Об утверждении Правил осуществления контроля за соблюдением условий контрактов на недропользование, в том числе соглашений о разделе продукции
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 апреля 2018 года № 142. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 мая 2018 года № 16893.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 29.06.2018.
В соответствии с пунктом 1 статьи 66 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.05.2023 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления контроля за соблюдением условий контрактов на недропользование, в том числе соглашений о разделе продукции.
2. Департаменту государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
26 апреля 2018 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 26 апреля 2018 года № 142
Правила осуществления контроля за соблюдением условий контрактов на недропользование, в том числе соглашений о разделе продукции

Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімдер шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 26 сәуірдегі № 142 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 мамырда № 16893 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 66-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 22.05.2023 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімдер шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекция департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
2018 жылғы 26 сәуір
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 26 сәуірдегі
№ 142 бұйрығымен бекітілген
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімдер шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления контроля за соблюдением условий контрактов на недропользование, в том числе соглашений о разделе продукции (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 66 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок осуществления контроля за соблюдением условий контрактов на разведку и добычу или добычу углеводородов, в том числе соглашений о разделе продукции (далее – контракты).
В случае наличия в соглашениях о разделе продукции, утвержденных Правительством Республики Казахстан, либо в контракте на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, иного порядка осуществления контроля за соблюдением условий контрактов, контроль за соблюдением условий контрактов осуществляется согласно условиям таких соглашений либо контракта на недропользование.
Настоящие Правила также применяются к отношениям по разрешениям, лицензиям и контрактам на недропользование, выданным и заключенным до введения в действие Кодекса в соответствии с пунктом 3 статьи 277 Кодекса.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Контроль за соблюдением недропользователями (операторами по контракту на недропользование, доверительными управляющими) (далее – недропользователь) условий контрактов не является государственным контролем за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании в области проведения операций по недропользованию по углеводородам, осуществляемым в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.02.2026 № 90-н/қ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль за соблюдением недропользователями условий контрактов осуществляется компетентным органом (государственным органом, являющимся стороной контракта).
4. Контроль за соблюдением недропользователями условий контрактов осуществляется посредством мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту и посещения недропользователя, а также объектов, на которых ведутся (проводились) операции по недропользованию в соответствии с условиями контрактов.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімдер шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 66-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және көмірсутектерді барлау және өндіру немесе өндіруге арналған келісімшарттар, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімдер (бұдан әрі – келісімшарттар) шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен өнімді бөлу туралы келісімдерде немесе Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта келісімшарттар шарттарының сақталуын бақылаудың өзге тәртібі болған жағдайда, келісімшарттар шарттарының орындалуын бақылау осындай келісімдердің немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Осы Қағидалар сондай-ақ Кодекстің 277-бабының 3-тармағына сәйкес осы Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін шығарылған және жасалған жер қойнауын пайдалануға рұқсаттар, лицензиялар мен келісімшарттар бойынша қатынастарға қолданылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жер қойнауын пайдаланушылардың (келісімшарт бойынша операторлардың, сенімгерлік басқарушылардың) (бұдан әрі – жер қойнауын пайдаланушылар) келісімшарттар шарттарының сақталуын бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексіне сәйкес жүзеге асырылатын көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу саласында Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылауға жатпайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.02.2026 № 90-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарттар шарттарының сақталуын бақылауды құзыретті орган (келісімшарттың тарапы болып табылатын мемлекеттік орган) жүзеге асырады.
4. Жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарттар шарттарының сақталуын бақылау жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауына мониторинг жүргізу және жер қойнауын пайдаланушыға, сондай-ақ келісімшарттарға сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргізіліп жатқан (жүргізілген) объектілерге бару арқылы жүзеге асырылады.

5. Понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок осуществления контроля за соблюдением условий контрактов на недропользование, в том числе соглашений о разделе продукции
Параграф 1. Мониторинг выполнения недропользователями обязательств по контракту
6. Мониторинг выполнения недропользователями обязательств по контракту (далее – мониторинг) осуществляется компетентным органом посредством анализа отчетов, представляемых недропользователями в соответствии с Кодексом (далее – отчеты), и сведений, полученных из иных источников в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Мониторинг осуществляется в порядке, определяемом компетентным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 66 Кодекса.
7. Исключен приказом Министра энергетики РК от 22.05.2023 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен приказом Министра энергетики РК от 22.05.2023 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок посещения недропользователя, а также объектов, на которых ведутся (проводились) операции по недропользованию
9. Контроль за соблюдением условий контрактов посредством посещения недропользователя, а также объектов, на которых ведутся (проводились) операции по недропользованию (далее – посещение) подразделяется на плановое и внеплановое.
