О некоторых вопросах передачи государственных функций в конкурентную среду
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2021 года № 22891.
Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года.
В соответствии с подпунктами 3), 4), 5), 6), 7), 8) статьи 56 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила передачи функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила осуществления аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Методику отбора функций центральных и (или) местных исполнительных органов для передачи в конкурентную среду согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Методику определения стоимости функции центрального и (или) местного исполнительных органов, предлагаемой для передачи в конкурентную среду, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Методику проведения анализа готовности рынка по функциям центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемым для передачи в конкурентную среду, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила проведения мониторинга осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду, согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики от 29 июля 2019 года № 70 "О некоторых вопросах передачи государственных функций в конкурентную среду" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19130).
3. Департаменту развития системы государственного управления в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.

Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға берудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 31 мамырдағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 маусымда № 22891 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 56-бабының 3), 4), 5), 6), 7), 8) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингін жүзеге асыру қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру үшін іріктеу әдістемесі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциясының құнын айқындау әдістемесі;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуына талдау жүргізу әдістемесі;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының жүзеге асырылуына мониторинг жүргізу қағидалары.
2. "Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға берудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 29 шілдедегі № 70 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19130 тіркелген, 2019 жылғы 6 тамызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Иргалиев
Приложение 1 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 мая 2021 года № 55
Правила передачи функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила передачи функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 56 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок передачи функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) конкурентная среда – субъекты рынка, за исключением субъектов квазигосударственного сектора;
2) уполномоченный орган в сфере развития системы государственного управления (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию по передаче функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду;
3) заинтересованные лица – субъекты предпринимательства и их объединения, саморегулируемые и неправительственные организации, права и обязанности которых затрагиваются Кодексом;
4) оптимизация – комплекс мер, направленных на сокращение штатной численности, сокращение и (или) перераспределение расходов центральных и (или) местных исполнительных органов, связанных в том числе с передачей функций в конкурентную среду;
5) пользователи функций – физические и юридические лица.
3. Функции центральных и (или) местных исполнительных органов передаются в конкурентную среду на ежегодной основе на основании решений Комиссии по вопросам передачи функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду (далее – Комиссия) в случае готовности рынка при наличии:
1) соответствующего поручения Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан или его заместителей;
2) ходатайства первого руководителя государственного органа.
4. Передача функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду осуществляется путем:
1) аутсорсинга;
2) государственного задания;
3) государственного социального заказа;
4) передачи за счет пользователей;
5) введения саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии).

5. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Иргалиев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 31 мамырдағы
№ 55 бұйрығына
1-қосымша
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 56-бабының 4) тармақшаcына сәйкес әзірленді және орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бәсекелес орта – квазимемлекеттік сектор субъектілерін қоспағанда, нарық субъектілері;
2) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті орган – (бұдан әрі – уәкілетті орган) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру бойынша басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) мүдделі тұлғалар – құқықтары мен міндеттері Заңда қозғалатын және орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың пікірі бойынша олардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері бойынша жәрдем көрсете алатын кәсіпкерлік субъектілері мен олардың бірлестіктері, өзін-өзі реттейтін және үкіметтік емес ұйымдар;
4) оңтайландыру – орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың штат санын қысқартуға, шығыстарын қысқартуға және (немесе) қайта бөлуге бағытталған, оның ішінде функцияларын бәсекелес ортаға беруге байланысты шаралар кешені;
5) функцияларды пайдаланушылар – жеке және заңды тұлғалар.
3. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функциялары нарық дайын болған жағдайда бәсекелес ортаға жыл сайынғы негізде Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) шешімі негізінде мынадай жағдайларда беріледі:
1) Қазақстан Республикасы Президентiнің, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі немесе оның орынбасарласының тиісті тапсырмасы;
2) мемлекеттік органның бірінші басшысының қолдаухаты.
4. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру:
1) аутсорсинг;
2) мемлекеттік тапсырма;
2-1) заңды тұлғаларға трансферттер беру;
3) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс;
4) пайдаланушылар есебінен беру;
5) міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеуді енгізу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 09.04.2026 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок передачи функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду
12. Для передачи функций в конкурентную среду центральный и (или) местный исполнительный орган утверждает рабочий план по передаче функций центрального и (или) местного исполнительного органа в конкурентную среду, а также с участием Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан:
1) проводит отбор функций центрального и (или) местного исполнительного органа для передачи в конкурентную среду согласно Методике отбора функций центральных и (или) местных исполнительных органов для передачи в конкурентную среду, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 5) статьи 56 Кодекса (далее – Методика);
2) проводит анализ готовности рынка согласно Методике проведения анализа готовности рынка по функциям центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемым для передачи в конкурентную среду утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 7) статьи 56 Кодекса (далее – Методика АГР).
13. По итогам отбора функций центральный и (или) местных исполнительный орган формирует перечень функций, предлагаемых для передачи в конкурентную среду (далее – перечень функций), и заполняет паспорт по каждой функции (далее – паспорт функции), по форме согласно приложению 21 к Методике по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов, утвержденной приказом Министра национальной экономики от 27 февраля 2017 года № 84 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14941).
14. При заполнении паспортов функций определяется стоимость данной функции согласно Методике определения стоимости функции центрального и (или) местного исполнительного органа, предлагаемой для передачи в конкурентную среду, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 6) статьи 56 Кодекса (далее – Методика определения стоимости функции).
15. Перечень функций и паспорта функций ежегодно не позднее десятого февраля направляются на рассмотрение в уполномоченный орган.
16. Уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней со дня поступления перечня функций и паспортов функций, направленных до десятого февраля текущего года, проводит рабочие консультации с заинтересованными государственными органами на предмет целесообразности передачи функций в конкурентную среду и в случае необходимости запрашивает у центрального и (или) местного исполнительного органа дополнительную информацию.

2-тарау. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру тәртібі
12. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларды бәсекелес ортаға беру үшін орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функцияларын бәсекелес ортаға беру жөніндегі жұмыс жоспарын бекітеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының қатысуымен:
1) Кодекстің 56-бабы 5) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру үшін іріктеу әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) сәйкес орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беруге іріктеу жүргізеді;
2) Кодекстің 56-бабы 7) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуына талдау жүргізу әдістемесіне (бұдан әрі – НДТ әдістемесі) сәйкес нарықтың дайын болуына талдау жүргізеді;
13. Функцияларды іріктеу қорытындылары бойынша орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функцияларының тізбесін (бұдан әрі – функциялардың тізбесі) қалыптастырады және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 27 ақпандағы № 84 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолулар жүргізу жөніндегі әдістемеге (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 14941 болып тіркелген) 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір функция бойынша паспорт (бұдан әрі – функция паспорты) толтырады.
14. Функциялардың паспорттарын толтыру кезінде Кодекстің 56-бабының 6) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциясының құнын айқындау әдістемесіне (бұдан әрі – Функцияның құнын айқындау әдістемесі) сәйкес осы функцияның құны анықталады.
15. Бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялардың тізбесі мен паспорттары жыл сайын оныншы ақпаннан кешіктірілмей уәкілетті органның қарауына жолданады.
16. Уәкілетті орган ағымдағы жылдың оныншы ақпанына дейін жолданған функциялардың тізбесі мен функциялардың паспорттары келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде функцияларды бәсекелес ортаға берудің орындылығы тұрғысы бойынша мүдделі мемлекеттік органдармен жұмыс консультацияларын жүргізеді және қажет болған жағдайда орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардан қосымша ақпарат сұрайды.

17. По результатам проведенных рабочих консультаций уполномоченный орган вырабатывает рекомендации и направляет их в центральный и (или) местный исполнительный орган для доработки перечня функций и паспортов функций.
18. Со дня получения рекомендаций уполномоченного органа, центральный и (или) местный исполнительный орган в течение десяти рабочих дней дорабатывает перечень функций и паспорта функций, и повторно направляет их в уполномоченный орган.
19. После согласования уполномоченным органом и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" перечня функций и паспортов функций в виде официального письма, центральный и (или) местный исполнительный орган начинает проводить анализ готовности рынка согласно Методике АГР.
20. После завершения процедуры анализа готовности рынка центральный и (или) местный исполнительный орган направляет уполномоченному органу все материалы, в том числе приведенный в соответствие с анализом готовности рынка перечень функций и паспорты функций для вынесения на рассмотрение Комиссии.
21. Уполномоченный орган подготавливает заключение по перечню функций, предлагаемых к передаче в конкурентную среду, по форме согласно приложению к настоящим Правилам и выносит материалы на рассмотрение Комиссии.
22. Комиссия проверяет перечень функций на соответствие законодательству Республики Казахстан, а также рассматривает вопросы:
1) целесообразности передачи государственных функций в конкурентную среду;
2) оптимизации расходов республиканского или местного бюджета на выполнение отдельных видов функций государственных органов;
3) предполагаемых дополнительных расходов в случае передачи отдельных видов функций государственных органов;
4) по определению путей осуществления передачи государственных функций в конкурентную среду.
23. По результатам рассмотрения вопроса передачи государственных функций в конкурентную среду Комиссия выносит решение о рекомендации:
1) передать государственные функции в конкурентную среду с указанием путей их передачи;
2) отказать в передаче государственных функций в конкурентную среду;
3) доработать перечень функций.
24. В случае принятия Комиссией решения о рекомендации передать государственные функции в конкурентную среду центральный и (или) местный исполнительный орган принимает меры, в зависимости от путей передачи функций в конкурентную среду, указанные в пункте 4 настоящих Правил, а также разрабатывает соответствующие проекты правовых актов.
25. В случае принятия Комиссией решения о рекомендации отказать в передаче государственных функций в конкурентную среду перечень функций, рассмотренный Комиссией, передаче в конкурентную среду не подлежит.

17. Жүргізілген жұмыс консультациялардың нәтижелері бойынша уәкілетті орган ұсынымдар әзірлейді және функциялардың тізбесі мен функциялар паспортын пысықтау үшін орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органға жібереді.
18. Уәкілетті органның ұсынымдарын алған кезден бастап орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган он жұмыс күні ішінде функциялардың тізбесі мен функциялар паспортын пысықтап, оларды уәкілетті органға қайта жібереді.
19. Уәкілетті орган мен "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы функциялардың тізбесі мен функциялар паспортын ресми хат түрінде келіскеннен кейін орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган НДТ әдістемесіне сәйкес нарықтың дайын болуына талдау жүргізуді бастайды.
20. Нарықтың дайын болуына талдау рәсімі аяқталғаннан кейін орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган уәкілетті органға барлық құжаттарды, оның ішінде нарықтың дайын болуына талдауға сәйкес келтірілген функциялардың тізбесі мен функциялар паспорттарын Комиссия қарауына шығару үшін жолдайды.
21. Уәкілетті орган осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялардың тізбесі бойынша қорытындыны дайындайды және құжаттарды Комиссияның қарауына шығарады.
22. Комиссия бәсекелес ортаға берілетін мемлекеттік функциялардың функциялар тізбесін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін тексереді, сондай-ақ:
1) мемлекеттік функциялардың бәсекелес ортаға берудің орындылығы;
2) мемлекеттік органдардың жекелеген функцияларын орындау үшін жұмсалатын республикалық немесе жергілікті бюджеттің шығыстарын оңтайландыру;
3) мемлекеттік органдардың жекелеген функцияларын берген жағдайда болжамды шығыстар;
4) мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беруді жүзеге асыру жолын айқындау бойынша мәселелерді қарастырады.
23. Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру мәселесін қарау нәтижелері бойынша Комиссия:
1) беру жолын көрсете отырып, мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру;
2) мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беруден бас тарту;
3) бәсекелес ортаға берілетін мемлекеттік функциялардың тізбесін пысықтау ұсынымы туралы шешім шығарады.
24. Егер Комиссия мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру ұсынымы туралы шешім қабылдаған жағдайда, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген функцияларды бәсекелес ортаға беру жолдарына байланысты шараларды қабылдайды, сондай-ақ тиісті құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді.
25. Егер Комиссия мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беруден бас тарту ұсынымы туралы шешім қабылдаған жағдайда, Комиссиямен қаралған мемлекеттік функциялардың функциялар тізбесі бәсекелес ортаға беруге жатпайды.

26. В случае принятия Комиссией решения о рекомендации доработать перечень функций, центральный и (или) местный исполнительный орган дорабатывает его и принимает меры по повторному внесению его на рассмотрение Комиссии в соответствии с положениями настоящих Правил.
27. Центральный и (или) местный исполнительный орган при передаче функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду производит оптимизацию бюджетных средств на основании расчетов на предмет оптимизации в соответствии с Методикой определения стоимости функции.
Приложение
к Правилам передачи функций
центральных и (или) местных
исполнительных органов в
конкурентную среду
Форма
Заключение о передачи функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду
Наименование центрального и (или) местного исполнительного органа
Наименование функции, предлагаемой к передаче в конкурентную среду
Решение о целесообразности передачи функции государственного органа в конкурентную среду
(Да/Нет)
Указать значение итоговой оценки воздействия передачи функции государственного органа в конкурентную среду.
Общая оценка готовности заинтересованных лиц
Указать заинтересованных лиц, наиболее подходящих для реализации функции государственного органа, в том числе в региональном разрезе.
Решение по стоимости функции государственного органа, передаваемой в конкурентную среду
Стоимость функции, рассчитанная государственным органом __________ тыс. тенге.
Средняя стоимость функции, предлагаемой от заинтересованного лица ___________ тыс. тенге
Следует сопоставить две стоимости и указать решение по стоимости функции для передачи в конкурентную среду.
Сценарии передачи функции государственного органа в конкурентную среду
В случае решения о передачи функцию поэтапно, указать сроки передачи.
Пояснения по подготовке заключения по передаче функции в конкурентную среду
Целесообразность передачи функции государственного органа в конкурентную среду определяется на основе итоговой оценки воздействия передачи государственной функции на государство, заинтересованное лицо и потребителей.
При принятии решения о передаче функции в конкурентную среду информация о стоимости функции учитывается следующим образом:
1) рекомендуется передать функцию для реализации в конкурентную среду, если средняя стоимость функции, предлагаемой заинтересованным лицом ниже или равна стоимости функции, рассчитанной государственным органом;
2) рекомендуется не передавать функцию для реализации в конкурентную среду, если средняя стоимость функции, предлагаемой заинтересованным лицом больше стоимости функции, рассчитанной государственным органом.
Приложение 2 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 мая 2021 года № 55
Правила осуществления аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов

26. Егер Комиссия бәсекелес ортаға берілетін мемлекеттік функциялардың функциялар тізбесін пысықтау ұсынымы туралы шешім қабылдаған жағдайда, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган оны пысықтайды және осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес оны Комиссияның қарауына қайта ұсыну бойынша шаралар қабылдайды.
27. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру кезінде орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган Функцияның құнын анықтау әдістемесіне сәйкес оңтайландыру тұрғысынан есептеулерге негізделген бюджет қаражатына оңтайландыру жүргізеді.
Орталық және (немесе)
жергілікті атқарушы
органдардың функцияларын
бәсекелес
ортаға беру қағидаларына
қосымша
Нысан
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру туралы қорытынды
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның атауы
Бәсекелес ортаға беруге ұсынылып отырған функция атауы
Мемлекеттік орган функциясын бәсекелес ортаға берудің орындылығы туралы шешім
(Ия/Жоқ).
Мемлекеттік орган функциясын бәсекелес ортаға берудің әсерін бағалаудың қорытынды мәнін көрсету.
Мүдделі тұлғалардың дайындығын жалпы бағалау
Мемлекеттік орган функциясын іске асыру үшін ең лайықты мүдделі тұлғаларды көрсету, оның ішінде өңірлер бөлінісінде көрсету.
Бәсекелес ортаға берілетін мемлекеттік орган функциясының құны бойынша шешім
Мемлекеттік орган есептеген функцияның құны________ мың теңге.
Мүдделі тұлғалар ұсынып отырған функцияның орташа құны _______мың теңге.
Екі құнды салыстыру және бәсекелес ортаға беру үшін функция құны бойынша шешімді көрсету.
Субсидиялау болған жағдайда субсидия процентін көрсету.
Мемлекеттік орган функциясын бәсекелес ортаға берудің сценарийі
Функцияны кезең-кезеңімен беру туралы шешім болған жағдайда, беру мерзімдерін көрсету.
Функцияны бәсекелес ортаға беру жөніндегі қорытынды шешімді дайындау бойынша түсініктемелер
Мемлекеттік орган функциясын бәсекелес ортаға берудің орындылығы мемлекеттік функцияны берудің мемлекетке, мүдделі тұлғаға және тұтынушыларға әсерін қорытынды бағалау негізінде айқындалады.
Функцияны бәсекелес ортаға беру туралы шешім қабылдау кезінде функцияның құны туралы ақпарат мынадай түрде есепке алынады:
1) егер функцияларды орындаушы ұсынатын функцияның орташа құны мемлекеттік орган есептеген функцияның құнынан төмен немесе тең болса, функцияны іске асыру үшін бәсекелес ортаға беру ұсынылады;
2) егер мүдделі тұлға ұсынатын функцияның орташа құны мемлекеттік орган есептеген функцияның құнынан артық болса, функцияны бәсекелес ортада іске асыру үшін беру ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 31 мамырдағы
№ 55 бұйрығына
2-қосымша
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингін жүзеге асыру қағидалары

Глава 2. Порядок осуществления аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов
5. Аутсорсинг осуществляется на основании решения Комиссии по вопросам передачи функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду (далее – Комиссия) принятого в соответствии с Правилами передачи функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду.
6. Для осуществления аутсорсинга центральный и (или) местный исполнительный орган определяет ответственное за проведение аутсорсинга структурное подразделение.
7. Структурное подразделение подготавливает соответствующую конкурсную документацию, на основании которой проводится конкурс о передаче отдельных видов функций государственных органов в аутсорсинг.
8. В конкурсной документации указываются:
1) общая стоимость договора на аутсорсинг;
2) сроки и сумма платежей для исполнителей функций;
3) права и обязанности сторон;
4) условия выставления и устранения претензий получателей отдельного вида аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов, к ее качеству;
5) условия действий по возобновлению предоставления отдельного вида аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов, после возникновения чрезвычайных ситуаций;
6) размер и условия взыскания штрафных санкций за несвоевременное или некачественное предоставление отдельного вида аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов;
7) ответственность в случае возникновения форс-мажорных обстоятельств;
8) компенсации в случае нанесения ущерба персоналу или имуществу получателя отдельного вида аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов;
9) компенсации в случае возникновения претензий третьей стороны, вызванных несвоевременным или некачественным предоставлением отдельного вида аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов, получателю;
10) привлечение к ответственности аутсорсера в случае некачественного и несвоевременного исполнения переданных функций;
11) возврат функций в случае расторжения договора, заключенного с исполнителем в порядке, установленном статьей 54 Кодекса.
9. Помимо требований, указанных в пункте 8 настоящих Правил, Конкурсная документация содержит требования о:
1) наименовании и описании отдельного вида аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов;
2) результатах (конечных и промежуточных) предоставления отдельного вида аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов;

