Об утверждении Правил реализации, использования и уничтожения задержанных товаров, возмещения расходов по их перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, а также возврата сумм, полученных от их реализации
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 248. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2018 года № 16529.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.11.2023 № 1223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 453, пунктом 6 статьи 455, пунктами 2, 3, 4 статьи 456 и пунктом 2 статьи 457 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.11.2023 № 1223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации, использования и уничтожения задержанных товаров, возмещения расходов по их перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, а также возврата сумм, полученных от их реализации.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.11.2023 № 1223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;

Кідіртілген тауарларды өткізу, пайдалану және жою, оларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, кідіртілген тауарларды өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден алынған сомаларды қайтару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 248 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 наурызда № 16529 болып тіркелді.
Ескерту. Қаулының тақырыбында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.11.2023 № 1223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 453-бабы 5-тармағына, 455-бабының 6-тармағына, 456-бабының 2, 3, 4-тармақтарына және 457-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.11.2023 № 1223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Кідіртілген тауарларды өткізу, пайдалану және жою, оларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, кідіртілген тауарларды өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден алынған сомаларды қайтару қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.11.2023 № 1223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 248
Правила реализации, использования и уничтожения задержанных товаров, возмещения расходов по их перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, а также возврата сумм, полученных от их реализации
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра финансов РК от 20.08.2025 № 453 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила реализации, использования и уничтожения задержанных товаров, возмещения расходов по их перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, а также возврата сумм, полученных от их реализации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 453, пунктом 6 статьи 455, пунктами 2, 3 и 4 статьи 456 и пунктом 2 статьи 457 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок:
реализации, использования и уничтожения задержанных товаров;
возмещения расходов по их перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров;
возврата сумм, полученных от реализации задержанных товаров.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги - физические и (или) юридические лица, занятые в государственном и негосударственном секторах по предоставлению специальных социальных услуг на основании лицензии на предоставление специальных социальных услуг;
2) задержанные товары – товары, задержанные органами государственных доходов в соответствии с главой 52 Кодекса;
3) документы на задержанные товары – документы (коммерческие, транспортные, таможенные и другие) на товары, задержанные органами государственных доходов, предусмотренные главой 52 Кодекса;

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 248 бұйрығымен
бекітілген
Кідіртілген тауарларды өткізу, пайдалану және жою, оларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, кідіртілген тауарларды өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден алынған сомаларды қайтару қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.08.2025 № 453 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кідіртілген тауарларды өткізу, пайдалану және жою, оларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, кідіртілген тауарларды өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден алынған сомаларды қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 453-бабы 5-тармағына, 455-бабының 6-тармағына, 456-бабының 2, 3 және 4-тармағына және 457-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және:
кідіртілген тауарларды өткізу, пайдалану және жою;
оларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, кідіртілген тауарларды өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу;
кідіртілген тауарларды өткізуден алынған сомаларды қайтару тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілер - арнаулы әлеуметтік көрсетілетін кызметтерді ұсынуға арналған лицензия негізінде арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі мемлекеттік және мемлекеттік емес секторларда жұмыспен қамтылған жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
2) кідіртілген тауарлар – Кодекстің 52-тарауына сәйкес мемлекеттік кірістер органдары кідірткен тауарлар;
3) кідіртілген тауарларға арналған құжаттар – Кодекстің 52-тарауында көзделген, мемлекеттік кірістер органдары кідірткен тауарлардың құжаттары (коммерциялық, көліктік, кедендік және басқалар);

4) владелец задержанного товара – декларант, а если таможенное декларирование товаров не осуществлялось, – собственник товара, а в случае, если собственник является иностранным лицом либо сведения о собственнике товара у органа государственных доходов отсутствуют, – лицо, во владении которого товары находились на момент задержания;
5) товары, подвергающиеся быстрой порче (далее – скоропортящиеся товары) – товары, подвергающиеся быстрой порче, в отношении которых таможенные операции совершаются в первоочередном порядке, по перечню, установленному Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 17 октября 2022 года № 160 "Об утверждении перечня категорий товаров, подвергающихся быстрой порче, в отношении которых таможенные операции совершаются в первоочередном порядке";
6) уполномоченное юридическое лицо – юридическое лицо, определенное в соответствии с подпунктом 56) пункта 1 статьи 3 Кодекса.
3. Задержанные товары, в отношении которых проводится реализация и иное использование либо уничтожение в соответствии с настоящими Правилами, не подлежат таможенному декларированию и помещению под таможенную процедуру.
4. Орган государственных доходов, осуществивший задержание товаров, ведет учет задержанных товаров с указанием принимаемых в отношении них мер по реализации, использованию и уничтожению. Учет осуществляется по следующим сведениям:
наименование органа государственных доходов;
наименование места хранения;
дата и номер протокола о задержании товаров и документов на них;
причина задержания в соответствии с пунктом 1 статьи 453 Кодекса;
данные о владельце (наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, адрес, номер телефона, адрес электронной почты);
данные о задержанных товарах (наименование, вес, количество, дополнительные характеристики);
информация о реализации, использовании либо уничтожении товаров;
дата снятия с учета в связи с реализацией, использованием либо уничтожением.
5. Принятие решения о реализации, использовании или уничтожении невостребованных задержанных товаров, а также возмещении расходов, установленных настоящими Правилами, осуществляется комиссией по рассмотрению вопросов реализации, использования, уничтожения товаров, а также возмещения затрат по их хранению (далее – Комиссия) в соответствии со статьей 456 Кодекса.
6. Комиссия создается на основании приказа руководителя органа государственных доходов или лица, его замещающего.
7. Комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с положением, утвержденным руководителем органа государственных доходов или лицом, его замещающим.
В состав Комиссии включаются должностные лица органа государственных доходов, в компетенцию которых входят вопросы классификации, определения таможенной стоимости товаров, расчета сумм таможенных пошлин и налогов, контроля деятельности складов временного хранения, юридической, финансовой службы и других структурных подразделений при необходимости.

4) кідіртілген тауарлардың иесі – декларант, ал егер тауарлардың кедендік декларациялануы жүзеге асырылмаса – тауардың меншік иесі, ал егер меншік иесі шетелдік тұлға болса не тауардың меншік иесі туралы мәліметтер мемлекеттік кірістер органында болмаса, – кідірту кезінде тауарлар иелігінде болған тұлға;
5) тез бұзылуға ұшырайтын тауарлар (бұдан әрі – тез бұзылатын тауарлар) – "Кедендік операцияларды бірінші кезекте жасау тәртібі қолданылатын тез бұзылуға ұшырайтын тауарлар санаттарының тізбесін бекіту туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 17 қазандағы № 160 шешімімен белгіленген тізбе бойынша кедендік операцияларды бірінші кезекте жасау тәртібі қолданылатын тез бұзылуға ұшырайтын тауарлар;
6) уәкілетті заңды тұлға – Кодекстің 3-бабы 1-тармағының 56) тармақшасына сәйкес айқындалған заңды тұлға.
3. Осы Қағидаларға сәйкес кідіртілген тауарларға қатысты өткізу және өзге де пайдалану немесе жою жүргізіліп жатса олар кедендік декларациялауға және кедендік рәсімге орналастыруға жатпайды.
4. Тауарлардың кідіртуін жүзеге асырған мемлекеттік кірістер органы оларға қатысты өткізу, пайдалану және жою бойынша қабылданып жатқан шараларды көрсете отырып, кідіртілген тауарлардың есепке алуын жүргізеді. Есепке алу мынадай мәліметтер:
мемлекеттік кірістер органының атауы;
сақтау орнының атауы;
тауарлар мен оларға арналған құжаттарды кідірту туралы хаттаманың күні мен нөмірі;
Кодекстің 453-бабының 1-тармағына сәйкес кідірту себебі;
меншік иесі туралы (заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), мекенжайы, телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы) деректер;
кідіртілген тауарлар туралы (атауы, салмағы, саны қосымша сипаттамасы) деректер;
тауарларды өткізу, пайдалану не жою туралы ақпарат;
өткізумен, пайдаланумен не жоюмен байланысты есептен алу күні бойынша жүзеге асырылады.
5. Кодекстің 456-бабына сәйкес талап етілмейтін кідіртілген тауарларды өткізу, пайдалану немесе жою, сондай-ақ осы Қағидаларда белгіленген шығыстарды өтеу туралы шешімдердің қабылдауын тауарларды өткізу, пайдалану, жою, сондай-ақ оларды сақтау бойынша шығындарды өтеу мәселелерін қарау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жүзеге асырады.
6. Комиссия мемлекеттік кірістер органы басшының немесе оның алмастыратын адамның бұйрығы негізінде құрылады.
7. Комиссия өз қызметін мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе оның алмастыратын адам бекіткен ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Комиссия құрамына құзыретіне сыныптау, тауарлардың кедендік құнын айқындау, кедендік баждар мен салықтардың сомасын есептеу, уақытша сақтау қоймаларының қызметін бақылау кіретін мемлекеттік кірістер органының, заң, қаржылық қызмет және қажеттілігі бойынша басқа да құрылымдық бөлімшелердің лауазымды адамы кіреді.

