Об утверждении Правил применения технических средств связи, обеспечивающих участие в судебном заседании, и требования к ним
Приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан) от 15 октября 2019 года № 7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 октября 2019 года № 19499.
В соответствии с частью четвертой статьи 133-3 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан от 31 октября 2015 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения технических средств связи, обеспечивающих участие в судебном заседании, и требования к ним.
2. Отделу организационно-правового обеспечения деятельности местных судов и канцелярий Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Верховного Суда Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Департамента Н. АХМЕТЗАКИРОВ
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
_____________________
"___" _________ 2019 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
_____________________
"___" _________ 2019 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
_____________________
"___" _________ 2019 г.
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
_____________________
"___" _________ 2019 г.
Утверждены
приказом Руководителя
Департамента по обеспечению
деятельности судов при Верховном
Суде Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда
Республики Казахстан)
от 15 октября 2019 года № 7
Правила применения технических средств связи, обеспечивающих участие в судебном заседании, и требования к ним
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения технических средств связи, обеспечивающих участие в судебном заседании, и требования к ним разработаны в соответствии с частью четвертой статьи 133-3 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан и определяют порядок применения технических средств связи, обеспечивающих участие в судебном заседании.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) видеоконференцсвязь – услуга связи с использованием информационно-коммуникационных технологий для интерактивного взаимодействия нескольких удаленных абонентов в режиме реального времени с возможностью обмена аудио- и видеоинформацией;

Сот отырысына қатысуды қамтамасыз ететін техникалық байланыс құралдарын қолдану қағидаларын және оларға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) басшысының 2019 жылғы 15 қазандағы № 7 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 21 қазанда № 19499 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 31 қазандағы Азаматтық процестік кодексінің 133-3-бабының төртінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот отырысына қатысуды қамтамасыз ететін техникалық байланыс құралдарын қолдану қағидалары және оларға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) жергілікті соттардың және кеңселердің қызметін ұйымдастырушылық-құқықтық қамтамасыз ету бөлімі:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Департамент басшысы Н. АХМЕТЗАКИРОВ
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
________________
2019 жылғы "___"__________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
________________
2019 жылғы "___"__________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
________________
2019 жылғы "___"__________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
________________
2019 жылғы "___"__________
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз
ету департаменті
(Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының аппараты)
басшысының
2019 жылғы 15 қазандағы
№ 7 бұйрығымен
бекітілген
Сот отырысына қатысуды қамтамасыз ететін техникалық байланыс құралдарын қолдану қағидалары және оларға қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сот отырысына қатысуды қамтамасыз ететін техникалық байланыс құралдарын қолдану қағидалары және оларға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 133-3-бабының төртінші бөлігіне сәйкес әзірленді және сот отырысына қатысуды қамтамасыз ететін техникалық байланыс құралдарын қолдану тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бейнеконференцбайланыс – аудио-, бейнеақпарат алмасу мүмкіндігі бар, қашықтықтағы бірнеше абоненттермен нақты уақыт режимінде интерактивтік өзара іс-қимыл жасау үшін ақпараттық-телекоммуникациялық технологиялар пайдаланылатын байланыс қызметі;

2) технические средства связи – совокупность аппаратных средств вычислительной техники, программных и телекоммуникационных технологий, обеспечивающих проведение видеоконференцсвязи между залами судебных заседаний двух и более судов или залом суда и учреждения, а также средства, обеспечивающие проведение видеоконференцсвязи между залом судебного заседания и лицами, участвующими в деле, их представителями, а также свидетелями, экспертами, специалистами, переводчиками (далее – участники процесса), с применением личных средств связи, подключенных к сети интернет, с установленным на них программным обеспечением участника видеоконференцсвязи (мобильное приложение сервиса "Судебный кабинет");
3) аудио-, видео фиксация судебного заседания – процесс цифровой записи видео и звука, которые фиксируются с помощью видеокамер и микрофонов в зале судебного заседания, а также поступающего по сетям передачи данных от участников процесса, с применением видеоконференцсвязи;
4) лица, обеспечивающие организацию видеоконференцсвязи – работники структурного или территориального подразделения Судебной администрации/департамента Судебной администрации, определяемые Руководителем Судебной администрации/департамента Судебной администрации для координации работ по проведению видеоконференцсвязи;
5) технический специалист – лицо, осуществляющее техническое сопровождение системы видеоконференцсвязи в судах.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Руководителя Судебной администрации РК от 06.06.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи судебного заседания осуществляется в соответствии с приказом Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 24 ноября 2015 года № 6001-15-7-6/486 "Об утверждении Правил технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания, хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи, доступа к аудио-, видеозаписи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 22 декабря 2015 года № 12457).
4. Кибербезопасность при применении технических средств связи обеспечивается лицами, ответственными за организацию видеоконференцсвязи и лицами, ответственными за техническое обеспечение видеоконференцсвязи согласно Закону Республики Казахстан "О кибербезопасности".
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. руководителя Судебной администрации РК от 25.06.2026 № 3 (вводится в действие с 12.07.2026).

