Об утверждении Правил выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и его формы
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 370. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2019 года № 18583.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 28.10. 2025 № 629 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с пунктом 3 статьи 412 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур (далее – Правила) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2019 года.
Приложение 1
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 370
Правила выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур

Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде шот-фактураны электронды нысанда жазып беру қағидаларын және оның нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 370 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 25 сәуірде № 18583 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.10.2025 № 629 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 412-бабы 3-тармағына, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық нысандағы шот-фактураларды жазып беру Қағидасы (бұдан әрі - Қағида);
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық нысандағы шот-фактуралардың нысаны.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялауға және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді және 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 370 бұйрығына
1-қосымша
Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық нысандағы шот-фактураларды жазып беру Қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 412 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и определяют порядок выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Электронный счет-фактура, выписанный в соответствии с требованиями, установленными разделом 10 Налогового кодекса и настоящими Правилами, и зарегистрированный в ИС ЭСФ, является основанием для отнесения в зачет налога на добавленную стоимость (далее – НДС). В случае если счет-фактура выписан как на бумажном носителе, так и в электронной форме, то основанием для отнесения в зачет НДС получателем товаров, работ, услуг является счет-фактура, выписанный в электронной форме.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) пониженная ставка пошлины – ставка ввозной таможенной пошлины, более низкая по сравнению с действующей ставкой ввозной таможенной пошлины Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза (далее – ЕТТ ЕАЭС), устанавливаемая на максимальном уровне ставки, предусмотренном обязательствами Республики Казахстан во Всемирной торговой организации;
2) виртуальный склад – модуль ИС ЭСФ, предназначенный для обеспечения в автоматическом режиме функционирования механизма прослеживаемости товаров в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан (далее – Модуль);
3) товары, код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – код ТН ВЭД ЕАЭС) и наименование которых включены в перечень – товары, ввезенные на территорию Республики Казахстан с территорий государств-членов ЕАЭС, а также товары, произведенные на территории Республики Казахстан, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включены в перечень;
4) поверенный (оператор) – юридическое лицо, участвующее в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан по счетам-фактурам, действующее на основании договора поручения или соглашения (контракта) о разделе продукции;
5) перечень – перечень товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан с территорий государств, не являющихся членами ЕАЭС, к которым могут быть применены пониженные ставки пошлин, а также размеров таких ставок;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық нысандағы шот-фактураларды жазып беру қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 412-бабы 2-тармағына, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) электрондық нысанда шот-фактураны жазып беру тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Салық кодексінің 10-бөлімінде белгіленген талаптарға және осы Қағидаларда сәйкес жазып берілген және ЭШФ АЖ тіркелген электрондық нысанда шот-фактура қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) есепке жатқызу үшін негіз болып табылады. Егер шот-фактура қағаз жеткізгіште сияқты, электрондық нысанда да жазып берілген жағдайда, онда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының ҚҚС есепке жатқызуы үшін электрондық нысанда жазып берілген шот-фактура негіз болып табылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) баждың төмендетілген ставкасы – кедендік әкелу баждардың Дүниежүзілік сауда ұйымдарында Қазақстан Республикасының міндеттемелерінде көзделген ставканың барынша жоғары деңгейінде белгіленетін Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің (бұдан әрі – ЕАЭО БКТ) қолданыстағы кедендік әкелу баж ставкасымен салыстырғанда өте төмен ставкасы;
2) виртуалды қойма – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартқа сәйкес тауарларды қадағалап отыру тетігінің жұмыс істеуін автоматты режимде қамтамасыз етуге арналған ЭШФ АЖ модулі (бұдан әрі – Модуль)
3) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды (бұдан әрі - ЕАЭО СЭҚ ТН коды) және атауы тізбеге енгізілген тауарлар - ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар, сондай-ақ ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы тізбеге енгізілген Қазақстан Республикасында өндірілген тауарлар;
4) өкіл (оператор) – Қазақстан Республикасының шот-фактуралар жөніндегі салық заңнамасымен реттелетін қатынастарға қатысатын, өнімді бөлу туралы тапсырма шарттың немесе келісімнің (келісімшарттың) негізінде әрекет ететін заңды тұлға;
5) тізбе – Қазақстан Республикасының аумағына баждардың төмендетілген ставкалары, сондай-ақ осындай ставкалардың мөлшері қолданылатын ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекет аумағынан әкелінетін тауарлардың тізбесі;

6) товары, включенные в перечень – товары, ввезенные на территорию Республики Казахстан с территорий государств, не являющихся членами ЕАЭС, к которым могут быть применены пониженные ставки пошлин, а также размеров таких ставок;
7) уполномоченное физическое лицо – работник юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, наделенный на основании доверенности правами осуществлять от имени такого юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, операциями в процессе документооборота в ИС ЭСФ;
8) нормативно-справочная информация уполномоченного органа – информация, передаваемая из базы данных органов государственных доходов и не являющаяся налоговой тайной в соответствии с Налоговым кодексом;
9) электронный счет-фактура (далее – ЭСФ) – документ, выписанный посредством ИС ЭСФ и соответствующий требованиям норм налогового законодательства и настоящим Правилам;
10) участник ИС ЭСФ – лицо, подписавшее Соглашение об использовании информационной системы электронных счетов-фактур (далее – Соглашение) и зарегистрированное в ИС ЭСФ;
11) учетная система участника ИС ЭСФ – система бухгалтерского и налогового учета, содержащая данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, которая ведется в целях исполнения налогового обязательства;
12) оператор ИС ЭСФ – государственный орган, являющийся администратором ИС ЭСФ;
13) регистрация ЭСФ в ИС ЭСФ – процесс обработки счета-фактуры в ИС ЭСФ, включающий проверку на соответствие счета-фактуры требованиям настоящих Правил, на предмет действительности регистрационного свидетельства и присвоение уникального регистрационного номера;
14) обработка ЭСФ – проверка ЭСФ на соответствие требованиям, установленным статьями 400 и 412 Налогового кодекса и настоящими Правилами, с последующим отзывом ЭСФ, не соответствующего таким требованиям;
15) регистрационный номер ЭСФ – уникальный номер ЭСФ, присваиваемый при его регистрации и формируемый ИС ЭСФ автоматически на основе идентификационного номера поставщика, даты регистрации ЭСФ и уникального непоследовательного номера;
16) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП).
Иные понятия, используемые в рамках настоящих Правил, применяются в соответствии с Налоговым кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан.

6) тізбеге енгізілген тауарлар – баждардың төмендетілген мөлшерлемелері, сондай-ақ осындай мөлшерлемелердің мөлшері қолданылуы мүмкін, үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар;
7) уәкілетті жеке тұлға – заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың электрондық шот-фактураның ақпараттық жүйесінде құжат айналымы процесінде осындай заңды тұлғаның атынан сенімхат негізінде операцияларды жүзеге асыруға құқық, оның ішінде заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың атынан ЭШФ қол қою құқығы берілген заңды тұлғаның қызметкері;
8) уәкілетті органның нормативтік-анықтамалық ақпараты – мемлекеттік кірістер органдарының деректер базасынан берілетін және салық заңнамасына сәйкес салық құпиясы болып табылмайтын ақпарат;
9) электрондық шот-фактура – ЭШФ АЖ арқылы және салық заңнамасы нормаларының талаптарына және осы Қағидаларға сәйкес жазып берілген құжат;
10) ЭШФ АЖ қатысушы – ЭШФ АЖ пайдалану туралы келісімге (бұдан әрі – Келісім) қол қойған және ЭШФ АЖ-де тіркелген тұлға;
11) ЭШФ АЖ қатысушыны есепке алу жүйесі – салық міндеттемесін орындау мақсатында жүргізілетін бастапқы есепке алу құжаттардың деректерін, бухгалтерлік есеп тіркелімдерін, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын бухгалтерлік және салық есебінің жүйесі;
12) ЭШФ АЖ операторы – ЭШФ АЖ әкімшісі болып табылатын мемлекеттік орган;
13) ЭШФ АЖ-де ЭШФ-ны тіркеу – шот-фактуралардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келуі, тіркеу куәлігінің шынайылығы және бірегей тіркеу нөмірін беру мәніне тексеруді қамтитын ЭШФ АЖ-де шот-фактураны өңдеу процесі;
14) ЭШФ өңдеу – ЭШФ Салық кодексінің 400 және 412-баптарында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеру, мұндай талаптарға сәйкес келмейтін ЭШФ кейіннен қайтарып алу;
15) ЭШФ тіркеу нөмірі – ЭШФ-ның, оны тіркеген кезде берілетін және жеткізушінің сәйкестендіру нөмірінің, ЭШФ тіркелу күнінің және бірегей дәйексіз нөмірінің негізінде автоматты түрде ЭШФ АЖ қалыптастырылатын бірегей нөмірі;
16) электрондық құжат – электрондық-цифрлық нысанда (бұдан әрі – ЭЦН) ақпарат табыс етілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат.
Осы Қағиданың шеңберінде пайдаланылатын өзгеде ұғымдар Салық кодексінің және Қазақстан Республикасының өзгеде заңнамалық актілеріне сәйкес қолданылады.

Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Налогоплательщик осуществляет выписку ЭСФ в порядке, установленном разделом 10 Налогового кодекса и настоящими Правилами, а также нормативными правовыми актами Республики Казахстан, принятыми в реализацию международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
5. В рамках документооборота выписка (отправка) и просмотр ЭСФ в ИС ЭСФ производится налогоплательщиками, зарегистрированными в качестве участника ИС ЭСФ.
6. Контроль перемещения товаров в Модуле осуществляется в автоматическом режиме посредством его наполнения товарами, заявленными (задекларированными) налогоплательщиком, и их списания.
7. При регистрации в ИС ЭСФ участнику ИС ЭСФ присваиваются следующие статусы:
1) физическое лицо;
2) индивидуальный предприниматель либо лицо, занимающееся частной практикой;
3) юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица).
Регистрация юридического лица (структурного подразделения юридического лица) в качестве участника ИС ЭСФ производится исключительно руководителем юридического лица (структурного подразделения юридического лица), который назначается по решению учредителя (учредителей) юридического лица или на основании принятого решения юридического лица о назначении руководителя в структурное подразделение юридического лица.
В случае если физическое лицо является руководителем юридического лица (структурного подразделения юридического лица), данная информация подтверждается сведениями из регистрационной базы органов государственных доходов.
8. Участник ИС ЭСФ, зарегистрированный под статусом "физическое лицо", не выписывает ЭСФ, за исключением случая, когда такое физическое лицо является работником участника ИС ЭСФ – юридического лица (структурного подразделения юридического лица), индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой.
9. Регистрация по каждому статусу производится на основании подписанного отдельного Соглашения об использовании информационной системы электронных счетов-фактур, согласно приложению к настоящим Правилам.
10. Соглашение заверяется ЭЦП налогоплательщика.
Для авторизации участников ИС ЭСФ и заверения электронных документов в системе ИС ЭСФ применяется регистрационное свидетельство в электронной форме Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (далее – НУЦ РК).
Подписание за юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица) Соглашения производится с использованием двух ЭЦП, выданных руководителю юридического лица (структурного подразделения юридического лица). При этом у руководителя имеется ЭЦП, выданная как физическому лицу, и ЭЦП, выданная как юридическому лицу (структурному подразделению юридического лица), в которой содержится индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) руководителя данного юридического лица (структурного подразделения юридического лица).

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Салық төлеуші, Салық кодексінің 10-бөлімінде және осы Қағидаларда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды іске асыруға қабылданған Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіпте ЭШФ жазып беру жүзеге асырылады.
5. Құжат айналымының шеңберінде ЭШФ жазып беру (жөнелту) және қарау ЭШФ АЖ қатысушысы ретінде тіркелген салық төлеушілер ғана ЭШФ АЖ-де жүзеге асырады.
6. Модульдегі тауарлардың орнын ауыстыруды бақылау оны салық төлеушімен мәлімделген (декларацияланған) тауарлармен толтыру және оларды жою арқылы автоматты режимде жүзеге асырылады.
7. ЭШФ АЖ-де тіркелген кезде ЭШФ АЖ-ге қатысушыға мынадай мәртебе беріледі:
1) жеке тұлға;
2) дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың;
3) заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі).
Заңды тұлғаны (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесін) ЭШФ АЖ қатысушысы ретінде тіркеуді тек заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы ғана жүргізеді, ол заңды тұлғаның құрылтайшысының (құрылтайшыларының) шешімі бойынша немесе заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің басшысын тағайындау туралы қабылдаған шешімнің негізінде тағайындалады.
Егер жеке тұлға заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы болып табылған жағдайда, аталған ақпарат мемлекеттік кірістер органдарының тіркеу базасының мәліметтерімен расталады.
8. "Жеке тұлға" мәртебесімен тіркелген ЭШФ АЖ қатысушы мұндай жеке тұлға заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімше) – ЭШФ АЖ қатысушының қызметкері болып табылатын жағдайды қоспағанда, дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың ЭШФ жазып бермейді.
9. Әрбір мәртебе бойынша тіркеу, осы Қағидаға қосымшаға сәйкес қол қойылған бөлек Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде пайдалану туралы келісім негізінде жүргізіледі.
10. Келісім салық төлеушінің ЭЦҚ-мен куәландырылады.
ЭШФ АЖ-ге қатысушыны авторландыру және ЭШФ АЖ-де электрондық құжаттарды куәландыру үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының (бұдан әрі – ҚР ҰКО) электрондық нысандағы тіркеу куәлігі қолданылады.
Заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімше) үшін келісімге қол қою заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысына берілген екі ЭЦҚ қолданумен жүргізіледі. Бұл ретте басшыда жеке тұлғаға берілген ЭЦҚ, және заңды тұлғаға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесіне) берілген ЭЦҚ сияқты, осы заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысының жеке сәйкестендіру нөмірі бар (бұдан әрі – ЖСН) ЭЦҚ болады.

11. В соответствии с положениями гражданского законодательства Республики Казахстан руководитель юридического лица (структурного подразделения юридического лица) на основании доверенности, составляемой в электронной форме, определяет уполномоченное физическое лицо, в том числе работника структурного подразделения такого юридического лица, для работы в ИС ЭСФ, а также поверенного (оператора).
При этом руководитель юридического лица (структурного подразделения юридического лица) наделяет уполномоченное физическое лицо или поверенного (оператора) правами, позволяющими осуществлять операции в процессе документооборота в ИС ЭСФ от имени такого юридического лица (структурного подразделения юридического лица), с указанием срока действия таких прав.
Руководитель юридического лица (структурного подразделения юридического лица) корректирует предоставленные уполномоченному физическому лицу или поверенному (оператору) права либо лишает этих прав.
Руководитель юридического лица (структурного подразделения юридического лица) осуществляет контроль за актуальностью перечня уполномоченных физических лиц или поверенного (оператора) и предоставленных им прав на выполнение действий от имени юридического лица (структурного подразделения).
Индивидуальный предприниматель либо лицо, занимающееся частной практикой, на основании доверенности, составляемой в электронной форме, определяет уполномоченное физическое лицо для работы в ИС ЭСФ.
При этом индивидуальный предприниматель либо лицо, занимающееся частной практикой, наделяет уполномоченное физическое лицо правами, позволяющими осуществлять операции в процессе документооборота в ИС ЭСФ в пределах возможности создания, просмотра и распечатки ЭСФ, без права заверения ЭСФ, с указанием срока действия таких прав.
12. В процессе документооборота в ИС ЭСФ выполняются следующие операции:
1) создание ЭСФ – заполнение формы в соответствии с требованиями, установленными статьями 412 Налогового кодекса и настоящими Правилами;
2) заверение счета-фактуры в электронной форме – подписание ЭСФ ЭЦП;
3) отправка ЭСФ – отправка созданного и заверенного ЭСФ для осуществления проверки на соответствие требованиям настоящих Правил;
4) обработка ЭСФ – процесс осуществления проверки на соответствие требованиям настоящих Правил;
5) регистрация ЭСФ – процедура присвоения уникального регистрационного номера ИС ЭСФ. Регистрация ЭСФ производится в случае отсутствия ошибок в процессе обработки;
6) выписка ЭСФ – создание ЭСФ, выписанного в соответствии с требованиями, установленными статьями 412 и 413 Налогового кодекса и настоящими Правилами, и заверенного ЭЦП с присвоенным ИС ЭСФ уникальным регистрационным номером;

11. Қазақстан Республикасы азаматтық заңнамасының ережелеріне сәйкес заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы электрондық нысанда жасалатын сенімхат негізінде ЭШФ АЖ-де жұмыс жасау үшін уәкілетті жеке тұлғаны, оның ішінде осындай заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) құрылымдық бөлімшесінің қызметкерін, сондай-ақ өкілін (операторын) айқындайды.
Бұл ретте, заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы осындай заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атынан уәкілетті жеке тұлғаға немесе өкілге (операторға) ЭШФ АЖ-де құжат айналымының процесінде операцияларды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін құқықтарды, осындай құқықтардың қолданылу мерзімін көрсете отырып береді.
Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы уәкілетті жеке тұлғаға немесе өкілге (операторға) берілген құқықтарды түзетеді не осы құқықтардан айырады.
Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы уәкілетті жеке тұлғаларға немесе өкіл (оператор) тізбесінің өзектілігін және заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атынан оларға іс-әрекетті орындауға берілген құқықтарды бақылауды жүзеге асырады.
Электрондық нысанда жасалатын сенімхат негізінде дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдар ЭШФ АЖ жұмыстары үшін уәкілетті жеке тұлға айқындайды.
Бұл ретте дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдар ЭШФ құру, қарау және басып шығарумүмкіндігі шеңберінде ЭШФ АЖ құжат айналым процесінде операцияны жүзеге асыруға рұқсат беретін құқықтармен осындай құқықтың мерзімін көрсете отырып, ЭШФ кепіл құқықсыз, уәкілетті жеке тұлғалар қолдайды.
12. ЭШФ АЖ құжат айналымы процесінде мынадай операциялар орындалады:
1) ЭШФ құру – Салық кодексінің 412-бабында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес нысанды толтыру;
2) электрондық нысанда шот-фактураны куәландыру – ЭЦҚ-мен ЭШФ-ға қол қою;
3) ЭШФ жөнелту – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келуіне тексеруді жүзеге асыру үшін құрылған және куәландырылған ЭШФ жөнелту;
4) ЭШФ өңдеу – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келуіне тексеруді жүзеге асыру процесі;
5) ЭШФ тіркеу – ЭШФ АЖ бірегей тіркеу нөмірін беру рәсімі. ЭШФ тіркеу өңдеу процесінде қателер болмаған жағдайда жүргізіледі;
6) ЭШФ жазып беру – Салық кодексінің 412 және 413-бабында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес жазып берілген және ЭШФ АЖ бірегей тіркеу нөмірін бере отырып, ЭЦҚ куәландырылған ЭШФ құру;

7) получение ЭСФ – доставка ЭСФ, зарегистрированного в ИС ЭСФ, от поставщика товаров, работ, услуг к получателю товаров, работ, услуг;
8) просмотр ЭСФ – отображение зарегистрированного ЭСФ;
9) передача ЭСФ – доставка импортированного ЭСФ от поставщика товаров, работ, услуг к получателю товаров, работ, услуг;
10) отзыв ЭСФ – признание ЭСФ недействительным;
11) отклонение ЭСФ – отклонение получателем товаров, работ, услуг действия поставщика по выписке исправленного или дополнительного ЭСФ, либо по отзыву ранее выписанного ЭСФ;
12) прием счета-фактуры в электронной форме – импорт документа из других учетных систем налогоплательщика для обработки и регистрации средствами ИС ЭСФ;
13) экспорт ЭСФ – сохранение зарегистрированного ЭСФ из ИС ЭСФ, в том числе передача в другие учетные системы.
13. При осуществлении операций, указанных в пункте 12 и абзаце втором пункта 53 настоящих Правил, ЭСФ приобретает следующие статусы:
1) "Не просмотрен" – ЭСФ, выписанный в соответствии с требованиями, установленными статьей 412 Налогового кодекса и настоящими Правилами, заверенный ЭЦП, с присвоенным уникальным регистрационным номером, но не просмотренный получателем товаров, работ, услуг;
2) "Доставлен" – ЭСФ, выписанный в соответствии с требованиями, установленными статьей 412 Налогового кодекса и настоящими Правилами, заверенный ЭЦП, с присвоенным уникальным регистрационным номером, просмотренный получателем товаров, работ, услуг;
3) "Аннулирован" – ЭСФ, аннулированный поставщиком товаров, работ, услуг, с обязательной выпиской исправленного ЭСФ;
4) "Аннулирован при отклонении СНТ" – ЭСФ, аннулированный при отклонении получателем товаров, работ, услуг оформленной поставщиком СНТ;
5) "Аннулирован при отзыве СНТ" – ЭСФ, аннулированный при отзыве поставщиком товаров, работ, услуг ранее оформленного СНТ;
6) "Аннулирован при отнесении в зачет и на вычеты" – ЭСФ, по сделкам (операциям) с юридическими лицами и (или) индивидуальными предпринимателями, чья регистрация/перерегистрация признана недействительной на основании вступившего в законную силу решения суда, за исключением операций, по которым судом установлено фактическое получение товаров, работ, услуг от такого налогоплательщика;
7) "Отозван" – ЭСФ, отозванный поставщиком товаров, работ, услуг;
8) "Черновик" – частично заполненный, редактируемый документ, не отправленный получателю товаров, работ, услуг;

