Об утверждении Правил перехода на лицензионный режим недропользования и Правил работы комиссии по переходу на лицензионный режим недропользования
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 379. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2018 года № 17080.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок приказа предусматриватся в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.04.2026 № 206 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматриватся в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.04.2026 № 206 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с частью четвертой пункта 25 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2023 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила перехода на лицензионный режим недропользования согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматриватся исключить приказом Министра промышленности и строительства РК от 27.04.2026 № 206 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) Правила работы комиссии по переходу на лицензионный режим недропользования согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;

Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу қағидаларын және Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу жөніндегі комиссияның жұмыс қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 379 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 маусымда № 17080 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.04.2026 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.04.2026 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 278-бабы 25-тармағының төртінші бөлігіне және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2023 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу қағидалары;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша алып тастау көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.04.2026 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу жөніндегі комиссия жұмысының қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтiк құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкiне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына оның көшірмесі жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
28 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Т. Сулейменов
30 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________ К. Бозумбаев
25 мая 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 379
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматриватся в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.04.2026 № 206 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила перехода на лицензионный режим недропользования
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2023 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перехода на лицензионный режим недропользования (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью четвертой пункта 25 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования" (далее – государственная услуга).
Особенности налогового учета при переоформлении права недропользования в соответствии с настоящим пунктом устанавливаются Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) местный исполнительный орган - местный исполнительный орган области, города республиканского значения или столицы;
2) уполномоченный орган по изучению недр – центральный исполнительный орган, реализующий государственную политику в области геологического изучения недр и использования пространства недр;

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы 28 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы 30 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_________________Қ. Бозымбаев
2018 жылғы 25 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2018 жылғы
24 мамырдағы № 379 бұйрығына
1-қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидалар жаңа редакцияда көзделген - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.04.2026 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2023 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 278-бабы 25-тармағының төртінші бөлігіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және "Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу шеңберінде лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
Осы тармаққа сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу кезіндегі салық есебінің ерекшеліктері "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленеді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың жергілікті атқарушы органы;
2) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган – жер қойнауын геологиялық зерттеу және жер қойнауы кеңістігін пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыратын орталық атқарушы орган;

3) контракт на недропользование – контракт на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых (далее – ТПИ), за исключением урана, контракт на добычу общераспространенных полезных ископаемых (далее – ОПИ), заключенные до введения в действие Кодекса;
4) лицензионный режим недропользования – правовой режим пользования недрами, установленный Кодексом на основе выданной лицензии на недропользования для проведения операций по разведке ТПИ, добычи ТПИ или добычи ОПИ;
5) комиссия по контрактам на недропользование по ОПИ – комиссия по переходу на лицензионный режим недропользования обладателями права недропользования по контрактам на добычу ОПИ ископаемых создаваемая местным исполнительным органом;
6) комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ – комиссия по переходу на лицензионный режим недропользования обладателями права недропользования по контрактам на разведку, добычу и на совмещенную разведку и добычу ТПИ, за исключением урана, создаваемая компетентным органом.
3. Переход на лицензионный режим недропользования (переоформление права недропользования) осуществляется путем выдачи лицензии на разведку ТПИ, лицензии на добычу ТПИ или лицензии на добычу ОПИ обладателям права недропользования взамен соответствующих контрактов на недропользование на основании решения соответствующих комиссий.
Переоформление права недропользования по контракту на недропользование, предусматривающему проведение операций по разведке и (или) добыче ТПИ на обособленных между собой участках недр, осуществляется путем выдачи соответствующей лицензии на недропользование на каждый отдельный участок недр.
4. При переоформлении права недропользования лицензия выдается на срок, не превышающий срок контракта на недропользование, взамен которого выдается лицензия.
При переоформлении права недропользования по контракту на недропользование, предусматривающему два и более обособленных участков недр, лицензии выдаются на срок, не превышающий период недропользования на соответствующем участке недр.
5. Переоформление права недропользования в соответствии с настоящими Правилами влечет прекращение контракта на недропользование со дня выдачи соответствующей (соответствующих) лицензии (лицензий) на недропользование.
Соглашение о расторжении контракта на недропользование заключается в день выдачи лицензии (лицензий) на недропользование.

3) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт – уранды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды (бұдан әрі - ПҚҚ), барлауға, өндіруге немесе бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарт, Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған кең таралған пайдалы қазбаларды (бұдан әрі - КТПҚ) өндіруге арналған келісімшарт;
4) жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режимі – ПҚҚ барлау, өндіру немесе КТПҚ өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалануға берілген лицензия негізінде Кодексте белгіленген жер қойнауын пайдаланудың құқықтық режимі;
5) КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия – жергілікті атқарушы орган құратын кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын иеленушілердің жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу жөніндегі комиссия;
6) ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия – құзыретті орган құратын уранды қоспағанда, ПҚҚ барлауға, өндіруге және бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын иеленушілердің жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу жөніндегі комиссия.
3. Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу (жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу) тиісті комиссиялардың шешімі негізінде жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті келісімшарттардың орнына жер қойнауын пайдалану құқығын иеленушілерге ПҚҚ барлауға лицензия, ПҚҚ өндіруге лицензия немесе КТПҚ өндіруге лицензия беру арқылы жүзеге асырылады.
Өзара оқшауланған жер қойнауы учаскелерінде ПҚҚ барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуді көздейтін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу жер қойнауының әрбір жеке учаскесіне жер қойнауын пайдалануға тиісті лицензия беру жолымен жүзеге асырылады.
4. Жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу кезінде лицензия оның орнына лицензия берілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт мерзімінен аспайтын мерзімге беріледі.
Жер қойнауының екі және одан да көп оқшауланған учаскелерін көздейтін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу кезінде лицензиялар жер қойнауының тиісті учаскесінде жер қойнауын пайдалану кезеңінен аспайтын мерзімге беріледі.
5. Осы Қағидаларға сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу жер қойнауын пайдалануға тиісті (тиісті) лицензия (лицензиялар) берілген күннен бастап жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тоқтатылуына әкеп соғады.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты бұзу туралы келісім жер қойнауын пайдалануға лицензия (лицензия) берілген күні жасалады.

6. Государственная услуга "Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования" (далее – государственная услуга) оказывается уполномоченном органом в области ТПИ (далее – услугодатель по ТПИ) по контрактам на разведку/добычу/совместную разведу и добычу ТПИ или местным исполнительным органом (далее – услугодатель по ОПИ) по контрактам на добычу ОПИ физическим и юридическим лицам являющимся недропользователями, обладающими правами недропользования по контракту на недропользование (далее – услугополучатель).
7. Уполномоченный орган в области ТПИ в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляет в Единый контакт-центр.
Глава 2. Порядок перехода на лицензионный режим недропользования при проведении разведки/ добычи/ совместной разведки и добычи ТПИ/добычи ОПИ
8. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, основания для отказа в оказании государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Параграф 1. Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования при проведении разведки/совместной разведки и добычи (в период разведки) ТПИ
9. Услугополучатель, обладающий правом недропользования по контракту на разведку/совмещенную разведку и добычу (в период разведки) ТПИ подает посредством единой платформы недропользователей "Minerals.gov.kz" (далее – ЕПН "Minerals.gov.kz") либо предоставляет в канцелярию услугодателя по ТПИ заявление на переоформление права недропользования по форме согласно приложению 1 к Перечню и документы, указанные в пункте 8 Перечня настоящих Правил.
10. Прием заявления и документов осуществляется в соответствии с графиком работы согласно пункту 7 Перечня к настоящим Правилам.
При поступлении документов услугополучателя, указанных в пункте 8 Перечня настоящих Правил через ЕПН "Minerals.gov.kz" в день их поступления осуществляется их автоматический прием и регистрация в соответствии с графиком работы услугодателя.
Подтверждением принятия заявления и приложенных документов через канцелярию является присвоение регистрационного номера заявления в канцелярии услугодателя по ТПИ.

6. "Жер қойнауын пайдалануға лицензиялау режиміне көшу шеңберінде лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) ПҚҚ саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші) ПҚҚ барлауға/өндіруге/бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарттар бойынша немесе жергілікті атқарушы органмен (бұдан әрі – КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші) КТПҚ өндіру бойынша келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына ие жер қойнауын пайдаланушылар болып табылатын жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қызмет көрсетіледі.
7. ПҚҚ саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні бекіткен немесе өзгерткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
2-тарау. Барлау/өндіру/ бірлескен барлау және ПҚҚ өндіру/ КТПҚ өндіру кезінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу тәртібі
8. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, көрсетілетін қызметтің нысанын, мазмұны мен нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздерін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 1-қосымшада (бұдан әрі-Тізбе) жазылған.
1-параграф. ПҚҚ-ға барлау/бірлескен барлау және өндіру (барлау кезеңінде) жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу шеңберінде лицензия беру
9. ПҚҚ барлауға/бірлескен барлауға және өндіруге (барлау кезеңінде) арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына ие көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан және осы Қағидалар Тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге "Minerals.gov.kz" жерқойнауын пайдаланушылардың бырыңғай платформасы (бұдан әрі - "Minerals.gov.kz" ЖПБП) арқылы немесе көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне өтініш береді.
10. Өтініш пен құжаттарды қабылдау осы Қағидаларға Тізбенің 7-тармағына сәйкес жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың Тізбенің 8-тармағында көрсетілген көрсетілетін қызметті алушының құжаттары "Minerals.gov.kz" ЖПБП арқылы келіп түскен күні оларды автоматты түрде қабылдау және көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигіне сәйкес тіркеу жүзеге асырылады.
Өтініштің және қоса берілген құжаттардың қабылданғанын растау ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде өтініштің тіркеу нөмірін беру болып табылады.

11. Услугодатель по ТПИ в течение 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет документы на предмет полноты в соответствии с подпунктом 1) пункта 8 Перечня к настоящим Правилам.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия, услугодатель выдает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При представлении услугополучателем полного пакета документов услугодатель по ТПИ в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявления и направляет копию заявления с приложенными документами уполномоченному органу по изучению недр.
12. Уполномоченный орган по изучению недр рассматривает заявление на предмет соответствия территории участка (ов) разведки положениям статей 19, 25, 186 с учетом пункта 7 статьи 277 и части восьмой пункта 25 статьи 278 Кодекса и в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения копии документов направляет уведомление по результатам рассмотрения услугодателю по ТПИ и услугополучателю.
Если при рассмотрении заявления и прилагаемых к нему документов уполномоченный орган по изучению недр обнаружит, что заявленные блоки не могут быть в соответствии со статьями 25, 186 Кодекса включены в заявляемую территорию участка разведки вследствие их совмещения с территориями других участков недр, или полного совмещения с территориями, на которых не допускается проведение операций по недропользованию, в уведомлении указываются данные блоки, координаты и площадь территории, относящейся к другому участку недр или территории, где не допускается проведение операций по недропользованию.
Если границы (блоки) заявленного участка разведки не соответствуют требованиям пункта 2 статьи 19 и статьи 186 Кодекса либо в заявление включены блоки, не относящиеся к контрактной территории услугополучателя, а также в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 25 Кодекса, в уведомлении указываются выявленные несоответствия либо блоки, не относящиеся к контрактной территории услугополучателя либо обстоятельства, не допускающие предоставление в пользование участка недр.
Услугополучатель в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения уведомления уполномоченного органа по изучению недр устраняет выявленные несоответствия, о чем письменно в произвольной форме уведомляет уполномоченный орган по изучению недр и услугодателя по ТПИ с приложением подтверждающих документов либо письменно направляет свое возражение.
При пропуске услугополучателем указанного срока уведомление уполномоченного органа по изучению недр является основанием для отказа в оказании государственной услуги.
Уполномоченный орган по изучению недр в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения указанного уведомления вновь рассматривает вопрос на предмет соответствия границ (блоков) территории участка разведки положениям Кодекса с учетом представленного им замечания и (или) возражения услугополучателя.
По итогам рассмотрения вопроса о соответствии границ (блоков) территории участка разведки уполномоченный орган по изучению недр согласовывает данные границы, (блоки) территории участка разведки либо отказывает в согласовании, о чем письменно в произвольной форме уведомляет услугодателя по ТПИ и услугополучателя. Отказ в согласовании может быть обжалован услугополучателем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

11. ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға Тізбенің 8-тармағының 1) тармақшасына сәйкес құжаттарды толықтығы тұрғысынан тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған кезде көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды береді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті беруші ПҚҚ бойынша өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде және өтініштің көшірмесін қоса берілген құжаттармен бірге жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
12. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган Кодекстің 277-бабының 7-тармағын және 278-бабы 25-тармағының сегізінші бөлігін ескере отырып, барлау учаскесі (лері) аумағының 19, 25, 186-баптарының ережелеріне сәйкестігі мәніне өтінішті қарайды және құжаттардың көшірмесін алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ПҚҚ жөніндегі көрсетілетін қызметті берушіге және көрсетілетін қызметті алушыға қарау нәтижелері бойынша хабарлама жібереді.
Егер өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарау кезінде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган мәлімделген блоктар Кодекстің 25, 186-баптарына сәйкес олардың жер қойнауының басқа учаскелерінің аумақтарымен бірігуі немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге тыйым салынатын аумақтармен толық бірігуі салдарынан барлау учаскесінің мәлімделген аумағына хабарламада енгізілмейтінін анықтаса осы блоктар, координаттар және жер қойнауының басқа учаскесіне немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге тыйым салынатын аумаққа жататын аумақтың ауданы көрсетіледі.
Егер мәлімделген барлау учаскесінің шекаралары (блоктары) Кодекстің 19-бабы 2-тармағының және 186-бабының талаптарына сәйкес келмесе не өтінішке көрсетілетін қызметті алушының келісімшарттық аумағына жатпайтын блоктар енгізілсе, сондай-ақ Кодекстің 25-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда хабарламада анықталған сәйкессіздіктер не көрсетілетін қызметті алушының келісімшарттық аумағына жатпайтын блоктар не жер қойнауы учаскесін пайдалануды ұсынуға жол бермейтін мән-жайлар көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде анықталған сәйкессіздіктерді жояды, ол туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органды және ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушіні еркін нысанда жазбаша хабардар етеді не өзінің қарсылығын жазбаша жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мерзімді өткізіп алған жағдайда жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органның хабарламасы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган көрсетілген хабарламаны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мәселені өзі ұсынған ескертуді және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын ескере отырып, барлау учаскесі аумағының шекараларының (блоктарының) Кодекс ережелеріне сәйкестігі тұрғысынан қайта қарайды.
Барлау учаскесі аумағының шекараларының (блоктарының) сәйкестігі туралы мәселені қарау қорытындылары бойынша жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган осы шекараларды, барлау учаскесінің аумақтарын (блоктарын) келіседі не келісуден бас тартады, бұл туралы ПҚҚ жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші мен көрсетілетін қызметті алушыны еркін нысанда жазбаша хабардар етеді. Келісуден бас тартуға көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағым жасай алады.

13. С учетом согласования границ (блоков) территории участка разведки для перехода на лицензионный режим недропользования и устраненных замечаний к заявлению и прилагаемым к нему документам услугодатель по ТПИ в течение 10 (десяти) рабочих дней вносит сформированные материалы по вопросу перехода на лицензионный режим недропользования на рассмотрение комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ для принятия решения о переоформлении права недропользования.
14. Комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ созывается и рассматривает вопрос перехода на лицензионный режим недропользования в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня внесения соответствующих материалов.
15. В ходе рассмотрения вопроса о переходе на лицензионный режим недропользования обсуждаются условия, подлежащие включению в лицензию на разведку ТПИ в соответствии со статьей 191 Кодекса, а также вопрос включения дополнительных обязательств с учетом особенностей, предусмотренных частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса, исходя из обязательств недропользователя по соответствующему контракту.
16. Решение о переоформлении права недропользования и выдаче лицензии на разведку ТПИ взамен контракта на разведку, контракта на совмещенную разведку и добычу (в период разведки) принимается при соблюдении следующих условий:
1) заявление или прилагаемые к нему документы соответствуют требованиям, предусмотренным пунктами 9 и 10 настоящих Правил;
2) к заявлению приложены документы, указанные в подпункте 1) пункта 8 Перечня по ТПИ;
3) территория участка разведки в лицензии на разведку ТПИ, выдаваемой по итогам рассмотрения, соответствует требованиям пункта 2 статьи 19 Кодекса;
4) блоки, включаемые в выдаваемую лицензию на разведку и определяющие территорию участка разведки, соответствуют требованиям статьи 186 Кодекса;
5) комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ услугодателя по ТПИ и заявитель определили все условия выдаваемой лицензии на разведку ТПИ, с учетом обязательств недропользователя по соответствующему контракту, а также особенностей, предусмотренных частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса.
17. Если по итогам рассмотрения заявления и (или) переговоров с заявителем часть участка недр по контракту на разведку ТПИ решением комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ не включена в участок разведки выдаваемой лицензии на разведку, то в соответствии с частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса условия выдаваемой лицензии подлежат дополнению обязательством недропользователя по ликвидации последствий недропользования на такой части участка недр со сроком надлежащего исполнения, не превышающим двух календарных лет со дня выдачи лицензии, и основанием отзыва лицензии при невыполнении данного обязательства в предусмотренный срок.

13. Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу үшін барлау учаскесі аумағының шекараларын (блоктарын) келісуді және өтінішке және оған қоса берілетін құжаттарға жойылған ескертулерді ескере отырып, ПҚҚ жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші 10 (он) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу туралы шешім қабылдау үшін ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның қарауына жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу мәселесі бойынша қалыптастырылған материалдарды енгізеді.
14. ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссиясы шақырылады және тиісті материалдар енгізілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу мәселесін қарайды.
15. Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу туралы мәселені қарау барысында Кодекстің 191-бабына сәйкес ПҚҚ-ны барлауға арналған лицензияға енгізуге жататын шарттар, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының тиісті келісімшарт бойынша міндеттемелерін негізге ала отырып, Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігінде көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, қосымша міндеттемелерді қосу мәселесі талқыланады.
16. Барлауға арналған келісімшарттың, бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттың (барлау кезеңінде) орнына жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу және ПҚҚ барлауға лицензия беру туралы шешім мынадай шарттар сақталған кезде қабылданады:
1) өтініш немесе оған қоса берілетін құжаттар осы Қағидалардың 9 және 10-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келеді;
2) өтінішке ПҚҚ бойынша Тізбенің 8-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттар қоса беріледі;
3) қарау қорытындылары бойынша берілетін пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензиядағы барлау учаскесінің аумағы Кодекстің 19-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес келеді;
4) барлауға берілетін лицензияға енгізілетін және барлау учаскесінің аумағын айқындайтын блоктар Кодекстің 186-бабының талаптарына сәйкес келеді;
5) ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссиясы және өтініш беруші жер қойнауын пайдаланушының тиісті келісімшарт бойынша міндеттемелерін, сондай-ақ Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігінде көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, ПҚҚ барлауға берілетін лицензияның барлық талаптарын айқындады.
17. Егер өтінішті және (немесе) өтініш берушімен келіссөздерді қарау қорытындылары бойынша ПҚҚ барлауға арналған келісімшарт бойынша жер қойнауы учаскесінің бір бөлігі ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның шешімімен берілетін барлауға арналған лицензияның барлау учаскесіне енгізілмесе, онда Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігіне сәйкес берілетін лицензияның шарттары Жер қойнауын пайдаланушының лицензия берілген күннен бастап күнтізбелік екі жылдан аспайтын мерзіммен жер қойнауы учаскесінің осындай бөлігінде жер қойнауын пайдалану салдарын жою бойынша, және осы міндеттеме көзделген мерзімде орындалмаған кезде лицензияны кері қайтарып алуға негіз болады.

18. Если рассматриваемая территория разведки составляет более двухсот блоков, заявитель и комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ определяют число выдаваемых лицензий на разведку, каждая из которых включает не более двухсот блоков.
19. Решение комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ оформляется протоколом, подписываемым всеми присутствовавшими на заседании членами комиссии не позднее десяти рабочих дней со дня проведения заседания.
При согласии услугополучателя с принятым решением протокол подписывается также услугополучателем или уполномоченным им лицом. Отказ заявителя или уполномоченного им лица от подписания протокола считается отказом от перехода на лицензионный режим.
Включение в протокол условий перехода на лицензионный режим, не предусмотренных настоящими Правилами, не допускается.
20. При принятии комиссией по контрактам на недропользование по ТПИ решения о переоформлении права недропользования услугодатель по ТПИ в течение пяти рабочих дней со дня подписания протокола направляет заявителю уведомление о необходимости представления услугодателю по ТПИ обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке ТПИ в соответствии со статьями 55 и 198 Кодекса и подписанного с его стороны Соглашения о расторжении контракта.
Надлежащее обеспечение исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке ТПИ в соответствии с Правилами представления и учета принятых государственным органом обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию, утвержденными приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 144 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22470), и подписанное услугополучателем Соглашение о расторжении контракта предоставляются услугодателю по ТПИ не позднее сорока рабочих дней со дня направления уведомления.
21. Услугодатель по ТПИ в течение пяти рабочих дней со дня получения от услугополучателя подписанного им Соглашения о расторжении контракта заключает данное Соглашение и выдает заявителю лицензию на разведку ТПИ, содержащую условия, согласованные в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил, вместе с его экземпляром Соглашения о расторжении контракта.

18. Егер қаралып отырған барлау аумағы екі жүзден астам блокты құраса, өтінім беруші мен ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия барлауға берілетін лицензиялардың санын айқындайды, олардың әрқайсысы екі жүз блоктан аспайды.
19. ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның шешімі отырысқа қатысқан барлық комиссия мүшелері отырыс өткізілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
Көрсетілетін қызметті алушы қабылданған шешіммен келіскен кезде хаттамаға өтініш беруші немесе ол уәкілеттік берген тұлға да қол қояды. Өтініш берушінің немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның хаттамаға қол қоюдан бас тартуы лицензиялық режимге көшуден бас тарту болып есептеледі.
Осы Қағидаларда көзделмеген лицензиялық режимге көшу шарттарын хаттамаға енгізуге жол берілмейді.
20. ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу туралы шешім қабылдаған кезде ПҚҚ бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруші хаттамаға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге Кодекстің 55 және 198-баптарына сәйкес және оның тарапынан қол қойылған Келісімшартты бұзу туралы келісімдер ПҚҚ барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің ПҚҚ бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушіге ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны өтініш берушіге жібереді.
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 144 бұйрығымен бекітілген Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауды мемлекеттік орган қабылдаған қамтамасыз етуді ұсыну және есепке алу қағидаларына сәйкес ПҚҚ барлау жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауды тиісінше қамтамасыз ету (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22470 болып тіркелген) және көрсетілетін қызметті алушы қол қойған Келісімшартты бұзу туралы келісім ПҚҚ жөніндегі көрсетілетін қызметті берушіге хабарлама жіберілген күннен бастап қырық жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
21. ПҚҚ жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан қол қойылған Келісімшартты бұзу туралы келісімді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Келісімді жасасады және өтініш берушіге осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес келісілген шарттарды қамтитын ПҚҚ барлауға, сонымен бірге Келісімшартты бұзу туралы келісімнің осы данасымен лицензия береді.

