Об утверждении перечня специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-218/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2020 года № 21699.
В соответствии с пунктом 1 статьи 27 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.09.2025 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить перечень специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-218/2020
Перечень специальностей и специализации подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 01.08.2023 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 30.09.2025 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Специальности и специализаций работников с техническим и профессиональным медицинским образованием
Специальность
Специализация
1
Сестринское дело
Сестринское дело (массажист)
Сестринское дело (медицинская (медицинский) сестра/брат, медицинская (медицинский) сестра/брат общей практики, специализированная (специализированный) медицинская (медицинский) сестра/брат)
Сестринское дело (младшая (младший) медицинская (медицинский) сестра/брат по уходу)
Сестринское дело в рентгенологии
Сестринское дело в школьной медицине
Классический и лечебный массаж
2
Лечебное дело
Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)
Сестринское дело (медсестра общей практики)
Сестринское дело в школьной медицине
Сестринское дело в рентгенология
Классический и лечебный массаж
3
Акушерское дело
Сестринское дело (медсестра общей практики)
Сестринское дело в рентгенология
Классический и лечебный массаж
4
Лабораторная диагностика
Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта, фельдшер-лаборант)
Лабораторное дело в патологоанатомическом бюро
Лабораторное дело в бактериологической лаборатории
Лабораторное дело в цитологии, гистологии
5
Стоматология
Стоматология (зубной врач, дантист, ассистент стоматолога, гигиенист стоматологический)
Стоматология ортопедическая (зубной техник)
Сестринское дело в рентгенология
6
Медицинская оптика
Оптикометрист
7
Фармация
Ассистент фармацевта (провизора)
Фармация

Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-218/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қарашада № 21699 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 27-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.09.2025 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулар тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 30 қарашасы
№ ҚР ДСМ-218/2020
Бұйрыққа қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.08.2023 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.09.2025 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары мен мамандандырулары
Мамандықтар
Мамандандырулар
1
Мейіргер ісі
Мейіргер ісі (массажист)
Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практикадағы мейіргер, мамандандырылған мейіргер)
Мейіргер ісі (күтім жөніндегі кіші мейіргер)
Рентгенологиядағы мейіргер ісі
Мектеп медицинасындағы мейіргер ісі
Классикалық және емдік массаж
2
Емдеу ісі
Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практика фельдшері)
Жалпы практикадағы мейіргер ісі
Мектеп медицинасындағы мейіргер ісі
Рентгенологиядағы мейіргер ісі
Классикалық және емдік массаж
3
Акушерия ісі
Мейіргер ісі (жалпы практикадағы мейіргер)
Рентгенологиядағы мейіргер ісі
Классикалық және емдік массаж
4
Зертханалық диагностика
Зертханалық диагностика (зертханашы, дәрігер-зертханашының көмекшісі, фельдшер-зертханашы)
Патологиялық анатомиялық бюродағы зертханалық ісі
Бактериологиялық зертханадағы зертханалық ісі
Цитологиядағы, гистологиядағы зертханалық ісі
5
Стоматология
Стоматология (тіс дәрігері, дантист,стоматологтың ассистенті, стоматологиялық гигиенист)
Рентгенологиядағы мейіргер ісі
Ортопедиялық стоматология (тіс технигі)
6
Медициналық оптика
Оптикөлшеуші
7
Фармация
Фармацевт көмекшісі (провизор)
Фармация

