Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, и Правил ее представления
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 224. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2019 года № 19671. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года № 80.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.11.2025 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", "О государственной статистике" и "О микрофинансовой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.06.2023 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Перечень отчетности о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, согласно приложению 2-1 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
5) форму отчета об уставном и собственном капиталах, а также о коэффициенте левереджа согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
6) Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, согласно приложению 5 к настоящему постановлению.

Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтердi және сақталуы мiндеттi өзге де нормаларды және лимиттердi орындауы туралы есептіліктің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзiмдерiн және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 224 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 3 желтоқсанда № 19671 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 қарашадағы № 80 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.11.2025 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы", "Мемлекеттік статистика туралы" және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.06.2023 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормаларды және лимиттерді орындауы туралы есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормаларды және лимиттерді орындау туралы есептің нысаны;
3) осы қаулыға 2-1-қосымшаға сәйкес кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есептің нысаны;
4) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес жарғылық және меншікті капиталдар туралы, сондай-ақ левередж коэффициенті туралы есептің нысаны;
6) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормаларды және лимиттерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.

Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.08.2024 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту статистики финансового рынка в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка Республики Казахстан обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абылкасымову М.Е.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"___" _____________ 2019 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 224
Перечень отчетности о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.08.2024 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетность о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, включает в себя:
1) отчет о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов;
2) отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска;
3) отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика;
4) отчет об уставном и собственном капиталах, а также о коэффициенте левереджа.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 224
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.08.2024 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Е. Әбілқасымоваға жүктелсін.
5. Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2019 жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 224 қаулысына
1-қосымша
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтердi және сақталуы мiндеттi өзге де нормаларды және лимиттердi орындауы туралы есептілігінің тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.08.2024 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтердi және сақталуы мiндеттi өзге де нормаларды және лимиттердi орындауы туралы есептілігі мыналарды қамтиды:
1) пруденциялық нормативтердi және сақталуы мiндеттi өзге де нормаларды және лимиттердi орындау туралы есеп;
2) кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп;
3) бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп;
4) жарғылық және меншікті капиталдар туралы, сондай-ақ левередж коэффициенті туралы есеп.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 224 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормаларды және лимиттерді орындау туралы есеп

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.08.2024 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: PN-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовая организация
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Сумма
(коэффициент,
лимит в процентах)
1
2
3
1.
Оплаченный уставный капитал
2.
Дополнительный капитал
3.
Нераспределенная чистая прибыль (убыток) прошлых лет
4.
Фонды, резервы, сформированные за счет чистого дохода прошлых лет
5.
Нераспределенная чистая прибыль (убыток) отчетного периода
6.
Переоценка основных средств
7.
Субординированный долг в виде необеспеченного обязательства микрофинансовой организации перед юридическими лицами-резидентами и нерезидентами Республики Казахстан (за исключением юридических лиц, зарегистрированных на территории государств, отнесенных Организацией экономического сотрудничества и развития к перечню офшорных территорий, не принявших обязательства по информационному обмену)
8.
Нематериальные активы, за исключением лицензионного программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности микрофинансовой организации
9.
Инвестиции в акции или доли участия в уставные капиталы юридических лиц
10.
Расчетный собственный капитал микрофинансовой организации
11.
Активы, взвешенные по степени кредитного риска
12.
Коэффициент достаточности собственного капитала k1

