Об утверждении Правил представления недропользователями отчетов при проведении операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, добыче общераспространенных полезных ископаемых
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 374. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 2018 года № 17063.
В соответствии с частями первой и четвертой пункта 3 статьи 195, частями первой и четвертой пункта 3 статьи 215, пунктом 2 статьи 236 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления недропользователями отчетов при проведении операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, добыче общераспространенных полезных ископаемых.
2. Департаменту недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов
29 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_____________________ Н. Айдапкелов

Жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 374 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 маусымда № 17063 болып тіркелді.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 195-бабы 3-тармағының бірінші және төртінші бөлімдеріне, 215-бабының 3-тармағының бірінші және төртінші бөлімдеріне, 236-бабының 2-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде есептерді ұсыну қағидаларын бекітсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы 29 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_____________________ Н. Айдапкелов

25 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________ К. Бозумбаев
24 мая 2018 года
Утверждены
приказом Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года № 774
Правила представления недропользователями отчетов при проведении операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, добыче общераспространенных полезных ископаемых
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления недропользователями отчетов при проведении операций по недропользованию (далее - Правила) разработаны в соответствии с частями первой и четвертой пункта 3 статьи 195, частями первой и четвертой пункта 3 статьи 215, пунктом 2 статьи 236 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее - Кодекс), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и определяют порядок представления недропользователями отчетов при проведении операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, добыче общераспространенных полезных ископаемых.
2. Отчеты представляются ежегодно за предыдущий календарный год не позднее тридцатого апреля каждого года.
Отчеты за неполный календарный год представляются за фактический период недропользования.
Отчеты за последний неполный календарный год периода пользования участком недр представляются не позднее двух месяцев после окончания указанного периода.
В случаях если последний день срока представления отчетности приходится на нерабочий день, срок представления переносится на следующий рабочий день.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные определения:
1) уполномоченный орган по изучению недр – уполномоченный орган, реализующий государственную политику в области геологического изучения недр и использования пространства недр;
2) общераспространенные полезные ископаемые – нерудные твердые полезные ископаемые, используемые в естественном состоянии или с незначительной обработкой и очисткой в строительных и иных хозяйственных целях и имеющие широкое распространение в недрах;
3) добыча общераспространенных полезных ископаемых – комплекс работ, направленных и непосредственно связанных с отделением и извлечением общераспространенных полезных ископаемых из мест их залегания;
4) компетентный орган – центральный исполнительный орган, реализующий государственную политику и представляющий интересы Республики Казахстан в сфере недропользования;
5) местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы – местные исполнительные органы, участвующие в реализации государственной политики в сфере недропользования;

2018 жылғы 25 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
___________ Қ. Бозымбаев
2018 жылғы 24 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің 2018 жылғы
24 мамырдағы
№ 374 бұйрығымен
бекітілді
Жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде есептерді ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде есептерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 195-бабының 3-тармағының бірінші және төртінші бөлімдеріне, 215-бабының 3-тармағының бірінші және төртінші бөлімдеріне, 236-бабының 2-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасыны Заңның 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде есептерді ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Есептер өткен күнтізбелік жыл үшін жыл сайын әрбір жылдың отызыншы сәуірінен кешіктірілмей ұсынылады.
Толық емес күнтізбелік жыл үшін есептер нақты жер қойнауын пайдалану кезеңі үшін ұсынылады.
Жер қойнауы учаскесін пайдалану кезеңінің соңғы толық емес күнтізбелік жыл үшін есептер көрсетілген кезең аяқталғаннан кейін екі айдан кешіктірілмей ұсынылады.
Егер есептілікті ұсыну мерзімнің соңғы күні жұмыс емес күнге келген жағдайда, ұсыну мерзімі келесі жұмыс күнге ауыстырылады.
3. Осы қағидаларда мынадай негізгі анықтамалар пайдаланылады:
1) жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган – жер қойнауын геологиялық зерттеу және жер қойнауы кеңістігін пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыратын уәкілетті орган;
2) кең таралған пайдалы қазбалар – табиғи күйінде немесе сәл өңделіп және құрылыс пен басқа да шаруашылық мақсатында тазартуды пайдаланатын және жер қойнауында кең таратылуы бар кенсіз пайдалы қатты қазбалар;
3) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру – кең таралған пайдалы қазбаларды жатқан жерінен алуға бағытталған және тікелей айыруға байланысты жұмыстар кешені;
4) құзыретті орган – мемлекеттік саясатты іске асыру және Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану саласындағы мүдделерін білдіретін орталық атқарушы орган;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары – жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысатын жергілікті атқарушы органдар;

6) твердые полезные ископаемые – природные минеральные образования, органические вещества и их смеси, находящиеся в твердом состоянии в недрах или на земной поверхности;
7) добыча твердых полезных ископаемых – комплекс работ, направленных и непосредственно связанных с отделением твердых полезных ископаемых из мест их залегания и (или) извлечением их на земную поверхность, включая работы по подземной газификации и выплавлению, химическому и бактериальному выщелачиванию, дражной и гидравлической разработке россыпных месторождений путем выпаривания, седиментации и конденсации, а также сбор, временное хранение, дробление и сортировку извлеченных полезных ископаемых на территории участка добычи;
8) уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых – центральный исполнительный орган, реализующий государственную политику по регулированию операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, за исключением добычи урана.
Глава 2. Порядок представления недропользователями отчетов при проведении операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, добыче общераспространенных полезных ископаемых
4. При проведении операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, добыче общераспространенных полезных ископаемых недропользователь представляет нижеследующим следующие виды отчетов:
1) компетентному органу отчет об исполнении лицензионных обязательств по разведке твердых полезных ископаемых по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) компетентному органу отчет об исполнении лицензионных обязательств по добыче твердых полезных ископаемых по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы отчет об исполнении лицензионных обязательств по добыче общераспространенных полезных ископаемых по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых отчет о приобретенных товарах, работах и услугах и доле внутристрановой ценности в них по разведке или добыче твердых полезных ископаемых по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
5) уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых отчет о составе лиц и (или) организаций, прямо или косвенно контролирующих недропользователя по разведке или добыче твердых полезных ископаемых по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
6) компетентному органу отчет о выполнении программы работ (в случае присвоения статуса удержания) по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

6) пайдалы қатты қазбалар – жер қойнауында немесе жер бетінде қатты күйде болатын, органикалық заттар және оның қоспасының минералдық түзілімдер;
7) пайдалы қатты қазбаларды өндіру – жерасты газдандыру және балқыту, химиялық және бактериялық сілтісіздендіру, буландыру, седименттеу және конденсаттау арқылы шашыранды кен орындарын драгалық және гидравликалық жолмен әзірлеу жұмыстарын, сондай-ақ өндіру учаскесінің аумағында алынған пайдалы қазбаларды жинауды, уақытша сақтауды, ұсақтауды және сұрыптауды қоса алғанда, пайдалы қатты қазбаларды кенжатындардан алуға және (немесе) жер бетіне шығаруға бағытталған және сонымен тікелей байланысты жұмыстар кешені түсініледі;
8) пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті орган – уран өндіруді қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды барлау мен өндіру жөніндегі операцияларды реттеу бойынша мемлекеттік саясатты іске асыратын орталық атқарушы орган.
2 тарау. Жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде есептерді ұсыну тәртібі
4. Жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде мынадай есептер түрлерін:
1) нысан бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес пайдалы қатты қазбаларды барлау бойынша лицензиялық міндеттемелердің орындалуы туралы есепті құзыретті органға;
2) нысан бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес пайдалы қатты қазбаларды өндіру бойынша лицензиялық міндеттемелердің орындалуы туралы есепті құзыретті органға;
3) нысан бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру бойынша лицензиялық міндеттемелердің орындалуы туралы есепті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына;
4) нысан бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес пайдалы қатты қазбаларды барлау немесе өндіру бойынша сатып алынған тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер және олардағы ел ішіндегі құндылық үлесі туралы есепті пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға;
5) нысан бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жер қойнауын пайдаланушыны пайдалы қатты қазбаларды барлау немесе өндіру бойынша тікелей немесе жанама бақылайтын тұлғалардың және (немесе) ұйымдардың құрамы туралы есепті пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға;
6) нысан бойынша осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес жұмыс бағдарламасын орындау туралы есепті (ұстап қалу мәртебесін берген жағдайда) құзыретті органға ұсынады.

К отчетам, предусмотренным подпунктами 1) и 2) части первой настоящего пункта, в соответствии с частями второй и третьей пункта 3 статьи 195 и частями второй и третьей пункта 3 статьи 215 Кодекса прилагается аудиторский отчет (заключения), подтверждающий указанные в отчетах расходы в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности". Допускается представление аудиторского отчета, составленного по результатам аудита годовой финансовой отчетности недропользователя, если в ней приведены (раскрыты) расходы на операции по разведке или добыче, указанные в отчетах, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой настоящего пункта.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.06.2022 № 357 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. По разрешениям, лицензиям и контрактам на недропользование, выданным и заключенным до введения в действие Кодекса, недропользователь представляет нижеследующим следующие виды отчетов, за исключением отчетов, предусмотренных пунктом 26 статьи 278 Кодекса:
1) компетентному органу отчет о выполнении обязательств лицензионно/контрактных условий и рабочей программы (разведка и (или) добыча твердых полезных ископаемых) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) уполномоченному органу по изучению недр отчет о выполнении обязательств лицензионно/контрактных условий и рабочей программы (разведка и (или) добыча общераспространенных полезных ископаемых) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
3) компетентному органу отчет о выполнении обязательств лицензионно/контрактных условий и рабочей программы (разведка и (или) добыча подземных вод, лечебных грязей) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
4) уполномоченному органу по изучению недр отчет о выполнении обязательств лицензионно/контрактных условий и рабочей программы (строительство и (или) эксплуатация подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей) по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
5) компетентному органу отчет о выполнении обязательств по типовому контракту на разведку (твердых полезных ископаемых, подземные воды и лечебных грязей) по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
6) уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых отчет предусмотренный подпунктом 4) пункта 4 настоящих Правил.

Кодекстің 195-бабы 3-тармағының екінші және үшінші бөліктеріне және 215-бабы 3-тармағының екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген есептерге "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептерде көрсетілген шығыстарды растайтын аудиторлық есеп (қорытындылар) қоса беріледі. Жер қойнауын пайдаланушының жылдық қаржылық есептілігі аудитінің нәтижелері бойынша жасалған аудиторлық есепті, егер онда осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген есептерде көрсетілген барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларға арналған шығыстар келтірілсе (ашылса), ұсынуға жол беріледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.06.2022 № 357 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін берілген және жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған рұқсаттар лицензиялар және келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдаланушы Кодекстің 278-бабының 26-тармағында көзделген есептерді қоспағанда, мынадай есептер түрлерін:
1) нысан бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жұмыс бағдарламасы және лицензиялық\келісімшарттық талаптар мен міндеттемелерді орындау (пайдалы қатты қазбаларды барлау және (немесе) өндіру) туралы есепті құзыретті органға;
2) нысан бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жұмыс бағдарламасы және лицензиялық\келісімшарттық талаптар мен міндеттемелерді орындау (кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және (немесе) өндіру) туралы есепті жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға;
3) нысан бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жұмыс бағдарламасы және лицензиялық\келісімшарттық талаптар мен міндеттемелерді орындау (жер асты сулары, емдік балшықтарды барлау және (немесе) өндіру) туралы есепті құзыретті органға;
4) нысан бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес жұмыс бағдарламасы және лицензиялық\келісімшарттық талаптар мен міндеттемелерді орындау (барлау және (немесе) өндіруге байланысты емес құрылыс және (немесе) жер асты құрылысын пайдалану) туралы есепті жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға;
5) нысан бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес барлауға арналған үлгілік келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау туралы есепті құзыретті органға (пайдалы қатты қазбаларды, жер асты сулары және емдік балшықтар) ұсынады;
6) осы Қағидалардың 4-тармағының 4) тармақшасында көзделген есепті пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға ұсынады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2021 № 647 (вводится в действие с 01.07.2022).
6. Отчеты, предусмотренные пунктами 4 и 5 настоящих Правил, представляются недропользователями посредством заполнения электронной формы в информационной системе "Единая платформа недропользования" (далее – ЕПН) и подписания электронной цифровой подписью должностного лица недропользователя, наделенного полномочиями за представление информации, за исключением отчетов, предусмотренных подпунктом 4) пункта 4 и подпунктом 6) пункта 5 настоящих Правил, которые представляются недропользователями посредством государственной информационной системы "Реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей" (далее - Реестр) путем заполнения электронной формы в Реестре и подписания электронной цифровой подписью должностного лица недропользователя, наделенного полномочиями за представление информации.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 03.11.2025 № 472 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Уполномоченный орган по изучению недр на основе отчетов подготавливает сводную информацию, которую направляет посредством ЕПН в компетентный орган и местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы в течение двух месяцев по истечении срока представления отчетов о выполнении обязательств лицензионно-контрактных условий.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.02.2025 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При отсутствии отдельных показателей в соответствующей форме отчета проставляются прочерки.
Дополнительная информация (сопроводительные письма, копии прилагаемых документов) вводится в ЕПН и подписываются электронной цифровой подписью должностного лица недропользователя, наделенного полномочиями за представление информации.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.02.2025 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Корректировке подлежит отчет, предоставленный за предыдущий год не позднее тридцатого июля каждого года.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.02.2025 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам представления
недропользователями
отчетов при проведении
операций по разведке
и добыче твердых полезных
ископаемых, добыче
общераспространенных
полезных ископаемых

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.12.2021 № 647 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында көзделген есептер жер қойнауын пайдаланушылармен "Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЖПБП) электрондық нысанды толтыру және ақпарат ұсынуға уәкілетті лауазымды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қою арқылы ұсынылады, осы Қағидалардың 4-тармағының 4) тармақшасында және 5-тармағының 6) тармақшасында көзделген есептерді қоспағанда, олар жер қойнауын пайдаланушылармен "Жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және олардың өндірушілерінің тізілімі" мемлекеттік ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – Тізілім) электрондық нысанды толтыру және ақпарат ұсынуға уәкілетті лауазымды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қою арқылы ұсынылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 03.11.2025 № 472 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган есептер негізінде жиынтық ақпарат дайындайды, оны лицензиялық-келісімшарттар талаптарының міндеттемелерін орындау туралы есеп ұсыну мерзімі өткен бойда екі ай ішінде құзыретті органға және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына ЖҚПБП арқылы жолдайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.02.2025 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Есептің тиісті нысанында жеке көрсеткіштер болмаған жағдайда сызық қойылады.
Қосымша ақпарат (ілеспе хат, қоса берілетін құжаттардың көшірмесі) ЖҚПБП жүйесіне енгізіледі және ақпаратты ұсыну үшін жер қойнауын пайдаланушының өкiлеттiк берiлген лауазымдық тұлғасы электрондық цифрлық қол қояды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.02.2025 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Өткен жыл үшін әр жылдың отызыншы шілдесінен кешіктірмей берілген есеп түзетуге жатады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.02.2025 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер қойнауын
пайдаланушының пайдалы
қатты қазбаларды барлау
және өндіру, кең таралған
пайдалы қазбаларды
өндіру жөніндегі операцияларды
жүргізу кезінде есептерді
ұсыну қағидаларына
1-қосымша

Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.02.2025 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в компетентный орган по разведке твердых полезных ископаемых.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Наименование административной формы: Отчет об исполнении лицензионных обязательств по разведке твердых полезных ископаемых.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-РТПИ.
Периодичность: годовая.
Отчетный период:
год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: недропользователи по лицензиям на разведку твердых полезных ископаемых.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде посредством единой платформы недропользования.

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.02.2025 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі құзыретті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Әкімшілік нысанның атауы: пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі лицензиялық міндеттемелердің орындалуы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-ПҚҚЛ.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең:
жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензиялар бойынша жер қойнауын пайдаланушылар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы арқылы электронды түрде.

