Об утверждении Правил оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг)
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 декабря 2018 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2018 года № 17918.
В соответствии с пунктом 5 статьи 102 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и пунктом 3 статьи 63 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 15.07.2025 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг).
2. Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
К. Кожамжаров
СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
"__" __________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
А. Смаилов
"__" __________ 2018 года
Утверждены
приказом Генерального Прокурора
Республики Казахстан
10 декабря 2018 года № 135
Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг) определяют порядок оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академией правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Академия) и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг).

Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 11 желтоқсанда № 17918 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 102-бабының 5-тармағына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 63-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 15.07.2025 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Қ. Қожамжаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
2018 жылғы "___"_______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Ә. Смайылов
2018 жылғы "___"_______
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2018 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 135 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының (бұдан әрі – Академия) тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету және оның тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау тәртібін анықтайды.

Глава 2. Порядок оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг)
2. Академия реализует на платной основе с заключением договора об оказании платных услуг соответствующие товары (работы, услуги), предусмотренные статьей 63 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
3. К платным видам деятельности Академии по реализации товаров (работ, услуг) относятся:
1) разработка, реализация дополнительных образовательных программ (профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации, подготовка к вступительным экзаменам), в том числе для иностранцев;
2) проведение научных исследований и опытно-конструкторских работ;
3) разработка и (или) реализация учебно-методической, издательской и полиграфической продукции;
4) реализация программ послевузовского образования сверх требований государственных общеобразовательных стандартов, в том числе сдача пререквизитов и постреквизитов, защита диссертации докторантов других гражданских высших учебных заведений на платной основе, а также для иностранцев;
5) реализация материалов выставок, семинаров, конференций, совещаний, форумов, симпозиумов, курсов, тренингов, круглых столов, а также организация, проведение указанных мероприятий (в том числе онлайн проведения) либо участие в таких мероприятиях в качестве лектора.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 14.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Академия размещает информацию с указанием перечня реализуемых товаров (работ, услуг) и цен на них в средствах массовой информации, на ведомственном интернет-ресурсе и в специально отведенном месте на территории (помещении) Академии.
5. Академия реализует товары (работы, услуги) физическим и юридическим лицам на основании письменного заявления, регистрируемого в журнале учета регистрации заявлений физических и юридических лиц по оказанию платных услуг по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
6. Взаимоотношения, в том числе форма оплаты, по реализации товаров (работ, услуг) на платной основе между Академией и физическими или юридическими лицами регулируются договором в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
7. Оплата за реализацию товаров (работ, услуг) производится в безналичной форме путем перечисления денежных средств на контрольный счет наличности платных услуг Академии.

2-тарау. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсету тәртібі
2. Академия ақылы қызметтер көрсету туралы келісімшарт жасаса отырып "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 63-бабымен көзделген тиісті тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізеді.
3. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ұсыну бойынша Академияның ақылы қызмет түрлеріне мыналар:
1) қосымша білім беру бағдарламаларын, оның ішінде шетелдіктер үшін әзірлеу, іске асыру (кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, қабылдау емтиханына дайындау);
2) ғылыми зерттеулер және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу;
3) оқу-әдістемелік, баспа және полиграфиялық өнімдерді әзірлеу және (немесе) өткізу;
4) мемлекеттік жалпыға білім беру стандарттары талаптарынан тыс жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыру, оның ішінде ақылы негізде өзге азаматтық жоғары білім беру мекемелері докторанттарының пререквизиттер мен постреквизиттерді тапсыруы, диссертация қорғауы, сондай-ақ шетелдіктер үшін;
5) көрмелердің, семинарлардың, конференциялардың, кеңестердің, форумдардың, симпозиумдардың, курстардың, тренингтердің, дөңгелек үстелдердің және өзге де іс-шаралардың материалдарын өткізу, сондай-ақ көрсетілген іс-шараларды (оның ішінде онлайн өткізуді) ұйымдастыру, өткізу немесе осындай шараларға дәрісші ретінде қатысу жатады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 14.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Академия ұсынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) және бағалардың тізбесін көрсете отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында, ведомстволық интернет-ресурста және өз аумағындағы (үй-жайдағы) арнайы бөлінген жерде ақпарат орналастырады.
5. Академия жеке және заңды тұлғаларға осы Қағидаларға қосымшаға сай нысан бойынша жеке және заңды тұлғалардың ақылы қызмет көрсету жөніндегі өтініштерін тіркеу журналына тіркелген жазбаша өтініші негізінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізеді.
6. Академия және жеке немесе заңды тұлғалар арасындағы өзара қарым-қатынасы, оның ішінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ақылы негізде өткізу бойынша ақы төлеу нысаны Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексіне сәйкес шартпен реттеледі.
7. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуге ақы төлеу ақша құралдарын Академияның қолма-қол ақшасының бақылау шотына қолма-қол ақшасыз есептеу нысаны бойынша жүргізіледі.

