Об утверждении Требований к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету, Правил ее установки и применения
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 2 сентября 2019 года № 953. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 сентября 2019 года № 19327.
Примечание ИЗПИ!
Утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.03.2020 № 338 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 72-1) пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2024 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Требования к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила установки и применения трехкомпонентной интегрированной системы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра Республики
Казахстан-Министр финансов
А. Смаилов
Согласован
Национальный Банк
Республики Казахстан
Согласован
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Согласован
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 сентября 2019 года № 953
Требования к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету

Үш құрамдасты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптарды, оны орнату және қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 953 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 3 қыркүйекте № 19327 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.03.2020 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 1-бабы 1-тармағының 72-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2024 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Үш құрамдасты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптар;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Үш құрамдасты интеграцияланған жүйені орнату және қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары- Қаржы министрі
А. Смаилов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар жəне
аэроғарыш өнеркəсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 953 бұйрығына
1-қосымша
Үш құрамдасты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптар

Сноска. Требования - в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.03.2020 № 338 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 72-1) пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2024 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Понятия, используемые в настоящих Требованиях:
1) система (устройство) для приема безналичных платежей - электронно-механическое устройство для приема к обслуживанию платежных карточек, мобильное приложение и веб-сервисы банков, платежных организаций, обеспечивающие осуществление мгновенных платежей без использования платежных карточек, вне зависимости от обслуживания участников безналичного платежа в одном или разных банках, с моментальным зачислением денег в пользу бенефициара;
2) правообладатель трехкомпонентной интегрированной системы – физические или юридические лица, являющиеся производителями трехкомпонентной интегрированной системы (далее – ТИС) или которым, ТИС принадлежит на праве собственности, аренды или ином законном основании, для реализации или сдачи в аренду пользователям ТИС;
3) пользователь ТИС – налогоплательщик, применяющий при осуществлении деятельности ТИС;
4) единый реестр ТИС – перечень моделей ТИС, разрешенных к использованию на территории Республики Казахстан для целей налогообложения;
5) технологии интеграции ТИС – технические решения, имеющие серверную аппаратную и программную часть, клиентскую программную часть, при этом клиентская аппаратная часть представляется личным устройством пользователя ТИС;
6) клиентский модуль ТИС (модуль по работе с Центральным узлом ТИС) – часть аппаратно-программного комплекса ТИС, обеспечивающая работу точки продаж и постоянную непрерывную передачу данных на Центральный узел ТИС, в том числе автономный режим (при его наличии) работы на период не более 72 (семьдесят два) часов при потере связи с Центральным узлом ТИС;
7) центральный узел ТИС – часть аппаратно-программного комплекса ТИС, обеспечивающая обработку операций и хранение данных, взаимодействие с внешними системами, прием и обработку автономных операций (при их наличии) и хранения данных ТИС.

Ескерту. Талаптар жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.03.2020 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Үш құрамдасты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 1-бабы 1-тармағының 72-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2024 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Талаптарда пайдаланылатын ұғымдар:
1) қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйелер (құрылғылар) - төлем карточкаларын қызмет көрсетуге қабылдауға арналған электрондық-механикалық құрылғылар, бір немесе әртүрлі банктерде қолма-қол ақшасыз төлем қатысушыларына қызмет көрсетуге қарамастан, бенефициардың пайдасына ақшаны жедел есептей отырып, пайдаланбай жедел төлемдерді жүзеге асыруды қамтамасыз ететін төлем ұйымдарының, банктердің веб-сервистері және мобильдік қосымшалары;
2) үш құрамдасты интеграцияланған жүйенің құқық иеленушісі – үш құрамдасты интеграцияланған жүйенінің (бұдан әрі – ҮИЖ) өндірушілері болып табылатын немесе ҮИЖ меншік, жалға алу құқығына тиесілі немесе ҮИЖ пайдаланушыларына сату немесе жалға беру үшін өзге де заңды негізге жеке немесе заңды тұлғалар;
3) ҮИЖ пайдаланушысы – ҮИЖ қызметін жүзеге асыру кезінде қолданатын салық төлеуші;
4) ҮИЖ бірыңғай тізілімі – салық салу мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген ҮИЖ моделдерінің тізбесі;
5) ҮИЖ интеграциялау технологиялары – серверлік аппараттық және бағдарламалық бөлігі, клиенттік бағдарламалық бөлігі бар техникалық шешімдер, бұл ретте клиенттік аппараттық бөлігі ҮИЖ пайдаланушысының жеке құрылғысымен ұсынылады;
6) ҮИЖ клиенттік модулі (ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модуль) – сату нүктесінің жұмысын және деректерді ҮИЖ Орталық торабына тұрақты үздіксіз беруді, оның ішінде ҮИЖ Орталық торабымен байланысты жоғалтқан кезде 72 (жетпіс екі) сағаттан артық емес кезеңге автономды жұмыс режимін (ол болған кезде) қамтамасыз ететін ҮИЖ аппараттық-бағдарламалық кешенінің бөлігі;
7) ҮИЖ орталық торабы – операцияларды өңдеуді және деректерді сақтауды, сыртқы жүйелермен өзара әрекеттесуді, автономды операцияларды (олар болған кезде) қабылдау мен өңдеуді және ҮИЖ деректерін сақтауды қамтамасыз ететін ҮИЖ аппараттық - бағдарламалық кешенінің бөлігі.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 17.08.2020 № 749 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.03.2024 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Ведение Единого реестра ТИС осуществляется Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет).
4. Аппаратная серверная часть (серверное оборудование) и (или) рабочие станции, обеспечивающие функционирование Центрального узла ТИС, размещаются на территории Республики Казахстан в специализированном помещении (центре обработки данных).
Глава 2. Требования к трехкомпонентной интегрированной системе
Параграф 1. Технические требования
5. Техническое обеспечение системы состоит из технических средств, достаточных для функционирования ТИС. В состав технического обеспечения входят средства сбора и подготовки информации, средства передачи данных, средства вывода и обработки информации.
6. Программное обеспечение системы представляет собой программу (совокупность программ), состоящую из Центрального узла ТИС и Клиентского модуля ТИС, необходимых для реализации функций ТИС, заданного режима функционирования технического обеспечения и предполагаемого развития ТИС.
Общее программное обеспечение включает операционные системы, служебные и стандартные программы.
7. Работа ТИС обеспечивается с использованием аппаратно-программного комплекса, включающего:
1) контрольный компонент, состоящий из одного и (или) нескольких контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и передачи данных, включенные в государственный реестр контрольно-кассовых машин (далее – ККМ);
2) платежный компонент ТИС, состоящий из одного и (или) нескольких систем (устройств) для приема безналичных платежей);
3) учетный компонент ТИС (программа для автоматизации управления торговли, оказания услуг, выполнения работ и учета товаров, а также обеспечивающая выполнение функций, указанных в подпункте 1) пункта 14 настоящих Требований).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.04.2021 № 395 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8.Системные требования, предъявляемые к ТИС:
функциональная совместимость – обеспечение взаимодействия и функционирования с информационными системами предусмотренными настоящим Приказом;
масштабируемость – обеспечение возможности увеличения производительности системы, по мере роста объема обрабатываемой информации и количества одновременно работающих пользователей;
расширяемость – обеспечение возможности наращивания функций системы, не выходя за рамки принятой изначально концепции развития и технологической базы, в соответствии со специфическими потребностями пользователей.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2020 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2024 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. ҮИЖ бірыңғай тізілімін жүргізуді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – Комитет) жүзеге асырады.
4. Ақпараттық серверлік бөлім (серверлік жабдық) және (немесе) ҮИЖ Орталық торабының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жұмыс станциялары Қазақстан Республикасының аумағында мамандандырылған үй-жайда (деректерді өңдеу орталығында) орналастырылады.
2-тарау. Үш құрамдасты интеграцияланған жүйеге қойылатын талаптар
1-параграф. Техникалық талаптар
5. Жүйені техникалық қамтамасыз ету ҮИЖ жұмыс істеуі үшін жеткілікті техникалық құралдардан тұрады. Техникалық қамтамасыз етудің құрамына ақпаратты жинау және дайындау құралдары, деректерді беру құралдары, ақпаратты өңдеу және шығару құралдары енеді.
6. Жүйенің бағдарламалық қамтамасыз етуі ҮИЖ функцияларын іске асыру үшін қажетті ҮИЖ Орталық торабынан және ҮИЖ Клиенттік модулінен, техникалық қамтамасыз етудің белгіленген жұмыс істеу режимінен және ҮИЖ болжамды дамуынан тұратын бағдарламаны (бағдарламалар жиынтығы) білдіреді.
Жалпы бағдарламалық қамтамасыз ету операциялық жүйелерді, қызметтік және стандартты бағдарламаларды қамтиды.
7. ҮИЖ жұмысы:
1) бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген деректерді тіркеу және беру функциясы бар бір және (немесе) бірнеше бақылау-касса машинасынан тұратын (бұдан әрі – БКМ) бақылау құрамдасын;
2) қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған бір және (немесе) бірнеше жүйеден тұратын (құрылғы) ҮИЖ төлем құрамдасын;
3) ҮИЖ есепке алу құрамдасын (сауданың басқарылуын, қызметтер көрсетуді, жұмыстар орындауды және тауарларды есепке алуды автоматтандыруға арналған, сондай-ақ осы Талаптың 14-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген функциялардың орындалуын қамтамасыз ететін бағдарлама) қамтитын аппараттық-бағдарламалық кешенді пайдалана отырып қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.04.2021 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. ҮИЖ қойылатын жүйелік талаптар:
функционалдық үйлесімділік – осы Бұйрықта көзделген ақпараттық жүйелермен өзара әрекеттесуді және жұмыс істеуді қамтамасыз ету;
масштабтау – өңделетін ақпарат көлемінің және бір мезгілде жұмыс істейтін пайдаланушылар санының өсуіне қарай жүйенің өнімділігін ұлғайту мүмкіндігін қамтамасыз ету;
кеңею – пайдаланушылардың ерекше қажеттіліктеріне сәйкес бастапқыда қабылданған даму тұжырымдамасы мен технологиялық базаның шеңберінен шықпастан, жүйенің функциясын арттыру мүмкіндігін қамтамасыз ету.