Раздел 1. Сведения о недропользователе (юридическое или физическое лицо) и отношение к лицензии на разведку твердых полезных ископаемых
№ п/п
Общие сведения о недропользователе и праве недропользования
Значение
1
2
3
1.
Полное наименование недропользователя-юридического лица/фамилия, имя и отчество (при его наличии) недропользователя-физического лица
1.1.
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
2.
Отчетный период, за который предоставляется данный отчет
3.
Номер лицензии
3.1.
Дата выдачи лицензии
3.2.
Дата окончания срока лицензии
4.
Количество блоков на начало отчетного периода
5.
Количество блоков на конец отчетного периода
6.
Дата отказа от блоков в отчетном периоде (если применимо)
7.
Количество блоков, от которых недропользователь отказался к началу отчетного периода (при наличии) с начала действия лицензии
7.1.
в том числе, в % от первоначального количества блоков по лицензии
8.
Требуемая сумма обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке в отчетном периоде, в тысячах тенге
9.
Реквизиты для исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке
9.1.
Способ (способы) обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке
9.2.
Сумма (суммы) обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке, в тысячах тенге
10.
Дата предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых
10.1.
Сумма обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых, в тысячах тенге
11.
Дата начала проведения горно-вскрышных работ в целях опытно-промышленной добычи в отчетном периоде (если применимо)
12.
Дата выдачи разрешения уполномоченного органа в области твердых полезных ископаемых на изъятие горной массы или перемещения почвы более 1000 куб м (если применимо)
13.
Реквизиты для дополнительного обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке в отчетный период в случае изъятия более 1000 куб м горной массы или перемещения почвы
13.1.
Способ (способы) дополнительного обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке в отчетный период в случае изъятия более 1000 куб м горной массы или перемещения почвы

1-бөлім. Жер қойнауын пайдаланушы (заңды немесе жеке тұлға) және пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияға қатысы туралы мәліметтер
р/с №
Жер қойнауын пайдаланушы және жер қойнауын пайдалану құқығы туралы жалпы мәліметтер
Мағынасы
1
2
3
1.
Жер қойнауын пайдаланушының – заңды тұлғаның толық атауы/жер қойнауын пайдаланушының – жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
1.1.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
2.
Осы есеп берілетін есепті кезең
3.
Лицензия нөмірі
3.1.
Лицензия берілген күні
3.2.
Лицензия мерзімінің аяқталатын күні
4.
Есепті кезеңнің басындағы блоктар саны
5.
Есепті кезеңнің соңындағы блоктар саны
6.
Есепті кезеңде блоктардан бас тарту күні (егер қолданылса)
7.
Жер қойнауын пайдаланушы лицензияның қолданылуы басталғаннан бастап есепті кезеңнің басында (болған кезде) бас тартқан блоктар саны
7.1.
оның ішінде лицензия бойынша блоктардың бастапқы санынан %-бен
8.
Есепті кезеңде барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің талап етілетін сомасы, мың теңгемен
9.
Барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету деректемелері
9.1.
Барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілі (тәсілдері)
9.2.
Барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету сомасы (сомасы), мың теңгемен
10.
Пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну күні
10.1.
Пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету сомасы, мың теңгемен
11.
Есепті кезеңде тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру мақсатында тау-кен-аршу жұмыстарын жүргізудің басталған күні (егер қолданылатын болса)
12.
Пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органның тау-кен массасын алуға немесе 1000 текше метрден астам топырақты жылжытуға рұқсат беру күні (егер қолданылса)
13.
Есепті кезеңде 1000 текше метрден астам тау-кен массасы алынған немесе топырақ ауыстырылған жағдайда барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қосымша қамтамасыз етудің деректемелері
13.1.
Есепті кезеңде 1000 текше метрден астам тау-кен массасы алынған немесе топырақ ауыстырылған жағдайда барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қосымша қамтамасыз етудің тәсілі (тәсілдері)

531
тысяч тенге
24.
плата за пользование земельными участками (арендный платеж)
541
тысяч тенге
25.
Дополнительные обязательства (при наличии)
132
тысяч тенге
26.
Общая сумма расходов по лицензии, относящаяся к расходам по операциям по разведке с учетом положений пунктов 7, 8 и 9 статьи 192 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", понесенная по лицензии за период с даты ее выдачи по предыдущий отчетный период включительно

531
мың теңге
24.
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы (жалдау төлемі)
541
мың теңге
25.
Қосымша міндеттемелер (бар болса)
132
мың теңге
26.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 192-бабы 7, 8 және 9-тармақтарының ережелерін ескере отырып, барлауға лицензия берілген күннен бастап алдыңғы есепті кезеңді қоса алғандағы кезең ішінде жер қойнауын пайдаланушы шеккен барлау жөніндегі операциялар бойынша шығыстарға жататын лицензия бойынша шығыстардың жалпы сомасы

133
тысяч тенге
Наименование ___________________________________________
Адрес __________________________________________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель: _________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Данные из ЭЦП недропользователя;
Дата и время подписания с ЭЦП. "__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Примечание:
К отчету прикладывается аудиторский отчет в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности", подтверждающий указанные в отчете расходы. Если аудиторский отчет составлен к финансовой отчетности недропользователя, то также прикладывается финансовая отчетность с раскрытием расходов на разведку твердых полезных ископаемых.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет об исполнении
лицензионных обязательств
по разведке твердых
полезных ископаемых"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об исполнении лицензионных обязательств по разведке твердых полезных ископаемых"
(Индекс: 1-РТПИ, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об исполнении лицензионных обязательств по разведке твердых полезных ископаемых" (далее – Форма).
2. Форма заполняется недропользователями, осуществляющими деятельность на основании лицензии на разведку твердых полезных ископаемых.
3. Форма подписывается ЭЦП недропользователя.
4. Форма предоставляется ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
По Разделу 1 Формы
Заполняется графа 3
В строке 1 указывается полное наименование недропользователя, для юридических лиц – наименование и бизнес-идентификационный номер, для физических лиц – фамилия, имя и отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер.
В строке 2 указывается отчетный период, за который предоставляется данный отчет. В случае полного календарного года указывается период с 1 января по 31 декабря соответствующего года. При неполном календарном годе указывается конкретный период, в течение которого недропользователь обладал правом недропользования.
В строке 3 указывается номер и дата выдачи лицензии, последний день срока действия лицензии.
В строке 4 указывается количество блоков по лицензии на начало отчетного периода.
В строке 5 указывается количество блоков по лицензии на конец отчетного периода.
В строке 6 указывается полная дата отказа от блоков, в случае если недропользователь произвел отказ от части блоков в рамках отчетного периода. Строка не заполняется, если количество блоков в отчетном периоде не изменилось.
В строке 7 указывается количество блоков, от которых недропользователь отказался к началу отчетного периода с начала действия лицензии, в том числе в % от первоначального количества блоков по лицензии. Строка не заполняется, если количество блоков с начала действия лицензии не изменилось.

133
мың теңге
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы: _______________________________________ ______________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))             (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________ ______________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))             (қолы)
Жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты.
"__" _____ 20 _ жыл _____ сағат ____ минут.
Ескерту:
Есепке есепте көрсетілген шығыстарды растайтын "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аудиторлық есеп қоса беріледі. Егер аудиторлық есеп жер қойнауын пайдаланушының қаржылық есептілігіне жасалса, онда пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған шығыстарды ашып көрсете отырып, қаржылық есептілік қоса беріледі.
"Пайдалы қатты қазбаларды
барлау жөніндегі лицензиялық
міндеттемелердің орындалуы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі лицензиялық міндеттемелердің орындалуы туралы есеп" (Нысанның индексі: 1-ПҚҚЛ, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Пайдалы қатты қазбаларды барлау бойынша лицензиялық міндеттемелердің орындалуы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметін пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия негізінде жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
3. Нысанға жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ арқылы қойылады.
4. Нысан жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бөлімі бойынша
3-баған толтырылады
1-жолда жер қойнауын пайдаланушының толық атауы, заңды тұлғалар үшін – атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлғалар үшін – тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
2-жолда осы есеп берілетін есепті кезең көрсетіледі. Толық күнтізбелік жыл болған жағдайда тиісті жылдың 1 қаңтарынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең көрсетіледі. Толық емес күнтізбелік жыл кезінде жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалану құқығына ие болған нақты кезең көрсетіледі.
3-жолда лицензияның нөмірі мен берілген күні, лицензияның қолданылу мерзімінің соңғы күні көрсетіледі.
4-жолда есепті кезеңнің басындағы лицензия бойынша блоктардың саны көрсетіледі.
5-жолда есепті кезеңнің соңындағы лицензия бойынша блоктардың саны көрсетіледі.
6-жолда егер жер қойнауын пайдаланушы есепті кезең шеңберінде блоктардың бір бөлігінен бас тартқан жағдайда блоктардан бас тартудың толық күні көрсетіледі. Егер есепті кезеңде блоктар саны өзгермесе, жол толтырылмайды.
7-жолда жер қойнауын пайдаланушы лицензияның қолданылуы басталғаннан бастап есепті кезеңнің басында бас тартқан блоктардың саны, оның ішінде лицензия бойынша блоктардың бастапқы санынан %-бен көрсетіледі. Егер лицензия қолданысының басынан бастап блоктар саны өзгермесе, жол толтырылмайды.

В строке 8 указывается требуемая сумма обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке в отчетном периоде, рассчитанная в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и Методикой определения размера обеспечения за один блок, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 373.
В строке 9 указывается способ (способы) предоставленного обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке (договор страхования, договор залога банковского вклада, гарантия), его реквизиты и покрываемая сумма (суммы).
В строке 10 указывается дата предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых и сумма обеспечений (обеспечений).
В строке 11 указывается дата начала проведения недропользователем горно-вскрышных работ в целях опытно-промышленной добычи в отчетном периоде, в случае ее проведения. Строка не заполняется если горно-вскрышные работы не проводились на участке разведки.
В строке 12 указывается дата выдачи разрешения уполномоченного органа в области твердых полезных ископаемых на изъятие горной массы или перемещения почвы более 1000 куб м в случае проведения горно-вскрышных работ. Строка не заполняется если горно-вскрышные работы не проводились на участке разведки.
В строке 13 указывается способ (способы) предоставленного дополнительного обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке в случае изъятия более 1000 куб м горной массы или перемещения почвы (договор страхования, договор залога банковского вклада, гарантия), его реквизиты и покрываемая сумма (суммы). Строка не заполняется если горно-вскрышные работы не проводились на участке разведки.
В строке 14 указывается дата предоставления дополнительного обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых. Строка не заполняется если горно-вскрышные работы не проводились на участке разведки.
В строке 15 указывается дата получения последнего положительного заключения комплексной экспертизы/ экспертизы промышленной безопасности и государственной экологической экспертизы плана ликвидации (измененного плана ликвидации) при предоставлении дополнительного обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых. Строка не заполняется если горно-вскрышные работы не проводились на участке разведки.
В строке 16 указывается дата получения последнего положительного заключения государственной экологической экспертизы плана разведки (если требуется), в том числе с учетом изменений.
В строке 17 указывается дата утверждения недропользователем и дата предоставления плана разведки (изменений в план разведки) уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых.
В строке 18 указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии) аудитора (физического лица) либо наименование, бизнес-идентификационный номер аудиторской организации, контактная информация (адрес, телефон, e-mail), наименование и реквизиты аудиторского отчета, подтверждающего расходы, указанные в настоящем отчете, либо аудиторского отчета в отношении годовой финансовой отчетности, в которой отдельно раскрыты расходы на разведку.
По Разделу 2 Формы

8-жолда "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің талаптарына және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 373 бұйрығымен бекітілген Бір блок үшін қамтамасыз ету мөлшерін айқындау әдістемесіне сәйкес есептелген есепті кезеңде барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің талап етілетін сомасы көрсетіледі.
9-жолда барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің ұсынылған тәсілі (тәсілдері) (сақтандыру шарты, банктік салым кепілі шарты, кепілдік), оның деректемелері және өтелетін сомасы (сомасы) көрсетіледі.
10-жолда пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну күні және қамтамасыз ету (қамтамасыз ету) сомасы көрсетіледі.
11-жолда жер қойнауын пайдаланушының есепті кезеңде тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру мақсатында тау-кен-аршу жұмыстарын жүргізуді бастаған күні, оны жүргізген жағдайда көрсетіледі. Егер тау-кен-аршу жұмыстары барлау учаскесінде жүргізілмесе, жол толтырылмайды.
12-жолда тау-кен-аршу жұмыстары жүргізілген жағдайда пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органның тау-кен массасын алуға немесе топырақты 1000 текше метрден астам жылжытуға рұқсатының берілген күні көрсетіледі. Егер тау-кен-аршу жұмыстары барлау учаскесінде жүргізілмесе, жол толтырылмайды.
13-жолда тау-кен массасының 1000 текше метрден астамын алып қойған немесе топырақты ауыстырған жағдайда барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің ұсынылған қосымша тәсілі (тәсілдері) (сақтандыру шарты, банктік салым кепілі шарты, кепілдік), оның деректемелері және өтелетін сомасы (сомасы) көрсетіледі. Егер тау-кен-аршу жұмыстары барлау учаскесінде жүргізілмесе, жол толтырылмайды.
14-жолда пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қосымша қамтамасыз етуді ұсыну күні көрсетіледі. Егер тау-кен-аршу жұмыстары барлау учаскесінде жүргізілмесе, жол толтырылмайды.
15-жолда пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қосымша қамтамасыз етуді ұсынған кезде жою жоспарының (өзгертілген жою жоспарының) өнеркәсіптік қауіпсіздік кешенді сараптамасының/ сараптамасының және мемлекеттік экологиялық сараптамасының соңғы оң қорытындысын алған күн көрсетіледі. Егер тау-кен-аршу жұмыстары барлау учаскесінде жүргізілмесе, жол толтырылмайды.
16-жолда барлау жоспарының мемлекеттік экологиялық сараптамасының (егер талап етілсе), оның ішінде өзгерістерді ескере отырып, соңғы оң қорытындысын алған күн көрсетіледі.
17-жолда жер қойнауын пайдаланушының барлау жоспарын бекіткен күні және пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға барлау жоспарын (барлау жоспарына өзгерістер) берген күні көрсетіледі.
18-жолда аудитордың (жеке тұлғаның) тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде) не аудиторлық ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, байланыс ақпараты (мекенжайы, телефоны, e-mail), осы есепте көрсетілген шығыстарды растайтын аудиторлық есептің не барлауға арналған шығыстар жеке ашылған жылдық қаржылық есептілікке қатысты аудиторлық есептің атауы мен деректемелері көрсетіледі.
Нысанның 2-бөлімі бойынша

Заполняются графы 5 и 6
В графе 5 заполняется только строка 1. При неполном календарном годе срока лицензии указываются суммарные минимальные расходы, рассчитанные пропорционально за все полные календарные месяцы отчетного периода.
В графе 6 заполняется каждая строка с указанием фактических расходов на соответствующий вид работ, произведенных недропользователем в отчетном периоде. Если недропользователь не осуществлял те или иные виды работ, в соответствующей строке ставится прочерк.
В графе 6 в строке 1 указывается общая сумма расходов по строкам 2-21.
Строка 25 заполняется в случае наличия в лицензии на разведку твердых полезных ископаемых дополнительных обязательств в денежном эквиваленте. При их отсутствии в графе 5 и 6 ставится прочерк.
В строке 26 указывается общая сумма расходов по лицензии, относящаяся к расходам по операциям по разведке с учетом положений пунктов 7, 8 и 9 статьи 192 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", понесенная по лицензии за период с даты ее выдачи по предыдущий отчетный период включительно.
Для расчета данной суммы используется информация из отчетов об исполнении лицензионных обязательств по разведке твердых полезных ископаемых, представленных недропользователем в уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых за истекшие отчетные периоды, начиная с даты выдачи лицензии.
Приложение 2
к Правилам представления
недропользователями
отчетов при проведении
операций по разведке
и добыче твердых полезных
ископаемых, добыче
общераспространенных
полезных ископаемых

5 және 6-бағандар толтырылады
5-бағанда тек 1-жол толтырылады. Лицензия мерзімінің толық емес күнтізбелік жылы кезінде есепті кезеңнің барлық толық күнтізбелік айлары үшін барабар есептелген ең төменгі жиынтық шығыстар көрсетіледі.
6-бағанда әрбір жол есепті кезеңде жер қойнауын пайдаланушы жүргізген жұмыстардың тиісті түріне нақты шығыстарды көрсете отырып толтырылады. Егер жер қойнауын пайдаланушы қандай да бір жұмыс түрлерін жүзеге асырмаса, тиісті жолға сызықша қойылады.
6-бағанда 1-жолда 2-21-жолдар бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
25-жол пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияда ақшалай баламада қосымша міндеттемелер болған жағдайда толтырылады. Олар болмаған жағдайда 5 және 6-бағандарда сызықша қойылады.
26-жолда "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 192-бабы 7, 8 және 9-тармақтарының ережелерін ескере отырып, барлау жөніндегі операциялар бойынша шығыстарға жататын, лицензия бойынша оның берілген күнінен бастап алдыңғы есепті кезеңді қоса алғандағы кезең ішінде, лицензия бойынша шеккен шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
Осы соманы есептеу үшін жер қойнауын пайдаланушы лицензия берілген күннен бастап өткен есепті кезеңдер үшін пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға ұсынған пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі лицензиялық міндеттемелердің орындалуы туралы есептерден алынған ақпарат пайдаланылады.
Жер қойнауын
пайдаланушының пайдалы
қатты қазбаларды барлау
және өндіру, кең таралған
пайдалы қазбаларды
өндіру жөніндегі операцияларды
жүргізу кезінде есептерді
ұсыну қағидаларына
2-қосымша

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.02.2025 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в компетентный орган по добыче твердых полезных ископаемых, в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы по добыче общераспространенных полезных ископаемых.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Наименование административной формы: Отчет об исполнении лицензионных обязательств по добыче твердых или общераспространенных полезных ископаемых.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-ДПИ.
Периодичность: годовая.
Отчетный период:
год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: недропользователи по лицензиям на добычу или общераспространенных полезных ископаемых.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде посредством единой платформы недропользования.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.02.2025 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі құзыретті органға, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі жергілікті атқарушы органына.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Әкімшілік нысанның атауы: қатты немесе кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру бойынша лицензиялық міндеттемелердің орындалуы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-ПҚӨ.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең:
жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар өндіруге немесе кең таралған пайдалы қазбаларға арналған лицензиялар бойынша.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы арқылы электронды түрде.

