О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 246. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2018 года № 17972.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам валютного регулирования и валютного контроля, риск-ориентированного надзора за деятельностью финансовых организаций, защиты прав потребителей финансовых услуг и совершенствования деятельности Национального Банка Республики Казахстан" и в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения и дополнение (далее - Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту надзора за банками (Кизатов О.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 246 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 20 желтоқсанда № 17972 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне валюталық реттеу және валюталық бақылау, қаржы ұйымдарының қызметін тәуекелге бағдарланған қадағалау, қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі (бұдан әрі - Тізбе) бекітілсін.
2. Банктерді қадағалау департаменті (Қизатов О.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

"47. Банк вправе осуществлять следующие операции с векселями, принятыми к учету и находящимися в его портфеле:
1) при наступлении срока платежа получить платеж по векселю;
2) индоссировать вексель.";
пункт 50 исключить;
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Учетные конторы (банки), имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на проведение валютных операций, могут использовать погашения задолженности перед ним.";
в пункт 53 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется.
2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.11.2019 № 196 (вводится в действие с 01.01.2020).
3. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 марта 2010 года № 41 "Об утверждении Правил расчета значений пруденциальных нормативов для организатора торгов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6207) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил и методик расчета значений пруденциальных нормативов для организатора торгов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила и методики расчета значений пруденциальных нормативов для организатора торгов.";
в Правилах расчета значений пруденциальных нормативов для организатора торгов, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила и методики расчета значений пруденциальных нормативов для организатора торгов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила и методики расчета значений пруденциальных нормативов для организатора торгов разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают порядок и методики расчета значений пруденциальных нормативов для организатора торгов.
На организатора торгов, не менее двадцати пяти процентов от общего количества голосующих акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, настоящие Правила распространяются в части требований, установленных пунктом 3.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Пруденциальный норматив "Минимальный размер капитала";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Методика расчета пруденциального норматива "Достаточность собственного капитала";

"47. Банк есепке алған және өзiнiң порфелiндегi вексельдермен мынадай операцияларды:
1) төлем мерзiмi басталғанда вексель бойынша төлем алуды;
2) вексельді индоссамент жасауды жүзеге асыруға құқылы.";
50-тармақ алып тасталсын;
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Валюталық операциялар жүргізуге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар есеп жүргізу кеңселері (банктер) римессаны тек қана одан әрі шетел кредиторына олардың алдындағы берешекті өтеуге беру үшін пайдалана алады.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді:
"53. Банк осы Қағидалардың талаптарын орындамағаны немесе тиісті түрде орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген тәртіппен жауапкершілік атқарады.
Осы Қағидалармен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.".
2. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.11.2019 № 196 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. "Сауда-саттықты ұйымдастырушы үшін пруденциалдық нормативтердің мәндерін есеп айырысу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 29 наурыздағы № 41 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6207 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сауда-саттықты ұйымдастырушы үшін пруденциалдық нормативтердің мәндерін есеп айырысу қағидалары мен әдістемелерін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Сауда-саттықты ұйымдастырушы үшін пруденциалдық нормативтердің мәндерін есеп айырысу қағидалары мен әдістемелері бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сауда-саттықты ұйымдастырушы үшін пруденциалдық нормативтердің мәндерін есеп айырысу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сауда-саттықты ұйымдастырушы үшін пруденциалдық нормативтердің мәндерін есеп айырысу қағидалары мен әдістемелері";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сауда-саттықты ұйымдастырушы үшін пруденциалдық нормативтердің мәндерін есеп айырысу қағидалары мен әдістемелері "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және сауда-саттықты ұйымдастырушы үшін пруденциалдық нормативтердің мәндерін есеп айырысу тәртібі мен әдістемелерін белгілейді.
Осы Қағидалар дауыс беруші акцияларының жалпы санының жиырма бес пайызынан астамы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі сауда-саттықты ұйымдастырушыға 3-тармақта белгіленген талаптар бөлігінде қолданылады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. "Капиталдың барынша төмен мөлшері" пруденциалдық нормативі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. "Меншікті капиталдың жеткіліктілігі" пруденциалдық нормативін есеп айырысу әдістемесі";

абзац первый подпункта 2) части второй пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) Кр - кредитный риск, рассчитываемый как сумма активов, условных и возможных обязательств, производных финансовых инструментов, взвешенных по степени кредитного риска в соответствии с Таблицей активов организатора торгов, взвешенных по степени кредитного риска вложений, по форме согласно приложению 1 (далее – приложение 1) к настоящим Правилам, Таблицей условных и возможных обязательств организатора торгов, взвешенных по степени кредитного риска, по форме согласно приложению 2 (далее – приложение 2) к настоящим Правилам, Расшифровкой производных финансовых инструментов, взвешенных с учетом кредитного риска, по форме согласно приложению 3 (далее – приложение 3) к настоящим Правилам.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Методика расчета пруденциального норматива "Текущая ликвидность";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Коэффициент текущей ликвидности организатора торгов - К2 составляет не менее 0,015.
Организатор торгов производит расчеты значения коэффициента К2 ежемесячно по состоянию на конец последнего рабочего дня отчетного месяца в соответствии с Расшифровкой коэффициента текущей ликвидности К2 по форме согласно приложению 4 (далее – приложение 4) к настоящим Правилам.";
пункт 10 исключить;
часть первую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"11. Расчеты значения коэффициента К1 в соответствии с приложениями 1, 2, 3 к настоящим Правилам, коэффициента К2 в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам, а также Отчет о выполнении пруденциальных нормативов по форме согласно приложению 5 (далее - приложение 5) к настоящим Правилам предоставляются организатором торгов в уполномоченный орган ежеквартально не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом, по следующим формам приложений к настоящим Правилам:";
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"12. Расчеты значений коэффициентов К1, К2, а также отчет о выполнении пруденциальных нормативов на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписываются первым руководителем организатора торгов, главным бухгалтером или лицами, уполномоченными на подписание отчета, и исполнителем и представляются в уполномоченный орган, а также хранятся у организатора торгов.";
Таблицу активов организатора торгов, взвешенных по степени кредитного риска вложений, по форме согласно приложению 1 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню;

6-тармақтың екінші бөлімінің 2) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға (бұдан әрі - 1-қосымша) сәйкес нысан бойынша Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген сауда-саттықты ұйымдастырушы активтерiнiң кестесіне, осы Қағидаларға 2-қосымшаға (бұдан әрі - 2-қосымша) сәйкес нысан бойынша Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген сауда-саттықты ұйымдастырушының шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесіне, осы Қағидаларға 3-қосымшаға (бұдан әрі - 3-қосымша) сәйкес нысан бойынша Кредиттік тәуекелді ескеріп мөлшерленген, туынды қаржы құралдарын ашып жазуға сәйкес Кт - осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің, туынды қаржы құралдарының сомасы ретінде есептелетін кредиттік тәуекел.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. "Ағымдағы өтімділік" пруденциалдық нормативін есеп айырысу әдістемесі";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. К2 - сауда-саттықты ұйымдастырушының ағымдағы өтімділігінің коэффиенті 0,015 кем еместі құрайды.
Сауда-саттықты ұйымдастырушы К2 коэффициенті мәнінің есебін осы Қағидаларға 4-қосымшаға (бұдан әрі - 4-қосымша) сәйкес нысан бойынша К2 ағымдағы өтімділік коэффициентін ашып жазуға сәйкес ай сайын есептік айдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша жүргізеді.";
10-тармақ алып тасталсын;
11-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Сауда-саттықты ұйымдастырушы осы Қағидаларға 1, 2 3-қосымшаларға сәйкес К1 коэффициенті мәнінің есебін, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес К2 коэффициенті мәнінің есебін, сондай-ақ осы Қағидаларға 5-қосымшаға (бұдан әрі - 5-қосымша) сәйкес нысан бойынша Пруденциалдық нормативтерді орындау туралы есепті уәкілетті органға тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей осы Қағидаларға қосымшалардың мынадай нысандары бойынша ұсынады:";
12-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қағаз тасымалдағыштағы К1, К2 коэффициенттерi мәнiнiң есебiне және пруденциалдық нормативтердi есептеуге арналған қосымша мәлiметтерге есепті күнге жағдай бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының бірінші басшысы, бас бухгалтері немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлғалар және орындаушы қол қояды және уәкілетті органға ұсынылады, сондай-ақ сауда-саттықты ұйымдастырушыда сақталады.";
1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген сауда-саттықты ұйымдастырушы активтерiнiң кестесі Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

