Об утверждении перечня специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-218/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2020 года № 21699.
В соответствии с пунктом 1 статьи 27 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.09.2025 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить перечень специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-218/2020
Перечень специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения
Сноска. Перечень – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 24.06.2026 №68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Специальности и специализации работников с техническим и профессиональным медицинским образованием
Специальность
Специализация
1
Сестринское дело
Сестринское дело
(медицинская
(медицинский) сестра/брат,
медицинская (медицинский)
сестра/брат общей практики,
специализированная (специализированный)
медицинская (медицинский)
сестра/брат)
Сестринское дело в рентгенологии
Сестринское дело в школьной медицине
Классический и лечебный массаж
Сестринское дело в косметологии
Сестринское дело (массажист)
Сестринское дело (младшая (младший)
медицинская (медицинский)
сестра/брат по уходу)
2
Лечебное дело
Лечебное дело (фельдшер,
фельдшер общей практики)
Сестринское дело (медицинская сестра общей практики)
Сестринское дело в школьной медицине
Сестринское дело в рентгенологии
Классический и лечебный массаж
3
Акушерское дело
Сестринское дело (медицинская сестра общей практики)
Сестринское дело в рентгенологии
Классический и лечебный массаж
4
Лабораторная диагностика
Лабораторная диагностика
(лаборант, помощник врача-лаборанта,
фельдшер-лаборант)
Лабораторное дело в патологоанатомическом бюро
Лабораторное дело в бактериологической лаборатории
Лабораторное дело в цитологии, гистологии
5
Стоматология
Стоматология (зубной врач,
дантист, ассистент стоматолога,
гигиенист стоматологический)
Стоматология ортопедическая (зубной техник)
Сестринское дело в рентгенологии
6
Медицинская оптика
Оптикометрист
7
Фармация

Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-218/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қарашада № 21699 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 27-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.09.2025 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулар тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 30 қарашасы
№ ҚР ДСМ-218/2020
Бұйрыққа қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 24.06.2026 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары мен мамандандырулары
Мамандықтар
Мамандандырулар
1
Мейіргер ісі
ейіргер ісі (мейіргер, жалпы практикадағы мейіргер, мамандандырылған мейіргер)
Рентгенологиядағы мейіргер ісі
Мектеп медицинасындағы мейіргер ісі
Классикалық және емдік массаж
Косметологиядағы мейіргер ісі
Мейіргер ісі (массажист)
Мейіргер ісі (күтім жөніндегі кіші мейіргер)
2
Емдеу ісі Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практика фельдшері)
Жалпы практикадағы мейіргер ісі
Мектеп медицинасындағы мейіргер ісі
Рентгенологиядағы мейіргер ісі
Классикалық және емдік массаж
3
Акушерия ісі
Мейіргер ісі (жалпы практикадағы мейіргер)
Рентгенологиядағы мейіргер ісі
Классикалық және емдік массаж
4
Зертханалық диагностика Зертханалық диагностика (зертханашы, дәрігер-зертханашының көмекшісі, фельдшер-зертханашы)
Патологиялық анатомиялық бюродағы зертханалық ісі
Бактериологиялық зертханадағы зертханалық ісі
Цитологиядағы, гистологиядағы зертханалық ісі
5
Стоматология Стоматология (тіс дәрігері, дантист,стоматологтың ассистенті, стоматологиялық гигиенист)
Ортопедиялық стоматология (тіс технигі)
Рентгенологиядағы мейіргер ісі
6
Медициналық оптика
Оптикөлшеуші
7
Фармация

