Об утверждении Правил проведения испытаний результатов опытно-конструкторских и технологических работ
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 20 ноября 2019 года № 862. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2019 года № 19645.
В соответствии с подпунктом 20) статьи 6-1 Закона Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 17.10.2025 № 1464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения испытаний результатов опытно-конструкторских и технологических работ.
2. Департаменту развития оборонно-промышленного комплекса Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий Приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования
Министр Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 20 ноября 2019 года № 862
Правила проведения испытаний результатов опытно-конструкторских и технологических работ
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения испытаний результатов опытно-конструкторских и технологических работ (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20) статьи 6-1 Закона Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе" и определяют порядок проведения испытаний результатов опытно-конструкторских и технологических работ.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра обороны РК от 17.10.2025 № 1464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстардың нәтижелеріне сынақтар жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 20 қарашадағы № 862 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 22 қарашада № 19645 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-1-бабының 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 17.10.2025 № 1464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстардың нәтижелеріне сынақтар жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Қорғаныс-өнеркәсібі кешенін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Атамкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 20 қарашадағы
№ 862 бұйрығымен
бекітілген
Тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстардың нәтижелеріне сынақтар жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстардың нәтижелеріне сынақтар жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-1-бабының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді және тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыс нәтижесін сынау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 17.10.2025 № 1464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) предварительные испытания – контрольные испытания опытных образцов для определения возможности их предъявления на приемочные испытания;
2) организация-разработчик – организация, проводящая разработку проекта от стадии замысла до его технической реализации посредством производства в опытное изделие;
3) военная техника – боевые машины, военные корабли (катера и военно-вспомогательные суда), военные воздушные суда, а также корабли (катера и другие суда), воздушные суда и другие летательные аппараты, которыми оснащаются Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие войска и воинские формирования, специальные государственные и правоохранительные органы Республики Казахстан;
4) конструкторская документация – совокупность конструкторских документов, содержащих в зависимости от их назначения данные, необходимые для разработки, изготовления, контроля, приемки, эксплуатации и ремонта изделия;
5) приемочная комиссия – коллегиальный орган, проводящий комплексную проверку и оценку результатов опытно-конструкторских и технологических работ;
6) приемочные испытания – контрольные испытания опытных образцов, готовых к приемке, для решения вопроса о пригодности изделия к использованию по назначению;
7) вооружение – различные виды оружия, комплексы и системы, предназначенные для поражения живой силы, техники и объектов инфраструктуры, разрушения строений (укреплений), средства, имитирующие указанные компоненты, боеприпасы, а также системы, устройства, носители и приборы;
8) изготовитель составной части – предприятие или иное юридическое или физическое лицо, осуществляющее производство составных частей опытных образцов, при невозможности их производства изготовителем опытных образцов.
9) получатель государственного оборонного заказа – центральный исполнительный орган, государственный орган, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан, их ведомства, подающие заявку на приобретение товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, входящих в состав государственного оборонного заказа, и получающие соответствующие товары (продукцию), работы, услуги;
10) заказчик – государственные органы, государственные учреждения, государственные предприятия, юридические лица (в том числе пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированные с ними юридические лица), а также физические лица;

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) алдын ала сынақтар - тәжірибелік үлгілерді қабылдау сынақтарына ұсыну мүмкіндігін айқындау үшін оларды бақылау сынақтары;
2) әзірлеуші ұйым - тәжірибелік бұйымды өндіру арқылы жобаны ой-ниет деңгейінен оны техникалық іске асыруға дейін әзірлеуді жүргізетін ұйым;
3) әскери техника - жауынгерлік машиналар, әскери корабльдер (катерлер мен әскери-көмекші кемелер), әскери әуе кемелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары жарақтандырылатын корабльдер (катерлер мен басқа да кемелер), әуе кемелері мен басқа да ұшу аппараттары;
4) конструкторлық құжаттама - бұйымның құрамы мен құрылғысын айқындайтын және оның сапасын қадағалауға, қабылдауға, пайдалануға, жасауға, жөндеуге және кәдеге жаратуға қажетті мәліметтерді қамтитын конструкторлық құжаттардың жиынтығы;
5) қабылдау комиссиясы - тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыс нәтижелеріне кешенді тексеру мен бағалауды жүргізетін алқалы орган;
6) қабылдау сынақтары - бұйымдарды мақсатына қарай пайдалану жарамдылығы туралы мәселені шешу үшін қабылдауға дайын тәжірибелік үлгілерді бақылау сынақтары;
7) қару-жарақ - жанды күшке, техникалар мен инфрақұрылым объектілеріне зақым келтіруге, құрылыстарды (бекіністерді) бұзуға арналған әртүрлі қару түрлері, кешендер мен жүйелер, көрсетілген құрамдастарды имитациялайтын құралдар, оқ-дәрілер, сондай-ақ жүйелер, құрылғылар, жеткізгіштер мен аспаптар;
8) құрамдас бөліктерді өндіруші - тәжірибелік үлгілер өндірушінің өндіруі мүмкін емес болған жағдайда тәжірибелік үлгілердің құрамдас бөліктерді өндіруші кәсіпорын немесе басқа заңды немесе жеке тұлға;
9) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы - мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың құрамына кіретін әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған өтінімді беретін және тиісті тауарларды (өнімдерді), жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алатын орталық атқарушы орган, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік орган, олардың ведомстволары;
10) тапсырыс беруші - мемлекеттiк органдар, мемлекеттiк мекемелер, мемлекеттік ұйымдар, заңды тұлғалар (оның ішінде акцияларының елу және одан көбірек процентi мемлекетке тиесілі мемлекеттiк кәсiпорындар, заңды тұлғалар және олармен аффилиирленген заңды тұлғалар), сондай-ақ жеке тұлғалар;

11) опытно-конструкторские и технологические работы – комплекс работ по разработке конструкторской и технологической документации на опытный образец и/или составные части опытных образцов, по изготовлению и испытаниям опытных образцов изделия, выполняемых по техническому заданию и/или тактико-техническому заданию;
12) тактико-техническое задание на выполнение опытно-конструкторских работ – исходный технический документ, утверждаемый получателем государственного оборонного заказа и устанавливающий комплекс тактико-технических требований, а также требования к содержанию, объему и срокам выполнения опытно-конструкторских и технологических работ, опытных образцов или составных частей;
13) опытный образец в рамках государственного оборонного заказа – образец товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), изготовленный в ходе выполнения опытно-конструкторских работ по вновь разработанной, доработанной или скорректированной (в целях модернизации) конструкторско-технологической документации для проверки путем проведения испытаний соответствия такого образца тактико-техническому заданию (технической спецификации, тактико-техническим характеристикам) на выполнение опытно-конструкторских работ в рамках государственного оборонного заказа, правильности принятых технических решений, а также определения возможности принятия на вооружение и последующей передачи в серийное производство;
14) составные части опытных образцов – комплектующие изделия, объединенных общим конструкторским решением (схемным решением) и предназначенные для выполнения одной или несколько функциональных задач (далее – составные части);
15) изготовитель опытных образцов – предприятие или иное юридическое или физическое лицо, осуществляющее производство опытных образцов, согласно техническому заданию или тактико-техническому заданию, на основании технического задания с организацией-разработчиком;
16) отдел технического контроля - самостоятельное подразделение производственной организации (предприятия), которое осуществляет независимый контроль соответствия продукции установленным требованиям и гарантирует это соответствие потребителю;
17) техническое задание – исходный технический документ, утверждаемый заказчиком, устанавливающий комплекс требований к содержанию, объему и срокам выполнения, а также технических требований к опытно-конструкторским и технологическим работам, опытным образцам или составным частям.

11) тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстар-техникалық тапсырма және/немесе тактикалық-техникалық тапсырма бойынша орындалатын тәжірибелік үлгілерге және/немесе тәжірибелік үлгілердің құрамдас бөлігіне конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу, тәжірибелік үлгілердің және/немесе тәжірибелік үлгілердің құрамдас бөліктерінің бұйымын дайындау және сынау жөніндегі жұмыстар кешені;
12) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындауға тактикалық-техникалық тапсырма - тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстарға, тәжірибелік үлгілерге және/немесе құрамдас бөлігіне тапсырыс беруші бекітетін және тактикалық-техникалық талаптар кешенін, сондай-ақ тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстарының мазмұнының, көлемінің және орындалу мерзімдерінің талаптарын белгілейтін бастапқы техникалық құжат;
13) мемлекеттік қорғаныс тапсырысы шеңберіндегі тәжірибелік үлгі – осындай үлгінің тактикалық-техникалық тапсырмаға (техникалық ерекшелікке, тактикалық-техникалық тапсырмаға) сәйкестігін сынау жолымен тексеру үшін жаңадан әзірленген, пысықталған немесе түзетілген (жаңғырту мақсатында) конструкторлық-технологиялық құжаттама бойынша тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындау барысында дайындалған әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қос мақсаттағы (қолданылатын) тауарлардың (өнімдердің) үлгісімемлекеттік қорғаныс тапсырысы шеңберінде тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындауға, қабылданған техникалық шешімдердің дұрыстығына, сондай-ақ қызметке қабылдау және кейіннен сериялық өндіріске беру мүмкіндігін анықтау;
14) тәжірибелік үлгілердің құрамдас бөлігі - ортақ конструкторлық шешіммен (схемалық шешіммен) біріктірілген және бір немесе бірнеше функционалдық міндеттерді орындауға арналған құрамдас бұйымдар (бұдан әрі - құрамдас бөліктер);
15) тәжірибелік үлгілер өндіруші - техникалық тапсырмаға немесе тактикалық-техникалық тапсырмаға сәйкес әзірлеуші ұйыммен техникалық тапсырма негізінде тәжірибелік үлгілерді өндіруші кәсіпорын немесе басқа заңды немесе жеке тұлға;
16) техникалық бақылау бөлімі - өнімнің белгіленген талаптарға сәйкестігін бақылауды тәуелсіз жүргізетін және тұтынушыға бұл сәйкестікке кепілдік беретін өндіруші ұйымның (кәсіпорынның) дербес бөлімшесі;
17) техникалық тапсырма - тапсырыс беруші бекітетін тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстарға, тәжірибелік үлгілерге немесе құрамдас бөліктерге техникалық талаптар кешенін, сондай-ақ мазмұнының, көлемінің және орындалу мерзімдерінің талаптарын белгілейтін бастапқы техникалық құжат.

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 28.12.2023 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Объектами испытаний являются опытные образцы.
Опытные образцы подразделяются на:
1) образцы, системы, комплексы вооружения и военной техники и их составные части, разрабатываемые по техническому заданию и/или тактико-техническому заданию получателя государственного оборонного заказа и/или заказчика;
2) составные части вышеуказанных образцов (систем, комплексов) вооружения и военной техники, в том числе программные средства военной техники (далее – программные средства), разрабатываемые по техническому заданию организации-разработчика.
К опытным образцам (системам, комплексам) вооружения и военной техники или их составным частям относятся также опытные образцы учебно-тренировочных средств и имитационно-стендового оборудования, если их разработка предусмотрена техническим заданием заказчика или тактико-техническим заданием получателя государственного оборонного заказа или техническим заданием организации-разработчика.
4. Опытные образцы подвергаются испытаниям следующих категорий:
1) предварительным;
2) приемочным.
Каждая категория испытаний может проводиться в несколько этапов.
5. Испытания проводятся по соответствующим программам испытаний, которые разрабатываются организацией-разработчиком по согласованию с заказчиком или получателем государственного оборонного заказа.
Содержание, построение и оформление программ испытаний разрабатываются в соответствии с требованиями настоящих Правил.
Испытания проводятся после проверки готовности мест проведения испытаний.
6. Комиссии по проведению предварительных и приемочных испытаний и организация-разработчик отвечают за полноту, достоверность и объективность оценки результатов испытаний, а также за полноту информации и выполнения установленных сроков.
К началу проведения испытаний необходимо завершить мероприятия по подготовке испытаний, предусматривающие:
1) наличие, годность и готовность на месте проведения испытаний средств материально-технического и метрологического обеспечения, гарантирующих создание условий и режимов испытаний, соответствующих указанных в тактико-техническом задании (техническом задании) и программам испытаний;
2) обучение и, при необходимости, аттестацию личного состава (обслуживающего персонала), допускаемого к проведению испытаний;
3) назначение комиссий по проведению предварительных и приемочных испытаний и создание необходимых условий для их работы либо назначение соответствующих организации (предприятий) и их подразделений и служб, если комиссии не назначаются;
Комплектность конструкторской документации, представляемой на приемочные испытания устанавливаются по согласованию с заказчиком или получателем государственного оборонного заказа, а комплектность конструкторской документации, представляемой на предварительные испытания, определяется в соответствии с перечнем, определяемым организацией-разработчиком.
Комплектность программной документации устанавливает ее разработчик по согласованию с заказчиком или получателем государственного оборонного заказа.
Организация-разработчик обеспечивает своевременную доставку к месту проведения испытаний опытных образцов с необходимым комплектом конструкторской, нормативной, программной и справочной документации.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 28.12.2023 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тәжірибелік үлгілер сынақтардың объектісі болып табылады.
Тәжірибелік үлгілер келесіге бөлінеді:
1) тапсырыс берушінің және/немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының тактикалық-техникалық тапсырмасы (техникалық тапсырма) бойынша әзірленетін қару-жарақ пен әскери техниканың үлгілеріне, жүйелеріне, кешендеріне және олардың құрамдас бөлігіне;
2) қару-жарақ пен әскери техника үлгілерінің (жүйелерінің, кешендерінің) жоғарыда көрсетілген құрамдас бөліктеріне, оның ішінде әзірлеуші ұйымның техникалық тапсырмасы бойынша әзірленетін әскери техниканың бағдарламалық құралдарына (бұдан әрі - бағдарламалық құралдар) бөлінеді.
Оқу-жаттығу құралдары мен имитациялық-стендтік жабдықтары да, егер оларды әзірлеу тапсырыс берушінің техникалық тапсырмасында немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының тактикалық-техникалық тапсырмасында немесе әзірлеуші ұйымның техникалық тапсырмасында көзделген болса, қару-жарақ пен әскери техника үлгілеріне (жүйелеріне, кешендеріне) немесе олардың құрамдас бөліктеріне жатады.
4. Тәжірибелік үлгілер мынадай:
1) алдын ала;
2) қабылдау санаттарындағы сынақтарға бөлінеді.
Сынақтардың әрбір санаты бірнеше сатыда жүргізілуі мүмкін.
5. Сынақтар тапсырыс берушімен немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушымен келісу бойынша әзірлеуші ұйым әзірлейтін тиісті бағдарламалар мен әдістемелерге сәйкес жүргізіледі.
Олардың мазмұны, құрылысы және ресімделуі аталған Қағидалардың талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Сынақ сынақтар жүргізу орындарының дайындығы тексерілгеннен кейін жүргізіледі (полигондар немесе сынақ орталықтары және т.б.).
6. Алдын ала және қабылдау сынақтарын жүргізу жөніндегі комиссия және әзірлеуші ұйым сынақтың нәтижелерін бағалаудың толықтығына, анықтығына және әділділігіне, сондай-ақ ақпараттың толықтығына және белгіленген мерзімдерде орындалуына жауап береді.
Сынақтарды жүргізу басталғанға дейін мынадай:
1) тактикалық-техникалық тапсырма (техникалық тапсырма) және бағдарламалар мен әдістемелерде көрсетілген сынақтарға сәйкес сынақ шарттары мен режимдерін жасауға кепілдік беретін материалдық-техникалық және метрологиялық қамтамасыз ету құралдарының сынақ жүргізу орнында болуын, жарамдылығын және дайындығын;
2) cынақ жүргізуге рұқсат етілген жеке құрамды (қызмет көрсететін персоналды) оқытуды, ал қажет болған жағдайда аттестаттауды;
3) алдын ала және қабылдау сынақтарын жүргізу жөніндегі комиссияны тағайындауды және оның жұмысы үшін қажетті жағдай жасауды туғызуды немесе комиссия тағайындалмайтын болса тиісті ұйымдарды (кәсіпорындарды) және оның бөлімшелері мен қызметтерін тағайындауды көздейтін сынақтарды дайындау жөніндегі іс-шаралар аяқталуы тиіс;
Қабылдау сынақтарына ұсынылатын конструкторлық құжаттаманың жинақтылығы тапсырыс берушінің немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының келісуі бойынша белгіленеді, ал алдын ала сынауға ұсынылатын конструкторлық құжаттама жинақтылығы әзірлеуші ұйым айқындаған тізбеге сәйкес келуі тиіс.
Бағдарламалық құжаттаманың жинақтылығын оның әзірлеушісі тапсырыс берушінің немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының келісуі бойынша белгілейді.
Әзірлеуші ұйым тәжірибелік үлгілерді қажетті конструкторлық, нормативтік, бағдарламалық және анықтамалық құжаттама жиынтығымен сынақ жүргізу орнына жеткізуді уақтылы қамтамасыз етеді.