2) техникалық байланыс құралдары – екі және одан да көп соттардың сот отырыстары залдары немесе сот залы және мекеме арасында бейнеконференцбайланысты жүргізуді қамтамасыз ететін есептеуіш техниканың, бағдарламалық және телекоммуникациялық технологиялардың аппараттық құралдарының жиынтығы, сондай-ақ бейнеконференцбайланысы қатысушысының бағдарламалық қамтамасыз етуімен ("Сот кабинеті" сервисінің мобильдік қосымшасы) интернет желісіне қосылған жеке байланыс құралдарын қолдана отырып, сот отырысы залы мен іске қатысушы адамдармен, олардың өкілдерімен, сондай-ақ куәлармен, сарапшылармен, амандармен, аудамашылармен (бұдан әрі – процеске қатысушылар) арасында бейнеконференцбайланысы сеансын өткізуді қамтамасыз ететін құралдар;
3) сот отырысын аудио,- бейне тіркеу – сот отырысы залында бейнекамералар мен микрофондардың көмегімен тіркелетін, сондай-ақ бейнеконференцбайланыс көмегімен процеске қатысушылардан деректерді беру желілері арқылы түсетін бейнені және дыбысты цифрлық жазу процесі;
4) бейнеконференцбайланысты ұйымдастыруды қамтамасыз ететін адамдар - бейнеконференцбайланысты өткізу жөніндегі жұмыстарын үйлестіру үшін Сот әкімшілігінің/Сот әкімшілігі департаментінің басшысы айқындайтын Сот әкімшілігінің құрылымдық немесе аумақтық бөлімшелерінің/Сот әкімшілігі департаментінің қызметкерлері;
5) техникалық жағынан жауапты маман – соттарда бейнеконференцбайланыс жүйесін техникалық сүйемелдеуді жүзеге асыратын адам.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сот әкімшілігі басшысының 06.06.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Сот отырысының аудио,- бейне жазбаларын сақтау және оны жою тәртібі "Сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау және жою, аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) басшысының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 6001-15-7-6/486 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Техникалық байланыс құралдарын қолдану кезіндегі киберқауіпсіздікті "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бейнеконференцбайланысты ұйымдастыруға жауапты адамдар және бейнеконференцбайланысты техникалық қамтамасыз етуге жауапты адамдар қамтамасыз етеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сот әкімшілігі басшысының м.а. 25.06.2026 № 3 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок применения технических средств связи, обеспечивающих участие в судебном заседании
5. Судебные заседания с применением видеоконференцсвязи проводятся в залах судебных заседаний судов, оснащенных техническими средствами связи.
6. Видеоконференцсвязь может применяться только в открытом судебном заседании. При вынесении судом определения о разбирательстве дела в закрытом судебном заседании, применение технических средств связи прекращается.
7. Проведение судебного заседания с применением технических средств связи осуществляется по инициативе суда или по ходатайству участника процесса при наличии технической возможности в суде, рассматривающем дело, а также в суде либо в учреждении, указанном в ходатайстве.
8. Для участия в судебном заседании с применением видеоконференцсвязи участником процесса подается соответствующее ходатайство. С ходатайством в суд должна быть предоставлена копия документа, удостоверяющего личность участника процесса, для подтверждения полномочий представителя в том числе доверенность.
9. Ходатайство об участии в судебном заседании с применением личных средств связи подается участником процесса через сервис "Судебный кабинет" с приложением фотографии, которая будет сверена председательствующим для установления его личности. Участие в судебном заседании осуществляется с использованием мобильного приложения сервиса "Судебный кабинет" и кодового слова, введенного при подаче ходатайства.
10. Организационная подготовка проведения судебного заседания с применением видеоконференцсвязи заключается в определении даты, времени, места его проведения, надлежащем информировании участников процесса, включая технических специалистов.
11. Лицо, заявившее ходатайство, лично участвует в судебном заседании, проводимом с применением видеоконференцсвязи.
12. На основании резолюции судьи, секретарь судебного заседания, не позднее трех рабочих дней направляет заявку об организации проведения судебного заседания с применением технических средств связи (далее – заявка) согласно приложению 1 к настоящим Правилам в адрес департамента Судебной администрации региона, в котором рассматривается дело, а также в адрес суда или учреждения, обеспечивающего видеоконференцсвязь, и департамента Судебной администрации соответствующего региона (если участник процесса не имеет возможности участвовать с применением личных средств связи). В целях оперативного взаимодействия секретарь судебного заседания может направить заявку посредством электронной почты, предварительно согласовав с судом или учреждением такой способ направления.

2-тарау. Сот отырысына қатысуды қамтамасыз ететін техникалық байланыс құралдарын қолдану тәртібі
5. Бейнеконференцбайланысты қолдана отырып сот отырыстары техникалық байланыс құралдарымен жасақталған сот отырыстары залдарында өткізіледі.
6. Бейнеконференцбайланыс тек ашық сот отырысында қолданылуы мүмкін. Сот істі жабық сот отырысында талқылау туралы ұйғарым шығарған кезде техникалық байланыс құралдарын қолдану тоқтатылады.