9. ТИС обеспечивает:
1) прием безналичных платежей посредством систем (или устройств) для приема безналичных платежей;
2) подключение к оператору фискальных данных (далее – ОФД) Республики Казахстан по протоколу передачи данных и передачи оператору фискальных данных Республики Казахстан сведений о денежных расчетах, осуществляемых налогоплательщиком при реализации товаров, работ, услуг посредством ККМ, являющейся частью ТИС;
3) формирование в соответствии со статьей 412 Налогового кодекса документов, подлежащих регистрации в информационной системе (далее – ИС) "Электронные счета-фактуры" (далее – ЭСФ) Комитета, передачу их в ИС ЭСФ на регистрацию, а также реализацию бизнес-процессов модуля "Виртуальный склад" для целей формирования Виртуальных складов, сопроводительной накладной на товары (далее – СНТ), электронного счҰта-фактуры на основе СНТ;
4) формирование документов в ТИС, применяемых для оформления операций или событий, в соответствии с настоящими Требованиями;
5) контроль полноты вводимых данных (в случае выполнения функций или операций без полного заполнения всех полей, система уведомляет пользователя соответствующим уведомлением);
6) возможность работы со складским и торговым оборудованием и поддержки принтера и сканера штрих-кодов;
7) ведение учета в ТИС осуществляется с применением и (или) без применения счетов бухгалтерского учета;
8) реализацию дополнительных сервисов необходимых для пользователей ТИС. В случае изменения условий функционирования ТИС, требуется установления соответствия ТИС техническим требованиям, определенной Главой 3. настоящих Правил.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.04.2021 № 395 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Требования к режимам функционирования и к архитектуре ТИС
10. Функционирование ТИС:
1) в фискальном режиме (онлайн и автономный (при его наличии)) осуществляется за счет ККМ;
2) в автономном режиме (при его наличии), в следующих случаях:
потеря связи ТИС с Центральным узлом ТИС;
задержки при подключении к Центральному узлу ТИС более чем на 3 (три) секунды. Задержкой является промежуток времени между запросом ТИС и получением ответа от Центрального узла ТИС.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра финансов РК от 17.08.2020 № 749 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

9. ҮИЖ:
1) қолма-қол ақшасыз төлемдерді қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйелер (немесе құрылғылар) арқылы қабылдауды;
2) Қазақстан Республикасының фискалдық деректер операторына (бұдан әрі – ФДО) деректерді берудің хаттамасы бойынша қосуды және ҮИЖ бөлігі болып табылатын БКМ арқылы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде салық төлеуші жүзеге асыратын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының фискалдық деректер операторына беруді;
3) Салық кодексінің 412-бабына сәйкес Комитеттің "Электрондық шот-фактуралар" (бұдан әрі – ЭШФ) ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – АЖ) тіркеуге жататын құжаттарды, оларды ЭШФ АЖ-де тіркеуге беруді, сондай-ақ виртуалды қоймаларды қалыптастыру мақсатында "Виртуалды қойма" модулінің бизнес-процестерін іске асыруды, тауарларға ілеспе жүкқұжаттарын (бұдан әрі – ТІЖ), ТІЖ негізінде электрондық шот-фактураны қалыптастыру;
4) осы Талаптарға сәйкес операцияларды немесе оқиғаларды ресімдеу үшін қолданылатын ҮИЖ-де құжаттарды қалыптастыруды;
5) енгізілетін деректердің толықтығын бақылауды (функциялар немесе операциялар барлық ашық жолдарды толық толтырмай орындалған жағдайда, жүйе пайдаланушыны тиісті хабарламамен хабардар етеді);
6) қоймалық және сауда жабдығымен жұмыс істеу және принтер мен штрих-код сканерін қолдау мүмкіндігін;
7) ҮИЖ-де есепке алуды жүргізу бухгалтерлік есепке алу шоттарын қолданумен және (немесе) қолданбай жүзеге асырылуын;
8) ҮИЖ пайдаланушылар үшін қажетті қосымша сервистерді іске асыруды қамтамасыз етеді. ҮИЖ-нің жұмыс істеу шартттары өзгерген жағдайда ҮИЖ-нің осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған техникалық талаптарға сәйкестігін белгілеу талап етіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.04.2021 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. ҮИЖ жұмыс істеу режимдеріне және сәулетіне қойылатын талаптар
10. ҮИЖ жұмыс істеуі:
1) фискалдық режимде (онлайн және автономды (ол болған кезде)) БКМ есебінен жүзеге асырылады;
2) автономды режимде (ол болған кезде), мынадай:
ҮИЖ-дің ҮИЖ Орталық торабымен байланысты жоғалтқан;
ҮИЖ Орталық торабына қосылған кезде 3 (үш) секундтан астам кідірген жағдайларда. ҮИЖ сұрау салуы мен ҮИЖ Орталық торабынан жауап алу арасындағы уақыт аралығы кідіріс болып табылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2020 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11. Аппаратно-программный комплекс ТИС состоит:
1) Центрального узла ТИС;
2) Клиентского модуля ТИС (модуль по работе с Центральным узлом ТИС).
12. Требования к Центральному узлу ТИС:
1) программная составляющая располагается на серверном оборудовании, принадлежащем правообладателю ТИС;
2) серверное оборудование состоит не менее чем из двух серверов: основного и резервного. Резервный сервер имеет параметры производительности не менее чем у основного сервера;
3) серверное оборудование располагается в специализированных центрах обработки данных (далее – ЦОД) на территории Республики Казахстан. Основной и резервный серверы располагаются географически удаленно друг от друга;
4) доступ пользователю ТИС для просмотра и использования данных предоставляется по учетной записи;
5) доступ к функциям при работе с ТИС разграничивается по учетной записи пользователя по ролям или по набору отдельных пользовательских прав.
13. Требования к Клиентскому модулю ТИС (модуль по работе Центральным узлом ТИС):
1) реализация пользовательского интерфейса ТИС на государственном и русском языках;
2) наличие функции переключения языка по требованию пользователя;
3) наличие функции переключения языка для печатных форм документов по требованию пользователя;
4) в случае невозможности выполнения какой-либо операции, уведомление пользователя ТИС о невозможности выполнения операции соответствующим сообщением.
14. ТИС включает в себя следующие компоненты:
1) учетный компонент, который состоит из следующих функциональных модулей:
модуль складского учета (движение товарно-материальных запасов (далее – ТМЗ));
модуль учета доходов и движения денег;
модуль заработная плата и управление персоналом (далее – ЗУП);
модуль налогового учета и регистров;
модуль интеграций;
модуль по работе с Центральным узлом ТИС;
модуль по выдаче товарных чеков, при отсутствии связи и между сервером АПК и клиентской частью ТИС.
платежный компонент, который состоит из модуля, обеспечивающего взаимодействие одним и (или) несколькими с электронно-механическими устройствами для приема к обслуживанию платежных карточек, мобильными приложениями и (или) веб-сервисами банков, платежных организаций, обеспечивающими осуществление мгновенных платежей без использования платежных карточек, вне зависимости от обслуживания участников платежа в одном или разных банках с моментальным зачислением платежей в пользу бенефициара.
2) контрольный компонент, в соответствии с техническими требованиям к ККМ, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16508), а также правил получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 144 "Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, а также учета и размера обеспечения такого обязательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16437) и который состоит из следующих функциональных модулей:
модуль фискализации и передачи данных на сервер ОФД;
модуль по контролю подакцизных товаров;
модуль верификации кодов посредством использования интеграции с базой электронных паспортов товаров работ, услуг.

