Об утверждении порядка и размера оказания социальной поддержки по оплате коммунальных услуг и приобретению топлива за счет бюджетных средств специалистам государственных организаций здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, проживающим и работающим в сельских населенных пунктах Сарыагашского района
Решение Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 16 апреля 2020 года № 50-445-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Туркестанской области 6 мая 2020 года № 5607
Сноска. Заголовок в редакции решения Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 03.10.2025 № 34-261-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Сарыагашский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила и размер оказания социальной поддержки по оплате коммунальных услуг и приобретению топлива за счет бюджетных средств специалистам государственных организаций здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, проживающим и работающим в сельских населенных пунктах согласно приложению к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 03.10.2025 № 34-261-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу решение Сарыагашского районного маслихата от 25 июня 2019 года № 39-375-VI "О предоставлении социальной помощи на оплату коммунальных услуг и приобретение топлива за счет бюджетных средств специалистам государственных организаций здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, проживающим и работающим в сельских населенных пунктах Сарыагашского района" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 01 июля 2019 года № 5116 и 17 июля 2019 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Государственному учреждению "Аппарат Сарыагашского районного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

Сарыағаш ауданының ауылдық елді мекендерінде тұратын және жұмыс істейтін мемлекеттік денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеренария ұйымдарының мамандарына бюджет қаражаты есебінен коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу және отын сатып алу бойынша әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібі мен мөлшерін бекіту туралы
Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 2020 жылғы 16 сәуірдегі № 50-445-VI шешiмi. Түркістан облысының Әдiлет департаментiнде 2020 жылғы 6 мамырда № 5607 болып тiркелдi
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 03.10.2025 № 34-261-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 18 бабының 5 тармағына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Сарыағаш аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сарыағаш ауданының ауылдық елді мекендерінде тұратын және жұмыс істейтін мемлекеттік денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария ұйымдарының мамандарына бюджет қаражаты есебінен коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу және отын сатып алу бойынша әлеуметтік қолдау көрсетудің қағидалары және мөлшері осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 03.10.2025 № 34-261-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
2. Сарыағаш аудандық мәслихатының 2019 жылғы 25 маусымдағы № 39-375-VI "Сарыағаш ауданының ауылдық елді мекендерінде тұратын және жұмыс істейтін мемлекеттік денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария ұйымдарының мамандарына бюджет қаражаты есебінен коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу және отын сатып алуға әлеуметтік көмек беру туралы" (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2019 жылғы 01 шілдеде № 5116 тiркелген және 2019 жылғы 17 шілдеде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланған) шешiмiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. "Сарыағаш аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:

1) государственную регистрацию настоящего решения в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Сарыагашского районного маслихата после его официального опубликования.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата Б. Умирзаков
Секретарь маслихата
Сарыагашского района Б. Садыков
Приложение к решению
Сарыагашского районного
маслихата от 16 апреля
2020 года № 50-445-VI
Правила и размер оказания социальной поддержки по оплате коммунальных услуг и приобретению топлива за счет бюджетных средств специалистам государственных организаций здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, проживающим и работающим в сельских населенных пунктах Сарыагашского района
Сноска. Приложение в редакции решения Сарыагашского районного маслихата Туркестанской области от 03.10.2025 № 34-261-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии пунктом 5 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и определяет порядок и размер оказания социальной поддержки по оплате коммунальных услуг и приобретению топлива за счет бюджетных средств специалистам государственных организаций здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, проживающим и работающим в сельских населенных пунктах Сарыагашского района (далее – специалисты).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) текущий счет – банковский счет, открываемый банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, на основании договора банковского счета;
2) коммунальные услуги – услуги, предоставляемые потребителю, включающие водоснабжение, водоотведение, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение, мусороудаление для обеспечения безопасных и комфортных условий проживания (пребывания);
3. Назначение социальной поддержки осуществляется уполномоченным органом – государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ Сарыагашского района" (далее - уполномоченным орган).
Глава 2. Порядок и размер оказания социальной поддержки по оплате коммунальных услуг и приобретению топлива за счет бюджетных средств специалистам

