Об определении размера и перечня категорий получателей жилищных сертификатов по Актюбинской области
Решение маслихата Актюбинской области от 2 августа 2019 года № 455. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 6 августа 2019 года № 6330.
В соответствии с пунктом 2-9 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и пунктом 39 Правил реализации мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий, утвержденных приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 187 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36186) Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула – в редакции решения Актюбинского областного маслихата от 10.12.2025 № 279 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Определить размер и перечень категорий получателей жилищных сертификатов по Актюбинской области согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата
А. БУЛАТОВ
Секретарь областного маслихата С. КАЛДЫГУЛОВА
Приложение к решению
областного маслихата
от 2 августа 2019 года № 455
Размер и перечень категорий получателей жилищных сертификатов по Актюбинской области
Сноска. Приложение – в редакции решения Актюбинского областного маслихата от 10.12.2025 № 279 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Для реализации права приобретения гражданами Республики Казахстан жилища в собственность с использованием ипотечного жилищного займа в рамках ипотечной программы, утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан, или получения мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий, определить размер жилищных сертификатов по Актюбинской области – 90% от суммы первоначального взноса.
2. Перечень категорий получателей жилищных сертификатов:
1) категории лиц, определенные статьей 68 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
2) востребованные специалисты в отрасли здравоохранения, образования, культуры, спорта, сферы социальной защиты, на основе прогнозирования трудовых ресурсов, формируемых согласно Приказу Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 мая 2023 года № 161 "Об утверждении Правил формирования национальной системы прогнозирования трудовых ресурсов и использования ее результатов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32546);

Ақтөбе облысы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшерін және алушылар санаттарының тізбесін айқындау туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2019 жылғы 2 тамыздағы № 455 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 6 тамызда № 6330 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-9-тармағына, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 187 (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36186 тіркелген) бұйрығымен бекітілген Тұрғын үй жағдайларын жақсартуға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру қағидаларының 39-тармағына сәйкес Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Ақтөбе облыстық мәслихатының 10.12.2025 № 279 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Ақтөбе облысы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшері және алушылар санаттарының тізбесі, осы шешімнің қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың
сессия төрағасы
А. БОЛАТОВ
Облыстық мәслихаттың хатшысы С. ҚАЛДЫҒҰЛОВА
Облыстық мәслихаттың
2019 жылғы 2 тамыздағы
№ 455 шешіміне қосымша
Ақтөбе облысы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшері және алушылар санаттарының тізбесі
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – Ақтөбе облыстық мәслихатының 10.12.2025 № 279 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен ипотекалық бағдарлама шеңберінде ипотекалық тұрғын үй қарызын пайдалана отырып тұрғынжайды меншігіне сатып алу немесе тұрғын үй жағдайларын жақсартуға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын алу құқығын іске асыру үшін Ақтөбе облысы бойынша тұрғын үй сертификаттарының мөлшері бастапқы жарна сомасының 90% мөлшерінде айқындалсын.
2. Тұрғын үй сертификаттарын алушылар санаттарының тізбесі:
1) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 68-бабында айқындалған адамдардың санаттары;
2) "Еңбек ресурстарын болжаудың ұлттық жүйесін қалыптастыру және оның нәтижелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 мамырдағы № 161 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32546 тіркелген) бұйрығына сәйкес құрылатын еңбек ресурстарын болжау негізінде денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет, спорт, әлеуметтік қорғау салаларындағы сұранысқа ие мамандар;

3) лица, входящие в прогнозный перечень рабочих профессий: сантехники, водители грузового автомобиля, трактористы, техники-электрики (общий профиль), электрики и электромонтажники, кроме линий электропередач, водители автобусов, фельдшеры.

3) жұмыс кәсіптерінің болжамды тізбесіне кіретін адамдар: сантехниктер, жүк көлігінің жүргізушілері, тракторшылар, техник-электриктер (жалпы бейін), электриктер және электр монтажшылар, электр беру желілерінен басқа, автобус жүргізушілері, фельдшерлер.