Об утверждении Правил консервации и ликвидации при проведении разведки и добычи углеводородов и добычи урана
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 мая 2018 года № 200. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2018 года № 17094.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок приказа предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 126 и пунктом 1 статьи 177 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.10.2024 № 365 (вводится в действие по истечению шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила консервации и ликвидации при проведении разведки и добычи углеводородов и добычи урана.
2. Департаменту государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонной контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.

Көмірсутектерді барлау мен өндіру және уран өндіруді жүргізу кезіндегі консервациялау және жою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 22 мамырдағы № 200 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 19 маусымда № 17094 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 126-бабының 1-тармағына және 177-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.10.2024 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Көмірсутектерді барлау мен өндіру және уран өндіруді жүргізу кезіндегі консервациялау және жою қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекция департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ У. Шукеев
31 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
________________ Е. Биртанов
29 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
________________ Ж. Касымбек
30 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Т. Сулейменов
30 мая 2018 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 22 мая 2018 года № 200
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила консервации и ликвидации при проведении разведки и добычи углеводородов и добычи урана
Глава 1. Общие положения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила консервации и ликвидации при проведении разведки и добычи углеводородов и добычи урана (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 126 и пунктом 1 статьи 177 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок консервации участка недр и ликвидации последствий недропользования при проведении разведки и добычи углеводородов и добычи урана, а также порядок консервации и ликвидации технологических объектов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.10.2024 № 365 (вводится в действие по истечению шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2 предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) ликвидация последствий недропользования – комплекс мероприятий, проводимых с целью приведения производственных объектов и земельных участков в состояние, обеспечивающее безопасность жизни и здоровья населения, охраны окружающей среды в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары-
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
______________Ө. Шөкеев
2018 жылғы 31 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және дамуминистрі
________________Ж. Қасымбек
2018 жылғы 30 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
________________Е. Біртанов
2018 жылғы 29 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________Т. Сүлейменов
2018 жылғы 30 мамыр
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 22 мамырдағы
№ 200 бұйрығымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Тақырып жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көмірсутектерді барлау мен өндіру және уран өндіруді жүргізу кезіндегі консервациялау және жою қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Көмірсутектерді барлау мен өндіру және уран өндіруді жүргізу кезіндегі консервациялау және жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 126-бабының 1-тармағына және 177-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және жер қойнауы учаскелерін консервациялау және көмірсутектерді барлау мен өндіру және уранды өндіруді жүргізу кезінде жер қойнауын пайдалану салдарын жою, сондай-ақ технологиялық объектілерді консервациялау және жою тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.10.2024 № 365 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жер қойнауын пайдалану салдарын жою – өндірістік объектілерді және жер учаскелерін халықтың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жай-күйге келтіру, қоршаған ортаны қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен жүргізілетін іс-шаралар кешені;

2) консервация участка недр – комплекс мероприятий, проводимых при временном прекращении операций по недропользованию на участке недр, на котором проводились работы по добыче урана, при проведении разведки и (или) добычи углеводородов, включая технологические комплексы (блоки) и единиц объектов недропользования (нефтяные и газовые скважины различного назначения, резервуары, трубопроводы, емкости, сепараторы и другие), а также вспомогательные сооружения (нефтяные амбары, шламонакопители и другие), с целью приведения участка недр в состояние, пригодное для его эксплуатации в будущем при возобновлении операций по недропользованию, а также сокращения вредного воздействия опасных производственных факторов и предупреждения чрезвычайных ситуаций.
Иные понятия и определения, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок главы 2 предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок консервации участка недр и ликвидации последствий недропользования при проведении разведки и добычи углеводородов и добычи урана
3. В соответствии с пунктом 2 статьи 127 Кодекса консервация участка недр (далее – консервация) при проведении разведки и добычи углеводородов производится:
1) на участке недр, право недропользования по которому прекращено, в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 4 статьи 107 Кодекса;
2) при приостановлении действия контракта на недропользование по углеводородам в случаях, предусмотренных Кодексом.
4. В соответствии с пунктом 2 статьи 126 Кодекса ликвидация последствий недропользования (далее - ликвидация) при проведении разведки и добычи углеводородов производится:
1) на участке недр, право недропользования по которому прекращено, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 4 статьи 107 Кодекса;
2) на участке недр (его части), который (которую) недропользователь намеревается вернуть государству в порядке, предусмотренном статьей 114 Кодекса;
3) на участке недр в случае возврата всего участка недр в соответствии с пунктом 13-1 статьи 123 Кодекса.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 16.02.2024 № 66 (вводится в действие с 28.02.2024).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается исключить приказом Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) жер қойнауын пайдалану учаскесін консервациялау – болашақта жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды қайта бастаған кезде жер қойнауы учаскесін пайдалану үшін жарамды жай-күйге келтіру, сондай-ақ қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерін азайту және төтенше жағдайлардың алдын алу мақсатында технологиялық кешендер (блоктар) мен жер қойнауын пайдалану объекті бірліктерін (түрлі мақсаттағы мұнай және газ ұңғымалары, резервуарлар, құбырлар, ыдыстар, сепараторлар және тағы басқалар) қоса алғанда, уран өндіру жөніндегі жұмыстар жүргізілген жер қойнауы учаскесінде операцияларды уақытша тоқтату кезіндегі, көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіруді жүргізу кезіндегі консервациялау бойынша іс-шаралар кешені.
Осы Қағидаларда қолданылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жер қойнауы учаскелерін консервациялау және көмірсутектерді барлау мен өндіру және уранды өндіруді жүргізу кезінде жер қойнауын пайдалану салдарын жою тәртібі
3. Кодекстің 127-бабы 2-тармағына сәйкес көмірсутектерді барлау мен өндіру кезінде жер қойнауы учаскелерін консервациялау (бұдан әрі – консервациялау):
1) Кодекстің 107-бабы 4-тармағы 2) тармақшасымен көзделген жағдайда жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған жер қойнауы учаскесінде;
2) Кодексте көзделген жағдайларда көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданысы тоқтатыла тұрған кезде жүргізіледі.
4. Кодекстің 126 - бабының 2-тармағына сәйкес көмірсутектерді барлау мен өндіру кезінде жер қойнауын пайдалану салдарын жою (бұдан әрі – жою):
1) Кодекстің 107-бабы 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған жер қойнауы учаскесінде;
2) Кодекстің 114-бабында көзделген тәртіппен жер қойнауын пайдаланушы мемлекетке қайтаруға ниет білдірген жер қойнауы учаскесінде (оның бөліктерінде);
3) Кодекстің 123-бабының 13-1-тармағына сәйкес жер қойнауы учаскесінің барлығы қайтарылған жағдайда жер қойнауы учаскесінде жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 16.02.2024 № 66 (28.02.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақты алып тастау көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. В соответствии с пунктом 2 статьи 177 Кодекса ликвидация при добыче урана производится:
1) на участке недр, право недропользования по которому прекращено, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 3 статьи 164 Кодекса;
2) на участке недр (его части), который (которую) недропользователь намеревается вернуть государству.
6. За пятнадцать календарных дней до начала консервации и (или) ликвидации, недропользователь (оператор по контракту на недропользование, доверительный управляющий) или лицо, право недропользования которого прекращено безусловным (далее – недропользователь) направляет в компетентный орган письменное извещение о намечаемой консервации и (или) ликвидации с указанием причин, предполагаемых сроков начала и окончания работ по консервации и (или) ликвидации.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. К уведомлению о намечаемой консервации и (или) ликвидации прилагаются:
1) обоснование о необходимости консервации и (или) ликвидации;
2) сведения об оставшихся неотработанных запасах углеводородов или урана, а также отходах производства (в том числе содержащих и не содержащих полезные компоненты, вредные и ядовитые вещества);
3) утвержденный и прошедший предусмотренные Кодексом и иными законами экспертизы проект консервации участка недр и (или) ликвидации последствий недропользования.
Документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта, полностью отражают информацию о фактическом состоянии запасов углеводородов или урана, состоянии участка недр, земной поверхности, ограниченной земельным отводом.
8. Недропользователь после завершения консервации и (или) ликвидации в течение пятнадцати календарных дней письменно извещает компетентный орган о завершении таких работ.
9. Недропользователь после завершения ликвидации в течение тридцати календарных дней письменно извещает о завершении ликвидационных работ местный исполнительный орган области, города республиканского значения или столицы для его использования в иных хозяйственных целях.
10. Приемка завершенной работы по консервации и (или) ликвидации осуществляется комиссией, создаваемой компетентным органом из:
недропользователя;
представителя компетентного органа;
представителей уполномоченных органов в области охраны окружающей среды, промышленной безопасности, сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по изучению недр и местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы;
собственника земельного участка или землепользователя в случае проведения ликвидации на земельном участке, находящемся в частной собственности или долгосрочном землепользовании.