8. Принятое Комиссией решение оформляется протоколом заседания Комиссии по принятию мер в отношении задержанных товаров по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Задержанные товары и документы на них хранятся в течение сроков, установленных статьей 454 Кодекса.
Орган государственных доходов, осуществивший задержание товаров, за 15 (пятнадцать) календарных дней до дня истечения сроков хранения задержанных товаров, уведомляет владельца задержанных товаров об истечении сроков хранения, а в отношении товаров, подвергающихся быстрой порче, срок хранения которых не может превышать 24 часа с момента задержания (скоропортящиеся товары), – в день задержания товаров.
Уведомление осуществляется в произвольной форме заказным письмом с уведомлением, а также посредством электронного письма (сообщения) с использованием сети телекоммуникаций, интернета при наличии у органа государственных доходов такой информации.
10. При невостребованности задержанных товаров владельцем в течение срока хранения, установленного статьей 454 Кодекса, заседание Комиссии проводится в течение 1 (одного) рабочего дня со дня истечения указанного срока хранения.
По скоропортящимся товарам заседание Комиссии проводится в день их задержания.
Глава 2. Порядок реализации и использования задержанных товаров
11. При принятии решения о направлении на реализацию и использовании задержанных товаров Комиссия руководствуется следующими критериями:
1) срок годности (эксплуатации) товаров, указанный производителем;
2) соблюдение условий хранения, указанных производителем;
3) наличие и целостность первичной упаковки;
4) состав (комплектность) товара, представленные производителем в виде информации для потребителя (этикетки, ярлыки, вкладыши, паспорт, формуляр, руководство, инструкции по применению).
12. Направлению на реализацию и использованию не подлежат товары, запрещенные к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) в соответствии с регулирующими таможенные правоотношения международными договорами ЕАЭС в рамках ЕАЭС, включая Договор о Таможенном кодексе ЕАЭС, международными договорами ЕАЭС с третьей стороной и актами, составляющими право ЕАЭС, Договором о ЕАЭС от 29 мая 2014 года и таможенным законодательством Республики Казахстан, а также не соответствующие критериям, установленным пунктом 11 настоящих Правил.
13. Товары, не соответствующие критериям направления на реализацию и использования, а также запрещенные к ввозу на таможенную территорию ЕАЭС, подлежат уничтожению в соответствии с главой 3 настоящих Правил.

8. Комиссия қабылдаған шешім осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кідіртілген тауарларға қатысты шаралар қабылдау жөніндегі комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді.
9. Кодекстің 454-бабында белгіленген мерзімдерде кідіртілген тауарлар мен оларға арналған құжаттар сақталады.
Тауарлардың кідіруін жүзеге асырған мемлекеттік кірістер органы кідіртілген тауарларды сақтау мерзімі аяқталған күнге дейін күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын кідіртілген тауарлардың иесіне сақталу мерзімінің аяқталуы туралы хабардар етеді, ал тез бұзылатын тауарларға қатысты сақтау мерзімі кідіртілген (тез бұзылатын тауарлар) сәттен бастап 24 сағаттан аспайды – тауарлар кідірткен күн.
Хабарлама еркін нысанда хабарламасы бар тапсырыс хатпен, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органында мұндай ақпарат болған кезде телекоммуникациялар желісін, интернетті пайдалана отырып, электрондық хат (хабарлама) арқылы жүзеге асырылады.
10. Кідіртілген тауардың иелері Кодекстің 454-бабында белгіленген сақтау мерзімі ішінде талап етпеген кезде, көрсетілген сақтау мерзімі өткен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде Комиссияның отырысы өткізіледі.
Тез бұзылатын тауарлар бойынша Комиссия отырысы оларды кідірткен күні өткізіледі.
2-тарау. Кідіртілген тауарларды өткізу және пайдалану тәртібі
11. Кідіртілген тауарларды өткізуге жолдау және пайдалану туралы шешім қабылдау кезінде Комиссия мынадай өлшемшарттарды:
1) өндіруші көрсеткен, тауарлардың жарамдылық (пайдалану) мерзімін;
2) өндіруші көрсеткен, сақтау шарттарының сақталуын;
3) бастапқы қаптаманың бар болуы және бүтіндігін;
4) тұтынушыға арналған ақпарат түрiнде ұсынылған тауардың құрамын (жиынтықтылығы) (этикеткалар, заттаңбалар, жапсырма қағаздар, паспорт, формуляр, нұсқаулар, қолдану жөніндегi нұсқаулықтар) басшылыққа алады.
12. Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) Кеден кодексі туралы шартты қоса алғанда, ЕАЭО шеңберінде ЕАЭО-ның кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарына, ЕАЭО-ның үшінші тараппен халықаралық шарттарға және ЕАЭО-ның құқығын құрайтын актілерге, 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа және Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларына сәйкес ЕАЭО кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған, сондай-ақ осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келмейтін тауарлар өткізуге және пайдалануға жолдауға жатпайды.
13. Өткізуге жолдау және пайдалану өлшемшарттарына сәйкес келмейтін, сондай-ақ ЕАЭО кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған тауарлар осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес жоюға жатады.

14. При принятии решения о направлении задержанных товаров на реализацию, Комиссия поручает соответствующим подразделениям органа государственных доходов определение кода товаров в соответствии с Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2021 года № 80 "Об утверждении единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, а также об изменении и признании утратившими силу некоторых решений Совета Евразийской экономической комиссии", таможенной стоимости и расчет сумм таможенных пошлин и налогов, которые подлежали бы уплате при помещении задержанных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
15. На основании протокола Комиссии о направлении на реализацию задержанных товаров орган государственных доходов в течении 3 (трех) рабочих дней со дня оформления протокола заседания Комиссии вносит сведения о задержанных товарах и их владельце (индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер, юридический адрес и местонахождение, банковские реквизиты) на электронном информационном ресурсе "База данных по продаже имущества должников" www.gosreestr.kz (далее – База данных) с приложением электронных копий:
письменного обращения органа государственных доходов о направлении задержанных товаров на реализацию;
сведений о задержанных товарах по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
протокола задержания товаров и документов на них по форме, утвержденной решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 260 "О формах таможенных документов";
технических документов, фото и видеоматериалов, находящихся в распоряжении органа государственных доходов, имеющих отношение к задержанным товарам.
16. При отсутствии сведений о владельце задержанных товаров, а также, если владелец задержанных товаров является нерезидентом Республики Казахстан, в Базу данных вносятся сведения об органе государственных доходов, осуществляющем направление задержанных товаров на реализацию.
17. Информация о задержанных товарах, внесенная в Базу данных, служит основанием для их оценки субъектами оценочной деятельности.
Оценка проводится в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты внесения информации в Базу данных, а по скоропортящимся товарам – в течение 1 (одного) календарного дня.
Для проведения оценки орган государственных доходов обеспечивает субъектам оценочной деятельности доступ к задержанным товарам.

