О внесении изменений и дополнений в приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 139 "Об утверждении Правил разработки и представления отчетов по исполнению стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство" и от 27 февраля 2015 года № 149 "Об утверждении Правил разработки, утверждения стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 марта 2019 года № 17. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 марта 2019 года № 18375. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 июня 2025 года № 48.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 02.06.2025 № 48 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 139 "Об утверждении Правил разработки и представления отчетов по исполнению стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10685, опубликован 10 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах разработки и представления отчетов по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Разработка проекта Отчета по исполнению плана развития, за исключением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее – Фонд), осуществляется в соответствии со структурой разделов отчета по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также в соответствии с формами и перечнем показателей отчета по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Формы и перечень показателей отчета по исполнению планов развития относительно юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право компании определять решения, носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
Пояснительная записка к отчету плана развития содержит разъяснения по каждому разделу отчета плана развития и является его неотъемлемой частью.
Разработка проекта Отчета по исполнению плана развития Фонда осуществляется в рамках Правил разработки, утверждения, мониторинга, оценки реализации, представления отчетов по исполнению плана развития Фонда, утверждаемых решением Совета директоров Фонда.";
структуру разделов отчета по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
формы и перечень показателей отчета по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;

"Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 26 ақпандағы № 139 және "Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 149 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 6 наурыздағы № 17 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 11 наурызда № 18375 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 2 маусымдағы № 48 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 02.06.2025 № 48 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 139 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекет тіркеу тізілімінде № 10685 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 10 сәуірде ресми жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын (бұдан әрі – Қор) қоспағанда, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп бөлімдерінің құрылымына сәйкес, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп нысандары мен көрсеткіштер тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғаларға қатысты даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептің нысандары мен көрсеткіштер тізбесі ақпараттық сипатқа ғана ие және ол компанияның директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
Даму жоспарының есебіне түсіндірме жазбада даму жоспары есебінің әрбір бөлімі бойынша түсініктемелер қамтылған және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
Қордың даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу Қордың Директорлар кеңесінің шешімімен бекітілетін Қордың даму жоспарының орындалуы жөніндегі есепті әзірлеу, бекіту, мониторингілеу, іске асырылуын бағалау, ұсыну қағидалары шеңберінде жүзеге асырылады.";
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп бөлімдерінің құрылымын осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептің нысандары мен көрсеткіштер тізбесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

2) в приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 149 "Об утверждении Правил разработки, утверждения стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10663, опубликован 9 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах разработки, утверждения стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Стратегия развития компании содержит приложения, которые включают необходимые обоснования к стратегии развития, стратегическую карту, схемы, таблицы, расчеты по целевым значениям к ключевым показателям деятельности компании, предусмотренные стратегией развития.
Стратегическая карта компании содержит декомпозицию показателей документов системы государственного планирования с ключевыми показателями деятельности компании и составляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Уполномоченный орган по руководству соответствующей отраслью (сферой) (далее – уполномоченный орган соответствующей отрасли) направляет компании количественные и качественные показатели, которые влияют на достижение индикаторов и показателей результатов, предусмотренных в документах системы государственного планирования не позднее первого мая года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Исполнительный орган компании не позднее первого июня года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, осуществляет разработку проекта стратегии развития и вносит его на рассмотрение и согласование в уполномоченный орган соответствующей отрасли, за исключением Фонда.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли рассматривает проект стратегии развития в течение десяти рабочих дней со дня его поступления.
При наличии замечаний исполнительный орган компании в течение пяти рабочих дней дорабатывает проект стратегии развития и повторно представляет его на согласование уполномоченному органу соответствующей отрасли.
Уполномоченный орган соответствующей отрасли в течение десяти рабочих дней рассматривает доработанный проект стратегии развития.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

2) "Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 149 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10663 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 9 сәуірде ресми жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Компанияның даму стратегиясы даму стратегиясында көзделген даму стратегиясына қажетті негіздемелерді, стратегиялық картаны, схеманы, кестелерді, компания қызметінің негізгі көрсеткіштеріне берілген нысаналы мәндер бойынша есептеулер кіретін қосымшаларды қамтиды.
Компанияның стратегиялық картасы компания қызметінің негізгі көрсеткіштеріне мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары көрсеткіштерінің декомпозициясын қамтиды және осы Қағидарларға 1-қосымшада көрсетілген нысан бойынша жасалады.";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Тиісті саланы (аяны) басқару жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – тиісті саланың уәкілетті органы) жоспарланған онжылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші мамырынан кешіктірмей, компанияға мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге ықпал ететін сандық және сапалық көрсеткіштерді жолдайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Компанияның атқарушы органы жоспарланған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші маусымынан кешіктірмей даму стратегиясының жобасын әзірлеуді жүзеге асырады және оны, Қорды қоспағанда, тиісті саланы басқару жөніндегі уәкілетті органға қарауға және келісуге енгізеді.
Тиісті саланың уәкілетті органы даму стратегиясының жобасын келіп түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Ескертулер болған жағдайда, компанияның атқарушы органы бес жұмыс күні ішінде даму стратегиясының жобасын пысықтайды және оны тиісті саланың уәкілетті органына қайтадан келісуге ұсынады.
Тиісті саланың уәкілетті органы пысықталған даму стратегиясының жобасын он жұмыс күні ішінде қарайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Уполномоченный орган соответствующей отрасли до первого ноября года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивает внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении стратегии развития компании, одобренной советом директоров компании, за исключением Фонда.
Уполномоченный орган по государственному планированию не позднее первого декабря года, предшествующего планируемому десятилетнему периоду, обеспечивает внесение в Правительство Республики Казахстан проекта постановления Правительства Республики Казахстан об утверждении стратегии развития Фонда, одобренной советом директоров и Советом по управлению Фондом национального благосостояния.";
часть третью пункта 20 изложить в следующей редакции:
"Отчет по мониторингу реализации стратегии развития составляется по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. По итогам проведения мониторинга уполномоченный орган соответствующей отрасли готовит заключение по реализации стратегии развития.
Заключение составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
1) анализ и обобщение информации, представленной в отчете по исполнению стратегии развития компании;
2) о степени достижения запланированных ключевых показателей деятельности (при наличии отклонений фактических результатов от запланированных следует раскрыть причины и факторы, которые оказали влияние на конечные результаты) и проведенных/планируемых мероприятиях для достижения ключевых показателей деятельности;
3) в случае пересмотра отдельных целей, задач, мероприятий, перераспределении ресурсов, и разработки новых подходов к решению проблем информацию по ним;
4) по повышению эффективности деятельности компании и предложения по корректировке стратегии развития компании;
5) степень влияния компании на развитие отрасли и экономики в целом.
Отчет по мониторингу реализации стратегии развития и заключение являются результатами мониторинга реализации стратегии развития.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 1-1 и 4 согласно приложениям 4 и 5 к настоящему приказу;
в Правилах разработки, утверждения планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также мониторинга и оценки их реализации, утвержденных указанным приказом:
приложения 1, 2 и 3 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложениям 6, 7 и 8 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам исключить.

"12. Қорды қоспағанда, тиісті саланың уәкілетті органы компанияның директорлар кеңесі мақұлдаған компанияның даму стратегиясын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын жоспарланған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші қарашасына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган директорлар кеңесі және Ұлттық әл-ауқат қорын басқару жөніндегі кеңес мақұлдаған Қордың даму стратегиясын бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын жоспарланып отырған он жылдық кезеңнің алдындағы жылдың бірінші желтоқсанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді қамтамасыз етеді.";
20-тармақтың 3-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Даму стратегиясының іске асырылуын мониторингілеу бойынша есеп нысаны осы Қағидаларға 1-1-қосымшада берілген.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Мониторинг жүргізудің қорытындысы бойынша тиісті саланың уәкілетті органы даму стратегиясының іске асырылуы бойынша қорытынды дайындайды.
Қорытынды еркін нысанда жасалады және мынадай:
1) компанияның даму стратегиясының орындалуы бойынша есепте ұсынылған ақпаратты талдау және қорытындылауды;
2) қызметтің жоспарланған түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу дәрежесі (нақты нәтиженің жоспарланғаннан ауытқулары болған жағдайда соңғы нәтижеге ықпал еткен себептерді және факторларды ашу кажет) және қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін өткізілген/жоспарланатын іс-шаралар туралы;
3) жекелеген мақсаттарды, міндеттерді, іс-шараларды, ресурстарды қайта бөлуді қайта қарау және проблемаларды шешуге жаңа тәсілдерді әзірлеген жағдайда олар бойынша ақпарат;
4) компания қызметінің тиімділігін арттыру бойынша және компанияның даму стратегиясын түзету бойынша ұсыныстарды;
5) компанияның жалпы саланы және экономиканың дамуына ықпал ету дәрежесі туралы мәліметтерді қамтиды.
Даму стратегиясының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есеп пен қорытынды даму стратегиясының іске асырылуын мониторингілеу нәтижесі болып табылады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 4 және 5 қосымшаларға сәйкес 1-1 және 4-қосымшалармен толықтырылсын.
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ олардың іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларында:
көрсетілген Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша алып тасталсын.

2. Департаменту политики управления государственными активами в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 марта 2019 года № 17
Приложение 1
к Правилам разработки и
представления отчетов по
исполнению планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство
Структура разделов отчета по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство
№ п/п
Наименование раздела
1.
Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1.
информация о создании Компании
1.2.
корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________.
1.3.
организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание
2.
Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, за отчетный период:
3.
Мероприятия по реализации Плана развития за отчетный период, с учетом стратегических направлений деятельности, указанных в Стратегии развития Компании, в том числе по:
3.1.
достижению ключевых показателей деятельности
3.2.
реструктуризации активов и их обоснование
4
Отношения с бюджетом за отчетный период:
4.1.
в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан поступления из республиканского бюджета
4.2.
выплата налогов и других обязательных платежей в бюджет (за исключением косвенных налогов) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, указанных в перечне показателей Плана развития Компании
4.3.
выплата дивидендов на государственный пакет акций
5.
Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам:
капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения;
инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставной капитал и прочие инвестиции:
6.
Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1.
структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций)
6.2.
основные показатели финансовой устойчивости Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе с обязательным указанием показателей, характеризующих уровень долга (коэффициент долга/EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization): для компаний реального сектора экономики, коэффициент финансового левереджа, коэффициент покрытия процентов, коэффициент текущей ликвидности)
6.3.
долговая нагрузка Компании и ее дочерних организаций за отчетный период
7.
Основные показатели финансово-хозяйственной деятельности, анализ с обоснованием причин роста или снижения, включая:
7.1
управление временно свободными денежными средствами, политика их размещения за отчетный период
7.2.
дивидендной политики и их обоснование
7.3.
консолидированная кадровая политика Компании с учетом организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров) за отчетный период
7.4.
кадровой политики Компании и/или организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.5.
консолидированные административные расходы за отчетный период с учетом дочерних организаций, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.6.
административные расходы за отчетный период, с обоснованием роста или снижения
7.7.
расходы по аренде нежилых помещений за отчетный период
7.8.
основные консолидированные показатели Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
7.9.
основные неконсолидированные показатели Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
8.
Информация по мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
Примечание: Отчет может быть дополнен другими пунктами, подпунктами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия итогов деятельности Компании за отчетный период.
В случае дополнения Отчета пунктами, подпунктами и приложениями, каждый дополнительно представляемый пункт, подпункт и приложение имеют соответствующие наименования
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 марта 2019 года № 17
Приложение 2
к Правилам разработки и
представления отчетов по
исполнению планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство
Формы и перечень показателей отчета по исполнению планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство

2. Мемлекеттік активтерді басқару саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі мәтінін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Р. Дәленов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 6 наурыздағы
№ 17 бұйрығына
1-қосымша
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларының орындалуы
жөніндегі есептерді әзірлеу
және ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есеп бөлімдерінің құрылымы
№ р/с
Бөлім атауы
1
Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі – Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1
Компанияның құрылуы туралы ақпарат
1.2
________ жағдай бойынша Қазақстан Республикасының резидент еместерін қоса алғанда, топ ішіндегі барлық ұйымдарды көрсете отырып, Компанияның корпоративтік құрылымы
1.3
Компанияның ұйымдастырушылық құрылымы (қызметкерлердің санын көрсете отырып) схемасы және сипаттамасы
2
Есепті кезеңдегі мақсаттар, міндеттер, оның ішінде Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері
3
Компанияның Даму стратегиясында көрсетілген қазметтің стратегиялық бағыттарын қоса алғанда есепті кезеңдегі Даму жоспарын іске асыру бойынша іс-шаралар, оның ішінде:
3.1
қызметтің шешуш көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.2
Компанияның және/немесе оның еншілес және тәуелді ұйымдарының негізгі өндірістік көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.3
активтердің қайта құрылуы және олардың негіздемесі
4
Есепті кезеңдегі бюджетпен қарым-қатынасы:
4.1
Қазақстан Республикасының бюджет заңамасына сәйкес республикалық бюджеттен түсімдер
4.2
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкесКомпанияның даму жоспарының көрсеткіштері тізбесінде көрсетілген салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің жоспарланып отырған төлемі (жанама салықтарды қоспағанда)
4.3
мемлекеттік акциялар пакетіне арналған дивидендтердің жоспарланып отырған төлемі
5
Компанияның және заңды тұлғалардың акциялары (қатысу үлестері) Қоғамға осы заңды тұлғалардың шешімдерін анықтауға құқығы бар күрделі салымдар мен инвестициялардың жалпы сомасы мынадай түрлерге бөлінеді:
инвестициялық жобаларды қоса алғанда күрделі салымдар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар), құрылыстарды салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтер мен басқа инвестицияларды сатып алу;
акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алуды қоса алғанда, инвестициялар; жарғылық капиталға және басқа да инвестицияларға жарналар
6
Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1
ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісінде қарыз алу құрылымы мен өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар)
6.2
Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығының негізгі көрсеткіштері, оның ішінде борыш деңгейін сипаттайтын көрсеткіштерді міндетті көрсете отырып (борыш/ EBІTDA (Earnіngs before іnterest, taxes, deprecіatіon and amortіzatіon) коэффициенті: нақты экономика секторының компанияларына, қаржылық левередж коэффициенті, пайыздарды жабу коэффициенті, ағымдағы өтімділік коэффициенті)
6.3
Есепті кезеңдегі Компанияның және оның еншілес ұйымдарының борыштық жүктемесі
7.
Қаржы-шаруашылық қызметтің негізгі көрсеткіштері, өсу немесе төмендеу себептерін талдау, оның ішінде:
7.1
Есепті кезеңдегі уақытша бос ақшалай қаражатты басқару, оларды орналастыру саясаты
7.2
дивиденд саясаты және олардың негіздемесі
7.3
Акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) Компанияға тиесілі ұйымдарды ескергендегі есептік кезеңі ішіндегі Компанияның шоғырланған кадр саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа жалақысы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.4
Акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) Компанияға тиесілі Компанияның және/немесе ұйымдардың кадрлық саясаты (қызметкерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа жалақысы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.5
Еншілес ұйымдарды ескергендегі есептік кезең ішіндегі шоғырланған әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемелері бар болжам
7.6
есептік кезеңдегі әкімшілік шығыстарды көбейту немесе азайту үшін негіздеу
7.7
есепті кезеңдегі тұрғын емес үй-жайларды жалға алу бойынша шығыстар
7.8
Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштерінің болжамы
7.9
Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылмаған көрсеткіштерінің болжамы
8.
Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғаларда корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған жоспарланатын іс-шаралар бойынша ақпарат
Ескертпе: Компанияның мақсаттарын, міндеттерін, шешуші көрсеткіштерін, қызметтің қаржы-шаруашылық көрсеткіштерін және басқа да мәліметтерді ашу үшін орынды болып табылса, даму жоспары басқа тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырыла алады.
Даму жоспары тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылса, әрбір толықтырылған тармақтың, тармақшаның және қосымшаның тиісті атауы болуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 6 наурыздағы
№ 17 бұйрығына
2-қосымша
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларының орындалуы
жөніндегі есептерді әзірлеу
және ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептің нысандары мен көрсеткіштер тізбесі

1. Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1. информация о создании Компании:
форма 1
№ п/п
Наименование показателей
Информация
1
Полное наименование Компании
2
Полный юридический адрес
3
Контактные телефоны
4
Электронный адрес (e-mail), сайт
5
Бизнес-идентификационный номер (БИН) (при наличии)
6
ID-код (универсальный идентификационный код)
7
Дата и номер государственной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции
8
Наименование органа управления (государственный орган)
9
Краткая история создания:
9.1
Дата и номер постановления Правительства Республики Казахстан о создании (реорганизации)
9.2
Цели создания
9.3
Виды деятельности в соответствии с учредительными документами
10
Является ли субъектом естественной монополии, сфера естественной монополии, когда принято решение о включении организации в государственный регистр субъектов естественных монополий
11
Является ли природопользователем: кем и когда предоставлено право специального природопользования, раскрыть характеристику природопользования (постоянное или временное, отчуждаемое или неотчуждаемое, приобретенное на возмездной основе или безвозмездно, первичное или вторичное)
12
Является ли недропользователем: кем и когда предоставлено право на недропользование, раскрыть операции по недропользованию
13
Уставный капитал:
13.1
Размер уставного капитала в соответствии с учредительными документами, тысяч тенге
13.2
Когда и кем принимались решения об увеличении уставного капитала (постановление Правительства Республики Казахстан, приказ органа государственного управления, решение общего собрания акционеров (участников)
14
Количество акций, всего, в том числе:
объявленные
размещенные
выкупленные

1. Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі – Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1. Компанияны құру туралы ақпарат:
1-нысан
№ р/с
Көрсеткіштердің атауы
Ақпарат
1
Компанияның толық атауы
2
Толық заңды мекенжайы
3
Байланыс телефондары
4
Электрондық мекенжайы (е-mаіl), сайты
5
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) (бар болған жағдайда)
6
ІD-код (эмбебап сәйкестендіру коды)
7
Әділет органдарында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі мен күні
8
Басқару органының (мемлекеттік орган) атауы
9
Қысқаша құру тарихы:
9.1
Құру (қайта ұйымдастыру) туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының күні мен нөмірі
9.2
Құру мақсаты
9.3
Құрылтай құжаттарына сәйкес қызмет түрлері
10
Табиғи монополия субъектісі болып табылатыны не табылмайтыны, табиғи монополия саласы, ұйымды табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы шешім қашан қабылданды
11
Табиғат пайдаланушы болып табылатыны не табылмайтыны: арнайы табиғатты пайдалану құқығын кім және қашан берді, табиғатты пайдаланудың сипатын ашу (тұрақты немесе уақытша, иеліктен шығарылатын немесе иеліктен шығарылмайтын, қайтарымды немесе өтеусіз негізде сатып алынған, бастапқы немесе қайталама)
12
Жер қойнауын пайдаланушы болып табылатыны не табылмайтыны: жер қойнауын пайдалану құқығын кім және қашан берді, жер қойнауы бойынша операцияларды ашу
13
Жарғылық капитал:
13.1
Құрылтай құжаттарына сәйкес жарғылық капиталдың мөлшері, мың теңге
13.2
Жарғылық капиталды ұлғайту туралы шешімді қашан және кім қабылдады (Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, мемлекеттік басқару органының бұйрығы, акционерлердің (қатысушылардың) жалпы жиналысының шешімі)
14
Акциялар саны, барлығы, оның ішінде:
жарияланған
орналастырылған
сатып алынған

14.1
Простые акции
14.2
Привилегированные акции
15
Номинальная стоимость одной акции, тенге
16
Сведения о регистраторе
17
Акции, находящиеся в республиканской собственности, всего, в том числе:
количество
%
17.1
Простые акции
17.2
Привилегированные акции
1.2. корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________.
форма 2
Компания
Организации первого уровня
Организации второго уровня
организационно-правовая форма (ОПФ)
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
Организации n уровня
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
Сводная информация о количестве субъектов квазигосударственного сектора
ОПФ
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации третьего уровня
Организации n уровня
Итого
Акционерные общества
Товарищества с ограниченной ответственностью
Иная ОПФ
Итого
1.3. организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание.
2. Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, за отчетный период:
форма 3
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Цели Стратегии развития Компании
Задачи Стратегии развития Компании
Ключевые показатели (КП) Стратегии развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Методика расчета
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
Направление 1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
продолжение таблицы
Значение ключевых показателей*
20__ год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
1
2
3
4
5
Направление 1
Направление n
Примечание:
* значение ключевых показателей Плана развития определяется путем обеспечения взаимоувязки и сопоставления финансовых, экономических и производственных показателей Компании и ее дочерних организаций.
** в отчете по исполнению плана отражаются причины недостижения показателей результатов.
3. Мероприятия по реализации Плана развития за отчетный период, с учетом стратегических направлений деятельности, указанных в Стратегии развития Компании, в том числе по:

14.1
Жай акциялар
14.2
Артықшылық берілген акциялар
15
Бір акцияның номиналды құны, теңгемен
16
Тіркеуші туралы мәліметтер
17
Республикалық меншіктегі акциялар, барлығы, оның ішінде:
саны
%
17.1
Жай акциялар
17.2
Артықшылық берілген акциялар
1.2. Компания тобының, оның тобына кіретін, оның ішінде _________ жағдай бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері емес болып табылатын барлық ұйымдар көрсетілген, корпоративтік құрылымы.
2-нысан
Компания
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
ұйымдастырушылық-құқықтық нысан (ҰҚН)
БСН
атауы
акциялары % (қатысу үлестері)
ҰҚН
БСН
атауы
акциялары % (қатысу үлестері)
ҰҚН
БСН
атауы
акциялары % (қатысу үлестері)
n деңгейдегі ұйымдар
ҰҚН
БСН
атауы
акциялары % (қатысу үлестері)
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің саны туралы жиынтық ақпарат
ҰҚН
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
Үшінші деңгейдегі ұйымдар
n-деңгейдегі ұйымдар
Жиыны
Акционерлік қоғамдар
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер
Өзге де ҰҚН
Жиыны
1.3. Компанияның ұйымдық құрылымы (қызметкерлер саны көрсетілген), схемасы және сипаттамасы.
2. Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың есепті кезеңдегі мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері:
3-нысан
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің
бірінші деңгейдегі құжаты
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің
екінші деңгейдегі құжаты
Компанияның Даму стратегиясының мақсаттары
Компанияның Даму стратегиясының міндеттері
Компанияның Даму стратегиясының түйінді көрсеткіштері (ТК) (сандық немесе сапалық)
Өлшем бірлігі
Есептеу әдістемесі
Құжат тың атауы
басым
міндетт
бастама/ нысаналы индикатор
Құжат тың атауы
мақсат
міндетт
Нысаналы индикатор
Нәтиженің көрсет кіштері**
А
Ә
Б
В
Г
Ғ
Д
Е
Ж
З
И
К
Қ
Л
1-бағыт
1-мақсат
1-міндет
1-ТК
n-ТК
n-міндет
1-ТК
n-ТК
n-мақсат
1-міндет
1-ТК
n-ТК
n-міндет
1-ТК
n-ТК
n-бағыт
1-мақсат
1-міндет
1-ТК
n-ТК
n-міндет
1-ТК
n-ТК
n-мақсат
1-міндет
1-ТК
n-ТК
n-міндет
1-ТК
n-ТК
Түйінді көрсеткіштердің мәні*
20__жыл
жоспар
1-түз ету
n -түз ету
факт
орындау %
1
2
3
4
5
1-бағыт
n-бағыт
Ескертпе:
* Даму жоспарының түйінді көрсеткіштерінің мәні Компанияның және оның еншілес ұйымдарының каржылық, экономикалық және өндірістік көрсеткіштерінің өзара байланысын қамтамасыз ету және салыстыру жолымен айқындалады.
** даму жоспарында нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері көрсетіледі.
3. Компанияның Даму стратегиясында көрсетілген қызметтің стратегиялық бағыттары ескеріле отырып, есепті кезендегі Даму жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар, оның ішінде мыналар бойынша:

3.1. достижению ключевых показателей деятельности:
форма 4
№ п/п
Наименование ключевых показателей деятельности
Наименование мероприятия/показателей
Единица измерения
20__ год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
3.2. реструктуризации активов* и их обоснование:
форма 5
№ п/п
Структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу) на начало отчетного периода
Тип актива (профильный, непрофильный, прочие)
Реструктуризация актива за отчетный период (разделение, выделение, соединение, ликвидация, продажа (отчуждение) создание новых, приобретения акций (долей участия) и так далее)
Структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу) на конец отчетного периода
20__год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
А
Б
В
1
2
3
4
5
1.
n.
Примечание:
* активы – это юридические лица, входящие в группу Компании.
4. Отношения с бюджетом за отчетный период:
4.1. в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан поступления из республиканского бюджета:
форма 6
тысяч тенге
№ п/п
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Наименование Компании или ее дочерней организации
Функциональная группа
Администратор бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Целевое назначение
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование документа
Це ль
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов*
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
1.
n.
Итого:
продолжение таблицы
20__год
Примечание
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
1
2
3
4
5
6
Примечание:
* в отчете по исполнению плана отражаются причины недостижения показателей результатов.