10. Плановое посещение осуществляется на основании утвержденного руководителем компетентного органа годового списка посещения, который размещается на интернет-ресурсе компетентного органа не позднее пятнадцати календарных дней до начала осуществления первого планового посещения.
11. Годовой список посещения (с указанием оснований включения недропользователей в данный список и посещаемого периода) формируется на отчетный период с декабря текущего года до декабря следующего года.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.05.2023 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Основанием для включения в годовой список посещения является непредставление отчетов и (или) представление недостоверных отчетов и отсутствие возможности подтверждения факта невыполнения контрактных условий по результатам мониторинга.
Анализируемым периодом является период не более двух лет, предшествующих текущему году.

5. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімдер шарттарының сақталуына бақылауды жүзеге асыру тәртібі
1-параграф. Жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауына мониторинг
6. Құзыреттi орган жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауына мониторингті (бұдан әрi – мониторинг) Кодекске сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар ұсынатын есептердi (бұдан әрi – есептер) және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге көздерден алынған мәліметтерді талдау арқылы жүзеге асырады.
Мониторинг Кодекстің 66-бабының 2-тармағына сәйкес құзыретті орган айқындайтын тәртіпте жүзеге асырылады.
7. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 22.05.2023 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 22.05.2023 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Жер қойнауын пайдаланушыға, сондай-ақ жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргізіліп жатқан (жүргізілген) объектілерге бару тәртібі
9. Жер қойнауын пайдаланушыға, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарға сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар жүргізіліп жатқан (жүргізілген) объектілерге бару (бұдан әрі – бару) жоспарлы және жоспардан тыс болып бөлінеді.
10. Жоспарлы бару құзыретті органның басшысымен бекітілген, құзыретті органның интернет-ресурсында бірінші жоспарлы баруды жүзеге асыру басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей орналастырылған барудың жылдық тізімінің негізінде жүзеге асырылады.
11. Барудың жылдық тізімі (жер қойнауын пайдаланушыларды осы тізімге енгізу негіздерін және баратын кезеңді көрсете отырып) ағымдағы жылғы желтоқсаннан бастап келесі жылғы желтоқсанға дейінгі есепті кезеңге қалыптастырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 22.05.2023 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Барудың жылдық тізіміне енгізу үшін есептерді ұсынбау және (немесе) жалған есептерді ұсыну және мониторинг нәтижелері бойынша келісімшарттық шарттардың орындалмау фактісін растау мүмкіндігінің болмауы негіз болып табылады.
Талданатын кезең ағымдағы жылдың алдындағы екі жылдан аспайтын кезең болып табылады.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.05.2023 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В отношении каждого недропользователя плановое посещение, согласно годовому списку посещения, проводится не чаще одного раза в год.
Начало периода планового посещения в отношении каждого недропользователя устанавливается в соответствии с началом анализируемого периода при проведении анализа, по результатам которого данный субъект включен в годовой список посещения.
Конец периода планового посещения охватывает срок проведения планового посещения. При этом, изучению подлежат только материалы (информация) по выполнению измеримых условий контрактов анализируемого периода.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.05.2023 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Территориальное подразделение компетентного органа (далее – территориальное подразделение) не менее чем за десять рабочих дней до начала осуществления планового посещения уведомляет недропользователя в письменной форме о плановом посещении с указанием сведения о лице, которому оно адресовано, информации об отправителе, его подписи, срока и предмета.
В уведомлении указываются предмет посещения, срок проведения посещения и посещаемый период, а также состав комиссии по посещению.
Уведомление направляется почтой и с использованием средств связи, обеспечивающих фиксирование уведомления.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.05.2023 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При поступлении информации о невыполнении условий контрактов от физических и (или) юридических лиц, государственных органов и (или) иных лиц, и в случае отсутствия возможности подтвердить факт невыполнения условий контрактов по результатам мониторинга, компетентный орган направляет такую информацию в территориальное подразделение для назначения внепланового посещения.
Внеплановые посещения не проводятся в случаях анонимных обращений.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.05.2023 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Территориальное подразделение не менее чем за сутки до начала осуществления внепланового посещения уведомляет недропользователя в письменной форме о внеплановом посещении с указанием сведения о лице, которому оно адресовано, информации об отправителе, его подписи, срока и предмета.
В уведомлении указываются предмет посещения, срок проведения посещения и посещаемый период, а также состав комиссии по посещению.
Уведомление направляется почтой и с использованием средств связи, обеспечивающих фиксирование уведомления.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 22.05.2023 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Әрбір жер қойнауын пайдаланушыға қатысты барудың жылдық тізіміне сәйкес жоспарлы бару жылына бір реттен артық емес жүргізіледі.