2-тарау. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингін жүзеге асыру тәртібі
5. Мемлекеттік органдардағы аутсорсинг орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелестік ортаға беру туралы Комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру қағидаларына сәйкес қабылданған шешімі негізінде жүзеге асырылады.
6. Аутсорсингті жүзеге асыру үшін орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган аутсорсингке жауапты құрылымдық бөлімшені анықтайды.
7. Құрылымдық бөлімше тиісті конкурстық құжаттаманы дайындайды, оның негізінде мемлекеттік органдар функцияларының жекелеген түрлерін аутсорсингке беруге конкурс өткізіледі.
8. Конкурстық құжаттамада мыналар көрсетіледі:
1) аутсорсинг келісімшартының жалпы құны;
2) функцияларды орындаушылардың төлемдер мерзімі мен мөлшері;
3) тараптардың құқықтары мен міндеттері;
4) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингінің жеке түрі бойынша алушылардың талаптарын оның сапасына қою және жою шарттары;
5) төтенше жағдайлардан кейін орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингінің жеке қызмет түрін қамтамасыз етуді қалпына келтіру жөніндегі іс-қимылдардың шарттары;
6) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингінің белгілі бір функциясы түрін уақтылы немесе сапасыз ұсынғаны үшін айыппұлдарды өндіріп алудың мөлшері мен шарттары;
7) форс-мажор жағдайлары кезіндегі жауапкершілік;
8) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингінің белгілі бір қызмет түрінің алушысының персоналына немесе мүлкіне зақым келген жағдайда өтемақы;
9) үшінші тараптың алушыға орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингінің белгілі бір қызмет түрін уақтылы немесе сапасыз ұсынуынан туындаған талаптары болған жағдайда өтемақы;
10) берілген функцияларды сапасыз және уақтылы орындамаған жағдайда аутсорсингті жауапкершілікке тарту;
11) Кодекстің 54-бабында белгіленген тәртіппен орындаушымен жасалған шарт бұзылған кезде функцияларды қайтару.
9. Конкурстық құжаттама осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген талаптардан басқа келесі талаптарды қамтиды:
1) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингінің белгілі бір қызмет түрінің атауы мен сипаттамасы;
2) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингінің жеке функциясы түрін қамтамасыз ету нәтижелері (түпкілікті және аралық);

3) описании порядка предоставления отдельного вида аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов;
4) количественных и качественных показателях отдельного вида аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов;
5) методике определения показателей отдельного вида аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов;
6) месте и сроках предоставления отдельного вида аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов;
7) тарифах и порядке расчета стоимости предоставляемого отдельного вида аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов.
10. Аутсорсинг осуществляется путем заключения договора о передаче отдельных видов функций центральных и (или) местных исполнительных органов на конкурсной основе в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Приложение 3 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 мая 2021 года № 55
Методика отбора функций центральных и (или) местных исполнительных органов для передачи в конкурентную среду
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика отбора функций центральных и (или) местных исполнительных органов для передачи в конкурентную среду (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 5) статьи 56 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан и устанавливает общие методы отбора функций центральных и (или) местных исполнительных органов для передачи в конкурентную среду (далее – отбор функций).
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) неотъемлемые государственные функции – функции центрального и (или) местного исполнительного органа (функции, направленные на защиту конституционного строя, охрану общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения, по осуществлению вывоза капитала, высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, оперативно-розыскной деятельности, правосудия, а также в сферах национальной, информационной безопасности, защиты государственных секретов, обороны, миграции, государственной статистики и иных функций, передача которых может нанести ущерб интересам государства или стратегические функции или функции связанные с реализацией права на государственное принуждение или относящиеся к праву распоряжения государственным имуществом или реализуемые в рамках международных обязательств и обязательств по международным договорам ратифицированных Республикой Казахстан.;

3) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингінің жеке қызмет түрін ұсыну тәртібінің сипаттамасы;
4) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингінің белгілі бір қызмет түрінің сандық және сапалық көрсеткіштері;
5) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингінің нақты бір қызмет түрінің көрсеткіштерін анықтау әдістемесі;
6 орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингінің жеке қызмет түрін ұсыну орны мен мерзімі;
7) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингінің жеке функциясының тарифтері мен құнын есептеу тәртібі.
10. Аутсорсинг Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес конкурс негізінде орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының жекелеген түрлерін беру туралы шарт жасасу арқылы жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 31 мамырдағы
№ 55 бұйрығына
3-қосымша
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру үшін іріктеу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1.Осы Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру үшін іріктеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 56-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру үшін іріктеудің жалпы әдістерін белгілейді.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 09.04.2026 № 24 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) ажырамас мемлекеттік функциялар – орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциялары ("Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, конституциялық құрылысты қорғауға, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын қорғауға бағытталған, капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, жедел-іздестіру қызметін, сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ ұлттық, ақпараттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, қорғаныс, көші-қон, мемлекеттік статистика салаларындағы функциялар және берілуі мемлекет мүдделеріне залал келтіруі мүмкін өзге де функциялар) немесе стратегиялық функциялар немесе мемлекеттік мәжбүрлеу құқығын іске асыруға байланысты немесе мемлекеттік меншікке билік ету құқығына қатысты немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бойынша халықаралық міндеттемелер мен міндеттемелер шеңберінде іске асырылатын функциялар;

2) государственное принуждение – совокупность мер психического, физического, материального или организационного воздействия государственных органов и должностных лиц, направленных на обеспечение общественного порядка и общественной безопасности;
3) функция государственного органа – деятельность, осуществляемая государственным органом в пределах своей компетенции;
4) стратегические функции – функции по разработке, принятию плановых документов, обеспечению международных отношений, национальной безопасности и обороноспособности;
5) паспорт функции – форма систематизированного представления ключевой информации о содержании, исполнителях и стоимости функции центрального и (или) местного исполнительного органа;
6) синтаксический анализ функций – приведение действующих (содержащихся в законодательстве Республики Казахстан и положении центральных и (или) местных исполнительных органов и (или) его ведомствах и (или) его территориальных органах) формулировок функций исследуемого государственного органа к единому стандарту формулировки государственной функции;
7) реестр функций – список всех функций, реализуемых центральным и (или) местным исполнительным органом.
3. Основными критериями отбора функций являются:
1) возможность повышения эффективности и качества осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов с учетом интересов и потребностей населения;
2) готовность рынка или наличие конкурентной среды;
3) потенциальная возможность развития рынка.
Глава 2. Отбор функций центральных и (или) местных исполнительных органов для передачи в конкурентную среду
4. Отбор функций осуществляется путем:
1) формирования реестра функций для передачи в конкурентную среду;
2) cинтаксического анализа функций;
3) исключения неотъемлемых государственных функций из реестра функций;
4) исключения функций, реализуемых другим государственным органом.
5. Центральный и (или) местный исполнительный орган формирует реестр функций для передачи в конкурентную среду из функций, установленных законодательством Республики Казахстан, и оформляет его по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
6. В случае если центральный и (или) местный исполнительный орган реализует функции в нескольких сферах (отраслях) государственного управления, то реестр функций составляется в разрезе сфер (отрасли) государственного управления.

2) мемлекеттік мәжбүрлеу – мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың қоғамдық тәртіпті және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған, психикалық, физикалық, материалдық немесе ұйымдастырушылық әсер ету шараларының жиынтығы;
3) мемлекеттік органның функциясы – мемлекеттік органның қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыруы;
4) стратегиялық функциялар – жоспарлы құжаттарды әзірлеу, қабылдау, халықаралық қатынастарды, ұлттық қауіпсіздік пен қорғаныс қабілеттілігін қамтамасыз ету жөніндегі функциялар;
5) функцияның паспорты – орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясының мазмұны, орындаушылары мен құны туралы негізгі ақпаратты жүйелі түрде ұсыну нысаны;
6) функцияларды синтаксистік талдау – зерттеліп отырған мемлекеттік орган функцияларының қолданыстағы (Қазақстан Республикасы заңнамасында және орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган және (немесе) оның ведомстволары және (немесе) аумақтық органдарының ережелерінде қамтылған) тұжырымдарын мемлекеттік функцияны бірыңғай тұжырымдау стандартына сәйкестендіру;
7) функцияның тізілімі – орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар іске асырылатын функциялардың барлық тізімі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 09.04.2026 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Функцияларды іріктеудің негізгі критерийлері:
1) халықтың мүдделері мен қажеттіліктерін ескеру арқылы орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының тиімділігі мен сапасын арттыру мүмкіндігі;
2) нарықтың дайындығы немесе бәсекелестік ортаның болуы;
3) нарықты дамыту әлеуеті.
2-тарау. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру үшін іріктеу
4. Функцияларды іріктеу мыналар арқылы жүзеге асырады:
1) бәсекелес ортаға беру үшін функциялар тізілімін қалыптастыру;
2) ) функцияларды синтаксистік талдау;
3) ажырамас мемлекеттік функцияларды функциялар тізілімінен шығару;
4) басқа мемлекеттік орган жүзеге асыратын функцияларды алып тастау.
5. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген функциялардан бәсекелес ортаға беру үшін функциялар тізілімін қалыптастырады және осы Әдістеменің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ресімдейді.
6. Егер орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган биліктің бірнеше салаларында (тармақтарында) функцияларды жүзеге асыратын болса, онда функциялар тізілімі билік салаларының (тармақтарының) аясында жасалады.

7. На основе реестра функций центральный и (или) местный исполнительный орган проводит синтаксический анализ функций с целью их оптимизации и обеспечения содержательного наполнения их формулировок.
8. Синтаксический анализ функций проводится согласно Методике по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов, утвержденной приказом Министра национальной экономики от 27 февраля 2017 года № 84 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14941), (далее – Методика по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов).
9. После проведения синтаксического анализа функций центральный и (или) местный исполнительный орган из реестра функций исключает функции, которые по своему назначению считаются неотъемлемыми государственными функциями, а также функции, потребителем (получателем прямых результатов) которых является другой государственный орган или осуществляет другой государственный орган, так как они не рассматриваются на предмет передачи в конкурентную среду.
10. По результатам отбора функций центральный и (или) местный исполнительный орган формирует перечень функций, предлагаемых для передачи в конкурентную среду (далее – перечень функций) по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике, и заполняет паспорт по каждой функции (далее – паспорт функции) по форме согласно приложению 21 к Методике по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов.
Приложение 1 к Методике
отбора функций центральных и
(или) местных исполнительных
органов для передачи в
конкурентную среду
Форма
Реестр функций центральных и (или) местных исполнительных органов для передачи в конкурентную среду
Функции центрального и (или) местного исполнительных органа в соответствующем законодательном акте
Название законодательного акта, определяющего функцию центрального и (или) местного исполнительного органа
(с указанием пунктов, абзацев)
Функции центрального и (или) местного исполнительных органа в положениях о государственном органе, его ведомствах, территориальных органах
Определения функции центрального и (или) местных исполнительного органа (с указанием строк)
1
2
Функции, фактически осуществляемые центральным и (или) местным исполнительным органом, но не предусмотренные в действующем законодательстве
1
2
Приложение 2 к Методике
отбора функций центральных и
(или) местных исполнительных
органов для передачи в
конкурентную среду
Форма
Перечень функций центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемых для передачи в конкурентную среду
Наименование функции центрального и (или) местного исполнительного органа подлежащих к передаче в конкурентную среду
Форма передачи функции
Приложение 4 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 мая 2021 года № 55
Методика определения стоимости функции центрального и (или) местного исполнительных органов, предлагаемой для передачи в конкурентную среду

7. Функциялар тізілімі негізінде орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функцияларды оңтайландыру және олардың тұжырымдамаларының мазмұнын қамтамасыз ету мақсатында функцияларды синтаксистік талдау жүргізеді.
8. Функциялардың синтаксистік талдау Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 27 ақпандағы № 84 бұйрығымен бекітілген мемлекеттік органдардың қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолу жүргізу жөніндегі әдістемесіне (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 14941 болып тіркелген, бұдан әрі – мемлекеттік органдардың қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолу жүргізу жөніндегі әдістеме) сәйкес жүзеге асырылады.
9. Функцияларға синтаксистік талдау жүргізгеннен кейін орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциялар тізілімінен олардың мақсаты бойынша интегралды мемлекеттік функциялар, сондай-ақ функциялар, тұтынушы (тікелей нәтижелерді алушы) болып саналатын функцияларды шығарады ) басқа мемлекеттік орган болып табылатын немесе басқа мемлекеттік орган жүзеге асыратын, өйткені олар бәсекелес ортаға беру үшін қарастырылмайды.
10. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функцияларды іріктеу нәтижелері бойынша осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылған функциялардың тізбесін (бұдан әрі – функциялар тізбесі) қалыптастырады, және мемлекеттік органдардың қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолу жүргізу жөніндегі әдістемесіне 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір функция бойынша паспорт (бұдан әрі – функцияның паспорты) толтырады.
Орталық және (немесе)
жергілікті
атқарушы органдардың
функцияларын
бәсекелес ортаға беру үшін
іріктеу
әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін функциялар тізілімі
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың тиісті заңнамалық актідегі
функциясы
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функциясын айқындайтын
заңнамалық актінің атауы (баптарын, тармақтарын көрсете отырып)
Мемлекеттік орган, оның ведомстволары, аумақтық органдары туралы ережелердегі орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функциясы
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функциясын айқындау (жолдарын көрсете отырып)
1
2
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның іс жүзінде іске асыратын,
бірақ қолданыстағы заңнамада көзделмеген функциялар
1
2
Орталық және (немесе)
жергілікті
атқарушы органдардың
функцияларын
бәсекелес ортаға беру үшін
іріктеу
әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функцияларының тізбесі
Өзгертілген функциялар тізіліміндегі орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функциясының атауы
Функцияны беру нысаны
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 31 мамырдағы
№ 55 бұйрығына
4-қосымша
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциясының құнын айқындау әдістемесі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения стоимости функции центрального и (или) местного исполнительного органа, предлагаемой для передачи в конкурентную среду (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 56 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и устанавливает общие методы расчета стоимости функции центрального и (или) местного исполнительного органа, предлагаемой для передачи в конкурентную среду (далее – расчет стоимости функции).
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) плановый период – три финансовых года;
2) капитальные расходы – расходы, направленные на формирование либо укрепление материально-технической базы, проведение капитального (восстановительного) ремонта и иные капитальные расходы в соответствии с экономической классификацией расходов, кроме бюджетных инвестиций;
3) накладные расходы – расходы, которые косвенно относятся к процессу реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа, но связаны либо с текущим управлением, либо с оказанием содействия деятельности в рамках реализации функции;
4) расчет стоимости функций – форма расчета стоимости выполнения функции центральным и (или) местным исполнительным органом;
5) стандартный фактор расходов – показатель, установленный в нормативных правовых актах, в стратегических и программных документах Республики Казахстан.
3. Проведение расчета стоимости функции основывается на следующих принципах:
1) полнота учета расходов, согласно которой все виды текущих расходов, необходимых для реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа, выявлены и учтены;
2) достоверность, которая обеспечивает подлинность совершенных операций и отсутствие ошибок при их отражении в расчете;
3) информативность расчета расходов для пользователя, согласно которой результаты расчетов показывают четкое представление о том, сколько стоит выполнение определенной функции центрального и (или) местного исполнительного органа;
4) сопоставимость, согласно которой данные о величине расходов на реализацию функции центрального и (или) местного исполнительного органа сопоставляются за различные периоды.
4. Центральный и и (или) местный исполнительный орган проводит расчет стоимости функции после отбора функций центральных и (или) местного исполнительного органа, предлагаемых для передачи в конкурентную среду, при заполнении паспорта по каждой функции (далее – паспорт функции) по форме согласно приложению 21 к Методике по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов, утвержденной приказом Министра национальной экономики от 27 февраля 2017 года № 84 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14941).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциясының құнын айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 56-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясының құнын есептеудің (бұдан әрі – функциялардың құнын есептеу) жалпы әдістерін белгілейді.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жоспарлы кезең – үш қаржы жылы;
2) күрделі шығыстар – бюджеттік инвестициялардан басқа, шығыстардың экономикалық сыныптамасына сәйкес материалдық-техникалық базаны қалыптастыруға не нығайтуға, күрделі жөндеу (қалпына келтіруді) жүргізуге және өзге де күрделі шығыстарға бағытталған шығыстар;
2) үстеме шығыстар – орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын іске асыру процесіне жанама түрде жататын, бірақ ағымдағы басқарумен не функцияны іске асыру шеңберінде қызметіне көмек көрсетумен байланысты шығыстар;
3) функциялардың құнын есептеу – орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функцияның орындалу құнын есептеу нысаны;
4) шығыстардың стандартты факторы – Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында анықталған көрсеткіш.
3. Функциялардың құнын есептеу жүргізу мына қағидаттарға негізделеді:
1) шығыстарды толықтай есепке алу, оған сәйкес орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын іске асыру үшін қажетті ағымдағы шығыстардың барлық түрлері анықталып, ескерілген;
2) жасалған операциялардың шынайылығы мен оларды есептемелер көрсету кезінде қателердің болмауын қамтамасыз ететін анықтық;
3) пайдаланушы үшін шығыстарды есептеудің ақпараттық мазмұны, оған сәйкес есептеу нәтижелері орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның белгілі бір функциясын орындау қанша тұратыны туралы нақты түсінік көрсетеді;
4) салыстырмалылық, оған сәйкес мемлекеттік органның функциясын іске асыруға жұмсалған шығыстардың көлемі туралы деректер әртүрлі кезең ішінде салыстырмалы болады.
4. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функцияларын іріктегеннен кейін Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 27 ақпандағы № 84 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14941 болып тіркелген) мемлекеттік органдардың қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолулар жүргізу жөніндегі әдістемеге 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір функция бойынша паспортты (бұдан әрі – функция паспорты) толтыру кезінде функция құнының есебін жүргізеді.