7. Техникалық байланыс құралдарын пайдаланып сот отырысын өткізу іс қаралатын сотта, сондай-ақ өтінішхатта көрсетілген сотта немесе мекемеде техникалық мүмкіндік болған жағдайда соттың бастамасымен немесе процеске қатысушының өтінішхаты бойынша жүзеге асырылады.
8. Бейнеконференцбайланыс қолданылатын сот отырысына қатысу үшін процеске қатысушы тиісті өтінішхат береді. Өтінішхатпен бірге процеске қатысушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, өкілдің өкілеттіктерін растау үшін сонымен бірге сенімхат тапсырылуы тиіс.
9. Жеке байланыс құралдарын қолдана отырып, сот отырысына қатысу туралы өтінішхатты процеске қатысушы фотосуретін қоса бере отырып, "Сот кабинеті" сервисі арқылы береді, төрағалық етуші оның жеке басын анықтау үшін салыстыратын болады. Сот отырысына қатысу "Сот кабинеті" сервисінің мобильдік қосымшасы және өтінішхатты берген кездегі кодтық сөз пайдаланыла отырып жүзеге асырылады.
10. Бейнеконференцбайланыс қолданылатын сот отырысын өткізуді ұйымдастырып дайындау оны өткізу күнін, уақытын, орнын анықтауға, техникалық мамандарды қоса алғанда, процеске қатысушыларды тиісінше ақпараттандыруға негізделеді.
11. Өтінішхатты мәлімдеуші бейнеконференцбайланыс пайдаланылып өткізілетін сот отырысына жеке өзі қатысуы тиіс.
12. Судья қарарының негізінде сот отырысының хатшысы үш жұмыс күнінен кешіктірмей іс қаралатын өңірдегі Сот әкімшілігі департаменттеріне, сондай-ақ бейнеконференцбайланысты қамтамасыз ететін соттың немесе мекемеге және тиісті өңірдің Сот әкімшілігі департаментіне (егер процеске қатысушы жеке байланыс құралдарын пайдалана отырып қатысуға мүмкіндігі болмаса) бейнеконференцбайланысты өткізуді ұйымдастыру туралы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес техникалық байланыс құралдарын қолдана отырып, сот отырысын өткізуді ұйымдастыру туралы өтінім (бұдан әрі – өтінім) жібереді. Жедел өзара іс-қимыл жасау мақсатында, сот отырысының хатшысы өтінімді электрондық пошта арқылы жіберу мүмкін, мұндай жіберу тәсілі сот немесе мекемемен алдын ала келісіледі.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Руководителя Судебной администрации РК от 06.06.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При поступлении информации об отсутствии технической возможности для проведения видеоконференцсвязи на определенную дату и время, секретарь судебного заседания незамедлительно информирует об этом судью, рассматривающего дело, для решения вопроса о дальнейшем рассмотрении дела.
14. Участники процесса, а также суд либо учреждение, привлеченное к проведению судебного заседания с применением видеоконференцсвязи, незамедлительно сообщают секретарю судебного заседания о возникновении технических проблем, которые могут помешать проведению запланированного судебного заседания. Секретарь судебного заседания незамедлительно информирует об этом судью, а также технического специалиста суда, с целью разрешения технических проблем.
15. Лицо, обеспечивающее организацию видеоконференцсвязи на основании заявки выполняет следующие действия:
1) с помощью имеющихся средств связи (телефона, электронной почты) выясняет технические условия для проведения судебного заседания с применением видеоконференцсвязи на определенную дату и время с судом или учреждением, обеспечивающим видеоконференцсвязь, а также лицом, ответственным за организацию видеоконференцсвязи другого региона (в случае нахождения участников процесса в разных регионах);
2) готовит ответ на заявку согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и направляет в суд, рассматривающий дело, соответствующую информацию;
3) с целью обеспечения готовности технических средств видеоконференцсвязи к проведению судебного заседания, своевременно доводит до технического специалиста информацию о судах, задействованных в проведении видеоконференцсвязи, участниках процесса, заявивших ходатайства об участии в заседании с применением личных средств связи или об учреждении, при участии которого проводится видеоконференцсвязь;
4) предоставляет регистрационные данные (имя, пароль), необходимые участнику процесса с применением видеоконференцсвязи, для подключения к видеоконференцсвязи;
5) в день проведения судебного заседания с применением видеоконференцсвязи заранее организовывает проведение тестового сеанса связи между участниками процесса с привлечением технического специалиста.
16. В день проведения судебного заседания с применением видеоконференцсвязи до начала судебного заседания секретарь судебного заседания:
1) удостоверяется в готовности зала судебного заседания к проведению запланированной видеоконференцсвязи;

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сот әкімшілігі басшысының 06.06.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Белгіленген күні мен уақытта бейнеконференцбайланысты өткізуге техникалық мүмкіндіктің жоқтығы туралы ақпарат келіп түскен кезде, сот отырысының хатшысы істі одан әрі қарау мәселесін шешу үшін бұл туралы істі қарайтын судьяға дереу хабарлайды.
