Об утверждении Правил регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза в целях подтверждения страны происхождения товаров
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 244-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2021 года № 22437.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
В соответствии с подпунктом 7-1) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза в целях подтверждения страны происхождения товаров.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
2. Департаменту внешнеторговой деятельности Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра торговли
и интеграции
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года
№ 244-НҚ
Правила регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза в целях подтверждения страны происхождения товаров
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза в целях подтверждения страны происхождения товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7-1) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан" и устанавливают порядок регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза в целях подтверждения страны происхождения товаров для получения тарифных преференций при ввозе товаров на территории Королевства Норвегии и/или Швейцарской Конфедерации.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).

Тауардың шығарылған елін растау мақсатында әкелетін елдердің цифрлық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 244-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 31 наурызда № 22437 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 7-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тауардың шығарылған елін растау мақсатында тауарды әкелетін елдердің цифрлық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сыртқы сауда қызметі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 244-НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Тауардың шығарылған елін растау мақсатында тауарды әкелетін елдердің цифрлық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеу қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тауардың шығарылған елін растау мақсатында әкелетін елдердің цифрлық жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 7-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Норвегия Корольдігінің және/немесе Швейцария Конфедерациясының аумағына тауарларды әкелу кезінде тарифтік преференцияларды алу үшін тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында экспорттаушыларды әкелетін елдердің цифрлық жүйелерінде тіркеу тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Для целей настоящих Правил используются следующие основные понятия:
1) коммерческий документ – документ, используемый при осуществлении внешнеторговой и иной деятельности, а также для подтверждения совершения сделок, связанных с перемещением товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза (счета-фактуры (инвойсы), спецификации, отгрузочные (упаковочные) листы и иные документы);
2) уполномоченная организация – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
3) уполномоченное лицо – работник, состоящий в штате уполномоченной организации и осуществляющий регистрацию экспортеров в цифровых системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 2. Порядок регистрации экспортеров в цифровых системах стран ввоза товара
Сноска. Заголовок Главы 2 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Для получения тарифных преференций при ввозе товаров на территории Королевства Норвегии и/или Швейцарской Конфедерации в рамках генеральной системы преференций, предоставляемых Королевством Норвегии, Швейцарской Конфедерацией в отношении товаров, происходящих из развивающихся и наименее развитых стран (далее – ГСП Норвегии и Швейцарии) экспортер регистрируется в цифровых системах стран ввоза товара (далее – система REX).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
4. Для регистрации в системе REX экспортер представляет в уполномоченную организацию заявление на получение регистрационного номера (далее – заявление № 1) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в бумажном (по почте или нарочно) либо электронном виде посредством цифровой системы уполномоченной организации.
К заявлению № 1 прилагаются документы в соответствии с Перечнем документов, подтверждающих происхождение товара, утвержденный приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 8 июля 2014 года № 257 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9665) (далее — Приказ).
В случае подачи заявления № 1 через уполномоченного представителя экспортера, прилагается доверенность на представление интересов экспортера.
Заявление № 1 заполняется на казахском или русском и на английском языках.

2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) коммерциялық құжат – сыртқы сауда және өзге де қызметті жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге байланысты мәмілелердің жасалуын растау үшін пайдаланылатын құжаттар (шот-фактуралар (инвойстар), өзіндік ерекшеліктер, тиеу (қаптау) парақтары және өзге де құжаттар);
2) уәкілетті ұйым – "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
3) уәкілетті тұлға – тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында тауарды әкелетін елдердің цифрлық жүйелерінде уәкілетті ұйымның штатында тұратын және экспорттаушыларды тіркеуді жүзеге асыратын қызметкер.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Тауарларды әкелу елдерінің цифрлық жүйесіне экспорттаушыларды тіркеу тәртібі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясы Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясы дамушы және ең аз дамыған елдерден шығарылатын тауарларға қатысты (бұдан әрі – Норвегия мен Швейцарияның ПБЖ) преференциялардың бас жүйесі шеңберінде Норвегия Корольдігінің және/немесе Швейцария Конфедерациясының аумағына тауарларды әкелу кезінде тарифтік преференцияларды алу үшін экспорттаушы тауарды әкелу елдерінің цифрлық жүйелеріне (бұдан әрі – REX жүйесі) тіркеледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Экспорттаушы REX жүйесінде тіркелу үшін уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу нөмірін алуға арналған өтінішті (бұдан әрі – № 1 өтініш) қағаз (пошта арқылы немесе қолма-қол) немесе уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы электрондық түрде ұсынады.