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.08.2024 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: PN-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________жағдай бойынша
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей, ай сайын
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Сомасы
(коэффициент,
лимит, пайызбен)
1
2
3
1.
Төленген жарғылық капитал
2.
Қосымша капитал
3.
Өткен жылдардың бөлінбеген таза пайдасы (зияны)
4.
Өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптасқан қорлар, резервтер
5.
Есепті кезеңнің бөлінбеген таза пайдасы (зияны)
6.
Негізгі құрал-жабдықтарды қайта бағалау
7.
Микроқаржы ұйымының Қазақстан Республикасының резидент және бейрезидент заңды тұлғалары (Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы ақпарат алмасу жөнінде міндеттемелер қабылдамаған оффшорлық аумақтар тізбесіне жатқызған мемлекеттердің аумағында тіркелген заңды тұлғаларды қоспағанда) алдындағы қамтамасыз етілмеген міндеттемесі түріндегі реттелген борыш
8.
Микроқаржы ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтер
9.
Заңды тұлғалардың акцияларына немесе жарғылық капиталына қатысу үлесіне инвестициялар
10.
Микроқаржы ұйымының есептік меншікті капиталы
11.
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтер
12.
k1меншікті капитал жеткіліктілігінің коэффициенті

12.1
Микрокредиты с просроченной задолженностью по основному долгу, начисленному вознаграждению свыше 90 (девяносто) календарных дней, учитываемые микрофинансовой организацией на балансовых счетах
12.2
Микрокредиты, списанные на внебалансовый учет
12.3
Ссудный портфель микрофинансовой организации
12.4
Лимит на долю просроченной задолженности по основному долгу, начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней в общей сумме ссудного портфеля микрофинансовой организации
13.
Совокупная задолженность одного заемщика перед микрофинансовой организацией (включая задолженность, списанную с баланса микрофинансовой организации)
14.
Коэффициент максимального размера риска на одного заемщика k2
15.
Совокупные обязательства микрофинансовой организации
16.
Коэффициент левереджа k3
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель_________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года

12.1
Микроқаржы ұйымы баланстық шоттарда есепке алатын, негізгі борыш, есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер
12.2
Баланстан тыс есепке есептен шығарылған микрокредиттер
12.3
Микроқаржы ұйымының несие портфелі
12.4
Микроқаржы ұйымының несие портфелінің жалпы сомасында күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам негізгі борыш бойынша мерзімі өткен берешек, есептелген сыйақы үлесінің лимиті
13.
Бір қарыз алушының микроқаржы ұйымы алдындағы жиынтық берешегі (микроқаржы ұйымының балансынан есептен шығарылған берешекті қоса алғанда)
14.
k2 бір қарыз алушыға тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті
15.
Микроқаржы ұйымының жиынтық міндеттемелері
16.
k3 левередж коэффициенті
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________

Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов" согласно Приложению к Приложению 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 224 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, и Правил ее представления".
Приложение
к Приложению 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 224
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных
к соблюдению норм и лимитов
(индекс – PN-1, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 1) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" и подпунктом 20) пункта 16 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно микрофинансовой организацией. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В строке 11 отражается сумма, соответствующая сумме в графе 5 строки 6 отчета о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска.
6. В строке 12.1 отражается сумма основного долга и начисленного вознаграждения по микрокредитам с просроченной задолженностью по основному долгу, начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней.
7. В строке 12.2 отражается сумма основного долга и начисленного вознаграждения по микрокредитам, списанным на внебалансовый учет.

Ескертпе: нысан "Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтердi және сақталуы мiндеттi өзге де нормаларды және лимиттердi орындауы туралы есептіліктің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзiмдерiн және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 224 қаулысына 2-Қосымшаға берілген қосымшаға сәйкес "Пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормаларды және лимиттерді орындау туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 224 қаулысына
2-Қосымшаға
қосымша
Пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормаларды және лимиттерді орындау туралы есеп (индексі – PN-1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормаларды және лимиттерді орындау туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесі мен құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 16-тармағының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Микроқаржы ұйымы Нысанды ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 11-жолда кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтер талдамасы туралы есептің 6-жолының 5-бағанындағы сомаға сәйкес келетін сома көрсетіледі.
6. 12.1-жолда негізгі борыш, сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам есептелген мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер бойынша негізгі борыштың және есептелген сыйақының сомасы көрсетіледі.
7. 12.2-жолда баланстан тыс есепке есептен шығарылған микрокредиттер бойынша негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі.

