Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к медицинской и фармацевтической деятельности
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 октября 2020 года № ҚР ДСМ-148/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2020 года № 21502.
В соответствии с подпунктом 80) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2026 № 48 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить квалификационные требования, предъявляемые к медицинской и фармацевтической деятельности согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2.  Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету контроля качества и безопасности товаров и услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
" " 2020 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
" " 2020 года
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 22 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-148/2020
Квалификационные требования, предъявляемые к медицинской и фармацевтической деятельности
Сноска. Квалификационные требования - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2026 № 48 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Для медицинской деятельности
п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Сведения о соответствии квалификационным требованиям
Примечание
1.
Для юридических и физических лиц - помещения или здания на праве собственности или договора аренды, или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), заключенного на срок не менее 1 года или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства соответствующего санитарным правилам, устанавливающим санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения, а также стандартам организации оказания медицинской помощи профильных служб по заявляемым подвидам медицинской деятельности.
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
Сведения о документах, удостоверяющих право собственности услугодатель получает из цифровой системы "Единый государственный кадастр недвижимости", интегрированной с государственной базой данных "Е-License".
Сведения по адресу производственной базы заполняются путем введения регистрационного кода адреса из цифровой системы "Единый государственный кадастр недвижимости".
Сведения о наличии санитарно-эпидемиологического заключения на производственную базу услугополучателя по заявляемым подвидам медицинской деятельности, услугодатель получает из государственной базы данных "Е-License" при согласовании с территориальными подразделениями ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующих территориях.
2.
Для юридических и физических лиц – функционирующего медицинского и (или) специального оборудования, аппаратуры и инструментария, приборов, мебели, инвентаря, транспортных и других средств (при необходимости), согласно стандартам организации оказания медицинской помощи профильных служб по заявляемым подвидам медицинской деятельности и минимальным стандартам оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями.
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
Сведения о регистрации медицинского изделия услугодатель получает из цифровой системы "DariKZ".
Сведения (документы) об амортизации, эксплуатационных характеристиках медицинского и (или) специального оборудований, аппаратуры и инструментария, приборов, мебели, инвентаря, транспортных и других средств (при необходимости) услугополучатель предоставляет в форме электронных копий на портале "Е-License" и в ходе разрешительного контроля на производственной базе с демонстрацией их функционирования.
Сведения о подтверждении соответствия медицинских изделий, являющихся средствами измерений, установленные в соответствии с техническими и метрологическими требованиями, согласно Закону Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".
Сведения о наличии лицензии в сфере использования атомной энергии на вид деятельности "Обращение с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение".
3.
Для физических лиц (медицинского работника) – соответствующего медицинского образования, согласно заявляемым подвидам медицинской деятельности.
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
Услугодатель получает из цифровых систем "Единая платформа высшего образования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан и "Национальная образовательная база данных" Министерства просвещения Республики Казахстан сведения лиц, получившие документ о высшем, или техническом и профессиональном, послесреднем медицинском образовании после 2012 года.
Лица, получившие документ о высшем, или техническом и профессиональном, послесреднем медицинском образовании до 2012 года, предоставляют услугодателю электронную копию документа об образовании.
4.
Для физических лиц (медицинского работника):

Медициналық және фармацевтикалық қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 қазандағы № ҚР ДСМ-148/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 26 қазанда № 21502 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 80) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2026 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Медициналық және фармацевтикалық қызметке қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Тауарлар және көрсеілетін қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет - ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
" " 2020 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі
" " 2020 жыл
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 22 қазандағы
№ ҚР ДСМ-148/2020 бұйрығына
1 қосымша
Медициналық және фармацевтикалық қызметке қойылатын біліктілік талаптары
Ескерту. Білітілік талаптары жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2026 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық қызмет үшін
р/с№
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Ескертпе
1.
Заңды және жеке тұлғалар үшін – меншік құқығында немесе жалға беру шартында, немесе жылжымайтын мүлікті тегін пайдалану шартында (несиеде) кемінде 1 жылға жасалған, немесе мүлікті сенімді басқару шартында, немесе мемлекеттік-жеке серіктестік шартындағы санитариялық талаптарға сәйкес келетін, денсаулық сақтау объектілеріне санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейтін, сондай-ақ бейінді қызметтердің көрсетілетін медициналық көмектің аталатын түрлері бойынша ұйымдастыру стандарттарына сәйкес келетін үй-жайлар немесе ғимараттар.
Осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
Меншік құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "Е-License" мемлекеттік деректер қорымен интеграцияланған "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" цифрлық жүйесінен алады.
Өндірістік базаның мекенжайы бойынша мәліметтер "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" цифрлық жүйесінен мекенжайдың тіркеу кодын енгізу арқылы толтырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының өндірістік базасына медициналық қызметтің мәлімделетін кіші түрлері бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының бар болуы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті аумақтардағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерімен келісу кезінде "Е-License" мемлекеттік дерекқорынан алады.
2.
Заңды және жеке тұлғалар үшін – мәлімделетін медициналық қызметтің кіші түрлері бойынша бейінді қызметтердің медициналық көмек көрсетуін ұйымдастыру стандарттарына және денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандыру ең төмен стандарттарына сәйкес жұмыс істейтін медициналық және (немесе) арнайы жабдық, аппаратура мен құрал-сайман, аспаптар, жиһаз, мүкәммал, көлік және басқа да құралдар (қажет болған кезде) меншік құқығында.
Осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
Көрсетілетін қызметті беруші медициналық бұйымды тіркеу туралы мәліметтерді "DariKZ" цифрлық жүйесінен алады.
Медициналық және (немесе) арнайы жабдықтардың, аппаратура мен аспаптардың, жиһаздың, мүкәммалдың, көлік және басқа да құралдардың амортизациясы, пайдалану сипаттамалары туралы мәліметтерді (құжаттарды) көрсетілетін қызметті алушы "Е-License" порталында және олардың жұмыс істеуін көрсете отырып, өндірістік базада рұқсат беру бақылауы барысында электрондық көшірмелер нысанында ұсынады.
Өлшем құралдары болып табылатын медициналық бұйымдардың "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген техникалық және метрологиялық талаптарға сәйкестігін растау туралы мәліметтер.
"Иондаушы сәуле шығаратын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу" қызметінің түріне атом энергиясын пайдалану саласында лицензияның бар болуы туралы мәліметтер.
3.
Жеке тұлғалар (медицина қызметкерлері) үшін – медициналық қызметтің мәлімделетін кіші түрлеріне сәйкес тиісті медициналық білімі.
Осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Бірыңғай жоғары білім платформасы" және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Ұлттық білім беру базасы" цифрлық жүйелерінен 2012 жылдан кейін жоғары немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі медициналық білім туралы құжат алған адамдардың мәліметтерін алады.
2012 жылға дейін жоғары немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі медициналық білім туралы құжатты алған адамдар білім туралы құжаттың электрондық көшірмесін ұсынады.
4.
Жеке тұлғалар (медицина қызметкерлері) үшін:

1) повышение квалификации за последние 5 (пять) лет по заявляемым подвидам медицинской деятельности (за исключением выпускников программ интернатуры, резидентуры, технического и профессионального, послесреднего медицинского образования, завершивших обучение не позднее 5 (пяти) лет на момент подачи документов);
2) сертификационного курса, при наличии получения приложения к лицензии по заявляемым подвидам медицинской деятельности на основании сертификата специалиста по специализации.
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
Сведения о повышении квалификации, прохождении сертификационного курса услугодатель получает из портала "Е-License" путем обмена данными с государственной услугой "Выдача документов о прохождении повышения квалификации и сертификационных курсов кадров отрасли здравоохранения".
5.
Для физических лиц (медицинского работника) - соответствующего сертификата специалиста по медицинской специальности (специализации).
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
Сведения о действующем сертификате специалиста по медицинской специальности (специализации) услугодатель получает из государственной базы данных "Е-License".
6.
Для юридических лиц - штат медицинских работников, который подтверждается сведениями о медицинских работниках, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
Сведения о наличии штата медицинских работников (утвержденное штатное расписание), услугодатели получают в ходе разрешительного контроля производственной базы услугополучателя, до выдачи лицензии (приложения к ней).
Сведения о трудовых договорах с медицинскими работниками, заключенные с отлагательными условиями, согласно гражданскому законодательству, услугодатель получает из цифровой системы "Enbek.kz" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
7.
Для физических лиц (субъект индивидуального предпринимательства) – стаж работы по медицинской специальности (специализации) не менее 5 (пяти) лет по заявляемым подвидам медицинской деятельности.
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
Сведения о трудовых договорах и трудовом стаже работников, услугодатель получает из цифровой системы "Enbek.kz" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
8.
Для юридических и физических лиц (индивидуального предпринимателя) наличие медицинской цифровой системы для сбора, обработки и хранения персональных медицинских данных для формирования электронных медицинских записей, согласно стандартам организации оказания медицинской помощи по соответствующему профиля.
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
Сведения (документы, договор) о наличии медицинской цифровой системы услугополучатель предоставляет в форме электронных копий на портале "Е-License" и в ходе разрешительного контроля на производственной базе предоставляет оригинал данных документов с демонстрацией функционирования медицинской цифровой системы.
Примечание:
Физическое лицо, являющееся субъектом предпринимательства, регистрируется в качестве индивидуального предпринимателя в порядке, предусмотренном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Медицинский работник является штатным сотрудником юридического лица, имеющим сертификат специалиста по соответствующей специальности.
Для фармацевтической деятельности
п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Сведения о соответствии квалификационным требованиям
Примечание
1.
Для юридических и физических лиц - помещения или здания на праве собственности или аренды или доверительного управления государственным имуществом, соответствующие санитарным правилам, устанавливающим санитарно-эпидемиологические требования к объектам в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий.
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности, по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям.
Сведения о документах, удостоверяющих право собственности услугодатель получает из цифровой системы "Единый государственный кадастр недвижимости", интегрированный с государственной базой данных "Е-License".
2.
Для юридических и физических лиц – оборудование, мебель, инвентарь, приборы и аппаратура для обеспечения контроля качества и соблюдения условий производства, изготовления, хранения и реализации лекарственных средств и медицинских изделий в соответствии с нормативными правовыми актами;
автомобильное транспортное средство с соответствующими шкафами и холодильным и другим оборудованием при необходимости, обеспечивающими соблюдение условий хранения и реализацию лекарственных средств и медицинских изделий для передвижного аптечного пункта для отдаленных сельских местностей.
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности, по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям.
3.
Для юридических лиц - штат работников, который подтверждается сведениями о специалистах.
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности, по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям.
4.
Для юридических лиц - соответствующего образования и стажа работы по специальности согласно заявляемым подвидам фармацевтической деятельности:

1) өтініш берілген медициналық қызметтің кіші түрлері бойынша (интернатура, резидентура, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларының түлектерін қоспағанда, құжаттарды тапсыру сәтінде 5 (бес) жылдан кешіктірмей оқуын аяқталған түлектерін қоспағанда) соңғы 5 (бес) жыл ішінде біліктілігін арттыру;
2) мамандандыру жөніндегі маманның сертификаты негізінде мәлімделетін медициналық қызметтің кіші түрлері бойынша лицензияға қосымша алған кезде сертификаттау курсы.
Осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
Біліктілікті арттыру, сертификаттау курсынан өту туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "Е-License" порталынан "Денсаулық сақтау саласы кадрларының біліктілігін арттыру және сертификаттау курстарынан өткені туралы құжаттарды беру" мемлекеттік қызметімен деректермен алмасу жолымен алады.
5.
Жеке тұлғалар (медицина қызметкері) үшін – медициналық мамандық (мамандандыру) бойынша маманның тиісті сертификаты.
Осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
Көрсетілетін қызметті беруші медициналық мамандық (мамандандыру) бойынша маманның қолданыстағы сертификаты туралы мәліметтерді "Е-License" мемлекеттік деректер қорынан алады.
6.
Заңды тұлғалар үшін - осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес медицина қызметкерлері туралы мәліметтермен расталатын медицина қызметкерлерінің штаты.
Осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
Көрсетілетін қызметті берушілер лицензия (оған қосымша) берілгенге дейін көрсетілетін қызметті алушының өндірістік базасына рұқсат беру бақылауы барысында медицина қызметкерлерінің штаты (бекітілген штат кестесі) туралы мәліметтерді алады.
Азаматтық заңнамаға сәйкес кейінге қалдыру шартымен жасалған медицина қызметкерлерімен жасалған еңбек шарттары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Enbek.kz" цифрлық жүйесінен алады.
7.
Жеке тұлғалар үшін (жеке кәсіпкерлік субъектісі) - медициналық қызметтің мәлімделген кіші түрлері бойынша мамандығы бойынша кемінде 5 (бес) жыл жұмыс өтілі.
Осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
Көрсетілетін қызметті беруші еңбек шарттары және қызметкерлердің еңбек өтілі туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Enbek.kz" цифрлық жүйесінен алады.
8.
Заңды және жеке тұлғалар (жеке кәсіпкер) үшін тиісті бейін бойынша медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына сәйкес электрондық медициналық жазбаларды қалыптастыру үшін дербес деректерді жинауға, өңдеуге және сақтауға арналған медициналық цифрлық жүйенің болуы.
Осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
Көрсетілетін қызметті алушы медициналық цифрлық жүйенің болуы туралы мәліметтерді (құжаттарды, шартты) "Е-License" порталында электрондық көшірмелер нысанында ұсынады және өндірістік базада рұқсат беру бақылауы барысында медициналық цифрлық жүйесінің жұмысын көрсете отырып, осы құжаттардың түпнұсқасын ұсынады.
Ескертпе:
Кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын жеке тұлға Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген тәртіппен жеке кәсіпкер ретінде тіркеледі.
Медицина қызметкері тиісті мамандық бойынша маман сертификаты бар заңды тұлғаның штаттық қызметкері болып табылады.
Фармацевтикалық қызмет үшін
р/с №
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Ескертпе
1.
Заңды және жеке тұлғалар үшін – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейтін санитариялық қағидаларға сәйкес келетін меншік немесе жалға алу немесе мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құқығындағы үй-жайлар немесе ғимараттар.
Осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
Меншік құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "Е-License" мемлекеттік деректер қорымен интеграцияланған "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" цифрлық жүйесінен алады.
2.
Заңды және жеке тұлғалар үшін - нормативтік құқықтық актілерге сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сапасын бақылауды және оларды өндіру, дайындау, сақтау және өткізу шарттарын сақталуды қамтамасыз етуге арналған жабдықтар мен жиһаздар, мүкәммал, аспаптар мен аппаратуралар;
шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған жылжымалы бір дәріхана пункті үшін қажет болған жағдайда дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау мен өткізу шарттарын сақтауды қамтамасыз ететін тиісті шкафтар мен тоңдытқыш және басқа да жабдықтары бар автомобиль көлік құралдары.
Осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
3.
Заңды тұлғалар үшін – мамандар туралы мәліметтермен расталатын қызметкерлер штаты.
Осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
4.
Заңды тұлғалар үшін - фармацевтикалық қызметтің мәлімделген кіші түрлеріне сәйкес тиісті білім және мамандық бойынша жұмыс өтілі:

1) для организаций по производству лекарственных средств и медицинских изделий:
- высшего фармацевтического или химико-технологического, химического образования и стажа работы по специальности не менее трех лет у руководителей подразделений, непосредственно занятых на производстве лекарственных средств и медицинских изделий, или технического образования у руководителей подразделений, непосредственно занятых на производстве медицинских изделий;
- высшего фармацевтического, химического или биологического образования у работников, осуществляющих контроль качества лекарственных средств и медицинских изделий, или технического образования у работников, осуществляющих контроль качества медицинских изделий;
- технического образования у специалиста по обслуживанию оборудования, используемого в технологическом процессе производства лекарственных средств и медицинских изделий;
2) для организаций в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, осуществляющих изготовление лекарственных препаратов (далее - аптека, осуществляющая изготовление лекарственных препаратов):
- высшего фармацевтического образования и стажа работы не менее трех лет по специальности у руководителя аптекой, осуществляющего изготовление лекарственных препаратов, и ее производственных отделов, а также работников, осуществляющих контроль качества лекарственных препаратов и медицинских изделий;
- высшего, технического, профессионального либо послесреднего фармацевтического образования у работников, осуществляющих непосредственное изготовление лекарственных препаратов и отпуск изготовленных лекарственных препаратов;
- технического, профессионального либо послесреднего фармацевтического образования и стажа работы не менее трех лет по специальности у руководителя аптекой и ее производственных отделов при отсутствии специалистов с высшим фармацевтическим образованием в районном центре и сельской местности;
3) для аптек:
- высшего, технического и профессионального либо послесреднего фармацевтического образования (стаж работы по специальности не менее трех лет) у руководителя аптекой или ее отделов;
- высшего, технического и профессионального либо послесреднего фармацевтического образования у специалистов, осуществляющих реализацию лекарственных средств и медицинских изделий;
- при реализации лекарственных средств через интернет наличие транспорта на праве собственности или аренды для осуществления доставки способом, не допускающим изменения их свойств в процессе хранения и транспортировки;
4) для аптечного пункта в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь (далее - аптечный пункт):
- высшего, технического и профессионального либо послесреднего фармацевтического образования (стаж работы по специальности не менее трех лет) у заведующего аптечным пунктом, а также работников, осуществляющих реализацию лекарственных средств и медицинских изделий. В аптечных пунктах для отдаленных сельских местностей, где отсутствуют аптеки, в случае отсутствия специалистов с фармацевтическим образованием для осуществления реализации лекарственных средств и медицинских изделий допускаются специалисты с высшим, техническим и профессиональным либо послесредним медицинским образованием, прошедшие обучение для их реализации;

1) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру жөніндегі ұйымдар үшін:
- дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды шығарумен тікелей айналысатын бөлімшелердің басшыларында жоғары фармацевтикалық немесе химия-технологиялық, химиялық немесе медициналық бұйымдарды шығарумен тікелей айналысатын бөлімшелер басшыларының техникалық білімі кемінде үш жыл және мамандығы бойынша жұмыс өтілі;
- дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сапасын бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлерде жоғары фармацевтикалық, химиялық немесе биологиялық білім беру немесе медициналық бұйымдардың сапасын бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлерде техникалық білімі;
- дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды шығарудың технологиялық процесінде пайдаланылатын жабдықтарға қызмет көрсету жөніндегі маманның техникалық білімі;
2) дәрілік препараттарды дайындауды жүзеге асыратын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы ұйымдар (бұдан әрі-дәрілік препараттарды дайындауды жүзеге асыратын дәріхана) үшін:
- дәрілік препараттарды дайындауды жүзеге асыратын дәріхананың және оның өндірістік бөлімдерінің, сондай-ақ дәрілік препараттардың және басшысының медициналық бұйымдардың сапасын бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлердің мамандығы бойынша жоғары фармацевтикалық білімі және кемінде үш жыл жұмыс өтілі;
- дәрілік препараттарды тікелей дайындауды және дайындалған дәрілік препараттарды босатуды жүзеге асыратын қызметкерлерде жоғары, техникалық және кәсіптік немесе фармацевтикалық орта білімнен кейінгі білімі;
- аудан орталығында және ауылдық жерлерде жоғары фармацевтикалық білімі бар мамандар болмаған кезде дәріхана және оның өндірістік бөлімдері басшысының мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік немесе фармацевтикалық орта білімнен кейінгі білімі және кемінде үш жыл жұмыс өтілі;
3) дәріханалар үшін:
- дәріхана немесе оның бөлімдерінің басшысында жоғары, техникалық және кәсіптік немесе фармацевтикалық орта білімнен кейінгі білімі (мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі);
- дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өткізуді жүзеге асыратын мамандарда жоғары, техникалық және кәсіптік немесе фармацевтикалық орта білімнен кейінгі білімі;
- интернет арқылы дәрілік заттарды өткізу кезінде сақтау және тасымалдау процесінде олардың қасиеттерінің өзгеруіне жол бермейтін тәсілмен жеткізуді жүзеге асыру үшін және меншік немесе жалға алу құқығындағы көліктің болуы;
4) алғашқы медициналық-санитариялық, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункті үшін (бұдан әрі -дәріхана пункті):
- дәріхана пункті меңгерушісінде, сондай-ақ дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өткізуді жүзеге асыратын қызметкерлерде жоғары, техникалық және кәсіптік немесе фармацевтикалық орта білімнен кейінгі білімі (мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі). Дәріханалары жоқ шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған дәріхана пункттерінде фармацевтикалық білімі бар мамандар болмаған жағдайда, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өткізуді жүзеге асыру үшін оларды өткізу үшін оқытудан өткен жоғары, техникалық және кәсіптік немесе фармацевтикалық орта білімнен кейінгі білімі бар мамандарға рұқсат етіледі;

