Об утверждении республиканского перечня приоритетных видов спорта и регионального перечня приоритетных видов спорта в разрезе регионов, а также порядка их финансирования за счет бюджетных средств
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 1 ноября 2019 года № 293. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2019 года № 19544.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 30.09.2025 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 62) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 01.11.2023 № 276 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) республиканский перечень приоритетных видов спорта согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) региональный перечень приоритетных видов спорта в разрезе регионов согласно приложению 2 к настоящему приказу;

Спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесін және өңірлер бөлінісінде спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін, сондай-ақ оларды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 1 қарашадағы № 293 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 қарашада № 19544 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 30.09.2025 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 62) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 01.11.2023 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес өңірлер бөлінісінде спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесі;

3) правила финансирования республиканского перечня приоритетных видов спорта и регионального перечня приоритетных видов спорта в разрезе регионов за счет бюджетных средств согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 30.09.2025 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесін және өңірлер бөлінісінде спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 30.09.2025 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.

2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Раимкулова
Приложение 1 к приказу
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 30.09.2025 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Республиканский перечень приоритетных видов спорта
Сноска. Республиканский перечень - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 30.09.2025 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды спорта
Международные федерации
Олимпийские
Паралимпийские
Сурдлимпийские
Виды спорта, вошедшие в программы Азиатских и Параазиатских игр
Национальные виды спорта
1
2
3
4
5
6
7
8
Летние виды спорта
1
Стрелковые виды спорта
International Shooting Sport Federation (ISSF)
Пулевая стрельба
Пара пулевая стрельба
Стендовая стрельба
2
Тяжелая атлетика
International Weightlifting Federation (IWF)
Тяжелая атлетика
3
Бокс
World Boxing
Бокс
4
Баскетбол
International Basketball Federation (FIBA)
Баскетбол
5
Велосипедные виды спорта
Union Cycliste Internationale (UCI)
Велосипедный спорт (шоссе)
Пара велоспорт (шоссе, трек)
Велотрек
Маунтинбайк
6
Волейбол
The International Volleyball Federation (FIVB)
Классический волейбол
Волейбол сидя
Пляжный волейбол
7
Гимнастические виды спорта
International Gymnastics Federation (FIG)
Батутная гимнастика
Спортивная гимнастика
Художественная гимнастика
8
Дзюдо
International Judo Federation (IJF)
Дзюдо
Пара дзюдо
Дзюдо
9
Гребные виды спорта
World Rowing
Fédération Internationale des Sociétés d'Aviron (FISA)
Академическая гребля
International Canoe Federation (ICF)
Гребля на байдарках и каноэ
Пара каноэ
Гребной слалом
10
Легкая атлетика
World Athletics (WATH), International Association of Athletics Federations (IAAF)
Легкая атлетика
Пара легкая атлетика
Легкая атлетика
11
Виды борьбы
United World Wrestling (UWW)
Вольная борьба
Вольная борьба
Греко-римская борьба
Греко-римская борьба
Женская борьба
12
Современное пятиборье
International Modern Pentathlon Union (UIPM)
Современное пятиборье
13
Гандбол
International Handball Federation (IHF)
Гандбол
14
Пара пауэрлифтинг
World Para Powerlifting
Пара пауэрлифтинг
15
Регби
World Rugby
Регби 7
16
Стрельба из лука
World Archery Federation (WA)
Стрельба из лука
17
Фехтование
Internationale Fencing Federation (FIE)
Фехтование
18
Спортивное скалолазание
International Federation of Sport Climbing (IFSC)
Спортивное скалолазание
19
Водные виды спорта
World Aquatics, Fédération Internationale de Natation (FINA)
Артистическое плавание (синхронное плавание)
Водное поло
Плавание
Пара плавание
Плавание
Прыжки в воду
20
Таеквондо
World Taekwondo (WT)
Таеквондо WT
Пара таеквондо
Таеквондо
21
Теннис
International Tennis Federation (ITF)
Теннис
22
Триатлон
World Triathlon (WT)
Триатлон
23
Настольный теннис
International Table Tennis Federation (ITTF)
Настольный теннис
Настольный теннис
24
Футбол
Fédération Internationale de Football Association (FIFA)
Футбол
Зимние виды спорта
25
Биатлон
International Biathlon Union (IBU)
Биатлон
Пара биатлон
26
Коньковые виды спорта
International Skating Union (ISU)
Конькобежный спорт
Шорт-трек
Фигурное катание на коньках
27
Хоккей с шайбой
International Ice Hockey Federation (IIHF)
Хоккей с шайбой
28
Лыжные виды спорта
International Ski and Snowboard Federation (FIS)
Горнолыжный спорт
Лыжные гонки
Пара лыжные гонки
Лыжные гонки
Прыжки на лыжах с трамплина
Фристайл (акробатика, могул)
Виды спорта, вошедшие в программы Азиатских и Параазиатских игр
29
Джиу-джитсу
Ju-Jitsu International Federation (JJIF)
Джиу-джитсу
30
Каратэ (WKF)
World karate federation (WKF)
Каратэ
Каратэ (WKF)
31
Кикбоксинг
World Association of Kickboxing Organizations (WAKO)
Кикбоксинг
32
Муайтай
International Federation of Muaythai Associations (IFMA)
Муайтай
33
Самбо
International Sambo Federation (FIAS)
Спортивное самбо
Боевое самбо
