Об утверждении Правил ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, списания превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 марта 2018 года № 16601.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 2 и 7 статьи 97, пунктом 2 статьи 100, пунктом 7 статьи 101, пунктом 8 статьи 429 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, списания превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 наурызда № 16601 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 97-бабы 2 және 7-тармағына, 100-бабының 2-тармағына, 101-бабының 7-тармағына, 429-бабының 8-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған, Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М.Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2018 года № 306
Правила ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, списания превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов"
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра финансов РК от 17.06.2020 № 604 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения лицевого счета налогоплательщика, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени, формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, списания превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков, а также оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 2 и 7 статьи 97, пунктом 2 статьи 100, пунктом 7 статьи 101, пунктом 8 статьи 429 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядки:

2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 27 ақпандағы
№ 306 бұйрығымен
бекітілген
Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.06.2020 № 604 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Салық төлеушінің жеке шотын жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу, есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру, салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару, сондай-ақ "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 97-бабы 2 және 7-тармағына, 100-бабының 2-тармағына, 101-бабының 7-тармағына, 429-бабының 8-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және:

1) ведения лицевого счета налогоплательщика (далее – услугополучатели);
2) исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени;
3) формирования сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов (далее – сведения об отсутствии (наличии) задолженности);
3-1) списания превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков;
4) оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов".
При внесении изменений и (или) дополнений в порядок оказания государственной услуги, определяемый настоящими Правилами, Министерство финансов Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта направляет информацию о порядке оказания государственной услуги территориальными органами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон (далее – услугодатели), оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Лицевой счет услугополучателя представляет собой документ, в том числе в электронной форме, для учета исчисленных, начисленных (уменьшенных), перечисленных и уплаченных (с учетом зачтенных и возвращенных) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, а также сумм пеней и штрафов.
Лицевые счета услугополучателей ведутся в национальной валюте.
3. Учет поступлений налогов, платежей в бюджет ведется согласно единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утверждаемой в соответствии с пунктом 4 статьи 26 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс).
Распределение налогов и платежей в бюджет между республиканским и местными бюджетами производится в соответствии с Бюджетным кодексом.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) салық төлеушінің жеке шоттың жүргізу (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы);
2) салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу;
3) есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру;
3-1) салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару;
4) "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртіптерін айқындайды.
Осы Қағидалармен айқындалатын мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібіне өзгертулер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, тиісті нормативтік құқықтық актілері әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша, арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарындағы аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті берушілер) "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына, Бірыңғай байланыс-орталығына жолдайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Көрсетілетін қызметті алушы жеке шоты салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің есептелген, есепке жазылған (кемітілген), аударылған және төленген (есепке жатқызылғандарды және қайтарылғандарды есепке ала отырып) сомасын, сондай-ақ өсімпұлдар мен айыппұлдардың сомасын есепке алуға арналған құжатты, оның ішінде электрондық нысандағы құжатты білдіреді.
Көрсетілетін қызметті алушы жеке шоттары ұлттық валютада жүргізіледі.
3. Салықтар, бюджетке төленетін төлемдер түсімдерін есепке алу Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 26-бабы 4-тармағына сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасы бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді республикалық және жергілікті бюджет арасында бөлу Бюджет кодексіне сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Услугодатель открывает лицевые счета на каждого услугополучателя по соответствующим кодам бюджетной классификации доходов, социальным платежам в соответствии с Перечнем налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, по которым ведется учет в органах государственных доходов, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
5. В настоящих Правилах используются также следующие определения:
1) переплата – положительная разница между уплаченной (за минусом зачтенной, возвращенной) и исчисленной, начисленной (за минусом уменьшенной) суммами налога, платежа в бюджет, социальных платежей, отраженными в лицевом счете за текущий год, с учетом сальдо расчетов из лицевого счета года, предшествующего текущему году;
2) должностное лицо, ответственное за ведение учета – лицо, выполняющее функции контроля за правильностью ведения учета начисленных (исчисленных, уменьшенных) и уплаченных (зачтенных, возвращенных) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, а также сумм пеней и штрафов в лицевых счетах и составления отчетности;
3) должностное лицо по контролю за исполнением обязательств – лицо, выполняющее функции контроля за исполнением услугополучателем налоговых обязательств, обязательств по перечислению социальных платежей, а также контроля правомерности начисленных (исчисленных, уменьшенных) сумм налогов, платежей в бюджет, пени;
4) должностное лицо, осуществляющее контроль по налоговой отчетности – лицо, выполняющее функции ввода и (или) контроля информации по начисленным (исчисленным, уменьшенным) суммам налогов, платежей в бюджет, социальных платежей;
5) должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, – лицо, определенное актом услугодателя о назначении (проведении) налоговой проверки;
6) должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением услугополучателем налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, – лицо, выполняющее функции контроля за исполнением услугополучателем налоговых обязательств по уплате косвенных налогов при импорте товаров с территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) на территорию Республики Казахстан;

4. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдарында есеп жүргізілетін, салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің тізбесіне сәйкес (бұдан әрі – тізбесі) кірістердің, әлеуметтік төлемдердің бюджеттік жіктеуішінің тиісті кодтары бойынша әрбір көрсетілетін қызметті алушы жеке шот ашады.
5. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) артық төлем – ағымдағы жылдың алдындағы жыл үшін жеке шоттан есеп-қисаптар сальдосы ескеріле отырып, ағымдағы жыл үшін жеке шотта көрсетілген салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемнің, әлеуметтік төлемнің төленген (есепке жатқызылғандарын, қайтарылғандарын шегергенде) және есептелген, есепке жазылған (кемітілгендерін шегергенде) сомалары арасындағы оң айырма;
2) есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлға – салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, сондай-ақ жеке шоттардағы өсімпұлдар мен айыппұлдардың есепке жазылған (есептелген, кемітілген) және төленген (есепке жатқызылған, қайтарылған) сомаларын есепке алудың дұрыс жүргізілуіне бақылау және есептілікті жасау функцияларын атқаратын тұлға;
3) міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға – көрсетілетін қызметті алушы салық міндеттемелерін, міндетті зейнетақы жарналарын аудару, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеу бойынша міндеттемелерін орындауына бақылау, сондай-ақ салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың есепке жазылған (есептелген, кемітілген) сомаларының құқыққа сыйымдылын бақылау функцияларын атқаратын тұлға;
4) салық есептілігі бойынша бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің есепке жазылған (есептелген, кемітілген) сомалары бойынша ақпаратты енгізу және (немесе) бақылау функцияларын орындайтын тұлға;
5) салық тексеруін жүзеге асыратын лауазымды тұлға - көрсетілетін қызметті беруші салық тексеруін тағайындау (жүргізу) туралы актісімен белгіленген тұлға;
6) көрсетілетін қызметті алушының жанама салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше (бұдан әрі – ЕАЭО) мемлекеттердің аумақтарынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарлар импорты кезінде көрсетілетін қызметті алушы жанама салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындауына бақылау функциясын орындайтын тұлға;

7) код налога и платежа в бюджет – цифровое обозначение платежа по классификации доходов бюджета по Единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
8) сторнирование – дополнительная учетная запись в соответствующих графах лицевого счета ("Начислено", "Уменьшено") на основании подтверждающих документов с целью приведения к нулю суммы, ранее проведенной в лицевом счете.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в том значении, в каком они определены в Налоговом кодексе и Бюджетном кодексе.
7. Услугодателем учет налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, а также пени и штрафов ведется в информационной системе "Централизованный унифицированный лицевой счет" (далее – ИС ЦУЛС).
8. Доступ к информации, содержащейся в лицевых счетах, предоставляется должностным лицам услугодателя. Информационная система обеспечивает защиту от несанкционированного доступа и сохранность информации.
9. Должностные лица, ответственные за ведение учета, контролируют правильность ведения учета исчисленных (начисленных, уменьшенных), поступивших (зачтенных, возвращенных) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, а также сумм пеней и штрафов в лицевых счетах услугополучателя.
10. Все записи в лицевых счетах производятся в хронологическом порядке с указанием даты проведения записи, а также документов, подтверждающих правомерность таких записей.
11. Документация по учету налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, а также пени и штрафов ведется на бумажных и (или) электронных носителях:
1) документы, полученные от уполномоченных государственных органов;
2) документы по зачету и возврату излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, платежей в бюджет, пеней и штрафов;
3) документы по зачету и возврату налога на добавленную стоимость (далее – НДС);
4) документы по передаче лицевых счетов;
5) документы об изменениях сроков исполнения налоговых обязательств по уплате налогов, плат и пени;
6) документы по налоговой задолженности услугополучателей, признанных банкротами;
7) документы по исполнению налогового обязательства ликвидированных услугополучателей, а также при реорганизации юридического лица.

7) салықтың және басқа да міндетті төлемнің коды - Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы бойынша бюджет кірістерін жіктеу бойынша төлемнің цифрлық белгіленуі;
8) іріктеу - бұрын жеке шотта жүргізілген соманы нөлге келтіру мақсатында растайтын құжаттар негізінде жеке шоттың тиісті бағандарындағы ("Есепке жазылған", "Кемітілді") қосымша есепке алу жазбасы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар Салық кодексінде және Бюджет кодексінде қалай жазылса, сол мәнде қолданылады.
7. Көрсетілетін қызметті беруші салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, сондай-ақ өсімпұлдар мен айыппұлдардың есепке алуы "Орталықтандырылған біріздендірілген жеке шот" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - ОБЖШ АЖ) жүргізіледі.
8. Жеке шоттарда бар ақпаратқа қол жеткізу мүмкіндігі көрсетілетін қызметті беруші лауазымды тұлғаларына беріледі. Ақпараттық жүйе ақпаратқа рұқсат етілмеген қол жеткізуден қорғауды және оның сақталуын қамтамасыз етеді.
9. Есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлғалар есептелген (есепке жазылған, кемітілген), түскен (есепке жатқызылған, қайтарылған) салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдер сомаларының, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы жеке шоттарындағы өсімпұлдар мен айыппұлдар сомасының есепке алуын жүргізудің дұрыстығын бақылайды.
10. Жеке шоттардағы барлық жазбалар, жазба жүргізілген күнді, сондай-ақ мұндай жазбалардың заңдылығын растайтын құжаттарды көрсете отырып, хронологиялық тәртіпте жүргізіледі.
11. Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді, сондай-ақ өсімпұлдар мен айыппұлдарды есепке алу жөніндегі құжаттама қағаз және (немесе) электронды тасымалдағыштарда жүргізіледі:
1) уәкілетті мемлекеттік органдардан алынған құжаттар;
2) салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың және айыппұлдардың артық (қате) төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жөніндегі құжаттар;
3) қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) есепке жатқызу және қайтару жөніндегі құжаттар;
4) жеке шоттарын беру жөніндегі құжаттар;
5) салықтарды және төлемақыларды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдерінің өзгеруі туралы құжаттар;
6) банкрот деп танылған көрсетілетін қызметті алушының салық берешегі жөніндегі құжаттары;
7) таратылған көрсетілетін қызметті алушы, сондай-ақ заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуы кезіндегі салық міндеттемелерін орындауы жөніндегі құжаттар.

Глава 2. Порядок ведения лицевого счета
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок открытия лицевых счетов
12. Для ведения учета исполнения налоговых обязательств услугополучателей по налогам, платежам в бюджет, обязанности по перечислению социальных платежей, а также пени и штрафов услугодателем открываются лицевые счета.
13. Ведение лицевого счета услугополучателя включает в себя последующее отражение в лицевом счете исчисленных, начисленных, уменьшенных, уплаченных, зачтенных, возвращенных сумм налога, платежа в бюджет, социальных платежей, передачу и закрытие лицевого счета.
14. При открытии лицевого счета основанием служит идентификационный номер и регистрационные данные услугополучателя.
15. Лицевые счета открываются:
1) для юридического лица, его структурного подразделения, а также структурного подразделения юридического лица-нерезидента, индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, юридического лица-нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, нерезидента, осуществляющего деятельность через зависимого агента, а также являющегося услугополучателем по месту нахождения, уплаты налогов и платежей в бюджет;
2) для физического лица:
резидента – по месту жительства, уплаты налогов и платежей в бюджет;
нерезидента – по месту пребывания, по месту нахождения банка.
16. Лицевой счет открывается по кодам классификации доходов бюджета, социальным платежам согласно Перечню:
по налогам (за исключением НДС), платежам в бюджет – по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
по НДС – по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
по возвращенной сумме НДС – по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
по социальным платежам – по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
17. Лицевой счет открывается услугополучателю на начало текущего года или на дату возникновения налогового обязательства, обязанности по перечислению социальных платежей с указанием сальдо расчетов, включающего сумму недоимки или переплаты. В случае отсутствия у услугополучателя недоимки или переплаты сальдо расчетов считается равным нулю.
18. Исчисленные, начисленные, уменьшенные, уплаченные, зачтенные, возвращенные суммы отражаются в лицевом счете услугополучателя с указанием даты отражения, содержания произведенного действия, наименования документа, на основании которого произведено такое отражение.

2-тарау. Жеке шотты жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жеке шоттарын ашу тәртібі
12. Көрсетілетін қызметті алушы салықтар, бюджетке төленетін төлемдер бойынша салық міндеттемелерінің, әлеуметтік төлемдерді аудару, сондай-ақ өсімпұлдар мен айыппұлдар төлеу бойынша міндеттерінің орындауына есепке алуын жүргізу үшін көрсетілетін қызметті беруші жеке шоттар ашылады.
13. Көрсетілетін қызметті алушы жеке шотын жүргізу өзіне есептелген, есепке жазылған, кемітілген, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, әлеуметтік төлемдердің сомаларын жеке шотта көрсетуді, жеке шотты беруді және жабуды қамтиды.
14. Жеке шотты ашу кезінде көрсетілетін қызметті алушы сәйкестендіру нөмірі мен тіркеу деректері негіз болады.
15. Жеке шоттар:
1) заңды тұлға, оның құрылымдық бөлімшесі, сондай-ақ бейрезидент-заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі, жеке практикамен айналысатын дара кәсіпкер, Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік ашпай тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын бейрезидент-заңды тұлға, тәуелді агент арқылы қызметін жүзеге асыратын, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы болып табылатын бейрезидент тұлға үшін орналасқан орны, салықтар және бюджетке төленетін төлемдердің төлеуі бойынша ашылады;
2) Жеке тұлға үшін жеке шоттар:
резиденттің тұрғылықты орны, салықтар және бюджетке төленетін төлемдердің төлеуі бойынша;
бейрезиденттің келу орны бойынша, банктің орналасқан жері бойынша ашылады.
16. Жеке шот бюджет кірістерінің сыныптама кодтары бойынша әлеуметтік төлемдер тізбесіне сәйкес ашылады:
салықтардың (ҚҚС қоспағанда), бюджетке төленетін төлемдердің – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
ҚҚС бойынша жеке шот – осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
ҚҚС сомасын қайтару бойынша – осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
әлеуметтік төлемдер бойынша – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
17. Жеке шот көрсетілетін қызметті алушыға ағымдағы жылдың басына немесе бересі немесе артық төлем сомасын қамтитын есеп айырысулар сальдосын көрсете отырып, салық міндеттемесі, әлеуметтік төлемдерді аудару бойынша міндеті туындаған күнге ашылады. Көрсетілетін қызметті алушыда бересісі немесе артық төлем болмаған жағдайда, есеп айырысулар сальдосы нөлге тең деп саналады.
18. Көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында көрсету күнін, жүргізілген іс-әрекеттің мазмұнын, оның негізінде мұндай көрініс жүргізілген құжаттың атауын көрсете отырып, есептелген, есепке жазылған, кемітілген, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомалар көрсетіледі.

19. Сальдо расчетов по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, пени и штрафам отражается в соответствующих графах лицевого счета "Сальдо": при наличии задолженности указывается со знаком "минус" (–), при переплате указывается со знаком "плюс" (+).
20. В лицевых счетах физических лиц, включая индивидуальных предпринимателей, указываются:
1) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН);
2) фамилия, имя и отчество (при его наличии);
3) наименование индивидуального предпринимателя;
4) код налога (платежа) по классификации доходов бюджета.
21. При открытии, ведении, передаче, закрытии лицевых счетов используется необходимая информация об услугополучателях из регистрационных данных.
При открытии лицевых счетов структурным подразделениям юридических лиц, кроме вышеуказанных реквизитов, дополнительно указывается бизнес – идентификационный номер (далее – БИН) юридического лица.
22. При открытии, ведении, закрытии, передаче лицевых счетов, ликвидации, реорганизации юридического лица, признании услугополучателя банкротом, признании судом физического лица безвестно отсутствующим, вступлении в силу решения суда об объявлении физического лица умершим – услугодатель руководствуется документами, представленными соответствующими уполномоченными государственными органами:
1) осуществляющими государственную регистрацию, перерегистрацию и ликвидацию юридических лиц (далее – органы юстиции);
2) статистики;
3) осуществляющими учет и (или) регистрацию объектов налогообложения;
4) выдающими лицензии, свидетельства или иные документы разрешительного и уведомительного характера;
5) осуществляющими регистрацию физических лиц по месту их жительства в Республике Казахстан;
6) осуществляющими регистрацию актов гражданского состояния;
7) опеки и попечительства;
8) судебными органами.
Параграф 2. Порядок ведения лицевого счета, исчисления сальдо расчетов в лицевом счете налогоплательщика по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам, штрафам, пени
Сноска. Заголовок параграфа 2 главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Лицевые счета ведутся в тенге и тиынах.
24. В лицевых счетах записи по исчислению, начислению, уменьшению, уплате, зачету, возврату налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пени и штрафов производятся на основании:
Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей и пеней (далее – Реестр к начислению) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
ежедневных отчетов по поступлениям с приложенными к ним платежными документами на уплату;
Реестра по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – Реестр по изменению).

19. Салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер бойынша есеп айырысулардың сальдосы жеке шоттың "Сальдо" деген тиісті бағанында берешегі болған кезде "алу" (-) белгісімен, артық төлем сомасы болған кезде "қосу" (+) белгісімен көрсетіледі.
20. Дара кәсіпкерлерді қоса алғанда, жеке тұлғалардың жеке шоттарында:
1) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН);
2) төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
3) дара кәсіпкердің атауы;
4) бюджеттiк кiрiстердiң сыныптамасы бойынша салық (төлемақы) коды көрсетіледі.
21. Жеке шоттарын ашу, жүргізу, беру, жабу кезінде тіркеу деректерінен көрсетілетін қызметті алушы туралы қажетті ақпарат пайдаланылады.
Заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің жеке шоттарын ашу кезінде жоғарыда көрсетілген деректемелерден басқа заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі.
22. Жеке шоттарын ашу, жүргізу, жабу, беру кезінде, заңды тұлғаның таратылуы, қайта ұйымдастырылуы, көрсетілетін қызметті алушы банкрот деп тану, соттың жеке тұлғаны хабарсыз жоғалған деп тануы, жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінің күшіне енуі кезінде көрсетілетін қызметті беруші:
1) заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркеуін, қайта тіркеуін және таратуын жүзеге асыратын (бұдан әрі – әділет органдары);
2) статистика;
3) салық салу объектілерінің есепке алуын және (немесе) тіркеуін жүзеге асыратын;
4) лицензияларды, куәліктерді немесе өзге де рұқсат ететін құжаттар және хабарлау сипаттағы беретін;
5) Қазақстан Республикасында олардың тұрғылықты орны бойынша жеке тұлғалардың тіркеуін жүзеге асыратын;
6) азаматтық ахуал актілерінің тіркеуін жүзеге асыратын;
7) қамқорлық және қамқоршылық;
8) сот органдары тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар табыс еткен құжаттарды басшылыққа алады.
2-параграф. Жеке шотты жүргізу, салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл бойынша салық төлеушінің жеке шотындағы есеп-қисаптар сальдосын есептеу тәртібі
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Жеке шоттар теңгеде және тиында жүргізіледі.
24. Жеке шоттарында салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді, өсімпұлдарды және айыппұлдарды есептеу, есепке жазылған, кеміту, төлеу, есепке жатқызу, қайтару бойынша жазбалар мыналардың:
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер және өсімпұлдар сомаларын есепке жазылған (кемітуге) тізілімнің;
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес салық тексерулерінің нәтижелері мен әкімшілік жазаларды қолдану туралы қаулылар бойынша салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар сомаларын есепке жазылған (кемітуге) тізілімнің;
төлеуге қоса берілген төлем құжаттарымен бірге күнделікті түсімдер бойынша ведомосінің;
осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес салықтарды, төлемақылар мен өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілімнің негізінде жүргізіледі.

25. При проведении каждой операции в лицевом счете указываются дата записи операции, содержание операции и (или) документ, на основании которого производится запись.
26. На каждую дату записи операции определяется сальдо расчетов по налогам, платежам в бюджет, социальным платежам услугополучателя, пени и штрафам.
27. Ежемесячно, ежеквартально по лицевому счету подводится общий итог по исчисленным, начисленным, уменьшенным, уплаченным, зачтенным, возвращенным суммам налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов за отчетный месяц, квартал и с нарастающим итогом за год.
28. Все записи по исчислению, начислению, уменьшению, уплате, зачету, возврату налогов, платежей в бюджет, социальных платежей проводятся в графе "Расчеты по налогам и платежам", которая подразделяется на графы "Начислено", "Уменьшено", "Уплачено", "Возвращено".
Графа лицевого счета "Сальдо расчетов (недоимка (–) или переплата (+))" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо расчетов (недоимка (–) или переплата (+))" минус графа "Начислено" плюс графа "Уменьшено" плюс графа "Уплачено" минус графа "Возвращено" плюс графа "Сумма налога (платежа) по измененному сроку исполнения налогового обязательства".
29. Все записи по начислению, уменьшению, уплате, зачету, возврату пени производятся в общей графе "Расчеты по начислению пени", которая подразделяется на графы "Начислено пени", "Период", "Уплачено (возвращено) пени", "Сальдо пени".
Графа "Сальдо пени (недоимка (–) или переплата (+))" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо пени (недоимка (–) или переплата (+))" минус графа "Начислено пени" плюс графа "Уменьшено пени" плюс графа "Уплачено пени" минус графа "Возвращено пени" плюс графа "Сумма пени по измененному сроку исполнения налогового обязательства".
30. Все записи по начислению, уменьшению, уплате, возврату штрафов производятся в общей графе "Расчеты по начислению штрафа", которая подразделяется на графы "Начислено штрафа", "Уплачено (возвращено) штрафа", "Сальдо штрафа".
Графа "Сальдо штрафа (недоимка (–) или переплата (+))" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо штрафа на начало отчетного периода" минус графа "Начислено штрафа" плюс графа "Уменьшено штрафа" плюс графа "Уплачено штрафа" минус графа "Возвращено штрафа" плюс графа "Сумма штрафа по измененному сроку исполнения налогового обязательства".

25. Жеке шотта әрбір операцияны өткізу кезінде операция жазбасы жазылған күн, операция мазмұны және (немесе) оның негізінде жазба жүргізілген құжат көрсетіледі.
26. Операция жазбасы жазылған әрбір күні көрсетілетін қызметті алушының салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар бойынша есеп айырысулардың сальдосы айқындалады.
27. Жеке шот бойынша ай сайын, тоқсан сайын есепті ай үшін, тоқсан үшін және өспелі жиынтықпен жыл үшін салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың есептелген, есепке жазылған, кемітілген, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомасы бойынша жалпы қорытынды шығарылады.
28. Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді есептеу, есепке жазылған, кеміту, төлеу, есепке жатқызу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Есепке жазылған", "Кемітілді", "Төленді", "Қайтарылды" деген бағандарға бөлінетін "Салық және төлемдер бойынша есеп айырысулар" деген бағанда жүргізіледі.
Жеке шоттың "Есеп айырысулар сальдосы (бересі (-) немесе артық төлем (+))" деген бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі:
"Есеп айырысулар сальдосы (бересі (-) немесе артық төлем (+))" деген баған алу "Есепке жазылған" деген бағаны қосу "Кемітілді" деген баған қосу "Төленді" деген баған алу "Қайтарылды" деген баған қосу "Өзгертілген салық міндеттемесін орындау мерзімі бойынша салық (төлем) сомасы" деген баған.
29. Өсімпұлдарды есепке жазылған, кеміту, төлеу, есепке жатқызу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Өсімпұлдар есепке жазылған", "Кезең", "Өсімпұлдар төленді (қайтарылды)", "Өсімпұлдар сальдосы" деген бағандарға бөлінетін "Өсімпұлдарды есепке жазылған бойынша есеп айырысулар" деген жалпы бағанда жүргізіледі.
"Өсімпұлдар сальдосы (бересі (-) немесе артық төлем (+))" деген бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі:
"Өсімпұлдар сальдосы (бересі (-) немесе артық төлем (+))" деген баған алу "Өсімпұл есепке жазылған" деген бағаны қосу "Өсімпұл кемітілді" деген баған қосу "Өсімпұл төленді" деген баған алу "Өсімпұл қайтарылды" деген баған қосу "Өзгертілген салық міндеттемесін орындау мерзімі бойынша өсімпұлдар сомасы" деген баған.
30. Айыппұлдарды есепке жазу, кеміту, төлеу, қайтару бойынша барлық жазбалар "Айыппұл есепке жазылған", "Айыппұл төленді (қайтарылды)", "Айыппұл сальдосы" деген бағандарға бөлінетін "Айыппұлды есепке жазу бойынша есеп айырысулар" деген жалпы бағанда жүргізіледі.
"Айыппұл сальдосы (бересі (-) немесе артық төлем (+))" деген бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі.
"Есепті кезеңнің басына айыппұлдар сальдосы" деген баған алу "Айыппұл есепке жазылған" деген баған қосу "Айыппұл кемітілді" деген баған қосу "Айыппұл төленді" деген баған алу "Айыппұл қайтарылды" деген баған қосу "Өзгертілген салық міндеттемесін орындау мерзімі бойынша айыппұл сомасы" деген баған.

31. Графа "Внесено всего с начала года за вычетом возвратов" рассчитывается на основе суммирования показателей уплаты налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пени и штрафов нарастающим итогом с начала налогового года с учетом сумм возвратов соответственно по графам "Возвращено (–)".
32. В графе лицевого счета "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства" раздельно указывается сумма и график погашения налога (платежа) на основании Реестра по изменению представляемого должностным лицом по контролю за исполнением обязательств должностному лицу, ответственному за ведение учета.
33. Учет исполнения налоговых обязательств услугополучателей по уплате ведется с учетом кодов назначения платежа, указанных в платежных документах.
34. Для целей применения положений статьи 57-1 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) сумма, числящаяся в лицевом счете услугополучателя по состоянию на 1 октября 2018 года, определяется:
1) по недоимке – как сумма налога и другого обязательного платежа в бюджет:
отраженная в лицевом счете услугополучателя в графе "Сальдо расчетов (недоимка (–) или переплата (+)" на 1 октября 2018 года;
начисленная по результатам налоговой проверки и отраженная в лицевом счете услугополучателя в графе "Начислено", срок уплаты по которой в графе "Срок уплаты" указан до 1 октября 2018 года;
исчисленная услугополучателем путем предоставления дополнительной налоговой отчетности, срок уплаты по которой в графе "Срок уплаты" указан до 1 октября 2018 года;
2) по пене – как сумма пени:
отраженная в лицевом счете услугополучателя в графе "Сальдо пени (+, –)" на 1 октября 2018 года;
начисленная по результатам налоговой проверки и отраженная в лицевом счете услугополучателя в графе "Начислено пени", срок уплаты по которой в графе "Срок уплаты" указан до 1 октября 2018 года;
начисленная за несвоевременную уплату налога и другого обязательного платежа в бюджет по дополнительной налоговой отчетности, срок уплаты по которым в графе "Срок уплаты" указан до 1 октября 2018 года, отраженная в графе "Начислено пени" и не уплаченная по состоянию на 1 июля 2019 года;

31. "Қайтарымдарды шегерумен жылдың басынан бастап барлығы енгізілді" деген баған "Қайтарылды (-)" деген баған бойынша тиісінше қайтарымдар сомасын есепке ала отырып, салық жылының басынан өспелі жиынтықпен салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды төлеудің жиынтықтау көрсеткіші негізінде есептеледі.
32. Жеке шоттың "Салық міндеттемесін орындау мерзімінің өзгерісі жөніндегі мәліметтер" деген бағанында есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға беретін Салықтарды, төлемақы мен өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілім негізінде салықты (төлемді) өтеу сомасы мен кестесі бөлек көрсетіледі.
33. Көрсетілетін қызметті алушылар төлеу бойынша салық міндеттемелерінің орындалуын есепке алу төлем құжаттарында көрсетілген төлем белгілеу кодтары есепке алына отырып жүргізіледі.
34. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 57-1-бабының ережелерін қолдану мақсатында 2018 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында есептелген:
1) бересі бойынша – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем сомасы:
2018 жылғы 1 қазанға көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында көрсетілген "Төлем сальдосы (бересі (-) немесе артық төлем (+)" деген бағанда;
"Есептелген" деген бағанда салықтық тексеру нәтижесі бойынша есептелген және көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында көрсетілген, "Төлем мерзімі" деген бағанда 2018 жылғы 1 қазанға дейін төлем мерзімі көрсетілген;
қосымша салықтық есепті ұсыну жолымен көрсетілетін қызметті алушы есептелген "Төлем мерзімі" деген бағанда 2018 жылғы 1 қазанға дейін төлем мерзімі көрсетілген;
2) өсімпұл бойынша – өсімпұл сомасы:
2018 жылғы 1 қазанға көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында көрсетілген "Өсімпұл сальдосы (+, -)" деген бағанда;
"Есептелген өсімпұл" деген бағанда салықтық тексеру нәтижесі бойынша есептелген және көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында көрсетілген, "Төлем мерзімі" деген бағанда 2018 жылғы 1 қазанға дейін төлем мерзімі көрсетілген;
қосымша салықтық есебі бойынша уақытылы төленбеген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем үшін есептелген, "Төлем мерзімі" деген бағанда 2018 жылғы 1 қазанға дейін төлем мерзімі көрсетілген, "Есептелген өсімпұл" деген бағанда көрсетілген және 2019 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша төленбеген;

3) по штрафу – как сумма штрафа, отраженная в лицевом счете услугополучателя по тому виду налога и другого обязательного платежа в бюджет, по которому уплачена недоимка:
в графе "Сальдо штрафа (+, –)" на 1 октября 2018 года;
в графе "Начислено штрафа", наложенная по результатам проверки, по которой начисленная сумма налога и другого обязательного платежа в бюджет отражена в лицевом счете услугополучателя в графе "Начислено", срок уплаты по которой в графе "Срок уплаты" указан до 1 октября 2018 года.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Учет исчисленных (начисленных) сумм налогов и платежей в бюджет
35. Запись налоговых обязательств по уплате налогов и платежей в бюджет в графы лицевого счета "Начислено", "Уменьшено" осуществляется на основании Реестра к начислению представленного должностному лицу, ответственному за ведение учета.
36. Реестр к начислению составляется должностным лицом, осуществляющим контроль по налоговой отчетности, на основании:
налоговых деклараций и расчетов, подлежащих составлению услугополучателем, при отсутствии их автоматической разноски;
сведений, полученных от уполномоченных государственных органов, в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня получения сведений;
решения услугодателя.
37. Реестр к начислению составляется должностным лицом, осуществляющим контроль за исполнением услугополучателем налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, на основании:
1) заключения услугодателя о начислении сумм косвенных налогов;
2) обязательства о ввозе продуктов переработки;
3) обязательства о вывозе продуктов переработки;
4) отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки;
5) отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки;
6) уведомления о проведении выставочно-ярмарочной торговли;
7) отчета по уведомлению о проведении выставочно-ярмарочной торговли.
38. В Реестре к начислению указываются:
1) наименование и БИН или ИИН услугополучателя;
2) вид налога (платежа) и код бюджетной классификации;
3) в графах "К начислению (уменьшению)" – суммы налогов, платежей в бюджет, социальных платежей к начислению или уменьшению;

3) айыппұл бойынша – көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында салықтың сол түрі және ол бойынша бересі төленген, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем бойынша көрсетілген айыппұл сомасы:
"Айыппұл сальдосы" деген бағанда (+, -)" 2018 жылғы 1 қазанға;
"Есептелген айыппұл" деген бағанда тексеру нәтижесі бойынша қосылған, "Есептелген" деген бағанда есептелген салық сомасы мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында көрсетілген, "Төлем мерзімі" деген бағанда 2018 жылғы 1 қазанға дейін төлем мерзімі көрсетілген сома айқындалады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Салық және бюджетке төленетін төлемдердің есептелген (есепке жазылған) сомасын есепке алу
35. Салық және бюджетке төленетін төлемдерді төлеу бойынша салық міндеттемелерінің жазбасы жеке шоттың "Есепке жазылған", "Кемітілді" деген бағандарында есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға берілген Салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдер мен өсімпұлдардың сомасын есепке жазылған (кемітуге) тізілімнің (бұдан әрі – Есептеу тізілімі) негізінде жүзеге асырылады.
36. Салық есептілігі бойынша бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға Есептеу тізілімін негізінде:
автоматты түрде орналастырылмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы жасауға тиісті салық декларациялары мен есептеулер;
алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде уәкілетті мемлекеттік органдардан алынған мәліметтер;
көрсетілетін қызметті берушінің шешімдері негізінде жасайды.
37. Есептеу тізілімін көрсетілетін қызметті алушы жанама салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға:
1) жанама салықтардың сомаларын есептеу туралы көрсетілетін қызметті берушінің қорытындысы;
2) қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттеме;
3) қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеме;
4) қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеменің орындалуы туралы есеп;
5) қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттеменің орындалуы туралы есеп;
6) көрме-жәрмеңкелік сауда өткізу туралы хабарлама;
7) көрме-жәрмеңкелік сауда өткізу туралы хабарлама жөніндегі есептің негізінде жасайды.
38. Есептеу тізілімінде:
1) көрсетілетін қызметті алушының атауы және БСН немесе ЖСН;
2) салық (төлемақы) түрі және бюджет сыныптамасының коды;
3) "Есепке жазылған (кемітуге)" деген бағандарда – салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің есепке жазылған немесе кемітуге сомасы;

4) наименование, дата и номер документа, на основании которого производится запись в лицевой счет;
5) период и срок уплаты;
6) дата, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись работников, соответственно сдавшего и принявшего реестр.
39. Запись в лицевой счет по начисленной сумме косвенных налогов при непредставлении заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе либо его не поступлении в электронном виде услугодателю в срок, установленный пунктом 3 статьи 457 Налогового кодекса, производится на основании Реестра к начислению.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. В графе 9 Реестра к начислению указывается наименование документа, на основании которого производится запись в лицевой счет – заключение услугодателя о начислении сумм косвенных налогов, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
41. Реестр к начислению составляется и представляется должностным лицом, ответственным за его составление, должностному лицу, ответственному за ведение учета, не позднее 3 (трех) рабочих дней после наступления срока, предусмотренного пунктом 3 статьи 457 Налогового кодекса.
Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению производит разноску в лицевой счет по НДС суммы начисленного налога в графу "Начислено" лицевого счета по соответствующему коду бюджетной классификации с указанием документа – заключения услугодателя о начислении сумм косвенных налогов, на основании которого произведена запись в лицевой счет.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. При представлении заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе либо его поступления в электронном виде услугодателю по истечении срока, установленного пунктом 3 статьи 457 Налогового кодекса, должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением услугополучателем налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня представления услугополучателем на бумажном носителе либо поступления в электронном виде такого заявления направляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению, составленный на основании заключения услугодателя о начислении сумм косвенных налогов, где указывает сумму ранее начисленного налога к "уменьшению". Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению производит разноску суммы налога в графу "Уменьшено" лицевого счета по соответствующему коду бюджетной классификации.

4) оның негізінде жеке шотқа жазба жүргізілетін құжаттың атауы, күні және нөмірі;
5) төлеу кезеңі мен мерзімі;
6) тиісінше тізілімді тапсырған және қабылдаған күні, қызметкерлердің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса) және қолы.
39. Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті қағаз тасымалдағышта ұсынбаған не ол электрондық түрде Салық кодексінің 457-бабының 3-тармағында белгіленген мерзімде көрсетілетін қызметті алушыға түспеген кезде, жанама салықтардың есептелген сомасы бойынша жеке шотқа жазба Есептеу тізілімнің негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Есептеу тізілімнің 9-бағанында оның негізінде жеке шотқа жазба жүргізілетін құжаттың атауы көрсетіледі – осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес жанама салықтардың сомаларын есепке жазылған туралы көрсетілетін қызметті берушінің қорытындысы.
41. Есептеу тізілімін оның жасалуына жауапты лауазымды тұлға жасайды және Салық кодексінің 457-бабының 3-тармағында көзделген мерзімі болғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей есепке алудың жүргізілуіне жауапты лауазымды тұлғаға табыс етеді.
Есепке алудың жүргізілуіне жауапты лауазымды тұлға Есептеу тізілімін алған күні оның негізінде жеке шотқа жазба жүргізілген құжатты – жанама салықтар сомаларын есептеу туралы көрсетілетін қызметті берушінің қорытындысын көрсете отырып, тиісті бюджет сыныптамасының коды бойынша жеке шоттың "Есепке жазылған" деген бағанына есептелген салық сомасының ҚҚС бойынша жеке шотта таратып жазады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Көрсетілетін қызметті беруші Салық кодексінің 457-бабы 3-тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті қағаз тасымалдағышта ұсынған не электрондық түрде түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы жанама салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға мұндай өтінішті салық төлеуші қағаз тасымалдағышта ұсынған не электрондық түрде түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде есептің жүргізілуіне жауапты лауазымды тұлғаға бұрын "кемітуге" есептелген салық сомасы көрсетілетін жанама салық сомаларын есептеу туралы көрсетілетін қызметті берушінің қорытындысы негізінде жасалған Есептеу тізілімін жолдайды. Есепке алудың жүргізілуіне жауапты лауазымды тұлға Есептеу тізілімді алған күні тиісті бюджет сыныптамасының коды бойынша жеке шоттың "Кемітілді" деген бағанына салық сомасын таратып жазады.

При этом пеня, начисленная на сумму налога, при непредставлении заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов на бумажном носителе либо его неполучении в электронном виде в срок, установленный пунктом 3 статьи 457 Налогового кодекса, не подлежит сторнированию с лицевого счета.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. При представлении услугополучателем услугодателю по месту нахождения обязательства о вывозе продуктов переработки, обязательства о ввозе продуктов переработки должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением услугоплучателем налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня их получения на основании данных обязательств составляет одновременно:
1) Реестр к начислению с указанием срока уплаты налога:
при ввозе давальческого сырья на переработку с территории государств-членов ЕАЭС на территорию Республики Казахстан – дата ввоза давальческого сырья;
при вывозе давальческого сырья для переработки с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов ЕАЭС – дата вывоза давальческого сырья;
2) Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени.
При этом в графе 7 Реестра по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени указываются сроки изменения исполнения налоговых обязательств:
при представлении обязательства о вывозе продуктов переработки:
с даты ввоза давальческого сырья до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки. В случае реализации на территории Республики Казахстан продуктов переработки давальческого сырья – до срока, установленного для представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. В случае дальнейшего экспорта на территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС, продуктов переработки давальческого сырья, ранее ввезенного на территорию Республики Казахстан для переработки с территории другого государства-члена ЕАЭС, – до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки, при этом к отчету прилагается копия грузовой таможенной декларации, оформленной при вывозе товаров на территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС;
при представлении обязательства о ввозе продуктов переработки:
с даты вывоза давальческого сырья до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки. В случае реализации на территории государства-члена ЕАЭС продуктов переработки давальческого сырья, ранее вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена ЕАЭС для переработки, – до срока, установленного для представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. В случае дальнейшего экспорта на территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС, продуктов переработки давальческого сырья, ранее вывезенного с территории Республики Казахстан для переработки на территории другого государства-члена ЕАЭС – до даты, установленной для представления отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки, при этом услугодателю вместо отчета представляется таможенная декларация.

Бұл ретте Салық кодексінің 457-бабы 3-тармағында белгіленген мерзімде тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш қағаз тасымалдағышта ұсынылмаған не оны электрондық түрде алмаған кезде салық сомасына есепке жазылған өсімпұл жеке шоттан іріктеуге жатпайды.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Көрсетілетін қызметті алушы орналасқан орны бойынша көрсетілетін қызметті беруші қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені, қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені ұсынған кезде көрсетілетін қызметті алушы жанама салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындауын бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға оларды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы міндеттемелердің негізінде бір уақытта:
1) салық төлеу мерзімін көрсете отырып, Есептеу тізілімді:
ЕАЭО-на мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізатын әкелген кезде - алыс-беріс шикізатын әкелу күні;
Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-на мүше мемлекеттердің аумағына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізатын әкеткен кезде - алыс-беріс шикізатын әкету күні;
2) Салықтарды, төлемақыларды және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту бойынша тізілімді жасайды.
Бұл ретте Салықтарды, төлемақыларды және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту бойынша тізілімнің 7-бағанында:
Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені тапсырған кезде:
қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін алыс-беріс шикізатын әкелген күннен бастап салық міндеттемесінің орындалуын өзгерту мерзімі көрсетіледі. Қазақстан Республикасының аумағында алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін іске асырған кезде – тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті ұсыну үшін белгіленген мерзімге дейін. ЕАЭО-на мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына ЕАЭО мүшесі басқа мемлекеттің аумағынан қайта өңдеу үшін Қазақстан Республикасының аумағына бұрын әкелінген алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін одан әрі экспорттаған жағдайда – қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті ұсыну үшін белгіленген мерзімге дейін, бұл ретте Есепке ЕАЭО мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағына тауарларды әкеткен кезде ресімделген жүк кедендік декларациясының көшірмесі қоса беріледі;
Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені тапсырған кезде:
қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін алыс-беріс шикізатын әкеткен күннен бастап салық міндеттемесінің орындалуын өзгерту мерзімі көрсетіледі. Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-на мүше басқа мемлекеттің аумағына бұрын әкетілген алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін ЕАЭО-на мүше мемлекеттің аумағында өткізген жағдайда, - тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін көрсетіледі. Қазақстан Республикасының аумағынан қайта өңдеу үшін ЕАЭО-на мүше басқа мемлекеттің аумағына бұрын әкетілген алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін ЕАЭО-на мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына одан әрі экспорттаған жағдайда – қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген күнге дейін, бұл ретте көрсетілетін қызметті берушіге Есептің орнына кедендік декларация табыс етіледі.

44. Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению и Реестра по изменению производит разноску суммы исчисленного налога одновременно в графы "Начислено" и "Сведения по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате (сумма налога)" лицевого счета по НДС. При этом сумма исчисленного налога отражается в графе "Сведения по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате (сумма налога)" до наступления одной из следующих дат:
по обязательству о вывозе продуктов переработки:
при ввозе давальческого сырья для переработки с территории государств-членов ЕАЭС на территорию Республики Казахстан – до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки. В случае реализации на территории Республики Казахстан продуктов переработки давальческого сырья – до срока, установленного для представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. В случае дальнейшего экспорта на территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС, продуктов переработки давальческого сырья, ранее ввезенного на территорию Республики Казахстан для переработки с территории другого государства-члена ЕАЭС – до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки с приложением копии таможенной декларации;
по обязательству о ввозе продуктов переработки:
при вывозе давальческого сырья с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена ЕАЭС – до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки. В случае реализации на территории государства-члена ЕАЭС продуктов переработки давальческого сырья, ранее вывезенного с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена ЕАЭС для переработки, – до срока, установленного для представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов. В случае дальнейшего экспорта на территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС, продуктов переработки давальческого сырья – до срока, установленного для представления отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки.
45. В случае представления услугополучателем отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки, отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением услугополучателем налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его представления направляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению, где указывает сумму исчисленного налога к уменьшению со сроком уплаты – дата, установленная для представления указанных отчетов. При представлении услугополучателем указанных отчетов до наступления срока вывоза товаров, вывоза (ввоза) продуктов переработки должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением услугополучателем налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, одновременно с Реестром к начислению направляет Реестр по изменению с корректировкой даты:
при вывозе продуктов переработки – даты, установленной для представления отчета об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки;
при ввозе продуктов переработки – даты, установленной для представления отчета об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки.
Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению и Реестра по изменению производит разноску суммы исчисленного налога в графу "Уменьшено" лицевого счета по НДС, а также в графу "Сведения по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства по уплате (график погашения)".

44. Есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлға Есептеу тізілімді және Салықтарды, өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту бойынша тізілімді алған күні бір мезгілде "Есепке жазылған" және ҚҚС бойынша жеке шоттың "Төлеу бойынша (салық сомасы) салық міндеттемесінің орындалуын өзгерту (тоқтата тұру) бойынша мәліметтер" деген бағандарына есептелген салықтың сомаларын таратып жазады. Бұл ретте есептелген салықтың сомасы "Төлеу бойынша (салық сомасы) салық міндеттемесінің орындалуын өзгерту (тоқтата тұру) бойынша мәліметтер" деген бағанында мынадай күндердің бірі басталғанға дейін көрсетіледі:
Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеме бойынша:
ЕАЭО-на мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізатын әкелген кезде – қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін. Алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағында сатқан жағдайда - тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін көрсетіледі. ЕАЭО-на мүше басқа мемлекеттің аумағынан қайта өңдеу үшін Қазақстан Республикасының аумағына бұрын әкелген алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін ЕАЭО-на мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына одан әрі экспорттаған жағдайда - кедендік декларациясының көшірмесін қоса бере отырып, қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін табыс етіледі;
Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттеме бойынша:
алыс-беріс шикізатын Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-на мүше басқа мемлекеттің аумағына әкеткен кезде - қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін. Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-на мүше басқа мемлекеттің аумағына қайта өңдеу үшін бұрын әкетілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін ЕАЭО-на мүше мемлекеттің аумағында сатқан жағдайда - тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін. Алыс-беріс шикізатының қайта өңдеу өнімдерін ЕАЭО-на мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына одан әрі экспорттаған жағдайда - қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындағаны туралы есепті тапсыру үшін белгіленген мерзімге дейін.
45. Көрсетілетін қызметті алушы қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау туралы есепті, қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау туралы есепті табыс еткен жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы жанама салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерінің орындалуына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға оны табыс еткен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күннің ішінде есепке алуды жүргізу үшін жауапты лауазымды тұлғаға төлеу мерзімін кемітуге есептелген салық сомасы көрсетілетін Есептеу тізілімін жолдайды - көрсетілген есептерді табыс ету үшін белгіленген күні. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген есептерді тауарларды әкету, қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) мерзімі басталғанға дейін табыс еткен кезде көрсетілетін қызметті алушы жанама салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерінің орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға Есептеу тізіліммен бір уақытта Салықтарды, төлемақыларды және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі тізілімді күнін түзете отырып, жолдайды:
қайта өңдеу өнімдерін әкеткен кезде - қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау туралы есепті табыс ету үшін белгіленген күн;
қайта өңдеу өнімдерін әкелген кезде - қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау туралы есепті табыс ету үшін белгіленген күн.
Есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды тұлғаға Есептеу тізілімді және Салықтарды, төлемақыларды және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі тізілімді алған күні ҚҚС бойынша жеке шоттың "Кемітілді" деген бағанына, сондай-ақ "Төлеу (өтеу кестесі) бойынша салық міндеттемелерінің орындалуын өзгерту (тоқтата тұру) жөніндегі мәліметтер" деген бағанына салықтың есептелген сомаларын таратып жазуды жүргізеді.

