Об утверждении формы требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на медицину, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан, и Правил ее составления
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 23 января 2020 года № 56. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 января 2020 года № 19946.
Примечание ИЗПИ!
Утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 и пунктом 4 статьи 112 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на медицину, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила составления формы требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на медицину, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 416 "Об утверждении формы требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на медицину, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан, и Правил ее составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14209, опубликован 4 октября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Первый Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан-Министр финансов
А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра Республики
Казахстан – Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 января 2020 года № 56
форма
Требование органов государственных доходов о подтверждении сведений
о расходах на медицину, произведенных физическим лицом на территории

Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген медицинаға жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын және оны жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 23 қаңтардағы № 56 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қаңтарда № 19946 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 112-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына және 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген медицинаға жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген медицинаға жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын жасау қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының аумағында жасалған медицинаға жұмсаған жеке тұлғаның шығыстары туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдарының талаптарының нысанын және оны толтыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 416 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14209 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2016 жылғы 4 қазанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары- Қаржы министрі
А. Смаилов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 23 қаңтардағы
№ 56 бұйрығына
1-қосымша
нысан

Республики Казахстан за период с__ 20__ года по __ 20__ года
Наименование субъекта здравоохранения или индивидуального предпринимателя
__________________________________________________________________________
индивидуальный/бизнес-идентификационный номер субъекта здравоохранения или
индивидуального предпринимателя ___________________________________________
№ п/п
Сведения по физическому лицу
Договор на оказание медицинских услуг
Договор добровольного страхования на случай болезни
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата и номер документа
Стоимость услуги, в тенге
Дата получения услуги
Сумма оплаты, в тенге
Дата оплаты
Дата и номер документа
Сумма погашения страховых премий, в тенге
Дата погашения страховых премий
Сумма оплаты страховых премий, в тенге
Дата оплаты страховых премий
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
__________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя субъекта здравоохранения
или индивидуального предпринимателя (электронная цифровая подпись)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), номер телефона исполнителя
________________________________________________________________________________
Адрес субъекта здравоохранения
________________________________________________________________________________
Приложение
к форме требования органов
государственных доходов о
подтверждении сведений о
расходах на медицину,
произведенных физическим
лицом на территории
Республики Казахстан
Пояснение по заполнению формы требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на медицину, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан
1. Форма требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на медицину (кроме косметологических), произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан (далее – Требование) включает в себя следующие данные:
в графе 1 – порядковый номер строки;
в графе 2 – индивидуальный идентификационный номер физического лица-резидента Республики Казахстан или законного представителя физического лица-резидента Республики Казахстан, не достигшего восемнадцати лет, находящегося на иждивении;
в графе 3 – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-резидента Республики Казахстан или законного представителя физического лица-резидента Республики Казахстан, не достигшего восемнадцати лет, находящегося на иждивении;
в графе 4 – дата и номер документа (договора) на оказание медицинских услуг;
в графе 5 – стоимость услуг согласно договору на оказание медицинских услуг, в тенге;
в графе 6 – дата получения услуги согласно договору на оказание медицинских услуг;
в графе 7 – сумма оплаты за полученную услугу, в тенге;
в графе 8 – дата оплаты услуги;
в графе 9 – дата и номер документа (договора) добровольного страхования на случай болезни;
в графе 10 – сумма погашения страховых премий по договору добровольного страхования на случай болезни, в тенге;
в графе 11 – дата погашения страховых премий;
в графе 12 – фактически оплаченная сумма страховых премий, в тенге;
в графе 13 – дата оплаты страховых премий.