7. Опытные образцы, предназначенные для работы совместно с другими изделиями, не входящими в состав опытных образцов, испытывают в функциональной связи с этими изделиями или их эквивалентами, если в тактико-техническом задании (техническом задании) или в программах испытаний не оговорен другой порядок.
8. Предварительные и приемочные испытания проводятся на единице опытных образцов.
Допускается проводить испытания составных частей опытных образцов, если это предусмотрено требованиями программ испытаний.
9. В процессе испытаний ход и результаты испытаний фиксируют в сроки и по формам, предусмотренным программами испытаний.
Основаниями к прекращению испытаний являются:
1) несоответствие опытных образцов требованиям тактико-технического задания (технического задания) или конструкторской документации, а программных средств – требованиям программной документации;
2) выход из строя испытываемых опытных образцов.
Прекращение испытания опытных образцов оформляются актом, который подписывается членами комиссий по проведению предварительных и приемочных испытаний и направляется заказчику или получателю государственного оборонного заказа, организации-разработчику, назначавшую комиссию для принятия решения.
Испытания считаются законченными, если их результаты оформлены актом, подтверждающим выполнение программ испытаний и содержащим оценку результатов испытаний.
Оценка результатов испытаний содержит точные формулировки, обеспечивающие их однозначное понимание с указанием, при отрицательных результатах испытаний, невыполненных требований тактико-технического задания (технического задания), путей устранения и порядка проверки устранения выявленных недостатков.
10. Проведение испытаний обеспечиваются необходимыми материально-техническими и метрологическими средствами (рабочими местами, средствами испытаний, оборудованием для испытаний, расходными материалами, средствами измерений и контроля, в том числе программным обеспечением испытаний, если это предусмотрено программами испытаний и др.), а также обслуживающим персоналом, транспортными средствами и охраной.
11. При проведении испытаний у изготовителя опытных образцов необходимое материально-техническое обеспечение осуществляет организация-разработчик опытных образцов.
При проведении испытаний на полигонах и в других испытательных организациях заказчика или получателя государственного оборонного заказа или промышленности, необходимые материально-техническое и метрологическое обеспечение средствами, имеющимися в их распоряжении, производит заказчик или получатель государственного оборонного заказа.
В случае их отсутствия на полигонах и организациях, обеспечение необходимыми материально-техническими, метрологическими средствами, а также средствами технического обслуживания производит организация- разработчик, если иной порядок не предусмотрен программами испытаний (договором) или совместным решением участвующих в испытаниях сторон.

7. Егер сынақтардың тактикалық-техникалық тапсырмасы (техникалық тапсырмасы) немесе бағдарламалар мен әдістемелерде өзгеше тәртіп айтылмаса, тәжірибелік үлгілердің құрамына кірмейтін басқа бұйымдармен бірлескен жұмыс үшін арналған тәжірибелік үлгілерді осы бұйымдармен немесе олардың баламаларымен функционалдық байланыста сынайды.
8. Алдын ала және қабылдау сынақтары тәжірибелік үлгілер бірлігінде жүргізіледі.
Егер бағдарламалар мен әдістемелердің сынау талаптарымен көзделген болса, тәжірибелік үлгілердің құрамдас бөліктеріне сынақ жүргізуге жол беріледі.
9. Сынақтар процесінде сынақтардың барысы мен нәтижелерін бағдарламалар мен әдістемелерде көзделген мерзімдерде және нысандар бойынша тіркейді.
Сынақтарды тоқтатудың негіздемелері:
1) тәжірибелік үлгілердің тактикалық-техникалық тапсырмасы (техникалық тапсырмасы) немесе конструкторлық құжаттаманың талаптарына, ал бағдарламалық құралдардың бағдарламалық құжаттама талаптарына сәйкес келмеуі;
2) сыналып жатқан тәжірибелік үлгілердің істен шығуы болып табылады.
Тәжірибелік үлгілерді сынақтан өткізуді тоқтату алдын ала және қабылдау сынақтарын жүргізу жөніндегі комиссияларының мүшелері қол қойған актісімен ресімделеді және тапсырыс берушіге немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыға, шешім қабылдау үшін комиссия тағайындаған әзірлеуші ұйымға жіберіледі.
Сынақтың нәтижелері сынақтың бағдарламалар мен әдістемелерінің орындалуын растайтын және сынақтың нәтижелерінің бағасын құрайтын актімен ресімделген болса ғана олар аяқталған болып есептеледі.
Сынақтардың нәтижелерін бағалау сынақтардың теріс нәтижелері кезінде орындалмаған тактикалық-техникалық тапсырма (техникалық тапсырма) талаптарын көрсете отырып, олардың біржақты түсінуін қамтамасыз ететін нақты, дәл тұжырымдарды, жою жолдары және анықталған кемшіліктерді жоюды тексеру тәртібін қамтуы тиіс.
10. Сынақ жүргізу қажетті материалдық-техникалық және метрологиялық құралдармен (жұмыс орындарымен, сынау құралдарымен, сынауға арналған құрылғылармен, шығыс материалдарымен, өлшеу және бақылау құралдарымен, оның ішінде сынаудың бағдарламалық жасақтамасымен, егер бұл сынаудың бағдарламалар мен әдістемелерде көзделген болса және т.б.), сондай-ақ қызмет көрсетуші персоналмен, көлік құралдарымен және күзетпен қамтамасыз етіледі.
11. Тәжірибелік үлгілерді дайындаушыда сынақ жүргізу кезінде қажетті материалдық-техникалық қамтамасыз етуді тәжірибелік үлгілерді әзірлеуші ұйым жүзеге асырады.
Сынақтарды полигондардарда және тапсырыс берушінің немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының басқа сынақ ұйымдарында немесе өнеркәсібінде жүргізген жағдайда, олардың иелігіндегі қажетті материалдық-техникалық және метрологиялық құралдармен қамтамасыз етуді тапсырыс беруші немесе қорғаныстық тапсырысты алушы жүргізеді.
Олар полигондарда және ұйымдарда болмаған жағдайда, егер сынақтың бағдарламалар мен әдістемелерінде (шартта) немесе сынаққа қатысушы тараптардың бірлескен шешімімен өзге тәртіп көзделмеген болса, қажетті материалдық-техникалық, метрологиялық құралдармен, сондай-ақ техникалық қызмет көрсету құралдарымен қамтамасыз етуді әзірлеуші ұйым жүргізеді.

12. Метрологическое обеспечение испытаний осуществляют в соответствии с нормативными документами по метрологическому обеспечению.
Необходимо соответствие применяемых средств испытаний, измерений и контроля требованиям соответствующих программ испытаний. При проведении испытаний обеспечивают правильность применения указанных средств и проведения измерений и контроля.
Не применяются средства испытаний, измерений и контроля, не прошедшие метрологическую аттестацию (проверку) в сроки, установленные на эти средства.
Глава 2. Правила проведения испытаний результатов опытно-конструкторских и технологических работ
Параграф 1. Организация проведения испытаний опытных образцов, разрабатываемых по техническому заданию заказчика или тактико-техническому заданию получателя государственного оборонного заказа
13. Предварительные испытания опытных образцов организует организация-разработчик.
14. Предварительные испытания проводятся с целью оценки соответствия опытных образцов требованиям технического задания или тактико-технического задания, а также для определения готовности опытного образца для проведения приемочных испытаний.
15. Предварительным испытаниям подвергаются опытные образцы, принятые отделом технического контроля.
16. Опытные образцы, предназначенные для предварительных испытаний, комплектуется составными частями, качество которых подтверждается результатами приемочных испытаний, если составные части разрабатываются по техническому заданию организации-разработчика на основании тактико-технического задания получателя государственного оборонного заказа или технического задания заказчика.
17. Организация-разработчик разрабатывает и направляет заказчику или получателю государственного оборонного заказа Уведомление о готовности опытных образцов к предварительным испытаниям по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
18. С учетом уведомления организация-разработчик, заказчик или получатель государственного оборонного заказа принимают согласованное решение о начале проведения предварительных испытаний.
Организация-разработчик по согласованию с заказчиком или получателем государственного оборонного заказа разрабатывает и утверждает приказ о назначении комиссии по проведении предварительных испытаний.
19. В состав комиссии по проведению предварительных испытаний включают представителей организации-разработчика, изготовителей опытного образца, представителей заказчика или получателя государственного оборонного заказа, а также других заинтересованных организаций и государственных органов.
Председателем комиссии по проведению предварительных испытаний назначается представитель от организации-разработчика.

