О некоторых вопросах осуществления государственного контроля и надзора на приграничной территории Республики Казахстан с Кыргызской Республикой и Российской Федерацией
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 апреля 2019 года № 158. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 апреля 2019 года № 18552.
В соответствии с подпунктами 504) и 505) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) перечень пунктов контроля на приграничной территории Республики Казахстан с Кыргызской Республикой и Российской Федерацией, на которых осуществляется государственный контроль и надзор за продукцией агропромышленного комплекса в пределах автомобильного сообщения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила осуществления государственного контроля и надзора за продукцией агропромышленного комплекса в пунктах контроля на приграничной территории Республики Казахстан с Кыргызской Республикой и Российской Федерацией в пределах автомобильного сообщения согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение 10 (десяти) календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение 10 (десяти) календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
5) в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

Қазақстан Республикасының Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясымен шекаралас аумақтарында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 18 сәуірдегі № 158 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 19 сәуірде № 18552 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 504) және 505) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Қырғыз Республикасымен және Ресей Федерациясымен шекаралас аумақтарында автомобиль қатынасы шегінде агроөнеркәсіптік кешен өнімдерін мемлекеттік бақылау мен қадағалау жүзеге асырылатын бақылау пункттерінің тізбесі;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Қырғыз Республикасымен және Ресей Федерациясымен шекаралас аумақтарындағы бақылау пункттерінде автомобиль қатынасы шегінде агроөнеркәсіптік кешен өнімдеріне мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет Национальной Безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2019 года № 158
Перечень пунктов контроля на приграничной территории Республики Казахстан с Кыргызской Республикой и Российской Федерацией, на которых осуществляется государственный контроль и надзор за продукцией агропромышленного комплекса в пределах автомобильного сообщения

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 18 сәуірдегі
№ 158 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Қырғыз Республикасымен және Ресей Федерациясымен шекаралас аумақтарында автомобиль қатынасы шегінде агроөнеркәсіптік кешен өнімдерін мемлекеттік бақылау мен қадағалау жүзеге асырылатын бақылау пункттерінің тізбесі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления государственного контроля и надзора за продукцией агропромышленного комплекса в пунктах контроля на приграничной территории Республики Казахстан с Кыргызской Республикой и Российской Федерацией в пределах автомобильного сообщения (далее –Правила) регламентирует основные вопросы по организации и осуществлению государственного контроля и надзора за продукцией агропромышленного комплекса в пунктах контроля на приграничной территории Государственной границы Республики Казахстан с Кыргызской Республикой и Российской Федерацией в пределах автомобильного сообщения.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) ведомства уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса (далее – ведомства) – комитеты уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса, осуществляющие государственный контроль и надзор за продукцией агропромышленного комплекса;
2) продукция агропромышленного комплекса (далее – продукция) – подкарантинная продукция, подкарантинные объекты и подконтрольные государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемые (перевозимые) объекты;
3) пункты контроля – пункты для осуществления государственного контроля и надзора за продукцией агропромышленного комплекса на приграничной территории Государственной границы Республики Казахстан с Кыргызской Республикой и Российской Федерацией в пределах автомобильного сообщения, оснащенные необходимым оборудованием и приборами;
4) территориальные подразделения ведомств – территориальные подразделения ведомств, расположенные в соответствующих административно-территориальных единицах (область, район, город областного, городов республиканского значения, столица).
5) государственный контроль и надзор за продукцией (далее – государственный контроль и надзор) – государственный карантинный фитосанитарный и ветеринарно-санитарный контроль и надзор при ввозе, вывозе и перемещении продукции, осуществляемый должностными лицами территориальных подразделений ведомств, закрепленных за пунктами контроля.
