Об утверждении Правил осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 249. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2018 года № 17803.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2019 в соответствии с пунктом 6 настоящего постановления.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту регулирования небанковских финансовых организаций (Кошербаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.

Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 249 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 қарашада № 17803 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 80-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілері құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Банктік емес қаржы ұйымдарын реттеу департаменті (Көшербаева А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Курманова Ж.Б.
6. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2018 года № 249
Правила осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг) и устанавливают порядок осуществления деятельности центрального депозитария по ведению системы реестров держателей ценных бумаг (далее – система реестров).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) лицевой счет эмитента, открытый для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек - лицевой счет, открытый эмитенту в системе реестров для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, списанных с лицевых счетов держателей этих ценных бумаг;
2) аутентификация - подтверждение личности клиента, подлинности и правильности составления электронного документа путем использования процедуры безопасности;
3) реестр держателей ценных бумаг - совокупность сведений о держателях ценных бумаг на определенную дату, позволяющих идентифицировать этих держателей, а также вид и количество принадлежащих им ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
4) лицевой счет держателя ценных бумаг - лицевой счет, открытый в системе реестров зарегистрированному лицу, являющемуся собственником ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и (или) по которому осуществляется регистрация сделок и учет прав по эмиссионным ценным бумагам;

4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ж.Б. Құрмановқа жүктелсін.
6. Осы қаулы 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қазандағы
№ 249 қаулысымен
бекітілді
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) 80-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және орталық депозитарийдің бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін (бұдан әрі – тізілімдер жүйесі) жүргізу жөніндегі қызметін жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидалардың мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) айналыс мерзімі аяқталған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің жеке шоты - айналыс мерзімі аяқталған және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған, осы бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шоттарынан шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитентке тізілімдер жүйесінде ашылған жеке шот;
2) аутентификация - қауіпсіздік рәсімін пайдалану арқылы клиенттің жеке басын, электрондық құжаттың түпнұсқалығын және дұрыс жасалуын растау;
3) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімі - бағалы қағаздарды ұстаушыларды, сондай-ақ оларға тиесілі бағалы қағаздардың түрін және санын (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) сәйкестендіруге мүмкіндік беретін белгілі бір күндегі осы ұстаушылар туралы мәліметтердің жиынтығы;
4) бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шоты - бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) меншік иесі болып табылатын тізілімдер жүйесінде тіркелген тұлғаға ашылған және (немесе) ол бойынша мәмілелерді тіркеу мен эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша құқықтарды есепке алу жүзеге асырылатын жеке шот;

5) биометрическая идентификация – процедура установления личности клиента с целью однозначного подтверждения его прав на получение электронных услуг на основе его физиологических и биологических особенностей с учетом требований Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите";
6) одноразовый пароль - пароль, действительный только для одного сеанса аутентификации субъектов получения услуг в электронной форме;
7) динамическая идентификация клиента - процедура установления подлинности клиента с целью однозначного подтверждения его прав на получение услуг путем использования одноразового (единовременного) или многоразового кода;
8) депонент - клиент центрального депозитария, осуществляющий функции, определенные пунктом 1 статьи 59 Закона о рынке ценных бумаг;
9) лицевой счет эмитента для учета объявленных ценных бумаг - лицевой счет, открытый в системе реестров эмитенту, по которому осуществляется учет не размещенных эмиссионных ценных бумаг;
10) реестр участников товарищества с ограниченной ответственностью - совокупность сведений об участниках товарищества с ограниченной ответственностью на определенную дату;
11) реестр держателей паев паевого инвестиционного фонда - совокупность сведений о держателях паев паевого инвестиционного фонда на определенную дату, позволяющих идентифицировать этих держателей, а также вид и количество принадлежащих им паев;
12) исламские ценные бумаги - исламские арендные сертификаты и исламские сертификаты участия;
13) лицевой счет общего представителя - лицевой счет, открытый в системе реестров общему представителю участников общей собственности, по которому осуществляется учет ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), принадлежащих на праве собственности нескольким лицам;
14) пароль - уникальная последовательность электронных цифровых символов, создаваемая программно-аппаратными средствами по запросу клиента и предназначенная для многоразового использования в течение определенного периода времени при предоставлении доступа клиенту к электронным услугам центрального депозитария;
15) операция в системе реестров - совокупность действий, результатом которых является внесение данных в систему реестров или их изменение и (или) подготовка и предоставление информации из системы реестров;
16) уполномоченный орган - уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
17) лицевой счет эмитента для учета размещенных эмиссионных ценных бумаг, невостребованных их держателями - лицевой счет, открытый эмитенту в системе реестров для учета размещенных эмиссионных ценных бумаг, оплаченных держателем (держателями), но не зачисленных на его (их) лицевой (лицевые) счет (счета) в связи с непредставлением держателем (держателями) соответствующего (соответствующих) приказа (приказов);

5) биометриялық сәйкестендіру – "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын ескере отырып, оның физиологиялық және биологиялық ерекшеліктері негізінде электрондық қызметтерді алуға құқықтарын бір мәнді растау мақсатында клиенттің жеке басын анықтау рәсімі;
6) бір реттік пароль – электрондық нысанда көрсетілетін қызметтерді алатын субъектілерді сәйкестендірудің бір сеансы үшін ғана жарамды пароль;
7) клиентті динамикалық сәйкестендіру – бір реттік (біржолғы) немесе көп реттік кодты пайдалану арқылы көрсетілетін қызметтерді алуға оның құқықтарын бір мәнді растау мақсатында клиенттің шынайылығын белгілеу рәсімі;
8) депонент - орталық депозитарийдің Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 59-бабының 1-тармағында айқындалған функцияларды жүзеге асыратын клиенті;
9) жарияланған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің жеке шоты - эмитентке тізілімдер жүйесінде ашылған, ол бойынша орналастырылмаған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу жүзеге асырылатын жеке шот;
10) жауапкершілігі шектеулі серіктестік қатысушыларының тізілімі - белгілі бір күнге жауапкершілігі шектеулі серіктестікке қатысушылар туралы мәліметтердің жиынтығы;
11) инвестициялық пай қорының пай ұстаушыларының тізілімі - пай ұстаушыларды, сондай-ақ оларға тиесілі пайлардың түрін және санын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін белгілі бір күндегі осы ұстаушылар туралы мәліметтердің жиынтығы;
12) исламдық бағалы қағаздар - исламдық жалға беру сертификаттары мен исламдық қатысу сертификаттары;
13) ортақ өкілдің жеке шоты - бірнеше адамға меншік құқығында тиесілі бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) есепке алу жүзеге асырылатын тізілімдер жүйесіндегі ортақ меншік қатысушыларының ортақ өкіліне ашылған жеке шот;
14) пароль – клиенттің сұратуы бойынша бағдарламалық-аппараттық құралдармен жасалатын және клиентке орталық депозитарийдің электрондық қызметтеріне қол жеткізуді ұсыну кезінде белгілі бір уақыт кезеңі ішінде көп мәрте пайдалануға арналған электрондық цифрлық символдардың бірегей бірізділігі;
15) тізілімдер жүйесіндегі операция - нәтижесі тізілімдер жүйесіне деректерді енгізу немесе оларды өзгерту және (немесе) тізілімдер жүйесінен ақпаратты дайындау және беру болып табылатын іс-әрекеттерінің жиынтығы;
16) уәкiлеттi орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган;
17) ұстаушылары талап етпеген орналастырылған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің жеке шоты - ұстаушы (ұстаушылар) ақы төлеген, бірақ ұстаушы (ұстаушылар) тиісті бұйрықты (бұйрықтарды) ұсынбауына байланысты оның (олардың) жеке шотына (шоттарына) есепке алынбаған, орналастырылған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін тізілімдер жүйесінде эмитентке ашылған жеке шот;

18) электронные услуги - услуги, предоставляемые клиенту через мобильное приложение или личный кабинет, по осуществлению операций по лицевому счету и (или) информационных операций, а также услуги, предоставляемые центральным депозитарием в соответствии со сводом правил центрального депозитария;
19) лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг - лицевой счет, открытый в системе реестров эмитенту, по которому осуществляется учет эмиссионных ценных бумаг, выкупленных эмитентом на вторичном рынке ценных бумаг, а также зачисленных на этот счет в соответствии с пунктами 53 и 54 Правил;
20) лицевой счет эмитента для учета выкупленных прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам - лицевой счет, открытый эмитенту в системе реестров для учета выкупленных эмитентом на вторичном рынке ценных бумаг прав требования по его обязательствам по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению;
21) права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам - права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Ведение системы реестров осуществляется центральным депозитарием.
4. В системе реестров открываются лицевые счета собственникам ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), эмитентам и номинальным держателям.
Открытие лицевого счета производится после принятия центральным депозитарием мер по надлежащей проверке, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее - Закон о противодействии отмыванию доходов).
Допускается использование услуг центра обмена идентификационными данными (далее - ЦОИД) при идентификации клиента, являющегося физическим лицом, с использованием средств биометрической идентификации.
Допускается использование услуг кредитного бюро с государственным участием при идентификации клиента, являющегося физическим или юридическим лицом.

18) электрондық көрсетілетін қызметтер - клиентке мобильді қосымша немесе жеке кабинет арқылы жеке шот бойынша операцияларды және (немесе) ақпараттық операцияларды жүзеге асыру бойынша көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ Орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес орталық депозитарий ұсынатын қызметтер;
19) эмитенттің сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған жеке шоты - эмитентке тiзiлiмдер жүйесінде ашылған, бағалы қағаздардың қайталама нарығында эмитент сатып алған, сондай-ақ Қағидалардың 53 және 54-тармақтарына сәйкес осы шотқа аударылған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу жүзеге асырылатын жеке шот;
20) эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша сатып алынған талап ету құқықтарын есепке алуға арналған эмитенттің жеке шоты - айналыс мерзімі аяқталған және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған бағалы қағаздардың қайталама нарығында эмитент сатып алған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша оның міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын есепке алу үшін тізілімдер жүйесінде эмитентке ашылған жеке шот;
21) эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары - айналыс мерзімі аяқталған және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Тізілімдер жүйесін орталық депозитарий жүргізеді.
4. Тізілімдер жүйесінде бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) иеленушілерге, эмитенттерге және номиналды ұстаушыларға жеке шоттар ашылады.
Жеке шотты ашу орталық депозитарий "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚІ туралы заң) көзделген тиісті тексеру шараларын қабылдағаннан кейін жүргізіледі.
Жеке тұлға болып табылатын клиентті биометриялық сәйкестендіру құралын пайдалана отырып сәйкестендіру кезінде сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығының (бұдан әрі – СДАО) қызметтерін пайдалануға рұқсат етіледі.
Жеке немесе заңда тұлға болып табылатын клиентті сәйкестендіру кезінде мемлекет қатысатын кредиттік бюро қызметтерін пайдалануға рұқсат етіледі.

Взаимодействие центрального депозитария с ЦОИД или кредитным бюро с государственным участием осуществляется на условиях, предусмотренных Правилами осуществления деятельности центрального депозитария, утвержденными постановлением Правления Национального банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17920.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 25.06.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. Центральный депозитарий в порядке, определенном ЦОИД, кредитным бюро с государственным участием или уполномоченными государственными органами, осуществляющими формирование государственных баз данных, осуществляет в сроки, определенные внутренними правилами центрального депозитария, сверку данных о своих клиентах, содержащихся в системе учета центрального депозитария, с информацией о таких клиентах, получаемой центральным депозитарием из вышеуказанных источников.
При выявлении по итогам данной сверки расхождения в данных о клиенте центральный депозитарий в порядке, предусмотренном его внутренними документами, определяет наличие данных о клиенте, подлежащих актуализации, и вносит соответствующие изменения в свою систему учета, после чего направляет такому клиенту уведомление в случае обновления его данных на основе информации, полученной с использованием услуг ЦОИД, или кредитного бюро с государственным участием или напрямую из государственных баз данных, в порядке, сроки и способом установленными сводом правил центрального депозитария.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Действия центрального депозитария по формированию системы реестров заключаются в приеме, проверке, обработке, введении сведений, представленных эмитентом, организацией, ранее осуществлявшей ведение системы реестров, и держателем ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), в систему реестров.

Орталық депозитарийдің СДАО-мен немесе мемлекет қатысатын кредиттік бюромен өзара іс-қимыл ету Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17920 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысымен бекітілген Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру қағидаларында көзделген талаптармен жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-1. Орталық депозитарий СДАО немесе мемлекеттің қатысуымен кредиттік бюро немесе мемлекеттік дерекқорды қалыптастыруды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар айқындаған тәртіппен орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде қамтылған өз клиенттері туралы деректерді орталық депозитарий осындай клиенттер туралы жоғарыда көрсетілген дереккөздерден алып отыратын ақпаратпен салыстырып тексеруді орталық депозитарийдің ішкі қағидаларында айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.
Осы салыстырып тексерудің қорытындысы бойынша клиент туралы деректерде сәйкессіздіктер анықталған кезде орталық депозитарий оның ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен клиент туралы жаңартылуға тиіс деректердің болуын айқындайды және өзінің есептік жүйесіне тиісті өзгерістер енгізеді, содан кейін мұндай клиентке СДАО-ның немесе мемлекеттің қатысуымен кредиттік бюроның қызметтерін пайдаланумен немесе орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен, мерзімде және тәсілмен тікелей мемлекеттік дерекқордан алынған ақпарат негізінде оның деректері жаңартылған жағдайда хабарлама жолдайды.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Орталық депозитарийдің тiзiлiмдер жүйесін қалыптастыру бойынша iс-әрекетi эмитент, бұрын бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесін жүргізген ұйымды және бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) ұстаушы ұсынған мәлiметтердi қабылдаудан, тексеруден, өңдеуден, тiзiлiмдер жүйесіне енгізуден тұрады.

6. Систему реестров составляют следующие документы:
1) приказы на проведение операций;
2) отчеты об исполнении приказов (уведомления о проведенных операциях);
3) отказы от исполнения приказов;
4) копии удостоверения личности либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) зарегистрированного лица, являющегося физическим лицом, либо документов, установленных подпунктами 2) и 3) пункта 13 Правил, предоставленных зарегистрированным лицом, являющимся юридическим лицом;
5) документы, указанные в пунктах 10, 11, 12, 13, 14, 16, 40, 42, 43, 44, 45, 48, 49, 51, 52, 53, 54, 56, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 67, 68, 69, 70, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81 и 82 Правил, на основании которых проводились операции в системе реестров;
6) документы, полученные центральным депозитарием (организацией, ранее осуществлявшей ведение системы реестров) от эмитента и направленные центральным депозитарием (организацией, ранее осуществлявшей ведение системы реестров) эмитенту в период действия договора;
7) журнал регистрации операций;
8) журнал регистрации входящих документов;
9) журнал регистрации исходящих документов;
10) журнал ведения архива;
11) акты приема-передачи документов, составляющих систему реестров.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Система реестров содержит следующие сведения:
1) об эмитенте, в том числе об управляющей компании паевого инвестиционного фонда, кастодиане и выпусках ценных бумаг эмитента;
2) о наименовании паевого инвестиционного фонда;
3) о зарегистрированных лицах, номерах их лицевых счетов, держателях ценных бумаг и их представителях;
4) о виде, количестве, международном идентификационном номере (код ISIN) ценных бумаг, учитываемых на лицевых счетах;
5) о правах требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам;
6) о лицах, которым ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) переданы в доверительное управление;
7) об операциях, проводимых в системе реестров и основаниях их проведения;
8) о приеме и передаче документов, составляющих систему реестров;
9) о сумме сделки в случае исполнения центральным депозитарием приказа на списание (зачисление) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц;

6. Тізілімдер жүйесін мынадай құжаттар құрайды:
1) операцияларды жүргізу бұйрықтары;
2) бұйрықтардың орындалуы туралы есептер (жүргізілген операциялар туралы хабарламалар);
3) бұйрықтарды орындаудан бас тартулар;
4) жеке тұлға болып табылатын тіркелген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) не осы Қағидалардың 13-тармағының 2) және 3) тармақшаларында белгіленген, заңды тұлға болып табылатын тіркелген тұлға ұсынған құжаттардың көшірмелері;
5) тізілімдер жүйесінде операциялар жүргізілген Қағидалардың 10, 11, 12, 13, 14, 16, 40, 42, 43, 44, 45, 48, 49, 51, 52, 53, 54, 56, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 67, 68, 69, 70, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81 және 82-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
6) эмитенттен (бұрын бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізген ұйымнан) орталық депозитарий алған және орталық депозитарий (бұрын тізілімдер жүйесін жүргізген ұйым) шарттың қолданылу кезеңінде эмитентке жіберген құжаттар;
7) операцияларды тіркеу журналы;
8) кіріс құжаттарын тіркеу журналы;
9) шығыс құжаттарын тіркеу журналы;
10) мұрағатты жүргізу журналы;
11) тізілімдер жүйесін құрайтын құжаттарды қабылдау-өткізу актілері.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Тізілімдер жүйесінде мынадай:
1) эмитент туралы, оның ішінде инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы, кастодиан және эмитенттің бағалы қағаздарының шығарылымдары туралы;
2) инвестициялық пай қорының атауы туралы;
3) тіркелген тұлғалар, олардың жеке шоттарының нөмірлері, бағалы қағаздарды ұстаушылар және олардың өкілдері туралы;
4) жеке шоттарда есепке алынатын бағалы қағаздардың түрі, саны, халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN - коды) туралы;
5) эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары туралы;
6) бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) сенімгерлік басқаруға берілген тұлғалар туралы;
7) тізілімдер жүйесінде жүргізілетін операциялар және оларды жүргізу негіздері туралы;
8) тізілімдер жүйесін құрайтын құжаттарды қабылдау және өткізу туралы;
9) орталық депозитарий бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шоттарына) есептен шығару (есепке жазу) бұйрығын орындаған жағдайда мәміленің сомасы туралы;

10) о лицах, в пользу которых осуществлено обременение ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и о переданных им правах по обремененным ценным бумагам.
8. Система реестров содержит следующие сведения об эмитенте:
1) полное и сокращенное наименование эмитента на казахском и русском языках;
2) наименование государственного органа, осуществившего государственную регистрацию (перерегистрацию) юридического лица, а также дату и номер государственной регистрации (перерегистрации), бизнес-идентификационный номер (при наличии) (далее – БИН) эмитента (при наличии);
3) место нахождения, почтовый адрес;
4) номера телефонов, факса и другие средства связи;
5) фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного органа эмитента и главного бухгалтера.
9. Система реестров содержит следующие сведения о ценных бумагах эмитента:
1) дата и номер свидетельства о государственной регистрации выпуска ценных бумаг (с указанием дат и номеров ранее выданных свидетельств) и наименование регистрирующего органа, осуществившего государственную регистрацию выпуска ценных бумаг;
2) вид, международный идентификационный номер (код ISIN), форма выпуска ценных бумаг, в том числе информация о конвертировании ценных бумаг;
3) количество объявленных ценных бумаг, за исключением паев паевого инвестиционного фонда;
4) количество размещенных ценных бумаг;
5) номинальная стоимость облигаций (исламских ценных бумаг);
6) срок обращения облигаций (исламских ценных бумаг) и дата их погашения;
7) дата утверждения отчетов об итогах размещения акций и исламских ценных бумаг (уведомления об итогах погашения негосударственных облигаций, отчета об итогах погашения исламских ценных бумаг), а также даты, на которые утверждены отчеты об итогах размещения акций и исламских ценных бумаг (даты окончания отчетного периода).
Изменения и дополнения в сведения, составляющие систему реестров, представляются эмитентом центральному депозитарию в течение 10 (десяти) календарных дней после даты их внесения в соответствующие документы эмитента, и (или) получения от уполномоченного органа новых документов, касающихся выпуска, обращения, погашения и (или) аннулирования ценных бумаг.
Дополнения в сведения, составляющие систему реестров, о дате погашения облигаций представляются эмитентом центральному депозитарию в течение 10 (десяти) календарных дней после определения даты погашения облигаций в случае, если проспект данного выпуска облигаций не содержит конкретной даты погашения облигаций.

