Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области регулирования рынка зерна
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 259 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 63. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июля 2019 года № 19025.
Сноска. Заголовок - в редакции cовместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.03.2021 № 98 и Министра национальной экономики РК от 31.03.2021 № 34 (вводится в действие с 01.01.2022).
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула – в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 08.02.2023 № 59 и Министра национальной экономики РК от 08.02.2023 № 19 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени рисков в области регулирования рынка зерна согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) исключен совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.03.2021 № 98 и Министра национальной экономики РК от 31.03.2021 № 34 (вводится в действие с 01.01.2022);
3) проверочный лист в области регулирования рынка зерна для хлебоприемных предприятий согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
3-1) проверочный лист в области регулирования рынка зерна для хлебоприемных предприятий согласно приложению 3-1 к настоящему совместному приказу;
3-2) проверочный лист в области регулирования рынка зерна для местных исполнительных органов, осуществляющих контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о зерне согласно приложению 3-2 к настоящему совместному приказу;
3-3) проверочный лист в области регулирования рынка зерна для местных исполнительных органов, осуществляющих контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о зерне согласно приложению 3-3 к настоящему совместному приказу;
4) Исключен совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.02.2023 № 59 и Министра национальной экономики РК от 08.02.2023 № 19 (вводится в действие с 01.01.2023).
5) исключен совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.03.2021 № 98 и Министра национальной экономики РК от 31.03.2021 № 34 (вводится в действие с 01.01.2022);
6) исключен cовместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2020 № 56 и Министра национальной экономики РК от 24.02.2020 № 10 (вводится в действие с 06.05.2020);
7) исключен совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.03.2021 № 98 и Министра национальной экономики РК от 31.03.2021 № 34 (вводится в действие с 01.01.2022).

Астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 259 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 63 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 16 шілдеде № 19025 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.03.2021 № 98 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.03.2021 № 34 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.02.2023 № 59 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.02.2023 № 19 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.03.2021 № 98 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.03.2021 № 34 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес астық қабылдау кәсіпорындары үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы;
3-1) осы бірлескен бұйрыққа 3-1-қосымшаға сәйкес астық қабылдау кәсіпорындары үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы;
3-2) осы бірлескен бұйрыққа 3-2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы;
3-3) осы бірлескен бұйрыққа 3-3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы;
4) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.02.2023 № 59 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.02.2023 № 19 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.03.2021 № 98 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.03.2021 № 34 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6) алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2020 № 56 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2020 № 10 (06.05.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
7) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.03.2021 № 98 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.03.2021 № 34 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными совместными приказами Министра сельского хозяйства РК от 19.02.2020 № 56 и Министра национальной экономики РК от 24.02.2020 № 10 (вводится в действие с 06.05.2020); от 30.03.2021 № 98 и Министра национальной экономики РК от 31.03.2021 № 34 (вводится в действие с 01.01.2022); от 08.02.2023 № 59 и Министра национальной экономики РК от 08.02.2023 № 19 (вводится в действие с 01.01.2023); от 19.06.2023 № 235 и Министра национальной экономики РК от 20.06.2023 № 120 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); Министра сельского хозяйства РК от 04.05.2026 № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.05.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 15-3/1134 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 813 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области регулирования рынка зерна, безопасности и качества хлопка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12654, опубликован 3 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 июня 2016 года № 263 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 290 "О внесении изменений в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 15-3/1134 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 813 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области регулирования рынка зерна, безопасности и качества хлопка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13932, опубликован 15 июля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение 10 (десяти) календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.02.2020 № 56 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 24.02.2020 № 10 (06.05.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.03.2021 № 98 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.03.2021 № 34 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); 08.02.2023 № 59 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.02.2023 № 19 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 19.06.2023 № 235 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2023 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.05.2026 № 168 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 05.05.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
2. Мыналардың:
1) "Астық нарығын реттеу, мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 15-3/1134 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 813 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12654 болып тіркелген, 2016 жылғы 3 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Астық нарығын реттеу, мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 15-3/1134 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 813 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 16 маусымдағы № 263 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 290 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13932 болып тіркелген, 2016 жылғы 15 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего Вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан       С. Омаров
Министр национальной экономики
Республики Казахстан       Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 июля 2019 года № 259
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 63
Критерии оценки степени рисков в области регулирования рынка зерна
Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.06.2023 № 235 и Министра национальной экономики РК от 20.06.2023 № 120 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в области регулирования рынка зерна (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371), для отнесения субъектов контроля в области регулирования рынка зерна к степеням риска и для отбора субъектов (объектов) контроля при проведении проверок на соответствие квалификационным требованиям по выданным в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" лицензиям (далее – проверка на соответствие квалификационным требованиям) и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.

3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға берілуін;
4) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі      С. Омаров
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі      Р. Дәленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2019 жылғы
10 шілдедегі № 259 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 63 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.06.2023 № 235 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2023 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабы 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес, "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес берілген лицензиялар бойынша біліктілік талаптарына сәйкестікке (бұдан әрі – біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру) тексерулер және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу кезінде астық нарығын реттеу саласындағы бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу және бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты контроля – юридические лица (хлебоприемные предприятия), осуществляющие деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна, также местные исполнительные органы, осуществляющие государственный контроль за хлебоприемными предприятиями;
2) балл – количественная мера исчисления риска;
3) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области зерна, в части неправильного ведения документации в области зернового рынка, также нарушения требований местными исполнительными органами по ведению количественно-качественного учета зерна, условий хранения зерна и условий выдачи, обращения и погашения зерновых расписок;
4) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
5) значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области зерна, в части проведения мероприятий по переводу зерна на зимние условия хранения, несоответствие технологического оборудования, не предоставление информации и документации в области зернового рынка, также нарушение требований местными исполнительными органами по выдачи и приостановлению действия лицензии на оказание услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок и хлебоприемными предприятиями квалификационных требований к приему зерна нового урожая в рамках ежегодного обследования;
6) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о зерне, влекущих административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" в части нарушения, которое может привести к ухудшению количественно-качественной сохранности зерна, в том числе к фактам утраты и порчи зерна, несоблюдению условий хранения зерна, неисполнению хлебоприемными предприятиями обязательств по выпущенным ими зерновым распискам, а также местным исполнительным органам, также нарушение требований местными исполнительными органами по наложению запрета на отгрузку любым видом транспорта зерна с хлебоприемного предприятия, в случае временного управления на хлебоприемном предприятии;
7) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
8) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным требованиям;