Таблицу условных и возможных обязательств организатора торгов, взвешенных по степени кредитного риска, по форме согласно приложению 2 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню;
Расшифровку производных финансовых инструментов, взвешенных с учетом кредитного риска, по форме согласно приложению 3 изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню;
Расшифровку коэффициента текущей ликвидности К2 по форме согласно приложению 4 изложить в редакции согласно приложению 5 к Перечню;
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов по форме согласно приложению 5 изложить в редакции согласно приложению 6 к Перечню.
4. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 07.04.2026 № 58 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 312 "Об утверждении Правил управления стабилизационным банком, заключения сделок, в отношении совершения которых установлены особые условия, проведения операции по передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме консервации, стабилизационному банку, передачи стабилизационным банком активов и обязательств банку-приобретателю, а также виды активов и обязательств, подлежащих передаче стабилизационному банку" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14785, опубликовано 16 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил управления стабилизационным банком, заключения сделок, в отношении совершения которых установлены особые условия, проведения операции по передаче активов и обязательств неплатежеспособного банка стабилизационному банку, передачи стабилизационным банком активов и обязательств другому банку, определяемому уполномоченным органом";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила управления стабилизационным банком, заключения сделок, в отношении совершения которых установлены особые условия, проведения операции по передаче активов и обязательств неплатежеспособного банка стабилизационному банку, передачи стабилизационным банком активов и обязательств другому банку, определяемому уполномоченным органом.";
в Правилах управления стабилизационным банком, заключения сделок, в отношении совершения которых установлены особые условия, проведения операции по передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме консервации, стабилизационному банку, передачи стабилизационным банком активов и обязательств банку-приобретателю, а также видах активов и обязательств, подлежащих передаче стабилизационному банку, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила управления стабилизационным банком, заключения сделок, в отношении совершения которых установлены особые условия, проведения операции по передаче активов и обязательств неплатежеспособного банка стабилизационному банку, передачи стабилизационным банком активов и обязательств другому банку, определяемому уполномоченным органом";

2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген сауда-саттықты ұйымдастырушының шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесі Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кредиттік тәуекелді ескеріп мөлшерленген, туынды қаржы құралдарын ашып жазу Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша К2 ағымдағы өтімділік коэффициентін ашып жазу Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Пруденциалдық нормативтерді орындау есебі осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 07.04.2026 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. "Тұрақтандыру банкін басқару, оларды жасасуға қатысты ерекше шарттар белгіленген мәмілелерді жасасу, консервациялау режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру жөніндегі операцияны жүргізу, тұрақтандыру банкінің активтер мен міндеттемелерді сатып алушы банкке беру қағидаларын, сондай-ақ тұрақтандыру банкіне берілуге жататын активтер мен міндеттемелердің түрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 312 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14785 болып тіркелген, 2017 жылғы 16 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрақтандыру банкін басқару, жасалуына қатысты ерекше шарттар белгіленген мәмілелерді жасасу, төлемге қабілетсіз банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру жөніндегі операцияны жүргізу, тұрақтандыру банкінің активтер мен міндеттемелерді уәкілетті орган айқындайтын басқа банкке беру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Тұрақтандыру банкін басқару, жасалуына қатысты ерекше шарттар белгіленген мәмілелерді жасасу, төлемге қабілетсіз банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру жөніндегі операцияны жүргізу, тұрақтандыру банкінің активтер мен міндеттемелерді уәкілетті орган айқындайтын басқа банкке беру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Тұрақтандыру банкін басқару, оларды жасасуға қатысты ерекше шарттар белгіленген мәмілелерді жасасу, консервациялау режиміндегі банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру жөніндегі операцияны жүргізу, тұрақтандыру банкінің активтер мен міндеттемелерді сатып алушы банкке беру қағидаларында, сондай-ақ тұрақтандыру банкіне берілуге жататын активтер мен міндеттемелердің түрлерінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрақтандыру банкін басқару, жасалуына қатысты ерекше шарттар белгіленген мәмілелерді жасасу, төлемге қабілетсіз банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру жөніндегі операцияны жүргізу, тұрақтандыру банкінің активтер мен міндеттемелерді уәкілетті орган айқындайтын басқа банкке беру қағидалары";

пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила управления стабилизационным банком, заключения сделок, в отношении совершения которых установлены особые условия, проведения операции по передаче активов и обязательств неплатежеспособного банка стабилизационному банку, передачи стабилизационным банком активов и обязательств другому банку, определяемому уполномоченным органом, (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках) и определяют порядок управления стабилизационным банком, заключения сделок, в отношении совершения которых установлены особые условия, условия и порядок проведения операции по передаче активов и обязательств неплатежеспособного банка (далее – банк) стабилизационному банку, передачи стабилизационным банком активов и обязательств другому банку (далее – банк-приобретатель), определяемому уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган).
2. Временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком) обращается в уполномоченный орган для проведения операции по передаче активов и обязательств банка стабилизационному банку, в том числе в случае невозможности осуществления операции по одновременной передаче активов и обязательств банка в части или полном размере другому (другим) банку (банкам).
3. Временная администрация по управлению банком (временный управляющий банком) проводит оценку активов и разрабатывает план деятельности стабилизационного банка.";
подпункт 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"3) исполнение обязательств с учетом требований, установленных пунктом 4 статьи 61-12 Закона о банках;";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Условия и порядок осуществления операции по передаче активов и обязательств неплатежеспособного банка стабилизационному банку";
пункт 15 исключить;
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. После определения стабилизационным банком объема принимаемых активов и обязательств между стабилизационным банком и банком подписывается договор передачи активов и обязательств в двух экземплярах на казахском и русском языках с приложением передаточного акта.
При оформлении передаточного акта на дату осуществления операции по передаче активов и обязательств банка стабилизационному банку в нем указываются следующие сведения:
размер и перечень передаваемых активов банка с указанием наименования, инвентарного номера (при наличии), балансовой стоимости, номеров банковских счетов (при необходимости), на которых учтены активы банка, документов, подтверждающих право собственности банка (при необходимости);
стоимость и перечень передаваемых прав требований по банковским займам с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) заемщика-физического лица, наименования заемщика-юридического лица, основного долга по займам, дат заключения и номеров договоров банковских займов, срока действия договоров банковских займов, ставок вознаграждения по банковским займам, начисленных и полученных банком сумм вознаграждения по банковским займам;
перечень и размер передаваемых обязательств, в том числе по депозитам с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) депозиторов-физических лиц, наименования депозиторов-юридических лиц, номеров банковских счетов, на которых учтены суммы депозитов, суммы депозита, даты заключения и номера договора банковского счета и (или) банковского вклада, срока действия договора, ставки вознаграждения по вкладу;
перечень передаваемых баз данных (в том числе архивных хранилищ документов в бумажной форме), в которых содержится информация о клиентах, их операциях и операциях банка, первичные документы, история взаимоотношений с клиентами и иная информация, необходимая для надлежащего исполнения прав и обязательств по принимаемым активам и обязательствам.

1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Тұрақтандыру банкін басқару, жасалуына қатысты ерекше шарттар белгіленген мәмілелерді жасасу, төлемге қабілетсіз банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру жөніндегі операцияны жүргізу, тұрақтандыру банкінің активтер мен міндеттемелерді уәкілетті орган айқындайтын басқа банкке беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Банктер туралы заң) сәйкес әзірленді және тұрақтандыру банкін басқару, жасалуына қатысты ерекше шарттар белгіленген мәмілелерді жасасу тәртібін, төлемге қабілетсіз банктің (бұдан әрі - банк) активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру жөніндегі операцияны жүргізу, тұрақтандыру банкінің активтер мен міндеттемелерді қаржы нарығын мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) айқындайтын басқа банкке (бұдан әрі - сатып алушы) беру шарттары мен тәртібін айқындайды.
2. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру жөніндегі операцияны жүргізу үшін, оның ішінде банктің активтері мен міндеттемелерінің бір бөлігін немесе толық мөлшерде бір мезгілде басқа банкке (банктерге) беру операциясын жүзеге асыруға мүмкін болмаған жағдайда уәкілетті органға өтініш жасайды.
3. Банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілік (банкті уақытша басқарушы) активтерді бағалайды және тұрақтандыру банкі қызметінің жоспарын әзірлейді.";
6-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Банктер туралы заңның 61-12-бабының 4-тармағында белгіленген талаптарды ескере отырып, міндеттемелерді орындау;";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Төлемге қабілетсіз банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру жөніндегі операцияны жүзеге асырудың шарттары мен тәртібі";
15-тармақ алып тасталсын;
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Тұрақтандыру банкі қабылданатын активтер мен міндеттемелердің көлемін айқындағаннан кейін тұрақтандыру банкі мен банктің арасында тапсыру актісін қоса бере отырып қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалған активтер мен міндеттемелерді беру шартына қол қойылады.
Банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру жөніндегі операцияны жүргізу күні тапсыру актісін ресімдеу кезінде онда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
атауын, түгендеу нөмірін (бар болса), баланстық құнын, банктің активтері есепке жазылған банк шоттарының нөмірлерін (қажет болғанда), банктің меншік құқығын растайтын құжаттарды (қажет болғанда) көрсете отырып банктің берілетін активтерінің мөлшері мен тізбесі;
қарыз алушы-жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса), қарыз алушы-заңды тұлғаның атауын, қарыздар бойынша негізгі борышты, банктік қарыз шарттарының жасалған күндері мен нөмірлерін, банктік қарыз шарттарының қолданылу мерзімін, банктік қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемелерін, банк банктік қарыздар бойынша есептеген және алған сыйақы сомаларын көрсете отырып, банктік қарыздар бойынша берілетін талап ету құқықтарының құны мен тізбесі;
депозитор-жеке тұлғалардың тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса), депозитор-заңды тұлғалардың атауын, депозиттар сомасы есепке жазылған банк шоттарының нөмірлерін, депозит сомасын, банктік шот және (немесе) банктік салым шартының жасалған күні мен нөмірін, шарттың қолданылу мерзімін, салым бойынша сыйақы мөлшерлемесін көрсете отырып берілетін, оның ішінде депозиттер бойынша міндеттемелер тізбесі мен мөлшері;
клиенттер, олардың операциялары және банктің операциялары туралы ақпарат, бастапқы құжаттар, клиенттермен орнатылған өзара қарым-қатынастар тарихы және қабылданатын активтер мен міндеттемелер бойынша құқықтар мен міндеттемелерді тиісінше орындау үшін қажетті өзге ақпарат қамтылған берілетін дерекқор (оның ішінде қағаз нысандағы құжаттардың мұрағат қоймаларының) тізбесі.