Раздел 1. Сведения о недропользователе (юридическое или физическое лицо) и в отношении контрактов на разведку, контрактов на добычу или контрактов на совмещенную разведку и добычу твердых или общераспространенных полезных ископаемых:
№ п/п
Общие сведения о недропользователе и праве недропользования
Значение
1
2
3
1.
Полное наименование недропользователя-юридического лица/ фамилия, имя и отчество (при его наличии) недропользователя - физического лица
1.1.
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
2.
Отчетный период, за который предоставляется данный отчет
3.
Номер лицензии
3.1.
Дата выдачи лицензии
3.2.
Срок лицензии
4.
Площадь территории участка добычи на начало отчетного периода, кв.км
5.
Площадь территории участка добычи на конец отчетного периода, кв.км
6.
Дата отказа от части участка добычи в отчетном периоде (если применимо)
7.
Требуемая сумма обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче согласно плану ликвидации в отчетном периоде, в тысячах тенге
8.
Реквизиты для исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче
8.1.
Способ (способы) обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче
8.2.
Сумма (суммы) обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче, в тысячах тенге
9.
Дата предоставления обеспечения (обеспечений) исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых
9.1.
Сумма обеспечения (обеспечений) исполнения обязательств по ликвидации последствий операций, в тысячах тенге
10.
Дата начала проведения работ по добыче (если применимо)
11.
Дата получения последнего положительного заключения комплексной экспертизы
11.1.
Дата получения последнего положительного заключения экспертизы промышленной безопасности
11.2.
Дата получения последнего положительного заключения государственной экологической экспертизы плана ликвидации (измененного плана ликвидации)
12.
Дата выдачи экологического разрешения на операции по добыче, описанные в плане горных работ
13.
Дата утверждения недропользователем плана горных работ (изменений в план горных работ)
13.1.
Дата предоставления плана горных работ (изменений в план горных работ) уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых
14.
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) аудитора / наименование, бизнес-идентификационный номер аудиторской организации, контактная информация (адрес, телефон, e-mail), наименование и реквизиты аудиторского отчета, подтверждающего расходы, указанные в настоящем отчете

1-бөлім. Жер қойнауын пайдаланушы (заңды немесе жеке тұлға) туралы және барлауға арналған келісімшарттарға, өндіруге арналған келісімшарттарға немесе қатты немесе кең таралған пайдалы қазбаларды бірлесіп барлау мен өндіруге арналған келісімшарттарға қатысты мәліметтер
р/с №
Жер қойнауын пайдаланушы және жер қойнауын пайдалану құқығы туралы жалпы мәліметтер
Мағынасы
1
2
3
1.
Жер қойнауын пайдаланушы-заңды тұлғаның толық атауы/ жер қойнауын пайдаланушының - жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде).
1.1.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
2.
Осы есеп берілген есепті кезең
3.
Лицензия нөмірі
3.1.
Лицензияның берілген күні
3.2.
Лицензия мерзімі
4.
Есепті кезеңнің басындағы өндіру учаскесі аумағының алаңы, ш.км
5.
Есепті кезеңнің соңындағы өндіру учаскесі аумағының ауданы, ш.км
6.
Есепті кезеңде өндіру учаскесінің бөлігінен бас тарту күні (егер қолданылса)
7.
Есепті кезеңде жою жоспарына сәйкес өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің талап етілетін сомасы, мың теңгемен
8.
Өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету деректемелері
8.1.
Өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету тәсілі (тәсілдері)
8.2.
Өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету сомасы (сомалары), мың теңгемен
9.
Пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну күні
9.1.
Операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету сомасы, мың теңгемен
10.
Өндіру жөніндегі жұмыстарды жүргізудің басталу күні
11.
Жою жоспарының (өзгертілген жою жоспарының) кешенді сараптамасының соңғы оң қорытындысын алған күн
11.1.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасының соңғы оң қорытындысын алған күн
11.2.
Тарату жоспарына (өзгертілген тарату жоспарына) мемлекеттік экологиялық сараптаманың соңғы оң қорытындысын алған күн
12.
Тау-кен жұмыстары жоспарында сипатталған өндіру жөніндегі операцияларға экологиялық рұқсат берілген күн
13.
Жер қойнауын пайдаланушының тау-кен жұмыстарының жоспарын бекіту күні (тау-кен жұмыстарының жоспарына өзгерістер)
13.1.
Қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті органға тау-кен жұмыстарының жоспарын (тау-кен жұмыстарының жоспарына өзгерістер) беру күні
14.
Аудитордың тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)/аудиторлық ұйымның бизнес-сәйкестендіру нөмірі, байланыс ақпараты (мекенжайы, телефоны, e-mail), осы құжатта көрсетілген шығыстарды растайтын аудиторлық есептің атауы және деректемелері есеп беру

133
тысяч тенге
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель: ______________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Данные из ЭЦП недропользователя;
Дата и время подписания с ЭЦП. "__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Примечание:
К отчету прикладывается аудиторский отчет в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности", подтверждающий указанные в отчете расходы. Если аудиторский отчет составлен к финансовой отчетности недропользователя, то также прикладывается финансовая отчетность с раскрытием расходов на добычу твердых полезных ископаемых (за исключением отчетов по лицензиям на добычу общераспространенных полезных ископаемых).
К отчету прикладывается информационная справка о произведенных расходах на научно-исследовательские, научно-технические и (или) опытно-конструкторские работы с указанием наименования организации, местонахождения, контактных данных (телефон, адрес электронной почты), тематики и цели исследований по каждому из направлений расходования (строки 23-29 отчета).
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет об исполнении
лицензионных обязательств
по добыче твердых
или общераспространенных
полезных ископаемых"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об исполнении лицензионных обязательств по добыче твердых
или общераспространенных полезных ископаемых"
(Индекс: 2-ДПИ периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об исполнении лицензионных обязательств по добыче твердых или общераспространенных полезных ископаемых" (далее – Форма).
2. Форма заполняется недропользователями, осуществляющими деятельность на основании лицензии на добычу твердых или общераспространенных полезных ископаемых.
3. Форма подписывается ЭЦП недропользователя.
4. Форма предоставляется ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
По Разделу 1 Формы
Заполняется графа 3
В строке 1 указывается полное наименование недропользователя, для юридических лиц – наименование и бизнес-идентификационный номер, для физических лиц – фамилия, имя и отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер.

133
мың теңге
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы: _______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))             (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))       (қолы)
Жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты.
"__" _____ 20 _ жыл _____ сағат ____ минут.
Ескертпе:
Есепке есепте көрсетілген шығыстарды растайтын "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аудиторлық есеп қоса беріледі. Егер аудиторлық есеп жер қойнауын пайдаланушының қаржылық есептілігіне жасалса, онда сондай-ақ пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған шығыстарды (кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензиялар бойынша есептерді қоспағанда) ашып көрсете отырып, қаржылық есептілік қоса беріледі.
Есепке ұйымның атауын, орналасқан жерін, байланыс деректерін (телефон, электрондық пошта мекенжайы), жұмсау бағыттарының әрқайсысы бойынша зерттеулердің тақырыбы мен мақсатын көрсете отырып, ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға жұмсалған шығыстар туралы ақпараттық анықтама (есептің 23-29-жолдары) қоса беріледі.
"Қатты немесе кең таралған
пайдалы қазбаларды өндіру
бойынша лицензиялық
міндеттемелердің орындалуы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Қатты немесе кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру бойынша лицензиялық міндеттемелердің орындалуы туралы есеп" (Нысанның индексі: 2-ПҚӨ, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қатты немесе кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі лицензиялық міндеттемелердің орындалуы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметін қатты немесе кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия негізінде жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
3. Нысанға жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ арқылы қойылады.
4. Нысан жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бөлімі бойынша
3-баған толтырылады
1-жолда жер қойнауын пайдаланушының толық атауы, заңды тұлғалар үшін – атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлғалар үшін – тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.

В строке 2 указывается отчетный период, за который предоставляется данный отчет. В случае полного календарного года указывается период с 1 января по 31 декабря соответствующего года. При неполном календарном годе указывается конкретный период, в течение которого недропользователь обладал правом недропользования.
В строке 3 указывается номер и дата выдачи лицензии, последний день срока действия лицензии.
В строке 4 указывается площадь территории участка добычи на начало отчетного периода.
В строке 5 указывается площадь территории участка добычи на конец отчетного периода.
В строке 6 указывается полная дата отказа от части участка добычи в случае, если недропользователь произвел отказ от части участка добычи в рамках отчетного периода. Строка не заполняется, если площадь территории участка добычи в отчетном периоде не изменилась.
В строке 7 указывается требуемая сумма обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добычи в отчетном периоде, рассчитанная в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и Методикой расчета приблизительной стоимости ликвидации последствий операций по добыче твердых полезных ископаемых, утвержденной приказу Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 386.
В строке 8 указывается способ (способы) предоставленного обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче (договор страхования, договор залога банковского вклада, гарантия), его реквизиты и покрываемая сумма (суммы).
В строке 9 указывается дата предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по добыче уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых и сумма обеспечения (обеспечений).
В строке 10 указывается дата начала проведения работ по добыче в отчетном периоде, в случае ее проведения. Строка не заполняется если добыча не проводилась в отчетном периоде на территории участка добычи.
В строке 11 указывается дата выдачи последнего положительного заключения комплексной экспертизы/экспертизы промышленной безопасности и государственной экологической экспертизы плана ликвидации (измененного плана ликвидации).
В строке 12 указывается дата выдачи экологического разрешения на операции по добыче, описанные в плане горных работ.
В строке 13 указывается дата утверждения недропользователем и дата предоставления плана горных работ (изменений в план горных работ) уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых.
В строке 14 указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии) аудитора (физического лица) либо наименование, бизнес-идентификационный номер аудиторской организации, контактная информация (адрес, телефон, e-mail), наименование и реквизиты аудиторского отчета, подтверждающего расходы, указанные в настоящем отчете, либо аудиторского отчета в отношении годовой финансовой отчетности, в которой отдельно раскрыты расходы на добычу.
По Разделу 2 Формы

2-жолда осы есеп берілетін есепті кезең көрсетіледі. Толық күнтізбелік жыл болған жағдайда тиісті жылдың 1 қаңтарынан бастап 31 желтоқсанына дейінгі кезең көрсетіледі. Толық емес күнтізбелік жыл кезінде жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалану құқығына ие болған нақты кезең көрсетіледі.
3-жолда лицензияның нөмірі мен берілген күні, лицензияның қолданылу мерзімінің соңғы күні көрсетіледі.
4-жолда есепті кезеңнің басындағы өндіру учаскесі аумағының ауданы көрсетіледі.
5-жолда есепті кезеңнің соңындағы өндіру учаскесі аумағының алаңы көрсетіледі.
6-жолда егер жер қойнауын пайдаланушы есепті кезең шеңберінде өндіру учаскесінің бір бөлігінен бас тартқан жағдайда өндіру учаскесінің бір бөлігінен бас тартудың толық күні көрсетіледі. Егер есепті кезеңде өндіру учаскесі аумағының ауданы өзгермесе, жол толтырылмайды.
7-жолда "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің талаптарына және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 386 бұйрығымен бекітілген пайдалы қатты қазбаларды өндіру бойынша операциялардың салдарын жоюдың болжамды құнын есептеу әдістемесіне сәйкес есептелген есепті кезеңде өндіру бойынша операциялардың салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің талап етілетін сомасы көрсетіледі.
8-жолда өндіру бойынша операциялардың салдарын жою бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің ұсынылған тәсілі (тәсілдері) (сақтандыру шарты, банктік салым кепіл шарты, кепілдік), оның деректемелері және өтелетін сомасы (сомасы) көрсетіледі.
9-жолда пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну күні және қамтамасыз ету (қамтамасыз ету) сомасы көрсетіледі.
10-жолда есепті кезеңде өндіру жөніндегі жұмыстарды жүргізу басталған күн, оны жүргізген жағдайда көрсетіледі. Егер өндіру есепті кезеңде өндіру учаскесінің аумағында жүргізілмесе, жол толтырылмайды.
11-жолда жою жоспарының (өзгертілген жою жоспарының) кешенді сараптамасының/өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасының және мемлекеттік экологиялық сараптамасының соңғы оң қорытындысының берілген күні көрсетіледі.
12-жолда тау-кен жұмыстары жоспарында сипатталған өндіру жөніндегі операцияларға экологиялық рұқсат берілген күн көрсетіледі.
13-жолда жер қойнауын пайдаланушының бекіткен күні және пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға тау-кен жұмыстары жоспарын (тау-кен жұмыстары жоспарына өзгерістер) ұсынған күні көрсетіледі.
14-жолда аудитордың (жеке тұлғаның) тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) не аудиторлық ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, Байланыс ақпараты (мекенжайы, телефоны, e-mail), осы есепте көрсетілген шығыстарды растайтын аудиторлық есептің не өндіруге арналған шығыстар жеке ашылған жылдық қаржылық есептілікке қатысты аудиторлық есептің атауы мен деректемелері көрсетіледі.
Нысанның 2-бөлімі бойынша

Заполняются графы 5 и 6
В графе 5 заполняется только строка 1. При неполном календарном годе срока лицензии указываются суммарные минимальные расходы, рассчитанные пропорционально за все полные календарные месяцы отчетного периода.
В графе 6 заполняется каждая строка с указанием фактических расходов на соответствующий вид работ, произведенных недропользователем в отчетном периоде. Если недропользователь не осуществлял те или иные виды работ, в соответствующей строке ставится прочерк.
В графе 6 в строке 1 указывается общая сумма расходов по строкам 2-12.
Строки 20-29 не заполняются недропользователями по лицензиям на добычу общераспространенных полезных ископаемых.
Строка 32 заполняется в случае наличия в лицензии на добычу твердых полезных ископаемых дополнительных обязательств в денежном эквиваленте. При их отсутствии в графе 5 и 6 ставится прочерк.
В строке 33 указывается общая сумма расходов по лицензии, относящаяся к расходам по операциям по добычи с учетом положений пунктов 7, 8 и 9 статьи 210 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", понесенная по лицензии за период с даты ее выдачи по предыдущий отчетный период включительно.
Для расчета данной суммы используется информация из отчетов об исполнении лицензионных обязательств по добыче твердых полезных ископаемых, представленных недропользователем в уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых и местные исполнительные органы, города республиканского значения, столицы за истекшие отчетные периоды, начиная с даты выдачи лицензии.
Приложение 3
к Правилам представления
недропользователями отчетов
при проведении операций
по разведке и добыче твердых
полезных ископаемых, добыче
общераспространенных
полезных ископаемых
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 03.11.2025 № 472 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Наименование административной формы: Отчет о приобретенных товарах, работах и услугах и доле внутристрановой ценности в них по разведке или добыче твердых полезных ископаемых.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 3-ВЦПИ.
Периодичность: ежегодно при проведении операций по разведке твердых полезных ископаемых, ежеквартально при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых.
Отчетный период:
квартал
год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: недропользователи.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: при проведении операций по разведке твердых полезных ископаемых ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом, при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых ежеквартально не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде посредством государственной информационной системы "Реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей".
Таблица 1
Регистрационный номер акта государственной регистрации контракта (лицензии) на проведение операций по недропользованию
Код предмета закупа
Код закупки, присвоенный системой
Способ закупки
Дата подведения итогов закупа (день месяц, год)
№ договора
Дата заключения договора (день месяц, год)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Дата окончания действия договора (день месяц, год)
Статус договора
Общая сумма договора без учета НДС, тенге
Сумма, запланированная в ГПЗ без учета НДС, тенге
Организационно-правовая форма поставщика ТРУ
Страна поставщика ТРУ
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Наименование поставщика ТРУ
Бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер) поставщика
Электронный адрес поставщика
Контактный телефон поставщика
Численность сотрудников поставщика
Общая численность сотрудников поставщика, человек
Численность сотрудников поставщика граждан Республики Казахстан, человек
14
15
16
17
18
19
Таблица 2
№ договора
Код закупки
Код ТРУ по ЕНС ТРУ
Наименование и краткое (дополнительное) описание приобретенных ТРУ
Единица измерения
Объем закупа в натуральном выражении, единица
Объем закупа без учета НДС в стоимостном выражении, тенге
Бизнес-идентификационный номер /индивидуальный идентификационный номер производителя товара, включенного в Реестр казахстанских товаропроизводителей/ которому выдан сертификат "СТ-КZ"
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Выписка из Реестра казахстанских товаропроизводителей/Сертификат "СТ-КZ"
Серия
Код органа выдачи
Дата выдачи
Внутристрановая ценность в товаре, указанная в выписке из Реестра казахстанских товаропроизводителей/сертификате "СТ-КZ", %
Внутристрановая ценность в работе (услуге), %
Страна происхождения товара
9
10
11
12
13
14
15
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель: _____________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Данные из ЭЦП недропользователя;
Дата и время подписания с ЭЦП.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о приобретенных товарах,
работах и услугах и доле
внутристрановой ценности
в них по разведке или добыче
твердых полезных ископаемых"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Отчет о приобретенных товарах, работах и услугах
и доле внутристрановой ценности в них по разведке или добыче твердых полезных ископаемых"
(индекс 3-ВЦПИ, периодичность годовая, ежеквартальная)

