О некоторых вопросах горизонтального мониторинга
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 1060. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2018 года № 17914.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 22.09.2025 № 520 (вводится в действие с 01.01.2026).
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2019 года.
В соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 131 и статьей 133 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.10.2023 № 1119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму соглашения о горизонтальном мониторинге согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) категории налогоплательщиков, с которыми заключается соглашение о горизонтальном мониторинге, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила проведения горизонтального мониторинга согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 1060

Деңгейлес мониторингтің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 1060 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 11 желтоқсанда № 17914 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 131-бабының 1 және 2-тармақтарына, 133-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.10.2023 № 1119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес деңгейлес мониторинг туралы келісім нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасау және бұзу қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес деңгейлес мониторинг туралы келісім жасалатын салық төлеушілер санаттары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Деңгейлес мониторингті жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 7 желтоқтоқсандағы
№ 1060 бұйрығына
1-қосымша
нысан
Деңгейлес мониторинг туралы келісім

Сноска. Форма - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.10.2023 № 1119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Соглашение о горизонтальном мониторинге
город Астана "___" _______20__ года
____________________________________________________________________
(наименование),
именуемое в дальнейшем "Налогоплательщик",
в лице ______________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего (ей) на основании
____________________________________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и Республиканское государственное учреждение "Комитет
государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан",
именуемый в дальнейшем "Комитет",
в лице ______________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего (ей) на основании
____________________________________________________________________
(наименование документа)
с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии
с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах
в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), заключили настоящее
Соглашение о горизонтальном мониторинге (далее – Соглашение).
Глава 1. Предмет Соглашения
1. Стороны договариваются о проведении Комитетом в отношении Налогоплательщика горизонтального мониторинга.
2. Горизонтальный мониторинг проводится в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса.
Глава 2. Права и обязанности Сторон
3. Комитет обязан:
1) проводить горизонтальный мониторинг в отношении налогоплательщика в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
2) в рамках горизонтального мониторинга предоставлять налогоплательщику разъяснения по применению налогового законодательства Республики Казахстан, в том числе предварительные разъяснения, в соответствии со статьями 134 и 135 Налогового кодекса;
3) обеспечивать соблюдение конфиденциальности полученных от налогоплательщика сведений в рамках горизонтального мониторинга;
4) обеспечивать сохранность документов, полученных и составленных при проведении горизонтального мониторинга, не разглашать их содержание без согласия налогоплательщика;
5) не нарушать установленный режим работы налогоплательщика в период проведения горизонтального мониторинга по месту нахождения налогоплательщика.
4. Налогоплательщик обязан:
1) по требованию должностного лица Комитета в соответствии с порядком проведения горизонтального мониторинга в рамках горизонтального мониторинга, проводимого по месту нахождения налогоплательщика и (или) без посещения налогоплательщика представлять документы, подтверждающие правильность исчисления и своевременность уплаты (удержания и перечисления) налогов и платежей в бюджет, полноту и своевременность исчисления, удержания и перечисления социальных платежей, письменные пояснения по составленным налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговым формам, финансовой отчетности налогоплательщика (налогового агента), а также по ведению налогового учета;

Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.10.2023 № 1119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Астана қаласы 20__ жылғы "___" _______
_________________________________________________________________________,
бұдан әрі (атауы)
__________________________________________________________________________
тұлғасында "Салық төлеуші" деп аталатын, (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
негізінде жұмыс істейтін (құжаттың атауы) бір тараптан, және
__________________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
тұлғасында "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер
комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі, бұдан әрі "Комитет" деп аталатын,
___________________________ _________________________ негізінде жұмыс істейтін,
(құжаттың атауы)
екінші тараптан, бұдан әрі бірлескен түрде "Тараптар" деп аталатын "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес осы Деңгейлес мониторинг туралы келісімді (бұдан әрі - Келісім) жасады.
1-тарау. Келісімнің мәні
1. Тараптар Комитет Салық төлеушіге қатысты деңгейлес мониоринг өткізу туралы уағдаласады.
2. Деңгейлес мониторинг Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізіледі.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Комитет:
1) салық төлеушіге қатысты деңгейлес мониторингті Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізуге;
2) деңгейлес мониторинг шеңберінде салық төлеушіге Қазақстан Республикасының салық заңнамасын қолдану жөнінде түсіндірулер, оның ішінде Салық кодексінің 134 және 135-баптарына сәйкес алдын ала түсіндірулер беруге;
3) деңгейлес мониторинг шеңберінде салық төлеушіден алынған мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз етуге;
4) деңгейлес мониторинг жүргізу кезінде алынған және жасалған құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, салық төлеушінің келісімінсіз олардың мазмұнын жарияламауға;
5) салық төлеушінің орналасқан жері бойынша деңгейлес мониторинг жүргізу кезеңінде салық төлеушінің белгіленген жұмыс режімін бұзбауға міндетті.
4. Салық төлеуші:
1) деңгейлес мониторинг шеңберінде Комитеттің лауазымды тұлғасының талабы бойынша салық төлеушінің орналасқан жері бойынша жүргізілетін деңгейлес мониторинг жүргізу тәртібіне сәйкес және (немесе) салық төлеушінің қатысуынсыз бюдетке төленетін салықтар және төлемдердің дұрыс есептелуін және уақтылы төленуін (ұстап қалудар мен аударымдар), әлеуметтік төлемдердің, ұстап қалулар мен аударымдардың толық және уақтылы есептелуін растайтын құжаттарды, салық төлеушінің (салық агентінің) салық нысандарын, салық төлеушінің (салық агентінің) қаржылық есептілігін, сондай-ақ салық есебін жүргізу бойынша құрастырылған жазбаша түсіндірмелерін беруге;

2) при проведении горизонтального мониторинга по месту нахождения налогоплательщика предоставить должностным лицам Комитета право доступа к просмотру данных программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов, и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением;
3) по требованию должностного лица Комитета в рамках горизонтального мониторинга без посещения налогоплательщика предоставить сведения, выгруженные из программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов, и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением.
5. Стороны имеют право по обоюдному согласию вносить изменения и дополнения в настоящее соглашение.
6. Стороны имеют иные права и выполняют иные обязанности, установленные статьями 13 и 19 Налогового кодекса.
Глава 3. Ответственность Сторон
7. Каждая из Сторон в настоящем Соглашении несет ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего Соглашения, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
8. Любые споры или разногласия, которые могут возникнуть из настоящего Соглашения, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Конфиденциальность
9. Стороны обязуются не разглашать любую информацию, полученную в рамках настоящего Соглашения без предварительного письменного согласия другой стороны, за исключением случаев, когда иное предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
10. Неумышленное распространение полученных сведений вследствие противоправных действий со стороны третьих лиц, выразившихся в виде кражи, грабежа, разбоя, хищения, кибер-атаки информационных баз данных, подтвержденное соответствующими органами, не является нарушением требования о конфиденциальности.
Глава 5. Срок действия Соглашения
11. Настоящее Соглашение вступает в силу с момента его подписания и действует в течение трех лет и может быть расторгнуто в соответствии с порядком заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге, установленным в соответствии с пунктом 2 статьи 131 Налогового кодекса.
Глава 6. Порядок расторжения Соглашения
12. Настоящее Соглашение расторгается Комитетом в следующих случаях:

2) деңгейлес мониторинг жүргізу барысында Комитеттің лауазымды тұлғаларына салық төлеушінің орналасқан жері бойынша бастапқы есеп құжаттары, бухгалтерлік есеп тіркелімі деректерін, салық салуға байланысты салық салу объектілері және (немесе) салық салумен байланысты объектілері туралы ақпарат бар бухгалтерлік және (немесе) салық есебін, және (немесе) ақпараттық жүйені автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету деректерін қарауға құқық беруге;
3) деңгейлес мониторинг шеңберінде Комитеттің лауазымды тұлғаларына салық төлеушінің қатысуынсыз бастапқы есеп құжаттары, бухгалтерлік есеп тіркелімі деректерін, салық салуға байланысты салық салу объектілері және (немесе) салық салумен байланысты объектілері туралы ақпарат бар бухгалтерлік және (немесе) салық есебін, және (немесе) ақпараттық жүйені автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етуден жүктелген мәліметтерді беруге міндетті.
5. Тараптар екі жақтың келісімі бойынша осы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
6. Тараптар Салық кодексінің 13 және 19-баптарында белгіленген өзге де құқықтары бар және өзге де міндеттерді орындайды.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
7. Осы Келісімде Тараптардың әрқайсысы осы Келісімнен шығатын міндеттемелерді орындамаған және (немесе) дұрыс орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
8. Осы келісімнен пайда болуы мүмкін кез келген даулар немесе келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
4-тарау. Құпиялылық
9. Тараптар осы Келісім шеңберінде алынған кез келген ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделген жағдайларды қоспағанда, басқа тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз жарияламауға міндеттенеді.
10. Тиісті органдар растаған ұрлық, қарақшылық, тонау, ақпараттық деректер базасын кибер талқандау түрінде берілген үшінші тұлға тарапынан заңға қайшы іс-қимылдары салдарынан алынған мәліметтерді абайсызда тарату құпиялылық туралы талаптарды бұзу болып табылмайды.
5-тарау. Келісімнің әрекет ету мерзімі
11. Осы Келісім қол қойылған сәттен бастап күшіне енеді және үш жыл бойы қолданыста болады және Салық кодексінің 131-бабы 2-тармағына сәйкес белгіленген деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасау және бұзу тәртібіне сәйкес бұзылуы мүмкін.
6-тарау. Келісімді бұзу тәртібі
12. Комитет осы Келісімді мынадай жағдайларда бұзады:

1) признание должностным лицом Комитета, проводящим горизонтальный мониторинг, недостоверными сведений, представленных Налогоплательщиком в ходе проведения горизонтального мониторинга;
2) нарушение порядка проведения горизонтального мониторинга, утвержденного в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, выраженное в виде систематического (более двух раз в течение календарного года) непредставления в ходе проведения горизонтального мониторинга документов (информации) Налогоплательщика, связанных с исчислением (удержанием), уплатой (перечислением) налогов и других обязательных платежей в бюджет и (или) письменных пояснений на запрос в письменном виде;
3) начало процедуры реабилитации или банкротства, ликвидация, реорганизация путем слияния, присоединения, разделения, выделения Налогоплательщика.
Глава 7. Заключительные положения
13. Любые изменения и дополнения к настоящему Соглашению производятся путем составления и подписания дополнительных соглашений.
14. Реорганизация Сторон путем преобразования не прекращает действия настоящего Соглашения, и все права и обязанности переходят к соответствующим правопреемникам.
15. Обмен информацией, представляемой в рамках горизонтального мониторинга, осуществляется с использованием следующих адресов электронной почты:
со стороны Комитета __________________________________________;
со стороны Налогоплательщика _________________________________.
16. Настоящее Соглашение составлено на государственном и русском языках в двух экземплярах для каждой из Сторон и имеющих равную юридическую силу.
Глава 8. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Комитет:
____________________________________
(должность)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________
(подпись)
Налогоплательщик:
____________________________________
(должность)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________
(подпись)
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 1060
Правила заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 131 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.10.2023 № 1119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) деңгейлес мониторинг жүргізген Комитеттің лауазымды тұлғасы деңгейлес мониторинг жүргізу барысында Салық төлеушімен дәйексіз мәліметтерді ұсыну фактілерін анықтауы;
деңгейлес мониторинг жүргізу барысында Салық төлеушімен ұсынылған мәліметтерді деңгейлес мониторинг жүргізілетін Комитеттің лауазымды тұлғасымен деңгейлес мониторинг жүргізу барысында Салық төлеушімен ұсынылған мәліметтерді дәйексіз деп тану;
2) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу (ұстап қалу), төлеумен (аудару) байланысты Салық төлеушінің құжаттарына (ақпаратқа) деңгейлес мониторинг жүргізу барысында жүйелі түрде (күнтізбелік жыл бойына екі реттен көп) ұсынбау түрінде Салық кодексінің 133-бабына сәйкес бекітілген деңгейлес мониторинг жүргізу тәртібін бұзу;
3) Салық төлеушінің бірігуі, қосылуы, бөлінуі, бөлініп шығуы жолымен оңалту немесе банкроттық, тарату, қайта ұйымдастыру рәсімдерінің басталуы.
7-тарау. Қорытынды ережелер
13. Осы Келісімге кез келген өзгерістер мен толықтырулар қосымша келісімдерді құрастыру және қол қою арқылы жасалады.
14. Тараптарды қайта құру арқылы қайта ұйымдастыру осы Келісімнің қолданысын тоқтата алмайды, және барлық құқықтар мен міндеттер тиісті құқық мирасқорларына ауысады.
15. Деңгейлес мониторинг шеңберінде ұсынылатын ақпарат алмасу мына электрондық пошта мекенжайларын қолданумен:
Комитет тарапынан _____________________________________________;
Салық төлеуші тарапынан ___________________________________ жүзеге асырылады.
16. Осы Келісім мемлекеттік және орыс тілдерінде Тараптардың әрқайсысы үшін тең заңдық күші бар екі данада жасалған.
8-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары және деректемелері
Комитет:
____________________________
(лауазым)
____________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
____________________________
(қолы)
Салық төлеуші: ____________________________
(лауазым)
____________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
____________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 1060 бұйрығына
2-қосымша
Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасау және бұзу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасау және бұзу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 131-бабына сәйкес әзірленген және деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасау және бұзу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.10.2023 № 1119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Для целей настоящих Правил Соглашение о горизонтальном мониторинге (далее – Соглашение) – добровольный акт в форме договора, заключаемый между налогоплательщиком и налоговым органом, определяющий основные права и обязанности сторон при проведении горизонтального мониторинга.
3. Соглашение заключается с налогоплательщиками, категории которых устанавливаются уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 131 Налогового кодекса.
Глава 2. Порядок заключения и расторжения Соглашения о горизонтальном мониторинге
4. Соглашение заключается между Республиканским государственным учреждением "Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан" (далее – Комитет) и налогоплательщиком.
5. Заявление о заключении Соглашения о горизонтальном мониторинге (далее – Заявление) подается налогоплательщиком в Комитет не позднее 1 октября года, предшествующего периоду, в течение которого планируется проведение горизонтального мониторинга, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
6. Заявление подается нарочно или по почте заказным письмом с уведомлением.
7. Датой получения Комитетом Заявления является дата его приема канцелярией Комитета.
8. В Заявлении указываются сведения о:
ведении налогоплательщиком бухгалтерского и налогового учетов на казахском и (или) русском языках с использованием программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов;
наличии системы внутреннего контроля исполнения налоговых обязательств.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.10.2023 № 1119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. К Заявлению прилагаются два экземпляра Соглашения по форме, утвержденной настоящим приказом, подписанные законным представителем налогоплательщика.
10. Комитет рассматривает Заявление в течение тридцати календарных дней с даты его получения и по итогам:
1) письменно сообщает налогоплательщику о согласии заключить с налогоплательщиком Соглашение с приложением второго экземпляра Соглашения, подписанного первым руководителем Комитета или лицом его замещающим;
2) при несоответствии налогоплательщика категориям налогоплательщиков, с которыми заключается Соглашение, утвержденным настоящим приказом (далее – Категория), направляет решение об отказе в подписании Соглашения с указанием обоснованных причин такого отказа.
11. Документы, указанные в пункте 9 настоящих Правил, направляются Комитетом налогоплательщику нарочно или по почте заказным письмом с уведомлением.