18. Передача обязательств банка в стабилизационный банк осуществляется с соблюдением с очередности удовлетворения требований кредиторов, предусмотренной статьей 74-2 Закона о банках.";
подпункт 3) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"3) не имеет неисполненных административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные частями шестой, восьмой статьи 213, статьей 227 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года, мер надзорного реагирования (кроме рекомендательных мер надзорного реагирования) и санкций, примененных уполномоченным органом, на дату подачи заявок;".
8. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 75 "Об установлении иных факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации и страховой группы, а также утверждении Правил применения мер раннего реагирования и Методики определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16944, опубликовано 6 июня 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об установлении факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации и страховой группы, а также утверждении Правил одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования, и Методики определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы)";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Установить следующие факторы, влияющие на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации:
1) снижение норматива достаточности маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации;
2) снижение норматива достаточности высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации;
3) недостаток активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности для покрытия общей суммы страховых резервов;
4) достаточность суммы требуемого капитала для покрытия валютного риска;
5) увеличение общего суммарного размещения в ценные бумаги (с учетом операций "обратное РЕПО"), вклады и деньги (за вычетом резерва по сомнительным долгам) в банках второго уровня, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" и ниже по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service или Fitch (далее - другие рейтинговые агентства), и аффилиированных лицах данных банков;

18. Банк міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру Банктер туралы заңның 74-2-бабында көзделген кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудың кезектілігін сақтай отырып жүзеге асырылады.";
24-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өтінімдер берген күнге 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 213-бабының алтыншы, сегізінші бөліктерінде, 227-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтары үшін орындалмаған әкімшілік жазалар, уәкілетті орган қолданған қадағалап ден қою шаралары (қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шараларынан басқа) және санкциялар жоқ;".
8. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін өзге де факторларды белгілеу, сондай-ақ Ертерек ден қою шараларын қолдану қағидаларын және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 сәуірдегі №75 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16944 болып тіркелген, 2018 жылғы 6 маусымда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды белгілеу, сондай-ақ Ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау қағидаларын және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды айқындау әдістемесін бекіту туралы";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін мынадай факторлар белгіленсін:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің төмендеуі;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің төмендеуі;
3) сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып сақтандыру резервтерінің жалпы сомасын өтеу үшін активтердің жеткіліксіз болуы;
4) талап етілетін капитал сомасының валюталық тәуекелді өтеу үшін жеткілікті болуы;
5) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-" және одан төмен ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің (бұдан әрі - басқа рейтингтік агенттіктер) осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі банктердегі және осы банктердің үлестес тұлғаларындағы бағалы қағаздарға ("керi РЕПО" операцияларын ескере отырып), салымдарға және ақшаға (күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде) жалпы жиынтық орналастырудың ұлғаюы;

1) эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
2) аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг, составленной в соответствии с требованиями подпункта 1 настоящей строки, производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
3) эмитентом долговых ценных бумаг представлялась фондовой бирже финансовая отчетность эмитента, подтвержденная аудиторским отчетом, или отчет аудитора по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) за периоды, установленные внутренними документами фондовой биржи;
4) наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
5) в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу).
100
71.
Прочие финансовые инструменты
100
Итого:
х
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________                         ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                               (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________                         ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                               (подпись)
Исполнитель:
________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________             _______________
(подпись)                   (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" _______________ 20 ___ года
Примечание:
Перечень иностранных государств:
1) Княжество Андорра;
2) Государство Антигуа и Барбуда;
3) Содружество Багамских островов;
4) Государство Барбадос;
5) Государство Бахрейн;
6) Государство Белиз;
7) Государство Бруней Даруссалам;
8) Республика Вануату;
9) Республика Гватемала;
10) Государство Гренада;
11) Республика Джибути;
12) Доминиканская Республика;
13) Республика Индонезия;
14) Испания (только в части территории Канарских островов);
15) Республика Кипр;
16) Китайская Народная Республика (только в части территорий специальных административных районов Аомынь (Макао) и Сянган (Гонконг);
17) Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
18) Республика Коста-Рика;
19) Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);

1) борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептілікті ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес жасайды;
2) осы жолдың 1) тармақшысының талаптарына сәйкес жасалған борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдар тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
3) борыштық бағалы қағаздар эмитенті аудиторлық есеппен расталған, қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген кезеңдердегі эмитенттің қаржылық есептілігін немесе аралық қаржылық ақпаратқа шолу жасау бойынша аудитордың есебін (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық топтамасын) ұсынған;
4) борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы;
5) борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды
100
71.
Басқа қаржы құралдары
100
Барлығы:
x
Бiрiншi басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________________ ________________
(тегi, аты, әкеcінің аты (ол бар болса)                  (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
________________________________________________ _______________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                  (қолы)
Орындаушы: ____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
_________________ _______________
(қолы)            (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған күн 20__ жылғы "____" __________
Ескерту:
Шет мемлекеттер тізбесі:
1) Андорра Княздығы;
2) Антигуа және Барбуда Мемлекеті;
3) Багам аралдары Достастығы;
4) Барбадос Мемлекеті;
5) Бахрейн Мемлекеті;
6) Белиз Мемлекеті;
7) Бруней Даруссалам Мемлекеті;
8) Вануату Республикасы;
9) Гватемала Республикасы;
10) Гренада Мемлекеті;
11) Джибути Республикасы;
12) Доминика Республикасы;
13) Индонезия Республикасы;
14) Испания (Канар аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
15) Кипр Республикасы;
16) Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) және Сянган (Гонконг) арнайы әкімшілік аудандарының аумақтары бөлігінде ғана);
17) Ислам Федеральдық Республикасы Комор аралдары;
18) Коста-Рика Республикасы;
19) Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлігінде ғана);

20) Республика Либерия;
21) Княжество Лихтенштейн;
22) Республика Маврикий;
23) Португалия (только в части территории островов Мадейра);
24) Мальдивская Республика;
25) Республика Мальта;
26) Республика Маршалловы острова;
27) Княжество Монако;
28) Союз Мьянма;
29) Республика Науру;
30) Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
31) Федеративная Республика Нигерия;
32) Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
33) Объединенные Арабские Эмираты (только в части территории города Дубай);
34) Республика Палау;
35) Республика Панама;
36) Независимое Государство Самоа;
37) Республика Сейшельские острова;
38) Государство Сент-Винсент и Гренадины;
39) Федерация Сент-Китс и Невис;
40) Государство Сент-Люсия;
41) Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части следующих территорий):
Острова Ангилья; Бермудские острова;
Британские Виргинские острова;
Гибралтар;
Каймановы острова;
Остров Монтсеррат;
Острова Теркс и Кайкос;
Остров Мэн;
Нормандские острова (острова Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни);
42) Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, острова Гуам и содружества Пуэрто-Рико);
43) Королевство Тонга;
44) Республика Филиппины;
45) Демократическая Республика Шри-Ланка.
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме таблицы активов
организатора торгов,
взвешенных по степени
кредитного риска вложений
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Таблица активов организатора торгов, взвешенных по степени кредитного риска вложений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Таблица активов организатора торгов, взвешенных по степени кредитного риска вложений" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется ежеквартально на конец отчетного периода организатором торгов.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.

