Об утверждении Правил передачи резервных копий электронных информационных ресурсов на единую национальную резервную платформу хранения электронных информационных ресурсов
Приказ Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 45/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2018 года № 16883.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 2-1 статьи 17 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и подпунктом 62) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 18.12.2025 № 664/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила передачи резервных копий электронных информационных ресурсов на единую национальную резервную платформу хранения электронных информационных ресурсов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по информационной безопасности Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;

Электрондық ақпараттық ресурстардың резервтік көшірмелерін электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасына беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 45/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 мамырда № 16883 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 2-1-тармағының 4) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылдың 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 62) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің м.а. 18.12.2025 № 664/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Электрондық ақпараттық ресурстардың резервтік көшірмелерін электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасына беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялау үшін мерзімді баспа басылымдарына жолдауды;

4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр оборонной и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
___________ К. Масимов
17 апреля 2018 год
Утверждены
приказом Министра оборонной
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 45/НҚ
Правила передачи резервных копий электронных информационных ресурсов на единую национальную резервную платформу хранения электронных информационных ресурсов
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила передачи резервных копий электронных информационных ресурсов на единую национальную резервную платформу хранения электронных информационных ресурсов (далее – Правила) разработаны на основании подпункта 4) пункта 2-1 статьи 17 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" (далее – Закон), подпункта 62) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846, и определяют порядок и сроки передачи резервных копий электронных информационных ресурсов на единую национальную резервную платформу хранения электронных информационных ресурсов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 18.12.2025 № 664/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
Б. Атамқұлов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы
___________ К. Мәсімов
17 сәуірдегі 2018 жыл
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 45/НҚ
бұйрығымен бекітілген
Электрондық ақпараттық ресурстардың резервтік көшірмелерін электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасына беру қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы электрондық ақпараттық ресурстардың резервтік көшірмелерін электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасына беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 17-бабы 2-1-тармағының 4) тармақшасы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылдың 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 62) тармақшасы негізінде әзірленді және электрондық ақпараттық ресурстардың резервтік көшірмелерін электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасына берудің тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің м.а. 18.12.2025 № 664/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

1) уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере обеспечения информационной безопасности;
2) критически важные объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры (далее - КВОИКИ) – объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры, нарушение или прекращение функционирования которых приводит к незаконному сбору и обработке персональных данных ограниченного доступа и иных сведений, содержащих охраняемую законом тайну, чрезвычайной ситуации социального и (или) техногенного характера или к значительным негативным последствиям для обороны, безопасности, международных отношений, экономики, отдельных сфер хозяйства или для жизнедеятельности населения, проживающего на соответствующей территории, в том числе инфраструктуры: теплоснабжения, электроснабжения, газоснабжения, водоснабжения, промышленности, здравоохранения, связи, банковской сферы, транспорта, гидротехнических сооружений, правоохранительной деятельности, "электронного правительства";
3) горячее резервирование – использование дополнительных программных и технических средств и поддержание их в активном режиме, и (или) обеспечение передачи изменений в режиме реального времени (либо приближенного к реальному времени с задержкой не более 1 часа), и сохранности информации;
4) государственная техническая служба (далее – АО "ГТС") - акционерное общество, созданное по решению Правительства Республика Казахстан;
5) резервная копия – результат успешно завершенного процесса создания копии базы данных и при необходимости прикладного программного обеспечения на электронном носителе, предназначенной для восстановления базы данных и при необходимости прикладного программного обеспечения в исходном виде в случае их потери, повреждения, разрушения или неправомерного изменения и удаления;
6) долгосрочное хранение – разовая передача резервных копий электронных информационных ресурсов на единую национальную резервную платформу хранения электронных информационных ресурсов со сроком хранения более двух лет;
7) холодное резервирование – создание резервной копии средствами операционной системы с рабочего либо выключенного электронного информационного ресурса с целью обеспечения возможности восстановления данных;
8) единая национальная резервная платформа хранения электронных информационных ресурсов (далее – ЕНРП) – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для хранения резервных копий электронных информационных ресурсов, в целях обеспечения их сохранности и восстановления данных в случае необходимости.

1) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілері (бұдан әрі - АКИАМО) - жұмыс істеуінің бұзылуы немесе тоқтауы қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді және заңмен қорғалатын құпия қамтылған өзге де мәліметтерді заңсыз жинауға және өңдеуге, әлеуметтік және (немесе) техногендік сипаттағы төтенше жағдайға немесе қорғаныс, қауіпсіздік, халықаралық қатынастар, экономика, шаруашылықтың жекелеген салалары үшін немесе тиісті аумақта тұратын халықтың тыныс-тіршілігі, оның ішінде: жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау, өнеркәсіп, денсаулық сақтау, байланыс, банк саласы, көлік, гидротехникалық құрылыстар, құқық қорғау қызметі, "электрондық үкімет" инфрақұрылымы үшін елеулі теріс салдарларға алып келетін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілері;
3) жедел резервтеу – қосымша бағдарламалық және техникалық құралдарды пайдалану және оларды белсенді режимде ұстау және (немесе) нақты уақыт режимінде (немесе 1 сағатқа кідірумен нақты уақытқа жақын) өзгерістерді беруді және ақпараттың сақталуын қамтамасыз ету;
4) мемлекеттік техникалық қызмет (бұдан әрі – "МТҚ" АҚ) - Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған акционерлік қоғам;
5) резервтік көшірме – резервтік көшірме – жоғалту, зақымдау, бұзу, немесе заңсыз өзгерту, жою жағдайында деректердің бастапқы және қажет болған жағдайда олардың орналасқан жаңа орнын қалпына келтіру үшін жобаланған электрондық тасымалдағышта мәліметтер базасы көшірмесін және қажет болған жағдайда қолданбалы бағдарламалық қамтылым жасау процесін сәтті аяқтаудың нәтижесі;
6) ұзақ мерзімді сақтау – электрондық ақпараттық ресурстардың резервтік көшірмелерін екі жылдан арттық сақтау мерзімімен электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасына бір реттік беру;
7) іске қосусыз резервтеу – деректерді қалпына келтіру мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында жұмыс істеп тұрған немесе сөндірілген электрондық ақпараттық ресурстан операциялық жүйе құралдарымен резервтік көшірме жасау;
8) электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасы (бұдан әрі – БҰРП) – электрондық ақпараттық ресурстардың сақталуын қамтамасыз ету және қажет болған жағдайда деректерді қалпына келтіру мақсатында, олардың резервтік көшірмелерін сақтауға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок передачи резервных копий электронных информационных ресурсов на единую национальную резервную платформу хранения электронных информационных ресурсов
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Владелец КВОИКИ осуществляет передачу резервных копий электронных информационных ресурсов (далее – ЭИР) на ЕНРП в порядке и сроки, установленные настоящими Правилами.
5. АО "ГТС" направляет информацию владельцам КВОИКИ о необходимости передачи резервных копий ЭИР на ЕНРП.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Владельцы КВОИКИ не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения информации от АО "ГТС", направляют в АО "ГТС" по каждому ЭИР:
1) копию документа, содержащего информацию о текущей периодичности резервного копирования;
2) сведения о технических характеристиках ЭИР по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. На основании Перечня КВОИКИ (далее - Перечень), утверждаемого согласно подпункту 385) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846, и полученной от каждого владельца КВОИКИ информации, АО "ГТС" по согласованию с уполномоченным органом устанавливает периодичность резервного копирования ЭИР для передачи на ЕНРП.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 18.12.2025 № 664/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау Электрондық ақпараттық ресурстардың резервтік көшірмелерін электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасына беру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. АКИАМО иесі электронды ақпараттық ресурстардың (бұдан әрі – ЭАР) резервтік көшірмелерін осы Қағидаларға сәйкес тәртіпте БҰРП-ға береді.
5. "МТҚ" АҚ АКИАМО иелеріне ЭАР резервтік көшірмелерін БҰРП-ға беру қажеттілігі туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. АКИАМО иелері "МТҚ" АҚ-дан ақпаратты алған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен кешіктірмей "МТҚ" АҚ-ға әрбір ЭАР бойынша:
1) резервтік көшірудің ағымдағы мерзімділігі туралы ақпаратты қамтитын құжаттың көшірмесін;
2) Осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысанда техникалық сипаттама туралы мәліметтерді жібереді.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылдың 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 385) тармақшасына сәйкес бекітілетін АКИАМО тізбесі (бұдан әрі – Тізбе), әрбір АКИАМО иесінен алынған ақпарат негізінде және "МТҚ" АҚ уәкілетті органмен келісім бойынша БҰРП-ға беру үшін ЭАР резервтік көшірудің мерзімділігін белгілейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің м.а. 18.12.2025 № 664/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. АО "ГТС" в течение 20 (двадцати) рабочих дней официально, в письменном виде, направляет владельцам КВОИКИ для ознакомления и исполнения, следующие сведения:
1) наименование ЭИР;
2) периодичность резервного копирования ЭИР для передачи на ЕНРП;
3) сведения для получения доступа к ЕНРП.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. НКЦИБ предоставляет владельцам КВОИКИ доступ к ЕНРП для передачи резервных копий ЭИР.
10. Владельцы КВОИКИ за счет собственных средств организуют самостоятельную передачу на ЕНРП (в АО "ГТС") резервных копий ЭИР (в том числе, копии документации к ЭИР, инструкции, конфигурационные файлы и так далее) в объеме достаточном для восстановления КВОИКИ из хранящихся на ЕНРП резервных копий, с учетом случаев потери (разрушении) всей инфраструктуры владельцев КВОИКИ. Передача резервных копий КВОИКИ осуществляется в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения информации от АО "ГТС", кроме случаев временной отсрочки приема резервных копий на ЕНРП.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В случае передачи резервной копии в шифрованном виде, ключи шифрования, средства, которыми производилось шифрование и средства для расшифрования, подлежат передаче в АО "ГТС" на электронном носителе для возможности восстановления в случае потери всей инфраструктуры на стороне владельцев ЭИР.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.04.2023 № 83/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. АО "ГТС" осуществляет временную отсрочку приема резервных копий ЭИР в следующих случаях:
1) недостаточности технических ресурсов;
2) несовместимости технических средств с требуемыми владельцем КВОИКИ;