14. Кідіртілген тауарларды өткізуге жолдау туралы шешемді қабылдаған кезде Комиссия мемлекеттік кірістер органының тиісті бөлімшелеріне "Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасын және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін бекіту туралы, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің кейбір шешімдерін өзгерту және күші жойылды деп тану туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 80 шешіміне сәйкес тауарлардың кодын, кедендік құнын айқындауды және кідіртілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру кезінде төлеуге жататын кедендік баждардың және салықтардың сомасын есептеуді тапсырады.
15. Комиссияның кідіртілген тауарларды өткізуге жолдау туралы хаттамасы негізінде мемлекеттік кірістер органы Комиссия отырысының хаттамасы ресімделген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде www.gosreestr.kz "Борышкерлердің мүлкін сату бойынша деректер базасы" (бұдан әрі – Деректер базасы) электрондық ақпараттық ресурсына:
мемлекеттік кірістер органының кідіртілген тауарларды өткізуге жолдау туралы жазбаша өтінішінің;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кідіртілген тауарлар туралы мәліметтердің;
"Кедендік құжаттардың нысандары туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 260 шешімімен бекітілген нысан бойынша тауарлар және оларға арналған құжаттарды кідірту хаттамасының;
кідіртілген тауарларға қатысы бар мемлекеттік кірістер органының қарауындағы техникалық құжаттардың, фото және бейне материалдарының электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, кідіртілген тауарлар және олардың иелері туралы (жеке сәйкестендiру нөмiрі/бизнес сәйкестендiру нөмiрi, заңды мекенжайы және орналасқан жері, банк деректемелері) мәліметтерді енгізеді.
16. Кідіртілген тауарлардың иесі туралы мәліметтер болмаған жағдайда, сондай-ақ кідіртілген тауарлардың иесі Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылса, Деректер базасына кідіртілген тауарларды өткізуге жолдауды жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органдары туралы мәліметтер енгізіледі.
17. Деректер базасына енгізілген, кідіртілген тауарлар туралы ақпарат бағалау қызметіндегі субъектілердің оларға баға беру үшін негіз болып табылады.
Бағалау Деректер базасына ақпарат енгізілген күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде, ал тез бұзылатын тауарлар бойынша – күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде жүргізіледі.
Мемлекеттік кірістер органы бағалауды жүргізу үшін бағалау қызметінің субъектілеріне кідіртілген тауарларға қол жетімділікті қамтамасыз етеді.

18. Уполномоченное юридическое лицо в течение 3 (трех) рабочих дней со дня подготовки результатов оценки товаров вносит в Базу данных оценочную стоимость товара либо направляет в орган государственных доходов письменное уведомление независимой оценочной компании о невозможности оценки с указанием причины.
19. Реализация задержанных товаров осуществляется уполномоченным юридическим лицом в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 111 "Об утверждении Правил реализации имущества, заложенного налогоплательщиком и (или) третьим лицом, а также ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) в счет налоговой задолженности, плательщика – в счет задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16387) (далее – Приказ № 111).
20. Реализация скоропортящихся товаров осуществляется уполномоченным юридическим лицом на комиссионных началах через субъекты торговой деятельности без проведения электронного аукциона. Сроки и условия реализации скоропортящихся товаров, а также ответственность сторон определяется договором комиссии, заключенным уполномоченным юридическим лицом и субъектом торговой деятельности.
Средства от реализации скоропортящихся товаров перечисляются субъектом торговой деятельности на банковский счет уполномоченного юридического лица в течение 3 (трех) рабочих дней со дня реализации.
При реализации скоропортящихся товаров субъектом торговой деятельности используется официальная статистическая информация об уровне средних розничных цен на продовольственные товары, формируемая органами государственной статистики согласно Плану статистических работ.
21. Передача скоропортящихся товаров на продажу субъекту торговой деятельности производится актом приема-передачи скоропортящихся товаров субъекту торговой деятельности по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
22. Транспортные средства, не соответствующие техническому регламенту Таможенного союза ТР ТС 018/2011 "О безопасности колесных транспортных средств", утвержденному решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 877 (далее – Технический регламент), подлежат реализации с использованием в качестве запасных частей.
23. Реализация задержанных товаров осуществляется уполномоченным юридическим лицом в двухмесячный срок со дня внесения органом государственных доходов сведений о задержанных товарах в Базу данных.

18. Уәкілетті заңды тұлға тауарларды бағалау нәтижелерін дайындау күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тауардың бағалау құнын Деректер базасына енгізеді не мемлекеттік кірістер органдарына тәуелсіз бағалау компаниялардың себептерді көрсете отырып бағалауды жүргізудің мүмкін еместігі туралы жазбаша хабарламасын жолдайды.
19. Кідіртілген тауарларды іске асыруды уәкілетті заңды тұлға "Салық төлеуші және (немесе) үшінші тұлға кепілге қойған мүлікті, сондай-ақ салық төлеушінің (салық агентінің) билік ету шектелген мүлкін – салық берешегі есебіне, төлеушінің – кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешегі есебіне өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 111 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16387 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 111 бұйрық) сәйкес жүзеге асырады.
20. Тез бұзылатын тауарлардың өткізілуін уәкілетті заңды тұлға сауда қызметінің субъектілері арқылы комиссияның басталуында, электронды аукционды жүргізбестен жүзеге асырады. Тез бұзылатын тауарларды өткізудің мерзімдері мен шарттары, сондай-ақ тараптардың жауапкершілігі Комиссия уәкілетті заңды тұлғамен және сауда қызметінің субъектісімен жасаған шартта айқындалады.
Тез бұзылатын тауарларды өткізуден түскен қаражат өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сауда қызметі субъектілеріне уәкілетті заңды тұлғаның банк шотына аударылады.
Тез бұзылатын тауарларды сату кезінде сауда қызметі субъектісі Статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес мемлекеттік статистика органдары қалыптастыратын азық-түлік тауарларына орташа бөлшек сауда бағасының деңгейі туралы ресми статистикалық ақпаратты пайдаланады.
21. Тез бұзылатын тауарларды сауда қызметі субъектісіне сатуға беру осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тез бұзылатын тауарларды сауда қызметі субъектісіне қабылдау-беру актісімен жүргізіледі.
22. Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 877 шешімімен бекітілген КО ТР 018/2011 "Доңғалақты көлік құралдарының қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентіне (бұдан әрі – Техникалық регламент) сәйкес келмейтін көлік құралдары, қосалқы бөлшектер ретінде пайдалануымен өткізуге жатады.
23. Кідіртілген тауарлардың өткізілуін уәкілетті заңды тұлға мемлекеттік кірістер органдары Деректер базасына кідіртілген тауарлар туралы мәліметті енгізген күннен бастап екі ай мерзімде жүзеге асырады.