11. ҮИЖ аппараттық-бағдарламалық кешені:
1) ҮИЖ Орталық торабынан;
2) ҮИЖ Клиенттік модулінен (ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модуль) тұрады.
12. ҮИЖ Орталық торабына қойылатын талаптар:
1) бағдарламалық құрауыш ҮИЖ құқық иеленушісіне тиесілі серверлік жабдықта орналасады;
2) серверлік жабдық кемінде екі серверден тұрады: негізгі және резервтік. Резервтік серверде негізгі серверден кем емес өнімділік параметрлері бар;
3) серверлік жабдық Қазақстан Республикасының аумағында деректерді өңдеудің мамандандырылған орталықтарында (бұдан әрі – ДӨО) орналастырылады. Негізгі және резервтік серверлер бір-бірінен географиялық алыс орналастырылады;
4) деректерді қарау және пайдалану үшін ҮИЖ пайдаланушысына қолжетімділік есептік жазба арқылы беріледі;
5) ҮИЖ-бен жұмыс істеу кезінде функцияларға қолжетімділік пайдаланушының есептік жазбасы бойынша рөлдер бойынша немесе жеке пайдалану құқықтарын теру бойынша шектеледі.
13. ҮИЖ Клиенттік модуліне (ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модуль) қойылатын талаптар:
1) ҮИЖ пайдаланушылық интерфейсін мемлекеттік және орыс тілдерінде іске асыру;
2) пайдаланушының талабы бойынша тілді ауыстыру функциясының болуы;
3) пайдаланушының талабы бойынша құжаттардың баспа нысандары үшін тілді ауыстыру функциясының болуы;
4) қандай да бір операцияны орындау мүмкін болмаған жағдайда, тиісті хабарламамен операцияны орындау мүмкін еместігі туралы ҮИЖ пайдаланушысын хабардар ету.
14. ҮИЖ мынадай құрамдастарды:
1) мынадай функционалдық модульдерден тұратын есепке алу құрамдасын:
қоймалық есепке алу модулін (тауарлық-материалдық қорлардың (бұдан әрі – ТМҚ) қозғалысы);
кірістер мен ақша қаражатының қозғалысын есепке алу модулін;
жалақы және персоналды басқару модулін (бұдан әрі – ЖПБ);
салықтық есепке алу және тіркелімдер модулін;
интеграция модулін;
ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модулін;
АБК сервері мен ҮИЖ клиенттік бөлігі арасында байланыс болмаған кезде тауар чектерін беру бойынша модулін;
2) төлем карточкаларын қызмет көрсетуге қабылдауға арналған бір және (немесе) бірнеше электрондық-механикалық құрылғылармен, бір немесе әртүрлі банктерде төлем қатысушыларына қызмет көрсетуге қарамастан, бенефициардың пайдасына төлемдерді жедел есептей отырып, төлем карточкаларын пайдаланбай жедел төлемдерді жүзеге асыруды қамтамасыз ететін төлем ұйымдарының, банктердің веб-сервистері және (немесе) мобильдік қосымшаларымен өзара әрекеттесуді қамтамасыз ететін модульден тұратын төлем құрамдасын;
3) мынадай функционалдық модульдерден тұратын, "Бақылау-касса машиналарын қолданудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16508 болып тіркелді) бұйрығымен бекітілген БКМ-ге қойылатын техникалық талаптарға, сондай-ақ "Акциздік және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну, сондай-ақ осындай міндеттемені есепке алу қағидаларын және қамтамасыз ету мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 144 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16437 болып тіркелді) бұйрығымен бекітілген акциздік және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру қағидаларына сәйкес бақылау құрамдасын:
ФДО серверіне деректерді беру және фискалдау модулін;
акцизделетін тауарларды бақылау модулін;
тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің электрондық паспорттары базасымен интеграциялауды пайдалану арқылы кодтарды верификациялау модулін қамтиды.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.04.2021 № 395 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
15. Модуль складского учета (движение ТМЗ) учетного компонента ТИС:
1) осуществляет движение ТМЗ (оприходование, списание, перемещение, продажи, возвраты продаж и покупок, инвентаризацию) в количественном и стоимостном выражении;
2) обеспечивает движение ТМЗ на одном или на нескольких складах;
3) имеет функции управления складами (создание, редактирование, удаление);
4) имеет функционал учета остатков;
5) имеет функционал просмотра движения товара;
6) все операции движения ТМЗ завершаются формированием соответствующего документа;
7) продажи и возвраты продаж, осуществляются с фискализацией, посредством ККМ, используемой в составе ТИС в случаях установленных законодательством Республики Казахстан;
8) по запросу пользователя блокирует движения ТМЗ при отсутствии необходимого количества товара на складе для этой операции движения ТМЗ;
9) осуществляет фискализацию движений ТМЗ, переданных из учетного компонента на фискализацию, путем присвоения операции фискального признака в контрольном компоненте ТИС (ККМ) и обратной передачей фискального признака и даты фискализации в учетный компонент в рамках одной транзакции;
10) сохраняет фискальный признак, присвоенный при операции движения ТМЗ, в учетном компоненте либо передает на Центральный узел ТИС из модуля по работе с Центральным узлом ТИС при работе ТИС в автономном режиме (при его наличии);
11) запрещает корректировку и удаление документов и операций, которым присвоен фискальный признак, полученный от контрольного компонента ТИС (ККМ);
12) блокирует операции движения ТМЗ, для которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан требуется применение ККМ в случае, если контрольный компонент ТИС (ККМ) не фискализирует данную операцию, по причине недоступности ККМ на момент выполнения операции, отключения ККМ, выхода из строя ККМ либо при превышении открытой смены на ККМ более, чем 24 (двадцать четыре) часа или нахождении ККМ в автономном режиме (при его наличии) более, чем 72 (семьдесят два) часа;
13) обеспечивает возможность завершения операции с использованием платежного компонента ТИС при выполнении операций продаж с указанием типа оплаты безналичным способом.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра финансов РК от 17.08.2020 № 749 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.04.2021 № 395 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. ҮИЖ есепке алу құрамдасының қоймалық есепке алу (ТМЗ қозғалысы) модулі:
1) сандық және құндық мәнде ТМЗ қозғалысын (кіріске алуды, есептен шығаруды, өткізуді, сатуды, сату мен сатып алуды қайтаруды, түгендеуді) жүзеге асырады;
2) бір немесе бірнеше қоймаларда ТМЗ қозғалысын қамтамасыз етеді;
3) қоймаларды басқару функциялары бар (құру, редакциялау, жою);
4) қалдықтарды есепке алу функционалы бар;
5) тауар қозғалысын қарау функционалы бар;
6) ТМЗ қозғалысының барлық операциялары тиісті құжатты қалыптастырумен аяқталады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген жағдайларда, сату және сатуды қайтару ҮИЖ құрамында пайдаланылатын БКМ арқылы фискалдандырумен жүзеге асырылады;
8) пайдаланушының сұрау салуы бойынша ТМЗ қозғалысының осы операциясы үшін қоймада тауардың қажетті саны болмаған кезде ТМЗ қозғалысын бұғаттайды;
9) фискализацияға есепке алу құрамдастан берілген ТМЗ қозғалысын фискализациялауды ҮИЖ (БКМ) бақылау құрамдасында фискалдық белгі операциясын беру және фискалдық белгі мен фискалдау күнін бір транзакция шеңберінде есепке алу құрамдасқа қайта беру жолымен жүзеге асырады;
10) есепке алу құрамдаста ТМЗ қозғалысы операциясы кезінде берілген фискалдық белгіні сақтайды не автономды режимде (ол болған кезде) ҮИЖ жұмысы кезінде ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульден ҮИЖ Орталық торабына береді;
11) ҮИЖ (БКМ) бақылау құрамдасынан алынған фискалдық белгі берілген құжаттар мен операцияларды түзетуге және жоюға тыйым салады;
12) егер ҮИЖ (БКМ) бақылау құрамдасы операцияны орындау, БКМ ажырату, БКМ істен шығу не БКМ 24 (жиырма төрт) сағаттан артық ашық ауысым асқанда немесе БКМ автономды режимде (ол болған кезде) 72 (жетпіс екі) сағаттан артық болғанда БКМ қолжетімсіздігі себебінен осы операцияны фискалдандырмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларға БКМ қолдану талап етілетін ТМЗ қозғалысы операцияларын бұғаттайды;
13) қолма-қол ақшасыз тәсілмен төлеу түрін көрсете отырып, сату операцияларын орындау кезінде ҮИЖ төлем құрамдасын пайдаланумен операцияны аяқтау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2020 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16. Модуль учета доходов и движения денег учетного компонента ТИС:
1) обеспечивает ведение учета движения денег от операционной, инвестиционной и финансовой деятельности;
2) имеет функционал для фиксации и ведения учета поступлений и выплат по банковским счетам;
3) обеспечивает ведение учета доходов организации.
17. Модуль ЗУП учетного компонента ТИС обеспечивает ведение учета работников и оплату их труда посредством следующих функций:
1) прием на работу;
2) учет отпусков;
3) учет социальных статусов, влияющих на исчисление налогов и других обязательных платежей в бюджет;
4) расчет и выдача заработной платы.
18. Модуль налогового учета и регистров учетного компонента ТИС:
1) обеспечивает ведение расчета по налоговым обязательствам и социальным платежам;
2) обеспечивает формирование следующих налоговых регистров:
по учету приобретенных товаров, работ и услуг;
по учету доходов, в том числе полученных путем безналичных расчетов;
по учету объектов обложения индивидуальным подоходным налогом с доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также социальным налогом и социальными платежами.
19. Модуль интеграций учетного компонента ТИС:
1) обеспечивает формирование налоговой отчетности по форме 910.00 "Упрощенная декларация для субъектов малого бизнеса", утвержденной приказом Первого Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897);
2) обеспечивает сдачу налоговой отчетности, путем передачи сформированной налоговой отчетности в ИС "Система обработки налоговой отчетности" Комитета;
3) обеспечивает возможность получения от ИС "Централизованный унифицированный лицевой счет" Комитета данных по исчисленным и уплаченным налогам для формирования суммы налогов к уплате;
4) обеспечивает возможность получения от ИС "Контроль, учет и выдача учетно-контрольных марок, акцизных марок и другой печатной продукции Республиканского государственного предприятия Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" Акционерного общества "Национальные информационные технологии" данных по учетно-контрольным маркам, акцизным маркам;