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері - астықты өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен, өңдеумен және өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (астық қабылдау кәсіпорындары), сондай-ақ астық қабылдау кәсіпорындарына бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар;
2) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
3) болмашы бұзушылық – астық саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды астық нарығы саласындағы құжаттаманы дұрыс жүргізбеу бөлігінде бұзу, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу жөніндегі талаптарын, астықты сақтау шарттарын және астық қолхаттарын беру, айналысқа жіберу және өтеу шарттарын бұзуы;
4) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
5) елеулі бұзушылық – астық саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды астықты қысқы сақтау жағдайына ауыстыру жөніндегі іс-шараларды жүргізу бөлігінде бұзу, технологиялық жабдықтардың сәйкессіздігі, астық нарығы саласындағы ақпарат пен құжаттаманың ұсынылмауы, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың астық қолхаттарын шығару арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияны беру және тоқтату бойынша және астық қабылдау кәсіпорындары жыл сайынғы тексеру шеңберінде жаңа егіннің астығын қабылдауға қойылатын біліктілік талаптарын бұзу;
6) өрескел бұзушылық – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке әкеліп соқтыратын Қазақстан Республикасының астық нарығын реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды астықтың сандық-сапалық сақталуының нашарлауына, оның ішінде астықтың жоғалу және бүліну фактілеріне, астықты сақтау шарттарының сақталмауына, астық қабылдау кәсіпорындарының олар шығарған астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындамауына алып келуі мүмкін бұзушылықтар бөлігінде бұзу, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдардың астық қабылдау кәсіпорнында уақытша басқару жағдайында астық қабылдау кәсіпорнынан астық көлігінің кез келген түрімен жөнелтуге тыйым салу жөніндегі талаптарын бұзу;
7) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде оның зардаптарының ауырлығын ескере отырып, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
8) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды және (немесе) біліктілік талаптарына сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылаудан және (немесе) біліктілік талаптарына сәйкестігін тексерулерден босату процесі;

9) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в области производства органической продукции и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
10) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
11) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
12) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства;
13) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.05.2026 № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.05.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие квалификационным требованиям, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля:
1) юридические лица (хлебоприемные предприятия), осуществляющие деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна относятся к высокой степени риска;

9) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – органикалық өнім өндіру саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын және бақылаудың жекелеген бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей тәуелді болмайтын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
11) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
12) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
13) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.05.2026 № 168 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 05.05.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды және (немесе) біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті және субъективті өлшемшарттарын айқындау арқылы қалыптастырылады (шешімдерді мультиөлшемшартты талдау).
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері):
1) астық өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен, қайта өңдеумен және өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (астық қабылдау кәсіпорындары) тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады;

2) местные исполнительные органы, осуществляющие контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области регулирования рынка зерна и за деятельностью субъектов относятся к средней степени риска.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к средней и высокой степени риска, проводятся проверка на соответствие квалификационным требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.05.2026 № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.05.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. На втором этапе по субъективным критериям субъекты (объекты) контроля:
1) юридические лица (хлебоприемные предприятия), осуществляющие деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна относятся к высокой степени риска, при показателе степени риска от 71 до 100 включительно.
2) местные исполнительные органы, осуществляющие государственный контроль за хлебоприемными предприятиями относятся к средней степени риска, при показателе степени риска от 31 до 70 включительно.
Сноска. Пункт 4 – в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.05.2026 № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.05.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Степень нарушений требований в области регулирования рынка зерна для юридических лиц (хлебоприемных предприятий), осуществляющих деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна определяется согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
Степень нарушений требований в области регулирования рынка зерна для местных исполнительных органов, осуществляющих государственный контроль за хлебоприемными предприятиями определяется согласно приложению 1-1 к настоящим Критериям.
Степень нарушений требований в области регулирования рынка зерна для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям определяется согласно приложению 2 к настоящим Критериям.

2) астық қабылдау кәсіпорындарына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар тәуекелдің орташа дәрежесіне жатады.
Тәуекелдің орташа және жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.05.2026 № 168 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 05.05.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4. Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері):
1) астық өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен, қайта өңдеумен және өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (астық қабылдау кәсіпорындары) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ге дейін қоса алғанда болғанда жоғары тәуекел дәрежесіне жатады.
2) астық қабылдау кәсіпорындарына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ке дейін қоса алғанда болғанда орташа тәуекел дәрежесіне жатады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.05.2026 № 168 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 05.05.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
Астықты өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен, қайта өңдеумен және өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (астық қабылдау кәсіпорындары) үшін астық нарығын реттеу саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Астық қабылдау кәсіпорындарына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар үшін астық нарығын реттеу саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1-1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру үшін астық нарығын реттеу саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.05.2026 № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.05.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
7. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля высокой степени риска относятся юридические лица (хлебоприемные предприятия), осуществляющие деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна.
7-1. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся местные исполнительные органы, осуществляющие контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области регулирования рынка зерна и за деятельностью субъектов.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 7-1 в соответствии с совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.05.2026 № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.05.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Субъективные критерии
8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
9. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям используются результаты предыдущих проверок в отношении субъектов (объектов) контроля.
10. На основании имеющихся источников информации формируются данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие квалификационным требованиям и профилактического контроля субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.

Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.05.2026 № 168 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 05.05.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
6. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
7. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне (объектілеріне) астықты өндіру, сақтау, тасымалдау, өңдеу және сатуға байланысты қызметтерді жүзеге асыратын заңды тұлғалар (астық қабылдау кәсіпорындары) жатады.
7-1. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі орташа бақылау субъектісіне (объектісіне) Қазақстан Республикасының астық нарығын реттеу саласындағы заңнамасының сақталуын және субъектілердің қызметін бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар жатады.
Ескерту. 2-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.05.2026 № 168 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 05.05.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
8. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
9. Дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) алдыңғы текерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
2) бақылау субъектілері астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру үшін бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты алдыңғы тексерулердің нәтижелері пайдаланылады.
10. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде талдауға және бағалауға жататын субъективті өлшемшарттар бойынша деректер қалыптастырылады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) талаптарға сәйкестігін тексеруді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.

При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданский кодекс Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие квалификационным требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
11. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 3 настоящих Критериев, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области регулирования рынка зерна согласно приложению 3 к настоящим Критериям.
Параграф 3. Управление рисками
12. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие квалификационным требованиям на период, определяемый пунктами 19 и 20 настоящих Критериев, посредством применения субъективных критериев.
13. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие квалификационным требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в области регулирования рынка зерна.

Бұл ретте талдау және бағалау кезінде бақылаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі 178-бабының 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды енгізуге жол берілмейді.
11. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және осы Өлшемшарттардың 3-тарауында айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес астық нарығын реттеу саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.
3-параграф. Тәуекелдерді басқару
12. Бақылаудың адал субъектілерін көтермелеу және бақылауды бұзушыларға шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы осы Өлшемшарттардың 19 және 20-тармақтарында айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып жүргізілетін профилактикалық бақылаудан және (немесе) біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеруден босатылады.
13. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқау қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең төменгі жол берілетін шегі астық нарығын реттеу саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауы тиіс.

Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
14. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктами 3 и 4 настоящих Критерий применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 9 настоящих Критериев.
15. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 11 настоящих Критериев (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC,
где:
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям;
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 11 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля в области регулирования рынка зерна. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
16. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 9 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие квалификационным требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При невыявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:

3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
14. Бақылау субъектісін осы Өлшемшарттың 3 және 4-тармақтарына сәйкес тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесі көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Мемлекеттік орган осы Өлшемшарттардың 9-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және дерекқор қалыптастырады.
15. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы Өлшемшарттардың (SC) 11-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 балға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC,
мұнда:
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші;
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SC – осы Өлшемшарттардың 11-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есептеу астық нарығын реттеу саласындағы бақылаудың субъектісінің (объектісінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
16. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі балмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 9-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:

SPз = (SP2 х 100/SP1) х 0,7,
где:
SP3 – показатель значительных нарушений;
SP1 – требуемое количество значительных нарушений;
SP2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение общего показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
17. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 11 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия;
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi;
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 11 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
18. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 15 настоящих Критериев.
19. Кратность проведения проверок на соответствие квалификационным требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля высокой степени риска определяется не чаще одного раза в год.

SPз = (SP2 х 100/SP1) х 0,7,
мұнда:
SP3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SP1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SP2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
17. Осы Өлшемшарттардың 11-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші;
wi –субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi;
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттарлың 11-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
18. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – жекелеген бақылау субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды);
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы);
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы);
Rарал – осы Өлшемшарттардың 15-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
19. Тәуекелдің дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру жүргізу еселілігі жылына бір реттен жиілетпей айқындалады.

20. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям, но не чаще двух раз в год.
21. Проверка на соответствие квалификационным требованиям проводится на основании графика проверок на соответствие квалификационным требованиям, утверждаемого регулирующим государственным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 144 Кодекса.
Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
Приложение 1
к Критериям оценки
степени рисков в области
регулирования рынка зерна
Степень нарушений требований в области регулирования рынка зерна
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.05.2026 № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.05.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование критериев
Степень нарушения
1
Обеспечение сохранности зерна в соответствии с данными государственного электронного реестра держателей зерновых расписок
грубое
2
Оформление зерна, поступающего на хлебоприемные предприятия:
1) наличие журнала регистрации взвешивания грузов на автомобильных весах;
2) наличие журнала регистрации взвешивания грузов на вагонных весах;
3) наличие журнала регистрации результатов лабораторных анализов;
4) наличие реестра накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе;
5) наличие реестра накладных на принятое железнодорожным транспортом зерно;
6) наличие отчета о движении зерна и тары на зернохранилище
грубое
3
Наличие акта на очистку, сушку зерна
грубое
4
Оформление отгрузки зерна:
1) наличие приказов на отгрузку зерна;