14. Процеске қатысушылар, сондай-ақ бейнеконференцбайланысты пайдаланып сот отырысын өткізуге тартылған сот немесе мекеме жоспарланған сот отырысын өткізуге кедергі келтіруі мүмкін техникалық проблемалар туындағаны туралы сот отырысының хатшысына дереу хабарлайды. Сот отырысының хатшысы техникалық проблемаларды шешу мақсатында бұл туралы судьяға, сондай-ақ техникалық маманға дереу хабарлайды.
15. Бейнеконференцбайланысты ұйымдастыруды қамтамасыз ететін адам өтінімнің негізінде мынадай әрекеттер жасайды:
1) қолда бар байланыс құралдарының (телефон, электрондық пошта) көмегімен бейнеконференцбайланысты қамтамасыз ететін сотпен немесе мекемемен, сондай-ақ басқа өңірдің бейнеконференцбайланысын ұйымдастыруға жауапты адаммен (егер процеске қатысушы әртүрлі өңірлерде болған жағдайда) белгілі бір күн мен уақытта бейнеконференцбайланысты қолдану арқылы сот отырысын өткізуге арналған техникалық жағдайларды анықтайды;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтінімге жауап дайындайды және істі қарайтын сотқа тиісті ақпаратты жібереді;
3) бейнеконференцбайланыс техникалық құралдарының сот отырысын өткізуге дайындығын қамтамасыз ету мақсатында бейнеконференцбайланыс өткізуге жұмылдырылған соттар, жеке байланыс құралдарын қолдана отырып отырысқа қатысу туралы өтінішхаттар мәлімдеген процеске қатысушылар туралы немесе қатысуымен бейнеконференцбайланыс өткізілетін мекеме туралы ақпаратты техникалық маманның назарына уақтылы жеткізеді;
4) бейнеконференцбайланыс қолданылып процеске қатысушыға бейнеконференцбайланысқа қосылуға қажетті тіркеу деректерін (аты, құпия сөз) ұсынады;
5) бейнеконференцбайланыс қолданылып сот отырысы өткізілетін күні техникалық маманды тарта отырып, процеске қатысушылар арасында байланыстың тестілік сеансын алдын ала ұйымдастырады.
16. Бейнеконференцбайланыс қолданыла отырып сот отырысы өткізілетін күні сот отырысының хатшысы сот отырысы басталғанға дейін:
1) жоспарланған бейнеконференцбайланысты өткізуге сот отырысы залының дайындығына көз жеткізеді;

2) контролирует явку участников процесса в суд, обеспечивающий видеоконференцсвязь или в помещение видеоконференцсвязи учреждения;
3) совместно с лицом, обеспечивающим организацию видеоконференцсвязи в своем регионе инициирует видеоконференцсвязь с участниками процесса, заявившими ходатайства об участии в заседании с применением личных средств связи.
17. При обнаружении технических неполадок перед началом проведения судебного заседания, свидетельствующих об отсутствии технической возможности дальнейшего проведения судебного заседания с применением видеоконференцсвязи, секретарь судебного заседания незамедлительно информирует об этом лицо, обеспечивающее организацию видеоконференцсвязи в своем регионе.
18. В случае невозможности устранения технических неполадок суд, рассматривающий дело, решает вопрос о дальнейшем разбирательстве дела в соответствии со статьей 198 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан. В произвольной форме составляется акт, который подписывается руководителем Администратора районного и приравненного к нему суда и секретарем судебного заседания и приобщается к материалам дела.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Руководителя Судебной администрации РК от 06.06.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В случае возникновения во время судебного заседания технических неполадок, делающих невозможным участие в нем участников процесса, использующих средства видеоконференцсвязи, председательствующий объявляет перерыв по техническим причинам. В таком случае, секретарь судебного заседания проводит мероприятия по восстановлению видеоконференцсвязи с соответствующим судом или учреждением, обеспечивающим видеоконференцсвязь, или с участником процесса, использующем личные средства связи.
20. При поступлении заявки в суд или учреждение, обеспечивающее видеоконференцсвязь, суд или учреждение проверяет наличие организационной и технической возможности видеоконференцсвязи на определенную дату и время.
21. Лицо, обеспечивающее организацию видеоконференцсвязи суда или учреждения, обеспечивающего видеоконференцсвязь, не позднее следующего рабочего дня с момента получения заявки:
1) вносит в график проведения судебных заседаний с применением видеоконференцсвязи информацию, указанную в заявке;
2) готовит ответ на заявку и направляет в суд, рассматривающий дело, соответствующую информацию;
3) с целью обеспечения готовности технических средств видеоконференцсвязи к проведению судебного заседания своевременно доводит до технического специалиста информацию о суде, обеспечивающем видеоконференцсвязь, зале заседания, дате и времени проведения судебного заседания.
Ответ на заявку направляется посредством имеющихся средств связи, в том числе с использованием электронной почты.

2) бейнеконференцбайланысты қамтамасыз ететін сотқа немесе мекеменің бейнеконференцбайланыс үй-жайына процеске қатысушылардың келуін бақылайды;
3) жеке байланыс құралдарын қолдана отырып, отырысқа қатысу туралы өтінішхат білдірген процеске қатысушылармен өз өңірінде бейнеконференцбайланысты ұйымдастыруды қамтамасыз ететін адаммен бірігіп, бейнеконференцбайланысқа бастамашылық етеді.
