2021 года № 23049.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 30.10.2025 № 306-НҚ (вводится в действие с 31.12.2025).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 282 "Об утверждении правил установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11245) следующие изменения:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) доведение настоящего приказа до сведения местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы.";
в Правилах установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них, утвержденных указанным приказом:
пункты 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"4. Для расчета порогового значения розничных цен на социально значимые продовольственные товары используется официальная статистическая информация, формируемая органами государственной статистики согласно Плану статистических работ.
Источником информации являются опубликованные официальные данные по уровню и изменению цен на социально значимые продовольственные товары.
Расчет пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары осуществляется по следующей формуле:
pi=pbase * rav,i,
где:
pi – пороговое значение розничных цен на социально значимые продовольственные товары за i-ый квартал, в тенге;
pbase – базовая розничная цена по товару, в тенге;
rav,i – среднее изменение индекса цен по товару за i квартал (квартала) с начала года последних трех лет, в процентах;
i – порядковый номер квартала.
Базовой розничной ценой по товару является розничная цена социально значимых продовольственных товаров в столице, городах республиканского и областного значения на 20 ноября текущего года.
Среднее изменение индекса цен по товару за кварталы последних трех лет рассчитывается по следующей формуле:
где:
rn,i – индекс цен по товару за i квартал (квартала) с начала года n-го года, в процентах;

"Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 282 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 11 маусымдағы № 405-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 17 маусымда № 23049 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 30.10.2025 № 306-НҚ (31.12.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 282 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11245 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақ 4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы бұйрықты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының назарына жеткізуін қамтамасыз етсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу қағидаларында:
4, 5, 6 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін есептеу үшін Статистикалық жұмыс жоспарына сәйкес мемлекеттік статистика органдары қалыптастыратын ресми статистикалық ақпарат пайдаланылады.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары бағаларының деңгейі мен өзгеруі бойынша жарияланған ресми деректер ақпарат көзі болып табылады.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
pi = Pbase*rav,i,
мұнда:
pi – әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына i-ші тоқсандағы бөлшек сауда бағаларының шекті мәні, теңгемен;
pbase – тауар бойынша базалық бөлшек сауда бағасы, теңгемен;
rav,i – тауар бойынша соңғы үш жылдағы i тоқсандағы (тоқсандардағы) баға индексінің орташа өзгерісі, пайызбен;
i – тоқсанның реттік нөмірі.
Астанадағы, республикалық және облыстық маңызы бар қалалардағы әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының ағымдағы жылғы 20 қарашадағы бөлшек сауда бағасы тауар бойынша базалық бөлшек сауда бағасы болып табылады.
Тауар бойынша соңғы үш жылдағы тоқсандарда баға индексінің орташа өзгерісі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
rn,i – тауар бойынша n-ші жылғы i тоқсандағы (тоқсандардағы) баға индексі, пайызбен;

rn-1,i – индекс цен по товару за i квартал (квартала) с начала года n-1 года, в процентах;
rn-2,i – индекс цен по товару за i квартал (квартала) с начала года n-2 года, в процентах;
n – год, предшествующий году, на который производится установление пороговых значений розничных цен.
5. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы (далее – местные исполнительные органы), проводят на основании данных органов государственной статистики сравнительный анализ текущих розничных цен с пороговыми значениями на социально значимые продовольственные товары и ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным периодом, представляют в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности (далее – уполномоченный орган).
6. Местные исполнительные органы вносят в уполномоченный орган:
1) ежегодно до 5 декабря текущего года предложения по утверждению пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары на первый, второй и третий квартал предстоящего года;
2) ежегодно до 20 февраля текущего года предложения по утверждению пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары на четвертый квартал текущего года.
В целях определения пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней проводит макроэкономический анализ со дня предоставления предложений местных исполнительных органов.
7. После получения соответствующего решения уполномоченного органа по итогам макроэкономического анализа местные исполнительные органы утверждают пороговые значения розничных цен на социально значимые продовольственные товары на первый, второй и третий квартал до 31 января года, предшествующего установлению пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары, и до 25 марта текущего года на четвертый квартал текущего года.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Размер предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары утверждается постановлением акимата области, города республиканского значения, столицы на основе рекомендации Комиссии по утверждению размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары (далее – Комиссия).";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. В случаях, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, Комиссия вносит рекомендацию акимату области, города республиканского значения, столицы в течение пяти рабочих дней.

rn-1,i – тауар бойынша n-1-ші жылғы i тоқсандағы (тоқсандардағы) баға индексі, пайызбен;
rn-2,i – тауар бойынша n-2-ші жылғы i тоқсандағы (тоқсандардағы) баға индексі, пайызбен;
n – бөлшек сауда бағаларының шекті мәндері белгіленетін жылдың алдындағы жыл.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) мемлекеттік статистика органдарының деректері негізінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының шекті мәндері мен ағымдағы бөлшек сауда бағаларына салыстырмалы талдау жүргізеді және тоқсан сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 5 күніне сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынады.
6. Жергілікті атқарушы органдар уәкілетті органға:
1) жыл сайын ағымдағы жылғы 5 желтоқсанға дейін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының алдағы жылдың бірінші, екінші және үшінші тоқсандарына арналған шекті мәндерін бекіту бойынша ұсыныстар;
2) жыл сайын ағымдағы жылғы 20 ақпанға дейін ағымдағы жылдың төртінші тоқсанына әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін бекіту бойынша ұсыныстар енгізеді.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін анықтау мақсатында уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органдар ұсыныстарды берген күннен бастап макроэкономикалық талдау жүргізеді.
7. Макроэкономикалық талдау қорытындысы бойынша уәкілетті органның тиісті шешімін алғаннан кейін жергілікті атқарушы органдар әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін белгілеудің алдындағы жылғы 31 қаңтарға дейін бірінші, екінші және үшінші тоқсандарға және ағымдағы жылғы 25 наурызға дейін ағымдағы жылдың төртінші тоқсанына арналған әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін бекітеді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшері Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін бекіту жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) ұсынымы негізінде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің қаулысымен бекітіледі.";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген жағдайларда Комиссия бес жұмыс күн ішінде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігіне ұсыным енгізеді.

15. На основании рекомендации Комиссии, акимат области, города республиканского значения, столицы принимает постановление об утверждении размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары, реализуемые на территории соответствующего региона Республики Казахстан, с указанием наименований продовольственных товаров, размеров предельно допустимых розничных цен на такие товары и сроков, на которые вводятся предельно допустимые розничные цены.".
2. Департаменту внутренней торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

15. Комиссияның ұсынымы негізінде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігі азық-түлік тауарларының атауларын, осындай тауарларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерлерін және оларға енгізілетін шекті рұқсат етілген бөлшек сауда бағаларының мерзімдерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының тиісті өңірінің аумағында сатылатын әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін бекіту туралы қаулы қабылдайды.".
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Ішкі сауда департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі