О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 марта 2021 года № 20. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2021 года № 22328. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 июля 2025 года № 67.
В редакции от: 17.07.2025
Опубликовано: Эталонный контрольный банк НПА РК в электронном виде, 16.03.2021
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 марта 2021 года № 20. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2021 года № 22328 Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 июля 2025 года № 67.
О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития"
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 17.07.2025 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10555, опубликован 8 мая 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 8 статьи 61 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах и сроках разработки прогноза социально-экономического развития (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
подпункт 10) пункта 10 исключить;
подпункт 7) пункта 18 исключить;
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. При уточнении прогноза социально-экономического развития соблюдаются требования по разработке и одобрению прогноза социально-экономического развития на втором этапе, на соответствующих уровнях государственного управления, установленные настоящими Правилами.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Координация деятельности исполнительных органов областей (районов (городов областного значения), аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов), городов республиканского значения, столицы при разработке прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы.";

"Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 10 наурыздағы № 20 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 12 наурызда № 22328 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 17 шiлдедегi № 67 бұйрығымен.
"Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 17.07.2025 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10555 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 8 мамырда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 61-бабының 8-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерінде (бұдан әрі - Қағидалар):
10-тармақтың 10-тармақшасы алып тасталсын;
18-тармақтың 7-тармақшасы алып тасталсын;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын нақтылау кезінде тиісті мемлекеттік басқару деңгейлерінде екінші кезеңде әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу және мақұлдау жөніндегі осы Қағидаларда белгіленген талаптар сақталады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу кезінде облыстардың (аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппаратының), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың атқарушы органдарының қызметін үйлестіруді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы жүзеге асырады.";

приложения 1, 2, 3, 4 и 5 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту макроэкономического анализа и прогнозирования в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Иргалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации и
общественного развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию
конкуренции Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и
спорта Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный банк Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 10 марта 2021 года № 20
Приложение 1
к Правилам и срокам разработки
прогноза социально-
экономического развития
Форма 1

көрсетілген Қағидаларға 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Макроэкономикалық талдау және болжамдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Иргалиев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық даму
министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
агенттігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өніркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 10 наурыздағы
№ 20 Бұйрыққа
1-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық
даму болжамын әзірлеу
қағидалары мен
мерзімдеріне
1-қосымша
1-нысан

1. Внешние и внутренние условия развития экономики
Сценарные варианты развития
2. Цели и приоритеты экономической политики на среднесрочный период
3. Основные направления и меры экономической политики:
3.1 Обеспечение макроэкономической стабильности
3.2 Развитие отраслей экономики
3.3 Улучшение бизнес-климата и инвестиционной привлекательности
3.4 Улучшение качества человеческого капитала
3.5 Сбалансированное региональное развитие
3.6 Формирование эффективной системы государственного управления
3.7 Международная интеграция и взаимодействие
4. Основные факторы роста экономики и прогноз показателей социально-экономического развития
5. Параметры обязательств государства, включая прогноз внутреннего и внешнего правительственного долга
6. Оценка устойчивости государственных финансов
7. Основные параметры государственных финансов
7.1 Бюджетные параметры на трехлетний период
7.2 Приоритеты расходов республиканского бюджета
7.3 Новые инициативы расходов, направленные на реализацию приоритетов социально-экономического развития
8. Прогнозы основных макроэкономических показателей на пятилетний период, параметров бюджета и Национального фонда Республики Казахстан на плановый период (в виде приложения)
Форма 2
Структура разделов Прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы
1. Тенденции социально-экономического развития в предшествующие прогнозному периоду годы
Внешние и внутрение условия развития экономики
2. Основные приоритетные направления развития области, городов республиканского значения, столицы
3. Основные меры реализации экономической политики:
3.1 Бюджетно-налоговая политика
3.2 Сдерживание уровня инфляции
3.3 Развитие отраслей экономики:
промышленность
сельское хозяйство
туризм
строительство
транспорт
связь
торговля
3.4 Улучшение бизнес-климата и инвестиционной привлекательности
3.5 Улучшение качества человеческого капитала
4. Основные факторы роста экономики и прогноз показателей социально-экономического развития
5. Основные параметры местного бюджета на трехлетний период
5.1 Прогноз бюджетных параметров на трехлетний период
5.2 Межбюджетные отношения
5.3 Приоритеты расходов местного бюджета
5.4 Новые инициативы расходов, направленные на реализацию приоритетов социально-экономического развития
5.5 Основные приоритеты бюджетной инвестиционной политики на трехлетний период
6. Прогнозы основных показателей социально-экономического развития (в разрезе районов, городов областного значения) на пятилетний период и параметров бюджета (в разрезе районов, городов областного значения, городов районного значения, сел, поселков и сельских округов) на плановый период (в виде приложения)

1. Экономиканың сыртқы және ішкі даму шарттары
Дамудың сценарийлік нұсқалары
2. Орта мерзімді кезеңге арналған экономикалық саясаттың мақсаттары мен міндеттері
3. Экономикалық саясаттың негізгі бағыттары мен шаралары
3.1 Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету
3.2 Экономиканың салаларын дамыту:
3.3 Бизнес-ахуал мен инвестициялық тартымдылықты жақсарту
3.4 Адами капиталдың сапасын жақсарту
3.5 Теңгерімделген өңірлік даму
3.6 Мемлекеттік басқарудың тиімді жүйесін қалыптастыру
3.7 Халықаралық интеграция және өзара іс-қимыл
4. Экономиканың негізгі өсу факторлары мен әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы
5. Ішкі және сыртқы үкіметтік борыш болжамын қоса алғандағы мемлекет міндеттемелерінің параметрлері
6. Мемлекеттік қаржы тұрақтылығын бағалау
7. Мемлекеттік қаржының негізгі параметрлері
7.1 Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік параметрлер
7.2 Республикалық бюджет шығыстарының басымдықтары
7.3 Әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары
8. Бес жылдық кезеңге арналған негізгі макроэкономикалық көрсеткіштердің, жоспарлы кезеңге арналған бюджет және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының болжамдары (қосымша түрінде)
2-нысан
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрлымы
1. Болжамды кезеңнің алдындағы жылдардағы әлеуметтік-экономикалық даму үрдістері
Экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі шарттары
2. Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астана дамуының негізгі басым бағыттары
3. Экономикалық саясатты іске асырудың негізгі шаралары:
3.1 Бюджет-салық саясаты
3.2 Инфляция деңгейін тежеу
3.3 Экономика салаларын дамыту:
өнеркәсіп
ауыл шаруашылығы
туризм
құрылыс
көлік
байланыс
сауда
3.4 Бизес-ахуал мен инвестициялық тартымдылықты жақсарту
3.5 Адами капиталдың сапасын жақсарту
4. Экономиканың негізгі өсу факторлары мен әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы
5. Үш жылдық кезеңге арналған жерлікті бюджеттің негізгі параметрлері
5.1 Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің болжамы
5.2 Бюджетаралық қатынастар
5.3 Жергілікті бюджет шығыстарының басымдықтары
5.4 Әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары
5.5 Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік инвестициялық саясаттың негізгі басымдықтары
6. Бес жылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық дамудың (аудан, облыстық маңызы бар қалалар бөлінісіндегі) негізгі көрсеткіштерінің және жоспарлы кезеңге арналған (аудандар, облыстық маңызы бар қалалар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер мен ауылдық округтер бөлінісінде) бюджет параметрлерінің (қосымша түрінде) болжамы

7. Перечень приоритетных местных бюджетных инвестиции (в виде приложения)
Приложение 3
к приказу
Приложение 3
к Правилам и срокам
разработки прогноза
социально-экономического
развития
Формы и перечень информации и показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан
Форма 1
1. Перечень информации, необходимой для формирования основных направлений социально-экономической политики в рамках прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на пятилетний период
№ п/п
Наименование раздела
Ответственный исполнитель
1
2
3
1.
Внешние и внутренние условия развития экономики
МНЭ
Сценарные варианты развития
МНЭ
2.
Цели и приоритеты экономической политики на среднесрочный период
МНЭ
3.
Основные направления и меры экономической политики
МНЭ, НБ, МИИР, МФ, МТИ, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП, МВД, МКС, МОН, МЗ, МТСЗН, АДГС, МИД, МЭГПР
3.1
Обеспечение макроэкономической стабильности
МНЭ, МЭ, МФ, МИИР, МСХ, НБ, АРРФР
Денежно-кредитная политика, включая меры по сдерживанию инфляции
НБ, МНЭ, МТИ, МСХ, МЭ
Политика в области регулирования и обеспечения стабильности финансового сектора
АРРФР, НБ
Политика управления обязательствами государства с учетом квазигосударственного сектора
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты бюджетной политики
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты налоговой политики
МНЭ, МФ
Политика формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты бюджетной инвестиционной политики (в том числе бюджетные инвестиции)
МНЭ, МИИР, МСХ, МЭ, МЭГПР, МТИ, МКС, МИОР, МЦРИАП, МОН, МЗ
Межбюджетные отношения
МНЭ
3.2
Политика развития отраслей экономики
МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП, МКС
топливно-энергетический комплекс
МЭ
нефтегазовый сектор
МЭ
электроэнергетика
МЭ
атомная промышленность
МЭ
угольная промышленность
МИИР
горно-металлургический комплекс
МИИР
агропромышленный комплекс
МСХ
легкая промышленность
МИИР
химическая промышленность
МИИР
фармацевтическая отрасль
МИИР
производство строительных материалов
МИИР
машиностроение
МИИР
строительство
МИИР
торговля
МТИ
информационно-коммуникационные технологии
МЦРИАП
инфокоммуникационная инфраструктура, цифровая экономики
МЦРИАП
транспорт и логистика
МИИР
туризм
МКС
другие
ЦГО
3.3
Улучшение бизнес-климата и инвестиционной привлекательности
МНЭ, МИД
Улучшение инвестиционного климата
МНЭ, МИД, МФ
Прогноз объема инвестиций в основной капитал по направлениям использования и источникам финансирования
МНЭ, МИД, МФ
Развитие государственно-частного партнерства
МНЭ
Тарифная и антимонопольная политика с учетом прогноза предельного роста тарифов на регулируемые услуги субъектов естественных монополий
МНЭ, АЗРК
3.4
Улучшение качества человеческого капитала
МНЭ, МОН, МЗ, МКС, МТСЗН, МВД
Образование
МОН
Здравоохранение
МЗ
Культура
МКС
Занятость
МТСЗН
Миграция
МТСЗН, МВД
Социальное обеспечение
МТСЗН
3.5
Сбалансированное региональное развитие
МНЭ, МИИР, МЭ, МЭГПР, МИО
региональная политика
МНЭ
жилищное строительство
МИИР
жилищно-коммунальное хозяйство
МНЭ, МИИР, МЭГПР, МЭ
3.6
Формирование эффективной системы государственного управления
МНЭ, АДГС, МЦРИАП
Государственная служба
АДГС, МНЭ
Оказание государственных услуг
МЦРИАП, АДГС, ЦГО
3.7
Международная интеграция и взаимодействие
МТИ, ЦГО
Внешнеторговая политика
МТИ
Международная интеграция
МТИ
4.
Основные факторы роста экономики
МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МТИ, МЦРИАП, МТСЗН, МОН
4.1
Описание прогноза со стороны спроса
МНЭ
Расходы на конечное потребление
МНЭ
Валовое накопление (инвестиции в основной капитал)
МНЭ, МИИР, МЭ, МТИ, МСХ, МЦРИАП, МИД
Чистый экспорт товаров и услуг
НБ
Экспорт товаров и услуг
НБ
Импорт товаров и услуг
НБ
4.2
Описание прогноза со стороны предложения (отрасли экономики)
МНЭ, МИИР, МЭ, МТИ, МСХ, МЦРИАП
топливно-энергетический комплекс
МЭ
нефтегазовый сектор
МЭ
электроэнергетика
МЭ
атомная промышленность
МЭ
угольная промышленность
МИИР
горно-металлургический комплекс
МИИР
добыча металлических руд
МИИР
металлургическое промышленность
МИИР
агропромышленный комплекс
МСХ
пищевая промышленность
МСХ
легкая промышленность
МИИР
химическая промышленность
МИИР
фармацевтическая отрасль
МИИР
производство строительных материалов
МИИР
машиностроение
МИИР
строительство
МИИР
торговля
МТИ
информационно-коммуникационные технологии
МЦРИАП
инфокоммуникационная инфраструктура, цифровая экономики
МЦРИАП
транспорт и логистика
МИИР
другие
ЦГО
4.3
Прогноз показателей денежно-кредитной политики с обоснованиями
НБ
4.4
Прогноз показателей платежного баланса с обоснованиями
НБ
4.5
Прогноз показателей социальной сферы с обоснованиями
МТСЗН, МОН, МЗ, МФ
5.
Оценка устойчивости государственных финансов
МНЭ, МФ
6.
Параметры обязательств государства, включая прогноз внутреннего и внешнего правительственного долга
МНЭ, МФ
7.
Основные параметры государственных финансов на плановый период
МНЭ, МФ
7.1
Прогноз бюджетных параметров, включающий прогноз поступлений и расходов консолидированного, государственного и республиканского бюджетов, дефицита (профицита) и ненефтяного дефицита (профицита) соответствующего бюджета
МНЭ, МФ
7.2
Прогноз поступлений и расходов Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, МФ
7.3
Приоритеты расходов республиканского бюджета
МНЭ, ЦГО
7.4
Новые инициативы расходов, направленные на реализацию приоритетов социально-экономического развития
МНЭ
Форма 2

7. Жергілікті басым бюджеттік инвестициялар тізбесі (қосымша түрінде)
Бұйрыққа
3-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамын әзірлеу қағидалары мен
мерзімдеріне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті ақпараттар мен көрсеткіштердің нысандары және тізбесі
1-нысан
1. Бес жылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы шеңберінде әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттарын қалыптастыру үшін қажетті ақпараттар тізбесі
Р/с №
Бөлімнің атауы
Жауапты орындаушы
1
2
3
1.
Экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі шарттары
ҰЭМ
Дамудың сценарийлік нұсқалары
ҰЭМ
2.
Орта мерзімді кезеңге арналған экономикалық саясаттың мақсаттары мен басымдықтары
ҰЭМ
3.
Экономикалық саясаттың негізгі бағыттары мен шаралары
ҰЭМ, ҰБ, ИИДМ, Қаржымині, СИМ, Энергетикамині, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, ІІМ, МСМ, БҒМ, ДСМ, Еңбекмині, МҚІА, СІМ, ЭГТРМ
3.1
Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету
ҰЭМ, Энергетикамині, Қаржымині, ИИДМ, АШМ, ҰБ, ҚНРДА
Ақша-кредит саясаты, инфляцияны тежеу жөніндегі шараларды қоса алғанда
ҰБ, ҰЭМ, СИМ, АШМ, Энергетикамині
Қаржы секторының тұрақтылығын реттеу және қамтамасыз ету саласындағы саясат
ҚНРДА, ҰБ
Квазимемлекеттік секторды ескере отырып, мемлекет міндеттемелерін басқару саясаты
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині
Бюджет саясатының негізгі басымдықтары
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині,
Салық саясатының негізгі басымдықтары