20. Бақылау субъектісіне бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің жиілігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады, бірақ жылына екі реттен жиі болмау керек.
21. Біліктілік талаптарына сәйкестікті тексеру Кодекстің 144-бабының 2-тармағына сәйкес реттеуші мемлекеттік орган бекіткен біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру графигі негізінде жүргізіледі.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Астық нарығын реттеу
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Астық нарығын реттеу саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.05.2026 № 168 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 05.05.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
1
Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімінің деректеріне сәйкес астықтың сақталуын қамтамасыз ету
өрескел
2
Астық қабылдау кәсіпорындарына келіп түсетін астықты ресімдеу:
1) автомобиль таразыларында жүктер өлшеудi тiркеу журналының болуы;
2) вагон таразыларында жүктер өлшеудi тiркеу журналының болуы;
3) зертханалық талдаулар нәтижелерiн тiркеу журналының болуы;
4) орташа тәулiктiк сынамасы бойынша сапасын айқындай отырып, автомобиль көлігімен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмiнің болуы;
5) темiр жол көлiгiмен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмi;
6) астық сақтау орындарындағы астық пен ыдыстың қозғалысы туралы есептің болуы
өрескел
3
Астықты тазартуға, кептіруге арналған актінің болуы
өрескел
4
Астықты тиеп-жөнелтуді ресімдеу:
1) астықты тиеп-жөнелтуге арналған бұйрықтардың болуы;

2) наличие реестра отгрузки зерна железнодорожным транспортом;
3) наличие реестра накладных на отгруженное автомобильным транспортом зерно;
4) наличие акта-расчета;
5) наличие накладной на перемещение зерна внутри территории зернохранилища
грубое
5
Наличие книги количественно-качественного учета зерна
незначительное
6
Наличие договора на хранение зерна
значительное
7
Соблюдение трехдневного срока регистрации приказа на выпуск зерновой расписки со дня приема зерна от владельца зерна хлебоприемным предприятием (хлебоприемное предприятие не позднее трех рабочих дней со дня приема зерна от владельца зерна регистрирует приказ на выпуск зерновой расписки)
значительное
8
Наличие страхования гражданско-правовой ответственности перед держателями зерновых расписок и ее частей либо участие в системе гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам
значительное
9
Наличие товарно-транспортных накладных на зерно
значительное
10
Наличие реестров накладных на принятое автомобильным транспортом зерно с определением качества по среднесуточной пробе
значительное
11
Наличие журнала наблюдения за хранящимся зерном
незначительное
12
Наличие аудиторского отчета по годовой финансовой отчетности хлебоприемного предприятия
значительное
13
Наличие резервной складской емкости в размере 10 % площади зернохранилища (хлебоприемного пункта), на элеваторах – не менее одного свободного силоса на каждый надсилосный транспортер
значительное
14
Непредставление информации о загруженности хлебоприемных предприятий
значительное
15
Несвоевременные операции с зерновыми расписками
значительное
16
Непредставление информации о количестве и качестве поступающего на хранение зерна на хлебоприемное предприятие с нового урожая
значительное
Приложение 1-1
к Критериям оценки
степени рисков в области
регулирования рынка зерна
Степень нарушений требований в области регулирования рынка зерна
для местных исполнительных органов, осуществляющих контроль за соблюдением
законодательства Республики Казахстан о зерне для профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля
Сноска. Критерия оценки дополнена приложением 1-1 в соответствии с совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.05.2026 № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.05.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень требований
Степень нарушений
1
2
3
1
Соблюдение требований по ведению количественно-качественного учета зерна; условий хранения зерна; условий выдачи, обращения и погашения зерновых расписок
незначительное
2
Соблюдение требования по наложению запрета на отгрузку любым видом транспорта зерна с хлебоприемного предприятия, в случае временного управления на хлебоприемном предприятии
грубое
3
В течение двух рабочих дней с момента выявления фактов подача в суд заявления о введении временного управления хлебоприемным предприятием
грубое
4
Наличие подтверждающего документа о проверке фактического наличия и качества зерна у участников зернового рынка и соответствия его отчетным данным
незначительное
5
В трехдневный срок направление держателям зерновых расписок уведомления о представлении кандидатур для включения в состав комиссии по временному управлению хлебоприемным предприятием
грубое
Приложение 2
к Критериям оценки
степени рисков в области
регулирования рынка зерна
Степень нарушений требований в области регулирования рынка зерна
для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям

2) темiр жол көлiгiмен тиеп-жөнелтілген астық тiзiлiмiнің болуы;
3) автомобиль көлiгімен тиеп-жөнелтiлген астық жүкқұжаттары тiзiлiмiнің болуы;
4) есеп айырысу актісінің болуы;
5) астық сақтау аумағының iшiнде астықтың орнын ауыстыруға арналған жүкқұжаттың болуы
өрескел
5
Астықты сандық-сапалық есепке алу кітабының болуы
болмашы
6
Астықты сақтауға арналған шарттың болуы
елеулі
7
Астық қабылдау кәсіпорнының астық иелерінен астық қабылдау күнінен бастап астық қолхаттарын шығаруға арналған бұйрықты тіркеудің үш күндік мерзімінің (астық қабылдау кәсіпорны астық иелерінен астық қабылдау күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей астық қолхаттарын шығаруға арналған бұйрықты тіркейді) сақталуы
елеулі
8
Астық қолхаттарын және олардың бөліктерін ұстаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандырудың болуы не астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауды кепілдендіру жүйесіне қатысу
елеулі
9
Астыққа арналған тауарлық-көлік жүкқұжаттарының болуы
елеулі
10
Орташа тәулiктiк сынама бойынша сапасын айқындай отырып, автомобиль көлігімен қабылданған астыққа арналған жүкқұжаттар тiзiлiмдерiнің болуы
елеулі
11
Сақтауда тұрған астықты бақылау журналының болуы
болмашы
12
Астық қабылдау кәсіпорнының жылдық қаржылық есептілігі бойынша аудиторлық есептің болуы
елеулі
13
Астық сақтау орны (астық қабылдау пункті) алаңының 10%-ы мөлшерінде резервте қойма сыйымдылығының, элеваторларда сүрлем сыйымдылығы үстіндегі тасымалдауыштың әрқайсысына кемінде бір бос сүрлем сыйымдылығының болуы
елеулі
14
Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелуі туралы ақпараттың ұсынылмауы
елеулі
15
Астық қолхаттарымен уақытында жүргізілмеген операциялар
елеулі
16
Астық қабылдау кәсіпорнына жаңа түсімнен сақтауға келіп түскен астықтың саны мен сапасы туралы ақпараттың ұсынылмауы
елеулі
Астық нарығын реттеу
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-1-қосымша
Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау үшін жергілікті атқарушы органдар үшін астық нарығын реттеу саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. Өлшемшарттар 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.05.2026 № 168 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 05.05.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
1
2
3
1
Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу жөніндегі талаптарды, астықты сақтау шарттарын, астық қолхаттарын беру, айналысқа жіберу және өтеу шарттарын сақтау
болмашы
2
Астық қабылдау кәсіпорнында уақытша басқару жағдайында астықты астық қабылдау кәсіпорнынан көліктің кез-келген түрімен тиеп-жөнелтуге тыйым салу жөніндегі талаптарды сақтау
елеулі
3
Фактілер анықталған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде нан қабылдау кәсіпорнын уақытша басқару енгізілген туралы сотқа өтініш беру
елеулі
4
Астық нарығына қатысушыларда астықтың нақты болуы мен сапасын және оның есептік деректерге сәйкестігін тексеру туралы растайтын құжаттың болуы
болмашы
5
Үш күн мерзімде астық қолхаттарын ұстаушыларға астық қабыладу кәсіпорнын уақытша басқару жөніндегі комиссияның құрамына енгізу үшін кандидатураларды ұсыну туралы хабарлама жіберу
елеулі
Астық нарығын реттеу
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін астық нарығын реттеу саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі

Сноска. Приложение 2 – в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 04.05.2026 № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.05.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование критериев
Степень нарушения
Юридические лица (хлебоприемные предприятия), осуществляющие деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна
1
Наличие на праве собственности зернохранилища (элеватора, хлебоприемного пункта)
грубое
2
Наличие технологического оборудования: зерноочистительных машин, зерносушильного оборудования, весового оборудования (поверенного в установленном порядке), погрузочно-разгрузочных устройств, подъемно-транспортного оборудования, передвижного транспортного оборудования, оборудования активного вентилирования, емкостей для хранения зерна, оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении
значительное
3
Наличие пропускного режима, ограждения территории, асфальтированных и (или) бетонных площадок
грубое
4
Наличие производственно-технологической лаборатории для определения качества зерна, прошедшей оценку состояния измерений, оснащенной: лабораторным оборудованием и приборами (влагомерами, сушильными шкафами, весами лабораторными, мельницей для размола зерна, комплектами сит, пробоотборниками, пурками, устройствами для определения содержания белка, содержания и качества клейковины, числа падения, оптическими приборами для определения зараженности зерна); стеллажами для хранения образцов зерна
значительное
5
Наличие квалифицированного состава технических руководителей и специалистов, имеющих соответствующее образование (для технических руководителей – высшее техническое, технологическое или агрономическое образование, для специалистов – послесреднее (техническое, технологическое или агрономическое) образование
незначительное
6
Наличие доступа к сети интернет
значительное
Местные исполнительные органы, осуществляющие государственный контроль за хлебоприемными предприятиями
1
Наличие подтверждающих документов по выдаче лицензии на оказание услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок:
1) заявление юридического лица для получения лицензии и (или) приложения к лицензии;
2) электронная форма сведений о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок;
3) лицензионный сбор за выдачу лицензии.
значительное
2
Наличие подтверждающих документов по обеспечению соответствия хлебоприемного предприятия квалификационным требованиям и готовности к приему зерна в рамках обследования:

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.05.2026 № 168 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 05.05.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
Астықты өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен, өңдеумен және өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (астық қабылдау кәсіпорындары)
1
Меншік құқығындағы астық сақтау қоймасының (элеватордың, астық қабылдау пунктінің) болуы
елеулі
2
Технологиялық жабдықтар: астық тазалау машиналарының, астық кептіру жабдығының, таразы жабдығының (белгіленген тәртіппен салыстырып тексерілген), тиеу-түсіру құрылғыларының, көтергіш-көлік жабдығының, жылжымалы көлік жабдығының, белсенді желдету жабдығының, астық сақтауға арналған сыйымдылықтардың, сақтау кезінде астықтың температурасын және ылғалдылығын бақылауға арналған жабдықтың болуы
өрескел
3
Өткізу режимінің, аумақтың қоршалуының, асфальтталған және (немесе) бетондалған алаңдардың болуы
елеулі
4
Өлшемдердің жай-күйін бағалаудан өткен, зертханалық жабдықпен және аспаптармен (ылғал өлшегіштермен, кептіру шкафтарымен, зертханалық таразылармен, дәнді ұнтақтауға арналған диірмендермен, елеуіштер жиынтықтарымен, сынама іріктегіштермен, пуркалармен, ақуыз құрамын, дән маңызының құрамы мен сапасын, құлау санын анықтауға арналған құрылғылармен, астықтың залалдануын анықтауға арналған оптикалық аспаптармен); астық үлгілерін сақтауға арналған сөрелермен жарақталған, астық сапасын анықтауға арналған өндірістік-технологиялық зертхананың болуы
болмашы
5
Тиiстi бiлiмi (техникалық басшылар үшiн – жоғары техникалық, технологиялық немесе агрономиялық бiлiмі, мамандар үшiн – орта білімнен кейінгі (техникалық, технологиялық немесе агрономиялық) бiлiмі) бар техникалық басшылар мен мамандардың бiлiктi құрамының болуы
елеулі
6
Интернет желісіне қолжетімділіктің болуы
елеулі
Астық қабылдау кәсіпорындарына бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар
1
Астық қолхаттарын шығарумен байланысты қойма қызметі бойынша қызметтер көрсетуге лицензия беру бойынша растайтын құжаттардың болуы:
1) лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алу үшін заңды тұлғаның өтініші;
2) астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтердің электрондық нысаны;
3) лицензия беру үшін лицензиялық алым.
болмашы
2
Астық қабылдау кәсіпорнының біліктілік талаптарына сәйкестігін және жыл сайынғы тексеру шеңберінде жаңа егіннің астығын қабылдауға дайындығын қамтамасыз ету жөніндегі растайтын құжаттардың болуы:

1) сведения о наличии технологического оборудования;
2) сведения о наличии пропускного режима, ограждения территории, асфальтированных и (или) бетонных площадок;
3) сведения о наличии сертификатов об утверждении типа средств измерений, о метрологической аттестации средств измерений и о поверке средств измерений;
4) сведения об оснащенности производственно-технологической лаборатории для определения качества зерна исправным оборудованием и приборами;
5) сведения о наличии квалифицированного состава технических руководителей и специалистов;

1) технологиялық жабдықтың бар жоғы туралы мәліметтер;
2) өткізу режимінің, аумақты қоршаудың, асфальтталған және (немесе) бетон алаңдарының бар жоғы туралы мәліметтер;
3) өлшеу құралдарының типін бекіту туралы, өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттау туралы және өлшеу құралдарын тексеру туралы сертификаттардың болуы туралы мәліметтер;
4) астықтың сапасын ақаусыз жабдықтармен және аспаптармен айқындау үшін өндірістік-технологиялық зертхананың жарақтандырылуы туралы мәліметтер;
5) техникалық басшылар мен мамандардың білікті құрамының болуы туралы мәліметтер;

6) сведения о доступе к сети интернет.
значительное
3
Наличие подтверждающих документов по приостановлению действия лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок в целом или в части осуществления отдельных операций на срок до шести месяцев
значительное
Приложение 3
к Критериям оценки
степени рисков в области
регулирования рынка зерна
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области регулирования рынка зерна

6) интернет желісіне қол жеткізу туралы мәліметтер.
болмашы
3
Тұтас алғанда немесе жекелеген операцияларды жүзеге асыру бөлігінде алты айға дейінгі мерзімге астық қолхаттарын шығара отырып қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата тұру жөніндегі растайтын құжаттардың болуы.
болмашы
Астық нарығын реттеу
саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
Астық нарығын реттеу саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі

Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.05.2026 № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.05.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
6
Перечень субъективных критериев для определения степени риска в области регулирования рынка зерна в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении юридических лиц (хлебоприемных предприятий), осуществляющих деятельность, связанную с производством, хранением, транспортировкой, переработкой и реализацией зерна
Для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1.
Непредставление информации о загруженности хлебоприемных предприятий
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок
10
своевременное представление информации
непредставление информации
0 %
100 %
2.
Несвоевременные операции с зерновыми расписками
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок
10
своевременное представление информации
непредставление информации
0 %
100 %
3.
Непредставление информации о количестве и качестве поступающего на хранение зерна на хлебоприемное предприятие с нового урожая
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок
10
своевременное представление информации
непредставление информации
0
100 %
Приложение 2
к совместному приказу
Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 июля 2019 года № 259
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 63
Критерии оценки степени рисков в области безопасности и качества хлопка

Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.05.2026 № 168 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 05.05.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Р/с
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 балға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар/мәндер, xi
1-шарты /мәні
2-шарты/мәні
1
2
3
4
5
6
Астықты өндіруге, сақтауға, тасымалдауға, қайта өңдеуге және өткізуге байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларға (астық қабылдау кәсіпорындарына) қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес астық нарығын реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттардың тізбесі
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау үшін
1.
Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелуі туралы ақпараттың ұсынылмауы
Бақылау субъектілері астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
ақпаратты уақтылы ұсыну
ақпаратты ұсынбау
0%
100%
2.
Астық қолхаттарымен уақытында жүргізілмеген операциялар
Бақылау субъектілері астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
ақпаратты уақтылы ұсыну
ақпаратты ұсынбау
0 %
100 %
3.
Астық қабылдау кәсіпорнына жаңа түсімнен сақтауға келіп түскен астықтың саны мен сапасы туралы ақпараттың ұсынылмауы
Бақылау субъектілері астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
ақпаратты уақтылы ұсыну
ақпаратты ұсынбау
0%
100%
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 10 шілдедегі
№ 259 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 63 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

Сноска. Приложение 2 исключено совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 30.03.2021 № 98 и Министра национальной экономики РК от 31.03.2021 № 34 (вводится в действие с 01.01.2022).
Приложение 3
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 июля 2019 года № 259
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 63
Проверочный лист в области регулирования рынка зерна для хлебоприемных предприятий
Сноска. Приложение 3 - в редакции cовместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.06.2023 № 235 и Министра национальной экономики РК от 20.06.2023 № 120 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.05.2026 № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.05.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Проверочный лист в области регулирования рынка зерна для хлебоприемных предприятий
____________________________________________________________________
в соответствии со статьей 138
____________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
в отношении
____________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля __________________________________________________
__________________________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля _____________________________
___________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля ____________
___________________________________________________________________
Адрес места нахождения______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Непредставление информации о загруженности хлебоприемных предприятий
2
Несвоевременные операции с зерновыми расписками
3
Непредставление информации о количестве и качестве поступающего на хранение зерна на хлебоприемное предприятие с нового урожая
4
Обеспечение сохранности зерна в соответствии с данными государственного электронного реестра держателей зерновых расписок
5
Оформление зерна, поступающего на хлебоприемные предприятия:

Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.03.2021 № 98 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.03.2021 № 34 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2019 жылғы
10 шілдедегі № 259 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 12 шілдедегі № 63
бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Астық қабылдау кәсіпорындары үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.06.2023 № 235 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2023 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.05.2026 № 168 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 05.05.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің
____________________________________________________________________
саласында 138-бабына сәйкес
____________________________________________________________ қатысты
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
_________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ___________________________________
_________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ____________________________
_________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру коды _________
_________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _____________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелуі туралы ақпараттың ұсынылмауы
2
Астық қолхаттарымен уақытында жүргізілмеген операциялар
3
Астық қабылдау кәсіпорнына жаңа түсімнен сақтауға келіп түскен астықтың саны мен сапасы туралы ақпараттың ұсынылмауы
4
Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімінің деректеріне сәйкес астықтың сақталуын қамтамасыз ету
5
Астық қабылдау кәсіпорындарына келіп түсетін астықты ресімдеу:

Приложение 3-1
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 июля 2019 года № 259
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 63
Проверочный лист в области регулирования рынка зерна для хлебоприемных предприятий
Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 3-1 в соответствии с совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.02.2023 № 59 и Министра национальной экономики РК от 08.02.2023 № 19 (вводится в действие с 01.01.2023); в редакции cовместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 19.06.2023 № 235 и Министра национальной экономики РК от 20.06.2023 № 120 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки __________________________________________
__________________________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
Адрес места нахождения_____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие на праве собственности зернохранилища (элеватора, хлебоприемного пункта)
2
Наличие технологического оборудования: зерноочистительных машин, зерносушильного оборудования, весового оборудования (поверенного в установленном порядке), погрузочно-разгрузочных устройств, подъемно-транспортного оборудования, передвижного транспортного оборудования, оборудования активного вентилирования, емкостей для хранения зерна, оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении
3
Наличие пропускного режима, ограждения территории, асфальтированных и (или) бетонных площадок
4
Наличие производственно-технологической лаборатории для определения качества зерна, прошедшей оценку состояния измерений, оснащенной: лабораторным оборудованием и приборами (влагомерами, сушильными шкафами, весами лабораторными, мельницей для размола зерна, комплектами сит, пробоотборниками, пурками, устройствами для определения содержания белка, содержания и качества клейковины, числа падения, оптическими приборами для определения зараженности зерна); стеллажами для хранения образцов зерна
5
Наличие квалифицированного состава технических руководителей и специалистов, имеющих соответствующее образование (для технических руководителей – высшее техническое, технологическое или агрономическое образование, для специалистов – послесреднее (техническое, технологическое или агрономическое) образование
6
Наличие доступа к сети Интернет
Должностное (ые) лицо (а) _________________________ ___________
должность подпись
____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля ___________________ ____________
должность подпись
____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)

3-1-қосымша
Астық қабылдау кәсіпорындары үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы
Ескерту. Бірлескен бұйрық 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.02.2023 № 59 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.02.2023 № 19 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 19.06.2023 № 235 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.06.2023 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт_________________________________
__________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы_________________________
__________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру коды
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы__________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Меншік құқығындағы астық сақтау орнының (элеватордың, астық қабылдау пунктінің) болуы
2
Технологиялық жабдықтар: астық тазалау машиналарының, астық кептіру жабдығының, таразы жабдығының (белгіленген тәртіппен салыстырып тексерілген), тиеу-түсіру құрылғыларының, көтергіш-көлік жабдығының, жылжымалы көлік жабдығының, белсенді желдету жабдығының, астық сақтауға арналған сыйымдылықтардың, сақтау кезінде астықтың температурасын және ылғалдылығын бақылауға арналған жабдықтың болуы
3
Өткізу режимінің, аумақтың қоршалуының, асфальтталған және (немесе) бетондалған алаңдардың болуы
4
Өлшемдердің жай-күйін бағалаудан өткен, зертханалық жабдықпен және аспаптармен (ылғал өлшегіштермен, кептіру шкафтарымен, зертханалық таразылармен, дәнді ұнтақтауға арналған диірмендермен, елеуіштер жиынтықтарымен, сынама іріктегіштермен, пуркалармен, ақуыз құрамын, дән маңызының құрамы мен сапасын, құлау санын анықтауға арналған құрылғылармен, астықтың залалдануын анықтауға арналған оптикалық аспаптармен); астық үлгілерін сақтауға арналған сөрелермен жарақталған өндірістік-технологиялық зертхананың болуы
5
Тиiстi бiлiмi бар (техникалық басшылар үшiн – жоғары техникалық, технологиялық немесе агрономиялық бiлiмі, мамандар үшiн – орта білімнен кейінгі (техникалық, технологиялық немесе агрономиялық) бiлiмі) техникалық басшылар мен мамандардың бiлiктi құрамының болуы
6
Интернет желісіне қолжетімділіктің болуы
Лауазымды адам (дар) __________________________________________ ____________
______________ _____________ ___________________________
лауазымы             қолы             аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау субъектісінің басшысы__________________________________
_____________ ____________ ________________________________________
лауазымы             қолы             аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 10 шілдедегі
№ 259 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 63 бірлескен бұйрығына