3.1. қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу:
4-нысан
№ р/с
Қызметтің түйінді көрсеткіштерінің атауы
Іс-шараның/ көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
20__жыл
жоспар
1-түзету
n-түзету
факт
орындалу %
А
Ә
Б
В
1
2
3
4
5
3.2. активтерді қайта құрылымдау және оның негіздемесі:
5-нысан
№ р/с
Есепті кезеңнің басындағы Компания тобының құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдардың атауын көрсете отырып)
Активтің түрі (бейінді, бейінді емес, басқалар)
Есепті кезеңдегі активті қайта құрылымдау (бөлу, бөліп шығару, қосу, жою, сату (иеліктен шығару), жаңаларын құру, акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу және тағы басқа)
Есепті кезеңнің соңындағы Компания тобының құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдардың атауын көрсете отырып)
20 __ жыл
жоспар
1-түзету
n-түзету
факт
А
Ә
Б
1
2
3
4
5
1.
п.
Ескертпе:
* активтер – бұл Компания тобына кіретін заңды тұлғалар.
4. Есепті кезеңдегі бюджетпен қатынастары:
4.1. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен және жергілікті бюджеттерден түсімдер:
6-нысан
мың теңге
№ р/с
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің
бірінші деңгейдегі құжаты
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің
екінші деңгейдегі құжаты
Компанияның немесе оның еншілес ұйымының атауы
Фу-нкционалдық топ
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Нысаналы мақсаты
Құжат тың атауы
басым
міндет
бастама/ нысаналы индикатор
Құжат тың атауы
мақсат
міндет
нысаналы индикатор
Нә-тижелер көрсет кі-ші **
А
Ә
Б
В
Г
Ғ
Д
Е
Ж
З
И
К
Қ
Л
М
Жиыны:
20__жыл
Ескерту
жоспар
1-түзету
n-түзету
факт
орындауы%
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
** жоспардың орындалуы жөніндегі есепте нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізбеудің себептері көрсетіледі.

2.2.1
на пакет акций, находящийся в государственной собственности
тысяч тенге
2.2.2
% от чистого дохода
2.3
инвестиционные проекты
тысяч тенге
2.3.1
тысяч тенге
2.3.n
тысяч тенге
2.4
инновационные проекты
тысяч тенге
2.4.1
тысяч тенге
2.4.n
тысяч тенге
2.5
покрытие убытков прошлых лет
тысяч тенге
5. Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам:
капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения;
инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставной капитал и прочие инвестиции:
форма 9
№ п/п
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Наименование проектов
Дата начала освоения проекта
Планируемая дата ввода в эксплуатацию
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
1.
Капитальные вложения всего, в том числе:
1.1
инвестиционные проекты, всего
1.1.1
капитальные вложения в новые проекты
1.1.2
капитальные вложения в существующие проекты
1.1.n
1.2
приобретение основных средств
1.3
приобретение нематериальных активов
1.n
2
Инвестиции, всего
2.1
приобретение пакетов акций (долей участия)
2.2
вклады в уставный капитал
2.n
Итого
продолжение таблицы
Стоимость проекта, тысяч тенге
всего
в том числе:
освоено за отчетный период
план
корректировка 1
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе за счет источников финансирования
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Стоимость проекта, тысяч тенге
в том числе:
освоено за отчетный период
корректировка n
факт
% выполнения
в-сего
в том числе за счет источников финансирования
в-сего
в том числе за счет источников финансирования
в-сего
в том числе за счет источников финансирования
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
6. Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1. структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций):
форма 10
№ п/п
Заемщик
Заимодатель
Инструмент
Цель заимствования
Основание для заимствования
Решение собрания акционеров (единственного акционера) и/или Совета директоров и/или другие
Договор заимствования (Договор гарантии)
дата
валюта
сумма по договору
сумма освоения
льготный пери од
A
Внешние заимствования
A1
An
B
Внутренние заимствования
B1
Bn
Условия займа (Условия гарантии)
%
прочие условия
дата освоения
продолжение таблицы
Срок займа (Срок гарантируемого займа)
Вид обеспечения по займу
Сумма основного долга (ОД) на отчетную дату
20__ год
ОД на начало периода
погашение ОД
Дата истечения периода доступности
Дата погашения
Остаточный срок в днях
план
корректировка 1
корректировка n
факт
выполнение
план
корректировка 1
корректировка n
факт
выполнение
20__ год
выплата %
план
корректировка 1
корректировка n
факт
выполнения

2.2.1
мемлекет меншігіндегі акциялар пакеті
мың теңге
2.2.2
таза пайдадан %
2.3
инвестициялық жобалар
мың теңге
2.3.1
мың теңге
2.3.n
мың теңге
2.4
инновациялық жобалар
мың теңге
2.4.1
мың теңге
2.4.n
мың теңге
2.5
өткен жылдардың шығындарын жабу
мың теңге
5. Мынадай түрлер бойынша бөліністе компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі:
күрделі салымдар, оның ішінде инвестицялық жобалар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қазіргі жобаларға күрделі салымдар); объектілерді салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтерді сатып алу және өзге де салымдар;
инвестициялар, оның ішінде акциялар пакетін (қатысу үлесін) сатып алу; жарғылық капиталға салымдар және өзге де инвестициялар:
9-нысан
№ р/с
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші деңгейдегі құжаты
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің екінші деңгейдегі құжаты
Жобалардың атауы
Жобаны игеру басталған кү ні
Пай далануға беру дің жос пар лы күні
Құжаттың атауы
басым
міндетт
бастама/ нысаналы индикатор
Құжаттың атауы
Мақсат
міндет
бастама/ нысаналы индикатор
Нәтижелер көрсеткішкі**
А
Ә
Б
В
Г
Ғ
Д
Е
Ж
З
И
К
Қ
1
Күрделі салым дар, барлығы, оның ішінде:
1.1
инвести циялық жобалар, барлығы
1.1.1
жаңа жобаларға күрделі салымдар
1.1.2
салымда ры
қолданыс тағы жобаларға
күрделі салымдар
1.1.n
1.2
негізгі құрал дарды сатып алу
1.3
матери алдық емес актив терді сатып алу
1.n
2
Инвести циялар, барлығы
2.1
акциялар пакетін (қатысу үлестерін) сатып алу
2.2
жарғылық капиталға салымдар
2.n
Жиыны
Жобаның құны, мың теңге
барлығы
оның ішінде:
есепті кезеңде игерілгені
жоспар
1-түзету
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
жеке
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
жеке
қарыз
бюджеттік
Ұлттық қор
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жобаның құны, мың теңге
оның ішінде:
есепті кезеңде игерілгені
n-түзету
факт
орындалу %
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
жеке
қа-рыз
бюджеттік
Ұлттық қор
жеке
қа-рыз
бюджеттік
Ұлттық қор
жеке
қа-рыз
бюджеттік
Ұлттық қор
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
6. Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындауға құқық беретін заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы
6.1. ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісінде қарыз алудың құрылымы мен өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдардың):
10-нысан
№ р/с
Қарыз алушы
Қарыз беруші
Құрал
Қарыз алу мақсаты
Қарыз алу үш-ін негіз
Акционерлер (жалғыз акционер) және/немесе Директорлар кеңесі жиналысының шешімі және/немесе басқалар
Қарыз алу шарты
(Кепілдік шарты)
Қарыз шарты (Кепілдік шарты)
Күні
валюта
ша-рт бойынша сомасы
игеру сомасы
жеңілдік кезеңі
%
өзге де шарттар
игеру күні
А
Сыртқы қарыз алу
А1
Аn
В
Ішкі қа-рыз алу
В1
Вn
кестенің жалғасы
Қарыз мерзімі (Кепілдендірілген қарыз мерзімі)
Қарыз бойынша қамтамасыз ету түрі
Есепті күнге негізгі қарыз (НҚ) сомасы
қолжетімділік кезеңінің аяқталу күні
өтеу күні
Күндермен есептелгендегі қалған мерзім
20__ жыл
Кезеңнің басындағы НҚ
НҚ-ны өтеу
% төлеу
жоспар
1-түзету
n-түзету
фа-кт
орындау
жоспар
1-түзету
n-түзету
факт
орындау
жоспар
1-түзету
n-түзету
факт
орындалу%

Рекомендуемое значение коэффициента долга/ЕВITDA: <3, значение >4-5 свидетельствует о слишком большой долговой нагрузке Компании и вероятных проблемах с погашением своих долгов.
Коэффициент финансового левереджа – прямо пропорционален финансовому риску компании и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов компании.
Рассчитывается по формуле:
где: LС – заемный капитал; ЕС – собственный капитал.
Рекомендуемое значение DR: <1, значение >1 свидетельствует о высокой долговой нагрузке компании, которая может негативно повлиять на ее финансовую устойчивость
Коэффициент покрытия процентов – характеризует способность Компании обслуживать свои долговые обязательства. Показатель сравнивает прибыль до уплаты процентов и налогов за одни год) и проценты по долговым обязательствам за тот же период. Фактически коэффициент показывает, во сколько раз прибыль до уплаты процентов и налогов превышает расходы на уплату процентов.
Рассчитывается по формуле:
Коэффициент покрытия процентов = EBIT / Проценты к уплате
Рекомендуемое значение: чем меньше коэффициент покрытия процентов, тем выше кредитное бремя Компании и тем выше вероятность наступления банкротства. Коэффициент ниже 1,5 ставит под вопрос возможность Компании обслуживать свой долг. Критическим считается коэффициент менее 1.
Коэффициенты текущей ликвидности – рассчитывается для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся оборотных средств.
Рассчитывается по формуле:
где: СА – текущие активы; СL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение СR: 1 - 2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала
6.3. долговая нагрузка Компании и ее дочерних организаций за отчетный период:
форма 12
Показатель
Определение
Методика расчета
Консолидированная
Компания
Свободная емкость заимствования
Разница между предельной емкостью заимствования Компании (организации) и объемом финансовых обязательств*, включая суммы привлеченных займов и выданных корпоративных поручительств Компанией (организацией) за исключением, выданных в пользу своих дочерних и зависимых организаций
Предельная емкость заимствования
Максимально допустимая сумма, доступная для привлечения займов, предоставления корпоративных гарантий и корпоративных поручительств Компании (организации), при которой коэффициенты емкости заимствования** достигают нормативных значений, утвержденных для Компании (организации), уполномоченным органом (должностным лицом) Компании (организации)
Примечание:
* объемом финансовых обязательств – объем любых обязательств, являющихся:
обусловленным договором обязательством:
передать денежные средства или иной финансовый актив другому субъекту;
обменяться финансовыми активами или финансовыми обязательствами с другим субъектом на условиях, потенциально невыгодных для субъекта;
договором, расчет по которому будет или может быть осуществлен собственными долевыми инструментами субъекта и:
в соответствии с которым субъект предоставит или будет обязан предоставить переменное количество собственных долевых инструментов;
расчет по которому будет или может быть произведен иным способом, чем обмен фиксированной суммы денежных средств или другого финансового актива на фиксированное количество собственных долевых инструментов субъекта. Для этих целей собственные долевые инструменты не включают инструменты, являющиеся договорами на получение или поставку собственных долевых инструментов субъекта в будущем;
** коэффициенты емкости заимствования – Компания (организация) самостоятельно определяет нормативное значение емкости заимствования для Компании (организации).

