Об утверждении Правил технической эксплуатации, обслуживания и ремонта подвижного состава
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 июня 2019 года № 444. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2019 года № 18952.
В соответствии с подпунктом 34-39) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила технической эксплуатации, обслуживания и ремонта подвижного состава.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр Р. Скляр
Утверждены
приказом Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 27 июня 2019 года № 444
Правила технической эксплуатации, обслуживания и ремонта подвижного состава
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила технической эксплуатации, обслуживания и ремонта подвижного состава (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 34-39) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" и определяют порядок технической эксплуатации, обслуживания и ремонта подвижного состава.
2. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) текущий отцепочный ремонт вагона (далее - ТР) - ремонт, выполняемый для обеспечения или восстановления работоспособности вагона с заменой или восстановлением отдельных составных частей, отцепкой от состава или группы вагонов, переводом в нерабочий парк и подачей на специализированные пути;
2) капитальный ремонт вагона (далее - КР вагон) - ремонт, выполняемый для восстановления исправности полного или близкого к полному восстановлению ресурса вагона с заменой или восстановлением любых его частей, включая базовые;

Жылжымалы құрамды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 27 маусымдағы № 444 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 шілдеде № 18952 болып тіркелді.
"Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-39) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жылжымалы құрамды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Р. Скляр
Қазақстан Республикасы
индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігінің
2019 жылғы 27 маусымдағы
№ 444
бұйрығымен бекітілген
Жылжымалы құрамды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жылжымалы құрамды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеудің бұл қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2001 жылғы 8 желтоқсандағы "Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-39) тармақшасына сәйкес әзірленді және жылжымалы құрамды техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) вагонды ажырата отырып ағымдағы жөндеу (бұдан әрі - АЖ) – вагонның жұмыс қабілетін қамтамасыз ету және қалпына келтіру үшін құрамнан немесе вагондар тобынан ажырата отырып, жұмыс істемейтін паркке ауыстырып және арнайы жолдарға қойып, жекелеген құрамдық бөліктерді алмастырып немесе қалпына келтіріп орындалатын жөндеу;
2) вагонды күрделі жөндеу (бұдан әрі - вагонды КЖ) – вагон ресурсының ақауларын толық немесе толыққа жақын қалпына келтіру үшін кез келген бөліктерін, базалық тетіктерді қоса алғанда, алмастырып немесе қалпына келтіріп жөндеу;

3) деповской ремонт (далее - ДР) - плановый ремонт для восстановления их работоспособности с заменой или ремонтом отдельных составных частей, а также модернизации отдельных узлов;
4) ремонтная документация – документация, содержащая указания по организации ремонта, правила и порядок выполнения капитального, среднего и текущего ремонта, контроля, регулирования, испытаний, консервации, транспортирования и хранения продукции после ремонта, монтажа и испытания, а также значения показателей и норм, которым должен удовлетворять продукция после ремонта;
5) ремонт подвижного состава - комплекс операций по восстановлению исправности, работоспособности и ресурса подвижного состава;
6) капитальный ремонт (далее - КР-1) - плановый ремонт вагонов для восстановления исправности и ресурса вагонов путем замены или ремонта изношенных и поврежденных узлов и деталей, а также их модернизации;
7) капитальный ремонт (далее - КР-2) - плановый ремонт для восстановления исправности и ресурса вагонов с частичным вскрытием кузова до металла с заменой теплоизоляции и электропроводки. При необходимости с заменой базовых систем, элементов конструкций и модернизации основных узлов;
8) капитальный ремонт с продлением срока службы (далее - КРП) - контроль технического состояния всех несущих элементов конструкции вагона с восстановлением их назначенного ресурса, заменой или восстановлением любых его составных частей, включая базовые и назначением нового срока службы;
9) руководство по эксплуатации – документ, содержащий сведения о конструкции, принципе действия, характеристиках (свойствах) продукции и указания, необходимые для правильной и безопасной эксплуатации продукции (использования по назначению, технического обслуживания, текущего ремонта, хранения и транспортирования) и оценок ее технического состояния при определении необходимости отправки ее в ремонт, а также сведения по утилизации продукции;
10) сервисное обслуживание (далее – СО) – комплекс технических и организационных мероприятий, осуществляемых специализированными организациями и/или предприятиями-изготовителями железнодорожного подвижного состава или его составных частей для обеспечения эксплуатации и ремонта железнодорожного подвижного состава;
11) техническое обслуживание (далее – ТО) – совокупность технических и организационных действий, направленных на поддержание подвижного состава в работоспособном состоянии, а также ремонт, выполняемый для обеспечения эксплуатации путем восстановления или замены отдельных элементов конструкции подвижного состава.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 27.05.2025 № 166 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) деполық жөндеу (бұдан әрі - ДЖ) – жұмыс қабілетін қалпына келтіруге арналған, жекелеген құрамдық бөліктерін алмастырып немесе жөндеп, сондай-ақ жекелеген талаптарын жаңғыртып орындайтын жоспарлы жөндеу;