№ 1 өтінішке Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 8 шілдедегі № 257 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9665 болып тіркелген) бекітілген Тауардың шығу тегін растайтын құжаттар тізбесіне (бұдан әрі — Бұйрық) сәйкес құжаттар қоса беріледі.
№ 1 өтініш уәкілетті өкіл арқылы берілген жағдайда экспорттаушының мүдделерін білдіруге берілген сенімхат қоса беріледі.
№ 1 өтініш қазақ немесе орыс және ағылшын тілдерінде толтырылады.

При согласии экспортера о публикации информации, представленной в заявлении № 1, данная информация публикуется на веб-сайте Европейской Комиссии с указанием следующих сведений: регистрационный номер экспортера, наименование, адрес и контактные данные экспортера, основной вид деятельности экспортера, описание товаров с указанием кодов гармонизированной системы, дата регистрации заявления № 1 (дата, с которой регистрация является действительной), дата присвоения регистрационного номера, дата отзыва регистрации. В случае несогласия экспортера публикуются только регистрационный номер экспортера, дата регистрации заявления № 1 (дата, с которой регистрация является действительной), дата присвоения регистрационного номера, дата отзыва регистрации.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Регистрация экспортеров в системе REX осуществляется уполномоченным лицом на веб-сайте Европейской комиссии в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявления № 1, посредством присвоения экспортеру регистрационного номера.
Регистрация действительна на дату, когда уполномоченная организация получила заявление № 1, представленного в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
Доступ к веб-сайту Европейской комиссии осуществляется через персональный логин и пароль уполномоченного лица.
6. Регистрационный номер экспортера имеет следующую структуру:
KZREXКKКДДММYYYYNNNN,
где KZ – буквенный код Республики Казахстан в соответствии с ISO (2 буквы);
REX – аббревиатура системы REX (3 буквы);
ККК – цифровой код регионального подразделения уполномоченной организации (3 цифры);
DD – день регистрации в системе REX (2 цифры);
ММ – месяц регистрации в системе REX (2 цифры);
YYYY – год регистрации в системе REX (4 цифры);
NNNN – порядковый номер регистрации в системе REX, который имеет сквозную нумерацию, начиная с номера 0001.
7. В течение 2 (двух) рабочих дней после регистрации в системе REX уполномоченная организация направляет экспортеру в бумажном или электронном виде посредством цифровой системы уполномоченной организации уведомление о его регистрации в системе REX с указанием регистрационного номера, даты регистрации заявления № 1 (дата, с которой регистрация является действительной) и даты присвоения регистрационного номера.
Уполномоченное лицо также вносит регистрационный номер, дату регистрации заявления № 1 (дату, с которой регистрация является действительной) и дату присвоения регистрационного номера в пункт 7 заявления № 1 экспортера.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).

№ 1 өтінішке берілген ақпараттарды жариялау туралы экспорттаушылар келіскен жағдайда, осы ақпарттар Еуропалық комиссия веб-сайтында мынадай мәліметтерді көрсете отырып: экспорттаушылардың тіркеу нөмірі, атауы, экспорттаушылардың мекен-жайы мен байланыс мәліметтері, экспорттаушылардың негізгі қызмет түрлері, үйлестірілген жүйені кодын көрсете отырып тауарлардың сипаттамасы, № 1 өтінішін тіркеу күні (күні, тіркелуі жарамды болып табылады), тіркеу нөмірінің тіркелген күні, кері қайтарып алудың тіркеу күні жарияланады. Егер экспорттаушылар келіспеген жағдайда тек экспорттаушылардың тіркеу нөмірі, № 1 өтінішін тіркеу күні (күні, тіркелуі жарамды болып табылады), тіркеу нөмірінің тіркелген күні, кері қайтарып алудың тіркеу күні жарияланады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Экспорттаушыларды REX жүйесінде тіркеу уәкілетті тұлғамен Еуропалық комиссияның веб-сайтында № 1 өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде экспорттаушыға тіркеу нөмірін беру арқылы жүзеге асырылады.
