Об утверждении критериев оценки степени риска, проверочных листов по государственному контролю за охранной деятельностью, за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, и за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 757 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2018 года № 17655.
В соответствии с пунктом 5 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа Министра внутренних дел РК от 01.12.2022 № 924 и Министра национальной экономики РК от 01.12.2022 № 113 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска по государственному контролю за охранной деятельностью, за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, и за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) проверочный лист по государственному контролю за охранной деятельностью, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист по государственному контролю за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист по государственному контролю за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившими силу:
совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 1018 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2016 года № 1 "Об утверждении критериев оценки степени риска, форм проверочных листов по государственному контролю за охранной деятельностью, за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, и за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 22 февраля 2016 года № 13162, опубликован 29 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет");

Күзет қызметін, жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін және күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 757 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 32 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 31 қазанда № 17655 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бірлескен бұйрыққа өзгеріс енгізу көзделген -
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.12.2022 № 924 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.12.2022 № 113 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес күзет қызметін, жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін және күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес күзет қызметін мемлекеттік бақылау бойынша тексеру парағы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін мемлекеттік бақылау бойынша тексеру парағы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша тексеру парағы бекітілсін.
2. Мыналардың:
"Күзет қызметін, жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін және күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 1018 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 6 қаңтардағы № 1 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 22 ақпандағы № 13162 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылы 29 ақпанда жарияланған);

совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 112 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 марта 2017 года № 106 "О внесении изменений в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 1018 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2016 года № 1 "Об утверждении критериев оценки степени риска, проверочных листов по государственному контролю за охранной деятельностью, за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, и за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 10 апреля 2017 года № 15000, опубликован 20 апреля 2017 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________Т. Сулейменов
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
____________К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по
правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан

"Күзет қызметін, жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін және күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 1018 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 6 қаңтардағы № 1 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 14 ақпандағы № 112 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 3 наурыздағы № 106 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылғы 10 сәуірдегі № 15000 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2017 жылы 20 сәуірде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркеуден кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркеуден кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_________________ Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу
жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің

от 30 октября 2018 года № 757
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 32
Критерии оценки степени риска по государственному контролю за охранной деятельностью, за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, и за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации
Сноска. Критерии - в редакции cовместного приказа Министра внутренних дел РК от 01.12.2022 № 924 и Министра национальной экономики РК от 01.12.2022 № 113 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска по государственному контролю за охранной деятельностью, за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, и за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации (далее – Критерии) разработаны в соответствии со статьей 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28577) и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
2) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты контроля к различным степеням риска.
3) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта контроля;

2018 жылғы 30 қазандағы № 757
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 32 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Күзет қызметін, жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін және күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. Өлшемшарттар жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.12.2022 № 924 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.12.2022 № 113 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Күзет қызметін, жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін және күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша осы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуекел – бақылау субъектінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып, зиян келтіру ықтималдығы;
2) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
3) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

4) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта контроля;
5) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля и (или) проверок, проводимых на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – проверки на соответствие требованиям) с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта контроля и (или) освобождения такого субъекта контроля от профилактического контроля с посещением субъекта контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;
6) грубые нарушения – нарушения, установленные нормативными правовыми актами Республики Казахстан, связанные с несоблюдением запрещающей, ограничивающей нормы законодательства (запрещено, запрещается, запрещаются, ограничения, не вправе, не могут, не может, не имеют, не имеющие, должны быть, не состоящие), с невыполнением требований законодательства, с непредставлением или с предоставлением недостоверной отчетности, информации, сведений, а также с наличием подтвержденных жалоб и обращений, с наличием неблагоприятных происшествий, возникших по вине работника, руководителя, учредителя субъекта контроля;
7) значительные нарушения – нарушения субъектом контроля требований законодательства Республики Казахстан, совершение которых не влияет на качество оказываемых субъектом услуг;
8) незначительные нарушения – несоблюдение субъектом контроля законодательства Республики Казахстан в части заключения письменной формы договоров на оказание услуг, а также с наличием подтвердившихся негативных публикаций и освещений качества, оказываемых проверяемым субъектом услуг в средствах массовой информации;
9) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства;

4) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектінің қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
5) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексерулерді (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігін тексеру) кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
6) өрескел бұзушылықтар – заңнаманың тыйым салатын, шектейтін нормасын сақтамаумен (тыйым салынған, тыйым салынады, шектеулер, құқығы жоқ, мүмкін емес, жоқ, тиіс, тұрмайтын), заңнама талаптарын орындамаумен байланысты Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген бұзушылықтар, есептерді, ақпараттарды, мәліметтерді ұсынбау немесе расталмаған ақпараттарды ұсыну, сондай-ақ расталған шағымдар мен өтініштердің болуы, бақылау субъекті жұмыскерінің, басшысының, құрылтайшысының кінәсінен пайда болған жағымсыз оқиғалардың болуы;
7) елеулі бұзушылықтар – тексерілетін субъектінің Қазақстан Республикасы заңнамасының бақылау талаптарын бұзуы, оларды жасау субъект көрсететін қызметтердің сапасына әсерін тигізбейді;
8) болмашы бұзушылықтар – бақылау субъектінің қызметтерді көрсетуге келісімшарттардың жазбаша нысанын жасасу бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бақылауын сақтамауы, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында расталған тексерілетін субъект көрсетіп отырған қызметтер сапасының жағымсыз басылымдары мен жариялымдарының болуы;
9) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;

10) балл – количественная мера исчисления риска;
11) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
12) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов, относимых к однородной группе субъектов контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Предпринимательского кодекса.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2023 № 390 и Министра национальной экономики РК от 15.05.2023 № 65 (порядок введения в действие см. п.4).
3. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии оценки степени риска
4. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
Определение риска осуществляется в зависимости от специфики сферы, в которой осуществляется государственный контроль с учетом одного из следующих критериев:
1) масштабов тяжести возможных негативных последствий, вреда на регулируемую сферу (область);
2) возможности наступления неблагоприятного происшествия для жизни или здоровья человека, законных интересов физических и юридических лиц, государства.
5. После проведения анализа всех возможных рисков субъекты контроля распределяются по трем степеням риска (высокая, средняя и низкая).
6. К субъектам, высокой степени риска относятся:
1) юридические лица, осуществляющие охранную деятельность с использованием служебного оружия;
2) юридические лица, осуществляющие деятельность специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации;
3) юридические и физические лица, осуществляющие деятельность до одного года со дня подачи уведомления о начале работы по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации;
4) юридические лица, осуществляющие охранную деятельность с использованием служебного оружия и одновременно занимающиеся деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным совместным приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2023 № 390 и Министра национальной экономики РК от 15.05.2023 № 65 (порядок введения в действие см. п.4).
7. К субъектам, средней степени риска относятся:

10) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
11) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шкаладерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шкалаге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
12) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кәсіпкерлік кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың нақты саласында бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
3. Бақылау субъектілерінің талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары
4. Объективті өлшемшарттарды айқындау тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
Тәуекелді айқындау мынадай өлшемшарттардың бірін ескере отырып, мемлекеттік бақылау жүзеге асырылатын саланың ерекшелігіне қарай жүзеге асырылады:
1) реттелетін салаға (облысқа) ықтимал теріс салдар ауырлығының, зиянның масштабы;
2) адамның өмірі немесе денсаулығы, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғаның туындау мүмкіндігі.
5. Барлық ықтимал тәуекелдерге талдау жүргізгеннен кейін бақылау субъектілері тәуекелдің үш дәрежесі (жоғары, орташа және төмен) бойынша бөлінеді.
6. Тәуекел дәрежесі жоғары субъектілерге:
1) күзет қызметін қызметтік қаруды пайдалана отырып жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
2) жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
3) күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмысты бастау туралы хабарлама берген күннен бастап бір жылға дейін қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар жатады;
4) қызметтік қаруды пайдалана отырып күзет қызметін жүзеге асыратын және бірмезгілде күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын заңды тұлғалар.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
7. Тәуекел дәрежесі орташа субъектілерге:

1) юридические лица, осуществляющие охранную деятельность без использования служебного оружия;
2) юридические лица, осуществляющие деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, насчитывающие среднегодовую численность работников более двухсот пятидесяти человек;
3) юридические лица, осуществляющие охранную деятельность без использования служебного оружия и одновременно занимающиеся деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации охранной деятельностью.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным совместным приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2023 № 390 и Министра национальной экономики РК от 15.05.2023 № 65 (порядок введения в действие см. п.4).
8. К субъектам, низкой степени риска, относятся юридические и физические лица, занимающиеся более одного года исключительно деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, насчитывающие среднегодовую численность работников менее двухсот пятидесяти человек.
9. В отношении субъектов контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта контроля, профилактический контроль без посещения субъекта контроля и внеплановая проверка.
В отношении субъектов контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль без посещения субъекта контроля и внеплановая проверка.
Глава 3. Субъективные критерии оценки степени риска
10. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
11. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов контроля.
Процессы сбора и обработки информации в полной мере автоматизируются и допускают возможность проверки корректности полученных данных.
Сноска. Пункт 11 - в редакции cовместного приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2023 № 390 и Министра национальной экономики РК от 15.05.2023 № 65 (порядок введения в действие см. п.4).
12. Для оценки степени рисков субъектов контроля, осуществляющих охранную деятельность используются следующие источники информации:
по осуществлению профилактического контроля с посещением субъекта контроля:
1) результаты мониторинга отчетности, сведений, представляемых субъектом контроля, анализа и сведений, предоставляемых государственными органами и организациями и проводимых правоохранительными и специальными государственными органами оперативно-профилактических мероприятий;

1) күзет қызметін қызметтік қаруды пайдаланбай жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
2) екі жүз елуден астам жұмыскерлердің жылдық орташа санын құрайтын күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар жатады;
3) қызметтік қаруды пайдаланбай күзет қызметін жүзеге асыратын және бірмезгілде күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен күзет қызметімен айналысатын заңды тұлғалар.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
8. Тәуекелдің төменгі дәрежесіне жатпайтын субъектілерге екі жүз елуден төмен жұмыскерлердің жылдық орташа санын құрайтын тек күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен бір жылдан аса айналысатын заңды және жеке тұлғалар жатады.
9. Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің қызметі салаларында талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің қызметі салаларында талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
3-тарау. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
10. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
11. Бақылау субъектілерін анықтау үшін деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау қажет.
Ақпаратты жинау және өңдеу процестері толық көлемде автоматтандырылады және алынған деректердің дұрыстығын тексеруге мүмкіндік береді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
12. Күзет қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілердің тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру бойынша:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептерге, мәліметтерге жүргізілген мониторинг, мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын талдау және мәліметтер, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар нәтижелері;

2) результаты предыдущей проверки и профилактического контроля с посещением субъекта контроля;
3) результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация);
4) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля. К неблагоприятным происшествиям относятся:
наличие уголовного и/или административного дела в отношении охранника, руководителя, учредителя (участника) субъекта контроля;
совершение правонарушения, чрезвычайного происшествия, непосредственно связанного с обеспечением охраны (оказанием охранных услуг) на объекте, охраняемом субъектом контроля;
утрата, потеря служебного оружия;
5) наличие подтвержденных жалоб и обращений;
6) анализ публикаций и освещений в средствах массовой информации;
по проведению проверки на соответствие требованиям:
7) результаты мониторинга отчетности, сведений, представляемых субъектом контроля, анализа и сведений, предоставляемых государственными органами и организациями и проводимых правоохранительными и специальными государственными органами оперативно-профилактических мероприятий;
8) результаты предыдущей проверки;
9) результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация);
10) наличие подтвержденных жалоб и обращений.
13. Для оценки степени рисков субъектов контроля, осуществляющих деятельность специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации используются следующие источники информации для проведения проверки на соответствие требованиям:
1) результаты мониторинга отчетности, сведений, представляемых субъектом контроля, анализа и сведений, предоставляемых государственными органами и организациями и проводимых правоохранительными и специальными государственными органами оперативно-профилактических мероприятий;
2) результаты предыдущей проверки;
3) результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация);
4) наличие подтвержденных жалоб и обращений.
14. Для оценки степени рисков субъектов контроля, осуществляющих деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации используются следующие источники информации для проведения проверки на соответствие требованиям:
1) результаты анализа сведений, предоставляемых государственными органами, организациями и проводимых правоохранительными и специальными государственными органами оперативно-профилактических мероприятий;
2) результаты предыдущей проверки;

2) алдыңғы тексеріс және бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері.
3) бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным);
4) бақылау субъектінің кінәсінен пайда болған қолайсыз оқиғалардың болуы. Қолайсыз оқиғаларға:
бақылау субъектінің күзетшісіне, басшысына, құрылтайшысына (қатысушысына) қатысты қылмыстық және/немесе әкімшілік істің болуы;
бақылау субъекті күзететін объектіде күзетті қамтамасыз етумен (күзет қызметтерін көрсетумен) тікелей байланысты құқық бұзушылықты, төтенше жағдайды жасау;
қызметтік қаруды жою, жоғалту жатады;
5) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы;
6) бұқаралық ақпарат құралдарындағы басылымдар мен жарияланымдарды талдау;
талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүргізу бойынша:
7) бақылау субъектісі ұсынатын есептерге, мәліметтерге жүргізілген мониторинг, мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын талдау және мәліметтер, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар нәтижелері;
8) алдыңғы тексеріс нәтижелері;
9) бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным);
10) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы.
13. Талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүргізу үшін жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілердің тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептерге, мәліметтерге жүргізілген мониторинг, мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын талдау және мәліметтер, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар нәтижелері;
2) алдыңғы тексеріс нәтижелері;
3) бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным);
4) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы.
14. Талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүргізу үшін күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілердің тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) мемлекеттік органдар, ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар нәтижелері;
2) алдыңғы тексеріс нәтижелері;

3) результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация);
4) наличие подтвержденных жалоб и обращений.
15. На основании имеющихся источников субъективные критерии подразделяются на три степени нарушения: грубые, значительные, незначительные.
Степень нарушений присваивается субъективным критериям в зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений.
При оценке степени риска для осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля применяются субъективные критерии оценки степени риска охранной деятельности согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
При оценке степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям применяются субъективные критерии оценки степени риска охранной деятельности, деятельности специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации согласно приложениям 2, 3 и 4 к настоящим Критериям.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям;
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SC – показатель степени риска по субъективным критериям.
Расчет производится по каждому субъекту контроля однородной группы субъектов контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов контроля, относимых к однородной группе субъектов контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
Сноска. Пункт 15 - в редакции cовместного приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2023 № 390 и Министра национальной экономики РК от 15.05.2023 № 65 (порядок введения в действие см. п.4).
15-1. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.

3) бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным);
4) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы.
15. Қолдағы бар ақпарат көздер негізінде субъективтік өлшемшарттар бұзушылықтың үш дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы.
Бұзушылық дәрежесі субъективтік өлшемшарттарға ықтимал тәуекелге және проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың жекешелігіне немесе жүйелігіне, бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты беріледі.
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін тәуекел дәрежесін бағалау кезінде күзет қызметінің тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективтік өлшемшарттары осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес қолданылады.
Талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау кезінде күзет қызметінің, жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтары қызметінің және күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметтің тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективтік өлшемшарттары осы Өлшемшарттарға 2, 3, және 4-қосымшаларға сәйкес қолданылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы Қағидалардың (SC) 15-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rпром = SP + SC, мұнда
Rпром – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші;
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SC – субъективті өлшемшарттарбойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылаудың әрбір саласының бақылау субъектілерінің біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
15-1. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SPз = (SP2 x 100/SP1) x 0,7
где:
SPз – показатель значительных нарушений;
SP1 – требуемое количество значительных нарушений;
SP2– количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SPн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз+SРн
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 15-1 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15-2. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия;
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi;
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 15-2 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15-3. Рассчитанные по субъектам значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта контроля;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам, входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам, входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром– промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 15-3 в соответствии с cовместным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 11.05.2023 № 124 и Министра национальной экономики РК от 12.05.2023 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SPз = (SP2 x 100/SP1) x 0,7
мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Ескерту. 15-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
15-2. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шкала бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші;
wi – субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi;
n – көрсеткіштер саны.
Субъективті өлшемшарттарбойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттарбойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.";
Ескерту. 15-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
15-3. R көрсеткіші бойынша субъектілер бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R– жеке бақылау субъектісінің субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды);
Rmax– бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шкаласы бойынша мүмкін болатын ең жоғарғы ықтимал мән (шкаланың жоғарғы шекарасы);
Rmin– бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шкаласы бойынша мүмкін болатын ең төменгі ықтимал мән (шкаланың төменгі шекарасы)
Rпром– субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Ескерту. 15-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.

16. По показателям степени риска по субъективным критериям субъект контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Сноска. Пункт 16 - в редакции cовместного приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2023 № 390 и Министра национальной экономики РК от 15.05.2023 № 65 (порядок введения в действие см. п.4).
17. Для сфер деятельности субъектов контроля, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверки на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в год.
Для сфер деятельности субъектов контроля, отнесенных к средней степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в два года.
Для сфер деятельности субъектов контроля, отнесенных к низкой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в три года.
18. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля определяется органами контроля в отношении субъектов контроля, отнесенных к высокой и средней степеням риска, не чаще двух раз в год.
19. Проверки на соответствие требованиям проводятся на основании графика, формируемого в соответствии со статьей 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
20. Профилактический контроль с посещением субъекта контроля проводятся на основании полугодовых списков, формируемых в соответствии со статьей 144-2 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
21. Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль субъекта контроля в отношении субъекта контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.

16. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
17. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ жылына ең көбі бір рет айқындалады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ ең көбі екі жылда бір рет айқындалады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ ең көбі үш жылда бір рет айқындалады.
18. Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылаудың жиілігін бақылау органдары жоғары және орташа тәуекел дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілеріне қатысты жылына екі реттен жиілетпей айқындайды.
19. Талаптарға сәйкестігін тексеру Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабына сәйкес құралатын кесте негізінде жүргізіледі.
20. Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-2-бабына сәйкес құралатын бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
21. Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне қатысты бақылау субъектісіне талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.

22. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля и (или) проверки на соответствие требованиям на период, определяемый критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа.
Сноска. Пункт 22 - в редакции cовместного приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2023 № 390 и Министра национальной экономики РК от 15.05.2023 № 65 (порядок введения в действие см. п.4).
23. Субъекты контроля переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля в случаях:
1) если такие субъекты заключили договоры страхования гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта контроля или проведения проверок на соответствие требованиям.
24. Система оценки и управления рисками государственными органами ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта контроля и (или) проверки на соответствие требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в определенной сфере государственного контроля.
Приложение 1
к Критериям оценки степени риска,
по государственному контролю
за охранной деятельностью,
за деятельностью специализированных
учебных центров по подготовке
и повышению квалификации
работников, занимающих
должности руководителя
и охранника в частной охранной
организации, и за деятельностью
по монтажу, наладке
и техническому обслуживанию
средств охранной сигнализации
Субъективные критерии оценки степени риска по государственному контролю за охранной деятельностью для осуществления профилактического контроля с посещением субъекта контроля

22. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылау шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізуден босатылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
23. Бақылау субъектілері ақпараттық жүйені қолдана отырып, бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне мынадай жағдайларда:
1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасасcа;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылаудан немесе талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізуден босату жағдайлары айқындалған болса ауыстырылады.
24. Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
Күзет қызметін, жеке күзет
ұйымында басшы және күзетші
лауазымдарын атқаратын
жұмыскерлерді даярлау және
олардың біліктілігін арттыру
жөніндегі мамандандырылған
оқу орталықтарының қызметін
және күзет сигнализациясы
құралдарын монтаждау, баптау
және оларға техникалық қызмет
көрсету жөніндегі қызметті
мемлекеттік бақылау бойынша
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүзеге асыру үшін күзет қызметін мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары

Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2023 № 390 и Министра национальной экономики РК от 15.05.2023 № 65 (порядок введения в действие см. п.4); совместным приказом Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 № 389 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.06.2026 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Субъективные критерии оценки степени риска
Степень нарушений
Раздел 1. Результаты мониторинга отчетности, сведений, представляемых субъектом контроля, анализа и сведений, предоставляемых государственными органами и организациями и проводимых правоохранительными и специальными государственными органами оперативно-профилактических мероприятий:
Подраздел 1. Для всех субъектов, осуществляющих охранную деятельность:
1
Непредставление или представление недостоверной отчетности, информации, сведений.
Грубое
1.1
Непредоставление либо несвоевременное предоставление в течении пяти рабочих дней частной охранной организацией в территориальное структурное подразделение уполномоченного органа уведомление о приостановлении (возобновлении) своей деятельности или оказании охранных услуг вне места регистрации юридического лица.
Грубое
2
Отсутствие у работника частной охранной организации, занимающего должность охранника документа, удостоверяющего его личность и принадлежность к частной охранной организации.
Значительное
3
Несоответствие документа, удостоверяющего личность охранника и принадлежность его к частной охранной организации следующим требованиям:
- обложка удостоверения изготавливается из кожи, лидерина, винилискожи или белокрона синего цвета;
- в развернутом виде удостоверение имеет размер 210 х 70 мм;
- снаружи, на лицевой стороне размещена надпись:
"КУӘЛІК УДОСТОВЕРЕНИЕ";
- во внутреннюю часть удостоверения вклеивается вкладыш белого цвета;
- вкладыш удостоверения выполнен типографским офсетным способом;
- вкладыш удостоверения состоит из двух половин - левой и правой, размером 95 х 65 мм каждая;
- в левой части вкладыша имеется место для наклеивания фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
- при изготовлении удостоверений не допускается использование государственной символики (в т.ч. водяными знаками).
Значительное
4
Отсутствие у частной охранной организации письменного договора об оказании охранных услуг.
Незначительное
5
Отсутствие документа, подтверждающего обязательное страхование работника, занимающего должность охранника частной охранной организации.
Грубое
6
Штатная численность работников частной охранной организации, занимающих должности охранников не соответствует следующим нормативам:

Ескерту. 1-қосымшаға өзгерістер енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз); ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 389 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 03.06.2026 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективтік өлшемшарттары
Бұзушылық дәрежесі
1-бөлім. Бақылау субъектісі ұсынатын есептерге, мәліметтерге жүргізілген мониторинг, мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын талдау және мәліметтер, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар нәтижелері:
1-кіші бөлім. Күзет қызметін жүзеге асыратын барлық субъектілер үшін:
1
Ұсынбау немесе расталмаған есептерді, ақпараттарды, мәліметтерді ұсыну.
Өрескел
1.1
Жеке күзет ұйымының уәкілетті органның аумақтық құрылымдық бөлімшесіне өз қызметін тоқтата тұру (қайта бастау) немесе заңды тұлғаның тіркелген жерінен тыс жерде күзет қызметтерін көрсету туралы хабарламаны бес жұмыс күні ішінде ұсынбауы не уақтылы ұсынбауы.
Өрескел
2
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерінде оның жеке басын және жеке күзет ұйымына тиесілігін куәландыратын құжаттың болмауы.
Елеулі
3
Күзетшінің жеке басын және оның жеке күзет ұйымына тиесілігін куәландыратын құжаттың мынадай талаптарға сәйкес келмеуі:
- куәлiктiң мұқабасы көк түстi теріден, лидериннен, винилдi немесе белокроннан дайындалады;
- куәлiктiң ашылған түрдегi мөлшерi 210 х 70 мм. болады;
- сыртында, бет жағында:
"КУӘЛIК УДОСТОВЕРЕНИЕ"
деген жазу болады;
- куәлiктiң iшкi жағына ақ түстi жапсырма қағаз жапсырылады;
- куәлiктiң жапсырмасы баспаханалық офсеттiк тәсiлмен орындалған;
-куәлiктiң жапсырмасы әр қайсысы 95 х 65 мм. екi жартыдан - сол және оң бөлiктен тұрады;
- жапсырманың сол бөлiгiнде мөлшерi 3,5 х 4,5 см. фото сурет жапсыруға арналған орын болады;
- куәлiктi дайындау кезiнде мемлекеттiк рәмiздердi пайдалануға тыйым салынады (оның iшiнде сутаңба белгiлермен).
Елеулі
4
Жеке күзет ұйымында күзет қызметтерін көрсету туралы жазбаша шарттың болмауы.
Болмашы
5
Жеке күзет ұйымының күзетшісі лауазымын атқаратын жұмыскерді міндетті сақтандыруды растайтын құжаттың болмауы.
Өрескел
6
Күзетшілер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымы кызметкерлерінің штат саны мынадай нормативтерге сәйкес келмейді:

1) при охране стационарных объектов:
- не более 4,5 единиц штатного охранника на один круглосуточный пост охраны;
- не более 2,25 единиц штатного охранника на один двенадцатичасовой пост охраны;
- не более 1,5 единиц штатного охранника на один восьмичасовой пост охраны;
- не более 13,5 единиц штатного охранника на одну круглосуточную мобильную группу (группу оперативного реагирования) частной охранной организации, обслуживающую вызовы с охраняемых объектов;
2) при охране магистральных трубопроводов:
- одна круглосуточная мобильная группа на 40 – 80 километров линейной части магистральных нефтепроводов с учетом объездных путей, сложности рельефа местности, вдоль трассового проезда, удаленности от населенных пунктов, технических средств защиты линейной части, анализа угроз и криминальной опасности района;
- одна круглосуточная мобильная группа на 100 – 160 километров трассы охраняемой линейной части магистрального газопровода;
3) при охране грузов, перевозимых железнодорожным и автомобильным транспортом, численность охранников определяются условиями договора, в пределах нормативов, установленных для охраны стационарных объектов.
Грубое
7
Работники частной охранной организации, занимающие должность охранника, не соблюдают следующие Правила ношения форменной одежды:
1. Форменная одежда носится охранниками, водителями-охранниками на охраняемых объектах, при сопровождении грузов, при несении службы в составе мобильных групп оперативного реагирования.
2. Пошив женской форменной одежды осуществляется по общим эскизам, с учетом особенностей покроя соответствующей одежды.
3. Оказание услуг по защите жизни и здоровья физических лиц от преступных и иных противоправных посягательств может осуществляться без форменной одежды, обозначающей принадлежность к субъекту охранной деятельности.
4. По соглашению сторон оказание охранных услуг осуществляется в форменной одежде для офисных помещений. В летнее время допускается несение службы без пиджака, в рубашке с короткими рукавами. На левом нагрудном кармане пиджака (рубашки) крепится бейдж с наименованием и логотипом частной охранной организации. По центру бейджа располагается надпись "КҮЗЕТ". Допускается указание фамилии и инициалов охранника, либо его имени.
5. Оказание услуг по охране офисных помещений может осуществляться без головного убора.
6. Для охранников, несущих службу на наружных постах, допускается:
- при низких температурах воздуха в зимний период ношение тулупов (шуб) и меховых унт;
- нанесение на форменную одежду (куртки) нагрудных и наспинных светоотражающих полос.

1) стационарлық объектілерді күзету кезінде:
- бір тәуліктік күзет постына 4,5 күзетшісі аспайтын штат бірліктен;
- он екі сағаттық бір күзет постына 2,25-тен аспайтын штат күзет бірлігі;
- сегіз сағаттық бір күзет постына 1,5-тен аспайтын штат күзет бірлігі;
- күзетілетін объектілерден түсетін шақыруларға қызмет көрсететін жеке күзет ұйымының бір тәуліктік ұтқыр тобына (жедел ден қою тобына) 13,5-тен аспайтын штат күзет бірлігі;
2) магистральдық құбырларды күзету кезінде:
- айланып өтетін жолдарды, жер бедерінің күрделілігін, трасса жолының бойын, елді мекендерден алыстықты, желілік бөлігін техникалық құралдармен қорғауды, ауданға төнетін қауіп пен криминалдық қауіп-қатерді талдауды ескере отырып, магистральдық мұнай құбырының желілік бөлігінің 40 – 80 километріне бір тәуліктік ұтқыр топ;
- күзетілетін магистральді газ құбырының желілік бөлігі трассасының 100 – 160 километріне бір тәуліктік ұтқыр топ бекітілсін;
3) темір жол және автомобиль көлігімен тасымалданатын жүктерді күзету кезінде күзетшілердің саны стационарлық объектілерді күзету үшін орнатылған нормативтер шегінде шарт талаптарымен белгіленеді.
Өрескел
7
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерлері Нысанды киім киіп жүрудің мынадай қағидаларын сақтамайды:
1. Күзетшілер, жүргізуші-күзетшілер нысанды киімді күзетілетін объектілерде, жүктерді алып жүру кезінде, жедел ден қоятын ұтқыр топтар құрамында қызмет өткеру кезінде киеді.
2. Әйелдердің нысанды киімі тиісті киім пішімі ерекшеліктерін ескере отырып, жалпы эскиз бойынша тігіледі.
3. Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қылмыстық және өзге де құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан қорғау бойынша қызметтер көрсету күзет қызметі субъектісіне тиесілігін айқындайтын нысанды киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін.
4. Тараптардың келісуі бойынша күзет қызметін көрсету кеңсе үй-жайларына арналған нысанды киіммен жүзеге асырылады. Жазғы уақытта күртесіз, жеңі қысқа көйлекпен қызмет атқаруға жол беріледі. Пиджактың (жейденің) сол жақ төс қалтасында жеке күзет ұйымының атауы жазылған және логотипі бар бейдж бекітіледі. Бейдждің ортасына "КҮЗЕТ" деген жазу жазылады. Күзетшінің тегін және аты-жөнін немесе атын көрсетуге болады.
5. Кеңсе үй-жайларын күзету бойынша қызмет көрсету бас киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін.
6. Сыртқы бекеттерде қызмет атқаратын күзетшілер үшін:
- қыс мезгілінде ауаның температурасы төмендеген кезде - тұлыптар (ішіктер) және теріден тігілген унтылар киюге;
- нысанды киімнің (күртенің) кеудесіне және арқасына жарық шағылыстыратын жолақтар тағуға болады.

7. В летнее время допускается ношение рубашки с коротким рукавом без куртки и галстука, либо футболки или футболки-поло с нагрудным и нарукавным знаками, установленного образца, без куртки, либо куртки с брюками с футболкой вместо рубашки.
Незначительное
8
Наличие у работников частной охранной организации, занимающих должности охранников форменной одежды, а также знаков различия и фурнитуры несоответствующих следующим требованиям:
1. Летняя форменная одежда:
- бейсболка или кепи серого цвета;
- куртка серого цвета;
- куртка укороченная, серого цвета;
- рубашка голубого или белого цвета;
- футболка или футболка-поло трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
- галстук серого цвета;
- брюки, зауженного к низу силуэта, серого цвета;
- обувь классических моделей или специальная черного цвета.
2. Зимняя форменная одежда;
- шапка вязаная, серого или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
- шапка-ушанка из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха, серого или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
- куртка утепленная, серого цвета, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или из искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с брюками утепленными, серого цвета;
- куртка утепленная, серого цвета, укороченная, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с полукомбинезоном утепленным, серого цвета;
- рубашка голубого или белого цвета;
- футболка трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
- галстук серого цвета;
- обувь утепленная, классических моделей или специальная черного цвета;
- валенки с галошами или без галош, сапоги резиновые (в зависимости от климатических условий и условий несения службы).
3. Форменная одежда для офисных помещений:
- пиджак однобортный мужской темного цвета;
- брюки зауженного к низу силуэта темного цвета;
- рубашка голубого или белого цвета;
- галстук темного цвета;
- обувь классических моделей черного цвета.
4. Летняя форменная одежда для охранников мобильных групп оперативного реагирования:
- бейсболка или кепи серого цвета или шлем защитный;
- куртка укороченная, серого цвета;
- футболка или футболка-поло трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
- брюки, зауженного к низу силуэта, серого цвета;
- обувь специальная (ботинки с берцами, кроссовки) черного цвета.
5. Зимняя форменная одежда для охранников мобильных групп оперативного реагирования:
- шапка вязаная, серого или черного цвета (в цветовой тон с воротником куртки утепленной);
- куртка утепленная, серого цвета, укороченная, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с полукомбинезоном утепленным серого цвета;
- футболка трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
- водолазка трикотажная серого или темно-серого цвета;
- обувь утепленная, специальная (ботинки с высокими берцами) черного цвета.

7. Жазғы уақытта күртесіз және галстуксыз қысқа жең жейде не жейдесіз белгіленген үлгідегі омыраудағы және жеңдегі белгілермен футболка немесе футболка-поло не жейденің орнына футболка, шалбар және күрте киюге болады.
Болмашы
8
Күзетшілер лауазымдарын атқаратын жеке күзет ұйымы жұмыскерлерінің мынадай талаптарға сәйкес келмейтін нысанды киімінің, сондай-ақ айырым белгілерінің және фурнитураның болуы:
1. Жазғы нысанды киім:
- бейсболка немесе сұр түсті кепи;
- сұр түсті күрте;
- сұр түсті қысқартылған күрте;
- көгілдір немесе ақ түсті жейде;
- көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка немесе футболка-поло;
- сұр түсті галстук;
- сұр түсті, бітімінің төменгі жағы тарылған шалбар;
- классикалық модельдегі немесе қара түсті арнайы аяқ киім.
2. Қысқы нысанды киім:
- тоқылған, сұр немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті бөрік;
- табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті жасанды теріден жасалған құлақшын;
- сұр түсті, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара түсті жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті жылы күрте, жылы шалбарымен;
- сұр түсті, қысқартылған, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара түсті жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті жылы күрте, жылы жартылай комбинезонымен;
- көгілдір немесе ақ түсті жейде;
- көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка;
- сұр түсті галстук;
- классикалық модельдегі немесе арнайы қара түсті, жылы аяқ киім;
- галошы бар немесе галошы жоқ пима, резеңке етік (климаттық жағдайларға және қызмет атқару жағдайларына байланысты).
3. Кеңсе үй-жайларына арналған нысанды киім:
- ерлерге арналған күңгірт түсті бір ілме өңірлі күрте;
- төменгі жағы тарылтылған күңгірт түсті шалбар;
- көгілдір немесе ақ түсті жейде;
- күңгірт түсті галстук;
- классикалық модельдегі қара түсті аяқ киім.
4. Жедел ден қою мобильді топтарының күзетшілері үшін жазғы нысанды киім:
- бейсболка немесе сұр түсті кепи немесе қорғану дулығасы;
- сұр түсті қысқартылған күрте;
- көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка немесе футболка-поло;
- сұр түсті, бітімінің төменгі жағы тарылған шалбар;
- қара түсті (қонышты бәтеңке, кроссовки) арнайыаяқ киім.
5. Жедел ден қою мобильді топтарының күзетшілеріне арналған қысқы нысанды киім:
- сұр немесе қара түсті (жылы күртенің жағасымен түстес) тоқылған бөрік;
- сұр немесе қара түсті табиғи жақсартылған қой терісінен немесе жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті қысқартылған жылы күрте, сұр түсті жылы жартылай комбинезонымен;
- көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка;
- сұр немесе қою сұр түсті трикотаж водолазка;
- қара түсті (ұзын қонышты бәтеңке) арнайы жылы аяқ киім.

6. Нагрудный знак:
- знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью "КҮЗЕТ" желтого цвета;
- цвет поля знака – серый или голубой;
- размер знака – 120x30 мм;
- знак наносится выше левого нагрудного кармана рубашек, футболок, футболок-поло, летних и зимних курток;
- знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.
7. Наспинный знак:
- знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью "КҮЗЕТ" желтого цвета;
- цвет поля знака – серый или голубой;
- размер знака – 280x80 мм;
- знак наносится на заднюю часть летних и зимних курток, верхний край знака располагается по шву кокетки;
- знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.
8. Нарукавный знак:
- форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
- на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
- знак наносится на левый рукав рубашек, футболок, футболок-поло, летних и зимних курток на 120 мм ниже плечевого шва;
- для работников – членов Ассоциации охранных организаций Республики Казахстан, допускается ношение знака с логотипом Ассоциации, изготовленного идентично корпоративному нарукавному знаку. Знак располагается на правом рукаве рубашек, летних и зимних курток, симметрично знаку на левом рукаве.
9. Знаки на головных уборах:
- знаки, изготовленные путем ткачества, или кокарды из легкоплавкого металла содержат в себе корпоративный логотип охранной организации;
- размер овального знака – 70 мм по горизонтали, 40 мм по вертикали;
- диаметр круглого знака – 40 мм;
- размер кокарды: высота – 60 мм, ширина – 40 мм;
- знаки наносятся по центру передней части головного убора.

6. Омырау белгісі:
- белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және "КҮЗЕТ" деген сары түсті жазуы бар;
- белгі негізінің түсі - сұр немесе көгілдір;
- белгінің мөлшері - 120x30 мм;
- белгі жейделердің, футболкалардың, футболка-пололардың, жазғы және қысқы күртелердің сол жақ омырау қалтасының жоғары жағына жапсырылады;
- белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.
7. Арқадағы белгі:
- белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және "КҮЗЕТ" деген сары түсті жазуы бар;
- белгі жиегінің түсі - сұр немесе көгілдір;
- белгінің мөлшері - 280x80 мм;
- белгі жазғы және қысқы күртелердің артқы жағына жапсырылады, белгінің жоғарғы жағы жауырын тігісі бойынша орналасады;
- белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.
8. Жеңдегі белгі:
- пішінін, түс гаммасын, материал және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
- белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді;
- белгі жейделердің, футболкалардың, футболка-пололардың, жазғы және қысқы күртелердің сол жеңінде иық тігісінен 120 мм төмен жапсырылады;
- Қазақстан Республикасының Күзет ұйымдары қауымдастығы мүшелерінің қызметкерлері үшін корпоративтік белгісімен бірдей дайындалған Қауымдастықтың логотипі бар белгіні тағуға болады. Белгі жейденің, жазғы және қысқы күртелердің оң жеңіне, сол жеңдегі белгімен деңгейлес жапсырылады.
9. Бас киімдердегі белгілер:
- тоқымашылық жолымен әзірленген белгілерде немесе тез балқығыш металдан жасалған кокардаларда күзет ұйымының корпоративтік логотипі болады;
- сопақша белгінің мөлшері – көлденеңінен 70 мм, тігінен 40 мм;
- дөңгелек белгінің диаметрі – 40 мм;
- кокарданың мөлшері: биіктігі – 60 мм, ені – 40 мм;
- белгілер бас киімнің алдыңғы бөлігінің ортасына жапсырылады.

