Об утверждении Правил снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов
Совместные постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 151, Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 22 декабря 2020 года № 125 и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 1223. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2020 года № 21885. Утратил силу совместным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 58, Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 сентября 2025 года № 60 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 545
Примечание ИЗПИ!
Совместное постановление утрачивает силу совместным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2025 № 58, Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.09.2025 № 60 и приказом Министра финансов РК от 29.09.2025 № 545 (вводится в действие с 01.01.2026).
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2021 в соответствии с пунктом 5 настоящего совместного приказа и постановления.
В соответствии с подпунктом 20) части первой статьи 24 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 10-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 18-1) части второй статьи 6-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЮТ, Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 73, Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.09.2023 № 73 и приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 02.10.2023 № 1042 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов.
2. Департаменту наличного денежного обращения Национального Банка Республики Казахстан (Кажмуратов Ж.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 151, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 125 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 1223 бірлескен қаулысы мен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 желтоқсанда № 21885 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 58, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 60 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 545 бірлескен қаулылары мен бұйрығымен.
Ескерту. Бірлескен қаулылар мен бұйрықтың күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2025 № 58, ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.09.2025 № 60 және ҚР Қаржы министрінің 29.09.2025 № 545 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулылары мен бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексінің (Салық кодексі) 24-бабы бірінші бөлігінің 20) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 10-2) тармақшасына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-5-бабы екінші бөлігінің 18-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ, Қазақстан Республикасы Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 73, ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.09.2023 № 73 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 02.10.2023 № 1042 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қолма-қол ақша айналысы департаменті (Қажымұратов Ж.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящих совместных постановлений и приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящих совместных постановлений и приказа на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после их официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящих совместных постановлений и приказа представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящих совместных постановлений и приказа.
3. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка Республики Казахстан (Адамбаева А.Р) обеспечить в течение двух рабочих дней после государственной регистрации настоящих совместных постановлений и приказа направление их копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящих совместных постановлений и приказа возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Вагапова Д.В., заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка Абдрахманова Н.А. и на вице-министра финансов Республики Казахстан Баедилова К.Е.
5. Настоящие совместные постановления и приказ подлежат официальному опубликованию и вводятся в действие с 1 января 2021 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
и развитию финансового рынка __________ М. Абылкасымова
Министр финансов
Республики Казахстан __________ Е.Жамаубаев
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан __________Е. Досаев
СОГЛАСОВАНЫ
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждены
совместными постановлениями
и приказом
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 22 декабря 2020 года № 125,
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 декабря 2020 года № 1223
и Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года № 151
Правила снятия субъектами предпринимательства
наличных денег с банковских счетов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), Законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и "О государственной статистике" и определяют порядок снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, в том числе условия снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров, порядок представления в орган государственных доходов и уполномоченный орган сведений и информации о снятии субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров, включая форму, перечень и сроки их представления.

