Об утверждении Правил перехода на лицензионный режим недропользования
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 379. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2018 года № 17080.
Сноска. Заголовок приказа - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.04.2026 № 206 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с частью четвертой пункта 25 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.04.2026 № 206 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила перехода на лицензионный режим недропользования согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 27.04.2026 № 206 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 27.04.2026 № 206 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.

Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 379 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 маусымда № 17080 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.04.2026 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 205-бабының 8-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.04.2026 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу қағидалары;
2) алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.04.2026 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.04.2026 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтiк құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкiне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына оның көшірмесі жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
28 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Т. Сулейменов
30 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________ К. Бозумбаев
25 мая 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 379
Правила перехода на лицензионный режим недропользования
Сноска. Правила – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.04.2026 № 206 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перехода на лицензионный режим недропользования (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью четвертой пункта 25 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования" (далее – государственная услуга).
Особенности налогового учета при переоформлении права недропользования в соответствии с настоящим пунктом устанавливаются Налоговым кодексом Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) местный исполнительный орган - местный исполнительный орган области, города республиканского значения или столицы;
2) уполномоченный орган по изучению недр – центральный исполнительный орган, реализующий государственную политику в области геологического изучения недр и использования пространства недр;
3) контракт на недропользование – контракт на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых (далее – ТПИ), за исключением урана, контракт на добычу общераспространенных полезных ископаемых (далее – ОПИ), заключенные до введения в действие Кодекса;
4) лицензионный режим недропользования – правовой режим пользования недрами, установленный Кодексом на основе выданной лицензии на недропользование для проведения операций по разведке ТПИ, добыче ТПИ или добыче ОПИ;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы 28 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы 30 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_________________Қ. Бозымбаев
2018 жылғы 25 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2018 жылғы 24 мамырдағы
№ 379 бұйрығына
1-қосымша
Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.04.2026 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 278-бабы 25-тармағының төртінші бөлігіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және "Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу шеңберінде лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
Осы тармаққа сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу кезіндегі салық есебінің ерекшеліктері Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгіленеді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың жергілікті атқарушы органы;
2) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган – жер қойнауын геологиялық зерттеу және жер қойнауы кеңістігін пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыратын орталық атқарушы орган;
3) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт – уранды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды (бұдан әрі – ПҚҚ), барлауға, өндіруге немесе бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарт, Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған кең таралған пайдалы қазбаларды (бұдан әрі – КТПҚ) өндіруге арналған келісімшарт;
4) жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режимі – ПҚҚ барлау, өндіру немесе КТПҚ өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалануға берілген лицензия негізінде Кодексте белгіленген жер қойнауын пайдаланудың құқықтық режимі;

5) комиссия по контрактам на недропользование по ОПИ – комиссия по переходу на лицензионный режим недропользования обладателями права недропользования по контрактам на добычу ОПИ ископаемых, создаваемая местным исполнительным органом;
6) комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ – комиссия по переходу на лицензионный режим недропользования обладателями права недропользования по контрактам на разведку, добычу и на совмещенную разведку и добычу ТПИ, за исключением урана, создаваемая компетентным органом.
3. Переход на лицензионный режим недропользования (переоформление права недропользования) осуществляется путем выдачи лицензии на разведку ТПИ, лицензии на добычу ТПИ или лицензии на добычу ОПИ обладателям права недропользования взамен соответствующих контрактов на недропользование на основании решения соответствующих комиссий.
Переоформление права недропользования по контракту на недропользование, предусматривающему проведение операций по разведке и (или) добыче ТПИ на обособленных между собой участках недр, осуществляется путем выдачи соответствующей лицензии на недропользование на каждый отдельный участок недр.
4. При переоформлении права недропользования лицензия выдается на срок, не превышающий срок контракта на недропользование, взамен которого выдается лицензия.
При переоформлении права недропользования по контракту на недропользование, предусматривающему два и более обособленных участков недр, лицензии выдаются на срок, не превышающий период недропользования на соответствующем участке недр.
5. Переоформление права недропользования в соответствии с настоящими Правилами влечет прекращение контракта на недропользование со дня выдачи соответствующей (соответствующих) лицензии (лицензий) на недропользование.
Соглашение о расторжении контракта на недропользование заключается в день выдачи лицензии (лицензий) на недропользование.
6. Государственная услуга "Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования" (далее – государственная услуга) оказывается уполномоченном органом в области ТПИ (далее – услугодатель по ТПИ) по контрактам на разведку/добычу/совмещенную разведку и добычу ТПИ или местным исполнительным органом (далее – услугодатель по ОПИ) по контрактам на добычу ОПИ физическим и юридическим лицам являющимся недропользователями, обладающими правами недропользования по контракту на недропользование (далее – услугополучатель).

5) КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия – жергілікті атқарушы орган құратын КТПҚ өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын иеленушілердің жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу жөніндегі комиссия;
6) ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия – уранды қоспағанда, құзыретті орган құратын ПҚҚ барлауға, өндіруге және бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын иеленушілердің жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу жөніндегі комиссия.
3. Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу (жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу) тиісті комиссиялардың шешімі негізінде жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшарттардың орнына жер қойнауын пайдалану құқығын иеленушілерге ПҚҚ барлауға лицензия, ПҚҚ өндіруге лицензия немесе КТПҚ өндіруге лицензия беру арқылы жүзеге асырылады.
Өзара оқшауланған жер қойнауы учаскелерінде ПҚҚ барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуді көздейтін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу жер қойнауының әрбір жеке учаскесіне жер қойнауын пайдалануға тиісті лицензия беру жолымен жүзеге асырылады.
4. Жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу кезінде лицензия оның орнына лицензия берілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт мерзімінен аспайтын мерзімге беріледі.
Жер қойнауының екі және одан да көп оқшауланған учаскелерін көздейтін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу кезінде лицензиялар жер қойнауының тиісті учаскесінде жер қойнауын пайдалану кезеңінен аспайтын мерзімге беріледі.
5. Осы Қағидаларға сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу жер қойнауын пайдалануға тиісті лицензия (лицензиялар) берілген күннен бастап жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тоқтатылуына әкеп соғады.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты бұзу туралы келісім жер қойнауын пайдалануға лицензия (лицензиялар) берілген күні жасалады.
6. "Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу шеңберінде лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) ПҚҚ саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші) ПҚҚ барлауға/өндіруге/бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарттар бойынша немесе жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші) КТПҚ өндіру бойынша келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына ие жер қойнауын пайдаланушылар болып табылатын жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қызмет көрсетіледі.

7. Уполномоченный орган в области ТПИ в течение трех рабочих дней с даты утверждения, внесения изменения и (или) дополнения в подзаконный нормативный правовой акт, определяющий порядок оказания государственной услуги, актуализирует информацию о порядке ее оказания и направляет в Государственную корпорацию.
Глава 2. Порядок перехода на лицензионный режим недропользования при проведении разведки/ добычи/ совмещенной разведки и добычи ТПИ/добычи ОПИ
8. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги и результат оказания, основания для отказа в оказании государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в приложении 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Параграф 1. Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования при проведении разведки/совмещенной разведки и добычи (в период разведки) ТПИ
9. Услугополучатель, обладающий правом недропользования по контракту на разведку/совмещенную разведку и добычу (в период разведки) ТПИ подает посредством объекта информатизации "Единая платформа недропользования" (далее – ЕПН), заявление на переоформление права недропользования по форме согласно приложению 1 к Перечню и документы, указанные в пункте 10 Перечня настоящих Правил.
10. Заявление с прикрепленными документами регистрируется в ЕПН с присвоением уникального учетного номера, даты и времени (часы, минуты) регистрации.
При регистрации заявления в личном кабинете ЕПН услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
11. Услугодатель по ТПИ в течение 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет документы на предмет полноты в соответствии с подпунктом 1) пункта 10 Перечня к настоящим Правилам.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 11 Перечня, услугодатель выдает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в случае отсутствия указанных оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугодатель по ТПИ посредством ЕПН в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявления направляет копию заявления с приложенными документами уполномоченному органу по изучению недр.
12. Уполномоченный орган по изучению недр рассматривает заявление на предмет соответствия территории участка (ов) разведки положениям статей 19, 25, 186 с учетом пункта 7 статьи 277 и части восьмой пункта 25 статьи 278 Кодекса и по результатам рассмотрения в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения документов направляет уведомление посредством ЕПН услугодателю по ТПИ и услугополучателю.

7. ПҚҚ саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын, заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні бекіткен, өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
2-тарау. Барлау/өндіру/ бірлескен барлау және ПҚҚ өндіру/ КТПҚ өндіру кезінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу тәртібі
8. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі және көрсету нәтижелері, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшада жазылған.
1-параграф. ПҚҚ-ға барлау/бірлескен барлау және өндіру (барлау кезеңінде) жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу шеңберінде лицензия беру
9. ПҚҚ барлауға/бірлескен барлауға және өндіруге (барлау кезеңінде) арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына ие көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге арналған өтінішті және осы Қағидалар Тізбесінің 10-тармағында көрсетілген құжаттарды "Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы" ақпараттандыру объектісі (бұдан әрі – ЖҚПБП) арқылы береді.
10. Тіркелген құжаттары бар өтініш бірегей есептік нөмірді, тіркеу күні мен уақытын (сағатын, минутын) бере отырып, ЖҚПБП-да тіркеледі.
Өтінішті көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП жеке кабинетінде тіркеу кезінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алған күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
11. ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құжаттардың осы Қағидалардың Тізбесінің 10-тармағының 1) тармақшасына сәйкес толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметтен бас тартуға Тізбенің 11-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінішті әрі қарай қараудан негізделген бас тарту хатын ресімдейді, егер мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға мұндай негіздер анықталмаса, ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ЖҚПБП арқылы өтініштің көшірмесін және қоса берілген құжаттарды уәкілетті жер қойнауын зерттеу органына жібереді.
12. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган Кодекстің 277-бабының 7-тармағын және 278-бабының 25-тармағының сегізінші бөлігін ескере отырып, барлау учаскесі (лері) аумағының 19, 25, 186-баптарының ережелеріне сәйкестігі тұрғысынан өтінішті қарайды және қарау нәтижелері бойынша құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушіге және көрсетілетін қызметті алушыға ЖҚПБП арқылы хабарлама жібереді.

