Об утверждении правил применения принудительной меры медицинского характера
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-262/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2020 года № 21810.
В соответствии с пунктом 2 статьи 152 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.10.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить правила применения принудительной меры медицинского характера согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 июня 2017 года № 423 "Об утверждении Правил применения химической кастрации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15399, опубликован 15 ноября 2017 года в газете "Егемен Қазақстан" № 220 (29201)).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"Согласовано"
Генеральный прокурор
Республики Казахстан
_____________ Г. Нурдаулетов
________________ 2020 года
"Согласовано"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ Е. Тургумбаев
______________ 2020 года
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-262/2020
Правила применения принудительной меры медицинского характера
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения принудительной меры медицинского характера разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 152 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок применения принудительной меры медицинского характера в виде химической кастрации.

Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-262/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 желтоқсанда № 21810 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 152-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Химиялық кастрация түріндегі медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану қағидалары бекітілсін.
2. "Химиялық кастрациялауды қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 15 маусымдағы № 423 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15399 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2017 жылғы 15 қарашада № 220 (29201) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
____________ Ғ. Нұрдәулетов
________________ 2020 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
______________ Е. Тұрғымбаев
______________ 2020 жыл
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-262/2020
Бұйрыққа қосымша
Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану қағидалары "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 152-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және химиялық кастрация түріндегі медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.10.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) антиандрогенный препарат – лекарственное средство, механизм действия которого направлен на снижение выработки и выделения эндогенного тестостерона с целью снижения уровня полового влечения;
2) лицо, в отношении которого проводится процедура химической кастрации (далее – Лицо) – лицо, которому назначен прием антиандрогенного препарата, снижающего половое влечение, на основании решения суда, вступившего в силу;
3) состояние декомпенсации у лиц, страдающих расстройством сексуального предпочтения - состояние непреодолимого сексуального влечения у лица, которому необходимо оказание медицинской помощи;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
5) химическая кастрация – прием антиандрогенного препарата, снижающих половое влечение, осуществляемый медицинской организацией на основании решения суда.
3. Применение принудительной меры медицинского характера в виде химической кастрации проводится на основании решения суда в целях предупреждения состояния декомпенсации у лиц, страдающих расстройством сексуального предпочтения.
4. В соответствии с подпунктами 3), 5) пункта 1 статьи 91 Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее – УК РК) принудительная мера медицинского характера в виде химической кастрации в отношении лиц старше 18 лет, совершивших уголовное преступление против половой неприкосновенности несовершеннолетних, отбывающих наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы (далее – учреждения УИС), применяется на основании решения суда, вступившего в силу.
Принудительная мера медицинского характера исполняется по месту отбывания лишения свободы лиц, а в отношении осужденных лиц к иным видам наказаний – в организации здравоохранения, оказывающей амбулаторную психиатрическую помощь.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.10.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) антиандрогендік препарат - оның әсер ету механизмі жыныстық құмарлық деңгейін азайту мақсатында эндогенді тестостерон шығаруды және бөлуді төмендетуге бағытталған дәрілік зат;
2) химиялық кастрациялау емшарасы жүргізілетін адам (бұдан әрі - Адам) - күшіне енген сот шешімінің негізінде жыныстық құмарлықты азайтатын антиандрогендік препаратты қабылдау тағайындалған адам.
3) сексуалдық құмарлықтың бұзылуынан зардап шегетін адамдардағы декомпенсация жай-күйі - медициналық көмек көрсетілуі қажет адамдағы сексуалдық құмарлықтың еңсерілмейтін жай-күйі;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы,, медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган
5) химиялық кастрация - медициналық ұйым сот шешімінің негізінде жүзеге асыратын, жыныстық құштарлықты азайтатын антиандрогендік препараттарды қабылдау;
3. Химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану сот шешімінің негізінде сексуалдық құмарлықтың бұзылуынан зардап шегетін адамдардағы декомпенсация жай-күйінің алдын алу мақсатында жүргізіледі.
4. Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) 91-бабы 1-тармағының 3), 5) тармақшаларына сәйкес кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыс жасаған, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде (бұдан әрі – ҚАЖ мекемелері) жазасын өтеп жатқан 18 жастан асқан адамдарға қатысты химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасы күшіне енген сот шешімінің негізінде қолданылады.
Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасы бас бостандығынан айыруды өтеу орнында, ал өзге де жаза түрлеріне сотталғандарға қатысты амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында орындалады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. В течение трех рабочих дней с момента поступления Лица, администрация учреждения УИС направляет информацию с копией решения суда в территориальную организацию здравоохранения, оказывающую амбулаторную психиатрическую помощь.
6. После получения решения суда территориальная амбулаторно-поликлиническая организация (далее – АПО) в течение 3 рабочих дней включает лицо, в отношении которого решением суда назначена химическая кастрация, в первую группу динамического психиатрического наблюдения по фактическому месту жительства или прикрепления.
7. Лицо, в отношении которого судом назначена принудительная мера медицинского характера в форме химической кастрации, при поступлении в учреждения УИС, в течение трех рабочих дней подлежит постановке на диспансерный учет у врача-психиатра лечебно-профилактического учреждения УИС.
Глава 2. Порядок применения принудительной меры медицинского характера
8. Лечебно-профилактическое учреждение УИС до начала проведения принудительной меры химической кастрации проводит лабораторно-инструментальное обследование лица, в отношении которого решением суда определено применение принудительных мер медицинского характера в виде химической кастрации с целью определения оценки состояния здоровья.
9. Территориальная АПО, обеспечивает лечебно-профилактическое учреждение УИС антиандрогенным препаратом.
10. Для проведения процедуры химической кастрации врачебно-консультационная комиссия (далее – ВКК) организации первичной медико-санитарной помощи с участием врачей эндокринолога, уролога и терапевта (врач общей практики) в течение трех рабочих дней со дня получения информации о применении принудительных мер медицинского характера и на основании результатов проведенного обследования, определяет выбор антиандрогенного препарата.
11. Антиандрогенный препарат вводится с периодичностью, определенной инструкцией к медицинскому применению данного лекарственного средства.
12. Территориальная АПО, проводит процедуру химической кастрации лицу, в отношении которого решением суда определено применение принудительных мер медицинского характера в виде химической кастрации.
13. Лечебно-профилактическое учреждение УИС не реже 1 раза в 6 месяцев от начала проведения первой процедуры химической кастрации, организует обследование лица в отношении, которого судом проведена процедура химической кастрации (определение уровня гормонов, физикальные данные, общеклинические анализы).
14. Администрация лечебно-профилактического учреждения УИС создает специальную психиатрическую комиссию (далее – СПК). В состав СПК входят врачи: психиатр, эндокринолог, уролог и терапевт (врач общей практики).
Заседание СПК проводится не реже одного раза в шесть месяцев для решения вопроса о необходимости продления, изменения и прекращения химической кастрации в соответствии с требованиями статьи 96 УК РК.

5. Адам келіп түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде ҚАЖ мекемесінің әкімшілігі амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін аумақтық денсаулық сақтау ұйымына сот шешімінің көшірмесімен ақпаратты жібереді.
6. Аумақтық амбулаториялық-емханалық ұйым (бұдан әрі – АЕҰ) сот шешімін алғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде өзіне қатысты сот шешімімен химиялық кастрация тағайындалған адамды нақты тұрғылықты жері немесе тіркелген жері бойынша динамикалық психиатриялық бақылаудың бірінші тобына қосады.
7. Сот химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын тағайындаған адам ҚАЖ мекемесіне түскенде ҚАЖ-дың емдеу-профилактикалық мекемесінің психиатр дәрігерінде диспансерлік есепке алынуға тиіс.
2-тарау. Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану тәртібі
8. ҚАЖ-дың емдеу-профилактикалық мекемесі химиялық кастрациялау емшарасын жүргізу басталғанға дейін денсаулық жағдайын бағалауды анықтау мақсатында сот химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдануды белгілеген адамды зертханалық-аспаптық қарап-тексеруден өткізеді.
9. Аумақтық АЕҰ, ҚАЖ-дың емдеу-профилактикалық мекемесін антиандрогендік препаратпен қамтамасыз етеді.
10. Химиялық кастрациялау емшарасын жүргізу үшін медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымының дәрігерлік-консультациялық комиссиясы (бұдан әрі - ДКК) эндокринолог, уролог және терапевт дәрігерлердің (жалпы практика дәрігерінің) қатысуымен медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы ақпаратты алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде және жүргізілген қарап-тексеру нәтижелерінің негізінде антиандрогендік препаратты іріктеуді айқындайды.
