Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 219. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 декабря 2019 года № 19712. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года № 79.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.11.2025 № 79 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", частью второй пункта 3 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О почте" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) перечень отчетности о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 219 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 6 желтоқсанда № 19712 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 қарашадағы № 79 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.11.2025 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
"Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы" ҚР Президентінің 15.03.2020 № 285 Жарлығымен енгізілген төтенше жағдай қолданылу кезеңінде есептіліктің жекелеген түрлерін ұсыну мерзімдері ұзартылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептің нысаны;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып өлшенген активтердің талдамасы туралы есептің нысаны;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2. Национальный оператор почты ежемесячно в электронном формате представляет в Национальный Банк Республики Казахстан отчет о выполнении пруденциальных нормативов, предусмотренный подпунктом 2) пункта 1 настоящего постановления - не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
3. Департаменту статистики финансового рынка в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка Республики Казахстан обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абылкасымову М.Е.
6. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"_____" ___________2019 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 219
Перечень отчетности о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетность о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты включает в себя:
1) отчет о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты;
2) отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 219
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты

2. Ұлттық пошта операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ай сайын осы қаулының 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген пруденциялық нормативтерді орындау туралы есепті электрондық форматта есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей ұсынады.
3. Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Е. Әбілқасымоваға жүктелсін.
6. Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2019 жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 219 қаулысына
1-қосымша
Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілік:
1) Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындау туралы есепті;
2) кредиттік тәуекелді ескере отырып өлшенген активтердің талдамасы туралы есепті қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 219 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 1- PN
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих информацию: Национальный оператор почты
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Таблица. Отчет о выполнении пруденциальных нормативов
Наименование
Сумма (значения)
1
2
3
1
Собственный капитал
2
Активы, взвешенные по степени кредитного риска
3
Высоколиквидные активы
4
Обязательства до востребования
5

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1- PN
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Ұлттық пошта операторы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей
Кесте. Пруденциялық нормативтерді орындау туралы есеп
Атауы
Сомасы
(мәні)
1
2
3
1
Меншікті капитал
2
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша өлшенген активтер
3
Өтімділігі жоғары активтер
4
Талап етуге дейінгі міндеттемелер
5

Коэффициент достаточности собственных средств (К) (строка 1/строка 2) не менее 0,12
6
Коэффициент ликвидности (Кл) (строка 3/строка 4) не менее 0,30
7
Наличие у Национального оператора почты в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами и депозиторами (да, нет)
Наименование ___________________________________________
Адрес __________________________________________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель __________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты" согласно Приложению к Приложению 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 219.
Приложение
к Приложению 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 219
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты
(индекс:1- PN, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", частью второй пункта 3 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О почте" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется в соответствии постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 307 "Об установлении пруденциальных нормативов для Национального оператора почты" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14786).

Меншікті қаражаттың жеткіліктілігі коэффициенті (К) (1-жол/2-жол) кемінде 0,12
6
Өтімділік коэффициенті (Кө) (3-жол/4-жол) кемінде 0,30
7
Ұлттық пошта операторының есепті кезең ішінде кредиторлар мен депозиторлардың алдында мерзімі өткен міндеттемелерінің болуы (иә/жоқ)
Атауы ______________________________________
Мекенжайы _______________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ______________________________________ _______
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 219 қаулысына 2-қосымшаға қосымшаға сәйкес "Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 219 қаулысына
2-қосымшаға
қосымша
Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп (индексі: 1- PN, кезеңділігі - ай сайын)
әкімшілік деректердің нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан "Ұлттық пошта операторы үшін пруденциялық нормативтерді белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14786 болып тіркелген) сәйкес толтырылады.

6. В строке 5 "Коэффициент достаточности собственных средств (К)" указывается значение с двумя знаками после запятой.
7. В строке 6 "Коэффициент ликвидности (Кл)" указывается значение с двумя знаками после запятой.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 219
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска

6. "Меншікті қаражаттың жеткіліктілігі коэффициенті (К)" 5-жолында үтірден кейін екі таңбалы мәні көрсетіледі.
7. "Өтімділік коэффициенті (Өк)" 6-жолында үтірден кейін екі таңбалы мәні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 219 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып өлшенген активтердің талдамасы туралы есеп

Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 2 – RA
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих информацию: Национальный оператор почты
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Таблица. Расшифровка активов, взвешенных с учетом кредитного риска
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Сумма
Степень риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
I группа
1.
Наличные тенге
0
2.
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" международного рейтингового агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
3.
Аффинированные драгоценные металлы
0
4.
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан и иные требования к Национальному Банку Республики Казахстан
0
5.
Вклады в центральных банках стран с суверенным рейтингом не ниже "АА-" международного рейтингового агентства Standard & Poor's или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
6.
Вклады в международных финансовых организациях с долговым рейтингом не ниже "АА-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
0
7.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
0
8.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные местными исполнительными органами городов Астана, Алматы и Шымкент
0
9.
Ценные бумаги, выпущенные Банком Развития Казахстана в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, акционерными обществами "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов", а также ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
0
10.
Ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, 100 (сто) процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
0
11.
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
12.
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг не ниже "АА-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
13.
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам, имеющим долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
14.
Требования по открытым текущим счетам к банкам, имеющим долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
0
15.
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента
0
16.
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в І группу риска
0
II группа
17.
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "АА-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
20
18.
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
20
19.
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
20
20.
Вклады в организациях, имеющих долговой рейтинг не ниже "АА-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
20
21.
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
20
22.
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "А+" до "А-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
20
23.
Государственные ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, за исключением государственных ценных бумаг, выпущенных местными исполнительными органами городов Астана, Алматы и Шымкент
20
24.
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых не ниже "АА-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
20
25.
Ценные бумаги, выпущенные организациями, имеющими долговой рейтинг не ниже "АА-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
20
26.
Начисленное вознаграждение по активам, включенным во II группу риска
20
III группа
27.
Неаффинированные драгоценные металлы
50
28.
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
50
29.
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
50
30.
Вклады в организациях, имеющих долговой рейтинг от "А+" до "А-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
50
31.
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
50
32.
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международного рейтинговых агентств
50
33.
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, имеющих суверенный рейтинг от "А+" до "А-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международного рейтинговых агентств
50
34.
Ценные бумаги, выпущенные организациями, имеющими долговой рейтинг от "А+" до "А-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
50
35.
Ценные бумаги, выпущенные субъектами, отнесенными к малому или среднему предпринимательству согласно Предпринимательскому кодексу Республики Казахстан, включенные в сектор "Долговые ценные бумаги" площадки "Основная" либо "Альтернативная" официального списка акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа", имеющие гарантию акционерного общества "Фонд развития предпринимательства "ДАМУ" и (или) Банка Развития Казахстана, сумма которой покрывает не менее 50 (пятидесяти) процентов номинальной стоимости данных ценных бумаг, и соответствующие следующим критериям:

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2 - RA
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: Ұлттық пошта операторы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей
Кесте. Кредиттік тәуекел ескеріле отырып өлшенген активтердің талдамасы
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Сомасы
Тәуекел дәрежесі пайызбен
Есептелетін сомасы
1
2
3
4
5
I топ
1.
Қолма-қол ақша
0
2.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің қолма-қол шетел валютасы
0
3.
Аффинирленген бағалы металдар
0
4.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне өзге де талаптар
0
5.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
0
6.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "АА-" төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
0
7.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
0
8.
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
0
9.
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстанның Даму Банкі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген бағалы қағаздар
0
10.
Кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының 100 (бір жүз) пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлға шығарған бағалы қағаздар
0
11.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
0
12.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "АА-" төмен емес борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
0
13.
Ашылған корреспонденттiк шоттар бойынша Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВВ" төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктерге талаптар
0
14.
Ашылған ағымдағы шоттар бойынша Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВВ" төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктерге талаптар
0
15.
Орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздар
0
16.
І тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
0
II топ
17.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "АА-" төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің қолма-қол шетел валютасы
20
18.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
20
19.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
20
20.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "АА-" төмен емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардағы салымдар
20
21.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
20
22.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
20
23.
Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған мемлекеттік бағалы қағаздар
20
24.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
20
25.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "АА-" төмен емес борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
20
26.
ІІ тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
20
III топ
27.
Аффинирленбеген бағалы металдар
50
28.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
50
29.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
50
30.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "A+"-дан "A"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдардағы салымдар
50
31.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
50
32.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
50
33.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
50
34.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "А+"-тен "А-"-ке дейінгі борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
50
35.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлікке жатқызылған субъектілер шығарған, "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының ресми тізімінің "Негізгі" не "Баламалы" алаңының "Борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген, сомасы осы бағалы қағаздардың номиналды құнының кемінде 50 (елу) пайызын жабатын "ДАМУ" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының және (немесе) Қазақстанның Даму Банкінің кепілдігі бар және мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін бағалы қағаздар:

1) объем инвестиций в один выпуск ценных бумаг эмитента не превышает 0,02 (ноль целых две сотых) процента от собственного капитала;
2) валюта выпуска ценных бумаг – тенге.
50
36.
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющим долговой рейтинг от "ВВВ-" до "ВВ-" (включительно) международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, или банку-нерезиденту Республики Казахстан, имеющему долговой рейтинг от "ВВВ-" до "ВВ+" (включительно) международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
50
37.
Требования по открытым текущим счетам к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющим долговой рейтинг от "ВВВ-" до "ВВ-" (включительно) международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, или банку-нерезиденту Республики Казахстан, имеющему долговой рейтинг от "ВВВ-" до "ВВ+" (включительно) международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
50
38.
Требования к акционерному обществу "Казахстанская фондовая биржа"
50
39.
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в III группу риска
50
IV группа
40.
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
41.
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг от "ВВ+" до "В-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, и международных финансовых организациях, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
42.
Вклады в организациях-резидентах Республики Казахстан, имеющих долговой рейтинг ниже "А-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, организациях-резидентах Республики Казахстан, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки, и организациях-нерезидентах Республики Казахстан, имеющих долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
100
43.
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "В-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
44.
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, имеющих суверенный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, и стран, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
100
45.
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг от "ВВ+" до "В-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, и международными финансовыми организациями, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
100
46.
Ценные бумаги, выпущенные организациями-резидентами, имеющими долговой рейтинг ниже "А-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, организациями-резидентами Республики Казахстан, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки, и организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг от "ВВВ+" до "ВВ-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
100
47.
Требования по открытым корреспондентским счетам к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющим долговой рейтинг ниже "ВВ-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, или банку-нерезиденту Республики Казахстан, имеющему долговой рейтинг ниже "ВВ+" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
100
48.
Требования по открытым текущим счетам к банкам-резидентам Республики Казахстан, имеющим долговой рейтинг ниже "ВВ-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, или банку-нерезиденту Республики Казахстан, имеющему долговой рейтинг ниже "ВВ+" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
100
49.
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в IV группу риска
100
50.
Расчеты по платежам
100
51.
Основные средства
100
52.
Материальные запасы
100
53.
Предоплата суммы вознаграждения и расходов
100
54.
Иные активы
100
V группа
55.
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
150
56.
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг ниже "В-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
150
57.
Вклады в организациях-нерезидентах Республики Казахстан, имеющих долговой рейтинг ниже "ВВ-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, и организациях-нерезидентах Республики Казахстан, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
150
58.
Ценные бумаги, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
150
59.
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых ниже "ВВ-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
150
60.
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг ниже "В-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств
150
61.
Ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами Республики Казахстан, имеющими долговой рейтинг ниже "ВВ-" международного рейтингового агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других международных рейтинговых агентств, и организациями-нерезидентами Республики Казахстан, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
150
62.
Начисленное вознаграждение по активам, включенным в V группу риска
150
63
Итого рисковые активы:
Х
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель ________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года

