Об утверждении Правил проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в объектах информатизации государственных органов
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 111/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 апреля 2021 года № 22481.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "О доступе к информации" и подпунктом 271) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.03.2025 № 122/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в объектах информатизации государственных органов.
2. Департаменту цифровой трансформации Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 111/НҚ
Правила проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащейся в объектах информатизации государственных органов

Мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінде қамтылған қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 111/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 сәуірде № 22481 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің м.а. 14.07.2026 № 411/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 271) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 20.03.2025 № 122/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінде қамтылған қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің м.а. 14.07.2026 № 411/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Цифрлық трансформация департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 111/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінде қамтылған қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің м.а. 14.07.2026 № 411/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. Анализ данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в объектах информатизации государственных органов, проводится с целью их последующего размещения на интернет-портале открытых данных.
Глава 2. Порядок проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в объектах информатизации государственных органов
4. Уполномоченный орган в целях расширения количества наборов открытых данных на Интернет-портале и повышения их востребованности пользователями информации, на основании решения Комиссии, создаваемый в соответствии с Положением о Комиссии по вопросам доступа к информации, утвержденным Приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 13 июля 2023 года № 281-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33096) (далее – Комиссия), формирует список государственных органов, подлежащих обследованию для проведения анализа данных, за исключением информации с ограниченным доступом, содержащихся в объектах информатизации государственных органов.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 20.03.2025 № 122/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Уполномоченный орган направляет официальный запрос сервисному интегратору о проведении анализа данных, содержащихся в объектах информатизации государственных органов, включенных в список.
6. Сервисный интегратор направляет официальный запрос в обследуемый государственный орган, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на получение выгрузок из информационных систем, со ссылкой на официальный запрос уполномоченного органа.
7. Сервисный интегратор в течение двух месяцев проводит анализ предоставленных выгрузок, выявляет наличие открытых данных для формирования набора открытых данных, разрабатывает проект технологического паспорта набора открытых данных (далее – проект паспорта) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При проведении анализа данных сервисный интегратор исходит из следующих критериев:
1) данные не являются информацией с ограниченным доступом;
2) данные востребованы гражданами и бизнесом;

3. Мемлекеттік органдардың цифрлық объектілеріндегі қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерді талдау оларды ашық деректердің интернет-порталында кейіннен орналастыру мақсатында жүргізіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінде қамтылған, қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу тәртібі
4. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2023 жылғы 13 шілдедегі № 281-НҚ бұйрығымен бекітілген Ақпаратқа қол жеткізу мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережеге (бұдан әрі – Комиссия) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33096 болып тіркелген) сәйкес құрылатын Комиссия ұсыныстарының негізінде интернет-порталда ашық деректер жиынтығының санын кеңейту және ақпаратты пайдаланушылардың сұранысын арттыру мақсатында мемлекеттік органдардың цифрлық объектілерінде қамтылған қол жеткізу шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау жүргізу үшін зерттеп-қарауға жататын мемлекеттік органдардың (бұдан әрі – зерттеп қаралатын мемлекеттік орган) тізімін қалыптастырады.
5. Уәкілетті орган архитектуралық-үйлестіруші орталыққа тізімге енгізілген мемлекеттік органдардың цифрлық объектілердегі деректерге талдау жүргізу туралы еркін түрде ресми сұрау салу жібереді.
6. Архитектуралық-үйлестіруші орталық уәкілетті органның ресми сұрау салуына сілтеме жасай отырып, цифрлық жүйелерден түсіруді алуға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес зерттеп қаралатын мемлекеттік органға цифрлық жүйелердің тізбесі және цифрлық жүйелер жөніндегі мәліметтер туралы ресми сұрау салу жібереді.
Зерттеп-қаралатын мемлекеттік орган сұрау салуды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде цифрлық жүйелердің тізбесі және цифрлық жүйелер туралы мәліметтерді архитектуралық-үйлестіруші орталыққа ұсынады.
7. Архитектуралық-үйлестіруші орталық екі ай ішінде ұсынылған түсірілімдерге талдау жүргізеді, ашық деректер жиынтығын қалыптастыру үшін ашық деректердің болуын анықтайды, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ашық деректер жиынтығының технологиялық паспортының жобасын (бұдан әрі – паспорт жобасы) әзірлейді.
Деректерді талдау кезінде архитектуралық-үйлестіруші орталық мынадай өлшемшарттарға сүйенеді:
1) деректер қол жеткізу шектелген ақпарат болып табылмайды;
2) деректер азаматтар мен бизнес тарапынан сұранысқа ие болу. Сұранысқа иелігі мынадай объективті көрсеткіштер негізінде айқындалады:
интернет-портал арқылы келіп түскен ашық деректерді жариялау немесе өзектендіру туралы сұрау салулар саны;
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының жолданымдары;
халық пен бизнес арасында жүргізілген зерттеулердің, талдаулардың және ресми сауалнамалардың нәтижелері қамтылған;