1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен (Қасенов А.С.) бірлесіп осы бірлескен қаулыларды және бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен қаулыларды және бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен қаулыларды және бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы бірлескен қаулылардың және бұйрықтың осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Ақпарат және коммуникациялар департаменті – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің баспасөз қызметі (Адамбаева Ә.Р.) осы бірлескен қаулылар және бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде олардың көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен қаулылардың және бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі Қ.Е. Баеділовке, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының орынбасары Н.А. Әбдірахмановқа және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.В. Вагаповқа жүктелсін.
5. Осы қаулылар және бұйрық ресми жариялануға тиіс және 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау жəне
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2020 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 125,
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 1223 мен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 151 бірлескен қаулыларымен
және бұйрықпен бекітілген
Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі), "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу тәртібін, оның ішінде кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан белгіленген шекті мөлшерлерден артық қолма-қол ақшаны алу шарттарын, кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны нысанын, тізбесі мен ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, белгіленген шекті мөлшерден артық алу туралы мәліметтер мен ақпаратты мемлекеттік кіріс органына және уәкілетті органға ұсыну тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 73, Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.09.2023 № 73 и приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 02.10.2023 № 1042 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) документы, подтверждающие цель снятия наличных денег с банковского счета, – документы, содержащие исчерпывающую информацию, отражающую цель снятия наличных денег, в том числе договор, приказ, распоряжение, смета расходов, счет-фактура, счет на оплату, платежная ведомость, решение суда, инвойс, закупочный акт, закупочная ведомость;
2) предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов – предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, утвержденные в соответствии с подпунктом 10-1) части второй статьи 15 Закона о Национальном Банке;
3) идентификационный номер субъекта предпринимательства – бизнес или индивидуальный идентификационный номер субъекта предпринимательства;
4) орган государственных доходов – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и (или) его территориальные органы;
5) уполномоченный орган – Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
Глава 2. Порядок снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов
3. Субъектами предпринимательства снятие наличных денег с банковских счетов осуществляется на основании заявок на снятие наличных денег с банковских счетов, поданных в банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, (далее – банки) в соответствии с Правилами осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19680.
Сноска. Пункт 3 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 73, Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.09.2023 № 73 и приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 02.10.2023 № 1042 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 73, ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.09.2023 № 73 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 02.10.2023 № 1042 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынада ұғымдар пайдаланылады:
1) банктік шоттан қолма-қол ақшаны алу мақсатын растайтын құжаттар –қолма-қол ақшаны алу мақсатын көрсететін толық ақпарат қамтылатын құжаттар, оның ішінде шарт, бұйрық, өкім, шығыстар сметасы, шот-фактура, төлем шоты, төлем ведомосі, сот шешімі, инвойс, сатып алу актісі, сатып алу ведомосі;
2) кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшері – Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабы екінші бөлігінің 10-1) тармақшасына сәйкес бекітілген кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшері;
3) кәсіпкерлік субъектісінің сәйкестендіру нөмірі – кәсіпкерлік субъектісінің бизнес немесе жеке сәйкестендіру нөмірі;
4) мемлекеттік кірістер органы – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті және (немесе) оның аумақтық органдары;
5) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі.
2-тарау. Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу тәртібі
3. Кәсіпкерлік субъектілері банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуды Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19680 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға (бұдан әрі – банктер) берілген банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінімдер негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 73, ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.09.2023 № 73 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 02.10.2023 № 1042 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.

4. Сумма наличных денег, снимаемых с банковских счетов в течение календарного месяца субъектами предпринимательства, за исключением субъектов предпринимательства, на которые не распространяется требование по снятию наличных денег с банковских счетов, определенных в соответствии с подпунктом 10-1) части второй статьи 15 Закона о Национальном Банке, не превышает предельных размеров сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов.
5. Субъектами предпринимательства, за исключением субъектов предпринимательства, на которые не распространяется требование по снятию наличных денег с банковских счетов, определенных в соответствии с подпунктом 10-1) части второй статьи 15 Закона о Национальном Банке, снятие наличных денег с банковских счетов в размерах, превышающих предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, осуществляется с соблюдением условий, предусмотренных главой 3 Правил.
6. Банк в срок не позднее 10:00 часов по времени города Астана рабочего дня, следующего за днем подачи субъектом предпринимательства заявки на снятие наличных денег с банковского счета, направляет в орган государственных доходов на бумажном носителе и (или) в электронном виде документы, подтверждающие цель снятия наличных денег с банковского счета, согласие на передачу сведений и (или) документов в орган государственных доходов, в том числе для целей осуществления обмена сведениями и (или) документами между органом государственных доходов и Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с пунктами 14 и 15 настоящих Правил, и заявку, которая содержит идентификационный номер субъекта предпринимательства и индивидуальный идентификационный номер уполномоченного представителя субъекта предпринимательства, подавшего заявку на снятие наличных денег с банковского счета.
Сноска. Пункт 6 - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 73, Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.09.2023 № 73 и приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 02.10.2023 № 1042 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Орган государственных доходов до конца рабочего дня, следующего за днем получения от банка сведений и (или) документов, предусмотренных пунктом 6 Правил, направляет в банк в письменной и (или) электронной форме сведения о наличии либо отсутствии оснований для отказа в выдаче наличных денег в сумме, превышающей предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов.

4. Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабы екінші бөлігінің 10-1) тармақшасына сәйкес айқындалған банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі талап қолданылмайтын кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, кәсіпкерлік субъектілерінің күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан алатын қолма-қол ақшаның сомасы кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен аспайды.
5. Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабы екінші бөлігінің 10-1) тармақшасына сәйкес айқындалған банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі талап қолданылмайтын кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асатын мөлшерде банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуды Қағидалардың 3-тарауында көзделген талаптарды сақтай отырып жүзеге асырады.
6. Банк кәсіпкерлік субъектісі банктік шоттан қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінімді берген күннен кейінгі жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден кешіктірілмейтін мерзімде мемлекеттік кірістер органына қағаз тасымалдағышта және (немесе) электрондық түрде банктік шоттан қолма-қол ақшаны алу мақсатын растайтын құжаттарды, мемлекеттік кірістер органына, оның ішінде осы Қағидалардың 14 және 15-тармақтарына сәйкес мемлекеттік кірістер органы мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің арасында мәліметтермен және (немесе) құжаттармен алмасуды жүзеге асыру мақсаты үшін мәліметтерді және (немесе) құжаттарды беруге келісімін және банктік шоттан қолма-қол ақшаны алуға өтінім берген кәсіпкерлік субъектісінің сәйкестендіру нөмірі мен кәсіпкерлік субъектісінің уәкілетті өкілінің жеке сәйкестендіру нөмірі қамтылатын өтінімді жібереді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 73, ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.09.2023 № 73 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 02.10.2023 № 1042 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
7. Мемлекеттік кірістер органы банктен Қағидалардың 6-тармағында көзделген мәліметтерді және (немесе) құжаттарды алған күннен кейінгі жұмыс күнінің соңына дейін банкке жазбаша және (немесе) электрондық нысанда кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асатын сомада қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздердің болуы не болмауы туралы мәліметтерді жібереді.

8. Орган государственных доходов, с учетом применения системы управления рисками, предусмотренной пунктом 1 статьи 136 Налогового кодекса, выносит одно из следующих решений:
по низкой степени риска – об отсутствии оснований для отказа в выдаче наличных денег;
по высокой степени риска – о наличии оснований для отказа в выдаче наличных денег.
9. Неполучение банком в течение трех рабочих дней со дня подачи субъектом предпринимательства заявки на снятие наличных денег, превышающих предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, сведений от органа государственных доходов о наличии либо отсутствии оснований для отказа в выдаче наличных денег в сумме, превышающей предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, является основанием для выдачи наличных денег субъекту предпринимательства.
10. В целях реализации пункта 8 Правил орган государственных доходов для применения системы управления рисками, предусмотренной пунктом 1 статьи 136 Налогового кодекса, вырабатывает и применяет критерии оценки степени риска, являющиеся конфиденциальной информацией.
11. Сведения от органа государственных доходов о наличии либо отсутствии оснований для отказа в выдаче наличных денег в сумме, превышающей предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов по результатам применения системы управления рисками, предусмотренной пунктом 1 статьи 136 Налогового кодекса, действительны в течение одного календарного месяца.
Глава 3. Условия снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров
12. Превышение предельных размеров сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, за исключением субъектов предпринимательства, на которые не распространяется требование по снятию наличных денег с банковских счетов, определенных в соответствии с подпунктом 10-1) части второй статьи 15 Закона о Национальном Банке, допускается при соблюдении в совокупности следующих условий:
наличие документов, подтверждающих цель снятия наличных денег с банковского счета;
представление субъектами предпринимательства согласия на передачу сведений и (или) документов в орган государственных доходов, в том числе для целей осуществления обмена сведениями и (или) документами между органом государственных доходов и Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с пунктами 14 и 15 настоящих Правил;
получение банком сведений от органа государственных доходов об отсутствии оснований для отказа в выдаче наличных денег в сумме, превышающей предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов.