4) жөндеу құжаттамасы – жөндеуді ұйымдастыру, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеудің ережесі мен орындалу тәртібі, бақылау, реттеу, сынақтан өткізу, консервациялау, жөндеуден кейін өнімді тасымалдау мен сақтау, монтаждау мен сынақтан өткізу, сондай-ақ өнімнің жөндеуден кейінгі қанағаттандырылуының көрсеткіштері мен нормалары жөніндегі нұсқаулардың мазмұны көрсетілетін құжат;
5) жылжымалы құрамды жөндеу – жылжымалы құрамның ақауларын, жұмыс қабілетін және ресурстарын қалпына келтіру бойынша операциялар кешені;
6) күрделі жөндеу (бұдан әрі - КЖ-1) – вагондардың ақаулықтары мен ресурстарын қалпына келтіру үшін тозған және зақымданған тораптары мен бөлшектерін алмастыру немесе жөндеу жолымен, сондай-ақ жаңғырта отырып вагондарды жоспарлы жөндеу;
7) күрделі жөндеу (бұдан әрі - КЖ-2) – вагонның ақаулықтары мен ресурстарын қалпына келтіру үшін кузовын металға дейін ішінара аша отырып, жылуды оқшаулау мен электр желілерін алмастырып жоспарлы жөндеу. Қажет болған жағдайда базалық жүйені, конструкция элементтері мен негізгі тораптарды алмастыру;
8) қызмет мерзімін ұзарта отырып күрделі жөндеу (бұдан әрі - КЖҰ) – вагон конструкциясының барлық тіреу элементтерінің техникалық жағдайын көрсетілген ресурсқа қалпына келтіре отырып, оның кез келген құрамды бөлігін, базалық тетіктерін қоса алғанда, алмастырып немесе қалпына келтіріп, жаңа қызмет мерзімін белгілей отырып бақылау;
9) пайдалану жөніндегі нұсқаулық – өнімнің конструкциясы, жұмыс принципі, сипаттамалары мен өнімді дұрыс және қауіпсіз пайдалануға қажетті нұсқаулар (арналымына орай пайдалану, техникалық қызмет көрсету, ағымдағы жөндеу, сақтау және тасымалдау) және оны жөндеуге жіберу қажет болғандағы анықталатын техникалық жағдайына, сондай-ақ өнімді кәдеге жарату бойынша мәліметтер мазмұны жазылған құжат;
10) сервистік қызмет көрсету (бұдан әрі – СҚК) – теміржол жылжымалы құрамдарын жөндеуді және пайдалануды қамтамасыз ету үшін теміржол жылжымалы құрамдары мен оның құрамдық бөліктерін өндіруші-кәсіпорындармен және/немесе мамандандырылған ұйымдармен жүргізілетін техникалық және ұйымдастырушылық іс-шаралар кешені;
11) техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі – ТҚК) – жылжымалы құрамды қолдауға және жұмысқа жарамды жағдайда ұстауға бағытталған техникалық және ұйымдастырушылық қызметтер жиынтығы, сондай-ақ жылжымалы құрамның жұмыс қабілетін қамтамасыз ету немесе қалпына келтіру үшін орындалатын және конструкцияның жекелеген элементтерін алмастыру немесе қалпына келтіруден тұратын жөндеу.
Ескерту. 2-тармақтың 11) тармақшасы мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді - ҚР Көлік министрінің 27.05.2025 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок технической эксплуатации подвижного состава
3. Порядок технической эксплуатации подвижного состава включает в себя процессы по соблюдению требований эксплуатационной документации, с целью обеспечения безопасности движения поездов и маневровой работы на железнодорожных путях.
4. Работники национального оператора инфраструктуры, владельцы подвижного состава, вспомогательной службы железнодорожного транспорта, непосредственно обслуживающие подвижной состав обеспечивают соблюдение требований Правил технической эксплуатации железнодорожного транспорта (далее – ПТЭ РК), утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 544 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11897), законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования, здравоохранения, сфере стандартизации и экологического законодательства Республики Казахстан.
5. Эксплуатируемый парк составляют локомотивы занятые на всех видах работы, в том числе и находящиеся на техническом обслуживании ТО-1 и ТО-2, установленный в нормативной технической документацией.
Технические обслуживания ТО-1 и ТО-2 локомотивов являются периодическими и предназначены для контроля технического состояния узлов и систем локомотива в целях предупреждения отказов в эксплуатации, а также поддержания в исправном техническом состоянии.
6. Порядок технической эксплуатации подвижного состава установлен в соответствии с ПТЭ РК.
Глава 3. Порядок обслуживания и ремонта подвижного состава
7. Неисправным считается подвижной состав, который по своему техническому состоянию не соответствует требованием ПТЭ РК и требует ремонта или списания.
Неисправность подвижного состава определяется работниками Национального оператора инфраструктуры, перевозчика и вспомогательной службы на железнодорожном транспорте.
Выполнения технического обслуживания подвижного состава производится в соответствии технологических процессов, утверждаемых Национальным оператором инфраструктуры и перевозчиком.
При техническом обслуживании подвижного состава проверяется:
наличие и исправность узлов и деталей и их соответствие требованиям пункта 10 настоящих Правил и ПТЭ РК;
сроки и периодичность предусмотренных ремонтов, а у пассажирских вагонов, кроме того, сроки единой технической ревизии;
На пунктах формирования и оборота поездов, а также пунктах технического обслуживания (далее – ПТО вагона) промежуточных станций, определенных Национальным оператором инфрастуктуры, каждый вагон пассажирского и грузового поезда проходит техническое обслуживание с пролазкой и выполнением необходимого ремонта.