3. Должностные лица Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан в пределах компетенции оказывают содействие должностным лицам территориальных подразделений ведомств в решении возложенных на них задач при осуществлении государственного контроля и надзора.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Қырғыз Республикасымен және Ресей Федерациясымен шекаралас аумақтарындағы бақылау пункттерінде автомобиль қатынасы шегінде агроөнеркәсіптік кешен өнімдеріне мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) автомобиль қатынасы шегіндегі Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасының Қырғыз Республикасы мен Ресей Федерациясымен шекара маңы аумағындағы бақылау пункттерінде агроөнеркәсіптік кешен өнімдеріне мемлекеттік бақылау мен қадағалауды ұйымдастыру және жүзеге асыру бойынша негізгі мәселелерді регламенттейді.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органның ведомстволары (бұдан әрі – ведомстволар) – агроөнеркәсіптік кешен өнімдерін мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органның комитеттері;
2) агроөнеркәсіптік кешен өнімдері (бұдан әрі – өнімдер) – карантинге жатқызылған өнімдер, карантинге жатқызылған объектілер және мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауға жататын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер;
3) бақылау пункттері – Қазақстан Республикасының Қырғыз Республикасымен және Ресей Федерациясымен мемлекеттік шекарасының маңындағы аумақтағы автомобиль қатынасы шегінде агроөнеркәсіптік кешен өнімдерін мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға арналған, қажетті жабдықтармен және аспаптармен жарақталған пункттер;
4) ведомстволардың аумақтық бөлімшелері – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде (облыс, аудан, облыстық, республикалық маңызы бар қалалар, астана) орналасқан ведомстволардың аумақтық бөлімшелері;
5) өнімдерді мемлекеттік бақылау мен қадағалау (бұдан әрі – мемлекеттік бақылау мен қадағалау) – бақылау пункттеріне бекітілген ведомстволардың аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары жүзеге асыратын өнімдерді әкелу, әкету және орнын ауыстыру кезіндегі мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық және ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалау.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің, Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің лауазымды адамдары құзыреті шегінде мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде ведомстволардың аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарына оларға жүктелген міндеттерді шешуде жәрдем көрсетеді.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Государственные органы, указанные в пункте 3 настоящих Правил, имеющие право административного задержания транспортных средств по согласованию с ведомствами закрепляют должностных лиц за соответствующими пунктами контроля в рамках проведения совместных профилактических мероприятий, реализуемых согласно совместному Плану с соответствующим государственным органом (далее – Закрепленные должностные лица).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.05.2026 № 191 (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Должностные лица Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан при взаимодействии с Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан посредством информационного взаимодействия между информационными системами таможенных органов и уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса (в случая сбоя, отсутствия электронной связи или возникновения иных случаев, препятствующих информационному взаимодействию – с использованием имеющихся средств связи) информируют должностных лиц территориальных подразделений ведомств пункта контроля о прибытии в пункт пропуска через Государственную границу Республики Казахстан физических и юридических лиц и транспортных средств с продукцией.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. Должностные лица Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан пункта пропуска обеспечивают доступ должностным лицам территориального подразделения соответствующего ведомства для проведения государственного контроля и надзора.
Пропуск транспортных средств и продукции через Государственную границу Республики Казахстан осуществляется Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан при наличии разрешительной отметки должностного лица территориального подразделения ведомства в талонах о прохождении государственного контроля.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген көлік құралдарын әкімшілік тұрғыдан кідіртуге құқығы бар мемлекеттік органдар ведомстволармен келісім бойынша тиісті мемлекеттік органмен бірлескен Жоспарға сәйкес іске асырылатын бірлескен профилактикалық іс-шараларды жүргізу аясында тиісті бақылау пункттерін лауазымды адамдарға (бұдан әрі – Бекітіп берілген лауазымды адамдар) бекітіп береді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.05.2026 № 191 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің лауазымды адамдары Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметімен өзара іс-қимыл жасау кезінде кеден органдары мен агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы (электрондық байланыс істен шыққан, болмаған немесе ақпараттық өзара іс-қимылға кедергі келтіретін өзге де жағдайлар туындаған жағдайда – қолда бар байланыс құралдарын пайдалана отырып) бақылау пунктіндегі ведомстволардың аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктіне өнімдері бар жеке және заңды тұлғалардың және көлік құралдарының келгені туралы хабардар етеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі өткізу пунктінің лауазымды адамдары тиісті ведомствоның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдарына мемлекеттік бақылау мен қадағалау жүргізуге рұқсат берілуін қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі тиісті ведомствоның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамының мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талондарында рұқсат белгісі болған кезде көлік құралдары мен өнімдерді Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізуді жүзеге асырады.