5. Кодекстің 177-бабы 2-тармағына сәйкес уранды өндіру кезінде жою:
1) Кодекстің 164-бабы 3-тармағы 2) және 3) тармақшаларымен көзделген жағдайларды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған жер қойнауы учаскесінде;
2) жер қойнауын пайдаланушы мемлекетке қайтаруға ниет білдірген жер қойнауы учаскесінде (оның бөліктерінде) жүргізіледі.
6. Жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдалану келісімшарты бойынша оператор, сенімгерлік басқарушы) немесе жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған тұлға (бұдан әрі – жер қойнауын пайдаланушы) консервациялау және (немесе) жою басталғанға дейін күнтізбелік он бес күн бұрын уәкілетті органға консервациялау және (немесе) жою жөніндегі жұмыстардың себебін, бастау мен аяқтаудың болжамды мерзімдерін көрсете отырып, жоспарланып отырған консервациялау және (немесе) жою туралы жазбаша хабарлама жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жоспарланып отырған консервациялау және (немесе) жою туралы хабарламаға мыналар қоса беріледі:
1) консервациялаудың және (немесе) жоюдың қажеттілігі туралы негіздеме;
2) көмірсутектердің немесе уранның қалған өндірілмеген қорлары, сондай-ақ өндіріс қалдықтары (соның ішінде пайдалы, зиянды және улы заттары бар қалдықтар) туралы мәліметтер;
3) бекітілген және Кодексте және басқа заңдарда көзделген сараптамалардан өткен жер қойнауы учаскелерін консервациялау және (немесе) жер қойнауын пайдалану салдарын жою жобасы.
Осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарда көмірсутектері немесе уран қорының нақты жай-күйі, жер қойнауы учаскесінің жай-күйі, жер бөлігімен шектелген жер беті туралы ақпарат толық көлемде көрсетіледі.
8. Жер қойнауын пайдаланушы консервациялау және (немесе) жою аяқталған соң, он бес күнтізбелік күн ішінде құзыретті органды ондай жұмыстар аяқталғаны туралы хабардар етеді.
9. Жер қойнауын пайдаланушы жою аяқталғаннан кейін, оны басқа шаруашылық мақсатта қолдану үшін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың жергілікті атқарушы органын отыз күнтізбелік күн ішінде жою жұмыстары аяқталғаны туралы жазбаша хабардар етеді.
10. Консервациялау және (немесе) жою жөніндегі аяқталған жұмысты қабылдауды құзыретті орган құратын, мынадай өкілдерден тұратын комиссия жүзеге асырады:
жер қойнауын пайдаланушы;
құзыретті органның өкілі;
қоршаған ортаны қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органдардың, және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдарының өкілдері;
жеке меншiктегі немесе ұзақ мерзiмдi пайдаланудағы жер учаскесiн жойған жағдайда – жер учаскесiнiң меншiк иесi немесе жер пайдаланушы өкілі.

Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводятся в действие с 02.03.2026).
11. Состав комиссии утверждается компетентным органом по каждому отдельному случаю в течение тридцати календарных дней со дня получения извещения, предусмотренного пунктом 8 настоящих Правил.
12. Комиссией решение о приемке (об отказе в приемке) завершенной работы по консервации принимается после осмотра участка недр и оценки полноты и качества выполненных работ, предусмотренных проектом консервации участка недр, которое оформляется в виде акта консервации участка недр по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – акт консервации), и подписывается членами Комиссии в течение десяти рабочих дней с даты окончания осмотра.
13. Комиссией решение о приемке (об отказе в приемке) завершенной работы по ликвидации принимается после осмотра участка недр и оценки полноты и качества выполненных работ, предусмотренных проектом ликвидации последствий недропользования, которое оформляется в виде акта ликвидации последствий недропользования по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – акт ликвидации), и подписывается членами Комиссии в течение десяти рабочих дней с даты окончания осмотра.
14. К акту консервации (ликвидации) прилагаются:
1) планы размещения участка недр, а также консервированных (ликвидированных) производственных объектов, включая технологические объекты;
2) перечень и объем фактически выполненных работ, предусмотренных проектом консервации участка недр (ликвидации последствий недропользования);
3) справка о фактически произведенных затратах на консервацию (ликвидацию).
15. Комиссия прекращает свою деятельность с момента подписания акта консервации (ликвидации) с положительным решением.
16. После получения экземпляра подписанного акта консервации (ликвидации) геологическая, маркшейдерская и иная документация пополняется недропользователями на момент завершения, и в срок не более тридцати календарных дней с даты подписания акта консервации (ликвидации), представляется в уполномоченный орган по изучению недр для хранения.
17. Уполномоченным органом по изучению недр ведется перечень консервированных участков недр по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, и перечень участков недр, на котором завершены работы по ликвидации последствий недропользования, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (02.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Комиссия құрамын осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген хабарламаны алған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде әр жеке жағдай бойынша құзыретті орган бекітеді.
12. Комиссия жер қойнауы учаскесін қарап-тексерген соң және жер қойнауы учаскелерін консервациялау жобасында көзделген жұмыстарды орындаудың толықтығы мен сапасын бағалағаннан кейін консервациялау бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау (қабылдаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды, ол осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауы учаскелерін консервациялау актісі (бұдан әрі – консервациялау актісі) түрінде ресімделеді және қарап-тексеру аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Комиссия мүшелері оған қол қояды.
13. Комиссия жер қойнауы учаскесін қарап-тексерген соң және жер қойнауын пайдалану салдарын жою жобасында көзделген жұмыстарды орындаудың толықтығы мен сапасын бағалағаннан кейін жою бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау (қабылдаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды, ол осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдалану салдарын жою актісі (бұдан әрі – жою актісі) түрінде ресімделеді және қарап-тексеру аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Комиссия мүшелері оған қол қояды.
14. Консервациялау (жою) актісіне мыналар қоса беріледі:
1) технологиялық объектілерді қоса алғанда, консервацияланған (жойылған) өндірістік объектілерді және жер қойнауы учаскелерін орналастыру жоспарлары;
2) жер қойнауы учаскелерін консервациялау (жер қойнауын пайдалану салдарын жою) жобасында көзделген іс жүзінде орындалған жұмыстардың тізбесі мен көлемі;
3) консервациялауға (жоюға) іс жүзінде жұмсалған шығындар туралы анықтама.
15. Оң шешімі бар консервациялау (жою) актісіне қол қойған сәттен бастап Комиссия өз қызметін тоқтатады.
16. Қол қойылған консервациялау (жою) актісін алғаннан кейін геологиялық, маркшейдерлік және өзге де құжаттаманы жер қойнауын пайдаланушылар толтырады және консервациялау (жою) актісін біткен сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға сақтау үшін ұсынады.
17. Жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер консервацияланған жер қойнауы учаскелерінің тізбесін және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдалану салдарын жою бойынша жұмыстары аяқталған жер қойнауы учаскелерінің тізбесін жүргізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 18 предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Требования к проведению работ по консервации участка недр при проведении разведки и добычи углеводородов и (или) ликвидации последствий недропользования при проведении разведки и добычи углеводородов и добычи урана установлены приложением 5 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок консервации и ликвидации технологических объектов
19. Технологические объекты консервируются и (или) ликвидируются в соответствии с утвержденным недропользователем и получившим положительные заключения предусмотренных Кодексом и иными законами Республики Казахстан экспертиз проектом консервации или ликвидации технологических объектов, за исключением отдельных категорий скважин, предусмотренных в пункте 20 настоящих Правилах, ликвидация или консервация которых осуществляется в соответствии с планом консервации и ликвидации.
20. К отдельным категориям скважин относятся нефтяные, газовые и нагнетательные скважины различного назначения при разведке и добыче углеводородов, не относящиеся к скважинам с содержанием сероводорода в пластовом флюиде 3,5 % и более, с аномально высоким пластовым давлением с коэффициентом аномальности 1,5 и более, на суше глубиной более пяти тысяч метров, на море и внутренних водоемах.
21. В соответствии с пунктом 1 статьи 128 Кодекса в любое время до истечения периода разведки или добычи углеводородов недропользователь вправе произвести консервацию или ликвидацию отдельных технологических объектов, используемых при проведении операций по недропользованию, включая сооружения, оборудование, скважины и иное имущество.
При этом в течение периода добычи по контракту на разведку и добычу или добычу углеводородов недропользователь обязан ликвидировать скважины, которые подлежат ликвидации по техническим и (или) геологическим причинам и не могут быть использованы в иных целях в соответствии с проектом разработки месторождения.
22. Решение о консервации или ликвидации технологических объектов принимается приказом недропользователя.
23. Акт о приемке консервированных и (или) ликвидированных технологических объектов или нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения, за исключением скважин с содержанием сероводорода в пластовом флюиде 3,5 % и более, с аномально высоким пластовым давлением с коэффициентом аномальности 1,5 и более, на суше глубиной более пяти тысяч метров, на море и внутренних водоемах, подписывается членами комиссии, созданной приказом недропользователя, в состав которой включаются технический руководитель и ответственные работники недропользователя, а также представители исполнителя работ (подрядчика, при наличии).