Әрбір жер қойнауын пайдаланушыға қатысты жоспарлы бару кезеңінің басталуы талдау жүргізу кезінде талданатын кезеңнің басына сәйкес белгіленеді, оның нәтижелері бойынша осы субъект барудың жылдық тізіміне енгізіледі.
Жоспарлы бару кезеңінің соңы жоспарлы баруды өткізу мерзімін қамтиды. Бұл ретте талданатын кезеңдегі келісімшарттардың өлшенетін шарттарын орындау бойынша материалдар (ақпарат) ғана зерделенуге тиіс.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 22.05.2023 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Құзыретті органның аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) жоспарлы баруды жүзеге асыру басталғанға дейін кемінде он жұмыс күні бұрын жер қойнауын пайдаланушыға ол жіберілген тұлға туралы мәліметтерді, жөнелтуші туралы ақпаратты, оның қолын, мерзімін және мәнін көрсете отырып, жоспарлы бару туралы жазбаша нысанда хабарлайды.
Хабарламада бару мәні, баруды өткізу мерзімі және баратын кезең, сондай-ақ бару жөніндегі комиссияның құрамы көрсетіледі.
Хабарлама пошта арқылы және хабарламаны тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдарын пайдалана отырып жіберіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 22.05.2023 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жеке және (немесе) заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан және (немесе) өзге де тұлғалардан келісімшарттардың шарттарын орындамау туралы ақпарат келіп түскен кезде және мониторинг нәтижелері бойынша келісімшарттардың шарттарын орындамау фактісін растауға мүмкіндік болмаған жағдайда құзыретті орган мұндай ақпаратты жоспардан тыс баруды тағайындау үшін аумақтық бөлімшеге жібереді.
Жоспардан тыс бару анонимді жолданымдар болған жағдайда жүргізілмейді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 22.05.2023 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Аумақтық бөлімше жоспардан тыс баруды жүзеге асыру басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын жер қойнауын пайдаланушыға ол жіберілген тұлға туралы мәліметтерді, жөнелтуші туралы ақпаратты, оның қолын, мерзімін және мәнін көрсете отырып, жоспардан тыс бару туралы жазбаша нысанда хабарлайды.
Хабарламада бару мәні, баруды өткізу мерзімі және баратын кезең, сондай-ақ бару жөніндегі комиссияның құрамы көрсетіледі.
Хабарлама пошта арқылы және хабарламаны тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдарын пайдалана отырып жіберіледі.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.05.2023 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16-1. Начало периода внепланового посещения в отношении каждого недропользователя устанавливается в соответствии с указанным в информации о невыполнении условий контрактов периодом времени.
Конец периода внепланового посещения охватывает срок проведения внепланового посещения. При этом, изучению подлежат только материалы (информация) по выполнению условий контрактов за период, указанный в такой информации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 22.05.2023 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Предмет посещения, сроки и периоды посещения, а также состав комиссии по посещению указываются в приказе о назначении посещения, который утверждается руководителем территориального подразделения компетентного органа, в отдельности по каждому посещению.
18. Срок посещения не превышает тридцать календарных дней.
В случае значительного объема работ срок посещения продлевается один раз руководителем территориального подразделения на срок тридцать календарных дней.
19. Сроком начала посещения является дата ознакомления руководителя или уполномоченного лица недропользователя с приказом о назначении посещения под роспись или другим способом, подтверждающим получение копии приказа о назначении посещения.
20. Должностные лица компетентного органа, прибывшие для посещения, предъявляют служебные удостоверения и приказ о назначении посещения.
21. В рамках посещения изучаются измеримые условия контрактов.
22. В ходе посещения недропользователь, согласно письменному запросу руководителя и (или) членов комиссии, предоставляет необходимые материалы (информации) для изучения, относящиеся к предмету посещения.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.05.2023 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. По результатам посещения составляется справка о результатах посещения на казахском и русском языках в двух экземплярах, которая подписывается руководителем и членами комиссии.
24. Справка о результатах посещения составляется в соответствии со структурой контракта и имеет ссылки на его пункты.
25. После окончания посещения справка о результатах посещения с копиями приложений, за исключением копий документов, имеющихся у недропользователя, в двух экземплярах вручается на ознакомление руководителю или уполномоченному лицу недропользователя.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 22.05.2023 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-1. Әрбір жер қойнауын пайдаланушыға қатысты жоспардан тыс бару кезеңінің басталуы келісімшарттардың шарттарын орындамау туралы ақпаратта көрсетілген уақыт кезеңіне сәйкес белгіленеді.
Жоспардан тыс бару кезеңінің соңы жоспардан тыс баруды өткізу мерзімін қамтиды. Бұл ретте осындай ақпаратта көрсетілген кезең үшін келісімшарттардың шарттарын орындау бойынша материалдар (ақпарат) ғана зерделенуге тиіс.