17. Сот отырысын өткізер алдында бейнеконференцбайланыс қолданыла отырып сот отырысын одан әрі өткізуге техникалық мүмкіндіктердің жоқтығын куәландыратын техникалық ақаулар анықталған кезде, сот отырысының хатшысы өз өңірінде бейнеконференцбайланысты ұйымдастыруды қамтамасыз ететін адамды бұл туралы дереу хабардар етеді.
18. Техникалық ақаулықтарды жою мүмкін болмаған жағдайда істі қарайтын сот Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 198-бабына сәйкес істі одан әрі талқылау мәселесін шешеді. Еркін нысанда акт жасалады, оған Аудандық және оған теңестірілген сот әкімшісінің басшысы мен сот отырысының хатшысы қол қояды және іс материалдарына қоса тігіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сот әкімшілігі басшысының 06.06.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Сот отырысы кезінде бейнеконференцбайланыс құралдарын пайдаланатын процеске қатысушылардың оған қатысуына мүмкіндік бермейтін техникалық проблемалар туындаған жағдайда, төрағалық етуші техникалық себептерге байланысты үзіліс жариялайды. Мұндай жағдайда сот отырысының хатшысы бейнеконференцбайланысты қамтамасыз ететін тиісті сотпен немесе мекемемен немесе жеке байланыс құралдарын пайдаланатын процеске қатысушымен бейнеконференцбайланысты қалпына келтіру іс-шараларын жүргізеді.
20. Бейнеконференцбайланысты қамтамасыз ететін сот немесе мекеме өтінім түскен кезде белгілі бір күн мен уақытқа бейнеконференцбайланыстың ұйымдастырушылық және техникалық мүмкіндігінің бар екендігін тексереді.
21. Бейнеконференцбайланысты ұйымдастыруды қамтамасыз ететін соттың немесе мекеменің бейнеконференцбайланысын ұйымдастыруға жауапты адам бейнеконференцбайланысты қолдана отырып, өтінімді алған сәттен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей:
1) бейнеконференцбайланысты қолдана отырып сот отырыстарын өткізу кестесіне өтінімде көрсетілген ақпаратты енгізеді;
2) өтінімге жауапты дайындайды және істі қарайтын сотқа тиісті ақпаратты жолдайды;
3) сот отырысын өткізуге бейнеконференцбайланыстың техникалық құралдарының дайындығын уақтылы қамтамасыз ету мақсатында, техникалық маманға бейнеконференцбайланысты қамтамасыз ететін сот, отырыс залы, сот отырысын өткізу күні мен уақыты туралы ақпаратты жеткізеді.
Өтінімге жауап қолда бар байланыс құралдары арқылы, оның ішінде электрондық поштаны пайдалана отырып жіберіледі.

22. В день проведения судебного заседания с применением видеоконференцсвязи, заблаговременно до начала судебного заседания, секретарем судебного заседания суда, обеспечивающего видеоконференцсвязь, проверяется работоспособность технических средств видеоконференцсвязи (наличие звука, изображения).
23. При обнаружении технических неполадок секретарь судебного заседания суда незамедлительно информирует об этом технического специалиста для проведения мероприятий по восстановлению функционирования оборудования видеоконференцсвязи.
24. В случае возникновения технических проблем при проведении судебного заседания с применением видеоконференцсвязи, технический специалист незамедлительно принимает меры по восстановлению видеоконференцсвязи и информирует об этом лицо, обеспечивающее организацию видеоконференцсвязи, с указанием сроков восстановления работоспособности.
25. Лицо, обеспечивающее организацию видеоконференцсвязи, в случае возникновения технических проблем при проведении судебного заседания с применением видеоконференцсвязи сообщает суду, рассматривающему дело, информацию о времени, необходимом для восстановления видеоконференцсвязи с решением вопроса о дальнейшем рассмотрении дела или его переносе.
26. Суд или учреждение, обеспечивающее видеоконференцсвязь, проверяет явку и устанавливает личность лиц, явившихся для участия в судебном заседании, а также проверяет их полномочия и выясняет возможность их участия в судебном заседании. При этом секретарь судебного заседания суда, обеспечивающего видеоконференцсвязь либо должностное лицо учреждения, назначаемое его руководителем, докладывает суду, рассматривающему дело, о лицах, участвующих в судебном заседании с применением видеоконференцсвязи.
27. Технические специалисты проверяют исправность и контролируют функционирование программно-технических средств видеоконференцсвязи, проводят видеоконференцсвязь, согласовывают с лицами, обеспечивающими техническое обслуживание и проведение видеоконференцсвязи в других судах и учреждениях, возможности проведения судебных заседаний с применением видеоконференцсвязи, а также взаимодействуют с участниками процесса, использующих личные средства связи.
28. Для однозначной идентификации участника процесса необходимо, чтобы место его нахождения было достаточно освещенным, без посторонних шумов, которые могут помешать нормальному ходу судебного заседания. Участник процесса говорит внятно, делая паузы, минимизируя движение тела.