7) ЭШФ алу – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға ЭШФ АЖ-де тіркелген ЭШФ жеткізу;
8) ЭШФ қарау – тіркелген ЭШФ көрсету;
9) ЭШФ беру – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға импортталған ЭШФ жеткізу;
10) ЭШФ кері қайтару – ЭШФ жарамсыз деп тану;
11) ЭШФ қайтару – тауарларды алушымен жұмыстарды, қызметтерді түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып беру, сондай-ақ бұрын жазып берген ЭШФ кері қайтару бойынша тауар жеткізушінің әрекетін қабылдамау;
12) электрондық нысанда шот-фактураларды қабылдау – ЭШФ АЖ құралдарымен өңдеу және тіркеу үшін салық төлеушінің басқа есепке алу жүйелерінен құжаттың импорты;
13) ЭШФ экспорты – ЭШФ АЖ-нен тіркелген ЭШФ сақтау, оның ішінде басқа есепке алу жүйелеріне беру.
13. Осы Қағидалардың 12-тармағында және 53-тармағының екінші абзацында көрсетілген операцияларды жүзеге асыру кезінде ЭШФ мынадай мәртебеге ие болады:
1) "Қаралмады" – Салық кодексінің 412-бабында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес жазып берілген және бірегей тіркеу нөмірі берілген, ЭЦҚ-мен куәландырылған, бірақ тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы қарамаған ЭШФ;
2) "Жеткізілді" – Салық кодексінің 412-бабында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес жазып берілген және бірегей тіркеу нөмірі берілген ЭЦҚ куәландырылған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы қараған ЭШФ;
3) "Жойылды" – міндетті түрде түзетілген ЭШФ жазып бере отырып, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші жойған ЭШФ;
4) "ТІЖ ауытқыған кезде жойылды" – ТІЖ жеткізушісі ресімдеген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы қабылдамаған кезде жойылған ЭШФ;
5) "ТІЖ кері қайтарылған кезде жойылды" – бұрын ресімделген ТІЖ тауарларын, жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін жеткізуші кері қайтарып алған кезде күші жойылған ЭШФ;
6) "Есепке алу мен шегеруге арналған ЭШФ АЖ жойылады" – сот осындай салық төлеушіден тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің іс жүзінде алынғанын анықтаған мәмілелерді қоспағанда, заңды тұлғалармен және (немесе) соттың заңды күшіне енген шешімі негізінде тіркеуі/қайта тіркеуі жарамсыз деп танылған дара кәсіпкерлермен мәмілелер (операциялар) бойынша ЭШФ;
7) "Кері қайтарылды" – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің кері қайтарған ЭШФ;
8) "Шимай" – ішінара толтырылған, редакцияланатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға жіберілмеген құжат;

9) "Импортированный" – ЭСФ, загруженный в ИС ЭСФ из учетных систем налогоплательщика, по которому проведена проверка на соответствие требованиям настоящих Правил, но не отправленный получателю товаров, работ, услуг;
10) "Ошибочный" – ЭСФ, не прошедший проверку на соответствие требованиям настоящих Правил и не отправленный получателю товаров, работ, услуг;
11) "Отклоненный" – ЭСФ, отклоненный получателем товаров, работ, услуг;
12) "Заблокирован ИС ЭСФ" – ЭСФ, направленный в уполномоченный орган для применения мер государственной поддержки.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.12.2023 № 1321 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Выписка исправленного ЭСФ производится в случаях, установленных статьей 419 Налогового кодекса.
15. Выписка дополнительного ЭСФ производится в случаях, установленных статьей 420 Налогового кодекса.
16. В случае выписки счета-фактуры посредством ИС ЭСФ оригиналом (подлинником) ЭСФ является электронный документ, содержащийся в ИС ЭСФ.
В печатной форме ЭСФ допускаются отличия от электронной (экранной) версии ЭСФ. В печатной форме ЭСФ отражаются заполненные поставщиком реквизиты.
17. Участник ИС ЭСФ в целях документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронной форме, использует следующие приложения ИС ЭСФ:
1) Web-приложение – позволяющее осуществлять работу в ИС ЭСФ в режиме on-line;
2) API-интерфейс – позволяющее внешним учетным системам выполнять в ИС ЭСФ все операции, предусмотренные бизнес-процессами в Web-приложении и desktop-приложении, путем интеграции ИС ЭСФ с учетными системами участников ИС ЭСФ.
18. ИС ЭСФ позволяет, в том числе, осуществлять:
1) прием счетов-фактур, выписанных в учетных системах налогоплательщика, после их проверки на соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами;
2) обмен сообщениями между участниками ИС ЭСФ в ИС ЭСФ.
19. ЭСФ выписывается в национальной валюте Республики Казахстан, за исключением следующих случаев, при которых возможно указание в иностранной валюте в соответствии с пунктом 7 статьи 412 Налогового кодекса:
1) по сделкам (операциям), заключенным (совершенным) в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
2) по сделкам (операциям) по реализации товаров на экспорт, облагаемым по нулевой ставке НДС в соответствии со статьями 386, 447, 449 Налогового кодекса;
3) по оборотам по реализации услуг по международным перевозкам, облагаемым по нулевой ставке НДС в соответствии со статьей 387 Налогового кодекса;

9) "Импортталған" – салық төлеушінің есепке алу жүйелерінен ЭШФ АЖ-да жүктелген, ол бойынша осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізілген, бірақ тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға жіберілмеген ЭШФ;
10) "Қате" – осы Қағиданың талаптарына сәйкестігін тексеруден өтпеген және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға жіберілмеген ЭШФ;
11) "Қабылданбаған" – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы қабылдамаған ЭШФ;
12) "ЭШФ АЖ бұғатталған" – мемлекеттік қолдау шараларын қолдану үшін уәкілетті органға жіберілген ЭШФ.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.12.2023 № 1321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Түзетілген ЭШФ жазып беру Салық кодексінің 419-бабында белгіленген жағдайда жүргізледі.
15. Қосымша ЭШФ жазып беру Салық кодексінің 420-бабында белгіленген жағдайда жүргізіледі.
16. ЭШФ АЖ арқылы шот-фактура жазылған жағдайда, ЭШФ АЖ бар электрондық құжат ЭШФ түпнұсқасы (телнұсқасы) болып табылады.
ЭШФ баспа түріндегі нысанында ЭШФ-ның электрондық (экрандық) нұсқасынан айырмашылықтарға жол беріледі. ЭШФ баспа нысанында жеткізуші толтырған деректемелері көрсетіледі.
17. ЭШФ АЖ-нің қатысушысы электрондық нысанда жазылатын шот-фактуралардың құжат айналымы мақсатында ЭШФ АЖ-нің мынадай қосымшаларын пайдаланады:
1) оn-Lіnе режимінде ЭШФ АЖ-де жұмысты жүзеге асыруға мүмкіндік беретін Web-қосымша;
2) ЭШФ АЖ қатысушылардың есепке алу жүйелерімен ЭШФ АЖ бірігуі жолымен Web-қосымша мен desktop-қосымшасындағы бизнес-процестерде көзделген ЭШФ АЖ-дегі барлық операцияларды ЭШФ АЖ-де орындауға мүмкіндік беретін АРІ-интерфейсі.
18. ЭШФ АЖ оның ішінде мыналарды:
1) осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексергеннен кейін салық төлеушінің есепке алу жүйелерінде жазып берілген шот-фактураларды қабылдауды;
2) ЭШФ АЖ-де ЭШФ АЖ қатысушылар арасында хабарламалар алмасуды жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
19. ЭШФ мынадай, Салық кодексінің 412-бабы 7-тармағына сәйкес:
1) өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде жасалған мәмілелер (операциялар) бойынша;
2) Салық кодексінің 386, 447, 449-баптарына сәйкес ҚҚС нөлдік ставкасы бойынша салық салынатын экспортқа тауарларды өткізу жөніндегі мәмілелер (операциялар) бойынша;
3) Салық кодексінің 387-бабына сәйкес қосылған құн салығының нөлдік мөлшерлемесі бойынша салық салынатын, халықаралық тасымалдар бойынша көрсетілетін қызметтерді өткізу жөніндегі айналымдар бойынша;

4) по оборотам по реализации, облагаемым по нулевой ставке НДС в соответствии с пунктом 3 статьи 393 Налогового кодекса.
Глава 2. Порядок выписки счетов-фактур в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур
Параграф 1. Прием, обработка, регистрация и передача ЭСФ
20. ЭСФ выписывается по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу.
21. ЭСФ состоит из следующих разделов:
1) общий раздел;
2) реквизиты поставщика;
3) банковские реквизиты поставщика;
4) реквизиты получателя;
5) реквизиты государственного учреждения;
6) реквизиты грузоотправителя и грузополучателя;
7) договор (контракт);
8) реквизиты документов, подтверждающих поставку товаров, работ, услуг;
9) данные по товарам, работам, услугам;
10) данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности;
11) реквизиты поверенного (оператора) поставщика;
12) реквизиты поверенного (оператора) получателя;
13) дополнительные сведения;
14) сведения по ЭЦП.
22. В разделе А "Общий раздел":
1) в строке 1 "Регистрационный номер" указывается регистрационный номер ЭСФ. Поле заполняется автоматически ИС ЭСФ при регистрации документа в ИС ЭСФ и не предназначено для заполнения и (или) редактирования участником ИС ЭСФ;
2) в строке 1.1 "Номер учетной системы" указывается порядковый номер счета-фактуры, который присваивается в налоговом учете налогоплательщика и определяется поставщиком товаров, работ, услуг самостоятельно (строка подлежит заполнению);
3) в строке 2 "Дата выписки" указывается дата регистрации и отправки ЭСФ получателю. Данная строка заполняется автоматически и соответствует текущему календарному дню;
4) в строке 2.1 "Дата выписки на бумажном носителе" указывается дата выписки счета-фактуры на бумажном носителе, введенного в ИС ЭСФ. Данная строка заполняется в случае необходимости ввода данных из бумажного счета-фактуры в ИС ЭСФ, по следующим основаниям:
в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 412 Налогового кодекса;
в случае выписки исправленного, дополнительного ЭСФ к счету-фактуре, ранее выписанному на бумажном носителе, если на дату выписки счета-фактуры на бумажном носителе отсутствовало требование по выписке такого счета-фактуры в электронной форме;
в случае отзыва в ИС ЭСФ счета-фактуры, ранее выписанного на бумажном носителе, если на дату выписки счета-фактуры на бумажном носителе отсутствовало требование по выписке такого счета-фактуры в электронной форме;

4) Салық кодексінің 393-бабы 3-тармағына сәйкес ҚҚС нөлдік ставкасы бойынша салық салынатын өткізу жөніндегі айналымдар бойынша шетел валютасында көрсету мүмкін болатын жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жазып беріледі.
2-тарау. Электрондық шот-фактура ақпараттық жүйесінде электронды нысандағы шот-фактураларды жазып беру тәртібі
1-параграф. ЭШФ қабылдау, өңдеу, тіркеу және беру
20. ЭШФ осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазып беріледі.
21. ЭШФ мынадай бөлімдерден тұрады:
1) жалпы бөлім;
2) жеткізушінің деректемелері;
3) жеткізушінің банктік деректемелері;
4) алушының деректемелері;
5) мемлекеттік мекеменің деректемелері;
6) жүкті жіберушінің және жүкті алушының деректемелері;
7) жеткізу шарттары (келісімшарт);
8) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттардың деректемелері;
9) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер;
10) бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректер;
11) жеткізуші өкілінің (операторының) деректемелері;
12) алушы өкілінің (операторының) деректемелері;
13) қосымша мәліметтер;
14) ЭЦҚ бойынша мәліметтер.
22. ЭШФ "Жалпы бөлім" А бөлімде:
1) "Тіркеу нөмірі" деген 1-жолда ЭШФ тіркеу нөмірі көрсетіледі. Жол ЭШФ АЖ-де құжатты тіркеу кезінде ЭШФ АЖ автоматты түрде толтырылады және ЭШФ АЖ қатысушының толтыруына және (немесе) редакциялауына арналмаған;
2) "Есепке алу жүйесінің нөмірі" деген 1.1-жолда салық төлеушінің салық есебінде берілетін және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші дербес айқындайтын шот-фактуралардың реттік нөмірі көрсетіледі (жол толтыруға жатады);
3) "Жазып берілген күн" деген 2-жолда ЭШФ алушының тіркеу және жөнелту күні көрсетіледі. Осы жол автоматты түрде толдырылады және ағымдағы күнтізбелік күнге сәйкес келеді;
4) "Қағаз жеткізгіште жазып берілген күн" деген 2.1-жолда ЭШФ АЖ-не енгізілген қағаз жеткізгіштегі шот-фактураны жазып берген күн көрсетіледі. Аталған жол мынадай негіздемелер бойынша:
Салық кодексінің 412-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес;
егер қағаз тасымалдағышта шот-фактураны жазып беру күніне мұндай шот-фактураны электрондық нысанда жазып беру бойынша талап болмаса, бұрын қағаз тасымалдағышта жазып берілген шот-фактураға түзетілген, қосымша ЭШФ жазылып берілген жағдайда;
егер қағаз тасымалдағышта шот-фактураны жазып беру күніне мұндай шот-фактураны электрондық нысанда жазып беру бойынша талап болмаса, қағаз тасымалдағышта бұрын жазып берілген шот-шактураны ЭШФ АЖ-дан қайтарған жағдайда ЭШФ АЖ-ге қағаз жеткізгіштегі шот-фактурадағы деректемелерді енгізу қажеттілігі болған жағдайда толтырылады;

5) в строке 3 "Дата совершения оборота" указывается дата совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг, определенная в соответствии со статьями 379 или 442 Налогового кодекса (строка подлежит заполнению).
При этом дата совершения оборота по реализации в исправленном счете-фактуре определяется по дате совершения оборота, указанной в счете-фактуре, который аннулируется, но с возможностью корректировки в прошлых периодах от даты выписки исправленного ЭСФ в пределах срока исковой давности.
Дата совершения оборота по реализации по дополнительному счету-фактуре определяется по дате наступления случаев, предусмотренных статьей 383 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 06.10.2022 № 1040 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Строка 4 "Исправленный" подлежит отметке при выписке исправленного ЭСФ. При этом отметка данной строки производится в случае, если не отмечена строка 5 "Дополнительный".
При отметке строки 4 "Исправленный" обязательному заполнению подлежат строки 4.1, 4.2 и 4.3:
1) в строке 4.1 "Дата выписки" указывается дата аннулируемого (исправляемого) ЭСФ;
2) в строке 4.2 "Номер учетной системы" указывается номер аннулируемого (исправляемого) ЭСФ в учетной системе;
3) в строке 4.3 "Регистрационный номер" указывается регистрационный номер аннулируемого (исправляемого) ЭСФ.
24. При выписке исправленного ЭСФ:
в текстовых строках и суммовых графах ЭСФ, в которые вносятся изменения, указываются правильные сведения и суммы, в строках и графах ЭСФ, в которые изменения не вносятся, указываются прежние сведения;
в строках 7 и 8 раздела В "Реквизиты поставщика", а также в строках 17 и 18 раздела С "Реквизиты получателя" наименование и адрес места нахождения могут отличаться от данных, указанных в аннулированном ЭСФ;
в строке 9 "Свидетельство плательщика НДС" раздела В "Реквизиты поставщика" указываются реквизиты свидетельства, действующего на дату выписки исправленного ЭСФ.
25. Исправленный ЭСФ выписывается по форме, действующей на дату выписки исправленного ЭСФ.
26. При выписке исправленного ЭСФ аннулируются ЭСФ, к которым выписывается исправленный ЭСФ и все дополнительные ЭСФ, выписанные к аннулируемому ЭСФ.
Аннулирование ЭСФ в связи с отклонением СНТ, на основе которой выписан данный ЭСФ, производится по истечении 3 (трех) рабочих дней после даты отклонения СНТ.
Сноска. Пункт 26 – в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 15.03.2023 № 278 (вводится в действие с 01.04.2023).

5) "Айналым жасалған күн" деген 3-жолда Салық кодексінің 379-бабына немесе 442-баптарына сәйкес айқындалған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналым жасалған күн көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады).
Бұл ретте, түзетілген шот-фактурада өткізу бойынша айналымды жасау күні талап ету мерзімі шегінде, бірақ жойылатын ЭШФ жазып беру күнінен бұрынғы кезеңдерде түзету мүмкіндігімен жойылатын шот-фактурада көрсетілген айналым жасалған күн бойынша айқындалады.
Қосымша шот-фактура бойынша өткізу бойынша айналым жасалған күн Салық кодексінің 383-бабында көзделген жағдайлар басталған күн бойынша айқындалады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 06.10.2022 № 1040 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. "Түзетілген" деген 4-жол түзетілген ЭШФ жазып беру кезінде белгілеуге жатады. Бұл ретте осы жолды белгілеу, егер "Қосымша" деген 5-жол белгіленбеген жағдайда, жүргізіледі.
"Түзетілген" деген 4-жолды белгілеген кезде 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар міндетті түрде толтырылуға жатады:
1) "Жазып беру күні" деген 4.1-жолда жойылатын (түзетілетін) ЭШФ күні көрсетіледі;
2) "Есепке алу жүйесінің нөмірі" деген 4.2-жолда есепке алу жүйесінде жойылатын (түзетілген) ЭШФ нөмірі көрсетіледі;
3) "Тіркеу нөмірі" деген 4.3-жолда жойылатын (түзетілген) ЭШФ тіркеу нөмірі көрсетіледі.
24. Түзетілген ЭШФ жазып берген кезде өзгерістер енгізілетін ЭШФ-ның мәтін жолдары мен жиынтық бағандарында дұрыс мәліметтер мен сомалары көрсетіледі, ЭШФ-ның өзгерістер енгізілмейтін жолдары мен бағандарында бұрынғы мәліметтер көрсетіледі.
"Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінің 7 және 8 жолдарында, сондай-ақ "Алушының деректемелері" С бөлімінің 17 және 18 жолдарында түзетілген ЭШФ жазып берген кезде атауы және орналасқан орнының мекенжайы жойылған ЭШФ көрсетілген деректерінен ерекшеленеді.
Түзетілген ЭШФ жазып берген кезде "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінің "ҚҚС төлеушінің куәлігі" деген 9-жолда түзетілген ЭШФ жазып беру күніне қолданыста болатын куәліктің деректемелері көрсетіледі.
25. Түзетілген ЭШФ түзетілген ЭШФ жазып беру күніне қолданыста болатын нысанда жазып беріледі.
26. Түзетілген ЭШФ жазып берген кезде жойылатын ЭШФ жазып берілген түзетілген ЭШФ мен барлық қосымша ЭШФ жойылады.
Оның негізінде ЭШФ жазып берілген ТІЖ-ден бас тартуға байланысты ЭШФ-ны жою ТІЖ-ден бас тартылған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні өткен соң жүргізіледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 15.03.2023 № 278 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