24. Информация о результатах проведенной уполномоченным юридическим лицом работы по реализации задержанных товаров отражается в Базе данных.
25. Сделка в отношении реализованных уполномоченным юридическим лицом задержанных товаров заключается между владельцем товаров и покупателем на основании протокола об итогах электронного аукциона посредством подписания договора купли-продажи.
26. Уведомление владельцу задержанных товаров о необходимости подписания договора купли-продажи направляется органом государственных доходов в течение 1 (одного) календарного дня со дня формирования в Базе данных протокола об итогах электронного аукциона, в том числе посредством информационных технологий.
Уведомление осуществляется в произвольной форме заказным письмом с уведомлением, а также посредством электронного письма (сообщения) с использованием сети телекоммуникаций, интернета при наличии у органа государственных доходов такой информации.
27. При отказе владельца задержанных товаров от подписания договора купли-продажи, либо неявки владельца в течение 7 (семи) календарных дней со дня направления уведомления, договор купли-продажи задержанных товаров от имени продавца подписывается представителем органа государственных доходов.
28. Со дня подписания договора купли-продажи, договора комиссии, расходы, связанные с последующим хранением и транспортировкой товаров, возмещаются покупателем.
29. Товары, не прошедшие оценку в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил, а также нереализованные уполномоченным юридическим лицом в срок, установленный пунктом 23 настоящих Правил, и пригодные для дальнейшего использования, по решению Комиссии безвозмездно передаются в организации, осуществляющие функции по защите прав ребенка, медико-социальные учреждения (организации) для престарелых и лиц с инвалидностью, детские сады, школы, медико-социальные учреждения либо субъектам, предоставляющим специальные социальные услуги.
30. Товары, отнесенные в соответствии с заключением уполномоченного органа в области культуры к историческим, научным, художественным или иным культурным ценностям, безвозмездно передаются государственным музеям.
31. Орган государственных доходов направляет в местный исполнительный орган обращение об определении организаций, указанных в пункта 29 и 30 настоящих Правил, с целью безвозмездной передачи задержанных товаров.
32. Безвозмездная передача органом государственных доходов задержанных товаров организациям производится путем подписания акта безвозмездной передачи товаров по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

24. Кідіртілген тауарларды өткізу бойынша уәкілетті заңды тұлға жүргізген жұмыстардың нәтижелері туралы ақпарат Деректер базасында көрсетіледі.
25. Уәкілетті заңды тұлға өткізген кідіртілген тауарларға қатысты мәміле сатып алу-сату шартына қол қою арқылы электрондық аукцион қорытындысы туралы хаттаманың негізінде тауар иесі мен сатып алушының арасында жасалады.
26. Кідіртілген тауарлардың иесіне сатып алу-сату шартына қол кою қажеттілігі туралы хабарламаны мемлекеттік кірістер органдары электрондық аукцион қорытындысы туралы хаттаманы Деректер базасында қалыптастыру күнінен бастап күнтізбелік 1 (бір) күннің ішінде, оның ішінде ақпараттық технологиялар арқылы жолдайды.
Хабарлама еркін нысанда хабарламасы бар тапсырыс хатпен, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органында мұндай ақпарат болған кезде телекоммуникациялар желісін, интернетті пайдалана отырып, электрондық хат (хабарлама) арқылы жүзеге асырылады.
27. Кідіртілген тауарларды сатып алу-сату шартына кідіртілген тауарлардың иесі қол қоюдан бас тартқан не хабарлама жолданған күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күннің ішінде иесі келмеген кезде, кідіртілген тауарларды сатып алу-сату шартына сатушының атынан мемлекеттік кірістер органының өкілі қол қояды.
28. Сатып алу-сату шартына, Комиссия шартына қол қойған күннен бастап, тауарларды кейіннен сақтау және тасымалдауға байланысты шығыстарды сатып алушы өтейді.
29. Осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес бағалаудан өтпеген, сондай-ақ осы Қағидалардың 23-тармағында белгіленген мерзімде уәкілетті заңды тұлға өткізе алмаған және одан әрі пайдалану үшін жарамды тауарлар Комиссияның шешімі бойынша баланың құқықтарын қорғау жөніндегi функцияны жүзеге асыратын ұйымдарға, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған медициналық-әлеуметтік мекемелерге (ұйымдарға), балабақшаларға, мектептерге, медициналық-әлеуметтік мекемелерге не арнайы әлеуметтік қызмет көрсететін субъектілерге өтеусіз беріледі.
30. Мәдениет саласындағы уәкілетті органның қорытындысына сәйкес тарихи, ғылыми, көркем немесе өзге мәдени құндылықтарға жатқызылған тауарлар мемлекеттік мұражайларға өтеусіз беріледі.
31. Мемлекеттік кірістер органы кідіртілген тауарларды өтеусіз беру мақсатында жергілікті атқарушы органға осы Қағидалардың 29 және 30-тармағында көрсетілген ұйымдарды айқындау туралы өтінішті жолдайды.
32. Мемлекеттік кірістер органы ұйымдарға кідіртілген тауарлардың өтеусіз берілуін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды өтеусіз беру актісіне қол қою жолымен жүргізеді.

33. Вывоз задержанных товаров, передаваемых безвозмездно, из мест их хранения осуществляется получателем самостоятельно. Расходы, связанные с таким вывозом, несет получатель товара.
34. Товары, нереализованные уполномоченным юридическим лицом, а также невостребованные организациями, определенными пунктом 31 настоящих Правил, находящиеся в пригодном для использования состоянии, по решению Комиссии подлежат обращению в собственность государства в соответствии со статьей 242 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок уничтожения задержанных товаров
35. Товары, не пригодные для реализации и дальнейшего использования, а также запрещенные к ввозу на таможенную территорию ЕАЭС на основании решения Комиссии подлежат уничтожению.
36. Уничтожение задержанных товаров осуществляется специализированными предприятиями, осуществляющими сбор, захоронение, обезвреживание, уничтожение или утилизацию соответствующих категорий товаров.
Уничтожение задержанных товаров производится при наличии заключения уполномоченных органов, в компетенцию которых входит принятие решения о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом, в котором указываются способ и место уничтожения.
Выдача заключения уполномоченных органов, в компетенцию которых входит вопрос о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом, осуществляется в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 31 июля 2024 года № 504 "Об утверждении Правил выдачи заключения уполномоченными органами, в компетенцию которых входит принятие решения о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34864).
37. Фактическое уничтожение товаров производится в месячный срок с даты получения заключения.
Фактическое захоронение, обезвреживание, утилизация или уничтожение иным способом товаров производятся в присутствии Комиссии, а также представителей уполномоченных органов, в компетенцию которых входит принятие решения о возможности захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения товаров иным способом, с участием владельца задержанных товаров.
38. Уничтожение опасных товаров, требующих особых условий уничтожения, осуществляется организациями, имеющими соответствующие лицензии в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
39. Уничтожение пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека, животных и растений, окружающей среде осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 140 "Об утверждении Правил утилизации и уничтожения пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека и животных, окружающей среде".

33. Өтеусіз берілетін кідіртілген тауарларды, оларды сақтау орындарынан әкетуді алушы дербес жүзеге асырады. Осындай әкетумен байланысты шығыстарды тауарды алушы көтереді.
34. Комиссияның шешімі бойынша пайдалану үшін жарамды, уәкілетті заңды тұлға өткізе алмаған, сондай-ақ осы Қағидалардың 31-тармағында айқындалған ұйымдарда талап етілмеген тауарлар Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнің 242-бабына сәйкес мемлекет меншігіне айналдыруға жатады.
3-тарау. Кідіртілген тауарларды жою тәртібі
35. Өткізуге және одан әрі пайдалану үшін жарамсыз, сондай-ақ ЕАЭО кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған тауарлар Комиссияның шешімі негізінде жоюға жатады.
36. Кідіртілген тауарларды жоюды тауарлардың тиісті санаттарын жинауды, көмуді, залалсыздандыруды, жоюды немесе кәдеге жаратуды жүзеге асыратын мамандандырылған кәсіпорындар жүзеге асырады.
Кідіртілген тауарларды жою тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мүмкіндігі туралы шешім қабылдау құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың қорытындысы болған кезде жүргізіледі.
Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мүмкіндігі туралы шешім қабылдау құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың қорытынды беруі "Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мүмкіндігі туралы шешім қабылдау құзыретіне кіретін уәкілетті органдардың қорытынды беру қағидалары бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 31 шілдедегі № 504 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34864 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
37. Іс жүзінде тауарларды жою қорытынды алынған күннен бастап бір ай мерзімде жүргізіледі.
Іс жүзінде тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою Комиссияның, сондай-ақ тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге тәсілмен жою мүмкіндігі туралы шешім қабылдау құзыретіне кіретін уәкілетті органдар өкілінің қатысуымен жүргізіледі.
38. Жоюдың ерекше жағдайларын талап ететін қауіпті тауарларды жоюды "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тиісті лицензиялары бар ұйымдар жүзеге асырады.
39. Адамның өмірі мен денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктерге, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін жою "Адамның өмірі мен денсаулығына және жануарларға, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін кәдеге жарату және жою ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 140 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.