2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін Деңгейлес мониторинг туралы келісім (бұдан әрі - Келісім) - деңгейлес мониторингті жүргізу кезінде тараптардың негізгі құқықтары мен міндеттерін айқындайтын салық төлеуші мен салық органы арасында жасалатын шарт нысанындағы ерікті акт.
3. Келісім Салық кодексінің 131-бабы 2-тармағына сәйкес санаттарын уәкілетті орган белгілейтін салық төлеушілермен жасалады.
2-тарау. Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасау және бұзу тәртібі
4. Келісім "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) және салық төлеушінің арасында жасалады.
5. Салық төлеуші Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасау туралы өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) Комитетке деңгейлес мониторинг жүргізу жоспарланып отырған кезеңнің алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.
6. Өтініш қолма-қол немесе хабарламасы бар тапсырысты хатпен пошта арқылы беріледі.
7. Комитеттің кеңсесі Өтінішті қабылдап алған күні Комитеттің алған күні болып табылады.
8. Өтініште:
салық төлеушінің бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуын автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етуді қолданумен қазақ және (немесе) орыс тілдерінде бухгалтерлік және салықтық есепке алуды;
салық міндеттемелерінің орындалуын ішкі бақылау жүйесінің болуы туралы мәліметтер көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.10.2023 № 1119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Өтінішке осы бұйрыпен бекітілген нысан бойынша салық төлеушінің заңды өкілі қол қойған Келісімнің екі данасы қоса беріледі.
10. Комитет Өтінішті келіп түскен күннен бастап күнтізбелік отыз күннің ішінде қарастырады және оның қорытындылары бойынша:
1) салық төлеушіге Келісім жасау туралы келіскенін Комитеттің бірінші басшысы немесе оны алмастыратын тұлға қол қойған Келісімнің екінші данасын қоса бере отырып жазбаша түрде хабарлайды;
2) осы бұйрықпен бекітілген Келісім жасалатын салық төлеушінің салық төлеушілер санатына сәйкес келмеген жағдайда (бұдан әрі - Санат) Келісімге қол қоюдан бас тарту туралы шешімді осындай бас тартудың негізді себебін көрсете отырып жолдайды.
11. Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттарды Комитет салық төлеушіге қолма-қол немесе хабарламасы бар тапсырысты хатпен пошта арқылы жібереді.

12. Расторжение Соглашения осуществляется путем уведомления налогоплательщика в письменной форме, направленного по почте заказным письмом с уведомлением. При этом такое расторжение не отменяет результаты горизонтального мониторинга за налоговые периоды по отдельным налогам и платежам, по которым налоговая отчетность представлена до расторжения Соглашения.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.10.2023 № 1119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Соглашение считается расторгнутым с даты получения налогоплательщиком уведомления о расторжении Соглашения.
Приложение
к Правилам заключения
и расторжения соглашения
о горизонтальном мониторинге
Сноска. Приложение - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.10.2023 № 1119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Исходящий № (при наличии)
Заявление о заключении Соглашения о горизонтальном мониторинге
_________________________________ в лице __________________________________,
(полное наименование
и бизнес- идентификационный номер
налогоплательщика)
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
действующего на основании ________________________________________________
в соответствии с пунктом 2 статьи 131 Кодекса Республики Казахстан "О налогах
и других обязательных платежах в бюджет" прошу рассмотреть вопрос о проведении
горизонтального мониторинга в
_________________________________________________________________________
(полное наименование и бизнес-идентификационный номер налогоплательщика)
с 1 января ______________года.
Настоящим заявлением подтверждаю следующее:
бухгалтерский и налоговый учет на предприятии ведется на
_________________________________________________________________________
(казахском и (или) русском) языке(-ках) с использованием программного
обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового
учетов; на предприятии внедрена и используется система внутреннего контроля
исполнения налоговых обязательств. Два экземпляра подписанного Соглашения
о горизонтальном мониторинге прилагаются.
Приложение на _____ листах.
______________________________ ________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"_____" _________________ года
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 1060
Категории налогоплательщиков, с которыми заключается соглашение о горизонтальном мониторинге
К налогоплательщикам, с которыми заключается соглашение о горизонтальном мониторинге, относятся:

12. Келісімді бұзу салық төлеушіге хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберілген, жазбаша нысанда хабардар ету жолымен жүзеге асырылады. Бұл ретте мұндай бұзу Келісімді бұзуға дейін салық есептілігі жекелеген салықтар және төлемдер бойынша берілген салық кезеңіне деңгейлес мониторинг нәтижелерін жоққа шығармайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.10.2023 № 1119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Салық төлеуші келісім бұзылғаны туралы хабарламаны алынған күннен бастап Келісім бұзылған деп саналады.
Деңгейлес мониторинг
туралы келісімді жасау және
бұзу қағидаларына
қосымша
нысан
Шығыс № (бар болса)
Деңгейлес мониторинг туралы келісімді жасасу туралы өтініш
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.10.2023 № 1119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________ ________________________________________
тұлғасында (толық атауы және салық төлеушінің бизнес-(лауазымы, тегі, аты,
сәйкестендіру нөмірі)             әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________ негізінде жұмыс істейтін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 131-бабының 2-тармағына сәйкес __________ жылғы 1 қаңтардан бастап
__________________________________________________________________________
(толық атауы және салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
деңгейлес мониторинг жүргізу туралы мәселені қарастыруды сұраймын.
Осы өтінішпен мыналарды растаймын:
кәсіпорында бухгалтерлік және салық есебі ____________________________________
(қазақ және (немесе) орыс тілінде (тілдерінде) бухгалтерлік және (немесе) салық есебін автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етуді қолданумен жүргізіледі;
кәсіпорында салық міндеттемелерін орындаудың ішкі бақылау жүйесі енгізілген және пайдаланылады.
Деңгейлес мониторинг туралы келісімнің қол қойылған екі данасы қоса беріледі.
Қосымша _______ парақта.
______________________                         _____ жылғы "___" ____________
(лауазымы, тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 1060 бұйрығына
3-қосымша
Деңгейлес мониторинг туралы келісім жасалатын салық төлеушілердің санаттары
Деңгейлес мониторинг туралы келісім жасалатын салық төлеушілерге:

1) налогоплательщики, являющиеся коммерческими организациями, за исключением государственных предприятий, на дату подачи заявления о заключении соглашения о горизонтальном мониторинге одновременно соответствующие следующим условиям:
сумма стоимостных балансов фиксированных активов на конец налогового периода согласно декларации налогоплательщика по корпоративному подоходному налогу за год, предшествующий году, в котором подается заявление о заключении соглашения о горизонтальном мониторинге, составляет не менее 325 000 - кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на конец года, в котором подается заявление о заключении соглашения о горизонтальном мониторинге;
сумма уплаченных налогоплательщиком налогов, других обязательных платежей в бюджет и социальных платежей по его обязательствам без учета возврата налога на добавленную стоимость составляет не менее одного миллиарда тенге за календарный год, предшествующий году, в котором подается заявление о заключении соглашения о горизонтальном мониторинге;
численность работников согласно данным декларации налогоплательщика по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу за последний месяц четвертого квартала года предшествующего году, в котором подается заявление о заключении соглашения о горизонтальном мониторинге, составляет не менее 250 человек;
ведение налогоплательщиком бухгалтерского и налогового учетов на казахском и (или) русском языках с использованием программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов;
наличие системы внутреннего контроля исполнения налоговых обязательств;
низкий или средний уровень риска налогоплательщика согласно оценке применяемой в соответствии с главой 17 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) налоговыми органами системы управления рисками по состоянию на дату подачи заявления о заключении соглашения о горизонтальном мониторинге;
подавшие заявление о заключении соглашения о горизонтальном мониторинге;
с которыми в течение пяти лет, предшествующих году подачи заявления о заключении соглашения о горизонтальном мониторинге, не расторгалось ранее заключенное соглашение о горизонтальном мониторинге, за исключением случаев его расторжения по причине реорганизации путем слияния, присоединения, разделения, выделения налогоплательщика;
2) налогоплательщики, реализующие инвестиционные приоритетные проекты или являющиеся участниками Международного финансового центра "Астана", прошедшими государственную регистрацию и осуществляющими деятельность в Республике Казахстан только на территории Международного финансового центра "Астана", одновременно соответствующие следующим условиям:
подавшие заявление о заключении соглашения о горизонтальном мониторинге;
с которыми в течение пяти лет, предшествующих году подачи заявления о заключении соглашения о горизонтальном мониторинге, не расторгалось ранее заключенное соглашение о горизонтальном мониторинге, за исключением случаев его расторжения по причине реорганизации путем слияния, присоединения, разделения, выделения налогоплательщика.
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 7 декабря 2018 года № 1060
Правила проведения горизонтального мониторинга

1) мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, коммерциялық ұйымдар болып табылатын салық төлеушілер, деңгейлес мониторинг туралы келісім жасау жөнінде өтініш беру күніне бір уақытта мына талаптарға сәйкес келетін:
деңгейлес мониторинг туралы келісім жасау жөнінде өтініш берілетін жылдың алдындағы жылдағы салық төлеушінің корпоративтік табыс салығы бойынша декларациясына сәйкес салық кезеңінің соңында тіркелген активтерінің құндық баланс сомасы республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген және деңгейлес мониторинг туралы келісім жасау жөнінде өтініш берілетін жыл соңына қолданыста болған 325000-нан кем емес айлық есептік көрсеткішті құрайтын;
деңгейлес мониторинг туралы келісім жасау жөнінде өтініш берілетін жыл алдындағы күнтізбелік жылы салық төлеушінің төленген салықтары, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдері, қосылған құн салығын қайтару есебінсіз оның міндеттемелері бойынша әлеуметтік төлемдер сомасы кемінде бір миллиард теңгені құрайтын;
деңгейлес мониторинг туралы келісім жасау жөнінде өтініш берілетін жыл алдындағы жылдың төртінші тоқсанының соңғы айында жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша салық төлеушінің декларациясы деректеріне сәйкес қызметкерлер саны кемінде 250 адамды құрайтын;
салық төлеушінің бухгалтерлік және (немесе) салық есебін автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етуді қолданумен қазақ және (немесе) орыс тілдерінде бухгалтерлік және салық есебін жүргізуі;
салықтық міндеттемелердің орындалуын ішкі бақылау жүйесінің бар болуы;
деңгейлес мониторинг туралы келісім жасау жөнінде өтініш беру күніне "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 17-тарауына сәйкес салық органдары қолданатын тәуекелді басқару жүйесі бағалауына сәйкес салық төлеушінің тәуекелінің төмен және орташа деңгейі;
деңгейлес мониторинг туралы келісім жасау жөнінде өтініш берушілер;
деңгейлес мониторинг туралы келісім жасау жөнінде өтініш берілген жылдың алдындағы бес жыл ішінде салық төлеушінің бірігуі, қосылуы, бөлінуі жолымен қайта ұйымдастыру себебі бойынша оны бұзу жағдайларын қоспағанда, бұдан бұрын жасалған деңгейлес мониторинг туралы келісім бұзылмаған;
2) инвестициялық басым жобаларды іске асыратын немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары болып табылатын, мемлекеттік тіркеуден өткен және Қазақстан Республикасында "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында ғана өз қызметін жүзеге асыратын, бір уақытта мынадай талаптарға сәйкес келетін салық төлеушілер:
деңгейлес мониторинг туралы келісім жасау жөнінде өтініш бергендер;
деңгейлес мониторинг туралы келісім жасау жөнінде өтініш берілген жылдың алдындағы бес жыл ішінде салық төлеушінің бірігуі, қосылуы, бөлінуі жолымен қайта ұйымдастыру себебі бойынша оны бұзу жағдайларын қоспағанда, бұдан бұрын жасалған деңгейлес мониторинг туралы бұзылмаған келісім жатады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 1060 бұйрығына
4-қосымша
Деңгейлес мониторингті жүргізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения горизонтального мониторинга (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 133 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок проведения горизонтального мониторинга.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.10.2023 № 1119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Горизонтальный мониторинг проводится в целях установления правильности исчисления (удержания), уплаты (перечисления) налогов и других обязательных платежей в бюджет и предусматривает обмен информацией и документами между уполномоченным органом и налогоплательщиком, который основывается на принципах:
1) сотрудничества;
2) обоснованного доверия;
3) законности;
4) прозрачности;
5) расширенного информационного взаимодействия.
3. Горизонтальный мониторинг проводится:
с 1 января года, следующего за годом подписания соглашения о горизонтальном мониторинге, в течение трех лет с учетом положений, установленных Правилами заключения и расторжения соглашения о горизонтальном мониторинге;
за налоговые периоды в пределах срока действия Соглашения о горизонтальном мониторинге.
Глава 2. Порядок проведения горизонтального мониторинга
4. Горизонтальный мониторинг проводится путем расширенного информационного взаимодействия между Республиканским государственным учреждением "Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан" (далее – Комитет) и налогоплательщиком.
5. Комитет своим решением определяет должностных лиц, ответственных за проведение горизонтального мониторинга и оповещает налогоплательщика в письменной форме о принятом решении. При изменении состава должностных лиц, ответственных за проведение горизонтального мониторинга, Комитет в течение трех рабочих дней оповещает налогоплательщика в письменной форме о таких изменениях.
6. Налогоплательщик своим решением определяет лицо, ответственное за взаимодействие с должностными лицами Комитета, проводящими горизонтальный мониторинг, и оповещает Комитет в письменной форме о принятом решении. При изменении лица, ответственного за взаимодействие с должностными лицами Комитета, проводящими горизонтальный мониторинг, налогоплательщик оповещает в течение трех рабочих дней Комитет в письменной форме о таких изменениях.
7. Горизонтальный мониторинг проводится с выездом по месту нахождения налогоплательщика и (или) без посещения налогоплательщика.
При этом горизонтальный мониторинг с выездом по месту нахождения налогоплательщика проводится не более двух раз в течение календарного года.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Деңгейлес мониторингті жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 133-бабына сәйкес әзірленді және деңгейлес мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.10.2023 № 1119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Деңгейлес мониторинг салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу (ұстап қалу), төлеу (аудару) дұрыстығын белгілеу мақсатында жүргізіледі және уәкілетті орган мен салық төлеушінің арасындағы ақпарат және құжаттар алмасуды қарастырады, олар мынадай қағидаттарға:
1) ынтымақтастыққа;
2) негізделген сенімге;
3) заңдылыққа;
4) айқындылыққа;
5) кеңейтілген ақпараттық өзара іс-қимылға негізделеді.
3. Деңгейлес мониторинг:
деңгейлес мониторинг туралы келісімге қол қойылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап үш жыл ішінде деңгейлес мониторинг туралы келісім жасау және бұзу қағидаларымен белгіленген ережелер есебімен;
Деңгейлес мониторинг туралы келісімнің қолданылу мерзімі шегінде салық кезеңінде жүргізіледі.
2-тарау. Деңгейлес мониторингті жүргізу тәртібі
4. Деңгейлес мониторинг "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Комитет) және салық төлеушінің арасындағы кеңейтілген ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы жүргізіледі.
5. Комитет өз шешімімен деңгейлес монироинг жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаларды анықтайды және қабылданған шешім туралы салық төлеушіге жазбаша түрде хабардар етеді. Деңгейлес монироинг жүргізуге жауапты лауазымды тұлғалардың құрамы өзгерген кезде, Комитет осындай өзгерістер туралы салық төлеушіге жазбаша нысанда үш жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
6. Салық төлеуші өз шешімімен Комитеттің деңгейлес мониторинг жүргізетін лауазымды тұлғаларымен өзара іс-қимылға жауапты тұлғаны анықтайды және қабылданған шешім туралы Комитетке жазбаша нысанда хабардар етеді. Деңгейлес мониторинг жүргізетін Комитеттің лауазымды тұлғаларымен өзара іс-қимылға жауапты тұлға өзгерген кезде, салық төлеуші осындай өзгерістер туралы Комитетке жазбаша нысанда үш жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
7. Деңгейлес мониторинг салық төлеушінің орналасқан жеріне шығумен және (немесе) салық төлеушінің қатысуынсыз жүргізіледі.
Бұл ретте деңгейлес мониторинг салық төлеушінің орналасқан жеріне шығумен күнтізбелік жыл бойына кемінде екі рет жүргізіледі.