Глава 2. Специальность работников с послесредним и высшим академическим бакалавриатом по специальности "Сестринское дело"
Специальность
Специализация
1
Сестринское дело*
Сестринское дело в рентгенологии
Сестринское дело в школьной медицине
Классический и лечебный массаж
● * Кроме дистанционного обучения по специальности "Сестринское дело"
Глава 3. Специальности и специализации работников с высшим и послевузовским образованием в области общественного здоровья и менеджмента здравоохранения, санитарно-эпидемиологического профиля
Специальность
Специализация
1
Общественное здоровье
Общественное здравоохранение
Медико-профилактическое дело
Медико-биологическое дело
Гигиена-эпидемиология
Радиационная гигиена
Лабораторное дело в санитарно-гигиенической лаборатории
Дезинфекционное дело
Паразитология
Бактериология
Вирусология
Гигиена труда
Гигиена детей и подростков
Гигиена питания
Коммунальная гигиена
Промышленная гигиена
Эпидемиология
Микробиология
Нутрициология
Биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности (с чумой, холерой)
Биобезопасность при работе с особо опасными микроорганизмами II группы патогенности (с холерой)
Биобезопасность при работе с микроорганизмами II группы патогенности
Глава 3-1. Специальности и специализации работников с высшим и послевузовским немедицинским образованием в области санитарно-эпидемиологического профиля
Специальности*
Специализации
1
Биология*
Полевая биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности
2
Биология*
Химия*
Биотехнология
Химическая технология органических веществ
Химическая технология неорганических веществ
Лабораторное дело в санитарно-гигиенической лаборатории
Дезинфекционное дело
* - Направление подготовки "Естественные науки, математика и статистика"
Глава 4. Специальности и специализации работников с техническим и профессиональным образованием в области санитарно-эпидемиологического профиля
Специальность
Специализации
1
Гигиена и эпидемиология
Санитарный фельдшер
Лабораторная диагностика (лаборант, помощник врача-лаборанта, фельдшер-лаборант)
Дезинфекционное дело
Биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности
Полевая биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности
Глава 5. Специальность и специализации работников с высшим и послевузовским фармацевтическим образованием
Специальность
Специализация
1
Фармация
Менеджмент фармации
Клиническая фармация
2
Провизор
Управление качеством в фармации

2-тарау. Мейіргер мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі және академиялық бакалавр білімі бар қызметкерлердің мамандығы
Мамандықтар
Мамандандырулар
1
Мейіргер ісі*
Рентгенологиядағы мейіргер ісі
Мектеп медицинасындағы мейіргер ісі
Классикалық және емдік массаж
* Мейіргер ісі мамандығы бойынша қашықтықтан оқытудан басқа
3-тарау. Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау менеджменті, санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар қызметкерлердің мамандықтары мен мамандандырулары
Мамандықтар
Мамандандырулар
1
Қоғамдық денсаулық
Қоғамдық денсаулық сақтау
Медициналық-профилактикалық іс
Медициналық-биологиялық іс Гигиена-эпидемиология
Радиациялық гигиена
Санитариялық-гигиеналық зертханадағы зертханалық іс
Дезинфекциялық іс
Паразитология
Бактериология
Вирусология
Еңбек гигиенасы
Балалардың және жасөспірімдердің гигиенасы
Тамақтану гигиенасы
Коммуналдық гигиена
Өнеркәсіптік гигиена
Эпидемиология
Микробиология
Нутрициология
Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен (обамен, тырысқақпен) жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік
Патогендігі II топтағы аса қауіпті микроорганизмдермен (тырысқақпен) жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік
Патогендігі II топтағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік
3-1-тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық емес білімі бар қызметкерлердің мамандықтары мен мамандандырулары
Мамандықтар*
Мамандандырулар
1
Биология*
Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі далалық биоқауіпсіздік
2
Биология*
Химия*
Биотехнология
Органикалық заттардың химиялық технологиясы
Бейорганикалық заттардың химиялық технологиясы
Санитариялық-гигиеналық зертханадағы зертханалық іс
Дезинфекциялық іс
*- "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" даярлау бағыты
4-тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы техникалық және кәсіптік білімі бар қызметкерлердің мамандықтары мен мамандандырулары
Мамандықтар
Мамандандырулар
1
Гигиена және эпидемиология Санитариялық фельдшер Зертханалық диагностика (зертханашы, дәрігер-зертханашының көмекшісі, фельдшер-зертханашы)
Дезинфекциялық іс
Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік
Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі далалық биоқауіпсіздік
5-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі фармацевтикалық білімі бар қызметкерлердің мамандығы мен мамандануы
Мамандықтар
Мамандандырулар
1
Фармация
Клиникалық фармация
Фармация менеджменті
2
Провизор
Фармация сапасын бақылау