Если при рассмотрении заявления и прилагаемых к нему документов уполномоченный орган по изучению недр обнаружит, что заявленные блоки не могут быть в соответствии со статьями 25, 186 Кодекса включены в заявляемую территорию участка разведки вследствие их совмещения с территориями других участков недр, или полного совмещения с территориями, на которых не допускается проведение операций по недропользованию, в уведомлении указываются данные блоки, координаты и площадь территории, относящейся к другому участку недр или территории, где не допускается проведение операций по недропользованию.
При несоответствии границ (блоков) заявленного участка разведки требованиям пункта 2 статьи 19 и статьи 186 Кодекса либо включении блоков, не относящихся к контрактной территории услугополучателя, а также в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 25 Кодекса, в уведомлении указываются выявленные несоответствия либо блоки, не относящиеся к контрактной территории услугополучателя либо обстоятельства, не допускающие предоставление в пользование участка недр.
Услугополучатель в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения уведомления уполномоченного органа по изучению недр устраняет выявленные несоответствия с приложением подтверждающих документов либо направляет свое возражение посредством ЕПН.
Уполномоченный орган по изучению недр в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения указанного уведомления вновь рассматривает вопрос на предмет соответствия границ (блоков) территории участка разведки положениям Кодекса с учетом представленного им замечания и (или) возражения услугополучателя.
По итогам рассмотрения вопроса о соответствии границ (блоков) территории участка разведки уполномоченный орган по изучению недр уведомляет о принятом решении посредством ЕПН услугодателя по ТПИ и услугополучателя.
Отказ в согласовании может быть обжалован услугополучателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. С учетом согласования границ (блоков) территории участка разведки для перехода на лицензионный режим недропользования и устраненных замечаний к заявлению и прилагаемым к нему документам услугодатель по ТПИ в течение 10 (десяти) рабочих дней посредством ЕПН вносит сформированные материалы по вопросу перехода на лицензионный режим недропользования на рассмотрение комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ для принятия решения о переоформлении права недропользования.

Егер өтінішті және оған қоса тіркелетін құжаттарды қарау кезінде жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті орган мәлімделген блоктардың Кодекстің 25, 186-баптарына сәйкес олардың жер қойнауының басқа учаскелерінің аумақтарымен бірігуі немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге тыйым салынатын аумақтармен толық бірігуі салдарынан барлау учаскесінің мәлімделген аумағына қосылуы мүмкін еместігін анықтаса, хабарламада осы блоктар, координаттар және жер қойнауының басқа учаскесіне немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге тыйым салынатын аумаққа жататын аумақтың ауданы көрсетіледі.
Мәлімделген барлау учаскесінің шекаралары (блоктары) Кодекстің 19-бабы 2-тармағының және 186-бабының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, немесе көрсетілетін қызмет алушының келісімшарттық аумағына жатпайтын блоктар қамтылған жағдайда, сондай-ақ Кодекстің 25-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда, хабарламада анықталған сәйкессіздіктер немесе көрсетілетін қызмет алушының келісімшарттық аумағына жатпайтын блоктар немесе жер қойнауын пайдалану учаскесін пайдалануға беруге рұқсат етілмейтін мән-жайлар көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде растайтын құжаттарды қоса тіркей отырып, анықталған сәйкессіздіктерді жояды не өзінің қарсылығын ЖҚПБП арқылы жібереді.
Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган көрсетілген хабарламаны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мәселені өзі ұсынған ескертуді және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын ескере отырып, барлау учаскесі аумағының шекараларының (блоктарының) Кодекс ережелеріне сәйкестігі тұрғысынан қайта қарайды.
Барлау учаскесі аумағының шекараларының (блоктарының) сәйкестігі туралы мәселені қарау нәтижелері бойынша жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушіге және көрсетілетін қызметті алушыға қабылданған шешім туралы ЖҚПБП арқылы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы келісуден бас тартуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағым жасай алады.
13. Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу үшін барлау учаскесі аумағының шекараларын (блоктарын) келісуді және өтінішке және оған қоса берілетін құжаттарға жойылған ескертулерді ескере отырып, ПҚҚ жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші 10 (он) жұмыс күні ішінде ЖҚПБП арқылы жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу туралы шешім қабылдау үшін ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның қарауына жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу мәселесі бойынша қалыптастырылған материалдарды енгізеді.

14. Комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ созывается и рассматривает вопрос перехода на лицензионный режим недропользования в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня внесения соответствующих материалов.
15. В ходе рассмотрения вопроса о переходе на лицензионный режим недропользования обсуждаются условия, подлежащие включению в лицензию на разведку ТПИ в соответствии со статьей 191 Кодекса, а также вопрос включения дополнительных обязательств с учетом особенностей, предусмотренных частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса, исходя из обязательств недропользователя по соответствующему контракту.
16. Решение о переоформлении права недропользования и выдаче лицензии на разведку ТПИ взамен контракта на разведку, контракта на совмещенную разведку и добычу (в период разведки) принимается при соблюдении следующих условий:
1) заявление или прилагаемые к нему документы соответствуют требованиям, предусмотренным пунктами 9 и 10 настоящих Правил;
2) к заявлению приложены документы, указанные в подпункте 1) пункта 10 Перечня по ТПИ;
3) территория участка разведки в лицензии на разведку ТПИ, выдаваемой по итогам рассмотрения, соответствует требованиям пункта 2 статьи 19 Кодекса;
4) блоки, включаемые в выдаваемую лицензию на разведку и определяющие территорию участка разведки, соответствуют требованиям статьи 186 Кодекса;
5) комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ услугодателя по ТПИ и услогополучатель определили все условия выдаваемой лицензии на разведку ТПИ, с учетом обязательств недропользователя по соответствующему контракту, а также особенностей, предусмотренных частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса.
17. Если по итогам рассмотрения заявления и (или) переговоров с заявителем часть участка недр по контракту на разведку ТПИ решением комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ не включена в участок разведки выдаваемой лицензии на разведку, то в соответствии с частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса условия выдаваемой лицензии подлежат дополнению обязательством недропользователя по ликвидации последствий недропользования на такой части участка недр со сроком надлежащего исполнения, не превышающим двух календарных лет со дня выдачи лицензии, и основанием отзыва лицензии при невыполнении данного обязательства в предусмотренный срок.

14. ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия тиісті материалдар енгізілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жиналып, жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу мәселесін қарастырады.
15. Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу туралы мәселені қарау барысында Кодекстің 191-бабына сәйкес ПҚҚ-ны барлауға арналған лицензияға енгізуге жататын шарттар, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының тиісті келісімшарт бойынша міндеттемелерін негізге ала отырып, Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігінде көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, қосымша міндеттемелерді қосу мәселесі талқыланады.
16. Барлауға арналған келісімшарттың, бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттың (барлау кезеңінде) орнына жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу және ПҚҚ барлауға лицензия беру туралы шешім мынадай шарттар сақталған кезде қабылданады:
1) өтініш немесе оған қоса берілетін құжаттар осы Қағидалардың 9 және 10-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келеді;
2) өтінішке ПҚҚ бойынша Тізбенің 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттар қоса беріледі;
3) қарау қорытындылары бойынша берілетін ПҚҚ барлауға арналған лицензиядағы барлау учаскесінің аумағы Кодекстің 19-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келеді;
4) барлауға берілетін лицензияға енгізілетін және барлау учаскесінің аумағын айқындайтын блоктар Кодекстің 186-бабының талаптарына сәйкес келеді;
5) көрсетілетін қызметті берушінің ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссиясы және көрсетілетін қызметті алушы жер қойнауын пайдаланушының тиісті келісімшарт бойынша міндеттемелерін, сондай-ақ Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігінде көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, ПҚҚ өндіруге берілетін лицензияның барлық талаптарын айқындады.
17. Егер өтінішті қараудың және (немесе) өтініш берушімен жүргізілген келіссөздердің қорытындылары бойынша ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның шешімімен ПҚҚ барлауға арналған келісімшарт бойынша жер қойнауы учаскесінің бір бөлігі барлауға берілетін лицензияның барлау учаскесіне енгізілмесе, онда Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігіне сәйкес берілетін лицензияның шарттары жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауы учаскесінің осындай бөлігінде жер қойнауын пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемесімен тиісті орындау лицензия берілген күннен бастап күнтізбелік екі жылдан аспайтын мерзіммен толықтырылуға жатады, және осы міндеттеме көзделген мерзімде орындалмаған кезде лицензияны кері қайтарып алу негізімен жүргізіледі.

18. В случае если рассматриваемая территория разведки составляет более двухсот блоков, услугополучатель и комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ определяют число выдаваемых лицензий на разведку, каждая из которых включает не более двухсот блоков.
19. Решение комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ оформляется протоколом, подписываемым всеми присутствовавшими на заседании членами комиссии посредством ЕПН не позднее десяти рабочих дней со дня проведения заседания.
Включение в протокол условий перехода на лицензионный режим, не предусмотренных настоящими Правилами, не допускается.
После подписания членами комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ протокол отображается в личном кабинете ЕНП услугополучателя для ознакомления.
20. При принятии комиссией по контрактам на недропользование по ТПИ решения о переоформлении права недропользования услугодатель по ТПИ в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания протокола направляет в личный кабинет ЕПН услугополучателя уведомление о необходимости представления услугодателю по ТПИ обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке ТПИ в соответствии со статьями 55 и 198 Кодекса и подписанного с его стороны Соглашения о расторжении контракта.
Надлежащее обеспечение исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке ТПИ в соответствии с Правилами представления и учета принятых государственным органом обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию, утвержденными приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 144 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22470), и подписанное электронной цифровой подписью (далее-ЭЦП) услугополучателя Соглашение о расторжении контракта направляется услугодателю по ТПИ не позднее 40 (сорока) рабочих дней со дня направления уведомления.
21. Услугодатель по ТПИ в течение пяти рабочих дней со дня получения от услугополучателя подписанного им Соглашения о расторжении контракта заключает данное Соглашение и выдает услугополучателю лицензию на разведку ТПИ, содержащую условия, согласованные в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил, вместе с его экземпляром Соглашения о расторжении контракта.