Пляжное самбо
34
Ушу
International Wushu Federation (IWUF)
Ушу (саньда, таолу)
35
Шахматы
Federation Internationale des Echecs (FIDE), The International Chess Committee of the Deaf
Шахматы
Шахматы, шахматы (непаралимпийский)
Национальные виды спорта
36
Аударыспақ
ОЮЛ "World Federation of Horseback Wrestling"
Аударыспақ
37
Асық ату
ОЮЛ "Ассоциация международная федерация спорта Кочевников Асык"
Асық ату
38
Бәйге
-
Бәйге
39
Дәстүрлі садақ ату
"World Tradicional Archery federation"
Дәстүрлі садақ ату
40
Жамбы ату
"International horseback archery alliance" (IHAA)
Жамбы ату
41
Жекпе-жек
-
Жекпе-жек
42
Көкпар
ОЮЛ "Международная федерация спорта жаппай көкпар"
Жаппай көкпар
ОЮЛ "Всемирная ассоциация кокпар"
Көкпар
43
Қазақ күресі
ОЮЛ Ассоциация "QAZAQ KURESI"
Қазақ күресі
44
Құсбегілік
"INTERNATIONAL QUSBEGILIK FEDERATION"
Құсбегілік
45
Теңге ілу
ОЮЛ Ассоциация "Международная федерация конного спорта Теңге ілу"
Теңге ілу
46
Тоғызқұмалақ
ОЮЛ "Всемирная Федерация тогызкумалак"
Тоғызқұмалақ, тоғызқұмалақ (непаралимпийский)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Раимкулова
бұйрығына 1-қосымша
Ескерту. Жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 30.09.2025 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 30.09.2025 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Спорт түрлері
Халықаралық федерациялары
Олимпиадалық
Паралимпиадалық
Сурдлимпиадалық
Азия және Параазия ойындарының бағдарламаларына енген спорт түрлері
Ұлттық спорт түрлері
1
2
3
4
5
6
7
8
Жазғы спорт түрлері
1
Ату спорт түрлері
International Shooting Sport Federation (ISSF)
Нысана көздеу
Пара нысана көздеу
Стенд ату
2
Ауыр атлетика
International Weightlifting Federation (IWF)
Ауыр атлетика
3
Бокс
World Boxing
Бокс
4
Баскетбол
International Basketball Federation (FIBA)
Баскетбол
5
Велосипедтік спорт түрлері
Union Cycliste Internationale (UCI)
Велосипед спорты (тас жол)
Пара велоспорт (тас жол, трек)
Велотрек
Маунтинбайк
6
Волейбол
The International Volleyball Federation (FIVB)
Классикалық волейбол
Волейболды отырып ойнау
Жағажай волейбол
7
Гимнастика спорт түрлері
International Gymnastics Federation (FIG)
Батуттық гимнастика
Спорттық гимнастика
Көркем гимнастика
8
Дзюдо
International Judo Federation (IJF)
Дзюдо
Пара дзюдо
Дзюдо
9
Есу спорт түрлері
World Rowing
Fédération Internationale des Sociétés d'Aviron (FISA)
Академиялық есу
International Canoe Federation (ICF)
Байдарка мен каноэде есу
Пара каноэ
Есу слаломы
10
Жеңіл атлетика
World Athletics (WATH), International Association of Athletics Federations (IAAF)
Жеңіл атлетика
Пара жеңіл атлетика
Жеңіл атлетика
11
Күрес түрлері
United World Wrestling (UWW)
Еркін күрес
Еркін күрес
Грек-рим күресі
Грек-рим күресі
Әйелдер күресі
12
Қазіргі бессайыс
International Modern Pentathlon Union (UIPM)
Қазіргі бессайыс
13
Қол добы
International Handball Federation (IHF)
Қол добы
14
Пара пауэрлифтинг
World Para Powerlifting
Пара пауэрлифтинг
15
Регби
World Rugby
Регби 7
16
Садақ ату
World Archery Federation (WA)
Садақ ату
17
Семсерлесу
Internationale Fencing Federation (FIE)
Семсерлесу
18
Спорттық құзға өрмелеу
International Federation of Sport Climbing (IFSC)
Спорттық құзға өрмелеу
19
Су спорт түрлері
World Aquatics, Fédération Internationale de Natation (FINA)
Әртістік жүзу (үйлесімді жүзу)
Су добы
Жүзу
Пара жүзу
Жүзу
Суға секіру
20
Таеквондо
World Taekwondo (WT)
Таеквондо WT
Пара таеквондо
Таеквондо
21
Теннис
International Tennis Federation (ITF)
Теннис
22
Триатлон
World Triathlon (WT)
Триатлон
23
Үстел теннисі
International Table Tennis Federation (ITTF)
Үстел теннисі
Үстел теннисі
24
Футбол
Fédération Internationale de Football Association (FIFA)
Футбол
Қысқы спорт түрлері
25
Биатлон
International Biathlon Union (IBU)
Биатлон
Пара биатлон
26
Коньки спорт түрлері
International Skating Union (ISU)
Конькимен жүгіру спорты
Шорт-трек
Конькимен мәнерлеп сырғанау
27
Шайбалы хоккей
International Ice Hockey Federation (IIHF)
Шайбалы хоккей
28
Шаңғы спорт түрлері
International Ski and Snowboard Federation (FIS)
Тау шаңғысы спорты
Шаңғы жарыстары
Пара шаңғы жарыстары
Шаңғы жарыстары
Шаңғы мен тұғырдан секіру
Фристайл (акробатика, могул)
Азия және Параазия ойындарының бағдарламаларына енген спорт түрлері
29
Джиу-джитсу
Ju-Jitsu International Federation (JJIF)
Джиу-джитсу
30
Каратэ (WKF)
World karate federation (WKF)
Каратэ
Каратэ (WKF)
31
Кикбоксинг
World Association of Kickboxing Organizations (WAKO)
Кикбоксинг
32
Муайтай
International Federation of Muaythai Associations (IFMA)
Муайтай
33
Самбо
International Sambo Federation (FIAS)
Спорттық самбо
Жауынгерлік самбо
Жағажай самбо
34
Ушу
International Wushu Federation (IWUF)
Ушу (саньда, таолу)
35
Шахмат
Federation Internationale des Echecs (FIDE), The International Chess Committee of the Deaf
Шахмат
Шахмат, шахмат (паралимпиадалық емес)
Ұлттық спорт түрлері
36
Аударыспақ
"World Federation of Horseback Wrestling" ЗТБ
Аударыспақ
37
Асық ату
"Көшпенділердің Асық спорты халықаралық федерациясы" ЗТБ
Асық ату
38
Бәйге
-
Бәйге
39
Дәстүрлі садақ ату
"World Tradicional Archery federation"
Дәстүрлі садақ ату
40
Жамбы ату
"International horseback archery alliance" (IHAA)
Жамбы ату
41
Жекпе-жек
-
Жекпе-жек
42
Көкпар
"Халықаралық жаппай көкпар федерациясы" ЗТБ
Жаппай көкпар
"Бүкіләлемдік көкпар қауымдастығы" ЗТБ
Көкпар
43
Қазақ күресі
"QAZAQ KURESI" қауымдастық нысандағы ЗТБ
Қазақ күресі
44
Құсбегілік
"INTERNATIONAL QUSBEGILIK FEDERATION"
Құсбегілік
45
Теңге ілу
"Халықаралық теңге ілу ат спорт федерациясы" қауымдастық нысандағы ЗТБ
Теңге ілу
46
Тоғызқұмалақ
"Дүниежүзілік тоғызқұмалақ федерациясы" ЗТБ
Тоғызқұмалақ, тоғызқұмалақ (паралимпиадалық емес)
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:

1. WKF – Уолд каратэ Федерейшн (World Karate Federation);
2. WT – Уолд таеквондо (World taekwondo).
Приложение 3 к приказу
Правила финансирования приоритетных видов спорта за счет бюджетных средств
Сноска. Приказ дополнен приложением 3 в соответствии с приказом и.о. Министра туризма и спорта РК от 30.09.2025 № 186 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила финансирования приоритетных видов спорта за счет бюджетных средств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 62) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" (далее – Закон) и определяют порядок финансирования приоритетных видов спорта за счет бюджетных средств.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) спорт высших достижений – национальные виды спорта и виды спорта, включенные в программы Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских, Азиатских, Параазиатских игр;
2) приоритетные виды спорта – виды спорта, включенные в программы и имеющие высокие спортивные результаты на Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских, Азиатских, Параазиатских играх, и национальные виды спорта.
3. Высокими спортивными результатами считаются:
1) 1-6 места на летних и зимних Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх;
2) 1-3 места на Азиатских (летних и зимних Азиатских игр, Азиатских игр в закрытых помещениях по боевым искусствам, Пляжных Азиатских игр), Параазиатских играх (летние, зимние).
К национальным видам спорта требования по наличию высоких спортивных результатов не распространяются.
4. Высокие спортивные результаты подтверждаются копиями протоколов соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта.
5. Перечень приоритетных видов спорта пересматривается по итогам летних и зимних Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр, Азиатских (летних и зимних Азиатских игр, Азиатских игр в закрытых помещениях по боевым искусствам, Пляжных Азиатских игр), Параазиатских игр (летних, зимних), но не более 1 раза в год.
6. Объем финансирования видов спорта высших достижений, не вошедших в Перечень приоритетных видов спорта, не превышает объем финансирования приоритетных видов спорта.
Глава 2. Порядок финансирования приоритетных видов спорта, вошедших в республиканский перечень приоритетных видов спорта
7. Финансирование приоритетных видов спорта осуществляется за счет средств республиканского бюджета на соответствующие финансовые годы, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.