Ескерту. 1-тарау 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок осуществления государственного контроля и надзора в пунктах контроля
6. Должностное лицо территориального подразделения соответствующего ведомства после получения информации согласно пункту 5 настоящих Правил проводит государственный контроль и надзор, включая с учетом применения системы управления рисками.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Государственный контроль и надзор, осуществляемый должностными лицами территориальных подразделений ведомств, состоит из следующих видов контроля:
1) документарный контроль;
2) физический контроль;
3) лабораторный контроль по основаниям, указанным в пункте 14 настоящих Правил.
7-1. Должностные лица территориального подразделения соответствующего ведомства при осуществлении государственного контроля и надзора проводят отбор проб продукции в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил, пунктом 11-1 Правил осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на ветеринарных контрольных постах, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891).
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. По результатам государственного контроля и надзора принимаются следующих решения:
1) о пропуске продукции;
2) о приостановлении движения продукции;
3) о возврате или уничтожении продукции.
9. Основанием для начала осуществления процедуры государственного контроля и надзора является получение от представителя транспортной компании или представителя, являющегося на период транспортировки продукции законным представителем грузополучателя, следующих документов:
1) сопроводительных документов (или иного документа, подтверждающего безопасность продукции);
2) транспортных (перевозочных) документов (товаротранспортная накладная) (за исключением ввоза продукции физическими лицами для личного пользования);
3) сведения о проведении необходимых лабораторных исследований, в случаях установленных законодательством Республики Казахстан и правом Евразийского экономического союза.
10. Документарный контроль в пункте контроля заключается в проверке:

2-тарау. Бақылау пункттерінде мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру тәртібі
6. Тиісті ведомствоның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес ақпаратты алғаннан кейін тәуекелдерді басқару жүйесін қолдануды ескере отырып, мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүргізеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ведомстволардың аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары жүзеге асыратын мемлекеттік бақылау мен қадағалау мынадай бақылау:
1) құжаттамалық бақылау;
2) физикалық бақылау;
3) осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген негіздемелер бойынша зертханалық бақылау түрлерінен тұрады.
7-1.Тиісті ведомствоның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдары мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезінде осы Қағидалардың 14-тармағына, "Нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық бақылау бекеттерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру қағидаларының 11-1-тармағына сәйкес өнім сынамаларын іріктеуді жүргізеді.
Ескерту. 2-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Мемлекеттік бақылау мен қадағалау нәтижелері бойынша мынадай шешімдер қабылданады:
1) өнімдерді өткізу туралы;
2) өнімдердің қозғалысын тоқтата тұру туралы;
3) өнімдерді қайтару немесе жою туралы.
9. Көлік компаниясының өкілінен немесе өнімдерді тасымалдау кезеңінде жүк алушының заңды өкілі болып табылатын өкілден:
1) ілеспе құжаттарды (немесе өнімдердің қауіпсіздігін растайтын өзге құжат));
2) көліктік (тасымалдау) құжаттарын (тауар-көліктін жүкқұжат) (жеке тұлғалардың жеке пайдалануларына арналған өнімдерді әкелуін қоспағанда);
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығымен белгіленген жағдайларда қажетті зертханалық зерттеулер жүргізу туралы мәліметтерді алу мемлекеттік бақылау және қадағалау рәсімін жүзеге асыруды бастау үшін негіз болып табылады.