20) Либерия Республикасы;
21) Лихтенштейн Княздығы;
22) Маврикий Республикасы;
23) Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
24) Мальдив Республикасы;
25) Мальта Республикасы;
26) Маршалл аралдары Республикасы;
27) Монако Княздығы;
28) Мьянма Одағы;
29) Науру Республикасы;
30) Нидерланды (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелді аумақтары бөлігінде ғана);
31) Нигерия Федеративтік Республикасы;
32) Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумақтары бөлігінде ғана);
33) Біріккен Араб Әмірлігі (Дубай қаласының аумағы бөлігінде ғана);
34) Палау Республикасы;
35) Панама Республикасы;
36) Самоа Тәуелсіз Мемлекеті;
37) Сейшель аралдары Республикасы;
38) Сент-Винсент және Гренадины Мемлекеті;
39) Сент-Китс және Невис Федерациясы;
40) Сент-Люсия Мемлекеті;
41) Ұлыбритания мен Солтүстік Ирландияның Біріккен Корольдігі (мынадай аумақтары бөлігінде ғана):
Ангилья аралдары; Бермуд аралдары;
Британдық Виргин аралдары;
Гибралтар;
Кайман аралдары;
Монтсеррат аралы;
Теркс және Кайкос аралдары;
Мэн аралы;
Норманд аралдары (Гернси, Джерси, Сарк, Олдерни аралдары);
42) Америка Құрама Штаттары (Американдық Виргин аралдарының, Гуам аралының және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлігінде ғана);
43) Тонга Корольдігі;
44) Филиппин Республикасы;
45) Шри-Ланка Демократиялық Республикасы.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада берілген.
Салымдардың кредиттік
тәуекел дәрежесі бойынша
мөлшерленген сауда-саттықты
ұйымдастырушы активтерiнiң
кестесі нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Салымдардың кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген сауда-саттықты ұйымдастырушының активтерiнiң кестесi
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Салымдардың кредиттiк тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген сауда-саттықты ұйымдастырушының активтерiнiң кестесi" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды белгілейді.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын есепті кезеңнің соңына сауда-саттықты ұйымдастырушы толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

5. Форму подписывает первый руководитель организатора торгов, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги, по которым у организатора торгов имеется обеспечение (в виде активов, указанных в строках 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12 Формы), скорректированная стоимость которого составляет не менее 50 (пятидесяти) процентов объема указанных активов, при наличии у организатора торгов адекватных систем учета, позволяющих определить скорректированную стоимость обеспечения в соответствии с настоящим пунктом, могут включаться в расчет активов, взвешенных по степени риска за минусом скорректированной стоимости обеспечения.
Скорректированная стоимость обеспечения (в виде активов, указанных в строках 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12 Формы) равняется:
100 (ста) процентам суммы вкладов, предоставленных в качестве обеспечения;
95 (девяноста пяти) процентам рыночной стоимости ценных бумаг, переданных в обеспечение;
85 (восьмидесяти пяти) процентам рыночной стоимости аффинированных драгоценных металлов, переданных в обеспечение.
Необеспеченная часть вышеуказанных вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, взвешивается согласно Форме по степени риска, соответствующей вкладам, дебиторской задолженности, приобретенным ценным бумагам.
7. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги, инвестиции, не включенные в расчет инвестиций организатора торгов, гарантированные (застрахованные) организациями, имеющими степень риска ниже контрагента, могут включаться в расчет активов, взвешенных по степени кредитного риска (за минусом гарантированной (застрахованной) суммы вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, инвестиции, не включенных в расчет инвестиций организатора торгов) по степени риска должника.
Гарантированная (застрахованная) сумма вкладов, дебиторской задолженности, приобретенных ценных бумаг, инвестиции, не включенных в расчет инвестиций организатора торгов взвешивается по степени риска дебиторской задолженности соответствующего гаранта (страховщика).
8. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги, указанные в пункте 6 Пояснения, предоставленные нерезидентам Республики Казахстан:
1) зарегистрированным в качестве юридического лица на территории оффшорных зон;
2) являющимся зависимыми от юридических лиц, зарегистрированных на территории оффшорных зон и владеющих в отдельности более чем 5 (пятью) процентами долей участия в уставном капитале, или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному на территории оффшорной зоны;

5. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Сауда-саттықты ұйымдастырушыда осы тармаққа сәйкес түзетiлген қамтамасыз ету құнын анықтауға мүмкiндiк беретiн осыған ұқсас есепке алу жүйесi болғанда, сауда-саттықты ұйымдастырушыда түзетiлген құны аталған активтер мөлшерінің 50 (елу) пайызынан кем емес болатын қамтамасыз етуi бар (Нысанның 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12-жолдарында көрсетiлген активтер түрiндегi) салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар түзетiлген қамтамасыз ету құнын шегергенде, тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленген активтер есебiне енгiзiлуi мүмкiн.
Қамтамасыз етудің түзетiлген құны (Нысанның 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12-жолдарында көрсетiлген активтер түрiндегi) мыналарға:
қамтамасыз ету ретiнде ұсынылған салымдардың 100 (жүз) пайыздық сомасына;
қамтамасыз етуге берiлген бағалы қағаздардың нарықтық құнының 95 (тоқсан бес) пайызына;
қамтамасыз етуге берiлген тазартылған қымбат металдардың нарықтық құнының 85 (сексен бес) пайызына тең болады.
Жоғарыда аталған салымдардың, дебиторлық берешектiң, сатып алынған бағалы қағаздардың қамтамасыз етiлмеген бөлiгi салымдарға, дебиторлық берешекке, сатып алынған бағалы қағаздарға сәйкес келетін Тәуекел дәрежесi бойынша Нысанға сай мөлшерленеді.
7. Қарсы агенттен төмен тәуекел дәрежесi бар ұйымдар кепiлдiк берген (сақтандырылған) сауда-саттықты ұйымдастырушының инвестицияларының есебiне енгiзiлмеген салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар, заемдар, инвестициялар тәуекел дәрежесi бойынша (сауда-саттықты ұйымдастырушының инвестицияларының есебiне енгiзiлмеген салымдардың, дебиторлық берешектiң, сатып алынған бағалы қағаздардың, заемдардың, инвестициялардың кепiлдiк берілген (сақтандырылған) сомасын шегергендегi) сараланған активтердiң есебiне борышкердің тәуекелi бойынша енгiзiлуi мүмкiн.
Сауда-саттықты ұйымдастырушының инвестицияларының есебiне енгiзiлмеген салымдардың, дебиторлық берешектiң, сатып алынған бағалы қағаздардың, заемдардың, инвестициялардың кепiлдiк берілген (сақтандырылған) сомасы тиiстi кепiлгердiң (сақтандырылушының) дебиторлық берешегiнiң тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленеді.
8. Қазақстан Республикасының мынадай:
1) оффшорлық аймақтың аумағында заңды тұлға ретiнде тiркелген;
2) жекелей алғанда жарғылық капиталға қатысу үлесінің 5 (бес) пайызынан астамын иеленушi оффшорлық аймақ аумағында тiркелген заңды тұлғаларға тәуелді немесе оффшорлық аймақ аумағында тiркелген заңды тұлғаға қатысты еншiлес болып табылатын;

3) являющимся гражданами оффшорных зон, взвешиваются по степени риска согласно Форме, независимо от наличия обеспечения, указанного в пункте 6 Пояснения.
9. Вклады, дебиторская задолженность, приобретенные ценные бумаги, указанные в пункте 6 Пояснения, предоставленные нерезидентам Республики Казахстан:
1) зарегистрированным в качестве юридического лица на территории оффшорных зон, но имеющим долговой рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или соответствующую гарантию головной организации, долговой рейтинг которой не ниже указанного уровня, в обеспечение всей суммы обязательств;
2) являющимся зависимыми от юридических лиц, зарегистрированных на территории оффшорных зон и владеющих в отдельности более чем 5 (пятью) процентами долей участия в уставном капитале, или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному на территории оффшорной зоны, но имеющему долговой рейтинг не ниже указанного уровня или соответствующую гарантию головной организации, долговой рейтинг которой не ниже уровня, указанного в подпункте 1) настоящего пункта в обеспечение всей суммы обязательств, за исключением требований к нерезидентам Республики Казахстан, являющимся юридическими лицами, зарегистрированными на территории оффшорных зон, или гражданами государств, включенных в перечень иностранных государств установленный в Примечании к Форме либо отнесенных Организацией Экономического Сотрудничества к перечню оффшорных территорий, не принявших обязательств по информационному обмену, или к организациям, являющимся зависимыми от юридических лиц, владеющих в отдельности более чем 5 (пятью) процентами долей участия в уставном капитале либо дочерними по отношению к юридическим лицам, зарегистрированным на территории указанных оффшорных зон, взвешиваются по нулевой степени риска.
Приложение 3
к Перечню нормативных
правовых актов
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения и дополнение
Приложение 2
к Правилам и методикам расчета
значений пруденциальных
нормативов для организатора торгов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Таблица условных и возможных обязательств организатора торгов, взвешенных по степени кредитного риска
Отчетный период: по состоянию на "____" ________________ 20___ года
Индекс: ТА-2_ОТ
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: организатор торгов
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
_____________________________________________________________
наименование организатора торгов
(тысяч тенге)
Наименование статей
Сумма
Коэффициент конверсии в процентах
Сумма к расчету
I группа
1
Условные (возможные) обязательства по приобретению либо продаже ценных бумаг, выпущенных Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан или ценных бумаг, выпущенных центральными правительствами и центральными банками иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг на уровне "АА"и выше агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
0
2
Возможные (условные) обязательства по размещению организатором торгов в будущем займов и вкладов, подлежащие отмене в любой момент по требованию организатора торгов
0
II группа
3
Возможные (условные) обязательства по размещению организатором торгов в будущем займов и вкладов со сроком погашения менее 1 (одного) года
20
4
Позиции секьюритизации, удерживаемые организатором торгов на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ААА" до "АА" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzAAA" до "kzAA" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
20
III группа
5
Возможные (условные) обязательства по размещению организатором торгов в будущем займов и вкладов со сроком погашения более 1 (одного) года
50
6
Позиции секьюритизации, удерживаемые организатором торгов на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "А+" до "А" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzA+"до "kzA" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
50
IV группа
7
Соглашение о продаже организатором торгов с обязательством обратного выкупа организатором торгов финансовых инструментов
100
8
Позиции секьюритизации, удерживаемые организатором торгов на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВВ+" до "ВВВ" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBBB+" до "kzBBB" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100
9
Иные аккредитивы организатора торгов
100
10
Иные условные (возможные) обязательства организатора торгов
100
11
Позиции секьюритизации, удерживаемые организатором торгов на счетах условных обязательств и имеющие кредитный рейтинг от "ВВ+"до "ВВ"агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или рейтинговую оценку от "kzBB+" до "kzBB" по национальной шкале агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

