Об утверждении Перечня сырья и (или) материалов, импорт которых освобождается от налога на добавленную стоимость в рамках инвестиционного контракта
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 140. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2018 года № 16736.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра иностранных дел РК от 30.10.2025 № 11-1-4/644 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 399 и подпунктом 3) пункта 2 статьи 451 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень сырья и (или) материалов, импорт которых освобождается от налога на добавленную стоимость в рамках инвестиционного контракта.
2. Признать утратившим силу приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2016 года № 408 "Об утверждении Перечня сырья и (или) материалов, импорт которых освобождается от налога на добавленную стоимость в рамках инвестиционного контракта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13813, опубликован 1 июля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

Инвестициялық келісімшарт шеңберінде импорты қосылған құн салығынан босатылған шикізат және (немесе) материалдар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 140 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 сәуірде № 16736 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген – ҚР Сыртқы істер министрінің 30.10.2025 № 11-1-4/644 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 399-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына және 451-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Инвестициялық келісімшарт шеңберінде импорты қосылған құн салығынан босатылған шикізат және (немесе) материалдар тізбесі бекітілсін.
2. "Импорты инвестициялық келісімшарт шеңберінде қосылған құн салығынан босатылатын шикізаттың және (немесе) материалдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 28 сәуірдегі № 408 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13813 болып тіркелген, 2016 жылғы 1 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________________Б. Султанов
28 февраля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________________Т. Сулейменов

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________ Б.Сұлтанов
2018 жылғы 28 ақпан
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________ Т.Сүлейменов

13 марта 2018 года
Утвержден
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 февраля 2018 года № 140
Перечень сырья и (или) материалов, импорт которых освобождается от налога на добавленную стоимость в рамках инвестиционного контракта
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 18.02.2025 № 11-1-4/83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование
Коды ТН ВЭД ЕАЭС*
1
Масло льняное и его фракции прочие для технического или промышленного применения, кроме производства продуктов, используемых для употребления в пищу

2018 жылғы 13 наурыз
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 27 ақпандағы
№ 140 бұйрығымен
бекітілген
Инвестициялық келісімшарт шеңберінде импорты қосылған құн салығынан босатылған шикізат және (немесе) материалдар тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 18.02.2025 № 11-1-4/83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН кодтары*
1
Тамаққа пайдалануға арналған өнімдер өндірісінен басқа, зығыр майлары және оның техникалық немесе өнеркәсіптік қолдануға арналған өзге де фракциялары

5307200000
30
Нити филаментные высокопрочные из полиэфиров, не расфасованные для торговли розничной
5402200009
31
Жгут синтетических нитей из арамидов
5501100001
32
Волокна синтетические, не подвергнутые кардо-, гребнечесанию или другой подготовке для прядения, прочие
5503900000
33
Пряжа из искусственных волокон (кроме швейных ниток), не расфасованная для розничной продажи
5510
34
Материалы фрикционные для тормозов, муфт и изделий аналогичного типа в несмонтированном состоянии
6813
35
Ленты, ровница, пряжа и пряди рубленые из стекловолокна
701919
36
Изделия из стекловолокна из волокон не текстильных, в массе или в виде хлопьев
701939000
37
Ткани (включая ткани узкие) из стекловолокна
7019590000
38
Прокладки и обмотки для изоляции труб из стекловолокна
7019900002
39
Чугун литейный нелегированный с низким содержанием фосфора, с содержанием Mn (марганец) менее 0,1
7201109000
40
Феррованадий
7202920000
41
Феррониобий
7202930000
42
Прокат алюмооцинкованный шириной менее 600 миллиметров
721250
43
Прокат алюмооцинкованный более 600 миллиметров
721061000
44
Прокат плоский из стали нелегированной горячекатаный без дальнейшей обработки шириной менее 600 миллиметров
7211190000
45
Сортовой и полосовой прокат, подвергнутый отделочной обработке в холодном состоянии, из нелегированной стали, содержащей по массе более 0,6% углерода
721123
46
Полосовой прокат, подвергнутый отделочной обработке из нелегированной стали, содержащей по массе менее 0,25% углерода
7210
47
Проволока из нелегированной стали, содержащей по массе не менее 0,6% углерода, луженая
7217309000
48
Прокат плоский из коррозионностойкой стали холоднокатаный без дальнейшей обработки шириной не менее 600 миллиметров
7219
49
Прокат плоский шириной менее 600 миллиметров холоднокатаный, без покрытия, из стали нержавеющей
7220908009
50
Прутки горячекатаные в свободно смотанных бухтах из стали нержавеющей
722100
51
Прокат плоский из кремнистой электростали шириной не менее 600 миллиметров
722519
52
Прокат плоский из стали легированной прочей горячекатаный без дальнейшей обработки шириной не менее 600 миллиметров
722550
53
Прокат плоский из кремнистой электростали шириной менее 600 миллиметров
722619
54
Прутки прочие из стали легированной прочей, штампованные, горячекатаные, горячетянутые, горячепрессованные, но без дальнейшей обработки (включая скрученные после прокатки), не включенные в другие группировки
722810
55
Прутки пустотелые для буровых работ
7228800000
56
Профили сварные и конструкции шпунтовые из стали