1) эмитенттің бағалы қағаздарының бір шығарылымына инвестициялардың көлемі меншікті капиталдың 0,02 (нөл бүтін жүзден екі) пайызынан аспайды;
2) бағалы қағаздар шығару валютасы – теңге.
50
36.
Ашылған корреспонденттiк шоттар бойынша Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВВ-"-тен "ВВ-"-ке дейінгі (қоса алғанда) борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент-банктеріне немесе Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВВ-"-дан "ВВ+"-ға дейінгі (қоса алғанда) борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкіне қойылатын талаптар
50
37.
Ашылған ағымдағы шоттар бойынша Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВВ-"-тен "ВВ-"-ке дейінгі (қоса алғанда) борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент-банктеріне немесе Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВВ-"-дан "ВВ+"-ға дейінгі (қоса алғанда) борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкіне қойылатын талаптар
50
38.
"Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамына қойылатын талаптар
50
39.
ІІІ тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
50
IV топ
40.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық банктеріндегі салымдар
100
41.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
100
42.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "A-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымдардағы, тиісті рейтингтік бағасы жоқ Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымдардағы және Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВВ+"-дан "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезиденті-ұйымдардағы салымдар
100
43.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
100
44.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің және тиісті рейтингтік бағасы жоқ елдердің жергілікті билік органдары шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
100
45.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВ+"-тен "В-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары және тиісті рейтингтік бағасы жоқ халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
100
46.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "А-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымдар, тиісті рейтингтік бағасы жоқ Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымдар және Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезиденті-ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
100
47.
Ашылған корреспонденттiк шоттар бойынша Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент-банктеріне немесе Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВ+" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкіне қойылатын талаптар
100
48.
Ашылған ағымдағы шоттар бойынша Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент-банктеріне немесе Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВ+" төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкіне қойылатын талаптар
100
49.
IV тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
100
50.
Төлемдер бойынша есептер
100
51.
Негізгі құрал-жабдықтар
100
52.
Материалдық қорлар
100
53.
Сыйақы және шығыстар сомасын алды ала төлеу
100
54.
Өзге де активтер
100
V топ
55.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "В-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
150
56.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "В-"-тен төмен борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
150
57.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарындағы және тиісті рейтингтік бағасы жоқ Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарындағы салымдар
150
58.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "В-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздар
150
59.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "ВВ-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
150
60.
Standard & Poor’s халықаралық рейтинг агенттігінің "В-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
150
61.
Standard & Poor’s халықаралық агенттігінің "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдары және тиісті рейтингтік бағасы жоқ Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
150
62.
V тәуекел тобына енгізілген активтер бойынша есептелген сыйақы
150
63
Тәуекелді активтер жиынтығы:
Х
Атауы ______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы _____________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________

Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска" согласно Приложению к Приложению 3 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 219.
Приложение
к Приложению 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 219
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска
(индекс – 2 - RA, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", частью второй пункта 3 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О почте" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 3 указывается сумма активов, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.
6. В графе 4 указывается степень риска в процентах для каждой группы активов.
7. В графе 5 указывается сумма активов, указанная в графе 3, умноженная на степень риска в процентах (графа 4).
8. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 219
Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты
Сноска. Постановление дополнено приложением 4 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты разработаны в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", частью второй пункта 3 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О почте" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты в Национальный Банк Республики Казахстан.

Ескертпе: нысан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 219 қаулысына 3-қосымшаға қосымшаға сәйкес "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып өлшенген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
3-қосымшаға
қосымша
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып өлшенген активтердің талдамасы туралы есеп (индексі – 2 - RA, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып өлшенген активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша өлшенуге жататын активтер сомасы көрсетіледі.
6. 4-бағанда активтердің әрбір тобы үшін пайызбен тәуекел дәрежесі көрсетіледі.
7. 5-бағанда 3-бағанда көрсетілген, пайызбен тәуекел дәрежесіне көбейтілген активтер сомасы көрсетіледі (4-баған).
8. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 219 қаулысына
4-қосымша
Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары
Ескерту. Қаулы 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну тәртібін айқындайды.

2. Отчетность о выполнении пруденциальных нормативов Национальным оператором почты представляется в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате посредством автоматизированной информационной подсистемы.
Отчетность о выполнении пруденциальных нормативов, подписанная руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, а также физическим лицом посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем, или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.

2. Ұлттық пошта операторының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілік Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйе арқылы электрондық форматта ұсынылады.
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, сондай-ақ жеке тұлға электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілік электрондық форматта сақталады.
Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.