12. Сынақты метрологиялық қамтамасыз етуді метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес жүзеге асырады.
Сынақтардың, өлшемдердің және бақылаудың қолданылатын құралдары сынақтың тиісті бағдарламалар мен әдістемелер талаптарына сәйкес болуы тиіс. Сынақтарды жүргізу кезінде көрсетілген құралдарды қолдану және өлшеу мен бақылауды жүргізу дұрыстығы қамтамасыз етіледі.
Сынақтардың, өлшемдердің және бақылаудың құралдарына белгіленген мерзімде метрологиялық аттестаттаудан (тексерістен) өтпеген құралдар қолданылмайды.
2-тарау. Тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстардың нәтижелеріне сынақтар жүргізу қағидалары
1-бөлік. Тапсырыс берушінің техникалық тапсырысы немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының тактикалық-техникалық тапсырмасы бойынша әзірленетін тәжірибелік үлгілерге сынақты ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
13. Тәжірибелік үлгілердің алдын ала сынақтарын әзірлеуші ұйым ұйымдастырады.
14. Тәжірибелік үлгілердің техникалық тапсырысы немесе тактикалық-техникалық тапсырмасының талаптарына сәйкестігін бағалау мақсатында, сондай-ақ қабылдау сынақтарын жүргізуге арналған үлгілердің дайындығын айқындау үшін алдын ала сынақтар жүргізіледі.
15. Алдын ала сынақтарға техникалық бақылау бөлімі қабылдаған тәжірибелік үлгілер жасалады.
16. Сапасы қабылдау сынақтарының нәтижелерімен расталатын алдын ала сынақтарға арналған тәжірибелік үлгілер құрамдас бөліктері тапсырыс берушінің техникалық тапсырмасы немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының тактикалық-техникалық тапсырмасы бойынша әзірленетін болса, егер құрамдас бөліктер әзірлеуші ұйымның техникалық тапсырмасы бойынша әзірленетін болса, құрамдас бөліктермен жиынтықталады.
17. Әзірлеуші ұйым тәжірибелік үлгілердің алдын ала сынақтарға дайындығы туралы тапсырыс берушіге немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыға осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес Тәжірибелік үлгілердің алдын ала сынақтарға дайын екендігі туралы хабарлама жолдайды.
18. Хабарламаны ескере отырып, әзірлеуші ұйым және тапсырыс беруші немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы алдын ала сынақтардың басталғаны туралы келісілген шешім қабылдайды.
Әзірлеуші ұйым тапсырыс берушінің немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының келісімімен алдын ала сынақтарды жүргізу жөніндегі комиссияны құру туралы бұйрықты әзірлейді және бекітеді.
19. Алдын ала сынақтарды жүргізу жөніндегі комиссияның құрамына әзірлеуші ұйымның өкілдері, тәжірибелік үлгілерді дайындаушылар, тапсырыс берушінің немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының, сондай-ақ басқа да мүдделі ұйымдардың және мемлекеттік органдардың өкілдері кіреді.
Алдын ала сынақтарды жүргізу жөніндегі комиссияның төрағасы болып әзірлеуші ұйымның өкілі тағайындалады.

20. Результаты предварительных испытаний оформляются Актом предварительных испытаний опытных образцов (составных частей опытных образцов) (далее – Акт предварительных испытаний) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и иными документами, предусмотренными программами испытаний.
Комиссия по проведению предварительных испытаний согласует акт предварительных испытаний, который подписывается и утверждается руководителем организации-разработчика или лицом его заменяющим.
21. Приемочные испытания опытных образцов организует заказчик или получатель государственного оборонного заказа.
22. Приемочные испытания проводят с целью проверки и подтверждения соответствия боевых, технических и эксплуатационных характеристик опытных образцов требованиям технического задания или тактико-технического задания в условиях, максимально приближенных к реальной войсковой эксплуатации, а также выдачи рекомендаций о возможности принятия опытного образца на вооружение (снабжение) и целесообразности его промышленного производства.
23. Приемочные испытания проводятся на испытательных полигонах и испытательных организациях заказчика или получателя государственного оборонного заказа, в лабораториях, полигонах и в испытательных центрах промышленности.
24. На приемочные испытания организация-разработчик предоставляет опытные образцы, укомплектованные в соответствии с конструкторской документацией, комплект конструкторской документации, предусмотренный техническим заданием или тактико-техническим заданием, программное обеспечение вычислительных средств, входящих в образец, если это предусмотрено в техническом задании или тактико-техническом задании, и другую необходимую документацию.
25. Организация-разработчик, обеспечивает проведение приемочных испытаний, а также проводит все необходимые подготовительные работы для своевременного и качественного проведения приемочных испытаний.
26. Качество опытных образцов, предъявляемых на приемочные испытания, подтверждается положительными результатами предварительных испытаний, проведенных в полном объеме программ испытаний.
Опытные образцы принимаются отделом технического контроля и заказчиком или получателем государственного оборонного заказа на соответствие требованиям рабочей конструкторской документации, откорректированной по результатам предварительных испытаний.
27. Организация-разработчик направляет заказчику или получателю государственного оборонного заказа Уведомление (извещение) о готовности опытных образцов (составных частей) к приемочным испытаниям (далее – Уведомление о готовности к приемочным испытаниям) по форме, согласно приложению 3.

20. Алдын ала сынақтардың қорытындылары осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес Тәжірибелік үлгілердің алдын ала сынақтарының актісі (тәжірибелік үлгілердің құрамдас бөлігі) (бұдан әрі - Алдын ала сынақтар актісі) және сынақтың бағдарламалар мен әдістемелерде көзделген өзге де құжаттармен ресімделеді.
Алдын ала сынақтар жүргізу жөніндегі комиссия әзірлеуші ұйымның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға қол қоятын және бекітетін алдын ала сынақтар актісін келіседі.
21. Тәжірибелік үлгілерді қабылдау сынақтарын тапсырыс беруші немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы ұйымдастырады.
22. Қабылдау сынақтары нақты әскери пайдалануға барынша жақын жағдайда техникалық тапсырысының немесе тактикалық-техникалық тапсырмасының талаптарына тәжірибелік үлгілердің жауынгерлік, техникалық және пайдалану сипаттамаларының сәйкестігін тексеру және растау, сондай-ақ тәжірибелік үлгілерді қаруландыруға (жабдықтауға) қабылдау мүмкіндігі және оны өнеркәсіптік өндірудің орындылығы туралы ұсынымды беру мақсатында жүргізіледі.
23. Қабылдау сынақтары тапсырыс берушінің немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының сынақ полигондарында және сынақ ұйымдарында, зертханаларда, полигондарда және өнеркәсіптің сынақ орталықтарында жүргізіледі.
24. Қабылдау сынақтарына әзірлеуші ұйым техникалық тапсырмада немесе тактикалық-техникалық тапсырмада көзделген конструкторлық құжаттамаға сәйкес жасақталған, конструкторлық құжаттама жиынтығын, тәжірибелік үлгілерге кіретін есептеуіш құралдардың бағдарламалық қамтылымын және егер ол техникалық тапсырыста немесе тактикалық-техникалық тапсырмада көзделген болса, басқа да қажетті құжаттамамен ұсынылатын тәжірибелік үлгілерді береді.
25. Әзірлеуші ұйым уақтылы және сапалы сынақтарды жүргізу үшін барлық қажетті дайындық жұмыстарын жүргізеді.
26. Қабылдау сынақтарына ұсынылған тәжірибелік үлгілердің сапасы сынақтардың бағдарламалар мен әдістемелердің толық көлемде жүргізілген алдын ала сынақтарды оң нәтижелерімен расталады.
Тәжірибелік үлгілерді техникалық бақылау бөлімі және тапсырыс беруші немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы, алдын ала сынақтар нәтижелері бойынша түзетілген жұмыс конструкторлық құжаттама талаптарына сәйкес қабылдайды.
27. Әзірлеуші ұйым тапсырыс берушіні немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушыны тәжірибелік үлгілердің қабылдау сынақтарына дайын екендігі туралы 3-қосымшаға сәйкес Тәжірибелік үлгілердің (тәжірибелік үлгілердің құрамдас бөлігінің) қабылдау сынақтарына дайындығы туралы хабарлама (бұдан әрі - Қабылдау сынақтарына дайын екендігі туралы хабарлама) жолдайды.