Глава 2. Специальность работников с послесредним и высшим академическим бакалавриатом по специальности "Сестринское дело"
Специальность
Специализация
1
Сестринское дело*
Сестринское дело в рентгенологии
Сестринское дело в школьной медицине
Классический и лечебный массаж
* Кроме дистанционного обучения по специальности "Сестринское дело"
Глава 3. Специальности и специализации работников с высшим и послевузовским медицинским образованием в сфере общественного здоровья и менеджмента здравоохранения, санитарно-эпидемиологического профиля
Специальность
Специализация
1
Общественное здоровье
Общественное здравоохранение
Медико-профилактическое дело
Медико-биологическое дело
Гигиена-эпидемиология
Радиационная гигиена
Лабораторное дело в санитарно-гигиенической лаборатории
Дезинфекционное дело
Паразитология
Бактериология
Вирусология
Гигиена труда
Общая гигиена
Гигиена детей и подростков
Гигиена питания
Коммунальная гигиена
Лабораторное дело
Эпидемиология
Микробиология
Нутрициология
Биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности (с чумой, холерой)
Биобезопасность при работе с особо опасными микроорганизмами II группы патогенности (с холерой)
Биобезопасность при работе с микроорганизмами II группы патогенности
Полевая биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности
Нутрициология
Глава 4. Специальности и специализации работников с высшим и послевузовским немедицинским образованием
Специальности*
Специализации
1
Биология*
Химия*
Биотехнология
Химическая технология органических веществ
Химическая технология неорганических веществ
Лабораторное дело в санитарно-гигиенической лаборатории
Дезинфекционное дело
Биоинженерия
Биоинформатика
Биоэтика
IT в здравоохранении (АйТи-технологии)
Медицинская техника
Медицинское право
Психология
Инженерия по медицинской технике
Полевая биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности
* - Направление подготовки "Естественные науки, математика и статистика"
Глава 5. Специальности и специализации работников с техническим и профессиональным медицинским образованием санитарно-эпидемиологического профиля
Специальность
Специализации
1
Гигиена-эпидемиология
Дезинфекционное дело
Биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности
Полевая биобезопасность при работе с микроорганизмами I-II группы патогенности
Глава 6. Специальность и специализации работников с высшим и послевузовским фармацевтическим образованием
Специальность
Специализация
1
Фармация
Менеджмент в фармации
Клиническая фармация
2
Провизор
Управление качеством в фармацевтической деятельности
Радиационная фармация

2-тарау. Мейіргер мамандығы бойынша орта білімнен кейінгі және академиялық бакалавр білімі бар қызметкерлердің мамандығы
Мамандықтар
Мамандандырулар
1
Мейіргер ісі*
Рентгенологиядағы мейіргер ісі
Мектеп медицинасындағы мейіргер ісі
Классикалық және емдік массаж
* Мейіргер ісі мамандығы бойынша қашықтықтан оқытудан басқа
3-тарау. Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау менеджменті, санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары мен мамандандырулары
Мамандықтар
Мамандандырулар
1
Қоғамдық денсаулық Қоғамдық денсаулық сақтау Медициналық-профилактикалық іс Медициналық-биологиялық іс
Гигиена-эпидемиология
Радиациялық гигиена
Санитариялық-гигиеналық зертханадағы зертханалық іс
Дезинфекциялық іс
Паразитология
Бактериология
Вирусология
Еңбек гигиенасы
Жалпы гигиена
Балалардың және жасөспірімдердің гигиенасы
Тамақтану гигиенасы
Коммуналдық гигиена
Зертханалық іс
Эпидемиология
Микробиология
Нутрициология
Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен (обамен, тырысқақпен) жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік
Патогендігі II топтағы аса қауіпті микроорганизмдермен (тырысқақпен) жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік
Патогендігі II топтағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік
Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі далалық биоқауіпсіздік
Нутрициология
4-тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық емес білімі бар қызметкерлердің мамандықтары мен мамандандырулары
Мамандықтар *
Мамандықтар
1
Биология*
Химия*
Биотехнология
Органикалық заттардың химиялық технологиясы
Химиялық технология бейорганикалық заттар
Санитариялық-гигиеналық зертханадағы зертханалық жұмыс
Дезинфекция іс
Биоинженерия
Биоинформатика
Биоэтика
Денсаулық сақтау саласындағы IT ( IT технологиялар)
Медициналық жабдықтар
Медициналық құқық
Психология
Медициналық жабдықтардың инженериясы
Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі далалық биоқауіпсіздік
*- "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" даярлау бағыты
5-тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық бейін саласындағы техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары мен мамандандырулары
Мамандықтар
Мамандандырулар
1
Гигиена - эпидемиология
Дезинфекциялық іс
Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі биоқауіпсіздік
Патогендігі I-II топтардағы микроорганизмдермен жұмыс істеу кезіндегі далалық биоқауіпсіздік
6-тарау. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі фармацевтикалық білімі бар қызметкерлердің мамандығы мен мамандануы
Мамандығы
Мамандану
1
Фармация
Фармация менеджменті
Клиникалық фармация
2
Фармацевт
Фармацевтикалық қызметтегі сапа менеджменті
Радиациялық фармация