46. При представлении организатором выставочно-ярмарочной торговли отчета по уведомлению о проведении выставочно-ярмарочной торговли и в случае отсутствия договора (контракта) купли-продажи с участником выставочно-ярмарочной торговли услугополучателем государства-члена ЕАЭС должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением услугополучателем налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его получения на основании данного отчета составляет Реестр к начислению.
Реестр к начислению в день его составления направляется должностному лицу, ответственному за ведение учета.
Должностное лицо, ответственное за ведение учета, в день получения Реестра к начислению производит разноску суммы начисленного налога по товару, реализованному в выставочно-ярмарочной торговле, в графу "Начислено" лицевого счета организатора выставочно-ярмарочной торговли по соответствующему коду бюджетной классификации.
При непредставлении услугополучателем отчета по уведомлению о проведении выставочно-ярмарочной торговли, на основании уведомления о проведении выставочно-ярмарочной торговли должностное лицо, осуществляющее контроль за исполнением услугополучателем налоговых обязательств по уплате косвенных налогов, составляет и передает должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению. На основании данного реестра производится запись в графу "Начислено" лицевого счета организатора выставочно-ярмарочной торговли по соответствующему коду бюджетной классификации.
47. После соответствующей записи в лицевом счете, должностное лицо, ответственное за ведение учета, проводит отметку в Реестре к начислению о произведенной записи в лицевом счете с указанием даты, фамилии, имени, отчества (при его наличии) должностного лица, ответственного за ведение учета, и подписанием.
48. В случае представления услугополучателем в соответствии с положениями контрактов на недропользование налоговой отчетности в иностранной валюте, исчисленные суммы налогов и платежей в бюджет отражаются в лицевом счете услугополучателя в национальной валюте с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате представления налоговой отчетности, по соответствующему виду налога, платежа в бюджет.
При представлении дополнительной (в том числе дополнительной по уведомлению) налоговой отчетности в иностранной валюте, исчисленные суммы налогов и платежей в бюджет отражаются в лицевом счете услугополучателя в иностранной валюте с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате представления первоначальной (очередной) налоговой отчетности по соответствующему виду налога, платежа в бюджет.
В случае направления услугополучателю уведомления о результатах проверки в иностранной валюте, начисленные суммы налогов и платежей в бюджет отражаются в лицевом счете услугополучателя в национальной валюте с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате направления уведомления.

46. Көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушы Көрме-жәрмеңкелік сауданы өткізгені туралы хабарлама бойынша есепті табыс еткен кезде және көрме-жәрмеңкелік саудасына қатысушымен келісімнің (шарттың) болмаған жағдайда - ЕАЭО мүше мемлекеттердің көрсетілетін қызметті алушы жанама салықтар жөнінде салық міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға оны алған күннен 3 (үш) жұмыс күні ішінде есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды тұлғаға осы есептің негізінде Есептеуге арналған тізілімді жасайды.
Есептеуге арналған тізілім оны жасаған күні есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды тұлғаға жіберіледі.
Есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды тұлға Есептеуге арналған тізілімді алған күні көрме-жәрмеңкелік саудада өткізілген тауарлар бойынша бюджеттік сыныптаманың тиісті коды бойынша көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушының жеке шотындағы "Есептелді" деген бағанда есептеуге салықтың есептелген сомаларын таратып жазуды жүргізеді.
Көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушы көрме-жәрмеңкелік сауданы өткізгені туралы хабарлама негізінде көрме-жәрмеңкелік сауданы өткізгені туралы хабарлама бойынша есепті табыс еткен кезде, көрсетілетін қызметті алушы жанама салықтар жөнінде салық міндеттемелерін орындауына бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлға Есептеуге арналған тізілімді жасап және оны есепке алуды жүргізетін жауапты лауазымды тұлғаға береді. Осы Тізілімнің негізінде бюджеттік сыныптаманың тиісті коды бойынша көрме-жәрмеңкелік сауданы ұйымдастырушының жеке шотындағы "Есепке жазылған" деген бағанына жазба жүргізіледі.
47. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға жеке шотта тиісті жазбадан кейін күнді, есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) көрсетіп және қол қоя отырып, жеке шотта жүргізілген жазба туралы Есептеуге арналған тізілімде белгі жүргізеді.
48. Көрсетілетін қызметті алушы салық есептілігін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес шетелдік валютада табыс еткен жағдайда, бюджетке есептелген салықтар мен төлемдердің сомасы көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында салық есептілігін берген күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған, валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен ұлттық валютада көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы қосымша салық есептілігін (оның ішінде хабарлама бойынша қосымша) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттардың ережелеріне сәйкес шетелдік валютада табыс еткен кезде, бюджетке есептелген салықтар мен төлемдердің сомасы көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында салық есептілігін берген күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған, валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен ұлттық валютада көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушыға тексеру нәтижелері туралы хабарламаны шетелдік валютада жіберген жағдайда, бюджетке салықтар мен төлемдердің сомасы көрсетілетін қызметті алушы жеке шотында хабарламаны жіберген күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған, валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен ұлттық валютада көрсетіледі.

49. При уплате налога, платежа в бюджет недропользователями, положениями контрактов на недропользование которых предусмотрено исполнение налоговых обязательств в иностранной валюте, запись об уплаченной сумме налога, платежа в бюджет в лицевой счет услугополучателя производится в национальной валюте по платежным документам и отчетам, представленным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
50. Услугодатель производит корректировку исчисленной, начисленной суммы в лицевом счете услугополучателя на сумму разницы между исчисленной, начисленной и уплаченной суммами налогов и платежей в бюджет в иностранной валюте, возникшей в лицевом счете услугополучателя в результате изменения рыночного курса обмена валюты.
Сумма разницы в курсе валюты, возникшая в лицевом счете услугополучателя из-за изменения рыночного курса обмена валюты, установленного на дату представления налоговой отчетности и на дату уплаты налога, платежа в бюджет, корректируется путем проведения соответствующей записи по графам лицевого счета "Начислено" или "Уменьшено" по соответствующему виду налога, платежа в бюджет.
51. При представлении услугополучателем налоговой отчетности с отсутствующими данными в соответствующей ячейке, подлежащими отражению на лицевом счете услугополучателя, в Реестре к начислению в графе "Начислено" указывается ноль, соответственно в графах лицевого счета "Начислено" и "Уменьшено" указывается ноль.
Параграф 4. Учет исчисленных сумм налогов в лицевых счетах физических лиц
52. Исчисление сумм налога на имущество, земельного налога с физических лиц, налога на транспортные средства производится услугодателем на основании сведений, представляемых уполномоченными государственными органами, осуществляющими учет, регистрацию объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением.
На основании данных сведений должностное лицо по контролю за исполнением обязательств производит исчисление налога на имущество, земельного налога с физических лиц, налога на транспортные средства по каждому услугополучателю – физическому лицу, в том числе физическому лицу-нерезиденту, и выписывает уведомление о сумме налогов, исчисленных услугодателем.
На основании уведомления о сумме налогов, исчисленных услугодателем, заполняется Реестр к начислению для отражения указанной суммы в лицевом счете.
Параграф 5. Учет налогов и платежей в бюджет по актам налоговых проверок
53. По результатам налоговой проверки и рассмотрения жалобы услугополучателя в сроки, установленные пунктом 2 статьи 114 Налогового кодекса, услугополучателю направляется следующее уведомление:

49. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарының ережелерінде салық міндеттемелерін шетелдік валютада орындауы көзделген жер қойнауын пайдаланушылар бюджетке салықты, төлемді төлеген кезде бюджетке төленген салық пен төлемнің сомасы туралы жазба көрсетілетін қызметті алушы жеке шотында төлем құжаттары мен бюджетті атқару бойынша уәкілетті орган берген есептер бойынша ұлттық валютада жүргізіледі.
50. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында есептелген, есепке жазылған соманы валюта айырбасының нарықтық бағамының өзгеруі нәтижесінде көрсетілетін қызметті алушы жеке шотында туындаған, есептелген, есепке жазылған, бюджетке салықтар мен төлемдердің есептеген, есепке жазылған және төлеген соммалары арасындағы айырма сомасына түзету жүргізеді.
Салық есептілігін табыс еткен күнге және салықты, төлемді бюджетке төлеу күніне белгіленген валюта айырбасының нарықтық бағамының өзгеруінен көрсетілетін қызметті алушы жеке шотында туындаған валюта бағамындағы айырма сомасы жеке шоттың "Есепке жазылған" немесе "Кемітілді" деген бағандары бойынша тиісті жазба жүргізу жолымен түзетіледі.
51. Көрсетілетін қызметті алушы жеке шоттарында көрсетілуге жататын тиісті ұяшықтарда деректері жоқ салық есептілігін берген кезде Есептеуге арналған тізілімде "Есепке жазылған" бағанында нөл көрсетіледі, тиісінше жеке шоттың "Есепке жазылған" және "Кемітілді" бағандарында да нөл көрсетіледі.
4-параграф. Жеке тұлғалардың жеке шоттарындағы салықтардың есептелген сомасының есебі
52. Жеке тұлғаларға салынатын мүлік салығы, жер салығы, көлік құралдарына салықтың сомасын есептеуді салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді тіркеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар берген мәліметтер негізінде көрсетілетін қызметті беруші жүргізеді.
Осы мәліметтердің негізінде міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға әрбір жеке тұлға - көрсетілетін қызметті алушы, оның ішінде резидент емес - салық төлеушіге жеке тұлғаларға салынатын мүлік салығы, жер салығы, көлік құралдарына салықты есептеуді жүргізеді және көрсетілетін қызметті беруші есептеген салықтар сомасы туралы хабарлама жазып береді.
Көрсетілетін қызметті беруші есептеген салықтың сомасы туралы хабарламаның негізінде жеке шотта көрсету үшін Есептеуге арналған тізілім толтырылады.
5-параграф. Салық тексерулерінің актілері бойынша салықтар мен төлемдердің есебі
53. Салық кодексінің 114-бабы 2-тармағына белгіленген мерзімдердегі салықтық тексерудің және көрсетілетін қызметті алушының шағымын қарау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға:

1) о результатах проверки;
2) о начисленных суммах налогов и платежей в бюджет, социальных платежей за период с даты представления ликвидационной налоговой отчетности до даты завершения ликвидационной налоговой проверки;
3) об итогах рассмотрения жалобы услугополучателя на уведомление о результатах проверки.
54. Начисленные суммы налогов, платежей в бюджет, пеней на основании уведомления отражаются в Реестре к начислению (уменьшению) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Данные Реестра направляются в ИС ЦУЛС для отражения в лицевом счете услугополучателя.
55. В Реестре указываются:
1) наименование услугополучателя;
2) БИН или ИИН;
3) наименование налога (платежа);
4) код классификации доходов бюджета;
5) номер и дата уведомления;
6) дата завершения налоговой проверки (дата обработки акта налоговой проверки на сервере);
7) сумма налога (платы), пеней;
8) данные о продлении срока уплаты начисленных сумм по результатам налоговой проверки;
9) в графе "К начислению (уменьшению) по уведомлению" – сумма налогов, платежей в бюджет, пеней, социальных платежей к начислению или уменьшению на основании уведомлений, указанных в пункте 53 настоящих Правил;
10) в графе "К начислению по постановлению о наложении административного взыскания" – суммы штрафов на основании постановлений о наложении административного взыскания.
56. На основании Реестра в графах лицевого счета "Начислено" или "Уменьшено" отражаются соответственно:
сумма налога (платы);
сумма пеней;
сумма штрафа.
При этом должностным лицом, ответственным за ведение учета, проверяется полнота и правильность отраженных сумм в лицевые счета.
57. В течение 30 (тридцати) рабочих дней с момента вручения уведомления, указанного в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 53 настоящих Правил, на начисленные суммы налогов, платежей в бюджет и пеней не применяются способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности.
58. По истечении 30 (тридцати) рабочих дней с момента вручения уведомления, указанного в подпунктах 1) и 2) пункта 53 настоящих Правил, и (или) с момента получения решения уполномоченного органа, вынесенного по результатам рассмотрения жалобы на уведомление, в случае отсутствия жалобы услугополучателя применяются способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности.

1) салықтық тексерудің нәтижелері туралы;
2) тарату салық есептілігін табыс еткен күннен бастап тарату салық тексеруі аяқталған күнге дейінгі кезең ішінде салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің есептелген сомалары туралы;
3) көрсетілетін қызметті алушы салық тексеруінің нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) хабарламаға шағымды қарау нәтижелері туралы хабарламалар жіберіледі.
54. Хабарламаның негізінде салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың есептелген сомалары салық тексерулерінің нәтижелері мен әкімшілік жазаларды қолдану туралы қаулылар бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардің сомаларын есептеуге (кемітуге) Тізілімде (осы тараудың мақсатында бұдан әрі – Тізілім) көрсетіледі. Тізілімнің деректерін көрсетілетін қызметті алушы жеке шотында көрсету үшін ОБЖШ АЖ жіберіледі.
55. Тізілімде:
1) көрсетілетін қызметті алушының атауы;
2) БСН немесе ЖСН;
3) салықтың (төлемнің) атауы;
4) бюджет кірісі жіктемесінің коды;
5) хабарлама нөмірі және күні;
6) салық тексеруі аяқталған күн (салық тексеруінің актісі серверде өңделген күн);
7) салықтың (төлемнің), өсімпұлдардың сомасы;
8) салық тексеруі нәтижелері бойынша есептелген сомаларды төлеу мерзімін ұзарту туралы деректер;
9) "Хабарлама бойынша есептеуге (кемітуге)" бағанында - осы Қағидалардың 53-тармағында көрсетілген хабарламалардың негізінде есептеуге немесе кемітуге салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың, әлеуметтік төлемдердің сомасы;
10) "Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы бойынша есептеуге" бағанында - қаулылар негізінде айыппұлдар сомасы көрсетіледі.
56. Тізілім негізінде жеке шоттың "Есептелді" немесе "Кемітілді" бағандарында тиісінше:
салықтың (төлемнің) сомасы;
өсімпұлдар сомасы;
айыппұл сомасы көрсетіледі.
Бұл ретте есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға жеке шоттарға көрсетілген сомалардың толықтығын және дұрыстығын тексереді.
57. Осы Қағидалардың 53-тармағы 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген хабарлама табыс етілген сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың есептелген сомаларына мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері мен салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылмайды.
58. Осы Қағидалардың 53-тармағы 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген хабарлама табыс етілген сәттен бастап және (немесе) хабарламаға жасалған шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарылған уәкілетті органының шешімін алған сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күні өткен соң, көрсетілетін қызметті алушының шағымы болмаған жағдайда мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері мен салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылады.

59. По начисленным суммам налогов, платежей в бюджет пеня начисляется в лицевом счете со дня завершения налоговой проверки до дня уплаты начисленных сумм, включая день уплаты.
60. Сроки исполнения налогового обязательства, а также обязательства по уплате пени по результатам налоговой проверки в соответствии с пунктом 8 статьи 159 Налогового кодекса по заявлению услугополучателя могут быть продлены на 60 (шестьдесят) рабочих дней.
При этом указанная сумма налогов и платежей в бюджет подлежит уплате в бюджет с начислением пени за каждый день продления срока уплаты и уплачивается равными долями через каждые 15 (пятнадцать) рабочих дней данного периода.
61. Начисленные суммы по результатам налоговой проверки при продлении срока уплаты отражаются в лицевом счете услугополучателя в графе "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства".
62. При подаче услугополучателем жалобы на уведомление, указанное в подпунктах 1) и 2) пункта 53 настоящих Правил, до вынесения решения по данной жалобе начисленные суммы по уведомлению, обжалованные услугополучателем, отражаются в лицевом счете услугополучателя в графе "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства". На данные суммы не применяются способы обеспечения исполнения, не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности, кроме ограничения в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента), предусмотренного подпунктом 2) пункта 1 статьи 120 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. При подаче услугополучателем жалобы на уведомление, указанное в подпунктах 1) и 2) пункта 53 настоящих Правил, и (или) решение уполномоченного органа не на всю сумму начисленных налогов, платежей в бюджет и пеней часть суммы по уведомлению, оспариваемая услугополучателем, отражается в лицевом счете услугополучателя в графе "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства". На оспариваемую часть суммы начисленных налогов, платежей в бюджет и пеней по уведомлению не применяются способы обеспечения исполнения, не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности до вынесения решения по данной жалобе, кроме ограничения в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента), предусмотренного подпунктом 2) пункта 1 статьи 120 Налогового кодекса.

59. Салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің есептелген сомалары бойынша өсімпұлдар жеке шотта салық тексеруі аяқталған төлеген күннен бастап төленген күнін қоса алғанда, есептелген сомаларын төлеген күнге дейін есептеледі.
60. Салық кодексінің 159-бабы 8-тармағына сәйкес салық тексерулерінің нәтижелері бойынша салық міндеттемесін, сондай-ақ өсімпұлдарды төлеу бойынша міндеттемелерді орындау мерзімдері көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша 60 (алпыс) жұмыс күніне ұзартылуы мүмкін.
Бұл ретте салықтардың және басқа міндетті төлемдердің аталған сомасы бюджетке төлеу мерзімінің ұзартылған әрбір күні үшін өсімпұлды есептеумен төленуге жатады және осы кезеңнің әрбір 15 (он бес) жұмыс күні сайын тең үлестермен төленеді.
61. Салық тексеруінің нәтижелері бойынша есептелген сомалар төлеу мерзімін ұзарту кезінде көрсетілетін қызметті алушы жеке шотында "Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту бойынша мәліметтер" бағанында көрсетіледі.
62. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 53-тармағы 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген хабарламаға шағым берген кезде, осы шағым бойынша шешім шыққанға дейін көрсетілетін қызметті алушы шағым жасаған хабарлама бойынша есептелген сома көрсетілетін қызметті алушы жеке шотында "Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту бойынша мәліметтер" бағанында көрсетіледі. Бұл сомаларға Салық кодексінің 120-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген салық төлеушінің (салық агентінің) мүлкіне билік етуін шектеуден басқа, мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері мен салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылмайды.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 53-тармағы 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген хабарламаға салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың барлық сомасына шағым жасамаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы даулаған хабарлама бойынша соманың бөлігі салық төлеушінің жеке шотында "Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту бойынша мәліметтер" бағанында көрсетіледі. Салық кодексінің 120-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген салық төлеушінің (салық агентінің) мүлкіне билік етуін шектеуден басқа, хабарлама бойынша есептелген салықтардың, бюджетке төленетін төлемдер және өсімпұлдар сомаларының даулы болып отырған бөлігіне осы шағым бойынша шешім шыққанға дейін мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері мен салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылмайды.

Сноска. Пункт 63 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вынесено решение об отмене обжалуемого уведомления полностью или в части, то начисленные суммы по уведомлению, по которым вынесено такое решение, в лицевых счетах сторнируются полностью или в части, соответственно. При этом должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, представляет для контроля должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр, где отражает сумму налогов, платежей в бюджет и пеней, указанную в вынесенном решении уполномоченного органа или суда "к уменьшению". Начисленная в лицевом счете на данную сумму налогов и платежей в бюджет по уведомлению сумма пеней сторнируется.
65. При оставлении по итогам рассмотрения жалобы уполномоченным органом или судом жалобы услугополучателя без удовлетворения либо удовлетворения частично, данные суммы при несвоевременной их уплате подлежат взысканию с применением способов и мер принудительного взыскания налоговой задолженности. В лицевом счете пеня начисляется за каждый день просрочки исполнения налогового обязательства, начиная со дня завершения налоговой проверки.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. В отчете формы 1Н "О поступлениях сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей" начисленные суммы налогов, платежей по уведомлению, обжалованные услугополучателем, не отражаются.
67. Сумма административного штрафа в день вручения копии постановления по делу об административном правонарушении услугополучателю отражается в Реестре и соответственно отражается в лицевом счете услугополучателя.
68. При согласии услугополучателя и не обжалования в установленные сроки постановления по делу об административном правонарушении к сумме наложенного административного штрафа применяются способы и меры принудительного взыскания. При этом способы и меры принудительного взыскания применяются после вступления постановления в законную силу и по истечении срока, предоставленного для добровольного исполнения постановления.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Шағымды қарау нәтижелері бойынша шағымдалған хабарламаның толық немесе бір бөлігінде күшін жою туралы шешім шығарылған жағдайда, ол бойынша осындай шешім шығарылған хабарлама бойынша есептелген сомалар жеке шоттарда тиісінше толық немесе бөлігінде іріктеледі. Бұл ретте салық тексеруін жүзеге асыратын лауазымды тұлға есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға бақылау мемлекеттік кіріс органының немесе соттың шығарған шешімінде көрсетілген "азайтуға" салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың сомалары көрсетілген Тізілім береді. Жеке шотта салықтар және бюджетке төленетін төлемдердің осы сомасына хабарлама бойынша есептелген өсімпұл сомалары іріктеледі.
65. Шағымды қарау қорытындылары бойынша уәкілетті орган немесе сот көрсетілетін қызметті алушының шағымын қанағаттандырусыз қалдырса не ішінара қанағаттандырса, аталған сомалар уақтылы төленбеген кезде салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу тәсілдері мен шараларын қолдана отырып, өндіріп алуға жатады. Жеке шотта салық тексеруі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап салық берешегін орындауды кейінге қалдырудың әр күні үшін өсімпұл есептеледі.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. 1Н "Салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің түскен сомалары туралы" нысанның есебінде көрсетілетін қызметті алушы шағым жасаған хабарлама бойынша есептелген салықтардың, хабарлама бойынша төлемдердің сомалары көрсетілмейді.
67. Әкімшілік айыппұл сомасы көрсетілетін қызметті алушы әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулының көшірмесі табыс етілген күні Тізілімде көрсетіледі және сәйкесінше көрсетілетін қызметті алушы жеке шотында көрсетіледі.
68. Көрсетілетін қызметті алушы келіскен және әкімшілік айыппұл салынған сомаға белгіленген мерзімде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға шағым жасалмаған кезде мәжбүрлеп өндіріп алу тәсілдері мен шаралары қолданылады. Бұл ретте мәжбүрлеп өндіріп алу тәсілдері мен шаралары қаулы заңды күшіне енгеннен кейін және қаулыны ерікті түрде орындау үшін берілген мерзім өткеннен кейін қолданылады.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

69. В случае подачи жалобы в установленные сроки на постановление по делу об административном правонарушении взыскание суммы наложенного административного штрафа по постановлению приостанавливается до вынесения решения уполномоченным органом или судом.
70. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вынесено решение об оставлении постановления без изменения, а жалобы (протеста) без удовлетворения, данные суммы подлежат взысканию с применением мер принудительного взыскания.
71. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вынесено решение об отмене постановления по делу об административном правонарушении, суммы, отраженные в лицевом счете услугополучателя, подлежат уменьшению.
72. В случае, когда по итогам рассмотрения жалобы вынесено решение об изменении и вынесении нового постановления, то должностное лицо, ответственное за результаты налоговой проверки, представляет для контроля должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр в соответствии с суммой наложенного административного штрафа, указанной в принятом решении уполномоченного органа или суда.
Параграф 6. Учет поступлений налогов и платежей в бюджет
73. Учет поступивших сумм налогов и платежей в бюджет в лицевых счетах ведется на основании платежных документов, представленных уполномоченным органом по исполнению бюджета:
1) платежных документов о поступлении налогов и платежей в бюджет;
2) платежных поручений услугодателя на проведение зачета и возврата излишне или ошибочно уплаченных сумм налогов и платежей в бюджет, пеней и штрафов;
3) сведений и информации, переданных банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, через платежный шлюз "электронного правительства" об уплаченных суммах налогов и платежей в бюджет.
74. Поступившие суммы налогов и платежей в бюджет отражаются в лицевых счетах по кодам классификации доходов бюджета по признаку БИН или ИИН налогоплательщика автоматически с указанием:
1) даты проведения записи;
2) номера и даты платежного документа;
3) даты списания налогов и платежей с банковского счета услугополучателя, даты внесения наличных денег и даты осуществления платежа через банкоматы и иные электронные устройства;
4) даты зачисления налогов и платежей в бюджет;
5) суммы налога (платежа), пеней, штрафов;
6) при зачете – кода классификации доходов бюджета, на который производится зачет.
75. Запись в лицевые счета о поступивших суммах налогов и платежей в бюджет производится в день получения платежных документов от уполномоченного органа по исполнению бюджета.

69. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға белгіленген мерзімде шағым берген жағдайда, қаулы бойынша салынған әкімшілік айыппұл сомасын өндіріп алу уәкілетті орган немесе сот шешім шығарғанға дейін тоқтатыла тұрады.
70. Шағымды қарау қорытындысы бойынша қаулыны өзгеріссіз, ал шағымды (наразылықты) қанағаттандырусыз қалдыру туралы шешім шығарған жағдайда, бұл сомаларды мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қолдана отырып, өндіріп алуға жатады.
71. Шағымды қарау қорытындысы бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулының күшін жою туралы шешім шығарған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы жеке шотында көрсетілген сомалар азайтуға жатады.
72. Шағымды қарау қорытындысы бойынша қаулыны өзгерту және жаңа қаулы шығару туралы жаңа шешім шығарған жағдайда, салық тексеруінің нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлға есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға бақылау үшін уәкілетті органының не соттың қабылдаған шешімінде көрсетілген әкімшілік айыппұл сомасына сәйкес Тізілім береді.
6-параграф. Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер түсімдерінің есебі
73. Жеке шоттарда салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түскен сомасының есебі бюджетті орындау бойынша уәкілетті орган берген төлем құжаттары негізінде жүргізіледі:
1) салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түскені туралы төлем құжаттары;
2) артық немесе қате есептелген салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды есепке жатқызуға және қайтаруға мемлекеттік кіріс органдарының төлем тапсырмалары;
3) салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің төленген соммалары туралы "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар берген мәліметтер мен ақпараттар.
74. Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түскен сомалары көрсетілетін қызметті алушының БСН немесе ЖСН белгісі бойынша бюджет кірісі жіктемесінің кодтары бойынша жеке шоттарда:
1) жазба жүргізу күні;
2) төлем құжатының нөмірі және күні;
3) көрсетілетін қызметті алушы, төлемдерді банкомат және өзге де электронды құрылғылар арқылы енгізу күні және жүзеге асыру күні) банктік шотынан салық және төлемдерді есептен шығарған күн;
4) салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді есептеу күні;
5) салықтың (төлемнің), өсімпұлдардың, айыппұлдардың сомасы;
6) есепке жатқызу кезінде - есепке жатқызу жүзеге асырылатын бюджет кірістері жіктемесінің коды көрсетіле отырып, автоматты түрде көрсетіледі.
75. Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түскен сомалары туралы жеке шоттарда жазба бюджетті орындау бойынша уәкілетті органнан төлем құжаттарын алған күні жүргізіледі.

76. Для услугополучателя датой исполнения налогового обязательства, которая отражается в лицевом счете, считается:
1) дата получения к исполнению платежного поручения банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в уплату налогов и платежей в бюджет, дата осуществления платежа через банкоматы или электронные терминалы – при осуществлении безналичного платежа;
2) дата внесения услугополучателем денег в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, уполномоченные государственные органы, местные исполнительные органы – в случае уплаты их в бюджет наличными;
3) дата проведения зачета.
77. При получении платежных документов от уполномоченного органа по исполнению бюджета в ИС производится проверка правильности зачисления налогов и платежей соответствующим услугодателем.
78. В случае установления расхождений и выявления факта ошибки должностное лицо, ответственное за ведение учета, в течение 1 (одного) рабочего дня со дня обнаружения факта ошибочной уплаты составляет протокол о причинах возникновения ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет (далее – протокол по ошибкам).
В протоколе по ошибкам указывается дата и номер платежного документа, сумма, код бюджетной классификации, на который зачислена сумма, причина ошибки с указанием кода бюджетной классификации, на который следовало зачислить указанную сумму.
Протокол по ошибкам утверждается руководителем структурного подразделения, осуществляющего ведение учета.
Зачет, возврат ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, штрафов, пеней производится в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления ошибочно уплаченной суммы на основании протокола по ошибкам.
79. Для учета поступающих в бюджет и зачтенных, возвращенных из бюджета налогов и платежей в ИС ЦУЛС ведется Журнал платежей по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам (далее – Журнал платежей).
Журнал платежей ведется по кодам классификации доходов бюджета.
Параграф 7. Учет при изменении сроков исполнения налоговых обязательств по уплате налогов, плат и пени
80. Для изменения срока исполнения налоговых обязательств по уплате налогов, плат, пени, поступающих в республиканский бюджет, а также распределяемых между республиканским и местными бюджетами, в соответствии со статьей 50 Налогового кодекса заявление предоставляется услугодателю по месту нахождения услугополучателя, по налогам, платам, пени, поступающим в полном объеме в местные бюджеты, – услугодателю по месту регистрационного учета услугополучателя.
После рассмотрения заявления услугополучателя и принятия решения органом, уполномоченным принимать решение об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат, пени, должностным лицом по контролю за исполнением обязательств ведутся:

76. Көрсетілетін қызметті алушы үшін жеке шотта көрсетілген салық міндеттемесін орындау күні деп:
1) қолма-қол ақшасыз төлемді жүзеге асыру кезінде банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың салықтар мен бюджетке төлемдерді төлеуге төлем тапсырмасын, банкоматтар арқылы төлеу күнін немесе электрондық терминалдар арқылы орындауға алған күні;
2) бюджетке қолма-қол ақшамен төлеген жағдайда - банктерге немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, уәкілетті органдарға, жергілікті атқарушы органдарға көрсетілетін қызметті алушы ақша енгізген күн;
3) есепке жатқызуды жүргізу күні есептеледі.
77. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органнан төлем құжаттарын алған кезде, тиісті мемлекеттік кірістер органдарына салықтар мен төлемдердің есептеу дұрыстығын тексеру АЖ-да жүргізіледі.
78. Алшақтықтар анықталған және қате фактісі анықталған жағдайда есепті жүргізуге жауапты лауазымды тұлға қате төлеу фактісі анықталған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде салықтың, бюджетке төлемнің қате төленген сомасының туындау себептері туралы хаттама (бұдан әрі – қателер бойынша хаттама) жасайды
Қателер бойынша хаттамада төлем құжатының күні мен нөмірі, сомасы, көрсетілген сома жатқызылуы тиіс болған бюджет жіктемесінің коды, көрсетілген сома жатқызылуы тиіс болған бюджет жіктемесінің коды көрсетіле отырып, қателердің себебі көрсетіледі.
Қателер бойынша хаттаманы есеп жүргізуді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшенің басшысы бекітеді.
Қате төленген салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, айыппұлдардың, өсімпұлдардың сомаларын есепке жатқызу, қайтару қателер бойынша хаттама негізінде қате төлеу фактісі табылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күн ішінде жүргізіледі.
79. Бюджетке түсетін және есепке алынған, бюджеттен қайтарылған салықтар мен төлемдерді есепке алу үшін ОБЖШ АЖ-де осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес Төлемдер журналы (бұдан әрі – Төлемдер журналы) жүргізіледі.
Төлемдер журналы бюджет кірісі жіктемесінің коды бойынша жүргізіледі.
7-параграф. Салықтарды, төлемдерді және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту кезіндегі есеп
80. Республикалық бюджетке түсетін, сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттер арасында бөлінетін салықтарды, төлемдерді және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту үшін Салық кодексінің 50-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының тұрған жері бойынша көрсетілетін қызметті берушіге жергілікті бюджетке толық көлемде түсетін салықтар, төлемдер, өсімпұлдар бойынша, - көрсетілетін қызметті алушының тіркеу есебінде тұрған орны бойынша көрсетілетін қызметті берушіге өтініш беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының өтінішін қарағаннан және салықтарды, төлемдерді және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешім шығаруға уәкілетті орган шешім шығарғаннан кейін міндеттемелердің орындалуын бақылау бойынша лауазымды тұлға:

1) Журнал регистрации изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
2) Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени.
Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени передается должностным лицом по контролю за исполнением обязательств должностному лицу, ответственному за ведение учета, в день принятия решения об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени для отражения указанной суммы в лицевом счете.
81. В лицевом счете производятся следующие записи:
в графе "Срок уплаты" указывается дата уплаты налога, платы в соответствии с утвержденным графиком исполнения налогового обязательства по уплате налога, платы;
в графе "Сумма налога (платежа)" указывается общая сумма налога, платы с измененным сроком уплаты налога, платы;
в графе "Сумма пени" указывается общая сумма пени с измененным сроком уплаты пени в графе "Сумма пени" указывается общая сумма пени с измененным сроком уплаты пени;
в графе "График погашения" указывается сумма налога, платы, пеней с измененным сроком уплаты в соответствии с графиком исполнения налогового обязательства по уплате налога, платы, пени, указанного в Реестре по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени.
Итог суммы налога, платы, пени, по которым изменены сроки уплаты, из графы "График погашения" должен быть равен общей сумме налога, платы, пени из графы "Сумма налога (платежа)".
82. В отчете формы 1Н "О поступлениях сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей" по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам сумма налога с измененным сроком исполнения налогового обязательства по уплате налога, платы в сумме недоимки не отражается.
83. При поступлении в бюджет суммы налога, платы с измененным сроком уплаты в графе лицевого счета "Сумма налога" указывается та же сумма, которая отражена в графе лицевого счета "Уплачено", но со знаком "минус".
По мере погашения суммы налога, платы, по которому изменены сроки уплаты, графа лицевого счета "Сумма налога (платежа)" будет уменьшаться на сумму поступивших платежей в бюджет.
В случае полного погашения услугополучателем суммы налога, платы, по которому изменены сроки уплаты, итог графы лицевого счета "Сумма налога (платежа)" будет равен нулю.
84. Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налога, платы не освобождает услугополучателя от уплаты пени за несвоевременную уплату суммы налога, платы в бюджет. Начисление пени на сумму налога, платы по измененным срокам уплаты производится в порядке, изложенном в главе 3 настоящих Правил.

1) осы Қағидаға 11-қосымшаға сәйкес салықтарды, төлемдерді және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерінің өзгергенін тіркеу журналы;
2) салықтарды, төлемдерді және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерінің өзгеруі бойынша тізілім жүргізеді.
Салықтарды, төлемдерді және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту бойынша тізілімді жеке шотта көрсетілген салықтар сомасын көрсету үшін салықтарды, төлемдерді және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерінің өзгеруі туралы шешім қабылданған күні есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға міндеттемелердің орындалуын бақылау бойынша лауазымды тұлға береді.
81. Жеке шотта мынадай жазбалар жүргізіледі:
"Төлеу мерзімі" бағанында бекітілген салықты, төлемді төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау кестесіне сәйкес салықты, төлемді төлеу күні көрсетіледі;
"Салықтың (төлемнің) сомасы" бағанында салықты, төлемді төлеу мерзімін өзгертумен, салықтың, төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
"Өсімпұлдың сомасы" бағанында өсімпұлды төлеу мерзімін өзгертумен, өсімпұлдың жалпы сомасы көрсетіледі;
"Өтеу кестесі" бағанында салықтарды, төлемдерді және өсімпұлдарды төлеу бойынша Салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту бойынша тізілімде көрсетілген салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау кестесіне сәйкес төлеу мерзімі өзгертілген салықтың, төлемнің және өсімпұлдың сомасы көрсетіледі.
"Өтеу кестесі" бағанындағы төлеу мерзімі өзгертілген салық сомасының жиынтығы "Салықтың (төлемнің) сомасы" бағанындағы салықтың, төлемнің, өсімпұлдың жалпы сомасына тең болуы тиіс.
82. "Салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер сомаларының түсімдері туралы" 1H-нысанның есебінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес салықты, төлемді төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың өзгертілген мерзімімен салықтың сомасы бересі сомасында көрсетілмейді.
83. Төлеу мерзімі өзгертілген салықтың, төлемнің сомасы бюджетке түскен кезде жеке шоттың "Салық сомасы" деген бағанында жеке шоттың "Төленді" деген бағанында көрсетілетін сома көрсетіледі, бірақ "алу" белгісімен көрсетіледі.
Төлеу мерзімдері өзгертілген салық, төлем сомасының өтелуіне қарай жеке шоттың "Салықтың (төлемнің) сомасы" бағаны бюджетке түскен бюджеттердің сомасына азайтылатын болады.
Көрсетілетін қызметті алушының төлеу мерзімі өзгертілген салықтың, төлемнің сомасын толық өтеген жағдайда жеке шоттың "Салықтың (төлемнің) сомасы" бағанының жиынтығы нөлге тең болады.
84. Салықты, төлемді төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту көрсетілетін қызметті алушы бюджетке салық сомаларын уақтылы төлемегені үшін өсімпұл төлеуден босатпайды. Төлеудің өзгертілген мерзімдері бойынша салықтың, төлемнің сомасына өсімпұл есептеу осы Қағидалардың 3-бөлімінде көрсетілген тәртіпте жүргізіледі.

85. В случае уплаты услугополучателем всей суммы налога, платы до истечения срока, установленного в решении об изменении сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат или нарушения услугополучателем условий изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат действие такого решения прекращается досрочно.
86. При нарушении услугополучателем условий изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат указанные суммы недоимки отражаются в отчете формы 1Н "О поступлениях сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей".
В лицевом счете в графе "Сумма налога (платежа)" проводится вся сумма налога, платы, по которой изменены сроки уплаты, но со знаком "минус", в результате чего итог графы "Сумма налога (платежа)" после погашения всей суммы налога, платы, по которой изменены сроки уплаты, либо нарушения услугополучателем условий изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат должен быть равен нулю.
После рассмотрения заявления и принятия решения заявление по изменению сроков уплаты подлежит регистрации в Журнале регистрации изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, платежей и пени. На основании решения по изменению сроков уплаты должностным лицом по контролю за исполнением обязательств заполняется Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, платежей и пени и передается должностному лицу, ответственному за ведение учета, для произведения записи в лицевом счете.
87. Для учета приостановления сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций, должностным лицом по контролю за исполнением обязательств ведутся:
1) Журнал регистрации приостановления сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
2) Реестр по приостановлению сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерного общества, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций, по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Реестр по приостановлению сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерного общества, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций, передается должностным лицом по контролю за исполнением обязательств должностному лицу, ответственному за ведение учета, в день получения решения суда о приостановлении сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ.
В лицевом счете акционерного общества производятся записи:

85. Көрсетілетін қызметті алушы шешімде белгіленген мерзім өткенге дейін салықтардың, төлемдердің барлық сомасын төлеген немесе салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту шарттарын бұзған жағдайда, салықтарды, төлемдерді төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту туралы шешімнің күші мерзімінен бұрын тоқтатылады.
86. Салықтарды, төлемдерді төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту шарттарын көрсетілетін қызметті алушы бұзған жағдайда, бересінің көрсетілген сомасы "Салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер сомаларының түсімдері туралы" 1H-нысанның есебінде көрсетіледі.
Жеке шотта "Салықтың (төлемнің) сомасы" бағанында төлеу мерзімі өзгертілген, төлемнің барлық сомасы жүргізіледі, бірақ "алу" белгісімен, соның нәтижесінде "Салық сомасы" бағанының жиынтығы төлеу мерзімі өзгертілген, төлемнің барлық сомасы өтелгеннен кейін не көрсетілетін қызметті алушы салықтарды, төлемдерді төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту шарттарын бұзғанда нөлге тең болуы тиіс.
Уәкілетті орган өтінішті қарағаннан және шешім қабылдағаннан кейін өтініш салықтарды, төлемдерді және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың өзгерген мерзімдерін тіркеу журналына тіркеуге жатады. Уәкілетті органның шешімі негізінде міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға салықтарды, төлемдерді және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту жөніндегі тізілімді толтырады және есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға береді.
87. Өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғамдардың салық берешегі сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемесінің орындалу мерзімдерін тоқтата тұруды есепке алу үшін міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға:
1) осы Қағидаға 13-қосымшаға сәйкес Акционерлік қоғамдардың салық берешегінің сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін тоқтата тұруды тіркеу журналы;
2) осы Қағидаға 14-қосымшаға сәйкес өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғам салық берешегінің сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдерін тоқтата тұру жөніндегі тізілім жүргізеді.
Өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғам салық берешегінің сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдерін тоқтата тұру жөніндегі тізілімді міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға акционерлік қоғамдардың салық берешегі сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемесінің орындалу мерзімдерін тоқтата тұру туралы сот шешімі алынған күні есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға береді.
Акционерлік қоғамның жеке шотында мынадай жазбалар жүргізіледі:

1) в графе "Содержание операции" указывается:
приостановление срока уплаты по решению суда о принудительном выпуске объявленных акций;
дата вступления в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций;
дата окончания размещения (реализации) объявленных акций;
2) в графе "Срок уплаты" указывается дата подачи искового заявления в суд и срок окончания размещения (реализации) объявленных акций;
3) в графе "Сумма налоговой задолженности" указывается сумма налоговой задолженности акционерного общества, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций.
С даты вступления в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций до даты окончания их размещения (реализации) в лицевом счете пеня не начисляется.
88. Лицевой счет по НДС на импортируемые товары, предназначенные для промышленной переработки, а также по импортируемым воде, газу, электроэнергии, по которым изменен срок уплаты, открывается с момента уплаты в бюджет суммы НДС по импортируемым товарам при указании соответствующего кода назначения платежа или с момента представления услугодателю декларации по НДС за налоговый период, в котором наступил срок исполнения налоговых обязательств по НДС на импортируемые товары.
89. В лицевом счете производятся следующие записи:
1) в графе 4 "Срок уплаты" указывается одна из следующих дат:
дата уплаты, установленная для погашения НДС по импортируемым товарам, предназначенным для промышленной переработки;
дата уплаты, установленная для погашения НДС по импортируемым воде, газу, электроэнергии;
2) в графе 7 "Начислено" указывается сумма НДС на импортируемые товары, по которым изменен срок уплаты, по данным налоговой отчетности.
90. Уплаченная в бюджет сумма НДС по импортируемым товарам, по которым изменен срок уплаты, с указанием соответствующего кода назначения платежа отражается в графе лицевого счета "Уплачено".
91. На непогашенную сумму НДС по импортируемым товарам, по которым изменен срок уплаты, пеня начисляется с первого дня после истечения измененного срока уплаты налога.
92. В лицевых счетах юридических лиц указываются реквизиты:
1) полное наименование;
2) БИН;
3) код налога (платежа) по классификации доходов бюджета;
4) в лицевом счете по НДС – номер свидетельства о постановке на учет по НДС.
Параграф 8. Учет социальных платежей
93. Учет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов (далее – обязательные пенсионные взносы) ведется на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 540 "Об утверждении Правил и сроков исчисления (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд и взыскания по ним" (далее – постановление № 540).

1) "Операциялардың мазмұны" бағанында:
жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімі бойынша төлеу мерзімін тоқтата тұру;
жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімінің күшіне енген күні;
жарияланған акцияларды орналастырудың (сатудың) аяқталу күні көрсетіледі;
2) "Төлеу мерзімі" бағанында сотқа талап-арыз берілген күн және жарияланған акцияларды орналастырудың (сатудың) аяқталу мерзімі көрсетіледі;
3) "Салық берешегінің сомасы" бағанында өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүргізілген акционерлік қоғам салық берешегінің сомасы көрсетіледі.
Жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімінің күшіне ену күнінен бастап оларды орналастырудың (сатудың) аяқталу күніне дейін жеке шотта өсімпұл есептелмейді.
88. Төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарларға ҚҚС бойынша жеке шот импортталатын өнеркәсіптік қайта өңдеуге арналған тауарлар бойынша, сондай-ақ төлемнің белгіленген тиісті коды көрсетілген кезде импортталатын су, газ, электр қуаты бойынша ҚҚС сомасын бюджетке төлеу сәтінен бастап импортталатын тауарларға ҚҚС бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімі келген салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша декларация мемлекеттік кіріс органына берілген сәттен бастап ашылады.
89. Жеке шотта мынадай жазбалар жүргізіледі:
1) "Төлеу мерзімі" 4-бағанында мынадай күндердің бірі көрсетіледі:
импортталатын өнеркәсіптік қайта өңдеуге арналған тауарлар бойынша ҚҚС өтеу үшін белгіленген төлеу күні;
импортталатын су, газ, электр қуаты бойынша ҚҚС өтеу үшін белгіленген төлеу күні;
2) "Есепке жазылған" 7-бағанында салық есептілігінің деректері бойынша төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі.
90. Төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС бюджетке төленген сомасы төлемнің белгіленген тиісті коды көрсетіле отырып жеке шоттың "Төленді" деген бағанында көрсетіледі.
91. Төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарлар бойынша ҚҚС өтелмеген сомасына өсімпұл салықты төлеудің өзгертілген мерзімі өткеннен кейінгі бірінші күннен бастап есептеледі.
92. Заңды тұлғалардың жеке шоттарында мынадай деректемелер:
1) толық атауы;
2) БСН;
3) бюджет кірісінің жіктемесі бойынша салықтың (төлемнің) коды;
4) ҚҚС бойынша жеке шотта - ҚҚС бойынша тіркеуге қою туралы куәліктің нөмірі көрсетіледі.
8-параграф. Әлеуметтік төлемдердің есебі
93. "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 3 шiлдедегi № 540 қаулысының (бұдан әрі – № 540 қаулы) негізінде міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіпкерлік зейнетақы жарналарын есептеу (бұдан әрі – міндетті зейнетақы жарналары) жүргізіледі.

Учет социальных отчислений ведется на основании приказа Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 229 "О некоторых вопросах системы социального страхования и оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32897).
Учет отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование ведется на основании приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 478 "Об утверждении Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование и Правил осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15361).
Сноска. Пункт 93 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) ежедневно за прошедший день представляет в вышестоящий орган услугодателя реестры поступивших, а также возвращенных ошибочно перечисленных социальных платежей и электронные платежные поручения.
95. Уполномоченным органом производится прием в ИС ЦУЛС сумм социальных платежей на основании представленных Государственной корпорацией электронных платежных документов.
96. По результатам приема электронных платежных документов производится сверка данных с принятыми электронными платежными документами в общей сумме по республике. Для учета поступающих сумм социальных платежей ведется Журнал поступлений и возвратов по социальным платежам по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
97. В ИС ЦУЛС разноска платежей по социальным платежам производится по месту нахождения (жительства) услугополучателя на основании БИН или ИИН, указанного в платежном документе.
98. Учет социальных платежей услугодателем ведется в лицевых счетах на основании полученных платежных документов по поступившим и возвращенным суммам от Государственной корпорации; налоговой отчетности, представленной услугополучателем; результатов налоговых проверок – по начисленным (уменьшенным) суммам.

"Әлеуметтік сақтандыру жүйесінің және әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 229 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32897 болып тіркелген) негізінде әлеуметтік аударымдарды есепке алу жүргізіледі.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін және Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 478 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15361 болып тіркелген) негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) өткен күн үшін күн сайын жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына келіп түскен, сондай-ақ қайтарылған, қате аударылған әлеуметтік төлемдер және электрондық төлем тапсырмаларының тізілімдерін ұсынады.
95. Уәкілетті орган Мемлекеттік корпорация ұсынған электрондық төлем құжаттарының негізінде әлеуметтік төлемдер сомаларын ОБЖШ АЖ-де қабылдау жүргізеді.
96. Электрондық төлем құжаттарын қабылдау нәтижелері бойынша деректерді республика бойынша жалпы сомасында қабылданған электрондық төлем құжаттарымен салыстырып жүргізіледі. Әлеуметтік төлемдердің сомаларын есепке алу үшін осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлемдер бойынша түсімдер мен қайтарулар журналы жүргізіледі.
97. ОБЖШ АЖ-де әлеуметтік төлемдер бойынша төлемдерді таратып жазу төлем құжатында көрсетілген БСН немесе ЖСН негізінде агенттің орналасқан жері (тұрғылықты жері) бойынша жүргізіледі.
98. Әлеуметтік төлемдер мемлекеттік кірістер органдары жеке шоттарда жүргізіледі негізінде алынған төлем құжаттары бойынша келіп түскен және қайтарылған сомалар Мемлекеттік корпорациясының; салық есептілігін ұсынған агенттері; - салық тексерулері нәтижелерінің есептелген (азайтылған) сомаларына.