28. Заказчик или получатель государственного оборонного заказа по получении уведомления направляет свое заключение организации-разработчику о возможности проведения приемочных испытаний в сроки, предусмотренные техническим заданием или тактико-техническим заданием (договором).
29. На основании уведомления организации-разработчика приемочные испытания проводит приемочная комиссия.
Приемочная комиссия назначается решением заказчика или получателя государственного оборонного заказа.
30. Состав приемочная комиссия определяется заказчиком или получателем государственного оборонного заказа.
31. Приемочная комиссия проводит испытания в сроки, установленные в соответствии с программами испытаний и по результатам испытаний составляет Акт приемочных испытаний опытных образцов (составных частей опытных образцов) (далее – Акт приемочных испытаний) по форме, согласно приложению 4.
К акту прилагаются необходимые материалы (протоколы испытаний), подтверждающие полученные при испытаниях результаты и обосновывающие приведенные в акте выводы и рекомендации.
Акт приемочных испытаний согласуется приемочной комиссией. Председателем приемочной комиссии назначается руководитель заказчика или получателя государственного оборонного заказа или лица их замещающие.
Параграф 2. Организация и порядок проведения испытаний составных частей опытных образцов, разрабатываемых по техническому заданию организации-разработчика
32. Предварительные испытания организует разработчик составной части.
33. Испытания проводят с целью предварительной оценки соответствия составной части требованиям технического задания, а также определения возможности предъявления составной части на приемочные испытания.
34. Составную часть, принятую отделом технического контроля подвергают предварительным испытаниям автономно у разработчика составной части и, при необходимости, на аналоге опытного образца (рабочем макете) в соответствии с программами испытаний.
35. При проведении испытаний составной части на аналоге опытного образца (рабочем макете) и в случае, если необходимо участие организации-разработчика опытного образца на испытаниях, проводимых разработчиком составной части, разработчик составной части направляет Уведомление о готовности к приемочным испытаниям в организацию-разработчику.
Разработчик составной части уведомляет организацию-разработчика о готовности к предварительным испытаниям.

28. Тапсырыс беруші немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы хабарламаны алған соң әзірлеуші ұйымға қабылдау сынақтарын жүргізу мүмкіндігі туралы өз шешімін техникалық тапсырмада немесе тактикалық-техникалық тапсырмада (шартта) көрсетілген мерзімде жолдайды.
29. Әзірлеуші ұйымның хабарламасы негізінде қабылдау сынақтарын қабылдау сынақтарын жүргізу жөніндегі комиссия жүргізеді.
Қабылдау сынақтарын жүргізу жөніндегі комиссия тапсырыс берушінің немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының бұйрығымен тағайындалады.
30. Қабылдау сынақтарын жүргізу жөніндегі комиссия құрамын тапсырыс беруші немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы айқындайды.
31. Қабылдау сынақтарын жүргізу жөніндегі комиссия сынақтың бағдарламалары мен әдістемелеріне сәйкес белгіленген мерзімде сынақтарды жүргізіп сынақ нәтижесі бойынша 4-қосымшаға сәйкес бойынша Тәжірибелік үлгілердің (тәжірибелік үлгілердің құрамдас бөлігінің) қабылдау сынақтарының актісін (бұдан әрі - Қабылдау сынақтарының актісі) жолдайды .
Актіге сынақ кезінде алынған нәтижелерді растайтын және актіде келтірілген тұжырымдар мен ұсынымдарды растайтын қажетті материалдар (сынақ хаттамалары) қоса беріледі.
Қабылдау сынақтарының актісін қабылдау комиссиясы келіседі. Қабылдау сынақтарын жүргізу жөніндегі комиссияның төрағасы болып тапсырыс берушінің немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушының басшысы немесе оны алмастыратын тұлға тағайындалады.
2-бөлік. Әзірлеуші ұйымның техникалық тапсырмасы бойынша әзірленетін тәжірибелік үлгілердің құрамдас бөліктеріне сынақтарды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
32. Алдын ала сынақтарды құрамдас бөлікті әзірлеуші ұйымдастырады.
33. Сынақтар құрамдас бөліктің техникалық тапсырма талаптарына сәйкестігін алдын ала бағалау, сондай-ақ қабылдау сынақтарын жүргізуге құрамдас бөліктің дайындығын анықтау мақсатында жүргізіледі.
34. Техникалық бақылау бөлімі және тапсырыс беруші немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы қабылдаған құрамдас бөлік құрамдас бөлікті әзірлеушіде дербес, ал қажет болған жағдайда тәжірибелік үлгілердің аналогында (жұмыс макетінде) тапсырыс берушімен немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушымен келісілген сынақ бағдарламалар мен әдістемелеріне сәйкес алдын ала сынақтарға ұшырайды.
35. Тәжірибелік үлгілердің аналогының құрамдас бөлігіне (жұмыс макетіне) сынақ жүргізу кезінде және құрамдас бөлікті әзірлеуші жүргізетін сынақтарға үлгіні әзірлеуші ұйым қатысуы қажет болған жағдайда, құрамдас бөлікті әзірлеуші әзірлеуші ұйымға хабарлама Қабылдау сынақтарына дайын екендігі туралы хабарлама жолдайды.
Құрамдас бөлікті әзірлеуші әзірлеуші ұйымды алдын ала сынаққа дайын екендігі туралы хабарлайды.

36. Разработчик составной части по согласованию с организацией-разработчиком разрабатывает и утверждает приказ о назначении и (или) проведении предварительных испытаний.
37. В состав комиссии по проведению испытаний включают представителей от организации-разработчика, изготовителя составной части и в случае необходимости представителей от заказчика или получателя государственного оборонного заказа.
Комиссия по проведению предварительных испытаний согласует акт предварительных испытаний, который подписывается и утверждается руководителем организации-разработчика или лицом его заменяющим.
38. Приемочные испытания составных частей проводят на аналогах опытного образцов и (или) на рабочих макетах.
Приемочные испытания составных частей организует разработчик составной части с участием организации-разработчика.
По согласованию с организацией-разработчиком опытного образца отдельные виды испытаний составных частей проводятся при испытаниях опытного образца, проходящего предварительные испытания, что предусматривается в программах соответствующих испытаний.
39. Приемочные испытания проводят с целью проверки и подтверждения соответствия характеристик составных частей требованиям технических характеристик, определения возможности установки составных частей в образец, а также, если это предусмотрено в документах на выполнение опытно-конструкторских и технологических работ, с целью принятия решения о целесообразности промышленного производства составных частей.
40. Качество составных частей, предъявляемых на приемочные испытания, подтверждается положительными результатами предварительных испытаний, проведенных в полном объеме программ испытаний.
Составные части, в том числе программные средства, разрабатываемые по техническому заданию организации-разработчика, принимаются отделом технического контроля и организацией-разработчика при разработке составной части на соответствие конструкторской и программной документации, откорректированным по результатам предварительных испытаний.
41. О готовности составной части к приемочным испытаниям разработчик составной части уведомляет организацию-разработчика на основании Уведомления о готовности к приемочным испытаниям.
42. Основанием для начала проведения приемочных испытаний составных частей служит наличие следующих документов: приказа организации-разработчика (разработчика составной части) или совместный приказ организации разработчика и разработчика составной части о назначении комиссии и проведении приемочных испытаний, уведомления о готовности к испытаниям и заключения по нему.
Приказ организации-разработчика о назначении комиссии и проведении приемочных испытаний разрабатывается организацией-разработчиком по согласованию с разработчиком составной части.
Приказ организации-разработчика опытного образца о назначении комиссии и проведении приемочных испытаний подписывается руководителем организации-разработчика.