8. Комитет извещает налогоплательщика о проведении горизонтального мониторинга с выездом по месту нахождения не менее чем за десять рабочих дней до планируемой даты проведения мониторинга по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Извещение о проведении горизонтального мониторинга с выездом по месту нахождения (далее – Извещение о выезде) вручается не позднее трех рабочих дней после его подписания налогоплательщику под роспись или направляется ему по почте заказным письмом с уведомлением.
10. Сроки, указанные в пункте 8 Правил, исчисляются с даты получения налогоплательщиком (налоговым агентом) Извещения о выезде.
11. При проведении горизонтального мониторинга с выездом по месту нахождения налогоплательщика, налогоплательщик к дате, указанной в Извещении о выезде предоставляет должностным лицам Комитета, проводящим горизонтальный мониторинг рабочее место, оснащенное компьютерной техникой, а также доступ к информационным системам бухгалтерского и (или) налогового учетов.
12. Первичная документация представляется в процессе проведения мониторинга в сроки, соответствующие объему запрашиваемых документов.
13. В ходе проведения горизонтального мониторинга должностные лица, осуществляющие горизонтальный мониторинг, запрашивают у налогоплательщиков, подлежащих горизонтальному мониторингу, следующее:
данные бухгалтерского учета;
первичные документы и письменные пояснения;
доступ по месту нахождения налогоплательщика к информационным системам бухгалтерского и (или) налогового учетов, подтверждающим правильность исчисления налогов и своевременность уплаты (удержания и перечисления) налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Указанный запрос осуществляется в письменной или устной форме. Запрос в письменной форме вручается налогоплательщику посредством электронной почты либо нарочно и подписывается должностным лицом Комитета, проводящим горизонтальный мониторинг. Срок, указанный в запросе, не может быть менее пяти рабочих дней и более тридцати рабочих дней.
Сроки исполнения запроса устанавливаются в зависимости от объема и количества запрашиваемой информации и документов.
Запрос документов и пояснений в рамках горизонтального мониторинга в письменной форме направляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
14. Ответы на запросы должностного лица Комитета направляются налогоплательщиками, подлежащими горизонтальному мониторингу нарочно либо в электронном виде, в пределах сроков, указанных в таких запросах.
15. Должностное лицо Комитета признает сведения недостоверными в следующих случаях:
представленные налогоплательщиком пояснения частично или полностью противоречат фактическим документам;
представленные налогоплательщиком документы содержат недостоверные (ложные) сведения;
экспертом, обладающим необходимой квалификацией, дано заключение, что представленные налогоплательщиком документы являются недействительными и (или) поддельными.

8. Комитет салық төлеушінің орналасқан жеріне шығумен деңгейлес мониторинг жүргізу туралы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мониторинг жүргізудің жоспарланған күніне дейін кемінде он жұмыс күнінің ішінде хабардар етеді.
9. Салық төлеушінің орналасқан жеріне шығумен деңгейлес мониторинг жүргізу туралы хабарлама (бұдан әрі - Шығу туралы хабарлама) қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей табыс етіледі немесе оған поштамен хабарламасы бар тапсырысты хат жіберіледі.
10. Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген мерзімдер салық төлеушінің (салық агентінің) Шығу туралы хабарлама алған күннен бастап есептеледі.
11. Салық төлеушінің орналасқан жеріне шығумен деңгейлес мониторинг жүргізу барысында салық төлеуші Шығу туралы хабарламада көрсетілген күнге деңгейлес мониторинг жүргізетін Комитеттің лауазымды тұлғасына компьютерлік техникамен жабдықталған жұмыс орнын, сондай-ақ бухгалтерлік және (немесе) салық есебінің ақпарттық жүйелеріне қолжетімділікті ұсынады.
12. Бастапқы құжаттама сұратылған құжаттардың көлеміне сәйкес келетін мерзімдерде мониторинг жүргізу процесінде беріледі.
13. Деңгейлес мониторинг жүргізу барысында деңгейлес мониторингті жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар деңгейлес мониторинг жүргізуге жататын салық төлеушілерден:
бухгалтерлік есеп деректерін;
бастапқы құжаттар және жазбаша түсіндірмелерді;
салық төлеушінің орналасқан жері бойынша салықтарды есептеу дұрыстығын және салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді уақтылы төлеуді (ұстап қалу және аудару) растайтын бухгалтерлік және (немесе) салық есебінің ақпараттық жүйелеріне қолжетімділікті сұратады.
Көрсетілген сұрау салу жазбаша немесе ауызша нысанда жүзеге асырылады. Жазбаша түрдегі сұрау салу салық төлеушіге электрондық пошта арқылы не қолма-қол табыс етіледі және оған деңгейлес мониторинг жүргізетін Комитеттің лауазымды тұлғасы қол қояды. Сұрау салуда көрсетілген мерзім кемінде бес жұмыс күнінен және отыз жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Сұрау салудың орындалу мерзімдері сұратылып отырған ақпарат пен құжаттардың көлемі және санына байланысты белгіленеді.
Деңгейлес мониторинг шеңберінде құжаттар мен түсіндірмелерге сұрау салу жазбаша нысандағы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
14. Комитеттің лауазымды тұлғаларының сұрау салуларына жауапты деңгейлес мониторинг жасауға жататын салық төлеушілер қолма-қол не осындай сұрау салуларда көрсетілген мерзімдер шегінде электрондық түрде жібереді.
15. Комитеттің лауазымды тұлғасы мынадай жағдайларда мәліметтерді дәйексіз деп таниды:
салық төлеушімен ұсынылған түсіндірмелер толығынан немесе бөлігінде нақты құжаттарға қайшы келеді;
салық төлеушімен ұсынылған құжаттарда дәйексіз (жалған) мәліметтері бар;
қажетті біліктілігі бар сарапшымен салық төлеушімен ұсынылған құжаттар жарамсыз және (немесе) қолдан жасалған болатын туралы қорытынды берілген.