10) пайдасына бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) ауыртпалық салу жүзеге асырылған тұлғалар туралы және ауыртпалық салынған бағалы қағаздар бойынша оларға берілген құқықтар туралы мәліметтер қамтылады.
8. Тізілімдер жүйесінде эмитент туралы мынадай мәліметтер болады:
1) эмитенттің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі толық және қысқаша атауы;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеуді (қайта тіркеуді) жүзеге асырған мемлекеттік органның атауы, сондай-ақ мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні және бар болса нөмірі, эмитенттің бизнестік сәйкестендіру нөмірі (бар болса) (бұдан әрі - БСН);
3) орналасқан жері, пошталық мекенжайы;
4) телефон, факс нөмірлері және басқа байланыс құралдары;
5) эмитенттің атқарушы органы басшысының және бас бухгалтерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса).
9. Тізілімдер жүйесінде эмитенттің бағалы қағаздары туралы мынадай мәліметтер болады:
1) бағалы қағаздар шығарылымдарының мемлекеттік тіркелуі туралы куәліктің берілген күні мен нөмірі (бұрын берілген куәліктердің күндері мен нөмірлерін көрсете отырып) және бағалы қағаздардың шығарылымын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырған тіркеуші органның атауы;
2) бағалы қағаздардың түрі, халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN - коды), шығару нысаны, оның ішінде бағалы қағаздарды айырбастау туралы ақпарат;
3) инвестициялық пай қорының пайларын қоспағанда, жарияланған бағалы қағаздар саны;
4) орналастырылған бағалы қағаздар саны;
5) облигациялардың (исламдық бағалы қағаздардың) номиналдық құны;
6) облигациялардың (исламдық бағалы қағаздардың) айналыс мерзімі және оларды өтеу күні;
7) акцияларды және исламдық бағалы қағаздарды орналастыру қорытындылары туралы (мемлекеттік емес облигацияларды өтеу хабарламалары, исламдық бағалы қағаздарды өтеу қорытындылары туралы) есептер бекітілген күн, акцияларды және исламдық бағалы қағаздарды орналастыру қорытындылары туралы есептер бекітілген күн (есепті кезең аяқталған күн).
Тізілімдер жүйесін құрайтын мәліметтерге өзгерістер мен толықтыруларды эмитенттің тиісті құжаттарына оларды енгізген және (немесе) уәкілетті органнан бағалы қағаздардың шығарылымына, айналысына, өтелуіне және (немесе) жойылуына қатысты жаңа құжаттар алған күннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде эмитент орталық депозитарийге береді.
Эмитент тізілімдер жүйесін құрайтын, облигацияларды өтеу күні туралы мәліметтерге толықтыруларды облигациялардың осы шығарылымының проспектісінде облигацияларды өтеудің нақты күні болмаған жағдайда, облигацияларды өтеу күні айқындалғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде орталық депозитарийге береді.

10. Центральный депозитарий принимает на обслуживание паи паевого инвестиционного фонда на основании следующих документов, представленных управляющей компанией паевого инвестиционного фонда:
1) копии свидетельства о государственной регистрации выпуска паев;
2) копии правил паевого инвестиционного фонда;
3) документ, содержащий нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей управляющей компании, обладающих правом подписывать документы на проведение операций по лицевым счетам и информационных операций;
4) документ, содержащий нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей кастодиана, обладающих правом подтверждать документы на проведение операций по лицевым счетам и информационных операций (за исключением случая, когда кастодианом является центральный депозитарий).
Требования к форме и содержанию документов, содержащих нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей управляющей компании и (или) кастодиана определяются сводом правил центрального депозитария.
При предоставлении управляющей компанией и (или) кастодианом документов, указанных в подпунктах 1) и 2) части первой настоящего пункта, в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи или иной электронно-цифровой форме с использованием динамической идентификации клиента и (или) биометрической идентификации уполномоченных представителей управляющей компании и (или) кастодиана, документы, указанные в подпунктах 3) и 4) части первой настоящего пункта, не предоставляются.
Управляющая компания и (или) кастодиан предоставляют документы на обслуживание паев паевого инвестиционного фонда электронным способом через мобильное приложение или личный кабинет в соответствии с процедурами безопасности, установленными сводом правил центрального депозитария.
Процедура безопасности предоставления услуг электронным образом включает в себя достоверную идентификацию клиента и его право на получение соответствующих электронных услуг, а также аутентификацию клиента с использованием электронной цифровой подписи клиента и (или) посредством динамической и (или) биометрической идентификации клиента.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.08.2025 № 43 (вводится в действие с 31.08.2025).

10. Орталық депозитарий инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы ұсынған мынадай құжаттардың негізінде инвестициялық пай қорының пайына қызмет көрсетуге қабылдайды:
1) пайлар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
2) инвестициялық пай қоры қағидаларының көшірмесі;
3) жеке шоттар бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды жүргізуге арналған құжаттарға қол қою құқығына ие басқарушы компания өкілдерінің нотариат куәландырған қол қою үлгілерін қамтитын құжат;
4) жеке шоттар бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды жүргізуге арналған құжаттарды растау құқығына ие кастодиан өкілдерінің нотариат куәландырған қол қою үлгілерін қамтитын құжаттар (кастодиан орталық депозитарий болып табылған жағдайда қоспағанда).
Басқарушы компания және (немесе) кастодиан өкілдері қолдарының нотариат куәландырған үлгілерін қамтитын құжаттардың нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалады.
Басқарушы компания және (немесе) кастодиан осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдаланумен электрондық нысанда немесе клиентті динамикалық сәйкестендіруді пайдаланумен өзге де электрондық-цифрлық нысанда және (немесе) басқарушы компанияның және (немесе) кастодианның уәкілетті өкілдерін биометриялық сәйкестендіруді пайдаланумен электрондық құжат нысанында ұсынған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
Басқарушы компания және (немесе) кастодиан инвестициялық пай қорының пайларына қызмет көрсетуге арналған құжаттарды орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген қауіпсіздік рәсімдеріне сәйкес мобильді қосымша немесе жеке кабинет арқылы электрондық тәсілмен ұсынады.
Қызметтерді электрондық түрде ұсыну қауіпсіздігі рәсімі клиентті анық сәйкестендіруді және оның тиісті электрондық қызметтерді алу құқығын, сондай-ақ клиенттің электрондық цифрлық қолтаңбасын пайдалана отырып және (немесе) клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіру арқылы клиентті аутентификациялауды қамтиды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.08.2025 № 43 (31.08.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

11. Зачисление эмиссионных ценных бумаг на лицевой счет эмитента для учета объявленных ценных бумаг осуществляется центральным депозитарием на основании копии свидетельства о государственной регистрации выпуска эмиссионных ценных бумаг и копии проспекта выпуска ценных бумаг либо изменений и (или) дополнений в проспект выпуска ценных бумаг.
12. Открытие лицевого счета физическому лицу в системе реестров осуществляется на основании следующих документов:
1) приказ на открытие лицевого счета;
2) удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) физического лица, либо нотариально засвидетельствованная копия удостоверения личности физического лица (в случае представления документов почтовой связью или через курьера), либо копия удостоверения личности физического лица с приложением копии заявки на приобретение паев паевого инвестиционного фонда (в случае передачи управляющей компанией документов от имени физического лица, подавшего заявку на приобретение паев).
При подаче приказа на открытие лицевого счета физическому лицу в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" к электронному приказу физического лица прикрепляется электронная копия удостоверения личности либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) данного физического лица.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 13.12.2021 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Открытие лицевого счета юридическому лицу осуществляется на основании следующих документов:
1) приказ на открытие лицевого счета;
2) копия справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) документ, содержащий нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей юридического лица, обладающих правом подписывать документы на проведение операций по лицевым счетам и информационных операций, включающий следующие сведения:
наименование юридического лица;
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя юридического лица, данные документа, удостоверяющего личность;
указание на то, что образцы подписей, содержащиеся в данном документе, считаются обязательными при осуществлении операций по лицевому счету юридического лица и информационных операций.
При предоставлении первым руководителем юридического лица приказа на открытие лицевого счета юридического лица в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи или иной электронно-цифровой форме с использованием динамической идентификации клиента и (или) биометрической идентификации первого руководителя юридического лица, документ, указанный в подпункте 3) настоящего пункта, не предоставляется.

11. Жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмиссиялық бағалы қағаздарды эмитенттің жеке шотына есепке алуды орталық депозитарий эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының мемлекеттік тіркелгені туралы куәліктің көшірмесі мен бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің көшірмесі немесе бағалы қағаздарды шығару проспектісіне енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулар негізінде жүзеге асырады.
12. Тізілімдер жүйесінде жеке тұлғаға жеке шот ашу мынадай құжаттар негізінде жүзеге асырылады:
1) жеке шот ашу бұйрығы;
2) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) не жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі (құжаттар пошта байланысымен немесе курьер арқылы ұсынылған жағдайда) не инвестициялық пай қорының пайларын иеленуге өтінімнің көшірмесі қоса беріле отырып жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (басқарушы компания пайларды иеленуге өтінім берген жеке тұлғаның атынан құжаттар берген жағдайда).
"Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жеке тұлғаға электрондық құжат нысанында жеке шот ашуға бұйрықты беру кезінде жеке тұлғаның электрондық бұйрығына осы жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) қоса беріледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 13.12.2021 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Заңды тұлғаға дербес шот ашу мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) жеке шот ашу туралы бұйрық;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
3) мынадай мәліметтерді қамтитын, жеке шоттар бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды жүргізуге арналған құжаттарға қол қою құқығына ие заңды тұлға өкілдерінің қолтаңбаларының нотариат куәландырған үлгілері бар құжат:
заңды тұлғаның атауы;
заңды тұлға өкілінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттың деректері;
осы құжатта қамтылған қол қою үлгілері заңды тұлғаның жеке шоты бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды жүзеге асыру кезінде міндетті болып саналатынын көрсету.
Заңды тұлғаның бірінші басшысы Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, электрондық құжат нысанында заңды тұлғаның жеке шотын ашуға арналған бұйрықты немесе клиентті динамикалық сәйкестендіруді және (немесе) заңды тұлғаның бірінші басшысын биометриялық сәйкестендіруді пайдалана отырып, өзге де электрондық-цифрлық нысанда ұсынған кезде, осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген құжат ұсынылмайды.

Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Документы на открытие лицевого счета, указанные в пункте 12 Правил, представляются физическим лицом или его представителем на основании доверенности, оформленной в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, либо направляются почтовой связью или в форме электронного документа посредством использования информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи или иной электронно-цифровой форме с использованием динамической и (или) биометрической идентификации клиента.
Документы на открытие лицевого счета, указанные в пункте 13 Правил, представляются первым руководителем юридического лица и (или) его представителем на основании доверенности, оформленной в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, либо направляются почтовой связью.
Документы на открытие лицевого счета, указанные в пункте 13 Правил, в форме электронного документа предоставляются посредством использования информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи, подписанные электронной цифровой подписью первого руководителя юридического лица или иной электронно-цифровой форме с использованием динамической и (или) биометрической идентификации первого руководителя юридического лица.
В случае открытия лицевого счета лицу, подавшему управляющей компании заявку на приобретение паев, передача центральному депозитарию документов, указанных в пунктах 12 и 13 Правил, осуществляется управляющей компанией, если это предусмотрено правилами паевого инвестиционного фонда.
Сноска. Пункт 14- в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Требования пунктов 12 и 13 Правил не применяются:
1) при открытии лицевого счета зарегистрированному лицу - собственнику ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в случае лишения лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего брокерскую и (или) дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, в системе номинального держания которого учитывались ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), принадлежащие данному лицу, на основании приказа номинального держателя на открытие лицевого счета и оригиналов документов, представленных номинальному держателю его клиентом для открытия лицевого счета в системе учета номинального держания;

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген жеке шот ашуға арналған құжаттарды жеке тұлға немесе оның өкілі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделген сенімхат негізінде ұсынады не пошта байланысы арқылы не Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдаланумен электрондық құжат нысанында немесе клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіруді пайдаланумен өзге де электрондық-цифрлық нысанда ұсынылады.
Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жеке шот ашуға арналған құжаттарды заңды тұлғаның бірінші басшысы және (немесе) оның өкілі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ресімделген сенімхат негізінде ұсынады не пошта байланысы арқылы жолдайды.
Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жеке шот ашуға арналған құжаттар заңды тұлғаның бірінші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған, Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы электрондық құжат нысанында немесе заңды тұлғаның бірінші басшысын динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіруді пайдаланумен өзге де электрондық-цифрлық нысанда ұсынылады.
Басқарушы компанияға пайларды иеленуге өтінім берген тұлғаға жеке шот ашылған жағдайда, егер инвестициялық пай қорының қағидаларында көзделген болса, Қағидалардың 12 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттарды орталық депозитарийге беруді басқарушы компания жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Қағидалардың 12 және 13-тармақтарының талаптары:
1) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) иеленуші - тіркелген тұлғаға, номиналды ұстау жүйесінде осы тұлғаға тиесілі бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) есепке алынған номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы лицензиясынан айырылған жағдайда, номиналды ұстаушының жеке шотты ашу жөніндегі бұйрығының және номиналды ұстаушыға оның клиенті номиналды ұстаудың есебін жүргізу жүйесінде жеке шотты ашу үшін ұсынған құжаттардың түпнұсқалары негізінде жеке шот ашқан кезде;

2) при открытии лицевого счета зарегистрированному лицу в целях исполнения центральным депозитарием исполнительного листа суда;
3) при открытии лицевого счета зарегистрированному лицу в случае реорганизации акционерных обществ.
Положения настоящего пункта применяются при отсутствии у зарегистрированного лица лицевого счета, открытого в системе реестров.
16. Если право собственности на ценные бумаги принадлежит нескольким лицам, лицевой счет в системе реестров открывается на основании приказа на открытие лицевого счета их общего представителя с приложением соглашения всех участников общей собственности о его выборе в бумажном виде или в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи или иной электронно-цифровой форме с использованием динамической и (или) биометрической идентификации клиента.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Приказ на открытие (закрытие) лицевого счета подписывается физическим лицом или его представителем либо представителем юридического лица, и содержит сведения, предусмотренные сводом правил центрального депозитария.
Сноска. Пункт 17 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Зарегистрированное лицо имеет в системе реестров один лицевой счет, за исключением эмитента и общего представителя участников общей собственности.
20. Лицевому счету присваивается индивидуальный номер. Лицевой счет содержит следующие сведения о (об):
1) зарегистрированном лице;
2) количестве, виде и международном идентификационном номере (коде ISIN) ценных бумаг;
3) правах требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам;
4) количестве обремененных ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
5) лицах, в пользу которых осуществлено обременение ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), и кому принадлежат права по обремененным ценным бумагам;

2) орталық депозитарий соттың атқару парағын орындау мақсатында тіркелген тұлғаға жеке шот ашқан кезде;
3) қаржы ұйымдары қайта ұйымдастырылған жағдайда тіркелген тұлғаға жеке шот ашқан кезде қолданылмайды.
Осы тармақтың ережелері тіркелген тұлғаның тізілімдер жүйесінде ашылған жеке шоты болмаған жағдайда қолданылады.
16. Егер бағалы қағаздарға меншік құқығы бірнеше тұлғаға тиесілі болса, тізілімдер жүйесіндегі жеке шот ортақ меншіктің барлық қатысушыларының оны таңдауы туралы келісімді қоса берумен, олардың жалпы өкілінің жеке шотын ашуға бұйрықтың негізінде немесе Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдаланумен электрондық құжат нысанында немесе клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіруді пайдаланумен өзге де электрондық-цифрлық нысанда ашылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Жеке шотты ашуға (жабуға) бұйрыққа жеке тұлға немесе оның өкілі не заңды тұлғаның өкілі қол қояды және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген мәліметтерді қамтиды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Эмитентті және ортақ меншік қатысушыларының ортақ өкілін қоспағанда, тіркелген тұлғаның тізілімдер жүйесінде бір жеке шоты болады.
20. Жеке шотқа жеке нөмір беріледі. Жеке шот мынадай:
1) тіркелген тұлға;
2) бағалы қағаздардың саны, түрі және халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ІSІN коды);
3) эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары;
4) ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) саны;
5) пайдасына бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) ауыртпалық салу жүзеге асырылған және ауыртпалық салынған бағалы қағаздар бойынша құқықтар кімге тиесілі тұлғалар;

6) количестве блокированных ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
7) операциях, проведенных по данному лицевому счету;
8) доверительном управляющем в объеме, установленном сводом правил центрального депозитария;
9) количестве ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), переданных в доверительное управление;
10) сведения, предусмотренные сводом правил центрального депозитария.
Сноска. Пункт 20 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В случае приостановления действия или лишения лицензии управляющей компании паевого инвестиционного фонда управление лицевыми счетами паевого инвестиционного фонда переходит кастодиану паевого инвестиционного фонда и оформляется путем внесения соответствующих изменений в реестр держателей паев паевого инвестиционного фонда в порядке, предусмотренном сводом правил центрального депозитария.
22. На лицевом счете отражается следующая информация об операциях, проведенных по лицевому счету:
1) вид операции;
2) дата и время ее проведения;
3) основание проведения операции;
4) номера лицевых счетов, участвовавших в операции;
5) количество, вид, международный идентификационный номер (код ISIN) ценных бумаг или количество и идентификатор прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, в отношении которых проведена операция.
23. В системе реестров центральный депозитарий ведет учет по каждому виду ценных бумаг, удостоверяющих одинаковые права и обязанности собственников и эмитента.
24. Формирование, ведение и хранение реестра участников товарищества с ограниченной ответственностью осуществляется в соответствии со сводом правил центрального депозитария и договором, заключенным центральным депозитарием с товариществом с ограниченной ответственностью.
25. Документы, поступающие к центральному депозитарию, регистрируются в журналах регистрации входящих документов, учета приказов эмитентов и зарегистрированных лиц, учета доверенностей. После принятия документа (за исключением случаев принятия документов в электронно-цифровой форме с использованием информационных систем) центральный депозитарий по запросу обратившегося лица выдает ему документ, подтверждающий факт приема, с указанием даты (времени) приема и фамилии, имени, отчества (при его наличии) работника центрального депозитария, осуществившего прием и регистрацию документа.