8. "МТҚ" АҚ АКИАМО иелеріне 20 (жиырма) жұмыс күн ішінде танысу мен орындау үшін жазбаша ресми түрде мынадай мәліметтер жолдайды:
1) ЭАР атауы;
2) БҰРП-ға беру үшін резервтік көшірудің мерзімділігі;
3) АҚҰҮО-ға қолжетімділік алу үшін мәліметтер.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. "МТҚ" АҚ резервтік көшірмелерін беру үшін АҚҰҮО АКИАМО иелеріне АҚҰҮО-ға қолжетімділік береді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. АКИАМО иелері өз қаражаты есебінен, АКИАМО иелерінің барлық инфрақұрылымының толық жоғалту (жойылу) жағдайларын есепке ала отырып, БҰРП-да сақталатын резервтік көшірмелерді АКИАМО-ның қалпына келтіруі үшін жеткілікті көлемде, БҰРП-ға ("МТҚ" АҚ) ЭАР резервтік көшірмелерін (сондай-ақ ЭАР-ға құжаттама, нұсқаулық көшірмелерін, конфигурация файлдарын және тағы басқа) дербес беруді ұйымдастырады. АКИАМО-ның резервтік көшірмелерінің берілуі, БҰРП-ға резервтік көшірмелерді қабылдау уақытша кейінге шегеру жағдайларынан басқа, "МТҚ" АҚ-дан ресми хабарлама алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күн ішінде іске асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Резервтік көшірме шифрланған түрде берілген жағдайда, шифрлау кілттері мен құралды шифрлау жүргізілген құралдар шифрді ашу үшін ЭАР иелері жағында барлық инфрақұрылым жоғалған жағдайда қалпына келтіру мүмкіндігі үшін электрондық түрде "МТҚ" АҚ-ға беруге жатады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 27.04.2023 № 83/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. "МТҚ" АҚ ЭАР резервтік көшірмелерін қабылдауды:
1) техникалық ресурстардың жетіспеушілігі;
2) техникалық құралдардың АКИАМО иелері талап ететін құралдармен үйлеспеуі;

3) отсутствия лицензий на серверное, сетевое оборудование, системы управления базами данных и програмного обеспечения;
4) возникновения техногенных и других непредвиденных обстоятельств.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Основанием для временной отсрочки приема резервных копий ЭИР служит направленная АО "ГТС" информация в уполномоченный орган и владельцу КВОИКИ о необходимости приостановить процесс передачи резервных копий ЭИР с указанием причины. Срок отсрочки приема резервных копий ЭИР устанавливается до устранения обстоятельств, указанных в пункте 13 настоящих Правил, по согласованию с уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Сроки передачи резервных копий электронных информационных ресурсов на единую национальную резервную платформу хранения электронных информационных ресурсов
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Сроки передачи резервных копий ЭИР на ЕНРП:
1) для ЭИР первого класса и баз данных – в режиме реального времени (либо приближенного к режиму реального времени с задержкой не более 1 часа) при горячем резервировании начать передачу резервной копии не позднее 24 часов с момента окончания резервного копирования при холодном резервировании до полного завершения;
2) для ЭИР второго класса – начать передачу резервной копии не позднее 48 часов с момента окончания резервного копирования при холодном резервировании до полного завершения;
3) для ЭИР третьего класса – начать передачу резервной копии не позднее 72 часов с момента окончания резервного копирования при холодном резервировании до полного завершения.
Класс ЭИР определяется в соответствии с Правилами классификации объектов информатизации и классификатором объектов информатизации, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 135 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13349).