40. Уничтожение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники осуществляется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № ҚР ДСМ-155/2020 "Об утверждении Правил уничтожения лекарственных средств и медицинских изделий, пришедших в негодность, с истекшим сроком годности, фальсифицированных и иных лекарственных средств и медицинских изделий не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21533).
41. После завершения фактического уничтожения товаров составляется акт об уничтожении задержанных товаров по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – Акт об уничтожении).
Акт об уничтожении заверяется подписями всех членов Комиссии и присутствовавших лиц и оформляется в трех экземплярах:
1) первый экземпляр хранится в органе государственных доходов, осуществившем задержание товаров;
2) второй экземпляр передается представителям уполномоченных государственных органов, участвовавших в уничтожении товаров;
3) третий экземпляр передается владельцу задержанного товара (при его наличии).
42. Факт уничтожения товаров фиксируется с применением фото и (или) видеосъемки, результаты которой прилагаются к Акту об уничтожении, хранящемуся в органе государственных доходов.
43. Транспортные средства, не соответствующие Техническому регламенту и не подлежащие дальнейшему использованию в качестве запасных частей, а также оборудование, механизмы, изделия из цветных и черных металлов, продукция химической, бумажной промышленности, сырьевые товары горнодобывающей промышленности, не пригодные к реализации и использованию, подлежат передаче на утилизацию или переработку в специализированные предприятия, осуществляющие сбор, хранение, утилизацию и переработку данных категорий товаров.
44. Передача органами государственных доходов товаров, указанных в пункте 43 настоящих Правил, в специализированные предприятия осуществляется по акту приема-передачи товаров на утилизацию (переработку) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
45. Финансовые средства, полученные от передачи задержанных товаров на утилизацию и переработку на возмездной основе, подлежат перечислению в республиканский бюджет.
46. Регистрация актов безвозмездной передачи, уничтожения задержанных товаров, приема-передачи задержанных товаров на утилизацию (переработку) осуществляется в сквозном порядке в журнале регистрации актов безвозмездной передачи, актов уничтожения, актов приема-передачи на утилизацию (переработку) задержанных товаров по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

40. Дәрілік құралдарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы жою "Жарамсыз болып қалған, жарамдылық мерзімі өткен дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, жалған және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін басқа да дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндітін атқарушының 2020 жылғы 27 қазандағы № ҚР ДСМ-155/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21533 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
41. Іс жүзінде тауарларды жою аяқталғаннан кейін, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кідіртілген тауарларды жою туралы акт (бұдан әрі – Жою туралы акт) жасалады.
Жою туралы акт Комиссияның барлық мүшелерінің және қатысушы тұлғалардың қолымен куәландырылады және үш данада ресімделеді:
1) бір данасы тауарларды кідірткен мемлекеттік кірістер органында сақталады;
2) екінші дана тауарларды жоюға қатысқан уәкілетті мемлекеттік органдардың өкіліне беріледі;
3) үшінші дана, кідіртілген тауарлардың иесіне (ол болған жағдайда) беріледі.
42. Тауарларды жою фактісі фото және (немесе) бейне түсірілімдер қолданыла отырып тіркеледі, оның нәтижесі мемлекеттік кірістер органында сақталатын Жою туралы актіге қоса тіркеледі.
43. Техникалық регламентке сәйкес келмейтін және қосалқы бөлшектер ретінде одан әрі пайдалануға келмейтін көлік құралдары, сондай-ақ жабдықтар, механизмдер, қара және түсті метал бұйымдары, химиялық, қағаз өнеркәсібінің өнімдері, өткізуге және пайдалануға жарамсыз тау-кен өндіру өнеркәсібінің шикізат тауарлары, тауарлардың аталған санаттарын жинауды, сақтауды, кәдеге жаратуды және қайта өңдеуді жүзеге асыратын мамандандырылған кәсіпорындарға кәдеге жаратуға немесе қайта өңдеуге беруге жатады.
44. Мемлекеттік кірістер органдары осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілген тауарларды мамандандырылган кәсіпорындарға беруді осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарларды кәдеге жаратуға (қайта өңдеуге) қабылдап алу-беру актісі бойынша жүзеге асырады.
45. Өтеусіз негізде кәдеге жаратуға және қайта өңдеуге кідіртілген тауарларды беруден алынған қаржы қаражаты республикалық бюджетке аударуға жатады.
46. Кідіртілген тауарларды өтеусіз беру, жою, кідіртілген тауарларды кәдеге жаратуға (қайта өңдеуге) қабылдап алу-беру актілерін тіркеу осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кідіртілген тауарларды өтеусіз беру актілерін, жою актілерін, кәдеге жаратуға (қайта өңдеуге) қабылдап алу-беру актілерін тіркеу журналында өтпелі тәртіппен жүзеге асырылады.

Глава 4. Порядок возмещения расходов по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров
47. Перечисление причитающихся к уплате таможенных платежей, налогов, возмещение расходов по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, производится с банковского счета уполномоченного юридического лица, с направлением в орган государственных доходов документов, подтверждающих совершение таких действий.
48. Уполномоченное юридическое лицо в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления денежных средств, вырученных от реализации задержанных товаров, производит погашение расходов в следующей очередности:
в первую очередь погашаются суммы в размере исчисленных на день задержания этих товаров ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении задержанных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления перечислением этих сумм в республиканский бюджет по реквизитам, представленным органом государственных доходов;
во вторую очередь – в равных долях погашаются расходы организации по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иные расходы, связанные с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров по реквизитам, представленным такой организацией, но не более суммы, исчисленной на дату подписания договора купли-продажи, договора комиссии, в том числе вознаграждение уполномоченного юридического лица в размере, установленном Приказом № 111.
49. Уполномоченное юридическое лицо в течение 2 (двух) рабочих дней со дня перечисления денежных средств направляет в орган государственных доходов письменное уведомление об исполнении действий, предусмотренных пунктом 48 настоящих Правил.
50. Непогашенные расходы по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, в том числе при их ином использовании либо уничтожении, возмещаются владельцем задержанных товаров, а при его отсутствии – за счет бюджетных средств в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено в отношении отдельных категорий товаров.
Глава 5. Порядок возврата сумм, полученных от реализации задержанных товаров
51. Возврат сумм, полученных от реализации задержанных товаров, производится с банковского счета уполномоченного юридического лица с направлением в орган государственных доходов документов, подтверждающих совершение таких действий.