Глава 3. Порядок расходования Академией денег от реализации товаров (работ, услуг)
8. Средства, поступающие от оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) Академии расходуются в соответствии с планами поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) Академии, которые составляются в порядке, утвержденном приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934).
9. Денежные средства, поступающие от реализации товаров (работ, услуг), расходуются по следующим направлениям:
1) приобретение расходных материалов, оборудования и программного обеспечения для проведения исследований;
2) приобретение расходных материалов и оборудования в целях изготовления издательской и полиграфической продукции;
3) приобретение учебных пособий, наглядных материалов, а также оборудования, технических средств обучения для организации учебного процесса;
4) подготовка публикаций и опубликование результатов научных исследований, диссертационных исследований докторантов;
5) оплата услуг научных лабораторий и организаций, необходимых для выполнения исследований, в том числе организационные взносы для участия в конференциях;
6) оплата услуг редактора, корректора, дизайнера, верстальщика переводчика (на государственный и иностранные языки) в рамках проведения научных исследований, разработки учебно-методических пособий (методических, практических рекомендаций), подготовки макетов ведомственных журналов;
7) аренда помещений, оборудования, техники для проведения исследований;
8) содержание оборудования и техники, используемых в процессе исследований;
9) вознаграждение за труд руководителя и членов исследовательской группы, участвующих в проведении научного исследования, членов редакционных коллегий ведомственных журналов, включая начисление всех налогов и других обязательных платежей в бюджет;
10) вознаграждение труда работников Академии, а также оплата услуг специалистов, привлекаемых для реализации услуг и работ на платной основе;
11) проведение научно-образовательных мероприятий (конференций, семинаров, круглых столов), включая организацию кофе-брейков, приобретение сувенирной, геральдической продукции, памятных подарков;
12) оплата банковских услуг в рамках проведения научных исследований;
13) укрепление учебно-материальной базы;
14) организация учебного процесса по дополнительным учебным программам, проведение обучающих тренингов, семинаров;

3-тарау. Академиямен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны жұмсау тәртібі
8. Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша ақылы қызмет түрлерін көрсетуден түсетін қаражаты Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарларына сәйкес жұмсалады, олар "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) бекітілген тәртіпте құралады.
9. Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшалай қаражат мынадай:
1) зерттеулер жүргізу үшін шығыс материалдарын, жабдықтарды және бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алу;
2) баспа және полиграфиялық өнімдерді дайындау мақсатында шығыс материалдары мен жабдықтарын сатып алу;
3) оқу процесін ұйымдастыру үшін оқу құралдарын, көрнекі материалдар, сондай-ақ жабдықтар, техникалық оқыту құралдарын сатып алу;
4) докторанттардың ғылыми зерттеулерінің, диссертациялық зерттеулерінің жарияланымдарын дайындау және нәтижелерін жариялау;
5) ұжымдық пайдаланудағы ғылыми зертханалардың, зерттеулерді орындау үшін қажетті ұйымдардың көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу, оның ішінде конференцияларға қатысу үшін ұйымдастырушылық жарналар;
6) ғылыми зерттеулер жүргізу, оқу-әдістемелік құралдар (әдістемелік, практикалық ұсынымдар) әзірлеу, ведомстволық журналдардың макеттерін дайындау шеңберінде редактор, корректор, дизайнер, беттеуші (мемлекеттік және шет тілдеріне) қызметтеріне ақы төлеу;
7) зерттеу жүргізу үшін үй-жайларды, жабдықтарды, техниканы жалға алу;
8) зерттеу процесінде пайдаланылатын жабдықтар мен техниканы күтіп- ұстау;
9) барлық салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді қоса алғанда, ғылыми зерттеу жүргізуге қатысатын зерттеу тобы басшысының және мүшелерінің, ведомстволық журналдардың редакциялық алқалары мүшелерінің еңбегі үшін сыйақы;
10) ақылы негізде көрсетілетін қызметтер мен жұмыстарды іске асыру үшін тартылатын мамандарға еңбекақы, Академия қызметкерлеріне сыйақы төлеу;
11) ғылыми-білім беру іс-шараларын (конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер) өткізу, кофе-брейк ұйымдастырып, кәдесый, геральдикалық өнім, естелік сыйлықтарды қоса сатып алу;
12) ғылыми зерттеулер жүргізу шеңберінде банк қызметтеріне ақы төлеу;
13) оқу-материалдық базаны нығайту;
14) қосымша оқу бағдарламалары бойынша оқу процесін ұйымдастыру, оқыту тренингтерін, семинарларын өткізу;