Предъявления поездов к техническому обслуживанию и уведомления об их готовности, а также осмотра и ремонта вагонов перед постановкой в поезд на станциях, где нет ПТО вагона, устанавливается технологическим процессом и технико-распределительным актом станций, утверждаемый Национальным оператором инфрастуктуры.

2-тарау. Жылжымалы құрамды техникалық пайдалану тәртібі
3. Жылжымалы құрамды техникалық пайдалану тәртібі темір жолдардағы вагондардың қозғалысы мен маневрлік жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында пайдаланушылық құжаттар талаптарын сақтау процестерінен тұрады.
4. Жылжымалы құрамға тікелей қызмет көрсететін Ұлттық инфрақұрылым операторының, жылжымалы құрамның меншік иесінің, теміржол көлігінің қосалқы қызметінің қызметкерлері Қазақстан Республикасы Инвестиция және даму министрлігінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 544 (Нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік тізілімінде № 11897 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Теміржол көлігін техникалық пайдаланудың қағидалары (бұдан әрі – ҚР ТПҚ), Қазақстан Республикасының техникалық реттеу, денсаулық сақтау, стандарттау және экологиялық заңнамалар саласындағы талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
5. Пайдаланушы парк жұмыстың барлық түрлерімен айналысатын, оның ішінде ТҚК-1 және ТҚК-2 техникалық қызмет көрсетуде тұрған, нормативтік техникалық құжаттамалармен қарастырылған локомотивтерді құрайды.
ТҚК-1 және ТҚК-2 локомотивтерге техникалық қызмет көрсету мерзімдік болып табылады және пайдалануда істен шығудың алдын алу, сондай-ақ жарамды техникалық жағдайда ұстау мақсатында локомотивтердің тораптары мен жүйелерінің техникалық жағдайларын бақылауға арналады.
6. Жылжымалы құрамды техникалық пайдалану тәртібі ҚР ТПҚ-ға сәйкес белгіленген.
3-тарау. Жылжымалы құрамға қызмет көрсету және жөндеу тәртібі
7. Өзінің техникалық жағдайы бойынша ҚР ТПҚ талаптарына сәйкес келмейтін және жөндеуді немесе есептен шығаруды қажет ететін жылжымалы құрам жарамсыз болып саналады.
Жылжымалы құрамның жарамсыздығы Ұлттық инфрақұрылым операторының, теміржол көлігіндегі тасымалдаушының және қосалқы қызметтің қызметкерлерімен анықталады.
Жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсетуді орындау Ұлттық инфрақұрылым операторы мен тасымалдаушы бекіткен технологиялық процестерге сәйкес жүргізіледі.
Жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсетуде мыналар тексеріледі:
тораптар мен бөлшектердің болуы мен жарамдылығы және олардың осы Қағидалардың 10-тармағына және ҚР ТПҚ талаптарына сәйкестігі;
көзделген жөндеулердің мерзімдері мен жиілігі, ал жолаушылар вагондарында, оның үстіне, бірыңғай техникалық тексеру мерзімі.
Поездарды құрастыру және айналым пунктерінде, сондай-ақ Ұлттық инфрақұрылымдық операторымен анықталған аралық станциялардың техникалық қызмет көрсету пункттерінде (бұдан былай – ТҚП), жолаушылар және жүк поездарының әрбір вагоны қажетті жөндеудің орындалуымен техникалық қызмет көрсетуден өтеді.
Поездардың техникалық қызмет көрсетуге табыс ету мен олардың дайындығы туралы хабарлама, сондай-ақ поезд станцияға келместен бұрын ТҚП жоқ жерлерде вагондардың вагондарды тексеру мен жөндеу Ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен станцияның техникалық процесі мен техникалық-бөлу актісімен қарастырылады.

8. Ремонт подвижного состава осуществляется на договорной основе вспомогательными службами железнодорожного транспорта или Национальным оператором инфраструктуры.
9. Грузовым вагонам производится ТР и ремонтов в объеме КР вагона и ДР.
10. Ремонт подвижного состава, все его процессы, включая входной контроль, разборку, дефектацию (диагностирование), восстановление технического состояния, сборку и испытания, осуществляет в полном соответствии с требованиями руководства по ремонту на конкретный тип подвижного состава и технологическими процессами, утвержденными производителем ремонта в соответствии с требованиями, установленными международными соглашениями (договорами) принятыми в рамках Организации сотрудничества железных дорог и Совета по железнодорожному транспорту стран-участниц Содружества независимых государств (далее - СНГ), Грузии, Республики Латвия, Республики Литва и Эстонской Республики и иными международными соглашениями (договорами), участником которых является Республика Казахстан. Работы, не предусмотренные типовой технологией ремонта, выполняются по технологической и конструкторской документации завода изготовителя.
11. Ответственными за исправное техническое состояние, ТО, ремонт и обеспечение установленных сроков службы подвижного состава являются владельцы железнодорожного подвижного состава, Национальной оператор инфраструктуры, перевозчик и вспомогательные службы железнодорожного транспорта, непосредственно его обслуживающие.