18. Қаралып отырған барлау аумағы екі жүз блоктан астам болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мен ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия барлауға берілетін лицензиялардың санын айқындайды, олардың әрқайсысы екі жүз блоктан аспайды.
19. ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның шешімі отырысқа қатысқан барлық комиссия мүшелері отырыс өткізілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей ЖҚПБП арқылы хаттамада қол қоюмен ресімделеді.
Осы Қағидаларда көзделмеген лицензиялық режимге көшу шарттарын хаттамаға енгізуге жол берілмейді.
ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия мүшелері қол қойғаннан кейін хаттама танысу үшін көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП жеке кабинетінде көрсетіледі.
20. ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу туралы шешім қабылдаған кезде ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші хаттамаға қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП жеке кабинетіне Кодекстің 55 және 198-баптарына сәйкес ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушіге ПҚҚ барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді және оның тарапынан қол қойылған Келісімшартты бұзу туралы келісімді ұсыну қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 144 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22470 болып тіркелген) Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауды мемлекеттік орган қабылдаған қамтамасыз етуді ұсыну және есепке алу қағидаларына сәйкес ПҚҚ барлау жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауды тиісінше қамтамасыз ету және көрсетілетін қызметті алушы электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойған Келісімшартты бұзу туралы келісім ПҚҚ жөніндегі көрсетілетін қызметті берушіге хабарлама жіберілген күннен бастап 40 (қырық) жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
21. ПҚҚ жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан қол қойылған Келісімшартты бұзу туралы келісімді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Келісімді жасасады және көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес келісілген шарттарды қамтитын ПҚҚ барлауға, сонымен бірге Келісімшартты бұзу туралы келісімнің осы данасымен лицензия береді.

22. При наличии основания для отказа в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 11 Перечня по ТПИ услугодатель по ТПИ посредством ЕПН уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального Кодекса Республики Казахстан (далее - АППК).
Уведомление о заслушивании направляется в личный кабинет ЕПН услугополучателя не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня получения услугополучателем уведомления.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, услугодатель формирует мотивированный отказ и направляет его на согласование в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан (далее - Генеральная прокуратура) посредством ЕПН.
Генеральная прокуратура в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения согласовывает либо отказывает в согласовании принятого решения.
О принятом по итогам согласования с Генеральной прокуратурой решении услугодатель уведомляет услугополучателя, включенного в реестр инвесторов, в течение одного рабочего дня, с момента поступления ответа Генеральной прокуратуры.
Параграф 2. Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования при проведении добычи/совмещенной разведки и добычи (в период добычи) ТПИ/ добычи ОПИ
23. Услугополучатель, обладающий правом недропользования по контракту на разведку/совмещенную разведку и добычу (в период добычи) ТПИ/ добычу ОПИ подает посредством ЕПН заявление на переоформление права недропользования по форме согласно приложению 2 к Перечню и документы, указанные в пункте 10 Перечня настоящих Правил.
24. Заявление с прикрепленными документами регистрируется в ЕПН с присвоением уникального учетного номера, даты и времени (часы, минуты) регистрации.
Подтверждением принятия заявления и приложенных документов является присвоение регистрационного номера в ЕПН.
25. Услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет документы на предмет полноты в соответствии с подпунктом 2) пункта 10 Перечня к настоящим Правилам.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 11 Перечня, услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, направляет посредством ЕПН мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

22. ПҚҚ бойынша Тізбенің 11-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші ЖҚПБП арқылы көрсетілетін қызметті алушыға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын көрсетілген қызметті алушының ЖҚПБП жеке кабинетіне жіберіледі. Тыңдау көрсетілетін қызметті алушы хабарлама алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер бар болған кезде көрсетілетін қызметті беруші дәлелді бас тартуды жасап, оны ЖҚПБП арқылы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына (бұдан әрі – Бас прокуратура) келісуге жібереді.
Бас прокуратура алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылданған шешіммен келіседі немесе келісуден бас тартады.
Бас прокуратурамен келісу қорытындылары бойынша қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті беруші инвесторлар тізіліміне енгізілген көрсетілетін қызметті алушыны Бас прокуратураның жауабы келіп түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
2-параграф. ПҚҚ/КТПҚ өндіру/бірлесіп барлау және өндіру (өндіру кезеңінде) жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу шеңберінде лицензия беру
23. ПҚҚ/КТПҚ барлауға/бірлесіп барлауға және өндіруге (өндіру кезеңінде) арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына ие көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге өтінішті және осы Қағидалар Тізбесінің 10-тармағында көрсетілген құжаттарды ЖҚПБП арқылы ұсынады.
24. Тіркелген құжаттары бар өтініш бірегей есептік нөмірді, тіркеу күні мен уақытын (сағатын, минутын) бере отырып, ЖҚПБП-да тіркеледі.
Өтініштің және қоса берілген құжаттардың қабылданғанын растау ЖҚПБП-да өтініштің тіркеу нөмірін беру болып табылады.
25. ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құжаттардың осы Қағидаларға Тізбенің 10-тармағының 2) тармақшасына сәйкес толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметтен бас тартуға Тізбенің 11-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер болған жағдайда, ПҚҚ/ҚТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде ЖҚПБП арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті әрі қарай қараудан дәлелді бас тартуды жібереді.

26. При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 11 Перечня, услугодатель по ТПИ/ОПИ посредством ЕПН в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявления направляет копию заявления с приложенными документами уполномоченному органу по изучению недр/территориальному подразделению уполномоченного органа по изучению недр.
27. Уполномоченный орган по изучению недр/территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр рассматривает заявление на предмет соответствия границ участка (ов) добычи положениям статей 19, 25, 203, 209, 234 (статья 234 применяется к контрактам по добыче ОПИ) с учетом пункта 7 статьи 277 и части восьмой пункта 25 статьи 278 Кодекса и в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения копии документов направляет уведомление по результатам рассмотрения в личные кабинеты ЕПН услугодателю по ТПИ/ ОПИ и услугополучателю.
Если при рассмотрении заявления и прилагаемых к нему документов уполномоченный орган по изучению недр/ территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр обнаружит, что часть территории заявленного участка добычи не подлежит в соответствии со статьями 25 и 203 Кодекса включению в заявляемую территорию участка добычи вследствие ее совмещения с территориями других участков недр по твердым и общераспространенным полезным ископаемым, использования пространства недр, добычи углеводородов без согласия недропользователя или полного совмещения с территориями, на которых не допускается проведение операций по недропользованию в уведомлении указываются координаты и площадь территории, относящейся к другому участку недр или на которой не допускается проведение операций по недропользованию.
При несоответствии внешних и внутренних границ заявленного участка добычи требованиям статьи 209, 234 (статья 234 применяется к контрактам по добыче ОПИ) Кодекса, в уведомлении указываются выявленные несоответствия и рекомендации о способах их устранения.
Услугополучатель в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения уведомления уполномоченного органа по изучению недр/ территориального подразделения уполномоченного органа по изучению недр устраняет выявленные несоответствия с приложением подтверждающих документов либо направляет свое возражение посредством ЕПН.
Уполномоченный орган по изучению недр/ территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения указанного уведомления вновь рассматривает вопрос на предмет соответствия границ (блоков) территории участка добычи положениям Кодекса с учетом представленного им замечания и (или) возражения услугополучателя.
По итогам рассмотрения вопроса о соответствии границ (блоков) территории участка добычи уполномоченный орган по изучению недр/территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр уведомляет о принятом решении посредством ЕПН услугодателя по ТПИ/ОПИ и услугополучателя.
Отказ в согласовании может быть обжалован услугополучателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

26. Тізбенің 11-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері болмаған жағдайда, ПҚҚ/ҚТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші ЖҚПБП арқылы өтінімді тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтініштің көшірмесін қоса берілген құжаттарымен бірге жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға/жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жолдайды.
27. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган/жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі Кодекстің 277-бабының 7-тармағын және 278-бабы 25-тармағының сегізінші бөлігін ескере отырып, өндіру учаскелері шекарасының (шекараларының) 19, 25, 203, 209, 234-баптардың (234-бап КТПҚ өндіру бойынша келісімшарттарға қатысты қолданылады) ережелеріне сәйкестігі тұрғысынан өтінішті қарайды және қарау нәтижелері бойынша хабарламаны құжаттардың көшірмелерін алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ПҚҚ/КТПҚ жөніндегі көрсетілетін қызметті берушіге және көрсетілетін қызметті алушыға ЖҚПБП жеке кабинеттеріне жолдайды.
Егер өтінішті және оған қоса тіркелетін құжаттарды қарау кезінде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган/жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі мәлімделген өндіру учаскесінің аумағының бір бөлігі басқа қатты және кең таралған пайдалы қазбалар бойынша жер қойнауы учаскелерінің аумақтарымен қабаттасуына, жер қойнауы кеңістігін пайдалануға, жер қойнауын пайдаланушының келісімінсіз көмірсутектерді өндіруге немесе жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізуге жол берілмейтін аумақтармен толық қабаттасуына байланысты Кодекстің 25 және 203-баптарына сәйкес мәлімделетін өндіру учаскесінің аумағына енгізуге жатпайтындығын анықтаса, хабарламада басқа жер қойнауы учаскесіне жататын немесе жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізуге тыйым салынатын аумақтың координаттары мен ауданы көрсетіледі.
Мәлімделген өндіру учаскесінің сыртқы және ішкі шекаралары Кодекстің 209, 234-баптарының (234-бап КТПҚ өндіру бойынша келісімшарттарға қатысты қолданылады) талаптарына сәйкес келмесе, хабарламада анықталған сәйкессіздіктер және оларды жою тәсілдері туралы ұсынымдар көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органның/жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің хабарламасын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде растайтын құжаттарды қоса тіркей отырып, анықталған сәйкессіздіктерді жояды не өзінің қарсылығын ЖҚПБП арқылы жібереді.
Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган/жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі көрсетілген хабарламаны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мәселені өзі ұсынған ескертуді және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын ескере отырып, өндіру учаскесі аумағының шекараларының (блоктарының) Кодекс ережелеріне сәйкестігі тұрғысынан қайта қарайды.
Өндіру учаскесі аумағының шекараларының (блоктарының) сәйкестігі туралы мәселені қарау нәтижелері бойынша жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган/жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушіге және көрсетілетін қызметті алушыға қабылданған шешім туралы ЖҚПБП арқылы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы келісуден бас тартуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағым жасай алады.