3) серверлік, желілік жабдыққа, деректер базасын басқару жүйесіне және бағдарламалық қамтылымға лицензиялардың болмауы;
4) техногенді және басқа да күтпеген жағдайлардың туындауы жағдайында уақытша тоқтатуды іске асырады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. ЭАР резервтік көшірмелерін қабылдауды уақытша тоқтату үшін негіз "МТҚ" АҚ уәкілетті орган мен АКИАМО иесіне себебін көрсете отырып ЭАР резервтік көшірмелерін беру процесін тоқтата тұру қажеттілігі туралы жіберген ақпарат болып табылады. ЭАР резервтік көшірмелерін қабылдауды уақытша тоқтату мерзімі уәкілетті органмен келісім бойынша осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жағдайлар жойылғанға дейін белгіленеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Электронды ақпараттық ресурстардың резервті көшірмелерін электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасына беру мерзімдері
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. БҰРП-ға ЭАР резервтік көшірмелерін беру мерзімдері:
1) бірінші кластағы ЭАР және деректер базасы үшін – жедел резервтеу кезінде нақты уақыт (немесе 1 сағатқа кідірумен нақты уақыт режиміне жақын) режимінде және толық аяқталғанға дейін іске қосусыз резервтеу кезінде резервтік көшіруді аяқтау сәтінен бастап 24 сағаттан кешіктірмей резервтік көшірмені беруді бастау;
2) екінші кластағы ЭАР үшін – толық аяқталғанға дейін іске қосусыз резервтеу кезінде резервтік көшіруді аяқтау сәтінен бастап 48 сағаттан кешіктірмей резервтік көшірмені беруді бастау;
3) үшінші кластағы ЭАР үшін – толық аяқталғанға дейін іске қосусыз резервтеу кезінде резервтік көшіруді аяқтау сәтінен бастап 72 сағаттан кешіктірмей резервтік көшірмені беруді бастау.
ЭАР класы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 135 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерін тіркеу мемлекеттік тізімінде № 13349 тіркелген) Ақпараттандыру объектілерін сыныптау қағидаларына және ақпараттандыру объектілерінің сыныптауышына сәйкес айқындалады.

16. В случае исключения ЭИР из Перечня, владелец КВОИКИ прекращает передачу резервных копий ЭИР на ЕНРП в течение 24 часов со дня получения информации от АО "ГТС".
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение к Правилам
и срокам передачи резервных
копий электронных информационных
ресурсов на единую
национальную резервную
платформу хранения электронных
информационных ресурсов
Форма
Сведения о технических характеристиках электронных информационных ресурсов
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.10.2022 № 399/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Полное наименование ЭИР
Операционная система (версия)
СУБД / ПО / ППО (Наименование/версия)
Размер Базы данных, Гб
Размер резервной копии (дампа), Гб
Планируемый ежегодный прирост размера БД, Гб
Продолжение таблицы
Кол-во CPU сервера
Уровень загрузки CPU сервера (в %)
Объем ОЗУ сервера, Гб
Средства резервного копирования
Владелец КВОИКИ
Класс ЭИР
Фамилия, имя, отчество ответственного лица ЭИР/номер телефона
Примечание по расшифровке аббревиатур:
СУБД – система управления базами данных;
ПО – программное обеспечение;
ППО – прикладное программное обеспечение;
CPU – центральный процессор компьютера;
Гб – гигабайт;
БД – база данных;
ОЗУ – оперативно запоминающее устройство;
ЭИР – электронный информационный ресурс.

16. ЭАР Тізбеден алынған жағдайда АКИАМО иесі "МТҚ" АҚ-дан ақпарат алған күннен бастап 24 сағат ішінде АҚҰҮО-ға ЭАР резервтік көшірмелерін беруді тоқтатады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Электронды ақпараттық
ресурстардың
резервтік көшірмелерін
электрондық ақпараттық
ресурстарды бірыңғай
ұлттық резервтік
сақтау платформасына
беру қағидалары мен
мерзімдеріне
қосымша
Нысан
Электрондық ақпараттық ресурстардың техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 27.10.2022 № 399/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЭАР толық атауы
Операциялық жүйе (нұсқа)
ДҚБЖ / БҚ / ҚБҚ (атауы / нұсқасы)
Деректер қорының өлшемі, Гб
Резервтіккөшірме (дамп) өлшемі, Гб
МҚ көлемінің жоспарлы жыл сайынғы ұлғаюы, Гб
Кестенің жалғасы
Сервердің CPU саны
Сервердің CPU жүктемесі (%)
Сервердің ЖЖҚ көлемі, Гб
Резервтікөшірме құралдары
АКИАМО иесі
ЭАР класы
ЭАР жауапты тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты/телефоны
Қысқартуларды декодтау туралы ескертпе:
ДҚБЖ – мәліметтер қорын басқару жүйесі;
БҚ - бағдарламалық қамтылым;
ҚБҚ – қолданбалы бағдарламалық қамтылым;
CPU – компьютердің орталық процессоры;
Гб - гигабайт;
ДҚ – деректер қоры;
ЖЖҚ – жедел жады құрылғысы;
ЭАР – электрондық ақпараттық ресурс