18-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Көмірсутектерді барлау мен өндіру кезінде жер қойнауы учаскелерін консервациялау бойынша және (немесе) көмірсутектерді барлау мен өндіру және уранды өндіруді жүргізу кезінде жер қойнауын пайдалану салдарын жою бойынша жұмыстарын жүргізуге қойылатын талаптар осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленеді.
3-тарау. Технологиялық объектілерді консервациялау және жою тәртібі
19. Осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген консервациялау және жою жоспарына сәйкес жою немесе консервациялау жүргізілетін ұңғымалардың жеке санаттарын қоспағанда, пайдаланылатын технологиялық объектілер жер қойнауын пайдаланушы бекіткен және Кодекс пен Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген сараптамалардың оң қорытындысын алған технологиялық объектілерді консервациялау немесе жою жобасына сәйкес консервацияланады және (немесе) жойылады.
20. Жеке санаттағы ұңғымаларға қабаттық флюидіндегі күкіртті сутек 3,5 % және одан жоғары пайызда болатын, қабаттық қысымы аномальдық жоғары болатын 1,5 аномальдық коэффицентімен және одан жоғары, бес мың метрден астам тереңдіктегі құрлықта, теңізде және ішкі су айдындарындағы ұңғымаларға жатпайтын, көмiрсутектердi барлау мен өндiру кезiнде түрлi мақсаттағы мұнай, газ және қысыммен айдау ұңғымалары жатады.
21. Кодекстің 128-бабының 1-тармағына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы көмірсутектерді барлау немесе өндіру кезеңі өткенге дейін кез келген уақытта, құрылысжайларды, жабдықтарды, ұңғымаларды және өзге де мүлікті қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын жекелеген технологиялық объектілерді консервациялауды немесе жоюды жүргізуге құқылы.
Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушы көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша өндіру кезеңі ішінде техникалық және (немесе) геологиялық себептер бойынша жоюға жататын және кен орындарын игеру жобасына сәйкес өзге де мақсаттарда пайдалануға болмайтын ұңғымаларды жоюға міндетті.
22. Технологиялық объектілерді консервациялау немесе жою туралы шешім жер қойнауын пайдаланушының бұйрығымен қабылданады.
23. Қабаттық флюидіндегі күкіртті сутек 3,5 % және одан жоғары пайызда болатын, қабаттық қысымы аномальдық жоғары болатын аномальдық коэффиценті 1,5 және одан жоғары, бес мың метрден астам тереңдіктегі құрлықта, теңізде және ішкі су айдындарындағы ұңғымаларды қоспағанда, консервацияланған және (немесе) жойылған технологиялық объектілерді немесе түрлi мақсаттағы мұнай, газ және қысыммен айдау ұңғымаларды қабылдау туралы актісіне құрамына техникалық басшы және жер қойнауын пайдаланушының жауапты жұмысшылары, сондай-ақ жұмысты орындаушының (мердігер, бар болған жағдайда) өкілдері қосылған жер қойнауын пайдаланушының бұйрығымен құрылған комиссия мүшелерімен қол қойылады.

24. Акт о приемке консервированных и (или) ликвидированных нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения с содержанием сероводорода в пластовом флюиде 3,5 % и более, с аномально высоким пластовым давлением с коэффициентом аномальности 1,5 и более, на суше глубиной более пяти тысяч метров, а также скважин на море и (или) внутренних водоемах подписывается членами комиссии, созданной приказом недропользователя, в состав которой включаются технический руководитель и ответственные работники недропользователя, представители уполномоченного органа в области промышленной безопасности, а также представители исполнителя работ (подрядчика, при наличии).
В случае приемки консервированных и (или) ликвидированных нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения на море и (или) внутренних водоемах в состав комиссии также включается представитель регионального органа уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
25. Акт о приемке консервированных технологических объектов или скважин составляется по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
26. Акт о приемке ликвидированных технологических объектов или скважин составляется по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
27. Все материалы (акты, приказы, протоколы и другие материалы) по консервации и (или) ликвидации нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения при разведке и добыче углеводородов подшиваются и хранятся в деле скважины до окончания операций по недропользованию, и вместе с материалами ликвидации последствий недропользования представляются в уполномоченный орган по изучению недр.
28. Требования к проведению работ по консервации или ликвидации технологических объектов при проведении разведки и добычи углеводородов установлены приложением 8 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам консервации и
ликвидации при проведении
разведки и добычи
углеводородов и добычи урана
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
АКТ консервации участка недр
Место №_____ "___" _________20___года
_______________________________________________________________________________
________ _______________________________________________________________________
(название недропользователя (оператора по контракту на недропользование, доверительного
управляющего), участка недр (или его части), название объекта, номер контракта)
________________________________________________________________________________
(название и дата утверждения проекта консервации участка недр)
________________________________________________________________________________
(название и дата утверждения базового проектного документа, анализа разработки либо
проектного документа, утвержденного до введения в действие Кодекса)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(географические координаты участка недр или его части, объекта)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(название подрядчиков, проводивших работы по консервации (в случае наличия), бизнес
идентификационный номер, номер и дата лицензии)
Комиссия, назначенная приказом _____________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование органа, создавшего комиссию)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
от "____" ______________ 20 ___ года № _________
в составе________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) и занимаемая должность каждого члена комиссии)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________ произвела осмотр
участка недр (части объекта), на котором проводились работы по консервации участка недр
и рассмотрела все представленные документы и материалы, характеризующие полноту и
качество работ, осуществленных в целях консервации участка недр (части объекта) в
соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о недрах и
недропользовании, Правил консервации и ликвидации при проведении разведки и добычи
углеводородов и добычи урана, а также проекта консервации участка недр.
Решение комиссии:_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
К акту прилагаются графические материалы, документы, справки, акты, протоколы,
иллюстрирующие полноту и качество выполненных работ.
Председатель комиссии:
Члены комиссии:
Место печати
Приложение 2
к Правилам консервации и
ликвидации при проведении
разведки и добычи
углеводородов и добычи урана
Форма
Примечание ИЗПИ!

24. Консервацияланған және (немесе) жойылған қабаттық флюидіндегі күкіртті сутек 3,5 % және одан жоғары пайызда болатын, қабаттық қысымы аномальдық жоғары болатын аномальдық коэффиценті 1,5 және одан жоғары, бес мың метрден астам тереңдіктегі құрлықта, теңізде және ішкі су айдындарындағы түрлi мақсаттағы мұнай, газ және қысыммен айдау ұңғымаларды қабылдау туралы актісіне құрамына техникалық басшы және жер қойнауын пайдаланушының жауапты жұмысшылары, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның өкілі, сондай-ақ жұмысты орындаушының (мердігер, бар болған жағдайда) өкілдері қосылған жер қойнауын пайдаланушының бұйрығымен құрылған комиссия мүшелерімен қол қойылады.
Консервацияланған және (немесе) жойылған түрлi мақсаттағы мұнай, газ және қысыммен айдау ұңғымаларды теңізде және (немесе) ішкі су айдындарында қабылдаған жағдайда комиссия құрамына сонымен бірге су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органның өңірлік органының өкілі қосылады.
25. Консервацияланған технологиялық объектілерді немесе ұңғымаларды қабылдау туралы актісі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
26. Жойылған технологиялық объектілерді немесе ұңғымаларды қабылдау туралы актісі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
27. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезiнде түрлi мақсаттағы мұнай, газ және қысыммен айдау ұңғымаларын жою және (немесе) консервациялау бойынша барлық материалдар (актілер, бұйрықтар, хаттамалар және басқа материалдар) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операция аяқталғанға дейін ұңғыма ісінде сақталады және жер қойнауын пайдалану салдарын жою жөніндегі материалдармен бірге жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органға табыс етіледі.
28. Көмірсутектерді барлау мен өндіру кезінде технологиялық объектілерді консервациялау немесе жою бойынша жұмыстарын жүргізуге қойылатын талаптар осы Қағидалардың 8-қосымшасымен қойылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көмірсутектерді барлау мен
өндіру және уран өндіруді
жүргізу кезіндегі
консервациялау және жою
қағидаларына ,
1-қосымша
Нысан
Жер қойнауы учаскесін консервациялау АКТІСІ
Орны №_____ 20___жылғы "___" _________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдалану келісімшарты бойынша
оператор, сенімгерлік басқарушы) аты, жер қойнауы учаскесі (немесе
оның бөлігі) және объект атаулары, келісімшарт нөмірі)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(Жер қойнауы учаскесін консервациялау жобасының атауы және оны бекіту күні)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(базалық жобалау құжатының, Кодекс күшіне енгенге дейін бекітілген игеруді
талдаудың немесе жобалық құжаттың атауы және оны бекіту күні)
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(жер қойнауы учаскесінің немесе оның бөлігінің, объектінің географиялық
координаттары)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(консервациялау жұмыстарын жасаған мердігердің атауы (болған жағдайда),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі, лицензия нөмірі және берілген күні)
20____ жылғы "___" ______ №_________________ бұйрығымен тағайындалған
____________________________________________________________________
(комиссияны құрған органның атауы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(комиссияның әрбір мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты және атқарып отырған лауазымы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
құрамындағы комиссия Қазақстан Республикасының жер қойнауы
және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасының, Көмірсутектерді
барлау және өндіру және уранды өндіруді жүргізу кезіндегі консервациялау
және жою қағидаларының, сондай-ақ жер қойнауы учаскесін консервациялау
жобасының талаптарына сәйкес жер қойнауы учаскесін (немесе оның бөлігін)
консервациялау мақсатындағы жүргізілген жұмыстардың толықтығы мен сапасын
сипаттайтын барлық ұсынылған құжаттар мен материалдарды қарап, жер қойнауы
учаскесін консервациялау жұмыстары жүзеге асырылған жер қойнауын учаскесін
(немесе оның бөлігін) қарап тексерді.
Комиссияның шешімі:________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Актіге орындалған жұмыстардың толықтығы мен сапасын көрсететін
графикалық материалдар, құжаттар, анықтамалар, хаттамалар қоса беріледі.
Комиссия төрағасы:
Комиссия мүшелері:
Мөр орны
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Верхний правый угол приложения 3 предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Перечень консервированных участков недр
№ п/п
Наименование консервированного участка недр, его территориальное расположение, недропользователь (оператор по контракту на недропользование, доверительный управляющий)
Индекс
Дата консервации участка недр, дата акта приемки
Основные причины консервации участка недр (его части)
Наименование лицензиата, разработавшего проект консервации участка недр
Наименование производственного объекта, в котором хранятся материалы по консервации
Реестровый № акта по выделению участка недр и дата его выдачи
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 4
к Правилам консервации и
ликвидации при проведении
разведки и добычи
углеводородов и добычи урана
Примечание ИЗПИ!
Верхний правый угол приложения 4 предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Перечень участков недр, на котором завершены работы по ликвидации последствий недропользования
№ п/п
Наименование участка недр (объекта), его территориальное расположение, недропользователь (оператор по контракту на недропользование, доверительный управляющий)
Индекс
Дата ликвидации, дата акта ликвидации
Основные причины ликвидации
Наименование лицензиата, разработавшего проект ликвидации последствий недропользования
Наименование производственного объекта, в котором хранятся материалы по ликвидации
Реестровый № документа по выделению участка недр и дата его выдачи
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 5
к Правилам консервации и
ликвидации при проведении
разведки и добычи
углеводородов и добычи урана
Примечание ИЗПИ!
Верхний правый угол приложения 5 предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Требования к проведению работ по консервации участка недр при проведении разведки и добычи углеводородов и (или) ликвидации последствий недропользования при проведении разведки и добычи углеводородов и добычи урана
Примечание ИЗПИ!