5307200000
30
Бөлшек сауда үшін оралмаған, полиэфирлерден жасалған өте мықты филаментті жіптер
5402200009
31
Арамидтерден жасалған синтетикалық жіптер жгуты
5501100001
32
Кардомен, тарақпен түтілмеген немесе иіруге басқаша дайындалмаған синтетикалық талшықтар, өзгелері
5503900000
33
Бөлшек сауда үшін бөлек оралмаған, жасанды талшықтардан жасалған иірімжіптер (тігін жіптерінен басқа)
5510
34
Тежеуіштерге, муфталарға және ұқсас бұйымдарға арналған құрастырылмаған күйдегі фрикциялық материалдар
6813
35
Шыны талшығынан жасалған таспалар, түзеткіш, иірімжіптер және шабылған тұлымдар
701919
36
Масса немесе қауыз түрінде, тоқыма емес талшықтардан жасалған бұйымдар
701939000
37
Шыны талшықтарынан жасалған маталар (енсіз маталарды қоса)
7019590000
38
Шыны талшығынан жасалған құбырларды оқшаулауға арналған аратөсемдер мен орамдар
7019900002
39
Құрамында Mn (марганец) 0,1% кем, фосфоры аз легірленбеген құйма шойын
7201109000
40
Феррованадий
7202920000
41
Феррониобий
7202930000
42
Ені 600 миллиметрден кем алюминий мырышталған илек
721250
43
Ені 600 миллиметрден асатын алюминий мырышталған илек
721061000
44
Легірленбеген болаттан жасалған ені 600 миллиметрден кем ыстықтай илектеліп одан әрі өңделмеген жазық илек
7211190000
45
Құрамында салмағы бойынша көміртегі 0,6% артық легірленбеген болаттан жасалған, суық күйінде әрленіп өңдеуге ұшыраған сортты және жолақты илек
721123
46
Құрамында салмағы бойынша көміртегі 0,25% кем легірленбеген болаттан жасалған, суық күйінде әрленіп өңдеуге ұшыраған жолақты илек
7210
47
Құрамында салмағы бойынша көміртегі 0,6% кем емес легірленбеген болаттан жасалған, қалайыланған сым
7217309000
48
Тоттанбайтын болаттан жасалған ені 600 миллиметрден кем емес суықтай илектеліп одан әрі өңделмеген жазық илек
7219
49
Тоттанбайтын болаттан жасалған, суықтай илектелген, ені 600 миллиметрден кем, жабылмаған жазық илек
7220908009
50
Тоттанбайтын болаттан жасалған, орамада бос оралған ыстықтай илектелген өзектер мен шыбықтар
722100
51
Кремнийлі электр болаттан жасалған ені 600 миллиметрден кем емес жазық илек
722519
52
Өзге де легірленген болаттан жасалған ені 600 миллиметрден кем емес ыстықтай илектеліп одан әрі өңделмеген жазық илек
722550
53
Кремнийлі электр болаттан жасалған ені 600 миллиметрден кем жазық илек
722619
54
Өзге де легірленген болаттан жасалған, штампталған, ыстықтай илектелген, ыстықтай созылған, ыстықтай сығымдалған, бірақ одан әрі өңделмеген (илектен соң ширатылғанды қоса), басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де өзектер мен шыбықтар
722810
55
Бұрғылау жұмыстарына арналған іші қуыс өзектер
7228800000
56
Болаттан жасалған дәнекерлеу профильдері және шпунтты конструкциялар