28-1. Правила статьи 187 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан о порядке в судебном заседании, проводимом с использованием технических средств связи, применяются с учетом технических условий проведения конкретного судебного заседания, в соответствии с распоряжениями председательствующего.

22. Бейнеконференцбайланысты қолдана отырып сот отырысын өткізу күні алдын ала сот отырысы басталғанға дейін бейнеконференцбайланысты қамтамасыз ететін сот отырысының хатшысы бейнеконференцбайланыстың техникалық құралдарының жұмысқа жарамдылығын (дыбыстың, бейненің болуын) тексереді.
23. Техникалық ақаулар анықталған кезде сот отырысының хатшысы бейнеконференцбайланыс жабдығының жұмысын қалпына келтіру бойынша іс-шараларды өткізу үшін техникалық маманды дереу хабардар етеді.
24. Бейнеконференцбайланысты қолдана отырып сот отырысын өткізген кезде техникалық ақаулар анықталған жағдайда техникалық маман бейнеконференцбайланысты қалпына келтіру шараларын дереу қабылдайды және бұл туралы жұмысқа жарамдылығын қалпына келтіру мерзімдерін көрсете отырып, бейнеконференцбайланысты ұйымдастыруды қамтамасыз ететін адамға хабарлайды.
25. Бейнеконференцбайланысты қолдана отырып, сот отырысын өткізу кезінде техникалық проблемалар туындаған жағдайда бейнеконференцбайланысты ұйымдастыруды қамтамасыз ететін адам істі қарайтын сотқа істі одан әрі қарау немесе оны ауыстыру мәселесін шеше отырып, бейнеконференцбайланысты қалпына келтіруге қажетті уақыт туралы ақпаратты хабарлайды.
26. Бейнеконференцбайланысты қамтамасыз ететін сот немесе мекеме адамдардың келуін тексереді және сот отырысына қатысуға келген адамдардың жеке басын анықтайды, сондай-ақ олардың өкілеттіктерін тексереді және олардың сот отырысына қатысу мүмкіндігін анықтайды. Бұл ретте бейнеконференцбайланысты қамтамасыз ететін сот отырысының хатшысы немесе басшысы тағайындайтын мекеменің лауазымды адамы істі қарайтын сотқа бейнеконференцбайланыс арқылы сот отырысына қатысатын адамдар туралы баяндайды.
27. Техникалық мамандар бейнеконференцбайланыстың бағдарламалық-техникалық құралдарының дұрыстығын тексереді және жұмыс істеуін бақылайды, бейнеконференцбайланысты жүргізеді, басқа да соттар мен мекемелерде бейнеконференцбайланысқа техникалық қызмет көрсетуді және бейнеконференцбайланысты жүргізуді қамтамасыз ететін адамдармен бейнеконференцбайланысты қолдана отырып, сот отырыстарын өткізу мүмкіндігін келіседі, сондай-ақ жеке байланыс құралдарын пайдалана отырып, процеске қатысушылармен өзара іс-қимыл жасайды.
28. Процеске қатысушыны біркелкі сәйкестендіру үшін оның орналасқан жері жеткілікті түрде жарықтандырылуы, сот отырысының қалыпты өтуіне кедергі келтіруі мүмкін бөгде шусыз болуы тиіс. Процеске қатысушы дене қимылын барынша азайтып, кідіріс жасап, анық сөйлейді.
28-1. Техникалық байланыс құралдарын пайдалана отырып өткізілетін сот отырысындағы тәртіп туралы Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 187-бабының ережелері төрағалық етушінің өкімдеріне сәйкес нақты сот отырысын өткізудің техникалық шарттары ескеріле отырып қолданылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 28-1 в соответствии с приказом Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 20.07.2020 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. После начала видеосвязи с судом, назначившим судебное заседание, присутствие и наблюдение за трансляцией лиц моложе шестнадцати лет не допускается, за исключением лиц, участвующих в деле, или свидетелей.
30. Решение вопросов, связанных с организацией судебных заседаний с применением видеоконференцсвязи, а также с определением технической возможности их проведения для каждого конкретного ходатайства, осуществляется лицами, обеспечивающими организацию видеоконференцсвязи. В случае необходимости привлекаются технические специалисты.
31. Информация о судебных процессах с применением технических средств связи, обеспечивающих участие в судебном заседании (с указанием наименования суда, номера зала судебного заседания, даты и времени судебного заседания, сведений о технических средствах связи) размещается секретарем судебного заседания в цифровой системе судебных органов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа и.о. руководителя Судебной администрации РК от 25.06.2026 № 3 (вводится в действие с 12.07.2026).
32. Об использовании в судебном заседании системы видеоконференцсвязи отражается в протоколе судебного заседания.
33. Аудио-, видеозапись судебного разбирательства лицом, заявившим ходатайство об участии в рассмотрении дела с применением технических средств связи, допускается с разрешения суда и с учетом мнения лиц, участвующих в деле.
Глава 3. Требования к техническим средствам связи, обеспечивающим участие в судебном заседании
34. Участник процесса, заявивший ходатайство об участии в судебном заседании с использованием личных средств связи, использует мобильное приложение сервиса "Судебный кабинет", предоставляющее возможность провести видеоконференцсвязь с залом судебного заседания.