3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көмірсутектерді барлау мен
өндіру және уран өндіруді
жүргізу кезіндегі
консервациялау және жою
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Консервацияланған жер қойнауы учаскелерінің тізбесі
р/с
Консервация ланған жер қойнауын пайдалану учаскесінің атауы, оның аумақтық орналасуы, жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдалану келісімшарты бойынша оператор, сенімгерлік басқарушы)
Индексі
Консервация ланған күні, жою актісінің күні
Жер қойнауын консерва
циялаудың негізгі себептері
Консервациялау жобасын әзірлеген лицензиаттың атауы
Консервациялау жөніндегі материалдар сақталатын өндірістік объектінің атауы
Жер қойнауы учаскесін бөлу актісінің тізілімдік № және оның берілген күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көмірсутектерді барлау мен
өндіру және уран өндіруді
жүргізу кезіндегі
консервациялау және жою
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жер қойнауын пайдалану салдарын жою бойынша жұмыстар аяқталған жер қойнауы учаскелерінің тізбесі
р/с
Жер қойнауы учаскесінің атауы, оның аумақтық орналасуы, жер қойнауын пайдаланушы
(жер қойнауын пайдалану келісімшарты бойынша оператор, сенімгерлік басқарушы)
Индексі
Жою
күні, қабыл дау актісі нің күні
Жоюдың негізгі себептері
Жер қойнауы салдарын жою жобасын әзірлеген лицензиаттың атауы
Жою жөнін дегі матери алдар сақтала тын өндіріс тік объекті нің атауы
Жер қойнауы учаскесін бөлу актісінің тізілімдік № және оның берілген күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көмірсутектерді барлау мен
өндіру және уран өндіруді
жүргізу кезіндегі
консервациялау және жою
қағидаларына
5-қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көмірсутектерді барлау мен өндіру кезінде жер қойнауы учаскелерін консервациялау бойынша және (немесе) көмірсутектерді барлау мен өндіру және уранды өндіруді жүргізу кезінде жер қойнауын пайдалану салдарын жою бойынша жұмыстарын жүргізуге қойылатын талаптар
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. При осуществлении консервации участка недр при проведении разведки и добычи углеводородов и (или) ликвидации последствий недропользования при проведении разведки и добычи углеводородов и добычи урана (далее – консервация и (или) ликвидация) предъявляются следующие требования:
1) обеспечение безопасного пребывания людей при проведении работ по консервации и (или) ликвидации;
2) обеспечение сохранности консервированного участка недр или консервированных технологических объектов;
3) предохранение зданий и сооружений от вредного влияния последствий недропользования (движений, обрушений, оползней, подтоплений, просадок грунта);
4) обеспечение соблюдения экологических и санитарно-эпидемиологических требований, а также требований промышленной безопасности;
5) ликвидация последствий нанесенного ущерба окружающей среде в результате недропользования при проведении разведки и добычи углеводородов и добычи урана, а также по проекту консервации участка недр и (или) проекту ликвидации последствий недропользования.
2. Консервация и (или) ликвидация производится в соответствии с проектом консервации участка недр и (или) проектом ликвидации последствий недропользования (далее – проект консервации или ликвидации).
Срок консервации и (или) ликвидации в каждом конкретном случае устанавливается в проекте консервации или ликвидации.
3. Проект консервации или ликвидации разрабатывается проектной организацией, имеющей лицензию на соответствующий вид деятельности, в соответствии с утвержденным недропользователем (оператором по контракту на недропользование, доверительным управляющим) или лицом, право недропользования которого прекращено безусловным, техническим заданием.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра энергетики РК от 16.01.2019 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Проект консервации или ликвидации утверждается недропользователем.
Проект консервации или ликвидации согласовывается и (или) проходит экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, о недрах и недропользовании, в области промышленной безопасности, в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по регулированию земельных отношений.
В случае если проектом консервации или ликвидации предусматривается строительство объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, то такие проекты подлежат экспертизе в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
В случае проведения консервации участка недр и (или) ликвидации последствий недропользования на море и (или) внутренних водоемах проект консервации или ликвидации помимо согласований и (или) экспертиз, указанных в частях второй и третьей настоящего пункта, согласовывается и (или) проходит экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.

1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Көмірсутектерді барлау мен өндіру кезінде жер қойнауы учаскелерін консервациялауды және (немесе) көмірсутектерді барлау мен өндіру және уранды өндіруді жүргізу кезінде жер қойнауын пайдалану салдарын жоюды (бұдан әрі – консервациялау және (немесе) жою) жүзеге асыру кезінде мынадай талаптар қойылады:
1) консервациялау немесе жою жөніндегі жұмыстарды жүргізген кезде адамдардың қауіпсіз болуын қамтамасыз ету;
2) консервацияланған жер қойнауы учаскелерінің немесе консервацияланған технологиялық объектілердің сақталуын қамтамасыз ету;
3) ғимараттар мен құрылыстарды жер қойнауын пайдалану салдарының зиянды әсерінен (қозғалып кетуінен, құлауынан, көшкіндерден, су басудан, топырақтың отыруынан) қорғау;
4) экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың, сондай-ақ өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
5) көмірсутектерді барлау мен өндіру және уранды өндіру кезіндегі, сондай-ақ жер қойнауы учаскесін консервациялау жобасы және (немесе) жер қойнауын пайдалану салдарын жою жобасы бойынша жер қойнауын пайдалану нәтижесінде қоршаған ортаға келтірілген залалдың салдарын жою.
2. Консервациялау және (немесе) жою жер қойнауы учаскесін консервациялау жобасына және (немесе) жер қойнауын пайдалану салдарын жою жобасына (бұдан әрі –консервациялау немесе жою жобасы) сәйкес жүзеге асырылады.
Әрбір нақты жағдайда консервациялау (және) немесе жою мерзімдері консервациялау немесе жою жобасында белгіленеді.
3. Консервациялау және (немесе) жою жобасын жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдалану келісімшарты бойынша оператор, сенімгерлік басқарушы) немесе жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған тұлға бекіткен техникалық тапсырмаға сәйкес тиісті қызмет түріне лицензиясы бар жобалау ұйымы әзірлейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 16.01.2019 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Консервациялау немесе жою жобасын жер қойнауын пайдаланушы бекітеді.
Консервациялау және (немесе) жою жобасы Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау, жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану, өндірістік қауіпсіздік, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, жер қатынастарын реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес келісіледі және (немесе) сараптамадан өтеді.
Егер консервациялау немесе жою жобасында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін салу көзделген жағдайда, онда мұндай жобалар Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес сараптауға жатады.
Жер қойнауы учаскесін консервациялау және (немесе) теңізде және (немесе) ішкі су айдындарында жер қойнауын пайдалану салдарын жою жүргізілген жағдайда консервациялау немесе жою жобасы осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген келісулерден және (немесе) сараптамалардан басқа, Қазақстан Республикасының су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы заңнамасына сәйкес келісіледі және (немесе) сараптамадан өтеді.

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра энергетики РК от 16.01.2019 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Проект консервации или ликвидации включает следующее:
1) пояснительную записку, в которой отражаются вопросы по соответствующей подготовке и непосредственной консервации или ликвидации;
2) геологическую, маркшейдерскую и графическую документацию, полностью отражающую фактическое состояние данных участка недр;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) копии топографических планов земной поверхности, геологической карты, разрезов и по горизонтных планов месторождения углеводородов или урана;
4) схемы размещения участка недр, а также других производственных объектов, включая технологические объекты;
5) меры по обеспечению безопасности населения и персонала, охране недр и окружающей среды, зданий и сооружений;
6) меры по предотвращению загрязнения подземных вод;
7) меры по обеспечению радиационной безопасности персонала и населения;
8) оценку воздействия консервации и (или) ликвидации на окружающую среду;
9) меры, исключающие на период консервации несанкционированное использование и доступ к консервированному участку недр;
10) в случае экстренного решения о прекращении добычи – принятие мер по приведению комплексных мероприятий, обеспечивающих сохранение производственных объектов, включая технологические объекты до начала их консервации или ликвидации;
11) меры по рекультивации нарушенных земель при проведении ликвидации;
12) меры по недопущению хозяйственной деятельности на объекте находящимся на консервации.
6. Производственные объекты, включая технологические объекты, находящиеся на консервации, ограждаются и на ограждении устанавливаются таблички с указанием названия недропользователя, консервируемого объекта и даты начала и завершения консервации, согласно проекту консервации.
Приложение 6
к Правилам консервации и
ликвидации при проведении
разведки и добычи
углеводородов и добычи урана
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 6 предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
АКТ о приемке консервированных технологических объектов или скважин
Место №_____ "___" _________20___года
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(название недропользователя (оператора по контракту на недропользование, доверительного
управляющего) и месторождения (структуры), наименование технологического объекта
(скважины), номер и дата контракта на недропользование)
________________________________________________________________________________
(название и дата утверждения проекта консервации (плана консервации)
________________________________________________________________________________
(название и дата утверждения базового проектного документа, анализа разработки либо
проектного документа, утвержденного до введения в действие Кодекса)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(географические координаты участка недр и технологического объекта (скважины),
назначение технологического объекта (скважины), дата консервации, проектная и
фактическая глубина скважины*, интервалы перфорации*, интервалы цементных мостов*)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(название подрядчиков, проводивших работы по консервации (в случае наличия), бизнес
идентификационный номер, номер и дата лицензии)
Комиссия, назначенная приказом ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование недропользователя (оператора по контракту на недропользование,
доверительного управляющего), создавшего комиссию)
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
от "____" ______________ 20 ___ года № _________
в составе _______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) и занимаемая должность каждого члена комиссии)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________ произвела осмотр
консервированного технологического объекта (скважины) и рассмотрела все
представленные документы и материалы, характеризующие полноту и качество работ,
осуществленных в целях консервации технологического объекта (скважины) в соответствии
с требованиями законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании и
Правил консервации и ликвидации при проведении разведки и добычи углеводородов и
добычи урана, а также проекта консервации (плана консервации).
* при консервации скважины
Решение комиссии:_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
К акту прилагаются графические материалы, документы, справки, акты (протоколы)
осмотра, опрессовки и испытании, иллюстрирующие полноту и качество выполненных
работ, проект консервации (план консервации).
Председатель комиссии:
Члены комиссии:
Место печати
Приложение 7
к Правилам консервации и
ликвидации при проведении
разведки и добычи
углеводородов и добычи урана
Форма
Примечание ИЗПИ!