12. При производстве ремонта подвижного состава обеспечивается:
1) полное выполнение требований пункта 10 настоящих Правил;
2) использование в процессе ремонта разрешенных технологической документацией технических средств, материалов и составных частей подвижного состава;
3) контроль качества выполняемых работ (операций), комплексный осмотр отремонтированного подвижного состава, контроль устранения выявленных недостатков технического состояния объектов ремонта.
13. Отремонтированный подвижной состав их составные части подлежат проверке на соответствие требованиям нормативных технических документов указанных в пункте 10 настоящих Правил.
14. Производитель ремонта предъявляет к сдаче отремонтированный подвижной состав, укомплектованный в соответствии с приемо-сдаточным актом, дефектным актом, при необходимости испытанный в порядке установленным нормативными техническими документами, признанный годным к эксплуатации, с оформленной отчетно- и учетной документацией.
15. В случае необходимости данные о выполненном ремонте, и дальнейшей годности к эксплуатации, межремонтном и гарантийном ресурсе, сроке службы, дате следующего ремонта производитель ремонта вносит в информационную базу оператора инфраструктуры либо технический паспорт подвижного состава.

8. Жылжымалы құрамға жөндеу жүргізуді шарт негізінде теміржол көлігінің қосалқы қызметі немесе Ұлттық инфрақұрылым операторы жүргізеді.
9. Жүк вагондарына техникалық қызмет және жөндеудің ДЖ және КЖ көлемінде жүргізіледі.
10. Жылжымалы құрамды жөндеу, кіріс тексеруді қоса алғандағы оның барлық процестері, бөлшектеу, ақауын анықтау (диагностикалау), техникалық жағдайын қалпына келтіру, жинау мен сынақтан өткізуді жылжымалы құрамның нақты түрі мен технологиялық процестердің жөндеу жөніндегі басшылықтың талаптарына толық сәйкестікте халықаралық келісімдерде (шарттарда) көрсетілген, темір жол ынтымақтастығы Ұйымының және Тәуелсіз мемлекеттер достастығына (бұдан әрі – ТМД) қатысушы мемлекеттердің, Грузия, Латвия Республикасы, Литва Республикасы және Эстония Республикасы теміржол көлігі бойынша Кеңесі аясында қабылданған және Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын басқа да халықаралық келісімдер (шарттар) бойынша жүзеге асырады. Үлгілік технологиялық жөндеу қарастырылмаған жұмыстар дайындаушы зауыттың технологиялық және конструкторлық құжаттары бойынша орындалады.
11. Жылжымалы құрамның техникалық жарамды жағдайына, ТҚ, жөндеу және белгіленген қызмет мерзімін қамтамасыз етуге жауапты темір жол жылжымалы құрамының иесі, Ұлттық инфрақұрылым операторы, тасымалдаушы және тікелей қызмет көрсететін теміржол көлігінің қосалқы қызметі болып табылады.
12. Жылжымалы құрамға жөндеу жүргізуде мыналар қамтамасыз етіледі:
1) осы Қағидалардың 10-тармағының талаптарын толық орындау;
2) жөндеу процесіне жылжымалы құрамның рұқсат етілген техника құралдарының технологиялық құжаттарын, материалдары мен құрамдас бөліктерін пайдалану;
3) орындалған жұмыстардың (операциялар) сапасын бақылау, жөнделген жылжымалы құрамды кешенді тексеру, жөндеу объектісінің техникалық жағдайының анықталған ақауларының жөнделуін бақылау;
13. Жөнделген жылжымалы құрам мен оның құрамдас бөліктерінің осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген техникалық құжаттардың нормативтік талаптарына сәйкестігі тексерілуге жатады.
14. Жөндеу жүргізуші жөнделген жылжымалы құрамды қабылдау-тапсыру актісіне, ақау актісіне сәйкес, қажет болған жағдайда нормативтік техникалық құжаттарда көрсетілген тәртіппен сынақтан өткен күйінде, пайдалануға жарамды деп танылған есептесу құжаттамаларын ресімдей отырып тапсырады.
15. Қажет болған жағдайда орындалған жұмыстар және алдағы уақыттағы пайдалануға жарамдылық, жөндеуаралық және кепілділік ресурс, жарамдылық мерзімі, келесі жөндеудің уақыты туралы мәліметтерді жөндеу жүргізуші инфрақұрылым операторының ақпараттық базасына немесе жылжымалы құрамның техникалық паспортына енгізеді.

16. При изменении технических характеристик, ремонтная организация вносит соответствующие изменения в технический паспорт подвижного состава с нанесением советующих трафаретов на кузов подвижного состава место нанесения которых предусмотрено нормативной технической документацией.
17. Данные по замерам, о замене и модернизации основных сборочных единиц записываются в техническом паспорте (формуляре сборочной единицы) локомотива.
18. Исключен приказом Министра транспорта РК от 27.05.2025 № 166 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Техническое и сервисное обслуживания включают в себя осмотр подвижного состава, плановое и внеплановое обслуживание с обязательным соблюдением периодичности проведения с использованием необходимых материальных, интеллектуальных, научных средств для содержания подвижного состава в технически исправном состоянии соответствующем требованиям ПТЭ РК.
Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 27.05.2025 № 166 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. ТО-1 локомотива выполняется локомотивными бригадами при приемке, в пути следования и сдаче локомотива в соответствии с перечнем работ, согласно требованиям руководства по эксплуатации завода изготовителя.