3) оффшорлық аймақ азаматтары болып табылатын бейрезиденттерiне ұсынылған, Түсiндiрменiң 6-тармағында көрсетiлген салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар Түсiндiрменiң 6-тармағында көрсетiлген қамтамасыз ету болуына қарамастан, Нысанға сәйкес тәуекел дәрежесi бойынша мөлшерленеді.
9. Қазақстан Республикасының мынадай:
1) оффшорлық аймақ аумағында заңды тұлға ретiнде тiркелген, бiрақ Standard & Poor's агенттiгiнiң "AA-" төмен емес борыштық рейтингi бар немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар немесе мiндеттемелердің барлық сомасын қамтамасыз ету үшін, аталған деңгейден төмен емес борыштық рейтингi бар бас ұйымның тиiстi кепiлі бар;
2) жекелей алғанда жарғылық капиталға қатысу үлесінің 5 (бес) пайызынан астамын иеленушi, оффшорлық аймақ аумағында тiркелген заңды тұлғаға тәуелді болып табылатын немесе оффшорлық аймақ аумағында тiркелген заңды тұлғаға қатысты еншiлес болып табылатын, бiрақ аталған деңгейден төмен емес борыштық рейтингi бар немесе мiндеттемелердің барлық сомасын қамтамасыз ету үшін борыштық рейтингi осы тармақтың 1) тармақшасында аталған деңгейден төмен емес бас ұйымның тиiстi кепiлi бар, оффшорлық аймақ аумағында тiркелген заңды тұлғалар болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттерiне немесе Нысанға Ескертуде белгіленген оффшорлық аумақтар тізбесіне енгізілген не Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен ақпарат алмасу жөнінде міндеттемелер қабылдамаған оффшорлық аймақтардың тізбесіне не жекелей алғанда жарғылық капиталға қатысу үлесінің 5 (бес) пайызынан астамын иеленушi, заңды тұлғаға қатысты тәуелді болып табылатын ұйымдарға енгізілген мемлекеттердің азаматтары не аталған оффшорлық аймақтардың аумағында тiркелген заңды тұлғаларға қатысты еншiлес болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттерiне қойылатын талаптарды қоспағанда, бейрезиденттерiне ұсынылған Түсiндiрменiң 6-тармағында көрсетiлген салымдар, дебиторлық берешек, сатып алынған бағалы қағаздар тәуекелдің нөл дәрежесi бойынша мөлшерленеді.
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін Қазақстан
Республикасының қаржы
нарығын реттеу мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне 3-қосымша
Сауда-саттықты
ұйымдастырушы үшін
пруденциалдық нормативтердің
мәндерін есеп айырысу
қағидалары мен әдістемелеріне
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген сауда-саттықты ұйымдастырушының шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесі Есепті кезең: 20 ___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша
Индекс: TA-2_ОТ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: сауда-саттықты ұйымдастырушы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_________________________________________________________________
сауда-саттықты ұйымдастырушының атауы
(мың теңге)
Баптардың атауы
Сома
Конверсия коэффициенті пайызбен
Есепке сома
I-топ
1
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы қағаздарды немесе "Standard & Poor's" агенттiгiнiң "АА-"-ден деңгейiндегі және одан жоғарғы тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осындай деңгейдегi рейтингi бар шетел мемлекеттерiнiң орталық үкiметтерi және орталық банктері шығарған бағалы қағаздарды сатып алу не сату бойынша шартты (ықтимал) мiндеттемелер
0
2
Сауда-саттықты ұйымдастырушының талабы бойынша кез келген сәтте болдырмауға жататын заемдар мен салымдарды сауда-саттықты ұйымдастырушының болашақта орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) мiндеттемелер
0
II-топ
3
Өтеу мерзiмi 1 жылдан кем заемдар мен салымдарды сауда-саттықты ұйымдастырушының болашақта орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) мiндеттемелер
20
4
Сауда-саттықты ұйымдастырушымен шартты міндеттемелер шоттарында ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ААА"-дан
"АА-"-ға дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктердің бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzAAA"-дан "kzAA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
20
III-топ
5
Өтеу мерзiмi 1 жылдан астам заемдар мен салымдарды сауда-саттықты ұйымдастырушының болашақта орналастыруы бойынша ықтимал (шартты) мiндеттемелер
50
6
Сауда-саттықты ұйымдастырушымен шартты міндеттемелер шоттарында ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "А+"-тен "А-"-ға дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктердің бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzA+"-тен "kzA-" дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
50
IV-топ
7
Сауда-саттықты ұйымдастырушы қаржы құралдарын керi сатып алу міндеттемесімен сауда-саттықты ұйымдастырушының сатуы туралы келісім
100
8
Сауда-саттықты ұйымдастырушымен шартты міндеттемелер шоттарында ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ+"-тен "ВВВ-"-ға дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктердің бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzBBB+"-тен "kzBBB-" дейінгі
рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары
100
9
Сауда-саттықты ұйымдастырушының өзге аккредитивтерi
100
10
Сауда-саттықты ұйымдастырушының өзге шартты (ықтимал) мiндеттемелерi
100
11
Сауда-саттықты ұйымдастырушымен шартты міндеттемелер шоттарында ұсталынатын және "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ+"-тен
"ВВ-"-ға дейінгі кредиттік рейтингі немесе басқа рейтинг агенттiктердің бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе "Standard & Poor's" агенттiгiнің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB+"-тен "kzBB-" дейінгі
рейтингтік бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар секьюритилендіру позициялары

350
Итого:
Х
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________                         ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                               (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________                         ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                               (подпись)
Исполнитель: ____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________                   _______________
(подпись)                         (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" _______________ 20 ___ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме
таблицы условных и
возможных обязательств
организатора торгов,
взвешенных по степени
кредитного риска
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для
сбора административных данных
Таблица условных и возможных обязательств
организатора торгов, взвешенных по степени кредитного риска
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Таблица условных и возможных обязательств организатора торгов, взвешенных по степени кредитного риска" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется ежеквартально на конец отчетного периода организатором торгов.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
5. Форму подписывает первый руководитель организатора торгов, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При определении степени риска по внебалансовым обязательствам в части счетов по размещению-получению депозитов и займов в будущем, по приобретению-продаже ценных бумаг и купле-продаже валютных ценностей, в расчет принимаются обязательства, которые могут возникнуть в течение текущего и двух последующих месяцев.
7. Под понятием "заем" понимается осуществление организатором торгов заемных, лизинговых, факторинговых, форфейтинговых операций.
Приложение 4
к Перечню нормативных правовых
актов Республики Казахстан
по вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения и дополнение
Приложение 3
к Правилам и методикам расчета
значений пруденциальных
нормативов для организатора торгов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Расшифровка производных финансовых инструментов, взвешенных с учетом кредитного риска
Отчетный период: по состоянию на "____" ________________ 20___ года
Индекс: ТА-3_ОТ
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: организатор торгов
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
_____________________________________________________________
(наименование организатора торгов)
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Номинальная стоимость производных финансовых инструментов
Коэффициент кредитного риска для производных финансовых инструментов в процентах
Сумма с учетом кредитного риска для производных финансовых инструментов
Рыночная стоимость производных финансовых инструментов
Коэффициент кредитного риска для контрагента в процентах в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам
Сумма к расчету
1
2
3
4