Борыш коэффициентінің/ЕВІTDA ұсынылатын мәні: <3, >4-5 мәні Компанияның борыштық жүктемесінің тым үлкендігін және өздерінің қарыздарын өтеудің ықтимал проблемарын білдіреді.
Қаржылық левередж коэффициенті компанияның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және компания активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
LC - қарыз капитал;
EC - меншікті капитал.
Ұсынылатын DR мәні: <1, >1 мәні компанияның қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін оның борыштық жүктемесі жоғары екендігі туралы куәландырады.
Проценттерді жабу коэффициенті – Компанияның өзінің борыштық міндеттемелеріне қызмет көрсету қабілеттігін сипаттайды. Көрсеткіш бір жылдағы проценттер мен салықтарды және сол кезеңдегі борыштық міндеттемелер бойынша процентті төлеуге дейін пайданы салыстырады.
Мына формула бойынша есептеледі:
Проценттерді жабу коэффициенті = EBІT / Төлеуге жататын проценттер
Ұсынылатын мән: проценттерді жабу коэффициенті төмен болған сайын Компанияның кредиттік ауыртпалығы жоғарылайды және банкрот болу ықтималдылығы жоғарылайды. Коэффициенті 1,5-тен төмен болса, Компанияның өз борышына қызмет көрсету мүмкіндігіне күмән тудырады. Коэффициенті 1-ден аз болуы шекті болып есептеледі.
Ағымдағы өтімділік коэффициенті - компанияның қолда бар айналым қаражаты есебінен ағымдағы берешегін өтеу қабілеттігін анықтау үшін есептеледі.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
CA-ағымдағы активтер;
CL - ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын CR мәні: 1 - 2. <1 мәні төлем қабілеттігін жоғалту ықтималдығы туралы, >4 мәні - қарыз қаражатын пайдаланудың жеткіліксіз белсенділігі туралы куәландырады және оның салдары ретінде меншікті капитал рентабельділігінің мәні аз.
6.3. компанияның және оның еншілес ұйымдарының есепті кезеңдегі борыштық жүктемесі:
12-нысан
Көрсеткіш
Анықтама
Есептеу әдістемесі
Шоғырландырылған
Компания
Қарыз алудың бос сыйымдылығы
Өзінің еншілес және тәуелді ұйымдарының пайдасына берілгендерді қоспағанда, Компанияның (ұйымның) тартылған қарыздар сомасын және берілген корпоративтік кепілгерліктерін қоса алғанда, Компанияның (ұйымның) шекті қарыз алу сыйымдылығы мен қаржылық міндеттемелерінің көлемі* арасындағы айырмашылық
Қарыз алудың шекті сыйымдылығы
Компанияның (ұйымның) уәкілетті органы (лауазымды тұлғасы) Компания (ұйым) үшін бекіткен нормативтік мәндерге жететін қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері** Компанияның (ұйымның) корпоративтік кепілгерліктерін және корпоративтік кепілдіктерін ұсыну, қарыздарды тарту үшін қолжетімді ең көп жол берілетін сома
Ескертпе:
* Қаржылық міндеттемелер көлемі – шартқа негізделген:
ақша қаражатын немесе өзге қаржылық активті басқа субъектіге беру;
әлеуетті түрде субъект үшін пайдасыз шарттарда басқа субъектімен қаржылық активтермен немесе қаржылық міндеттемелермен алмасу міндеттемесі;
есеп айырысуы субъектінің меншікті үлестік құралдарымен жүзеге асырылатын немесе асырылуы мүмкін және: оған сәйкес субъект меншікті үлестік құралдарының ауыспалы санын беретін немесе беруге міндетті болатын;
есеп айырысу тіркелген ақша қаражатының сомасын немесе басқа қаржылық активін меншікті үлестік құралдарының тіркелген санына айырбастауға қарағанда, басқа тәсілмен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін шарт болып табылатын кез келген міндеттемелер көлемі. Бұл мақсаттарда меншікті үлестік құралдар болашақта субъектінің меншікті үлестік құралдарын алуға немесе жеткізуге жасалған шарттар болып табылатын құралдарды қамтымайды.
** қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері – Компания (ұйым) Компания (ұйым) үшін қарыз алу сыйымдылығының нормативтік мәнін дербес айқындайды.

3.10.
Кабинет руководителя структурного подразделения (директора департамента)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.11.
Приемная руководителя структурного подразделения (директора департамента)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.12.
Кабинет работника компании (на 1 работника)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.13.
Общие помещения (конференц-зал, зал-совещаний, архив, копировально-множительная служба, гардероб, серверное, кладовые оборудования, форменного обмундирования, медикаментов, технических средств, инвентаря и канцелярских принадлежностей и другие)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.14.
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены и другие)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
Примечание:
в случае превышения установленных лимитов на занимаемые площади, требуется пояснение
* аналогичная форма заполняется отдельно по каждой дочерней организации. Формы по дочерним организациям носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.

3.10.
Құрылымдық бөлімше басшысының (департамент директорының) қабылдау бөлмесі
бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаң
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.11.
Басқарма төрағасы орынбасарының (басқарушы директор - басқарма мүшесінің) қабылдау бөлмесі
бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаң
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.12.
Компания жұмыскерінің кабинеті (1 жұмыскерге арналған)
бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаң
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.13.
Жалпы үй-жайлар (конференц-зал, жиналыс өткізетін зал, мұрағат, көбейту - көшірме қызметі, гардероб, сервер бөлмесі, қойма жабдықтары, нысандық киімдер, дәрі-дәрмектер, техникалық құралдар, мүкәммалдар және кеңселік керек-жарақтар және тағы басқа қоймасы)
бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаң
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.14.
Көмекші үй-жайлар (дәліздер, венкамералар, дәретханалар, жеке бас гигиенасына арналған
үй-жайлар және тағы басқалар)
бекітілген нормативтерге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаң
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
Ескертпе:
Орналастырылатын алаңдарға белгіленген лимиттер асып кеткен жағдайда, түсіндіру талап етіледі
* ұқсас нысан әрбір еншілес ұйым бойынша жеке толтырылады. Еншілес ұйымдар бойынша нысандар тек ақпараттық сипатқа ғана ие және ол компанияның директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.

8. Информация по мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
форма 22
№ п/п
Наименование Компании
Рейтинг корпоративного управления за отчетный период
20__год
план
корректировка 1
корректировка n
факт
% выполнения
А
Б
1
2
3
4
5
Компания
1
Дочерняя организация 1
n
Дочерняя организация n
Приложение 3
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 марта 2019 года № 17
Приложение 1
к Правилам разработки,
утверждения стратегий развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство, а также
мониторинга и оценки их
реализации
форма
Стратегическая карта Компании
Документ первого уровня системы государственного планирования (далее – СГП)
Документ второго уровня СГП
Документ третьего уровня СГП
Ключевые показатели деятельности (далее – КПД) компании, предусмотренные стратегией развития
КПД 1
КПД 2
КПД n
Приложение 4
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 марта 2019 года № 17
Приложение 1-1
к Правилам разработки,
утверждения стратегий развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство, а также
мониторинга и оценки
их реализации
Форма
Отчет по мониторингу реализации стратегии развития
Наименование стратегического направления (далее – СНД)
Цель
Задачи
Наименование ключевого показателя деятельности (далее – КПД)*
Единица измерения
Значение КПД
Причины невыполнения (выполнения в неполном объеме)
Корректирующие меры (предпринятые/ планируемые)
20__ год
20__n год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения.
СНД1
Цель 1
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
СНД 2
Цель n
Задача 1
КПД 1
Задача n
КПД n
Примечание:
* ключевой показатель деятельности привязывается к цели и задачам Компании
Приложение 5
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 марта 2019 года № 17
Приложение 4
к Правилам разработки,
утверждения стратегий развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство,
а также мониторинга и
оценки их реализации
Детализированный анализ эффективности финансово хозяйственной деятельности Компании
№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
20__ год
20__ год
20___ год
Причины отклонения (выполнения в неполном объеме)
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
1.
Доходы, всего
тысяч тенге
2.
Расходы, всего, в том числе:
тысяч тенге
2.1
Общие и административные расходы
тысяч тенге
2.2
Фонд оплаты труда
тысяч тенге
2.3
Среднемесячная заработная плата
тысяч тенге
3.
Среднесписочная численность работников
компании
человек
группы компаний
человек
4.
Чистый доход (убыток указывается со знаком минус)
тысяч тенге
5.
Дивиденды на государственный пакет акций
тысяч тенге
6.
Выплаченные налоги и другие обязательные платежи в бюджет
тысяч тенге
7.
Инвестиции
собственные
тысяч тенге
бюджетные
тысяч тенге
заемные
тысяч тенге
всего
тысяч тенге
8.
Активы, в том числе:
тысяч тенге
8.1
Долгосрочные активы
тысяч тенге
8.2
Краткосрочные активы
тысяч тенге
9.
Обязательства, в том числе:
тысяч тенге
9.1
Краткосрочные обязательства
тысяч тенге
9.2
Долгосрочные обязательства
тысяч тенге
10.
Финансовая устойчивость
коэффициент текущей ликвидности
числовое значение
коэффициент рентабельности активов
%
коэффициент рентабельности собственного капитала
%
коэффициент финансового левереджа
числовое значение
Приложение 6
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 марта 2019 года № 17
Приложение 1
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером
которых является государство,
а также мониторинга и оценки
их реализации
Структура разделов Плана развития
№ п/п
Наименование раздела
1
Общие сведения о национальном управляющем холдинге (национальном холдинге, национальной компании с участием государства в уставном капитале) (далее – Компания):
1.1
информация о создании Компании
1.2
корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________
1.3
организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание
2
Цели и задачи, в том числе ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, на пятилетний период с разбивкой по годам
3
Мероприятия, планируемые Компанией по реализации Плана развития, в том числе по:
3.1
достижению ключевых показателей деятельности
3.2
реструктуризации активов и их обоснование
4
Отношения с бюджетом:
4.1
в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан планируемые поступления из республиканского бюджета
4.2
в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан планируемая выплата налогов и других обязательных платежей в бюджет* (за исключением косвенных налогов), указанных в перечне показателей Плана развития Компании:
4.3
планируемая выплата дивидендов на государственный пакет акций
5
Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам:
капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения;
инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставный капитал и прочие инвестиции:
6
Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1
структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций)
6.2
основные показатели финансовой устойчивости Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, в том числе с обязательным указанием показателей, характеризующих уровень долга (коэффициент долга/ЕВIТDА (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization): для компаний реального сектора экономики, коэффициент финансового левереджа, коэффициент покрытия процентов, коэффициент текущей ликвидности)
6.3
определение долговой нагрузки Компании и ее дочерних организаций на текущий год (по состоянию на 1 января текущего года)
7.
Основные показатели финансово-хозяйственной деятельности, анализ с обоснованием причин роста или снижения, включая:
7.1
управление временно свободными денежными средствами, политика их размещения
7.2
дивидендной политике и их обоснование
7.3
консолидированная кадровая политика Компании с учетом организаций, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.4
кадровая политика Компании и/или организации, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит Компании (планируемая среднегодовая численность работников, среднемесячная заработная плата, фонд оплаты труда, уровень текучести кадров)
7.5
консолидированные административные расходы с учетом дочерних организаций, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.6
административные расходы, прогноз с обоснованием роста или снижения
7.7
расходы по аренде нежилых помещений административно-управленческого персонала
7.8
прогноз основных консолидированных показателей Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
7.9
прогноз основных неконсолидированных показателей Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
8.
Информация по планируемым мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами
Примечание: План развития может быть дополнен другими пунктами, подпунктами и приложениями, когда такое дополнение уместно для раскрытия целей, задач, ключевых показателей, показателей финансово-хозяйственной деятельности и других сведений и Компании.
В случае дополнения Плана развития пунктами, подпунктами и приложениями, каждый дополнительно представляемый пункт, подпункт и приложение должны иметь соответствующие наименования.
Приложение 7
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 марта 2019 года № 17
Приложение 2
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство,
а также мониторинга и оценки
их реализации
Перечень показателей Плана развития