16. ҮИЖ есепке алу құрамдасының кірістері мен ақша қаражатының қозғалысын есепке алу модулі:
1) операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметтен ақша қозғалысын есепке алуды жүргізуді қамтамасыз етеді;
2) банк шоттары бойынша түсімдер мен төлемдерді тіркеу және есепке алуды жүргізу үшін функционалы бар;
3) ұйым кірістерінің есепке алуын жүргізуді қамтамасыз етеді.
17. ҮИЖ есепке алу құрамдасының ЖПБ модулі мынадай функциялар арқылы қызметкерлердің есепке алуын жүргізуді және олардың еңбекақысын төлеуді қамтамасыз етеді:
1) жұмысқа қабылдау;
2) демалыстарды есепке алу;
3) салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеуге әсер ететін әлеуметтік мәртебелерді есепке алу;
4) жалақыны есептеу және беру.
18. ҮИЖ есепке алу құрамдасының салықтық есепке алу және тіркелімдер модулі:
1) салық міндеттемелері мен әлеуметтік төлемдер бойынша есеп айырысудың жүргізілуін қамтамасыз етеді;
2) мынадай салық тіркелімдерін қалыптастыруды қамтамасыз етеді:
сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді есепке алу бойынша;
кірістерді, оның ішінде қолма-қол ақшасыз есеп айырысу жолымен алынған кірістерді есепке алу бойынша;
төлем көзінен салық салынуға жататын жеке тұлғалардың кірістерінен жеке табыс салығы, сондай-ақ әлеуметтік салық пен әлеуметтік төлемдер салынатын объектілерді есепке алу бойынша.
19. ҮИЖ есепке алу құрамдасының интеграция модулі:
1) "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелді) бекітілген 910.00 "Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация" нысаны бойынша салық есептілігін қалыптастыруды қамтамасыз етеді;
2) қалыптасқан салық есептілігін Комитеттің "Салық есептілігін өңдеу жүйесі" АЖ-ге беру жолымен салық есептілігінің тапсыруын қамтамасыз етеді;
3) Комитеттің "Орталықтандырылған біріздендірілген дербес шот" АЖ-ден төлеуге салынатын салықтар сомасын қалыптастыру үшін есептелген және төленген салықтар бойынша деректерді алу мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
4) "Ұлттық ақпараттық технологиялар" Акционерлік қоғамының "Есепке алу-бақылау таңбаларды, акциздік таңбаларды және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы республикалық мемлекеттік кәсіпорынының басқа баспа өнімдерін бақылау, есептеу және беру" АЖ-ден есепке алу-бақылау маркалары, акциздік маркалар бойынша деректерді алу мүмкіндігін қамтамасыз етеді;

5) обеспечивает возможность взаимодействия с ИС ЭСФ Комитета;
6) обеспечивает взаимодействие с электронной базой паспортов товаров, работ, услуг.
В случае неготовности электронной базы паспортов товаров, работ, услуг к интеграции, предусматривает функцию ручного ввода наименования товара, работы и услуги;
7) обеспечивает работу с принтером и сканером штрих-кодов.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра финансов РК от 17.08.2020 № 749 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
20. Модуль по работе с Центральным узлом ТИС учетного компонента ТИС:
1) определяет отсутствие доступа к Центральному узлу ТИС при временном отсутствии соединения с Центральным узлом ТИС более 3 (три) секунд;
2) переходит на автономный режим (при его наличии) работы при отсутствии доступа к Центральному узлу ТИС;
3) имеет в модуле по работе с Центральным узлом ТИС программные функции по осуществлению хранения и защиты информации и данных, накопленных за период работы в автономном режиме (при его наличии), от несанкционированного изменения, утраты и (или) повреждения за счет применения следующих механизмов обеспечивающих защиту:
от несанкционированной очистки, изменения или удаления данных локального хранилища модуля по работе с Центральным узлом ТИС;
от несанкционированного доступа к данным из внешних источников (за исключением Центрального узла ТИС) за счет организации подключения к данным модуля по работе с Центральным узлом ТИС посредством выделенной учетной записи пользователя;
от несанкционированного изменения программного обеспечения модуля по работе с Центральным узлом ТИС;
4) передает в Центральный узел ТИС при восстановлении соединения с Центральным узлом ТИС все операции, сохраненные в локальном хранилище, на период отсутствия соединения;
5) уведомляет пользователя ТИС о блокировке выполнения операций в ТИС по причине отсутствия соединения с Центральным узлом ТИС более 72 (семьдесят два) часов.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра финансов РК от 17.08.2020 № 749 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
21. Модуль приема безналичных платежей платежного компонента ТИС:
1) обеспечивает в режиме реального времени передачу пользователем ТИС платежей поставщику платежных услуг;
2) обеспечивает прием платежей с использованием платежных карточек и (или) взаимодействие с мобильными приложениями или веб – сервисами банков, обеспечивающих осуществление мгновенных платежей без использования платежных карточек.