8. Мемлекеттік кірістер органы Салық кодексінің 136-бабының 1-тармағында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесін қолдануды ескере отырып, мынадай:
тәуекелдің төмен дәрежесі бойынша – қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздердің болмауы туралы;
тәуекелдің жоғары дәрежесі бойынша – қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздердің болуы туралы шешімдердің біреуін шығарады.
9. Банктің кәсіпкерлік субъектісі кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асатын қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінім берген күннене бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органынан кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асатын сомада қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздердің болуы не болмауы туралы мәліметтерді алмауы кәсіпкерлік субъектісіне қолма-қол ақшаны беру үшін негіз болып табылады.
10. Мемлекеттік кірістер органы Қағидалардың 8-тармағын іске асыру мақсатында Салық кодексінің 136-бабының 1-тармағында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану үшін конфиденциалды ақпарат болып табылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын қолданады.
11. Салық кодексінің 136-бабының 1-тармағында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану нәтижесі бойынша мемлекеттік кірістер органынан алынған кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асатын сомада қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздердің болуы не болмауы туралы мәліметтер күнтізбелік бір ай ішінде қолданылады.
3-тарау. Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан белгіленген шекті мөлшерінен асатын қолма-қол ақшаны алу талаптары
12. Ұлттық Банк туралы заңның 15-бабы екінші бөлігінің 10-1) тармақшасына сәйкес айқындалған банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі талап қолданылмайтын кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асыруға жиынтығында мынадай талаптардың сақталу кезінде жол беріледі:
банктік шоттан қолма-қол ақшаны алу мақсатын растайтын құжаттардың болуы;
кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік кірістер органына, оның ішінде осы Қағидалардың 14 және 15-тармақтарына сәйкес мемлекеттік кірістер органы мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің арасында мәліметтермен және (немесе) құжаттармен алмасуды жүзеге асыру мақсаты үшін мәліметтерді және (немесе) құжаттарды беруге келісімін ұсынуы;
банктің мемлекеттік кірістер органынан кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асатын сомада қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздердің болмауы туралы мәліметтерді алуы.

Глава 4. Порядок представления сведений и информации о снятии субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров
13. Банки ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, направляют в Национальный Банк Республики Казахстан сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства, по форме согласно приложению к Правилам.
14. Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет свод данных, предусмотренных пунктом 13 Правил, на основе идентификационных номеров субъектов предпринимательства в разрезе банков и субъектов предпринимательства, осуществивших снятие наличных денег с банковских счетов, для определения субъектов предпринимательства, превысивших предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов. Сводные данные в электронной форме в разрезе банков и идентификационных номеров субъектов предпринимательства ежемесячно, не позднее последнего рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, направляются Национальным Банком Республики Казахстан в орган государственных доходов для использования в системе управления рисками, предусмотренной пунктом 1 статьи 136 Налогового кодекса, и уполномоченный орган для осуществления контроля за соблюдением банками норм Правил и предельных размеров сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов.
15. Орган государственных доходов ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, направляет в Национальный Банк Республики Казахстан в электронной форме сведения в разрезе банков по полученным в течение календарного месяца заявкам субъектов предпринимательства на снятие наличных денег с банковских счетов, с указанием наименования, идентификационного номера субъекта предпринимательства, суммы заявки и сведений о наличии либо отсутствии оснований для отказа в выдаче наличных денег в сумме, превышающей предельные размеры сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов.
Приложение
к Правилам снятия субъектами
предпринимательства наличных
денег с банковских счетов,
утвержденным совместными
постановлениями Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 декабря 2020 года № 151,
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 22 декабря 2020 года № 125
и приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 декабря 2020 года № 1223
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства

4-тарау. Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан белгіленген шекті мөлшерден артық қолма-қол ақшаны алуы туралы мәліметтер мен ақпаратты ұсыну тәртібі
13. Банктер ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкерлік субъектілері күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден артық сомаға қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған соманың мөлшері туралы мәліметтерді жібереді.
14. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асырған кәсіпкерлік субъектілерін айқындау үшін банктер мен банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектілері бөлігінде кәсіпкерлік субъектілерінің сәйкестендіру нөмірлері негізінде Қағидалардың 13-тармағында көзделген деректерді жинақтауды жүзеге асырады. Ұлттық Банк банктер және кәсіпкерлік субъектілерінің сәйкестендіру нөмірлері бөлігіндегі электрондық нысандағы жиынтық деректерді ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей Салық кодексінің 136-бабының 1-тармағында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесінде пайдалану үшін мемлекеттік кірістер органына және банктердің Қағидалардың нормалары мен кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерін сақтауын бақылау үшін уәкілетті органға жібереді.
15. Мемлекеттік кірістер органы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, кәсіпкерлік субъектісінің атауын, сәйкестендіру нөмірін, өтінімнің сомасын және кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерінен асатын сомада қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздердің болуы не болмауы туралы мәліметтерді көрсете отырып, күнтізбелік ай ішінде алған кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуға өтінімдері бойынша банктер бөлігіндегі мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық нысанда жібереді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрі
2023 жылғы 2 қазандағы
№ 1042,
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 73 мен
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2023 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 73 бірлескен
қаулылары мен бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 151,
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2020 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 125 және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 1223 бірлескен
қаулысы мен бұйрығымен
бекітілген Кәсіпкерлік
субъектілерінің банктік
шоттардан қолма-қол ақшаны
алу қағидаларына
қосымша

Сноска. Приложение - в редакции совместного постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 73, Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.09.2023 № 73 и приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 02.10.2023 № 1042 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: СНД_СП_1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ___________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Бизнес-идентификационный номер банка второго уровня, филиала банка-нерезидента
Республики Казахстан и организации, осуществляющей отдельные виды банковских
операций: ____________________________________
тысяч тенге
№№
Информация о клиенте банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
Сумма снятия наличных денег за отчетный месяц
Итоговая сумма снятия наличных денег
В том числе наличная иностранная валюта
В том числе по регионам
Бизнес-идентификационный номер/Индивидуальный идентификационный номер
Наименование
Код субъекта предпринимательства
Код общего классификатора экономической деятельности
Предельный размер сумм снятия наличных денег с банковского счета
город Астана
город Алматы
город Шымкент
Акмолинская область
Актюбинская область
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Сумма снятия наличных денег за отчетный месяц
В том числе по регионам
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
14
15
16
17
18
19
20
21
Продолжение таблицы
Сумма снятия наличных денег за отчетный месяц
В том числе по регионам
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
Область Абай
Область Жетісу
Область Ұлытау
22
23
24
25
26
27
28
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель ______________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание формы
________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20 __ года
Приложение
к форме Сведений о размерах
сумм снятия наличных денег
с банковских счетов на сумму
более 10 000 000
(десяти миллионов) тенге
в совокупности, осуществленных
в течение календарного месяца
субъектами предпринимательства
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства
(индекс – СНД_СП_1, периодичность – ежемесячная)

