Об утверждении минимальной обязательной программы обучения актуариев, перечня и требований к международным ассоциациям актуариев, Требований к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения, Требований к подтверждению квалификации актуария, Правил и сроков привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, Правил выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, Правил проведения тестирования
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 191. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2018 года № 17618.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 11-1, пунктом 4 статьи 18-1, пунктами 2, 3 и 4 статьи 40, подпунктом 8) статьи 43 и пунктом 2 статьи 75 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Прембула - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Минимальную обязательную программу обучения актуариев согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Перечень и требования к международным ассоциациям актуариев согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Требования к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) Требования к подтверждению квалификации актуария согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) Правила и сроки привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) Правила выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке согласно приложению 6 к настоящему постановлению;

Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасын, халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесін және оларға қойылатын талаптарды, Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптарды, Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын және мерзімдерін, Сақтандыру нарығындағы актуарлық қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия беру қағидаларын, Тестілеу өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 191 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 қазанда № 17618 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6 т. қараңыз.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесі және оларға қойылатын талаптар;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптар;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптар;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары және мерзімдері;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес Сақтандыру нарығындағы актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру қағидалары,

7) Правила проведения тестирования согласно приложению 7 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 151 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности, сдачи квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9718, опубликовано 3 октября 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) пункт 15 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оптимизации и автоматизации бизнес-процессов государственных услуг, оказываемых Национальным Банком Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 261 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптимизации и автоматизации бизнес – процессов государственных услуг, оказываемых Национальным Банком Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10211, опубликовано 26 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту регулирования небанковских финансовых организаций (Кошербаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;

7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес Тестілеу өткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мыналардың:
1) "Актуарлық қызметті жүзеге асыру, актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 151 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9718 болып тіркелген, 2014 жылғы 3 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсететін мемлекеттік қызметтердің бизнес-процестерін оңтайландыру және автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 261 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10211 болып тіркелген, 2015 жылғы 26 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсететін мемлекеттік қызметтердің бизнес-процестерін оңтайландыру және автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі 15-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Банктік емес қаржы ұйымдарын реттеу департаменті (Көшербаева А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

2. Положения настоящей Минимальной обязательной программы обучения актуариев, применяемые по отношению к страховым организациям, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".
3. График обучения (экзаменов) по минимальной обязательной программе обучения актуариев публикуется организацией, являющейся членом международной актуарной ассоциации, на своем официальном интернет-ресурсе не менее чем за три месяца до начала обучения (даты экзамена).
4. Актуальная информация о лицах, прослушавших и (или) успешно сдавших курсы минимальной обязательной программы обучения актуариев хранится организацией, являющейся членом международной актуарной ассоциации, и публикуется на его официальном интернет-ресурсе.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Перечень и требования к международным ассоциациям актуариев
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Перечень международных ассоциаций актуариев:
1) Немецкое актуарное общество (German Actuarial Society (Джеман Актуариал Сосайити));
2) Институт актуариев Франции (Institute of Actuaries of France (Институт оф Актуариес оф Франс));
3) Австрийское актуарное общество (Austrian Actuarial Society (Аустриан Актуариал Сосайити));
4) Канадский институт актуариев (Canadian Institute of Actuaries (Канейдиан Институт оф Актуариес));
5) Актуарное общество Финляндии (Actuarial Society of Finland (Актуариал оф Финланд));
6) Датское общество актуариев (Danish Society of Actuaries (Даниш Сосайити оф Актуариес));
7) международные ассоциации актуариев, которые имеют статус полного члена Международной актуарной ассоциации (International actuarial association (Интернэшнл актуариал ассосиэшн)) и (или) Европейской актуарной ассоциации (The Actuarial Association of Europe (Зе Актуариал Ассосэйшн)).
2. Международная ассоциация актуариев соответствует следующим требованиям:
1) имеет образовательно-квалификационную систему;
2) имеет требования по соответствию образовательно-квалификационной системе членов ассоциации либо положения по его признанию;
3) имеет внутренние документы, регламентирующие порядок осуществления деятельности актуариев (стандарты деятельности актуариев и осуществления актуарных расчетов, кодекс профессиональной этики).
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Требования к содержанию и порядку предоставления обязательного актуарного заключения

2. Осы сақтандыру ұйымдарына қатысты қолданылатын Актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасының ережелері "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.
Ескерту. Бағдарлама 2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.02.2021 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
2-қосымша
Халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесі және оларға қойылатын талаптар
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесі:
1) Неміс актуарлық қоғамы (German Actuarial Society (Джеман Актуариал Сосайити));
2) Институт актуариев Франции (Institute of Actuaries of France (Институт оф Актуариес оф Франс));
3) Француз актуарийлер институты (Institute of Actuaries of France) (Аустриан Актуариал Сосайити));
4) Канада актуарийлер институты (Canadian Institute of Actuaries (Канейдиан Институт оф Актуариес));
5) Финляндия актуарлық қоғамы (Actuarial Society of Finland (Актуариал оф Финланд));
6) Дат актуарийлер қоғамы (Danish Society of Actuaries (Даниш Сосайити оф Актуариес));
7) Халықаралық актуарлық қауымдастықтың (International actuarial association) және (немесе) Еуропа актуарлық қауымдастығының (The Actuarial Association of Europe (Зе Актуариал Ассосэйшн)) толық мүшесі мәртебесіне ие Халықаралық актуарийлер қауымдастықтары).
2. Халықаралық актуарийлер қауымдастығы мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) білім беру-біліктілік жүйесі бар;
2) қауымдастық мүшелерінің білім беру-біліктілік жүйесіне сәйкес келуі бойынша талаптар не оны тану жөніндегі ереже бар;
3) актуарийлер қызметін жүзеге асыру тәртібін регламенттейтін ішкі құжаттары бар (актуарийлер қызметінің және актуарлық есептерді жүзеге асырудың стандарттары, кәсіби әдеп кодексі).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
3-қосымша
Міндетті актуарлық қорытындының мазмұнына және табыс етілу тәртібіне қойылатын талаптар

3. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование ___________________________________________
________________________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты ________________________
________________________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации ________________________
________________________________________________________________;
4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
________________________________________________________________
________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
4. Данные об актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
________________________________________________________________;
2) место жительства (место нахождения) _____________________________
________________________________________________________________;
3) лицензия на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке
________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
5. Вид актуарного заключения:
1) по степени обязательности: инициативные – осуществляемые по инициативе
страховой (перестраховочной) организации; обязательные – осуществляемые
в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
2) по отрасли (классу) страхования: осуществляемые по отрасли "страхование
жизни"; осуществляемые по отрасли "общее страхование"; осуществляемые
по перестрахованию или классам согласно классификации, установленной
статьей 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности";
3) по цели составления: отчетные – осуществляемые на отчетную дату по договорам
страхования и перестрахования страховой (перестраховочной) организации;
плановые – осуществляемые при введении в деятельность страховой
(перестраховочной) организации страхования и перестрахования по новому классу
страхования; последующие – осуществляемые с целью корректировки ранее
проведенных актуарных расчетов;
4) по масштабу применения: общие – рассчитанные для использования на всей
территории Республики Казахстан, а также за ее пределами; региональные –
рассчитанные для отдельных регионов Республики Казахстан; индивидуальные –
рассчитанные для отдельного страхователя и (или) группы страхователей
(юридических и (или) физических лиц).

3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы________________________________________________________
____________________________________________________________________;
2) орналасқан жері және банктік деректемелері___________________________
____________________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі___________________________________
____________________________________________________________________;
4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға берілген лицензия
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
4. Актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)___________________________________
____________________________________________________________________;
2) тұрғылықты жері (орналасқан жері)___________________________________
____________________________________________________________________;
3) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия
____________________________________________________________________
(нөмірі және берген күні)
5. Актуарлық қорытындының түрі:
1) міндеттілік дәрежесі бойынша:
бастамашылық – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бастамасы бойынша жүзеге асырылатын:
міндетті – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жүзеге асырылатын;
2) сақтандыру саласы (сыныбы) бойынша:
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша жүзеге асырылатындар;
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша жүзеге асырылатындар";
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Заңының 6-бабында белгіленген сыныптауға сәйкес қайта сақтандыру немесе сыныптар бойынша жүзеге асырылатындар;
3) жасау мақсаты бойынша:
есептік – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының cақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күнге жүзеге асырылатындар;
жоспарлы – cақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметіне сақтандырудың жаңа сыныбы бойынша cақтандыруды (қайта сақтандыруды) енгізген кезде жүзеге асырылатындар;
кейінгі – бұрын жүргізілген актуарлық есептеулерді түзету мақсатында жүзеге асырылатындар;
4) қолдану ауқымы бойынша:
ортақ – Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ одан тысқары аумақтарда қолдану үшін есептелгендер;
өңірлік – Қазақстан Республикасының жеке өңірлері үшін есептелгендер;
жеке – жеке сақтандырушы және (немесе) сақтандырушылар тобы (заңды және (немесе) жеке тұлғалар) үшін есептелгендер;

6. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией
документов (сведений)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
7. Использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или) место
получения)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
8. Использованная актуарием методика расчета:
1) методика расчетов, в том числе описание, обоснование, допущения и
предположения, использованные актуарием при расчете страховых резервов
и доли перестраховщика в страховых резервах. В случае проведения актуарных
расчетов по отрасли "страхование жизни", указываются параметры резервного
и тарифного базисов в разрезе видов страхования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
2) статистические и иные данные, использованные в актуарных расчетах
____________________________________________________________________;
3) общие размеры страховых премий по действующим договорам страхования
(перестрахования), количество заявленных убытков, используемых в расчетах
страховых резервов в разрезе классов страхования
____________________________________________________________________;
4) методы и модели, используемые для расчетов доли перестраховщика в страховых
резервах
____________________________________________________________________;
5) обоснование по выбору метода расчета резерва произошедших, но незаявленных
убытков (далее – РПНУ), периода убытков, используемого для расчета РПНУ,
выбору коэффициента развития убытков, а также сглаживанию крупных убытков
____________________________________________________________________;
6) обоснование и расчет суммы обязательств страховой (перестраховочной)
организации, связанных с переосвидетельствованием и (или) продлением степени
утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя, учитываемой
при расчете РПНУ по классу обязательного страхования работника от несчастных
случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей с указанием всех
параметров, использованных при расчете
____________________________________________________________________;
7) используемая таблица, содержащая вероятности наступления смерти,
инвалидности, заболевания и рассчитанные на их основе величины, связанные
с предстоящей продолжительностью жизни лиц мужского и (или) женского пола
(источник формирования, методика построения) при расчете страховых резервов
по договорам страхования жизни и договорам аннуитетного страхования,
с ее приложением
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;

6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) тізбесі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
7. Актуарий пайдаланған материалдар мен деректер (олардың дереккөздері және (немесе) алынған орны)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
8. Актуарий пайдаланған есептеу әдістемесі:
1) тәуелсіз актуарий сақтандыру резервтерін және қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін есептеу кезінде пайдаланған есептеулер әдістемесі, оның ішінде сипаттамасы, негіздемесі, жорамалдары мен болжамдары. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша актуарлық бағалау жүргізген жағдайда сақтандыру түрлері бойынша резервтік және тарифтік базистердің өлшемдері көрсетіледі__________________________
____________________________________________________________________;
2) актуарлық есептеулерде пайдаланылған статистикалық және өзге де деректер
____________________________________________________________________;
3) қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының жалпы мөлшері, сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде пайдаланылатын жария етілген шығындар саны
____________________________________________________________________;
4) қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін есептеу үшін пайдаланылатын әдістер мен үлгілер
____________________________________________________________________;
5) орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін (бұдан әрі - ОМШР) есептеу әдісін, ОМШР есептеу үшін пайдаланылатын шығындар кезеңін таңдау, шығындарды дамыту, сондай-ақ ірі шығындарды реттеу коэффициентін таңдау бойынша негіздеме
____________________________________________________________________;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есептеу кезінде пайдаланған барлық өлшемдерін көрсете отырып, қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР есептеу кезінде есепке алынатын пайда алушының еңбекке жарамдылық дәрежесін қайта куәландыруға және (немесе) ұзартуға, денсаулығының нашарлауына байланысты міндеттемелерінің негіздемесі және сомаларының есебі
____________________________________________________________________;
7) қосымшасын бере отырып, өмірді сақтандыру шарттары және аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде еркек және (немесе) әйел жынысты адамдардың (қалыптасу көздері, құру әдістемесі) алдағы өмірінің ұзақтығына байланысты қайтыс болу, мүгедектік, ауырып қалу ықтималдығы және солардың негізінде есептелген шамасы қамтылған, пайдалануға арналған кесте
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;