8. В строке 12.3 отражается ссудный портфель микрофинансовой организации (без учета операций "Обратное репо"), который включает в себя сумму основного долга и начисленного вознаграждения, учитываемых микрофинансовой организацией на балансовых счетах.
9. В строке 12.4 указывается значение в процентном выражении с тремя знаками после запятой.
10. В строке 13 отражается сумма, соответствующая сумме в графе 18 отчета о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика.
11. В строках 12, 14 и 16 указываются значения с тремя знаками после запятой.
Приложение 2-1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 224
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска
Сноска. Постановление дополнено приложением 2-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.08.2024 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: PN-2
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовая организация
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем
(в тысячах тенге)
Вид группы
Наименование статей
Сумма
Степень риска в процентах
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1.
Справочник группы
Вид актива, подлежащего взвешиванию по степени кредитного риска (справочник)
Итого активы, взвешенные по степени кредитного риска:
Х
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель_________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска" согласно Приложению к Приложению 2-1 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 224 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, и Правил ее представления".
Приложение
к Приложению 2-1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 224
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска
(индекс – PN-2, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения

8. 12.3-жолда микроқаржы ұйымы баланстық шоттарда есепке алатын, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын өзінде қамтитын микроқаржы ұйымының несие портфелі ("Кері репо" операцияларын қоспағанда) көрсетіледі.
9. 12.4 -жолда үтірден кейін үш таңбалы пайыздық мән көрсетіледі.
10. 13-жолда бір қарыз алушыға тиесілі тәуекелдің ең жоғары мөлшерін талдау туралы есептің 18-бағанындағы сомаға сәйкес келетін сома көрсетіледі.
11. 12, 14 және 16-жолдарда үтірден кейін үш таңбалы мән көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 224 қаулысына
2-1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп
Ескерту. Бұйрық 2-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.08.2024 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: PN-2
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей, ай сайын
(мың теңгемен)
Топтың түрі
Баптардың атауы
Сомасы
Тәуекел дәрежесі пайызбен
Есептеу сомасы
1
2
3
4
5
6
1.
Топтың анықтамалығы
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша саралануға жататын актив түрі (анықтамалық)
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтер жиыны:
Х
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы___________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________________
Орындаушы _________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормаларды және лимиттерді орындауы туралы есептіліктің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 224 қаулысына 2-1 Қосымшаға берілген қосымшаға сәйкес "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 224 қаулысына
2-1 Қосымшаға
қосымша
Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп (индексі – PN-2, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 1) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 20) пункта 16 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно микрофинансовой организацией. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Формы указываются сведения, рассчитанные в соответствии с пруденциальными нормативами и иными обязательными к соблюдению организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, нормами и лимитами, методикой их расчетов, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 ноября 2019 года № 192 "Об утверждении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, норм и лимитов, методики их расчетов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19629 (далее – Пруденциальные нормативы).
6. В графе 2 значения вида группы выбираются из справочника "Справочник группы", размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
7. В графе 3 значения выбираются из справочника "Вид актива, подлежащего взвешиванию по степени кредитного риска", размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
8. В графе 4 указывается сумма активов по балансовой стоимости за вычетом провизий (резервов), сформированных в соответствии с Правилами осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 62 "Об утверждении Правил осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16858, подлежащих взвешиванию по степени кредитного риска.

1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесі мен құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 16-тармағының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ай сайын микроқаржы ұйымы толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанды толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19629 болып тіркелген "Пруденциялық нормативтердi және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның сақтауы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердi, оларды есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 14 қарашадағы № 192 қаулысымен бекітілген Пруденциялық нормативтерге және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның сақтауы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттерге, оларды есептеу әдістемесіне (бұдан әрі – Пруденциялық нормативтер) сәйкес есептелген мәліметтер көрсетіледі.
6. 2-бағанда топ түрінің мәндері Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Топ анықтамалығы" анықтамалығынан таңдалады.
7. 3-бағанда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша саралануға жататын актив түрі" анықтамалығынан таңдалады.
8. 4-бағанда кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша саралануға жататын, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16858 болып тіркелген "Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 62 қаулысымен бекітілген, берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларына сәйкес құрылған провизияларды (резервтерді) шегергендегі баланстық құны бойынша активтердің сомасы көрсетіледі.