5) для аптечного склада:
- высшего фармацевтического образования и стажа работы не менее трех лет у руководителя аптечного склада;
- высшего, технического и профессионального либо послесреднего фармацевтического образования у руководителей отделов аптечного склада и работников, осуществляющих приемку, хранение и отпуск лекарственных средств и медицинских изделий;
6) для передвижного аптечного пункта для отдаленных сельских местностей (далее - передвижной аптечный пункт), где отсутствуют аптеки:
- высшего, технического и профессионального либо послесреднего фармацевтического образования у заведующего передвижным аптечным пунктом, а также работников, осуществляющих реализацию лекарственных средств и медицинских изделий. В случае отсутствия специалистов с фармацевтическим образованием для осуществления розничной реализации лекарственных средств и медицинских изделий допускаются специалисты с медицинским образованием, прошедшие обучение для их реализации;
7) для изготовления медицинских изделий:
- высшего, технического, профессионального либо послесреднего фармацевтического, медицинского или технического образования.
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности, по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям.
Услугодатель получает из цифровых систем "Единая платформа высшего образования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан и "Национальная образовательная база данных" Министерства просвещения Республики Казахстан сведения лиц, получивших документ о высшем, или техническом и профессиональном, послесреднем медицинском образовании после 2012 года.
Лица, получившие документ о высшем, или техническом и профессиональном, послесреднем медицинском образовании до 2012 года, предоставляют услугодателю электронную копию документа об образовании.
5.
Для физических лиц - повышение квалификации или сертификационного курса 5 (пять) лет по заявляемым подвидам фармацевтической деятельности.
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности, по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям.
6.
Для физических лиц, претендующих на занятие фармацевтической деятельностью без образования юридического лица – высшего, технического и профессионального либо послесреднего фармацевтического образования (стаж работы по специальности - не менее трех лет).
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности, по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям.
Услугодатель получает из цифровых систем "Единая платформа высшего образования" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан и "Национальная образовательная база данных" Министерства просвещения Республики Казахстан сведения лиц, получивших документ о высшем, или техническом и профессиональном, послесреднем медицинском образовании после 2012 года.
Лица, получившие документ о высшем, или техническом и профессиональном, послесреднем медицинском образовании до 2012 года, предоставляют услугодателю электронную копию документа об образовании.
Приложение 1
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к медицинской
и фармацевтической деятельности
Форма
Сведения о соответствии квалификационным требованиям,
предъявляемым к медицинской деятельности
________________________________________________
(наименование субъекта здравоохранения)
(по состоянию на "__" ______ 20___ года)
Сведения о производственной базе, подтверждающие наличие:

5) дәріхана қоймасы үшін:
- дәріхана қоймасы басшысының жоғары фармацевтикалық білімі және кемінде үш жыл жұмыс өтілі;
- дәріхана қоймасы бөлімдері басшыларының және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қабылдауды, сақтауды және босатуды жүзеге асыратын қызметкерлердің жоғары, техникалық және кәсіптік немесе фармацевтикалық орта білімнен кейінгі білімі;
6) дәріханалары жоқ шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған жылжымалы дәріхана пункті (бұдан әрі - жылжымалы дәріхана пункті) үшін:
- жылжымалы дәріхана пунктінің меңгерушісінің, сондай-ақ дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өткізуді жүзеге асыратын қызметкерлердің жоғары, техникалық және кәсіптік немесе фармацевтикалық орта білімнен кейінгі білімі. Фармацевтикалық білімі бар мамандар болмаған жағдайда дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыру үшін оларды өткізу үшін оқытудан өткен медициналық білімі бар мамандарға рұқсат етіледі.
7) медициналық бұйымдарды дайындау үшін:
- жоғары, техникалық және кәсіптік немесе фармацевтикалық орта білімнен кейінгі білімі, медициналық немесе техникалық білімі.
Осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Бірыңғай жоғары білім платформасы" және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Ұлттық білім беру базасы" цифрлық жүйелерінен 2012 жылдан кейін жоғары немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі медициналық білім туралы құжат алған адамдардың мәліметтерін алады.
2012 жылға дейін жоғары немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі медициналық білім туралы құжатты алған адамдар білім туралы құжаттың электрондық көшірмесін ұсынады.
5.
Жеке тұлғалар үшін-фармацевтикалық қызметтің мәлімделген кіші түрлері бойынша 5 (бес) жыл біліктілігін немесе сертификаттау курсын арттыру.
Осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
6.
Заңды тұлғаны құрмастан, фармацевтикалық қызметпен айналысуға үміткерлердің жеке тұлғалар үшін фармацевтикалық білімі-жоғары немесе орта білімнен кейінгі фармацевтикалық білімі (үш жылдан кем емес мамандығы бойынша жұмыс өтілі).
Осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер.
Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Бірыңғай жоғары білім платформасы" және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Ұлттық білім беру базасы" цифрлық жүйелерінен 2012 жылдан кейін жоғары немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі медициналық білім туралы құжат алған адамдардың мәліметтерін алады.
2012 жылға дейін жоғары немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі медициналық білім туралы құжатты алған адамдар білім туралы құжаттың электрондық көшірмесін ұсынады.
Медициналық және
фармацевтикалық қызметке
қойылатын біліктілік
талаптарына
1-қосымша
Нысан
Медициналық қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер ________________________________________________ (денсаулық сақтау субъектісінің атауы) (20___ жылғы "__" ______ жағдай бойынша))
Мыналардың болуын растайтын мәліметтер:

1. Помещения или здания на праве собственности или договора аренды, или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), заключенного на срок не менее 1 года или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства, и поэтажный план указанного помещения (здания):
Сведения о регистрации объекта недвижимости (производственной базы):
1) кадастровый номер _________________________
2) регистрационный код адреса _________________
3) местоположение ____________________________
4) номер свидетельства о государственной регистрации недвижимости _____________________________
5) номер договора об аренде или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства__________________
6) дата договора об аренде или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства__________________ (указывается срок договора).
2. Наличие санитарно-эпидемиологического заключения или талона уведомления на производственную базу: _____________________________
(регистрационный номер, дата выдачи, орган выдавший)
3. Наличие медицинской цифровой системы, подключенной к Национальному электронному паспорту здоровья и цифровым ресурсам Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
4. Медицинского и (или) специального оборудования, аппаратуры и инструментария, приборов, мебели, инвентаря, транспортных и других средств, согласно заявляемым подвидам медицинской деятельности:
№ п/п
Наименование медицинского и (или) специального оборудования, аппаратуры и инструментария, приборов, мебели, инвентаря, транспортных и других средств (по паспорту)
Страна производитель
Единица измерения
Количество
Год выпуска
Состояние (рабочее/не рабочее)
Модель технологии
Номер свидетельства о государственной регистрации
Серийный /инвентарный номер
Примечание:
* В ходе разрешительного контроля услугополучатель:
1) демонстрирует услугодателю функционирующее медицинское оборудование;
2) предоставляет эксплуатационные документы (инструкции, паспорта), в том числе сертификат о поверке средств измерений, согласно форме, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 934 "Правила проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18094);