8. Компанияда және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалармен қабылданатын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардағы корпоративтік басқару стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған іс-шаралар жөніндегі ақпарат, оның ішінде:
22-нысан
№ р/с
Компаниянын атауы
Есепті кезеңдегі корпоративтік басқару рейтингі
20 жыл
жоспар
1-түзету
n-түзету
факт
орындаулу %
А
Б
1
2
3
4
5
Компания
1
1 еншілес ұйым
n
n еншілес ұйым
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 6 наурыздағы
№ 17 бұйрығына
3-қосымша
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
стратегияларын
әзірлеу, бекіту, сондай-ақ
олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Компанияның стратегиялық картасы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің
бірінші деңгейдегі құжаты (бұдан әрі - МЖЖ)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің
екінші деңгейдегі құжат (МЖЖ)
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің
үшінші деңгейдегі құжат (МЖЖ)
Компания қызметінің даму стратегиясында көзделген түйінді көрсеткіштері (ҚТК)
1- ҚТК
2-ҚТК
n-ҚТК
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 6 наурыздағы
№ 17 бұйрығына
4-қосымша
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
стратегияларын
әзірлеу, бекіту, сондай-ақ
олардың іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
Даму стратегиясының орындалуын мониторингілеу жөніндегі есеп
Стратегиялық бағыттың атауы (бұдан әрі - СБА)
Мақсат
Міндеттер
Қызметтің түйінді көрсеткішінің атауы (ҚТК)*
Өлшем бірлігі
ҚТК-нің мағынасы
Орындамау себептері
(толық көлемде орындамау)
Түзету шаралары (алдынала қабылданған/ жоспарланатын)
20__ жыл
20_n жыл
жоспар
факт
%-дық ауытқулар
жоспар
факт
%-дық ауытқулар
СБА 1
1-мақсат
1-міндет
n-міндет
1-ҚТК
n-ҚТК
СБА 2
n-мақсат
1-міндет
n-міндет
1-ҚТК
n-ҚТК
Ескертпе:
* қызметтің түйінді көрсеткіші Компанияның мақсаттары мен міндеттеріне байланыстырылады
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 6 наурыздағы
№ 17 бұйрығына
5-қосымша
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
стратегияларын
әзірлеу, бекіту, сондай-ақ
олардың іске асырылуын
мониторингілеу және
бағалау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Компанияның қаржылық-шаруашылық қызметінің тиімділігін егжей-тегжейлі талдау
№ р/с
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
20 __ жыл
20 __ жыл
20 __ жыл
Орындамау себептері (толық көлемде орындамауы)
жоспар
фа-кт
орындалу %
жоспар
фа-кт
орындалу %
жоспар
фа-кт
орындалу %
1.
Кірістер, барлығы
мың теңге
2.
Шығыстар, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
2.1
Жалпы және әкімшілік шығыстар
мың теңге
2.2
Еңбекақы төлеу қоры
мың теңге
2.3
Орташа айлық жалақы
мың теңге
3.
Қызметкерлердің орташа тізімдік саны
компанияның
адам
компания тобының
адам
4.
Таза табыс (шығын минус таңбасымен көрсетіледі)
мың теңге
5.
Мемлекеттік акциялар пакетіне берілетін дивиденттер
мың теңге
6.
Төленген салық және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдер
мың теңге
7.
Инвестициялар
меншікті
мың теңге
бюджеттік
мың теңге
қарыз
мың теңге
барлығы
мың теңге
8.
Активтер, оның ішінде:
мың теңге
8.1
Ұзақ мерзімді активтер
мың теңге
8.2
Қысқа мерзімді активтер
мың теңге
9.
Міндеттемелер, оның ішінде:
мың теңге
9.1
Қысқа мерзімді міндеттемелер
мың теңге
9.2
Ұзақ мерзімді міндеттемелер
мың теңге
10.
Қаржылық тұрақтылық
ағымдағы өтімділік коэффициенті
сандық мәні
активтердің рентабельділік коэффициенті
%
меншікті капиталдың рентабельділік коэффициенті
%
қаржылық левередж коэффициенті
сандық мәні
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 6 наурыздағы
№ 17 бұйрығына
6-қосымша
Акционері мемлекет
болып табылатын ұлттық
басқарушы холдингтердің,
ұлттық холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау қағидаларына
1-қосымша
Даму жоспары бөлімдерінің құрылымы
№ р/с
Бөлім атауы
1
Ұлттық басқарушы холдинг (ұлттық холдинг, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компания) (бұдан әрі – Компания) туралы жалпы мәліметтер:
1.1
Компанияның құрылуы туралы ақпарат
1.2
________ жағдай бойынша Қазақстан Республикасының резидент еместерін қоса алғанда, топ ішіндегі барлық ұйымдарды көрсете отырып, Компанияның корпоративтік құрылымы
1.3
Компанияның ұйымдастырушылық құрылымы (жұмыскерлердің санын көрсете отырып) схемасы және сипаттамасы
2
Жылдар бойынша бөліп көрсетілген бес жылдық кезеңге арналған Компания мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері
3
Даму жоспарын іске асыру бойынша Компания жоспарлайтын іс-шаралар, оның ішінде:
3.1
қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.2
Компанияның және/немесе оның еншілес және тәуелді ұйымдарының негізгі өндірістік көрсеткіштеріне қол жеткізу
3.3
активтерді қайта құрылымдау және олардың негіздемесі
4
Бюджетпен қарым-қатынасы:
4.1
Қазақстан Республикасының бюджет заңамасына сәйкес республикалық бюджеттен жоспарланып отырған түсімдер
4.2
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес Компанияның даму жоспарының көрсеткіштері тізбесінде көрсетілген салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің жоспарланып отырған төлемі (жанама салықтарды қоспағанда)
4.3
мемлекеттік акциялар пакетіне арналған дивидендтердің жоспарланып отырған төлемі
5
Компанияның және заңды тұлғалардың акциялары (қатысу үлестері) Қоғамға осы заңды тұлғалардың шешімдерін анықтауға құқығы бар күрделі салымдар мен инвестициялардың жалпы сомасы мынадай түрлерге бөлінеді:
инвестициялық жобаларды қоса алғанда күрделі салымдар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қолданыстағы жобаларға күрделі салымдар), құрылыстарды салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтер мен басқа инвестицияларды сатып алу;
акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алуды қоса алғанда, инвестициялар; жарғылық капиталға және басқа да инвестицияларға жарналар
6
Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1
ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісінде қарыз алу құрылымы мен өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдар)
6.2
Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығының негізгі көрсеткіштері, оның ішінде борыш деңгейін сипаттайтын көрсеткіштерді міндетті түрде көрсете отырып (борыш/ EBІTDA (Earnіngs before іnterest, taxes, deprecіatіon and amortіzatіon) коэффициенті: экономиканың нақты секторының компанияларына, қаржылық левередж коэффициенті, пайыздарды жабу коэффициенті, ағымдағы өтімділік коэффициенті)
6.3
Компанияның және оның еншілес ұйымдарының ағымдағы жылдағы борыштық жүктемесін айқынау (ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша)
7.
Қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері, өсу немесе төмендеу себептерінің негіздемесімен талдау, оның ішінде:
7.1
уақытша бос ақшалай қаражатты басқару, оларды орналастыру саясаты
7.2
дивиденд саясаты және олардың негіздемесі
7.3
Акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) Компанияға тиесілі ұйымдарды ескере отырып, есепті кезеңдегі Компанияның шоғырландырылған кадр саясаты (жұмыскерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа жалақысы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі) (жұмыскерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа жалақысы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.4
Акцияларының бақылау пакеті (қатысу үлестері) Компанияға тиесілі Компанияның және/немесе ұйымдардың кадр саясаты (жұмыскерлердің жоспарланған орташа жылдық саны, орташа жалақысы, еңбекақы төлеу қоры, кадрлардың тұрақтамау деңгейі)
7.5
Еншілес ұйымдарды ескере отырып, есепті кезеңдегі шоғырландырылған әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемелері бар болжам
7.6
әкімшілік шығыстар, өсу немесе төмендеу негіздемелері бар болжам
7.7
әкімшілік қызметкерлердің тұрғын емес үй-жайларын жалға алу бойынша шығыстар
7.8
Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштері
7.9
Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылмаған көрсеткіштері
8.
Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғаларда корпоративтік басқарудың стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған іс-шаралар бойынша ақпарат
Ескертпе: Компанияның мақсаттарын, міндеттерін, түйінді көрсеткіштерін, қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін және басқа да мәліметтерді ашу үшін қажетті болса, даму жоспарын басқа тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтыруға болады.
Даму жоспары тармақтармен, тармақшалармен және қосымшалармен толықтырылған жағдайда, әрбір толықтырылған тармақтың, тармақшаның және қосымшаның тиісті атауы болуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 6 наурыздағы
№ 17 бұйрығына
7-қосымша
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық басқарушы
холдингтердің, ұлттық
холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау қағидаларына
2-қосымша
Даму жоспарының көрсеткіштер тізбесі

14.1
Простые акции
14.2
Привилегированные акции
15
Номинальная стоимость одной акции, тенге
16
Сведения о регистраторе
17
Акции, находящиеся в республиканской собственности, всего в том числе:
количество
%
17.1
Простые акции
17.2
Привилегированные акции
1.2 корпоративная структура группы Компании с указанием всех организаций, входящих в его группу, в том числе являющимися нерезидентами Республики Казахстан по состоянию на ________:
форма 2
Компания
Организации первого уровня
Организации второго уровня
организационно-правовая форма (ОПФ)
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
Организации n уровня
ОПФ
БИН
наименование
% акций (долей участия)
Сводная информация о количестве субъектов квазигосударственного сектора
ОПФ
Организации первого уровня
Организации второго уровня
Организации третьего уровня
Организации n уровня
Итого
Акционерные общества
Товарищества с ограниченной ответственностью
Иная ОПФ
Итого
1.3. организационная структура Компании (с указанием численности работников), схема и описание.
2. Цели и задачи, в том ключевые показатели эффективности деятельности Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, на пятилетний период с разбивкой по годам:
форма 3
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Цели Стратегии развития Компании
Задачи Стратегии развития Компании
Ключевые показатели (КП) Стратегии развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Методика расчета
Наименова ние
докумен та
приоритет
задача
инициатива/целевой
индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
Направление 1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Значение показателей по годам*
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
20 __год
20 __год
20__ год
20__
год
20__ год
план
факт
план
оценка (факт)
план
факт
план
факт
план
факт
план
план
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Направление 1
Направление n
Примечание:
* значение ключевых показателей Плана развития определяется путем обеспечения взаимоувязки и сопоставления финансовых, экономических и производственных показателей Компании и ее дочерних организаций
** в плане развития отражаются причины недостижения показателей результатов.