16. В случае выявления нарушений в ходе горизонтального мониторинга, приводящих к начислению сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательств по исчислению, удержанию, пеней, уменьшению убытков, должностные лица Комитета, осуществляющие горизонтальный мониторинг, составляют рекомендацию по вопросу исполнения налогоплательщиком налоговых обязательств (далее – рекомендация по результатам горизонтального мониторинга) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
17. Учет рекомендаций по результатам горизонтального мониторинга ведется должностным лицом Комитета, проводящим горизонтальный мониторинг, с присвоением номера в порядке сквозной нумерации с даты начала проведения горизонтального мониторинга.
18. В случае выявления нарушения, рекомендация по результатам горизонтального мониторинга составляется в количестве не менее двух экземпляров и подписывается должностными лицами Комитета, проводившими горизонтальный мониторинг.
19. Один экземпляр рекомендации по результатам горизонтального мониторинга в течение пяти рабочих дней вручается налогоплательщику (налоговому агенту) под роспись или направляется ему по почте заказным письмом с уведомлением.
20. В случае согласия с рекомендацией по результатам горизонтального мониторинга, налогоплательщик в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем получения данной рекомендации, выполняет такую рекомендацию путем внесения изменений в налоговую отчетность и в письменной форме уведомляет об этом Комитет в течение 3 рабочих дней со дня внесения таких изменений.
21. В случае несогласия с рекомендацией по результатам горизонтального мониторинга налогоплательщик в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем его получения, представляет в Комитет письменные возражения к рекомендации по результатам горизонтального мониторинга.
22. В случае необходимости получения дополнительных сведений по представленному письменному возражению налогоплательщика, Комитет приглашает такого налогоплательщика для обсуждения возникших вопросов с представлением дополнительных документов и пояснений.
23. Налогоплательщик в случае необходимости в период рассмотрения письменных возражений обращается в Комитет для обсуждения возникших вопросов через законного или уполномоченного представителя.
24. Комитет в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем получения письменного возражения, рассматривает представленные возражения к рекомендации по результатам горизонтального мониторинга, выносит и направляет налогоплательщику мотивированное решение уполномоченного органа по результатам горизонтального мониторинга (далее – решение по результатам горизонтального мониторинга).

16. Деңгейлес мониторинг барысында деңгейлес мониторингті жүзеге асыратын Комитеттің лауазымды тұлғалары салық сомасы және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, есептеу, ұстап қалу бойынша міндеттемелерді, өсімпұлдарды есептеуге, шығындарды азайтуға алып келетін бұзушылықтар анықталған жағдайда, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салық төлеушінің салық міндеттемелерін орындау мәселесі бойынша ұсынымдарды (бұдан әрі - деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымдар) құрайды.
17. Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымдардың есебін деңгейлес мониторинг жүргізетін Комитеттің лауазымды тұлғасы деңгейлес мониторингті жүргізу күнінен бастап тұтастай нөмірлену тәртібінде нөмірді берумен жүргізеді.
18. Бұзушылықтарды анықтаған жағдайда, деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсыным кем дегенде екі данада жасалады және оған деңгейлес мониторинг жүргізетін Комитеттің лауазымды тұлғалары қол қояды.
19. Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымның бір данасы бес жұмыс күннің ішінде салық төлеушіге (салық агентіне) қол қою арқылы табыс етіледі немесе оған поштамен хабарламасы бар тапсырысты хатпен жіберіледі.
20. Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсыныммен келіскен жағдайда, салық төлеуші осы ұсынымды алған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күнінің ішінде салық есептілігіне өзгерістер енгізу арқылы осы ұсынымды орындайды және осы өзгерістер енгізу күнінен бастап 3 жұмыс күні ішінде Комитетті осы туралы жазбаша нысанда хабардар етеді.
21. Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсыныммен келіспеген жағдайда салық төлеуші осы ұсынысты алған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күнінің ішінде деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымдарға жазбаша қарсылықтарды ұсынады.
22. Салық төлеушінің табыс етілген жазбаша қарсылығы бойынша қосымша мәліметтер алу қажеттілігі туындаған жағдайда, Комитет туындаған сұрақтарды талқылау үшін қосымша құжаттар мен түсіндірмелерді ұсынумен осындай салық төлеушіні шақырады.
23. Салық төлеуші қажет болған жағдайда жазбаша қарсылықтарды қарастыру кезеңінде Комитетке туындаған сұрақтарды талқылау үшін заңды немесе уәкілетті өкілі арқылы жүгінеді.
24. Комитет жазбаша қарсылықтарды алған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күнінің ішінде ұсынымдарға ұсынылған қарсылықтарды қарастырып, деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша уәкілетті органның негізделген шешімін (бұдан әрі - деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша шешім) шығарады және салық төлеушіге жібереді.

25. В случае не представления налогоплательщиком письменного возражения на рекомендацию по результатам горизонтального мониторинга и не выполнения такой рекомендации в сроки, установленные настоящими Правилами, Комитет выносит решение по результатам горизонтального мониторинга на основании рекомендации по результатам горизонтального мониторинга в течение пяти рабочих дней со дня окончания срока, предусмотренного для представления письменного возражения к рекомендации по результатам горизонтального мониторинга.
26. Решение по результатам горизонтального мониторинга направляется по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При этом такое решение в течение пяти рабочих дней со дня вынесения вручается налогоплательщику (налоговому агенту) под роспись или направляется ему по почте заказным письмом с уведомлением.
27. В случае если решение по результатам горизонтального мониторинга отражает нарушения, приводящие к начислению сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательств по исчислению, удержанию, пеней, уменьшению убытков, Комитетом выносится уведомление о результатах горизонтального мониторинга, которое направляется налогоплательщику (налоговому агенту) не позднее пяти рабочих дней с даты вынесения решения в порядке, установленном статьей 115 Налогового кодекса.
28. Уведомление по результатам горизонтального мониторинга направляется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
29. В случае согласия с решением по результатам горизонтального мониторинга, налогоплательщик исполняет такое решение в порядке, установленном пунктом 5 статьи 115 Налогового кодекса.
30. В случае несогласия с решением по результатам горизонтального мониторинга, налогоплательщик обжалует такое решение и (или) уведомление по результатам мониторинга в порядке, установленном главой 22 Налогового кодекса.
Приложение 1
к Правилам проведения
горизонтального мониторинга
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.10.2023 № 1119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Наименование налогоплательщика:
____________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер:
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения:
____________________________________________________________________
(юридический адрес)
Извещение о проведении горизонтального мониторинга с выездом по месту нахождения
Республиканское государственное учреждение "Комитет государственных доходов
Министерства финансов Республики Казахстан" (далее – Комитет) в соответствии
с пунктом 9 Правил проведения горизонтального мониторинга, утвержденных
в соответствии со статьей 133 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других
обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс),
уведомляет вас о проведении горизонтального мониторинга с выездом по месту
нахождения налогоплательщика с "____" _______________ _______ года.
К указанной дате в соответствии с пунктом 11 Правил проведения горизонтального
мониторинга вам необходимо обеспечить рабочее место, оснащенное компьютерной
техникой, а также доступ к информационным системам бухгалтерского и (или)
налогового учетов следующих должностных лиц Комитета:
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Вы имеете право обжаловать действия (бездействие) должностных лиц органов
государственных доходов вышестоящему органу государственных доходов или в суд
в соответствии с главой 22 Налогового кодекса.
___________ _____________ ____________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), печать)
Извещение вручено (отправлено) налогоплательщику:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица Комитета,
вручившего извещение, подпись, дата)
Извещение получено:
_____________________________________________________________________
(наименование налогоплательщика, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должностного лица налогоплательщика, дата получения)
Приложение 2
к Правилам проведения
горизонтального
мониторинга

