О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 151. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2019 года № 19369.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п. 5.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту методологии и регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций - пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, четвертого и шестого пункта 5 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года, абзацев девятого - двадцать восьмого, тридцать шестого - сто первого, сто десятого - сто двадцать шестого, сто тридцать четвертого, сто тридцать восьмого - сто девяностого пункта 9 и пункта 18 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.06.2020 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"___" _____________ 2019 года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 10 сентября 2019 года № 151
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения и дополнения

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 151 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 қыркүйекте № 19369 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы, Тізбенің 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 5-тармағының үшінші, төртінші және алтыншы абзацтарын, 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 9-тармағының тоғызыншы – жиырма сегізінші, отыз алтыншы – бір жүз бірінші, бір жүз оныншы – бір жүз жиырма алтыншы, бір жүз отыз төртінші, бір жүз отыз сегізінші – бір жүз тоқсаныншы абзацтарын және 18-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.06.2020 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2019 жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 10 қыркүйектегі
№ 151 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

1. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 17.04.2026 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 47 (вводится в действие с 01.07.2023).
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 214 "Об утверждении Правил формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8796, опубликовано 5 декабря 2013 года в газете "Юридическая газета" № 183 (2558) следующие изменения и дополнения:
в Правилах формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Условиями договора на брокерское обслуживание, заключенного брокером и (или) дилером или Управляющим, являющимся брокером и (или) дилером, система управления рисками которого не соответствует требованиям, установленным абзацами восьмым, девятым и десятым подпункта 3) пункта 11, подпунктами 9) и 10) пункта 15, абзацами пятым, шестым и седьмым части второй пункта 28, пунктами 29 и 30, подпунктами 2), 8), 9) пункта 68, пунктами 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79 и 80 Правил, предусматривается, что клиентский заказ принимается им к исполнению только при наличии денег и (или) ценных бумаг у клиента на банковском и (или) лицевом счете данного брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, в размере не менее объема денег и (или) ценных бумаг, указанных в клиентском заказе.
При соблюдении условий договора на брокерское обслуживание, установленных частью первой настоящего пункта, расчеты значений коэффициента покрытия рисков и рисков на одного клиента, установленных Правилами, брокером и (или) дилером или Управляющим, являющимся брокером и (или) дилером, не осуществляются.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Стресс-тестинг по рискам, которым подвержена деятельность брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, по собственным активам Управляющего и брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, и активам клиентов, принятым в инвестиционное управление, рассчитывается не реже одного раза в полгода.
Результаты стресс-тестинга по рискам, которым подвержена деятельность брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, оформляются в соответствии с внутренними документами Управляющего и брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, и содержат следующую информацию:
описание сценария стресс-теста;
обоснование выбранного сценария стресс-теста;
рекомендации по результатам стресс-тестинга.";
пункт 9 исключить;

1. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 17.04.2026 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 47 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 214 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8796 болып тіркелген, 2013 жылғы 8 желтоқсанда "Заң газеті" газетінде № 183 (2384) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тәуекелдерді басқару жүйесі Қағидалардың 11-тармағы 3) тармақшасының сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарында, 15-тармағының 9) және 10) тармақшаларында, 28-тармағының екінші бөлігінің бесінші, алтыншы және жетінші абзацтарында, 29 және 30-тармақтарында, 68-тармағының 2), 8), 9) тармақшаларында, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79 және 80-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін брокер және (немесе) дилер немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушы жасаған брокерлік қызмет көрсету шартының талаптарында, осы брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының банктік және (немесе) жеке шотында клиенттік тапсырыста көрсетілген ақша және (немесе) бағалы қағаздар көлемінен кем емес мөлшерде клиентте ақша және (немесе) бағалы қағаздар болған кезде ғана клиенттік тапсырысты орындауға қабылдайтынын білдіреді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген брокерлік қызмет көрсету шартының талаптары сақталған жағдайда, брокер және (немесе) дилер немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушы Қағидаларда белгіленген бір клиентке Тәуекелдерді жабу коэффициентінің мәндерін және тәуекелдерін есептеуді жүзеге асырмайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының қызметі ұшыраған тәуекелдер бойынша стресс-тестинг Басқарушының және Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің меншікті активтері және инвестициялық басқаруға қабылданған клиенттердің активтері бойынша кемінде жарты жылда бір рет есептеледі.
Брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының қызметі ұшыраған тәуекелдер бойынша стресс-тестинг нәтижелері Басқарушының және Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің ішкі құжаттарына сәйкес ресімделеді және мынадай ақпаратты қамтиды:
стресс-тест сценарийінің сипаттамасы;
таңдалған стресс-тест сценарийін негіздеу;
стресс-тестинг нәтижелері бойынша ұсыныстар.";
9 тармақ алып тасталсын;

пункт 9-1 изложить в следующей редакции:
"9-1. Управляющий, брокер и (или) дилер, являющийся Управляющим, обеспечивают резервирование и хранение информации, изложенной в пункте 8 Правил, на бумажном носителе и (или) в форме электронного документа, обеспечивающих конфиденциальность и некорректируемость данных.";
часть вторую пункта 37 изложить в следующей редакции:
"Требования к инвестиционной декларации инвестиционных фондов установлены Законом Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных и венчурных фондах".";
абзац первый пункта 40 изложить в следующей редакции:
"40. В целях обеспечения эффективного управления активами клиентов, принятых в управление, в том числе пенсионными активами, активами инвестиционных фондов, и (или) собственными активами Управляющего или брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, ответственным подразделением Управляющего или брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, проводятся:";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. На основе аналитических исследований, указанных в пункте 40 Правил, ответственным подразделением Управляющего или брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, разрабатываются рекомендации, содержащие подробный перечень факторов, послуживших основанием для предоставления данных рекомендаций.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Рекомендации предоставляются при:
1) разработке корпоративной стратегии, инвестиционной декларации и политики инвестирования собственных активов Управляющего или брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, а также внесении изменений и дополнений в указанные документы;
2) определении и пересмотре лимитов инвестирования;
3) принятии решений о совершении сделок за счет активов клиентов, принятых в инвестиционное управление, и (или) собственных активов Управляющего или брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим;
4) принятии решений об инвестировании активов клиентов, принятых в инвестиционное управление, и (или) собственных активов брокера и (или) дилера, Управляющего, брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, с использованием автоматизированной системы размещения и управления заявками на заключение сделок по финансовым инструментам по заданному алгоритму (алгоритмический трейдинг).
Рекомендация, предусмотренная подпунктом 3) настоящего пункта, разрабатывается для принятия инвестиционных решений в отношении совершения как одной, так и нескольких сделок с финансовыми инструментами.";

9-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1. Басқарушы, Басқарушы болып табылатын брокер және (немесе) дилер Қағидалардың 8-тармағында жазылған ақпаратты қағаз тасымалдағышта және (немесе) деректердің конфиденциалдылығын және түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін электрондық құжат нысанында резервтеуді және сақтауды қамтамасыз етеді.";
37-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық қорлардың инвестициялық декларациясына қойылатын талаптар "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген.";
40-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Клиенттердің басқаруға қабылданған активтерін, оның ішінде зейнетақы активтерін, инвестициялық қорлардың активтерін және (немесе) Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің меншікті активтерін тиімді басқаруды қамтамасыз ету мақсатында Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің жауапты бөлімшесі:";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің жауапты бөлімшесі Қағидалардың 40-тармағында көрсетілген талдамалық зерттеулер негізінде аталған ұсынымдарды беруге негіз болған факторлардың толық тізбесі қамтылатын ұсынымдарды әзірлейді.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Ұсынымдар:
1) Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің корпоративтік стратегиясын, инвестициялық декларациясын және меншікті активтерін инвестициялау саясатын әзірлеу, сондай-ақ көрсетілген құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) инвестициялау лимиттерін айқындау және қайта қарау;
3) клиенттердің инвестициялық басқаруға қабылданған активтері және (немесе) Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің меншікті активтері есебінен мәмілелер жасау туралы шешімдер қабылдау;
4) берілген алгоритм (алгоритмдік трейдинг) бойынша қаржы құралдары бойынша мәмілелер жасасуға өтінімдерді орналастырудың және басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдалана отырып, клиенттердің инвестициялық басқаруға қабылданған активтерін және (немесе) брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының, Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің меншікті активтерін инвестициялау туралы шешімдер қабылдау кезінде беріледі.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген ұсыным қаржы құралдарымен бір, сол сияқты бірнеше мәмілелер жасауға қатысты инвестициялық шешімдер қабылдау үшін әзірленеді.";

подпункт 4) пункта 43 изложить в следующей редакции:
"4) результаты анализа информации, использованной для выдачи рекомендации, включая, но не ограничиваясь информацией о:
влиянии совершаемой сделки на предполагаемое изменение доходов по принятым в управление активам и (или) собственным активам Управляющего или брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим;
рисках, связанных с приобретением данного финансового инструмента (финансовых инструментов);
влиянии совершаемой сделки на изменение значений пруденциальных нормативов, установленных уполномоченным органом;";
подпункт 6) пункта 43 изложить в следующей редакции:
"6) описание финансового инструмента (финансовых инструментов) с указанием вида, объема, диапазона цен, уровня доходности и других характеристик (условий) данного финансового инструмента (финансовых инструментов);";
дополнить пунктом 43-1 следующего содержания:
"43-1. Рекомендация по инвестированию активов клиентов, принятых в инвестиционное управление, и (или) собственных активов брокера и (или) дилера, Управляющего, брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, с использованием алгоритмического трейдинга содержит следующие сведения:
1) дату выдачи и ее номер;
2) сведения о клиенте, в отношении активов которого предполагается применение алгоритмического трейдинга, либо указание на то, что рекомендация составлена в отношении собственных активов;
3) наименование рекомендуемой к применению алгоритмической стратегии;
4) рекомендуемую сумму для инвестирования;
5) перечень финансовых инструментов (при необходимости);
6) рекомендуемый срок действия алгоритмической стратегии;
7) ожидаемый размер доходности от применения данной алгоритмической стратегии;
8) максимально допустимый размер убытка от суммы, рекомендуемой для инвестирования;
9) подписи лиц, составивших рекомендацию, с указанием их занимаемых должностей.
Алгоритмическая стратегия (алгоритмические стратегии) утверждается (утверждаются) инвестиционным комитетом брокера и (или) дилера, Управляющего, брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим.
Документ, содержащий условия алгоритмической стратегии, включает, но не ограничивается следующим:
1) подробное описание алгоритмической стратегии;
2) перечень финансовых инструментов, используемых в рамках данной алгоритмической стратегии;
3) результаты проверки (тестирования) эффективности данной алгоритмической стратегии с использованием исторических финансовых данных;
4) информацию об основных рисках, связанных с инвестированием с применением алгоритмического трейдинга;

43-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мыналар туралы ақпаратты қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, ұсынымдарды беру үшін пайдаланылған ақпаратты талдау нәтижелері:
жасалатын мәміленің Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің басқаруға қабылданған активтері және (немесе) меншікті активтері бойынша кірістердің болжамды өзгеруіне әсері;
осы қаржы құралын (қаржы құралдарын) сатып алуға байланысты тәуекелдер;
жасалатын мәміленің уәкілетті орган белгілеген пруденциалдық нормативтер мәндерінің өзгеруіне әсері;";
43-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) аталған қаржы құралының (қаржы құралдарының) түрін, көлемін, бағалар диапазоны, кірістілік деңгейін және басқа да сипаттамаларын (талаптарын) көрсете отырып, қаржы құралының (қаржы құралдарының) сипаттамасы;";
мынадай мазмұндағы 43-1 тармақпен толықтырылсын:
"43-1. Алгоритмдік трейдингті пайдалана отырып, клиенттердің инвестициялық басқаруға қабылданған активтерін және (немесе) брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының, Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің меншікті активтерін инвестициялау жөніндегі ұсынымда мынадай мәліметтер қамтылады:
1) берілген күні және оның нөмірі;
2) активтеріне қатысты алгоритмдік трейдингті қолдану болжанатын клиент туралы мәліметтер не ұсынымның меншікті активтеріне қатысты жасалғанын көрсету;
3) қолдануға ұсынылатын алгоритмдік стратегияның атауы;
4) инвестициялау үшін ұсынылатын сома;
5) қаржы құралдарының тізбесі (қажет болған жағдайда);
6) алгоритмдік стратегияның ұсынылатын қолданылу мерзімі;
7) осы алгоритмдік стратегияны қолданудан күтілетін кірістілік мөлшері;
8) инвестициялау үшін ұсынылатын сомадан ең жоғары жол берілетін шығын мөлшері;
9) ұсыным жасаған адамдардың атқаратын лауазымдары, қойылған қолдары.
Алгоритмдік стратегияны (алгоритмдік стратегияларды) брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының, Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің инвестициялық комитеті бекітеді.
Алгоритмдік стратегия талаптары бар құжат мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) алгоритмдік стратегияның толық сипаттамасы;
2) осы алгоритмдік стратегия шеңберінде пайдаланылатын қаржы құралдарының тізбесі;
3) тарихи қаржылық деректерді пайдалана отырып, осы алгоритмдік стратегияның тиімділігін тексеру (тестілеу) нәтижелері;
4) алгоритмдік трейдингті қолдана отырып инвестициялауға байланысты негізгі тәуекелдер туралы ақпарат;

5) сведения о дополнительных расходах и комиссиях, возникающих при применении данной алгоритмической стратегии.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Протокол подписывается всеми членами инвестиционного комитета, присутствующими на заседании, и хранится на бумажном носителе и (или) в форме электронного документа, заверенного электронными цифровыми подписями членов инвестиционного комитета, присутствующими на заседании, при обеспечении конфиденциальности и некорректируемости данных, вместе с инвестиционными решениями, принятыми инвестиционным комитетом, в течение пяти лет.";
подпункт 4) пункта 55 изложить в следующей редакции:
"4) идентификатор финансового инструмента (финансовых инструментов), по которому (которым) должна быть совершена сделка;";
дополнить пунктом 56-1 следующего содержания:
"56-1. Инвестиционное решение по инвестированию активов клиентов, принятых в инвестиционное управление, и (или) собственных активов брокера и (или) дилера, Управляющего, брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, с использованием алгоритмического трейдинга, помимо сведений, указанных в подпунктах 1), 2), 10), 11) 12) пункта 55 Правил, содержит:
1) наименование применяемой алгоритмической стратегии;
2) сумму, подлежащей инвестированию с применением алгоритмической стратегии;
3) виды финансовых инструментов (при необходимости);
4) срок действия алгоритмической стратегии;
5) ожидаемая доходность от применения данной алгоритмической стратегии;
6) максимально допустимый размер убытка от суммы, определенной для инвестирования.
Принятие отдельных инвестиционных решений для совершения сделок в рамках инвестиционного решения, указанного в части первой настоящего пункта, не требуется.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. Подразделение брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, осуществляющее управление рисками, осуществляет расчеты значений коэффициента покрытия рисков и рисков на одного клиента в течение торгового дня по мере осуществление следующих операций:
1) исполнения клиентского заказа на покупку (продажу) ценных бумаг на международных (иностранных) рынках ценных бумаг;
2) подачи заявки на покупку (продажу) ценных бумаг в торговую систему организатора торгов;
3) принятия приказа на списание денег с банковского счета клиента;
4) зачисление денег на банковский счет клиента;
5) принятия приказа на ввод (вывод) ценных бумаг в (из) номинальное (номинального) держание (держания);
6) открытия операции прямого и обратного репо;
7) исполнения клиентского заказа на продажу облигаций, выпущенных организацией - резидентом Республики Казахстан, на территории иностранного государства, в торговой системе организатора торгов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:

5) осы алгоритмдік стратегияны қолдану кезінде туындайтын қосымша шығыстар мен комиссиялар туралы мәліметтер.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Хаттамаға инвестициялық комитеттің отырысқа қатысқан барлық мүшелері қол қояды және қағаз тасымалдағышта және (немесе) мәліметтердің конфиденциалдылығын және түзетілмеуін қамтамасыз ету кезінде инвестициялық комитеттің отырысқа қатысқан мүшелерінің электрондық цифрлық қолдарымен расталған электрондық құжат нысанында инвестициялық комитет қабылдаған инвестициялық шешімдермен бірге бес жыл бойы сақталады.";
55-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ол бойынша мәміле жасалуы тиіс қаржы құралын (қаржы құралдарының) сәйкестендіргіш;";
мынадай мазмұндағы 56-1 тармақпен толықтырылсын:
"56-1. Алгоритмдік трейдингті пайдалана отырып, клиенттердің инвестициялық басқаруға қабылданған активтерін және (немесе) брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының, Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің меншікті активтерін инвестициялау бойынша инвестициялық шешім 1), 2), 10), 11) 12) Қағидалардың 55-тармағына сәйкес:
1) қолданылатын алгоритмдік стратегияның атауы;
2) алгоритмдік стратегияны қолдана отырып инвестициялауға жататын сома;
3) қаржы құралдарының түрлері (қажет болған жағдайда);
4) алгоритмдік стратегияның қолданылу мерзімі;
5) осы алгоритмдік стратегияны қолданудан күтілетін табыстылық;
6) инвестициялау үшін айқындалған сомадан ең жоғары жол берілетін шығын мөлшері.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген инвестициялық шешім шеңберінде мәмілелер жасау үшін жекелеген инвестициялық шешімдер қабылдау талап етілмейді.";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімшесі сауда күні ішінде мынадай:
1) бағалы қағаздардың халықаралық (шетелдік) нарықтарында бағалы қағаздарды сатып алуға (сатуға) клиенттік тапсырысты орындау;
2) сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесіне бағалы қағаздарды сатып алуға (сатуға) өтінім беру;
3) клиенттің банктік шотынан ақшаны есептен шығаруға бұйрық қабылдау;
4) клиенттің банктік шотына ақша аудару;
5) бағалы қағаздарды номиналды ұстауға (ұстаудан) енгізуге (шығаруға) бұйрық қабылдау;
6) тікелей және кері репо операцияларын ашу;
7) Қазақстан Республикасының резидент ұйымы шет мемлекеттің аумағында, Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде шығарған облигацияларды сатуға клиенттік тапсырысты орындау операцияларын жүзеге асыру шамасына қарай бір клиентке тәуекелдерді және тәуекелдерді жабу коэффициентінің мәндерін есептеуді жүзеге асырады.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"75. Значение коэффициента покрытия рисков характеризует достаточность средств брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, для покрытия его условных и возможных обязательств, возникающих в результате заключения сделок и составляет не менее одного.
Значение коэффициента покрытия рисков (далее - КПР) рассчитывается по следующей формуле:
КПР = СК/(Кр+Ор), где:
1) СК - собственный капитал брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, за минусом:
нематериальных активов, за исключением лицензионного программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером и соответствующего Международному стандарту финансовой отчетности 38 "Нематериальные активы";
инвестиций брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером в акции (доли участия в уставном капитале) юридического лица, за исключением акций эмитентов, входящих в состав следующих расчетных показателей (индексов):
AIX (Astana International Exchange);
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index);
DAX (Deutscher Aktienindex);
DJIA (Dow Jones Industrial Average);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Price Index);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
HSI (Hang Seng Index);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average Index);
RTSI (Russian Trade System Index);
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index);
2) Кр - риск неплатежеспособности, рассчитываемый как сумма объема (в тенге):
активных заявок на покупку и продажу ценных бумаг, поданных от имени брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, и его клиентов в торговую систему организатора торгов;
активных заявок на покупку и продажу ценных бумаг, поданных от имени брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, и его клиентов на международных (иностранных) рынках ценных бумаг;
не рассчитанных сделок с ценными бумагами, заключенных от имени брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, и его клиентов на международных (иностранных) рынках ценных бумаг;
открытых операций репо, которая рассчитывается как сумма:
разницы между рыночной стоимостью ценных бумаг с учетом дисконта, являющихся обеспечением по открытым операциям прямого репо, и суммой денег, привлеченных в результате открытия указанных операций прямого репо;
разницы между суммой денег, размещенных в результате открытия операций обратного репо и рыночной стоимостью ценных бумаг с учетом дисконта, являющихся обеспечением по данным операциям репо;
за минусом:
денег клиентов, находящихся на банковском счете брокера и (или) дилера либо Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, от имени которых заявки на покупку, указанные в абзацах втором и третьем настоящего подпункта, были поданы (в пределах суммы объема заявок, поданных от имени данных клиентов);
денег брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, находящихся на его банковском счете (в пределах суммы объема заявок на покупку, указанных в абзацах втором и третьем настоящего подпункта, поданных брокером и (или) дилером, или Управляющим, являющимся брокером и (или) дилером от своего имени);
денег клиентов, находящихся на банковском счете кастодиана, от имени которых брокер и (или) дилер, либо Управляющий, являющийся брокером и (или) дилером, подал заявки на покупку, указанные в абзацах втором и третьем настоящего подпункта (в пределах суммы объема заявок, поданных от имени данных клиентов);
ценных бумаг, находящихся на лицевых счетах (субсчетах) клиентов, открытых в системе учета номинального держания брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, от имени которых заявки на продажу, указанные в абзацах втором и третьем настоящего подпункта, были поданы, и являющихся предметом данных заявок (в пределах суммы объема заявок, поданных от имени данных клиентов);
ценных бумаг брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, находящихся на его лицевом счете (в пределах суммы объема заявок на продажу, указанных в абзацах втором и третьем настоящего подпункта, поданных брокером и (или) дилером, или Управляющим, являющимся брокером и (или) дилером от своего имени);
ценных бумаг, находящихся на лицевых счетах (субсчетах) клиентов брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, открытых в системе учета номинального держания кастодиана, от имени которых заявки на продажу, указанные в абзацах втором и третьем настоящего подпункта, были поданы, и являющихся предметом данных заявок (в пределах суммы объема заявок, поданных от имени данных клиентов);

"75. Тәуекелдерді жабу коэффициентінің мәні брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушы қаражатының мәмілелер жасау нәтижесінде туындаған шартты және ықтимал міндеттемелерді жабу үшін жеткіліктілігін сипаттайды және бірден кем болмайды.
Тәуекелдерді жабу коэффициентінің мәні (бұдан әрі - ТЖК) мынадай формула бойынша есептеледі:
ТЖК = МК/(Кт+От), мұнда:
1) МК - брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының, мыналарды:
брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын және 38 "Материалдық емес активтер" Халықаралық Қаржылық есептілік стандартына сәйкес келетін Басқарушының негізгі қызметінің мақсаты үшін сатып алынған лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтерді;
брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының, мына:
AIX (Astana International Exchange);
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index);
DAX (Deutscher Aktienindex);
DJIA (Dow Jones Industrial Average);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Price Index);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
HSI (Hang Seng Index);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average Index );
RTSI (Russian Trade System Index);
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index);
2) Кт - төлем қабілетсіздігінің тәуекелі, ол:
брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының және оның клиенттерінің атынан сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесіне берілген бағалы қағаздарды сатып алуға және сатуға белсенді өтінімдер;
бағалы қағаздардың халықаралық (шетелдік) нарықтарында брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының және оның клиенттерінің атынан берілген бағалы қағаздарды сатып алуға және сатуға белсенді өтінімдер;
бағалы қағаздардың халықаралық (шетелдік) нарықтарында брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының және оның клиенттерінің атынан бағалы қағаздармен жасалған, есептелмеген мәмілелер;
ашық репо операциялары көлемінің сомасы ретінде есептеледі (теңгемен), ол:
тікелей репоның ашық операциялары бойынша қамтамасыз ету болып табылатын дисконтты ескергендегі бағалы қағаздардың нарықтық құны мен тікелей репоның көрсетілген операцияларын ашу нәтижесінде тартылған ақша сомасының арасындағы айырмашылық;
кері репо операцияларын ашу нәтижесінде орналастырылған ақша сомасы мен осы репо операциялары бойынша қамтамасыз ету болып табылатын дисконтты ескергендегі бағалы қағаздардың нарықтық құны арасындағы айырмашылық сомасы ретінде есептеледі;
мыналарды шегергенде:
брокердің және (немесе) дилердің не брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының банк шотындағы, олардың атынан осы тармақшаның екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген сатып алуға арналған өтінімдер берілген клиенттердің ақшасын (осы клиенттердің атынан берілген өтінімдер көлемінің сомасы шегінде);
брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының банк шотындағы ақшасын (брокер және (немесе) дилер немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушы өз атынан берген, осы тармақшаның екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген сатып алуға арналған өтінімдер көлемінің сомасы шегінде);
олардың атынан брокер және (немесе) дилер не брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушы осы тармақшаның екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген сатып алуға арналған өтінімдерді берген клиенттердің кастодианның банк шотындағы ақшасын (осы клиенттердің атынан берілген өтінімдер көлемінің сомасы шегінде);
олардың атынан осы тармақшаның екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген сатып алуға арналған өтінімдер берілген брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде ашылған клиенттердің жеке шоттарындағы (қосалқы шоттарындағы) және осы өтінімдердің мәні болып табылатын бағалы қағаздарды (осы клиенттердің атынан берілген өтінімдер көлемінің сомасы шегінде);
брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының өзінің жеке шотындағы бағалы қағаздарын (брокер және (немесе) дилер немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушы өз атынан берген, осы тармақшаның екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген сатып алуға арналған өтінімдер көлемінің сомасы шегінде);
брокер және (немесе) дилер немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушы клиенттерінің кастодианның номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде ашылған жеке шоттарындағы (қосалқы шоттарындағы) және осы өтінімдердің мәні болып табылатын бағалы қағаздарын (осы клиенттердің атынан берілген өтінімдер көлемінің сомасы шегінде);

3) Ор - операционный риск, рассчитываемый как
произведение средней величины годового объема торгов брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, с ценными бумагами на организованном и международных (иностранных) рынках ценных бумаг за последние истекшие три года на коэффициент операционного риска, равного 0,0015 и расчетного коэффициента, равного 0,035.
В годовой объем торгов брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, с ценными бумагами на организованном и международных (иностранных) рынках включаются сделки, заключенные на вторичном рынке ценных бумаг.
Сделки закрытия операций репо, заключенные "автоматическим способом", не включаются в расчет годового объема торгов брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, с ценными бумагами на организованном и международных (иностранных) рынках.
Сделки по покупке и продаже ценных бумаг, расчеты по которым осуществляются после дня их заключения, заключенные до конца календарного года, учитываются при расчете годового объема торгов брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, с ценными бумагами на организованном и международных (иностранных) рынках по дате заключения сделки.
Для вновь созданных брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, операционный риск рассчитывается по истечении финансового года и средняя величина годового объема торгов в торговой системе организатора торгов рассчитывается исходя из количества истекших лет.";
пункт 88 изложить в следующей редакции:
"88. Проверки деятельности подразделений, филиалов и представительств брокера и (или) дилера или Управляющего осуществляются службой внутреннего аудита в соответствии с планом проверок, утверждаемым органом управления (наблюдательным советом) брокера и (или) дилера, Управляющего.
Проверки деятельности инвестиционного комитета Управляющего или брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, осуществляются службой внутреннего аудита с периодичностью не менее одного раза в год.";
пункт 94 изложить в следующей редакции:
"94. Орган управления (наблюдательный совет) брокера и (или) дилера, Управляющего для осуществления своих функций получает от ответственных подразделений следующую документацию:
отчеты о текущих результатах финансово-хозяйственной деятельности брокера и (или) дилера, Управляющего в сравнении с тем же периодом за прошлый отчетный период и с запланированными показателями деятельности - на ежеквартальной основе;
отчеты по результатам проверок, содержащие выводы об имеющихся недостатках и рекомендации по улучшению деятельности брокера и (или) дилера, Управляющего, - по мере подготовки отчетов;
отчет о результатах осуществления контроля за выполнением рекомендаций службы внутреннего аудита по улучшению деятельности брокера и (или) дилера, Управляющего - на ежеквартальной основе.
Документация, указанная в части первой настоящего пункта, рассматривается на заседании органа управления (наблюдательного совета) брокера и (или) дилера, Управляющего или направляется его членам сопроводительным письмом, заверенным подписью первого руководителя брокера и (или) дилера, Управляющего или лицом, его замещающим.";
пункт 95 изложить в следующей редакции:

3) От - брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының ұйымдастырылған және бағалы қағаздардың халықаралық (шетелдік) нарықтарында бағалы қағаздармен сауда-саттығының жылдық көлемінің орташа шамасының, соңғы өткен үш жылда 0,0015-ке тең операциялық тәуекелдің және 0,035-ке тең есептік коэфициенттің қосындысы ретінде есептелетін операциялық тәуекел.
Брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының ұйымдастырылған және халықаралық (шетелдік) нарықтардағы бағалы қағаздармен сауда-саттығының жылдық көлеміне бағалы қағаздардың қайталама нарығында жасалған мәмілелер енгізіледі.
"Автоматты тәсілмен" жасалған репо операцияларын жабу мәмілелері брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының ұйымдастырылған және халықаралық (шетелдік) нарықтардағы бағалы қағаздармен сауда-саттығының жылдық көлемінің есебіне енгізілмейді.
Олар бойынша есеп айырысулар олар жасалған күннен кейін жүзеге асырылатын, күнтізбелік жылдың соңына дейін жасалған бағалы қағаздарды сатып алу және сату жөніндегі мәмілелер брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының мәміле жасалған күн бойынша ұйымдастырылған және халықаралық (шетелдік) нарықтардағы бағалы қағаздармен сауда-саттығының жылдық көлемін есептеу кезінде ескеріледі.
Жаңадан құрылған брокер және (немесе) дилер немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушы үшін операциялық тәуекел қаржы жылының аяқталуы бойынша есептеледі және сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесіндегі сауда-саттықтың жылдық көлемінің орташа шамасы өткен жылдар санына қарай есептеледі.";
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Брокер және (немесе) дилер немесе Басқарушы бөлімшелерінің, филиалдары мен өкілдіктерінің қызметін тексеруді ішкі аудит қызметі брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының басқару органы (қадағалау кеңесі) бекітетін тексерулер жоспарына сәйкес жүзеге асырады.
Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің инвестициялық комитетінің қызметін тексеруді ішкі аудит қызметі жылына кемінде бір рет кезеңділікпен жүзеге асырады.";
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"94. Брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының басқару органы (қадағалау кеңесі) өз функцияларын жүзеге асыру үшін жауапты бөлімшелерден мынадай құжаттаманы:
өткен есепті кезеңнің сол кезеңімен және қызметтің жоспарланған көрсеткіштерімен салыстырғандағы брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының қаржылық-шаруашылық қызметінің ағымдағы нәтижелері туралы есептерді - тоқсан сайынғы негізде;
орын алған кемшіліктер туралы тұжырымдар және брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының қызметін жақсарту бойынша ұсынымдар қамтылатын тексерулер нәтижелері бойынша есептерді - есептердің дайындалуына қарай;
ішкі аудит қызметінің брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының қызметін жақсарту бойынша ұсынымдарының орындалуына бақылау жасау нәтижелері туралы есепті - тоқсан сайынғы негізде алады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттама брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының басқару органының (қадағалау кеңесінің) отырысында қаралады немесе оның мүшелеріне брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының бірінші басшысының немесе оның орнындағы адамның қолымен расталған ілеспе хатпен жіберіледі.";
95-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"95. Орган управления Управляющего или брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, для осуществления своих функций в дополнение к документации, указанной в пункте 94 Правил, получает от ответственных подразделений следующую документацию:
1) результаты стресс-тестингов и бэк-тестингов – не реже одного раза в полгода;
2) отчет о результатах инвестиционного управления активами клиентов, переданных в инвестиционное управление, и (или) собственными активами, - на ежеквартальной основе;
3) отчет о принятых инвестиционных решениях - не реже, чем раз в полгода.";
пункт 98 изложить в следующей редакции:
"98. Инвестиционный комитет Управляющего или брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, для осуществления своих функций получает от ответственных подразделений следующую информацию:
макроэкономический анализ по степени привлекательности рынков инвестирования в зависимости от складывающейся геополитической ситуации, валюты инвестирования и сектора экономики - не реже одного раза в полугодие;
анализ эмитентов и выпущенных (предоставленных) ими финансовых инструментов, включая анализ финансового состояния эмитентов, отчеты о появлении информации, которая оказывает влияние на стоимость финансовых инструментов эмитента или способность исполнять им свои обязательства, а также рисках, связанных с инвестированием в финансовые инструменты данных эмитентов, - не реже одного раза в квартал;
анализ инвестиционного портфеля, включающий сведения о структуре портфеля, динамике изменения доходности, анализ убыточных позиций и предложения по оптимизации структуры портфеля - не реже одного раза в квартал;
анализ, содержащий прогноз размера активов, предполагаемых к принятию в инвестиционное управление, а также структуры обязательств инвестиционного (инвестиционных) портфеля (портфелей), принятого (принятых) в управление, по срокам их исполнения (на основе анализа структуры клиентов, в том числе пайщиков, акционеров инвестиционного фонда, включающего информацию о сумме денег и (или) активов, переданных в инвестиционное управление), - не реже одного раза в квартал;
информацию по управлению денежными потоками (ликвидностью), включающую обзор соблюдения лимитов гэп-позиций, с учетом изменения способности мобилизовать ликвидные активы, необходимые для погашения обязательств в течение установленных сроков, в том числе мониторинг способности сформировать ликвидные активы в иностранной валюте, необходимые для погашения обязательств в иностранной валюте - на ежедневной основе;
отчет об обнаружении негативной информации о деятельности контрпартнеров и клиентов - по мере обнаружения;
рекомендации и заключения по установлению (пересмотру) следующих лимитов по операциям с финансовыми инструментами:
лимиты по размеру инвестирования в финансовые инструменты одного эмитента, а также по видам финансовых инструментов данного эмитента с указанием рисков, связанных с инвестированием в финансовые инструменты данного эмитента, и влияния данных рисков на значения пруденциальных нормативов, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа, в пределах лимитов на совершение операций с финансовыми инструментами, утвержденных инвестиционным комитетом, а также лимитов, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа, - не реже одного раза в квартал;
лимиты "stop - loss" и "take - profit" - не реже одного раза в квартал;
лимиты гэп-позиции на основании анализа, проводимого подразделением, осуществляющим управление рисками, - не реже одного раза в квартал;
заключение о подверженности кредитному, процентному, валютному, фондовому рискам, по риску потери ликвидности инвестиционного портфеля по активам клиентов (инвестиционных фондов), принятых в инвестиционное управление и (или) собственным активам, - на ежемесячной основе;
результаты стресс-тестинга по рискам, которым подвержена деятельность брокера и (или) дилера или Управляющего, являющегося брокером и (или) дилером, по собственным активам Управляющего и брокера и (или) дилера, являющегося Управляющим, по активам клиентов, принятым в инвестиционное управление, - не реже одного раза в полгода;
результаты бэк-тестингов - не реже одного раза в полгода;
отчет об обнаружении негативной информации о деятельности контрпартнеров и клиентов - по мере обнаружения негативной информации о деятельности контрпартнеров и клиентов;
информацию об исполнении инвестиционных решений на еженедельной основе.";
пункт 100 изложить в следующей редакции:

"95. Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің басқару органы өз функцияларын жүзеге асыру үшін Қағидалардың 94-тармағында көрсетілген құжаттамаға қосымша жауапты бөлімшелерден мынадай құжаттаманы алады:
1) стресс-тестингтер мен бэк-тестингтердің нәтижелері – кемінде жарты жылда бір рет;
2) клиенттердің инвестициялық басқаруға берілген активтерін және (немесе) меншікті активтерін инвестициялық басқару нәтижелері туралы есеп - тоқсан сайынғы негізде;
3) қабылданған инвестициялық шешімдер туралы есеп - кемінде жарты жылда бір рет.";
98-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"98. Басқарушының немесе Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің инвестициялық комитеті өз функцияларын жүзеге асыру үшін жауапты бөлімшелерден:
қалыптасып отырған геосаяси жағдайларға, инвестициялау валютасына және экономика секторына қарай инвестициялау нарықтарының тартымдылық дәрежесі бойынша макроэкономикалық талдауды - жарты жылдықта кем дегенде бір рет;
эмитенттердің қаржылық жай-күйін талдауды қоса алғанда, эмитенттерді және олар шығарған (ұсынған) қаржы құралдарын талдау, эмитенттің қаржы құралдарының құнына немесе олардың өз міндеттемелерін орындау қабілетіне әсер ететін ақпараттың пайда болуы туралы есептер, сондай-ақ осы эмитенттердің қаржы құралдарына инвестициялауға байланысты тәуекелдер- кемінде бір тоқсанда бір рет;
портфельдің құрылымы, кірістіліктің өзгеру динамикасы туралы мәліметтерді қамтитын инвестициялық портфельді талдау, шығынды позицияларды және портфельдің құрылымын оңтайландыру жөніндегі ұсыныстарды талдауды – кемінде бір тоқсанда бір рет;
инвестициялық басқаруға қабылдану болжанып отырған активтер мөлшерінің, сондай-ақ оларды орындау мерзімдері бойынша басқаруға қабылданған инвестициялық портфель (портфельдер) міндеттемелері құрылымының болжамы (ақшаның және (немесе) инвестициялық басқаруға берілген активтердің сомасы туралы ақпарат қамтылатын клиенттердің, оның ішінде инвестициялық қор пайшыларының, акционерлерінің құрылымын талдау негізінде) қамтылатын талдауды - кемінде бір тоқсанда бір рет;
міндеттемелерді белгіленген мерзімдер ішінде өтеу үшін қажетті өтімді активтерді жұмылдыру қабілетінің өзгеруін ескере отырып, гэп-позициялар лимиттерінің сақталуын шолу, оның ішінде шетел валютасындағы міндеттемелерді өтеу үшін қажетті шетел валютасындағы өтімді активтерді қалыптастыру қабілетінің мониторингі кіретін ақша ағынын (өтімділікті) басқару жөніндегі ақпаратты - күн сайынғы негізде;
қарсы серіктестер мен клиенттердің қызметі туралы жағымсыз ақпарат табылғаны туралы есепті – табылуына қарай;
қаржы құралдарымен операциялар бойынша мынадай лимиттерді белгілеу (қайта қарау) бойынша ұсынымдар мен қорытындыларды:
бір эмитенттің қаржы құралдарына инвестициялау көлемі бойынша, сондай-ақ осы эмитенттің қаржы құралдарына инвестициялаумен байланысты тәуекелдерді және осы тәуекелдердің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген пруденциалдық нормативтердің мәніне инвестициялық комитет бекіткен қаржы құралдарымен операцияларды жасауға арналған лимиттер, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген лимиттер шегінде ықпалын көрсете отырып, осы эмитенттің қаржы құралдарының түрлері бойынша лимиттерді - тоқсанына кем дегенде бір рет;
"stop - loss" және "take - profit" лимиттерін – кемінде бір тоқсанда бір рет;
тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімше жүргізетін талдау негізінде гэп-позиция лимиттерін - тоқсанына кем дегенде бір рет;
клиенттердің инвестициялық басқаруға қабылданған (инвестициялық қорлардың) активтері және (немесе) меншікті активтер бойынша инвестициялық портфельдің өтімділігін жоғалту тәуекелі бойынша кредиттік, пайыздық, валюталық, қор тәуекелдеріне ұшырағыштығы туралы қорытындыны - ай сайынғы негізде;
брокердің және (немесе) дилердің немесе брокер және (немесе) дилер болып табылатын Басқарушының қызметі ұшыраған тәуекелдер бойынша, Басқарушының және Басқарушы болып табылатын брокердің және (немесе) дилердің меншікті активтері бойынша, инвестициялық басқаруға қабылданған клиенттердің активтері бойынша стресс-тестинг нәтижелері - кемінде жарты жылда бір рет;
бэк-тестинг нәтижелері – кемінде жарты жылда бір рет;
қарсы серіктестер мен клиенттердің қызметі туралы жағымсыз ақпараттың табылуы туралы есепті - қарсы серіктестер мен клиенттердің қызметі туралы жағымсыз ақпараттың табылуна қарай;
инвестициялық шешімдердің орындалуы туралы ақпаратты - апта сайынғы негізде алады.";
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"100. Подразделение брокера и (или) дилера, Управляющего, осуществляющее управление рисками, для осуществления своих функций получает от всех подразделений и работников брокера и (или) дилера, Управляющего документы и информацию, необходимую для осуществления своих функций, в сроки, указанные в запросах подразделения, осуществляющего управление рисками, а также получает на постоянной основе:
1) информацию о соблюдении (использовании) установленных лимитов инвестирования - на ежедневной основе;
2) информацию о соблюдении (использовании) установленных лимитов "stop - loss" и "take - profit" - на еженедельной основе;
3) отчет о результатах инвестиционного управления активами клиентов, переданных в инвестиционное управление, и (или) собственными активами, - не реже одного раза в квартал;
4) сведения, необходимые для подготовки заключения о подверженности кредитному, процентному, валютному и фондовому рискам инвестиционного портфеля по активам клиентов (инвестиционных фондов), принятым в инвестиционное управление, и (или) собственным активам;
5) ежеквартальную финансовую отчетность, в объеме определенном внутренними документами брокера и (или) дилера, Управляющего;
6) информацию о структуре портфеля - на ежедневной основе;
7) ежемесячный расчет доходов и убытков, полученных в результате инвестиционной деятельности за счет активов клиентов, переданных в инвестиционное управление, и (или) собственных активов.
Информация, указанная в подпункте 1) части первой настоящего пункта, помимо сведений об установленных лимитах инвестирования содержит сведения о фактическом размере инвестиций, совершенных в отчетном периоде, и представляется отдельно по активам каждого клиента, принятым в инвестиционное управление, и собственным активам.
Информация, указанная в подпункте 2) части первой настоящего пункта, помимо сведений об установленных лимитах "stop - loss" и "take - profit" содержит сведения о понесенных убытках (с учетом полученных доходов) и предпринятых мерах в случае превышения лимита в отчетном периоде, и представляется отдельно по активам каждого клиента, принятым в инвестиционное управление, и собственным активам.";
Отчет по оценке выполнения требований к системам управления рисками согласно приложению 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень);

"100. Брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімшесі өз функцияларын жүзеге асыру үшін брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының барлық бөлімшелері мен қызметкерлерінен тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімшенің сұратуларында көрсетілген мерзімде өз функцияларын жүзеге асыруға қажет құжаттар мен ақпаратты алады, сондай-ақ тұрақты негізде:
1) белгіленген инвестициялау лимиттерін сақтау (пайдалану) туралы ақпаратты - күн сайынғы негізде;
2) белгіленген "stop - loss" және "take - profit" лимиттерін сақтау (пайдалану) туралы ақпаратты - апта сайынғы негізде;
3) клиенттердің инвестициялық басқаруға берілген активтерін және (немесе) меншікті активтерін инвестициялық басқару нәтижелері туралы есепті - кемінде бір тоқсанда бір рет;
4) клиенттердің (инвестициялық қорлардың) инвестициялық басқаруға қабылданған активтері және (немесе) меншікті активтер бойынша инвестициялық портфельдің кредиттік, пайыздық, валюталық және қор тәуекелдеріне ұшырағыштығы туралы қорытындыны дайындауға қажетті мәліметтерді;
5) брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының ішкі құжаттарында айқындалған көлемде тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті;
6) портфельдің құрылымы туралы ақпаратты - күн сайынғы негізде;
7) инвестициялық басқаруға берілген клиенттердің активтері және (немесе) меншікті активтері есебінен инвестициялық қызмет нәтижесінде алынған кірістер мен шығындардың ай сайынғы есебін алады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген ақпарат инвестициялаудың белгіленген лимиттері туралы мәліметтерден басқа, есепті кезеңде жасалған инвестициялардың нақты мөлшері туралы мәліметтерді қамтиды және әрбір клиенттің инвестициялық басқаруға қабылданған активтері және меншікті активтері бойынша жеке ұсынылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген ақпарат белгіленген "stop - loss" және "take - profit" лимиттері туралы мәліметтерден басқа, келтірілген шығындар (алынған кірістерді ескере отырып) және есепті кезеңде лимиттен асқан жағдайда қабылданған шаралар туралы мәліметтерді қамтиды және инвестициялық басқаруға қабылданған әрбір клиенттің активтері және меншікті активтер бойынша жеке ұсынылады.";
1-қосымшаға сәйкес тәуекелдерді басқару жүйелеріне қойылатын талаптардың орындалуын бағалау жөніндегі есеп Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

приложения 2, 3 и 4 исключить.
4. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 41 (вводится в действие с 01.07.2023).
5. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 42 (вводится в действие с 01.07.2023).
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 252 "Об утверждении Правил формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для фондовой биржи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12999, опубликовано 29 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
в Правилах формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для фондовой биржи, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 8) пункта 10 исключить;
пункт 20 исключить;
дополнить пунктом 48-1 следующего содержания:
"48-1. Рекомендация разрабатывается для принятия инвестиционных решений в отношении совершения как одной, так и нескольких сделок с финансовыми инструментами.";
подпункт 6) пункта 50 изложить в следующей редакции:
"6) описание финансового инструмента с указанием вида, диапазона объемов, цен и (или) уровней доходности и других характеристик (условий) данного инструмента;";
подпункт 4) пункта 52 изложить в следующей редакции:
"4) готовит заключение об оценке уровня кредитного, процентного, валютного и ценового рисков, связанных с приобретением финансовых инструментов, и представляет данное заключение в инвестиционный комитет;";
подпункт 5) пункта 58 изложить в следующей редакции:
"5) диапазон объемов, цен и (или) уровней доходности сделки, подлежащей заключению;".
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 11 "Об утверждении Требований к системе управления рисками центрального контрагента, условиям и порядку мониторинга, контроля и управления рисками центрального контрагента" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13314, опубликовано 14 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Требованиях к системе управления рисками центрального контрагента, условиям и порядку мониторинга, контроля и управления рисками центрального контрагента, утвержденных указанным постановлением:
пункт 18 изложить в следующей редакции:

2, 3 және 4-қосымшалар алып тасталсын.
4. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 41 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 42 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. "Қор биржасы үшін тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 252 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12999 болып тіркелген, 2016 жылғы 29 ақпандада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қор биржасы үшін тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларында:
10-тармақтың 8) тармақшасы алып тасталсын;
20-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 48-1 тармақпен толықтырылсын:
"48-1. Ұсыныс қаржы құралдарымен бір немесе бірнеше мәмілелер жасауға қатысты инвестициялық шешімдер қабылдау үшін әзірленеді.";
50-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) аталған құралдың түрін, көлемдерінің, бағаларының және (немесе) кірістілік деңгейлерінің диапазонын және басқа да сипаттамаларын (шарттарын) көрсете отырып, қаржы құралының сипаттамасы;";
52-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қаржы құралдарын сатып алуға байланысты кредиттік, пайыздық, валюталық және баға тәуекелдерінің деңгейін бағалау туралы қорытынды дайындайды және осы қорытындыны инвестициялық комитетке ұсынады;";
58-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жасалуы тиіс мәміленің көлемдерінің, бағаларының және (немесе) кірістілік деңгейлерінің диапазоны;".
7. "Орталық контрагенттің тәуекелдерді басқару жүйесіне, орталық контрагенттің тәуекелдері мониторингінің, оларды бақылау мен басқарудың шарттары мен тәртібіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 11 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13314 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 наурызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Орталық контрагенттің тәуекелдерді басқару жүйесіне, орталық контрагенттің тәуекелдері мониторингінің, оларды бақылау мен басқарудың шарттары мен тәртібіне қойылатын талаптарда:
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"18. Суммарный размер клиринговых (гарантийных и резервных) фондов центрального контрагента, формируемых по каждому рынку, определяется центральным контрагентом исходя из необходимости поддержания их размеров на уровне не ниже размера потенциальных убытков центрального контрагента в случае неисполнения обязательств двумя участниками клиринга с наибольшим объемом указанных обязательств.
Центральный контрагент размещает деньги, составляющие клиринговые (гарантийные или резервные) фонды, маржевые взносы и деньги клиринговых участников в соответствии с внутренними документами центрального контрагента.
Центральный контрагент оценивает позиции участников по текущей рыночной стоимости и взимает маржевое обеспечение с клиринговых участников не реже одного раза в день, чтобы ограничить накопление текущих рисков.
Требования центрального контрагента к размеру обеспечения клиринговых участников определяется с допущением вероятности, соответствующей уровню надежности, не менее девяноста девяти процентов.";
пункты 39 и 40 изложить в следующей редакции:
"39. Подразделение центрального контрагента по управлению рисками уведомляет совет директоров и правление о технических сбоях и иных обстоятельствах, повлекших нарушение процесса заключения сделок с финансовыми инструментами в торговой системе фондовой биржи не позднее рабочего дня, следующего за днем возникновения такого нарушения.
40. Совет директоров центрального контрагента обеспечивает предоставление информации о технических сбоях и иных обстоятельствах, повлекших нарушение процесса заключения сделок с финансовыми инструментами в торговой системе фондовой биржи в уполномоченный орган не позднее рабочего дня, следующего за днем возникновения такого нарушения.";
подпункт 2) пункта 49 изложить в следующей редакции:
"2) надежность, полнота и своевременность финансовой и управленческой информации. Данная цель предполагает проверку составления достоверной и качественной финансовой отчетности и других финансовых документов, используемых центральным контрагентом при принятии решений;".
8. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.04.2026 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794, опубликовано 24 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"18. Орталық контрагент әрбір нарық бойынша қалыптастыратын орталық контрагенттің клирингтік (кепілдік берілген және резервтік) қорларының жиынтық мөлшерін орталық контрагент олардың мөлшерін клирингке екі қатысушының міндеттемелерін көрсетілген міндетемелердің ең көп көлемімен орындамаған жағдайда, орталық контрагенттің әлеуетті зияндары мөлшерінен төмен емес деңгейде ұстап тұру қажеттілігін ескере отырып айқындайды.
Орталық контрагент клирингтік (кепілдік беру және резервтік) қорларын құрайтын ақшаны, клирингтік қатысушылардың маржалық жарналарын және ақшасын орталық контрагенттің ішкі құжаттарына сәйкес орналастырады.
Орталық контрагент қатысушылардың позицияларын ағымдағы нарықтық құны бойынша бағалайды және ағымдағы тәуекелдердің жинақталуын шектеу үшін кемінде күніне бір рет клирингтік қатысушылардан маржалық қамтамасыз етуді алады.
Орталық контрагенттің клирингтік қатысушылардың қамтамасыз ету мөлшеріне қоятын талаптары кемінде тоқсан тоғыз пайыз сенімділік деңгейіне сәйкес келетін ықтималдылыққа жол бере отырып айқындалады.";
39 және 40-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Орталық контрагенттің тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімшесі қор биржасының сауда жүйесінде қаржы құралдарымен мәмілелер жасау процесінің бұзылуын туғызған техникалық іркілістер және өзге жағдайлар туралы директорлар кеңесі мен басқармаға аталған бұзушылықтар туындаған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды.
40. Орталық контрагенттің директорлар кеңесі қор биржасының сауда жүйесінде қаржы құралдарымен мәмілелер жасау процесінің бұзылуын туғызған техникалық іркілістер және өзге жағдайлар туралы ақпаратты уәкілетті органға аталған бұзушылықтар туындаған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей беруді қамтамасыз етеді.";
49-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қаржылық және басқарушылық ақпараттың сенімділігіне, толықтығы мен уақтылығына қолжеткізу үшін құрылады. Аталған мақсат дәйекті және сапалы қаржылық есептіліктің жасалуын және шешімдер қабылдаған кезде орталық контрагент пайдаланған басқа қаржы құжаттарын тексеруді болжайды;".
8. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.04.2026 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемесін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесін, нысандарын, табыс ету мерзімдерін, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігін табыс ету қағидаларын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген, 2017 жылғы 24 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құұқықытық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінде және оларды есептеу әдістемесінде:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Минимальный размер маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации увеличивается на сумму обязательств, передаваемых (переданных) в перестрахование страховым (перестраховочным) организациям - резидентам и нерезидентам Республики Казахстан по действующим договорам перестрахования, в зависимости от рейтинговой оценки перестраховщика или значения норматива достаточности маржи платежеспособности перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан на предыдущую отчетную дату в соответствии с суммой увеличения минимального размера маржи платежеспособности по форме согласно таблице 2 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, установленным настоящим постановлением.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Минимальный размер гарантийного фонда для страховых (перестраховочных) организаций уменьшается на 30 (тридцать) процентов, если доля суммы страховых премий по классам "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование туриста", составляет более 80 (восьмидесяти) процентов в общем объеме страховых премий по действующим договорам страхования (перестрахования) на отчетную дату.";
часть первую пункта 32 изложить в следующей редакции:
"32. Облигации признаются субординированным долгом страховой (перестраховочной) организации и включаются в расчет фактической маржи платежеспособности только на основании отчета об итогах размещения выпуска облигаций, утвержденного в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 248 "Об утверждении Правил государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы), регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы), представления и рассмотрения уведомления об итогах погашения негосударственных облигаций, аннулирования выпуска негосударственных облигаций, Требований к документам для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы), регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы), рассмотрения уведомления об итогах погашения негосударственных облигаций, Перечня документов для аннулирования выпуска негосударственных облигаций и требований к ним, Правил составления и оформления проспекта выпуска негосударственных облигаций (проспекта облигационной программы), изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы), уведомления об итогах погашения негосударственных облигаций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17884.";
часть первую пункта 34 изложить в следующей редакции:

"9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесіне, нысандарына, табыс ету мерзімдеріне 1-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің ұлғаю сомасына сәйкес қайта сақтандырушының рейтингтік бағасына немесе өткен есепті күнгі Қазақстан Республикасының резиденті-қайта сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің мәніне байланысты, қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері және резиденттері емес - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына ұлғаяды.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Егер "ауырған жағдайда сақтандыру" және "туристі міндетті сақтандыру" сыныптары бойынша сақтандыру сыйлықақылары сомасының үлесі есепті күні қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлемінде 80 (сексен) пайыздан астам болса, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін кепілдік беру қорының ең төмен мөлшері 30 (отыз) пайызға азаяды.";
32-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Облигациялар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17884 болып тіркелген "Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеу, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу, мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны ұсыну және қарау, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының күшін жою қағидаларын, Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттiк тiркеу, мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу, мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны қарау үшін құжаттарға қойылатын талаптарды, Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының күшін жоюға арналған құжаттардың тізбесін және оларға қойылатын талаптарды, Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісін (облигациялық бағдарлама проспектісін), мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды, мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарламаны жасау және ресімдеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 248 қаулысымен бекітілген облигациялар шығарылымын орналастыру қорытындысы туралы есептің негізінде ғана сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының реттелген борышы болып танылады және нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеуге енгізіледі.";
34-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"34. В расчет стоимости активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности, включаются:
1) деньги:
деньги в кассе в сумме, не превышающей 1 (один) процент от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования, - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
деньги в пути в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих требованиям подпункта 5) пункта 38 Нормативов, - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих требованиям подпункта 5) пункта 38 Нормативов, - в объемах, указанных в Расчете активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности по форме согласно таблице 5 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, установленным настоящим постановлением;
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан, и в центральном депозитарии - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
2) вклады, размещенные в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих требованиям подпункта 5) пункта 38 Нормативов, - в объемах, указанных в Расчете активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности по форме согласно таблице 5 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, установленным настоящим постановлением;
3) вклады, размещенные в международных финансовых организациях, соответствующих требованиям подпункта 6) пункта 38 Нормативов, - в объемах, указанных в Расчете активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности по форме согласно таблице 5 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, установленным настоящим постановлением;

"34. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, активтері құнының есебіне мыналар кіреді:
1) ақша:
қайта сақтандыру активтерін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомада кассадағы ақша - баланстық құнның 100 (жүз) пайызы көлемінде;
Нормативтердің 38-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі жолдағы ақша - баланстық құнның 100 (жүз) пайызы көлемінде;
Нормативтердің 38 - тармағының 5) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша – осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп беру тізбесіне 1-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес нысан бойынша олардың сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің есебінде көрсетілген көлемде;
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және орталық депозитарийде орналастырылған бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы - баланстық құнның 100 (жүз) пайызы көлемінде;
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және орталық депозитарийде орналастырылған инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын ұйымдардың шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы - баланстық құнның 100 (жүз) пайызы көлемінде;
2) Нормативтердің 38 - тармағы 5) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған салымдар-осы қаулымен белгіленген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп беру тізбесіне 1-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес нысан бойынша олардың сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің есебінде көрсетілген көлемде;
3) Нормативтердің 38 - тармағы 6) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін халықаралық қаржы ұйымдарында орналастырылған салымдар-осы қаулымен белгіленген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп беру тізбесіне 1-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес нысан бойынша олардың сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің есебінде көрсетілген көлемде;

4) вклады, размещенные в банках-нерезидентах, соответствующих требованиям подпункта 7) пункта 38 Нормативов, - в объемах, указанных в Расчете активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности по форме согласно таблице 5 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, установленным настоящим постановлением;
5) финансовые инструменты, указанные в подпунктах 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) и 27) пункта 38 Нормативов, - в объемах, указанных в Расчете активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности по форме согласно таблице 5 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, установленным настоящим постановлением.
6) акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
7) займы страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", - в объеме 100 (сто) процентов от суммы основного долга;
8) основные средства в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации - в объеме 100 (ста) процентов от наименьшей величины из балансовой и рыночной стоимостей.
В целях определения рыночной стоимости основных средств, учитываемых при расчете пруденциальных нормативов, страховая (перестраховочная) организация проводит оценку их стоимости у оценщика не реже одного раза в год;
9) до 1 января 2022 года:
нематериальные активы: программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности страховой (перестраховочной) организации - в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации;
10) суммы к получению от перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников в сумме, не превышающей 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации;
11) требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг) - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

4) Нормативтердің 38-тармағы 7) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін резидент емес банктерде орналастырылған салымдар - осы қаулымен белгіленген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп беру тізбесіне 1-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес нысан бойынша олардың сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің есебінде көрсетілген көлемде;
5) Нормативтердің 38-тармағы 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) және 27) тармақшаларында көрсетілген қаржы құралдары - осы қаулымен белгіленген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциалдық нормативтерді орындауы туралы есеп беру тізбесіне, нысандарына, мерзімдеріне 1-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес нысан бойынша олардың сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің есебінде көрсетілген көлемде;
6) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары - баланстық құнының 100 (жүз) пайызы көлемінде;
7) "өмірді сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтанушыларына беретін қарыздар - негізгі борыш сомасының 100 (жүз) пайызы көлемінде;
8) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын сомада жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал - жабдықтар-баланстық және нарықтық құндардың ең аз мөлшерінің 100 (жүз) пайызы көлемінде.
Пруденциалдық нормативтерді есептеу кезінде ескерілетін негізгі құралдардың нарықтық құнын айқындау мақсатында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы олардың құнын бағалаушыда жылына кемінде бір рет бағалау жүргізеді;
9) 2022 жылғы 1 қаңтарға дейін:
материалдық емес активтер: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету - жинақталған амортизацияны ескере отырып өзіндік құн мөлшерінде және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде;
10) қайта сақтандыру активтерін шегергендегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын сомада қайта сақтандырушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары;
11) бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде көзделген айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындаған бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеу бойынша бағалы қағаздардың эмитенттеріне қойылатын талаптар (бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген) - баланстық құнның 100 (жүз) пайызы көлемінде.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"35. Страховая (перестраховочная) организация соблюдает норматив достаточности высоколиквидных активов, рассчитываемый как отношение стоимости высоколиквидных активов к сумме страховых резервов за минусом доли перестраховщика, по формуле:
ВА
Нва = ------------- > 1, где:
СР
Нва - норматив достаточности высоколиквидных активов;
ВА - стоимость высоколиквидных активов, указанных в пункте 38 Нормативов (за вычетом обязательств по операциям РЕПО);
СР - сумма страховых резервов страховой (перестраховочной) организации, за минусом доли перестраховщика на конец последнего отчетного месяца, рассчитанная в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре. Сумма страховых резервов используется до дня предоставления ежемесячной финансовой и иной отчетности в уполномоченный орган (до пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, используется сумма страховых резервов за прошлый отчетный месяц).
Норматив достаточности высоколиквидных активов должен быть не менее 1 (единицы).";
пункты 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"38. В качестве высоколиквидных активов признаются следующие активы страховой (перестраховочной) организации:
1) деньги в кассе в сумме, не превышающей 1 (один) процент от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования;
2) деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан, и в центральном депозитарии;
3) деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих требованиям подпункта 5) настоящего пункта Нормативов;
4) деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан;
5) вклады, размещенные в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи;
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;

"35. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі сақтандыру резервтерінің сомасына өтімділігі жоғары активтер құнының қатынасы ретінде мынадай формула бойынша есептелетін өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативін сақтайды:
ЖА
Нжа = ------------- > 1, мұнда:
СР
Нжа – өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативі;
ЖА – Нормативтердің 38-тармағында көрсетілген өтімділігі жоғары активтердің құны (РЕПО операциялары бойынша міндеттемелерді шегергенде);
СР – сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген, соңғы есепті айдың соңындағы қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы. Сақтандыру резервтерінің сомасы уәкілетті органға ай сайынғы қаржылық және өзге де есептілікті ұсынған күнге дейін пайдаланылады (есепті айдан кейінгі айдың бесіне дейін, өткен есепті айдағы сақтандыру резервтерінің сомасы пайдаланылады).
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативі 1 (бірден) кем болмауы тиіс.";
38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мынадай активтері өтімділігі жоғары активтер ретінде танылады:
1) қайта сақтандыру активтерін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомада болатын кассадағы ақшасы;
2) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы;
3) Нормативтердің осы тармағының 5) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша;
4) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі инвестициялық портфельді инвестициялық басқару қызметін жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы;
5) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған, мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін салымдары:
акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі эмитенттер болып табылады;
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-" төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB" төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегi рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының резиденттері-бас банктерi, Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "А-" төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-еншiлес банктері болып табылады;

6) вклады, размещенные в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады, размещенные в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан;
7) вклады, размещенные в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
8) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
9) долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
10) долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан;
11) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств;
12) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
13) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте и допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана";
14) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;

6) халықаралық қаржы ұйымдарында орналастырылған, Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-" төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар салымдар, Еуразия Даму Банкінде Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен орналастырылған салымдар;
7) бейрезиденттер-банктерде орналастырылған, Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар салымдар;
8) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес эмиссияланған);
9) Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалы қағаздар;
10) кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының бір жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар;
11) "Қазақстанның Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарған борыштық бағалы қағаздар;
12) Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарған, қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар;
13) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының шетел валютасына номинирленген және "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасындағы жария сауда-саттыққа жіберілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар;
14) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарған, Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "В-" төмен емес кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB" төмен емес рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегi рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар;

15) негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими международную рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан;
16) долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "B-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
17) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного из других рейтинговых агентств;
18) акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
19) акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции;
20) акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана";
21) акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
22) ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи;
23) паи Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам;
24) паи Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar;
25) инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;

15) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған, Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "АА-" төмен емес кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ "Қазақстанның Даму Банкі" шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына номинирленген борыштық бағалы қағаздар;
16) шет мемлекеттердің Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "В-" төмен емес тәуелсіз рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар борыштық бағалы қағаздары;
17) шетелдік эмитенттердің Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "В-" төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң рейтингi бар (эмитентінде бар) мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар;
18) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің негізгі қор индекстерінің құрамына кіретін акциялары және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
19) заңды тұлғалардың қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген акциялары және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
20) Қазақстан Республикасының резиденттері – заңды тұлғалардың шетел валютасына номинирленген, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасындағы жария сауда-саттыққа жіберілген акциялары;
21) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "В-" төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң ұқсас деңгейдегі рейтингi бар акциялары және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
22) инвестициялық қорлардың қор биржасының ресми тізіміне енгізілген бағалы қағаздары;
23) активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олардың пайлары бойынша баға белгілеу негізгі қор индекстеріне байланыстырылған Exchange Traded Funds (ETF) пайлары;
24) Morningstar рейтингтiк агенттiгінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтiк бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN) пайлары;
25) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "В-" төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң ұқсас деңгейдегі рейтингi және Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB" төмен емес рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегi рейтингі бар исламдық қаржыландыру құралдары;

26) инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
27) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
28) требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг).
Для целей Нормативов под основными фондовыми индексами понимаются следующие расчетные показатели (индексы):
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index);
DAX (Deutscher Aktienindex);
DJIA (Dow Jones Industrial Average);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Price Index);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
HSI (Hang Seng Index);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index).
Финансовые инструменты, указанные в настоящем пункте, включаются в расчет высоколиквидных активов в объемах, указанных в Расчете норматива достаточности высоколиквидных активов по форме согласно таблице 6 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, установленным настоящим постановлением.
39. Для целей Нормативов под международными финансовыми организациями понимаются следующие организации:
Азиатский банк развития (the Asian Development Bank);
Межамериканский банк развития (the Inter-American Development Bank);
Африканский банк развития (the African Development Bank);
Евразийский банк развития (Eurasian Development Bank);
Европейский банк реконструкции и развития (the European Bank for Reconstruction and Development);
Европейский инвестиционный банк (the European Investment Bank);
Банк Развития Европейского Совета (the Council of Europe Development Bank);
Исламская корпорация по развитию частного сектора (the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector);
Исламский банк развития (the Islamic Development Bank);
Многостороннее агентство гарантии инвестиций (the Multilateral Investment Guarantee Agency);
Скандинавский инвестиционный банк (the Nordic Investment Bank);
Международный валютный фонд (the International Monetary Fund);
Международная ассоциация развития (the International Development Association);
Банк международных расчетов (the Bank for International Settlements);
Международный центр по урегулированию инвестиционных споров (the International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Международный банк реконструкции и развития (the International Bank for Reconstruction and Development);
Международная финансовая корпорация (the International Finance Corporation).";
пункт 40 изложить в следующей редакции:

26) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарған, Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң ұқсас деңгейдегі рейтингi бар исламдық қаржыландыру құралдары;
27) тазартылған бағалы металдар және металл депозиттер;
28) бағалы қағаздардың эмитенттеріне бағалы қағаздардың номиналдық құны бойынша қойылатын, бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде көзделген олардың айналыс мерзімінің (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген) аяқталуына байланысты туындаған талаптар.
Нормативтердің мақсаты үшін негізгі қор индекстері ретінде мынадай есептік көрсеткіштер (индекстер) түсініледі:
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index);
DAX (Deutscher Aktienindex);
DJIA (Dow Jones Industrial Average);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Price Index);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
HSI (Hang Seng Index);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index).
Осы тармақта көрсетілген қаржы құралдары осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесіне, нысандарына, табыс ету мерзімдеріне 1-қосымшаның 6-кестесіне сәйкес нысан бойынша Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін есептеуде көрсетілген көлемде өтімділігі жоғары активтер есептеуіне енгізіледі.
39. Нормативтердің мақсаты үшін халықаралық қаржы ұйымдары ретінде мына ұйымдар түсініледі:
Азиялық даму банкі (Asian Development Bank);
Америкааралық даму банкі (Inter-American Development Bank);
Африкалық даму банкі (African Development Bank);
Еуразия даму банкі (Eurasian Development Bank);
Еуропа қайта құру және даму банкі (European Bank for Reconstruction and Development);
Еуропа инвестициялық банкі (European Investment Bank);
Еуропа Кеңесінің Даму Банкі (the Council of Europe Development Bank);
Жеке секторды дамыту жөніндегі исламдық корпоарция (the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector);
Ислам даму банкі (Islamic Development Bank);
Жан-жақты инвестицияларға кепілдік беру агенттігі (the Multilateral Investment Guarantee Agency);
Скандинавия инвестициялық банкі (the Nordic Investment Bank);
Халықаралық валюта қоры (the International Monetary Fund);
Халықаралық даму қауымдастығы (the International Development Association);
Халықаралық есеп айырысу банкі (the Bank for International Settlements);
Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі халықаралық орталық (the International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Халықаралық қайта құру және даму банкі (International Bank for Reconstruction and Development);
Халықаралық қаржы корпорациясы (International Finance Corporation).";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"40. Для расчета суммы активов страховой (перестраховочной) организации по качеству и ликвидности и высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации не учитываются:
1) активы, являющиеся обеспечением по обязательствам страховой (перестраховочной) организации и (или) на которые право собственности страховой (перестраховочной) организации ограничено (за исключением операций РЕПО).
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции обратного РЕПО, включаются в расчет стоимости активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности в объемах, указанных в Расчете активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности по форме согласно таблице 5 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, установленным настоящим постановлением.
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции обратного РЕПО, включаются в расчет высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации в объемах, указанных в Расчете норматива достаточности высоколиквидных активов по форме согласно таблице 6 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, установленным настоящим постановлением;
2) вклады и текущие счета в банках второго уровня, которые в соответствии с Законом являются крупными участниками страховой (перестраховочной) организации или страховыми холдингами, или в которых страховая (перестраховочная) организация является крупным участником или банковским холдингом, за исключением случаев, когда такие банки второго уровня имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВB" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzA+" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
3) ценные бумаги, выпущенные юридическими лицами, являющимися лицами, связанными со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями.";
пункт 41 исключить;
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Страховая (перестраховочная) организация соблюдает следующие нормативы диверсификации активов:
1) суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), вклады и деньги которых в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или являющемся дочерним банком-резидентом Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которого имеет долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка - не более 20 (двадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;

"40. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапасы мен өтімділігі бойынша активтерінің және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтерінің сомасын есептеу үшін мыналар есепке алынбайды:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету болып табылатын және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншік құқығы шектелген активтер (РЕПО операцияларын қоспағанда.
РЕПО операцияларының мәні болып табылатын бағалы қағаздар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері құнының есебіне олардың сапасы және өтімділігі бойынша сыныпталуы ескеріле отырып, Тізбеге 1-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес нысан бойынша Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін олардың сапасы мен өтімділігі бойынша сапасы және өтімділігі бойынша сыныпталуы ескерілген есебінде көрсетілген көлемде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсынудың осы қаулыда бекітілген нысандар, мерзімдер бойынша кіреді.
Кері РЕПО операцияларының мәні болып табылатын бағалы қағаздар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтерінің есебіне Тізбеге 1-қосымшаның 6-кестесіне сәйкес нысан бойынша Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативінің есебінде көрсетілген көлемде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсынудың осы қаулыда бекітілген нысандар, мерзімдер бойынша кіреді;
2) екінші деңгейдегі банктерде Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "В-" төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң ұқсас деңгейдегі рейтингi және Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzA+" төмен емес рейтингi немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегi рейтингі болатын жағдайларды қоспағанда, Заңға сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары немесе сақтандыру холдингтері болып табылатын немесе оларда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі болып табылатын екінші деңгейдегі банктердегі салымдар және ағымдағы шоттар;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздар.";
41-тармақ алып тасталсын;
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерді әртараптандырудың мынадай нормативтерін сақтайды:
1) Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар немесе Standard & Poor's агенттiгiнiң "А-" төмен емес шетел валютасында ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резиденті-еншілес банкі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-бас банкі болып табылатын екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында бағалы қағаздарға ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), салымдар мен ақшаға (күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде) инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 20 (жиырма) пайыздан көп емес;

2) суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг от "В" до "В+" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка - не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
3) суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
4) суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО") и деньги в одном юридическом лице, не являющимся банком второго уровня, и аффилированных лицах данного юридического лица - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
5) сделки "обратное РЕПО", совершаемые с участием активов страховой (перестраховочной) организации, заключенные на срок не более 30 (тридцати) календарных дней (в торговой системе фондовой биржи) - не более 30 (тридцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
6) суммарное размещение в аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты, на срок не более 12 (двенадцати) месяцев - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
7) суммарный размер займов страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
8) суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства, - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
9) суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО") международной финансовой организации, которая входит в перечень, установленный пунктом 39 Нормативов, - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;

2) Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "В"-дан "В+"-ке дейін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында бағалы қағаздарға ("кері РЕПО" операцияларын қосқанда), салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (кері РЕПО операцияларын ескере отырып) – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 15 (он бес) пайыздан көп емес;
3) Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында бағалы қағаздарға ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (кері РЕПО операцияларын ескере отырып) – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес;
4) екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын бір заңды тұлғада және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларында бағалы қағаздарға ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің қатысуымен күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімге (қор биржасының сауда жүйесінде) жасалатын "кері РЕПО" мәмілелері – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 30 (отыз) пайыздан көп емес;
6) тазартылған бағалы металдарға және металл депозиттерге 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімге жиынтық орналастыру – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес;
7) "өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларға берілген қарыздардың жиынтық мөлшері – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес;
8) шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздарға ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып) инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес;
9) Нормативтердің 39-тармағында тізбесі белгіленген халықаралық қаржы ұйымының бағалы қағаздарына ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып) инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес;

10) суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 38 Нормативов, за вычетом резерва под обесценение - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
11) суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов, за вычетом резерва под обесценение - не более 5 (пяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
12) суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резерва под обесценение - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
13) суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 38 Нормативов, за вычетом резерва под обесценение - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативов.
Инвестиции страховой (перестраховочной) организации в долговые ценные бумаги не превышают 25 (двадцати пяти) процентов от общего объема облигаций одной эмиссии банка второго уровня Республики Казахстан.
При расчете нормативов диверсификации активов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, суммарное размещение в активы банка второго уровня и его аффилированных лиц отражается в одном из нормативов в зависимости от наибольшего допустимого лимита размещения активов в данной группе аффилированных лиц.";
подпункт 2) пункта 45 изложить в следующей редакции:
"2) сделки РЕПО совершаются автоматическим способом.";
часть третью пункта 46 изложить в следующей редакции:
"При групповом страховании, а также по договорам обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, обязательного страхования туриста, расчет, указанный в части второй настоящего пункта, осуществляется по каждому застрахованному отдельно.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Стабилизационный резерв по классам "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни", "обязательное страхование туриста", "страхование жизни", "аннуитетное страхование" равен 0 (нулю).";
в Перечне, формах, сроках представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, утвержденных указанным постановлением:

10) Нормативтердің 38-тармағы 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес;
11) ашық және интервалды инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 5 (бес) пайыздан көп емес;
12) құнсыздануға арналған резервті шегергенде, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес;
13) күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, Нормативтердің 38-тармағы 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының борыштық бағалы қағаздарына инвестициялар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінің бір эмиссиясындағы облигациялардың жалпы көлемінен 25 (жиырма бес) пайыздан аспайды.
Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген активтердің әртараптандыру нормативтерін есептеу кезінде екінші деңгейдегі банктің және оның үлестес тұлғаларының активтеріне жиынтық орналастыру үлестес тұлғалардың осы тобына активтерді орналастырудың барынша рұқсат етілген лимитіне байланысты нормативтердің біреуінде көрінеді.";
45-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) РЕПО мәмілелері автоматты тәсілмен жасалады.";
46-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Топтық сақтандыру кезінде, сондай-ақ қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру, туристі міндетті сақтандыру шарттары бойынша осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген есептеу әрбір сақтандырылушы бойынша жеке жүргізіледі.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. "Жазатайым оқиғалардан сақтандыру", "ауырған жағдайда сақтандыру", "туристі міндетті сақтандыру", "өмірді сақтандыру", "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша тұрақтандыру резерві 0 (нөлге) тең болады.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру топтарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесінде, нысандарында, табыс ету мерзімдерінде:

Отчет о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией по форме согласно приложению 1 изложить в редакции согласно приложению 9 к Перечню;
Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков по форме согласно приложению 2 изложить в редакции согласно приложению 10 к Перечню;
Отчет о расчете стабилизационного резерва по форме согласно приложению 3 изложить в редакции согласно приложению 11 к Перечню;
Отчет о выполнении норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы по форме согласно приложению 4 изложить в редакции согласно приложению 12 к Перечню;
в Требованиях к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Страховые (перестраховочные) организации, дочерние организации страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов приобретают акции (доли участия в уставном капитале) юридических лиц при соответствии приобретаемых акций (долей участия в уставном капитале) юридических лиц следующим требованиям:
1) акции юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, имеющие ценовые котировки активного рынка, необходимые для оценки справедливой стоимости и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
2) акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции;
3) акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции;
4) акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящие в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
5) акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат.";
в Минимальном требуемом рейтинге для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечень рейтинговых агентств, утвержденном указанным постановлением:
подпункт 3) части первой пункта 1 изложить в следующей редакции:

1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп Тізбеге 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Күтілмеген тәуекелдер резервін есептеу туралы есеп Тізбеге 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тұрақтандыру резервін есептеу туралы есеп Тізбеге 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін орындау туралы есеп Тізбеге 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарда:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары заңды тұлғалардың сатып алатын акциялары (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) мынадай талаптарға сәйкес келген кезде заңды тұлғалардың акцияларын (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін) сатып алады:
1) әділ құнын бағалау үшін қажет белсенді нарықтың баға белгілеуі бар Қазақстан Республикасының бейрезиденттері заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активтерi болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
2) Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалардың қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген акциялары және осы акциялар базалық активi болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
3) Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалардың шетел валютасына номинирленген, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген акциялары және осы акциялар базалық активi болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
4) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің негізі қор индекстерінің құрамына енгізілген акциялары және осы акциялар базалық активi болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
5) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингі және рейтингтік агенттіктердің тізбесінде:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"3) рейтинговая оценка не ниже "В-" по международной шкале или не ниже "kzBB-" по национальной шкале рейтингового агентства Standard & Poor's, или рейтинговая оценка аналогичного уровня рейтинговых агентств Moody's Investors Service, Fitch, а также их дочерних рейтинговых организаций, по облигациям, выпущенным организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств.";
в Перечне финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 48 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" страховым (перестраховочным) организациям разрешены к приобретению следующие финансовые инструменты (за исключением акций и долей участия в уставном капитале):
1) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при соответствии одному из следующих условий:
банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи;
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале агентств Moody's Investors Service, Fitch, а также их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства);
банки являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
2) вклады, размещенные в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады, размещенные в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан;
3) вклады, размещенные в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;

"3) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған облигациялар бойынша Standard & Poor's рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" төмен емес немесе ұлттық шкаласы бойынша "kzBВ-" рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service, Fitch рейтингтік агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының(акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына мынадай қаржы құралдарын (акцияларды және жарғылық капиталға қатысу үлестерін қоспағанда) сатып алуға рұқсат етіледі:
1) мынадай талаптардың бiрiне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктеріндегі салымдар:
банктер акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялары" секторының "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылады;
банктердің Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "В-" төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBВ-" төмен емес рейтингтiк бағасы немесе Moody's Investors Service, Fitch агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының (бұдан әрі – басқа рейтингтік агенттіктер) бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
банктер Қазақстан Республикасының бейрезиденті-бас банкінде Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "А-" төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резиденттері-еншiлес банктер болып табылады;
2) халықаралық қаржы ұйымдарында орналастырылған, Standard & Poor's агенттiгiнiң "АА-" төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар салымдар, Еуразия Даму Банкінде Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен орналастырылған салымдар;
3) бейрезиденттер-банктерде орналастырылған, Standard & Poor's агенттiгiнiң "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар салымдар;

12) долговые ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
13) негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные иностранными эмитентами, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
14) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
15) ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи;
16) паи Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам;
17) паи Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar;
18) инструменты исламского финансирования с рейтинговой оценкой ценной бумаги и (или) эмитента не ниже "B-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
19) инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.".
10. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 307 "Об установлении пруденциального норматива для Национального оператора почты, а также формы, срока представления отчетности о его выполнении" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14786, опубликовано 28 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Отчет на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписывается первым руководителем, главным бухгалтером Национального оператора почты или лицами, их замещающими, и хранится у Национального оператора почты.
Идентичность данных, представляемых в электронном формате, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем, главным бухгалтером Национального оператора почты или лицами, их замещающими.";

12) мемлекеттік мәртебесі бар, шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздар;
13) шет мемлекеттердің эмитенттері шығарған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар;
14) тазартылған бағалы металдар және металл депозиттер;
15) инвестициялық қорлардың қор биржасының ресми тізіміне енгізілген бағалы қағаздары;
16) активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олардың пайлары бойынша баға белгілеу негізгі қор индекстеріне байланыстырылған Exchange Traded Funds (ETF) пайлары;
17) Morningstar рейтингтiк агенттiгінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтiк бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN) пайлары;
18) бағалы қағаздардың және (немесе) эмитенттің Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "В-" төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң ұқсас деңгейдегі рейтингi бар исламдық қаржыландыру құралдары;
19) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарған, Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң ұқсас деңгейдегі рейтингi бар исламдық қаржыландыру құралдары.".
10. "Ұлттық пошта операторы үшін пруденциялық нормативті, сондай-ақ оның орындалуы туралы есептіліктің нысанын, табыс ету мерзімін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14786 болып тіркелген, 2017 жылғы 28 ақпанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Есепті күнгі жағдай бойынша қағаз тасымалдағыштағы есепке Ұлттық пошта операторының бірінші басшысы, бас бухгалтері немесе олардың орнындағы адамдар қол қояды және Ұлттық пошта операторында сақталады.
Электрондық форматта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін Ұлттық пошта операторының бірінші басшысы, бас бухгалтер немесе олардың орнындағы адамдар қамтамасыз етеді.";

Отчет о выполнении пруденциального норматива по форме согласно приложению 1 изложить в редакции согласно приложению 13 к Перечню.
11. Внести в постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов, а также перечня, форм и правил представления отчетности об их выполнении" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14788, опубликовано 28 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Пруденциальных нормативах и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормах и лимитах, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 1) пункта 43 изложить в следующей редакции:
"1) краткосрочные обязательства перед филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики код "5" - другие финансовые организации, код "6" - государственные нефинансовые организации, код "7" - негосударственные нефинансовые организации и код "8" - некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства, в соответствии с Инструкцией по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 139, зарегистрированным Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17274 (далее - Инструкция № 139);";
абзац третий части второй пункта 44 изложить в следующей редакции:
"обязательства перед филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики код "5" - другие финансовые организации, код "6" - государственные нефинансовые организации, код "7" - негосударственные нефинансовые организации и код "8" - некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства, в соответствии с Инструкцией № 139;";
абзац третий части второй пункта 45 изложить в следующей редакции:
"обязательства перед филиалами и представительствами иностранных компаний, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан, которые входят в секторы экономики код "5" - другие финансовые организации, код "6" - государственные нефинансовые организации, код "7" - негосударственные нефинансовые организации и код "8" - некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства, в соответствии с Инструкцией № 139;";

1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Пруденциялық нормативтің орындалуы туралы есеп тізбеге 13-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
11. "Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, сондай-ақ оларды орындау туралы есептілігінің тізбесін, нысандары мен табыс ету қағидаларын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14788 болып тіркелген, 2017 жылғы 28 ақпанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтерде және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерде:
43-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік компаниялардың Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 17274 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 139 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстанның Даму Банкінің және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулыққа (бұдан әрі – № 139 нұсқаулық) сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – код 5", мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – код 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – код 7", "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – код 8" деген экономика секторларына кіретін филиалдарының және өкілдіктерінің алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер;";
44-тармақтың екінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік компаниялардың № 139 нұсқаулыққа сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – код 5", мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – код 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – код 7", "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – код 8" деген экономика секторларына кіретін филиалдарының және өкілдіктерінің алдындағы міндеттемелер;";
45-тармақтың екінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік компаниялардың № 139 нұсқаулыққа сәйкес "басқа қаржы ұйымдары – код 5", мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – код 6", "мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – код 7", "үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – код 8" деген экономика секторларына кіретін филиалдарының және өкілдіктерінің алдындағы міндеттемелер;";

Отчет о выполнении пруденциальных нормативов по форме согласно приложению 3 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 14 к Перечню;
Отчет о расшифровке активов, взвешенных с учетом кредитного риска, по форме согласно приложению 4 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 15 к Перечню;
Отчет о расшифровке условных и возможных обязательств, взвешенных с учетом кредитного риска, по форме согласно приложению 5 к указанному постановлению изложить в редакции согласно приложению 16 к Перечню.
12. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.04.2026 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 79 "Об установлении видов пруденциальных нормативов, а также показателей, характеризующих соблюдение их значений для организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем, утверждении Правил расчета значений пруденциальных нормативов, подлежащих соблюдению организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17008, опубликовано 12 июня 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
в Правилах расчета значений пруденциальных нормативов, подлежащих соблюдению организациями, осуществляющими управление инвестиционным портфелем, утвержденных указанным постановлением:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Для целей Правил под международными финансовыми организациями понимаются следующие организации:
Азиатский банк развития (the Asian Development Bank);
Межамериканский банк развития (the Inter-American Development Bank);
Африканский банк развития (the African Development Bank);
Евразийский банк развития (Eurasian Development Bank);
Европейский банк реконструкции и развития (the European Bank for Reconstruction and Development);
Европейский инвестиционный банк (the European Investment Bank);
Банк Развития Европейского Совета (the Council of Europe Development Bank);
Исламская корпорация по развитию частного сектора (the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector);
Исламский банк развития (the Islamic Development Bank);
Многостороннее агентство гарантии инвестиций (the Multilateral Investment Guarantee Agency);
Скандинавский инвестиционный банк (the Nordic Investment Bank);
Международный валютный фонд (the International Monetary Fund);
Международная ассоциация развития (the International Development Association);
Банк международных расчетов (the Bank for International Settlements);
Международный центр по урегулированию инвестиционных споров (the International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Международный банк реконструкции и развития (the International Bank for Reconstruction and Development);
Международная финансовая корпорация (the International Finance Corporation).";

көрсетіген қаулыға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп тізбеге 14-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулыға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған активтердің талдамасы туралы есеп Тізбеге 15-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулыға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кредиттік тәуекел ескеріле отырып сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің талдамасы туралы есеп Тізбеге 16-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.04.2026 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. "Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативтердің, сондай-ақ олардың мәнiнiң сақталуын сипаттайтын көрсеткiштердiң түрлерін белгілеу, Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар сақтауға тиiстi пруденциялық нормативтердің мәндерін есеп айырысу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 сәуірдегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17008 болып тіркелген, 2018 жылғы 12 маусымда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар сақтауға тиiстi пруденциялық нормативтердің мәндерін есеп айырысу қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қағидалардың мақсаты үшін халықаралық қаржы ұйымдары деп мынадай ұйымдар түсініледі:
Азиялық даму банкі (Asian Development Bank);
Америкааралық даму банкі (Inter-American Development Bank);
Африкалық даму банкі (African Development Bank);
Еуразия даму банкі (Eurasian Development Bank);
Еуропа қайта құру және даму банкі (European Bank for Reconstruction and Development);
Еуропа инвестициялық банкі (European Investment Bank);
Еуропа Кеңесінің Даму Банкі (the Council of Europe Development Bank);
Жеке секторды дамыту жөніндегі исламдық корпоарция (the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector);
Ислам даму банкі (Islamic Development Bank);
Жан-жақты инвестицияларға кепілдік беру агенттігі (the Multilateral Investment Guarantee Agency);
Скандинавия инвестициялық банкі (the Nordic Investment Bank);
Халықаралық валюта қоры (the International Monetary Fund);
Халықаралық даму қауымдастығы (the International Development Association);
Халықаралық есеп айырысу банкі (the Bank for International Settlements);
Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі халықаралық орталық (the International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Халықаралық қайта құру және даму банкі (International Bank for Reconstruction and Development);
Халықаралық қаржы корпорациясы (International Finance Corporation).";

дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Для целей Правил под основными фондовыми индексами понимаются следующие расчетные показатели (индексы):
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index);
DAX (Deutscher Aktienindex);
DJIA (Dow Jones Industrial Average);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Price Index);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
HSI (Hang Seng Index);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average Index);
RTSI (Russian Trade System Index);
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index).";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. В расчет ликвидных активов, предусмотренных пунктом 11 Правил, не включаются:
1) активы, являющиеся обеспечением по обязательствам управляющего инвестиционным портфелем и (или) на которые право собственности управляющего инвестиционным портфелем ограничено (за исключением операций репо).
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции обратного репо, включаются в расчет ликвидных активов управляющего инвестиционным портфелем в объемах, указанных в расчете значений пруденциальных нормативов управляющего инвестиционным портфелем по форме согласно приложению к Правилам;
2) ценные бумаги, выпущенные юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к управляющему инвестиционным портфелем, за исключением акций, входящих в официальный список фондовой биржи, параметры которого используются в целях расчета индекса рынка акций фондовой биржи (представительский список фондовой биржи).";
Расчет значений пруденциальных нормативов управляющего инвестиционным портфелем по форме согласно приложению изложить в редакции согласно приложению 39 к Перечню.
15. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 80 "Об установлении видов пруденциальных нормативов, а также показателей, характеризующих соблюдение их значений, для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета значений пруденциальных нормативов, подлежащих соблюдению организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17005, опубликовано 13 июня 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
в Правилах расчета значений пруденциальных нормативов, подлежащих соблюдению организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:

мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Қағидалардың мақсаты үшін негізгі қор индекстері деп мынадай есптік көрсеткіштер (индекстер) түсініледі:
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index);
DAX (Deutscher Aktienindex);
DJIA (Dow Jones Industrial Average);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Price Index);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
HSI (Hang Seng Index);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average Index);
RTSI (Russian Trade System Index);
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index).";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қағидалардың 11-тармағында көзделген өтімді активтер есебіне мыналар енгізілмейді:
1) инвестициялық портфельді басқарушының міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету болып табылатын және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының меншік құқығы шектелген активтер (репо операцияларын қоспағанда);
Кері репо операцияларының мәні болып табылатын бағалы қағаздар Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инвестициялық портфельді басқарушының пруденциялық нормативтері мәндерінің есебінде көрсетілген көлемде инвестициялық портфельді басқарушының өтімді активтер есебіне енгізіледі;
2) параметрлері қор биржасының акциялар нарығының индексін есептеу мақсатында пайдаланылатын қор биржасының ресми тізіміне (қор биржасының өкілдік тізімі) кіретін акцияларды қоспағанда, инвестициялық портфельді басқарушыға қатысты үлестес тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздар.";
Қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инвестициялық портфельді басқарушының пруденциялық нормативтері мәндерінің есебі Тізбеге 39-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
15. "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативтердің, сондай-ақ олардың мәнiнiң сақталуын сипаттайтын көрсеткiштердiң түрлерін белгілеу, Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар сақтауға тиiстi пруденциялық нормативтердің мәндерін есеп айырысу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 сәуірдегі № 80 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17005 болып тіркелген, 2018 жылғы 13 маусымда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар сақтауға тиiстi пруденциялық нормативтердің мәндерін есеп айырысу қағидаларында:

дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Для целей Правил под основными фондовыми индексами понимаются следующие расчетные показатели (индексы):
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index);
DAX (Deutscher Aktienindex);
DJIA (Dow Jones Industrial Average);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Price Index);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
HSI (Hang Seng Index);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average Index);
RTSI (Russian Trade System Index);
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index).";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. В качестве ликвидных активов брокера и (или) дилера признаются активы, указанные в расчете значений пруденциальных нормативов организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, по форме согласно приложению к Правилам, в соответствующих объемах.
10. В расчет ликвидных активов, предусмотренных пунктом 9 Правил, не включаются:
1) активы, являющиеся обеспечением по обязательствам брокера и (или) дилера и (или) на которые право собственности брокера и (или) дилера ограничено (за исключением операций репо).
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции обратного репо, включаются в расчет ликвидных активов брокера и (или) дилера в объемах, указанных в расчете значений пруденциальных нормативов организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, по форме согласно приложению к Правилам;
2) ценные бумаги, выпущенные юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, за исключением акций, входящих в официальный список фондовой биржи, параметры которого используются в целях расчета индекса рынка акций фондовой биржи (представительский список фондовой биржи).";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. В качестве ликвидных активов ДНПФ признаются собственные активы ДНПФ, указанные в расчете значений пруденциальных нормативов организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, по форме согласно приложению к Правилам, в соответствующих объемах.
16. В расчет ликвидных активов, предусмотренных пунктом 15 Правил, не включаются:
1) активы, являющиеся обеспечением по обязательствам ДНПФ и (или) на которые право собственности ДНПФ ограничено (за исключением операций репо).
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции обратного репо, включаются в расчет ликвидных активов ДНПФ в объемах, указанных в расчете значений пруденциальных нормативов организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, по форме согласно приложению к Правилам;

мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Қағидалардың мақсаты үшін негізгі қор индекстері деп мынадай есеп айырысу көрсеткіштері (индекстері) түсініледі:
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index);
DAX (Deutscher Aktienindex);
DJIA (Dow Jones Industrial Average);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Price Index);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
HSI (Hang Seng Index);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average Index);
RTSI (Russian Trade System Index);
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index).";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын :
"9. Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша, тиісті көлемде бағала қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтері мәндерінің есебінде көрсетілген активтер брокердің және (немесе) дилердің өтімді активтері ретінде танылады.
10. Қағидалардың 9-тармағында көзделген өтімді активтер есебіне мыналар енгізілмейді:
1) брокердің және (немесе) дилердің меншік құқығы шектелген брокердің және (немесе) дилердің міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету болып табылатын активтер (репо операцияларын қоспағанда);
Кері репо операцияларының мәні болып табылатын бағалы қағаздар Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша, тиісті көлемде бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтері мәндерінің есебінде көрсетілген көлемде брокердің және (немесе) дилердің өтімді активтер есебіне енгізіледі;
2) параметрлері қор биржасының акциялар нарығының индексін есептеу мақсатында пайдаланылатын қор биржасының тізіміне (қор биржасының өкілдік тізімі) кіретін акцияларды қоспағанда, брокерге және (немесе) дилерге қатысты үлестес тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздар.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын :
"15. Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша, тиісті көлемдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтері мәндерінің есебінде көрсетілген ЕЖЗҚ-ның меншікті активтері ЕЖЗҚ-ның өтімді активтері ретінде танылады.
16. Қағидалардың 15-тармағында көзделген өтімді активтердің есебіне мыналар енгізілмейді:
1) ЕЖЗҚ-ның мінеттемелері бойынша қамтамасыз ету болып табылатын және (немесе) ЕЖЗҚ-ның меншік құқығы шектелген активтер (репо операцияларын қоспағанда).
Кері репо операцияларының мәні болып табылатын бағалы қағаздар Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтері мәндерінің есебінде көрсетілген көлемде ЕЖЗҚ-ның өтімді активтерінің есебіне енгізіледі;

2) ценные бумаги, выпущенные юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к ДНПФ;
3) ценные бумаги, выпущенные доверительными управляющими десятью и более процентами голосующих акций ДНПФ, принадлежащих крупным акционерам ДНПФ, и аффилиированными лицами данных доверительных управляющих;
4) вклады и текущие счета в банках второго уровня, являющихся аффилиированными лицами по отношению к ДНПФ.";
пункт 17 исключить;
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. В качестве ликвидных активов УИП1 или УИП2 признаются активы, указанные в расчете значений пруденциальных нормативов организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, по форме согласно приложению к Правилам, в соответствующих объемах.
25. В расчет ликвидных активов УИП1 или УИП2, предусмотренных пунктом 24 Правил, не включаются:
1) активы, являющиеся обеспечением по обязательствам УИП1 или УИП2 и (или) на которые право собственности УИП1 или УИП2 ограничено (за исключением операций репо).
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции обратного репо, включаются в расчет ликвидных активов УИП1 или УИП2 в объемах, указанных в расчете значений пруденциальных нормативов организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, по форме согласно приложению к Правилам;
2) ценные бумаги, выпущенные юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к УИП1 или УИП2, за исключением акций, входящих в официальный список фондовой биржи, параметры которого используются в целях расчета индекса рынка акций фондовой биржи (представительский список фондовой биржи).";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Ежемесячно, не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем брокер и (или) дилер, ДНПФ, УИП1 или УИП2 представляют в уполномоченный орган расчет значений пруденциальных нормативов организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, по форме согласно приложению к Правилам.";
Расчет значений пруденциальных нормативов организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, по форме согласно приложению 1 изложить в редакции согласно приложению 40 к Перечню;
приложения 2 и 3 исключить.
16. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 317 "Об установлении факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка и банковского конгломерата, а также утверждении Правил одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования, и Методики определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка (банковского конгломерата)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18186, опубликовано 24 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:

2) ЕЖЗҚ-ға қатысты үлестес тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздар;
3) ЕЖЗҚ-ның ірі акционерлеріне тиесілі ЕЖЗҚ-ның дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызын сенімгерлікпен басқарушылары және осы сенімгерлікпен басқарушылардың үлестес тұлғалары шығарған бағалы қағаздар;
4) ЕЖЗҚ-ға қатысты үлестес тұлғалар болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар және ағымдағы шоттар.
17-тармақ алып тасталсын;
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша, тиісті көлемдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтері мәндерінің есебінде көрсетілген активтер ИПБ1 немесе ИПБ2-ның өтімді активтері ретінде танылады.
25. Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген ИПБ1 немесе ИПБ2 өтімді активтердің есебіне мыналар енгізілмейді:
1) ИПБ1 немесе ИПБ2-ның міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету болып табылатын және (немесе) ИПБ1 немесе ИПБ2 меншік құқығы шектелген активтер (репо операцияларын қоспағанда);
Репо операцияларының мәні болып табылатын бағалы қағаздар Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтері мәндерінің есебінде көрсетілген көлемде ИПБ1 немесе ИПБ2 өтімді активтерінің есебіне енгізіледі;
2) параметрлері қор биржасының акциялар нарығының индексін есептеу мақсатында пайдаланылатын қор биржасының тізіміне кіретін акцияларды қоспағанда, ИПБ1 немесе ИПБ2-ге қатысты үлестес тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздар (қор биржасының өкілдік тізімі).";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын :
"27. Брокер және (немесе) дилер, ЕЖЗҚ, ИПБ1 немесе ИПБ2 Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтері мәндерінің есебін ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға ұсынады.";
1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтері мәндерінің есебі Тізбеге 40-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2 және 3-қосымшалар алып тасталсын.
16. "Банктің және банк конгломератының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды белгілеу, сондай-ақ Ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау қағидаларын және Банктің (банк конгломератының) қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 317 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18186 болып тіркелген, 2019 жылғы 24 қаңтарда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:

подпункт 9) части первой пункта 1 исключить;
в Правилах одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования, утвержденных указанным постановлением:
подпункты 2) и 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) при выявлении факторов, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 7) части первой пункта 1 настоящего постановления, по результатам стресс-тестирования, проводимого ежегодно по стрессовым сценариям уполномоченного органа;
3) при выявлении факторов, предусмотренных подпунктом 1) части первой пункта 1 настоящего постановления, в период исполнения банком требований, предъявленных уполномоченным органом в рамках примененных мер по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков банка в связи с нарушением соответственно коэффициентов ликвидности и коэффициентов достаточности собственного капитала, приостановления действия лицензии на проведение всех банковских и иных операций, а также в случае подачи в уполномоченный орган ходатайства на получение разрешения на добровольную реорганизацию или ликвидацию банка.";
подпункт 8) пункта 7 исключить;
в Методике определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка (банковского конгломерата), утвержденных указанным постановлением:
подпункт 9) части первой пункта 3 исключить.
17. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 318 "Об утверждении Правил формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для центрального депозитария" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18180, опубликовано 18 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для центрального депозитария, утвержденных указанным постановлением:
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Центральный депозитарий два раза в год не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным полугодием, представляет в уполномоченный орган Информацию о деятельности по управлению рисками по форме согласно приложению 2 к Правилам.
6. Центральный депозитарий не реже одного раза в год рассчитывает стресс-тестинг по рискам, которым подвержена деятельность центрального депозитария.
Результаты стресс-тестинга по рискам, которым подвержена деятельность центрального депозитария, оформляются в соответствии с внутренними документами центрального депозитария и содержат следующую информацию:
описание сценария стресс-теста;
обоснование выбранного сценария стресс-теста;
рекомендации по результатам стресс-тестинга.";
в пункте 11:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) проведение ежегодного внутреннего аудита программно-технического обеспечения центрального депозитария, включая информационные и коммуникационные системы, используемые центральным депозитарием в своей деятельности;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:

1-тармақтың бірінші бөлігінің 9) тармақшасы алып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау қағидаларында:
6-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкілетті органның стрестік сценарийлері бойынша жыл сайын жүргізілетін стресс-тестілеу нәтижелері бойынша осы қаулының 1-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), және 7) тармақшаларында көзделген факторлар анықталған кезде;
3) тиісінше өтімділік коэффициенттерін және меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерін бұзуға байланысты қолданылған қаржылық жағдайды жақсарту және (немесе) банктің тәуекелдерін барынша азайту жөніндегі шаралар шеңберінде уәкілетті органның қойған талаптарын банктің орындау, барлық банктік және өзге де операцияларды жүргізуге берілген лицензияның қолданылуын тоқтата тұру кезеңінде осы қаулының 1-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген факторлар анықталған кезде, сондай-ақ уәкілетті органға банкті ерікті түрде қайта ұйымдастыруға немесе таратуға рұқсат алуға өтінішхат берілген жағдайда ұсынылмайды.";
7-тармақтың 8) тармақшасы алып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктің (банк конгломератының) қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесінде:
3-тармақтың бірінші бөлігінің 9) тарақшасы алып тасталсын.
17. "Орталық депозитарийге арналған тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 318 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18180 болып тіркелген, 2019 жылғы 18 қаңтарда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Орталық депозитарийге арналған тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларында:
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын :
"5. Орталық депозитарий жылына екі рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тәуекелдерді басқару жөніндегі қызмет туралы ақпаратты ұсынады.
6. Орталық депозитарий жылына кемінде бір рет орталық депозитарийдің қызметі ұшыраған тәуекелдер бойынша стресс-тестингті есептейді.
Орталық депозитарийдің қызметі ұшыраған тәуекелдер бойынша стресс-тестинг нәтижелері орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына сәйкес ресімделеді және мынадай ақпаратты қамтиды:
стресс-тест сценарийінің сипаттамасы;
таңдап алынған стресс-тест сценарийіне негіздеме;
стресс-тестинг нәтижелері бойынша ұсынымдар.";
11-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) орталық депозитарий өз қызметінде пайдаланатын ақпараттық және коммуникациялық жүйелерді қоса алғанда, орталық депозитарийдің бағдарламалық-техникалық қамтамасыз етуінің жыл сайынғы ішкі аудитін жүргізу;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын :

"7) инвестирование собственных активов центрального депозитария в финансовые инструменты в соответствии с Требованиями к организации деятельности по осуществлению сделок с финансовыми инструментами за счет собственных активов центрального депозитария согласно приложению 6 к Правилам, за исключением собственных активов центрального депозитария, переданных в доверительное управление;";
подпункт 2) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"2) проверка руководителями подразделений детальных отчетов о результатах деятельности подразделений по форме и с периодичностью, установленными внутренними документами центрального депозитария;";
приложение 3 исключить;
Требования к идентификации, измерению, оценке, контролю и мониторингу риска согласно приложению 4 изложить в редакции согласно приложению 41 к Перечню;
Требования к внутренним документам системы управления рисками и внутреннего контроля согласно приложению 5 изложить в редакции согласно приложению 42 к Перечню.
18. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 14 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, требований к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых исламскими страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18293, опубликовано 20 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Нормативных значениях и методиках расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для исламских страховых (перестраховочных) организаций включают:
минимальный размер уставного капитала;
норматив достаточности маржи платежеспособности;
норматив достаточности высоколиквидных активов;
нормативы диверсификации активов;
размер собственного удержания исламской страховой (перестраховочной) организации по договору (договорам) исламского страхования, исламского перестрахования, исламского сострахования (совместного исламского перестрахования).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"7) Орталық депозитарийдің сенімгерлік басқаруға берілген меншікті активтерін қоспағанда, Қағидаларға 6-қосымшға сәйкес Орталық депозитарийдің меншікті активтерінің есебінен қаржы құралдарымен мәмілелерді жүзеге асыру қызметін ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес орталық депозитарийдің меншікті активтерін қаржы құралдарына инвестициялау;";
17-тармақтың 2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бөлімше басшыларының ішкі құжаттарда белгіленген нысан бойынша және кезеңділікпен бөлімшелердің қызметтерінің нәтижелері туралы толық есептерін тексеруі;";
3-қосымша алып тасталсын;
4-қосымшаға сәйкес Тәуекелді сәйкестендіруге, өлшеуге, бағалауға, бақылауға және мониторингіне қойылатын талаптар Тізбеге 41-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымшаға сәйкес Тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің ішкі құжаттарына қойылатын талаптар Тізбеге 42-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
18. "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесін, нысандарын, табыс ету мерзімдерін, Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігін табыс ету қағидаларын, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сондай-ақ исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 14 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18293 болып тіркелген, 2019 жылғы 20 ақпанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерінде:
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын :
"3. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциялық нормативтер және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттер:
жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерін;
төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін;
өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін;
активтерді әртараптандыру нормативтерін;
исламдық сақтандыру, исламдық қайта сақтандыру, исламдық қоса сақтандыру (исламдық бірлесіп сақтандыру) шарты (шарттары) бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті ұстап қалуының мөлшерін есептеуді қамтиды.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Минимальный размер маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации увеличивается на сумму обязательств, передаваемых (переданных) в перестрахование исламским страховым (перестраховочным) организациям - резидентам и нерезидентам Республики Казахстан по действующим договорам исламского перестрахования в зависимости от рейтинговой оценки исламского перестраховщика или значения норматива достаточности маржи платежеспособности исламской перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан на предыдущую отчетную дату, в соответствии с суммой увеличения минимального размера маржи платежеспособности по форме согласно таблице 2 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, установленным настоящим постановлением.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Минимальный размер гарантийного фонда для исламских страховых (перестраховочных) организаций уменьшается на 30 (тридцать) процентов, если доля суммы страховых премий по классам "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование туриста" составляет более 80 (восьмидесяти) процентов в общем объеме страховых премий по действующим договорам исламского страхования (перестрахования) на отчетную дату.";
часть первую пункта 32 изложить в следующей редакции:
"32. В расчет стоимости активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности, включаются:
1) деньги:
деньги в кассе в сумме, не превышающей 1 (один) процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов исламского перестрахования, - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
деньги в пути в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих требованиям подпункта 5) пункта 34 Нормативов, - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих требованиям подпункта 5) пункта 34 Нормативов, - в объемах, указанных в Расчете активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности по форме согласно таблице 5 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, установленным настоящим постановлением;
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан, и в центральном депозитарии - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан, - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;

"9. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері осы қаулымен белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесіне, нысандарына, табыс ету мерзімдеріне 1-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің ұлғаю сомасына сәйкес исламдық қайта сақтандырушының рейтингтік бағасына немесе Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативінің мәніне байланысты, қолданыстағы исламдық қайта сақтандыру шарттары бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері және бейрезиденттері - исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына ұлғаяды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Егер "ауырған жағдайда сақтандыру" және "туристі міндетті сақтандыру" сыныптары бойынша сақтандыру сыйлықақылары сомасының үлесі есепті күні қолданыстағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлемінде 80 (сексен) пайыздан көп болса, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері 30 (отыз) пайызға азаяды.";
32-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын :
"32. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, олардың құнының есебіне мыналар кіреді:
1) ақша:
исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергенде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомадағы кассадағы ақша - баланстық құнның 100 (бір жүз) пайызы көлемінде;
Нормативтердің 34-тармағы 5) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі жолдағы ақша - баланстық құнның 100 (бір жүз) пайызы көлемінде;
Нормативтердің 34-тармағы 5) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша - осы қаулымен бекітілген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесіне, нысандарына, табыс ету мерзімдеріне 1-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес нысан бойынша Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін олардың сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып есептеуде көрсетілген көлемде;
бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы - баланстық құнның 100 (бір жүз) пайызы көлемінде;
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы - баланстық құнның 100 (бір жүз) пайызы көлемінде;

2) вклады, размещенные в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих требованиям подпункта 5) пункта 34 Нормативов, - в объемах, указанных в Расчете активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности по форме согласно таблице 5 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, установленным настоящим постановлением;
3) вклады, размещенные в международных финансовых организациях, соответствующих требованиям подпункта 6) пункта 34 Нормативов, - в объемах, указанных в Расчете активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности по форме согласно таблице 5 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, установленным настоящим постановлением;
4) вклады, размещенные в банках-нерезидентах, соответствующих требованиям подпункта 7) пункта 34 Нормативов, - в объемах, указанных в Расчете активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности по форме согласно таблице 5 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, установленным настоящим постановлением;
5) финансовые инструменты, указанные в подпунктах 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) и 27) пункта 34 Нормативов, - в объемах, указанных в Расчете активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности по форме согласно таблице 5 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, установленным настоящим постановлением;
6) акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости;
7) основные средства в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации - в объеме 100 (ста) процентов от наименьшей величины из балансовой и рыночной стоимостей.
В целях определения рыночной стоимости основных средств, учитываемых при расчете пруденциальных нормативов, исламская страховая (перестраховочная) организация проводит оценку их стоимости у оценщика не реже одного раза в год;

2) Нормативтердің 34-тармағы 5) тармақшасының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған салымдар - осы қаулымен бекітілген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесіне, нысандарына, табыс ету мерзімдеріне 1-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес нысан бойынша Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін олардың сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып есептеуде көрсетілген көлемде;
3) Нормативтердің 34-тармағы 6) тармақшасының талаптарына сәйкес халықаралық қаржы ұйымдарына орналастырылған салымдар - осы қаулымен бекітілген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесіне, нысандарына, табыс ету мерзімдеріне 1-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес нысан бойынша Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін олардың сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып есептеуде көрсетілген көлемде;
4) Нормативтердің 34-тармағы 7) тармақшасының талаптарына сәйкес бейрезидент банктерге орналастырылған салымдар - осы қаулымен бекітілген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесіне, нысандарына, табыс ету мерзімдеріне 1-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес нысан бойынша Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін олардың сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып есептеуде көрсетілген көлемде;
5) Нормативтердің 34-тармағының 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23), 24), 25), 26) және 27) тармақшаларында көрсетілген қаржы құралдары - осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесіне, нысандарына, табыс ету мерзімдеріне 1-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес нысан бойынша Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін олардың сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып есептеуде көрсетілген көлемде;
6) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары - баланстық құнның 100 (бір жүз) пайызы көлемінде;
7) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтер сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар – баланстық және нарықтық құнның ең аз мөлшерінен 100 (бір жүз) пайыз көлемінде кіреді;
Пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде ескерілетін негізгі құрал-жабдықтардың нарықтық құнын айқындау мақсатында исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы олардың құнын бағалаушыда жылына кемінде 1 рет бағалауды жүргізеді;

8) до 1 января 2022 года:
нематериальные активы: программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации, - в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации;
9) суммы к получению от исламских перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников в сумме, не превышающей 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации;
10) требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг) - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости.";
пункты 34, 35, 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"34. В качестве высоколиквидных активов признаются следующие активы исламской страховой (перестраховочной) организации:
1) деньги в кассе в сумме, не превышающей 1 (один) процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов исламского перестрахования;
2) деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан, и в центральном депозитарии;
3) деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих требованиям подпункта 5) настоящего пункта Нормативов;
4) деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан;
5) вклады, размещенные в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи;
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;

8) 2022 жылғы 1 қаңтарға дейін:
материалдық емес активтер: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету - жинақталған амортизацияны ескере отырып және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын өзіндік құн мөлшерінде;
9) исламдық қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасының 10 (он) пайыздан аспайтын сомадағы сақтандыру сыйлықақылары;
10) бағалы қағаздардың эмитенттеріне бағалы қағаздар шығару проспектісінде көзделген олардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындаған бағалы қағаздардың номиналдық құнын төлеу бойынша талаптар (бағалы қағаздар шығару проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген) - баланстық құнның 100 (бір жүз) пайызы көлемінде кіреді.";
34, 35, 36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мынадай активтері өтімділігі жоғары активтер ретінде танылады:
1) исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергенде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасының 1 (бір) пайызынан аспайтын сомадағы кассадағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы;
3) Нормативтердің осы тармағының 5) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша;
4) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы;
5) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған, мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін салымдар:
акциялары қор биржасының ресми тізіміндегі "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылады;
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкала бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас банктерінің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент-еншілес банктері болып табылады;

6) вклады, размещенные в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады, размещенные в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан;
7) вклады, размещенные в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
8) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
9) долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
10) долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан;
11) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств;
12) негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
13) негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте и допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана";
14) негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;

6) Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарына орналастырылған салымдар, Евразиялық Даму Банкіне орналастырылған Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар;
7) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктерге орналастырылған салымдар;
8) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған);
9) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздары;
10) кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының бір жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар;
11) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстан Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдинг", "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдар шығарған борыштық бағалы қағаздар;
12) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары;
13) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының шетел валютасымен номинирленген және "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасына жария сауда-саттыққа жіберілген мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары;
14) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы (эмитенті бар) немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкала бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары;

15) негосударственные долговые исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими международный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые исламские ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан;
16) долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "B-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
17) негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного из других рейтинговых агентств;
18) акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
19) акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции;
20) акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана",
21) акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
22) ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи;
23) паи Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам;
24) паи Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar;
25) инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку (эмитент которых имеет) не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;

15) Standard & Poor’s агенттігінің "АА-"-дан төмен емес халықаралық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен номинирленген борыштық исламдық бағалы қағаздар;
16) шетелдік мемлекеттердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "B-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық исламдық бағалы қағаздары;
17) шетелдік эмитенттердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-" төмен емес рейтингтік бағасы бар (эмитентінде бар) немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары;
18) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының және негізгі қор индекстерінің құрамына кіретін шетелдік эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
19) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
20) Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының шетел валютасымен номинирленген, "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасына жария сауда-саттыққа жіберілген акциялары;
21) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
22) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары;
23) Exchange Traded Funds (ETF) пайлары, активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олар бойынша баға белгілеу негізгі қор индекстеріне байланысты;
24) Morningstar рейтинг агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN) пайлары;
25) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы (эмитентте бар) немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкала бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар исламдық қаржыландыру құралдары;

26) инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
27) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
28) требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг).
Для целей Нормативов под основными фондовыми индексами понимаются следующие расчетные показатели (индексы):
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index);
DAX (Deutscher Aktienindex);
DJIA (Dow Jones Industrial Average);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Price Index);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
HSI (Hang Seng Index);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average Index);
RTSI (Russian Trade System Index);
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index).
Финансовые инструменты, указанные в настоящем пункте, включаются в расчет высоколиквидных активов в объемах, указанных в Расчете норматива достаточности высоколиквидных активов по форме согласно таблице 6 приложения 1 к Перечню, формам, срокам представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, установленным настоящим постановлением.
35. Для целей Нормативов под международными финансовыми организациями понимаются следующие организации:
Азиатский банк развития (the Asian Development Bank);
Межамериканский банк развития (the Inter-American Development Bank);
Африканский банк развития (the African Development Bank);
Евразийский банк развития (Eurasian Development Bank);
Европейский банк реконструкции и развития (the European Bank for Reconstruction and Development);
Европейский инвестиционный банк (the European Investment Bank);
Банк Развития Европейского Совета (the Council of Europe Development Bank);
Исламская корпорация по развитию частного сектора (the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector);
Исламский банк развития (the Islamic Development Bank);
Многостороннее агентство гарантии инвестиций (the Multilateral Investment Guarantee Agency);
Скандинавский инвестиционный банк (the Nordic Investment Bank);
Международный валютный фонд (the International Monetary Fund);
Международная ассоциация развития (the International Development Association);
Банк международных расчетов (the Bank for International Settlements);
Международный центр по урегулированию инвестиционных споров (the International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Международный банк реконструкции и развития (the International Bank for Reconstruction and Development);
Международная финансовая корпорация (the International Finance Corporation).

26) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, бас ұйымдары Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар исламдық қаржыландыру құралдары;
27) тазартылған бағалы қағаздар және металл депозиттер;
28) бағалы қағаздардың эмитенттеріне бағалы қағаздар шығару проспектісінде көзделген олардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындаған бағалы қағаздардың номиналдық құнын төлеу бойынша талаптар (бағалы қағаздар шығару проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген).
Нормативтердің мақсаты үшін мынадай есептік көрсеткіштер (индекстер) негізгі қор индекстері болып табылады:
САС 40 (Compagnie des Agents de Change 40 Index);
DAX (Deutscher Aktienindex);
DJIA (Dow Jones Industrial Average);
EURO STOXX 50 (EURO STOXX 50 Price Index);
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange 100 Index);
HSI (Hang Seng Index);
KASE (Kazakhstan Stock Exchange Index);
MSCI World Index (Morgan Stanley Capital International World Index);
MOEX Russia (Moscow Exchange Russia Index);
NIKKEI 225 (Nikkei-225 Stock Average Index);
RTSI (Russian Trade System Index);
S&P 500 (Standard and Poor's 500 Index);
TOPIX 100 (Tokyo Stock Price 100 Index);
NASDAQ-100 (Nasdaq-100 Index).
Осы тармақта көрсетілген қаржы құралдары осы қаулымен белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілігінің тізбесіне, нысандарына, табыс ету мерзімдеріне 1-қосымшаның 6-кестесіне сәйкес нысан бойынша Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін есептеуде көрсетілген көлемде өтімділігі жоғары активтер есебіне енгізіледі.
35. Нормативтердің мақсаты үшін мына ұйымдар халықаралық қаржы ұйымдары болып табылады:
Азия даму банкі (the Asian Development Bank);
Америкааралық даму банкі (the Inter-American Development Bank);
Африка даму банкі (the African Development Bank);
Еуразия даму банкі (Eurasian Development Bank);
Еуропалық қайта құру және даму банкі (the European Bank for Reconstruction and Development);
Еуропалық инвестициялық банк (the European Investment Bank);
Еуропалық кеңестің даму банкі (the Council of Europe Development Bank);
Жеке секторды дамыту жөніндегі исламдық корпорация (the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector);
Исламдық даму банкі (the Islamic Development Bank);
Инвестицияларға кепілдік берудің көп жақты агенттігі (the Multilateral Investment Guarantee Agency);
Скандинавия инвестиция банкі (the Nordic Investment Bank);
Халықаралық валюта қоры (the International Monetary Fund);
Халықаралық даму қауымдастығы (the International Development Association);
Халықаралық есеп айырысулар банкі (the Bank for International Settlements);
Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі халықаралық орталық (the International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Халықаралық қайта құру және даму банкі (the International Bank for Reconstruction and Development);
Халықаралық қаржы корпорациясы (the International Finance Corporation).

36. Для расчета суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации по качеству и ликвидности и высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации не учитываются:
1) активы, являющиеся обеспечением по обязательствам исламской страховой (перестраховочной) организации и (или) на которые право собственности исламской страховой (перестраховочной) организации ограничено;
2) вклады и текущие счета в банках второго уровня, которые в соответствии с Законом являются крупными участниками исламской страховой (перестраховочной) организации, или в которых исламская страховая (перестраховочная) организация является крупным участником или банковским холдингом, за исключением случаев, когда такие банки второго уровня имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВB" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzA+" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
3) ценные бумаги, выпущенные юридическими лицами, являющимися лицами, связанными с исламской страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями.
37. Исламская страховая (перестраховочная) организация соблюдает следующие нормативы диверсификации активов:
1) суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или являющемся дочерним банком-резидентом Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которого имеет долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка - не более 20 (двадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
2) суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг от "В" до "В+" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка - не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;

36. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапасы және өтімділігі бойынша активтерінің және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтерінің сомасын есептеу үшін мыналар есепке алынбайды:
1) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету болып табылатын және (немесе) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншік құқығы шектеулі активтер;
2) банктерде Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "ВB"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's ұлттық шкала бойынша "kzA+"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкала бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар жағдайларды қоспағанда, Заңға сәйкес исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары немесе исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушы немесе банк холдингі болып табылатын екінші деңгейдегі банктердегі салымдар және акциялар;
3) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздар.
37. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерді әртараптандырудың мынадай нормативтерін сақтайды:
1) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's агенттігінің "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас банкінің Қазақстан Республикасының резидент-еншілес банкі болып табылатын екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
2) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-дан "В+"-ке дейін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 15 (он бес) пайызынан аспайды;

3) суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
4) суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги и деньги в одном юридическом лице, не являющимся банком второго уровня, и аффилированных лицах данного юридического лица - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
5) суммарное размещение в аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты, на срок не более 12 (двенадцати) месяцев - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
6) суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства, - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
7) суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги международной финансовой организации, которая входит в перечень, установленный пунктом 35 Нормативов, - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
8) суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 34 Нормативов - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
9) суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов, - не более 5 (пяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
10) суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
11) суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 34 Нормативов, - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов.
Инвестиции исламской страховой (перестраховочной) организации в долговые ценные бумаги не превышают 25 (двадцати пяти) процентов от общего объема облигаций одной эмиссии банка второго уровня Республики Казахстан.

3) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-"-тен ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
4) екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын бір заңды тұлғада және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларында исламдық бағалы қағаздарға және ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
5) тазартылған бағалы металдар мен металл депозиттерге күнтізбелік 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімге жиынтық орналастыру - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
6) шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар исламдық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
7) Нормативтердің 35-тармағында тізбесі белгіленген халықаралық қаржы ұйымының исламдық бағалы қағаздарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
8) Нормативтердің 34-тармағы 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
9) ашық және интервалдық инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 5 (бес) пайызынан аспайды;
10) Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
11) Нормативтердің 34-тармағы 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының борыштық бағалы қағаздарға инвестициялары Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінің бір эмиссиясындағы облигациялардың жалпы көлемінің 25 (жиырма бес) пайызынан аспайды.

При расчете нормативов диверсификации активов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, суммарное размещение в активы банка второго уровня и его аффилированных лиц отражается в одном из нормативов в зависимости от наибольшего допустимого лимита размещения активов в данной группе аффилированных лиц.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Стабилизационный резерв по классам "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни", "обязательное страхование туриста", "страхование жизни", "аннуитетное страхование" равен 0 (нулю).";
в Перечне, формах, сроках представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов исламскими страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми группами, утвержденных указанным постановлением:
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией по форме согласно приложению 1 изложить в редакции согласно приложению 43 к Перечню;
Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков по форме согласно приложению 2 изложить в редакции согласно приложению 44 к Перечню;
Отчет о расчете стабилизационного резерва по форме согласно приложению 3 изложить в редакции согласно приложению 45 к Перечню;
в Требованиях к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Исламские страховые (перестраховочные) организации, дочерние организации исламских страховых (перестраховочных) организаций, соблюдая принципы исламского страхования, приобретают акции (доли участия в уставном капитале) юридических лиц при соответствии приобретаемых акций (долей участия в уставном капитале) юридических лиц следующим требованиям:
1) акции юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан, имеющие ценовые котировки активного рынка, необходимые для оценки справедливой стоимости и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
2) акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции;
3) акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции;

Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді әртараптандырудың нормативтерін есептеу кезінде екінші деңгейдегі банктің және оның үлестес тұлғаларының активтеріне жиынтық орналастыру үлестес тұлғалардың осы тобында активтерді орналастырудың ең жоғары рұқсат етілген лимитіне қарай нормативтердің бірінде көрсетіледі.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын :
"51. "Жазатайым оқиғалардан сақтандыру", "ауырған жағдайда сақтандыру", "туристі міндетті сақтандыру", "өмірді сақтандыру", "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша тұрақтандыру резерві 0 (нөлге) тең болады.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есептілігінің тізбесінде, нысандарында, табыс ету мерзімдерінде:
1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есебі Тізбеге 43-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Күтілмеген тәуекелдердің резервін есептеу туралы есеп Тізбеге 44-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тұрақтандыру резервін есептеу туралы есеп Тізбеге 45-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарда:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акциялары (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) мынадай талаптарға сәйкес келген кезде заңды тұлғалардың акцияларын (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін) сатып алады:
1) әділ құнын бағалау үшін қажет белсенді нарықтың баға белгілеуі бар Қазақстан Республикасының бейрезиденттері – заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
2) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
3) Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының шетел валютасымен номинирленген, "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасына жария сауда-саттыққа жіберілген акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары;

4) акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящие в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
5) акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат.";
в Перечне финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В соответствии с подпунктом 2) пункта 4 статьи 48 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" исламским страховым (перестраховочным) организациям, соблюдая принципы исламского страхования, разрешены к приобретению следующие финансовые инструменты (за исключением акций и долей участия в уставном капитале):
1) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при соответствии одному из следующих условий:
банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи;
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале агентств Moody's Investors Service, Fitch, а также их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства);
банки являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
2) вклады, размещенные в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады, размещенные в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан;
3) вклады, размещенные в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;

4) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының аумағында қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
5) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына сәйкес исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына мынадай қаржы құралдарын (акцияларды және жарғылық капиталға қатысу үлестерін қоспағанда) сатып алуға рұқсат етіледі:
1) мынадай талаптардың біріне сәйкес келгенде Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
банктер акциялары қор биржасының ресми тізіміндегі "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылады;
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service, Fitch агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының (бұдаан әрі – басқа рейтингтік агенттіктер) ұлттық шкала бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктер;
банктер Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "А-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктері, Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банкі болып табылады;
2) халықаралық қаржы ұйымдарына орналастырылған, Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар салымдар, Евразиялық Даму Банкіне орналастырылған Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар;
3) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктерге орналастырылған салымдар;

12) долговые исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
13) негосударственные исламские долговые ценные бумаги, выпущенные иностранными эмитентами, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
14) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
15) ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи;
16) паи Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам;
17) паи Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar;
18) инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
19) инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.".
Приложение 1
к Перечню нормативных правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам формирования
системы управления
рисками и внутреннего контроля
для организаций, осуществляющих
брокерскую и дилерскую
деятельность на рынке ценных
бумаг, деятельность по
управлению инвестиционным портфелем
Форма
"Отчет об оценке выполнения требований к системам управления рисками"
__________________________________________________
(наименование брокера и (или) дилера, Управляющего)
Отчетный период: за "______" год
Указание соответствующего абзаца, части, подпункта, пункта Правил
Оценка соответствия требованиям Правил
Выявленные недостатки
Принятые (планируемые) мероприятия по устранению недостатков (содержание мероприятия, сроки исполнения)
Ответственные исполнители (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, контактная информация)
1
2
3
4
5
6
Оценка соответствия требованиям к системам управления рисками:
_______________________________________________________________
Наименование
_______________________________
_______________________________
Адрес
__________________________________
__________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Руководитель подразделения по управлению рисками
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Первый руководитель (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме "Отчет об оценке
системы управления рисками
и внутреннего контроля"
Пояснение по заполнению формы "Отчет об оценке выполнения требований к системам управления рисками"
Оценка выполнения требований к системам управления рисками осуществляется по трехбалльной системе исходя из следующих критериев:

12) мемлекеттік мәртебесі бар, шетелдік мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық исламдық бағалы қағаздар;
13) шетелдік эмитенттер шығарған, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік емес исламдық борыштық бағалы қағаздар;
14) тазартылған бағалы металдар және металл депозиттер;
15) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары;
16) активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олар бойынша баға белгілеу негізгі қор индекстеріне байланысты Exchange Traded Funds (ETF) пайлары;
17) Morningstar рейтинг агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN) пайлары;
18) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы (эмитентте бар) немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкала бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар исламдық қаржыландыру құралдары;
19) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, бас ұйымдары Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкала бойынша "ВВВ-"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар исламдық қаржыландыру құралдары.".
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
1-қосымша
Бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және (немесе)
дилерлік қызметті,
инвестициялық портфельді
басқару қызметін жүзеге
асыратын ұйымдарға арналған
тәуекелдерді басқару және ішкі
бақылау жүйесін қалыптастыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Тәуекелдерді басқару жүйелеріне талаптардың орындалуын бағалау туралы есеп" ________________________________________________________ (брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының атауы) Есепті кезең: "______" жыл үшін
Қағидалардың тиісті абзацына, бөлігіне, тармақшасына, тармағына нұсқау
Қағидалардың талаптарына сәйкестікті бағалау
Анықталған кемшіліктер
Кемшіліктерді жою бойынша қабылданған (жоспарланған) іс-шаралар (іс-шараның мазмұны, орындалу мерзімі)
Жауапты орындаушылар (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы, байланыс ақпарат)
1
2
3
4
5
6
Тәуекелдерді басқару жүйелеріне талаптардың сәйкестігін бағалау:
_______________________________________________________________
Атауы
_____________________________
_____________________________
Мекенжайы
_____________________________
_____________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық почтаның мекенжайы __________________________________
Тәуекелдерді басқару бөлімшесінің басшысы
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                  қолы
Бірінші басшы (не оның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                  қолы
"Тәуекелдерді басқару
жүйелеріне талаптардың
орындалуын бағалау туралы
есеп" нысанына қосымша
"Тәуекелдерді басқару жүйелеріне қойылатын талаптардың орындалуын бағалау туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Тәуекелдерді басқару жүйелеріне қойылатын талаптардың орындалуын бағалау мынадай өлшемшарттарға қарай, үш балдық жүйе бойынша жүзеге асырылады:

1) оценка "соответствует" выносится при выполнении брокером и (или) дилером, Управляющим критерия требования к системам управления рисками без каких-либо значительных недостатков;
2) оценка "частично соответствует" выносится при обнаружении недостатков, которые не считаются достаточными для появления серьезных сомнений относительно способности брокера и (или) дилера, Управляющего в достижении соблюдения конкретного критерия требования к системам управления рисками;
3) оценка "не соответствует" выносится при невыполнении брокером и (или) дилером, Управляющим критерия требований к системам управления рисками.
В случае если отдельные требования к системам управления рисками не могут быть применены в отношении брокера и (или) дилера, Управляющего, оценка соответствия данному критерию требования не осуществляется и отмечается соответствующей записью "не применимо".
Приложение 2
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам
регулирования финансового
рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Сноска. Приложение 2 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 41 (вводится в действие с 01.07.2023).
Приложение 3
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Сноска. Приложение 3 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 41 (вводится в действие с 01.07.2023).
Приложение 4
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам
регулирования финансового
рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Сноска. Приложение 4 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 42 (вводится в действие с 01.07.2023).
Приложение 5
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Сноска. Приложение 5 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 42 (вводится в действие с 01.07.2023).
Приложение 6
к Перечню нормативных правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Сноска. Приложение 6 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.06.2023 № 42 (вводится в действие с 01.07.2023).
Приложение 7
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Сноска. Приложение 7 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.04.2026 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Сноска. Приложение 8 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.04.2026 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Перечню, формам, срокам
представления отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов страховыми
(перестраховочными) организациями
и страховыми группами
Форма
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
"Отчет о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией"
Отчетный период: по состоянию на "__" ________ 20 ___ года
Индекс: 1-PN_M
Периодичность: ежемесячная
Представляет: страховая (перестраховочная) организация
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Таблица 1. Сведения о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией
(в тысячах тенге)
Наименование норматива
Значение показателя
1
2
3
1

1) "сәйкес келеді" бағасы брокер және (немесе) дилер, Басқарушы тәуекелдерді басқару жүйелеріне қойылатын талаптардың өлшемшарттарын қандай да бір айтарлықтай кемшіліктерсіз орындаған кезде шығарылады;
2) "ішінара сәйкес келеді" бағасы брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының тәуекелдерді басқару жүйелеріне қойылатын талаптардың нақты өлшемшарттарын сақтауға қол жеткізудегі қабілетіне қатысты айтарлықтай күмән пайда болу үшін жеткілікті деп саналмайтын кемшіліктер анықталған кезде шығарылады;
3) "сәйкес емес" деген баға брокер және (немесе) дилер, басқарушы тәуекелдерді басқару жүйелеріне қойылатын талаптардың өлшемшарттарын орындамаған кезде шығарылады.
Егер тәуекелдерді басқару жүйелеріне қойылатын жекелеген талаптар брокерге және (немесе) дилерге, Басқарушыға қатысты қолданылуы мүмкін болмаған жағдайда, талаптың аталған өлшемшарттарына сәйкестігін бағалау жүзеге асырылмайды және "қолданылмайды" деген тиісті жазбамен белгіленеді.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 41 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 41 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 42 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 42 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.06.2023 № 42 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
7-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.04.2026 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
8-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.04.2026 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
Қазақстан Республикасының
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
9-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының және сақтандыру
топтарының пруденциялық
нормативтердің орындалуы
туралы есептілігінің тізбесіне,
нысандарына, табыс ету
мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылды. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп"
Есепті кезең: 20__жылғы "___" __________ жағдай бойынша
Индекс: 1-PN_M
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей.
1-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы мәліметтер
(мың теңгемен)
Нормативтің атауы
Көрсеткіштің мәні
1
2
3
1

Норматив достаточности маржи платежеспособности (1.1/1.2)
1.1
Фактическая маржа платежеспособности (1.3 + 1.4 или 1.8 наименьшая величина) (в тысячах тенге)
1.2
Минимальный размер маржи платежеспособности ("400") (в тысячах тенге)
1.3
Промежуточный итог расчета фактической маржи платежеспособности ("100") (в тысячах тенге)
1.4
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности ("200") (в тысячах тенге)
1.5
Итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности ("12000") (в тысячах тенге)
1.6
Страховые резервы за минусом доли перестраховщика ("13000") (в тысячах тенге)
1.7
Обязательства, за исключением суммы страховых резервов ("14000") (в тысячах тенге)
1.8
Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности (1.5 - 1.6 - 1.7) (в тысячах тенге)
2
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лиц данного банка (НД1-1), соответствующим требованиям подпункта 1) пункта 42 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением, - не более 20 (двадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
3
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лиц данного банка (НД1-2), соответствующим требованиям подпункта 2) пункта 42 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением, - не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
4
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лиц данного банка (НД1-3), соответствующим требованиям подпункта 3) пункта 42 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением, - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
5

Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі (1.1/1.2)
1.1
Нақты төлем қабілеттілігінің маржасы (1.3 + 1.4 немесе 1.8 ең төмен шама) (мың теңгемен)
1.2
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("400") (мың теңгемен)
1.3
Нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеудің аралық қорытындысы ("100") (мың теңгемен)
1.4
Нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеуге енгізілетін сома ("200") (мың теңгемен)
1.5
Сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, активтердің жиынтығы ("12000") (мың теңгемен)
1.6
Қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері ("13000") (мың теңгемен)
1.7
Сақтандыру резервтерінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер ("14000") (мың теңгемен)
1.8
Активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып есептелген, төлем қабілеттілігінің нақты маржасы (1.5 - 1.6 - 1.7) (мың теңгемен)
2
Осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 42-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларының салымдары мен ақшасы (НД1-1), бағалы қағаздарға ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып) инвестицияларының жиынтық баланстық құны, - осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 20 (жиырма) пайыздан көп емес (пайызбен)
3
Осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 42-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін екінші деңгейдегі бір банкте және банктің үлестес тұлғаларының салымдары мен ақшасы (НД1-2), бағалы қағаздарға ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып) инвестицияларының жиынтық баланстық құны, - осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 15 (он бес) пайызыдан көп емес (пайызбен)
4
Осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 42-тармағы 3) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін екінші деңгейдегі бір банкте және банктің үлестес тұлғаларының салымдары мен ақшасы (НД1-3), бағалы қағаздарға ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып) инвестицияларының жиынтық баланстық құны, - осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
5

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО") и деньги в одном юридическом лице, не являющимся банком второго уровня, и аффилированных лицах данного юридического лица (НД2) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
6
Сделки "обратное РЕПО", совершаемые с участием активов страховой (перестраховочной) организации заключенные на срок не более 30 (тридцати) календарных дней (в торговой системе фондовой биржи) (НД3) - не более 30 (тридцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
7
Суммарное размещение в аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты на срок не более 12 (двенадцати) месяцев (НД4) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
8
Суммарный размер займов страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", (НД5) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
9
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства (НД6), - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
10

Бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып) және екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын бір заңды тұлғадағы және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларындағы (НД2) ақша - осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
6
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің қатысуымен жасалатын, күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімге (қор биржасының сауда жүйесінде) (НД3) жасалған "кері РЕПО" мәмілелері - осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 30 (отыз) пайыздан көп емес (пайызбен)
7
Тазартылған бағалы металдар мен металды депозиттерге күнтізбелік 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімге жиынтық орналастыру (НД4) - осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
8
"Өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларына берілген қарыздардың жиынтық мөлшері (НД5) - осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
9
Шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздарға ("кері РЕПО" операцияларды ескере отырып) инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД6), - осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
10

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО") международной финансовой организации, которая входит в перечень, установленный пунктом 39 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (НД7) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
11
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 38 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (НД8) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
12
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов (НД8-1), - не более 5 (пяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
13
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан (НД9), - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
14
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 38 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением, (НД10) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
15
Информация о выполнении норматива достаточности высоколиквидных активов (да/нет)
Таблица 2. Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности
(в тысячах тенге)
Наименование перестраховочной организации
Рейтинговая оценка перестраховщика по международной или национальной шкале (норматив достаточности маржи платежеспособности)
Объем обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам перестрахования, всего
(в тысячах тенге)
Процент от объема обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам перестрахования

Осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 39-тармағында тізбесі айқындалған халықаралық қаржы ұйымының бағалы қағаздарына ("кері РЕПО" операцияларды ескере отырып) инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД7) - осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
11
Осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 38-тармағы 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД8-1) - осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
12
Ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД8) - осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 5 (бес) пайыздан көп емес (пайызбен)
13
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД9) - осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
14
Осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 38-тармағы 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД10) - осы қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
15
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін орындау туралы ақпарат (иә/жоқ)
2-кесте. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін ұлғайту сомасы
(мың теңгемен)
Қайта сақтандыру ұйымының а
Халықаралық немесе ұлттық шкала бойынша қайта сақтандырушының рейтингтiк бағасы (төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі)
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берiлген (берiлетін) міндеттемелер көлемі, барлығы (мың теңгемен)
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берiлген (берiлетін) міндеттемелер көлемінің пайызы

1110
Сумма расходов по выплате комиссионного вознаграждения по страховой деятельности за предыдущий финансовый год
1120
Сумма корпоративного подоходного налога за предыдущий финансовый год
1130
Откорректированные страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год ("1110" - "1120" - "1130")
1100
Заработанные страховые премии по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего (согласно подпунктам 1), 2), 3) пункта 12 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением)
1210
Откорректированные совокупные заработанные страховые премии за предыдущий финансовый год ("1210" - "1120" - "1130")
1200
Совокупные страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования или совокупные заработанные страховые премии для дальнейшего расчета (если "1100" ≥ "1200", тогда "1100"; если "1100" < "1200", тогда "1200")
1010
Промежуточный итог А:
до 1 января 2018 года:
(если "1010" > 1 500 000, тогда (1 500 000 х 0,18 + ("1010" - 1 500 000) х 0,16); если "1010" <1 500 000, тогда "1010" х 0,18)
с 1 января 2018 года:
(если "1010" > 3 500 000, тогда (3 500 000 х 0,18 + ("1010" - 3 500 000) х 0,16); если "1010" < 3 500 000, тогда "1010" х 0,18)
1020
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("1311" + "1312" + "1313")
1310
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец предыдущего финансового года
1311
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
1312
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
1313
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("1321" + "1322" + "1323")
1320
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущий финансовый год
1321
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
1322
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
1323

1110
Алдыңғы қаржы жылындағы сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы төлеу шығыстарының сомасы
1120
Алдыңғы қаржы жылындағы корпоративтік табыс салығының сомасы
1130
Алдыңғы қаржы жылындағы сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған түзетілген сақтандыру сыйлықақылары ("1110" - "1120" - "1130")
1100
Алдыңғы қаржы жылындағы сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары, барлығы (осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 12-тармағының 1), 2), 3) тармақшыларына сәйкес)
1210
Алдыңғы қаржы жылындағы түзетілген жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары ("1210" - "1120" - "1130")
1200
Сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақылары немесе одан әрі есептеуге арналған жиынтық еңбек сіңірілген сыйлықақылар (егер "1100" ≥ "1200" болса, онда "1100"; егер "1100" < "1200" болса, онда "1200")
1010
А аралық қорытындысы:
2018 жылғы 1 қаңтарға дейін:
(егер "1010" > 1 500 000 болса, онда (1 500 000 х 0,18 + ("1010" - 1 500 000) х 0,16); егер "1010" <1 500 000 болса, онда "1010" х 0,18)
2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
(егер "1010" > 3 500 000 болса, онда (3 500 000 х 0,18 + ("1010" - 3 500 000) х 0,16); егер "1010" < 3 500 000 болса, онда "1010" х 0,18)
1020
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері ("1311" + "1312" + "1313")
1310
Алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1311
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1312
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылынының соңына есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1313
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("1321" + "1322" + "1323")
1320
Алдыңғы қаржы жылында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1321
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1322
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1323

Поправочный коэффициент (если "1310" / "1320" > 0,5, тогда "1310" / "1320"; если "1310" / "1320" ≤ 0,5, тогда 0,5)
1300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом премий") ("1020" х "1300")
1000
Расчет минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат"
Совокупные страховые выплаты
начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года (с учетом требований подпункта 2) пункта 13 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением) ("2111" + "2112" + "2113")

Түзету коэффициенті (егер "1310" / "1320" > 0,5 болса, онда "1310" / "1320"; егер "1310" / "1320" ≤ 0,5 болса, онда 0,5)
1300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("сыйлықақылар әдісімен") ("1020" х "1300")
1000
"Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеу
Жиынтық сақтандыру төлемдері
алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген (Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 13-тармағы 2) тармақшасының талаптарын ескере отырып) ("2111" + "2112" + "2113")

2110
начисленные на конец предыдущего финансового года
2111
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
2112
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2113
начисленные за предыдущие 7 (семь) финансовых лет для страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее - Закон) ("2121" +... + "2127"):
2120
начисленные на конец предыдущего финансового года
2121
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
2122
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2123
начисленные на конец года, за 3 (три) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2124
начисленные на конец года, за 4 (четыре) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2125
начисленные на конец года, за 5 (пять) лет, предшествующих предыдущему финансовому году
2126
начисленные на конец года, за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году
2127
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года
2210
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2310
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году (для страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона)
2320
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/3 х ("2110" + "2210" - "2310")
2030
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/7 х ("2120" + "2210" - "2320"), для страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона
2031
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом выплат"):
до 1 января 2018 года:
(если "2030" > 1 000 000, тогда ((1 000 000х 0,26 + ("2030" - 1 000 000) х 0,23) х "1300"); если "2030" < 1 000 000, тогда "2030" х 0,26 х "1300")
с 1 января 2018 года:
(если "2030" > 2 500 000, тогда ((2 500 000х 0,26 + ("2030" - 2 500 000) х 0,23) х "1300"); если "2030" < 2 500 000, тогда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
Минимальный размер маржи платежеспособности
Минимальный размер маржи платежеспособности ("1000" или "2000", наибольшая величина)

2110
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
2111
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 1 (бір) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2112
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 2 (екі) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2113
"Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта) ұйымдары үшін алдыңғы 7 (жеті) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("2121" +... + "2127"
2120
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
2121
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 1 (бір) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2122
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 2 (екі) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2123
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 3 (үш) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2124
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 4 (төрт) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2125
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 5 (бес) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2126
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 6 (алты) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2127
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы
2210
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы
2310
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 6 (алты) жылдағы, қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы (Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін)
2320
Одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/3 х ("2110" + "2210" - "2310")
2030
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/7 х ("2120" + "2210" - "2320")
2031
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("төлемдер әдісімен"):
2018 жылғы 1 қаңтарға дейін:
(егер"2030" > 1 000 000 болса, онда ((1 000 000 х 0,26 + ("2030" - 1 000 000) х 0,23) х"1300"); егер "2030" 1000 000 болса, онда "2030" х 0,26 х"1300")
2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
(егер "2030" > 2 500 000 болса, онда ((2 500 000 х 0,26 + ("2030" - 2 500 000) х 0,23) х"1300"); егер "2030" < 2 500 000 болса, онда "2030" х 0,26 х"1300")
2000
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("1000" немесе "2000", ең жоғары шама)

3000
Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности по договорам страхования (перестрахования), указанным в пункте 14 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
3010
Откорректированный минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("3000" + "3010")
3100
Минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год
4100
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на конец предыдущего финансового года
4010
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на начало предыдущего финансового года
4020
Минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год, откорректированный на коэффициент резерва (если "4010" / "4020" ≥ 1, тогда "4100", если "4010" / "4020" < 1, тогда "4100"х("4010" / "4020")
4000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности (если "4000" ≤ "3100", тогда "3100", если "4000" > "3100", тогда "4000")
5000
Минимальный размер гарантийного фонда
6000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности (5000 + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией)
7000
Минимальный размер гарантийного фонда ("6000" + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией)
8000
Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("7000" или "8000", наибольшая величина)
9000
Расчет фактической маржи платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "общее страхование"
Оплаченный уставный капитал для страховой (перестраховочной) организации
111
Привилегированные акции
112
Нераспределенный доход предыдущих периодов
113
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв
114
Нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десять) процентов от активов страховой (перестраховочной) организации)
115
Непокрытый убыток предыдущих лет
116
Непокрытый убыток отчетного периода

3000
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 14-тармағында көрсетілген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ең төменгі төлем қабілеттілігі маржасын ұлғайту сомасы
3010
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының түзетілген ең төмен мөлшері ("3000" + "3010")
3100
Алдыңғы қаржы жылындағы төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері
4100
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві қайта сақтандырушының үлесін шегергенде
4010
Алдыңғы қаржы жылының басындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві қайта сақтандырушының үлесін шегергенде
4020
Алдыңғы қаржы жылындағы резерв коэффициентіне түзетілген төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері (егер "4010" / "4020" ≥ 1 болса, онда "4100", егер "4010" / "4020" < 1 болса, онда "4100"х("4010" / "4020")
4000
Есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері (егер "4000" ≤ "3100" болса, онда "3100", егер "4000" > "3100" болса, онда "4000")
5000
Кепілдік беру қорының ең аз мөлшері
6000
Есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері (5000 + осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы пруденциалдық нормативтерді орындау туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер сомасының бір бөлігі)
7000
Кепілдік беру қорының ең төмен мөлшері ("6000" + осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы пруденциалдық нормативтерді орындау туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер сомасының бір бөлігі)
8000
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("7000" немесе "8000", ең жоғары шама)
9000
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеу
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғылық капитал
111
Артықшылық берілген акциялар
112
Алдыңғы кезеңдердің бөлінбеген кірісі
113
Резервтік капитал, Күтілмеген тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві
114
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда материалдық емес активтер (жинақталған амортизацияны есептегендегі өзіндік құнының және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінен 10 (он) пайыздан аспайтын мөлшерде)
115
Алдыңғы жылдардың орны толтырылмаған шығыны
116
Есепті кезеңнің орны толтырылмаған шығыны

117
Инвестиции в уставный капитал других юридических лиц
118
Субординированные займы, предоставленные лицам, которые в соответствии со статьей 32 Закона являются дочерними организациями страховой (перестраховочной) организации либо лицам, в которых страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие
119
Промежуточный итог А ("111" - "112" + "113" + "114" - "115" - "116" - "117" - "118" - "119")
100
Субординированный долг с фиксированным сроком погашения
201
Субординированный долг без фиксированного срока погашения
202
Привилегированные акции
203
Промежуточный итог Б ("201" + "202" + "203")
211
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности:
если "211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина);
если "211" ≤ 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211"
200
Фактическая маржа платежеспособности ("100" + "200" или "15000", наименьшая величина)
300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("9000")
400
Норматив достаточности маржи платежеспособности (300/400)
500
Таблица 4. Расчет минимального размера маржи платежеспособности для страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
Для классов "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
Договоры страхования жизни на случай смерти
Совокупный капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком до 3 (трех) лет), по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1113" - "1111")
1110
Сумма сформированных страховых резервов
1111
Доля перестраховщика в страховых резервах
1112
Совокупная страховая сумма по договорам страхования жизни на случай смерти
1113
Доля перестраховщика в страховой сумме
1114
Совокупный капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 (трех) до 5 (пяти) лет), по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1123" - "1121")
1120
Сумма сформированных страховых резервов
1121
Доля перестраховщика в страховых резервах
1122
Совокупная страховая сумма по договорам страхования жизни на случай смерти
1123
Доля перестраховщика в страховой сумме
1124
Совокупный капитал под риском по остальным договорам страхования жизни на случай смерти, по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1133" - "1131")
1130
Сумма сформированных страховых резервов
1131
Доля перестраховщика в страховых резервах
1132
Совокупная страховая сумма по договорам страхования жизни на случай смерти

117
Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар
118
Заңның 32-бабына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымдары не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысуы бар тұлға болып табылатын тұлғаларға берілген реттелген қарыздар
119
А аралық жиынтығы ("111" - "112" + "113" + "114" - "115" - "116" - "117" - "118" - "119")
100
Белгіленген өтеу мерзімі бар реттелген борыш
201
Белгіленген өтеу мерзімі жоқ реттелген борыш
202
Артықшылық берілген акциялар
203
Б аралық жиынтығы ("201" + "202" + "203")
211
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізілетін сома:
егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама);
егер "211" ≤ 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда "211"
200
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("100" + "200" немесе "15000", ең төменгі шама)
300
Төлем қабілеттілігін маржасының ең төмен мөлшері ("9000")
400
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі (300/400)
500
4-кесте. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Сомасы
1
2
3
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін
Қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары
Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары (3 (үш) жылға дейінгі мерзіммен) бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1113" - "1111")
1110
Қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1111
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1112
Қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1113
Қайта сақтандырушының сақтандыру сомасындағы үлесі
1114
Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары (3 (үш) жылдан бастап 5 (бес) жылға дейінгі мерзіммен) бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1123" - "1121")
1120
Қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1121
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1122
Қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1123
Сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
1124
Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандырудың қалған шарттары бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1133" - "1131")
1130
Қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1131
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1132
Қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы

1133
Доля перестраховщика в страховой сумме
1134
Капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти, заключенным за предыдущий финансовый год ("1110" + "1120" + "1130")
1140
Капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти, заключенным за предыдущий финансовый год, за вычетом доли перестраховщика ("1140" + "1112" - "1114" + "1122" - "1124" + "1132"-"1134")
1150
Поправочный коэффициент (если "1150" / "1140" > 0,5, тогда "1150" / "1140"; если "1150" / "1140" ≤ 0,5, тогда 0,5)
1160
Минимальный размер маржи платежеспособности по договорам страхования жизни на случай смерти ("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 + "1130" х 0,003) х "1160")
1170
Прочие договоры страхования жизни
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по договорам пенсионного аннуитета
1210
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по иным договорам страхования
1211
Сумма сформированных страховых резервов для расчета
до 1 января 2018 года:
("1210" х 0,04 +"1211" х 0,04)
с 1 января 2018 года:
("1210" х соответствующий размер процента, установленного пунктом 21 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением +"1211" х 0,04)
1220
Сумма сформированных страховых резервов за вычетом доли перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года
1230
Поправочный коэффициент (если "1230" / ("1210+1211") > 0,85, тогда "1230" / ("1210+1211"), если "1230" / ("1210+1211") ≤ 0,85, тогда 0,85)
1240
Минимальный размер маржи платежеспособности по прочим договорам страхования жизни ("1220" х "1240")
1200
Минимальный размер маржи платежеспособности ("1170" + "1200")
1000
Для классов "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
Страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего (с учетом требований части второй пункта 23 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением)

1133
Сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
1134
Алдыңғы қаржы жылында жасалған қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша тәуекелді капитал ("1110" + "1120" + "1130")
1140
Алдыңғы қаржы жылында жасалған қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушының үлесі шегерілген тәуекелді капитал ("1140" + "1112" - "1114" + "1122" - "1124" + "1132"-"1134")
1150
Түзету коэффициенті (егер "1150" / "1140" > 0,5 болса, онда "1150" / "1140"; егер "1150" / "1140" ≤ 0,5 болса, онда 0,5)
1160
Қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 + "1130" х 0,003) х "1160")
1170
Басқа да өмірді сақтандыру шарттары
Зейнетақы аннуитетінің шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1210
Өзге сақтандыру шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1211
2018 жылғы 1 қаңтарға дейін есептеу үшін қалыптастырылған сақтандыру резерврерінің сомасы:
("1210" х 0,04 +"1211" х 0,04)
2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
("1210" х осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 21-тармағында белгіленген пайыздың тиісті мөлшері + "1211" х 0,04)
1220
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегеріле отырып қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1230
Түзету коэффициенті (егер "1230" / ("1210+1211") > 0,85 болса, онда "1230" / ("1210+1211"), егер "1230" / ("1210+1211") ≤ 0,85 болса, онда 0,85)
1240
Басқа да өмірді сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("1220" х "1240")
1200
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("1170" + "1200")
1000
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру", "ауырған жағдайдан сақтандыру" және "қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру" сыныптары үшін
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары, барлығы (осы қаулымен бекітілілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 23-тармағы екінші бөлігінің талаптарын ескере отырып)

3110
Сумма расходов по выплате комиссионного вознаграждения по страховой деятельности за предыдущий финансовый год
3120
Сумма налогообложения страховых премий за предыдущий финансовый год
3130
Откорректированные страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год ("3110" - "3120" - "3130")
3140
Заработанные страховые премии по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего
3150
Откорректированные совокупные заработанные страховые премии за предыдущий финансовый год ("3150" - "3120" - "3130")
3160
Совокупные страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования, или совокупные заработанные страховые премии для дальнейшего расчета (если "3140" ≥ "3160", тогда "3140"; если "3140" < "3160", тогда "3160")
3100
Промежуточный итог А:
до 1 января 2018 года:
(если "3100" > 1 500 000, тогда (1 500 000 х 0,18 + ("3100" - 1 500 000) х 0,16); если "3100" < 1 500 000, тогда "3100" х 0,18) с 1 января 2018 года:
(если "3100" > 3 500 000, тогда (3 500 000 х 0,18 + ("3100" - 3 500 000) х 0,16); если "3100" < 3 500 000, тогда "3100" х 0,18)
3200
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("3311" + "3312" + "3313")
3310
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец предыдущего финансового года
3311
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год предшествующий предыдущему финансовому году
3312
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года предшествующие предыдущему финансовому году
3313
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("3321" + "3322" + "3323")
3320
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущий финансовый год
3321
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год предшествующий предыдущему финансовому году
3322
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года предшествующие предыдущему финансовому году
3323
Поправочный коэффициент (если "3310" / "3320" > 0,5, тогда "3310" / "3320"; если "3310" / "3320" ≤ 0,5, тогда 0,5)
3300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом премий") ("3200" х "3300")
3400
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("3511" + "3512" + "3513"):

3110
Алдыңғы қаржы жылындағы сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы төлеу шығыстар сомасы
3120
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру сыйлықақыларына салық салу сомасы
3130
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған, түзетілген сақтандыру сыйлықақылары ("3110" - "3120" - "3130")
3140
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
3150
Алдыңғы қаржы жылында түзетілген жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары ("3150" - "3120" - "3130")
3160
Сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақылары немесе одан әрі есептеуге арналған жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары (егер "3140" ≥ "3160" болса, онда "3140"; егер "3140" < "3160" болса, онда "3160")
3100
А аралық жиынтығы:
2018 жылғы 1 қаңтарға дейін:
(егер "3100" > 1 500 000 болса, онда (1 500 000 х 0,18 + ("3100" - 1 500 000) х 0,16); егер "3100" < 1 500 000 болса, онда "3100" х 0,18)
2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
(егер "3100" > 3 500 000 болса, онда (3 500 000 х 0,18 + ("3100" - 3 500 000) х 0,16); егер "3100" < 3 500 000 болса, онда "3100" х 0,18)
3200
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері ("3311" + "3312" + "3313")
3310
Алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
3311
Сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегеріле отырып, қаржы жылының соңына есептелген, алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жыл үшін жиынтық сақтандыру төлемдері
3312
Сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегеріле отырып, қаржы жылының соңына есептелген, алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жыл үшін жиынтық сақтандыру төлемдері
3313
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("3321" + "3322" + "3323")
3320
Алдыңғы қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
3321
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
3322
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
3323
Түзету коэффициенті (егер "3310" / "3320" > 0,5 болса, онда "3310" / "3320"; егер "3310" / "3320" ≤ 0,5 болса, онда 0,5)
3300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("сыйлықақылар әдісімен") ("3200" х "3300")
3400
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("3511" + "3512" + "3513"):

3510
начисленные на конец предыдущего финансового года
3511
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
3512
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
3513
Сумма резерва, заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года
3520
Сумма резерва, заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
3530
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/3 х ("3510" + "3520" - "3530")
3500
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом выплат"):
до 1 января 2018 года:
(если "3500" > 1 000 000, тогда ((1 000 000х 0,26 + ("3500" -1 000 000) х 0,23) х "3300"); если "3500" < 1 000 000, тогда "3500" х 0,26 х "3300"
с 1 января 2018 года:
(если "3500" > 2 500 000, тогда ((2 500 000х 0,26 + ("3500" - 2 500 000) х 0,23) х "3300"); если "3500" < 2 500 000, тогда "3500" х 0,26 х "3300"
3600
Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("3400" или "3600", наибольшая величина)
3000
Минимальный размер маржи платежеспособности
Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("1000" + "3000")
4000
Минимальный размер гарантийного фонда
5000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности (4000 + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией)
6000
Минимальный размер гарантийного фонда (5000 + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией)
7000
Минимальный размер маржи платежеспособности ("6000" или "7000", наибольшая величина)
8000
Расчет фактической маржи платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "страхование жизни"
Оплаченный уставный капитал для страховой (перестраховочной) организации
111
Привилегированные акции
112
Нераспределенный доход предыдущих периодов
113
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв
114
Нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десяти) процентов от активов страховой (перестраховочной) организации)
115
Непокрытый убыток предыдущих лет

3510
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
3511
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, жылдың соңына есептелген
3512
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, жылдың соңына есептелген
3513
Алдыңғы қаржы жылының соңына мәлімделген, бірақ реттелмеген резерв сомасы
3520
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, жылдың соңына мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві сомасы
3530
Одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/3 х ("3510" + "3520" - "3530")
3500
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("төлемдер әдісімен"):
2018 жылғы 1 қаңтарға дейін:
(егер "3500" > 1 000 000 болса, онда ((1 000 000х 0,26 + ("3500" -1 000 000) х 0,23) х "3300"); егер "3500" < 1 000 000 болса, онда "3500" х 0,26 х "3300"
2018 жылғы 1 қаңтардан бастап: (егер "3500" > 2 500 000 болса, онда (2 500 000х 0,26 + ("3500" - 2 500 000) х 0,23) х "3300"); егер "3500" < 2 500 000 болса, онда "3500" х 0,26 х "3300"
3600
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("3400" немесе "3600", ең жоғары шама)
3000
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("1000" + "2000" + "3000")
4000
Кепілдік беру қорының ең төмен мөлшері
5000
Төлем қабілеттілігі маржасының есептелген ең төмен мөлшері (4000 + осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы пруденциалдық нормативтерді орындау туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер сомасының бір бөлігі)
6000
Кепілдік беру қорының ең төмен мөлшері (5000 + осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы пруденциалдық нормативтерді орындау туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер сомасының бір бөлігі)
7000
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("6000" немесе "7000", ең жоғары шама)
8000
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеу
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғылық капитал
111
Артықшылық берілген акциялар
112
Алдыңғы кезеңдердегі бөлінбеген кіріс
113
Резервтік капитал, Күтілмеген тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві
114
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағандағы материалдық емес активтер (жинақталған амортизациясы ескерілген өзіндік құны және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде)
115
Алдыңғы жылдардағы орны толтырылмаған шығын

116
Непокрытый убыток отчетного периода
117
Инвестиции в уставный капитал других юридических лиц
118
Субординированные займы, предоставленные лицам, которые в соответствии со статьей 32 Закона являются дочерними организациями страховой (перестраховочной) организации либо лицами, в которых страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие
119
Промежуточный итог А ("111" - "112" + "113" + "114" - "115" - "116"- "117" - "118" - "119")
100
Субординированный долг с фиксированным сроком погашения
201
Субординированный долг без фиксированного срока погашения
202
Привилегированные акции
203
Промежуточный итог Б ("201" + "202" + "203")
211
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности:
если "211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина);
если "211" ≤ 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211"
200
Фактическая маржа платежеспособности ("100" + "200" или "15000", наименьшая величина)
300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("8000")
400
Норматив достаточности маржи платежеспособности (300/400)
500
Таблица 5. Расчет активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма по балансу
Учитываемый объем
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1
Деньги - всего ("11111" +... + "11116"), в том числе:
11110
х
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышающей 1 (один) процент от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования
11111
100%
1.2
деньги в пути, в банках второго уровня Республики Казахстан
11112
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящего приложения
11113
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящего приложения
11114
90%
1.5
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан и в центральном депозитарии
11115
100%
1.6
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
11116
100%
2
Вклады - всего ("11121" +... + "11125"), в том числе:
11120
X
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи

116
Есепті кезеңдегі орны толтырылмаған шығын
117
Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар
118
Заңның 32-бабына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымы не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысуы бар тұлғалар болып табылатын тұлғаларға берілген реттелген қарыздар
119
А аралық жиынтығы ("111" - "112" + "113" + "114" - "115" - "116"- "117" - "118" - "119")
100
Өтеу мерзімі белгіленген реттелген борыш
201
Өтеу мерзімі тіркелмеген реттелген борыш
202
Артықшылық берілген акциялар
203
Б аралық жиынтығы ("201" + "202" + "203")
211
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізілетін сома:
Егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", ең аз шама) болса, онда 0,5 х ("100" немесе "400", ең аз шама);
егер "211" ≤ 0,5 х ("100" немесе "400", ең аз шама) болса, онда "211"
200
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("100" + "200" немесе "15000", ең төменгі шама)
300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері ("8000")
400
Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі (300/400)
500
5-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сапасы мен өтімділігі бойынша олардың сыныпталуын ескере отырып есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Баланс бойынша сомасы
Ескерілетін көлем
Есептелетін сома
1
2
3
4
5
6
1
Ақша - барлығы ("11111" +... + "11116"), оның ішінде:
11110
х
1.1
қайта сақтандыру активтерін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомада кассадағы ақша
11111
100%
1.2
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі жолдағы ақша
11112
100%
1.3
осы қосымшаның 2.1 және 2.2-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
11113
100%
1.4
осы қосымшаның 2.3-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
11114
90%
1.5
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
11115
100%
1.6
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
11116
100%
2
Салымдар - барлығы ("11121" +... + "11122"), оның ішінде:
11120
X
2.1
бұл банктер акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатына енгізілген не қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылады деген талаппен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар

11121
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11122
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11123
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
11124
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11125
100%
3
Долговые ценные бумаги - всего ("11131" +... + "11145"), в том числе:
11130
X
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
11131
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
11132
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан

11121
100%
2.2
мынадай талаптардың бiрiне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктеріндегі салымдар: Standard & Poor's агенттiгiнiң "В" төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банктерi Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент еншiлес банктері болып табылады
11122
100%
2.3
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан "kzBB-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
11123
90%
2.4
Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
11124
100%
2.5
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктердегі салымдар
11125
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар - барлығы ("11131" +... + "11145"), оның ішінде:
11130
X
3.1
басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
11131
100%
3.2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалы қағаздар
11132
100%
3.3
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар

11133
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
11134
100%
3.5
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте и допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана"
11135
90%
3.6
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи
11136
60%
3.7
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11137
100%
3.8
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11138
85%
3.9
негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан

11133
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстанның Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
11134
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына кіретін Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес бағалы қағаздары немесе шетел валютасында номинирленген және "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11135
90%
3.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11136
60%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес бағалы қағаздары
11137
100%
3.8
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "B+"-тен "B-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzBB-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11138
85%
3.9
Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-тен төмен емес халықаралық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар

11139
100%
3.10
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11140
100%
3.11
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11141
90%
3.12
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11142
80%
3.13
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного из других рейтинговых агентств
11143
100%
3.14
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
11144
85%
3.15
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
11145
70%
4
Акции и депозитарные расписки - всего ("11151" +... + "11158"), в том числе:
11150
X
4.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11151
100%
4.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
11152
100%
4.3
акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции

11139
100%
3.10
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
11140
100%
3.11
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
11141
90%
3.12
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
11142
80%
3.13
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11143
100%
3.14
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11144
85%
3.15
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11145
70%
4
Акциялар және депозитарлық қолхаттар - барлығы ("11151"+... + "11158"), оның ішінде:
11150
X
4.1
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және негізгі қор индекстерінің құрамына енгізілген шетелдік эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активi болып табылатын депозитарлық қолхаттары
11151
100%
4.2
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "премиум" санаты талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11152
100%
4.3
қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "стандарт" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының акциялары немесе шетел валютасында номинирленген, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының акциялары және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар

11153
80%
4.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
11154
60%
4.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11155
100%
4.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11156
80%
4.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11157
60%
4.8
акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
11158
100%
5
Иные ценные бумаги - всего ("11161" +... + "11167"), в том числе:
11160
X
5.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи
11161
70%
5.2
паи Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
11162
90%
5.3
паи Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar
11163
80%
5.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11164
100%
5.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтингов оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

11153
80%
4.4
қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "акциялар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11154
60%
4.5
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11155
100%
4.6
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11156
80%
4.7
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11157
60%
4.8
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары
11158
100%
5
Өзге бағалы қағаздар – барлығы ("11161" +... + "11167"), оның ішінде:
11160
X
5.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
11161
70%
5.2
активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олардың пайлар бойынша баға белгілеулері негізгі қор индексіне байланысты болатын Exchange Traded Funds (ETF) пайлары
11162
90%
5.3
Morningstar рейтингтік агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN) пайлары
11163
80%
5.4
(эмитентінің) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан төмен емес рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11164
100%
5.5
(эмитентінің) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BB+"-тен "ВВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тен "kzA-"-ке дейін рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары

11165
90%
5.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11166
80%
5.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11167
90%
6
Иные активы – всего ("11171" +... + "11176"), в том числе:
11170
X
6.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты
11171
100%
6.2
займы страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", в объеме 100 (ста) процентов от суммы основного долга
11172
100%
6.3
основные средства в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации
11173
100%
6.4
программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации)
11174
100%
6.5
суммы к получению от перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников в сумме, не превышающей 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации
11175
100%
6.6
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)
11176
100%
7
Итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности - А - ("11110" + "11120" + "11130" + "11150" + "11160" + "11170")
12000
X
X
8
Страховые резервы за минусом доли перестраховщика - СР
13000
X
9
Обязательства, за исключением суммы страховых резервов

11165
90%
5.6
(эмитентінің) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВ-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11166
80%
5.7
Бас ұйымдарының Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11167
90%
6
Өзге активтер – барлығы ("11171" +... + "11176"), оның ішінде:
11170
X
6.1
Тазартылған бағалы металдар және металл депозиттер
11171
100%
6.2
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларына негізгі борыш сомасынан 100% (жүз) пайыз көлемінде қарыздар
11172
100%
6.3
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтер сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын сомада жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтары
11173
100%
6.4
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету - жинақталған амортизацияны ескергендегі өзіндік құнның және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын көлемде
11174
100%
6.5
сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайтын сомадағы сақтандыру сыйлықақылары
11175
100%
6.6
Бағалы қағаздар эмитенттеріне бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінде қарастырылған бағалы қағаздардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындайтын бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеуге қойылатын талаптар (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің шарттары бойынша мерзімі өтпеген)
11176
100%
7
Сапасы және өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, активтер жиынтығы - А - ("11110" + "11120" + "11130" + "11150" + "11160" + "11170")
12000
X
X
8
Қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері - СР
13000
X
9
Сақтандыру резервтері сомасын қоспағанда, міндеттемелер

14000
10
Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности ("12000" - "13000" - "14000")
15000
X
X
11
Сумма активов за минусом активов перестрахования
16000
X
Расчет нормативов диверсификации активов
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лицах данного банка - (НД1-1), соответствующего требованиям подпункта 1) пункта 42 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением, - не более 20 (двадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
Наименование эмитента
Категория/ рейтинг эмитента
Сумма по балансу
Процент от суммы активов
1
2
3
4
5
1.
Банк второго уровня
1.1.
наименование банка второго уровня
1.1.1.
акции
1.1.2.
долговые ценные бумаги
1.1.3.
вклады в банке
1.1.4.
деньги в банке
1.1.5.
операции "обратное РЕПО"
2.
Аффилированные лица банка
2.1.
наименование аффилированного лица банка
2.1.1.
акции
2.1.2
долговые ценные бумаги
2.1.3.
вклады
2.1.4.
деньги
2.1.5.
операции "обратное РЕПО"
...
………….
n.
………….
Всего (сумма строк 1 - n)
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лицах данного банка (НД1-2), соответствующего требованиям подпункта 2) пункта 42 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением, - не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
Наименование эмитента
Категория/ рейтинг эмитента
Сумма по балансу
Процент от суммы активов
1
2
3
4
5
1
Банк второго уровня
1.1
наименование банка второго уровня
1.1.1
акции
1.1.2
долговые ценные бумаги

14000
10
Активтерді сапасы және өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып есептелген нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("12000" - "13000" - "14000")
15000
X
X
11
Қайта сақтандыру активтерін шегергенде, активтер сомасы
16000
X
Активтерді әртараптандыру нормативтерін есептеу
Осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 42-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында (НД1-2) бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), салымдар мен ақша - осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 20 (жиырма) пайыздан көп емес
Эмитент атауы
Эмитент санаты/рейтингі
Баланс бойынша сомасы
Активтер сомасының пайызы
1
2
3
4
5
1.
Екінші деңгейдегі банк
1.1.
екінші деңгейдегі банктің атауы
1.1.1.
акциялары
1.1.2.
борыштық бағалы қағаздары
1.1.3.
банктегі салымдары
1.1.4.
банктегі ақшасы
1.1.5.
"керi РЕПО" операциялары
2.
Банктің үлестес тұлғалары
2.1.
банктің үлестес тұлғасының атауы
2.1.1.
акциялары
2.1.2
борыштық бағалы қағаздары
2.1.3.
салымдары
2.1.4.
ақшасы
2.1.5.
"керi РЕПО" операциялары
...
………….
n.
………….
Барлығы (1 - n жолдар сомасы)
Осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 42-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында (НД1-2) бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), салымдар мен ақша - осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 15 (он бес) пайыздан көп емес
Эмитент атауы
Эмитент санаты/рейтингі
Баланс бойынша сомасы
Активтер сомасының пайызы
1
2
3
4
5
1
Екінші деңгейдегі банк
1.1
екінші деңгейдегі банктің атауы
1.1.1
акциялары
1.1.2
борыштық бағалы қағаздары

Суммарное размещение в аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты на срок не более 12 (двенадцати) месяцев (НД4) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
2
Суммарный размер займов страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", - (НД5) не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
3
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства (НД6), - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
4
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО") международной финансовой организации, которая входит в перечень, определенный пунктом 39 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (НД7) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
5
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 38 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (НД8), - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
6

Тазартылған бағалы металдар мен металды депозиттерге 12 (он екі) айдан көп емес мерзімге жиынтық орналастыру (НД4) - осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
2
Қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларына берілген қарыздардың жиынтық мөлшері - (НД5) осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
3
Шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері РЕПО" операцияларды ескере отырып) (НД6) - осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
4
Осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 39-тармағында тізбесі айқындалған халықаралық қаржы ұйымының бағалы қағаздарына инвестициялардың ("кері РЕПО" операцияларды ескере отырып) жиынтық баланстық құны (НД7) - осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
5
Осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 38-тармағы 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД8) - осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
6

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов (НД8-1) - не более 5 (пяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
7
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан (НД9) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
8
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 38 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (НД10) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
Таблица 6. Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Сумма по балансу
Учитываемый объем
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Деньги - всего, в том числе:
х
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышавшей 1 (один) процент от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования
100%
1.2
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан и в центральном депозитарии
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящего приложения
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящего приложения
90%
1.5
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
100%
2
Вклады - всего, в том числе:
X
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3
Долговые ценные бумаги - всего, в том числе:
х
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
100%
3.5
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте и допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана"
90%
3.6
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи
60%
3.7
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
3.8
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
85%
3.9
негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
100%

Ашық және интервалды инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД8-1) - осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 5 (бес) пайыздан көп емес
7
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД9) - осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
8
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 38-тармағы 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД10) - осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
6-кесте. Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Баланс бойынша сомасы
Ескерілетін көлемі
Есептеуге сома
1
2
3
4
5
1
Ақша - барлығы, оның ішінде:
х
1.1
қайта сақтандыру активтерін шегергенде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомада кассадағы ақша
100%
1.2
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымының шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
1.3
осы қосымшаның 2.1 және 2.2-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттарындағы ақшасы
100%
1.4
осы қосымшаның 2.3-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттарындағы ақшасы
90%
1.5
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын ұйымының шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
2
Салымдар - барлығы, оның ішінде:
X
2.1
"Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген эмитенттер немесе акциялары қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде болатын эмитенттер болған жағдайда, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100%
2.2
мынадай талаптардың бiрiне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктеріндегі салымдар:
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "В" төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+" төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар болғанда;
Қазақстан Республикасының резиденттері емес-бас банктер Standard & Poor's агенттiгiнiң "А-" төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резиденттері-еншiлес банктер болып табылады
100%
2.3
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-тен "kzBВ-"-ке дейін рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктеріндегі салымдар
90%
2.4
Standard & Poor's агенттігінің "АА-" төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
100%
2.5
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктердегі салымдары
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар - барлығы, оның ішінде:
х
3.1
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
100%
3.2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілетін борыштық бағалы қағаздар
100%
3.3
кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын, акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстанның Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес бағалы қағаздары немесе шетел валютасында номинирленген және "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
90%
3.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
60%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA-" төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100%
3.8
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "B+"-тен "B-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzBB-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
85%
3.9
Standard & Poor's агенттігінің "АА-" төмен емес рейтингтік немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
100%

3.10
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3.11
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
3.12
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
80%
3.13
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного из других рейтинговых агентств
100%
3.14
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
85%
3.15
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
70%
4
Акции и депозитарные расписки - всего, в том числе:
х
4.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
100%
4.3
акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
80%
4.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
60%
4.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
80%
4.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
60%
5
Иные ценные бумаги - всего, в том числе:
х
5.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи
70%
5.2
паи Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
90%
5.3
паи Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar
80%
5.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
5.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтингов оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
5.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
80%
5.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
6
Иные активы – всего, в том числе:
х
6.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты
100%
6.2
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)
100%
7
Итого высоколиквидных активов - ВА
8
Обязательства по операциям РЕПО
9
Страховые резервы за минусом доли перестраховщика - СР
10
Норматив достаточности высоколиквидных активов
Наименование
__________________________________
__________________________________
Адрес
_________________________________
__________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Первый руководитель (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных
"Отчет о выполнении
пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной)
организацией"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией" (индекс – 1-PN_M, периодичность – ежемесячная)

3.10
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкiлi бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
100%
3.11
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкiлi бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
90%
3.12
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкiлi бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
80%
3.13
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100%
3.14
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
85%
3.15
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
70%
4
Акциялар және депозитарлық қолхаттар – барлығы, оның ішінде:
х
4.1
негізгі қор индекстерінің құрамына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.2
қор биржасының ресми тізіміне "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген заңды тұлғалардың акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.3
қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "стандарт" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының акциялары немесе шетел валютасында номинирленген, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының акциялары және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
4.4
қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "акциялар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
4.5
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.6
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
4.7
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
5
Өзге бағалы қағаздар – барлығы, оның ішінде:
х
5.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
70%
5.2
активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олардың пайлар бойынша баға белгілеулері негізгі қор индексіне байланысты болатын Exchange Traded Funds (ETF) пайлары
90%
5.3
Morningstar рейтингтік агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN) пайлары;
80%
5.4
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан төмен емес рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
100%
5.5
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BB+"-тен "ВВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тан "kzA-"-ке дейін рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
5.6
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "B+"-тен "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzВВ-"-ке дейін рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
80%
5.7
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
6
Өзге активтер – барлығы, оның ішінде:
х
6.1
Тазартылған бағалы металдар және металл депозиттер
100%
6.2
Бағалы қағаздар эмитенттеріне бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінде қарастырылған бағалы қағаздардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындайтын бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеуге қойылатын талаптар (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің шарттары бойынша мерзімі өтпеген)
100%
7
Өтімділігі жоғары активтердің жиынтығы - ӨЖА
8
РЕПО операциялары бойынша міндеттемелер
9
Қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері - СР
10
Өтімділігі жоғары активтер жеткіліктілігінің нормативі
Атауы
_____________________________
_____________________________
Мекенжайы
_____________________________
_____________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бас бухгалтер (не оның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бірінші басшы (не оның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Әкімшілік деректер жинауға
арналған "Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының
пруденциялық нормативтерді
орындауы туралы есеп"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" (индекс – 1-PN_M, кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется страховой (перестраховочной) организацией ежемесячно и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге и в процентах (до второго знака после запятой). Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге.
5. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер либо лица, их замещающие, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению сведений о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией
6. В строке 1 Сведений о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией Таблицы 1 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности.
7. В строках 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7 и 1.8 Сведений о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией, Таблицы 1 указываются значения для расчета норматива достаточности маржи платежеспособности.
8. В строке 15 Сведений о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией, Таблицы 1 указывается информация о выполнении норматива достаточности высоколиквидных активов ("да" или "нет"). Норматив достаточности высоколиквидных активов должен быть не менее 1 (единицы). В случае несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией норматива достаточности высоколиквидных активов, значение норматива ставится "нет".
Глава 3. Пояснение по заполнению суммы увеличения минимального размера маржи платежеспособности
9. При увеличении минимального размера маржи платежеспособности на сумму объема обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам перестрахования используется минимальный рейтинг из имеющихся рейтинговых оценок по международной или национальной шкале рейтинговых агентств Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch и А.М. Best, а также их дочерних рейтинговых организаций.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) әкімшілік деректер жинауға арналған "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен және пайызбен (үтірден кейін екі белгіге дейін) белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлғалар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестенің Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы мәліметтердің 1-жолында төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
7. 1-кестенің Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы мәліметтердің 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7 және 1.8-жолдарында төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін есептеу мәндері көрсетіледі.
8. 1-кестенің Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы мәліметтердің 15-жолында өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің орындалу туралы ақпарат көрсетіледі ("иә" немесе "жоқ"). Өтімділігі жоғары активтер жеткіліктілігінің нормативі кемінде 1 (бірлік) болуы тиіс. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ішінде өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін сақтамаған жағдайда нормативтің мәніне "жоқ" деп қойылады.
3-тарау. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің ұлғаю сомасын толтыру бойынша түсіндірме
9. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген (берілетін) міндеттемелер көлемінің сомасына ұлғайған кезде Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch және А.М. Best рейтингтік агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының халықаралық немесе ұлттық шкаласы бойынша бар рейтингтік бағаларынан ең төмен рейтингі пайдаланылады.

Глава 4. Пояснение по заполнению расчета минимального размера маржи платежеспособности для страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей страховую деятельность по отрасли "общее страхование" и перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности
10. В строке 1000 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий" Таблицы 3 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности "методом премий".
11. В строке 2110 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат" Таблицы 3 указывается сумма страховых выплат, начисленных за предыдущие 3 (три) финансовых года, согласно значениям строк 2111, 2112 и 2113 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат".
12. В строках 2210, 2310, 2320 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат" Таблицы 3 указывается сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков.
13. В строке 2000 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат" Таблицы 3 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности "методом выплат".
14. В строке 3000 Минимального размера маржи платежеспособности Таблицы 3 указывается наибольшая величина из значений указанных в строках 1000 и 2000.
15. В строке 9000 Минимального размера маржи платежеспособности Таблицы 3 указывается минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период.
16. В строке 500 Расчета фактической маржи платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "общее страхование" Таблицы 3 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности (строка 300/строка 400).
Глава 5. Пояснение по заполнению расчета минимального размера маржи платежеспособности для страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
17. В строке 1000 Расчета минимального размера маржи платежеспособности для классов "страхование жизни" и "аннуитетное страхование" Таблицы 4 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности для классов "страхование жизни" и "аннуитетное страхование".
18. В строке 3000 Минимального размера маржи платежеспособности для классов "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" Таблицы 4 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности по данным классам страхования.