5 және 6-бағандар толтырылады
5-бағанда тек 1-жол толтырылады. Лицензия мерзімінің толық емес күнтізбелік жылы кезінде есепті кезеңнің барлық толық күнтізбелік айлары үшін барабар есептелген ең төменгі жиынтық шығыстар көрсетіледі.
6-бағанда әрбір жол есепті кезеңде жер қойнауын пайдаланушы жүргізген жұмыстардың тиісті түріне нақты шығыстарды көрсете отырып толтырылады. Егер жер қойнауын пайдаланушы қандай да бір жұмыс түрлерін жүзеге асырмаса, тиісті жолға сызықша қойылады.
6-бағанда 1-жолда 2-12-жолдар бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
20-29-жолдарды жер қойнауын пайдаланушылар кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензиялар бойынша толтырмайды.
32-жол пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензияда ақшалай баламада қосымша міндеттемелер болған жағдайда толтырылады. Олар болмаған жағдайда 5 және 6-бағандарда сызықша қойылады.
33-жолда "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 210-бабы 7, 8 және 9-тармақтарының ережелерін ескере отырып, өндіру бойынша операциялар бойынша шығыстарға жататын, оның берілген күнінен бастап алдыңғы есепті кезеңді қоса алғандағы кезеңде лицензия бойынша шеккен, лицензия бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
Осы соманы есептеу үшін жер қойнауын пайдаланушы лицензия берілген күннен бастап өткен есепті кезеңдер үшін пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға және республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына ұсынған пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі лицензиялық міндеттемелердің орындалуы туралы есептерден алынған ақпарат пайдаланылады.
Жер қойнауын
пайдаланушының пайдалы
қатты қазбаларды барлау
және өндіру, кең таралған
пайдалы қазбаларды өндіру
жөніндегі операцияларды
жүргізу кезінде есептерді
ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 03.11.2025 № 472 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Әкімшілік нысанның атауы: пайдалы қатты қазбаларды барлау немесе өндіру бойынша сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер және олардағы елішілік құндылық ү
лесі туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 3-ПҚЕҚ.
Кезеңділік: жыл сайын пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде, тоқсан сайын пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде.
Есепті кезең:
тоқсан
жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей, пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: "Жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілген қызметтердің және олардың өндірушілердің тізілімі" Мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы электронды түрде.
1-кесте
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған келісімшартты мемлекеттік тіркеу актісінің тіркеу нөмірі
Сатып алу үшін код
Сатып алу коды
Сатып алу тәсілі
Сатып алу қорытындысын қортындылау күні (күні, айы, жылы)
Келісімшарттың №
Келісімшартты жасасу күні (күні, айы, жылы)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Келісімшарт қызметінің аяқтау күні (күні, айы, жылы)
Келісімшарт мәртебесі
ҚҚС қоспағанда келісімшарттың жалпы сомасы, теңге
ҚҚС қоспағанда СЖЖ жоспарланған сомасы теңге
ТЖҚ жеткізушінің ұйымдық-құқықтық нысаны
ТЖҚ жеткізушінің елі
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
ТЖҚ жеткізушілердің атауы
Жеткізушінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі)
Жеткізушінің электрондық мекенжайы
Жеткізушінің байланыс телефоны
Жеткізушілер қызметкерлердің саны
Жеткізуші қызметкерлерінің жалпы саны, адам
Қазақстан Республикасының азаматтардың жеткізуші қызметкерлердің саны, адам
14
15
16
17
18
19
2-кесте
Келісімшарттың №
Сатып алу коды
ТЖҚ БНА бойынша ТЖҚ коды
Сатып алынған ТЖҚ атауы және қысқа сипаттамасы (қосымша)
Өлшем бірлігі
Сатып алу көлемінде табиғи білдіру
ҚҚС қоспағанда сатып алу көлемінің бағасын белгілеу, теңге
Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінің көшірмесі/ "СТ-КZ"
сертификаты берілген тауар өндірушінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінің көшірмесі/"СТ-КZ" сертификаттың
Сериясы
Берген органның коды
Берген күні (күні, айы, жылы)
Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінің көшірмесі/ "СТ-КZ" сертификатта көрсетілген тауарда % елішілік құндылық
Жұмыстарда (көрсетілетін қызметтер), % елішілік құндылық
Тауар шығаратын елі
9
10
11
12
13
14
15
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы: _______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)           (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)   (қолы)
Жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты.
"__" _____ 20 _ жыл _____ сағат ____ минут.
"Пайдалы қатты қазбаларды
барлау немесе өндіру бойынша
сатып алынған тауарлар, жұмыстар
мен көрсетілетін қызметтер және
олардағы елішілік құндылық
үлесі туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Пайдалы қатты қазбаларды барлау немесе өндіру бойынша сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер және олардағы елішілік құндылық үлесі туралы есеп" (Нысанның индексі 3-ПҚЕҚ, кезеңділігі: тоқсандық, жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая форма административных данных "Отчет о приобретенных товарах, работах и услугах и доле внутристрановой ценности в них по разведке или добыче твердых полезных ископаемых" (далее – Форма) разработана в соответствии с частями первой и четвертой пункта 3 статьи 195, частями первой и четвертой пункта 3 статьи 215 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. Основной задачей ведения Формы является мониторинг внутристрановой ценности.
3. Заполненная Форма предоставляется в Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан недропользователями;
по лицензиям (контрактам) на разведку твердых полезных ископаемых ежегодно, не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом;
по лицензиям (контрактам) на добычу твердых полезных ископаемых ежеквартально не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия - лицо, исполняющее его обязанности.
5. Форма содержит две таблицы, которые заполняются построчно, отдельно по каждому товару, работе или услуге.
Глава 2. Пояснение по заполнению Таблицы 1
6. Форма заполняется в следующем порядке:
в графе 1 указывается регистрационный номер контракта (лицензии) на проведение операций по недропользованию, присвоенный уполномоченным органом;
в графе 2 указывается код предмета закупа: 0 – товары, 1 – работа, 2 – услуга;
в графе 3 указывается код закупки, присвоенный реестром товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей;
в графе 4 указывается способ закупки:
1) недропользователями, приобретающими товары, работы и услуги в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании": 101 – открытый конкурс, 103 – из одного источника, 104 - на товарных биржах, 105 - открытый конкурс на понижение (электронные торги), 112 – без применения способов;
2) юридическими лицами, обладающими правом недропользования, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат Фонду национального благосостояния "Самрук – Казына" (далее – Фонд): 201 – открытый тендер, 209 – закрытый тендер, 210 – двухэтапный открытый тендер, 211 – двухэтапный закрытый тендер, 202 – запрос ценовых предложений, 203 – из одного источника, 208 – на централизованных торгах электрической энергией, 204 – через товарные биржи, 212 – без применения норм Правил закупок товаров, работ и услуг, утверждаемые советом директоров Фонда в соответствии с пунктом 2 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния";
в графе 5 указывается дата подведения итогов закупа (день, месяц, год);
в графе 6 указывается номер договора о приобретенных товарах, работах и услугах;
в графе 7 указывается дата заключения договора (дата, месяц, год);
в графе 8 указывается дата окончания действия договора (дата, месяц, год);
в графе 9 указывается статус договора:
статус "0" указывается по заключенным договорам;
статус "1" указывается по исполненным договорам на основании последнего подтверждающего приобретение товаров, работ и услуг документа по договору, независимо от оплаты;
статус "2" указывается по расторгнутым договорам на основании соглашения (уведомления) о расторжении договора;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Пайдалы қатты қазбаларды барлау немесе өндіру бойынша сатып алынған тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер және олардағы елішілік құндылық үлесі туралы есеп" әкімшілік деректер нысаны (бұдан әрі - Нысан) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 195-бабы 3-тармағының бірінші және төртінші бөлімдеріне, 215-бабының 3-тармағының бірінші және төртінші бөлімдеріне, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Нысанды жүргізудің негізгі міндеті елішілік құндылық мониторингі болып табылады.
3. Толтырылған Нысанды жер қойнауын пайдаланушылар Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне ұсынылады;
пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензиялар (келісімшарттар) бойынша жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей;
пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензиялар (келісімшарттар) бойынша тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей.
4. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда - оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
5. Нысан әр тауар, жұмыс немесе көрсетілетін қызмет бойынша жеке-жеке толтырылатын екі кестеден тұрады.
2-тарау. 1-кестені толтыру бойынша түсіндірмелер
6. Нысан мынадай тәртіппен толтырылады:
1-бағанда уәкілетті орган берген жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған келісімшарттың (лицензияның) тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда сатып алу мәнінің коды көрсетіледі: 0 – тауарлар, 1-жұмыс, 2-көрсетілетін қызмет;
3-бағанда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімімен берілген сатып алу коды көрсетіледі;
4-бағанда сатып алу тәсілі көрсетіледі:
1) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алатын жер қойнауын пайдаланушылар: 101 – ашық конкурс, 103 – бір көзден, 104 – тауар биржаларында, 105 – төмендетуге ашық конкурс (электрондық сауда-саттық), 112 – жоқ тәсілдерін қолдану;
2) дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорына (бұдан әрі – Қор) тікелей немесе жанама түрде тиесілі жер қойнауын пайдалану құқығына ие заңды тұлғалар: 201 – ашық тендер, 209 – жабық тендер, 210 – екі кезеңді ашық тендер, 211 – екі кезеңді ашық тендер жабық тендер, 202 – баға ұсыныстарын сұрату, 203 – бір көзден, 208 – электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында, 204-тауар биржалары арқылы, 212 – "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 2-тармағына сәйкес Қордың Директорлар кеңесі бекітетін тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларының нормаларын қолданбай;
5-бағанда сатып алу қорытындыларын шығару күні (күні, айы, жылы) көрсетіледі;
6-бағанда сатып алынған тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер туралы шарттың нөмірі көрсетіледі;
7-бағанда шарттың жасалған күні (күні, айы, жылы) көрсетіледі;
8-бағанда шарттың қолданылу мерзімі (күні, айы, жылы) көрсетіледі;
9-бағанда шарттың мәртебесі көрсетіледі:
"0" мәртебесі жасалған шарттар бойынша көрсетіледі;
"1" мәртебесі төлемге қарамастан, шарт бойынша тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды растайтын соңғы құжаттың негізінде орындалған шарттар бойынша көрсетіледі;
"2" мәртебесі шартты бұзу туралы келісімнің (хабарламаның) негізінде бұзылған шарттар бойынша көрсетіледі;

статус "3.0" указывается по заключенным долгосрочным договорам;
статус "3.1" указывается по исполненным долгосрочным договорам на основании последнего подтверждающего приобретение товаров, работ и услуг документа по договору, независимо от оплаты;
статус "3.2" указывается по расторгнутым долгосрочным договорам на основании соглашения (уведомления) о расторжении договора;
в графе 10 указывается общая сумма договора без учета НДС в тенге, подтверждающего закупку. Если в договоре не оговорена общая сумма договора, указывается запланированная сумма на приобретение данных товаров, работ, услуг по данному договору. Если договор долгосрочный, то указывается общая сумма договора на весь период действия договора. Если в договор не оговорена общая сумма договора, но по мере исполнения договора предоставляются счета фактуры или акты выполненных работ/оказанных услуг, то указывается сумма данных документов с нарастанием за каждый отчетный период;
в графе 11 указывается сумма, запланированная в годовой программе закупа, без учета НДС в тенге;
в графе 12 указывается организационно-правовая форма поставщика товара, работы или услуги в соответствии со Справочником организационно-правовых форм хозяйствования. Графа не заполняется в случае, если поставщик не является резидентом Республики Казахстан;
в графе 13 указывается страна поставщика товара, работы и услуги в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
в графе 14 указывается наименование поставщика. В случае если поставщик товара, работы или услуги является резидентом Республики Казахстан, наименование указывается в соответствии со справкой о регистрации юридического лица (для юридических лиц) и в соответствии со свидетельством о регистрации индивидуального предпринимателя (для физических лиц);
в графе 15 указывается бизнес - идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер поставщика товара, работы или услуги. Графа не заполняется в случае, если поставщик товара, работы или услуги не является резидентом Республики Казахстан;
в графе 16 указывается электронный адрес поставщика;
в графе 17 указывается контактный телефон поставщика;
в графе 18 указывается общая численность сотрудников поставщика;
в графе 19 указывается численность сотрудников поставщика граждан Республики Казахстан.
Глава 3. Пояснение по заполнению Таблицы 2

"3.0" мәртебесі жасалған ұзақ мерзімді шарттар бойынша көрсетіледі;
"3.1" мәртебесі төлеміне байланысты емес, шарт бойынша тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды растайтын соңғы құжаттың негізінде орындалған ұзақ мерзімді шарттар бойынша көрсетіледі;
"3.2" мәртебесі шартты бұзу туралы келісімнің (хабарламаның) негізінде бұзылған ұзақ мерзімді шарттар бойынша көрсетіледі.
10-бағанда сатып алуды растайтын теңгемен ҚҚС-ны есепке алмағанда шарттың жалпы сомасы көрсетіледі. Егер шартта шарттың жалпы сомасы айтылмаса, осы шарт бойынша осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға жоспарланған сома көрсетіледі. Егер шарт ұзақ мерзімді болса, онда шарттың бүкіл қолданылу кезеңіне шарттың жалпы сомасы көрсетіледі. Егер шартта шарттың жалпы сомасы айтылмаса, бірақ шарттың орындалуына қарай шот-фактуралар немесе орындалған жұмыстардың/көрсетілген қызметтердің актілері ұсынылса, онда әрбір есепті кезең үшін өсу арқылы осы құжаттардың сомасы көрсетіледі;
11-бағанда теңгемен ҚҚС-ны есепке алмағанда, жылдық сатып алу бағдарламасында жоспарланған сома көрсетіледі;
12-бағанда шаруашылық жүргізудің ұйымдық-құқықтық нысандарының анықтамалығына сәйкес тауарды, жұмысты немесе көрсетілетін қызметті берушінің ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетіледі. Егер өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаған жағдайда баған толтырылмайды;
13-бағанда ISO 3166-1-2016 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бірліктерінің атауларын көрсетуге арналған кодтар. 1-бөлім: Елдердің кодтары" Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтыру қажет;
14-бағанда өнім берушінің атауы көрсетіледі. Егер тауарды, жұмысты немесе көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылған жағдайда, атауы заңды тұлғаны тіркеу туралы анықтамаға сәйкес (заңды тұлғалар үшін) және дара кәсіпкерді тіркеу туралы куәлікке сәйкес (жеке тұлғалар үшін) көрсетіледі;
15-бағанда тауарды, жұмысты немесе көрсетілген қызметті берушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Егер тауарды, жұмысты немесе көрсетілген қызметті жеткізуші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаған жағдайда баған толтырылмайды;
16-бағанда өнім берушінің электрондық мекенжайы көрсетіледі;
17-бағанда жеткізушінің байланыс телефоны көрсетіледі;
18-бағанда өнім беруші қызметкерлерінің жалпы саны көрсетіледі;
19-бағанда жеткізушінің Қазақстан Республикасының азаматтары қызметкерлерінің саны көрсетіледі.
3-тарау. 2-кестені толтыру бойынша түсіндірмелер

7. Форма заполняется в следующем порядке:
в графе 1 указывается номер договора;
в графе 2 указывается код закупки, присвоенный реестром товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей. Если закупка была проведена без использования системы, графа не заполняется;
в графе 3 указывается код товара, работы, услуги в соответствии с Единым номенклатурным справочником товаров, работ и услуг;
в графе 4 указывается наименование и краткое (дополнительное) описание приобретенного товара, работы или услуги (технические условия, свойства и характеристики);
в графе 5 указывается единица измерения товара в соответствии с Межгосударственным классификатором единиц измерения и счета. Графа не заполняется по работам, услугам;
в графе 6 указывается объем закупа в натуральном выражении в соответствии с указанной единицей измерения товара. Графа не заполняется по работам и услугам;
в графе 7 указывается фактический объем закупа в стоимостном выражении без учета налога на добавленную стоимость, в тенге;
в графе 8 указывается бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер производителя товара, включенного в Реестр казахстанских товаропроизводителей/которому выдан сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ". Графа подлежит заполнению для товаров местного происхождения;
в графе 9 указывается номер выписки из Реестра казахстанских товаропроизводителей/сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ". Графа подлежит заполнению для товаров местного происхождения;
в графе 10 указывается серия сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ". Графа подлежит заполнению для товаров казахстанского происхождения;
в графе 11 указывается код органа выписки из Реестра казахстанских товаропроизводителей/сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ". Графа подлежит заполнению для товаров местного происхождения;
в графе 12 указывается дата выдачи сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ". Графа подлежит заполнению для товаров казахстанского происхождения;
в графе 13 указывается внутристрановая ценность в товаре, указанное в сертификате о происхождении товара формы "СТ-KZ", в процентах. Графа подлежит заполнению для товаров местного происхождения;
в графе 14 указывается внутристрановая ценность в работе (услуге), в процентах (до сотых долей) в соответствии с Единой методикой расчета внутристрановой ценности при закупке товаров, работ и услуг, утверждаемой уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриальной деятельности, в соответствии с пунктом 2 статьи 28 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", с учетом всех уровней субподряда;

7. Нысан мынадай тәртіппен толтырылады:
1-бағанда шарттың нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімімен берілген сатып алу коды көрсетіледі. Егер сатып алу жүйені пайдаланбай жүргізілсе, баған толтырылмайды;
3-бағанда тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығына сәйкес коды көрсетіледі;
4-бағанда сатып алынған тауардың, жұмыстың немесе көрсетілген қызметтің атауы және қысқаша (қосымша) сипаттамасы (техникалық шарттар, қасиеттері мен сипаттамалары) көрсетіледі;
5-бағанда өлшем бірліктері мен шоттардың Мемлекетаралық жіктеуішіне сәйкес тауардың өлшем бірлігі көрсетіледі. Баған жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша толтырылмайды;
6-бағанда тауардың көрсетілген өлшем бірлігіне сәйкес заттай көріністегі сатып алу көлемі көрсетіледі. Баған жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша толтырылмайды;
7-бағанда қосылған құн салығын есепке алмағанда құндық мәндегі сатып алудың нақты көлемі теңгемен көрсетіледі;
8-бағанда Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінің көшірмесіндегі/"СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат
9-бағанда Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінің көшірмесіндегі/"СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың нөмірі көрсетіледі. Баған жергілікті шыққан тауарлар үшін толтырылуға жатады;
10-бағанда Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінің көшірмесіндегі/"СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың сериясы көрсетіледі. Баған жергілікті шыққан тауарлар үшін толтырылуға жатады;
11-бағанда Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінің көшірмесіндегі/"СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру органының коды көрсетіледі. Баған жергілікті шыққан тауарлар үшін толтырылуға жатады;
12-бағанда Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінің көшірмесіндегі/"СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілген күні көрсетіледі. Баған жергілікті шыққан тауарлар үшін толтырылуға жатады;
13-бағанда Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінің көшірмесіндегі/"СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатта көрсетілген тауардағы жергілікті қамту пайызбен көрсетіледі. Баған жергілікті шыққан тауарлар үшін толтырылуға жатады;
14-бағанда қосалқы мердігерліктің барлық деңгейлерін ескере отырып, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 28-бабының 2-тармағына сәйкес индустриялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган бекітетін Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде елішілік құндылықты есептеуінің бірыңғай әдістемесіне сәйкес жұмыстағы (көрсетілетін қызметтегі) елішілік құндылық пайызбен (жүздік үлеске дейін) көрсетіледі.