21. ТО-2 локомотива выполняется высококвалифицированными слесарями в пунктах технического обслуживания локомотивов (далее – ПТО локомотива) или локомотиворемонтного предприятия, крытых, оснащенных необходимым оборудованием, приспособлениями и инструментом, обеспеченных технологическим запасом деталей, приборов и материалов.
22. ТО-3, ТО-4, ТО-6, ТО-7, ТО-8, ТО усиленного объема - 8 (далее – ТОУ-8), СО-1, СО-2, СО-3, СО4, СО-5, СО-6, СО-7 локомотивов и капитальный ремонт локомотива (далее – КР локомотива) выполняются в ремонтных предприятиях.
23. Периодичность проведения технического и сервисного обслуживания и капитального ремонта локомотивов осуществляется согласно руководству по эксплуатации завода изготовителя.
24. Постановка локомотива на ТО, СО и КР локомотивов производится в соответствии с руководством по эксплуатации завода изготовителя.
25. Окончательный объем работ по каждому локомотиву определяется с учетом перечня дополнительных работ, составленного мастером, осмотревшим локомотив, совместно с приемщиком локомотивов, замечаний прибывшей локомотивной бригады, записей в журнале технического состояния локомотива.
26. ТО-3, ТО-6, СО-1, СО-2 и СО-3 локомотивов выполняется ремонтными организациями или ПТО локомотива.

16. Техникалық сипаттамалар өзгерген жағдайда жөндеу ұйымы жылжымалы құрамның кузовына нормативтік техникалық құжаттарда көзделгендей тиісті трафаретті басып, жылжымалы құрамның техникалық паспортына қажетті түзетулер енгізеді.
17. Өлшемдер, негізгі жинақтау бірліктерін жаңғырту туралы мәліметтер локомотивтің техникалық паспортына (жинақтау бірлігінің формулярына) жазылады.
18. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің 27.05.2025 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Техникалық және сервистік қызметке жылжымалы құрамды тексеру, жылжымалы құрамды ҚР ТПҚ талаптарына сәйкес техникалық жарамды жағдайда ұстау үшін қажетті материалдық, зияткерлік, ғылыми құралдарды пайдаланып, міндетті түрде мерзімдік жүргізуді сақтай отырып, жоспарлы және жоспардан тыс қызмет көрсету кіреді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 27.05.2025 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Локомотивтің ТҚК-1 қызметін локомотив бригадалары қабылдау алаңында, жүріс жолдарында және локомотивті жұмыстар тізбесіне сәйкес тапсырғанда дайындаушы зауыттың пайдалану жөніндегі нұсқауларына сәйкес орындайды.
21. Локомотивтің ТҚК-2 қызметін жоғары санатты слесарьлар жабық, қажетті құралдармен, құрылғылармен жарақтандырылған, бөлшектермен, аспаптар мен материалдармен қамтамасыз етілген локомотивтерге техникалық қызмет көрсету пункттерінде (бұдан әрі – локомотив ТҚП) немесе локомотив жөндеу мекемесінде орындайды.
22. Локомотивтердің ТҚК-3, ТҚК-4, ТҚК-6, ТҚК-7, ТҚК-8, ТҚК күшейтілген көлемде – 8 (бұдан әрі – ТҚКК-8), СҚК-1, СҚК-2, СҚК-3, СҚК-4, СҚК-5, СҚК-6, СҚК-7 және локомотивтердің күрделі жөндеуі (бұдан әрі – локомотив КЖ) жөндеу кәсіпорындарында жүргізіледі.
23. Техникалық және сервистік қызметтің және локомотивтің күрделі жөндеуінің жүргізілу жиілігі дайындаушы зауыттың пайдалану жөніндегі нұсқауына сәйкес жүргізіледі.
24. Локомотивтерді ТҚК, СҚК және КЖ-ға қою дайындаушы зауыттың пайдалану жөніндегі нұсқауына сәйкес жүргізіледі.
25. Әрбір локомотив бойынша түпкілікті жұмыстың көлемі локомотивті тексерген шебердің локомотивті қабылдаушымен бірлесіп жасақтаған қосымша жұмыстар тізбесі, келген локомотив бригадасының ескертпелері ескеріле отырып, локомотивтің техникалық жағдайы журналына жазылып анықталады.
26. Локомотивтердің ТҚК-3, ТҚК-6, СҚК-1, СҚК-2 және СҚК-3 жөндеу ұйымдарының немесе локомотив ТҚП күшімен жүргізіледі.

27. ТО-4 локомотива выполняется с целью поддержания параметров бандажей колесных пар в пределах, установленных ПТЭ РК. При ТО-4 локомотива выполняется обточка бандажей колесных пар без выкатки из-под локомотива.
28. ТО-7, ТО-8, СО-4 и СО-5 локомотивов предназначены для поддержания локомотивов в работоспособном состоянии и выполняются ремонтными предприятиями для обеспечения или восстановления работоспособности локомотива, путем проведения проверки, регулировки, диагностики, ревизии, разборки, очистки, восстановления, сборки, смазки и испытаний агрегатов, узлов, деталей и сборочных единиц.