5. Каждая функция центрального и (или) местного исполнительного государственного органа характеризуется конкретной работой (операцией), осуществляемой одним или более государственными служащими.
Глава 2. Расчет стоимости функции центрального и (или) местного исполнительного органа, предлагаемой для передачи в конкурентную среду
6. Расчет стоимости функции выполняется на основе:
1) бюджета центрального и (или) местного исполнительного органов на плановый период;
2) бюджетной заявки центрального и (или) местного исполнительного органов на плановый период;
3) штатного расписания центрального и (или) местного исполнительного органов, с учетом подведомственных организаций.
7. Расчет стоимости функции проводится путем:
1) установления основных мероприятий (операций), выполняемых государственным служащим центральных и (или) местных исполнительных органов по реализации функции;
2) определения структуры подразделения, в чью компетенцию входит выполнение функции центрального и (или) местного исполнительного органа, а также количества государственных служащих, непосредственно участвующих в выполнении функции центрального и (или) местного исполнительного органа;
3) определения времени, которое конкретный государственный служащий тратит на выполнение функции центрального и (или) местного исполнительного органа и других работ (количество часов в неделю или в день);
4) определения суммы расходов по каждому мероприятию (операции) и стоимости ресурсов.
8. Для определения времени, затрачиваемого каждым государственным служащим на выполнение функции центрального и (или) местного исполнительного органа согласно должностной инструкции используются следующие методы:
1) хронометраж;
2) обзор рабочего дня;
3) опросы государственных служащих.
9. Данные статистических отчетов о затратах времени за предшествующий период, материалы наблюдений за использованием рабочего времени, результаты экспертных оценок, а также опыт работников государственного органа используются по выполнению функции центрального и (или) местного исполнительного органа.
10. При расчете стоимости функции учитываются текущие расходы, связанные с выполнением функции центрального и (или) местного исполнительного органа. Капитальные расходы в расчет стоимости выполнения функции центрального и (или) местного исполнительного органа не включаются.
11. Результаты проведенного расчета стоимости функции центрального и (или) местного исполнительного органа отражаются в форме расчета стоимости реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа согласно приложению 1 к настоящей Методике (далее – форма РСФ) и прилагаются к паспорту функций.

5. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы мемлекеттік органның әрбір функциясы бір немесе одан да көп мемлекеттік қызметшілер жүзеге асыратын нақты жұмыспен (операциямен) сипатталады.
2-тарау. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциясының құнын есептеу
6. Функцияның құнын есептеу:
1) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның жоспарланған кезеңге арналған бюджеті;
2) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның жоспарланған кезеңге арналған бюджеттік өтінімі;
3) ведомстволық бағынысты ұйымдарды ескере отырып, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың штат кестесі негізінде жүргізіледі.
7. Функцияның құнын есептеу:
1) функцияны іске асыру бойынша орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметшілері орындайтын негізгі іс-шараларды (операцияларды) белгілеу;
2) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын, сондай-ақ орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын орындауға тікелей қатысатын мемлекеттік қызметшілер санын орындау;
3) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функцияларын және басқа да жұмыстарды орындауға нақты мемлекеттік қызметшінің жұмсайтын уақытын айқындау (аптасына немесе күніне сағат саны);
4) әрбір іс-шара (операция) бойынша шығыстар сомасын және ресурстар құнын айқындау арқылы жүргізіледі.
8. Әрбір мемлекеттік қызметшінің лауазымдық нұсқаулыққа сәйкес орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функцияларын орындауға жұмсаған уақытын айқындау үшін мынадай әдістер пайдаланылады:
1) хронометраж;
2) жұмыс күніне шолу;
3) мемлекеттік қызметшілерге пікіртерім жүргізу.
9. Алдыңғы кезеңдегі уақыт шығындары туралы статистикалық есептердің деректері, жұмыс уақытының пайдаланылуын байқау материалдары, сараптамалық бағалау нәтижелері, сондай-ақ мемлекеттік орган қызметкерлерінің тәжірибесі орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын орындау бойынша пайдаланылады.
10. Функция құнын есептеу кезінде орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын орындауға байланысты ағымдағы шығыстар ескеріледі. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын орындау құнын есептеудегі күрделі шығыстар қосылмайды.
11. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясының құнын жүргізілген есептеу нәтижелері осы Әдістемеге 1–қосымшаға сәйкес орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын іске асыру құнын есептеу нысанында (бұдан әрі - ФҚЕ нысаны) көрсетіледі және функциялар паспортына қоса беріледі.

12. В стоимость реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа включаются:
расходы на персонал;
расходы на приобретение материальных запасов, работ и услуг;
накладные расходы;
другие текущие расходы;
дополнительные расходы;
расходы на реализацию функции центрального и (или) местного исполнительного органа, предлагаемой для передачи в конкурентную среду.
13. Расчеты по видам расходов формируются на каждый год периода выполнения функции центрального и (или) местного исполнительного органа.
14. Стоимость функции указывается в паспорте функции.
Параграф 1. Распределение расходов на персонал
15. По государственным служащим, которые частично задействованы при выполнении функции, государственный орган пропорционально производит расчет расходов на персонал.
16. Расходы на персонал относящиеся к служащему, который полностью задействован при выполнении функции центрального и (или) местного исполнительного органа, включаются в стоимость выполнения функции в полном объеме.
17. Расчет расходов на персонал (форма РСФ, строка, порядковый номер 1) отражает расходы на государственных и гражданских служащих, непосредственно участвующих в реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа.
18. Расходы на персонал включают:
1) расходы на заработную плату, которые включают оплату труда, определяемую в соответствии с:
единой системой финансирования и оплаты труда работников для всех органов, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждаемой согласно подпункту 10-1) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан";
системой оплаты труда гражданских служащих, служащие организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, служащих казенных предприятий, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193;
2) отчисления от фонда оплаты труда, к которым относятся социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, отчисления на обязательное социальное медицинское страхование в фонд социального медицинского страхования, налоги и другие обязательные платежи в бюджет согласно действующему законодательству Республики Казахстан;
3) выплаты стимулирующего характера и за сверхурочную работу;
4) компенсационные выплаты, которые включают пособие на оздоровление государственным и гражданским служащим, установленные законодательством Республики Казахстан, компенсационные выплаты, единовременные пособия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Центральный и (или) местный исполнительный орган учитывает изменения ставок заработной платы при расчете стоимости выполнения функции центрального и (или) местного исполнительного органа в соответствующем периоде ее выполнения.

12. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын іске асыру құнына:
персоналға бөлінетін шығыстар;
қорларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуға арналған материалдық шығыстар;
үстеме шығыстар;
басқа да ағымдағы шығыстар;
қосымша шығыстар;
орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын іске асыруға бөлінетін шығыстар кіреді.
13. Шығыстардың түрлері бойынша есеп айырысулар орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын орындау кезеңінің әрбір жылына қалыптастырылады.
14. Функцияның құны функцияның паспортында көрсетіледі.
1-параграф. Персоналға бөлінетін шығыстарды бөлу
15. Функцияны орындау кезінде ішінара тартылған мемлекеттік қызметшілер бойынша мемлекеттік орган персоналға жұмсалатын шығыстарды есептеуді пропорционалды түрде жүргізеді.
16. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын орындау кезінде толық тартылған қызметшіге жататын персоналға арналған шығыстар функцияны орындау құнына толық көлемде қосылады.
17. Персоналға жұмсалатын шығыстарды есептеу (ФҚЕ нысаны, реттік нөмірі,1-жол) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын іске асыруға тікелей қатысатын мемлекеттік және азаматтық қызметшілерге жұмсалатын шығыстарды көрсетеді.
18. Персоналға жұмсалатын шығыстар:
1) "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 9-бабы 10-1) тармақшасына сәйкес бекітілетін мемлекеттік бюджет есебінен қамтылатын барлық органдар үшін қаржыландырудың және қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесіне;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен бекітілген азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесіне сәйкес айқындалатын еңбекақы төлеуді қамтитын жалақы төлеуге жұмсалатын шығыстарды;
2) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының әлеуметтік аударымдар жататын еңбекақы төлеу қорынан аударымдарды, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударымдары, салықтар мен бюджетке төленетін міндетті төлемдер және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес басқа да ұстап қалуларды;
3) үстеме жұмыс үшін де ынталандыру сипатындағы төлемдер;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, мемлекеттік және азаматтық қызметшілерге берілетін сауықтыру жәрдемақыларын қамтитын өтемақы төлемдері, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өтемақы төлемдері, біржолғы жәрдемақыларды қамтиды.
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын орындау құнын тиісті кезеңде есептеу кезінде жалақы мөлшерлемелерінің өзгеруін ескереді.

19. Если после расчета стоимости функции решение об изменении ставок заработной платы не было поддержано, то центральный и (или) местный исполнительный орган производит расчет повторно.
Параграф 2. Расчет расходов на приобретение запасов, работ и услуг
20. Расчет расходов на приобретение запасов, работ и услуг (форма РСФ, строка, порядковый номер 2) включает расходы на:
1) приобретение материальных запасов;
2) оплату коммунальных услуг;
3) оплату услуг связи;
4) оплату транспортных услуг;
5) оплату аренды за помещение;
6) оплату прочих услуг и работ.
21. Центральный и (или) местный исполнительный орган готовит расчет расходов на приобретение запасов, работ и услуг, и указывает данные расходы в форме РСФ (строка, порядковый номер 2), в случае если данные запасы, работы и услуги необходимы для реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа.
22. Расходы на приобретение материальных запасов включают приобретение хозяйственных материалов, канцелярских принадлежностей, запасных частей, строительных материалов.
23. Расходы на оплату коммунальных услуг включают плату за горячую, холодную воду, канализацию, плату за газ и его транспортировку, электроэнергию, за теплоэнергию.
24. При расчете оплаты коммунальных услуг, распределения расходов на стоимость функции центрального и (или) местного исполнительного органа осуществляется в соответствии с долей персонала, непосредственно выполняющего функцию, в общей численности государственных служащих государственного органа.
Общая сумма расходов на коммунальные услуги в данном случае умножается на рассчитанную долю и вносится в строку, порядковый номер 2 в форме РСФ.
25. Расходы на оплату услуг связи включают абонентную плату за телефоны, сотовую связь, междугородние переговоры, почтово-телеграфные расходы, факс, электронную почту, интернет.
26. Расходы на транспортные услуги включают в себя стоимость услуг, оказываемых государственным учреждениям юридическими и физическими лицами.
27. Учет расходов на приобретение канцелярских товаров, а также материальных запасов, которые используются в процессе выполнения функции, ведется по их фактическому использованию при выполнении функции.
28. Если расходы на приобретение запасов, работ, услуг полностью относятся к процессу реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа, то расходы включаются в стоимость реализации функции в полном объеме.

19. Егер функцияны орындау құнын есептеуден кейін жалақы мөлшерлемелерінің өзгеруі туралы шешім қолдау таппаса, онда орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган есептеуді қайта жүргізеді.
2-параграф. Қорларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға жұмсалатын шығыстарды есептеу
20. Қорларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға жұмсалатын шығыстарды есептеу (ФҚЕ нысаны, реттік нөмір 2-жол):
1) материалдық қорларды сатып алуға;
2) коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге;
3) байланыс қызметтеріне ақы төлеуге;
4) көлік қызметтеріне ақы төлеуге;
5) үй-жайларды жалға алу ақысын төлеуге;
6) өзге де көрсетілетін қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеуге жұмсалатын шығыстарды қамтиды.
21. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган қорларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға жұмсалатын шығыстардың есебін дайындайды және қорлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын іске асыру үшін қажет болған жағдайда, көрсетілген шығыстарды ФҚЕ нысанында (реттік нөмірі 2-жол) көрсетеді.
22. Материалдық қорларды сатып алуға жұмсалатын шығыстарға шаруашылық материалдарын, кеңсе керек-жарағын, қосалқы бөлшектерді, құрылыс материалдарды сатып алу кіреді.
23. Коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу шығыстарына ыстық су, суық су, кәріз төлемдері, газ және оны тасымалдау, электр энергиясы, жылу энергиясы үшін төлемдер кіреді.
24. Коммуналдық көрсетілетін қызметке ақы төлеуді есептеу кезінде орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын орындау құнына жұмсалатын шығыстарды бөлу мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілерінің жалпы санында функцияны тікелей орындайтын персонал үлесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл жағдайда коммуналдық көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстардың жалпы сомасы есептелген үлеске көбейтіліп, ФҚЕ нысанының реттік нөмірі 2-жолына енгізіледі.
25. Байланыс қызметтеріне ақы төлеу шығыстарына телефон, ұялы байланыс, қалааралық сөйлесулер, пошта-телеграф шығыстары, факс, электрондық пошта, интернет үшін абоненттік төлемдер кіреді.
26. Көлік қызметтеріне жұмсалатын шығыстарға заңды және жеке тұлғалардың мемлекеттік мекемелерге көрсететін қызметтердің құны кіреді.
27. Кеңсе тауарларын, сондай-ақ функцияны орындау процесінде пайдаланылатын басқа материалдық қорларды сатып алуға жұмсалған шығыстарды есепке алу оларды функцияны орындау кезінде нақты пайдалану бойынша жүргізіледі.
28. Қорларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға жұмсалатын шығыстар орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын іске асыру процесіне толығымен жататын болса, шығыстар функцияны іске асыру құнына толық көлемде кіреді.

29. Если запасы, работы или услуги не полностью используются в процессе выполнения функции центрального и (или) местного исполнительного органа, то применяется метод пропорционального распределения расходов по ресурсам.
Параграф 3. Накладные расходы
30. Расчет накладных расходов (форма РСФ, строка, порядковый номер 3) включают две категории расходов: административные расходы и расходы на обслуживание.
31. Административные расходы связаны с руководством деятельностью по реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа.
К данной категории расходов относится: заработная плата управленческого персонала, отчисления от фонда оплаты труда, денежные выплаты стимулирующего, поощрительного характера и компенсационные выплаты.
32. Расходы на обслуживание включают затраты на содержание вспомогательных служб (бухгалтерия, кадровой, юридической, административно-хозяйственной службы, IT технологий, за исключением для органов внутренних дел, служб внутреннего контроля и средств массовой информации).
Служащие данных служб не участвуют в непосредственной реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа, однако их деятельность необходима для ее выполнения.
33. Центральный и (или) местный исполнительный орган отражает накладные расходы, указанные в строке, порядковый номер 4 в форме РСФ. Накладные расходы определяются по каждому периоду реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа путем умножения суммы расходов на персонал, указанной в строке, порядковый номер 1 в форме РСФ на 10 процентов (коэффициент накладных расходов).
Параграф 4. Другие текущие расходы
34. Расчет других текущих расходов (форма РСФ, строка, порядковый номер 4) учитывается в расчете стоимости только в случае если они необходимы при реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа.
35. Другие текущие расходы включают расходы на:
1) командировки;
2) трансферты физическим лицам;
3) банковские услуги.
36. Расходы на командировки и служебные разъезды включают расходы на служебные командировки в пределах и за пределы Республики Казахстан. Данные расходы учитываются в расчете стоимости в случае, если служебные командировки предусмотрены как основные мероприятия, необходимые для реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа.
Параграф 5. Дополнительные расходы
37. В расчете дополнительных расходов (форма РСФ, строка, порядковый номер 5) указываются расходы, не отнесенные и (или) не учтенные в строках, порядковые номера 1-4 в форме РСФ.
При указании данных расходов государственный орган предоставляет дополнительную документацию, в которой указаны основные принципы и методы их расчета.

29. Қорлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын орындау процесінде толығымен пайдаланылмаса, шығыстарды ресурстар бойынша барабар бөлу әдісі қолданылады.
3-параграф. Үстеме шығыстар
30. Үстеме шығыстарды есептеу (ФҚЕ нысаны, реттік нөмірі 3-жол) шығыстардың екі санатын: әкімшілік шығыстар және қызмет көрсету шығыстарын қамтиды.
31. Әкімшілік шығыстар орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын іске асыру жөніндегі қызметке басшылық етуге байланысты.
Шығыстардың бұл санатына мыналар жатады: басқару персоналының жалақысы, еңбек ақы төлеу қорынан аударымдар, ынталандыру, көтермелеу сипатындағы ақшалай төлемдер мен өтемақы төлемдері.
32. Қызмет көрсетуге жұмсалатын шығыстар көмекші қызметтерді (бухгалтерия, кадр, заң, әкімшілік-шаруашылық қызмет, IT технологиялар (ішкі істер органдары үшін қоспағанда), ішкі бақылау қызметтері мен бұқаралық ақпарат құралдары) ұстауға жұмсалатын шығыстарды қамтиды.
Бұл қызметтердің қызметкерлері орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын іске асыруға тікелей қатыспайды, алайда олардың қызметі оны орындау үшін қажет.
33. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган ФҚЕ нысанының реттік нөмірі 4-жолында көрсетілген үстеме шығыстарды көрсетеді. Үстеме шығыстар орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын іске асырудың әрбір кезеңі бойынша ФҚЕ нысанының реттік нөмірі 1-жолында көрсетілген персоналға жұмсалатын шығыстарды 10 пайызға көбейту арқылы айқындалады (үстеме шығыстар коэффициенті).
4-параграф. Басқа да ағымдағы шығыстар
34. Басқа ағымдағы шығыстарды есептеу (ФҚЕ нысаны, реттік нөмірі 4-жол) егер олар орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын іске асыру кезінде қажет болған жағдайда ғана, құнды есептеу кезінде ескеріледі.
35. Басқа ағымдағы шығындарға:
1) іссапарға;
2) жеке тұлғалар трансферттеріне;
3) банктік көрсетілетін қызметтерге шығындар кіреді.
36. Іссапарлар мен қызметтік сапарларға жұмсалатын шығыстар Қазақстан Республикасы шегіндегі және одан тыс жерлердегі қызметтік іссапарларға жұмсалатын шығыстарды қамтиды. Егер қызметтік іссапарлар орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын іске асыру үшін қажетті негізгі іс шаралар ретінде көзделген жағдайда, бұл шығыстар құнды есептеуде ескеріледі.
5-параграф. Қосымша шығыстар
37. Қосымша шығыстардың есебі (ФҚЕ нысаны, реттік нөмірі 5-жол) ФҚЕ нысанының реттік нөмірлері 1-4 жолдарында ескерілмеген және (немесе) жатқызылмаған шығыстар көрсетіледі.
Осы шығыстарды көрсету кезінде мемлекеттік орган оларды есептеудің негізгі қағидаттары мен әдістері көрсетілген қосымша құжаттама ұсынады.