в графе 15 указывается страна происхождения товара в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Сертификаты о происхождении товара формы "СТ-KZ" сохраняют свое действие до 1 января 2026 года.
Приложение 4
к Правилам представления
недропользователями
отчетов при проведении
операций по разведке
и добыче твердых полезных
ископаемых, добыче
общераспространенных
полезных ископаемых
Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.02.2025 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Наименование административной формы: Отчет о составе лиц и (или) организаций, прямо или косвенно контролирующих недропользователя, проводящего операции по разведке или добыче твердых полезных ископаемых.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 4-ОСПИ.
Периодичность: годовая.
Отчетный период:
год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: недропользователи по лицензиям на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, по контрактам на разведку, добычу или совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде посредством единой платформы недропользования.
Сведения о недропользователе
Значение
1
2
Полное наименование недропользователя (включая организационно-правовую форму юридического лица)
Страна регистрации недропользователя
Бизнес-идентификационный номер или аналогичный номер налоговой регистрации в стране регистрации
Адрес регистрации
Адрес постоянного места нахождения
Дата и номер лицензии на разведку/добычу твердых полезных ископаемых/контракта на разведку/добычу/совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых
Обращаются ли акции недропользователя на фондовой бирже?
Да/Нет
Наименование фондовой биржи
Количество штук и % акций, обращающихся на фондовой бирже, от общего количества выпущенных акций
Количество лиц, контролирующих недропользователя, из них:
а) физических лиц
б) юридических лиц
в) государств
г) международных организаций

15-бағанда ISO 3166-1-2016 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бірліктерінің атауларын көрсетуге арналған кодтар. 1-бөлім: Елдердің кодтары" Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтыру қажет.
Тауардың шығу тегі туралы "СТ-KZ" нысанындағы сертификат 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін күшінде қалады.
Жер қойнауын
пайдаланушының пайдалы
қатты қазбаларды барлау
және өндіру, кең таралған
пайдалы қазбаларды өндіру
жөніндегі операцияларды
жүргізу кезінде есептерді
ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.02.2025 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Әкімшілік нысанның атауы: пайдалы қатты қазбаларды барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізетін жер қойнауын пайдаланушыны тікелей немесе жанама бақылайтын адамдардың және (немесе) ұйымдардың құрамы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 4-ПҚҰЕ.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең:
жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензиялар бойынша, пайдалы қатты қазбаларды барлауға, өндіруге немесе бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарттар бойынша.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы арқылы электронды түрде.
Жер қойнауын пайдаланушы туралы мәліметтер
Мағынасы
1
2
Жер қойнауын пайдаланушының толық атауы (заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысанын қосқанда)
Жер қойнауын пайдаланушының тіркелген елі
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе тіркелген елдегі салықтық тіркеудің ұқсас нөмірі
Тіркеу мекенжайы
Тұрақты орналасқан жерінің мекенжайы
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға/өндіруге арналған лицензияның/ пайдалы қатты қазбаларды барлауға/өндіруге/бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарттың күні мен нөмірі
Жер қойнауын пайдаланушының акциялары қор биржасында айналыста бола ма?
Ия/жоқ
Қор биржасының атауы
Шығарылған акциялардың жалпы санынан қор биржасында айналыста болатын акциялардың саны, дана және %
Жер қойнауын пайдаланушыны бақылайтын тұлғалар саны, оның ішінде:
а) жеке тұлғалар
б) заңды тұлғалардың
в) мемлекеттер
г) халықаралық ұйымдар

2. Сведения о контролирующих лицах недропользователя (перечислить все юридические лица, осуществляющие контроль над каждым другим юридическим лицом по цепочке)
2.1. Юридические лица
Полное наименование юридического лица, включая организационно-правовую форму
Страна регистрации
Регистрационный номер в стране регистрации/учреждения
Адрес регистрации
Адрес постоянного места нахождения
Обращаются ли акции юридического лица на фондовой бирже?
Да/Нет
Наименование фондовой биржи
Количество штук и % акций, обращающихся на фондовой бирже, от общего количества выпущенных акций
2.2. Информация о том, как осуществляется контроль
Наименование юридического лица, по отношению к которому осуществляется прямой контроль
Способ контроля:
а) владение акциями
количество акций, штук
% акций от общего количества выпущенных акций
предоставляют ли акции право голоса, в том числе при определенных обстоятельствах/условиях?
Да/Нет
б) право голосовать более чем 25% от всех голосов в высшем органе управления
количество принадлежащих лицу голосов
наименование высшего органа управления
в) право на получение более 25% от распределяемого чистого дохода
% доля от чистого дохода, правом на получение которого обладает лицо
г) право определять решения другой организации в соответствии с договором или законодательством
сведения о договоре или норме законодательства, на основании которого возникло право, с полным наименованием правового акта
Дата приобретения контроля
(Повторить разделы 2.1. и 2.2. в случае наличия более чем одного юридического лица, обладающего контролем)
2.3. Международные организации
Является ли организация юридическим лицом в соответствии с законодательством страны регистрации/учреждения?
Да/Нет
Полное наименование организации, включая организационную форму /организационно-правовую форму
Страна регистрации/учреждения
Регистрационный номер в стране регистрации/учреждения (при наличии)
Место нахождения
Наименование органа, представляющего интересы международной организации
Местонахождение органа, представляющего интересы международной организации
2.4. Информация о том, как осуществляется контроль
Наименование юридического лица, по отношению к которому осуществляется прямой контроль
Способ контроля:
а) владение акциями
количество акций, штук
% акций от общего количества выпущенных акций
предоставляют ли акции право голоса, в том числе при определенных обстоятельствах/условиях?
Да/Нет
б) право голосовать более чем 25% от всех голосов в высшем органе управления
количество принадлежащих лицу голосов
наименование высшего органа управления
в) право на получение более 25% от распределяемого чистого дохода
% доля от чистого дохода, правом на получение которого обладает лицо
г) право определять решения другой организации в соответствии с договором или законодательством
сведения о договоре или норме законодательства, на основании которого возникло право, с полным наименованием правового акта
Дата приобретения контроля

2. Жер қойнауын пайдаланушының бақылаушы тұлғалары туралы мәліметтер (әрбір басқа заңды тұлғада бақылауды жүзеге асыратын барлық заңды тұлғаларды тізбек бойынша аудару)
2.1. Заңды тұлғалар
Ұйымдық-құқықтық нысанын қоса алғанда, заңды тұлғаның толық атауы
Тіркелген елі
Тіркелген елдегі/мекемедегі тіркеу нөмірі
Тіркеу мекенжайы
Тұрақты орналасқан жерінің мекенжайы
Жер қойнауын пайдаланушының акциялары қор биржасында айналыста бола ма?
Ия/жоқ
Қор биржасының атауы
Шығарылған акциялардың жалпы санынан қор биржасында айналыста болатын акциялардың саны, дана және %
2.2. Бақылауды қалай жүзеге асыратыны туралы ақпарат
Тікелей бақылау жүзеге асырылатын заңды тұлғаның атауы
Бақылау әдісі:
а) акцияларды иелену
акциялар саны, дана
шығарылған акциялардың жалпы санынан акциялардың %
акциялар белгілі бір жағдайларда/жағдайларда дауыс беру құқығын бере ме?
Ия/жоқ
б) жоғары басқару органындағы барлық дауыстардың 25%-дан астамына дауыс беру құқығы
адамға тиесілі дауыстар саны
жоғары басқару органының атауы
в) таза табыстан бөлінетін 25%-дан астамын алу құқығы
алу құқығына ие болатын тұлға таза табыстың үлесі %
г) шартқа немесе заңнамаға сәйкес басқа ұйымның шешімдерін айқындау құқығы
құқықтық актінің толық атауы жазылған, соның негізінде құқық туындаған шарт немесе заңнама нормасы туралы мәліметтер
Бақылауды сатып алу күні
(2.1 және 2.2-бөлімдерін бақылауға ие біреуден артық заңды тұлға болған жағдайда қайталаңыз)
2.3. Халықаралық ұйымдар
Ұйым тіркелген елдің/мекеменің заңнамасына сәйкес заңды тұлға болып табыла ма?
Ия/жоқ
Ұйымдастыру нысанын /ұйымдастыру-құқықтық нысанын қоса алғанда, ұйымның толық атауы
Тіркелген/мекеме елі
Тіркелген елдегі/мекемедегі тіркеу нөмірі (бар болса)
Орналасқан жері
Халықаралық ұйымның мүдделерін білдіретін органның атауы
Халықаралық ұйымның мүдделерін білдіретін органның орналасқан жері
2.4. Бақылауды қалай жүзеге асыратыны туралы ақпарат
Тікелей бақылау жүзеге асырылатын заңды тұлғаның атауы
Бақылау әдісі:
а) акцияларды иелену
акциялар саны, дана
шығарылған акциялардың жалпы санынан акциялардың %
акциялар белгілі бір жағдайларда/жағдайларда дауыс беру құқығын бере ме?
Ия/жоқ
б) жоғары басқару органындағы барлық дауыстардың 25%-дан астамына дауыс беру құқығы
адамға тиесілі дауыстар саны
жоғары басқару органының атауы
в) таза табыстан бөлінетін 25%-дан астамын алу құқығы
алу құқығына ие болатын тұлға таза табыстың үлесі %
г) шартқа немесе заңнамаға сәйкес басқа ұйымның шешімдерін айқындау құқығы
құқықтық актінің толық атауы жазылған, соның негізінде құқық туындаған шарт немесе заңнама нормасы туралы мәліметтер
Бақылауды сатып алу күні

(Повторить разделы 2.3. и 2.4. в случае наличия более чем одной международной организации, обладающей контролем)
2.5. Государства
Полное наименование государства
Наименование и место нахождения органа, осуществляющего функции акционера (доверительного управляющего) акциями (долями участия)
2.6. Информация о том, как осуществляется контроль
Наименование юридического лица, по отношению к которому осуществляется прямой контроль
Способ контроля:
а) владение акциями
количество акций, штук
% акций от общего количества выпущенных акций
предоставляют ли акции право голоса, в том числе при определенных обстоятельствах/условиях?
Да/нет
б) право голосовать более чем 25% от всех голосов в высшем органе управления
количество принадлежащих лицу голосов
наименование высшего органа управления
в) право на получение более 25% от распределяемого чистого дохода
% доля от чистого дохода, правом на получение которого обладает лицо
г) право определять решения другой организации в соответствии с договором или законодательством
сведения о договоре или норме законодательства, на основании которого возникло право, с полным наименованием правового акта
(Повторить разделы 2.5. и 2.6. в случае наличия более чем одного государства, обладающего контролем)
2.7. Физические лица
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) в соответствии с заграничным паспортом
Дата рождения
Национальный идентификационный номер
Гражданство/подданство
Адрес регистрации
Адрес места постоянного проживания
Должность (в случае политически значимого лица)
Состояние в браке
Да/Нет
2.8. Информация о том, как осуществляется контроль
Наименование юридического лица, по отношению к которому осуществляется прямой контроль
Способ контроля:
а) владение акциями
количество акций, штук
% акций от общего количества выпущенных акций
предоставляют ли акции право голоса, в том числе при определенных обстоятельствах/условиях?
Да/нет
б) право голосовать более чем 25% от всех голосов в высшем органе управления
количество принадлежащих лицу голосов
наименование высшего органа управления
в) право на получение более 25% от распределяемого чистого дохода
% доля от чистого дохода, правом на получение которого обладает лицо
г) право определять решения другой организации в соответствии с договором или законодательством
сведения о договоре или норме законодательства, на основании которого возникло право, с полным наименованием правового акта
(Повторить разделы 2.7. и 2.8. в случае наличия более чем одного физического лица, обладающего контролем)
Подтверждаю точность представленных сведений и прилагаю следующие подтверждающие документы:
Наименование ___________________________________________
Адрес __________________________________________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель: __________________________________ _________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Данные из ЭЦП недропользователя;
Дата и время подписания с ЭЦП. "__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Примечание:
Под акциями понимаются акции, доли участия, паи и другие инструменты долевого участия в соответствии с применимым законодательством, включая ценные бумаги, подтверждающие право собственности или конвертируемые в акции, доли участия, паи и иные инструменты долевого участия.
Под политически значимым лицом понимается физическое лицо, обладающее властными государственными полномочиями или занимающее важную политическую или административную должность в любом государстве, включая следующих лиц:
а) главы государств, правительств, министры, вице-министры (заместители министра), советники министра, главы ведомств, комитетов и агентств;
б) члены и председатели палат парламента или иного законодательного органа;
в) члены органов управления политических партий;
г) члены судов высшей инстанции, конституционных судов и иных высших судебных органов, чьи решения не подлежат оспариванию;
д) главы и члены счетных палат, глава и члены правления центральных банков;
е) послы, поверенные в делах и высшие чины вооруженных сил;
ж) члены исполнительных или надзорных органов юридических лиц, принадлежащих государству;
з) главы, заместители, директора и члены правления международной (межправительственной) организации или лица, обладающие схожими полномочиями.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о составе лиц и (или)
организаций, прямо
или косвенно контролирующих
недропользователя,
проводящего операции
по разведке или добыче твердых
полезных ископаемых"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о составе лиц и (или) организаций, прямо или косвенно контролирующих
недропользователя, проводящего операции по разведке или добыче твердых полезных ископаемых"
(Индекс: 4-ОСПИ, периодичность: годовая)