5) Комитеттің ЭШФ АЖ-бен өзара әрекеттесу мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
6) тауарлар, жұмыстар, қызметтер паспорттарының электрондық базасымен өзара әрекеттесуді қамтамасыз етеді.
Тауарлар, жұмыстар, қызметтер паспорттарының электрондық базасы интеграциялауға дайын болмаған жағдайда, тауардың, жұмыстар мен қызметтердің атауын қолмен енгізу функциясын көздейді;
7) принтермен және штрих-код сканерімен жұмысты қамтамасыз етеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2020 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. ҮИЖ есепке алу құрамдасының ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модулі:
1) ҮИЖ Орталық торабымен байланыс 3 (үш) секундтан астам уақыт болмаған кезде ҮИЖ Орталық торабына қолжетімділіктің жоқтығын анықтайды;
2) ҮИЖ Орталық торабына қолжетімділік болмаған кезде автономды жұмыс режиміне (ол болған кезде) өтеді;
3) ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульде ақпаратты және деректерді сақтау және қорғауды қамтамасыз ететін мынадай тетіктерді қолдану есебінен санкцияланбаған өзгертуден, жоғалудан және (немесе) зақымданудан автономды режимде (ол болған кезде) жұмыс кезеңінде жинақталған ақпаратты және деректерді сақтауды және қорғауды жүзеге асыру бойынша бағдарламалық функциялары бар:
ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульдің жергілікті қоймасының деректерін санкцияланбаған тазалаудан, өзгертуден немесе жоюдан;
пайдаланушының бөлінген есептік жазбасы арқылы ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульдің деректеріне қосуды ұйымдастыру есебінен сыртқы көздерден алынған деректерге санкцияланбаған қол жеткізуден (ҮИЖ Орталық торабын қоспағанда);
ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульдің бағдарламалық қамтамасыз етілуін санкцияланбаған өзгертуден;
4) ҮИЖ Орталық торабына ҮИЖ Орталық торабымен байланысты қалпына келтіру кезінде байланыс болмаған кезеңде жергілікті қоймада сақталған барлық операцияларды береді;
5) 72 (жетпіс екі) сағаттан астам ҮИЖ Орталық торабымен байланыстың болмауы себебінен ҮИЖ-да операцияларды орындауды бұғаттау туралы ҮИЖ пайдаланушысын хабардар етеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2020 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. ҮИЖ төлем құрамдасының қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдау модулі:
1) нақты уақыт режимінде ҮИЖ пайдаланушысының төлем қызметтерін жеткізушіге төлемдердің беруін қамтамасыз етеді;
2) төлем карточкаларын пайдаланумен төлемдердің қабылдауын және (немесе) төлем карточкаларын пайдаланбай жедел төлемдерді жүзеге асыруды қамтамасыз ететін банктердің мобильді қосымшаларымен немесе веб-сервистерімен өзара әрекеттесуді қамтамасыз етеді.

22. Модуль фискализации и передачи данных в ОФД (ККМ) контрольного компонента ТИС:
1) получает от учетного компонента при фискализации операции коды товаров, работ и услуг;
2) хранит полученные от учетного компонента коды товаров, работ, услуг с присвоенным им фискальным признаком;
3) обеспечивает передачу данных о фискализированных операциях в учетный компонент;
4) обеспечивает завершение операции фискализации передачей в учетный компонент фискального признака, с указанием даты и времени фискализации и уникального признака операции фискализации.
23. Модуль по контролю подакцизных товаров контрольного компонента ТИС:
1) получает от учетного компонента данные учетно-контрольных марок алкогольной продукции;
2) верифицирует акцизную марку и сообщает пользователю системы результат верификации;
3) хранит марки, полученные от учетного компонента с их статусом;
4) хранит данные об акцизных марках, полученных от учетного компонента и результат их проверки;
5) передает данные о результатах проверки в учетный компонент.
24. Модуль верификации кодов контрольного компонента ТИС посредством использования интеграции с базой электронных паспортов товаров работ, услуг:
1) получает электронную базу паспортов товаров, работ, услуг;
2) хранит базу электронных паспортов товаров, работ, услуг и осуществляет верификацию кодов товаров, работ, услуг в онлайн и в автономном режиме (при его наличии).
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра финансов РК от 17.08.2020 № 749 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Требования к надежности, безопасности и хранению данных
25. ТИС:
1) обеспечивает надежное хранение информации, защиту информации от утраты, хищения, искажения, подделки, несанкционированного доступа и действий по ее распространению, блокированию, уничтожению, модификации, копированию и иных незаконных действий и полную сохранность информации в электронных архивах и базах данных при:
полном или частичном отключении электропитания на любом участке программного обеспечения в любое время;
аварии сетей, телекоммуникаций, разрыве установленных физических и виртуальных соединений на любом этапе выполнения операции обмена данными;
попытке несанкционированного доступа к информации программного обеспечения;

22. ҮИЖ бақылау құрамдасының ФДО - ға (БКМ) деректерді беру және фискалдау модулі:
1) операцияны фискалдау кезінде есепке алу құрамдастан тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің кодтарын алады;
2) есепке алу құрамдастан алынған тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің кодтарын оларға берілген фискалдық белгісімен сақтайды;
3) фискальдандырылған операциялар туралы деректерді есепке алу құрамдасқа беруді қамтамасыз етеді;
4) фискалдау күні мен уақытын және фискалдау операциясының бірегей белгісін көрсете отырып, фискалдық белгіні есепке алу құрамдасқа беру арқылы фискалдау операциясының аяқталуын қамтамасыз етеді.
23. ҮИЖ бақылау құрамдамасының акцизделетін тауарларды бақылау модулі:
1) есепке алу құрамдастан алкоголь өнімінің есепке алу-бақылау маркаларының деректерін алады;
2) акциздік марканы тексереді және жүйенің пайдаланушысына верификация нәтижесін хабарлайды;
3) есепке алу құрамдастан алынған маркаларды олардың мәртебесімен сақтайды;
4) есепке алу құрамдастан алынған акциздік таңбалар туралы деректерді және оларды тексеру нәтижесін сақтайды;
5) тексеру нәтижелері туралы деректерді есепке алу құрамдасқа береді.
24. ҮИЖ бақылау құрамдасының тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің электрондық паспорттары базасымен интеграциялауды пайдалану арқылы кодтарды верификациялау модулі:
1) тауарлар, жұмыстар, қызметтер паспорттарының электрондық базасын алады;
2) тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің электрондық паспорттарының базасын сақтайды және тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің кодтарын онлайн және автономды режимде (ол болған кезде) верификациялауды жүзеге асырады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2020 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Сенімділікке, қауіпсіздікке және деректердің сақталуына қойылатын талаптар
25. ҮИЖ:
1) ақпараттың сенімді сақталуын, ақпаратты жоғалудан, ұрлаудан, бұрмалаудан, қолдан жасаудан, санкцияланбаған қол жеткізуден және оны тарату, бұғаттау, жою, түрлендіру, көшіру және өзге де заңсыз іс-әрекеттерден қорғауды және электрондық мұрағаттар мен деректер базаларында ақпараттың толық сақталуын:
кез келген уақытта бағдарламалық қамтамасыз етудің кез келген учаскесіндегі электрмен қоректендіруді толық немесе ішінара ажыратқанда;
желілер, телекоммуникациялар апатында, деректер алмасу операцияларын орындаудың кез келген кезеңіндегі орнатылған физикалық және виртуалды байланыстар ажырағанда;
бағдарламалық қамтамасыз етудің ақпаратына санкцияланбаған қол жеткізуге әрекеттенгенде қамтамасыз етеді;

2) обеспечивает ежедневное автоматическое сохранение резервной копии базы данных и системного журнала транзакций;
3) обеспечивает выполнение операции учетного компонента, влияющие на налогообложение на Центральном узле ТИС в режиме онлайн;
4) использует в автономном режиме (при его наличии) модуль по работе с Центральным узлом ТИС (Клиентским модулем ТИС), отвечающим за выполнение операций учетного компонента в автономном режиме (при его наличии);
5) обеспечивает при восстановлении связи модуля по работе с Центральным узлом ТИС и Центрального узла ТИС передачу на него автономных операции (при их наличии), влияющих на налогообложение (продажа товаров, расчет заработной платы) с последующим на нем выполнением всех операций;
6) обеспечивает накопление и сохранение данных ТИС в Клиентском модуле ТИС при потере соединения с Центральным узлом ТИС;
7) обеспечивает соответствие требованиям информационной безопасности в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон об информатизации).
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра финансов РК от 17.08.2020 № 749 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Требования к учету трехкомпонентной интегрированной системы
26. Учет ТИС осуществляется Комитетом путем включения модели в Единый реестр ТИС (далее – Единый реестр) и предусматривает следующие действия:
1) правообладатель ТИС, состоящий на регистрационном учете в качестве налогоплательщика, представляет эталонный образец ТИС, а также на бумажном носителе и в электронном формате следующие документы:
заявление о (об) включении, изменении, исключении модели ТИС в (из) Единый (Единого) реестр (реестра) по форме, согласно приложению к настоящим Требованиям;
паспорт производителя, техническая документация и руководство по эксплуатации: интегрированной системы, состоящей из одной и (или) нескольких ККМ, одной и (или) нескольких систем для приема безналичных платежей, а также учетного компонента ТИС;
документ, подтверждающий наличие прав на ТИС;
акт по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности.
При этом акт по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности не требуется, в случае подключения к эталонному образцу ТИС новой модели и (или) моделей ККМ, и (или) системы (устройства) и (или) систем (устройств) для приема безналичных платежей ТИС, ранее включенных в Единый реестр моделей ТИС;