10. Знаки на одежде для офисных помещений:
- на одежде для офисных помещений наносится нарукавный знак путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью;
- форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
- на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
- знак наносится на левый рукав рубашек и пиджака на 120 мм ниже плечевого шва.
Незначительное
9
Юридические лица и граждане Республики Казахстан являются одновременно учредителями, участниками и (или) собственниками более чем одной организации, занимающейся охранной деятельностью.
Грубое
10
Исключен совместным приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2023 № 390 и Министра национальной экономики РК от 15.05.2023 № 65 (порядок введения в действие см. п.4).
11
Исключен совместным приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2023 № 390 и Министра национальной экономики РК от 15.05.2023 № 65 (порядок введения в действие см. п.4).
12
Частная охранная организация является дочерним предприятием организации, осуществляющей иную деятельность, кроме охранной.
Грубое
13
Учредителями (участниками) частной охранной организации являются учредители либо должностные лица организаций, в отношении которых оказываются охранные услуги.
Грубое
14
Учредителями (участниками) частной охранной организации являются граждане, имеющие судимость за совершения преступления, а также юридические лица, в составе учредителей (участников) которых имеются указанные лица.
Грубое
15
Учредителями (участниками) частной охранной организации являются юридические лица, в отношении которых оказываются охранные услуги, и аффилиированные с ними юридические лица.
Грубое
16
Учредителями (участниками) частной охранной организации являются общественные объединения.
Грубое
17
Учредителями (участниками) частной охранной организации являются иностранные юридические лица, юридические лица с иностранным участием, иностранцы, лица без гражданства, а также имеющие в доверительном управлении частную охранную организацию.
Грубое
Подраздел 2. Для субъектов охранной деятельности, учрежденных национальными компаниями:
18
Наличие факта оказания охранными организациями, учрежденными национальными компаниями, охранных услуг третьим лицам, за исключением военизированной охраны по охране грузов и объектов железнодорожного транспорта на территориях терминалов, задействованных в осуществлении транзитных железнодорожных грузовых перевозок.
Грубое
19
Частная охранная организация не является дочерним предприятием организации, осуществляющей иную деятельность, кроме охранной.
Грубое
20
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются учредители либо должностные лица организаций, в отношении которых оказываются охранные услуги.
Грубое
21
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются юридические лица, в отношении которых оказываются охранные услуги, и аффилиированные с ними юридические лица.
Грубое

10. Кеңсе үй-жайларына арналған киімдегі белгілер:
- кеңсе үй-жайларына арналған киімнің жеңіне тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен белгі салынады және ол тозуға төзімді болуы тиіс;
- пішінін, түс гаммасын, материалын және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
- белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді;
- белгі жейделердің және күртелердің сол жеңінде иық тігісінен 120 мм төмен жапсырылады.
Болмашы
9
Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары және азаматтары бір мезгілде күзет қызметімен айналысатын бірнеше ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары және (немесе) меншік иелері болып табылады.
Өрескел
10
Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
11
Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
12
Жеке күзет ұйымы күзеттен басқа өзге қызметті жүзеге асыратын ұйымның еншілес кәсіпорны болып табылады.
Өрескел
13
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушылары) өздеріне қатысты күзет қызметтерін көрсететін құрылтайшылар не ұйымның лауазымды адамдары болып табылады.
Өрескел
14
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушысы) қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар азаматтар, сондай-ақ құрылтайшылардың (қатысушылардың) құрамында көрсетілген адамдар бар заңды тұлғалар болып табылады.
Өрескел
15
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушысы) өздерiне қатысты күзет қызметтерiн көрсететiн заңды тұлғалар және олармен аффилиирлеген заңды тұлғалар болып табылады.
Өрескел
16
Жеке күзет ұйымдарының құрылтайшылары (қатысушылары) қоғамдық бірлестіктер болып табылады.
Өрескел
17
Жеке күзет ұйымының құрылтайшылары (қатысушылары) шетелдік заңды тұлғалар, шетелдің қатысуымен заңды тұлғалар, шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ сенімгерлік басқаруында жеке күзет ұйымы бар адамдар болып табылады.
Өрескел
2-кіші бөлім. Ұлттық компаниялар құрған күзет қызметі субъектілері үшін:
18
Транзиттік теміржол жүк тасымалдарын жүзеге асыруға тартылған жүктерді және теміржол көлігі объектілерін күзету жөніндегі әскерилендірілген күзетті қоспағанда, ұлттық компаниялар құрған күзет ұйымдарының үшінші тұлғаларға күзет қызметтерін көрсету фактісінің болуы.
Өрескел
19
Жеке күзет ұйымы күзеттен басқа өзге қызметті жүзеге асыратын ұйымның еншілес кәсіпорны болып табылмайды.
Өрескел
20
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушылары) өздеріне қатысты күзет қызметтерін көрсететін құрылтайшылар не ұйымның лауазымды адамдары болып табылмайды.
Өрескел
21
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушысы) өздерiне қатысты күзет қызметтерiн көрсететiн заңды тұлғалар және олармен аффилиирлеген заңды тұлғалар болып табылмайды.
Өрескел

Раздел 3. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация):
42
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Грубое
Раздел 4. Наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля:
43
Возбуждение уголовного дела в отношении охранника, руководителя, учредителя (участника) субъекта контроля.
Грубое
44
Возбуждение административного дела в отношении охранника, руководителя, учредителя (участника) субъекта контроля за совершение следующих административных правонарушений: неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении; мелкое хулиганство; применение пиротехнических изделий в населенных пунктах; заведомо ложный вызов специальных служб; заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения; распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в состоянии опьянения; неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка; предоставление помещений заведомо для занятия проституцией или сводничества; изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции средств массовой информации, а равно иной продукции; воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований; занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации, разрешения или направления уведомления; нарушение норм лицензирования; нарушение требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации; нарушение законодательства Республики Казахстан в области охранной деятельности; нарушение режима чрезвычайного положения; нарушение правового режима в зоне проведения антитеррористической операции; действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного положения; несообщение о принятых мерах и (или) непринятие мер по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения; передача лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, специальных учреждениях, запрещенных веществ, изделий и предметов; незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка физическими и юридическими лицами оружия; нарушение порядка хранения, учета, использования, перевозки, торговли, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; нарушение правил оборота гражданского и служебного оружия; неправомерное применение оружия; нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо постановки его на учет; уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему; нарушение законодательства Республики Казахстан о порядке организации и проведения мирных собраний; нарушение законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях, а также руководство, участие в деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, финансирование их деятельности; нарушение законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях; незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог; представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, либо при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан; нарушение законодательства Республики Казахстан о гражданстве; нарушение установленных требований в сфере защиты государственных секретов, а также в работе со служебной информацией ограниченного распространения; незаконное проникновение на охраняемые объекты;
проявление неуважения к суду; ответственность участников производства по делу об административном правонарушении; отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний; заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод; неявка к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу; неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника (военнослужащего) правоохранительного или специального государственного органа, органа военной полиции, государственной фельдъегерской службы, судебного пристава, судебного исполнителя; неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа; неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава; воспрепятствование судебному исполнителю в исполнении исполнительных документов; незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
Грубое
45
На объекте, охраняемом субъектом контроля совершено правонарушение или случилось чрезвычайное происшествие, непосредственно связанное с обеспечением охраны (оказанием охранных услуг).
Грубое
46
Утрата, потеря служебного оружия.
Грубое

3-бөлім. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным):
42
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Өрескел
4-бөлім. Бақылау субъектінің кінәсінен пайда болған қолайсыз оқиғалардың болуы:
43
Бақылау субъектінің күзетшісіне, басшысына, құрылтайшысына (қатысушысына) қатысты қылмыстық іс қозғау.
Өрескел
44
Бақылау субъектінің күзетшісіне, басшысына, құрылтайшысына (қатысушысына) қатысты мынадай әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкімшілік іс қозғау: террористiк тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі мiндеттердi орындамау және (немесе) тиiсiнше орындамау; ұсақ бұзақылық; пиротехникалық бұйымдарды елдi мекендерде қолдану; арнаулы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат; алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға масаң күйде келу; қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау; көрінеу жезөкшелікпен айналысу немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну; бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмiн, сол сияқты өзге де өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату; мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды орындамау; тиiстi тiркеусiз, рұқсатсыз немесе хабарлама жібермей кәсіпкерлік немесе өзге де қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттердi (операцияларды)жүзеге асыру; лицензиялау нормаларын бұзу; күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бұзу; Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасын бұзу; төтенше жағдай режимiн бұзу; терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында құқықтық режимді бұзу; төтенше жағдай кезiнде құқықтық тәртiпті бұзуға итермелейтiн әрекеттер; құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламау және (немесе) шаралар қабылдамау; қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелерiнде, арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен нәрселер беру; жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз иеленіп алуы, беруі, өткізуі, сақтауы, алып жүруi, тасымалдауы; азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, олармен сауда жасау, оларды жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу; азаматтық және қызметтік қару айналымы қағидаларын бұзу; қаруды құқыққа сыйымсыз қолдану; азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) не оны есепке қою тәртібін бұзу; азаматтық қаруды, оның патрондарын өткізу үшiн тапсырудан жалтару; Қазақстан Республикасының бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасын бұзу; Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметіне басшылық жасау, қатысу, олардың қызметiн қаржыландыру; Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзу; паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау; жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтерді ұсыну; Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасын бұзу; мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс істеудегі белгіленген талаптарды бұзу; күзетiлетiн объектiлерге заңсыз кіру; сотты құрметтемеушілік; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысушылардың жауаптылығы; куәнiң айғақтар беруден бас тартуы немесе жалтаруы; куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе көрінеу дұрыс емес аударма; прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келмеу; құқық қорғау органы немесе арнаулы мемлекеттік орган, әскери полиция органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің (әскери қызметшісінің), сот приставының, сот орындаушысының заңды өкіміне немесе талабына бағынбау; сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн және атқарушылық құжатты орындамау; сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге де заңды талабын орындамау; сот орындаушысына атқарушылық құжаттарды орындауға кедергi келтiру; айырым белгiлерi және (немесе) нышаны бар әскери киiм нысанын, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану).
Өрескел
45
Бақылау субъектісі күзететін объектіде құқық бұзушылық жасалды немесе күзетті қамтамасыз етумен (күзет қызметін көрсетумен) тікелей байланысты төтенше жағдай болды.
Өрескел
46
Қызметтік қаруды жою, жоғалту.
Өрескел

Раздел 5. Наличие подтвержденных жалоб и обращений:
47
Наличие подтвержденной жалобы или обращения физического либо юридического лица, посредством результата внеплановой проверки или профилактического контроля без посещения субъекта контроля.
Грубое
Раздел 6. Анализ публикаций и освещений в средствах массовой информации:
48
Наличие подтвердившихся негативных публикаций и освещений качества, оказываемого частной охранной организацией охранных услуг в средствах массовой информации.
Незначительное
49
Наличие подтвердившихся негативных публикаций и освещений в средствах массовой информации, с выявлением неблагоприятных происшествий.
Значительное
Приложение 2
к Критериям оценки степени риска,
по государственному контролю
за охранной деятельностью,
за деятельностью
специализированных учебных
центров по подготовке
и повышению квалификации
работников, занимающих
должности руководителя
и охранника в частной охранной
организации, и за деятельностью
по монтажу, наладке
и техническому обслуживанию
средств охранной сигнализации
Субъективные критерии оценки степени риска по государственному контролю за охранной деятельностью для проведения проверки на соответствие требованиям
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2023 № 390 и Министра национальной экономики РК от 15.05.2023 № 65 (порядок введения в действие см. п.4); совместным приказом Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 № 389 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.06.2026 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Субъективные критерии оценки степени риска
Степень нарушений
Раздел 1. Результаты мониторинга отчетности, сведений, представляемых субъектом контроля, анализа и сведений, предоставляемых государственными органами и организациями и проводимых правоохранительными и специальными государственными органами оперативно-профилактических мероприятий:
Подраздел 1. Для всех субъектов, осуществляющих охранную деятельность:
1
Отсутствие у руководителя частной охранной организации (в том числе филиала и представительства) высшего юридического образования или стажа работы не менее трех лет на командных должностях в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях или на руководящих должностях в правоохранительных и специальных органах.
Значительное
2
Руководитель частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства) не является гражданином Республики Казахстан.
Грубое
3
Отсутствие у руководителя частной охранной организации, а также иного руководящего работника охранной организации, задействованного в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), свидетельства о прохождении подготовки по специальной программе.
Значительное
4
Отсутствие у руководителя частной охранной организации, а также иного руководящего работника охранной организации, задействованного в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), свидетельства о прохождении курсов повышения квалификации по специальной программе.
Значительное
5
Руководитель частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), является лицо с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящее на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья.
Грубое
6
Руководитель частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), является лицо, имеющее судимость за совершение преступления.
Грубое
7
Руководителем частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), является лицо, освобожденное от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

5-бөлім. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы:
47
Жоспардан тыс тексеріс немесе бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижесі арқылы жеке не заңды тұлғаның расталған шағымы немесе өтінішінің болуы.
Өрескел
6-бөлім. Бұқаралық ақпарат құралдарындағы басылымдар мен жарияланымдарды талдау:
48
Бұқаралық ақпарат құралдарында жеке күзет ұйымы көрсететін күзет қызметтерінің сапасы туралы расталған жағымсыз жарияланымдар мен басылымдардың болуы.
Болмашы
49
Жағымсыз оқиғаларды анықтай отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында расталған жағымсыз жарияланымдар мен басылымдардың болуы.
Елеулі
Күзет қызметін, жеке күзет
ұйымында басшы және күзетші
лауазымдарын атқаратын
жұмыскерлерді даярлау және
олардың біліктілігін арттыру
жөніндегі мамандандырылған
оқу орталықтарының қызметін
және күзет сигнализациясы
құралдарын монтаждау, баптау
және оларға техникалық қызмет
көрсету жөніндегі қызметті
мемлекеттік бақылау бойынша
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүргізу үшін күзет қызметін мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерістер енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз); ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 389 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 03.06.2026 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективтік өлшемшарттары
Бұзушылық дәрежесі
1-бөлім. Бақылау субъектісі ұсынатын есептерге, мәліметтерге жүргізілген мониторинг, мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын талдау және мәліметтер, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар нәтижелері:
1-кіші бөлім. Күзет қызметін жүзеге асыратын барлық субъектілер үшін:
1
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысында жоғары заң білімінің немесе Қарулы Күштерде, басқа әскерлер мен әскери құралымдардағы командалық лауазымдарда немесе құқық қорғау және арнайы органдардағы басшылық лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болмауы.
Елеулі
2
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайды.
Өрескел
3
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысында, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері арнайы бағдарлама бойынша даярлықтан өткендігі туралы куәліктің болмауы.
Елеулі
4
Жеке күзет ұйымы (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысында, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері арнайы бағдарлама бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткендігі туралы куәліктің болмауы.
Елеулі
5
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылады.
Өрескел
6
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар адам болып табылады.
Өрескел
7
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылады:

1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;
3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения о сотрудничестве, при выполнении условий процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;
6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
Грубое
8
Руководителем частной охранной организации, а также иным руководящим работником охранной организации, задействованным в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства) является лицо, в отношении которого в течение одного года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности за совершение уголовного проступка вынесен обвинительный приговор суда, а также в течение одного года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка:
1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;
3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения о сотрудничестве, при выполнении условий процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;

1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтуіне орай;
3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты;
5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, ынтымақтастық туралы процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімнің шарттарын орындаған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;
6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
Өрескел
8
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған, сондай-ақ басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылады:
1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтуіне орай;
3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты;
5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, ынтымақтастық туралы процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімнің шарттарын орындаған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;

6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
Грубое
9
Руководитель частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), привлекался к административной ответственности ранее в течение года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности за совершение следующих административных правонарушений: неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении; мелкое хулиганство; применение пиротехнических изделий в населенных пунктах; заведомо ложный вызов специальных служб; заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения; распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в состоянии опьянения; неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка; предоставление помещений заведомо для занятия проституцией, оказания иных услуг сексуального характера или сводничества; изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции масс-медиа, а равно иной продукции; воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований; занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации, разрешения или направления уведомления; нарушение норм лицензирования или разрешительных процедур; нарушение требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации; нарушение законодательства Республики Казахстан в области охранной деятельности; нарушение режима чрезвычайного положения; нарушение правового режима в зоне проведения антитеррористической операции; действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного или военного положения; несообщение о принятых мерах и (или) непринятие мер по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения; передача лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, специальных учреждениях, запрещенных веществ, изделий и предметов; незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка физическими и юридическими лицами оружия; нарушение порядка хранения, учета, использования, перевозки, торговли, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; нарушение правил оборота гражданского и служебного оружия; неправомерное применение оружия; нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо постановки его на учет; уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему; нарушение законодательства Республики Казахстан о порядке организации и проведения мирных собраний; нарушение законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях, а также руководство, участие в деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, финансирование их деятельности; нарушение законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях; незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог; представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, либо при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан; нарушение законодательства Республики Казахстан о гражданстве; нарушение установленных требований в сфере защиты государственных секретов, а также в работе со служебной информацией ограниченного распространения; незаконное проникновение на охраняемые объекты; проявление неуважения к суду; ответственность участников производства по делу об административном правонарушении; отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний; заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод; неявка к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу; неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника (военнослужащего) правоохранительного или специального государственного органа, органа военной полиции, государственной фельдъегерской службы, судебного пристава, судебного исполнителя; неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа; неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава; воспрепятствование судебному исполнителю в исполнении исполнительных документов; незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
Грубое
10
Руководитель частной охранной организации, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), был уволен менее трех лет назад по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции.
Грубое
11
С руководителем частной охранной организации, а также иным руководящим работником охранной организации, задействованным в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), в период занятия им аналогичной должности или должности охранника частной охранной организации был расторгнут трудовой договор менее трех лет назад, по следующим основаниям:

6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
Өрескел
9
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде мынадай әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылған: террористiк тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі мiндеттердi орындамау және (немесе) тиiсiнше орындамау; ұсақ бұзақылық; пиротехникалық бұйымдарды елдi мекендерде қолдану; арнаулы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат; алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға масаң күйде келу; қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау; көрінеу жезөкшелікпен айналысу, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсету немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну; масс-медиа өнiмiн, сол сияқты өзге де өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату; мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды орындамау; тиiстi тiркеусiз, рұқсатсыз немесе хабарлама жібермей кәсіпкерлік немесе өзге де қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру; лицензиялау нормаларын немесе рұқсат беру рәсімдерін бұзу; күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бұзу; Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасын бұзу; төтенше жағдай режимiн бұзу; терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында құқықтық режимді бұзу; төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы кезiнде құқықтық тәртiпті бұзуға итермелейтiн әрекеттер; құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламау және (немесе) шаралар қабылдамау; қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелерiнде, арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен нәрселер беру; жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз иеленіп алуы, беруі, өткізуі, сақтауы, алып жүруi, тасымалдауы; азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, олармен сауда жасау, оларды жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу; азаматтық және қызметтік қару айналымы қағидаларын бұзу; қаруды құқыққа сыйымсыз қолдану; азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) не оны есепке қою тәртібін бұзу; азаматтық қаруды, оның патрондарын өткізу үшiн тапсырудан жалтару; Қазақстан Республикасының бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасын бұзу; Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметіне басшылық жасау, қатысу, олардың қызметiн қаржыландыру; Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзу; паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау; жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтерді ұсыну; Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасын бұзу; мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс істеудегі белгіленген талаптарды бұзу; күзетiлетiн объектiлерге заңсыз кіру; сотты құрметтемеушілік; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысушылардың жауаптылығы; куәнiң айғақтар беруден бас тартуы немесе жалтаруы; куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе көрінеу дұрыс емес аударма; прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келмеу; құқық қорғау органы немесе арнаулы мемлекеттік орган, әскери полиция органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің (әскери қызметшісінің), сот приставының, сот орындаушысының заңды өкіміне немесе талабына бағынбау; сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн және атқарушылық құжатты орындамау; сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге де заңды талабын орындамау; сот орындаушысына атқарушылық құжаттарды орындауға кедергi келтiру; айырым белгiлерi және (немесе) нышаны бар әскери киiм нысанын, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану).
Өрескел
10
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері кемінде үш жыл бұрын теріс себептер бойынша мемлекеттік, әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттардан және әділет органдарынан жұмыстан босатылған.
Өрескел
11
Жеке күзет ұйымының басшысымен (оның ішінде филиал мен өкілдік), сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері кемінде үш жыл бұрын осыған ұқсас лауазымды немесе жеке күзет ұйымының күзетшісі лауазымын атқарған кезеңде мынадай негіздер бойынша еңбек шарты бұзылған:

1) нахождения работника на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов), в том числе в случаях употребления в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов);
2) отказа от прохождения медицинского освидетельствования для установления факта употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;
3) нарушения работником правил охраны труда или пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия для жизни и здоровья работников, включая производственные травмы и аварии;
4) совершения работником по месту работы хищения (в том числе мелкого) чужого имущества, умышленного его уничтожения или повреждения, установленного вступившим в законную силу приговором или постановлением суда;
5) разглашения работником сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, ставших ему известными в связи с выполнением трудовых обязанностей;
6) повторного неисполнения или повторного ненадлежащего исполнения без уважительных причин трудовых обязанностей работником, имеющим дисциплинарное взыскание;
7) представления работником работодателю заведомо ложных документов или сведений при заключении трудового договора либо переводе на другую работу, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении трудового договора или переводе на другую работу.
Грубое
12
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника не является гражданином Республики Казахстан.
Грубое
13
Возраст работника частной охранной организации, занимающего должность охранника моложе 19 лет.
Значительное
14
Отсутствие у работника частной охранной организации, занимающего должность охранника свидетельства о прохождении подготовки по специальной программе.
Значительное
15
Отсутствие у работника частной охранной организации, занимающего должность охранника свидетельства о прохождении курсов повышения квалификации по специальной программе.
Значительное
16
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника является лицо, имеющее судимость за совершение преступления.
Грубое
17
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника является лицо с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящее на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья.
Грубое
18
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника является лицо, освобожденное от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

1) жұмыскер жұмыста алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайында болған, оның ішінде жұмыс күні ішінде алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайын туғызатын заттарды пайдаланған;
2) алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық жағдайын туғызатын заттарды пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан;
3) өндірістік жарақаттар мен аварияларды қоса алғанда, жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығы үшін ауыр зардаптарға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін, еңбекті қорғау немесе өрт қауіпсіздігі не көліктегі қозғалыс қауіпсіздігі қағидаларын жұмыскер бұзған;
4) заңды күшіне енген сот үкімімен немесе қаулысымен анықталған, жұмыскер жұмыс орнында бөтен мүлікті ұрлаған (оның ішінде ұсақ ұрлық), оны қасақана жойған немесе бүлдірген;
5) жұмыскер еңбек міндеттерін орындауға байланысты өзіне мәлім болған мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткен;
6) тәртіптік жазасы бар жұмыскер еңбек міндеттерін дәлелді себепсіз қайталап орындамаған немесе қайталап тиісінше орындамаған;
7) егер төлнұсқа құжаттар немесе мәліметтер еңбек шартын жасасудан немесе басқа жұмысқа ауысудан бас тартуға негіз болатын болса, еңбек шартын жасасу не басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскер жұмыс берушіге көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынған.
Өрескел
12
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайды.
Өрескел
13
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымы жұмыскерініңжасы 19 жастан кіші.
Елеулі
14
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерінде арнайы бағдарлама бойынша даярлықтан өткені туралы куәліктің болмауы.
Елеулі
15
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерінде арнайы бағдарлама бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өту туралы куәліктің болмауы.
Елеулі
16
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымы жұмыскері қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар адам болып табылады.
Өрескел
17
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылады.
Өрескел
18
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылады:

1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;
3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;
6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
Грубое
19
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника является лицо, в отношении которого в течение одного года до принятия на должность охранника или в период нахождения в данной должности за совершение уголовного проступка вынесен обвинительный приговор суда, а также в течение одного года до принятия на должность охранника или в период нахождения в данной должности освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка:
1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;
3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;
6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
Грубое
20
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника привлекался к административной ответственности ранее в течение года до принятия на работу охранником или в период нахождения в данной должности за совершение следующих административных правонарушений: неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении; мелкое хулиганство; применение пиротехнических изделий в населенных пунктах; заведомо ложный вызов специальных служб; заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения; распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в состоянии опьянения; неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка; предоставление помещений заведомо для занятия проституцией или сводничества; изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции средств массовой информации, а равно иной продукции; воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований; занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации, разрешения или направления уведомления; нарушение норм лицензирования; нарушение требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации (статья 469); нарушение законодательства Республики Казахстан в области охранной деятельности; нарушение режима чрезвычайного положения; нарушение правового режима в зоне проведения антитеррористической операции; действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного положения ; несообщение о принятых мерах и (или) непринятие мер по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения; передача лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, специальных учреждениях, запрещенных веществ, изделий и предметов; незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка физическими и юридическими лицами оружия; нарушение порядка хранения, учета, использования, перевозки, торговли, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; нарушение правил оборота гражданского и служебного оружия; неправомерное применение оружия; нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо постановки его на учет; уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему; нарушение законодательства Республики Казахстан о порядке организации и проведения мирных собраний; нарушение законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях, а также руководство, участие в деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, финансирование их деятельности; нарушение законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях; незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог; представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, либо при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан; нарушение законодательства Республики Казахстан о гражданстве; нарушение установленных требований в сфере защиты государственных секретов, а также в работе со служебной информацией ограниченного распространения; незаконное проникновение на охраняемые объекты; проявление неуважения к суду; ответственность участников производства по делу об административном правонарушении; отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний; заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод; неявка к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу; неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника (военнослужащего) правоохранительного или специального государственного органа, органа военной полиции, государственной фельдъегерской службы, судебного пристава, судебного исполнителя; неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа; неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава; воспрепятствование судебному исполнителю в исполнении исполнительных документов; незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
Грубое
21
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника был уволен менее трех лет назад по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции.
Грубое
22
С работником частной охранной организации, занимающим должность охранника, в период занятия им аналогичной должности был расторгнут трудовой договор менее трех лет назад, по следующим основаниям:

1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тартудың ескіру мерзімінің өтуіне орай;
3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты;
5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, ескіру мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;
6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
Өрескел
19
Күзетші лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған, сондай-ақ күзетші лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері болып табылады:
1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тартудың ескіру мерзімінің өтуіне орай;
3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты;
5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, ескіру мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;
6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
Өрескел
20
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері күзетші лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде мынадай әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылған: террористiк тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі мiндеттердi орындамау және (немесе) тиiсiнше орындамау; ұсақ бұзақылық; пиротехникалық бұйымдарды елдi мекендерде қолдану; арнаулы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат; алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға масаң күйде келу; қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау; көрінеу жезөкшелікпен айналысу немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну; бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмiн, сол сияқты өзге де өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату; мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды орындамау; тиiстi тiркеусiз, рұқсатсыз немесе хабарлама жібермей кәсіпкерлік немесе өзге де қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттердi (операцияларды)жүзеге асыру; лицензиялау нормаларын бұзу; күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бұзу; Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасын бұзу; төтенше жағдай режимiн бұзу; терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында құқықтық режимді бұзу; төтенше жағдай кезiнде құқықтық тәртiпті бұзуға итермелейтiн әрекеттер; құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламау және (немесе) шаралар қабылдамау; қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелерiнде, арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен нәрселер беру; жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз иеленіп алуы, беруі, өткізуі, сақтауы, алып жүруi, тасымалдауы; азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, олармен сауда жасау, оларды жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу; азаматтық және қызметтік қару айналымы қағидаларын бұзу; қаруды құқыққа сыйымсыз қолдану; азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) не оны есепке қою тәртібін бұзу; азаматтық қаруды, оның патрондарын өткізу үшiн тапсырудан жалтару; Қазақстан Республикасының бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасын бұзу; Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметіне басшылық жасау, қатысу, олардың қызметiн қаржыландыру; Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзу; паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау; жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтерді ұсыну; Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасын бұзу; мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс істеудегі белгіленген талаптарды бұзу; күзетiлетiн объектiлерге заңсыз кіру; сотты құрметтемеушілік; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысушылардың жауаптылығы; куәнiң айғақтар беруден бас тартуы немесе жалтаруы; куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе көрінеу дұрыс емес аударма; прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келмеу; құқық қорғау органы немесе арнаулы мемлекеттік орган, әскери полиция органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің (әскери қызметшісінің), сот приставының, сот орындаушысының заңды өкіміне немесе талабына бағынбау; сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн және атқарушылық құжатты орындамау; сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге де заңды талабын орындамау; сот орындаушысына атқарушылық құжаттарды орындауға кедергi келтiру; айырым белгiлерi және (немесе) нышаны бар әскери киiм нысанын, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану).
Өрескел
21
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерікемінде үш жыл бұрын теріс себептер бойынша мемлекеттік, әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттардан және әділет органдарынан жұмыстан босатылған.
Өрескел
22
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерімен кемінде үш жыл бұрын осыған ұқсас лауазымды атқарған кезеңде мынадай негіздер бойынша еңбек шарты бұзылған:

6) повторного неисполнения или повторного ненадлежащего исполнения без уважительных причин трудовых обязанностей работником, имеющим дисциплинарное взыскание;
7) представления работником работодателю заведомо ложных документов или сведений при заключении трудового договора либо переводе на другую работу, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении трудового договора или переводе на другую работу.
Грубое
Подраздел 2. Для субъектов, осуществляющих охрану объектов, уязвимых в террористическом отношении:
23
Наличие опыта работы в сфере оказания охранных услуг менее одного года.
Грубое
24
Отсутствие офисного помещения для размещения пункта централизованной охраны на праве собственности либо аренды.
Грубое
25
Отсутствие пульта централизованного наблюдения
Грубое
26
Отсутствие радиосвязи.
Грубое
27
Наличие менее двух мобильных групп (групп оперативного реагирования), обеспечивающих выезд на сигналы тревоги объектов.
Грубое
28
Отсутствие служебного, в том числе огнестрельного оружия.
Грубое

6) тәртіптік жазасы бар жұмыскер еңбек міндеттерін дәлелді себепсіз қайталап орындамаған немесе қайталап тиісінше орындамаған;
7) егер төлнұсқа құжаттар немесе мәліметтер еңбек шартын жасасудан немесе басқа жұмысқа ауысудан бас тартуға негіз болатын болса, еңбек шартын жасасу не басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскер жұмыс берушіге көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынған.
Өрескел
2-кіші бөлім. Террористік тұрғыдан осал объектілердің күзетін жүзеге асыратын субъектілер үшін:
23
Күзет қызметтерін көрсету саласында бір жылдан кемжұмыс тәжірибесінің болуы.
Өрескел
24
Меншік не жалға алу құқығында орталықтандырылған күзет пунктін орналастыруға арналған үй-жайының болмауы.
Өрескел
25
Орталықтандырылған бақылау пультінің болмауы.
Өрескел
26
Радиобайланыстың болмауы.
Өрескел
27
Объектілерден дабыл сигналдарына шығуды қамтамасыз ететін екіден кем мобильді топтарының (жедел ден қою топтарының) болуы.
Өрескел
28
Қызметтік, оның ішінде атыс қаруының болмауы.
Өрескел

28-1
Частная охранная организация осуществляет иную предпринимательскую деятельность, за исключением работ по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации
Грубое
28-2
Частная охранная организация осуществляет охранную деятельность без устава и лицензии на осуществление охранной деятельности
Грубое
Подраздел 3. Для субъектов охранной деятельности, учрежденных национальными компаниями:
29
Исключен совместным приказом Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 № 389 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.06.2026 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

28-1
Жеке күзет ұйымы күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды қоспағанда, өзге кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асырады.
Өрескел
28-2
Жеке күзет ұйымы күзет қызметін жарғысыз және күзет қызметін жүзеге асыруына арналған лицензиясыз жүзеге асырады.
Өрескел
3-кіші бөлім. Ұлттық компаниялар құрған күзет қызметі субъектілері үшін:
Ескерту. 3-кіші бөлім алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 389 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 03.06.2026 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;
3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;
6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
Грубое
48
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника является лицо, в отношении которого в течение одного года до принятия на должность охранника или в период нахождения в данной должности за совершение уголовного проступка вынесен обвинительный приговор суда, а также в течение одного года до принятия на должность охранника или в период нахождения в данной должности освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка:
1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;
3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;
6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
Грубое
49
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника привлекался к административной ответственности ранее в течение года до принятия на работу охранником или в период нахождения в данной должности за совершение следующих административных правонарушений: неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении; мелкое хулиганство; применение пиротехнических изделий в населенных пунктах; заведомо ложный вызов специальных служб; заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения; распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в состоянии опьянения; неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка; предоставление помещений заведомо для занятия проституцией или сводничества; изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции средств массовой информации, а равно иной продукции; воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований; занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации, разрешения или направления уведомления; нарушение норм лицензирования; нарушение требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации; нарушение законодательства Республики Казахстан в области охранной деятельности; нарушение режима чрезвычайного положения; нарушение правового режима в зоне проведения антитеррористической операции; действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного положения; несообщение о принятых мерах и (или) непринятие мер по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения; передача лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, специальных учреждениях, запрещенных веществ, изделий и предметов; незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка физическими и юридическими лицами оружия; нарушение порядка хранения, учета, использования, перевозки, торговли, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; нарушение правил оборота гражданского и служебного оружия; неправомерное применение оружия; нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо постановки его на учет; уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему; нарушение законодательства Республики Казахстан о порядке организации и проведения мирных собраний; нарушение законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях, а также руководство, участие в деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, финансирование их деятельности; нарушение законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях; незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог; представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, либо при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан; нарушение законодательства Республики Казахстан о гражданстве; нарушение установленных требований в сфере защиты государственных секретов, а также в работе со служебной информацией ограниченного распространения; незаконное проникновение на охраняемые объекты; проявление неуважения к суду; ответственность участников производства по делу об административном правонарушении; отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний; заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод; неявка к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу; неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника (военнослужащего) правоохранительного или специального государственного органа, органа военной полиции, государственной фельдъегерской службы, судебного пристава, судебного исполнителя; неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа; неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава; воспрепятствование судебному исполнителю в исполнении исполнительных документов; незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
Грубое
50
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника был уволен менее трех лет назад по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции
Грубое
51
С работником частной охранной организации, занимающим должность охранника, в период занятия им аналогичной должности был расторгнут трудовой договор менее трех лет назад, по следующим основаниям:

1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тартудың ескіру мерзімінің өтуіне орай;
3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты;
5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, ескіру мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;
6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
Өрескел
48
Күзетші лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған, сондай-ақ күзетші лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері болып табылады:
1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тартудың ескіру мерзімінің өтуіне орай;
3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты;
5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, ескіру мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;
6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
Өрескел
49
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері күзетші лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде мынадай әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылған: террористiк тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі мiндеттердi орындамау және (немесе) тиiсiнше орындамау; ұсақ бұзақылық; пиротехникалық бұйымдарды елдi мекендерде қолдану; арнаулы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат; алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға масаң күйде келу; қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау; көрінеу жезөкшелікпен айналысу немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну; бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмiн, сол сияқты өзге де өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату; мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды орындамау; тиiстi тiркеусiз, рұқсатсыз немесе хабарлама жібермей кәсіпкерлік немесе өзге де қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттердi (операцияларды)жүзеге асыру; лицензиялау нормаларын бұзу; күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бұзу; Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасын бұзу; төтенше жағдай режимiн бұзу; терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында құқықтық режимді бұзу; төтенше жағдай кезiнде құқықтық тәртiпті бұзуға итермелейтiн әрекеттер; құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламау және (немесе) шаралар қабылдамау; қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелерiнде, арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен нәрселер беру; жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз иеленіп алуы, беруі, өткізуі, сақтауы, алып жүруi, тасымалдауы; азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, олармен сауда жасау, оларды жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу; азаматтық және қызметтік қару айналымы қағидаларын бұзу; қаруды құқыққа сыйымсыз қолдану; азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) не оны есепке қою тәртібін бұзу; азаматтық қаруды, оның патрондарын өткізу үшiн тапсырудан жалтару; Қазақстан Республикасының бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасын бұзу; Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметіне басшылық жасау, қатысу, олардың қызметiн қаржыландыру; Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзу; паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау; жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтерді ұсыну; Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасын бұзу; мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс істеудегі белгіленген талаптарды бұзу; күзетiлетiн объектiлерге заңсыз кіру; сотты құрметтемеушілік; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысушылардың жауаптылығы; куәнiң айғақтар беруден бас тартуы немесе жалтаруы; куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе көрінеу дұрыс емес аударма; прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келмеу; құқық қорғау органы немесе арнаулы мемлекеттік орган, әскери полиция органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің (әскери қызметшісінің), сот приставының, сот орындаушысының заңды өкіміне немесе талабына бағынбау; сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн және атқарушылық құжатты орындамау; сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге де заңды талабын орындамау; сот орындаушысына атқарушылық құжаттарды орындауға кедергi келтiру; айырым белгiлерi және (немесе) нышаны бар әскери киiм нысанын, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану).
Өрескел
50
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерікемінде үш жыл бұрын теріс себептер бойынша мемлекеттік, әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттардан және әділет органдарынан жұмыстан босатылған.
Өрескел
51
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерімен кемінде үш жыл бұрын осыған ұқсас лауазымды атқарған кезеңде мынадай негіздер бойынша еңбек шарты бұзылған:

Раздел 3. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация):
59
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Грубое
Раздел 4. Наличие подтвержденных жалоб и обращений:
60
Наличие подтвержденной жалобы или обращения физического либо юридического лица, посредством результата внеплановой проверки или профилактического контроля без посещения субъекта контроля.
Грубое
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска, по государственному
контролю за охранной деятельностью,
за деятельностью специализированных
учебных центров по подготовке
и повышению квалификации
работников, занимающих
должности руководителя
и охранника в частной охранной
организации, и за деятельностью
по монтажу, наладке
и техническому обслуживанию
средств охранной сигнализации
Субъективные критерии оценки степени риска по государственному контролю за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации для проведения проверки на соответствие требованиям
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра внутренних дел РК от 20.06.2024 № 502 и и.о. Министра национальной экономики РК от 24.06.2024 года № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); совместным приказом Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 № 389 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.06.2026 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Субъективные критерии оценки степени риска
Степень нарушений
Раздел 1. Результаты мониторинга отчетности, сведений, представляемых субъектом контроля, анализа и сведений, предоставляемых государственными органами и организациями и проводимых правоохранительными и специальными государственными органами оперативно-профилактических мероприятий:
1
Отсутствие помещения для проведения занятий, соответствующих санитарным нормам.
Грубое
2
Отсутствие стрелкового тира для проведения занятий по огневой подготовке на праве собственности либо договора аренды.
Грубое
3
Отсутствие специальных и технических средств, предусмотренных учебными программами и учебными планами.
Значительное
4
Отсутствие преподавателей, обладающих соответствующими теоретическими, практическими знаниями и навыками преподавания в области своей профессиональной компетенции, и привлекаемых к процессу обучения специалистов, имеющих профессиональный опыт работы в области охранной деятельности (копии, подтверждающих документов).
Значительное
5
Учредителями (участниками), руководителями специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации (далее – СУЦ) и их филиалов являются лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящее на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья.
Грубое
6
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов являются лица, имеющие судимость за совершение преступления.
Грубое
7
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов являются лица, освобожденные от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