27. В случае, если к ранее выписанному ЭСФ имеется дополнительный ЭСФ, то при выписке исправленного ЭСФ в строках 4.1, 4.2 и 4.3 указываются дата выписки, регистрационный номер и номер учетной системы ЭСФ, к которому выписывается исправленный ЭСФ.
При этом для восстановления ранее выписанного и аннулированного дополнительного ЭСФ необходимо выписать дополнительный ЭСФ к исправленному ЭСФ в течение семи календарных дней с даты выписки исправленного ЭСФ.
При отклонении СНТ получателем выписка исправленного ЭСФ на основе СНТ осуществляется не позднее 3 (трех) рабочих дней после даты отклонения СНТ.
Сноска. Пункт 27 – в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 15.03.2023 № 278 (вводится в действие с 01.04.2023).
28. Строка 5 "Дополнительный" подлежит отметке при выписке дополнительного ЭСФ.
29. При выписке дополнительного ЭСФ для редактирования доступны:
строка 9 "Свидетельство плательщика НДС" раздела В "Реквизиты поставщика";
раздел B1 "Банковские реквизиты поставщика";
раздел D "Реквизиты грузоотправителя и грузополучателя";
раздел F "Реквизиты документов, подтверждающих поставку товаров, работ, услуг";
графы 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 раздела G "Данные по товарам, работам, услугам";
графы 8, 10, 11, 13 и 14 раздела Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности", заполненные в ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
30. Разница между итоговой суммой графы 14 "Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов" раздела G "Данные по товарам, работам, услугам" ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ, и итоговой суммой графы 14 "Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов" раздела G "Данные по товарам, работам, услугам" дополнительного ЭСФ не может иметь отрицательное значение.
31. При выписке дополнительного ЭСФ в строках 7 и 8 раздела В "Реквизиты поставщика", а также в строках 17 и 18 раздела С "Реквизиты получателя" наименование и адрес места нахождения могут отличаться от данных, указанных в ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
32. При выписке дополнительного ЭСФ в строке 9 "Свидетельство плательщика НДС" раздела В "Реквизиты поставщика" указываются реквизиты свидетельства, действующего на дату выписки дополнительного ЭСФ.
33. При отметке строки 5 "Дополнительный" в строках 5.1, 5.2 и 5.3 указываются реквизиты ЭСФ, к которому выписывается дополнительный:
1) в строке 5.1 "Дата выписки" указывается дата ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ;

27. Егер бұрын жазып берген ЭШФ-ға қосымша ЭШФ бар болса, онда түзетілген ЭШФ жазып берген кезде 4.1, 4.2 және 4.3-жолдарда түзетілген ЭШФ жазып берілген күні, тіркеу нөмірі және ЭШФ есепке алу жүйесінің нөмірі көрсетіледі.
Бұл ретте, бұрын жазып берілген және жойылған қосымша ЭШФ қалпына келтіру үшін түзетілген ЭШФ жазып берілген күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде түзетілген ЭШФ-ға қосымша ЭШФ жазып беру қажет.
Алушы ТІЖ-ден бас тартқан кезде ТІЖ негізінде түзетілген ЭШФ-ны жазып беру ТІЖ-ден бас тартылған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 15.03.2023 № 278 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
28. "Қосымша" деген 5-жолда қосымша ЭШФ жазып берілген кезде белгіленуге тиіс.
29. Қосымша ЭШФ жазып берген кезде редакциялау үшін:
"Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінің "ҚҚС төлеушінің куәлігі" деген 9-жолы;
"Жеткізушінің банктік деректемелері" B1 бөлімінде;
"Жүкті жөнелтушінің және жүкті алушының деректемелері" D бөлімінде;
"Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді растайтын құжаттардың деректемелері" F бөлімінің;
"Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G бөлімінің 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-бағандары;
"Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректер" Н бөлімінің 8, 10, 11, 13 және 14-бағандары қол жетімді.
30. Қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G-бөлімінің "Жанама салықтарды есептегендегі тауарлар, жұмыстар, қызметтер құны" 14-бағанындағы жиынтық сомасы мен қосымша ЭШФ "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G-бөлімінің "Жанама салықтарды есептегендегі тауарлар, жұмыстар, қызметтер құны" 14-бағанындағы жиынтық сомасының арасындағы айырмашылық теріс мәнде бола алмайды.
31. "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінің 7 және 8 жолдарында, сондай-ақ "Алушының деректемелері" С бөлімінің 17 және 18 жолдарында қосымша ЭШФ жазып берген кезде атауы және орналасқан орнының мекенжайы қосымша ЭШФ көрсетілген деректерінен ерекшеленеді.
32. Қосымша ЭШФ жазып берген кезде "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінің "ҚҚС төлеушінің куәлігі" деген 9-жолда қосымша ЭШФ жазып беру күніне қолданыста болатын куәліктің деректемелері көрсетіледі.
33. "Қосымша" деген 5-жолды белгілеген кезде 5.1, 5.2 және 5.3-жолдарда қосымша жазып берілетін ЭШФ деректемелері көрсетіледі:
1) "Жазып берілген күн" деген 5.1-жолда қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ күні көрсетіледі;

2) в строке 5.2 "Номер учетной системы" указывается номер ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ;
3) в строке 5.3 "Регистрационный номер" указывается регистрационный номер ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
34. Дополнительный ЭСФ выписывается по форме, действующей на дату выписки дополнительного ЭСФ.
35. Отзыв ЭСФ, не зарегистрированного в ИС ЭСФ, невозможен.
36. В случае выписки дополнительного ЭСФ к исправленному ЭСФ в строках 5.1, 5.2 и 5.3 указываются дата выписки, регистрационный номер и номер в учетной системе участника ИС ЭСФ исправленного ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
В суммовых графах 6, 7, 8, 10, 11, 13 и 14 раздела G "Данные по товарам, работам, услугам" и в графах 8, 10, 11, 13 и 14 раздела Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности" указывается разница (положительная или отрицательная).
37. Исправленный или дополнительный ЭСФ выписывается в пределах срока исковой давности, установленного налоговым законодательством, за исключением случаев, предусмотренных частями второй и третьей настоящего пункта, с даты выписки ЭСФ, к которому выписывается дополнительный или исправленный ЭСФ.
Выписка исправленного ЭСФ правопреемником реорганизованного путем присоединения (присоединившегося юридического лица), слияния и разделения юридического лица согласно статьей 412 пункта 3 статьи 56 Налогового кодекса, не производится.
Выписка дополнительного ЭСФ правопреемником реорганизованного путем присоединения (присоединившегося юридического лица), слияния и разделения юридического лица по корректировке размера облагаемого оборота в сторону увеличения производится в сроки, предусмотренные гражданским и налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.12.2023 № 1321 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. В случае если требуется выписка исправленного или дополнительного ЭСФ к ЭСФ, зарегистрированному в ИС ЭСФ, такая выписка производится исключительно в ИС ЭСФ.
39. В разделе В "Реквизиты поставщика":
1) в строке 6 "ИИН/БИН" указываются ИИН или бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) поставщика товаров, работ, услуг (строка подлежит заполнению);
2) в строке 6.0 "БИН структурного подразделения юридического лица" указывается БИН структурного подразделения юридического лица поставщика товаров, работ, услуг;
3) в строке 6.1 "БИН реорганизованного лица" при выписке дополнительного ЭСФ указывается БИН юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния и разделения, или БИН ликвидированного структурного подразделения юридического лица;

2) "Есепке алу жүйесінің нөмірі" деген 5.2-жолда қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ нөмірі көрсетіледі;
3) "Тіркеу нөмірі" деген 5.3-жолда қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ тіркеу нөмірі көрсетіледі.
34. Қосымша ЭШФ қосымша ЭШФ жазып беру күніне қолданыста болатын нысанда жазып беріледі.
35. ЭШФ АЖ-де тіркелмеген ЭШФ кері қайтару мүмкін емес.
36. Түзетілген ЭШФ-ға қосымша ЭШФ жазып берілген жағдайда 5.1, 5.2 және 5.3-жолдарда қосымша ЭШФ жазып берілетін түзетілген ЭШФ-ның жазып берілген күні, ЭШФ АЖ-не қатысушының тіркеу нөмірі мен есепке алу жүйесіндегі нөмірі көрсетіледі.
"Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G бөлімнің 6, 7, 8, 10, 11, 13 және 14 жиынтық бағандары мен "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректер" Н бөлімінің 8, 10, 11, 13 және 14 бағандарында айырмасы (оң немесе теріс) көрсетіледі.
37. Түзетілген немесе қосымша ЭШФ осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, оған қосымша немесе түзетілген ЭШФ жазып берілген күннен бастап салық заңнамасында белгіленген талап қою мерзімі шегінде жазып беріледі.
Салық кодексінің 56-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес заңды тұлғаны қосу (қосылған заңды тұлға), біріктіру және бөлу жолымен қайта ұйымдастырылған құқықтық мирасқордың түзетілген ЭШФ жазып беруі жүргізілмейді.
Салық салынатын айналымның мөлшерін ұлғайту жағына қарай түзету бойынша заңды тұлғаны қосу (қосылған заңды тұлға), біріктіру және бөлу жолымен қайта ұйымдастырылған құқықтық мирасқордың қосымша ЭШФ жазып беруі Қазақстан Республикасының азаматтық және салық заңнамасында көзделген мерзімдерде жүргізіледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.12.2023 № 1321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Егер ЭШФ АЖ-де тіркелген ЭШФ-ға түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып беру талап етілген жағдайда, мұндай жазып беру тек ЭШФ АЖ-де жүргізіледі.
39. "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінде:
1) "ЖСН/БСН" деген 6-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің ЖСН немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН) көрсетіледі (жол толтыруға жатады);
2) "Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің БСН" деген 6.0-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің БСН көрсетіледі;
3) "Қайта ұйымдастырылған тұлғаның БСН" деген 6.1-жолда қосымша ЭШФ жазып берген кезде қосылу, бірігу және бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның БСН немесе заңды тұлғаның таратылған құрылымдық бөлімшелерінің БСН көрсетіледі;

4) в строке 7 "Поставщик" указывается наименование поставщика товаров, работ, услуг, выписывающего ЭСФ (строка подлежит заполнению):
в отношении индивидуальных предпринимателей или лиц, занимающихся частной практикой, являющихся поставщиками товаров, работ, услуг, – фамилия, имя, отчество (при его наличии) и (или) наименование налогоплательщика, указанное в свидетельстве о постановке на регистрационный учет по НДС;
в отношении юридических лиц (структурных подразделений юридического лица), являющихся поставщиками товаров, работ, услуг, – наименование, указанное в справке о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (структурного подразделения юридического лица). При этом в части указания организационно-правовой формы возможно использование аббревиатуры в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота;
5) в строке 7.1 "Доля участия" отражается доля участия в совместной деятельности. Данная строка может быть заполнена в случае отметки ячейки "Е" или "F" в строке 10 "Категория поставщика";
6) в строке 8 "Адрес места нахождения" указывается место нахождения поставщика товаров, работ, услуг в соответствии с пунктом 7 статьи 74 Налогового кодекса. В случае отсутствия сведений об адресе места нахождения поле остается не заполненным, без права заполнения вручную;
7) в строке 9 "Свидетельство плательщика НДС" указываются реквизиты свидетельства о постановке на регистрационный учет по НДС лица, выписывающего ЭСФ. В строках 9.1 "Серия" и 9.2 "Номер" указываются серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по НДС поставщика товаров, работ, услуг. В случае, если поставщиком товаров, работ, услуг является структурное подразделение юридического лица-резидента, то в данной строке указываются серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по НДС юридического лица-плательщика НДС, структурным подразделением которого оно является (строка подлежит заполнению). В случае если поставщик не является плательщиком НДС, то строки 9.1 и 9.2 не заполняются;
В строке 9.3 "структурное подразделение юридического лица-нерезидента" делается отметка в случае если плательщиком НДС является нерезидент, осуществляющий деятельность в Республике Казахстан через структурное подразделение.
Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.12.2023 № 1321 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 11.09.2024 № 619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) "Жеткізуші" деген 7-жолда ЭШФ жазып беретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің атауы көрсетіледі (жол толтыруға жатады):
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші болып табылатын дара кәсіпкерлерге қатысты не жеке практикамен айналысатын адамдардың – ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікте көрсетілген салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және (немесе) атауы;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші болып табылатын заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелеріне) қатысты – заңды тұлғаны (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелеріне) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамада көрсетілген атауы. Бұл ретте, ұйымдық-құқықтық нысанын көрсету бөлігінде дәстүрге, оның ішінде іскерлік айналымдағы дәстүрге сәйкес аббревиатуралар қолданылуы мүмкін;
5) "Қатысу үлесі" деген 7.1-жолда бірлескен қызметке қатысу үлесі көрсетіледі. Бұл жол "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда "Е" және "F" деген торкөзді белгілеген жағдайда толтырылуы мүмкін;
6) "Орналасқан орнының мекенжайы" деген 8-жолда Салық кодексінің 74-бабы 7-тармағына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің орналасқан орнының мекенжайы көрсетіледі. Орналасқан жерінің мекенжайы туралы ақпараттар болмаған жағдайда, жол толтырылмай қалдырылады, оны қолмен толтыру құқығы болмайды;
7) "ҚҚС төлеушінің куәлігі" деген 9-жолда ЭШФ жазып беретін тұлғаның ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлігінің деректемелері көрсетіледі. "Сериясы" деген 9.1 және "Нөмірі" деген 9.2-жолдарда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің ҚҚС төлеуші тіркеу есебіне қою туралы куәлігінің сериясы мен нөмірі көрсетіледі. Егер тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші резидент заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі болып табылса, онда бұл жолда құрылымдық бөлімшесі болып табылатын ҚҚС төлеуші заңды тұлға тіркеу есебіне қою туралы куәлігінің сериясы мен нөмірі көрсетіледі (жол толтыруға жатады). Егер жеткізуші ҚҚС төлеуші болып табылмаған жағдайда, онда 9.1 және 9.2-жолдар толтырылмайды.
9.3 жолда "резидент емес заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелері" деген сөздер егер ҚҚС төлеуші Қазақстан Республикасында құрылымдық бөлімше арқылы қызметін жүзеге асырушы резидент емес болып табылған жағдайда, белгі жасалады.
Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.12.2023 № 1321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.09.2024 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

40. В строке 10 "Категория поставщика" делается отметка в:
ячейке "А" – в случае если поставщик является комитентом;
ячейке "В" – в случае если поставщик является комиссионером;
ячейке "С" – в случае если поставщик является экспедитором;
ячейке "D" – в случае если поставщик является лизингодателем;
ячейке "Е" – в случае если поставщик является участником соглашения (контракта) о разделе продукции или контракта на недропользование, утвержденного Президентом Республики Казахстан (СРП);
ячейке "F" – в случае если поставщик является участником договора о совместной деятельности;
ячейке "G" – в случае если поставщик:
осуществляет вывоз товара в таможенной процедуре экспорта товаров;
осуществляет вывоз товара с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена ЕАЭС;
ячейке "H" – в случае если поставщик является налогоплательщиком, оказывающим услуги по международным перевозкам;
ячейке "I" – в случае если поставщик является доверителем.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.12.2023 № 1321 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. В случае выписки ЭСФ в рамках договоров о совместной деятельности и (или) в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции или контракта на недропользование, утвержденного Президентом Республики Казахстан в разделе В "Реквизиты поставщика" указываются:
1) реквизиты поверенного или участника договора о совместной деятельности, от имени которого выписывается ЭСФ, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 417 Налогового кодекса;
2) реквизиты каждого участника договора о совместной деятельности;
3) реквизиты участников соглашения (контракта) о разделе продукции или контракта на недропользование, утвержденного Президентом Республики Казахстан, от имени которых выписывается ЭСФ.
В случае выписки ЭСФ в рамках договора поручения в разделе В "Реквизиты поставщика" указываются реквизиты доверителя в соответствии со статьей 374 Налогового кодекса.
При отметке ячейки "Е" – в случае если поставщик является "Участник соглашения (контракта) о разделе продукции или контракта на недропользование, утвержденного Президентом Республики Казахстан (СРП)" и (или) "F" "Участник договора о совместной деятельности" заполняется строка 10.1 "Количество", в которой указывается количество участников соглашения (контракта) о разделе продукции или контракта на недропользование, утвержденного Президентом Республики Казахстан (СРП) и (или) участников договора о совместной деятельности, что увеличивает количество разделов В "Реквизиты поставщика", B1 "Банковские реквизиты поставщика" и Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности", которые заполняются для каждого участника соглашения (контракта) о разделе продукции или контракта на недропользование, утвержденного Президентом Республики Казахстан (СРП) и (или) участника совместной деятельности;

40. "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда мыналарға:
"А" ұяшығында – егер жеткізуші комитент болып табылған жағдайда;
"В" ұяшығында – егер жеткізуші комиссионер болып табылған жағдайда;
"С" ұяшығында – егер жеткізуші экспедитор болып табылған жағдайда;
"D" ұяшығында – егер жеткізуші лизинг беруші болып табылған жағдайда;
"Е" ұяшығында – егер жеткізуші өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) немесе Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде (ӨБК) қатысушы болып табылған жағдайда;
"F" ұяшығында – егер жеткізуші бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы болып табылған жағдайда; белгі қойылады
"G" ұяшығында – егер жеткізуші:
тауарлар экспорты кедендік рәсімінде тауарлардың әкетуін жүзеге асырған;
тауарды Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына әкетуін жүзеге асырған жағдайда толтырылады;
"H" ұяшығында – егер жеткізуші халықаралық тасымалдар бойынша қызмет көрсететін салық төлеуші болып табылған;
"I" ұяшығында – егер жеткізуші сенім білдірілген адам болып табылған жағдайда толтырылады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.12.2023 № 1321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. ЭШФ бірлескен қызмет туралы шарттардың шеңберінде жазып берілген жағдайда және (немесе) өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) немесе Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінде:
1) Салық кодексінің 417-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес оның атынан ЭШФ жазып берілетін өкілінің немесе бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысының деректемелері;
2) бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысының деректемелері;
3) оның атынан ЭШФ жазылатын Қазақстан Республикасы Президентімен бекітілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың немесе өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) қатысушысының деректемелері көрсетіледі.
ЭШФ тапсырыс шарты шеңберінде жазып берілген жағдайда, "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінде Салық кодексінің 374-бабына сәйкес сенім білдірушінің деректемелері көрсетіледі.
"Өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) немесе Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде қатысушысы (ӨБК)" "Е" және (немесе) "Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы" "F" торкөзді белгілеген кезде өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) қатысушы және (немесе) бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың саны көрсетілетін "Cаны" 10.1-жол толтырылады, бұл өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) немесе Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде қатысушы және (немесе) бірлескен қызметтің әрбір қатысушысы үшін толтырылатын "Жеткізушінің деректемелері" В, "Жеткізушінің банктік деректемелері" B1 және "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері" Н бөлімдерінің санын арттырады;

4) поставщик товаров, работ, услуг, являющийся экспортером, участником соглашения (контракта) о разделе продукции или контракта на недропользование, утвержденного Президентом Республики Казахстан (СРП), а также применяющий нулевую ставку НДС по оборотам по реализации товаров в соответствии с пунктом 3 статьи 393 Налогового кодекса, отмечает ячейку "E" "Участник СРП" или ячейку "G" "Экспортер". При отметке одной из данных ячеек поставщик товаров, работ, услуг может выписывать ЭСФ в иностранной валюте;
5) поставщик, оказывающий услуги по международным перевозкам в соответствии со статьей 387 Налогового кодекса, отмечает ячейку "H" "Международный перевозчик". При отметке данной ячейки поставщик, оказывающий услуги по международным перевозкам, может выписывать ЭСФ в иностранной валюте.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.12.2023 № 1321 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. В строке 11 "Дополнительные сведения" указываются:
1) дополнительные сведения поставщика товаров, работ, услуг, необходимые участникам сделки. Состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно;
2) в случае несоблюдения требований статьи 197 Налогового кодекса в дополнительном счете-фактуре, выписываемом лизингодателем, в данной строке указываются слова "несоблюдение статьи 197 Налогового кодекса".
43. В разделе B1 "Банковские реквизиты поставщика":
1) в строке 12 "КБе" – код бенефициара поставщика товаров, работ, услуг указываются две цифры: признак резидентства бенефициара и сектор экономики бенефициара, данная строка заполняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14365);
2) в строке 13 "ИИК" указывается номер банковского счета;
3) в строке 14 "БИК" указывается банковский идентификационный код банка поставщика, в котором открыт расчетный счет поставщика, указанного в строке 13 "ИИК";
4) в строке 15 "Наименование Банка" указывается наименование банка, БИК которого указан в строке 14 "БИК".
Данный раздел подлежит заполнению, если в строке 20 "Категория получателя" отмечена ячейка "Е" "Государственное учреждение". Также возможно заполнение данного раздела, если получателем товаров, работ, услуг не является государственное учреждение.