1. WKF – Уолд каратэ Федерейшн (World Karate Federation);
2. WT – Уолд таеквондо (World Taekwondo).
бұйрығына 3-қосымша
Спорттың басым түрлерін бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру қағидалары
Ескерту. Бұйрық 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 30.09.2025 № 186 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Спорттың басым түрлерін бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы 62) тармақшасына сәйкес әзірленді және спорттың басым түрлерін бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) жоғары жетістіктер спорты – Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық, Азиялық, Параазиялық ойындардың бағдарламаларына енгізілген ұлттық спорт түрлері мен спорт түрлері;
2) спорттың басым түрлері – Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық, Азия, Параазиялық ойындардың бағдарламаларына енгізілген және оларда жоғары спорттық нәтижелері бар спорт түрлері және ұлттық спорт түрлері.
3. Жоғары спорттық нәтижелер болып:
1) жазғы және қысқы Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарда 1-6 орындар;
2) Азиялық (жазғы және қысқы Азиялық ойындар, жауынгерлік өнер бойынша жабық үй-жайлардағы Азиялық ойындар, Жағажай Азия ойындары), Параазиялық ойындарда (жазғы және қысқы) 1-3 орындар болып есептеледі.
Ұлттық спорт түрлеріне жоғары спорттық нәтижелердің болуы талап етілмейді.
4. Жоғары спорттық нәтижелер спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы басшысының мөрімен куәландырылған және қолымен расталған жарыс хаттамаларының көшірмелерімен расталады.
5. Спорттың басым түрлерінің тізбесі жазғы және қысқы Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындары, Азиялық (жазғы және қысқы Азиялық ойындар, жауынгерлік өнер бойынша жабық үй-жайлардағы Азиялық ойындар, Жағажай Азиялық ойындар), Параазиялық (жазғы және қысқы) ойындар қорытындылары бойынша қайта қаралады, бірақ жылына 1 реттен жиі емес.
6. Спорттың басым түрлерінің тізбесіне енбеген жоғары жетістіктер спорты түрлерін қаржыландыру көлемі спорттың басым түрлерін қаржыландыру көлемінен аспауы тиіс.
2-тарау. Спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесіне енген спорттың басым түрлерін қаржыландыру тәртібі
7. Спорттың басым түрлерін қаржыландыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта составляет и предоставляет бюджетный запрос в соответствии с Правилами составления, предоставления, рассмотрения бюджетного запроса, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 185.
8. Республиканский перечень приоритетных видов спорта разрабатывается и утверждается уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
9. Финансирование видов спорта, вошедших в республиканский перечень приоритетных видов спорта, осуществляется республиканскими физкультурно-спортивными организациями.
10. Финансирование из средств республиканского бюджета предусматривается на:
1) осуществление учебно-тренировочного процесса по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса в соответствии с национальными стандартами спортивной подготовки, утверждаемыми уполномоченным органом в области физической культуры и спорта в соответствии с подпунктом 41-4) статьи 1 Закона;
2) подготовку и участие членов национальных и (или) штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в международных спортивных соревнованиях на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
3) проведение республиканских и международных спортивных соревнований совместно с национальными аккредитованными спортивными федерациями и местными исполнительными органами в соответствии с Перечнем видов соревнований, учебно-тренировочных сборов и их классификаций, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 мая 2015 года № 179 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11437) (далее – Приказ № 179);
4) обеспечение спортсменов, вошедших в составы национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, а также обеспечение и содержание штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
5) функционирование государственных физкультурно-спортивных организаций;
6) строительство, реконструкцию и капитальный ремонт республиканских объектов спорта, физкультурно-спортивных организаций, осуществляющих учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса.
11. Уполномоченный орган в целях финансирования приоритетных видов спорта за счет бюджетных средств заключает с государственными физкультурно-спортивными организациями, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса договор о государственных закупках на соответствующий финансовый год.
Финансирование за счет бюджетных средств приоритетных видов спорта, культивируемых физкультурно-спортивными организациями в организационно-правовой форме государственного учреждения, осуществляется в соответствии с индивидуальным планом финансирования государственного учреждения, утверждаемым уполномоченным органом.

Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі №185 бұйрығымен бекітілген Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларына сәйкес бюджеттік сұранымды жасайды және ұсынады.
8. Спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
9. Спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесіне енген спорт түрлерін қаржыландыруды республикалық дене шынықтыру-спорт ұйымдары жүзеге асырады.
10. Республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру келесі бағыттарында:
1) Заңның 1-бабы 41-4) тармақшасына сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекітетін спорттық даярлықтың ұлттық стандарттарына сәйкес спорттық резервті және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесін жүзеге асыру;
2) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және (немесе) штаттық ұлттық командаларының мүшелерін Қазақстан Республикасының аумағында және оның шегінен тыс жерлерде халықаралық спорттық жарыстарға дайындау және қатысу;
3) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 14 мамырдағы № 179 бұйрығымен (бұдан әрі – № 179 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11437 болып тіркелген) бекітілген Жарыстар түрлерінің, оқу-жаттығу жиындарының тізбесін және олардың сыныптамасына сәйкес аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен және жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп республикалық және халықаралық спорт жарыстарын өткізу;
4) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларының құрамына кірген спортшыларды қамтамасыз ету, сондай-ақ спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларын қамтамасыз ету және ұстау;
5) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының жұмыс істеу;
6) спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын республикалық спорт нысандарын, дене шынықтыру-спорт ұйымдарын салу, қайта жаңарту және күрделі жөндеу жүзеге асырылады.
11. Уәкілетті орган бюджет қаражаты есебінен спорттың басым түрлерін қаржыландыру мақсатында спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарымен тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасады.
Мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы дене шынықтыру-спорт ұйымдары жүргізетін бюджет қаражаты есебінен спорттың басым түрлерін қаржыландыру уәкілетті орган бекітетін мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

12. Финансирование осуществляется ежемесячно на основании заключенного договора о государственных закупках.
13. Перераспределение предусмотренных бюджетных средств на финансирование приоритетных видов спорта осуществляется в соответствии со статьей 98 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
14. Расходование денег из республиканского бюджета осуществляется в соответствии с пунктами 5 и 6 Правил расходования денег, выделяемых на спортивные мероприятия, в том числе на учебно-тренировочные сборы для физкультурно-спортивных организаций, финансируемых из республиканского и местного бюджетов, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 100 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20488) (далее – Приказ № 100).
15. Лимиты расходов по видам спорта, вошедшим в Перечень приоритетных видов спорта, определяются уполномоченным органом в области физической культуры и спорта с учетом следующего:
1) приоритетных задач по участию членов национальных и (или) штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, и спортсменов, зачисленных в физкультурно-спортивные организации, в международных спортивных соревнованиях в текущем календарном году;
2) календаря спортивно-массовых мероприятий, финансового календаря и плана финансирования физкультурно-спортивной организации на текущий финансовый год.
16. Финансирование направляется по следующим статьям расходов:
1) питание спортсменов, которое определяется на основании Методики нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий, утвержденной приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 107 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10005) (далее – Приказ № 107);
2) питание животных и птиц, использующихся в видах спорта, которое определяется на основании нормативов питания животных и птиц, использующихся в видах спорта, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 ноября 2014 года № 97 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9992);
3) медицинское обеспечение и оказание медицинской помощи;
4) фармакологическое обеспечение согласно Приказу № 107;
5) приобретение спортивного инвентаря, спортивного оборудования и спортивной экипировки на основании натуральных норм обеспечения спортсменов, тренеров и специалистов в области физической культуры и спорта, военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов в период подготовки и участия в спортивных мероприятиях, проводимых на территории Республики Казахстан и за ее пределами, утверждаемых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта в соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;

12. Қаржыландыру ай сайын мемлекеттік сатып алу туралы жасалған шарт негізінде жүзеге асырылады.
13. Спорттың басым түрлерін қаржыландыруға көзделген бюджет қаражатын қайта бөлу Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 98-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Республикалық және жергілікті бюджеттерден ақшаны жұмсау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 100 бұйрығымен (бұдан әрі – № 100 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20488 болып тіркелген) бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын спорттық іс-шараларға, оның ішінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін оқу-жаттығу жиындарына бөлінетін ақша жұмсау қағидаларының 5 және 6-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Спорттың басым түрлерінің тізбесіне енген спорт түрлері бойынша шығыстардың лимиттерін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган келесіні ескере отырып:
1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және (немесе) штаттық ұлттық командалары мүшелерінің және дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылданған спортшылардың ағымдағы күнтізбелік жылы халықаралық спорттық жарыстарға қатысуы жөніндегі басым міндеттерін;
2) спорттық-бұқаралық іс-шаралар күнтізбесін, қаржылық күнтізбесін және дене шынықтыру-спорт ұйымының ағымдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру жоспарын айқындайды.
16. Қаржылық шығындар шығындардың келесі баптары бойынша жіберіледі:
1) спортшыларды тамақтандыру Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 107 бұйрығымен (бұдан әрі – № 107 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10005 болып тіркелген) бекітілген Оқу-жаттығу процесі мен спорттық іс-шаралар кезеңінде спортшыларды, оның ішінде барлық санаттағы әскери қызметшілерді және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тамақтандыру және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтерінің әдістемесі негізінде айқындалады;
2) спорт түрлерінде пайдаланылатын жануарлар мен құстарды жем-азығы Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 14 қарашадағы № 97 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9992 болып тіркелген) бекітілген Спорт түрлерінде пайдаланылатын жануарлар мен құстардың жем-азығы нормативтері негізінде айқындалады;
3) медициналық қамтамасыз ету және медициналық көмек көрсету;
4) № 107 бұйрыққа сәйкес фармакологиялық қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабының 3-тармағына сәйкес және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында және оның шегінен тыс жерде өткізілетін спорттық іс-шараларға дайындалу және қатысу кезеңінде спортшыларды, жаттықтырушыларды мен дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды, әскери қызметшілер мен құқық қорғау органдарының қызметкерлерін қамтамасыз етудің заттай нормалары негізінде спорттық мүкәммал, спорттық жабдықтар және спорттық жарақтар сатып алу;