Глава 8. Межпрофильная специализация* Внутрипрофильные специализации работников с высшим медицинским образованием
Специальность
Специализации
1
Терапевтический профиль
(Терапия,
Гастроэнтерология,
Кардиология,
Ревматология,
Пульмонология,
Нефрология,
Эндокринология,
Семейная медицина)
Кардиология (взрослая)
Гематология (взрослая)
Нефрология (взрослая)
Пульмонология (взрослая)
Ревматология (взрослая)
Токсикология (взрослая)
Эндокринология (взрослая)
Гастроэнтерология (взрослая)
Фтизиатрия (взрослая)
Медицина труда (профессиональная патология)
2
Педиатрический профиль
(Педиатрия,
Неонатология,
Кардиология детская,
Ревматология детская,
Пульмонология детская,
Гастроэнтерология детская,
Нефрология детская,
Эндокринология детская,
Фтизиатрия детская)
Неонатология
Кардиология детская
Пульмонология детская
Ревматология детская
Эндокринология детская
Онкология и гематология детская
Фтизиатрия детская
3
Хирургический профиль
(Общая хирургия,
Урология,
Травматология,
Ангиохирургия)
Торакальная хирургия взрослая
Комбустиология
Ангиохирургия взрослая
Травматология взрослая
Урология взрослая
4
Детская хирургия
(Травматология ортопедия детская,
Торакальная хирургия детская,
Неонатальная хирургия,
Урология андрология детская)
Травматология ортопедия детская
Торакальная хирургия детская
Комбустиология детская
Неонатальная хирургия
Урология андрология детская
Межпрофильные специализации работников с высшим медицинским образованием
Специальность
Специализации
1
Специальности работников с высшим медицинским образованием
Трансплантационная координация*
Авиационная и космическая медицина*
Трансфузиология*
Спортивная медицина*
Традиционная медицина (рефлексотерапия)
Традиционная медицина (Мануальная терапия)
Традиционная медицина (Су-джок терапия)
Традиционная медицина (Гомеопатия)
Традиционная медицина (Гирудотерапия)
Традиционная медицина (Фитотерапия)
Ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности *
Эндоскопия по профилю основной специальности *
Функциональная диагностика по профилю основной специальности *
Менеджмент здравоохранения
Патоморфология*
Клиническая лабораторная диагностика*
Клиническая нутрициология
*К обучению на сертификационном курсе по межпрофильной специализации допускаются лица с высшим медицинским образованием, кроме выпускников интернатуры после 2014 года, не прошедших подготовку в резитентуре.

8-тарау. Бейін аралық мамандандырулар* Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің ішкібейіндік мамандықтары
Мамандықтар
Мамандырулар
1
Терапиялық бейін
(Терапия,
Гастроэнтерология,
Кардиология,
Ревматология,
Пульмонология,
Нефрология,
Эндокринология,
Отбасылық медицина)
Кардиология ( ересектер )
Гематология ( ересектер )
Нефрология ( ересектер )
Пульмонология ( ересектер )
Ревматология ( ересектер )
Токсикология ( ересектер )
Эндокринология ( ересектер )
Гастроэнтерология ( ересектер )
Фтизиатрия ( ересектер )
Еңбек мединасы (Кәсіптік патология)
2
Педиатриялық бейін
(Педиатрия,
Неонатология,
Кардиология балалардың,
Ревматология балалардың,
Пульмонология балалардың,
Гастроэнтерология балалардың,
Нефрология балалардың,
Эндокринология балалардың,
Фтизиатрия балалардың)
Неонатология
Кардиология балалардың
Пульмонология балалардың
Ревматология балалардың
Эндокринология балалардың
Онкология и гематология балалардың
Фтизиатрия балалардың
3
Хирургиялық бейін
(Жалпы хирургия,
Урология,
Травматология,
Ангиохирургия)
Торакальная хирургия ересектердің
Комбустиология
Ангиохирургия ересектердің
Травматология ересектердің
Урология ересектердің
4
Балалар хирургиясы
(Травматология-ортопедия балалардың,
Торакалды хирургия балалардың,
Неонаталды хирургия,
Урология-андрология балалардың)
Травматология-ортопедия балалардың
Торакальды хирургия балалардың
Комбустиология балалардың
Неонаталды хирургия
Урология-андрология балалардың
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің пәнаралық мамандықтары
Мамандықтар
Мамандырулар
1
Жоғары медициналық білімі бар қызметкерлердің мамандықтары
Трансплантацияны үйлестіру*
Авиациялық және ғарыш медицинасы*
Трансфузиология*
Спорттық медицина*
Дәстүрлі медицина (рефлексология)
Дәстүрлі медицина (мануалды терапия)
Дәстүрлі медицина (су-джок терапиясы )
Дәстүрлі медицина (гомеопатия)
Дәстүрлі медицина (гирудотерапия)
Дәстүрлі медицина (Фитотерапия)
Ультрадыбыстық диагностика негізгі мамандық бойынша *
Эндоскопия негізгі мамандық бойынша *
Функционалды диагностика негізгі мамандық бойынша *
Денсаулық сақтау менеджменті
Патоморфология *
Клиникалық лабораторлық диагностика*
Клиникалық нутрициология
* Резидентурада оқуды аяқтамаған 2014 жылдан кейін интернатураны бітірген түлектерді қоспағанда, жоғары медициналық білімі бар тұлғалар пәнаралық мамандандыру бойынша сертификаттау курсында оқуға жіберіледі .