4) экспорттаушы, өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) немесе Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберінде (ӨБК) қатысушы болып табылатын, сондай-ақ Салық кодексінің 393-бабы 3-тармағына сәйкес тауарларды өткізу бойынша айналым бойынша ҚҚС нөлдік ставкасын қолданатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші "ӨБК қатысушы" "Е" торкөзін немесе "Экспорттаушы" "G" торкөзін белгілейді. Бұл торкөзді белгілеген кезде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші ЭШФ-ны шетел валютасында жазып бере алады;
5) халықаралық тасымалдар бойынша қызмет көрсететін жеткізуші Салық кодексінің 387-бабына сәйкес "Халықаралық тасымалдар" "Н" торкөзін белгілейді. Бұл торкөзді белгілеген кезде Халықаралық тасымалдар бойынша қызмет көрсететін жеткізуші, ЭШФ-ны шетел валютасында жазып бере алады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.12.2023 № 1321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. "Қосымша мәліметтер" деген 11-жолда:
1) мәмілеге қатысушыларға қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының қосымша мәліметтері көрсетіледі. Мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды.
2) лизинг берушімен жазылып берілетін қосымша шот-фактурада Салық кодексінің 197-бабының талаптарын сақтамаған жағдайларда осы жолда "Салық кодексінің 197-бабының талаптарын сақтамау" деген сөз көрсетіледі.
43. "Жеткізушінің банктік деректемелері" B1 бөлімінде:
1) "КБе" деген 12-жолда – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің бенефициар коды екі цифр көрсетіледі: бенефициардың резиденттік белгісі және бенефициардың экономика секторы бұл жол Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 тіркелген) "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына сәйкес толтырылады;
2) "ЖСК" деген 13-жолда банк шотының нөмірі көрсетіледі;
3) "БСК" деген 14-жолда 13-жолда "ЖСК" көрсетілген жеткізушінің есеп шоты ашық жеткізуші банкінің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
4) "Банктің атауы" деген 15-жолда "БСК" деген 14-жолда көрсетілетін банктің атауы, БСК көрсетіледі.
Бұл бөлім егер "Алушының санаты" 20-жолда "Мемлекеттік мекемелер" "Е" торкөзі белгіленсе, міндетті түрде толтыруға жатады. Сондай-ақ, бұл бөлімді егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушы мемлекеттік мекеме болып табылмаса толтыруы мүмкін.

44. В разделе С "Реквизиты получателя":
1) в строке 16 "ИИН/БИН" указываются ИИН или БИН получателя товаров, работ, услуг (строка подлежит заполнению).
При этом, если в строке 20 "Категория получателя" отмечена ячейка:
"F" "Нерезидент" – указывается, идентификационный код (номер) нерезидента (строка подлежит заполнению при вывозе товаров на территорию государств-членов ЕАЭС);
"I" "Розничная реализация" – строка не обязательна для заполнения;
2) в строке 16.0 "БИН структурного подразделения юридического лица" указывается БИН структурного подразделения юридического лица получателя товаров, работ, услуг или БИН ликвидированного структурного подразделения юридического лица;
3) в строке 16.1 "БИН реорганизованного лица" при выписке дополнительного ЭСФ указывается БИН юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния и разделения;
4) в строке 17 "Получатель" указывается наименование получателя товаров, работ, услуг (строка подлежит заполнению):
в отношении физических лиц, являющихся получателями товаров, работ, услуг, – фамилия, имя, отчество (при его наличии), в случае, если в строке 20 "Категория получателя" отмечена ячейка "I" "Розничная реализация", данная строка является не обязательной для заполнения;
в отношении индивидуальных предпринимателей или лиц, занимающихся частной практикой, являющихся получателями товаров, работ, услуг, – фамилия, имя, отчество (при его наличии) и (или) наименование налогоплательщика, указанное в свидетельстве о постановке на регистрационный учет по НДС;
в отношении юридических лиц (структурных подразделений юридического лица), являющихся получателями товаров, работ, услуг, – наименование, указанное в справке о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (структурного подразделения юридического лица). При этом в части указания организационно-правовой формы возможно использование аббревиатуры в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота;
5) в строке 17.1 "Доля участия" отражается доля участия в совместной деятельности. Данная строка может быть заполнена в случае отметки ячейки "D" в строке 20 "Категория получателя";
6) в строке 18 "Адрес места нахождения" указывается место нахождения получателя товаров, работ, услуг в соответствии с пунктом 7 статьи 74 Налогового кодекса. В случае отсутствия сведений об адресе места нахождения поле остается не заполненным, без права заполнения вручную (строка не обязательна для заполнения в случае выписки ЭСФ в адрес физического лица);

44. ЭШФ "Алушының деректемелері" С бөлімінде:
1) "ЖСН/БСН" деген 16-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының ЖСН немесе БСН көрсетіледі (жол толтыруға жатады).
Бұл ретте, егер "Алушының санаты" деген 20-жолдың мынадай торкөзі белгіленсе:
"Резидент емес" деген "Ғ" – резидент еместің сәйкестендіру коды (нөмірі) көрсетіледі (ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан тауарларды әкелген кезде жол толтыруға жатады);
"Бөлшек сауда" деген "I" – бұл жол толтыруға міндетті болып табылмайды;
2) "Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің БСН" деген 16.0-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің БСН немесе заңды тұлғаның татратылған құрылымдық бөлімшелерінің БСН немесе заңды тұлғаның татратылған құрылымдық бөлімшелерінің БСН көрсетіледі;
3) "Қайта ұйымдастырылған тұлғаның БСН" деген 16.1-жолда қосымша ЭШФ жазып берген кезде қосылу, бірігу, бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның БСН көрсетіледі;
4) "Алушы" деген 17-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының атауы көрсетіледі (жол толтыруға жатады):
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын жеке тұлғаларға қатысты – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), егер "Алушының санаты" деген 20-жолда "Бөлшек саудада өткізу" деген "I" торкөзі белгіленген жағдайда, бұл жол толтыру үшін міндетті болып табылмайды;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын дара кәсіпкерлерге қатысты не жеке практикамен айналысатын адамдардың – ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікте көрсетілген салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және (немесе) атауы;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелеріне) қатысты – заңды тұлғаны (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшені) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамада көрсетілген атауы. Бұл ретте, ұйымдық-құқықтық нысанын көрсету бөлігіндегі дәстүрге, оның ішінде іскерлік айналымдағы дәстүрге сәйкес аббревиатуралар пайдаланылуы мүмкін;
5) "Қатысу үлесі" деген 17.1-жолда бірлескен қызметке қатысу үлесі көрсетіледі. Бұл жол "Жеткізушінің санаты" деген 20-жолда "D" деген ұяшықты белгілеген жағдайда толтырылуы мүмкін;
6) "Орналасқан орнының мекенжайы" деген 18-жолда Салық кодексінің 74-бабы 7-тармағына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының орналасқан жері көрсетіледі. Орналасқан жерінің мекенжайы туралы ақпараттар болмаған жағдайда, жол толтырылмай қалдырылады оны қолмен толтыру құқығы болмайды (жеке тұлғаның атына ЭШФ жазып берген жағдайда, жол толтыру үшін міндетті емес);

7) в строке 18.1 "Код страны" указывается буквенный код страны согласно классификатору стран мира, утвержденному решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – Решение КТС № 378) (приложение № 22 к Решению).
Данная строка подлежит заполнению при реализации товара на экспорт или в связи с передачей (перемещением) товара за пределы территории Республики Казахстан в пределах одного юридического лица, в иных случаях автоматически заполняется "KZ".
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.12.2023 № 1321 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 11.09.2024 № 619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. В строке 19 "Дополнительные сведения" указываются дополнительные сведения поставщика товаров, работ, услуг, необходимые участникам сделки. Состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно.
46. В строке 20 "Категория получателя" делается отметка в:
ячейке "А" – в случае если получатель является комитентом;
ячейке "В" – в случае если получатель является комиссионером;
ячейке "С" – в случае если получатель является лизингополучателем;
ячейке "D" – в случае если получатель является участником договора о совместной деятельности;
ячейке "Е" – в случае если получатель является государственным учреждением;
ячейке "F" – в случае если получатель является нерезидентом, не состоящим на налоговом учете в Республике Казахстан, или структурным подразделением поставщика, в адрес которого осуществляется передача (перемещение) товара в пределах одного юридического лица с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена ЕАЭС;
ячейке "G" – в случае если получатель является:
участником соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП);
поставщиком по договору на поставку товаров налогоплательщику, являющимся участником соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП);
ячейке "H" – в случае если получатель является доверителем;
ячейке "I" – в случае если получателем является лицо, которому реализован товар с обязательным представлением чека контрольно-кассовой машины, или с применением оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек, или электронными деньгами, или с использованием средств электронного платежа, или в счет заработной платы;
ячейке "J" – в случае если получателем товаров, работ, услуг является физическое лицо.
Данная ячейка отмечается в случае, если физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя (лица, занимающегося частной практикой), приобретает товар, работу, услугу не для целей предпринимательской деятельности или получения дохода от занятия частной практикой.

7) "Ел коды" деген 18.1-жолда "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен (бұдан әрі – КОК-ның №378 шешімі) бекітілген әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес елдің әріптік коды көрсетіледі (Шешімге 22-қосымша).
Аталған жол тауарды экспортқа өткізген кезде немесе бір заңды тұлға шегінде тауарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге беруге (жылжытуға) байланысты толтыруға жатады, басқа да жағдайларда "KZ" автоматты түрде толтырылады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.12.2023 № 1321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.09.2024 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
45. "Қосымша мәліметтер" деген 19-жолда мәмілелерге қатысушыларға қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің қосымша мәліметтері көрсетіледі. Мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды.
46. "Алушының санаты" деген 20-жолда:
"А" ұяшығында – егер алушы комитент болып табылған жағдайда;
"В" ұяшығында – егер алушы комиссионер болып табылған жағдайда;
"С" ұяшығында – егер алушы лизинг алушы болып табылған жағдайда;
"D" ұяшығында – егер алушы бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы болып табылған жағдайда белгі қойылады.
Бұл ретте, "Саны" деген 20.1-жолда бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың саны көрсетіледі. "D" ұяшығы белгіленген және С "Алушының деректемелері" және Н "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректері" деген бөлімдерінің "Саны" деген 20.1-жолда бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың саны көрсетілген жағдайда, бірлескен қызмет туралы шартқа әрбір қатысушы бойынша толтырылады;
"Е" ұяшығында – егер алушы мемлекеттік мекеме болып табылған жағдайда;
"F" ұяшығында – егер алушы Қазақстан Республикасындағы салық есебінде тұрмаған резидент емес немесе оның мекенжайына, бір заңды тұлғаның шегінде оны беруге байланысты тауарларды ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағына әкету жүзеге асырылатын жеткізушінің құрылымдық бөлімшесі болып табылған жағдайда толтырылады;
"G" ұяшығында – егер жеткізуші:
өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) (ӨБК) қатысушы;
өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) (ӨБК) қатысушы болып табылатын салық төлеушіге тауарларды жеткізуге шарт бойынша жеткізуші болып табылған жағдайда;
"Н" ұяшығы – егер жеткізуші өкіл болып табылған жағдайда;
"І" ұяшығы – егер алушы бақылау-касса машиналардың чектерін міндетті түрде бере отырып немесе төлем карточкаларын пайдаланып, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықты (құрылғыны) немесе электрондық ақша немесе электрондық төлем құралдарын пайдалана отырып немесе жалақы есебінен қолдана отырып, тауар сатылған жеке тұлға болып табылған жағдайда толтырылады;
"J" ұяшығы – егер тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы жеке тұлға болып табылған жағдайда белгі жасалады.
Аталған торкөз, егер жеке тұлға дара кәсіпкер (жеке практикамен айналысатын адамдар) ретінде тіркелген жағдайда, тауарды, жұмысты, көрсетілетін қызметті кәсіпкерлік қызмет мақсаты үшін емес немесе жеке практикамен айналысудан түскен табысты алу сатып алатынын атап өтеді.

Сноска. Пункт 46 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. В случае выписки ЭСФ в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП) или договора на поставку товаров налогоплательщику, являющемуся участником соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП), и (или) договоров о совместной деятельности в разделе С "Реквизиты получателя" указываются:
1) реквизиты поверенного или участника договора о совместной деятельности, которому выписывается ЭСФ в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 417 Налогового кодекса;
2) реквизиты каждого участника договора о совместной деятельности;
3) реквизиты участника соглашения (контракта) о разделе продукции.
48. В случае выписки ЭСФ в рамках договора поручения в разделе С "Реквизиты получателя" указываются реквизиты доверителя в соответствии со статьей 374 Налогового кодекса.
49. При отметке ячейки "D" – участник договора о совместной деятельности и (или) "G" – участник соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП) или поставщик по договору на поставку товаров налогоплательщику, являющемуся участником соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП), заполняется строка 20.1 "Количество", в которой указывается количество данных участников, что увеличивает количество разделов С "Реквизиты получателя" и Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности".
50. В разделе С1 "Реквизиты государственного учреждения":
1) в строке 21 "ИИК" указывается соответствующий индивидуальный идентификационный код контрольного счета наличности для учета операций по:
зачислению поступлений в республиканский бюджет (областной бюджет, бюджет города республиканского значения (столицы)), либо районный бюджет (города областного значения) в зависимости от источника финансирования государственного учреждения;
зачислению денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов;
зачислению и расходованию денег от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
зачислению денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
зачислению бюджетных денег и их использованию на проведение особых расходов;

Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) немесе өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) қатысушысы (ӨБК) болып табылатын салық төлеушіге тауарлады жеткізуге келісімнің және (немесе) бірлескен қызмет туралы шарттар шеңберінде ЭШФ жазып берілген жағдайда "Алушының деректемелері" С бөлімінде:
1) Салық кодексінің 417-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ЭШФ жазып берілетін өкілінің немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының деректемелері;
2) бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысының деректемелері;
3) өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) қатысушысының деректемелері көрсетіледі.
48. "Алушының деректемелері" С бөліміндегі тапсырма шартының шеңберінде ЭШФ жазып берілген жағдайда Салық кодексінің 374-бабына сәйкес сенім білдірушінің деректемелері көрсетіледі.
49. "Өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) қатысушы (ӨБК) немесе тауарларды жеткізуге келісім бойынша жеткізіп беруші" "G" және (немесе) "Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы" "D" торкөзді белгілеген кезде өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) қатысушы және (немесе) бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың саны көрсетілетін "Cаны" 20.1-жол толтырылады, бұл өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) қатысушы және (немесе) бірлескен қызметтің әрбір қатысушысы үшін толтырылатын "Жеткізушінің деректемелері" С, "Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері" Н бөлімдерінің санын арттырады.
50. ЭШФ "Мемлекеттік мекеменің деректемелері" С1 бөлімінде:
1) "ЖСК" деген 21-жолда:
мемлекеттік мекеменің қаржыландыру көзіне қарай республикалық бюджетке (облыстық бюджетке (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджетіне) не аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетіне) түсетін түсімдерді есепке алу;
мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны есепке алу және олардың есебінен шығыстарды жүргізу;
мемлекеттік мекемелер үшін демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін, олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес алатын ақшаны есепке алу және жұмсау;
мемлекеттік мекемеге қайтарымды не белгілі бір жағдайлар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны есепке алу;
ерекше шығыстарды жүргізуге арналған бюджет ақшасын есепке алу және оларды пайдалану жөніндегі операцияларды есептеу үшін қолма-қол ақшаны бақылау шотының тиісті жеке сәйкестендіру коды;

2) в строке 22 "Код товаров, работ, услуг" указывается код товаров, работ, услуг в соответствии с классификатором перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 мая 2009 года № 215 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5702) (данная строка является не обязательной для заполнения);
3) в строке 23 "Назначение платежа" указывается назначение платежа для оплаты товаров, работ, услуг, приобретенных государственным учреждением по данному счету-фактуре;
4) в строке 24 "БИК" указывается банковский идентификационный код центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Реквизиты, указанные в настоящем пункте, заполняются в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934).
Раздел C1 "Реквизиты государственного учреждения" заполняется при выписке ЭСФ в адрес государственных учреждений, за исключением строки 22 "Код товара, работ, услуг".
51. В разделе D "Реквизиты грузоотправителя и грузополучателя" ЭСФ указываются следующие реквизиты грузоотправителя и грузополучателя (при их наличии):
1) в строке 25.1 "ИИН/БИН" – ИИН или БИН грузоотправителя;
2) в строке 25.2 "Наименование" – наименование грузоотправителя;
3) в строке 25.3 "Адрес отправки" – адрес места отправки товара;
4) в строке 26.1 "ИИН/БИН" – ИИН или БИН грузополучателя;
5) в строке 26.2 "Наименование" – наименование грузополучателя;
6) в строке 26.3 "Адрес доставки" – адрес места доставки товара;
7) в строке 26.4 "Код страны" – буквенный код страны согласно классификатору стран мира, утвержденному Решением КТС № 378 (приложение № 22 к Решению).
Данная строка подлежит заполнению при реализации товара на экспорт или в связи с передачей (перемещением) товара за пределы территории Республики Казахстан в пределах одного юридического лица, в иных случаях автоматически заполняется "KZ".
Заполнение строк в разделе D "Реквизиты грузоотправителя и грузополучателя" является не обязательным, за исключением строки 26.4 "Код страны".
52. В разделе Е "Договор (контракт)":

2) "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің коды" деген 22-жолда Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 25 мамырдағы № 215 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5702 тіркелген) республикалық немесе жергілікті бюджеттің есебінен ұсталатын, сатудан түсетін ақша өздерінің иелігінде қалатын мемлекеттік мекемелердің тауарлары (жұмыстары, көрсетілетін қызметтері) тізбесінің сыныптауышына сәйкес тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің коды көрсетіледі (осы жол толтыру үшін міндетті болып табылмайды);
3) "Төлем мақсаты" деген 23-жолда осы шот-фактура бойынша мемлекеттік мекеме сатып алған тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу үшін төлем мақсаты көрсетіледі;
4) "БСК" деген 24-жолда ЭШФ АЖ автоматты түрде бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның банктік сәйкестендіру нөмірін көрсетеді.
Осы тармақта көрсетілген деректемелер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 тіркелген Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне сәйкес толтырылады.
"Мемлекеттік мекеменің деректемелері" С1 бөлімі "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің коды" 22-жолын қоспағанда, ЭШФ-ны мемлекеттік мекеменің атына жазып берген кезде толтырылады.
51. ЭШФ "Жүкті жөнелтушінің және жүкті алушының деректемелері" деген D бөлімінде жүкті жөнелтушінің және жүкті алушының (олар болған кезде) мынадай деректемелері:
1) "ЖСН/БСН" 25.1-жолда жүкті жөнелтушінің ЖСН немесе БСН;
2) "Атауы" 25.2-жолда жүкті жөнелтушінің атауы;
3) "Жөнелту мекенжайы" 25.3-жолда тауарды жөнелту орынының мекенжайы;
4) "ЖСН/БСН" 26.1-жолда жүкті алушының ЖСН немесе БСН;
5) "Атауы" 26.2-жолда жүкті алушының атауы;
6) "Жеткізу мекенжайы" 26.3-жолда тауарды жеткізу орынының мекенжайы көрсетіледі;
7) "Ел коды" 26.4-жолда "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" КОК-ның № 378 шешімімен бекітілген әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес елдің әріптік коды (Шешімге 22-қосымша).
Аталған жол тауарды экспортқа өткізген кезде немесе бір заңды тұлға шегінде тауарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге беруге (жылжытуға) байланысты толтыруға жатады, басқа да жағдайларда "KZ" автоматты түрде толтырылады.
"Жүкті жөнелтушінің және жүкті алушының деректемелері" деген D бөлімінде жолды толтыру "Елдердің коды" 26.4-жолын қоспағанда, міндетті болып табылмайды.
52. "Шарт (келісімшарт)" Е бөлімінде:

1) в строке 27.1 "Договор (контракт) на поставку товаров, работ, услуг" делается отметка и заполняются строки 27.3 "Номер", в которой указывается номер договора (контракта) на поставку товаров, работ, услуг, 27.4 "Дата", в которой указывается дата договора (контракта) на поставку товаров, работ, услуг и 27.5 "Учетный номер", в которой указывается идентификационный номер, присвоенный валютному договору по экспорту и импорту в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле". Данные строки являются взаимозависимыми строками. При отметке строки 27.2 "Без договора (контракта) на поставку товаров, работ, услуг" не подлежат заполнению строки 27.3, 27.4 и 27.5;
2) в строке 28 "Условия оплаты по договору" указываются условия оплаты согласно договору (контракту) на поставку товаров, работ, услуг;
3) в строке 29 "Способ отправления" указывается способ отправления согласно договору (контракту) на поставку товаров, работ, услуг. Способ отправления указывается цифровым кодом согласно классификатору видов транспорта и транспортировки товаров, утвержденному Решением КТС № 378 (приложение № 3 к Решению);
4) строка 30 "Поставка товаров осуществлена по доверенности" содержит строки 30.1 "Номер", в которой указывается номер доверенности, на основании которой осуществлена поставка товаров, и 30.2 "Дата", в которой указывается дата доверенности, на основании которой осуществлена такая поставка товаров. Данные строки являются взаимозависимыми строками;
5) в строке 31 "Пункт назначения" указывается административно-территориальная единица место поставки товара.
Данная строка подлежит заполнению в случае вывоза товара с территории Республики Казахстан, в том числе в связи с передачей (перемещением) товара в пределах одного юридического лица;
6) в строке 31.1 "Условия поставки" указывается трехзначный буквенный код заглавными буквами, латинским шрифтом в соответствии с классификатором условий поставки, утвержденным Решением КТС № 378 (приложение № 13 к Решению), для международных операций в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота (Инкотермс).
Заполнение строк в разделе Е "Договор (контракт)" является не обязательным, за исключением строки 29 "Способ отправления".
Сноска. Пункт 52 с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.12.2023 № 1321 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.09.2024 № 619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шарт (келісімшарт)" деген 27.1-жолда белгі жасалады және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шарттың (келісімшарттың) нөмірі көрсетілетін "Нөмірі" деген 27.3-жол және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге шарттың (келісімшарттың) күні көрсетілетін "Күні" деген 27.4-жол және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес экспорт және импорт бойынша валюталық шартқа берілген сәйкестендіру нөмірі көрсетілетін "Есептік нөмірі" деген 27.5-жол толтырылады. Жол деректері өзара тәуелді жолдар болып табылады. "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шартсыз (келісімшартсыз)" деген 27.2-жолды белгілеген кезде 27.3, 27.4 және 27.5-жолдар толтыруға жатпайды;
2) "Шарт бойынша төлем талаптары" 28-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шартқа (келісімшартқа) сәйкес төлем талаптары көрсетіледі;
3) "Жөнелту тәсілі" 29-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шартқа (келісімшартқа) сәйкес жөнелту тәсілі көрсетіледі. Жөнелту тәсілі "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" КОК-ның № 378 шешімімен бекітілген көлік және тауарларды тасымалдау жіктеуішіне сәйкес сандық кодпен көрсетіледі (Шешімге 3-қосымша);
4) "Тауарларды жеткізу сенімхат бойынша жүзеге асырылды" 30-жолы тауарларды жеткізу жүзеге асырылған сенімхаттың нөмірі көрсетілетін "Нөмірі" 30.1-жолдан және оның негізінде осындай тауарларды жеткізу жүзеге асырылған сенімхаттың күні көрсетілетін "Күні" 30.2-жолдан тұрады. Бұл жолдар өзара тәуелді жолдар болып табылады;
5) "Межелі пункті" 31-жолда тауарды жеткізу орнының әкімшілік-аумақтық бірлігі көрсетіледі.
Аталған жол, Қазақстан Республикасының аумағынан тауарды, оның ішінде тауарды бір заңды тұлғаның шегінде беруге байланысты әкеткен жағдайда толтыруға жатады;
6) "Жөнелту шарттары" 31.1-жолда "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген жөнелту шарттарына сәйкес дәстүрлі, оның ішінде іскерлік айналымы (Инкотермс) дәстүрлеріне сәйкес халықаралық операциялар үшін бас әріптермен, латын шрифінде үш мәнді әріпті код көрсетіледі (Шешімге 13-қосымша).
"Шарт (келісімшарт)" Е бөлімінде жолды толтыру "Жөнелту тәсілі" 29-жолын қоспағанда, міндетті болып табылмайды.
Ескерту. 52-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.12.2023 № 1321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.09.2024 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

53. В разделе F "Реквизиты документов, подтверждающих поставку товаров, работ, услуг" строка 32 "Документ, подтверждающий поставку товаров, работ услуг" содержит строки 32.1 "Номер" и 32.2 "Дата", в которых указываются номер и дата документа, подтверждающего поставку товаров, работ, услуг (в случае, если заполнена одна из строк 32.1 или 32.2, то вторая из указанных строк подлежит заполнению).
При выписке ЭСФ по товарам, на которые распространяется оформление СНТ в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года № 1424 "Об утверждении Перечня товаров, на которые распространяется обязанность по оформлению сопроводительных накладных на товары, а также Правил оформления и их документооборота" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19784), в поле "Документ, подтверждающий поставку товаров, работ, услуг" отражается:
1) номер и дата СНТ, зарегистрированной в ИС ЭСФ;
2) при поставке товара по государственным закупкам – дополнительно отражается номер и дата документа в соответствии с законодательством о государственных закупках.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. В разделе G "Данные по товарам, работам, услугам":
1) в строке 33.1 "Код валюты" указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением КТС № 378, строка заполняется в случае если в строке 10 "Категория поставщика" отмечена ячейка "E" "Участник СРП или сделки, заключенной в рамках СРП" или ячейка "G" "Экспортер" или ячейка "H" "Международный перевозчик", а также в случае если в строке 20 "Категория покупателя" отмечена ячейка "G" "Участник СРП или сделки, заключенной в рамках СРП";
2) в строке 33.2 "Курс валюты" указываются:
рыночный курс валюты, установленный на последний рабочий день, предшествующий дате совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг, если иное не установлено частью второй настоящего подпункта;
в случае если поставщиком является недропользователь, для которого предусмотрен режим налогообложения согласно пункту 1 статьи 722 Налогового кодекса, – курс валюты, определяемый в порядке, установленном в соответствующем соглашении (контракте) о разделе продукции, либо рыночный курс валюты, установленный на последний рабочий день, предшествующий дате совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг.

53. "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттардың деректемелері" F бөлімде "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжат" деген 32-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі, "Нөмірі" деген 32.1 және "Күні" деген 32.2-жолдардан тұрады (егер 32.1 немесе 32.2-жолдардың бірін толтырған жағдайда, онда аталған жолдың екіншісі толтырылуы тиіс).
"Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі міндет қолданылатын тауарлар тізбесін, сондай-ақ Ресімдеу және олардың құжат айналымы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 26 желтоқсандағы № 1424 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19784 болып тіркелген) сәйкес ТІЖ ресімдеу қолданылатын тауарлар бойынша ЭШФ жазып берген кезде, "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жеткізілгенін растайтын құжат" деген ашық жолда:
1) ЭШФ АЖ тіркелген ТІЖ нөмірі мен күні;
2) мемлекеттік сатып алу бойынша тауарды жеткізу кезінде – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес құжаттың нөмірі мен күні қосымша көрсетіледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде:
1) "Валюта коды" деген 33.1-жолда Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" деген 23-қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі (жол, егер "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда "ӨБК қатысушы немесе ӨБК шеңберінде жасалған мәміле" "Е" ұяшық немесе "Экспорттаушы" "G" ұяшық немесе "Халықаралық тасымалдаушы" "Н" ұяшық белгіленсе толтырылады), және де "Сатып алушы санаты" деген 20-жолда "ӨБК қатысушы немесе ӨБК шеңберінде жасалған мәміле" "G" ұяшық белгіленген жағдайда;
2) "Валюта бағамы" деген 33.2-жолда:
егер осы тармақтың екінші бөлігінде өзгеше белгіленбесе, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналымды жасау күнінің алдындағы соңғы жұмыс күні белгіленген валюталардың нарықтық бағамы;
Егер Кодекстің 722-бабы 1-тармағына сәйкес салық салу режимі қарастырылған жеткізіп берушілер жер қойнауын пайдаланушы болып табылған жағдайда – өнiмдi бөлу туралы тиісті келісімде (келісімшартта) белгіленген тәртіпте айқындалған валюталық бағам немесе тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналымды жасау күнінің алдындағы соңғы жұмыс күні белгіленген валюталардың нарықтық бағамы;

Строка заполняется в случае, если в строке 10 "Категория поставщика" отмечена ячейка "E" "Участник СРП" или ячейка "G" "Экспортер" или ячейка "H" "Международный перевозчик" и в строке 33.1 "Код валюты" указано значение, отличное от "KZT", а также в случае, если в строке 20 "Категория покупателя" отмечена ячейка "G" "Участник СРП или сделки, заключенной в рамках СРП.
55. В графе 1 "№ п/п" указывается порядковый номер строки по каждому наименованию товаров, работ, услуг.
56. В графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" указываются следующие признаки происхождения товара, работ, услуг (далее – Признак):
"1" – в случае реализации товара, включенного в перечень, а также товара, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которого включен в перечень, ввезенного на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС;
"2" – в случае реализации товара, не включенного в перечень, а также товара, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которого не включен в перечень, ввезенного на территорию Республики Казахстан из государств-членов ЕАЭС;
"3" – в случае реализации товара, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которого включен в перечень, произведенного на территории Республики Казахстан;
"4" – в случае реализации товара, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которого не включен в перечень, произведенного на территории Республики Казахстан;
"5" – в случае реализации товара, не относящегося к Признакам "1", "2", "3", "4", а также при реализации здания, сооружения или земельного участка;
"6" – в случае выполнения работ, оказания услуг.
Данная графа подлежит заполнению.
57. В графе 3 "Наименование товаров, работ, услуг" указывается наименование реализуемых товаров, выполненных работ, оказанных услуг, соответствующее наименованию товаров, работ, услуг, используемому налогоплательщиком в своих учетных системах.
Данная графа подлежит заполнению по товарам, работам, услугам, относящимся к Признакам "3", "4", "5", "6" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг".
58. В графе 3/1 "Наименование товаров в соответствии с Декларацией на товары или заявлением о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" указывается наименование товара, отраженное в графе 31 основного (добавочного) листа декларации на товары при импорте с территории государств, не являющихся государствами-членами ЕАЭС, или в графе 2 заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при импорте с территории государства-члена ЕАЭС.

Жол, егер "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда "ӨБК қатысушы немесе ӨБК шеңберінде жасалған мәміле" Е ұяшық немесе "Экспорттаушы" G ұяшық немесе "Халықаралық тасымалдаушы" "Н" ұяшық белгіленсе және "Валюта коды" деген 33.1-жолда "KZT"-ден өзгеше мән көрсетілсе, және де "Сатып алушы санаты" деген 20-жолда "ӨБК қатысушы немесе ӨБК шеңберінде жасалған мәміле" "G" ұяшық белгіленген жағдайда, осы жол толтырылады.
55. "Р\с №" деген 1-бағанда тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің әрбір атауы бойынша жолдың реттік нөмірі көрсетіледі.
56. "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығу тегінің белгілері" 2-бағанда тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығу тегінің мынадай белгілері (бұдан әрі – Белгі) көрсетіледі:
"1" - тізбеге енгізілген тауарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тізбеге енгізілген ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы тауарды өткізген жағдайда;
"2" - тізбеге енгізілмеген тауарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тізбеге енгізілмеген ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы тауарды өткізген жағдайда;
"3" – Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тізбеге енгізілген ЕАЭО СЭҚ ТЖ коды және атауы тауарды өткізген жағдайда;
"4" – Қазақстан Республикасы аумағында өндірілген, тізбеге енгізілмеген ЕАЭО СЭҚ ТЖ коды және атауы тауарды өткізген жағдайда;
"5" – "1", "2", "3", "4" белгілеріне жатпайтын тауарды өткізген жағдайда, сондай-ақ ғимаратты, құрылысты және жер учаскесін өткізу кезінде;
"6" – жұмыстарды орындаған, қызметтерді көрсеткен жағдайда.
Осы бағанда толтыруға жатады.
57. "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы" деген 3-бағанда салық төлеуші өзінің есепке алу жүйесінде пайдаланатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тиісті атауына өткізілетін тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тиісті атауы көрсетіледі.
Осы бағанда "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "3", "4", "5", "6" Белгілеріне жататын тауарлар бойынша толтыруға жатады.
58. "Тауарларға арналған декларацияға немесе тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішке сәйкес тауарлардың атауы" 3/1-бағанда үшінші елдердің аумағынан импорты кезінде тауарларға арналған декларацияның негізгі (қосалқы) парағының 31-бағанында немесе ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағынан импорты кезінде тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің 2-бағанында көрсетілген тауардың атауы көрсетіледі.

Данная графа подлежит заполнению по товарам, относящимся к Признакам "1", "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг".
При этом по товарам, реализуемым посредством Модуля, данная графа заполняется автоматически.
59. В графе 4 "Код товара (ТН ВЭД ЕАЭС)" указывается код ТН ВЭД ЕАЭС.
В случае реализации товара, относящегося к Признакам "1", "2", в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" указывается код ТН ВЭД ЕАЭС, отраженный в графе 33 декларации на товары при импорте с территории государств, не являющихся государствами-членами ЕАЭС, или в графе 3 заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при импорте с территории государства-члена ЕАЭС.
Данная графа подлежит заполнению по товарам, относящимся к признакам "1", "2", "3" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг", а также признаков "4" и "5" – при экспорте товаров в государства-члены ЕАЭС.
При этом по товарам, реализуемым посредством Модуля, данная графа заполняется автоматически.
В случае изменения (исключения) кода ТН ВЭД ЕАЭС в данной графе указывается код ТН ВЭД ЕАЭС, действующий на дату выписки ЭСФ.
Сноска. Пункт 59 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.12.2023 № 1321 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. В графе 5 "Единица измерения" указывается единица измерения количества реализуемых товаров, выполненных работ, оказанных услуг (при наличии).
Данная графа подлежит заполнению, за исключением случаев выполнения работ, оказания услуг.
При этом по товарам, реализуемым посредством Модуля, данная графа заполняется автоматически.
61. В графе 6 "Количество (объем)" указывается количество (объем) реализуемых по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг, исходя из принятых единиц измерения, предусмотренных пунктом 60 настоящих Правил.
Данная графа подлежит заполнению, за исключением случаев выполнения работ, оказания услуг.
61-1. В графе 6/1 "Количественная единица измерения" указывается условное обозначение и код единицы измерения товара в соответствии с классификатором единиц измерения и счета Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 октября 2020 года № 145 "О Классификаторе единиц измерения и счета Евразийского экономического союза" (строка подлежит заполнению по товарам, подлежащим прослеживаемости).
Сноска. Правила дополнены пунктом 61-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.12.2023 № 1321 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Аталған бағанда "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1", "2" Белгілеріне жататын тауарлар бойынша толтыруға жатады.
Бұл ретте, осы Қағидалардың 7-тармағымен белгіленген тауарлар бойынша аталған бағанда Модуль арқылы автоматты түрде толтырылады.
59. "Тауарлардың (ЕАЭО СЭҚ ТН) коды" 4-бағанда ЕАЭО СЭҚ ТН коды көрсетіледі.
"Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1", "2" Белгілеріне жататын тауарлар өткізілген жағдайда, үшінші елдердің аумағынан импорты кезінде тауарларға арналған декларацияның 33-бағанында немесе ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағынан импорты кезінде тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің 3-бағанында көрсетілген ЕАЭО СЭҚ ТН коды көрсетіледі.
Осы бағанда "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1", "2", "3" белгілеріне, сондай-ақ ЕАЭО мүше мемлекетке тауарлардың экспорты кезінде "4" және "5" белгіге жататын тауарлар бойынша толтыруға жатады.
Бұл ретте Модуль арқылы өткізілген тауарлар бойынша аталған бағанда автоматты түрде толтырылады.
СЭҚ ТН коды өзгерген (жойылған) жағдайда, осы бағандада қолданыстағы ЭШФ жазып беру күніне СЭҚ ТН ауыстырылған коды көрсетіледі.
Ескерту. 59-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.12.2023 № 1321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда өткізілетін тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өлшем бірлігі (шартты белгі) (ол болған кезде) көрсетіледі.
Аталған бағанда жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жағдайларын қоспағанда, толтыруға жатады.
Бұл ретте Модуль арқылы өткізілген тауарлар бойынша аталған бағанда автоматты түрде толтырылады.
61. "Саны (көлемі)" деген 6-бағанда осы Қағидалардың 60-тармағында көзделген тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің ЭШФ бойынша өткізілетін, қабылданған өлшем бірліктерін негізге ала отырып, саны (көлемі) (оларды көрсету мүмкін болған кезде) көрсетіледі.
Аталған бағанда жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жағдайларын қоспағанда, толтыруға жатады.
61-1. "Сандық өлшем бірлігі" деген 6/1-бағанда "Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шоттарының сыныптауышы туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 145 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың өлшем бірліктері мен шоттарының сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігінің шартты белгісі мен коды көрсетіледі (жол қадағалануға жататын тауарлар бойынша толтырылуға жатады).
Ескерту. 2-тарау 61-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.12.2023 № 1321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

61-2. В графе 6/2 "Количество в количественной единице измерения" указывается количество товара в количественной единице измерения, исходя из принятых единиц измерения, предусмотренных пунктом 61-1 настоящих Правил (строка подлежит заполнению по товарам, подлежащим прослеживаемости).
Сноска. Правила дополнены пунктом 61-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.12.2023 № 1321 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. В графе 7 "Цена (тариф) за единицу товара, работы, услуги без косвенных налогов" указывается цена (тариф) товара, выполненной работы, оказанной услуги за единицу измерения (при возможности ее указания) по договору (контракту) без учета НДС и акциза.
Данная графа подлежит заполнению, за исключением случаев выполнения работ, оказания услуг.
63. В графе 8 "Стоимость товаров, работ, услуг без косвенных налогов" указывается стоимость всего количества (объема) отгруженных (поставляемых) по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг без учета НДС и акциза.
Данная графа подлежит заполнению.
64. В графе 9 "Ставка акциза" указывается ставка акциза в случае реализации подакцизных товаров.
65. В графе 10 "Сумма акциза" указывается сумма акциза по подакцизным товарам, исчисленного по ставке, указанной в графе 9 "Ставка акциза".
66. В графе 11 "Размер оборота по реализации (облагаемый/необлагаемый оборот)" указывается размер оборота по реализации, определенный в соответствии со статьей 380 Налогового кодекса.
Данная графа подлежит заполнению.
67. В графе 12 "Ставка НДС" указывается ставка НДС. В случае выписки ЭСФ по освобожденным оборотам, а также выписки ЭСФ налогоплательщиком, не являющимся плательщиком НДС, указывается отметка "Без НДС" без возможности корректировки. При выписке ЭСФ по реализованным товарам, работам, услугам, местом реализации которых не является Республика Казахстан, указывается отметка "Без НДС – не РК".
Данная графа подлежит заполнению.
68. В графе 13 "Сумма НДС" указывается сумма НДС, исчисленного по ставке, указанной в пункте 67 настоящих Правил.
Данная графа подлежит заполнению.
69. В графе 14 "Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов" указывается стоимость всего количества отгруженных (поставленных) по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг с учетом НДС и акциза.
Данная графа подлежит заполнению.