10. Бақылау пунктіндегі құжаттамалық бақылау:

1) наличия и соответствия содержания сопроводительных документов (или иного документа, подтверждающего безопасность продукции) на продукцию;
2) отсутствия противоречий сведений в представленных сопроводительных документах (или иных документах, подтверждающих безопасность продукции), транспортных (перевозочных) документах;
3) наличия запрета или ограничений уполномоченных органов Евразийского экономического союза и Республики Казахстан на ввоз, вывоз, перемещение продукции;
4) наличия предприятия-производителя продукции в Реестре организаций и лиц, осуществляющих производство, переработку и (или) хранение продукции, в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан и правом Евразийского экономического союза.
11. Результатом документарного контроля является:
1) установление соответствия либо несоответствия представленных документов установленным требованиям;
2) установление наличия либо отсутствия документов либо факта запрета или ограничений уполномоченных органов Евразийского экономического союза и Республики Казахстан на ввоз, вывоз, перемещение продукции.
12. Физический контроль в пункте контроля включает в себя:
1) осмотр и (или) досмотр продукции, при этом продукция сверяется с данными, указанными в сопроводительных документах (или иных документах, подтверждающих безопасность продукции), транспортных (перевозочных) документах;
2) осмотр и контроль соответствия транспортного средства установленным требованиям, необходимым для перевозки продукции;
3) контроль соответствия упаковки и маркировки установленным требованиям.
13. Досмотр и (или) осмотр продукции осуществляется в присутствии представителя транспортной компании или представителя, являющегося на период транспортировки продукции законным представителем грузополучателя.
14. Лабораторный контроль осуществляется путем отбора проб и направления для проведения лабораторных исследований, в порядке установленном законодательством Республики Казахстан и правом Евразийского экономического союза, в случаях:
1) обнаружения организмов, сходных по морфологическим признакам с карантинными объектами, симптомов болезней растений;
2) обнаружения признаков повреждения подкарантинной продукции карантинными объектами;
3) изменения клинического состояния животного с последующей его изоляцией;
4) падежа животного (отбор патологического материала с целью установления диагноза);
5) наличия признаков дефростации, порчи, нарушения целостности упаковки, маркировки, наличия постороннего запаха, подтеков продукции.
15. Принятие решения осуществляется должностными лицами территориальных подразделений ведомств по результатам документарного контроля, осмотра и (или) досмотра продукции, осмотра и контроля соответствия транспортного средства установленным требованиям.

1) өнімдерге ілеспе құжаттардың (немесе өнімдердің қауіпсіздігін растайтын өзге де құжаттың) болуы мен мазмұнының сәйкестігін;
2) ұсынылған ілеспе құжаттарда (немесе өнімдердің қауіпсіздігін растайтын өзге де құжатта), көліктік (тасымалдау) құжаттарда мәліметтер қайшылықтарының жоқтығын;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарының өнімдерді әкелуге, әкетуге, орнын ауыстыруға тыйым салуларының немесе шектеулерінің болуын;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығымен белгіленген жағдайларда өнімдерді өндіруді, өңдеуді және (немесе) сақтауды жүзеге асыратын ұйымдар мен тұлғалардың тізілімінде өнімдерді өндіруші кәсіпорынның болуын тексеруден тұрады.
11. Құжаттамалық бақылаудың нәтижесі:
1) ұсынылған құжаттардың белгіленген талаптарға сәйкестігін не сәйкес еместігін анықтау;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарының өнімдерді әкелуге, әкетуге, орнын ауыстыруға тыйым салу немесе шектеу құжаттарының не фактісінің бар не жоғын анықтау болып табылады.