20 __ жылғы __ бастап 20 __ жылғы __ дейінгі кезең үшін Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген медицинаға жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабы
Денсаулық сақтау субъектісінің немесе дара кәсіпкердің атауы
__________________________________________________________________________
Денсаулық сақтау субъектісінің немесе дара кәсіпкердің жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
___________________________________________________________________
№ р/с
Жеке тұлға бойынша мәлімет
Медициналық қызметтерді көрсетуге арналған шарт
Ауырған жағдайда ерікті сақтандыру шарты
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Құжаттың күні және нөмірі
Қызмет құны, теңгемен
Қызметті алған күні
Төленген сомасы, теңгемен
Төленген күні
Құжаттың күні және нөмірі
Сақтандыру сыйлық-ақыларын өтеу сомасы, теңгемен
Сақтандыру сыйлық-ақыларын өтеу күні
Сақтандыру сыйлық-ақылары төленген сомасы, теңгемен
Сақтандыру сыйлық-ақылары төленген күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
__________________________________________________________________________
Денсаулық сақтау субъектісі басшысының немесе дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), телефон нөмірі
__________________________________________________________________________
Денсаулық сақтау субъектісінің мекен-жайы
__________________________________________________________________________
Жеке тұлға Қазақстан
Республикасының
аумағында жүргізген
медицинаға жұмсалатын
шығыстар туралы
мәліметтерді растау туралы
мемлекеттік кірістер органдары
талабының нысанына
қосымша
Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген медицинаға жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген медицинаға (косметологиялықтан басқа) жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының (бұдан әрі – Талап) нысаны мынадай деректерді қамтиды:
1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2-бағанда – Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғаның немесе оның асырауындағы он сегіз жасқа толмаған Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғаның заңды өкілінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
3-бағанда – Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғаның немесе оның асырауындағы он сегіз жасқа толмаған Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғаның заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
4-бағанда – медициналық қызмет көрсетуге арналған құжаттың (шарттың) күні және нөмірі;
5-бағанда – медициналық қызметтерді көрсетуге арналған шартқа сәйкес қызмет құны, теңгемен;
6-бағанда – медициналық қызметтерді көрсетуге арналған шартқа сәйкес қызметті алған күні;
7-бағанда – алынған қызмет үшін төленген сомасы, теңгемен;
8-бағанда – қызметті төлеген күні;
9-бағанда – ауырған жағдайда ерікті сақтандыру құжаттың (шарттың) күні және нөмірі;
10-бағанда – ауырған жағдайда ерікті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақыларын өтеу сомасы, теңгемен;
11-бағанда – сақтандыру сыйлықақыларын өтеу күні;
12-бағанда – сақтандыру сыйлықақыларының іс жүзінде төленген сомасы, теңгемен;
13-бағанда – сақтандыру сыйлықақыларын төлеген күні.

2. Требование заверяется электронной цифровой подписью руководителя субъекта здравоохранения или индивидуального предпринимателя.
Приложение 2
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра Республики
Казахстан – Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 января 2020 года № 56
Правила составления формы требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на медицину, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления формы требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на медицину, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан, разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 и пунктом 4 статьи 112 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления субъектами здравоохранения формы требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на медицину, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан (далее – Требование).
Глава 2. Порядок составления Требования
2. Требование составляется субъектами здравоохранения:
1) состоящих на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика – электронным способом по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений, и заверяются электронной цифровой подписью руководителя;
2) не состоящих на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика – в явочном порядке или по почте заказным письмом с уведомлением.
3. Требование составляется по форме согласно приложению 1 к настоящему приказу, с заполнением сведений, подтверждающих расходы на медицину (кроме косметологических), произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан.
Сведения представляются отдельно в разрезе каждой медицинской услуги.
4. В случае невозможности составления Требования по информационно-коммуникационной сети, а также в случае возникновения технических ошибок Требование составляется и представляется в электронном виде в формате "Microsoft Excel" либо "Microsoft Access".

2. Талап денсаулық сақтау субъектісі басшысының немесе дара кәсіпкердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 23 қаңтардағы
№ 56 бұйрығына
2-қосымша
Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген медицинаға жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген медицинаға жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын жасау қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 112-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына және 4-тармағына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау субъектілерінің Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген медицинаға жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының (бұдан әрі – Талап) нысанын жасау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Талапты жасау тәртібі
2. Талапты денсаулық сақтау субъектілері:
1) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрғандар – хабарламаларды кепілді жеткізуді қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша электрондық тәсілмен және басшының электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырып;
2) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмағандар – өзі келу тәртібімен немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жасайды.
3. Талап жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген медицинаға (косметологиялықтан басқа) жұмсалатын шығыстарды растайтын мәліметтерді толтыра отырып, осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Мәліметтер әрбір медициналық қызмет бөлігінде жеке ұсынылады.
4. Ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша Талапты жасау мүмкін болмаған жағдайда, сондай-ақ техникалық қателер туындаған жағдайда Талап электрондық түрде "Mіcrosoft Excel" не "Mіcrosoft Access" форматында жасалады және ұсынылады.