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 73, ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.09.2023 № 73 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 02.10.2023 № 1042 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен қаулысы мен бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны: www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Кәсіпкерлік субъектілері күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден артық сомаға қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған соманың мөлшері туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: СНД_СП_1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "__" __________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей
Нысан
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның бизнес-сәйкестендіру нөмірі: __________________
мың теңге
№№
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиенті туралы ақпарат
Есепті айда қолма-қол ақшаны алу сомасы
Қолма-қол ақшаны алудың жиынтық сомасы
Оның ішінде қолма-қол шетел валютасы
Оның ішінде өңірлер бойынша
Бизнес сәйкестендіру нөмірі/ Жеке сәйкестендіру нөмірі
Атауы
Кәсіпкерлік субъектісінің коды
Экономикалық қызметтің жалпы сыныптауышының коды
Банктік шоттан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшері
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Есепті айда қолма-қол ақшаны алу сомасы
Оның ішінде өңірлер бойынша
Алматы облысы
Атырау облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
14
15
16
17
18
19
20
Кестенің жалғасы
Есепті айда қолма-қол ақшаны алу сомасы
Оның ішінде өңірлер бойынша
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
Абай облысы
Жетісу облысы
Ұлытау облысы
21
22
23
24
25
26
27
28
Атауы ________________ Мекенжайы _______________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы ______________________________
Орындаушы _______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) телефоны
Бас бухгалтер немесе нысанға қол қоюға уәкілетті адам
__________________________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Кәсіпкерлік субъектілері
күнтізбелік ай ішінде банктік
шоттардан жиынтығында
10 000 000 (он миллион)
теңгеден артық сомаға
қолма-қол ақшаны алуды
жүзеге асырған соманың
мөлшері туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Кәсіпкерлік субъектілері күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден артық сомаға қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған соманың мөлшері туралы мәліметтер (индексі – СНД_СП_1, кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке).
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банки), по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форма подписывается главным бухгалтером или лицом, уполномоченным на подписание Формы.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
6. Форма содержит информацию о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца субъектами предпринимательства, в том числе в разрезе регионов.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в Пояснении к соответствующему показателю.
8. В графе 1 указывается порядковый числовой номер сообщения по операциям субъектов предпринимательства, осуществивших снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, информация о которой представляется в Национальный Банк Республики Казахстан. Порядковый номер операции, формируется в порядке возрастания, начиная с номера "1" в числовом формате.
9. В графе 2 указывается бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер) субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.
В случае подачи заявки на снятие наличных денег с банковского счета обособленным подразделением субъекта предпринимательства (филиал, представительство), указывается бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер) его головного подразделения.
10. В графе 3 указывается наименование субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.
В случае подачи заявки на снятие наличных денег с банковского счета обособленным подразделением субъекта предпринимательства (филиал, представительство), указывается наименование его головного подразделения.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Кәсіпкерлік субъектілері күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден артық сомаға қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған соманың мөлшері туралы мәліметтер" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң) 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – банктер) әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бас бухгалтер немесе Нысанға қол қоюға уәкілетті адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
6. Нысанда кәсіпкерлік субъектілерінің, оның ішінде өңірлер бойынша күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден артық сомаға қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған соманың мөлшері туралы ақпарат қамтылады.
7. Егер тиісті көрсеткішке Түсіндірмеде өзгеше көрсетілмесе, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
8. 1-бағанда ол туралы ақпарат Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылатын, күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектілерінің операциялары бойынша хабарламаның реттік сандық нөмірі көрсетіледі. Операцияның реттік нөмірі сандық форматтағы "1" нөмірінен бастап, өсу ретімен қалыптастырылады.
9. 2-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі.
Кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшесі (филиал, өкілдік) банктік шоттан қолма-қол ақшаны алуға өтінім берген жағдайда, оның бас бөлімшесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі.
10. 3-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің атауы көрсетіледі.
Кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшесі (филиал, өкілдік) банктік шоттан қолма-қол ақшаны алуға өтінім берген жағдайда, оның бас бөлімшесінің атауы көрсетіледі.