5) страховая сумма по каждому страховому случаю и (или) по договору страхования
(перестрахования)
_________________________________________________________;
6) страховой тариф (стандартный, повышенный, пониженный) и его размер
_________________________________________________________;
7) страховая премия _______________________________________;
8) комиссионное вознаграждение агенту или страховому брокеру
_________________________________________________________;
9) франшиза по каждому страховому случаю и (или) по договору страхования
(перестрахования) (при наличии)
_________________________________________________________
_________________________________________________________.
При наличии нескольких объектов страхования, за исключением коллективного
страхования и группового личного страхования, данные, представленные в
подпунктах 5), 6), 7), 9) настоящего пункта, указываются отдельно по каждому
объекту страхования.
6. Результаты и выводы:
1) рекомендации актуария по крупной сделке;
2) дополнительные рекомендации (при наличии).
7. Подпись, дата __________________________________________.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Требования к подтверждению квалификации актуария

5) әрбір сақтандыру оқиғасы және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру сомасы
_________________________________________________________________;
6) сақтандыру тарифі (стандартты, жоғары, төмен) және оның мөлшері
_________________________________________________________________;
7) сақтандыру сыйлықақысы_________________________________________;
8) агентке немесе сақтандыру брокеріне комиссиялық сыйлықақы ________
__________________________________________________________________;
9) әрбір сақтандыру оқиғасы және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша франшиза (болған кезде)
__________________________________________________________________.
Ұжымдық сақтандыру мен топтық жеке сақтандыруды қоспағанда, бірнеше сақтандыру объектілері болған кезде, осы тармақтың 5), 6), 7), 9) тармақшаларында берілген деректер әрбір сақтандыру объектісі бойынша жеке көрсетіледі.
6. Нәтижелер мен қорытындылар:
1) актуарийдің ірі мәміле бойынша ұсынымдары;
2) қосымша ұсынымдар (болған кезде).
7. Қолы, күні ___________________________________________________.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
4-қосымша
Актуарийдің біліктілігін растауға қойылатын талаптар

Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Лицензированный актуарий подтверждает свою квалификацию за отчетный период по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным периодом, в течение 2 (двух) месяцев года, следующего за отчетным периодом.
Отчетным периодом является 3 (три) финансовых года, начиная с 1 января 2019 года.

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Лицензияланған актуарий есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша есепті кезеңнен кейінгі жылдың 2 (екі) айы ішінде өзінің біліктілігін растайды.
2019 жылғы 1 қаңтардан басталатын 3 (үш) қаржы жылы есепті кезең болып табылады.

Для актуариев, получивших лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке после 1 января 2019 года, отчетный период исчисляется с 1 января года, следующего за годом, в течение которого актуарий получил лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке.
2. Подтверждение квалификации лицензированным актуарием осуществляется путем прохождения лицензированным актуарием программы профессионального развития (далее – программа ППР).

2019 жылғы 1 қаңтардан кейін сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия алған актуарийлер үшін есепті кезең актуарий сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия алған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап есептеледі.
2. Лицензияланған актуарий біліктілігін растауды лицензияланған актуарийдің кәсіби даму бағдарламасынан (бұдан әрі – КДБ бағдарламасы) өту арқылы жүзеге асырады.

3. Мероприятия (виды мероприятий) программы ППР и количество квалификационных баллов за участие в программе ППР определяются согласно программе профессионального развития в приложении 1 к настоящим Требованиям.
4. Для подтверждения квалификации лицензированный актуарий набирает за отчетный период 1200 квалификационных баллов по программе ППР.
Для целей пунктов 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12 или 15 программы ППР по каждому мероприятию, проведенному организацией, являющейся членом международной актуарной ассоциации, количество баллов увеличивается на 100 баллов.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для подтверждения квалификации лицензированные актуарии представляют в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) сведения по подтверждению квалификации лицензированного актуария по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям (далее – Сведения), с приложением документов подтверждающие информацию, указанную в Сведениях.
Приложение 1
к Требованиям к подтверждению
квалификации актуария
Программа профессионального развития
Сноска. Приложение 1 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.01.2026 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Направление деятельности
Количество баллов
1
Участие в международном конгрессе актуариев
800
2
Осуществление преподавательской деятельности по актуарным дисциплинам (за семестр) не менее 30 часов
800
3
Осуществление преподавательской деятельности по актуарным дисциплинам (за семестр) менее 30 часов
400
4
Осуществление деятельности в качестве руководителя выпускных работ (дипломная/проектная работа бакалавриата, магистерские диссертаций) по специализации "Актуарий"
500
5
Участие на семинаре, вебинаре, мастер-классах, обучениях на территории Республики Казахстан или зарубежом в качестве лектора
400
6
Вклад в развитие актуарной и страховой отрасли Казахстана и участие в рабочих группах, подтвержденные уполномоченным органом
400
7
Вклад в развитие актуарной деятельности Казахстана, подтвержденный объединением актуариев Казахстана
300
8
Публикация статьи по вопросам страхования и актуарной деятельности в зарубежном профессиональном финансовом издании
800
9
Публикация статьи по вопросам страхования и актуарной деятельности в Республиканском профессиональном финансовом издании
500
10
Написание учебников, учебных пособий по актуарной деятельности