1. Меншік немесе жалға алу шарты немесе жылжымайтын мүлікті (несиені) өтеусіз пайдалану шарттары, кемінде 1 жыл мерзімге жасалған немесе мүлікті сенімгерлік басқару немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты құқығындағы үй-жайлар (ғимарат) және көрсетілген үй-жайдың (ғимарат) қабат бойынша жоспары:
Жылжымайтын мүлік объектісін (өндірістік базаны) тіркеу туралы мәліметтер: 1) кадастрлық нөмірі ________________
2) мекенжайдың тіркеу коды________________
3) орналасқан жері ___________________
4) жылжымайтын мүлікті мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі __________________________________
5) жалға алу туралы шарттың немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану шартының (несиенің) немесе мүлікті сенімгерлік басқарудың немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының нөмірі__________________
6) жалға алу туралы шарттың немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану шартының (несиенің) немесе мүлікті сенімгерлік басқарудың немесе мемлекеттік-жекешілік әріптестік шартының күні__________________ (шарттың мерзімі көрсетілді).
2. Өндірістік базаға санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының немесе хабарлама талонының болуы:_______________________________
(тіркеу нөмері, берілген күні, берген орган)
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің цифрлық ресурстарына және Ұлттық электрондық денсаулық паспортына қосылған медициналық цифрлық жүйенің болуы.
4. Медициналық қызметтің мәлімделген кіші түрлеріне сәйкес медициналық және (немесе) арнайы жабдық, аппаратура мен құрал-саймандар, аспаптар, жиһаз, мүкәммал, көлік және басқа да құралдар:
р/с №
Медициналық және (немесе) арнайы жабдық, аппаратура мен құрал-саймандар, аспаптар, жиһаз, мүкәммал, көлік және басқа да құралдар атауы (паспорты бойынша)
Өндіруші ел
Өлшем бірлігі
Саны
Шығарылған жылы
Жағдайы (жұмысқа жарамды/жарамсыз)
Технология моделі
Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі
Сериялық/түгендеу нөмірі
Ескертпе:
* Рұқсат беру бақылауы барысында көрсетілетін қызметті алушы:
1) көрсетілетін қызметті берушіге жұмыс істеп тұрған медициналық жабдықты көрсетеді;
2) "Өлшем құралдарына салыстырып тексеру жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің мерзімділігін белгілеу қағидаларын және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 934 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18094 болып тіркелген) нысанға сәйкес пайдалану құжаттарын (нұсқаулықтарды, паспорттарды), оның ішінде өлшеу құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификатты ұсынады;

3) показывает правоустанавливающие документы на медицинское оборудование.
5. Соответствующее образование согласно заявляемым подвидам медицинской деятельности:
Сведения о медицинском образовании:
1) специальность по диплому _________________
2) квалификация по диплому __________________
3) номер диплома ____________________________
4) серия диплома ____________________________
5) полное наименование организации образования _____________
6) год поступления __________________________
7) год окончания ___________________________
8) сведения о нострификации (подтверждении) диплома (при необходимости) ____________________________________________
6. Повышения квалификации за последние 5 (пять) лет по заявляемым подвидам медицинской деятельности (за исключением выпускников интернатуры, резидентуры, технического и профессионального, послесреднего образования, завершивших обучение не позднее 5 (пяти) лет на момент подачи документов) и (или) сертификационного курса, при наличии получения приложения к лицензии по заявляемым подвидам медицинской деятельности на основании сертификата специалиста по специализации.
7. Сведения о сертификате специалиста по специальности:
1) наименование специальности, по которой выдан сертификат специалиста по специальности____________
2) уровень квалификации (при наличии) _________________
3) орган, выдавший сертификат специалиста___________________
4) регистрационный номер___________________________________
5) дата выдачи _____________________________________________
6) срок действия сертификата _________________________________
Сведения о сертификате специалиста по специализации:
1) наименование специализации, по которой выдан сертификат специалиста по специализации_________________________
2) уровень квалификации (при наличии) _________________
3) орган, выдавший сертификат специалиста____________________
4) регистрационный номер ___________________________________
5) дата выдачи _____________________________________________
6) срок действия сертификата _______________________________
8. У юридических лиц:
Штат медицинских работников, который подтверждается утвержденным штатным расписанием услугополучателя:
Сведения о медицинских работниках медицинских организаций (для юридического лица)
__________________________________________________________
(наименование субъекта здравоохранения) (по состоянию на "___"__________ 20___ года).
№ п/п
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
ИИН
Занимаемая должность
Образование
Стаж по специальности
Номер, серия диплома Специальность и квалификация по диплому
Полное наименование организации образования Год поступления Год окончания
Свидетельство о нострификации диплома (при необходимости)