99. Лицевые счета услугополучателям по уплате социальных платежей открываются:
1) юридическим лицам, их структурным подразделениям – по месту нахождения;
2) индивидуальным предпринимателям, лицам, занимающимся частной практикой – по месту нахождения (жительства).
100. При открытии, ведении и закрытии лицевых счетов, учете исчисленных, начисленных, перечисленных и поступивших сумм социальных платежей, пеней соблюдается порядок, изложенный в главах 2 и 3 настоящих Правил, с учетом особенностей, предусмотренных в настоящем параграфе.
101. Учет поступивших и возвращенных ошибочно перечисленных сумм социальных платежей в лицевом счете ведется на основании реестров поступивших, а также возвращенных ошибочно перечисленных социальных платежей и платежных документов к нему.
102. Исключен приказом и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. Записи операций производятся на основании документов по соответствующим графам лицевого счета:
в графе "Дата текущего календарного дня" – указывается дата записи операции;
в графе "Дата записи (ввода) операции" – указывается дата записи текущего операционного дня;
в графе "Содержание операции" – запись об исчислении, начислении, уменьшении, поступлении, возвратах социальных платежей и сумм пеней с указанием соответствующих документов;
в графе "Срок уплаты" – срок уплаты в соответствии с законодательством о пенсионном обеспечении, социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании на основании представленной услугополучателем налоговой отчетности или срок уплаты по результатам налоговой проверки;
в графе "Дата списания с банковского счета" – дата, указанная в платежном документе;
в графе "Дата зачисления" – указывается дата реестра, полученного из Государственной корпорации по социальным платежам;
в графе "Начислено" – сумма исчисленных и начисленных социальных платежей на основании налоговой отчетности услугополучателя и (или) результатов налоговой проверки;
в графе "Уменьшено" – сумма, подлежащая уменьшению на основании налоговой отчетности услугополучателя и (или) результатов налоговой проверки;
в графе "Уплачено" – сумма поступлений на основании платежных документов;
в графе "Возвращено" – сумма возвратов ошибочно перечисленных сумм;
графа "Сальдо расчетов (Недоимка (–) или (Переплата (+)" рассчитывается на основе следующих арифметических действий:
графа "Сальдо расчетов на начало отчетного периода" минус графа "Начислено" плюс графа "Уменьшено" плюс графа "Уплачено" минус графа "Возвращено";
в графе "Сумма пени" – сумма пени, начисленная за несвоевременно перечисленные услугополучателями суммы социальных платежей, при условии фактической выплаты доходов;
в графе "За период" – период, за который произведено начисление или уменьшение пени;
в графе "Уплачено пени" – сумма пени на основании реестра поступивших, а также возвращенных ошибочно перечисленных социальных платежей и платежных документов к нему;
в графе "Сальдо пени" – разница между начисленными и уплаченными суммами пеней;
в графе "Внесено с начала года за вычетом возвратов" – сумма поступивших за минусом возвращенных социальных платежей на основании реестра поступивших, а также возвращенных ошибочно перечисленных социальных платежей и платежных документов.

99. Міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды төлеу бойынша агенттердің жеке шоттары:
1) заңды тұлғаларға, олардың құрылымдық бөлімшелеріне - орналасқан орны бойынша;
2) дара кәсіпкерлерге, жеке практикамен айналысатын тұлғаларға - орналасқан (тұрғылықты) орны бойынша ашылады.
100. Жеке шоттарын ашқан, жүргізген және жапқан кезде; әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдардың есептелген, есепке жазылған, аударылған және түскен сомаларының есебін жүргізген кезде осы тарауда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Қағидалардың 2 және 3-тарауларында мазмұндалған тәртіп сақталады.
101. Жеке шоттағы әлеуметтік төлемдердің есептелген және қате аударылғандар қайтарылған сомаларының түскен сомаларының есебі әлеуметтік төлемдердің келіп түскен, сондай-ақ қате аударылған тізілімдер мен оған төлем құжаттарының негізінде жүргізіледі.
102. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103. Жеке шоттарда операцияларды жазу тиісті бағандар бойынша құжаттардың негізінде жүргізіледі:
"Ағымдағы күнтізбелік күн" бағанында - операцияларды жазбасы күні көрсетіледі;
"Операцияның мазмұны" бағанында – тиісті құжаттарды көрсетумен, әлеуметтік төлемдер мен өсiмақылардың есептелген, есепке жазылған, аударылған және түскен сомалары туралы жазба;
"Төлеу мерзімі" бағанында - төлеу мерзімі зейнетақымен қамтамасыз ету, әлеуметтік сақтандыру, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамаға сәйкес агент тапсырған салық есептілігінің негізінде немесе салық тексеруі нәтижесі бойынша төлеу мерзімі;
"Банк шотынан есептен шығару күні" бағанында - төлем құжатында көрсетілген күн;
"Есептеу күні" бағанында - әлеуметтік төлемдер бойынша Мемлекеттік корпорациядан алынған тізілім күні көрсетіледі;
"Есепке жазылған" бағанында - төлеушінің салық есептілігінің және (немесе) салық тексеруі нәтижелерінің негізінде әлеуметтік төлемдердің есептелген және есепке жазылған сомасы;
"Кемітілді" бағанында - төлеушінің салық есептілігінің және (немесе) салық тексеруі нәтижесінің негізінде азайтылуға жататын сома;
"Төленді" бағанында - төлем құжаттары негізінде түсімдер сомалары;
"Қайтарылды" бағанында - қате аударылған сомаларды қайтарулар сомасы;
"Есеп айырысу сальдосы (Бересі) (-) немесе (Артық төлеу (+)" бағаны мынадай арифметикалық әрекет негізінде есептеледі:
"Есептік кезеңнің басына есеп айырысу сальдосы" бағаны алу "Есептелді" бағаны қосу "Азайтылды" бағаны қосу "Төленді" бағаны алу "Қайтарылды" бағаны;
"Өсімпұл сомасы" бағанында - табыстың нақты төленуі шартында агенттердің уақтылы аудармаған әлеуметтік төлемдер сомасына есептелген тұрақсыздық сомалары;
"Кезең ішінде" бағанында - өсімпұлдарды есептеу немесе азайту жүргізілген кезең;
"Өсімпұл төленді" бағанында әлеуметтік төлемдер түсімдері мен қайтарулары тізілімі және оларға төлем құжаттары негізінде өсімпұл сомалары;
"Өсімпұл сальдосы" есептелген және төленген өсімпұлдар арасындағы айырма;
"Қайтаруларды шегере отырып жыл басынан енгізілді" бағанында әлеуметтік төлемдердің келіп түскен, сондай-ақ қате аударылған тізілімдер мен төлем құжаттарының негізінде жүргізіледі.

104. При ошибочном указании услугополучателем в платежных документах кода назначения платежа, не соответствующего назначению платежа, вследствие которого произошло неправильное распределение платежей на сумму основного платежа и пеней услугополучателем представляется заявление услугодателю по месту ведения лицевого счета. В случае подтверждения суммы ошибочно зачисленного платежа в лицевом счете проводятся соответствующие дополнительные проводки.
105. При получении платежных документов, по которым услугодатель не может выяснить услугополучателя, по следующей причине:
1) неверного указания БИН или ИИН;
2) получения платежного документа по услугополучателю, который отсутствует в государственной базе данных налогоплательщиков;
3) получения платежного документа по услугополучателю, который зарегистрирован в государственной базе данных налогоплательщиков, но не зарегистрирован в услугодателе по месту нахождения (жительства);
4) ошибочные указания о переводе денег банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, при:
неверном оформлении электронного платежного документа;
несоответствии реквизитов реквизитам, указанным в платежном документе отправителем денег;
повторной передачи суммы социальных платежей платежные документы не отражаются в лицевом счете услугополучателя до выяснения их принадлежности.
Услугодатель проводит работу по выяснению "невыясненных платежей", которые в обязательном порядке отрабатываются ежедневно после приема электронных платежных документов с Государственной корпорации.
106. В случае неправильного оформления платежного документа при уплате социальных платежей услугодателем определяется принадлежность платежного документа по регистрационным данным плательщика, услугодатель производит корректировку БИН или ИИН услугополучателя в базе "Невыясненные платежи". Откорректированный БИН или ИИН услугополучателя сверяется с регистрационными данными услугополучателя, и при отсутствии расхождений сумма поступлений социальных платежей отражается в лицевом счете. При этом в базе "Невыясненные платежи" производится дополнительная запись:
откорректированный БИН или ИИН;
дата проводки в лицевой счет;
наименование услугодателя, который произвел запись в лицевой счет по социальным платежам.
107. Передача лицевых счетов услугополучателя от одного услугодателя другому услугодателю при изменении места нахождения (жительства) производится на основании представленного заявления услугополучателя о снятии с регистрационного учета.
При этом должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, список, где указываются:

104. Агентпен төлем құжаттарында төлемнің мақсатты коды қате, төлемнің мақсатына сәйкес келмейтін көрсетілген кезде, соның салдарынан негізгі төлем мен өсімпұл сомаларына төлемдерді дұрыс емес бөлу болғанда, агентпен жеке шотты жүргізу орны бойынша мемлекеттік кіріс органына өтініш табыс етіледі. Табыс етілген өтініш негізінде төлеушімен салыстыру актісі жасалады, қате төленген сома расталған жағдайда жеке шотта тиісті қосымша өткізулер жүргізіледі.
105. Төлем құжаттарын алған кезде көрсетілетін қызметті берушінің мынадай:
1) БСН немесе ЖСН дұрыс көрсетілмеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік дерекқорында жоқ агент бойынша төлем құжатын алуы;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік дерекқорында тіркелген, бірақ орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша бірде бір мемлекеттік кіріс органында тіркелмеген агент бойынша төлем құжатын алуы;
4) банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның:
электронды төлем құжатын дұрыс емес ресімдеу;
деректемелердің ақша жіберушінің төлем құжатында көрсеткен деректемелерге сәйкес келмеуі;
әлеуметтік төлем сомасын қайта беру төлем құжаттары олардың тиесілілігі анықталғанға дейін көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында көрсетілмеу себептері бойынша көрсетілетін қызметті алушыны анықтауы мүмкін емес.
Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік корпорациядан электрондық төлем құжаттарын қабылдағаннан кейін міндетті түрде күн сайын "анықталмаған төлемдерді" анықтау бойынша жұмыстарды жүргізеді.
106. Көрсетілетін қызметті беруші әлеуметтік төлемдерды төлеу кезінде төлем тапсырмалары қате ресімделген жағдайда төлеушінің тіркеу деректері бойынша төлем құжатының тиесілігі анықтайды, мемлекеттік кіріс органы "Анықталмаған төлемдер" базасында агенттің БСН немесе ЖСН түзету жүргізеді. Агенттің түзетілген БСН немесе ЖСН салық төлеушінің тіркеу деректерімен салыстырылады және алшақтықтар болмаған кезде міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік төлемдердің сомасы жеке шотта көрсетіледі. Бұл ретте "Анықталмаған төлемдер" базасында мынадай қосымша жазба жүргізіледі:
түзетілген БСН немесе ЖСН;
жеке шотқа енгізу күні;
міндетті зейнетақы жарналар, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша жеке шотына жазба жүргізген көрсетілетін қызметті берушінің атауы.
107. Орналасқан (тұрғылықты) орны өзгерген кезде көрсетілетін қызметті алушы жеке шотын бір мемлекеттік кіріс органынан басқа мемлекеттік кіріс органына беру көрсетілетін қызметті алушының тапсырылған тіркеу есебінен шығару туралы өтініші негізінде жүргізіледі.
Бұл ретте міндеттемелердің орындалуына бақылау жөніндегі лауазымды тұлға есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға:

1) полное наименование услугополучателя;
2) БИН или ИИН;
3) дата снятия с учета;
4) наименование услугодателя, куда переходит плательщик.
Если услугополучатель зарегистрирован по месту нахождения как индивидуальный предприниматель у одного услугодателя, а проживает в другом районе, то платежные документы по социальным платежам разносятся услугодателем, где он зарегистрирован по месту нахождения (жительства), в этом случае пеня пересчитывается в автоматическом режиме, с учетом даты уплаты.
108. По социальным платежам с неверными БИН или ИИН услугодателю необходимо:
1) из данных платежного документа по наименованию отправителя, текстовому назначению платежа и другим признакам выяснить услугополучателя;
2) в случае выяснения принадлежности социальных платежей указанные суммы разносятся в лицевые счета услугополучателей.
109. Возврат ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов производится накопительным пенсионным фондом в порядке, установленном постановлением № 540.
Сноска. Пункт 109 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. В случае получения услугодателем от уполномоченного органа дополнительного (уточненного) реестра поступивших, а также возвращенных ошибочно перечисленных социальных платежей и электронных платежных документов к нему за прошлые периоды, по которым в лицевых счетах ранее начислена пеня за несвоевременность уплаты социальных платежей указанная сумма пеней в лицевом счете услугополучателя сторнируется. В лицевом счете данная операция проводится в день получения данного реестра, а в графе "Дата зачисления платежей" указывается дата зачисления суммы социальных платежей.
111. При выяснении принадлежности невыясненных социальных платежей, а также платежных поручений с неверными БИН или ИИН, в лицевых счетах услугополучателей ранее начисленная пеня сторнируется, но при условии своевременной уплаты социальных платежей.
Глава 3. Порядок начисления пени в лицевых счетах и учет штрафов, а также формирования сведений об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) көрсетілетін қызметті алушының толық атауы;
2) БСН немесе ЖСН;
3) есептен шығару күні;
4) төлеуші ауысатын көрсетілетін қызметті берушінің атауы көрсетілетін тізімді береді.
Егер көрсетілетін қызметті алушы орналасқан орны бойынша дара кәсіпкер ретінде бір мемлекеттік кіріс органында тіркелген, ал өзі басқа ауданда тұратын болса, онда міндетті зейнетақы жарналар, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша төлем құжаттары ол орналасқан (тұрғылықты) орны бойынша тіркелген мемлекеттік кіріс органына жіберіледі, бұл жағдайда өсімпұл төлеу күні ескеріле отырып, автоматты режимде қайта есептеледі.
108. Қате БСН немесе ЖСН бар міндетті зейнетақы жарналар, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша мемлекеттік кіріс органдары:
1) төлем құжатының деректерінен жіберушінің атауы, төлемнің мәтіндік белгіленуі және басқа белгілері бойынша агентті анықтау;
2) міндетті зейнетақы жарналардың, әлеуметтік аударымдардың, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың және (немесе) жарналардың тиесілігін анықтаған жағдайда аталған сомаларды агенттердің жеке шоттарына таратып жазуы қажет.
109. Міндетті зейнетақы жарналарының қате есептелген сомасын қайтаруды № 540 қаулыда белгіленген тәртіппен жинақтаушы зейнетақы қоры жүргізеді.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110. Міндетті зейнетақы жарналардың, әлеуметтік аударымдардың, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың және (немесе) жарналардың уақтылы төлемегені үшін жеке шоттарда бұрын өсімпұл есептелген және оған өткен кезең үшін төлем құжаттарын уәкілетті органнан көрсетілетін қызметті беруші алған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының жеке шотындағы көрсетілген өсімпұл сомасы түзетіледі. Жеке шоттағы осы операция есепті алу күніне жүргізіледі, ал "Төлемдерді есептеу күні" бағанында міндетті зейнетақы жарналарды, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу күні көрсетіледі.
111. Анықталмаған міндетті зейнетақы жарналардың, әлеуметтік аударымдардың, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың және (немесе) жарналардың кімге тиесілі екендігі, сондай-ақ қате БСН немесе ЖСН бар төлем тапсырмасы анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының жеке шоттарында бұрын есептелген өсімпұл, бірақ міндетті зейнетақы жарналардың, әлеуметтік аударымдардың, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың және (немесе) жарналардың уақтылы төленген жағдайда түзетіледі.
3-тарау. Жеке шоттардағы өсімпұлды есептеу және айыппұлдарды есепке алу, сондай-ақ есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 1. Порядок начисления пени в лицевых счетах
112. Пеня начисляется в лицевых счетах ежедневно за неисполнение налогового обязательства в установленные сроки.
113. Пеня в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 117 Налогового кодекса начисляется за каждый день просрочки исполнения налогового обязательства, начиная со дня, следующего за днем срока уплаты налога и платежа в бюджет, включая день уплаты, в размере 1,25 – кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на каждый день просрочки.
За несвоевременное перечисление социальных платежей пеня начисляется за каждый день просрочки, начиная со дня, следующего за днем срока уплаты, включая день уплаты, в размере 1,25 – кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на каждый день просрочки.
Сноска. Пункт 113 – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2021 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. В лицевых счетах начисление пени производится:
1) после каждой учетной операции, изменяющей остаток просроченной недоимки;
2) в конце каждого месяца за время со дня, следующего за днем срока уплаты, или же за днем последнего начисления пени;
3) при выдаче сведений об отсутствии и (или) наличии задолженности.
115. Начисленная сумма пеней отражается в графе "Сумма пеней" лицевого счета, а в графе "За период" указывается, за какой период времени начислена пеня.
В графе "Уплачено (возвращено) пени" лицевого счета отражаются уплаченные суммы пеней или возвращенные, (зачтенные) в уплату основного платежа.
Сумма уменьшений ранее начисленной пени или зачтенной в уплату основного платежа отражается в графе "Сумма пени" со знаком "–".
В графе "Сальдо пени" указывается остаток неуплаченных сумм пеней.
116. В целях составления сведений об отсутствии (наличии) задолженности по запросу органов юстиции, образовавшаяся в лицевых счетах услугополучателя сумма налоговой задолженности и задолженности по социальным платежам в размере менее 0,50 тенге не считается налоговой задолженностью.
117. Пеня в соответствии со статьей 117 Налогового кодекса начисляется банкам или организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, за несоблюдение очередности списания с банковских счетов сумм налогов и платежей, пеней, штрафов; неперечисление (незачисление) их в бюджет; несвоевременное перечисление списанных сумм с банковских счетов налогоплательщиков и внесенных наличных денег в кассы банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в счет уплаты налогов и платежей, пени, штрафов и начисленных банковских вознаграждений в бюджет в размере 1,25 – кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на каждый день просрочки.

1-параграф. Жеке шоттардағы өсімпұл есептеу тәртібі
112. Жеке шоттардағы өсімпұл салық міндеттерін белгіленген мерзімдерде атқармағаны үшін есептеледі.
113. Салық кодексінің 117-бабы 2-тармағы 2-тармақшасына сәйкес өсімпұл салықты және бюджетке төленетін төлемді төлеу мерзімі күнінен кейінгі күннен бастап, бюджетке төлеген күнді қоса алғанда, салықтық міндеттемені орындаудың мерзімі өткен әрбір күні үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мерзімі өткен әрбір күнге белгілеген базалық мөлшерлемесінің 1,25 еселенген мөлшерінде есепке жазылады.
Әлеуметтік төлемдерді уақтылы аудармағаны үшін төлеу мерзімі күнінен кейінгі күннен бастап, төлеген күнді қоса алғанда, төлеудің мерзімі өткен әрбір күні үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мерзімі өткен әрбір күнге белгілеген базалық мөлшерлемесінің 1,25 еселенген мөлшерінде өсімпұл есепке жазылады.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2021 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. Жеке шоттарда өсімпұл есептеу:
1) мерзімі өткен бересі қалдығын өзгертетін әрбір есеп операцияларынан кейін;
2) әрбір айдың соңында төлеу мерзімі аяқталған күннен кейінгі уақыттан бастап немесе соңғы өсімпұл есептеу күнінен бастап;
3) берешегінің жоғы және (немесе) бары туралы мәліметтерін беру кезінде жүргізіледі.
115. Есептелген өсімпұл сомасы жеке шоттың "Өсімпұл сомасы" бағанында көрсетіледі, ал "Кезең үшін" бағанында уақыттың қай кезеңіне өсімпұл есептелгені көрсетіледі.
Жеке шоттың "Өсімпұл төленді (қайтарылды)" бағанында негізгі төлем төлеуге төленген немесе қайтарылған (есептелген) өсімпұл сомасы көрсетіледі.
Негізгі төлем төлеуіне бұрын аударылған немесе есептелген өсімпұл сомасының кемуі "Өсімпұл сомасы" бағанында "-" белгісімен көрсетіледі.
"Өсімпұл сальдосы" бағанында өсімпұл сомасының төленбеген қалдығы көрсетіледі.
116. Әділет органдарының сұрау салуы бойынша берешегінің жоғы және (немесе) бары туралы мәліметтерді толтыру мақсатында көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында 0,50 теңгеден кем мөлшерде жинақталған өсімпұл сомасы өсімпұл бойынша берешек болып саналмайды.
117. Салық кодексінің 117-бабына сәйкес екінші деңгейдегі банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, банктік шоттардан салықтардың және төлемдердің, өсімпұлдардың, айыппұлдардың сомаларын есептен шығару кезектілігін сақтамағаны үшін; оларды бюджетке аудармағаны (есепке жатқызбағаны) үшін, салық төлеушілердің банктік шоттарынан есептен шығарылған сомаларды және салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұлды, айыппұлдарды төлеу есебіне, екінші деңгейдегі банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кассаларына салынған қолма-қол ақшаны есепке жазылған банктік сыйақыларды бюджетке уақтылы аудармағаны үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мерзімі өткен әрбір күнге белгілеген базалық мөлшерлемесінің 1,25 еселенген мөлшерінде өсімпұл есепке жазылады.

Сноска. Пункт 117 – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2021 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. При начислении пени в лицевом счете учитываются:
1) дата списания денег с банковского счета в уплату налогов, платежей в бюджет, социальных платежей;
2) дата внесения наличных денег в уплату налогов и платежей, социальных платежей в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, или соответствующий уполномоченный государственный орган;
3) дата осуществления платежа через банкоматы и иные электронные устройства;
4) дата проведения зачета излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет;
5) дата зачисления подоходного налога на условный банковский вклад.
119. За задержку перечисления банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, списанных с банковских счетов услугополучателя денег в уплату налогов и платежей в бюджет, социальных платежей с услугополучателей пени не взимаются.
Начисленные в соответствии с настоящим пунктом суммы пеней банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, в лицевых счетах проводятся на основании Реестра о начисленных (уменьшенных) суммах налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (далее – Реестр).
Для учета начисленных и уплаченных сумм пеней банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, открываются лицевые счета по соответствующим кодам классификации доходов бюджета.
В графе "Содержание операции" производится соответствующая запись: "Начислено по проверке".
В графе "Начислено пени" лицевого счета отражается сумма пеней, указанная в Реестре.
120. Пеня не начисляется на сумму недоимки кредиторам принудительно ликвидируемых банков, в случае, если единственной причиной образования недоимки явилась ликвидация обслуживающего банка, на основании списка кредиторов ликвидируемых банков, представленного должностному лицу, ответственному за ведение учета, должностным лицом, выполняющим функции контроля за исполнением услугополучателя налоговых обязательств, обязательств по перечислению и уплате социальных платежей.
121. В списке указываются:
1) наименование услугополучателя – кредитора ликвидируемого банка;
2) БИН;
3) сумма недоимки, на которую не начисляются пени;
4) дата вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации банка. С указанной даты прекращается начисление пени в лицевом счете.

Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2021 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. Жеке шоттардағы өсімпұлды есептеу кезінде:
1) салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді төлеуге банк шотынан ақшаны шығару күні;
2) банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар, немесе тиісті уәкілетті мемлекеттік орган салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді төлеуге қолма қол ақша енгізу күні;
3) банкоматтар және өзге де электронды құрылғылар арқылы төлемді жүзеге асыру күні;
4) салықтың, бюджетке төленетін төлемның артық төлеген сомасын жүргізу күні ескеріледі;
5) табыс салығының шартты банк салымына аудару күні ескеріледі.
119. Банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың салық және бюджетке төленетін төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді төлеуге көрсетілетін қызметті алушының банк шоттарынан есептен шығарылған ақшаны аударуын кешіктіргені үшін көрсетілетін қызметті алушылардан өсімпұл алынбайды.
Салық тексерулері нәтижесінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарға есептелген өсімпұлдар салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың, өсімпұлдардың және айыппұлдардың есептелген (кемітілген) сомалары туралы тізілім (бүдан әрі - Тізілім) негізінде өткізіледі.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарға есептелген және төленген өсімпұлдар сомасына салық тексерулері нәтижесінде бюджет кірістерін сыныптау кодтарына сәйкес жеке шоттар ашылады.
"Операцияның мазмұны" бағанасында "Тексеру акті бойынша есепке жазылған" тиісті жазба жүргізіледі.
Жеке шоттың "Есепке жазылған өсімпұлдар" бағанында тізілімде көрсетілген өсімпұлдар сомасы көрсетіледі.
120. Бересінің бір ғана себебі жауапты бөлімнің есеп бөліміне ұсынған банкілерді жоюшы кредиторлар тізімі негізінде қызмет көрсетуші банктің жойылуы болып табылған жағдайда банктерді мәжбүрлеп жоюшы кредиторлардың бюджетіне салық және басқа да міндетті төлемдер бойынша бересі сомасына өсімпұлдар есептелмейді.
121. Тізімде:
1) көрсетілетін қызметті алушының атауы – таратылатын банктің кредиторы;
2) БСН;
3) өсімпұлдар есептелмейтін бересі сомасы;
4) банкті мәжбүрлеп жою туралы шешімнің күшіне ену күні көрсетіледі. Есеп бөлімі қызметкері көрсеткен күннен бастап жеке шоттағы өсімпұлдар есептеу тоқтатылады.

122. Пеня в соответствии со статьей 117 Налогового кодекса не начисляется на сумму недоимки при вступлении в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций, со дня подачи искового заявления в суд о принудительном выпуске объявленных акций и до окончания их размещения.
Для приостановления начисления пени в лицевых счетах должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, списки указанных налогоплательщиков.
В списке указываются:
1) наименование услугополучателя;
2) БИН;
3) сумму недоимки, на которую не начисляются пени;
4) дата вступления в силу решения суда о принудительном выпуске объявленных акций;
5) дата окончания размещения объявленных акций принудительного выпуска.
123. Пеня не начисляется физическому лицу на сумму недоимки с даты вступления в силу решения суда о признании его безвестно отсутствующим на основании списка, представленного должностному лицу, ответственному за ведение учета, должностным лицом по контролю за исполнением обязательств.
В списке указываются:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица;
2) ИИН;
3) сумма недоимки, на которую не начисляются пени;
4) дата вступления в силу решения суда о признании физического лица безвестно отсутствующим;
5) дата отмены решения суда о признании физического лица безвестно отсутствующим.
В случае отмены решения суда о признании физического лица безвестно отсутствующим пеня начисляется с даты отмены указанного решения.
124. Списки, указанные в пунктах 121, 122 и 123 настоящих Правил, подписываются должностным лицом по контролю за исполнением обязательств и утверждаются руководителем услугодателя.
125. При ошибочном или неправильном отражении в лицевом счете сумм налогов и платежей, повлекших необоснованное начисление пени, а также при неправильном начислении (уменьшении) в лицевом счете сумм пеней не по вине услугополучателя на основании решения услугодателя в течение 1 (одного) рабочего дня со дня вынесения данного решения должностным лицом, ответственным за ведение учета, проводятся соответствующие записи, а указанные суммы налогов, платежей и пеней сторнируются.
Записи по сторнированию неправомерно начисленных сумм налогов, платежей и пеней производятся на основании Реестра к начислению.
126. Начисление пени в лицевом счете при несвоевременной уплате сумм по дополнительной налоговой отчетности производится со дня, следующего за днем установленного срока уплаты.
127. При продлении срока представления налоговой отчетности в лицевом счете не изменяется срок уплаты, установленный пунктом 4 статьи 212 Налогового кодекса. В связи с этим при продлении срока представления налоговой отчетности в лицевом счете пеня начисляется со дня, следующего за днем установленного срока уплаты.

122. Сот шешімі бойынша бюджетке төленетін салық және басқа да міндетті төлемдерді өтеу үшін акциялардың қосымша эмиссиясы жүргізілетін бересі сомасына өсімпұлдар Салық Кодексінің 117-бабы сәйкес есептелмейді. Жеке шоттардағы өсімпұлдар есептеуді тоқтату үшін жауапты бөлім есеп бөліміне көрсетілген көрсетілетін қызметті алушының тізімін ұсынады.
Тізімде:
1) көрсетілетін қызметті алушының атауы;
2) БСН;
3) өсімпұлдар есептелмейтін бересі сомасы;
4) жарияланған акцияларды мәжбүрлі түрде шығару туралы сот шешімінің күшіне ену күні;
5) мәжбүрлі түрде шығарылған жарияланған акцияларды орналастырылудың аяқталу күні көрсетіледі.
123. Жеке тұлғаға бересі сомасына жауапты бөлім есеп бөліміне ұсынған тізімдер негізінде оның із-түссіз жоқ деп тану туралы соттың шешімі күшіне енгеннен бастап жеке тұлғаның бересіне өсімпұлдар есептелмейді.
Тізімде:
1) жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
2) БСН;
3) өсімпұлдар төленбейтін бересі сомасы;
4) жеке тұлғаны із-түссіз жоқ деп тану туралы сот шешімінің күшіне енген күні;
5) жеке тұлғаны із-түссіз жоқ деп тану туралы сот шешімі күшін жойған күні көрсетілуі тиіс.
Жеке тұлғаны із-түссіз жоқ деп тану туралы сот шешімі күшін жойған жағдайда өсімпұлдар аталған шешім күшін жойған күннен бастап өсімпұлдар есептеледі.
124. Осы Қағиданың 121, 122 және 123-тармақтарында сәйкес жауапты бөлімнің есеп бөліміне ұсынған тізімдеріне жауап бөлімінің жұмысшысы, бастығы қол қояды және мемлекеттік кіріс органының жетекшісі бекітеді.
125. Өсімпұлдарды негізсіз есептеуге алып келген салықтар мен төлемдердің сомаларын жеке шотта қате немесе дұрыс емес, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының кінәсінен емес өсімпұлдар сомасын негізсіз есептеуге алып келген салық немесе басқа да міндетті төлемдер сомалары қате есептеген (кеміткен) көрсеткен кезде, көрсетілетін қызметті берушінің шешімімен, есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлға осы шешімді шығарған күннен 1 (бір) жұмыс күні ішінде жеке шотта тиісті жазба жасалады, ал көрсетілген салықтардың, төлемдер мен өсімпұлдардың сомалары түзетіледі.
Негізсіз есептелген салықтардың, төлемдер мен өсімпұлдардың сомаларын түзету жөніндегі жазбалар Есептеуге арналған тізілімнің негізінде жүргізіледі.
126. Қосымша салық есептілігі бойынша сомаларды уақтылы төлемеген кезде жеке шоттағы өсімпұлдарды есептеу төлеу мерзімі белгіленген күннен кейінгі күннен бастап есептеледі.
127. Салық декларациясын ұсыну мерзімін ұзартқан кезде Салық кодексінің 212-бабы 4-тармағына белгіленген төлеу мерзімі жеке шотта өзгермейді. Осыған байланысты, салық декларациясын ұсыну мерзімін ұзартқан кезде жеке шоттағы өсімпұлдар төлеу мерзімі белгіленген күннен кейінгі күннен бастап есептеледі.

128. Расчет пени производится по следующей формуле:
П = (Н * Р / 100 * 1,25 * Д)/ 365, где:
П – сумма начисленной пеней;
Н – сумма недоимки;
Р – базовая ставка;
Д – количество просроченных дней.
Сноска. Пункт 128 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129. Начисленные суммы пеней зачисляются на соответствующие коды налогов и платежей, утвержденные классификацией доходов бюджета.
Параграф 2. Порядок учета штрафов
130. Учет административных штрафов за административные правонарушения, возбуждение и (или) рассмотрение дел по которым входит в компетенцию услугодателя, ведется в лицевых счетах.
Для отражения в лицевом счете начисленных сумм штрафов за правонарушения в области налогообложения, таможенного регулирования, а также законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании должностным лицом, возбудившим производство по делу об административном правонарушении, либо руководителем его управления (отдела) заполняется и представляется должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий.
131. Реестр к начислению заполняется на основании постановления о наложении административного взыскания и исполненного уведомления (извещения), указанного в части 1 статьи 897 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", а также на основании решения услугодателя, вынесенного в соответствии с законодательством об административных правонарушениях, где указывается сумма штрафа, срок перечисления в бюджет.
Сноска. Пункт 131 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132. Записи о начислении сумм штрафов производятся в графу "Начислено (уменьшено) штрафа" лицевого счета того вида налога и платежа в бюджет, по которому допущены эти нарушения.
133. Списание суммы штрафа по постановлению о наложении административного взыскания за правонарушения в области налогообложения, таможенного регулирования, а также законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, исполнение которого невозможно в силу истечения срока давности исполнения постановления, установленного законодательством Республики Казахстан, производится с лицевого счета услугополучателя на основании решения услугодателя, вынесенного в соответствии с законодательством об административных правонарушениях.
Запись по списанию суммы штрафа, исполнение которого невозможно в силу истечения срока давности исполнения постановления, производится в графе "Начислено (уменьшено) штрафа" лицевого счета на основании Реестра со знаком минус.

128. Өсімпұлдар есеп айырысуы мынадай формулада жүргізіледі:
П = (H * P/ 100 * 2,5 * Д)/ 365, мұнда:
П – есептелген өсімпұлдар сомасы;
Н – бересі сомасы;
Р – базалық мөлшерлеме;
Д – мерзімі өткен күндер саны.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
129. Есептелген өсімпұлдар сомасы бюджет кірісінің жіктемесімен бекітілген салықтар мен төлемдердің тиісті кодтарына сәйкес есептеледі.
2-параграф. Айыппұлдарды есептеу тәртібі
130. Әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік айыппұлдарды есепке алу, көрсетілетін қызметті берушінің құзыретіне жататын істерді қозғау және (немесе) қарау жеке шотта жүргізіледі.
Салық салу, кедендік реттеу саласындағы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы заңнамаларын құқық бұзушылықтар үшін есептелген айыппұлдар сомасын жеке шотта көрсету үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс қозғаған лауазымды тұлға не оның басқармасының (бөлімнің) басшысы толтырады және есепті жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға салық тексерулері мен әкімшілік жазаларды қолдану туралы қаулылардың нәтижелері бойынша салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың сомаларын Есептеуге (кемітуге) арналған тізілім (осы тараудың мақсатында бұдан әрі – Тізілім) ұсынылады.
131. Тізілім Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 897-бабы 1-бөлігінде көрсетілген, әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының және орындалған хабарлама (хабарлау) негізінде, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамаға сәйкес шығарылған, айыппұл сомасы, бюджетке аудару мерзімі көрсетілген көрсетілетін қызметті берушінің шешімі негізінде толтырылады.
Ескерту. 131-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
132. Айыппұлдар сомасын есептеу туралы жазба осы бұзушылықтар жіберілген салық түрі мен төлемнің "Айыппұл (кемітілді) есепке жазылған" бағанында жүргізіледі.
133. Қазақстан Республикасының салық салу саласындағы әкімшілік жазаларды қолдану туралы қаулылар бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік қамсыздандыру туралы заңнамаларына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, қаулыны орындау мерзімінің бітуінен орындау мүмкіндігі жоқтықтан, айыппұл сомасын есептен шығару әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес шығарылған, көрсетілетін қызметті берушінің шешімі негізінде көрсетілетін қызметті алушының жеке шотынан жүргізіледі.
Қаулыны орындау мерзімінің аяқталуына байланысты орындалуы мүмкін емес айыппұл сомасын есептен шығару жөніндегі жазба алу белгісімен Тізілімнің негізінде жеке шоттың "Айыппұл (кемітілді) есепке жазылған" бағанында жүргізіледі.

Параграф 3. Учет и передача лицевых счетов услугополучателей
134. Передача лицевого счета услугополучателя, в том числе от одного услугодателя другому услугодателю, производится в следующих случаях:
1) при изменении:
места жительства (пребывания) физического лица;
места нахождения:
индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой;
юридического лица – резидента, его структурных подразделений, а также структурных подразделений юридических лиц – нерезидентов;
юридического лица – нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства;
зависимого услугополучателя, который рассматривается как постоянное учреждение нерезидента в соответствии с пунктом 3 статьи 220 Налогового кодекса;
нерезидента, являющегося услугополучателя в соответствии с пунктом 8 статьи 650 Налогового кодекса.
Передача лицевого счета услугополучателя в соответствии с настоящим подпунктом производится по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 77 Налогового кодекса;
2) при реорганизации юридического лица – на основании сведений Национального реестра БИН;
3) при переходе на порядок уплаты корпоративного подоходного налога и представления декларации по нему юридическим лицом – нерезидентом совокупно по группе постоянных учреждений в Республике Казахстан этого юридического лица – нерезидента через одно из его постоянных учреждений – на основании уведомления, предусмотренного статьей 220 Налогового кодекса; при ошибочной уплате налогов и платежей;
4) при снятии с учетной регистрации структурного подразделения юридического лица в лицевой счет юридического лица – на основании сведений Национального реестра БИН.
135. Передача лицевого счета услугополучателя, в том числе от одного услугодателя другому услугодателю, производится в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня возникновения оснований для передачи лицевого счета, предусмотренных пунктом 134 настоящих Правил.
136. Передача лицевого счета реорганизованного юридического лица услугодателю по месту регистрационного учета правопреемника (правопреемников) производится:
1) при слиянии, присоединении – на основании передаточного акта;
2) при разделении, выделении – на основании разделительного баланса.
Передача лицевого счета реорганизованного юридического лица при реорганизации юридического лица путем разделения производится после завершения налоговой проверки и отражения результатов проверки на лицевом счете реорганизованного юридического лица.
137. Передача сальдо лицевого счета структурного подразделения в лицевой счет юридического лица осуществляется также в случае принятия решения юридического лица об отмене признания своего структурного подразделения самостоятельным услугодателем.

3-параграф. Көрсетілетін қызметті берушінің жеке шоттарын есепке алу және беру
134. Көрсетілетін қызметті алушының жеке шотын, оның ішінде бір мемлекеттік кіріс органынан басқа мемлекеттік кіріс органына беру мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) мыналар:
жеке тұлғаның тұрғылықты (болу) жері;
мыналардың:
дара кәсіпкердің, жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың;
резидент заңды тұлғаның, оның құрылымдық бөлімшелерінің, сондай-ақ шетелдік заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің;
Қазақстан Республикасында қызметін филиал, өкілдік ашпай, тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидент заңды тұлғаның;
Салық Кодекстің 220-бабының 3-тармағына сәйкес бейрезиденттің тұрақты мекемесі ретінде қарастырылатын тәуелді агенттің;
Салық Кодекстің 650-бабының 8-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын бейрезиденттің орналасқан жері өзгерген кезде жүргізіледі.
Осы тармақшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушы жеке шоттарын беру Салық кодексінің 77-бабы 1-тармағында көзделген негіздер бойынша;
2) заңды тұлға қайта ұйымдастырылған кезде - БСН ұлттық тізілімінің мәліметтері негізінде;
3) бейрезидент заңды тұлға корпоративтік табыс салығын төлеу және ол бойынша декларация табыс ету тәртібіне осы бейрезидент заңды тұлғаның Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемелердің тобы бойынша жинақталып, оның тұрақты мекемелерінің бірі арқылы ауысқан кезде, - Салық Кодекстің 220-бабында көзделген хабарлама негізінде; салықтарды және бюджетке төленетін төлемдердің қате төлеуіне байланысты;
4) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесін есептік тіркеуден шығарған кезде заңды тұлғаның жеке шотына - БСН ұлттық тізілімінің мәліметтері негізінде жүргізіледі.
135. Көрсетілетін қызметті алушының жеке шотын бір көрсетілетін қызметті берушіден екінші көрсетілетін қызметті берушіге беру осы Қағидалардың 134-тармағында көзделген жеке шотты беру үшін негіздер туындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
136. Қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның жеке шоттарын құқық мирасқорының (құқық мирасқорларының) тіркеу есебіне алынған орны бойынша мемлекеттік кіріс органына беру:
1) біріккен, қосылған кезде – беру актісі негізінде;
2) бөлінген, бөлініп шыққан кезде – бөліну балансы негізінде жүргізіледі.
Заңды тұлға бөліну жолымен қайта ұйымдастырылған кезде қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның жеке шотын беру салықтық тексеру аяқталған соң және тексеру нәтижелері қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның жеке шотында көрсетілгеннен кейін жүргізіледі.
137. Құрылымдық бөлімшесінің жеке шотының сальдосын жеке шотқа беруді заңды тұлға, сонымен бірге заңды тұлға жеке салық төлеушімен өз құрылымдық бөлімшесін тануды жою туралы шешім қабылданған жағдайда жүзеге асырады.

138. Лицевой счет передается за период с начала открытия до даты его закрытия в передающем услугодателе.
139. В течение 10 (десяти) рабочих дней после передачи лицевого счета услугополучателя документы услугополучателя, связанные с исполнением налогового обязательства, а также обязанности по исчислению, удержанию и перечислению социальных платежей, передаются на бумажном носителе услугодателю, в который передан лицевой счет.
140. При получении документов услугодатель по новому месту нахождения услугополучателяобязан в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня их получения уведомить передающего услугодателя о получении указанных документов.
141. Для передачи лицевых счетов услугополучателя должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, список, где указываются:
1) наименование услугополучателя;
2) БИН или ИИН;
3) дата снятия с регистрационного учета;
4) причина снятия с регистрационного учета;
5) наименование услугодателя, куда переходит услугополучатель.
142. В лицевых счетах передающего услугодателя производится запись "Лицевой счет ______ передан (дата) органу государственных доходов по _____ (району, городу) ________ (области, города)".
Лицевые счета передаются на электронных носителях.
143. Услугодателем по новому месту нахождения услугополучателя, открываются лицевые счета с учетом входящего сальдо лицевого счета, направленного услугодателем по прежнему месту ведения лицевых счетов.
Параграф 4. Учет и передача лицевых счетов при реорганизации юридического лица
144. В случае представления услугодателю документов о реорганизации юридического лица услугодатель в соответствии с пунктом 8 статьи 62 Налогового кодекса передает сальдо лицевых счетов реорганизованного юридического лица его правопреемнику (правопреемникам).
Передача лицевого счета реорганизованного юридического лица производится на основании передаточного акта или разделительного баланса.
145. В лицевых счетах реорганизованного юридического лица после подведения итогов производится запись о передаче сальдо.
146. В лицевой счет правопреемника реорганизованного юридического лица вносится сальдо лицевого счета реорганизованного юридического лица.
В случае наличия у реорганизованного юридического лица нескольких правопреемников сальдо лицевого счета распределяется по доле в имуществе, полученном правопреемником (правопреемниками) при реорганизации.

138. Жеке шот ашқаннан бастап беретін салық органында оның жабылған күніне дейінгі кезең үшін беріледі.
139. Көрсетілетін қызметті алушы жеке шоты берілгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының салық міндеттемесін, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды есептеу, ұстап қалу және аудару бойынша міндеттерін орындауға байланысты құжаттары жеке шот берілген көрсетілетін қызметті беруші қағаз жеткізгіште беріледі.
140. Жеке тұлғаның жаңа орналасқан жері бойынша құжаттарды алған кезде, оларды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде көрсетілген құжаттарды алуы туралы мемлекеттік кірістердің беруші органын хабардар етуге міндетті.
141. Көрсетілетін қызметті алушы жеке шоттарын беру үшін міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға тізімді ұсынады, онда мыналар көрсетіледі:
1) көрсетілетін қызметті алушының атауы;
2) БСН немесе ЖСН;
3) тіркеу есебінен шығару күні;
4) тіркеу есебінен шығару себебі;
5) көрсетілетін қызметті алушы ауысатын көрсетілетін қызметті берушінің атауы.
142. Беретін көрсетілетін қызметті берушінің жеке шоттарында "Жеке шот ______ (облысы, қаласы) ______ (ауданы, қаласы) бойынша мемлекеттік кірістер органына берілді" деген жазба жүргізіледі.
Жеке шоттар электронды тасығыштарда беріледі.
143. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға жаңа орналасқан орны, салықтарды және бюджетке төленетін төлемдердің төлеуі бойынша, жеке шоттарын жүргізудің бұрынғы орны бойынша көрсетілетін қызметті беруші жіберген кіріс сальдосын ескере отырып жаңа жеке шоттар ашады.
4-параграф. Заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру кезінде жеке шоттарын есепке алу және беру
144. Көрсетілетін қызметті берушіге заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру туралы құжаттарды табыс еткен жағдайда Салық кодексінің 62-бабы 8-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші оның құқық мирасқорына (құқық мирасқорларына) қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның жеке шоттарының сальдосын береді.
Қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның жеке шоттары беру актісі немесе бөліну балансы негізінде жүргізіледі.
145. Қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның жеке шотында қорытындысын шығарғаннан кейін сальдоны беру туралы жазба жүргізіледі.
146. Қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқық мирасқорының жеке шотына қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның сальдосы енгізіледі.
Қайта ұйымдастырылған заңды тұлғада бірнеше құқық мирасқоры болған жағдайда жеке шоттың сальдосы қайта ұйымдастыру кезінде құқық мирасқоры алған мүліктегі үлесі бойынша таратылады.

Параграф 5. Порядок представления выписок из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам и формирования сведений об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов
Сноска. Заголовок параграфа 5 главы 3 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
147. Для получения выписки из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам (далее – выписка из лицевого счета) услугополучатели направляют услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz запрос на получение выписки из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам.
Для получения сведений об отсутствии (наличии) задолженности услугополучатели направляют услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz запрос на получение сведений об отсутствии (наличии) задолженности.
Сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов, формируется автоматически по данным лицевого счета в ИС ЦУЛС на дату поступления запроса услугополучателя.
Сноска. Пункт 147 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
148. Исключен приказом и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
149. Исключен приказом и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
150. Исключен приказом и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
151. Регистрация поступивших запросов, указанных в пункте 147 настоящих Правил, осуществляется автоматически в ИС ЦУЛС в Журнале регистрации запросов на получение выписки из лицевого счета и сведений об отсутствии (наличии) задолженности по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 151 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
152. Выписка из лицевого счета представляется в электронном виде через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня поступления запроса на получение выписки из лицевого счета.

5-параграф. Жеке шоттан бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша үзінді көшірме беру және есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді қалыптастыру тәртібі
Ескерту. 5-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
147. Жеке шоттан бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша үзінді көшірме (бұдан әрі – жеке шоттан үзінді көшірме) алу үшін көрсетілетін қызметті алушы www.egov.kz "электрондық үкімет веб-порталы арқылы көрсетілетін қызметті берушіге жеке шоттан үзінді көшірме алуға сұрау салуды жолдайды.
Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алу үшін көрсетілетін қызметті алушы www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетілетін қызметті берушіге берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алуға сұрау салуды жолдайды.
Есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті алушының сұрау салуы келіп түскен күні ОБЖШ АЖ-дегі жеке шоттың деректері бойынша автоматты түрде қалыптастырылады.
Ескерту. 147-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
148. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
149. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
150. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
151. Осы Қағидалардың 147-тармағында көрсетілген, келіп түскен сұрау салуларды тіркеу осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ОБЖШ АЖ-да Жеке шоттан үзінді көшірме және берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алуға сұрау салуларды тіркеу журналында автоматты түрде жүзеге асырылады.
Ескерту. 151-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
152. Жеке шоттан үзінді көшірме алуға сұрау салу келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей, осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жеке шоттан үзінді көшірме электронды түрде ұсынылады.