3. КДБ бағдарламасының іс-шаралары (қатысу түрлері) және КДБ бағдарламасына қатысқаны үшін біліктілік баллдарының саны Талаптарға 1-қосымшада келтірілген кәсіби даму бағдарламасына сәйкес белгіленеді.
4. Лицензияланған актуарийдің біліктілігін растау үшін есепті кезеңде КДБ бағдарламасы бойынша 1000 біліктілік баллын алу қажет.
5. Біліктілігін растау үшін лицензияланған актуарийлер Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензияланған актуарийдің біліктілігін растау жөніндегі мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынады.
Актуарийдің біліктілігін
растауға қойылатын талаптарға
1-қосымша
Кәсіби даму бағдарламасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.01.2026 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қызмет бағыты
Балл саны
1
Халықаралық актуарийлер конгресіне қатысу
800
2
Актуарлық пәндер (семестрдегі) бойынша кемінде 30 сағат оқытушылық қызметті жүзеге асыру
800
3
"Актуарий" мамандығы бойынша кемінде 30 сағат магистерлік диссертациялардың жетекшісі ретіндегі қызметті жүзеге асыру
400
4
"Актуарий" мамандануы бойынша бітіру жұмыстарының (бакалавриаттың дипломдық/жобалық жұмысы, магистрлік диссертациялар) басшысы ретіндегі қызметті жүзеге асыру
500
5
Лектор ретінде Қазақстан Республикасының аумағында немесе шетелде семинарға, вебинарға, шеберлік кластарға, оқытуларға қатысу
400
6
Уәкілетті орган растаған Қазақстанның актуарлық және сақтандыру қызметін дамытуға қосқан үлесі және жұмыс топтарына қатысу
400
7
Қазақстан актуарийлерінің бірлестігі растаған Қазақстанның актуарлық қызметін дамытуға қосқан үлесі
300
8
Сақтандыру және актуарлық қызмет мәселелері бойынша мақаланы шетелдік кәсіби қаржы басылымында жариялау
800
9
Республикалық кәсіби қаржы басылымында сақтандыру және актуарлық қызмет мәселелері бойынша мақала жариялау
500
10
Актуарлық қызмет бойынша оқулықтар, оқу құралдарын жазу

800
11
Участие в проведение экзаменов по актуарной деятельности по курсам прослушанным на платформе skills.enbek.kz
600
12
Подготовка актуарных заключений по обязательным видам страхования (тарифы, исследования)
800
13
Непрерывное членство в объединении актуариев Казахстана в течение 3-х лет
300
Приложение 2
к Требованиям к подтверждению
квалификации актуария
Форма
Сведения по подтверждению квалификации лицензированного актуария
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) актуария:
Направление деятельности
Результат
Краткий обзор
Дата
прохождения
Срок прохождения
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Правила и сроки привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации
Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила и сроки привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и устанавливают порядок и сроки привлечения страховой (перестраховочной) организацией независимого актуария для оценки актуарных расчетов актуария, имеющего лицензию на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выданную уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган), состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – штатный актуарий), направления независимым актуарием результатов оценки достоверности расчетов, проведенных штатным актуарием.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).

800
11
skills.enbek.kz платформасында тыңдалған курстар бойынша актуарлық қызмет бойынша емтихандар өткізуге қатысу
600
12
Сақтандырудың міндетті түрлері бойынша актуарлық қорытындылар дайындау (тарифтер, зерттеулер)
800
13
Қазақстанның актуарийлер бірлестігінде 3 жыл бойы үздіксіз мүшелік
300
Актуарийдің біліктілігін
растауға қойылатын талаптарға
2-қосымша
Нысан
Лицензияланған актуарийдің біліктілігін растау жөніндегі мәліметтер Актуарийдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде):
Қызметінің бағыты
Нәтижесі
Қысқаша шолу
Өту күні
Өту мерзімі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
5-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары және мерзімдері
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары және мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының штатында тұрған қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – штаттағы актуарий) берген сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту тәртібі мен мерзімдерін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 05.02.2021 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

11. Актуарное заключение к расчету страховых резервов независимого актуария по обязательной актуарной оценке актуарных расчетов штатного актуария по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, представляется независимым актуарием в уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней после дня окончания оценки, но не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным.
Актуарное заключение к расчету страховых резервов независимого актуария представляется с приложением документа, подтверждающего членство независимого актуария в международной ассоциации актуариев (при наличии) по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
12. Актуарное заключение по оценке страховых обязательств независимого актуария по обязательной актуарной оценке актуарных расчетов штатного актуария по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, представляется независимым актуарием в уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней после дня окончания оценки, но не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным.
Актуарное заключение по оценке страховых обязательств независимого актуария представляется с приложением документа, подтверждающего членство независимого актуария в международной ассоциации актуариев (при наличии), по форме согласно приложению 2-1 к Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам и срокам
привлечения независимого
актуария для проверки
деятельности актуария,
состоящего в штате страховой
(перестраховочной)
организации, направления
независимым актуарием
результатов проверки
достоверности расчетов,
проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма 1
Сведения об аффилированных лицах актуария
Физические лица
Фамилия,
имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения, индивидуальный идентификационный номер
Основания для признания аффилированности
Примечание
1
2
3
4
5
Юридические лица
Полное наименование юридического лица
Дата и номер государственной регистрации юридического лица, бизнес-идентификационный номер, почтовый адрес и фактическое место нахождения юридического лица
Основания для признания аффилированности
Дата появления аффилированности
Примечание
1
2
3
4
5
6
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) актуария
_____________________________________________
Подпись _____________
Дата________________
Форма 2
Информация об осуществлении актуарной деятельности
за ________ год
Вид актуарных услуг, вид актуарного заключения
Страховая (перестраховочная) организация
Основание подготовки актуарного заключения
Предмет актуарного исследования
1
2
3
4
5
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) актуария
________________________________________________________________________
Подпись _____________
Дата_________________
Приложение 2
к Правилам и срокам привлечения
независимого актуария
для проверки деятельности
актуария, состоящего в штате
страховой (перестраховочной)
организации, направления
независимым актуарием
результатов проверки
достоверности расчетов,
проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Актуарное заключение к расчету страховых резервов независимого актуария
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
1. Актуарная оценка проведена по состоянию на ______________________.
2. Цель составления актуарного заключения__________________________
________________________________________________________________.
3. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование ____________________________________________
_________________________________________________________________;
2) место нахождения и банковские реквизиты __________________________
_________________________________________________________________;
3) дата и номер государственной регистрации __________________________
__________________________________________________________________;
4) лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)
4. Данные о независимом актуарии:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________
___________________________________________________________________;
2) место жительства (место нахождения) ________________________________
___________________________________________________________________;
3) лицензия на осуществление актуарной деятельности
___________________________________________________________________.
(номер и дата выдачи)

