Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Астаны
Постановление акимата города Нур-Султана от 6 октября 2020 года № 508-2075. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Нур-Султана 9 октября 2020 года № 1295.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления акимата города Астаны от 27.12.2022 № 508-3859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 21 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", акимат города Нур-Султан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Государственный список памятников истории и культуры местного значения города Астаны согласно приложению к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления акимата города Астаны от 27.12.2022 № 508-3859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление акимата города Астаны от 3 июня 2010 года № 27-492п "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 633, опубликовано в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" 1 июля 2010 года);
2) постановление акимата города Астаны от 8 января 2018 года № 105-8 "О внесении изменения в постановление акимата города Астаны от 3 июня 2010 года № 27-492п "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1155, опубликовано 27 января 2018 года в газете "Астана ақшамы", 25 января 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Руководителю Государственного учреждения "Управление культуры города Нур-Султан" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в территориальном органе юстиции;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии для официального опубликования в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории города Нур-Султана;

Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 6 қазандағы № 508-2075 қаулысы. Нұр-Сұлтан қаласының Әділет департаментінде 2020 жылғы 9 қазанда № 1295 болып тіркелді.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 27.12.2022 № 508-3859 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 27.12.2022 № 508-3859 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мыналардың:
1) "Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2010 жылғы 3 маусымдағы № 27-492қ қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 633 болып тіркелген, 2010 жылғы 1 шілдедегі "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған);
2) "Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2010 жылғы 3 маусымдағы № 27-492қ қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2018 жылғы 8 қаңтардағы № 105-8 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1155 болып тіркелген, 2018 жылғы 27 қаңтарда "Астана ақшамы" газетінде, 2018 жылғы 25 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. "Нұр-Сұлтан қаласының Мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулының аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін Нұр-Сұлтан қаласының аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін жіберуді;

3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Нур-Султана после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в территориальный орган юстиции сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Астаны.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления акимата города Астаны от 27.12.2022 № 508-3859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Нур-Султан А. Кульгинов
Приложение
к постановлению акимата
города Астаны
от 6 октября 2020 года
№ 508-2075

3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде аумақтық әділет органына осы тармақтың 2), 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 27.12.2022 № 508-3859 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Нұр-Сұлтан қаласының әкімі А. Көлгінов
Астана қаласы әкімдігінің
2020 жылғы 6 қазандағы
№ 508-2075 қаулысына
қосымша

Сноска. правый верхний угол приложения - в редакции постановления акимата города Астаны от 27.12.2022 № 508-3859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение - в редакции постановления акимата города Астаны от 27.12.2022 № 508-3859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением акимата города Астаны от 03.07.2026 № 508-2312 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный список памятников истории и культуры местного значения города Астаны
№ п/п
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
1.
Дом купца И.С. Силина, ХІХ-начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
улица Кенесары,
№ 35
2.
Дом, в котором формировались отряды части особого назначения, 1914 год
Градостроительство и архитектура
улица Ж. Омарова,
№ 57
3.
Дворец железнодорожников,
1954 год
Градостроительство и архитектура
улица
І. Есенберлин, № 10
4.
исключена постановлением акимата города Астаны от 03.07.2026 № 508-2312 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5.
Памятник
Сакену Сейфуллину,
1972 год
Сооружения монументального искусства
проспект Жеңіс,
№ 62
6.
Памятник воинам Великой Отечественной войны,
1995 год
Сооружения монументального искусства
район здания
Республиканского государственного учреждения "Казахский национальный университет искусств" Министерства культуры и спорта Республики Казахстан,
проспект Жеңіс
7.
Константино-Еленинская церковь,
1854-1900 годы
Градостроительство и архитектура
проспект Республики, № 12
8.
Здание городской управы, конец ХІХ века
Градостроительство и архитектура
улица Желтоксан,
№ 11
9.
Гимназия,
конец ХІХ века
Градостроительство и архитектура
улица Желтоксан,
№ 13
10.
Дом купца Д.В. Егорова, ХІХ-начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
улица М. Ауэзова,
№ 5а
11.
Купеческий дом,
1846 год
Градостроительство и архитектура
улица М. Ауэзова,
№ 20
12.
Жилой дом доктора Ф.И. Благовещенского, начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
улица М. Ауэзова,
№ 20а
13.
Ограждение зеленой мечети, 1895 год
Градостроительство и архитектура
проспект Абая,
№ 83
14.
Больница купца С.А. Кубрина,
1880 год
Градостроительство и архитектура
улица
А. Джангильдина,
№ 40
15.
Дом купца В.М. Кубрина и флигель,
1910 год
Градостроительство и архитектура
улица Кенесары,
№ 41
16.
Торговый дом купца
М.К. Кубрина,
1905 год
Градостроительство и архитектура
улица Кенесары,
№ 37
17.
Дом П.Г. Моисеева,
1914 год
Градостроительство и архитектура
улица Ә. Мәмбетова,
№ 40
18.
Здание кинотеатра "Октябрь",
начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
проспект Абая,
№ 29
19.
Дом пионеров,
1960-е годы ХХ века
Градостроительство и архитектура
улица Бейбітшілік,
№ 6
20.
Здание гостиницы "Ишим",