36. Құрамдас бөлікті әзірлеуші әзірлеуші ұйыммен келісім бойынша алдын ала сынақты тағайындау және жүргізу туралы бұйрықты әзірлейді және бекітеді.
37. Сынақтар жүргізу жөніндегі комиссия құрамына әзірлеуші ұйым және құрамдас бөлікті дайындаушы, және қажет болған жағдайда тапсырыс беруші немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты алушы атынан өкілдері енеді.
Алдын ала сынақтар актісін алдын ала сынақтар жүргізу жөніндегі комиссия келісіліп және әзірлеуші ұйымның төрағасы немесе оны алмастыратын тұлға қол қойып бекітеді.
38. Құрамдас бөліктердің қабылдау сынағын тәжірибелік үлгілер аналогтарына немесе жұмыс макетіне жүргізіледі.
Құрамдас бөліктерді қабылдау сынақтарын әзірлеуші ұйымның қатысуымен құрамдас бөлікті дайындаушы ұйымдастырады.
Тәжірибелік үлгілерді әзірлеушінің келісімі бойынша құрамдас бөліктері сынақтарының жекелеген түрлері тиісті сынақтар бағдарламаларында көзделген алдын ала сынақтардан өтетін тәжірибелік үлгілерді сынау кезінде жүргізіледі.
39. Қабылдау сынақтары құрамдас бөліктер сипаттамаларының техникалық сипаттама талаптарына сәйкестігін тексеру және растау, құрамдас бөліктерді тәжірибелік үлгілерге орнату мүмкіндігін айқындау мақсатында, сондай-ақ, егер бұл тәжірибелік-конструкторлық және технологиялық жұмыстарын орындау құжаттарында көзделген болса, құрамдас бөліктерді өнеркәсіптік өндірудің орындылығы туралы шешім қабылдау мақсатында жүргізіледі.
40. Қабылдау сынағына ұсынылатын құрамдас бөліктердің сапасы сынақтың бағдарламалар мен әдістемелеріне толық көлемде жүргізілген алдын ала сынақтың оң нәтижелерімен расталады.
Әзірлеуші ұйымның техникалық тапсырмасы бойынша әзірленетін құрамдас бөліктерді, оның ішінде бағдарламалық құралдарды алдын ала сынақтар нәтижелері бойынша түзетілген, конструкторлық және бағдарламалық құжаттама сәйкестігіне құрамдас бөлікті әзірлеу кезінде техникалық бақылау бөлімі және тәжірибелік үлгіні әзірлеуші ұйым қабылдайды.
41. Құрамдас бөлікті әзірлеуші құрамдас бөліктің қабылдау сынақтарына дайын екендігі туралы тәжірибелік үлгілерді әзірлеуші ұйымды Қабылдау сынақтарына дайын екендігі туралы хабарлама негізінде хабарлайды.
42. Құрамдас бөліктердің қабылдау сынақтарын жүргізуді бастауға мынандай құжаттардың: тәжірибелік үлгілерді әзірлеуші ұйымның (құрамдас бөлікті әзірлеуші) бұйрығы немесе тәжірибелік үлгіні әзірлеуші ұйымның, құрамдас бөлікті әзірлеуші комиссияны тағайындау және қабылдау сынақтарын жүргізу туралы бірлескен бұйрығының, сынаққа дайын екендігі туралы хабарламаның және ол бойынша қорытындының болуы негіз болады.
Әзірлеуші ұйымның комиссияны тағайындау туралы және қабылдау сынақтарын жүргізу туралы бұйрығын құрамдас бөлікті әзірлеушінің келісімімен әзірлеуші ұйым әзірлейді.
Тәжірибелік үлгілерді әзірлеуші ұйымның комиссияны тағайындау туралы және қабылдау сынақтарын жүргізу туралы бұйрығына әзірлеуші ұйым басшысы қолды қояды.

43. Испытания проводятся с участием комиссии. Председателем комиссии назначается представитель организации-разработчика.
44. Приемочная комиссия проводит испытания в установленные сроки в соответствии с программами испытаний и составляет Акт приемочных испытаний, в котором приводят: краткую оценку технического уровня составной части, заключение и выводы по результатам ее испытаний с рекомендациями о целесообразности промышленного производства этой составной части.
К акту прилагают необходимые материалы, подтверждающие полученные при испытаниях результаты и обосновывающие приведенные в акте выводы и рекомендации.
Приложение 1
к Правилам проведения испытаний
результатов опытно-конструкторских
и технологических работ
форма
Уведомление о готовности опытных образцов к предварительным испытаниям
_____________________
(Гриф при необходимости)
Экз. №
Первичное. Вторичное.
(ненужное зачеркнуть)
Руководителю________________________________________________________
(обозначение организации, предприятия, фамилия, инициалы)
____________________________________________________________________
(почтовый адрес) Уведомляем Вас о готовности к предварительным испытаниям
___________________________ в количестве___________ за №_______________
Указанные изделия соответствуют конструкторской документации, в том числе
проекту технических условий (далее – ТУ) № ________ и признаны годными для проведения
предварительных испытаний.
___________________
Первый руководитель
организации- разработчика
____________________
Подпись, фамилия, инициалы
"___" ______ 20__ г.
Приложение 2
к Правилам проведения испытаний
результатов опытно-конструкторских
и технологических работ
форма
Акт предварительных испытаний опытных образцов (составных частей опытных образцов)
_______________________
(гриф при необходимости)
Экз. № ___
Утверждено решением
№_______
от "___"_____ 20__ г.
УТВЕРЖДАЮ
________________
Первый руководитель
организации-разработчика
_______________________
подпись, фамилия, инициалы
__________________________________________________________________
(наименование, индекс опытных образцов изделия)
изготовленного предприятием ________________________________________
(условное обозначение предприятия)
В соответствии _________________________________________________
(наименование документа о назначении комиссии)
от "_"_______ 20__г. №________
Комиссия в составе
Председателя ____________________________
(должность, фамилия, инициалы)
_____________________________
(должность, фамилия, инициалы)
____________________________
(должность, фамилия, инициалы)

43. Сынақтар комиссияның қатысуымен өткізеді. Комиссия төрағасы болып тәжірибелік үлгіні әзірлеуші ұйымның өкілі тағайындалады.
45. Қабылдау комиссиясы сынақтардың бағдарламалар мен әдістемелерде белгіленген мерзімде сынақтарды жүргізеді және Қабылдау сынақтарының актісін жасайды, оның ішінде құрамдас бөліктің техникалық деңгейіне қысқаша бағалау, осы құрамдас бөліктің өнеркәсіптік өндірісінің орындылығы туралы ұсынымдар, оның сынақ нәтижелері бойынша қорытындылары мен тұжырымдары келтіріледі.
Актіге сынақ кезінде алынған нәтижелерді растайтын және актіде келтірілген тұжырымдар мен ұсынымдарды негіздейтін қажетті материалдар қоса беріледі.
Тәжірибелік-конструкторлық
және технологиялық
жұмыстардың
нәтижелеріне сынақтар
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Тәжірибелік үлгілердің алдын ала сынақтарға дайын екендігі туралы хабарлама
_____________________
(белгісі қажет болған жағдайда)
№ ___ дана
Бастапқы. Қайталама.
(керек емесін сызып тастау)
________________________________________________________________________________
(ұйымның, кәсіпорынның белгілері, тегі, аты-жөні)
______________________________________________________________________ басшысына
(пошталық мекенжайы)
Сізге № __________, ____________ санында _________ алдын ала сынауларға дайындығы туралы хабардар етеміз.
Көрсетілген бұйымдар конструкторлық құжаттамаға, оның ішінде №____ техникалық шарт (бұдан әрі - ТШ) жобасына сәйкес келеді және алдын ала сынақтарды жүргізу үшін жарамды деп танылды.
___________________
Әзірлеуші ұйымның
бірінші басшысы
____________________
Қолы, аты-жөні, тегі
20__ ж. "___" ______
Тәжірибелік-конструкторлық
және технологиялық
жұмыстардың нәтижелеріне
сынақтар жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Тәжірибелік үлгілердің алдын ала сынақтарының актісі (тәжірибелік үлгілердің құрамдас бөлігі)
__________________________
(белгісі қажет болған жағдайда)
№ ___ дана
20__ ж. "___"____________
№_____ шешіммен бекітілді
БЕКІТЕМІН
_____________________
Әзірлеуші ұйымның
бірінші басшысы
____________________
қолы, аты-жөні, тегі
20__ж. "_"_______ №________ _______________________________________________
(Комиссияны тағайындау туралы құжаттың атауы)
сәйкес _________________________________________ кәсіпорны дайындаған
(кәсіпорынның шартты белгісі)
________________________________________________________________________________
(тәжірибелік үлгілер бұйымының атауы индексі)
Комиссия құрамы
Төрағасы                              _____________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
_____________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
_____________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)