15) издание учебных, научных и методических материалов, ведомственных журналов Академии;
16) повышение квалификации сотрудников Академии;
17) командировочные расходы, в том числе международные, в пределах норм возмещения командировочных расходов, установленных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства";
18) изготовление видеороликов, видеофильмов, аудиозаписей;
19) покрытие расходов на питание участников научно-образовательных мероприятий, соревнований, олимпиад, в том числе международных;
20) оплата транспортных услуг;
21) приобретение электронных коллекций и баз данных для пополнения библиотечных фондов;
22) рецензирование, корректировка, редакторская вычитка научных трудов, пособий, макетов ведомственных журналов, изданий.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 14.02.2023 № 57 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15) Академияның оқу, ғылыми және әдістемелік материалдарын, ведомстволық журналдарын басып шығару;
16) Академия қызметкерлерінің біліктілігін арттыру;
17) "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іс-сапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іс-сапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысында белгіленген іс-сапар шығыстарын өтеу нормалары шегінде іс-сапар шығыстары, оның ішінде халықаралық іс-сапар шығыстары;
18) бейнероликтер, бейнефильмдер, аудиожазбалар дайындау;
19) ғылыми-білім беру іс-шараларына, жарыстарға, олимпиадаларға, оның ішінде халықаралық жарыстарға қатысушылардың тамақтануына арналған шығыстарды жабу;
20) көлік қызметтеріне ақы төлеу;
21) кітапхана қорларын толықтыру үшін электрондық коллекциялар мен дерекқорларды сатып алу;
22) ғылыми еңбектерді, құралдарды, ведомстволық журналдар макеттерін рецензиялау, түзету, редакторлық оқу бағыттары бойынша жұмсалады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 14.02.2023 № 57 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Учет поступления и расходования денег, получаемых Академией от реализации товаров (работ, услуг), осуществляется в порядке, утвержденном приказами Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443) и от 1 августа 2017 года № 468 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15594).
Приложение
к Правилам оказания платных видов деятельности
по реализации товаров (работ, услуг) Академией правоохранительных
органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
и расходования ею денег от реализации товаров (работ, услуг)
Форма
Журнал учета регистрации заявлений физических и юридических лиц по оказанию платных услуг
Регистра-ционный №
Дата принятия
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя или фамилия, имя, отчество (при наличии) его уполномоченного представителя
Вид деятельности по реализации товаров (работ, услуг), предоставляемых на платной основе
Количество и наименование прилагаемых документов
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись ответственного должностного лица, принявшего заявление
1
2
3
4
5
6

10. Академияның тауарларды (жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді) өткізуден түскен және жұмсалған ақшаны есепке алу Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне сәйкес пайдаланылатын ақшаны есепке алу "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын" бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 (Нормативтік-құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізімінде № 6443 болып тіркелген) және "Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 1 тамыздағы № 468 (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізімінде № 15594 болып тіркелген) бұйрықтарымен бекітілген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
жанындағы Құқық қорғау
органдары академиясының
тауарларды (жұмыстарды,
көрсетілетін қызметтерді)
өткізуі бойынша ақылы қызмет
түрлерін көрсету және оның
тауарларды (жұмыстарды,
көрсетілетін қызметтерді)
өткізуден түскен ақшаны
жұмсау қағидаларына қосымша
Нысан
Жеке және заңды тұлғалардың ақылы қызмет көрсету жөніндегі өтініштерін тіркеу журналы
Тіркеу №
Қабылдау күні
Өтініш берушінің немесе оның уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ақылы негiзде көрсетiлетiн, тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзу бойынша қызмет түрi
Қоса берiлген құжаттардың саны мен атауы
Өтінішті қабылдаған жауапты лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
1
2
3
4
5
6