350
Жиынтығы:
Х
Бiрiншi басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________________ ________________
(тегi, аты, әкеcінің аты (ол бар болса)                  (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
________________________________________________ _______________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                  (қолы)
Орындаушы: ____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
_________________ _______________
(қолы)            (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған күн 20__ жылғы "____" __________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада берілген.
Кредиттік тәуекел деңгейі
бойынша мөлшерленген
сауда-саттықты
ұйымдастырушының шартты
және ықтимал
міндеттемелерінің кестесі
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген сауда-саттықты ұйымдастырушының шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген сауда-саттықты ұйымдастырушының шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды белгілейді.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын есепті кезеңнің соңына сауда-саттықты ұйымдастырушы толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Депозиттер мен заемдарды келешекте орналастыру-алу бойынша, бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша және валюталық құндылықты сатып алу-сату бойынша шоттар бөлігінде баланстан тыс міндеттемелер бойынша тәуекел деңгейін анықтауда, еспке ағымдағы және жүйелі екі ай ішінде пайда болатын міндеттемелерді алу қажет;
7. "Заем" деген анықтамада сауда-саттықты ұйымдастырушының заем, лизинг, факторинг, форфейтинг операцияларды жүзеге асыруы түсіндіріледі.
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін Қазақстан
Республикасының қаржы
нарығын реттеу мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне 4-қосымша
Сауда-саттықты
ұйымдастырушы үшін
пруденциалдық нормативтердің
мәндерін есеп айырысу
қағидалары мен әдістемелеріне
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Кредиттік тәуекелді ескеріп мөлшерленген, туынды қаржы құралдарын ашып жазу Есепті кезең: 20 ___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша
Индекс: TA-3_ОТ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: сауда-саттықты ұйымдастырушы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_________________________________________________________________
(сауда-саттықты ұйымдастырушының атауы)
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Туынды қаржы құралдарының номиналды құны
Туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекел коэффициенті пайызбен
Туынды қаржы құралдарына арналған кредиттік тәуекелді ескерген сомасы
Туынды қаржы құралдарының нарықтық құны
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қарсы агент үшін пайыздағы кредиттік тәуекел коэффициенті
Есепке сомасы
1
2
3
4

5=3*4
6
7
8=(5+6)*7
1
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с государственными ценными бумагами, со сроком погашения до 1 (одного) года
0,02
2
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с государственными ценными бумагами, со сроком погашения от 1 (одного) года до 5 (пяти) лет
0,03
3
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с государственными ценными бумагами, со сроком погашения более 5 (пяти) лет
0,04
4
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с валютными сделками, со сроком погашения до 1 (одного) года
0,05
5
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с валютными сделками, со сроком погашения от 1 (одного) года до 5 (пяти) лет
0,07
6
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с валютными сделками, со сроком погашения более 5 (пяти) лет
0,09
7
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с процентными сделками, со сроком погашения до 1 (одного) года
0,03
8
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с процентными сделками, со сроком погашения от 1 (одного) года до 5 (пяти) лет
0,06
9
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с процентными сделками, со сроком погашения более 5 (пяти) лет
0,09
10
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с не государственными ценными бумагами, со сроком погашения до 1 (одного) года
0,06
11
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с не государственными ценными бумагами, со сроком погашения от 1 (одного) года до 5 (пяти) лет
0,08
12
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с не государственными ценными бумагами, со сроком погашения более 5 (пяти) лет
0,10
13
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с драгоценными металлами, со сроком погашения до 1 (одного) года
0,07
14
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с драгоценными металлами, со сроком погашения от 1 (одного) года до 5 (пяти) лет
0,07
15
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с драгоценными металлами, со сроком погашения более 5 (пяти) лет
0,08
16
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с прочими операциями, со сроком погашения до 1 (одного) года
0,10
17
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с прочими операциями, со сроком погашения от 1 (одного) года до 5 (пяти) лет

5=3*4
6
7
8=(5+6)*7
1
1 (бір) жылға дейінгі өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздармен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,02
2
1 (бір) жылдан 5 (бес) жылға дейінгі өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздармен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,03
3
5 (бес) жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздармен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,04
4
1 (бір) жылға дейінгі өтеу мерзімі бар валюталық мәмілелермен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,05
5
1 (бір) жылдан 5 (бес) жылға дейінгі өтеу мерзімі бар валюталық мәмілелермен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,07
6
5 (бес) жылдан астам өтеу мерзімі бар валюталық мәмілелермен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,09
7
1 (бір) жылға дейінгі өтеу мерзімі бар пайыздық мәмілелермен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,03
8
1 (бір) жылдан 5 (бес) жылға дейінгі өтеу мерзімі бар пайыздық мәмілелермен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,06
9
5 (бес) жылдан астам өтеу мерзімі бар пайыздық мәмілелермен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,09
10
1 (бір) жылға дейінгі өтеу мерзімі бар мемлекеттік емес бағалы қағаздармен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,06
11
1 (бір) жылдан 5 (бес) жылға дейінгі өтеу мерзімі бар мемлекеттік емес бағалы қағаздармен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,08
12
5 (бес) жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік емес бағалы қағаздармен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,10
13
1 (бір) жылға дейінгі өтеу мерзімі бар қымбат металдармен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,07
14
1 (бір) жылдан 5 (бес) жылға дейінгі өтеу мерзімі бар қымбат металдармен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,07
15
5 (бес) жылдан астам өтеу мерзімі бар қымбат металдармен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,08
16
1 (бір) жылға дейінгі өтеу мерзімі бар өзге операциялармен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,10
17
1 (бір) жылдан 5 (жылға) дейінгі өтеу мерзімі бар өзге операциялармен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар

0,12
18
Операции с производными финансовыми инструментами, связанные с прочими операциями, со сроком погашения более 5 (пяти) лет
0,15
Итого производные финансовые инструменты, взвешенные с учетом кредитного риска
Х
Х
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________                         ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                               (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________                         ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                               (подпись)
Исполнитель: ____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________                   _______________
(подпись)                         (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" _______________ 20 ___ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме
расшифровки производных
финансовых инструментов,
взвешенных с учетом
кредитного риска
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных
Расшифровка производных финансовых инструментов, взвешенных с
учетом кредитного риска
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Расшифровка производных финансовых инструментов, взвешенных с учетом кредитного риска" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется ежеквартально на конец отчетного периода организатором торгов.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
5. Форму подписывает первый руководитель организатора торгов, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Кредитный риск по производным финансовым инструментам рассчитывается путем умножения номинальной контрактной стоимости на коэффициенты в зависимости от срока, оставшегося от отчетной даты до даты валютирования.

0,12
18
5 (жылдан) астам өтеу мерзімі бар өзге операциялармен байланысты туынды қаржы құралдармен жасалатын операциялар
0,15
Кредиттік тәуекелді ескеріп мөлшерленген туынды қаржы құралдарының жиынтығы
Х
Х
Бiрiншi басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________________ ________________
(тегi, аты, әкеcінің аты (ол бар болса)                  (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
________________________________________________ _______________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                  (қолы)
Орындаушы: ____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
_________________ _______________
(қолы)            (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған күн 20__ жылғы "____" __________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада берілген.
Кредиттік тәуекелді ескеріп
мөлшерленген, туынды қаржы
құралдарын ашып жазу
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Кредиттік тәуекелді ескеріп мөлшерленген, туынды қаржы құралдарын ашып жазу
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Кредиттік тәуекелді ескеріп мөлшерленген, туынды қаржы құралдарын ашып жазу" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды белгілейді.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын есепті кезеңнің соңына сауда-саттықты ұйымдастырушы толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Туынды қаржы құралдары бойынша кредиттік тәуекел номиналды контракты құнын есептік күннен валюталау күніне дейін қалған мерзіміне байланысты коэффициенттерге көбейту жолымен есептеледі.