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 16.01.2019 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жою және (немесе) консервациялау жобасы мыналардан тұрады:
1) дайындау және тікелей жою немесе консервациялау жөніндегі мәселелер көрсетілетін түсіндірме жазба;
2) осы жер қойнауын пайдалану учаскесінің іс жүзіндегі жай-күйін толық көрсететін геологиялық, маркшейдерлік және графикалық құжаттама;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) көмірсутектер немесе уран кен орындарының жер беті топографиялық жоспарларының, геологиялық картасының, бөліністерінің және деңгей – жиегі жоспарларының көшірмелері;
4) жер қойнауын пайдалану учаскелерін, сондай-ақ технологиялық объекттерді қоса алғанда, басқа да өндірістік объектілерді орналастыру схемалары;
5) халықтың және персоналдың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жер қойнауын және қоршаған ортаны, ғимараттар мен құрылыстарды қорғау шаралары;
6) жер асты суларының ластануын болдырмау бойынша шаралар;
7) персонал мен халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары;
8) жоюдың және (немесе) консервациялаудың қоршаған ортаға әсерін бағалау;
9) консервациялау кезеңінде консервацияланған жер қойнауын пайдалану учаскесін санкцияланбаған пайдалануды және оған қол жеткізуді болдырмау бойынша шаралар;
10) өндіруді тоқтату туралы шұғыл шешім болған жағдайда, оларды жою немесе консервациялау басталғанға дейін өндірістік объектілерді сақтап қалуды қамтамасыз ететін кешенді іс-шараларды өткізу бойынша шара қабылдау;
11) жоюды жүргізу барысындағы бұзылған жерді қайта өндеу бойынша шаралар;
12) консервациялаудағы объектіде шаруашылық қызметке жол бермеу бойынша шаралар.
6. Консервациялауда тұрған технологиялық объектілерді қоса алғанда, өндірістік объектілер қоршалады және қоршауға жер қойнауын пайдаланушы және консервацияланатын объектінің аты, объектіні консервациялаудың басталған және аяқталған күні көрсетілген тақтайша орнатылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көмірсутектерді барлау мен
өндіру және уран өндіруді
жүргізу кезіндегі
консервациялау және жою
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Консервацияланған технологиялық объектілерді немесе ұңғымаларды қабылдау туралы АКТІСІ
Орны №_____ 20___жылғы "___" _________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдалану келісім шарты
бойынша оператор, сенімгерлік басқарушы) және кен орыны (құрылым),
технологиялық объектінің атаулары, ұңғыма және келісімшарт нөмірі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(консервациялау жобасының (консервациялау жоспарының) атауы және оны
бекіту күні)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(базалық жобалау құжатының, Кодекс күшіне енгенге дейін бекітілген
игеруді талдаудың немесе жобалық құжаттың атауы және оны бекіту күні)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жер қойнауы учаскесінің және технологиялық объектінің (ұңғыманың)
географиялық координаттары, технологиялық объектінің (ұңғыманың)
нысанасы, консервациялау күні, ұңғыманың жобалық және нақты тереңдігі*,
перфорация аралықтары*, цементті көпірлер аралықтары*)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(консервациялау жұмыстарын жасаған мердігердің атауы (болған жағдайда),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі, лицензия нөмірі және берілген күні)
20____ жылғы "___" ______ №_________________ бұйрығымен тағайындалған
____________________________________________________________________
(комиссияны құрған жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдалану
келісімшарты бойынша оператор, сенімгерлік басқарушы) атауы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(комиссияның әрбір мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты және атқарып
отырған лауазымы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
________________________________________________________ құрамындағы
комиссия Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын
пайдалану туралы заңнамасының, Көмірсутектерді барлау мен өндіру және
уран өндіруді жүргізу кезіндегі консервациялау және жою қағидаларының,
сондай-ақ консервациялау жобасының (консервациялау жоспары)
талаптарына сәйкес технологиялық объектіні (ұңғыманы) консервациялау
мақсатында жүргізілген жұмыстардың толықтығы мен сапасын сипаттайтын
барлық ұсынылған құжаттар мен материалдарды қарап консервацияланған
технологиялық объектіні (ұңғыманы) қарап тексерді.
* ұңғыманы консервациялау кезінде
Комиссияның шешімі: _________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Актіге орындалған жұмыстардың толықтығы мен сапасын көрсететін
графикалық материалдар, құжаттар, анықтамалар, қарап-тексеру, сығымдау
және сынау актілері (хаттамалары), консервациялау жобасы (консервациялау
жоспары) қоса беріледі.
Комиссия төрағасы:
Комиссия мүшелері:
Мөр орны
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Верхний правый угол приложения 8 предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Требования к проведению работ по консервации или ликвидации технологических объектов при проведении разведки и добычи углеводородов
Глава 1. План консервации и ликвидации нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения, за исключением скважин с содержанием сероводорода в пластовом флюиде 3,5 % и более, с аномально высоким пластовым давлением с коэффициентом аномальности 1,5 и более, на суше глубиной более пяти тысяч метров, на море и внутренних водоемах
1. Ликвидация и консервация нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения, за исключением скважин с содержанием сероводорода в пластовом флюиде 3,5 % и более, с аномально высоким пластовым давлением с коэффициентом аномальности 1,5 и более, на суше глубиной более пяти тысяч метров, на море и внутренних водоемах, выполняются на основании плана консервации и ликвидации, разработанного по каждой скважине и утвержденного недропользователем (оператором по контракту на недропользование, доверительным управляющим) или лицом, право недропользования которого прекращено безусловным (далее – недропользователь).
2. План консервации и ликвидации содержит наименование организации, номер контракта, название месторождения и базового проектного документа, анализа разработки либо проектного документа, утвержденного до введения в действие Кодекса, номер и географические координаты скважины, проектную и фактическую глубину скважины, даты начала и завершения бурения скважины, фактическую конструкцию скважины, интервалы перфорации, интервалы нефтегазоводонасыщенных пластов, планируемые мероприятия и сроки проведения работ, краткое обоснование причин проведения работ.
3. План консервации и ликвидации обеспечивает предупреждение прорыва подошвенной воды и газа из газовой шапки, предотвращение неконтролируемых газоводонефтепроявлений и открытых фонтанов, предотвращение деформации обсадных колонн, появления межпластовых перетоков и межколонных проявлений, охрану недр и окружающей среды.
4. План консервации и ликвидации также содержит расчеты цементирования, требования к тампонажным материалам, требования к подъемным установкам, данные об объемах и плотности раствора в скважине.