28. С учетом согласования границ (блоков) территории участка добычи для перехода на лицензионный режим недропользования и устраненных замечаний к заявлению и прилагаемым к нему документам услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение 10 (десяти) рабочих дней вносит посредством ЕПН сформированные материалы по вопросу перехода на лицензионный режим недропользования на рассмотрение комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ/ ОПИ для принятия решения о переоформлении права недропользования.
29. Комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ/ ОПИ посредством ЕПН рассматривает вопрос перехода на лицензионный режим недропользования в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня внесения соответствующих материалов.
30. В ходе рассмотрения вопроса о переходе на лицензионный режим недропользования посредством ЕПН обсуждаются условия, подлежащие включению в лицензию на добычу ТПИ в соответствии со статьей 208 Кодекса/ на добычу ОПИ в соответствии со статьей 233 Кодекса, а также вопрос включения дополнительных обязательств с учетом особенностей, предусмотренных частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса, исходя из обязательств недропользователя по соответствующему контракту.
31. Решение о переоформлении права недропользования и выдаче лицензии на добычу ТПИ/ ОПИ взамен контракта на добычу ТПИ/ ОПИ, совмещенную разведку и добычу ТПИ (в период добычи), принимается при соблюдении следующих условий:
1) заявление или прилагаемые к нему документы соответствуют требованиям, предусмотренными пунктами 23 и 24 настоящих Правил;
2) к заявлению приложены документы, требуемые подпунктом 2) пункта 10 Перечня;
3) территория участка добычи по ТПИ/ОПИ по выдаваемой лицензии на добычу ТПИ/ ОПИ, сформированная по итогам рассмотрения и переговоров, не относится к территориям участков недр, предусмотренных пунктом 2 статьи 203 Кодекса и пункта 4 статьи 232 Кодекса (пункт 4 статья 232 применяется контрактам на добычу ОПИ);
4) границы территории участка добычи по выдаваемой лицензии на добычу ТПИ/ ОПИ, сформированные по итогам рассмотрения и переговоров, соответствуют требованиям пункта 3 статьи 19 и статьи 209, 234 (статья 234 применяется к контрактам по добыче ОПИ) Кодекса;
5) комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ/ ОПИ и услугополучатель определили все условия выдаваемой лицензии на разведку ТПИ/ ОПИ, с учетом обязательств недропользователя по соответствующему контракту, а также особенностей, предусмотренных частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса.

28. Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу үшін өндіру учаскесі аумағының шекараларын (блоктарын) келісуді және өтінішке және оған қоса берілетін құжаттарға жойылған ескертулерді ескере отырып, ПҚҚ/КТПҚ жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші 10 (он) жұмыс күні ішінде ЖҚПБП арқылы жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу туралы шешім қабылдау үшін ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның қарауына жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу мәселесі бойынша қалыптастырылған материалдарды енгізеді.
29. ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия тиісті материалдар енгізілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу мәселесін ЖҚПБП арқылы қарастырады.
30. Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу туралы мәселені ЖҚПБП арқылы қарау барысында Кодекстің 208-бабына сәйкес ПҚҚ-ны өндіруге арналған лицензияға енгізуге/Кодекстің 233-бабына сәйкес КТПҚ-ны өндіруге арналған лицензияға енгізуге жататын шарттар, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының тиісті келісімшарт бойынша міндеттемелерін негізге ала отырып, Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігінде көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, қосымша міндеттемелерді қосу мәселесі талқыланады.
31. Жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу және ПҚҚ/КТПҚ өндіруге, бірлескен барлауға және ПҚҚ өндіруге (өндіру кезеңінде) арналған келісімшарттың орнына ПҚҚ/КТПҚ өндіруге лицензия беру туралы шешім мынадай шарттар сақталған кезде қабылданады:
1) өтініш немесе оған қоса берілетін құжаттар осы Қағидалардың 23 және 24-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келсе;
2) өтінішке Тізбенің 10-тармағының 2) тармақшасында талап етілетін құжаттар қоса берілсе;
3) қарау және келіссөздер қорытындылары бойынша қалыптастырылған ПҚҚ/КТПҚ өндіруге берілетін лицензия бойынша ПҚҚ/КТПҚ бойынша өндіру учаскесінің аумағы Кодекстің 203-бабының 2-тармағында және 232-бабының 4-тармағында (232-баптың 4-тармағы КТПҚ өндіру келісімшарттарына қолданылады) көзделген жер қойнауы учаскелерінің аумақтарына жатпаса;
4) қарау және келіссөздер қорытындылары бойынша қалыптастырылған ПҚҚ/КТПҚ өндіруге берілетін лицензия бойынша өндіру учаскесі аумағының шекаралары Кодекстің 19-бабы 3-тармағының және 209, 234-бабының (234-бап КТПҚ өндіру бойынша келісімшарттарға қатысты қолданылады) талаптарына сәйкес келсе;
5) ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия және көрсетілетін қызметті алушы жер қойнауын пайдаланушының тиісті келісімшарт бойынша міндеттемелерін, сондай-ақ Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігінде көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, ПҚҚ/КТПҚ өндіруге берілетін лицензияның барлық талаптарын айқындады.

32. Если по итогам рассмотрения заявления и (или) переговоров с услугополучателем часть участка недр по контракту на добычу ТПИ/ ОПИ, совместную разведку и добычу (в период добычу) ТПИ решением комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ/ ОПИ не включена в участок добычи выдаваемой лицензии на добычу ТПИ/ ОПИ, то в соответствии с частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса условия выдаваемой лицензии подлежат дополнению обязательством недропользователя по ликвидации последствий недропользования на такой части участка недр со сроком надлежащего исполнения, не превышающим двух календарных лет со дня выдачи лицензии, и основанием отзыва при невыполнении данного обязательства в предусмотренный срок.
33. При наличии условия предоставления права недропользования или продления срока действия контракта на добычу (периода добычи по контракту на совмещенную разведку и добычу) ТПИ, по которому рассматривается переход на лицензионный режим, обязательств по созданию недропользователем или его дочерней организацией, или совместным предприятием перерабатывающих производств; по модернизации либо реконструкции действующих добывающих производств недропользователя; по модернизации либо реконструкции действующих перерабатывающих производств; по поставкам добываемого полезного ископаемого для переработки на перерабатывающие предприятия (производства), расположенные на территории Республики Казахстан; по обеспечению реализации недропользователем или его дочерней организацией, или совместным предприятием инвестиционного проекта или проекта, направленного на социально-экономическое развитие региона, вопрос о включении данного обязательства в выдаваемую лицензию в качестве дополнительного в соответствии с частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса подлежит рассмотрению комиссией по контрактам на недропользование по ТПИ.
34. Решение комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ/ОПИ оформляется протоколом, который подписывается всеми присутствовавшими на заседании членами комиссии посредством ЕПН не позднее десяти рабочих дней со дня проведения заседания.
Включение в протокол условий перехода на лицензионный режим, не предусмотренных настоящими Правилами, не допускается.
После подписания членами комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ/ОПИ протокол отображается в личном кабинете ЕНП услугополучателя для ознакомления.
35. При принятии комиссией по контрактам на недропользование по ТПИ/ОПИ решения о переоформлении права недропользования услугодатель по ТПИ/ОПИ в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания протокола направляет в личный кабинет услугополучателя уведомление о необходимости представления услугодателю по ТПИ/ОПИ подписанного с его стороны Соглашения о расторжении контракта по форме согласно приложению 3 настоящих Правил, соответствующего экологического разрешения на операции по добыче, описанные в плане горных работ, проведения экспертиз и согласований плана горных работ и плана ликвидации, предусмотренных соответственно статьями 216 и 217 Кодекса.
Соглашение о расторжении контракта, согласования, положительные заключения экспертиз и копии соответствующего экологического разрешения на операции по добыче, описанные в плане горных работ, подписываются ЭЦП и предоставляются услугополучателем посредством ЕПН не позднее одного года со дня уведомления, предусмотренного частью первой настоящего пункта.
При необходимости продления указанного срока услугополучатель через личный кабинет ЕПН обращается к услугодателю по ТПИ/ ОПИ с обоснованием такого продления. Услугодатель по ТПИ/ ОПИ продлевает данный срок на период не более одного года со дня истечения годичного срока. Уведомление о продлении срока направляется в личный кабинет услугополучателя.
Пропуск услугополучателем указанного срока прекращает процедуру перехода на лицензионный режим недропользования. В этом случае повторное заявление о переоформлении права недропользования подается не ранее чем через три месяца.

32. Егер көрсетілетін қызметті алушымен өтінішті және (немесе) келіссөздерді қарау қорытындылары бойынша ПҚҚ/КТПҚ өндіруге, бірлесіп барлауға және ПҚҚ өндіруге (өндіру кезеңінде) арналған келісімшарт бойынша жер қойнауы учаскесінің бір бөлігі ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның шешімімен ПҚҚ/КТПҚ өндіруге арналған лицензияның өндіру учаскесіне енгізілмесе, онда Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігіне сәйкес берілетін лицензияның шарттары жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауы учаскесінің осындай бөлігінде жер қойнауын пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемесімен тиісті орындау лицензия берілген күннен бастап күнтізбелік екі жылдан аспайтын мерзіммен толықтырылуға жатады, және осы міндеттеме көзделген мерзімде орындалмаған кезде кері қайтарып алу негізімен жүргізіледі.
33. Егер лицензиялық режимге көшу қаралатын ПҚҚ өндіруге арналған келісімшарттың (бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт бойынша өндіру кезеңінің) қолданылу мерзімін ұзарту немесе жер қойнауын пайдалану құқығын беру шартымен: жер қойнауын пайдаланушы немесе оның еншілес ұйымы немесе қайта өңдеу өндірістерінің бірлескен кәсіпорнын құру; жер қойнауын пайдаланушының жұмыс істеп тұрған өндіруші өндірістерін жаңғырту не реконструкциялау кәсіпорындарына; қолданыстағы қайта өңдеу өндірістерін жаңғырту не реконструкциялау бойынша; Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан қайта өңдеу кәсіпорындарына (өндірісіне) қайта өңдеу үшін өндірілетін пайдалы қазбаны жеткізу бойынша; жер қойнауын пайдаланушының немесе оның еншілес ұйымының немесе өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына бағытталған инвестициялық жобаның немесе жобаның іске асырылуын қамтамасыз ету бойынша Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігіне сәйкес осы міндеттемені берілетін лицензияға қосымша ретінде енгізу туралы мәселені ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия қарауға тиіс.
34. ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның шешімі отырысқа қатысқан барлық комиссия мүшелері отырыс өткізілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей ЖҚПБП арқылы хаттамада қол қоюмен ресімделеді.
Осы Қағидаларда көзделмеген лицензиялық режимге көшу шарттарын хаттамаға енгізуге жол берілмейді.
ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия мүшелері қол қойғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы хаттамамен ЖҚПБП жеке кабинеті арқылы танысады.
35. ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу туралы шешім қабылдаған кезде ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші хаттамаға қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша оның тарапынан қол қойылған Келісімшартты бұзу туралы келісімді, тау-кен жұмыстарының жоспарында сипатталған өндіру бойынша операцияларға, Кодекстің 216 және 217-баптарына сәйкес көзделген тау-кен жұмыстары жоспарының және жою жоспарының сараптамаларын және келісулерін жүргізуге тиісті экологиялық рұқсатты ұсыну қажеттілігі туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы Келісімшартты бұзу туралы келісімге, келісулерге, оң сараптама қорытындылары мен тау-кен жұмыстарының жоспарында сипатталған өндіру бойынша операцияларға тиісті экологиялық рұқсаттың көшірмелеріне ЭЦҚ арқылы қол қойып, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген хабарлама жасалған күннен бастап бір жылдан кешіктірмей ЖҚПБП арқылы ұсынады.
Көрсетілген мерзімді ұзарту қажет болған кезде көрсетілетін қызметті алушы ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушіге осындай ұзартудың негіздемесімен ЖҚПБП жеке кабинеті арқылы жүгінеді. ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші бұл мерзімді бір жылдық мерзім өткен күннен бастап бір жылдан аспайтын кезеңге ұзартады. Мерзімді ұзарту туралы хабарлама көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мерзімді өткізуі жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу рәсімін тоқтатады. Бұл жағдайда жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу туралы қайтадан берілетін өтініш кемінде үш айдан кейін қайта беріледі.