2) деректер базасының резервтік көшірмесін және транзакциялардың жүйелік журналын күнделікті автоматты түрде сақтауды қамтамасыз етеді;
3) онлайн режимде ҮИЖ Орталық торабында салық салуға әсер ететін есепке алу құрамдас операциясының орындалуын қамтамасыз етеді;
4) автономды режимде (ол болған кезде) есепке алу құрамдас операцияларын орындауға жауап беретін ҮИЖ Орталық торабымен (ҮИЖ Клиенттік модулімен) жұмыс бойынша модульді пайдаланады;
5) ҮИЖ Орталық торабымен және ҮИЖ Орталық торабымен жұмыс бойынша модульдің байланысын қалпына келтіру кезінде салық салуға әсер ететін (тауарларды сату, жалақыны есептеу) автономды операцияларды (ол болған кезде) оған кейіннен барлық операцияларды орындаумен беруді қамтамасыз етеді;
6) ҮИЖ Орталық торабымен байланыс жоғалған кезде ҮИЖ Клиенттік модулінде ҮИЖ деректерінің жинақталуын және сақталуын қамтамасыз етеді;
7) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ақпараттандыру туралы заң) сәйкес ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2020 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Үш құрамдасты интеграцияланған жүйені есепке алуға қойылатын талаптар
26. ҮИЖ есепке алуын Комитет модельдерді ҮИЖ Бірыңғай тізіліміне (бұдан әрі – Бірыңғай тізілім) енгізу жолымен жүзеге асырады және мынадай іс-әрекеттерді көздейді:
1) салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрған ҮИЖ құқық иеленушісі ҮИЖ эталондық үлгісін, сондай-ақ қағаз тасымалдағышта және электрондық форматта мынадай құжаттарды:
осы Талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бірыңғай тізілімге (тізілімнен) ҮИЖ моделін енгізу, өзгерту, алып тастау туралы өтінішті;
өндірушінің паспорты, техникалық құжаттамасы және пайдалану жөніндегі нұсқаулықты: бір және (немесе) бірнеше БКМ, қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған бір және (немесе) бірнеше жүйеден, сондай-ақ ҮИЖ есепке алу құрамдасынан тұратын интеграцияланған жүйе;
ҮИЖ құқығының болуын растайтын құжатты;
ақпарттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақтардың нәтижелері бойынша актіні ұсынады.
Бұл ретте, ҮИЖ эталондық үлгісіне БКМ жаңа моделін және (немесе) модельдерін, және (немесе) бұрында ҮИЖ модельдерінің Бірыңғай тізіліміне енгізілген, ҮИЖ қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдау үшін жүйені (құрылғы) және (немесе) жүйелерді (құрылғыларды) қосқан кезде, ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестікке сынақ нәтижелері бойынша акті талап етілмейді.

2) должностное лицо Комитета, на которое возложены соответствующие полномочия, в течение 3 (три) рабочих дней со дня представления эталонного образца ТИС и документов, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта:
проверяет:
соответствие сведений, указанных в заявлении, представленным документам;
наличие модели и (или) моделей ККМ в государственном реестре контрольно-кассовых машин;
передает в Экспертный совет при Комитете эталонный образец ТИС и документы, предусмотренные подпунктом 1) настоящего пункта;
3) Экспертный совет при Комитете в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня представления должностным лицом Комитета эталонного образца ТИС и документов, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта:
проводит экспертизу эталонного образца ТИС и технической документации на предмет их соответствия настоящим Требованиям;
по результатам экспертизы выносит протокольное решение о включении или отказе о включении ТИС в Единый реестр;
включает модель ТИС в Единый реестр.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2024 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Соответствие модели ТИС техническим требованиям при включении в Единый реестр определяется Экспертным советом путем испытания (тестирования) эталонного образца ТИС в присутствии представителей лица, инициировавшего включение модели ТИС в Единый реестр.
Для установления соответствия ТИС техническим требованиям Экспертный совет привлекает при отсутствии соответствующей компетенции экспертов из иных государственных органов, из числа других лиц (за исключением лиц, связанных с лицом, инициировавших включение ТИС в Единый реестр).
27-1. Правообладатель ТИС при изменении эталонного образца ТИС путем подключения новой модели и (или) моделей ККМ, и (или) системы (устройства) и (или) систем (устройств) для приема безналичных платежей ТИС, ранее включенных в Единый реестр моделей ТИС представляет заявление о (об) включении, изменении, исключении модели ТИС в (из) Единый (Единого) реестр (реестра) по форме, согласно приложению к настоящим Требованиям.
Сноска. Требование дополнено пунктом 27-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.03.2024 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Правообладатель ТИС при исключении модели ТИС из Единого реестра представляет заявление о (об) включении, изменении, исключении модели ТИС в (из) Единый (Единого) реестр (реестра) по форме, согласно приложению к настоящим Требованиям.
При выявлении несоответствия настоящим Требованиям модели ТИС, указанной в документации и представленной в Комитет при включении в Единый реестр, Комитетом производится исключение модели ТИС из Единого реестра на основании решения об исключении модели ТИС из Единого реестра, оформленное в виде протокола Экспертного совета.

2) тиісті өкілеттіктер жүктелген Комитеттің лауазымды адамы ҮИЖ эталондық үлгісін және осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген құжаттарды ұсынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
мыналарды:
өтініште көрсетілген мәліметтердің ұсынылған құжаттарға сәйкестігін;
бақылау-касса машиналардың мемлекеттік тізілімінде БКМ моделінің және (немесе) моделдерінің болуын тексереді;
Комитет жанындағы Сараптамалық кеңеске ҮИЖ эталондық үлгісін және осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген құжаттарды береді;
3) Комитет жанындағы Сараптамалық кеңес Комитеттің лауазымды адамы ҮИЖ эталондық үлгісін және осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген құжаттарды ұсынған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде:
ҮИЖ эталондық үлгісінің және техникалық құжаттаманың осы Талаптарға сәйкестігі тұрғысында сараптама жүргізеді;
сараптама нәтижелері бойынша ҮИЖ Бірыңғай тізілімге енгізу немесе бас тарту туралы хаттамалық шешім шығарады;
ҮИЖ моделін Бірыңғай тізілімге енгізеді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2024 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Бірыңғай тізілімге енгізу кезінде ҮИЖ моделінің техникалық талаптарға сәйкестігін Сараптамалық кеңес ҮИЖ моделін Бірыңғай тізілімге енгізуге бастамашылық еткен тұлға өкілдерінің қатысуымен ҮИЖ эталондық үлгісін сынау (тестілеу) жолымен айқындайды.
ҮИЖ техникалық талаптарға сәйкестігін белгілеу үшін Сараптамалық кеңес өзге мемлекеттік органдардан сарапшылардың тиісті құзыреті болмаған кезде басқа тұлғалардың (ҮИЖ Бірыңғай тізілімге енгізуге бастамашылық еткен адамдармен байланысты адамдарды қоспағанда) қатарынан тартады.
27-1. ҮИЖ құқық иесі бұрын ҮИЖ моделінің Бірыңғай тізілімге енгізілген ҮИЖ қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауы үшін, БКМ жаңа модельін және (немесе) модельін, және (немесе) жүйелерді (құрылғыларды) және (немесе) жүйені (құрылғыны) қосу жолымен ҮИЖ эталондық үлгісі өзгерген кезінде осы Талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҮИЖ моделін Бірыңғай тізілімге (тізілімнен) енгізу, өзгерту, алып тастау туралы өтініш ұсынады.
Ескерту. Талаптар 27-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2024 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. ҮИЖ құқық иеленуші Бірыңғай тізілімнен ҮИЖ моделін алып тастаған кезде осы Талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бірыңғай тізілімге (тізілімнен) ҮИЖ моделін енгізу, өзгерту, алып тастау туралы өтінішті ұсынады.
Құжаттамада көрсетілген және Бірыңғай тізілімге енгізу кезінде Комитетке ұсынылған ҮИЖ моделінің осы Талаптарға сәйкес келмеуі анықталған кезде, Комитет Cараптамалық кеңестің хаттама түрінде ресімделген Бірыңғай тізілімнен ҮИЖ моделін алып тастау туралы шешім негізінде Бірыңғай тізілімнен ҮИЖ моделін алып тастауды жүргізеді.

Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2024 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Состав и положение Экспертного совета определяются Комитетом.
30. Единый реестр размещается на сайте Комитета.
Приложение
к Требованиям к трехкомпонентной
интегрированной системе
и ее учету
Заявление о (об) включении, изменении, исключении модели трехкомпонентной интегрированной системы (далее – ТИС) в (из) Единый (Единого) реестр (реестра)
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2024 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование правообладателя ТИС ____________________________
2. Индивидуальный/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН)
______________________________________________________________
3. Причина подачи заявления (укажите "X" в соответствующей ячейке):
☐ включение ☐ изменение ☐ исключение
4. Местонахождение правообладателя ТИС: Регистрационный код адреса:
☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐
Область:________________________________________________________
Город республиканского/областного значения: _______________________
_______________________________________________________________
Район: _________________________________________________________
_______________________________________________________________
Город районного значения/поселок/село: ___________________________
_______________________________________________________________
Часть населенного пункта (улица, проспект, микрорайон): _____________
_______________________________________________________________
Номер дома: ________________ помещение:_________________________
5. Название ТИС ________________________________________________
_______________________________________________________________
6. Наименование компонентов ТИС:
1) контрольный компонент (контрольно-кассовая машина с функцией фиксации
и передачи данных и (или) контрольно-кассовые машины с функцией фиксации
и передачи данных, включенные в государственный реестр контрольно-кассовых машин):
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
4. _____________________________________________________________
5. _____________________________________________________________
2) платежный компонент ТИС (система (устройство) и (или) системы
(устройства) для приема безналичных платежей):

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2024 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Сараптамалық кеңестің ережесін және құрамын Комитет айқындайды.
30. Бірыңғай тізілім Комитеттің сайтында орналастырылады.
Үш құрамдасты
интеграцияланған
жүйеге және оны есепке алуға
қойылатын талаптарға
қосымша
Үш құрамдасты интеграцияланған жүйе моделін (бұдан әрі – ҮИЖ) Бірыңғай тізілімге (тізілімнен) енгізу, өзгерту, алып тастау туралы өтініш
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2024 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. ҮИЖ құқық иеленушінің атауы __________________________________
2. Жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)_____________________
3. Өтінішті беру себебі (тиісті ұяшықта "X" көрсетіңіз):
енгізу ☐ өзгерту ☐ алып тастау ☐
4. ҮИЖ құқық иеленушісінің орналасқан жері:
мекенжайдың тіркеу коды: ☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐
облысы:________________________________________________________
республикалық/ облыстық маңызы бар қала: _________________________
_______________________________________________________________
ауданы: ________________________________________________________
аудандық маңызы бар қала/кент/ауыл: ______________________________
_______________________________________________________________
елді мекеннің бір бөлігі (көше, даңғыл, шағын аудан): _________________
______________________________________________
_______________________________________________________________
үйдің нөмірі: _____________ үй-жайдың нөмірі _____________
5. ҮИЖ атауы ___________________________________________________
_______________________________________________________________
6. ҮИЖ құрамдастарының атауы:
1) бақылау құрамдасы (деректерді тіркеу және беру функциясы бар
бақылау-касса машинасы және (немесе) бақылау-касса машиналарының
мемлекеттік тізіліміне енгізілген, деректерді тіркеу және беру функциясы
бар бақылау-касса машинасы)
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
4. _____________________________________________________________
5. _____________________________________________________________
2) ҮИЖ төлем құрамдасы (қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдау үшін
жүйе (құрылғы) және (немесе) жүйелер (құрылғылар)

1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
4. _____________________________________________________________
5. _____________________________________________________________
3) учетный компонент ТИС (программа для автоматизации управления торговли,
оказания услуг, выполнения работ и учета товаров, а также обеспечивающая
выполнение функций, указанных в подпункте 1) пункта 14 настоящих Требований)
_______________________________________________________________
7. Номер и дата документа, подтверждающего разрешение на правообладание
ТИС ___________________________________________________________
8. Версия _______________________________________________________
9. Я, ___________________________________________________________
подтверждаю, что указанные в заявлении данные являются официальными
и что все прилагаемые документы являются действительными.
Прилагается __________ листов.
Правообладатель ТИС __________________________________ _________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата подачи: "____" ____________ 20 __ года
Приложение 2
к приказу Первого Заместителя
Премьер-Министра –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 сентября 2019 года № 953
Правила установки и применения трехкомпонентной интегрированной системы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установки и применения трехкомпонентной интегрированной системы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 72-1) пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2024 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Действие настоящих Правил распространяется на индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации – пользователей трехкомпонентной интегрированной системы (далее – ТИС).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 17.08.2020 № 749 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок установки и применения трехкомпонентной интегрированной системы
3. Установка ТИС осуществляется в соответствии с порядком установки и настройки системы, описанном производителем в технической документации к продукту.

1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
4. _____________________________________________________________
5. _____________________________________________________________
3) ҮИЖ есепке алу құрамдасы (сауданың басқарылуын, қызметтер көрсетуді,
жұмыстар орындауды және тауарларды есепке алуды автоматтандыруға
арналған, сондай-ақ осы Талаптың 14-тармағының 1) тармақшасында
көрсетілген функциялардың орындалуын қамтамасыз ететін бағдарлама)
_______________________________________________________________
7. ҮИЖ құқық иеленуге рұқсатты растайтын құжаттың нөмірі мен күні
_______________________________________________________________
8. Нұсқасы _______________
9. Мен, _________________________________________________________
өтініште көрсетілген деректердің ресми болып табылатынын және барлық
қоса беріліп отырған құжаттардың жарамды екенін растаймын.
__________ парақ қоса беріледі.
ҮИЖ құқық иеленушісі _________________________________ ______
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)      (қолы)
Берілген күні: 20__ жылғы "___" ____________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 953 бұйрығына
2-қосымша
Үш құрамдасты интеграцияланған жүйені орнату және қолдану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Үш құрамдасты интеграцияланған жүйені орнату және қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 1-бабы 1-тармағының 72-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2024 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалардың күші оңайлатылған декларация негізінде арнайы салық режимін қолданатын жеке кәсіпкерлерге – үш құрамдасты интеграцияланған жүйенің (бұдан әрі – ҮИЖ) пайдаланушыларына қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2020 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Үш құрамдасты интеграцияланған жүйені орнату және қолдану тәртібі
3. ҮИЖ орнату өндірушімен өнімге техникалық құжаттамаларда көрсетілген орнату және жүйені іске қосу тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.

4. ТИС применяется для учета процессов торговли, оказания услуг, выполнения работ и учета товаров в налоговых целях по всем объектам предпринимательской деятельности пользователя ТИС.
5. Для обеспечения эксплуатации ТИС пользователям ТИС необходимо руководствоваться технической документацией ТИС.
6. ТИС, используемая при осуществлении предпринимательской деятельности, подлежит регистрации в органах государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2024 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для регистрации ТИС пользователем в органы государственных доходов представляется заявление установленной формы (далее – Заявление), согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 17.08.2020 № 749 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. Регистрация ТИС органами государственных доходов осуществляется в течение трех рабочих дней со дня представления Заявления.
По результатам выдается регистрационная карточка ТИС по установленной форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра финансов РК от 17.08.2020 № 749 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Пользователи ТИС обеспечивают ведение учета в соответствии с Требованиями к трехкомпонентной интегрированной системе и ее учету, утвержденными настоящим приказом, а также обеспечивают:
подкрепление записей оригиналами первичных документов и отражение в записях всех операций и событий;
хронологическую и своевременную регистрацию операций и событий.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 31.03.2020 № 338 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам установки
и применения к трехкомпонентной
интегрированной системы
Заявление о регистрации, изменении и снятии трехкомпонентной интегрированной системы (далее – ТИС)
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2024 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование и (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) пользователя ТИС
_______________________________________________________________

4. ҮИЖ сауда, қызмет көрсету, жұмыстарды орындау процесін есепке алу үшін және тауарларды есепке алу үшін ҮИЖ пайдаланушының барлық кәсіпкерлік қызмет объектілері бойынша салықтық мақсатта қолданылады.
5. ҮИЖ пайдаланушыларға ҮИЖ пайдалануды қамтамасыз ету үшін ҮИЖ техникалық құжаттамасын басшылыққа алу қажет.
6. Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын ҮИЖ мемлекеттік кірістер органдарында салық төлеушінің орналасқан жері бойынша тіркелуге жатады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2024 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Пайдаланушы ҮИЖ-де тіркелу үшін мемлекеттік кірістер органдарына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) ұсынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2020 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. ҮИЖ-де тіркеуді мемлекеттік кірістер органдары Өтінішті ұсынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша ҮИЖ тіркеу карточкасы беріледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2020 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. ҮИЖ пайдаланушылары осы бұйрықпен бекітілген Үш құрамдасты интеграцияланған жүйеге және оны есепке алуға қойылатын талаптарға сәйкес есепке алуды жүргізуді қамтамасыз етуге, сондай-ақ:
жазбаларды бастапқы құжаттардың түпнұсқаларымен бекітуді және барлық операциялар мен оқиғалардың жазбаларында көрсетуді;
операциялар мен оқиғаларды хронологиялық және уақтылы тіркеуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 31.03.2020 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үш құрамдасты
интеграцияланған
жүйені орнату және қолдану
қағидаларына
1-қосымша
Үш құрамдасты интеграцияланған жүйені (бұдан әрі – ҮИЖ) тіркеу, өзгерту және шығару туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2024 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. ҮИЖ пайдаланушының атауы және (немесе) тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде) __________________________________________________
______________________________________________________________