7301100000
57
Угловые профили (швеллеры, двутавры и двутавры широкополочные высотой не менее 80 миллиметров горячекатаные)
7216690000
58
Трубы холоднотянутые или холоднокатаные круглого сечения из стали углеродистой
730451
59
Трубы холоднотянутые или холоднокатаные, обкатанные в холодном состоянии, круглого сечения, из стали легированной
730451
60
Трубы бесшовные тонкостенные коррозионностойкие
7304
61
Трубы для газопроводов сварные, с наружным диаметром более 406,4 миллиметров, стальные
7305
62
Трубы обсадные и буровые для бурения скважин нефтяных и газовых, сварные, с наружным диаметром не более 406,4 миллиметров, стальные
7304240005
63
Трубы и трубки прочие со швом открытым или клепаные или соединенные аналогичным способом, с наружным диаметром не более 406,4 миллиметров, стальные
7306
64
Фитинги для труб литейные
730711
65
Фитинги для труб из чугуна литейного ковкого
730719
66
Ограждения балконов, лоджий, маршей и площадок лестничных из алюминия
761090
67
Цепи со звеньями сварными, кроме цепей плоскозвенных с распоркой, из металлов черных
7315
68
Винты из стали нержавеющей со шлицем и шлицем крестообразным
7318155100
69
Винты из стали нержавеющей с головкой шестигранной
7318156100
70
Заклепки из металлов черных, включая частично полые, кроме заклепок трубчатых или раздвоенных общего назначения
731823000
71
Пружины спиральные стальные, включая пружины кручения и пружины накрученные, из стали, обработанные холодным способом, кроме пружин спиральных, работающих на сжатие и растяжение
732020
72
Пружины гнутые из проволоки стальной
7320909008
73
Изделия из меди, не включенные в другие группировки
7419
74
Медь цементационная, кроме порошков
7401000000
75
Прутки, стержни и профили из сплавов медных на основе меди и никеля и цинка (нейзильбера)
7407211000
76
Прутки, стержни и профили из сплавов медных на основе меди и никеля (купроникеля)
7407290000
77
Проволока из меди рафинированной с максимальным размером поперечного сечения не более 0,5 миллиметра, кроме троса или корда, усиленных проволокой, многожильного провода и кабеля
7408199000
78
Фольга с основой из сплавов медных толщиной не более 0,15 миллиметра, не считая основы
7410220000
79
Трубы и трубки из сплавов на основе меди и никеля (купроникеля) или сплавов на основе меди, никеля и цинка (нейзильбера)