11. Штаттағы актуарийдің қызметін міндетті актуарлық тексеру бойынша тәуелсіз актуарийдің есепті жылдан кейінгі жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша актуарлық қорытындысын тәуелсіз актуарий тексеру аяқталған күннен кейін, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей күнтізбелік 10 (он) күн ішінде уәкілетті органға ұсынады.
Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысы тәуелсіз актуарийдің осы қаулының 2-қосымшасында тізбесі мен талаптары белгіленген халықаралық актуарийлер қауымдастығына мүшелігін растайтын құжатты (бар болса) қоса берумен ұсынылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында
тұрған актуарийдің қызметін
тексеру үшін тәуелсіз
актуарийді тарту, тәуелсіз
актуарийдің сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
штатында тұрған
актуарий жүргізген
есептеулердің шынайылығын
тексеру нәтижелерін жіберу
қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
Актуарийдің үлестес тұлғалары туралы мәліметтер
Жеке тұлғалар
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Туған күні, жеке сәйкестендіру нөмірі
Үлестестігін тануға арналған негіздеме
Ескертпе
1
2
3
4
5
Заңды тұлғалар
Заңды тұлғаның толық атауы
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу күні мен нөмірі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның пошталық мекенжайы мен нақты орналасқан жері
Үлестестігін тануға арналған негіздеме
Үлестестігін тану күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Актуарийдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____________________________________________
Қолы _____________
Күні____________
2-нысан
____ жылғы ________ актуарлық қызметті жүзеге асыру туралы ақпарат
Актуарлық қызмет түрі, актуарлық қорытынды түрі
Сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымы
Актуарлық қорытындыны дайындау негіздемесі
Актуарлық зерттеу мәні
1
2
3
4
5
Актуарийдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
________________________________________________________________________
Қолы _____________
Күні _________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында
тұрған актуарийдің қызметін
тексеру үшін тәуелсіз
актуарийді тарту, тәуелсіз
актуарийдің сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
штатында тұрған
актуарий жүргізген
есептеулердің шынайылығын
тексеру нәтижелерін жіберу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысы
1. Актуарлық бағалау ___________________ жағдай бойынша жүргізілді.
2. Актуарлық қорытынды жасау мақсаты_________________________________
____________________________________________________________________.
3.Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1)толық атауы________________________________________________________
____________________________________________________________________;
2) орналасқан жері және банктік деректемелері___________________________
____________________________________________________________________;
3) мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі ___________________________________
____________________________________________________________________;
4) cақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)
4. Тәуелсіз актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)________________________________
____________________________________________________________________;
2) тұрғылықты жері (орналасқан орны) __________________________________
____________________________________________________________________;
3) актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия
____________________________________________________________________.
(нөмірі және берген күні)

5. Заказчик проведения актуарной оценки _______________________________
____________________________________________________________________.
6. Вид оценки (обязательная, инициативная) _____________________________
____________________________________________________________________.
7. Основание подготовки актуарных расчетов _____________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
(договор, номер и дата заключения договора)
8. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией
документов (сведений) _______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
9. Другие использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или)
место получения)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
10. Предмет актуарного исследования (перечень задач)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
11. Использованная независимым актуарием методика при расчете страховых
резервов и доли перестраховщика в страховых резервах:
1) методика расчетов, в том числе описание, обоснование, допущения
и предположения, использованные независимым актуарием при расчете страховых
резервов и доли перестраховщика в страховых резервах. В случае проведения
актуарной оценки по отрасли "страхование жизни" указываются параметры
резервного и тарифного базисов в разрезе видов страхования
____________________________________________________________________;
2) статистические и иные данные, использованные в актуарных расчетах
независимым актуарием
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
3) общие размеры страховых премий по действующим договорам страхования
(перестрахования), количество заявленных убытков, используемых независимым
актуарием в расчетах страховых резервов в разрезе классов страхования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
4) методы и модели, используемые независимым актуарием для оценки доли
перестраховщика в страховых резервах
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;

5. Актуарлық бағалау жүргізуге тапсырыс беруші __________________________
____________________________________________________________________.
6. Тексеру түрі (міндетті, бастама бойынша) ______________________________
____________________________________________________________________.
7. Актуарлық есептеулерді дайындау негіздемесі __________________________.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(шарт, шарттың нөмірі және жасалған күні)
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) тізбесі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
9. Актуарий пайдаланған басқа да материалдар мен деректер (олардың дереккөздері және (немесе) алынған орны)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
10. Актуарлық зерттеудің мәні (міндеттер тізбесі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
11. Тәуелсіз актуарий сақтандыру резервтерін және қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін есептеу кезінде пайдаланған әдістеме:
1) тәуелсіз актуарий сақтандыру резервтерін және қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін есептеу кезінде пайдаланған есеп айырысу әдістемесі, оның ішінде сипаттамасы, негіздемесі, жорамалдары мен болжамдары. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша актуарлық бағалау жүргізген жағдайда сақтандыру түрлері бойынша резервтік және тарифтік базистердің өлшемдері көрсетіледі
___________________________________________________________________;
2) тәуелсіз актуарийдің актуарлық есеп айырысуларда пайдаланған статистикалық және өзге де деректері
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
3) қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының жалпы мөлшері, тәуелсіз актуарий сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу кезінде пайдаланған, жария етілген шығындар саны
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________;
4) тәуелсіз актуарий қайта сақтандырушының сақтандыру резервтеріндегі үлесін бағалауға пайдаланатын әдістері мен үлгілері
___________________________________________________________________;