61-2. "Сандық өлшем бірлігіндегі саны" деген 6/2-бағанда осы Қағидалардың 61-1-тармағында көзделген қабылданған өлшем бірліктерін негізге ала отырып, тауардың сандық өлшем бірлігіндегі саны көрсетіледі (жол қадағалануға жататын тауарлар бойынша толтырылуға жатады).
Ескерту. 2-тарау 61-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.12.2023 № 1321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. "Жанама салықтарсыз тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бір бірлігі үшін бағасы (тариф)" деген 7-бағанда ҚҚС пен акцизді есепке алмағандағы тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің шарт (келісімшарт) бойынша бірлігі үшін бағасы (тариф) (оны көрсету мүмкіндігі болған кезде) көрсетіледі.
Аталған бағанда жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жағдайларын қоспағанда, толтыруға жатады.
63. "Жанама салықтарсыз тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны" деген 8-бағанда ҚҚС пен акцизді есепке алмағандағы ЭШФ бойынша тиеп жөнелтілген (жеткізілетін) тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің барлық санының (көлемінің) құны көрсетіледі.
Осы бағанда толтыруға жатады.
64. "Акциздің ставкасы" деген 9-бағанда акцизделетін тауарларды өткізген жағдайда акциздің ставкасы көрсетіледі.
65. "Акциз сомасы" деген 10-бағанда 9-бағанда көрсетілген ставка бойынша есептелген акцизделетін тауарлар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі.
66. "Өткізу бойынша айналымның (салық салынатын/салық салынбайтын айналым) мөлшері" деген 11-бағанда Салық кодексінің 380-бабына сәйкес айқындалған өткізу бойынша айналым мөлшері.
Осы бағанда толтыруға жатады.
67. "ҚҚС ставкасы" деген 12-бағанда ҚҚС ставкасы көрсетіледі. Босатылатын айналымдар бойынша ЭШФ жазып берілген, сондай-ақ ҚҚС төлеуші болып табылмайтын салық төлеушіге ЭШФ жазып берілген жағдайда, түзету мүмкіндігінсіз "ҚҚС-сыз" белгісі көрсетіледі. Сатылған тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге ЭШФ жазып берген кезде, Қазақстан Республикасы болып табылмайтын орын "ҚҚС-сыз емес - ҚР" белгісі болып табылады.
Осы бағанда толтыруға жатады.
68. "ҚҚС сомасы" деген 13-бағанда осы Қағидалардың 58-тармағында көрсетілген ставка бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі.
Осы бағанда толтыруға жатады.
69. "Жанама салықтарды есепке алғандағы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны" деген 14-бағанда ҚҚС пен акцизді есепке алғандағы ЭШФ бойынша тиеп жөнелтілген (жеткізілетін) тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің барлық санының (көлемінің) құны көрсетіледі.
Осы бағанда толтыруға жатады.

70. В графе 15 "№ Декларации на товары, заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, сопроводительной накладной на товары, СТ-1 или СТ-KZ" указывается:
1) 20-значный регистрационный номер декларации на товары в случае реализации товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан из государств, не являющихся государствами-членами ЕАЭС, и относящегося к Признаку "1" или "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные импортированные товары по различным регистрационным номерам декларации на товары указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам");
2) 18-значный регистрационный номер заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в случае реализации товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан из государств-членов ЕАЭС, и относящегося к Признаку "1" или "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные импортированные товары по различным регистрационным номерам заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам");
3) 42-значный регистрационный номер сопроводительной накладной на товары к Признаку "1" или "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные товары по различным номерам сопроводительной накладной на товары указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам");
4) 13-значный регистрационный номер сертификата происхождения товара (СТ-1) в случае экспорта с территории Республики Казахстан товара, относящегося к Признаку "3" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные товары по различным номерам сертификата происхождения товара указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам");
5) 11-значный регистрационный номер сертификата происхождения товара (СТ-KZ) в случае экспорта с территории Республики Казахстан товара, произведенного на территории свободной экономической зоны или свободных складов, относящегося к Признаку "3" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" (при этом однородные товары по различным номерам сертификата происхождения товара указываются в отдельных строках раздела G "Данные по товарам, работам, услугам").

70. "Тауарларға арналған декларацияның, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініші және тауарларға ілеспе жүкқұжаттің №, ТС-1 немесе ТС-KZ" деген 15-бағанда:
1) Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО мүше мемлекет болып табылмайтын, мемлекеттерден әкелінетін және "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" немесе "2" Белгісіне жататын тауарларды өткізген жағдайда, тауарларға арналған декларацияның 20 мәнді тіркеу нөмірі көрсетіледі (бұл ретте тауарларға арналған декларацияның әртүрлі тіркеу нөмірі бойынша біртекті импортталған тауарлар "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде жеке жолдарында көрсетіледі);
2) ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген және "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" немесе "2" Белгісіне жататын тауарларды өткізген жағдайда, тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің 18 мәнді тіркеу нөмірі көрсетіледі (бұл ретте тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің әртүрлі тіркеу нөмірі бойынша біртекті импортталған тауарлар "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде жеке жолдарында көрсетіледі);
3) "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" немесе "2" Белгісіне тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттың 42 мәнді тіркеу нөмірі көрсетіледі (бұл ретте біртекті тауарлар тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттың әртүрлі нөмірлері бойынша "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G бөлімінің жекелеген жолдарында көрсетіледі);
4) Қазақстан Республикасының аумағынан "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "3" Белгісіне жататын тауарлар экспортталған жағдайда тауардың шығарылған жері сертификатының 13 мәнді тіркеу нөмірі (ТС-1) көрсетіледі (бұл ретте біртекті тауарлар тауардың шығарылған жері сертификатының әртүрлі нөмірі бойынша "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде жеке жолдарында көрсетіледі);
5) "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "3" Белгісіне жататын еркін экономикалық аймақ немесе еркін қоймалар аумағында өндірілген тауарлар Қазақстан Республикасының аумағынан эскпортталған жағдайда, тауардың шығарылған жері сертификатының 11 мәнді тіркеу нөмірі (ТС- KZ) көрсетіледі (бұл ретте біртекті тауарлар тауардың шығарылған жері сертификатының әртүрлі нөмірі бойынша "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде жеке жолдарында көрсетіледі).

Данная графа заполняется по товарам, относящимся к Признакам "1" и "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг", а также "3" – при экспорте товаров в государства-члены ЕАЭС.
При этом по товарам, относящимся к Признаку "2", данная графа подлежит обязательному заполнению с 1 июля 2019 года.
По товарам, реализуемым посредством Модуля, данная графа заполняется автоматически.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. В графе 16 "Номер товарной позиции из Декларации на товары или заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" указывается порядковый номер товара, отраженный в графе 32 декларации на товары, или порядковый номер товара, отраженный в графе 1 заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов.
Данная графа заполняется по товарам, относящимся к Признаку "1" или "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг".
При этом по товарам, относящимся к Признаку "2", данная графа подлежит обязательному заполнению с 1 июля 2019 года.
По товарам, реализуемым посредством Модуля, данная графа заполняется автоматически.
72. В графе 17 "Идентификатор товара, работы, услуг" отражается идентификатор товара, работы, услуги из Справочника товаров, работ, услуг в ИС ЭСФ.
Данная графа подлежит заполнению.
При этом по товарам, реализуемым посредством Модуля, данная графа заполняется автоматически.
72-1. В графе 17/1 "Код товара" указывается код товара GTIN (Global Trade Item Number) или иной код (данная графа не обязательна для заполнения).
Сноска. Правила дополнены пунктом 72-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 11.09.2024 № 619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. В графе 18 "Дополнительные данные" указываются дополнительные сведения получателя товаров, работ, услуг, необходимые участникам сделки. Состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно.
73-1. При заполнении раздела G "Данные по товарам, работам, услугам", данные по товарам, отражаемые в СНТ и ЭСФ, при выписке ЭСФ на основе СНТ идентичны, за исключением стоимостных показателей товара, а также данных по товарам с изменением качественных и количественных характеристик.

Осы бағанда "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" немесе "2", сондай-ақ ЕАЭО мүше мемлекетке тауарлардың экспорты кезінде "3" Белгілеріне жататын тауарлар бойынша толтырылады.
Бұл ретте, "2" Белгісіне жататын тауарлар бойынша аталған баған 2019 жылғы 1 шілдеден бастап міндетті толыруға жатады.
Модуль арқылы өткізілетін тауарлар бойынша аталған бағанда автоматты түрде толтырылады.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. "Тауарларға арналған декларациядан немесе тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштен тауар позициясының нөмірі" деген 16-бағанда тауарларға арналған декларацияның 32-бағанында көрсетілген тауардың реттік нөмірі немесе тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің 1-бағанында көрсетілген тауардың реттік нөмірі көрсетіледі.
Осы бағанда "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" белгісіне жататын тауарлар бойынша толтырылады.
Бұл ретте Модуль арқылы өткізілген тауарлар бойынша аталған бағанда автоматты түрде толтырылады.
Бұл ретте, "2" белгіге жататын тауарлар бойынша аталған баған 2019 жылғы 1 шілдеден бастап міндетті толыруға жатады.
Модуль арқылы өткізілетін тауарлар бойынша аталған бағанда автоматты түрде толтырылады.
72. "Тауардың, жұмыстардың, қызметтердің идентификаторы" деген 17-бағанда ЭШФ АЖ-ғы Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің анықтамалығынан алынған тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің идентификаторы көрсетіледі.
Осы бағанда міндетті түрде толтыруға жатады.
72-1. "Тауар коды" деген 17/1-бағанда тауардың GTIN коды (Global Trade Item Number) немесе басқа код көрсетіледі (аталған баған толтыруға міндетті болып табылмайды);
Ескерту. Қағида 72-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 11.09.2024 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. "Қосымша мәліметтер" деген 18-бағанда мәмілеге қатысушыларға қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының қосымша мәліметтері көрсетіледі. Мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды.
73-1. "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімін толтыру кезінде, тауардың құндық көрсеткіштерін, сондай-ақ сапалық және сандық сипаттамалары өзгерген тауарлар бойынша деректерді қоспағанда, ТІЖ негізінде ЭШФ жазып беру кезінде ТІЖ-де және ЭШФ-да көрсетілетін тауарлар бойынша деректер бірдей болуы тиіс.

Сноска. Правила дополнены пунктом 73-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 06.10.2022 № 1040 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 15.03.2023 № 278 (вводится в действие с 01.04.2023).
74. В разделе Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности":
1) в строке 34.1 "ИИН/БИН участника договора о совместной деятельности" указываются ИИН или БИН участника договора о совместной деятельности и (или) участника соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП) или поставщика по договору на поставку товаров налогоплательщику, являющемуся участником соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП);
2) в строке 34.2 "БИН реорганизованного лица" указывается БИН юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния и разделения, при выписке дополнительного ЭСФ.
Сноска. Пункт 74 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.12.2023 № 1321 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Раздел Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности" заполняется в соответствии с пунктами 54 – 73 настоящих Правил по каждому участнику договора о совместной деятельности и (или) участника соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП) или поставщика по договору на поставку товаров налогоплательщику, являющемуся участником соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП) в зависимости от их доли участия, определенной в договоре о совместной деятельности и (или) в соглашении (контракте) о разделе продукции (СРП) или в договоре на поставку товаров налогоплательщику, являющемуся участником соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП).
При этом при заполнении раздела Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности" заполняются графы 8, 10, 11, 13 и 14 в соответствии с указанными долями участия в совместной деятельности в строках 7.1 или 17.1.
75-1. При заполнении раздела H "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности", данные по товарам, отражаемые в СНТ и ЭСФ, при выписке ЭСФ на основе СНТ идентичны, за исключением стоимостных показателей товара, а также данных по товарам с изменением качественных и количественных характеристик.

Ескерту. Қағида 73-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 06.10.2022 № 1040 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 15.03.2023 № 278 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
74. "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері" деген Н бөлімінде:
1) "Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының ЖСН/БСН" деген 34.1-жолда бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының және (немесе) өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) қатысушының (ӨБК) немесе өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) қатысушы болып табылатын тауарларды жеткізуге келісім бойынша жеткізіп берушінің ЖСН немесе БСН көрсетіледі;
2) "Қайта ұйымдастырылған тұлғаның БСН" деген 34.2-жолда қосымша ЭШФ жазып берген кезде қосылу, бірігу, бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның БСН көрсетіледі;
Ескерту. 74-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.12.2023 № 1321 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері" деген Н бөлімі бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысы және (немесе) өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) қатысушының (ӨБК) немесе өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) қатысушы болып табылатын тауарларды жеткізуге келісім бойынша жеткізіп берушісі бойынша бірлескен қызмет туралы шартта және (немесе) өнімді бөлу туралы келісімде (келісімшартта) қатысушының (ӨБК) немесе өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) қатысушы болып табылатын тауарларды жеткізуге келісімде айқындалған олардың қатысу үлесіне қарай осы Қағидалардың 54 – 73-тармақтарына сәйкес толтырылады.
Бұл ретте, "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері" деген Н бөлімін толтырған кезде 7.1 немесе 17.1 бірлескен қызметке қатысудың көрсетілген үлесіне сәйкес 8, 10, 11, 13 және 14-бағандар толтырылады.
75-1. "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректер" деген Н бөлімін толтыру кезінде, тауардың құндық көрсеткіштерін, сондай-ақ сапалық және сандық сипаттамалары өзгерген тауарлар бойынша деректерді қоспағанда, ТІЖ негізінде ЭШФ жазып беру кезінде ТІЖ-де және ЭШФ-да көрсетілетін тауарлар бойынша деректер бірдей болуы тиіс.

Сноска. Правила дополнены пунктом 75-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 06.10.2022 № 1040 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 15.03.2023 № 278 (вводится в действие с 01.04.2023).
76. В разделе I "Реквизиты поверенного (оператора) поставщика":
1) в строке 35 "БИН" указывается БИН юридического лица, которое является поверенным (оператором) поставщика по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
2) в строке 36 "Поверенный" указывается наименование юридического лица, которое является поверенным (оператором) поставщика по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
3) в строке 37 "Адрес места нахождения" указывается место нахождения юридического лица, которое является поверенным (оператором) поставщика по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции. В случае отсутствия в базе данных адреса места нахождения поле остается не заполненным, без права заполнения вручную;
4) строка 38 "Документ" содержит строки 38.1 "Номер" и 38.2 "Дата", в которых указываются номер и дата договора поручения, соглашения (контракта) о разделе продукции, иного документа, определяющего поверенного (оператора), БИН которого указан в строке 35 (в случае если заполнена одна из строк 38.1 и 38.2, то вторая строка подлежит заполнению).
Данный раздел не подлежит заполнению по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 426 Налогового кодекса.
77. В разделе J "Реквизиты поверенного (оператора) получателя":
1) в строке 39 "БИН" указывается БИН юридического лица, которое является поверенным (оператором) получателя по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
2) в строке 40 "Поверенный" указывается наименование юридического лица, которое является поверенным (оператором) получателя по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
3) в строке 41 "Адрес места нахождения" указывается место нахождения юридического лица, которое является поверенным (оператором) получателя по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции. В случае отсутствия в базе данных адреса места нахождения поле остается не заполненным, без права заполнения вручную;

Ескерту. Қағида 75-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 06.10.2022 № 1040 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 15.03.2023 № 278 (01.04.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
76. "Жеткізуші өкілінің (оператордың) деректемелері" І бөлімінде:
1) "БСН" 35-жолда тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша жеткізушінің өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның БСН көрсетіледі;
2) "Өкілі" 36-жолда тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша жеткізушінің өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) "Орналасқан жерінің мекенжайы" 37-жолда тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша жеткізушінің өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның орналасқан жері көрсетіледі. Деректер базасында заңды мекенжайы немесе орналасқан жерінің мекенжайы болмаған жағдайда, жол қолмен толтыру құқығынсыз, толтырусыз қалдырылады;
4) "Құжат" 38-жолы өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың), БСН 35-жолда көрсетілген өкілді (операторды) анықтайтын өзге де құжаттың нөмірі мен күні көрсетілетін, "Нөмірі" 38.1 және "Күні" 38.2 жолдардан тұрады (егер толтырылған жолдардың бірі 38.1 және 38.2 болса, екінші жол толтыруға жатады);
Бұл бөлім Салық кодексінің 426-бабы 3-тармағында көзделген жағдайда, өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша, толтыруға жатпайды.
77. "Алушы өкілінің (оператордың) деректемелері" J бөлімінде:
1) "БСН" 39-жолда тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша сатып алушының өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның БСН көрсетіледі;
2) "Өкіл" 40-жолда тапсырыс тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша сатып алушының өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) "Орналасқан жерінің мекенжайы" 41-жолда тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша сатып алушының өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның орналасқан жері көрсетіледі. Деректер базасында заңды мекенжайы немесе орналасқан жерінің мекенжайы болмаған жағдайда, жол қолмен толтыру құқығынсыз, толтырусыз қалдырылады;

4) строка 42 "Документ" содержит строки 42.1 "Номер" и 42.2 "Дата", в которых указываются номер и дата договора поручения, соглашения (контракта) о разделе продукции, иного документа, определяющего поверенного (оператора), БИН которого указан в строке 39 (в случае если заполнена одна из строк 42.1 и 42.2, то вторая строка подлежит заполнению).
Данный раздел не подлежит заполнению по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 426 Налогового кодекс.
78. В строке 43 раздел K "Дополнительные сведения" указываются дополнительные сведения, необходимые участникам сделки. Состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно.
79. В разделе L "Сведения по ЭЦП":
1) в строке 44 "ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой" указывается ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица) в случае, если подпись счета-фактуры выполнялась с помощью регистрационного свидетельства НУЦ юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой;
2) в строке 45 "ЭЦП лица, уполномоченного подписывать счета-фактуры" указывается ЭЦП лица, уполномоченного подписывать счета-фактуры, в случае, если подпись счета-фактуры выполняется с помощью личного регистрационного свидетельства НУЦ РК физического лица, имеющего право выписывать счета-фактуры от имени участника ИС ЭСФ;
3) в строке 46 "Ф.И.О. (при его наличии) лица, выписывающего ЭСФ" указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, выписывающего ЭСФ.
Сноска. В пункт 79 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 11.09.2024 № 619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. В выписанном ЭСФ отображаются реквизиты, являющиеся обязательными для заполнения, которые налогоплательщик заполнил самостоятельно.
81. ЭСФ считается отправленным лицом, выписавшим ЭСФ, если он в соответствии с настоящими Правилами подписан участником ИС ЭСФ средствами ЭЦП и такому ЭСФ присвоен регистрационный номер.
Параграф 2. Заверения ЭСФ
82. Для обеспечения работы документооборота, аутентификации в системе, подписи электронных документов, подтверждения подлинности электронных документов в ИС ЭСФ предусмотрено обязательное подписание регистрационными свидетельствами в электронной форме НУЦ РК.

4) "Құжат" 42-жолда өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың), БСН 35-жолда көрсетілген өкілді (операторды) анықтайтын өзге де құжаттың нөмірі мен күні көрсетілетін, "Нөмірі" 42.1 және "Күні" 42.2-жолдардан тұрады (егер толтырылған жолдардың бірі 42.1 және 42.2 болса, екінші жол толтыруға жатады);
Бұл бөлім Салық кодексінің 426-бабы 3-тармағында көзделген жағдайда, өнімді бөлу туарыл келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша, толтыруға жатпайды.
78. "Қосымша мәліметтер" деген K бөліміндегі 43-жолда мәмілеге қатысушыларға қажетті қосымша мәліметтер көрсетіледі. Мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды.
79. "ЭЦҚ бойынша мәліметтер" деген L бөлімде:
1) "Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің не жеке практикамен айналысатын адамдардың ЭЦҚ" деген 44-жолда егер шот-фактураға қол қою заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің не жеке практикамен айналысатын адамдардың ҰКО тіркеу куәлігінің көмегімен орындалған жағдайда, заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) ЭЦҚ көрсетіледі;
2) "Шот-фактураға қол қоюға уәкілетті адамның ЭЦҚ" деген 45-жолда егер шот-фактураға қол қою АЖ ЭШФ қатысушы атынан шот-фактура жазып беруге құқылы жеке тұлғаның ҰКО жеке тіркеу куәлігінің көмегімен орындалған жағдайда, шот-фактураға қол қоюға уәкілетті адамның ЭЦҚ көрсетіледі;
3) "ЭШФ жазып беретін адамның Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)" деген 46-жолда ЭШФ жазып беретін адамның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
Ескерту. 79-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 11.09.2024 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Жазып берілген ЭШФ-да, толтыру үшін міндетті болып табылатын салық төлеуші өзі дербес толтырған деректемелер көрсетіледі.
81. ЭШФ, егер осы Қағидаларға сәйкес оған ЭШФ АЖ қатысушы ЭЦҚ құралдарымен қол қойса, сондай-ақ осындай ЭШФ-на тіркеу нөмірі берілсе, ЭШФ жазып берген адам жіберген деп саналады.
2-параграф. ЭШФ куәландыру
82. Құжат айналымы жұмысын қамтамасыз ету, жүйедегі сәйкестендіру, электрондық құжаттарға қол қою, электрондық құжаттардың түпнұсқалығын растау үшін ЭШФ АЖ-де ҰКО РҚ электрондық нысандағы тіркеу куәліктерімен міндетті түрде қол қою көзделген.