Глава 7. Межпрофильная специализация*
Внутрипрофильные специалиализации работников с высшим медицинским образованием
Специальность
Специализации
1
Терапевтический профиль (Терапия, Гастроэнтерология, Кардиология, Ревматология, Пульмонология, Нефрология, Эндокринология, Семейная медицина)
Кардиология (взрослая)
Гематология (взрослая)
Нефрология (взрослая)
Пульмонология (взрослая)
Ревматология (взрослая)
Токсикология (взрослая)
Эндокринология (взрослая)
Гастроэнтерология (взрослая)
Фтизиатрия (взрослая)
Медицина труда (профессиональная патология)
2
Педиатрический профиль (Педиатрия, Неонатология, Кардиология детская, Ревматология детская, Пульмонология детская, Гастроэнтерология детская, Нефрология детская, Эндокринология детская, Фтизиатрия детская)
Неонатология
Кардиология детская
Пульмонология детская
Ревматология детская
Эндокринология детская
Онкология и гематология детская
Фтизиатрия детская
3
Хирургический профиль (Общая хирургия, Урология, Травматология, Ангиохирургия)
Торакальная хирургия взрослая
Комбустиология
Ангиохирургия взрослая
Травматология взрослая
Урология взрослая
4
Детская хирургия (Травматолог ортопед детский, Торакальный хирург детский, Неонатальный хирург, Уролог андролог детский)
Травматолог ортопед детский
Торакальный хирург детский
Комбустиолог детский
Неонатальный хирург
Уролог андролог детский
Межпрофильные специалиализации работников с высшим медицинским образованием
Специальность
Специализации
1
Специальности работников с высшим медицинским образованием
Трансплантационная координация*
Авиационная и космическая медицина*
Трансфузиология*
Спортивная медицина*
Традиционная медицина (рефлексотерапия)
Традиционная медицина (Мануальная терапия)
Традиционная медицина (Су-джок терапия)
Традиционная медицина (Гомеопатия)
Традиционная медицина (Гирудотерапия)
Традиционная медицина (Фитотерапия)
Ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности *
Эндоскопия по профилю основной специальности *
Функциональная диагностика по профилю основной специальности *
Менеджмент здравоохранения
Патоморфология*
Клиническая лабораторная диагностика*
Клиническая нутрициология
* К обучению на сертификационном курсе для межпрофильной специализации допускаются работники с высшим медицинским образованием, за исключением выпускников интернатуры после 2014 года без обучения в резидентуре.

7-тарау. Бейін аралық мамандандырулар* Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің ішкібейіндік мамандықтары
Мамандықтар
Мамандырулар
1
Терапиялық бейін (Терапия, Гастроэнтерология, Кардиология, Ревматология, Пульмонология, Нефрология, Эндокринология, Отбасылық медицина)
Кардиология ересектердің
Гематология ересектердің
Нефрология ересектердің
Пульмонология ересектердің
Ревматология ересектердің
Токсикология ересектердің
Эндокринология ересектердің
Гастроэнтерология ересектердің
Фтизиатрия ересектердің
Еңбек мединасы (Кәсіби патология)
2
Педиатриялық бейін (Педиатрия, Неонатология, Кардиология балалардың, Ревматология балалардың, Пульмонология балалардың, Гастроэнтерология балалардың, Нефрология балалардың, Эндокринология балалардың, Фтизиатрия балалардың)
Неонатология
Кардиология балалардың
Пульмонология балалардың
Ревматология балалардың
Эндокринология балалардың
Онкология и гематология балалардың
Фтизиатрия балалардың
3
Хирургиялық бейін (Жалпы хирургия, Урология, Травматология, Ангиохирургия)
Торакальная хирургия ересектердің
Комбустиология
Ангиохирургия ересектердің
Травматология ересектердің
Урология ересектердің
4
Балалар хирургиясы (Травматолог ортопед балалардың, Торакалды хирургия балалардың, Неонаталды хирургия, Уролог - андролог балалардың)
Травматолог ортопед балалардың
Торакальный хирург балалардың
Комбустиолог балалардың
Неонаталды хирургия
Уролог - андролог балалардың
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің пәнаралық мамандықтары
Мамандықтар
Мамандырулар
1
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
Трансплантационная үйлестіру*
Авиациялық және ғарыш медицинасы*
Трансфузиология*
Спорттық медицина*
Дәстүрлі медицина (рефлексотерапия)
Дәстүрлі медицина (Мануалды терапия)
Дәстүрлі медицина (Су-джок терапиясы)
Дәстүрлі медицина (Гомеопатия)
Дәстүрлі медицина (Гирудотерапия)
Дәстүрлі медицина (Фитотерапия)
Ультрадыбыстық диагностика негізгі мамандық бойынша *
Эндоскопия негізгі мамандық бойынша *
Функционалды диагностика негізгі мамандық бойынша *
Денсаулық сақтау менеджменті
Патоморфология*
Клиникалық лабораторлық диагностика*
Клиникалық нутрициология
* Пәнаралық мамандырулар бойынша сертитификаттау курсына 2014 жылдан кейн интернатураны бітірген түлектерді қоспағанда, жоғары медициналық білімі бар қызметкерлер жіберіледі.