ҰЭМ, Қаржымині
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану саясаты
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині
Бюджеттік инвестициялық саясаттың (оның ішінде бюджеттік инвестициялар) негізгі басымдықтары
ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, Энергетикамині, ЭГТРМ, СИМ, МСМ, АҚДМ, ЦДҚАӨМ, БҒМ, ДСМ
Бюджетаралық қатынастар
ҰЭМ
3.2
Экономика салаларын дамыту саясаты
ҰЭМ, ИИДМ, Энергетикамині, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, МСМ
отын-энергетикалық кешен
Энергетикамині
мұнай-газ секторы
Энергетикамині
электр энергетикасы
Энергетикамині
атом өнеркәсібі
Энергетикамині
көмір өнеркәсібі
ИИДМ
тау-кен металлургия кешені
ИИДМ
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
жеңіл өнеркәсіп
ИИДМ
химия өнеркәсібі
ИИДМ
фармацевтика саласы
ИИДМ
құрылыс материалдарының өндірісі
ИИДМ
машина жасау
ИИДМ
құрылыс
ИИДМ
сауда
СИМ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
ЦДИАӨМ
инфокоммуникациялық инфрақұрылым, цифрлық экономика
ЦДИАӨМ
көлік және логистика
ИИДМ
туризм
МСМ
басқалар
ОМО
3.3
Бизнес ахуалды және инвестициялық тартымдылықты жақсарту
ҰЭМ, СІМ
Инвестициялық ахуалды жақсарту
ҰЭМ, СІМ, Қаржымині
Пайдалану бағыттары және қаржыландыру көздері бойынша негізгі капиталға инвестициялар көлемінің болжамы
ҰЭМ, СІМ, Қаржымині
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктікті дамыту
ҰЭМ
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің шекті өсу болжамын ескере отырып, тарифтік және монополияға қарсы саясат
ҰЭМ, БҚДА
3.4
Адами капиталдың сапасын жақсарту
ҰЭМ, БҒМ, ДСМ, МСМ, Еңбекмині, ІІМ
Білім беру
БҒМ
Денсаулық сақтау
ДСМ
Мәдениет
МСМ
Жұмыспен қамту
Еңбекмині
Көші-қон
Еңбекмині, ІІМ
Әлеуметтік қамтамасыз ету
Еңбекмині
3.5
Теңгерімделген өңірлік даму
ҰЭМ, ИИДМ, Энергетикамині, ЭГТРМ, ЖАО
өңірлік саясат
ҰЭМ
тұрғын үй құрылысы
ИИДМ
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
ҰЭМ, ИИДМ, ЭГТРМ, Энергетикамині
3.6
Мемлекеттік басқарудың тиімді жүйесін қалыптастыру
ҰЭМ, МҚІА, ЦДИАӨМ
Мемлекеттік қызмет
МҚІА, ҰЭМ
Мемлекеттік қызмет көрсету
ЦДИАӨМ, МҚІА, ОМО
3.7
Халықаралық интеграция және өзара іс-қимыл
СИМ, ОМО
Сыртқы сауда саясаты
СИМ
Халықаралық интеграция
СИМ
4.
Экономиканың негізгі өсу факторлары
ҰЭМ, ИИДМ, Энергетикамині, АШМ, СИМ, ЦДИАӨМ, Еңбекмині, БҒМ
4.1
Сұраныс тарапынан болжамды сипаттау
ҰЭМ
Түпкілікті тұтынуға шығыстар
ҰЭМ
Жалпы жинақтау (негізгі капиталға инвестициялар)
ҰЭМ, ИИДМ, Энергетикамині, СИМ, АШМ, ЦДИАӨМ, СІМ
Тауарлар мен қызметтердің таза экспорты
ҰБ
Тауарлар мен қызметтер экспорты
ҰБ
Тауарлар мен қызметтер импорты
ҰБ
4.2
Ұсыныстар тарапынан болжамды сипаттау (экономика салалары)
ҰЭМ, ИИДМ, Энергетикамині, СИМ, АШМ, ЦДИАӨМ
отын-энергетикалық кешен
Энергетикамині
мұнай-газ секторы
Энергетикамині
электр энергетикасы
Энергетикамині
атом өнеркәсібі
Энергетикамині
көмір өнеркәсібі
ИИДМ
тау-кен металлургия кешені
ИИДМ
металл кендерін өндіру
ИИДМ
металлургия өнеркәсібі
ИИДМ
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
тамақ өнеркәсібі
АШМ
жеңіл өнеркәсіп
ИИДМ
химия өнеркәсібі
ИИДМ
фармацевтика саласы
ИИДМ
құрылыс материалдарының өндірісі
ИИДМ
машина жасау
ИИДМ
құрылыс
ИИДМ
сауда
СИМ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
ЦДИАӨМ
инфокоммуникациялық инфрақұрылым, цифрлық экономика
ЦДИАӨМ
көлік және логистика
ИИДМ
басқалар
ОМО
4.3
Тиісті негіздемелермен ақша-кредит саясаты көрсеткіштерінің болжамы
ҰБ
4.4
Тиісті негіздемелермен төлем теңгерімі көрсеткіштерінің болжамы
ҰБ
4.5
Тиісті негіздемелермен әлеуметтік сала көрсеткіштерінің болжамы
Еңбекмині, БҒМ, ДСМ, Қаржымині
5.