11. Антиандрогендік препарат осы дәрілік затты медициналық қолдану нұсқаулығында айқындалған кезеңділікпен енгізіледі.
12. Аумақтық АЕҰ, сот химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдануды белгілеген адамға химиялық кастрациялау емшарасын жүргізеді.
13. ҚАЖ-дың емдеу-профилактикалық мекемесі химиялық кастрациялаудың бірінші емшарасын жүргізу басталғаннан 6 айда 1 рет сот химиялық кастрациялау емшарасы жүргізілген адамға қарап-тексеруді ұйымдастырады (гормондардың деңгейін айқындау, физикалық деректер, жалпы клиникалық талдаулар).
14. ҚАЖ-дың емдеу-профилактикалық мекемесінің әкімшілігі арнайы психиатриялық комиссияны (бұдан әрі - АПК) құрайды. АПК құрамына: психиатр, эндокринолог, уролог және терапевт (жалпы практика дәрігерінің) дәрігерлер кіреді.
ҚР ҚК 96-бабының талаптарына сәйкес химиялық кастрациялауды ұзарту, өзгерту және тоқтату қажеттілігі туралы мәселені шешу үшін АПК отырысты алты айда бір реттен кем емес өткізіледі.

15. В отношении лиц, осужденных к лишению свободы за совершение преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних, химическая кастрация применяется за шесть месяцев до освобождения.
В связи с чем, администрация учреждения не позднее чем за двенадцать месяцев до истечения срока отбывания наказания направляет материалы в суд для назначения судебно-психиатрической экспертизы для решения вопроса о наличии (отсутствии) у них психических отклонений и склонностей к сексуальному насилию.
Положения настоящего пункта не распространяются на осужденных, к которым по решению суда применяются принудительные меры медицинского характера в связи с выявленным у них психическим расстройством, не исключающим вменяемости.
Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.10.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Извещение об освобождении из учреждений УИС лица, осужденного к лишению свободы за совершение преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних, в отношении которого решением суда установлена принудительная мера медицинского характера, за пять рабочих дней до освобождения предоставляется в организацию здравоохранения, оказывающую амбулаторную психиатрическую помощь и орган внутренних дел по фактическому месту жительства.
17. Территориальная АПО, в течение пяти рабочих дней со дня освобождения лица, которому решением суда назначена принудительная мера медицинского характера в виде химической кастрации осуществляет постановку на учет по фактическому месту жительства.
18. Территориальная АПО, осуществляет динамическое наблюдение и оказывает психотерапевтическую помощь лицу, в отношении которого проведена процедура химической кастрации.
19. Врач территориальной АПО:
1) обеспечивает динамическое наблюдение с частотой осмотра не реже одного раза в месяц;
2) назначает терапию психотропными препаратами;
3) контролирует применение антиандрогенного препарата;
4) готовит документы для проведения заседаний ВКК, СПК;
5) обеспечивает взаимодействие со специалистами АПО;
6) составляет индивидуальный график периодичности введения антиандрогенного препарата лицу, копия которого передается участковому инспектору полиции, осуществляющего профилактический контроль и учет данного лица, либо в лечебно-профилактическое учреждение УИС, если лицо находится в местах лишения свободы;
7) в течение 3 рабочих дней направляет копию утвержденного графика, в территориальное подразделение органов внутренних дел для приобщения к материалам дела профилактического учета;

15. Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыс жасағаны үшін бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарға қатысты химиялық кастрация олар босатылғанға дейін алты ай бұрын қолданылады.
Мекеме әкімшілігі оларда психикалық ауытқушылықтар мен сексуалдық зорлық-зомбылыққа бейімділіктің бар (жоқ) екендігі туралы мәселені шешу үшін жазаны өтеу мерзімі аяқталғанға дейін он екі айдан кешіктірмей сот-психиатриялық сараптама тағайындау үшін материалдарды сотқа жібереді.
Осы бөліктің ережелері сотталған адамдардың есінің дұрыстығын жоққа шығармайтын психикасының бұзылуының анықталуына байланысты соттың шешімі бойынша медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылатын сотталғандарға қолданылмайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.10.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыс жасағаны үшін бас бостандығынан айыруға сотталған, сот шешімімен медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасы белгіленген адамды ҚАЖ мекемелерінен босату туралы хабарлама босатылғанға дейін бес жұмыс күні бұрын нақты тұратын жері бойынша амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымына және ішкі істер органына ұсынылады.
