Об установлении объема используемого лабораторного оборудования в отдельных отраслях
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 24 мая 2021 года № 356-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 мая 2021 года № 22838.
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.07.2021.
Сноска. Заголовок в редакции – приказа Министра торговли и интеграции РК от 17.10.2025 № 298-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить:
1) объем используемого лабораторного оборудования в отдельных отраслях согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Часть первая настоящего подпункта применяется для испытательных лабораторий (центров) и (или) испытательных лабораторий (центров) органов по подтверждению соответствия, обеспечивающих проведение испытаний объектов технического регулирования на соответствие требованиям технических регламентов;
2) объем используемого лабораторного оборудования, не предусмотренного подпунктом 1) настоящего пункта, принадлежащего на законном основании испытательной лаборатории (центра) органа по подтверждению соответствия, в размере 100 (сто) процентов, обеспечивающего проведение исследований (испытаний) характеристик (показателей) продукции, заявленных в области аккредитации по показателям технических регламентов.
При расчетах объема используемого лабораторного оборудования, предусмотренного частью первой настоящего подпункта, обеспечивающего проведение исследований (испытаний) характеристик (показателей) продукции, на соответствие требованиям технических регламентов, считается отдельно по каждому техническому регламенту.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 17.10.2025 № 298-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При расчетах обеспеченности области аккредитации испытательных лабораторий (центров) и (или) испытательных лабораторий (центров) органов по подтверждению соответствия учитывать характеристики (показатели) объектов, требующие применения соответствующего оборудования для их определения.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 17.10.2025 № 298-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.

Жекелеген салалардағы пайдаланылатын зертханалық жабдықтың көлемін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 24 мамырдағы № 356-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 мамырда № 22838 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 17.10.2025 № 298-ОД (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жекелеген салаларда пайдаланылатын зертханалық жабдықтың көлемі белгіленсін.
Осы тармақшаның бірінші бөлігі сынақ зертханалары (орталықтары) және (немесе) техникалық реттеу объектілеріне техникалық регламенттер талаптарына сәйкестігі тұрғысынан сынақтар жүргізуді қамтамасыз ететін сәйкестікті растау органдарының сынақ зертханалары (орталықтары) үшін қолданылады;
2) осы тармақшаның 1) тармақшасында көзделмеген, заңды негізде сәйкестікті растау органының сынақ зертханасына (орталығына) тиесілі, техникалық регламенттердің көрсеткіштері бойынша аккредитация саласында мәлімделген өнімнің сипаттамаларына (көрсеткіштеріне) зерттеулер (сынақтар) жүргізуді қамтамасыз ететін, пайдаланылатын зертханалық жабдықтың көлемі 100 (жүз) пайыз мөлшерінде белгіленсін.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген, техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігі тұрғысынан өнімнің сипаттамаларына (көрсеткіштеріне) зерттеулер (сынақтар) жүргізуді қамтамасыз ететін, пайдаланылатын зертханалық жабдықтың көлемін есептеу кезінде әрбір техникалық регламент бойынша бөлек саналады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 17.10.2025 № 298-ОД (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Сынақ зертханалары (орталықтары) және (немесе) сәйкестікті растау органдарының сынақ зертханалары (орталықтары) аккредиттеу саласында қамтамасыз етілуін есептеу кезінде анықтау үшін тиісті жабдықты қолдануды қажет ететін объектілердің сипаттамаларын (көрсеткіштерін) ескеру қажет.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 17.10.2025 № 298-ОД (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.

Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 17.10.2025 № 298-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 17.10.2025 № 298-ОД (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
Приложение 1
к приказу Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 24 мая 2021 года № 356-НҚ
Объем используемого лабораторного оборудования в отдельных отраслях

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 24 мамырдағы
№ 356-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Жекелеген салалардағы пайдаланылатын зертханалық жабдықтың көлемі

Сноска. Приказ дополнен приложением 1 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 17.10.2025 № 298-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отрасли
Наименование продукции
Код ТН ВЭД ЕАЭС*
Объем используемого лабораторного оборудования, принадлежащего на праве собственности
%
1
2
3
4
1.
Транспорт
Единичные транспортные средства
8703
95
2.
Строительство
Мрамор, травертин, или известковый туф, экауссин и другие известняки для памятников или строительства с удельным весом 2,5 или более, и алебастр, грубо раздробленные или нераздробленные, распиленные или нераспиленные, либо разделенные другим способом на блоки или плиты прямоугольной (включая квадратную) формы
2515
90
3.
Строительство
Гранит, порфир, базальт, песчаник и камень для памятников или строительства прочий, грубо раздробленные или нераздробленные, распиленные или нераспиленные, либо разделенные другим способом на блоки или плиты прямоугольной (включая квадратную) формы
2516
90
4.
Строительство
Известь негашеная, гашеная и гидравлическая, кроме оксида и гидроксида кальция, указанных в товарной позиции 2825
2522
90
5.
Строительство
Портландцемент, цемент глиноземистый, цемент шлаковый, цемент суперсульфатный и аналогичные гидравлические цементы, неокрашенные или окрашенные, готовые или в форме клинкеров
2523
90
6.
Строительство
Брусчатка, бордюрные камни и плиты для мощения из природного камня (кроме сланца)
6801 00 000 0
90
7.
Строительство
Камень, обработанный (кроме сланца) для памятников или строительства, и изделия из него, кроме товаров товарной позиции 6801; кубики для мозаики и аналогичные изделия из природного камня (включая сланец) на основе или без основы; гранулы, крошка и порошок из природного камня (включая сланец), искусственно окрашенные

Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Сауда және интеграция министрінің 17.10.2025 № 298-ОД (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Салалар
Өнім атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды*
Меншік құқығымен тиесілі зертханалық жабдықтарды пайдалану көлемі, %
1
2
3
4
1
Көлік
Бірлі-жарым көлік құралдары
87
95
2
Құрылыс
Үлес салмағы 2,5 немесе одан көп ескерткіштерге немесе құрылысқа арналған мәрмәр, травертин немесе әктас туф, экауссин және басқа әктастар және ірі ұсақталған немесе ұсақталмаған, кесілген немесе кесілмеген не басқа тәсілмен блоктарға немесе тікбұрышты (төртбұрыштыны қоса алғанда) пішінді тақталарға бөлінген алебастр
2515
90
3
Құрылыс
Ескерткіштерге немесе құрылысқа арналған өзге, ірі ұсақталған немесе ұсақталмаған, кесілген немесе кесілмеген не басқа тәсілмен блоктарға немесе тікбұрышты (төрт бұрыштыны қоса алғанда) пішінді тақталарға бөлінген гранит, порфир, базальт, құмтас және тас
2516
90
4
Құрылыс
2825 тауар позициясында көрсетілген кальций оксиді мен гидроксидінен басқа, сөндірілмеген, сөндірілген және гидравликалық әк
2522
90
5
Құрылыс
Боялмаған немесе боялған, дайын немесе клинкерлер пішініндегі портландцемент, глиноземдік цемент, қож цемент, суперсульфатты цемент және ұқсас гидравликалық цементтер
2523
90
6
Құрылыс
Табиғи тастан жасалған төсемтас, жиектастар және төсеуге арналған тақталар (сланецтен басқа)
6801 00 000 0
90
7
Құрылыс
Ескерткіштер немесе құрылыс үшін өңделген тас (сланецтен басқа) және 6801-тауар позициясының тауарларынан басқа, одан жасалған бұйымдар; мозаикаға арналған кубиктер және табиғи тастан (сланецті қоса алғанда) жасалған, негізіндегі немесе онсыз ұқсас бұйымдар; жасанды боялған табиғи тастан (сланецті қоса алғанда) жасалған түйіршіктер, үгінділер және ұнтақ

6802
90
8.
Строительство
Плиты для мощения, плитки облицовочные для полов, печей, каминов или стен керамические; кубики керамические для мозаичных работ и аналогичные изделия, на основе или без нее; керамические изделия отделочные
6907
90
Примечание: * – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.
Приложение 2
к приказу Министра
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 24 мая 2021 года № 356-НҚ

6802
90
8
Құрылыс
Төсеуге арналған тақталар, едендерге, пештерге, каминдерге немесе қыш қабырғаларға арналған қаптауыш тақтайшалар; мозаикалық жұмыстарға арналған қыш кубиктер және негізіндегі немесе онсыз ұқсас бұйымдар; әрлеу қыш бұйымдары
6907
90
Ескертпе: * – Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы.
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 24 мамырдағы
№ 356-НҚ бұйрығына
2-қосымша

Сноска. Правый верхний угол приложения – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 17.10.2025 № 298-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 октября 2008 года № 427 "Об утверждении объема испытаний объектов области аккредитации, подлежащего обеспечению испытательной лабораторией органа по подтверждению соответствия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5353).
2. Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 23 декабря 2019 года № 144 "О внесении изменений в приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 октября 2008 года № 427 "Об утверждении объема испытаний объектов области аккредитации, подлежащего обеспечению испытательной лабораторией органа по подтверждению соответствия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19794).
3. Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 14 апреля 2021 года № 277-НҚ "О внесении изменения в приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 октября 2008 года № 427 "Об утверждении объема испытаний объектов области аккредитации, подлежащего обеспечению испытательной лабораторией органа по подтверждению соответствия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22552).

Ескерту. Қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 17.10.2025 № 298-ОД (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Сәйкестікті растау жөніндегі органның сынақ зертханасы қамтамасыз етуге жататын аккредиттеу саласындағы объектілердің сынақ көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 29 қазандағы № 427 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5353 болып тіркелген).
2. "Сәйкестікті растау жөніндегі органның сынақ зертханасы қамтамасыз етуге жататын аккредиттеу саласындағы объектілердің сынақтар көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 29 қазандағы № 427 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2019 жылғы 23 желтоқсандағы № 144 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19794 болып тіркелген).
3. "Сәйкестікті растау жөніндегі органның сынақ зертханасы қамтамасыз етуге жататын аккредиттеу саласындағы объектілердің сынақтар көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 29 қазандағы № 427 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 14 сәуірдегі № 277-НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22552 болып тіркелген).