3) имеется высокая степень готовности данных для их публикации в формате открытых данных;
4) данные уже публикуются, но не в машиночитаемом виде.
В ходе его проведения сервисный интегратор анализирует поступившие заявки пользователей Интернет-портала на публикацию и актуализацию открытых данных, а также определяет потребности бизнеса посредством направления соответствующего запроса в адрес Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
8. Сервисный интегратор направляет в государственный орган разработанные проекты паспортов на согласование.
9. Результаты проведенного анализа сервисный интегратор направляет в уполномоченный орган и уполномоченный орган в области доступа к информации для последующего вынесения на заседание Комиссии.
10. Комиссия, с учетом общественных интересов в области доступа к информации и потребностей пользователей информации, дает рекомендации к проектам паспортов.
В случае наличия замечаний и предложений членов Комиссии к проектам паспортов, соответствующие замечания и предложения рассматриваются государтсвенными органами и мотивированный ответ о принятии либо непринятии направляется в уполномоченный орган в области доступа к информации и сервисному интегратору.
11. Проекты паспортов утверждаются государственными органами и наборы открытых данных размещаются на Интернет-портале.
Приложение 1
к Правилам проведения анализа
данных, за исключением
информации с ограниченным
доступом, содержащейся в
объектах информатизации
государственных органов
Перечень информационных систем
Информационная система
Описание
1
2
3
Сведения об информационных системах
Наименование информационных систем государственных органов
Поле
Описание
Тип
1
2
3
Приложение 2
к Правилам проведения анализа
данных, за исключением
информации с ограниченным
доступом, содержащейся
в объектах информатизации
государственных органов
ТЕХНОЛОГИЧЕСКИЙ ПАСПОРТ
набора открытых данных "Наименование набора" (Наименование источника)
Наименование города разработки, год разработки
1 ОБЩАЯ ЧАСТЬ