7. Операции с производными финансовыми инструментами, которые не попадают ни в одну из категорий приведенных в этой таблице, подлежат взвешиванию по коэффициентам кредитного риска, указанным в категории "Прочие сделки".
Приложение 5
к Перечню нормативных правовых
актов Республики Казахстан
по вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения и дополнение
Приложение 4
к Правилам и методикам расчета
значений пруденциальных
нормативов для организатора торгов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Расшифровка коэффициента текущей ликвидности К2
Отчетный период: по состоянию на "____" ________________ 20___ года
Индекс: ТА-4_ОТ
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: организатор торгов
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
__________________________________________________________ (наименование организатора торгов)
(тысяч тенге)
Дата
Высоколиквидные активы
Сумма обязательств организатора торгов перед участниками торгов по деньгам участников торгов, которые находятся на корреспондентских счетах организатора торгов
Сумма нетто-требований участников торгов к организатору торгов, по которой организатор торгов несет ответственность собственными средствами
Сумма максимального ущерба членам организатора торгов по всем категориям членства, которая подлежит возмещению организатором торгов в результате наступления технического сбоя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Итого:
Итого среднемесячная величина
Количество рабочих дней
Коэффициент текущей ликвидности
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________                         ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                               (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________                         ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                               (подпись)
Исполнитель: ____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________                   _______________
(подпись)                         (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" _______________ 20 ___ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме
расшифровки коэффициента
текущей
ликвидности К2
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных
Расшифровка коэффициента текущей ликвидности К2

7. Осы кестеде келтірілген санаттардың біреуіне де жатпайтын туынды қаржы құралдармен операциялар "Өзге мәмілелер" деген санатта көрсетілген кредиттік тәуекелдің коэффициенттері бойынша мөлшерленуге жатады.
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін Қазақстан
Республикасының қаржы
нарығын реттеу мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне 5-қосымша
Сауда-саттықты
ұйымдастырушы үшін
пруденциалдық нормативтердің
мәндерін есеп айырысу
қағидалары мен әдістемелеріне
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан К2 ағымдағы өтімділік коэффициентін ашып жазу Есепті кезең: 20 ___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша
Индекс: TA-4_ОТ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: сауда-саттықты ұйымдастырушы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_________________________________________________________________
(сауда-саттықты ұйымдастырушының атауы)
(мың теңге)
Күні
Жоғары өтімді активтер
Сауда-саттыққа қатысушылардың сауда-саттықты ұйымдастырушының корреспонденттік шоттарындағы ақшалары бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда-саттыққа қатысушылары алдындағы міндеттемелерінің сомасы
Сауда-саттықты ұйымдастырушы өзінің қаражатымен жауапкершілікті көтеретін, сауда-саттыққа қатысушылардың сауда-саттықты ұйымдастырушыға қоятын нетто-талаптарының сомасы
Сауда-саттықты ұйымдастырушысымен техникалық іркіліс басталу нәтижесінде өтеуге жататын мүше болудың барлық санаты бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшелеріне келтірген барынша жоғарғы шығынның сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Жиынтығы:
Орташа айлық шаманың жиынтығы
Жұмыс күндерінің саны
Ағымдағы өтімділік коэффициенті
Бiрiншi басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________________ ________________
(тегi, аты, әкеcінің аты (ол бар болса)                  (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
________________________________________________ _______________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                  (қолы)
Орындаушы: ____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
_________________ _______________
(қолы)            (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған күн 20__ жылғы "____" __________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада берілген.
К2 ағымдағы өтімділік
коэффициентін ашып жазу
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме К2 ағымдағы өтімділік коэффициентін ашып жазу

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Расшифровка коэффициента текущей ликвидности К2" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется ежеквартально на конец отчетного периода организатором торгов.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
5. Форму подписывает первый руководитель организатора торгов, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Коэффициент текущей ликвидности организатора торгов рассчитывается на среднемесячной основе в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил.
7. Расчет высоколиквидных активов производится в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
8. Расчет показателей для коэффициента К2 производится каждый рабочий день по состоянию на конец предшествующего рабочего дня, а также на конец каждого из выходных дней, непосредственно предшествовавших текущему рабочему дню.
Приложение 6
к Перечню нормативных правовых
актов Республики Казахстан
по вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения и дополнение
Приложение 5
к Правилам и методикам расчета
значений пруденциальных
нормативов для организатора торгов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов
Отчетный период: по состоянию на "____" ________________ 20___ года
Индекс: ТА-5_ОТ
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: организатор торгов
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
_____________________________________________________________
(наименование организатора торгов)
(тысяч тенге)
Наименование
Сумма
1
2
3
1
Уставный капитал, в части простых акций, за минусом собственных выкупленных простых акций
2
Уставный капитал, в части привилегированных акций, за минусом собственных выкупленных привилегированных акций
3
Дополнительный капитал
4
Нераспределенный чистый доход прошлых лет
5
Убыток прошлых лет
6
Фонды, резервы, сформированные за счет дохода прошлых лет
7
Нераспределенный чистый доход текущего года
8
Убыток текущего года
9
Нематериальные активы, за исключением лицензионного программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности
10
Инвестиции организатора торгов (вложений организатора торгов) в акции (доли участия в уставном капитале) юридического лица
11
Собственный капитал организатора торгов
12
Активы, взвешенные по степени кредитного риска
13
Условные и возможные обязательства, взвешенные по степени кредитного риска
14
Производные финансовые инструменты, взвешенные по степени кредитного риска
15
Величина годового объема торгов финансовыми инструментами в торговой системе организатора торгов за последние истекшие три года
16
Операционный риск
17
Коэффициент достаточности собственного капитала К1
18
Среднемесячный размер высоколиквидных активов
19
Среднемесячная сумма обязательств организатора торгов перед участниками торгов по деньгам участников торгов, которые находятся на корреспондентских счетах организатора торгов
20
Среднемесячная сумма нетто-требований участников торгов к организатору торгов, по которым организатор торгов несет ответственность собственными средствами
21
Среднемесячная сумма максимального ущерба членам организатора торгов по всем категориям членства, которая подлежит возмещению организатором торгов в результате наступления технического сбоя
22
Количество членов организатора торгов по всем категориям членства (единиц)
23
Коэффициент текущей ликвидности К2
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________                         ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                               (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________                         ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                               (подпись)
Исполнитель: ____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________                   _______________
(подпись)                         (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" _______________ 20 ___ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме
отчета о выполнении
пруденциальных нормативов
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "К2 ағымдағы өтімділік коэффициентін ашып жазу" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды белгілейді.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын есепті кезеңнің соңына сауда-саттықты ұйымдастырушы толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Сауда-саттықты ұйымдастырушының ағымдағы өтімділік коэффициенті осы Ереженің 8-тармағына сәйкес ай сайын есептеледі.
7. Жоғары өтімді активтерді есептеу осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес жүргізіледі.
8. K2 коэффициенті бойынша көрсеткіштерді есептеу алдыңғы жұмыс күнінің соңындағы әрбір жұмыс күні, сондай-ақ ағымдағы жұмыс күнінің алдындағы кез келген күндердің соңында жүргізіледі.
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін Қазақстан
Республикасының қаржы
нарығын реттеу мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне 6-қосымша
Сауда-саттықты
ұйымдастырушы үшін
пруденциалдық нормативтердің
мәндерін есеп айырысу
қағидалары мен әдістемелеріне
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Пруденциалдық нормативтерді орындау есебі Есепті кезең: 20 ___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша
Индекс: TA-5_ОТ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: сауда-саттықты ұйымдастырушы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_________________________________________________________________
(сауда-саттықты ұйымдастырушының атауы)
(мың теңге)
Атауы
Сома
1
2
3
1
Сатып алынған меншікті жай акцияларды шегергенде, жай акциялар бөлігіндегі жарғылық капитал
2
Сатып алынған меншікті артықшылық берілген акцияларды шегергенде, артықшылық берілген акциялар бөлігіндегі жарғылық капитал
3
Қосымша капитал
4
Өткен жылдардың бөлінбеген таза кірісі
5
Өткен жылдардың шығыны
6
Өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптастырылған қорлар, резервтер
7
Ағымдағы жылдың бөлінбеген таза кірісі
8
Ағымдағы жылдың шығыны
9
Негiзгi қызметтің мақсаты үшiн сатып алынған лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтер
10
Сауда-саттықты ұйымдастырушының заңды тұлғаның акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлесіне) инвестициялары (сауда-саттықты ұйымдастырушының салымдары)
11
Сауда-саттықты ұйымдастырушының меншікті капиталы
12
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген активтер
13
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелер
14
Кредиттік тәуекел деңгейі бойынша мөлшерленген туынды қаржы құралдары
15
Соңғы өткен үш жылдағы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесіндегі қаржы құралдармен сауда-саттықтың жылдық көлемінің шамасы
16
Операциялық тәуекел
17
К1 меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті
18
Жоғары өтімді активтердің орташа айлық мөлшері
19
Сауда-саттыққа қатысушылардың сауда-саттықты ұйымдастырушының корреспонденттік шоттарындағы ақшалары бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда-саттыққа қатысушылары алдындағы міндеттемелерінің орташа айлық сомасы
20
Сауда-саттықты ұйымдастырушы өзінің қаражатымен жауапкершілікті көтеретін, сауда-саттыққа қатысушыларының сауда-саттықты ұйымдастырушыға қоятын нетто-талаптарының орташа айлық сомасы
21
Сауда-саттықты ұйымдастырушысымен техникалық іркіліс басталу нәтижесінде өтеуге жататын мүше болудың барлық санаты бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшелеріне келтірілген барынша жоғарғы шығынның орташа айлық сомасы
22
Мүше болудың барлық санаттары бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының мүшелерінің саны (бірлікпен)
23
К2 ағымдағы өтімділік коэффициенті
Бiрiншi басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________________ ________________
(тегi, аты, әкеcінің аты (ол бар болса)                  (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
________________________________________________ _______________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                  (қолы)
Орындаушы: ____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
_________________ _______________
(қолы)            (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған күн 20__ жылғы "____" __________
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада берілген.
Пруденциалдық нормативтерді
орындау есебі нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Пруденциалдық нормативтерді орындау есебі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма заполняется ежеквартально на конец отчетного периода организатором торгов.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
5. Форму подписывает первый руководитель организатора торгов, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 3 заполняются данные на конец последнего календарного дня отчетного периода.
7. Строка 11 заполняется в соответствии с требованиями подпункта 1) пункта 6 настоящих Правил.
8. Строки 12, 13, 14 заполняется в соответствии с требованиями подпункта 2) пункта 6 настоящих Правил.
9. Строка 16 заполняется в соответствии с требованиями подпункта 3) пункта 6 настоящих Правил.
10. Строка 17 заполняется в соответствии с требованиями пункта 6 настоящих Правил.
11. Строка 23 заполняется в соответствии с требованиями пунктов 8, 9 и 9-1 настоящих Правил.
Приложение 7
к Перечню нормативных правовых
актов Республики Казахстан
по вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения и дополнение
Сведения об изменении состава руководящих работников
Сноска. Приложение 7 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к Перечню нормативных правовых
актов Республики Казахстан
по вопросам регулирования
финансового рынка, в которые
вносятся изменения и дополнение
Сведения о кандидате на должность руководящего работника
Сноска. Приложение 8 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Перечню нормативных правовых
актов Республики Казахстан
по вопросам регулирования
финансового рынка, в которые/
вносятся изменения и дополнение
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 апреля 2018 года № 75
Правила одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Пруденциалдық нормативтерді орындау есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды белгілейді.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын есепті кезеңнің соңына сауда-саттықты ұйымдастырушы толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 3-бағанда есептік кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы деректер толтырылады.
7. 11-жол осы Қағидалардың 6-тармағының 1) тармақшасының талаптарына сәйкес толтырылады.
8. 12, 13, 14-жолдар осы Қағидалардың 6-тармағының 2) тармақшасының талаптарына сәйкес толтырылады.
9. 16-жол осы Қағидалардың 6-тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес толтырылады.
10. 17-жол осы Қағидалардың 6-тармағының талаптарын ескере отырып толтырылады.
11. 23-жол осы Қағидалардың 8, 9 және 9-1-тармақтарының талаптарына сәйкес толтырылады.
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін Қазақстан
Республикасының қаржы
нарығын реттеу мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне 7-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін Қазақстан
Республикасының қаржы
нарығын реттеу мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне 8-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер мен толықтыру
енгізілетін Қазақстан
Республикасының қаржы
нарығын реттеу мәселелері
бойынша нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне 9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 сәуірдегі
№ 75 қаулысына
1-қосымша
Ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау қағидалары