29. ТО-8, СО-5 и СО-6 локомотивов выполняются ремонтными предприятиями и предназначены для восстановления основных эксплуатационных характеристик и исправности локомотива путем ремонта или замены изношенных или поврежденных деталей и агрегатов с обязательной проверкой состояния остальных составных частей и устранением обнаруженных неисправностей.
30. ТОУ-8 и СО-7 локомотивов - ремонт, выполняемый для восстановления эксплуатационных характеристик, исправности и полного ресурса (срока службы) локомотива путем замены, ремонта изношенных и поврежденных агрегатов, узлов, деталей и частичной заменой силовой и низковольтной электропроводки на новую.
31. КР локомотива выполняется для восстановления эксплуатационных характеристик, исправности локомотива и полного или близкого к полному восстановлению его ресурса, с заменой или восстановлением любых его частей, включая базовые.
32. Локомотивы подвергаются испытаниям согласно руководству по эксплуатации завода изготовителя, перед выпуском из ТО и СО локомотивов.
33. Перед выпуском локомотива из ТО, СО и КР локомотивов оформляется технический паспорт (формуляр) локомотива.
34. Локомотиворемонтные предприятия выполняющие ТО и О локомотивов имеют ремонтные и эксплуатационные документы, технологическое процессы на ремонтируемые типы локомотивов и их составные части.
35. Для проведения ТО и СО локомотивов локомотиворемонтные предприятия имеют подготовленный персонал, допущенный к выполнению регламентных работ и оснащены соответствующим технологическим оборудованием и оснасткой, средствами контроля и диагностики согласно требованиям нормативной технической документации, материалам и запасным частям для ремонта.
36. Организация рекламационной работы по причине выявленных неисправностей грузовых вагонов, не выдержавших гарантийный срок после постройки, произведенных ремонтов, также ремонта с продлением срока службы проводится в следующем порядке:

27. Локомотив ТҚК-4 жұп доңғалақтардың бандаждарының параметрлерін қолдау мақсатында, ҚР ТПҚ белгілеген шектерде орындалады. Локомотивтің ТҚК-4 болғанда жұп доңғалақтардың бандаждарын қайрау оларды локомотивтен ажыратусыз жүргізіледі.
28. Локомотивтің ТҚК-7, ТҚК-8, СҚК-6 және СҚК-5 локомотивтерді жұмысқа қабілетті жағдайда ұстауға арналған және жөндеу кәсіпорындары тексеру, реттеу, диагностикалау, түгендеу, бөлшектеу, тазалау, қалпына келтіру, жинау, майлау және агрегаттарды, тораптарды, бөлшектер мен құрастыру бірліктерін сынақтан өткізу жолымен локомотивтің жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін жүргізіледі.
29. Локомотивтерде ТҚК-8, СҚК-5 және СҚК-6 жөндеу кәсіпорындары жүргізеді және негізгі пайдаланушылық сипаттамалар мен локомотив жарамдылығын тозған және зақымданған бөлшектер мен агрегаттарды міндетті түрде басқа құрамдас бөліктердің жағдайын тексеріп және анықталған ақаулықтарды жоя отырып жөндеу мен алмастыру жолымен қалпына келтіруге арналады.
30. Локомотивті ТҚКК-8 және СҚК-7 – локомотивтің пайдаланушылық сипаттамаларын, жарамдылығы мен толық ресурсын (қызмет мерзімін) тозған және зақымданған агрегаттарын, бөлшектерін алмастыру, жөндеу жолымен қалпына келтіруге және күштік, төменгі вольттық электр желілерін жаңасына ішінара алмастыруға арналған жөндеу.
31. Локомотивті КЖ базалықты қоса алғанда оның кез келген бөлшегін алмастыра отырып, пайдаланушылық сипаттамаларды, локомотивтің жарамдылығы мен оның ресурстарын толық немесе толыққа жақын қалпына келтіруге арналған.
32. Локомотивтер дайындаушы зауыттың пайдалану жөніндегі нұсқауларына сәйкес локомотивтің ТҚК мен СҚК алдында сынақтан өтуге жіберіледі.
33. Локомотивтерді ТҚК, СҚК және КЖ-ден шығару алдында локомотивтің техникалық паспорты (формуляр) ресімделеді.
34. Локомотивтерде ТҚ және жөндеуді орындайтын локомотив жөндеуші кәсіпорындардың локомотивтердің жөнделетін үлгілері мен олардың құрамдас бөлшектерінің технологиялық процестеріне жөндеу және пайдалану құжаттары болады.
35. Локомотивтерге ТҚК және СҚК жүргізу үшін локомотив жөндеуші кәсіпорындардың регламенттік жұмыстарды орындауға жіберілетін және тиісті технологиялық құрал-жабдықтары, нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес бақылау және диагностикалау құралдары, жөндеу жүргізуге керекті материалдары мен қосалқы бөлшектері бар, дайындықтан өткен қызметкерлері болады.