3-бөлім. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным):
59
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Өрескел
4-бөлім. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы:
60
Жоспардан тыс тексеріс немесе бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижесі арқылы жеке не заңды тұлғаның расталған шағымы немесе өтінішінің болуы.
Өрескел
Күзет қызметін, жеке күзет
ұйымында басшы және күзетші
лауазымдарын атқаратын
жұмыскерлерді даярлау және
олардың біліктілігін арттыру
жөніндегі мамандандырылған
оқу орталықтарының қызметін
және күзет сигнализациясы
құралдарын монтаждау, баптау
және оларға техникалық қызмет
көрсету жөніндегі қызметті
мемлекеттік бақылау бойынша
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
Талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүргізу үшін жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 20.06.2024 № 502 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.06.2024 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 389 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 03.06.2026 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективтік өлшемшарттары
Бұзушылық дәрежесі
1-бөлім. Бақылау субъектісі ұсынатын есептерге, мәліметтерге жүргізілген мониторинг, мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын талдау және мәліметтер, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар нәтижелері:
1
Санитарлық нормаларға сәйкес келетін сабақтар өткізуге арналған үй-жайдың болмауы.
Өрескел
2
Меншік құқығында немесе жалдау шартында атыс даярлығы бойынша сабақтар өткізу үшін атыс тирінің болмауы.
Өрескел
3
Оқу бағдарламалары мен оқу жоспарларында көзделген арнайы және техникалық құралдардың болмауы.
Елеулі
4
Тиісті теориялық, практикалық білімдері және өзінің кәсіптік құзыреті саласында практикалық дағдылары бар және күзет қызметі саласында кәсіптік жұмыс тәжірибесін жинақтаған, мамандарды оқыту процесіне тартылып жүрген оқытушылардың болмауы (растайтын құжаттардың көшірмелері).
Елеулі
5
Жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының (бұдан әрі – МОО) және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адамдар болып табылады.
Өрескел
6
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар адамдар болып табылады.
Өрескел
7
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адамдар болып табылады:

1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;
3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;
6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
Грубое
8
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов являются лица, в отношении которых в течение одного года до принятия на должность или в период нахождения в данной должности за совершение уголовного проступка вынесен обвинительный приговор суда или в течение одного года до принятия на должность или в период нахождения в данной должности освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка:
1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;
3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;
6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
Грубое
9
Учредители (участники), руководители СУЦ и их филиалов привлекались к административной ответственности ранее в течение года до принятия на должность или в период нахождения в данной должности за совершение следующих административных правонарушений: неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении; мелкое хулиганство; применение пиротехнических изделий в населенных пунктах; заведомо ложный вызов специальных служб; заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения; распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в состоянии опьянения; неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка; предоставление помещений заведомо для занятия проституцией или сводничества; изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции средств массовой информации, а равно иной продукции; воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований; занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации, разрешения или направления уведомления; нарушение норм лицензирования; нарушение требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации; нарушение законодательства Республики Казахстан в области охранной деятельности; нарушение режима чрезвычайного положения; нарушение правового режима в зоне проведения антитеррористической операции; действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного положения; несообщение о принятых мерах и (или) непринятие мер по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения; передача лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, специальных учреждениях, запрещенных веществ, изделий и предметов; незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка физическими и юридическими лицами оружия; нарушение порядка хранения, учета, использования, перевозки, торговли, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; нарушение правил оборота гражданского и служебного оружия; неправомерное применение оружия; нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо постановки его на учет; уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему; нарушение законодательства Республики Казахстан о порядке организации и проведения мирных собраний; нарушение законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях, а также руководство, участие в деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, финансирование их деятельности; нарушение законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях; незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог; представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, либо при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан; нарушение законодательства Республики Казахстан о гражданстве; нарушение установленных требований в сфере защиты государственных секретов, а также в работе со служебной информацией ограниченного распространения; незаконное проникновение на охраняемые объекты; проявление неуважения к суду; ответственность участников производства по делу об административном правонарушении; отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний; заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод; неявка к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу; неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника (военнослужащего) правоохранительного или специального государственного органа, органа военной полиции, государственной фельдъегерской службы, судебного пристава, судебного исполнителя; неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа; неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава; воспрепятствование судебному исполнителю в исполнении исполнительных документов; незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
Грубое
10
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов являются лица, уволенные менее трех лет назад по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции.
Грубое
11
С учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов, в период занятия ими аналогичной должности или должности охранника частной охранной организации был расторгнут трудовой договор менее трех лет назад, по следующим основаниям:

1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тартудың ескіру мерзімінің өтуіне орай;
3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты;
5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, ескіру мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;
6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
Өрескел
8
Лауазымға қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған, сондай-ақ лауазымға қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адамдар МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары болып табылады:
1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тартудың ескіру мерзімінің өтуіне орай;
3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты;
5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, ескіру мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;
6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
Өрескел
9
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшыларылауазымға қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде мынадай әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылған: террористiк тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі мiндеттердi орындамау және (немесе) тиiсiнше орындамау; ұсақ бұзақылық; пиротехникалық бұйымдарды елдi мекендерде қолдану; арнаулы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат; алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға масаң күйде келу; қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау; көрінеу жезөкшелікпен айналысу немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну; бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмiн, сол сияқты өзге де өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату; мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды орындамау; тиiстi тiркеусiз, рұқсатсыз немесе хабарлама жібермей кәсіпкерлік немесе өзге де қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттердi (операцияларды)жүзеге асыру; лицензиялау нормаларын бұзу; күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бұзу; Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасын бұзу; төтенше жағдай режимiн бұзу; терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында құқықтық режимді бұзу; төтенше жағдай кезiнде құқықтық тәртiпті бұзуға итермелейтiн әрекеттер; құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламау және (немесе) шаралар қабылдамау; қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелерiнде, арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен нәрселер беру; жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз иеленіп алуы, беруі, өткізуі, сақтауы, алып жүруi, тасымалдауы; азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, олармен сауда жасау, оларды жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу; азаматтық және қызметтік қару айналымы қағидаларын бұзу; қаруды құқыққа сыйымсыз қолдану; азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) не оны есепке қою тәртібін бұзу; азаматтық қаруды, оның патрондарын өткізу үшiн тапсырудан жалтару; Қазақстан Республикасының бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасын бұзу; Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметіне басшылық жасау, қатысу, олардың қызметiн қаржыландыру; Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзу; паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау; жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтерді ұсыну; Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасын бұзу; мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс істеудегі белгіленген талаптарды бұзу; күзетiлетiн объектiлерге заңсыз кіру; сотты құрметтемеушілік; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысушылардың жауаптылығы; куәнiң айғақтар беруден бас тартуы немесе жалтаруы; куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе көрінеу дұрыс емес аударма; прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келмеу; құқық қорғау органы немесе арнаулы мемлекеттік орган, әскери полиция органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің (әскери қызметшісінің), сот приставының, сот орындаушысының заңды өкіміне немесе талабына бағынбау; сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн және атқарушылық құжатты орындамау; сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге де заңды талабын орындамау; сот орындаушысына атқарушылық құжаттарды орындауға кедергi келтiру; айырым белгiлерi және (немесе) нышаны бар әскери киiм нысанын, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану).
Өрескел
10
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары кемінде үш жыл бұрын мемлекеттiк, әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттардан және әдiлет органдарынан теріс себептермен босатылған адамдар болып табылады.
Өрескел
11
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшыларымен (қатысушыларымен), басшыларымен кемінде үш жыл бұрын осыған ұқсас лауазымды немесе жеке күзет ұйымының күзетшісілауазымын атқарған кезеңде мынадай негіздер бойынша еңбек шарты бұзылған:

1) нахождения работника на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов), в том числе в случаях употребления в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов);
2) отказа от прохождения медицинского освидетельствования для установления факта употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;
3) нарушения работником правил охраны труда или пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия для жизни и здоровья работников, включая производственные травмы и аварии;
4) совершения работником по месту работы хищения (в том числе мелкого) чужого имущества, умышленного его уничтожения или повреждения, установленного вступившим в законную силу приговором или постановлением суда;
5) разглашения работником сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, ставших ему известными в связи с выполнением трудовых обязанностей;
6) повторного неисполнения или повторного ненадлежащего исполнения без уважительных причин трудовых обязанностей работником, имеющим дисциплинарное взыскание;
7) представления работником работодателю заведомо ложных документов или сведений при заключении трудового договора либо переводе на другую работу, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении трудового договора или переводе на другую работу.
Грубое
12
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов являются иностранные юридические лица, юридические лица с иностранным участием, иностранцы, а также лица без гражданства.
Грубое
13
Несоответствие служебного оружия и патронов к нему следующим видам, типам, моделям и количеству:
1) нарезное длинноствольное оружие– не более 5 единиц;
2) нарезное короткоствольное оружие– не более 10 единиц;
3) гладкоствольное длинноствольное оружие– не более 7 единиц;
4) гладкоствольное короткоствольное оружие– не более 7 единиц;
5) бесствольное травматическое оружие– не более 5 единиц;
6) электрическое оружие– не более 5 единиц;
7) газовый пистолет, револьвер – не более 5 единиц;
8) пневматическое оружие– не более 5 единиц.
Нормы боеприпасов устанавливаются из расчета:
- обучение охранников, руководителей частных охранных организаций – 18 патронов на обучаемого на каждый вид оружия;
- обучение охранников, осуществляющих защиту жизни и здоровья физических лиц – 500 патронов на обучаемого за весь курс;
- обучение владельцев гражданского охотничьего оружия и оружия самообороны – 20 патронов на одного владельца гражданского оружия;
- проверка боя оружия – 8 патронов на одну единицу оружия.
Грубое

1) жұмыскер жұмыста алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайында болған, оның ішінде жұмыс күні ішінде алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайын туғызатын заттарды пайдаланған;
2) алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық жағдайын туғызатын заттарды пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан;
3) өндірістік жарақаттар мен аварияларды қоса алғанда, жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығы үшін ауыр зардаптарға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін, еңбекті қорғау немесе өрт қауіпсіздігі не көліктегі қозғалыс қауіпсіздігі қағидаларын жұмыскер бұзған;
4) заңды күшіне енген сот үкімімен немесе қаулысымен анықталған, жұмыскер жұмыс орнында бөтен мүлікті ұрлаған (оның ішінде ұсақ ұрлық), оны қасақана жойған немесе бүлдірген;
5) жұмыскер еңбек міндеттерін орындауға байланысты өзіне мәлім болған мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткен;
6) тәртіптік жазасы бар жұмыскер еңбек міндеттерін дәлелді себепсіз қайталап орындамаған немесе қайталап тиісінше орындамаған;
7) егер төлнұсқа құжаттар немесе мәліметтер еңбек шартын жасасудан немесе басқа жұмысқа ауысудан бас тартуға негіз болатын болса, еңбек шартын жасасу не басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскер жұмыс берушіге көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынған.
Өрескел
12
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары шетелдік заңды тұлғалар, шетелдің қатысуымен заңды тұлғалар, шетелдіктер, сондай-ақазаматтығы жоқ адамдар болып табылады.
Өрескел
13
Қызметтік қару мен оның патрондарының мынадай түрлерге, типтерге, модельдерге және санға сәйкес келмеуі:
1) ойықты ұзын ұңғылы – кемінде 5;
2) ойықты қысқа ұңғылы – кемінде 10;
3) тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы – кемінде 7;
4) тегіс ұңғылы қысқа ұңғылы – кемінде 7;
5) ұңғысыз жарақат салатын– кемінде 5;
6) электр қаруы – кемінде 5;
7) газды пистолеттер, револьверлер – кемінде 5;
8) пневматикалық қару – кемінде 5.
Оқ-дәрілердің нормалары:
- жеке күзет ұйымдарының күзетшілерін, басшыларын оқыту – оқитын қызметкерге әрбір қарудың түріне 18 патрон;
- жеке адамдардың өмірі мен денсаулығын қорғауды жүзеге асыратын күзетшілерді оқыту – оқитын қызметкерге барлық курс ішінде 500 патрон;
- азаматтық аңшылық қару мен өзін-өзі қорғау қаруының иелерін оқытуға – бір азаматтық қару иесіне 20 патрон;
- қарудың атуын тексеру – қарудың бір бірлігіне қаруға 8 патрон есебінен белгіленеді.
Өрескел

Раздел 3. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация):
27
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Грубое
Раздел 4. Наличие подтвержденных жалоб и обращений:
28
Наличие подтвержденной жалобы или обращения физического либо юридического лица, посредством результата внеплановой проверки или профилактического контроля без посещения субъекта контроля.
Грубое
Приложение 4
к Критериям оценки степени риска,
по государственному контролю
за охранной деятельностью,
за деятельностью специализированных
учебных центров по подготовке
и повышению квалификации
работников, занимающих
должности руководителя
и охранника в частной охранной
организации, и за деятельностью
по монтажу, наладке
и техническому обслуживанию
средств охранной сигнализации
Субъективные критерии оценки степени риска по государственному контролю за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации для проведения проверки на соответствие требованиям
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными совместным приказом Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 № 389 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.06.2026 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Субъективные критерии оценки степени риска
Степень нарушений
Раздел 1. Результаты анализа сведений, предоставляемых государственными органами, организациями и проводимых правоохранительными и специальными государственными органами оперативно-профилактических мероприятий:
1
Отсутствие у юридического либо физического лица уведомления о начале деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации.
Грубое
2
Отсутствие у специалиста юридического лица (далее – субъект), производящего работы по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации документа, свидетельствующего о высшем или среднем техническом образовании, соответствующем отрасли работ.
Значительное
3
Отсутствие у субъекта помещения с оборудованием (или договора на его аренду) для осуществления наладки, технического обслуживания средств охранной сигнализации и проверки технического состояния монтируемого оборудования.
Значительное
4
Руководитель субъекта не является гражданином Республики Казахстан.
Грубое
5
Руководитель субъекта является лицом, состоящим на учете в организациях здравоохранения по поводу психического заболевания.
Грубое
6
Руководитель субъекта имеет непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость.
Грубое
7
Руководителем субъекта является лицо, освобожденное от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

3-бөлім. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным):
27
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Өрескел
4-бөлім. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы:
28
Жоспардан тыс тексеріс немесе бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижесі арқылы жеке не заңды тұлғаның расталған шағымы немесе өтінішінің болуы.
Өрескел
Күзет қызметін, жеке күзет
ұйымында басшы және күзетші
лауазымдарын атқаратын
жұмыскерлерді даярлау және
олардың біліктілігін арттыру
жөніндегі мамандандырылған
оқу орталықтарының қызметін
және күзет сигнализациясы
құралдарын монтаждау, баптау
және оларға техникалық қызмет
көрсету жөніндегі қызметті
мемлекеттік бақылау бойынша
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
4-қосымша
Талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүргізу үшін күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Ескерту. Өлшемшарттарға өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 389 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 03.06.2026 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективтік өлшемшарттары
Бұзушылық дәрежесі
1-бөлім. Мемлекеттік органдар, ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар нәтижелері:
1
Заңды немесе жеке тұлғада күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметтің басталғаны туралы хабарламаның болмауы.
Өрескел
2
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмысты жүргізетін заңды тұлғаның маманында (бұдан әрі – субъект) жұмыс саласына сәйкес келетiн жоғары немесе орта техникалық бiлiмiн растайтын құжаттың болмауы.
Елеулі
3
Субъектіде күзет сигнализациясы құралдарын баптауды, оларға техникалық қызмет көрсетудi және орнатылатын жабдықтың техникалық жайдайын тексерудi жүзеге асыруға арналған жабдықтары бар үй-жайының (немесе оны жалға алу шартының) болмауы.
Елеулі
4
Субъект басшысы Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайды.
Өрескел
5
Субъект басшысы психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылады.
Өрескел
6
Субъекті басшысында заңмен белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар.
Өрескел
7
Субъект басшысы бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылады:

6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
Грубое
12
Отсутствие у физического лица, осуществляющего деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации документа, свидетельствующего о высшем или среднем техническом образовании, соответствующем отрасли работ.
Значительное
13
Отсутствие у физического лица, осуществляющего деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации помещения с оборудованием (или договор на его аренду) для осуществления наладки, технического обслуживания средств охранной сигнализации и проверки технического состояния монтируемого оборудования.
Значительное
14
Физическое лицо, осуществляющее деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации не является гражданином Республики Казахстан.
Грубое
15
Физическим лицом, осуществляющим деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации является лицо, состоящее на учете в организациях здравоохранения по поводу психического заболевания.
Грубое
16
Физическое лицо, осуществляющее деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации имеет непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость.
Грубое
17
Физическим лицом, осуществляющим деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации является лицо, освобожденное от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
Өрескел
12
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлғада жұмыс саласына сәйкес келетiн жоғарғы немесе орта техникалық бiлiмiн растайтын құжаттың болмауы.
Елеулі
13
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлғаның күзет сигнализациясы құралдарын баптауды, оларға техникалық қызмет көрсетудi және орнатылатын жабдықтың техникалық жайдайын тексерудi жүзеге асыруға арналған жабдықтары бар үй-жайының (немесе оны жалға алу шартының) болмауы.
Елеулі
14
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлға Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайды.
Өрескел
15
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлғапсихикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылады.
Өрескел
16
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлғаның заңмен белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар.
Өрескел
17
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлға бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылады:

Сноска. Совместный приказ дополнен приложением 1-1 в соответствии с совместным приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2023 № 390 и Министра национальной экономики РК от 15.05.2023 № 65 (порядок введения в действие см. п.4); с изменениями, внесенными совместным приказом Министра внутренних дел РК от 20.06.2024 № 502 и и.о. Министра национальной экономики РК от 24.06.2024 года № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); совместным приказом Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 № 389 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.06.2026 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Юридические лица, осуществляющие охранную деятельность
п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),wi
Условия/значения, xi
условие 1/значение
условие n.../значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
Раздел 1. Для всех субъектов, осуществляющих охранную деятельность
1
Юридические лица и граждане Республики Казахстан являются одновременно учредителями, участниками и (или) собственниками более чем одной организации, занимающейся охранной деятельностью.
Результаты мониторинга отчетности, сведений, представляемых субъектом контроля, анализа и сведений, предоставляемых государственными органами и организациями и проводимых правоохранительными специальными государственными органами оперативно-профилактических мероприятий
25
1 факт
100%
2
Частная охранная организация является дочерним предприятием организации, осуществляющей иную деятельность, кроме охранной.
Результаты мониторинга отчетности, сведений, представляемых субъектом контроля, анализа и сведений, предоставляемых государственными органами и организациями и проводимых правоохранительными специальными государственными органами оперативно-профилактических мероприятий
25
1 факт
100
3
Учредителями (участниками) частной охранной организации являются общественные объединения.
Результаты мониторинга отчетности, сведений, представляемых субъектом контроля, анализа и сведений, предоставляемых государственными органами и организациями и проводимых правоохранительными специальными государственными органами оперативно-профилактических мероприятий
25
1 факт
100
Раздел 2. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация):
4
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация)
100
1 факт
100 %
Для проверок на соответствие требованиям