3) медициналық жабдыққа құқық белгілейтін құжаттарды көрсетеді.
5. Медициналық қызметтің мәлімделген кіші түрлеріне сәйкес тиісті білім:
Медициналық білімі туралы мәліметтер:
1) дипломы бойынша мамандағы _________________
2) дипломы бойынша біліктілігі __________________
3) дипломның нөмірі ____________________________
4) дипломның сериясы ____________________________
5) білім беру ұйымының толық атауы ________________
6) түскен жылы __________________________
7) аяқтаған жылы ___________________________
8) дипломды нострификациялау (растау) туралы мәліметтер (қажет болған кезде) ____________________________________________
6. Сертификат негізінде мәлімделетін медициналық қызметтің кіші түрлері бойынша лицензияға қосымша алған кезде мәлімделетін медициналық қызметтің кіші түрлері бойынша (интернатура, резидентура, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру орнының құжаттарды тапсыру сәтінде 5 (бес) жылдан кешіктірмей оқуын аяқтаған түлектерін қоспағанда) мамандығы бойынша маман сертификаты негізінде және (немесе) сертификаттау курсы бойынша соңғы 5 (бес) жыл ішінде біліктілікті арттыру.
7. Мамандық бойынша маманның тиісті сертификаты туралы мәліметтер:
1) мамандық бойынша маман сертификаты берілген мамандықтың атауы _____
2) біліктілік санаты (бар болса) _____________________
3) маман сертификатын берген орган_______________________
4) тіркеу нөмірі ______________________________________
5) берілген күні __________________________________________
6) сертификаттың қолданылу мерзімі___________
Мамандандыру бойынша маманың сертификаты туралы мәліметтер:
1) мамандандыру бойынша маман сертификаты берілген мамандандыру атауы_________________________
2) біліктілік санаты (бар болса) _________________
3) маман сертификатын берген орган ____________________
4) тіркеу нөмір___________________________________
5) берілген күні _____________________________________________
6) сертификаттың қолданылу мерзімі ______________________________
8. Заңды тұлғаларда:
Көрсетілетін қызметті алушының бекітілген штат кестесімен расталатын медицина қызметкерлерінің штаты:
Медициналық ұйымдардың медицина қызметкерлері туралы мәліметтер (заңды тұлға үшін)_____________________________
(денсаулық сақтау субъектісінің атауы) (20___ жылғы "__"______ жағдай бойынша).
р/с №
Тегі
Аты
Әкесінің аты (болған жағдайда)
ЖСН
Атқаратын лауазымы
Білімі
Мамандығы бойынша өтілі
Диплом нөмері, сериясы Мамандағы және диплом бойынша біліктілігі
Білім беру үйымның толық атауы Түскен жылы
Бітірген жылы
Дипломды нострификациялау туралы куәлік (қажет болған жағдайда)

9. У физических лиц (индивидуального предпринимателя) – стаж работы по специальности не менее 5 лет по заявляемым подвидам медицинской деятельности:
Трудовая деятельность по заявляемой специальности (для физического лица):
1) наименование медицинской организации_____________________
2) местонахождение организации ____________________________
3) занимаемая должность ___________________________________
4) дата приема на работу по заявляемой специальности___________
5) дата увольнения ________________________________________
Приложение 2
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к медицинской
и фармацевтической деятельности
Форма
Сведения о соответствии квалификационным требованиям,
предъявляемым к фармацевтической деятельности
_____________________________________________________________
(наименование субъекта здравоохранения)
(по состоянию на "__" ______ 20___ года)
Сведения, подтверждающие наличие:
1. Помещения или здания на праве собственности или аренды, или доверительного управления государственным имуществом:
Сведения о производственной базы на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды:
1) кадастровый номер ________________
2) местоположение ___________________
3) номер и дата договора об аренде____________________________
4) арендодатель__________________
5) срок окончания аренды__________________
6) адрес помещения (здания)__________________________
7) арендуемая квадратура_____________________________
2. Оборудования и мебели, инвентаря, приборов и аппаратуры для обеспечения контроля качества и соблюдения условий производства, изготовления, хранения и реализации лекарственных средств и медицинских изделий в соответствии с нормативными правовыми актами; автомобильного транспортного средства с соответствующими шкафами и холодильным и другим оборудованием при необходимости, обеспечивающими соблюдение условий хранения и реализации лекарственных средств и медицинских изделий для передвижного аптечного пункта для отдаленных сельских местностей:
Список оборудования, аппаратуры, приборов, мебели, инвентаря, транспортных и других средств:
Наименование медицинского и (или) специального оборудования, аппаратуры и инструментария, приборов, мебели, инвентаря, транспортных и других средств (по паспорту)
Страна производитель
Единица измерения
Год выпуска
Состояние (рабочее/не рабочее)
3. Сведения о специалистах организаций здравоохранения, осуществляющих фармацевтическую деятельность:
ФИО
Занимаемая должность
Образование, специальность
Стаж по специальности
Документ о повышении квалификации за последние 5 лет