22. При наличии основания для отказа в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня по ТПИ услугодатель по ТПИ уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня его получения уведомления.
Параграф 2. Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования при проведении добычи/совместной разведки и добычи (в период добычи) ТПИ/ добычи ОПИ
23. Услугополучатель, обладающий правом недропользования по контракту на разведку/совмещенную разведку и добычу (в период добычи) ТПИ/ добычу ОПИ предоставляет в канцелярию услугодателя по ТПИ/ ОПИ заявление на переоформление права недропользования по форме согласно приложению 2 к Перечню и документы, указанные в пункте 8 Перечня настоящих Правил.
24. Прием заявления и документов осуществляется в соответствии с графиком работы согласно пункту 7 Перечня к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия заявления и приложенных документов является присвоение регистрационного номера заявления в канцелярии услугодателя по ТПИ/ ОПИ.
25. Услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет документы на предмет полноты в соответствии с подпунктом 2) пункта 8 Перечня к настоящим Правилам.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия, услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
26. При представлении услугополучателем полного пакета документов услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации заявления и направляет копию заявления с приложенными документами уполномоченному органу по изучению недр/ территориальному подразделению уполномоченного органа по изучению недр.
27. Уполномоченный орган по изучению недр/ территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр рассматривает заявление на предмет соответствия границ участка (ов) добычи положениям статей 19, 25, 203, 209/234 (статья 234 применяется к контрактам по добыче ОПИ) с учетом пункта 7 статьи 277 и части восьмой пункта 25 статьи 278 Кодекса и в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения копии документов направляет уведомление по результатам рассмотрения услугодателю по ТПИ/ ОПИ и услугополучателю.

22. ПҚҚ бойынша Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіз болған кезде ПҚҚ жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
2-параграф . ПҚҚ/КТПҚ өндіру/бірлесіп барлау және өндіру (өндіру кезеңінде) жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу шеңберінде лицензия беру
23. ПҚҚ/КТПҚ өндіруге/бірлесіп барлауға және өндіруге (өндіру кезеңінде) арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына ие көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге өтінішті және осы Қағидалар Тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды КТПҚ/ПҚҚ бойынша көрсетілен қызметті берушінің кеңсесіне ұсынады.
24. Өтініш пен құжаттарды қабылдау осы Қағидаларға Тізбенің 7-тармағына сәйкес жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Өтініштің және қоса берілген құжаттардың қабылданғанын растау ПҚҚ / КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде өтініштің тіркеу нөмірін беру болып табылады.
25. ПҚҚ / КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға Тізбенің 8-тармағының 2) тармақшасына сәйкес құжаттарды толықтығы тұрғысынан тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың, сондай-ақ қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған кезде ПҚҚ / КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды жібереді.
26. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде ПҚҚ / КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде және өтініштің көшірмесін қоса берілген құжаттармен бірге жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне/жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
27. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган/ жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі осы Кодекстің 277-бабының 7-тармағын және 278-бабы 25-тармағының сегізінші бөлігін ескере отырып, өндіру учаскелерінің шекараларының 19, 25, 203,209/234-баптарының (234-бап КТПҚ өндіру жөніндегі келісімшарттарға қолданылады) ережелеріне сәйкестігі тұрғысынан өтінішті және құжаттардың көшірмесін алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды, қарау нәтижелері бойынша хабарламаны ПҚҚ / КТПҚ жөніндегі көрсетілетін қызметті берушіге және көрсетілетін қызметті алушыға жолдайды.

28. С учетом согласования границ (блоков) территории участка добычи для перехода на лицензионный режим недропользования и устраненных замечаний к заявлению и прилагаемым к нему документам услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение 10 (десяти) рабочих дней вносит сформированные материалы по вопросу перехода на лицензионный режим недропользования на рассмотрение комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ/ ОПИ для принятия решения о переоформлении права недропользования.
29. Комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ/ ОПИ созывается и рассматривает вопрос перехода на лицензионный режим недропользования в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня внесения соответствующих материалов.
30. В ходе рассмотрения вопроса о переходе на лицензионный режим недропользования обсуждаются условия, подлежащие включению в лицензию на добычу ТПИ в соответствии со статьей 208 Кодекса/ на добычу ОПИ в соответствии со статьей 233 Кодекса, а также вопрос включения дополнительных обязательств с учетом особенностей, предусмотренных частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса, исходя из обязательств недропользователя по соответствующему контракту.
31. Решение о переоформлении права недропользования и выдаче лицензии на добычу ТПИ/ ОПИ взамен контракта на добычу ТПИ/ ОПИ, совмещенную разведку и добычу ТПИ (в период добычи), принимается при соблюдении следующих условий:
1) заявление или прилагаемые к нему документы соответствуют требованиям, предусмотренными пунктами 23 и 24 настоящих Правил;
2) к заявлению приложены документы, требуемые подпунктом 2) пункта 8 Перечня;
3) территория участка добычи по ТПИ/ОПИ по выдаваемой лицензии на добычу ТПИ/ ОПИ, сформированная по итогам рассмотрения и переговоров, не относится к территориям участков недр, предусмотренных пунктом 2 статьи 203 Кодекса и пункта 4 статьи 232 Кодекса (пункт 4 статья 232 применяется контрактам на добычу ОПИ);
4) границы территории участка добычи по выдаваемой лицензии на добычу ТПИ/ ОПИ, сформированные по итогам рассмотрения и переговоров, соответствуют требованиям пункта 3 статьи 19 и статьи 209/ 234 (статья 234 применяется к контрактам по добыче ОПИ) Кодекса;
5) комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ/ ОПИ и услугополучатель определили все условия выдаваемой лицензии на разведку ТПИ/ ОПИ, с учетом обязательств недропользователя по соответствующему контракту, а также особенностей, предусмотренных частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса.

28. Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу үшін өндіру учаскесі аумағының шекараларын (блоктарын) келісуді және өтінішке және оған қоса берілетін құжаттарға жойылған ескертулерді ескере отырып, ПҚҚ/ КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші 10 (он) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу мәселесі бойынша қалыптастырылған материалдарды ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның қарауына жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу туралы шешімді қабылдау үшін енгізеді.
29. ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссиясы шақырылады және тиісті материалдар енгізілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу мәселесін қарайды.
30. Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу туралы мәселені қарау барысында Кодекстің 208-бабына сәйкес ПҚҚ өндіруге/ Кодекстің 233-бабына сәйкес КТПҚ өндіруге арналған лицензияға енгізуге жататын шарттар, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының тиісті келісімшарт бойынша міндеттемелерін негізге ала отырып, Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігінде көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, қосымша міндеттемелерді қосу мәселесі талқыланады.
31. Жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу және ПҚҚ /КТПҚ ПҚҚ өндіруге, бірлескен барлауға және ПҚҚ өндіруге (өндіру кезеңінде) арналған келісімшарттың орнына ПҚҚ/ КТПҚ өндіруге лицензия беру туралы шешім мынадай шарттар сақталған кезде қабылданады:
1) өтініш немесе оған қоса берілетін құжаттар осы Қағидалардың 23 және 24-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келсе;
2) өтінішке Тізбенің 8-тармағының 2) тармақшасында талап етілетін құжаттар қоса берілсе;
3) қарау және келіссөздер қорытындылары бойынша қалыптастырылған ПҚҚ/ КТПҚ өндіруге берілетін лицензия бойынша ПҚҚ/ КТПҚ бойынша өндіру учаскесінің аумағы Кодекстің 203-бабының 2-тармағында және 232-бабының 4-тармағында (232-баптың 4-тармағы КТПҚ өндіру келісімшарттарына қолданылады) көзделген жер қойнауы учаскелерінің аумақтарына жатпаса;
4) қарау және келіссөздер қорытындылары бойынша қалыптастырылған ПҚҚ / КТПҚ өндіруге берілетін лицензия бойынша өндіру учаскесі аумағының шекаралары Кодекстің 19-бабы 3-тармағының және 209/234-баптарының (234-бап КТПҚ өндіру жөніндегі келісімшарттарға қолданылады) талаптарына сәйкес келсе;
5) ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия және көрсетілетін қызметті алушы жер қойнауын пайдаланушының тиісті келісімшарт бойынша міндеттемелерін, сондай-ақ Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігінде көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, ПҚҚ/КТПҚ өндіруге берілетін лицензияның барлық талаптарын айқындады.

32. Если по итогам рассмотрения заявления и (или) переговоров с услугополучателем часть участка недр по контракту на добычу ТПИ/ ОПИ, совместную разведку и добычу (в период добычу) ТПИ решением комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ/ ОПИ не включена в участок добычи выдаваемой лицензии на добычу ТПИ/ ОПИ, то в соответствии с частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса условия выдаваемой лицензии подлежат дополнению обязательством недропользователя по ликвидации последствий недропользования на такой части участка недр со сроком надлежащего исполнения, не превышающим двух календарных лет со дня выдачи лицензии, и основанием отзыва при невыполнении данного обязательства в предусмотренный срок.
33. Если условием предоставления права недропользования или продления срока действия контракта на добычу (периода добычи по контракту на совмещенную разведку и добычу) ТПИ, по которому рассматривается переход на лицензионный режим, установлено обязательство: по созданию недропользователем или его дочерней организацией, или совместным предприятием перерабатывающих производств; по модернизации либо реконструкции действующих добывающих производств недропользователя; по модернизации либо реконструкции действующих перерабатывающих производств; по поставкам добываемого полезного ископаемого для переработки на перерабатывающие предприятия (производства), расположенные на территории Республики Казахстан; по обеспечению реализации недропользователем или его дочерней организацией, или совместным предприятием инвестиционного проекта или проекта, направленного на социально-экономическое развитие региона, вопрос о включении данного обязательства в выдаваемую лицензию в качестве дополнительного в соответствии с частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса подлежит рассмотрению комиссией по контрактам на недропользование по ТПИ.
34. Решение комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ/ ОПИ оформляется протоколом, подписываемым всеми присутствовавшими на заседании членами комиссии не позднее десяти рабочих дней со дня проведения заседания.
Включение в протокол условий перехода на лицензионный режим, не предусмотренных настоящими Правилами, не допускается.
При согласии услугополучателя с принятым решением протокол подписывается также услугополучателем или уполномоченным им лицом. Отказ услугополучателя или уполномоченного им лица от подписания протокола считается отказом от перехода на лицензионный режим.

32. Егер көрсетілетін қызметті алушымен өтінішті және (немесе) келіссөздерді қарау қорытындылары бойынша ПҚҚ/КТПҚ өндіруге, бірлесіп барлауға және ПҚҚ өндіруге (өндіру кезеңінде) арналған келісімшарт бойынша жер қойнауы учаскесінің бір бөлігі ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның шешімімен берілетін өндіруге арналған лицензияны өндіру учаскесіне енгізілмесе, онда Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігіне сәйкес берілетін лицензияның шарттары жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауы учаскесінің осындай бөлігінде жер қойнауын пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемесімен тиісті орындау мерзімімен толықтырылуға жатады, лицензия берілген күннен бастап күнтізбелік екі жылдан аспайтын мерзімде және осы міндеттеме көзделген мерзімде орындалмаған кезде кері қайтарып алу негізімен жүргізіледі.
33. Егер лицензиялық режимге көшу қаралатын ПҚҚ өндіруге арналған келісімшарттың (бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт бойынша өндіру кезеңінің) қолданылу мерзімін ұзарту немесе жер қойнауын пайдалану құқығын беру шартымен: жер қойнауын пайдаланушы немесе оның еншілес ұйымы немесе қайта өңдеу өндірістерінің бірлескен кәсіпорнын құру; жер қойнауын пайдаланушының жұмыс істеп тұрған өндіруші өндірістерін жаңғырту не реконструкциялау жөніндегі міндеттеме белгіленген; қолданыстағы қайта өңдеу өндірістерін жаңғырту не реконструкциялау бойынша; Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан қайта өңдеу кәсіпорындарына (өндірісіне) қайта өңдеу үшін өндірілетін пайдалы қазбаны жеткізу бойынша; жер қойнауын пайдаланушының немесе оның еншілес ұйымының немесе өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына бағытталған инвестициялық жобаның немесе жобаның іске асырылуын қамтамасыз ету бойынша Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігіне сәйкес осы міндеттемені берілетін лицензияға қосымша ретінде енгізу туралы мәселені ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия қарауға тиіс.
34. ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның шешімі отырысқа қатысқан барлық комиссия мүшелері отырыс өткізілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
Осы Қағидаларда көзделмеген лицензиялық режимге көшу шарттарын хаттамаға енгізуге жол берілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы қабылданған шешіммен келіскен кезде хаттамаға көрсетілетін қызметті алушы немесе ол уәкілеттік берген тұлға да қол қояды. Көрсетілетін қызметті алушының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның хаттамаға қол қоюдан бас тартуы лицензиялық режимге көшуден бас тарту болып есептеледі.

