Об утверждении Правил представления обязательств о вывозе (ввозе) продуктов переработки и их исполнения, а также их формы
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 263. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 марта 2018 года № 16589.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом и.о. Министра финансов РК от 31.10.2025 № 655 (вводится в действие с 01.01.2026).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.08.2019 № 934 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 449 и пунктом 3 статьи 465 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила представления обязательств о вывозе (ввозе) продуктов переработки и их исполнения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму обязательства о вывозе продуктов переработки согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму обязательства о ввозе продуктов переработки согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.08.2019 № 934 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 240 "Об утверждении Правил представления обязательства о вывозе (ввозе) продуктов переработки и его исполнения, формы представления обязательства о вывозе (ввозе) продуктов переработки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11013, опубликован 1 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 декабря 2015 года № 683 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 240 "Об утверждении Правил представления обязательства о вывозе (ввозе) продуктов переработки и его исполнения, формы представления обязательства о вывозе (ввозе) продуктов переработки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12722, опубликован 26 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

Қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) туралы міндеттемені табыс ету және оларды орындау қағидаларын, сондай-ақ олардың нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 263 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 наурызда № 16589 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің м.а. 31.10.2025 № 655 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.08.2019 № 934 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 жетоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 449-бабының 6-тармағына және 465-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) туралы міндеттемені табыс ету және оларды орындау қағидалары;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеме нысандары;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттеме нысандары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.08.2019 № 934 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) жөнінде міндеттемені табыс ету және оны орындау қағидаларын, қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) жөнінде міндеттемені табыс ету нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 240 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 11013 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 1 маусымда жарияланған);
2) "Қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) жөнінде міндеттемені табыс ету және оны орындау қағидаларын, қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) жөнінде міндеттемені табыс ету нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 240 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 683 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 12722 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 26 қаңтардада жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Р. Даленов
26 февраля 2018 год
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 263
Правила представления обязательств о вывозе (ввозе) продуктов переработки и их исполнения
Сноска. Заголовок Правила в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.08.2019 № 934 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления обязательств о вывозе (ввозе) продуктов переработки и их исполнения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 449 и пунктом 3 статьи 465 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок представления обязательств о вывозе (ввозе) продуктов переработки и их исполнения.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.08.2019 № 934 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок представления обязательства о вывозе продуктов переработки

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін қазақ және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономикалық министрінің
міндетін атқарушы
_______________Р. Дәленов
26 ақпан 2018 жыл
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 263 бұйрығына 1 қосымша
Қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) туралы міндеттемені табыс ету және оларды орындау қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.08.2019 № 934 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) туралы міндеттемені табыс ету және оларды орындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 449-бабының 6-тармағына және 465-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген және қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені табыс ету және оларды орындау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.08.2019 № 934 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені табыс ету тәртібі

2. При ввозе давальческого сырья на переработку с территории государств-членов Евразийского экономического союза на территорию Республики Казахстан налогоплательщик Республики Казахстан, осуществляющий переработку давальческого сырья, представляет в орган государственных доходов по месту нахождения обязательство о вывозе продуктов переработки не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем, в котором принято на учет давальческое сырье.
В случае, если до истечения срока вывоза продуктов переработки, указанных в обязательстве о вывозе продуктов, дополнительным соглашением внесены изменения в договор (контракт) о продлении срока переработки давальческого сырья, то по таким изменениям налогоплательщик путем отзыва ранее представленного обязательства о вывозе продуктов переработки одновременно представляет новое обязательство о вывозе продуктов переработки до истечения срока, указанного в предыдущем обязательстве о вывозе продуктов переработки.
При этом срок переработки давальческого сырья, указанный в обязательстве (обязательствах) о вывозе продуктов переработки, не может превышать два года с даты принятия на учет давальческого сырья.
Обязательство о вывозе продуктов переработки представляется в явочном порядке на бумажном носителе, заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
При заполнении обязательства о вывозе продуктов переработки не допускаются исправления, подчистки и помарки.
Обязательство о вывозе продуктов переработки на бумажном носителе подписывается налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем и заверяется печатью налогоплательщика (при ее наличии).
Обязательство о вывозе продуктов переработки на бумажном носителе представляется в 2-х экземплярах в орган государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика, осуществляющего переработку давальческого сырья, один из которых возвращается налогоплательщику либо его уполномоченному представителю с отметкой органа государственных доходов о приеме.
3. К обязательству о вывозе продуктов переработки прилагаются:
1) документы, подтверждающие ввоз давальческого сырья:
договор (контракт), на основании которого осуществлен ввоз давальческого сырья;
товаросопроводительные документы;
2) заключение соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров, предусмотренное пунктом 8 статьи 449 Налогового кодекса.
Глава 3. Порядок исполнения обязательства о вывозе продуктов переработки