36. После представления услугополучателем подписанного с использованием ЭЦП Соглашения о расторжении контракта, согласований, положительных заключений экспертиз и копии соответствующего экологического разрешения на операции по добыче, описанные в плане горных работ в предусмотренный срок, услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение 5 (пяти) рабочих дней подписывает с использованием ЭЦП Соглашение о расторжении контракта и направляет в личный кабинет услугополучателя лицензию на добычу ТПИ/ ОПИ, содержащую условия, согласованные в соответствии с пунктами 32 и 33 настоящих Правил.
37. Недропользователь, получивший лицензию на добычу ТПИ/ ОПИ в результате переоформления права недропользования, продолжает проведение операций по добыче ТПИ/ ОПИ на участке добычи при условии представления посредством ЕПН обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий вышеуказанных операций в уполномоченный орган в области ТПИ/ ОПИ в соответствии со статьями 55 и 219 Кодекса.
38. При выявлении основания для отказа в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 11 Перечня услугодатель по ТПИ/ ОПИ уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению в соответствии со статьей 73 АППК.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня его получения уведомления.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, услугодатель формирует мотивированный отказ и направляет его на согласование в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан/прокурору области, города республиканского значения или столицы Республики Казахстан (далее - прокурор) посредством ЕПН.
Прокурор в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения согласовывает либо отказывает в согласовании принятого решения.
О принятом по итогам согласования с прокурором решении услугодатель уведомляет услугополучателя, включенного в реестр инвесторов, в течение одного рабочего дня, с момента поступления ответа прокурора.
Параграф 3. Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования при проведении совмещенной разведки и добычи ТПИ

36. Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦК пайдалана отырып, қол қойылған Келісімшартты бұзу туралы келісімді, келісулерді, тау-кен жұмыстарының жоспарында сипатталған өндіру бойынша операцияларға тиісті экологиялық рұқсаттың оң сараптама қорытындылары мен көшірмелерін көзделген мерзімде ұсынғаннан кейін ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде Келісімшартты бұзу туралы келісімге ЭЦК-ны пайдалана отырып қол қояды және көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне осы Қағидалардың 32 және 33-тармақтарына сәйкес келісілген шарттары бар ПҚҚ/КТПҚ өндіруге арналған лицензияны жібереді.
37. Жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу нәтижесінде ПҚҚ/КТПҚ өндіруге лицензия алған жер қойнауын пайдаланушы Кодекстің 55 және 219-баптарына сәйкес жоғарыда көрсетілген операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ПҚҚ/КТПҚ саласындағы уәкілетті органға ЖҚПБП арқылы ұсынған жағдайда, өндіру учаскесінде ПҚҚ/КТПҚ өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуді жалғастырады.
38. Тізбенің 11-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға ӘРПК 73-бабына сәйкес алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама алынған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер бар болған кезде көрсетілетін қызметті беруші дәлелді бас тартуды жасап, оны ЖҚПБП арқылы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына / облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың прокурорына (бұдан әрі – прокурор) келісуге жібереді.
Прокурор оны алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылданған шешіммен келіседі немесе келісуден бас тартады.
Прокурормен келісу қорытындылары бойынша қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті беруші инвесторлар тізіліміне енгізілген көрсетілетін қызметті алушыны Прокурордың жауабы келіп түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
3-параграф. ПҚҚ бірлесіп барлау және өндіру кезінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу шеңберінде лицензия беру

39. Услугополучатель, обладающий правом недропользования по контракту на совмещенную разведку и добычу ТПИ подает посредством ЕПН заявление на переоформление права недропользования по форме согласно приложению 3 к Перечню и документы, указанные в пункте 10 Перечня настоящих Правил.
40. Заявление с прикрепленными документами регистрируется в ЕПН с присвоением уникального учетного номера, даты и времени (часы, минуты) регистрации.
Подтверждением принятия заявления и приложенных документов является присвоение регистрационного номера на ЕПН.
41. При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 11 Перечня, услугодатель выдает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
42. Заявление и документы указаны в подпункте 3) пункта 10 Перечня настоящих Правил.
43. Порядок и сроки рассмотрения заявления и прилагаемых к нему документов, согласования государственными органами территорий участка (участков) разведки и участка (участков) добычи ТПИ по лицензиям, формирования услугополучателем материалов по вопросу перехода на лицензионный режим недропользования для рассмотрения комиссией по контрактам на недропользование по ТПИ, принятия решения комиссией по контрактам на недропользование по ТПИ о переоформлении права недропользования и выдачи лицензии (лицензий) на разведку и лицензии (лицензий) на добычу ТПИ взамен контракта на совмещенную разведку и добычу ТПИ определяются по правилам пунктов 11, Параграфа 2 настоящих Правил с учетом следующего:
1) уполномоченный орган по изучению недр рассматривает заявление на предмет соответствия заявленных границ (блоков) территории участка разведки положениям статей 19, 25, 186 с учетом пункта 7 статьи 277 и части восьмой пункта 25 статьи 278 Кодекса с соблюдением частей второй и третьей пункта 12 настоящих Правил;
2) комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ принимает решение о переоформлении права недропользования и выдаче лицензий на разведку и добычу ТПИ одновременно по всем условиям и участкам недр контракта на совмещенную разведку и добычу при соблюдении условий пункта 18 настоящих правил – в части выдачи лицензии (лицензий) на разведку ТПИ, и пункта 34 настоящих Правил – в части выдачи лицензии (лицензий) на добычу ТПИ;

39. ПҚҚ бірлесіп барлауға және өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына ие көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге өтінішті және осы Қағидалар Тізбесінің 10-тармағында көрсетілген құжаттарды ЖҚПБП арқылы ұсынады.
40. Тіркелген құжаттары бар өтініш бірегей есептік нөмірді, тіркеу күні мен уақытын (сағатын, минутын) бере отырып, ЖҚПБП-да тіркеледі.
Өтініштің және қоса берілген құжаттардың қабылданғанын растау ЖҚПБП-да өтініштің тіркеу нөмірін беру болып табылады.
41. Көрсетілетін қызметтен бас тартуға Тізбенің 11-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінішті әрі қарай қараудан дәлелді бас тарту береді.
42. Өтініш пен құжаттар осы Қағидалардың Тізбесінің 10-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген.
43. Өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарау, лицензиялар бойынша ПҚҚ барлау учаскесінің (учаскелерінің) және өндіру учаскесінің (учаскелерінің) аумақтарын мемлекеттік органдармен келісу, ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның қарауы үшін жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының материалдарды қалыптастыру, ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның ПҚҚ бірлесіп барлауға және өндіруге арналған келісімшарттың орнына жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу және барлауға арналған лицензияны (лицензияларды) және ПҚҚ өндіруге арналған лицензияны (лицензияларды) беру туралы шешім қабылдау тәртібі мен мерзімдері мыналарды ескере отырып, осы Қағидалардың 2-параграфының 11-тармақтарының қағидалары бойынша айқындалады:
1) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидалардың 12-тармағының екінші және үшінші бөліктерін сақтай отырып, Кодекстің 277-бабының 7-тармағын және 278-бабының 25-тармағының сегізінші бөлігін ескере отырып, өтініштегі барлау учаскесі аумағының мәлімделген шекараларының (блоктарының) 19, 25, 186-баптардың ережелеріне сәйкестігін тексеріп қарайды;
2) ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия осы Қағидалардың 18-тармағының ПҚҚ барлауға лицензия (лицензиялар) беру бөлігіндегі талаптары және осы Қағидалардың 34-тармағының ПҚҚ өндіруге лицензия (лицензиялар) беру бөлігіндегі талаптары сақталған кезде бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарттың жер қойнауының барлық шарттары мен учаскелері бойынша бір мезгілде жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу және ПҚҚ барлауға және өндіруге арналған лицензияларды беру туралы шешім қабылдайды;

3) в ходе рассмотрения вопроса о переходе на лицензионный режим недропользования в части участка (участков) недр, определенного геологическим (геологическими) отводом (отводами)) определяются условия, подлежащие включению в лицензию (лицензии) на разведку ТПИ в соответствии со статьей 191 Кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса;
4) лицензия (лицензии) на разведку ТПИ и лицензия (лицензии) на добычу ТПИ подлежат выдаче, а Соглашение о расторжении контракта на совмещенную разведку и добычу, взамен которого выдаются указанные лицензии – заключению услугодателем по ТПИ одновременно, при условии предоставления надлежащего обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке ТПИ не позднее сорока рабочих дней со дня направления уведомления о предоставлении такого обеспечения.
44. Недропользователь, получивший лицензии (лицензии) на добычу ТПИ в результате переоформления права недропользования, продолжает проведение операций по добыче ТПИ в соответствии с выданными лицензиями при условии представления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий вышеуказанных операций в соответствии со статьями 55 и 219 Кодекса.
45. При выявлении основания для отказа в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 11 Перечня услугодатель по ТПИ уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению в соответствии со статьей 73АППК.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня его получения уведомления.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, услугодатель формирует мотивированный отказ и направляет его на согласование в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан (далее - Генеральная прокуратура) посредством ЕПН.
Генеральная прокуратура в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения согласовывает либо отказывает в согласовании принятого решения.
О принятом по итогам согласования с Генеральной прокуратурой решении услугодатель уведомляет услугополучателя, включенного в реестр инвесторов, в течение одного рабочего дня, с момента поступления ответа Генеральной прокуратуры.

3) жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу туралы мәселені қарау барысында геологиялық теліммен (телімдермен) айқындалған жер қойнауы учаскесі (учаскелері) бөлігінде Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігінде көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, Кодекстің 191-бабына сәйкес ПҚҚ барлауға арналған лицензияға (лицензияларға) енгізуге жататын шарттар айқындалады;
4) ПҚҚ барлауға арналған лицензия (лицензиялар) және ПҚҚ өндіруге арналған лицензия (лицензиялар) берілуге тиіс, ал көрсетілген лицензиялардың орнына берілетін Бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшартты бұзу туралы келісімді ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші ПҚҚ барлау жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауды тиісті қамтамасыз етуді мұндай қамтамасыз етуді беру туралы хабарлама жіберілген күннен бастап қырық жұмыс күнінен кешіктірмей берген жағдайда бір мезгілде жасасуы тиіс.
44. Жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу нәтижесінде ПҚҚ өндіруге лицензия (лицензиялар) алған жер қойнауын пайдаланушы Кодекстің 55 және 219-баптарына сәйкес жоғарыда көрсетілген операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда берілген лицензияларға сәйкес ПҚҚ өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуді жалғастырады.
45. Тізбенің 11-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға ӘРПК 73-бабына сәйкес алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама алынған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер бар болған кезде көрсетілетін қызметті беруші дәлелді бас тартуды жасап, оны ЖҚПБП арқылы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына (бұдан әрі – Бас прокуратура) келісуге жібереді.
Бас прокуратура алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылданған шешіммен келіседі немесе келісуден бас тартады.
Бас прокуратурамен келісу қорытындылары бойынша қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті беруші инвесторлар тізіліміне енгізілген көрсетілетін қызметті алушыны Бас прокуратураның жауабы келіп түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде хабардар етеді.

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
46. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит административное действие, полностью удовлетворяющее требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
47. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии в рамках
перехода на лицензионный
режим недропользования"
Форма
______________________
______________________
(наименование
государственного органа
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования"
1.
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования.
2.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует.
3.
Наименование услугодателя
По контрактам ТПИ: Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
По контрактам ОПИ: Местные исполнительные органы области, городов республиканского значения.
4.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Объект информатизации "Единая платформа недропользования" (далее – ЕПН).
5.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

3-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
46. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды тұлға, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды тұлға, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы шешім қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
47. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Жер қойнауын пайдаланудың
лицензиялық режиміне көшу
шеңберінде лицензия беру"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_______________________
_______________________
(мемлекеттік
органның атауы)
"Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу шеңберінде лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу шеңберінде лицензия беру.
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ.
3.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
ПҚҚ келісімшарттары бойынша: Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
КТПҚ келісімшарттары бойынша: Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары.
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы" ақпараттандыру объектісі (бұдан әрі – ЖҚПБП).
5.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі

1. Услугодатель по ТПИ/ОПИ в течение 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет документы на предмет полноты;
2. Рассмотрение заявления и прилагаемых к нему документов уполномоченным органом по изучению недр/ территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр – 10 (десять) рабочих дней;
Повторное рассмотрение заявления и прилагаемых к нему документов, в случае устранения замечаний, указанных в уведомлении уполномоченного органа по изучению недр/ территориального подразделения уполномоченного органа по изучению недр – 10 (десять) рабочих дней;
3. Услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение 25 (двадцати пяти) рабочих дней вносит сформированные материалы по вопросу перехода на лицензионный режим недропользования на рассмотрение комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ/ ОПИ;
4. Комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ/ОПИ созывается и рассматривает вопрос перехода на лицензионный режим недропользования в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня внесения соответствующих материалов;
5. Оформление и подписания протокола всеми присутствовавшими на заседании членами комиссии не позднее 10 (десяти) рабочих дней;
6. Услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение 5 рабочих дней со дня подписания протокола направляет уведомление о необходимости представления документов, предусмотренных пунктами 20 и 35 настоящих Правил;
7. Услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение 5 рабочих дней заключает Соглашение о расторжении контракта и выдает услугополучателю лицензию на добычу ТПИ/ ОПИ.
По контрактам на совмещенную разведку и добычу лицензия (лицензии) на разведку ТПИ и лицензия (лицензии) на добычу ТПИ подлежат выдаче, а Соглашение о расторжении контракта на совмещенную разведку и добычу, взамен которого выдаются указанные лицензии – заключению услугодателем по ТПИ одновременно.
6.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная).
7.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача лицензии на разведку твердых полезных ископаемых/ выдача лицензии на добычу твердых полезных ископаемых/ общераспространенных полезных ископаемых/ отказ в оказании государственной услуги.
8.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатная.
9.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1. ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құжаттардың толықтығын тексереді;
2. Өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның/жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қарауы – 10 (он) жұмыс күні;
Өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның/жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің хабарламасында көрсетілген ескертулер жойылған жағдайда қайта қарау – 10 (он) жұмыс күні;
3. ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу мәселесі бойынша қалыптастырылған материалдарды ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның қарауына ұсынады;
4. ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссиясы тиісті материалдар енгізілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жиналып, жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу мәселесін қарастырады.
5. 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей хаттаманы ресімдеу және оған отырысқа қатысқан барлық комиссия мүшелерінің қол қоюы;
6. ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші хаттамаға қол қойылған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 20 және 35-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы хабарлама жібереді.
7. ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші 5 жұмыс күні ішінде келісімшартты бұзу туралы келісім жасасады және көрсетілетін қызметті алушыға ПҚҚ/КТПҚ өндіруге лицензия береді.
Бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттар бойынша ПҚҚ барлауға лицензия (лицензиялар) және ПҚҚ өндіруге лицензия (лицензиялар) берілуге жатады, ал орнына осы лицензиялар берілетін Бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшартты бұзу туралы келісімді ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші бір мезгілде жасасуы тиіс.
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
7.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензия беру / пайдалы қатты қазбаларды / кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге лицензия беру / мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту.
8.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
9.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) ЕПН – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодателя по ТПИ - с понедельника по пятницу с 8.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
услугодателя по ОПИ - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
10.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) Для перехода на лицензионный режим недропользования при проведении разведки, совмещенной разведки и добычи (в период разведки) твердых полезных ископаемых:
заявление на переоформление права недропользования по контракту на разведку/совмещенную разведку и добычу (в период разведки) твердых полезных ископаемых по форме согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
копии документов, подтверждающих сведения, предусмотренные пунктом 1 приложения 1 к настоящему Перечню;
электронное согласие недропользователя (недропользователей) на включение в лицензию на разведку блока, частично приходящегося на территорию участка недр, находящегося в пользовании у указанного недропользователя (недропользователей) для проведения операций по добыче углеводородов или твердых полезных ископаемых.
Документы составляются на государственном и русском языках. Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному удостоверению. Копии документов, составленных на иностранном языке, представляются с переводом на государственный и русский языки, верность которых подлежит нотариальному удостоверению.
2) Для перехода на лицензионный режим недропользования при проведении добычи/совмещенной разведки и добычи (в период добычи) твердых полезных ископаемых/добычи общераспространенных полезных ископаемых:
заявление на переоформление права недропользования по контракту на добычу или совмещенную разведку и добычу (в период добычи) твердых полезных ископаемых/добычи общераспространенных полезных ископаемых согласно приложению 2 к настоящему Перечню;

1) ЖҚПБП – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін;
КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
10.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін қажетті құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) Пайдалы қатты қазбаларды барлау, бірлескен барлау және өндіру (барлау кезеңінде) кезінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу үшін:
осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлауға/бірлескен барлауға және өндіруге (барлау кезеңінде) арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге арналған өтініш;
осы Тізбеге 1-қосымшаның 1-тармағында көзделген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмесі;
жер қойнауын пайдаланушының (жер қойнауын пайдаланушылардың) көмірсутектерді немесе пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін аталған жер қойнауын пайдаланушының (жер қойнауын пайдаланушылардың) пайдалануындағы жер қойнауы учаскесінің аумағына ішінара түсетін учаскені барлауға арналған лицензияға енгізуге электрондық келісімі.
Құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмесі нотариалды куәландырылуға жатады. Шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынылады, олардың дұрыстығы нотариалды куәландырылуға жатады.
2) Пайдалы қатты қазбаларды өндіруді/бірлескен барлауды және өндіруді (өндіру кезеңінде)/ кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруді жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне ауысу үшін:
осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес пайдалы қатты қазбаларды өндіруге немесе бірлескен барлауға және өндіруге (өндіру кезеңінде)/кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге арналған өтініш;

копии документов, подтверждающих сведения, предусмотренные пунктом 1 Приложения 2 к настоящему Перечню;
Документы составляются на государственном и русском языках. Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному удостоверению. Копии документов, составленных на иностранном языке, представляются с переводом на государственный и русский языки, верность которых подлежит нотариальному удостоверению.
3) Для перехода на лицензионный режим недропользования при проведен и разведки и добычи твердых полезных ископаемых:
заявление на переоформление права недропользования по контракту на совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
копии документов, подтверждающих сведения, предусмотренные пунктом 1 Приложения 3 к настоящему Перечню;
электронное согласие недропользователя (недропользователей) на включение в лицензию на разведку блока, частично приходящегося на территорию участка недр, находящегося в пользовании у указанного недропользователя (недропользователей) для проведения операций по добыче углеводородов или твердых полезных ископаемых.
Документы составляются на государственном и русском языках. Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному удостоверению. Копии документов, составленных на иностранном языке, представляются с переводом на государственный и русский языки, верность которых подлежит нотариальному удостоверению.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, содержащихся в государственных цифровых системах, услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
11.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;

осы Тізбеге 2-қосымшаның 1-тармағында көзделген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмесі;
Құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмесі нотариалды куәландырылуға жатады. Шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынылады, олардың дұрыстығы нотариалды куәландырылуға жатады.
3) Пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру кезінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу үшін:
осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес пайдалы қатты қазбаларды бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге арналған өтініш;
осы Тізбеге 3-қосымшаның 1-тармағында көзделген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмесі;
жер қойнауын пайдаланушының (жер қойнауын пайдаланушылардың) көмірсутектерді немесе пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін аталған жер қойнауын пайдаланушының (жер қойнауын пайдаланушылардың) пайдалануындағы жер қойнауы учаскесінің аумағына ішінара түсетін учаскені барлауға арналған лицензияға енгізуге электрондық келісімі.
Құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмесі нотариалды куәландырылуға жатады. Шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынылады, олардың дұрыстығы нотариалды куәландырылуға жатады.
Мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған, көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті цифрлық жүйелерден алады.
11.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда көрсетілген деректердің (мәліметтердің) шындыққа сәйкес еместігі анықталған жағдайда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты нақты мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) бар болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған шешімінің бар болуы;