4-тарау. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және қайта сақтандыруды қызметтің ерекше түрі ретінде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері есебін толтыру бойынша түсіндірме
10. 3-кестенің "Сыйлықақылар әдісін" пайдалана отырып, төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеудің 1000-жолында төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің "сыйлықақылар әдісімен" есептелген мәні көрсетіледі.
11. 3-кестенің "Төлемдер әдісін" пайдалана отырып, төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеудің 2110-жолында "Төлемдер әдісін" пайдалана отырып, төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеудің 2111, 2112 және 2113-жолдарының мәндеріне сәйкес алдыңғы 3 (үш) қаржы жылы үшін есептелген сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі.
12. 3-кестенің "Төлемдер әдісін" пайдалана отырып, төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеудің 2210, 2310, 2320-жолдарында мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы көрсетіледі.
13. 3-кестенің "Төлемдер әдісін" пайдалана отырып, төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеудің 2000-жолында төлем қабілеттілігі маржасының "Төлемдер әдісімен" есептелген ең төменгі мәні көрсетіледі.
14. 3-кестенің Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің 3000-жолында 1000 және 2000-жолдарында көрсетілген мәндердің ең жоғары шамасы көрсетіледі.
15. 3-кестенің Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің 9000-жолында есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері көрсетіледі.
16. 3-кестенің "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеудің 500-жолында нақты төлем қабілеттілігі маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің қатынасына (300-жол/400-жол) тең төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
5-тарау. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері есебін толтыру бойынша түсіндірме
17. 4-кестенің "Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеудің 1000-жолында "өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің есептелген мәні көрсетіледі.
18. 4-кестенің "Жазатайым жағдайлардан сақтандыру", "ауырған жағдайда сақтандыру" және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеудің 3000-жолында сақтандырудың осы сыныптары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің есептелген мәні көрсетіледі.

19. В строке 8000 Расчета минимального размера маржи платежеспособности Таблицы 4 указывается минимальный размер маржи платежеспособности.
20. В строке 500 Расчета фактической маржи платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "страхование жизни" Таблицы 4 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности (строка 300/ строка 400).
Глава 6. Пояснение по заполнению расчета активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности
21. При соответствии финансового инструмента двум или более критериям, установленных в Расчете активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности Таблицы 5, категория финансового инструмента устанавливается страховой (перестраховочной) организацией самостоятельно.
22. В столбце 4 Расчета активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности Таблицы 5 указывается балансовая стоимость по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода.
23. В строке 12000 Расчета активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности Таблицы 5 указывается сумма активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности страховой (перестраховочной) организации, рассчитанная в соответствии с пунктом 30 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением.
24. В строке 13000 Расчета активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности Таблицы 5 указывается сумма страховых резервов страховой (перестраховочной) организации за минусом доли перестраховщика.
25. В строке 15000 Расчета активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности Таблицы 5 указывается фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности, соответствующая требованиям пункта 33 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением.

19. 4-кестенің Төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің 8000-жолында төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері көрсетіледі.
20. 4-кестенің "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерін есептеудің 500-жолында нақты төлем қабілеттілігі маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшерінің қатынасына (300-жол/400-жол) тең төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
6-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сапасы мен өтімділігі бойынша олардың сыныпталуын ескере отырып есепті толтыру бойынша түсіндірме
21. 5-кестенің Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің есебінде белгіленген қаржы құралдары екі немесе одан көп өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда қаржы құралының санатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жеке белгілейді.
22. 5-кестенің Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сапасы мен өтімділігі бойынша олардың сыныпталуын ескере отырып есептің 4-бағанында есепті кезеңнің соңындағы күнтізбелік күнгі жағдай бойынша баланстық құны көрсетіледі.
23. 5-кестенің Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сапасы мен өтімділігі бойынша олардың сыныпталуын ескере отырып есептің 12000-жолында осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 30-тармағына сәйкес есептелген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып активтер сомасы көрсетіледі.
24. 5-кестенің Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сапасы мен өтімділігі бойынша олардың сыныпталуын ескере отырып есептің 13000-жолында қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі.
25. 5-кестенің Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сапасы мен өтімділігі бойынша олардың сыныпталуын ескере отырып есептің 15000-жолында осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 33-тармағының талаптарына сәйкес келетін активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, есептелген нақты төлем қабілеттілігінің маржасы көрсетіледі.

Глава 7. Пояснение по заполнению расчета норматива достаточности высоколиквидных активов
26. При соответствии финансового инструмента двум или более критериям, установленных в Расчете норматива достаточности высоколиквидных активов Таблицы 6, категория финансового инструмента устанавливается страховой (перестраховочной) организацией самостоятельно.
27. В столбце 3 Расчета норматива достаточности высоколиквидных активов Таблицы 6 указывается балансовая стоимость по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода.
28. В строке 9 Расчета норматива достаточности высоколиквидных активов Таблицы 6 указывается сумма страховых резервов страховой (перестраховочной) организации за минусом доли перестраховщика.
29. В строке 10 Расчета норматива достаточности высоколиквидных активов Таблицы 6 указывается норматив достаточности высоколиквидных активов, равный отношению высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации (за вычетом обязательств по операциям РЕПО) к страховым резервам за минусом доли перестраховщика.
Приложение 10
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам
регулирования финансового
рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Приложение 2
к Перечню, формам, срокам
представления отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов страховыми
(перестраховочными)
организациями
и страховыми группами
Форма
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
"Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков"
Отчетный период: по состоянию на "__"________ 20 ___ года
Индекс: 2-RNR-Q
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: страховая (перестраховочная) организация
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
(в тысячах тенге)
Класс страхования
Доля чистых страховых премий
Чистые страховые выплаты (В)
Сумма расходов страховщика по урегулированию страховых убытков (Р)
1
2
3
4
5
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование в растениеводстве
1.4
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.5
экологическое страхование
1.6
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.7
страхование туриста
1.8
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.9
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей

7-тарау. Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің есебін толтыру бойынша түсіндірме
26. 6-кестенің Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің есебінде белгіленген қаржы құралдары екі немесе одан көп өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда қаржы құралының санатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жеке белгілейді.
27. 6-кестенің Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің есебінің 3-бағанында есепті кезеңнің соңындағы күнтізбелік күнгі жағдай бойынша баланстық құны көрсетіледі.
28. 6-кестенің Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің есебінің 9-жолында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі.
29. 6-кестенің Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің есебінің 10-жолында қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтеріне өтімділігі жоғары активтердің қатынасына тең өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативі (РЕПО операциялары бойынша міндеттемелерді шегергенде) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
10-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының және сақтандыру
топтарының пруденциялық
нормативтердің орындалуы
туралы есептілігінің тізбесіне,
нысандарына, табыс ету
мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған "Күтілмеген тәуекелдер резервін есептеу туралы есеп"
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Индекс: 2-RNR-Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кеш емес
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныбы
Таза сақтандыру сыйлықақыларының үлесі
Таза сақтандыру төлемдері (Т)
Сақтандыру шығынын реттеу бойынша сақтандырушы шығыстарының сомасы (Ш)
1
2
3
4
5
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.3
өсімдік шаруашылығындағы сақтандыру
1.4
жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.5
экологиялық сақтандыру
1.6
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
1.7
туристі сақтандыру
1.8
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.9
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру

страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в пунктах 3.14-3.17
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные виды (классы) страхования
4
Всего
продолжение таблицы:
Чистые подписанные страховые премии (ЧП)
Изменение РНП без учета доли перестраховщика (РНП)
Изменение резервов убытков без учета доли перестраховщика (РУ)
РНР
6
7
8
9
Наименование
________________________________
________________________________
Адрес
________________________________
________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Первый руководитель (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных
"Отчет о расчете резерва
непредвиденных рисков"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков" (индекс – 2-RNR-Q, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется страховой (перестраховочной) организацией ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер либо лица, их замещающие, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется по каждому классу страхования.
6. В столбце 3 указывается доля чистых страховых премий по действующим договорам страхования по классу страхования в общем объеме чистых страховых премий по действующим договорам страхования на отчетную дату.
7. В столбцах 4, 5, 6, 7, 8 указываются данные за последние 12 (двенадцать) месяцев предшествующих отчетной дате.
Приложение 11
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам
регулирования финансового
рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Приложение 3
к Перечню, формам, срокам
представления отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов страховыми
(перестраховочными)
организациями
и страховыми группами
Форма
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
"Отчет о расчете стабилизационного резерва"
Отчетный период: по состоянию на "__" ________ 20 ___ года
Индекс: 3-SR-Y
Периодичность: ежегодная
Представляет: страховая (перестраховочная) организация
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежегодно, не позднее 10 (десятого) февраля года, следующего за отчетным годом
(в тысячах тенге)
Класс страхования
К (1)
К (2)
К (3)
К (i)
К (М)
Sk
ЧЗП
СР1 (стабилизационный резерв за предыдущий финансовый год)
(K - K̄)
Стабилизационный резерв на отчетную дату
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование в растениеводстве
1.4
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.5
экологическое страхование
1.6
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.7
страхование туриста
1.8
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.9
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей

3.14-3.17-тармақтарда көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығындарын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығыстарын сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Таза қол қойылған сақтандыру сыйлықақылары (ТС)
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген ЕСР өзгеруі (ЕСР)
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындар резервінің өзгеруі (ШР)
КТР
6
7
8
9
Атауы
_____________________________
_____________________________
Мекенжайы
_____________________________
_____________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бас бухгалтер (не оның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы
Бірінші басшы (не оның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      қолы
Әкімшілік деректер жинауға
арналған "Күтілмеген
тәуекелдер резервін есептеу
туралы есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме "Күтілмеген тәуекелдер резервін есептеу туралы есеп" (индекс – 2-RNR-Q, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректер жинауға арналған "Күтілмеген тәуекелдер резервін есептеу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер не олардың орнындағы адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша толтырылады.
6. 3-бағанда есепті күні қолданыстағы сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлеміндегі сақтандыру сыныбы бойынша қолданыстағы сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақыларының үлесі көрсетіледі.
7. 4, 5, 6, 7, 8-бағандарда есепті күннің алдындағы соңғы 12 (он екі) айдағы деректер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
11-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының және сақтандыру
топтарының пруденциялық
нормативтердің орындалуы
туралы есептілігінің тізбесіне,
нысандарына, табыс ету
мерзімдеріне
3-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған "Тұрақтандыру резервін есептеу туралы есеп"
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Индекс: 3-SR-Y
Кезеңділігі: жыл сайын
Ұсынады: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 (оныншы) ақпанынан кешіктірмей
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныбы
К (1)
К (2)
К (3)
К (i)
К (М)
Sk
ЧЗП
СР1 (өткен қаржы жылындағы тұрақтандыру резерві)
(K - K̄)
Есепті күндегі тұрақтандыру резерві
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.3
өсімдік шаруашылығындағы сақтандыру
1.4
жеке нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.5
экологиялық сақтандыру
1.6
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
1.7
туристі сақтандыру
1.8
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.9
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру

1.10
иные виды (классы) страхования
2
Добровольное личное страхование
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.1
страхование жизни
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.2
аннуитетное страхование, в том числе
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.2.1
договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан"
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.2.2
договоры аннуитета, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.2.3
иные виды аннуитетного страхования
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.3
страхование от несчастных случаев
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.4
страхование на случай болезни, в том числе:
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.4.1
выезжающие за рубеж
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.5
иные виды (классы) страхования
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
3
Добровольное имущественное страхование
3.1
страхование автомобильного транспорта
3.2
страхование железнодорожного транспорта
3.3
страхование воздушного транспорта
3.4
страхование водного транспорта
3.5
страхование космических объектов
3.6
страхование грузов
3.7

1.10
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
2
ерікті жеке сақтандыру
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.1
өмірді сақтандыру
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.2
аннуитеттік сақтандыру, оның ішінде:
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.2.1
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған зейнетақы аннуитет шарттары
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.2.2
"Қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитет шарттары
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.2.3
аннуиттік сақтандырудың өзге де түрлері
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.3
жазатайым оқиғалардан сақтандыру
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.4
ауырған жағдайдан сақтандыру, оның ішінде:
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.4.1
шетелге шығатындарды
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
2.5
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
3
Ерікті мүліктік сақтандыру
3.1
автомобиль көлігін сақтандыру
3.2
теміржол көлігін сақтандыру
3.3
әуе көлігін сақтандыру
3.4
су көлігін сақтандыру
3.5
ғарыш объектілерін сақтандыру
3.6
жүктерді сақтандыру
3.7

страхование имущества, за исключением пунктов 3.1-3.6
3.8
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта
3.9
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта
3.10
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта
3.11
страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов
3.12
страхование профессиональной ответственности
3.13
страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в пунктах 3.8-3.12
3.14
страхование займов

3.1-3.6-тармақтарын қоспағанда, мүлiктi сақтандыру
3.8
автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
3.9
әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
3.10
су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
3.11
ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
3.12
кәсiптік жауапкершiлiкті сақтандыру
3.13
3.8-3.12-тармақтарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру
3.14
қарыздарды сақтандыру

3.15
ипотечное страхование
3.16
страхование гарантий и поручительств
3.17
страхование от прочих финансовых убытков
3.18
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в пунктах 3.14-3.17
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные виды (классы) страхования
4
Всего
Наименование
________________________________
________________________________
Адрес
_________________________________
_________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Первый руководитель (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных
"Отчет о расчете
стабилизационного резерва"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о расчете стабилизационного резерва" (индекс –3-SR-Y, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о расчете стабилизационного резерва" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется страховой (перестраховочной) организацией ежегодно. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер либо лица, их замещающие, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется по каждому классу страхования, за исключением классов "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни", "обязательное страхование туриста", "страхование жизни", "аннуитетное страхование".
6. В столбцах 3, 4, 5, 6 и 7 указываются величины коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика, за i-й финансовый год.

3.15
ипотекалық сақтандыру
3.16
кепілдіктер мен кепілгерліктерді сақтандыру
3.17
басқа да қаржы шығындарынан сақтандыру
3.18
3.14-3.17-тармақтарда көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығындарын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығыстарын сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
Атауы
_____________________________
_____________________________
Мекенжайы
_____________________________
_____________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бас бухгалтер (немесе оның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бірінші басшы (немесе оның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Әкімшілік деректер жинауға
арналған "Тұрақтандыру
резервін есептеу туралы есеп"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған "Тұрақтандыру резервін есептеу туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс –3-SR-Y, кезеңділігі – жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) әкімшілік деректер жинауға арналған "Тұрақтандыру резервін есептеу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жыл сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер не олардың орнындағы адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан "жазатайым жағдайлардан сақтандыру", "ауырған жағдайдан сақтандарыру", "туристі міндетті сақтандыру" "өмірді сақтандыру", "аннуитеттік сақтандыру" сыныптарын қоспағанда, сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша толтырылады.
6. 3, 4, 5, 6 және 7-бағандарда і-қаржы жылында қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің шамасы көрсетіледі.

7. В столбце 8 указывается среднее значение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика.
8. В столбце 9 указывается среднеквадратическое отклонение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика
9. В столбце 10 указывается сумма чистых заработанных страховых премий за последний финансовый год.
10. В столбце 11 указывается стабилизационный резерв на предыдущую отчетную дату.
11. В столбце 12 указывается коэффициент убыточности за отчетный период, без учета доли перестраховщика уменьшенный на среднюю величину коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика.
Приложение 12
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Приложение 4
к Перечню, формам, срокам
представления отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов страховыми
(перестраховочными) организациями
и страховыми группами
Форма
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
"Отчет о выполнении норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы"
Отчетный период: по состоянию на "__" ________ 20 ___ года
Индекс: 4-RMIG
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: родительская организация страховой группы
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан

7. 8-бағанда қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа мәні көрсетіледі.
8. 9-бағанда қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген, есепті кезеңде шығындылық коэффициентінің орташа шаршы ауытқуы көрсетіледі.
9. 10-бағанда соңғы қаржы жылында таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі.
10. 11-бағанда өткен есепті күндегі тұрақтандыру резерві көрсетіледі.
11. 12-бағанда қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа мәніне азайтылған қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициенті көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
12-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының және сақтандыру
топтарының пруденциялық
нормативтердің орындалуы
туралы есептілігінің тізбесіне,
нысандарына, табыс ету
мерзімдеріне
4-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған "Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін орындау туралы есеп"
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Индекс: 4-RMIG
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: сақтандыру тобының бас ұйымы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі

Фактическая маржа платежеспособности страховой группы за вычетом инвестиций (1-2)
4
Минимальный размер маржи платежеспособности страховой группы (4.1 + 4.2 + 4.3 + … + 4.n)
4.1
родительская организация страховой группы
4.2
участник страховой группы
4.3
участник страховой группы
4.n
участник страховой группы
5
Норматив достаточности маржи платежеспособности страховой группы (3 / 4)
Наименование
_________________________________
_________________________________
Адрес
________________________________
________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Первый руководитель (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о выполнении
норматива достаточности
маржи платежеспособности
страховой групп"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о выполнении норматива достаточности маржи платежеспособности страховой групп" (индекс – 4-RMIG, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о выполнении норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежеквартально родительской организацией страховой группы.
4. Единица измерения, используемая при составлении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге.
5. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер либо лица, их замещающие, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма заполняется ежеквартально.
7. Форма заполняется в соответствии с требованиями пунктов 59, 60, 61, 62, 63, 64 и 65 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением.

Инвестицияларды шегергенде сақтандыру тобының нақты төлем қабілеттілігінің маржасы (1-2)
4
Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері (4.1 + 4.2 + 4.3 + … + 4.n)
4.1
сақтандыру тобының бас ұйымы
4.2
сақтандыру тобының қатысушысы
4.3
сақтандыру тобының қатысушысы
4.n
сақтандыру тобының қатысушысы
5
Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі (3 / 4)
Атауы
_____________________________
_____________________________
Мекенжайы
_____________________________
_____________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бас бухгалтер (не оның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бірінші басшы (не оның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Әкімшілік деректер жинауға
арналған "Сақтандыру тобының
төлем қабілеттілігі маржасының
жеткіліктілігі нормативін
орындау туралы есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме "Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін орындау туралы есеп" (индекс – 4-RMIG, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректер жинауға арналған "Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін орындау туралы есеп" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды сақтандыру тобының бас ұйымы тоқсан сайын жасайды.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер не олардың орнындағы адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысан тоқсан сайын толтырылады.
7. Нысан осы қаулымен белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 59, 60, 61, 62, 63, 64 және 65-тармақтарының талаптарына сәйкес толтырылады.

8. В строке 1 Графы 3 указывается фактическая маржа платежеспособности страховой группы.
9. В строке 4 Графы 3 указывается минимальный размер маржи платежеспособности страховой группы.
10. В строке 5 Графы 3 указывается норматив достаточности маржи платежеспособности страховой группы равный отношению фактической маржи платежеспособности страховой группы за вычетом инвестиций к минимальному размеру маржи платежеспособности страховой группы.
Приложение 13
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 307
Форма
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
"Отчет о выполнении пруденциального норматива"
Отчетный период: по состоянию на "__" ________ 20 ___ года
Индекс: 1- PN
Периодичность: ежемесячная
Представляет: Национальный оператор почты
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, не позднее 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем
(в тысячах тенге)
Наименование компонентов
Значения
1
2
3
1
Собственный капитал
2
Активы
3
Высоколиквидные активы
4
Обязательства до востребования
5
Требование к ликвидности
6
Наличие у Национального оператора почты в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами и депозиторами (Да/Нет)
7
Достаточность собственных средств
Наименование
_________________________________
_________________________________
Адрес
_________________________________
_________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Первый руководитель (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о выполнении
пруденциального норматива"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о выполнении пруденциального норматива" (индекс –1- PN, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о выполнении пруденциального норматива" (далее - Форма).

8. 3-бағанның 1-жолында сақтандыру тобының нақты төлем қабілеттілігінің маржасы көрсетіледі.
9. 3-бағанның 4-жолында сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшері көрсетіледі.
10. 3-бағанның 5-жолында сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының ең төмен мөлшеріне инвестицияларды шегергенде сақтандыру тобының нақты төлем қабілеттілігі маржасының қатынасына тең сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 307 қаулысына
1-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған "Пруденциялық нормативтің орындалуы туралы есеп"
Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Индекс: 1- PN
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: Ұлттық пошта операторы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың 25 (жиырма бесiнен) кешіктірмей
(мың теңгемен)
Құрауыштарының атауы
Мәндері
1
2
3
1
Меншікті капитал
2
Активтер
3
Өтімділігі жоғары активтер
4
Талап етілгенге дейінгі міндеттемелер
5
Өтімділікке қойылатын талаптар
6
Ұлттық пошта операторында есепті кезең ішінде кредиторлар мен депозиторлар алдында мерзімі өткен міндеттемелердің болуы (Иә/Жоқ)
7
Меншікті қаражатының жеткіліктілігі
Атауы
_____________________________
_____________________________
Мекенжайы
_____________________________
_____________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бас бухгалтер (не орның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бірінші басшы (не орның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Әкімшілік деректер жинауға
арналған "Пруденциялық
нормативтің орындалуы туралы
есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған "Пруденциялық нормативтің орындалуы туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс –1- PN, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) әкімшілік деректерін жинауға арналған "Пруденциялық нормативтің орындалуы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", частью первой пункта 3 статьи 23 Закона Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте".
3. Форма составляется Национальным оператором почты ежемесячно. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер либо лица, их замещающие, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Значения достаточности собственных средств и требования к ликвидности выражается числом с двумя знаками после запятой.
Приложение 14
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 308
Форма
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
"Отчет о выполнении пруденциальных нормативов"
Отчетный период: по состоянию на "__" ________ 20 ___ года
Индекс: 1-IO_Prud_norm
Периодичность: ежемесячная
Представляет: ипотечная организация, дочерняя организация национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, не позднее 10 (десятого) рабочего дня (включительно), следующего за отчетным месяцем
(в тысячах тенге)
Наименование
Сумма
1
2
3
1
Уставной капитал, за минусом собственных выкупленных акций
2
Оплаченный уставный капитал, в части простых акций, за минусом собственных выкупленных простых акций
3
Оплаченный уставный капитал, в части привилегированных акций, за минусом собственных выкупленных привилегированных акций
4
Дополнительный капитал
5
Нераспределенный чистый доход прошлых лет (убытки прошлых лет)
6
Фонды, резервы, сформированные за счет дохода прошлых лет
7
Нераспределенная чистая прибыль (убыток) текущего года
8
Переоценка основных средств и ценных бумаг
9
Общие резервы (провизии), включаемые в расчет собственного капитала
10
Общие резервы (провизии), не включаемые в расчет собственного капитала
11
Субординированный долг организации за минусом выкупленного собственного долга организации в соответствии с пунктом 9 Пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов, утвержденных настоящим постановлением
12
Нематериальные активы
13
Инвестиции в акции эмитента, включая акции, предназначенные для торговли и имеющиеся в наличии для продажи, и доли участия в уставном капитале юридического лица, а также субординированный долг юридического лица
14
Собственный капитал организации
15
Капитал первого уровня организации
16
Капитал второго уровня организации
17
Активы, взвешенные по степени кредитного риска
18
Условные и возможные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска
19
Активы, за вычетом резервов, сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
20
Коэффициент достаточности собственного капитала k1
21

2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына, "Пошта туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 3-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес әзірленді.
3. Ұлттық пошта операторы Нысанды ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер не олардың орнындағы адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Меншікті қаражаттың жеткіліктілігі мәндері мен өтімділікке қойылатын талаптар үтірден соң екі таңбасы бар санмен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 308 қаулысына
3-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған "Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп"
Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Индекс: 1-IO_Prud_norm
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: ипотекалық ұйым, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі 10 (оныншы) жұмыс күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей
(мың теңгемен)
Атауы
Сомасы
1
2
3
1
Сатып алынған меншікті акцияларды шегергенде жарғылық капитал
2
Сатып алынған меншікті жай акциялары шегерілген, жай акциялар бөлігінде төленген жарғылық капитал
3
Сатып алынған меншікті артықшылық берілген акциялар шегерілген артықшылық берілген акциялар бөлігінде төленген жарғылық капитал
4
Қосымша капитал
5
Өткен жылдардағы бөлінбеген таза кіріс (өткен жылдардағы шығындар)
6
Өткен жылдардағы кіріс есебінен қалыптасқан қорлар, резервтер
7
Аымдағы жылдың бөлінбеген таза пайдасы (шығыны)
8
Негізгі құрал-жабдықты және бағалы қағаздарды қайта бағалау
9
Меншікті капиталды есептеу үшін қосылатын жалпы резервтер (провизиялар)
10
Меншікті капиталдың есебіне қосылмайтын жалпы резервтер (провизиялар)
11
Осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттердің 9-тармағына сәйкес ұйымның сатып алынған меншікті борышын шегергенде ұйымның реттелген борышы
12
Материалдық емес активтер
13
Саудаға арналған және сату үшін қолда бар акцияларды қосқанда, эмитенттің акцияларына инвестициялар және заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестері, сондай-ақ заңды тұлғаның реттелген борышы
14
Ұйымның меншікті капиталы
15
Ұйымның бірінші деңгейдегі капиталы
16
Ұйымның екінші деңгейдегі капиталы
17
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтер
18
Кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты және ықтимал міндеттемелер
19
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергендегі активтер
20
Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті k1
21

Коэффициент достаточности собственного капитала k1-2
22
Коэффициент достаточности собственного капитала k1-3
23
Операционный риск
24
Средняя величина годового валового дохода за последние истекшие 3 (три) года
25
Совокупная задолженность одного заемщика или группы взаимосвязанных заемщиков по любому виду обязательств перед организацией согласно Главе 4 Пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов, утвержденных настоящим постановлением
26
Коэффициент максимального размера риска на одного заемщика (группы заемщиков) k2
27
Ссудный портфель организации
28
Коэффициент максимального размера ссудного портфеля, не превышающий размер собственного капитала более чем в 8 (восемь) раз
29
Сумма активов с оставшимся сроком погашения не более 3 (трех) месяцев, включая высоколиквидные активы
30
Сумма обязательств с оставшимся сроком погашения не более 3 (трех) месяцев, включая обязательства до востребования
31
Коэффициент краткосрочной ликвидности k3
32
Наличие у организации в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами (Да/Нет)
33
Краткосрочные обязательства перед нерезидентами
34
Коэффициент максимального лимита краткосрочных обязательств перед нерезидентами k4
35
Обязательства перед нерезидентами, включаемые в расчет коэффициента k5
36
Коэффициент капитализации организации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан k5
37
Обязательства перед нерезидентами и долговые ценные бумаги, включаемые в расчет коэффициента k6
38
Коэффициент капитализации организации к обязательствам перед нерезидентами Республики Казахстан k6
Наименование
_________________________________
_________________________________
Адрес
__________________________________
__________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Первый руководитель (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о выполнении
пруденциальных нормативов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов" (индекс –1-IO_Prud_norm, периодичность – ежемесячная)

Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті k1-2
22
Меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті k1-3
23
Операциялық тәуекел
24
Соңғы өткен 3 (үш) жылдағы жылдық жалпы кірістің орташа шамасы
25
Осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің 4-тарауына және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттерге сәйкес ұйымның алдындағы міндеттемелердің кез келген түрі бойынша бір қарыз алушының немесе өзара байланысты қарыз алушылар тобының жиынтық берешегі
26
Бір қарыз алушыға (қарыз алушылар тобына) келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшері коэффициенті k2
27
Ұйымның несие портфелі
28
Меншікті капиталдың мөлшерінен 8 (сегіз) еседен астам аспайтын несие портфелінің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті
29
Өтімділігі жоғары активтерді қосқанда, қалған өтеу мерзімі 3 (үш) айдан аспайтын активтер сомасы
30
Талап етілгенге дейінгі міндеттемелерді қоса алғанда, қалған өтеу мерзімі 3 (үш) айдан аспайтын міндеттемелер сомасы
31
Қысқамерзімді өтімділік k3 коэффициенті
32
Ұйымда есепті кезең ішінде кредиторлар алдында мерзімі өткен міндеттемелердің болуы (Иә/Жоқ)
33
Бейрезиденттер алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелер
34
Бейрезиденттер алдындағы қысқа мерзімді міндеттемелердің ең жоғары лимитінің коэффициенті k4
35
k5 коэффициентінің есебіне қосылатын бейрезиденттер алдындағы міндеттемелер
36
Қазақстан Республикасының бейрезиденті алдындағы міндеттемелерге ұйымды капиталдандыру коэффициенті k5
37
Коэффициент k6 есебіне қосылатын бейрезиденттер алдындағы міндеттемелер және борыштық бағалы қағаздар
38
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерге ұйымды капиталдандыру коэффициенті k6
Атауы
_____________________________
_____________________________
Мекенжайы
_____________________________
_____________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бас бухгалтер (не оның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бірінші басшы (не оның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Әкімшілік деректер жинауға
арналған "Пруденциялық
нормативтердің орындалуы
туралы есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған "Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс –1-IO_Prud_norm, кезеңділігі – ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктами 3) и 5) пункта 1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества", подпунктами 5) и 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется ипотечной организацией, дочерней организацией национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме указываются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер либо лица, их замещающие, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 3 строк с 1 по 3 указываются суммы уставного капитала организации, за минусом собственных выкупленных акций.
6. В графе 3 строки 4 указывается сумма дополнительного капитала организации.
7. В графе 3 строки 5 указывается сумма нераспределенного чистого дохода прошлых лет (убытков прошлых лет) организации.
8. В графе 3 строки 6 указывается сумма фондов, резервов, сформированных за счет дохода прошлых лет организации.
9. В графе 3 строки 7 указывается сумма нераспределенной чистой прибыли (убытка) текущего года организации.
10. В графе 3 строки 8 указывается сумма переоценки основных средств и ценных бумаг организации.
11. В графе 3 строк с 9 по 10 указываются суммы общих резервов (провизий) организации, включаемых и не включаемых в расчет собственного капитала.
12. В графе 3 строки 11 указывается сумма по субординированному долгу организации, рассчитанного в соответствии с пунктом 9 Главы 3 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормам и лимитам, утвержденным настоящим постановлением.
13. В графе 3 строки 12 указывается сумма нематериальных активов организации.
14. В графе 3 строки 13 указывается сумма инвестиций организации в акции эмитента, включая акции, предназначенные для торговли и имеющиеся в наличии для продажи, и доли участия организации в уставном капитале юридического лица, а также субординированный долг юридического лица.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабы 1-тармағының 3) және 5) тармақшаларына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ипотекалық ұйым, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер не олардың орнындағы адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-ден 3-ке дейінгі жолдардың 3-бағанында сатып алынған меншікті акциялар шегерілген ұйымның жарғылық капиталының сомалары көрсетіледі.
6. 4-жолдың 3-бағанында ұйымның қосымша капиталының сомасы көрсетіледі.
7. 5-жолдың 3-бағанында ұйымның өткен жылдардың бөлінбеген таза кірісі (өткен жылдардың шығындары) сомасы көрсетіледі.
8. 6-жолдың 3-бағанында ұйымның өткен жылдардың кірісі есебінен қалыптастырылған қорлардың, резервтердің сомасы көрсетіледі.
9. 7-жолдың 3-бағанында ұйымның ағымдағы жылғы бөлінбеген таза кірісі (шығыны) сомасы көрсетіледі.
10. 8-жолдың 3-бағанында негізгі құрал-жабдықтарды және бағалы қағаздарын қайта бағалау сомасы көрсетіледі.
11. 9-дан 10-ға дейінгі жолдардың 3-бағанында ұйымның меншікті капиталдың есебіне қосылатын және қосылмайтын жалпы резервтерінің (провизиялары) сомалары көрсетіледі.
12. 11-жолдың 3-бағанында осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің 3-тарауының 9-тармағына және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттерге сәйкес есептелген ұйымның реттелген борышы бойынша сома көрсетіледі.
13. 12-жолдың 3-бағанында ұйымның материалдық емес активтерінің сомасы көрсетіледі.
14. 13-жолдың 3-бағанында сатуға арналған және сату үшін қолда бар акцияларды және ұйымның заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестерін, сондай-ақ заңды тұлғаның реттелген борышын қоса алғанда, эмиттенттің акцияларына ұйымның инвестицияларының сомасы көрсетіледі.

15. В графе 3 строк с 14 по 16 заполняются суммы собственного капитала, капитала первого и второго уровней организации, рассчитанного в соответствии с пунктами 6, 7, 8 Главы 3 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормам и лимитам, утвержденным настоящим постановлением.
16. В графе 3 строки 17 указывается сумма активов, взвешенных по степени кредитного риска, приведенные в соответствии с данными Таблицы активов организации, взвешенных по степени кредитного риска вложений, приложения 1 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормам и лимитам, утвержденным настоящим постановлением.
17. В графе 3 строки 18 указывается сумма условных и возможных обязательств, взвешенных по степени кредитного риска, приведенные в соответствии с данными Таблицы условных и возможных обязательств организации, взвешенных по степени кредитного риска, приложения 2 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормам и лимитам, утвержденным настоящим постановлением.
18. В графе 3 строки 19 указывается сумма активов организации, за вычетом резервов, сформированных в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности.
19. В графе 3 строк с 20 по 22 указываются значения коэффициентов достаточности собственного капитала организации, рассчитанных в соответствии с пунктом 10 Главы 3 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов, утвержденным настоящим постановлением.
20. В графе 3 строки 23 указывается сумма операционного риска организации, рассчитанного в соответствии с пунктом 10 Главы 3 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормам и лимитам, утвержденным настоящим постановлением.
21. В графе 3 строки 24 указывается сумма средней величины годового валового дохода организации за последние истекшие три года, рассчитанного в соответствии с пунктом 10 Главы 3 к Пруденциальным нормативам и иным обязательным к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормам и лимитам, утвержденным настоящим постановлением.

15. 14-тен 16-ға дейінгі жолдардың 3-бағанында осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің 3-тарауының 6, 7, 8-тармақтарына және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттерге сәйкес есептелген ұйымның меншікті капиталы, бірінші және екінші деңгейдегі капиталының сомалары толтырылады.
16. 17-жолдың 3-бағанында салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған Ұйымның активтері кестесінің, осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтерге 1-қосымшаның деректеріне және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттерге сәйкес келтірілген кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтер сомасы көрсетіледі.
17. 18-жолдың 3-бағанында кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған Ұйымның шартты және ықтимал міндеттемелері кестесінің, осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтерге 2-қосымшаның деректеріне және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттерге сәйкес келтірілген кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасы көрсетіледі.
18. 19-жолдың 3-бағанында Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді шегергендегі ұйымның активтері сомасы көрсетіледі.
19. 20-дан 22-ге дейінгі жолдардың 3-бағанында осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің 3-тарауының 10-тармағына және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттерге сәйкес есептелген ұйымның меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерінің мәндері көрсетіледі.
20. 23-жолдың 3-бағанында осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің 3-тарауының 10-тармағына және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттерге сәйкес есептелген ұйымның операциялық тәуекелі сомасы көрсетіледі.
21. 24-жолдың 3-бағанында осы қаулымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің 3-тарауының 10-тармағына және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге нормалар мен лимиттерге сәйкес есептелген ұйымның соңғы өткен үш жылдағы жалпы жылдық кірісінің орташа шамасының сомасы көрсетіледі.

1) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
2) Княжество Андорра;
3) Государство Антигуа и Барбуда;
4) Содружество Багамских островов;
5) Государство Барбадос;
6) Государство Бахрейн;
7) Государство Белиз;
8) Государство Бруней Даруссалам;
9) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
10) Республика Вануату;
11) Республика Гватемала;
12) Государство Гренада;
13) Республика Джибути;
14) Доминиканская Республика;
15) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
16) Республика Индонезия;
17) Испания (только в части территории Канарских островов);
18) Республика Кипр;
19) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
20) Республика Коста-Рика;
21) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг);
22) Республика Либерия;
23) Княжество Лихтенштейн;
24) Республика Маврикий;
25) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
26) Мальдивская Республика;
27) Республика Мальта;
28) Республика Маршалловы острова;
29) Княжество Монако;
30) Союз Мьянма;
31) Республика Науру;
32) Федеративная Республика Нигерия;
33) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Независимое Государство Самоа;
42) Королевство Тонга;
43) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья;
Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
Острова Теркс и Кайкос;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка.
200
65
Вклады в центральных банках стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
66
Вклады в международных финансовых организациях, имеющих долговой рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
67
Вклады в организациях-нерезидентах, имеющих долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациях-нерезидентах, не имеющих соответствующей рейтинговой оценки
150
68
Вклады в организациях-нерезидентах Республики Казахстан, зарегистрированных на территории иностранных государств:

1) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдары, Гуам аралы және Пуэрто-Рико достастығының аумағы бөлігінде ғана);
2) Андорра Князьдігі;
3) Антигуа және Барбуда мемлекеті;
4) Багам аралдары достастығы;
5) Барбадос мемлекеті;
6) Бахрейн мемлекеті;
7) Белиз мемлекеті;
8) Бруней Даруссалам мемлекеті;
9) Бiрiккен Араб Әмiрлiктерi (Дубай қаласының аумағы бөлiгiнде ғана);
10) Вануату Республикасы;
11) Гватемала Республикасы;
12) Гренада мемлекеті;
13) Джибути Республикасы;
14) Доминикан Республикасы;
15) Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
16) Индонезия Республикасы;
17) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлiгiнде ғана);
18) Кипр Республикасы;
19) Комор аралдары Федералдық Ислам Республикасы;
20) Коста-Рика Республикасы;
21) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкiмшiлiк аудандарының аумақтары бөлiгiнде ғана);
22) Либерия Республикасы;
23) Лихтенштейн Князьдігі;
24) Маврикий Республикасы;
25) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлiгiнде ғана);
26) Мальдив Республикасы;
27) Мальта Республикасы;
28) Маршалл аралдары Республикасы;
29) Монако Князьдігі;
30) Мьянма Одағы;
31) Науру Республикасы;
32) Нигерия Федеративтік Республикасы;
33) Нидерланд (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелдi аумақтары бөлiгiнде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Португалия (Мадейра аралдарының аумақтары бөлігінде ғана);
37) Сейшель аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия мемлекеті;
41) Тәуелсіз Самоа мемлекеті;
42) Тонга Корольдігі;
43) Ұлыбритания мен Солтүстiк Ирландияның Бiрiккен Корольдiгi (мынадай аумақтары бөлiгiнде ғана):
Ангилья аралдары;
Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
Теркс және Кайкос аралдары;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.
200
65
Standard & Poor's агенттігінің "В-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
150
66
Standard &Poor's агенттігінің "В-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар
150
67
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент ұйымдардағы және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдардағы салымдар
150
68
Шет мемлекеттердің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарындағы салымдар:

44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка.
200
71
Ценные бумаги, выпущенные центральными правительствами стран, имеющих суверенный рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
72
Ценные бумаги, выпущенные местными органами власти стран, суверенный рейтинг которых ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
73
Ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими долговой рейтинг ниже "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
150
74
Ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами, имеющими долговой рейтинг ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и организациями-нерезидентами, не имеющими соответствующей рейтинговой оценки
150
75
Ценные бумаги, выпущенные организациями-нерезидентами Республики Казахстан, зарегистрированными на территории иностранных государств:

44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.
200
71
Standard & Poor's агенттігінің "В-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздар
150
72
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"-тен төмен тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар елдердің жергілікті билік органдары шығарған бағалы қағаздар
150
73
Standard & Poor's агенттігінің "В-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздар
150
74
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"-тен төмен борыштық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент ұйымдары және тиісті рейтингтік бағасы жоқ бейрезидент ұйымдар шығарған бағалы қағаздар
150
75
Шет мемлекеттердің аумағында тіркелген Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарының дебиторлық берешегі:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет значений пруденциальных нормативов организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется ежемесячно на конец отчетного периода организацией, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг. Данные в Форме указываются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер либо лица, их замещающие, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При соответствии финансового инструмента двум или более критериям, установленным Формой, категория финансового инструмента устанавливается Организацией самостоятельно.
6. Основные средства в виде недвижимого имущества Организации, указанные в строке 5.4, учитываются в расчете пруденциальных нормативов в объеме 100 (ста) процентов от наименьшей величины из балансовой и рыночной стоимостей.
В целях определения рыночной стоимости основных средств, учитываемых при расчете пруденциальных нормативов, Организация проводит оценку их стоимости у оценщика не реже одного раза в год.
7. В столбце 3 указывается балансовая стоимость по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода.
8. В графе 5 заполняется сумма к расчету на конец последнего календарного дня отчетного периода, рассчитанная как произведение данных, указанных в графах 3 и 4.
9. В строке 9 указывается значение коэффициента достаточности собственного капитала, рассчитанное как отношение разницы ликвидных активов и обязательств по балансу к минимальному размеру собственного капитала.
10. В строке 10 указывается значение коэффициента ликвидности, рассчитанное как отношение ликвидных активов к обязательствам по балансу.
Приложение 41
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Приложение 4
к Правилам формирования
системы управления рисками и
внутреннего контроля для
центрального депозитария
Требования к идентификации, измерению, оценке, контролю и мониторингу риска

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтері мәндерінің есебі" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйым Нысанды ай сайын есепті кезеңнің соңында толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олардың орнындағы адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Егер қаржы құралы Нысанда белгіленген екі немесе одан да көп өлшемшарттарға сәйкес келсе, қаржы құралының санатын Ұйым дербес анықтайды.
6. 5.4-жолда көрсетілген Ұйымның жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде баланстық құны мен нарықтық құнының ең аз мөлшерінің 100 (жүз) пайызы көлемінде ескеріледі.
Пруденциялық нормативтерді есептеу кезінде ескерілетін негізгі құрал-жабдықтардың нарықтық құнын анықтау үшін Ұйым олардың құнын жылына кемінде бір рет бағалаушы арқылы бағалайды.
7. 3-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы деректер толтырылады.
8. 5-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің соңында есептеуге арналған, 3 және 4-бағандарда көрсетілген деректердің көбейтіндісі ретінде есептелген сома көрсетіледі.
9. 9-жолда баланс бойынша өтімді активтер мен міндеттемелер айырмасының меншікті капиталдың ең төменгі мөлшеріне қатынасы ретінде есептелген меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентінің мәні көрсетіледі.
10. 10-жолда өтімді активтердің баланс бойынша міндеттемелерге қатынасы ретінде есептелген өтімділік коэффициентінің мәні көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
41-қосымша
Орталық депозитарийге
арналған тәуекелдерді басқару
және ішкі бақылау жүйесін
қалыптастыру қағидаларына
4-қосымша
Тәуекелді сәйкестендіруге, өлшеуге, бағалауға, бақылауға және мониторингіне қойылатын талаптар

1. Центральный депозитарий в своей деятельности идентифицирует следующие типы рисков:
1) операционные риски;
2) правовые риски;
3) репутационные риски;
4) рыночные (ценовые, валютные и процентные) риски;
5) кредитные риски;
6) риски потери ликвидности;
7) риски, определяемые в соответствии с политикой центрального депозитария по управлению рисками.
2. К операционным рискам относятся риски, связанные с:
1) неопределенной и неэффективной организационной структурой центрального депозитария, включая распределение ответственности, структуру подотчетности и управления;
2) неэффективными стратегиями, политиками и (или) стандартами в области информационных технологий, недостатками в использовании программного обеспечения;
3) неэффективным управлением персоналом и (или) неквалифицированным штатом центрального депозитария;
4) несанкционированным использованием систем учета и реестров;
5) рисками, связанными с недостаточно эффективным построением процессов осуществления деятельности центрального депозитария либо слабым контролем соблюдения внутренних правил;
6) непредвиденными или неконтролируемыми факторами внешнего воздействия на деятельность центрального депозитария;
7) наличием недостатков или ошибок во внутренних документах, регламентирующих деятельность центрального депозитария;
8) нарушением процесса учета прав по эмиссионным ценным бумагам и иным финансовым инструментам, процесса регистрации сделок, расчетов в финансовых инструментах, отражения сведений, содержащихся в системах учета и реестров автоматизации отдельных операций, совершаемых в центральном депозитарии и совершения операций в указанных системах;
9) неправомерным использованием конфиденциальной информации, предоставляемой депонентами центрального депозитария и их клиентами, эмитентами и (или) держателями ценных бумаг, фондовой биржей;
10) возникновением конфликта интересов между органами центрального депозитария и его подразделениями;
11) возникновением ошибок, связанных со сбором, вводом, хранением и распространением информации;
12) вероятностью возникновения ошибок и сбоев в функционировании программно-технического обеспечения центрального депозитария, включая системы учета и реестров, а также в эксплуатируемых информационных и коммуникационных системах и технологиях;
13) вероятностью возникновения ущерба вследствие использования несовершенных технологий в процессе деятельности центрального депозитария, включая, в том числе процессы организации учета прав по эмиссионным ценным бумагам и иным финансовым инструментам, регистрации сделок, расчетов в финансовых инструментах, отражения сведений, содержащихся в системах учета и реестров, исполнения функций системного администрирования;

1. Орталық депозитарий өз қызметінде тәуекелдердің мынадай түрлерін сәйкестендіреді:
1) операциялық тәуекелдер;
2) құқықтық тәуекелдер;
3) бедел тәуекелдері;
4) нарықтық (баға, валюталық және пайыздық) тәуекелдер;
5) кредиттік тәуекелдер;
6) өтімділікті жоғалту тәуекелі;
7) орталық депозитарийдің тәуекелдерді басқару саясатына сәйкес айқындалатын тәуекелдер.
2. Операциялық тәуекелдерге:
1) жауапкершілікті бөлуді, есеп беру мен басқарудың құрылымын қоса алғанда, орталық депозитарийдің айқындалмаған және тиімсіз ұйымдық құрылымына;
2) ақпараттық технологиялар саласындағы тиімсіз стратегияларға, саясатқа және (немесе) стандарттарға, бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланудағы кемшіліктерге;
3) орталық депозитарий қызметкерлерін тиімсіз басқаруға және (немесе) оның білікті емес штатына;
4) есепке алу мен тізілімдердің жүйелерін рұқсатсыз пайдалануға;
5) орталық депозитарий қызметін жүзеге асыру процестерін тиімді құру жеткіліксіздігіне не ішкі ережелерді сақтауға нашар бақылау жасауға байланысты тәуекелдерді;
6) орталық депозитарийдің қызметіне күтілмеген немесе бақыланбаған сыртқы ықпал ету факторларының әсеріне;
7) орталық депозитарийдің қызметін регламенттейтін ішкі құжаттарда кемшіліктер мен қателердің болуына;
8) эмиссиялық бағалы қағаздар мен өзге қаржы құралдары бойынша құқықтарды есепке алу процесін, қаржы құралдарындағы мәмілелерді, есеп айрысуларды тіркеу, орталық депозитарийде жасалатын жекелеген операцияларды автоматтандыруды және есепке алу және тізілімдер жүйелерінде қамтылған мәліметтерді көрсету және көрсетілген жүйелерде операциялар жүргізу процесін бұзуға;
9) орталық депозитарий депоненттері және олардың клиенттері, бағалы қағаздардың эмитенттері және (немесе) ұстаушылары, қор биржасы ұсынатын конфиденциалды ақпаратты заңсыз пайдалануға;
10) орталық депозитарий органдары және олардың бөлімшелері арасында мүдделер қақтығысының туындауына;
11) ақпаратты жинауға, енгізуге, сақтауға және таратуға байланысты қателердің болуына;
12) есепке алу және тізілімдер жүйесін, сондай-ақ пайдаланылатын ақпараттық және коммуникациялық жүйелер мен технологияны қоса алғанда, орталық депозитарийдің бағдарламалық-техникалық қамтамасыз ету жұмысындағы қателер мен іркілістердің туындау ықтималдылығына;
13) орталық депозитарий қызметі процесінде, оның ішінде эмиссиялық бағалы қағаздар және өзге қаржы құралдары бойынша құқықтарды есепке алу процесін ұйымдастыруды, қаржы құралдарындағы есеп айырысуларды, бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімдері жүйесіндегі мәліметтердің көрсетілуін қоса алғанда, жетілдірілмеген технологияларды пайдалану, жүйелік басқару функцияларын орындау салдарынан зиянның туындау ықтималдығына;

14) возникновением ошибок при вводе и изменении данных в системах учета и реестров;
15) обстоятельствами, идентифицируемыми центральным депозитарием в качестве потенциальных рисков.
3. При измерении, оценке, контроле и мониторинге операционных рисков центральный депозитарий применяет один или несколько из следующих методов:
1) применение ключевых индикаторов риска;
2) формирование матрицы рисков;
3) осуществление сбора и анализ внутренних данных по убыткам (ведение базы данных по убыткам);
4) описание (регламентация) бизнес-процессов;
5) использование результатов аудиторских проверок.
Порядок выбора методов измерения, оценки, контроля и мониторинга операционных рисков устанавливается внутренним документом центрального депозитария по вопросам управления операционными рисками.
4. Подразделение правового обеспечения (юридическое подразделение) совместно с подразделением по управлению рисками обеспечивает контроль и мониторинг правовых рисков, возникающих вследствие нарушения центральным депозитарием требований законодательства Республики Казахстан, регулирующего деятельность центрального депозитария путем:
1) осуществления контроля за соответствием деятельности центрального депозитария законодательству Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и об акционерных обществах, внутренним документам центрального депозитария и условиям договорных отношений;
2) ознакомления на постоянной основе персонала центрального депозитария с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность центрального депозитария;
3) проведения оценки возникновения рисков неисполнения центральным депозитарием требований, установленных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и об акционерных обществах.
5. Подразделение по отношениям с общественностью совместно с подразделением по управлению рисками обеспечивает контроль, мониторинг, а также минимизацию репутационных рисков, возникающих вследствие:
1) противоречивых и (или) негативных заявлений представителей государственных органов, субъектов рынка ценных бумаг, аналитиков финансового рынка относительно деятельности центрального депозитария и (или) его текущего состояния;
2) усиления роли информации, полученной из неофициальных источников, распространения негативной информации, не соответствующей действительности, как работниками центрального депозитария, так и третьими лицами;
3) возрастания интереса средств массовой информации к негативной информации о центральном депозитарии;
4) факторов, способных оказать негативное воздействие на репутацию центрального депозитария.