35. При принятии комиссией по контрактам на недропользование по ТПИ/ ОПИ решения о переоформлении права недропользования на разведку ТПИ услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение пяти рабочих дней со дня подписания протокола направляет услугополучателю уведомление о необходимости представления услугодателю по ТПИ/ ОПИ подписанного с его стороны Соглашения о расторжении контракта по форме согласно приложению 3 настоящих Правил, соответствующего экологического разрешения на операции по добыче, описанные в плане горных работ, проведения экспертиз и согласований плана горных работ и плана ликвидации, предусмотренных соответственно статьями 216 и 217 Кодекса.
Подписанное услугополучателем Соглашение о расторжении контракта, согласования, положительные заключения экспертиз и копии соответствующего экологического разрешения на операции по добыче, описанные в плане горных работ предоставляются услугополучателем не позднее одного года со дня уведомления, предусмотренного частью первой настоящего пункта.
При необходимости продления указанного срока услугополучатель обращается услугодателю по ТПИ/ ОПИ с обоснованием такого продления. Услугодатель по ТПИ/ ОПИ продлевает данный срок на период не более одного года со дня истечения годичного срока.
Пропуск услугополучателем указанного срока прекращает процедуру перехода на лицензионный режим недропользования. В этом случае повторное заявление о переоформлении права недропользования подается не ранее чем через три месяца.
36. После представления услугополучателем подписанного услугополучателем Соглашения о расторжении контракта, согласований, положительных заключений экспертиз и копии соответствующего экологического разрешения на операции по добыче, описанные в плане горных работ в предусмотренный срок, услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение пяти рабочих дней заключает Соглашение о расторжении контракта и выдает заявителю лицензию на добычу ТПИ/ ОПИ, содержащую условия, согласованные в соответствии с пунктами 32 и 33 настоящих Правил, вместе с его экземпляром Соглашения о расторжении контракта.
37. Недропользователь, получивший лицензию на добычу ТПИ/ ОПИ в результате переоформления права недропользования, продолжает проведение операций по добыче ТПИ/ ОПИ на участке добычи при условии представления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий вышеуказанных операций в уполномоченный орган в области ТПИ/ ОПИ в соответствии со статьями 55 и 219 Кодекса.

35. ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия ПҚҚ/КТПҚ өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу туралы шешім қабылдаған кезде ПҚҚ/ КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші хаттамаға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушіге оның тарапынан қол қойылған келісімшартты бұзу туралы келісімді, тау-кен жұмыстарының жоспарында айтылған өндіру бойынша операциясына тиісті экологиялық рұқсатты ұсыну, Кодекстің 216 және 217-баптарына сәйкес көзделген тау-кен жұмыстарының жоспарының және жою жоспарының сараптамаларын және келісулерін жүргізу қажеттілігі туралы хабарламаны жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы қол қойған келісімшартты бұзу туралы келісімді келісуді, тау-кен жұмыстарының жоспарында айтылған өндіру бойынша операциясына тиісті экологиялық рұқсаттың оң сараптама қорытындылары мен көшірмелерін көрсетілетін қызметті алушы осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген хабарлама жасалған күннен бастап бір жылдан кешіктірмей ұсынады.
Көрсетілген мерзімді ұзарту қажет болған кезде көрсетілетін қызметті алушы ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушіге осындай ұзартудың негіздемесімен жүгінеді. ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші бұл мерзімді бір жылдық мерзім өткен күннен бастап бір жылдан аспайтын кезеңге ұзартады.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілген мерзімді өткізуі жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу рәсімін тоқтатады. Бұл жағдайда жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу туралы өтініш кемінде үш айдан кейін қайта беріледі.
36. Көрсетілетін қызметті алушы келісімшартты бұзу туралы келісімді, келісулерді, тау-кен жұмыстарының жоспарында айтылған өндіру бойынша операциясына тиісті экологиялық рұқсаттың оң сараптама қорытындылары мен көшірмелерін көзделген мерзімде ұсынғаннан кейін ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші бес жұмыс күні ішінде Келісімшартты бұзу туралы келісім жасасады және Келісімшартты бұзу туралы келісімнің данасы өтініш берушіге осы Қағидалардың 32 және 33-тармақтарына сәйкес келісілген шарттары бар ПҚҚ/КТПҚ өндіруге лицензия береді.
37. Жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу нәтижесінде ПҚҚ/КТПҚ өндіруге лицензия алған жер қойнауын пайдаланушы Кодекстің 55 және 219-баптарына сәйкес жоғарыда көрсетілген операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ПҚҚ/КТПҚ саласындағы уәкілетті органға ұсынған жағдайда, өндіру учаскесінде ПҚҚ/ КТПҚ өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуді жалғастырады.

38. При выявлении основания для отказа в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня услугодатель по ТПИ/ ОПИ уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня его получения уведомления.
Параграф 3. Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования при проведении совместной разведки и добычи ТПИ
39. Услугополучатель, обладающий правом недропользования по контракту на совмещенную разведку и добычу ТПИ предоставляет в канцелярию услугодателя по ТПИ заявление на переоформление права недропользования по форме согласно приложению 3 к Перечню и документы, указанные в пункте 8 Перечня настоящих Правил.
40. Прием заявления и документов осуществляется в соответствии с графиком работы согласно пункту 7 Перечня к настоящим Правилам.
Подтверждением принятия заявления и приложенных документов является присвоение регистрационного номера заявления в канцелярии услугодателя по ТПИ.
41. При представлении услугополучателем неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия, услугодатель выдает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
42. Заявление и документы указаны в подпункте 3) пункта 8 Перечня настоящих Правил.
43. Порядок и сроки рассмотрения заявления и прилагаемых к нему документов, согласования государственными органами территорий участка (участков) разведки и участка (участков) добычи ТПИ по лицензиям, формирования услугополучателем материалов по вопросу перехода на лицензионный режим недропользования для рассмотрения комиссией по контрактам на недропользование по ТПИ, принятия решения комиссией по контрактам на недропользование по ТПИ о переоформлении права недропользования и выдачи лицензии (лицензий) на разведку и лицензии (лицензий) на добычу ТПИ взамен контракта на совмещенную разведку и добычу ТПИ определяются по правилам пунктов 11, Параграфа 2 настоящих Правил с учетом следующего:

38. Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама алынған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
3-параграф. ПҚҚ бірлесіп барлау және өндіру кезінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу шеңберінде лицензия беру
39. ПҚҚ бірлесіп барлауға және өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығына ие көрсетілетін қызметті алушы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және осы Қағидалар Тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге өтінішті ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне береді.
40. Өтініш пен құжаттарды қабылдау осы Қағидаларға Тізбенің 7-тармағына сәйкес жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Өтініштің және қоса берілген құжаттардың қабылданғанын растау ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде өтініштің тіркеу нөмірін беру болып табылады.
41. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық емес топтамасын, сондай-ақ қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған кезде көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту береді.
42. Өтініш пен құжаттар осы Қағидалардың Тізбесінің 8-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген.
43. Өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарау, лицензиялар бойынша ПҚҚ барлау учаскесінің (учаскелерінің) және өндіру учаскесінің (учаскелерінің) аумақтарын мемлекеттік органдармен келісу, ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның қарауы үшін жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының материалдарды қалыптастыру тәртібі мен мерзімдері, жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу және барлауға арналған лицензияны (лицензияларды) және ПҚҚ бірлесіп барлауға және өндіруге арналған келісімшарттың орнына ПҚҚ өндіруге арналған лицензияны (лицензияларды) беру туралы ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның шешім қабылдауы мыналарды ескере отырып, осы Қағидалардың 2-параграфының 11-тармақтарының қағидалары бойынша айқындалады:

1) уполномоченный орган по изучению недр рассматривает заявление на предмет соответствия заявленных границ (блоков) территории участка разведки положениям статей 19, 25, 186 с учетом пункта 7 статьи 277 и части восьмой пункта 25 статьи 278 Кодекса с соблюдением частей второй и третьей пункта 12 настоящих Правил;
2) комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ принимает решение о переоформлении права недропользования и выдаче лицензий на разведку и добычу ТПИ одновременно по всем условиям и участкам недр контракта на совмещенную разведку и добычу при соблюдении условий пункта 18 настоящих правил – в части выдачи лицензии (лицензий) на разведку ТПИ, и пункта 34 настоящих Правил – в части выдачи лицензии (лицензий) на добычу ТПИ;
3) в ходе рассмотрения вопроса о переходе на лицензионный режим недропользования в части участка (участков) недр, определенного геологическим (геологическими) отводом (отводами)) определяются условия, подлежащие включению в лицензию (лицензии) на разведку ТПИ в соответствии со статьей 191 Кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных частью шестой пункта 25 статьи 278 Кодекса;
4) лицензия (лицензии) на разведку ТПИ и лицензия (лицензии) на добычу ТПИ подлежат выдаче, а Соглашение о расторжении контракта на совмещенную разведку и добычу, взамен которого выдаются указанные лицензии – заключению услугодателем по ТПИ одновременно, при условии предоставления надлежащего обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке ТПИ не позднее сорока рабочих дней со дня направления уведомления о предоставлении такого обеспечения.
44. Недропользователь, получивший лицензии (лицензии) на добычу ТПИ в результате переоформления права недропользования, продолжает проведение операций по добыче ТПИ в соответствии с выданными лицензиями при условии представления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий вышеуказанных операций в соответствии со статьями 55 и 219 Кодекса.
45. При выявлении основания для отказа в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня услугодатель по ТПИ уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня его получения уведомления.

1) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидалардың 12-тармағының екінші және үшінші бөліктерін сақтай отырып, Кодекстің 277-бабының 7-тармағын және 278-бабының 25-тармағының сегізінші бөлігін ескере отырып, барлау учаскесі аумағының мәлімделген шекараларының (блоктарының) 19, 25, 186-баптарының ережелеріне сәйкестігі мәніне өтінішті қарайды;
2) ПҚҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссия осы Қағидалардың 18-тармағының талаптары сақталған кезде - ПҚҚ барлауға лицензия (лицензия) беру бөлігінде және осы Қағидалардың 34-тармағы – ПҚҚ өндіруге лицензия (лицензия) беру бөлігінде бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарттың жер қойнауының барлық шарттары мен учаскелері бойынша бір мезгілде жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу және ПҚҚ барлауға және өндіруге арналған лицензиялар беру туралы шешім қабылдайды;
3) жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу туралы мәселені қарау барысында геологиялық (геологиялық) теліммен (телімдермен) айқындалған жер қойнауы учаскесі (учаскелері) бөлігінде Кодекстің 191-бабына сәйкес ПҚҚ барлауға арналған лицензияға (лицензияға) енгізуге жататын шарттар, Кодекстің 278-бабы 25-тармағының алтыншы бөлігінде көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып айқындалады;
4) ПҚҚ барлауға арналған лицензия (лицензиялар) және ПҚҚ өндіруге арналған лицензия (лицензиялар) берілуге тиіс, ал оның орнына көрсетілген лицензиялар берілетін бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшартты бұзу туралы келісім – ПҚҚ барлау жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын тиісінше қамтамасыз ету берілген жағдайда мұндай қамтамасыз етуді беру туралы хабарлама жіберілген күннен бастап қырық жұмыс күнінен кешіктірмей ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті берушінің бір мезгілде қорытындысы беріледі,
44. Жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу нәтижесінде ПҚҚ өндіруге лицензиялар (лицензиялар) алған жер қойнауын пайдаланушы Кодекстің 55 және 219-баптарына сәйкес жоғарыда көрсетілген операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда берілген лицензияларға сәйкес ПҚҚ өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуді жалғастырады.
45. Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама алынған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
46. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит административное действие, полностью удовлетворяющее требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
47. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно–процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии в рамках
перехода на лицензионный
режим недропользования"
Форма
____________________________
____________________________
(наименование
государственного органа)
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования"
1.
Наименование услугодателя
По контрактам ТПИ: Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
По контрактам ОПИ: Местные исполнительные органы области, городов республиканского значения
2.
Способы предоставления государственной услуги
Канцелярия услугодателя/ ЕПН "Minerals.gov.kz"
3.
Срок оказания государственной услуги
1. Услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет документы на предмет полноты;