35. Проведение судебных заседаний с применением видеоконференцсвязи осуществляется при наличии технической возможности, обеспечивающей надлежащее качество передачи видеоизображения и звука, а также их вывода на мониторы в формате, удобном для восприятия лицами, присутствующими в зале. Участнику процесса, который находится за пределами зала судебного заседания, также обеспечивается качественное видеоизображение и звук из зала судебного заседания.
36. При установлении возможности проведения судебного заседания с использованием технических средств связи, проверяется возможность для каждого участника процесса, слышать и видеть ход судебного заседания, задавать вопросы и получать ответы в режиме реального времени, реализовывать другие процессуальные права и исполнять процессуальные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 28-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 20.07.2020 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Іске қатысушы адамдарды немесе куәларды қоспағанда, сот отырысын тағайындаған сотпен бейнебайланыс басталғаннан кейін он алты жасқа толмаған адамдардың қатысуына және көрсетілімді қадағалауына жол берілмейді.
30. Бейнеконференцбайланысты қолдана отырып сот отырыстарын ұйымдастырумен, сондай-ақ әрбір нақты өтінішхат үшін оларды өткізудің техникалық мүмкіндігін айқындаумен байланысты мәселелерді бейнеконференцбайланысты ұйымдастыруды қамтамасыз ететін адамдар шешеді. Қажет болған жағдайда техникалық мамандар тартылуы мүмкін.
31. Сот отырысына қатысуды қамтамасыз ететін техникалық байланыс құралдары қолданылып өтетін сот процестері туралы ақпаратты (сот атауы, сот отырысы залының нөмірі, сот отырысының күні мен уақыты, техникалық байланыс құралдары туралы мәліметтер көрсетілген) сот отырысының хатшысы Қазақстан Республикасының сот органдарының цифрлық жүйесінде орналастырады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сот әкімшілігі басшысының м.а. 25.06.2026 № 3 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Сот отырысында бейнеконференцбайланыс жүйесін пайдалану туралы сот отырысының хаттамасында көрсетіледі.
33. Техникалық байланыс құралдарын қолдана отырып, істі қарауға қатысу туралы өтінішхатты мәлімдеген адамның сот талқылауының аудио-, бейнежазбасына соттың рұқсатымен және іске қатысушы адамдардың пікірін ескере отырып жол беріледі.
3-тарау. Сот отырысына қатысуды қамтамасыз ететін техникалық байланыс құралдарына қойылатын талаптар
34. Жеке байланыс құралдарын пайдаланып сот отырысына қатысу туралы өтінішхат берген процеске қатысушы сот отырысы залымен бейнеконференцбайланыс сеансын жүргізуге мүмкіндік беретін "Сот кабинеті" сервисінің мобильдік қосымшасын пайдаланады.
35. Бейнеконференцбайланысты қолдана отырып сот отырыстарын өткізу бейне көрсетілімнің және дыбыстың тиісті сапасын қамтамасыз ететін техникалық мүмкіндік болған кезде, сондай-ақ оларды залдағы қатысып отырған адамдар қабылдауға ыңғайлы форматта мониторларға шығарған кезде жүзеге асырылады. Сот отырысы залынан тыс жерде жүрген процеске қатысушы да сот отырысы залынан сапалы бейне түсіру мен дыбыс алу қамтамасыз етіледі.
36. Техникалық байланыс құралдарын пайдаланып, сот отырысын өткізу мүмкіндігі анықталған кезде процеске қатысушы үшін сот отырысы барысын есту және көру, нақты уақыт режимінде сұрақтар қою және жауаптар алу, басқа да Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген процестік құқықтарды іске асыру және процестік міндеттерді орындау мүмкіндігі тексеріледі.

37. Участник процесса, использующий личные средства связи обеспечивает качественное видео и аудиофиксацию своего участия, а также стабильную передачу данных через сеть интернет.
38. Для участия в судебном заседании с использованием мобильного приложения сервиса "Судебный кабинет" требуется:
1) актуальная версия мобильного приложения сервиса "Судебный кабинет";
2) Wi-Fi соединение с пропускной способностью сети интернет не ниже 1 мб/с или не менее 4G.
Приложение 1
к Правилам применения
технических средств связи,
обеспечивающих участие в
судебном заседании, и
требования к ним
Кому
____________________________
Адрес
____________________________
Заявка об организации проведения судебного заседания с применением
технических средств связи
В производстве ____________________________________________________________
(наименование суда, рассматривающего дело)
находится _______________________________ дело № _______________________________
Прошу предоставить суду, рассматривающему вышеуказанное дело, возможность
_______________________________________________________________________________
(указывается процессуальное действие, процессуальное положение лица, участвующего в
деле, и его Ф.И.О. (при его наличии)
посредством технических средств связи на базе ______________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование суда, обеспечивающего ВКС, лечебного (социального) учреждения)
Ориентировочная дата рассмотрения дела назначена на _______________________________
(дата, время)
Секретарь судебного заседания ___________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), контакты для связи)
Лицо, обеспечивающее организацию видеоконференцсвязи____________________________
_______________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), контакты для связи)
Председатель суда
(наименование суда, рассматривающего дело) (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам применения
технических средств связи,
обеспечивающих участие в
судебном заседании, и
требования к ним
Кому
____________________________
Адрес
____________________________
Ответ на заявку об организации проведения судебного заседания с
применением технических средств связи
В соответствии с заявкой ____________________________________________________
(наименование суда, рассматривающего дело)
об организации проведения судебного заседания с применением технических средств связи по
__________________________________________ делу № _____________________________,
подтверждается/не подтверждается возможность его проведения ________________________
(дата, время)
на базе _________________________________________________________________________.