9. В графе 5 указывается степень риска в процентах для каждой группы активов, согласно Пруденциальным нормативам. Значения степени риска в процентах выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
10. В графе 6 указывается сумма активов, указанная в графе 4, умноженная на степень риска в процентах (графа 5).
11. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 224
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика

9. 5-бағанда Пруденциялық нормативтерге сәйкес активтердің әрбір тобы үшін тәуекел дәрежесі пайызбен көрсетіледі. Пайызбен тәуекел дәрежесінің мәндері Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. 6-бағанда 4-бағанда көрсетілген, пайызбен тәуекел дәрежесіне көбейтілген активтер сомасы (5-баған) көрсетіледі.
11. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан толтырылмай ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 224 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп

Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.08.2024 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: R_MRZ_1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: микрофинансовая организация
Срок представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем
(в тысячах тенге)
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
Сумма требований по займу (микрокредиту)
Всего сумма фактически созданных провизий
Балансовая стоимость
Обеспечение исполнения обязательств
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штраф, пеня) в случае соответствия критериям признания актива
Дисконт (премия)
аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятые Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London billion market association) и обозначенные в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery")
гарантии банков, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "А" рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого:
продолжение таблицы:
Списания с баланса в отчетном периоде по займу (микрокредиту)
Сумма требований по дебиторской задолженности
Совокупная задолженность одного заемщика перед микрофинансовой организацией (включая задолженность, списанную с баланса микрофинансовой организации)
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штрафы, пени) в случае соответствия критериям признания актива
Дебиторская задолженность
Всего сумма фактически созданных провизий
Балансовая стоимость
12
13
14
15
16
17
18
Наименование _________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель________________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.08.2024 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: R_MRZ_1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей, ай сайын
(мың теңгемен)
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Қарыз (микрокредит) бойынша талаптар сомасы
Нақты құрылған провизиялар сомасының барлығы
Баланстық құны
Міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Активті тану өлшемшарттарына сәйкес келген жағдайда тұрақсыздық айыбы (айыппұл және өсімпұл)
Дисконт (сыйлықақы)
Лондон бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London billion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы өнім беру" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген аффинирленген бағалы металдар
Стандард энд Пурс (Standard & Poor’s) рейтингтік агенттігінің "А"-дан төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жиыны:
кестенің жалғасы:
Есепті кезеңде қарыз (микрокредит) бойынша баланстан есептен шығару
Дебиторлық берешек бойынша талаптар сомасы
Бір қарыз алушының микроқаржы ұйымының алдындағы жиынтық берешегі
(микроқаржы ұйымының балансынан есептен шығарылған берешекті қоса алғанда)
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Активті тану өлшемшарттарына сәйкес келген жағдайда тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар)
Дебиторлық берешек
Нақты құрылған провизиялар сомасының барлығы
Баланстық құны
12
13
14
15
16
17
18
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________________
Орындаушы ________________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________

Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика" согласно Приложению к Приложению 3 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 224 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, и Правил ее представления".
Приложение
к Приложению 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 224
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика
(индекс – R_MRZ_1, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 1) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" и подпунктом 20) пункта 16 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно микрофинансовой организацией. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются данные по одному заемщику микрофинансовой организации, у которого на отчетную дату имеется максимальная совокупная задолженность по сравнению с остальными заемщиками.
6. Если на отчетную дату максимальная совокупная задолженность составила одинаковую величину по нескольким заемщикам, то в Форме отражаются данные только по одному (любому) из этих заемщиков.
7. При заполнении Формы указываются сведения, рассчитанные в соответствии с пруденциальными нормативами и иными обязательными к соблюдению организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, нормами и лимитами, методикой их расчетов, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 ноября 2019 года № 192 "Об утверждении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, норм и лимитов, методики их расчетов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19629.