38. Если в основных мероприятиях, выполняемых в рамках реализации функции, предусмотрены товары, работы и услуги, оказываемые юридическими и физическими лицами (привлечение подрядчиков), то в сумму дополнительных расходов включается стоимость договора на поставку товаров, работ и услуг, заключенного между центральным и (или) местным исполнительным органом и исполнителем функций.
39. Расходы на оплату консалтинговых услуг и проведение исследований включаются в дополнительные расходы.
Параграф 6. Расходы на реализацию функции центрального и (или) местного исполнительного органа, предлагаемой для передачи в конкурентную среду
40. Расходы на реализацию функции центрального и (или) местного исполнительного органа указываются в строке, порядковый номер 6 в форме РСФ и являются суммой строк, порядковые номера 1-5 в форме РСФ.
41. Сумма расходов на выполнение функции центрального и (или) местного исполнительного органа за трехлетний период (форма РСФ, строки, порядковые номера 1-6, графа 6) определяется путем суммирования расходов, отраженных в графах, порядковые номера 3,4 и 5 в форме РСФ.
42. Центральный и (или) местный исполнительный орган при расчете стоимости реализации функции центрального и (или) местного исполнительного органа применяет основные виды и источники возникновения стандартных факторов по форме в соответствии с приложением 2 к настоящей Методике.
Глава 3. Оптимизация бюджетных средств и штатной численности государственных служащих при передаче функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду
43. При передаче функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду производится оптимизация бюджетных средств на основании расчетов на предмет оптимизации штатной численности административных государственных служащих. При этом перераспределение расходов центральных и (или) местных исполнительных органов допускается только в случаях возложения на них дополнительных функций.
44. Центральный и (или) местный исполнительный орган производит расчет оптимизации бюджетных средств и штатной численности административных государственных служащих.
45. Информация по итогам произведенного расчета оптимизации бюджетных средств и штатной численности административных государственных служащих в течение пяти рабочих дней направляется в уполномоченный орган для согласования по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике.
46. Уполномоченный орган подготавливает и выдает заключение по представленному расчету на предмет оптимизации, проведенному центральным и (или) местным исполнительным органами в течение десяти рабочих дней по форме согласно приложению 4 к настоящей Методике.
Приложение 1 к Методике
определения стоимости функции
центральных и (или)
местных исполнительных органов,
предлагаемой для передачи в
конкурентную среду
Форма
Расчет стоимости реализации функции центрального и (или)
местного исполнительного органа
Наименование функции центрального и (или)
местного исполнительного органа                   _____________________________
Наименование центрального
исполнительного органа или местного
исполнительного органа                         ______________________________
тыс. тенге
№ п/п
Наименование
Период реализации функции
Итого
Первый год
Второй год
Третий год
1
2
3
4
5
6
1.
Расходы на персонал
2.
Расходы на приобретение запасов, работ и услуг
3.
Накладные расходы
4.
Другие текущие расходы
5.
Дополнительные расходы
6.
Расходы на реализацию функции центрального и (или) местного исполнительного органа, предлагаемой для передачи в конкурентную среду
Подпись руководителя центрального исполнительного органа или местного исполнительного органа:
Дата:
Расшифровка подписи:
Исполнитель (должность, фамилия, имя, отчество (при наличии):
Телефон исполнителя:
Приложение 2 к Методике
определения стоимости функции
центральных и (или)
местных исполнительных органов,
предлагаемой для передачи в
конкурентную среду
Форма
Основные виды и источники возникновения стандартных факторов расходов
№ п/п
Наименование
Источник
1.
Инфляция
Прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан на пятилетний период
2.
Месячный расчетный показатель
Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете на плановый период
3.
Прожиточный минимум
4.
Ставки налогов
Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
5.
Социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования
Закон Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании"
6.
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование
Закон Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании"
7.
Натуральные нормы
Нормативный правовой акт государственного органа
8.
Коэффициент накладных расходов
Финансовые расчеты государственного органа
Приложение 3 к Методике
определения стоимости функции
центральных и (или)
местных исполнительных органов,
предлагаемой для передачи в
конкурентную среду
Форма
Информация по итогам произведенного расчета оптимизации бюджетных средств и штатной численности административных государственных служащих
Наименование функции центрального и (или) местного исполнительного органа, предлагаемой для передачи в конкурентную среду
Сокращение и (или) перераспределение расходов центральных и (или) местных исполнительных органов, связанных с передачей функций в конкурентную среду(сумма средств)
Количество сокращенной штатной численности с указанием категорий и наименований должностей
1.
2.
3.
4.
Итого:
Приложение 4 к Методике
определения стоимости функции
центральных и (или)
местных исполнительных органов,
предлагаемой для передачи в
конкурентную среду
Форма
Заключение по представленному расчету на предмет оптимизации, проведенному центральным и (или) местным исполнительными органами
Наименование центрального и (или) местного исполнительного органа
Наименование функций
Качество заполнения информации по итогам произведенного расчета на предмет оптимизации
Сокращение и (или) перераспределение расходов (предполагается /не предполагается)
Сокращение штатной численности
(предполагается /не предполагается)
Заключение:
Подпись_____________ дата "__"__________202__г.
Приложение 5 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 мая 2021 года № 55
Методика проведения анализа готовности рынка по функциям центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемым для передачи в конкурентную среду

38. Функцияны іске асыру шеңберінде орындалатын негізгі іс-шараларда заңды және жеке тұлғалар көрсететін қызметтер, тауарлар мен жұмыстар көзделсе (мердігерлерді тарту), қосымша шығыстар сомасына орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган мен функцияларды орындаушы арасында жасалған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізу шартының құны енгізіледі.
39. Консалтингтiк көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге және зерттеулер жүргізуге жұмсалатын шығыстар қосымша шығыстарға қосылады.
6-параграф. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциясын іске асыруға жұмсалатын шығыстар
40. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын орындауға жұмсалатын шығыстар ФҚЕ нысанының реттік нөмірі 6-жолында көрсетіледі және ФҚЕ нысанының реттік нөмірлері 1-5 жолдардың сомасы болып табылады.
41. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын орындауға үш жылдық кезең ішінде жұмсалатын шығыстар сомасы (ФҚЕ нысаны, реттік нөмірлер 1-6-жолдар, 6-баған) ФҚЕ нысанының реттік нөмірлері 3, 4 және 5-бағандарында көрсетілген шығыстарды қосу арқылы айқындалады.
42. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын іске асыру құнын есептеу кезінде осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша стандартты факторлардың негізгі түрлері мен шығу көздерін қолданады.
3-тарау. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру кезінде бюджет қаражатын және мемлекеттік қызметшілердің штат санын оңтайландыру.
43. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру кезінде мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің штат санын оңтайландыру тұрғысынан есептеулердің негізінде бюджет қаражатын оңтайландыру жүргізіледі. Бұл ретте орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың шығыстарын қайта бөлуге оларға қосымша функциялар жүктелген жағдайларда ғана жол беріледі.
44. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар бюджет қаражаты мен әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің штат санын оңтайландырудың есептемесін әзірлейді.
45. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның бюджет қаражаты мен әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің штат санын оңтайландырудың әзірленген есептеме қорытынды бойынша ақпаратты бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға келісу үшін осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысанда жіберіледі.
46. Уәкілетті орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар жүргізген, оңтайландыру тұрғысынан ұсынылған есептеме бойынша қорытындыны он жұмыс күні ішінде осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысанда әзірлейді және береді.
Орталық және (немесе)
жергілікті атқарушы
органдардың бәсекелес ортаға
беру үшін
ұсынылатын функциясының
құнын айқындау әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функцияларын іске асыру құнын есептеу
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясының атауы
Орталық атқарушы органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы
мың. теңге
Жол
Атауы
Функцияны іске асыру кезеңі
Барлығы
Бірінші жыл
Екінші жыл
Үшінші жыл
1
2
3
4
5
6
1.
Персоналға бөлінетін шығыстар
2.
Қорларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуға бөлінетін шығыстар
3.
Үстеме шығыстар
4.
Басқа да ағымдағы шығыстар
5.
Қосымша шығыстар
6.
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциясын іске асыруға бөлінетін шығыстар
Орталық атқарушы орган немесе жергілікті атқарушы орган басшысының қолы:
Күні:
Қолдың толық жазылуы:
Орындаушы (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
Орындаушының телефоны:
Орталық және (немесе)
жергілікті атқарушы
органдардың бәсекелес ортаға
беру үшін ұсынылатын
функциясының құнын айқындау
әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Шығыстардың стандартты факторларының негізгі түрлері және пайда болу көздері
р/с
Атауы
Көздері
1.
Инфляция
Қазақстан Республикасының 5 жылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы
2.
Айлық есептік көрсеткіш
Жоспарланған кезеңге арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңы
3.
Ең төмен күн көріс деңгейі
4.
Салықтар мөлшерлемелері
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі)
5.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
6.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар
"Міндетті медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
7.
Заттай нормалар
Мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актісі
8.
Үстеме шығыстар коэффициенті
Мемлекеттік органның қаржылық есептемелері
Орталық және (немесе)
жергілікті атқарушы
органдардың бәсекелес ортаға
беру үшін
ұсынылатын функциясының
құнын айқындау әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
Бюджет қаражаты мен әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің штат санын оңтайландырудың әзірленген есептеме қорытынды бойынша ақпарат
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциясының атауы
Функцияларын бәсекелес ортаға беруге байланысты орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың шығыстарын қысқарту және (немесе) қайта бөлу (қаражат сомасы)
Лауазымдардың санаттары мен атауын көрсете отырып, штат санын қысқарту көлемі
1.
2.
3.
4.
Барлығы:
Орталық және (немесе)
жергілікті атқарушы
органдардың бәсекелес ортаға
беру үшін ұсынылатын
функциясының құнын айқындау
әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар жүргізген, оңтайландыру тұрғысынан ұсынылған есептеме бойынша қорытынды
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның атауы
Функция атауы
Оңтайландыру тұрғысынан әзірленген есептеме қорытындысы бойынша ақпараттың толтыру сапасы
Шығыстарды қысқарту және (немесе) қайта бөлу (қарастырылады / қарастырылмайды)
Штат санын қысқарту (қарастырылады / қарастырылмайды)
Қорытынды:
Қолы _____________ Күні "__"__________202__ж.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 31 мамырдағы
№ 55 бұйрығына
5-қосымша
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуына талдау жүргізу әдістемесі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика проведения анализа готовности рынка по функциям центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемых для передачи в конкурентную среду (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 7) статьи 56 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и устанавливает общие методы проведения анализа готовности рынка по функциям центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемых для передачи в конкурентную среду (далее – анализ готовности рынка).
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) плановый период – три финансовых года;
2) уполномоченный орган в сфере развития системы государственного управления (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию по передаче функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду;
3) обоснованная цена – цена, определенная на основе обоснованных фактических затрат и прибыли заинтересованного лица;
4) заинтересованное лицо – субъекты предпринимательства, саморегулируемые и неправительственные организации, права и обязанности которых затрагиваются Кодексом.
Глава 2. Проведение анализа готовности рынка функциям центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемых для передачи в конкурентную среду
3. Центральный и (или) местный исполнительный орган совместно с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан проводит анализ готовности рынка в целях определения текущего состояния со стороны заинтересованных лиц по реализации государственных функций, рассматриваемых на предмет передачи в конкурентную среду.
4. Анализ готовности рынка осуществляется путем:
1) проведения публичного размещения перечня функций центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемых для передачи в конкурентную среду и сбора заявок от заинтересованных лиц в течение тридцати календарных дней со дня согласования уполномоченного органа;
2) направления запроса об информации заинтересованным лицам, намеренным исполнять передаваемые в конкурентную среду функции центрального и (или) местного исполнительного органа в течение пяти рабочих дней со дня формирования заключения о наличии или отсутствии заявок от заинтересованных лиц готовых осуществлять функции центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентной среде;
3) обеспечения центральными и (или) местными исполнительными органами подготовки заключения о готовности рынка (далее – заключение о готовности рынка);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуына талдау жүргізу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 56-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функциялары бойынша нарықтың дайындығына талдау (бұдан әрі – нарықтың дайындығын талдау) жүргізудің жалпы әдістерін белгілейді.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жоспарлы кезең – үш қаржы жылы;
2) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру бойынша басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) негізделген баға – негізделген нақты шығындар мен орындаушы функцияларының негізінде анықталған баға;
4) мүдделі тұлғалар – құқықтары мен міндеттері Заңмен қозғалатын және кәсіпкерлік субъектілері, өзін-өзі реттейтін және үкіметтік емес ұйымдар.
2-тарау. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуын талдау жүргізу
3. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер палатасымен бірлесіп, бәсекелес ортаға беру тұрғысынан қаралатын мемлекеттік функцияларды іске асыру бойынша мүдделі тұлғалар тарапынан ұсыныстың ағымдағы жай-күйін айқындау мақсатында нарықтың дайындығына талдау жүргізеді.
4. Нарықтың дайындығын талдау:
1) уәкілетті орган келіскен күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде бәсекелес ортаға беру және мүдделі тұлғалардан өтінімдер жинау үшін ұсынылатын орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының тізбесін жария орналастыруды жүргізу;
2) бәсекелес ортада орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын жүзеге асыруға дайын мүдделі тұлғалардан өтінімдердің болуы немесе болмауы туралы қорытынды қалыптастырылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілетін функцияларын орындауға ниетті мүдделі тұлғаларға ақпарат туралы сұрау салуды жіберу;
3) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың нарықтың дайындығы туралы қорытынды (бұдан әрі – нарықтың дайындығы туралы қорытынды) дайындауды қамтамасыз етуі);

4) проведения общественных слушаний с населением, в том числе с заинтересованными лицами, для рассмотрения заключения о готовности рынка в течение пятнадцати рабочих дней со дня формирования заключения о готовности рынка.
5. Центральный и (или) местный исполнительный орган со дня согласования уполномоченным органом и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" обеспечивает публикацию перечня функций центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемых для передачи в конкурентную среду (в том числе, доработанного с учетом рекомендаций уполномоченного органа) на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан до тридцати календарных дней для сбора заявок.
6. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан осуществляет сбор, анализ и опубликование предложений субъектов предпринимательства и их объединений по функциям центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемым для передачи в конкурентную среду.
7. Заявки заинтересованных лиц о намерении исполнять передаваемые в конкурентную среду функции центрального и (или) местного исполнительного органа представляются в центральные и (или) местные исполнительные органы по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Центральный и (или) местный исполнительный орган по окончанию периода публикации перечня функций в течение пяти рабочих дней формирует заключение о наличии или отсутствии заявок от заинтересованных лиц намеренных исполнять передаваемые в конкурентную среду функции центрального и (или) местного исполнительного органа по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Заключение о наличии или отсутствии заявок заинтересованных лиц для реализации функций местных исполнительных органов на уровне районов, городов областного, районного значения, поселков, сел, сельских округов централизованно формирует местный исполнительный орган (акимат) области.
10. Для определения готовности рынка по функциям центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемым для передачи в конкурентную среду, центральными и (или) местными исполнительными органами осуществляется направление запроса на казахском и русском языках на реализацию функций в конкурентной среде по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике, всем заинтересованным лицам, намеренным исполнять передаваемые в конкурентную среду функции центрального и (или) местного исполнительного органа.
11. Запрос предполагает получение от заинтересованных лиц информации об их готовности реализовывать функции центральных и (или) местных исполнительных органов (далее – информация) по следующим направлениям:

4) нарықтың дайындығы туралы қорытынды қалыптастырылған күннен бастап он бес жұмыс күн ішінде нарықтың дайындығы туралы қорытындыны қарау үшін халықпен, оның ішінде мүдделі тұлғалармен қоғамдық тыңдаулар өткізу арқылы жүргізіледі.
5. Уәкілетті орган мен "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы келіскеннен кейін орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын (оның ішінде уәкілетті органның ұсынымдары ескеріле отырып пысықталған) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының тізбесін уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер палатасында өтінімдерді жинау үшін отыз күнтізбелік күнге дейін жариялауды қамтамасыз етеді.
6. Кәсіпкерлер Палатасы кәсіпкерлік субъектілері мен олардың бірлестіктерінің орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциялары бойынша ұсыныстарын жинауды, талдауды және жариялауды жүзеге асырады.
7. Бәсекелес ортаға берілетін орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функцияларын орындау ниеті туралы мүдделі тұлғалардың өтінімдері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдарға ұсынылады.
8. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциялар тізбесін жариялау кезеңі аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілетін функцияларын орындауға ниетті мүдделі тұлғалардан өтінімдердің болуы немесе болмауы туралы қорытынды қалыптастырады.
9. Аудандар, облыстық, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер деңгейінде жергілікті атқарушы органдардың функцияларын іске асыру үшін мүдделі тұлғалардың өтінімдерінің болуы немесе болмауы туралы қорытындыны облыстың жергілікті атқарушы органы (әкімдігі) орталықтандырып қалыптастырады.
10. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беруге ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайындығын айқындау үшін орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілетін функцияларын орындауға ниетті барлық мүдделі тұлғаларға осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бәсекелес ортада функцияларды іске асыруға қазақ және орыс тілдерінде сұрау салуды жіберуді жүзеге асырады.
11. Ақпарат жөніндегі сұрату функцияларды орындаушылардан мынадай бағыттар бойынша орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын іске асыруға олардың дайындығы туралы ақпарат (бұдан әрі – ақпарат) алуды көздейді:

1) предмет деятельности заинтересованных лиц, в том числе наличие практического опыта реализации смежной или родственной деятельности с потенциально передаваемыми государственными функциями;
2) наличие ресурсов, необходимых для реализации государственных функций, в том числе наличие квалифицированного персонала и инфраструктуры;
3) планируемая стоимость и цена реализации государственных функций для пользователей функций;
4) предложения по улучшению реализации государственных функций в конкурентной среде.
12. Информация заинтересованных лиц представляется в центральные и (или) местные исполнительные органы на казахском и русском языках в виде ответов на вопросы, указанные в анкете согласно приложению 3 к настоящей Методике.
13. Срок предоставления в центральные и (или) местные исполнительные органы информации заинтересованных лиц составляет тридцать календарных дней с момента размещения запроса на интернет-ресурсе уполномоченного органа или пятнадцать рабочих дней с момента получения запроса от центральных и (или) местных исполнительных органов.
14. Заключение о готовности рынка заполняется в течение тридцати календарных дней с момента получения информации от заинтересованных лиц по форме согласно приложению 4 к настоящей Методике по каждой отдельной государственной функции и выносится на общественные слушания с населением, в том числе с заинтересованными лицами.
15. По результатам общественных слушаний центральный и (или) местный исполнительный орган в течение пяти рабочих дней дорабатывает заключение о готовности рынка и приводит в соответствие с ним перечень функций центрального и (или) местного исполнительного органа, предлагаемых для передачи в конкурентную среду, после чего направляет в уполномоченный орган для дачи экспертного заключения на проведенный анализ готовности рынка по форме согласно приложению 5 к настоящей Методике.
16. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня поступления рассматривает заключение о готовности рынка и выдает экспертное заключение центральным и (или) местным исполнительным органам на проведенные ими анализы готовности рынка.
17. При получении экспертного заключения уполномоченного органа центральный и (или) местный исполнительный орган в течение десяти рабочих дней дорабатывает заключение о готовности рынка по итогам анализа готовности рынка и повторно направляет их в уполномоченный орган.
Приложение 1 к Методике
проведения анализа готовности
рынка по функциям центральных и
(или) местных исполнительных
органов, предлагаемым для
передачи в конкурентную среду
Форма
Заявка заинтересованных лиц о намерении исполнять передаваемые в конкурентную среду функции центрального и (или) местного исполнительного органа
Заинтересованное лицо
Передаваемые в конкурентную среду функции центрального и (или) местного исполнительного органа
Обоснование
Приложение 2 к Методике
проведения анализа готовности
рынка по функциям центральных и
(или) местных исполнительных
органов, предлагаемым для
передачи в конкурентную среду
Форма
Заключение о наличии или отсутствии заявок от заинтересованных лиц готовых осуществлять функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентной среде
Название функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентной среде, предлагаемых для передачи в конкурентную среду
Заявка
(дата, номер)
Наименование заявителя
Примечание в случае отсутствия заявки
Приложение 3 к Методике
проведения анализа готовности
рынка по функциям центральных и
(или) местных исполнительных
органов, предлагаемым для
передачи в конкурентную среду
Форма
Адресат
Запрос на реализацию функций в конкурентной среде
Дата запроса: _______
Целью данного запроса является предварительный анализ рынка и исполнителей функций, готовых осуществлять государственных функций.
Данный запрос об информации не является извещением о государственных закупках товаров, работ и услуг, а также не является запросом в рамках государственного контроля и надзора предусмотренного Предпринимательским кодексом.
По итогам запроса информации государственный орган не несет обязательств по заключению договоров ни с одним из исполнителей функций.
Просим вас заполнить ниже представленную анкету.
АНКЕТА
1.Общая информация о заинтересованном лице
Наименование организации
Указать полное наименование организации и ее организационно-правовую форму.
Местонахождение
Указать полный адрес организации, включая адреса филиалов.
Дата основания
Размер/штат
Финансовое состояние
Указать финансовое состояние заинтересованного лица.