83. ЭСФ заверяется ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица), индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой или уполномоченного лица.
84. ИС ЭСФ при заверении ЭСФ осуществляет проверку регистрационного свидетельства на предмет действительности данного регистрационного свидетельства (срок действия, идентификационные данные владельца регистрационного свидетельства).
Параграф 3. Особенности подтверждения получения ЭСФ
85. Получатель товаров, работ, услуг в случае выписки в его адрес дополнительного, исправленного ЭСФ или отзыва ЭСФ в течение 10 календарных дней со дня выписки или отзыва такого ЭСФ указать несогласие с выпиской такого ЭСФ или отзыва ЭСФ путем отражения средствами ИС ЭСФ информации об отклонении такого ЭСФ.
86. Исправленному, дополнительному и (или) отозванному ЭСФ в целях подтверждения получения таких ЭСФ присваивается статус:
1) "Не просмотрен" – до просмотра ЭСФ получателем товаров, работ, услуг;
2) "Доставлен" – после просмотра ЭСФ получателем товаров, работ, услуг.
87. В случае если отклонение ЭСФ получателем товаров, работ, услуг не было выполнено в ИС ЭСФ в течение срока, установленного пунктом 85 настоящих Правил, ЭСФ считаются подтвержденными получателем товаров, работ, услуг.
88. В случае если в течение 10 календарных дней со дня выписки дополнительного, исправленного ЭСФ или отзыва ЭСФ произошел технический сбой в ИС ЭСФ, подтвержденный уполномоченным органом, получателю продлевается срок для указания несогласия с выпиской дополнительного, исправленного ЭСФ или отзыва ЭСФ на неиспользованное количество календарных дней.
Параграф 4. Особенности выписки ЭСФ при реализации товаров физическим лицам
89. При реализации физическим лицам товаров, включенных в перечень, расчеты за которые осуществляются:
1) наличными деньгами с предоставлением чека контрольно-кассовой машины и (или) через терминалы оплаты услуг;
2) с применением оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек;
3) электронными деньгами или с использованием средств электронного платежа.
Выписка счета – фактуры в электронной форме производится в соответствии с пунктом 90 настоящих Правил.
90. Поставщик, применяющий один из расчетов, предусмотренный пунктом 89 настоящих Правил, вправе выписать ЭСФ на весь оборот за день, по каждому виду товара, с заполнением отдельных строк, с указанием в Разделе С "Реквизиты получателя":
в строке 17 "Получатель" – "Физические лица" (данная строка заполняется автоматически);
в строке 18 "Адрес места нахождения" – "Розничная торговля" (данная строка заполняется автоматически);
в ячейке "I" строки 20 "Категория получателя" раздела C "Реквизит получателя" – делается отметка.
В случае необходимости выписывается несколько ЭСФ.

83. ЭШФ заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі), дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың немесе уәкілетті адамның ЭЦҚ куәландырылады.
84. ЭШФ куәландыру кезінде ЭШФ АЖ тіркеу куәлігін осы тіркеу куәлігінің жарамдылағы (қолданылу мерзімі, тіркеу куәлігі иесінің сәйкестендіру деректері) мәніне тексеруді жүзеге асырылады.
3-параграф. ЭШФ алынғанын растау ерекшеліктері
85. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы оған қосымша, түзетілген ЭШФ жазып берген немесе қайтарып алынған жағдайда осындай ЭШФ жазып берген немесе қайтарып алынған күннен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде осындай ЭШФ ауытқуы туралы ақпаратты ЭШФ АЖ құралдарында көрсету жолымен осындай ЭШФ жазып берумен немесе ЭШФ қайтарып алуға келіспеушілігін көрсету.
86. Түзетілген, қосымша және (немесе) қайтарып алынған ЭШФ, мұндай ЭШФ алғанын растау мақсатында мынадай мәртебе беріледі:
1) "Қаралмады" – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы ЭШФ қарағанға дейін;
2) "Жеткізілді" – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы ЭШФ қарағаннан кейін.
87. Егер осы Қағидалардың 85-тармағында белгіленген мерзімдерде ЭШФ АЖ орындалды, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы ЭШФ қайтармаған жағдайда, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы растады деп ЭШФ саналады.
88. Егер түзетілген қосымша ЭШФ жазып берген немесе қайтарып алынған күннен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде уәкілетті орган растаған техникалық қателіктер туындаған жағдайда, пайдаланылмаған күнтүзбелік күннің санына түзетілген қосымша ЭШФ жазып берген немесе қайтарып алынған жазбамен келіспеуді көрсету үшін алушыға мерзім ұзартылады.
4-параграф. Жеке тұлғалар тауарларды өткізу кезінде ЭШФ жазып беру ерекшеліктері
89. Тізімге енгізілген жеке тұлғаларға тауарларды сату кезінде мынадай есептер жүзеге асырылады:
1) қолма-қол ақшамен бақылау-кассалық машинаның чегін бере отырып және (немесе) қызметті төлем терминалдары арқылы;
2) төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді жүзеге асыру үшін арналған жабдықты (құрылғыны) пайдалану арқылы;
3) электрондық ақша немесе электрондық төлем құралдарын пайдалана отырып.
Шот-фактураларды электронды нысанда жазып беру осы Қағидалардың 90-тармағына сәйкес жүргізіледі.
90. Жеткізіп беруші осы Қағиданың 89-тармағында көзделген есептердің біреуін қолданатын "Алушының деректемелері" С бөлімінде:
"Алушы" деген 17-жолда – "Жеке тұлға" (бұл жол автоматты түрде толтырылады);
"Орналасқан жерінің мекенжайы" деген 18-жолда – "Бөлшек сауда" (бұл жол автоматты түрде толтырылады) деп көрсете отырып, жеке жолдарды толтыра отырып, тауардың әрбір түрі бойынша бір күнде барлық айналымға ЭШФ жазып беруге құқылы;
"Алушының деректемелері" С бөлімінің "Алушының санаты" деген 20-жолының "I" торкөзіне – белгі қойылады.
Қажет болған жағдайда бірнеше ЭШФ жазып беріледі.

Сноска. Пункт 90 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Положения пункта 90 настоящих Правил применяются также при реализации своим работникам в счет заработной платы товара, ранее учтенного в качестве основного средства в бухгалтерском учете. При этом положения настоящего пункта применяются к товарам как включенным в перечень, так и не включенным в перечень.
Параграф 5. Особенности выписки ЭСФ при реализации товаров через модуль "Виртуальный склад"
92. ЭСФ выписываются посредством Модуля и размещается на его интернет-ресурсе.
93. При реализации остатков товаров сведения о товарах заносятся в Модуль по форме "Остатки" в количестве, соответствующем количеству реализуемых товаров.
94. При реализации товаров, произведенных на территории Республики Казахстан, сведения о товарах заносятся в Модуль по форме "Производство".
95. При реализации импортированных товаров сведения о товарах в Модуль поступают в автоматическом режиме по данным деклараций на товары и заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов.
96. Порядок реализации товаров, указанный в пунктах 93, 94 и 95 настоящих Правил, применяется при работе на Web-приложении ИС ЭСФ.
Параграф 6. Особенности выписки ЭСФ при передаче имущества в финансовый лизинг
97. Поставщик в первоначальном ЭСФ при передаче имущества в финансовый лизинг указывает:
1) в разделе В "Реквизиты поставщика" в строке 10 "Категория поставщика" отмечает "лизингодатель";
2) в разделе С "Реквизиты получателя" в строке 20 "Категория получателя" отмечает "лизингополучатель";
3) в разделе G "Данные по товарам, работам, услугам":
в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" указывается один из Признаков "1", "2", "3", "4" или "5";
в графе 6 "Количество (объем)" указывается целое число реализуемого по ЭСФ товара;
в графе 8 "Стоимость товаров, работ, услуг без косвенных налогов" указывается стоимость реализуемого товара, определенная как сумма всех лизинговых платежей по договору финансового лизинга без включения суммы вознаграждения;
в графе 11 "Размер оборота по реализации (облагаемый/необлагаемый оборот) указывается размер оборота, определенный в соответствии с пунктом 4 статьи 381 Налогового кодекса;
в графе 14 "Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов" указывается сумма периодического платежа с учетом косвенных налогов;
в графе 17 "Идентификатор товара, работы, услуг" указывается идентификатор реализуемого товара.

Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. осы Қағиданың 90-тармағының ережелері, өз қызметкерлеріне бухгалтерлік есептегі негізгі қаражат ретінде бұрын тіркелген тауарлардың жалақысы есебінен сатылған кезде де қолданылады. Бұл ретте осы тармақтың ережелері Тізімге енгізілген және Тізімге кірмейтін тауарларға қолданылады.
5-параграф. "Виртуалды қойма" модулі арқылы тауарларды сату кезінде ЭШФ жазып беру ерекшеліктері
92. ЭШФ Модул арқылы жазылып беріледі және оны интернет-ресурсында орналастырылады.
93. Тауардың қалдықтарын сатқан кезде тауарлар туралы мәліметтер сатылатын тауарлар санына сәйкес келетін "Қалдықтар" нысаны бойынша Модулге енгізіледі.
94. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарларды сату кезінде тауарлар туралы мәліметтер "Өндіріс" нысаны бойынша Модульге енгізіледі.
95. импортталған тауарларды сату кезінде Модульдегі тауарлар туралы мәліметтер тауарларға декларация деректері бойынша және тауарларды әкелу туралы өтініш және жанама салықтарды төлеу автоматты түрде түседі.
96. Осы Ереженің 93, 94 және 95-тармақтарында көрсетілген тауарларды сату тәртібі ЭШФ АЖ веб-қосымшасында жұмыс істеу кезінде қолданылады.
6-параграф. Мүлікті қаржы лизингіне беру кезінде ЭШФ жазып беру ерекшелігі
97. Өнім беруші мүлікті қаржы лизингіне беру кезінде бастапқы ЭШФ-да мыналарды көрсетеді:
1) "Өнім берушінің санаты" деген 10-жолдағы "Өнім берушінің деректемелері" деген В бөлімінде "лизинг беруші" белгілейді;
2) "Алушының санаты" деген 20-жолдағы "Алушының деректемелері" деген С бөлімінде "лизинг алушы" белгілейді;
3) "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде:
"Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағанда "1", "2", "3", "4" немесе "5" белгілерінің бірі көрсетіледі;
"Саны (көлемі)" деген 6-бағанда тауардың ЭШФ бойынша өткізілетін жалпы саны көрсетіледі;
"Жанама салықтарсыз тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны" деген 8-бағанда сыйақының сомасы енгізілмеген қаржы лизингі шартына бойынша барлық лизингтік төлемдердің сомасы ретінде айқындалған, өткізілген тауар құны көрсетіледі;
"Өткізу бойынша айналымның (салық салынатын/салық салынбайтын айналым) мөлшері" деген 11-бағанда Салық кодексінің 381-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалған айналым мөлшері көрсетіледі;
"Жанама салықтарды есепке алғандағы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны" деген 14-бағанда жанама салықтарды есепке ала отырып, кезеңдік төлемнің сомасы көрсетіледі;
"Тауардың, жұмыстардың, қызметтердің идентификаторы" деген 17-бағанда өткізілетін тауарлардың идентификаторы көрсетіледі.

98. Последующие ЭСФ по переданному имуществу в финансовый лизинг выписываются в следующем порядке:
1) в разделе В "Реквизиты поставщика" в строке 10 "Категория поставщика" отмечает "лизингодатель";
2) в разделе С "Реквизиты получателя" в строке 20 "Категория получателя" отмечает "лизингополучатель";
3) в разделе G "Данные по товарам, работам, услугам":
в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" указывается Признак "6";
в графе 6 "Количество (объем)" количество не указывается;
в графе 8 "Стоимость товаров, работ, услуг без косвенных налогов" стоимость не указывается;
в графе 14 "Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов" указывается размер сумма периодического платежа с учетом косвенных налогов;
в графе 17 "Идентификатор товара, работы, услуг" указывается идентификатор реализуемого товара.
Параграф 7. Хранения ЭСФ
99. ЭСФ, выписанные и зарегистрированные в ИС ЭСФ, в том числе отозванные, аннулированные и отклоненные, хранятся в ИС ЭСФ государственного органа в течение сроков, установленных Законом Республики Казахстан "Об информатизации".
Сноска. Пункт 99 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. Уполномоченный орган, являющийся администратором ИС ЭСФ, обеспечивает хранение информации по ЭСФ, зарегистрированным в ИС ЭСФ, включая информацию об изменении их статусов в процессе обработки, а также обеспечивает защиту этих сведений от несанкционированного доступа.
Приложение
к Правилам выписки счета-фактуры
в электронной форме
в информационной системе
электронных счетов-фактур
Соглашение об использовании информационной системы электронных счетов-фактур
Глава 1. Общие положения
1. Понятия, используемые в настоящем Соглашении:
поверенный (оператор) – юридическое лицо, участвующее в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан по счетам-фактурам, и действующее на основании договора поручения или соглашения (контракта) о разделе продукции;
уполномоченное физическое лицо – работник юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, наделенный на основании доверенности правами осуществлять от имени такого юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, операции в процессе документооборота в информационной системе электронных счетов-фактур. При этом право подписи электронного счета-фактуры дается только от имени юридического лица (структурного подразделения юридического лица);
электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;

98. Қаржы лизингіне берілген мүлік бойынша кейінгі ЭШФ мынадай тәртіпте жазып беріледі:
1) "Өнім берушінің санаты" деген 10-жолдағы "Өнім берушінің деректемелері" деген В бөлімінде "лизинг беруші" белгілейді;
2) "Алушының санаты" деген 20-жолдағы "Алушының деректемелері" деген С бөлімінде "лизинг алушы" белгілейді;
3) "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде:
"Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағанда "6"-белгі көрсетіледі;
"Саны (көлемі)" деген 6-бағанда саны көрсетілмейді;
"Жанама салықтарсыз тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны" деген 8-бағанда құны көрсетілмейді;
"Жанама салықтарды есепке алғандағы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны" деген 14-бағанда жанама салықтарды есепке ала отырып, кезеңдік төлемнің сомасы көрсетіледі;
"Тауардың, жұмыстардың, қызметтердің идентификаторы" деген 17-бағанда өткізілетін тауарлардың идентификаторы көрсетіледі.
7-параграф. ЭШФ сақтау
99. "ЭШФ АЖ жазып берілген және тіркелген, оның ішінде кері қайтарып алынған, күші жойылған және бас тартылған ЭШФ "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдер ішінде мемлекеттік органның ЭШФ АЖ-да сақталады.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. ЭШФ АЖ әкімшісі болып табылатын уәкілетті орган, ЭШФ АЖ тіркелген, оларды өңдеу процесі барысында мәртебелерінің өзгеруі туралы ақпаратты қоса алғанда, ЭШФ бойынша ақпараттың сақталуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ бұл мәліметтерге санкциясыз қол жеткізуден қорғауды қамтамасыз етеді.
Электрондық шот-
фактуралардың ақпараттық
жүйесінде шот-фактураны
электронды нысанда
жазып беру қағидалары
қосымша
Нысан
Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы келісім
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Келісімде пайдаланылатын ұғымдар:
өкілетті (оператор) – Қазақстан Республикасының шот-фактуралар жөніндегі салық заңнамасымен реттелетін қатынастарға қатысатын және өнімді бөлу туралы шарттың немесе келісімнің (келісімшарттың) негізінде әрекет ететін заңды тұлға;
уәкілетті жеке тұлға – заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың электрондық шот-фактураның ақпараттық жүйесінде құжат айналымы процесінде осындай заңды тұлғаның атынан сенімхат негізінде операцияларды жүзеге асыруға құқық, оның ішінде заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың атынан электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактура қол қою құқығы берілген заңды тұлғаның қызметкері. Бұл ретте электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактура қолтаңба құқығы тек заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атынан беріледі;
электрондық құжат – электрондық-цифрлық нысанда ақпарат табыс етілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;

электронный счет-фактура (далее – ЭСФ) – документ, выписанный посредством ИС ЭСФ, соответствующий требованиям норм налогового законодательства и Правилам выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур, утвержденных в соответствии с пунктом 3 статьи 412 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи, подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
информационная система электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ) – информационная система уполномоченного органа, посредством которой осуществляются выписка, отправка, прием, регистрация, обработка, передача, получение и хранение счетов-фактур, выписанных в электронной форме;
участник ИС ЭСФ – лицо, подписавшее Соглашение об использовании ИС ЭСФ и зарегистрированное в ИС ЭСФ;
оператор ИС ЭСФ – государственный орган, являющийся администратором ИС ЭСФ.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Предмет Соглашения
2. По настоящему Соглашению участник ИС ЭСФ принимает на себя обязательство по использованию ИС ЭСФ, посредством которой осуществляются выписка, отправка, прием, регистрация, обработка, передача, получение, хранение и просмотр ЭСФ.
3. Оператор ИС ЭСФ обеспечивает участнику ИС ЭСФ доступ к ИС ЭСФ.
4. По настоящему Соглашению ЭСФ выписывается, передается и принимается посредством ИС ЭСФ, подписывается ЭЦП и хранится в ИС ЭСФ.
Глава 3. Права и обязанности участника ИС ЭСФ
5. Участник ИС ЭСФ наделяется правами и принимает на себя обязанности, предусмотренные Налоговым кодексом, Правилами, а также настоящим Соглашением.
6. Физическое лицо – участник ИС ЭСФ в соответствии с настоящим Соглашением и Правилами, обладает правом просмотра ЭСФ в ИС ЭСФ, выписанных им самим, если является уполномоченным физическим лицом юридического лица (структурного подразделения юридического лица) и его контрагентом.
7. Участник ИС ЭСФ обязуется выписывать ЭСФ с соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и ЭЦП.
8. В случае смены руководителя юридического лица (структурного подразделения юридического лица) уполномоченный представитель участника ИС ЭСФ – юридического лица (структурного подразделения юридического лица) обращается:

электрондық шот-фактура (бұдан әрі – ЭШФ) – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 412-бабы 3-тармағына сәйкес бекітілген Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде шот-фактураны электронды нысанда жазып беру қағидаларына және салық заңнамасы нормаларының тиісті талаптарына сәйкес ЭШФ АЖ арқылы жазып берілетін құжат;
электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен құрылған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) – уәкілетті органның ақпараттық жүйесі, ол арқылы электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактураларды жазып беру, жіберу, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру, алу және сақтау жүзеге асырылады;
ЭШФ АЖ қатысушы – ЭШФ АЖ пайдалану туралы келісімге қол қойған және ЭШФ АЖ-да тіркелген адам;
ЭШФ АЖ операторы – ЭШФ АЖ әкімшісі болып табылатын мемлекеттік орган.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Келісімнің нысанасы
2. Осы Келісім бойынша ЭШФ АЖ қатысушы өзіне ЭШФ жазып беруді, жөнелтуді, қабылдауды, тіркеуді, өңдеуді, беруді, алуды сақтауды және қарауды жүзеге асырылатын ЭШФ АЖ пайдалану бойынша міндеттерді қабылдайды.
3. ЭШФ операторы ЭШФ АЖ қатысушыға ЭШФ АЖ-не рұқсат беруді қамтамасыз етеді.
4. Осы Келісім бойынша ЭШФ жазып беріледі, ЭШФ АЖ арқылы жөнелтіледі және қабылданады, ЭЦҚ қол қойылады және ЭШФ АЖ-де сақталады.
3-тарау. Қатысушының құқықтары мен міндеттері
5. ЭШФ АЖ қатысушыға Салық кодексінде, ЭШФ құжат айналымы қағидаларында, сондай-ақ осы Келісімде көзделген құқықтар беріледі және ол өзіне міндеттерді қабылдайды.
6. Жеке тұлға – ЭШФ АЖ қатысушы осы Келісімге және ЭШФ құжат айналымы қағидаларына сәйкес ЭШФ АЖ-де өзі, егер уәкілетті жеке тұлға болып табылатын заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) және оның контрагенттері жазып берген ЭШФ қарауға құқылы.
7. ЭШФ АЖ қатысушы электрондық құжат және ЭЦҚ туралы Қазақстан Республикасының заңын сақтай отырып, ЭШФ жазып беруге міндеттенеді.
8. Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы ауысқан жағдайда, ЭШФ АЖ қатысушы заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) уәкілетті өкілі:

1) в органы юстиции или в государственную корпорацию "Правительство для граждан" по месту нахождения участника ИС ЭСФ – юридического лица (структурного подразделения юридического лица) с заявлением для изменения сведений о руководителе юридического лица (структурного подразделения юридического лица) – в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
2) в Национальный удостоверяющий центр (далее – НУЦ РК) – за получением нового регистрационного свидетельства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В случае если ЭСФ выписан руководителем юридического лица (структурного подразделения юридического лица), который на дату выписки не являлся руководителем указанного юридического лица (структурного подразделения юридического лица), то ответственность за выписанный ЭСФ несет новый руководитель.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 11.09.2024 № 619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Юридические лица (структурные подразделения юридического лица) или индивидуальные предприниматели либо лица, занимающиеся частной практикой, определяют уполномоченное физическое лицо или поверенного (оператора) для работы в ИС ЭСФ на основании доверенности, составляемой в электронной форме по форме согласно приложению к настоящему Соглашению.
10. Руководитель юридического лица (структурные подразделения юридического лица) или индивидуальный предприниматель либо лицо, занимающееся частной практикой, вправе корректировать, просматривать предоставленные уполномоченному физическому лицу или поверенному (оператору) права либо лишить его этих прав.
11. Юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица) – участник ИС ЭСФ вправе предоставить право подписи ЭСФ от имени юридического лица (структурного подразделения юридического лица) нескольким работникам юридического лица (структурного подразделения юридического лица) одновременно.
12. Юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица) или индивидуальный предприниматель либо лицо, занимающееся частной практикой, – участник ИС ЭСФ в случае принятия решения об отмене доверенности отзывает ее в срок не позднее одного календарного дня с момента принятия такого решения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
13. Участник ИС ЭСФ в случае отказа в использовании ИС ЭСФ направляет оператору ИС ЭСФ уведомление в виде письма, телеграммы или факса с последующим представлением оригинала. При этом отказ в использовании ИС ЭСФ невозможен участниками ИС ЭСФ, которые обязаны выписывать ЭСФ в рамках налогового законодательства Республики Казахстан.

1) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы туралы мәліметті өзгерту үшін өтінішпен ЭШФ қатысушы заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) орналасқан орны бойынша әділет органына немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорацияға;
2) жаңа тіркеу куәлігін алу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Ұлттық куәландырушы орталыққа жүгінеді.
Егер ЭШФ жазып берілген күніне аталған заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы болып табылмаған заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы жазып берген жағдайда, онда жазып берілген ЭШФ-ға жаңа басшы жауаптылықта болады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 11.09.2024 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Заңды тұлғалар (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың, ЭШФ АЖ-де жұмыс істеу үшін осы Келісімге қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық нысанда жасалған сенімхат негізінде уәкілетті жеке тұлға немесе сенімді (оператор) айқындайды.
10. Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың, басшысы уәкілетті жеке тұлғаларға немесе сенімді (операторға) берілген құқықтарды түзетуге, қарауға не оны осы құқықтардан айыруға құқылы.
11. Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) – ЭШФ АЖ қатысушы заңды тұлға атынан заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) бірнеше қызметкеріне бір мезгілде ЭШФ қол қою құқығын беруге құқылы.
12. Заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың – ЭШФ АЖ қатысушы сенімхатты жою туралы шешім қабылданған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңынамасында белгіленген тәртіппен осындай шешім қабылданған сәттен бастап күнтізбелік бір күннен кешіктірмей оны қайтарып алады.
13. ЭШФ АЖ қатысушы ЭШФ АЖ пайдаланудан бас тартқан жағдайда, кейіннен түпнұсқасы жеткізіліп берілетін жазбаша хабарламаны хатпен, жеделхатпен немесе факспен ЭШФ АЖ операторына жібереді. Бұл ретте ЭШФ АЖ пайдалануды қайтару Қазақстан Республикасының салық заңнамасы шеңберінде ЭШФ жазып беруге міндетті ЭШФ АЖ қатысушыларымен мүмкін емес.

Глава 4. Ответственность
14. Участник ИС ЭСФ, уполномоченные физические лица, а также поверенный (оператор) несут ответственность за достоверность и полноту сведений, содержащихся в ЭСФ.
15. Участник ИС ЭСФ несет:
ответственность за правомерность проставления ЭЦП на ЭСФ, а также за последствия, возникшие в результате выписки ЭСФ;
ответственность за подлинность реквизитов, указанных в настоящем Соглашении.
16. Участник ИС ЭСФ не несет ответственность:
за нарушения условий настоящего Соглашения, если указанные нарушения произошли в результате неисправности ИС ЭСФ по не зависящим от него обстоятельствам;
за неисполнение условий настоящего Соглашения, если они явились результатом форс-мажорных обстоятельств.
Для целей настоящего Соглашения "форс-мажор" означает событие, не подвластное контролю участника и оператора ЭСФ, имеющее непредвиденный характер. Такие события могут включать, но не исключительно: военные действия, природные или стихийные бедствия, эпидемию, карантин и другие.
Глава 5. Реквизиты участника
Сноска. В главу 5 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 11.09.2024 № 619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Физическое лицо
1. Индивидуальный идентификационный номер _________________________________
2. Фамилия.Имя.Отчество. (при его наличии)___________________________________
3. Документ, удостоверяющий личность:
номер__________________________________
кем выдан______________________________
когда выдан "__" _______20___г.
4. Адрес места жительства________________
_______________________________________
Индивидуальный
предприниматель либо лицо, занимающееся частной практикой
1. Индивидуальный идентификационный номер / Бизнес идентификационный номер ___________________________
2. Наименование (при его наличии)______________
3. Документ, удостоверяющий личность:
номер _________________________________
кем выдан _____________________________
когда выдан "___" ___________ 20____г.
4. Адрес осуществления деятельности ______________________________________
Юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица)
1. Бизнес идентификационный номер _________________________________
2. Наименование________________________
3. Фамилия.Имя.Отчество. (при его наличии) руководителя___________________________
4. Индивидуальный идентификационный номер руководителя____________________
5. Юридический адрес___________________
______________________________________
Я ______________ с условиями настоящего Соглашения согласен
ЭЦП _________________________________
Дата "____" ___________ 20____ г.
Приложение
к Соглашению об использовании
информационной системы
электронных счетов-фактур
форма
ДОВЕРЕННОСТЬ

4-тарау. Жауаптылық
14. ЭШФ АЖ қатысушы, сондай-ақ уәкілетті жеке тұлғалар, сондай-ақ сенімді (оператор) ЭШФ-ғы қамтылған мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығына жауапты болады.
15. ЭШФ АЖ қатысушы:
ЭШФ-ға ЭЦҚ қойылу заңдылығы, сондай-ақ ЭШФ жазып беру нәтижесінде пайда болған салдар үшін жауапты;
осы Келісімде көрсетілген деректемелердің түпнұсқалығы үшін жауапты.
16. ЭШФ АЖ қатысушы:
осы Келісімнің шарттарының бұзылуына егер көрсетілген бұзушылықтар, оның мән-жайларына қатысты болмай, ЭШФ АЖ ақауының нәтижесінде болса;
егер осы Келісімнің шарттарының орындалмауы форс-мажор мән-жайларының нәтижесі болса, бұл үшін жауапты болмайды.
Осы Келісімнің мақсаты үшін "форс-мажор" қатысушы және ЭШФ операторының күтпеген сипаттағы бақылауға алуға болмайтын оқиғаны білдіреді. Мұндай оқиғалар әскери іс-әрекеттер, табиғи немесе зілзала апаттары, індет, карантин және басқаны қамтуы мүмкін, бірақ олармен шектелмейді.
5-тарау. Қатысушының деректемелері
Ескерту. 5-тарау жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.09.2024 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке тұлға
1. Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________
2. Тегі. Аты. Әкесінің. (ол болған жағдайда) _____________________________________________________
3. Жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі_______________________________________________
кім берген____________________________________________
қашан берген 20__ жылғы "___" _________________________
4. Тұрғылықты жерінің мекенжайы
Дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамдардың
1. Жеке сәйкестендіру нөмірі/ Бизнес-сәйкестендіру нөмірі _____________________________________________________
2. Атауы (ол болған жағдайда) __________________________
3. Жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі_______________________________________________
кім берген____________________________________________
қашан берген 20____ж. "_____" _________________________
4. Қызметін жүзеге асыру мекенжайы____________________
Заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі)
1. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________________
2. Атауы_____________________________________________
3. Басшының тегі, аты, әкесінің. (ол болған жағдайда) _____________________________________________________
4. Басшының жеке сәйкестендіру нөмірі _____________________________________________________
5. Заңды мекенжайы
Мен _____________________________________________________________
осы Келісімнің шарттарымен келісемін. ЭЦҚ ___________________________
Күні 20__ ж. "___" _______________
Электрондық шот-
фактуралардың ақпараттық
жүйесін пайдалану
туралы келісімге
қосымша

Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.09.2024 № 619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица)
или индивидуальный предприниматель либо фамилия, имя, отчество
(при его наличии) лица, занимающегося частной практикой)
Юридический адрес __________________________________________________
____________________________________________________________________
Бизнес идентификационный номер _____________________________________
____________________________________________________________________
в лице (руководитель или иное лицо, уполномоченное учредительными документами)
____________________________________________________________________,
____________________________________________________________________
действующего на основании ___________________________________________,
настоящей доверенностью уполномочивает: ______________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного физического лица
/Наименование поверенного (оператора) _________________________________
____________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес идентификационный номер
____________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность кем и когда выдан ___________________
____________________________________________________________________
осуществить от лица __________________________________________________
(наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица)
или индивидуальный предприниматель либо фамилия, имя, отчество
(при его наличии) лица, занимающегося частной практикой) следующие действия:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Примечание: Представитель юридического лица (структурного подразделения
юридического лица) наделяется правом подписывать электронной цифровой
подписью (ЭЦП) электронные счета-фактуры, выписанные от имени доверителя.
Доверенность выдана сроком на ____________________ без права передоверия.
ЭЦП доверителя _____________________________________________________
Дата "___" ______________ 20_______ г. ________________________________
Приложение 2
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 370
форма
ЭЛЕКТРОННЫЙ СЧЕТ-ФАКТУРА

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.09.2024 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
СЕНІМХАТ
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) немесе дара
кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адам)
Заңды мекенжайы _____________________________________________________
____________________________________________________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________________________ атынан
____________________________________________________________________
негізінде әрекет ететін_________________________________________________
(басшы немесе құрылтай құжаттарымен уәкілеттік берілген өзге тұлға)
осы сенімхатпен______________________________________________________
уәкілетті жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің (ол болған жағдайда)/сеніп
тапсырылған тұлғаның (оператор) атауы_________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі / Бизнес-сәйкестендіру нөмірі ___________________
____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат:
кім және қашан берді ________________________________________________
тұлға атынан _________________________________________________________
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара
кәсіпкердің атауы не жеке практикамен айналысатын адам)
мынадай іс-қимылдарды:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ескертулер: заңды тұлғаның өкілі (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі)
сенім білдірушінің атынан жазылған электрондық шот-фактураларға
электрондық-цифрлық қолтаңбаға (ЭЦҚ) қол қою құқығы беріледі.
Сенімхат басқа біреуге сенім білдіру құқығынсыз _________________________
мерзімге берілді.
Сенім білдірушінің ЭЦҚ _______________________________________________
Күні 20___ ж. "___" _________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 370 бұйрығына
2-қосымша
нысан
ЭЛЕКТРОНДЫҚ ШОТ-ФАКТУРА

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.09.2024 № 619 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел А. Общий раздел
1. Регистрационный номер
1.1 Номер учетной системы
2. Дата выписки
2.1 Дата выписки на бумажном носителе
3. Дата совершения оборота
4. Исправленный
4.1 Дата выписки
4.2 Номер учетной системы
4.3 Регистрационный номер
5. Дополнительный
5.1 Дата выписки
5.2 Номер учетной системы
5.3 Регистрационный номер
Раздел В. Реквизиты поставщика
6. ИИН/БИН
6.0 БИН структурного подразделения
юридического лица
6.1 БИН реорганизованного лица
10. категория поставщика:
комитент
комиссионер
экспедитор
лизингодатель
участник СРП
участник договора о совместной деятельности
10.1 количество
экспортер
международный перевозчик
доверитель
7. Поставщик
7.1 доля участия
8. Адрес места нахождения
9. Свидетельство плательщика НДС :
9.1 серия
9.2 номер
9.3
структурное подразделение юридического лица-нерезидента
11. Дополнительные сведения
Раздел В1. Банковские реквизиты поставщика
12. Кбе
13. ИИК
14. БИК
15. Наименование Банка
Раздел С. Реквизиты получателя
16. ИИН/БИН
16.0 БИН структурного подразделения
юридического лица
16.1 БИН реорганизованного лица
20. категория получателя:
комитент
комиссионер
лизингополучатель
участник договора о совместной деятельности
20.1 количество
государственное учреждение
нерезидент
участник СРП
доверитель
Розничная реализация
Физические лицо
17. Получатель
17.1
доля участия
18. Адрес места нахождения
18.1 Код страны
(2-х буквенный код согласно Решения КТС)
19. Дополнительные сведения
Раздел C1. Реквизиты Государственного учреждения
21. ИИК
23. Назначение платежа
22. Код товара, работ, услуг
24. БИК KKMFKZ2A
Раздел D. Реквизиты грузоотправителя и грузополучателя
25. Грузоотправитель
26. Грузополучатель
25.1 ИИН/БИН
26.1 ИИН/БИН
25.2 Наименование
26.2 Наименование
25.3 Адрес отправки
26.3 Адрес доставки
26.4 Код страны
(2-х буквенный код согласно Решения КТС)
Раздел Е. Договор (контракт)
27.1
Договор (контракт) на поставку товаров, работ, услуг
30. Поставка товаров осуществлена по доверенности
27.2
Без договора (контракта) на поставку товаров, работ, услуг
27.3 номер
30.1 номер
27.4 дата
30.2 дата
27.5 учетный номер
31. Пункт назначения
28. Условия оплаты по договору
29. Способ отправления
(выбор транспортного средства: автодорожный; железнодорожный; авиа; водный; трубопровод и так далее)
31.1 Условия поставки
(3-х буквенный код согласно Решения КТС)
Раздел F. Реквизиты документов, подтверждающих поставку товаров, работ, услуг

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.09.2024 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
А бөлім. Жалпы бөлім
1. Тіркеу нөмірі
1.1 Есептік жүйе нөмірі
2. Жазып берілген күн 2.1 Қағаз жеткізгіште жазып берілген күн
3. Айналым жасау күні
4. Түзетілген
4.1 Жазып берілген күн
4.2 Есептік жүйе нөмірі 4.3 Тіркеу нөмірі
5. Қосымша
5.1 Жазып берілген күн
5.2 Есептік жүйе нөмірі 5.3 Тіркеу нөмірі
В бөлім. Жеткізушінің деректемелері
6. ЖСН/БСН 6.0 Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің БСН
6.1 Қайта ұйымдастырылған тұлғаның ЖСН/БСН
10. жеткізушінің санаты:
комитент
комиссионер
экспедитор
лизинг беруші
ӨБК қатысушы
бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы
10.1 саны
экспорттаушы
халықаралық тасымалдаушы
сенім білдірілген адам
7. Жеткізуші
7.1
Қатысу үлесі
8. Орналасқан жерінің мекенжайы
9. ҚҚС төлеушінің куәлігі:
9.1 сериясы
9.2 нөмірі
9.3
бейрезидент заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері
11. Қосымша мәліметтер
В1 бөлімі. Жеткізушінің банктік деректемелері
12. Кбе
13. ЖСК
14. БСК
15. Банктің атауы
С бөлімі. Алушының деректемелері
16. ЖСН/БСН
16.0 Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің БСН
16.1 Қайта ұйымдастырылған тұлғаның ЖСН/БСН
20. алушының санаты:
комитент
комиссионер
лизинг алушы
бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысы
20.1 саны
мемлекеттік мекеме
бейрезидент
ӨБК қатысушы немесе ӨБК шеңберінде жасалған мәміле
сенім білдірілген адам
бөлшек сауда
жеке тұлға
17. Алушы
17.1
Қатысу үлесі
18. Орналасқан жерінің мекенжайы
18.1 Ел коды
(КОК Шешіміне сәйкес 2 әріптік коды)
19. Қосымаша мәліметтер
С1 бөлімі. Мемлекеттік мекеменің деректемелері
21. ЖСК
23. Төлемнің мақсаты
22. Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің коды
24. БСК KKMFKZ2A
D бөлім. Жүк жөнелтушінің және жүкті алушының деректемелері
25. Жүкті жөнелтуші
26. Жүкті алушы
25.1 ЖСН/БСН
26.1 ЖСН/БСН
25.2 Атауы
26.2 Атауы
25.3 Жөнелту мекенжайы
26.3 Жеткізу мекенжайы
26.4 Ел коды
(КОК-ның шешіміне сәйкес 2 әріптік коды)
Е бөлімі. Шарт (келісімшарт)
27.1
Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізуге шарт (келісімшарт)
30. Тауарларды жеткізу сенімхат бойынша жүзеге асырылды
27.2
Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізуге шартсыз (келісімшартсыз)
27.3 нөмірі
30.1 нөмірі
27.4 күні
30.2 күні
27.5 Есептік нөмірі
31. Межелі пункті
28. Шарт бойынша төлем талаптары
29. Жөнелту тәсілі
(көлік құралдарын таңдау:
автожол, темір жол; әуе; су; құбыр және тағы басқа)
31.1 Жеткізу шарттары
(КОК-ның шешіміне сәйкес 3 әріптік коды)
F бөлімі. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттың деректемелері

35. БИН
37. Адрес места нахождения
36. Поверенный
38. Документ
38.1 Номер
38.2 Дата
Раздел J. Реквизиты поверенного (оператора) получателя
39. БИН
41. Адрес места нахождения
40. Поверенный
42. Документ
42.1 Номер
42.2 Дата
Раздел K. Дополнительные сведения
43. Дополнительные сведения
Раздел L. Сведения по ЭЦП
44. ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой
45. ЭЦП лица, уполномоченного подписывать счета-фактуры
46. Ф.И.О. (при его наличии) лица, выписывающего ЭСФ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ТН ВЭД ЕАЭС – товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности
Евразийского экономического союза;
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер/
бизнес–идентификационный номер;
КБе – код бенефициара;
Решения КТС – решение Комиссии Таможенного союза;
НДС – налог на добавленную стоимость;
СРП – Соглашение о разделе продукции или контракта на недропользование,
утвержденного Президентом Республики Казахстан;
п/п – по порядку;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
ЭЦП – электронная цифровая подпись.

35. БСН
37. Орналасқан жерінің мекенжайы
36. Сенімді
38. Құжат
38.1 нөмірі
38.2 күні
J бөлімі. Алушы өкілінің (оператордың) деректемелері
39. БСН
41. Орналасқан жерінің мекенжайы
40. Сенімді
42. Құжат
42.1 нөмірі
42.2 күні
K бөлімі. Қосымша мәліметтер
43. Қосымша мәліметтер
L бөлімі. ЭЦҚ бойынша мәліметтер
44. Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен айналысатын адамның ЭЦҚ
45. Шот-фактураға қол қоюға уәкілетті адамның ЭЦҚ
46. ЭШФ жазып беретін адамның Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Ескертпе: аббревиатураны ашып жазу:
ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес–сәйкестендіру нөмірі;
КБе – бенефициар коды;
КОК-тың шешімі – Кеден одағы комиссиясының шешімі;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
ӨБК –Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Өнімді бөлу туралы келісім немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт;
р/с – рет саны;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әксінің аты (ол болған жағдайда);
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.