Сноска. Пункт 152 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
153. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности представляются в электронном виде через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня поступления запроса на получение сведения об отсутствии (наличии) задолженности.
Сноска. Пункт 153 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
154. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности формируется автоматически по данным лицевого счета в ИС ЦУЛС на дату поступления запроса услугополучателя.
Сноска. Пункт 154 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
155. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности предоставляются в электронном виде в формате "да" или "нет":
1) органам юстиции – на основании запросов органов юстиции;
2) органам внутренних дел – по их запросу.
156. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности предоставляются по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам:
1) государственным органам и (или) лицам, предоставление которым таких сведений предусмотрено законодательством Республики Казахстан, – по запросу такого органа и (или) лица;
2) услугополучателю, участвующему в электронных государственных закупках, – по его запросу.
157. По юридическим лицам, имеющим структурные подразделения, сведения об отсутствии (наличии) задолженности составляются по месту нахождения юридического лица с учетом состояния лицевых счетов юридического лица и его структурных подразделений, открытых услугодателем по месту регистрационного учета юридического лица и его структурных подразделений.
158. В Сведениях об отсутствии (наличии) задолженности структурного подразделения отражается информация о состоянии лицевых счетов данного структурного подразделения, открытых услугодателем по месту регистрационного учета структурного подразделения.
159. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности формируются на основании запроса структурного подразделения услугодателя, в полномочия которого входит предъявление требований для включения в реестры требований кредиторов, предусмотренные следующими законами Республики Казахстан:

Ескерту. 152-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
153. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алуға сұрау салу келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей, осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді электронды түрде ұсынылады.
Ескерту. 153-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
154. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер көрсетілетін қызметті алушының сұрау салуы келіп түскен күні ОБЖШ АЖ-дағы жеке шоттардың деректері бойынша автоматты түрде қалыптастырылады.
Ескерту. 154-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
155. Берешектің болмауы (болуы) туралы мәліметтер "иә" немесе "жоқ" пішінінде электронды түрде:
1) әділет органына – әділет органдарының сұрау салуы негізінде;
2) ішкі істер органдарына – олардың сұрау салуы бойынша беріледі.
156. Есебі көрсетілетін қызметті беруші жүргізілетін берешегiнiң болмауы (болуы) туралы мәліметтер осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:
1) мемлекеттік органдарға және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында осындай мәліметтерді беру көзделген адамдарға - осындай органның және (немесе) адамның сұрау салуы бойынша;
2) электрондық мемлекеттік сатып алуға қатысушы көрсетілетін қызметті алушыға - оның сұрау салуы бойынша беріледі.
157. Құрылымдық бөлімшелері бар заңды тұлғалар бойынша Берешектің болмауы (болуы) туралы мәліметтер заңды тұлғаның және оның құрылымдық бөлімшелерінің тіркеу есебінің орны бойынша көрсетілетін қызметті берушіге ашық заңды тұлғаның және оның құрылымдық бөлімшелерінің жеке шоттарының жағдайын есепке ала отырып заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша жасалады.
158. Құрылымдық бөлімшенің Берешектің болмауы (болуы) туралы мәліметтерінде осы құрылымдық бөлімшенің тіркеу есебінің орны бойынша көрсетілетін қызметті беруші ашық жеке шоттарының жай-күйі туралы ақпарат көрсетіледі.
159. Берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер:

1) "О реабилитации и банкротстве", если в отношении услугополучателя применена реабилитационная процедура или возбуждено дело о банкротстве;
2) "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан", если в отношении услугополучателя применена процедура судебного банкротства.
При этом в сведениях об отсутствии (наличии) задолженности не отражается:
1) налоговая задолженность при изменении срока исполнения налоговых обязательств по уплате налогов, плат, пени;
2) налоговая задолженность при применении реабилитационной процедуры или процедуры восстановления платежеспособности;
3) налоговая задолженность и задолженность по социальным платежам услугополучателя, признанного банкротом – со дня вступления в законную силу решения суда о признании услугополучателя банкротом на период проведения процедуры банкротства, установленных законами Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 159 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
160. В Сведениях об отсутствии (наличии) задолженности сумма превышения НДС, по которой налогоплательщиком в декларации указано требование о возврате суммы превышения НДС, возвращенная из бюджета, но не подтвержденная в последующем по результатам налогового контроля, подлежащая уплате в бюджет на основании уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля или уведомления о результатах проверки, с начисленной суммой пени отражается в налоговой задолженности.
161. В Сведениях об отсутствии (наличии) задолженности отражается сводная со всех услугодателей информация о состоянии лицевых счетов. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности имеют приложения, где отражается информация о состоянии лицевых счетов по каждому органу услугодателя. В случае отсутствия переплаты или налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам у услугодателя такая информация в приложениях не отражается.
162. Сведения об отсутствии (наличии) задолженности заверяются электронной цифровой подписью услугодателя.
В Сведениях об отсутствии (наличии) задолженности указывается время и дата, когда были получены сведения по лицевым счетам со всех услугодателей.

1) егер көрсетілетін қызметті алушыға қатысты "Оңалту және банкроттық туралы";
2) егер көрсетілетін қызметті алушыға қатысты "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізу үшін талап қою өкілеттігіне кіретін, көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің сұрау салуы негізінде қалыптастырылады.
Бұл ретте берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерде:
1) салықтар, төлемдер, өсімпұлдар төлеу бойынша салықтық міндеттерді орындау мерзімін өзгерту кезіндегі салық берешегі;
2) оңалту рәсімін немесе төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін қолдану кезіндегі салық берешегі;
3) "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде көрсетілетін қызметті алушыны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап – банкрот деп танылған көрсетілетін қызметті алушының салық берешегі және әлеуметтік төлемдері бойынша берешегі көрсетілмейді.
Ескерту. 159-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
160. Көрсетілетін қызметті алушы декларацияда ҚҚС асып кету сомасын қайтару туралы талапта көрсеткен, бюджеттен қайтарылған, бірақ кейіннен салықтық бақылау нәтижелері бойынша расталмаған, камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның немесе тексеру нәтижелері туралы хабарлама негізінде бюджетке төленуге жататын ҚҚС асып кету сомасы, есептелген өсімпұл сомасымен Берешектің болмауы (болуы) туралы мәліметтерде салықтық берешек ретінде көрсетіледі.
161. Берешектің болмауы (болуы) туралы мәліметтерде барлық көрсетілетін қызметті берушілердің жеке шоттарының жай-күйі туралы жиынтық ақпарат көрсетіледі. Берешектің болмауы (болуы) туралы мәліметтердің әрбір көрсетілетін қызметті беруші бойынша жеке шоттарының жай-күйі туралы ақпарат көрсетілетін қосымшалары бар. Көрсетілетін қызметті берушіге артық төлеу немесе салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі болмаған жағдайда мұндай ақпарат қосымшаларда көрсетілмейді.
162. Берешектің болмауы (болуы) екендігі туралы мәліметтер уәкілетті органның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Берешектің болмауы (болуы) екендігі туралы мәліметтерде барлық көрсетілетін қызметті беруші жеке шоттар бойынша мәліметтер алынған уақыты мен күні көрсетіледі.

Глава 4. Порядок проведения зачета и (или) возврата излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платежа в бюджет, пени и оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов"
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок определения излишне уплаченной суммы налога (за исключением налога на добавленную стоимость), платежа и пени
163. Излишне (ошибочно) уплаченная сумма налога (за исключением НДС), платежа, пени исчисляется с учетом расчетов по данному виду налога, платежа, пени за все предыдущие года.
164. Излишне (ошибочно) уплаченная сумма налога (за исключением НДС) и платежа в бюджет, пени подлежит зачету и (или) возврату в размере сумм, уплаченных в течение текущего года и предыдущих календарных лет в пределах срока исковой давности, установленного пунктами 2 и 3 статьи 48 Налогового кодекса, за исключением случая, установленного пунктом 6 статьи 108 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 164 – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2021 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
165. Излишне уплаченная сумма налога, платежа в бюджет, пени подлежит зачету и (или) возврату в следующем порядке:
если положительное сальдо, образовавшееся в лицевом счете на дату проведения зачета и (или) возврата по данному налогу, платежу, пене, меньше или равно итогу уплаченных сумм в пределах срока исковойдавности, установленного пунктами 2 и 3 статьи 48 Налогового кодекса, то в пределах положительного сальдо лицевого счета;
если положительное сальдо, образовавшееся в лицевом счете на дату проведения зачета и (или) возврата по данному налогу, платежу, пене, больше или равно итогу уплаченных сумм в пределах срока исковой давности, установленного пунктами 2 и 3 статьи 48 Налогового кодекса, то в размере уплаченных сумм.
При этом зачет или возврат излишне уплаченных сумм налога, платежа, пени производится по данным лицевого счета с учетом исчисленных, начисленных (уменьшенных), уплаченных, зачтенных, возвращенных сумм с нарастающим итогом, начиная с первой даты открытия лицевого счета по налогу, платежу, по которому подано налоговое заявление на проведение зачета и (или) возврата, при одновременном соблюдении следующих условий:
итоговая сумма по графе "Начислено" больше итоговой суммы по графе "Уменьшено";
итоговая сумма по графе "Уплачено" больше итоговой суммы по графе "Возвращено";
излишне уплаченная сумма налога, платежа, пени, подлежащая зачету и (или) возврату, не превышает положительное сальдо лицевого счета, образовавшееся на дату проведения зачета и (или) возврата по данному налогу, платежу, пене.
Излишне уплаченная сумма налога, платежа, пени, не подлежащая зачету и (или) возврату, зачитывается в счет предстоящих платежей по данному виду налога, платежа, пени.

4-тарау. Салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген (өндіріп алынған) сомаларын есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізу және "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Салықтың (қосылған құн салығын қоспағанда), төлемақының, алымның және өсімпұлдың артық төленген сомасын айқындау тәртібі
163. Салықтың (ҚҚС қоспағанда), төлемнің, өсімпұлдың артық (қате) төленген сомасы барлық өткен жыл үшін салықтың, төлемнің, өсімпұлдың осы түрі бойынша есеп айырысу ескеріле отырып есептеледі.
164. Салықтың (ҚҚС қоспағанда) және бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомасы жыл және алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде төленген сома мөлшерінде, Салық кодексінің 108-бабы 6-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, Салық кодексінің 48-бабы 2 және 3- тармақтарында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға жатады.
Ескерту. 164-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2021 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
165. Артық төленген салық, төлемақы, алым, өсімпұл сомасы мынадай тәртіппен:
егер осы салық, төлем, өсімпұл бойынша есепке жатқызу және (немесе) қайтару күнгі жеке шотта қалыптасқан оң сальдосы Салық кодексінің 48-бабы 2 және 3-тармақтарында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде төленген сомалар қорытындысы аз немесе тең болғанда, яғни жеке шоттың оң сальдосы шегінде;
егер осы салық, төлем, өсімпұл бойынша есепке жатқызу және (немесе) қайтару күнгі жеке шотта қалыптасқан оң сальдосы Салық кодексінің 48-бабы 2 және 3-тармақтарында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде төленген сомалар қорытындысы аз немесе тең болғанда, яғни төленген сомалар мөлшерінде есепке жатқызылуға және (немесе) қайтаруға жатады.
Бұл ретте артық төленген салық, төлемақы, өсімпұл сомасы есепке жатқызу немесе қайтару, олар бойынша есепке жатқызу және (немесе) қайтару жүргізуге салықтық өтініш берілген, салық, төлем бойынша жеке шотты ашудың бірінші күннен бастап өспелі жиынтығымен есептелген, есепке жазылған (кемітілген), төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомаларын ескере отырып, осы жеке шот бойынша бір мезгілде мынадай:
"Есепке жазылған" бағаны бойынша жиынтық сомасы "Кемітілді" бағаны бойынша қорытынды сомадан артық болу;
"Төленді" бағаны бойынша жиынтық сомасы "Қайтарылды" бағаны бойынша қорытынды сомадан артық болу;
есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға жататын артық төленген салық, төлемақы, өсімпұл сомасы осы салық, төлемақы, өсімпұл бойынша есепке жатқызу және (немесе) қайтару күнгі жеке шотта қалыптасқан оң сальдосынан асып кетпеу шарттары сақталған кезде жүргізіледі.
Есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға жатпайтын артық төленген салық, төлемақы, өсімпұл сомасы салықтың, төлемақының, өсімпұлдың осы түрі бойынша алдағы төлемдердің есебіне есепке жатқызылады.

Сноска. Пункт 165 – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2021 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов"
166. Для получения государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов" (далее – государственная услуга) услугополучатели обращаются к услугодателю, в том числе через Государственную корпорацию, а также посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) и веб-приложения "Кабинет налогоплательщика".
Сноска. Пункт 166 – в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 22.02.2023 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
167. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов" (далее – Перечень) изложен в приложении 22 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 167 – в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 22.02.2023 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
168. Для получения государственной услуги услугополучатели представляют документы, предусмотренные пунктом 8 Перечня согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
Для идентификации личности услугополучателя предъявляется документ, удостоверяющий личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов.
При представлении услугополучателем документов в электронном виде налоговое заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, принимается через портал.
При оказании государственной услуги услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, содержащихся в государственных информационных системах, уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем посредством портала в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных должностных лиц.
Истребование от услугополучателей документов и сведений, получение которых возможно из соответствующих государственных информационных систем, не допускается.

Ескерту. 165-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2021 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
166. "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге, оның ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы, сондай-ақ www.egov.kz "электрондық Үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) және "Салық төлеуші кабинеті" веб-қосымшасы арқылы жүгінеді.
Ескерту. 166-тармақ жаңа редакцияда – Қаржы министрінің 22.02.2023 № 199 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
167. "Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді, өсімпұл, айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 22-қосымшасында келтірілген.
Ескерту. 167-тармақ жаңа редакцияда – Қаржы министрінің 22.02.2023 № 199 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
168. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар осы Қағидаларға 22-қосымшасына сәйкес Тізбенің 8-тармағымен көзделген құжаттарды ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын сәйкестендіру үшін жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисіндегі электрондық құжат ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттарды электрондық түрде ұсынған кезде – көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы салықтық өтініш портал арқылы қабылданады.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісімін береді.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы уәкілетті лауазымды адамдардың ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанында алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды және мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.

При представлении в Государственную корпорацию услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня согласно приложению 22 к настоящим Правилам, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов.
При приеме документов через Государственную корпорацию услугополучателю выдается расписка с штрих-кодом, присвоенным информационной системой мониторинга, о приеме соответствующих документов от услугополучателя, в которой указывается перечень принятых документов, фамилия, имя и отчество (при наличии) работника, принявшего заявление, дата и время подачи заявления, а также дата выдачи готовых документов.
При оказании государственных услуг через Государственную корпорацию на бумажном носителе день приема документов не входит в срок оказания государственных услуг.
При подаче документов через портал услугополучателю направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата оказания государственной услуги.
При представлении услугополучателем документов в Государственную корпорацию в явочном порядке работник Государственной корпорации принимает, проверяет документы, представленные услугополучателем, и принятые документы направляет услугодателю через курьерскую, и (или) почтовую связь, и (или) посредством информационной системы.
Структурное подразделение услугодателя, ответственное за прием документов, в день поступления документов осуществляет прием, проверку представленных документов и их регистрацию (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
При представлении услугополучателем документов в электронном виде, обработка документов проводится автоматизированно. При этом, в случае представления в электронном виде неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня согласно приложению 22 к настоящим Правилам, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме документов без осуществления заслушивания в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК).

Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 22-қосымшасына сәйкес Тізбенің 8-тармағында көзделген толық емес құжаттар топтамасын Мемлекеттік корпорацияға табыс еткен кезде, Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттар тізбесі, өтінішті қабылдаған қызметкер тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), өтінішті беру күні және уақыты, сондай-ақ дайын құжаттарды беру күні көрсетілген, тиісті құжаттарды қабылдау туралы мониторингтің ақпараттық жүйесі тағайындаған штрих-коды бар қолхат беріледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Құжаттарды портал арқылы берген кезде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушылар құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға келу тәртібімен тапсырған кезде, Мемлекеттік корпорация қызметкері көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды тексереді, және қабылданған құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге курьер қызметі арқылы, және (немесе) пошта байланысы, және (немесе) ақпараттық жүйе арқылы жолдайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің құжаттарды қабылдауға жауапты құрылымдық бөлімшесі құжаттар түскен күні ұсынылған құжаттарды қабылдайды, тексереді және тіркейді (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Заңына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштер мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттарды электронды түрде ұсынған кезде құжаттарды өңдеу автоматты түрде жүргізіледі. Бұл ретте, көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 22-қосымшасына сәйкес Тізбенің 8-тармағында көзделген толық емес құжаттар топтамасын электронды түрде ұсынған және (немесе) қолданыс мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес тыңдау жүргізбей, электронды түрде ұсынылған құжаттарды қабылдаудан бас тартады.

При представлении услугополучателем на бумажном носителе неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 8 Перечня согласно приложению 22 к настоящим Правилам, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме документов с соблюдением норм статьи 73 АППК
В случае отсутствия сведений необходимых для оказания государственной услуги в соответствии с настоящими Правилами, работник услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления указывает услугополучателю, каким требованиям не соответствует представленный на бумажном носителе пакет документов и срок приведения его в соответствие.
Срок приведения в соответствие указанных в уведомлении документов, представленных на бумажном носителе, составляет 2 (два) рабочих дня.
В случае если в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления услугополучатель не привел документы, представленные на бумажном носителе, в соответствие с требованиями, услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя, представившего документы на бумажном носителе, о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании услугополучателю, представившему документы на бумажном носителе, направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугополучателя, представившего документы на бумажном носителе, составляется протокол и услугодатель выдает разрешение либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
При этом в случае ходатайства услугополучателя, представившего документы на бумажном носителе, процедура заслушивания может не проводится.
При установлении факта полноты документов, представленных на бумажном носителе, работник, ответственный за обработку документов, в день их получения вводит документы в ИС ЦУЛС для дальнейшей обработки.
При наличии излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, штрафа, пени на лицевом счете услугополучателя или уплаченной суммы по платежам, по которым лицевой счет не ведется, ИС ЦУЛС формирует платежное поручение на проведение зачета или возврата суммы налога, платежа в бюджет, штрафа, пени. В течение 3 (трех) рабочих дней после формирования платежного поручения работник, ответственный за обработку документов, производит подписание платежного поручения ЭЦП. После подписания платежного поручения ЭЦП уполномоченного лица услугодателя производится его отправка в уполномоченный орган по исполнению бюджета.

Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 22-қосымшасына сәйкес Тізбенің 8-тармағында көзделген толық емес құжаттар топтамасын қағаз тасығышта ұсынған және (немесе) қолданыс мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші ӘРПК 73-баптың талаптарын сақтап, қағаз тасығышта ұсынылған құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы Қағидаларға сәйкес, мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтер болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері қағаз тасығышта ұсынылған құжаттар келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға ұсынылған құжаттар топтамасы қандай талаптарға сәйкес келмейтінін және оны сәйкестікке келтіру мерзімін көрсетеді.
Хабарламада көрсетілген қағаз тасығышта ұсынылған құжаттарды сәйкестікке келтіру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Егер хабарлама алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы қағаз тасығышта ұсынылған құжаттарды талаптарға сай сәйкестікке келтірмеген болса, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті одан әрі қараудан бас тартады.
Егер мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздер анықталған болса, көрсетілетін қызметті беруші қағаз тасығышта құжаттарды ұсынған көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын-ала шешім туралы, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (әдісі) туралы алдын-ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға өз позициясын білдіру үшін хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын қағаз тасығышта құжаттарды ұсынған көрсетілетін қызметті алушыға жіберіледі. Тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
Қағаз тасығышта құжаттарды ұсынған көрсетілетін қызметті алушыны тыңдау нәтижелері бойынша хаттама жасалады және көрсетілетін қызметті беруші рұқсат немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды береді.
Бұл ретте, қағаз тасығышта құжаттарды ұсынған көрсетілетін қызметті алушы өтінішхат берген жағдайда, тыңдау рәсімі жүргізілмеуі мүмкін.
Қағаз тасығышта тапсырылған құжаттар пакеті толық болған жағдайда құжаттарды өңдеуге жауапты қызметкер оларды алған күні құжаттарды одан әрі өңдеу үшін ОБЖШ АЖ-не енгізеді.
Қызметті алушының жеке шотында көрсетілген салықтың, бюджетке төлемнің, айыппұлдың, өсімпұлдың немесе жеке шот жүргізілмейтін төлемдер бойынша артық төленген сомасы болған кезде ОБЖШ АЖ салық, бюджетке төленетін төлем, айыппұл, өсімпұл сомасын есепке жатқызуды немесе қайтаруды жүргізуге арналған төлем тапсырмасын қалыптастырады. Төлем тапсырмасын қалыптастырғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде құжаттарды өңдеуге жауапты қызметкер ЭЦҚ төлем тапсырмасына қол қояды. Қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ төлем тапсырмасына қол қойылғаннан кейін оны бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жіберу жүргізіледі.

В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При обращении на портал результат оказания государственной услуги или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в статье 101 Налогового кодекса, направляются услугополучателю в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП должностного лица услугодателя.
При обращении в Государственную корпорацию:
результат оказания государственной услуги направляется в виде информации;
мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в статье 101 Налогового кодекса, направляется на бумажном носителе.
В Государственной корпорации выдача готовых документов осуществляется в соответствии с графиком ее работы, при предъявлении документа, удостоверяющего личность, или электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации), либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя.
Услугодатель, Государственная корпорация при не обращении услугополучателя за результатом государственной услуги в указанный срок обеспечивает хранение невостребованных в срок документов по месту приема до получения услугополучателем.
При обращении услугополучателя по истечении 1 (одного) месяца по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
Сноска. Пункт 168 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 22.02.2023 № 199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
169. В случае сбоя информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, услугодатель незамедлительно с момента возникновения ошибки уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с указанием точного времени ошибки.

Заңның 5-бабы 2-тармағының 11)-тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті берушілер мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.
Портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі немесе Салық кодексінің 101-бабында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті алушының лауазымды адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі ақпарат түрінде жолданады;
Салық кодексінің 101-бабында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап қағаз тасығышта жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияда дайын құжаттарды беру оның жұмыс кестесіне сәйкес, жеке басын куәландыратын құжатты, немесе цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) электрондық құжатты, не өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілетін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжаттың негізінде әрекет ететін оның өкілі көрсеткен кезде жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті беруші, Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін көрсетілген мерзімде алуға келмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы алғанға дейін мерзімінде талап етілмеген құжаттардың қабылдау орны бойынша сақталуын қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті алушы 1 (бір) ай мерзім өткеннен кейін жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның сұрауы бойынша көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) күн ішінде дайын құжаттарды Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін жолдайды.
Ескерту. 168-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Қаржы министрінің 22.02.2023 № 199 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
169. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші қате туындаған сәттен бастап дереу "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторын қателіктің нақты уақытын көрсете отырып, sd@nitec.kz электрондық поштасы бойынша бірыңғай қолдау қызметіне сауал жолдау арқылы хабардар етеді.

170. Для учета налоговых заявлений на зачет и возврат ведется Журнал учета налоговых заявлений на зачет и возврат излишне (ошибочно) уплаченных налогов, платежей в бюджет, пени и штрафов, превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного, НДС уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
171. В налоговом заявлении услугополучателя – юридического лица, индивидуального предпринимателя указываются сведения:
1) наименование либо фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя;
2) БИН или ИИН;
3) адрес услугополучателя;
4) вид налога или платежа, по которому образовалась излишне уплаченная сумма;
5) сумма, подлежащая зачету или возврату;
6) код и вид налога, платежа, на который зачитывается излишне уплаченная сумма;
7) в случае возврата на банковский счет – номер банковского счета услугополучателя и наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также их реквизиты.
172. Аналогично в налоговом заявлении услугополучателя – физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем, указываются:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя;
2) ИИН;
3) адрес услугополучателя;
4) номер удостоверения личности, паспорта или заменяющего его документа и кем он выдан;
5) наименование налога или платежа, по которому образовалась излишне уплаченная сумма;
6) сумма, подлежащая зачету, возврату;
7) код и вид налога, платежа, на который зачитывается излишне уплаченная сумма;
8) номер банковского счета физического лица, на который следует произвести возврат излишне уплаченных сумм и наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
173. В случае, если обязанность по исчислению сумм отдельных видов платежей возложена на уполномоченный государственный орган, при зачете и возврате излишне (ошибочно) уплаченной суммы платежа услугополучатель к налоговому заявлению на возврат прилагает документ уполномоченного государственного органа, являющегося основанием для возврата.
При получении информации о наличии платежа посредством Платежного шлюза "электронного правительства" (далее – ПШЭП) зачет и возврат излишне (ошибочно) уплаченной суммы платежей в бюджет, по которым лицевые счета не ведутся, производится услугодателем на основании электронного подтверждения платежа, полученного с ПШЭП, подтверждающего несовершение уполномоченными государственными органами действий, для осуществления которых предусмотрена уплата платежей в бюджет.
В случае проведения возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, платежей, зачисляемых в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа, услугополучатель к налоговому заявлению на возврат прилагает заключение акимата города районного значения, села, поселка, сельского округа.

170. Салық өтініштерін есепке алу және қайтару үшін Салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың, айыппұлдардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізудің салық өтініштерін есепке алу журналы осы Қағидаларға 23-қосымшасына сәйкес грант қаржысы есебінен алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) есептелген сомасынан есепке жатқызылған ҚҚС асып кетуі жүргізіледі.
171. Заңды тұлғаның, дара кәсіпкер салықтық өтінішінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
2) БСН немесе ЖСН;
3) көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы;
4) артық төленген сомасы пайда болған салықтың немесе басқа міндетті төлемнің түрі;
5) есепке жатқызуға немесе қайтаруға жататын сома;
6) артық төленген сома есептелетін салықтың, төлемақының коды мен түрі;
7) банк шотына қайтарылған жағдайда – көрсетілетін қызметті алушының банктік шотының нөмірі және банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы, сондай-ақ олардың деректемелері.
172 Дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның осыған ұқсас салықтық өтінішінде мыналар көрсетіледі:
1) көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
2) БСН немесе ЖСН;
3) көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы;
4) жеке куәлік, төлқұжат немесе оны ауыстыратын құжаттың нөмірі және кім бергені;
5) артық төленген сома пайда болған салықтың немесе төлемнің атауы;
6) есепке жатқызуға, қайтаруға жататын сома;
7) артық төленген сома есептелетін салықтың түрі мен коды;
8) жеке тұлғаның артық төленген салық сомасын қайтаруды жүргізу қажет банктік шотының нөмірі және банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы.
173. Егер төлемдердің жекелеген түрлерінің сомасын есептеу міндеті уәкілетті мемлекеттік органға жүктелген жағдайда, артық (қате) төленген төлемдердің сомасын қайтару кезінде салық төлеуші қайтаруға өтінішке қайтару үшін негіздеме болып табылатын уәкілетті мемлекеттік органның құжатын қоса береді.
"Электрондық үкімет" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы төлемнің бар-жоғы туралы ақпаратты алған кезде, бюджетке төленетін артық (қате) төлемдерді есепке алу және қайтару, олар бойынша жеке шоттар жүргізілмейді, бюджетке төлемдерді төлеуді қарастыруды жүзеге асыру үшін уәкілетті мемлекеттік органның аяқталмаған іс-әрекеттерін растайтын ЭҮТШ-дан алынған электронды төлемді растау негізінде мемлекеттік кірістер органымен жүргізіледі.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне есептелетін салықтардың, бюджетке төленетін төлемнің артық (қате) төленген сомаларын қайтарған жағдайда, салық төлеуші қайтаруға арналған салықтық өтінішке аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдігінің қорытындысын қоса береді.

174. При подтверждении факта излишне уплаченной суммы налога, платежа, пени возврат излишне уплаченной суммы осуществляется на основании данных платежных документов, полученных от уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 174 - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2022 № 329 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
175. Излишне уплаченная (взысканная) сумма налога, платежа в бюджет в срок, установленный пунктом 4 статьи 101 Налогового кодекса, подлежит зачету без заявления услугополучателя в счет уплаты исчисленных, начисленных сумм, срок исполнения которых наступил, по тому виду налога, платежа в бюджет, по которому образовалась излишне уплаченная (взысканная) сумма.
176. После проведения зачета, предусмотренного пунктом 175 настоящих Правил, производится зачет в счет погашения:
1) недоимки по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет;
2) пени по тому виду налога, платежа, по которым образовалась излишне уплаченная (взысканная) сумма;
3) пени по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет;
4) штрафа по тому виду налога, платежа, по которым образовалась излишне уплаченная (взысканная) сумма и по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет.
177. При наличии излишне уплаченной (взысканной) суммы пени зачет производится без заявления услугополучателя в счет:
1) уплаты начисленных сумм пени по тому виду налога, платежа, по которым образовалась излишне уплаченная сумма пени;
2) погашения недоимки по определенному виду налога, плате – по которым образовалась излишне уплаченная сумма пени;
3) погашения недоимки по иным видам налогов и (или) платежей в бюджет;
4) погашения пени по иным видам налогов и (или) платежей в бюджет;
5) погашения штрафа по тому виду налога, платежа, по которым образовалась излишне уплаченная (взысканная) сумма и по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет.
178. Зачет излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платежа в бюджет, пени по налоговому заявлению услугополучателя в срок, установленный пунктом 4 статьи 101 Налогового кодекса, производится:
1) в счет предстоящих платежей по соответствующему виду налога и (или) платежа в бюджет, указанных в налоговом заявлении, при отсутствии налоговой задолженности в бюджет;

174. Салықтың, төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасы фактісі расталған кезде артық төленген соманы қайтару бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органнан алынған төлем құжаттарының деректері негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 174-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 29.03.2022 № 329 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
175. Салық кодексінің 101-бабы 4-тармағында белгіленген мерзімде салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, ол бойынша артық төленген (өндіріп алынған) сомасы қалыптасқан салықтың, бюджетке төленетін төлемнің түрі бойынша орындалу мерзімі басталған есептелген, есепке жазылған сомасы есебіне көрсетілетін қызметті алушының өтінішісіз есепке жатқызылуға жатады.
176. Осы Қағидалардың 175-тармағында көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін өтеу есебінен:
1) салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің басқа түрлері бойынша бересілерді;
2) артық төленген (өндіріп алынған) сомасы құралған салық, төлемақы сол түрі бойынша өсімпұлдарды;
3) салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің басқа түрлері бойынша өсімпұлдарды;
4) артық төленген (өндіріп алынған) сомасы құралған салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің сол түрі бойынша айыппұлдарды есепке алу жүргізіледі.
177. Өсімпұлдардың артық төленген (өндіріп алынған) сомасы болған кезде есепке жатқызу көрсетілетін қызметті алушы мәлімдеуінсіз мыналардың есебінен жүргізіледі:
1) өсімпұлдардың артық төленген (өндіріп алынған) сомасы құралған салық, төлемнің сол түрі бойынша өсімпұлдардың есептелген сомасын төлеу;
2) өсімпұлдардың артық төленген (өндіріп алынған) сомасы құралған салық, төлемақының белгілі бір түрі бойынша бересілерді өтеу;
3) салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің басқа түрлері бойынша бересілерді өтеу;
4) салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің басқа түрлері бойынша өсімпұлдарды өтеу;
5) артық төленген (өндіріп алынған) сомасы құралған салық, төлемнің сол түрі бойынша және салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің басқа түрлері бойынша айыппұлдарды өтеу.
178. Салық кодексінің 101-бабы 4-тармағында белгіленген мерзімде көрсетілетін қызметті алушы салық өтініші бойынша салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген (өндіріп алынған) сомасын есепке жатқызу:
1) бюджетке салық берешегі болмаған кезде салық өтінішінде көрсетілген салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің тиісті түрлері бойынша алдағы төлемдер есебінен;

2) являющегося юридическим лицом, имеющим структурное подразделение (структурные подразделения), – в счет погашения налоговой задолженности в бюджет структурного подразделения (структурных подразделений) такого юридического лица по соответствующему виду налога и (или) платежа в бюджет, указанных в налоговом заявлении;
3) являющегося структурным подразделением юридического лица – в счет погашения налоговой задолженности юридического лица по соответствующему виду налога и (или) платежа в бюджет, указанных в налоговом заявлении.
179. В случае предоставления налогового заявления на зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет юридическим лицом, имеющим структурное подразделение (структурные подразделения), то после проведения зачета, предусмотренного пунктами 176 и 177 настоящих Правил, сумма излишне уплаченного налога, платежа в бюджет зачитывается в счет погашения имеющейся налоговой задолженности структурного подразделения (структурных подразделений), указанного в налоговом заявлении на зачет, в следующем порядке:
1) недоимки по данному виду налога, платежа;
2) недоимки по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
3) пени по данному виду налога, платежа;
4) пени по виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
5) штрафа по данному виду налога, платежа;
6) штрафа по виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет.
После погашения налоговой задолженности услугополучателя – юридического лица и структурного подразделения (структурных подразделений) излишне уплаченные суммы налога, платежа юридического лица подлежат зачету в счет предстоящих платежей по данному и по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет юридического лица.
180. В случае предоставления налогового заявления на зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет структурным подразделением юридического лица, то после проведения зачета, предусмотренного пунктами 176 и 177 настоящих Правил, сумма излишне уплаченного налога, платежа в бюджет зачитывается в счет погашения имеющейся в данном и других услугодателях налоговой задолженности юридического лица, указанного в налоговом заявлении на зачет, в следующем порядке:
1) недоимки по данному виду налога, платежа;
2) недоимки по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;

2) құрылымдық бөлімшесі (құрылымдық бөлімшелері) бар заңды тұлға болып табылатын, - салық өтінішінде көрсетілген салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің тиісті түрлері бойынша осындай заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің (құрылымдық бөлімшелерінің) бюджетіне салық берешегін өтеу есебінен;
3) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі болып табылатын - салық өтінішінде көрсетілген салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің тиісті түрлері бойынша заңды тұлғаның салық берешегін өтеу есебінен жүргізіледі.
179. Егер құрылымдық бөлімшесі (құрылымдық бөлімшелері) бар заңды тұлға салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің артық төленген сомасын есепке жатқызуға арналған салық өтінішін ұсынған жағдайда, онда осы Қағидалардың 176 және 177-тармақтарында көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін бюджетке артық төленген салықтың, төлемнің сомасы есепке жатқызуға берілген салықтық өтінішінде көрсетілген құрылымдық бөлімшесінің (құрылымдық бөлімшелерінің) осы және басқа мемлекеттік кірістер органдарында бар салық берешегін өтеу есебіне мынадай тәртіпте есепке жатқызылады:
1) осы салық, төлемнің түрі бойынша бересілерді;
2) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша бересілерді;
3) осы салық, төлем түрі бойынша өсімпұлдарды;
4) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлем түрі бойынша өсімпұлдарды;
5) осы салық, төлем түрі бойынша айыппұлдарды;
6) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлем түрі бойынша айыппұлдарды өтеу есебінен есепке алуға жатады.
Заңды тұлғаның және құрылымдық бөлімшенің (құрылымдық бөлімшелерінің) салық берешегі өтелгеннен кейін заңды тұлғаның артық төленген салық, төлем сомалары заңды тұлғаның салықтардың және (немесе) бюджетке төленетін төлемдердің осы және басқа түрлері бойынша алдағы төлемдер есебіне есепке жатқызуға жатады.
180. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің бюджетке артық төленген салықтың, төлемнің сомасын есепке жатқызуға салықтық өтініш берілген жағдайда, онда осы Қағидалардың 176 және 177-тармақтарында көзделген есепке жатқызуды жүргізгеннен кейін салықтың, бюджетке төленетін төлемдердің артық төленген сомасы мынадай тәртіпте есепке жатқызуға салықтық өтініште көрсетілген заңды тұлғаның осы және басқа көрсетілетін қызметті берушіге бар салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызылады:
1) осы салық, төлем түрі бойынша бересілер;
2) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша бересілер;

3) пени по данному виду налога, платежа;
4) пени по виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
5) штрафа по данному виду налога, платежа;
6) штрафа по виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет.
181. В случае предоставления налогового заявления на зачет излишне уплаченной суммы пеней юридическим лицом, имеющим структурное подразделение (структурные подразделения), то после проведения зачета, предусмотренного пунктами 176 и 177 настоящих Правил, сумма излишне уплаченной пени зачитывается в счет погашения имеющейся в данном и других услугодателях налоговой задолженности структурного подразделения (структурных подразделений), указанного в налоговом заявлении на зачет, в следующем порядке:
1) недоимки по данному виду налога, платежа;
2) недоимки по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
3) пени по данному виду налога, платежа;
4) пени по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
5) штрафа по данному виду налога, платежа;
6) штрафа по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет.
После погашения налоговой задолженности юридического лица и структурного подразделения (структурных подразделений) излишне уплаченные суммы пеней юридического лица подлежат зачету в счет предстоящих платежей по данному и по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет юридического лица.
182. В случае предоставления налогового заявления на зачет излишне уплаченной суммы пеней структурным подразделением юридического лица, то после проведения зачета, предусмотренного пунктами 176 и 177 настоящих Правил, сумма излишне уплаченной пени зачитывается в счет погашения имеющейся в данном и у других услугодателях налоговой задолженности юридического лица, указанного в налоговом заявлении на зачет, в следующем порядке:
1) недоимки по данному виду налога, платежа;
2) недоимки по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
3) пени по данному виду налога, платежа;
4) пени по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет;
5) штрафа по данному виду налога, платежа;
6) штрафа по тому виду налога, платежа, который указан услугополучателем в налоговом заявлении на зачет.
После погашения налоговой задолженности юридического лица и структурного подразделения (структурных подразделений) излишне уплаченные суммы пеней структурного подразделения подлежат зачету в счет предстоящих платежей по данному и по другим видам налогов и (или) платежей в бюджет юридического лица.

3) осы салық, төлем түрі бойынша өсімпұлдар;
4) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлем түрі бойынша өсімпұлдар;
5) осы салық, төлем түрі бойынша айыппұлдар;
6) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салық, төлем түрі бойынша айыппұлдар.
181. Құрылымдық бөлімшесі (құрылымдық бөлімшелері) бар заңды тұлға өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызуға салықтық өтінішті ұсынған жағдайда, онда осы Қағидалардың 176 және 177-тармақтарында көзделген есепке жатқызуды жүргізгеннен кейін өсімпұлдың артық төленген сомасы мынадай тәртіпте есепке жатқызуға салықтық өтініште көрсетілген құрылымдық бөлімшенің (құрылымдық бөлімшелердің) осы және басқа мемлекеттік кірістер органдарында бар салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызылады:
1) осы салық, төлем түрі бойынша бересілер;
2) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша бересілер;
3) осы салық, төлем түрі бойынша өсімпұлдар;
4) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша өсімпұлдар;
5) осы салық, төлем түрі бойынша айыппұлдар;
6) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша айыппұлдар.
Заңды тұлғаның және құрылымдық бөлімшенің (құрылымдық бөлімшелерінің) салық берешегі өтелгеннен кейін заңды тұлғаның артық төленген өсімпұл сомалары заңды тұлғаның салықтарының және (немесе) бюджетке төленетін төлемдерінің осы және басқа түрлері бойынша алдағы төлемдер есебіне есепке жатқызылады.
182. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызуға салықтық өтінішті ұсынған жағдайда, онда осы Қағидалардың 176 және 177-тармақтарында көзделген есепке жатқызуды жүргізгеннен кейін өсімпұлдың артық төленген сомасы мынадай тәртіпте есепке жатқызуға салықтық өтініште көрсетілген заңды тұлғаның осы және басқа көрсетілетін қызметті берушіге бар салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызылады:
1) осы салық, төлем түрі бойынша бересілер;
2) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша бересілер;
3) осы салық, төлем түрі бойынша өсімпұлдар;
4) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша өсімпұлдар;
5) осы салық, төлем түрі бойынша айыппұлдар;
6) көрсетілетін қызметті алушы есепке жатқызуға салықтық өтінішінде көрсеткен салықтың, төлемнің сол түрі бойынша айыппұлдар.
Заңды тұлғаның және құрылымдық бөлімшенің (құрылымдық бөлімшелерінің) салық берешегі өтелгеннен кейін құрылымдық бөлімшенің артық төленген өсімпұл сомалары заңды тұлғаның салықтарының және (немесе) төлемдерінің осы және басқа түрлері бойынша алдағы төлемдер есебіне есепке жатқызылады.

183. Зачет суммы излишне уплаченного налога и платежа в бюджет производится услугодателем:
1) в котором по лицевому счету услугополучателя числится излишне уплаченная сумма;
2) по месту уплаты платежа в бюджет, по которому лицевые счета не ведутся.
При наличии недоимки, пени по нескольким видам налогов, платежей в бюджет зачет излишне уплаченной суммы производится пропорционально имеющейся налоговой задолженности.
При согласии услугополучателя, направленного посредством электронных каналов связи, а также при отсутствии налоговой задолженности зачет излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платежа в бюджет производится без заявления услугополучателя в счет предстоящих платежей по соответствующему виду налога, платежа в бюджет.
184. Для перевода излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет в счет погашения задолженности по другим видам налогов, платежей должностным лицом, ответственным за ведение учета, заполняются два экземпляра платежного поручения и направляется в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета.
185. Платежные поручения регистрируются в Журнале регистрации платежных поручений на зачет и возврат сумм налогов и платежей в бюджет, пеней и штрафов, превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, НДС уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан, согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
186. Заполнение платежного поручения для проведения зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов, платежей в бюджет, пеней, представляемого услугодателем в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета, производится в следующем порядке:
В поле "Дата" указывается дата формирования платежного поручения.
В поле "Отправитель денег" указывается наименование услугодателя, который проводит зачет или возврат излишне уплаченных сумм налогов, платежей в бюджет, пеней.
В поле "ИИК" указывается доходный счет бюджета, на который зачислена сумма налога или платежа в бюджет.
В поле "Код" указывается код отправителя денег (услугодателя), где первая цифра означает признак резидентства услугодателя, а вторая означает сектор экономики услугодателя.
В поле "БИН" указывается БИН услугодателя – отправителя денег.
В поле "БИК" указывается банковский идентификационный код уполномоченного органа по исполнению бюджета.
В поле "Банк – получатель" указывается наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета.
В поле "Бенефициар" при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов, платежей указывается наименование услугодателя, на счет которого зачисляется сумма налога, платежа; при проведении возврата сумм налогов, платежей, пеней указывается наименование услугополучателя, подавшего заявление на проведение возврата излишне уплаченных сумм налогов, платежей, пеней; при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается наименование банка.
В поле "ИИК" при осуществлении зачета налогов, платежей указывается доходный счет бюджета, куда зачитывается сумма налога, платежа; при осуществлении возврата сумм налогов, платежей, пеней указывается банковский счет услугополучателя, на который производится возврат; при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается счет банка – бенефициара.
В поле "КБе" при зачете сумм налогов, платежей в счет погашения задолженности по другим видам налогов, платежей – код Кбе, где первая цифра означает признак резидентства услугодателя, а вторая означает сектор экономики услугодателя; при возврате сумм налогов, платежей, пеней на банковский счет указывается Кбе бенефициара, где первая цифра означает признак резидентства услугополучателя, а вторая цифра означает сектор экономики услугополучателя.
В поле "БИН" при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов, платежей указывается БИН услугодателя – получателя денег; а при проведении возврата сумм налогов, платежей, пеней указывается БИН или ИИН услугополучателя – получателя денег; при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается БИН банка.
В поле "Банк бенефициара" при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов, платежей указывается наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета; при проведении возврата сумм налогов, платежей, пеней на банковский счет указывается наименование банка, где обслуживается услугополучатель (указанного в заявлении), на который производится возврат.
В поле "БИК" при зачете сумм налогов, платежей в счет погашения задолженности по другим видам налогов, платежей указывается банковский идентификационный код уполномоченного органа по исполнению бюджета; при возврате сумм налогов, платежей, пеней на банковский счет указывается банковский идентификационный код банка – бенефициара, где обслуживается услугополучатель.
Поле "Банк – посредник" и поле "БИК" при проведении зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов, платежей, пеней не заполняются.
В поле "Сумма прописью" указывается прописью сумма, подлежащая зачету в счет погашения налоговой задолженности по другим видам налогов, платежей или возврату на банковский счет, которая должна соответствовать сумме, указанной в поле "Сумма".
Поле "Дата получения товара (оказания услуг, выполнения работ)" при проведении зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов, платежей, пеней не заполняется.
В поле "Назначение платежа" указывается наименование, номер и дата документа, на основании которого осуществляется зачет или возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет или возврат из бюджета НДС; БИН или ИИН и наименование услугополучателя или фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугополучателя – физического лица, подавшего заявление на проведение зачета или возврата излишне уплаченных сумм; код бюджетной классификации, с которого производится зачет или возврат. При возврате физическому лицу излишне уплаченных сумм дополнительно указывается номер его счета. В случае, если зачет производится в счет погашения налоговой задолженности структурного подразделения, указывается БИН или ИИН и наименование структурного подразделения.
В поле "Код назначения платежа" указывается один из кодов назначения платежа.
Поле "Код бюджетной классификации" заполняется при проведении зачета излишне уплаченных сумм налогов, платежей в счет погашения задолженности по другим налогам, платежей и указывается код бюджетной классификации, на который зачитывается сумма налога, платежа; при осуществлении возврата излишне уплаченных сумм налогов, платежей, пеней на банковский счет услугополучателя не заполняется.
Поле "Дата валютирования" при проведении зачета и возврата излишне уплаченных сумм налогов, платежей, пеней не заполняется.
Платежное поручение подписывается руководителем услугодателя, а в случае его отсутствия лицом, его замещающим, и должностным лицом, ответственным за ведение учета, и заверяется печатью услугодателя.

183. Көрсетілетін қызметті беруші салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің артық төленген сомасын есепке жатқызады:
1) көрсетілетін қызметті алушы жеке шотында артық төленген сома болса;
2) жеке шоттары жүргізілмейтін бюджетке төленетін төлемді төлеу орны бойынша.
Салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің бірнеше түрлері бойынша бересі, өсімпұлдар болған кезде артық төленген соманы есепке жатқызу қолда бар салық берешегімен тепе-тең жүргізіледі.
Салық төлеуші келіскен жағдайда, электрондық байланыс арналары арқылы жіберілген салықтың, бюджетке төленетін төлемнің артық төленген (өндіріп алынған) сомасын есепке жатқызу салық төлеушінің өтінішінсіз бюджетке салықтық берешек болмаған кезде салықтың, бюджетке төленетін төлемнің тиісті түрі бойынша алдағы төлемдер есебіне жүргізіледі.
184. Салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің артық төленген сомасын салықтардың басқа түрлері бойынша берешекті өтеу есебіне аудару үшін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға төлем тапсырмасын екі данада толтырады және бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарына жолдайды.
185. Төлем тапсырмалары Салық және бюджетке төленетін төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар, есепке жатқызылуы тиіс ҚҚС-тың есептелген салық сомасынан арту, Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге грант қаражаттары есебiнен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген ҚҚС сомаларын есепке жатқызуға және қайтаруға төлем тапсырмаларын тіркеу журналында осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес тіркеледі.
186. Көрсетілетін қызметті беруші бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарына беретін артық төленген салықтың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың сомаларын есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізуге арналған төлем тапсырмасын толтыру мынадай тәртіппен жүргізіледі:
"Күні" деген ашық жолда төлем тапсырмасын қалыптастыру күні көрсетіледі;
"Ақшаны жіберуші" деген ашық жолда артық төленген салықтың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдардың сомаларын есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізетін көрсетілетін қызметті берушінің атауы көрсетіледі;
"ЖСК" деген ашық жолда салықтың немесе бюджетке төленетін төлемнің сомасы есептелген бюджеттің кіріс шоты көрсетіледі;
"Коды" деген ашық жолда ақшаны жіберушінің (көрсетілетін қызметті беруші) коды көрсетіледі, мұндағы бірінші сан мемлекеттік кірістер органының резиденттік белгісін, ал екіншісі – көрсетілетін қызметті беруші экономикасының секторын білдіреді;
"БСН" деген ашық жолда ақшаны жіберуші мемлекеттік кірістер органының БСН-і көрсетіледі;
"БСК" деген ашық жолда бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
"Алушы – банк" деген ашық жолда бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның атауы көрсетіледі;
"Бенефициар" деген ашық жолда артық төленген салықтың, төлемнің сомаларын есепке алуды жүргізген кезде оның есебіне салық, төлем сомасы есептелетін көрсетілетін қызметті берушінің атауы көрсетіледі; салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың сомаларын қайтаруды жүргізген кезде артық төленген салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың сомаларын қайтаруды жүргізуге өтініші берген көрсетілетін қызметті алушының атауы көрсетіледі; жеке тұлғаларға артық (қате) төленген сомалардың қайтаруын жүзеге асырған кезде банктің атауы көрсетіледі;
"ЖСК" деген ашық жолда салықтардың, төлемдердің есепке алуын жүзеге асыру кезінде салық, төлем сомасы есепке алынатын бюджеттің кіріс шоты көрсетіледі; салықтар, төлемдер, өсімпұлдар сомаларының қайтаруын жүзеге асыру кезінде көрсетілетін қызметті алушы қайтару жүргізілетін банк шоты көрсетіледі; артық (қате) төленген сомалардың жеке тұлғаларға қайтаруын жүзеге асыру кезінде бенефициар банк шоты көрсетіледі;
"БеК" деген ашық жолда салықтар, төлемдер сомаларын басқа салықтар, төлемдер түрі бойынша берешектерді өтеу есебіне жатқызу кезінде БеК коды көрсетіледі, мұндағы бірінші сан мемлекеттік кірістер органының резиденттік белгісін, ал екіншісі – көрсетілетін қызметті беруші экономикасының секторын білдіреді; салықтар, төлемдер, өсімпұлдар сомаларын банк шотына қайтару кезінде бенефициардың БеК коды көрсетіледі, мұндағы бірінші сан салық төлеушінің резиденттік белгісін, ал екіншісі - салық төлеуші экономикасының секторын білдіреді;
"БСН" деген ашық жолда салықтардың, төлемдердің артық төленген сомаларын есепке жатқызу кезінде ақша жіберушісі көрсетілетін қызметті берушінің БСН-і көрсетіледі; ал салықтар, төлемдер, өсімпұлдар сомаларын қайтару кезінде ақшаны алушы көрсетілетін қызметті алушының БСН немесе ЖСН-і көрсетіледі; артық (қате) төленген сомаларды жеке тұлғаларға қайтаруды жүзеге асыру кезінде банктің БСН-і көрсетіледі;
"Бенефициар банк" деген ашық жолда артық төленген салық, төлемдер сомаларын есепке жатқызу кезінде бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның атауы көрсетіледі; салықтар, төлемдер, өсімпұлдар сомаларын банк шотына қайтаруды жүргізу кезінде қайтару жүргізілетін көрсетілетін қызметті алушыға (өтініште көрсетілген) қызмет көрсететін банк атауы көрсетіледі;
"БСК" деген ашық жолда салықтардың, төлемдердің сомаларын салықтардың, төлемдердің басқа да түрлері бойынша берешекті өтеу есебіне есепке жатқызған кезде бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі; салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың сомаларын банк шотына қайтарған кезде салық төлеушіге қызмет көрсететін банк-бенефициардың банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
"Делдал – банк" және "БСК" деген ашық жолдарда салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізілген кезде толтырылмайды;
"Сомасы жазбаша" деген ашық жолда салықтардың, төлемдердің басқа түрлері бойынша салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуға немесе банк шотына қайтаруға жататын сома жазбаша көрсетіледі, ол "Сомасы" деген ашық жолда көрсетілген сомаға сәйкес болуы тиіс;
"Тауарды (қызмет көрсетуді, жұмыс орындауды) алған күні" деген ашық жолда салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу және қайтару жүргізілген кезде толтырылмайды;
"Төлем мақсаты" деген ашық жолда оның негізінде бюджетке артық (қате) төленген сомаларды есепке жатқызу немесе қайтару немесе бюджеттен ҚҚС-ты қайтару жүзеге асырылатын құжаттың атауы, нөмірі мен күні; артық төленген сомаларды есепке жатқызу немесе қайтару жүргізуге өтініш берген салық төлеушінің БСН немесе ЖСН және атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса); есепке жатқызу немесе қайтару жүргізілетін бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі. Жеке тұлғаға артық төленген сомаларды қайтару кезінде қосымша оның шотының нөмірі көрсетіледі. Егер құрылымдық бөлімшелердің салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызу жүргізілетін болса, құрылымдық бөлімшенің БСН немесе ЖСН және атауы көрсетіледі;
"Төлем мақсатының коды" деген ашық жолда төлем мақсаты кодтарының бірі көрсетіледі;
"Бюджет сыныптамасының коды" деген ашық жолы басқа салықтар, төлемдер бойынша берешекті өтеу есебіне артық төленген салықтар, төлемдер сомаларын есепке жатқызу жүргізілген кезде толтырылады және салық, төлем сомасы есепке жатқызылатын бюджет сыныптамасының коды көрсетіледі; салық, төлем сомасы есепке алынатын бюджеттік жіктелім коды көрсетіледі; салық төлеушінің банк шотына салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомаларының қайтаруын жүзеге асыру кезінде толтырылмайды;
"Валюталау күні" деген ашық жолы салықтар, төлемдер, өсімпұлдардың артық төленген сомаларын есепке жатқызу мен қайтару жүргізілген кезде толтырылмайды.
Төлем тапсырмасына мемлекеттік кірістер органының басшысы, ал ол болмаған жағдайда, оны алмастыратын тұлға және есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға қол қояды және көрсетілетін қызметті берушінің мөрімен куәландырылады.