14.1
Жай акциялар
14.2
Артықшылық берілген акциялар
15
Бір акцияның номиналды құны, теңге
16
Тіркеуші туралы мәлімет
17
Республикалық меншіктегі акциялар, барлығы, оның ішінде:
мөлшер
%
17.1
Жай акциялар
17.2
Артықшылық берілген акциялар
1.2 Компания тобының, оның тобына кіретін, оның ішінде _________ жағдай бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері емес болып табылатын барлық ұйымдар көрсетілген, корпоративтік құрылымы:
2-нысан
Компания
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
ұйымдастырушылық-құқықтық нысан (ҰҚН)
БСН
атауы
акциялардың % (қатысу үлестері)
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың % (қатысу үлестері)
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың % (қатысу үлестері)
n-деңгейдегі ұйымдар
ҰҚН
БСН
атауы
акциялардың % (қатысу үлестері)
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің саны туралы жиынтық ақпарат
ҰҚН
Бірінші деңгейдегі ұйымдар
Екінші деңгейдегі ұйымдар
Үшінші деңгейдегі ұйымдар
n деңгейдегі ұйымдар
Жиыны
Акционерлік қоғамдар
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер
Өзге де ҰҚН
Жиыны:
1.3 Компанияның ұйымдастырушылық құрылымы (қызметкерлер саны көрсетілген), схемасы және сипаттамасы.
2. Компанияның және акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың жылдар бойынша бөле отырып, бес жылдық кезеңге арналған қызметінің мақсаттары мен міндеттері, оның ішінде қызметі тиімділігінің түйінді көрсеткіштері:
3-нысан
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші деңгейдегі құжат
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің екінші деңгейдегі құжат
Компа ния ның Даму страте гиясы ның мақсат тары
Компа нияның Даму страте гиясы ның міндет тері
Компа нияның Даму страте гиясы ның түйінді көрсет кіштері (ТК) (сандық немесе сапа лық)
Өл шем бір лігі
Есептеу әдіс темесі
Құжат тың атауы
басым
міндетттер
бастама/ ныса налы индика тор
Құжат тың атауы
мақсат
міндет
Ны сана лы ин
дика тор
Нәти же-нің көр-сет кіш-те рі-**
А
Ә
Б
В
Г
Ғ
Д
Е
Ж
З
И
К
Қ
Л
кестенің жалғасы
1-бағыт
1-мақ-сат
1-мін-дет
1-ТК
n-ТК
n-мін-дет
1-ТК
n-ТК
n-мақ-сат
1-мін-дет
1-ТК
n-ТК
n-мін-дет
1-ТК
n-ТК
n-бағыт
1-мақ-сат
1-мін-дет
1-ТК
n-ТК
n-мін-дет
1-ТК
n-ТК
n-мақ-сат
1-мін-дет
1-ТК
n-ТК
n-мін-дет
1-ТК
n-ТК
Жылдар бойынша көрсеткіштер мәні*
20__ жыл (алдыңғы)
20__ жыл
(ағымдағы)
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20_ жыл
20_ жыл
жоспар
факт
жоспар
бағалау (факт)
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
факт
жоспар
жоспар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1-бағыт
n-бағыт
Ескертпе:
* Даму жоспарының түйінді көрсеткіштерінің мәні Компанияның және оның еншілес ұйымдарының қаржылық, экономикалық және өндірістік көрсеткіштерінің өзара байланысын және салыстыруды қамтамасыз ету жолымен айқындалады.
** даму жоспарында нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу себептері көрсетіледі.

3. Мероприятия, планируемые Компанией по реализации Плана развития, в том числе по:
3.1 достижению ключевых показателей деятельности:
форма 4
№ п/п
Наименование ключевых показателей деятельности
Наименование мероприятий/ показателей
Единица измерения
Значение мероприятий/показателей по годам
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20 __ год
20 __ год
план
факт
план
оценка (факт)
план
факт
план
факт
план
факт
план
план
А
Б
В
Г
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
n
3.2 реструктуризации активов* и их обоснование:
форма 5
№ п/п
Действующая структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу)
Тип актива (профильный, непрофильный, прочие)
Планируемая реструктуризация актива* (разделение, выделение, соединение, ликвидация, продажа (отчуждение) создание новых, приобретения акций (долей участия) и так далее)
Прогнозная структура группы Компании (с указанием всех организаций, входящих в группу) по состоянию на 1 января 20 __ года**
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
А
Б
В
1
2
3
4
5
6
1.
n
Примечание:
* активы – это юридические лица, входящие в группу Компании
** указывается структура группы Компании на 1 января года, следующего за отчетным пятилетним периодом
4. Отношения с бюджетом:
4.1 в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан планируемые поступления из республиканского бюджета:
форма 6
тысяч тенге
№ п/п
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Наименование Компании или ее дочерней организации
Функциональная группа
Администратор бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Целевое назначение
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование
Цель
Задача
Целевой
Показатель
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
П
1
n
Итого:
20 __ год (предыдущий)
20 __ год (текущий)
20 __ год
20 __ год
план
факт
% отклонения
план
оценка (факт)
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
1
2

3. Даму жоспарын іске асыру бойынша Компания жоспарлайтын іс-шаралар, оның ішінде мыналар бойынша:
3.1 қызметтің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізу:
4-нысан
№р/с
Қызметтің түйінді көрсеткіштерінің атауы
Іс-шаралар/ көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Жылдар бойынша іс-шаралар/көрсеткіштер мәні
20__ жыл (алдыңғы)
20__ жыл (ағымдағы)
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
жоспар
фа-кт
жоспар
баға лау (факт)
жоспар
фа-кт
жоспар
фа-кт
жоспар
фа-кт
А
Ә
Б
В
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
n
Жылдар бойынша іс-шаралар/көрсеткіштер мәні
20__ жыл
20__ жыл
жос пар
жос пар
11
12
3.2 активтерді қайта құрылымдау және олардың негіздемесі:
5-нысан
№ р/с
Компаниялар тобының қазіргі құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып)
Актив түрі (бейінді, бейінді емес, басқалар)
Активті жоспарланған қайта құрылымдау* (бөлу, бөліп көрсету, қосу, жою, сату (иеліктен шығару), жаңадан құру, акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу және тағы басқа)
20__жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Компаниялар тобының болжамды құрылымы (топқа кіретін барлық ұйымдарды көрсете отырып) **
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
А
Ә
Б
1
2
3
4
5
6
1.
n
Ескертпе:
* активтер – бұл Компания тобына кіретін заңды тұлғалар
** есепті бес жылдық кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарына Компаниялар тобының құрылымы көрсетіледі
4. Бюджетпен қатынасы:
4.1 Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жоспарланатын түсімдер:
6-нысан
мың теңге
№ р/с
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің
бірінші деңгейдегі құжат
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің
екінші деңгейдегі құжат
Компа нияның не-месе он-ың ен-ші-лес ұйымы ның ата-уы
Фу-нкцио нал дық топ
Бюд жет тік бағ дарлама әкімшісі
Бюд жет тік бағ дарлама атауы
Ныс налы мақсаты
Құжаттың атауы
басым
мінде-тттер
бастама/ныса налы индикатор
Құжаттың атауы
мақсат
міндетттер
Нысаналы индикатор
Нә-ти желер көрсеткіші-**
А
Ә
Б
В
Г
Ғ
Д
Е
Ж
З
И
К
Қ
Л
М
1.
n
Барлығы:
20__ жыл
(алдың ғы)
20__ жыл
(ағымдағы)
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
жоспар
фа-кт
ауытқу %
жоспар
бағалау факт
ауытқу %
жоспар
фа-кт
ауытқу %
жоспар
фа-кт
ауытқу %
жоспар
фа-кт
1
2

2.4.1
тысяч тенге
2.4.n
тысяч тенге
2.5
покрытие убытков прошлых лет
тысяч тенге
20 __ год
20 __ год
20_ год
20_ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
план
10
11
12=11/ 10*100
13
14
15=14/ 13*100
16
17
5. Общий объем капитальных вложений и инвестиций Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, с разбивкой по следующим видам:
капитальные вложения, в том числе инвестиционные проекты (капитальные вложения в новые проекты, капитальные вложения в существующие проекты); строительство и модернизация объектов; приобретение основных средств; приобретение нематериальных активов и прочие вложения;
инвестиции, в том числе приобретение пакетов акций (долей участия); вклады в уставный капитал и прочие инвестиции:
форма 9
№ п/п
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Наименование проектов
проект
эксплуатация
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/
целевой индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
1.
Капитальные вложения, всего, в том числе:
1.1
инвестиционные проекты, всего
1.1.1
капитальные вложения в новые проекты
1.1.2
капитальные вложения в существующие проекты
1.1.n
1.2
приобретение основных средств
1.3
приобретение нематериальных активов
1.n
2
Инвестиции, всего
2.1
приобретение пакетов акций (долей участия)
2.2
вклады в уставный капитал
2.n
Итого:
Стоимость проекта, тысяч тенге
всего
в том числе:
освоено за период до начало планируемого года
предстоит к освоению в планируемом году
всего
в том числе за счет источников финансирования
всего
в том числе за счет источников финансирования
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
собственные
заемные
бюджетные
Национальный фонд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Стоимость проекта, тысяч тенге
в том числе:
предстоит к освоению
всего
в том числе в:
20_ го ду
20_ го ду
20_ го ду
20_ го ду
12
13
14
15
16
6. Финансовая устойчивость Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
6.1 структура заимствований и график погашения в разрезе внутреннего и внешнего заимствования (в том числе дочерних организаций):
форма 10*
№ п/п
Заемщик
Заимодатель
Инструмент
Цель заимствования
Основание для заимствования
Решение собрания акционеров (единственного акционера) и/или Совета директоров и/или другие
Договор заимствования (Договор гарантии)
%
дата
валюта
сумма по договору
сумма освоения
льготный период
А
Внешние заимствования
А1
Аn
В
Внутренние заимствования
B1
Вn
Условия займа (Условия гарантии)
Срок займа (Срок гарантируемого займа)
Вид обеспечения по займу
%
прочие условия
дата освоения
дата истечения периода доступности
дата погашения
остаточный срок в днях
продолжение таблицы
20ХХ-3
20ХХ-2
20XX-1
СуммаОД на отчетную дату
1 квартал 20ХХ
основной долг (ОД) на начало периода
погашение ОД
выплата %
ОД на начало периода
погашение ОД
выплата %
ОД на начало
погашение ОД
выплата %
погашение ОД
выплата %
план
факт
2 квартал 20ХХ
3 квартал 20ХХ
4 квартал 20ХХ
погашение ОД
выплата %
погашение ОД
выплата %
погашение ОД
выплата %
план
факт
план
факт
план
факт
продолжение таблицы
20ХХ +1
20ХХ + 2
20ХХ + 3
20ХХ + 4