9. Жеке тұлғаларда (жеке кәсіпкер) – мамандығы бойынша медициналық қызметтің мәлімделген кіші түрлері бойынша кеміне 5 жыл жұмыс өтілі:
Мәлімделген мамандығы бойынша еңбек қызметі (жеке тұлға үшін):
1) медициналық ұйымның атауы ___________________
2) ұйымның орналасқан жері ___________________________
3) атқаратын лауазымы ___________________________________
4) мәлімделген мамандық бойынша жұмысқа қабылдау күні ____
5) жұмыстан шығарылған күні _______________________________
Медициналық және
фармацевтикалық қызметке
қойылатын біліктілік
талаптарына
2-қосымша
Нысан
Фармацевтикалық қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер _____________________________________ (денсаулық сақтау субьектісінің атауы) (20___ жылғы "__"______ жағдай бойынша)
Мыналардың болуын растайтын мәліметтер:
1. Меншік немесе жалға алу немесе мемлекеттік мүлікті сенімді басқару құқығындағы үй-жайлар немесе ғимараттар:
Меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және (немесе) жалға алу құқығындағы өндірістік база туралы мәліметтер: 1) кадастрлық нөмірі________________
2) орналасқан жері ___________________
3) жалға алу туралы шарттың нөмірі мен күні___________________
4) жалға беруші__________________
5) жалға алудың аяқталу мерзімі__________________
6) үй-жайдың (ғимараттың) мекенжайы______________________
7) жалға алынатын шаршы көлемі_____________________________
2. Нормативтік құқықтық актілерге сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың сапасын бақылауды және өндіру, дайындау, сақтау және өткізу шарттарын сақтауды қамтамасыз етуге арналған жабдық пен жиһаз, мүкәммал, аспаптар мен аппаратура; шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған жылжымалы дәріхана пункті үшін қажет болған жағдайда дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау мен өткізу шарттарын сақтауды қамтамасыз ететін тиісті шкафтар мен тоңазытқыш және басқа да жабдықтары бар автомобиль көлік құралы:
Жабдықтар, аппаратура, аспаптар, жиһаз, мүкәммал, көлік және басқа да құралдар тізімі:
Медициналық және (немесе) арнайы жабдық, аппаратура мен құрал-саймандар, аспаптар, жиһаз, мүкәммал, көлік және басқа құралдар атауы (паспорты бойынша)
Өндіруші ел
Өлшем бірлігі
Шығарылған жылы
Жағдайы (жұмысқа жарамды/жарамсыз)
3. Фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының мамандары туралы мәліметтер:
ТАӘ
Атқаратын лауазымы
Білімі, мамандығы
Мамандығы бойынша өтілі
Соңғы 5 жылда біліктілігін арттырғаны туралы құжат

4. У физических лиц соответствующего образования согласно заявляемым подвидам фармацевтической деятельности и стаж работы по специальности:
Сведения об образовании:
1) специальность и квалификация _____________________
2) номер диплома о высшем или техническом и профессиональном, послесреднем образовании _____________________
3) дата выдачи диплома о высшем или техническом и профессиональном, послесреднем образовании_________________________
4) наименование учебного заведения _________________
5) место работы _____________________________________
6) должность _______________________________________
7) трудовой стаж ___________________________________
8) номер и дата акта работодателя о приеме на работу __________
9) дата приказа об увольнении с работы _____________________
5. У физических лиц повышения квалификации или сертификационного курса за последние 5 лет по заявляемым подвидам фармацевтической деятельности:
Сведения о дополнительном образовании:
1. специальность, по которой пройдена повышение квалификации или сертификационный курс __________
2. наименование обучающей организации _____________________
3. номер свидетельства повышения квалификации или сертификационного курса ____________________
4. кем выдано ___________________________________________
5. наименование цикла ___________________________________
6. количество кредитов (академических) часов __________________
Приложение 2
к приказу
Перечень утративших силу приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1) приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 27 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к медицинской и фармацевтической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10600, опубликован 14 апреля 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 декабря 2018 года № ҚР ДСМ-41 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 27 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к медицинской и фармацевтической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18015, опубликован 4 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
3) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-25 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 27 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к медицинской и фармацевтической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18513, опубликован 18 апреля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

4. Жеке тұлғаларда фармацевтикалық қызметтің мәлімделген кіші түрлеріне сәйкес тиісті білімі және мамандығы бойынша жұмыс өтілі:
Білімі туралы мәліметтер:
1) мамандығы және біліктілігі_____________________
2) жоғары, және техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі туралы дипломның берілген күні______________________________________
3) жоғары және техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі туралы дипломның берілген күні_________________________
4) оқу орнының атауы_________________
5) жұмыс орны_____________________________________
6) лауазымы _______________________________________
7) еңбек өтілі___________________________________
8) жұмыс берушінің жұмысқа қабылдау туралы актісінің нөмірі мен күні__________
9) жұмыстан шығару туралы бұйрықтың күні_________________
5. Жеке тұлғаларда соңғы 5 жылда мәлімделген фармацевтік қызмет түрлері бойынша біліктілігін арттыру немесе сертификаттау курсы:
Қосымша білім туралы мәліметтер:
1. біліктілігін арттырған немесе сертификациялық курсы бойынша мамандығы _____________________
2. оқытатын ұйымның атауы____________________
3. біліктілікті арттыру куәлігінің немесе сертификаттау курсының нөмірі ______________________________________
4. кім берді___________________________________
5. циклдің атауы______________________________________
6. кредиттер (академиялық) сағаттардың саны _____________________
бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылған бұйрықтардың тізбесі
1) "Медициналық және фармацевтикалық қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 27 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10600 болып тіркелген, 2015 жылғы 14 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіде жарияланған);
2) "Медициналық және фармацевтикалық қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 27 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 14 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-41 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18015 болып тіркелген, 2019 жылғы 4 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілері эталондық бақылау банкінде жарияланған);
3) "Медициналық және фармацевтикалық қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 27 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 10 сәуірдегі № ҚР ДСМ-25 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18513 болып тіркелген, 2019 жылғы 4 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілері эталондық бақылау банкінде жарияланған).