Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) военными, специальными учебными заведениями органов национальной безопасности Республики Казахстан и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг)
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 декабря 2018 года № 101/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2018 года № 17938.
В соответствии с пунктом 3 статьи 63 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.12.2022 № 103/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) военными, специальными учебными заведениями органов национальной безопасности Республики Казахстан и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг).
2. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. С настоящим приказом ознакомить сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
К. Масимов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары әскери, арнаулы оқу орындарының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2018 жылғы 13 желтоқсандағы № 101/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 желтоқсанда № 17938 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 63-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.12.2022 № 103/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары әскери, арнаулы оқу орындарының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
3) осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері таныстырылсын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
К. Мәсімов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының

от 13 декабря 2018 года
№ 101/қе
Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) военными, специальными учебными заведениями органов национальной безопасности Республики Казахстан и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) военными, специальными учебными заведениями органов национальной безопасности Республики Казахстан и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг) (далее – Правила) определяют порядок оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) военными, специальными учебными заведениями органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – учебные заведения ОНБ) и расходования ими денег от реализации товаров (работ, услуг).
2. Учебные заведения ОНБ в соответствии с абзацем 12 пункта 3 статьи 63 Закона Республики Казахстан "Об образовании" предоставляют на платной основе товары (работы, услуги), а также сверх требований государственных общеобразовательных стандартов образования предоставляют на платной основе товары (работы, услуги) по:
1) проведению научных исследований;
2) реализации дополнительных образовательных программ;
3) разработке и (или) реализации учебно-методической литературы, издательской и (или) полиграфической продукции.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.12.2022 № 103/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) и расходования денег от реализации товаров (работ, услуг)
3. Взаимоотношения учебных заведений ОНБ с физическими и юридическими лицами регулируются путем заключения соответствующих договоров в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 30.12.2022 № 103/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Учебные заведения ОНБ размещают на интернет-ресурсах и (или) в средствах массовой информации следующую информацию:
1) перечень товаров (работ, услуг), реализуемых учебными заведениями ОНБ на платной основе;

2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 101/қе бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары әскери, арнаулы оқу орындарының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары әскери, арнаулы оқу орындарының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары әскери, арнаулы оқу орындарының (бұдан әрі – ҰҚО оқу орындары) әскери оқу орындарының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және олардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау тәртібін айқындайды.
2. ҰҚО оқу орындары "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 63-бабы 3-тармағының 12-абзацына сәйкес, сондай-ақ мемлекеттік жалпы білім беру стандарттарының талаптарынан тыс мыналар бойынша тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ақылы негізде ұсынады:
1) ғылыми зерттеулерді жүргізу;
2) қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыру;
3) оқу-әдістемелік әдебиеттерді, баспа және (немесе) полиграфиялық өнімдерді әзірлеу және (немесе) іске асыру.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.12.2022 № 103/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу жөніндегі ақылы қызмет түрлерін көрсету және тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау тәртібі
3. ҰҚО оқу орындары мен жеке немесе заңды тұлғалар арасындағы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша өзара қарым-қатынастар, оның ішінде төлем нысаны Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес тиісті шарттар жасасу арқылы реттеледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 30.12.2022 № 103/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. ҰҚО оқу орындары интернет-ресурстарында және (немесе) бұқаралық ақпарат құралдарында мынадай ақпаратты орналастырады:
1) ҰҚО оқу орындарының ақылы негізде өткізетін тауарларының (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) тізбесін;

2) цены на предоставляемые товары (работы, услуги).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 27.04.2021 № 41/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Деньги, поступающие от реализации платных товаров (работ, услуг), указанных в пункте 2 настоящих Правил, зачисляются на контрольные счета наличности (далее – счет платных услуг) и расходуются в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934).
6. Оплата производится по безналичному расчету путем перечисления денег на счет платных услуг учебных заведений ОНБ.
7. Учебные заведения ОНБ для проведения операций за счет денег, получаемых от реализации платных товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, ежегодно составляют план поступлений и расходов денег, представляют на утверждение администратору бюджетных программ в трех экземплярах с приложением пояснительной записки и обоснованных расчетов.
8. Средства, поступающие от:
1) проведение научных исследований в соответствии с пунктами 25, 52 Правил базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 6 ноября 2023 года № 563;
2) реализации дополнительных образовательных программ, разработки и (или) реализации учебно-методической литературы, издательской и (или) полиграфической продукции, расходуются по следующим направлениям:
приобретение расходных материалов, мебели, инвентаря;
приобретение оборудования и программного обеспечения, включая их обслуживание;
приобретение литературы, учебных изданий, наглядных материалов;
укрепление учебно-материальной базы;
оплата труда внештатных специалистов, привлекаемых для реализации дополнительных образовательных программ, организации профессионального образования, разработки и реализации учебно-методической литературы, издательской и (или) полиграфической продукции;
издание учебных, научных и методических материалов;
повышение квалификации и стажировки сотрудников, военнослужащих и работников учебных заведений ОНБ;
проведение конференций, семинаров, круглых столов, спортивных соревнований, обучающих тренингов, олимпиад, юбилейных мероприятий, включая организацию питания и культурно-досуговых мероприятий, приобретение информационных материалов;
приобретение электронных информационных ресурсов или права пользования ими;
организация учебного процесса по дополнительным образовательным программам;
аренда помещений, оборудования и техники;
приобретение сувенирной продукции;
изготовление видеороликов, видеофильмов, аудиозаписей для учебных и научных целей;
текущий ремонт зданий и сооружений, обеспечивающих образовательную деятельность;
приобретение транспортных средств, а также товаров и услуг по их обслуживанию;
командировки, связанные с реализацией дополнительных образовательных программ, разработкой и реализацией учебно-методической литературы, издательской и (или) полиграфической продукции в пределах норм возмещения командировочных расходов, установленных законодательством Республики Казахстан;
оплата услуг связи, рекламных и транспортных услуг;
оплата банковских услуг в рамках реализации дополнительных образовательных программ, разработки и реализации учебно-методической литературы, издательской и (или) полиграфической продукции;
оплата услуг по организации и проведению кофе-брейков в рамках реализации дополнительных образовательных программ;
оплата услуг специалистов (в том числе из числа кадрового состава учебных заведений ОНБ), привлекаемых для оказания платных образовательных услуг в рамках дополнительных образовательных программ.

2) ұсынылатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 27.04.2021 № 41/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген ақылы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді)өткізуден түсетін ақша қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына (бұдан әрі – ақылы көрсетілетін қызметтер шоты) есепке алынады және "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) сәйкес жұмсалады.
6. Төлем ақшасыз есеп айырысу бойынша ҰҚО оқу орындарының ақылы көрсетілетін қызметтер шотына аудару арқылы жүргізіледі.
7. ҰҚО оқу орындары тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алатын өздерінің иелігінде қалатын ақша есебінен операциялар жүргізу үшін жыл сайын ақшаның түсімдері мен шығыстары жоспарын жасайды, түсіндірме жазбаны және негізделген есептерді қоса бере отырып, үш данада бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бекітуге ұсынады.
8. Мыналардан:
1) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндеттерін уақытша атқарушының 2023 жылғы 6 қарашадағы № 563 бұйрығымен бекітілген Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыру және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларының 25, 52-тармақтарына сәйкес ғылыми зерттеулер жүргізуге;
2) қосымша білім беру бағдарламаларын өткізуден, оқу-әдістемелік әдебиеттерді, баспа және (немесе) полиграфиялық өнімдерді әзірлеуден және (немесе) өткізуден түсетін қаражаттар мынадай бағыттар бойынша:
шығыс материалдарын, жиһаздар, мүкәммалдар сатып алуға;
қызмет көрсетуді қоса алғанда, жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алуға;
әдебиеттер, оқу басылымдарын, көрнекі материалдар сатып алуға;
оқу-материалдық базаны нығайтуға;
қосымша білім беру бағдарламаларын өткізуге, кәсіби білім беруді ұйымдастыруға, оқу-әдістемелік әдебиеттерді, баспа және (немесе) полиграфиялық өнімдерді әзірлеуге және өткізуге тартылатын штаттан тыс мамандардың еңбегіне ақы төлеуге;
оқу, ғылыми және әдістемелік материалдарды шығаруға;
ҰҚО оқу орындарының қызметкерлері, әскери қызметшілері мен жұмыскерлерінің біліктілігін арттыруға және тағылымдамадан өтуге;
тамақтану мен мәдени-демалыс іс-шараларын ұйымдастыруды қоса алғанда, конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер, спорттық жарыстар, оқыту тренингтері, олимпиадалар, мерейтойлық іс-шаралар жүргізуге, ақпараттық материалдар сатып алуға;
электрондық ақпараттық ресурстарды немесе оларды пайдалану құқығын сатып алуға;
қосымша білім беру бағдарламалары бойынша оқу процесін ұйымдастыруға;
үй-жайларды, жабдықтар мен техниканы жалға алуға;
кәдесый өнімдерін сатып алуға;
оқу және ғылыми мақсаттарға арналған бейнероликтер, бейнефильмдер, аудиожазбалар дайындауға;
білім беру қызметін қамтамасыз ететін ғимараттар мен құрылыстарды ағымдағы жөндеуге;
көлік құралдарын, сондай-ақ оларға қызмет көрсету жөніндегі тауарлар мен қызметтерді сатып алуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген іссапар шығындарын өтеу нормалары шегінде қосымша білім беру бағдарламаларын өткізуге, оқу-әдістемелік әдебиеттерді, баспа және (немесе) полиграфиялық өнімдерді әзірлеуге және өткізуге байланысты іссапарларға;
байланыс қызметіне, жарнама және көлік қызметтеріне ақы төлеуге;
қосымша білім беру бағдарламаларын өткізу, оқу-әдістемелік әдебиеттерді, баспа және (немесе) полиграфиялық өнімдерді әзірлеу және өткізу шеңберінде банктік қызметтерге ақы төлеуге;
қосымша білім беру бағдарламаларын өткізу шеңберінде кофе-брейктерді ұйымдастыру және өткізу қызметтеріне ақы төлеуге;
қосымша білім беру бағдарламалары шеңберінде ақылы білім беру қызметтерін көрсету үшін тартылатын мамандардың (оның ішінде ҰҚО оқу орындарының кадр құрамы қатарынан) қызметтеріне ақы төлеуге жұмсалады.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 27.04.2021 № 41/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 01.08.2024 № 108/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Учет поступления и расходования денег учебными заведениями ОНБ и используемых в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, осуществляется согласно утвержденным приказам Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443) и от 1 августа 2017 года № 468 "Об утверждении форм и правил составления и предоставления финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15594).

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 27.04.2021 № 41/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 01.08.2024 № 108/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. ҰҚО оқу орындарының түскен ақшасын және олардың жұмсалуын, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес пайдалануын есепке алу Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген) 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 және "Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 1 тамыздағы № 468 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15594 болып тіркелген) бекітілген бұйрықтарының тәртібімен жүзеге асырылады.