Осы қағидалардың 4-тармағына сәйкес берліген № 1 өтінішті уәкілетті ұйым алған кезде тіркеу күні жарамды.
Еуропалық комиссияның веб-сайтына кіру уәкілетті тұлғаның жеке логині мен паролі арқылы жүзеге асырылады.
6. Экспорттаушының тіркеу нөмірі мынадай құрылымға ие:
KZREXKKКДДММYYYYNNNN,
мұнда KZ – Қазақстан Республикасының ISO сәйкес әріптік коды (2 әріп);
REX – Rex аббревиатурасы (3 әріп);
ККК – уәкілетті ұйымның өңірлік бөлімшесінің цифрлық коды (3 сан);
DD – Өтінішті тіркеу күні (2 сан);
ММ – Өтінішті тіркеу айы (2 сан);
YYYY – Өтінішті тіркеу жылы (4 сан);
NNNN – 0001 нөмірінен бастап өтпелі нөмірлеуі бар REX жүйесіндегі тіркеудің реттік нөмірі.
7. Уәкілетті ұйым REX жүйесінде тіркелгеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде экспорттаушыға тіркеу нөмірін, № 1 өтініштің тіркелген күнін (тіркеу жарамды болып табылатын күнді) және тіркеу нөмірі берілген күнді көрсете отырып, оның REX жүйесінде тіркелгені туралы хабарламаны қағаз немесе электрондық түрде цифрлық жүйе арқылы жібереді.
Уәкілетті тұлға сондай-ақ тіркеу нөмірін, № 1 өтінішті тіркеу күнін (тіркеу жарамды болып табылатын күні) және тіркеу нөмірін беру күнін экспорттаушының № 1 өтінішінің 7-тармағына енгізеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Уполномоченная организация в течение 3 (трех) рабочих дней со дня регистрации заявления № 1 уведомляет экспортера об отказе в регистрации в системе REX с указанием причин отказа в случае:
1) предоставления неполной и (или) недостоверной информации, или несоответствия пункту 4 настоящих Правил;
2) предоставления неполного пакета документов согласно Приказу;
3) несоответствия товаров правилам определения страны происхождения товаров, происходящих из развивающихся и наименее развитых стран, применяемые Королевством Норвегии и Швейцарской Конфедерацией для целей предоставления тарифных преференций.
9. Регистрация экспортеров в системе REX осуществляется один раз, за исключением случая, предусмотренного в пункте 19 настоящих Правил.
10. Срок действия регистрации в системе REX (регистрационный номер) не ограничен, за исключением случаев отзыва регистрации уполномоченной организацией.
11. При ввозе товаров на территории Королевства Норвегии и/или Швейцарской Конфедерации для получения тарифных преференций в рамках ГСП Норвегии и Швейцарии экспортер самостоятельно составляет заявление о происхождении товара по форме в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам (далее – заявление № 2).
Заявление № 2 оформляется на коммерческих документах с указанием наименования и полного адреса экспортера, страны происхождения товара, страны ввоза товара, описания продукта/товара и даты выпуска, критерия достаточной переработки товара, кода гармонизированной системы, на английском языке.
Если стоимость партии товаров ниже порогового значения в 10 300 (десять тысяч триста) швейцарских франков или 60 000 (шестьдесят тысяч) норвежских крон заявление № 2 составляется экспортером без регистрации в системе REX.
Если стоимость партии товаров превышает пороговое значение в 10 300 (десять тысяч триста) швейцарских франков или 60 000 (шестьдесят тысяч) норвежских крон в заявлении № 2 указывается регистрационный номер экспортера.
Заявление № 2 составляется экспортером на каждую партию товара путем нанесения текста на коммерческий документ.
Транспортный документ не рассматривается в качестве коммерческого документа.