Ескерту. 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 20.06.2024 № 502 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 24.06.2024 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 389 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 03.06.2026 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Күзет қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар
р/с
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар/мәндер, xi
1-шарт/мәні
шарт n.../мағынасы
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1-бөлім. Күзет қызметін жүзеге асыратын барлық субъектілер үшін
1
Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары және азаматтары бір мезгілде күзет қызметімен айналысатын бірнеше ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары және (немесе) меншік иелері болып табылады.
Бақылау субъектісі ұсынатын есептерге, мәліметтерге жүргізілген мониторинг, мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын талдау және мәліметтер, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар нәтижелері
25
1 факт
100%
2
Жеке күзет ұйымы күзеттен басқа өзге қызметті жүзеге асыратын ұйымның еншілес кәсіпорны болып табылады.
Бақылау субъектісі ұсынатын есептерге, мәліметтерге жүргізілген мониторинг, мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын талдау және мәліметтер, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар нәтижелері
25
1 факт
100%
3
Жеке күзет ұйымдарының құрылтайшылары (қатысушылары) қоғамдық бірлестіктер болып табылады.
Бақылау субъектісі ұсынатын есептерге, мәліметтерге жүргізілген мониторинг, мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын талдау және мәліметтер, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар нәтижелері
25
1 факт
100%
2-бөлім. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным):
4
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным)
100
1 факт
100%
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін

Раздел 2. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация):
3
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация)
100
1 факт
100 %
Приложение 1-2
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 757
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 32
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации
Сноска. Приложение 1-2 - в редакции совместного приказа Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 № 389 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.06.2026 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Юридические лица, осуществляющие деятельность специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации
п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),
wi
Условия/значения, xi
условие 1/значение
1
2
3
4
5
Для проверок на соответствие требованиям
1
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация)
100
1 факт
100%
Приложение 1-3
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 757
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 32
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации
Сноска. Приложение 1-3 - в редакции совместного приказа Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 № 389 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.06.2026 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Юридические и физические лица, осуществляющие деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации
п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),
wi
Условия/значения, xi
условие 1/значение
1
2
3
4
5
Для проверок на соответствие требованиям
1
Отсутствие у юридического либо физического лица уведомления о начале деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации.
Результаты анализа сведений, предоставляемых государственными органами, организациями и проводимых правоохранительными и специальными государственными органами оперативно-профилактических мероприятий
50
1 факт
100%
2
Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений субъектом контроля.
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта контроля (рекомендация)
50
1 факт
100%
Приложение 2
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 757
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 32
Проверочный лист за охранной деятельностью в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении юридических лиц, осуществляющих охранную деятельность

2-бөлім. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным):
3
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным)
100
1 факт
100%
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 757 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 32 бірлескен бұйрығына
1-2-қосымша
Жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын қызметкерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметіне субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Ескерту. 1-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 389 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 03.06.2026 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар
р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (сомасы 100 балдан аспауы тиіс),wi
Шарттар/мәндер, xi
1-шарт/мәні
1
2
3
4
5
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным)
100
1 факт
100%
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 757 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 32 бірлескен бұйрығына
1-3-қосымша
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметінесубъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Ескерту. 1-3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2023 № 390 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.05.2023 № 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бірлескен бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 389 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 03.06.2026 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар
р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (сомасы 100 балдан аспауы тиіс),wi
Шарттар/мәндер, xi
1-шарт/мәні
1
2
3
4
5
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1
Заңды немесе жеке тұлғада күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметтің басталғаны туралы хабарламаның болмауы.
Мемлекеттік органдар, ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар жүргізетін жедел-профилактикалық іс-шаралар нәтижелері
50
1 факт
100%
2
Бақылау субъектісінің бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамауы.
Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (ұсыным)
50
1 факт
100%
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 757 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 32 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Күзет қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес күзет қызметін тексеру парағы

Сноска. Приложение 2 - в редакции совместного приказа Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 № 389 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.06.2026 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
_____________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку ___________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _____________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения __________________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 389 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 03.06.2026 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау субъектісінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акті ______________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі) бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4

Раздел 1. Для всех субъектов, осуществляющих охранную деятельность:
1
Частная охранная организация осуществляет иную предпринимательскую деятельность, за исключением работ по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации
2
Частная охранная организация осуществляет охранную деятельность на основе устава и лицензии на осуществление охранной деятельности юридическими лицами
3
Наличие у руководителя (в том числе филиала и представительства), высшего юридического образования или стажа работы не менее трех лет на командных должностях в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях или на руководящих должностях в правоохранительных и специальных органах.
4
Руководитель, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), является гражданином Республики Казахстан.
5
Наличие у руководителя, а также иного руководящего работника охранной организации, задействованного в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), свидетельства о прохождении подготовки по специальной программе.
6
Наличие у руководителя, а также иного руководящего работника охранной организации, задействованного в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), свидетельства о прохождении курсов повышения квалификации по специальной программе.
7
Руководитель, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), не является лицом с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящим на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья.
8
Руководитель, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), не является лицом, имеющим судимость за совершение преступления.
9
Руководителем, а также иным руководящим работником охранной организации, задействованным в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), не является лицом, освобожденным от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:
1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;

1-бөлім. Күзет қызметін жүзеге асыратын барлық субъектілер үшін:
1
Жеке күзет ұйымы күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды қоспағанда, өзге кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асырады.
2
Жеке күзет ұйымы күзет қызметін жарғы және заңды тұлғалармен күзет қызметін жүзеге асыруға арналған лицензия негізінде жүзеге асырады.
3
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысында жоғары заң білімінің немесе Қарулы Күштерде, басқа әскерлер мен әскери құралымдардағы командалық лауазымдарда немесе құқық қорғау және арнайы органдардағы басшылық лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы.
4
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады.
5
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысында, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері арнайы бағдарлама бойынша даярлықтан өткендігі туралы куәліктің болуы.
6
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысында, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері арнайы бағдарлама бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткендігі туралы куәліктің болуы.
7
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылмайды.
8
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар адам болып табылмайды.
9
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылмайды:
1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтуіне орай;

3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения о сотрудничестве, при выполнении условий процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;
6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
10
Руководителем, а также иным руководящим работником охранной организации, задействованным в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), не является лицом, в отношении которого в течение одного года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности за совершение уголовного проступка вынесен обвинительный приговор суда, а также в течение одного года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка:
1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;

3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты; 5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, ынтымақтастық туралы процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімнің шарттарын орындаған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;
6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
10
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған, сондай-ақ басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылмайды:
1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтуіне орай;

6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
11
Руководитель, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), не привлекался к административной ответственности ранее в течение года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности за совершение следующих административных правонарушений: неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении; мелкое хулиганство; применение пиротехнических изделий в населенных пунктах; заведомо ложный вызов специальных служб; заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения; распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в состоянии опьянения; неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка; предоставление помещений заведомо для занятия проституцией, оказания иных услуг сексуального характера или сводничества; изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции масс-медиа, а равно иной продукции; воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований; занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации, разрешения или направления уведомления; нарушение норм лицензирования или разрешительных процедур; нарушение требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации; нарушение законодательства Республики Казахстан в области охранной деятельности; нарушение режима чрезвычайного положения; нарушение правового режима в зоне проведения антитеррористической операции; действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного или военного положения; несообщение о принятых мерах и (или) непринятие мер по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения; передача лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, специальных учреждениях, запрещенных веществ, изделий и предметов; незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка физическими и юридическими лицами оружия; нарушение порядка хранения, учета, использования, перевозки, торговли, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; нарушение правил оборота гражданского и служебного оружия; неправомерное применение оружия; нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо постановки его на учет; уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему; нарушение законодательства Республики Казахстан о порядке организации и проведения мирных собраний; нарушение законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях, а также руководство, участие в деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, финансирование их деятельности; нарушение законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях; незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог; представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, либо при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан; нарушение законодательства Республики Казахстан о гражданстве; нарушение установленных требований в сфере защиты государственных секретов, а также в работе со служебной информацией ограниченного распространения; незаконное проникновение на охраняемые объекты;
проявление неуважения к суду; ответственность участников производства по делу об административном правонарушении; отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний; заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод; неявка к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу; неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника (военнослужащего) правоохранительного или специального государственного органа, органа военной полиции, государственной фельдъегерской службы, судебного пристава, судебного исполнителя; неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа; неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава; воспрепятствование судебному исполнителю в исполнении исполнительных документов; незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
12
Руководитель, а также иной руководящий работник охранной организации, задействованный в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), не был уволен менее трех лет назад по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции.
13
С руководителем, а также иным руководящим работником охранной организации, задействованным в осуществлении охранной деятельности (в том числе филиала и представительства), в период занятия им аналогичной должности или должности охранника частной охранной организации не был расторгнут трудовой договор менее трех лет назад, по следующим основаниям:
1) нахождения работника на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов), в том числе в случаях употребления в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов);
2) отказа от прохождения медицинского освидетельствования для установления факта употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;

6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
11
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде мынадай әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылмаған: террористiк тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі мiндеттердi орындамау және (немесе) тиiсiнше орындамау; ұсақ бұзақылық; пиротехникалық бұйымдарды елдi мекендерде қолдану; арнаулы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат; алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға масаң күйде келу; қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау; көрінеу жезөкшелікпен айналысу, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсету немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну; бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмiн, масс-медиа өнiмiн, сол сияқты өзге де өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату; мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды орындамау; тиiстi тiркеусiз, рұқсатсыз немесе хабарлама жібермей кәсіпкерлік немесе өзге де қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру; лицензиялау нормаларын немесе рұқсат беру рәсімдерін бұзу; күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бұзу; Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасын бұзу; төтенше жағдай режимiн бұзу; терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында құқықтық режимді бұзу; төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы кезiнде құқықтық тәртiпті бұзуға итермелейтiн әрекеттер; құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламау және (немесе) шаралар қабылдамау; қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелерiнде, арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен нәрселер беру; жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз иеленіп алуы, беруі, өткізуі, сақтауы, алып жүруi, тасымалдауы; азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, олармен сауда жасау, оларды жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу; азаматтық және қызметтік қару айналымы қағидаларын бұзу; қаруды құқыққа сыйымсыз қолдану; азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) не оны есепке қою тәртібін бұзу; азаматтық қаруды, оның патрондарын өткізу үшiн тапсырудан жалтару; Қазақстан Республикасының бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасын бұзу; Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметіне басшылық жасау, қатысу, олардың қызметiн қаржыландыру; Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзу; паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау; жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтерді ұсыну; Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасын бұзу; мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс істеудегі белгіленген талаптарды бұзу; күзетiлетiн объектiлерге заңсыз кіру; сотты құрметтемеушілік; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысушылардың жауаптылығы; куәнiң айғақтар беруден бас тартуы немесе жалтаруы; куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе көрінеу дұрыс емес аударма; прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келмеу; құқық қорғау органы немесе арнаулы мемлекеттік орган, әскери полиция органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің (әскери қызметшісінің), сот приставының, сот орындаушысының заңды өкіміне немесе талабына бағынбау; сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн және атқарушылық құжатты орындамау; сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге де заңды талабын орындамау; сот орындаушысына атқарушылық құжаттарды орындауға кедергi келтiру; айырым белгiлерi және (немесе) нышаны бар әскери киiм нысанын, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану).
12
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысы, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері кемінде үш жыл бұрын теріс себептер бойынша мемлекеттік, әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттардан және әділет органдарынан жұмыстан босатылмаған.
13
Жеке күзет ұйымының (оның ішінде филиал мен өкілдік) басшысымен, сондай-ақ күзет қызметін жүзеге асыруға тартылған күзет ұйымының өзге де басшы қызметкері кемінде үш жыл бұрын осыған ұқсас лауазымды немесе жеке күзет ұйымының күзетшісі лауазымын атқарған кезеңде мынадай негіздер бойынша еңбек шарты бұзылмаған:
1) жұмыскер жұмыста алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайында болған, оның ішінде жұмыс күні ішінде алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайын туғызатын заттарды пайдаланған;
2) алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық жағдайын туғызатын заттарды пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан;

7) представления работником работодателю заведомо ложных документов или сведений при заключении трудового договора либо переводе на другую работу, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении трудового договора или переводе на другую работу.
14
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника является гражданином Республики Казахстан.
15
Возраст работника частной охранной организации, занимающего должность охранника не моложе 19 лет.
16
Наличие у работника частной охранной организации, занимающего должность охранника свидетельства о прохождении подготовки по специальной программе.
17
Наличие у работника частной охранной организации, занимающего должность охранника свидетельства о прохождении курсов повышения квалификации по специальной программе.
18
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника не является лицом, имеющим судимость за совершение преступления.
19
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника не является лицом с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящим на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья.
20
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника не является лицом, освобожденным от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:
1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;

7) егер төлнұсқа құжаттар немесе мәліметтер еңбек шартын жасасудан немесе басқа жұмысқа ауысудан бас тартуға негіз болатын болса, еңбек шартын жасасу не басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскер жұмыс берушіге көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынған.
14
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады.
15
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері 19 жастан кіші емес.
16
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерінде арнайы бағдарлама бойынша даярлықтан өткендігі туралы куәліктің болуы.
17
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерінде арнайы бағдарлама бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткендігі туралы куәліктің болуы.
18
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар адам болып табылмайды.
19
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылмайды.
20
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылмайды:
1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса; 2) қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтуіне орай;

6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
22
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника не привлекался к административной ответственности ранее в течение года до принятия на работу охранником или в период нахождения в данной должности за совершение следующих административных правонарушений: неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении; мелкое хулиганство; применение пиротехнических изделий в населенных пунктах; заведомо ложный вызов специальных служб; заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения; распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в состоянии опьянения; неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка; предоставление помещений заведомо для занятия проституцией, оказания иных услуг сексуального характера или сводничества; изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции масс-медиа, а равно иной продукции; воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований; занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации, разрешения или направления уведомления; нарушение норм лицензирования или разрешительных процедур; нарушение требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации; нарушение законодательства Республики Казахстан в области охранной деятельности; нарушение режима чрезвычайного положения; нарушение правового режима в зоне проведения антитеррористической операции; действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного или военного положения; несообщение о принятых мерах и (или) непринятие мер по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения; передача лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, специальных учреждениях, запрещенных веществ, изделий и предметов; незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка физическими и юридическими лицами оружия; нарушение порядка хранения, учета, использования, перевозки, торговли, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; нарушение правил оборота гражданского и служебного оружия; неправомерное применение оружия; нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо постановки его на учет; уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему; нарушение законодательства Республики Казахстан о порядке организации и проведения мирных собраний; нарушение законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях, а также руководство, участие в деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, финансирование их деятельности; нарушение законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях; незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог; представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, либо при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан; нарушение законодательства Республики Казахстан о гражданстве; нарушение установленных требований в сфере защиты государственных секретов, а также в работе со служебной информацией ограниченного распространения; незаконное проникновение на охраняемые объекты;
проявление неуважения к суду; ответственность участников производства по делу об административном правонарушении; отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний; заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод; неявка к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу; неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника (военнослужащего) правоохранительного или специального государственного органа, органа военной полиции, государственной фельдъегерской службы, судебного пристава, судебного исполнителя; неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа; неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава; воспрепятствование судебному исполнителю в исполнении исполнительных документов; незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
23
Работник частной охранной организации, занимающий должность охранника не был уволен менее трех лет назад по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции
24
С работником частной охранной организации, занимающим должность охранника, в период занятия им аналогичной должности не был расторгнут трудовой договор менее трех лет назад, по следующим основаниям:
1) нахождения работника на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов), в том числе в случаях употребления в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов);
2) отказа от прохождения медицинского освидетельствования для установления факта употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;

6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
22
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері күзетші лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде мынадай әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылмаған: террористiк тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі мiндеттердi орындамау және (немесе) тиiсiнше орындамау; ұсақ бұзақылық; пиротехникалық бұйымдарды елдi мекендерде қолдану; арнаулы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат; алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға масаң күйде келу; қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау; көрінеу жезөкшелікпен айналысу, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсету немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну; масс-медиа өнiмiн, сол сияқты өзге де өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату; мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды орындамау; тиiстi тiркеусiз, рұқсатсыз немесе хабарлама жібермей кәсіпкерлік немесе өзге де қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру; лицензиялау нормаларын немесе рұқсат беру рәсімдерін бұзу; күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бұзу; Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасын бұзу; төтенше жағдай режимiн бұзу; терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында құқықтық режимді бұзу; төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы кезiнде құқықтық тәртiпті бұзуға итермелейтiн әрекеттер; құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламау және (немесе) шаралар қабылдамау; қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелерiнде, арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен нәрселер беру; жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз иеленіп алуы, беруі, өткізуі, сақтауы, алып жүруi, тасымалдауы; азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, олармен сауда жасау, оларды жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу; азаматтық және қызметтік қару айналымы қағидаларын бұзу; қаруды құқыққа сыйымсыз қолдану; азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) не оны есепке қою тәртібін бұзу; азаматтық қаруды, оның патрондарын өткізу үшiн тапсырудан жалтару; Қазақстан Республикасының бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасын бұзу; Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметіне басшылық жасау, қатысу, олардың қызметiн қаржыландыру; Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзу; паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау; жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтерді ұсыну; Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасын бұзу; мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс істеудегі белгіленген талаптарды бұзу; күзетiлетiн объектiлерге заңсыз кіру; сотты құрметтемеушілік; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысушылардың жауаптылығы; куәнiң айғақтар беруден бас тартуы немесе жалтаруы; куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе көрінеу дұрыс емес аударма; прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келмеу; құқық қорғау органы немесе арнаулы мемлекеттік орган, әскери полиция органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің (әскери қызметшісінің), сот приставының, сот орындаушысының заңды өкіміне немесе талабына бағынбау; сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн және атқарушылық құжатты орындамау; сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге де заңды талабын орындамау; сот орындаушысына атқарушылық құжаттарды орындауға кедергi келтiру; айырым белгiлерi және (немесе) нышаны бар әскери киiм нысанын, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану).
23
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскері кемінде үш жыл бұрын теріс себептер бойынша мемлекеттік, әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттардан және әділет органдарынан жұмыстан босатылмаған.
24
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерімен кемінде үш жыл бұрын осыған ұқсас лауазымды немесе жеке күзет ұйымының күзетшісі лауазымын атқарған кезеңде мынадай негіздер бойынша еңбек шарты бұзылмаған:
1) жұмыскер жұмыста алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайында болған, оның ішінде жұмыс күні ішінде алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайын туғызатын заттарды пайдаланған;
2) алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық жағдайын туғызатын заттарды пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан;