1) функцияларды орындаушылар қызметінің нысанасы, оның ішінде беруге мемлекеттік функциялармен аралас немесе ұқсас қызметті іске асыру практикалық тәжірибесінің болуы;
2) мемлекеттік функцияларды іске асыру үшін қажетті ресурстардың, оның ішінде білікті персонал мен инфрақұрылымның болуы;
3) функцияларды пайдаланушылар үшін мемлекеттік функцияларды іске асырудың жоспарланатын құны мен бағасы;
4) мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортада жүзеге асыруды жақсарту бойынша ұсыныстар.
12. Мүдделі тұлғалардан ақпарат орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдарға мемлекеттік және орыс тілдерінде осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес сауалнамада көрсетілген сұрақтарға жауаптар түрінде ұсынылады.
13. Мүдделі тұлғалардың ақпаратын орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдарға ұсыну мерзімі ұсынымды сайтта орналастырған күннен бастап отыз күнтізбелік күнін құрайды немесе орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардан ұсыным алған күннен бастап он бес жұмыс күнін құрайды.
14. Нарықтың дайын болуы туралы қорытынды әрбір жеке мемлекеттік функция бойынша осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүдделі тұлғалардан ақпарат алған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде толтырылады және халықпен, оның ішінде мүдделі тұлғалармен өткізілетін қоғамдық тыңдауларға шығарылады.
15. Қоғамдық тыңдаулардың нәтижелері бойынша орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган бес жұмыс күні ішінде нарықтың дайындығы туралы қорытындыны пысықтайды және бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функцияларының тізбесін оған сәйкес келтіреді, содан кейін осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нарықтың дайындығына жүргізілген талдауға сараптамалық қорытынды беру үшін уәкілетті органға жібереді.
16. Уәкілетті орган келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде нарықтың дайындығы туралы қорытындыны қарайды және орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдарға олар жүргізген нарықтың дайындығын талдауға сараптамалық қорытынды береді.
17. Уәкілетті органның сараптамалық қорытындысын алған кезде Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган он жұмыс күні ішінде нарықтың дайындығы туралы қорытындыны пысықтайды және оларды уәкілетті органға қайта жібереді.
Орталық және (немесе)
жергілікті атқарушы
органдардың бәсекелес ортаға
беру үшін ұсынылатын
функциялары бойынша
нарықтың дайын болуына
талдау жүргізу әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның бәсекелес ортаға берілетін функцияларын орындау ниеті туралы мүдделі тұлғалардың өтінімі
Мүдделі тұлға
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның бәсекелес ортаға берілетін функциялары
Негіздеме
Орталық және (немесе)
жергілікті атқарушы
органдардың бәсекелес ортаға
беру үшін ұсынылатын
функциялары бойынша
нарықтың дайын болуына
талдау жүргізу әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Бәсекелес ортада орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын жүзеге асыруға дайын мүдделі тұлғалардан өтінімдердің болуы немесе болмауы туралы қорытынды
Бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын бәсекелес ортадағы орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының атауы
Өтінім
(күні, нөмірі)
Өтініш берушінің атауы
Өтінім болмаған жағдайда ескерту
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылатын функциялары бойынша нарықтың дайын болуына
талдау жүргізу әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
Адресат
Бәсекелес ортада функцияларды іске асыру бойынша сұрау салу
Сұрату күні:_________
Осы сұратудың мақсаты нарықты және мемлекеттік функцияны іске асыруға дайын функцияларды орындаушыларды алдын ала талдау болып табылады.
Осы ақпарат жөніндегі сұрату тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы хабарлама болып табылмайды, сонымен қатар Кәсіпкерлік кодексте көзделген мемлекеттік бақылау және қадағалау аясында сұрау салу болып табылмайды.
Мемлекеттік орган ақпаратты сұрату қорытындылары бойынша функцияларды орындаушылардың ешқайсысымен шарттар жасау бойынша міндеттемелер алмайды.
Сізден төменде ұсынылған сауалнаманы толтыруды сұраймыз.
САУАЛНАМА
1. Мүдделі тұлғалар туралы жалпы ақпарат
Ұйымның атауы
Ұйымның толық атауын және оның ұйымдық-құқықтық нысанын көрсету
Орналасқан жері
Филиалдарының мекенжайларын қоса отырып, ұйымның толық мекенжайын көрсету
Құрылған күні
Көлемі/штаты
Қаржылық жағдайы
Мүдделі тұлғалардың қаржылық жағдайын көрсету

2. Предмет деятельности заинтересованного лица
Предмет деятельности
Описать основные виды деятельности, в том числе смежные/родственные с потенциально передаваемой государственной функцией.
Наличие отзывов
Предоставить рекомендации от клиентов (при наличии).
3. Информация о наличии ресурсов, необходимых для реализации государственной функции
Наличие квалифицированных кадров, необходимых для реализации государственной функции
Указать квалификацию заинтересованного лица.
Указать имеющиеся у компании лицензии, сертификаты
Наличие необходимой инфраструктуры для реализации государственной функции
Указать наличие необходимой инфраструктуры для реализации государственной функции.
4. Информация о стоимости и цене реализации государственной функции, предлагаемых заинтересованным лицом
Полнота планируемой к реализации государственной функции
Указать в целом всю функцию или определенное мероприятие в рамках функции планирует выполнять заинтересованное лицо.
Планируемое количество работников, задействованное в реализации государственной функции
Указать количество работников, которые задействованы в реализации функции/мероприятия.
Предлагаемая стоимость реализации государственной функции
Указать предполагаемую стоимость реализации функции.
К анкете необходимо приложить расчет стоимости реализации функции по форме 1.
Предполагаемая цена функции для потребителей
Указать цену для потребителей.
К анкете необходимо приложить расчет (обоснование) цены на функцию для потребителей по форме 2.

2. Мүдделі тұлғалар қызметінің нысаны
Қызмет нысанасы
Қызметінің негізгі түрлерін, оның ішінде беруге мемлекеттік функциямен аралас/ұқсас қызмет түрлерін сипаттау
Пікірлердің болуы
Клиенттер ұсынымдарын ұсыну (бар болған жағдайды)
3. Мемлекеттік функцияны іске асыру үшін қажетті ресурстардың болуы туралы ақпарат
Мемлекеттік функцияны іске асыру үшін қажетті білікті кадрлардың бар болуы
Мүдделі тұлғаның біліктілігін көрсету
Компанияда бар лицензияларды, сертификаттарды көрсету
Мемлекеттік функцияны іске асыру үшін қажетті инфрақұрылымның бар болуы
Мемлекеттік функцияны іске асыру үшін қажетті инфрақұрылымның бар болуын көрсету
4. Мүдделі тұлғалар ұсынып отырған мемлекеттік функцияны іске асырудың құны мен құнытуралы ақпарат
Іске асырылуы жоспарланып отырған мемлекеттік функцияның толықтығы
Мүдделі тұлғалар функция шеңберінде орындауды жоспарлап отырған функцияның барлығын жалпы немесе белгілі бір іс-шараларды көрсету
Мемлекеттік функцияны іске асыруға тартылатын жоспарлы қызметкерлер саны
Функцияны/іс-шараны іске асыруға тартылатын қызметкерлер санын көрсету
Мемлекеттік функцияны іске асыруға ұсынып отырған бағасы
Функцияны іске асыруға ұсынып отырған бағаны көрсету.
Сауалнамаға 1-нысан бойынша функцияны іске асыру бағасының есебін қоса тіркеу қажет
Тұтынушылар үшін ұсынылатын функция бағасы
Тұтынушыларға арналған бағаны көрсету.
Сауалнамаға 2-нысан бойынша тұтынушылар үшін функция бағасының есебін (негіздемені) қоса тіркеу қажет

5. Предложения по улучшению реализации государственной функции
Предложения по улучшению реализации государственной функции
Описать какие инновационные методы используются для улучшения реализации функции.
Прочие предложения/ комментарии по реализации функции
Первый руководитель заинтересованного лица (должность, фамилия, имя, отчество (при наличии): Исполнитель (должность, фамилия, имя, отчество (при наличии): Телефон исполнителя: Дата:
Расчет стоимости реализации функции заинтересованным лицом
Форма 1
Наименование функции центрального и (или)
местного исполнительного органа                   _________________________________
Наименование заинтересованного лица       __________________________________
Ед. измерения: тыс. тенге
№ п/п
Наименование
Период реализации функции
Итого
Первый год
Второй год
Третий год
1
2
3
4
5
6
1.
Расходы на оплату труда
2.
Социальный налог, социальные отчисления и прочие налоги
3.
Материальные расходы
4.
Коммунальные услуги
5.
Расходы по ремонту и обслуживанию основных средств
6.
Расходы по связи
7.
Расходы по аренде
8.
Командировочные расходы
9.
Амортизация основных средств
10.
Расчетная прибыль
11.
Прочие
12.
ИТОГО Расходы на реализацию функции
Примечание: отдельными строками показываются основные средства и нематериальные активы
Подпись руководителя заинтересованного лица (должность, фамилия, имя, отчество (при наличии):
Дата:
Исполнитель (должность, фамилия, имя, отчество (при наличии):
Телефон исполнителя:
Расчет (обоснование) цены на функцию для потребителей
Форма 2
Наименование функции центрального и (или)
местного исполнительного органа                         _____________________________
Наименование заинтересованного лица             _____________________________
Ед. измерения: тыс. тенге
№ п/п
Наименование расходов
Период реализации функции
Первый год
Второй год
Третий год
1.
Расходы на оплату труда
2.
Социальный налог, социальные отчисления и прочие налоги
3.
Материальные расходы
4.
Коммунальные услуги
5.
Расходы по ремонту и обслуживанию основных средств
6.
Расходы по связи
7.
Расходы по аренде
8.
Командировочные расходы
9.
Амортизация основных средств
10.
Расчетная прибыль
11.
Прочие
12.
ИТОГО цена за единицу функций
Подпись заинтересованного лица(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии):
Дата:
Исполнитель (должность, фамилия, имя, отчество (при наличии):
Телефон исполнителя:
Пояснения по заполнению анкеты заинтересованного лица
Анкета заинтересованного лица (далее – Анкета) заполняется следующим образом.
В пункте 1 Анкеты следует указать полное наименование организации, организационно-правовую форму, полный адрес организации (район и населенный пункт), включая адреса филиалов. Необходимо также указать дату основания организации, текущий штат и финансовое состояние организации.
В пункте 2 Анкеты следует указать предмет деятельности компании, включая виды деятельности, смежные с предлагаемой к передаче функции государственного органа.
В пункте 3 Анкеты следует указать наличие компетенции по функциям, предлагаемым к передаче. Подтверждением квалификации заинтересованного лица является информация о наличии в штате квалифицированных кадров, соответствующих лицензий, сертификатов, знаков качества.
Также следует указать наличие инфраструктуры, необходимой для реализации функции государственного органа. Например, если функция предусматривает перевозку людей с ограниченными возможностями, следовательно, необходимой инфраструктурой является специализированный автомобиль для перевозки инвалидов.

5. Мемлекеттік функцияны іске асыруды жақсарту бойынша ұсыныстар
Мемлекеттік функцияны іске асыруды жетілдіру бойынша ұсыныс
Функцияны іске асыруды жақсарту үшін пайдаланылатын инновациялық тәсілдерді сипаттау
Функцияны іске асыру бойынша өзге ұсыныстар/түсіндірмелер
Мүдделі тұлғаның бірінші басшысы (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда): Орындаушы (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
Орындаушының телефоны:
Күні:
Мүдделі тұлғаның функцияны іске асыру құнының есебі
2-нысан.
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясының атауы
..................................................................
Мүдделі тұлғаның атауы
........................................................ ..........
Өлшем бірлігі:
мың теңге
р/с №
Атауы
Функцияны іске асыру кезеңі
Жиыны
Біріншіжыл
Екінші жыл
Үшінші жыл
1
2
3
4
5
6
1.
Еңбекақы төлеу шығыстары
2.
Әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар және өзге салықтар
3.
Материалдық шығыстар
4.
Коммуналдық қызметтер
5.
Жөндеу және негізгі құрал-жабдықтарға қызмет көрсетуге байланысты шығыстар
6.
Байланыс бойынша шығыстар
7.
Жалға алу бойынша шығыстар
8.
Іссапар шығыстары
9.
Негізгі құралдардың амортизациясы
10.
Есептік пайда
11.
Өзгелері
12.
Функцияны іске асыру шығыстарының ЖИЫНЫ
Ескерту: негізгі құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтер көрсетіледі
Мүдделі тұлға басшысының қолы                                    Күні:
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
Орындаушы (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):      Орындаушының
телефоны:
Тұтынушылар үшін функция бағасының есебі (негіздемесі)
2-нысан.
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясының атауы
...................................................................................
Мүдделі тұлғаның атауы
....................................................................................
Өлшем бірлігі: мың теңге
р/с №
Шығыстар атауы
Функцияны іске асыру кезеңі
Біріншіжыл
Екінші жыл
Үшінші жыл
1.
Еңбекақы төлеу шығыстары
2.
Әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар және өзге салықтар
3.
Материалдық шығыстар
4.
Коммуналдық қызметтер
5.
Жөндеу және негізгі құралдарға қызмет көрсетуге байланысты шығыстар
6.
Байланыс бойынша шығыстар
7.
Жалға алу бойынша шығыстар
8.
Іссапар шығыстары
9.
Негізгі құралдардың амортизациясы
10.
Есептік пайда
11.
Өзгелері
12.
Функция бір бірлігі бағасының ЖИЫНЫ
Мүдделі тұлғаның қолы:
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
Күні:
Орындаушы (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
Орындаушының телефоны:
Мүдделі тұлғаның сауалнаманы толтыруы бойынша түсіндірме жазба
Мүдделі тұлғаның сауалнамасы (бұдан әрі – Сауалнама) мынадай түрде толтырылады.
Сауанаманың 1-тармағында ұйымның толық атауын, ұйымдық-құқықтық нысанын филиалдарының мекенжайларымен қоса ұйымның толық мекенжайын (аудан және елді-мекен) көрсету қажет. Сонымен қатар, ұйымның құрылу күнін, ағымдағы штатты және ұйымның қаржылық жағдайын көрсету қажет.
Сауанаманың 2-тармағында мемлекеттік органның беруге ұсынылып отырған функциясымен аралас қызмет түрлерін қоса алғанда, компания қызметінің нысанасын көрсету қажет.
Сауанаманың 3-тармағында беруге ұсынылып отырған функциялар бойынша құзыреттің бар екендігін көрсету қажет. Мүдделі тұлғаның біліктілігін растау ретінде штатта білікті кадрлардың, тиісті лицензиялардың, сертификаттардың, сапа белгілерінің бар болуы туралы ақпарат болып табылады.
Сондай-ақ, мемлекеттік орган функциясын іске асыру үшін қажетті инфрақұрылымның бар екендігін көрсету қажет. Мысалы, егер функция мүмкіндігі шектеулі адамдарды тасымалдауды көздесе, тиісінше қажетті инфрақұрылым мүгедектерді тасымалдауға арналған мамандандырылған автомобиль болып табылады.