8-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көмірсутектерді барлау мен
өндіру және уран өндіруді
жүргізу кезіндегі
консервациялау және жою
қағидаларына
8-қосымша
Көмірсутектерді барлау мен өндіру кезінде технологиялық объектілерді консервациялау немесе жою бойынша жұмыстарын жүргізуге қойылатын талаптар
1-тарау. Қабаттық флюидіндегі күкіртті сутек 3,5 % және одан жоғары пайызда болатын, аномальдық коэффиценті 1,5 және одан жоғары қабаттық қысымы аномальдық жоғары болатын, бес мың метрден астам тереңдіктегі құрлықта, теңізде және ішкі су айдындарындағы ұңғымаларды қоспағанда, түрлi мақсаттағы мұнай, газ және қысыммен айдау ұңғымаларын жою және консервациялау жоспары
1. Қабаттық флюидіндегі күкіртті сутек 3,5 % және одан жоғары пайызда болатын, аномальдық коэффиценті 1,5 және одан жоғары қабаттық қысымы аномальдық жоғары болатын, бес мың метрден астам тереңдіктегі құрлықта, теңізде және ішкі су айдындарындағы ұңғымаларды қоспайтын, көмiрсутектердi барлау мен өндiру кезiнде түрлi мақсаттағы мұнай, газ және қысыммен айдау ұңғымаларын жою және консервациялау әр ұңғымаға жасалған және жер қойнауын пайдаланушымен (жер қойнауын пайдалану келісімшарты бойынша оператормен, сенімгерлік басқарушымен) бекітілген консервациялау және жою жоспары негізінде орындалады.
2. Консервациялау және жою жоспары ұйымның атауын, келісімшарт нөмірін, кен орыны мен базалық жобалық құжаттың атын, Кодекс күшіне енгенге дейін бекітілген игеруді талдауын немесе жобалық құжатын, ұңғыманың нөмірі мен географиялық координатасын, ұңғыманың жобалық және нақты тереңдігін, ұңғыманы бұрғылап бастаған және аяқтаған күнін, ұңғыманың нақты конструкциясын, перфорациялау аралықтарын, мұнай-газ сулы қабатының аралықтарын, жоспарланған іс-шаралары және жұмыстарды жүргізу мерзімін, жұмыстарды жүргізу себептерінің қысқаша негіздемесін қамтиды.
3. Консервациялау және жою жоспары табан суының және газ бүркембесінен газдың тесіп шығуын алдын алуды, басқарылмайтын газ, су және мұнай көріністерін және ашық бұрқақтарды болдырмауды, шегендеу бағандары деформацияларының алдын алу, қабаттық аралық өтуін және бағандар аралық пайда болуын болдырмауды, жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етеді.
4. Консервациялау және жою жоспары цементтеу есептемелерін, тығындау материалдарына қойылатын талаптарды, бұрғылау қондырғыларына қойылатын талаптарды, ұңғымадағы ерітіндінің көлемдері және тығыздығы туралы деректерді қамтиды.

Глава 2. Проект консервации и ликвидации технологических объектов, включая нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения с содержанием сероводорода в пластовом флюиде 3,5 % и более, с аномально высоким пластовым давлением с коэффициентом аномальности 1,5 и более, на суше глубиной более пяти тысяч метров, на море и внутренних водоемах
5. Нефтяные, газовые и нагнетательные скважины различного назначения с содержанием сероводорода в пластовом флюиде 3,5 % и более, с аномально высоким пластовым давлением с коэффициентом аномальности 1,5 и более, на суше глубиной более пяти тысяч метров (далее – сложные скважины), а также скважины на море и (или) внутренних водоемах консервируются и (или) ликвидируются на основании проектов консервации или ликвидации с соблюдением требований настоящих Правил.
6. Проект консервации или ликвидации технологических объектов разрабатывается проектной организацией, имеющей лицензию на соответствующий вид деятельности, в соответствии с утвержденным недропользователем техническим заданием.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра энергетики РК от 16.01.2019 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Проект консервации или ликвидации технологических объектов утверждается недропользователем.
Проект консервации или ликвидации технологических объектов согласовывается и (или) проходит экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, о недрах и недропользовании, в области промышленной безопасности, в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, по регулированию земельных отношений.
В случае если проектом консервации или ликвидации предусматривается строительство объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, то такие проекты подлежат экспертизе в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
В случае проведения консервации участка недр и (или) ликвидации последствий недропользования на море и (или) внутренних водоемах проект консервации или ликвидации помимо согласований и (или) экспертиз, указанных в частях второй и третьей настоящего пункта, согласовывается и (или) проходит экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра энергетики РК от 16.01.2019 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Қабаттық флюидіндегі күкіртті сутек 3,5 % және одан жоғары пайызда болатын, аномальдық коэффиценті 1,5 және одан жоғары қабаттық қысымы аномальдық жоғары болатын, бес мың метрден астам тереңдіктегі құрлықта, теңізде және ішкі су айдындарындағы түрлi мақсаттағы мұнай, газ және қысыммен айдау ұңғымаларын қоса алғанда, технологиялық объектілерді консервациялау және жою жобасы
5. Қабаттық флюидінде 3,5 % және одан жоғары күкіртті сутегі бар, аномалдық коэффициенті 1,5 және одан жоғары аномальдық жоғары қабаттық қысымы бар, құрлықта тереңдігі бес мың метрден асатын түрлi мақсаттағы мұнай, газ және қысыммен айдау ұңғымалары (бұдан әрі – күрделі ұңғымалар), сондай-ақ теңіздегі және (немесе) ішкі су айдындарындағы ұңғымалар осы Қағидалардың талаптарын сақтай отырып консервациялау және жою жобалары негізінде консервацияланады және (немесе) жойылады.
6. Технологиялық объектілерді консервациялау немесе жою жобасын жер қойнауын пайдаланушы бекіткен техникалық тапсырмаға сәйкес тиісті қызмет түріне лицензиясы бар жобалау ұйымы әзірлейді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 16.01.2019 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Консервациялау немесе жою жобасын жер қойнауын пайдаланушы бекітеді.
Технологиялық объектілерді консервациялау және жою жоспары Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, жер қатынастарын реттеу салаларындағы заңнамаға сәйкес келісіледі және (немесе) сараптамадан өтеді.
Егер консервациялау немесе жою жобасында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін салу көзделген жағдайда, онда мұндай жобалар Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес сараптауға жатады.
Жер қойнауы учаскесін консервациялау немесе теңізде және (немесе) ішкі су айдындарында жер қойнауын пайдалану салдарын жою жүргізілген жағдайда консервациялау немесе жою жобасы осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген келісулерден және (немесе) сараптамалардан басқа, Қазақстан Республикасының су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы заңнамасына сәйкес келісіледі және (немесе) сараптамадан өтеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 16.01.2019 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Проект консервации или ликвидации на сложную скважину, а также на скважину на море и (или) внутренних водоемах разрабатывается проектной организацией, имеющей лицензию на соответствующий вид деятельности в области углеводородов, в соответствии с утвержденным недропользователем техническим заданием.
9. Проект консервации или ликвидации на сложную скважину, а также на скважину на море и (или) внутренних водоемах утверждается недропользователем, разрабатывается и проходит экспертизу (согласовывается) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, в области охраны окружающей среды и в сфере гражданской защиты (промышленной безопасности) и санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
10. Проект консервации или ликвидации скважин на море и (или) внутренних водоемах также учитывают требования законодательства в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
11. Проект консервации или ликвидации на сложную скважину, а также на скважину на море и (или) внутренних водоемах содержит наименование организации, номер контракта, название месторождения и базового проектного документа, анализа разработки либо проектного документа, утвержденного до введения в действие Кодекса, конструкции скважин, геологические и технические решения по консервации или ликвидации скважин, требования по оборудованию их устья, порядок организации работ по консервации (ликвидации) скважин и обеспечению промышленной безопасности, мероприятия по охране недр и окружающей среды.
12. Проект консервации или ликвидации на сложную скважину, а также на скважину на море и (или) внутренних водоемах обеспечивает предупреждение прорыва подошвенной воды и газа из газовой шапки, предотвращение неконтролируемых газоводонефтепроявлений и открытых фонтанов, предотвращение деформации обсадных колонн, появления межпластовых перетоков и межколонных проявлений, охрану недр и окружающей среды.
13. Проект консервации или ликвидации на сложную скважину, а также на скважину на море и (или) внутренних водоемах содержит требования к цементированию, тампонажному материалу, буровым установкам и растворам.
14. При составлении проекта консервации или ликвидации на сложную скважину, а также на скважину на море и (или) внутренних водоемах учитываются следующие требования:
1) обеспечение безопасного пребывания людей при проведении работ по консервации и (или) ликвидации;
2) обеспечение сохранности консервированного участка недр или консервированных технологических объектов;

8. Күрделі ұңғымаға, сондай-ақ теңіздегі және (немесе) ішкі су айдындарындағы ұңғымаларға консервациялау немесе жою жобасы көмірсутектер саласындағы тиісті қызмет түріне лицензиясы бар жобалау ұйымымен жер қойнауын пайдаланушы бекіткен техникалық тапсырмаға сәйкес әзірленеді.
9. Күрделі ұңғымаға, сондай-ақ теңіздегі және (немесе) ішкі су айдындарындағы ұңғымаларға консервациялау немесе жою жобасын Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы және азаматтық қорғау (өнеркәсіптік қауіпсіздік) және тұрғындардың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы әзірлейді және бекітеді және сараптамадан өткізеді (келісіледі).
10. Теңіздегі және ішкі су айдындарындағы ұңғымаларды консервациялау немесе жою бойынша жобалар, сондай-ақ су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы заңнама талаптарын ескереді.
11. Күрделі ұңғымаға, сондай-ақ теңіздегі және (немесе) ішкі су айдындарындағы ұңғымаларға консервациялау немесе жою жобасы ұйымның атауын, келісімшарт нөмірін, кен орыны мен базалық жобалық құжаттың атын, Кодекс күшіне енгенге дейін бекітілген игеруді талдауын немесе жобалық құжатын, ұңғымалар құрылымдарын, ұңғымаларды жою және консервациялау бойынша техникалық шешімдерді, олардың сағасын жабдықтау бойынша талаптарды, ұңғымаларды консервациялау (жою) бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және өнеркәсіптік қауіпсіздік тәртібін, жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау бойынша шараларды қамтиды.
12. Күрделі ұңғымаға, сондай-ақ теңіздегі және (немесе) ішкі су айдындарындағы ұңғымаларға консервациялау немесе жою жобасы табан суының және газ бүркембесінен газдың тесіп шығуын алдын алуды, басқарылмайтын газ, су және мұнай көріністерін және ашық бұрқақтарды болдырмауды, шегендеу бағаналарын деформацияларын, қойнау қабаттық аралық өтуін және бағаналар аралық пайда болуын болдырмауды, жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етеді.
13. Күрделі ұңғымаға, сондай-ақ теңіздегі және (немесе) ішкі су айдындарындағы ұңғымаларға консервациялау немесе жою жобасы цементтеуге, тығындау материалдарына, бұрғылау қондырғыларына және ерітінділерге қойылатын талаптарды қамтиды.
14. Күрделі ұңғымаға, сондай-ақ теңіздегі және (немесе) ішкі су айдындарындағы ұңғымаларға консервациялау немесе жою жобасын жасау кезінде мынадай талаптар ескеріледі:
1) консервациялау немесе жою жөніндегі жұмыстарды жүргізген кезде адамдардың қауіпсіз болуын қамтамасыз ету;
2) консервацияланған жер қойнауы учаскелерінің немесе консервацияланған технологиялық объектілердің сақталуын қамтамасыз ету;