3) нарушения работником правил охраны труда или пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия для жизни и здоровья работников, включая производственные травмы и аварии;
4) совершения работником по месту работы хищения (в том числе мелкого) чужого имущества, умышленного его уничтожения или повреждения, установленного вступившим в законную силу приговором или постановлением суда;
5) разглашения работником сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, ставших ему известными в связи с выполнением трудовых обязанностей;
6) повторного неисполнения или повторного ненадлежащего исполнения без уважительных причин трудовых обязанностей работником, имеющим дисциплинарное взыскание;
7) представления работником работодателю заведомо ложных документов или сведений при заключении трудового договора либо переводе на другую работу, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении трудового договора или переводе на другую работу.
Раздел 2. Для субъектов, осуществляющих охрану объектов, уязвимых в террористическом отношении:
25
Наличие опыта работы в сфере оказания охранных услуг не менее одного года.
26
Наличие офисного помещения для размещения пункта централизованной охраны на праве собственности либо аренды.
27
Наличие пульта централизованного наблюдения.
28
Наличие радиосвязи.
29
Наличие не менее двух мобильных групп (групп оперативного реагирования) обеспечивающих выезд на сигналы тревоги объектов.
30
Наличие служебного, в том числе огнестрельного оружия.
Должностное (ые) лицо (а) __________________________ _____________
должность подпись
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля ______________________ ____________
должность подпись
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 757
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 32
Проверочный лист за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации

3) өндірістік жарақаттар мен аварияларды қоса алғанда, жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығы үшін ауыр зардаптарға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін, еңбекті қорғау немесе өрт қауіпсіздігі не көліктегі қозғалыс қауіпсіздігі қағидаларын жұмыскер бұзған;
4) заңды күшіне енген сот үкімімен немесе қаулысымен анықталған, жұмыскер жұмыс орнында бөтен мүлікті ұрлаған (оның ішінде ұсақ ұрлық), оны қасақана жойған немесе бүлдірген;
5) жұмыскер еңбек міндеттерін орындауға байланысты өзіне мәлім болған мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткен;
6) тәртіптік жазасы бар жұмыскер еңбек міндеттерін дәлелді себепсіз қайталап орындамаған немесе қайталап тиісінше орындамаған;
7) егер төлнұсқа құжаттар немесе мәліметтер еңбек шартын жасасудан немесе басқа жұмысқа ауысудан бас тартуға негіз болатын болса, еңбек шартын жасасу не басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскер жұмыс берушіге көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынған.
2-бөлім. Террористік тұрғыдан осал объектілерді күзететін субъектілер үшін:
25
Күзет қызметтерін көрсету саласында бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесінің болуы.
26
Меншік не жалға алу құқығында орталықтандырылған күзет пунктін орналастыруға арналған кеңселік үй-жайының болуы.
27
Орталықтандырылған бақылау пультінің болуы.
28
Радиобайланыстың болуы.
29
Объектілерден дабыл сигналдарына шығуды қамтамасыз ететін кемінде екі мобильді топ (жедел ден қою топтарының) болуы тиіс.
30
Қызметтік, оның ішінде атыс қаруының болуы.
Лауазымды адам (дар) __________________________ _________________
лауазымы қолы
_______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________ ____________
лауазымы қолы
_______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 757 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 32 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметіне тексеру парағы

Сноска. Приложение 3 - в редакции совместного приказа Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 № 389 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.06.2026 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
_____________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку ___________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _____________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения _______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие помещения для проведения занятий, соответствующих санитарным нормам.
2
Наличие стрелкового тира для проведения занятий по огневой подготовке на праве собственности либо договора аренды. Наличие специальных и технических средств, предусмотренных учебными программами и учебными планами.
3
Наличие специальных и технических средств, предусмотренных учебными программами и учебными планами.
4
Наличие преподавателей, обладающих соответствующими теоретическими, практическими знаниями и навыками преподавания в области своей профессиональной компетенции, и привлекаемых к процессу обучения специалистов, имеющих профессиональный опыт работы в области охранной деятельности (копии, подтверждающих документов).
5
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов не являются лица с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), в том числе связанными с употреблением психоактивных веществ, состоящее на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья.
6
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов не являются лица, имеющие судимость за совершение преступления.
7
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов не являются лица, освобожденные от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 389 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 03.06.2026 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
_________________________________________________________________
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
__________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акті ____________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _____________________________
___________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру
нөмірі) бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы_______________________________________
___________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Санитарлық нормаларға сәйкес келетін сабақтар өткізуге арналған үй-жайдың болуы.
2
Меншік құқығында немесе жалдау шартында атыс даярлығы бойынша сабақтар өткізу үшін атыс тирінің болуы.
3
Оқу бағдарламалары мен оқу жоспарларында көзделген арнайы және техникалық құралдардың болуы.
4
Тиісті теориялық, практикалық білімдері және өзінің кәсіптік құзыреті саласында практикалық дағдылары бар және күзет қызметі саласында кәсіптік жұмыс тәжірибесін жинақтаған, мамандарды оқыту процесіне тартылып жүрген оқытушылардың болуы (растайтын құжаттардың көшірмелері).
5
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адамдар болып табылмайды.
6
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар адамдар болып табылмайды.
7
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адамдар болып табылмайды:

6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
9
Учредители (участники), руководители СУЦ и их филиалов не привлекались к административной ответственности ранее в течение года до принятия на должность или в период нахождения в данной должности за совершение следующих административных правонарушений: неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение обязанностей по обеспечению антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении; мелкое хулиганство; применение пиротехнических изделий в населенных пунктах; заведомо ложный вызов специальных служб; заведомо ложная информация о факте коррупционного правонарушения; распитие алкогольных напитков или появление в общественных местах в состоянии опьянения; неповиновение законному требованию лица, участвующего в обеспечении общественного порядка; предоставление помещений заведомо для занятия проституцией, оказания иных услуг сексуального характера или сводничества; изготовление, хранение, ввоз, перевозка, распространение на территории Республики Казахстан продукции масс-медиа, а равно иной продукции; воспрепятствование должностным лицам государственных инспекций и органов государственного контроля и надзора в выполнении ими служебных обязанностей, невыполнение постановлений, предписаний и иных требований; занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без соответствующей регистрации, разрешения или направления уведомления; нарушение норм лицензирования или разрешительных процедур; нарушение требований, предъявляемых к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации; нарушение законодательства Республики Казахстан в области охранной деятельности; нарушение режима чрезвычайного положения; нарушение правового режима в зоне проведения антитеррористической операции; действия, провоцирующие нарушение правопорядка в условиях чрезвычайного или военного положения; несообщение о принятых мерах и (или) непринятие мер по устранению причин и условий, способствовавших совершению правонарушения; передача лицам, содержащимся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, специальных учреждениях, запрещенных веществ, изделий и предметов; незаконные приобретение, передача, реализация, хранение, ношение, перевозка физическими и юридическими лицами оружия; нарушение порядка хранения, учета, использования, перевозки, торговли, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением; нарушение правил оборота гражданского и служебного оружия; неправомерное применение оружия; нарушение порядка регистрации (перерегистрации) гражданского, служебного, наградного, коллекционного оружия либо постановки его на учет; уклонение от сдачи для реализации гражданского оружия, патронов к нему; нарушение законодательства Республики Казахстан о порядке организации и проведения мирных собраний; нарушение законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях, а также руководство, участие в деятельности незарегистрированных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественных, религиозных объединений, финансирование их деятельности; нарушение законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях; незаконное изъятие паспортов, удостоверений личности или принятие их в залог; представление заведомо ложных сведений в государственные органы Республики Казахстан при получении документов, удостоверяющих личность, либо при подаче заявления для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан или о приеме в гражданство Республики Казахстан либо восстановлении в гражданстве Республики Казахстан; нарушение законодательства Республики Казахстан о гражданстве; нарушение установленных требований в сфере защиты государственных секретов, а также в работе со служебной информацией ограниченного распространения; незаконное проникновение на охраняемые; проявление неуважения к суду; ответственность участников производства по делу об административном правонарушении; отказ или уклонение свидетеля от дачи показаний; заведомо ложные показания свидетеля, потерпевшего, заключение эксперта или неправильный перевод; неявка к прокурору, следователю и в орган дознания, судебному исполнителю, судебному приставу; неповиновение законному распоряжению или требованию сотрудника (военнослужащего) правоохранительного или специального государственного органа, органа военной полиции, государственной фельдъегерской службы, судебного пристава, судебного исполнителя; неисполнение приговора суда, решения суда или иного судебного акта и исполнительного документа; неисполнение постановления и иного законного требования судебного исполнителя, судебного пристава; воспрепятствование судебному исполнителю в исполнении исполнительных документов; незаконное ношение (использование) одежды со знаками различия и (или) символикой военной формы, а также форменной одежды и специального обмундирования.
10
Учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов не являются лица, уволенные менее трех лет назад по отрицательным мотивам с государственной, воинской службы, из правоохранительных органов, судов и органов юстиции.
11
С учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов, в период занятия ими аналогичной должности или должности охранника частной охранной организации не был расторгнут трудовой договор менее трех лет назад, по следующим основаниям:

6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
9
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары лауазымға қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде мынадай әкімшілік құқық бұзушылықтарды жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылмаған: террористiк тұрғыдан осал объектiнiң терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі мiндеттердi орындамау және (немесе) тиiсiнше орындамау; ұсақ бұзақылық; пиротехникалық бұйымдарды елдi мекендерде қолдану; арнаулы қызметтердi көрiнеу жалған шақыру; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы көрінеу жалған ақпарат; алкогольдік ішімдіктерді iшу немесе қоғамдық орындарға масаң күйде келу; қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын адамның заңды талабына бағынбау; көрінеу жезөкшелікпен айналысу, сексуалдық сипаттағы өзге де қызметтерді көрсету немесе жеңгетайлық үшін үй-жайлар ұсыну; масс-медиа өнiмiн, сол сияқты өзге де өнiмдi Қазақстан Республикасының аумағында дайындау, сақтау, әкелу, тасымалдау, тарату; мемлекеттік инспекциялар мен мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарына өздерінің қызметтік міндеттерін орындауына кедергі келтіру, қаулыларды, нұсқамаларды және өзге де талаптарды орындамау; тиiстi тiркеусiз, рұқсатсыз немесе хабарлама жібермей кәсіпкерлік немесе өзге де қызметпен айналысу, сондай-ақ әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру; лицензиялау нормаларын немесе рұқсат беру рәсімдерін бұзу; күзет дабылы құралдарын монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды бұзу; Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамасын бұзу; төтенше жағдай режимiн бұзу; терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында құқықтық режимді бұзу; төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы кезiнде құқықтық тәртiпті бұзуға итермелейтiн әрекеттер; құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы хабарламау және (немесе) шаралар қабылдамау; қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелерiнде, арнаулы мекемелерде ұсталатын адамдарға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен нәрселер беру; жеке және заңды тұлғалардың қаруды заңсыз иеленіп алуы, беруі, өткізуі, сақтауы, алып жүруi, тасымалдауы; азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданып жасалған бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, олармен сауда жасау, оларды жою, әкелу, әкету тәртібін бұзу; азаматтық және қызметтік қару айналымы қағидаларын бұзу; қаруды құқыққа сыйымсыз қолдану; азаматтық, қызметтiк, марапаттық, коллекциялық қаруды тiркеу (қайта тiркеу) не оны есепке қою тәртібін бұзу; азаматтық қаруды, оның патрондарын өткізу үшiн тапсырудан жалтару; Қазақстан Республикасының бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасын бұзу; Қазақстан Республикасының қоғамдық бiрлестiктер туралы заңнамасын бұзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген қоғамдық, дiни бiрлестiктердiң қызметіне басшылық жасау, қатысу, олардың қызметiн қаржыландыру; Қазақстан Республикасының діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзу; паспорттарды, жеке куәліктерді заңсыз алып қою немесе оларды кепілге қабылдау; жеке басты куәландыратын құжаттарды алған кезде не Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау не Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш берген кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына көрiнеу жалған мәлiметтерді ұсыну; Қазақстан Республикасының азаматтық туралы заңнамасын бұзу; мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратпен жұмыс істеудегі белгіленген талаптарды бұзу; күзетiлетiн объектiлерге заңсыз кіру; сотты құрметтемеушілік; әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысушылардың жауаптылығы; куәнiң айғақтар беруден бас тартуы немесе жалтаруы; куәнiң, жәбiрленушiнiң көрiнеу жалған айғақтары, сарапшының көрiнеу жалған қорытындысы немесе көрінеу дұрыс емес аударма; прокурорға, тергеушiге және анықтау органына, сот орындаушысына, сот приставына келмеу; құқық қорғау органы немесе арнаулы мемлекеттік орган, әскери полиция органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің (әскери қызметшісінің), сот приставының, сот орындаушысының заңды өкіміне немесе талабына бағынбау; сот үкiмiн, сот шешiмiн немесе өзге де сот актiсiн және атқарушылық құжатты орындамау; сот орындаушысының, сот приставының қаулысын және өзге де заңды талабын орындамау; сот орындаушысына атқарушылық құжаттарды орындауға кедергi келтiру; айырым белгiлерi және (немесе) нышаны бар әскери киiм нысанын, сондай-ақ нысанды киiм мен арнаулы киiм-кешектi заңсыз киiп жүру (пайдалану).
10
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары кемінде үш жыл бұрын мемлекеттiк, әскери қызметтен, құқық қорғау органдарынан, соттардан және әдiлет органдарынан теріс себептермен босатылған адамдар болып табылмайды.
11
МОО және олардың филиалдарының құрылтайшыларымен (қатысушыларымен), басшыларымен кемінде үш жыл бұрын осыған ұқсас лауазымды немесе жеке күзет ұйымының күзетшісілауазымын атқарған кезеңде мынадай негіздер бойынша еңбек шарты бұзылмаған:

Сноска. Приложение 4 - в редакции совместного приказа Министра внутренних дел РК от 01.06.2026 № 389 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 03.06.2026 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
____________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку ___________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ______________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения _______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие у юридического либо физического лица уведомления о начале деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации
2
Наличие у специалиста юридического лица (далее – субъект), производящего работы по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации документа, свидетельствующего о высшем или среднем техническом образовании, соответствующем отрасли работ.
3
Наличие у субъекта помещения с оборудованием (или договора на его аренду) для осуществления наладки, технического обслуживания средств охранной сигнализации и проверки технического состояния монтируемого оборудования.
4
Руководитель субъекта является гражданином Республики Казахстан.
5
Руководитель субъекта не является лицом, состоящим на учете в организациях здравоохранения по поводу психического заболевания.
6
Руководитель субъекта не имеет непогашенную или неснятую судимость.
7
Руководителем субъекта не является лицом, освобожденным от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:
1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;
3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.06.2026 № 389 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 03.06.2026 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акті ______________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы ________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі) бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан жерінің мекенжайы________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Заңды немесе жеке тұлғада күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметтің басталғаны туралы хабарламаның болуы.
2
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмысты жүргізетін заңды тұлғаның (бұдан әрі – субъект) маманында жұмыс саласына сәйкес келетiн жоғары немесе орта техникалық бiлiмiн растайтын құжаттың болуы.
3
Субъектіде күзет сигнализациясы құралдарын ретке келтіру, оларға техникалық қызмет көрсетудi және орнатылатын жабдықтың техникалық жайдайын тексерудi жүзеге асыруға арналған жабдықтары бар үй-жайының (немесе оны жалға алу шартының) болуы.
4
Субъект басшысы Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады.
5
Субъект басшысы психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылмайды.
6
Субъекті басшысында заңмен белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы жоқ.
7
Субъект басшысы бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылмайды:
1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтуіне орай;
3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;

6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
8
Работник субъекта является гражданином Республики Казахстан.
9
Работник субъекта не является лицом, состоящим на учете в организациях здравоохранения по поводу психического заболевания.
10
Работник субъекта не имеет непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость.
11
Работник субъекта не является лицом, освобожденным от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
8
Субъект жұмыскері Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылады.
9
Субъект жұмыскері психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылмайды.
10
Субъекті жұмыскерінде заңмен белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы жоқ.
11
Субъект жұмыскері бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылмайды:

1) вследствие акта амнистии, если он устраняет применение наказания за совершенные деяния;
2) за истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности;
3) если в отношении лица, совершившего запрещенное уголовным законом деяние в состоянии невменяемости, кроме случаев, когда производство по делу необходимо для применения к нему принудительной меры медицинского характера;
4) в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования;
5) в связи с деятельным раскаянием, при превышении пределов необходимой обороны, при выполнении условий процессуального соглашения о сотрудничестве, при выполнении условий процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов, в связи с примирением, в связи с установлением поручительства, в связи с изменением обстановки, в связи с истечением срока давности, в связи с болезнью, на основании акта амнистии или помилования;
6) если государственный обвинитель, обнаружив в суде обстоятельства, позволяющие не осуществлять уголовное преследование, заявляет отказ от уголовного преследования обвиняемого.
12
Наличие у физического лица, осуществляющего деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации документа, свидетельствующего о высшем или среднем техническом образовании, соответствующем отрасли работ.
13
Наличие у физического лица, осуществляющего деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации помещения с оборудованием (или договор на его аренду) для осуществления наладки, технического обслуживания средств охранной сигнализации и проверки технического состояния монтируемого оборудования.
14
Физическое лицо, осуществляющее деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации является гражданином Республики Казахстан.
15
Физическим лицом, осуществляющим деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации не является лицо, состоящее на учете в организациях здравоохранения по поводу психического заболевания.
16
Физическое лицо, осуществляющее деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации не имеет непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость.
17
Физическим лицом, осуществляющим деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации не является лицо, освобожденное от уголовной ответственности до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы:

1) рақымшылық жасау актiсiнің салдарынан, егер ол жасалған әрекеттері үшiн жазаны қолдануды жойса;
2) қылмыстық жауаптылыққа тарту мерзімінің өтуіне орай;
3) егер iс бойынша іс жүргізу оған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын қолдану үшiн қажет болған жағдайларды қоспағанда, қылмыстық заңмен тыйым салынған іс-әрекеттердi есi дұрыс емес жағдайда жасаған адамға қатысты болса;
4) қылмыстық қудалаудан артықшылықтары немесе иммунитетi бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның келiсiм беруден бас тартуына байланысты;
5) шынайы өкiнуiне байланысты, қажеттi қорғаныс шегiнен шығу кезінде, ынтымақтастық туралы процестік келісімнің талаптары орындалған кезде, кінәні мойындау және заңсыз иемденілген активтерді қайтару туралы процестік келісімнің шарттарын орындаған кезде, татуласуға байланысты, кепiлгерліктің белгіленуіне байланысты, жағдайдың өзгеруiне байланысты, мерзімінің өтуiне байланысты, ауруға шалдығуына байланысты, рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiсi негiзiнде;
6) егер мемлекеттік айыптаушы сотта қылмыстық қудалауды жүзеге асырмауға мүмкіндік беретін мән-жайларды анықтағанда айыпталушыны қылмыстық қудалаудан бас тартуды мәлімдесе.
12
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлғада жұмыс саласына сәйкес келетiн жоғарғы немесе орта техникалық бiлiмiн растайтын құжаттың болуы.
13
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлғаның күзет сигнализациясы құралдарын ретке келтіруді, оларға техникалық қызмет көрсетудi және орнатылатын жабдықтың техникалық жайдайын тексерудi жүзеге асыруға арналған жабдықтары бар үй-жайының (немесе оны жалға алу шартының) болуы.
14
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлға Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады.
15
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлға психикалық, мінез-құлықтық, оның ішінде психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты бұзылушылықтары (аурулары) бар, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған адам болып табылмайды.
16
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлғаның заңмен белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығы жоқ.
17
Күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысатын жеке тұлға бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан босатылған адам болып табылмайды:

Раздел 1. Для всех субъектов, осуществляющих охранную деятельность:
1
Наличие у работника частной охранной организации, занимающего должность охранника документа, удостоверяющего его личность и принадлежность к частной охранной организации.
2
Соответствие документа, удостоверяющего личность охранника и принадлежность его к частной охранной организации следующим требованиям:
- обложка удостоверения изготавливается из кожи, лидерина, винилискожи или белокрона синего цвета;

1-бөлім. Күзет қызметін жүзеге асыратын барлық субъектілер үшін:
1
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерінде оның жеке басын және жеке күзет ұйымына тиесілігін куәландыратын құжаттың болуы.
2
Күзетшінің жеке басын және оның жеке күзет ұйымына тиесілігін куәландыратын құжаттың мынадай талаптарға сәйкес келуі:
- куәлiктiң мұқабасы көк түстi теріден, лидериннен, винилдi немесе белокроннан дайындалады;

- в развернутом виде удостоверение имеет размер 210 х 70 мм;
- снаружи, на лицевой стороне размещена надпись:
"КУӘЛІК УДОСТОВЕРЕНИЕ";
- во внутреннюю часть удостоверения вклеивается вкладыш белого цвета;
- вкладыш удостоверения выполнен типографским офсетным способом;
- вкладыш удостоверения состоит из двух половин - левой и правой, размером 95 х 65 мм каждая;
- в левой части вкладыша имеется место для наклеивания фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
-при изготовлении удостоверений не допускается использование государственной символики (в т.ч. водяными знаками).
3
Наличие у частной охранной организации письменного договора об оказании охранных услуг.
4
Наличие документа, подтверждающего обязательное страхование работника, занимающего должность охранника частной охранной организации.
5
Штатная численность работников частной охранной организации, занимающих должности охранников соответствует следующим нормативам:
1) при охране стационарных объектов:
- не более 4,5 единиц штатного охранника на один круглосуточный пост охраны;
- не более 2,25 единиц штатного охранника на один двенадцатичасовой пост охраны;
- не более 1,5 единиц штатного охранника на один восьмичасовой пост охраны;
- не более 13,5 единиц штатного охранника на одну круглосуточную мобильную группу (группу оперативного реагирования) частной охранной организации, обслуживающую вызовы с охраняемых объектов;
2) при охране магистральных трубопроводов:
- одна круглосуточная мобильная группа на 40 - 80 километров линейной части магистральных нефтепроводов с учетом объездных путей, сложности рельефа местности, вдоль трассового проезда, удаленности от населенных пунктов, технических средств защиты линейной части, анализа угроз и криминальной опасности района;
- одна круглосуточная мобильная группа на 100 - 160 километров трассы охраняемой линейной части магистрального газопровода;
3) при охране грузов, перевозимых железнодорожным и автомобильным транспортом, численность охранников определяются условиями договора, в пределах нормативов, установленных для охраны стационарных объектов.
6
Работники частной охранной организации, занимающие должность охранника, соблюдают следующие Правила ношения форменной одежды:
1. Форменная одежда носится охранниками, водителями-охранниками на охраняемых объектах, при сопровождении грузов, при несении службы в составе мобильных групп оперативного реагирования.
2. Пошив женской форменной одежды осуществляется по общим эскизам, с учетом особенностей покроя соответствующей одежды.
3. Оказание услуг по защите жизни и здоровья физических лиц от преступных и иных противоправных посягательств может осуществляться без форменной одежды, обозначающей принадлежность к субъекту охранной деятельности.
4. По соглашению сторон оказание охранных услуг осуществляется в форменной одежде для офисных помещений. В летнее время допускается несение службы без пиджака, в рубашке с короткими рукавами. На левом нагрудном кармане пиджака (рубашки) крепится бейдж с наименованием и логотипом частной охранной организации. По центру бейджа располагается надпись "КҮЗЕТ". Допускается указание фамилии и инициалов охранника, либо его имени.
5. Оказание услуг по охране офисных помещений может осуществляться без головного убора.

- куәлiктiң ашылған түрдегi мөлшерi 210 х 70 мм болады;
- сыртында, бет жағында:
"КУӘЛIК
УДОСТОВЕРЕНИЕ"
деген жазу болады;
- куәлiктiң iшкi жағына ақ түстi жапсырма қағаз жапсырылады;
- куәлiктiң жапсырмасы баспаханалық офсеттiк тәсiлмен орындалған; - куәлiктiң жапсырмасы әр қайсысы 95 х 65 мм екi жартыдан - сол және оң бөлiктен тұрады;
- жапсырманың сол бөлiгiнде мөлшерi 3,5 х 4,5 см фото сурет жапсыруға арналған орын болады; - куәлiктi дайындау кезiнде мемлекеттiк рәмiздердi пайдалануға тыйым салынады (оның iшiнде сутаңба белгiлермен).
3
Жеке күзет ұйымында күзет қызметтерін көрсету туралы жазбаша шарттың болуы.
4
Жеке күзет ұйымының күзетшісі лауазымын атқаратын жұмыскерді міндетті сақтандыруды растайтын құжаттың болуы.
5
Күзетшілер лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымы жұмыскерлерінің штат саны мынадай нормативтерге сәйкес келеді:
1) стационарлық объектілерді күзету кезінде:
- бір тәулік бойы жұмыс істейтін күзет постына штаттық күзетшілер саны 4,5 бірліктен аспауы тиіс;
- он екі сағат бойы жұмыс істейтін бір күзет постына штаттық күзетшілер саны 2,25 бірліктен аспауы тиіс;
- сегіз сағат бойы жұмыс істейтін бір күзет постына штаттық күзетшілер саны 1,5 бірліктен аспауы тиіс;
- күзетілетін объектілерден түсетін шақыруларға қызмет көрсететін жеке күзет ұйымының бір тәулік бойы жұмыс істейтін мобильді тобына (жедел ден қою тобына) штаттық күзетшілер саны 13,5 бірліктен аспауы тиіс;
2) магистральдық құбыржолдарын күзету кезінде:
- бір тәулік бойы жұмыс істейтін мобильді топ айланып өтетін жолдарды, жер бедерінің күрделілігін, тас жолының бойын, елді мекендерден қашықтығын, желілік бөлікті техникалық құралдармен қорғауды, аудандағы қауіптер мен криминалдық
қауіп-қатерді талдауды ескере отырып, магистральдық мұнай құбырларының желілік бөлігінің
40 – 80 километріне;
- бір тәулік бойы жұмыс істейтін мобильді топ магистральдық газ құбырының күзетелетін желілік бөлігі тас жолының 100 – 160 километріне;
3) теміржол және автомобиль көлігімен тасымалданатын жүктерді күзету кезінде күзетшілердің саны стационарлық объектілерді күзету үшін орнатылған нормативтер шегінде шарт талаптарымен белгіленеді.
6
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерлері мынадай Нысанды киім киіп жүру қағидаларын сақтайды:
1. Күзетшілер, жүргізуші-күзетшілер нысанды киімді күзетілетін объектілерде, жүктерді алып жүру кезінде, жедел ден қоятын мобилді топтар құрамында қызмет өткеру кезінде киеді.
2. Әйелдердің нысанды киімі тиісті киім пішімі ерекшеліктерін ескере отырып, жалпы эскиз бойынша тігіледі. 3. Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қылмыстық және өзге де құқыққа қарсы қолсұғушылықтардан қорғау бойынша қызметтер көрсету күзет қызметі субъектісіне тиесілігін айқындайтын нысанды киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін. 4. Тараптардың келісуі бойынша күзет қызметін көрсету кеңсе үй-жайларына арналған нысанды киіммен жүзеге асырылады. Жазғы уақытта күртесіз, жеңі қысқа көйлекпен қызмет атқаруға жол беріледі. Пиджактың (жейденің) сол жақ төс қалтасында жеке күзет ұйымының атауы жазылған және логотипі бар бейдж бекітіледі. Бейдждің ортасына "КҮЗЕТ" деген жазу жазылады. Күзетшінің тегін және аты-жөнін немесе атын көрсетуге болады.
5. Кеңсе үй-жайларын күзету бойынша қызмет көрсету бас киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін.

6. Для охранников, несущих службу на наружных постах, допускается:
- при низких температурах воздуха в зимний период ношение тулупов (шуб) и меховых унт;
- нанесение на форменную одежду (куртки) нагрудных и наспинных светоотражающих полос.
7. В летнее время допускается ношение рубашки с коротким рукавом без куртки и галстука, либо футболки или футболки-поло с нагрудным и нарукавным знаками, установленного образца, без куртки, либо куртки с брюками с футболкой вместо рубашки.
7
Наличие у работников частной охранной организации, занимающих должности охранников форменной одежды, а также знаков различия и фурнитуры соответствующих следующим требованиям:
1. Летняя форменная одежда:
- бейсболка или кепи серого цвета;
- куртка серого цвета;
- куртка укороченная, серого цвета;
- рубашка голубого или белого цвета;
- футболка или футболка-поло трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
- галстук серого цвета;
- брюки, зауженного к низу силуэта, серого цвета;
- обувь классических моделей или специальная черного цвета.
2. Зимняя форменная одежда;
- шапка вязаная, серого или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
- шапка-ушанка из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха, серого или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
- куртка утепленная, серого цвета, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или из искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с брюками утепленными, серого цвета;
- куртка утепленная, серого цвета, укороченная, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с полукомбинезоном утепленным, серого цвета;
- рубашка голубого или белого цвета;
- футболка трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
- галстук серого цвета;
- обувь утепленная, классических моделей или специальная черного цвета;
- валенки с галошами или без галош, сапоги резиновые (в зависимости от климатических условий и условий несения службы).
3. Форменная одежда для офисных помещений:
- пиджак однобортный мужской темного цвета;
- брюки зауженного к низу силуэта темного цвета;
- рубашка голубого или белого цвета;
- галстук темного цвета;
- обувь классических моделей черного цвета.
4. Летняя форменная одежда для охранников мобильных групп оперативного реагирования:
- бейсболка или кепи серого цвета или шлем защитный;
- куртка укороченная, серого цвета;
- футболка или футболка-поло трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
- брюки, зауженного к низу силуэта, серого цвета;
- обувь специальная (ботинки с берцами, кроссовки) черного цвета.
5. Зимняя форменная одежда для охранников мобильных групп оперативного реагирования:
- шапка вязаная, серого или черного цвета (в цветовой тон с воротником куртки утепленной);
- куртка утепленная, серого цвета, укороченная, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с полукомбинезоном утепленным серого цвета;
- футболка трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
- водолазка трикотажная серого или темно-серого цвета;
- обувь утепленная, специальная (ботинки с высокими берцами) черного цвета.

6. Сыртқы бекеттерде қызмет атқаратын күзетшілер үшін: - қыс мезгілінде ауаның температурасы төмендеген кезде - тұлыптар (ішіктер) және теріден тігілген унтылар киюге; - нысанды киімнің (күртенің) кеудесіне және арқасына жарық шағылыстыратын жолақтар тағуға болады. 7. Жазғы уақытта күртесіз және галстуксыз қысқа жең жейде не жейдесіз белгіленген үлгідегі омыраудағы және жеңдегі белгілермен футболка немесе футболка-поло не жейденің орнына футболка, шалбар және күрте киюге болады.
7
Күзетшілер лауазымдарын атқаратын жеке күзет ұйымы жұмыскерлерінің мынадай талаптарға сәйкес келетін нысанды киімінің, сондай-ақ айырым белгілерінің және фурнитураның болуы: 1. Жазғы нысанды киім: - бейсболка немесе сұр түсті кепи; - сұр түсті күрте; - сұр түсті қысқартылған күрте; - көгілдір немесе ақ түсті жейде; - көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка немесе футболка-поло; - сұр түсті галстук; - сұр түсті, бітімінің төменгі жағы тарылған шалбар;
- классикалық модельдегі немесе қара түсті арнайы аяқ киім. 2. Қысқы нысанды киім: - тоқылған, сұр немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті бөрік; - табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті жасанды теріден жасалған құлақшын; - сұр түсті, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара түсті жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті жылы күрте, жылы шалбарымен; - сұр түсті, қысқартылған, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара түсті жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті жылы күрте, жылы жартылай комбинезонымен; - көгілдір немесе ақ түсті жейде; - көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка; - сұр түсті галстук;
- классикалық модельдегі немесе арнайы қара түсті, жылы аяқ киім; - галошы бар немесе галошы жоқ пима, резеңке етік (климаттық жағдайларға және қызмет атқару жағдайларына байланысты). 3. Кеңсе үй-жайларына арналған нысанды киім:
- ерлерге арналған күңгірт түсті бір ілме өңірлі күрте;
- төменгі жағы тарылтылған күңгірт түсті шалбар;
- көгілдір немесе ақ түсті жейде; - күңгірт түсті галстук;
- классикалық модельдегі қара түсті аяқ киім.
4. Жедел ден қою мобильді топтарының күзетшілері үшін жазғы нысанды киім:
- бейсболка немесе сұр түсті кепи немесе қорғану дулығасы;
- сұр түсті қысқартылған күрте; - көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка немесе футболка-поло; - сұр түсті, бітімінің төменгі жағы тарылған шалбар;
- қара түсті (қонышты бәтеңке, кроссовки) арнайыаяқ киім. 5. Жедел ден қою мобильді топтарының күзетшілеріне арналған қысқы нысанды киім:
- сұр немесе қара түсті (жылы күртенің жағасымен түстес) тоқылған бөрік;
- сұр немесе қара түсті табиғи жақсартылған қой терісінен немесе жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті қысқартылған жылы күрте, сұр түсті жылы жартылай комбинезонымен; - көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка;
- сұр немесе қою сұр түсті трикотаж водолазка; - қара түсті (ұзын қонышты бәтеңке) арнайы жылы аяқ киім.

6. Нагрудный знак:
- знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью "КҮЗЕТ" желтого цвета;
- цвет поля знака – серый или голубой;
- размер знака – 120x30 мм;
- знак наносится выше левого нагрудного кармана рубашек, футболок, футболок-поло, летних и зимних курток;
- знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.
7. Наспинный знак:
- знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью "КҮЗЕТ" желтого цвета;
- цвет поля знака – серый или голубой;
- размер знака – 280x80 мм;
- знак наносится на заднюю часть летних и зимних курток, верхний край знака располагается по шву кокетки;
- знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.
8. Нарукавный знак:
- форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
- на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
- знак наносится на левый рукав рубашек, футболок, футболок-поло, летних и зимних курток на 120 мм ниже плечевого шва;
- для работников – членов Ассоциации охранных организаций Республики Казахстан, допускается ношение знака с логотипом Ассоциации, изготовленного идентично корпоративному нарукавному знаку. Знак располагается на правом рукаве рубашек, летних и зимних курток, симметрично знаку на левом рукаве.
9. Знаки на головных уборах:
- знаки, изготовленные путем ткачества, или кокарды из легкоплавкого металла содержат в себе корпоративный логотип охранной организации;
- размер овального знака – 70 мм по горизонтали, 40 мм по вертикали;
- диаметр круглого знака – 40 мм;
- размер кокарды: высота – 60 мм, ширина – 40 мм;
- знаки наносятся по центру передней части головного убора.
10. Знаки на одежде для офисных помещений:
- на одежде для офисных помещений наносится нарукавный знак путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью;
- форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
- на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
- знак наносится на левый рукав рубашек и пиджака на 120 мм ниже плечевого шва.
8
Юридические лица и граждане Республики Казахстан не являются одновременно учредителями, участниками и (или) собственниками более чем одной организации, занимающейся охранной деятельностью.
9
Частная охранная организация не является дочерним предприятием организации, осуществляющей иную деятельность, кроме охранной.
10
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются учредители либо должностные лица организаций, в отношении которых оказываются охранные услуги.
11
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются граждане, имеющие судимость за совершения преступления, а также юридические лица, в составе учредителей (участников) которых имеются указанные лица.
12
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются юридические лица, в отношении которых оказываются охранные услуги, и аффилиированные с ними юридические лица.
13
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются общественные объединения.
14
Учредителями (участниками) частной охранной организации не являются иностранные юридические лица, юридические лица с иностранным участием, иностранцы, лица без гражданства, а также имеющие в доверительном управлении частную охранную организацию.

6. Омырау белгісі:
- белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және "КҮЗЕТ" деген сары түсті жазуы бар;
- белгі негізінің түсі - сұр немесе көгілдір; - белгінің мөлшері - 120x30 мм;
- белгі жейделердің, футболкалардың, футболка-пололардың, жазғы және қысқы күртелердің сол жақ омырау қалтасының жоғары жағына жапсырылады; - белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.
7. Арқадағы белгі: - белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және "КҮЗЕТ" деген сары түсті жазуы бар;
- белгі жиегінің түсі - сұр немесе көгілдір; - белгінің мөлшері - 280x80 мм; - белгі жазғы және қысқы күртелердің артқы жағына жапсырылады, белгінің жоғарғы жағы жауырын тігісі бойынша орналасады; - белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.
8. Жеңдегі белгі:
- пішінін, түс гаммасын, материал және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
- белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді; - белгі жейделердің, футболкалардың, футболка-пололардың, жазғы және қысқы күртелердің сол жеңінде иық тігісінен 120 мм төмен жапсырылады; - Қазақстан Республикасының Күзет ұйымдары қауымдастығы мүшелерінің қызметкерлері үшін корпоративтік белгісімен бірдей дайындалған Қауымдастықтың логотипі бар белгіні тағуға болады. Белгі жейденің, жазғы және қысқы күртелердің оң жеңіне, сол жеңдегі белгімен деңгейлес жапсырылады. 9. Бас киімдердегі белгілер: - тоқымашылық жолымен әзірленген белгілерде немесе тез балқығыш металдан жасалған кокардаларда күзет ұйымының корпоративтік логотипі болады;
- сопақша белгінің мөлшері - көлденеңінен 70 мм, тігінен 40 мм; - дөңгелек белгінің диаметрі - 40 мм; - кокарданың мөлшері: биіктігі - 60 мм, ені - 40 мм;
- белгілер бас киімнің алдыңғы бөлігінің ортасына жапсырылады. 10. Кеңсе үй-жайларына арналған киімдегі белгілер:
- кеңсе үй-жайларына арналған киімнің жеңіне тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу,
термотрансфер жолымен белгі салынады және ол тозуға төзімді болуы тиіс;
- пішінін, түс гаммасын, материалын және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
- белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді; - белгі жейделердің және күртелердің сол жеңінде иық тігісінен 120 мм төмен жапсырылады.
8
Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары және азаматтары бір мезгілде күзет қызметімен айналысатын бірнеше ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары және (немесе) меншік иелері болып табылмайды.
9
Жеке күзет ұйымы күзеттен басқа өзге қызметті жүзеге асыратын ұйымның еншілес кәсіпорны болып табылмайды.
10
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушылары) өздеріне қатысты күзет қызметтерін көрсететін құрылтайшылар не ұйымның лауазымды адамдары болып табылмайды.
11
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушысы) қылмыс жасағаны үшін соттылығы бар азаматтар, сондай-ақ құрылтайшылардың (қатысушылардың) құрамында көрсетілген адамдар бар заңды тұлғалар болып табылмайды.
12
Жеке күзет ұйымының құрылтайшысы (қатысушысы) өздерiне қатысты күзет қызметтерiн көрсететiн заңды тұлғалар және олармен аффилиирлеген заңды тұлғалар болып табылмайды.
13
Жеке күзет ұйымдарының құрылтайшылары (қатысушылары) қоғамдық бірлестіктер болып табылмайды.
14
Жеке күзет ұйымының құрылтайшылары (қатысушылары) шетелдік заңды тұлғалар, шетелдің қатысуымен заңды тұлғалар, шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ сенімгерлік басқаруында жеке күзет ұйымы бар адамдар болып табылмайды.