6) найм жилых помещений, суточные, проезд до места проведения спортивных мероприятий и обратно, оплата стартовых (целевых) взносов. При проведении спортивного мероприятия и учебно-тренировочного сбора по месту фактического проживания участников допускается оплата за проживание и питание;
7) приобретение горюче-смазочных материалов;
8) расходы по видам спорта, связанные с материальным обеспечением участников спортивных мероприятий;
9) оплата визовых услуг, стоимости перевозки багажа, трансфера;
10) изготовление и приобретение полиграфической и сувенирной продукции;
11) церемония награждения и вручение призов согласно приказу Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 июля 2017 года № 219 "Об утверждении размера стоимости призов для чемпионов и призеров спортивных соревнований, проводимых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и местными исполнительными органами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15562);
12) аренда места проведения спортивных мероприятий, музыкального и светового оборудования, инвентаря и иных вспомогательных средств;
13) транспортные, почтово-телеграфные, типографские и информационные расходы;
14) оплата труда работников, привлеченных к организации и проведению спортивных мероприятий, услуг привлеченных специалистов и обслуживающего персонала (в том числе медицинского);
15) оплата услуг спортивных судей за обслуживание спортивных соревнований;
16) оплата услуг по подгонке и настройке спортивного инвентаря;
17) обслуживание и прием спортивных делегаций, найм жилых помещений и организованное питание;
18) оплата услуг, связанных с подготовкой и текущим содержанием мест проведения, организацией спортивных мероприятий, включая услуги, оказываемые на возмездной основе юридическими и физическими лицами;
19) приобретение материальных запасов для проведения спортивных мероприятий, исходя из специфики вида спорта или спортивного мероприятия, необходимых для его проведения;
20) расходы, связанные с оплатой стартовых и организационных взносов по участию в спортивных мероприятиях, регистрацией спортивных мероприятий в единых республиканских и региональных календарях;
21) командирование национальных и (или) штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, участников спортивных мероприятий для участия в спортивных мероприятиях, и иных специалистов, необходимых для обслуживания спортивного соревнования;
22) возмещение расходов сопровождающего спортсмена с инвалидностью первой группы в соответствии с Приказом № 100;

6) тұрғын үй-жайларды жалдау, тәуліктік ақы, спорттық іс-шаралар өткізілетін жерге дейін және кері жол жүру, бастапқы (нысаналы) жарналарға ақы төлеу. Спорттық іс-шараны және оқу-жаттығу жиыны өткізу кезінде қатысушылардың нақты тұратын жері бойынша тұру және тамақтану үшін ақы төлеуге жол беріледі;
7) жанар-жағармай материалдарын сатып алу;
8) спорттық іс-шараларға қатысушыларды материалдық қамтамасыз етуге байланысты спорт түрлері бойынша шығыстар;
9) визалық қызметтерге, багажды тасымалдауға, трансфер құнына ақы төлеу;
10) полиграфиялық және кәдесый өнімдерін дайындау және сатып алу;
11) "Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган мен жергілікті атқарушы органдар өткізетін спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлері үшін жүлделер құнының мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 28 шілдедегі № 219 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15562 болып тіркелген) сәйкес марапаттау және жүлделерді табыстау рәсімі;
12) спорттық іс-шараларды өткізу орнын, музыкалық және жарық жабдықтарын, мүкәммалды және өзге де қосалқы құралдарды жалға алу;
13) көлік, пошта-телеграф, баспаханалық және ақпараттық шығыстар;
14) спорттық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге тартылған қызметкерлердің, мамандар мен қызмет көрсетуші персоналдың (оның ішінде медициналық) еңбегіне ақы төлеу;
15) спорттық жарыстарға қызмет көрсеткені үшін спорт төрешілерінің қызметіне ақы төлеу;
16) спорттық мүкәммалды бейімдеу және баптау жөніндегі қызметтер;
17) спорттық делегацияларды қабылдау және оларға қызмет көрсету, тұрғын үй-жайларды жалдау және ұйымдастырылған тамақтану;
18) заңды және жеке тұлғалар ақылы негізде көрсететін қызметтерді қоса алғанда, спорттық іс-шараларды ұйымдастыруға, өткізу орындарын дайындауға және ағымдағы ұстауға байланысты қызметтерге ақы төлеу;
19) спорттық іс-шараны өткізу үшін қажетті спорт түрінің немесе спорттық іс-шараның ерекшелігін ескере отырып, спорттық іс-шараларды өткізу үшін материалдық қорларды сатып алу;
20) спорттық іс-шараларға қатысу, бірыңғай республикалық және өңірлік күнтізбелерде спорттық іс-шараларды тіркеу, бастапқы және ұйымдастырушылық жарналарды төлеуге байланысты шығыстар;
21) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және (немесе) штаттық ұлттық командаларын, спорттық іс-шараларға қатысу үшін спорттық іс-шараларға қатысушыларды және спорттық жарыстарға қызмет көрсету үшін қажетті басқа да мамандарды іссапарға жіберу;
22) № 100 бұйрыққа сәйкес бірінші топтағы мүгедектігі бар еріп жүретін спортшының шығыстарын өтеу;