3) предохранение зданий и сооружений от вредного влияния последствий недропользования (движений, обрушений, оползней, подтоплений, просадок грунта);
4) обеспечение соблюдения экологических и санитарно-эпидемиологических требований, а также требований промышленной безопасности;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) ликвидация последствий нанесенного ущерба окружающей среде в результате недропользования при проведении разведки и добычи углеводородов и добычи урана, а также по проекту консервации участка недр и (или) проекту ликвидации последствий недропользования.
Глава 3. Консервация нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения при разведке и добыче углеводородов
15. Перед началом работ по консервации нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения при разведке и добыче углеводородов скважинное оборудование извлекается, за исключением скважинного оборудования предназначенного для консервации скважин, и ствол скважины очищается до искусственного забоя.
16. Ствол консервируемой скважины заполняется жидкостью, исключающей коррозионное воздействие на колонну и обеспечивающее сохранение коллекторских свойств продуктивного горизонта и необходимое противодавление на пласт. Верхняя часть скважины заполняется незамерзающей жидкостью. Необходимость установки цементного моста над интервалом перфорации устанавливается планом.
17. При консервации скважины, указанной в пункте 5 настоящих Требований к проведению работ по консервации или ликвидации технологических объектов при проведении разведки и добычи углеводородов (далее – Требования), скважина заполняется раствором, обработанным нейтрализатором. Над интервалом перфорации должен быть установлен цементный мост высотой не менее 100 метров. После установки цементного моста трубное и за трубное пространства скважины должны быть заполнены раствором, обработанным нейтрализатором.
18. Тампонажный материал, используемый для установки мостов, должен быть коррозионностойким и соответствовать требованиям, предусмотренным рабочим проектом на бурение скважины для цементирования обсадных колонн в интервалах пласта, содержащего сероводород.
19. Наличие мостов проверяется разгрузкой бурильного инструмента или насосно-компрессорных труб с усилием, не превышающим предельно допустимую удельную нагрузку на цементный камень. Установленный в башмаке последней технической колонны цементный мост, кроме того, испытывается методом гидравлической опрессовки.

3) ғимараттар мен құрылыстарды жер қойнауын пайдалану салдарының зиянды әсерінен (қозғалып кетуінен, құлауынан, көшкіндерден, су басудан, топырақтың отыруынан) қорғау;
4) экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың, сондай-ақ өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуын қамтамасыз ету;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) көмірсутектерді барлау мен өндіру және уранды өндіру кезіндегі, сондай-ақ жер қойнауы учаскесін консервациялау жобасы және (немесе) жер қойнауын пайдалану салдарын жою жобасы бойынша жер қойнауын пайдалану нәтижесінде қоршаған ортаға келтірілген залалдың салдарын жою.
3-тарау. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезiнде түрлi мақсаттағы мұнай, газ және қысыммен айдау ұңғымаларын консервациялау
15. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезiнде түрлi мақсаттағы мұнай, газ және қысыммен айдау ұңғымаларын консервациялау бойынша жұмыстарды бастар алдында ұңғымалық жабдық сыртқа шығарылады және ұңғыма діңгегі жасанды кенжарға дейін тазартылады.
16. Консервацияланатын ұңғыманың діңгегі қабатқа қажетті қарсы қысымды және өнімді горизонттың коллекторлық сипатын сақтауды қамтамасыз ететін және бағанға коррозиялық әсерді болдырмайтын сұйықтықпен толтырылады. Ұңғыманың жоғарғы бөлігі қатпайтын сұйықтықпен толтырылады. Перфорация аралығы үстінен цементті көпір жасау қажеттілігі жоспармен белгіленеді.
17. Осы Көмірсутектерді барлау мен өндіру кезінде технологиялық объектілерді консервациялау немесе жою бойынша жұмыстарын жүргізуге қойылатын талаптардың (бұдан әрі - Талаптар) 5-тармағында көрсетілген ұңғыманы консервациялау кезінде ұңғыма бейтараптамамен өңделген ерітіндімен толтырылады. Перфорациялау аралығы үстінен биіктігі кемінде 100 метр қалыңдықта цементті көпір салынады. Цементті көпір салынған соң құбырлық және құбырдан тыс кеңістіктер бейтараптамамен өңделген ерітіндімен толтырылуы тиіс.
18. Көпірлерді орнатуда қолданылатын тығындау құралдары коррозияға берік және күкіртті сутегі бар қабат аралықтарында шегендеу бағандарын цементтеу үшін ұңғыманы бұрғылау жұмыс жобасында қарастырылған талаптарға сәйкес болуы тиіс.
19. Көпірлердің болуы бұрғылау құралын немесе сорғыш-компрессорлық құбырларды цемент тасына жүктелетін шекті салыстырмалы күштен аспайтын күш салу арқылы тексеріледі. Соңғы техникалық баған табанына орнатылған цементті көпір, бұдан басқа, гидравликалық қысым беру әдісімен сыналады.

20. При консервации скважины на море и (или) внутренних водоемах ее ствол заполняется буровым раствором, обработанным ПАВ и нейтрализаторами, для создания гидростатического давления на пласт на 15 % выше пластового. Устанавливается цементный мост высотой 50 метров на 20 метров ниже интервала перфорации и на 50 метров выше интервала перфорации. Устанавливается цементный мост на устье скважины мощностью не менее 50 метров. Противовыбросовое оборудование на период консервации морской скважины не демонтируется. По окончании работ по консервации на ее устье устанавливается консервационный акустический датчик. Проводится обследование состояние устья и дна моря вокруг консервируемой скважины с целью обнаружения навигационных опасностей и составляется акт водолазного осмотра устья скважины.
21. Оборудование устья и ствола скважин, плотность рабочих жидкостей предупреждают открытые нефтегазопроявления.
22. На устье консервированной скважины, за исключением скважины на море и (или) внутренних водоемах, штурвалы задвижек арматуры снимаются, крайние фланцы задвижек оборудуются заглушками, манометры снимаются и патрубки герметизируются. Устье скважины на море и (или) внутренних водоемах и/или с высоким содержанием сероводорода оборудуются в коррозионностойком исполнении.
23. На устье скважины устанавливается металлическая табличка, на которой рельефно (для обеспечения сохранности данных) обозначаются номер и географические координаты скважины, наименование месторождения, недропользователь, дата начала и завершения консервации.
24. На устье консервированной скважины с высоким содержанием сероводорода на металлической табличке дополнительно указывается предупреждение "Осторожно сероводород!".
25. Сроки консервации скважин в каждом конкретном случае устанавливаются недропользователем согласно приказу.
26. Продление сроков консервации оформляется приказом руководителя недропользователя.
Глава 4. Ликвидация нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения при разведке и добыче углеводородов
27. Перед началом работ по ликвидации нефтяных, газовых и нагнетательных скважин различного назначения при разведке и добыче углеводородов скважинное оборудование извлекается, и ствол скважины очищается до искусственного забоя.
28. При ликвидации скважины со спущенной эксплуатационной колонной, указанной в пункте 1 настоящих Требований, в интервалы перфорации обсадной колоны должны быть установлены цементные мосты по всей его мощности и на 20 метров ниже и выше интервала перфорации, а также интервалов негерметичности, установки муфт ступенчатого цементирования, мест стыковок, при секционном спуске эксплуатационной и технической колонн. В башмаке последней обсадной колонны должен быть установлен цементный мост на 50 метров выше и на 20 метров ниже башмака колонны.