(2.3 және 2.4-бөлімдерін бақылауға ие біреуден артық халықаралық ұйым болған жағдайда қайталаңыз)
2.5. Мемлекет
Мемлекеттің толық атауы
Акциялармен (қатысу үлестерімен) акционердің (сенімгерлік басқарушының) функцияларын жүзеге асыратын органның атауы және орналасқан жері
2.6. Бақылауды қалай жүзеге асыратыны туралы ақпарат
Тікелей бақылау жүзеге асырылатын заңды тұлғаның атауы
Бақылау әдісі:
а) акцияларды иелену
акциялар саны, дана
шығарылған акциялардың жалпы санынан акциялардың %
акциялар белгілі бір жағдайларда/жағдайларда дауыс беру құқығын бере ме?
Ия/жоқ
б) жоғары басқару органындағы барлық дауыстардың 25%-дан астамына дауыс беру құқығы
адамға тиесілі дауыстар саны
жоғары басқару органының атауы
в) таза табыстан бөлінетін 25%-дан астамын алу құқығы
алу құқығына ие болатын тұлға таза табыстың үлесі %
г) шартқа немесе заңнамаға сәйкес басқа ұйымның шешімдерін айқындау құқығы
құқықтық актінің толық атауы жазылған, соның негізінде құқық туындаған шарт немесе заңнама нормасы туралы мәліметтер
(2.5 және 2.6-бөлімдерін бақылауға ие біреуден артық мемлекет болған жағдайда қайталаңыз)
2.7. Жеке тұлғалар
Шетелдік паспортқа сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі
Азаматтығы / азаматтығы
Тіркеу мекенжайы
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы
Лауазымы (саяси маңызды тұлға болған жағдайда)
Некедегі жағдайы
Ия/жоқ
2.8. Бақылауды қалай жүзеге асыратыны туралы ақпарат
Тікелей бақылау жүзеге асырылатын заңды тұлғаның атауы
Бақылау әдісі:
а) акцияларды иелену
акциялар саны, дана
шығарылған акциялардың жалпы санынан акциялардың %
акциялар белгілі бір жағдайларда/жағдайларда дауыс беру құқығын бере ме?
Ия/жоқ
б) жоғары басқару органындағы барлық дауыстардың 25%-дан астамына дауыс беру құқығы
адамға тиесілі дауыстар саны
жоғары басқару органының атауы
в) таза табыстан бөлінетін 25%-дан астамын алу құқығы
алу құқығына ие болатын тұлға таза табыстың үлесі %
г) шартқа немесе заңнамаға сәйкес басқа ұйымның шешімдерін айқындау құқығы
құқықтық актінің толық атауы жазылған, соның негізінде құқық туындаған шарт немесе заңнама нормасы туралы мәліметтер
(2.7 және 2.8-бөлімдерін бақылауды иеленетін біреуден артық жеке тұлға болған жағдайда қайталаңыз)
Ұсынылған мәліметтердің дұрыстығын растаймын және мынадай растайтын құжаттарды қоса беремін:
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы: _______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))             (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))       (қолы)
Жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты.
"__" _____ 20 _ жыл _____ сағат ____ минут.
Ескерту:
Акциялар деп меншік құқығын растайтын немесе акцияларға айырбасталатын бағалы қағаздарды, қатысу үлестерін, пайларды және үлестік қатысудың өзге де құралдарын қоса алғанда, қолданылатын заңнамаға сәйкес акциялар, қатысу үлестері, пайлар және үлестік қатысудың басқа да құралдары түсініледі.
Саяси маңызды тұлға дегеніміз-билік өкілеттіктеріне ие немесе кез келген мемлекетте маңызды саяси немесе әкімшілік лауазымға ие жеке тұлға, оның ішінде келесі адамдар:
а) мемлекет, үкімет басшылары, министрлер, вице-министрлер (Министрдің орынбасарлары), Министрдің кеңесшілері, ведомстволардың, комитеттер мен агенттіктердің басшылары;
б) Парламент палаталарының немесе өзге де заң шығарушы органның мүшелері мен төрағалары;
в) саяси партиялардың басқару органдарының мүшелері;
г) шешімдері дау айтуға жатпайтын жоғары сатыдағы соттардың, Конституциялық соттардың және өзге де жоғары сот органдарының мүшелері;
д) есеп палаталарының басшылары мен мүшелері, орталық банктер басқармасының басшысы мен мүшелері;
е) елшілер, сенімді өкілдер және Қарулы Күштердің жоғары шендері;
ж) мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың атқарушы немесе қадағалау органдарының мүшелері;
з) халықаралық (үкіметаралық) ұйымның басшылары, орынбасарлары, директорлары мен басқарма мүшелері немесе ұқсас өкілеттіктері бар тұлғалар.
"Пайдалы қатты қазбаларды
барлау немесе өндіру жөніндегі
операцияларды жүргізетін жер
қойнауын пайдаланушыны
тікелей немесе жанама
бақылайтын адамдардың және
(немесе) ұйымдардың құрамы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Пайдалы қатты қазбаларды барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізетін жер қойнауын пайдаланушыны тікелей немесе жанама бақылайтын адамдардың және (немесе) ұйымдардың құрамы туралы есеп" (Нысанның индексі: 4-ПҚҰЕ, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о составе лиц и (или) организаций, прямо или косвенно контролирующих недропользователя, проводящего операции по разведке или добыче твердых полезных ископаемых" (далее – Форма).
2. Форма заполняется недропользователями, осуществляющими деятельность на основании лицензии на добычу или разведку твердых полезных ископаемых, на основании контракта на разведку, контракта на добычу или контракта на совмещенную разведку и добычу твердых или общераспространенных полезных ископаемых.
3. Форма подписывается ЭЦП недропользователя.
4. Форма предоставляется ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
В Разделе 1 Формы указываются сведения о недропользователе-юридическом лице.
В строке 1 указываются полное наименование недропользователя, включая организационно-правовую форму юридического лица.
В строке 2 указывается страна регистрации недропользователя.
В строке 3 указывается бизнес-идентификационный номер недропользователя или аналогичный номер налоговой регистрации в стране регистрации.
В строке 4 указывается адрес регистрации недропользователя.
В строке 5 указывается адрес постоянного места нахождения недропользователя.
В строке 6 указывается дата и номер лицензии на разведку/добычу твердых полезных ископаемых/контракта на разведку/добычу/совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых.
В строке 7 указывается один из вариантов ответов – Да/Нет на вопрос обращаются ли акции недропользователя на фондовой бирже.
В строке 8 указывается наименование фондовой биржи, в случае если акции недропользователя обращаются на фондовой бирже, в случае если акции не обращаются на фондовой бирже – ставится прочерк.
В строке 9 указывается количество штук и % акций недропользователя, обращающихся на фондовой бирже, от общего количества выпущенных акций, в случае если акции не обращаются на фондовой бирже – ставится прочерк.
В строке 10 указывается количество лиц, контролирующих недропользователя отдельно физических лиц, юридических лиц, государств и международных организаций.
В разделе 2 указываются сведения обо всех лицах, прямо или косвенно контролирующих недропользователя, начиная от материнской компании недропользователя и заканчивая физическим лицом (лицами), осуществляющим контроль над каждым другим юридическим лицом по цепочке.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру бойынша операцияларды жүргізетін жер қойнауын пайдаланушы тікелей немесе жанама бақылайтын тұлғалардың және (немесе) ұйымдардың құрамы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметін пайдалы қатты қазбаларды өндіруге немесе барлауға арналған лицензияның негізінде, барлауға арналған келісімшарттың, өндіруге арналған келісімшарттың немесе қатты немесе кең таралған пайдалы қазбаларды бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттың негізінде жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
3. Нысанға жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ арқылы қойылады.
4. Нысан жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бөлімінде жер қойнауын пайдаланушы-заңды тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
1-жолда заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысанын қоса алғанда, жер қойнауын пайдаланушының толық атауы көрсетіледі.
2-жолда жер қойнауын пайдаланушының тіркелген елі көрсетіледі.
3-жолда жер қойнауын пайдаланушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе тіркелген елдегі салықтық тіркеудің ұқсас нөмірі көрсетіледі.
4-жолда жер қойнауын пайдаланушының тіркелген мекенжайы көрсетіледі.
5-жолда жер қойнауын пайдаланушының тұрақты орналасқан жерінің мекенжайы көрсетіледі.
6-жолда пайдалы қатты қазбаларды барлауға/өндіруге арналған лицензияның/барлауға/өндіруге/бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарттың күні мен нөмірі көрсетіледі.
7-жолда жауап нұсқаларының бірі көрсетіледі-иә/жоқ жер қойнауын пайдаланушының акциялары қор биржасында айналыста бола ма деген сұраққа.
8-жолда қор биржасының атауы көрсетіледі, егер жер қойнауын пайдаланушының акциялары қор биржасында айналыста болған жағдайда, егер акциялар қор биржасында айналыста болмаған жағдайда – сызықша қойылады.
9-жолда жер қойнауын пайдаланушының қор биржасында айналыстағы акцияларының шығарылған акциялардың жалпы санынан саны мен % көрсетіледі, егер акциялар қор биржасында айналыста болмаған жағдайда-сызықша қойылады.
10-жолда жер қойнауын пайдаланушыны жеке тұлғаларды, заңды тұлғаларды, мемлекеттер мен халықаралық ұйымдарды бақылайтын тұлғалардың саны көрсетіледі.
2-бөлімде жер қойнауын пайдаланушының бас компаниясынан бастап тізбек бойынша әрбір басқа заңды тұлғаны бақылауды жүзеге асыратын жеке тұлғаға (тұлғаларға) дейін жер қойнауын пайдаланушыны тікелей немесе жанама бақылайтын барлық тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.

В разделе 2.1 указываются сведения о контролирующем лице недропользователя, являющемся юридическим лицом.
В разделе 2.2 указывается информация о том, каким образом лицо, указанное в разделе 2.1, осуществляет контроль над недропользователем.
В случае наличия более чем одного юридического лица, обладающего контролем над недропользователем, следует представить информацию, указанную в разделах 2.1 и 2.2, в отношении всех таких юридических лицах.
В разделе 2.3. указываются сведения о контролирующем лице недропользователя, являющемся международной организацией.
В разделе 2.4 указывается информация о том, каким образом лицо, указанное в разделе 2.3, осуществляет контроль над недропользователем.
В случае наличия более чем одной международной организации, обладающей контролем над недропользователем, следует представить информацию, указанную в разделах 2.3 и 2.4, в отношении всех таких международных организаций.
В разделе 2.5 указываются сведения о контролирующем лице недропользователя, являющемся государством.
В разделе 2.6 указывается информация о том, каким образом государство, указанное в разделе 2.5, осуществляет контроль над недропользователем.
В случае наличия более чем одного государства, обладающего контролем над недропользователем, следует представить информацию, указанную в разделах 2.5 и 2.6, в отношении всех таких государствах.
В разделе 2.7 указываются сведения о контролирующих лицах недропользователя, являющих физическими лицами.
В разделе 2.8 указывается информация о том, каким образом физическое лицо, указанное в разделе 2.7, осуществляет контроль над недропользователем.
В случае наличия более чем одного физического лица, обладающего контролем над недропользователем, следует представить информацию, указанную в разделах 2.7 и 2.8, в отношении всех таких физических лицах.
Во всех разделах Формы, где указана строка страна регистрации заполняется согласно кодам для предоставления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений.
К отчету прикладываются подтверждающие документы в отношении сведений/информации, содержащейся в отчете.
Приложение 5
к Правилам представления
недропользователями
отчетов при проведении
операций по разведке и
добыче твердых полезных
ископаемых, добыче
общераспространенных
полезных ископаемых

2.1-бөлімде заңды тұлға болып табылатын жер қойнауын пайдаланушының бақылаушы тұлғасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
2.2-бөлімде 2.1-бөлімде көрсетілген тұлға жер қойнауын пайдаланушыға бақылауды қалай жүзеге асыратыны туралы ақпарат көрсетіледі.
Жер қойнауын пайдаланушыны бақылауға ие біреуден астам заңды тұлға болған жағдайда, барлық осындай заңды тұлғаларға қатысты 2.1 және 2.2-бөлімдерде көрсетілген ақпаратты ұсыну қажет.
2.3-бөлімде халықаралық ұйым болып табылатын жер қойнауын пайдаланушының бақылаушы тұлғасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
2.4-бөлімде 2.3-бөлімде көрсетілген тұлға жер қойнауын пайдаланушыға бақылауды қалай жүзеге асыратыны туралы ақпарат көрсетіледі.
Жер қойнауын пайдаланушыны бақылауға ие біреуден артық халықаралық ұйым болған жағдайда, осындай барлық халықаралық ұйымдарға қатысты 2.3 және 2.4-бөлімдерде көрсетілген ақпаратты ұсыну қажет.
2.5-бөлімде мемлекет болып табылатын жер қойнауын пайдаланушының бақылаушы тұлғасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
2.6-бөлімде 2.5-бөлімде көрсетілген мемлекеттің жер қойнауын пайдаланушыға бақылауды қалай жүзеге асыратыны туралы ақпарат көрсетіледі.
Жер қойнауын пайдаланушыны бақылауға ие біреуден астам мемлекет болған жағдайда, осындай барлық мемлекеттерге қатысты 2.5 және 2.6-бөлімдерде көрсетілген ақпаратты ұсыну қажет.
2.7-бөлімде жеке тұлғалар болып табылатын жер қойнауын пайдаланушының бақылаушы тұлғалары туралы мәліметтер көрсетіледі.
2.8-бөлімде 2.7-бөлімде көрсетілген жеке тұлғаның жер қойнауын пайдаланушыға бақылауды қалай жүзеге асыратыны туралы ақпарат көрсетіледі.
Жер қойнауын пайдаланушыны бақылауға ие біреуден артық жеке тұлға болған жағдайда, барлық осындай жеке тұлғаларға қатысты 2.7 және 2.8-бөлімдерде көрсетілген ақпаратты ұсыну қажет.
Тіркеу елі көрсетілген Нысанның барлық бөлімдерінде Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар бойынша толтыру қажет.
Есепте қамтылған мәліметтерге/ақпаратқа қатысты растайтын құжаттар есепке қоса беріледі.
Жер қойнауын
пайдаланушының пайдалы
қатты қазбаларды барлау
және өндіру, кең таралған
пайдалы қазбаларды
өндіру жөніндегі операцияларды
жүргізу кезінде есептерді
ұсыну қағидаларына
5-қосымша

Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.02.2025 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в компетентный орган по разведке и (или) добыче твердых полезных ископаемых, в уполномоченный орган по изучению недр по разведке и (или) добыче общераспространенных полезных ископаемых.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Наименование административной формы: Отчет о выполнении обязательств лицензионно/контрактных условий и рабочей программы (разведка и (или) добыча твердых или общераспространенных полезных ископаемых).
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 5-КПИ.
Периодичность: годовая.
Отчетный период: год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: недропользователи по контрактам на разведку, добычу и на совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде посредством единой платформы недропользования.

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.02.2025 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: пайдалы қатты қазбаларды барлау және (немесе) өндіру жөніндегі құзыретті органға, кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және (немесе) өндіру жөніндегі жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Әкімшілік нысанның атауы: лицензиялық/келісімшарттық шарттар мен жұмыс бағдарламасы (қатты немесе кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және (немесе) өндіру) міндеттемелерінің орындалуы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 5-ПҚК.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең:
жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: пайдалы қатты қазбаларды барлауға, өндіруге және бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдаланушылар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы арқылы электронды түрде.

Раздел 1. Сведения о недропользователе (юридическое или физическое лицо) и в отношении контракта на разведку, добычу или совмещенную разведку и добычу твердых полезных ископаемых или общераспространенных полезных ископаемых
№ п/п
Общие сведения о недропользователе и праве недропользования
Значение
1
2
3
1.
Полное наименование недропользователя-юридического лица/фамилия, имя и отчество (при его наличии) недропользователя-физического лица
1.1.
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
2.
Отчетный период, за который представляется данный отчет
3.
Номер лицензии/контракта
3.1.
Дата выдачи/заключения лицензии/контракта
4.
Дополнительные соглашения – номер регистрации
4.1.
Дополнительные соглашения – дата регистрации
5.
Вид операции по недропользованию
6.
Форма собственности предприятия – недропользователя
7.
Инвестор(-ы)/ страна(-ны)
8.
Долевое участие (в % акций)
9.
Наименование разведочной площади, месторождения
10.
Текущая площадь контрактной территории по разведке, кв.км
10.1.
Условия контракта по частичному возврату контрактной территории по срокам и размерам возврата в % от изначальной площади
11.
Площадь геологического/горного отвода, кв.км
11.1.
Площадь геологического/горного отвода в %, возвращенной к началу отчетного периода
12.
Срок действия контракта, окончания периода разведки и (или) периода добычи по контракту на совмещенную разведку и добычу, с учетом продлений
13.
Сумма накопленного ликвидационного фонда на конец отчетного периода с начала действия контракта, в тысячах тенге
14.
Реквизиты договора по формированию ликвидационного фонда
14.1.
Наименование банка второго уровня, в котором формируется ликвидационный фонд
15.
Дата получения последнего положительного заключения комплексной экспертизы
15.1.
Дата получения последнего положительного заключения экспертизы промышленной безопасности
15.2.
Дата получения последнего положительного заключения государственной экологической экспертизы плана ликвидации (измененного плана ликвидации)
16.
Размер расчетной стоимости ликвидации последствий недропользования согласно плану ликвидации в отчетном периоде (при наличии), в тысячах тенге
17.
Дата выдачи экологического разрешения либо получения последнего положительного заключения государственной экологической экспертизы проектного документа (плана разведки, плана горных работ, иного проектного документа), в том числе с учетом изменений
18.
Дата предоставления проектного документа компетентному органу (плана разведки, плана горных работ, иного проектного документа)
19.
Дата последнего внесения изменений в рабочую программу контракта, в том числе по срокам проведения работ

1-бөлім. Жер қойнауын пайдаланушы (заңды немесе жеке тұлға) туралы және пайдалы қатты қазбаларды немесе кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге немесе бірлесіп барлауға және өндіруге арналған келісімшартқа қатысты мәліметтер
р/с №
Жер қойнауын пайдаланушы және жер қойнауын пайдалану құқығы туралы жалпы мәліметтер
Мағынасы
1
2
3
1.
Жер қойнауын пайдаланушының – заңды тұлғаның толық атауы/жер қойнауын пайдаланушының – жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
1.1
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/Жеке сәйкестендіру нөмірі
2.
Осы есеп берілетін есепті кезең
3.
Лицензияның/келісімшарттың нөмірі
3.1
Лицензияның/келісімшарттың берілген/жасалған күні
4.
Қосымша келісімдер-тіркеу нөмірі/күні
5.
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі
6.
Жер қойнауын пайдаланушы кәсіпорынның меншік нысаны
7.
Инвестор (лар)/ ел (дер)
8.
Үлестік қатысу (акция %-бен)
9.
Барлау алаңының, кен орнының атауы
10.
Барлау жөніндегі келісімшарттық аумақтың алаңы, ш.км
10.1
Оның ішінде %-бен және келісімшарттың қолданылуы басталғаннан бастап келісімшартқа сәйкес оны қайтару мерзімдері
11.
Геологиялық/тау-кендік бөлу алаңы, ш.км
11.1
Оның ішінде есепті кезеңнің басына қайтарылған %-бен
12.
Келісімшарттың қолданылу мерзімі, ұзартуларды ескере отырып, бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт бойынша барлау кезеңінің және (немесе) өндіру кезеңінің аяқталуы
13.
Келісімшарттың қолданылуы басталған есепті кезеңнің соңында жинақталған тарату қорының сомасы, мың теңгемен
14.
Тарату қорын қалыптастыру жөніндегі шарттың деректемелері
14.1
Тарату қоры қалыптастырылатын екінші деңгейдегі банктің атауы
15.
Жою жоспарының (өзгертілген жою жоспарының) кешенді сараптамасының соңғы оң қорытындысын алған күн
15.1
Өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасының соңғы оң қорытындысын алған күн
15.2
Мемлекеттік экологиялық сараптамасының соңғы оң қорытындысын алған күн
16.
Есепті кезеңде жою жоспарына сәйкес жер қойнауын пайдалану салдарын жоюдың есептік құнының мөлшері (болған жағдайда), мың теңгемен
17.
Экологиялық рұқсат берілген не жобалау құжатының (барлау жоспарының, тау-кен жұмысы жоспарының, өзге де жобалау құжатының) мемлекеттік экологиялық сараптамасының соңғы оң қорытындысын алған күн, оның ішінде өзгерістерді ескере отырып
18.
Құзыретті органға жобалау құжатын (барлау жоспары, тау-кен жұмысы жоспары, өзге де жобалау құжаты) ұсыну күні
19.
Келісімшарттың жұмыс бағдарламасына, оның ішінде жұмыстарды жүргізу мерзімдері туралы соңғы өзгерістер енгізілген күн

541
тысяч тенге
95.
в том числе за приобретение геологической информации
542
тысяч тенге
96.
Штрафы (неустойка) за неисполнение/ ненадлежащее исполнение контрактных обязательств
545
тысяч тенге
97.
прочие налоги и платежи по контрактной деятельности
546
тысяч тенге
Наименование ____________________________________
Адрес ___________________________________________
Телефон _________________________________________
Адрес электронной почты __________________________
Исполнитель: ___________________________ _________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Данные из ЭЦП недропользователя;
Дата и время подписания с ЭЦП. "__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Примечание:
В случае если показатели рабочей программы или условия лицензий/контрактов установлены в иностранной валюте, применяется среднегодовой обменный курс доллара США к тенге Национального Банка Республики Казахстан в отчетном году.
К отчету прикладывается информационная справка о произведенных расходах на научно-исследовательские, научно-технические и (или) опытно-конструкторские работы с указанием наименования организации, местонахождения, контактных данных (телефон, адрес электронной почты), тематики и цели исследований по каждому из направлений расходования (строки 81-87 отчета).
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о выполнении
обязательств лицензионно/
контрактных условий
и рабочей программы
(разведка и (или) добыча твердых
или общераспространенных
полезных ископаемых)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о выполнении обязательств лицензионно/контрактных условий и рабочей
программы (разведка и (или) добыча твердых или общераспространенных полезных ископаемых)"
(Индекс: 5-КПИ, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о выполнении обязательств лицензионно/контрактных условий и рабочей программы (разведка и (или) добыча твердых или общераспространенных полезных ископаемых)" (далее – Форма).
2. Форма заполняется недропользователями, осуществляющими деятельность на основании контракта на разведку, контракта на добычу или контракта на совмещенную разведку и добычу твердых или общераспространенных полезных ископаемых.