6) оқшауланған бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) саны;
7) осы жеке шот бойынша жүргізілген операциялар;
8) Орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген көлемде сенімгерлік басқарушы;
9) сенімгерлік басқаруға берілген бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) саны туралы;
10) Орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген мәліметтерді қамтиды.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы лицензиясының қолданылуы тоқтатылған немесе одан айырылған жағдайда инвестициялық пай қорының жеке шоттарын басқару инвестициялық пай қорының кастодианына көшеді және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген тәртіппен инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесіне тиісті өзгерістер енгізу жолымен ресімделеді.
22. Жеке шотта жеке шот бойынша жүргізілген операциялар туралы мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) операция түрі;
2) оның жүргізілген күні және уақыты;
3) операцияны жүргізу негізі;
4) операцияға қатысқан жеке шоттардың нөмірлері;
5) бағалы қағаздардың саны, түрі, халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN - коды) немесе оларға қатысты операция жүргізілген эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының саны және сәйкестендіргіші.
23. Тізілімдер жүйесінде меншік иегерлерінің және эмитенттің бірдей құқығы мен міндеттерін куәландыратын бағалы қағаздардың бір түрі бойынша есепке алу орталық депозитариймен жүзеге асырылады.
24. Жауапкершілігі шектеулі серіктестік қатысушыларының тізілімін қалыптастыру, жүргізу және сақтау орталық депозитарийдің қағидалар жинағына және орталық депозитарийдің шаруашылық серіктестікпен жасаған шартына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Орталық депозитарийге келіп түскен құжаттар кіріс құжаттарды тіркеу, эмитенттердің және тіркелген тұлғалардың бұйрықтарын есепке алу, сенімхаттарды есепке алу журналдарында тіркеледі. Орталық депозитарий құжатты қабылдағаннан кейін (ақпараттық жүйелерді пайдаланумен электрондық құжаттарды қабылдау жағдайларын қоспағанда) өтініш білдірген адамның сұрау салуы бойынша оған қабылдау күнін (уақытын) және құжатты қабылдаған орталық депозитарий қызметкерінің тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса) көрсете отырып, құжатты қабылдау фактісін растайтын құжат береді.

Сноска. Пункт 25 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Документы, выдаваемые центральным депозитарием, регистрируются в журнале регистрации исходящих документов.
27. Изменения сведений, составляющих систему реестров, регистрируются в соответствующих журналах внутреннего учета центрального депозитария.
28. Документы с отметкой об исполнении (за исключением документов, принятых в электронно-цифровой форме с использованием информационных систем) передаются в архив центрального депозитария, которые регистрируются в журнале ведения архива. При регистрации документов в журнале ведения архива проверяется их целостность, количество листов и экземпляров, а также приложений к ним.
Сноска. Пункт 28 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. В случае утери или утраты сведений, составляющих систему реестров, на электронных и (или) бумажных носителях центральный депозитарий:
в течение 1 (одного) рабочего дня извещает об этом эмитента и уполномоченный орган;
в целях восстановления сведений, составляющих систему реестров, на бумажных носителях публикует в средствах массовой информации информацию о необходимости предоставления заинтересованными лицами документов;
восстанавливает утерянные или утраченные данные в течение 14 (четырнадцати) календарных дней со дня их утери или утраты.
30. Хранение документов, составляющих систему реестров, осуществляется центральным депозитарием самостоятельно либо с привлечением сторонних организаций по договорам оказания услуг.
31. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Клиенты центрального депозитария в случае использования услуг трансфер-агента оплачивают услуги центрального депозитария отдельно без учета стоимости услуг трансфер-агента, которые оплачиваются трансфер-агенту данным клиентом самостоятельно.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Орталық депозитарий берген құжаттар шығыс құжаттарының журналында тіркеледі.
27. Тізілімдер жүйесін құрайтын мәліметтердегі өзгерістер орталық депозитарийдің тиісті ішкі есеп журналдарында тіркеледі.
28. Орындалуы туралы белгісі бар құжаттар (ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, электрондық-цифрлық нысанда қабылданған құжаттарды қоспағанда) орталық депозитарийдің архивіне беріледі, олар архив жүргізу журналында тіркеледі. Құжаттарды архив жүргізу журналында тіркеу кезінде олардың тұтастығы, парақтар мен даналардың, сондай-ақ оларға қосымшалардың саны тексеріледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Тізілімдер жүйесін құрайтын электрондық және (немесе) қағаз тасымалдағыштардағы мәліметтер жоғалған немесе жойылған жағдайда орталық депозитарий:
1 (бір) жұмыс күні ішінде бұл туралы эмитентке, уәкілетті органға және орталық депозитарийге хабарлайды;
тізілімдер жүйесін құрайтын қағаз тасымалдағыштардағы мәліметтерді қалпына келтіру мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарында мүдделі тұлғалардың құжаттарды беру қажеттігі туралы ақпаратты жариялайды;
жоғалған немесе жойылған деректерді олардың жоғалған немесе жойылған күнінен бастап 14 (он төрт) күнтізбелік күн ішінде қалпына келтіреді.
30. Тіркеу жүйесін құрайтын құжаттарды сақтауды орталық депозитарий дербес немесе үшінші тараптардың қызмет көрсету келісімдері бойынша жүзеге асырады.
31. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Трансфер-агенттің қызметтерін пайдаланған жағдайда, орталық депозитарийдің клиенттері аударма агенті осы клиентке дербес төлейтін трансфер-агенттік қызметтердің құнын қоспағанда, орталық депозитарийдің қызметтеріне жеке төлейді.

Глава 2. Порядок осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Регистрация сделок с ценными бумагами (правами требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в системе реестров совершается путем проведения соответствующих операций по лицевым счетам.
Учет прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, осуществляется центральным депозитарием по идентификаторам, присваиваемым центральным депозитарием в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария с указанием на международный идентификационный номер (код ISIN) данных эмиссионных ценных бумаг.
Количественное выражение прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам на лицевых счетах зарегистрированных лиц определяется в соответствии с количеством эмиссионных ценных бумаг, по которым возникли данные права требования.
Сноска. Пункт 34 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. В системе реестров центральный депозитарий осуществляет следующие виды операций:
1) операции по лицевым счетам;
2) информационные операции.
36. К операциям по лицевым счетам относятся:
1) открытие лицевого счета;
2) изменение сведений о зарегистрированном лице, паевом инвестиционном фонде или об управляющей компании паевого инвестиционного фонда;
3) списание (зачисление) ценных бумаг с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц;
4) дробление акций;
5) обременение ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятие обременения;
6) блокирование ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятие блокирования;
7) внесение записи о доверительном управляющем и удаление записи о доверительном управляющем;
8) списание (зачисление) прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц;

2-тарау. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Тізілімдер жүйесінде бағалы қағаздармен (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарымен) мәмілелерді тіркеу жеке шоттар бойынша тиісті операциялар жүргізу жолымен жасалады.
Эмитенттің айналыс мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын есепке алуды орталық депозитарий осы эмиссиялық бағалы қағаздардың халықаралық сәйкестендіру нөмірін (ISIN кодын) көрсете отырып, орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен орталық депозитарий беретін сәйкестендіргіштер бойынша жүзеге асырады.
Эмитенттің тіркелген тұлғалардың жеке шоттарындағы эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының сандық көрінісі осы талап ету құқықтары туындаған эмиссиялық бағалы қағаздардың санына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
35. Орталық депозитарий тізілімдер жүйесінде операциялардың мынадай түрлерін жүзеге асырады:
1) жеке шоттар бойынша операциялар;
2) ақпараттық операциялар.
36. Жеке шоттар бойынша операцияларға мыналар жатады:
1) жеке шот ашу;
2) тіркелген тұлға, инвестициялық пай қоры немесе инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы туралы мәліметтерді өзгерту;
3) бағалы қағаздарды тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шоттарына) есептен шығару (есепке жазу);
4) акцияларды бөлшектеу;
5) бағалы қағаздарға ауыртпалық салу (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) және ауыртпалық салуды алып тастау;
6) бағалы қағаздарды оқшаулау (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) және оқшаулауды алып тастау;
7) сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны енгізу және сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны алып тастау;
8) эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шоттарына) есептен шығару (есепке жазу);

9) внесение записей о конвертировании ценных бумаг и иных денежных обязательств эмитента в простые акции эмитента;
10) внесение записей об обмене размещенных акций эмитента одного вида на акции данного эмитента другого вида;
11) аннулирование выпуска эмиссионных ценных бумаг;
12) погашение ценных бумаг;
13) закрытие лицевого счета.
Сноска. Пункт 36 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. К информационным операциям относятся:
1) составление и выдача реестра держателей ценных бумаг (списка акционеров) на определенную дату и время;
2) составление и выдача выписки с лицевого счета;
3) составление и выдача справки о держателях ценных бумаг на определенную дату и время;
4) подготовка и выдача информации на основании соответствующего приказа или запроса зарегистрированного лица (его представителя).
Информация и документы, предоставляемые центральным депозитарием на дату ведения системы реестров организацией, ранее осуществлявшей ведение системы реестров, составляются в соответствии с документами, переданными организацией, ранее осуществлявшей ведение системы реестров, и по ним вносятся изменения только на основании соответствующего решения суда.
Сноска. Пункт 37 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Приказ на списание (зачисление) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц содержит сведения, предусмотренные сводом правил центрального депозитария.
Приказ на списание (зачисление) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц подписывается лицом, участвующим в сделке, или его представителем, а также центральным депозитарием в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг. Приказ представляется в бумажном виде, в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи или иной электронно-цифровой форме с использованием динамической и (или) биометрической идентификации клиента.
Приказ управляющей компании паевого инвестиционного фонда на списание (зачисление) паев с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц подписывается ее представителем, а также подписывается руководителем подразделения кастодиана, обеспечивающего учет активов паевого инвестиционного фонда, либо подтверждается кастодианом путем направления им центральному депозитарию своего подтверждения приказа управляющей компании паевого инвестиционного фонда на списание (зачисление) паев с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц в письменном виде или в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи или иной электронно-цифровой форме с использованием динамической и (или) биометрической идентификации клиента.
Форма и содержание приказов, представляемых центральному депозитарию, а также подтверждения кастодиана приказа управляющей компании, подтверждения приказа управляющей компании в случае, когда кастодианом является центральный депозитарий, определяются сводом правил центрального депозитария.
Порядок и условия подачи приказов в форме электронного документа или иной электронно-цифровой форме с использованием динамической и (или) биометрической идентификации клиента с учетом процедур безопасности, а также их форматы, порядок предъявления претензий и способы разрешения спорных ситуаций, возникающих при приеме приказов, определяются сводом правил центрального депозитария.

9) эмитенттің бағалы қағаздарын және өзге де ақшалай міндеттемелерін эмитенттің жай акцияларына айырбастау туралы жазбаларды енгізу;
10) эмитенттің бір түрдегі орналастырылған акцияларын осы эмитенттің басқа түрдегі акцияларына айырбастау туралы жазбаларды енгізу;
11) эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын жою;
12) бағалы қағаздарды өтеу;
13) жеке шотты жабу.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Ақпараттық операцияларға мыналар жатады:
1) белгілі бір күнге және уақытқа бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін (акционерлер тізімін) жасау және беру;
2) жеке шоттан үзінді-көшірме жасау және беру;
3) белгілі бір күнге және уақытқа бағалы қағаздарды ұстаушылар туралы анықтама жасау және беру;
4) тиісті бұйрықтың немесе тіркелген тұлғаның (оның өкілінің) сұратуының негізінде ақпарат дайындау және беру.
Тізілімдер жүйесін жүргізуді бұрын жүзеге асырған ұйым тізілімдер жүйесін жүргізу күніне орталық депозитарий ұсынатын ақпарат пен құжаттар тізілімдер жүйесін жүргізуді бұрын жүзеге асырған ұйым берген құжаттарға сәйкес жасалады және олар бойынша өзгерістер соттың тиісті шешімінің негізінде ғана енгізіледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
38. Тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығару (есепке алу) бұйрығында орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген мәліметтер қамтылады.
Тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығару (есепке алу) бұйрығына мәмілеге қатысушы тұлға немесе оның өкілі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда орталық депозитарий қол қояды. Бұйрық Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдаланумен электрондық құжат нысанында немесе клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіруді пайдаланумен өзге де электрондық-цифрлық нысанда ұсынылады.
Инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) пайларды есептен шығару (есепке алу) бұйрығына оның өкілі қол қояды, сондай-ақ инвестициялық пай қорының активтерін есепке алуды қамтамасыз ететін кастодиан бөлімшесінің басшысы қол қояды не кастодиан инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) пайларды есептен шығару (есепке алу) бұйрығын өзінің жазбаша түрде немесе Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдаланумен электрондық құжат нысанында немесе клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіруді пайдаланумен өзге де электрондық-цифрлық нысанда растауын орталық депозитарийге жіберу жолымен растайды.
Орталық депозитарийге ұсынылатын бұйрықтардың, сондай-ақ басқарушы компанияның бұйрығын кастодиан растауының, кастодиан орталық депозитарий болып табылған жағдайда, басқарушы компанияның бұйрығын кастодиан растауының нысаны мен мазмұны орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес айқындалады.
Қауіпсіздік рәсімдерін ескере отырып, бұйрықтарды электрондық құжат нысанында немесе клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіруді пайдаланумен өзге де электрондық-цифрлық нысанда беру тәртібі мен талаптары, сондай-ақ олардың форматтары, наразылықтарды ұсыну тәртібі және бұйрықтарды қабылдау кезінде туындайтын даулы жағдайларды шешу тәсілдері орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалады.

Сноска. Пункт 38 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.08.2025 № 43 (вводится в действие с 31.08.2025).
39. Приказ на регистрацию операции дробления акций содержит сведения, предусмотренные сводом правил центрального депозитария.
Приказ на регистрацию операции дробления акций подписывается уполномоченным лицом эмитента.
Сноска. Пункт 39 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.06.2023 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. В случае проведения операции по лицевому счету общего представителя участников общей собственности центральному депозитарию предоставляется согласие всех участников общей собственности на проведение операции в бумажном виде или в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи или иной электронно-цифровой форме с использованием динамической и (или) биометрической идентификации клиента.
Сноска. Пункт 40 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. При проведении операции по лицевым счетам центральный депозитарий проверяет содержание приказов участников сделки на соответствие законодательству Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, исходя из данных системы реестров, и осуществляет сверку подписей на приказах на их соответствие подписям, указанным в документе, содержащем нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей юридического лица, обладающих правом подписывать документы на регистрацию операций по лицевым счетам и информационных операций, или документе, удостоверяющем личность физического лица (в оригинале или нотариально засвидетельствованной копии), которые являются стороной сделки либо представителями по доверенности.
При проведении операций по лицевым счетам на основании приказов, распоряжений, поданных в форме электронного документа, центральный депозитарий осуществляет проверку электронных цифровых подписей в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.
При проведении операций по лицевым счетам на основании приказов, распоряжений, поданных в иной электронно-цифровой форме, центральный депозитарий осуществляет динамическую и (или) биометрическую идентификацию клиента
При проведении операций по лицевым счетам юридического лица, подписание приказов, распоряжений, подаваемых в форме электронного документа или в иной электронно-цифровой форме, осуществляется первым руководителем юридического лица или лицами, обладающими правом подписывать такие документы на основании сведений, предоставленных центральному депозитарию.

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.08.2025 № 43 (31.08.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
39. Акцияларды бөлшектеу операциясын тіркеу бұйрығында орталық депозитарийдің қағидалары жинағында көзделген мәліметтер қамтылады.
Акцияларды бөлшектеу операциясын тіркеу бұйрығына эмитенттің уәкілетті тұлғасы қол қояды.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.06.2023 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Ортақ меншікке қатысушылардың ортақ өкілінің жеке шоты бойынша операциялар жүргізілген жағдайда орталық депозитарийге Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, қағаз түрінде немесе электрондық құжат нысанында немесе клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіруді пайдалана отырып өзге де электрондық-цифрлық нысанда операция жүргізуге ортақ меншікке барлық қатысушылардың келісімі беріледі.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41. Жеке шоттар бойынша операцияларды жүргізу кезінде орталық депозитарий тізілімдер жүйесінің деректерін негізге ала отырып, мәмілеге қатысушылар бұйрықтарының мазмұнын бағалы қағаздар нарығы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін тексереді және бұйрықтардағы қолдардың операцияларды тіркеуге құжаттарға қол қою құқығы бар заңды тұлға өкілдерінің қолдарының нотариат куәландырған үлгілерін қамтитын құжатта көрсетілген қолдарға сәйкестігін салыстырып тексеруді жүзеге асырады жеке шоттар және ақпараттық операциялар немесе құжат бойынша, не сенімхат бойынша өкіл болып табылатын жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың (түпнұсқасында немесе нотариат куәландырған көшірмесінде) көшірмелері қоса беріледі.
Электрондық құжат нысанында берілген бұйрықтар, өкімдер негізінде жеке шоттар бойынша операциялар жүргізу кезінде орталық депозитарий Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбаларды тексеруді жүзеге асырады.
Өзге электрондық-цифрлық нысанда берілген бұйрықтар, өкімдер негізінде жеке шоттар бойынша операциялар жүргізу кезінде орталық депозитарий клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіруді жүзеге асырады
Заңды тұлғаның жеке шоттары бойынша операциялар жүргізу кезінде электрондық құжат нысанында немесе өзге де электрондық-цифрлық нысанда берілетін бұйрықтарға, өкімдерге қол қоюды заңды тұлғаның бірінші басшысы немесе орталық депозитарийге ұсынылған мәліметтер негізінде осындай құжаттарға қол қоюға құқығы бар тұлғалар жүзеге асырады.

При предоставлении приказа в форме электронного документа предусмотренные в пунктах 45, 47, 59, 61, 62, 70, 71, 72 Правил документы предоставляются в виде сканированной копии.
Сноска. Пункт 41 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. По лицевым счетам, открытым в соответствии с пунктом 15 Правил, не проводятся операции, указанные в подпунктах 2), 3), 5), 7) и 8) пункта 36 Правил (за исключением перевода ценных бумаг с одного лицевого счета на другой лицевой счет в случае наследования или перехода права собственности по ценным бумагам при ликвидации юридического лица, списания паев управляющей компанией при прекращении существования паевого инвестиционного фонда), до предоставления центральному депозитарию зарегистрированным лицом удостоверения личности либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) зарегистрированного лица, являющегося физическим лицом, либо документов, установленных подпунктами 2) и 3) пункта 13 Правил, в случае, если зарегистрированное лицо является юридическим лицом.
Сноска. Пункт 42 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 13.12.2021 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. По лицевому счету, открытому в соответствии с подпунктом 1) пункта 15 Правил, не проводятся операции, указанные в подпунктах 2), 3), 5), 7) пункта 36 Правил, за исключением операции по зачислению ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) на лицевой счет зарегистрированного лица, до представления зарегистрированным лицом центральному депозитарию:
1) удостоверения личности либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) (для физического лица);
2) документов, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 13 Правил (для юридического лица).
Сноска. Пункт 43 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 13.12.2021 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Операция по изменению сведений о зарегистрированном лице, паевом инвестиционном фонде или об управляющей компании паевого инвестиционного фонда, содержащихся в лицевом счете, проводится центральным депозитарием на основании документов, подтверждающих эти изменения, и (или) информации, полученной от зарегистрированного лица, управляющей компании паевого инвестиционного фонда, в порядке, определенном сводом правил центрального депозитария.
Операция по изменению сведений, содержащихся в лицевом счете, о зарегистрированном лице, являющемся держателем паев (за исключением сведений об изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица и (или) наименования юридического лица), осуществляется на основании документов зарегистрированного лица, подтверждающих эти изменения, переданных центральному депозитарию управляющей компанией, если это предусмотрено правилами паевого инвестиционного фонда, в порядке, определенном сводом правил центрального депозитария.