3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
46. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы шешім қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
47. Егер заңда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік–процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
"Жер қойнауын пайдаланудың
лицензиялық режиміне көшу
шеңберінде лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(мемлекеттік органның атауы)
"Жер қойнауын пайдалануға лицензиялау режиміне көшу шеңберінде лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
ПҚҚ келісімшарттары бойынша - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
КТПҚ келісімшарттары бойынша - Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету жолдары
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі/ "Minerals.gov.​kz" ЖПБП
3.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімі
1. ПҚҚ/КТПҚ көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құжаттардың толықтығын тексереді;

2. Рассмотрение заявления и прилагаемых к нему документов уполномоченным органом по изучению недр/ территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр – 10 (десять) рабочих дней;
Повторное рассмотрение заявления и прилагаемых к нему документов, в случае устранения замечаний, указанных в уведомлении уполномоченного органа по изучению недр/ территориального подразделения уполномоченного органа по изучению недр – 10 (десять) рабочих дней;
3. Услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение 25 (двадцати пяти) рабочих дней вносит сформированные материалы по вопросу перехода на лицензионный режим недропользования на рассмотрение комиссии по контрактам на недропользование по ТПИ/ ОПИ;
4. Комиссия по контрактам на недропользование по ТПИ/ ОПИ созывается и рассматривает вопрос перехода на лицензионный режим недропользования в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня внесения соответствующих материалов.
5. Оформление и подписания протокола всеми присутствовавшими на заседании членами комиссии не позднее 10 (десяти) рабочих дней;
6. Услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение 5 рабочих дней со дня подписания протокола направляет уведомление о необходимости представления документов, предусмотренных пунктами 20 и 35 настоящих Правил.
7. Услугодатель по ТПИ/ ОПИ в течение 5 рабочих дней заключает Соглашение о расторжении контракта и выдает заявителю лицензию на добычу ТПИ/ ОПИ.
По контрактам на совмещенную разведку и добычу лицензия (лицензии) на разведку ТПИ и лицензия (лицензии) на добычу ТПИ подлежат выдаче, а Соглашение о расторжении контракта на совмещенную разведку и добычу, взамен которого выдаются указанные лицензии – заключению услугодателем по ТПИ одновременно.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная /бумажная/
5.
Результат оказания государственной услуги
Выдача лицензии на разведку твердых полезных ископаемых/ выдача лицензии на добычу твердых полезных ископаемых/ общераспространенных полезных ископаемых/ отказ в оказании государственной услуги
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю бесплатно.
7.
График работы
1) 1) ЕПН "Minerals.gov.kz" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодателя - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан; График приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги – с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
8.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии в рамках перехода на лицензионный режим недропользования"
1) Для перехода на лицензионный режим недропользования при проведении разведки, совмещенной разведки и добычи (в период разведки) твердых полезных ископаемых: заявление на переоформление права недропользования по контракту на разведку/совмещенную разведку и добычу (в период разведки) твердых полезных ископаемых по форме согласно приложению 1 к настоящему Перечню;

2. Өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның/жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің қарауы – 10 жұмыс күні;
Өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның/жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің хабарламасында көрсетілген ескертулер жойылған жағдайда қайта қарау – 10 жұмыс күні;
3. Көрсетілетін қызметті беруші ПҚҚ/КТПҚ бойынша 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланудың лицензияланатын режиміне көшу мәселесі бойынша қалыптастырылған материалдарды ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссияның қарауына ұсынады;
4. ПҚҚ/КТПҚ бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жөніндегі комиссиясы шақырылады және тиісті материалдар ұсынылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу туралы мәселені қарайды.
5. 10 жұмыс күнінен кешіктірмей отырысқа қатысқан комиссияның барлық мүшелерінің хаттаманы тіркеуі және қол қоюы;
6. ПҚҚ/КТПҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші хаттамаға қол қойылған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 20 және 35-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы хабарлама жібереді .
7. Көрсетілетін қызметті беруші ПҚҚ/КТПҚ бойынша 5 жұмыс күні ішінде келісімшартты бұзу туралы келісім жасасады және өтініш берушіге ПҚҚ/КТПҚ өндіруге лицензия береді.
Бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттар бойынша ПҚҚ барлауға лицензия (лицензия) және ПҚҚ өндіруге лицензия (лицензия) берілуге жатады, ал бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшартты бұзу туралы келісім, оның орнына осы лицензиялар берілген ПҚҚ бойынша көрсетілетін қызметті беруші бір мезгілде жасасуы тиіс.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық/қағаз
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензия беру / пайдалы қатты қазбаларды / кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге лицензия беру / мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушыға тегін көрсетіледі.
7.
Жұмыс кестесі
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін;
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру кестесі сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
8.
"Жер қойнауын пайдалануға лицензиялау режиміне көшу шеңберінде лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1) пайдалы қатты қазбаларды барлау, бірлескен барлау және өндіруді (барлау кезеңінде) жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу үшін: осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлауға/бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге арналған өтініш (барлау кезеңінде) ;

копии документов, подтверждающих сведения, предусмотренные пунктом 1 приложения 1 к настоящему Перечню;
документ, подтверждающий полномочия лица, действующего от имени заявителя при подаче заявления, если такое лицо назначено заявителем;
отчет о составе лиц и (или) организаций, прямо или косвенно контролирующих недропользователя, предусмотренный Кодексом;
письменное согласие недропользователя (недропользователей) на включение в лицензию на разведку блока, частично приходящегося на территорию участка недр, находящегося в пользовании у указанного недропользователя (недропользователей) для проведения операций по добыче углеводородов или твердых полезных ископаемых.
Документы составляются на государственном и русском языках. Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному удостоверению. Копии документов, составленных на иностранном языке, представляются с переводом на государственный и русский языки, верность которых подлежит нотариальному удостоверению.
2) Для перехода на лицензионный режим недропользования при проведении добычи/совмещенной разведки и добычи (в период добычи) твердых полезных ископаемых/ добычи общераспространенных полезных ископаемых: заявление на переоформление права недропользования по контракту на добычу или совмещенную разведку и добычу (в период добычи) твердых полезных ископаемых/ добычи общераспространенных полезных ископаемых согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
копии документов, подтверждающих сведения, предусмотренные пунктом 1 Приложения 2 к настоящему Перечню;
документ, подтверждающий полномочия лица, действующего от имени заявителя при подаче заявления, если такое лицо назначено заявителем;
отчет о составе лиц и (или) организаций, прямо или косвенно контролирующих недропользователя, предусмотренный Кодексом;
Документы составляются на государственном и русском языках. Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному удостоверению. Копии документов, составленных на иностранном языке, представляются с переводом на государственный и русский языки, верность которых подлежит нотариальному удостоверению.
3) Для перехода на лицензионный режим недропользования при проведении разведки и добычи твердых полезных ископаемых: заявление на переоформление права недропользования по контракту на совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых согласно приложению 3 к настоящему Перечню;
копии документов, подтверждающих сведения, предусмотренные пунктом 1 Приложения 3 к настоящему Перечню; документ, подтверждающий полномочия лица, действующего от имени заявителя при подаче заявления, если такое лицо назначено заявителем;
отчет о составе лиц и (или) организаций, прямо или косвенно контролирующих недропользователя, предусмотренный Кодексом;
письменное согласие недропользователя (недропользователей) на включение в лицензию на разведку блока, частично приходящегося на территорию участка недр, находящегося в пользовании у указанного недропользователя (недропользователей) для проведения операций по добыче углеводородов или твердых полезных ископаемых.
Документы составляются на государственном и русском языках. Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному удостоверению. Копии документов, составленных на иностранном языке, представляются с переводом на государственный и русский языки, верность которых подлежит нотариальному удостоверению.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

осы Тізбеге 1-қосымшаның 1-тармағында көзделген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелері;
өтініш берушінің атынан әрекет ететін тұлғаның өкілеттігін растайтын құжат, егер мұндай тұлғаны өтініш беруші тағайындаған болса;
Кодексте көзделген жер қойнауын пайдаланушыны тікелей немесе жанама бақылайтын тұлғалардың және (немесе) ұйымдардың құрамы туралы есеп;
жер қойнауын пайдаланушының (жер қойнауын пайдаланушылардың) көмірсутектерді немесе пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін аталған жер қойнауын пайдаланушының (жер қойнауын пайдаланушылардың) пайдалануындағы жер қойнауы учаскесінің аумағына ішінара түсетін учаскені барлауға арналған лицензияға енгізуге жазбаша келісімі.
Құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері нотариалды куәландырылуға жатады. Шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынылады, олардың дұрыстығы нотариалды куәландырылуға жатады.
2) Пайдалы қатты қазбаларды өндіруді/бірлескен барлауды және өндіруді (өндіру кезеңінде)/кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруді жүргізу кезінде жер қойнауын пайдалануға лицензиялық режимге ауысу үшін: осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес пайдалы қатты қазбаларды өндіруді/бірлескен барлауды және өндіруді (өндіру кезеңінде)/кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге арналған өтініш;
осы Тізбеге 2-қосымшаның 1-тармағында көзделген ақпаратты растайтын құжаттардың көшірмелері;
өтініш беру кезінде өтініш берушінің атынан әрекет ететін тұлғаның өкілеттігін растайтын құжат, егер мұндай тұлғаны өтініш беруші тағайындаған болса;
Кодексте көзделген жер қойнауын пайдаланушыны тікелей немесе жанама бақылайтын тұлғалардың және (немесе) ұйымдардың құрамы туралы есеп;
Құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері нотариалды куәландырылуға жатады. Шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынылады, олардың дұрыстығы нотариалды куәландырылуға жатады.
3) Пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіруді жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланудың лицензияланатын режиміне көшу үшін:
осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес пайдалы қатты қазбаларды бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге арналған өтініш;
осы Тізбеге 3-қосымшаның 1-тармағында көзделген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелері; өтініш беру кезінде өтініш берушінің атынан әрекет ететін тұлғаның өкілеттігін растайтын құжат, егер мұндай тұлғаны өтініш беруші тағайындаған болса;
Кодексте көзделген жер қойнауын пайдаланушыны тікелей немесе жанама бақылайтын тұлғалардың және (немесе) ұйымдардың құрамы туралы есеп;
жер қойнауын пайдаланушының (жер қойнауын пайдаланушылардың) көмірсутектерді немесе пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін аталған жер қойнауын пайдаланушының (жер қойнауын пайдаланушылардың) пайдалануындағы жер қойнауы учаскесінің аумағына ішінара түсетін учаскені барлауға арналған лицензияға енгізуге жазбаша келісімі
Құжаттар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері нотариалды куәландырылуға жатады. Шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынылады, олардың дұрыстығы нотариалды куәландырылуға жатады.
9.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер

1) В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 19-1 Закона при отрицательном заключении уполномоченного органа по изучению недр по результатам рассмотрения соответствия территорий заявленных участков;
2) заявления или прилагаемые к нему документы не соответствуют требованиям настоящих Правил;
3) отказ услугополучателя или уполномоченного им лица от подписания протокола;
4) нарушение сроков предоставления документов, предусмотренных пунктами 20 и 35 настоящих Правил.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги,
1. Адрес оказания государственной услуги бумажно (для получения лицензии на разведку/добычу ТПИ): 010000, город Астана, проспект Кабанбай батыра, 32/1, телефон: 8 (7172) 983-421/
Государственная услуга на получение лицензии на добычу ОПИ оказывается местными исполнительными органами области, городов республиканского значения.
2. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 983-334, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии в рамках
перехода на лицензионный
режим недропользования"
Форма
____________________________
____________________________
(наименование
государственного органа)
Заявление на переоформление права недропользования по контракту на разведку/ совмещенную разведку и добычу (в период разведки) твердых полезных ископаемых
"__" _________20__ года
Прошу переоформить право недропользования
по _____________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(регистрационный номер контракта, наименование контракта, вид твердых полезных
ископаемых) и выдать лицензию на разведку твердых полезных ископаемых.
1. Сведения о заявителе:
для физических лиц – фамилию, имя и отчество (при его наличии) заявителя, место
жительства, гражданство, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность
заявителя;
для юридических лиц – наименование заявителя, место нахождения, сведения
о государственной регистрации в качестве юридического лица (выписка из торгового
реестра или другой легализованный либо апостилированный документ,
удостоверяющий, что заявитель является юридическим лицом по законодательству
иностранного государства), сведения о руководителях;
2. Дата заключения и номер контракта на недропользование;
3. Индивидуальный код блока (индивидуальные коды блоков), относящийся
к контрактной территории.
* Если заявление содержит два и более блоков, каждый блок имеет общую сторону
хотя бы с одним другим блоком, указанным в заявлении.
Заявитель:
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность и подпись уполномоченного
лица; в случае подачи заявления представителем, прикладывается надлежаще
оформленный документ, удостоверяющий полномочия)
место печати (при наличии)
Подпись: ___________________
Дата заполнения: "__" __________ 20__ года
Приложение 2
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии в рамках
перехода на лицензионный
режим недропользования"
Форма
____________________________
____________________________
(наименование
государственного органа)
Заявление на переоформление права недропользования по контракту на добычу/
совмещенную разведку и добычу (в период добычи) твердых полезных ископаемых/
добычу общераспространенных полезных ископаемых
"__" _________20__ года
Прошу переоформить право недропользования
по ___________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(регистрационный номер контракта, наименование контракта, вид твердых полезных
ископаемых) и выдать лицензию на добычу твердых полезных ископаемых/ добычу
общераспространенных полезных ископаемых.