Сноска. Приложение 6 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьями 66 и 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, статьей 40 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон), законами Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), "О разрешениях и уведомлениях" и определяют порядок оказания уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 14.02.2022 № 2 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок выдачи, переоформления и выдачи дубликата лицензии на осуществление актуарной деятельности
2. Для получения государственной услуги физическое лицо (далее – заявитель) предоставляет документы согласно перечню основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 1 к Правилам.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уполномоченный орган выдает лицензию по форме согласно приложению 2 к Правилам.
4. Решение о выдаче лицензии оформляется приказом о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности (далее – приказ) должностного лица уполномоченного органа.
5. Лицензия подлежит переоформлению в следующих случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица-лицензиата;
2) наличия требования о переоформлении в законах Республики Казахстан.
6. Работник уполномоченного органа, уполномоченный на прием и регистрацию электронного документа, в день поступления заявления осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение уполномоченного органа, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
При установлении факта неполноты и (или) истечения срока действия представленных документов работник ответственного подразделения в указанный срок готовит и направляет заявителю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При установлении факта полноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение срока оказания государственной услуги рассматривает документы на соответствие требованиям пункта 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности" согласно приложению 1 к Правилам.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги работник ответственного подразделения готовит и направляет заявителю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления заявителю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам рассмотрения документов, представленных заявителем, заслушивания ответственное подразделение готовит проекты приказа и лицензии либо отказа в выдаче лицензии, подписывает результат оказания государственной услуги у уполномоченного лица уполномоченного органа (далее – результат оказания государственной услуги).
Работник ответственного подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней после принятия уполномоченным органом решения о выдаче, переоформлении, выдаче дубликатов (об отказе в выдаче, переоформлении) лицензии направляет заявителю результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица уполномоченного органа, в "личный кабинет" заявителя.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 14.02.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Сақтандыру нарығындағы актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі – Заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң), "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) "Актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2-тарау. Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензияны беру, қайта ресімдеу және лицензияның телнұсқасын беру тәртібі
2. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – өтініш беруші) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес құжаттарды ұсынады.
3. Уәкілетті орган Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензия береді.
4. Лицензия беру туралы шешім уәкілетті органның лауазымды адамының актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы бұйрығымен (бұдан әрі – бұйрық) ресімделеді.
5. Лицензия мынадай:
1) жеке тұлға-лицензиаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) өзгерген;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған жағдайларда қайта ресімдеуге жатады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 14.02.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Уәкілетті органның электрондық құжатты қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері өтініш түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты уәкілетті органның бөлімшесіне (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындауға жіберуді жүзеге асырады. Өтініш беруші 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері өтінішті тіркеген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды дайындайды және өтініш берушіге жібереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері 18 (он сегіз) жұмыс күні ішінде құжаттардың Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарайды, бұйрық және лицензия немесе лицензия беруден бас тарту жобаларын дайындайды, уәкілетті органның басшылығында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне қол қояды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 14.02.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится руководителем уполномоченного органа, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее в орган, рассматривающий жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено Законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 14.02.2022 № 2 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В жалобе, направляемой руководителю уполномоченного органа, указываются фамилия, имя, а также по желанию отчество (при его наличии), почтовый адрес.
Подтверждением принятия жалобы руководителем уполномоченного органа является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии уполномоченного органа с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефонам единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал заявителю из "личного кабинета" доступна информация о жалобе, которая обновляется в ходе обработки жалобы уполномоченным органом (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Приложение 1
к Правилам выдачи лицензии
на право осуществления
актуарной деятельности
на страховом рынке
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности"
Сноска. Приложение 1 – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.01.2026 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности
Наименование подвидов государственной услуги
Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности
Получение дубликата лицензии
Переоформление лицензии
1
Наименование уполномоченного органа
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее - уполномоченный орган)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
По всем подвидам:
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
3
Срок оказания государственной услуги
при выдаче лицензии - в течение двадцати рабочих дней;
при переоформлении лицензии - в течение трех рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии - в течение двух рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
Электронная (полностью автоматизированнная)
5
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:
1) выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности - лицензия на осуществление актуарной деятельности;
2) получение дубликата лицензии - лицензия на осуществление актуарной деятельности;
3) переоформление лицензии - лицензия на осуществление актуарной деятельности.
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
По подвидам:

7. Уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағым уәкілетті органның басшысына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға немесе сотқа жіберіледі.
8. Уәкілетті органның басшысына жіберілетін шағымда тегі, аты, сондай-ақ қалауына қарай әкесінің аты (ол бар болса), пошталық мекенжайы көрсетіледі.
Уәкілетті органның кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып шағымды тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) уәкілетті орган басшысының шағымды қабылданғанын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефондары арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда өтініш берушіге "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол уәкілетті орган шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
"Актуарлық қызметті жүзеге
асыру құқығына лицензия
беру қағидалары" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
1-қосымша
"Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.01.2026 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру
Лицензияның телнұсқасын алу
Лицензияны қайта ресімдеу
1
Уәкілетті органның атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Барлық кіші түрлер бойынша:
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
лицензияны берген кезде - жиырма жұмыс күні ішінде
лицензияны қайта ресімдеген кезде - үш жұмыс күні ішінде;
лицензияның телнұсқаларын берген кезде – екі жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлер бойынша:
Электрондық (толығымен автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі
Кіші түрлер бойынша:
1) актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру - актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия;
2) лицензияның телнұсқасын алу - актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия;
3) лицензияны қайта ресімдеу - актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы негізді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Кіші түрлер бойынша:

1) лицензионный сбор за выдачу лицензии на право осуществления актуарной деятельности составляет 10 (десять) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии составляет 100 (сто) процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7
График работы
График работы:
1) портал - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее - Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
2) уполномоченный орган - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
Для выдачи лицензии на осуществление актуарной деятельности:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) заявителя по форме согласно приложению 3 к Правилам;
2) электронная копия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц - нерезидентов Республики Казахстан);
3) нотариально засвидетельствованная копия диплома о высшем образовании (предоставляется электронная копия);
4) электронная копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
5) представляется один из следующих документов в электронном виде:
электронная копия документов, свидетельствующих о том, что заявитель прошел обучение и успешно сдал экзамены по курсам, предусмотренным минимальной обязательной программой обучения актуариев, действующей на момент сдачи экзаменов, выданных одной из организацией:
организацией, являющейся членом международной актуарной ассоциации;
онлайн платформой по обучению актуариев, разработанной Акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат";
университетом, учебная программа по специализации "Актуарий" которого соответствует минимальной обязательной программе обучения актуариев.
Копия диплома (с приложениями) магистра делового администрирования по специализации "Актуарий" или диплома магистра экономики и бизнеса по специальности "Финансы" по специализации "Актуарий" с рейтингом не менее восьмидесяти процентов по каждому курсу, относящемуся к минимальной обязательной программе обучения актуариев, действующей на момент прохождения обучения и сдачи экзамена.
Копия диплома (с приложениями) бакалавра или магистра по образовательной программе, связанной с актуарной деятельностью или актуарной наукой (Actuarial science), специализации "Актуарий", "Актуарное дело" и наличие одного из международных профессиональных квалификационных сертификатов: CFA (Chartered Financial Analyst (Чартеед Файнаншл Аналист), FRM (Financial Risk Manager)(Файнаншл риск менеджер), PRM (Professional Risk Manager) (Файншл риск менеджер), CERA (Chartered Enterprise Risk Analyst) (Профессиональный риск менеджер), DipIFR (ACCA) (Diploma in International Financial Reporting), Chartered Insurance Institute (CII) (квалификация Certificate, Diploma или Advanced Diploma).

1) актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия берілгені үшін лицензиялық алым 10 (он) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 100 (жүз) пайызын құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7
Жұмыс кестесі
Жұмыс кестесі:
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталған соң, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) уәкілетті орган – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбіден жұмаға дейін 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берушіден талап етілетін құжат мен мәліметтердің тізбесі
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру үшін:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі (Республикасының бейрезидент – жеке тұлғалары үшін);
3) жоғары білімі туралы дипломның нотариаттық куәландырылған көшірмесі (электрондық көшірмесі ұсынылады;
4) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлем жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) электрондық түрде төмендегі құжаттардың бірі ұсынылады:
мына ұйымдардың бірі:
халықаралық актуарийлер қауымдастығының мүшесі болып табылатын ұйым;
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы әзірлеген актуарийлерді оқыту бойынша онлайн платформа;
"Актуарий" мамандануы бойынша оқу бағдарламасы актуарийлерді оқытудың ең төменгі міндетті бағдарламасына сәйкес келетін университет берген өтініш берушінің емтихандар тапсыру уақытында қолданылатын актуарийлерді оқытудың ең төменгі міндетті бағдарламасында көзделген курстар бойынша оқытудан өткенін және емтихандарды табысты тапсырғанын куәландыратын құжаттардың электрондық көшірмесі.
"Актуарий" мамандануы бойынша іскерлік әкімшілендіру магистрі дипломының (қосымшаларымен бірге) немесе "Актуарий" мамандануы бойынша "Қаржы" мамандығы бойынша экономика және бизнес магистрі дипломының оқу және емтихан тапсыру сәтінде қолданыстағы актуарийлерді оқытудың міндетті ең төмен бағдарламасына жататын әрбір курс бойынша кемінде сексен пайыз рейтингі бар дипломының көшірмесі.
Актуарлық қызметпен немесе актуарлық ғылыммен (Actuarial science) байланысты оқыту бағдарламасы бойынша "Актуарий", "Актуарлық іс" мамандануы бойынша бакалавр немесе магистр дипломының көшірмесі (қосымшаларымен бірге) және мынадай халықаралық кәсіби біліктілік сертификаттарының бірінің болуы: CFA (Chartered Financial Analyst (Чартеед Файнаншл Аналист), FRM (Financial Risk Manager)(Файнаншл тәуекел менеджері), PRM (Professional Risk Manager) (Файншл тәуекел менеджері), CERA (Chartered Enterprise Risk Analyst) (Кәсіби тәуекел менеджері), DipIFR (ACCA) (Diploma in International Financial Reporting), Chartered Insurance Institute (CII) (Certificate, Diploma немесе Advanced Diploma біліктілігі).

6) для физических лиц-нерезидентов Республики Казахстан - электронные копии документов, подтверждающих статус актуария и членство в международных ассоциациях актуариев, согласно Перечню и требованиям к международным ассоциациям актуариев, утвержденным согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
7) электронные копии документов, свидетельствующих о том, что заявитель на получение лицензии сдал международные экзамены, соответствующие требованиям минимальной обязательной программы обучения актуариев, утвержденной согласно приложению 1 к настоящему постановлению (при наличии). Международными экзаменами признаются экзамены, которые покрывают минимальные перечни разделов, включенные в содержание минимальной обязательной программы обучения актуариев, предусмотренной приложением 1 к настоящему постановлению;
8) электронная копия документа, подтверждающего наличие опыта работы не менее одного года в области проведения актуарных исследований и (или) актуарных расчетов в финансовых организациях, в уполномоченном органе.
Лицензия на осуществление актуарной деятельности выдается при соблюдении требований, предусмотренных пунктом 3 статьи 40 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон).
Для получения дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме):
запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП заявителя.
Для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП заявителя;
2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Выдача лицензии на осуществление актуарной деятельности:
1) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
2) наличие данных о лишении лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 2-1), 2-2) и 3) пункта 1 статьи 60 Закона;
3) отрицательный результат тестирования, проведенного уполномоченным органом.
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Переоформление лицензии:
уполномоченный орган отказывает в переоформлении лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
В случае обнаружения сбоя либо технических неполадок на портале необходимо обратиться в единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.

6) Қазақстан Республикасының бейрезидент жеке тұлғалары үшін - осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес бекітілген Халықаралық актуарийлер қауымдастықтарының тізбесіне және оларға қойылатын талаптарға сәйкес жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмелері, актуарийдің мәртебесін және халықаралық актуарийлер қауымдастықтарында мүшелігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
7) өтініш берушінің лицензия алуға осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес бекітілген актуарийлерді оқытудың ең төменгі міндетті бағдарламасының талаптарына сәйкес келетін халықаралық емтихандарды тапсырғанын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (бар болса).
Осы қаулыға 1-қосымшада көзделген актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасының мазмұнына енгізілген бөлімдердің ең төменгі тізбесін жабатын емтихандар халықаралық емтихандар болып танылады;
8) қаржы ұйымдарында, уәкілетті органда актуарлық зерттеулер және (немесе) актуарлық есептер жүргізу саласында кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңы (бұдан әрі – Заң) 40-бабының 3-тармағында көзделген талаптар сақталған жағдайда беріледі.
Лицензияның телнұсқасын алу үшін (егер бұдан бұрын берілген лицензия қағаз нысанында ресімделген болса):
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың электрондық көшірмелері.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздер
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру:
1) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) Заңның 60-бабы 1-тармағының 2-1), 2-2) және 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша лицензиядан айыру туралы деректердің болуы;
3) уәкілетті орган жүргізген тестілеудің теріс нәтижесі мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
Лицензияны қайта ресімдеу:
уәкілетті орган мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда, лицензияны қайта ресімдеуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Өтініш берушінің мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Порталда іркіліс не техникалық ақаулықтар анықталған жағдайда мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына хабарласу қажет.

Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777 или 1414.
Приложение 2
к Правилам выдачи лицензии
на право осуществления
актуарной деятельности
на страховом рынке
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Государственный Герб
Республики Казахстан
полное наименование уполномоченного государственного органа
Лицензия
на осуществление актуарной деятельности
Номер лицензии _____ Дата выдачи лицензии "___" ____ 20___ года
Настоящая лицензия выдана
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
Данные о лицензии на осуществление актуарной деятельности, полученной впервые
____________________________________________________________________
(номер, дата, наименование уполномоченного органа,
____________________________________________________________________
осуществляющего государственное регулирование, контроль и надзор
____________________________________________________________________
финансового рынка и финансовых организаций, выдавшего лицензию)
Председатель (заместитель Председателя) ________________________________
________________
(место выдачи)
Приложение 3
к Правилам выдачи лицензии
на право осуществления
актуарной деятельности
на страховом рынке
Сноска. Текст в правом верхнем углу - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявление о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности
В _____________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа, осуществляющего
_______________________________________________________________
государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка
_______________________________________________________________
и финансовых организаций)
От_____________________________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный
идентификационный номер физического лица)
Прошу выдать лицензию на осуществление актуарной деятельности.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для
оказания государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление актуарной
деятельности".
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Сведения о физическом лице:

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
"Актуарлық қызметті жүзеге
асыру құқығына лицензия
беру қағидалары" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы уәкілетті мемлекеттік органның толық атауы Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия
Лицензияның нөмірі ___ Лицензия берілген күні 20__ жылғы "___" _____
Осы лицензия:
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
______________________________________________________________берілді.
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға бірінші рет алған лицензия туралы деректері
__________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензияны беретін, қаржы
____________________________________________________________________
нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылау
____________________________________________________________________
мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның атауы)
Төраға (Төрағаның орынбасары) ____________________ ____________________
(берген орны)
"Актуарлық қызметті жүзеге
асыру құқығына лицензия
беру қағидалары" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініш
Кімге_______________________________________________________________
(қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді,
____________________________________________________________________
бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын
____________________________________________________________________
уәкілетті органның толық атауы)
Кімнен______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беруіңізді сұраймын.
"Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Жеке тұлға туралы мәліметтер:

1) образование _________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________;
(год окончания, специальность, наименование учебного заведения)
_______________________________________________________________;
2) место работы, должность _______________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________;
3) номера телефонов (код города, рабочий и домашний)_______________
_______________________________________________________________.
Актуарий полностью подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению
документов (информации).
_______________ _________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" __________ 20__ года
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Правила проведения тестирования
Сноска. Приложение 7 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила проведения тестирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 40 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и устанавливают порядок проведения тестирования.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.12.2024 № 87 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его официального опубликования).
2. Компьютерное тестирование на знание законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности осуществляется уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) в течение 30 минут по 30 вопросам. Тестовые вопросы включают не менее трех вариантов ответов, один из которых является правильным.
3. Уполномоченный орган уведомляет услугополучателя путем направления сообщения, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, о дате проведения компьютерного тестирования, который проходит по адресу нахождения уполномоченного органа. В случае неявки по уважительным причинам для прохождения компьютерного тестирования в установленный срок заявитель сообщает об этом в уполномоченный орган с указанием причин неявки и возможной даты прохождения компьютерного тестирования.

1) білімі ________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________;
(бітірген жылы, мамандығы, оқу орнының атауы)
________________________________________________________________;
2) жұмыс орны, лауазымы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________;
3) телефон нөмірлері (қаланың коды, жұмысының және үйінің)
________________________________________________________________.
Актуарий өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігіне толық жауап береді.
_______________ _________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
20__ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
7-қосымша
Нысан
Тестілеу өткізу қағидалары
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Тестілеу өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және тестілеу өткізу тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасын білуіне компьютерлік тестілеуді қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) 30 сұрақ бойынша 30 минут ішінде жүзеге асырады. Тест сұрақтары жауаптардың кемінде үш нұсқасынан тұрады, олардың біреуі дұрыс жауап болып табылады.
3. Уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға компьютерлік тестілеудің өткізілетін күні туралы жазбаша түрде хабарлайды. Дәлелді себептермен белгіленген мерзімде компьютерлік тестілеуден өтуге келмей қалған жағдайда өтініш беруші бұл туралы уәкілетті органға келмей қалу себептерін және компьютерлік тестілеуден өтуге болатын күнді көрсете отырып хабарлайды.

4. Во время компьютерного тестирования в одном помещении с тестируемым лицом разрешается присутствие только работников уполномоченного органа и переводчика при необходимости.
При прохождении компьютерного тестирования не разрешается использование каких-либо письменных, электронных или других информационных материалов. Нарушение изложенных в настоящем пункте Правил требований приравнивается к отрицательному результату компьютерного тестирования.
5. Результат компьютерного тестирования считается положительным в случае получения заявителем не менее семидесяти процентов правильных ответов.
Заявитель подлежит ознакомлению с результатами компьютерного тестирования путем проставления подписи немедленно после прохождения тестирования.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Заявление о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности
Сноска. Приложение 8 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 191
Сведения о заявителе на получение лицензии на осуществление актуарной деятельности
Сноска. Приложение 9 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 45 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

4. Компьютерлік тестілеу кезінде тестіленетін адаммен бірге бір бөлмеде тек уәкілетті орган қызметкерлерінің және қажет болғанда аудармашының қатысуына рұқсат етіледі.
Компьютерлік тестілеуден өту кезінде қандай да бір жазбаша, электрондық немесе басқа да ақпараттық материалдарды пайдалануға рұқсат етілмейді. Қағидалардың осы тармағында жазылған талаптарды бұзу компьютерлік тестілеудің теріс нәтижелеріне теңестіріледі.
5. Өтініш беруші дұрыс жауаптардың кемінде жетпіс пайызын алған жағдайда компьютерлік тестілеудің нәтижелері оң болып саналады.
Өтініш беруші компьютерлік тестілеуден өткеннен кейін дереу қол қоя отырып, компьютерлік тестілеудің нәтижелерімен танысуға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
8-қосымша
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініш
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 191 қаулысына
9-қосымша
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға өтініш беруші туралы мәліметтер
Ескерту. 9-қосымша алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.