В пункте 4.1 Анкеты следует указать планируемую полноту реализации функции. Заинтересованное лицо в силу своих ресурсов, в том числе финансовых принимает решение о готовности выполнять лишь отдельные мероприятия в рамках государственной функции.
В пункте 4.2 Анкеты следует указать количество работников, которые задействованы в реализации функции государственного органа.
В пункте 4.3 Анкеты следует указать полную стоимость реализации функции заинтересованным лицом по годам планового периода.
В стоимость выполнения функции включаются расходы, непосредственно связанные с оказанием функции, в том числе:
1) фонд оплаты труда и обязательные платежи, исчисляемые от фонда оплаты труда;
2) обязательные виды страхования, налоги, сборы и другие обязательные платежи в бюджет, учитываемые в расходах соответствующего периода;
3) материальные расходы;
4) расходы по аренде зданий;
5) расходы по связи и командировочные расходы;
6) приобретение основных средств и нематериальных активов;
7) амортизационные отчисления основных средств, находящихся на балансе заинтересованного лица;
8) услуги сторонних организаций по текущему ремонту и обслуживанию автотранспорта, зданий, находящихся на балансе заинтересованного лица, транспортировке, техническому сопровождению работоспособности организационной техники, банковские, аудиторские, консалтинговые, маркетинговые и (или) услуги по аренде зданий;
9) прочие расходы.
К указанной в Анкете стоимости функции следует приложить расчет стоимости реализации функции по Форме 1.
При заполнении формы расчета стоимости функции заинтересованным лицом (форма 1) в ней необходимо указать:
наименование функции государственного органа;
наименование заинтересованного лица, который претендует на реализацию функции центрального и (или) местного исполнительного органа и выполнил расчет стоимости ее реализации.
Форма 1 подписывается руководителем заинтересованного лица. В форме рядом с подписью руководителя заинтересованного лица указываются расшифровка подписи (фамилия и инициалы), дата подписания, фамилия и телефон должностного лица для контакта.
К форме 1 заинтересованное лицо предоставляет соответствующие документы и обоснования по каждому виду расходов, указанных в форме, в целях проведения анализа цен, правдоподобности и правильности расходов и расчетов. Расчеты по видам расходов, указанным в форме 1, представляются заинтересованным лицом в произвольной форме на каждый год периода выполнения функции.
В пункте 4.4 Анкеты следует указать обоснованную цену для потребителей функций по годам планового периода.
При формировании цены на функцию в себестоимости учитываются расходы, непосредственно связанные с оказанием функции, в том числе:

Сауалнаманың 4.1-тармағында функцияны іске асырудың жоспарлы толықтығын көрсету қажет. Мүдделі тұлға өз ресурстарының, оның ішінде қаржылай мүмкіндіктеріне қарай мемлекеттік функция шеңберінде жекелеген іс-шараларды орындауға дайындығы туралы шешім қабылдай алады.
Сауанаманың 4.2-тармағында мемлекеттік орган функциясын іске асыруға тартылатын жұмыскерлердің санын көрсету қажет.
Сауанаманың 4.3-тармағында жоспарлы кезең жылдары бойынша мүдделі тұлғаның функцияны іске асыруының толық құнын көрсету қажет.
Функцияны орындау құнына функцияны көрсетумен тікелей байланысты шығыстар, оның ішінде:
1) еңбекақы төлеу қоры және еңбекақы төлеу қорынан аударылатын міндетті төлемдер;
2) міндетті сақтандыру түрлері, салықтар, алымдар және тиісті кезең шығыстарына есептелетін бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
3) материалдық шығыстар;
4) ғимаратты жалға алу шығыстары;
5) байланыс бойынша шығыстар және іссапар шығыстары;
6) негізгі құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтерді сатып алу;
7) мүдделі тұлғаның балансында тұрған негізгі құрал-жабдықтарға амортизациялық аударымдар;
8) ағымдағы жөндеу және мүдделі тұлғаның балансында тұрған автокөліктерге, ғимараттарға қызмет көрсету, тасымалдау, ұйымдастыру техникасының жұмысқа қабілеттілігін техникалық сүйемелдеу, банктік, аудиторлық, консалтингтік, маркетингтік және (немесе) ғимаратты жалға алу жөніндегі қызметтер бойынша өзге ұйымдардың көрсететін қызметтері;
9) өзге де шығыстар кіреді.
Сауалнамада көрсетілген функция құнына 1-нысан бойынша функцияны іске асыру құнының есебін қоса беру қажет.
Мүдделі тұлға (1-нысан) функция құны есебінің нысанын толтыру кезінде:
мемлекеттік орган функциясының атауын;
орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын іске асыруға үміткер және оның іске асырылу құнының есебін орындаған мүдделі тұлғаның атауы көрсетілуі қажет.
1-нысанға мүдделі тұлғаның басшысы қол қояды. Нысанда мүдделі тұлға басшысының қолының жанында қолдың қолдың толық жазылуы (тегі және аты-жөнінің бірінші әріптері), қол қойған күні, лауазымды тұлғаның тегі және байланыс үшін телефоны көрсетілуі тиіс.
Бағаларға, есептер мен шығыстардың шынайылығы мен дұрыстығына талдау жүргізу мақсатында мүдделі тұлға 1-нысанға тиісті құжаттарды және нысанда көрсетілген шығыстардың әрбір түрі бойынша негіздемені ұсынуы тиіс. 1-нысанда көрсетілген шығыстар түрлері бойынша есептерді мүдделі тұлға функцияны орындау кезеңінің әрбір жылында еркін нысанда ұсынады.
Сауалнаманың 4.4-тармағында функцияларды тұтынушылар үшін негізделген бағаны жоспарлы кезеңнің жылдары бойынша көрсету қажет.
Функцияның бағасын қалыптастыру кезінде өзіндік құнға функцияны көрсетумен тікелей байланысты шығыстар, оның ішінде:

1) фонд оплаты труда и обязательные платежи, исчисляемые от фонда оплаты труда;
2) обязательные виды страхования, налоги, сборы и другие обязательные платежи в бюджет, учитываемые в расходах соответствующего периода.
3) материальные расходы;
4) расходы по аренде зданий;
5) расходы по связи и командировочные расходы;
6) приобретение основных средств и нематериальных активов;
7) амортизационные отчисления основных средств, находящихся на балансе заинтересованного лица;
8) услуги сторонних организаций по текущему ремонту и обслуживанию автотранспорта, зданий, находящихся на балансе заинтересованного лица, транспортировке, техническому сопровождению работоспособности организационной техники, банковские, аудиторские, консалтинговые и маркетинговые услуги;
9) прочие расходы.
При формировании цены на функцию в себестоимости не учитываются расходы, не относящиеся непосредственно к выполнению функции и оказанию услуг.
К указанным в анкете значениям цены следует приложить расчет (обоснование) цены на функцию для потребителей по форме 2.
Форма 2 заполняется для каждой функции.
К форме 2 заинтересованное лицо предоставляет соответствующие документы и обоснования по каждому виду расходов, указанных в форме, в целях проведения анализа цен, правдоподобности и правильности расходов и расчетов. Расчеты по видам расходов, указанным в форме 1, представляются заинтересованным лицом в произвольной форме на каждый год периода выполнения функции и оказания услуги.
При заполнении формы расчета (обоснование) цены на функцию для потребителей в ней необходимо указать:
наименование функции государственного органа;
наименование заинтересованного лица, который претендует на реализацию функции центрального и (или) местного исполнительного органа и выполнил расчет цены.
Форма 2 подписывается руководителем заинтересованного лица. В форме рядом с подписью руководителя заинтересованного лица указываются расшифровка подписи (фамилия и инициалы), дата подписания, фамилия и телефон должностного лица для контакта.
В пункте 5 Анкеты следует описать инновационные подходы, которые заинтересованное лицо предлагает использовать для совершенствования реализации функции. Например, автоматизация процессов, приводящая к улучшению качества функции является инновационным подходом.
Приложение 4
к Методике проведения анализа
готовности рынка по функциям
центральных и (или) местных
исполнительных органов,
предлагаемым для передачи в
конкурентную среду
Форма
Заключение о готовности рынка по функциям центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемых для передачи в конкурентную среду
Наименование центрального и (или) местного исполнительного органа
Наименование функции центрального и (или) местного исполнительного органа
Способ передачи с указанием источника финансирования (за счет государственного бюджета или за счет потребителей с отсутствием государственного финансирования)

1) еңбекақы төлеу қоры және еңбекақы төлеу қорынан есепьелетін міндетті төлемдер;
2) міндетті сақтандыру түрлері, салықтар, алымдар және тиісті кезең шығыстарына есептелетін бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
3) материалдық шығыстар;
4) ғимаратты жалға алу шығыстары;
5) байланыс бойынша шығыстар және іссапар шығыстары;
6) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу;
7) мүдделі тұлғаның балансында тұрған негізгі құралдарға амортизациялық аударымдар;
8) ағымдағы жөндеу және мүдделі тұлғаның балансында тұрған автокөліктерге, ғимараттарға қызмет көрсету, тасымалдау, ұйымдастыру техникасының жұмысқа қабілеттілігін техникалық сүйемелдеу, банктік, аудиторлық, консалтингтік, маркетингтік қызметтер бойынша өзге ұйымдардың көрсететін қызметі;
9) өзге де шығыстар кіреді.
Функция бағасын қалыптастыру кезінде өзіндік құнға функцияны орындауға және қызметтер көрсетуге тікелей байланысты болып табылмайтын шығыстар ескерілмейді.
Сауалнамада көрсетілген бағалар мәндеріне 2-нысан бойынша тұтынушылар үшін функция бағасының есебін (негіздемесін) қоса беру қажет.
2-нысан әрбір функцияға толтырылады.
Бағаларға, есептер мен шығыстардың шынайылығы мен дұрыстығына талдау жүргізу мақсатында мүдделі тұлға 2-нысанға тиісті құжаттарды және нысанда көрсетілген шығыстардың әрбір түрі бойынша негіздемені ұсынуы тиіс. 2-нысанда көрсетілген шығыстар түрлері бойынша есептерді мүдделі тұлға функцияны орындау және қызметті көрсету кезеңінің әрбір жылында еркін нысанда ұсынады.
Тұтынушылар үшін функция бағасының есебі (негіздемесі) нысанын толтыру кезінде:
мемлекеттік орган функциясының атауын;
орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын іске асыруға үміткер және бағасының есебін орындаған функцияларды орындаушының атауын көрсетуі қажет.
2-нысанға мүдделі тұлға басшысы қол қояды. Нысанда мүдделі тұлға басшысының қолының жанында қолдың толық жазылуы (тегі және аты-жөнінің бірінші әріптері), қол қойған күні, лауазымды тұлғаның тегі және байланыс үшін телефоны көрсетілуі тиіс.
Сауалнаманың 5-тармағында функцияның іске асырылуын жетілдіру үшін мүдделі тұлға ұсынған инновациялық тәсілдер сипатталуы керек. Мысалы, функцияның сапасын жақсартуға алып келетін процестерді автоматтандыру инновациялық тәсіл болып табылуы мүмкін.
Орталық және (немесе)
жергілікті атқарушы
органдардың бәсекелес ортаға
беру үшін ұсынылатын
функциялары бойынша
нарықтың дайын болуына
талдау жүргізу әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға беру үшін ұсынылып отырған функцияларына нарықтың дайын болуы жөніндегі қорытынды
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның атауы
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясының атауы
Қаржыландыру көзін көрсете отырып беру тәсілі (мемлекеттік бюджет есебінен немесе мемлекеттік қаржыландыру жоқ тұтынушылар есебінен)

1. Текущее состояние конкурентной среды
Количество и наименование субъектов, готовых реализовать функцию центрального и (или) местного исполнительного органа
Количество адекватных заинтересованных лиц, выборка которых осуществлена на основе анализа их анкет.
Для функций местных исполнительных органов районов, городов областного, районного значения, поселков, сел, сельских округов указать количество субъектов рынка в разрезе районов, городов областного районного значения, поселков, сел, сельских округов
Средняя стоимость и цена функции центрального и (или) местного исполнительного органа, заявленная конкурентной средой
Средняя стоимость определяется срезанием самой высокой и самой низкой заявленной цены и подсчетом средней арифметической величины
Для функций местных исполнительных органов районов, городов областного, районного значения, поселков, сел, сельских округов указать среднюю заявленную стоимость функции и цену для пользователей функций в разрезе районов, городов областного, районного значения, поселков, сел, сельских округов
2. Определение воздействия передачи функции центрального и (или) местного исполнительного органа на участников рынка: оценка возможностей и рисков
Возможности
Выбрать знаком
Риски
Выбрать знаком
Воздействие на государство
1. Экономия государственного бюджета (2 балла)
1. Увеличение экономической преступности, в том числе коррупционной (2 балла)
2. Обеспечение компактности государственного аппарата вследствие сокращения штатных единиц (1 балл)
2.Снижение уровня доверия к власти (1 балл)
3. Обеспечение инновационности бизнес-процессов по реализации функции в конкурентной среде (2 балла)
3.Потеря компетенции государства по передаваемой функции, в том числе утечка квалифицированных кадров (1 балл)
4. Расширение возможности граждан участвовать в процессе принятия решений (1 балл)
4. Ухудшение экологической ситуации (2 балла)
5. Утечка конфиденциальной информации по физическим и юридическим лицам (1 балл)
6. Расширение государственного контроля (1 балл)
Сумма по столбцу
Итог по блоку (сумма значений двух столбцов)
Возможности
Выбрать знаком
Риски
Выбрать знаком
Воздействие на заинтересованное лицо
1. Развитие рынка (рост числа исполнителей функций) и конкуренции (3 балла)
1. Возникновение монополии/олигополии (2 балла)
2.Увеличение профессионального потенциала (2 балла)
2. Увеличение бюрократического давления (административные барьеры, штрафные санкции, ужесточение контроля)
(2 балла)
3. Наличие материальных и трудовых ресурсов по реализации передаваемых государственных функций
(2 балла)

1. Бәсекелес ортаның ағымдағы жағдайы
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын іске асыруға дайын субъектілер саны мен атауы
Іріктеу олардың сауалнамаларының негізінде жүзеге асырылған барабар мүдделі тұлғалар саны
Ауданның, облыстық, аудандық маңызы бал қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің жергілікті атқарушы органдарының функциялары үшін нарық субъектілерінің саны аудандар, облыстық, аудандық маңызы бал қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер кесіндісінде көрсетілсін
Бәсекелес орта мәлімдеген орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясының орташа құны мен бағасы
Орташа құн мәлімделген бағаның ең жоғары және ең төмен мәнін кесу және орташа арифметикалық шамасын есептеу арқылы анықталады.
Аудандардың, облыстық, аудандық маңызы бал қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдарының функциялары үшін функцияның мәлімделген орташа құны мен функцияны пайдаланушылар үшін құны аудандар, облыстық, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер бөлінісінде көрсетілсін
2. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясын нарық қатысушыларына берудің әсерін анықтау: мүмкіндіктер мен тәуекелдерді бағалау
Мүмкіндіктер
белгісімен таңдау
Тәуекелдер
белгісімен таңдау
Мемлекетке әсері
1. Мемлекеттік бюджетті үнемдеу (2 балл)
1. экономикалық қылмыстылықтың, оның ішінде сыбайлас жемқорлықтың ұлғаюы (1 балл)
2. Штат санын қысқарту салдарынан мемлекеттік аппараттың ықшамдылығын қамтамасыз ету (1 балл)
2. Билікке сенімділік деңгейінің төмендеуі (1 балл)
3. Функцияны бәсекелес ортада іске асыру бойынша бизнес-процестерді инновацияландыруды қамтамасыз ету (3 балл)
3. Берілетін функция бойынша мемлекет құзыретін жоғалту, оның ішінде білікті кадрлардың кетуі (1 балл)
4. Шешім қабылдау процесіне қатысуға азаматтардың мүмкіндігін кеңейту (1 балл)
4. Экологиялық жағдайдың нашарлауы; (1 балл)
5. Жеке және заңды тұлғалар бойынша құпия ақпараттың тарап кетуі; (1 балл)
6. Мемлекеттік бақылауды кеңейту (1 балл)
Баған бойынша сома
Блог бойынша жиыны (екі баған мәндерінің сомасы)
Мүмкіндіктер
белгісімен таңдау
Тәуекелдер
белгісімен таңдау
Мүдделі тұлғаларға әсер
1. Нарық (функцияларды орындаушылар санының өсуі) пен бәсекелестіктің дамуы (3 балл)
1.Монополияның/олигополияның туындауы (2 балл)
2. Кәсіби әлеуеттің ұлғаюы (2 балл)
2. Бюрократиялық қысымның ұлғаюы; (әкімшілік кедергілер, айыппұл санкциялары, бақылауды күшейту) (2 балл)
3. Берілетін мемлекеттік функцияларды іске асыру бойынша материалдық және еңбек ресурстарының болуы (2 балл)

3. Зависимость от государственного финансирования (неустойчивость финансирования)
(2 балла)
Сумма по столбцу
Итог по блоку (сумма значений двух столбцов)
Возможности
Выбрать знаком
Риски
Выбрать знаком
Воздействие на потребителей функции (пользователей функций)
1. Повышение качества оказания функции (1,5 балла)
1. Снижение качества оказания функции (2 балла)
2. Повышение доступности (1,5 балла)
2. Снижение доступности (1.5 балла)
3. Снижение цены функции (1,5 балла)
3. Повышение цены функции для потребителей (1 балл)
4. Больший охват (1 балл)
4. Уменьшение охвата (1 балл)
5. Расширение обратной связи и влияние на совершенствование качества функций (0,5 балла)
5. Угроза безопасности, здоровью и жизни потребителей функции (3 балл)
Сумма по столбцу
Итог по блоку (сумма значений двух столбцов)
Итоговая оценка воздействии
Итог по блоку
Воздействие на государство
Воздействие на заинтересованное лицо
Воздействие на потребителей функции (пользователей функций)
Итоговая оценка воздействия по формуле
И1 х 0,2 + И2 х 0,2 + И3 х 0,6 = ИО
3. Итоговое заключение о готовности рынка
Написать в произвольной форме итоговое заключение о готовности рынка с экспертной оценкой возможностей и рисков, анализом запросов и предложения конкурентной среды.
Опишите итоги общественных обсуждений.
Пояснения по заполнению заключения о готовности рынка по функциям центральных и (или) местных исполнительных органов, предлагаемых для передачи в конкурентную среду
При проведении анализа готовности рынка (далее - АГР) заключение о готовности рынка заполняется следующим образом.
1. Текущее состояние конкурентной среды
Описывается текущее состояние конкурентной среды. Необходимо указать количество заинтересованных лиц.
Для функций местных исполнительных органов районов, городов областного, районного значения, поселков, сел, сельских округов необходимо указать количество субъектов рынка в разрезе районов, городов областного, районного значения, поселков, сел, сельских округов.
Необходимо указать среднюю заявленную заинтересованными лицами стоимость функции государственного органа.
Расчет средней стоимости функции, заявленной заинтересованными лицами производится срезанием самой высокой и самой низкой заявленной цены и подсчетом средней арифметической величины.
В случае если реализация функции предусматривается за счет потребителей (пользователей функций), необходимо указать среднюю цену для пользователей функций.
Для функций местных исполнительных органов районов, городов областного, районного значения, поселков, сел, сельских округов необходимо указать среднюю заявленную стоимость функции и цену для пользователей функций в разрезе районов, городов областного, районного значения, поселков, сел, сельских округов.