Если коммерческий документ состоит из нескольких страниц, каждая страница нумеруется в сквозном порядке.
12. Уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности (далее - уполномоченный орган) направляет в таможенные органы Королевства Норвегии и Швейцарской Конфедерации информацию об уполномоченных лицах, их контактных данных, а также о смене уполномоченных лиц и (или) изменении их контактных данных, на основании информации, представленной уполномоченной организацией.

8. Уәкілетті ұйым № 1 өтініш тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде экспорттаушыны REX жүйесінде тіркеуден бас тарту туралы, бас тарту себептерін көрсете отырып:
1) толық емес және (немесе) анық емес ақпараттар, немесе осы қағидалардың 4-тармағына сәйкес емес ұсынылған;
2) бұйрыққа сәйкес құжаттар пакеті толық ұсынылмаған;
3) тарифтік преференциялар беру мақсаттылығы үшін Норвегия Корольдігімен және Швейцария Конфедерациясымен қолданылатын дамушы және ең аз дамыған елдерден шығарылатын тауарларды анықтау қағидаларына тауарлар сәйкес келмеген жағдайларда хабардар етеді.
9. Осы қағидалардың 19-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, экспорттаушыларды REX жүйесінде тіркеу бір рет жүзеге асырылады.
10. Уәкілетті ұйымның тіркеуді кері қайтарып алу жағдайларын қоспағанда, REX жүйесінде (тіркеу нөмірі) тіркеудің қолданылу мерзімі шектелмеген.
11. Норвегия Корольдігінің және/немесе Швейцария Конфедерациясының аумағына тауарларды әкелу кезінде Норвегия мен Швейцарияның ПБЖ шеңберінде тарифтік преференциялар алу үшін экспорттаушы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауардың шығу тегі туралы өтінішті (бұдан әрі - № 2 өтініш) дербес жасайды.
№ 2 өтініш коммерциялық құжатта экспорттаушылардың атауы мен толық мекен-жайларын, тауарлардың шығарылған елдері, тауарларды әкелу елдері, өнім сипаттамасы/тауарлар мен шығарылған күні, тауарларды жеткілікті қайта өңдеу критериясы, үйлестірілген жүйенің кодтарын көрсете отырып ағылшын тілінде ресімделеді.
Егер тауарлар партиясының құны 10 300 (он мың үш жүз) швейцар франкінің немесе 60 000 (алпыс мың) норвег кронының шекті мәнінен төмен болса, экспорттаушы № 2 өтінішті REX жүйесінде тіркеусіз жасайды.
Егер тауарлар партиясының құны 10 300 (он мың үш жүз) швейцар франкінің немесе 60 000 (алпыс мың) норвег кронының шекті мәнінен асып кетсе, № 2 өтініште экспорттаушының тіркеу нөмірі көрсетіледі.
№ 2 өтініш коммерциялық құжатқа мәтін енгізу арқылы тауардың әрбір партиясына экспорттаушымен жасалады.
Көлік құжатын коммерциялық құжат ретінде қарастыруға болмайды.
Егер коммерциялық құжат бірнеше беттен тұрса, әр бет нөмірленуі тиіс.
12. Сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) уәкілетті тұлғалар, олардың байланыс деректері туралы, сондай-ақ уәкілетті тұлғалардың ауысуы және (немесе) олардың байланыс деректерінің өзгеруі туралы ақпаратты уәкілетті ұйым ұсынған ақпарат негізінде Норвегия Корольдігі мен Швейцария Конфедерациясының кедендік органдарына жібереді.

Глава 3. Порядок изменения регистрационных данных экспортера в системе REX
13. В случае изменений регистрационных данных экспортер в течение 3 (трех) рабочих дней сообщает об изменениях и их причинах в уполномоченную организацию с приложением подтверждающих документов и указанием таких изменений:
1) изменения организационно-правовой формы, наименования либо места его нахождения;
2) изменения в деятельности;
3) изменение товарных позиций или кодов гармонизированной системы.