(наименование суда, обеспечивающего применение технических средств связи)
В целях организации судебного заседания с применением технических средств связи направляется следующая информация1:
Секретарь судебного заседания ____________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), контакты для связи)
Номер зала судебного заседания ______________________________________________
Лицо, обеспечивающее организацию применения технических средств связи
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), контакты для связи)
Председатель суда
(наименование суда, обеспечивающего применение технических средств связи) (подпись) (Ф.И.О. (при его наличии)
____________________________ [1] Информация указывается в случае подтверждения возможности организации проведения судебного заседания с использованием технических средств связи

37. Жеке байланыс құралдарын пайдаланатын процеске қатысушы өзінің қатысуының сапалы бейне және аудио тіркелуін, сондай-ақ интернет желісі арқылы деректердің тұрақты беруілуін қамтамасыз етеді.
38. "Сот кабинеті" сервисінің мобильдік қосымшасын пайдалана отырып, сот отырысына қатысу үшін:
1) "Сот кабинеті" сервисінің мобильдік қосымшасының өзекті нұсқасы;
2) интернет желісінің өткізу қабілеті 1мб/с төмен емес немесе 4G аз емес Wi-Fi байланысы талап етіледі.
Сот отырысына қатысуды
қамтамасыз ететін техникалық
байланыс құралдарын қолдану
қағидаларына және оларға
қойылатын талаптарға
1-қосымша
Кімге
____________________________
Мекенжайы
____________________________
Техникалық байланыс құралдарын қолдана отырып, сот отырысын өткізуді ұйымдастыру туралы өтінім
______________________________________________________________ іс жүргізуінде
(істі қарайтын соттың атауы)
№ __________________________________________________________________ іс бар.
Жоғарыда көрсетілген істі қарайтын сотқа _____________________________________
__________________________________________________________________________
(БКБ-ны қамтамасыз ететін соттың, емдеу (әлеуметтік) мекеме атауы)
базасында техникалық байланыс құралдары арқылы
__________________________________________________________________________
(іске қатысатын адамның процестік әрекеті, процестік жағдайы және оның
А.Ә.Т. (ол болған жағдайда) көрсетіледі)
мүмкіндігін беруді сұраймын.
Істі қараудың болжанып отырған күні _____________________________ тағайындалды
(күні, уақыты)
Сот отырысының хатшысы _________________________________________________
(А.Ә.Т. (ол болған жағдайда), байланыс телефондары)
Бейнеконференцбайланысты ұйымдастыруды қамтамасыз ететін адам
______________________________________________
(А.Ә.Т. (ол болған жағдайда), байланыс телефондары)
Сот төрағасы
(істі қарайтын соттың атауы)             (қолы)       (А.Ә.Т. (ол болған жағдайда)
Сот отырысына қатысуды
қамтамасыз ететін техникалық
байланыс құралдарын қолдану
қағидаларына және оларға
қойылатын талаптарға
2-қосымша
Кімге
____________________________
Мекенжайы
____________________________
Техникалық байланыс құралдарын қолдана отырып, сот отырысын өткізуді ұйымдастыру туралы өтінімге жауап
№ _______________________ ______________________________________ іс бойынша
техникалық байланыс құралдарын қолдана отырып сот отырысын өткізуді
ұйымдастыру туралы
_____________________________________________________________ өтінімге сәйкес
(істі қарайтын соттың атауы)
оны ______________________________________________________________________
(техникалық байланыс құралдарының қолданылуын қамтамасыз ететін соттың атауы)
базасында ___________________________ өткізу мүмкіндігі расталады/расталмайды.
(күні, уақыты)
Техникалық байланыс құралдарын қолдана отырып сот отырысын ұйымдастыру
мақсатында мынадай ақпарат жолданады:
Сот отырысының хатшысы __________________________________________________
(А.Ә.Т. (ол болған жағдайда), байланыс телефондары)
Сот отырысы залының нөмірі
__________________________________________________________________________
Техникалық байланыс құралдарын қолдануды ұйымдастыруды қамтамасыз ететін адам
__________________________________________________________________________
(А.Ә.Т. (ол болған жағдайда), байланыс телефондары)
Сот төрағасы
(техникалық байланыс құралдарын қолдануды
қамтамасыз ететін соттың атауы)             (қолы)       (А.Ә.Т. (ол болған жағдайда)
Ақпарат ұйымның сот отырысын техникалық байланыс құралдарын пайдалана отырып өткізуді ұйымдастыру мүмкіндігі расталған жағдайда көрсетіледі.