Бұйрық электрондық құжат нысанында ұсынылған жағдайда Қағидалардың 45, 47, 59, 61, 62, 70, 71, 72-тармақтарында көзделген құжаттар сканерленген көшірмесі түрінде ұсынылады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Қағидалардың 15-тармағына сәйкес ашылған жеке шоттар бойынша Қағидалардың 36-тармағының 2), 3), 5), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген операциялар (мұраға қалдырған немесе заңды тұлға таратылған кезде бағалы қағаздар бойынша меншік құқығы ауысқан жағдайда бағалы қағаздарды бір жеке шоттан басқа жеке шотқа аударуды, басқарушы компанияның инвестициялық пай қоры қызметін тоқтатқан кезде пайларды есептен шығаруын қоспағанда) жеке тұлға болып табылатын тіркелген тұлғаның жеке куәлігін не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатын (сәйкестендіру үшін) не, егер тіркелген тұлға заңды тұлға болып табылған жағдайда, Қағидалардың 13-тармағының 2) және 3) тармақшаларында белгіленген құжаттарды орталық депозитарийге бергенге дейін жүргізілмейді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 13.12.2021 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Тіркелген тұлға орталық депозитарийге:
1) жеке куәлігін не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатын (сәйкестендіру үшін) (жеке тұлға үшін);
2) Қағидалардың 13-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды (заңды тұлға үшін) ұсынғанға дейін Қағидалардың 15-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ашылған жеке шот бойынша тіркелген тұлғаның жеке шотына бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есепке алу операцияларын қоспағанда, Қағидалардың 36-тармағының 2), 3), 5), 7) тармақшаларында көрсетілген операциялар жүргізілмейді.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 13.12.2021 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44. Жеке шотта қамтылған тіркелген тұлға, инвестициялық пай қоры немесе инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы туралы мәліметтерді өзгерту операциясын орталық депозитарий осы өзгерістерді растайтын құжаттар және (немесе) тіркелген тұлғадан, инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясынан алынған ақпарат негізінде орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған тәртіппен жүргізеді.
Жеке шотта қамтылған пайларды ұстаушы болып табылатын тіркелген тұлға туралы мәліметтерді (жеке тұлға тегінің, атының, әкесі атының (ол бар болса) және (немесе) заңды тұлға атауының өзгергені туралы мәліметтерді қоспағанда) өзгерту операциясы, егер ол инвестициялық пай қорының қағидаларында орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған тәртіппен көзделсе, осы өзгерістерді растайтын, басқарушы компания орталық депозитарийге берген тіркелген тұлғаның құжаттары негізінде жүзеге асырылады.

Требования настоящего пункта не распространяются на случаи изменения сведений о зарегистрированном лице, паевом инвестиционном фонде или об управляющей компании паевого инвестиционного фонда, предусмотренные пунктом 4-1 Правил.
Сноска. Пункт 44 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Операции по списанию (зачислению) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц проводятся центральным депозитарием при получении встречных приказов о регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами (правами требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и иных документов, необходимых для проведения данной операции в соответствии с Правилами и законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, за исключением случаев, установленных пунктами 47, 49, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 73, 74 и 77 Правил.
Если в соответствии со статьей 72-1 Закона о рынке ценных бумаг, статьей 17-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках и банковской деятельности), статьей 26 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности) одной из сторон сделки, для ее заключения требуется согласие (разрешение) государственного органа, уполномоченного на выдачу такого согласия (разрешения), центральный депозитарий запрашивает документ, подтверждающий наличие такого согласия (разрешения).
Требование части второй настоящего пункта также распространяется на операции, проводимые центральным депозитарием в системе реестров при передаче ценных бумаг в доверительное управление.
Сноска. Пункт 45 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 25.06.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Центральный депозитарий в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа номинального держателя на открытие клиенту номинального держателя лицевого счета в системе реестров рассматривает документы, предоставленные номинальному держателю его клиентом для открытия лицевого счета в системе учета номинального держания, и приказ на открытие в системе реестров лицевого счета собственнику ценных бумаг, являвшемуся клиентом номинального держателя согласно пункту 36 Правил регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876 (далее – Правила № 210).
Центральный депозитарий в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа номинального держателя на списание ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) со счета номинального держателя, открытого в системе учета центрального депозитария, в целях их последующего зачисления на лицевой счет, открытый клиенту номинального держателя в системе реестров, зачисляет на лицевой счет, открытый в системе реестров собственнику ценных бумаг, являвшемуся клиентом номинального держателя, принадлежащих ему ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), и списывает с лицевого счета, открытого в системе учета центрального депозитария, числящихся на нем ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам).
Сноска. Пункт 46 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 25.06.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Осы тармақтың талаптары Қағидалардың 4-1-тармағында көзделген тіркелген тұлға, инвестициялық пай қоры немесе инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы туралы мәліметтер өзгерген жағдайларға қолданылмайды.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
45. Орталық депозитарий бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) есептен шығару (есепке алу) жөніндегі операцияларды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені тіркеу туралы қарсы бұйрықтарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) және Қағидалардың 47, 49, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 73, 74 және 77-тармақтарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қағидаларға және бағалы қағаздар нарығы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы операцияны жүргізу үшін қажетті өзге де құжаттарды алған кезде жүргізеді.
Егер Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 72-1-бабына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-1-бабына, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабына сәйкес мәміле тараптарының біріне оны жасау үшін осындай келісімді (рұқсатты) беруге уәкілетті мемлекеттік органның келісімі (рұқсаты) талап етілсе, орталық депозитарий осындай келісімнің (рұқсаттың) болуын растайтын құжатты сұратады.
Осы тармақтың екінші бөлігінің талабы бағалы қағаздарды сенімгерлік басқаруға беру кезінде тізілімдер жүйесінде орталық депозитарий жүргізетін операцияларға да қолданылады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
46. Орталық депозитарий клиентке тізілімдер жүйесінде номиналды ұстаушының клиентіне жеке шот ашуға номиналды ұстаушының бұйрығын алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысымен бекітілген Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 болып тіркелген, Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларының (бұдан әрі – № 210 қағидалар) 36-тармағына сәйкес номиналды ұстаушыға оның клиенті номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шот ашу үшін ұсынған құжаттарды және тізілімдер жүйесінде номиналды ұстаушының клиенті болып табылатын бағалы қағаздардың меншік иесіне жеке шот ашуға бұйрықты қарайды.
Орталық депозитарий орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған, кейіннен оларды номиналды ұстаушының клиентіне тізілімдер жүйесінде ашылған жеке шотқа есепке жазу мақсатында, номиналды ұстаушының шотынан бағалы қағаздарды (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығаруға номиналды ұстаушының бұйрығын алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде номиналды ұстаушының клиенті болып табылатын бағалы қағаздардың меншік иесіне оған тиесілі бағалы қағаздарды (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) тізілімдер жүйесінде ашылған жеке шотқа есепке жазады және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған, онда есепте тұрған бағалы қағаздарды (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) жеке шоттан есептен шығарады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

47. В случае проведения операции по регистрации перехода прав собственности по заложенным ценным бумагам (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) помимо документов, предусмотренных пунктом 45 Правил, представляется согласие залогодержателя, в пользу которого были обременены ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) на их отчуждение.
В случае, если предоставленное согласие залогодержателя на отчуждение ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) содержит условие сохранения залога, операции по списанию, зачислению и обременению таких ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) проводятся при условии дополнительного предоставления документа, подтверждающего возникновение или перехода прав на залог.
48. Операции по списанию с лицевых счетов зарегистрированных лиц принадлежащих им акций банков второго уровня (далее - банки), подлежащих принудительному выкупу в соответствии с пунктом 6 статьи 16 Закона о банках и банковской деятельности и зачислению данных акций на счет уполномоченного органа, регистрируются на основании решения уполномоченного органа, принятого в порядке, определенном Правилами принудительного выкупа акций банка и их обязательной последующей продажи инвесторам, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 мая 2019 года № 70, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18669.
Сноска. Пункт 48 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 25.06.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Операция по внесению записей о конвертировании ценных бумаг и иных денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции проводится центральным депозитарием при представлении эмитентом копии уведомления уполномоченного органа о произведенном эмитентом конвертировании, и копии одного из следующих документов:
1) проспекта выпуска ценных бумаг эмитента, конвертируемых в простые акции эмитента;
2) плана реструктуризации банка, принятого в порядке, предусмотренном банковским законодательством Республики Казахстан;

47. Орталық депозитарий кепілге қойылған бағалы қағаздар бойынша меншік құқығының (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) басқа тұлғаға өтуін тіркеу операциясын жүргізген жағдайда, Қағидалардың 45-тармағында көзделген құжаттардан басқа, пайдасына бағалы қағаздарға (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) ауыртпалық салынған кепіл ұстаушының оларды иеліктен алуға келісімі ұсынылады.
Егер ұсынылған кепіл ұстаушының бағалы қағаздарды (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) иеліктен алуға келісімінде кепілді сақтап қалу талабы қамтылатын болса, осындай бағалы қағаздарды (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығару, есепке жазу және ауыртпалық салу операциялары кепілге ауыртпалық салудың туындауын немесе басқа тұлғаға өтуін растайтын құжат қосымша ұсынылған жағдайда жүргізіледі.
48. Тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан оларға тиесілі, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 16-бабының 6-тармағына сәйкес мәжбүрлеп сатып алуға жататын екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – банктер) акцияларын есептен шығару және осы акцияларды уәкілетті органның шотына есепке жазу операциялары Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18669 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 мамырдағы № 70 қаулысымен бекітілген Банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және оларды кейіннен инвесторларға міндетті түрде сату қағидаларында белгіленген тәртіппен қабылданған уәкілетті органның шешімі негізінде тіркеледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 262 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
49. Эмитенттің бағалы қағаздарын және эмитенттің кредиторлары алдындағы өзге де ақшалай міндеттемелерін оның жай акцияларына айырбастау туралы жазбалар енгізу жөніндегі операцияны орталық депозитарий эмитент уәкілетті органның эмитент жүргізген айырбастау туралы хабарламасының көшірмесін және мынадай құжаттардың бірінің көшірмесін ұсынған кезде жүргізеді:
1) эмитенттің жай акцияларына айырбасталатын эмитенттің бағалы қағаздары шығарылымының проспектісі;
2) Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген тәртіппен қабылданған банкті қайта құрылымдау жоспары негізінде жүзеге асырылады;

3) плана реабилитации, если эмитент является несостоятельным должником, принятого в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.
Операцию по внесению записей о конвертировании ценных бумаг эмитента, принадлежащих зарегистрированным лицам, в его простые акции центральный депозитарий проводит путем списания ценных бумаг с лицевых счетов зарегистрированных лиц и их зачислению на лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг, и по списанию простых акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и их зачислению на лицевые счета зарегистрированных лиц на основании приказа эмитента на внесение записей о конвертировании ценных бумаг.
Операцию по внесению записей о конвертировании денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции центральный депозитарий проводит путем списания простых акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных или выкупленных ценных бумаг и их зачисления на лицевые счета, открытые кредиторам эмитента в соответствии с пунктами 12 и 13 Правил, на основании приказа эмитента на внесение записей о конвертировании денежных обязательств.
После проведения операций по лицевому счету, связанных с конвертированием ценных бумаг и денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции, центральный депозитарий в течение 1 (одного) рабочего дня направляет ему уведомление об этом.
Облигации, зачисленные на лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг в связи с их конвертированием, центральный депозитарий аннулирует на основании электронного сообщения об аннулировании выпуска облигаций в государственном реестре эмиссионных ценных бумаг или копии свидетельства об аннулировании выпуска облигаций.
Сноска. Пункт 49 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Операция по внесению записей о конвертировании ценных бумаг и иных денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции по ценным бумагам, единственным держателем которых является дочерняя организация уполномоченного органа, деятельность которой направлена на повышение устойчивости банков второго уровня (далее - Организация), проводится на основании уведомления Организации.
При конвертировании ценных бумаг и иных денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции документы, указанные в пункте 49 Правил, не представляются.

3) егер эмитент дәрменсіз борышкер болып табылса, Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен қабылданған оңалту жоспары негізінде жүзеге асырылады.
Орталық депозитарий тіркелген тұлғаларға тиесілі эмитенттің бағалы қағаздарын оның жай акцияларына айырбастау туралы жазбалар енгізу жөніндегі операцияны тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан бағалы қағаздарды есептен шығару және оларды сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотына есепке алу арқылы және жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан жай акцияларды есептен шығару және оларды есепке алу бойынша жүргізеді тіркелген тұлғалардың жеке шоттарына эмитенттің бағалы қағаздарды айырбастау туралы жазбалар енгізуге арналған бұйрығының негізінде жүргізіледі.
Орталық депозитарий эмитенттің кредиторлары алдындағы ақшалай міндеттемелерін оның жай акцияларына айырбастау туралы жазбаларды енгізу жөніндегі операцияны эмитенттің жарияланған немесе сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу және оларды Қағидалардың 12 және 13-тармақтарына сәйкес эмитенттің кредиторларына ашқан жеке шоттарына есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан жай акцияларды есептен шығару жолымен жүргізеді. ақша міндеттемелерін айырбастау.
Бағалы қағаздарды және эмитенттің кредиторлары алдындағы ақшалай міндеттемелерді оның жай акцияларына айырбастауға байланысты жеке шот бойынша операциялар жүргізілгеннен кейін орталық депозитарий 1 (бір) жұмыс күні ішінде оған бұл туралы хабарлама жібереді.
Орталық депозитарий эмитенттің сатып алынған бағалы қағаздарды олардың айырбасталуына байланысты есепке алу үшін жеке шотына есепке алынған облигациялардың эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізіліміндегі облигациялар шығарылымының күшін жою туралы электрондық хабарлама немесе облигациялар шығарылымының күшін жою туралы куәліктің көшірмесі негізінде күшін жояды.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Эмитенттің бағалы қағаздарын және кредиторлары алдындағы өзге ақшалай міндеттемелерін оның жалғыз ұстаушысы уәкілетті органның қызметі екінші деңгейдегі банктердің орнықтылығын арттыруға бағытталған еншілес ұйымы (бұдан әрі - Ұйым) болып табылатын бағалы қағаздар бойынша жай акцияларына конвертациялау туралы жазбаларды енгізу бойынша операция Ұйымның хабарламасы негізінде жүргізіледі.
Эмитенттің бағалы қағаздарын және кредиторлары алдындағы өзге ақшалай міндеттемелерін оның жай акцияларына конвертациялау Қағидалардың 49-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.

51. Операции по зачислению ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) на лицевой счет зарегистрированного лица, открытый в соответствии с подпунктом 1) пункта 15 Правил, проводятся центральным депозитарием на основании приказа номинального держателя, указанного в подпункте 1) пункта 15 Правил, на списание ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с лицевого счета.
52. Операция по внесению записей об обмене размещенных акций эмитента одного вида на акции данного эмитента другого вида проводится центральным депозитарием на основании представленных эмитентом копии решения общего собрания акционеров эмитента об обмене размещенных акций одного вида на акции другого вида, копии изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций, в которых определены условия, срок и порядок обмена, копии нового свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций и приказа эмитента на внесение записей об обмене размещенных акций путем:
1) списания акций, подлежащих обмену, с лицевых счетов зарегистрированных лиц и с лицевого счета эмитента для учета выкупленных ценных бумаг и зачисления их на лицевой счет эмитента для учета объявленных ценных бумаг;
2) списания акций, на которые производится обмен размещенных акций, в пропорции, согласно которой осуществляется обмен, с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и (или) с лицевого для учета выкупленных ценных бумаг на лицевые счета зарегистрированных лиц, акции которых подлежат обмену, а также списания акций, на которые производится обмен выкупленных эмитентом акций, в пропорции, согласно которой осуществляется обмен, с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и зачисления их на лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг.
После проведения операций по лицевому счету, связанных с обменом размещенных акций эмитента одного вида на акции данного эмитента другого вида, центральный депозитарий в течение 1 (одного) рабочего дня направляет эмитенту уведомление об этом.
Сноска. Пункт 52 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

51. Тіркелген тұлғаның Қағидалардың 15-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ашылған жеке шотына бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есепке алу операцияларын орталық депозитарий бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығару және жеке шотына есепке алуға арналған Қағидалардың 15-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген номиналды ұстаушының бұйрығының негізінде жүргізеді.
52. Эмитенттің орналастырылған акцияларының бір түрін осы эмитент акцияларының басқа түріне айырбастау туралы жазбаларды енгізу жөніндегі операцияны орталық депозитарий эмитент ұсынған эмитент акционерлерінің жалпы жиналысының орналастырылған акциялардың бір түрін акциялардың басқа түріне айырбастау туралы шешімінің көшірмесі, айырбастаудың талаптары, мерзімі мен тәртібі айқындалған акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың көшірмелері, жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы жаңа куәліктің және эмитенттің орналастырылған акциялардың бір түрін басқа түрге айырбастау туралы жазбаларды:
1) айырбастауға жататын акцияларды тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан және сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан есептен шығару және оларды жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотына есепке алу;
2) орналастырылған акцияларды айырбастау жүргізілетін акцияларды оған сәйкес айырбастау жүзеге асырылатын пропорцияда есептен шығару, жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан және (немесе) сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін жеке шотынан акциялары айырбастауға жататын тіркелген тұлғалардың жеке шоттарына, сондай-ақ эмитент сатып алған акцияларды айырбастау жүргізілетін акцияларды жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан айырбастау жүзеге асырылатын пропорцияда есептен шығару және оларды сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотына есепке алу жолымен жүргізеді.
Эмитенттің бір түрдегі орналастырылған акцияларын осы эмитенттің басқа түрдегі акцияларына айырбастауға байланысты жеке шот бойынша операциялар жүргізілгеннен кейін орталық депозитарий 1 (бір) жұмыс күні ішінде эмитентке бұл туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

53. По лицевому счету эмитента для учета размещенных эмиссионных ценных бумаг, невостребованных их держателями, осуществляются следующие операции:
1) зачисление размещенных ценных бумаг, невостребованных их держателями, на основании представляемых эмитентом приказа и списка лиц, которым размещены невостребованные эмиссионные ценные бумаги;
2) списание эмиссионных ценных бумаг и зачисление на лицевой счет держателя ценных бумаг на основании встречных приказов эмитента и лица, на лицевой счет которого зачисляются ценные бумаги, в соответствии с ранее представленным списком;
3) списание эмиссионных ценных бумаг и зачисление на лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг на основании приказа эмитента, осуществившего реструктуризацию в соответствии с Законом о банках и банковской деятельности, и соответствующего решения суда о признании права собственности эмитента на ценные бумаги, невостребованные их держателями в рамках проведенной реструктуризации эмитента (в случае, если такое право не предусмотрено планом реструктуризации эмитента).
54. Если эмитентом завершен процесс реструктуризации, проведенной в соответствии с Законом о банках и банковской деятельности, то операция по зачислению ценных бумаг эмитента, выпущенных в рамках этой реструктуризации и невостребованных их держателями до окончания процесса реструктуризации, на лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг проводится центральным депозитарием на основании приказа эмитента и соответствующего решения суда о признании права собственности эмитента на эти ценные бумаги (в случае, если такое право не предусмотрено планом реструктуризации эмитента).
55. Операция по зачислению ценных бумаг, выпущенных в рамках реструктуризации эмитента, осуществляемой в соответствии с Законом о банках и банковской деятельности, на лицевые счета держателей осуществляется на основании приказа эмитента при наличии плана реструктуризации эмитента после списания с лицевых счетов держателей ценных бумаг эмитента, аннулированных в связи с осуществлением процесса реструктуризации данного эмитента.
56. Операция по дроблению акций проводится центральным депозитарием на основании представленных эмитентом копий свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций и сопроводительного письма, выданного эмитенту уполномоченным органом, содержащего указание на то, что увеличение количества объявленных акций произведено путем дробления, а также приказа эмитента на дробление акций и их распределение по лицевым счетам зарегистрированных лиц путем перевода акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг на лицевые счета зарегистрированных лиц.
Проведение операции по дроблению акций предусматривает увеличение количества акций эмитента, находящихся в залоге и (или) доверительном управлении, в соответствующей пропорции.