14) есепке алу мен тізілімдердің жүйелеріне деректерді енгізу мен өзгерту кезінде қателердің туындауына;
15) орталық депозитарий әлеуетті тәуекелдер ретінде сәйкестендіретін өзге жағдайларға байланысты тәуекелдер кіреді.
3. Операциялық тәуекелдерді өлшеу, бағалау, бақылау және мониторингін жүргізу кезінде орталық депозитарий мынадай әдістердің біреуін немесе бірнешеуін қолданады:
1) тәуекелдің негізгі индикаторларын пайдалану;
2) тәуекелдердің матрицаларын қалыптастыру;
3) зиян бойынша ішкі деректерді жинау мен талдауды жүзеге асыру (зиян бойынша дерекқор жүргізу);
4) бизнес-процестердің сипаттамасы (регламентациялау);
5) аудиторлық тексерулердің нәтижелерін пайдалану.
Операциялық тәуекелдерді өлшеу, бағалау, бақылау және мониторингін жүргізу әдістерін таңдау тәртібі орталық депозитарийдің операциялық тәуекелдерді басқару мәселелері бойынша ішкі құжатында белгіленеді.
4. Құқықтық қамтамасыз ету бөлімшесі (заң бөлімшесі) тәуекелдерді басқару бөлімшесімен бірлесіп орталық депозитарийдің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын орталық депозитарийдің бұзуы салдарынан туындайтын құқықтық тәуекелдерді бақылауды және мониторингін:
1) орталық депозитарий қызметінің Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы және акционерлік қоғамдар туралы заңнамасына, орталық депозитарийдің ішкі қағидаларына және шарттық қатынастар талаптарына сәйкес келуіне бақылауды жүзеге асыру;
2) орталық депозитарий қызметкерлерін тұрақты негізде орталық депозитарийдің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасымен таныстыру;
3) орталық депозитарийдің Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы және акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгіленген талаптарды орындамау тәуекелдерінің туындауын бағалауды жүргізу арқылы қамтамасыз етеді.
5. Жұртшылықпен байланыс бөлімшесі тәуекелдерді басқару бөлімшесімен бірлесіп:
1) мемлекеттік органдар өкілдерінің, бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің, қаржы нарығын талдаушылардың орталық депозитарийдің қызметіне және (немесе) оның ағымдағы жай-күйіне қатысты қарама-қайшы және (немесе) теріс мәлімдемелері;
2) ресми емес дереккөздерден алынған ақпараттың рөлін күшейту, орталық депозитарий қызметкерлерінің, сол сияқты үшінші тұлғалардың шындыққа сәйкес келмейтін теріс ақпаратты таратуы;
3) орталық депозитарий туралы теріс ақпаратқа бұқаралық ақпарат құралдарының қызығушылығының өсуі;
4) орталық депозитарийдің беделіне теріс әсер ететін факторлар салдарынан туындайтын бедел тәуекелдерін бақылауды, мониторингін, сол сияқты барынша азайтуды қамтамасыз етеді.

6. Подразделение по управлению рисками совместно с заинтересованными подразделениями на периодической основе, но не реже одного раза в год, проводит стресс-тестинг для выявления источников потенциальной угрозы рисков и оценки возможных ожидаемых потерь вследствие реализации стрессовых ситуаций.
Сценарии стресс-тестинга утверждаются Правлением центрального депозитария.
Требования к порядку проведения стресс-тестинга, включая методологию и формы отчетов, устанавливаются внутренними документами центрального депозитария.
Правление по мере необходимости (но не реже одного раза в год) осуществляет пересмотр сценариев стресс-тестинга, в том числе в зависимости от изменения общеэкономической и рыночной конъюнктуры, риск-профиля центрального депозитария.
7. Целями контроля и мониторинга риска в центральном депозитарии являются:
1) своевременное определение неидентифицированных рисков и угроз;
2) повышение качества оценки максимально допустимых значений показателей рисков;
3) развитие альтернативных механизмов контроля рисков;
4) обеспечение принятия своевременных мер по минимизации и управлению рисками;
5) вовлечение отдельных подразделений центрального депозитария, включая подразделение по управлению рисками, в процесс идентификации и оценки рисков, а также повышение ответственности работников центрального депозитария в области управления рисками.
8. Риски анализируются по следующим характеристикам:
1) частота наступления рисков;
2) масштаб воздействия рисков.
9. На основе результатов анализа риски упорядочиваются как приемлемые и неприемлемые в зависимости от значения показателя рисков, определенного в качестве допустимого.
10. Подразделение по управлению рисками представляет совету директоров и правлению сведения о технических сбоях и обстоятельствах, повлекших нарушения процессов ведения систем учета и реестров, номинального держания для других номинальных держателей, расчетов в финансовых инструментах и отражения сведений, содержащихся в системах учета и реестров в день возникновения таких технических сбоев и иных обстоятельств.
11. Правление центрального депозитария обеспечивает представление сведений о технических сбоях и обстоятельствах, указанных в пункте 13 настоящего приложения, в уполномоченный орган в течение дня, следующего за днем их наступления.
12. Подразделение по управлению рисками на полугодовой основе предоставляет совету директоров и правлению центрального депозитария Информацию о деятельности по управлению рисками по форме согласно приложению 2 к Правилам.

6. Тәуекелдерді басқару бөлімшесі мүдделі бөлімшелермен бірлесіп мерзімдік негізде, бірақ жылына кемінде бір рет тәуекелдердің әлеуетті қаупінің көздерін анықтау және стрестік жағдайлардың іске асырылуы салдарынан ықтимал күтілетін зияндарды бағалау үшін стресс-тестинг жүргізеді.
Стресс-тестинг сценарийлерін Орталық депозитарийдің басқармасы бекітеді.
Әдіснаманы және есептердің нысандарын қоса алғанда, стресс-тестингті жүргізу тәртібіне қойылатын талаптар орталық депозитарийдің ішкі құжаттарымен белгіленеді.
Басқарма қажеттілігіне қарай (бірақ жылына кемінде бір рет) стресс-тестинг сценарийлерін, оның ішінде жалпы экономикалық және нарықтық конъюнктураның, орталық депозитарийдің тәуекел бейінінің өзгеруіне байланысты қайта қарауды жүзеге асырады.
7. Мыналар орталық депозитарийде тәуекелді бақылаудың және мониторинг жүргізудің мақсаты болып табылады:
1) сәйкес келтірілмеген тәуекелдер мен қауіпті уақтылы анықтау;
2) тәуекелдер көрсеткішінің рұқсат етілген ең жоғары мәндерін бағалау сапасын арттыру;
3) тәуекелдерді басқарудың баламалы тетіктерін дамыту;
4) тәуекелдерді барынша азайту және басқару бойынша уақтылы шаралар қабылдауды қамтамасыз ету;
5) тәуекелдерді басқару бөлімшесін қоса алғанда, орталық депозитарийдің жеке бөлімшелерін тәуекелдерді сәйкестендіру және бағалау процесіне тарту, сондай-ақ тәуекелдерді басқару саласында орталық депозитарий қызметкерлерінің жауапкершілігін арттыру.
8. Тәуекелдер мынадай сипаттары:
1) тәуекелдер басталуының жиілігі;
2) тәуекелдер ықпалының ауқымы бойынша талданады.
9. Тәуекел талдау нәтижелері негізінде жол берілген ретінде айқындалған тәуекелдер көрсеткішінің мәніне қатысты қабылданатын және қабылданбайтын тәуекелдер ретінде реттеледі.
10. Тәуекелдерді басқару бөлімшесі директорлар кеңесі мен басқармаға есепке алу жүйесін және тізілімдерді жүргізу, басқа номиналды ұстаушылар үшін номиналды ұстау процестерінің, қаржы құралдарындағы есеп айырысулардың және осындай техникалық іркілістер мен өзге жағдайлар туындаған күні есепке алу жүйесіндегі және тізілімдердегі мәліметтерді көрсету процестерінің бұзылуына әкелген техникалық іркілістер мен жағдайлар туралы мәліметтер ұсынады.
11. Орталық депозитарийдің басқармасы осы қосымшаның 13-тармағында көрсетілген техникалық іркілістер мен жағдайлар туралы мәліметтерді осы жағдай басталған күннен кейінгі күн ішінде уәкілетті органға беруді қамтамасыз етеді.
12. Тәуекелдерді басқару бөлімшесі жартыжылдық негізде орталық депозитарийдің директорлар кеңесі мен басқармасына Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тәуекелдерді басқару жөніндегі қызмет туралы ақпарат береді.

13. Правление центрального депозитария определяет максимально допустимые значения показателей рисков, которые утверждаются советом директоров центрального депозитария.
14. В случае возникновения новых рисков и (или) в случае несоответствия значений показателей рисков максимально допустимым значениям показателей рисков подразделение, идентифицировавшее риск и (или) обнаружившее данное несоответствие, уведомляет совет директоров и правление центрального депозитария.
15. Правление на основе результатов оценки рисков определяет возможные меры, направленные на их минимизацию.
16. Минимизация рисков является необходимой в тех случаях, когда значение рисков приближается к пределам либо выходит за пределы допустимых значений показателей рисков. Минимизация рисков осуществляется, но не ограничивается следующими мерами:
1) внедрение системы внутреннего контроля, осуществление тщательного мониторинга и надзора за рисками, повышение квалификации работников в области управления рисками;
2) совершенствование процедур по идентификации и возможности минимизации ущерба в случае наступления рисков, свойственных тем или иным решениям, принимаемым органами центрального депозитария в процессе деятельности центрального депозитария;
3) проведение службой внутреннего аудита внеплановых проверок функционирования центрального депозитария и (или) работы его подразделений;
4) проведение аудита систем учета и реестров, иных информационных и коммуникационных систем центрального депозитария не реже 1 (одного) раза в 2 (два) года;
5) повышение контроля со стороны руководящих работников центрального депозитария за мероприятиями, направленными на минимизацию рисков;
6) формирование дополнительных специальных (гарантийных и (или) резервных) фондов в случаях, предусмотренных внутренними документами центрального депозитария.
17. Совет директоров центрального депозитария утверждает порядок представления отчетности по произошедшим случаям наступления рисков, задачами которого являются:
1) формирование информационной базы о причиненном ущербе и негативных событиях вследствие наступления рисков;
2) совершенствование процессов по управлению и минимизации операционных рисков через анализ информации о фактическом ущербе, понесенном в результате наступления рисков;
3) проведение периодической оценки стоимости ущерба, возникающего в результате наступления рисков;
4) обеспечение своевременного и надлежащего реагирования на существенные случаи наступления рисков;
5) обеспечение полной синхронизации процедур по сбору и вводу данных, а также предотвращению ошибок по дублированию и (или) упущению информации.
Приложение 42
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Приложение 5
к Правилам формирования
системы управления рисками и
внутреннего контроля для
центрального депозитария
Требования к внутренним документам системы управления рисками и внутреннего контроля

13. Орталық депозитарийдің басқармасы орталық депозитарийдің директорлар кеңесі бекітетін тәуекелдер көрсеткіштерінің рұқсат етілген ең жоғары мәндерін айқындайды.
14. Жаңа тәуекелдер туындаған жағдайда және (немесе) тәуекелдер көрсеткіштерінің мәндері тәуекелді сәйкестендірген және (немесе) осы сәйкессіздікті анықтаған бөлімшенің тәуекелдер көрсеткіштерінің рұқсат етілген ең жоғары мәндеріне сәйкес келмеген жағдайда, орталық депозитарийдің директорлар кеңесін және басқармасын хабардар етеді.
15. Басқарма тәуекелдерді бағалау нәтижелерінің негізінде оларды барынша азайтуға бағытталған ықтимал шараларды айқындайды.
16. Тәуекелдерді барынша азайту тәуекелдердің мәні тәуекелдер көрсеткіштерінің рұқсат етілген мәндерінің шегіне жақындаған не шегінен асқан жағдайларда қажет болады. Тәуекелдерді барынша азайту мына іс-шаралар арқылы жүзеге асырылады, бірақ олармен шектелмейді:
1) ішкі бақылау жүйесін енгізу, тәуекелдерге мұқият мониторинг жүргізуді және қадағалауды жүзеге асыру, тәуекелдерді басқару саласында қызметкерлердің біліктілігін арттыру;
2) орталық депозитарийдің қызметі процесінде орталық депозитарийдің органдары қабылдайтын осындай немесе өзге шешімдерге тән тәуекелдер туындаған жағдайда, сәйкестендіру және зиянды барынша азайту мүмкіндігі бойынша рәсімдерді жетілдіру;
3) ішкі аудит қызметінің орталық депозитарийдің жұмыс істеуін және (немесе) оның бөлімшелерінің жұмысын жоспардан тыс тексерулерді жүргізуі;
4) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінің және тізілімдерінің, өзге ақпараттық және коммуникациялық жүйелерінің аудитін 2 (екі) жылда кемінде 1 (бір) рет жүргізу;
5) орталық депозитарий басшы қызметкерлерінің тарапынан тәуекелдерді барынша азайтуға бағытталған іс-шараларға бақылауды арттыру;
6) орталық депозитарийдің ішкі құжаттарында көзделген жағдайларда қосымша арнайы (кепілдік және (немесе) резервтік) қорларды қалыптастыру.
17. Орталық депозитарийдің директорлар кеңесі тәуекелдер басталуының болған жағдайлары бойынша есептілікті беру тәртібін бекітеді, оның міндеті:
1) тәуекелдердің басталуы салдарынан болған келтірілген зиян және теріс оқиғалар туралы ақпараттық базаны қалыптастыру;
2) тәуекелдердің басталуы нәтижесінде келтірілген нақты зиян туралы ақпаратты талдау арқылы операциялық тәуекелдерді басқару және барынша азайту жөніндегі процестерді жетілдіру;
3) тәуекелдердің басталуы нәтижесінде туындаған зиянның құнын кезеңдік бағалауды жүргізу;
4) тәуекелдер басталуының елеулі жағдайларына уақтылы және тиісінше ден қоюды қамтамасыз ету;
5) деректерді жинау және енгізу, сондай-ақ ақпаратты қайталау және (немесе) жіберіп алу бойынша қателерді болдырмау жөніндегі рәсімдерді толық үйлестіруді қамтамасыз ету болып табылады.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
42-қосымша
Орталық депозитарийге
арналған тәуекелдерді басқару
және ішкі бақылау жүйесін
қалыптастыру қағидаларына
5-қосымша
Тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің ішкі құжаттарына қойылатын талаптар

1. Система управления рисками центрального депозитария предусматривает, но не ограничивается наличием следующих внутренних документов:
1) политика центрального депозитария по управлению рисками;
2) порядок инвестирования собственных активов центрального депозитария;
3) процедуры осуществления внутреннего контроля и внутреннего аудита;
4) процедуры, направленные на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
5) процедуры управления существующими и потенциальными конфликтами интересов в центральном депозитарии;
6) процедуры обеспечения сохранности сведений, составляющих коммерческую и (или) иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну (далее - конфиденциальная информация), направленные на предотвращение их использования в собственных интересах центрального депозитария, его работников или третьих лиц;
7) процедуры осуществления клиринга по сделкам с финансовыми инструментами;
8) процедуры мониторинга и контроля эмитентов и держателей ценных бумаг на предмет соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, регламентирующего порядок их деятельности по выпуску, размещению и обращению ценных бумаг, и внутренним документам центрального депозитария;
9) информационная политика центрального депозитария;
10) инструкция по технике безопасности;
11) инструкция по обеспечению безопасности информационных систем;
12) процедуры, направленные на предотвращение несвоевременности исполнения и (или) неисполнения приказов клиентов, эмитентов и (или) держателей ценных бумаг, а также ошибочного ввода данных в систему учета центрального депозитария, систему реестров сделок с производными финансовыми инструментами, заключенных на организованном и неорганизованном рынках ценных бумаг;
13) процедуры по оптимизации эффективности существующего контроля операционных процессов центрального депозитария;
14) процедуры составления и раскрытия информации в процессе осуществления деятельности центрального депозитария;
15) требования к резервному техническому центру;
16) требования к помещению для хранения архивных документов центрального депозитария, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг;
17) порядок функционирования системы управленческой информации;
18) иные документы, установленные советом директоров центрального депозитария.
2. Политика центрального депозитария по управлению рисками определяет:
1) полномочия и функциональные обязанности совета директоров, правления, подразделения по управлению рисками и других подразделений в области управления рисками, а также порядок обмена информацией между указанными подразделениями;

1. Орталық депозитарийдің тәуекелдерді басқару жүйесі мына ішкі құжаттары болуын көздейді, бірақ олармен шектелмейді:
1) орталық депозитарийдің тәуекелдерді басқару жөніндегі саясаты;
2) орталық депозитарийдің меншікті активтерін инвестициялау тәртібі;
3) ішкі бақылау мен ішкі аудитті жүзеге асыру рәсімдері;
4) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстауға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс қимылға бағытталған рәсімдерді;
5) орталық депозитарийде орын алған және әлеуетті мүдде қайшылықтарын басқару рәсімі;
6) орталық депозитарийдің, оның қызметкерлерінің және үшінші тұлғалардың өздерінің мүдделері үшін конфиденциалды ақпаратты пайдалануын болдырмауға бағытталған, конфиденциалды ақпаратты құрайтын мәліметтерді сақтауды қамтамасыз ету рәсімдері;
7) қаржылық құралдарымен мәмілелер бойынша клирингті жүзеге асыру рәсімдері;
8) эмитенттер мен бағалы қағаздарды ұстаушылардың бағалы қағаздарды шығару, орналастыру және айналысы жөніндегі қызметтерінің тәртібін реттейтін Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасының талаптарына және орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына олардың сәйкес келуі нысанына мониторинг жүргізу және бақылау рәсімі;
9) орталық депозитарийдің ақпараттық саясаты;
10) қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық;
11) ақпараттық жүйелердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық;
12) клиенттердің, эмитенттердің және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылардың бұйрықтарын уақтылы орындамауды және (немесе) орындамауды, сондай-ақ деректерді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіне, бағалы қағаздардың ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған нарықтарында жасалған туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді тізілім жүйесіне қате енгізуді болдырмауға бағытталған рәсімдер;
13) орталық депозитарийдің операциялық процестерін қолданыстағы бақылаудың тиімділігін оңтайландыру бойынша рәсімдер;
14) орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру процесінде ақпаратты жасау және жария ету рәсімдері;
15) резервтік техникалық орталыққа талаптар;
16) орталық депозитарийдің бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілім жүйесін құрайтын архивтік құжаттарын сақтауға арналған үй-жайға қойылатын талаптар;
17) басқарушылық ақпарат жүйесінің жұмыс істеу тәртібі;
18) орталық депозитарийдің директорлар кеңесі белгілеген өзге құжаттар.
2. Орталық депозитарийдің тәуекелдерді басқару жөніндегі саясатында:
1) директорлар кеңесінің, басқарманың, тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімшенің және басқа бөлімшелерінің тәуекелдерді басқару саласындағы өкілеттері мен функционалдық міндеттері, сондай-ақ аталған бөлімшелер арасында ақпаратпен алмасу тәртібі;

2) процедуры по идентификации и оценке рисков, включая порядок определения количественных значений показателей рисков, связанных с деятельностью центрального депозитария и функционированием его систем учета и реестров, а также процедуры по определению максимально допустимых значений показателей рисков в соответствии с внутренними документами;
3) меры по управлению рисками, возникающими в процессе деятельности центрального депозитария и функционирования его систем учета и реестров;
4) порядок осуществления стресс-тестинга по различным видам рисков, включая методологию стресс-тестинга;
5) механизм мониторинга эффективности процедур, установленных подпунктом 2) настоящего пункта, адекватности оценок значений показателей рисков и мер по управлению рисками;
6) механизм мониторинга эффективности мер, принимаемых в случае несоответствия процедурам, установленным подпунктом 2) настоящего пункта, и мерам, установленным подпунктом 3) настоящего пункта;
7) процедуры по мониторингу, оценке и контролю идентифицированных (обнаруженных) рисков, в том числе:
меры по мониторингу и идентификации рисков, предпринимаемые подразделением по управлению рисками совместно с другими подразделениями центрального депозитария;
оценка рисков, осуществляемая подразделением по управлению рисками, включая оценку частоты возникновения рисков, последующее ранжирование воздействий, оказанных данными рисками, и установление максимально допустимых значений показателей рисков;
мониторинг рисков, проводимый подразделением по управлению рисками, включающий мониторинг изменения значений показателей рисков и максимально допустимых значений показателей рисков, а также мер, предпринимаемых в целях минимизации рисков в случае несоответствия значений показателей рисков максимально допустимым значениям показателей рисков;
механизм незамедлительного представления отчетности подразделением по управлению рисками совету директоров о любых значительных случаях, способных повлечь за собой ущерб и (или) повлиять на репутационные и правовые риски центрального депозитария.
3. Порядок инвестирования собственных активов центрального депозитария устанавливает условия и порядок осуществления сделок с финансовыми инструментами за счет собственных активов, типовые формы документов, используемые в процессе осуществления сделок с финансовыми инструментами за счет собственных активов, и включает описание процедур по:

2) орталық депозитарийдің қызметімен және оның есепке алу және тізілім жүйесінің жұмыс істеуіне байланысты тәуекелдер көрсеткіштерінің сандық мәнін анықтау тәртібін қоса алғанда, тәуекелдерді сәйкестендіру мен бағалау бойынша рәсімдер, сондай-ақ ішкі құжаттарға сәйкес тәуекелдер көрсеткіштерінің барынша рұқсат етілген мәндерін анықтау бойынша рәсімдер;
3) орталық депозитарий қызметінің және оның есепке алу және тізілім жүйелерінің жұмыс істеп тұруы процесінде туындайтын тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар;
4) стрес-тестинг әдіснамасын қоса алғанда, тәуекелдердің әртүрлі түрлері бойынша стрес-тестинг жүргізу тәртібі;
5) осы тармақтың 2) тармақшасында белгіленген рәсімдердің тиімділігі мониторингінің, тәуекелдер көрсеткіштерінің мәні мен тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шараларды бағалаудың барабарлығы тетігі;
6) осы тармақтың 2) тармақшасында белгіленген рәсімдерге және осы тармақтың 3) тармақшасында белгіленген іс-шаралар сәйкес келмеген жағдайда қабылданатын іс-шаралардың тиімділігі мониторингінің тетігі;
7) сәйкестендірілген (анықталған) тәуекелдердің мониторингі, оларды бағалау және бақылау бойынша рәсімдер, оның ішінде:
тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше орталық депозитарийдің басқа бөлімшелерімен бірлесе отырып тәуекелдердің мониторингі мен сәйкестендірілуі бойынша қабылдайтын іс-шаралары;
тәуекелдер туындау жиілігін бағалауды, осы тәуекелдер әкелген ықпалды бұдан кейін бөлуді және тәуекелдер көрсеткіштерінің барынша рұқсат етілген мәнін белгілеуді қоса алғанда, тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше жүзеге асыратын тәуекелдерді бағалау;
тәуекелдер көрсеткіштерінің мәні мен тәуекелдер көрсеткіштерінің барынша рұқсат етілген мәні өзгеруіне мониторингті қамтитын, тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімше жүргізетін тәуекелдер, сондай-ақ тәуекелдер көрсеткіштерінің мәні тәуекелдер көрсеткіштерінің барынша рұқсат етілген мәніне сәйкес келмеген жағдайда, тәуекелдерді барынша төмендету мақсатында қолданылатын шаралардың мониторингі;
тәуекелдерді басқару жөніндегі бөлімшенің зиян әкелуіне және (немесе) орталық депозитарийдің бедел және құқықтық тәуекеліне әсер етуіне ықпал ететін кез келген маңызды жағдайлар туралы есептілікті директорлар кеңесіне дереу беру тетігі айқындалады.
3. Орталық депозитарийдің меншікті активтерін инвестициялау тәртібінде меншікті активтер есебінен қаржы құралдарымен мәмілелерді жүзеге асырудың талаптары мен тәртібі, меншікті активтер есебінен қаржы құралдарымен мәмілелерді жүзеге асыру процесінде қолданылатын құжаттардың үлгі нысандары белгіленеді және мыналар:

1) разработке политики инвестирования собственных активов центрального депозитария;
2) подготовке рекомендаций для принятия инвестиционных решений в отношении собственных активов центрального депозитария, предусматривающих:
перечень должностей лиц, уполномоченных на выдачу рекомендаций;
порядок осуществления анализа состояния инвестиционного портфеля;
порядок осуществления анализа наличия, условий обращения и доходности финансовых инструментов, в которые предполагается осуществить инвестирование;
порядок осуществления анализа рисков, связанных с финансовыми инструментами, в которые предполагается осуществить инвестирование;
порядок осуществления анализа факторов, существенных для выдачи рекомендаций;
3) определению следующих лимитов инвестирования:
по видам финансовых инструментов;
лимиты инвестирования в финансовые инструменты эмитентов, основной вид деятельности которых связан с определенным сектором экономики;
лимиты "stop-loss" для финансовых инструментов;
лимиты "take-profit" для финансовых инструментов;
4) принятию инвестиционных решений в отношении собственных активов центрального депозитария, содержащих описание работы инвестиционного комитета, периодичность проведения и оформления результатов заседаний;
5) взаимодействию органов и подразделений центрального депозитария в процессе подготовки, принятия и исполнения инвестиционных решений;
6) совершению сделок с финансовыми инструментами за счет собственных активов и осуществления контроля за их исполнением, содержащих описание процессов по взаимодействию с посредником (брокером), с помощью которого предполагается совершение сделки (при наличии такового), контролю за совершением сделок, осуществлению сверок состава и движения активов, ведению внутреннего учета и документооборота заключенных сделок, а также перечень должностных лиц, осуществляющих контроль за совершением сделок с финансовыми инструментами за счет собственных активов центрального депозитария;
7) подготовке правлением центрального депозитария отчетности о результатах деятельности по операциям с финансовыми инструментами, совершенным за счет собственных активов, перед уполномоченным органом.
Порядок инвестирования собственных активов центрального депозитария устанавливает также условие о том, что в случае передачи собственных активов центрального депозитария в управление организации, осуществляющей управление инвестиционным портфелем, в соответствующем договоре по управлению инвестиционным портфелем предусматриваются лимиты инвестирования собственных активов центрального депозитария, указанные в подпункте 3) настоящего пункта.

1) орталық депозитарийдің меншікті активтерін инвестициялау саясатын әзірлеу;
2) орталық депозитарийдің меншікті активтеріне қатысты инвестициялық шешімдерді қабылдау үшін мыналарды көздейтін ұсынымдар дайындау:
ұсынымдар беруге уәкілетті тұлғалар лауазымдарының тізбесін;
инвестициялық портфельдің жай-күйін талдау тәртібін;
инвестициялауды жүзеге асыру болжанатын қаржы құралдары болуын, айналымы мен кірістілігінің талаптарын талдау тәртібін;
инвестициялау жүзеге асыру болжанатын қаржы құралдарымен байланысты тәуекелдерді талдау тәртібін;
ұсынымдарды беруге елеулі факторларды талдау тәртібін;
3) инвестициялаудың мына лимиттерін айқындау:
қаржы құралдарының түрлері бойынша;
қызметінің негізгі түрі экономиканың белгілі секторымен байланысты эмитентің қаржы құралдарына инвестициялау лимиттері;
қаржы құралдары үшін "stop-loss" лимиттері;
қаржы құралдары үшін "take-profit" лимиттері;
4) инвестициялық комитет жұмысының сипаттамасын, отырыстар өткізу мен нәтижелерін рәсімдеу кезеңділігін қамтитын орталық депозитарийдің меншікті активтеріне қатысты инвестициялық шешімдер қабылдау;
5) инвестициялық шешімдерді дайындау, қабылдау және орындау процесінде орталық депозитарийдің органдары мен бөлімшелерінің өзара іс-әрекеттері;
6) меншікті активтер есебінен қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау және көмегімен мәмілені жасау (осындай бар болса) болжанатын делдалмен (брокермен) өзара іс-әрекет жасау жөніндегі процестердің сипаттамасын қамтитын олардың орындалуын бақылау, мәмілелер жасауды бақылау, активтердің құрамына және қозғалысына салыстырып тексеру, жасалған мәмілелердің ішкі есебін және құжат айналымын жүргізу, сондай-ақ орталық депозитарийдің меншікті активтері есебінен қаржы құралдарымен мәмілелерді жасауды бақылайтын лауазымды тұлғалардың тізбесі;
7) орталық депозитарий басқармасының уәкілетті органның алдында меншікті активтері есебінен жасалған қаржы құралдарымен операциялар бойынша қызметінің нәтижесі туралы есептілікті дайындау бойынша рәсімдерді сипаттау қамтылады.
Орталық депозитарийдің меншікті активтерін инвестициялау тәртібінде орталық депозитарийдің меншікті активтерін инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымға басқаруға берген жағдайда, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі тиісті шартта осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген орталық депозитарийдің меншікті активтерін инвестициялаудың лимиттері көзделеді деген талапта белгіленеді.

4. Политика инвестирования собственных активов определяет:
1) цели и стратегии инвестирования собственных активов;
2) описание и перечень объектов инвестирования;
3) лимиты инвестирования собственных активов по видам финансовых инструментов;
4) условия и ограничения, установленные в отношении сделок с финансовыми инструментами, совершаемыми за счет собственных активов;
5) условия хеджирования и диверсификации собственных активов с указанием перечня и описания инструментов хеджирования;
6) риски, связанные с инвестированием собственных активов.
5. Политика инвестирования собственных активов центрального депозитария и все изменения и дополнения в нее утверждаются советом директоров центрального депозитария.
6. Совет директоров центрального депозитария обеспечивает наличие адекватной системы внутреннего контроля, создание службы внутреннего аудита и создает условия для исполнения работниками центрального депозитария своих обязанностей в области внутреннего контроля, службой внутреннего аудита своих обязанностей в области внутреннего аудита.
7. Процедуры осуществления внутреннего контроля и внутреннего аудита определяют:
1) состав службы внутреннего аудита, ее функции, полномочия и обязанности;
2) требования к работникам, осуществляющим внутренний аудит и внутренний контроль;
3) предмет и объект внутреннего аудита и внутреннего контроля;
4) масштаб и частоту проведения проверок службой внутреннего аудита;
5) обязательную к использованию при проведении внутреннего аудита систему оценки эффективности системы управления рисками;
6) требования к составлению плана проведения внутреннего аудита;
7) сроки и форму представления службой внутреннего аудита отчетов о результатах проверок совету директоров центрального депозитария.
8. Процедуры, направленные на противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, определяют:
1) порядок идентификации клиентов и мониторинга их операций в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее - Закон о противодействии отмыванию доходов);
2) порядок представления сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе о подозрительных операциях, в государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в соответствии с Законом о противодействии отмыванию доходов.

4. Меншікті активтерді инвестициялау саясатында:
1) меншікті активтерді инвестициялаудың мақсаттары мен стратегиясы;
2) инвестициялау объектілерінің сипаттамасы мен тізбесі;
3) қаржы құралдарының түрлері бойынша меншікті активтерді инвестициялау лимиттері;
4) меншікті активтер есебінен жасалатын қаржы құралдарымен мәмілелерге қатысты белгіленген талаптар мен шектеулер;
5) хеджирлеу құралдарының тізбесін және сипаттамасын көрсете отырып, меншікті активтерді хеджирлеу және әртараптандыру талаптары;
6) меншікті активтерді инвестициялауға байланысты тәуекелдер айқындалады.
5. Орталық депозитарийдің директорлар кеңесі орталық депозитарийдің меншікті активтерін инвестициялау саясатын және оған енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтыруларды бекітеді.
6. Орталық депозитарийдің директорлар кеңесі ішкі бақылаудың барабар жүйесі болуын, ішкі аудит қызметін құруды қамтамасыз етеді және орталық депозитарийдің қызметкерлері ішкі бақылау саласында өз міндеттерін, ішкі аудит қызметі ішкі аудит саласындағы өз міндеттерін орындау үшін жағдайлар жасайды.
7. Ішкі бақылау мен ішкі аудитті жүзеге асыру рәсімдерінде:
1) ішкі аудит қызметінің құрамы, оның функциялары, міндеттері мен өкілеттіктері;
2) ішкі аудитті және ішкі бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлерге қойылатын талаптар;
3) ішкі аудит пен ішкі бақылаудың мәні мен объектісі;
4) ішкі аудит қызметінің тексерулер жүргізу ауқымы мен жиілігі;
5) ішкі аудитті жүргізу кезінде міндетті түрде пайдаланылатын тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін бағалау жүйесін;
6) ішкі аудитті жүргізу жоспарын жасауға қойылатын талаптар;
7) ішкі аудит қызметінің тексеру нәтижелері туралы есептерді орталық депозитарийдің директорлар кеңесіне ұсыну мерзімдері мен нысаны айқындалады.
8. Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылдарға бағытталған рәсімдерде:
1) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заң) сәйкес клиенттерді сәйкестендіру және олардың операцияларына мониторинг жүргізу тәртібі;
2) Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заңға сәйкес қаржылық мониторингті жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бойынша өзге шараларды қабылдайтын мемлекеттік органға қаржылық мониторингке жататын операциялар туралы, оның ішінде күдікті операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты беру айқындалады.

9. Процедуры управления существующими и потенциальными конфликтами интересов в центральном депозитарии, возникающими в ходе осуществления деятельности центрального депозитария между его органами и (или) подразделениями, определяют:
1) порядок принятия решений органами центрального депозитария, направленных на обеспечение:
независимости решений, принимаемых членами органов центрального депозитария;
отсутствия заинтересованности у членов органов центрального депозитария в принимаемых решениях;
ограничения в использовании членами органов центрального депозитария и его работниками информации, полученной в ходе проведения заседаний органов центрального депозитария, в личных целях либо в интересах третьих лиц до официального распространения данной информации среди широкого круга лиц;
2) требования по обязательному составлению и хранению протоколов по итогам проведения заседаний органов центрального депозитария;
3) описание существующих и потенциальных конфликтов интересов между подразделениями центрального депозитария, между органами и подразделениями центрального депозитария, между органами центрального депозитария;
4) порядок проведения мероприятий с целью урегулирования существующих конфликтов интересов, а также принятия превентивных мер, направленных на урегулирование потенциальных конфликтов интересов.
10. С целью управления существующими и потенциальными конфликтами интересов, возникающими в ходе осуществления деятельности центрального депозитария между его органами и (или) подразделениями, центральным депозитарием принимаются следующие меры:
1) обеспечивается подотчетность подразделений, где существует или может возникнуть конфликт интересов, разным руководящим работникам центрального депозитария;
2) разрабатывается и внедряется порядок обмена информацией между подразделениями и органами центрального депозитария с учетом существующих и потенциальных конфликтов интересов;
3) службой внутреннего аудита в соответствии с планом работы, утвержденным советом директоров центрального депозитария, регулярно осуществляется проверка деятельности подразделений и работников центрального депозитария на соответствие принятым центральным депозитарием процедурам управления существующими и потенциальными конфликтами интересов в центральном депозитарии.
11. Процедуры обеспечения сохранности сведений, составляющих конфиденциальную информацию, направленные на предотвращение их использования в собственных интересах центрального депозитария, его работников или третьих лиц, включают меры по:

9. Орталық депозитарий қызметін жүзеге асыру барысында оның органдары мен (немесе) бөлімшелері арасында туындайтын орталық депозитарийде орын алған және әлеуетті мүдделер қақтығысын басқару рәсімдері мыналарды айқындайды:
1) мыналарды қамтамасыз етуге бағытталған орталық депозитарий органдарының шешімдерді қабылдау тәртібін:
орталық депозитарий органдарының мүшелері қабылдайтын шешімдердің тәуелсіздігін;
орталық депозитарий органдары мүшелерінің қабылдайтын шешімдерге мүдделі болмауын;
орталық депозитарийдің органдары мүшелерінің және қызметкерлерінің орталық депозитарийдің органдарының отырыстарын өткізу барысында алынған ақпаратты барша адамға арасында осы ақпаратты ресми жария еткенге дейін оны өзінің жеке мақсатында не үшінші тұлғалардың мүддесіне қолдануларын шектеулерді;
2) орталық депозитарий органдарының отырыстарын өткізу қорытындысы бойынша хаттамаларды міндетті жасау мен сақтау бойынша талаптарды;
3) орталық депозитарийдің бөлімшелері арасында, орталық депозитарийдің органдары мен бөлімшелері арасында, орталық депозитарийдің органдары арасында орын алған және әлеуетті мүдделер қақтығысын сипаттау;
4) орын алған мүдделер қақтығысын реттеу, сондай-ақ мүдделер қақтығысын реттеуге бағытталған алдын алу шараларын қабылдау мақсатында іс-шаралар жүргізу тәртібі.
10. Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру барысында органдар мен (немесе) бөлімшелер арасында туындайтын орын алған және әлеуетті мүдделер қайшылығын басқару мақсатында орталық депозитарий мынадай шаралар қабылдайды:
1) мүдделер қайшылығы бар немесе туындауы мүмкін бөлімшелердің орталық депозитарийдің түрлі басшы қызметкерлеріне есеп беруі қамтамасыз етіледі;
2) орын алған және әлеуетті мүдделер қайшылығын ескере отырып орталық депозитарийді бөлімшелері мен органдары арасында ақпаратпен алмасу тәртібі әзірленуде және енгізілуде;
3) орталық депозитарийдің директорлар кеңесі бекіткен жұмыс жоспарына сәйкес ішкі аудит қызметі орталық депозитарийдің бөлімшелерінің қызметін және қызметкерлердің орталық депозитарий қабылдаған орталық депозитарийде орын алған және әлеуетті мүдделер қайшылығын басқару рәсімдеріне сәйкестігін үнемі тексереді.
11. Конфиденциалды ақпаратты құрайтын мәліметтерді орталық депозитарийдің, оның қызметкерлерінің немесе үшінші тұлғалардың жеке мүдделері үшін пайдаланудың алдын алуға бағытталған олардың сақталуын қамтамасыз ету рәсімдеріне мына шаралар кіреді:

1) предотвращению совершения сделок инсайдерами, а также их аффилированными лицами с ценными бумагами с использованием инсайдерской информации в своих интересах или интересах третьих лиц;
2) предотвращению раскрытия инсайдерами, а также их аффилированными лицами инсайдерской или основанной на ней информации третьим лицам;
3) предотвращению использования инсайдерской информации или информации, основанной на инсайдерской информации, в том числе инсайдерами, а также их аффилированными лицами, в рекомендациях по совершению сделок с ценными бумагами;
4) предотвращению передачи третьим лицам или распространения среди широкого круга лиц конфиденциальной информации или основанной на ней информации, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
5) ограничению возможности представления работниками центрального депозитария рекомендаций третьим лицам о заключении сделок с финансовыми инструментами, основанных на инсайдерской и иной конфиденциальной информации;
6) осуществлению мер, предусмотренных статьей 56-1 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон о рынке ценных бумаг), в части контроля за распоряжением и использованием инсайдерской информации центрального депозитария.
12. Процедуры осуществления клиринга по сделкам с финансовыми инструментами определяют:
1) мероприятия, направленные на предотвращение возникновения ошибок в части сбора, сверки, сортировки и подтверждения расчетов, а также проведения их взаимозачета;
2) порядок мониторинга и тестирования программно-технического обеспечения центрального депозитария на наличие ошибок и технических сбоев в системе произведения взаиморасчетов - в случае автоматизированного осуществления клиринговых операций или обеспечение контроля со стороны правления за правильностью осуществления клиринговых операций и регулярное повышение квалификации работников, непосредственно отвечающих за осуществление клиринговых операций - в случае, если в центральном депозитарии не предусмотрено автоматизированное осуществление клиринговых операций;
3) порядок разрешения вопросов между депонентами и центральным депозитарием при возникновении ошибок в процессе осуществления клиринговых операций.
13. Процедуры мониторинга и контроля эмитентов и держателей ценных бумаг на предмет соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, регламентирующего порядок их деятельности по выпуску, размещению и обращению ценных бумаг, и внутренним документам центрального депозитария, определяют:

1) инсайдерлермен, сондай-ақ олармен үлестес тұлғаларымен өз мүддесі немесе үшінші тұлғалардың мүдделері үшін инсайдерлік ақпаратты қолдана отырып бағалы қағаздармен мәмілелер жасаудың алдын алу;
2) инсайдерлік немесе соған негізделген ақпаратты инсайдерлердің, сондай-ақ олардың үлестес тұлғаларының үшінші тұлғаларға ашуының алдын алу;
3) инсайдерлік ақпаратты немесе инсайдерлік ақпаратқа негізделген ақпаратты, оның ішінде инсайдерлердің, сондай-ақ олардың үлестес тұлғаларының бағалы қағаздармен мәмілелер жасау бойынша ұсыныстарында пайдалануын алдын алу;
4) Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, конфиденциалды немесе соған негізделген ақпаратты үшінші тұлғаларға берудің немесе барша адамға таратудың алдын алу;
5) орталық депозитарий қызметкерлерінің үшінші тұлғаларға инсайдерлік және өзге де конфиденциалды ақпаратқа негізделген қаржы құралдарымен мәмілелер жасау туралы үшінші тұлғаларға ұсыныстар беру мүмкіндігін шектеу;
6) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Бағалы қағаздар нарығы туралы заң) 56-1-бабында көзделген шараларды орталық депозитарийдің инсайдерлік ақпараттық басқаруды және пайдалануды бақылау бөлігінде жүзеге асыру.
12. Қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингті жүзеге асыру рәсімдері мыналарды айқындайды:
1) есеп айырысуларды жинау, салыстырып тексеру және растау бөлігінде қателер туындауының алдын алуға, сондай-ақ оларды өзара есепке алуды жүргізуге бағытталған іс-шаралар;
2) егер клиринг операцияларын автоматты түрде жүзеге асырған немесе орталық депозитарийде клиринг операцияларын автоматты түрде жүзеге асыру көзделмеген жағдайда клиринг операцияларының дұрыс жүзеге асырылуын және клиринг операцияларын жүзеге асыруға тікелей жауап беретін қызметкерлердің біліктілігін тұрақты түрде арттыруды басқарма тарапынан бақылауды қамтамасыз еткен жағдайда орталық депозитарийдің бағдарламалық-техникалық қамтамасыз етуіне есеп айырысуды жүргізу жүйесінде қателер және техникалық іркілістердің болуына мониторинг және тестілеу тәртібі;
3) клиринг операцияларын жүзеге асыру процесінде қателіктер туындаған кезде депоненттер мен орталық депозитарий арасындағы мәселелерді шешу тәртібі.
13. Эмитенттердің және бағалы қағаздарды ұстаушылардың бағалы қағаздарды шығару, орналастыру және айналысқа шығару бойынша тәртібін реттейтін Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасы және орталық депозитарийдің ішкі құжаттарының талаптарына сәйкес келу мәніне мониторинг пен бақылау рәсімдері мыналарды айқындайды:

1) порядок и условия направления эмитентам уведомления о необходимости представления отчетов об итогах размещения эмиссионных ценных бумаг уполномоченному органу;
2) порядок проведения проверки представляемых приказов эмитентов и (или) держателей ценных бумаг на наличие оснований для отказа в их исполнении в случаях, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа, определяющим порядок осуществления деятельности по ведению системы реестра держателей ценных бумаг, в соответствии с пунктом 5 статьи 80 Закона о рынке ценных бумаг;
3) порядок осуществления контроля за соответствием количества ценных бумаг, находящихся в обращении на вторичном рынке ценных бумаг, количеству ценных бумаг, зарегистрированных уполномоченным органом.
14. Информационная политика центрального депозитария определяет:
1) порядок информационного взаимоотношения центрального депозитария с фондовой биржей, эмитентами, держателями ценных бумаг, депонентами, клиентами депонентов, а также со средствами массовой информации;
2) требования по регулярному мониторингу информации, способной повлиять на репутацию центрального депозитария;
3) требования по своевременному принятию необходимых мер в случае появления и распространения информации, способной нанести вред репутации центрального депозитария.
15. Инструкция по технике безопасности определяет:
1) требования по пожарной безопасности;
2) план действий на случай возникновения форс-мажорных и (или) непредвиденных обстоятельств, который содержит описание действий работников центрального депозитария в случае наступления форс-мажорных и (или) непредвиденных обстоятельств;
3) порядок использования программно-технических комплексов и иного оборудования работниками центрального депозитария;
4) последовательность осмотра помещений центрального депозитария перед их закрытием.
16. Инструкция по обеспечению безопасности информационных систем определяет:
1) требования по обеспечению безопасности информационных систем;
2) организационные меры обеспечения информационной безопасности;
3) меры программно-технического обеспечения информационной безопасности;
4) порядок и объемы доступа к ресурсам (дисковое пространство, директории, сетевые ресурсы, базы данных и другие), выделенным для накопления в них информации, получения информации из системы учета центрального депозитария, хранения, архивирования либо другой обработки информации;
5) меры, направленные на сохранность электронных данных, составляющих систему учета центрального депозитария, в том числе находящихся в резервном техническом центре;

1) эмитенттерге уәкілетті органға эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастырудың қорытындылары туралы есептерді ұсыну қажеттілігі туралы хабарлама жіберу тәртібі мен талаптары;
2) эмитенттердің және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылардың ұсынатын бұйрықтарын Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 80-бабының 5-тармағына сәйкес уәкілетті органның бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін жүргізу бойынша қызметті жүзеге асыру тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жағдайларда оларды орындаудан бас тарту үшін негіздемелердің болуына тексеру жүргізу тәртібі;
3) бағалы қағаздардың қайталама нарығында айналыста тұрған бағалы қағаздардың саны уәкілетті орган тіркеген бағалы қағаздардың санына сәйкес келуін бақылауды жүзеге асыру тәртібі.
14. Орталық депозитарийдің ақпараттық саясаты мыналарды айқындайды:
1) орталық депозитарийдің қор биржасымен, эмитенттермен, бағалы қағаздарды ұстаушылармен, депоненттермен, депоненттердің клиенттерімен, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарымен ақпараттық өзара қарым-қатынас жасау тәртібі;
2) орталық депозитарийдің беделіне әсер етуі ықтимал ақпаратқа тұрақты мониторинг бойынша талаптар;
3) орталық депозитарийдің беделіне зиян әкелетін ақпарат пайда болған және таратылған жағдайда қажетті шараларды уақтылы қабылдау бойынша талаптар.
15. Қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықта мыналар айқындалады:
1) өрт қауіпсіздігі бойынша негізгі талаптар;
2) форс-мажорлық және (немесе) күтпеген жағдайлар туындаса орталық депозитарий қызметкерлерінің іс-әрекеттерінің сипаты бар, төтенше және (немесе) күтпеген жағдайлар туындау жағдайындағы іс-әрекеттер жоспары;
3) орталық депозитарий қызметкерлерінің бағдарламалық-техникалық кешендерін және өзге жабдықты пайдалану тәртібі;
4) орталық депозитарийдің үй-жайлары жабылу алдында қараудың жүйелілігі.
16. Ақпараттық жүйелердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықта айқындалады:
1) ақпараттық жүйелердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша талаптар;
2) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің ұйымдастыру шаралары;
3) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің бағдарламалық-техникалық шаралары;
4) ақпарат жинақтауға бөлінген ресурстарға (дискі кеңістігі, директория, желілік ресурстар, деректер базасы және басқалары) рұқсат алу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінен ақпаратты алу тәртібі және көлемі, ақпаратты сақтау, арихивтеу не басқаша өңдеу;
5) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесін құрайтын, оның ішінде резервтік техникалық орталықта тұрған электрондық деректердің сақталуына бағытталған шаралар;

6) запрет доступа к устройствам чтения записи и компакт дисков путем отключения или изъятия устройства;
7) порядок определения уровней доступа работников центрального депозитария к информационным системам;
8) порядок доступа к серверным комнатам с использованием двух ключей, находящихся у разных работников центрального депозитария, имеющих доступ в данные комнаты.
17. Процедуры, направленные на предотвращение несвоевременности исполнения и (или) неисполнения приказов клиентов, эмитентов и (или) держателей ценных бумаг, а также ошибочного ввода данных в систему учета центрального депозитария, определяют:
1) меры, направленные на исключение несвоевременности исполнения и (или) неисполнения приказов депонентов, эмитентов и (или) держателей ценных бумаг центрального депозитария;
2) меры по предотвращению ошибочного ввода и изменения данных в системы учета и реестров, в том числе посредством двойного ввода данных одного и того же приказа разными работниками;
3) порядок представления прав пользователям информационных систем центрального депозитария, установления паролей доступа в систему учета центрального депозитария для пользователей, обладающих полномочиями по изменению сведений, содержащихся в системе учета центрального депозитария;
4) формы электронного журнала учета приказов и их исполнения, а также претензий клиентов, эмитентов и (или) держателей ценных бумаг и меры по их удовлетворению;
5) порядок осуществления сверки обработанных приказов с первичными документами;
6) порядок уведомления клиентов, эмитентов и (или) держателей ценных бумаг о статусе поданного приказа на совершение операций.
18. Процедуры по оптимизации эффективности существующего контроля операционных процессов центрального депозитария определяют:
1) риски, связанные с осуществлением действий на основе первичных документов:
представление первичных документов неуполномоченным лицом;
кража, подмена или утеря первичных документов;
ввод несуществующего приказа в информационную систему, системы учета и реестров;
двойной ввод данных одного и того же приказа разными работниками в информационную систему, системы учета и реестров;
некорректный ввод данных приказа в информационную систему, системы учета и реестров;
невыполнение ввода приказа в информационную систему, системы учета и реестров;
несвоевременный ввод приказа в информационную систему, системы учета и реестров;
выбор некорректного статуса приказа в информационной системе, системе учета центрального депозитария;
невнесение изменения в статус приказа в информационной системе, системах учета и реестров;
изменение статуса приказа в информационной системе, системах учета и реестров, не подлежавшего изменению;
изменение данных справочников в информационной системе, системах учета и реестров, не подлежавших изменению;
некорректное изменение данных справочников в информационной системе, системах учета и реестров;
невнесение изменения в данные справочников в информационной системе, системах учета и реестров;
изменение данных справочников в информационной системе, системах учета и реестров без соответствующего документа;
несвоевременное изменение данных справочников в информационной системе, системах учета и реестров;

6) жазбаны оқитын құрылғыларға және компакт дискілерге құрылғыны ажырату немесе алып қою арқылы қол жеткізуге тыйым салу;
7) орталық депозитарийдің ақпараттық жүйелеріне қызметкерлердің рұқсат алу деңгейлерін анықтау тәртібі;
8) серверлік бөлмелерге осы бөлмелерге рұқсаты бар орталық депозитарийдің түрлі қызметкерлердегі екі кілтті пайдалану арқылы рұқсат алу тәртібі.
17. Клиенттердің, эмитенттердің және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылардың бұйрықтарының уақтылы орындалмауының және (немесе) орындалмауының, сондай-ақ орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіне деректер қате енгізілуінің алдын алуына бағытталған рәсімдер мыналарды айқындайды:
1) орталық депозитарий депоненттерінің, эмитенттерінің және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылардың бұйрықтарының уақтылы орындалмауын және (немесе) орындалмауын болдырмауға бағытталған шаралар;
2) есепке алу және тізілімдер жүйелеріне деректер, оның ішінде түрлі қызметкерлердің бір бұйрықтың деректерін екі рет енгізу арқылы қате енгізудің алдын алу жөніндегі шаралар;
3) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі мәліметтердің өзгеруі бойынша өкілеттіктерге ие пайдаланушылар үшін орталық депозитарийдің ақпараттық жүйелерін пайдаланушыларға құқықтар беру тәртібі;
4) бұйрықтарды және оларды орындауды, сондай-ақ клиенттердің, эмитенттердің және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылардың шағымдарын және оларды қанағаттандыру бойынша шараларды есепке алу электрондық журналының нысаны;
5) бастапқы құжаттармен өңделген бұйрықтарды салыстырып тексеруді жүзеге асыру тәртібі;
6) операцияларды жасауға берілген бұйрықтың мәртебесі туралы клиенттерді, эмитенттерді және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушыларды хабардар ету тәртібі.
18. Орталық депозитарийдің операциялық процестерін қолданыстағы бақылаудың тиімділігін оңтайландыру бойынша рәсімдер мыналарды айқындайды:
1) бастапқы құжаттар негізінде іс-әрекеттерді жүзеге асыруға байланысты тәуекелдер:
уәкілетті емес тұлғаның бастапқы құжаттарды ұсынуы;
бастапқы құжаттардың ұрлануы, айырбасталуы немесе жоғалуы;
қолданыста жоқ бұйрықты ақпараттық жүйеге, есепке алу және тізілімдер жүйелеріне енгізу;
бір бұйрықтың деректерін түрлі қызметкерлердің ақпараттық жүйеге, есепке алу және тізілімдер жүйелеріне екі рет енгізуі;
бұйрық деректерінің ақпараттық жүйеге, есепке алу және тізілімдер жүйелеріне дұрыс енгізілмеуі;
бұйрықты ақпараттық жүйеге, есепке алу және тізілімдер жүйелеріне енгізуді орындамау;
бұйрықты ақпараттық жүйеге, есепке алу және тізілімдер жүйелеріне уақтылы енгізбеу;
бұйрықтың ақпараттық жүйедегі, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі дұрыс емес мәртебесін таңдау;
бұйрықтың ақпараттық жүйедегі, есепке алу және тізілімдер жүйелеріндегі мәртебесіне өзгеріс енгізбеу;
бұйрықтың ақпараттық жүйеде, есепке алу және тізілімдер жүйелеріндегі өзгертуге жатпайтын мәртебесін өзгерту;
ақпараттық жүйедегі, есепке алу және тізілімдер жүйелеріндегі өзгертуге жатпайтын анықтамалықтар деректерін өзгерту;
ақпараттық жүйеде, есепке алу және тізілімдер жүйелеріндегі анықтамалықтар деректерінің дұрыс өзгертілмеуі;
ақпараттық жүйедегі, есепке алу және тізілімдер жүйелеріндегі анықтамалықтар деректеріне өзгерістер енгізбеу;
тиісті құжатсыз ақпараттық жүйеде, есепке алу және тізілімдер жүйелерінде анықтамалықтар деректерін өзгерту;
ақпараттық жүйеде, есепке алу және тізілімдер жүйелерінде анықтамалықтар деректерін уақтылы өзгертпеу;

2) риски, связанные с выдачей отчетных и иных документов на основе первичных документов:
невыполнение формирования отчетного документа;
несвоевременное формирование отчетного документа;
некорректные данные в отчетном документе;
формирование отчета об исполнении с указанием неправильного статуса приказа;
выдача отчетного документа неуполномоченному лицу;
кража, подмена и утеря отчетных документов;
3) риски, связанные с использование информационных систем:
невыполнение процедур открытия (закрытия) операционного дня;
невыполнение включения терминала фондовой биржи;
некорректный формат входящего файла;
некорректное содержание входящего файла;
двойной ввод данных разными работниками для формирования записи в базе данных;
невыполнение формирования записи в базе данных;
некорректное формирование записи в базе данных;
повтор документов от отправителя в информационной системе (в течение операционного дня);
постановка приказа в очередь с отложенной датой расчетов;
ошибки при проведении транзакций в информационной системе;
исполнение приказа без встречного приказа (по сделкам, которые регистрируются на основании двух встречных приказов);
исполнение приказа по ценным бумагам, не находящимся в обращении;
исполнение приказа во время, не входящее в регламент;
прием приказа во время, не входящее в регламент;
исполнение приказа в момент не открытого операционного дня;
исполнение приказа в момент приостановления операций с ценными бумагами;
исполнение приказа на неразрешенные операции;
4) риски, связанные с эксплуатацией информационных систем:
заражение компьютерными вирусами;
использование нелицензионных программ;
неавторизованный доступ к информационным системам;
ошибка при техническом обслуживании серверного оборудования;
сбой в системе электропитания;
сбой систем кондиционирования серверов;
технический сбой серверного оборудования;
технический сбой сетевого оборудования;
кража, преднамеренная порча носителей данных (жестких дисков и иных носителей);
неавторизованный доступ к носителям данных (жестким дискам и иным носителям);
чрезвычайная ситуация природного характера;
пожар в серверной комнате;
затопление серверной комнаты;
программный сбой в информационной системе;
отсутствие формализованного требования заказчика по разработке программного обеспечения;
некорректное составление технического задания для кодировщиков программного обеспечения;
ошибка при написании кода программного обеспечения;
ошибка при внедрении разработанного программного обеспечения.
19. Процедуры составления и раскрытия информации в процессе осуществления деятельности центрального депозитария определяют:

2) бастапқы құжаттар негізінде есептік және өзге құжаттарды беруге байланысты тәуекелдер:
есептік құжатты қалыптастыруды орындамау;
есептік құжатты уақтылы қалыптастырмау;
есептік құжаттағы дұрыс емес деректер;
бұйрықтың қате мәртебесін көрсете отырып орындау туралы есепті қалыптастыру;
есептік құжатты уәкілетті емес тұлғаға беру;
есептік құжаттарды ұрлау, айырбастау және жоғалту;
3) ақпараттық жүйелерді пайдалануға байланысты тәуекелдер;
операциялық күнді ашу (жабу) рәсімдерін орындамау;
қор биржасының терминалын қосуды орындамау;
кіріс файлының дұрыс емес форматы;
кіріс файлының дұрыс емес мазмұны;
түрлі қызметкерлердің дерекқорда жазбаны қалыптастыру үшін деректерді екі рет енгізуі;
дерекқорда жазбаны қалыптастыруды орындамау;
дерекқорда жазбаны дұрыс емес қалыптастыру;
ақпараттық жүйеде жөнелтушіден келген құжаттардың қайталануы (операциялық күн ішінде);
есептеулерді кейінге қалдыру күнімен бұйрықты кезекке қою;
ақпараттық жүйеде транзакцияларды жүргізу кезіндегі қателер;
бұйрықты қарсы бұйрықсыз орындау (екі қарсы бұйрықтар негізінде тіркелетін мәмілелер бойынша);
айналыста болмаған бағалы қағаздар бойынша бұйрықты орындау;
регламентке кірмейтін уақытта бұйрықты орындау;
регламентке кірмейтін уақытта бұйрықты қабылдау;
ашылмаған операциялық күн кезінде бұйрықты орындау;
бағалы қағаздармен операцияларды тоқтата тұру кезінде бұйрықты орындау;
рұқсат етілмеген операциялар бойынша бұйрықты орындау;
4) ақпараттық жүйелерді пайдалануға байланысты тәуекелдер:
компьютерлік вирустардың енуі;
лицензиялық емес бағдарламаларды пайдалану;
ақпараттық жүйелерге авторизацияланбаған рұқсат;
серверлік жабдыққа техникалық қызмет көрсету кезіндегі қателер;
электрлік қоректендіру жүйесіндегі іркілістер;
серверлерді кондиционирлеу жүйелерінің іркілістері;
серверлік жабдықтың техникалық іркілісі;
желілік жабдықтың техникалық іркілісі;
деректерді тасымалдағыштарды (қатты дискілерді және өзге тасымалдаушыларды) ұрлау, әдейі бүлдіру;
деректерді тасымалдағыштарға (қатты дискілердегі және өзге тасымалдаушылар) авторизацияланбаған рұқсат;
табиғи сипаттағы төтенше жағдай;
серверлік бөлмедегі өрт;
серверлік бөлмені судың басып қалуы;
ақпараттық жүйедегі бағдарламалық іркіліс;
тапсырыс берушінің бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу бойынша қалыпқа келтірілген талаптарының болмауы;
бағдарламалық қамтамасыз етудің кодын белгілеушілер үшін техникалық тапсырманы дұрыс жасамау;
бағдарламалық қамтамасыз ету кодын жасау кезіндегі қателер;
әзірленген бағдарламалық қамтамасыз етуді енгізу кезіндегі қателер.
19. Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру барысында жасау және ақпаратты жариялау рәсімі мыналарды:

1) порядок составления и представления держателям ценных бумаг информации о проведении общего собрания акционеров эмитента или выплаты дохода по эмиссионным ценным бумагам эмитентом, а также о выпуске ценных бумаг эмитента в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, или по поручению эмитента;
2) процедуры представления депонентам, клиентам депонентов, эмитентам и иным физическим и юридическим лицам информации, составляющей системы учета и реестров, на основании их запроса;
3) процедуры представления информации государственным органам, обладающим правом в соответствии со статьей 43 Закона о рынке ценных бумаг, на получение сведений, составляющих систему учета центрального депозитария и систему реестров участников товариществ с ограниченной ответственностью.
20. Центральный депозитарий имеет резервный технический центр и обеспечивает его постоянную готовность к немедленной активизации. Резервный технический центр соответствует следующим требованиям:
1) содержит копии электронных данных, составляющих системы учета и реестров, аналогичных основным системам учета и реестров;
2) содержит актуальные копии резервных систем, аналогичных тем резервным системам центрального депозитария, которые находятся по месту нахождения ее основных систем;
3) содержит актуальные копии всех баз данных и информационных систем, сбой в работе которых приведет к остановке основной деятельности и невозможности обслуживания клиентов;
4) располагается на безопасном расстоянии от места нахождения основных систем центрального депозитария, с учетом факторов техногенного и природного характера, влияющих на безопасность и непрерывность работы резервного технического центра;
5) обеспечивается всеми коммуникациями, необходимыми для осуществления деятельности центрального депозитария;
6) при возникновении нештатной ситуации по месту нахождения систем учета и реестров, предоставляет возможность осуществления деятельности не позднее, чем на следующий рабочий день.
21. Помещения, используемые для хранения архивных документов центрального депозитария, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг, соответствуют следующим требованиям:
1) отдельное помещение, приспособленное для хранения архивных документов;
2) в архивохранилище для хранения документов обеспечивается создание и соблюдение условий и параметров хранения документов: температурно-влажностный, световой, санитарно-гигиенический, охранный режимы хранения;
3) рабочие комнаты для работников архива, а также помещения для работы работников центрального депозитария и (или) организации, оказывающей услуги по хранению архивных документов центрального депозитария, изолированы от архивохранилища;

1) бағалы қағаздарды ұстаушыларға эмитент акционерлерінің жалпы жиналысын өткізу немесе эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірісті төлеуі туралы, сондай-ақ эмитенттің бағалы қағаздарының шығарылымы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда жасау және жариялау тәртібін;
2) депоненттердің, депоненттер клиенттерінің, эмитенттердің және өзге де жеке және заңды тұлғалардың сұратулары негізінде оларға есепке алу және тізілімдер жүйесін құрайтын ақпаратты ұсыну рәсімін;
3) Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 43-бабына сәйкес орталық депозитарийді есепке алу жүйесін және жауапкершілігі шектеулі серіктестік қатысушыларының тізілімдері жүйесін құрайтын мәліметтерді алу құқығына ие мемлекеттік органдарға ақпарат ұсыну рәсімін айқындайды.
20. Орталық депозитарийдің резервтік техникалық орталығы бар және жедел іске қосу үшін оның тұрақты дайындығын қамтамасыз етеді. Резервтік техникалық орталық мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) есепке алу және тізілімдер жүйесін құрайтын, есепке алудың және тізілімдердің негізгі жүйелеріне ұқсас электрондық деректердің көшірмесі бар;
2) орталық депозитарийдің негізгі жүйелерінің орналасқан орны бойынша тұрған резервтік жүйелерге ұқсас резервтік жүйелердің өзекті көшірмесі бар;
3) олардың жұмысындағы іркілістер негізгі қызметтің тоқтауына және клиенттерге қызмет көрсетудің мүмкін болмауына әкеп соғатын барлық дереккөздер мен ақпараттық жүйелердің өзекті көшірмелері бар;
4) техникалық резервтік орталықтың қауіпсіздігі мен үзіліссіз жұмысына әсер ететін техногендік және табиғи сипаттарды ескере отырып орталық депозитарийдің негізгі жүйелерінің орналасқан жерінен қауіпсіз арақашықтықта орналасқан;
5) орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру үшін қажетті барлық коммуникациялармен қамтамасыз етіледі;
6) орталық депозитарийдің есепке алу және тізілімдер жүйесінің орналасқан орны бойынша штаттан тыс жағдай туындаған кезде келесі жұмыс күнінен кешіктірмей қызметті жүзеге асыру мүмкіндігін береді.
21. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесін құрайтын орталық депозитарийдің архив құжаттарын сақтау үшін пайдаланылатын үй-жайлар мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) архив құжаттарын сақтауға бейімделген жеке үй-жай;
2) құжаттарды сақтауға арналған архив сақтау орнында құжаттарды сақтаудың талаптары мен өлшемшарттарын: сақтаудың температуралық-ылғалдылық, жарық, санитарлық-гигиеналық, күзет режимдерінің жасалуы және сақталуы қамтамасыз етіледі;
3) архив қызметкерлерінің жұмыс бөлмелері, сондай-ақ орталық депозитарий және (немесе) орталық депозитарийдің архив құжаттарын сақтау қызметін көрсететін ұйым қызметкерлерінің үй-жайлары архив сақтау орнынан оқшауланған;

4) архивохранилище располагается в отдалении от лабораторных, производственных и складских помещений, связанных с хранением или применением химических веществ, пищевых продуктов и не имеет общих с ними вентиляционных каналов;
5) архивохранилище обеспечивается безопасностью в пожарном отношении, оборудуется пожарной сигнализацией и гарантируется от затопления. Общие и поэтажные рубильники располагаются вне архивохранилища. В архивохранилище не располагаются газовые, водопроводные, канализационные и иные магистральные трубопроводы;
6) архивохранилище оборудуется охранной сигнализацией;
7) архивохранилище оборудуется стационарными или передвижными металлическими стеллажами.
22. Порядок функционирования системы управленческой информации обеспечивает представление на регулярной основе совету директоров полной, достоверной и своевременной информации по всем направлениям деятельности центрального депозитария в целях эффективного выполнения обязанностей советом директоров.
Порядок функционирования системы управленческой информации включает в себя критерии, состав, частоту формирования и формы представления совету директоров центрального депозитария управленческой информации о деятельности центрального депозитария с указанием лиц, структурных подразделений, органов центрального депозитария, ответственных за своевременную и в полном объеме подготовку и доведение информации до совета директоров.
Приложение 43
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Приложение 1
к Перечню, формам, срокам
представления отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов исламскими
страховыми (перестраховочными) организациями
Форма
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
"Отчет о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией"
Отчетный период: по состоянию на "__" ________ 20 ___ года
Индекс: 1-PN_M
Периодичность: ежемесячная
Представляет: исламская страховая (перестраховочная) организация
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Таблица 1. Сведения о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией
(в тысячах тенге)
Наименование норматива
Значение показателя
1
2
3
1

4) архив сақтау орны химиялық заттарды, тағам өнімдерін сақтауға және қолдануға байланысты зертханалық, өндірістік және қойма үй-жайларынан алшақ орналасады және олармен ортақ желдеткіш арналары болмайды;
5) архив сақтау орны өрт шығу қауіпсіздігімен қамтамасыз етіледі, өрт сөндіру дабылымен жабдықталады және су баспауына кепілдік берiледi. Жалпы және әр қабаттағы ажыратқыштар архив сақтау орнынан тыс орналастырылады. Архив сақтау орнында газ, су жүргізетін, канализациялық және өзге де магистралды құбырлар орналастырылмайды;
6) архив сақтау орны күзет дабылымен жабдықталады;
7) архив сақтау орны стационарлық немесе жылжымалы металл стеллаждармен жабдықталады.
22. Басқару ақпарат жүйесінің жұмыс істеу тәртібі директорлар кеңесінің міндеттерін тиімді орындау мақсатында орталық депозитарий қызметінің барлық бағыттары бойынша толық, дәйекті және уақтылы ақпаратты директорлар кеңесіне тұрақты негізде беруін қамтамасыз етеді.
Басқару ақпарат жүйесінің жұмыс істеу тәртібі ақпаратты уақытылы және толық көлемде дайындауға және орталық депозитарийдің директорлар кеңесіне беруге жауапты орталық депозитарийдің тұлғаларын, құрылымдық бөлімшелерін, органдарын көрсете отырып, орталық депозитарийдің директорлар кеңесіне орталық депозитарийдің қызметі туралы басқару ақпаратын қалыптастыру өлшемшарттарынан, құрамынан, жиілігінен және беру нысанынан тұрады.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
43-қосымша
Исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдарының
пруденциялық нормативтердің
орындалуы туралы есептілігінің
тізбесіне, нысандарына, табыс
ету мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректер нысаны: www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есебі"
Есепті кезең: 20__жылғы "___"__________ жағдай бойынша
Индекс: 1-РN_М
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
1-кесте. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы мәліметтер
(мың теңгемен)
Нормативтің атауы
Көрсеткіштің мәні
1
2
3
1

Норматив достаточности маржи платежеспособности (1.1/1.2)
1.1
Фактическая маржа платежеспособности (1.3 + 1.4 или 1.8 наименьшая величина) (в тысячах тенге)
1.2
Минимальный размер маржи платежеспособности ("400") (в тысячах тенге)
1.3
Промежуточный итог расчета фактической маржи платежеспособности ("100") (в тысячах тенге)
1.4
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности ("200") (в тысячах тенге)
1.5
Итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности ("12000") (в тысячах тенге)
1.6
Страховые резервы за минусом доли исламского перестраховщика ("13000") (в тысячах тенге)
1.7
Обязательства, за исключением суммы страховых резервов ("14000") (в тысячах тенге)
1.8
Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности (1.5 - 1.6 - 1.7) (в тысячах тенге)
2
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лиц данного банка (НД1-1), соответствующим требованиям подпункта 1) пункта 37 Нормативных значений и методик расчетов
пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением, - не более 20 (двадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
3
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лиц данного банка (НД1-2), соответствующим требованиям подпункта 2) пункта 37 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением, - не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
4
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лиц данного банка (НД1-3), соответствующим требованиям подпункта 3) пункта 37 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением, - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
5

Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі (1.1/1.2)
1.1
Нақты төлем қабілеттілігінің маржасы (1.3 + 1.4 немесе 1.8 ең төменгі шама) (мың теңгемен)
1.2
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("400") (мың теңгемен)
1.3
Нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеудің аралық қорытындысы ("100") (мың теңгемен)
1.4
Нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеуге енгізілетін сома ("200") (мың теңгемен)
1.5
Сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, активтердің жиынтығы ("12000") (мың теңгемен)
1.6
Исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері ("13000") (мың теңгемен)
1.7
Сақтандыру резервтерінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер ("14000") (мың теңгемен)
1.8
Активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып есептелген, төлем қабілеттілігінің нақты маржасы (1.5 - 1.6 - 1.7) (мың теңгемен)
2
Осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 37-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында (НД1-1) исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды
3
Осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 37-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында (НД1-2) исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 15 (он бес) пайызынан аспайды (пайызбен)
4
Осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 37-тармағы 3) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында (НД1-3) исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды (пайызбен)
5

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги и деньги в одном юридическом лице, не являющимся банком второго уровня, и аффилированных лицах данного юридического лица (НД2) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
6
Суммарное размещение в аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты на срок не более 12 (двенадцати) месяцев (НД4) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
7
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства (НД6), - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
8
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги международной финансовой организации, которая входит в перечень, установленный пунктом 35 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (НД7) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
9
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 34 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (НД8) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
10
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов (НД8-1), - не более 5 (пяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
11

Екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын бір заңды тұлғада және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларында (НД2) исламдық бағалы қағаздарға және ақшаға жиынтық орналастыру - осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды (пайызбен)
6
Тазартылған бағалы металдарға және мерзімі 12 (он екі) айдан аспайтын металл депозиттерге жиынтық орналастыру (НД4) - осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды (пайызбен)
7
Шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар исламдық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД6) - осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
8
Осы қаулыда белгіленген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 35-тармағында тізбесі айқындалған халықаралық қаржы ұйымының исламдық бағалы қағаздарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД7) - осы қаулыда белгіленген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды (пайызбен)
9
Осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағы 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД8) - осы қаулыда белгіленген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды (пайызбен)
10
Ашық және интервалдық инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД8-1) – осы қаулыда белгіленген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 5 (бес) пайызынан аспайды (пайызбен)
11

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан (НД9), - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
12
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 34 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (НД10) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (в процентах)
13
Информация о выполнении норматива достаточности высоколиквидных активов ("да" или "нет")
Таблица 2. Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности
(в тысячах тенге)
Наименование исламской перестраховочной организации
Рейтинговая оценка исламского перестраховщика по международной или национальной шкале (норматив достаточности маржи платежеспособности)
Объем обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам исламского перестрахования, всего
Наименование исламской перестраховочной организации
Рейтинговая оценка исламского перестраховщика по международной или национальной шкале (норматив достаточности маржи платежеспособности)
1
2
3
4
5
Договоры исламского перестрахования, заключенные с исламскими перестраховщиками-нерезидентами Республики Казахстан, за исключением исламских перестраховщиков стран-участниц Договора о Евразийском экономическом союзе, ратифицированного Законом Республики Казахстан от 14 октября 2014 года "О ратификации Договора о Евразийском экономическом союзе" (далее - Договор о ЕАЭС)
Группа 1
"АА-" или выше
0%
Группа 2
с "А+" по "А-"
0%
Группа 3
с "ВВВ+" по "ВВВ-"
0,2%
Группа 4
с "ВВ+" по "ВВ-"
0,75%
Группа 5
с "В+" по "В-"
3,8%
Группа 6
ниже "В- " или отсутствует
22%
Договоры исламского перестрахования, заключенные с исламскими перестраховщиками-резидентами Республики Казахстан
Группа 7
не ниже "В" или "kzBB"
0%
Группа 8
"В-", "kzBB-", "kzB+"
0,2%
Группа 9

Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД9) - осы қаулыда белгіленген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды (пайызбен)
12
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағы 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД10) - осы қаулыда белгіленген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды (пайызбен)
13
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін орындау туралы ақпарат ("иә" немесе "жоқ")
2-кесте. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің ұлғаю сомасы
(мың теңгемен)
Исламдық қайта сақтандыру ұйымының атауы
Халықаралық немесе ұлттық шкала бойынша исламдық қайта сақтандырушының рейтингтік бағасы (төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі)
Қолданыстағы исламдық қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген (берілетін) міндеттемелер көлемі, барлығы
Исламдық қайта сақтандыру ұйымының атауы
Халықаралық немесе ұлттық шкала бойынша исламдық қайта сақтандырушының рейтингтік бағасы (төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі)
1
2
3
4
5
"Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты ратификациялау туралы" 2014 жылғы 14 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңымен ратифицикацияланған Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі - ЕАЭО туралы шарт) қатысушы елдердің исламдық қайта сақтандырушыларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент исламдық қайта сақтандырушылармен жасалған исламдық қайта сақтандыру шарттары
1-топ
"АА-" немесе жоғары
0%
2-топ
"А+" - "А-" аралығы
0%
3-топ
"ВВВ+" -"ВВВ-" аралығы
0,2%
4-топ
"ВВ+" - "ВВ-" аралығы
0,75%
5-топ
"В+" - "В-" аралығы
3,8%
6-топ
"В-"-дан төмен немесе жоқ
22%
Қазақстан Республикасының резиденттері – исламдық қайта сақтандырушылармен жасалған исламдық қайта сақтандыру шарттары
7-топ
"В"-дан төмен емес немесе "kzBB"
0%
8-топ
"В-", "kzBB-", "kzB+"
0,2%
9-топ

> 1,75
0,05%
Группа 10
> 1,5
0,1%
Группа 11
> 1,25
0,2%
Группа 12
> 1,1
0,5%
Группа 13
>= 1,0
3,8%
Группа 14
< 1,0
5%
Договоры исламского перестрахования, заключенные с исламскими перестраховщиками-стран-участниц Договора о ЕАЭС
Группа 15
с "ВВВ+" по "ВВВ-"
0%
Группа 16
с "ВВ+" по "ВВ-"
0,2%
Группа 17
с "В+" по "В-"
0,5%
Группа 18
ниже "В- " или отсутствует
22%
Итого:
ххх
ххх
Таблица 3. Расчет минимального размера маржи платежеспособности для исламской страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей исламскую страховую деятельность по отрасли "общее страхование" и исламской перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
Расчет минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий"
Страховые премии, принятые по договорам исламского страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего (согласно подпунктам 1), 2) и 3) пункта 12 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением)
1110
Сумма расходов по выплате вознаграждения исламской страховой (перестраховочной) организации за управление исламским страховым фондом за предыдущий финансовый год
1120
Сумма корпоративного подоходного налога за предыдущий финансовый год
1130
Откорректированные страховые премии, принятые по договорам исламского страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год ("1110" - "1120" - "1130")
1100
Заработанные страховые премии по договорам исламского страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего (согласно подпунктам 1), 2) и 3) пункта 12 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением)
1210
Откорректированные совокупные заработанные страховые премии за предыдущий финансовый год ("1210" - "1120" - "1130")
1200
Совокупные страховые премии, принятые по договорам исламского страхования и перестрахования или совокупные заработанные страховые премии для дальнейшего расчета (если "1100" ≥ "1200", тогда "1100"; если "1100" < "1200", тогда "1200")
1010
Промежуточный итог А:
(если "1010" > 3 500 000, тогда (3 500 000 х 0,18 + ("1010" - 3 500 000) х 0,16); если "1010" < 3 500 000, тогда "1010" х 0,18)
1020
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых выплатах, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("1311" + "1312" + "1313")

> 1,75
0,05%
10-топ
> 1,5
0,1%
11-топ
> 1,25
0,2%
12-топ
> 1,1
0,5%
13-топ
>= 1,0
3,8%
14-топ
< 1,0
5%
ЕАЭО туралы шартқа қатысушы елдердің исламдық қайта сақтандырушыларымен жасалған исламдық қайта сақтандыру шарттары
15-топ
"ВВВ+" - "ВВВ" аралығы
0%
16-топ
"ВВ+" - "ВВ-" аралығы
0,2%
17-топ
"В+" - "В-" аралығы
0,5%
18-топ
"В-"-дан төмен немесе жоқ
22%
Жиынтығы:
ххх
ххх
3-кесте. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және қайта сақтандыруды қызметінің ерекше түрі ретінде жүзеге асыратын исламдық қайта сақтандыру ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Сомасы
1
2
3
"Сыйлықақылар әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу
Алдыңғы қаржы жылындағы исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары, барлығы (осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 12-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес)
1110
Алдыңғы қаржы жылындағы исламдық сақтандыру қорын басқару үшін исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сыйақы төлеу бойынша шығыстар сомасы
1120
Алдыңғы қаржы жылындағы корпоративтік табыс салығының сомасы
1130
Алдыңғы қаржы жылындағы исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған түзетілген сақтандыру сыйлықақылары ("1110" - "1120" - "1130")
1100
Алдыңғы қаржы жылындағы исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары, барлығы (осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 12- тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес)
1210
Алдыңғы қаржы жылындағы түзетілген жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары ("1210" - "1120" - "1130")
1200
Исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақылары немесе одан әрі есептеуге арналған жиынтық еңбек сіңірілген сыйлықақылар (егер "1100" ≥ "1200", онда "1100"; егер "1100" < "1200", онда "1200")
1010
А аралық қорытындысы:
(егер "1010" > 3 500 000, онда (3 500 000 х 0,18 + ("1010" - 3 500 000) х 0,16); егер "1010" < 3 500 000, онда "1010" х 0,18)
1020
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері ("1311" + "1312" + "1313")

1310
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец предыдущего финансового года
1311
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
1312
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
1313
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("1321" + "1322" + "1323")
1320
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущий финансовый год
1321
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
1322
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
1323
Поправочный коэффициент (если "1310" / "1320" > 0,5, тогда "1310" / "1320"; если "1310" / "1320" ≤ 0,5, тогда 0,5)
1300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом премий") ("1020" х "1300")
1000
Расчет минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат" (в тысячах тенге)
Совокупные страховые выплаты
начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года (с учетом требований подпункта 2) пункта 13 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением) ("2111" + "2112" + "2113")
2110
начисленные на конец предыдущего финансового года
2111
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
2112
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2113
начисленные за предыдущие 7 (семь) финансовых лет для исламских страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее - Закон) ("2121" +... + "2127"):
2120
начисленные на конец предыдущего финансового года
2121
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
2122
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2123
начисленные на конец года, за 3 (три) года, предшествующие предыдущему финансовому году

1310
Алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1311
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1312
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылынының соңына есептелген сақтандыру төлемдеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1313
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("1321" + "1322" + "1323")
1320
Алдыңғы қаржы жылы үшін есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1321
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1322
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1323
Түзету коэффициенті (егер "1310" / "1320" > 0,5 болса, онда "1310" / "1320"; егер "1310" / "1320" < 0,5 болса, онда 0,5)
1300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("сыйлықақылар әдісімен") ("1020" х "1300")
1000
"Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу (мың теңгемен)
Жиынтық сақтандыру төлемдері
алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген (Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 13-тармағы 2) тармақшасының талаптарын ескере отырып) ("2111" + "2112" + "2113")
2110
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
2111
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2112
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2113
"Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта) ұйымдары үшін алдыңғы 7 (жеті) қаржы жылына есептелген ("2121" +... + "2127"):
2120
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
2121
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, жыл соңына есептелген
2122
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, жыл соңына есептелген
2123
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 3 (үш) жылдағы, жыл соңына есептелген

2124
начисленные на конец года, за 4 (четыре) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2125
начисленные на конец года, за 5 (пять) лет, предшествующих предыдущему финансовому году
2126
начисленные на конец года, за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году
2127
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года
2210
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2310
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году (для исламских страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона)
2320
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/3 х ("2110" + "2210" - "2310"))
2030
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/7 х ("2120" + "2210" - "2320")), для исламских страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона
2031
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом выплат"):
(если "2030" > 2 500 000, тогда ((2 500 000 х 0,26 + ("2030" - 2 500 000) х 0,23) х "1300"); если "2030" <2 500 000, тогда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
Минимальный размер маржи платежеспособности
Минимальный размер маржи платежеспособности ("1000" или "2000", наибольшая величина)
3000
Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности по договорам исламского страхования (перестрахования), указанным в пункте 14 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
3010
Откорректированный минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("3000" + "3010")
3100
Минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год
4100
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли исламского перестраховщика на конец предыдущего финансового года
4010
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли исламского перестраховщика на начало предыдущего финансового года
4020
Минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год, откорректированный на коэффициент резерва (если "4010" / "4020" > 1, тогда "4100", если "4010" / "4020" < 1, тогда "4100" х ("4010" / "4020"))

2124
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 4 (төрт) жылдағы, жыл соңына есептелген
2125
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 5 (бес) жылдағы, жыл соңына есептелген
2126
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 6 (алты) жылдағы, жыл соңына есептелген
2127
Алдыңғы қаржы жылының соңында мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян резервінің сомасы
2210
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылының соңында мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян резервінің сомасы
2310
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 6 (алты) жылдағы, қаржы жылының соңында мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян резервінің сомасы (Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін)
2320
Одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/3 х ("2110" + "2210" - "2310"))
2030
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/7 х ("2120" + "2210" - "2320"))
2031
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("төлемдер әдісімен"): (егер "2030" > 2 500 000 болса, онда ((2 500 000 х 0,26 + ("2030" - 2 500 000) х 0,23) х "1300"); егер "2030" < 2 500 000 болса, онда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1000" немесе "2000", ең жоғары шама)
3000
Осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 14-тармағында көрсетілген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін ұлғайту сомасы
3010
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының түзетілген ең төменгі мөлшері ("3000" + "3010")
3100
Алдыңғы қаржы жылындағы төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері
4100
Алдыңғы қаржы жылының соңында исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян резерві
4010
Алдыңғы қаржы жылының басында исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып мәлімделген, бірақ реттелмеген зиян резерві
4020
Алдыңғы қаржы жылындағы резерв коэффициентіне түзетілген төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері (егер "4010" / "4020" > 1 болса, онда "4100", егер "4010" / "4020" < 1 болса, онда "4100" х ("4010" / "4020"))

4000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности (если "4000" ≤ "3100", тогда "3100", если "4000" > "3100", тогда "4000")
5000
Минимальный размер гарантийного фонда
6000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности ("5000" + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией)
7000
Минимальный размер гарантийного фонда ("6000" + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией)
8000
Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("7000" или "8000", наибольшая величина)
9000
Расчет фактической маржи платежеспособности для исламских страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "общее страхование"
Оплаченный уставный капитал для исламской страховой (перестраховочной) организации
111
Нераспределенный доход предыдущих периодов
113
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв
114
Нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десять) процентов от активов исламской страховой (перестраховочной) организации)
115
Непокрытый убыток предыдущих лет
116
Непокрытый убыток отчетного периода
117
Инвестиции в уставный капитал других юридических лиц
118
Промежуточный итог А ("111" + "113" + "114" - "115" - "116" - "117" - "118")
100
Субординированный долг с фиксированным сроком погашения
201
Субординированный долг без фиксированного срока погашения
202
Промежуточный итог Б ("201" + "202")
211
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности:
если "211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина);
если "211" < 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211"
200
Фактическая маржа платежеспособности ("100" + "200" или "15000", наименьшая величина)
300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("9000")
400
Норматив достаточности маржи платежеспособности ("300" / "400")
500
Таблица 4. Расчет минимального размера маржи платежеспособности для исламской страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей исламскую страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
Для классов "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
Договоры исламского страхования жизни на случай смерти

4000
Есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері (егер "4000" ≤ "3100",онда "3100", егер "4000" > "3100", онда "4000")
5000
Кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері
6000
Есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері (5000 + осы Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін міндеттемелер сомасының бір бөлігі)
7000
Кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері ("6000" + осы Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін міндеттемелер сомасының бір бөлігі)
8000
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("7000" немесе "8000", ең жоғары шама)
9000
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеу
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғылық капитал
111
Алдыңғы кезеңдердің бөлінбеген кірісі
113
Резервтік капитал, Күтілмеген тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві
114
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтер (жинақталған амортизацияны есептегендегі өзіндік құны және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде)
115
Алдыңғы жылдардағы өтелмеген зиян
116
Есепті кезеңдегі өтелмеген зиян
117
Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар
118
А аралық жиынтығы ("111" + "113" + "114" - "115" - "116" - "117" - "118")
100
Өтеу мерзімі белгіленген реттелген борыш
201
Өтеу мерзімі белгіленбеген реттелген борыш
202
Б аралық жиынтығы ("201" + "202")
211
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізілетін сома:
(егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама) болса, онда 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама);
егер "211" < 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама) болса, онда "211")
200
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("100" + "200" немесе "15000", ең төменгі шама)
300
Төлем қабілеттілігін маржасының ең төменгі мөлшері ("9000")
400
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі ("300" / "400")
500
4-кесте. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Сомасы
1
2
3
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін
Қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары

Совокупный капитал под риском по договорам исламского страхования жизни на случай смерти (сроком до 3 (трех) лет), по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1113" - "1111")
1110
Сумма сформированных страховых резервов
1111
Доля исламского перестраховщика в страховых резервах
1112
Совокупная страховая сумма по договорам исламского страхования жизни на случай смерти
1113
Доля исламского перестраховщика в страховой сумме
1114
Совокупный капитал под риском по договорам исламского страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 (трех) до 5 (пяти) лет), по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1123" - "1121")
1120
Сумма сформированных страховых резервов
1121
Доля исламского перестраховщика в страховых резервах
1122
Совокупная страховая сумма по договорам исламского страхования жизни на случай смерти
1123
Доля исламского перестраховщика в страховой сумме
1124
Совокупный капитал под риском по остальным договорам исламского страхования жизни на случай смерти, по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1133" - "1131")
1130
Сумма сформированных страховых резервов
1131
Доля исламского перестраховщика в страховых резервах
1132
Совокупная страховая сумма по договорам исламского страхования жизни на случай смерти
1133
Доля исламского перестраховщика в страховой сумме
1134
Капитал под риском по договорам исламского страхования жизни на случай смерти, заключенным за предыдущий финансовый год ("1110" + "1120" + "1130")
1140
Капитал под риском по договорам исламского страхования жизни на случай смерти, заключенным за предыдущий финансовый год, за вычетом доли исламского перестраховщика ("1140" + "1112" - "1114" + "1122" - "1124" + "1132" - "1134")
1150
Поправочный коэффициент (если "1150" / "1140" > 0,5, тогда "1150" / "1140"; если "1150" / "1140" < 0,5, тогда 0,5)
1160
Минимальный размер маржи платежеспособности по договорам исламского страхования жизни на случай смерти ("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 + "1130" х 0,003) х "1160"))
1170
Прочие договоры исламского страхования жизни
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по исламским договорам пенсионного аннуитета
1210
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по иным договорам исламского страхования
1211
Сумма сформированных страховых резервов для расчета ("1210" х соответствующий размер процента, установленного пунктом 21 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением +"1211" х 0,04)

Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын, қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары (3 (үш) жылға дейінгі мерзіммен) бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1113" - "1111")
1110
Қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1111
Сақтандыру резервтеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі
1112
Қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1113
Исламдық қайта сақтандырушының сақтандыру сомасындағы үлесі
1114
әуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын, қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары (3 (үш) жылдан бастап 5 (бес) жылға дейінгі мерзіммен) бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1123" - "1121")
1120
Қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1121
Сақтандыру резервтеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі
1122
Қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1123
Сақтандыру сомасындағы исламдық қайта сақтандырушының үлесі
1124
Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын, қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандырудың қалған шарттары бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1133" - "1131")
1130
Қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1131
Сақтандыру резервтеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі
1132
Қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1133
Сақтандыру сомасындағы исламдық қайта сақтандырушының үлесі
1134
Алдыңғы қаржы жылындағы жасалған қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша тәуекелді капитал ("1110" + "1120" + "1130")
1140
Исламдық қайта сақтандырушының үлесі шегеріле отырып, алдыңғы қаржы жылындағы жасалған қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша тәуекелді капитал ("1140" + "1112" - "1114" + "1122" - "1124" + "1132" - "1134")
1150
Түзету коэффициенті (егер "1150" / "1140" > 0,5 болса, онда "1150" / "1140"; егер "1150" / "1140" < 0,5 болса, онда 0,5)
1160
Қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 + "1130" х 0,003) х "1160"))
1170
Басқа да өмірді исламдық сақтандыру шарттары
Зейнетақы аннуитетінің исламдық шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1210
Өзге исламдық сақтандыру шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1211
Есептеу үшін қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы:
("1210" х осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 21-тармағында белгіленген пайыздың тиісті мөлшері+"1211" х 0,04)

1220
Сумма сформированных страховых резервов за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года
1230
Поправочный коэффициент (если "1230" / ("1210+1211") > 0,85, тогда "1230" / ("1210+1211"), если "1230" / ("1210+1211") < 0,85, тогда 0,85)
1240
Минимальный размер маржи платежеспособности по прочим договорам исламского страхования жизни ("1220" х "1240")
1200
Минимальный размер маржи платежеспособности ("1170" + "1200")
1000
Для классов "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
Страховые премии, принятые по договорам исламского страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего (с учетом требований части второй пункта 22 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением)
3110
Сумма расходов по выплате вознаграждения исламской страховой (перестраховочной) организации за управление исламским страховым фондом за предыдущий финансовый год
3120
Откорректированные страховые премии, принятые по договорам исламского страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год ("3110" - "3120")
3140
Заработанные страховые премии по договорам исламского страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего
3150
Откорректированные совокупные заработанные страховые премии за предыдущий финансовый год ("3150" - "3120")
3160
Совокупные страховые премии, принятые по договорам исламского страхования и перестрахования, или совокупные заработанные страховые премии для дальнейшего расчета (если "3140" ≥ "3160", тогда "3140"; если "3140" < "3160", тогда "3160")
3100
Промежуточный итог А:
(если "3100" > 3 500 000, тогда (3 500 000 х 0,18 + ("3100" - 3 500 000) х 0,16); если "3100" < 3 500 000, тогда "3100" х 0,18)
3200
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых выплатах, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("3311" + "3312" + "3313")
3310
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец предыдущего финансового года
3311
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год предшествующий предыдущему финансовому году

1220
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі шегеріле отырып қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1230
Түзету коэффициенті (егер "1230" / ("1210+1211") > 0,85 болса, онда "1230" / ("1210+1211"), егер "1230" / ("1210+1211") < 0,85 болса, онда 0,85)
1240
Басқа да өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1220" х "1240")
1200
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1170" + "1200")
1000
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру", "ауырған жағдайдан сақтандыру" және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныптары үшін
Алдыңғы қаржы жылындағы исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары, барлығы (осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 22-тармағы екінші бөлігінің талаптарын ескере отырып)
3110
Алдыңғы қаржы жылындағы исламдық сақтандыру қорын басқару үшін исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сыйақы төлеу бойынша шығыстар сомасы
3120
Алдыңғы қаржы жылындағы исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған, түзетілген сақтандыру сыйлықақылары ("3110" - "3120")
3140
Алдыңғы қаржы жылындағы исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
3150
Алдыңғы қаржы жылындағы түзетілген жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары ("3150" - "3120")
3160
Исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақылары немесе одан әрі есептеуге арналған жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары (егер "3140" ≥ "3160", онда "3140"; егер "3140" < "3160", онда "3160")
3100
А аралық жиынтығы:
(егер "3100" > 3 500 000, онда (3 500 000 х 0,18 + ("3100" - 3 500 000) х 0,16); егер "3100" < 3 500 000, онда "3100" х 0,18)
3200
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылындағы есептелген сақтандыру төлемдеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері ("3311" + "3312" + "3313")
3310
Алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген сақтандыру төлемдеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
3311
Сақтандыру төлемдеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі шегеріле отырып, қаржы жылының соңына есептелген, алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жыл үшін жиынтық сақтандыру төлемдері

7000
Минимальный размер маржи платежеспособности ("6000" или "7000", наибольшая величина)
8000
Расчет фактической маржи платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "страхование жизни"
Оплаченный уставный капитал для исламской страховой (перестраховочной) организации
111
Нераспределенный доход предыдущих периодов
113
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв
114
Нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десяти) процентов от активов исламской страховой (перестраховочной) организации)
115
Непокрытый убыток предыдущих лет
116
Непокрытый убыток отчетного периода
117
Инвестиции в уставный капитал других юридических лиц
118
Промежуточный итог А ("111" + "113" + "114" - "115" - "116" - "117" - "118")
100
Субординированный долг с фиксированным сроком погашения
201
Субординированный долг без фиксированного срока погашения
202
Промежуточный итог Б ("201" + "202")
211
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности:
если "211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина);
если "211" < 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211"
200
Фактическая маржа платежеспособности ("100" + "200" или "15000", наименьшая величина)
300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("8000")
400
Норматив достаточности маржи платежеспособности ("300" / "400")
500
Таблица 5. Расчет активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма по балансу
Учитываемый объем
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1
Деньги - всего ("11111" +... + "11116"), в том числе:
11110
х
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышающей 1 (один) процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов исламского перестрахования
11111
100%
1.2
деньги в пути, в банках второго уровня Республики Казахстан
11112
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящего приложения
11113
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящего приложения
11114
90%
1.5
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан, и в центральном депозитарии

7000
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("6000" немесе "7000", ең жоғары шама)
8000
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеу
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына арналған төленген жарғылық капитал
111
Алдыңғы кезеңдердегі бөлінбеген кіріс
113
Резервтік капитал, Күтілмеген тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві
114
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтер (жинақталған амортизациясы ескерілген өзіндік құны және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде)
115
Алдыңғы жылдардағы өтелмеген зиян
116
Есепті кезеңдегі өтелмеген зиян
117
Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар
118
А аралық жиынтығы ("111" + "113" + "114" - "115" - "116" - "117" - "118")
100
Өтеу мерзімі белгіленген реттелген борыш
201
Өтеу мерзімі белгіленбеген реттелген борыш
202
Б аралық жиынтығы ("201" + "202")
211
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізілетін сома:
егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама);
егер "211" < 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда "211"
200
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("100" + "200" немесе "15000", ең төменгі шама)
300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("8000")
400
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі ("300" / "400")
500
5-кесте. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін олардың сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Баланс бойынша сомасы
Есепке алынатын көлемі
Есептелетін сома
1
2
3
4
5
6
1
Ақша - барлығы ("11111" +... + "11116"), оның ішінде:
11110
х
1.1
исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергенде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтері сомасының 1 (бір) пайызынан аспайтын сомадағы кассадағы ақша
11111
100%
1.2
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі жолдағы ақша
11112
100%
1.3
осы қосымшаның 2.1 және 2.2-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
11113
100%
1.4
осы қосымшаның 2.3-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
11114
90%
1.5
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы

11115
100%
1.6
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
11116
100%
2
Вклады - всего ("11121" +... + "11125"), в том числе:
11120
X
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
11121
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11122
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11123
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
11124
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11125
100%
3
Долговые ценные бумаги - всего ("11131" +... + "11145"), в том числе:
11130
X
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан

11115
100%
1.6
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
11116
100%
2
Салымдар - барлығы ("11121" +... + "11125"), оның ішінде:
11120
X
2.1
Көрсетілген банктер акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
11121
100%
2.2
мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банктерінің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктері болып табылады
11122
100%
2.3
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBВ"-тен "kzBВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар;
11123
90%
2.4
Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
11124
100%
2.5
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктердегі салымдар
11125
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар - барлығы ("11131" +... + "11145"), оның ішінде:
11130
X
3.1
басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғанды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары

11131
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
11132
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
11133
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
11134
100%
3.5
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте и допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана"
11135
90%
3.6
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи
11136
60%
3.7
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтингов оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11137
100%
3.8
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

11131
100%
3.2
қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
11132
100%
3.3
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
11133
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстан Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры, "Бәйтерек" Ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
11134
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары немесе шетел валютасында номиниирленген және "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында қызметті жүзеге асыратын қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11135
90%
3.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
11136
60%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "ВВ-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzA-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
11137
100%
3.8
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "В+"-тен бастап "В-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен бастап "kzBB-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары

11138
85%
3.9
негосударственные долговые исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими международную рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые исламские ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
11139
100%
3.10
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11140
100%
3.11
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11141
90%
3.12
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11142
80%
3.13
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного из других рейтинговых агентств
11143
100%
3.14
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
11144
85%
3.15
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
11145
70%
4
Акции и депозитарные расписки - всего ("11151" +... + "11158"), в том числе:
11150
X
4.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11151
100%
4.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции

11138
85%
3.9
Standard & Poor's агенттігінің "АА-" төмен емес халықаралық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номиниирленген борыштық исламдық бағалы қағаздар
11139
100%
3.10
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингісі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық исламдық бағалы қағаздары
11140
100%
3.11
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+" бастап "ВВ-" дейін тәуелсіз рейтингісі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық исламдық бағалы қағаздары
11141
90%
3.12
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+" бастап "В-" дейін тәуелсіз рейтингісі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық исламдық бағалы қағаздары
11142
80%
3.13
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) шет ел эмитеттерінің мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
11143
100%
3.14
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+" бастап "ВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) шет ел эмитеттерінің мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
11144
85%
3.15
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+" бастап "В-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) шет ел эмитеттерінің мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
11145
70%
4
Акциялар және депозитарлық қолхаттар - барлығы ("11151" +... + "11158"), оның ішінде:
11150
X
4.1
негізгі қор индекстерінің құрамына кіретін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шет ел эмитенттерінің акциялары және көрсетілген акциялар олардың базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11151
100%
4.2
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар

11152
100%
4.3
акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
11153
80%
4.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
11154
60%
4.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11155
100%
4.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11156
80%
4.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11157
60%
4.8
акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
11158
100%
5
Иные ценные бумаги - всего ("11161" +... + "11167"), в том числе:
11160
X
5.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи
11161
70%
5.2
паи Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
11162
90%
5.3
паи Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar
11163
80%
5.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

11152
100%
4.3
қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "стандарт" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары -бейрезиденттерінің акциялары немесе шетел валютасында номиниирленген және "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында қызметті жүзеге асыратын қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғалары -бейрезиденттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11153
80%
4.4
қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "акциялар" секторына енгізілген, Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11154
60%
4.5
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының және шет ел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11155
100%
4.6
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының және шет ел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11156
80%
4.7
Standard & Poor's агенттігінің "В+"-тен бастап "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының және шет ел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11157
60%
4.8
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары
11158
100%
5
Өзге бағалы қағаздар – барлығы ("11161" +... + "11167"), оның ішінде:
11160
X
5.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
11161
70%
5.2
активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе осы пайлар бойынша баға белгілеу негізгі қор индекстеріне байланған Exchange Traded Funds (ETF) пайлары
11162
90%
5.3
Morningstar рейтингтік агенттігінің "3 жұлдызынан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN) пайлары
11163
80%
5.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "ВВВ-" төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары

11164
100%
5.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтингов оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11165
90%
5.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11166
80%
5.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11167
90%
6
Иные активы – всего ("11171" +... + "11176"), в том числе:
11170
X
6.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты
11171
100%
6.2
основные средства в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации, в объеме 100 (ста) процентов от наименьшей величины из балансовой и рыночной стоимостей
11173
100%
6.3
программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации)
11174
100%
6.4
суммы к получению от исламских перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников в сумме, не превышающей 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации
11175
100%
6.5
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)

11164
100%
5.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тен бастап "kzA-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11165
90%
5.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "В+"-тен бастап "В-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен бастап "kzBB-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11166
80%
5.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, бас ұйымдарының Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "ВВВ-" төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11167
90%
6
Өзге активтер – барлығы ("11171" +... + "11176"), оның ішінде:
11170
X
6.1
тазартылған бағалы металдар және и металл депозиттер
11171
100%
6.2
баланстық және нарықтық құнының ең төменгі шамасынан 100 (жүз) пайыз көлемінде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар
11173
100%
6.3
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету (жинақталған амортизацияны ескергендегі өзіндік құнның исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жоғары өтімді активтерінің сомасынан 10 (он) пайыздан аспайтын мөлшерде
11174
100%
6.4
исламдық қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын сомадағы сақтандыру сыйлықақылары
11175
100%
6.5
Бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде көзделген, олардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындаған (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген) бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеу бойынша бағалы қағаздар эмитенттеріне қойылатын талаптар

11176
100%
7
Итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности - А - ("11110" + "11120" + "11130" + "11150" + "11160" + "11170")
12000
X
X
8
Страховые резервы за минусом доли исламского перестраховщика - СР
13000
X
9
Обязательства, за исключением суммы страховых резервов
14000
10
Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности ("12000" - "13000" - "14000")
15000
X
X
11
Сумма активов за минусом активов исламского перестрахования
16000
X
Расчет нормативов диверсификации активов
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лицах данного банка - (НД1-1), соответствующего требованиям подпункта 1) пункта 37 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением, - не более 20 (двадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
Наименование эмитента
Категория/ рейтинг эмитента
Сумма по балансу
Процент от суммы активов
1
2
3
4
5
1.
Банк второго уровня
1.1.
наименование банка второго уровня
1.1.1.
акции
1.1.2.
долговые исламские ценные бумаги
1.1.3.
вклады в банке
1.1.4.
деньги в банке
2.
Аффилированные лица банка
2.1.
наименование аффилированного лица банка
2.1.1.
акции
2.1.2
долговые исламские ценные бумаги
2.1.3.
вклады
2.1.4.
деньги
...
………….
n.
………….
Всего (сумма строк 1 - n)
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лицах данного банка (НД1-2), соответствующего требованиям подпункта 2) пункта 37 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением, - не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
Наименование эмитента
Категория/ рейтинг эмитента
Сумма по балансу
Процент от суммы активов
1
2
3
4
5
1.
Банк второго уровня
1.1.
наименование банка второго уровня

11176
100%
7
Сапасы және өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, активтер жиынтығы - А - ("11110" + "11120" + "11130" + "11150" + "11160" + "11170")
12000
X
X
8
Исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері - СР
13000
X
9
Сақтандыру резервтері сомасын қоспағанда, міндеттемелер
14000
10
Активтерді сапасы және өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып есептелген нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("12000" - "13000" - "14000")
15000
X
X
11
Исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергенде, активтер сомасы
16000
X
Активтерді әртараптандыру нормативтерін есептеу
Осы қаулыда белгіленген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 37-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында (НД1-1) исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - осы қаулыда белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 20 (жиырма) пайыздан көп емес
Эмитент атауы
Эмитент санаты/ рейтингі
Баланс бойынша сомасы
Активтер сомасынан пайыз
1
2
3
4
5
1.
Екінші деңгейдегі банк
1.1.
екінші деңгейдегі банктің атауы
1.1.1.
акциялары
1.1.2.
исламдық борыштық бағалы қағаздары
1.1.3.
банктегі салымдары
1.1.4.
банктегі ақшасы
2.
Банктің үлестес тұлғалары
2.1.
Банктің үлестес тұлғасының атауы
2.1.1.
акциялары
2.1.2
исламдық борыштық бағалы қағаздары
2.1.3.
салымдары
2.1.4.
ақшасы
...
………….
n.
………….
Барлығы (1 - n жолдар сомасы)
Осы қаулыда белгіленген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 37-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін бір екінші деңгейдегі банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында (НД1-2) исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - осы қаулыда белгіленген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 15 (он бес) пайыздан көп емес
Эмитент атауы
Эмитент санаты/ рейтингі
Баланс бойынша сомасы
Активтер сомасынан пайыз
1
2
3
4
5
1.
Екінші деңгейдегі банк
1.1.
екінші деңгейдегі банктің атауы

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства (НД6), - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
3
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги международной финансовой организации, которая входит в перечень, определенный пунктом 35 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (НД7) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
4
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 34 Нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (НД8), - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
5
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов, за вычетом резерва по сомнительным долгам (НД8-1) - не более 5 (пяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
6
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан (НД9) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
7

Шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар исламдық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД6) - осы қаулымен белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
3
Осы қаулымен белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемесінің 35-тармағында тізбесі айқындалған халықаралық қаржы ұйымының исламдық бағалы қағаздарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД7) - осы қаулымен белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
4
Осы қаулымен белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағы 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД8) - осы қаулымен белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
5
Ашық және интервалды инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД8-1) - осы қаулымен белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 5 (бес) пайыздан көп емес
6
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД9) - осы қаулымен белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
7

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 34 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением (НД10) - не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением
Таблица 6. Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Сумма по балансу
Учитываемый объем
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Деньги - всего, в том числе:
х
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышавшей 1 (один) процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов исламского перестрахования
100%
1.2
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан и в центральном депозитарии
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящего приложения
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящего приложения
90%
1.5
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
100%
2
Вклады - всего, в том числе:
X
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3
Долговые ценные бумаги - всего, в том числе:
х
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
100%
3.5
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте и допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана"
90%
3.6
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи
60%
3.7
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
3.8
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
85%
3.9
негосударственные долговые исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими международную рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые исламские ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
100%

Осы қаулымен белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемесінің 34-тармағы 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (НД10) - осы қаулымен белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
6-кесте. Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Баланс бойынша сомасы
Ескерілетін көлемі
Есептеуге сома
1
2
3
4
5
1
Ақша - барлығы, оның ішінде:
х
1.1
исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергенде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомада кассадағы ақша
100%
1.2
брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
1.3
Осы қосымшаның 2.1. және 2.2.-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі ағымдағы шоттарындағы ақша
100%
1.4
Осы қосымшаның 2.3.-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі ағымдағы шоттарындағы ақша
90%
1.5
инвестициялық портфельді басқару жөнінідегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
2
Салымдар - барлығы, оның ішінде:
X
2.1
егер эмитент болып табылатын осы банктердің акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңындағы "акциялар" секторында "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдіктік тізімінде болса деген шартымен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100%
2.2
мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банктері Standard & Poor's агенттігінің "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктері болып табылады
100%
2.3
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBВ"-дан "kzBВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
90%
2.4
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "АА-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкінде Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
100%
2.5
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктеріндегі салымдар
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар - барлығы, оның ішінде:
х
3.1
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған, оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
100%
3.2
қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.3
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес ипотекалық қарыздарын сатып алатын заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстан Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Проблемалық кредиттер қоры акционерлік қорлары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған және қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздар немесе шетел валютасында номинирленген және "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында қызмет ететін қор биржасындағы жария сауда-саттықа жіберілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
90%
3.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңы "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
60%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентінің) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzАА+"-тен "kzА-"-ке дейін рейтингі, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
100%
3.8
(эмитентінің) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+" тен "В-"-ке дейін ұзақ мерзімді рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzВВВ+"-тен "kzВВ-"-ке дейін рейтингі, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
85%
3.9
Standard & Poor's агенттігінің "АА-"-тан төмен емес халықаралық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген борыштық исламдық бағалы қағаздар
100%

3.10
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3.11
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
3.12
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
80%
3.13
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного из других рейтинговых агентств
100%
3.14
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
85%
3.15
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
70%
4
Акции и депозитарные расписки - всего, в том числе:
х
4.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
100%
4.3
акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
80%
4.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
60%
4.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
80%
4.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
60%
5
Иные ценные бумаги - всего, в том числе:
х
5.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи
70%
5.2
паи Exchange Traded Funds (ETF), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
90%
5.3
паи Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Morningstar
80%
5.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
5.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
5.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
80%
5.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
6
Иные активы – всего, в том числе:
х
6.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты
100%
6.2
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)
100%
7
Итого высоколиквидных активов - ВА
8
Страховые резервы за минусом доли исламского перестраховщика - СР
9
Норматив достаточности высоколиквидных активов
Наименование
_________________________________
_________________________________
Адрес
________________________________
________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Первый руководитель (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о выполнении
пруденциальных нормативов
исламской страховой
(перестраховочной) организацией"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией" (индекс – 1-PN_M, периодичность – ежемесячная)

3.10
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекетінің борыштық исламдық бағалы қағаздары
100%
3.11
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекетінің борыштық исламдық бағалы қағаздары
90%
3.12
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекетінің борыштық исламдық бағалы қағаздары
80%
3.13
(эмитентінің) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитентінің борыштық исламдық бағалы қағаздар
100%
3.14
(эмитентінің) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар шетел эмитентінің мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздар
85%
3.15
(эмитентінің) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
70%
4
Акциялар және депозитарлық қолхаттар – барлығы, оның ішінде:
х
4.1
негізгі қор индексінің құрамына кіретін Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары мен шетел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.2
"Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "премиум" санатының талаптарына сай келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.3
қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторы "стандарт" санатына енгізілген заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерінің акциялары немесе шетел валютасында номинирленген және "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында қызмет ететін қор биржасындағы жария сауда-саттықа жіберілген заңды тұлғалардың - Қазақстан Республикасы резиденттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
4.4
қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңы "акциялар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
4.5
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары мен шетел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.6
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары мен шетел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
4.7
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары мен шетел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
5
Басқа бағалы қағаздар – барлығы, оның ішінде:
х
5.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
70%
5.2
Активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе пайлар бойынша баға белгіленімі негізгі қор индекстеріне байланған Exchange Traded Funds (ETF) пайлары
90%
5.3
Morningstar рейтингтік агенттігінің "3 жұлдыз"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар Exchange Traded Funds (ETF), Exchange Traded Commodities (ETC), Exchange Traded Notes (ETN) пайлары
80%
5.4
(эмитентінің) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан төмен емес рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
100%
5.5
(эмитентінің) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BB+"-тен "ВВ-"-қа дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тан "kzA-"-қа дейін рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
5.6
(эмитентінің) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "B+"-тен "В-"-қа дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-дан "kzВВ-"-қа дейін рейтингті немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
80%
5.7
(эмитентінің) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
6
Өзге активтер – барлығы, оның ішінде:
х
6.1
Тазартылған бағалы металдары мен метал депозиттері
100%
6.2
Бағалы қағаздар (бағалы қағаздар шығарылымы проспектінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген) шығарылымының проспектінде көзделген, олардың айналымда жүру мерзімінің аяқталуына байланысты туындаған бағалы қағаздардың номиналды құнының төлемі бойынша бағалы қағаздар эмитенттеріне қойылатын талаптар
100%
7
Өтімділігі жоғары активтердің жиынтығы - ВА
8
Исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері - СР
9
Өтімділігі жоғары активтер жеткіліктілігінің нормативі
Атауы
_____________________________
_____________________________
Мекенжайы
_____________________________
_____________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бас бухгалтер (не орның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бірінші басшы (не орның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
"Исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдарының
пруденциялық нормативтердің
орындалуы туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индекс – 1-PN_M, кезеңділігі - ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется исламской страховой (перестраховочной) организацией ежемесячно и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге и в процентах (до второго знака после запятой). Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге.
5. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер либо лица, их замещающие, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению сведений о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией
6. В строке 1 Сведений о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией Таблицы 1 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности.
7. В строках 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7 и 1.8 Сведений о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией Таблицы 1 указываются значения для расчета норматива достаточности маржи платежеспособности.
8. В строке 13 Сведений о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией Таблицы 1 указывается информация о выполнении норматива достаточности высоколиквидных активов ("да" или "нет"). Норматив достаточности высоколиквидных активов должен быть не менее 1 (единицы). В случае несоблюдения исламской страховой (перестраховочной) организацией норматива достаточности высоколиквидных активов, значение норматива ставится "нет".
Глава 3. Пояснение по заполнению суммы увеличения минимального размера маржи платежеспособности
9 При увеличении минимального размера маржи платежеспособности на сумму объема обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам исламского перестрахования используется минимальный рейтинг из имеющихся рейтинговых оценок по международной или национальной шкале рейтинговых агентств Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch и А.М. Best, а также их дочерних рейтинговых организаций.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректер жинауға арналған "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен және пайызбен (үтірден кейін екі таңбаға дейін) белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олардың орнындағы адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы мәліметтерді толтыру жөнінідегі түсіндірме
6. 1-кестенің Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы мәліметтердің 1-жолында төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
7. 1-кестенің Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы мәліметтердің 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7 және 1.8-жолдарында төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін есептеуге арналған мәндер көрсетіледі.
8. 1-кестенің Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтердің орындалуы туралы мәліметтердің 13-жолында өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің орындалу туралы ақпарат көрсетіледі ("иә" немесе "жоқ"). Өтімділігі жоғары активтер жеткіліктілігінің нормативі кемінде 1 (бір) болуы тиіс. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін сақтамаған жағдайда, нормативтің мәні "жоқ" деп қойылады.
3-тарау. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің ұлғаю сомасын толтыру бойынша түсіндірме
9. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері қолданыстағы исламдық қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген (берілетін) міндеттемелер көлемінің сомасына ұлғайған кезде Standard & Poor's, Moody's Іnvestors Servіce, Fіtch және А.М. Best рейтингтік агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының халықаралық немесе ұлттық шкаласы бойынша бар рейтингтік бағаларынан ең төмен рейтингі пайдаланылады.

Глава 4. Пояснение по заполнению расчета минимального размера маржи платежеспособности для исламской страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей исламскую страховую деятельность по отрасли "общее страхование" и исламской перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности
10. В строке 1000 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий" Таблицы 3 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности "методом премий".
11. В строке 2110 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат" Таблицы 3 указывается сумма страховых выплат, начисленных за предыдущие 3 (три) финансовых года, согласно значениям строк 2111, 2112 и 2113 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат".
12. В строках 2210, 2310, 2320 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат" Таблицы 3 указывается сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков.
13. В строке 2000 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат" Таблицы 3 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности "методом выплат".
14. В строке 3000 Минимального размера маржи платежеспособности Таблицы 3 указывается наибольшая величина из значений указанных в строках 1000 и 2000.
15. В строке 9000 Минимального размера маржи платежеспособности Таблицы 3 указывается минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период.
16. В строке 500 Расчета фактической маржи платежеспособности для исламских страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "общее страхование" Таблицы 3 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности (строка 300/строка 400).
Глава 5. Пояснение по заполнению расчета минимального размера маржи платежеспособности для исламской страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей исламскую страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
17. В строке 1000 Расчета минимального размера маржи платежеспособности для классов "страхование жизни" и "аннуитетное страхование" Таблицы 4 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности для классов "страхование жизни" и "аннуитетное страхование".

4-тарау. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және қайта сақтандыруды қызметтің ерекше түрі ретінде жүзеге асыратын исламдық қайта сақтандыру ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері есебін толтыру бойынша түсіндірме
10. 3-кестенің "Сыйлықақылар әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеудің 1000-жолында төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің "сыйлықақылар әдісімен" есептелген мәні көрсетіледі.
11. 3-кестенің "Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеудің 2110-жолында "Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеудің 2111, 2112 және 2113-жолдарының мәндеріне сәйкес алдыңғы 3 (үш) қаржы жылы үшін есептелген сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі.
12. 3-кестенің "Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеудің 2210, 2310, 2320 жолдарында мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резервінің сомасы көрсетіледі.
13. 3-кестенің "Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеудің 2000-жолында "Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің есептелген мәні көрсетіледі.
14. 3-кестенің Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің 3000-жолында 1000 және 2000-жолдарында көрсетілген мәндердің ең жоғары шамасы көрсетіледі.
15. 3-кестенің Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің 9000-жолында есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері көрсетіледі.
16. 3-кестенің "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін төлем қабілеттілігінің нақты маржасын есептеудің 500-жолында төлем қабілеттілігі нақты маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің қатынасына (300-жол/400-жол) тең келетін төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
5-тарау. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің есебін толтыру бойынша түсіндірме
17. 4-кестенің "Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеудің 1000-жолында "өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің есептелген мәні көрсетіледі.

18. В строке 3000 Минимального размера маржи платежеспособности для классов "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" Таблицы 4 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности по данным классам исламского страхования.
19. В строке 8000 Расчета минимального размера маржи платежеспособности Таблицы 4 указывается минимальный размер маржи платежеспособности.
20. В строке 500 Расчета фактической маржи платежеспособности для исламских страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "страхование жизни" Таблицы 4 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности (строка 300/строка 400).
Глава 6. Пояснение по заполнению расчета активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности
21. При соответствии финансового инструмента двум или более критериям, установленных в Расчете активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности Таблицы 5, категория финансового инструмента устанавливается исламской страховой (перестраховочной) организацией самостоятельно.
22. В столбце 4 Расчета активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности Таблицы 5 указывается балансовая стоимость по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода.
23. В строке 12000 Расчета активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности Таблицы 5 указывается сумма активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности исламской страховой (перестраховочной) организации, рассчитанная в соответствии с пунктом 32 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением.
24. В строке 13000 Расчета активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности Таблицы 5 указывается сумма страховых резервов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом доли исламского перестраховщика.

18. 4-кестенің "Жазатайым жағдайлардан сақтандыру", "ауырған жағдайда сақтандыру" және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің 3000-жолында исламдық сақтандырудың осы сыныптары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің есептелген мәні көрсетіледі.
19. 4-кестенің Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеудің 8000-жолында төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері көрсетіледі.
20. 4-кестенің "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін төлем қабілеттілігінің нақты маржасын есептеудің 500-жолында төлем қабілеттілігінің нақты маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің қатынасына (300-жол/400-жол) тең келетін төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
6-тарау. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сапасы мен өтімділігі бойынша олардың сыныпталуын ескере отырып есептеуді толтыру бойынша түсіндірме
21. 5-кестенің Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сапасы мен өтімділігі бойынша олардың сыныпталуын ескере отырып есептеуде белгіленген қаржы құралдары екі немесе одан көп өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда, қаржы құралының санатын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз бетінше белгілейді.
22. 5-кестенің Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сапасы мен өтімділігі бойынша олардың сыныпталуын ескере отырып есептеудің 4-бағанында баланстық құны есептік кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің аяғындағы жағдай бойынша көрсетіледі.
23. 5-кестенің Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сапасы мен өтімділігі бойынша олардың сыныпталуын ескере отырып есептеудің 12000-жолында осы қаулымен белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемесінің 32-тармағына сәйкес есептелген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып активтер сомасы көрсетіледі.
24. 5-кестенің Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сапасы мен өтімділігі бойынша олардың сыныпталуын ескере отырып есептеудің 13000-жолында исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі.

25. В строке 15000 Расчета активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности Таблицы 5 указывается фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности, соответствующая требованиям пункта 31 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим постановлением.
Глава 7. Пояснение по заполнению расчета норматива достаточности высоколиквидных активов
26. При соответствии финансового инструмента двум или более критериям, установленных в Расчете норматива достаточности высоколиквидных активов Таблицы 6, категория финансового инструмента устанавливается исламской страховой (перестраховочной) организацией самостоятельно.
27. В стобце 3 Расчета норматива достаточности высоколиквидных активов Таблицы 6 указывается балансовая стоимость по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода.
28. В строке 9 Расчета норматива достаточности высоколиквидных активов Таблицы 6 указывается сумма страховых резервов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом доли исламского перестраховщика.
29. В строке 10 Расчета норматива достаточности высоколиквидных активов Таблицы 6 указывается норматив достаточности высоколиквидных активов, равный отношению высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации к страховым резервам за минусом доли исламского перестраховщика.
Приложение 44
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Приложение 2
к Перечню, формам, срокам
представления отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов исламскими
страховыми (перестраховочными)
организациями
Форма
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
"Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков"
Отчетный период: по состоянию на "__" ________ 20 ___ года
Индекс: 2-RNR-Q
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: исламская страховая (перестраховочная) организация
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
(в тысячах тенге)
Класс исламского страхования
Доля чистых страховых премий
Чистые страховые выплаты (В)
Сумма расходов страховщика по урегулированию страховых убытков (Р)
Чистые подписанные страховые премии (ЧП)
Изменение РНП без учета доли исламского перестраховщика (DРНП)
Изменение резервов убытков без учета доли исламского перестраховщика (DРУ)
РНР
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование в растениеводстве
1.4
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.5
экологическое страхование
1.6
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.7
страхование туриста
1.8
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.9
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей

25. 5-кестенің Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сапасы мен өтімділігі бойынша олардың сыныпталуын ескере отырып есептеудің 15000-жолында осы қаулымен белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемесінің 31-тармағының талаптарына сәйкес келетін активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, есептелген төлем қабілеттілігінің нақты маржасы көрсетіледі.
7-тарау. Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің есебін толтыру бойынша түсіндірме
26. 6-кестенің Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің есебінде белгіленген қаржы құралдары екі немесе одан көп өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда, қаржы құралының санатын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз бетінше белгілейді.
27. 6-кестенің Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің есебінің 3-бағанында баланстық құны есептік кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің аяғындағы жағдай бойынша көрсетіледі.
28. 6-кестенің Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің есебінің 9-жолында исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі.
29. 6-кестенің Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативі есебінің 10-жолында исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтерінің сақтандыру резервтеріне келетін қатынасына тең өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу мәселесі
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
44-қосымша
Исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдарының
пруденциялық нормативтердің
орындалуы туралы есептіліктің
тізбесіне, нысандарына, табыс
ету мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған "Күтілмеген тәуекелдердің резервін есептеу туралы есеп"
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Индекс: 2-RNR-Q
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей
(мың теңгемен)
Исламдық сақтандыру сыныбы
Таза сақтандыру сыйлықақыларының үлесі
Таза сақтандыру төлемдері
(Т)
Сақтандыру шығынын реттеу бойынша сақтандырушы шығыстарының сомасы
(Ш)
Таза қол қойылған сақтандыру сыйлықақылары
(ТС)
Исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген ЕСР өзгеруі
(DЕСР)
Исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындар резервінің өзгеруі
(DШР)
КТР
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.3
өсімдік шаруашылығындағы сақтандыру
1.4
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.5
экологиялық сақтандыру
1.6
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
1.7
туристі сақтандыру
1.8
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.9
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру

страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в пунктах 3.8- 3.12
3.14
ипотечное страхование
3.15
страхование гарантий и поручительств
3.16
страхование от прочих финансовых убытков
3.17
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в пунктах 3.14-3.16
3.18
титульное страхование
3.19
страхование судебных расходов
3.20
иные виды (классы) исламского страхования
4
Всего
Наименование
_________________________________
__________________________________
Адрес
________________________________
_________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Первый руководитель (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о расчете резерва
непредвиденных рисков"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков" (индекс – 2-RNR-Q, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется исламской страховой (перестраховочной) организацией ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер либо лица, их замещающие, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется по каждому классу исламского страхования.
6. В столбце 3 указывается доля чистых страховых премий по действующим договорам исламского страхования по классу исламского страхования в общем объеме чистых страховых премий по действующим договорам исламского страхования на отчетную дату.

3.8-3.12-тармақтарда көрсетілген сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру
3.14
ипотеканы сақтандыру
3.15
кепілдіктер мен кепілгерліктерді сақтандыру
3.16
басқа да қаржы шығындарынан сақтандыру
3.17
3.14-3.16-тармақтарда көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығындарын сақтандыру
3.18
титулдық сақтандыру
3.19
сот шығыстарын сақтандыру
3.20
исламдық сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
Атауы
_____________________________
_____________________________
Мекенжайы
_____________________________
_____________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бас бухгалтер (не орның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бірінші басшы (не орның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
"Күтілмеген тәуекелдердің
резервін есептеу туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанына қосымша
"Күтілмеген тәуекелдердің резервін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индекс – 2-RNR-Q, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Күтілмеген тәуекелдердің резервін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олардың орнындағы адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан исламдық сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша толтырылады.
6. 3-бағанда есепті күні қолданыстағы исламдық сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлеміндегі исламдық сақтандыру сыныбы бойынша қолданыстағы исламдық сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақыларының үлесі көрсетіледі.

7. В столбцах 4, 5, 6, 7, 8 указываются данные за последние 12 (двенадцать) месяцев предшествующих отчетной дате.
Приложение 45
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
финансового рынка,
в которые вносятся изменения и
дополнения
Приложение 3
к Перечню, формам, срокам
представления отчетности о
выполнении пруденциальных
нормативов исламскими
страховыми (перестраховочными)
организациями
Форма
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
"Отчет о расчете стабилизационного резерва"
Отчетный период: по состоянию на "__"________ 20 ___ года
Индекс: 3-SR-Y
Периодичность: ежегодная
Представляет: исламская страховая (перестраховочная) организация
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежегодно, до 10 (десятого) февраля года, следующего за отчетным годом
(в тысячах тенге)
Класс исламского страхования
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за 1-й финансовый год К (1)
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за 2-й финансовый год К (2)
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за 3-й финансовый год К (3)
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за i-й финансовый год К (i)
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за M-й финансовый год К (М)
1
2
3
4
5
6
7
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование в растениеводстве
1.4
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.5
экологическое страхование
1.6
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.7
страхование туриста
1.8
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.9
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.10
иные виды (классы) исламского страхования
2
Добровольное личное страхование
x
x
x
x
x
2.1
страхование жизни
x
x
x
x
x
2.2
аннуитетное страхование, в том числе
x
x
x
x
x
2.2.1
исламские договоры пенсионного аннуитета, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан"
x
x
x
x
x
2.2.2
исламские договоры аннуитета, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
x
x
x
x
x

7. 4, 5, 6, 7, 8-бағандарда есепті күннің алдындағы соңғы 12 (он екі) айдағы деректер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
қаржы нарығын реттеу мәселесі
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
45-қосымша
Исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдарының
пруденциялық нормативтердің
орындалуы туралы есептіліктің
тізбесіне, нысандарына, табыс
ету мерзімдеріне
3-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған "Тұрақтандыру резервін есептеу туралы есеп"
Есепті кезең: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Индекс: 3-SR-Y
Кезеңділігі: жыл сайын
Ұсынады: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 (оныншы) ақпанына дейін
(мың теңгемен)
Исламдық сақтандыру сыныбы
1-ші қаржы жылы үшін исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициенті
К (1)
2-ші қаржы жылы үшін исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициенті
К (2)
3-ші қаржы жылы үшін исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициенті
К (3)
і-ші қаржы жылы үшін исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициенті
К (і)
М-ші қаржы жылы үшін исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициенті
К (М)
1
2
3
4
5
6
7
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.3
өсімдік шаруашылығындағы сақтандыру
1.4
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.5
экологиялық сақтандыру
1.6
Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.7
туристі сақтандыру
1.8
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланыс ты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкер шілігі
1.9
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалар дан сақтандыру
1.10
исламдық сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
2
Ерікті жеке сақтандыру
x
x
x
x
x
2.1
өмірді сақтандыру
x
x
x
x
x
2.2
аннуитеттік сақтандыру, оның ішінде:
x
x
x
x
x
2.2.1
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған зейнетақы аннуитетінің исламдық шарттары
x
x
x
x
x
2.2.2
"Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитет тің исламдық шарттары
x
x
x
x
x

1.10
2
x
x
x
x
x
x
2.1
x
x
x
x
x
x
2.2
x
x
x
x
x
x
2.2.1
x
x
x
x
x
x
2.2.2
x
x
x
x
x
x
2.2.3
x
x
x
x
x
x
2.3
x
x
x
x
x
x
2.4
x
x
x
x
x
x
2.4.1
x
x
x
x
x
x
2.5
x
x
x
x
x
x
3
3.1
3.2
3.3
3.4
3.5
3.6
3.7
3.8
3.9
3.10
3.11
3.12
3.13
3.14
3.15
3.16
3.17
3.18
3.19
3.20
4
Наименование
_________________________________
_________________________________
Адрес
_________________________________
_________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Первый руководитель (либо лицо, его замещающее)
______________________________________________ ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о расчете
стабилизационного резерва"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о расчете стабилизационного резерва" (индекс – 3-SR-Y, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о расчете стабилизационного резерва" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется исламской страховой (перестраховочной) организацией ежегодно. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1 000 (одной тысячи) тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер либо лица, их замещающие, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется по каждому классу исламского страхования, за исключением классов "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни", "обязательное страхование туриста", "страхование жизни", "аннуитетное страхование".
6. В столбцах 3, 4, 5, 6 и 7 указываются величины коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика, за і-й финансовый год.
7. В столбце 8 указывается среднее значение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика.

1.10
2
x
x
x
x
x
x
2.1
x
x
x
x
x
x
2.2
x
x
x
x
x
x
2.2.1
x
x
x
x
x
x
2.2.2
x
x
x
x
x
x
2.2.3
x
x
x
x
x
x
2.3
x
x
x
x
x
x
2.4
x
x
x
x
x
x
2.4.1
x
x
x
x
x
x
2.5
x
x
x
x
x
x
3
3.1
3.2
3.3
3.4
3.5
3.6
3.7
3.8
3.9
3.10
3.11
3.12
3.13
3.14
3.15
3.16
3.17
3.18
3.19
3.20
4
Атауы
_____________________________
_____________________________
Мекенжайы
_____________________________
_____________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бас бухгалтер (не орның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Бірінші басшы (не орның орнындағы адам)
______________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
"Тұрақтандыру резервін есептеу
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанына қосымша
"Тұрақтандыру резервін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индекс – 3-SR-Y, кезеңділігі – жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Тұрақтандыру резервін есептеу туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жыл сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олардың орнындағы адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан "жазатайым жағдайлардан сақтандыру", "ауырған жағдайдан сақтандыру", "өмірді сақтандыру", "аннуитеттік сақтандыру" сыныптарын қоспағанда, исламдық сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша толтырылады.
6. 3, 4, 5, 6 және 7-бағандарда і-қаржы жылында исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің шамасы көрсетіледі.
7. 8-бағанда исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа мәні көрсетіледі.

8. В столбце 9 указывается среднеквадратическое отклонение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика.
9. В столбце 10 указывается сумма чистых заработанных страховых премий за последний финансовый год.
10. В столбце 11 указывается стабилизационный резерв за предыдущую отчетную дату.
11. В столбце 12 указывается коэффициент убыточности за отчетный период, без учета доли исламского перестраховщика уменьшенный на среднюю величину коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика.

8. 9-бағанда исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген, есепті кезеңде шығындылық коэффициентінің орташа шаршы ауытқуы көрсетіледі
9. 10-бағанда соңғы қаржы жылында таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі.
10. 11-бағанда өткен есепті күндегі тұрақтандыру резерві көрсетіледі.
11. 12-бағанда исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа мәніне азайтылған исламдық қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициенті көрсетіледі.