2. Индивидуальный/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН)
_______________________________________________________________
3. Причина подачи заявления (укажите "X" в соответствующей ячейке):
регистрация ☐ изменение ☐ снятие ☐
4. Вид ТИС (укажите "X" в соответствующей ячейке):
☐ программно-аппаратный комплекс;
☐ интегрированная система, состоящая из одной и (или) нескольких контрольно-
кассовой машин с функцией фиксации и передачи данных (далее – ККМ),
из одной и (или) нескольких систем (устройств) для приема безналичных платежей,
а также оборудования (устройства), оснащенного системой автоматизации управления
торговли, оказания услуг, выполнения работ и учета товаров.
5. Наименование ТИС _____________________________________________
6. Номер и дата документа, подтверждающего право пользования ТИС
_________________________________________________________________
7. Место регистрации ТИС: Регистрационный код адреса:
☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐
Область: _________________________________________________________
Город республиканского/областного значения: ________________________
_________________________________________________________________
Район: ___________________________________________________________
Город районного значения/поселок/село: ______________________________
_________________________________________________________________
Часть населенного пункта (улица, проспект, микрорайон): _______________
_________________________________________________________________
Номер дома _______________ помещение: ____________________________
7.1. Наименование системы автоматизации управления торговли, оказания услуг,
выполнения работ и учета товаров (далее – учетная система):
_________________________________________________________________
7.2. Информация о ККМ:
Наименование/модели и (или) моделей ККМ
Дата регистрации модели и (или) моделей ККМ
Регистрационный номер модели и (или) моделей ККМ
1.
2.
3.
4.
5.
7.3. Информация о системе (устройстве) для приема безналичных платежей:
Наименование/ системы (устройства) и (или) систем (устройств) для приема безналичных платежей
Идентификационный/заводской номер системы (устройства) и (или) систем (устройств) для приема безналичных платежей
Дата регистрации системы (устройства) и (или) систем (устройств) для приема безналичных платежей
1.
2.
3.
4.
5.
8. Я, _________________________________________________________________
подтверждаю, что указанные в заявлении данные являются официальными.
Пользователь ТИС ____________________________________ __________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата подачи: "___" ____________ 20 __ года
Приложение 2
к Правилам установки
и применения к трехкомпонентной
интегрированной системы
Регистрационная карточка трехкомпонентной интегрированной системы (далее – ТИС) № _______

2. Жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН) ____________________
______________________________________________________________
3. Өтінішті беру себебі (тиісті ұяшықта "X" көрсетіңіз):
тіркеу ☐өзгерту ☐ шығару ☐
4. ҮИЖ түрі (тиісті ұяшықта "X" көрсетіңіз):
☐ бағдарламалық-аппараттық кешен;
☐ деректерді тіркеу және беру функциясы бар бір және (немесе) бірнеше
бақылау-касса машинасынан (бұдан әрі – БКМ), қолма-қол ақшасыз
төлемдерді қабылдауға арналған жүйеден (құрылғыдан) және (немесе)
жүйелерден (құрылғылардан), сондай-ақ сауданы басқаруды, қызметтер
көрсетуді, жұмыстарды орындауды және тауарларды есепке алуды
автоматтандырылған жүйесімен жарақтандырылған жабдықтан (құрылғыдан)
тұратын интеграцияланған жүйе.
5. ҮИЖ атауы __________________________________________________
6. ҮИЖ пайдалану құқығын растайтын құжаттың нөмірі мен күні
______________________________________________________________
7. ҮИЖ тіркеу орны:
мекенжайдың тіркеу коды: ☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐☐
облыс:_________________________________________________________
республикалық/облыстық маңызы бар қала: _________________________
_______________________________________________________________
аудан: _________________________________________________________
аудандық маңызы бар қала/кент/ауыл: ______________________________
_______________________________________________________________
елді мекеннің бір бөлігі (көше, даңғыл, шағын аудан): _________________
_______________________________________________________________
үйдің нөмірі: _____________ үй-жайдың нөмірі _____________
7.1 Сауданы басқарудың, қызметтер көрсетудің, жұмыстарды орындаудың
және тауарларды есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің
(бұдан әрі – есепке алужүйесі) атауы ____________________
______________________________________________________________
7.2 БКМ туралы ақпарат:
БКМ моделінің және (немесе) модельдерінің атауы
БКМ моделінің және (немесе) модельдерінің тіркелген күні
БКМ моделінің және (немесе) модельдерінің тіркеу нөмірі
1
2
3
4
5
7.3 Қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйе (құрылғы) туралы ақпарат:
Қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйенің (құрылғының) және (немесе) жүйелердің (құрылғылардың) атауы
Қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйенің (құрылғының) және (немесе) жүйені (құрылғыны) сәйкестендіру/зауыттық нөмірі
Қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауға арналған жүйенің (құрылғының) және (немесе) жүйелердің (құрылғылардың) тіркелген күні
1
2
3
4
5
8. Мен, өтініште көрсетілген деректердің ресми болып табылатынын
растаймын _____________________________________________________
ҮИЖ қолданушы ___________________________________ __________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (қолы)
Берілген күні: 20__ жылғы "___" ____________
Үш құрамдасты
интеграцияланған жүйені орнату
және қолдану қағидаларына
2-қосымша
Үш құрамдасты интеграцияланған жүйенің (бұдан әрі – ҮИЖ) № __________ тіркеу карточкасы

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2024 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование и (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) пользователя ТИС
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Индивидуальный/бизнес-идентификационный номер пользователя ТИС (ИИН/БИН)
_____________________________________________________________________
Наименование ТИС ___________________________________________________
Адрес регистрации ТИС: _______________________________________________
Дата регистрации ТИС в органе государственных доходов:
"___" ______________ 20 ____ года место штампа
Должностное лицо
_____________________
наименование органа
государственных доходов
_________
подпись
____________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
место штампа
Дата снятия ТИС с учета в органе государственных доходов:
"____" ___________ 20 ___ года
Приложение 3
к Правилам установки и
применения к трехкомпонентной
интегрированной системы
Регистрационная карточка трехкомпонентной интегрированной системы
(далее – ТИС) № ______________
Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра финансов РК от 17.08.2020 № 749 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам установки и
применения к трехкомпонентной
интегрированной системы
Приложение № ______________ к регистрационной карточке
трехкомпонентной интегрированной системы (далее – ТИС) № ______________
Сноска. Приложение 4 исключено приказом Министра финансов РК от 17.08.2020 № 749 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2024 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ҮИЖ пайдаланушының атауы және (немесе) тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда) ___________________________________________
______________________________________________________________
ҮИЖ пайдаланушының жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
ҮИЖ атауы ___________________________________________________
ҮИЖ тіркеу орны: _____________________________________________
______________________________________________________________
ҮИЖ мемлекеттік кірістер органында тіркелген күні:
20 ____ жылғы "___" ______________
мөр орны
Лауазымды адам __________________ _____ _______________________________
мемлекеттік кірістер       қолы       тегі, аты, әкесінің аты (бар болған
органының атауы             жағдайда)
мөр орны
ҮИЖ мемлекеттік кірістер органының есебінен шығарылған күні:
20 ___ жылғы "____" ___________
Үш құрамдасты
интеграцияланған жүйені орнату
және қолдану қағидаларына
3-қосымша
Үш құрамдасты интеграцияланған жүйенің (бұдан әрі - ҮИЖ) № __________ тіркеу карточкасы
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2020 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үш құрамдасты
интеграцияланған жүйені орнату
және қолдану қағидаларына
4-қосымша
Үш құрамдасты интеграцияланған жүйенің (бұдан әрі - ҮИЖ) тіркеу туралы №______________ карточкасына № ______________ қосымша
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 17.08.2020 № 749 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.