3) ашық деректер форматында жариялау үшін деректердің жоғары дайындық дәрежесі бар;
4) деректер қазірдің өзінде жарияланады, бірақ машинада оқуға болмайды.
Деректерге талдауды жүргізу барысында архитектуралық-үйлестіруші орталық интернет-портал пайдаланушыларының ашық деректерді жариялауға және өзектендіруге келіп түскен өтінімдерін талдайды, сондай-ақ "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының атына тиісті сұрау салу жіберу арқылы бизнестің қажеттіліктерін айқындайды.
8. Архитектуралық-үйлестіруші орталық әзірленген паспорттардың жобаларын мемлекеттік органға олар жасалған күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күні ішінде келісуге жолдайды.
9. Жүргізілген талдау нәтижелерін архитектуралық-үйлестіруші орталық кейіннен Комиссияның отырысына шығару үшін алынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға және ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті органға жолдайды.
10. Комиссия ақпаратқа қол жеткізу саласындағы қоғамдық мүдделерді және ақпаратты пайдаланушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, паспорттардың жобаларына ұсыным береді.
Комиссия мүшелерінің паспорт жобаларына ұсыныстары болған жағдайда, архитектуралық-үйлестіруші орталық ұсыныстарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды тиісті мемлекеттік органдарға жолдайды.
Мемлекеттік органдар келіп түскен ұсыныстарды қарауға және оларды алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті органға ұсыныстарды қабылдау немесе қабылдамау туралы дәлелді жауап жолдауға міндетті.
11. Паспорттардың жобаларын мемлекеттік органдар бекітеді және ашық деректер жиынтығы интернет-порталда орналастырылады.
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрдің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 14 шілдедегі
№ 411/НҚ
Мемлекеттік органдардың
ақпараттандыру объектілерінде
қамтылған қол жеткізу
шектелген ақпаратты
қоспағанда, деректерге талдау
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Цифрлық жүйелердің тізбесі және цифрлық жүйелер туралы мәліметтер
Цифрлық жүйелердің тізбесі
Цифрлық жүйе
Сипаттамасы
1
2
3
Цифрлық жүйелер туралы мәліметтер
Мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінің атауы
Өріс
Сипаттамасы
Типі
1
2
3
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрдің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 14 шілдедегі
№ 411/НҚ
Мемлекеттік органдардың
ақпараттандыру объектілерінде
қамтылған қол жеткізу
шектелген ақпаратты қоспағанда, деректерге талдау
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Ашық деректер жиынтығының технологиялық паспорты
"Жинақтың атауы"
(Дереккөздің атауы)
Әзірлеу қаласының атауы, әзірлеу жылы
1. Жалпы бөлім

1.1 Базовые сведения
1.1.1 Полное наименование:
1.1.2 Сокращенное наименование:
1.1.3 Категория:
1.1.4 Поставщик информации:
1.1.5 Краткое описание:
1.1.6 Ключевые слова:
1.2 Актуализация данных
1.2.1 Периодичность обновления:
1.3 Геопривязка
1.3.1 Наличие геопривязки:
1.3.2 Тип геометрии:
1.3.3 Тип геопривязки:
1.3.4 Технологическое наименование атрибута, в котором хранится адрес:
2 ОПИСАНИЕ СТРУКТУРЫ
2.1 Перечень атрибутов и их базовые свойства
№ п/п
Технологическое наименование атрибута
Наименование
Групповой атрибут
Тип
Обязательность
1.
2.2 Дополнительные (специальные) требования к значениям атрибутов
№ п/п
Технологическое наименование атрибута
Дополнительные (специальные) требования к значениям атрибутов
1.
3 КОНТРОЛЬНЫЕ ПРИМЕРЫ ЗАПИСЕЙ

1.1 Негізгі мәліметтер
1.1.1 Толық атауы:
1.1.2 Қысқартылған атауы:
1.1.3 Категория:
1.1.4 Ақпарат жеткізуші:
1.1.5 Қысқаша сипаттамасы:
1.1.6 Түйін сөздер:
1.2 Деректерді өзектендіру
1.2.1 Жаңарту жиілігі:
1.3 Геобайланыс
1.3.1 Геобайланыстың болуы:
1.3.2 Геометрия типі:
1.3.3 Геобайланыс типі:
1.3.4 Адрес сақталатын атрибуттың технологиялық атауы:
2. Құрылымның сипаттамасы
2.1 Атрибуттар тізбесі және олардың негізгі қасиеттері
реттік/тармақ №
Атрибуттың технологиялық атауы
Атауы
Топтық атрибут
Тип
Міндеттілік
1.
...
...
...
...
...
2.2 Атрибуттардың мәндеріне қойылатын қосымша (арнайы) талаптар
реттік\тармақ №
Атрибуттың технологиялық атауы
Атрибуттардың мәндеріне қойылатын қосымша (арнайы) талаптар
1.
...
...
3 Жазбаларды бақылау мысалдары