1. Настоящие Правила одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования, (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее - Закон) и определяют порядок одобрения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) плана мероприятий страховой (перестраховочной) организации и (или) ее акционеров, страхового холдинга и (или) его крупных участников, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), недопущению ухудшения ее финансового положения и увеличения рисков, связанных со страховой деятельностью (деятельностью страховой группы) (далее - план мероприятий).
2. Страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры, страховой холдинг и (или) его крупные участники разрабатывают и представляют в уполномоченный орган для одобрения план мероприятий.
План мероприятий, не ограничиваясь нижеследующим, содержит следующую информацию:
детальный анализ фактора, влияющего на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы);
прогноз фактора, влияющего на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), требующий достижения количественных показателей на ежемесячной основе, обоснование данного прогноза и негативные влияния на деятельность страховой (перестраховочной) организации (страховой группы);
меры по улучшению фактора, влияющего на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), доведению до уровня, не представляющего угрозу (дополнительных рисков) для деятельности страховой (перестраховочной) организации (страховой группы);
сроки исполнения плана мероприятий по каждому его пункту;
перечень должностных лиц, ответственных за исполнение плана мероприятий (с указанием должностных лиц, ответственных за исполнение по каждому пункту плана мероприятий).
В случае, если мероприятия предусматривают получение денег, указываются предполагаемый размер и источники их получения.
Уполномоченный орган рассматривает план мероприятий, представленный страховой (перестраховочной) организацией и (или) ее акционерами, страховым холдингом и (или) его крупными участниками.
При несогласии уполномоченного органа с планом мероприятий, предоставленным страховой (перестраховочной) организацией и (или) ее акционерами, страховым холдингом и (или) его крупными участниками на рассмотрение, уполномоченный орган направляет по нему письменные замечания либо проводит совместные обсуждения со страховой (перестраховочной) организацией и (или) ее акционерами, страховым холдингом и (или) его крупными участниками с целью доработки плана мероприятий. При этом страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры, страховой холдинг и (или) его крупные участники корректируют план мероприятий для устранения замечаний уполномоченного органа или при несогласии с такими замечаниями предоставляют свои обоснования.
Уполномоченный орган в письменной форме одобряет или не одобряет план мероприятий, представленный страховой (перестраховочной) организацией и (или) ее акционерами, страховым холдингом и (или) его крупными участниками.

1. Осы Ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 200 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) әзірленді және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) оның акционерлерінің, сақтандыру холдингінің және (немесе) оның ірі қатысушыларының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық орнықтылығын арттыру, оның қаржылық жағдайының нашарлауына және сақтандыру қызметіне (сақтандыру тобының қызметіне) байланысты тәуекелдердің өсуін болдырмау бойынша ерте ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі - іс-шаралар жоспары) мақұлдау тәртібін айқындайды.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері, сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары іс-шаралар жоспарын әзірлейді және уәкілетті органға мақұлдау үшін ұсынады.
Іс-шаралар жоспарында төмендегілермен шектелмей, мынадай ақпарат қамтылады:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін фактордың толық талдауы;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін фактордың ай сайынғы негізде сандық көрсеткіштерге жетуді талап ететін болжамы, осындай болжамның негіздемесі және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қызметіне тигізетін жағымсыз әсері;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторды жақсарту, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қызметі үшін қауіп төндірмейтін (қосымша тәуекелдер) деңгейге дейін жеткізу шаралары;
әрбір тармағы бойынша іс-шаралар жоспарының орындалу мерзімдері;
іс-шаралар жоспарын орындауға жауапты лауазымды тұлғалар тізбесі (іс-шаралар жоспарының әрбір тармағы бойынша орындауға жауапты лауазымды тұлғаларды көрсете отырып).
Егер іс-шараларда ақша алу көзделсе, олардың болжамды мөлшері және алынатын көздері көрсетіледі.
Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері, сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары ұсынған іс-шаралар жоспарын қарастырады.
Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері, сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары қарастыруға ұсынған іс-шаралар жоспарымен келіспеген жағдайда, уәкілетті орган ол бойынша жазбаша ескертулер жібереді не іс-шаралар жоспарын пысықтау мақсатында оны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен және (немесе) оның акционерлерімен, сақтандыру холдингімен және (немесе) оның ірі қатысушыларымен бірлесіп талқылайды. Бұл ретте сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері, сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары уәкілетті органның ескертулерін жою үшін іс-шаралар жоспарын түзетеді немесе ондай ескертулермен келіспеген жағдайда өздерінің негіздемелерін береді.
Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері, сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары ұсынған іс-шаралар жоспарын жазбаша нысанда мақұлдайды немесе мақұлдаусыз қалдырады.

3. В случае самостоятельного выявления факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры, страховой холдинг и (или) его крупные участники в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня выявления указанных факторов представляют в уполномоченный орган план мероприятий, предусмотренный частью второй пункта 2 Правил.
4. При выявлении факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации, представление плана мероприятий не требуется по страховым (перестраховочным) организациям, в отношении которых действуют меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков в форме письменного соглашения или плана мероприятий, представленного в рамках письменного предписания, примененные в связи с нарушением пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов, санкции в виде приостановления действия лицензии по всем классам страхования, консервации, принудительного выкупа акций, а также в случае подачи в уполномоченный орган ходатайства на получение разрешения на проведение добровольной реорганизации либо ликвидации страховой (перестраховочной) организации.

3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды өздігінен анықтаған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері, сақтандыру холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары көрсетілген факторлар анықталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға Қағидалардың 2-тармағының екінші бөлігінде көзделген іс-шаралар жоспарын ұсынады.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторлар анықталған жағдайда, оларға қатысты жазбаша келісім немесе пруденциалдық нормативтерді және басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді бұзумен байланысты қолданылған жазбаша келісім немесе жазбаша ұйғарым шеңберінде ұсынылған іс-шаралар жоспары нысанында қаржылық жай-күйін жақсарту және (немесе) тәуекелдерді азайту бойынша шаралар, сақтандырудың барлық сыныптары бойынша лицензияның қолданылуын тоқтата тұру, консервациялау, акцияларын мәжбүрлеп сатып алу түріндегі санкциялар қолданылып отырған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары бойынша, сондай-ақ уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыруды не таратуды жүргiзуге рұқсат алуға өтiнiшхат берілген жағдайда іс-шаралар жоспарын ұсыну талап етілмейді.