2. Еуразиялық экономикалық одаққа одағына мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына алыс-беріс шикізатын қайта өңдеуге әкелген кезде осындай алыс-беріс шикізатын қайта өңдеуді жүзеге асыратын салық төлеуші алыс-беріс шикізаты есепке қабылданған айдан кейінгі айдың 20-шы күнінен кешіктірмей қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орналасқан орны бойынша салық органына табыс етеді.
Егер міндеттемеде көрсетілген қайта өңдеу өнімдерін әкету мерзімі біткенге дейін қосымша келісіммен шартқа (келісімшартқа) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімін ұзарту туралы өзгерістер енгізілген жағдайда, онда салық төлеуші осындай өзгерістер бойынша бұрын табыс еткен Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені қайтарып алу жолымен бір мезгілде алдыңғы қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемеде көрсетілген мерзім өткенге дейін жаңа қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені табыс етеді.
Бұл ретте қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемеде (міндеттемелерде) көрсетілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімі алыс-беріс шикізаты есепке қабылданған күннен бастап екі жылдан асып кетпеуі тиіс.
Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеме келу тәртібімен қағаз тасығышта табыс етіледі. Қағаз тасығыштағы қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеме қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысы пайдаланыла отырып толтырылады.
Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
Қағаз тасығыштағы қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемеге салық төлеуші не оның уәкілетті өкілі қол қояды және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылады.
Қағаз тасығыштағы қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеме алыс-беріс шикізатын өңдеуді жүзеге асыратын салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органына екі данада табыс етіледі, оның бір данасы қабылдау туралы мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге немесе оның уәкілетті өкіліне қайтарылады.
3. Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемеге:
1) алыс-беріс шикізатын әкелуді растайтын құжаттар:
алыс-беріс шикізатын әкелуді жүзеге асыруға негіз болған шарт (келісімшарт);
тауарға ілеспе құжаттар;
2) Салық кодексінің 449-бабының 8-тармағында көзделген тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы тиісті уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы қоса беріледі.
3-тарау. Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау тәртібі

4. По результатам исполнения обязательства о вывозе продуктов переработки представляется отчет об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в срок не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем вывоза продуктов переработки, указанного в обязательстве о вывозе продуктов переработки.
Исполнением обязательства о вывозе продуктов переработки является вывоз и (или) реализация продуктов переработки в сроки, установленные налоговым законодательством.
5. На основании представленного налогоплательщиком обязательства о вывозе продуктов переработки органом государственных доходов производится начисление налога на добавленную стоимость (далее – НДС) на соответствующие лицевые счета налогоплательщика по кодам бюджетной классификации по сроку уплаты на дату ввоза товаров в порядке, установленном Правилами ведения лицевых счетов, утверждаемого в соответствии с пунктом 2 статьи 97 Налогового кодекса.
6. В отчете об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки отражаются следующие данные:
1) сведения о продуктах переработки давальческого сырья, реализованных на территории Республики Казахстан;
2) информация о налогоплательщике Республики Казахстан, который приобрел такие продукты переработки давальческого сырья;
3) сведения о продуктах переработки давальческого сырья, вывезенных на территорию государства-члена Евразийского экономического союза, с территории которого ранее был осуществлен ввоз такого давальческого сырья;
4) сведения о продуктах переработки давальческого сырья, реализованных на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза;
5) сведения о продуктах переработки давальческого сырья, реализованных на территорию государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза;
6) сведения о продуктах переработки давальческого сырья, не вывезенных с территории Республики Казахстан в установленные сроки.
7. Отчет об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки составляется на бумажном носителе, заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
При заполнении обязательства о вывозе продуктов переработки не допускаются исправления, подчистки и помарки.
Отчет об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки на бумажном носителе подписывается налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем и заверяется печатью налогоплательщика (при ее наличии).
Отчет об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки представляется в явочном порядке на бумажном носителе в 2-х экземплярах в орган государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика, осуществившего переработку давальческого сырья, один экземпляр возвращается налогоплательщику либо его уполномоченному представителю с отметкой органа государственных доходов о приеме.

4. Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау нәтижелері бойынша Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемеде көрсетілген қайта өңдеу өнімдерін әкеткен айдан кейінгі айдың 20-шы күнінен кешіктірмейтін мерзімде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау туралы есеп табыс етіледі.
Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау салық заңнамасымен белгіленген мерзімдерде қайта өңдеу өнімдерін әкету және (немесе) өткізу болып табылады.
5. Салық төлеуші тапсырған Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемелердің негізінде мемлекеттік кірістер органы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Салық кодексінің 97-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін тәртіппен тауарларды әкелу күніне төлем мерзімі бойынша бюджет жіктеуішінің коды бойынша салық төлеушінің тиісті дербес шоттарына қосылған құн салығы (бұдан әрі – ҚҚС) есептеуді жүргізеді.
6. Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау туралы есепте мынадай деректер көрсетіледі:
1) Қазақстан Республикасының аумағында өткізілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтер;
2) осындай алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін сатып алған салық төлеуші туралы ақпарат;
3) бұрын аумағынан осындай алыс-беріс шикізатын әкелу жүзеге асырылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше-мемлекеттің аумағына әкетілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтер;
4) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына өткізілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтер;
5) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына өткізілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтер;
6) Қазақстан Республикасының аумағынан белгіленген мерзімдерде әкетілмеген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтер.
7. Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау туралы есеп қағаз тасығышта жасалады. Қағаз тасығыштағы қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау туралы есеп қара немесе кек сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысы пайдаланыла отырып толтырылады.
Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
Қағаз тасығыштағы қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау туралы есепке салық төлеуші не оның уәкілетті өкілі қол қояды және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылады.
Келу тәртібінде қағаз тасығыштағы қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау туралы есеп алыс-беріс шикізатын өңдеуді жүзеге асырған салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органына екі данада табыс етіледі, бір данасы қабылдау туралы мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге немесе оның уәкілетті өкіліне қайтарылады.

8. К отчету об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки прилагаются:
1) документы, подтверждающие факт выполнения работ по переработке давальческого сырья:
акты выполненных работ;
счета-фактуры;
2) документы, подтверждающие вывоз продуктов переработки:
договор (контракт), на основании которого осуществлен вывоз продуктов переработки в случае его наличия;
товаросопроводительные документы.
Глава 4. Порядок представления обязательства о ввозе продуктов переработки
9. При вывозе давальческого сырья для переработки с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза налогоплательщик Республики Казахстан, осуществивший вывоз такого давальческого сырья, представляет в орган государственных доходов по месту нахождения обязательство о ввозе продуктов переработки не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем, в котором отгружено давальческое сырье.
В случае, если до истечения срока ввоза продуктов переработки, указанных в обязательстве о ввозе продуктов переработки, дополнительным соглашением внесены изменения в договор (контракт) о продлении срока переработки давальческого сырья, то по таким изменениям налогоплательщик путем отзыва ранее представленного обязательства о ввозе продуктов переработки одновременно представляет новое обязательство о ввозе продуктов переработки до истечения срока, указанного в предыдущем обязательстве о ввозе продуктов переработки.
При этом срок переработки давальческого сырья, указанный в обязательстве (обязательствах) о ввозе продуктов переработки, не может превышать два года с даты отгрузки давальческого сырья.
Обязательство о ввозе продуктов переработки представляется в явочном порядке на бумажном носителе, заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
При заполнении обязательства о ввозе продуктов переработки не допускаются исправления, подчистки и помарки.
Обязательство о ввозе продуктов переработки на бумажном носителе подписывается налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем и заверяется печатью налогоплательщика (при ее наличии).
Обязательство о ввозе продуктов переработки на бумажном носителе представляется в 2-х экземплярах в орган государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика, осуществившего вывоз давальческого сырья, один из которых возвращается налогоплательщику либо его уполномоченному представителю с отметкой органа государственных доходов о приеме.

8. Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау туралы есепке:
1) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау фактісін растайтын құжаттар:
орындалған жұмыстардың актісі;
шот-фактуралар;
2) қайта өңдеу өнімдерін әкетуді растайтын құжаттар:
болған жағдайда қайта өңдеу өнімдерін әкетуді жүзеге асыруға негіз болған шарт (келісімшарт);
тауарға ілеспе құжаттар қоса беріледі.
4-тарау. Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені табыс ету тәртібі
9. Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізатын әкеткен кезде осындай алыс-беріс шикізатын әкетуді жүзеге асырған салық төлеуші алыс-беріс шикізаты тиеп-жөнелтілген айдан кейінгі айдың 20-шы күнінен кешіктірмей орналасқан орны бойынша салық органына қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені табыс етеді.
Егер міндеттемеде көрсетілген қайта өңдеу өнімдерін әкелу мерзімі аяқталғанға дейін қосымша келісіммен шартқа (келісімшартқа) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімін ұзарту туралы өзгерістер енгізілген жағдайда, салық төлеуші осындай өзгерістер бойынша бұрын табыс етілген қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені кері қайтару жолымен бір мезгілде алдыңғы қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемеде көрсетілген мерзім өткенге дейін жаңа қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені табыс етеді.
Бұл ретте қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемеде (міндеттемелерде) көрсетілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімі алыс-беріс шикізаты есепке қабылданған күннен бастап екі жылдан асып кетпеуі тиіс.
Келу тәртібінде қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттеме қағаз тасығышта қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысы пайдаланыла отырып толтырылады.
Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
Қағаз тасығыштағы қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемеге салық төлеуші не оның уәкілетті өкілі қол қояды және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылады.
Қағаз тасығыштағы қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттеме алыс-беріс шикізатын өңдеуді жүзеге асырған салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органына екі данада табыс етіледі, бір данасы қабылдау туралы мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге немесе оның уәкілетті өкіліне қайтарылады.

10. К обязательству о ввозе продуктов переработки прилагаются:
документы, подтверждающие вывоз давальческого сырья:
договор (контракт), на основании которого осуществлен вывоз давальческого сырья;
товаросопроводительные документы.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.08.2019 № 934 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок исполнения обязательства о ввозе продуктов переработки
11. По результатам исполнения обязательства о ввозе продуктов переработки представляется отчет об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в срок не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем ввоза продуктов переработки, указанного в обязательстве о ввозе продуктов переработки.
Исполнением обязательства о ввозе продуктов переработки является ввоз продуктов переработки на территорию Республики Казахстан и (или) реализация продуктов переработки в сроки, установленные налоговым законодательством.
Порядок и сроки уплаты акцизов при ввозе продуктов переработки давальческого сырья на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза осуществляется в соответствии с налоговым законодательствам, по ставкам установленным Правительством Республики Казахстан.
12. На основании представленного налогоплательщиком обязательства о ввозе продуктов переработки органом государственных доходов производится начисление НДС на соответствующие лицевые счета налогоплательщика по кодам бюджетной классификации по сроку уплаты на дату вывоза товаров в порядке, установленном Правилами ведения лицевых счетов, утверждаемого в соответствии с пунктом 2 статьи 97 Налогового кодекса.
13. В отчете об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки отражаются следующие данные:
1) сведения о продуктах переработки давальческого сырья, ввезенных на территорию Республики Казахстан;
2) сведения о продуктах переработки давальческого сырья, реализованных на территории государства-члена Евразийского экономического союза, на территории которого осуществлена переработка;
3) сведения о продуктах переработки давальческого сырья, реализованных на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза;
4) сведения о продуктах переработки давальческого сырья, реализованных на территорию государства, не являющегося членом Евразийского экономического союза;
5) сведения о продуктах переработки давальческого сырья, не ввезенных на территорию Республики Казахстан в установленные сроки.

10. Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемеге:
алыс-беріс шикізатының әкетілуін растайтын құжаттар:
алыс-беріс шикізатын әкетуді жүзеге асыруға негіз болған шарт (келісімшарт);
тауарға ілеспе құжаттар.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.08.2019 № 934 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау тәртібі
11. Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау нәтижелері бойынша қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемеде көрсетілген қайта өңдеу өнімдері әкелінген айдан кейінгі айдың 20-шы күнінен кешіктірмейтін мерзімде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау туралы есеп табыс етіледі.
Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау салық заңнамасында белгіленген мерзімдерде қайта өңдеу өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және (немесе) өткізу болып табылады.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына алыс-беріс шикізатын қайта өңдеуге әкелген кезде акциздерді төлеу тәртібі және мерзімі салық заңнамасына сәйкес, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мөлшерлемелер бойынша табыс етеді.
12. Салық төлеуші тапсырған Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемелердің негізінде мемлекеттік кірістер органы салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Салық кодексінің 97-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін тәртіппен тауарларды әкету күніне төлем мерзімі бойынша бюджет жіктеуішінің кодтары бойынша салық төлеушінің тиісті дербес шоттарына ҚҚС есептеуді жүргізеді.
13. Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау туралы есепте мынадай деректер көрсетіледі:
1) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтер;
2) аумағында қайта өңдеу жүзеге асырылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағында өткізілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтер;
3) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына өткізілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтер;
4) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағына өткізілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтер;
5) Қазақстан Республикасының аумағына белгіленген мерзімдерде әкелінбеген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтер.

14. Отчет об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки составляется на бумажном носителе, заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
При заполнении обязательства о ввозе продуктов переработки не допускаются исправления, подчистки и помарки.
Отчет об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки на бумажном носителе подписывается налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем и заверяется печатью налогоплательщика (при ее наличии).
Отчет об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки представляется в явочном порядке на бумажном носителях в 2-х экземплярах в орган государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика, осуществившего вывоз продуктов переработки давальческого сырья, один экземпляр возвращается налогоплательщику либо его уполномоченному представителю с отметкой органа государственных доходов.
15. К отчету об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки прилагаются:
1) документы, подтверждающие факт выполнения работ по переработке давальческого сырья:
акты выполненных работ;
счета-фактуры;
2) документы, подтверждающие ввоз продуктов переработки:
договор (контракт), на основании которого осуществлен ввоз продуктов переработки в случае его наличия;
товаросопроводительные документы.
Приложение 1
к Правилам представления
обязательств о вывозе (ввозе)
продуктов переработки
и их исполнения
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.08.2019 № 934 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание: * за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства.
Приложение 2
к Правилам представления
обязательств о вывозе (ввозе)
продуктов переработки
и их исполнения
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.08.2019 № 934 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание: * за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 263
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.08.2019 № 934 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание: * за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 263

14. Қағаз тасығыштағы қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау туралы есеп қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысы пайдаланыла отырып толтырылады.
Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
Қағаз тасығыштағы қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау туралы есепке салық төлеуші не оның уәкілетті өкілі қол қояды және салық төлеушінің мөрімен (ол болған жағдайда) куәландырылады.
Келу тәртібінде қағаз тасығыштағы қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау туралы есеп алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін әкетуді жүзеге асыратын салық төлеушінің орналасқан орны бойынша мемлекеттік кірістер органына екі данада табыс етіледі, оның бір данасы қабылдау туралы мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге немесе оның уәкілетті өкіліне қайтарылады.
15. Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау туралы есепке:
1) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау фактісін растайтын құжаттар:
орындалған жұмыстардың актісі; шот-фактуралар;
2) қайта өңдеу өнімдерін әкелуді растайтын құжаттар:
болған жағдайда қайта өңдеу өнімдерін әкелуді жүзеге асыруға негіз болған шарт (келісімшарт);
тауарға ілеспе құжаттар қоса беріледі.
Қайта өңдеу өнімдерін әкету
(әкелу) туралы міндеттемені
табыс ету және оны орындау
қағидаларына 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.08.2019 № 934 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту: * жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда.
Қайта өңдеу өнімдерін әкету
(әкелу) туралы міндеттемені
табыс ету және оны орындау
қағидаларына 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.08.2019 № 934 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту: * жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 263 бұйрығына 2 қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.08.2019 № 934 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту: * жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 263 бұйрығына 3 қосымша