36. Жасалғаннан, жөндеу жүргізілгеннен кейін кепілдікті мерзімі өтелмеген, сондай-ақ соңғы қызмет мерзімі өтелгеннен кейін жүк вагондарының жарамсыздығы анықталуы себепті жарнамалық жұмыстарды ұйымдастыру төмендегі тәртіппен жүргізіледі:

1) при выявлении неисправных узлов и деталей вспомогательными службами железнодорожного транспорта и Национальным оператором инфраструктуры, грузовым вагонам не выдержавшим гарантийный срок после постройки, а также плановых видов ремонта производится:
оформление уведомления на ремонт вагона формы ВУ-23, с передачей соответствующих данных в информационную систему оператора инфраструктуры о перечислении вагона в неисправный парк;
проверка соответствия данных о фактической комплектации вагона данным, указанным в информационной системе Национального оператора инфраструктуры;
оформляется первичный акт (в произвольной форме) о техническом состоянии вагона, его узлов и деталей;
вызов телеграммой в течение 3 рабочих дней от даты отцепки вагона представителей причастных сторон - собственника вагона, вагоноремонтное предприятие, вагоностроительный завод, в которой указывается место проведения служебного расследования, а в случае если неисправные узлы, детали были заменены после планового вида ремонта в ТР - представителей организации, ранее проводившего ТР с заменой узла, детали грузового вагона;
2) при назначении даты служебного расследования следует учитывать время нахождения в пути представителей причастных сторон: время, необходимое для проезда в пассажирском поезде к месту проведения служебного расследования и дополнительные 2 рабочих дня, считая со дня подачи телеграммы о вызове представителей причастных сторон;
3) комиссией под председательством структурных подразделении Национальной железнодорожной компании в составе представителей причастных сторон (далее – Комиссия) составляется акт-рекламация формы ВУ-41. В случае неявки представителей причастных сторон в срок, указанный в телеграмме, и отсутствия сообщения о выезде представителей или переносе даты расследования с указанием причин переноса Комиссия составляет акт-рекламацию формы ВУ-41 без представителей отсутствующих сторон.
Акт-рекламация формы ВУ-41 составляется не позднее 4 суток после прибытия представителей причастных сторон. При несогласии с содержанием акта-рекламации формы ВУ-41 представитель причастной стороны подписывает акт рекламацию формы ВУ-41, но при этом на оборотной стороне акта-рекламации излагает особое мнение.
Представитель причастной стороны имеет при себе доверенность с указанием полномочий на право подписания акта-рекламации формы ВУ-41;
4) в целях установления причины возникновения неисправности узлов и деталей вагонов, не выдержавших гарантийный срок, Комиссией проводится служебное расследование, по итогам которого оформляется акт произвольной формы и подписывается в шести экземплярах присутствующими членами Комиссии. К акту прикладываются результаты дефектоскопирования или другие документы, подтверждающие неисправность;

1) теміржол көлігінің қосалқы қызметі және Ұлттық инфрақұрылым операторы тораптар мен бөлшектердің ақаулықтарын анықтаған жағдайда, жасалғаннан кейін қызмет мерзімі өтелмеген жүк вагондары, сондай-ақ жөндеудің жоспарлы түрлері жүргізіледі;
инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйесіне вагонды жарамсыз паркке ауыстыру туралы тиісті мәліметті беру арқылы ВУ-23 нысанды вагондарды жөндеуге хабарламаны ресімдеу;
вагонның нақты кешенделуі туралы мәліметтің инфрақұрылымның Ұлттық операторының ақпараттық жүйесіндегі мәліметтерге сәйкестігін тексеру;
вагонның, оның тораптары мен бөлшектерінің техникалық жағдайы туралы (еркін нысанда) бастапқы акт ресімделеді;
телеграмма арқылы вагон ажыратылғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде қатысты тараптар өкілдері – вагон иесі, вагон жөндеу кәсіпорны, вагон құрастыру зауыт өкілдері, ал тораптар мен бөлшектердің жарамсыздығы жағдайында ТҚ кезінде жоспарлы жөндеуден кейін алмастырылған болса – бұрын жүк вагонының тораптарын, бөлшектерін алмастырып ТҚ жүргізген ұйым өкілдері – қызметтік тексеру жүргізу орнын көрсетіп, шақырады;
2) қызметтік тексеріс уақыты белгіленгенде қатысты тараптардың жолда болатын уақытын ескеру керек: жолаушылар поезында қызметтік тексеріс болатын жерге жету уақыты және қатысты тараптардың өкілдерін шақыру туралы телеграмма берілген күн ескеріліп қосымша 2 жұмыс күні;
3) Ұлттық теміржол компаниясының құрылымдық бөлімшесінің төрағалығымен құрамында қатысты тараптар өкілдері бар комиссия (бұдан әрі – Комиссия) ВУ-41 нысанды акт-рекламация жасақтайды. Қатысты тараптар өкілдері телеграммада көрсетілген уақытында келмеген жағдайда және өкілдердің жолға шыққандығы жөнінде хабарлама болмаған немесе себептері көрсетіліп тексеріс уақыты өзгертілген жағдайда Комиссия келмеген тараптардың өкілдерінсіз ВУ-41 нысанды акт-рекламация толтырады.
ВУ-41 нысанды акт-рекламация қатысты тараптар өкілдері келгеннен кейін 4 күннен кешіктірілмей толтырылады. ВУ-41 нысанды акт-рекламацияның мазмұнымен келіспеген жағдайда қатысты тараптың өкілі ВУ-41 нысанды акт-рекламацияға қол қояды, бірақ акт-рекламацияның келесі бетіне ерекше пікірін жазып қалдырады.