Приложение 3-2
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 июля 2019 года № 259
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 63
Проверочный лист в области регулирования рынка зерна
для местных исполнительных органов, осуществляющих контроль
за соблюдением законодательства Республики Казахстан о зерне
Сноска. Критерия оценки дополнена приложением 3-2 в соответствии с совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.05.2026 № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.05.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку/профилактического
контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
Адрес места нахождения
_______________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Соблюдение требований по ведению количественно-качественного учета зерна; условий хранения зерна; условий выдачи, обращения и погашения зерновых расписок
2
Соблюдение требования по наложению запрета на отгрузку любым видом транспорта зерна с хлебоприемного предприятия, в случае временного управления на хлебоприемном предприятии
3
В течение двух рабочих дней с момента выявления фактов подача в суд заявления о введении временного управления хлебоприемным предприятием
4
Наличие подтверждающего документа о проверке фактического наличия и качества зерна у участников зернового рынка и соответствия его отчетным данным
5
В трехдневный срок направление держателям зерновых расписок уведомления о представлении кандидатур для включения в состав комиссии по временному управлению хлебоприемным предприятием
Должностное (ые) лицо (а) _____________________________ _________________
должность подпись
______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля ________________________ _________________
должность подпись
______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)

3-2-қосымша
Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы
Ескерту. Бірлескен бұйрық 3-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.05.2026 № 168 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 05.05.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
________________________________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
_____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
_____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт
_____________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы____________________
_____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес сәйкестендіру нөмірі
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу жөніндегі талаптарды; астықты сақтау шарттарын; астық қолхаттарын беру, айналысқа жіберу және өтеу шарттарын сақтау
2
Астық қабылдау кәсіпорнында уақытша басқару жағдайында астық қабылдау кәсіпорнынан астық көлігінің кез келген түрімен жөнелтуге тыйым салу жөніндегі талапты сақтау
3
Фактілер анықталған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде сотқа астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы өтініш беру
4
Астық нарығына қатысушыларда астықтың нақты болуы мен сапасын және оның есептік деректерге сәйкестігін тексеру туралы растайтын құжаттың болуы
5
Үш күн мерзімде астық қолхаттарын ұстаушыларға астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқару жөніндегі комиссияның құрамына енгізу үшін кандидатураларды ұсыну туралы хабарлама жіберу
Лауазымды адам (дар) _____________________________________________
____________ ______________ ______________________________________
лауазымы қолы аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау субъектісінің басшысы _____________________________________
_____________ ____________ _______________________________________
лауазымы қолы аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2019 жылғы
10 шілдедегі № 259 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 63 бірлескен бұйрығына

Приложение 3-3
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 июля 2019 года № 259
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 63
Проверочный лист в области регулирования рынка зерна
для местных исполнительных органов, осуществляющих контроль
за соблюдением законодательства Республики Казахстан о зерне
Сноска. Критерия оценки дополнена приложением 3-3 в соответствии с совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.05.2026 № 168 и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 05.05.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки контроля
__________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
Адрес места нахождения
__________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие заключения о соответствии или несоответствии услугополучателя квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок
2
Обеспечение соответствия хлебоприемного предприятия квалификационным требованиям и готовности к приему зерна нового урожая в рамках ежегодного обследования:
1) сведения о наличии технологического оборудования;
2) сведения о наличии пропускного режима, ограждения территории, асфальтированных и (или) бетонных площадок;
3) сведения о наличии сертификатов об утверждении типа средств измерений, о метрологической аттестации средств измерений и о поверке средств измерений;
4) сведения об оснащенности производственно-технологической лаборатории для определения качества зерна исправным оборудованием и приборами;
5) сведения о наличии квалифицированного состава технических руководителей и специалистов;
6) сведения о доступе к сети интернет.
3
Соблюдение требований по приостановлению действия лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок в целом или в части осуществления отдельных операций на срок до шести месяцев
Должностное (ые) лицо (а) _____________________________ ________________
должность подпись
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля ________________________ ________________
должность подпись
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 10 июля 2019 года № 259
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2019 года № 63
Проверочный лист в области регулирования рынка зерна

3-3-қосымша
Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар үшін астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы
Ескерту. Бірлескен бұйрық 3-3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.05.2026 № 168 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 05.05.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
_____________________________________________________________________
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт ___________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ___________________________
_____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес сәйкестендіру нөмірі
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Қызмет алушының астық қолхаттарын беру арқылы қоймалық қызмет көрсету қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытындының болуы
2
Астық қабылдау кәсіпорнының біліктілік талаптарына сәйкестігін және жыл сайынғы тексеру шеңберінде жаңа егіннің астығын қабылдауға дайындығын қамтамасыз ету:
1) технологиялық жабдықтың болуы туралы мәліметтер;
2) өткізу режимінің, аумақты қоршаудың болуы туралы мәліметтер,
асфальтталған
және (немесе) бетон алаңдары;
3) өлшеу құралдарының түрін бекіту туралы сертификаттардың болуы туралы мәліметтер,
өлшеу құралдарын метрологиялық аттестаттау және өлшеу құралдарын тексеру туралы;
4) өндірістік-технологиялық зертхананың жарақтандырылуы туралы мәліметтер
астықтың сапасын ақаусыз жабдықтармен және аспаптармен анықтау үшін;
5) техникалық басшылардың білікті құрамының болуы туралы мәліметтер және
мамандар;
6) интернет желісіне қол жеткізу туралы мәліметтер.
3
Тұтас алғанда немесе жекелеген операцияларды алты айға дейінгі мерзімге жүзеге асыру бөлігінде астық қолхаттарын шығара отырып қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата тұру жөніндегі талаптарды сақтау
Лауазымды адам (дар) ______________________________________________
____________ ______________ _______________________________________
лауазымы қолы аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________________________
_____________ ____________ _______________________________________
лауазымы қолы аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 10 шілдедегі
№ 259 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 63 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Астық нарығын реттеу саласындағы тексеру парағы