1) Заңның 19-1-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес мәлімделген учаскелер аумақтарының сәйкестігін қарау нәтижелері бойынша жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның теріс қорытындысы кезінде;
2) өтініш немесе оған қоса берілген құжаттар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмесе;
3) көрсетілетін қызметті алушының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның хаттамаға қол қоюдан бас тартса;
4) осы Қағидалардың 20 және 35-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсыну мерзімдерін бұзса.
10.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызметті қағаз түрінде көрсету мекенжайы: 010000, Астана қаласы, Қабанбай батыр даңғылы, 32/1, телефон: 8 (7172) 983-421 /
КТПҚ өндіруге лицензия алу бойынша мемлекеттік қызмет облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары: 8 (7172) 983-334, Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
"Жер қойнауын пайдаланудың
лицензиялық режиміне көшу
шеңберінде лицензия беру"
мемлекеттік қызметті көрсетуге
қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға/ бірлескен барлауға және өндіруге (барлау кезеңінде) арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге арналған өтініш
20__ жылғы "___" ________
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия берсін және
__________________________________________________________________________
(пайдалы қатты қазбалар түрлері, келісімшарт атауы, келісімшарттың тіркеу нөмірі) жер қойнауын пайдалану құқұғын қайта ресімдеуді сұраймын.
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
жеке тұлғалар үшін – өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), тұрғылықты жері, азаматтығы, өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттардың нөмірі мен берілген күні;
заңды тұлғалар үшін – өтініш берушінің атауы, орналасқан жері, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелуі туралы мәліметтер (сауда тізілімінен үзінді көшірме немесе өтініш берушінің шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын басқа да заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжат), басшылары туралы мәліметтер;
2. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың жасасқан күні мен нөмірі;
3. * Келісімшарттық аумаққа жататын блоктың жеке коды (блоктың жеке коды).
*Егер өтініш екі және оданда көп блоктарды қамтыса, көрсетілген өтініште әр блок тым болмаса басқа блокпен жалпы жағы болу тиіс.
Өтініш беруші: _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, уәкілетті тұлғаның лауазымы мен қолы; өкілдермен өтінішті беру жағдайда, өкілділікті куәландыратын ресімделген тиісті құжатты салу)
мөр орны (бар болған жағдайда)
Қолы:___________________
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" __________
"Жер қойнауын пайдаланудың
лицензиялық режиміне көшу
шеңберінде лицензия беру"
мемлекеттік қызметті көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесіне 2-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Пайдалы қатты қазбаларды өндіруге/ кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге/ бірлескен барлауға және өндіруге (өндіру кезеңінде) арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге арналған өтініш
20__ жылғы "___" ________
Жер қойнауын пайдалану құқығын____________________________________________
________________________________________________________________________________
(келісімшарттың тіркеу нөмірі, келісімшарттың атауы, пайдалы қатты қазбалардың түрі) қайта ресімдеуді және пайдалы қатты қазбаларды өндіруге/ кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияны беруді сұраймын.

1. Сведения о заявителе:
для физических лиц – фамилию, имя и отчество (при его наличии) заявителя, место
жительства, гражданство, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность
заявителя;
для юридических лиц – наименование заявителя, место нахождения, сведения
о государственной регистрации в качестве юридического лица (выписка из торгового
реестра или другой легализованный либо апостилированный документ,
удостоверяющий, что заявитель является юридическим лицом по законодательству
иностранного государства), сведения о руководителях;
2. Дата заключения и номер контракта на недропользование;
_______________________________________________________________________
3. Географические координаты угловых точек и площадь территории, полностью
вмещающей контрактную территорию и прилегающую к ней непосредственно либо
на расстоянии не более одного километра территорию размещения объектов
техногенных минеральных образований горнодобывающего и (или) горно-
обогатительного производств, возникших в результате добычи (при наличии).
_______________________________________________________________________
Заявитель:
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность и подпись уполномоченного
лица; в случае подачи заявления представителем, прикладывается надлежаще
оформленный документ, удостоверяющий полномочия)
место печати (при наличии)
Подпись: __________________
Дата заполнения: "__" __________ 20__ года
Приложение 3
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Выдача лицензии в рамках
перехода на лицензионный
режим недропользования"
Форма
____________________________
____________________________
(наименование
государственного органа)
Заявление на переоформление права недропользования по контракту на совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых
"__" _________20__ года
Прошу переоформить право недропользования
по ______________________________________________________________________
(регистрационный номер контракта, наименование контракта, вид твердых полезных
ископаемых) и выдать лицензию (лицензии) на разведку и лицензию (лицензии)
добычу твердых полезных ископаемых.
1. Сведения о заявителе:
для физических лиц – фамилию, имя и отчество (при его наличии) заявителя, место
жительства, гражданство, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность
заявителя;
для юридических лиц – наименование заявителя, место нахождения, сведения
о государственной регистрации в качестве юридического лица (выписка из торгового
реестра или другой легализованный либо апостилированный документ,
удостоверяющий, что заявитель является юридическим лицом по законодательству
иностранного государства), сведения о руководителях;

1. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
жеке тұлғалар үшін – өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), тұрғылықты жері, азаматтығы, өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттардың нөмірі мен берілген күні;
заңды тұлғалар үшін – өтініш берушінің атауы, орналасқан жері, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелуі туралы мәліметтер (сауда тізілімінен үзінді көшірме немесе өтініш берушінің шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын басқа да заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжат), басшылары туралы мәліметтер;
2. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың жасасқан күні мен нөмірі;
3. Бұрыш нүктелерінің географиялық координаттары және өндіру нәтижесінде пайда болған (болған жағдайда) тау кен қазу және (немесе) тау кен байыту өндірістердің техногенді минералды түзілімдер объектілерін орналастыру аумағының бір километрден аспайтын жерге немесе оған тікелей іргелес және толық аумақ алаңы.
___________________________________________________________________
_____________________________________
Өтініш беруші:___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (болған жағдайда) уәкілетті тұлғаның лауазымы мен қолы; өкілдермен өтінішті беру жағдайда, өкілділікті куәландыратын ресімделген тиісті құжатты салу)
мөр орны (бар болған жағдайда)
Қолы:___________________
Толтыру күні: 20__ жылғы "__" __________
"Жер қойнауын пайдаланудың
лицензиялық режиміне көшу
шеңберінде лицензия беру"
мемлекеттік қызметті көрсетуге
қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
3-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Пайдалы қатты қазбаларды бірлесіп барлауға және өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге арналған өтініш
20__ жылғы " ___" ________
Жер қойнауын пайдалану құқығын ____________________________________________
__________________________________________________________________________
(келісімшарттың тіркеу нөмірі, келісімшарттың атауы, пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіруге арналған лицензияны беру (лицензия) және пайдалы қатты қазбалар түрі) беруді сұраймын.
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
жеке тұлғалар үшін – өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), тұрғылықты жері, азаматтығы, өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттардың нөмірі мен берілген күні;
заңды тұлғалар үшін – өтініш берушінің атауы, орналасқан жері, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелуі туралы мәліметтер (сауда тізілімінен үзінді көшірме немесе өтініш берушінің шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын басқа да заңдастырылған немесе апостиль қойылған құжат), басшылары туралы мәліметтер;

2. Дата заключения и номер контракта на недропользование.
3. Индивидуальный код блока (индивидуальные коды блоков), относящийся
к контрактной территории.
* Если заявление содержит два и более блоков, каждый блок имеет общую сторону
хотя бы с одним другим блоком, указанным в заявлении (по геологическому отводу).
Географические координаты угловых точек и площадь территории, полностью
вмещающей контрактную территорию и прилегающую к ней непосредственно либо
на расстоянии не более одного километра территорию размещения объектов
техногенных минеральных образований горнодобывающего и (или) горно-
обогатительного производств, возникших в результате добычи (при наличии)
(по горному отводу).
Заявитель:
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность и подпись уполномоченного лица;
в случае подачи заявления представителем, прикладывается надлежаще оформленный
документ, удостоверяющий полномочия)
место печати (при наличии)
Подпись: __________________
Дата заполнения: "__" __________ 20__ года
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии в рамках
перехода на лицензионный
режим недропользования"
Форма
____________________________
____________________________
(наименование
государственного органа)
Мотивированный отказ в приеме заявления
Номер:
Дата выдачи:
(Наименование заявителя)
________________________________________________________________________,
(центральный государственный орган, местные исполнительные органы областей,
городов республиканского значения)
рассмотрев Ваше заявление от "__" ______ 20 __года №_______, сообщает
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
___________________________________________ (причина отказа)
(Должность подписывающего) (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) подписывающего)
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии в рамках
перехода на лицензионный
режим недропользования"
Форма
____________________________
____________________________
(наименование
государственного органа)
Соглашение о расторжении контракта на недропользование
Соглашение о расторжении _______________________________________________
_______________________________________________________________________
(полное наименование контракта на недропользование, включая вид операций и вид
полезного ископаемого, регистрационный номер и дату)
между Республикой Казахстан, от имени которой действует
_______________________________________________________________________
(название государственного органа)
и______________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица/полное
наименование юридического лица) (далее – Недропользователь)
далее совместно именуемые Стороны.
Настоящее Соглашение о расторжении
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(полное наименование контракта на недропользование, включая вид операций,
регистрационный номер и дату)
_______________________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого) (далее – Контракт на недропользование)
подписано Сторонами "____" _____________ 20___ года (далее – Соглашение)
на основании протокола комиссии
_______________________________________________________________________
__________________________________ № ___ от ______________20__ г.
(название государственного органа)
Принимая во внимание, что:

2. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың жасасқан күні мен нөмірі;
3. *Келісімшарттық аумаққа (геологиялық бөлу аумақтарына) қатысты блоктың жеке коды (блоктардың жеке кодтары);
*Егер өтініш екі және оданда көп блоктарды қамтыса, көрсетілген өтініште әр блок тым болмаса басқа блокпен жалпы жағы болу тиіс.
3. Бұрыш нүктелерінің географиялық координаттары және өндіру нәтижесінде пайда болған (болған жағдайда) тау кен қазу және (немесе) тау кен байыту өндірістердің техногенді минералды түзілімдер объектілерін орналастыру аумағының бір километрден аспайтын жерге немесе оған тікелей іргелес және толық аумақ алаңы.
Өтініш беруші:_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), уәкілетті тұлғаның лауазымы мен қолы; өкілдермен өтінішті беру жағдайда, өкілділікті куәландыратын ресімделген тиісті құжатты салу)
мөр орны (бар болған жағдайда)
Қолы:___________________
Толтыру күні: 20__ жылғы "__"__________
"Жер қойнауын пайдаланудың
лицензиялық режиміне көшу
шеңберінде лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту
Нөмірі:
Шығарылған күні:
(өтініш берушінің аты-жөні)
________________________________________________________________________________
(орталық мемлекеттік орган, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары)
20 __ жылғы "__" ______ жылғы № _______ өтінішіңізді қарап,
хабарлайды
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________
(бас тарту себебі)
[Қол қоюшының лауазымы]                   (Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің
аты (болған жағдайда))
"Жер қойнауын пайдаланудың
лицензиялық режиміне көшу
шеңберінде лицензия беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты бұзу туралы келісім
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
және бұдан әрі Тараптар деп аталатын
__________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның толық тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) заңды тұлғаның
толық атауы) (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы)
атынан әрекет ететін Қазақстан Республикасы арасындағы
__________________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың толық атауы, пайдалы
қазбалардың түрлерін және операциялардың түрлерін қоса алғанда тіркеу нөмірі мен күні)
________________________________________________________ бұзу туралы келісім.
Осы _____________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың толық атауы, операциялардың
түрлерін қоса алғанда, тіркеу нөмірі мен күні)
__________________________________________________________________________
(пайдалы қазбалардың түрін көрсету) (бұдан әрі - Жер қойнауын пайдалануға арналған
келісімшарт)
бұзу туралы келісім
20___жылғы "____" №_________
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
_____________________________________________комиссия хаттамасының негізінде
20___жылғы "____" _____________ (бұдан әрі - Келісім) Тараптармен қол қойылды.
Мыналарды назарға ала отырып:

1) Недропользователь обладает правом недропользования по Контракту на недропользование;
2) Республика Казахстан является стороной Контракта на недропользование,
от имени которой действует ___________________________________________;
(название государственного органа)
3) принят и введен в действие Кодекс Республики Казахстан "О недрах
и недропользовании";
4) Недропользователь обратился в ______________________________________
(название государственного органа)
с заявлением на переоформление права недропользования в соответствии
с пунктом 25 статьи 278 Кодекса;
5) _________________________________________, принял решение рассмотреть
(название государственного органа) вопрос условий переоформления права
недропользования на комиссии;
6) комиссией __________________________________________________________
(название государственного органа)
принято решение переоформить право недропользования по Контракту
на недропользование и рекомендовать ____________________________________
(название государственного органа)
выдать Недропользователю лицензию/лицензии на
______________________________________________________________________
(указать лицензию/лицензии на разведку твердых полезных ископаемых,
лицензию/лицензии на добычу твердых полезных ископаемых или
лицензию/лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых,
ее/их дату и номер/номера в реестре выданных лицензий)
(далее – Лицензия/Лицензии на недропользование) взамен Контракта
на недропользование (номер и дата протокола комиссии)
_____________________________________ и Недропользователь договариваются
(название государственного органа)
о нижеследующем:
1. По взаимному согласию расторгнуть Контракт на недропользование
в день заключения настоящего Соглашения.
2. Стороны подтверждают, что не имеют и не будут иметь друг к другу претензий
по условиям Контракта на недропользование.
3. После заключения Соглашения отношения по условиям недропользования
между Сторонами регулируются законодательством Республики Казахстан
и Лицензией/Лицензиями на недропользование, выданной/выданными
Недропользователю взамен расторгаемого Контракта на недропользование.
4. Применимым правом к настоящему Соглашению является право Республики Казахстан.
5. Споры, связанные с настоящим Соглашением, подлежат разрешению
в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Соглашение составлено на казахском и русском языках по одному экземпляру
для каждой из Сторон, все экземпляры идентичны.

1) Жер қойнауын пайдаланушы Жер қойнауы пайдалануға арналған келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдаланудың құқығына ие;
2) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың тарапы болып табылады
Қазақстан Республикасы атынан әрекет ететін______________________________;
(мемлекеттік органның атауы)
3) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) қабылданды және қолданысқа енгізілді;
4) Жер қойнауын пайдаланушы __________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Кодекстің 278-бабының 25 тармағына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге өтініш жасады;
5) _______________________ комиссияда жер қойнауын пайдалану
(мемлекеттік органның атауы)
құқығын қайта ресімдеу шарттары мәселелерін қарауға шешім қабылданды;
6) ___________________________ комиссия жер қойнауын пайдалануға
(мемлекеттік органның атауы)
арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеу шешімі қабылдады және
___________________________________ жер қойнауын пайдаланушыға
(мемлекеттік органның атауы)
__________________________________________________________________________
(пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия/лицензиялар, пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензия/лицензиялар немесе кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензиялар, берілген лицензиялардың тізіліміне оның күні мен нөмірі)
(бұдан әрі – Жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия/лицензиялар) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың орнына (комиссия хаттамасының нөмірі мен күні) лицензиялар берілсін деп ұсынылды
______________________________ және жер қойнауын пайдаланушы
(мемлекеттік органның атауы)
төмендегілер туралы келіседі:
1. Осы Келісімнің жасасу күніне жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты өзара келісім бойынша бұзуға.
2. Тараптар, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт талаптары бойынша бір біріне наразылақтары болмайтынын растайды.
3. Келісім жасасқаннан кейін Тараптар арасындағы жер қойнауын пайдалану талаптары бойынша қатынастар Қазақстан Республикасының заңнамасында және Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарды бұзу орнына жер қойнауын пайдаланушымен берілген/берілген жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия/лицензиялармен реттеледі.
4. Осы Келісімге қолданылатын құқық Қазақстан Республикасының құқығы болып табылады.
5. Осы Келісімге байланысты даулар, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге жатады.
6. Келісім Тараптардың әрқайсысы үшін бір данадан қазақ және орыс тілдерінде жасалады, барлық даналар бірдей.

7. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания
и толковании Соглашения вариант текста на ________________________ языке
(указать казахский или русский язык) имеет преимущественную силу.
8. Настоящее Соглашение заключено ______(дня), ______(месяца) 20 ___ года
в городе _______ (Республика Казахстан), уполномоченными представителями Сторон.
9. Юридические адреса и подписи Сторон.
Приложение 2
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 379
Правила работы комиссии по переходу на лицензионный режим недропользования
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.06.2023 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила работы комиссии по переходу на лицензионный режим недропользования (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью четвертой пункта 25 статьи 278 Кодекса и определяют порядок работы комиссии по переходу на лицензионный режим недропользования по твердым полезным ископаемым, за исключением урана (далее – комиссия по ТПИ) и комиссии по переходу на лицензионный режим недропользования по общераспространенным полезным ископаемым (далее – комиссия по ОПИ).
2. Основной целью деятельности комиссии по ТПИ и комиссии по ОПИ является рассмотрение вопросов перехода на лицензионный режим недропользования по контрактам на недропользование по твердым полезным ископаемым и на добычу общераспространенных полезных ископаемых соответственно.
3. Положение и состав комиссии по ТПИ и комиссии по ОПИ утверждаются в соответствии с частями второй и третьей пункта 25 статьи 278 Кодекса.
Глава 2. Порядок работы комиссии по ТПИ
4. Задачами комиссии по ТПИ являются:
1) рассмотрение заявлений недропользователей, проводящих разведку, добычу и совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых, по контрактам на недропользование, заключенным до введения в действие Кодекса (далее – Заявители), на переход на лицензионный режим недропользования и переоформление права недропользования на лицензию на разведку и (или) лицензию на добычу твердых полезных ископаемых;
2) определение условий перехода на лицензионный режим недропользования по рассмотренным заявлениям с учетом обязательств недропользователя по соответствующему контракту.

7. Келісім мазмұны мен түсіндіруді анықтау кезінде қайшылықтар немесе даулар туындаған жағдайда мәтіннің нұсқасы_____________тілінде (қазақ немесе орыс тілдерін көрсету) басым күші бар.
8. Осы Келісім 20 ___ жылғы ________ (күні), _______ (айы)
____________ қаласында (Қазақстан Республикасы), Тараптардың уәкілетті өкілдерімен жасасты.
9. Заңды мекенжайы мен Тараптардың қолдары.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2018 жылғы
24 мамырдағы № 379 бұйрығына
2-қосымша
Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу жөніндегі комиссия жұмысының қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.06.2023 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу жөніндегі комиссия жұмысының қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Кодекстің 278-бабы 25-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес әзірленді және уранды қоспағанда, пайдалы қатты қазбалар бойынша жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – ПҚҚ жөніндегі комиссия) және кең таралған пайдалы қазбалар бойынша жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу жөніндегі комиссияның (бұдан әрі –КТПҚ жөніндегі комиссия) жұмыс тәртібін айқындайды.
2. ПҚҚ жөніндегі комиссия мен КТПҚ жөніндегі комиссия қызметінің негізгі мақсаты тиісінше пайдалы қатты қазбалар бойынша жер қойнауын пайдалануға және кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу мәселелерін қарау болып табылады.
3. ПҚҚ жөніндегі комиссияның және КТПҚ жөніндегі комиссияның ережесі мен құрамы Кодекстің 278-бабы 25-тармағының тиісінше екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес бекітіледі.
2-тарау. ПҚҚ жөніндегі комиссияның жұмыс тәртібі
4. ПҚҚ жөніндегі комиссияның міндеттері:
1) Пайдалы қатты қазбаларды барлауды, өндіруді және бірлесіп барлауды және өндіруді жүргізетін жер қойнауын пайдаланушылардың Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша (бұдан әрі – Өтініш берушілер) жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшуге және пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияға және (немесе) өндіруге арналған лицензияға жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге өтініштерін қарау;
2) жер қойнауын пайдаланушының тиісті келісімшарт бойынша міндеттемелерін ескере отырып, қаралған өтініштер бойынша жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу шарттарын айқындау болып табылады.

5. Комиссия по ТПИ:
1) приглашает на заседания комиссии по ТПИ и заслушивает Заявителей;
2) рассматривает заявления, прилагаемые к нему документы и информацию, представляемые Заявителями, запрашивает и получает от них дополнительные материалы по обязательствам недропользователя в рамках соответствующего контракта, необходимые для принятия решения о переходе на лицензионный режим недропользования;
3) запрашивает и получает от государственных органов, структурных подразделений Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – компетентный орган), должностных лиц, организаций и граждан информацию, необходимую для осуществления задач комиссии по ТПИ посредством уведомлений, составляемых в письменной форме и направляемых почтой и (или) с использованием средств связи, обеспечивающих фиксирование уведомления;
4) взаимодействует с центральными исполнительными и другими государственными органами, организациями, а также привлекает к работе специалистов и экспертов для реализации задач комиссии по ТПИ.
6. Комиссию по ТПИ возглавляет председатель, являющийся руководителем компетентного органа. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя, являющийся курирующим заместителем руководителя компетентного органа.
7. Помимо иных членов комиссии по ТПИ ее состав включает представителя центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию, центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и Министерства юстиции Республики Казахстан.
8. Председатель комиссии по ТПИ руководит деятельностью комиссии по ТПИ, планирует ее работу, утверждает повестку заседания, осуществляет общий контроль над реализацией решений комиссии по ТПИ. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
9. Секретарь комиссии по ТПИ:
1) формирует повестку дня заседания комиссии по ТПИ;
2) обеспечивает подготовку соответствующих документов, материалов к заседанию комиссии по ТПИ;
3) составляет протокол заседания комиссии по ТПИ.
10. Рабочим органом комиссии по ТПИ (далее – рабочий орган) является Департамент недропользования по твердым полезным ископаемым Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
11. Заявление недропользователя и материалы, необходимые для определения индивидуальных условий перехода на лицензионный режим недропользования вносятся на рассмотрение комиссии по ТПИ компетентным органом. Комиссии по ТПИ созываются в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня внесения компетентным органом соответствующих материалов и считаются правомочными, если на них присутствовали не менее двух третей от общего числа членов комиссии по ТПИ.