Ескерту. Қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 27.12.2022 № 508-3859 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 27.12.2022 № 508-3859 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 03.07.2026 № 508-2312 қаулысымен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Р/с №
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
1.
Көпес И.С. Силиннің үйі, ХІХ-ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары көшесі, № 35
2.
Ерекше міндет бөлімі отрядтары құрылған үй,
1914 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Омаров көшесі, № 57
3.
Теміржолшылар сарайы,
1954 жыл
Қала құрылысы және сәулет
І. Есенберлин көшесі, № 10
4.
алып тасталды - Астана қаласы әкімдігінің 03.07.2026 № 508-2312 қаулысымен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5.
Сәкен Сейфуллин ескерткіші, 1972 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Жеңіс даңғылы, № 62
6.
Ұлы Отан соғысына қатысқан жауынгерлерге ескерткіші, 1995 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ауданы,
Жеңіс даңғылы
7.
Константин және Елена шіркеуі, 1854-1900 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Республика даңғылы, № 12
8.
Қалалық басқарма ғимараты, ХІХ ғасырдың соңы
Қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан көшесі, № 11
9.
Гимназия, ХІХ ғасырдың соңы
Қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан көшесі, № 13
10.
Көпес Д.В. Егоровтың үйі ХІХ-ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов көшесі, № 5а
11.
Көпес үйі,
1846 жыл
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов көшесі, № 20
12.
Дәрігер Ф.И. Благовещенскийдің үйі, ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов көшесі, № 20а
13.
Жасыл мешіттің дуалы, 1895 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 83
14.
Көпес С.А. Кубриннің ауруханасы, 1880 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ә. Жангелдин көшесі, № 40
15.
Көпес В.М. Кубриннің үйі және жапсаржайы, 1910 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары көшесі, № 41
16.
Көпес М.К. Кубриннің сауда үйі,
1905 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары көшесі, № 37
17.
П.Г. Моисеевтің үйі, 1914 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ә. Мәмбетов көшесі, № 40
18.
"Октябрь" кинотеатрының ғимараты,
ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 29
19.
Пионерлер үйі, ХХ ғасырдың 1960 жылдары
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік көшесі, № 6
20.