Ескертпе: нысан "Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтердi және сақталуы мiндеттi өзге де нормаларды және лимиттердi орындауы туралы есептіліктің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзiмдерiн және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 224 қаулысына 3-Қосымшаға берілген қосымшаға сәйкес "Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 224 қаулысына
3-Қосымшаға
қосымша
Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп (индексі – R_MRZ_1, кезеңділі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бір қарыз алушыға келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесі мен құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 16-тармағының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды микроқаржы ұйымы ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда басқа қарыз алушылармен салыстырғанда есепті күні ең жоғары жиынтық берешегі бар бір қарыз алушы бойынша микроқаржы ұйымының деректері көрсетіледі.
6. Егер есепті күні бірнеше қарыз алушы бойынша ең жоғары жиынтық берешек бірдей шаманы құрайтын болса, онда Нысанда осы қарыз алушылардың біреуі (кез келгені) бойынша ғана деректер көрсетіледі.
7. Нысанды толтыру кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19629 болып тіркелген "Пруденциялық нормативтерді және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның сақтауы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердi, оларды есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 14 қарашадағы № 192 қаулысымен бекітілген Пруденциялық нормативтер және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның сақтауы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттер, оларды есептеу әдістемесіне сәйкес есептелген мәліметтер көрсетіледі.

8. В графах 5 и 13 Формы указывается сумма начисленного, но не погашенного (не полученного) вознаграждения.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 224
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об уставном и собственном капиталах, а также о коэффициенте левереджа

8. Нысанның 5 және 13-бағандарында есептелген, бірақ өтелмеген (алынбаған) сыйақы сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 224 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Жарғылық және меншікті капиталдар туралы, сондай-ақ левередж коэффициенті туралы есеп

Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.08.2024 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: USK-K3
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: кредитное товарищество
Срок представления формы административных данных: ежеквартально,
не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Сумма
1
2
3
1.
Оплаченный уставный капитал
2.
Дополнительный капитал
3.
Нераспределенная чистая прибыль (убыток) прошлых лет
4.
Фонды, резервы, сформированные за счет чистого дохода прошлых лет
5.
Нераспределенная чистая прибыль (убыток) отчетного периода
6.
Переоценка основных средств
7.
Субординированный долг в виде необеспеченного обязательства перед юридическими лицами-резидентами и нерезидентами Республики Казахстан (за исключением юридических лиц, зарегистрированных на территории государств, отнесенных Организацией экономического сотрудничества и развития к перечню офшорных территорий, не принявших обязательства по информационному обмену)
8.
Нематериальные активы, за исключением лицензионного программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности
9.
Инвестиции в акции или доли участия в уставные капиталы юридических лиц
10.
Расчетный собственный капитал
11.
Совокупные обязательства
12.
Обязательства кредитного товарищества перед национальными управляющими холдингами и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса
13.
Коэффициент левереджа k3
Наименование ________________________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель__________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.08.2024 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: USK-K3
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы __________ жағдай бойынша
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: кредиттік серіктестік
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей, тоқсан сайын
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Сомасы
1
2
3
1.
Төленген жарғылық капитал
2.
Қосымша капитал
3.
Өткен жылдардың бөлінбеген таза пайдасы (зияны)
4.
Өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптасқан қорлар, резервтер
5.
Есепті кезеңнің бөлінбеген таза пайдасы (зияны)
6.
Негізгі құрал-жабдықтарды қайта бағалау
7.
Қазақстан Республикасының резидент және бейрезидент заңды тұлғалары (Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы ақпарат алмасу жөнінде міндеттемелер қабылдамаған оффшорлық аумақтар тізбесіне жатқызған мемлекеттердің аумағында тіркелген заңды тұлғаларды қоспағанда) алдындағы қамтамасыз етілмеген міндеттеме түріндегі реттелген борыш
8.
Негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтер
9.
Заңды тұлғалардың акцияларына немесе жарғылық капиталына қатысу үлесіне инвестициялар
10.
Есептік меншікті капитал
11.
Жиынтық міндеттемелер
12.
Кредиттік серіктестіктің ұлттық басқарушы холдингтердің және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдинг еншілес ұйымдарының алдындағы міндеттемелері
13.
K3 левередж коэффициенті
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________

Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об уставном и собственном капиталах, а также о коэффициенте левереджа" согласно Приложению к Приложению 4 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 224 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, и Правил ее представления".
Приложение к Приложению 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 224
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об уставном и собственном капиталах, а также о коэффициенте левереджа
(индекс - USK-K3, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об уставном и собственном капиталах, а также о коэффициенте левереджа" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 1) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" и подпунктом 20) пункта 16 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежеквартально кредитным товариществом. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В строке 13 Формы указывается значение с тремя знаками после запятой.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 224
Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность
Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.08.2024 № 49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескертпе: нысан "Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтердi және сақталуы мiндеттi өзге де нормаларды және лимиттердi орындауы туралы есептіліктің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзiмдерiн және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 224 қаулысына 4-Қосымшаға берілген қосымшаға сәйкес "Жарғылық және меншікті капиталдар туралы, сондай-ақ левередж коэффициенті туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 224 қаулысына
4-Қосымшаға
қосымша
Жарғылық және меншікті капиталдар туралы, сондай-ақ левередж коэффициенті туралы есеп (индекс - USK-K3, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жарғылық және меншікті капиталдар туралы, сондай-ақ левередж коэффициенті туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесі мен құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 16-тармағының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Кредиттік серіктестік Нысанды тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның 13-жолында үтірден кейін үш таңбалы мән көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 224 қаулысына
5-қосымша
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормаларды және лимиттерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.08.2024 № 49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1. Настоящие Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, разработаны в соответствии подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 1) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", подпунктом 20) пункта 16 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность (далее – Организация), в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту ее нахождения (далее – филиал Национального Банка).
2. Резидентство клиента и (или) контрагента Организации определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Отчетность представляется Организацией в электронном виде посредством использования информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
4. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем Организации или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
5. Микрофинансовая организация ежемесячно, не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, представляет в филиал Национального Банка в электронном формате отчетность, предусмотренную в подпунктах 2) – 4) пункта 1 настоящего постановления.
6. Кредитное товарищество ежеквартально, не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в филиал Национального Банка в электронном формате отчетность, предусмотренную в подпункте 5) пункта 1 настоящего постановления.
7. Данные в отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
8. Отчетность, подписанная руководителем Организации или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.

1. Осы Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормаларды және лимиттерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 1) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесі мен құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 16-тармағының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрі – Ұйым) пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормаларды және лимиттерді орындауы туралы есептілікті оның орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (бұдан әрі – Ұлттық Банктің филиалы) ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Ұйымның клиентінің және (немесе) контрагентінің резиденттігі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
3. Ұйым есептілікті "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы электрондық түрде ұсынады.
4. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын Ұйымның басшысы немесе есепке қол қою жөніндегі функция жүктелген адам қамтамасыз етеді.
5. Микроқаржылық ұйым есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күнінен кешіктірмей, ай сайын Ұлттық Банктің филиалына осы қаулының 1-тармағы 2) – 4) тармақшаларында көзделген есептілікті электрондық форматта ұсынады.
6. Кредиттік серіктестік есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінен) кешіктірмей, тоқсан сайын Ұлттық Банктің филиалына осы қаулының 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген есептілікті электрондық форматта ұсынады.
7. Есептіліктегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
8. Ұйымның басшысы немесе есепке қол қою жөніндегі функция жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.