5. ПҚҚ жөніндегі комиссия:
1) ПҚҚ жөніндегі комиссияның отырыстарына шақырады және Өтініш берушілерді тыңдайды;
2) Өтініш берушілер ұсынатын өтініштерді, оған қоса берілетін құжаттарды және ақпаратты қарайды, жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу туралы шешім қабылдау үшін қажетті тиісті келісімшарт шеңберінде жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелері бойынша қосымша материалдарды сұратады және олардан алады;
3) мемлекеттік органдардан, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің құрылымдық бөлімшелерінен (бұдан әрі – құзыретті орган), лауазымды адамдардан, ұйымдардан және азаматтардан ПҚҚ жөніндегі комиссияның міндеттерін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты жазбаша нысында жасалатын және пошта арқылы және (немесе) хабарламаны тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдарын пайдалана отырып жіберелетін хабарламалар арқылы сұратады және алады;
4) орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдармен, ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды, сондай-ақ ПҚҚ жөніндегі комиссияның міндеттерін іске асыру үшін мамандар мен сарапшыларды жұмысқа тартады.
6. ПҚҚ жөніндегі комиссияны құзыретті органның басшысы болып табылатын төраға басқарады. Төраға болмаған кезде оның функцияларын құзыретті орган басшысының жетекшілік ететін орынбасары болып табылатын төрағаның орынбасары орындайды.
7. ПҚҚ жөніндегі комиссияның өзге мүшелерінен басқа оның құрамына бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің өкілі кіреді.
8. ПҚҚ жөніндегі комиссияның төрағасы ПҚҚ жөніндегі комиссияның қызметіне басшылық жасайды, оның жұмысын жоспарлайды, отырыстың күн тәртібін бекітеді, ПҚҚ жөніндегі комиссияның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады. Төраға болмаған кезде оның функцияларын орынбасары орындайды.
9. ПҚҚ жөніндегі комиссияның хатшысы:
1) ПҚҚ жөніндегі комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастырады;
2) ПҚҚ жөніндегі комиссияның отырысына тиісті құжаттарды, материалдарды дайындауды қамтамасыз етеді;
3) ПҚҚ бойынша комиссия отырысының хаттамасын жасайды.
10. ПҚҚ жөніндегі комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Қатты пайдалы қазбалар бойынша жер қойнауын пайдалану департаменті болып табылады.
11. Жер қойнауын пайдаланушының өтінішін және жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшудің жеке шарттарын айқындау үшін қажетті материалдарды құзыретті орган ПҚҚ жөніндегі комиссияның қарауына енгізеді. ПҚҚ жөніндегі комиссиялар құзыретті орган тиісті материалдарды енгізген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шақырылады және егер оларға ПҚҚ жөніндегі комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан болса, заңды болып саналады.

12. Решения комиссии по ТПИ принимаются большинством голосов от общего числа присутствующих членов. Члены комиссии по ТПИ обладают равными голосами при принятии решений. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии по ТПИ, а в его отсутствие – заместитель председателя.
13. По результатам заседания комиссии по ТПИ составляется протокол, который подписывается всеми присутствующими членами комиссии по ТПИ, а также Заявителем или его уполномоченным представителем при согласии с принятым решением. Текст протокола составляется и подписывается на казахском и русском языках по одному экземпляру для каждой сторон.
14. Организация деятельности комиссии по ТПИ, сбор и хранение материалов осуществляется рабочим органом.
15. Комиссия по ТПИ прекращает свою деятельность на основании приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок работы комиссии по ОПИ
16. Задачами комиссии по ОПИ являются:
1) рассмотрение заявлений недропользователей, проводящих добычу общераспространенных полезных ископаемых, по контрактам на недропользование, заключенным до введения в действие Кодекса (далее – Заявители), на переход на лицензионный режим недропользования и переоформление права недропользования на лицензию на добычу общераспространенных полезных ископаемых;
2) определение условий перехода на лицензионный режим недропользования по рассмотренным заявлениям с учетом обязательств недропользователя по соответствующему контракту.
17. Комиссия по ОПИ:
1) приглашает на заседания комиссии по ОПИ и заслушивать Заявителей;
2) рассматривает заявления, прилагаемые к нему документы и информацию, представляемые Заявителями, запрашивает и получает от них дополнительные материалы по обязательствам недропользователя в рамках соответствующего контракта, необходимые для принятия решения о переходе на лицензионный режим недропользования;
3) запрашивает и получает от государственных органов, должностных лиц, организаций и граждан информацию, необходимую для осуществления задач комиссии по ОПИ посредством уведомлений, составляемых в письменной форме и направляемых почтой и (или) с использованием средств связи, обеспечивающих фиксирование уведомления;
4) взаимодействует с центральными и местными исполнительными и другими государственными органами, организациями, а также привлекает к работе специалистов и экспертов для реализации задач комиссии по ОПИ.

12. ПҚҚ жөніндегі комиссияның шешімдері қатысып отырған мүшелердің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. ПҚҚ жөніндегі комиссия мүшелері шешім қабылдау кезінде тең дауысқа ие болады. Дауыстар тең болған жағдайда ПҚҚ жөніндегі комиссияның төрағасы, ал ол болмаған жағдайда – төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
13. ПҚҚ жөніндегі комиссия отырысының нәтижелері бойынша хаттама жасалады, оған ПҚҚ жөніндегі комиссияның барлық қатысып отырған мүшелері, сондай-ақ қабылданған шешіммен келіскен кезде өтініш беруші немесе оның уәкілетті өкілі қол қояды. Хаттаманың мәтіні әр тарап үшін бір данадан қазақ және орыс тілдерінде жасалады және қол қойылады.
14. ПҚҚ жөніндегі комиссияның қызметін ұйымдастыруды, материалдарды жинауды және сақтауды жұмыс органы жүзеге асырады.
15. ПҚҚ жөніндегі комиссия Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің бұйрығы негізінде өз қызметін тоқтатады.
3-тарау. КТПҚ жөніндегі комиссияның жұмыс тәртібі
16. КТПҚ жөніндегі комиссияның міндеттері:
1) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруді жүргізетін жер қойнауын пайдаланушылардың Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша (бұдан әрі – Өтініш берушілер) жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшуге және кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияға жер қойнауын пайдалану құқығын қайта ресімдеуге өтініштерін қарау;
2) жер қойнауын пайдаланушының тиісті келісімшарт бойынша міндеттемелерін ескере отырып, қаралған өтініштер бойынша жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу шарттарын айқындау болып табылады.
17. КТПҚ жөніндегі комиссия:
1) КТПҚ жөніндегі комиссияның отырыстарына және Өтініш берушілерді тыңдауға шақырады;
2) Өтініш берушілер ұсынатын өтініштерді, оған қоса берілетін құжаттарды және ақпаратты қарайды, жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшу туралы шешім қабылдау үшін қажетті тиісті келісімшарт шеңберінде жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелері бойынша қосымша материалдарды сұратады және олардан алады;
3) мемлекеттік органдардан, лауазымды адамдардан, ұйымдардан және азаматтардан КТПҚ жөніндегі комиссияның міндеттерін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты жазбаша нысында жасалатын және пошта арқылы және (немесе) хабарламаны тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдарын пайдалана отырып жіберелетін хабарламалар арқылы сұратады және алады;
4) орталық және жергілікті атқарушы және басқа да мемлекеттік органдармен, ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды, сондай-ақ КТПҚ жөніндегі комиссияның міндеттерін іске асыру үшін мамандар мен сарапшыларды жұмысқа тартады.

18. Комиссию по ОПИ возглавляет председатель, являющийся руководителем местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя, являющийся курирующим заместителем руководителя местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
19. Помимо иных членов комиссии по ОПИ ее состав включает представителя местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, территориального органа уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и территориального органа Министерства юстиции Республики Казахстан.
20. Председатель комиссии по ОПИ руководит деятельностью комиссии по ОПИ, планирует ее работу, утверждает повестку заседания, осуществляет общий контроль над реализацией решений комиссии по ОПИ. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
21. Секретарь комиссии по ОПИ:
1) формирует повестку дня заседания комиссии по ОПИ;
2) обеспечивает подготовку соответствующих документов, материалов к заседанию комиссии по ОПИ;
3) составляет протокол заседания комиссии по ОПИ.
22. Рабочим органом комиссии по ОПИ (далее – рабочий орган) является соответствующий уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы, осуществляющее руководство в сфере недропользования.
23. Заявление недропользователя и материалы, необходимые для определения индивидуальных условий перехода на лицензионный режим недропользования вносятся на рассмотрение комиссии по ОПИ рабочим органом. Комиссии по ОПИ созываются в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня внесения рабочим органом соответствующих материалов, и считаются правомочными, если на них присутствовали не менее двух третей от общего числа членов комиссии по ОПИ.
24. Решения комиссии по ОПИ принимаются большинством голосов от общего числа присутствующих членов. Члены комиссии по ОПИ обладают равными голосами при принятии решений. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии по ОПИ, а в его отсутствие – заместитель председателя.
25. По результатам заседания комиссии по ОПИ составляется протокол, который подписывается всеми присутствующими членами комиссии по ОПИ, а также Заявителем или его уполномоченным представителем при согласии с принятым решением. Текст протокола составляется и подписывается на казахском и русском языках по одному экземпляру для каждой сторон.

18. КТПҚ жөніндегі комиссияны облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының басшысы болып табылатын төраға басқарады. Төраға болмаған кезде оның функцияларын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы басшысының жетекшілік ететін орынбасары болып табылатын төрағаның орынбасары орындайды.
19. КТПҚ жөніндегі комиссияның өзге мүшелерінен басқа оның құрамына бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аумақтық органының өкілі кіреді.
20. КТПҚ жөніндегі комиссияның төрағасы КТПҚ жөніндегі комиссияның қызметіне басшылық жасайды, оның жұмысын жоспарлайды, отырыстың күн тәртібін бекітеді, КТПҚ жөніндегі комиссияның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады. Төраға болмаған кезде оның функцияларын орынбасары орындайды.
21. КТПҚ жөніндегі комиссияның хатшысы:
1) КТПҚ жөніндегі комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастырады;
2) КТПҚ жөніндегі комиссияның отырысына тиісті құжаттарды, материалдарды дайындауды қамтамасыз етеді;
3) КТПҚ жөніндегі комиссия отырысының хаттамасын жасайды.
22. Жер қойнауын пайдалану саласындағы басшылықты жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті уәкілетті органы КТПҚ жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – жұмыс органы) жұмыс органы болып табылады.
23. Жер қойнауын пайдаланушының өтінішін және жер қойнауын пайдаланудың лицензиялық режиміне көшудің жеке шарттарын айқындау үшін қажетті материалдарды жұмыс органы КТПҚ жөніндегі комиссияның қарауына енгізеді. КТПҚ жөніндегі комиссиялар жұмыс органы тиісті материалдарды енгізген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шақырылады және егер оларға сипаттама жөніндегі комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
24. КТПҚ жөніндегі комиссияның шешімдері қатысып отырған мүшелердің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. КТПҚ комиссиясының мүшелері шешім қабылдау кезінде тең дауысқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда, КТПҚ жөніндегі комиссияның төрағасы, ал ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
25. КТПҚ жөніндегі комиссия отырысының нәтижелері бойынша хаттама жасалады, оған КТПҚ жөніндегі комиссияның барлық қатысып отырған мүшелері, сондай-ақ қабылданған шешіммен келіскен кезде өтініш беруші немесе оның уәкілетті өкілі қол қояды. Хаттаманың мәтіні әр тарап үшін бір данадан қазақ және орыс тілдерінде жасалады және қол қойылады.

26. Организация деятельности комиссии по ОПИ, сбор и хранение материалов осуществляется рабочим органом.
27. Комиссия по ОПИ прекращает свою деятельность на основании постановления местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.

26. КТПҚ жөніндегі комиссияның қызметін ұйымдастыруды, материалдарды жинауды және сақтауды жұмыс органы жүзеге асырады.
27. КТПҚ жөніндегі комиссия өз қызметін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының қаулысы негізінде тоқтатады.