541
мың теңге
95.
оның ішінде геологиялық ақпаратты сатып алу үшін
542
мың теңге
96.
Келісімшарттық міндеттемелерді орындамағаны/ тиісінше орындамағаны үшін айыппұлдар (тұрақсыздық айыбы)
545
мың теңге
97.
келісімшарттық қызмет бойынша басқа да салықтар мен төлемдер
546
мың теңге
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы: _______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))             (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))       (қолы)
Жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты.
"__" _____ 20 _ жыл _____ сағат ____ минут.
Ескертпе:
Егер жұмыс бағдарламасының көрсеткіштері немесе лицензиялар/келісімшарттар талаптары шетел валютасында белгіленген жағдайда, есепті жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің теңгесіне АҚШ долларының орташа жылдық айырбас бағамы қолданылады.
Есепке ұйымның атауын, орналасқан жерін, байланыс деректерін (телефон, электрондық пошта мекенжайы), жұмсау бағыттарының әрқайсысы бойынша зерттеулердің тақырыбы мен мақсатын көрсете отырып, ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға жұмсалған шығыстар туралы ақпараттық анықтама қоса беріледі (есептің 81-87-жолдары).
"Лицензиялық/келісімшарттық
шарттар мен жұмыс
бағдарламасы
(қатты немесе кең таралған
пайдалы қазбаларды барлау
және (немесе) өндіру)
міндеттемелерінің орындалуы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Лицензиялық/келісімшарттық шарттар мен жұмыс бағдарламасы (қатты немесе кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және (немесе) өндіру) міндеттемелерінің орындалуы туралы есеп" (Нысанның индексі: 5-ПҚК, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Лицензиялық/келісімшарттық шарттар міндеттемелерінің және жұмыс бағдарламасының (қатты немесе кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және (немесе) өндіру) орындалуы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды барлауға арналған келісімшарт, өндіруге арналған келісімшарт немесе қатты немесе кең таралған пайдалы қазбаларды бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт негізінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.

3. Форма подписывается ЭЦП недропользователя.
4. Форма предоставляется ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
По Разделу 1 Формы
Заполняется графа 3
В строке 1 указывается полное наименование недропользователя, для юридических лиц – наименование и бизнес-идентификационный номер, для физических лиц – фамилия, имя и отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер.
В строке 2 указывается отчетный период, за который предоставляется данный отчет.
В строке 3 указывается номер и дата выдачи лицензии (при наличии) и контракта.
В строке 4 указываются номера и даты регистрации дополнительных соглашений к контракту.
В строке 5 указывается вид операции по недропользованию.
В строке 6 указывается форма собственности предприятия – недропользователя: частная или государственная.
В строке 7 указывается инвестор(-ы)/страна(-ны) недропользователя согласно кодам для предоставления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений.
В строке 8 указывается долевое участие (в % акций) инвестора(-ов)/страны(-н).
В строке 9 указывается наименование разведочной площади или месторождения.
В строке 10 указывается текущая площадь контрактной территории по разведке, условия контракта по частичному возврату контрактной территории по срокам и размерам возврата в % от изначальной площади.
По контрактам на добычу строка не заполняется.
В строке 11 указывается площадь геологического/горного отвода, в том числе в %, возвращенной к началу отчетного периода.
В строке 12 указывается срок действия контракта, окончания периода разведки и (или) периода добычи по контракту на совмещенную разведку и добычу, с учетом продлений.
В строке 13 указывается сумма накопленного ликвидационного фонда на конец отчетного периода с начала действия контракта.
В строке 14 указываются реквизиты договора банковского вклада, открытого для формирования ликвидационного фонда и наименование банка второго уровня, в котором формируется ликвидационный фонд.
В строке 15 указывается дата получения последнего положительного заключения комплексной экспертизы/экспертизы промышленной безопасности и государственной экологической экспертизы плана ликвидации (измененного плана ликвидации), в случае если недропользователь разработал и утвердил план ликвидации.
В строке 16 указывается размер расчетной стоимости ликвидации последствий недропользования согласно плану ликвидации в отчетном периоде, в случае если недропользователь разработал и утвердил план ликвидации.
В строке 17 указывается дата выдачи экологического разрешения либо получения последнего положительного заключения государственной экологической экспертизы проектного документа (плана разведки, плана горных работы, иного проектного документа), в том числе с учетом изменений.
В строке 18 указывается дата предоставления проектного документа компетентному органу (плана разведки, плана горных работы, иного проектного документа).
В строке 19 указывается дата последнего внесения изменений в рабочую программу контракта, в том числе по срокам проведения работ
По Разделу 2 Формы

3. Нысанға жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ арқылы қойылады.
4. Нысан жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бөлімі бойынша
3-баған толтырылады
1-жолда жер қойнауын пайдаланушының толық атауы, заңды тұлғалар үшін – атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлғалар үшін – тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
2-жолда осы есеп берілетін есепті кезең көрсетіледі.
3-жолда лицензияның (бар болса) және Келісімшарттың нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
4-жолда келісімшартқа қосымша келісімдердің нөмірі мен тіркелген күні көрсетіледі.
5-жолда жер қойнауын пайдалану бойынша операцияның түрі көрсетіледі.
6-жолда жер қойнауын пайдаланушы кәсіпорынның меншік нысаны көрсетіледі: жеке немесе мемлекеттік.
7-жолда жер қойнауын пайдаланушының инвесторы(-лері)/елі(-лері) Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар бойынша көрсету қажет.
8-жолда инвестордың (- лердің)/елдің (- лердің) үлестік қатысуы (%- бен) көрсетіледі.
9-жолда барлау алаңының немесе кен орнының атауы көрсетіледі.
10-жолда барлау бойынша келісімшарттық аумақтың ағымдағы алаңы, бастапқы алаңнан % - бен қайтару мерзімі мен мөлшері бойынша келісімшарттық аумақты ішінара қайтару бойынша келісімшарт талаптары көрсетіледі.
Өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жол толтырылмайды.
11-жолда геологиялық/тау-кендік бөлу алаңы, оның ішінде есепті кезеңнің басына қайтарылған %-бен көрсетіледі.
12-жолда келісімшарттың қолданылу мерзімі, ұзартуларды ескере отырып, бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт бойынша барлау кезеңінің және (немесе) өндіру кезеңінің аяқталуы көрсетіледі.
13-жолда келісімшарттың қолданылуы басталғаннан бастап есепті кезеңнің соңында жинақталған тарату қорының сомасы көрсетіледі.
14-жолда тарату қорын қалыптастыру үшін ашылған банктік салым шартының деректемелері және тарату қоры қалыптастырылатын екінші деңгейдегі банктің атауы көрсетіледі.
15-жолда егер жер қойнауын пайдаланушы жою жоспарын әзірлеген және бекіткен жағдайда, жою жоспарының (өзгертілген жою жоспарының) өнеркәсіптік қауіпсіздік кешенді сараптамасының/сараптамасының және мемлекеттік экологиялық сараптамасының соңғы оң қорытындысын алған күн көрсетіледі.
16-жолда егер жер қойнауын пайдаланушы жою жоспарын әзірлеген және бекіткен жағдайда, есепті кезеңде жою жоспарына сәйкес жер қойнауын пайдалану салдарын жоюдың есептік құнының мөлшері көрсетіледі.
17-жолда экологиялық рұқсат берілген не жобалық құжаттың (барлау жоспарының, тау-кен жұмысы жоспарының, өзге де жобалық құжаттың), оның ішінде өзгерістерді ескере отырып, мемлекеттік экологиялық сараптамасының соңғы оң қорытындысы алынған күн көрсетіледі.
18-жолда құзыретті органға (барлау жоспары, тау-кен жұмысы жоспары, өзге де жобалау құжаты) жобалау құжатын ұсыну күні көрсетіледі.
19-жолда келісімшарттың жұмыс бағдарламасына, оның ішінде жұмыстарды жүргізу мерзімдері бойынша соңғы өзгерістер енгізілген күн көрсетіледі
Нысанның 2-бөлімі бойынша

Заполняются графы 5 и 6
В графе 5 заполняется каждая строка обязательства (в физическом и/или денежном выражении) в соответствии с рабочей программой к контракту на недропользование.
В графе 6 заполняется каждая строка с указанием фактического выполнения обязательств рабочей программу в физическом и/или денежном выражении (в том числе авансовые выплаты) за отчетный период.
В строке 1 указывается общая сумма расходов по кодам 501, 517, 519, 526 и 528.
В строке 2 указывается общая сумма расходов по кодам 503, 509, 510, 515, 520 и 522.
В строке 3 указывается общая сумма расходов по капитальным затратам на добычу.
В строке 4 указывается общая сумма расходов по кодам 100 – 106 и 113 – 116.
В строке 23 указывается общая сумма расходов по кодам 117 – 122.
Приложение 6
к Правилам представления
недропользователями
отчетов при проведении
операций по разведке
и добыче твердых полезных
ископаемых, добыче
общераспространенных
полезных ископаемых

5 және 6-бағандар толтырылады
5-бағанда жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа жұмыс бағдарламасына сәйкес міндеттеменің әрбір жолы бойынша (физикалық және/немесе ақшалай мәнде) толтырылады.
6-бағанда есепті кезең үшін нақты және/немесе ақшалай мәндегі (оның ішінде аванстық төлемдер) жұмыс бағдарламасы міндеттемелерінің нақты орындалуы көрсетіле отырып, әрбір жол толтырылады.
1-жолда 501, 517, 519, 526 және 528-кодтар бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
2-жолда 503, 509, 510, 515, 520 және 522-кодтар бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
3-жолда өндіруге арналған күрделі шығындар бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
4-жолда 100 – 106 және 113 – 116-кодтары бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
23-жолда 117 – 122-кодтар бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
Жер қойнауын
пайдаланушының пайдалы
қатты қазбаларды барлау
және өндіру, кең таралған
пайдалы қазбаларды
өндіру жөніндегі операцияларды
жүргізу кезінде есептерді
ұсыну қағидаларына
6-қосымша

Сноска. Приложение 6 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.02.2025 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в компетентный орган по разведке и (или) добыче подземных вод, лечебных грязей.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Наименование административной формы: Отчет о выполнении обязательств лицензионно/контрактных условий и рабочей программы (разведка (или) добыча подземных вод, лечебных грязей).
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 6-ПВЛГ.
Периодичность: годовая.
Отчетный период: год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: недропользователи.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде посредством единой платформы недропользования.

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.02.2025 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: жерасты суларын, емдік балшықтарды барлау және (немесе) өндіру жөніндегі құзыретті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Әкімшілік нысанның атауы: лицензиялық/келісімшарттық шарттардың және жұмыс бағдарламасының (жерасты суларын, емдік балшықтарды барлау (немесе) өндіру) міндеттемелерінің орындалуы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 6-ЖСЕБ.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең:
жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы арқылы электронды түрде.

545
тысяч тенге
74.
в том числе: по платежам налогового характера
546
тысяч тенге
75.
по платежам неналогового характера
547
тысяч тенге
76.
за неисполнение, ненадлежащее исполнение контрактных обязательств
548
тысяч тенге
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель: ________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Данные из ЭЦП недропользователя;
Дата и время подписания с ЭЦП. "__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о выполнении
обязательств лицензионно/
контрактных условий
и рабочей программы
(разведка (или)
добыча подземных вод,
лечебных грязей)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о выполнении обязательств лицензионно/контрактных условий и рабочей
программы (разведка (или) добыча подземных вод, лечебных грязей)"
(Индекс: 6-ПВЛГ, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об исполнении лицензионных обязательств по добыче твердых или общераспространенных полезных ископаемых" (далее – Форма).
2. Форма заполняется недропользователями, осуществляющими деятельность на основании лицензии/контрактов и рабочей программы на разведку, добычу подземных вод, лечебных грязей.
3. Форма подписывается ЭЦП недропользователя.
4. Форма предоставляется ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
По Разделу 1 Формы
Заполняется графа 3
В строке 1 указывается полное наименование недропользователя, для юридических лиц – наименование и бизнес-идентификационный номер, для физических лиц – фамилия, имя и отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер.
В строке 2 указывается код объекта отчета.
В строке 3 указывается номер/дата выдачи/заключения лицензии/контракта.
В строке 4 указывается дополнительное соглашение/СРП - номер/дата регистрации.
В строке 5 указывается вид операции по недропользованию.
В строке 6 указывается Форма собственности предприятия - недропользователя.
В строке 7 указывается инвестор (ы)/ страна (ны) согласно кодам для предоставления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений.
В строке 8 указывается долевое участие (в % акций).
В строке 9 указывается контрактная территория/месторождение, площадь горного и геологического отвода.
В строке 10 указывается срок действия лицензии/контракта.

545
мың теңге
74.
оның ішінде: салық сипатындағы төлемдер бойынша
546
мың теңге
75.
салық емес сипатындағы төлем бойынша
547
мың теңге
76.
келісімшарттық міндеттемелерді лайықсыз орындау, орындамау
548
мың теңге
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы: _______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))             (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))       (қолы)
Жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты.
"__" _____ 20 _ жыл _____ сағат ____ минут.
"Лицензиялық/келісімшарттық
шарттардың және жұмыс
бағдарламасының (жерасты
суларын, емдік балшықтарды
барлау (немесе) өндіру)
міндеттемелерінің орындалуы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Лицензиялық/келісімшарттық шарттардың және жұмыс бағдарламасының (жерасты суларын, емдік балшықтарды барлау (немесе) өндіру) міндеттемелерінің орындалуы туралы есеп" (Нысанның индексі: 6-ЖСЕБ, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "қатты немесе кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі лицензиялық міндеттемелердің орындалуы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды жерасты суларын, емдік балшықтарды барлауға, өндіруге арналған лицензия/келісімшарттар және жұмыс бағдарламасы негізінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
3. Нысанға жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ қол қойылады.
4. Нысан жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірілмей ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бөлімі бойынша
3-баған толтырылады
1-жолда жер қойнауын пайдаланушының толық атауы, заңды тұлғалар үшін – атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлғалар үшін – тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
2-жолда есеп объектісінің коды көрсетіледі.
3-жолда лицензияның/келісімшарттың нөмірі/берілген/жасалған күні көрсетіледі.
4-жолда қосымша келісім/ӨБК - тіркеу нөмірі/күні көрсетіледі.
5-жолда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі көрсетіледі.
6-жолда жер қойнауын пайдаланушы кәсіпорынның меншік нысаны көрсетіледі.
7-жолда инвестор (лар)/ ел (лер) Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар бойынша көрсету қажет.
8-жолда үлестік қатысу (акциялардың %) көрсетіледі.
9-жолда келісімшарттық аумақ/кен орны, тау-кен және геологиялық бөлу алаңы көрсетіледі.
10-жолда лицензияның/келісімшарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі.

В строке 11 указывается средний курс по Республике Казахстан за отчетный период 1 $ = __________ тенге.
По Разделу 2 Формы
Заполняется графа 6
В графе 6 заполняется каждая строка с указанием фактических расходов на соответствующий вид работ, произведенных недропользователем в отчетном периоде, а также физический объем выполненных работ в применимых случаях. Если недропользователь не осуществлял те или иные виды работ, в соответствующей строке ставится прочерк.
В строке 50 указывается общее количество работников недропользователя и (или) подрядчиков недропользователя, занятых на работах на участке добычи недр (части участка), которому (которой) присвоен статус удержания.
Приложение 7
к Правилам представления
недропользователями
отчетов при проведении
операций по разведке
и добыче твердых полезных
ископаемых, добыче
общераспространенных
полезных ископаемых

11-жолда есепті кезеңдегі Қазақстан Республикасы бойынша орташа бағам көрсетіледі 1 $ = __________ теңге.
Нысанның 2-бөлімі бойынша
6-баған толтырылады
6-бағанда есепті кезеңде жер қойнауын пайдаланушы жүргізген жұмыстардың тиісті түріне нақты шығыстар, сондай-ақ қолданылатын жағдайларда орындалған жұмыстардың нақты көлемі көрсетілген әрбір жол толтырылады. Егер жер қойнауын пайдаланушы белгілі бір жұмыс түрлерін жүзеге асырмаса, тиісті жолға сызықша қойылады.
50-жолда ұстап қалу мәртебесі берілген жер қойнауын өндіру учаскесінде (учаскенің бір бөлігінде) жұмыстармен айналысатын жер қойнауын пайдаланушы қызметкерлерінің және (немесе) жер қойнауын пайдаланушының мердігерлерінің жалпы саны көрсетіледі.
Жер қойнауын
пайдаланушының пайдалы
қатты қазбаларды барлау
және өндіру, кең таралған
пайдалы қазбаларды өндіру
жөніндегі операцияларды
жүргізу кезінде есептерді
ұсыну қағидаларына
7-қосымша

Сноска. Приложение 7 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.02.2025 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в уполномоченный орган по изучению недр по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Наименование административной формы: Отчет о выполнении обязательств лицензионно/контрактных условий и рабочей программы (строительство и (или) эксплуатация подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей).
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 7-СЭ.
Периодичность: годовая.
Отчетный период:
год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: недропользователи.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде посредством единой платформы недропользования.