25. Салық төлеуші деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымға жазбаша қарсылықтарды бермеген жағдайда және осы Қағидалармен белгіленген мерзімдерде осы ұсынымдарды орындамаған жағдайда, Комитет деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымға жазбаша қарсылықтарды ұсыну үшін қарастырылған мерзімнің аяқталу күнінен бастап бес жұмыс күнінің ішінде деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсынымдары негізінде деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша шешім шығарады.
26. Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша шешім осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
Бұл ретте осындай шешім шығарылған күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде салық төлеушіге (салық агентіне) қол қою арқылы табыс етіледі немесе поштамен хабарламасы бар тапсырысты хатпен жіберіледі.
27. Егер деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша шешім салық сомасы және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, есептеу, ұстап қалу бойынша міндеттемелерді, өсімпұлдарды есептеуге, шығындарды азайтуға алып келетін бұзушылықтарды көрсеткен жағдайда, Комитет Салық кодексінің 115-бабында белгіленген тәртіппен шешім шығарылған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей салық төлеушіге (салық агентіне) деңгейлес мониторинг нәтижелері туралы хабарлама шығарады.
28. Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша хабарлама осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
29. Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша шешіммен келіскен жағдайда, салық төлеуші осындай шешімді Салық кодексінің 115-бабының 5-тармағында белгіленген тәртіппен орындайды.
30. Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша шешіммен келіспеген жағдайда, салық төлеуші Салық кодексінің 22-тарауында белгіленген тәртіппен мониторинг нәтижелері бойынша осындай шешімге және (немесе) хабарламаға шағымданады.
Деңгейлес мониторинг
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Салық төлеушінің атауы:
____________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
____________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы:
____________________________
(заңды мекенжай)
Орналасқан жеріне шығумен деңгейлес мониторинг жүргізу туралы хабарлама
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.10.2023 № 1119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті"
республикалық мемлекеттік мекемесі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) 133-бабына сәйкес бекітілген Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидаларының
9-тармағына сәйкес ______ жылғы "____" __________ бастап салық төлеушінің орналасқан
жеріне шығумен деңгейлес мониторинг жүргізу туралы хабарлайды.
Көрсетілген күнге Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидаларының 11-тармағына сәйкес
Комитеттің мынадай лауазымдық тұлғаларына:
_________________________________________________________________________.
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
компьютерлік техникамен жарақтандырылған жұмыс орнын, сондай-ақ бухгалтерлік және
(немесе) салық есебі ақпараттық жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз етуіңіз қажет.
Сіз Салық кодексінің 22-тарауына сәйкес мемлекеттік кірістер органдарының
лауазымды тұлғаларының әрекетіне (әрекетсіздігіне) мемлекеттік кірістер органының жоғары
тұрған органына немесе сотқа шағымдануыңызға құқылысыз.
___________ ____________ _________________________________________________
(лауазымы)       (қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), мөрі)
Хабарлама салық төлеушіге табыс етілді (жіберілді):
__________________________________________________________________________
(хабарлама табыс еткен Комитеттің лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы, күні)
Хабарлама алынды:
_________________________________________________________________________
(салық төлеушінің атауы, салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), алған күні)
Деңгейлес мониторинг
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Салық төлеушінің атауы:
____________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
____________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы:
____________________________
(заңды мекенжай)
Деңгейлес мониторинг шеңберінде құжаттар мен түсіндірмелерге сұрау салу

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.10.2023 № 1119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Наименование налогоплательщика:
____________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер:
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения:
____________________________________________________________________
(юридический адрес)
Запрос документов и пояснений в рамках горизонтального мониторинга
В соответствии с пунктом 16 Правил проведения горизонтального мониторинга,
утвержденных в соответствии со статьей 133 Кодекса Республики Казахстан
"О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), в срок
до "____"________ _____ года в целях проведения горизонтального мониторинга
прошу представить следующие документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
А также пояснения по следующим вопросам:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
При этом систематическое (более двух раз в течение календарного года)
непредставление в ходе проведения горизонтального мониторинга документов
(информации) налогоплательщика, связанных с исчислением (удержанием), уплатой
(перечислением) налогов и других обязательных платежей в бюджет и (или)
письменных пояснений является основанием для расторжения соглашения
о горизонтальном мониторинге.
______________________________ __________________________
________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Запрос вручен (отправлен) налогоплательщику:
___________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица Комитета,
вручившего извещение, подпись, дата)
Запрос получен:*
__________________________________________________________
(наименование налогоплательщика, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должностного лица налогоплательщика, дата получения)
* Сведения о получении извещения не заполняются при вручении посредством
электронной почты
Приложение 3
к Правилам проведения
горизонтального
мониторинга
форма
Наименование налогоплательщика:
____________________________
Бизнес-идентификационный
номер: ____________________________
Адрес места нахождения:
____________________________
(юридический адрес)
Рекомендация по результатам горизонтального мониторинга
Я _____________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
рекомендую устранить следующие нарушения налогового законодательства:
______________________________________________________________________________
(подробное описание нарушения с указанием сумм начисления налога в случае наличия)
В случае согласия с рекомендацией по результатам горизонтального мониторинга, вам необходимо в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем получения данной рекомендации, выполнить такую рекомендацию путем внесения изменений в налоговую отчетность.
В случае несогласия с рекомендацией по результатам горизонтального мониторинга вы имеете право в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем получения данной рекомендации, представить письменные возражения в Республиканское государственное учреждение "Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан".
____________________       ____________________       ____________________
(должность)                   (подпись)                   (фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Рекомендация вручена (отправлена) налогоплательщику: ________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, вручившего извещение,
подпись, дата)
Рекомендация получена:
________________________________________________________________________________
(наименование налогоплательщика, фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица налогоплательщика, дата получения)
Приложение 4
к Правилам проведения
горизонтального
мониторинга