3. Мемлекеттік қаржыландыруға тәуелділік (қаржыландырудың тұрақсыздылығы)
(2 балл)
Баған бойынша сома
Блог бойынша жиынтық (екі баған мәндерінің қосындысы)
Мүмкіндіктер
белгісімен таңдау
Тәуекелдер
белгісімен таңдау
Функцияны тұтынушыларға әсер (функцияларды пайдаланушылар)
1. Функцияны көрсету сапасының жоғарылауы (1,5 балл)
1. Функцияны көрсету сапасының төмендеуі (2 балл)
2. Қолжетімділіктің жоғарылауы (1,5 балл)
2. Қолжетімділіктің төмендеуі (1 балл)
3. Функция бағасының төмендеуі (1,5 балл)
3. Тұтынушылар үшін функция бағасының жоғарылауы; (1 балл)
4. Ауқымды қамту (1 балл)
4. Қамтудың төмендеуі (1 балл)
5. Кері байланысты кеңейту және функциялар сапасын жетілдіруге әсер (0,5 балл)
5. Функцияны тұтынушылардың қауіпсіздігіне, денсаулығына және өміріне қауіп-қатер (3 балл)
Баған бойынша сома
Блог бойынша жиыны (екі баған мәндерінің сомасы)
Әсерді қорытынды бағалау
Блок бойынша жиыны
Мемлекетке әсер
Мүдделі тұлғаларға әсер
Функцияны тұтынушыларға әсер (функцияны пайдаланушылар)
Формула бойынша әсерді қорытынды бағалау
И1 х 0,2 + И2 х 0,2 + И3 х 0,6 = ҚБ
3. Нарықтың дайын болуы туралы жиынтық қорытынды
Еркін нысанда мүмкіндіктер мен тәуекелдерді сараптамалық бағалаумен, сұратуларды талдаумен және бәсекелес ортаның ұсыныстарымен нарықтың дайын болуы туралы жиынтық қорытынды жазу.
Жария талқылаулардың қорытындысын сипаттау.
Функцияларды бәсекелес ортаға беру бойынша нарықтың дайын болуы жөніндегі қорытындыны толтыру бойынша түсініктеме
Нарықтың дайын болуын талдау (бұдан әрі – НДТ) жүргізу кезінде нарықтың дайын болуы жөніндегі қорытынды мынадай түрде толтырылады.
1. Бәсекелес ортаның ағымдағы жағдайы
Бәсекелес ортаның ағымдағы жағдайы сипатталады. Мүдделі тұлғалардың саны көрсетілуі керек.
Аудандардың, облыстық, аудандық маңызы бал қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдарының функциялары үшін нарық субъектілерінің саны аудандар, облыстық, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер бөлінісінде көрсетіледі.
Мүдделі тұлғалар мәлімдеген мемлекеттік орган функциясы құнының орташа мәнін көрсету қажет.
Мүдделі тұлғалар мәлімдеген функцияның орташа құнын есептеу ең жоғары және ең төмен мәлімделген бағаны кесу және орташа арифметикалық шаманы есептеу арқылы жүргізіледі.
Егер функцияны тұтынушылар (функцияны пайдаланушылар) есебінен іске асыру көзделген болса, функцияны пайдаланушылар үшін орташа бағаны көрсету қажет.
Аудандардың, облыстық, аудандық маңызы бал қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдарының функциялары үшін орташа мәлімделген құны мен функцияны пайдаланушылар үшін бағаны аудандар, облыстық, аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар, ауылдық округтер бөлінісінде көрсету қажет.

2. Определение воздействия передачи функции государственного органа на участников рынка
Определяется воздействие от передачи функции государственного органа на государство, заинтересованное лицо и на потребителя через экспертную оценку возможностей и рисков, которые возникают в связи с передачей государственной функции в конкурентную среду.
Оценка воздействия передачи функции осуществляется по критериям возможностей и критериям рисков для каждого участника рынка: государства, заинтересованное лицо и потребителей функции.
Осуществляется оценка следующих потенциальных возможностей:
для государства:
экономия государственного бюджета;
обеспечение компактности государственного аппарата вследствие сокращения штатных единиц;
обеспечение инновационности бизнес-процессов по реализации функции в конкурентной среде;
расширение возможности граждан участвовать в процессе принятия решений.
для заинтересованного лица:
развитие рынка (рост числа исполнителей функций) и конкуренции;
увеличение профессионального потенциала;
наличие материальных и трудовых ресурсов по реализации передаваемых государственных функций.
для потребителей:
повышение качества оказания функции;
повышение доступности;
снижение цены функции;
больший охват;
расширение обратной связи и влияние на совершенствование качества функции.
Осуществляется оценка следующих потенциальных рисков:
для государства:
угроза национальной безопасности;
увеличение экономической преступности, в том числе коррупционной;
снижение уровня доверия к власти;
потеря компетенции государства по передаваемой функции, в том числе утечка квалифицированных кадров;
ухудшение экологической ситуации;
утечка конфиденциальной информации по физическим и юридическим лицам;
расширение государственного контроля.
для заинтересованного лица: возникновение монополии/олигополии;
увеличение бюрократического давления (административные барьеры, штрафные санкции, ужесточение контроля);
зависимость от государственного финансирования (неустойчивость финансирования).
для потребителей:
снижение качества оказания функции;
снижение доступности;
повышение цены функции;
уменьшение охвата;
угроза безопасности, здоровью и жизни потребителей функции.
Все критерии распределены по блокам (государство, заинтересованное лицо, потребитель). Каждый критерий имеет свой вес, выраженный в баллах.
В каждом блоке отмечаются только те критерии возможностей/рисков, которые могут возникнуть при передаче функции государственного органа в конкурентную среду. Основаниями для выбора того или иного критерия являются результаты запроса информации от заинтересованного лица, информация из паспорта функции и экспертное мнение государственного органа.
Итог по каждому блоку – это сумма баллов по критериям возможностей и критериям рисков. При этом сумма баллов по критериям рисков записывается с отрицательным знаком (–).
Пример:
Возможности (+)
Отметка
Риски (–)
Отметка
Критерий 1 (2 балла)
Критерий 1 (2 балла)

2. Мемлекеттік орган функциясын нарық қатысушыларына берудің әсерін айқындау
Мемлекеттік функцияны бәсекелес ортаға беруге байланысты туындайтын мүмкіндіктер мен тәуекелдерді сараптамалық бағалау арқылы мемлекеттік орган функциясын берудің мемлекетке, мүдделі тұлғаға және тұтынушыға әсері айқындалады.
Мүмкіндіктер мен тәуекелдердің барлық өлшемшарттары блоктар (мемлекет, мүдделі тұлға, тұтынушы) бойынша бөлінген.
Мынадай мүмкіндіктерді бағалау жүзеге асырылады мемлекет үшін:
мемлекеттік бюджетті үнемдеу;
штат санын қысқарту салдарынан мемлекеттік аппараттың ықшамдылығын қамтамасыз ету;
функцияны бәсекелес ортада іске асыру бойынша бизнес-процестердің инновациялылығын қамтамасыз ету;
шешім қабылдау процесіне қатысуға азаматтардың мүмкіндігін кеңейту.
мүдделі тұлғалар үшін:
нарық (функцияларды орындаушылар санының өсуі) пен бәсекелестікті дамыту;
кәсіби әлеуеттің ұлғаюы;
берілетін мемлекеттік функцияларды іске асыру үшін материалдық және еңбек ресурстарының болуы.
тұтынушылар үшін:
функцияны көрсету сапасын арттыру;
қолжетімділікті арттыру;
функция бағасының төмендеуі;
ауқымды қамту;
кері байланысты кеңейту және фунцияның сапасын жетілдіруге әсер ету.
Мынадай тәуекелдерді бағалау жүзеге асырылады:
мемлекет үшін:
ұлттық қауіпсіздік қатері;
экономикалық қылмыстың, оның ішінде жемқорлықтың ұлғаюы;
билікке деген сенімділік деңгейінің төмендеуі;
берілетін функция бойынша мемлекет құзыретті жоғалту, оның ішінде білікті кадрлардың кетуі;
экологиялық жағдайдың нашарлауы;
жеке және заңды тұлғалар бойынша құпия ақпараттың тарап кетуі;
мемлекеттік бақылауды кеңейту.
мүдделі тұлғалар үшін:
монополияның/олигополияның туындауы;
бюрократиялық қысымның ұлғаюы (әкімшілік кедергілер, айыппұл санкциялары, бақылауды күшейту);
мемлекеттік қаржыландыруға тәуелділік (қаржыландырудың тұрақсыздығы).
тұтынушылар үшін:
функцияны көрсету сапасының төмендеуі;
қолжетімділіктің төмендеуі;
функция бағасының жоғарылауы;
қамтудың азаюы;
функцияны тұтынушылардың қауіпсіздігіне, денсаулығына және өміріне қауіп-қатер.
Әрбір өлшемшарт блокқа (мемлекет, мүдделі тұлға, тұтынушы) бөлінген. Әрбір өлшемшарттың балмен белгіленген салмағы бар.
Әрбір блокта мемлекеттік орган функциясын бәсекелес ортаға беру кезінде туындауы мүмкін мүмкіндіктер/тәуекелдер өлшемшарттары ғана белгіленеді. Мүдделі тұлғалардан ақпарат сұрату нәтижесі, функция паспортындағы ақпарат және мемлекеттік органның сараптамалық пікірі осы немесе басқа өлшемшартты таңдау үшін негіз болып табылады.
Әрбір блок бойынша қорытынды – бұл мүмкіндіктер өлшемшарттары мен тәуекелдер өлшемшарттары бойынша баллдар сомасы. Бұл ретте тәуекелдер өлшемшарттары бойынша баллдар сомасы теріс мәнде (-) жазылады.
Мысал.
Мүмкіндіктер (+)
Белгі
Тәуекелдер (–)
Белгі
1-өлшемшарт (2 балл)
1- өлшемшарт (2 балл)

Критерий 2 (0,5 балла)
Критерий 2 (1 балл)
Критерий 3 (1 балл)
Критерий 3 (0,5 балла)
Сумма по столбцу
2,5 балла
–1 балл
Итог по блоку (сумма значений двух столбцов)
1,5 балла
(2,5 + (-1) = 1,5)
Оценка воздействия рассчитывается с учетом весового значения каждого блока критериев по следующей формуле:
И1 х 0,2 + И2 х 0,2 + И3 х 0,6 = ИО,
где:
И1 – итоговое значение суммы по блоку 1 "Воздействие на государство";
И2 – итоговое значение суммы по блоку 2 "Воздействие на заинтересованное лицо";
И3 – итоговое значение суммы по блоку 3 "Воздействие на потребителей функции";
ИО – итоговая оценка воздействия. ИО всегда находится в пределах от -6 до 6 баллов.
Функции, у которых Итоговые оценки воздействия имеют отрицательное или нулевое значение, не рекомендуются к передаче в конкурентную среду.
Функции, у которых Итоговые оценки воздействия имеют положительное значение, рекомендуются рассматривать на предмет передачи в конкурентную среду.
3. Итоговое заключение о готовности рынка
Цель итогового заключения о готовности рынка – показать информацию о наличии рынка (или об отсутствии), спроса и предложения. Также основываясь на информации, полученной от заинтересованного лица, необходимо указать в каких регионах преобладает предложение рынка и в каких регионах предложение отсутствует.
Средняя стоимость, заявленная заинтересованного лица, а также, средняя цена для пользователей функций должна быть указана в тенге.
Основываясь на протоколе итогов общественного обсуждения, следует написать мнения, советы, комментарии, предложенные для доработки заключения о готовности рынка.
Приложение 5
к Методике проведения анализа
готовности рынка по функциям
центральных и (или) местных
исполнительных органов,
предлагаемым для передачи в
конкурентную среду
Форма
Экспертное заключение центральным и (или) местным исполнительным органам на проведенные ими анализы готовности рынка
Разработчик проекта:
Дата внесения аналитической формы: Требование/регулирование:
Заполняется уполномоченным органом
Общие параметры оценки
1
Наименование функций
Классификация функций
2
Наличие паспорта функций (имеется / не имеется)
3
Качество заполнения паспорта
Заполнены все разделы и пункты верно
Заполнены отдельные разделы и пункты неверно (указать какие разделы и пункты)
Заполнено полностью неверно
4
Предлагаемый способ передачи
5
Определение проблемы и задачи функций (определено/не определено)
6
Общественное слушание анализа готовности рынка (проведено/не проведено)
7
Текущее состояние конкурентной среды
Описание состояние рынка (заполнено / заполнено не полностью / не заполнено)
8
Выбор способа передачи государственной функций (определено/не определено)
9
Определение воздействия способа передачи
Воздействие на государства
(заполнено / заполнено не полностью / не заполнено)
Воздействие на заинтересованное лицо
(заполнено / заполнено не полностью / не заполнено)
Воздействие на потребителей функции (пользователей функций)(заполнено / заполнено не полностью / не заполнено)
10
Итоговая оценка воздействии
(заполнено / заполнено не полностью / не заполнено / заполнено неверно)
12
Итоговое заключение о готовности рынка (заполнено / заполнено не полностью / не заполнено / заполнено неверно)
13
Другие комментарии
(имеются / не имеются)
Заключение:
Подпись_____________ дата "__"__________202__г.
Приложение 6 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 мая 2021 года № 55
Правила проведения мониторинга осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду

2- өлшемшарт (0,5 балл)
2- өлшемшарт (1 балл)
3- өлшемшарт (1 балл)
3- өлшемшарт (0,5 балл)
Баған бойынша қосынды
2,5 балл
-1 балл
Блок бойынша қорытынды (екі мәндерінің сомасы)
1,5 балл
(2,5+(-1)=1,5)
Әсерді бағалау өлшемшарттардың әрбір блогының салмақтық мәнін есепке ала отырып, мына формула бойынша есептеледі:
И1 х 0,2 + И2 х 0,2 + И3 х 0,6 = ҚБ,
Мұнда:
И1 – "Мемлекетке әсері" 1-блогы бойынша соманың қорытынды мәні;
И2 – "Мүдделі тұлғаларға әсері" 2-блогы бойынша соманың қорытынды мәні;
И3 – "Функцияны тұтынушыға әсері" 3-блогы бойынша соманың қорытынды мәні;
ҚБ – әсердің қорытынды бағасы. ҚБ әрқашан 6-дан 6-ға дейінгі балл шегінде болады.
Әсердің қорытынды бағалары теріс немесе нөлдік мәндегі функциялар бәсекелес ортаға беруге ұсынылмайды.
Әсердің қорытынды бағалары оң мәндегі функциялар бәсекелес ортаға беру тұрғысынан қарауға ұсынылады.
3. Нарықтың дайын болуы жөніндегі жиынтық қорытынды
Нарықтың дайын болуы жөніндегі жиынтық қорытындының мақсаты – нарықтың (немесе болмауы), сұраныс пен ұсыныстың бар болуы туралы ақпаратты көрсету. Сонымен қатар, мүдделі тұлғадан алынған ақпаратқа негізделе отырып, қандай өңірлерде нарық сұранысы басым екендігін және қандай өңірлерде сұраныс жоқ екендігін көрсету қажет.
Мүдделі тұлға мәлімдеген орташа құн, сондай-ақ мүдделі тұлға үшін орташа баға теңгемен көрсетілуі тиіс.
Жария талқылау қорытындысының хаттамасын негізге ала отырып, нарықтың дайын болуы туралы қорытындыны пысықтау үшін ұсынылған пікірлер, консультациялар, түсініктер жазу керек.
Орталық және (немесе)
жергілікті атқарушы
органдардың бәсекелес ортаға
беру үшін ұсынылатын
функциялары бойынша
нарықтың дайын болуына
талдау жүргізу әдістемесіне
5-қосымша
Нысан
Нарықтың дайын болуына орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың жүргізген талдауына сараптамалық қорытынды
Жоба әзірлеуші:
Талдамалық нысанды енгізу күні:Талап/реттеу:
Уәкілетті органмен толтырылады
Бағалаудың жалпы параметрлері
1
Функция атауы
Функция классификациясы
2
Функция паспортының болуы (бар / жоқ)
3
Функция паспортын толтыру сапасы
Барлық бөлімдер мен тармақтар дұрыс толтырылған
Жекелеген бөлімдер мен тармақтар дұрыс емес толтырылған (қандай бөлімдер мен тармақтар екенін көрсету)
Толығымен дұрыс емес толтырылған
4
Ұсынылатын беру әдісі
5
Функцияның проблемалары мен міндеттерді айқындау (айқындалған / айқындамаған)
6
Нарықтың дайын болуына талдауға қоғамдық тыңдаулар (өткізілді / өткізілмеді)
7
Бәсекелес ортаның қазіргі жағдайы
Нарықтың жағдайын сипаттау (толтырылды / толығымен толтырылмады / толтырылмады)
Мемлекеттік қызмет берілетін жағдайда қосымша мәселелер ерікті нысанда талданады (толтырылды / толығымен толтырылмады / толтырылмады)
8
Мемлекеттік функцияны беру әдісін таңдау (айқындалды / айқындалмады)
9
Беру әдісінің әсерін айқындау
Мемлекетке әсері (толтырылды / толығымен толтырылмады / толтырылмады)
Мүдделі тұлғаларға әсері (толтырылды / толығымен толтырылмады / толтырылмады)
Функцияны тұтынушыларға (функцияларды пайдаланушылар) әсері (толтырылды / толығымен толтырылмады / толтырылмады)
10
Әсерді қорытынды бағалау (толтырылды / толығымен толтырылмады / толтырылмады / дұрыс емес толтырылды)
11
Нарықтың дайын болуы туралы жиынтық қорытынды (толтырылды / толығымен толтырылмады / толтырылмады / дұрыс емес толтырылды)
12
Басқада комментариялар
(бар / жоқ)
Қорытынды:
Қолы_____________                  Күні "__"__________202__ж.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 31 мамырдағы
№ 55 бұйрығына
6-қосымша
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының жүзеге асырылуына мониторинг жүргізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мониторинга осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 56 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения мониторинга осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду, за исключением мониторинга осуществления государственного социального заказа.
2. Мониторинг реализации государственного социального заказа проводится в соответствии с Правилами формирования, мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа, утвержденными приказом Министра общественного развития Республики Казахстан от 15 августа 2018 года № 18 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17315).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) администрирующий орган – центральный и (или) местный исполнительный орган, передавший свои функции для реализации саморегулируемым организациям, посредством аутсорсинга, государственного социального заказа, государственного задания, а также путем полной передачи за счет пользователей функций;
2) мониторинг переданных функций центральных и (или) местных исполнительных органов (далее – мониторинг) – совокупность мероприятий, направленных на систематический и непрерывный сбор, обработку, анализ и оценку данных по осуществлению функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду;
3) уполномоченный орган в сфере развития системы государственного управления (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию по передаче функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду;
4) заинтересованные лица – субъекты предпринимательства, саморегулируемые и неправительственные организации, права и обязанности которых затрагиваются Кодексом;
5) исполнители функций – субъекты предпринимательства и их объединения, саморегулируемые и неправительственные организации, осуществляющие функции центральных и (или) местных исполнительных органов в порядке, установленном Кодексом.
4. Основной целью мониторинга является наблюдение за осуществлением функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының жүзеге асырылуына мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 56-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың жүзеге асырылуын мониторингтеуді қоспағанда, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларының бәсекелес ортада жүзеге асырылуына мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Қоғамдық даму министрінің 2018 жылғы 15 тамыздағы № 18 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру, іске асыру мониторингі және осы тапсырыстың нәтижелерін бағалау қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 17315 тіркелген) сәйкес мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты іске асыру мониторингісі жүзеге асырылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әкімшілік орган – аутсорсинг, мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, мемлекеттік тапсырма, сонымен бірге функцияларды пайдаланушылар есебінен толық беру арқылы өзін-өзі реттейтін ұйымдарға іске асыруға функциясын берген орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган;
2) берілген функцияларды мониторингілеу – (бұдан әрі – мониторингі) мемлекеттік органдардың берілген функцияларды бәсекелес ортада іске асыру бойынша ақпаратты бағалау және талдау, жүйелі және үздіксіз жинақтау, қайта өңдеуге бағытталған іс-шаралар жиыны;
3) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру бойынша басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) мүдделі тұлғалар – құқықтары мен міндеттері Заңмен қозғалатын және орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың пікірі бойынша олардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері бойынша жәрдем көрсете алатын кәсіпкерлік субъектілері мен олардың бірлестіктері, өзін-өзі реттейтін және үкіметтік емес ұйымдар;
5) функцияларды орындаушы – Кодексте белгіленген тәртіппен орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері және олардың бірлестіктері, өзін-өзі реттейтін және үкіметтік емес ұйымдар.
4. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың берілген функцияларының бәсекелес ортада іске асырылуын бақылау мониторингтің басты мақсаты болып табылады.