12. Бақылау пунктіндегі физикалық бақылау:
1) өнімдерді қарап-тексеру және (немесе) жете тексеру кіреді, бұл ретте өнімдер ілеспе құжаттарда (немесе өнімдердің қауіпсіздігін растайтын өзге де құжатта), көліктік (тасымалдау) құжаттарда көрсетілген деректермен салыстырылып тексереді;
2) көлік құралының өнімдерді тасымалдау үшін қажетті белгіленген талаптарға сәйкестігін қарау және бақылауды;
3) буып-түю мен таңбалаудың белгіленген талаптарға сәйкестігін бақылауды қамтиды.
13. Өнімдерді жете тексеру және (немесе) қарап-тексеру көлік компаниясы өкілінің немесе өнімдерді тасымалдау кезеңінде жүк алушының заңды өкілі болып табылатын өкілдің қатысуымен жүзеге асырылады.
14. Зертханалық бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасында және Еуразиялық экономикалық одақ құқығында белгіленген тәртіппен сынамалар алу және оларды зертханалық зерттеулер жүргізу үшін жіберу жолымен:
1) морфологиялық белгілері бойынша карантиндік объектілермен ұқсас организмдердің, өсімдіктер аурулары симптомдарының анықталуы;
2) карантинге жатқызылған өнімдердің карантиндік объектілермен зақымдану белгілерінің анықталуы;
3) жануардың клиникалық жай-күйінің өзгеруі, оны кейіннен оқшаулау;
4) жануардың өлуі (диагноз қою мақсатында патологиялық материал алу);
5) дефростация, бүліну, орама, таңбалау бүтіндігінің бұзылуы белгілері, бөгде иістің болуы, өнімдердің ағуы жағдайларында жүзеге асырылады.
15. Шешім қабылдау құжаттамалық бақылау, өнімдерді қарап-тексеру және (немесе) жете тексеру, көлік құралын қарап-тексеру және оның белгіленген талаптарға сәйкестігін бақылау нәтижелері бойынша ведомстволардың аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары жүзеге асырады.

16. Государственный контроль и надзор завершается путем проставления должностными лицами территориальных подразделений ведомств отметки о принятом решении в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил. Отметка проставляется:
1) на транспортном (перевозочном) документе или сопроводительных документах (или иных документах, подтверждающих безопасность продукции), и заверяется подписью, оттиском личной номерной печати с указанием даты и персональных данных должностного лица территориального подразделения соответствующего ведомства;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.05.2026 № 191 (вводится в действие с 12.07.2026).
2) в интегрированных информационных системах таможенных органов и уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса (за исключением случая сбоя, отсутствия электронной связи или возникновения иных случаев, препятствующих информационному взаимодействию);
3) в талонах о прохождении государственного контроля.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16-1. По итогам проведения государственного контроля и надзора должностное лицо территориального подразделения соответствующего ведомства информирует должностных лиц Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан пункта пропуска о завершении государственного контроля и надзора и проставлении отметок в талонах о прохождении государственного контроля.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 16-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.04.2025 № 97 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В случае выявления нарушений требований законодательства Республики Казахстан и права Евразийского экономического союза, предъявляемых к продукции, должностное лицо территориального подразделения соответствующего ведомства составляет акт по форме в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
18. В случае, если по результатам государственного контроля и надзора выявлены нарушения и установлено несоответствие продукции требованиям законодательства Республики Казахстан и права Евразийского экономического союза, такая продукция подлежит задержанию. В отношении нее принимается решение об уничтожении или возврате.
19. Решение о возврате или уничтожении продукции принимается должностным лицом территориального подразделения ведомства при выявлении следующих нарушений:

16. Мемлекеттік бақылау және қадағалау ведомстволардың аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес қабылданған шешім туралы белгі қою жолымен аяқталады. Белгі:
1) көлік (тасымалдау) құжатында немесе ілеспе құжаттарға (немесе өнімнің қауіпсіздігін растайтын өзге де құжаттарда), тиісті ведомствоның аумақтық бөлімшесі лауазымды адамының дербес деректері көрсетіле отырып, қолымен және жеке нөмірлік мөрдің бедерімен куәландырылады;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.05.2026 № 191 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) кеден органдарының және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органның интеграцияланған ақпараттық жүйелеріне (электрондық байланыстың істен шығуы, болмауы немесе ақпараттық өзара іс-қимылға кедергі келтіретін өзге де жағдайлардың туындау жағдайларын қоспағанда);
3) мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талондарға қойылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-1. Тиісті ведомствоның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүргізу қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің өткізу пунктінің лауазымды адамдарын мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың аяқталғаны және мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талондарға белгілер қойылғаны туралы хабардар етеді.