2.4.1
мың теңге
2.4.n
мың теңге
мың теңге
2.5
өткен жылдардың шығындарын жабу
мың теңге
20__ жыл
20__ жыл
20_ жыл
20_ жыл
жоспар
факт
ауытқу %
жоспар
факт
ауытқу %
жоспар
жоспар
10
11
12=11/10*100
13
14
15=14/ 13*100
16
17
5. Мынадай түрлер бойынша бөліністе компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғалардың күрделі салымдары мен инвестицияларының жалпы көлемі:
күрделі салымдар, оның ішінде инвестицялық жобалар (жаңа жобаларға күрделі салымдар, қазіргі жобаларға күрделі салымдар);
объектілерді салу және жаңғырту; негізгі құралдарды сатып алу; материалдық емес активтерді сатып алу және өзге де салымдар;
инвестициялар, оның ішінде акциялар пакетін (қатысу үлесін) сатып алу; жарғылық капиталға салымдар және өзге де инвестициялар:
9-нысан
№р/с
Мемлекеттік жоспарлау жүйесініңбірінші деңгейдегі құжат
Мемлекеттік жоспарлау жүйесініңекінші деңгейдегі құжат
Жобалардың атауы
Жобаны игерудің басталған күні
Пайдалануға берудің жоспарланған күні
Құжаттың атауы
басым
міндет
бастама/ нысаналы индикатор
Құжаттың атауы
мақсат
міндет
Нысаналы индикатор
Нәтиженің көрсеткіштері**
А
Ә
Б
В
Г
Ғ
Д
Е
Ж
З
И
К
Қ
1.
Күрделі салым дар, барлы ғы, оның ішінде:
1.1
инвестициялық жоба лар, барлы ғы
1.1.1
жаңа жоба ларға күрделі салым дар
1.1.2
қазіргі жоба ларға күрделі салым дар
1.1.n
1.2
негізгі құрал дарды сатып алу
1.3
матери алдық емес актив терді сатып алу
1.n
2
Инвес тиция лар, барлы ғы
2.1
Акция лар пакет терін (қатысу үлесте рін) сатып алу
2.2
Жарғы лық капи талға салым дар
2.n
Жиыны:
Жобаның құны, мың теңге
барлығы
оның ішінде:
жоспарланған жыл басталғанға дейінгі кезеңде игерілді
жоспарланған жылы игерілуі тиіс
барлығы
оның ішінде қаржыландыру көздері есебінен
барлығы
оның ішінде қаржылан дыру көздері есебінен
меншікті
қа-рыз
бюджет
Ұлттық қор
меншікті
қа-рыз
бюджет
Ұлттық қор
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жобаның құны, мың теңге
оның ішінде:
Игерілуі тиіс
барлығы
оның ішінде:
20_ жылы
20_ жылы
20_ жылы
20_ жылы
12
13
14
15
16
6. Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғалардың қаржылық тұрақтылығы:
6.1 ішкі және сыртқы қарыз алу бөлінісінде қарыз алудың құрылымы мен өтеу кестесі (оның ішінде еншілес ұйымдардың):
10-нысан*
№ р/с
Қарыз алушы
Қарыз беруші
Құрал
Қарыз алу мақсаты
Қарыз алу негізі
Акционерлер (жалғыз акционер) отырысының және/немесе Директорлар кеңесінің және/немесе басқа шешімі
Қарызға алу шарты (Кепіл шарты)
%
күні
валютасы
шарт бойынша сомасы
игерілген сома
жеңілдік кезеңі
А
Сыртқы қа-рыз алулар
А1
Аn
В
Ішкі қа-рыз алулар
B1
Вn
Қарыз алу шарттары (Кепіл шарттары)
%
Өзге де шарттар
Игерілген күн
кестенің жалғасы
20ХХ-3
20ХХ-2
20XX-1
Есепті күнге НҚ сомасы
20ХХ 1 тоқсан
Кезеңнің басындағы негізгі қарыз (НҚ)
НҚ өтеу
% тө леу
Кезең нің басындағы НҚ
НҚ өтеу
% тө леу
Кезең нің басын дағы НҚ
НҚ өтеу
% тө леу
НҚ өтеу
% төлеу
жоспар
факт
20ХХ
2 тоқсан
20ХХ 3 тоқсан
20ХХ
тоқсан
НҚ өтеу
% тө леу
НҚ өтеу
% төлеу
НҚ өтеу
%
тө
леу
жоспар
факт
жос пар
факт
жоспар
факт
кестенің жалғасы
20ХХ +1
20ХХ + 2
20ХХ + 3
20ХХ + 4

Рекомендуемое значение коэффициента долга/ЕВITDA: <3, значение >4-5 свидетельствует о слишком большой долговой нагрузке Компании и вероятных проблемах с погашением своих долгов.
Коэффициент финансового левереджа – прямо пропорционален финансовому риску компании и отражает долю заемных средств в источниках финансирования активов компании.
Рассчитывается по формуле:
где: LС – заемный капитал; ЕС – собственный капитал.
Рекомендуемое значение DR: <1, значение >1 свидетельствует о высокой долговой нагрузке компании, которая может негативно повлиять на ее финансовую устойчивость
Коэффициент покрытия процентов – характеризует способность Компании обслуживать свои долговые обязательства. Показатель сравнивает прибыль до уплаты процентов и налогов за одни год) и проценты по долговым обязательствам за тот же период. Фактически коэффициент показывает, во сколько раз прибыль до уплаты процентов и налогов превышает расходы на уплату процентов.
Рассчитывается по формуле:
Коэффициент покрытия процентов = EBIT / Проценты к уплате
Рекомендуемое значение: чем меньше коэффициент покрытия процентов, тем выше кредитное бремя Компании и тем выше вероятность наступления банкротства. Коэффициент ниже 1,5 ставит под вопрос возможность Компании обслуживать свой долг. Критическим считается коэффициент менее 1.
Коэффициенты текущей ликвидности – рассчитывается для определения способности компании погашать текущую задолженность за счет имеющихся оборотных средств.
Рассчитывается по формуле:
где: СА – текущие активы; СL – текущие обязательства.
Рекомендуемое значение СR: 1 - 2. Значение <1 свидетельствует о возможной утрате платежеспособности, значение >4 – о недостаточной активности использования заемных средств и, как следствие, меньшее значение рентабельности собственного капитала
6.3 определение долговой нагрузки Компании и ее дочерних организаций на текущий год (по состоянию на 1 января текущего года):
форма 12
Показатель
Определение
Методика расчета
Консолидированная
Компания
Свободная емкость заимствования
Разница между предельной емкостью заимствования Компании (организации) и объемом финансовых обязательств*, включая суммы привлеченных займов и выданных корпоративных поручительств Компанией (организацией) за исключением, выданных в пользу своих дочерних и зависимых организаций
Предельная емкость заимствования
Максимально допустимая сумма, доступная для привлечения займов, предоставления корпоративных гарантий и корпоративных поручительств Компании (организации), при которой коэффициенты емкости заимствования** достигают нормативных значении, утвержденных для Компании (организации), уполномоченным органом (должностным лицом) Компании (организации)
Примечание:
*объемом финансовых обязательств – объем любых обязательных, являющихся:
обусловленным договором обязательством:
передать денежные средства или иной финансовый актив другому субъекту;
обменяться финансовыми активами или финансовыми обязательствами с другим субъектом на условиях, потенциального невыгодных для субъекта;
договором, расчет по которому будет или может быть осуществлен собственными долевыми инструментами субъекта и:
в соответствии с которым субъект предоставит или будет обязан предоставить переменное количество собственных долевых инструментов;
расчет по которому будет или может быть произведен иным способом, чем обмен фиксированный суммы денежных средств или другого финансового актива на фиксированное количество собственных долевых инструментов субъекта. Для этих целей собственные долевые инструменты не включают инструменты, являющиеся договорами на получение или поставку собственных долевых инструментов субъекта в будущем;
**коэффициенты емкости заимствования – Компания (организация) самостоятельно определяет нормативное значение емкости заимствования для Компании (организации)

Борыш коэффициентінің/ЕВІTDA ұсынылатын мәні: <3, >4-5 мәні Компанияның борыштық жүктемесінің тым үлкендігін және өздерінің қарыздарын өтеудің ықтимал проблемарын білдіреді.
Қаржылық левередж коэффициенті компанияның қаржылық тәуекеліне тікелей пропорционалды және компания активтерін қаржыландыру көздеріндегі қарыз қаражатының үлесін көрсетеді.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
LC - қарыз капитал;
EC - меншікті капитал.
Ұсынылатын DR мәні: <1, >1 мәні компанияның қаржылық тұрақтылығына теріс әсер етуі мүмкін оның борыштық жүктемесі жоғары екендігі туралы куәландырады.
Проценттерді жабу коэффициенті – Компанияның өзінің борыштық міндеттемелеріне қызмет көрсету қабілеттігін сипаттайды. Көрсеткіш бір жылдағы проценттер мен салықтарды және сол кезеңдегі борыштық міндеттемелер бойынша процентті төлеуге дейінгі пайданы салыстырады.
Мына формула бойынша есептеледі:
Проценттерді жабу коэффициенті = EBІT / Төлеуге жататын проценттер
Ұсынылатын мән: проценттерді жабу коэффициенті төмен болған сайын, Компанияның кредиттік ауыртпалығы жоғарылайды және банкрот болу ықтималдылығы жоғарылайды. Коэффициенті 1,5-тен төмен болса, Компанияның өз борышына қызмет көрсету мүмкіндігіне күмән тудырады. Коэффициенті 1-ден аз болуы шекті болып есептеледі.
Ағымдағы өтімділік коэффициенті - компанияның қолда бар айналым қаражаты есебінен ағымдағы берешегін өтеу қабілеттігін анықтау үшін есептеледі.
Мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
CA-ағымдағы активтер;
CL - ағымдағы міндеттемелер.
Ұсынылатын CR мәні: 1 - 2. <1 мәні төлем қабілеттігін жоғалту ықтималдығы туралы, >4 мәні - қарыз қаражатын пайдаланудың жеткіліксіз белсенділігі туралы куәландырады және оның салдары ретінде меншікті капитал рентабельділігінің мәні аз.
6.3 ағымдағы жылға Компанияның және оның еншілес ұйымдарының борыштық жүктемесін айқындау (ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша):
12-нысан
Көрсеткіш
Анықтама
Есептеу әдістемесі
Шоғырландырылған
Компания
Қарыз алудың бос сыйымдылығы
Өзінің еншілес және тәуелді ұйымдарының пайдасына берілгендерді қоспағанда, Компанияның (ұйымның) тартылған қарыздар сомасын және берілген корпоративтік кепілгерліктерін қоса алғанда, Компанияның (ұйымның) шекті қарыз алу сыйымдылығы мен қаржылық міндеттемелерінің көлемі* арасындағы айырмашылық
Қарыз алудың шекті сыйымдылығы
Қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері** Компанияның (ұйымның) уәкілетті органы (лауазымды тұлғасы) Компания (ұйым) үшін бекіткен нормативтік мәніне жететін қарыздарды тарту компанияның (ұйымның) корпоративтік кепілдіктерін және корпоративтік кепілгерліктерін беру қолжетімді, барынша жол берілетін сома үшін
Ескертпе:
* Қаржылық міндеттемелер көлемі – шартқа негізделген:
ақша қаражатын немесе өзге қаржылық активті басқа субъектіге беру;
әлеуетті түрде субъект үшін пайдасыз шарттарда басқа субъектімен қаржылық активтермен немесе қаржылық міндеттемелермен алмасу міндеттемесі;
есеп айырысуы субъектінің меншікті үлестік құралдарымен жүзеге асырылатын немесе асырылуы мүмкін және: оған сәйкес субъект меншікті үлестік құралдарының ауыспалы санын беретін немесе беруге міндетті болатын;
есеп айырысу тіркелген ақша қаражатының сомасын немесе басқа қаржылық активін меншікті үлестік құралдарының тіркелген санына айырбастауға қарағанда, басқа тәсілмен жүргізілетін немесе жүргізілуі мүмкін шарт болып табылатын кез келген міндеттемелер көлемі. Бұл мақсаттарда меншікті үлестік құралдар болашақта субъектінің меншікті үлестік құралдарын алуға немесе жеткізуге жасалған шарттар болып табылатын құралдарды қамтымайды.
** қарыз алу сыйымдылығының коэффициенттері – Компания (ұйым) Компания (ұйым) үшін қарыз алу сыйымдылығының нормативтік мәнін дербес айқындайды.

3=2/1* 100
4
5
6=5/4* 100
7
8
9=8/7* 100
1
Расходы по аренде, всего
тысяч тенге
2
Стоимость за 1 квадратный метр арендуемой площади
тенге
3
Общая площадь помещений в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
Общая занимаемая площадь помещений
квадратных метров
Отклонение
квадратных метров
в том числе площадь:
3.1.
Кабинета председателя правления
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.2.
Комнаты отдыха председателя правления
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.3.
Приемной председателя правления
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.4.
Кабинет заместителя председателя правления (управляющего директора - члена правления)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.5.
Комната отдыха заместителя председателя правления (управляющего директора - члена правления)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.6.
Приемная заместителя председателя правления (управляющего директора - члена правления)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.7.
Кабинет управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.8.
Комната отдыха управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.9.
Приемная управляющего директора (руководителя аппарата)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.10.
Кабинет руководителя структурного подразделения (директора департамента)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.11.
Приемная руководителя структурного подразделения (директора департамента)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.12.
Кабинет работника компании (на 1 работника)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров

3=2/ 1*100
4
5
6=5/ 4*100
7
8
9=8/ 7*100
1
Жалға алу бойынша шығыстар, барлығы
мың теңге
2
Жалға алынатын ауданның 1 шаршы метрінің құны
теңге
3
Бекітілген нормативтерге сәйкес үй-жайлардың жалпы алаңы (шаршы метр)
шаршы метр
Үй-жайлар орналасқан жердің жалпы ауданы (шаршы метр)
шаршы метр
Ауытқу
шаршы метр
оның ішінде мыналардың алаңы:
шаршы метр
3.1.
Басқарма төрағасы ның кабинеті
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.2.
Басқарма төрағасы ның демалыс бөлмесі
Басқарма төрағасы ның қабылдау бөлмесі
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.3.
Басқарма төрағасы ның қабылдау бөлмесі
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.4.
Басқарма төрағасы орынбаса рының (басқару шы директор - басқарма мүшесінің) кабинеті
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.5.
Басқарма төрағасы орынбаса рының (басқару шы директор - басқарма мүшесінің) демалыс бөлмесі
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.6.
Басқарма төрағасы орынбаса рының (басқару шы директор - басқарма мүшеснің) қабылдау бөлмесі
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.7.
Басқару шы директордың (аппарат басшысы ның) кабинеті
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.8.
Басқару шы директордың (аппарат басшысының) демалыс бөлмесі
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.9.
Басқару шы директордың (аппарат басшысы ның) қабылдау бөлмесі
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.10.
Құрылым дық бөлімше басшысы ның (департа мент директорының) кабинеті
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.11.
Құрылым дық бөлімше басшысы ның (департа мент директорының) қабылдау бөлмесі
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.12.
Компания жұмыскерінің кабинеті (1 жұмыскерге арналған)
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр

3.13.
Общие помещения (конференц-зал, зал-совещаний, архив, копировально-множительная служба, гардероб, серверное, кладовые оборудования, форменного обмундирования, медика ментов, технических средств, инвентаря и канцелярских принадлежностей и другие)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных метров
отклонение
квадратных метров
3.14.
Вспомогательные помещения (коридоры, венкамеры, туалеты, помещения для личной гигиены и другие)
в соответствии с утвержденными нормативами
квадратных метров
занимаемая площадь
квадратных мет ров
отклонение
квадратных метров
20__год
20__год
20__ год
20__ год
план
факт
% отклонения
план
факт
% отклонения
план
план
10
11
12=11/ 10*100
13
14
15=14/ 13*100
16
17
Примечание:
в случае превышения установленных лимитов на занимаемые площади, требуется пояснение
* аналогичная форма заполняется отдельно по каждой дочерней организации. Формы по дочерним организациям носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
7.8 прогноз основных консолидированных показателей Компании и юридических лиц, акции (доли участия) которых представляют право Компании прямо определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
форма 20
тысяч тенге
№ п/п
Наименование показателей
20__ год (предыдущий)
20__ год (текущий)
20__ год
план
факт
% отклонения
план
оценка (факт)
% отклонения
план
факт
% отклонения
А
Б
1
2

3.13.
Жалпы үй-жайлар (конфе ренц-зал, мәжіліс залы, мұрағат, көбейту - көшірме қызметі, гардероб, сервер бөлмесі, қойма жабдықта ры, нысандық киімдер, дәрі-дәрмектер, техника лық құралдар, мүкәммалдар және кеңселік керек-жарақтар және тағы басқа қоймасы)
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
3.14.
Көмекші үй-жайлар (дәліздер, венкамералар, дәретханалар, жеке бас гигиенасына арналған
үй-жайлар және тағы басқалар)
бекітілген норматив терге сәйкес
шаршы метр
орналасқан алаңы
шаршы метр
ауытқу
шаршы метр
20__жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
жоспар
факт
ауытқу %
жоспар
факт
ауытқу %
жос пар
жоспар
10
11
12=11/ 10*100
13
14
15=14/ 13*100
16
17
Ескертпе:
Орналастырылатын алаңдарға белгіленген лимиттер асып кеткен жағдайда, түсіндіру талап етіледі
* ұқсас нысан әрбір еншілес ұйым бойынша жеке толтырылады. Еншілес ұйымдар бойынша нысандар тек ақпараттық сипатқа ие және ол компания директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
7.8 Акциялары (қатысу үлестері) Компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін Компаниялар мен заңды тұлғалардың негізгі шоғырландырылған көрсеткіштерінің болжамы:
20-нысан
мың теңге
№ с/р
Көрсеткіштер атауы
20__жыл (алдыңғы)
20__ жыл (ағымдағы)
20__жыл
жоспар
факт
% ауытқу
жоспар
бағалау (факт)
% ауытқу
жоспар
факт
% ауытқу
А
Ә
1
2

12=11/ 10*100
13
14
15=14/ 13*100
16
17
Примечание:
* аналогичная форма заполняется отдельно по каждой дочерней организации. Формы по дочерним организациям носят исключительно информативный характер и не являются предметом утверждения советом директоров компании.
8. Информация по планируемым мероприятиям, направленным на развитие и внедрение стандартов корпоративного управления в Компании и юридических лицах, акции (доли участия) которых предоставляют право Компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами:
форма 22
№ п/п
Наименование Компании
Рейтинг корпоративного управления
20___ год
20___ год
20___ год
20___ год
20___ год
А
Б
1
2
3
4
5
Компания
1
Дочерняя организация 1
n
Дочерняя организация n
Приложение 8
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 марта 2019 года № 17
Приложение 3
к Правилам разработки,
утверждения планов развития
национальных управляющих
холдингов, национальных
холдингов, национальных
компаний, акционером которых
является государство,
а также мониторинга и
оценки их реализации
форма
Отчет по мониторингу реализации плана развития по стратегическим направлениям деятельности Компании
Документ первого уровня Системы государственного планирования
Документ второго уровня Системы государственного планирования
Цели Стратегии развития Компании
Задачи Стратегии развития Компании
Ключевые показатели (КП) Стратегии развития Компании (количественные или качественные)
Единица измерения
Методика расчета
Наименование документа
приоритет
задача
инициатива/целевой индикатор
Наименование документа
Цель
Задача
Целевой индикатор
Показатель результатов**
А
Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О
Направление 1
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Направление n
Цель 1
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Цель n
Задача 1
КП 1
КП n
Задача n
КП 1
КП n
Значение ключевых показателей*
факт отчетного года
факт предыдущего года перед отчетным годом
% отчетного года к предыдущему году
Причины отклонения (выполнения в неполном объеме)
Корректирующие меры (предпринятые/ планируемые)
1
2
3
4
5
Направление 1
Направление n
Отчет по мониторингу реализации плана развития по финансово-хозяйственной деятельности Компании
№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
факт отчетного года
факт предыдущего года перед отчетным годом
% отчетного года к предыдущему году
Причины отклонения (выполнения в неполном объеме)
Корректирующие меры (предпринятые/ планируемые)
1.
Доходы, всего
тысяч тенге
2.
Расходы, всего, в том числе:
тысяч тенге
2.1
Общие и административные расходы
тысяч тенге
2.2
Фонд оплаты труда
тысяч тенге
2.3
Среднемесячная заработная плата
тысяч тенге
3.
Чистый доход (убыток указывается со знаком минус)
тысяч тенге
4.
Дивиденды на государственный пакет акций
тысяч тенге
5.
Выплаченные налоги и другие обязательные платежи в бюджет
тысяч тенге
6.
Инвестиции
собственные
тысяч тенге
бюджетные
тысяч тенге
заемные
тысяч тенге
всего
тысяч тенге
7.
Активы, в том числе:
тысяч тенге
7.1
Долгосрочные активы
тысяч тенге
7.2
Краткосрочные активы
тысяч тенге
8.
Обязательства, в том числе:
тысяч тенге
8.1
Краткосрочные обязательства
тысяч тенге
8.2
Долгосрочные обязательств
тысяч тенге
9.
Реструктуризация активов
наименование актива с указанием его типа (профильный, непрофильный, прочие)
выводимый % пакета акций (доли участия)
10.
Финансовая устойчивость
коэффициент долга/ЕВITDА
числовое значение
коэффициент финансового левереджа
числовое значение
коэффициент покрытия процентов
%
коэффициент текущей ликвидности
числовое значение

12=11/10*100
13
14
15=14/13 *100
16
17
Ескертпе:
* осыған ұқсас нысан әрбір еншілес ұйым бойынша бөлек толтырылады. Еншілес ұйым бойынша нысандар тек ақпараттық сипатқа ғана ие және ол компанияның директорлар кеңесінің бекіту нысанасы болып табылмайды.
8. Компаниялар мен акциялары (қатысу үлестері) Компанияға заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді тікелей айқындау құқығын беретін осы заңды тұлғаларда корпоративтік басқарудың стандарттарын дамытуға және енгізуге бағытталған іс-шаралар бойынша ақпарат:
22-нысан
р/с
Компанияның атауы
Корпоративтік басқару рейтингі
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
А
Ә
1
2
3
4
5
Компания
1
1-еншілес ұйым
n
n-еншілес ұйым
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 6 наурыздағы
№ 17 бұйрығына
8-қосымша
Акционері мемлекет болып
табылатын ұлттық
басқарушы холдингтердің,
ұлттық холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму
жоспарларын әзірлеу, бекіту,
сондай-ақ олардың іске
асырылуын мониторингілеу
және бағалау қағидаларына
3-қосымша
Компания қызметінің стратегиялық бағыттары бойынша даму жоспарының іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі есеп
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші деңгейдегі құжаты
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің екінші деңгейдегі құжаты
Компа нияның Даму стратегиясының
мақсат тары
Компанияның Даму стратегиясыны міндеттері
Компа нияның Даму страте гиясы ның түйінді көрсет кіштері (ТК) (сан дық немесе сапа лық)
Өл шем бір лігі
Есеп теу әдістемесі
Құжат тың атауы
басым
міндет
бастама/ нысаналы индикатор
Құжат тың атауы
мақсат
міндет
Нысаналы индикатор
Нәтижелер көрсет кіші**
А
Ә
Б
В
Г
Ғ
Д
Е
Ж
З
И
К
Қ
Л
кестенің жалғасы
1-бағыт
1-мақ-сат
1-мін-дет
1-ТК
n- ТК
1-ТК
n- ТК
n-мақ-сат
1-мін-дет
1-ТК
n- ТК
n-мін-дет
1-ТК
n- ТК
кестенің жалғасы
n-бағыт
1-мақ-сат
1-мін-дет
1-ТК
n- ТК
n-мін-дет
1-ТК
n- ТК
n-мақ-сат
1-мін-дет
1-ТК
n- ТК
n-мін-дет
1-ТК
n- ТК
Түйінді көрсеткіштердің мәні*
20__жыл
Есеп ті жылдың фак тісі
Есепті жылдың ал дың ғы жылғы фактісі
Ал дыңғы жы лға қараған да есепті жылға %
Ауытқу себепте рі (толық көлемде орындалмауы)
Түзету шаралары (ал дын ала қабылдан ған/ жос парлана тын)
1
2
3
4
5
1-бағыт
n-бағыт
Компанияның қаржылық-шаруашылық қызметі бойынша даму стратегиясының іске асырылуын мониторингілеу бойынша есеп
р/с
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
20__ жыл
20__ жыл
20___ жыл
Ауытқудың себептеі (толық көлемде орындалмау)
жоспар
факт
орындалу %
жоспар
факт
орындалу %
жоспар
факт
орындалу %
1.
Кірістер, барлығы
мың теңге
2.
Шығыстар, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
2.1
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
мың теңге
2.2
Еңбекақы төлеу қоры
мың теңге
2.3
Орташа айлық жалақы
мың теңге
3.
Таза кіріс (шығын минус белгісімен көрсетіледі)
мың теңгем
4.
Мемлекеттік акциялар пакетіне берілетін дивидендтер
мың теңге
5.
Төленген салықтар мен бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдер
мың теңге
6.
Инвестициялар
меншікті
мың теңге
бюджеттік
мың теңге
қарыз
мың теңге
барлығы
мың теңге
7.
Активтер, оның ішінде:
мың теңге
7.1
Ұзақ мерзімді активтер
мың теңге
7.2
Қысқа мерзімді активтер
мың теңге
8.
Міндеттемелер, оның ішінде:
мың теңге
8.1
Қысқа мерзімді міндеттемелер
мың теңге
8.2
Ұзақ мерзімді міндеттемелер
мың теңге
9.
Активтерді қайта құрылым дау
көрсетілген түрі активтің атауы (бейінді, бейінді емес, басқалар)
акциялар пакетінің (қатысу үлесінің) шығару %
10.
Қаржылық тұрақтылық
борыш коэффициенті /EBІTDA
Сандық мәні
Қаржылық левередж коэффициенті
Сандық мәні
Пайыздарды жабу коэффициенті
%
Ағымдағы өтімділік ккоэффициенті
Сандық мәні