53. Эмитенттің жеке шоты бойынша ұстаушылары талап етпеген орналастырылған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін мынадай операциялар жүзеге асырылады:
1) эмитент ұсынатын бұйрық және талап етілмеген эмиссиялық бағалы қағаздар орналастырылған тұлғалардың тізімі негізінде ұстаушылары талап етпеген орналастырылған бағалы қағаздарды есепке жазу;
2) бұрын ұсынылған тізімге сәйкес эмитенттің және жеке шотына бағалы қағаздар есепке жазылатын тұлғаның қарсы бұйрықтары негізінде эмиссиялық бағалы қағаздарды есептен шығару және бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотына есепке жазу;
3) Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес қайта құрылымдауды жүзеге асырған эмитенттің бұйрығы және эмитент жүргізген қайта құрылымдау шеңберінде ұстаушылары талап етпеген бағалы қағаздарға эмитенттің меншік құқығын (егер мұндай құқық эмитенттің қайта құрылымдау жоспарында көзделмеген болса) тану туралы тиісті сот шешімі негізінде эмиссиялық бағалы қағаздарды есептен шығару және сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотына есепке жазу.
54. Егер эмитент Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес жүргізілген қайта құрылымдау процесін аяқтаса, онда осы қайта құрылымдау шеңберінде шығарылған және ұстаушылары қайта құрылымдау процесі аяқталғанға дейін талап етпеген эмитенттің бағалы қағаздарын сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотына есепке жазу операциясын орталық депозитарий эмитенттің бұйрығы және осы бағалы қағаздарға эмитенттің меншік құқығын (егер мұндай құқық эмитенттің қайта құрылымдау жоспарында көзделмеген болса) тану туралы тиісті сот шешімі негізінде жүргізеді.
55. Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес жүзеге асырылатын эмитентті қайта құрылымдау шеңберінде шығарылған бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шоттарына есепке жазу операциясы эмитенттің осы эмитентті қайта құрылымдау процесін жүзеге асыруға байланысты жойылған эмитенттің бағалы қағаздарын ұстаушылардың жеке шоттарынан есептен шығарылғаннан кейін эмитенттің қайта құрылымдау жоспары болған кезде эмитенттің бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
56. Акцияларды бөлшектеу жөніндегі операцияны орталық депозитарий эмитент ұсынған жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмелері және уәкілетті орган эмитентке берген, жарияланған акциялар санының ұсақтау арқылы ұлғайтылғаны туралы нұсқауды қамтитын ілеспе хаттың, сондай-ақ эмитенттің акцияларды бөлшектеуге және оларды тіркелген тұлғалардың жеке шоттары бойынша акцияларды аудару арқылы бөлу туралы бұйрығының негізінде жүргізеді жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан тіркелген тұлғалардың жеке шоттарына.
Акцияларды бөлшектеу жөніндегі операцияны жүргізу эмитенттің кепілдегі және (немесе) сенімгерлік басқарудағы акцияларының санын тиісті пропорцияда ұлғайтуды көздейді.

Сноска. Пункт 56 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Операция на списание (зачисление) ценных бумаг с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц при реорганизации акционерных обществ проводится в порядке, определенном пунктами 59, 60, 61 и 62 Правил.
При реорганизации акционерных обществ операции на списание (зачисление) ценных бумаг с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц, права по которым обременены и (или) находящихся в доверительном управлении, проводятся с сохранением обременения и доверительного управления.
59. Операция по списанию (зачислению) ценных бумаг с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц при реорганизации акционерных обществ в форме слияния проводится центральным депозитарием путем списания акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и их зачисления на лицевые счета зарегистрированных лиц реорганизованных акционерных обществ после аннулирования выпуска акций реорганизованных акционерных обществ на основании следующих документов:
1) решения общего собрания акционеров реорганизуемых акционерных обществ;
2) договора о слиянии;
3) разрешения уполномоченного органа на проведение добровольной реорганизации акционерного общества, если для такой реорганизации требуется разрешение уполномоченного органа в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, рынке ценных бумаг, пенсионном обеспечении;
4) приказа вновь образованного акционерного общества.
60. Операция по списанию (зачислению) ценных бумаг с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц при реорганизации акционерных обществ в форме присоединения акционерного общества к другому акционерному обществу проводится центральным депозитарием на основании решения общего собрания акционеров реорганизуемых акционерных обществ, договора о присоединении, разрешения уполномоченного органа на проведение добровольной реорганизации акционерного общества, если для такой реорганизации требуется разрешение уполномоченного органа в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, рынке ценных бумаг, пенсионном обеспечении, и приказа акционерного общества, к которому осуществляется присоединение, путем:
списания акций присоединяемого акционерного общества с лицевых счетов зарегистрированных лиц и зачисления их на лицевой счет акционерного общества, к которому осуществляется присоединение, с последующим их аннулированием;
списания акций акционерного общества, к которому осуществляется присоединение, с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и (или) лицевого счета эмитента для учета выкупленных ценных бумаг и их зачисления на лицевые счета зарегистрированных лиц, ранее являвшихся держателями акций присоединяемого акционерного общества.

Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
57. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
58. Акционерлік қоғамдарды қайта ұйымдастыру кезінде тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) бағалы қағаздарды есептен шығару (есепке жазу) операциясы Қағидалардың 59, 60, 61 және 62 айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
Акционерлік қоғамдарды қайта ұйымдастыру кезінде құқықтарына ауыртпалық салынған және (немесе) сенімгерлік басқарудағы тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) бағалы қағаздарды есептен шығару (есепке жазу) операциясы ауыртпалықты алу және (немесе) сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны алып тастау операцияларын жүргізу талабымен жүргізіледі.
59. Акционерлік қоғамдарды біріктіру нысанында қайта ұйымдастыру кезінде бағалы қағаздарды тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шоттарына) есептен шығару (есепке жазу) операциясын орталық депозитарий қайта ұйымдастырылатын акционерлік қоғамдардың:
1) акционерлері жалпы жиналысының шешімі;
2) біріктіру туралы шарт;
3) егер осындай қайта ұйымдастыру үшін Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына, Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі, бағалы қағаздар нарығы, зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес уәкілетті органның рұқсаты талап етілетін болса, акционерлік қоғамды ерікті түрде қайта ұйымдастыру жүргізуге уәкілетті органның рұқсаты;
4) жаңадан құрылған акционерлік қоғамның бұйрығы негізінде жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан акцияларды есептен шығару және оларды қайта ұйымдастырылған акционерлік қоғамдардың тіркелген тұлғаларының жеке шоттарына есепке жазу жолымен жүргізеді.
60. Акционерлік қоғамды басқа акционерлік қоғамға қосу нысанында акционерлік қоғамдарды қайта ұйымдастыру кезінде бағалы қағаздарды тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) есептен шығару (есепке жазу) операциясын орталық депозитарий қайта ұйымдастырылатын акционерлік қоғамдардың акционерлері жалпы жиналысының шешімі, қосу туралы шарт, егер осындай қайта ұйымдастыру үшін Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына, Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі, бағалы қағаздар нарығы, зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес уәкілетті органның рұқсаты талап етілетін болса, акционерлік қоғамды ерікті түрде қайта ұйымдастыру жүргізуге уәкілетті органның рұқсаты және қосу жүзеге асырылатын акционерлік қоғамының бұйрығы негізінде:
қосылатын акционерлік қоғамының акцияларын кейіннен оларды жоя отырып тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан есептен шығару және оларды қосу жүзеге асырылатын акционерлік қоғамның жеке шотына есепке жазу;
қосу жүзеге асырылатын акционерлік қоғамның акцияларын жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан және (немесе) сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан есептен шығару және оларды қосылатын акционерлік қоғамның акцияларын ұстаушылары бұрын болған тіркелген тұлғаларының жеке шоттарына есепке жазу жолымен жүргізеді.

61. Операция по списанию (зачислению) ценных бумаг с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц при реорганизации акционерного общества в форме разделения проводится центральным депозитарием путем списания акций с лицевого счета эмитентов для учета объявленных ценных бумаг и их зачисления на лицевые счета зарегистрированных лиц реорганизуемого общества после аннулирования выпуска акций данного общества на основании следующих документов:
1) решения общего собрания акционеров;
2) разделительного баланса;
3) разрешения уполномоченного органа на проведение добровольной реорганизации акционерного общества, если для такой реорганизации требуется разрешение уполномоченного органа в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, рынке ценных бумаг, пенсионном обеспечении;
4) приказов акционерных обществ, образованных в результате разделения.
62. Операция на списание (зачисление) ценных бумаг с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц при реорганизации акционерного общества в форме выделения проводится центральным депозитарием на основании:
1) решения общего собрания акционеров о выделении;
2) разделительного баланса, разрешения уполномоченного органа на проведение добровольной реорганизации акционерного общества, если для такой реорганизации требуется разрешение уполномоченного органа в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, рынке ценных бумаг, пенсионном обеспечении;
3) приказа (приказов) вновь образованного (образованных) акционерного (акционерных) общества (обществ).
63. В случае принятия решения о приобретении Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом объявленных акций банка центральным депозитарием проводятся:
1) операция по зачислению ценных бумаг на лицевой счет эмитента для учета объявленных акций на основании уведомления уполномоченного органа об увеличении количества объявленных акций банка и копии справки о государственной регистрации (перерегистрации);
2) операция по списанию объявленных акций со счета эмитента для учета объявленных акций и операция по зачислению данных акций на счет государственного органа, уполномоченного Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью, или национального управляющего холдинга на основании копии решения Правительства Республики Казахстан.

61. Акционерлік қоғамды бөлу нысанында қайта ұйымдастыру кезінде бағалы қағаздарды тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) есептен шығару (есепке жазу) операциясын орталық депозитарий:
1) акционерлердің жалпы жиналысының шешімі;
2) бөлу балансы;
3) егер осындай қайта ұйымдастыру үшін Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына, Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі, бағалы қағаздар нарығы, зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес уәкілетті органның рұқсаты талап етілетін болса, акционерлік қоғамды ерікті түрде қайта ұйымдастыру жүргізуге уәкілетті органның рұқсаты;
4) бөлу нәтижесінде құрылған акционерлік қоғамдардың бұйрықтары негізінде жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттердің жеке шотынан акцияларды есептен шығару және оларды қайта ұйымдастырылатын қоғамның тіркелген тұлғаларының жеке шоттарына есепке жазу жолымен жүргізеді.
62. Акционерлік қоғамды бөліп шығару нысанында қайта ұйымдастыру кезінде тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) бағалы қағаздарды есептен шығару (есепке жазу) операциясын орталық депозитарий:
1) акционерлердің жалпы жиналысының бөліп шығару туралы шешімі;
2) бөлу балансы, егер осындай қайта ұйымдастыру үшін Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына, Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі, бағалы қағаздар нарығы, зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес уәкілетті органның рұқсаты талап етілетін болса, акционерлік қоғамды ерікті түрде қайта ұйымдастыру жүргізуге уәкілетті органның рұқсаты;
3) жаңадан құрылған акционерлік қоғамның (акционерлік қоғамдардың) бұйрығы (бұйрықтары) негізінде жүргізеді.
63. Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг банктің жарияланған акцияларын сатып алу туралы шешім қабылдаған жағдайда орталық депозитарий:
1) уәкілетті органның банктің жарияланған акцияларының санын өсіру туралы хабарламасы және мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі негізінде жарияланған акцияларды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотына бағалы қағаздарды есепке жазу операциясын;
2) жарияланған акцияларды есепке алу үшін эмитенттің шотынан жарияланған акцияларды есептен шығару операциясын және Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық мемлекеттік меншік иелігіне уәкілеттік берген мемлекеттік органның немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің көшірмесі негізінде ұлттық басқарушы холдингтің шотына осы акцияларды есепке жазу операциясын жүргізеді.

64. В случае наследования ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) центральный депозитарий проводит операцию по списанию (зачислению) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц на основании соответствующего приказа, отданного наследником или его представителем, подлинника или нотариально засвидетельствованной копии свидетельства о праве на наследство, документов, подтверждающих полномочия представителя наследника, и документов, указанных в пунктах 12 и 13 Правил, в случае отсутствия у наследника лицевого счета в системе реестров.
65. Ограничение прав по ценным бумагам (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в связи с обязательством держателя ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) осуществляется центральным депозитарием путем проведения операции обременения на основании встречных приказов об обременении держателя ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), чьи ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) обременяются, и зарегистрированного лица, в пользу которого производится их обременение, за исключением операций, предусмотренных пунктами 47, 67 и 77 Правил.
Центральный депозитарий проводит операцию по снятию обременения ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в системе реестров на основании встречных приказов о снятии обременения лиц, участвовавших в сделке, за исключением операций, предусмотренных пунктами 67 и 77 Правил.
Сноска. Пункт 65 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Операция по регистрации перехода прав на заложенные ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) иному лицу в результате уступки прав требования по данным ценным бумагам осуществляется центральным депозитарием на основании следующих документов:

64. Бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) мұраға алу жағдайында орталық депозитарий тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығару (есепке алу) операциясын мұрагер немесе оның өкілі берген тиісті бұйрығы, мұраға құқығы туралы куәліктің түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі, мұрагер өкілінің өкілеттілігін растайтын құжаттар және тізілімдер жүйесінде мұрагердің жеке шоты болмаған жағдайда, Қағидалардың 12 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар негізінде жүргізеді.
65. Қағидалардың 47, 67 және 77-тармақтарында көзделген операцияларды қоспағанда, бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) ұстаушының міндеттемесіне байланысты бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) бойынша құқықтарды шектеуді орталық депозитарий бағалы қағаздарына (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) ауыртпалық салынған бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) ұстаушының және пайдасына оларға ауыртпалық салу жүргізілетін тіркелген тұлғаның ауыртпалығы туралы қарсы бұйрықтары негізінде ауыртпалық салу операцияларын жүргізу арқылы жүзеге асырады.
Қағидалардың 67 және 77-тармақтарында көзделген операцияларды қоспағанда, орталық депозитарий тізілімдер жүйесіндегі бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) ауыртпалықты алып тастау операциясын мәмілеге қатысқан тұлғалардың ауыртпалықты алып тастау туралы қарсы бұйрықтары негізінде жүргізеді.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
66. Қазақстан Республикасының заңнамасында және кепіл шартында көзделген жағдайларда көрсетілген бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтарын беру нәтижесінде кепілге берілген бағалы қағаздарға құқықтардың (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) өзге тұлғаға өтуін тіркеу бойынша операция орталық депозитариймен мынадай құжаттар негізінде жүзеге асырылады:

1) приказ залогодержателя на регистрацию уступки прав требования по ценным бумагам (правам требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
2) приказ нового залогодержателя на регистрацию уступки прав требования по ценным бумагам (правам требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
3) копия документа, подтверждающего передачу прав требования по заложенным ценным бумагам (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) новому залогодержателю;
4) согласие залогодателя на переход прав требования по заложенным ценным бумагам (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), предоставленное в бумажном виде или в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи или иной электронно-цифровой форме с использованием динамической и (или) биометрической идентификации клиента, если наличие такого согласия предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан или договором залога.
Сноска. Пункт 66 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. В случаях, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан и договором о залоге, при неисполнении или ненадлежащем исполнении залогодателем обязательств, обеспеченных залогом прав по эмиссионным ценным бумагам (правам требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), для проведения процедур внесудебной реализации заложенных ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) залогодержатель (доверенное лицо залогодержателя) предоставляет центральному депозитарию уведомление о не выполнении залогодателем обязательств.
В случае не удовлетворения залогодателем требований, вытекающих из уведомления, но не ранее, чем через 30 (тридцать) календарных дней с даты его отправки залогодателю, залогодержатель (доверенное лицо залогодержателя) предоставляет центральному депозитарию уведомление о торгах на заложенные ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам).
Операция по регистрации перехода прав на заложенные ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в результате их внесудебной реализации осуществляется центральным депозитарием при наличии уведомлений, указанных в частях первой и второй настоящего пункта, на основании следующих документов:
приказ залогодержателя (доверенного лица залогодержателя) на снятие обременения;
встречные приказы залогодержателя (доверенного лица залогодержателя) на списание с лицевого счета залогодателя ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и приобретателя на зачисление на его лицевой счет ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
приказ залогодержателя (доверенного лица залогодержателя) на зачисление на лицевой счет залогодержателя ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) при обращении в собственность залогодержателя ценных бумаг (прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), являющиеся предметом залога, в случае признания торгов несостоявшимися;
копия документа подтверждающего публикацию объявления о торгах в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории Республики Казахстан;
копии документов, подтверждающих вручение залогодателю вышеуказанных уведомлений или направление их заказными письмами по адресу, указанному в договоре залога;
копии документа об итогах проведения торгов (о признании торгов несостоявшимися).

1) кепіл ұстаушының бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтарын (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) беруді тіркеу бұйрығы;
2) жаңа кепіл ұстаушының бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтарын (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) беруді тіркеу бұйрығы;
3) кепілге берілген бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтарының (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) жаңа кепіл ұстаушыға берілгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) егер мұндай келісімнің болуы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде немесе кепіл шартына көзделген болса, Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, қағаз түрінде немесе электрондық құжат нысанында немесе клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіруді пайдалана отырып өзге де электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған кепілге салынған бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтарының (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) өтуіне кепіл берушінің келісімі.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
67. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында және кепіл туралы шартта көзделген жағдайларда кепіл беруші эмиссиялық бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) бойынша құқық кепілімен қамтамасыз етілген міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде кепілге салынған бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) соттан тыс сату рәсімдерін жүргізу үшін кепіл ұстаушы (кепіл ұстаушының сенім білдірілген адамы) орталық депозитарийге кепіл берушінің міндеттемелерді орындамағаны туралы хабарлама береді.
Кепіл беруші хабарламадан туындайтын талаптарды қанағаттандырмаған жағдайда, бірақ оны кепіл берушіге жіберу кезінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес мерзімде кепіл ұстаушы (кепіл ұстаушының сенім білдірілген адамы) орталық депозитарийге кепілге салынған бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) сауда-саттық туралы хабарлама береді.
Кепілге салынған бағалы қағаздарға құқықты (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығын) соттан тыс сату нәтижесінде ауысуын тіркеу операциясын орталық депозитарий Қағидалардың осы тармағының бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген хабарламалар болған жағдайда мынадай құжаттар негізінде жүзеге асырады:
кепіл ұстаушының (кепіл ұстаушының сенім білдірілген адамының) ауыртпалықты алу бұйрығы;
кепіл ұстаушының (кепіл ұстаушының сенім білдірілген адамының) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) кепіл берушінің жеке шотынан есептен шығару және сатып алушының өзінің жеке шотына бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есепке жазу жөніндегі қарсы бұйрықтары;
сауда-саттық өтпеді деп танылған жағдайда кепіл заты болып табылатын бағалы қағаздар эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) кепіл ұстаушының меншігіне айналған кезде кепіл ұстаушының (кепіл ұстаушының сенім білдірілген адамының) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) кепіл берушінің жеке шотына есепке жазу бұйрығы;
сауда-саттық туралы хабарландырудың Қазақстан Республикасының аумағына таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында жариялануын растайтын құжаттың көшірмесі;
жоғарыда көрсетілген хабарламалардың кепіл берушіге тапсырылуын немесе олардың тапсырыс хаттармен кепіл шартында көрсетілген мекенжай бойынша жіберілуін растайтын құжаттардың көшірмесі;
сауда-саттық өткізу қорытындылары туралы (сауда-саттық өтпеді деп тану туралы) құжаттың көшірмесі.