17. Аумақтық АЕҰ, сот химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын белгілеген адам босатылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде нақты тұратын жері бойынша есепке алуды жүзеге асырады.
18. Аумақтық АЕҰ, химиялық кастрациялау емшарасы жүргізілген адамға нақты тұратын жері бойынша бақылауды жүзеге асырады және психотерапиялық көмек көрсетеді.
19. Аумақтық АЕҰ дәрігері:
1) айына бір реттен кем емес жиілікпен қарап-тексерумен динамикалық байқауды қамтамасыз етеді;
2) психотроптық препараттар терапиясын тағайындайды;
3) антиандрогендік препаратты қолдануды бақылайды;
4) ДКК, АПК отырыстарын өткізу үшін құжаттарды дайындайды;
5) АЕБ мамандарымен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
6) адамға антиандрогендік препаратты енгізу кезеңділігінің жеке кестесін жасайды, оның көшірмесі, егер адам бас бостандығынан айыру орындарында болса, аталған адамды профилактикалық бақылауды және есепке алуды жүзеге асыратын учаскелік полиция инспекторына не ҚАЖ-дың емдеу-профилактикалық мекемесіне беріледі;
7) 3 жұмыс күні ішінде бекітілген кестенің көшірмесін профилактикалық есепке алу ісінің материалдарына қосу үшін ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшесіне жолдайды;

8) в случае уклонения лица от принудительных мер медицинского характера, уведомляет руководство медицинской организации.
20. Администрация территориальной АПО, на уровне областей, города республиканского значения и столицы, создает СПК.
В состав СПК входят врачи: психиатр, эндокринолог, уролог и терапевт (врач общей практики).
Заседание СПК проводится не реже одного раза в шесть месяцев для решения вопроса о необходимости продления, изменения и прекращения химической кастрации в соответствии с требованиями статьи 96 УК РК.
21. По факту неприбытия лица в течение пяти рабочих дней со дня освобождения организация здравоохранения, оказывающая амбулаторную психиатрическую помощь, письменно извещает подразделение органов внутренних дел.
Подразделения органов внутренних дел осуществляют мероприятия по поиску лица и при установлении местонахождения в течение трех рабочих дней информируют организацию здравоохранения, оказывающую амбулаторную психиатрическую помощь.
22. При уклонении лица от прохождения необходимого обследования территориальная АПО письменно уведомляет территориальное подразделение органов внутренних дел в течение 24 часов.
При уклонении лица от проведения химической кастрации территориальная АПО, в течение 24 часов письменно (в произвольной форме) уведомляет территориальное подразделение органов внутренних дел.
23. Территориальная АПО после прекращения процедуры химической кастрации на основании решения суда продолжает осуществление динамического наблюдения лица в соответствии с пунктом 1 статьи 176 Кодекса.

8) адам медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларынан жалтарған жағдайда, медициналық ұйымның басшылығын хабардар етеді.
20. Аумақтық АЕҰ әкімшілігі облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейінде АПК құрайды.
АПК құрамына: психиатр, эндокринолог, уролог және терапевт (жалпы практика дәрігерінің) дәрігерлер қосылады.
ҚР ҚК 96-бабының талаптарына сәйкес химиялық кастрациялауды ұзарту, өзгерту және тоқтату қажеттілігі туралы мәселені шешу үшін АПК отырысты алты айда бір реттен кем емес өткізеді.
21. Адамның амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымынан босатылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде келмеу фактісі бойынша ішкі істер органдарының бөлімшелерін хабардар етеді.
Ішкі істер органдарының бөлімшелері адамды іздеу іс-шарасын жүзеге асырады және тұратын жері анықталған жағдайда үш жұмыс күні ішінде амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымын хабардар етеді.
22. Адам қажетті қарап-тексеруден өтуден жалтарған жағдайда аумақтық АЕБ 24 сағат ішінде ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшесіне хабарлайды.
Адам химиялық кастрациялауды жүргізуден жалтарған жағдайда амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін психиатриялық ұйым 24 сағат ішінде жазбаша түрде (еркін түрде) ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшесіне хабарлайды.
23. Аумақтық АЕҰ химиялық кастрация рәсімі тоқтатылғаннан кейін сот шешімінің негізінде Кодекстің 176-бабының 1-тармағына сәйкес адамды динамикалық байқауды жүзеге асыруды жалғастырады.