187. Возврат излишне уплаченных сумм нерезидентам на банковские счета, открытые в иностранной валюте, производится в национальной валюте на основании платежного поручения, представляемого услугодателем в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета.
188. После проведения установленного порядка погашения налоговой задолженности сумма излишне уплаченного налога, платежа подлежит возврату на банковский счет услугополучателя.
Возврат излишне уплаченной суммы налога, платежа, пени производится при отсутствии налоговой задолженности.
При наличии налоговой задолженности услугодатель производит зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа, пени в счет погашения налоговой задолженности без налогового заявления на зачет.
В случае, если налогоплательщиком является юридическое лицо, зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа, пени производится в счет погашения налоговой задолженности юридического лица и его структурных подразделений без налогового заявления на зачет.
После проведения зачета, предусмотренного настоящим пунктом, остаток суммы излишне уплаченного налога, платежа, пени подлежит возврату.
189. При возврате услугополучателю на банковский счет излишне уплаченных сумм налогов, платежей, пени соблюдается порядок заполнения и представления в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета платежного поручения, изложенный в пункте 186 настоящих Правил.
190. Возврат излишне уплаченного налога, платежа, пени в бюджет производится в срок, установленный пунктом 4 статьи 101 Налогового кодекса.
191. Если сумма возврата превышает 100 – кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, то должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета письменное заключение, подтверждающее обоснованность данного возврата по форме согласно приложению 24-1 к настоящим Правилам.
Для предоставления письменного заключения, подтверждающего обоснованность возврата, должностным лицом по контролю за исполнением обязательств проводится контроль правомерности исчисленных, уменьшенных сумм налогов, платежей в бюджет с применением информационных систем.
Сноска. Пункт 191 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
192. Результатом оказания государственной услуги является зачет и (или) возврат излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени.
В случае отсутствия излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени, штрафа, а также в случаях и по основаниям, указанным в статье 101 Налогового кодекса, услугополучателю направляется отказ в проведении зачета и (или) возврата.
Записи о произведенных зачетах и возвратах в лицевых счетах производятся на основании отчетов уполномоченного органа по исполнению бюджета и платежных поручений услугодателя.
После проведения зачета в счет НДС, подлежащего уплате за нерезидента, услугополучателю выдается Подтверждение о проведенном зачете излишне уплаченных сумм в счет погашения налоговой задолженности по НДС за нерезидента по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.

187. Бейрезидент көрсетілетін қызметті алушыға артық төленген сомаларды шетел валютасында ашылған банк шоттарына қайтаруды мемлекеттік кірістер органдары бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарына беретін төлем тапсырмасы негізінде ұлттық валютада жүргізеді.
188. Артық төленген салық, төлем сомасының салық берешегін өтеудің белгіленген тәртібін жүргізгеннен кейін көрсетілетін қызметті алушы банк шотына қайтаруға жатады.
Салықтың, төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын қайтару салық берешегі болмаған кезде жүргізіледі.
Салық берешегi болған кезде көрсетілетін қызметті беруші салықтың, төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызуға салықтық өтінішсіз салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуды жүргізеді.
Егер көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлға болып табылса, салықтың, төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызу есепке жатқызуға салықтық өтінішсіз заңды тұлға мен оның құрылымдық бөлімшелерінің салық берешегiн өтеу есебіне жүргізіледі.
Осы тармақта көзделген есепке жатқызу жүргізілгеннен кейін салықтың, төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасының қалдығы қайтаруға жатады.
189. Көрсетілетін қызметті алушы салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомаларын банк шотына қайтарған кезде осы Қағидалардың 186-тармағында мазмұндалған төлем тапсырмасын толтыру және бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарына беру тәртібі сақталады.
190. Артық төленген салықты, төлемді, өсімпұлды қайтару Салық кодексінің 101-бабы 4-тармағында белгіленген мерзімде жүргізіледі.
191. Егер қайтару сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенген мөлшерінен асатын болса, онда міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды адам есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға осы Қағидаларға 24-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы қайтарудың негізділігін растайтын жазбаша қорытынды береді.
Қайтарудың негізділігін растайтын жазбаша қорытынды беру үшін міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды тұлға ақпараттық жүйелерді қолдана отырып, салықтардың, бюджетке төлемдердің есептелген, кемітілген сомаларының құқыққа сыйымдылығына бақылау жүргізеді.
Ескерту. 191-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
192. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызу және (немесе) қайтару болып табылады.
Салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасы болмаған жағдайда, сонлай-ақ Салық кодексінің 101-бабында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша көрсетілген қызметті алушыға есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуден бас тарту жіберіледі.
Жеке шоттарда жүргізілген есепке жатқызулар мен қайтарулар туралы жазбалар бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның есептері, көрсетілетін қызметті берушінің төлем тапсырмалары негізінде жүргізіледі.
Бейрезидент тұлға үшін төленуі тиіс ҚҚС есебіне есепке жатқызуды жүргізгеннен кейін салық төлеушіге осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес бейрезидент тұлға үшін ҚҚС бойынша салық берешегін өтеу есебіне артық төленген сомалардың жүргізілген есепке жатқызуын растау беріледі.

193. После осуществления зачета между кодами классификации доходов бюджета, или возврата на банковский счет услугополучателя в лицевых счетах в соответствии с платежным документом, на основании которого производился такой зачет и (или) возврат, отражаются следующие операции:
1) в лицевом счете по соответствующему коду, с которого произведен зачет на другой код классификации доходов бюджета, а также при возврате на банковский счет услугополучателя сумма зачета или возврата отражается в графе "Возвращено";
2) в лицевом счете по соответствующему коду, на который зачтена сумма, отражается в графе "Уплачено".
194. В случае излишнего удержания индивидуального подоходного налога услугополучателем, на которого возложена обязанность по исчислению, удержанию и перечислению налогов, удерживаемых у источника выплаты, для возврата излишне удержанного налога физическое лицо обращается с заявлением к услугополучателю. При подтверждении факта излишнего удержания индивидуального подоходного налога и возврата налога налогоплательщику налоговым агентом представляется дополнительная налоговая отчетность.
Параграф 3. Учет ошибочно зачисленных, невыясненных налогов и платежей в бюджет
195. Учет ошибочных поступлений по платежным документам, полученным от уполномоченного органа по исполнению бюджета, ведется в Журнале платежей с отражением записи об ошибочно зачисленных суммах налогов и платежей в бюджет.
196. Должностное лицо, ответственное за ведение учета, ежедневно проводит работу по выяснению принадлежности ошибочных платежных документов, после чего производит учетную запись в лицевой счет или осуществляет зачет либо возврат ошибочно зачисленных налогов и платежей на соответствующий код бюджетной классификации в данный или другому услугодателю, где зарегистрирован услугополучатель, о чем делается соответствующая запись в Журнале платежей.
197. В случае выявления ошибочно уплаченной суммы и непредставления услугополучателем налогового заявления на зачет и (или) возврат ошибочно уплаченных сумм должностное лицо, ответственное за ведение учета, составляет протокол о причинах возникновения ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, на основании которого производится зачет и (или) возврат ошибочно уплаченных сумм.
198. Зачет и (или) возврат ошибочных поступлений производится в сроки, установленные пунктом 3 статьи 103 Налогового кодекса, на основании платежного поручения через территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета в установленном порядке.
199. Зачет ошибочно зачисленных налогов и платежей в бюджет производится с одного кода бюджетной классификации доходов на другой и/или от одного услугодателя другому.

193. Бюджет кірістерінің сыныптамасының кодтары арасында есепке жатқызу немесе көрсетілетін қызметті алушының банк шотына қайтару жүзеге асырылғаннан кейін оның негізінде осындай есепке жатқызу және (немесе) қайтару жүргізілген төлем құжатына сәйкес жеке шоттарда мынадай операциялар көрсетіледі:
1) бюджет кірістерінің сыныптамасының басқа кодына есепке жатқызу жүргізілген тиісті код бойынша жеке шотта, сондай-ақ көрсетілетін ызметті алушының банк шотына қайтару кезінде есепке жатқызу немесе қайтару сомасы "Қайтарылды" деген бағанында көрсетіледі;
2) сома есепке жатқызылған тиісті код бойынша жеке шотта "Төленді" деген бағанында көрсетіледі.
194. Төлем көзінен ұсталатын салықтарды есептеу, ұстап қалу және аудару бойынша міндет жүктелген салық агенті жеке табыс салығын артық ұстап қалған жағдайда, артық ұсталған салықты қайтару үшін көрсетілетін қызмет алушыға өтінішпен жүгінеді. Жеке табыс салығын артық ұстап қалу фактісі расталған кезде және көрсетілетін қызметті алушыға салықты қайтарған кезде қосымша салық есептілігі тапсырылады.
3-параграф. Қате есептелген, анықталмаған салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді есепке алу
195. Бюджетті орындау бойынша уәкілетті органынан алынған төлем құжаттары бойынша қате түсімдерді есепке алу Қате есептелген, анықталмаған салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді тіркеу журналында жүргізіледі.
196. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға күн сайын қате төлем құжаттарының тиістілігін анықтау бойынша жұмыс жүргізеді, содан кейін жеке шотқа есепке алу жазбасын жүргізеді немесе көрсетілетін қызметті алушы тіркелген осы немесе басқа көрсетілетін қызметті берушінің тиісті бюджеттік сыныптама кодына қате есептелген салықтар мен төлемдерді есепке жатқызуды немесе қайтаруды жүзеге асырады, ол туралы Төлем журналында тиісті жазба жасалады.
197. Қате төленген сома анықталған және көрсетілетін қызметті алушы қате төленген сомаларды есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға салық өтінішін бермеген жағдайда, есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға салықтың, бюджетке төленетін төлемдердің қате төленген сомаларының туындау себептері туралы хаттама жасайды, соның негізінде қате төленген сомаларды есепке жатқызу және (немесе) қайтару жүргізіледі.
199. Қате түсімдерді есепке жатқызу және (немесе) қайтару белгіленген тәртіпте Салық кодексінің 103-бабы 3-тармағында белгіленген мерзімде бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдары арқылы төлем тапсырмасының негізінде жүргізіледі.

200. В течение 3 (трех) банковских дней должностное лицо, ответственное за ведение учета, осуществляет выяснение принадлежности поступивших налогов и платежей в бюджет для дальнейшего зачисления налогов и платежей в бюджет в соответствии с классификацией доходов бюджета.
201. Возврат из бюджета налогов и платежей в случаях ошибочного повторного перечисления в бюджет банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, если указанные суммы подтверждаются одним и тем же платежным документом (с той же суммой, по тому же виду налога (платежа), за тот же налоговый период) производится услугодателями в следующем порядке.
Банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, услугодателю представляется обоснованное заявление на возврат налогов и платежей с указанием следующих реквизитов:
1) дата ошибочного перечисления;
2) номер, дата платежного документа;
3) наименование, БИН;
4) код классификации доходов бюджета;
5) бенефициар;
6) БИН, ИИК бенефициара, БИК банка бенефициара;
7) сумма налога (платежа).
202. На основании документов, представленных банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, услугодатель производит подтверждение повторного перечисления сумм налогов и платежей в бюджет с банковских счетов услугополучателя и/или со счетов банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
203. В случае подтверждения повторного перечисления в бюджет налогов и платежей необходимо произвести возврат банкам или организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на основании заявления и подтверждения повторного перечисления.
204. После получения отчетов и платежных документов от территориальных органов уполномоченного органа по исполнению бюджета о возврате указанных сумм из бюджета в лицевых счетах услугополучателей производятся соответствующие записи в графе "Возвращено".
Параграф 4. Возврат превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога
205. В течение 1 (одного) рабочего дня после подписания акта налоговой проверки либо заключения к акту по подтверждению достоверности сумм превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату из бюджета, либо подтверждения должностным лицом соответствующего структурного подразделения услугодателя права на применение услугополучателем упрощенного порядка возврата превышения НДС в соответствии с пунктом 2 статьи 434 Налогового кодекса, должностное лицо соответствующего структурного подразделения услугодателя формирует в ИС ЦУЛС документ об отсутствии (наличии) задолженности либо отчет по сальдо расчетов.

200. Қате есептелген салық және бюджетке төленетін төлемдерді есепке жатқызу бір бюджет кірісі сыныптамасының кодынан басқасына және (немесе) бір көрсетілетін қызметті берушіге басқасына жүргізіледі.
201. Үш банк күнінің ішінде есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға бюджет кірістерінің сыныптамасына сәйкес салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді одан әрі есептеу үшін келіп түскен салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің тиістілігін анықтауды жүзеге асырады.
202. Банктер немесе банк операцияларын жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қате қосарлама аударған жағдайларда бюджеттен салық және төлемдердің қайтаруын, егер көрсетілген сомалар бір және сол төлем құжатымен расталса, (сол салық кезеңі үшін салықтың (төлемнің) сол түрі бойынша сол сомада) көрсетілетін қызметті беруші мынадай тәртіпте жүргізеді.
Банктер немесе банк операцияларын жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар көрсетілетін қызметті берушіге мынадай деректемелерді көрсете отырып, негізделген салық және төлемдерді қайтаруға өтініш береді:
1) қате аударым күні;
2) төлем құжатының нөмірі, күні;
3) атауы, БСН;
4) бюджет кірістері сыныптамасының коды;
5) бенефициар;
6) бенефициардың БСН, ЖСК, бенефициар банкінің БСК;
7) салық (төлем) сомасы.
202. Банктер немесе банк операцияларын жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар берген құжаттардың негізінде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының банк шоттарынан және (немесе) банктердің немесе банк операцияларын жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың шоттарынан салық және бюджетке төленетін төлемдер сомаларының қосарлама аударылуын растауды жүргізеді.
203. Бюджетке салықтар мен төлемдердің қосарлама аударылуы расталған жағдайда өтініш және қосарлама аударуды растау негізінде банктерге немесе банк операцияларын жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қайтаруды жүргізу қажет.
204. Көрсетілетін қызметті алушы жеке шоттарындағы бюджеттен көрсетілген соманы қайтару туралы бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарынан есептер мен төлем құжаттарын алғаннан кейін "Қайтарылды" деген бағанында тиісті жазба жүргізіледі.
4-параграф. Есепке жатқызылуы тиіс қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан артығын қайтару
205. Салық тексеруі актісіне есепке жатқызылатын ҚҚС-тың бюджеттен қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып кету сомаларының анықтығын растау жөніндегі актіге қорытындыға қол қойылғаннан кейін көрсетілетін қызметті берушінің тиісті құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамы Салық кодексінің 434-бабы 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ҚҚС асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдану құқығын растағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде, көрсетілетін қызметті берушінің тиісті құрылымдық бөлімшесінің лауазымды адамы ОБДО АЖ-да берешектің жоқ (бар) екендігі туралы құжатты есептер сальдосы бойынша есепті қалыптастырады.

Сноска. Пункт 205 - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.03.2022 № 329 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
206. В случае, если плательщиком НДС является юридическое лицо, имеющее структурные подразделения, то документ об отсутствии (наличии) задолженности либо отчет по сальдо расчетов формируются с учетом налоговой задолженности структурных подразделений.
207. Документ об отсутствии (наличии) задолженности либо отчет по сальдо расчетов формируются по данным лицевых счетов, открытых услугодателем по месту регистрационного учета услугополучателя:
по месту нахождения;
по месту нахождения структурных подразделений налогоплательщика.
208. Не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня формирования документа об отсутствии (наличии) задолженности либо отчета по сальдо расчетов и на основании налогового заявления на зачет и возврат должностное лицо соответствующего структурного подразделения услугодателя составляет в двух экземплярах Распоряжение на возврат превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам (далее – распоряжение).
На каждого плательщика НДС составляется отдельное распоряжение.
209. Распоряжение подписывается должностным лицом соответствующего структурного подразделения услугодателя и не позднее 1 (одного) рабочего дня с момента подписания передается должностному лицу, ответственному за ведение учета, для осуществления фактического зачета и (или) возврата превышения НДС.
210. На основании распоряжения не позднее 2 (двух) рабочих дней после его получения должностным лицом, ответственным за ведение учета, при наличии налоговой задолженности составляется платежное поручение на проведение зачета в счет погашения налоговой задолженности юридического лица и/или структурных подразделений, образовавшейся по состоянию на дату составления платежного поручения. После проведения зачета составляется платежное поручение на возврат оставшейся суммы превышения НДС на банковский счет плательщика НДС.
211. Платежное поручение утверждается руководителем услугодателя или лицом, его замещающим, в день его представления должностным лицом, ответственным за ведение учета, на утверждение.
212. Не позднее 1 (одного) рабочего дня после подписания, оформленные должностным лицом, ответственным за ведение учета, платежное поручение направляются в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета с указанием в назначении платежа реквизитов распоряжения на проведение зачета и (или) возврата превышения суммы НДС.

Ескерту. 205-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 29.03.2022 № 329 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
206. Егер ҚҚС төлеуші құрылымдық бөлімшесі бар заңды тұлға болып табылса, онда құрылымдық бөлімшелерінің салық берешектері ескеріле отырып, берешектің немесе есеп айырысулар сальдосы бойынша есептің жоқ (бар) екендігі туралы құжат әзірленеді.
207. Берешектің немесе есеп айырысулар сальдосы бойынша есептің жоқ (бар) екендігі туралы құжат көрсетілетін қызметті алушының тіркеу есебі орны бойынша көрсетілетін қызметті берушінің ашылған жеке шоттарының деректері бойынша қалыптастырылады:
орналасқан орны бойынша;
көрсетілетін қызметті алушының құрылымдық бөлімшелерінің орналасқан орны бойынша.
208. Берешектің не есеп айырысулар сальдосы бойынша есептің жоқ (бар) екендігі туралы құжатты қалыптастырған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей және есепке жатқызуға және қайтаруға салық өтінішінің негізінде көрсетілетін қызметті беруші тиісті құрылымдық бөлімшесінің лауазымды тұлғасы есепке жатқызылатын ҚҚС сомасының есепке жазылған салық сомасынан асып кетуін қайтаруға арналған өкімді осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес екі данада жасайды (бұдан әрі – өкім).
Әрбір ҚҚС төлеушіге жеке өкім жасалады.
209. Өкімге көрсетілетін қызметті берушінің тиісті құрылымдық бөлімшесінің лауазымды тұлғасы қол қояды және қол қойылған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей есепті жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға ҚҚС асып кеткен сомасын нақты есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүзеге асыру үшін беріледі.
210. Өкім негізінде оны алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға салық берешегі болған кезде төлем тапсырмасын жасаған күнгі жағдай бойынша қалыптасқан заңды тұлғаның және (немесе) құрылымдық бөлімшелердің салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызу жүргізуге төлем тапсырмасын жасайды. Есепке жатқызуды жүргізгеннен кейін ҚҚС төлеушісінің банк шотына ҚҚС сомасынан асып кеткен қалған соманы қайтаруға төлем тапсырмасы әзірленеді.
211. Төлем тапсырмасын есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға оны бекітуге берген күні көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оны алмастыратын тұлға бекітеді.
212. Қол қойғаннан кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға ресімдеген төлем тапсырмасын бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарына төлем мақсатында ҚҚС асып кеткен сомасын есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге өкім деректемелерін көрсете отырып жібереді.

213. Не позднее 1 (одного) рабочего дня с момента проведения зачета и (или) возврата превышения НДС должностное лицо, ответственное за ведение учета, возвращает второй экземпляр распоряжения с отметкой об исполнении должностному лицу соответствующего структурного подразделения услугодателя. Первый экземпляр распоряжения остается у должностного лица, ответственного за ведение учета.
После проведения возврата НДС путем зачета в счет НДС, подлежащего уплате за нерезидента, услугополучателю выдается подтверждение о проведенном зачете превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного в счет погашения налоговой задолженности НДС за нерезидента, по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
Параграф 5. Возврат налога на добавленную стоимость по иным основаниям
214. Действие настоящего параграфа распространяется на грантополучателей или исполнителей, назначенных грантополучателем (далее – грантополучатель), по суммам НДС, уплаченного поставщикам по приобретенным за счет средств гранта товарам, работам, услугам, а также на дипломатических и приравненных к ним представительств, аккредитованных в Республике Казахстан (далее – представительства), по суммам НДС, уплаченного поставщикам товаров, работ, услуг, предназначенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования дипломатического и административно – технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними (далее – персонал).
215. Возврат НДС грантополучателям и представительствам производится в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса.
216. Возврат и (или) зачет суммы НДС производится услугодателем по месту нахождения услугополучателя.
Возврат НДС грантополучателям производится в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты представления налогового заявления о возврате НДС, уплаченного по товарам, работам, услугам, приобретаемым за счет средств гранта.
217. В течение 1 (одного) рабочего дня после подтверждения уплаты грантополучателем НДС из средств гранта должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, сообщает грантополучателю о необходимости представления налогового заявления на зачет при наличии налоговой задолженности.
218. Одновременно должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, список грантополучателей, по которым необходимо составить документ об отсутствии и (или) наличии налоговой задолженности услугополучателя (далее – документ об отсутствии задолженности).

213. ҚҚС асып кеткен сомасын есепке жатқызғаннан және (немесе) қайтарған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға өкімнің екінші данасы орындалғаны туралы белгі қоя отырып, көрсетілетін қызметті берушінің тиісті құрылымдық бөлімшесінің лауазымды тұлғаға қайтарады. Өкімнің бірінші данасы есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғада қалады.
Бейрезидент үшін төленуі тиіс есепке жатқызу арқылы ҚҚС қайтаруды жүргізгеннен кейін салық төлеушіге осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес бейрезидент үшін ҚҚС бойынша салық берешекті өтеу есебіне есептелген сомаға есепке жатқызылатын ҚҚС салығының асып кеткен сомасына жүргізілген есепке жатқызу туралы растауды береді.
5-параграф. Өзге де негіздер бойынша қосылған құн салығын қайтару
214. Осы параграфтың күші грант алушыларға немесе грант алушы тағайындаған орындаушыларға (бұдан әрі – грант алушы) грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша жеткізушілерге төленген ҚҚС сомасы бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге (бұдан әрі – өкілдіктер) шетелдiк дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктердің ресми пайдалануына, сондай-ақ осы өкiлдiктердiң дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық қызметкерлерiне, олармен бiрге тұратын отбасыларының мүшелерiн (бұдан әрі – персонал) қоса алғанда, жеке пайдалануға арналған тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi жеткізушілерге төленген ҚҚС сомасы бойынша таралады.
215. ҚҚС грант алушыларға және өкілдіктерге қайтару Салық кодексінің 105-бабына сәйкес жүргізіледі.
216. ҚҚС сомасын қайтаруды және (немесе) есепке жатқызуды көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша көрсетілетін қызметті беруші жүргізеді.
ҚҚС грант алушыларға қайтару грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша төленген ҚҚС қайтару туралы салықтық өтініш берілген күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
217. Грант алушының грант қаражаты есебінен ҚҚС төлегені расталғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде салық тексеруін жүзеге асыратын лауазымды тұлға грант алушыға салық берешегі болған жағдайда, есепке жатқызуға салықтық өтінішін ұсыну қажеттілігі туралы хабарлайды.
218. Салықтық тексеруді жүзеге асыратын лауазымды тұлға бір мезгілде есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға көрсетілетін қызметті алушы салық берешегінің бар және (немесе) жоқ екендігі туралы құжатты (бұдан әрі - берешектің жоқ екендігі туралы құжат) әзірлеуі қажет грант алушылар тізімін береді.

219. В течение 1 (одного) рабочего дня со дня представления списка должностное лицо, ответственное за ведение учета, составляет документ об отсутствии задолженности на дату представления списка.
В случае, если грантополучателем является юридическое лицо, имеющее структурные подразделения, то документ об отсутствии задолженности составляется с учетом налоговой задолженности структурных подразделений.
220. Сумма НДС, подлежащего возврату из бюджета, не подлежит возврату и (или) зачету в счет погашения налоговой задолженности другого услугополучателя, за исключением случаев, установленных статьей 102 Налогового кодекса.
221. Документ об отсутствии задолженности составляется по данным лицевых счетов, открытых услугодателем по месту регистрационного учета услугополучателя:
по месту нахождения;
по месту нахождения структурных подразделений услугополучателя.
В день составления документа об отсутствии задолженности должностное лицо, ответственное за ведение учета, представляет документ об отсутствии задолженности должностному лицу, осуществляющему налоговую проверку, для принятия решения по возврату. Документ об отсутствии задолженности подписывается должностным лицом, ответственным за ведение учета.
222 .Возврат (или) зачет НДС осуществляется услугодателем в пределах суммы НДС, указанной в налоговом заявлении.
В случае, если у грантополучателя имеется налоговая задолженность и при представлении налогового заявления на зачет налоговая задолженность, указанная в налоговом заявлении на зачет, не совпадает с данными документа об отсутствии задолженности, то возврат и (или) зачет НДС производится на основании документа об отсутствии задолженности.
223. Не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня получения налогового заявления на зачет должностное лицо, ответственное за проведение налоговой проверки, составляет Распоряжение на возврат сумм НДС, уплаченных по товарам, работам, услугам, приобретаемым за счет средств гранта, по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам (далее – распоряжение) в двух экземплярах.
На каждого грантополучателя составляется отдельное распоряжение.
224. Распоряжение подписывается должностным лицом, ответственным за результаты налоговой проверки, и передается должностному лицу, ответственному за ведение учета, для осуществления фактического зачета и (или) возврата НДС.
225. На основании распоряжения не позднее 2 (двух) рабочих дней после его получения должностным лицом, ответственным за ведение учета, при наличии налоговой задолженности составляется платежное поручение на проведение зачета в счет погашения налоговой задолженности юридического лица и/или структурных подразделений, образовавшейся по состоянию на дату составления платежного поручения. После проведения зачета составляется платежное поручение на возврат оставшейся суммы НДС на банковский счет грантополучателя.
Платежное поручение утверждается руководителем услугодателя или лицом, его замещающим, в день его представления должностным лицом, ответственным за ведение учета, на утверждение.
Не позднее 1 (одного) рабочего дня после подписания оформленные должностным лицом, ответственным за ведение учета, платежное поручение направляется в территориальные органы уполномоченного органа по исполнению бюджета с указанием в назначении платежа реквизитов распоряжения на проведение зачета и (или) возврата НДС.

219. Тізім берілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға тізім берілген күнге берешектің жоқ екендігі туралы құжат жасайды.
Егер грант алушы құрылымдық бөлімшелері бар заңды тұлға болып табылса, онда берешектің жоқ екендігі туралы құжат құрылымдық бөлімшелерінің салық берешектері ескеріле отырып, жасалады.
220. Бюджеттен қайтарылуы тиіс ҚҚС сомасы Салық кодексінің 102-бабында белгіленген жағдайларды қоспағанда, басқа көрсетілетін қызметті берушінің салық берешегін өтеу есебіне қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға жатпайды.
221. Берешектің жоқ екендігі туралы құжат көрсетілетін қызмет алушының тіркеу есебінің орны бойынша көрсетілетін қызметті берушінің ашылған жеке шоттарының деректері бойынша әзірленеді:
орналасқан жері бойынша;
көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің орналасқан орны бойынша.
Берешектің жоқ екендігі туралы құжат жасалған күні есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға қайтару бойынша шешім қабылдау үшін берешектің жоқ екендігі туралы құжатты салықтық тексерудің нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлғаға береді. Берешектің жоқ екендігі туралы құжатқа есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға қол қояды.
222. Көрсетілетін қызметті беруші ҚҚС қайтаруды және (немесе) есепке жатқызуды салықтық өтініште көрсетілген ҚҚС сомасының шегінде жүргізеді.
Егер грант алушының салық берешегі болса және есепке жатқызуға салықтық өтінішті берген кезде есепке жатқызуға салықтық өтініште көрсетілген салық берешегі берешектің жоқ екендігі туралы құжаттың деректеріне сәйкес келмесе, онда ҚҚС қайтару және (немесе) есепке жатқызу берешектің жоқ екендігі туралы құжаттың негізінде жүргізіледі.
223. Есепке жатқызуға салықтық өтінішті алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей салықтық тексеруді жүргізуге жауапты лауазымды тұлға екі данада осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша төленген ҚҚС сомаларын қайтаруға өкімді (бұдан әрі – өкім) әзірлейді.
Әрбір грант алушыға жеке өкім жасалады.
224. Өкімге салықтық тексеру нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлға қол қояды, және есепті жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға ҚҚС нақты есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүзеге асыру үшін беріледі.
225. Өкімнің негізінде оны есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей салық берешегі болған жағдайда, төлем тапсырмасын әзірлеу күніндегі жағдай бойынша пайда болған заңды тұлғаның және (немесе) құрылымдық бөлімшелердің салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызуды жүргізуге төлем тапсырмасын әзірлейді. Есепке жатқызуды жүргізгеннен кейін грант алушының банк шотына ҚҚС сомасының қалған сомасын қайтаруға төлем тапсырмасы әзірленеді.
Төлем тапсырмасын көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оны алмастыратын тұлға оны есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға бекітуге берген күні бекітеді.
Қол қойғаннан кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға ресімдеген төлем тапсырмасын бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органдарына төлем мақсатында ҚҚС сомасын есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге өкім деректемелерін көрсете отырып жібереді.

226. После проведения зачета и (или) возврата НДС грантополучателю должностное лицо, ответственное за ведение учета, возвращает второй экземпляр распоряжения с отметкой об исполнении должностному лицу, ответственному за результаты налоговой проверки. Первый экземпляр распоряжения остается у должностного лица, ответственного за ведение учета.
227. После проведения возврата НДС путем зачета в счет НДС услугополучателю выдается Подтверждение о проведенном зачете НДС, уплаченного по товарам, работам, услугам, приобретенным за счет средств гранта, по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам.
228. Возврат НДС представительствам производится в течение 30 (тридцати) рабочих дней после получения от Министерства иностранных дел Республики Казахстан сводных ведомостей (реестров) и документов, подтверждающих уплату НДС.
229. В течение 1 (одного) рабочего дня после подтверждения уплаты НДС представительством должностное лицо, ответственное за результаты налоговой проверки, составляет Распоряжение на возврат сумм НДС дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан, по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам (далее – распоряжение) в двух экземплярах.
230. На основании распоряжения не позднее 2 (двух) рабочих дней после его получения должностным лицом, ответственным за ведение учета, составляется платежное поручение на возврат НДС на банковский счет представительства и (или) персонала представительства.
231. После проведения возврата НДС представительству и (или) персоналу представительства должностное лицо, ответственное за ведение учета, возвращает второй экземпляр распоряжения с отметкой об исполнении должностному лицу, ответственному за результаты налоговой проверки. Первый экземпляр распоряжения остается у должностного лица, ответственного за ведение учета.
Параграф 6. Порядок возврата подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе
232. В случае, если в лицевом счете услугополучателя отражены суммы начисления подоходного налога и перечисления на условный банковский вклад в пользу нерезидента, то указанная сумма не рассматривается как недоимка, и на указанную сумму налога с даты зачисления на условный банковский вклад пеня не начисляется.
233. Для возврата ранее удержанного подоходного налога и в случае перечисления подоходного налога с доходов нерезидента в бюджет или на условный банковский вклад услугополучатель представляет услугодателю налоговое заявление на возврат уплаченного подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада (далее в целях настоящего параграфа – заявление).

226. Грант алушыға ҚҚС есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізгеннен кейін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға өкімнің екінші данасын орындалғаны туралы белгі қоя отырып, салықтық тексерудің нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлғаға қайтарады. Өкімнің бірінші данасы есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғада қалады.
227. Көрсетілетін қызметті алушы ҚҚС есебіне есепке жатқызу арқылы қосымша құн салығын қайтаруды жүргізгеннен кейін осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша төленген, ҚҚС есепке жатқызуды өткізгені туралы растама беріледі.
228. Өкілдіктерге ҚҚС қайтару Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінен жиынтық ведомостер (тізілімдер) мен ҚҚС төленгенін растайтын құжаттарды алғаннан кейін 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
229. Өкілдік ҚҚС төленгенін растағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде салықтық тексерудің нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлға екі данада осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге ҚҚС сомаларын қайтаруға өкім (бұдан әрі - өкім) жасайды.
230. Өкім негізінде оны алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға өкілдіктің және (немесе) өкілдік персоналының банк шотына ҚҚС-ты қайтаруға төлем тапсырмасын жасайды.
231. Өкілдікке және (немесе) өкілдік персоналына ҚҚС-ты қайтару жүргізілгеннен кейін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға өкімнің екінші данасын орындалғаны туралы белгі қоя отырып, салықтық тексерудің нәтижелеріне жауапты лауазымды тұлғаға қайтарады. Өкімнің бірінші данасы есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғада қалады.
6-параграф. Шартты банк салымында орналасқан табыс салығын қайтару тәртібі
232. Егер көрсетілетін қызметті алушының жеке шотында резидент еместің пайдасына шартты банк салымына аудару және табыс салығын есептеу сомасы көрсетілген жағдайда, көрсетілген сома бересі ретінде қаралмайды және шартты банк салымына есептеу күнінен бастап салықтың көрсетілген сомаға өсім есептелмейді.
233. Бұрын ұсталған табыс салығын қайтару үшін және бюджетке немесе шартты банк салымына резидент еместің кірістерінен табыс салығы аударылған жағдайда резидент емес көрсетілетін қызметті берушіге бюджеттен немесе шартты банк салымынан төленген табыс салығын қайтаруға салық агенті салықтық өтініш береді (осы тараудың мақсатында бұдан әрі – өтініш).

234. После рассмотрения заявления услугодатель принимает соответствующее решение по заявлению и направляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр сумм подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, подлежащего взысканию по инкассовым распоряжениям или выплате нерезиденту, по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам с приложением копии заявления нерезидента.
235. Возврат сумм подоходного налога из бюджета производится на банковский счет нерезидента, указанный в заявлении нерезидента, на основании платежного поручения, а в случае возврата в иностранной валюте также заявления на покупку и перевод иностранной валюты, представляемых в территориальный орган уполномоченного органа по исполнению бюджета.
236. При принятии услугодателем решения о взыскании в бюджет суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, должностное лицо по контролю за исполнением обязательств не позднее следующего дня после получения реестра направляет в банк инкассовое распоряжение о перечислении в бюджет суммы налога, указанной в заявлении и размещенной на условном банковском вкладе.
237. В случае открытия условного банковского вклада в иностранной валюте инкассовое распоряжение на взыскание суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, выставляется в национальной валюте по рыночному курсу обмена валют на дату выставления инкассового распоряжения. При этом в инкассовом распоряжении в назначении платежа указывается сумма подоходного налога в иностранной валюте и рыночный курс обмена валют, по которому произведен расчет суммы в национальной валюте.
238. При этом в бюджет перечисляются суммы подоходного налога в национальной валюте, пересчитанные по рыночному курсу обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате уплаты (перечисления) налога в бюджет с указанием в назначении платежа сумм перечисляемого подоходного налога.
239. Одновременно с инкассовым распоряжением должностное лицо по контролю за исполнением обязательств направляет в банк запрос о суммах банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога с дохода нерезидента на условном банковском вкладе до его перечисления в бюджет, по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам.
240. В случае начисления банковских вознаграждений в иностранной валюте банковские вознаграждения подлежат перечислению в бюджет в национальной валюте, пересчитанные по рыночному курсу обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате их перечисления.

234. Өтінішті қарағаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші өтініш бойынша тиісті шешім қабылдайды және есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға резидент еместің өтінішінің көшірмесін қоса бере отырып осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес Инкассалық өкім бойынша өндіріп алуға немесе резидент емеске төлеуге жататын шартты банк салымында орналасқан табыс салығы сомасының тізілімін жібереді.
235. Бюджеттен табыс салығының сомаларын қайтару төлем тапсырмасының, ал шетел валютасында қайтару кезінде, сондай-ақ бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық органына ұсынылатын шетел валютасын сатып алуға және аударуға өтініштің негізінде резидент еместің өтінішінде көрсетілген резидент еместің банктік шотына жүргізіледі.
236. Көрсетілетін қызметті беруші шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын бюджетке өндіріп алу туралы шешім қабылдаған кезде тізілімді алғаннан кейінгі келесі күннен кешіктірмей міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға банкке өтініште көрсетілген және шартты банк салымында орналастырылған салық сомасын бюджетке аудару туралы инкассалық өкімді жібереді.
237. Шетел валютасында шартты банк салымын ашқан жағдайда шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын өндіріп алуға инкассалық өкім инкассалық өкімді қою күніне валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қойылады. Бұл ретте, төлемді тағайындауда инкассалық өкімде шетел валютасындағы табыс салығының сомасы және ұлттық валютада сома есеп айырысуы жүргізілген валюта айырбасының нарықтық бағамы көрсетіледі.
238. Бұл ретте аударылатын табыс салығының төлем сомасын тағайындауды көрсете отырып бюджетке салықты төлеу (аудару) күнінің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша қайта есептелген ұлттық валютадағы табыс салығының сомасы бюджетке аударылады.
239. Инкассалық өкіммен бір уақытта міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға банкке осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес бюджетке оны аударғанға дейін шартты банк салымында резидент еместің кірісінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген банктік сыйақылар сомалары туралы сұрау салуды жолдайды.
240. Банктік сыйақылар шетелдік валютада есептелген жағдайда банктік сыйақылар оларды аудару күнінің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша есептелген ұлттық валютада бюджетке аударуға жатады.

241. Банк не позднее 1 (одного) операционного дня, следующего за днем получения инкассового распоряжения услугодателя перечисляет сумму подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, в бюджет и в течение 2 (двух) календарных дней со дня получения запроса направляет услугодателю сведения о суммах банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога с доходов нерезидентов на условном банковском вкладе до перечисления в бюджет по форме, установленной уполномоченным органом.
242. В течение 2 (двух) календарных дней после получения от банка сведений о начисленных суммах банковских вознаграждений должностное лицо по контролю за исполнением обязательств направляет в банк инкассовое распоряжение на взыскание суммы банковских вознаграждений в бюджет.
243. Банк не позднее 1 (одного) операционного дня, следующего за днем получения инкассового распоряжения от услугодателя перечисляет сумму банковских вознаграждений в бюджет.
244. После получения платежных документов от уполномоченного органа по исполнению бюджета в лицевом счете услугополучателя в графе "Уплачено" отражается сумма перечисленного налога и в графе "Уплачено (возвращено) пеней" сумма банковских вознаграждений. Одновременно в графе "Начислено (уменьшено) пеней" на основании Сведений о суммах банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога с доходов нерезидентов на условном банковском вкладе до перечисления в бюджет, направленного банком услугодателю, отражается сумма банковских вознаграждений, перечисленных в бюджет.
245. При размещении подоходного налога на условном банковском вкладе в иностранной валюте и возникновении курсовой разницы между рыночным курсом обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате перечисления подоходного налога в бюджет и дате его размещения на условном банковском вкладе, начисленная сумма подоходного налога в лицевом счете услугополучателя корректируется по рыночному курсу обмена валют, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате уплаты (перечисления) подоходного налога в бюджет.
246. При возникновении положительной курсовой разницы должностное лицо, ответственное за ведение учета, отражает сумму курсовой разницы в графе "Начислено" лицевого счета.
247. При возникновении отрицательной курсовой разницы должностное лицо, ответственное за ведение учета, отражает сумму курсовой разницы в графе "Уменьшено" лицевого счета.
Параграф 7. Учет при внесении изменений и дополнений в налоговую отчетность

241. Банк көрсетілетін қызметті берушінің инкассалық өкімін алған күннен кейінгі 1 (бір) операциялық күннен кешіктірмей бюджетке шартты банк салымында орналастырылған табыс салығының сомасын аударады және сұрау салуды алған күннен бастап күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде мемлекеттік кірістер органына уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша Бюджетке аударғанға дейін шартты банк салымына резидент еместердің кірістерінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген банктік сыйақылар сомалары туралы мәліметті жібереді.
242. Есептелген банктік сыйақылар сомалары туралы мәліметті банктен алғаннан кейін күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға банкке бюджетке банктік сыйақы сомаларын өндіріп алуға инкассалық өкімді жолдайды.
243. Банк көрсетілетін қызметті берушіден инкассалық өкімді алған күннен кейінгі 1 (бір) операциялық күннен кешіктірмей бюджетке банктік сыйақылар сомасын аударады.
244. Бюджетті орындау бойынша уәкілетті органнан төлем құжаттарын алғаннан кейін "Төленді" деген бағанында көрсетілетін қызметті алушының жеке шотына аударылған салық сомасы және "Өсімпұл төленді (қайтарылды)" деген бағанында банктік сыйақылар сомасы көрсетіледі. Сонымен бір уақытта "Өсімпұл есептелді (кемітілді)" деген бағанында банк көрсетілетін қызметті берушіге жіберген Бюджетке аударғанға дейін шартты банк салымына резидент еместердің кірістерінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген банктік сыйақылар сомалары туралы мәлімет негізінде бюджетке аударылған банктік сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
245. Шартты банк салымында табыс салығын шетел валютасында орналастырған кезде және бюджетке табыс салығын аудару күнінің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбасының нарықтық бағамы мен оны шартты банк салымында орналастырған күн арасында бағамдық айырма туындаған кезде салық агентінің жеке шотында есептелген табыс салығының сомасы бюджетке табыс салығын төлеу (аудару) күнінің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбасының нарықтық бағамы бойынша түзетіледі.
246. Оң бағамдық айырма туындаған кезде есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға жеке шоттың "Есептелді" деген бағанында бағамдық айырманың сомасын көрсетеді.
247. Теріс бағамдық айырма туындаған кезде есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға жеке шоттың "Кемітілді" деген бағанында бағамдық айырманың сомасын көрсетеді.
7-параграф. Салық есептілігіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі есеп

248. В случае представления услугополучателя за один и тот же период дополнительной налоговой отчетности в течение срока исковой давности в лицевом счете в графе "Начислено" или "Уменьшено" отражается сумма выявленной разницы в день представления налоговой отчетности
249. Сроком уплаты выявленных услугополучателем сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет является срок уплаты за тот налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Параграф 8. Учет исполнения налоговых обязательств ликвидируемого юридического лица или индивидуального предпринимателя
250. Должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, а также должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляют должностному лицу, ответственному за ведение учета, список ликвидируемых юридических лиц, индивидуальных предпринимателей.
При наличии у ликвидируемого юридического лица структурных подразделений представляется их перечень с указанием наименования, БИН, местонахождения.
251. Если ликвидируемое юридическое лицо или индивидуальный предприниматель имеет суммы излишне уплаченных налогов, платежей в бюджет и пеней, то указанные суммы подлежат зачету в счет погашения налоговой задолженности ликвидируемого юридического лица или индивидуального предпринимателя.
252. При отсутствии у ликвидируемого юридического лица или индивидуального предпринимателя налоговой задолженности сумма излишне уплаченных налогов, платежей в бюджет и пеней подлежит возврату этому юридическому лицу или индивидуальному предпринимателю после проведения налоговой проверки или камерального контроля, проведенного в соответствии с пунктом 7 статьи 66 Налогового кодекса, либо до снятия с регистрационного учета индивидуального предпринимателя в порядке, установленном статьей 67 Налогового кодекса, с учетом начисленных сумм по результатам налоговой проверки, камерального контроля, а также исчисленных сумм по ликвидационной налоговой отчетности.
При отсутствии заявления на возврат суммы излишне уплаченных налогов, плат и пеней должностное лицо, осуществляющее налоговую проверку, составляет Реестр к начислению, где отражает сумму переплаты, числящейся в лицевом счете ликвидированного юридического лица или индивидуального предпринимателя, к начислению, а сумму налоговой задолженности к уменьшению после исключения юридического лица из государственной базы данных налогоплательщиков и снятия физического лица с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя.
После проведения указанных операций в лицевом счете производится закрытие лицевого счета. В лицевых счетах ликвидированного юридического лица производится запись "Лицевой счет закрыт".