11. В графе 4 указывается код субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца:
код 01 присваивается юридическим лицам, относящимся к субъектам малого предпринимательства, в том числе к субъектам микропредпринимательства;
код 04 присваивается юридическим лицам, относящимся к субъектам среднего предпринимательства;
код 07 присваивается юридическим лицам, относящимся к субъектам крупного предпринимательства;
код 02 присваивается индивидуальным предпринимателям, относящимся к субъектам малого предпринимательства, в том числе к субъектам микропредпринимательства;
код 05 присваивается индивидуальным предпринимателям, относящимся к субъектам среднего предпринимательства;
код 08 присваивается индивидуальным предпринимателям, относящимся к субъектам крупного предпринимательства.
12. В графе 5 указывается код общего классификатора экономической деятельности субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.
13. В графе 6 указывается предельный размер сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов в соответствии с совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 150 и приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2020 года № 95 "Об утверждении предельных размеров сумм снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, а также субъектов предпринимательства, на которые не распространяется требование по снятию наличных денег с банковских счетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21901).
14. В графе 7 указывается общая фактическая сумма снятия наличных денег с банковских счетов субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, включая наличную иностранную валюту (эквивалент в тенге по рыночному курсу банка на день проведения операции), наличные деньги, полученные субъектом предпринимательства с использованием корпоративных платежных карточек, в том числе с учетом обособленных подразделений субъекта предпринимательства (филиал, представительство). Сумма данной графы должна равняться сумме граф 9-25.
15. В графе 8 указывается фактическая сумма снятия наличной иностранной валюты (эквивалент в тенге по рыночному курсу банка на день проведения операции) с банковских счетов субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, в том числе с учетом обособленных подразделений субъекта предпринимательства (филиал, представительство).

11. 4-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің коды көрсетіледі:
01 коды шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларға беріледі;
04 коды орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларға беріледі;
07 коды ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларға беріледі;
02 коды шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жататын дара кәсіпкерлерге беріледі;
05 коды орта кәсіпкерлік субъектілеріне жататын дара кәсіпкерлерге беріледі;
08 коды ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жататын дара кәсіпкерлерге беріледі.
12. 5-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің экономикалық қызметтің жалпы сыныптауышының коды көрсетіледі.
13. 6-бағанда "Кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшерін, сондай-ақ банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі талап қолданылмайтын кәсіпкерлік субъектілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 150 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № 95 бірлескен қаулысы мен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21901 болып тіркелген) сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшері көрсетіледі.
14. 7-бағанда қолма-қол шетел валютасын (банктің операция жүргізілген күнгі нарықтық бағамы бойынша теңгедегі баламасы), кәсіпкерлік субъектісі корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып алған қолма-қол ақшаны қоса алғанда, оның ішінде кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшелерін (филиал, өкілдік) ескере отырып, күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуының жалпы нақты сомасы көрсетіледі. Осы бағанның сомасы 9-25-бағандардың сомасына тең болуға тиіс.
15. 8-бағанда күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің, оның ішінде кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшелерін (филиал, өкілдік) ескере отырып банктік шоттардан қолма-қол шетел валютасын (банктің операция жүргізілген күнгі нарықтық бағамы бойынша теңгедегі баламасы) алуының нақты сомасы көрсетіледі.

16. В графах 9-25 указываются фактические суммы снятия наличных денег с банковских счетов субъекта предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег с банковских счетов на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, включая наличную иностранную валюту (эквивалент в тенге по рыночному курсу банка на день проведения операции), наличные деньги, полученные субъектом предпринимательства с использованием корпоративных платежных карточек, в том числе с учетом обособленных подразделений субъекта предпринимательства (филиал, представительство), в разрезе регионов.

16. 9-25-бағандарда қолма-қол шетел валютасын (банктің операция жүргізілген күнгі нарықтық бағамы бойынша теңгедегі баламасы), кәсіпкерлік субъектісі корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып алған қолма-қол ақшаны қоса алғанда, оның ішінде өңірлер бөлігінде кәсіпкерлік субъектісінің оқшауланған бөлімшелерін (филиал, өкілдік) ескере отырып, күнтізбелік ай ішінде банктік шоттардан жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектісінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуының нақты сомасы көрсетіледі.