Мемлекеттік қаржы тұрақтылығын бағалау
ҰЭМ, Қаржымині,
6.
Ішкі және сыртқы үкіметтік борыш болжамын қоса алғандағы мемлекет міндеттемелерінің параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині,
7.
Жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттік қаржының негізгі параметрлері
ҰЭМ, Қаржымині
7.1
Шоғырландырылған, мемлекеттік және республикалық бюджеттердің түсімдері мен шығыстарының, тиісті бюджеттің тапшылығы (профициті) мен мұнайға қатысты емес тапшылығының (профицитінің) болжамын қамтитын бюджеттік параметрлердің болжамы
ҰЭМ, Қаржымині
7.2
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері мен шығыстарының болжамы
ҰЭМ, Қаржымині
7.3
Республикалық бюджет шығыстарының басымдықтары
ҰЭМ, ОМО
7.4
Әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары
ҰЭМ
2-нысан

6. Рекомендации для ответственных государственных органов по представлению информации для формирования приоритетов и основных направлений социально-экономической политики и показателей развития отраслей для разработки прогноза макроэкономических показателей развития Республики Казахстан
1. Формирование социально-экономической политики
Ответственный государственный орган, уполномоченный за формирование и реализацию государственной политики в курируемой отрасли (сфере) формирует приоритеты и основные направления развития отрасли на предстоящий планируемый (пятилетний) период.
Приоритеты и основные направления государственной политики в курируемой отрасли должны соответствовать политике, определенной стратегическими и программными документами Республики Казахстан, поручениями Главы государства Правительства Республики Казахстан, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана.
В информации отражаются все государственные программы, реализуемые в данной сфере, с указанием целевых индикаторов на предстоящий планируемый (пятилетний) период и результатов достижения к концу планируемого периода.
В информации также отражаются меры по реализации политики в курируемой отрасли с указанием планируемых и реализуемых проектов, достижения целевых показателей к концу предстоящего планируемого (пятилетнего) периода.
При несоответствии приоритетов развития отрасли основным приоритетам и направлениям социально-экономической политики, одобренным в рамках Прогноза социально-экономического развития на предстоящий планируемый (пятилетний) период отраслевые проекты не будут обеспечиваться финансированием из государственного бюджета.
2. Разработка прогнозных показателей развития отрасли на среднесрочный (пятилетний) период
Представляемые ответственными государственными органами прогнозные показатели развития курируемой отраслей на предстоящий планируемый (пятилетний) период должны соответствовать достижению целевых индикаторов по отрасли, определенных в стратегических документах Республики Казахстан.
К прогнозу показателей развития отраслей представляется письменное обоснование по ожидаемому снижению и увеличению каждого прогнозируемого показателя на предстоящий планируемый (пятилетний) период с указанием факторов, причин снижения или роста, реализуемых проектов и поручений.
Информация на государственном и русском языках излагается кратко, четким и лаконичным языком, понятным для населения, так как документ подлежит публикации в средствах массовой информации.
Примечание:
расшифровка аббревиатур и сокращений:
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
США
Соединенные Штаты Америки
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
АБП
администраторы бюджетных программ
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
АЗРК
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
долл.