4-тарау. Кідіртілген тауарларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, өткізуге дайындауға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу тәртібі
47. Төлеуге жататын кедендік төлемдерді, салықтарды аудару, кідіртілген тауарларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, өткізуге дайындауға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу уәкілетті заңды тұлғаның банктік есеп-шотынан осындай әрекеттерді жасағанын растайтын құжаттарды мемлекеттік кірістер органына жолдай отырып жүргізіледі.
48. Уәкілетті заңды тұлға кідіртілген тауарларды өткізуден алынған ақша құралдары түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шығыстарды өтеуді мынадай кезекте жүргізеді:
бірінші кезекте мемлекеттік кірістер органы ұсынған деректемелер бойынша осы сомаларды республикалық бюджетке аударумен осы тауарларды кідірткен күнге кідіртілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастыру кезінде төленуге жататын кедендік әкелу баждар, салықтар мөлшерінде есептелген сома өтеледі;
екінші кезекте тең үлесте осындай ұйым ұсынған деректемелер бойынша кідіртілген тауарларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстар, өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстар, бірақ сатып алу-сату шартына, комиссия шартына қол қою күніне есептелген сомадан артық емес ұйымның шығыстары, оның ішінде, № 111 бұйрықпен белгілінген мөлшердегі уәкілетті заңды тұлғаның сыйақысы өтеледі.
49. Уәкілетті заңды тұлға ақша құралдарын аударған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органына осы Қағидалардың 48-тармағында көзделген әрекеттерді орындау туралы жазбаша хабарлама жолдайды.
50. Кідіртілген тауарларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды, оның ішінде оларды өзге де пайдалану не жою кезінде өтелмеген шығыстарды кідіртілген тауарлардың иесі өтейді, ал ол жоқ болған жағдайда, егер тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
5-тарау. Кідіртілген тауарларды өткізуден алынған сомаларды қайтару тәртібі
51. Кідіртілген тауарларды өткізуден алынған сомаларды қайтару уәкілетті заңды тұлғаның банктік есеп-шотынан осындай әрекеттерді жасағанын растайтын құжаттарды мемлекеттік кірістер органына жолдай отырып жүргізіледі.

52. При наличии остатка сумм, полученных от реализации задержанных товаров, орган государственных доходов, в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления, указанного в пункте 49 настоящих Правил, письменно уведомляет владельца задержанных товаров о наличии причитающихся ему сумм, полученных от реализации задержанных товаров.
53. После получения ответа от владельца задержанных товаров в сроки, установленные пунктом 2 статьи 457 Кодекса, орган государственных доходов направляет поручение уполномоченному юридическому лицу о необходимости осуществления возврата владельцу задержанных товаров сумм, оставшихся от реализации задержанных товаров.
54. После получения поручения уполномоченное юридическое лицо в течение 3 (трех) рабочих дней осуществляет возврат сумм, оставшихся от реализации задержанных товаров, владельцу задержанного товара по реквизитам, представленным органом государственных доходов, и в течение 2 (двух) рабочих дней уведомляет орган государственных доходов о произведенных перечислениях.
55. При отсутствии сведений о владельце задержанного товара по истечении срока, установленного пунктом 2 статьи 457 Кодекса, невостребованная сумма денежных средств перечисляется уполномоченным юридическим лицом в республиканский бюджет по реквизитам, представленным органом государственных доходов. Уполномоченное юридическое лицо в течение 2 (двух) рабочих дней со дня перечисления денежных средств в республиканский бюджет направляет в орган государственных доходов информацию о произведенных перечислениях.
56. По итогам проведенной реализации задержанных товаров орган государственных доходов проводит сверку с уполномоченным юридическим лицом по суммам перечисленных денежных средств.
Приложение 1
к Правилам реализации,
использования и уничтожения
задержанных товаров, возмещения
расходов по их перевозке
(транспортировке),
перегрузке (погрузке, выгрузке),
хранению, иных расходов,
связанных с подготовкой
к реализации и реализацией
задержанных товаров,
а также возврата сумм,
полученных от их реализации
Форма
Протокол заседания комиссии по принятию мер в отношении задержанных товаров
"___" ______________ 20__год ________________
(дата составления) (место составления)
Комиссия по рассмотрению вопросов реализации, использования, уничтожения
товаров, а также возмещения затрат по их хранению (далее – Комиссия) в составе:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Повестка дня заседания Комиссии:

52. Мемлекеттік кірістер органы кідіртілген тауарларды өткізуден алынған қалдық сома бар болған жағдайда, осы Қағидалардың 49-тармағында көрсетілген хабарламаны алған күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде, кідіртілген тауарлардың иесіне кідіртілген тауарларды өткізуден алынған, оған тиесілі соманың бар екендігі туралы жазбаша хабарлайды.
53. Кідіртілген тауарлардың иесінен Кодекстің 457-бабының 2-тармағында белгіленген мерзімде жауап алғаннан кейін мемлекеттік кірістер органы уәкілетті заңды тұлғаға кідіртілген тауарларды өткізуден қалған сомаларды кідіртілген тауарлардың иесіне қайтаруды жүзеге асыру қажеттілігі туралы тапсырманы жолдайды.
54. Тапсырманы алғаннан кейін уәкілетті заңды тұлға 3 (үш) жұмыс күнінің ішінде кідіртілген тауарлардың иесіне мемлекеттік кірістер органы ұсынған деректемелер бойынша кідіртілген тауарларды өткізуден қалған сомаларды қайтаруды жүзеге асырады және 2 (екі) жұмыс күнінің ішінде мемлекеттік кірістер органына жүргізілген аударулар туралы хабарлайды.
55. Кодекстің 457-бабының 2-тармағында белгіленген мерзімнің өтуі бойынша кідіртілген тауарлардың иесі туралы мәліметтер болмаған кезде, уәкілетті заңды тұлға мемлекеттік кірістер органы ұсынған деректемелер бойынша талап етілмеген ақша құралдарының сомасын республикалық бюджетке аударады. Уәкілетті заңды тұлға республикалық бюджетке ақша құралдарын аудару жүргізген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органына жүргізілген аудару туралы ақпаратты жолдайды.
56. Мемлекеттік кірістер органы кідіртілген тауарларды өткізуді жүргізу қорытындысы бойынша аударылған ақша құралдарының сомалары бойынша уәкілетті заңды тұлғамен салыстыруды жүргізеді.
Кідіртілген тауарларды
өткізу, пайдалану және жою,
оларды тасымалдау (тасу),
қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау
бойынша шығыстарды,
кідіртілген тауарларды өткізуге
дайындалуға және өткізумен
байланысты өзге де шығыстарды
өтеу, сондай-ақ оларды
өткізуден алынған сомаларды
қайтару қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кідіртілген тауарларға қатысты шаралар қабылдау жөніндегі комиссия отырысының хаттамасы
20___ жылғы "___"___________ ____________________
(жасалған күні) (жасалған орны)
Тауарларды өткізу, пайдалану, жою, сондай-ақ оларды сақтау бойынша
шығындарды өтеу мәселелерін қарау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрамында:
1.____________________________________________________________
2.___________________________________________________________
3.____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
Комиссия отырысының күн тәртібі:

1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
Рассмотрев представленные документы, Комиссия решила:
______________________________________________________________
(принятое Комиссией решение)
В соответствии с принятым решением поручить:
______________________________________________________________
(мероприятия по реализации принятого Комиссией решения)
Члены Комиссии:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лиц)
Председатель _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лица)
Секретарь ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лица)
Приложение 2
к Правилам реализации,
использования и уничтожения
задержанных товаров,
возмещения расходов по их
перевозке (транспортировке),
перегрузке (погрузке, выгрузке),
хранению, иных расходов,
связанных с подготовкой
к реализации и реализацией
задержанных товаров,
а также возврата сумм,
полученных от их реализации
Форма
Наименование органа государственных доходов, задержавшего товары______
Место хранения задержанных товаров__________________________________
Сведения о задержанных товарах
Номер и дата протокола задержания
Наименования товаров, их характеристика
Количество
1
2
3
4
(продолжение таблицы)
Таможенная стоимость товаров,
в тенге
Стоимость затрат за перевозку (транспортировку), перегрузку (погрузку, выгрузку), хранение задержанных товаров, в тенге
Размер таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате в республиканский бюджет (реквизиты кодов бюджетной классификации доходов), в тенге
5
6
7
Представитель органа государственных доходов
______________________________________________
"___"______20__ год
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к Правилам реализации,
использования и уничтожения
задержанных товаров, возмещения
расходов по их перевозке
(транспортировке),
перегрузке (погрузке, выгрузке),
хранению, иных расходов,
связанных с подготовкой
к реализации и реализацией
задержанных товаров,
а также возврата сумм,
полученных от их реализации
Форма
Акт приема-передачи скоропортящихся товаров субъекту торговой деятельности №____
"___" ______________ 20___год _________________
(дата составления) (место составления)
Представитель уполномоченного юридического лица _____________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность лица, уполномоченного
___________________________________________________________________
на реализацию скоропортящихся товаров)
на основании договора комиссии, заключенного уполномоченным юридическим
лицом и субъектом торговой деятельности
___________________________________________________________________
(указать номер и дату договора комиссии)
передал (и) _________________________________________________________
(наименование субъекта торговой деятельности, фамилия, имя, отчество
(при ______________________________________________________________
его наличии) представителей, осуществившей прием товаров)
следующие товары:
Наименование товара
Количество
1
2
3
Настоящий акт составлен в _______ экземплярах.
Передал:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лиц,
передавших товар)
Принял:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лиц,
принявших товар)
Приложение 4
к Правилам реализации,
использования и уничтожения
задержанных товаров, возмещения
расходов по их перевозке
(транспортировке),
перегрузке (погрузке, выгрузке),
хранению, иных расходов,
связанных с подготовкой
к реализации и реализацией
задержанных товаров,
а также возврата сумм,
полученных от их реализации
Форма
Акт безвозмездной передачи товаров №____
"___" ______________ 20___год _________________
(дата составления) (место составления)
Должностное (ые) лицо(а) органа государственных доходов _______________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность лица, уполномоченного
___________________________________________________________________
комиссией по рассмотрению вопросов реализации, использования, уничтожения
товаров, а также возмещения затрат по их хранению (далее – Комиссия)
на безвозмездную передачу товаров)
на основании решения Комиссии
___________________________________________________________________
(указать номер и дату протокола заседания Комиссии)
передал (и)
___________________________________________________________________
(наименование организации, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
представителей организации, осуществившей прием товаров)
следующие товары:
Наименование товара
Количество
1
2
3
Настоящий акт составлен в _______ экземплярах.
Передал:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лиц,
передавших товар)
Принял:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лиц,
принявших товар)
Приложение 5
к Правилам реализации,
использования и уничтожения
задержанных товаров, возмещения
расходов по их перевозке
(транспортировке),
перегрузке (погрузке, выгрузке),
хранению, иных расходов,
связанных с подготовкой
к реализации и реализацией
задержанных товаров, а также
возврата сумм, полученных
от их реализации
Форма
Акт об уничтожении задержанных товаров № ____
"___" ______________ 20___год _________________
(дата составления) (место составления)
Организация
__________________________________________________________________
(наименование организации, осуществившей уничтожение)
В лице ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность лица организации,
______________________________________________________________
осуществившей уничтожение)
В присутствии должностных лиц органа государственных доходов _________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность лица, уполномоченного
комиссией по рассмотрению вопросов реализации, использования, уничтожения
товаров, а также возмещения затрат по их хранению (далее – Комиссия)
на уничтожение товаров)
При участии
__________________________________________________________________
(указать иных лиц, в том числе владельца задержанных товаров,
__________________________________________________________________
участвующих при уничтожении задержанных товаров)
на основании решения Комиссии
__________________________________________________________________
(номер и дата протокола заседания Комиссии)
уничтожила следующие товары, задержанные по протоколу задержания товаров
и документов на них № _____ от "____" __________ 20____ года:
Наименование товара
Количество
1
2
3
Задержанные товары уничтожены на территории___________________
(наименование
_____________________________________________________________
организации, производившей уничтожение, и место уничтожения)
путем _______________________________________________________
(способы уничтожения)
Настоящий акт составлен в _______ экземплярах.
Присутствующие:
1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
3. ___________________________________________________________
4. ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лиц,
присутствовавших при уничтожении)
Приложение 6
к Правилам реализации,
использования и уничтожения
задержанных товаров,
возмещения расходов
по их перевозке (транспортировке),
перегрузке (погрузке, выгрузке),
хранению, иных расходов,
связанных с подготовкой
к реализации и реализацией
задержанных товаров,
а также возврата сумм,
полученных от их реализации
Форма
Акт приема-передачи товаров на утилизацию (переработку) №____
"___" ______________ 20__год ________________
(дата составления) (место составления)
Должностное(ые) лицо(а) органа государственных доходов
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность лица, уполномоченного
___________________________________________________________________
комиссией по рассмотрению вопросов реализации, использования, уничтожения
товаров, а также возмещения затрат по их хранению (далее – Комиссия)
на передачу товаров на утилизацию (переработку))
на основании решения Комиссии
___________________________________________________________________
(номер и дата протокола заседания Комиссии)
передал (и) __________________________________________________________
(наименование предприятия, осуществляющего прием (или) переработку,
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителей предприятия,
осуществивших прием товаров)
следующие товары:
Наименование товара
Количество
1
2
3
Настоящий акт составлен в _______ экземплярах.
Передал:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лиц,
передавших товар)
Принял:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись лиц,
принявших товар)
Приложение 7
к Правилам реализации,
использования и уничтожения
задержанных товаров,
возмещения расходов
по их перевозке (транспортировке),
перегрузке (погрузке, выгрузке),
хранению, иных расходов,
связанных с подготовкой
к реализации и реализацией
задержанных товаров, а также
возврата сумм, полученных
от их реализации
Форма
Журнал регистрации актов безвозмездной передачи, актов уничтожения,
актов приема-передачи на утилизацию (переработку) задержанных товаров
Дата акта
Вид акта
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица, осуществившего передачу задержанных товаров (должностного лица, при участии которого производилось уничтожение)
Наименование организаций, которым переданы товары
Подпись должностного лица, осуществляющего регистрацию акта
1
2
3
4
5
6