14. Уполномоченная организация в течение 10 (десяти) календарных дней со дня получения информации в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил вносит соответствующие изменения в систему REX либо отказывает в изменении регистрационных данных и направляет уведомление в бумажном или электронном виде посредством цифровой системы уполномоченной организации экспортеру об изменении регистрационных данных или причинах отказа в изменении регистрационных данных.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
15. Уполномоченная организация отказывает экспортеру в изменении регистрационных данных в системе REX в случае представления им недостоверной и (или) неполной информации, или несоответствия пункту 13 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок отзыва регистрации экспортера в системе REX
16. Отзыв регистрации экспортера в системе REX производится уполномоченной организацией в следующих случаях:
1) по заявлению (в произвольной форме) экспортера об отзыве регистрации в системе REX в связи с прекращением (изменением) деятельности и/или деятельности по экспорту товаров в рамках ГСП Норвегии и Швейцарии;
2) по обращению уполномоченного органа, если по итогам верификации (проверки) выявлено о несоответствии экспортера условиям ГСП Норвегии и Швейцарии;
3) по обращению уполномоченного органа, если по итогам верификации (проверки) выявлено о несоблюдении экспортером обязательств, взятых на себя при регистрации в системе REX, или о прекращении экспортером своей деятельности;
4) по обращению уполномоченного органа, если предоставление тарифных преференций в рамках ГСП Норвегии и Швейцарии для Республики Казахстан отменено Королевством Норвегия и/или Швейцарской Конфедерацией.
17. Уполномоченная организация направляет уведомление экспортеру об отзыве регистрации в системе REX с указанием даты отзыва и основания не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня отзыва регистрации.
18. Отозванный регистрационный номер экспортера не используется уполномоченной организацией для регистрации других экспортеров.

3-тарау. REX жүйесінде экспорттаушының тіркеу деректерін өзгерту қағидалары
13. Тіркеу деректері өзгерген жағдайда экспорттаушы 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті ұйымға өзгерістерді көрсете отырып және келесі растайтын құжаттарды қоса бере отырып, өзгерістер мен олардың себептері туралы хабарлайды:
1) ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы не оның орналасқан жері өзгерген;
2) қызметтегі өзгерістер;
3) тауар позицияларының немесе үйлестірілген жүйе кодтарының өзгеруі.
14. Уәкілетті ұйым осы Қағидарлардың 13-тармағына сәйкес ақпараттарды алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде REX жүйесіне тиісті өзгерістер енгізеді не тіркеу деректерін өзгертуден бас тартады және тіркеу деректерінің өзгертуден немесе тіркеу деректерін өзгертуден бас тарту себептері туралы экспорттаушыға уәкілетті ұйымның цифрлық жүйесі арқылы қағаз немесе электрондық түрде хабарлама жібереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Дұрыс емес немесе толық емес ақпарат ұсынған немесе осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті ұйым экспорттаушыға REX жүйесіндегі тіркеу деректерін өзгертуден бас тартады.
4- тарау. REX жүйесінде экспорттаушының тіркелуін кері қайтарып алу Қағидалары
16. Экспорттаушы REX жүйесінде тіркелуін кері қайтарып алуды уәкілетті ұйыммен мынадай жағдайда:
1) Норвегия мен Швейцарияның ПБЖ шеңберінде тауарлар экспорты жөніндегі қызметі мен/немесе қызметінің (өзгеруіне) тоқтатылуына байланысты REX жүйесіндегі тіркеуді кері қайтарып алу туралы экспорттаушының өтініші (еркін нысанда) бойынша;
2) егер верификация (тексеру) қорытындылары бойынша экспорттаушының Норвегия мен Швейцарияның ПБЖ шарттарына сәйкес келмейтіні анықталса, уәкілетті органның өтінімі бойынша жүргізіледі;
3) уәкілетті органның өтінімі бойынша егер верификация (тексеру) қорытындылары бойынша экспорттаушының REX жүйесінде тіркеу кезінде өзіне алған міндеттемелерді сақтамауы анықталса жүргізіледі;
4) егер Норвегия Корольдігі және/немесе Швейцария Конфедерациясымен Қазақстан Республикасы үшін Норвегия мен Швейцарияның ПБЖ шеңберінде тарифтік преференциялар беру жойылса уәкілетті органның өтінімі бойынша жүргізіледі.