Ескерту. 2-тарау 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.04.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Еуразиялық экономикалық одақ құқығының өнімдерге қойылатын талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда, тиісті ведомствоның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес нысан бойынша акт жасайды.
18. Егер, мемлекеттік бақылау мен қадағалау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған және өнімдердің Қазақстан Республикасы заңнамасының және Еуразиялық экономикалық одақ құқығының талаптарына сәйкес еместігі анықталған жағдайда, мұндай өнімдер кідіртілуі тиіс. Оған қатысты жою немесе қайтару туралы шешім қабылданады.
19. Ведомствоның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы өнімдерді кері қайтару немесе жою туралы шешімді:

1) отсутствие предприятия-производителя продукции в Реестре организаций и лиц, осуществляющих производство, переработку и (или) хранение продукции, в случаях, когда предприятие-производитель продукции должен быть в данном Реестре в соответствии с законодательством Республики Казахстан и правом Евразийского экономического союза;
2) поступление продукции, в отношении которой введены временные меры, в том числе запрет или ограничения на ввоз, транзит такой продукции;
3) выявление несоответствия продукции требованиям;
4) выявление несоответствия продукции требованиям по результатам лабораторных исследований;
5) нарушение условий хранения и перевозки продукции.
20. Должностное лицо территориального подразделения ведомства, принявшее решение в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил, в течение 2 часов доводит информацию уполномоченному лицу соответствующего территориального подразделения ведомства и ответственному должностному лицу ведомства с указанием владельца продукции, места назначения (доставки) продукции, страны-экспортера, номера сопроводительного документа (или иного документа, подтверждающего безопасность продукции), вида транспортного средства и его регистрационного номера и в случае принятия решений в соответствии с подпунктами 2) и 3) пункта 8 настоящих Правил указывает причины, на основе которых принято такое решение.
21. Возврат продукции осуществляется путем оформления должностными лицами территориального подразделения ведомства акта возврата по форме, установленной законодательством Республики Казахстан.
Уничтожение продукции осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
22. Решение о возврате или разрешении ввоза принимается должностным лицом территориального подразделения ведомства в срок не более 72 часов, который может быть продлен на срок, необходимый для проведения и получения результатов лабораторных исследований.
Лабораторные исследования в области карантина растений проводятся в сроки, установленные Порядком лабораторного обеспечения карантинных фитосанитарных мер, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 года № 41.
Лабораторные исследования в области ветеринарии проводятся в сроки, установленные в международных и национальных стандартах, а также стандартах, предписаниях и рекомендациях, разработанных под эгидой Международного эпизоотического бюро в зависимости от вида продукции, метода ее исследования и исследуемого показателя безопасности, согласно Правилам организации проведения лабораторных исследований (испытаний) при осуществлении ветеринарного контроля (надзора), утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 10 ноября 2017 года № 80.
Примечание ИЗПИ!

1) өнімдерді өндіруші кәсіпорын Қазақстан Республикасының заңнамасына және Еуразиялық экономикалық одақтың құқығына сәйкес Өнімдерді өндіруді, өңдеуді және (немесе) сақтауды жүзеге асыратын ұйымдар мен тұлғалардың тізілімінде болуы тиіс жағдайларда, өнімдерді өндіруші кәсіпорынның осы тізілімде болмаған;
2) уақытша шаралар енгізілген, оның ішінде әкелуге, транзиттеуге тыйым салынған немесе шектеу енгізілген өнімдердің келіп түскен;
3) өнімдерге қойылатын талаптарға сәйкессіздіктер анықталған;
4) зертханалық зерттеулер нәтижелері бойынша өнімдерге қойылатын талаптарға сәйкессіздіктер анықталған;
5) өнімдерді сақтау және тасымалдау шарттары бұзылған жағдайларда қабылданады.
20. Осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес шешім қабылдаған ведомствоның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы 2 сағат ішінде ведомствоның тиісті аумақтық бөлімшесінің уәкілетті адамына және ведомствоның жауапты лауазымды адамына өнімдердің иесін, өнімдерің межелі (жеткізілу) орнын, экспорттаушы елді, ілеспе құжаттың (немесе өнімдердің қауіпсіздігін растайтын өзге де құжаттың) нөмірін, көлік құралының түрін және оның тіркеу нөмірін көрсете отырып, ақпарат жеткізеді және осы Қағидалардың 8-тармағының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес шешімдер қабылданған жағдайда, қандай негізде шешім қабылданған себептерді көрсетеді.
21. Өнімдерді кері қайтару ведомствоның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысан бойынша кері қайтару актісін ресімдеуі жолымен жүзеге асырылады.
Өнімдерді жою Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
22. Кері қайтару немесе әкелуге рұқсат ету туралы шешімді ведомствоның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы 72 сағаттан аспайтын мерзімде қабылдайды, ол зертханалық зерттеулер жүргізу және нәтижелерін алу үшін қажетті мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Өсімдіктер карантині саласындағы зертханалық зерттеулер Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 41 шешімімен бекітілген Карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамасыз ету тәртібінде белгіленген мерзімдерде жүргізіледі.
Ветеринария саласындағы зертханалық зерттеулер халықаралық және ұлттық стандарттарда, сондай-ақ өнімдердің түріне, оларды зерттеу әдісіне және зерттелетін қауіпсіздік көрсеткішіне байланысты Халықаралық эпизоотиялық бюро аясында әзірленген стандарттарда, нұсқамаларда және ұсынымдарда белгіленген мерзімдерде, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2017 жылғы 10 қарашадағы № 80 шешімімен бекітілген Ветеринариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру кезінде зертханалық зерттеулер (сынақтар) жүргізуді ұйымдастыру қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 23 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.05.2026 № 191 (вводится в действие с 12.07.2026).
23. При осуществлении государственного контроля и надзора должностные лица территориальных подразделений ведомств, вводят в соответствующую информационную систему сведения и данные о продукции, принятом решении, результатах государственного контроля и надзора, владельце продукции, месте назначения (доставки) продукции с уведомлением территориального подразделения соответствующего ведомства в месте назначения (доставки) продукции, стране-экспортере, номере сопроводительного документа (или ином документе, подтверждающем безопасность продукции), виде транспортного средства и его регистрационном номере, в случае принятия решений в соответствии с подпунктами 2) и 3) пункта 8 настоящих Правил указывает причины, на основе которых принято такое решение.

23-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.05.2026 № 191 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде ведомстволардың аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары өнімдердің межелі (жеткізілу) орнындағы тиісті ведомствоның аумақтық бөлімшесін, экспорттаушы елді хабардар ете отырып, өнімдер туралы, қабылданған шешім, мемлекеттік бақылау мен қадағалау нәтижелері, өнімдердің иесі, өнімдердің межелі (жеткізілу) орны туралы ілеспе құжаттың (немесе өнімдердің қауіпсіздігін растайтын өзге де құжаттың) нөмірі, көлік құралының түрі мен оның тіркеу нөмірі туралы мәліметтер мен деректерді тиісті ақпараттық жүйеге енгізеді, осы Қағидалардың 8-тармағының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес шешімдер қабылданған жағдайда, оның негізінде осындай шешім қабылданған себептерді көрсетеді.