68. Операция по блокированию ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятию блокирования проводятся центральным депозитарием в системе реестров на основании актов государственных органов и лиц, обладающих таким правом в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее – Закон об исполнительном производстве).
В случаях, предусмотренных Законом о противодействии отмыванию доходов, операция по блокированию ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятию блокирования в системе реестров проводится центральным депозитарием на основании перечня организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.
При осуществлении блокирования по основаниям, предусмотренным Законом о противодействии отмыванию доходов, уведомление направляется в государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в соответствии с Законом о противодействии отмыванию доходов.
Сноска. Пункт 68 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 25.06.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Операция по регистрации уступки прав требования по обязательствам эмитента или исполнения эмитентом обязательств по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, осуществляется центральным депозитарием путем проведения операции по списанию прав требования по обязательствам эмитента по данным ценным бумагам с лицевого счета зарегистрированного лица, уступающего права требования, и зачислению на лицевой счет лица, в пользу которого производится уступка прав требования по обязательствам эмитента по данным ценным бумагам, или лицевой счет эмитента для учета выкупленных прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, на основании встречных приказов лиц, участвующих в сделке. Приказ на списание (зачисление) прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц содержит сведения, предусмотренные в пункте 38 Правил.
Центральный депозитарий в течение 1 (одного) рабочего дня после проведения в системе реестров операции по регистрации уступки прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам либо после проведения операций по регистрации уступки прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам в системе номинального держания направляет эмитенту уведомление о проведенных операциях с указанием сведений о зарегистрированном лице, в пользу которого произведена уступка прав требования.

68. Бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) оқшаулау және оқшаулауды алып тастау операциясын орталық депозитарий тізілімдер жүйесінде мемлекеттік органдардың, сондай-ақ осындай құқыққа ие тұлғалардың актілері негізінде Атқарушылық iс жүргiзу туралы заңына сәйкес жүргізеді.
КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚІ туралы заңмен көзделген жағдайларда орталық депозитарий тізілімдер жүйесінде бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) оқшаулау және оқшаулауды алып тастау операциясын терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесі негізінде жүргізеді.
КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚІ туралы заңмен көзделген негіздер бойынша бұғаттауды жүзеге асыру кезінде хабарлама қаржы мониторингін жүзеге асыратын және КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚІ туралы заңға сәйкес қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бойынша өзге де шаралар қабылдайтын мемлекеттік органға жіберіледі.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
69. Орталық депозитарий айналыс мерзімі аяқталған және эмитент оларды өтеу міндеттемелерін орындамаған эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері немесе эмитенттің міндеттемелерді орындауы бойынша талап ету құқықтарын беруді тіркеу операциясын талап ету құқықтарын беретін тіркелген тұлғаның жеке шотынан осы бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын есептен шығару және пайдасына осы бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беру жүргізілетін тұлғаның жеке шотына немесе эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша сатып алынған талап ету құқықтарын есепке алу үшін эмитенттің жеке шотына есепке жазу операциясын жүргізу жолымен мәмілеге қатысатын тұлғалардың қарсы бұйрықтары негізінде жүзеге асырады. Эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын тіркелген тұлғалардың шоттарынан (шоттарына) есептен шығару (есепке алу) бұйрығында Қағидалардың 38-тармағында көзделген мәліметтер қамтылады.
Орталық депозитарий тізілімдер жүйесінде эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беру бойынша операциялар жүргізілгеннен кейін не номиналды ұстау жүйесінде эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын тіркеу бойынша жүргізілген операциялар туралы мәміле алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде эмитентке пайдасына талап ету құқықтарын беру жүргізілген тіркелген тұлға туралы мәліметтерді көрсете отырып, жүргізілген операциялар туралы хабарламаны жібереді.

70. Операция по внесению записи о доверительном управляющем проводится центральным депозитарием на основании встречных приказов учредителя доверительного управления и доверительного управляющего о внесении записи о доверительном управляющем на лицевой счет учредителя доверительного управления.
Удаление записи о доверительном управляющем проводится центральным депозитарием на основании встречных приказов об удалении записи о доверительном управляющем, отданных учредителем доверительного управления и доверительным управляющим, за исключением случаев прекращения договора доверительного управления имуществом в связи с (со):
смертью гражданина - доверительного управляющего, объявления его умершим, признанием его недееспособным или ограниченно дееспособным, безвестно отсутствующим, ликвидацией юридического лица доверительного управляющего – на основании уведомления учредителя доверительного управления;
отказом учредителя доверительного управления в связи с невозможностью для доверительного управляющего лично осуществлять управление доверенным имуществом - на основании уведомления учредителя доверительного управления;
отказом доверительного управляющего в связи с невозможностью для доверительного управляющего лично осуществлять управление доверенным имуществом – на основании уведомления доверительного управляющего;
отказом учредителя от исполнения договора, при условии выплаты доверительному управляющему убытков и вознаграждения, если оно предусматривалось договором – на основании уведомления доверительного управляющего;
отказом доверительного управляющего в случае не сообщения ему о передаче в управление обремененного залогом имущества с выплатой ему вознаграждения, если оно предусматривалось договором – на основании уведомления доверительного управляющего.
Операция по внесению или удалению записей о доверительном управляющем не проводится центральным депозитарием по лицевому счету управляющей компании паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев паевого инвестиционного фонда.
Сноска. Пункт 70 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. При истечении срока действия договора доверительного управления имуществом (если иное не предусмотрено договором доверительного управления имуществом или гражданским законодательством Республики Казахстан) удаление записи о доверительном управляющем проводится центральным депозитарием на основании уведомления учредителя доверительного управления или собственника имущества и договора доверительного управления имуществом.

70. Сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны енгізу операциясын орталық депозитарий сенімгерлік басқару құрылтайшысының және сенімгерлік басқарушының сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны орталық депозитарий сенімгерлік басқару құрылтайшысының жеке шотына енгізу туралы қарсы бұйрықтары негізінде жүргізеді.
Сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны алып тастауды орталық депозитарий мыналарға байланысты мүлікті сенімгерлік басқару шарты тоқтатылған жағдайларды қоспағанда, сенімгерлік басқару құрылтайшысы мен сенімгерлік басқарушы берген сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны алып тастау туралы қарсы бұйрықтары негізінде жүргізеді:
сенімгерлік басқарушы - азаматтың қайтыс болуына, ол қайтыс болды деп жариялануға, ол әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеттілігі шектеулі, хабарсыз жоғалып кетті деп танылуға; сенімді басқарушы заңды тұлғаның таратылуына байланысты - сенімгерлік басқару құрылтайшысының хабарламасының негізінде;
сенімгерлік басқарушының сеніп тапсырылған мүлікті өзі басқаруының мүмкін болмауына байланысты сенімгерлік басқару құрылтайшысының бас тартуына байланысты - сенімгерлік басқару құрылтайшысының хабарламасының негізінде;
сенімгерлік басқарушының сеніп тапсырылған мүлікті өзі басқаруының мүмкін болмауына байланысты сенімгерлік басқарушының бас тартуына байланысты - сенімгерлік басқарушының хабарламасының негізінде;
сенімгерлік басқарушыға, егер ол шартта көзделсе, шығындар мен сыйақыны төлеу талабымен құрылтайшының шартты орындаудан бас тартуына байланысты - сенімгерлік басқарушының хабарламасының негізінде;
сенімгерлік басқарушыға, егер ол шартта көзделсе, оған сыйақы төлей отырып, кепілмен ауыртпалық салынған мүлік басқаруға берілгені туралы оған хабарланбаған жағдайда сенімгерлік басқарушының бас тартуына байланысты - сенімгерлік басқарушының хабарламасының негізінде.
Сенімгерлік басқарушы туралы жазбаларды енгізу немесе алып тастау операциясын орталық депозитарий инвестициялық пай қорының орналастырылған пайларын есепке алуға арналған инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының жеке шоты бойынша жүргізбейді.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
71. Мүлікті сенімгерлік басқару шартының қолданыс мерзімі аяқталған кезде (егер өзгесі мүлікті сенімгерлік басқару шартында немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделмесе) сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны алып тастауды орталық депозитарий сенімгерлік басқару құрылтайшысының немесе мүлікті меншік иесінің хабарламасы мен мүлікті сенімгерлік басқару шартының негізінде жүргізеді.

72. При учреждении доверительного управления акциями финансовой организации в случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 47-1 Закона о банках и банковской деятельности, пунктом 3 статьи 53-4 Закона о страховой деятельности, пунктом 3 статьи 72-3 Закона о рынке ценных бумаг, центральный депозитарий проводит операцию по внесению записи о доверительном управляющем на лицевой счет зарегистрированного лица, являющегося собственником акций финансовой организации, на основании решения уполномоченного органа об учреждении доверительного управления акциями финансовой организации и приказа доверительного управляющего о внесении записи о доверительном управляющем на лицевой счет данного зарегистрированного лица.
В случае реализации акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, центральный депозитарий проводит операции по списанию данных акций с лицевого счета зарегистрированного лица, являвшегося их собственником, и зачислению на лицевой счет (лицевые счета) приобретателя данных акций на основании приказа доверительного управляющего и документа, подтверждающего согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника финансовой организации (банковского либо страхового холдинга), в случаях, предусмотренных статьей 17-1 Закона о банках и банковской деятельности, статьей 26 Закона о страховой деятельности и статьей 72-1 Закона о рынке ценных бумаг.
Операция по удалению записи о доверительном управляющем с лицевого счета зарегистрированного лица, являющегося собственником акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, проводится центральным депозитарием на основании приказа доверительного управляющего об удалении записи о доверительном управляющем с лицевого счета данного лица.
Сноска. Пункт 72 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 25.06.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. При аннулировании выпуска акций центральный депозитарий после получения соответствующего уведомления от уполномоченного органа об аннулировании выпуска акций проводит операции по единовременному списанию акций с лицевых счетов их держателей и лицевых счетов эмитента.
Ведение системы реестров прекращается в случае аннулирования выпуска акций, ликвидации либо реорганизации эмитента.
74. При погашении облигаций (исламских ценных бумаг) центральный депозитарий проводит операцию списания облигаций (исламских ценных бумаг) с лицевых счетов их держателей и зачисления на лицевой счет эмитента по учету выкупленных ценных бумаг в сроки, определенные сводом правил центрального депозитария, на основании:

72. Банктер және банк қызметі туралы заңның 47-1-бабының 3-тармағында, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Сақтандыру қызметі туралы заң) 53-4-бабының 3-тармағында, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 72-3-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларда қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқару тағайындалған кезде орталық депозитарий қаржы ұйымы акцияларының меншік иесі болып табылатын тіркелген тұлғаның жеке шотына сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны енгізу операциясын қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органының қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды тағайындау туралы шешімі және сенімгерлік басқарушының сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны осы тіркелген тұлғаның жеке шотына енгізу туралы бұйрығы негізінде жүргізеді.
Сенімгерлік басқаруға берілген қаржы ұйымының акциялары сатылған жағдайда, орталық депозитарий осы акцияларды олардың меншік иесі болған тіркелген тұлғаның жеке шотынан есептен шығару және осы акцияларды сатып алушының жеке шотына (жеке шоттарына) есепке жазу операциясын сенімгерлік басқарушының бұйрығы және Банктер және банк қызметі туралы заңның 17-1-бабында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 26-бабында және Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 72-1-бабында көзделген жағдайларда қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қаржы ұйымының ірі қатысушысы (банктік не сақтандыру холдингі) мәртебесін иеленуге келісімін растайтын құжат негізінде жүргізеді.
Орталық депозитарий сенімгерлік басқаруға берілген қаржы ұйымы акцияларының меншік иесі болып табылатын тіркелген тұлғаның жеке шотынан сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны алып тастау операциясын сенімгерлік басқарушының сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны осы тұлғаның жеке шотынан алып тастау туралы бұйрығы негізінде жүргізеді.
73. Акциялар шығарылымы жойылған кезде орталық депозитарий уәкілетті органның акциялар шығарылымының жойылғаны туралы хабарламасын алғаннан кейін акцияларды олардың ұстаушыларының жеке шоттарынан және эмитенттің жеке шоттарынан бір мезгілде есептен шығару операцияларын жүргізеді.
Акциялар шығарылымы жойылған, эмитент таратылған не қайта ұйымдастырылған жағдайда, тізілімдер жүйесін жүргізу тоқтатылады.
74. Облигацияларды (ислам бағалы қағаздарын) өтеу кезінде орталық депозитарий облигацияларды (ислам бағалы қағаздарын) оларды ұстаушылардың жеке шоттарынан есептен шығару және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған мерзімде сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу жөніндегі эмитенттің жеке шотына есепке алу операциясын жүргізеді.:

1) уведомления эмитента инструментов (оригинатора), обладающего лицензией на осуществление банковских переводных операций, об исполнении им своих обязательств по погашению инструментов самостоятельно без использования услуги платежного агента центрального депозитария и списка держателей инструментов с указанием размера суммы выплаты по каждому держателю инструментов; или
2) выплаты центральным депозитарием сумм держателям облигаций.
Сноска. Пункт 74 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Операция по закрытию лицевого счета проводится центральным депозитарием на основании приказа на закрытие лицевого счета. При закрытии лицевого счета клиенту направляется соответствующее уведомление по форме, установленной сводом правил центрального депозитария.
Операция по закрытию лицевых счетов юридических лиц, в отношении которых завершена процедура банкротства или ликвидации и при отсутствии на таких лицевых счетах ценных бумаг, осуществляется на основании сведений Национального реестра бизнес-идентификационных номеров, подтверждающих прекращение деятельности юридического лица.
Операция по закрытию лицевых счетов физических лиц, признанных умершими либо объявленных умершими и при отсутствии на таких лицевых счетах ценных бумаг, осуществляется на основании свидетельства о смерти и (или) соответствующего решения суда.
76. При невыполнении эмитентом требований пункта 4-1 Правил осуществления деятельности платежного агента, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года № 409, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2632, а также при непредставлении эмитентом, обладающим лицензией на осуществление банковских переводных операций, центральному депозитарию по истечении 3 (трех) рабочих дней после даты исполнения обязательств по погашению эмиссионных ценных бумаг, определенной проспектом данного выпуска ценных бумаг, уведомления, подтверждающего исполнение эмитентом всех своих обязательств по погашению эмиссионных ценных бумаг данного выпуска, центральный депозитарий направляет эмитенту запрос о представлении соответствующего уведомления с подтверждением исполнения (неисполнения) эмитентом всех своих обязательств по погашению эмиссионных ценных бумаг данного выпуска.
Сноска. Пункт 76 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) банктік аударым операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар құралдар эмитентінің (оригинатордың) орталық депозитарийдің төлем агентінің қызметін және құралдарды ұстаушылардың тізімін пайдаланбай, әрбір құрал ұстаушы бойынша төлем сомасының мөлшерін көрсете отырып, құралдарды өтеу жөніндегі өз міндеттемелерін өз бетінше орындауы туралы хабарламасы; немесе
2) орталық депозитарийдің облигацияларды ұстаушыларға сомаларды төлеуі.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
75. Орталық депозитарий жеке шотты жабу бойынша операцияны жеке шотты жабуға бұйрықтың негізінде жүргізеді. Жеке шот жабылған кезде клиентке орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген нысанда тиісті хабарлама жіберіледі.
Оларға қатысты банкроттық немесе тарату рәсімі аяқталған заңды тұлғалардың жеке шоттарын жабу бойынша операция және ондай жеке шоттарда бағалы қағаздар болмаған жағдайда, заңды тұлға қызметінің тоқтатылғанын растайтын Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінің мәліметтері негізінде жүзеге асырылады.
Қайтыс болған деп танылған немесе қайтыс болған деп жарияланған жеке тұлғалардың жеке шоттарын жабу бойынша операция және ондай жеке шоттарда бағалы қағаздар болмаған жағдайда, қайтыс болғаны туралы куәліктің және (немесе) тиісті сот шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
76. Эмитент нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2632 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы № 409 қаулысымен бекітілген төлем агентінің қызметін жүзеге асыру қағидаларының 4-1-тармағының талаптарын орындамаған кезде, сондай-ақ банктік аударым операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар эмитент орталық депозитарийге 3 (үш) жұмыс күні өткеннен кейін ұсынбаған кезде:) эмиссиялық бағалы қағаздарды өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындаған күннен кейінгі жұмыс күндері, орталық депозитарий эмитенттің осы шығарылымның эмиссиялық бағалы қағаздарын өтеу жөніндегі өзінің барлық міндеттемелерін орындағанын (орындамағанын) растай отырып, эмитентке тиісті хабарлама беру туралы сұрау салу жібереді.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

77. После получения сведений о неисполнении обязательств по погашению эмиссионных ценных бумаг, указанных в пункте 76 Правил, центральный депозитарий списывает эмиссионные ценные бумаги данного выпуска, с лицевых счетов всех их держателей и зачисляет их на лицевой счет эмитента, открытый для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек. Одновременно с этим центральный депозитарий осуществляет зачисление прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам на те лицевые счета держателей, с которых списываются эмиссионные ценные бумаги, срок обращения которых истек и по которым эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, с сохранением обязательств, возникших по данным ценным бумагам (обременение, доверительное управление).
При наличии на лицевых счетах эмитента для учета объявленных ценных бумаг и для учета выкупленных ценных бумаг, открытых в системе учета номинального держания, эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, центральный депозитарий осуществляет их списание и зачисление на лицевые счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и для учета выкупленных ценных бумаг, открытых в системе реестров держателей ценных бумаг.
Сноска. Пункт 77 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. В течение 3 (трех) календарных дней после даты проведения всех операций, указанных в пункте 77 Правил, центральный депозитарий направляет соответствующие уведомления (отчеты) эмитенту, доверительным управляющим, государственным органам и (или) уполномоченным лицам, на основании актов которых были проведены операции по блокированию ценных бумаг, а также лицам, в пользу которых было осуществлено обременение ценных бумаг, срок обращения которых истек и по которым эмитентом не исполнены обязательства по их погашению.
Уведомление держателей о проведенных операциях, указанных в пункте 77 Правил, осуществляется центральным депозитарием посредством размещения соответствующей информации на своем интернет-ресурсе в сроки, установленные частью первой настоящего пункта.
Сноска. Пункт 78 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

77. Қағидалардың 76-тармағында көрсетілген эмиссиялық бағалы қағаздарды өтеу жөніндегі міндеттемелердің орындалмағаны туралы мәліметтерді алғаннан кейін орталық депозитарий осы шығарылымның эмиссиялық бағалы қағаздарын барлық ұстаушылардың жеке шоттарынан есептен шығарады және оларды айналыс мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін ашылған эмитенттің жеке шотына есепке алады. Осымен бір мезгілде орталық депозитарий эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын айналыс мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар есептен шығарылатын ұстаушылардың жеке шоттарына осы бағалы қағаздар (ауыртпалық, сенімгерлік басқару) бойынша туындаған міндеттемелерді сақтай отырып есепке жатқызуды жүзеге асырады.
Жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін және номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде ашылған сатып алынған бағалы қағаздарды, айналыс мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шоттарында болған кезде орталық депозитарий жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін және жүйеде ашылған сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін оларды есептен шығаруды және эмитенттің жеке шоттарына есепке алуды жүзеге асырады бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
78. Қағидалардың 77-тармағында көрсетілген барлық операциялар жүргізілген күннен кейін күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде орталық депозитарий эмитентке, сенімгерлік басқарушыға, актілері негізінде бағалы қағаздарды бұғаттау бойынша операциялар жүргізілген мемлекеттік органдарға және (немесе) уәкілетті тұлғаларға, сондай-ақ бағалы қағаздарды ұстаушылар пайдасына тиісті хабарламалар (есептер) жібереді мерзімі өткен және олар бойынша эмитент оларды өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған бағалы қағаздарға ауыртпалық салуды жүзеге асырды.
Қағидалардың 77-тармағында көрсетілген жүргізілген операциялар туралы ұстаушыларды хабардар етуді орталық депозитарий осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімдерде өзінің интернет-ресурсында тиісті ақпаратты орналастыру арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

79. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. При исполнении эмитентом обязательств перед держателем прав требования по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, центральный депозитарий проводит операцию по списанию прав требования по таким ценным бумагам с лицевого счета их держателя и зачислению на лицевой счет эмитента по учету выкупленных прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам в порядке, установленном пунктом 45 Правил, при наличии уведомления эмитента, подтверждающего исполнение им обязательств по правам требования по таким ценным бумагам.
81. При аннулировании выпуска облигаций центральный депозитарий после получения электронного сообщения об аннулировании выпуска облигаций в государственном реестре эмиссионных ценных бумаг или копии свидетельства уполномоченного органа об аннулировании выпуска облигаций проводит операции по единовременному списанию таких облигаций с лицевых счетов эмитента.
При аннулировании выпуска облигаций, срок обращения которых истек, центральный депозитарий после получения электронного сообщения об аннулировании выпуска облигаций в государственном реестре эмиссионных ценных бумаг или копии свидетельства об аннулировании такого выпуска облигаций, выданного уполномоченным органом, проводит операции по списанию облигаций с лицевого счета эмитента для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, и прав требования по таким облигациям с лицевого счета эмитента для учета выкупленных прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам.
Аннулирование идентификатора прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам осуществляется центральным депозитарием в соответствии со сводом правил центрального депозитария, при соблюдении одного из следующих условий:
1) все права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам выкуплены эмитентом;
2) при ликвидации эмитента, на основании документа, подтверждающего прекращение деятельности юридического лица и исключения его из Национального реестра бизнес-идентификационных номеров.
Сноска. Пункт 81 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

79. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
80. Эмитент айналыс мерзімі аяқталған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтарын ұстаушы алдындағы міндеттемелерді орындаған кезде орталық депозитарий эмитенттің осындай бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтары бойынша міндеттемелерді орындағанын растайтын хабарламасы болған кезде Қағидалардың 45-тармағында белгіленген тәртіпте осындай бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтарын оларды ұстаушылардың жеке шотынан есептен шығару және эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша сатып алынған талап ету құқықтарын есеп алу бойынша эмитенттің жеке шотына есепке алу операциясын жүргізеді.
81. Облигациялар шығарылымының күшін жойған кезде орталық депозитарий эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізілімінде облигациялар шығарылымының күшін жою туралы электрондық хабарламаны немесе уәкілетті органның облигациялар шығарылымының күшін жою туралы куәлігінің көшірмесін алғаннан кейін эмитенттің жеке шоттарынан осындай облигацияларды біржолғы есептен шығару бойынша операциялар жүргізеді.
Айналыс мерзімі өткен облигациялар шығарылымының күшін жою кезінде орталық депозитарий эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізілімінде облигациялар шығарылымының күшін жою туралы электрондық хабарламаны немесе уәкілетті орган берген осындай облигациялар шығарылымының күшін жою туралы куәліктің көшірмесін алғаннан кейін айналыс мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан облигацияларды есептен шығару жөнінде операциялар жүргізеді, эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша сатып алынған талап ету құқықтарын есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан осындай облигациялар бойынша талап ету құқықтарын білдіреді.
Эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары сәйкестендіргішінің күшін жоюды орталық депозитарий мынадай талаптардың бірі сақталған кезде орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығына сәйкес жүзеге асырады:
1) эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша барлық талап ету құқықтарын эмитент сатып алған;
2) заңды тұлға қызметінің тоқтатылғанын және оны бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің Ұлттық тізілімінен шығарылғанын растайтын құжат негізінде эмитент таратылған кезде жүргізіледі.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

82. Проведение информационной операции осуществляется центральным депозитарием на основании письменного приказа или распоряжения эмитента, приказа зарегистрированного лица, кастодиана паевого инвестиционного фонда или подразделения центрального депозитария, осуществляющего кастодиальную деятельность (в случае, когда кастодианом паевого инвестиционного фонда является центральный депозитарий), или запросов государственных органов, в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.
В случаях, предусмотренных сводом правил центрального депозитария, распоряжение эмитента, приказ зарегистрированного лица составляются и передаются в форме электронных документов с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи или иной электронно-цифровой форме с использованием динамической и (или) биометрической идентификации клиента.
Сноска. Пункт 82- в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.08.2025 № 43 (вводится в действие с 31.08.2025).
83. Порядок обращения миноритарного акционера и распространения информации центральным депозитарием другим миноритарным акционерам данного акционерного общества в случае объединения миноритарных акционеров с другими акционерами при принятии решений по вопросам, вынесенным на рассмотрение общего собрания акционеров, устанавливается сводом правил центрального депозитария, который также содержит срок, в течение которого центральный депозитарий оповещает других миноритарных акционеров, и способы оповещения.
84. Составление реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров для начисления доходов по ценным бумагам, проведения общего собрания акционеров, подготовки справки о держателях, владеющих десятью и более процентами акций, осуществляется центральным депозитарием на начало даты (00 часов 00 минут), указанной в распоряжении эмитента. В иных случаях составление реестра держателей ценных бумаг, списка акционеров и (или) подготовка иной информации из системы реестров осуществляется центральным депозитарием на основании письменного запроса (документа в электронно-цифровой форме) лиц, обладающих правом на получение такой информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, на дату и время, указанные в запросе.
При составлении реестра держателей ценных бумаг, списка акционеров или выписки с лицевого счета, а также при предоставлении иной информации из системы реестров принимается время того часового пояса, в котором расположен головной офис центрального депозитария.

82. Ақпараттық операцияны жүргізуді орталық депозитарий эмитенттің жазбаша бұйрығы немесе тапсырысы, тіркелген тұлғаның, инвестициялық пай қоры кастодианының немесе орталық депозитарийдің кастодиандық қызметті жүзеге асыратын бөлімшесінің (инвестициялық пай қорының кастодианы орталық депозитарий болған жағдайда) бұйрығы немесе Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында көзделген жағдайларда, мемлекеттік органдардың сұратулары негізінде жүзеге асырады.
Орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген жағдайларда эмитенттің өкімі, тіркелген тұлғаның бұйрығы Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелер пайдаланыла отырып электрондық құжат нысанында немесе клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіруді пайдалана отырып өзге де электрондық-цифрлық нысанда жасалады және беріледі.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.08.2025 № 43 (31.08.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
83. Миноритарлық акционердің өтініш беру және орталық депозитарийдің акционерлердің жалпы жиналысына қарауға енгізілген мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кезінде миноритарлық акционерлер басқа акционерлермен біріккен жағдайдағы осы акционерлік қоғамның басқа миноритарлық акционерлеріне ақпарат тарату тәртібі орталық депозитарийдің басқа миноритарлық акционерлерді хабардар ету мерзімі және хабардар ету тәсілдері қамтылатын орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленеді.
84. Бағалы қағаздар бойынша кірістерді есептеу, акционерлердің жалпы жиналысын өткізу, акциялардың он және одан көп пайызына ие ұстаушылар туралы анықтаманы дайындау үшін бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін немесе акционерлердің тізімін жасауды орталық депозитарий эмитенттің өкімінде көрсетілген күннің басында (00 сағат 00 минут) жүзеге асырады. Өзге жағдайларда бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін, акционерлердің тізімін жасауды және (немесе) тізілімдер жүйесінен кез келген басқа ақпаратты дайындауды орталық депозитарий Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес осындай ақпаратты алу құқығы бар тұлғалардың жазбаша сұратуы (электрондық-цифрлық нысандағы құжат) негізінде, сұратуда көрсетілген күні және уақытта жүзеге асырады.
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін, акционерлердің тізімін жасау немесе жеке шоттан үзінді-көшірме жасау кезінде, сондай-ақ тізілімдер жүйесінен өзге ақпаратты берген кезде орталық депозитарийдің бас офисі орналасқан сағаттық белдеудің уақыты қолданылады.

Сноска. Пункт 84 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Реестр держателей ценных бумаг составляется по форме, установленной сводом правил центрального депозитария, и содержит следующие сведения:
1) наименование эмитента на казахском или русском языках, его место нахождения, номер и дату государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, БИН (при наличии);
2) наименование паевого инвестиционного фонда;
3) количество объявленных ценных бумаг;
4) количество размещенных ценных бумаг;
5) количество ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), выкупленных эмитентом;
6) количество прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, в случае, если реестр составляется по правам требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам;
7) вид и международный идентификационный номер (код ISIN) ценных бумаг, идентификатор прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам;
8) список держателей ценных бумаг, включая держателей депозитарных расписок, сведения о которых раскрыты в системе учета номинального держания, содержащий следующие сведения:
наименование юридических лиц - держателей ценных бумаг с указанием номера и даты их государственной регистрации (перерегистрации);
фамилия, имя, отчество (при его наличии) держателей ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с указанием наименования и реквизитов документа, удостоверяющего личность держателя ценных бумаг - физического лица;
количество ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), принадлежащих их держателю с указанием количества обремененных и (или) блокированных ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и (или) переданных в доверительное управление;
процентное соотношение количества ценных бумаг, принадлежащих держателю ценных бумаг к количеству размещенных и (или) голосующих ценных бумаг эмитента;
9) дата и время, по состоянию на которые составлен реестр держателей ценных бумаг.
Реестр держателей ценных бумаг подписывается уполномоченными лицами, определенными сводом правил центрального депозитария, и заверяется штампом центрального депозитария со своим наименованием на казахском и русском языках.

Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
85. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген нысан бойынша жасалады және онда мынадай мәліметтер болады:
1) эмитенттің мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі атауы, оның орналасқан жері, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі, БСН (бар болса);
2) инвестициялық пай қорының атауы;
3) жарияланған бағалы қағаздардың саны;
4) орналастырылған бағалы қағаздардың саны;
5) эмитент сатып алған бағалы қағаздардың саны (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары);
6) егер тізілім эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелер бойынша талап ету құқықтары бойынша жасалатын болса, эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының саны;
7) бағалы қағаздардың түрі және халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN - коды), эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын сәйкестендіргіш;
8) депозитарлық қолхаттарды ұстаушыларды қосқандағы мынадай мәліметтері бар орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде олар туралы мәліметтер ашып көрсетілген бағалы қағаздарды ұстаушылар тізімі:
заңды тұлғалар - бағалы қағаздарды ұстаушылардың мемлекеттік тіркелу (қайта тіркелу) нөмірі мен күнін көрсете отырып, олардың атауы;
жеке тұлға - бағалы қағаздарды ұстаушының жеке басын куәландыратын құжаттың атауын және деректемелерін көрсете отырып, бағалы қағаздарды ұстаушылардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығын) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
ауыртпалық салынған және (немесе) оқшауланған және (немесе) сенімгерлік басқаруға берілген бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығының) санын көрсете отырып, оларды ұстаушыға тиесілі бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығының) саны;
бағалы қағаздарды ұстаушыға тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің орналастырылған және (немесе) дауыс беретін бағалы қағаздарының санына пайыздық арақатынасы;
9) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жасалған күні мен уақыты.
Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізіліміне орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған уәкілетті тұлғалар қол қояды және орталық депозитарийдің қазақ және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртабанымен расталады.

86. Составление центральным депозитарием и передача документов, указанных в пунктах 85, 88, 89 и 90 Правил, допускаются также в форме электронных документов с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.
87. В реестре держателей паев паевого инвестиционного фонда не указываются сведения, перечисленные в подпунктах 3) и 5) пункта 85 Правил.
88. Справка о крупных акционерах эмитента составляется по форме согласно своду правил центрального депозитария и содержит следующие сведения:
1) наименование эмитента на казахском или русском языках, его место нахождения, номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, БИН (при наличии);
2) количество объявленных акций;
3) количество размещенных акций;
4) количество акций, выкупленных эмитентом;
5) вид и международный идентификационный номер (код ISIN) акций;
6) список держателей акций, включая держателей депозитарных расписок, сведения о которых раскрыты в системе учета номинального держания, которым принадлежит 10 (десять) и более процентов голосующих акций акционерного общества, содержащий следующие сведения:
наименование юридических лиц - держателей акций с указанием номера и даты их государственной регистрации (перерегистрации);
фамилия, имя, отчество (при его наличии) держателей акций с указанием наименования и реквизитов документа, удостоверяющего личность держателя акций - физического лица;
количество акций, принадлежащих держателю акций с указанием количества обремененных и (или) блокированных ценных бумаг и (или) переданных в доверительное управление;
процентное соотношение количества акций, принадлежащих держателю акций, к количеству размещенных акций эмитента;
процентное соотношение количества акций, принадлежащих держателю акций, к количеству голосующих акций эмитента;
7) дату и время, по состоянию на которые составлена справка о крупных акционерах.
Справка о крупных акционерах эмитента подписывается уполномоченными лицами, определенными сводом правил центрального депозитария, и заверяется штампом центрального депозитария со своим наименованием на казахском и русском языках.
89. Список акционеров для проведения общего собрания акционеров составляется согласно своду правил центрального депозитария и содержит следующие сведения:
1) наименование эмитента на казахском или русском языках, его место нахождения, номер и дату государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, БИН (при наличии);

86. Орталық депозитарий Қағидалардың 85, 88, 89 және 90-тармақтарында көрсетілген құжаттарды Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып электрондық құжат нысанында жасауына және беруіне жол беріледі.
87. Инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылар тізілімінде Қағидалардың 85-тармағының 3) және 5) тармақшаларында аталған мәліметтер көрсетілмейді.
88. Эмитенттің ірі акционерлері туралы анықтама орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес жасалады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) эмитенттің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі атауы, оның орналасқан жері, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі, БСН (бар болса);
2) жарияланған акциялардың саны;
3) орналастырылған акциялардың саны;
4) эмитент сатып алған акциялардың саны;
5) акциялардың түрі және халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN- коды);
6) депозитарлық қолхаттарды ұстаушыларды қоса алғанда, мынадай мәліметтерді қамтитын акционерлік қоғамның дауыс беретін акцияларының 10 (он) және одан астам пайызы тиесілі орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде олар туралы мәліметтер ашып көрсетілген акцияларды ұстаушылардың тізімі:
заңды тұлғалар - акцияларды ұстаушылардың мемлекеттік тіркелу (қайта тіркелу) нөмірін және күнін көрсете отырып, олардың атауы;
жеке тұлға - акцияларды ұстаушының жеке басын куәландыратын құжаттың атауын және деректемелерін көрсете отырып, акциялар ұстаушылардың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
ауыртпалық салынған және (немесе) оқшауланған және (немесе) сенімгерлік басқаруға берілген бағалы қағаздардың санын көрсете отырып, акцияларды ұстаушыға тиесілі акциялардың саны;
акцияларды ұстаушыға тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған акцияларының санына пайыздық арақатынасы;
акцияларды ұстаушыға тиесілі акциялар санының эмитенттің дауыс беретін акцияларының санына пайыздық арақатынасы;
7) ірі акционерлер туралы анықтама жасалған күні мен уақыты.
Эмитенттің ірі акционерлері туралы анықтамаға орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген уәкілетті тұлғалар қол қояды және орталық депозитарийдің қазақ және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртабанымен расталады.
89. Акционерлердің жалпы жиналысын өткізу үшін акционерлер тізімі орталық депозитарийдің қағидалар жинағын сәйкес жасалады және мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) эмитенттің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі атауы, оның орналасқан жері, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі, БСН (бар болса);

2) количество объявленных акций;
3) количество размещенных акций;
4) количество акций, выкупленных эмитентом;
5) вид и международный идентификационный номер (код ISIN) акций;
6) список акционеров, включая собственников депозитарных расписок, сведения о которых раскрыты в системе учета номинального держания, с указанием:
наименований юридических лиц - акционеров, номера и даты их государственной регистрации (перерегистрации);
фамилий, имен, отчеств (при их наличии) акционеров - физических лиц, наименований и реквизитов документа, удостоверяющего личность акционера - физического лица;
количества акций, принадлежащих акционеру, с указанием количества обремененных и (или) блокированных акций;
количества голосующих простых акций, принадлежащих акционеру;
количество привилегированных акций, принадлежащих акционеру;
7) количество акций, учитываемых в системе реестров, находящихся в номинальном держании и принадлежащих собственнику, сведения о котором отсутствуют в системе учета номинального держания;
8) цель составления списка акционеров;
9) дата и время, по состоянию на которые составлен список акционеров.
Список акционеров для начисления доходов по ценным бумагам составляется согласно своду правил центрального депозитария и содержит сведения о банковских реквизитах акционеров и сведения о наличии льгот, по налогообложению, предоставленных акционеру в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), при наличии этих сведений у центрального депозитария.
В список акционеров с указанием их конечных собственников включается информация, полученная центральным депозитарием в ответ на запрос, отправленный в соответствии с пунктом 53-1 Правил № 210 либо те сведения, которые имеются в системе учета центрального депозитария, в случае неполучения им информации в ответ на указанный запрос в установленные сроки.
В список акционеров для иных целей дополнительно включается информация, запрашиваемая эмитентом.
Список акционеров подписывается уполномоченными лицами, определенными сводом правил центрального депозитария, и заверяется штампом центрального депозитария со своим наименованием на казахском и русском языках.
Сноска. Пункт 89 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Выписка с лицевого счета держателя ценных бумаг составляется по форме, утвержденной сводом правил центрального депозитария, и подписывается уполномоченными на подписание лицами центрального депозитария.

2) жарияланған акциялардың саны;
3) орналастырылған акциялардың саны;
4) эмитент сатып алған акциялардың саны;
5) акциялардың түрі және халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN- коды);
6) номиналды ұстаушы жүйесінде олар туралы мәліметтер ашып көрсетілген депозитарлық қолхаттар иегерлерін қоса алғанда, мыналар көрсетіле отырып, акционерлердің тізімі:
заңды тұлғалар - акционерлердің мемлекеттік тіркелу (қайта тіркелу) нөмірін және күнін көрсете отырып, олардың атаулары;
жеке тұлға - акционердің жеке басын куәландыратын құжаттың атауын және деректемелерін көрсете отырып, жеке тұлғалар - акционерлердің тегі, аты, әкесінің аты (олар бар болса);
ауыртпалық салынған және (немесе) оқшауланған акциялардың санын көрсете отырып, акционерге тиесілі акциялар саны;
акционерге тиесілі дауыс беретін жай акциялар саны;
акционерге тиесілі артықшылықты акциялар саны;
7) орталық депозитарий тізілімдерінің жүйесінде есепке алынатын, номиналды ұстаудағы және номиналды ұстаушының есепке алу жүйесінде ол туралы мәліметтер жоқ меншік иегеріне тиесілі акциялар саны;
8) акционерлердің тізімін жасау мақсаты;
9) акционерлердің тізімі жасалған күні мен уақыты;
Бағалы қағаздар бойынша кірістерді есептеуге арналған акционерлер тізілімі орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес жасалады және орталық депозитарийда осы мәліметтер болса, акционерлердің банктік деректемелері туралы мәліметтер мен "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес акционерге берілген салық салу бойынша жеңілдіктердің болуы туралы мәліметтерді қамтиды.
Акционерлердің түпкілікті меншік иелерін көрсете отырып олардың тізіміне орталық депозитарий № 210 қағидалардың 53-1-тармағына сәйкес жіберілген сұратуына жауап ретінде алған ақпарат не аталған сұратуға жауап ретінде ол ақпарат алмаған жағдайда, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде бар мәліметтер кіреді.
Акционерлер тізіміне өзге мақсаттар үшін эмитент сұрау жасайтын ақпарат қосымша енгізіледі.
Акционерлер тізіміне орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған уәкілетті тұлғалар қол қояды және орталық депозитарийдің қазақ және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртабанымен расталады.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
90. Бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан үзінді - көшірме орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес нысан бойынша жасалады, және айқындалған орталық депозитарийдің уәкілетті тұлғалар қол қояды.