20. Теңіздегі және (немесе) ішкі су айдындарындағы ұңғымаларды консервациялау кезінде оның оқпаны қатқа қаттық қысымынан 15 % жоғары гидростаттық қысымын құру үшін су үстінің белсенді заттарымен және бейтараптамамен өңделген бұрғылау ерітіндісімен толтырылады. Перфорация аралығынан 20 метр жоғарырақ және 50 метр төменірек 50 метр биіктікті цементті көпір орнатылады. Ұңғыма сағасында қуаты кемінде 50 метр цементті көпір орнатылады. Шығындыға қарсы жабдық теңіз ұңғымасын консервациялау кезінде бөлшектелмейді. Ұңғыманы консервациялау жұмыстарын аяқтаған соң оның сағасында консервациялық акустикалық датчик орнатылады. Навигациялық қауіп-қатерлерді табу мақсатында консервацияланған ұңғыманың айналасында сағаны және теңіз түбін зерттеу жүргізіледі және ұңғыма сағасын сүңгуірлік қарау актісі жасалады.
21. Ұңғыманың сағасы мен діңгегінің жабдығы, жұмыс сұйықтықтарының тығыздығы ашық мұнай-газ көріністерін ескертеді.
22. Теңіздегі және (немесе) ішкі су айдындарындағы ұңғыманы қоспағанда, консервацияланған ұңғыманың сағасында арматураның ысырмалар штурвалы шешіледі, ысырманың шеткі фланецтері бұқтырмалармен жабдықталады, манометрлер шешіледі және түтіктер тығындалады. Теңіздегі және (немесе) ішкі айдындардағы және/немесе жоғары мөлшердегі күкіртті сутегі бар ұңғыма сағасы коррозияға төзімді орындалуда жабдықталады.
23. Ұңғыма сағасында ұңғыманың нөмірі және географиялық координаталары, кен орнының атауы, жер қойнауын пайдаланушы, консервацияның басталу және аяқталу күні (деректерді сақтауды қамтамасыз ету үшін) көрсетілген металл белгісі орнатылады.
24. Жоғары мөлшердегі күкіртті сутегі бар консервацияланған ұңғыманың сағасында "Абайлаңыз, күкіртті сутек!" ескертуі бар металл белгісі орнатылады.
25. Ұңғыманы консервациялау мерзімдерін әрбір нақты жағдайда жер қойнауын пайдаланушы бұйрыққа сәйкес белгілейді.
26. Ұңғыманы консервациялау мерзімдерін ұзарту жер қойнауын пайдаланушы басшысының бұйрығымен ресімделеді.
4-тарау. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезiнде түрлi мақсаттағы мұнай, газ және қысыммен айдау ұңғымаларын жою
27. Көмірсутектерді барлау және өндіру кезiнде түрлi мақсаттағы мұнай, газ және қысыммен айдау ұңғымаларын жою бойынша жұмыстарды бастар алдында ұңғымалық жабдық сыртқа шығарылады және ұңғыма діңгегі жасанды кенжарға дейін тазартылады.
28. Осы Талаптардың 1-тармағында көрсетілген пайдалану бағаны төмендетілген ұңғыманы жою кезінде шегендеу бағанын перфорациялау аралықтарында оның толық қалыңдығы бойынша және тескілеу аралығынан 20 метр жоғары және төмен, сондай-ақ саңылаулы аралықтарда, сатылы цементтеу муфтасы қондырғыларына жалғану орындарында, пайдалану және техникалық бағандарының секциялық төмендетуде цементті көпір салынуы тиіс. Соңғы шегендеу бағанының табанында, баған табанынан 50 метр жоғары және 20 метр төмен цементті көпір салынуы тиіс.

29. При ликвидации скважины без спущенной эксплуатационной колонны, указанной в пункте 1 настоящих Требований, в интервалах залегания газонефтеводонасыщенных пластов должны быть установлены цементные мосты. Высота каждого моста должна быть равна высоте толщины пласта плюс 20 метров выше кровли и 20 метров ниже подошвы пласта. Над кровлей верхнего пласта цементный мост устанавливается высотой не менее 50 метров.
30. При ликвидации скважины без спущенной эксплуатационной колонны, указанной в пункте 1 настоящих Требований, в разрезе которой отсутствуют газонефтеводонасыщенные пласты, в башмаке последней обсадной колонны должен быть установлен цементный мост высотой не менее 50 метров.
31. При ликвидации скважин, указанных в пункте 5 настоящих Требований, продуктивный пласт перекрывается цементным мостом по всей его мощности и на 100 метров выше кровли. Если эксплуатационная колонна в ликвидированную скважину не спущена, то в башмаке последней промежуточной колонны дополнительно должен устанавливаться цементный мост высотой не менее 100 метров. При наличии стыковочных устройств в последней спущенной в скважину колонне (эксплуатационной или промежуточной) в интервале стыковки секций должен быть установлен цементный мост на 50 метров ниже и выше места стыковки.
32. Тампонажный материал, используемый для установки мостов, должен быть коррозионностойким и соответствовать требованиям, предусмотренным рабочим проектом на бурение скважины для цементирования обсадных колонн в интервалах пласта, содержащего сероводород.
33. Наличие мостов проверяется разгрузкой бурильного инструмента или насосно-компрессорных труб с усилием, не превышающим предельно допустимую удельную нагрузку на цементный камень. Установленный в башмаке последней технической колонны цементный мост, кроме того, испытывается методом гидравлической опрессовки.
34. На устье ликвидированной скважины устанавливается армированная бетонная тумба размером 1х1х1 метров, где устанавливается табличка на которой рельефно (для обеспечения сохранности данных) указываются номер и географические координаты скважины, наименование месторождения, недропользователь, дата ликвидации.
35. По окончании ликвидационных работ устье скважины, предусмотренной в пункте 5 настоящих Требований, за исключением скважины на море и (или) внутренних водоемах, оборудуется колонной головкой и задвижкой высокого давления в коррозионностойком исполнении, а также отводами для контроля давлений в трубном и межколонном пространствах.
На устье скважины устанавливается металлическая табличка, на которой рельефно (для обеспечения сохранности данных) обозначается номер и географические координаты скважины, наименование месторождения, недропользователь, дата ликвидации.
На устье ликвидированной скважины с высоким содержанием сероводорода на металлической табличке дополнительно указывается предупреждение "Осторожно сероводород!".

29. Осы Талаптардың 1-тармағында көрсетілген түсірілген пайдалану бағаны жоқ ұңғыманы жою жағдайында мұнай-газ сіңірілген қат аралықтарында цементті көпірлер орнатылады. Әрбір цементті көпірдің биіктігі жабыннан плюс 20 метр жоғары және қат табанынан 20 метр төмен болатын биіктікке сәйкес болуы тиіс. Жоғарғы өнімді қат жабынының үстінде цементті көпір 50 метрден кем емес биіктікте орнатылады.
30. Осы Талаптардың 1-тармағында көрсетілген, газмұнайсуымол қабаты жоқ түсірілген пайдалану бағаны жоқ ұңғыманы жою кезінде, соңғы шегенделген баған табанында 50 метрден кем емес қалыңдықта цементті көпір салынуы тиіс.
31. Осы Талаптардың 5-тармағында көрсетілген ұңғымаларды жою кезінде өнімді қабат оның толық қалыңдығы бойынша және жабыннан 100 метр жоғары цементті көпірмен жабылады. Егер пайдалану бағаны жойылған ұңғымаға түсірілмеген болса, онда соңғы аралық баған табанында қосымша биіктігі кемінде 100 метр цементті көпір салынуы тиіс. Ұңғымаға соңғы түсірілген бағанда (пайдалану немесе аралық) жапсарланған құралдар болған жағдайда, секциялардың жапсарланған аралықтарында жапсарлану орнынан 50 метр жоғары және төмен цементті көпір салынуы тиіс.
32. Көпірлерді орнатуда қолданылатын тығындау құралдары коррозияға берік және күкіртті сутегі бар қабат аралықтарында шегендеу бағандарын цементтеу үшін ұңғыманы бұрғылау жұмыс жобасында қарастырылған талаптарға сәйкес болуы тиіс.
33. Көпірлердің болуы бұрғылау құралын немесе сорғыш-компрессорлық құбырларды цемент тасына жүктелетін шекті салыстырмалы күштен аспайтын күш салу арқылы тексеріледі. Соңғы техникалық баған табанына орнатылған цементті көпір, бұдан басқа, гидравликалық қысым беру әдісімен сыналады.
34. Жойылған ұңғыманың сағасында 1х1х1 метр көлеміндегі армирленген бетонды тұғырлық орнатылады, оның үстінде ұңғыманың нөмірі және географиялық координаталары, кен орнының атауы, жер қойнауын пайдаланушы, жойылған күні (деректерді сақтауды қамтамасыз ету үшін) бедерлі көрсетіледі.
35. Жою жұмыстары аяқталған соң теңіздегі және (немесе) ішкі су айдындарындағы ұңғымаларды қоспағанда, осы Талаптардың 5-тармағымен көзделген ұңғыманың сағасы коррозиялық төзімділікпен жасалған бағаналы ұштамамен және жоғары қысымдағы ысырмалармен, сондай-ақ құбыр және баған арасындағы кеңістіктегі қысымды бақылау үшін бұрулармен жабдықталады.
Ұңғыманың сағасында металл белгі орнатылады, оның үстінде ұңғыманың нөмірі және географиялық координаталары, кен орнының атауы, жер қойнауын пайдаланушы, жойылған күні (деректерді сақтауды қамтамасыз ету үшін) бедерлі көрсетіледі.
Жоғары мөлшердегі күкіртті сутегі бар жойылған ұңғыманың сағасында "Абайлаңыз, күкіртті сутек!" деген ескертуі бар металл белгі қосымша орнатылады.

36. При ликвидации скважины пробуренной на море необходимо обрезать все обсадные колонны ниже дна моря и заполнить устье скважины цементным раствором до уровня дна моря.
37. После затвердевания цементного раствора на устье скважины и смежную поверхность морского дна укладывают крупногабаритные бетонные плиты или блоки.
38. После ликвидации скважины проводится водолазное обследование дна с целью выявления навигационных подводных опасностей. Один экземпляр акта обследования дна моря вокруг скважины с указанием географических координат должен быть передан в соответствующую службу, отвечающую за безопасность судоходства.

36. Теңізде бұрғыланған ұңғыманы жою кезінде барлық шегендеу бағандарын теңіз түбінен төмен кесіп тастап, ұңғыма сағасын теңіз түбінің деңгейіне дейін цементті ерітіндімен толтыру қажет.
37. Цементті ерітінді қатқан соң ұңғыманың сағасына және теңіз түбінің шектес бетіне ірі габаритті бетонды тақталар немесе блоктар салынады.
38. Ұңғыма жойылған соң су астындағы навигациялық қауіп-қатерлерді табу мақсатында теңіз түбінде сүңгуірлік зерттеу жүргізіледі. Ұңғыма айналасындағы теңіз түбін зерттеу актісінің бір данасы географиялық координаталарын көрсете отырып, кеме қатынасының қауіпсіздігіне жауап беретін тиісті қызметке тапсырылуы тиіс.