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.10.2023 № 1119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 133-бабына сәйкес
бекітілген Деңгейлес мониторинг жүргізу қағидаларының 16-тармағына сәйкес ______ жылғы
"____" __________ дейінгі мерзімге деңгейлес мониторинг жүргізу мақсатында мынадай құжаттар беруді сұраймын:
_________________________________________________________________________
Сондай-ақ, мынадай сұрақтар бойынша түсіндірмелерді:
__________________________________________________________________________
Бұл ретте, салық төлеушінің салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдерді есептеумен (ұстап қалумен), төлеумен (аударумен) байланысты құжаттардың
(ақпараттың) және (немесе) жазбаша түсіндірмелердің деңгейлес мониторингін жүргізу
барысында жүйелі түрде (күнтізбелік жыл бойына екі реттен көп) ұсынбау деңгейлес
мониторинг туралы келісімді бұзу үшін негіз болып табылады.
__________ __________ ____________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), мөрі)
Сұрау салу салық төлеушіге табыс етілді (жіберілді):
__________________________________________________________________________
(сұрау салуды табыс еткен Комитеттің лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), қолы, күні)
Сұрау салу алынды:
__________________________________________________________________________
(салық төлеушінің атауы, салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), алған күні)
* Хабарлама алынғаны туралы мәліметтер электрондық пошта арқылы табыс етілгенде толтырылмайды
Деңгейлес мониторинг
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
Салық төлеушінің атауы:
____________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
____________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы:
____________________________
(заңды мекенжай)
Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсыным
Мен _____________________________________________________________________,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
салық заңнамасының мынадай бұзушылығын жоюды ұсынамын:
________________________________________________________________________...
(болған жағдайда салық есептеу сомасын көрсетумен бұзушылықты толық сипаттау)
Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсыныммен келіскен жағдайда, Сізге осы
ұсынымды алған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күнінің ішінде салық есептілігіне
өзгерістер енгізу арқылы осы ұсынымды орындау қажет.
Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша ұсыныммен келіспеген жағдайда, Сіз осы
ұсынымды алған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күнінің ішінде ұсынымдарға
жазбаша қарсылықтарды "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік
кірістер комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесіне беруге құқылысыз.
______________________ ______________________ _______________________
(лауазымы)                  (қолы)                  (тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), мөрі)
Ұсыным салық төлеушіге табыс етілді (жіберілді):
________________________________________________________________________________
(ұсыным табыс еткен Комитеттің лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), қолы, күні)
Ұсыным алынды:
________________________________________________________________________________
(салық төлеушінің атауы, салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), алған күні)
Деңгейлес мониторинг
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
Салық төлеушінің атауы:
____________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
____________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы:
____________________________
(заңды мекенжай)
Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша шешім

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.10.2023 № 1119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Наименование налогоплательщика:
________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер:
________________________________________________________________
Адрес места нахождения:
________________________________________________________________
(юридический адрес)
Решение по результатам горизонтального мониторинга
"___"________ _____года №___
Республиканское государственное учреждение "Комитет государственных доходов
Министерства финансов Республики", рассмотрев возражения от ____ № _______
на рекомендацию по результатам горизонтального мониторинга от ____- № _____
сообщает следующее.
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(подробное обоснование принимаемого решения)
В случае несогласия с решением по результатам горизонтального мониторинга Вы
в соответствии с главой 22 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других
обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) вправе обжаловать его
вышестоящему налоговому органу или в суд.
____________ _______________ ____________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), печать)
Решение вручено (отправлено) налогоплательщику:
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, вручившего
извещение, подпись, дата)
Решение получено:
________________________________________________________________
(наименование налогоплательщика, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должностного лица налогоплательщика, дата получения)
Приложение 5
к Правилам проведения
горизонтального
мониторинга
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.10.2023 № 1119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Уведомление по результатам горизонтального мониторинга
Республиканское государственное учреждение "Комитет государственных доходов
Министерства финансов Республики Казахстан" (далее – Комитет) соответствии
со статьей 114 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных
платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и на основании
решения по результатам горизонтального мониторинга
от "___" ________________ ______ года №_____ уведомляет
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(полное наименование налогоплательщика (налогового агента)
бизнес-идентификационный номер:_________________________ о:

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.10.2023 № 1119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______ жылғы "___" ________                         №_____________________
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша _____
жылғы "___" _________ № _____ ұсынымдарға ____ жылғы "___" ________ № _______
қарсылықтарды қарап, мынаны хабарлайды.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(қабылданатын шешімнің егжейлі-тегжейлі негіздемесі)
Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша шешіммен келіспеген жағдайда Сіз "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 22-тарауына сәйкес жоғары
тұрған салық органына немесе сотқа шағымдануға құқылысыз.
________________ ____________ ____________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), мөрі)
Шешім салық төлеушіге табыс етілді (жіберілді):
__________________________________________________________________________
(хабарламаны табыс еткен лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), қолы, күні)
Шешім алынды:
__________________________________________________________________________
(салық төлеушінің атауы, салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда),
алған күні)
Деңгейлес мониторинг
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
нысан
Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша хабарлама
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.10.2023 № 1119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Комитет) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) 114-бабына сәйкес және _____ жылғы "____" _________ №___
деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша шешім негізінде
__________________________________________________________________ _______
(салық төлеушінің (салық агентінің) толық атауы)
бизнес-сәйкестендіру нөміріне:________________________:

1) начисленной сумме налогов и других обязательных платежей в бюджет и пени:
тенге
№ п/п
Код бюджетной классификации
Наименование кода бюджетной классификации
Сумма платежа, налога
Сумма пени
Итого сумма
Итого:
2) начисленной сумме социальных платежей и пени:
тенге
№ п/п
Код бюджетной классификации
Наименование кода бюджетной классификации
Сумма платежа, взноса или отчислений
Сумма пени
Итого сумма
Итого:
3) сумме уменьшенного убытка:
тенге
Сумма убытка
В соответствии с пунктом 5 статьи 115 Налогового кодекса, Вам необходимо
в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем вручения настоящего
уведомления, уплатить сумму налогов и других обязательных платежей в бюджет
и пени в размере _________________тенге в республиканское государственное
учреждение "Управление государственных доходов по _________________ району
Департамента государственных доходов по _________________________________
Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан"
бизнес идентификационный номер: _________________ на счет №______________
в государственное учреждение "Комитет казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан"
______________________ __________________ ______________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии, печать)
Уведомление вручено (отправлено) налогоплательщику:
________________________________________________ _______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица Комитета,
вручившего извещение, подпись, дата)
Уведомление получено:
________________________________________________________________________
(наименование налогоплательщика, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должностного лица налогоплательщика, дата получения)

1) есептелген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы және өсімпұл:
теңге
р/с №
Бюджеттік сыныптама коды
Бюджеттік сыныптама кодының атауы
Төлем, салық сомасы
Өсімпұл сомасы
Соманың барлығы
БАРЛЫҒЫ
2) есептелген әлеуметтік төлемдер сомасы және өсімпұл:
теңге
р/с №
Бюджеттік сыныптама коды
Бюджеттік сыныптама кодының атауы
Төлем, жарна немесе аударулар сомасы
Өсімпұл сомасы
Соманың барлығы
БАРЛЫҒЫ
3) азайтылған залал сомасы:
теңге
Залал сомасы
Салық кодексінің 115-бабының 5-тармағына сәйкес Сізге осы хабарлама табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күнінің ішінде "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті __________________________ бойынша
Мемлекеттік кірістер департаментінің (облыс, қала)
_____________________ ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесіне _________________ теңге мөлшерінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасын және өсімпұлды төлеуі қажет.
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті" мемлекеттік мекемесінің
бизнес-сәйкестендіру нөмірі: ______________ № ______________ шотқа
___________ ___________________ ______________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), мөрі)
Хабарлама салық төлеушіге табыс етілді (жіберілді):
__________________________________________________________________________
(хабарламаны табыс еткен Комитеттің лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), қолы, күні)
Хабарлама алынды:
__________________________________________________________________________
(салық төлеушінің атауы, салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда),
алған күні)