17. Уәкілетті ұйым экспорттаушыға кері қайтарып алу күнін және негіздемесін көрсете отырып, тіркеуді кері қайтарып алу туралы хабарламаны кері қайтарып алу күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
18. Уәкілетті ұйым экспорттаушының кері қайтарып алынған тіркеу нөмірін басқа экспорттаушыларды тіркеу үшін пайдаланбайды.

19. Экспортер, чья регистрация отозвана, повторно подает заявление № 1 для получения нового регистрационного номера в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
20. В случае несогласия экспортера с решением уполномоченной организации об отзыве регистрации, экспортер вправе обжаловать решение уполномоченной организации в судебном порядке. Регистрационный номер может повторно использоваться только в случае аннулирования отзыва по решению суда.
Глава 5. Заключительные положения
21. Документы, указанные в пунктах 4, 13 и 16 настоящих Правил хранятся в уполномоченной организации 5 (пять) лет.
22. Копии уведомлений, отправленных уполномоченной организацией экспортерам, хранятся в уполномоченной организации не менее 3 (трех) лет.
Приложение 1 к Правилам
регистрации экспортеров
в цифровых системах стран
ввоза товара в целях подтверждения
страны происхождения товаров
Форма
Заявление на получение регистрационного номера
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
1
Наименование экспортера, полный адрес (место нахождения) и страна, идентификационный номер экспортера/трейдера
(ТIN) _________________________________________________
2
Контактная информация, включая номер телефона и факса (при наличии), адрес электронной почты __________________________________________
3
Основной вид деятельности экспортера: производство и/или торговля Производство Торговля
4
Описание товаров, подпадающих под преференциальный режим в рамках генеральной системы преференций Королевства Норвегии, Швейцарской Конфедерации, с указанием кодов товарных позиций гармонизированной системы (или глав, если товары подпадают под более чем двадцать товарных позиций гармонизированной системы).
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
5
Нижеподписавшийся настоящим:
1) заявляет, что приведенные выше сведения верны;
2) удостоверяет, что предыдущая регистрация не была отозвана; если отозвана, то удостоверяет, что ситуация, которая привела к любому такому отзыву, исправлена;
3) оформляет заявления о происхождении товара только для товаров, которые подпадают под преференциальный режим и соответствуют правилам определения страны происхождения товаров, происходящих из развивающихся и наименее развитых стран, применяемые Королевством Норвегии и Швейцарской Конфедерацией для целей предоставления тарифных преференций, определенных для этих товаров генеральной системой преференций Королевства Норвегии, Швейцарской Конфедерации;

19. Тіркеуі кері қайтарылған экспорттаушы осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес жаңа тіркеу нөмірін алу үшін қайта № 1 өтініш бере алады.
20. Экспорттаушы уәкілетті ұйымның тіркеуді кері қайтарып алу туралы шешіміне келіспеген жағдайда, экспорттаушы сот тәртібінде уәкілетті ұйымның шешіміне шағымдануға құқылы. Тіркеу нөмірі сот шешімі бойынша кері қайтарып алу жойылған жағдайда ғана қайта қолдануға болады.
5-тарау. Қорытынды ережелер
21. Осы Қағидалардың 4, 13 және 16-тармақтарында көрсетілген құжаттар уәкілетті ұйымда 5 (бес) жыл сақталады.
22. Экспорттаушыларға жіберген уәкілетті ұйым хабарламаларының көшірмелері уәкілетті ұйымда кемінде 3 (үш) жыл сақталады.