в период с "_"_____ 20_г. по "__"________ 20_г.
провела предварительные испытания__________________ №______________
(наименование, индекс, изделия)
Испытания проводились _______________________
(место проведения испытаний)
По программе и методикам, разработанным ____________________________,
(условное обозначение предприятия)
Согласованным ________________________ ________________________
(условное обозначение организаций) (должность, фамилия, инициалы)
И утвержденным _________________ __________________________
(условное обозначениеорганизации) (должность, фамилия, инициалы)
1.Цель испытаний______________________________________________
2. Изложение результатов испытаний по всем пунктам программы предварительных испытаний
________________________________________________________
3. Рекомендации комиссии по предварительным испытаниям
________________________________________________________
4. Выводы комиссии о пригодности изделий для предъявления на последующие испытания
___________________________________________________________________
5. Рекомендации о присвоении рабочей конструкторской документации литеры "О"
________________________________________________________________
Приложения:
1. Результаты входного контроля изделий покупных и получаемых в порядке кооперирования
2. Протоколы испытаний
3. Перечень обнаруженных отказов, дефектов, ошибок и предложения по их устранению.
4. Отчет по испытаниям (при необходимости).
5. Прочие необходимые материалы.
Председатель комиссии
__________________________
подпись, фамилия, инициалы
"___" _______ 20_г.
Члены комиссии
__________________________
подпись, фамилия, инициалы
"___" _______ 20_г.
_________________________
подпись, фамилия, инициалы
"___" _______ 20_г.
* Если по результатам испытаний необходимы корректировки рабочей конструкторской документации и доработка опытных образцов, пункт 5 не заполняется.
Приложение 3
к Правилам проведения испытаний
результатов опытно-конструкторских
и технологических работ
форма
Уведомление (извещение) о готовности опытных образцов (составных частей) к приемочным испытаниям
___________________
(Гриф при необходимости)
Экз. № ___
Руководителю__________________________________________________________________________
(обозначение организации, предприятия, фамилия, инициалы; почтовый адрес)
О готовности к _________________________________________________________________________
(приемочным испытаниям)
Уведомляем Вас, что предприятием ________________________________________________________
(условное обозначение)
_______________ в соответствии с ______________________________________________________________
(организация-разработчик) (наименование документов)
______________________________________________________________________________________
На основании которых велась разработка
И утвержденным тактико-техническим заданием (техническим заданием) разработано изделия
___________________________________________________________________________________
(наименование, _________________________________________ индекс опытных образцов изделия)
Изготовленные опытные образцы изделия за № ___ и запасные инструменты и принадлежности (далее – ЗИП)
соответствуют конструкторским документам, в том числе проекту ТУ №___, требованиям тактико-технического
задания (технического задания) и признаны годными для проведения приемочным испытаний.
Указанные опытные образцы изделия, ЗИП и конструкторская документация подготовлены и предъявляются для
проведения____________________________________________________________________________
(приемочных испытаний)
Приложение:
1.Акт предварительных испытаний №__от "_"____20_г.

20_ж. "_"_____ 20_ж. "__"________ аралығында №_____________
__________________ алдын ала сынақтар жүргізді.
(бұйымның атауы, индексі)
__________________ әзірлеген бағдарламалар мен әдістемелер бойынша,
(кәсіпорынның шартты белгісі)
________________________ _________________ келісілген және
(ұйымның шартты белгісі), (лауазымы, тегі, аты-жөні)
_______________ _____ ______ бекітілген_________сынақтар жүргізілді. (ұйымның шартты белгісі), (лауазымы, тегі, аты-жөні) (сынақтар жүргізілген орын)
1. Сынақ мақсаты ___________________________________________________________
2. ________________________ алдын ала сынақтардың бағдарламасының барлық тармақтары бойынша сынақтардың нәтижелерін жазу.
3. _________________________ алдын ала сынау жөніндегі комиссияның ұсынымдары
4. Келесі сынақтарға ұсыну үшін бұйымның жарамдылығы туралы комиссиясының
тұжырымдары___________________________________________________________________
5. Жұмыс конструкторлық құжаттамаға "О" литерін беру туралы
ұсынымдар______________________________________________________________________
Қосымша:
1. Сатып алынатын және бірлестіру тәртібінде алынатын бұйымдардың кіріс бақылауының нәтижелері.
2. Сынақ хаттамалары.
3. Анықталған бас тартулардың, ақаулардың, қателердің тізбесі және оларды жою бойынша ұсыныстар.
4. Сынақ бойынша есеп (қажет болған жағдайда).
5. Өзге де қажетті материалдар.
Комиссия төрағасы
_______________________
қолы, тегі, аты-жөні
20_ж. "___" _______
Комиссия мүшелері
_______________________
қолы, тегі, аты-жөні
20_ж. "___" _______
_______________________
қолы, тегі, аты-жөні
20_ж. "___" _______
* Егер сынақтар нәтижесі бойынша жұмыс конструкторлық құжаттамасы түзетуі және тәжірибелік үлгілерді пысықтау қажет болса, 5-тармақ толтырылмайды.
Тәжірибелік-конструкторлық
және технологиялық
жұмыстардың нәтижелеріне
сынақтар жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
Тәжірибелік үлгілердің (тәжірибелік үлгілердің құрамдас бөлігінің) қабылдау сынақтарына дайындығы туралы хабарлама
_____________________
(белгісі қажет болған жағдайда)
№ ___ дана
________________________________________________________________________________
(ұйымның, кәсіпорынның белгілері, тегі, аты-жөні, пошталық мекенжайы)
______________________________________________________________________басшысына
____________________________________________________________ дайын екендігі туралы
(қабылдау сынағына)
Сізді ____________________________________________________________ кәсіпорын
(шартты белгісі)
_______________ __________________________________ сәйкес хабардар етеміз.
(әзірлеуші ұйым)            (құжаттың атауы)
_______________________________________________________ негізінде әзірлеу жүргізілген
және тактикалық-техникалық тапсырма (техникалық тапсырма) бекітілген
________________________________________________________________________________
(тәжірибелік үлгілер бұйымының атауы, индексі)
___________________________ бұйым әзірленді
№ ________________ дайындалған тәжірибелік үлгілер бұйымдары және қосалқы
құралсаймандар мен керек-жарақтар (бұдан әрі - ҚҚК) конструкторлық құжаттамаға, оның
ішінде №_____ ТШ жобасына, тактикалық-техникалық тапсырма (техникалық тапсырма)
талаптарына сәйкес келеді және қабылдау сынағын жүргізуге жарамды деп танылды.
Бұйымның көрсетілген тәжірибелік үлгілері, ҚҚК және конструкторлық құжаттама
әзірленді және__________________________ жүргізу үшін ұсынылады.
(қабылдау сынақтары)
Қосымша:
1. 20_ж. "_"____№__ алдын ала сынақтар актісі.