Қатысты тараптардың өкілінде 41 нысанды акт-рекламацияға қол қою өкілеттілігі көрсетілген сенімхат болуы керек;
4) вагондардың қызметтік мерзімдерін өтемеген тораптары мен бөлшектерінің ақауларының пайда болу себептерін анықтау мақсатында Комиссия қызметтік тексеру жүргізеді, соның нәтижесінде алты данамен еркін нысанда акт жасақталып, Комиссия мүшелері қолдарын қояды. Актіге ақауларды растайтын дефектоскопиялау нәтижесі немесе басқа да құжаттар тіркеледі;

5) неисправности узлов и деталей вагона, устранение которых возможно в условиях пункта ТР, устраняются в соответствии с установленным технологическим процессом ТР;
6) на вагон, прошедший ТР, работниками организации проводившим ТР составляется уведомление о выпуске вагона из ремонта формы ВУ-36. К уведомлению формы ВУ-36 прикладывается листок учета комплектации грузового вагона, отражающий сведения о деталях, фактически находящихся на вагоне;
7) работниками организации проводившими ТР в информационную систему Национального оператора инфраструктуры производится ввод сведений о комплектации деталей вагона, после ввода которых передается в информационную систему оператора инфраструктуры сообщение "О выводе вагона из ремонта" и в течение 5 рабочих дней со дня подписания уведомления формы ВУ-36 предъявляет собственнику вагона следующие документы:
уведомление на ремонт вагона формы ВУ-23;
первичный акт технического состояния вагона;
копия телеграммы о вызове представителей причастных сторон;
комиссионный акт расследования;
план расследования в случае неисправности колесных пар и буксового узла;
акт-рекламация формы ВУ-41, фотография или эскиз неисправной детали или узла вагона;
справка из информационной системы оператора инфраструктуры "Сведения об остаточном ресурсе вагона", с данными, полученными до и после проведения ТР;
комиссионный акт (в случае несоответствия фактической комплектации деталей или узла данным информационной системы оператора инфраструктуры);
дефектная ведомость формы ВУ-22;
акт выполненных работ;
уведомление формы ВУ-36;
калькуляция на фактически выполненную работу, счет-фактура и акт работ, выполненных на ТР;
8) в случае невозможности устранения неисправности в условиях пункта ТР работники эксплуатационного вагонного депо информируют (телефонограммой) собственника вагона, которым принимаются меры по организации ремонта в условиях вагоноремонтного предприятия;
9) в случае принадлежности вагона инвентарному парку другой железнодорожной администрации работниками железной дороги осуществляется отправка вагона в страну-собственнику при условии обеспечения безопасности движения поездов.

5) АЖ пункті жағдайында жою мүмкін болатын вагонның тораптары мен бөлшектерінің ақаулықтары қарастырылған АЖ технологиялық процесіне сәйкес жөнделеді;
6) АЖ-ден өткен вагонға АЖ жүргізген ұйымның қызметкерлері вагонның жөндеуден шығарылғаны туралы ВУ-36 нысанды хабарлама толтырады. ВУ-36 нысанды хабарламаға вагонда нақты орналасқан бөлшектер туралы мәліметтер бейнеленетін жүк вагонының жинақталуын есептеу парағы тіркеледі;
7) АЖ жүргізген ұйым қызметкерлері Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйесіне вагон бөлшектерінің жинақталуы туралы мәліметтер жүктейді, жүктелгеннен кейін оператордың ақпараттық жүйесіне "Вагонның жөндеуден шыққандығы туралы" хабарлама ВУ-36 нысанды хабарламаға қол қойылғаннан бастап 5 жұмыс күні ішінде вагон иесіне төмендегі құжаттарды береді:
ВУ-23 нысанды вагонның жөндеуге жіберілгені туралы хабарлама;
вагонның техникалық жағдайы туралы бастапқы акт;
қатысты тараптардың өкілдерін шақыру туралы телеграмманың көшірмесі;
тексерудің комиссиялық актісі;
жұп доңғалақ пен букстік торабының ақаулығы жағдайында тексеру жоспары;
ВУ-41 нысанды акт-рекламация, вагонның ақаулы бөлшектері мен тораптарының суреттері немесе эскиздері;
инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйесінен АЖ-ге дейінгі және кейінгі алынған мәліметтерімен "Вагонның қалдық ресурсы туралы" анықтама;
комиссиялық акт (бөлшектер мен тораптардың нақты жинақтаушы инфрақұрылым операторы ақпараттар жүйесінің мәліметтеріне сәйкес келмеген жағдайда);
ВУ-22 нысанды ақау тізімдемесі;
орындалған жұмыстар актісі;
ВУ-36 нысанды хабарлама;
нақты орындалған жұмыстың калькуляциясы, АЖ-де орындалған жұмыстардың шот-фактурасы мен жұмыс актісі.
8) АЖ пункті жағдайында ақаулықтарды жөндеу мүмкін болмағанда пайдаланушылық вагон депосының жұмысшылары вагон иесіне вагон жөндеу кәсіпорыны жағдайында жөндеуді ұйымдастыру шараларын алуды (телефонограммамен) хабарлайды;
9) вагон басқа теміржол басшылығының түгендеу паркіне тиесілі болған жағдайда теміржол жұмысшылары вагонды иегер елге поездар қозғалысының қауіпсіздігі жағдайында жөнелтуді жүзеге асырады.