Тауардың шығарылған елін
растау мақсатында тауарды
әкелетін елдердің цифрлық
жүйелерінде
экспорттаушыларды тіркеу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Тіркеу нөмірін алуға арналған өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Экспорттаушының атауы, толық мекенжайы (орналасқан жері) және елі, экспорттаушының/трейдердің сәйкестендіру нөмірі
(ТIN)_________________________________________________
2
Байланыс ақпараты, оның ішінде телефон және факс нөмірі (болған жағдайда), электрондық пошта мекенжайы_____________________________
3
Экспорттаушы қызметінің негізгі түрі: өндіріс және/немесе сауда Өндіріс Сауда
4
Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясы преференцияларының бас жүйесінің шеңберінде преференциялық режимге түсетін тауарлардың, үйлестірілген жүйенің тауар позицияларының кодтарын (немесе егер тауарлар үйлестірілген жүйенің жиырмадан астам тауар позицияларына түсетін болса тарауын) көрсететін сипаттамасы_______________________________________________________
__________________________________________________________________
5
Jсы төменде қол қойған:
1) жоғарыда келтірілген мәліметтер дұрыс екендігін мәлімдейді; 2) алдыңғы тіркеудің кері қайтарылмағанын куәландырады; егер кері қайтарылған болса, кез келген осындай кері қайтаруға әкелген жағдайдың түзетілгенін куәландырады;
3) Осы тауарлар үшін Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясының преференцияларының бас жүйесімен айқындалған тарифтік преференцияларды беру мақсаттары үшін Норвегия Корольдігі мен Швейцария Конфедерациясы қолданатын дамушы және неғұрлым аз дамыған елдерден шығарылатын тауарлардың шығарылған елін айқындау қағидаларына сәйкес келетін және преференциялық режимге жататын тауарлар үшін ғана тауардың шығу тегі туралы өтініштерді рәсімдейді;

4) ведет надлежащий коммерческий бухгалтерский учет по производству/поставке товаров, подпадающих под преференциальный режим генеральной системы преференций Королевства Норвегии, Швейцарской Конфедерации, и хранить соответствующие документы не менее 3 (трех) лет с конца календарного года, в котором составлено заявление о происхождении товара;
5) уведомляет уполномоченную организацию в течение 3 (трех) рабочих дней об изменениях по мере их возникновения в его регистрационных данных с даты получения регистрационного номера экспортера;
6) взаимодействует с уполномоченной организацией;
7) принимает проверки точности его заявлений о происхождении товара, включая проверку бухгалтерских записей и посещения таможенных органов Королевства Норвегии, Швейцарской Конфедерации;
8) потребует удаления из цифровой системы стран ввоза товара если он больше не соответствует условиям экспорта товаров по генеральной системе преференций Королевства Норвегии, Швейцарской Конфедерации;
9) потребует удаления из цифровой системы стран ввоза товара если не намерен экспортировать товары по генеральной системе преференций Королевства Норвегии, Швейцарской Конфедерации. _________________________________________________________
Ф.И.О. (при наличии) экспортера, должность, дата, подпись
6
Согласие экспортера на публикацию его данных на веб-сайте Европейской комиссии
При согласии экспортера о публикации информации, представленной в настоящем заявлении, данная информация публикуется на веб-сайте Европейской Комиссии (ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/ eos/rex_home.jsp?Lang=en).
Нижеподписавшийся соглашается с публикацией этой информации на веб-сайте Европейской Комиссии. В случае несогласия с публикацией на веб-сайте Европейской Комиссии информации, представленной в настоящем заявлении, направляет запрос в уполномоченную организацию.
_________________________________________________________
Ф.И.О. (при наличии) экспортера, должность, дата, подпись
7
Поле для заполнения уполномоченной организацией
Заявитель зарегистрирован под следующим номером:
Регистрационный номер: _______________________________
_____________________________________________________
Дата регистрации_____________________________________
Дата, с которой действует регистрация
__________________________________________________________________
Ф.И.О. (при наличии) уполномоченного лица уполномоченной организации,
подпись
________________________________________________
Приложение 2 к Правилам
регистрации экспортеров
в цифровых системах
стран ввоза товара в целях
подтверждения страны
происхождения товаров
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 06.04.2026 № 160-нқ (вводится в действие с 12.07.2026).
форма
Заявление о происхождении товара
Экспортер (наименование, адрес, регистрационный номер экспортера) товаров, указанных в данном документе, заявляет, что, если не указано иное, эти товары обладают преференциальным происхождением из Казахстана в соответствии с правилами происхождения генеральной системы преференций (Королевства Норвегии/Швейцарской Конфедерации) и критерий происхождения которого соответствует (P/W, код гармонизированной системы).