248. Көрсетілген қызметті алушы қосымша салық есептілігін бір кезеңге берген жағдайда талап қою мерзімі ішінде салық есептілігі табыс етілген күні жеке шоттың "Есептелді" немесе "Кемітілді" деген бағанында анықталған айырма сомасы көрсетіледі.
249. Салық тексеруі басталғанға дейін көрсетілген қызметті алушы анықтаған салық пен төлемдер сомаларының төлеу мерзімі осы өзгерістер мен толықтырулардың деректері жататын салық кезеңі үшін төлеу мерзімі болып табылады.
8-параграф. Таратылатын заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің салық міндеттемелерінің орындалуын есепке алу
250. Салық тексеруін жүзеге асыратын лауазымды тұлға, сондай-ақ міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға таратылатын заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің тізімін береді.
Таратылатын заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері болған жағдайда, олардың атаулары, БСН, орналасқан орны көрсетілген тізбе беріледі.
251. Егер таратылатын заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің артық төленген салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың сомасы болса, онда көрсетілген сома таратылатын заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің салық берешегін өтеу есебіне есепке жетқызуға жатады.
252. Таратылатын заңды тұлғада немесе дара кәсіпкерде салық берешегі болмаған жағдайда, артық төленген салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың сомасы салықтық тексеруі немесе Салық кодексінің 66-бабы 7-тармағына сәйкес жүргізілген камералдық бақылауы жүргізілгеннен кейін не тексеру, бақылау нәтижелері бойынша есептелген сомаларды, сондай-ақ тарату салықтық есептілігі бойынша есептелген сомаларды ескере отырып, Салық кодексінің 67-бабында белгіленген тәртіпте дара кәсіпкердің тіркеу есебінен алғанға дейін мұндай заңды тұлғаға немесе дара кәсіпкерге қайтаруға жатады.
Артық төленген салықтар, төлемақылар мен өсімпұлдар сомасын қайтаруға өтініш болмаған жағдайда, салықтық тексеруді жүзеге асыратын лауазымды тұлға Есептеу тізілімін әзірлейді, онда таратылған заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің жеке шотындағы артық төлем сомасы, ал салық берешегі сомасын заңды тұлғаны көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік дерекқорларынан және жеке тұлғаны дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен алып тастағаннан кейін азайтуға жататын артық төлем сомасы көрсетіледі.
Жеке шотта көрсетілген операциялар жүргізілгеннен кейін жеке шотты жабу жүргізіледі.

253. После снятия с регистрационного учета структурного подразделения услугодатель по месту регистрационного учета структурного подразделения передает электронным способом сальдо лицевых счетов прекратившего деятельность структурного подразделения услугодателю по месту регистрационного учета юридического лица.
254. В лицевых счетах услугодателя, осуществляющего передачу документов, после подведения итогов в соответствующих графах лицевого счета в графе 2 "Содержание операции и документ, на основании которого производится запись" лицевого счета производится запись следующего содержания: "Сальдо лицевых счетов передано в орган государственных доходов по ___________ (району, городу, области)", дата, фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностных лиц, ответственных за ведение учета.
255. В лицевом счете юридического лица отражается сальдо лицевого счета ликвидированного структурного подразделения.
Параграф 9. Учет исполнения налоговых обязательств юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, признанных банкротами, и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, проходящих процедуру реабилитации, а также ликвидации по основаниям, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Казахстан
Сноска. Заголовок параграфа 9 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
256. Должностное лицо по контролю за исполнением обязательств представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, перечень индивидуальных предпринимателей, юридических лиц и их структурных подразделений, к которым решениями судов применена процедура банкротства, реабилитации, а также ликвидации по основаниям, предусмотренным статьей 49 Гражданского кодекса Республики Казахстан, с указанием реквизитов (наименование, БИН или ИИН, местонахождение, банковские реквизиты, дата и номер решения суда).
При применении в отношении услугополучателя процедуры банкротства должностное лицо по контролю за исполнением обязательств составляет и предоставляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени. Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени составляется в день вступления в законную силу решения суда о признании услугополучателя банкротом.
На период проведения процедуры банкротства, установленной Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", налоговая задолженность услугополучателя, по которому имеется вступившее в законную силу решение суда о признании банкротом, отображается в графе лицевого счета "Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства":
в графе "Сумма налога (платежа)" проводится сумма налога, платы;
в графе "Сумма пени" проводится сумма пени;
в графе "Сумма штрафа" проводится сумма штрафа.

253. Құрылымдық бөлімшені тіркеу есебінен алғаннан кейін құрылымдық бөлімшенің тіркеу есебінің орны бойынша көрсетілетін қызметті беруші қызметін тоқтатқан құрылымдық бөлімшенің жеке шоттарының сальдосын электрондық тәсілмен заңды тұлғаның тіркеу есебінің орны бойынша мемлекеттік кірістер органына береді.
254. Құжаттарды беруді жүзеге асыратын көрсетілетін қызметті берушінің жеке шоттарында жеке шоттың тиісті бағандарында қорытынды жасалғаннан кейін жеке шоттың "Операцияның мазмұны және соның негізінде жазба жүргізілетін құжат" деген 2-бағанында мынадай мазмұндағы жазба жүргізіледі: "Жеке шоттарының сальдосы _______ (ауданы, қаласы, облысы) бойынша мемлекеттік кірістер органына берілді", күні, есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғалардың тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса).
255. Таратылған заңды тұлғаның жеке шоттарында "Жеке шот жабық" деген жазбасы жүргізіледі.
9-параграф. Банкрот деп танылған заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген негіздер бойынша оңалту, сондай-ақ тарату рәсімінен өтетін заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің салық міндеттемелерін орындауын есепке алу
Ескерту. 9-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
256. Міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға деректемелерін көрсете отырып (атауы, БСН немесе ЖСН, орналасқан орны, банк шоттарының деректемелері, сот шешімінің күні мен нөмірі), оларға сот шешімдерімен банкроттық, оңалту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 49-бабында көзделген негіздер бойынша тарату рәсімі қолданылған дара кәсіпкерлердің, заңды тұлғалар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің тізбесін береді.
Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты банкрот рәсімі қолданылған кезде міндеттемелерін орындауды бақылау бойынша лауазымдық тұлға Салықтар, төлемдер және өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемелерді орындау мерзімдерін өзгерту тізілімін жасайды және есеп шоттарын жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға тапсырады. Салықтар, төлемдер мен өсімпұлдарды төлеу жөніндегі салықтық міндеттемелерді орындау мерзімдерін өзгерту тізілімі салық төлеушінің банкрот деп танылғаны туралы сот шешімі заңды күшіне енген күні жасалады.
"Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында бекітілген банкроттық рәсімін өткізу кезеңінде көрсетілетін қызметті алушы салық берешегін банкрот деп тану туралы сот шешімінің заңды күшіне енгені бар болса, "Салық міндеттемелерін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі мәліметтер" деген жеке шотының бағанында көрсетіледі:
"Салық (төлем) сомасы" деген бағанда салықтың, төлемдердің сомасы жүргізіледі;
"Өсімпұл сомасы" деген бағанда өсімпұлдың сомасы жүргізіледі;
"Айыппұл сомасы" деген бағанда айыппұлдың сомасы жүргізіледі.

Сноска. Пункт 256 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
257. В сведения о юридическом лице или индивидуальном предпринимателе вводится признак "объявлен банкротом", "проходит процедуру реабилитации", "проходит процедуру ликвидации".
258. В случае возникновения в период ликвидации налоговых обязательств исполнение производится по мере их возникновения в сроки и порядке, установленные Налоговым кодексом.
259. После исключения юридического лица из государственной базы данных налогоплательщиков и снятия с регистрационного учета индивидуального предпринимателя должностное лицо по контролю за исполнением обязательств на основании всех необходимых документов заполняет Реестр к начислению, а также Реестр к начислению (уменьшению) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий (далее в целях настоящей главы – Реестр), где отражает суммы списанных налогов и платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов к уменьшению, а суммы числящейся переплаты – к начислению.
После проведения указанных операций в лицевом счете производится закрытие лицевого счета с указанием даты, фамилии, имени, отчества (при его наличии) должностного лица, ответственного за ведение учета.
Параграф 10. Учет налогового обязательства физического лица, признанного судом безвестно отсутствующим
260. До вынесения решения о признании судом физического лица безвестно отсутствующим по запросам судебных органов услугодатель представляет документ об отсутствии (наличии) задолженности.
261. Документ об отсутствии (наличии) задолженности безвестно отсутствующего физического лица составляется должностным лицом, ответственным за ведение учета.
262. В срок не позднее следующего дня со дня принятия решения судом физического лица безвестно отсутствующим должностному лицу, ответственному за ведение учета, представляются сведения о признании судом физического лица безвестно отсутствующим, где указываются:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица;
2) ИИН;
3) дата и номер решения суда;
4) фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, на которое возложена обязанность по опеке над имуществом физического лица, признанного безвестно отсутствующим, и обязанное исполнить налоговое обязательство безвестно отсутствующего физического лица;
5) виды налогов, платежей и суммы, подлежащие списанию, при недостаточности имущества физического лица, признанного безвестно отсутствующим.

Ескерту. 256-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
257. Заңды тұлға немесе дара кәсіпкер туралы мәліметке "банкрот деп жарияланды", "оңалту рәсімін өтуде", "тарату рәсімін өтуде" деген белгісі енгізіледі.
258. Тарату кезеңінде салық міндеттемелері туындаған жағдайда, орындау Салық кодексінде белгіленген мерзімде және тәртіпте олардың туындауына қарай жүргізіледі.
259. Заңды тұлғаны көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік дерекқорынан алып тастағаннан және дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығарғаннан кейін міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға барлық қажетті құжаттар негізінде Есептеу тізілімін, сондай-ақ салық тексерулерінің нәтижелері мен әкімшілік жазаларды қолдану туралы қаулылар бойынша салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың сомаларын Есептеу (кеміту) тізілімін (осы тараудың мақсатында (бұдан әрі – Тізілім) толтырады, онда салық және бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, кемітуге өсімпұлдар мен айыппұлдардың есептен шығарылған сомалары, сондай-ақ артық төлемге есептелген сомалары – есептеуге көрсетіледі.
Жеке шотта көрсетілген операцияларды жүргізгеннен кейін күнін жеке шотты жабу есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) көрсете отырып жүргізеді.
10-параграф. Сот хабарсыз кеткен деп таныған жеке тұлғаның салық міндеттемелерін есепке алу
260. Соттың жеке тұлғаны хабарсыз кеткен деп тануы туралы шешім шыққанға дейін көрсетілетін қызметті беруші сот органдарының сұраулары бойынша берешегінің болмауы (болуы) туралы құжатты береді.
261. Хабарсыз кеткен жеке тұлғаның берешегінің болмауы (болуы) туралы құжатты есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға жасайды.
262. Жеке тұлғаны хабарсыз кетті деп тануы туралы соттың шешімі қабылданған күннен бастап келесі күннен кешіктірілмейтін мерзімде есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға соттың жеке тұлғаны хабарсыз кетті деп танығаны туралы мәліметі беріледі, мұнда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
2) ЖСН;
3) сот шешімінің күні мен нөмірі;
4) хабарсыз кетті деп танылған жеке тұлғаның мүлкіне қамқор ету бойынша міндеттеме жүктелген және хабарсыз кеткен жеке тұлғаның салық міндеттемесін орындауға міндетті тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
5) хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның мүлкі жетпеген кезде есептен шығаруға жататын салықтардың, төлемдердің және сомалардың түрлері.

263. В случае наличия налоговой задолженности сальдо расчетов переносится в лицевой счет, открытый на лицо, на которое возложена обязанность по опеке над имуществом физического лица, признанного безвестно отсутствующим, и обязанное исполнить налоговое обязательство безвестно отсутствующего физического лица.
После проведения указанных операций лицевой счет безвестно отсутствующего физического лица закрывается.
264. Услугодатель принимает меры для погашения налоговой задолженности физического лица, признанного в установленном порядке безвестно отсутствующим, в соответствии с Налоговым кодексом.
265. При недостаточности имущества физического лица, признанного безвестно отсутствующим, для погашения налоговой задолженности, должностным лицом, ответственным за ведение учета, со дня вынесения решения суда о недостаточности имущества в лицевом счете физического лица, признанного безвестно отсутствующим, налоговая задолженность в пределах суммы, недостаточной для ее погашения, списывается в соответствии с решением суда.
Списание налоговой задолженности безвестно отсутствующего физического лица производится путем проведения указанной суммы в графе лицевого счета "Уменьшено", в графе "Содержание операции" указывается номер и дата решения суда.
266. При отмене судом решения о признании физического лица безвестно отсутствующим действие ранее списанной услугодателем налоговой задолженности возобновляется в судебном порядке независимо от установленного срока исковой давности по налоговому обязательству путем проведения записи в графу лицевого счета "Начислено" суммы этой задолженности.
Параграф 11. Учет налоговой задолженности и переплаты умершего физического лица
267. После получения информации от должностного лица по контролю за исполнением обязательств о смерти физического лица, должностное лицо, ответственное за ведение учета, предоставляет должностному лицу по контролю за исполнением обязательств выписку из лицевого счета умершего физического лица о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств на день смерти физического лица или на дату объявления его умершим.
268. Должностное лицо по контролю за исполнением обязательств принимает меры для погашения налоговой задолженности умершего физического лица и представляет должностному лицу, ответственному за ведение учета, информацию по определению наследников, суммы переданных на исполнение наследникам обязательств по налогам и платежам в бюджет.
269. Должностное лицо, ответственное за ведение учета, закрывает лицевой счет умершему физическому лицу на день смерти или на дату объявления его умершим и при наличии задолженности или переплаты по налогам и платежам открывает новый лицевой счет на наследников, в который переносится сальдо расчетов умершего физического лица.

263. Салық берешегі болған жағдайда, есеп айырысулар сальдосы хабарсыз кетті деп танылған жеке тұлғаның мүлкіне қамқор ету бойынша міндеттеме жүктелген және хабарсыз кеткен жеке тұлғаның салық міндеттемесін орындауға міндетті тұлғаға ашылған жеке шотқа көшіріледі.
Көрсетілген операцияларды жүргізгеннен кейін хабарсыз кеткен жеке тұлғаның жеке шоты жабылады.
264. Көрсетілетін қызметті беруші Салық кодексіне сәйкес белгіленген тәртіппен хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның салық берешегін өтеу үшін шаралар қабылдайды.
265. Хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның мүлкі салық берешегін өтеу үшін жетпеген кезде, есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға хабарсыз кеткен деп танылған жеке тұлғаның жеке шотында мүліктің жетпейтіндігі туралы сот шешімі шыққан күннен бастап салық берешегін оны өтеу үшін жетпейтін сома шегінде сот шешіміне сәйкес есептен шығарады.
Хабарсыз кеткен жеке тұлғаның салық берешегін есептен шығару жеке шотының "Кемітілді" бағанында көрсетілген сомасын өткізу жолымен жүргізіледі, "Операциялардың мазмұны" бағанында сот шешімінің нөмірі мен күні көрсетіледі.
266. Көрсетілетін қызметті беруші бұрын есептен шығарылған салық берешегінің іс-әрекеті хабарсыз кеткен жеке тұлғаны тану туралы сот шешімін жою кезінде салық берешегінің осы сомасын жеке шотының "Есепке жазылған" деген бағанына жазба жүргізу жолымен салық міндеттемесі жөніндегі талап арыз беру мерзімінің өтуімен белгіленген мерзіміне қарамастан сот тәртібінде жаңартылады.
11-параграф. Қайтыс болған жеке тұлғаның салық берешегі мен артық төлемдерін есепке алу
267. Жеке тұлғаның қайтыс болуы туралы міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлғадан ақпаратты алғаннан кейін есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлғаға қайтыс болу күніне немесе оны қайтыс болды деп жариялаған күнге салық міндеттемелерінің орындалуы жөніндегі бюджетпен есеп айырысуларының жағдайы туралы қайтыс болған жеке тұлғаның жеке шотынан көшірме жазбаны беруі тиіс.
268. Міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша лауазымды тұлға қайтыс болған жеке тұлғаның салық берешегін өтеу үшін шаралар қабылдайды және есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаға мұрагерлерді айқындау жөніндегі ақпаратты; салықтар және бюджетке төленетін төлемдер бойынша міндеттемелерді мұрагерлердің орындауына берілген соманы береді.
269. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға қайтыс болған күнге немесе қайтыс болды деп жарияланған күнге қайтыс болған жеке тұлғаның жеке шотын жабады және салықтар мен төлемдер бойынша берешек немесе артық төлем болған кезде қайтыс болу күніне қайтыс болған жеке тұлғаның есеп айырысулар сальдосы көшірілетін мұрагерлердің жаңа жеке шотын ашады.

270. Исполнение налоговых обязательств умершего физического лица по уплате налогов и платежам на день смерти или на дату объявления его умершим возлагается на наследника (наследников).
271. Наследнику в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения услугодателем документов об объявления его умершим направляется уведомление о сумме неисполненных налоговых обязательств.
272. В случае отсутствия наследника задолженность по налогам и платежам физического лица, образованная на день его смерти или на дату объявления его умершим, считается погашенной.
Списание задолженности производится путем проведения указанной суммы налога и платежам в графе лицевого счета "Уменьшено" или в графе лицевого счета "Начислено".
При отмене судом решения об объявлении физического лица умершим действие ранее списанной услугодателем налоговой задолженности возобновляется в судебном порядке независимо от срока исковой давности, установленного статьей 48 Налогового кодекса, путем проведения записи в графу лицевого счета "Начислено" суммы этой задолженности.
Параграф 12. Подведение итогов в лицевых счетах
273. По окончании месяца, квартала, года в лицевом счете подводятся итоги по исчисленным, начисленным, уменьшенным, уплаченным, зачтенным и возвращенным суммам налогов, платежей в бюджет, пеней и штрафов.
274. На каждую дату записи операции определяется "Сальдо расчетов недоимка (–), переплата (+)" по суммам налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов.
275. При подведении итогов по графам "Сальдо расчетов недоимка (–), переплата (+)", "Сальдо пени", "Сальдо штрафа" подсчет итоговых сумм не производится, а в итоговой строке записывается сумма недоимки (–) или переплаты (+), которая была выведена при записи последней операции.
276. После подведения итогов в лицевых счетах производится проверка правильности исчисления сальдо расчетов соответственно на конец месяца, конец квартала, конец года в следующем порядке:
"Сальдо на начало отчетного периода недоимка (–) или переплата (+)" минус "Начислено за месяц (год)" плюс "Уменьшено за месяц (год)" плюс "Уплачено за месяц (год)" минус "Возвращено за месяц (год)".
277. По БИН или ИИН производится выборка операций из лицевых счетов по кодам классификации доходов бюджета по всем графам лицевого счета: информация за день, нарастающим итогом за месяц, квартал и с начала года.

270. Қайтыс болған күнге немесе қайтыс болды деп жарияланған күнге салықтар мен төлемдерді төлеу жөніндегі қайтыс болған жеке тұлғаның салық міндеттемелерін орындау мұрагерге (мұрагерлерге) жүктеледі.
271. Мұрагерге мемлекеттік кірістер органы оны қайтыс болған деп жариялау туралы құжаттарды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде орындалмаған салықтық міндеттемелер сомасы туралы хабарламаны жібереді.
272. Мұрагер жоқ болған жағдайда, оның қайтыс болу күніне немесе қайтыс болды деп жарияланған күнге қалыптасқан жеке тұлғаның салықтар мен төлемдер бойынша берешегі өтелді деп саналады.
Берешекті есептен шығару жеке шотытң "Кемітілді" бағанында немесе жеке шоттың "Есепке жазылған" деген бағанында көрсетілген салық және төлемдер сомасын өткізу жолымен жүргізіледі.
Жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімінің күші жойылған кезде бұрын мемлекеттік кірістер органы есептен шығарған салық берешегі Салық кодексінің 48-бабында белгіленген талап қою мерзіміне қарамастан сот тәртібінде осы берешек сомасын жеке шоттың "Есепке жазылған" деген бағанында жазба жүргізу арқылы қайта жаңартылады.
12-параграф. Жеке шоттарда қорытындыны шығару
273. Ай, тоқсан, жылдың аяқталуы бойынша жеке шотта ақша есептелген, есепке жазылған, кемітілген, төленген, есепке жатқызылған және қайтарылған салық, бюджетке төленетін төлемдер, өсімпұлдар және айыппұлдар сомасы бойынша қорытынды шығарылады.
274. Операция жазбасының әрбір күніне салықтың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың сомалары бойынша "бересі (-), артық төлем (+) есеп айырысуының сальдосы" анықталады.
275. "Бересі (-), Артық төлем (+) есеп айырысуының сальдосы", "Өсімпұл сальдосы", "Айыппұл сальдосы" деген бағандары бойынша қорытындыны шығару кезінде қорытынды соманы есептеу жүргізілмейді, ал қорытынды жолда соңғы операцияны жазу кезінде енгізілген бересі (-) немесе артық төлем (+) сомасы жазылады.
276. Жеке шоттардағы қорытындыны шығарғаннан кейін айдың соңына, тоқсанның соңына, жылдың соңына сәйкес есеп айырысулар сальдосының дұрыс есептелуін тексеру мынадай тәртіпте:
"Бересі (-) немесе артық төлем (+) есепті кезең басындағы сальдосы" алу "Айға (жылға) есептелді" қосу "Айға (жылға) кемітілді" қосу "Айға (жылға) төленді" алу "Айға (жылға) қайтарылды" деп жүргізіледі.
277. БСН немесе ЖСН бойынша бюджеттің кірістерін әр жіктеу коды бойынша салық және басқа да міндетті төлемдер сомасының жеке шоттардан іріктеме, жеке шоттың барлық бағандары бойынша: ақпарат күнге, өспелі қорытындымен айға, тоқсанға және жыл басынан жүргізіледі.

Параграф 13. Проверка лицевых счетов
278. В целях контроля за соблюдением порядка ведения учета налогов и платежей в бюджет, социальных платежей должностным лицом, ответственным за ведение учета, не реже одного раза в квартал производится проверка правильности отражения операций в лицевых счетах.
279. При проверке лицевых счетов производится проверка:
1) своевременности, правильности, полноты записи в лицевых счетах по срокам уплаты начисленных или уменьшенных сумм налогов и платежей на основании Реестра к начислению;
2) своевременности, правильности, полноты записи в лицевые счета поступивших, возвращенных сумм налогов и платежей на основании первичных платежных документов и документов уполномоченного органа по исполнению бюджета;
3) правильности выведения сальдо расчетов услугополучателей с бюджетом (недоимка или переплата);
4) правильности отражения в лицевых счетах разницы по сравнению с ранее представленными декларациями и расчетами по налогам и платежам в результате внесения изменений и дополнений в налоговую отчетность;
5) правильности подведения итогов по всем графам лицевых счетов;
6) правильности начисления пени;
7) правильности указания сроков уплаты налогов и платежей;
8) правильности указания даты списания с банковского счета и зачисления в бюджет налогов и платежей.
Проверке подлежат все без исключения лицевые счета.
280. Должностное лицо, ответственное за ведение учета, проверяет соответствие сумм налогов и платежей, поступивших в бюджет с начала года, отраженных в лицевых счетах, с Журналом платежей и данными уполномоченного органа по исполнению бюджета по соответствующим кодам классификации доходов бюджета на дату проверки.
281. Для этого производится подсчет сумм налогов и платежей из итоговых данных лицевых счетов по графе "Внесено с начала года за вычетом возвратов" по соответствующим кодам классификации доходов бюджета. Подсчитанный итог сверяется с суммой по Журналу платежей графы "Всего поступило за вычетом возвратов с начала года" на дату проверки.
282. Проверка правильности итоговых записей по поступлениям платежей производится путем сопоставления сумм поступлений в бюджет налогов и платежей по соответствующим кодам бюджетной классификации доходов.
283. При установлении расхождений в суммах итогов лицевых счетов и данных Журнала платежей должностное лицо, ответственное за ведение учета, устанавливает причины этих расхождений путем проверки первичных платежных документов и внести соответствующие исправления.

13-параграф. Жеке шоттарын тексеру
278. Салық және бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің есебін жүргізу тәртібінің сақталуына бақылау мақсатында есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға жеке шоттардағы операциялардың дұрыс көрсетілуіне тексеру тоқсанына бір реттен сирек емес жүргізіледі.
279. Жеке шоттарын тексеру кезінде мыналар тексеріледі:
1) Есептеу тізілімі негізінде есептелген немесе кемітілген салықтар мен төлемдер сомасын төлеу мерзімдері бойынша жеке шоттардағы жазбаның уақытылығы, дұрыстығы, толықтығы;
2) бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның бастапқы төлем құжаттары мен құжаттарының негізінде жеке шоттарға түскен, қайтарылған салық және төлемдер сомасы жазбасының уақытылылығы, дұрыстығы, толықтылығы;
3) көрсетілетін қызметті алушының бюджетпен (бересі немесе артық төлем) есеп айырысулар сальдосының шығарылуының дұрыстығы;
4) салық есептілігіне өзгерістер мен толықтыруларды енгізу нәтижесінде салықтар мен төлемдер бойынша бұрын ұсынылған декларациялармен және есеп айырысулармен салыстыру бойынша айырмашылықтардың жеке шоттарда дұрыс көрсетілуі;
5) жеке шоттарының барлық бағандары бойынша қорытындыны шығарудың дұрыстығы;
6) өсімпұл есептелуінің дұрыстығы;
7) салық және төлемдерді төлеу мерзімдерінің дұрыс көрсетілуі;
8) салық және төлемдерді банк шотынан шығарылуы мен бюджетке есепке алыну күнінің дұрыс көрсетілуі.
Жеке шоттарын қоса барлығы тексеруге жатады.
280. Есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға жеке шоттарда көрсетілген жыл басынан бюджетке түскен салық және төлемдер сомасын Төлемдер журналымен және тексеру күніне тиісті бюджеттің кірістер сыныптамасының кодтары бойынша бюджетті орындау бойынша уәкілетті органының деректерімен сәйкес келуін тексереді.
281. Ол үшін тиісті бюджеттің кірістер сыныптамасының кодтары бойынша "Жыл басынан қайтаруды шегеруден енгізілген" деген бағаны бойынша жеке шоттарының қорытынды деректерінен салық және төлемдер сомасының қорытынды есебі жүргізіледі. Есептелген қорытынды тексеру күніндегі "Жыл басынан қайтаруды шегеруден барлық түскені" деген бағанның Төлемдер журналы бойынша сомасымен салыстырылады.
282. Төлем кірістері бойынша қорытынды жазбалардың дұрыстығын тексеру бюджеттің кірістер сыныптамасының кодтары бойынша бюджетке салықтардың және төлемдердің түсім сомаларын салыстыру арқылы жүргізіледі.
283. Жеке шоттарының қорытынды сомаларында және Салықтар мен төлемдердің түсімдер мен қайтарулар журналы деректерінде айырмашылықтар анықтаған жағдайда, есепті жүргізуге жауапты тұлға мұндай айырмашылықтарды бастапқы төлем құжаттарын тексеру және тиісті түзетулерді енгізу арқылы анықтауға міндетті.

284. Один раз в полугодие должностным лицом, ответственным за ведение учета, производится выборочная проверка своевременности, полноты и правильности записей в лицевых счетах из данных налоговой отчетности о исчислении, начислении, уменьшении, а также платежных документов о поступлении, зачете, возврате в бюджет.
285. По требованию услугополучателя производится сверка расчетов с бюджетом по налогам и платежам.
Глава 4-1. Порядок списания превышения налога на добавленную стоимость с лицевых счетов налогоплательщиков
Сноска. Правила дополнены главой 4-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
285-1. Списанию подлежит превышение НДС налогоплательщиков, снятых с регистрационного учета по НДС и сложившееся нарастающим итогом:
1) на дату снятия с регистрационного учета по НДС – в случае непредставления ликвидационной налоговой отчетности в сроки, установленные статьями 62, 85, 424 Налогового кодекса;
2) на дату представления ликвидационной налоговой отчетности – в случае представления ликвидационной налоговой отчетности в сроки, установленные статьями 62, 85, 424 Налогового кодекса.
285-2. В случае представления дополнительной налоговой отчетности за налоговые периоды до даты снятия с регистрационного учета по НДС, ликвидационной налоговой отчетности (далее в целях настоящего пункта – налоговая отчетность), и (или) начисления органом государственных доходов сумм НДС по результатам налоговой проверки после списания превышения НДС, производится корректировка ранее списанных сумм.
Корректировка ранее списанных сумм производится на основании Реестра к начислению.
Реестр к начислению составляется:
1) при представлении налоговой отчетности к начислению – с минусовым значением на исчисленную сумму НДС;
2) при представлении налоговой отчетности с уменьшением – на сумму уменьшения или превышения НДС;
3) при начислении по результатам налоговой проверки – с минусовым значением на сумму начисления.
Итоговая сумма корректировок должна быть в пределах ранее списанной суммы превышения НДС.
285-3. В случае отмены решения органа государственных доходов о снятии с регистрационного учета по НДС на основании решения суда или решения вышестоящего органа, Реестр к начислению подлежит сторнированию в течение 1 (одного) рабочего дня со дня восстановления в регистрационном учете по НДС.
285-4. Должностное лицо по контролю за исполнением обязательств по НДС передает должностному лицу, ответственному за ведение учета, Реестр к начислению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня:

284. Жарты жылдықта бір рет есеп жүргізуге жауапты лауазымды тұлға есептеу, есепке жазылған, кеміту туралы салық есептілігінің деректерінен жеке шоттардағы жазбалардың уақытылығына, толықтығы мен дұрыстығына, сондай-ақ бюджетке түсімдер, есепке жатқызу, қайтару туралы төлем құжаттарына іріктеп тексеруді жүргізеді.
285. Көрсетілетін қызметті алушы талабы бойынша салықтар және төлемдер бойынша бюджетпен есеп айырысуды салыстыру жүргізіледі.
4-1-тарау. Салық төлеушілердің жеке шоттарынан қосылған құн салығының асып кетуін есептен шығару тәртібі
Ескерту. Қағидалар 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
285-1. ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығарылған салық төлеушілердің және:
1) Салық кодексінің 62, 85, 424-баптармен белгіленген мерзімде тарату салықтық есептілік табыс етілмеген жағдайда – ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығару күніне;
2) Салық кодексінің 62, 85, 424-баптармен белгіленген мерзімде тарату салықтық есептілік табыс етілген жағдайда – тарату салықтық есептілікті табыс ету күніне өсу қорытындысымен қалыптасқан ҚҚС-тың асып кетуі есептен шығаруға жатады.
285-2. ҚҚС асып кетуін есептен шығарғаннан кейін тарату салық есептілік, ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығарылған күнге дейінгі салықтық кезеңдер үшін қосымша салық есептілік (осы тармақтың мақсаттары үшін бұдан әрі – салық есептілік) табыс етілген және (немесе) мемлекеттік кірістер органы салықтық тексеру нәтижелері бойынша ҚҚС сомасын есептеген жағдайда, бұрын есептен шығарылған сомаға түзету жүргізіледі.
Бұрын есептен шығарылған соманы түзету Есептеу тізілімі негізінде жүргізіледі.
Есептеу тізілімі:
1) есептеуге салықтық есептілік ұсынған кезде – есептелген ҚҚС сомасына минус мәнімен;
2) салықтық есептілікті азайта отырып ұсынған кезде – ҚҚС-ты азайту немесе асып кету сомасына;
3) салықтық тексеру нәтижелері бойынша есептеу кезінде – есептеу сомасына минус мәнімен жасалады.
Түзетулердің жиынтық сомасы ҚҚС-тың асып кетуінің бұрын есептен шығарылған сомасы шегінде болуы тиіс.
285-3. Соттың шешімі немесе жоғары тұрған органның шешімі негізінде мемлекеттік кірістер органының ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығару туралы шешімінің күші жойылған жағдайда, ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қайта қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Есептеу тізілімі іріктеуге жатады.
285-4. ҚҚС бойынша міндеттемелердің орындалуын бақылау жөніндегі лауазымды адам есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адамға Есептеу тізілімді:

1) истечения срока представления налоговой отчетности по НДС – по налогоплательщикам, снятым с регистрационного учета по НДС и не представившим ликвидационную налоговую отчетность в сроки, установленные статьями 62, 85, 424 Налогового кодекса;
2) представления налоговой отчетности по НДС – по налогоплательщикам, представившим ликвидационную налоговую отчетность в сроки, установленные статьями 62, 85, 424 Налогового кодекса;
3) представления налоговой отчетности по НДС после списания превышения НДС – по налогоплательщикам, представившим:
ликвидационную налоговую отчетность после сроков, установленные статьями 62, 85, 424 Налогового кодекса;
дополнительную налоговую отчетность за налоговые периоды до даты снятия с регистрационного учета по НДС;
4) вступления в законную силу уведомления о результатах налоговой проверки – в случае начисления НДС после списания превышения по НДС.
285-5. Должностное лицо, ответственное за ведение учета в течение 1 (одного) рабочего дня со дня получения Реестра к начислению производит списание превышения НДС или корректировку ранее списанных сумм превышение НДС.
При закрытии лицевого счета в соответствии с пунктом 286 настоящих Правил, списание превышения НДС производится до закрытия лицевого счета.
Глава 4-2. Закрытие лицевого счета
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Закрытие лицевого счета услугополучателя
Сноска. Глава 4-2 дополнена заголовком параграф 1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
286. Закрытие лицевого счета услугополучателя производится в следующем порядке:
1) юридического лица, структурного подразделения – при исключении юридического лица из Национального реестра бизнес – идентификационных номеров и снятии с учетной регистрации структурного подразделения.
Закрытие лицевого счета такого услугополучателя производится на основании сведений уполномоченного государственного органа;
2) индивидуального предпринимателя – при снятии с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя.
Закрытие лицевого счета такого индивидуального предпринимателя производится на основании налогового заявления о снятии с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя;
3) частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора – при снятии с регистрационного учета в качестве частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора.
Закрытие лицевого счета частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора производится на основании налогового заявления о снятии с регистрационного учета в качестве частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;

1) ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығарылған және Салық кодексінің 62, 85, 424-баптармен белгіленген мерзімде ҚҚС бойынша тарату салықтық есептілікті табыс етпеген салық төлеушілер бойынша – ҚҚС бойынша салықтық есептілікті табыс ету мерзімі өткен;
2) Салық кодексінің 62, 85, 424-баптарында белгіленген мерзімде тарату салықтық есептілікті табыс еткен салық төлеушілер бойынша – ҚҚС бойынша салықтық есептілікті табыс еткен;
3) ҚҚС-тың асып кетуі есептен шығарылғаннан кейін:
Салық кодексінің 62, 85, 424-баптарында белгіленген мерзімнен кейін тарату салықтық есептілікті;
ҚҚС бойынша тіркеу есебінен шығарылған күнге дейінгі салықтық кезеңдер үшін қосымша салықтық есептілікті табыс еткен салық төлеушілер бойынша – ҚҚС бойынша салықтық есептілікті табыс еткен;
4) ҚҚС бойынша асып кетуді есептен шығарғаннан кейін ҚҚС есептелген жағдайда – салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарлама заңды күшіне енген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде береді.
285-5. Есепке алуды жүргізуге жауапты лауазымды адам Есептеу тізілімді алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде ҚҚС асып кетуін есептен шығаруды немесе ҚҚС асып кетуінің бұрын есептен шығарылған сомаларын түзетуді жүргізеді.
Осы Қағидалардың 286-тармағына сәйкес жеке шот жабу кезінде ҚҚС асып кетуін есептен шығару жеке шот жабылғанға дейін жүргізіледі.
4-2-тарау. Жеке шотты жабу
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Көрсетілетін қызметті алушының жеке шотын жабу
Ескерту. 4-2-тарау 1-параграфтың тақырыбымен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
286. Көрсетілетін қызметті алушының жеке шотын жабу мынадай тәртіпте:
1) заңды тұлғаның, құрылымдық бөлімшенің – заңды тұлғаны Бизнес-сәйкестендіру нөмірлері - ұлттық тізілімінен алып тастаған және құрылымдық бөлімшені есептік тіркеуден алған кезде;
Мұндай көрсетілетін қызметті алушының жеке шотын жабу уәкілетті мемлекеттік органның мәліметтері негізінде жүргізіледі.
2) дара кәсіпкердің – дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен алған кезде;
Мұндай дара кәсіпкердің жеке шотын жабу дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен алу туралы салықтық өтінішінің негізінде жүргізіледі.
3) жеке нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың - жеке нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор ретінде тіркеу есебінен алған кезде;
Жеке нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың жеке шотын жабу жеке нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор ретінде тіркеу есебінен алу туралы салықтық өтініштің негізінде жүргізіледі.

4) юридического лица – нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства, нерезидента, осуществляющего деятельность через зависимого услугополучателя или являющегося налоговым агентом, – по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 78 Налогового кодекса;
5) физического лица:
при прекращении прав на объекты налогообложения и (или) объекты, связанные с налогообложением, – на основании сведений уполномоченных государственных органов или налогового заявления о снятии с регистрационного учета объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, с приложением подтверждающих документов;
при выезде из Республики Казахстан на постоянное место жительства – на основании сведений уполномоченного государственного органа в случае отсутствия неисполненных налоговых обязательств;
по причине смерти или объявления его умершим согласно вступившему в силу решению суда – на основании сведений уполномоченных государственных органов.
По окончании текущего года после подведения итогов исчисленных, начисленных, уменьшенных, уплаченных, зачтенных, возвращенных сумм сальдо расчетов переносится в лицевой счет предстоящего года;
6) исключен приказом Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Закрытие лицевого счета услугополучателя производится на основании Реестра к начислению, который составляется должностным лицом, осуществляющим контроль по налоговой отчетности, и представляется должностному лицу, ответственному за ведение учета, не позднее 10 (десяти) рабочих дней после возникновения условий, предусмотренных пунктом 8 статьи 429 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 286 – в редакции приказа Министра финансов РК от 19.02.2021 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Закрытие лицевых счетов по окончании финансового года
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
287. По окончании финансового года в лицевых счетах после записи всех операций за последнее число декабря подводятся итоги за год:
исчисленных, начисленных, уменьшенных, уплаченных, зачтенных и возвращенных сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов;
сумм налогов, плат с измененным сроком исполнения налоговых обязательств по уплате налогов, плат.

4) Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік ашпай тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын бейрезидент - заңды тұлға, тәуелді көрсетілетін қызметті алушы арқылы немесе қызметін жүзеге асыратын немесе салық агенті болып табылатын бейрезидент, - Салық кодексінің 78-бабының 1-тармағында қарастырылған негіздер бойынша;
5) жеке тұлға:
салық салу объектілеріне және (немесе) салық салумен байланысты объектілерге құқықтарды тоқтатқан кезде – растау құжаттарын қоса бере отырып, уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтері немесе салық салу объектілерін және (немесе) салық салумен байланысты объектілерді тіркеу есебінен алу туралы салықтық өтініштің негізінде;
Қазақстан Республикасынан тұрақты тұрғылықты жерге кету кезінде – орындалмаған салықтық міндеттемелері болмаған жағдайда, уәкілетті мемлекеттік органның мәліметтері негізінде;
күшіне енген сот шешіміне сәйкес қайтыс болу немесе қайтыс болды деп жариялау себебінен - уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтері негізінде;
Ағымдағы жылдың аяқталуы бойынша есептелген, есепке жазылған, кемітілген, төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомалардың жиынтығын жүргізгеннен кейін есеп айырысу сальдосы алдағы жылдың жеке шотына көшіріледі.
6) алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 286-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.02.2021 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Қаржы жылының соңына қарай жеке шоттарын жабу
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
287. Қаржы жылының аяқталуымен жеке шоттарда барлық операциялардың жазбасынан кейін желтоқсанның соңғы күнінде:
салықтың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұл және айыппұлдардың есептелген, есепке жазылған, кемітілген, төленген, есепке алынған және қайтарылған сомалары;
салықты, төлемақыларды төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындаудың өзгертілген мерзімімен салық сомасының жыл қорытындысы жасалады.

288. При подведении итогов за год по графам "Сальдо расчетов недоимка (–), переплата (+)", "Сальдо пени", "Сальдо штрафа" подсчет итоговых сумм не производится, а в итоговой строке записывается сумма недоимки или переплаты (если таковые имели место), показанная при записи последней операции за декабрь, по 31 число включительно.
289. После подведения итоговых данных по окончании финансового года и закрытия лицевого счета сальдо расчетов (недоимка или переплата) по налогам и платежам в бюджет, социальным платежам, пени и штрафам переносится в лицевые счета на следующий год.
290. В случае наличия по лицевым счетам сальдо расчетов (задолженность или переплата), сальдо переносится в лицевой счет, открытый в новом финансовом году.
Глава 5. Отчетность по налогам и платежам в бюджет, социальным платежам
Параграф 1. Отчет по форме 1Н "О поступлениях сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей"
291. Услугодатели ежемесячно по состоянию на первое число составляют расширенный отчет по форме 1Н "О поступлениях сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей" (далее в целях настоящей главы – Отчет формы 1Н).
292. Отчет формы 1Н составляется с нарастающим итогом с начала финансового года по кодам бюджетной классификации доходов по трем категориям с подведением итогов:
1) налоговые поступления (первая категория);
2) неналоговые поступления (вторая категория);
3) итого по налоговым и неналоговым;
4) доходы от операций с капиталом (третья категория);
5) итого доходов.
293. При составлении отчета формы 1Н на отчетную дату по соответствующим графам отчета отражается:
1) "План" – утвержденные прогнозные показатели;
2) "Фактическое поступление" – поступления в государственный бюджет по данным уполномоченного органа по исполнению бюджета с начала года;
3) "Фактическое поступление в республиканский бюджет" – поступления в республиканский бюджет на основании ведомостей уполномоченного органа по исполнению бюджета с начала года;
4) "Фактическое поступление в местный бюджет" – поступления в местный бюджет на основании ведомостей уполномоченного органа по исполнению бюджета с начала года;
5) "Всего поступлений с Национальным Фондом Республики Казахстан" – поступления в государственный бюджет плюс поступления в Национальный Фонд Республики Казахстан на основании ведомостей уполномоченного органа по исполнению бюджета с начала года;
6) "в том числе поступления в Национальный Фонд Республики Казахстан" – поступления в Национальный Фонд Республики Казахстан по данным уполномоченного органа по исполнению бюджета с начала года;

288. "Есеп айырысу сальдосы" деген бағаны бойынша жыл қорытындысын шығару кезінде қорытынды сомасының есебі жүргізілмейді, ал қорытынды жолда желтоқсанға 31-і күнін қоса соңғы операциялардың жазбалары кезіндегі бересінің немесе артық төлемнің сомасы (егер мұндай орын алса) жазылады.
289. Қаржы жылының соңына және жеке шоттарының жабылуы бойынша қорытынды деректер шығарылғаннан кейін салық және бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұл мен айыппұлдар бойынша есеп айырысу сальдосы (бересі немесе артық төлем) келесі жылға жеке шоттарға ауыстырылады.
290. Жеке шоттары бойынша есеп айырысу сальдосы (берешек немесе артық төлем) болған жағдайда, сальдо жаңа қаржы жылына ашылған жеке шотқа көшіріледі.
5-тарау. Салық және бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер бойынша есептілік
1-параграф. "Салық, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер сомаларының түсімдері туралы" деген 1H-нысан бойынша есеп
291. Көрсетілетін қызметті беруші ай сайын бірінші күннің жағдайы бойынша "Салық, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдері сомаларының түсімдері туралы" деген 1H-нысан бойынша (бұдан әрі осы тараудың мақсатында - 1H-нысанды есеп) кеңейтілген есепті жасайды.
292. 1H-нысанды есеп қаржы жылы басталғаннан өспелі қорытындымен кірістің бюджеттік сыныптама коды бойынша қорытындыны жасай отырып үш санатта жасалады:
1) салық түсімдері (бірінші санат);
2) салықтық емес түсімдер (екінші санат);
3) салық және салық емес жиыны;
4) капиталмен операциялардан кірістер (үшінші санат);
5) кірістер жиыны.
293. Есептілік күніне 1H-нысанды есепті жасау кезінде есептің тиісті бағандары бойынша:
1) "Жоспар" - бекітілген болжамды көрсеткіштер;
2) "Нақты түсімдер" - бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның деректері бойынша жыл басынан бастап мемлекеттік бюджетке түсімдер;
3) "Республикалық бюджетке нақты түсімдер" - бюджетті орындау бойынша уәкілетті органы ведомстволарының негізінде жыл басынан бастап республикалық бюджетке түсімдер;
4) "Жергілікті бюджетке нақты түсімдер" - бюджетті орындау бойынша уәкілетті органы ведомстволарының негізінде жыл басынан бастап жергілікті бюджетке түсімдер;
5) "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан барлық түсімдер" - мемлекеттік бюджетке түсімдер қосу бюджетті орындау бойынша уәкілетті органы ведомстволарының негізінде жыл басынан бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мемлекеттік бюджетке түсімдер;
6) "оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсімдер" - жыл басынан бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның деректері бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер;

7) "Процент выполнения" (далее – % выполнения) – процент выполнения прогнозных показателей на отчетную дату по поступлениям в бюджеты;
8) "Недоимка" – недоимка услугополучателей.
В графу "Недоимка" на отчетную дату включаются:
исчисленные и неуплаченные в срок суммы налогов, платежей в бюджет, таможенных платежей и налогов, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан", по лицевым счетам (без пени и штрафов), независимо от наличия излишне уплаченной суммы по другим видам налогов и платежей;
сумма недоимки, не включенная в реестр требований кредиторов в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;
сумма налога, подлежащего уплате по истечении измененного срока исполнения налогового обязательства по уплате налога, платы.
В графе "Недоимка" отчета формы 1Н не отражается:
сумма налога с измененным сроком исполнения налогового обязательства по уплате налога, платы, в том числе согласно утвержденному судом плану реабилитации;
недоимка услугополучателя, признанного вступившим в законную силу решением суда банкротом.
9) "Сумма возмещения НДС, всего" – возвращенная сумма НДС с начала текущего года;
10) "Сумма уплаченной пени" – поступление с начала текущего года в счет погашения пени;
11) "Сумма уплаченного штрафа" – поступление с начала текущего года в счет погашения штрафов;
12) "Переплата" – сумма переплаты по видам налогов и платежей в бюджет, таможенных платежей и налогов, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан", фактически образовавшаяся в лицевых счетах на отчетную дату, кроме переплаты услугополучателей, объявленных банкротами, но производство по делу о банкротстве которых не завершено, и переплаты услугополучателей, по которым судом принято решение о применении реабилитационной процедуры, переплаты, имеющейся на лицевых счетах бездействующих услугополучателей, переплаты, числящейся свыше срока исковой давности, установленного пунктами 2 и 3 статьи 48 Налогового кодекса;
13) по строке "Накопительный пенсионный фонд" – заполняются:
графа "Фактическое поступление" – поступление обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя графы "Недоимка", "Переплата" – соответственно недоимка или излишне уплаченная сумма по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, сложившаяся в лицевых счетах на отчетную дату, кроме недоимки и излишне уплаченной суммы услугополучателей, объявленных банкротами, но производство по делу о банкротстве которых не завершено, и услугополучателей, по которым судом принято решение о применении реабилитационной процедуры;

7) "Орындау пайызы" (бұдан әрі – орындау %) – бюджетке түсетін түсімдер бойынша есеп күніндегі болжамды көрсеткіштерді орындау пайызы;
8) "Бересі" - салық төлеушілердің бересілері.
Есепті мерзімдегі "Бересі" деген бағанына:
салық, бюджетке төлемдер және "Кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген салықтардың, кедендік төлемдер мен салықтардың есептелген және мерзімінде төленбеген сомалары бойынша артық төленген соманың болуына қарамастан жеке шоттар бойынша (өсімақы мен айыппұлсыз) есептелген және мерзімінде төленбеген салық және бюджетке төленетін төлемдер;
Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілмеген бересі сомасы;
салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың өзгертілген мерзімі өткен бойда төленуге жататын салық сомасы жатады.
1Н-нысанды есептің "Бересі" деген бағанында мыналар көрсетілмейді:
салықты, төлемақыны төлеу бойынша салық міндеттемесін орындаудың өзгертілген мерзімі бар, соның ішінде сотпен бекітілген оңалту жоспарына сәйкес салық сомасы;
заңды күшіне енген сот шешімімен банкрот деп танылған салық төлеушінің бересі.
9) "ҚҚС-ты өтеу сомасы, барлығы" - ағымдағы жылдың басынан қайтарылған ҚҚС сомасы;
10) "Төленген өсімпұлдың сомасы" - өсімпұлды өтеу шотына ағымдағы жыл басынан түскен түсімдер;
11) "Төленген айыппұл сомасы" - айыппұлды өтеу шотына ағымдағы жыл басынан түскен түсімдер;
12) "Артық төлем" – салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түрлері, "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген, банкрот деп жарияланған, көрсетілетін қызметті алушының артық төлемінен басқа, есепті күні жеке шоттарда іс жүзінде қалыптасқан, бірақ банкроттық іс бойынша өндіріс аяқталмаған кедендік төлемдер мен салықтар бойынша артық төлем және сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған көрсетілетін қызметті алушының артық төлемі, әрекетсіз көрсетілетін қызметті алушының жеке шотындағы артық төлемі, Салық кодексінің 48-бабы 2 және 3-тармақтарында белгіленген, талап қоюдың ескіру мерзімінен аастын артық төлем сомасы;
13) "Жинақтаушы зейнетақы қоры" деген жол бойынша:
"Іс жүзіндегі түсімдер" деген баған – "Бересі", "Артық төлем" деген бағанындағы міндетті зейнетақы жарналардың, міндетті кәсіби зейнетақы жарналарының, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының түсімдері – тиісінше банкрот деп жарияланған көрсетілетін қызметті алушының, бірақ банкроттық іс бойынша өндіріс аяқталмаған және сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған көрсетілетін қызметті алушының бересілері мен артық төлемдерінен басқа, есепті күнге жеке шоттарда қалыптасқан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіби зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша бересі немесе артық төленген сома толтырылады;

14) по строке "Социальные отчисления" – заполняются: графа "Фактическое поступление" – поступление социальных отчислений, графы "Недоимка", "Переплата" – соответственно недоимка или излишне уплаченная сумма по социальным отчислениям, сложившаяся в лицевых счетах на отчетную дату, кроме недоимки и излишне уплаченной суммы услугополучателей, объявленных банкротами, но производство по делу о банкротстве которых не завершено, и услугополучателей, по которым судом принято решение о применении реабилитационной процедуры;
15) по строке "Отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование" – заполняются: графа "Фактическое поступление" – поступление отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, графы "Недоимка", "Переплата" – соответственно недоимка или излишне уплаченная сумма по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, сложившаяся в лицевых счетах на отчетную дату, кроме недоимки и излишне уплаченной суммы услугополучателей, объявленных банкротами, но производство по делу о банкротстве которых не завершено, и услугополучателей, по которым судом принято решение о применении реабилитационной процедуры.
Сноска. Пункт 293 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателей и (или) их должностных лиц, Государственной корпорации и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг
294. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучателем подается жалоба на решения, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
на имя руководителя услугодателя;
на имя руководителя уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
При этом жалоба на действия (бездействия) работников Государственной корпорации при оказании государственных услуг через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.