23) оплата по договорам о спортивной деятельности согласно приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июля 2014 года № 296 "Об утверждении размеров выплат денег по договорам о спортивной деятельности со спортсменами высокого класса, тренерами и специалистами в области физической культуры и спорта, осуществляющими подготовку спортсменов высокого класса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9677);
24) оплата денежных поощрений согласно приказу Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 156 "Об утверждении размеров денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32990);
25) оплата компенсационных выплат согласно приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июля 2014 года № 292 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Компенсационная выплата членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта при получении ими спортивных травм и увечий на международных спортивных соревнованиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9672).
17. Государственные физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, представляют в уполномоченный орган в установленные договором сроки акт оказанных услуг с приложением ежемесячного отчета об исполнении договора о государственных закупках, а также итоговый отчет по завершению исполнения договора о государственных закупках.
Глава 3. Порядок финансирования приоритетных видов спорта, вошедших в региональный перечень приоритетных видов спорта в разрезе регионов
18. Финансирование приоритетных видов спорта осуществляется за счет средств местного бюджета на соответствующие финансовые годы, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Местный исполнительный орган в области физической культуры и спорта составляет и предоставляет бюджетный запрос в соответствии с Правилами составления, предоставления, рассмотрения бюджетного запроса, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 185.
19. Региональный перечень приоритетных видов спорта в разрезе регионов разрабатывается и утверждается уполномоченным органом в области физической культуры и спорта из числа видов спорта, включенных в республиканский перечень приоритетных видов спорта, по представлению местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы.

23) "Жоғары дәрежелі спортшылармен, жоғары дәрежелі спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын жаттықтырушылармен және дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандармен спорттық қызмет туралы шарттар бойынша ақша төлемінің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 28 шілдедегі № 296 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9677 болып тіркелген) сәйкес спорттық қызмет туралы шарттар бойынша ақы төлеу;
24) "Халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының жаттықтырушылары мен мүшелеріне ақшалай көтермелеу мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 156 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32990 болып тіркелген) сәйкес ақшалай көтермелеу;
25) "Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне олардың халықаралық спорттық жарыстарда жарақаттар алуы және мертігуі кезінде өтемақы төлемдерін төлеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2014 жылғы шілдедегі № 292 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9672 болып тіркелген) сәйкес өтемақы төлемдерін төлеу.
17. Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдары шартта белгіленген мерзімдерде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуы туралы ай сайынғы есепті қоса бере отырып көрсетілген қызметтер актісін, сондай-ақ мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуы бойынша қорытынды есепті уәкілетті органға ұсынады.
3-тарау. Өңірлер бөлінісінде спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесіне енген спорттың басым түрлерін қаржыландыру тәртібі
18. Спорттың басым түрлерін қаржыландыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі №185 бұйрығымен бекітілген Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларына сәйкес бюджеттік сұранымды жасайды және ұсынады.
19. Өңірлер бөлінісінде спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының ұсынысы бойынша спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесіне енген спорт түрлерінің негізінде дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен әзірленіп, бекітіледі.

20. Финансирование из средств местного бюджета предусматривается на:
1) осуществление учебно-тренировочного процесса по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса в соответствии с национальными стандартами спортивной подготовки, утверждаемыми уполномоченным органом в области физической культуры и спорта в соответствии с подпунктом 41-4) статьи 1 Закона;
2) подготовку команд областей, городов республиканского значения и столицы и их участие в республиканских и международных спортивных соревнованиях по приоритетным видам спорта;
3) подготовку районных, городов областного значения сборных команд по видам спорта и их выступления на областных спортивных соревнованиях;
4) проведение областных, городов республиканского значения, столицы спортивных соревнований совместно с национальными и (или) местными аккредитованными спортивными федерациями согласно Приказу № 179;
5) проведение районных, городов областного значения спортивных соревнований по видам спорта совместно с местными аккредитованными спортивными федерациями согласно Приказу № 179;
6) участие в проведении республиканских и международных спортивных соревнований, проводимых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта совместно с национальными аккредитованными спортивными федерациями;
7) функционирование государственных физкультурно-спортивных организаций находящихся в собственности местных исполнительных органов;
8) строительство и реконструкцию объектов спорта;
9) выплату ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, их тренерам, установленного уполномоченным органом в области физической культуры и спорта в соответствии с подпунктом 65-16) статьи 7 Закона.
21. Местный исполнительный орган в целях финансирования приоритетных видов спорта за счет бюджетных средств заключает с государственными физкультурно-спортивными организациями, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, договор о государственных закупках на соответствующий финансовый год.
Финансирование за счет бюджетных средств приоритетных видов спорта, культивируемых физкультурно-спортивными организациями в организационно-правовой форме государственного учреждения, осуществляется в соответствии с индивидуальным планом финансирования государственного учреждения, утверждаемым местным исполнительным органом.
22. Финансирование осуществляется ежемесячно на основании заключенного договора о государственных закупках.

20. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру:
1) Заңның 1-бабы 41-4) тармақшасына сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекітетін спорттық даярлықтың ұлттық стандарттарына сәйкес спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесін жүзеге асыру;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларын даярлау және олардың спорттың басым түрлері бойынша республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуы;
3) спорт түрлері бойынша аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың құрама командаларын даярлау және олардың облыстық спорттық жарыстарда өнер көрсетуі;
4) № 179 бұйрыққа сәйкес ұлттық және (немесе) жергілікті аккредиттелген спорт федерацияларымен бірлесіп облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың спорттық жарыстарын өткізу;
5) № 179 бұйрыққа сәйкес жергілікті аккредиттелген спорт федерацияларымен бірлесіп, спорт түрлері бойынша аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың спорттық жарыстарын өткізу;
6) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган және ұлттық аккредиттелген спорт федерацияларымен бірлесіп өткізетін республикалық және халықаралық спорттық жарыстарды өткізуге қатысу;
7) жергілікті атқарушы органдардың меншігіндегі мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының жұмыс істеуі;
8) спорт нысандарын салу және қайта жаңарту;
9) Заңның 7-бабы 65-16) тармақшасына сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекітетін спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық құрама командаларының құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына ай сайынғы ақшалай қамтылым төлемдерін төлеу көзделеді.
21. Жергілікті атқарушы орган бюджет қаражаты есебінен спорттың басым түрлерін қаржыландыру мақсатында спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарымен тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасады.
Мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы дене шынықтыру-спорт ұйымдары жүргізетін бюджет қаражаты есебінен спорттың басым түрлерін қаржыландыру жергілікті атқарушы орган бекітетін мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
22. Қаржыландыру ай сайын мемлекеттік сатып алу туралы жасалған шарт негізінде жүзеге асырылады.

23. Перераспределение бюджетных средств, предусмотренных на финансирование приоритетных видов спорта, осуществляется в соответствии со статьей 98 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
24. Расходование денег из местного бюджета осуществляется в соответствии с пунктами 5 и 6 Правил расходования денег, выделяемых на спортивные мероприятия, в том числе на учебно-тренировочные сборы для физкультурно-спортивных организаций, финансируемых из республиканского и местного бюджетов, утвержденных Приказом № 100.
25. Лимиты расходов по видам спорта, вошедшим в региональный перечень приоритетных видов спорта в разрезе регионов, определяются местным исполнительным органом с учетом:
1) приоритетных задач, установленных уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;
2) календаря спортивно-массовых мероприятий, финансового календаря и плана финансирования физкультурно-спортивной организации на текущий финансовый год.
26. Государственные физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, представляют в местный исполнительный орган в установленные договором сроки акт оказанных услуг с приложением ежемесячного отчета об исполнении договора о государственных закупках, а также итоговый отчет по завершению исполнения договора о государственных закупках.
27. Финансирование направляется по статьям расходов, предусмотренным пунктом 16 настоящих Правил, а также для выплат ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, их тренерам, утверждаемых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта в соответствии с подпунктом 65-16) статьи 7 Закона.

23. Спорттың басым түрлерін қаржыландыруға көзделген бюджет қаражатын қайта бөлу Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 98-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Жергілікті бюджеттен ақша жұмсау № 100 бұйрықпен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын спорттық іс-шараларға, оның ішінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін оқу-жаттығу жиындарына бөлінетін ақша жұмсау қағидаларының 5 және 6-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Өңірлер бөлінісінде спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесіне енген спорт түрлері бойынша шығыс лимиттерін жергілікті атқарушы орган мыналарды ескере отырып айқындайды:
1) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган белгілеген басым міндеттер;
2) спорттық-бұқаралық іс-шаралар күнтізбесі, қаржылық күнтізбе және дене шынықтыру-спорт ұйымының ағымдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру жоспары.
26. Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдары шартта белгіленген мерзімдерде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуы туралы ай сайынғы есепті қоса бере отырып көрсетілген қызметтер актісін, сондай-ақ мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуы бойынша қорытынды есепті жергілікті атқарушы органға ұсынады.
27. Қаржыландыру осы Қағидалардың 16-тармағында көзделген шығыстардың баптары бойынша, сондай-ақ, Заңның 7-бабы 65-16) тармақшасына сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекітетін спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық құрама командаларының құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына ай сайынғы ақшалай жабдықталым төлемдерін төлеу үшін жіберіледі.