7301100000
57
Ауыр профильдер (ыстықтай илектелген швеллерлер, қоставрлар және биіктігі 80 миллиметрден кем емес кең сөрелі қоставрлар)
7216690000
58
Көміртекті болаттан жасалған қимасы дөңгелек суықтай созылған немесе суықтай илектелген құбырлар
730451
59
Легірленген болаттан жасалған, қимасы дөңгелек, суықтай созылған немесе суықтай илектелген, суық күйінде илектелген құбырлар
730451
60
Коррозияға төзімді жұқа қабырғалы жіксіз құбырлар
7304
61
Дәнекерленген, сыртқы диаметрі 406,4 миллиметрден артық, газ құбырларына арналған болат құбырлар
7305
62
Сыртқы диаметрі 406,4 миллиметрден аспайтын, мұнай немесе газ ұңғымаларын бұрғылау барысында қолданылатын болаттан жасалған дәнекерлейтін, дөңгелектеп кесетін сорғылы-сығымдауыш және қондыру құбырлары
7304240005
63
Ашық жікті немесе тойтарылған немесе осыған ұқсас тәсілмен біріктірілген, сыртқы диаметрі 406,4 миллиметрден аспайтын өзге де болат құбырлар мен түтіктер
7306
64
Құю құбырлары және құбырлар фитингтері
730711
65
Шыңдалған құйма шойыннан жасалған құбырлар және құбырлар фитингтері
730719
66
Алюминийден жасалған балкондардың, лоджиялардың марштардың және саты алаңдарының қоршаулары
761090
67
Қара металдардан жасалған, буындары дәнекерленген шынжырлар, кергішті жалпақ буынды шынжырлардан басқа
7315
68
Тоттанбайтын болаттан жасалған оймакілтекті және крест тәрізді оймакілтекті бұрамалар
7318155100
69
Тоттанбайтын болаттан жасалған алтықырлы басы бар бұрамалар
7318156100
70
Қара металдардан жасалған тойтармалар, жартылай қуыстыны қоса, жалпы пайдаланудағы түтікшелі немесе қосарланған тойтармалардан басқа
731823000
71
Суық әдіспен өңделген, болаттан жасалған бұралу серіппелерін және бұралған серіппелерді қоса, болат шиыршықты серіппелер, қысумен және созумен жұмыс істейтін шиыршықты серіппелерден басқа
732020
72
Болат сымнан жасалған имелі серіппелер
7320909008
73
Басқа топтамаларға енгізілмеген, мыстан жасалған бұйымдар
7419
74
Цементтелген мыс, ұнтақтардан басқа
7401000000
75
Мыс пен никель және мырыш (нейзильбера) негізіндегі мыс қорытпаларынан жасалған шыбықтар, өзектер және профильдер
7407211000
76
Мыс пен никель (купроникель) негізіндегі мыс қорытпаларынан жасалған шыбықтар, өзектер және профильдер
7407290000
77
Тазартылған мыстан жасалған, көлденең қимасының ең жоғарғы өлшемі 0,5 миллиметрден аспайтын сым, сыммен күшейтілген арқансым немесе арқаннан, көпжелілі сым мен кабельден басқа
7408199000
78
Негізі мыс қорытпаларынан жасалған, негізін есептемегенде, қалыңдығы 0,15 миллиметрден аспайтын жұқалтыр
7410220000
79
Мыс пен никель (купроникель) немесе мыс, никель мен мырыш (нейзильбер) негізіндегі қорытпалардан жасалған құбырлар мен түтіктер

2917110000
143
Тиурам моно-, ди- и тетрасульфиды
2930300000
144
Прутки горячекатаные в свободно смотанных бухтах из железа или нелегированной стали, круглого сечения диаметром менее 14 миллиметров
721391
145
Марганец необработанный; порошки
8111001100
* Примечания: расшифровка аббревиатур:
ТН ВЭД ЕАЭС - Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.

2917110000
143
Тиурам моно-, ди- немесе тетрасульфидтер
2930300000
144
Дөңгелек қимасының диаметрі 14 миллиметрден аз темір немесе легирленбеген болаттан жасалған борпылдақ орамдардағы ыстықтай илемделген шыбықшалар
721391
145
Өңделмеген марганец; ұнтақтар
8111001100
* Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразяилық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауарлық номенклатурасы.