91. Срок проведения операции в системе реестров исчисляется со дня, следующего за днем регистрации центральным депозитарием, представленных документов (в том числе документов, полученных от организации, оказывающей услуги трансфер-агента).
Регистрация документов, указанных в настоящем пункте, осуществляется в день их получения центральным депозитарием. В случае одновременного приема документов для проведения нескольких операций в рамках одного лицевого счета держателя ценных бумаг, подлежащих исполнению в строгой последовательности (при которых исполнение одной операции не возможно без предварительного проведения другой операции), срок проведения последующей операции исчисляется с момента исполнения предыдущей операции.
Сноска. Пункт 91 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.02.2021 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. Временем регистрации сделки в системе реестров является время осуществления центральным депозитарием действий, указанных в приказе на регистрацию сделки с ценными бумагами, при отсутствии оснований для отказа в его исполнении.
93. Операция по лицевому счету и информационная операция проводится центральным депозитарием в течение 3 (трех) календарных дней, за исключением проведения операций:
1) по зачислению паев на лицевой счет приобретателя в сроки, установленные пунктом 6 статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об инвестиционных и венчурных фондах";
2) указанных в пунктах 84 и 94 Правил;
3) требующих дополнительной проверки условий их проведения, при этом проведение таких операций осуществляется в срок до 6 (шести) рабочих дней.
Сноска. Пункт 93 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. За исключением случаев, предусмотренных частями второй, третьей и четвертой настоящего пункта, выдача реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров осуществляется центральным депозитарием в срок не позднее двадцати четырех часов с момента получения от эмитента приказа на выдачу реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров при условии, что приказ подается не ранее даты, на которую составляется реестр держателей ценных бумаг или список акционеров.
Если центральный депозитарий направлял номинальным держателям запросы о раскрытии сведений об их клиентах в соответствии с пунктом 52 Правил № 210, выдача реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров для проведения общего собрания акционеров или представления иной информации об акционерах, ценные бумаги которых находятся в номинальном держании, осуществляется центральным депозитарием в срок не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения соответствующего приказа эмитента или запроса уполномоченного органа.

91. Тізілімдер жүйесінде операция жүргізу мерзімі орталық депозитарий ұсынылған құжаттарды (трансфер-агент қызметін көрсететін ұйымнан алынған құжаттар) тіркеген күннен кейінгі күннен бастап есептеледі.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды тіркеу оларды орталық депозитарий алған күні жүзеге асырылады. Қатаң жүйелікпен орындауға (мұнда бір операцияны орындау басқа операцияны алдын ала жүргізусіз мүмкін емес) жататын бағалы қағазды ұстаушының бір жеке шоты шеңберінде бірнеше операциялар жүргізу үшін құжаттарды бір мезгілде қабылдаған жағдайда, кейінгі операцияны жүргізу мерзімі өткен операцияны орындаған сәттен бастап есептеледі.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.02.2021 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
92. Мәмілені тізілімдер жүйесінде тіркеу уақыты орталық депозитарийдің бағалы қағаздармен мәмiлелердi тiркеу туралы бұйрықта көрсетiлген, оны орындаудан бас тарту үшiн негiздер болмаған кезде, іс-әрекеттерді жүзеге асыру уақыты болып табылады.
93. Мынадай операцияларды:
1) "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі заңның 23-бабының 6-тармағында белгіленген мерзімде иеленушінің жеке шотына пайларды есепке алу;
2) Қағидалардың 84 және 94-тармақтарында көрсетілген;
3) жүргізілу талаптарын қосымша тексеру талап етілетін операцияларды жүргізуді қоспағанда, орталық депозитарий жеке шот бойынша операцияны және ақпараттық операцияны күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде жүргізеді, бұл ретте осындай операцияларды жүргізу 6 (алты) жұмыс күніне дейінгі мерзімде жүзеге асырылады.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
94. Осы тармақтың екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімін немесе акционерлер тізімін беруді орталық депозитарий, егер бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімін немесе акционерлер тізімін беруге бұйрық бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімі немесе акционерлер тізімі жасалған күннен ерте емес берілу талабымен эмитенттен бұйрықты алған сәттен бастап жиырма төрт сағаттан кеш емес мерзімде жүзеге асырады.
Егер орталық депозитарий номиналды ұстаушыларға № 210 қағидалардың 52-тармағына сәйкес олардың клиенттері туралы мәліметтерді жария ету туралы сұрау салса, бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімін немесе акционерлердің жалпы жиналысын өткізу немесе бағалы қағаздары номиналды ұстауда тұрған акционерлер туралы өзге де ақпарат беру үшін акционерлердің тізімін беруді орталық депозитарий эмитенттің тиісті бұйрығын немесе уәкілетті органның сұратуын алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жүзеге асырады.

Если центральный депозитарий направлял запросы о раскрытии сведений о конечных собственниках ценных бумаг в соответствии с пунктом 53-1 Правил № 210, выдача списка акционеров с указанием их конечных собственников осуществляется центральным депозитарием в срок не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения запроса уполномоченного органа или эмитента на предоставление указанного списка.
Если в запросе эмитента указана будущая дата формирования списка или реестра или иной информации об акционерах, срок отсчитывается с даты на которую составляется реестр держателей ценных бумаг или список акционеров.
Сноска. Пункт 94 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 06.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. При отсутствии оснований для отказа в исполнении приказа клиента центральный депозитарий в сроки, установленные пунктом 93 Правил, формирует отчет об исполнении приказа и регистрирует его в журнале исходящих документов.
Отчет об исполнении приказов направляется клиенту по почте либо выдается на руки клиенту или его законному представителю, либо составляется и выдается в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.
Отчет об исполнении приказов подписывается уполномоченными лицами, определенными сводом правил центрального депозитария, и заверяется штампом центрального депозитария со своим наименованием на казахском и русском языках.
96. Центральный депозитарий в течение 2 (двух) рабочих дней после даты получения приказа оформляет отказ в письменном виде или в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи с указанием причин его неисполнения в случаях:
1) несоответствия подписей на приказах образцам подписей, указанным в документе, содержащем нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей юридического лица, обладающих правом подписывать документы на регистрацию операций по лицевым счетам и информационных операций, или документе, удостоверяющем личность физического лица;
2) непредставления в течение 2 (двух) календарных дней с даты получения приказа на совершение операции встречного приказа;
3) непредставления в порядке, установленном пунктом 38 Правил, подтверждения кастодиана, обеспечивающего учет активов паевого инвестиционного фонда, одновременно (в течение одного рабочего дня) с приказом управляющей компании на списание (зачисление) паев;

Егер орталық депозитарий № 210 қағидалардың 53-1-тармағына сәйкес бағалы қағаздардың түпкілікті меншік иелері туралы мәліметтерді жария ету туралы сұрау салса, олардың түпкілікті меншік иелерін көрсете отырып, тізімін беруді орталық депозитарий уәкілетті органның немесе эмитенттің аталған тізімді беруге сұратуын алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жүзеге асырады.
Егер эмитенттің сұратуында тізімді немесе тізілімді немесе акционерлер туралы өзге де ақпаратты қалыптастырудың болашақ күні көрсетілген жағдайда, мерзім бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі немесе акционерлердің тізімі жасалатын күннен бастап есептеледі.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 06.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
95. Клиенттің бұйрығын орындаудан бас тартуға негіздер болмаған жағдайда орталық депозитарий Қағидалардың 93-тармағында белгіленген мерзімде бұйрықтың орындалуы туралы есепті қалыптастырады және оны шығыс құжаттар журналында тіркейді.
Бұйрықтардың орындалуы туралы есеп клиентке пошта арқылы жіберіледі не клиенттің немесе оның заңды өкілінің қолына беріледі не Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелер пайдаланыла отырып электрондық құжат нысанында жасалады және беріледі.
Бұйрықтардың орындалуы туралы есепке орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған уәкілетті тұлғалар қол қояды және орталық депозитарийдің қазақ және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртабанымен расталады.
96. Орталық депозитарий бұйрықты алған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде мынадай:
1) бұйрықтардағы қойылған қолдар жеке шоттар бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды тіркеу құжаттарына қол қою құқығына ие заңды тұлға өкілдерінің нотариат куәландырған қол қою үлгілері бар құжатта немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген қол қою үлгілеріне сәйкес келмеген;
2) операция жасауға арналған бұйрық алынған күннен бастап күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде қарсы бұйрық ұсынылмаған;
3) Қағидалардың 38-тармағында белгіленген тәртіппен басқарушы компанияның пайларды есептен шығару (есепке жатқызу) туралы бұйрығымен бір мезгілде (бір жұмыс күні ішінде) инвестициялық пай қорының активтерін есепке алуды қамтамасыз ететін кастодианның растауы ұсынылмаған;

4) несоответствия реквизитов приказов реквизитам, установленным сводом правил центрального депозитария, или реквизитам лицевого счета;
5) отсутствия необходимого количества ценных бумаг на лицевом счете;
6) выявления нарушения законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг при проверке приказа в соответствии с абзацем первым пункта 41 Правил;
7) непредставления клиентом в срок, установленный для регистрации сделки, документа, подтверждающего согласие (разрешение) на совершение такой сделки, выданное государственным органом, уполномоченным на выдачу такого согласия (разрешения), в случаях, предусмотренных Правилами;
8) наличия решения соответствующих государственных органов либо суда о приостановлении или прекращении обращения ценных бумаг;
9) если ценные бумаги и (или) лицевой счет, указанные в приказе, заблокированы, за исключением, случаев, указанных в пункте 6-1 статьи 65 Закона об исполнительном производстве;
10) если ценные бумаги, указанные в приказе, обременены, за исключением проведения операций, предусмотренных пунктами 47, 66, 67 и 77 Правил;
11) предусмотренных статьей 13 Закона о противодействии отмыванию доходов;
12) предусмотренных сводом правил центрального депозитария.
Центральный депозитарий отказывает в исполнении приказа эмитента в случаях и порядке, предусмотренных статьей 13 Закона о противодействии отмыванию доходов.
Отказ от исполнения приказа подписывается уполномоченными лицами, определенными сводом правил центрального депозитария, и заверяется штампом центрального депозитария со своим наименованием на казахском и русском языках, либо составляется и выдается в форме электронного документа с использованием информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.
При подготовке отказа от исполнения приказа на осуществление операций, условия совершения которых требуют дополнительной проверки, подготовка такого отказа осуществляется в срок до 6 (шести) рабочих дней.
Сноска. Пункт 96 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
97. Операции залога и доверительного управления в системе номинального держания проводятся на основании приказов депонентов.

4) бұйрықтардың деректемелері орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген деректемелерге немесе жеке шот деректемелеріне сәйкес келмеген;
5) жеке шотта қажетті бағалы қағаздар саны болмаған;
6) Қағидалардың 41-тармағының бірінші абзацына сәйкес бұйрықты тексерген кезде Бағалы қағаздар рыногы туралы заңнаманың бұзылғаны анықтаған;
7) Қағидаларда көзделген жағдайларда клиент мәміленің тіркелуі үшін белгіленген мерзімде осындай мәмілені жасауға осындай келісімді (рұқсатты) беруге уәкілетті мемлекеттік органның берген келісімін (рұқсатын) растайтын құжатты ұсынбаған;
8) тиісті мемлекеттік органдардың не соттың бағалы қағаздар айналысын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы шешімі болған;
9) Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 65-бабының 6-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздар және (немесе) жеке шот оқшауланған;
10) Қағидалардың 47, 66, 67 және 77-тармақтарында көзделген операцияларды жүргізуді қоспағанда, бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздарға ауыртпалық салынған;
11) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚІ туралы заңның 13-бабында көзделген;
12) орталық депозитарийдің қағидалар жинағында көзделген жағдайларда оның орындалмау себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде немесе Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып электрондық құжат нысанында бас тартуды ресімдейді.
Орталық депозитарий КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚІ туралы заңның 13-бабында көзделген жағдайларда және тәртіппен эмитенттің бұйрығын орындаудан бас тартады.
Бұйрықты орындаудан бас тартуға орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған уәкілетті тұлғалар қол қояды және өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған орталық депозитарийдің мөртабанымен куәландырылады не Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып электрондық құжат нысанында жасалады және беріледі.
Жүргізілу талаптарын қосымша тексеру талап етілетін операцияларды жүзеге асыруға арналған бұйрықты орындаудан бас тартуды дайындау кезінде осындай бас тарту 6 (алты) жұмыс күніне дейінгі мерзімде дайындалады.
Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.12.2025 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
97. Номиналды ұстау жүйесіндегі кепіл мен сенімгерлік басқару операциялары депоненттердің тапсырыстары негізінде жүзеге асырылады.

98. Клиенты в случае использования услуг трансфер-агента передают центральному депозитарию информацию, необходимую для проведения информационных операции и операции по лицевым счетам, по формам, определенным сводом правил центрального депозитария.
Информация, предусмотренная пунктами 85, 89 и 90 Правил, представляется клиентам по формам, определенным сводом правил центрального депозитария.
99. Предоставление центральным депозитарием электронных услуг производится в соответствии с процедурами безопасности, установленными сводом правил центрального депозитария и договором, обеспечивающими:
1) достоверную идентификацию клиента и его право на получение соответствующих электронных услуг;
2) выявление наличия искажений и (или) изменений в содержании электронных документов, на основании которых клиенту предоставляются электронные услуги;
3) защиту от несанкционированного доступа к информации, составляющей коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, и целостность данной информации;
4) хранение электронных документов при предоставлении электронных услуг, в том числе подтверждения об отправке и (или) получении сообщений, на основании которых клиенту предоставлены электронные услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 99, в соответствии с постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. Аутентификация клиента производится с использованием электронной цифровой подписи клиента и (или) посредством динамической и (или) биометрической идентификации клиента.
Для входа в личный кабинет и (или) мобильное приложение клиент использует разрешенные средства аутентификации.
При предоставлении электронных услуг клиенту осуществление операций по лицевому счету и информационных операций производится на основании поручения клиента с использованием электронной цифровой подписи клиента и (или) посредством динамической и (или) биометрической идентификации клиента.
Сноска. Правила дополнены пунктом 100, в соответствии с постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Электронные услуги не предоставляются центральным депозитарием в случае невыполнения клиентом процедур безопасности, установленных сводом правил центрального депозитария.
Сноска. Правила дополнены пунктом 101, в соответствии с постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

98. Клиенттер трансфер-агенттің қызметін пайдаланған жағдайда орталық депозитарийге жеке шоттар бойынша ақпараттық операциялар мен операцияларды жүргізу үшін қажетті ақпаратты орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған нысандары бойынша береді.
Қағидалардың 85, 89 және 90-тармақтарында көзделген ақпарат орталық депозитарийдің клиенттеріне орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалған нысандар бойынша ұсынылады.
99. Орталық депозитарийдің электрондық қызметтерді ұсынуы орталық депозитарийдің қағидалар жинағында және орталық депозитарийдің нормативтік құқықтық актілерін қамтамасыз ететін шартта белгіленген қауіпсіздік рәсімдеріне сәйкес жүргізіледі:
1) клиентті дұрыс сәйкестендіру және оның тиісті электрондық қызметтерді алу құқығы;
2) клиентке электрондық қызметтер көрсетуге негіз болатын электрондық құжаттардың мазмұнында бұрмаланулардың және (немесе) өзгерістердің болуын анықтау;
3) бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратқа рұқсатсыз қол жеткізуден және осы ақпараттың бүтіндігін қорғау;
4) электрондық қызметтерді көрсету кезінде электрондық құжаттарды, оның ішінде клиентке электрондық қызметтерді ұсынуға негіз болған хабарламаларды жіберу және (немесе) алу туралы растауды сақтау.
Ескерту. Қағида 99-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
100. Клиентті бірдейлендіру клиенттің электрондық цифрлық қолтаңбасын пайдалана отырып және (немесе) клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіру арқылы жүргізіледі.
Жеке кабинетке және (немесе) мобильді қосымшаға кіру үшін клиент рұқсат етілген бірдейлендіру құралдарын пайдаланады.
Клиентке электрондық қызметтер көрсету кезінде жеке шот бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды жүзеге асыру клиенттің электрондық цифрлық қолтаңбасын пайдалана отырып және (немесе) клиентті динамикалық және (немесе) биометриялық сәйкестендіру арқылы клиенттің тапсырмасы негізінде жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 100-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
101. Клиент орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген қауіпсіздік рәсімдерін орындамаған жағдайда, орталық депозитарий электрондық қызметтерді ұсынбайды.
Ескерту. Қағида 101-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

102. При обнаружении несанкционированного доступа к информации, составляющей коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, и персональным данным клиента, их несанкционированного изменения, осуществления несанкционированных торговых операций, операций по лицевому счету и информационных операций, возникающих при предоставлении электронных услуг, центральный депозитарий незамедлительно принимает все необходимые меры для устранения их причин и уведомляет об этом клиента, не позднее следующего рабочего дня после дня их обнаружения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 102, в соответствии с постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 24.09.2021 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2018 года № 249
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2014 года № 167 "Об утверждении Правил осуществления деятельности регистратора по ведению системы реестров держателей ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9803, опубликовано 18 ноября 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Пункт 15 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 28 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам кардинального улучшения условий для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10715, опубликовано 6 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Пункт 7 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 октября 2016 года № 259 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14525, опубликовано 29 декабря 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

102. Бағалы қағаздар нарығында коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратқа және Клиенттің дербес деректеріне санкцияланбаған қол жеткізу, олардың санкцияланбаған өзгеруі, санкцияланбаған сауда операцияларын, жеке шот бойынша операцияларды және электрондық қызметтерді ұсыну кезінде туындайтын ақпараттық операцияларды жүзеге асыру анықталған кезде Орталық депозитарий олардың себептерін жою үшін барлық қажетті шараларды дереу қабылдайды және бұл туралы клиентті олар анықталған күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
Ескерту. Қағида 102-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 24.09.2021 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қазандағы
№ 249 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілері құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесін жүргізу жөніндегі тіркеуші қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 27 тамыздағы № 167 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9803 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі 2014 жылғы 18 қарашада жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 25 ақпандағы № 28 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10715 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі 2015 жылғы 5 мамырда жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды түбегейлі жақсарту мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 15-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қазандағы № 259 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14525 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 29 желтоқсанда жарияланған) бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 7-тармағы.

4. Пункт 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2017 года № 72 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15221, опубликовано 26 июня 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
5. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 сентября 2017 года № 169 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования банковской деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15875, опубликовано 23 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
6. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 ноября 2017 года № 197 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16032, опубликовано 7 декабря 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
7. Пункт 6 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 11 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16643, опубликовано 3 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

4. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығы мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 сәуірдегі № 72 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15221 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 26 маусымда жарияланған) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығы мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 3-тармағы.
5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 11 қыркүйектегі № 169 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15875 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 23 қазанда жарияланған) бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының банк қызметін реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 1-тармағы.
6. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 2 қарашадағы № 197 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16032 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 7 желтоқсанда жарияланған) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 2-тармағы.
7. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 11 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16643 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 3 сәуірде жарияланған) бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 6-тармағы.