1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
Ұсынылған құжаттарды қарап, Комиссия:
________________________________________________________шешті
(комиссия қабылдаған шешім)
Қабылдалған шешімге сәйкес
____________________________________________________тапсырылсын
(Комиссия қабылдаған шешімді іске асыру бойынша іс-шаралар)
Комиссия мүшелері:
1.____________________________________________________________
2.____________________________________________________________
3.____________________________________________________________
(адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы, қолы)
Төраға________________________________________________________
(адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы, қолы)
Хатшы________________________________________________________
(адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы, қолы)
Кідіртілген тауарларды
өткізу, пайдалану және жою,
оларды тасымалдау (тасу),
қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау
бойынша шығыстарды,
кідіртілген тауарларды өткізуге
дайындалуға және өткізумен
байланысты өзге де шығыстарды
өтеу, сондай-ақ оларды
өткізуден алынған сомаларды
қайтару қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тауарларды кідірткен мемлекеттік кірістер органының атауы _______________
____________________________________________________________________
Кідіртілген тауарлардың сақтау орны ___________________________________
Кідіртілген тауарлар туралы мәліметтер
Р/с
Кідірту хаттамасының нөмірі мен күні
Тауардың атауы, олардың сипаттамасы
Саны
1
2
3
4
(кестенің жалғасы)
Тауарлардың кедендік құны, теңгемен
Кідіртілген тауарларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау үшін шығындар құны, теңгемен
Республикалық бюджетке төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың мөлшері (кірістерді бюджеттік жіктеу кодының деректемелері), теңгемен
5
6
7
Мемлекеттік кірістер органының өкілі ________________________
______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20____ жылғы "___"__________
Кідіртілген тауарларды
өткізу, пайдалану және жою,
оларды тасымалдау (тасу),
қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау
бойынша шығыстарды,
кідіртілген тауарларды өткізуге
дайындалуға және өткізумен
байланысты өзге де шығыстарды
өтеу, сондай-ақ оларды
өткізуден алынған сомаларды
қайтару қағидаларына
3-қосымша
Нысан
№____ тез бұзылатын тауарларды сауда қызметі субъектісіне қабылдау-беру актісі
20___ жылғы "___"____________ _______________
(жасалған күні) (жасалған жері)
Уәкілетті заңды тұлғаның өкілі ____________________________________
____________________________________________________________________
(тез бұзылатын тауарларды сатуға уәкілетті тұлғаның
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
____________________________________________________________________
Уәкілетті заңды тұлға және сауда қызметі субъектісі жасаған комиссия шартының негізінде
____________________________________________________________________
(Комиссия шартының нөмірі мен күні)
____________________________________________________________________
(сауда қызметі субъектісінің атауы, тауарлардың қабылдауын жүзеге асырған
____________________________________________________________________
ұйым өкілдерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
мынадай тауарларды берді:
Тауардың атауы
Саны
1
2
3
Осы акт _______ данада жасалды.
Берді:
1.______________________________________________________________
2.______________________________________________________________
(тауарды берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
лауазымы, қолы)
Қабылдады:
1.______________________________________________________________
2.______________________________________________________________
(тауарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
лауазымы, қолы)
Кідіртілген тауарларды
өткізу, пайдалану және жою,
оларды тасымалдау (тасу),
қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау
бойынша шығыстарды,
кідіртілген тауарларды өткізуге
дайындалуға және өткізумен
байланысты өзге де шығыстарды
өтеу, сондай-ақ оларды
өткізуден алынған сомаларды
қайтару қағидаларына
4-қосымша
Нысан
№____ тауарларды өтеусіз беру актісі
20___ жылғы "___"____________ _______________
(жасалған күні) (жасалған орны)
Мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы (адамдар) __________
____________________________________________________________________
(Тауарларды өткізу, пайдалану, жою, сондай-ақ оларды сақтау бойынша шығындарды
өтеу мәселелерін қарау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) тауарларды өтеусіз
беруге уәкілеттік берген лауазымды адамның
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
____________________________________________________________________
Комиссияның шешімі негізінде
____________________________________________________________________
(Комиссия отырысы хаттамасының нөмірі мен күні)
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, тауарлардың қабылдауын жүзеге асырған ұйым өкілдерінің
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
мынадай тауарларды берді:
Тауардың атауы
Саны
1
2
3
Осы акт _______ данада жасалды.
Берді:
1.______________________________________________________________
2.______________________________________________________________
(тауарды берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы, қолы)
Қабылдады:
1.______________________________________________________________
2.______________________________________________________________
(тауарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
лауазымы, қолы)
Кідіртілген тауарларды
өткізу, пайдалану және жою,
оларды тасымалдау (тасу),
қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау
бойынша шығыстарды,
кідіртілген тауарларды өткізуге
дайындалуға және өткізумен
байланысты өзге де шығыстарды
өтеу, сондай-ақ оларды
өткізуден алынған сомаларды
қайтару қағидаларына
5-қосымша
Нысан
№ ______ кідіртілген тауарларды жою туралы акт
20___ жылғы "___"____________ ______________
(жасалған күні) (жасалған орны)
Ұйым__________________________________________________________
(жоюды жүзеге асырған ұйымның атауы)
__________________________________________________________________
(жоюды жүзеге асырған ұйым адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда, лауазымы)
____________________________________________________________________
Мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамдарының_____________
________________________________________________________қатысумен
(Тауарларды өткізу, пайдалану, жою, сондай-ақ оларды сақтау бойынша шығындарды
өтеу мәселелерін қарау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) тауар жоюға
уәкілеттік берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
____________________________________________________________________
(тауарды жойған кезде қатысатын өзге адамдарды, оның ішінде кідіртілген тауарлардың иесін көрсету)
________________________________________________________қатысумен
Комиссияның шешімі негізінде _______________________________________
(Комиссия отырысы хаттамасының нөмірі және күні)
Мынадай:
Тауардың атауы
Саны
1
2
3
20___жылғы "______"__________№ ____ тауарларды және оларға құжаттарды кідірту
хаттамасы бойынша кідіртілген тауарларды жойды.
Кідіртілген тауарлар _____________________________________________
аумағында __________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жоюды жүргізген ұйымның атауы және жою орны)
___________________________________________________________________
(жою тәсілдері)
__________________________________________________жолымен жойылды
Осы акт _______ данада жасалды.
Қатысқандар:
1.______________________________________________________________
2.______________________________________________________________
3.______________________________________________________________
4.______________________________________________________________
(жою кезінде қатысқан адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
лауазымы, қолы)
Кідіртілген тауарларды
өткізу, пайдалану және жою,
оларды тасымалдау (тасу),
қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау
бойынша шығыстарды,
кідіртілген тауарларды өткізуге
дайындалуға және өткізумен
байланысты өзге де шығыстарды
өтеу, сондай-ақ оларды
өткізуден алынған сомаларды
қайтару қағидаларына
6-қосымша
Нысан
№______тауарларды кәдеге жаратуға (қайта өңдеуге) қабылдап алу-беру актісі
20___ жылғы "___"____________ ______________
(жасалған күні) (жасалған орны)
Мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы (адамдар) __________
(Тауарларды ___________________________________________________________
өткізу, пайдалану, жою, сондай-ақ оларды сақтау бойынша шығындарды өтеу
мәселелерін қарау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) тауарларды кәдеге
жаратуға (қайта өңдеуге) тапсыруға уәкілеттік берген адамның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда), лауазымы)
Комиссияның шешімі негізінде _________________________________________
(Комиссия отырысы хаттамасының нөмірі және күні)
___________________________________________________________________
(тауарлардың қабылдауын және (немесе) қайта өңдеуін жүзеге асыратын кәсіпорынның атауы,
_________________________________________________________________
тауарлардың қабылдауын жүзеге асырған кәсіпорын өкілдерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
мынадай тауарларды тапсырды:
Тауардың атауы
Саны
1
2
3
Осы акт _______ данада жасалды.
Тапсырды:
1.______________________________________________________________
2.______________________________________________________________
(тауарды тапсырған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы, қолы)
Қабылдады:
1.______________________________________________________________
2.______________________________________________________________
(тауарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
лауазымы, қолы)
Кідіртілген тауарларды
өткізу, пайдалану және жою,
оларды тасымалдау (тасу),
қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау
бойынша шығыстарды,
кідіртілген тауарларды өткізуге
дайындалуға және өткізумен
байланысты өзге де шығыстарды
өтеу, сондай-ақ оларды
өткізуден алынған сомаларды
қайтару қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Кідіртілген тауарларды өтеусіз беру актілерін, жою актілерін, кәдеге жаратуға (қайта өңдеуге) қабылдап алу-беру актілерін тіркеу журналы
Актінің күні
Актінің түрі
Кідіртелген тауарларды беруді жүзеге асырған лауазымды адамның (жою жүргізілген кезде қатысқан лауазым адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тауарлар берілген (жоюды жүзеге асырған ұйымның) ұйымның атауы
Актінің тіркеуін жүзеге асырған лауазымды адамның қолы
1
2
3
4
5
6