доллар
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
БВУ
банки второго уровня
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
ВДС
валовая добавленная стоимость
ВВП
валовой внутренний продукт
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АРРФР
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АДГС
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
куб. м
кубический метр
тыс.
тысяч
млн.
миллион
млрд.
миллиард
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
ИФО
индекс физического объема
ЦГО
центральные государственные органы
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭГПР
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
Приложение 4
к приказу
Приложение 4
к Правилам и срокам
разработки Прогноза
социально-экономического
развития
Форма 1

6. Қазақстан Республикасының макроэкономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын әзірлеу үшін жауапты мемлекеттік органдарға арналған басымдықтар мен әлеуметтік-экономикалық саясаттың және салалардың даму көрсеткіштерінің негізгі бағыттарын қалыптастыру үшін ақпарат ұсыну бойынша ұсынымдар
1. Әлеуметтік-экономикалық саясатты қалыптастыру
Жетекшілік ететін саладағы (аядағы) мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға уәкілетті жауапты мемлекеттік орган алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған салаларды дамытудың басымдықтарын және негізгі бағыттарын қалыптастырады.
Жетекшілік ететін саладағы мемлекеттік саясаттың басымдықтары және негізгі бағыттары Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, Қазақстан Республикасы Мемлекет Басшысының, Үкіметінің тапсырмаларында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауында айқындалған, саясатқа сәйкес болуы тиіс.
Ақпаратта, алдағы жоспарланатын (бесжылдық) кезеңге арналған нысаналы индикаторлар және жоспарланатын кезең соңындағы жетістіктердің нәтижелері көрсетіле отырып, аталған салада іске асырылып жатқан барлық мемлекеттік бағдарламалар көрсетіледі.
Сондай-ақ ақпаратта жоспарланатын және іске асырылатын жобаларды, алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңнің соңына дейін нысаналы көрсеткіштердің жетістіктері көрсетілген жетекшілік ететін саладағы саясатты іске асыру жөніндегі шаралар көрсетіледі.
Салаларды дамыту басымдықтары алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы шеңберінде мақұлданған, әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі басымдықтары мен бағыттарына сәйкес келмеген жағдайда салалық жобалар мемлекеттік бюджеттен қаржыландырумен қамтамасыз етілмейтін болады.
2. Орта мерзімді (бес жылдық) кезеңге арналған салаларды дамытудың болжамды көрсеткіштерін әзірлеу.
Жауапты мемлекеттік органдар ұсынатын, жетекшілік ететін салаларды дамытудың алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған болжамды көрсеткіштері Қазақстан Республикасының стратегиялық құжаттарында айқындалған салалар бойынша нысаналы индикаторлар жетістіктеріне сәйкес болуы тиіс.
Салалардың даму көрсеткіштерінің болжамына әрбір болжамданатын көрсеткіштің алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған күтілетін төмендеуі және ұлғаюы бойынша факторларды төмендеу мен өсу себептерін, іске асырылатын жобалар мен тапсырмалар көрсетілген жазбаша негіздеме ұсынылады.
Мемлекеттік және орыс тілдеріндегі ақпарат құжат бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланатындықтан қысқа, айқын және халыққа түсінікті жинақы тілде баяндалады.
Ескертпе:
аббревиатуралар және қысқартылған сөздердің толық жазылуы:
АҚДМ
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АҚШ
Америка құрама штаттары
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ББӘ
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
БҚДА
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агнтігі
долл.
доллар
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕДБ
екінші деңгейдегі банктер
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖҚҚ
жалпы қосылған құн
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлiгi
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚНРДА
Қазақстан Республикасыны Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
МҚІА
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
м.
метр
млн.
миллион
млрд.
миллиард
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
НКИ
нақты көлем индексі
ОМО
орталық мемлекеттік органдар
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлiгi
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДҚАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, иновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭГТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Энергетикамині
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
Бұйрыққа
4-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамын әзірлеу қағидалары мен
мерзімдеріне
4-қосымша
1-нысан