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.02.2025 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: барлау және (немесе) өндіруге байланысты емес құрылыс және (немесе) жер асты құрылысын пайдалану бойынша жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Әкімшілік нысанның атауы: лицензиялық/келісімшарттық шарттар мен жұмыс бағдарламасының міндеттемелерін орындау туралы есеп (барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 7-СП.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең:
жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы арқылы электронды түрде.

543
тысяч тенге
72.
в том числе: по платежам налогового характера
544
тысяч тенге
73.
по платежам неналогового характера
545
тысяч тенге
74.
за неисполнение, ненадлежащее исполнение контрактных обязательств
546
тысяч тенге
Наименование __________________________________
Адрес _________________________________________
Телефон _______________________________________
Адрес электронной почты ________________________
Исполнитель: _________________________ _________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Данные из ЭЦП недропользователя;
Дата и время подписания с ЭЦП. "__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о выполнении
обязательств лицензионно/
контрактных условий
и рабочей программы
(строительство и (или)
эксплуатация подземных
сооружений, не связанных
с разведкой и (или) добычей)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о выполнении обязательств лицензионно/контрактных условий и рабочей
программы (строительство и (или) эксплуатация подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей)"
(Индекс: 7-СЭ, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о выполнении обязательств лицензионно/контрактных условий и рабочей программы (строительство и (или) эксплуатация подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей)" (далее – Форма).
2. Форма заполняется недропользователями, осуществляющими деятельность на основании лицензии/контрактов и рабочей программы (строительство и (или) эксплуатация подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей).
3. Форма подписывается ЭЦП недропользователя.
4. Форма предоставляется ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
По Разделу 1 Формы
Заполняется графа 3
В строке 1 указывается полное наименование недропользователя, для юридических лиц – наименование и бизнес-идентификационный номер, для физических лиц – фамилия, имя и отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер.
В строке 2 указывается код объекта отчета.
В строке 3 указывается номер/дата выдачи/заключения лицензии/контракта.
В строке 4 указывается дополнительное соглашение/СРП - номер/дата регистрации
В строке 5 указывается вид операции по недропользованию.
В строке 6 указывается Форма собственности предприятия - недропользователя.
В строке 7 указывается инвестор (ы)/ страна (ны) согласно кодам для предоставления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений.
В строке 8 указывается долевое участие (в % акций).
В строке 9 указывается контрактная территория/месторождение, площадь горного и геологического отвода.
В строке 10 указывается срок действия лицензии/контракта.

543
мың теңге
72.
Оның ішінде: салық сипатындағы төлем бойынша
544
мың теңге
73.
Салық емес сипатындағы төлем бойынша
545
мың теңге
74.
Келісімшарттық міндеттемелерді лайықсыз орындау, орындамау
546
мың теңге
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы: _______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))             (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))       (қолы)
Жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты.
"__" _____ 20 _ жыл _____ сағат ____ минут.
"Лицензиялық/келісімшарттық
шарттар мен жұмыс
бағдарламасы (барлаумен және
(немесе) өндірумен байланысты
емес жерасты құрылыстарын
салу және (немесе) пайдалану)
міндеттемелерінің орындалуы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Лицензиялық/келісімшарттық шарттар мен жұмыс бағдарламасы (барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану) міндеттемелерінің орындалуы туралы есеп" (Нысанның индексі: 7-СП, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "лицензиялық/келісімшарттық шарттар мен жұмыс бағдарламасы (барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану) міндеттемелерінің орындалуы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметті лицензия/келісімшарттар және жұмыс бағдарламасы (барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану) негізінде жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
3. Нысанға жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ қол қойылады.
4. Нысан жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірілмей ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бөлімі бойынша
3-баған толтырылады
1-жолда жер қойнауын пайдаланушының толық атауы, заңды тұлғалар үшін – атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлғалар үшін – тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
2-жолда есеп объектісінің коды көрсетіледі.
3-жолда лицензияның/келісімшарттың нөмірі/берілген/жасалған күні көрсетіледі.
4-жолда қосымша келісім/ӨБК - тіркеу нөмірі/күні көрсетіледі
5-жолда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі көрсетіледі.
6-жолда жер қойнауын пайдаланушы кәсіпорынның меншік нысаны көрсетіледі.
7-жолда инвестор (лар)/ ел (лер) Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар бойынша көрсету қажет.
8-жолда үлестік қатысу (акцияның %) көрсетіледі.
9-жолда келісімшарттық аумақ/кен орны, тау-кен және геологиялық бөлу алаңы көрсетіледі.
10-жолда лицензияның/келісімшарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі.

из них по блокам 1.2.3.
3
тысяч тенге
4.
социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры
4
тысяч тенге
5.
возврат территорий
5
%
Наименование ___________________________________________
Адрес __________________________________________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель: _________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ _________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Данные из ЭЦП недропользователя;
Дата и время подписания с ЭЦП. "__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о выполнении
обязательств по типовому
контракту на разведку
(твердых полезных ископаемых,
подземные воды и лечебных грязей)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о выполнении обязательств по типовому контракту на разведку
(твердых полезных ископаемых, подземные воды и лечебных грязей)"
(Индекс: 8-ТКР, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о выполнении обязательств по типовому контракту на разведку (твердых полезных ископаемых, подземные воды и лечебных грязей)" (далее – Форма).
2. Форма заполняется недропользователями, осуществляющими деятельность на основании типового контракта на разведку (твердых полезных ископаемых, подземные воды и лечебных грязей).
3. Форма подписывается ЭЦП недропользователя.
4. Форма предоставляется ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
По Разделу 1 Формы
Заполняется графа 3
В строке 1 указывается полное наименование недропользователя, для юридических лиц – наименование и бизнес-идентификационный номер, для физических лиц – фамилия, имя и отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер.
В строке 2 указывается код объекта отчета.
В строке 3 указывается номер/дата выдачи/заключения лицензии/контракта.
В строке 4 указывается дополнительное соглашения - номер/дата регистрации.
В строке 5 указывается вид операции по недропользованию.
В строке 6 указывается форма собственности предприятия - недропользователя.
В строке 7 указывается инвестор (ы)/ страна (ны) согласно кодам для предоставления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений.
В строке 8 указывается долевое участие (в % акций).
В строке 9 указывается контрактная территория/месторождение, площадь горного и геологического отвода.
В строке 10 указывается срок действия лицензии/контракта.
По Разделу 2 Формы

оның ішінде 1.2.3 блоктар бойынша
3
мың теңге
4.
өңірлерді әлеуметтік-экономикалық дамыту және оның құрылымын дамыту
4
мың теңге
5.
аумақтарды қайтару
5
%
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы: _______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))             (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))       (қолы)
Жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты.
"__" _____ 20 _ жыл _____ сағат ____ минут.
"Барлауға арналған үлгілік
келісімшарт (пайдалы қатты
қазбалар, жерасты сулары
және емдік балшықтар)
бойынша міндеттемелердің
орындалуы туралы есеп"
әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Барлауға арналған үлгілік келісімшарт (пайдалы қатты қазбалар, жерасты сулары және емдік балшықтар) бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есеп" (Нысанның индексі: 8-БҮК, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "барлауға арналған үлгілік келісімшарт (пайдалы қатты қазбалар, жерасты сулары және емдік балшықтар) бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметті барлауға арналған үлгілік келісімшарт (пайдалы қатты қазбалар, жерасты сулары және емдік балшықтар) негізінде жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
3. Нысанға жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ қол қойылады.
4. Нысан жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірілмей ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бөлімі бойынша
3-баған толтырылады
1-жолда жер қойнауын пайдаланушының толық атауы, заңды тұлғалар үшін – атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлғалар үшін – тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
2-жолда есеп объектісінің коды көрсетіледі.
3-жолда лицензияның/келісімшарттың нөмірі/берілген/жасалған күні көрсетіледі.
4-жолда қосымша келісім - тіркеу нөмірі/күні көрсетіледі.
5-жолда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі көрсетіледі.
6-жолда жер қойнауын пайдаланушы кәсіпорынның меншік нысаны көрсетіледі.
7-жолда инвестор (лар)/ ел (лер) Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар бойынша көрсету қажет.
8-жолда үлестік қатысу (акциялардың %) көрсетіледі.
9-жолда келісімшарттық аумақ/кен орны, тау-кен және геологиялық бөлу алаңы көрсетіледі.
10-жолда лицензияның/келісімшарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі.
Нысанның 2-бөлімі бойынша

Заполняются графы 5 и 6
В графе 5 заполняется каждая строка показателя, предусмотренные программой работ. Если программой работ не предусмотрены те или иные виды работ в соответствующей строке ставится прочерк.
В графе 6 заполняется каждая строка с указанием фактических расходов на соответствующий вид работ, произведенных недропользователем в отчетном периоде, а также физический объем выполненных работ в применимых случаях. Если недропользователь не осуществлял те или иные виды работ, в соответствующей строке ставится прочерк.
Приложение 9
к Правилам представления
недропользователями
отчетов при проведении
операций по разведке
и добыче твердых полезных
ископаемых, добыче
общераспространенных
полезных ископаемых
Сноска. Правила дополнены приложением 9 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.12.2021 № 647 (вводится в действие с 01.07.2022); в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 27.02.2025 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в компетентный орган.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Наименование административной формы: Отчет о выполнении программы работ.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 9-ПР.
Периодичность: годовая.
Отчетный период:
год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: недропользователи по лицензиям на добычу твердых полезных ископаемых, по которым присвоен статус удержания.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 30 апреля года следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде посредством единой платформы недропользования.

5 және 6 бағандар толтырылады
5-бағанда жұмыс бағдарламасында көзделген көрсеткіштің әрбір жолы толтырылады. Егер жұмыс бағдарламасында белгілі бір жұмыс түрлері көзделмесе, тиісті жолда сызықша қойылады.
6-бағанда есепті кезеңде жер қойнауын пайдаланушы жүргізген жұмыстардың тиісті түріне нақты шығыстар, сондай-ақ қолданылатын жағдайларда орындалған жұмыстардың нақты көлемі көрсетілген әрбір жол толтырылады. Егер жер қойнауын пайдаланушы белгілі бір жұмыс түрлерін жүзеге асырмаса, тиісті жолға сызықша қойылады.
Жер қойнауын
пайдаланушының пайдалы
қатты қазбаларды барлау
және өндіру, кең таралған
пайдалы қазбаларды өндіру
жөніндегі операцияларды
жүргізу кезінде есептерді
ұсыну қағидаларына
9-қосымша
Ескерту. Қағида 9-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 18.06.2021 № 313 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 27.02.2025 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: құзыретті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/mps.
Әкімшілік нысанның атауы: жұмыс бағдарламасының орындалуы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 9-ЖБ.
Кезеңділік: жылдық.
Есепті кезең:
жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: ұстау мәртебесі берілген пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензиялар бойынша жер қойнауын пайдаланушылар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы арқылы электронды түрде.

144
тысяч тенге
16.
расходы на переподготовку, повышение квалификации
145
тысяч тенге
17.
количество работников недропользователя и (или) подрядчиков недропользователя, занятых на работах на участке добычи недр (части участка), которому (которой) присвоен статус удержания, из них:
человек
18.
переведено на другую работу (другой участок работы)
человек
19.
переподготовлены в целях обучения новым специальностям (профессиям)
человек
20.
повышена квалификация
человек
Наименование ______________________________________
Адрес _____________________________________________
Телефон ___________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель: ____________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Данные из ЭЦП недропользователя;
Дата и время подписания с ЭЦП. "__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о выполнении
программы работ"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о выполнении программы работ"
(Индекс: 9-ПР, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о выполнении программы работ" (далее –Форма).
2. Форма заполняется недропользователями, осуществляющими деятельность на основании лицензии на добычу твердых полезных ископаемых в случае присвоения статуса удержания.
3. Форма подписывается ЭЦП недропользователя.
4. Форма предоставляется ежегодно не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
По Разделу 1 Формы
Заполняется графа 3
В строке 1 указывается полное наименование недропользователя, для юридических лиц – наименование и бизнес-идентификационный номер, для физических лиц – фамилия, имя и отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер.
В строке 2 указывается номер и дата выдачи лицензии на добычу.
В строке 3 указывается площадь участка добычи.
В строке 4 указывается площадь участка добычи с присвоенным статусом удержания.
В строке 5 указывается дата предоставления статуса удержания.
В строке 6 указывается дата окончания статуса удержания. В случае если период статуса удержания продлевался, указывается дата окончания продленного периода статуса удержания.
В строке 7 указывается дата представления программы работ компетентному органу.
В строке 8 указывается дата согласования программы работ компетентным органом.
В строке 9 указывается дата согласования изменений в программу работ компетентным органом. В случае если изменения в программу работ не вносились, ставится прочерк.
В строке 10 указывается дата представления проекта консервации компетентному органу.
По Разделу 2 Формы

144
мың теңге
16.
қайта даярлауға, біліктілігін арттыруға шығыстар
145
мың теңге
17.
ұстап қалу мәртебесі берілген жер қойнауын пайдаланушы қызметкерлерінің және (немесе) жер қойнауын пайдаланушы мердігерлерінің жер қойнауын өндіру учаскесіндегі (учаскенің бір бөлігіндегі) жұмыстармен айналысатын саны, оның ішінде:
адам
18.
басқа жұмысқа ауыстырылды (басқа жұмыс учаскесі)
адам
19.
жаңа мамандықтарға (кәсіптерге) оқыту мақсатында қайта даярлау)
адам
20.
біліктілік арттырылды
адам
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы: _______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))             (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))       (қолы)
Жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты.
"__" _____ 20 _ жыл _____ сағат ____ минут.
"Жұмыс бағдарламасының
орындалуы туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Жұмыс бағдарламасының орындалуы туралы есеп" (Нысанның индексі: 9-ЖБ, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жұмыс бағдарламасын орындау туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды ұстап қалу мәртебесі берілген жағдайда пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензия негізінде қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады.
3. Нысанға жер қойнауын пайдаланушының ЭЦҚ арқылы қойылады.
4. Нысан жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2- тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бөлімі бойынша
3- баған толтырылады
1-жолда жер қойнауын пайдаланушының толық атауы, заңды тұлғалар үшін – атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлғалар үшін – тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
2-жолда өндіруге арналған лицензияның нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
3-жолда өндіру учаскесінің алаңы көрсетіледі.
4-жолда ұстап қалу мәртебесі берілген өндіру учаскесінің алаңы көрсетіледі.
5-жолда ұстап қалу мәртебесін беру күні көрсетіледі.
6-жолда ұстап қалу мәртебесінің аяқталу күні көрсетіледі. Егер ұстап қалу мәртебесінің кезеңі ұзартылған жағдайда, ұстап қалу мәртебесінің ұзартылған кезеңінің аяқталу күні көрсетіледі.
7-жолда құзыретті органға жұмыс бағдарламасын ұсыну күні көрсетіледі.
8-жолда құзыретті органның жұмыс бағдарламасын келісу күні көрсетіледі.
9-жолда құзыретті органның жұмыс бағдарламасына өзгерістерді келісу күні көрсетіледі. Егер жұмыс бағдарламасына өзгерістер енгізілмеген жағдайда сызықша қойылады.
10-жолда консервациялау жобасын құзыретті органға ұсыну күні көрсетіледі.
Нысанның 2-бөлімі бойынша

Заполняются графы 5 и 6
В графе 5 заполняется каждая строка показателя, предусмотренные программой работ. Если программой работ не предусмотрены те или иные виды работ в соответствующей строке ставится прочерк.
В графе 6 заполняется каждая строка с указанием фактических расходов на соответствующий вид работ, произведенных недропользователем в отчетном периоде, а также физический объем выполненных работ в применимых случаях. Если недропользователь не осуществлял те или иные виды работ, в соответствующей строке ставится прочерк.
В строке 17 указывается общее количество работников недропользователя и (или) подрядчиков недропользователя, занятых на работах на участке добычи недр (части участка), которому (которой) присвоен статус удержания.
В строках 18-20 указывается количество работников недропользователя и (или) подрядчиков недропользователя, которые переведены на другую работу (другой участок работы), переподготовлены в целях обучения новым специальностям (профессиям) или которые прошли повышение квалификация.

5 және 6-бағандар толтырылады
5-бағанда жұмыс бағдарламасында көзделген көрсеткіштер толтырылады. Егер жұмыс бағдарламасында қандай да бір жұмыс түрлері көзделмесе, тиісті жолға сызықша қойылады.
6-бағанда әрбір жол есепті кезеңде жер қойнауын пайдаланушы жүргізген жұмыстардың тиісті түріне нақты шығыстарды, сондай-ақ қолданылатын жағдайларда орындалған жұмыстардың нақты көлемін көрсете отырып толтырылады. Егер жер қойнауын пайдаланушы қандай да бір жұмыс түрлерін жүзеге асырмаса, тиісті жолға сызықша қойылады.
17-жолда ұстап қалу мәртебесі берілген жер қойнауын пайдалану учаскесінде (учаскенің бір бөлігінде) жұмыстармен айналысатын жер қойнауын пайдаланушы және (немесе) жер қойнауын пайдаланушы мердігерлерінің жалпы саны көрсетіледі.
18-20-жолдарда басқа жұмысқа (басқа жұмыс учаскесіне) ауыстырылған, жаңа мамандықтарға (кәсіптерге) оқыту мақсатында қайта даярланған немесе біліктілігін арттырудан өткен жер қойнауын пайдаланушы қызметкерлерінің және (немесе) жер қойнауын пайдаланушы мердігерлерінің саны көрсетіледі.