Глава 2. Порядок проведения мониторинга осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду
5. Мониторинг проводится центральными и (или) местными исполнительными органами и заинтересованными лицами, за исключением субъектов квазигосударственного сектора.
6. На основании предложений Комиссии по вопросам передачи функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду (далее – Комиссия) для получения независимой оценки осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду, привлекается Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Мониторинг, за исключением мониторинга осуществления государственного социального заказа, основывается на:
1) анализе обращений физических и юридических лиц по вопросам осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду;
2) анализе информации от конкурентной среды, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан (далее – НПП) по вопросам осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду;
3) системе сбора и анализа данных по вопросам осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду;
4) анализе готовности рынка, проводимом центральными и (или) местными исполнительными органами и заинтересованными лицами.
8. Мониторинг осуществления аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов, государственного задания, передачи за счет пользователей проводится на основании критериев результативности и процесса.
Критерии результативности определяют достижение установленных центральным и (или) местным исполнительными органами ключевых показателей осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду.
Критерии процесса определяют оценку осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду, на основе анализа обращений физических и юридических лиц, информации от конкурентной среды, НПП по вопросам осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду.
9. В качестве основы для оценки достижения конечных результатов мониторинга требуется определение четких критериев, измеримых количественных и (или) качественных показателей реализации функции.

2-тарау. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың берілген функцияларының бәсекелес ортада асырылуына мониторинг жүргізудің тәртібі
5. Квазимемлекеттік сектор субъектілерін қоспағанда, мониторингті орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар мен мүдделі тұлғалар жүргізеді.
6. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының жүзеге асырылуына тәуелсіз бағалауды алу үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелері жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) ұсыныстары негізінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы тартылады.
7. Мониторингілеу, мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты монитррингілеуді қоспағанда, мыналарға негізделеді:
1) жеке және заңды тұлғалардың бәсекелестік ортаға берілген орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын іске асыру мәселесі бойынша өтінімдерін сараптау;
2) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын іске асыру мәселесі бойынша бәсекелес ортадан, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсепкерлер палатасынан (бұдан әрі – ҰКП) түскен ақпаратты сараптау;
3) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелік ортаға берілген функцияларын іске асыру мәселесі бойынша мәліметтерді жинау және сараптау жүйесі;
4) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар және басқа да тұлғалар жүргізетін нарықтың дайындығы жөніндегі сараптама.
8. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функцияларына аутсорсингтің, мемлекеттік тапсырманың, пайдаланушылар есебінен берудің жүзеге асырылуына мониторинг нәтижелілік пен процесс өлшемшарттары негізінде жүргізіледі.
Нәтижелілік өлшемшарттары орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларын жүзеге асырудың орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар белгілеген түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуді айқындайды.
Процесс өлшемшарттары орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының жүзеге асырылуын бағалауды орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларын жүзеге асыру мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, бәсекелес ортадан, ҰКП алынған ақпаратты талдаудың негізінде айқындайды.
9. Мониторингтің соңғы нәтижелеріне қол жеткізуді бағалаудың негізі ретінде нақты критерийлерді, функцияны іске асырудың өлшенетін сандық және (немесе) сапалық көрсеткіштерін анықтау қажет.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 09.04.2026 № 24 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Результативность реализации в конкурентной среде функции выявляется путем систематического сбора измеряемых данных (сведений), наблюдения за процессами, отслеживания данных информационных систем (регистры, реестры, базы), сравнения измеряемых количественных и качественных показателей за соответствующие периоды отчетности.
11. Систематическим сбором данных по показателям (сведениям) за соответствующие периоды реализации переданной в конкурентную среду функции центрального и (или) местного исполнительного органа является отслеживание динамики, фиксирование отклонения, своевременное оказание консультации исполнителям функций, и корректирование значения показателей результативности.
12. В каждом администрирующем органе назначается должностное лицо, ответственное за проведение мониторинга переданных в конкурентную среду функций.
Глава 3. Система и этапы мониторинга
13. Мониторинг за реализацией переданных в конкурентную среду функций центрального и (или) местного исполнительного органа включает в себя следующий инструментарий:
1) план самооценки;
2) обратную связь с потребителем (получателем прямого результата) функции;
3) внутреннее обжалование в администрирующем органе, у исполнителей функций;
4) отчетность исполнителей функций на ежеквартальной основе;
5) оценку и анализ на основе ежеквартальных отчетов;
6) итоговый отчет по результатам мониторинга.
14. Обязательным условием определения качества реализации в конкурентной среде функции центрального и (или) местного исполнительного органа служит оценка удовлетворенности качеством реализации функции потребителями (получателями прямого результата).
15. Для определения уровня удовлетворенности качеством реализации функции исполнителями функций применяются дополнительные инструменты и методы (опросные листы, онлайн опросы, статистические данные) исходя из специфики функции.
16. Функции, реализуемые саморегулируемыми организациями и за счет пользователей функций, отслеживаются через механизм обратной связи с потребителями (получателями прямого результата) функции.
17. Субъекты частного предпринимательства, объединенные в саморегулируемые организации, обжалуют действия администрирующего органа в соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 26 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
18. В случае, если функция реализуется за счет пользователей функций, администрирующий орган проводит мониторинг реализации функции и стоимости услуг.
19. По обращению исполнителя функций администрирующий орган предоставляет письменные и устные консультации.

10. Функцияның бәсекелес ортада іске асырылуының нәтижесі есептіліктің тиісті кезеңінде өлшенетін ақпараттарды (мәліметтерді) жүйелі түрде жинақтау, жүйелерді бақылау, ақпараттық жүйе мәліметтерін қадағалау (тіркеу, тізілімдер, базалар), өлшенетін сандық және сапалық көрсеткіштерді салыстыру арқылы білінеді.
11. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының тиісті кезеңдегі көрсеткіштері (ақпараттар) бойынша мәліметтерді жүйелік жинау серпінді қадағалауға, ауытқуларды белгілеуге, функцияларды орындаушыларына уақытылы кеңес көрсетуге және нәтижелілік көрсеткіштерінің мәнін түзету болып табылады.
12. Әрбір әкімшілік органда бәсекелес ортаға берілген функцияларына мониторинг жүргізуге жауапты лауазымды тұлға тағайындалады.
3-тарау. Мониторингтің кезеңдері мен жүйесі
13. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның бәсекелес ортаға берілген функцияларының іске асырылуын мониторингілеу жүйесі мынадай инструментарийді қамтиды:
1) өзін-өзі бағалау жоспарын;
2) функцияны тұтынушымен (тікелей нәтижені алушы) кері байланыс механизмін;
3) функцияны орындаушыларда, әкімшілік органда ішке арыздану механизмі;
4) функцияны орындаушылардың тоқсандық негізде есеп беру механизмін;
5) тоқсандық есептер негізінде бағалау және талдауды;
6) мониторинг нәтижесі бойынша қорытынды есепті.
14. Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортада іске асыру сапасын анықтаудың міндетті шарты болып тұтынушылардың (тікелей нәтижені алушы) функцияның іске асырылу сапасына қанағаттануын бағалау болып табылады.
15. Функцияны орындаушылар функцияны іске асыру сапасымен қанағаттану деңгейін анықтау үшін функция ерекшелігіне байланысты қосымша құралдар мен тәсілдерді (сұрау парақтары, онлайн пікіртерім, статистикалық деректер) қолдануы мүмкін.
16. Өзін-өзі реттейтін ұйымдармен және функцияларды қолданушылар есебінен іске асыратын функциялар функцияны тұтынушымен (тікелей нәтижені алушы) кері байланыс механизмі арқылы бақыланады.
17. Өзін-өзі реттеу ұйымына біріктірілген жеке кәсіпкерлік субъектілері әкімшілік органның іс-әрекетін 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 26-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес шағымданады.
18. Функция пайдаланушылар есебінен іске асырылатын болса, әкімшілік орган функцияның іске асыруына және қызметтің құнына мониторинг жүргізеді.
19. Әкімшілік орган функцияларды орындаушылардың өтініштері бойынша жазбаша және ауызша кеңестер ұсынады.

20. Мониторинг проводится на постоянной основе в течение всего срока реализации функции в конкурентной среде и носит цикличный характер.
21. Цикл мониторинга за реализацией переданных функций состоит из трех этапов:
1) информационно-отчетный этап;
2) аналитический этап;
3) этап принятия управленческих решений
Параграф 1. Информационно-отчетный этап
22. На информационно-отчетном этапе администрирующим органом осуществляется сбор данных (сведений), обработка и обобщение информации по показателям критериев результативности и процесса, отслеживается своевременное поступление отчетов от исполнителей функций.
23. По результатам самооценки и итогам опроса удовлетворенности качеством реализации функции потребителями (получателями прямого результата) исполнители функций на ежеквартальной основе предоставляют в администрирующий орган отчет о реализации функции государственного органа, переданного в конкурентную среду по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
24. Отчеты предоставляются в электронной форме в срок не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом.
25. Администрирующим органом составляется сводный ежеквартальный отчет.
Параграф 2. Аналитический этап
26. На аналитическом этапе сотрудниками администрирующего органа проводится анализ и оценка данных, сведений и информации по переданным в конкурентную среду функциям на основе ежеквартальных отчетов.
27. Администрирующий орган осуществляет анализ и оценку данных по реализации в конкурентной среде функции один раз в полугодие с момента передачи функций в конкурентную среду.
28. На основе ежеквартальных отчетов формируется ежегодный итоговый отчет по результатам мониторинга в срок не позднее двадцатого числа последнего месяца итогового года.
29. Итоговый отчет также содержат комплексную оценку обоснованности цен, объемов, качества и сроков функции, реализуемой исполнителями функций.
30. По итогам мониторинга, в случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или опроса, администрирующий орган принимает решение о проведении дополнительного социологического опроса среди потребителей (показателей прямого результата) по соответствующим функциям.
31. Данные мониторинга и итоговые отчеты размещаются и в последующем актуализируются на интернет-ресурсах уполномоченного органа, НПП и администрирующих органов.
Параграф 3. Этап принятия управленческих решений
32. Администрирующий орган ознакамливает исполнителей функции с результатами мониторинга перед вынесением на обсуждение общественного совета при государственном органе.

20. Мониторинг функцияны бәсекелес ортада іске асырудың барлық кезеңінде тұрақты негізде жүргізіледі және циклдық сипатқа ие.
21. Берілген функциялардың іске асырылуын мониторингілеу циклы үш кезеңнен тұрады:
1) ақпараттық-есептік кезеңі;
2) талдамалық кезеңі;
3) басқарушылық шешімдер қабылдау кезеңі.
1-параграф. Ақпараттық-есептік кезеңі
22. Ақпараттық-есептік кезеңде әкімшілік орган мәліметтерді (ақпаратты) жинақтауды, нәтижелілік пен процесс өлшемшарттары бойынша ақпараттарды өңдеу және қорытындылауды, функцияны орындаушылардан есеп берудің уақытылы түсуін қадағалауды жүзеге асырады.
23. Функцияны орындаушылар тоқсандық негізде өзін-өзі бағалау нәтижесі және тұтынушылардың функцияның іске асырылу сапасына қанағаттануды сұрау қорытындысы бойынша осы Қағидаға қосымшаға сәйкес нысанда бәсекелес ортаға берілген мемлекеттік органның функциясын іске асыру туралы есеп ұсынады.
24. Есептер электронды нысанда есепті кезеңнен кейінгі айдың оныншы күнінен кеш емес мерзімде ұсынылады.
25. Әкімшілік органмен тоқсан сайын тоқсандық жиынтық есеп құрылады.
2-параграф. Талдамалық кезең
26. Талдамалық кезеңде әкімшілік органның қызметкерлері тоқсандық есептер негізінде бәсекелес ортаға берілген функциялар бойынша деректерді, мәліметтер мен ақпараттарды бағалау мен талдауды жүргізеді.
27. Әкімшілік орган бәсекелес ортаға функциялар берілген кезден бастап жарты жылда бір рет функцияның бәсекелес ортада іске асырылуы бойынша мәліметтерді талдау мен бағалауды жүргізеді.
28. Тоқсан сайынғы есеп берулер негізінде жылдың қорытынды соңғы айының жиырмасыншы күнінен кеш емес мерзімде мониторинг қорытындысы бойынша жыл сайынғы қорытынды есеп беру жүргізіледі.
29. Қорытынды есеп функцияны орындаушылар іске асыратын функциялардың бағасының, көлемінің, сапасы мен функция мерзімдерінің негіздігін кешенді бағалауды қамтиды.
30. Әкімшілік орган, қосымша зерттеу мен сұрау жүргізу, мониторинг қорытындысы бойынша тиісті функциялар бойынша тұтынушылар (тікелей нәтижені алушы) арасында қосымша әлеуметтік сұрау жүргізу туралы шешім қабылдайды.
31. Мониторингтің мәліметтері және қорытынды есеп уәкілетті органның, ҰКП және әкімшілік органның интернет-ресурсында жарияланады және мониторинг нәтижелері туралы мәлімет жаңартылып отырады.
3-параграф. Басқарушылық шешімдер қабылдау кезеңдері
32. Әкімшілік орган мониторинг нәтижелерімен мемлекеттік органның жанындағы қоғамдық кеңеске шығарар алдында функцияларды орындаушыларды таныстырады.

33. Результаты мониторинга используются администрирующим органом для сравнения, проведения анализа и оценки ключевых показателей реализации в конкурентной среде функции центрального и (или) местного исполнительного органа, и принятия соответствующих решений и мер.
34. В случае, если результаты мониторинга установили некачественную реализацию функции центрального и (или) местного исполнительного органа конкурентной средой центральный и (или) местный исполнительный орган в течение пяти рабочих дней с момента вынесения результатов мониторинга уведомляют об этом уполномоченный орган и НПП.
35. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления выносит вопрос о некачественном осуществлении функции центрального и (или) местного исполнительных органов, переданной в конкурентную среду, на рассмотрение Комиссии.
36. При принятии Комиссией решения о возврате функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду, в рамках:
1) частичной передачи центральными и (или) местными исполнительными органами – возврат таких функций обеспечивается путем расторжения договора, заключенного с исполнителем, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) полной передачи центральными и (или) местными исполнительными органами – для возврата таких функций принимаются меры по разработке проекта нормативного правового акта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
37. Возврат функции из конкурентной среды осуществляется в соответствии с Кодексом.
Приложение к Правилам
проведения мониторинга
осуществления функций
центральных и (или) местных
исполнительных органов,
переданных в конкурентную среду
Форма
Отчет о реализации функции государственного органа,
переданного в конкурентную среду
Наименование исполнителя функции _________________________________________
Способ передачи __________________________________________________________
Сроки предоставления _____________________________________________________
Стоимость функции (цена) _________________________________________________
Масштаб (объем) реализации функции _______________________________________
(количество потребителей) Способы/методы реализации функции
_________________________________________________________________________
№ п/п
Наименование функции центрального и (или) местного исполнительного органа (краткая характеристика функции)
Показатели критериев процесса
Показатели критериев результативности
Степень удовлетворенности потребителей функции, количество жалоб
Существующие риски и проблемы
1
2
3
4
5
6

33. Мониторинг нәтижелерін әкімшілік орган орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функцияларының бәсекелес ортадағы іске асырылуының негізгі көрсеткіштерін бағалау, салыстыру, талдау және сәйкес шешімдер мен шаралар қабылдау үшін қолданады.
34. Мониторингтен алынған теріс нәтижелер орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функцияларын бәсекелес ортадан қайтаруға негіз болады.
35. Мониторинг нәтижелері бойынша орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функциясының сапасыз жүзеге асырылғанын анықтаған жағдайда, орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар бұл туралы бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органды және ҰКП хабардар етеді.
36. Уәкілетті орган хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функциясының сапасыз жүзеге асырылғаны туралы мәселені Комиссияның қарауына шығарады.
37. Комиссия орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларын қайтару туралы шешім қабылдаған кезде, мыналар:
1) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың ішінара беруі шеңберінде – мұндай функцияларды қайтару Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен, орындаушымен жасалған шартты бұзу арқылы қамтамасыз етіледі;
2) орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың толық беруі шеңберінде – мұндай функцияларды қайтару үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес нормативтік құқықтық актінің жобасын әзірлеу жөніндегі шаралар қабылданады.
38. Бәсекелес ортадан функцияларды қайтару Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың берілген функцияларының
бәсекелес ортада асырылуына мониторинг жүргізудің қағидалары
Қосымша
Нысан
Бәсекелес ортаға берілген мемлекеттік органның функциясын іске асыру туралы есеп
Функцияны орындаушының атауы _________________________________________
Берілу тәсілі ____________________________________________________________
Ұсынылған мерзімі _______________________________________________________
Функцияның құны(бағасы) _________________________________________________
Функцияны іске асыру масштабы (көлемі)_____________________________________
(тұтынушылар саны)
Функцияны іске асыру тәсілдері/әдістері ______________________________________
Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы орган функциясының аты
(функцияның қысқаша сипаттама)
Процесс өлшемшарттарының көрсеткіштері
Нәтижелілік өлшемшарттарының көрсеткіштері
Функцияны тұтынушының қанағаттану деңгейі, арыздар саны
Мәселелер мен тәуекелдер
1
2
3
4
5
6