1958-1960 годы
Градостроительство и архитектура
улица Бейбітшілік,
№ 8
21.
Здание бывшего акимата города Астаны,
1958 год
Градостроительство и архитектура
улица
Ж. Омарова,
№ 60
22.
Здание Комитета Государственной безопасности,
1950 год
Градостроительство и архитектура
улица Т. Бигельдинова
№ 74/1
23.
Школа Б. Косшыгулова для мусульманской молодежи, ХІХ-начало ХХ века
Градостроительство и архитектура
проспект Абая,
№ 24
24.
Монументальное сооружение "Астана-Бәйтерек",
2002 год
Сооружения монументального искусства
бульвар Нуржол
№ 14
25.
Памятник хану Кенесары, 2001 год
Сооружения монументального искусства
набережная реки Есиль
26.
Памятник А.С. Пушкину,
1999 год
Сооружения монументального искусства
в районе Евразийского национального университета имени
Л.Н. Гумилева
27.
Памятник С. Сейфуллину,
1994 год
Сооружения монументального искусства
пересечение улиц С. Сейфуллина
и М. Ауэзова
28.
Скульптура "Астана", 2002 год
Сооружения монументального искусства
в сквере по улице Ж. Ташенова
29.
Здание метеостанции,
1914-1916 годы
Градостроительство и архитектура
улица Джамбула,
№ 11
30.
Мозаичные панно
"Космос" и "Печать",
1972 год
Градостроительство и архитектура
улица Бейбітшілік, № 25
31.
Мемориально-музейный комплекс памяти жертв политических репрессий и тоталитаризма "Алжир",
2007 год
Ансамбли и комплексы
Акмолинская область,
Целиноградский район, село Ақмол
32.
Мусульманское кладбище
"Қараоткел",
1609-1962 годы
Сакральные объекты
микрорайон "Жастар"
33.
Зимовка Бозок ІІ,
XVIII- XIX века
Археология
восточный берег озера Бузукты
34.
Зимовка Козыкош І,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
35.
Зимовка Козыкош ІІ,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
36.
Зимовка Козыкош ІІІ,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
37.
Зимовка Козыкош ІV,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
38.
Зимовка Козыкош V,
XVIII-XIX века
Археология
в 4-х километрах западнее жилого массива Ильинка
39.
Второе здание
Бывшей мусульманской
школы,
начало ХІХ века
Градостроительство и архитектура
улица
Отырар, № 1/2
40.
Мечеть
"Хазрет Султан",
2012 год
Сакральные
объекты
проспект
Тәуелсіздік, № 48
41.
Мечеть
"Әбу Насыр әл-Фараби",
2005 год
Сакральные
объекты
проспект
Кабанбай батыра,
№ 36
42.
Дворец Мира и Согласия,
2006 год
Градостроительство и архитектура
проспект
Тәуелсіздік, № 57
43.
Главная мечеть
Республики Казахстан
2022 год
Градостроительство и архитектура
проспект
Мәңгілік Ел, № 65

"Есіл" қонақ үйінің ғимараты, 1958-1960 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік көшесі, № 8
21.
Астана қаласы әкімдігінің бұрынғы ғимараты,
1958 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Омаров көшесі, № 60
22.
Мемлекеттік Қауіпсіздік
комитетінің ғимараты,
1950 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Т. Бигелдинов көшесі, № 74/1
23.
Мұсылман жастарына арналған Б. Қосшығұловтың мектебі, ХІХ-ХХ ғасырдың басы
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 24
24.
"Астана-Бәйтерек"
монументалдық құрылысы,
2002 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Нұржол бульвары,
№ 14
25.
Кенесары хан ескерткіші, 2001 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Есіл өзенінің жағалауы
26.
А.С. Пушкин ескерткіші, 1999 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия Ұлттық университетінің ауданы
27.
С. Сейфуллин ескерткіші, 1994 жыл
Монументтік өнер құрылыстары
С. Сейфуллин және М. Әуезов көшелерінің қиылысы
28.
"Астана" мүсіні,
2002 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Тәшенов көшесіндегі шағынгүлбақ
29.
Метеостанция ғимараты, 1914-1916 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Жамбыл көшесі, № 11
30.
"Космос" және "Баспа"
мозаикалық паннолар,
1972 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік көшесі, № 25
31.
Саяси қуғын-сүргін және тоталитаризм құрбандарының "АЛЖИР" мемориалды-мұражай кешені,
2007 жыл
Ансамбльдер мен кешендер
Ақмола облысы, Целиноград ауданы, Ақмол ауылы
32.
"Қараөткел" мұсылман зираты, 1609-1962 жылдар
Киелі объектілер
"Жастар"
шағын ауданы
33.
Бозоқ ІІ қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Бұзықты көлінің шығыс жағалауы
34.
Қозыкөш І қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
35.
Қозыкөш ІІ қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
36.
Қозыкөш ІІІ қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
37.
Қозыкөш ІV қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
38.
Қозыкөш V қыстауы, XVIII-XIX ғасырлар
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
39.
Бұрынғы мұсылман мектебінің екінші ғимараты,
ХІХ ғасырдың басы
Қала құрылысы
және сәулет
Отырар көшесі, № 1/2
40.
"Әзірет Сұлтан" мешіті,
2012 жыл
Киелі объектілер
Тәуелсіздік даңғылы,
№ 48
41.
"Әбу Насыр әл-Фараби" мешіті,
2005 жыл
Киелі объектілер
Қабанбай батыр даңғылы, № 36
42.
Бейбітшілік және Келісім
сарайы,
2006 жыл
Қала құрылысы
және сәулет
Тәуелсіздік даңғылы,
№ 57
43.
Қазақстан Республикасының
Бас мешіті,
2022 жыл
Қала құрылысы
және сәулет
Мәңгілік Ел даңғылы,
№ 65