Ескерту. Қағида 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 22.05.2023 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Барудың мәні, барудың мерзімдері мен кезеңдері, сондай-ақ бару комиссиясының құрамы құзыретті органның аумақтық бөлімшесінің басшысымен бекітілген баруды тағайындау туралы бұйрықта әрбір бару үшін жеке-жеке көрсетіледі.
18. Бару мерзімі күнтізбелік отыз күннен аспайды.
Жұмыс көлемі ауқымды болған жағдайда, бару мерзімі бір рет аумақтық бөлімшенің басшысымен отыз күнтізбелік күнге ұзартылады.
19. Жер қойнауын пайдаланушының басшысы немесе уәкілетті тұлғасы баруды тағайындау туралы бұйрықпен қол қою арқылы немесе бару туралы бұйрықты алғанын растайтын басқа да тәсілмен танысқан күн барудың басталу күні болып саналады.
20. Бару үшін келген құзыретті органның лауазымды адамдары қызмет көрсету куәліктерін және баруды тағайындау туралы бұйрықты көрсетеді.
21. Бару кезінде келісімшарттың өлшенетін шарттары зерттеледі.
22. Бару барысында жер қойнауын пайдаланушы комиссия басшысының және (немесе) мүшелерінің жазбаша сұрау салуына сәйкес бару мәніне қатысты зерделеу үшін қажетті материалдарды (ақпаратты) ұсынады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 22.05.2023 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Барудың нәтижелері бойынша бару нәтижелері туралы анықтама екі данада орыс және қазақ тілдерінде дайындалады, оған комиссияның басшысы мен мүшелері қол қояды.
24. Барудың нәтижелері туралы анықтама келісімшарттың құрылымына сәйкес жасалады және оның тармақтарына сілтемелерден тұрады.
25. Бару аяқталғаннан кейін жер қойнауын пайдаланушыда бар құжаттарды қоспағанда, барудың нәтижелері туралы анықтама қосымшаларының көшірмелерімен бірге жер қойнауын пайдаланушы басшысына немесе уәкілетті адамына қарау үшін екі данада беріледі.

26. Руководитель или уполномоченное лицо недропользователя подписывает справку о результатах посещения в двух экземплярах в течение трех рабочих дней с момента их получения.
27. В случае подписания справки о результатах посещения уполномоченным лицом недропользователя, к справке прилагается оригинал или заверенная копия доверенности от руководителя недропользователя.
28. Руководителем или уполномоченным лицом недропользователя первый экземпляр подписанной справки о результатах посещения возвращается комиссии по посещению.
29. Руководитель или уполномоченное лицо недропользователя подписывает справку о результатах посещения с возражениями, в случае несогласия с результатами посещения или его частью.
30. В случае отказа руководителя или уполномоченного лица недропользователя от подписания, справка о результатах посещения вносится в канцелярию недропользователя или направляется почтой.
31. В случае несогласия с результатами посещения недропользователь обжалует их в вышестоящий государственный орган либо в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
32. В случае если по результатам посещения будет установлен факт несоблюдения недропользователем условий контракта, компетентный орган принимает в отношении такого недропользователя меры в соответствии с Кодексом и положениями контракта.

26. Жер қойнауын пайдаланушының басшысы немесе уәкілетті адамы барудың нәтижелері туралы анықтамаға екі данада алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде қол қояды.
27. Барудың нәтижелері туралы анықтамаға жер қойнауын пайдаланушының уәкілетті адамы қол қойған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы басшысының сенімхаты түпнұсқасы немесе расталған көшірмесі анықтамаға қоса беріледі.
28. Жер қойнауын пайдаланушының басшысы немесе уәкілетті адамы барудың нәтижелері туралы қол қойылған анықтаманың бірінші данасын бару комиссиясына қайтарады.
29. Барудың нәтижелерімен немесе оның бөлігімен келіспеген жағдайда, жер қойнауын пайдаланушының басшысы немесе уәкілетті адамы барудың нәтижелері туралы анықтамаға қарсылықтарын көрсете отырып қол қояды.
30. Жер қойнауын пайдаланушының басшысы немесе уәкілетті адамы қол қоюдан бас тартқан жағдайда, барудың нәтижелері туралы анықтама жер қойнауын пайдаланушы кеңсесіне енгізіледі немесе пошта арқылы жіберіледі.
31. Барудың нәтижелерімен келіспеген жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік органға немесе сотқа жүгінеді.
32. Барудың нәтижелері бойынша жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт шарттарының орындамауы фактісі анықталған жағдайда, құзыретті орган мұндай жер қойнауын пайдаланушыға осы Кодекске және келісімшарттың ережелеріне сәйкес шаралар қабылдайды.