2. Акт о готовности средств по обеспечению испытаний №__ от "__"_____20_г.
3. Акт о завершении доработки конструкторской документации, опытных образцов и их готовности к испытаниям №____ от "__"______20_г.
4. Акт материально-технической приемки №___ от "_" __________20_г.
____________________
Первый руководитель
организации-разработчика
____________________
Подпись, фамилия, инициалы
"___" ______ 20__ г.
Приложение 4
к Правилам проведения испытаний
результатов опытно-конструкторских
и технологических работ
форма
Акт приемочных испытаний опытных образцов (составных частей опытных образцов)
___________________
(Гриф при необходимости)
Экз. № ___
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель заказчика
или получателя
государственного
оборонного заказа
______________
___________ испытаний _________________________________, разработанного
(приемочных) (наименование, индекс опытных образцов изделия)
Предприятием____________________ и прошедшего предварительные испытания.
Комиссия по проведению приемочных испытаний, назначенная______________________
____________________________________________________________________________
(наименование документа о назначении комиссии)
В составе:
Председателя ______________ _________________
должность фамилия, инициалы
Первого заместителя ______________ _________________ Председателя
должность фамилия, инициалы
Заместителя председателя ______________ _________________
должность фамилия, инициалы
Членов: ______________ __________________
должность фамилия, инициалы
______________ _________________
должность фамилия, инициалы
В период с "__" _____20_ г. по "_"_____20_г. провела приемочные испытания
__________________________________ за №____________________.
Наименование, индекс изделия
Испытания проводились ________________________________
(место проведения испытаний)
По программе и методикам, разработанным _________________________
(условное обозначения _____________, согласованным ________________ Организации)
(условное обозначение организации) ____________________________ и утвержденным
_____________ (должность, фамилия, инициалы) (условное обозначение
________________________________________________________________
организации, должность, фамилия, инициалы)
1. Характеристика изделий и наименование документов, на основании которых разрабатывалась изделие
____________________________________________________
2. Цели испытаний____________________________________________________
3. Изложение результатов испытаний по всем пунктам программ испытаний
____________________________________________________________________

2. 20_ж. "_"____№__ сынақты қамтамасыз ету бойынша құралдардың дайын екендігі туралы акті.
3. 20_ж. "_"____№__ конструкторлық құжаттаманы, тәжірибелік үлгілерді пысықтауды аяқтау және олардың сынаққа дайындығы туралы акті.
4. 20_ж. "_"____№__ материалдық-техникалық қабылдау актісі.
___________________
Әзірлеуші ұйымның
бірінші басшысы
_________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
20_ж. "_"____
Тәжірибелік-конструкторлық
және технологиялық
жұмыстардың нәтижелеріне
сынақтар жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
Тәжірибелік үлгілердің (тәжірибелік үлгілердің құрамдас бөлігінің) қабылдау сынақтарының актісі
_________________________
(белгі қажет болған жағдайда)
№ ___ дана
БЕКІТЕМІН
Тапсырыс берушінің
немесе мемлекеттік
қорғаныстық
тапсырысты алушының
басшысы
____________________
____________________ кәсіпорны әзірлеген және алдын ала сынақтар өткен
_______________________________________ ___________ сынақтары
(тәжірибелік үлгілер бұйымының атауы, индексі) (қабылдау)
________________________________________________________________________________
(Комиссияны тағайындау туралы құжаттың атауы)
___________________________________________________________________ тағайындалған
қабылдау сынақтарын жүргізу жөніндегі комиссия
Құрамы:
Төрағасы                              ______________ _________________
(лауазымы)            (тегі, аты-жөні)
Төрағаның                              ______________ __________________
бірінші орынбасары                        (лауазымы)            (тегі, аты-жөні)
Төрағаның                              _____________ _________________
орынбасары                              (лауазымы)            (тегі, аты-жөні)
Мүшелері:                              ______________ __________________
(лауазымы)            (тегі, аты-жөні)
20_ж. "_"_____ 20_ж. "__"________ аралығында №_____________
__________________ алдын ала сынақтар жүргізді. (бұйымның атауы, индексі)
__________________ әзірлеген бағдарламалар мен әдістемелер бойынша,
(кәсіпорынның шартты белгісі)
________________________ _________________ келісілген және
(ұйымның шартты белгісі), (лауазымы, тегі, аты-жөні)
_______________ _____ ______ бекітілген _________ сынақтар жүргізілді.
(ұйымның шартты белгісі), (лауазымы, тегі, аты-жөні) (сынақтар жүргізілген орын)
1. Бұйымның сипаттамасы және бұйымды әзірлеуге негіз болған
құжаттардың атауы _________________________________________________________
2. Сынақ мақсаты ___________________________________________________________
3. Сынақ бағдарламасының барлық тармақтары бойынша сынақ
нәтижелерін жазу___________________________________________________________

4. Заключение по программной документации _______________________
5. Заключение по эксплуатационной документации___________________
6. Выводы по результатам дополнительных испытаний, не предусмотренных программной испытаний
_______________________________________________________________
7. Изложение результатов дополнительных испытаний после устранения
отдельных дефектов
миссии по результатам приемочных испытаний (для учета при организации
промышленного производства и при эксплуатации)
_______________________________________________________________
9. Выводы комиссии:
_______________________________________________________________
по (результатам испытаний дают: оценку технического уровня и заключение
о соответствии разработанного
________________________________________________________________
изделия требованиям тактико-технического задания (технического задания),
о дальнейшем использовании объекта подвергнутого испытаниям,
_______________________________________________________________
и другие данные в зависимости от цели и результатов испытаний)
Приложение:
1. Акты по результатам предварительных испытаний опытных образцов и их составных частей.
2. Протоколы приемочных испытаний (при необходимости)
3. Перечень обнаруженных отказов, дефектов, ошибок и предложения по их устранению.
4. Отчет комиссии, при необходимости, по приемочным испытаниям, в том числе:
протоколы, графики, таблицы, фотоснимки и другие материалы, оформленные в процессе испытаний.
5. Заключение о соответствии стендового оборудования и контрольно-измерительных приборов требованиям,
предъявляемым к ним, при испытаниях изделий.
6. Ведомость соответствия разработанного изделия требованиям тактико-технического задания
(технического задания)
Председатель комиссии
_______________________
подпись, фамилия, инициалы
"___" _______ 20_г.
Члены комиссии
_______________________
подпись, фамилия, инициалы
"___" _______ 20_г.
_______________________
подпись, фамилия, инициалы
"___" _______ 20_г.

4. Бағдарламалық құжаттама бойынша қорытынды_______________________________
5. Пайдалану құжаттамасы бойынша қорытынды ________________________________
6. Бағдарламалық сынақтарда көзделмеген қосымша сынақтардың нәтижелері
бойынша тұжырымдар______________________________________________________
7. Жекелеген ақауларды жойғаннан кейінгі қосымша сынақ нәтижелерін
баяндау___________________________________________________________________
8. Қабылдау сынақтарының нәтижелері бойынша комиссияның ұсыныстары
(өнеркәсіптік өндіруді ұйымдастыру және пайдалану кезінде есепке алу
үшін) _____________________________________________________________________
9. Комиссия тұжырымдары:
________________________________________________________________________________
(сынақ нәтижелері: әзірленген бұйымның техникалық деңгейін
бағалауды және тактикалық-техникалық тапсырма (техникалық тапсырма)
________________________________________________________________________________
талаптарына сәйкестігі туралы қорытындысы, сынаққа ұшыраған обьектіні одан әрі пайдалану туралы,
________________________________________________________________________________
сынақтың мақсаты мен нәтижелеріне байланысты басқа да деректер береді)
Қосымша:
1. Тәжірибелік үлгілердің және оның құрамдас бөліктерін алдын ала сынау нәтижелері бойынша актілер.
2. Қабылдау сынақтарының хаттамалары (қажет болған жағдайда)
3. Анықталған бас тартулардың, ақаулардың, қателердің тізбесі және оларды жою бойынша ұсыныстар.
4. Қажет болған жағдайда қабылдау сынақтары жөніндегі комиссия есептері, оның ішінде: хаттамалар, графиктер, кестелер, фотосуреттер және сынақ процесінде ресімделген басқа да материалдар.
5. Бұйымдарды сынау кезінде стендтік жабдықтарға және бақылау-өлшеу аспаптарына қойылатын талаптарға олардың сәйкестігі туралы қорытынды.
6. Әзірленген бұйымның тактикалық-техникалық тапсырмасының (техникалық тапсырма)
талаптарына сәйкестігінің ведомосі.
Комиссия төрағасы
_______________________
қолы, тегі, аты-жөні
20_ж. "___" _______
Комиссия мүшелері
_______________________
қолы, тегі, аты-жөні
20_ж. "___" _______
_______________________
қолы, тегі, аты-жөні
20_ж. "___" _______