1) осы шешімнің "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Түркістан облысының Әділет департаменті" Республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркелуін;
2) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Сарыағаш аудандық мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы Б. Умирзаков
Сарыағаш аудандық
мәслихат хатшысы Б. Садыков
Сарыағаш аудандық мәслихатының
2020 жылғы 16 сәуірдегі
№ 50-445-VI шешіміне
қосымша
Сарыағаш ауданының ауылдық елді мекендерінде тұратын және жұмыс істейтін мемлекеттік денсаулық сақтау, әлеуметтік қамтамасыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария ұйымдарының мамандарына бюджет қаражаты есебінен коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу және отын сатып алуға әлеуметтік қолдау көрсетудің қағидалары мен мөлшері
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Түркістан облысы Сарыағаш аудандық мәслихатының 03.10.2025 № 34-261-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешiмiмен.
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамыту мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 18-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Сарыағаш ауданының ауылдық елді мекендерінде тұратын және жұмыс істейтін мемлекеттік денсаулық сақтау, әлеуметтік қамтамасыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария ұйымдарының мамандарына (бұдан әрі – мамандар) бюджет қаражаты есебінен коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу және отын сатып алуға әлеуметтік қолдау көрсетудің қағидалары мен мөлшерін айқындайды.
2. Осы Қағидада келесі негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ағымдағы шот – банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым банк шоты шарты негізінде ашатын шот;
2) коммуналдық қызметтер – тұтынушыға ұсынылатын, қауіпсіз және жайлы тұру (болу) жағдайларын қамтамасыз етуге бағытталған қызметтер (сумен жабдықтау, су бұру, газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, қоқыс шығару және т.б.);
3. Әлеуметтік қолдау тағайындауды уәкілетті орган – "Сарыағаш ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырады.
2-бөлім. Коммуналдық қызметтер төлеміне және отын сатып алуға әлеуметтік қолдау көрсету қағидалары мен өлшемі

4. Социальная поддержка по оплате коммунальных услуг и приобретению топлива оказывается за счет бюджетных средств специалистам государственных организаций, без истребования заявлений от специалистов, на основании сводных списков, утвержденных первыми руководителями государственных организаций (далее - список), в денежной форме путем перечисления на текущие счета специалистов через банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых операций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
5. Социальная поддержка специалистам оказывается один раз в календарный год в размере 4 (четыре) месячных расчетных показателей.
6. Финансирование расходов на оказания социальной поддержки осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом Сарыагашского района на текущий финансовый год.
7. Срок принятия решения об оказании социальной поддержки специалистам по оплате коммунальных услуг и приобретению топлива составляет 8 (восемь) рабочих дней со дня поступления списка специалистов (далее – список).
8. Работник уполномоченного органа рассматривает списки государственных организаций здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии в течении 8 (восьми) рабочих дней.
9. Социальная помощь не оказывается в случаях:
1) проживающим за пределами территории Сарыагашского района;
2) повторного обращения в течение года, если социальная поддержка уже была назначена в текущем году.
10. Если специалисты указанные в списке, представленные первыми руководителями государственных организаций, не соответствуют вышеуказанным требованиям, уполномоченный орган в течении 3 (трех) рабочих дней уведомляет первых руководителей государственных организаций об отказе в оказании социальной поддержки.
При отсутствии замечаний по результатам рассмотрения списков, уполномоченный орган принимает положительное решение и оказывает социальную поддержку для оплаты коммунальных услуг и приобретения топлива путем перечисления на текущие счета специалистов.

4. Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу және отын сатып алу үшін әлеуметтік қолдау мемлекеттік ұйымдардың мамандарына бюджет қаражаты есебінен, мамандардан өтініштер талап етілместен, мемлекеттік ұйымдардың бірінші басшылары бекіткен жиынтық тізімдер (бұдан әрі – тізім) негізінде, екінші деңгейдегі банктер, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар ұйымдар немесе "Қазпошта" АҚ-ның аумақтық бөлімшелері арқылы мамандардың ағымдағы шоттарына ақшалай түрде аудару арқылы жүзеге асырылады.
5. Мамандарға әлеуметтік қолдау жылына бір рет, 4 (төрт) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде көрсетіледі.
6. Әлеуметтік қолдау көрсетуге арналған шығындарды қаржыландыру ағымдағы қаржы жылына Сарыағаш ауданының бюджетінде көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
7. Мамандарға коммуналдық қызметтерге төлем және отын сатып алу бойынша әлеуметтік қолдау көрсету туралы шешімді қабылдау мерзімі мамандардың тізімі (бұдан әрі – тізім) келіп түскен күннен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні.
8. Уәкілетті орган қызметкері денсаулық сақтау, әлеуметтік қамтамасыз ету, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария салаларының мемлекеттік ұйымдары ұсынған тізімдерін 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде қарайды.
9. Әлеуметтік көмек:
1) Сарыағаш ауданының аумағынан тыс аумақта тұрған;
2) ағымдағы жылы әлеуметтік қолдау тағайындалған болса, жыл ішінде қайталап жүгінген жағдайларда көрсетілмейді.
10. Егер мемлекеттік ұйымдардың бірінші басшылары ұсынған тізімдер жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес келмесе, уәкілетті орган мемлекеттік ұйымдардың бірінші басшыларын 3 (үш) жұмыс күні үшінде әлеуметтік қолдау көрсетуден бас тарту жөнінде хабардар етеді.
Тізімдерді қарау нәтижелері бойынша ескертулер болмаған жағдайда, уәкілетті орган оң шешім қабылдайды және коммуналдық қызметтерді төлеуге және отын сатып алуға арналған әлеуметтік қолдауды мамандардың ағымдағы шоттарына аудару арқылы көрсетеді.