5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
6) заявления или прилагаемые к нему документы не соответствуют требованиям предусмотренным Кодексом;
7) отрицательный ответ уполномоченного органа по изучению недр на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
8) нарушение сроков предоставления документов, предусмотренных пунктами 12, 20, 27 и 35 настоящих Правил.
12.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги:
единый контакт-центр при Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан: 1465.
Приложение 1
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии в рамках
перехода на лицензионный
режим недропользования"
Форма
___________________________
___________________________
(наименование
государственного органа)
Заявление на переоформление права недропользования по контракту на разведку/
совмещенную разведку и добычу (в период разведки) твердых полезных ископаемых
"__" _________20__ года
Прошу переоформить право недропользования по
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(регистрационный номер контракта, наименование контракта, вид твердых
полезных ископаемых) и выдать лицензию на разведку твердых полезных
ископаемых.
1. Сведения об услугополучателе:
для физических лиц – фамилию, имя и отчество (при его наличии) услугополучателя,
место жительства, гражданство, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего
личность услугополучателя;
для юридических лиц – наименование услугополучателя, место нахождения, сведения
о государственной регистрации в качестве юридического лица (выписка из торгового
реестра или другой легализованный либо апостилированный документ,
удостоверяющий, что услугополучатель является юридическим лицом
по законодательству иностранного государства), сведения о руководителях;
2. Дата заключения и номер контракта на недропользование;

5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы;
6) өтініштер немесе оған қоса берілген құжаттар Кодексте көзделген талаптарға сәйкес келмесе;
7) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұратуға теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің немесе тексерудің теріс қорытындысы;
8) осы Қағидалардың 12, 20, 27 және 35-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсыну мерзімдерін бұзса.
12.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары:
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі жанындағы бірыңғай байланыс орталығы: 1465.
"Жер қойнауын пайдаланудың
лицензиялық режиміне көшу
шеңберінде лицензия беру"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
___________________________
___________________________
(мемлекеттік
органның атауы)
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға/ бірлескен барлауға
және өндіруге (барлау кезеңінде) арналған келісімшарт
бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта
ресімдеуге арналған өтініш
20__ жылғы "___" ________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(пайдалы қатты қазбалар түрлері, келісімшарт атауы, келісімшарттың тіркеу нөмірі)
бойынша жер қойнауын пайдалану құқұғын қайта ресімдеуді және пайдалы қатты
қазбаларды барлауға арналған лицензия беруді сұраймын.
1. Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер:
жеке тұлғалар үшін – көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты және әкесінің аты
(болған жағдайда), тұрғылықты жері, азаматтығы, көрсетілетін қызметті алушының жеке
басын куәландыратын құжаттардың нөмірі мен берілген күні;
заңды тұлғалар үшін – көрсетілетін қызметті алушының атауы, орналасқан жері,
заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелуі туралы мәліметтер (сауда тізілімінен үзінді
көшірме немесе көрсетілетін қызметті алушының шет мемлекеттің заңнамасы бойынша
заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын басқа да заңдастырылған немесе апостиль
қойылған құжат), басшылары туралы мәліметтер;
2. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың жасалған күні мен нөмірі;

3. Индивидуальный код блока (индивидуальные коды блоков), относящийся
к контрактной территории.
* Если заявление содержит два и более блоков, каждый блок имеет общую сторону
хотя бы с одним другим блоком, указанным в заявлении.
Услугополучатель:
Данные из ЭЦП услугополучателя;
дата и время подписания ЭЦП услугополучателя.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 2
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии в рамках
перехода на лицензионный
режим недропользования"
Форма
___________________________
___________________________
(наименование
государственного органа)
Заявление на переоформление права недропользования по контракту на добычу/совмещенную разведку и добычу (в период добычи) твердых полезных ископаемых/добычу общераспространенных полезных ископаемых
"__" _________20__ года
Прошу переоформить право недропользования по
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(регистрационный номер контракта, наименование контракта, вид твердых полезных
ископаемых) и выдать лицензию на добычу твердых полезных ископаемых/ добычу
общераспространенных полезных ископаемых.
1. Сведения об услугополучателе:
для физических лиц – фамилию, имя и отчество (при его наличии) услугополучателя,
место жительства, гражданство, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего
личность услугополучателя;
для юридических лиц – наименование услугополучателя, место нахождения, сведения
о государственной регистрации в качестве юридического лица (выписка из торгового
реестра или другой легализованный либо апостилированный документ,
удостоверяющий, что услугополучатель является юридическим лицом
по законодательству иностранного государства), сведения о руководителях;
2. Дата заключения и номер контракта на недропользование;
__________________________________________________________________________
3. Географические координаты угловых точек и площадь территории, полностью
вмещающей контрактную территорию и прилегающую к ней непосредственно либо
на расстоянии не более одного километра территорию размещения объектов
техногенных минеральных образований горнодобывающего и (или)
горно-обогатительного производств, возникших в результате добычи (при наличии).
__________________________________________________________________________
Услугополучатель:
Данные из ЭЦП услугополучателя;
дата и время подписания ЭЦП услугополучателя.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 3
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии
в рамках перехода
на лицензионный режим
недропользования"
Форма
____________________________
____________________________
(наименование
государственного органа)
Заявление на переоформление права недропользования по контракту
на совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых
"__" _________20__ года
Прошу переоформить право недропользования по
________________________________________________________________________
(регистрационный номер контракта, наименование контракта, вид твердых полезных
ископаемых) и выдать лицензию (лицензии) на разведку и лицензию (лицензии)
добычу твердых полезных ископаемых.

3. Келісімшарттық аумаққа жататын блоктың жеке коды (блоктардың жеке кодтары).
* Егер өтініш екі және одан да көп блоктарды қамтыса, көрсетілген өтініште әр
блоктың тым болмаса басқа бір блокпен ортақ жағы болуы тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы:
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сынан алынған деректері;
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦК-мен қол қою күні және уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат____ минут.
"Жер қойнауын пайдаланудың
лицензиялық режиміне көшу
шеңберінде лицензия беру"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(мемлекеттік
органның атауы)
Пайдалы қатты қазбаларды өндіруге/бірлескен барлау мен
өндіруге (өндіру кезеңінде)/кең таралған пайдалы қазбаларды
өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын
пайдалану құқығын қайта ресімдеуге арналған өтініш
20__ жылғы "___" ________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(пайдалы қатты қазбалар түрлері, келісімшарт атауы, келісімшарттың тіркеу нөмірі)
бойынша жер қойнауын пайдалану құқұғын қайта ресімдеуді және пайдалы қатты
азбаларды өндіруге/ кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия беруді
сұраймын.
1. Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер:
жеке тұлғалар үшін – көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты және әкесінің аты
(болған жағдайда), тұрғылықты жері, азаматтығы, көрсетілетін қызметті алушының жеке
басын куәландыратын құжаттардың нөмірі мен берілген күні;
заңды тұлғалар үшін – көрсетілетін қызметті алушының атауы, орналасқан жері,
заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелуі туралы мәліметтер (сауда тізілімінен үзінді
көшірме немесе көрсетілетін қызметті алушының шет мемлекеттің заңнамасы бойынша
заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын басқа да заңдастырылған немесе апостиль
қойылған құжат), басшылары туралы мәліметтер;
2. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың жасалған күні мен нөмірі;
_________________________________________________________________________
3. Келісімшарттық аумақты және оған тікелей іргелес немесе өндіру нәтижесінде
пайда болған (болған жағдайда) тау-кен өндіру және (немесе) тау-кен байыту өндірістердің
техногенді минералды түзілімдер объектілерін орналастыру аумағының бір километрден
аспайтын қашықтықтағы жерді толық қамтитын аумақтың ауданы және бұрыш нүктелерінің
географиялық координаттары.
__________________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы:
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сынан алынған деректері;
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦК-мен қол қою күні және уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат____ минут.
"Жер қойнауын пайдаланудың
лицензиялық режиміне көшу
шеңберінде лицензия беру"
мемлекеттік қызметін көрсетуге
қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
3-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Пайдалы қатты қазбаларды бірлескен барлауға және
өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын
пайдалану құқығын қайта ресімдеуге арналған өтініш
20__ жылғы "___" ________
__________________________________________________________________________
(пайдалы қатты қазбалар түрлері, келісімшарт атауы, келісімшарттың тіркеу нөмірі)
бойынша жер қойнауын пайдалану құқұғын қайта ресімдеуді және пайдалы қатты қазбаларды
барлауға арналған лицензия (лицензиялар) және өндіруге арналған лицензия (лицензиялар)
беруді сұраймын.