14) "Әлеуметтік аударымдар" деген жол бойынша: "Іс жүзіндегі түсімдер" деген баған – әлеуметтік аударымдардың түсімдері, "Бересі", "Артық төлем" деген бағандары – тиісінше банкрот деп жарияланған, бірақ банкроттық іс бойынша өндіріс аяқталмаған көрсетілетін қызметті алушының және сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған көрсетілетін қызметті алушының бересілері мен артық төлемдерінен басқа, есепті күнге жеке шоттарда қалыптасқан әлеуметтік аударымдар бойынша бересі немесе артық төленген сома толтырылады;
15) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар" деген жол бойынша: "Іс жүзіндегі түсімдер" деген баған – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың және (немесе) жарналардың түсуі, "Бересі", "Артық төлем" деген бағандар – тиісінше банкрот деп жарияланған, бірақ банкроттық іс бойынша өндіріс аяқталмаған көрсетілетін қызметті алушының және сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған көрсетілетін қызметті алушының бересілері мен артық төлемдерінен басқа, есепті күнге жеке шоттарда қалыптасқан міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша бересі немесе артық төленген сома толтырылады.
Ескерту. 293-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды тұлғалардың, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) олардың қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
294. Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне):
көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына;
салық және бюджетке төленетін төлемдер түсімдерін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган басшысының атына;
мемлекеттік қызметкерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымданады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.

295. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, Государственной корпорации, непосредственно оказывающих государственные услуги, подлежит рассмотрению в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалобы подаются услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услогодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Сноска. Пункт 295 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
296. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона обращается в суд.
Приложение 1
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

295. Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағымдар көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлға шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 295-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
296. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Заңның 4 бабы 1-тармағы 6)-тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
1-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма 1
ЛИЦЕВОЙ СЧЕТ
по налогам (за исключением НДС), платежам в бюджет
по __________________________________________________________
(наименование и код налога (платежа)
Наименование услугополучателя___________________
БИН/ИИН______________________________________
БИН юридического лица__________________________
Вид налогового режима:
Дата текущего календарного дня
Дата записи (ввода) операции
Содержание операции и документ, на основании которого производится запись (ввод)
Срок уплаты
Дата списания с банковского счета или внесения наличными
Дата зачисления платежей в бюджет/на условный банковский вклад
Расчеты по налогам и платежам в бюджет
начислено
уменьшено
уплачено
возвращено
Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства
Сальдо расчетов (недоимка -, переплата (превышение) +)
сумма налога (платежа)
график погашения налога (платежа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Расчеты по пени
Расчеты по штрафам
Начислено (уменьшено) (+,-)
Уплачено (возвращено) пени (+;-)
Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства
Сальдо пени (+,-)
Начислено (уменьшено) штрафа (+,-)
Уплачено (возвращено) штрафа (+;-)
Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства
Сальдо штрафа (+,-)
сумма пени
за период
сумма пени
график погашения пени
сумма штрафа
график погашения штрафа
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Продолжение таблица
Внесено с начала года, за вычетом возвратов
Зачислено на условный банковский вклад
Начислено пени органу государственных доходов за нарушение срока проведения зачета (возврата)
Перечислено пени услугополучателю
25
26
27
28
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 3
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"
Сноска. Верхний правый угол приложения 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма 2
ЛИЦЕВОЙ СЧЕТ ПО НДС
КБК _____________________
Наименование услугополучателя________________________________
БИН/ИИН_____________ БИН юридического лица_________________
Вид налогового режима:
Номер свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика НДС__________
Дата снятия с учета плательщика НДС ______________
Дата текущего календарного дня
Дата записи (ввода) операции
Содержание операции и документ, на основании которого производится запись (ввод)
Срок уплаты
Дата списания с банковского счета или внесения наличными
Дата зачисления платежей в бюджет
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Расчеты по налогам и платежам в бюджет
начислено
уменьшено
уплачено
возвращено
сумма превышения НДС, не подтвержденная к возврату, ранее возвращенные из бюджета
Сведения по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства
Сальдо расчетов (недоимка -, переплата (превышение) +)
сумма налога (платежа)
график погашения налога (платежа)
7
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Расчеты по пени
Расчеты по штрафам
Начислено (уменьшено) (+,-)
Уплачено (возвращено) пени (+;-)
сумма пени, начисленная на возвращенную сумму превышения НДС*
сумма пени по непредставленному заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов**
Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства
Сальдо пени (+,-)
Начислено (уменьшено) штрафа (+,-)
Уплачено (возвращено) штрафа (+;-)
Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства
сумма пени
за период
начислено
уплачено
сумма пени
график погашения пени
сумма штрафа
график погашения штрафа
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
продолжение таблицы
Расчеты по штрафам
Внесено с начала года, за вычетом возвратов
Начислено пени органу государственных доходов за нарушение срока проведения зачета (возврата)
Перечислено пени услугополучателю
Сальдо штрафа (+,-)
28
29
30
31
Примечание: * указывается пеня, перечисленная услугополучателю на возвращенную сумму превышения НДС и не подтвержденную к возврату по результатам налоговой проверки;
** указывается сумма пени, начисленная и уплаченная в случае не представления в установленный срок Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, не подлежащая возврату из бюджета;
расшифровка аббревиатур:
КБК – код бюджетной классификации;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
НДС – налог на добавленную стоимость.
Приложение 4
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-нысан
ЖЕКЕ ШОТ салықтардың (ҚҚС қоспағанда), бюджетке төленетін төлемдердің
___________________________________________бойынша
(салықтың (төлемнің) атауы мен коды)
Қызмет алушыныің атауы ____________________________________________
БСН/ЖСН___________
Заңды тұлғаның БСН-ы ________________
Салық режимінің түрі:
Ағымдағы күнтізбелік күннің күні
Операцияны жазған (енгізген) күні
Операцияның мазмұны және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжат
Төлеу мерзімі
Банктік шоттан есептен шығарған немесе ақшалай енгізген күні
Бюджетке төлемдерді есептеу күні/ шартты банк салымына
Салық және төлемдер бойынша есептер
есептелді
азайтылды
төленді
қайтарылды
Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі мәліметтер
есептер сальдосы (бересі -, асыра төлеу+)
салық (төлем) сомасы
салықты (төлем) өтеу кестесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Өсімақы бойынша есептер
Айыппұлдар бойынша есептер
Өсімақы есептелді (кемітілді) (+,-)
Өсімақы төленді (қай-тарыл-ды) (+, -)
Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі мәліметтер
Өсім-ақы сальдо-сы (+,-)
айыппұл есептелді (кемітілді) (+,-)
айыппұл төленді (қайтарыл-ды) (+,-)
Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі мәліметтер
айыппұл сальдосы (+,-)
өсімақы сомасы
кезең үшін
Өсім-ақы сомасы
Өсім-ақыны өтеу кестесі
айып-пұлдарсомасы
айып-пұлды өтеу кестесі
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Кестенің жалғасы
Қайта-рымдарды шегере отырып жыл басынан енгізілді
Шартты банк салы-мында орналас-қан
Есепке жатқызуды және/ немесе қайтаруды жүргізудің мерзімін бұзғаны үшін мемлекет-тік кірістер органына өсімақы есептелді
Қызмет алушыға өсімақы есептелді
25
26
27
28
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-нысан
ҚОСЫЛҒАН ҚҰН САЛЫҒЫ БОЙЫНША ЖЕКЕ ШОТ
_____________________________________ бойынша
(салықтың (төлемнің) атауы мен коды)
Көрсетілетін қызметті алушының атауы ______________________________________________
БСН/ЖСН_____________________ Заңды тұлғаның БСН-ы _____________________________
Салық режимінің түрі:
ҚҚС төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік нөмірі__________________
ҚҚС төлеуші есебінен шығару күні: __________________________________
Ағымдағы күнтізбелік күннің күні
Операцияны жазған (енгізген) күн
Операцияның мазмұны және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжат
Төлеу мер-зімі
Банктік шоттан есептен шығарған немесе ақшалай енгізген күні
Бюджетке төлемдерді есептеу күні
Салық және төлемдер бойынша есептер
ес еп-те лді
азай-ты лды
төл енді
қа йтар ылды
қайтаруға расталмаған асып кеткен ҚҚС-ның сомасы және бюджеттен бұрын қайтарылған өсімақылар
Салық міндеттемесінің орындалуын өзгерту (тоқтата тұру) жөніндегі мәліметтер
есептер сальдосы (бересі -, асыра төлеу+)
салық (төлем) сомасы
салықты (төлем) өтеу кестесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Өсімақы бойынша есептер
Айыппұлдар бойынша есептер
Өсімақы есептелді (кемітілді) (+,-)
Өсімақы төленді (қай-тарылды) (+, -)
асып кеткен ҚҚС-ның қайтарылған сомасына қоса есептелген өсімақылардың сомасы
Тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы Өтінішті табыс етпегені бойынша өсімақылардың сомасы
Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі мәліметтер
Өсі-мақы саль-досы (+,-)
айыппұл есептелді (кемітілді) (+,-)
айыппұл төленді (қайтарылды) (+,-)
Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту жөніндегі мәліметтер
айыппұл сальдосы (+,-)
өсім-ақы сома-сы
кезең үшін
қо са ес ептел інг ен
төле нді
өсімақы сомасы
өсімақыны өтеу кестесі
айыппұлдар сомасы
айып пұлды өтеу кестесі
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
кестенің жалғасы
Қайтарымдарды шегере отырып жыл басынан енгізілді
есепке жатқызуды және/немесе қайтаруды жүргізудің мерзімін бұзғаны үшін мемлекеттік кірістер органына өсімақы есептелді
өсімақы көрсетілетін қызметті алушыға есептелді
29
30
31
Ескерту: * ҚҚС қайтарылған сомасы үшін көрсетілетін қызметті алушыға аударылған және салықтық тексеру нәтижелері бойынша қайтаруға расталмаған өсімпұл көрсетіледі;
** Егер тауарды әкелуге және жанама салықтарды төлеуге өтініш белгіленген мерзімде берілмесе және бюджеттен қайтарылмаса, есептелген және төленген өсімпұл сомасы көрсетіледі;
қысқартуларды таратып жазу:
БСК – бюджеттік сыныптау коды;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ҚҚС – қосылған құн салығы.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
4-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма 3
ЛИЦЕВОЙ СЧЕТ
по возвращенной сумме НДС
КБК __________________________________
Наименование услугополучателя __________________________________
БИН/ИИН______________ БИН юридического лица__________________
Вид налогового режима:
Номер свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика НДС____________
Дата снятия с учета плательщика НДС __________________
Дата текущего календарного дня
Дата записи (ввода) операции
Содержание операции и документ, на основании которого производится запись (ввод)
Срок уплаты
Дата списания с банковского счета или внесения наличными
Дата зачисления налога в бюджет
Расчеты по сумме превышения НДС возвращенной из бюджета и не подтвержденной к возврату
сумма превышения НДС, не подтвержденная к возврату, ранее возвращенные из бюджета
уменьшено
перечислено
возвращено
Сведения по изменению (приостановлению) исполнения налогового обязательства
Сальдо расчетов ( -, +)
сумма налога (платежа)
график погашения налога (платежа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Расчеты по пени
Внесено с начала года, за вычетом возвратов
сумма пени, начисленная на возвращенную сумму превышения НДС по результатам налоговой проверки
Начислено (уменьшено) (+, -)
Уплачено (возвращено) пени (+;-)
Сведения по изменению срока исполнения налогового обязательства
Сальдо пени (+,-)
сумма пени
за период
сумма пени
график погашения пени
14
15
16
17
18
19
20
21
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КБК – код бюджетной классификации;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
НДС – налог на добавленную стоимость.
Приложение 5
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-нысан
ҚҚС-ның сомасын қайтару бойынша ЖЕКЕ ШОТ
БСК _________________________________
Қызмет алушының атауы _________________________________________
БСН/ЖСН __________________ Заңды тұлғаның БСН ______________________
Салық режимінің түрі:
ҚҚС төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік нөмірі ____________________
ҚҚС төлеуші есебінен шығару күні: ___________________________________
Ағымдағы күнтізбелік күннің күні
Операцияны жазған (енгізген) күн
Операцияның мазмұны және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжат
Төлеу мерзімі
Банктік шоттан есептен шығарған немесе ақшалай енгізген күні
Бюджетке төлемдерді есептеу күні
Қайтаруға расталмаған және бюджеттен қайтарылған асып кеткен ҚҚС-ның сомасы бойынша есептер
қайтару расталмаған ҚҚС-ның асып кеткен сомасы және бұрын бюджеттен қайтарылған өсімақылар
азай-тылды
аударылды
қайтарылды
Салық міндеттемесінің орындалуын өзгерту (тоқтата тұру) жөніндегі мәліметтер
есептер сальдосы
( -, +)
Салық (төлем) сомасы
салықты (төлем) кестесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Өсімақы бойынша есептер
Қайтарымдарды шегере отырып жыл басынан енгізілді
асып кеткен ҚҚС-ның қайтарылған сомасына салықты тексерудiң нәтижелерi бойынша қоса есептелген өсімпұлдардың сомасы
Өсімақы есептелді (кемітілді) (+,-)
Өсімақы төленді (қайтарылды) (+, -)
Мерзімді өзгерту жөніндегі мәліметтер
Өсімақы сальдосы (+,-)
өсімақы сомасы
кезең үшін
өсімақы сомасы
өсімақыны өтеу кестесі
14
15
16
17
18
19
20
21
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСК – бюджеттік сыныптау коды;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ҚҚС – қосылған құн салығы.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
5-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 6 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Наименование государственного органа ______________________________________
РЕЕСТР № ___
к начислению (уменьшению) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей и пеней
Наименование услугополучателя
БИН/ИИН
Вид налогового режима
Вид налога (платежа)
Код валюты
Курс валюты
Код классификации доходов бюджета
К начислению (уменьшению) по налоговой отчетности
документ, на основании которого производится запись в лицевой счет
вид отчетности
Способ
представления формы налоговой отчетности
наименование документа
Код формы налоговой отчетности
регистрационный номер документа
дата документа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
К начислению (уменьшению) по налоговой отчетности
контракт на недропользование
отчетный период
срок уплаты
сумма налога (платежа)
сумма пени
номер
дата
к начислению
к уменьшению
15
16
17
18
19
20
21
Реестр сдал:____________________         "____" _____________20 __года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица)
Реестр принял: _________________         "____" _____________20 __года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица)
Произвел разноску в лицевые счета: __________  "____" _____ 20 __года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись работника)
Примечание:
в графе 13 указывается вид налоговой отчетности (первоначальная, очередная, дополнительная или ликвидационная);
в графе 14 указывается способ представления формы налоговой отчетности;
расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 7
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Мемлекеттік органының атауы _______________________________________
Салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер және өсімпұлдар сомаларын есепке жазылған (кемітуге) арналған № ___ТІЗІЛІМ
Көрсетілетін қызметті алушы атауы
БСН/ЖСН
Салық режимінің түрі
Салық (төлем) түрі
Валюта коды
Валюта бағамы
Бюджеттің кірістерін жіктеу коды
Салық есептемесі (+, -) бойынша есептеуге (азайтуға)
есеп шотқа жазылатын негіздемесіндегі құжат
есептілік түрі
Салық есептілігінің нысандарын тапсыру тәсілі
құжат атауы
Салық есептілігінің нысандарының коды
құжаттың тіркеу нөмірі
құжаттың күні
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Салық есептемесі (+, -) бойынша есептеуге (азайтуға)
Жер қойнауын пайдалану келісім-шарты
есепті кезең
төлеу мерзімі
Салық (төлем) сомасы
Өсімақы сомасы
нөмірі
күні
есептеуге
азайтуға
15
16
17
18
19
20
21
Тізілімді тапсырған:_________________________________ "___" _________20 __жыл.
(жауапты лауазым қызметкерінің (аты-жөні (болған кезде), лауазымы және қолы)
Тізілімді қабылдады:______________________________ "___" ____________20 __жыл.
(жауапты лауазым қызметкерінің (аты-жөні (болған кезде), лауазымы және қолы)
Жеке шотта таратуды жүргізді:____________________ "___" _____________20 __жыл.
(есепке алу бөлімі қызметкерінің аты-жөні (ол болған кезде), лауазымы, қолы)
Ескертпе:
13-бағанда салық есептілігінің түрі (бастапқы, кезекті, қосымша немесе тарату) көрсетіледі;
14-бағанда салық есептілігі нысанын табыс ету тәсілі көрсетіледі;
қысқартуларды таратып жазу:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
7-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Наименование государственного органа___________________________________
РЕЕСТР ____________
к начислению (уменьшению) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней и штрафов по результатам налоговых проверок и постановлениям о наложении административных взысканий
Наименование услугополучателя
БИН/ИИН
Вид налогового режима
Наименование налога (платежа)
Код классификации доходов бюджета
К начислению (уменьшению) по уведомлению по результатам налоговой проверки, уведомлению по результатам рассмотрения жалобы, решению суда по жалобе на результаты налоговой проверки (+, -)
К начислению (уменьшению) по постановлению о наложении административного взыскания, решению суда по жалобе на постановление о наложении административного взыскания (+,-)
№ и дата уведомления/решения
срок уплаты
сумма налога (платежа)
сумма пени
№ и дата постановления/решения
срок уплаты
сумма штрафа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого:
продолжение таблицы
Суммы по результатам налоговых проверок, ожидающие обжалования (отсрочка взыскания)
Суммы по результатам налоговых проверок, находящиеся на стадии обжалования (отсрочка обжалования)
№ и дата документа
срок уплаты
сумма отсрочки
сумма отмененной отсрочки
№ и дата документа
срок уплаты
сумма отсрочки
сумма отмененной отсрочки
14
15
16
17
18
19
20
21
Реестр сдал:
__________________________       "____" ______________20 __года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица)
Реестр принял:
__________________________       "____" ______________20 __года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица)
Произвел разноску в лицевые счета:
__________________________       "____" ______________ 20 __года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись работника)
Примечание: в графе "срок уплаты" указывается дата окончания налоговой проверки;
расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 8
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 7-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Мемлекеттік органының атауы ______________________________________
Салық тексерулерінің нәтижелері мен әкімшілік жазаларды қолдану туралы қаулылар бойынша салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар сомаларын есепке жазылған (кемітуге) арналған № _____ТІЗІЛІМ
Kөрсетілетін қызметті алушы атауы
БСН/ЖСН
Салық режимінің түрі
Салық (төлем) атауы
Бюджеттің кірістерін жіктеу коды
Салық тексерулерінің нәтижелері туралы хабарландыру бойынша, шағымды қарау нәтижелері бойынша хабарландыру бойынша, салық тексеруіне шағым бойынша сот шешімі бойынша есептеуге (азайтуға) (+, -)
Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы бойынша, әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыға шағым бойынша сот шешімі бойынша есептеуге (азайтуға) (+,-)
Хабарландырудың/шешімнің № мен күні
төлем мерзімі
салық (төлем) сомасы
өсімақы сомасы
қаулы/шешімнің № мен күні
төлем мерзімі
айыппұл сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Барлығы:
кестенің жалғасы
Шағымдалуы күтілетін салық тексерулері нәтижелері (өндіріп алуды кейінге қалдыру) бойынша сомалар)
Шағымдану сатысында болып табылатын салық тексерулерінің нәтижелері бойынша сомалары (шағымдануды кейінге қалдыру)
құжаттың № мен күні
төлем мерзімі
кейінге қалдыру сомасы
күші жойылған кейінге қалдыру сомасы
құжаттың № мен күні
төлем мерзімі
кейінге қалдыру сомасы
күші жойылған кейінге қалдыру сомасы
14
15
16
17
18
19
20
21
Тізілімді тапсырды:
_______________________________________________ "____" ____________20 __жыл
(жауапты бөлім қызметкерінің аты-жөнІ (ол болған кезде), лауазымы және қолы) Тізілімді қабылдады:
_______________________________________________"____" ____________20 __жыл
(жауапты бөлім қызметкерінің аты-жөнІ (ол болған кезде), лауазымы және қолы)
Жеке шотта таратуды жүргізді: ________________________________________________ "____" ___________20 __жыл
(жауапты бөлім қызметкерінің аты-жөні (ол болған кезде), лауазымы және қолы)
Ескерту: "төлеу мерзімі" бағанында салықтық тексерудің аяқталу күні көрсетіледі;
қысқартуларды таратып жазу:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
8-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 8 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Наименование государственного органа__________________________________________
Реестр по изменению сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени
__________________________________________________________
(наименование и БИН/ИИН налогоплательщика)
Дата записи
КБК
Вид налогового обязательства, по которому изменены сроки исполнения
Основание для предоставления отсрочки
Дата и № документов, на основании которых изменены сроки исполнения налоговых обязательств по уплате
Срок изменения исполнения налоговых обязательств по уплате (с___ по__)
Общая сумма с измененным сроком исполнения налогового обязательства
График погашения
Условия для начисления пени
Налог (платеж)
пеня
Дата
Сумма (тенге)
налога (платежа)
пеня
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Реестр сдал:
______________________________________ "____"____________20__года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица, сдавшего Реестр)
Реестр принял:
_______________________________________ "____"____________20__года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица, принявшего Реестр)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КБК – код бюджетной классификации;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 9
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"
Сноска. Верхний правый угол приложения 9 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
"Согласовано"
Руководитель государственного органа
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись, дата)
Наименование государственного органа__________________________________________
Заключение услугодателя о начислении сумм косвенных налогов №______ от
"____"________________ 20__ года.
Мною, ________________________________________________________________,
"_"_______ 20__года составлено (Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность, составившего заключение)
заключение о начислении сумм косвенных налогов
Наименование услугополучателя
БИН/ИИН
Вид налога
Код бюджетной классификации
Код валюты
Курс валюты
Отчетный период
Срок уплаты налога
Наименование документа
Номер документа
Дата документа
Основания для проведения начисления
Дата совершения оборота по реализации
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Размер облагаемого оборота (в валюте)
Размер облагаемого оборота (в тенге)
Сумма налога к начислению
Сумма налога к уменьшению
15
16
17
18
По указанным документам установлено: нарушение____________________
______________________________       "____"___________________ 20__ года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись должностного лица)
Заключение сдал:
____________________________       "____"___________________ 20__ года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица)
Заключение принял:
_____________________________       "____"___________________ 20__ года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 10
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 8-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
_________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Салықтарды, төлемақылар мен өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту бойынша Тізілім ______________________________________________ бойынша (қызмет алушының атауы және БСН/ЖСН)
Жазу күні
БСК
салық міндеттемесін орындау (тоқтата тұру) өзгерту бойынша, салықтық міндеттеменің түрі
Орындау (тоқтата тұру) өзгерту үшін негіздеме
Салық міндеттемесін орындау (тоқтата тұру) өзгерту бойынша негіздеме құжаттың күні және №
Орындау (тоқтата тұру) өзгерту мерзімі (___ бастап __ дейін)
Орындау (тоқтата тұру) өзгерту бойынша жалпы сома
Өтеу кестесі
Өсімпұл есептеу үшін шарттар
Күні
Сома (теңге)
Салық (төлем)
өсімпұл
салық (төлем)
өсімпұл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Тізілімді тапсырды:
______________________________________________ 20 ___ ж. "___" _____
(Тізілімді тапсырушының лауазымы Т.А.Ә. және лауазымды тұлғаның қолы)
Тізілімді қабылдады:
______________________________________________ 20 ___ ж. "___" _____
(Тізілімді тапсырушының лауазымы Т.А.Ә. және лауазымды тұлғаның қолы)
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу
БСК – бюджеттік сыныптау коды;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмір.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
"Келісілді"
____________________________
____________________________
Мемлекеттік органының
басшысы (аты-жөні (ол болған
кезде), қолы, күні)
Мемлекеттік органның атауы _____________________________________
Жанама салықтардың сомаларын есепке жазылған туралы көрсетілетін қызметті берушінің қорытындысы 20__ ж. "____"______________ №_____
Мен, _________________________________, 20__ ж. "____"______________ жанама салықтардың сомаларының есептеу туралы шешiмiн жасадым (шешiм жасаған аты-жөні, лауазымы)
Салық төлеушінің атауы
БСН/ЖСН
Салықтың түрі
Бюджеттік сыныптаманың коды
Валюта коды
Валюта бағамы
жұп сан кезеңі
Салықты төлеу кезеңі
құжаттың атауы
құжаттың
нөмірі
құжаттың
күні
Есептеді жүргiзудің негiздемесі
Iске асыру бойынша айналымды жасау күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Салық салынатын айналымның өлшемi (валютада)
Салық салынатын айналымның өлшемi (теңгеде)
есептеуге жататын салықтың сомасы
кемітуге жататын салықтың сомасы
15
16
17
18
Көрcетiлген құжаттар бойынша анықталған: бұзушылық ____________
_______________________________ 20__ ж. "____"___________________
(аты-жөні (ол болған кезде) және іс бастығының қолы)
Шешімді тапсырды: ____________________________20__ ж. "____"________________
(аты-жөні (ол болған кезде), лауазымы және лауазымды тұлғаның қолы)
Шешімді қабылдап алды: __________________________ 20__ ж. "____"_____________
(аты-жөні (ол болған кезде), лауазымы және лауазымды тұлғаның қолы)
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
10-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 10 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Наименование государственного органа____________________________________
Журнал платежей по коду классификации доходов _______за 20__год
(тенге)
Дата текущего календарного дня
Дата зачисления сумм в бюджет или возврата из бюджета
Поступило за день
Возвращено за день
Всего поступило за вычетом возвратов
Всего
в том числе из Национального фонда
с начала месяца
с начала квартала
с начала года
Всего
в том числе из Национального фонда
Всего
в том числе из Национального фонда
Всего
в том числе из Национального фонда
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 11
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 10-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
___________________________________________________
(мемлекеттік органының атауы)
Төлемдер журналы
(теңге)
Ағымдағы күнтізбелік күннің датасы
Бюджетке соманы есептеу немесе бюджеттен қайтару күні
Күн үшін келіп түсті
Күн үшін қайтарылды
Қайтарымдардың шегерімімен келіп түскендердің барлығы
Барлығы
соның ішінде Ұлттық қордан
ай басынан
тоқсан басынан
жыл басынан
Барлығы
оның ішінде Ұлттық қордан
Барлығы
оның ішінде Ұлттық қордан
Всего
оның ішінде Ұлттық қордан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
11-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 11 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Наименование государственного органа__________________________________________
ЖУРНАЛ
регистрации изменения сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени за 20__год
Дата записи
Наименование услугополучателя
БИН/ИИН
Вид налога, платы
Код классификации доходов бюджета
Дата и № документа, на основании которого изменены сроки исполнения налогового обязательства по уплате налогов, плат и пени
Общая сумма с измененным сроком исполнения налогового обязательства (тенге)
уполномоченным органом
органами государственных доходов по согласованию с местными исполнительными органами
Сумма налога, платы
Сумма пени
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Продолжение таблицы
Действие решения об изменении срока исполнения налогового обязательства (с__по__)
График погашения
Примечание
Дата
Сумма налога, платы
Сумма пени
11
12
13
14
15
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 12
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"
Сноска. Верхний правый угол приложения 12 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма 1Н
Отчет о поступлениях сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей по состоянию на _________________20__ года
Дата плана __/__/_____ года.
Дата факта __/__/_____ года.
Дата недоимки__/__/_____ года.
Период формирования:__/__/_____ года.
Наименование региона: ___________
(тыс.тенге)
КБК
Наименование налога (платежа)
Государственный бюджет
Республиканский бюджет
Местный бюджет
Недоимка, всего
Сумма возмещения НДС, всего
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
план
факт
% выполнения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
НАЛОГОВЫЕ ПОСТУПЛЕНИЯ
2
HЕНАЛОГОВЫЕ ПОСТУПЛЕНИЯ
Итого по налоговым и неналоговымпоступлениям
3
ДОХОДЫ ОТ ОПЕРАЦИЙ С КАПИТАЛОМ
ИТОГО ДОХОДОВ:
Обязательные пенсионные взносы
+
+
Отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование
+
+
Социальные отчисления
+
+
продолжение таблицы
Сумма уплаченной пени
Сумма уплаченного штрафа
Переплата (превышение)
Всего с Национальным фондом
в том числе в Национальный фонд
14
15
16
17
18
+
+
+
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НДС – налог на добавленную стоимость;
КБК – код бюджетной классификации.
Приложение 13
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 11-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
20__ж. үшін салықтарды, төлемдерді және өсімпұлдарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерінің өзгергенін тіркеу ЖУРНАЛЫ
Жазба күні
Салық төлеушінің атауы
БСН/ЖСН
Салық түрі
Бюджеттің кірістер жіктеуішінің коды
Оның негізінде салық төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдері өзгерген құжаттың күні мен №
Салық міндеттемесін орындау мерзімінің өзгеруімен жалпы сома (теңге)
Салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту туралы шешімнің қолданысы (__-__)
Өтеу кестесі
Ескерту
Уәкілетті мемлекеттік органмен
жергілікті атқарушы органдармен келісімі бойынша салық органдарымен
Салық сомасы
Өсімақы сомасы
Күні
Салық сомасы
Өсімақы сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
12-қосымша
Ескерту. 12-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1H-нысан
20_жылғы _____________ жағдай бойынша салықтар, бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер сомаларының түсімдері туралы есеп
Жылдың басында
__/__/_____ жылға жоспар
__/__/_____ жылға факт
Ерекшелік бойынша
Республика (облыс, аудан)
(мың теңге)
БСК
Салықтың (төлемнің) атауы
Мемлекеттік бюджет
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Бересі
ҚҚС өтелуге сомасының барлығы
жоспар
факт
орындау %-ы
жоспар
факт
орын-дау %-ы
жоспар
факті
орын-дау %-ы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1
САЛЫҚТЫҚ ТҮСІМДЕРІ
2
САЛЫҚТЫҚ ЕМЕС ТҮСІМДЕРІ
Салық және салықтық емес түсімдер бойынша жиынтығы
3
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
КІРІСТЕР ЖИЫНТЫҒЫ:
Жинақтаушы зейнетақы қоры
+
Міндетті медициналық сақтандыруға аударымдар мен (немесе) жарналар
+
Әлеуметтік аударымдар
+
кестенің жалғасы
Төленген өсімақы сомасы
Төленген айыппұл сомасы
Артық төлеу (асып түсу)
Ұлттық қормен барлығы
Соның ішінде, Ұлттық қор
14
15
16
17
18
+
+
+
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСК – бюджеттік сыныптау коды;
ҚҚС - Қосылған құн салығы.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
13-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 13 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Наименование государственного органа________________________________________________
ЖУРНАЛ
регистрации приостановления сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерных обществ за 20__год
Дата записи
Наименование акционерного общества
БИН
Вид налогов и других обязательных платежей в бюджет
Код классификации доходов бюджета
Дата и № распоряжения
Сумма недоимки на дату решения суда.
Дата вступления в силу решения суда
Срок окончания размещения (реализации) акций
Результаты исполнения суда
Дата и № решения суда о выпуске дополнительной эмиссии денег
Всего по лицевому счету налогоплательщика
В том числе недоимка, на сумму которой продлевается срок исполнения налогового обязательства
Дата
Сумма погашения недоимки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 14
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 13-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
_________________________________________________
(мемлекеттік органының атауы)
20__ж. үшін Акционерлік қоғамдардың салық берешегінің сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімдерін тоқтата тұруды тіркеу ЖУРНАЛЫ
Жазба күні
АҚ-ң атауы
БСН
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрі
Бюджеттің кірістер жіктеуішінің коды
Өкімнің № және күні.
Соттың шешімі күніне бересінің сомасы.
Сот шешімінің күшіне ену күні
Акцияларды орналастырудың (сатудың) аяқталу мерзімі
Сот шешімін орындаудың нәтижелері
Ақшаның қосымша эмиссиясын шығару туралы сот шешімінің күні және №
Салық төлеушінің жеке шоты бойынша барлығы
Оның ішінде салық міндеттемесінің орындалу мерзімі ұзартылатын бересінің сомасы
Күні
Бересіні өтеу сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
14-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 14 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Наименование государственного органа___________________________________________
Реестр № __ по приостановлению сроков исполнения налогового обязательства по уплате сумм налоговой задолженности акционерного общества, для погашения которой по решению суда произведен принудительный выпуск объявленных акций
Дата записи
Наименование акционерного общества
БИН
Вид налогов и платежей в бюджет
Код классификации доходов бюджета
Сумма налоговой задолженности на дату решения суда
Дата вступления в силу решения суда
Срок окончания размещения (реализации) акций
Дата и № решения суда о выпуске дополнительной эмиссии акций
Всего по лицевому счету налогоплательщика
В том числе сумма недоимки, на которую продлевается срок исполнения налогового обязательства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Реестр сдал:
_________________________________       "____"____________20__года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица, сдавшего Реестр)
Реестр принял:
_________________________________       "____"____________20__года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица, принявшего Реестр)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 15
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"
Сноска. Верхний правый угол приложения 15 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Наименование государственного органа_______________________________________
Журнал поступлений и возвратов по социальным платежам
(тенге)
Дата текущего календарного дня
Дата записи
Дата зачисления сумм или возврата - дата реестра уполномоченного органа о поступивших или возвращенных суммах
Поступило за день
Возвращено за день
Всего поступило за вычетом возвратов с начала месяца
Всего поступило за вычетом возвратов с начала квартала
Всего поступило за вычетом возвратов с начала года
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 16
к Правилам ведения
лицевых счетов

Ескерту. 14-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Акционерлік қоғам салық берешегінің сомаларын төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау мерзімдерін тоқтата тұру жөніндегі № ___ тізілім
Жазба күні
АҚ
атауы
БСН
Салық және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдердің түрі
Бюджеттің кірістері жіктеуішінің коды
Соттың шешімі күніне бересінің сомасы
Сот шешімінің күшіне ену күні
Акцияларды орналастырудың (сатудың) аяқталу мерзімі
Ақшаның қосымша эмиссиясын шығару туралы сот шешімінің күні және №
Салық төлеушінің жеке шоты бойынша барлығы
Оның ішінде салық міндеттемесінің орындалу мерзімі ұзартылатын бересінің сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Тізілімді тапсырдым:
________________________________________ 20_ж. "____"____________
(жауапты бөлім қызметкерінің аты-жөні (ол болған кезде), лауазымы және қолы)
Тізілімді қабылдадым:
__________________________________________ 20_ж. "____"____________
(жауапты бөлім қызметкерінің аты-жөні (ол болған кезде), лауазымы және қолы)
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу: БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
15-қосымша
Ескерту. 15-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
_________________________________________________
(мемлекеттік органының атауы)
20__ жыл үшін әлеуметтік төлемдер бойынша түсімдер мен қайтарулар Журналы
(тенге)
Ағымдағы күнтізбелік күннің датасы
Жазба күні
Соманы есептеу немесе қайтару күні - келіп түскен немесе қайтарылған сома туралы уәкілетті орган тізілімінің күні
Күн үшін келіп түсті
Күн үшін қайтарылды
Ай басынан бастап қайтарулардың шегерімімен келіп түскендердің барлығы
Тоқсан басынан бастап қайтарулардың шегерімімен келіп түскендердің барлығы
Жыл басынан бастап қайтарулардың шегімімен келіп түскендердің барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
Жеке шоттарын
жүргізу қағидаларына
16-қосымша

Сноска. Приложение 16 исключено приказом и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 17
к Правилам ведения
лицевых счетов
Сноска. Приложение 17 исключено приказом и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 18
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"
Сноска. Верхний правый угол приложения 18 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 18 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Наименование государственного органа _______________________________
Журнал регистрации запросов на получение выписки из лицевого счета и сведений
об отсутствии (наличии) задолженности за 20___год
Дата записи
Наименование услугополучателя
БИН/ИИН
Дата запроса
№ запроса
Цель формирования
Орган, куда представляется
Дата формирования
Дата отправки
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 19
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"
Сноска. Верхний правый угол приложения 19 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
ВЫПИСКА
из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам

Ескерту. 16-қосымша алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке шоттарын
жүргізу қағидаларына
17-қосымша
Ескерту. 17-қосымша алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
18-қосымша
Ескерту. 18-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Мемлекеттік органының атауы _______________________________________
20 жыл жеке шоттан үзінді көшірме және берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтерді алуға сұрау салуларды тіркеу журналы
Жазукүні
Көрсетілетін қызметті алушының атауы
БСН/ЖСН
Сұраудың түскен күні
Сұрау №
Құрастыру мақсаты
Ұсынылатын орган
Құрастыру күні
Беру күні
Ескерту: қысқартуларды таратып жазу: БСН - бизнес сәйкестендіру нөмірі; ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
19-қосымша
Ескерту. 19-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар туралы жеке шоттан үзінді КӨШІРМЕ

Сноска. Верхний правый угол приложения 20 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
__________________________________________________________
(наименование государственного органа, выдавшего сведения)
Сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов № __ по состоянию на "___" _________20___года
Сноска. Приложение 20 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Даны ______________________________________________________________
(БИН/ИИН, фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование
услугополучателя) в том, что услугополучатель имеет задолженности,
учет по которым ведется в органе государственных доходов,
в сумме _____________________ тенге/не имеет задолженности, учет по которым
ведется в органе государственных доходов
(тенге)
Код бюджетной классификации и наименование налога и платежа, социальных платежей
Сумма налога и платежа, социальных платежей
Сумма пени
Сумма процентов
Сумма штрафа
недоимка
переплата (превышение)
недоимка
переплата
недоимка
переплата
недоимка
переплата
по налогу на добавленную стоимость положительное сальдо рассматривается как превышение и/или излишне уплаченная сумма
1. Всего задолженности в бюджет
тенге
2. Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
тенге
3. Задолженность по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
тенге
4. Задолженность по социальным отчислениям
тенге
Примечание. В общей сумме задолженности не отражены:
1) суммы, начисленные по результатам налоговой проверки или по результатам горизонтального мониторинга, находящиеся на стадии обжалования и обжалованные;
тенге
2) суммы, по которым изменены сроки уплаты;
тенге
3) суммы, по которым применена реабилитационная процедура
тенге
Сведения выданы________________________________________________
(место требования)
"___" _____________ 20 __ года (дата выдачи)
Подпись в сведении отражена информация _________ органов государственных
доходов; в сведении отражена информация _________структурных подразделений.
Приложение к сведениям об отсутствии (наличии) задолженности,
учет по которым ведется в органах государственных доходов
__________________________________________________________________
(наименование государственного органа, выдавшего сведения)
БИН/ИИН ______________________________________________,
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
или наименование услугополучателя________________________
БИН/ИИН услугополучателя и/или его структурного подразделения
Наименование услугополучателя и/или его структурного подразделения
КБК
Сумма налога и платежа, социальных платежей (+. -)
Сумма пени (+. -)
Сумма процентов (+,-)
Сумма штрафа
(+. -)
Всего
задолженность
переплата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
КОГД 1
Наименование ОГД 1
Итого
недоимки
переплаты
Итого
недоимки
переплаты
КОГД 2
Наименование ОГД 2
Итого
недоимки
переплаты
Итого
недоимки
переплаты
КОГД 3
Наименование ОГД 3
Итого
недоимки
переплаты
Итого
недоимки
переплаты
Всего задолженности в бюджет
Всего переплаты по налогам и платежам
Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
Переплата по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
Задолженность по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Переплата по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Задолженность по социальным отчислениям
Переплата по социальным отчислениям
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КБК – код бюджетной классификации;
БИН – бизнес-идентификационный номер
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ОГД - орган государственных доходов;
КОГД – код органа государственных доходов.
Приложение 21
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 20-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
___________________________________________________
(мәліметті берген мемлекеттік органның атауы)
20___ жылғы "___" _________ жағдай бойынша есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы №_____ мәлімет
Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының БСН/ЖСН, аты-жөні (ол болған кезде) атауы)
көрсетілетін қызметті алушының __________ теңге сомасында есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешегі бары/есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешегі жоғы туралы берілді
(теңге)
Бюджеттік сыныптама коды және салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдер атауы
Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер, әлеуметтік төлемдер сомасы
Өсімпұл сомасы
Пайыздар сомасы
Айыппұл сомасы
Бересі
артық төлем (асып кету)
бересі
артық төлем
бересі
артық төлем
бересі
артық төлем
қосылған құн салығы бойынша оң сальдо асып кету және/немесе артық төленген сома peтінде қарастырылады
1. Бюджетке барлық берешек
теңге
2. Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек
теңге
3. Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек
4. Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек
теңге
Ескертпе. Жалпы берешек сомасында көрсетілмеген:
1. салықтық тексеру нәтижелері және деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша есептелген, шағым жасау сатысындағы және шағым жасалған сомалар;
теңге
2. төлеу мерзімі өзгертілген сомалар;
теңге
3. оңалту рәсімі қолданылған сомалар
теңге
Мәлімет________________________________ берілді
(талап еткен жер)
20__ж. "__"____________________________
(берген күні)
Қолы
мәліметте_______ мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттары көрсетілген;
мәліметте_______ құрылымдық бөлімшесінің ақпараттары көрсетілген.
Есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерге қосымша ____________________________________________________________________ (мәліметті берген мемлекеттік органның атауы)
БСН/ЖСН ________________________________,
Көрсетілетін қызметті алушының
аты-жөні (ол болған кезде) немесе атауы ____________________________
Көрсетілетін қызметті алушының және/немесе оның құрылымдық бөлімшесінің БСН/ЖСН
Көрсетілетін қызметті алушының және/немесе оның құрылымдық бөлімшесінің атауы
БСК
Салық және төлемнің, әлеуметтік төлемдердің сомалары
(+. -)
Өсімпұл сомасы
(+. -)
Пайыздар сомасы
(+. -)
Айып- пұл сомасы
(+. -)
Барлығы
берешек
артық төлем
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1 МКОК
1 МКО атауы
Жиыны
бересі
артық төлем
Жиыны
бересі
артық төлем
2 МКОК
2 МКО атауы
Жиыны
бересі
артық төлем
Жиыны
бересі
артық төлем
3 МКОК
3 МКО атауы
Жиыны
бересі
артық төлем
Жиыны
бересі
артық төлем
Бюджетке барлық берешек
Салықтар және төлемдер бойынша барлық артық төлемдер
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша артық төлем
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың және (немесе) жарналардың бойынша берешек
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдардың және (немесе) жарналардың бойынша артық төлем
Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек
Әлеуметтік аударымдар бойынша артық төлем
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
БСК – бюджеттік сыныптау коды;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
МКО - мемлекеттік кірістер органы;
МКОК – мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
21-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 21 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
онлайн сервис задолженности
Сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органе государственных доходов
Сноска. Приложение 21 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование услугополучателя __________________________
ИИН/БИН услугополучателя _____________________________
Всего задолженности (тенге) _____________________________
Итого задолженности в бюджет
Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
Задолженность по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Задолженность по социальным отчислениям
Таблица задолженностей по органам государственных доходов
Орган государственных доходов __________________
По состоянию на _______________________________
Всего задолженности: ___________________________
Итого задолженности в бюджет
Задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам
Задолженность по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Задолженность по социальным отчислениям
Таблица задолженностей по услугополучателю и его структурным подразделениям
Наименование услугополучателя: ________________________
ИИН/БИН услугополучателя: ___________________________
Всего задолженности: __________________________________
КБК
Задолженность по платежам, учет по которым ведется в органах государственных доходов
Задолженность по сумме пени
Задолженность по сумме процентов
Задолженность по сумме штрафа
Всего задолженности
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КБК – код бюджетной классификации;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 22
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 21-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
онлайн берешек сервисі
Есебі мемлекеттік кірістер органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәлімет
Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қызметті алушының атауы _______________________________
Қызмет алушының БСН/ЖСН ____________________________
Барлық берешек, оның ішінде (теңге):______________________
Берешек қортындысы, салық сомасы(теңге):
Мiндеттi зейнетақы жарналары, кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек (теңге):
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек:
Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек (теңге):
Көрсетілетін қызметті беруші бойынша берешектер кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші____________________________жағдай бойынша
Барлық берешек: ____________________________
Салық берешегінің жинағы
Мiндеттi зейнетақы жарналары, бойынша берешек
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек:
Әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек
Көрсетілетін қызметті алушы немесе оның құрылымдық бөлімшесінің берешектер кестесі
Көрсетілетін қызмет алушының атауы: _________________________________
Көрсетілетін қызмет алушының БСН/ЖСН: ______________________________
Берешектің барлығы: ______________________________________________
БСК
Салық берешегінің сомасы бойынша
Өсімпұл берешегінің сомасы бойынша
Пайыздар берешегінің сомасы бойынша
Айыппұл берешегінің сомасы бойынша
Берешектің барлығы
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСК – бюджеттік сыныптау коды;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
22-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 22 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 22 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2024 № 124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение зачетов и возвратов налогов, платежей в бюджет, пени, штрафов" (далее – государственная услуга)
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон;
2) "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);
4) посредством веб-приложения "Кабинет налогоплательщика".
3
Срок оказания государственной услуги
зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени составляет 5 (пять) рабочих дней со дня представления услугополучателем налогового заявления на проведение зачета и (или) возврата налогов, платежей в бюджет, таможенных платежей, пеней, процентов и штрафов (далее – налоговое заявление) и документов;
зачет, возврат ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления услугополучателем налогового заявления по ошибочным суммам и документов, указанных в пункте 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги;
возврат излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи услугополучателем налогового заявления и документов;
возврат уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании вследствие его отмены или уменьшения размера, а также излишне уплаченной суммы производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления услугополучателем налогового заявления и документов;
возврат уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов по решению суда производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи заявления на возврат;
возврат излишне уплаченной суммы государственной пошлины производится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи налогового заявления на возврат.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является:
зачет излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени;
зачет ошибочно уплаченной суммы на надлежащий код бюджетной классификации и (или) в надлежащий орган государственных доходов;
возврат излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет и пени, а также ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет на банковский счет налогоплательщика;
возврат уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании вследствие его отмены или уменьшения размера на банковский счет налогоплательщика;
возврат уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов по решению суда на банковский счет налогоплательщика;
возврат излишне уплаченной суммы государственной пошлины по месту ее уплаты на банковский счет налогоплательщика с соответствующего кода бюджетной классификации;
письменное сообщение о не подтверждении ошибки – в случае неподтверждения органом государственных доходов наличия ошибок при перечислении;
уведомление об исполнении судебного решения налогоплательщику и (или) государственному учреждению – после осуществления возврата суммы государственной пошлины услугодателем;
мотивированный ответ услугодателя об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги, при оказании государственной услуги на основании налогового заявления представленного:

Ескерту. 22-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 22-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2024 № 124 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салықтарды, бюджетке төлемдерді, өсімпұлдарды, айыппұлдарды есепке жатқызуды және қайтаруды жүргізу" (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар, арнайы экономикалық аймақтардың аумақтары бойынша аумақтық органдары
2
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар, арнайы экономикалық аймақтардың аумақтары бойынша аумақтық органдары;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3) www.​egov.​kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал);
4) "Салық төлеуші кабинеті" веб-қосымшасы арқылы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын есепке жатқызу көрсетілетін қызметті алушы салықтарды, бюджетке төлемдерді, кедендік төлемдерді, өсімпұлдарды, пайыздар мен айыппұлдарды есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге салықтық өтінішті (бұдан әрі – салықтық өтініш) және құжаттарды ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнін құрайды;
салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың қате төленген сомасын есепке жатқызу, қайтару көрсетілетін қызметті алушы қате сомалар бойынша салықтық өтінішті және осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасын қайтару көрсетілетін қызметті алушы салықтық өтінішті және құжаттарды берген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын оны жою немесе мөлшерін азайту салдарынан, сондай-ақ артық төленген соманы қайтару көрсетілетін қызметті алушы салықтық өтінішті және құжаттарды табыс еткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
сот шешімі бойынша электрондық аукциондар қорытындыларының күшін жою нәтижесінде салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленген сомасын қайтару, қайтаруға өтініш берілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі;
мемлекеттік баждың артық төленген сомасын қайтару, қайтаруға арналған салықтық өтініш берілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесі:
салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомаларын есепке жатқызу;
қате төленген соманы бюджеттік сыныптаманың тиісті кодына және (немесе) тиісті мемлекеттік кірістер органына есепке жатқызу;
салықтың, бюджетке төленетін төлемнің және өсімпұлдың артық төленген сомасын, сондай-ақ салықтың, бюджетке төленетін төлемнің қате төленген сомаларын салық төлеушінің банк шотына қайтару;
салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын, оны жою немесе мөлшерін азайту салдарынан салық төлеушінің банк шотына қайтару;
сот шешімі бойынша электрондық аукциондар қорытындыларының күшін жою нәтижесінде салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленген сомасын салық төлеушінің банк шотына қайтару;
мемлекеттік баждың артық төленген сомасын оны төлеу орны бойынша бюджеттік сыныптаманың тиісті кодынан салық төлеушінің банк шотына қайтару;
қатені растамау туралы жазбаша хабарлама-мемлекеттік кірістер органы аудару кезінде қателердің бар-жоғын растамаған жағдайда;
көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік баж сомасын қайтаруды жүзеге асырғаннан кейін – салық төлеушіге және (немесе) мемлекеттік мекемеге сот шешімінің орындалуы туралы хабарлама;
ұсынылған салықтық өтініш негізінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету барысында осы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру:

1) на бумажном носителе с соблюдением норм статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК);
2) через портал без осуществления заслушивания в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 73 АППК.
В случае обращения через портал услугополучателю направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
государственная услуга оказывается на бесплатной основе
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках).
Предварительная запись для получения государственной услуги не требуется, ускоренное обслуживание не предусмотрено;
2) портала, веб приложения "Кабинет налогоплательщика" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
3) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу и Закону о праздниках.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту регистрации услугополучателя без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) налоговое заявление по форме согласно приложению 15 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 160 "Об утверждении форм налоговых заявлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16425) (далее – Приказ);

1) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабының талаптарын сақтап, қағаз тасығышта ұсыну;
2) ӘРПК 73-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес тыңдау жүргізбей, портал арқылы ұсыну болып табылады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымды қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлеу мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақысыз негізде көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат нысандарының жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 13.00–ден 14.30–ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00–ден 18.30–ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін алдын ала жазылу талап етілмейді, жеделдетілген қызмет көрсету көзделмеген;
2) портал, "Салық төлеуші кабинеті" веб-қосымшасы – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы Еңбек кодексі және Мерекелер туралы заңға сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге сұрау мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
3) Мемлекеттік корпорация – дүйсенбіден жұмаға дейін, үзіліссіз, сағат 09.00–ден 18.00–ға дейін қоса алғанда, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері, Еңбек кодексі және Мерекелер туралы заңға сәйкес мереке және демалыс күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, сағат 09.00–ден 20.00–ға дейін қоса алғанда және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ға дейін.
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібінде, жеделдетілген қызметті көрсетусіз, көрсетілетін қызметті алушының тіркеу орны бойынша жүргізіледі, электрондық кезекті брондау мүмкіндігі бар.
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар және деректер тізбесі
1) "Салықтық өтініштердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 160 бұйрығына (бұдан әрі – Бұйрық) 15-қосымшаға сәйкес нысандағы салықтық өтініш (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тізілімінде № 16425 болып тіркелді);

2) вступившие в законную силу судебный акт или решение вышестоящего уполномоченного органа (должностного лица), предусматривающие отмену или уменьшение размера штрафа вследствие его неправомерного наложения – для возврата уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании вследствие его отмены или уменьшения размера;
3) документ, выданный соответствующим регистрирующим органом, подтверждающий непредставление услугополучателем документов на совершение регистрационных действий – для возврата или зачета уплаченных в бюджет сумм регистрационных сборов;
4) документ, выданный государственными лесовладельцами, подтверждающий неиспользование лесорубочного билета, лесного билета на лесопользование – для возврата или зачета уплаченной суммы платы за лесные пользования;
5) документ соответствующего органа, являющийся основанием для ее возврата, – для возврата уплаченной в бюджет суммы государственной пошлины;
6) вступившее в законную силу решение суда – для возврата суммы государственной пошлины плательщику, в пользу которого состоялось решение суда о возмещении государственной пошлины с государственного учреждения, являющегося стороной по делу;
7) платежный документ об уплате суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа и вступившее в законную силу решение суда – для возврата уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов по решению суда.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, представленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя, путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
При приеме документов через Государственную корпорацию услугополучателю выдается расписка с штрих-кодом, присвоенным информационной системой мониторинга, о приеме соответствующих документов от услугополучателя, в которой указывается перечень принятых документов, фамилия, имя и отчество (при наличии) работника, принявшего заявление, дата и время подачи заявления, а также дата выдачи готовых документов.
При подаче через портал:
1) налоговое заявление в форме электронного документа по форме согласно приложению 15 к Приказу;

2) салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын қайтару үшін – айыппұлдың заңсыз салынуы салдарынан оның күшін жоюды немесе мөлшерін азайтуды көздейтін заңды күшіне енген сот шешімі немесе жоғары тұрған уәкілетті органының (лауазымды тұлғаның) шешімі;
3) бюджетке төленген тіркеу үшін алым сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу үшін – көрсетілетін қызметті алушының тіркеу іс-қимылдарын жасауға құжаттарды табыс етпегенін растайтын тиісті тіркеуші орган берген құжат;
4) орманды пайдаланғаны үшін төлемақының төленген сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу үшін – орманды пайдалануға орман билетін, ағаш кесу билетін пайдаланбағандығын растайтын мемлекеттік орман иелері берген құжат;
5) бюджетке төленген мемлекеттік баж сомасын қайтару үшін – оны қайтару үшін негіз болып табылатын тиісті органның құжаты;
6) оның пайдасына іс бойынша тарап болып табылатын мемлекеттік мекемеден мемлекеттік бажды өтеу туралы соттың шешімі шыққан, мемлекеттік баж сомасын төлеушіге қайтару үшін – заңды күшіне енген сот шешімі;
7) сот шешімі бойынша электрондық аукциондар қорытындыларының күшін жою нәтижесінде салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленген сомасын қайтару үшін – салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленгені туралы төлем құжаты және заңды күшіне енген сот шешімі.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттар сервисінен іске асырылған интеграциялау арқылы порталдың хабарламасына жауап ретінде бір реттік құпия сөз жіберу жолымен немесе қысқа мәтіндік хабарлау жолдау жолымен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыстың абоненттік нөмірі арқылы құжат иесінің келісімімен цифрлық құжаттарды алады.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті алушыдан қабылданған құжаттар тізбесі, өтінішті қабылдаған қызметкер тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), өтінішті беру күні және уақыты, сондай-ақ дайын құжаттарды беру күні көрсетілген, тиісті құжаттарды қабылдау туралы мониторингтің ақпараттық жүйесі тағайындаған штрих-коды бар қолхат беріледі.
Портал арқылы берген кезде:
1) салықтық өтініштердің нысандарын бекіту туралы Бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды құжат нысанындағы салықтық өтініш;

2) электронная копия вступившего в законную силу судебного акта или решение вышестоящего уполномоченного органа (должностного лица), предусматривающие отмену или уменьшение размера штрафа вследствие его неправомерного наложения – для возврата уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании вследствие его отмены или уменьшения размера;
3) электронная копия документа, выданного соответствующим регистрирующим органом, подтверждающего непредставление услугополучателем документов на совершение регистрационных действий – для возврата или зачета уплаченных в бюджет сумм регистрационных сборов;
4) электронная копия документа, выданного государственными лесовладельцами, подтверждающего неиспользование лесорубочного билета, лесного билета на лесопользование – для возврата или зачета уплаченной суммы платы за лесные пользования;
5) электронная копия документа соответствующего органа, являющегося основанием для ее возврата, – для возврата уплаченной в бюджет суммы государственной пошлины;
6) электронная копия вступившего в законную силу решения суда – для возврата суммы государственной пошлины плательщику, в пользу которого состоялось решение суда о возмещении государственной пошлины с государственного учреждения, являющегося стороной по делу;
7) электронная копия вступившего в законную силу решения суда и копия платежного документа уполномоченного юридического лица об уплате налога, платежа в бюджет, пени и штрафа – для возврата уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
В случае обращения через портал услугополучателю направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
При оказании государственной услуги услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Налоговое заявление представляется услугодателю:
1) в котором по лицевому счету налогоплательщика числится излишне уплаченная сумма – для проведения зачета, возврата излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет и пени;
2) в который произведена ошибочная уплата налога, платежа в бюджет – для зачета, возврата ошибочно уплаченной суммы налога, платежа в бюджет;

2) салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын қайтару үшін – айыппұлдың заңсыз салынуы салдарынан оның күшін жоюды немесе мөлшерін азайтуды көздейтін заңды күшіне енген сот шешімінің немесе жоғары тұрған уәкілетті органының (лауазымды тұлғаның) шешімінің электрондық көшірмесі;
3) бюджетке төленген тіркеу үшін алым сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу үшін – көрсетілетін қызметті алушының тіркеу іс-қимылдарын жасауға құжаттарды табыс етпегенін растайтын тиісті тіркеуші орган берген құжаттың электрондық көшірмесі;
4) орманды пайдаланғаны үшін төлемақының төленген сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу үшін – орманды пайдалануға орман билетін, ағаш кесу билетін пайдаланбағандығын растайтын мемлекеттік орман иелері берген құжаттың электрондық көшірмесі;
5) бюджетке төленген мемлекеттік баж сомасын қайтару үшін – оны қайтару үшін негіз болып табылатын тиісті орган құжатының электрондық көшірмесі;
6) оның пайдасына іс бойынша тарап болып табылатын мемлекеттік мекемеден мемлекеттік бажды өтеу туралы соттың шешімі шыққан, мемлекеттік баж сомасын төлеушіге қайтару үшін – заңды күшіне енген сот шешімінің электрондық көшірмесі;
7) сот шешімі бойынша электрондық аукциондар қорытындыларының күшін жою нәтижесінде салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленген сомасын қайтару үшін – салықтың, бюджетке төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленгені туралы төлем құжаты және заңды күшіне енген сот шешімінің электрондық көшірмесі;
Көрсетілген қызметті алушылардың ақпараттық жүйелерінен алуға болатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Портал арқылы жүгінген жагдайда көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақытын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Салықтық өтініш:
1) салықтардың, төлемдердің, бюджетке төлемдер мен өсімпұлдардың артық төленген сомаларын қайтару, есепке жатқызуды жүргізу үшін – салық төлеушінің жеке шоты бойынша артық төленген сома есептелсе;
2) салықтардың, бюджетке төлемдердің қате төленген сомаларын есепке жатқызу, қайтару үшін – салықтарды, бюджетке төлемдерді қате төленген сомасы болса;

3) в котором по лицевому счету числится сумма штрафа, подлежащая возврату – для возврата уплаченной суммы неправомерно наложенного штрафа по правонарушениям в области налогообложения, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об обязательном социальном медицинском страховании, а также излишне уплаченной суммы.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основанием для отказа услугополучателю в оказании государственной услуги являются случаи:
1) зачета:
излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платежа в бюджет, пени в счет погашения налоговой задолженности другого налогоплательщика, кроме зачета между юридическим лицом и его структурным подразделением;
уплаченной суммы государственной пошлины;
2) зачета и возврата:
уплаченной суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, консульского сбора, платы за:
пользование земельными участками, предоставление государством участка недр в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, пользование животным миром, использование особо охраняемых природных территорий, за исключением случаев ошибочной уплаты таких сумм;
излишне уплаченной суммы акцизов за подакцизные товары, подлежащие маркировке учетно-контрольными марками, за исключением случаев прекращения деятельности налогоплательщика по производству таких товаров и возврата ранее полученных учетно-контрольных марок в орган государственных доходов по акту приема-передачи;
излишне уплаченной (взысканной) суммы налога, платы за пользование земельными участками, пользование водными ресурсами поверхностных источников, негативное воздействие на окружающую среду – в случае продления срока представления налоговой отчетности по таким налогам, платам до даты ее представления;
уплаченной суммы подписного бонуса, за исключением случая признания аукциона не действительным в связи с нарушением правил его проведения, установленных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, которое повлияло на определение победителя аукциона;
истечение срока исковой давности;
отсутствие излишне уплаченной суммы налога, платежа в бюджет, пени;
обжалования уведомления о результатах проверки;
наличия оснований, предусмотренных пунктом 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через информационную систему при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронной цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 23
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

3) салық салу, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары саласындағы құқық бұзушылықтар бойынша заңсыз салынған айыппұлдың төленген сомасын, сондай-ақ артық төленген соманы қайтару үшін – қайтарылуға жататын айыппұл сомасы жеке шот бойынша есептелетін айыппұл сомасы болса көрсетілетін қызметті берушіге ұсынылады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде бас тартуға:
1) есепке жатқызу:
заңды тұлға мен оның құрылымдық бөлімшесі арасындағы есепке жатқызудан басқа, салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген (өндіріп алынған) сомасы басқа салық төлеушінің салықтық берешегін өтеу есебіне;
мемлекеттік баждың төленген сомасы;
2) есепке жатқызу және қайтару:
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүргені үшін алымның, консулдық алымның, мыналар үшін:
жер учаскелерін пайдаланғаны, пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттің жер қойнауы учаскесін бергені, жануарлар дүниесін пайдаланғаны, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлемақының төленген сомасы, осындай сомалардың қате төленген жағдайларын қоспағанда;
есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалануға жататын акцизделетін тауарлар үшін акциздердің артық төленген сомасы, салық төлеушінің осындай тауарларды өндіру жөніндегі қызметін тоқтату және бұрын алынған есепке алу-бақылау маркаларын қабылдау-беру актісі бойынша мемлекеттік кірістер органына қайтару жағдайларын қоспағанда;
артық төленген (өндіріп алынған) салық, жер учаскелерін пайдаланғаны, жер үсті көздеріндегі су ресурстарын пайдаланғаны, қоршаған ортаға теріс әсер үшін төлем сомасы – осындай салықтар, төлемдер бойынша салық есептілігін табыс ету мерзімі оны табыс ету күніне дейін ұзартылған жағдайда;
Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген аукционды өткізу қағидаларын бұзуға байланысты аукцион жеңімпазын анықтауға әсер еткен осы аукционды жарамсыз деп тану жағдайын қоспағанда, қол қойылған бонустың төленген сомасы;
талап қою мерзімінің өтуі;
салықтың, бюджетке төленетін төлемнің, өсімпұлдың артық төленген сомасының болмауы;
тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымдану;
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабында көзделген негіздердің бар болуы негіздеме болып табылады.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Портал арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде нашар көретіндер үшін нұсқаға қолжетімді.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қол жетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін мобильді қосымшада электрондық цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпия сөзді қолданып авторландыруды өту қажет, одан әрі "Цифрлық құжат" тарауына өтіп қажетті құжатты таңдау керек.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
23-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 24 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Наименование государственного органа____________________________________________
ЖУРНАЛ
регистрации платежных поручений на зачет и возврат уплаченных сумм налогов, платежей в бюджет, пеней и штрафов, превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, НДС уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан
Дата выписки платежного поручения
Номер платежного поручения
Наименование налогоплательщика (налогового агента), которому производится зачет (возврат)
Подлежит зачету (возврату) с кода классификации доходов бюджета
Подлежит зачету на код классификации доходов бюджета
в сумме
Наименование органа государственных доходов, в который переводится сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
Произведен возврат налогоплательщику (налоговому агенту)
Дата исполнения уполномоченным органом по исполнению бюджета
наименование банка-бенефициара и банковский идентификационный код
индивидуальный идентификационный код
сумма налога, платы, пени, штрафа
сумма пени, начисленная в пользу налогоплательщика
№ и дата решения уполномоченного органа, на основании которого производится возврат
9
10
11
12
13
14
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НДС – налог на добавленную стоимость.
Приложение 24-1
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"
форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
об обоснованности возврата сумм налогов, платежей, таможенных налогов и платежей,
пени и штрафа, превышающих 100-кратный размер месячного расчетного показателя
Сноска. Правила дополнены приложением 24-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование структурного подразделения по контролю за исполнением
обязательств органа государственных доходов ___________________

Ескерту. 24-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
________________________________________________________
(мемлекеттік органының атауы)
Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың, есепке жатқызылатын ҚҚС есептелген салық сомасынан асып кету, грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген ҚҚС сомаларын есепке жатқызуға және қайтаруға төлем тапсырмаларын тіркеу журналы
Төл ем тапсырма сының кө шір ме күні
Төлем тапсырмасының күні
Есепке алу (қайтару) жүргізілетін салық төлеушінің (салық агентінің) атауы
Бюджеттің кірістер жіктемесінің кодынан есепке алуға (қайтаруға) жатады
Бюджеттің крістерінен жіктеу кодына артық төленген есептелді
сомасы нда
сома аударылатын салық комитетінің атауы
Салық төлеушіге (салық агентіне) қайтару жүргізілді
Бюдж еттің орын далуы бойы нша уәкілдік органмен орындалу күні
банк-бенефициардың атауы және банктік сәйкестендіру коды
жеке сәйкес тендіру коды
салық сомасы, төлем, өсымақы, айыппұл
салық төл еушінің есе сіне есе пте лген өсім ақы сом асы
оның негіз інде қай тару жүргізілген уәкіл етті орган шеші мінің № мен күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
ҚҚС – қосылған құн салығы.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған құн
салығының асып кетуін есептен
шығару, сондай-ақ Салықтарды,
бюджетке төленетін төлемдерді,
өсімпұл мен айыппұлдарды
есепке жатқызуды және
қайтаруды жүргізу" мемлекеттік
қызметті көрсету қағидаларына
24-1- қосымша
нысан
Салықтар, төлемдер, кедендік салықтар мен төлемдер, өсімпұл және айыппұл сомалары айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенген мөлшерінен асқанда қайтару негізділігін растайтын ҚОРЫТЫНДЫ
Ескерту. Қағидалар 24-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мемлекеттік кірістер органының міндеттемелердің орындалуына бақылау бойынша құрылымдық бөлімшенің атауы______________________________

2. БИН/ИИН налогоплательщика
____________________________________________________________
3. Наименование налогоплательщика
____________________________________________________________
4. Сумма, заявленная к возврату
____________________________________________________________
5. КБК ______________________________________________________
В соответствии с пунктом 2 статьи 36 и статьей 101 Кодекса
Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах
в бюджет" (Налоговый кодекс) проведен контроль правомерности
исчисленных, уменьшенных сумм налогов, платежей в бюджет
с применением информационных систем, по результатам которого
обоснованность возврата суммы налогов, платежей, таможенных
налогов и платежей, пени и штрафа, предъявленных налогоплательщиком
по заявлению № __________ от ___________20 ______ года в размере
__________________ подтверждается/не подтверждается*.
*В случае неподтверждения обоснованности возврата указать причины:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Руководитель структурного
подразделения по контролю за исполнением обязательств
_____________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность))
"____" ______________20 __год.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КБК – код бюджетной классификации;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 25
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"
Сноска. Верхний правый угол приложения 25 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Подтверждение о проведенном зачете излишне уплаченных сумм в счет погашения налоговой задолженности по налогу на добавленную стоимость за нерезидента
Сноска. Приложение 25 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"____"____________ 20___года             _____________________________
(дата составления)                         (код органа государственных доходов)
__________________________________________________________________
(БИН, наименование государственного органа)

2. Салық төлеуші БСН/ЖСН ______________________________________
3. Салық төлеуші атауы _________________________________________
4. Қайтаруға өтініш берілген сома ________________________________
5. БСК _______________________________________________________
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 36-бабы 2-тармағына және 101-бабына сәйкес ақпараттық жүйелерді қолданып, салықтардың, бюджетке төлемдердің есептелген, азайтылған сомалардың заңдылығына бақылау жүргізілді, оның нәтижесінде салық төлеушінің 20 жылғы № _________ өтініште көрсетілген салықтар, төлемдер, кедендік салықтар мен төлемдер, өсімпұл және айыппұл ________ сомасын қайтару негізділігі расталды/расталмады*.
*Қайтару негізділігі расталмаған жағдайда себептерді көрсету: ____________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Міндеттемелердің орындалуына
бақылау бойынша құрылымдық
бөлімшенің басшысы __________ ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))
"____"______________20 __жыл.
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСК – бюджеттік сыныптама коды;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
25-қосымша
Ескерту. 25-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Бейрезидент тұлға үшін қосылған құн салығын бойынша салық берешегін өтеу есебіне артық төленген сомалардың жүргізілген есепке жатқызуын туралы растау
Ескерту. 25-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___ жыл "____" _____________ _________________________________
(құрастырудың датасы ) (мемлекеттік кірістер органының коды)
бойынша ________________________________________________________
(БСН, мемлекеттік органының атауы)

в соответствии с пунктом 1 статьи 400 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый
кодекс) уведомляет Вас
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
БИН/ИИН, наименование налогоплательщика (налогового агента)
__________________________________________________________________
или ИИН, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
о том, что на основании налогового заявления __________________________
(№, дата налогового заявления)
в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса произведен зачет излишне
уплаченной суммы налога, платы и пени в счет погашения налоговой задолженности
по налогу на добавленную стоимость, подлежащего уплате в соответствии со статьей
400 Налогового кодекса, в сумме __________(___________________)__________тенге.
(прописью)
_________________________
(дата проведения зачета)
Место печати
Руководитель
государственного органа _____________________ _______________
(подпись)
Должностное лицо, ответственное
за ведение учета и лицевых счетов ___________________ ___________
(подпись)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 26
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"
Сноска. Верхний правый угол приложения 26 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма №1
_____________________________________________
(наименование государственного органа)
"Утверждаю"
Руководитель государственного органа
РАСПОРЯЖЕНИЕ
на возврат превышения НДС, относимого в зачет, над суммой
начисленного налога №______ "____" ____________20__года.
1 БИН/ИИН___________________________
2 Наименование плательщика НДС_____________________________
3 Серия и номер свидетельства о постановке на учет по НДС _______________________
4 Требование о возврате превышения НДС, указанное в декларации по НДС _____________ за налоговый период _________
5 Сумма НДС, подлежащая возврату в соответствии с актом налоговой проверки ____
6 Сальдо НДС по лицевому счету на дату заполнения Распоряжения _______________
7 Входящий номер Заявления на проведение зачета/возврата ___________ Дата подачи Заявления____________
Основание для возврата (форма заявления или декларация)
Код налогового органа, куда производится зачет
Наименование плательщика НДС или структурного подразделения, которому производится зачет
БИН/ ИИН плательщика НДС или структурного подразделения, которому производится зачет
На код классификации доходов бюджета (КБК)
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
в том числе подлежит зачету (возврату)
Реквизиты банка для перечисления на банковский счет плательщика НДС
в счет погашения налоговой задолженности по налогу на добавленную стоимость и другим видам налогов и плат
в счет НДС, подлежащего уплате при импорте товаров
в счет НДС, подлежащего уплате за незарегистрированного нерезидента
в виде перечисления денег на банковский счет
сумма налога (платы)
сумм пени
сумма штрафа
наименование банка бенефициара
банковский идентификационный код
индивидуальный идентификационный код
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Распоряжение сдал:
______________________________             "____" ______________20 __года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица)
Распоряжение принял:
_______________________________            "____"______________20 __года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись должностного лица)
Примечание: Сумма НДС, подлежащего возврату (зачету), указывается на каждый КБК построчно;
расшифровка аббревиатур:
КБК – код бюджетной классификации;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
НДС – налог на добавленную стоимость.
Приложение 27
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 400-бабы 1-тармағына сәйкес Сізге ___________________________________________________
(ЖСН/БСН)) қызмет алушының аты-жөні немесе (ЖСН/БСН) жеке тұлғаның аты-жөні
Сіздің өтінішіңіздің негізінде _____________________________________,
(өтініштің күні, № )
Салық кодексінің 102-бабына сәйкес ____________________________ (күні)
________ сомасы ___________ (___________________)_____________теңге
(жазумен)
Салық кодексінің 400-бабына сәйкес төлеуге жататын қосылған құн салығы есебіне салықтар, төлемдер және өсімпұлдардың артық төленген сомасын есепке жатқызу жүргізілгенін хабарлайды
Мөр орны Мемлекеттік органның басшысы ___________________ __________
(қолы)
Есепке алуды және жеке шоттарды жүргізуге жауапты
лауазымды тұлға ___________________ _____________
(қолы)
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
26-қосымша
Ескерту. 26-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-нысан
__________________________________________
(мемлекеттік органының атауы)
"Бекітемін"
Мемлекеттік органының
басшысы
Есепке жатқызылатын қосылган құн салығы сомасының есепке жазылған салық сомасынан асып кетуін қайтаруға 20__ж. "____" _____№______ ӨКІМ
1. ЖСН/БСН _______________________________________________________
2. ҚҚС төлеушінің атауы_____________________________________________
3. ҚҚС бойынша есепке қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі _____________
4. ҚҚС бойынша декларацияны негізінде ҚҚС асып кетуін қайтару туралы талап_____________________________________________________________
5. Салық кезеңі үшін_________________________________________________
6. Салық тексеруі актісіне не актіге Қорытындыға сәйкес қайтаруға жататын ҚҚС сомасы _______________________________________________________
7. Өкімді толтыру күніне жеке шот бойынша ҚҚС сальдосы _____________
8. ______ _______ нысан бойынша Өтініштің кіріс нөмірі _________________
9. Беру күні________________________________________________________
Қайтарудың негіздемесі (Өтініштің немесе декларацияның нысаны)
Есепке жатқызу жүргізілетін салық органының коды
Есепке жатқызу жүргізілетін салық төлеушінің немесе құрылымдық бөлімшенің атауы
Есепке жатқызу жүргізілетін салық төлеушінің немесе құрылымдық бөлімшенің ЖСН/БСН
Бюджет кірістері сыныптама- сының кодына (БСК)
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
оның ішінде есепке жатқызуға (қайтаруға) жатады
ҚҚС төлеушінің банктік шотына аудару үшін банктің деректемелері
қосылған құн салығы мен төлемдердің басқа да түрлері бойынша салық берешегін өтеу есебіне
Тауарлар импорты кезінде төленуге жататын ҚҚСесебіне
тіркелмеген резидент емес үшін төленуге жататын ҚҚС есебіне
ҚҚС төлеушінің банктік шотына аудару түрінде
банк бенефициадың атауы
банктік сәйкстендіру коды (БСК)
жеке сәйкестендіру коды (ЖСК)
салық сомасы (төлемдер)
өсімпұл сомасы
айыппұл сомасы
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Өкімді тапсырды:
_________________________________________________________________
(жауапты лауазым қызметкерінің аты-жөні (ол болған кезде), лауазымы және қолы)
___________ _____________________________________________________
(қолы) (аты-жөні (ол болған кезде))
Өкімді қабылдады:
_________________________________________________________________
(жауапты лауазым қызметкерінің аты-жөні (ол болған кезде), лауазымы және қолы)
___________ ______________________________________________________
(қолы) (аты-жөні (ол болған кезде))
Ескертпе: Қайтарылатын (есепке алынатын) ҚҚС сомасы жол бойынша көрсетіледі;
қысқартуларды таратып жазу:
БСК – бюджеттік сыныптау коды;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ҚҚС – қосылған құн салығы.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
27-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 27 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Подтверждение о проведенном зачете превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного в счет погашения налоговой задолженности по налогу на добавленную стоимость за нерезидента
Сноска. Приложение 27 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"__"____________20___года             __________________________________
(дата составления)                         (код органа государственных доходов)
__________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
в соответствии с пунктом 1 статьи 400 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый
кодекс)
уведомляет Вас ____________________________
__________________________________________________________________________
БИН/ИИН наименование налогоплательщика (налогового агента)
__________________________________________________________________________
или ИИН, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
о том, что на основании Вашего заявления _____________________________
(№, дата заявления)
в соответствии со статьей 429 Налогового кодекса _______________________
(дата)
произведен возврат налога на добавленную стоимость путем зачета в счет налога на
добавленную стоимость, подлежащего уплате в соответствии со статьей 400
Налогового кодекса, в сумме_______(_________________) тенге.
(прописью)
Место печати
Руководитель ________________________ ___________________
(подпись)
Должностное лицо,
ответственное за ведение учета и лицевых счетов ___________________ ___________
(подпись)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 28
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 27-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Резидент емес үшін қосылған құн салығы бойынша салық берешегін өтеу шотына есептелген сомадан асып кеткен, есепке жатқызылан, асып кеткен қосылған құн салығын есепке алуды жүргізу туралы растау
Ескерту. 27-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___ жыл "____" _____________ __________________________________
(құрастырудың күні) (мемлекеттік кірістер органының коды)
_______________________________________________ бойынша
(мемлекеттік органының атауы) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 400-бабы 1-тармағына сәйкес Сізге _________________________
Салық төлеушінің (салық агенті) атауы БСН
________________________________________________________________
немесе ЖСН, жеке тұлғаның аты-жөні (ол болған кезде)
Сіздің өтінішіңіздің негізінде ______________________________________,
(өтініштің күні, № )
Салық кодексінің 429-бабына сәйкес ___________________________ (күні)
_______ сомасы ________ (________________________)___________теңге
(жазумен)
Салық кодексінің 400-бабына сәйкес төлеуге жататын қосылған құн салығы есебіне есепке жатқызу жолымен қосылған құн салығын қайтару жүргізілгенін хабарлайды
Мөр орны Басшы _____________________ ___________________
(қолы)
Есепке алуды және жеке шоттарды
жүргізуге жауапты лауазымды тұлға ______________ ______________
(қолы)
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
28-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 28 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма №2
"Утверждаю"
Руководитель государственного органа
____________________________________________
(наименование государственного органа)
РАСПОРЯЖЕНИЕ
на возврат сумм НДС, уплаченных по товарам, работам, услугам, приобретаемым за счет средств гранта №______ "____" ____________20__года
1 БИН/ИИН___________________________________________
2 Наименование грантополучателя______________________
3 Входящий номер Заявления __________Дата____________
4 Сумма НДС, предъявленная к возврату по заявлению ____
5 Сумма НДС, подлежащая возврату ____________________
6 Входящий номер Заявления ____________Дата_________
Основание для возврата (заявление или декларация)
Код налогового органа, куда производится зачет
Наименование грантополучателя или структурного подразделения, которому производится зачет
БИН/ИИН грантополучателя или структурного подразделения, которому производится зачет
На код классификации доходов бюджета (КБК)
в том числе подлежит зачету (возврату)
Реквизиты банка для перечисления на банковский счет плательщика НДС
в счет погашения налоговой задолженности по НДС и другим видам налогов и платежей
в виде перечисления денег на банковский счет
наименование банка бенефициара
банковский идентификационный код
индивидуальный идентификационный код
сумма налога (платы)
сумма пени
сумма штрафа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Распоряжение сдал:
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица)
Распоряжение принял:
______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись должностного лица)
Примечание: Сумма НДС, подлежащего возврату (зачету), указывается на каждый БК построчно;
расшифровка аббревиатур:
КБК – код бюджетной классификации;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
НДС – налог на добавленную стоимость.
Приложение 29
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 28-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-нысан
___________________________________________________________
(мемлекеттік органының атауы)
"Бекітемін"
Мемлекеттік органының
басшысы
Грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығын қайтаруға 20__ж. "____" ____________№______ ӨКІМ
1. ЖСН/БСН __________________________________________________
2. Грант алушының атауы ______________________________________
3. _____________ нысаны бойынша Өтініштің кіріс нөмірі____күні____
4. ____________ нысаны бойынша өтініш бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы
5. Салық тексеру актісіне сәйкес қайтарылуға тиіс ҚҚС сомасы
6. __________ нысан бойынша Өтініштің кіріс нөмірі беру күні ____________
Қайтарудың негіздемесі (Өтініштің немесе декларацияның нысаны)
Есепке жатқызу жүргізілетін салық органының коды
Есепке жатқызу жүргізілетін грант алушының немесе құрылымдық бөлімшенің атауы
Есепке жатқызу жүргізілетін грант алушының немесе құрылымдық бөлімшенің ЖСН/БСН
Бюд жет кіріс тері сынып тама-сы ның коды на (БСК)
оның ішінде есепке жатқызуға (қайтаруға) жатады
ҚҚС төлеушінің банктік шотына аударуүшін банктің деректемелері
қосылған құн салығымен салық пен төледердің басқа датүрлері бойынша салықберешегін өтеу есебіне
ҚҚ Стө леуші-нің бан ктік шо тына ауд ару түр інде
бан кбенефициар-дың ат ауы
бан ктік сәйкес тен-діру коды (БСК)
жеке сәйкес тендіру коды (ЖСК)
са лы қ со ма сы (тө ле м)
өсы ма қы со ма сы
айып пұ л сома сы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Өкімді тапсырды:
___________________________________________________
(жауапты лауазым қызметкерінің аты-жөні (ол болған кезде), лауазымы және қолы)
_______________ _________________________________________________
(қолы) (аты-жөні (ол болған кезде))
Өкімді қабылдады:
_____________________________________________________________
(жауапты лауазым қызметкерінің аты-жөні (ол болған кезде), лауазымы және қолы)
_________________ ________________________________________________
(қолы) (аты-жөні (ол болған кезде))
Ескертпе: Қайтарылатын (есепке алынатын) ҚҚС сомасы жол бойынша көрсетіледі; қысқартуларды таратып жазу:
БСК – бюджеттік сыныптау коды;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ҚҚС – қосылған құн салығы.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
29-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 29 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Подтверждение о проведенном зачете налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам, работам, услугам, приобретенным за счет средств гранта
Сноска. Приложение 29 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.01.2022 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"____"____________ 20___года             ___________________________________
(дата составления)                         (код органа государственных доходов)
__________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
в соответствии с пунктом 1 статьи 400 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый
кодекс) уведомляет Вас
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
БИН/ИИН наименование налогоплательщика (налогового агента) или
__________________________________________________________________________
ИИН, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
о том, что на основании Вашего заявления _____________________________
(№, дата заявления)
в соответствии со статьей 435 Налогового кодекса _____________________
(дата)
произведен возврат налога на добавленную стоимость путем зачета в счет налога на
добавленную стоимость, подлежащего уплате в соответствии со статьей 400
Налогового кодекса, в сумме ______(__________________) тенге.
(прописью)
Место печати
Руководитель
государственного органа _________________ _____________
(подпись)
Должностное лицо
органа государственных доходов _________________ _____________
(подпись)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 30
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 29-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша төленген қосылған құн салығының есепке жатқызылуы жүргізілгені туралы растау
Ескерту. 29-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.01.2022 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___ жыл "____" _____________ __________________________________
(құрастырудың күні) (мемлекеттік кірістер органының коды)
_______________________________________________________ бойынша
(мемлекеттік органының атауы)
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) 400-бабы 1-тармағына сәйкес Сізге ______________________
Салық төлеушінің (салық агенті) атауы БСН
___________________________________________________________________
немесе ЖСН, жеке тұлғаның аты-жөні (ол болған кезде)
Сіздің өтінішіңіздің негізінде _________________________________________,
(өтініштің күні, № )
Салық кодексінің 435-бабына сәйкес ______________________________
(күні) _______ сомасы _______ (______________________)____________ теңге
(жазумен)
Салық кодексінің 400-бабына сәйкес төлеуге жататын қосылған құн салығы есебіне есепке жатқызу жолымен қосылған құн салығын қайтару жүргізілгенін хабарлайды
Мөр орны
Мемлекеттік органының басшысы _________________ _______________ (қолы)
Мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы ________ ________ (қолы)
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
30-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 30 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма №3
_________________________________________________
(наименование государственного органа)
"Утверждаю"
Руководитель государственного органа
РАСПОРЯЖЕНИЕ
на возврат сумм НДС дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан №______ "____" ____________20__года
БИН представительства ___________________________
Наименование представительства ___________________________
Сумма НДС, предъявленная к возврату на основании сводных ведомостей (реестров) _________________________
Сумма НДС, подтвержденная актом налоговой проверки и подлежащая возврату из бюджета __________________
Входящий номер Реестра по форме ____________
Дата____________
(тенге)
Фамилия, имя, отчество сотрудника (работника) представительства
ИИН сотрудника (работника) представительства
Банковские реквизиты для перечисления на банковский счет представительства
наименование банка бенефициара
банковский идентификационный код
индивидуальный идентификационный код
Номер лицевого счета или номер дебетной карточки сотрудника (работника)
1
2
3
4
5
6
7
Распоряжение сдал:
__________________________       "____" ________________20 __года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица)
Распоряжение принял:
__________________________       "____" ________________20 __года.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись должностного лица)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
НДС – налог на добавленную стоимость.
Приложение 31
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"

Ескерту. 30-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-нысан
___________________________
(мемлекеттік органының атауы)
"Бекітемін"
Мемлекеттік органының
басшысы
ӨКІМ Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық және соларға теңестірілген өкілдіктерге қосылған құн салығы сомасын қайтаруға №______ "____" ____________20__ж. өкілдіктің БСН-і __________________________ Өкілдіктің атауы____________________________________________________ Жиынтық ведомості (тізілім) негізінде қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы _________________ Салық тексеру актісімен расталған және бюджеттен қайтаруға жататын ҚҚС сомасы ________ ________ нысаны бойынша Тізілімнің кіріс нөмірі _____ ______Дата______________________
(тенге)
Өкілдік қызметкерінің (жұмысшысының)
Өкілдік қызметкерінің (жұмысшысының) ЖСН
Өкілдіктердің банктік шотына аудару үшін банктік реквизиттер
банка бенефициарінің атауы
банктік сәйкес-тендіру коды
Жеке сәйкес-тендіру коды
Қызметкердің жеке шотының нөмірі немесе дебеттік карточкасының нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
Өкімді тапсырды:
_______________________________________ "___"______________20__ж.
(жауапты бөлімі қызметкерлерінің аты-жөні (ол болған кезде), қызметі және қолы):
Өкімді қабылдады:
_______________________________________ "____" ______________20__ж.
(жауапты бөлімі қызметкерлерінің аты-жөні (ол болған кезде), қызметі және қолы)
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ҚҚС – қосылған құн салығы.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
31-қосымша

Сноска. Верхний правый угол приложения 31 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
____________________________________
(наименование ответственного отдела)
РЕЕСТР
сумм подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, подлежащего взысканию по инкассовым распоряжениям или выплате нерезиденту
Наименование (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) налогового агента
БИН налогового агента
Наименование (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) нерезидента
Номер налоговой регистрации в стране резидентства
Наименование банка
БИК (банковский идентификационный код)
1
2
3
4
5
6
7
Продолжение таблицы
Номер условного банковского вклада
Дата и номер решения органа государственных доходов
Сумма подоходного налога в валюте размещения
Наименование валюты
Курс валюты
Сумма подоходного налога, подлежащая взысканию в бюджет (тенге)
Сумма подоходного налога, подлежащая выплате нерезиденту (тенге)
8
9
10
11
12
13
14
Сдал:
должностное лицо:_______________ _______________________________________ ______
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (дата)
Принял:
должностное лицо, ответственное за ведение учета
и лицевых счетов:______________ _____________________________________ ___________
(подпись)       (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (дата)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН - бизнес-идентификационный номер.
Приложение 32
к Правилам ведения лицевого
счета налогоплательщика,
исчисления сальдо расчетов
в лицевом счете
налогоплательщика по налогам,
платежам в бюджет,
социальным платежам,
штрафам, пени, формирования
сведения об отсутствии
(наличии) задолженности, учет
по которым ведется в органе
государственных доходов,
списания превышения налога
на добавленную стоимость
с лицевых счетов
налогоплательщиков, а также
оказания государственной
услуги "Проведение зачетов
и возвратов налогов, платежей
в бюджет, пени, штрафов"
Сноска. Верхний правый угол приложения 32 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.08.2025 № 460 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
____________________________
(наименование банка)
ЗАПРОС
о суммах банковских вознаграждений, начисленных с момента размещения
подоходного налога с дохода нерезидента на условном банковском вкладе до его
перечисления в бюджет
"___" ____________ 20 __ года
_______________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
в соответствии с нижеуказанными данными просит сообщить о суммах банковских
вознаграждений, начисленных с момента размещения подоходного налога с дохода
нерезидента на условном банковском вкладе (банковском счете) до момента его перечисления в государственный бюджет.

Ескерту. 31-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Шартты банк салымында орналасқан инкассалық өкімдер бойынша өндіріп алуға немесе резидент емеске төлеуге жататын табыс салығы сомасының Тізілімі
№ р/с
Салық агентінің атауы (аты-жөні)
Салық агентінің БСН-і
Резидент еместің атауы (аты-жөні)
Резиденттік еліндегі салық тіркеу нөмірі
Ба нка ат ауы
БЖК (банктік сәйкестендіру коды)
Шартты банк салымының нөмірі
Салық органы шешімінің күні мен нөмірі
Табыс салығы сомасы, орналастыру валютасында
Валюта атауы
Валюта курсы
Бюджетке өндіріліп алуға жататын табыс салығы сомасы (теңге)
Резидент емеске төленуге жататын табыс салығы сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Тапсырды: Жауапты бөлім қызметкері:
____________ _____________________________ ______________________
(қолы) (аты-жөні (ол болған кезде))
Қабылдады: Есепке алу бөлімінің қызметкері:
_____________ ________________________________ _____________
(қолы) (аты-жөні (ол болған кезде))
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Салық төлеушінің жеке шотын
жүргізу, салықтар, бюджетке
төленетін төлемдер, әлеуметтік
төлемдер, айыппұлдар, өсімпұл
бойынша салық төлеушінің жеке
шотындағы есеп-қисаптар
сальдосын есептеу, есебі
мемлекеттік кірістер органында
жүргізілетін берешектің жоқ
(бар) екендігі туралы
мәліметтерді қалыптастыру,
салық төлеушілердің жеке
шоттарынан қосылған
ұн салығының асып кетуін
есептен шығару, сондай-ақ
"Салықтарды, бюджетке
төленетін төлемдерді, өсімпұл
мен айыппұлдарды есепке
жатқызуды және қайтаруды
жүргізу" мемлекеттік қызметті
көрсету қағидаларына
32-қосымша
Ескерту. 32-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.08.2025 № 460 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
_______________________
(банк атауы)
Мемлекеттік бюджетке оны аударуға дейін шартты банк салымына резидент еместердің кірісінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген банк сыйақыларының сомасы туралы СҰРАУ САЛУ
20__ж. "___" ____________ ___________________________ бойынша
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Мемлекеттік кіріс органы төменде көрсетілген деректерге сәйкес мемлекеттік бюджетке аудару сәтіне дейін шартты банк салымында (банк шотында) резидент еместердің кірістерінен табыс салығын орналастыру сәтінен бастап есептелген банк сыйақыларының сомасы туралы хабарлауды сұрайды.

1) Наименование (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) налогового агента
___________ _________________________________________________________
2) БИН/ИИН налогового агента _________________________________________
3) Наименование (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) нерезидента
____________________________________________________________________
4) БИН/ИИН нерезидента ______________________________________________
5) Номер договора об условном банковском вкладе (банковском счете)
_____________________________________________________________________
6) Номер условного банковского вклада (банковского счета) _________________
7) Сумма подоходного налога с дохода нерезидента, размещенного на условном банковском вкладе (банковском счете)
_____________________________________________________________________
(указать сумму налога в валюте размещения)
Руководитель государственного органа: ___________ _______________________
(подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
М.П.
Должностное лицо, ответственное за ведение учета
и лицевых счетов:____________ ________________________________________
(подпись)       (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение
к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2018 года № 306
Перечень утративших силу некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5446, опубликованный в 2009 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 3).
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 июля 2010 года № 347 "О внесении дополнений и изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6363, опубликованный 8 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 235 (26296)).
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 октября 2010 года № 526 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6611, опубликованный 5 ноября 2010 года в газете "Официальная газета" № 45 (515), 20 ноября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 316-317).

1) Салық агентінің атауы (аты-жөні (ол болған кезде) _________________
2) Салық агентінің БСН/ЖСН ___________________________________
3) Резидент еместің атауы (аты-жөні (ол болған кезде)) ________________
4) Резидент еместің БСН/ЖСН __________________________________
5) Шартты банк салымы (банк шоты) туралы шарт нөмірі ____________
6) Шартты банк салымының (банк шотының) нөмірі _______________
7) Шартты банк салымында (банк шотында) орналастырылған резидент еместің кірісінен табыс салығының сомасы ____________________________
Мемлекеттік органының басшысы:
________ ____________________________________________
(қолы) (аты-жөні (ол болған кезде))
Мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы:
________ _______________________________________
(қолы) (аты-жөні (ол болған кезде))
М.О.
Ескертпе: қысқартуларды таратып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 27 ақпандағы № 306
бұйрығына қосымша
Күшін жоғалтқан Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. Жаңартылған "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5446 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында, 2009 жылғы № 3 жарияланған).
2. "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы"Жаңа Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 16 шілдедегі № 347 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6363 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2010 жылғы 27 тамыздағы № 348-350 (26193) жарияланған).
3. Жаңа "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 25 қазандағы № 526 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6611 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2010 жылғы 30 қарашадағы № 506-512 (26355) жарияланған).

4. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2011 года № 98 "О внесении дополнений и изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6834, опубликованный 16 и 19 апреля 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 129-130, № 131-132).
5. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 мая 2011 года № 237 "О внесении изменений в приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан и в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6981, опубликованный 23 июня 2011 года в газете "Юридическая газета" № 88).
6. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 177 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7494, опубликованный 4 мая 2012 года в газете "Юридическая газета" № 64).

4. "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" ЖаңаҚазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2011 жылғы 25 ақпандағы № 98 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6834 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2011 жылғы 26 сәуірдегі № 166-169, 2011 жылғы 29 сәуірдегі № 174-177, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында, 2011 жылғы № 14 жарияланған).
5. Жаңа "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының бұйрығына және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы"Жаңартылған Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 4 мамырдағы № 237 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6981 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2011 жылғы 23 маусымдағы № 88, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында, 2011 жылғы № 24 жарияланған).
6. "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"Жаңа Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 177 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7494 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2012 жылғы 4 мамырдағы № 64 жарияланған).

7. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 578 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8315).
8. Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 8 июля 2014 года № 300 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9692).

7. "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы"Жаңа Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 578 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8315 болып тіркелген).
8. "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"Жаңа Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 8 шілдедегі № 300 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9692 болып тіркелген).

9. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 593 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10165, опубликованный 16 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").

9. Жаңа "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 593 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10165 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 16 наурызда жарияланған).

10. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 634 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12612, опубликованный 13 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет", газете "Юридическая газета" № 4 (2956)).

10. "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 634 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12612 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 13 қаңтарда, "Заң газеті" газетінде 2016 жылғы 13 қаңтарда № 4 (2782) жарияланған).

11. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 апреля 2017 года № 275 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов"" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15143, опубликованный 6 июня 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

11. "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Жаңа Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 25 сәуірдегі № 275 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15143 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде 2017 жылғы 6 маусымда жарияланған).