Statement on origin
The exporter (name, address, registration number of the exporter) of the products covered by this document declares that, except where otherwise clearly indicated, these products are of Kazakhstan preferential origin according to rules of origin of the Generalized System of Preferences (Kingdom of Norway/Swiss Confederation) and that the origin criterion met is (P/W, harmonized system code).

4) Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясы преференцияларының бас жүйесінің преференциялық режиміне жататын тауарларды өндіру/жеткізу бойынша тиісті коммерциялық бухгалтерлік есепті жүргізеді және тауардың шығу тегі туралы өтініш жасалған күнетізбелік жылдың соңынан бастап кемінде 3 (үш) жыл тиісті құжаттарды сақтайды;
5) уәкілетті ұйымды экспорттаушының тіркеу нөмірін алған күннен бастап оның тіркеу деректерінде олардың туындауына қарай өзгерістер туралы 3(үш) жұмыс күні ішінде хабардар етеді;
6) уәкілетті ұйыммен өзара іс-қимыл жасайды;
7) Норвегия Корольдігінің, Швейцария Конфедерациясының кедендік органдарына баруды және бухгалтерлік жазбаларды тексеруді қоса алғанда, тауардың шығу тегі туралы оның өтінішінің дәлдігін тексеруді қабылдайды;
8) Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясы преференцияларының бас жүйесі бойынша ол тауарларды экспорттау шарттарына сәйкес келмесе, тауарларды әкелу елдерінің цифрлық жүйесінен алып тастауды талап етеді;
9) Норвегия Корольдігі, Швейцария Конфедерациясы преференцияларының бас жүйесі бойынша тауарларды экспорттауға ниеттенбесе, тауарларды әкелу елдерінің цифрлық жүйесінен алып тастауды талап етеді.
_________________________________________________________
Экспорттаушының Т.А.Ә.(болған жағдайда), лауазымы, күні, қолы
6
Экспорттаушының Еуропалық комиссияның веб-сайтында оның деректерін жариялауға келісімі
Экспорттаушы осы өтініште ұсынылған ақпаратты жариялау туралы келіскен жағдайда, бұл ақпарат Еуропалық комиссия веб-сайтында жарияланады (ec. europa. eu/ tax atio n_ customs/ dds2/ eos/ rex_ home. jsp? Lang=en).
Төменде қол қоюшы осы ақпаратты Еуропалық Комиссияның веб-сайтында жариялауға келіседі. Осы өтініште ұсынылған ақпаратты Еуропалық комиссияның веб-сайтында жариялаумен келіспеген жағдайда, уәкілетті ұйымға сұрату жібереді.
____________________________________________________________
Экспорттаушының Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы, күні, қолы
7
Уәкілетті ұйымның толтыруына арналған жол
Өтініш беруші келесі нөмірмен тіркелді:
Тіркеу нөмірі:_____________________________________
Тіркелген күні _____________________________________
Тіркеу қолданылуы басталатын күн
_____________________________________
Уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы
____________________________________________________________
Тауардың шығарылған елін
растау мақсатында тауарды
әкелетін елдердің цифрлық
жүйелерінде экспорттаушыларды тіркеу қағидаларына 2-қосымша
нысан
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 06.04.2026 № 160-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тауардың шығу тегі туралы өтініш
Осы құжатта көрсетілген тауарларды экспорттаушы (атауы, мекенжайы, экспорттаушының тіркеу нөмірі) егер өзгеше көрсетілмесе, бұл тауарлар преференциялардың бас жүйесінің (Норвегия Корольдігі/Швейцария Конфедерациясы) шығу қағидаларына сәйкес Қазақстаннан преференциялық шығу тегіне ие және шығу өлшемшарты (P/W, үйлестірілген жүйенің коды) сәйкес келетінін мәлімдейді.
Statement on origin
The exporter (name, address, registration number of the exporter) of the products covered by this document declares that, except where otherwise clearly indicated, these products are of Kazakhstan preferential origin according to rules of origin of the Generalized System of Preferences (Kingdom of Norway/Swiss Confederation) and that the origin criterion met is (P/W, harmonized system code).