1. Сведения об услугополучателе:
для физических лиц – фамилию, имя и отчество (при его наличии) услугополучателя,
место жительства, гражданство, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего
личность услугополучателя;
для юридических лиц – наименование услугополучателя, место нахождения, сведения
о государственной регистрации в качестве юридического лица (выписка из торгового
реестра или другой легализованный либо апостилированный документ,
удостоверяющий, что услугополучатель является юридическим лицом
по законодательству иностранного государства), сведения о руководителях;
2. Дата заключения и номер контракта на недропользование.
3. Индивидуальный код блока (индивидуальные коды блоков), относящийся
к контрактной территории.
* Если заявление содержит два и более блоков, каждый блок имеет общую сторону
хотя бы с одним другим блоком, указанным в заявлении (по геологическому отводу).
Географические координаты угловых точек и площадь территории, полностью
вмещающей контрактную территорию и прилегающую к ней непосредственно либо
на расстоянии не более одного километра территорию размещения объектов
техногенных минеральных образований горнодобывающего и (или)
горно-обогатительного производств, возникших в результате добычи (при наличии)
(по горному отводу).
Услугополучатель:
Данные из ЭЦП услугополучателя;
дата и время подписания ЭЦП услугополучателя.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
в рамках перехода
на лицензионный режим
недропользования"
Форма
________________________
________________________
(наименование
государственного органа)
Мотивированный отказ в приеме заявления
(Наименование
услугополучателя)
_________________________________________________________________________,
(центральный государственный орган, местные исполнительные органы областей,
городов республиканского значения)
рассмотрев Ваше заявление от "__" ______ 20 __года №_______, сообщает
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(причина отказа)
Данные из ЭЦП услугодателя;
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии в рамках
перехода на лицензионный
режим недропользования"
Форма
__________________________
__________________________
(наименование
государственного органа)
Соглашение о расторжении контракта на недропользование №
Соглашение о расторжении
___________________________________________________________________
(полное наименование контракта на недропользование, включая вид операций
и вид полезного ископаемого, регистрационный номер и дату)
между Республикой Казахстан, от имени которой действует
___________________________________________________________________
(название государственного органа)
и__________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица/полное
наименование юридического лица) (далее – Недропользователь) далее совместно
именуемые Стороны.
Настоящее Соглашение о расторжении
___________________________________________________________________
(полное наименование контракта на недропользование, включая вид операций,
регистрационный номер и дату)
___________________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого) (далее – Контракт на недропользование)
подписано Сторонами "____" _____________ 20___ года (далее – Соглашение)
на основании протокола комиссии
___________________________________________________________________
_______________________________________ № ___ от ______________20__ г.
(название государственного органа)
Принимая во внимание, что:

1. Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер:
жеке тұлғалар үшін – көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты және әкесінің аты
(болған жағдайда), тұрғылықты жері, азаматтығы, көрсетілетін қызметті алушының жеке
басын куәландыратын құжаттардың нөмірі мен берілген күні;
заңды тұлғалар үшін – көрсетілетін қызметті алушының атауы, орналасқан жері, заңды
тұлға ретінде мемлекеттік тіркелуі туралы мәліметтер (сауда тізілімінен үзінді көшірме немесе
көрсетілетін қызметті алушының шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып
табылатынын куәландыратын басқа да заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжат),
басшылары туралы мәліметтер;
2. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың жасалған күні мен нөмірі.
3. Келісімшарттық аумаққа жататын блоктың жеке коды (блоктардың жеке кодтары).
* Егер өтініш екі және одан да көп блоктарды қамтыса, көрсетілген өтініште әр блоктың
тым болмаса басқа бір блокпен ортақ жағы болуы тиіс (геологиялық бөлу бойынша).
Келісімшарттық аумақты және оған тікелей іргелес немесе өндіру нәтижесінде пайда
болған (болған жағдайда) тау-кен өндіру және (немесе) тау-кен байыту өндірістердің
техногенді минералды түзілімдер объектілерін орналастыру аумағының бір километрден
аспайтын қашықтықтағы жерді толық қамтитын аумақтың ауданы және бұрыш нүктелерінің
географиялық координаттары (тау-кендік бөлу бойынша).
Көрсетілетін қызметті алушы:
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сынан алынған деректері;
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦК-мен қол қою күні және уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат____ минут.
"Жер қойнауын пайдаланудың
лицензиялық режиміне көшу
шеңберінде лицензия беру"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту
(Көрсетілетін қызметті
алушының атауы)
_________________________________________________________________________,
(орталық мемлекеттік орган, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың
жергілікті атқарушы органдары)
Сіздің 20 __ жылғы "__" ______ № _______ өтінішіңізді қарап,
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
___________________________________________ (бас тарту себебі) хабарлайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сынан алынған деректері;
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат____ минут.
"Жер қойнауын пайдаланудың
лицензиялық режиміне көшу
шеңберінде лицензия беру"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты
бұзу туралы № келісім
__________________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың толық атауы, оның ішінде
операциялардың түрлері, пайдалы қазбалардың түрлері, тіркеу нөмірі мен күні) бұзу туралы
келісім Қазақстан Республикасы, оның атынан әрекет ететін
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
және______________________________________________________________________
(жеке тұлғаның толығымен жазылған тегі, аты және әкесінің аты (бар болған
жағдайда)/заңды тұлғаның толық атауы) (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы),
бұдан әрі бірігіп Тараптар арасында жасалды.
Осы ______________________________________________________________
_             (пайдалы қазбаның түрін көрсету)
_______________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың толық атауы, оның ішінде
операциялардың түрлері, тіркеу нөмірі мен күні) (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдалануға
арналған келісімшарт) бұзу туралы келісімге (бұдан әрі – Келісім) Тараптар
20___жылғы "____" _____________ қол қойды.
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
20___жылғы "____" № ________________________________ комиссия хаттамасының
негізінде.
Төмендегілерді назарға ала отырып:

1) Недропользователь обладает правом недропользования по Контракту
на недропользование;
2) Республика Казахстан является стороной Контракта на недропользование,
от имени которой действует __________________________________________;
(название государственного органа)
3) принят и введен в действие Кодекс Республики Казахстан
"О недрах и недропользовании";
4) Недропользователь обратился в _____________________________________
(название государственного органа)
с заявлением на переоформление права недропользования в соответствии
с пунктом 25 статьи 278 Кодекса;
5) _______________________________________________________________,
принял решение рассмотреть (название государственного органа)
вопрос условий переоформления права недропользования на комиссии;
6) комиссией _____________________________________________________
(название государственного органа)
принято решение переоформить право недропользования по Контракту
на недропользование и рекомендовать ________________________________
(название государственного органа)
выдать Недропользователю лицензию/лицензии на
_________________________________________________________________
(указать лицензию/лицензии на разведку твердых полезных ископаемых,
лицензию/лицензии на добычу твердых полезных ископаемых или
лицензию/лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых,
ее/их дату и номер/номера в реестре выданных лицензий) (далее – Лицензия/
Лицензии на недропользование) взамен Контракта на недропользование
(номер и дата протокола комиссии) __________________________________
и Недропользователь договариваются (название государственного органа)
о нижеследующем:
1. По взаимному согласию расторгнуть Контракт на недропользование
в день заключения настоящего Соглашения.
2. Стороны подтверждают, что не имеют и не будут иметь друг к другу
претензий по условиям Контракта на недропользование.
3. После заключения Соглашения отношения по условиям недропользования
между Сторонами регулируются законодательством Республики Казахстан
и Лицензией/Лицензиями на недропользование, выданной/выданными
Недропользователю взамен расторгаемого Контракта на недропользование.
4. Применимым правом к настоящему Соглашению является право
Республики Казахстан.

1) Жер қойнауын пайдаланушы Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт
бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына ие;
2) Қазақстан Республикасы Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың
тарапы болып табылады, оның атынан ___________________________________ әрекет етеді;
(мемлекеттік органның атауы)
3) Қазақстан Республикасының "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы"
Кодексі қабылданды және қолданысқа енгізілді;
4) Жер қойнауын пайдаланушы _________________________________ жүгінді және
(мемлекеттік органның атауы)
Кодекстің 278-бабының 25 тармағына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын қайта
ресімдеуге өтініш жасады;
5) _______________________________________________________________________,
(мемлекеттік органның атауы)
комиссияда жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу шарттары мәселелерін
қарауға шешім қабылдады;
6) комиссия _______________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану
құқығын қайта ресімдеу туралы шешім қабылдады және
_____________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Жер қойнауын пайдаланушыға
__________________________________________________________________________
(пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны/лицензияларды, пайдалы
қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензияны/лицензияларды немесе кең таралған
пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияны/лицензияларды, оның/олардың берілген
лицензиялардың тізіліміндегі күнін және нөмірін/нөмірлерін көрсету) (бұдан әрі – Жер
қойнауын пайдалануға арналған лицензия/лицензиялар) Жер қойнауын пайдалануға
арналған келісімшарттың орнына (комиссия хаттамасының нөмірі мен күні)
лицензия/лицензиялар берілсін деп ұсынды.
__________________________
(мемлекеттік органның атауы)
және Жер қойнауын пайдаланушы төмендегілер туралы келіседі:
1. Осы Келісімнің жасасу күніне Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты
өзара келісім бойынша бұзуға.
2. Тараптар Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт талаптары бойынша
бір-біріне наразылақтары жоқтығын және болмайтынын растайды.
3. Келісім жасасқаннан кейін Тараптар арасындағы жер қойнауын пайдалану
талаптары бойынша қатынастар Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Жер
қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты бұзу орнына Жер қойнауын пайдаланушыға
берілген жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиямен/лицензиялармен реттеледі.
4. Осы Келісімге қолданылатын құқық Қазақстан Республикасының құқығы болып
табылады.

5. Споры, связанные с настоящим Соглашением, подлежат разрешению
в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Соглашение составлено на казахском и русском языках по одному экземпляру
для каждой из Сторон с использованием электронной цифровой подписи
в Единой платформе недропользования, все экземпляры идентичны.
7. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания
и толковании Соглашения вариант текста на ________________________ языке
(указать казахский или русский язык) имеет преимущественную силу.
8. Настоящее Соглашение заключено ______(дня), ______(месяца) 20 ___ года
в городе _______ (Республика Казахстан), уполномоченными представителями Сторон.
9. Юридические адреса и подписи Сторон.
Данные из ЭЦП услугодателя;
"__" _____20 _ года ____ часов ____ минут.
Данные из ЭЦП услугополучателя;
"__" _____ 20 _ года ____ часов ___ минут.
Приложение 2
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 379
Правила работы комиссии по переходу на лицензионный режим недропользования
Сноска. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства РК от 27.04.2026 № 206 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Осы Келісімге байланысты даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына
сәйкес шешілуге жатады.
6. Келісім Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасында электрондық
цифрлық қолтаңбаны пайдалану арқылы Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан
берілетін қазақ және орыс тілдерінде жасалды, барлық даналар бірдей.
7. Келісімнің мазмұнын анықтау және түсіндіру кезінде келіспеушіліктер немесе
даулар туындаған жағдайда, мәтіннің ________________________ тіліндегі (қазақ немесе
орыс тілін белгілеу) нұсқасы басым күшке ие болады.
8. Осы Келісім 20 ___ жылғы ________ (күні) _______ (айы) _________ қаласында
(Қазақстан Республикасы) Тараптардың уәкілетті өкілдерімен жасалды.
9. Тараптардың заңды мекенжайлары және қолдары.
Көрсетілетін қызметті берушінің
ЭЦҚ-сынан алынған деректері;
20 _ жылғы "__" _____ _____
сағат____ минут.
Көрсетілетін қызметті алушының
ЭЦҚ-сынан алынған деректері;
20 _ жылғы "__" _____ _____
сағат____ минут.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2018 жылғы
24 мамырдағы № 379 бұйрығына
2-қосымша
Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу жөніндегі комиссия жұмысының қағидалары
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.04.2026 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.